Super Forms - All In One Bundle - en to ar translation catalogue (2993 entries)

en:  MB.
ar:  ميغا بايت.

en:  version
ar:  الإصدار

en: !! Not contains
ar: !! لا يحتوي على

en: != Not equal
ar: ! = لا يساوي

en: " " (space only)
ar: "" (مسافة فقط)

en: " column
ar: " عمودي

en: "," (comma only)
ar: "،" (فاصلة فقط)

en: "Off" label
ar: تصنيف "إيقاف"

en: "Off" value
ar: قيمة "إيقاف"

en: "On" label
ar: التسمية "تشغيل"

en: "On" value
ar: قيمة "تشغيل"

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
ar: %2$sافصل كل دور بفاصلة ، الأدوار المتاحة:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
ar: %3$s%1$s
                                %4$s مثال للدليل العام%5$s %6$s المخصص:%7$s%1$s
                                سيتمكن زوار الموقع من الوصول إلى / تنزيل الملفات مباشرة عبر%1$s الخاص بـ URL
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$s مثال للدليل المخصص%5$s%6$sprivate:%7$s%1$s
                                سيتم تخزين الملفات بأمان خارج دليل جذر الموقع.%1$s
                                لن يتمكن زوار الموقع من الوصول إلى / تنزيل الملفات عبر%1$s الخاص بـ URL
                                استخدم هذا الخيار فقط إذا كان لديك تحميلات ملفات حساسة. إذا لم تقم بذلك ، فقد يكون من الأفضل استخدام الإعداد "إخفاء الملفات من مكتبة الوسائط".%1$s
                                يمكن أن يؤدي تخزين الملفات في مكان آمن إلى تعطيل بعض الوظائف والميزات المتعلقة بالملفات / الوسائط.%1$s
                                في بعض الخوادم ، لا يمكن لـ Super Forms إنشاء الدليل الخاص بسبب الأذونات ، في هذه الحالة اتصل بمزودك.%1$s
                                %2$s ../ مجلدي الخاص الخاص%3$s%1$s
                                %6$s ملاحظة لعمليات تثبيت WordPress في دليل فرعي:%7$s لاستخدام دليل آمن ، سيتعين عليك الانتقال إلى دليل آخر في شجرة الجذر الخاصة بك مثل:%1$s
                                %2$s ../../ المجلد الخاص بي المخصص%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
ar: تم استيراد% d من% d إدخالات جهات الاتصال!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
ar: % s% s المستندات:% s% s سحب منتج واحد بكمية ثابتة وسعر% s% s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
ar: % s% s ملاحظة:% s إذا كنت تريد فقط أن يتمكن المستخدمون من طلب المنتجات عبر هذا النموذج ، فيمكنك تكوين المنتجات المعنية ليتم استبعادها من متجرك المعتاد. بدلاً من ذلك ، يمكنك أيضًا تحديد استبدال منطقة "إضافة إلى عربة التسوق" للمنتج بالنموذج الخاص بك. يمكنك تحديد هذه الإعدادات هنا:% s نماذج فائقة> إعدادات> WooCommerce Checkout% s% s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
ar: %sس. الرجاء الاتصال بمسؤول الموقع الخاص بك وزيادة هذا الحد داخل ملف php.ini الخاص بك!

en: %s. Please refresh this page and try again!
ar: %sس. يرجى تحديث هذه الصفحة وحاول مرة أخرى!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
ar: % s إنشاء معرف خطاف ويب% s% s يجب أن يكون عنوان URL لنقطة النهاية:% s

en: %sDisable this notification%s
ar: % s تعطيل هذا الإعلام% s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
ar: % sERROR% s: غير مسموح لك بتسجيل الدخول.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
ar: % s خطأ:% s حدث خطأ ما أثناء تسجيل الدخول ، يرجى المحاولة مرة أخرى

en: %sForm elements:%s
ar: % s عناصر النموذج:% s

en: %sForm settings:%s
ar: % s إعدادات النموذج:% s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
ar: % s ابحث عن خطوط Google% s ، ثم انسخ والصق عنوان URL ، مثل:% s% s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
ar: % s إعدادات الترجمة:% s (يتضمن هذا فقط إعدادات الترجمة ، وليس السلاسل الفعلية ، يتم تخزين هذا في رمز "عناصر النموذج")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
ar: © شخص ما ، في مكان ما 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
ar: © شخص ما ، في مكان ما 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
ar: &gt; &amp;&amp; &lt;أكبر من AND أصغر من

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
ar: &gt; &amp;&amp; &lt;= أكبر من AND أصغر من أو يساوي

en: &gt; Greater than
ar: &gt; أكبر من

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
ar: &gt; || &lt;أكبر من أو أقل من

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
ar: &gt; || &lt;= أكبر من أو أصغر من أو يساوي

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
ar: &gt; = &amp;&amp; &lt;أكبر من أو يساوي AND أقل من

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
ar: &gt; = &amp;&amp; &lt;= أكبر من أو يساوي AND أقل من أو يساوي

en: &gt;= Greater than or equal to
ar: &gt; = أكبر من أو يساوي

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
ar: &gt; = || &lt;أكبر من أو يساوي OR أقل من

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
ar: &gt; = || &lt;= أكبر من أو يساوي OR أقل من أو يساوي

en: &lt;  Less than
ar: &lt;أقل من

en: &lt;= Less than or equal
ar: &lt;= أقل من أو يساوي

en: (0 = disabled)
ar: (0 = معطل)

en: (12 = default)
ar: (12 = افتراضي)

en: (14 = default)
ar: (14 = افتراضي)

en: (16 = default)
ar: (16 = افتراضي)

en: (20 = default)
ar: (20 = افتراضي)

en: (Copy)
ar: (نسخ)

en: (default line height is 1.2)
ar: (ارتفاع الخط الافتراضي هو 1.2)

en: (leave blank for default paddings)
ar: (اتركه فارغا للحشو الافتراضي)

en: (leave blank for no custom paddings)
ar: (اتركه فارغًا لعدم وجود حشوات مخصصة)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
ar: (اتركه فارغًا لعدم وجود قناع إدخال)%sa - يمثل حرفًا ألفا (A-Z ، a-z)%s9 - يمثل حرفًا رقميًا (0-9)%s * - يمثل حرفًا أبجديًا رقميًا (A-Z ، a-z ، 0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
ar: (اتركه فارغًا لاستخدام أنماط قوالب WordPress الخاصة بك)

en: (optional)
ar: (اختياري)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
ar: (اختياري) لا تغلق النموذج ، ولكن لا تزال تعرض الرسالة

en: (optional) Empty error message
ar: (اختياري) رسالة خطأ فارغة

en: (optional) Normalize strings
ar: (اختياري) تطبيع السلاسل

en: (optional) Populate the following field with the total distance
ar: (اختياري) املأ الحقل التالي بالمسافة الإجمالية

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
ar: (اختياري) املأ الحقل التالي بإجمالي وقت السفر (المدة)

en: (optional) Reply to email
ar: (اختياري) الرد على البريد الإلكتروني

en: (optional) Reply to name
ar: (اختياري) الرد على الاسم

en: (optional) Set a custom reply to header
ar: (اختياري) عيِّن ردًا مخصصًا على العنوان

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
ar: (اختياري) يحدد وضع النقل المفضل

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
ar: (اختياري) يحدد التفضيلات لمسارات النقل

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
ar: (اختياري) يحدد أنه يمكن تحسين المسار الذي يستخدم الإحداثيات المتوفرة عن طريق إعادة ترتيب الإحداثيات بترتيب أكثر كفاءة

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
ar: (اختياري) يحدد الافتراضات التي يجب استخدامها عند حساب الوقت في حركة المرور

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
ar: (اختياري) يحدد وقت الوصول المطلوب

en: (optional) Specifies the desired time of departure
ar: (اختياري) يحدد وقت المغادرة المطلوب

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
ar: (اختياري) يحدد رمز المنطقة المحدد كقيمة مكونة من حرفين ccTLD ("نطاق المستوى الأعلى")

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
ar: (اختياري) يحدد رمز المنطقة المحدد كقيمة مكونة من حرفين TLD ("نطاق المستوى الأعلى")

en: (optional) Unique invoice key
ar: (اختياري) مفتاح الفاتورة الفريد

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
ar: (اختياري) تغير نقاط الطريق المسار عن طريق توجيهه عبر الموقع (المواقع) المحددة

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
ar: (اختياري) عند الضبط على true يشير إلى أن المسار (المسارات) المحسوب يجب أن يتجنب العبّارات ، إن أمكن

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
ar: (اختياري) عند الضبط على صواب ، يشير ذلك إلى أن المسار (المسارات) المحسوب يجب أن يتجنب الطرق السريعة الرئيسية ، إن أمكن

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
ar: (اختياري) عند الضبط على صواب يشير إلى أن المسار (المسارات) المحسوبة يجب أن يتجنب الطرق ذات الرسوم ، إن أمكن

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
ar: (اختياري) عند التعيين إلى true ، فإنه يحدد أن خدمة الاتجاهات قد توفر أكثر من مسار بديل في الاستجابة

en: (optional, leave blank for none)
ar: اختياري ، اتركه فارغًا بدون

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
ar: (اضبط على -1 لاستخدام أنماط سمة WordPress الخاصة بك)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
ar: (اضبط على -1 لاستخدام أنماط سمة WordPress الخاصة بك ، واضبط على 0 لاستخدام ارتفاع الخط العادي)

en: (set to 0 to use normal font weight)
ar: (اضبط على 0 لاستخدام وزن الخط العادي)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
ar: (قم بالتعيين على لا شيء لاستخدام أنماط سمة WordPress الخاصة بك)

en: (space)
ar: (الفضاء)

en: (top right bottom left)
ar: (أعلى اليمين أسفل اليسار)

en: , (comma)
ar: ، (فاصلة)

en: - choose status -
ar: - اختر الحالة -

en: - Not connected -
ar: - غير متصل -

en: - select -
ar: - تحديد -

en: - select a country -
ar: - اختر دولة -

en: - select a option -
ar: - حدد خيارًا -

en: - select your country -
ar: - اختر بلدك -

en: - select your title -
ar: - اختر لقبك -

en: . (dot)
ar: . (نقطة)

en: 0 - No output
ar: 0 - لا يوجد خرج

en: 0 = 350px min height
ar: 0 = 350 بكسل كحد أدنى للارتفاع

en: 0 = no max height
ar: 0 = لا يوجد ارتفاع أقصى

en: 0 = no max width
ar: 0 = لا يوجد حد أقصى للعرض

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
ar: 0 = نفس اليوم ، 1 = اليوم التالي ، 5 = خمسة أيام بعد ، -1 = قبل يوم واحد ، -3 = ثلاثة أيام قبل

en: 0 decimals
ar: 0 كسور عشرية

en: 1 - Commands
ar: 1 - الأوامر

en: 1 decimal
ar: 1 عشري

en: 2 - Data and commands
ar: 2 - البيانات والأوامر

en: 2 decimals
ar: 2 كسور عشرية

en: 3 - As 2 plus connection status
ar: 3 - كما 2 زائد حالة الاتصال

en: 3 decimals
ar: 3 كسور عشرية

en: 4 - Low-level data output
ar: 4 - إخراج بيانات منخفض المستوى

en: 4 decimals
ar: 4 كسور عشرية

en: 5 decimals
ar: 5 كسور عشرية

en: 6 decimals
ar: 6 كسور عشرية

en: 7 decimals
ar: 7 كسور عشرية

en: == Equal
ar: == يساوي

en: == Equal (default)
ar: == يساوي (افتراضي)

en: ?? Contains
ar: ؟؟ يحتوي على

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
ar: [اللون] لاختيار ألوان HEX (أو استخدم عنصر Colorpicker الأصلي)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
ar: [التاريخ] لاختيار التواريخ (أو استخدم عنصر التاريخ الأصلي)

en: [datetime-local] for choosing date + time
ar: [التاريخ والوقت المحلي] لاختيار التاريخ + الوقت

en: [email] for entering email addresses
ar: [بريد إلكتروني] لإدخال عناوين البريد الإلكتروني

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
ar: [int-phone] لإدخال أرقام الهاتف الدولية

en: [month] for choosing months
ar: [شهر] لاختيار الأشهر

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
ar: [رقم] لإدخال الأرقام (سيتم تعيين التحقق تلقائيًا على "عائم")

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
ar: [الطلب رقم {ID} - {_billing_email} ، {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [tel] for entering phonenumbers
ar: [هاتف] لإدخال أرقام الهاتف

en: [text] normal text field (default)
ar: [نص] حقل نص عادي (افتراضي)

en: [time] for choosing time
ar: [الوقت] لاختيار الوقت

en: [url] for entering URL's
ar: [url] لإدخال URL

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
ar: وصف مخصص للشكر يظهر بعد أن يكمل المستخدم النموذج.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
ar: عنوان شكر مخصص يظهر بعد أن يكمل المستخدم النموذج.

en: A genuine card must be used to make a payment.
ar: يجب استخدام بطاقة أصلية لإجراء عملية الدفع.

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
ar: يتم إجراء دفع ELV الألماني باستخدام Express Checkout.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
ar: يجب أن يكون هناك حقل مخفي يسمى "user_id" في النموذج الخاص بك حتى يعمل هذا

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
ar: قائمة بأنواع طرق الدفع (على سبيل المثال ، البطاقة) التي يمكن أن تقبلها جلسة Checkout هذه. افصل بينها بفاصلة.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
ar: ملاحظة مطلوبة عندما لا يتم تحديد سبب مقدم

en: A payment has been accepted.
ar: تم قبول الدفع.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
ar: تم إلغاء دفعة بسبب رد المبالغ المدفوعة أو نوع آخر من الإلغاء. تمت إزالة الأموال من رصيد حسابك وإعادتها إلى المشتري. تم تحديد سبب الانعكاس في عنصر ReasonCode.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
ar: عدد صحيح موجب يمثل المبلغ المطلوب طرحه من إجمالي الفاتورة

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
ar: لا يمكن تعديل حقل الإدخال للقراءة فقط (ومع ذلك ، يمكن للمستخدم الانتقال إليه وتمييزه ونسخ النص منه).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
ar: تم إلغاء الانعكاس. على سبيل المثال ، ربحت نزاعًا مع العميل ، وتم إرجاع الأموال الخاصة بالمعاملة التي تم إبطالها إليك.

en: A Stripe test card number was used.
ar: تم استخدام رقم بطاقة اختبار Stripe.

en: A subtitle to display before the email body (content)
ar: عنوان فرعي لعرضه قبل نص البريد الإلكتروني (المحتوى)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
ar: عنوان فرعي يتم عرضه قبل نص البريد الإلكتروني (يُستخدم في رسائل التأكيد الإلكترونية)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
ar: معرف رمز الضريبة. رمز ضريبة الشحن هو

en: A title to display below your logo
ar: عنوان لعرضه أسفل شعارك

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
ar: عنوان يتم عرضه أسفل شعارك (يُستخدم في رسائل التأكيد الإلكترونية)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
ar: تم تقديم معاملة بالمبلغ نفسه ومعلومات بطاقة الائتمان مؤخرًا.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
ar: سلسلة فريدة للإشارة إلى جلسة الخروج. يمكن أن يكون هذا الرقم التعريفي للعميل أو معرف سلة التسوق أو ما شابه ذلك ، ويمكن استخدامه للتوفيق بين الجلسة وأنظمتك الداخلية.

en: About
ar: حول

en: Absolute
ar: مطلق

en: Accepted value are
ar: القيمة المقبولة هي

en: Accepted values are
ar: القيم المقبولة

en: Accordion
ar: الأكورديون

en: Accordion Colors
ar: ألوان الأكورديون

en: Accordion Content
ar: محتوى الأكورديون

en: Accordion Desc
ar: الأكورديون Desc

en: Accordion Desc (active)
ar: الأكورديون Desc (نشط)

en: Accordion Desc (hover)
ar: الأكورديون Desc (تحوم)

en: Accordion Header
ar: رأس الأكورديون

en: Accordion Header (active)
ar: رأس الأكورديون (نشط)

en: Accordion Header (hover)
ar: رأس الأكورديون (تحوم)

en: Accordion Icon
ar: أيقونة الأكورديون

en: Accordion Icon (active)
ar: أيقونة الأكورديون (نشطة)

en: Accordion Icon (hover)
ar: أيقونة الأكورديون (تحوم)

en: Accordion Title
ar: عنوان الأكورديون

en: Accordion Title (active)
ar: عنوان الأكورديون (نشط)

en: Accordion Title (hover)
ar: عنوان الأكورديون (تحوم)

en: Account has been approved
ar: تمت الموافقة على الحساب

en: Account verified message
ar: رسالة التحقق من الحساب

en: Achieve date range with 2 datepickers
ar: تحقيق النطاق الزمني مع منتقي البيانات

en: Action
ar: عمل

en: Actions
ar: أجراءات

en: Verification Code
ar: رمز التفعيل

en: Verification E-mail Body
ar: هيئة البريد الإلكتروني التنشيط

en: Active
ar: نشيط

en: Active (default)
ar: نشط (افتراضي)

en: Adaptive Placeholder Colors
ar: ألوان العناصر النائبة التكيفية

en: Add a custom class to append extra styles
ar: أضف فئة مخصصة لإلحاق أنماط إضافية

en: Add a custom Content class to append extra styles
ar: أضف فئة محتوى مخصصة لإلحاق أنماط إضافية

en: Add a custom TAB class to append extra styles
ar: أضف فئة TAB مخصصة لإلحاق أنماط إضافية

en: Add a custom TAB index (order) for this field
ar: قم بإضافة فهرس TAB مخصص (ترتيب) لهذا الحقل

en: Add a reason for this refund
ar: أضف سببًا لاسترداد الأموال هذا

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
ar: أضف أي رؤوس بريد إلكتروني إضافية هنا (ضع كل رأس في سطر جديد)

en: Add checkout fee(s)
ar: إضافة رسوم الخروج

en: Add custom checkout field(s)
ar: إضافة حقل (حقول) الخروج المخصص

en: Add custom JavaScript code
ar: أضف كود JavaScript مخصص

en: Add item
ar: اضافة عنصر

en: Add Language Switch
ar: إضافة تبديل اللغة

en: Add list
ar: اضف قائمة

en: Add MailPoet subscriber
ar: إضافة مشترك MailPoet

en: Add Mailster subscriber
ar: إضافة مشترك Mailster

en: Add marker on address (location)
ar: إضافة علامة على العنوان (الموقع)

en: Add more details about this refund
ar: أضف المزيد من التفاصيل حول هذا المبلغ المسترد

en: Add Polylines to the map
ar: أضف الخطوط المتعددة إلى الخريطة

en: Add some extra validation for this field
ar: أضف بعض التحقق الإضافي لهذا الحقل

en: Add the form name to the contact entry list
ar: أضف اسم النموذج إلى قائمة إدخال جهات الاتصال

en: Add the IP address to the contact entry list
ar: أضف عنوان IP إلى قائمة إدخال جهات الاتصال

en: Add Translation
ar: أضف ترجمة

en: Add your code without the <script></script> tags
ar: أضف التعليمات البرمجية الخاصة بك بدون علامات <script> </script>

en: Additional Headers:
ar: رؤوس إضافية:

en: Address
ar: عنوان

en: address
ar: عنوان

en: Address auto complete (google places)
ar: عنوان الإكمال التلقائي (أماكن جوجل)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
ar: تعذر العثور على العنوان ، يرجى التحقق من إدخال العنوان بشكل صحيح.

en: Address status
ar: حالة العنوان

en: Admin E-mail
ar: البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Admin email
ar: البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Advanced
ar: المتقدمة

en: Afrikaans
ar: الأفريكانية

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
ar: بعد حساب المسافة يمكن إرجاع مقدار الأمتار أو الثواني

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
ar: بعد حذف إدخال جهة الاتصال ، احذف جميع الملفات المرتبطة به

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
ar: بعد إجراء الحساب ، ستتم تعبئة القيمة في هذا الحقل

en: After last field is filled out, go to next step automatically
ar: بعد ملء الحقل الأخير ، انتقل إلى الخطوة التالية تلقائيًا

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Algerian Arabic
ar: عربي جزائري

en: Align Center
ar: مركز المحاذاة

en: Align icon to the left or right.
ar: رمز المحاذاة إلى اليسار أو اليمين.

en: Align inner elements
ar: محاذاة العناصر الداخلية

en: Align Left
ar: محاذاة لليسار

en: Align Right
ar: محاذاة اليمين

en: Alignment
ar: انتقام

en: All (when all conditions matched)
ar: الكل (عندما تتطابق جميع الشروط)

en: All forms
ar: جميع أشكال

en: All settings have been saved.
ar: تم حفظ جميع الإعدادات.

en: Allert message text (browser requires this)
ar: نص رسالة تنبيه (المتصفح يتطلب هذا)

en: Allow
ar: السماح

en: Allow Backorders?
ar: السماح بـ Backorders؟

en: Allow buyers to specify the quantity
ar: اسمح للمشترين بتحديد الكمية

en: Allow comments
ar: السماح بالتعليقات

en: Allow everything (no limitations)
ar: السماح بكل شيء (بلا قيود)

en: Allow field to be empty
ar: السماح للحقل أن يكون فارغا

en: Allow filter
ar: مرشح السماح

en: Allow lowercase letters
ar: السماح بأحرف صغيرة

en: Allow only logged in users
ar: السماح للمستخدمين المسجلين فقط

en: Allow only logged in users to submit the form
ar: السماح للمستخدمين المسجلين فقط بإرسال النموذج

en: Allow only specific user roles
ar: السماح بأدوار مستخدم محددة فقط

en: Allow pings
ar: السماح للأصوات

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
ar: السماح بحفظ النموذج بأسماء الحقول المكررة (للمطورين فقط)

en: Allow sorting
ar: السماح بالفرز

en: Allow storing cookies
ar: السماح بتخزين ملفات تعريف الارتباط

en: Allow the following users to delete any entries
ar: اسمح للمستخدمين التاليين بحذف أي إدخالات

en: Allow the following users to delete their own entries
ar: اسمح للمستخدمين التاليين بحذف إدخالاتهم الخاصة

en: Allow the following users to edit any entries
ar: اسمح للمستخدمين التاليين بتحرير أي إدخالات

en: Allow the following users to edit their own entries
ar: اسمح للمستخدمين التاليين بتحرير إدخالاتهم الخاصة

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
ar: اسمح للمستخدمين التاليين برؤية جميع الإدخالات (لاحظ أن المستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول سيتمكنون دائمًا من رؤية إدخالاتهم الخاصة)

en: Allow the following users to view any entries
ar: السماح للمستخدمين التاليين لعرض أي إدخالات

en: Allow the following users to view their own entries
ar: السماح للمستخدمين التاليين لعرض الإدخالات الخاصة بهم

en: Allow uppercase letters
ar: السماح بأحرف كبيرة

en: Allow user to choose a maximum of X dates
ar: السماح للمستخدم باختيار X من التواريخ كحد أقصى

en: Allow users to change month
ar: السماح للمستخدمين بتغيير الشهر

en: Allow users to change year
ar: السماح للمستخدمين بتغيير العام

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
ar: السماح للمستخدمين بتحديد واحدة أو أكثر من الاهتمامات / المجموعات (يتم استردادها بواسطة معرّف القائمة المحدد)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
ar: اسمح للمستخدمين بتحديد التواريخ أو النطاق الزمني المحدد حتى عندما تحدد استبعاد يوم معين أعلاه

en: Allow users to select weekends
ar: السماح للمستخدمين بتحديد عطلات نهاية الأسبوع

en: Allow users to select work days
ar: السماح للمستخدمين بتحديد أيام العمل

en: Allow, but notify customer
ar: السماح ، ولكن بإخطار العميل

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
ar: الامتدادات المسموح بها (مفصولة بواسطة الأنابيب)

en: Allowed user role(s)
ar: دور (أدوار) المستخدم المسموح به

en: Allows only specific user roles to submit the form
ar: يسمح فقط لأدوار مستخدم محددة بإرسال النموذج

en: Allows you to connect this form with Zapier
ar: يسمح لك بربط هذا النموذج مع Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
ar: يسمح لك بحفظ الحقول المخصصة الخاصة بك داخل Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
ar: يسمح لك بضبط خلفية الحقل على شفافة

en: Also compare against trashed contact entries
ar: قارن أيضًا مع إدخالات جهات الاتصال المهملة

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
ar: قم أيضًا بإخفاء عوامل التصفية وترقيم الصفحات وعناصر واجهة المستخدم المحتملة الأخرى (سيتم عرض الرسالة فقط للمستخدم)

en: Amount
ar: كمية

en: amount
ar: كمية

en: Amount format (example: %)
ar: تنسيق المبلغ (مثال:%)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
ar: المبلغ بالأيام المراد إضافته أو خصمه استنادًا إلى اليوم الحالي% s (اتركه فارغًا لإزالة القيود)

en: Amount Label
ar: تسمية المبلغ

en: Amount Off
ar: المبلغ معطلة

en: Amount to charge
ar: مبلغ لشحن

en: Amount to charge for shipping
ar: المبلغ المراد شحنه

en: Amount wrapper width in pixels
ar: مقدار عرض الغلاف بالبكسل

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
ar: سلسلة عشوائية يمكنك إرفاقها بكائن Charge. يتم عرضها عندما تكون في واجهة الويب بجانب الشحن. لاحظ أنه إذا كنت تستخدم Stripe لإرسال إيصالات تلقائية بالبريد الإلكتروني إلى عملائك ، فستتضمن رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالإيصالات وصفًا للتكلفة (الرسوم) التي يصفونها.

en: An error occurred while processing the card.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة البطاقة.

en: Analytics.js tracking snippet
ar: مقتطف تتبع Analytics.js

en: AND
ar: و

en: Any field value submitted by the user
ar: أي قيمة حقل قدمها المستخدم

en: Any option value from the database
ar: أي قيمة خيار من قاعدة البيانات

en: Any setting value used for the form
ar: أي قيمة إعداد مستخدمة للنموذج

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
ar: يمكن إرجاع أي عمود في الجدول باستخدام {العلامات} طالما كان اسم الأعمدة موجودًا

en: API key
ar: مفتاح API

en: Append entry ID after the custom title
ar: قم بإلحاق معرف الإدخال بعد العنوان المخصص

en: Apply custom Tax Rates
ar: تطبيق معدلات الضرائب المخصصة

en: Apply discount
ar: تطبيق الخصم

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
ar: قم بتطبيق رمز القسيمة التالي (اتركه خاليًا من أجل لا شيء):

en: Approved E-mail Body
ar: هيئة البريد الإلكتروني المعتمدة

en: Approved E-mail Subject
ar: موضوع البريد الإلكتروني المعتمد

en: Apr
ar: أبريل

en: April
ar: أبريل

en: Arabic
ar: عربى

en: Arabic text
ar: نص عربي

en: Archive
ar: أرشيف

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة تعيين جميع إعدادات النموذج وفقًا لإعداداتك العامة الحالية؟

en: Armenian
ar: أرميني

en: Ascending Order (default)
ar: ترتيب تصاعدي (افتراضي)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
ar: اطلب من العميل محاولة الدفع مرة أخرى. إذا تم رفض المدفوعات اللاحقة ، يجب على العميل الاتصال بجهة إصدار البطاقة للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Ask us any questions...
ar: اسألنا أي أسئلة ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
ar: أرفق ملف PDF الذي تم إنشاؤه بالبريد الإلكتروني للمسؤول

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
ar: أرفق ملف PDF الذي تم إنشاؤه بالبريد الإلكتروني للتأكيد

en: Attachments for admin emails:
ar: مرفقات رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمسؤول:

en: Attachments for confirmation emails:
ar: مرفقات رسائل التأكيد بالبريد الإلكتروني:

en: Attachments for paypal completed emails:
ar: مرفقات رسائل البريد الإلكتروني المكتملة من paypal:

en: Attachments for reminder email #%s
ar: مرفقات البريد الإلكتروني للتذكير #% s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
ar: مرفقات رسائل البريد الإلكتروني المكتملة لـ woocommerce:

en: Aug
ar: أغسطس

en: August
ar: أغسطس

en: Author display name
ar: اسم عرض المؤلف

en: Author E-mail
ar: البريد الإلكتروني للمؤلف

en: Author E-mail address (mailto:)
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمؤلف (mailto :)

en: Author first name
ar: الاسم الأول للمؤلف

en: Author full name
ar: المؤلف الاسم الكامل

en: Author ID
ar: معرف المؤلف

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
ar: معرف المؤلف (افتراضي = معرف المستخدم الحالي إذا تم تسجيل الدخول)

en: Author last name
ar: الاسم الأخير للمؤلف

en: Author nickname
ar: لقب المؤلف

en: Author username
ar: اسم مستخدم المؤلف

en: Auto populate data with fields
ar: ملء البيانات تلقائيًا بالحقول

en: Autosuggest
ar: اقتراح تلقائي

en: Auto-Draft
ar: مسودة تلقائية

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
ar: إضافة فواصل الأسطر تلقائيًا (ممكّن افتراضيًا)

en: Automatically add paragraphs
ar: أضف فقرات تلقائيًا

en: Automatically go to next step
ar: انتقل تلقائيًا إلى الخطوة التالية

en: Automatically transform text to uppercase
ar: تحويل النص تلقائيًا إلى أحرف كبيرة

en: Autopopulate form with last contact entry data
ar: ملء النموذج تلقائيًا ببيانات إدخال جهة الاتصال الأخيرة

en: Autosuggest
ar: اقتراح تلقائي

en: autosuggest
ar: اقتراح تلقائي

en: Available backups:
ar: النسخ الاحتياطية المتوفرة:

en: Azerbaijani
ar: أذربيجان

en: Back to top button
ar: زر العودة الى اعلى

en: Backend Settings
ar: إعدادات الخلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background color opacity
ar: تعتيم لون الخلفية

en: Background Image
ar: الصورة الخلفية

en: Background image
ar: الصورة الخلفية

en: Background Image Repeat
ar: تكرار صورة الخلفية

en: Background Image Size
ar: حجم صورة الخلفية

en: Background image to show the user they can draw a signature
ar: صورة الخلفية لتظهر للمستخدم أنه يمكنه رسم توقيع

en: Backups
ar: النسخ الاحتياطية

en: Based on existing Stripe Coupon ID
ar: بناءً على معرف قسيمة Stripe الحالي

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
ar: بناءً على سعر الشريط الحالي أو معرّف الخطة (موصى به)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
ar: استنادًا إلى معرف ترويج Stripe الحالي

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
ar: بناءً على معرّف سعر شحن Stripe الحالي (موصى به)

en: Based on Form
ar: بناء على النموذج

en: Based on form width (breaking point = 760px)
ar: بناءً على عرض النموذج (نقطة الانكسار = 760 بكسل)

en: Based on parent ID
ar: بناءً على معرف الوالدين

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
ar: بناءً على عرض الشاشة (نقطة الانكسار = 760 بكسل)

en: Based on subscription
ar: على أساس الاشتراك

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
ar: بناءً على قيمة الحقل المحددة أعلاه ، سيكون هذا العنصر مقبولًا أو مخفيًا.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
ar: بناءً على ظروفك ، يمكنك اختيار إخفاء العناصر أو إظهارها أو جعل الحقول للقراءة فقط.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
ar: بناءً على حقول النموذج الخاصة بك ، يمكنك حفظ التعريف المخصص لمنشورك

en: Based on your form fields you can save product attributes
ar: بناءً على حقول النموذج ، يمكنك حفظ سمات المنتج

en: BCC:
ar: نسخة مخفية الوجهة:

en: Before you can preview it, you need to save your form!
ar: قبل أن تتمكن من معاينته ، تحتاج إلى حفظ النموذج الخاص بك!

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
ar: أدناه يمكنك تغيير المحدد الافتراضي وأحرف الضميمة

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
ar: أدناه يمكنك إدخال نطاق تاريخ (أو تركه فارغًا لتصدير جميع إدخالات جهات الاتصال)

en: Best regards, {option_blogname}
ar: مع أطيب التحيات ، {option_blogname}

en: Billing
ar: الفواتير

en: Billing E-mail address (required)
ar: عنوان البريد الإلكتروني للفواتير (مطلوب)

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Blog Charset
ar: مدونة Charset

en: Body colors
ar: ألوان الجسم

en: Body content:
ar: محتوى الجسم:

en: Body footer:
ar: تذييل النص:

en: Body header
ar: رأس النص

en: Body header:
ar: رأس النص:

en: Body margins (in units declared above)
ar: هوامش الجسم (بالوحدات المذكورة أعلاه)

en: Body overlay color
ar: لون تراكب الجسم

en: Body overlay opacity
ar: عتامة تراكب الجسم

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Border color
ar: لون الحدود

en: Border Color Focus
ar: تركيز لون الحدود

en: Border Radius Bottom Left
ar: نصف قطر الحد السفلي الأيسر

en: Border Radius Bottom Right
ar: نصف قطر الحد السفلي الأيمن

en: Border Radius Top Left
ar: نصف قطر الحد أعلى اليسار

en: Border Radius Top Right
ar: نصف قطر الحد أعلى اليمين

en: Border size in pixels (px)
ar: حجم الحدود بالبكسل (بكسل)

en: Border style
ar: نمط الحدود

en: Border styles
ar: أنماط الحدود

en: Border thickness
ar: سمك الحدود

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Both (comma and space)
ar: كلاهما (فاصلة ومسافة)

en: Bottom
ar: الأسفل

en: bottom
ar: الأسفل:

en: Bottom and Left
ar: القاع واليسار

en: Bottom and Right
ar: القاع واليمين

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Brazilian
ar: برازيلي

en: Browse files
ar: تصفح ملفات

en: Browse images
ar: تصفح الصور

en: Browse import file and choose what you want to import
ar: تصفح ملف الاستيراد واختر ما تريد استيراده

en: Builder
ar: باني

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Button
ar: زر

en: Button action / method
ar: طريقة عمل الزر

en: Button background
ar: خلفية الزر

en: Button background hover
ar: تحوم على خلفية الزر

en: Button Colors
ar: ألوان الزر

en: Button font
ar: خط الزر

en: Button font hover
ar: تحوم فوق خط الزر

en: Button icon
ar: رمز الزر

en: Button icon animation
ar: الرسوم المتحركة لرمز الزر

en: Button icon position
ar: موضع رمز الزر

en: Button icon visibility
ar: رؤية رمز الزر

en: Button loading name
ar: اسم زر التحميل

en: Button name
ar: اسم الزر

en: Button position
ar: موضع الزر

en: Button radius
ar: نصف قطر الزر

en: Button size
ar: حجم الزر

en: Button type
ar: نوع الزر

en: Button URL
ar: URL الزر

en: Button width
ar: عرض الزر

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
ar: بشكل افتراضي ، ستتم طباعة جميع العناصر المرئية في النموذج الخاص بك على ملف PDF ما لم يتم تحديد خلاف ذلك ضمن "إعدادات PDF" TAB عند تحرير العنصر. يمكن تضمين أو استبعاد كل عنصر على وجه التحديد من ملف PDF أو من النموذج. يمكنك تحديد هذا على أساس كل عنصر (بما في ذلك الأعمدة) عن طريق تحرير العنصر والانتقال إلى قسم "إعدادات PDF". هنا يمكنك تحديد ما إذا كان يجب أن يكون العنصر مرئيًا فقط في PDF أو النموذج ، أو كليهما.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
ar: تجاوز المهملات وفرض الحذف (حذف الإدخال نهائيًا)

en: Calculation
ar: عملية حسابية

en: Calculator
ar: آلة حاسبة

en: Calculator Amount Color
ar: لون الآلة الحاسبة

en: Calculator Amount Currency Color
ar: لون الآلة الحاسبة المبلغ

en: Calculator Amount Format Color
ar: لون تنسيق مبلغ الآلة الحاسبة

en: Calculator Amount Label Color
ar: لون تسمية الآلة الحاسبة

en: Calculator Colors
ar: ألوان الآلة الحاسبة

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
ar: يمكن أن يكون مفيدًا مع ميزة الإكمال التلقائي لعنوان Google

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
ar: يمكن أن يكون مفيدًا عند استخدام عمليات التحقق الشرطية داخل النموذج الخاص بك

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
ar: لا يمكن استخدامه كتاريخ للتذكير لأنه في الماضي ، يرجى التحقق من إعداداتك ضمن "إعدادات النموذج> تذكيرات البريد الإلكتروني".

en: Canadian-French
ar: الكندية الفرنسية

en: Cancel URL
ar: إلغاء URL

en: Canceled
ar: ألغيت

en: Canceled Reversal
ar: عكس إلغاء

en: Cancellation reason
ar: سبب الإلغاء

en: Carrier (optional)
ar: الناقل (اختياري)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
ar: عربة التسوق الخروج (لسداد العديد من المنتجات)

en: Cart discount amount
ar: مبلغ الخصم لسلة التسوق

en: Cart discount rate
ar: معدل الخصم على سلة التسوق

en: Cart handling fee
ar: رسوم مناولة عربة التسوق

en: Cart tax
ar: ضريبة سلة التسوق

en: Cart weight
ar: وزن العربة

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
ar: ضريبة على مستوى سلة التسوق ، تتجاوز أي قيمة ضريبة عنصر فردية

en: case sensitive
ar: حساسية الموضوع

en: Catalog
ar: فهرس

en: Catalog & search (default)
ar: الكتالوج والبحث (افتراضي)

en: Català
ar: كاتالا

en: CC:
ar: نسخة إلى:

en: Center
ar: مركز

en: Center the form
ar: توسيط النموذج

en: Change File Upload Settings
ar: تغيير إعدادات تحميل الملف

en: Change Settings
ar: تغيير الاعدادات

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
ar: قم بتغيير سلوك العنصر عند إنشاء ملف PDF.

en: Change the date format
ar: قم بتغيير تنسيق التاريخ

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
ar: قم بتغيير اليوم الأول من الأسبوع ، مثل الأحد أو الاثنين

en: Change to the orientation defined under PDF settings
ar: قم بالتغيير إلى الاتجاه المحدد ضمن إعدادات PDF

en: Change user role after payment complete
ar: تغيير دور المستخدم بعد إتمام الدفع

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
ar: مجموعة الأحرف وترميز الأحرف لمعلومات الفوترة / صفحة تسجيل الدخول

en: Characters the code should contain
ar: الأحرف التي يجب أن يحتوي عليها الرمز

en: Charset:
ar: محارف:

en: Check box
ar: خانة الاختيار

en: Check for errors before going to next step
ar: تحقق من وجود أخطاء قبل الانتقال إلى الخطوة التالية

en: Check to see if a recent payment already exists.
ar: تحقق لمعرفة ما إذا كانت الدفعة الأخيرة موجودة بالفعل.

en: Check/Radio border
ar: تحقق / راديو الحدود

en: Check/Radio inner
ar: فحص / راديو داخلي

en: Check/Radio Labels
ar: تحقق / تسميات الراديو

en: Checkbox & Radio colors
ar: مربع الاختيار وألوان الراديو

en: Checkout page (default)
ar: صفحة الخروج (افتراضي)

en: Chinese zh-CN
ar: الصينية zh-CN

en: Chinese zh-HK
ar: الصينية zh-HK

en: Chinese zh-TW
ar: الصينية zh-TW

en: Choose a custom border color.
ar: اختر لون حد مخصص.

en: Choose a flag
ar: اختر العلم

en: Choose a flag for this language
ar: اختر علامة لهذه اللغة

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
ar: اختر طول الكسور العشرية (الافتراضي = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
ar: اختر الترجمة (للغة والصيغة)

en: Choose a minimum width that each item must have
ar: اختر الحد الأدنى للعرض الذي يجب أن يكون لكل عنصر

en: Choose a reCAPTCHA version
ar: اختر إصدار reCAPTCHA

en: Choose a Time format
ar: اختر تنسيق الوقت

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
ar: اختر النوع المناسب لحقلك. يرجى ملاحظة أن هذا الإعداد سيؤثر على تخطيط لوحة المفاتيح على الأجهزة المحمولة ، اختر بحكمة!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
ar: اختر عدد الأعمدة التي ستعرضها الشبكة أو شريط التمرير.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
ar: اختر عدد الصفوف التي ستعرضها شبكتك. (0 = بلا حدود)

en: Choose how to align your image
ar: اختر كيفية محاذاة صورتك

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
ar: اختر ما إذا كنت تريد حفظ بيانات المستخدم كإدخال جهة اتصال

en: Choose label value break method
ar: اختر طريقة كسر قيمة التسمية

en: Choose language
ar: اختر اللغة

en: Choose line break method (optional)
ar: اختر طريقة فاصل الأسطر (اختياري)

en: Choose meta field name
ar: اختر اسم حقل التعريف

en: Choose payment gateway
ar: اختر بوابة الدفع

en: Choose terms label to return
ar: اختر تسمية المصطلحات للعودة

en: Choose terms value to return
ar: اختر قيمة الشروط للعودة

en: Choose the form you want to use.
ar: اختر النموذج الذي تريد استخدامه.

en: Choose to make this field a variable or not.
ar: اختر جعل هذا الحقل متغيرًا أم لا.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
ar: اختر حفظ تسمية أو قيمة الخيار المحدد فقط كإدخال جهة اتصال

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
ar: اختر إرسال تسمية أو قيمة الخيار المحدد فقط إلى المسؤول

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
ar: اختر إرسال تسمية أو قيمة الخيار المحدد فقط إلى المرسل

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
ar: اختر القيمة التي تريد حفظها في مربعات الاختيار وأزرار الاختيار

en: Choose which email template you would like to use
ar: اختر قالب البريد الإلكتروني الذي ترغب في استخدامه

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
ar: اختر الفاصل العشري (فاصلة أو نقطة)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
ar: اختر ألف فاصل (فارغ ، فاصلة أو نقطة)

en: City
ar: مدينة

en: City name
ar: اسم المدينة

en: Clear
ar: واضح

en: Clear / Reset the form
ar: مسح / إعادة تعيين النموذج

en: Clear / reset the form after submitting
ar: مسح / إعادة ضبط النموذج بعد التقديم

en: Clear form after closing popup
ar: مسح النموذج بعد إغلاق النافذة المنبثقة

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
ar: انقر فوق% shere% s للحصول على خطاف الويب الخاص بك لـ Super Forms على Zapier

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
ar: انقر هنا للعثور على%1$sexample من التعبيرات العادية%2$s ، أو أنشئ تعبيرًا خاصًا بك بسهولة على%3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
ar: معرف مرجع العميل

en: Close
ar: قريب

en: Close button background color (leave blank for none)
ar: لون خلفية زر الإغلاق (اتركه فارغًا لأي شيء)

en: Close button border color
ar: إغلاق لون حد الزر

en: Close button border radius in pixels (px)
ar: نصف قطر حد زر الإغلاق بالبكسل (بكسل)

en: Close button border size in pixels (px)
ar: حجم حدود زر الإغلاق بالبكسل (بكسل)

en: Close button icon color
ar: لون رمز زر الإغلاق

en: Close button icon size in pixels (px)
ar: حجم رمز زر الإغلاق بالبكسل (بكسل)

en: Close button label bg color
ar: إغلاق تسمية الزر لون bg

en: Close button label color
ar: إغلاق لون تسمية زر

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
ar: حشوات تسمية زر الإغلاق ، على سبيل المثال: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
ar: نص تسمية زر الإغلاق ، على سبيل المثال: إغلاق

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
ar: حشوات زر الإغلاق ، على سبيل المثال: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
ar: موضع زر الإغلاق بالبكسل (بكسل)

en: Close button position top in pixels (px)
ar: إغلاق موضع الزر العلوي بالبكسل (بكسل)

en: Closed (disallow comments)
ar: مغلق (عدم السماح بالتعليقات)

en: Closed (disallow pings)
ar: مغلق (عدم السماح بأصوات)

en: Code
ar: الشفرة

en: Code length
ar: طول الكود

en: Code prefix
ar: بادئة الرمز

en: Code suffix
ar: لاحقة الكود

en: Collect customer billing address
ar: اجمع عنوان فواتير العميل

en: Collect customer phone number
ar: اجمع رقم هاتف العميل

en: Color
ar: اللون

en: color
ar: اللون

en: Color picker
ar: أداة انتقاء اللون

en: Colors
ar: الألوان

en: Column
ar: عمود

en: column
ar: عمودي

en: Column heading
ar: عنوان العمود

en: Column Label
ar: تسمية العمود

en: Column logic
ar: منطق العمود

en: Column name
ar: اسم العمود

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
ar: مثال على حشوات العمود: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
ar: حجم العمود

en: Columns for contact entries
ar: أعمدة إدخالات جهات الاتصال

en: Company Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للشركة

en: Compare against all entries (all forms)
ar: قارن مع جميع الإدخالات (جميع الأشكال)

en: Compare against current form entries only (default)
ar: المقارنة مع إدخالات النموذج الحالي فقط (افتراضي)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
ar: قارن مع إدخالات من معرف النموذج التالي (نماذج محددة فقط)

en: Compare duplicate contact entry title against:
ar: قارن عنوان إدخال جهة اتصال مكرر مقابل:

en: Compare method (OR / AND)
ar: طريقة المقارنة (و / و)

en: Completed
ar: مكتمل

en: Completed!
ar: منجز!

en: Conditional field value
ar: قيمة الحقل الشرطي

en: Conditional Logic
ar: المنطق الشرطي

en: Conditional logic
ar: المنطق الشرطي

en: Conditional Validation
ar: التحقق الشرطي

en: Conditional Validation Value
ar: قيمة التحقق الشرطي

en: Conditional Validation Value 2
ar: قيمة التحقق الشرطي 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
ar: المتغير الشرطي (قيمة ديناميكية)

en: Conditionally checkout to PayPal
ar: الخروج المشروط إلى PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
ar: الخروج المشروط إلى Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
ar: الخروج المشروط إلى WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
ar: حفظ إدخال جهة الاتصال بشكل مشروط استنادًا إلى بيانات المستخدم

en: Conditionally save subscriber based on user data
ar: حفظ المشترك بشكل مشروط بناءً على بيانات المستخدم

en: Conditions
ar: الظروف

en: Confirmation E-mail
ar: البريد الإلكتروني للتأكيد

en: Confirmation email
ar: البريد الإلكتروني للتأكيد

en: Connection lost, please try again
ar: انقطع الاتصال ، يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Connections
ar: روابط

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
ar: ضع في اعتبارك تمكين هذا الخيار عند وجود أكثر من 500 شرط لتحسين السرعة

en: Contact Entries
ar: إدخالات الاتصال

en: Contact entries
ar: إدخالات جهات الاتصال

en: Contact Entry
ar: جهة الاتصال Entry

en: Contact entry
ar: دخول جهة الاتصال

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
ar: فشل إنشاء إدخال جهة الاتصال ، تعذر العثور على إدخال جهة الاتصال الأصلي:

en: Contact entry search (populate form with data)
ar: البحث عن إدخال جهة الاتصال (ملء النموذج بالبيانات)

en: Contact entry status
ar: حالة دخول جهة الاتصال

en: Contact entry status after updating
ar: حالة إدخال جهة الاتصال بعد التحديث

en: Contact entry statuses
ar: حالات دخول جهة الاتصال

en: Contact Entry Title
ar: عنوان إدخال جهة الاتصال

en: Contact entry updated.
ar: تم تحديث إدخال جهة الاتصال.

en: Contact Entry:
ar: إدخال جهة الاتصال:

en: Contain / Fit (contain)
ar: احتواء / احتواء (احتواء)

en: Contains
ar: يحتوي على

en: Content
ar: المحتوى

en: Content background color
ar: لون خلفية المحتوى

en: Content border bottom width (0 = none)
ar: عرض سفلي لحد المحتوى (0 = لا شيء)

en: Content border color
ar: لون حدود المحتوى

en: Content border left width (0 = none)
ar: العرض الأيسر لحد المحتوى (0 = لا شيء)

en: Content border right width (0 = none)
ar: العرض الأيمن لحد المحتوى (0 = لا شيء)

en: Content border top width (0 = none)
ar: العرض العلوي لحد المحتوى (0 = لا شيء)

en: Content padding
ar: المساحة المتروكة للمحتوى

en: Content type:
ar: نوع المحتوى:

en: Convert timestamp to specific date format
ar: تحويل الطابع الزمني إلى تنسيق تاريخ محدد

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
ar: تعذر إرسال النموذج نظرًا لوجود إدخال جهة اتصال يحمل نفس العنوان بالفعل!

en: Countries
ar: بلدان

en: Countries (FULL)
ar: الدول (كاملة)

en: Countries (ISO2)
ar: الدول (ISO2)

en: Country
ar: بلد

en: country
ar: بلد

en: Country name
ar: اسم الدولة

en: Cover / Fit (cover)
ar: غطاء / مناسب (غطاء)

en: Create Form
ar: إنشاء النموذج

en: Create new coupon on the fly
ar: إنشاء قسيمة جديدة على الطاير

en: Create new Multi-site after registration
ar: إنشاء مواقع متعددة جديدة بعد التسجيل

en: Create new Post
ar: إنشاء منشور جديد

en: Create new price object
ar: إنشاء كائن سعر جديد

en: Create new shipping rate on the fly
ar: إنشاء سعر شحن جديد على الطاير

en: Create new Stripe product on the fly
ar: قم بإنشاء منتج Stripe جديد بسرعة

en: Created
ar: مخلوق

en: Created Post
ar: تم إنشاؤها على

en: Created post status
ar: تم إنشاء حالة آخر

en: Created post title
ar: عنوان آخر تم إنشاؤه

en: Created post/page (backend)
ar: المنشور / الصفحة (الخلفية)

en: Created post/page (front-end)
ar: المنشور / الصفحة التي تم إنشاؤها (الواجهة الأمامية)

en: Created User
ar: المستخدم الذي تم إنشاؤه

en: Credit Card
ar: بطاقة الائتمان

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
ar: فحص التزوير عبر المواقع (CSRF)

en: CSV Attachment
ar: مرفق CSV

en: CSV Attachment Settings
ar: إعدادات مرفق CSV

en: CSV file
ar: ملف CSV

en: Currency
ar: عملة

en: Currency field
ar: مجال العملة

en: Current Author meta data
ar: بيانات تعريف المؤلف الحالية

en: Current Page or Post meta data
ar: الصفحة الحالية أو بيانات التعريف المنشورة

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
ar: الصفحة الحالية أو شروط النشر (بناءً على سبيكة تصنيف محددة)

en: Currently in translation mode for language
ar: حاليًا في وضع الترجمة للغة

en: Custom class
ar: فئة مخصصة

en: Custom Content class
ar: فئة المحتوى المخصص

en: Custom CSS
ar: لغة تنسيق ويب حسب الطلب

en: Custom date format
ar: تنسيق التاريخ المخصص

en: Custom delimiter
ar: محدد مخصص

en: Custom enclosure
ar: العلبة المخصصة

en: Custom field class
ar: فئة الحقل المخصص

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
ar: الحقول المخصصة للحفظ (* | MERGE | * العلامات)

en: Custom from
ar: مخصص من

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
ar: HTML مخصص (تحميل / تصفح لملف html.)

en: Custom items
ar: عناصر مخصصة

en: Custom JS
ar: JS مخصص

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
ar: تنسيق الصفحة المخصص بالوحدات المحددة أعلاه ، على سبيل المثال:

en: Custom post meta data
ar: بيانات التعريف المنشورة المخصصة

en: Custom Regex
ar: Regex مخصص

en: Custom sign here image
ar: علامة مخصصة هنا الصورة

en: Custom TAB class
ar: فئة TAB المخصصة

en: Custom TAB index
ar: فهرس TAB مخصص

en: Custom URL
ar: URL مخصص

en: Custom use of preloader for the form.
ar: الاستخدام المخصص لأداة التحميل المسبق للنموذج.

en: Custom width in pixels
ar: العرض المخصص بالبكسل

en: Custom wrapper class
ar: فئة غلاف مخصصة

en: Customer
ar: عميل

en: Customer E-mail
ar: البريد الإلكتروني للعميل

en: Customer has a verified PayPal account
ar: العميل لديه حساب PayPal تم التحقق منه

en: Customer has an unverified PayPal account
ar: العميل لديه حساب PayPal لم يتم التحقق منه

en: Customer ID
ar: هوية الزبون

en: Customer/User
ar: العميل / المستخدم

en: Customers
ar: عملاء

en: Cyrillic text
ar: نص سيريلي

en: Czech
ar: التشيكية

en: Daily (every day)
ar: يوميا (كل يوم)

en: Danish
ar: دانماركي

en: Dashed
ar: متقطع

en: Database table name
ar: اسم جدول قاعدة البيانات

en: Date
ar: تاريخ

en: date
ar: تاريخ

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Date range (maximum)
ar: النطاق الزمني (الحد الأقصى)

en: Date range (minimum)
ar: النطاق الزمني (الحد الأدنى)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
ar: أيام الإضافة / الخصم بناءً على منتقي البيانات المتصل

en: Deactivating plugin...
ar: جارٍ إلغاء تنشيط المكون الإضافي ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
ar: عزيزي المستخدم،
    
    أشكركم على الاتصال بنا!

en: Dec
ar: ديسمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Decimal separator
ar: الفاصل العشري

en: Default
ar: إفتراضي

en: default
ar: إفتراضي

en: Default (inherit)
ar: الافتراضي (توارث)

en: Default (use the default_comment_status option)
ar: افتراضي (استخدم الخيار default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
ar: افتراضي (استخدم الخيار default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
ar: الافتراضي - mm / dd / yy

en: Default blog email and name
ar: البريد الإلكتروني الافتراضي للمدونة والاسم

en: Default email template
ar: قالب البريد الإلكتروني الافتراضي

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
ar: التنسيق الافتراضي هو: [الطلب رقم {ID} - {_billing_email} ، {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
ar: التنسيق الافتراضي هو: ID؛ _billing_email؛ _billing_first_name؛ _billing_last_name

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Default positioning
ar: الوضع الافتراضي

en: Default positioning (bottom right)
ar: الوضع الافتراضي (أسفل اليمين)

en: Default post category; set in Writing Options
ar: فئة المشاركة الافتراضية ؛ مجموعة في "خيارات الكتابة"

en: Default Rounded
ar: تقريب افتراضي

en: Default Squared
ar: افتراضي تربيع

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
ar: موقع التحميل الافتراضي ؛ مجموعة في خيارات متنوعة

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default value 1-5 (empty = default)
ar: القيمة الافتراضية 1-5 (فارغة = الافتراضي)

en: Default: 1
ar: الافتراضي: 1

en: Default: None
ar: الافتراضي: بلا

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
ar: القيمة الافتراضية هي 0 ، مما يسمح للمستخدم باختيار عدم وجود تاريخ على الإطلاق.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
ar: الافتراضي هو 1 ، والذي يسمح للمستخدم باختيار تاريخ واحد فقط.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
ar: حدد عرضًا مخصصًا للمقسم. استخدم قيمة البكسل. على سبيل المثال: 150 بكسل

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal separator)
ar: تحديد السعر كقيمة عائمة (يتم قبول النقطة فقط كفاصل عشري)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
ar: حدد الإزاحة التي يجب أن يرسلها التذكير بناءً على الوقت الأساسي

en: Define at what time the reminder should be send
ar: حدد وقت إرسال التذكير

en: Define checkout line items
ar: تحديد بنود الخروج

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
ar: حدد عناصر قائمة WooCommerce المخصصة "حسابي"

en: Define each on a new line e.g
ar: حدد كل سطر جديد على سبيل المثال

en: Define each on a new line e.g:
ar: حدد كل سطر جديد على سبيل المثال:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
ar: حدد كل دور في سطر جديد. على سبيل المثال ، إذا كنت تريد إرجاع عملاء WooCommerce فقط ، فيمكنك استخدام: customer

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
ar: حدد هنا كيف تريد إدراج المستخدمين لديك ، على سبيل المثال: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] ستترجم إلى: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
ar: حدد عدد الأيام بعد أو قبل إرسال التذكير بناءً على التاريخ الأساسي

en: Define menu items
ar: تحديد عناصر القائمة

en: Define meta data to return as value
ar: حدد بيانات التعريف لإرجاعها كقيمة

en: Define the width for the divider.
ar: حدد عرض الحاجز.

en: Define user data or user meta data to return as value
ar: حدد بيانات المستخدم أو بيانات تعريف المستخدم لإرجاعها كقيمة

en: Delete
ar: حذف

en: Delete all backups
ar: احذف جميع النسخ الاحتياطية

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
ar: احذف الملفات المرتبطة بعد حذف إدخال جهة اتصال

en: Delete complete form
ar: حذف النموذج الكامل

en: Delete files from server after form submissions
ar: حذف الملفات من الخادم بعد إرسال النموذج

en: Delete files from server after the form was submitted
ar: احذف الملفات من الخادم بعد تقديم النموذج

en: Delete item
ar: حذف البند

en: Delete Listing
ar: حذف القائمة

en: Delete Translation
ar: حذف الترجمة

en: Deleting...
ar: جارٍ الحذف ...

en: Delimiter
ar: محدد

en: Demos
ar: العروض

en: Denied
ar: رفض

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
ar: اعتمادًا على الخدمة التي تتفاعل معها ، قد تحتاج إلى ضبط هذا على 1.1

en: Descending Order
ar: تنازليا

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
ar: يصف نوع المعاملة التي يتم تنفيذها بواسطة Checkout لتخصيص النص ذي الصلة على الصفحة ، مثل زر الإرسال. القيم الممكنة

en: Description
ar: وصف

en: Description color
ar: لون الوصف

en: Description for this step
ar: وصف لهذه الخطوة

en: Description line-height in pixels (0 = none)
ar: ارتفاع سطر الوصف بالبكسل (0 = لا شيء)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
ar: وصف البند. إذا حذفت هذا المتغير ، فسيقوم المشترون بإدخال اسمهم أثناء الخروج.

en: Description size in pixels (0 = none)
ar: حجم الوصف بالبكسل (0 = لا شيء)

en: Description Styles
ar: وصف الأنماط

en: Description weight (0 = none)
ar: وزن الوصف (0 = لا شيء)

en: Desktop preview
ar: معاينة سطح المكتب

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
ar: الوجهة (تحدد الموقع النهائي الذي تريد حساب الاتجاهات إليه)

en: Destination address
ar: عنوان الوجهة

en: Destination address (required)
ar: عنوان الوجهة (مطلوب)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
ar: تعطيل زر لوحة المفاتيح "Enter" (منع إرسال النموذج عند الضغط على Enter)

en: Disable autocompletion
ar: تعطيل الإكمال التلقائي

en: Disable autofocus on first field
ar: تعطيل التركيز التلقائي في الحقل الأول

en: Disable default UI
ar: تعطيل واجهة المستخدم الافتراضية

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
ar: تعطيل معلمة الخطوة الحالية متعددة الأجزاء في عنوان URL

en: Disable popup closing
ar: تعطيل إغلاق النوافذ المنبثقة

en: Disable scrolling on error
ar: تعطيل التمرير عند الخطأ

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
ar: تعطيل التمرير في انقر فوق الزر السابق والتالي

en: Disable the input field
ar: قم بتعطيل حقل الإدخال

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
ar: قم بتعطيل خيار تحديد يوم معين في التقويم ، مثل الأحد والاثنين وما إلى ذلك.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
ar: قم بتعطيل هذا لإزالة علامتي التبويب المرئية والنصية للمحرر

en: Disable time options by ranges
ar: تعطيل خيارات الوقت حسب النطاقات

en: Disabled
ar: معاق

en: Disabled (do not make variable)
ar: معطل (لا تجعل المتغير)

en: Disabled (do not use conditional logic)
ar: معطل (لا تستخدم المنطق الشرطي)

en: Disabled (not recommended)
ar: معطل (غير مستحسن)

en: Disabled (use default form settings)
ar: معطل (استخدم إعدادات النموذج الافتراضية)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
ar: عدم السماح للمستخدمين بتغيير التوقيع الموجود عند ملء النموذج بالبيانات

en: Disallow users to filter items
ar: عدم السماح للمستخدمين بتصفية العناصر

en: Discount amount (leave blank for no discount)
ar: مبلغ الخصم (يُترك فارغًا بدون خصم)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
ar: مبلغ الخصم المرتبط بالعنصر ، والذي يجب أن يكون أقل من سعر بيع العنصر.

en: Discount number
ar: رقم الخصم

en: Discount rate (leave blank for no discount)
ar: معدل الخصم (يُترك فارغًا بدون خصم)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
ar: معدل الخصم ، كنسبة مئوية ، المرتبط بأحد العناصر. اضبط على قيمة أقل من 100

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
ar: عرض رسالة بعد قيام المستخدم بإعادة تعيين كلمة المرور الخاصة به (اتركه فارغًا لعدم وجود رسالة)

en: Display a message to the locked out user
ar: عرض رسالة للمستخدم المغلق

en: Display a message to the logged out user
ar: عرض رسالة للمستخدم الذي قام بتسجيل الخروج

en: Display a message when account has been verified
ar: عرض رسالة عندما تم التحقق من الحساب

en: Display a message when no user is logged in
ar: عرض رسالة في حالة عدم قيام أي مستخدم بتسجيل الدخول

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
ar: عرض رسالة عند عدم العثور على أي مستخدم (اتركه فارغًا لعدم وجود رسالة)

en: Display a message when the activation code is incorrect
ar: عرض رسالة عندما يكون رمز التفعيل غير صحيح

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
ar: عرض رسالة ترحيب بعد قيام المستخدم بتسجيل الدخول (اتركه فارغًا لعدم وجود رسالة)

en: Display an error message when form is locked
ar: عرض رسالة خطأ عند تأمين النموذج

en: Display close (X) button
ar: عرض زر إغلاق (X)

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
ar: عرض التواريخ في الأشهر الأخرى في بداية أو نهاية الشهر الحالي

en: Display dots navigation
ar: عرض الملاحة النقاط

en: Display form processing overlay (popup)
ar: عرض تراكب معالجة النموذج (منبثق)

en: Display interests/groups
ar: عرض الاهتمامات / المجموعات

en: Display Layout
ar: تخطيط العرض

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Display oldest or latest entries at the top
ar: عرض أقدم أو أحدث إدخالات في الأعلى

en: Display popup after X seconds
ar: عرض منبثق بعد X ثانية

en: Display popup after X seconds of inactivity
ar: عرض منبثق بعد X ثانية من عدم النشاط

en: Display popup between date range (schedule)
ar: عرض نافذة منبثقة بين نطاق التاريخ (جدول)

en: Display popup on exit intent
ar: عرض نافذة منبثقة على نية الخروج

en: Display popup on page leave/close/exit
ar: عرض نافذة منبثقة على صفحة مغادرة / إغلاق / خروج

en: Display popup on page load
ar: عرض منبثقة عند تحميل الصفحة

en: Display prev/next buttons
ar: عرض الأزرار السابقة / التالية

en: Display previous and next buttons
ar: عرض الأزرار السابقة والتالية

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
ar: امنع المستخدم من اختيار التواريخ أو النطاقات الزمنية المحددة في التقويم

en: Distance / Duration calculation (google directions)
ar: حساب المسافة / المدة (اتجاهات جوجل)

en: Distance in meters
ar: المسافة بالأمتار

en: Distance text in km or miles
ar: نص المسافة بالكيلومتر أو الأميال

en: Divider
ar: مقسم

en: Divider alignment
ar: محاذاة الحاجز

en: Divider color
ar: لون المقسم

en: Divider custom width
ar: العرض المخصص للمقسم

en: Divider height
ar: ارتفاع الفاصل

en: Divider weight
ar: وزن المقسم

en: Do not allow (default)
ar: عدم السماح (افتراضي)

en: Do not apply any discount
ar: لا تطبق أي خصم

en: Do not change role
ar: لا تغير الدور

en: Do not create a new Contact Entry
ar: لا تقم بإنشاء إدخال جهة اتصال جديد

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
ar: لا تقم بإنشاء إدخال جهة اتصال جديد عندما تم تحديث إدخال موجود

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
ar: لا تعرض إشعار المسؤول بعد تحديث المكون الإضافي

en: Do not exclude from emails
ar: لا تستبعد من رسائل البريد الإلكتروني

en: Do not fill out the following field with entry data
ar: لا تملأ الحقل التالي ببيانات الإدخال

en: Do not normalize strings (default)
ar: لا تطبيع السلاسل (افتراضي)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
ar: لا تبلغ العميل بمعلومات أكثر تفصيلاً. بدلاً من ذلك ، يمكنك تقديم ملف

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
ar: لا تبلغ العميل بمعلومات أكثر تفصيلاً. بدلاً من ذلك ، يمكنك تقديم ملف

en: Do not save data
ar: لا تحفظ البيانات

en: Do not save empty values
ar: لا تحفظ القيم الفارغة

en: Do not save field in Contact Entry
ar: لا تقم بحفظ الحقل في إدخال جهة الاتصال

en: Do not save PDF in Contact Entry
ar: لا تقم بحفظ ملف PDF في جهة الاتصال

en: Do not send a confirmation email
ar: لا ترسل رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني

en: Do not send an admin email
ar: لا ترسل بريد إلكتروني للمسؤول

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
ar: لا ترسل إعدادات النموذج إلى Zapier (ممكّن افتراضيًا)

en: Do not show file uploads in the Media Library
ar: لا تعرض تحميلات الملفات في مكتبة الوسائط

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
ar: لا تفعل شيئًا (لا تسجل الدخول ولا ترسل بريدًا إلكترونيًا للتحقق)

en: Documentation
ar: توثيق

en: Domain name for blog
ar: اسم المجال للمدونة

en: Donation checkout
ar: الخروج من التبرع

en: Dotted
ar: منقط

en: Double
ar: مزدوج

en: Download button text
ar: نص زر التنزيل

en: Download PDF
ar: تحميل PDF

en: Download Summary
ar: تنزيل الملخص

en: Downloadable product
ar: منتج قابل للتنزيل

en: Downloading file...
ar: تحميل الملف...

en: Draft
ar: مسودة

en: Dragger color
ar: لون الجرّاح

en: Dropdown
ar: اسقاط

en: Dropdown arrow
ar: سهم القائمة المنسدلة

en: Dropdown colors
ar: ألوان القائمة المنسدلة

en: Dropdown item background
ar: خلفية عنصر القائمة المنسدلة

en: Dropdown item background focus
ar: التركيز على خلفية عنصر القائمة المنسدلة

en: Dropdown item font focus
ar: التركيز على خط عنصر القائمة المنسدلة

en: Duplicate
ar: مكرر

en: Duplicate element
ar: عنصر مكرر

en: Duplicate entry title error message
ar: رسالة خطأ عنوان إدخال مكرر

en: Duration in seconds
ar: المدة بالثواني

en: Duration text in minutes
ar: نص المدة بالدقائق

en: Dutch
ar: هولندي

en: Dutch (Belgium)
ar: الهولندية (بلجيكا)

en: Dynamic
ar: متحرك

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: E-mail & Contact Entry Label
ar: عنوان إدخال البريد الإلكتروني والاتصال

en: E-mail Address
ar: عنوان البريد الالكترونى

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الالكترونى

en: E-mail address (mailto:)
ar: عنوان البريد الإلكتروني (mailto :)

en: E-mail address of blog administrator
ar: عنوان البريد الإلكتروني لمسؤول المدونة

en: E-mail copyright
ar: حقوق التأليف والنشر البريد الإلكتروني

en: E-mail headers
ar: رؤوس البريد الإلكتروني

en: E-mail logo
ar: شعار البريد الإلكتروني

en: E-mail Reminders
ar: تذكير البريد الإلكتروني

en: E-mail social icons
ar: الرموز الاجتماعية للبريد الإلكتروني

en: E-mail subtitle
ar: العنوان الفرعي للبريد الإلكتروني

en: E-mail subtitle (confirm)
ar: العنوان الفرعي للبريد الإلكتروني (تأكيد)

en: E-mail Template 1
ar: نموذج البريد الإلكتروني 1

en: E-mail title
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: E-mail title (confirm)
ar: عنوان البريد الإلكتروني (تأكيد)

en: e.g: 1
ar: على سبيل المثال: 1

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
ar: على سبيل المثال: اسم_المجال | meta_key (كل على سطر جديد)

en: e.g: price_XXXX
ar: على سبيل المثال: price_XXXX

en: e.g: SbwGtc0x
ar: على سبيل المثال: SbwGtc0x

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
ar: على سبيل المثال: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
ar: على سبيل المثال: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
ar: ECHO - إخراج نص عادي كما هو ، ومناسب لـ CLI

en: Edit author
ar: تحرير المؤلف

en: Edit contact entry
ar: تحرير إدخال جهة الاتصال

en: Edit element
ar: تحرير العنصر

en: Edit order
ar: تحرير الأمر

en: Edit post
ar: تعديل المنشور

en: Edit the contact entry (backend)
ar: تحرير إدخال جهة الاتصال (الخلفية)

en: Edit Translation
ar: تحرير الترجمة

en: Editor height in pixels
ar: ارتفاع المحرر بالبكسل

en: Element Settings & Options
ar: إعدادات وخيارات العنصر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الالكترونى

en: Email attachments
ar: مرفقات البريد الإلكتروني

en: Email headers
ar: رؤوس البريد الإلكتروني

en: Email label
ar: تسمية البريد الإلكتروني

en: Email template
ar: قالب البريد الإلكتروني

en: Empty cart before adding products
ar: عربة فارغة قبل إضافة المنتجات

en: Enable
ar: يُمكَِن

en: Enable (do not save empty values)
ar: تمكين (لا تحفظ القيم الفارغة)

en: Enable (exclude empty values)
ar: تمكين (استبعاد القيم الفارغة)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
ar: تمكين (يجعل من الممكن البحث عن نص داخل PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
ar: تمكين (قم بتمكين هذا فقط إذا كان النموذج الخاص بك يستخدم نصًا عربيًا)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
ar: تمكين (قم بتمكين هذا فقط إذا كان النموذج الخاص بك يستخدم نصًا سيريليًا)

en: Enable Adaptive Placeholders
ar: تمكين العناصر النائبة التكيفية

en: Enable Add More
ar: تمكين إضافة المزيد

en: Enable address auto complete
ar: تفعيل الإكمال التلقائي للعنوان

en: Enable Ajax
ar: تفعيل Ajax

en: Enable auto suggest
ar: تفعيل الاقتراح التلقائي

en: Enable automatic Tax
ar: تفعيل الضريبة التلقائية

en: Enable birthdate calculations
ar: تفعيل حسابات تاريخ الميلاد

en: Enable code generation
ar: تفعيل توليد التعليمات البرمجية

en: Enable contact entry search by title
ar: تمكين البحث عن إدخال جهة الاتصال حسب العنوان

en: Enable contact entry updating
ar: تمكين تحديث إدخال جهة الاتصال

en: Enable custom entry titles
ar: تفعيل عناوين الإدخال المخصصة

en: Enable custom padding
ar: تفعيل المساحة المتروكة المخصصة

en: Enable custom parameter string for POST method
ar: تفعيل سلسلة المعلمة المخصصة لطريقة POST

en: Enable custom popup padding
ar: تفعيل المساحة المتروكة المخصصة

en: Enable custom return URL
ar: تفعيل عنوان URL المخصص للعودة

en: Enable custom settings
ar: تفعيل الإعدادات المخصصة

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
ar: تمكين وضع التصحيح (لن يؤدي هذا إلى إرسال النموذج ، ولكن تنزيل ملف PDF الذي تم إنشاؤه مباشرةً ، قم بتمكين هذا فقط عند تطوير النموذج الخاص بك)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
ar: تفعيل وضع التصحيح (سينتج استجابة POST للمطورين)

en: Enable distance calculator
ar: تفعيل حاسبة المسافة

en: Enable Drag & Drop Upload Support
ar: تمكين السحب والإفلات لدعم التحميل

en: Enable email reminder #%s
ar: تمكين تذكير البريد الإلكتروني #% s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
ar: تفعيل ملف تعريف ارتباط انتهاء الصلاحية (إظهار النافذة المنبثقة مرة واحدة فقط)

en: Enable form POST method
ar: تفعيل طريقة POST

en: Enable Form to PDF generation
ar: قم بتمكين إنشاء Form to PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
ar: تمكين تتبع Google Analytics

en: Enable icons
ar: تمكين الرموز

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
ar: تفعيل زيادة أرقام الفواتير على سبيل المثال: 0001

en: Enable keyword field
ar: تمكين حقل الكلمة الأساسية

en: Enable keyword user input
ar: تمكين إدخال مستخدم الكلمة الأساسية

en: Enable line breaks
ar: تفعيل فواصل الأسطر

en: Enable listings for this form
ar: تمكين القوائم لهذا النموذج

en: Enable media upload button
ar: زر تمكين تحميل الوسائط

en: Enable password protection
ar: تمكين الحماية بكلمة المرور

en: Enable PayPal Checkout
ar: تمكين الخروج من PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
ar: تمكين وضع PayPal Sandbox (لأغراض الاختبار فقط)

en: Enable Popup
ar: تفعيل النوافذ المنبثقة

en: Enable Popup Border
ar: تفعيل الحد المنبثق

en: Enable Popup Shadows
ar: تفعيل Popup Shadows

en: Enable read-only
ar: تمكين للقراءة فقط

en: Enable Right To Left Layout
ar: تمكين تخطيط اليمين إلى اليسار

en: Enable RTL (Right To Left layout)
ar: تمكين RTL (من اليمين إلى اليسار تخطيط)

en: Enable RTL E-mails
ar: تفعيل رسائل البريد الإلكتروني من RTL

en: Enable server side lookup
ar: تفعيل البحث من جانب الخادم

en: Enable SMTP authentication
ar: تفعيل مصادقة SMTP

en: Enable Stripe Checkout
ar: تمكين Checkout Stripe

en: Enable Stripe checkout for this form
ar: تفعيل سحب الشريط لهذا النموذج

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
ar: تمكين وضع وضع الحماية / وضع الاختبار (لأغراض الاختبار فقط)

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
ar: تمكين جمع المعرّف الضريبي (يسمح للمستخدمين بالشراء كنشاط تجاري)

en: Enable the WordPress text editor
ar: قم بتمكين محرر نصوص WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
ar: قم بتمكين هذا إذا كنت لا ترغب في إنشاء إدخال جهة اتصال جديد تمامًا عند تحديث إدخال جهة اتصال موجود

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
ar: قم بتمكين هذا إذا كنت تريد إخفاء الخطوات على الأجهزة المحمولة

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
ar: قم بتمكين هذا إذا كنت تريد إظهار شريط التقدم لـ Multi-part

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
ar: قم بتمكين هذا إذا كنت تريد إظهار خطوات الأجزاء المتعددة

en: Enable TLS or SSL encryption
ar: تمكين تشفير TLS أو SSL

en: Enable transparent backgrounds
ar: تفعيل الخلفيات الشفافة

en: Enable uppercase transformation
ar: تفعيل التحويل الكبير

en: Enable user form lock / submission limit
ar: تفعيل قفل نموذج المستخدم / حد الإرسال

en: Enable WooCommerce Checkout
ar: قم بتمكين WooCommerce Checkout

en: Enable WooCommerce Order Search
ar: قم بتمكين بحث طلب WooCommerce

en: Enable Zapier connection
ar: تفعيل اتصال Zapier

en: Enabled
ar: ممكن

en: Enabled (make variable)
ar: ممكن (جعل متغير)

en: Enabled (recommended)
ar: ممكّن (موصى به)

en: Enabled (use custom button settings)
ar: ممكّن (استخدم إعدادات الأزرار المخصصة)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
ar: سيؤدي تمكين هذا أيضًا إلى منع ظهور لوحة المفاتيح على الأجهزة المحمولة

en: Enclosure
ar: نسيج

en: English / Western (default)
ar: الإنجليزية / الغربية (افتراضي)

en: English / Western formatting is the default
ar: تنسيق اللغة الإنجليزية / الغربية هو الإعداد الافتراضي

en: English/Australia
ar: الإنجليزية / أستراليا

en: English/New Zealand
ar: الإنجليزية / نيوزيلندا

en: English/UK
ar: الإنجليزية / المملكة المتحدة

en: Enter "4" to display 16 as 0016
ar: أدخل "4" لعرض 16 كـ 0016

en: Enter a custom email address or use the blog settings
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني مخصصًا أو استخدم إعدادات المدونة

en: Enter a custom entry title
ar: أدخل عنوان إدخال مخصص

en: Enter a custom form post URL
ar: أدخل عنوان URL لنشر النموذج المخصص

en: Enter a custom URL to link to
ar: أدخل عنوان URL مخصصًا للارتباط به

en: Enter a custom URL to redirect to
ar: أدخل عنوان URL مخصصًا لإعادة التوجيه إليه

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
ar: أدخل عنوانًا ثابتًا / رمزًا بريديًا أو أدخل اسم الحقل الفريد لاسترداد العنوان الديناميكي من المستخدمين

en: Enter a name
ar: إدخال اسم

en: Enter a name for your form
ar: أدخل اسمًا للنموذج الخاص بك

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
ar: أدخل معرف أحد الوالدين إذا كنت تريد أن يكون للمنشور أحد الوالدين

en: Enter a password to protect the form
ar: أدخل كلمة مرور لحماية النموذج

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
ar: أدخل قناعًا محددًا مسبقًا مثل: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
ar: أدخل كلمة مرور قوية

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
ar: أدخل معرف منتج Stripe موجود بالفعل والذي سينتمي إليه هذا السعر

en: Enter an email address
ar: ادخل عنوان البريد الإلكتروني

en: Enter anything you like for the copyright section
ar: أدخل أي شيء تريد لقسم حقوق التأليف والنشر

en: Enter Coupon ID:
ar: أدخل معرف القسيمة:

en: Enter custom parameter string
ar: أدخل سلسلة المعلمة المخصصة

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
ar: أدخل عنوان URL مخصصًا (استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر)

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
ar: أدخل معرف النموذج للمقارنة مع عنوان الإدخال المكرر

en: Enter latitudes and longitudes
ar: أدخل خطوط الطول والعرض

en: Enter product price/plan ID.
ar: أدخل معرّف سعر / خطة المنتج.

en: Enter Promotion ID:
ar: أدخل معرف الترويج:

en: Enter shipping rate ID:
ar: أدخل معرّف سعر الشحن:

en: Enter tags (comma separated)
ar: أدخل العلامات (مفصولة بفواصل)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
ar: أدخل الحقول التي تريد حفظها للمشترك

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
ar: أدخل المبلغ بالساعات قبل انتهاء صلاحية ارتباط إعادة المحاولة. يجب أن يكون رقمًا بين 24 و 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
ar: أدخل اسم سبيكة السمة ، مثل اللون أو الحالة

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
ar: أدخل معرف الفئة المراد استبعاده مفصولاً بفاصلة

en: enter the field name
ar: أدخل اسم الحقل

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
ar: أدخل معرف القائمة أو أدخل {tag}

en: Enter the name of the post type
ar: أدخل اسم نوع المنشور

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
ar: أدخل اسم نوع المنشور (على سبيل المثال: منشور ، صفحة ، منتج)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
ar: أدخل معرف المنشور المراد استبعاده مفصولاً بفاصلة

en: Enter the price
ar: أدخل السعر

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
ar: أدخل بيانات التعريف المخصصة للمنتج (المنتجات) (اختياري)

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
ar: أدخل معرّف المنتج (المنتجات) الذي يجب إضافته إلى سلة التسوق

en: Enter the second value you want to validate
ar: أدخل القيمة الثانية التي تريد التحقق من صحتها

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
ar: أدخل اسم الجدول متضمنًا البادئة على سبيل المثال: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
ar: أدخل أسماء العلامات مفصولة بفاصلة على سبيل المثال: المطورين والمبيعات والصحافة

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
ar: أدخل اسم سبيكة التصنيف ، على سبيل المثال فئة أو product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
ar: أدخل اسم الحقل الفريد الذي يجب ملء قيمة المسافة به (مطلوب)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
ar: أدخل معرف المستخدم المراد استبعاده مفصولاً بفاصلة

en: Enter the value you want to validate
ar: أدخل القيمة التي تريد التحقق من صحتها

en: Entry date
ar: موعد الدخول

en: Entry ID
ar: معرف الدخول

en: Entry search
ar: البحث عن الدخول

en: Entry searched
ar: تم البحث عن الإدخال

en: Entry status
ar: حالة الدخول

en: Entry status after payment completed
ar: حالة الدخول بعد إتمام الدفع

en: Entry title
ar: عنوان الإدخال

en: Equal
ar: مساو

en: Error
ar: خطأ

en: Error Colors
ar: ألوان الخطأ

en: Error FadeIn Duration
ar: مدة تلاشي الخطأ

en: Error Message Colors
ar: ألوان رسالة الخطأ

en: Error message positioning
ar: تحديد موقع رسالة الخطأ

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
ar: ظهور رسالة خطأ للمستخدم عند ملء الحقل بشكل غير صحيح (عند فشل التحقق)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
ar: رسالة خطأ ليتم عرضها للمستخدم عند عدم ملء الحقل. الرجوع إلى "رسالة خطأ التحقق من الصحة" إذا تُركت فارغة.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
ar: خطأ: تعذر على الخادم حفظ النموذج لأن الطلب كبير جدًا. يرجى الاتصال بمسؤول الموقع الخاص بك وزيادة حدود الخادم الخاص بك.

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
ar: ERROR_LOG - الإخراج إلى سجل الأخطاء كما تم تكوينه في php.ini

en: Español
ar: الاسبانية

en: Esperanto
ar: اسبرانتو

en: Estonian
ar: الإستونية

en: European - dd-mm-yy
ar: الأوروبية - dd-mm-yy

en: Every minute
ar: كل دقيقة

en: Exact match
ar: تطابق تام

en: Example
ar: مثال

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
ar: مثال 100 عام في الماضي و 5 سنوات في المستقبل: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
ar: مثال لإرجاع معرف الصف: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
ar: مثال مع {العلامات}

en: Example without {tags}
ar: مثال بدون {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
ar: مثال ، لإرجاع الصف الاسم الأول: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
ar: مثال: 09: 00% s يمكنك أيضًا استخدام {tags} ، على سبيل المثال لاسترداد طابع زمني (حقبة) ديناميكيًا. بهذه الطريقة يمكنك استخدامه مع عنصر الحاسبة لحساب وقت في المستقبل ، على سبيل المثال ساعتان في المستقبل (اتركه فارغًا لتعطيل هذه الميزة)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
ar: مثال: 17: 00% s يمكنك أيضًا استخدام {tags} ، على سبيل المثال لاسترداد طابع زمني (حقبة) ديناميكيًا. بهذه الطريقة يمكنك استخدامه مع عنصر الحاسبة لحساب وقت في المستقبل ، على سبيل المثال ساعتان في المستقبل (اتركه فارغًا لتعطيل هذه الميزة)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
ar: مثال: 2 = بعد ساعتين ، -5 = قبل خمس ساعات<br /> (الوقت الأساسي سيكون وقت تقديم النموذج)

en: Example: Company Name
ar: مثال: اسم الشركة

en: Example: first_name|last_name|email
ar: مثال: الاسم_الأول|الاسم_الأخير|البريد الإلكتروني

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
ar: مثال: إذا كنت تريد تحديد عمليتي إرسال لكل مستخدم ، فاضبط هذا على "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
ar: مثال: إذا كنت تريد قصر النموذج على 50 إرسالًا إجمالاً ، فاضبط هذا الخيار على "50"

en: Example: info@companyname.com
ar: مثال: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
ar: مثال: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
ar: مثال: smtp1.example.com ؛ smtp2.example.com

en: Example: Verify your account
ar: مثال: تحقق من حسابك

en: Example: Your account has been approved
ar: مثال: تمت الموافقة على حسابك

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
ar: مثال: كلمة مرورك الجديدة. يمكنك استخدام {user_login}

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
ar: مثال:%1$s0: 00 | 9: 00%1$s17: 00 | 0: 00%1$s (أدخل كل نطاق في سطر جديد)

en: Exclude a category
ar: استبعاد فئة

en: Exclude a post
ar: استبعاد آخر

en: Exclude dates or a range of dates
ar: استبعاد التواريخ أو نطاق من التواريخ

en: Exclude empty values from email loop
ar: استبعاد القيم الفارغة من حلقة البريد الإلكتروني

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
ar: استبعاد الحقول من ملف CSV (ضع اسم كل حقل في سطر جديد)

en: Exclude from admin email
ar: استبعاد من البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Exclude from all emails
ar: استبعاد من جميع رسائل البريد الإلكتروني

en: Exclude from confirmation email
ar: استبعاد من البريد الإلكتروني التأكيد

en: Exclude from email
ar: استبعاد من البريد الإلكتروني

en: Exclude specific days
ar: استبعاد أيام محددة

en: Exclude user(s)
ar: استبعاد مستخدم (مستخدمين)

en: Existing Page
ar: الصفحة الحالية

en: Expiration time in days
ar: وقت انتهاء الصلاحية بالأيام

en: Expired
ar: منتهي الصلاحية

en: Export
ar: تصدير

en: Export & Import
ar: الاستيراد والتصدير

en: Export Contact Entries
ar: تصدير إدخالات جهات الاتصال

en: Export Contact Entries to CSV
ar: تصدير إدخالات جهات الاتصال إلى CSV

en: Export form
ar: استمارة التصدير

en: Export Forms
ar: نماذج التصدير

en: Export Settings
ar: إعدادات التصدير

en: Export to CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: Extra styles
ar: أنماط إضافية

en: Fade in down to up
ar: تتلاشى وصولا إلى أعلى

en: Fade in left to right
ar: تتلاشى من اليسار إلى اليمين

en: Fade in right to left
ar: تتلاشى من اليمين إلى اليسار

en: Fade in up to down
ar: تتلاشى من الأعلى إلى الأسفل

en: Fade in without movement
ar: تتلاشى بدون حركة

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
ar: مدة التلاشي بالمللي ثانية (0 لا يعني تأثير التلاشي)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
ar: مدة FadeOut بالمللي ثانية (0 ليس تأثير خبو)

en: Failed
ar: باءت بالفشل

en: Failed to process data, please try again
ar: فشل في معالجة البيانات ، يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Faroese
ar: فارويز

en: Featured product
ar: المنتج المميز

en: Feb
ar: فبراير

en: February
ar: شهر فبراير

note: Author of the plugin
en: feeling4design
ar: الشعور بالتصميم

en: Field Colors
ar: ألوان الحقل

en: Field Colors Focus
ar: تركيز ألوان المجال

en: Field description
ar: حقل الوصف

en: Field description font size
ar: حجم خط وصف الحقل

en: Field description font weight
ar: وزن خط وصف الحقل

en: Field description line height
ar: ارتفاع سطر وصف الحقل

en: Field height in pixels
ar: ارتفاع المجال بالبكسل

en: Field is required!
ar: الحقل مطلوب!

en: Field Label
ar: تسمية الميدان

en: Field label
ar: تسمية الميدان

en: Field label font size
ar: حجم خط تسمية الحقل

en: Field label font weight
ar: وزن خط تسمية الحقل

en: Field label line height
ar: ارتفاع خط تسمية الحقل

en: Field Loop:
ar: حلقة المجال:

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field size
ar: حجم الحقل

en: Field size in height
ar: حجم الحقل في الارتفاع

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Field width in pixels
ar: عرض المجال بالبكسل

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
ar: الحقول المراد تخطيها (أدخل أسماء الحقول الفريدة مفصولة بأساليب الإخراج)

en: File
ar: ملف

en: file
ar: ملف

en: File upload
ar: تحميل الملف

en: File Upload Settings
ar: إعدادات تحميل الملف

en: Filesize is too big
ar: حجم الملف كبير جدًا

en: Filled border color (leave blank for no border)
ar: لون حد معبأ (يُترك فارغًا بدون حدود)

en: Filled bottom background color
ar: معبأ أسفل لون الخلفية

en: Filled font color
ar: لون الخط المعبأ

en: Filled top background color
ar: معبأ أعلى لون الخلفية

en: Filter
ar: منقي

en: Filter by (leave blank to search all)
ar: تصفية حسب (اتركه فارغا للبحث في الكل)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
ar: تصفية حسب النماذج (أو اتركها فارغة لتصدير الإدخالات من جميع النماذج)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
ar: تصفية حسب حالة الطلب (اتركه فارغًا للبحث في الكل)

en: Filter logic
ar: منطق التصفية

en: Filter method
ar: طريقة التصفية

en: Filter options
ar: خيارات التصفية

en: Filter placeholder
ar: عامل التصفية النائب

en: Filter posts by specific taxonomy
ar: تصفية المشاركات حسب تصنيف معين

en: Filter users by role(s)
ar: تصفية المستخدمين حسب الدور (الأدوار)

en: Filters relation
ar: علاقة المرشحات

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: First choice
ar: الاختيار الاول

en: First day of week
ar: اليوم الأول من الأسبوع

en: First Name
ar: الاسم الاول

en: First name
ar: الاسم الاول

en: First name (optional)
ar: الإسم الأول (إختياري)

en: First/Last name
ar: اول آخر اسم

en: first_choice
ar: الاختيار الاول

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
ar: ثابت (على سبيل المثال: الساعة 09:00 دائمًا)

en: Fixed (not recommended)
ar: ثابت (غير مستحسن)

en: Float
ar: تطفو

en: Focussed border color (leave blank for no border)
ar: لون حد مركّز (يُترك فارغًا بدون حدود)

en: Focussed bottom background color
ar: تركز لون الخلفية السفلي

en: Focussed font color
ar: لون الخط المركّز

en: Focussed top background color
ar: تركز لون الخلفية العلوي

en: Font Color
ar: لون الخط

en: Font color
ar: لون الخط

en: Font Color Focus
ar: تركيز لون الخط

en: Font family
ar: خط العائلة

en: Font size in pixels
ar: حجم الخط بالبكسل

en: Font styles
ar: أنماط الخط

en: Font styles (mobile/responsive)
ar: أنماط الخطوط (الجوال / سريع الاستجابة)

en: Font weight
ar: وزن الخط

en: Footer colors
ar: ألوان التذييل

en: Footer margins (in units declared above)
ar: هوامش التذييل (بالوحدات المذكورة أعلاه)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
ar: للمطورين فقط ، غير المرئي افتراضيًا ، يمكنك تغيير ذلك باستخدام CSS المخصص.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
ar: فرض الاستجابة على الأجهزة المحمولة (دائمًا 100% عرض)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
ar: فرض استخدام فواصل الأسطر بدلاً من الفقرات

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
ar: القوة: استخدم الإعداد أعلاه لجميع رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمسؤول (سيتم تجاهل الإعداد المحدد في النماذج الفردية)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
ar: القوة: استخدم الإعداد أعلاه لجميع رسائل البريد الإلكتروني للتأكيد (سيتم تجاهل الإعداد المحدد في النماذج الفردية)

en: form
ar: شكل

en: Form creation failed, could not find original form:
ar: فشل إنشاء النموذج ، تعذر العثور على النموذج الأصلي:

en: Form Elements
ar: عناصر النموذج

en: Form ID's separated by commas
ar: معرف النموذج مفصول بفاصلات

en: Form loading icon (preloader)
ar: رمز تحميل النموذج (أداة التحميل المسبق)

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
ar: مثال على هوامش النموذج: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
ar: عرض النموذج الأقصى

en: Form Name
ar: اسم النموذج

en: Form name
ar: اسم النموذج

en: Form redirect option
ar: خيار إعادة توجيه النموذج

en: Form Settings
ar: إعدادات النموذج

en: Form settings
ar: إعدادات النموذج

en: Form setup wizard
ar: معالج إعداد النموذج

en: form-not-saved-yet
ar: شكل غير محفوظ بعد

en: Form:
ar: استمارة:

en: FORM_ID|PRODUCT_ID
    FORM_ID|CATEGORY_SLUG
ar: FORM_ID | PRODUCT_ID
    FORM_ID | CATEGORY_SLUG

en: Fr
ar: الاب

en: French
ar: فرنسي

en: Fri
ar: الجمعة

en: Friday
ar: يوم الجمعة

en: From
ar: من عند

en: From Bottom
ar: من أسفل

en: From date
ar: من التاريخ

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
ar: من التاريخ (yyyy-mm-dd): اعرض النافذة المنبثقة في نطاق تاريخ محدد

en: From email
ar: من البريد الإلكترونى

en: From email:
ar: من البريد الإلكترونى:

en: From Left
ar: من اليسار

en: From name
ar: من الاسم

en: From name:
ar: من الاسم:

en: From Right
ar: من اليمين

en: From Top
ar: من أعلى

en: Front-end Posting
ar: نشر الواجهة الأمامية

en: Front-end Posting Settings
ar: إعدادات النشر في الواجهة الأمامية

en: Full - DD, d MM, yy
ar: ممتلئ - DD، d MM، yy

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Full Rounded
ar: كامل مدور

en: Future
ar: مستقبل

en: Galician
ar: الجاليكية

en: General
ar: جنرال لواء

en: Generate new password on the fly when sending approve email
ar: قم بإنشاء كلمة مرور جديدة بسرعة عند إرسال بريد إلكتروني للموافقة

en: Generated PDF
ar: تم إنشاء ملف PDF

en: Generated PDF file
ar: ملف PDF تم إنشاؤه

en: Generated PDF Label
ar: تم إنشاء تسمية PDF

en: Generated PDF name
ar: اسم ملف PDF الذي تم إنشاؤه

en: Generated PDF URL
ar: عنوان URL الذي تم إنشاؤه بتنسيق PDF

en: Generating PDF file...
ar: جاري إنشاء ملف PDF ...

en: Generating text
ar: توليد النص

en: Georgian
ar: الجورجية

en: German
ar: ألمانية

en: Get your API key
ar: احصل على مفتاح API الخاص بك

en: Get your webhook signing secret key
ar: احصل على مفتاح سري للتوقيع على الويب هوك الخاص بك

en: Give this listing a name
ar: أعط هذه القائمة اسما

en: Global font family
ar: عائلة الخطوط العامة

en: Global font size
ar: حجم الخط العام

en: Global font weight
ar: وزن الخط العام

en: Global Form locker / submission limit
ar: خزانة النماذج العالمية / حد التقديم

en: Global line height
ar: ارتفاع الخط العام

en: Global Overriding
ar: تجاوز العالمية

en: Global secret name
ar: الاسم السري العالمي

en: Global secret value
ar: قيمة السر العالمي

en: Global secrets
ar: أسرار عالمية

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
ar: يمكن استخدام الأسرار العالمية في جميع أشكالك. تأكد من عدم تغيير أي أسرار موجودة وإلا فقد تؤثر على النماذج التي تم إنشاؤها مسبقًا والتي تستخدم الأسرار العالمية.

en: Global Unique ID for referencing the post
ar: معرّف عالمي فريد للإشارة إلى المنشور

en: Google API key
ar: مفتاح Google API

en: Google Map
ar: خرائط جوجل

en: Google Maps API - Key
ar: Google Maps API - مفتاح

en: Google Maps API - Language
ar: واجهة برمجة تطبيقات خرائط Google - اللغة

en: Google Maps API - Region
ar: واجهة برمجة تطبيقات خرائط Google - المنطقة

en: Google reCAPTCHA verification failed!
ar: فشل التحقق من Google reCAPTCHA!

en: Gradient Bottom
ar: أسفل التدرج

en: Gradient Bottom Focus
ar: التركيز المتدرج السفلي

en: Gradient Top
ar: قمة التدرج

en: Gradient Top Focus
ar: تركيز علوي متدرج

en: Greater than
ar: أكثر من

en: Greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Greek
ar: اليونانية

en: Grid
ar: جريد

en: Gross amount
ar: المبلغ الإجمالي

en: Grouped field
ar: مجال مجمع

en: Handling amount
ar: كمية المناولة

en: Handling charges
ar: رسوم المناولة

en: Header colors
ar: ألوان الرأس

en: Header margins (in units declared above)
ar: هوامش الرأس (بالوحدات المعلنة أعلاه)

en: Heading
ar: عنوان

en: Heading 1
ar: عنوان 1

en: Heading 2
ar: العنوان 2

en: Heading 3
ar: العنوان 3

en: Heading 4
ar: العنوان 4

en: Heading 5
ar: العنوان 5

en: Heading 6
ar: العنوان 6

en: Heading size
ar: حجم العنوان

en: Heading Styles
ar: أنماط العنوان

en: Hebrew
ar: اللغة العبرية

en: height
ar: ارتفاع

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
ar: مرحبًا {user_login} ، تم التحقق من حسابك!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
ar: هنا يمكنك تغيير إعدادات الخادم التي تنطبق على الواجهة الخلفية الخاصة بك

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
ar: هنا يمكنك تغيير طريقة معالجة الملفات وتحميلها

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
ar: هنا يمكنك إدخال العناصر التي يجب إضافتها إلى سلة التسوق بعد تقديم النموذج

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
ar: هنا يمكنك تجاوز إعدادات محددة لجميع النماذج الخاصة بك (بما في ذلك النماذج التي تم إنشاؤها مسبقًا). استخدمه فقط إذا كان لديك إعداد يحتاج إلى استخدامه في جميع النماذج. لتطبيق الإعداد فعليًا على جميع النماذج ، يجب عليك تمكين مربع الاختيار "فرض: ..." الذي يتوافق مع الإعداد. إذا قررت لاحقًا إلغاء تحديد خانة الاختيار ، فسيتم استخدام قيم النموذج القديم مرة أخرى. بمعنى أنه إذا كنت تستخدم الإعدادات أدناه ، فلن يتجاوز في الواقع أيًا من إعدادات النموذج الخاصة بك ، ولكن ببساطة تجاهلها.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
ar: هنا يمكنك إعداد سعر الاشتراك والوقت والفترات

en: Hidden
ar: مخفي

en: hidden
ar: مخفي

en: Hidden field
ar: حقل مخفي

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide back to top button
ar: إخفاء زر العودة إلى الأعلى

en: Hide empty categories
ar: إخفاء الفئات الفارغة

en: Hide field icons
ar: إخفاء رموز الحقول

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
ar: إخفاء الملفات من مكتبة الوسائط التي تم تحميلها عبر النماذج

en: Hide form after submitting
ar: إخفاء النموذج بعد التقديم

en: Hide form from locked out users
ar: إخفاء النموذج من المستخدمين المحظورين

en: Hide form from logged in users
ar: إخفاء النموذج من المستخدمين المسجلين

en: Hide form from not logged in users
ar: إخفاء النموذج من المستخدمين غير المسجلين

en: Hide form when locked
ar: إخفاء النموذج عند قفله

en: Hide on mobile devices
ar: إخفاء على الأجهزة المحمولة

en: Hide products from the shop
ar: إخفاء المنتجات من المتجر

en: Hide steps on mobile devices
ar: إخفاء الخطوات على الأجهزة المحمولة

en: Hide the form from locked out users
ar: إخفاء النموذج من المستخدمين المحظورين

en: Hide the form from logged in users
ar: إخفاء النموذج عن المستخدمين المسجلين

en: Hide the form from not logged in users
ar: إخفاء النموذج من المستخدمين غير المسجلين

en: Hindi
ar: هندي

en: Horizontal display ( -- )
ar: عرض أفقي (-)

en: Horizontal tabs
ar: علامات تبويب أفقية

en: Hover
ar: يحوم

en: How does this field need to be validated?
ar: كيف يحتاج هذا المجال إلى التحقق من صحتها؟

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
ar: كم عدد الوظائف التي يجب استرجاعها كحد أقصى؟

en: How times should be displayed in the list and input element.
ar: كيف يجب عرض الأوقات في القائمة وعنصر الإدخال.

en: How to display your icon.
ar: كيفية عرض الرمز الخاص بك.

en: How to handle debug output
ar: كيفية التعامل مع إخراج التصحيح

en: HTML
ar: لغة البرمجة

en: html
ar: لغة البرمجة

en: HTML (raw)
ar: HTML (خام)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
ar: HTML - تم تخطي الإخراج وتحويل فواصل الأسطر إلى "<br>" ، وهي مناسبة لإخراج المتصفح

en: HTML Elements
ar: عناصر HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
ar: HTML / رسالة لعرضها على المستخدمين الذين لا يمكنهم رؤية القائمة (اتركها خالية من أي شيء)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
ar: HTML / رسالة ليتم عرضها في حالة عدم وجود نتائج (اتركه فارغًا بدون أي نتائج)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
ar: يتم عرض HTML / الرسالة في حالة عدم وجود نتائج بناءً على عامل التصفية (اتركه فارغًا بدون أي نتائج)

en: HTML:
ar: لغة البرمجة:

en: HTTP v1.0 (default)
ar: HTTP v1.0 (افتراضي)

en: HTTP version
ar: إصدار HTTP

en: http://
ar: http: //

en: Huge
ar: ضخم

en: Hungarian
ar: المجرية

en: Icelandic
ar: آيسلندي

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon alignment
ar: محاذاة الرمز

en: Icon Colors
ar: ألوان الأيقونة

en: Icon positioning
ar: تحديد موقع الرمز

en: ID
ar: هوية شخصية

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
ar: معرف العميل الحالي ، إن وجد. في وضع الدفع ، سيتم استخدام أحدث طريقة دفع بالبطاقة للعميل لتعبئة البريد الإلكتروني والاسم وتفاصيل البطاقة وعنوان إرسال الفواتير مسبقًا على صفحة Checkout. في وضع الاشتراك ، سيتم استخدام طريقة الدفع الافتراضية للعميل إذا كانت بطاقة ، وإلا فسيتم استخدام أحدث بطاقة. مطلوب عنوان فوترة صالح واسم الفواتير والبريد الإلكتروني للفوترة في طريقة الدفع لـ Checkout لملء تفاصيل بطاقة العميل مسبقًا.

en: ID's
ar: المعرف

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
ar: ID؛ _billing_email؛ _billing_first_name؛ _billing_last_name

en: iDeal
ar: المثالي

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
ar: إذا تم تكوين أسعار الشحن المستندة إلى الملف الشخصي على أساس الوزن ، فسيتم استخدام مجموع قيم الوزن لحساب رسوم الشحن للدفع. القيمة الصالحة هي رقم عشري يتكون من رقمين معنويين إلى يمين الفاصلة العشرية.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
ar: إذا تم توفيرها ، فسيتم استخدام هذه القيمة عند إنشاء كائن العميل. إذا لم يتم تقديمه ، سيُطلب من العملاء إدخال عناوين بريدهم الإلكتروني. استخدم هذه المعلمة لتعبئة بيانات العميل مسبقًا إذا كان لديك بالفعل بريد إلكتروني في الملف.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
ar: إذا كان المبلغ يبدو صحيحًا ، فيجب على العميل التحقق من جهة إصدار البطاقة الخاصة به أنه يمكنه إجراء عمليات شراء بهذا المبلغ.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
ar: إذا كان قارئ البطاقة يدعم رقم التعريف الشخصي عبر الإنترنت ، فيجب أن يُطلب من العميل إدخال رقم التعريف الشخصي دون إنشاء معاملة جديدة. إذا كان قارئ البطاقة لا يدعم رقم التعريف الشخصي عبر الإنترنت ، فيجب على العميل المحاولة مرة أخرى عن طريق إدخال بطاقته وإدخال رقم التعريف الشخصي.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
ar: إذا كنت تقوم بتحميل النماذج من خلال إطارات iframes التي لها أصل مختلف ، فستحتاج إلى تعطيل فحص CSRF حتى تتمكن من إرسال النماذج. لا ينصح بهذا. استخدم هذا فقط إذا لم يكن لديك حل آخر.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
ar: إذا قمت بتمكين هذا الخيار ، فتأكد من تعيين مفتاح% sGoogle API% s ضمن "نماذج رائعة> إعدادات> إعدادات النموذج"

en: If you have set an image, the image will override the icon
ar: إذا قمت بتعيين صورة ، فستتجاوز الصورة الرمز

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
ar: إذا كنت بحاجة إلى إرسال 10 تذكيرات ، فأدخل: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
ar: إذا كان موقعك يشغل نظام تخزين مؤقت لا يسمح باستخدام ملفات تعريف الارتباط ، على سبيل المثال Varnish Cache أو NGINX caching محركات ، يمكنك تمكين هذا الخيار لتعطيل ملف تعريف الارتباط من التخزين. لاحظ أن هذا سيؤدي إلى كسر بعض الوظائف داخل المكون الإضافي التي تتطلب ملفات تعريف الارتباط. على سبيل المثال ، لن تعمل وظيفة "حفظ تقدم النموذج" عند تمكين هذا الخيار.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
ar: إذا كان موقعك يستخدم Ajax لطلب محتوى النشر ، فقم بتفعيل هذا الخيار. هذا يضمن تحميل الأنماط / البرامج النصية قبل طلب Ajax.

en: Image
ar: صورة

en: Image Alignment
ar: محاذاة الصورة

en: Image background size
ar: حجم خلفية الصورة

en: Image Button (leave blank to use text button)
ar: زر الصورة (اتركه فارغا لاستخدام زر النص)

en: Image Link
ar: رابط الصورة

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
ar: إمبراطوري (المسافة عادت بالأميال والأقدام)

en: Import completed
ar: اكتمل الاستيراد

en: Import Contact Entries
ar: استيراد إدخالات جهات الاتصال

en: Import elements
ar: استيراد العناصر

en: Import failed: something went wrong while importing.
ar: فشل الاستيراد: حدث خطأ ما أثناء الاستيراد.

en: Import file #%d could not be located
ar: تعذر تحديد موقع ملف الاستيراد #% d

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
ar: استيراد الخطوط عبر URL (ضع كل منها في سطر جديد)

en: Import form
ar: نموذج الاستيراد

en: Import Forms
ar: نماذج الاستيراد

en: Import secrets
ar: أسرار الاستيراد

en: Import Settings
ar: اعدادات مهمه

en: Import settings
ar: اعدادات مهمه

en: Import translation settings
ar: استيراد إعدادات الترجمة

en: Important notice:
ar: ملاحظة هامة:

en: Importing...
ar: استيراد ...

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
ar: لإجراء مكالمات ، يجب عليك تمكين المكتبة التالية في مدير% sAPI% s:% s- خرائط Google JavaScript API

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
ar: لتعكس أي تغييرات تم إجراؤها على الإعدادات أدناه ، يجب تحديث الروابط الثابتة الخاصة بك ضمن%1$s الإعدادات> الروابط الثابتة%2$s بالنقر فوق "حفظ التغييرات".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
ar: من أجل استخدام هذه الميزة ، يجب عليك تقديم مفتاح Google API الخاص بك في% s النماذج الفائقة> الإعدادات> إعدادات النموذج% s

en: In stock (default)
ar: في المخزون (افتراضي)

en: In stock?
ar: في الأوراق المالية؟

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
ar: تضمين البيانات الديناميكية (قم بتمكين هذا عند استخدام الأعمدة الديناميكية)

en: Incomplete
ar: غير مكتمل

en: Incorrect activation code message
ar: رسالة رمز التفعيل غير صحيحة

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
ar: إحداثيات خطوط الطول والعرض غير صحيحة للخطوط المتعددة ، يرجى تصحيح العنصر وتحديثه!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
ar: معرف قائمة غير صحيح ، أو لم تعد القائمة موجودة:

en: Incorrect password message
ar: رسالة كلمة المرور غير صحيحة

en: Incorrect password, please try again!
ar: كلمة السر غير صحيحة. من فضلك حاول مرة اخري!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
ar: حدد ما يحتاج المستخدم لإدخاله أو تحديده. (اتركه فارغا للإزالة)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
ar: يشير إلى الحقل في رسائل البريد الإلكتروني وإدخالات جهات الاتصال. (مطلوب)

en: Individual / Grouped
ar: فرد / مجمع

en: Individual field
ar: مجال فردي

en: Indonesian
ar: الأندونيسية

en: Info
ar: معلومات

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
ar: ورث الرؤوس من إعدادات البريد الإلكتروني للمسؤول أو للتأكيد.%1$s%2$s ملاحظة:%3$s يجب عليك تحديد رؤوس مخصصة في حالة عدم إرسال رسائل بريد إلكتروني للمسؤول أو للتأكيد.

en: Inside the field
ar: داخل الميدان

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
ar: بدلاً من إرسال النماذج الفائقة لجميع البيانات المتاحة ، يمكنك إرسال POST مخصص مع المعلمات المخصصة المطلوبة

en: Insurance
ar: تأمين

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
ar: عدد صحيح يمثل عدد أيام الفترة التجريبية قبل تحصيل الرسوم من العميل لأول مرة. يجب أن يكون 1 على الأقل.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
ar: JSON غير صالح ، يرجى تصحيح الخطأ (الأخطاء) والمحاولة مرة أخرى!

en: Invalid phonenumber!
ar: رقم الهاتف غير صحيح!

en: Invalid SMTP settings!
ar: إعدادات SMTP غير صالحة!

en: Invoice ID
ar: هوية صوتية

en: Invoice number
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice number padding (leading zero's)
ar: المساحة المتروكة لرقم الفاتورة (صفر بادئ)

en: IP-address
ar: عنوان IP

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
ar: ليس تنسيق 24 ساعة صالحًا ، يرجى التصحيح والتأكد من استخدام تنسيق 24 ساعة على سبيل المثال: 21:45

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
ar: من أفضل الممارسات استخدام الأسرار المحلية ما لم يكن لديك حالة استخدام محددة تتطلب استخدام الأسرار العالمية.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
ar: يوصى دائمًا بحفظ قيمته فقط ، ما لم تطلب غير ذلك حقًا

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
ar: لا يمكن إدخال Multipart داخل Multipart

en: Italian
ar: إيطالي

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
ar: وصف العنصر (اتركه فارغًا للسماح للمستخدمين بإدخال الاسم)

en: Item name
ar: اسم العنصر

en: Item number (to track product or service)
ar: رقم الصنف (لتتبع المنتج أو الخدمة)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
ar: سعر العنصر (اتركه فارغًا للسماح للمستخدم بإدخال سعره الخاص)

en: Items to be added to cart
ar: العناصر المراد إضافتها إلى عربة التسوق

en: Jan
ar: يناير

en: January
ar: كانون الثاني

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Jul
ar: يوليو

en: July
ar: يوليو

en: Jun
ar: يونيو

en: June
ar: يونيو

en: Karrikas-ek
ar: كاريكاس إيك

en: Kazakh
ar: الكازاخستانية

en: Keep connection open after each message
ar: حافظ على الاتصال مفتوحًا بعد كل رسالة

en: Keep current orientation (default)
ar: الاحتفاظ بالاتجاه الحالي (افتراضي)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
ar: احتفظ بالدور الحالي (استخدم هذا فقط عند تحديث المستخدم الحالي)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
ar: الاحتفاظ بالحجم الأصلي على الأجهزة المحمولة (يمنع العرض بنسبة 100%)

en: Keyword/Tag background
ar: خلفية الكلمة الرئيسية

en: Keyword/Tag delete icon
ar: رمز حذف الكلمات الرئيسية / العلامة

en: Keyword/Tag delete icon hover
ar: تحوم أيقونة حذف الكلمات الرئيسية / العلامات

en: Keyword/Tag font
ar: خط الكلمات الرئيسية

en: Keyword/Tag list background hover
ar: تحوم على خلفية قائمة الكلمات الرئيسية / العلامات

en: Keywords split method (default=both)
ar: طريقة تقسيم الكلمات الرئيسية (الافتراضي = كلاهما)

en: Keywords/Tags colors
ar: ألوان الكلمات الرئيسية

en: Khmer
ar: الخمير

en: Korean
ar: الكورية

en: Kyrgyz
ar: قيرغيزستان

en: Label
ar: ضع الكلمة المناسبة

en: Label & Description colors
ar: ألوان التسمية والوصف

en: Label deffinition for each user
ar: تعريف التسمية لكل مستخدم

en: Landscape
ar: المناظر الطبيعيه

en: Language
ar: لغة

en: Language for the billing information/log-in page
ar: لغة معلومات الفواتير / صفحة تسجيل الدخول

en: Large
ar: كبير

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
ar: آخر حقل تم تجميعه (إغلاق / إنهاء مجموعة)

en: Last Name
ar: الكنية

en: Last name
ar: اللقب

en: Last name (optional)
ar: اسم العائلة (اختياري)

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latvian
ar: لاتفيا

en: Layout
ar: نسق

en: Layout Elements
ar: عناصر التخطيط

en: Lead Details
ar: تفاصيل الرصاص

en: Lead Information
ar: معلومات الرصاص

en: Leave blank for no fees
ar: اتركه فارغًا بدون رسوم

en: Leave blank for no post format
ar: اتركه فارغًا لعدم وجود تنسيق نشر

en: Leave blank for no question icon
ar: اتركه فارغا لأيقونة بلا سؤال

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
ar: اتركه فارغا إذا كنت تفضل عدم استخدام أيقونة.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
ar: اتركه فارغا لعدم ملء أي حقول الخروج

en: leave blank to remove
ar: اتركه فارغا للإزالة

en: Leave blank to send all form data
ar: اتركه فارغا لإرسال جميع بيانات النموذج

en: Leave blank to use the default product type: simple
ar: اتركه فارغا لاستخدام نوع المنتج الافتراضي: بسيط

en: Leave empty for no replacement
ar: اتركه فارغا لعدم الاستبدال

en: Left
ar: اليسار

en: left
ar: اليسار:

en: Left (default)
ar: يسار (افتراضي)

en: Length of decimal
ar: طول العلامة العشرية

en: Less than
ar: أقل من

en: Less than or equal to
ar: اقل او يساوي

en: Let a new line break act as shift+enter
ar: دع فاصل سطر جديد يعمل بمثابة shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
ar: السماح للمستخدمين بتكرار الحقول داخل هذا العمود

en: Letters only
ar: حروف فقط

en: Licenses
ar: التراخيص

en: Limit (set to -1 for no limit)
ar: حد (ضبط على -1 لعدم وجود حد)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
ar: حد الحقول الديناميكية (0 = غير محدود)

en: Line color
ar: لون الخط

en: Line height in pixels
ar: ارتفاع الخط بالبكسل

en: Line Thickness
ar: سماكة الخط

en: Link
ar: نهاية لهذه الغاية

en: List (horizontal)
ar: قائمة (أفقية)

en: List (vertical)
ar: قائمة (عمودية)

en: List of available fields:
ar: قائمة الحقول المتاحة:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
ar: قائمة رموز اللغات المدعومة:% s اللغات المدعومة% s

en: Listings
ar: القوائم

en: Listings Add-on
ar: إضافات القوائم

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
ar: إضافة القوائم%1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
ar: تتيح لك القوائم عرض إدخالات جهات الاتصال في قائمة / جدول في الواجهة الأمامية. لكل نموذج يمكنك الحصول على قوائم متعددة بإعداداتها الخاصة. يمكنك نسخ ولصق الرمز المختصر للقائمة في أي مكان في صفحتك لعرض القائمة.

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Live preview
ar: المعاينة الحية

en: Live publishable key
ar: مفتاح مباشر قابل للنشر

en: Live secret key
ar: مفتاح سري مباشر

en: Live webhook ID
ar: معرف الويب هوك المباشر

en: Live webhook signing secret key
ar: الخطاف المباشر على الويب يوقع المفتاح السري

en: Load default Settings
ar: تحميل الإعدادات الافتراضية

en: Load More
ar: تحميل المزيد

en: Load Quicktags
ar: تحميل Quicktags

en: Loading...
ar: جار التحميل...

en: Local secret name
ar: الاسم السري المحلي

en: Local secret value
ar: قيمة السر المحلية

en: Local secrets
ar: الأسرار المحلية

en: Local secrets can only be used in this form only
ar: لا يمكن استخدام الأسرار المحلية إلا في هذا النموذج فقط

en: Lock all to global settings
ar: قفل الكل في الإعدادات العامة

en: Lock form after specific amount of submissions
ar: قفل النموذج بعد كمية محددة من الطلبات

en: Lock form after specific amount of submissions by user
ar: قفل النموذج بعد كمية محددة من عمليات الإرسال من قبل المستخدم

en: Lock message description
ar: وصف رسالة القفل

en: Lock message title
ar: عنوان رسالة القفل

en: Lock to global settings
ar: قفل للإعدادات العامة

en: Login (user will be logged in)
ar: تسجيل الدخول (سيتم تسجيل دخول المستخدم)

en: Login page URL
ar: URL صفحة تسجيل الدخول

en: Long name (default)
ar: اسم طويل (افتراضي)

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Loop fields HTML
ar: تكرار الحقول HTML

en: Lost Password E-mail Body
ar: فقدت كلمة المرور نص البريد الإلكتروني

en: Lost Password E-mail Subject
ar: فقدت كلمة المرور موضوع البريد الإلكتروني

en: Luxembourgish
ar: اللوكسمبرجية

en: Macedonian
ar: المقدونية

en: Mailchimp Audiance ID
ar: معرف جمهور Mailchimp

en: Mailchimp Settings
ar: إعدادات Mailchimp

en: MailPoet Settings
ar: إعدادات MailPoet

en: Mailster Settings
ar: إعدادات Mailster

en: Make a duplicate from this form
ar: عمل نسخة مكررة من هذا النموذج

en: Make a duplicate of this entry
ar: عمل نسخة مكررة من هذا الإدخال

en: Make column invisible
ar: اجعل العمود غير مرئي

en: Make days shown before or after the current month selectable
ar: اجعل الأيام المعروضة قبل أو بعد الشهر الحالي قابلة للتحديد

en: Make field read-only
ar: اجعل الحقل للقراءة فقط

en: Make field variable
ar: جعل متغير المجال

en: Make popup sticky
ar: جعل النوافذ المنبثقة لزجة

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
ar: تأكد من تمكين الأحداث التالية لخطاف الويب هذا:% s% s% s% s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
ar: تأكد من إدخال بيانات اعتماد Stripe API الخاصة بك عبر% sSuper Forms> Settings> Stripe Checkout% s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
ar: اجعل هذا الحقل معطلاً ، وبهذه الطريقة لا يمكن للمستخدم تحرير قيمة الحقل

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Malaysian
ar: ماليزي

en: Manage stock?
ar: إدارة المخزون؟

en: Manually enter each condition (default)
ar: أدخل كل شرط يدويًا (افتراضي)

en: Map address (location)
ar: عنوان الخريطة (الموقع)

en: Map custom fields
ar: تعيين الحقول المخصصة

en: Map data with fields
ar: بيانات الخريطة مع الحقول

en: Map data with form fields
ar: بيانات الخريطة مع حقول النموذج

en: Map zoom
ar: تكبير الخريطة

en: Mar
ar: مارس

en: March
ar: مارس

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
ar: الهامش بين العناصر (الهامش السفلي / التباعد)

en: Margins (top right bottom left)
ar: الهوامش (أعلى اليمين أسفل اليسار)

en: Mark read
ar: علامة القراءة

en: Mark this entry as read
ar: ضع علامة على هذا الإدخال كمقروء

en: Mark this entry as unread
ar: ضع علامة على هذا الإدخال على أنه غير مقروء

en: Mark unread
ar: علامة غير مقروء

en: Max characters/selections allowed
ar: الحد الأقصى من الأحرف / التحديدات المسموح بها

en: Max image height in pixels (0 = no max)
ar: أقصى ارتفاع للصورة بالبكسل (0 = لا يوجد حد أقصى)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
ar: أقصى عرض للصورة بالبكسل (0 = لا يوجد حد أقصى)

en: Max number allowed
ar: أقصى عدد مسموح به

en: Max. Connect with other datepicker
ar: ماكس. تواصل مع منتقي البيانات الأخرى

en: Maximize all elements
ar: تعظيم جميع العناصر

en: Maximum image height in pixels
ar: أقصى ارتفاع للصورة بالبكسل

en: Maximum image width in pixels
ar: أقصى عرض للصورة بالبكسل

en: Maximum number of rows to display
ar: الحد الأقصى لعدد الصفوف المراد عرضها

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
ar: يُسمح بفاصل زمني مدته سنة واحدة كحد أقصى (سنة واحدة أو 12 شهرًا أو 52 أسبوعًا).

en: May
ar: مايو

en: Medium
ar: متوسط

en: Medium (default)
ar: متوسط (افتراضي)

en: Medium - d MM, y
ar: متوسطة - د مم ، ذ

en: Memo
ar: مذكرة

en: Menu order (blank = 0)
ar: ترتيب القائمة (فارغ = 0)

en: Message for locked out users
ar: رسالة للمستخدمين المغلقين

en: Message for not logged in users
ar: رسالة للمستخدمين الذين لم يقوموا بتسجيل الدخول

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
ar: متري (المسافة المعادة بالكيلومترات والأمتار)

en: Min characters/selections allowed
ar: الحد الأدنى من الأحرف / التحديدات المسموح بها

en: Min height in pixels
ar: الارتفاع الأدنى بالبكسل

en: Min number allowed
ar: الحد الأدنى للرقم المسموح به

en: Min. Connect with other datepicker
ar: دقيقة. تواصل مع منتقي البيانات الأخرى

en: Minimal
ar: الحد الأدنى

en: Minimize
ar: تصغير

en: Minimize all elements
ar: قلل كل العناصر

en: Minimum width of each item
ar: الحد الأدنى لعرض كل عنصر

en: Mis.
ar: سوء.

en: Mo
ar: مو

en: Mobile preview
ar: معاينة المحمول

en: Mon
ar: الإثنين

en: Monday
ar: الإثنين

en: Monday (default)
ar: الاثنين (افتراضي)

en: Monthly (every month)
ar: شهريا (كل شهر)

en: Move to Trash
ar: ارسال الى سلة المحذوفات

en: Mr.
ar: السيد.

en: Multi Part
ar: متعدد الأجزاء

en: Municipality
ar: البلدية

en: Must be an unique name (required)
ar: يجب أن يكون اسمًا فريدًا (مطلوب)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
ar: يجب أن تكون إما "صواب" أو "خطأ". يمكنك استخدام {tags} إذا لزم الأمر. (أو اتركه فارغًا لعدم وجود VIP)

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
ar: يجب أن يكون التاريخ بتنسيق اللغة الإنجليزية على سبيل المثال: "25-03-2020". عند استخدام منتقي البيانات الذي لا يستخدم التنسيق الصحيح ، يمكنك استخدام العلامة {date؛ timestamp} لاسترداد الطابع الزمني الذي سيعمل بشكل صحيح مع أي تنسيق تاريخ (اتركه فارغًا لاستخدام تاريخ إرسال النموذج)

en: Name
ar: اسم

en: name
ar: اسم

en: Name of place
ar: اسم المكان

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
ar: اسم القسيمة المعروضة للعملاء على سبيل المثال الفواتير أو الإيصالات. يتم عرض المعرف افتراضيًا إذا لم يتم تعيين الاسم.

en: Names
ar: الأسماء

en: Names (default)
ar: الأسماء (افتراضي)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
ar: هل تحتاج إلى إرسال المزيد من رسائل التذكير عبر البريد الإلكتروني؟ يمكنك زيادة المبلغ هنا:% s% s% s نماذج فائقة> إعدادات> تذكيرات البريد الإلكتروني% s% s

en: Needs response
ar: يحتاج إلى استجابة

en: Net amount
ar: كمية الشبكة

en: Never (do not reset)
ar: أبدا (لا إعادة تعيين)

en: New
ar: جديد

en: New question
ar: سؤال جديد

en: Next
ar: التالى

en: Next button text
ar: نص زر التالي

en: Next Multi-part/Step
ar: التالي متعدد الأجزاء / الخطوة

en: Nickname
ar: كنية

en: No
ar: لا

en: No (default)
ar: لا (افتراضي)

en: No (disabled)
ar: لا (معطل)

en: No (no-repeat)
ar: لا (لا تكرار)

en: No (show)
ar: لا (عرض)

en: No (users can edit the value)
ar: لا (يمكن للمستخدمين تحرير القيمة)

en: No alignment
ar: لا محاذاة

en: No animation
ar: لا توجد رسوم متحركة

en: No backups found...
ar: لم يتم العثور على نسخ احتياطية ...

en: No changes
ar: لا تغييرات

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
ar: لم يتم توفير إدخال جهة اتصال لتكرار!

en: No entry found with ID:
ar: لم يتم العثور على إدخال بالمعرف:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
ar: لا توجد حقول! يرجى عمل بعض الحقول المخصصة عبر [MailPoet> Forms]

en: No files uploaded
ar: لم يتم تحميل أي ملفات

en: No form selected, please select a form!
ar: لم يتم اختيار نموذج ، يرجى تحديد نموذج!

en: No form to duplicate has been supplied!
ar: لم يتم توفير أي نموذج لتكرار!

en: No forms found
ar: لم يتم العثور على نماذج

en: No forms found, create one!
ar: لا توجد نماذج ، أنشئ واحدة!

en: No Link
ar: لا يوجد ارتباط

en: No matches found
ar: لم يتم العثور على تطابق

en: No Redirect
ar: لا إعادة توجيه

en: No results found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: No results found based on your filter
ar: لم يتم العثور على نتائج بناء على عامل التصفية الخاص بك

en: No verification required and do not automatically login either
ar: لا يلزم التحقق ولا تسجل الدخول تلقائيًا أيضًا

en: No verification required and login automatically
ar: لا يلزم التحقق وتسجيل الدخول تلقائيًا

en: None
ar: لا شيء

en: None (default)
ar: لا شيء (افتراضي)

en: None (do nothing)
ar: لا شيء (لا تفعل شيئا)

en: None (empty)
ar: لا شيء (فارغ)

en: None (use the form redirect)
ar: لا شيء (استخدم إعادة توجيه النموذج)

en: Normalize strings
ar: تطبيع السلاسل

en: Normalize using PHP iconv()
ar: التطبيع باستخدام PHP iconv ()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
ar: التطبيع باستخدام مترجم PHP () (بطيء)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
ar: التطبيع باستخدام WP remove_accents () (مستحسن)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
ar: عادة يجب أن تترك هذا فارغًا ، ولكن إذا كنت تريد إنشاء كل من أرقام الفواتير وأرقام عروض الأسعار ، فيجب عليك إدخال معرف فريد لكل من "الفاتورة" و "عرض الأسعار" على التوالي. إذا كنت تحتاج إلى أرقام مختلفة لنماذج متعددة ، فمن المستحسن إعطاء معرف إضافي مثل معرف النموذج أو اسم النموذج على سبيل المثال: "1234_invoice" أو "1235_quote". عند استخدام مفتاح فاتورة فريد ، يجب عليك أيضًا توفير بادئة أو لاحقة. على سبيل المثال ، لأرقام الفواتير ، يمكنك استخدام "I" أو "INV" كبادئة ، بينما يمكنك استخدام "Q" أو "QUOTE" كبادئة مع علامات الاقتباس.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
ar: عادةً ما ترغب في اشتراك مستخدم ، ولكن من الممكن أيضًا إلغاء اشتراك المستخدم إذا كان مشتركًا بالفعل إذا كان مشتركًا بالفعل.

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Norwegian Bokmål
ar: النرويجية بوكمال

en: Norwegian Nynorsk
ar: نينورسك النرويجي

en: Not contains
ar: لا يحتوي على

en: Not equal
ar: ليس متساوي

en: Not equals
ar: لا يساوي

en: Not found message
ar: لم يتم العثور على الرسالة

en: Not logged in message (leave blank for no message)
ar: رسالة لم تسجل الدخول (اتركها فارغة لعدم وجود رسالة)

en: Not sure what secrets are?
ar: لست متأكدا ما هي الأسرار؟

en: Note
ar: ملحوظة

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
ar: ملاحظة: إذا كنت ترغب في استخدام تذييل ، فتأكد من تحديد عنصر واحد في النموذج الخاص بك ليكون بمثابة تذييل PDF ، يمكنك القيام بذلك ضمن "إعدادات PDF" TAB عند تحرير عنصر

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
ar: ملاحظة: إذا كنت ترغب في استخدام رأس تأكد من تحديد عنصر واحد في النموذج الخاص بك ليكون بمثابة رأس PDF ، يمكنك القيام بذلك ضمن "إعدادات PDF" TAB عند تحرير عنصر

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
ar: ملاحظة: سيتم تطبيق الفلتر على التسمية فقط ، وليس على القيمة

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
ar: ملاحظة: يجب أن تكون قيمة الكمية عددًا صحيحًا موجبًا. غير مسموح بالأرقام الفارغة أو الصفرية أو السالبة.

en: Note: this will only work for logged in users
ar: ملاحظة: هذا سيعمل فقط للمستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
ar: ملاحظة: لن يعمل هذا إلا إذا تم حفظ إدخالات جهات الاتصال

en: Note: this will only work if you save a contact entry
ar: ملاحظة: لن يعمل هذا إلا إذا قمت بحفظ إدخال جهة اتصال

en: Notice
ar: تنويه

en: Nov
ar: نوفمبر

en: November
ar: شهر نوفمبر

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
ar: تنسيق الأرقام (مثال: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
ar: عدد الكميات الإضافية من الصنف الذي ينطبق عليه الخصم.

en: Number of columns (1 up to 10)
ar: عدد الأعمدة (1 حتى 10)

en: Numbers and Letters (default)
ar: أرقام وحروف (افتراضي)

en: Numbers only
ar: أرقام فقط

en: Numbers, letters and symbols
ar: أرقام وحروف ورموز

en: Numeric
ar: رقمي

en: Oct
ar: أكتوبر

en: October
ar: اكتوبر

en: Off
ar: إيقاف

en: Off (toggle disabled)
ar: متوقف (التبديل معطل)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
ar: تعويض (على سبيل المثال: 2 ساعة بعد التاريخ)

en: On
ar: على

en: On (toggle enabled)
ar: مفعّل (تم تفعيل التبديل)

en: One (when one condition matched)
ar: واحد (عندما يتطابق شرط واحد)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
ar: أضف الحقل المخصص فقط إذا كان الحقل موجودًا في النموذج ولم يكن مخفيًا بشكل مشروط

en: Only allow logged in users to download secure/private files
ar: السماح للمستخدمين المسجلين فقط بتنزيل الملفات الآمنة / الخاصة

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
ar: السماح للمستخدمين المسجلين فقط بتنزيل الملفات الآمنة / الخاصة:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
ar: اسمح فقط لأدوار المستخدم التالية بتنزيل الملفات الآمنة / الخاصة:

en: Only apply the validation if field is not empty
ar: قم بتطبيق التحقق من الصحة فقط إذا لم يكن الحقل فارغًا

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
ar: قم بتغيير هذا فقط إذا شعرت أن النموذج يتجمد أثناء الكتابة (للنماذج الكبيرة ذات المشغلات فوق المتوسط)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
ar: فقط الخروج إلى PayPal عند استيفاء الشرط التالي

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
ar: فقط الخروج إلى Stripe عند استيفاء الشرط التالي

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
ar: الخروج إلى WooCommerce فقط عند استيفاء الشرط التالي

en: Only display after user tried to submit the form
ar: العرض فقط بعد أن حاول المستخدم إرسال النموذج

en: Only display entries within the following date range
ar: عرض الإدخالات فقط ضمن نطاق التاريخ التالي

en: Only display the following countries
ar: اعرض فقط البلدان التالية

en: Only display the message after the user tried to submit the form
ar: اعرض الرسالة فقط بعد أن حاول المستخدم إرسال النموذج

en: Only display this listing to the following users
ar: عرض هذه القائمة فقط للمستخدمين التاليين

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
ar: قم بخفض حجم التجسيد فقط عندما يصبح حجم ملف PDF الخاص بك كبيرًا لحالة الاستخدام الخاصة بك. يمكن أن يحدث هذا عندما يكون النموذج الخاص بك كبيرًا نسبيًا. ضع في اعتبارك أنك ستفقد جودة "البكسل" عند خفض حجم العرض. عند العمل باستخدام نماذج ضخمة ، من المهم حقًا التحقق من حجم ملف PDF أثناء التطوير وضبط مقياس العرض وفقًا لذلك.

en: Only retrieve entries based on this form
ar: فقط استرداد الإدخالات على أساس هذا النموذج

en: Only save entry when following condition is met
ar: احفظ الإدخال فقط عند استيفاء الشرط التالي

en: Only save subscriber when following condition is met
ar: حفظ المشترك فقط عند استيفاء الشرط التالي

en: Only save the label
ar: احفظ التسمية فقط

en: Only save the value (recommended)
ar: احفظ القيمة فقط (موصى به)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
ar: ابحث فقط عن النتائج داخل البلدان المقدمة. يجب تمرير البلدان في شكل حرفين ، رمز البلد المتوافق مع ISO 3166-1 Alpa-2. يمكنك التصفية حسب ما يصل إلى 5 دول. مفصولة بفاصلة. على سبيل المثال: fr، nl، de ستقصر نتائجك على أماكن داخل فرنسا وهولندا وألمانيا. بينما نقوم نحن ، pr ، vi ، gu ، mp بتقييد نتائجك في أماكن داخل الولايات المتحدة والأقاليم المنظمة غير المدمجة.

en: Only send the label
ar: أرسل الملصق فقط

en: Only send the value
ar: فقط أرسل القيمة

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
ar: قم بتعيين هذا على "معلق" فقط إذا كنت ترغب في التحقق يدويًا من تسجيلات المستخدمين.

en: Only show in PDF file
ar: تظهر فقط في ملف PDF

en: Only show on Form
ar: تظهر فقط في النموذج

en: Only used for Front-end posting
ar: تستخدم فقط للنشر في الواجهة الأمامية

en: Only used for Register & Login feature
ar: تستخدم فقط لميزة التسجيل وتسجيل الدخول

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
ar: تستخدم فقط عندما يتم تمكين العناصر النائبة التكيفية

en: Open (allow comments)
ar: فتح (السماح بالتعليقات)

en: Open (allow pings)
ar: فتح (السماح بالأصوات)

en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Open in same window
ar: افتح في نفس النافذة

en: Open new tab/window
ar: افتح علامة تبويب / نافذة جديدة

en: Option
ar: اختيار

en: option
ar: اختيار

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
ar: option_value1 | تسمية الخيار 1
    option_value2 | تسمية الخيار 2

en: optional
ar: اختياري

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
ar: اسمح للمستخدمين اختياريًا بالتحقق من حساباتهم أو السماح لهم بتسجيل الدخول على الفور دون التحقق

en: OR
ar: أو

en: or leave blank for no maximum date
ar: أو اتركه فارغا بدون حد أقصى للتاريخ

en: or leave blank for no minimum date
ar: أو اتركه فارغًا بدون حد أدنى للتاريخ

en: or leave blank to allow all roles
ar: أو اتركه فارغًا للسماح بجميع الأدوار

en: or leave blank to display to all roles
ar: أو اتركه فارغا لعرضه لجميع الأدوار

en: or leave blank to only display to the roles defined above
ar: أو اتركه فارغًا لعرض الأدوار المحددة أعلاه فقط

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
ar: أو اتركه فارغًا للتصفية حسب الأدوار المحددة أعلاه فقط

en: Order
ar: طلب

en: Order By
ar: ترتيب حسب

en: Order by author
ar: ترتيب حسب المؤلف

en: Order by date
ar: ترتيب حسب التاريخ

en: Order by last modified date
ar: ترتيب حسب تاريخ آخر تعديل

en: Order by menu order
ar: ترتيب حسب ترتيب القائمة

en: Order by post id
ar: ترتيب حسب معرف آخر

en: Order by post/page parent id
ar: ترتيب بواسطة البريد / معرف الأصل الصفحة

en: Order by Product price (WooCommerce only)
ar: الطلب حسب سعر المنتج (WooCommerce فقط)

en: Order by title (default)
ar: ترتيب حسب العنوان (افتراضي)

en: Order details
ar: تفاصيل الطلب

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
ar: تنظيم التحميلات في مجلدات على أساس شهر / سنة ، على سبيل المثال:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
ar: الأصل (يحدد موقع البدء الذي يتم من خلاله حساب الاتجاهات)

en: Out of stock
ar: إنتهى من المخزن

en: Outside the field
ar: خارج الميدان

en: Override days exclusion
ar: أيام تجاوز الاستبعاد

en: Override the default CSS styles
ar: تجاوز أنماط CSS الافتراضية

en: Override the PayPal member's stored address
ar: تجاوز العنوان المخزن لعضو PayPal

en: Owner’s Address line 2
ar: سطر عنوان المالك 2

en: Owner’s Address line1
ar: سطر عنوان المالك 1

en: Owner’s City
ar: مدينة المالك

en: Owner’s Country
ar: بلد المالك

en: Owner’s email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمالك

en: Owner’s full name
ar: الاسم الكامل للمالك

en: Owner’s phone number
ar: رقم هاتف المالك

en: Owner’s Postal code
ar: الرمز البريدي للمالك

en: Owner’s State
ar: دولة المالك

en: Padding
ar: حشوة

en: Padding & margin styles
ar: أنماط الحشو والهامش

en: Padding bottom
ar: أسفل الحشو

en: Padding top
ar: أعلى الحشو

en: Page
ar: الصفحة

en: Page format
ar: تنسيق الصفحة

en: Page orientation
ar: اتجاه الصفحة

en: Page orientation for the next page
ar: اتجاه الصفحة للصفحة التالية

en: Paid by
ar: مدفوعة

en: Parent ID (leave blank for none)
ar: معرف الوالدين (اتركه فارغًا من أجل لا شيء)

en: Parse address to paypal based on form input data.
ar: تحليل العنوان إلى paypal بناءً على بيانات إدخال النموذج.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
ar: قم بتحليل معلومات العنوان المدخلة إلى paypal. لن يتجاوز هذا العنوان الافتراضي لعضو PayPal إلا إذا قمت بتمكين خيار "تجاوز" أدناه.

en: Partial refund
ar: رد جزئي

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
ar: متغير تمرير لتتبع المنتج أو الخدمة المشتراة أو المساهمة المقدمة. يتم إرجاع القيمة التي تحددها إليك عند إتمام الدفع.

en: Password
ar: كلمه السر

en: password
ar: كلمه السر

en: Password field
ar: حقل كلمة المرور

en: Password Protect
ar: حماية كلمة المرور

en: Password protect (leave blank for none)
ar: حماية كلمة المرور (اتركها خالية من أي شيء)

en: Password Protect Settings
ar: إعدادات حماية كلمة المرور

en: Paste shortcode on any page
ar: الصق الرمز المختصر في أي صفحة

en: Path to the blog
ar: الطريق إلى المدونة

en: Payer E-mail
ar: البريد الإلكتروني للدافع

en: Payment authorized, but not yet captured.
ar: أذن الدفع ، ولكن لم يتم التقاطها بعد.

en: Payment details
ar: بيانات الدفع

en: Payment failed
ar: عملية الدفع فشلت

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
ar: فشل الدفع ، يرجى المحاولة مرة أخرى بالنقر فوق عنوان URL أدناه.% s سيكون الارتباط أدناه صالحًا لمدة% s ساعة قبل إزالة طلبك.% s% s

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع او السداد

en: Payment method
ar: طريقة الدفع او السداد

en: Payment methods
ar: طرق الدفع

en: Payment Status
ar: حالة السداد

en: Payment status
ar: حالة السداد

en: Payment type
ar: نوع الدفع

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
ar: PayPal إلغاء URL (عندما يتم إلغاء الدفع من قبل المستخدم)

en: PayPal Checkout
ar: الخروج من PayPal

en: PayPal currency code
ar: رمز عملة PayPal

en: PayPal fee
ar: رسوم باي بال

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
ar: يملأ PayPal رقم هاتف منزل المشتري تلقائيًا.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
ar: البريد الإلكتروني لتاجر PayPal (لتلقي المدفوعات)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
ar: يخطر PayPal URL (للمطورين فقط!)

en: PayPal Order
ar: طلب PayPal

en: PayPal order
ar: طلب PayPal

en: Paypal Order
ar: طلب Paypal

en: PayPal order (backend)
ar: طلب PayPal (الخلفية)

en: PayPal order status
ar: حالة طلب PayPal

en: Paypal Order Status
ar: حالة طلب Paypal

en: PayPal payment method
ar: طريقة الدفع باي بال

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
ar: عنوان URL لإرجاع PayPal (عندما يعود المستخدم بنجاح من paypal)

en: PayPal subscription
ar: اشتراك PayPal

en: PayPal subscription (backend)
ar: اشتراك PayPal (الخلفية)

en: PayPal subscription status
ar: حالة اشتراك PayPal

en: PayPal Subscriptions
ar: اشتراكات PayPal

en: PayPal Transactions
ar: معاملات PayPal

en: PDF
ar: بي دي إف

en: PDF File
ar: ملف PDF

en: PDF file
ar: ملف PDF

en: PDF filename
ar: اسم ملف PDF

en: PDF Generator Add-on
ar: إضافة مولد PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
ar: إضافة منشئ PDF%1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
ar: تم تمكين وضع تصحيح أخطاء PDF Generator!

en: PDF options
ar: خيارات PDF

en: PDF render scale
ar: مقياس عرض ملف PDF

en: PDF Settings
ar: إعدادات PDF

en: PDF Text rendering
ar: تقديم نص PDF

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Percent Off
ar: بدون نسبة

en: Permission denied, because this list does not exist
ar: تم رفض الإذن ، لأن هذه القائمة غير موجودة

en: Persian
ar: اللغة الفارسية

en: Phone number
ar: رقم الهاتف

en: Phonenumber
ar: رقم الهاتف

en: phonenumber
ar: رقم الهاتف

en: Placeholder
ar: عنصر نائب

en: Placeholder Colors
ar: ألوان العنصر النائب

en: Placeholder when the field is filled out
ar: عنصر نائب عند ملء الحقل

en: Please choose a payment method!
ar: الرجاء اختيار طريقة الدفع!

en: Please choose an import file first!
ar: الرجاء اختيار ملف الاستيراد أولا!

en: Please confirm deletion!
ar: الرجاء تأكيد الحذف!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
ar: يرجى تأكيد الاستيراد!
    سيؤدي هذا إلى تجاوز التقدم الحالي الخاص بك!

en: Please confirm to clear form!
ar: يرجى التأكيد لمسح النموذج!

en: Please confirm to reset submission counter!
ar: يرجى التأكيد لإعادة تعيين عداد التقديم!

en: Please edit the element and enter your List ID.
ar: يرجى تحرير العنصر وإدخال معرف القائمة الخاص بك.

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
ar: يرجى تعديل هذا الحقل وإدخال "مفتاح Google API" الخاص بك ضمن علامة التبويب "الإكمال التلقائي للعنوان"

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
ar: يرجى تعديل عنصر Stripe هذا واختيار بوابة دفع!

en: Please enter a reason!
ar: الرجاء إدخال سبب!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
ar: الرجاء إدخال "مفتاح Google API" وتأكد من تمكين مكتبة "خرائط Google JavaScript API" لإنشاء خريطة

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
ar: الرجاء إدخال مفاتيح reCAPTCHA API الخاصة بك في% s النماذج الفائقة> الإعدادات> إعدادات النموذج% s

en: Please note
ar: يرجى الملاحظة

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
ar: يرجى ملاحظة أن تغيير هذا الدليل لن يؤثر على أي ملفات تم تحميلها مسبقًا.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
ar: يرجى ملاحظة أن العناصر الموجودة داخل العمود المخفي ستظل تقدم كبيانات بشكل افتراضي

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
ar: يرجى ملاحظة أنه لا يمكن استخدام بوابة iDeal مع الاشتراكات!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
ar: يرجى ملاحظة أنه عند تخزين ملفاتك في دليل آمن / خاص خارج الجذر ، فلن تتم إضافة الملفات تلقائيًا إلى مكتبة الوسائط.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
ar: الرجاء ملاحظة أنه لا يمكنك استخدام سوى قيمة ثابتة وواحدة من% s {علامات}% s محددة مسبقًا (راجع المستندات). إذا كنت تريد استخدام الحقل {العلامات} ، فسيتعين عليك جعله% s حقلًا متغيرًا% s (انظر المستندات). يسمح لك هذا بتحديث الحقل المخفي ديناميكيًا بناءً على قيمة الحقول الأخرى.

en: Please note:
ar: يرجى الملاحظة:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
ar: يُرجى ملاحظة ما يلي: لن يمنع إعداد طول منطقة النص القصوى المستخدم من القدرة على الكتابة بما يتجاوز الحدود. هذا لأغراض سهلة الاستخدام لتجنب قطع النص عندما يحاول المستخدم نسخ / لصق نص قد يتجاوز الحد (والذي سيكون مزعجًا في بعض الظروف).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
ar: يُرجى تقديم معرّف السعر / الخطة لبندك

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
ar: الرجاء قراءة قسم% s إنشاء شروط متغيرة باستخدام ملف CSV% s في الوثائق قبل استخدام هذه الطريقة.

en: Please save your form first!
ar: يرجى حفظ النموذج الخاص بك أولا!

en: Please select what you want to import!
ar: الرجاء تحديد ما تريد استيراده!

en: Please setup your API key in
ar: يرجى إعداد مفتاح API الخاص بك في

en: Polish
ar: تلميع

en: Populate checkout fields with form data
ar: تعبئة حقول السحب ببيانات النموذج

en: Populate form with Contact Entry data if exists
ar: قم بتعبئة النموذج ببيانات إدخال جهة الاتصال إن وجدت

en: Popup background color
ar: لون خلفية العنصر

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
ar: مدة FadeIn المنبثقة بالمللي ثانية

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
ar: مدة FadeOut المنبثقة بالمللي ثانية

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
ar: الحشوات المنبثقة على سبيل المثال: 0px 0px 0px 0px

en: Popup Settings
ar: إعدادات منبثقة

en: Popup slide in
ar: شريحة منبثقة

en: Popup Slide In duration in milliseconds
ar: مدة الشريحة المنبثقة بالمللي ثانية

en: Popup width in pixels (px)
ar: عرض منبثق بالبكسل (بكسل)

en: Portrait
ar: صورة

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Positioning bottom e.g: 10px
ar: وضع القاع على سبيل المثال: 10 بكسل

en: Positioning left e.g: 10px
ar: وضع اليسار على سبيل المثال: 10 بكسل

en: Positioning method
ar: طريقة تحديد المواقع

en: Positioning right e.g: 10px
ar: تحديد المواقع على سبيل المثال: 10 بكسل

en: Positioning top e.g: 10px
ar: وضع أعلى مثل: 10 بكسل

en: Possible values
ar: القيم الممكنة

en: Post
ar: بريد

en: Post categories
ar: فئات المشاركة

en: Post Status
ar: وضع آخر

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
ar: حالة النشر (على سبيل المثال ، أي ، نشر ، توارث ، معلق ، خاص ، مستقبلي ، مسودة ، مهملات)

en: Post status after payment complete
ar: حالة النشر بعد إتمام الدفع

en: Post tags separated by comma
ar: علامات النشر مفصولة بفاصلة

en: Post timeout in seconds
ar: مهلة النشر بالثواني

en: Post Title
ar: عنوان الوظيفة

en: Post type
ar: نوع آخر

en: Post type (e.g page, post or product)
ar: نوع المنشور (مثل صفحة أو منشور أو منتج)

en: Postal code
ar: الكود البريدى

en: Posts per page
ar: المشاركات في كل صفحة

en: Posts per RSS feed
ar: المشاركات في تغذية RSS

en: Preferred countries
ar: الدول المفضلة

en: Prefix label
ar: تسمية البادئة

en: Prefix question icon tooltip text
ar: بادئة سؤال رمز نص تلميح الأداة

en: Preloader (form loading icon)
ar: أداة التحميل المسبق (رمز تحميل النموذج)

en: Prev
ar: السابق

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
ar: منع إرسال النموذج عند الضغط على زر لوحة المفاتيح "Enter"

en: Prevent submitting form when entry title already exists
ar: منع إرسال النموذج عندما يكون عنوان الإدخال موجودًا بالفعل

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
ar: منع المستخدمين من الانتقال إلى الخطوة التالية إذا كانت تحتوي على أخطاء

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous / Next color
ar: اللون السابق / التالي

en: Previous button text
ar: نص الزر السابق

en: Previous Multi-part/Step
ar: متعدد الأجزاء / الخطوة السابقة

en: Price
ar: السعر

en: price
ar: السعر

en: Pricing Plan
ar: خطة التسعير

en: Print
ar: طباعة

en: Print form data
ar: طباعة بيانات النموذج

en: Private
ar: خاص

en: Processed
ar: معالجتها

en: Processing form data...
ar: معالجة بيانات النموذج ...

en: Product attribute (product_attributes)
ar: سمة المنتج (سمات_المنتج)

en: Product attribute slug
ar: سبيكة سمة المنتج

en: Product name
ar: اسم المنتج

en: Product Price
ar: سعر المنتج

en: Product Regular Price
ar: السعر العادي للمنتج

en: Product Sale Price
ar: سعر بيع المنتج

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
ar: نوع المنتج (على سبيل المثال: بسيط ، مجمّع ، خارجي ، متغير)

en: Product visibility
ar: رؤية المنتج

en: Progress Bar Colors
ar: ألوان شريط التقدم

en: Progress Step Colors
ar: ألوان خطوة التقدم

en: Progress Step Colors Active
ar: ألوان خطوة التقدم نشطة

en: Publish (default)
ar: نشر (افتراضي)

en: Purchase total
ar: إجمالي الشراء

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
ar: ضع كل مفتاح في سطر جديد ، على سبيل المثال إذا كنت تريد إرجاع عنوان إرسال الفواتير للمستخدم ، فيمكنك إدخال:
    هوية شخصية
    billing_first_name
    الفواتير اسم العائلة
    billing_company
    البريد الالكتروني لقوائم الدفع
    فوتير الهاتف
    عنوان الفوترة 1
    billing_city
    billing_state
    شيفرة البريد لإرسال الفواتير
    بلد إرسال الفواتير
    
    عند استرداد القيمة في النموذج ديناميكيًا ، يمكنك استخدام علامات مثل: {اسم الحقل ؛ 1} (لاسترداد معرف المستخدم) و {اسم الحقل ؛ 2} (لاسترداد المدينة) وما إلى ذلك ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
ar: ضع كل مفتاح تعريف في سطر جديد ، على سبيل المثال إذا كنت تريد إرجاع المعرف والصورة والسعر وعنوان المنتج ، فيمكنك إدخال:
     هوية شخصية
    صورة مميزة
    post_title
    _سعر عادي
    
    عند استرداد القيمة في النموذج ديناميكيًا ، يمكنك استخدام علامات مثل: {اسم الحقل ؛ 1} (لاسترداد المعرف) ، {اسم الحقل ؛ 2} (لاسترداد عنوان URL للصورة) ، {اسم الحقل ؛ 3} (للعنوان) ، و {اسم المجال؛ 4} (لاسترداد السعر)

en: Put each on a new line
ar: ضع كل منها في سطر جديد

en: put each on a new line
ar: ضع كل منها في سطر جديد

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
ar: ضع كل منها في سطر جديد ، على سبيل المثال:
    nl | هولندا
    de | Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
ar: ضع كل منها في سطر جديد بتنسيق مثل هذا:%1$s%4$smenu-slug | عنوان القائمة | ضع HTML أو الرمز القصير هنا ... | عدد صحيح لموضع عنصر القائمة (اختياري) | URL لصفحة مخصصة (اختياري) %5$s%1$s%2$s مثال بدون عنوان URL مخصص للصفحة:%3$s%1$s%4$sform-submissions | إرسال النماذج | [super_listings list = "1" id = "54751"] | 3 %5$s%1$s%2$s مثال بعنوان URL مخصص للصفحة:%3$s%1$s%4$sform-submissions | إرسال النماذج | [super_listings list = "1" id = "54751"] | 3 | https: //domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
ar: ضع كل منها في سطر جديد ، وافصل القيم عن طريق الأنابيب% s% s مثال:% s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
ar: ضع كل سطر في سطر جديد ، يمكن استخدام {العلامات} لاسترداد البيانات

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
ar: ضع كل منها في سطر جديد. تنسيق مثال:% scf_1 | {form_field_name}% scf_2 | {form_field_name2}% s% s

en: Put each social icon on a new line
ar: ضع كل رمز اجتماعي في سطر جديد

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
ar: ضع شفرة التتبع هنا واستبدل &quot;UA-XXXXX-Y&quot; بمعرف الموقع (يُسمى أيضًا &quot;معرف التتبع&quot;) لموقع Google Analytics الذي ترغب في تتبعه.<br /> (أضف فقط إذا كنت متأكدًا من عدم وضع هذا الرمز في مكان آخر حتى الآن ، وإلا اتركه فارغًا)

en: QTY
ar: الكمية

en: Quantity
ar: كمية

en: quantity
ar: كمية

en: Quantity (Number of items)
ar: الكمية (عدد العناصر)

en: Quantity button colors
ar: ألوان زر الكمية

en: Quantity field
ar: مجال الكمية

en: Quantity:
ar: كمية:

en: Question
ar: سؤال

en: question
ar: سؤال

en: Radio buttons
ar: أزرار الراديو

en: Rating
ar: تقييم

en: rating
ar: تقييم

en: Rating background
ar: خلفية العلامة

en: Rating border color
ar: تصنيف لون الحدود

en: Rating color
ar: لون التصنيف

en: Rating Colors
ar: ألوان التصنيف

en: Rating Colors Active
ar: تصنيف الألوان النشطة

en: Rating Colors Hover
ar: تصنيف الألوان تحوم

en: Raw Transaction Data
ar: بيانات المعاملات الأولية

en: Read
ar: اقرأ

en: Read the documentation here!
ar: اقرأ الوثائق هنا!

en: Readonly (makes fields readonly)
ar: للقراءة فقط (يجعل الحقول للقراءة فقط)

en: Reason
ar: السبب

en: Receipt/Invoice
ar: ايصال سداد للفاتورة

en: Recipient(s) email address separated by commas
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلم (المستلمين) مفصول بفواصل

en: Recipient(s) email address separated with commas
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلم (المستلمين) مفصول بفواصل

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
ar: مقياس العرض الموصى به بين 1 و 3 (المقياس الافتراضي هو 2)

en: Recurring
ar: يتكرر

en: Recurring Payment ID
ar: معرف الدفع المتكرر

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
ar: إعادة التوجيه إلى صفحة الخروج أو عربة التسوق؟

en: Redirect to link or URL
ar: إعادة التوجيه إلى الارتباط أو URL

en: Redirect to the created Post after form submission
ar: إعادة التوجيه إلى المنشور الذي تم إنشاؤه بعد إرسال النموذج

en: Redirecting...
ar: إعادة توجيه...

en: Redo last change
ar: إعادة التغيير الأخير

en: Refunded
ar: معاد

en: Region
ar: منطقة

en: Register & Login
ar: تسجيل الدخول

en: Register & Login Settings
ar: إعدادات التسجيل والدخول

en: Register a new user
ar: تسجيل مستخدم جديد

en: Register new user if user is not logged in
ar: تسجيل مستخدم جديد إذا لم يتم تسجيل دخول المستخدم

en: Registered user login status after payment complete
ar: حالة تسجيل دخول المستخدم المسجل بعد إتمام الدفع

en: Relative
ar: نسبيا

en: Remove files from {loop_fields} in emails
ar: إزالة الملفات من {loop_fields} في رسائل البريد الإلكتروني

en: Remove files from {loop_fields} tag
ar: إزالة الملفات من علامة {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
ar: قم بإزالة المعرض (الصور) من صفحة منتج واحد

en: Remove gallery from single product page
ar: إزالة المعرض من صفحة منتج واحد

en: Remove hyperlink in emails
ar: إزالة الارتباط التشعبي في رسائل البريد الإلكتروني

en: Remove margin
ar: إزالة الهامش

en: Remove price from single product page
ar: إزالة السعر من صفحة منتج واحد

en: Remove rating from single product page
ar: إزالة التصنيف من صفحة منتج واحد

en: Remove short description from single product page
ar: إزالة الوصف المختصر من صفحة منتج واحد

en: Remove title from single product page
ar: إزالة العنوان من صفحة منتج واحد

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
ar: إزالة URL (ارتباط تشعبي) من الملفات في رسائل البريد الإلكتروني

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
ar: إزالة / مسح القسائم قبل إعادة التوجيه إلى سلة التسوق

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
ar: إزالة / مسح الرسوم قبل إعادة التوجيه إلى سلة التسوق

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
ar: يزيل أي علامات تشكيل من السلاسل داخل ملف CSV الخاص بك

en: Removes any accents from strings returned by the API
ar: يزيل أي لهجات من السلاسل التي يتم إرجاعها بواسطة API

en: Repeat (repeat)
ar: كرر (كرر)

en: Repeat X (repeat-x)
ar: كرر X (كرر- x)

en: Repeat Y (repeat-y)
ar: كرر Y (كرر ص)

en: Repeater
ar: مكرر

en: Repeater column
ar: عمود مكرر

en: Replace comma's with HTML tag in emails
ar: استبدل الفاصلة بعلامة HTML في رسائل البريد الإلكتروني

en: Replace the default "Add to cart" area
ar: استبدل منطقة "إضافة إلى سلة التسوق" الافتراضية

en: Reply to email:
ar: الرد على البريد الإلكتروني:

en: Reply to name:
ar: الرد على الاسم:

en: Reposition element
ar: عنصر التغيير

en: Require user to choose a minimum of X dates
ar: مطالبة المستخدم باختيار تاريخ X كحد أدنى

en: Required Field (not empty)
ar: حقل مطلوب (غير فارغ)

en: Required to calculate distance between 2 locations
ar: مطلوب لحساب المسافة بين موقعين

en: Required to connect the post to categories (if found)
ar: مطلوب لربط المنشور بالفئات (إن وجد)

en: Required to connect the post to tags (if found)
ar: مطلوب لربط المنشور بالعلامات (إن وجد)

en: Required to do API calls to retrieve data
ar: مطلوب لإجراء مكالمات API لاسترداد البيانات

en: Reset all to default value
ar: إعادة تعيين الكل إلى القيمة الافتراضية

en: Reset all to global value
ar: إعادة تعيين الكل إلى القيمة العالمية

en: Reset all to last known value
ar: إعادة تعيين الكل لآخر قيمة معروفة

en: Reset filters
ar: إعادة تعيين المرشحات

en: Reset locker submission counter for all users:
ar: إعادة تعيين عداد إرسال الخزانة لجميع المستخدمين:

en: Reset locker submission counter to:
ar: إعادة تعيين عداد إرسال الخزانة إلى:

en: Reset password (lost password)
ar: إعادة تعيين كلمة المرور (فقدت كلمة المرور)

en: Reset Submission Counter
ar: إعادة تعيين عداد التقديم

en: Reset Submission Counter for Users
ar: إعادة تعيين عداد التقديم للمستخدمين

en: Reset to default value
ar: إعادة التعيين إلى القيمة الافتراضية

en: Reset to global settings
ar: إعادة التعيين إلى الإعدادات العامة

en: Reset to global value
ar: إعادة التعيين إلى القيمة العالمية

en: Reset to last known value
ar: إعادة التعيين لآخر قيمة معروفة

en: Responsiveness
ar: إستجابة

en: Restore a previous saved version of this Form
ar: استعادة نسخة محفوظة سابقة من هذا النموذج

en: Restore backup
ar: استرجاع النسخة الاحتياطية

en: Restore Default Settings
ar: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: Restoring settings...
ar: جارٍ استعادة الإعدادات ...

en: Restrict result by countrie(s)
ar: تقييد النتائج بالبلد (المقاطعات)

en: result
ar: نتيجة

en: results
ar: النتائج

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
ar: الاحتفاظ بالقيمة العالمية الأساسية (موصى بها عند التصدير إلى مواقع أخرى)

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
ar: استرجاع الفئات من خلال معرّفها الأصلي (عدد صحيح فقط)

en: Retrieve entries based on all forms
ar: استرجاع الإدخالات بناءً على جميع النماذج

en: Retrieve entries based on the following form ID's
ar: استرجع الإدخالات بناءً على معرفات النموذج التالية

en: Retrieve form data from users last submission
ar: استرداد بيانات النموذج من آخر إرسال للمستخدمين

en: Retrieve method
ar: طريقة الاسترداد

en: retrieve method
ar: طريقة الاسترداد

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
ar: استرجع Slug أو ID أو Title أو Meta Data كقيمة

en: Retrieve value from
ar: استرداد القيمة من

en: Retrieves the E-mail verification code
ar: يسترجع كود التفعيل

en: Retrieves the current author email
ar: يسترجع البريد الإلكتروني للمؤلف الحالي

en: Retrieves the current author ID
ar: يسترجع معرف المؤلف الحالي

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
ar: استرداد اليوم الحالي من الشهر (التوقيت المحلي)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
ar: استرداد اليوم الحالي من الشهر (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
ar: استرداد الساعة الحالية من اليوم (التوقيت المحلي)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
ar: استرداد الساعة الحالية من اليوم (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user display name
ar: استرداد اسم عرض المستخدم الحالي الذي تم تسجيل دخوله

en: Retrieves the current logged in user email
ar: يسترجع البريد الإلكتروني للمستخدم الذي تم تسجيل دخوله حاليًا

en: Retrieves the current logged in user first name
ar: استرداد الاسم الأول للمستخدم الذي تم تسجيل دخوله حاليًا

en: Retrieves the current logged in user ID
ar: استرداد معرف المستخدم الحالي الذي تم تسجيل دخوله

en: Retrieves the current logged in user last name
ar: استرداد الاسم الأخير للمستخدم الذي تم تسجيل دخوله

en: Retrieves the current logged in user login (username)
ar: استرداد تسجيل الدخول الحالي للمستخدم (اسم المستخدم)

en: Retrieves the current logged in user roles
ar: يسترجع أدوار المستخدم التي تم تسجيل دخولها حاليًا

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
ar: استرداد الدقيقة الحالية للساعة (التوقيت المحلي)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
ar: استرداد الدقيقة الحالية للساعة (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
ar: استرداد الشهر الحالي من العام (بالتوقيت المحلي)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
ar: استرداد الشهر الحالي من السنة (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page or post author email
ar: يسترجع الصفحة الحالية أو البريد الإلكتروني لمؤلف المنشور

en: Retrieves the current page or post author ID
ar: يسترجع الصفحة الحالية أو معرّف مؤلف المنشور

en: Retrieves the current page or post ID
ar: يسترجع الصفحة الحالية أو معرّف النشر

en: Retrieves the current page or post title
ar: يسترجع الصفحة الحالية أو عنوان المشاركة

en: Retrieves the current page URL
ar: يسترجع عنوان URL للصفحة الحالية

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
ar: استرداد الثانية الحالية من الدقيقة (التوقيت المحلي)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
ar: استرداد الثانية الحالية من الدقيقة (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
ar: استرداد السنة الحالية من الوقت (بالتوقيت المحلي)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
ar: استرداد السنة الزمنية الحالية (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
ar: يسترجع تسمية الحقل لحلقة الحقل {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
ar: يسترجع قيمة الحقل لتكرار الحقل {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
ar: يسترجع كلمة المرور التي تم إنشاؤها

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
ar: يسترجع أحدث معرّف إدخال جهة الاتصال

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
ar: يسترجع أحدث معرّف إدخال جهة الاتصال للمستخدم الذي قام بتسجيل الدخول بناءً على معرّف النموذج الحالي

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
ar: يسترجع أحدث معرف إدخال جهة اتصال للمستخدم الذي قام بتسجيل الدخول

en: Retrieves the latest Contact Entry status
ar: يسترجع أحدث حالة "إدخال جهة اتصال"

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
ar: يسترجع أحدث حالة إدخال جهة اتصال للمستخدم الذي قام بتسجيل الدخول بناءً على معرف النموذج الحالي

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
ar: يسترجع أحدث حالة "إدخال جهة اتصال" للمستخدم الذي قام بتسجيل الدخول

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
ar: استرداد الموقع الذي جاء منه المستخدم (إن وجد) قبل تحميل الصفحة بالنموذج

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
ar: استرداد الموقع الذي أتى منه المستخدم من جلسة (إن وجد) قبل تحميل الصفحة بالنموذج

en: Retrieves the login page URL
ar: يسترجع عنوان URL لصفحة تسجيل الدخول

en: Retrieves the loop anywhere in your email
ar: يسترجع الحلقة في أي مكان في بريدك الإلكتروني

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
ar: يسترجع الطابع الزمني للخادم (التوقيت المحلي)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
ar: يسترجع الطابع الزمني للخادم (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
ar: يسترجع عنوان IP الخاص بالمرسل

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
ar: يسترجع إجمالي عدد عمليات الإرسال (إذا تم استخدام خزانة النموذج)

en: Retry payment E-mail Body
ar: أعد المحاولة هيئة البريد الإلكتروني للدفع

en: Retry payment E-mail Subject
ar: إعادة المحاولة موضوع البريد الإلكتروني للدفع

en: Retry payment link expiry in hours
ar: أعد محاولة انتهاء صلاحية رابط الدفع في غضون ساعات

en: Return age as value instead of the date
ar: عمر الإرجاع كقيمة بدلاً من التاريخ

en: Return days
ar: أيام الإرجاع

en: Return label format (define how the results are displayed)
ar: تنسيق ملصق الإرجاع (حدد كيفية عرض النتائج)

en: Return months
ar: أشهر العودة

en: Return the current date as default value
ar: إرجاع التاريخ الحالي كقيمة افتراضية

en: Return the current time as default value
ar: إرجاع الوقت الحالي كقيمة افتراضية

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
ar: أعد العميل إلى هذه الصفحة بعد دفع ناجح. اتركه فارغا لإعادة التوجيه إلى الصفحة الرئيسية.

en: Return to builder
ar: العودة للبناء

en: Return value format (define how the value is returned)
ar: تنسيق قيمة الإرجاع (حدد كيفية إرجاع القيمة)

en: Return years (age)
ar: سنوات العودة (العمر)

en: Reversed
ar: عكس

en: Right
ar: حق

en: right
ar: حق:

en: Romanian
ar: روماني

en: Romansh
ar: رومانش

en: Rounded
ar: مدور

en: Row heading
ar: عنوان الصف

en: Row logic
ar: منطق الصف

en: Russian
ar: الروسية

en: Sa
ar: سا

en: Sales tax
ar: ضريبة المبيعات

en: Sandbox publishable key
ar: مفتاح النشر Sandbox

en: Sandbox secret key
ar: المفتاح السري لوضع الحماية

en: Sandbox webhook ID
ar: معرف الويب هوك Sandbox

en: Sandbox webhook signing secret key
ar: توقيع المفتاح السري للخطاف التلقائي على الويب Sandbox

en: Sat
ar: جلس

en: Saturday
ar: يوم السبت

en: Save
ar: حفظ

en: Save as Contact Entry
ar: حفظ كإدخال جهة اتصال

en: Save both value and label
ar: احفظ كلاً من القيمة والتسمية

en: Save custom post meta
ar: حفظ التعريف بعد مخصص

en: Save custom user meta
ar: حفظ بيانات المستخدم المخصصة

en: Save data
ar: حفظ البيانات

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
ar: حفظ تقدم النموذج (عندما يعود المستخدم ، لا تضيع البيانات)

en: Save Mailster user data
ar: حفظ بيانات مستخدم Mailster

en: Save product attributes
ar: حفظ سمات المنتج

en: Save Settings
ar: احفظ التغييرات

en: Save settings
ar: احفظ التغييرات

en: Save the admin email value (default)
ar: احفظ قيمة البريد الإلكتروني للمسؤول (افتراضي)

en: Save the confirmation email value
ar: احفظ قيمة البريد الإلكتروني للتأكيد

en: Save the entry value
ar: احفظ قيمة الإدخال

en: Save value or label to entry?
ar: حفظ القيمة أو التسمية للدخول؟

en: Save your form
ar: احفظ النموذج الخاص بك

en: Search
ar: يبحث

en: Search contact entry based on title
ar: البحث عن إدخال جهة الاتصال على أساس العنوان

en: Search method
ar: طريقة البحث

en: search...
ar: بحث...

en: Second choice
ar: الخيار الثاني

en: second_choice
ar: الاختيار الثاني

en: Secrets
ar: أسرار

en: Secure File Uploads
ar: عمليات تحميل الملفات الآمنة

en: Select & Sort the data that needs to be exported
ar: حدد وفرز البيانات المراد تصديرها

en: Select a date
ar: اختر التاريخ

en: Select a filter relation (OR|AND)
ar: حدد علاقة عامل التصفية (أو|و)

en: Select a form
ar: حدد نموذجًا

en: Select a method for retrieving items
ar: حدد طريقة لاسترجاع العناصر

en: Select a page to link to
ar: حدد صفحة للارتباط بها

en: Select a post to link to
ar: حدد وظيفة للارتباط بها

en: select a state
ar: اختر ولاية

en: Select a time
ar: اختر وقتًا

en: Select a unit system
ar: حدد نظام الوحدة

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
ar: حدد جميع أدوار المستخدمين المسموح لهم بإرسال النموذج

en: Select an Icon
ar: حدد أيقونة

en: Select email template
ar: حدد قالب البريد الإلكتروني

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
ar: حدد مجمعة ، إذا كنت ترغب في إلحاق الحقل بجوار الحقل السابق.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
ar: حدد عدد تذكيرات البريد الإلكتروني الفردية التي تحتاجها

en: Select how the items should be displayed
ar: حدد كيفية عرض العناصر

en: Select how you want to filter entries
ar: حدد كيف تريد تصفية المدخلات

en: Select how you want to filter orders
ar: حدد كيف تريد تصفية الطلبات

en: Select how you want to order the items
ar: حدد كيف تريد طلب العناصر

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
ar: حدد كيف تريد تحديد الشروط (يدويًا أو عبر ملف CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
ar: حدد ما إذا كان يجب أن يعمل هذا الحقل على أنه بداية أو وجهة

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
ar: حدد ما إذا كنت تريد استرداد سبيكة أو معرف أو العنوان كقيمة

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
ar: حدد ما إذا كنت تريد استخدام ترتيب تصاعدي أو تنازلي

en: Select None to never reset the lock
ar: حدد لا شيء لعدم إعادة تعيين القفل

en: Select the toggle default status
ar: حدد تبديل الحالة الافتراضية

en: Select to split words by comma or space or both
ar: حدد لتقسيم الكلمات بفاصلة أو مسافة أو كليهما

en: Select weight unit
ar: حدد وحدة الوزن

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
ar: حدد ما يجب أن يفعله النموذج (التسجيل ، تسجيل الدخول ، تحديث أو إعادة تعيين كلمة المرور)

en: Select what the status should be
ar: حدد ما يجب أن تكون الحالة

en: Select what value to return (distance or duration)
ar: حدد القيمة المراد إرجاعها (المسافة أو المدة)

en: Select when to reset the form lock
ar: حدد وقت إعادة تعيين قفل النموذج

en: Select where files should be uploaded to
ar: حدد المكان الذي يجب تحميل الملفات إليه

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
ar: حدد ما إذا كنت تريد مطالبة المشترين بعنوان الشحن أم لا.

en: Select which value to return for calculations
ar: حدد القيمة التي تريد إرجاعها للحسابات

en: select your country
ar: اختر بلدك

en: Select your form
ar: حدد النموذج الخاص بك

en: Selected color
ar: اللون المختار

en: Send a confirmation email
ar: إرسال بريد إلكتروني للتأكيد

en: Send admin email
ar: إرسال بريد إلكتروني للمسؤول

en: Send an admin email
ar: إرسال بريد إلكتروني للمسؤول

en: Send approve email when account is activated by admin
ar: إرسال الموافقة على البريد الإلكتروني عندما يتم تنشيط الحساب من قبل المسؤول

en: Send both value and label
ar: أرسل كلاً من القيمة والتسمية

en: Send confirmation email
ar: إرسال بريد إلكتروني للتأكيد

en: Send copy to following address(es)
ar: إرسال نسخة إلى العنوان (العناوين) التالية

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
ar: أرسل نسخة إلى العنوان (العناوين) التالية ، دون أن تتمكن من رؤية العنوان

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
ar: أرسل مرفق CSV مع بيانات النموذج إلى البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Send data as JSON string
ar: إرسال البيانات كسلسلة JSON

en: Send E-mail
ar: ارسل بريد الكتروني

en: Send E-mail to author
ar: إرسال بريد إلكتروني للمؤلف

en: Send email after order completed
ar: أرسل بريدًا إلكترونيًا بعد اكتمال الطلب

en: Send email after payment completed
ar: إرسال بريد إلكتروني بعد إتمام الدفع

en: Send email confirmation/verification email
ar: إرسال رسالة بريد إلكتروني للتأكيد / التحقق

en: Send email from:
ar: إرسال بريد إلكتروني من:

en: Send email to
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى

en: Send email to:
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى:

en: Send or do not send confirmation emails
ar: أرسل أو لا ترسل رسائل تأكيد بالبريد الإلكتروني

en: Send or do not send the admin emails
ar: أرسل أو لا ترسل رسائل البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
ar: إرسال تذكير في وقت محدد ، أو عن طريق الإزاحة

en: Send reminder based on the following date:
ar: إرسال تذكير بناءً على التاريخ التالي:

en: Send site credentials to the user email
ar: أرسل بيانات اعتماد الموقع إلى البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Send the Mailchimp confirmation email
ar: أرسل بريدًا إلكترونيًا للتأكيد على Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
ar: إرسال إلى (البريد الإلكتروني للمسؤول)

en: Send to (Confirmation E-mails)
ar: أرسل إلى (تأكيد البريد الإلكتروني)

en: Send value or label to admin?
ar: إرسال قيمة أو تسمية إلى المسؤول؟

en: Send value or label to submitter?
ar: إرسال القيمة أو التسمية إلى المرسل؟

en: Send verification email (default)
ar: إرسال رسالة التحقق (افتراضي)

en: Send verification email and automatically login
ar: إرسال بريد إلكتروني للتحقق وتسجيل الدخول تلقائيًا

en: Sep
ar: سبتمبر

en: SEPA Direct Debit
ar: الخصم المباشر لمنطقة الدفعات المالية الموحدة باليورو SEPA

en: Separate each form ID by a comma.
ar: افصل معرّف كل نموذج بفاصلة.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
ar: افصل بين حقل Mailchimp و field_name بواسطة الأنابيب "|" (ضع كل منها في سطر جديد).%1$s مثال: PHONE | رقم الهاتف%1$s باستخدام هذه الطريقة ، يمكنك حفظ بيانات مستخدم Mailchimp المخصصة

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
ar: افصل بين حقل Mailster و field_name بواسطة الأنابيب "|" (ضع كل منها في سطر جديد).% s مثال: mailster_field_name | super_forms_field_name% s باستخدام هذه الطريقة ، يمكنك حفظ بيانات مستخدم Mailster المخصصة

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
ar: مفصولة بفاصلة على سبيل المثال: 32،2467،1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
ar: مفصولة بفاصلة على سبيل المثال: المسؤول والمحرر

en: separated by comma's
ar: مفصولة بفاصلة

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
ar: مفصولة بفاصلة مثل: nl، be، de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
ar: فصل كل حالة منشور بفاصلة ، أدخل "أي" لجميع حالات النشر

en: Separate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
ar: افصل بين كل معدل بفاصلة. يمكنك إدارة وإنشاء معدلات الضرائب في شريط% s لوحة القيادة% s.

en: September
ar: سبتمبر

en: Serbian
ar: الصربية

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
ar: قم بتعيين محدد مخصص لفصل القيم في كل صف

en: Set a custom enclosure character for values
ar: قم بتعيين حرف مرفق مخصص للقيم

en: Set a default color (leave blank for none)
ar: قم بتعيين لون افتراضي (اتركه فارغًا بدون)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
ar: حدد وقتًا افتراضيًا لهذا الحقل (اتركه فارغًا من أجل لا شيء)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
ar: قم بتعيين قيمة افتراضية لهذا الحقل (اتركه فارغًا بدون)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
ar: قم بتعيين قيمة افتراضية لهذا الحقل. يمكن استخدام {post_id} و {post_title} (اتركه خاليًا لعدم وجود)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
ar: قم بتعيين قيمة افتراضية لهذا الحقل. يمكن استخدام {post_id} و {post_title} و {user _ ****} (اتركه خاليًا لعدم وجود أي شيء)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
ar: تعيين معرف النموذج لاسترداد البيانات من (مفصولة بفاصلة)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
ar: قم بتعيين تنسيق ، على سبيل المثال:% ، يورو ، دولار أمريكي ، إلخ.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
ar: قم بتعيين تصنيف للمبلغ ، على سبيل المثال: Subtotal أو Total

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
ar: قم بتعيين تنسيق رقمي ، مثل: Gygabyte ، و Kilometers وما إلى ذلك (اتركه فارغًا بدون)

en: Set mailer to use SMTP
ar: تعيين الارسال لاستخدام SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
ar: قم بتعيين العملة أو اتركها فارغة بدون عملة على سبيل المثال: $ أو €

en: Set the limitation thresshold
ar: اضبط قيود الحد

en: Set the limitation thresshold per user
ar: قم بتعيين قيود التقييد لكل مستخدم

en: Set the type of number to be used as the placeholder
ar: قم بتعيين نوع الرقم الذي سيتم استخدامه كعنصر نائب

en: Set to -1 to use default TAB index.
ar: اضبط على -1 لاستخدام فهرس TAB الافتراضي.

en: Set to 0 to remove limitations.
ar: اضبط على 0 لإزالة القيود.

en: Set to 0 to use default CSS height
ar: اضبط على 0 لاستخدام ارتفاع CSS الافتراضي

en: Set to 0 to use default CSS height.
ar: اضبط على 0 لاستخدام ارتفاع CSS الافتراضي.

en: Set to 0 to use default CSS width.
ar: اضبط على 0 لاستخدام عرض CSS الافتراضي.

en: Sets shipping and billing country.
ar: يعيّن بلد الشحن والفوترة.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
ar: يضبط مجموعة الأحرف وترميز الأحرف لصفحة معلومات الفوترة / تسجيل الدخول على موقع PayPal على الويب. بالإضافة إلى ذلك ، يعيّن هذا المتغير نفس القيم للمعلومات التي ترسلها إلى PayPal في رمز زر HTML الخاص بك. يعتمد الإعداد الافتراضي على إعدادات ترميز اللغة في ملف تعريف حسابك.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
ar: يضبط لغة معلومات الفواتير / صفحة تسجيل الدخول فقط. الافتراضي هو الولايات المتحدة.

en: Settings
ar: إعدادات

en: Shadow Blur Radius
ar: نصف قطر طمس الظل

en: Shadow Color
ar: لون الظل

en: Shadow Horizontal Length
ar: طول الظل الأفقي

en: Shadow Opacity
ar: تعتيم الظل

en: Shadow Spread Radius
ar: نصف قطر انتشار الظل

en: Shadow Vertical Length
ar: طول الظل العمودي

en: Shipping
ar: شحن

en: Shipping amount
ar: كمية الشحن

en: Shipping and billing country
ar: بلد الشحن والفوترة

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
ar: تكلفة الشحن (تنطبق على كل عنصر إضافي مضاف إلى سلة التسوق)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
ar: تكلفة الشحن (ينطبق على العنصر الأول المضاف إلى سلة التسوق)

en: Shipping currency
ar: عملة الشحن

en: Shipping tax behavior
ar: سلوك ضريبة الشحن

en: Shipping tax code
ar: قانون ضريبة الشحن

en: Shopping Cart
ar: عربة التسوق

en: Short - d M, y
ar: قصير - د م ، ذ

en: Short name
ar: اسم قصير

en: Show
ar: تبين

en: Show Advanced PayPal Settings
ar: إظهار إعدادات PayPal المتقدمة

en: Show advanced settings
ar: أظهر الاعدادات المتقدمة

en: Show an icon instead of number
ar: إظهار رمز بدلاً من الرقم

en: Show back to top button
ar: إظهار زر العودة إلى الأعلى

en: Show directions panel (list directions next to the map)
ar: إظهار لوحة الاتجاهات (قائمة الاتجاهات بجوار الخريطة)

en: Show download button to the user after PDF was generated
ar: إظهار زر التنزيل للمستخدم بعد إنشاء ملف PDF

en: Show featured image
ar: أظهر الصور المميزه

en: Show on Form and in PDF file (default)
ar: إظهار في النموذج وفي ملف PDF (افتراضي)

en: Show or hide empty categories
ar: إظهار أو إخفاء الفئات الفارغة

en: Show or hide the duration time
ar: إظهار أو إخفاء المدة الزمنية

en: Show popup to logged in users
ar: عرض نافذة منبثقة للمستخدمين المسجلين

en: Show popup to none logged in users
ar: إظهار النافذة المنبثقة لأي مستخدم قام بتسجيل الدخول

en: Show post excerpt
ar: عرض مقتطفات آخر

en: Show post title
ar: إظهار عنوان المشاركة

en: Show product price
ar: عرض سعر المنتج

en: Show progress bar for Multi-part
ar: إظهار شريط التقدم للجزء متعدد

en: Show steps for Multi-part
ar: عرض خطوات الأجزاء المتعددة

en: Show thank you message
ar: إظهار رسالة شكر

en: Show the following "Custom" columns
ar: اعرض الأعمدة "المخصصة" التالية

en: Show the month after the year in the header
ar: إظهار الشهر بعد السنة في الرأس

en: Show the week of the year
ar: عرض الأسبوع من السنة

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
ar: إظهار شريط الأدوات عند عرض الموقع (ممكّن افتراضيًا)

en: Signature
ar: التوقيع

en: signature
ar: التوقيع

en: Signature:
ar: التوقيع:

en: Single
ar: غير مرتبطة

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
ar: يتم تحصيل مبلغ الخصم الفردي على مستوى سلة التسوق. يجب أن يكون أقل من سعر البيع لجميع العناصر مجتمعة في سلة التسوق.

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
ar: سعر الخصم الفردي ، كنسبة مئوية ، يتم تحصيله على مستوى سلة التسوق. قم بالتعيين إلى قيمة أقل من 100. يتجاوز المتغير أي معدل خصم صنف فردي

en: Single handling fee charged cart-wide.
ar: يتم فرض رسوم مناولة واحدة على مستوى عربة التسوق.

en: Single product or service checkout
ar: منتج واحد أو خدمة الخروج

en: Site ID, if running multiple networks
ar: معرف الموقع ، في حالة تشغيل شبكات متعددة

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
ar: تخطي التسجيل إذا لم يتم العثور على user_login أو user_email

en: Skip wizard
ar: تخطي المعالج

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
ar: مدة الشريحة بالمللي ثانية (0 ليس تأثير خبو)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
ar: انزلق للداخل: من أعلى أو يمين أو أسفل أو يسار

en: Slider (Carousel)
ar: شريط التمرير (دائري)

en: Slider colors
ar: ألوان المنزلق

en: Slider field
ar: مجال المنزلق

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovenian
ar: السلوفينية

en: Slug (default)
ar: سبيكة (افتراضي)

en: Slugs
ar: الرخويات

en: Slugs (default)
ar: الرخويات (افتراضي)

en: SMTP debug output mode
ar: وضع إخراج تصحيح أخطاء SMTP

en: SMTP password
ar: كلمة مرور SMTP

en: SMTP Server
ar: خادم SMTP

en: SMTP username
ar: اسم مستخدم SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
ar: SMTP - المنفذ 25 أو 2525 أو 587% s Secure SMTP (SSL / TLS) - المنفذ 465 أو 25 أو 587 أو 2526

en: Sold individually?
ar: تباع بشكل فردي؟

en: Solid
ar: صلب

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
ar: تتطلب بعض طرق الدفع تعيين عملة معينة لبنودك. على سبيل المثال ، عند استخدام "مثالي" ، يجب ضبط العملة على EUR أو سيعيد Stripe رسالة خطأ.

en: someones@email.com, someones@emal.com
ar: someones@email.com ، someones@emal.com

en: Something went wrong while calculating the distance.
ar: حدث خطأ ما أثناء حساب المسافة.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
ar: حدث خطأ ما أثناء إلغاء تنشيط المكون الإضافي.

en: Something went wrong while downloading export.
ar: حدث خطأ ما أثناء تنزيل التصدير.

en: Something went wrong while exporting form data.
ar: حدث خطأ ما أثناء تصدير بيانات النموذج.

en: Something went wrong while importing form data.
ar: حدث خطأ ما أثناء استيراد بيانات النموذج.

en: Something went wrong while restoring default settings.
ar: حدث خطأ ما أثناء استعادة الإعدادات الافتراضية.

en: Something went wrong while saving your settings.
ar: حدث خطأ ما أثناء حفظ إعداداتك.

en: Something went wrong:
ar: هناك خطأ ما:

en: Sorry, file extension is not allowed!
ar: عذرا ، امتداد الملف غير مسموح به!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
ar: عذرًا ، لا يمكن حساب المسافة بناءً على البيانات المدخلة. الرجاء إدخال عنوان صالح أو رمز بريدي.

en: Sort
ar: فرز

en: Spacer
ar: فاصل

en: Specific database table
ar: جدول قاعدة بيانات محدد

en: Specific posts (post_type)
ar: مشاركات محددة (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
ar: تصنيف محدد (فئات)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
ar: يحدد قيمة عددية بين 0.0 و 1.0 لتحديد عتامة لون الخط. الافتراضي هو 1.0.

en: Specifies the color of the line
ar: يحدد لون الخط

en: Specifies the value granularity of the element's value.
ar: يحدد مدى دقة قيمة العنصر.

en: specifies the width of the line in pixels.
ar: يحدد عرض الخط بالبكسل.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
ar: يحدد نظام الوحدة الذي سيتم استخدامه عند عرض النتائج

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
ar: تحديد ما إذا كان السعر يعتبر شاملاً للضرائب أو غير شامل الضرائب. واحدة شاملة أو حصرية أو غير محددة. بمجرد تحديدها على أنها شاملة أو حصرية ، لا يمكن تغييرها.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
ar: تحديد ما إذا كان السعر يعتبر شاملاً للضرائب أو غير شامل الضرائب.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
ar: تحديد معدل الفوترة (الافتراضي هو "بلا" للدفعات لمرة واحدة)

en: Specify main and backup SMTP servers
ar: حدد خوادم SMTP الرئيسية والاحتياطية

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
ar: حدد البلدان التي ستظهر في أعلى القائمة. مفصولة بفاصلة مثل: nl، be، de

en: Spinning icon color
ar: لون رمز الغزل

en: Squared
ar: مربعة

en: Start 15 day trial
ar: ابدأ نسخة تجريبية لمدة 15 يومًا

en: Start address
ar: عنوان البداية

en: Start all over
ar: ابدأ من جديد

en: Start Import
ar: ابدأ الاستيراد

en: Start of the week
ar: بداية الأسبوع

en: Start typing and find a color
ar: ابدأ الكتابة وابحث عن لون

en: Starting address (required)
ar: عنوان البداية (مطلوب)

en: Starts with
ar: ابدا ب

en: State
ar: حالة

en: state
ar: حالة

en: State/Province
ar: الولاية / المقاطعة

en: Statement descriptor
ar: واصف البيان

en: Static (default)
ar: ثابت (افتراضي)

en: Status
ar: الحالة

en: Step
ar: خطوة

en: Step (defaults to "any")
ar: الخطوة (الإعداد الافتراضي إلى "أي")

en: Step 1
ar: الخطوة 1

en: Step Description
ar: وصف الخطوة

en: Step Image
ar: صورة الخطوة

en: Step Name
ar: اسم الخطوة

en: Steps between times in minutes
ar: الخطوات بين الأوقات بالدقائق

en: Stick to top, right, bottom or left
ar: التمسك بالأعلى أو اليمين أو الأسفل أو اليسار

en: Stock Qty
ar: الكمية الأسهم

en: Street
ar: شارع

en: Street (1 of 2 fields)
ar: شارع (1 من 2 حقول)

en: Street (2 of 2 fields)
ar: شارع (2 من 2 حقول)

en: Street name
ar: اسم الشارع

en: Street name + nr
ar: اسم الشارع + nr

en: Street nr + name
ar: رقم الشارع + الاسم

en: Street number
ar: رقم الشارع

en: Stripe
ar: شريط

en: Stripe Checkout
ar: شريط الخروج

en: Stripe checkout method
ar: طريقة الخروج الشريط

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
ar: لم يتم تكوين مفتاح Stripe Live API ، يرجى إدخال مفتاح API الخاص بك ضمن% s نماذج فائقة> الإعدادات> Stripe Checkout% s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
ar: لم يتم تكوين مفتاح Stripe Sandbox API الخاص بك ، يرجى إدخال مفتاح API الخاص بك ضمن% s نماذج فائقة> الإعدادات> Stripe Checkout% s

en: Stripe Transaction
ar: صفقة الشريط

en: Stroke color
ar: حلقه ملونه

en: Stroke opacity
ar: عتامة السكتة الدماغية

en: Stroke weight
ar: وزن السكتة الدماغية

en: Su
ar: سو

en: Sub Title
ar: العنوان الفرعي

en: Subject
ar: موضوع

en: Subject:
ar: موضوع:

en: Submit
ar: إرسال

en: Submit button
ar: زر الإرسال

en: Submit the form (default)
ar: إرسال النموذج (افتراضي)

en: Submit type
ar: نوع الإرسال

en: Submitted
ar: قدمت

en: Submitted by
ar: مقدم من

en: Submitted by user
ar: مقدم من المستخدم

en: Subscribe with the following tags
ar: اشترك مع العلامات التالية

en: Subscribed (default)
ar: مشترك (افتراضي)

en: Subscriber email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمشترك

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
ar: معرف قائمة المشتركين مفصولة بفاصلات

en: Subscriber status after submitting the form
ar: حالة المشترك بعد تقديم النموذج

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Subscription checkout
ar: تسجيل الخروج من الاشتراك

en: Subscription periods
ar: فترات الاشتراك

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
ar: معرف خطة الاشتراك (يجب أن يكون مشابهًا لـ: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription plan ID cannot be empty!
ar: لا يمكن أن يكون معرّف خطة الاشتراك فارغًا!

en: Subscription Status
ar: حالة الاشتراك

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
ar: لا يمكن دفع الاشتراكات من خلال iDeal ، يرجى اختيار طريقة دفع مختلفة!

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Subtotal:
ar: المجموع الفرعي:

en: Succeeded
ar: نجح

en: Success message
ar: نجاح رسالة

en: Success Message Colors
ar: ألوان رسالة النجاح

en: Success URL
ar: عنوان URL للنجاح

en: Suffix label
ar: تسمية لاحقة

en: Suffix question icon tooltip text
ar: نص تلميح رمز رمز السؤال اللاحق

en: Sun
ar: شمس

en: Sunday
ar: الأحد

en: Super Form
ar: شكل سوبر

note: Name of the plugin
en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
ar: نماذج سوبر - سحب وإفلات منشئ النموذج

en: Super Forms - User Status
ar: نماذج سوبر - حالة المستخدم

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
ar: تعذر على Super Forms العثور على نموذج بالمعرف:% d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
ar: تعذر على Super Forms العثور على إدخال قائمة بمعرف النموذج:% d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
ar: تعذر على Super Forms العثور على إدخال قائمة بالمعرف:% d

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
ar: سيتم إنشاء قوائم Super Forms على الواجهة الأمامية فقط

en: Suspended
ar: موقوف عن العمل

en: Swedish
ar: السويدية

en: Swiss-French
ar: سويسري فرنسي

en: Switch form
ar: شكل التبديل

en: System Status
ar: حالة النظام

en: Tab
ar: التبويب

en: Tab 1
ar: علامة التبويب 1

en: Tab 2
ar: علامة التبويب 2

en: Tab 3
ar: علامة التبويب 3

en: Tab background color
ar: لون خلفية علامة التبويب

en: Tab border bottom width (0 = none)
ar: عرض سفلي لحد الجدولة (0 = لا شيء)

en: Tab border color
ar: لون حد علامة التبويب

en: Tab border left width (0 = none)
ar: العرض الأيسر لحد الجدولة (0 = لا شيء)

en: Tab border right width (0 = none)
ar: العرض الأيمن لحد الجدولة (0 = لا شيء)

en: Tab border top width (0 = none)
ar: عرض أعلى حد علامة التبويب (0 = لا شيء)

en: Tab collaps icon color
ar: لون رمز طي علامة التبويب

en: Tab collapse icon color
ar: لون رمز طي علامة التبويب

en: Tab Location
ar: علامة التبويب الموقع

en: Tab padding
ar: مساحة جدولة

en: Tab text align
ar: محاذاة نص الجدولة

en: Tablet preview
ar: معاينة الجهاز اللوحي

en: Tabs
ar: نوافذ التبويب

en: Tabs (default)
ar: علامات التبويب (افتراضي)

en: Tabs/Accordion
ar: علامات التبويب / الأكورديون

en: Tagline for your blog; set in General Options
ar: سطر الوصف لمدونتك ؛ مجموعة في الخيارات العامة

en: Tags
ar: العلامات

en: tags
ar: العلامات

en: Tags (post_tag)
ar: العلامات (post_tag)

en: Tags/Keywords
ar: العلامات / الكلمات الرئيسية

en: Tajiki
ar: طاجيكي

en: Take the shortcode and place it anywere!
ar: خذ الرمز القصير وضعه في أي مكان!

en: Tamil
ar: التاميل

en: Tax behavior
ar: السلوك الضريبي

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
ar: معرف رمز فئة الضريبة. % s ابحث عن فئة ضريبة% s. يتم استخدام فئة الضريبة الافتراضية إذا لم تقدم واحدة عند إنشاء معاملة مع تمكين "ضريبة الشريط". يمكنك تحديث هذا في إعدادات% stax الخاصة بك% s.

en: Tax rates:
ar: معدلات الضرائب:

en: Taxonomy slug
ar: سبيكة التصنيف

en: TCP port to connect to
ar: منفذ TCP للاتصال به

en: Text alignment
ar: محاذاة النص

en: Text area
ar: منطقة النص

en: Text Editor Settings
ar: إعدادات محرر النص

en: Text field
ar: مجال التحرير مكان كتابة النص

en: Text field (default)
ar: حقل نصي (افتراضي)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
ar: نص على الجانب الأيسر من منتقي الألوان (اتركه فارغًا لعدم وجود نص)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
ar: نص على الجانب الأيسر من زر التبديل (اتركه فارغًا لعدم وجود نص)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
ar: نص على الجانب الأيمن من منتقي الألوان (اتركه فارغًا لعدم وجود نص)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
ar: نص على الجانب الأيمن من زر التبديل (اتركه فارغًا لعدم وجود نص)

en: Th
ar: العاشر

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Thank you for contacting us!
ar: أشكركم على الاتصال بنا!

en: Thank you message
ar: شكرا لك رسالة

en: Thank you page (return URL)
ar: صفحة الشكر (عنوان URL للعودة)

en: Thank you title
ar: شكرا لك العنوان

en: Thank you!
ar: شكرا لك!

en: Thanks Description
ar: شكرا الوصف

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
ar: بفضل الهوامش بالبكسل (أعلى اليمين ، أسفل اليسار)

en: Thanks Title
ar: شكرا العنوان

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
ar: يتجاوز العنوان المحدد بمتغيرات التعبئة التلقائية العنوان المخزن لعضو PayPal. يرى المشترون العناوين التي تمررها ، لكن لا يمكنهم تعديلها. لا يعرض PayPal العناوين إذا كانت غير صالحة أو محذوفة.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
ar: تم تجاوز العدد المسموح به من محاولات PIN.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
ar: المبلغ المراد إضافته أو خصمه عند النقر فوق الزر

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
ar: سيتم استخدام مفتاح API لعنصر خرائط Google والإكمال التلقائي للعنوان والميزات الأخرى المتعلقة بواجهة برمجة تطبيقات خرائط Google

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
ar: رمز المنطقة لأرقام الهواتف بالولايات المتحدة ، أو رمز البلد لأرقام الهواتف خارج الولايات المتحدة.

en: The author page (front-end)
ar: صفحة المؤلف (الواجهة الأمامية)

en: The author profile (backend)
ar: ملف تعريف المؤلف (الخلفية)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
ar: موقع الويب الرسمي لهذا المكان ، مثل الصفحة الرئيسية للشركة

en: The blog's home web address; set in General Options
ar: عنوان الويب الرئيسي للمدونة ؛ مجموعة في الخيارات العامة

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
ar: لا يمكن استخدام البطاقة لإجراء هذه الدفعة (من الممكن أن يكون قد تم الإبلاغ عن ضياعها أو سرقتها).

en: The card does not support the specified currency.
ar: البطاقة لا تدعم العملة المحددة.

en: The card does not support this type of purchase.
ar: البطاقة لا تدعم هذا النوع من الشراء.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
ar: تم رفض البطاقة لأنها تتطلب رقم تعريف شخصي.

en: The card has been declined for an unknown reason.
ar: تم رفض البطاقة لسبب غير معروف.

en: The card has expired.
ar: انتهت صلاحية البطاقة.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
ar: لا تحتوي البطاقة على أموال كافية لإتمام عملية الشراء.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
ar: تعذر الوصول إلى جهة إصدار البطاقة لذا لا يمكن تفويض الدفع.

en: The card number is incorrect.
ar: رقم البطاقة غير صحيح.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
ar: البطاقة أو الحساب الذي تم توصيل البطاقة به غير صالح.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
ar: تم رفض البطاقة لأن المعاملة تتطلب المصادقة.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
ar: اسم تصنيف القط (على سبيل المثال: category or product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
ar: فشلت محاولة تحصيل رسوم الاشتراك ، يرجى المحاولة باستخدام طريقة دفع جديدة

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
ar: تركيبة اسم المستخدم وكلمة المرور ورمز التفعيل غير صحيح!

en: The conditions that this element should listen to.
ar: الشروط التي يجب أن يستمع إليها هذا العنصر.

en: The confirmation subject for this email
ar: موضوع التأكيد لهذا البريد الإلكتروني

en: The content type to use for this email
ar: نوع المحتوى المراد استخدامه لهذا البريد الإلكتروني

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
ar: نوع المحتوى المراد استخدامه لهذا البريد الإلكتروني.% s مثال: UTF-8 أو ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
ar: تكلفة شحن كل وحدة إضافية لهذا العنصر.

en: The cost of shipping this item.
ar: تكلفة شحن هذا العنصر.

en: The current theme's name; set in Presentation
ar: اسم النسق الحالي ؛ مجموعة في العرض

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
ar: تجاوز العميل الرصيد أو حد الائتمان المتاح على بطاقته.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
ar: تجاوز العميل الرصيد أو حد الائتمان المتاح على بطاقته.

en: The customer has not entered their payment method.
ar: لم يقم العميل بإدخال طريقة الدفع الخاصة به.

en: The customer must use another card or method of payment.
ar: يجب على العميل استخدام بطاقة أو طريقة دفع أخرى.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
ar: يحتاج العميل إلى التحقق مع المُصدر مما إذا كان يمكن استخدام البطاقة لنوع العملة المحدد.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
ar: يحتاج العميل إلى الاتصال بجهة إصدار البطاقة للحصول على مزيد من المعلومات.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
ar: يحتاج العميل إلى الاتصال بجهة إصدار البطاقة للتأكد من أن البطاقة تعمل بشكل صحيح.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
ar: يحتاج العميل إلى الاتصال بجهة إصدار بطاقته للتأكد من إمكانية استخدام بطاقته لإجراء هذا النوع من الشراء.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
ar: يجب على العميل الاتصال بجهة إصدار البطاقة للحصول على مزيد من المعلومات.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى والمصادقة على بطاقته عندما يُطلب منه ذلك أثناء المعاملة.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى عن طريق إدخال بطاقته وإدخال رقم التعريف الشخصي.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى باستخدام الرمز البريدي الصحيح للفوترة / الرمز البريدي.

en: The customer should try again using the correct card number.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى باستخدام رقم البطاقة الصحيح.

en: The customer should try again using the correct CVC.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى باستخدام رمز التحقق من البطاقة (CVC) الصحيح.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى باستخدام تاريخ انتهاء الصلاحية الصحيح.

en: The customer should try again using the correct PIN.
ar: يجب على العميل المحاولة مرة أخرى باستخدام رقم التعريف الشخصي الصحيح.

en: The customer should use an alternative payment method.
ar: يجب على العميل استخدام طريقة دفع بديلة.

en: The customer should use another card.
ar: يجب على العميل استخدام بطاقة أخرى.

en: The CVC number is incorrect.
ar: رقم رمز التحقق من البطاقة (CVC) غير صحيح.

en: The default for this value is 5 seconds
ar: الافتراضي لهذه القيمة هو 5 ثوان

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
ar: خدمة التوصيل التي شحنت منتجًا ماديًا ، مثل Fedex و UPS و USPS وما إلى ذلك.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
ar: مدة ظهور رسائل الخطأ بالمللي ثانية.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
ar: سيتم حساب المدة الزمنية بناءً على الوقت الذي يظهر أولاً في القائمة المنسدلة

en: The email address where emails are sent to
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني إليه

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي سيرد عليه المستخدم (اتركه فارغًا لاستخدام إعداد "من البريد الإلكتروني").

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني منه.% s (إذا واجهتك مشكلات في تلقي رسائل البريد الإلكتروني ، فحاول استخدام info @% s).% s إذا كنت تستخدم موفر بريد إلكتروني (Gmail ، Yahoo ، Outlook.com ، إلخ) يجب أن يكون أن يكون عنوان البريد الإلكتروني لهذا الحساب.

en: The email message.
ar: رسالة البريد الإلكتروني.

en: The email message. You can use {email_verification_code} and {register_login_url}
ar: رسالة البريد الإلكتروني. يمكنك استخدام {email_verification_code} و {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
ar: رسالة البريد الإلكتروني. يمكنك استخدام {user_login} و {register_generated_password} و {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
ar: النطاق المقدر للمدة التي سيستغرقها الشحن ، من المفترض أن يكون قابلاً للعرض على العميل.

en: The expiration year invalid.
ar: سنة انتهاء الصلاحية غير صالحة.

en: The fields that should be populated with the address data.
ar: الحقول التي يجب ملؤها ببيانات العنوان.

en: The filename of the attachment
ar: اسم ملف المرفق

en: The following information has been send by the submitter:
ar: تم إرسال المعلومات التالية بواسطة المرسل:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
ar: لن يتم إرسال النموذج ولن يتم إرسال بريد إلكتروني ولن يتم حفظ إدخال جهة اتصال. سيتم إنشاء وتنزيل ملف PDF فقط لأغراض الاختبار.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
ar: رقم الهاتف المكون من أربعة أرقام لأرقام الهواتف الأمريكية.

en: The height to set the editor in pixels
ar: الارتفاع المطلوب لضبط المحرر بالبكسل

en: The ID of the user where the post will belong to
ar: معرّف المستخدم الذي ستنتمي إليه المشاركة

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
ar: يتم عرض علامة لغة IETF الخاصة بالموقع Checkout. إذا كانت فارغة أو تلقائية ، فسيتم استخدام لغة المتصفح.

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
ar: اللغة المراد استخدامها. يؤثر هذا على أسماء عناصر التحكم وإشعارات حقوق النشر واتجاهات القيادة وعلامات التحكم ، بالإضافة إلى الردود على طلبات الخدمة. قائمة رموز اللغات المدعومة:% s اللغات المدعومة% s

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
ar: يبدو أن معرف القائمة غير صالح ، يرجى التأكد من إدخال معرف القائمة الصحيح.

en: The logic/method of the validation.
ar: منطق / طريقة التحقق.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
ar: الحد الأدنى للنطاق المقدر. إذا كان فارغًا ، لا يمثل حدًا أدنى.

en: The maximum amount
ar: المبلغ الأقصى

en: The message to display to locked out users
ar: الرسالة التي سيتم عرضها لحظر المستخدمين

en: The message to display to none logged in users
ar: الرسالة التي سيتم عرضها على المستخدمين الذين لم يقوموا بتسجيل الدخول

en: The message to display when an incorrect password was entered
ar: الرسالة التي سيتم عرضها عند إدخال كلمة مرور غير صحيحة

en: The minimum amount
ar: الحد الأدنى للمبلغ

en: The mode of the Checkout Session
ar: وضع جلسة الخروج

note: Description of the plugin
en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
ar: منشئ النماذج الأكثر تقدمًا ومرونة وسهولة في الاستخدام لـ WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
ar: اسم سعر الشحن ، المقصود أن يكون قابلاً للعرض على العميل. سيظهر هذا في جلسات الخروج.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
ar: الاسم الذي سيرد عليه المستخدم (اتركه فارغًا لاستخدام إعداد "من الاسم").

en: The name which emails are sent from.
ar: الاسم الذي يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني منه.

en: The number of intervals between subscription billings.
ar: عدد الفترات بين فواتير الاشتراك.

en: The number of months to show at once
ar: عدد الأشهر المراد عرضها مرة واحدة

en: The order the post should be displayed in
ar: الترتيب الذي يجب أن يتم عرض المنشور به

en: The password to access the post
ar: كلمة المرور للوصول إلى الوظيفة

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
ar: مبلغ الدفع غير صالح أو يتجاوز المبلغ المسموح به.

en: The payment cannot be authorized.
ar: لا يمكن السماح بالدفع.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
ar: تعذر على المُصدر معالجة الدفعة لسبب غير معروف.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
ar: اكتملت عملية الدفع وأضيفت الأموال بنجاح إلى رصيد حسابك.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
ar: تم رفض الدفع لأن Stripe يشتبه في أنه احتيالي.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
ar: تم رفض الدفعة لأنها تطابق قيمة موجودة في قائمة الحظر الخاصة بمستخدم Stripe.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
ar: تم رفض الدفع بسبب الإبلاغ عن فقدان البطاقة.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
ar: تم رفض الدفع لأنه تم الإبلاغ عن سرقة البطاقة.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
ar: فشل الدفع. يحدث هذا فقط إذا تم السداد من الحساب المصرفي لعميلك.

en: The payment is not permitted.
ar: الدفع غير مسموح به.

en: The payment is pending.
ar: الدفعة معلقة.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
ar: يجب محاولة الدفع مرة أخرى. إذا كان لا يزال يتعذر معالجته ، يحتاج العميل إلى الاتصال بجهة إصدار بطاقته.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
ar: يجب محاولة الدفع مرة أخرى. إذا كان لا يزال يتعذر معالجته ، فحاول مرة أخرى لاحقًا.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
ar: تم رفض الدفع. يحدث هذا فقط إذا كانت الدفعة معلقة مسبقًا بسبب أحد الأسباب المدرجة للمتغير المعلق أو المتغير Fraud_Management_Filters_x.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
ar: رقم التعريف الشخصي الذي تم إدخاله غير صحيح. ينطبق رمز الرفض هذا فقط على المدفوعات التي تتم باستخدام قارئ البطاقة.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
ar: رقم التعريف الشخصي الذي تم إدخاله غير صحيح. ينطبق رمز الرفض هذا فقط على المدفوعات التي تتم باستخدام قارئ البطاقة.

en: The Place's full address
ar: العنوان الكامل للمكان

en: The Place's phone number in international format
ar: رقم هاتف المكان بالصيغة الدولية

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
ar: رقم هاتف المكان ، منسقًا وفقًا للاتفاقية الإقليمية للرقم

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
ar: تنسيق المنشور (على سبيل المثال: اقتباس ، معرض ، صوت ، إلخ.)

en: The post tags
ar: علامات آخر

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ar: يبدو أن نوع المشاركة%1$s غير موجود. من فضلك%2$sedit%3$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
ar: سعر أو مبلغ المنتج أو الخدمة أو المساهمة ، باستثناء الشحن أو المناولة أو الضرائب. إذا حذفت هذا المتغير من أزرار "الشراء الآن" أو "التبرع" ، يقوم المشترون بإدخال المبلغ الخاص بهم في وقت الدفع.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
ar: رمز المنطقة المطلوب استخدامه. هذا يغير سلوك الخريطة بناءً على بلد أو إقليم معين. تقبل معلمة المنطقة معرفات العلامات الفرعية لمنطقة Unicode والتي (بشكل عام) لها تعيين واحد لواحد لنطاقات المستوى الأعلى لرمز الدولة (ccTLDs). تتطابق معظم معرفات منطقة Unicode مع رموز ISO 3166-1 ، مع بعض الاستثناءات الملحوظة. على سبيل المثال ، ccTLD لبريطانيا العظمى هو "uk" (المقابلة للمجال co.uk.) بينما معرف المنطقة الخاص بها هو "GB".

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
ar: سيتم التعبير عن النتيجة بالأمتار. أدخل اسم الحقل الفريد ، على سبيل المثال: total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
ar: سيتم التعبير عن النتيجة في ثوان. أدخل اسم الحقل الفريد ، على سبيل المثال: total_traveltime

en: The shipping rate options to apply to this Session.
ar: خيارات سعر الشحن التي سيتم تطبيقها على هذه الجلسة.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
ar: يجب عدم إبلاغ العميل بالسبب المحدد للرفض. بدلاً من ذلك ، يجب تقديمه على أنه تراجع عام.

en: The steps the slider makes when sliding
ar: الخطوات التي يتخذها شريط التمرير عند الانزلاق

en: The subject for this email
ar: موضوع هذا البريد الإلكتروني

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
ar: وصف الاشتراك ، من المفترض أن يكون قابلاً للعرض على العميل.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
ar: اسم تصنيف العلامة (على سبيل المثال: post_tag أو product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ar: يبدو أن التصنيف%1$s غير موجود. من فضلك%2$sedit%3$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى

en: The thickness of the signature when drawing
ar: سمك التوقيع عند الرسم

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
ar: البادئة المكونة من ثلاثة أرقام لأرقام الهواتف الأمريكية ، أو رقم الهاتف الكامل لأرقام الهواتف خارج الولايات المتحدة ، باستثناء رمز البلد.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
ar: الوقت بالثواني ، قبل انقطاع الاتصال وظهور خطأ.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
ar: الوقت الذي يجب أن يظهر أولاً في القائمة المنسدلة (الحد الأدنى للوقت)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
ar: آخر وقت يجب أن يظهر في القائمة المنسدلة (الحد الأقصى للوقت)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
ar: سيظهر التلميح بمجرد أن يمرر المستخدم الماوس فوق الحقل.

en: The total of times a user can click the "+" icon
ar: إجمالي المرات التي يمكن فيها للمستخدم النقر فوق الرمز "+"

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
ar: رقم التتبع لمنتج مادي تم الحصول عليه من خدمة التوصيل. إذا تم إنشاء عدة أرقام تتبع لعملية الشراء هذه ، فيرجى فصلها بفاصلات.

en: The types of place results to return
ar: أنواع نتائج الأماكن المراد إرجاعها

en: The unit of measure if weight is specified.
ar: وحدة القياس إذا تم تحديد الوزن.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
ar: الحد الأعلى للنطاق المقدر. إذا كان فارغًا ، فلا يمثل أي حد أعلى ، أي لانهائي.

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
ar: عنوان URL الذي سيتم توجيه العميل إليه إذا قرر إلغاء الدفع والعودة إلى موقع الويب الخاص بك.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
ar: عنوان URL الذي ينشر عليه PayPal معلومات حول الدفع ، في شكل رسائل إشعار الدفع الفوري.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
ar: عنوان URL الذي يجب أن يرسل Stripe العملاء إليه عند اكتمال الدفع أو الإعداد. إذا كنت ترغب في استخدام المعلومات من جلسة Checkout الناجحة على صفحتك ، فاقرأ الدليل الخاص بتخصيص صفحة النجاح الخاصة بك.

en: The value for your hidden field.
ar: قيمة مجالك المخفي.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
ar: القيمة التي يحتاجها الحقل قبل أن يصبح هذا الحقل مرئيًا.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
ar: الرمز البريدي / الرمز البريدي غير صحيح.

en: Theme & colors
ar: الموضوع والألوان

en: Theme & styles
ar: الموضوع والأنماط

en: Theme style
ar: نمط الموضوع

en: Theme styles
ar: أنماط الموضوع

en: Third choice
ar: الخيار الثالث

en: third_choice
ar: الاختيار الثالث

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
ar: يتيح لك هذا إعادة العمر أو الأشهر أو الأيام بناءً على تاريخ الميلاد

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
ar: يسمح لك هذا باسترداد بيانات الإدخال من نموذج مختلف وتعبئتها تلقائيًا داخل هذا النموذج.

en: This authorization has been voided.
ar: تم إلغاء هذا الإذن.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
ar: انتهت صلاحية هذا التفويض ولا يمكن التقاطه.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
ar: يمكن أن يكون هذا حقل نص أو حقل مخفي (لا تقم بإضافة أقواس قبل وبعد).

en: This content will be placed after the body content of the email.
ar: سيتم وضع هذا المحتوى بعد محتوى نص البريد الإلكتروني.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
ar: سيتم وضع هذا المحتوى بعد نص رسالة البريد الإلكتروني للتأكيد.

en: This content will be placed before the body content of the email.
ar: سيتم وضع هذا المحتوى قبل محتوى نص البريد الإلكتروني.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
ar: سيتم وضع هذا المحتوى قبل نص رسالة البريد الإلكتروني للتأكيد.

en: This form is no longer available
ar: هذا النموذج لم يعد متاحا

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
ar: هذا هو تسمية التبديل عندما يقوم المستخدم بتعطيل عنصر التبديل

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
ar: هذا هو تسمية التبديل عندما يقوم المستخدم بتمكين عنصر التبديل

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
ar: هذه هي قيمة التبديل عندما يقوم المستخدم بتعطيل عنصر التبديل

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
ar: هذه هي قيمة التبديل عندما يقوم المستخدم بتمكين عنصر التبديل

en: This mail was send from
ar: تم إرسال هذا البريد من

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
ar: هذا يجعل من السهل تتبع الأقسام الخاصة بك عند إنشاء النماذج

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
ar: سيتم عرض هذه الرسالة إذا كانت القائمة غير مرئية للمستخدم

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
ar: سيتم عرض هذه الرسالة إذا لم تكن هناك نتائج تعتمد على عامل التصفية الحالي

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
ar: سيتم عرض هذه الرسالة للمستخدم إذا كان هناك إدخال يحمل نفس العنوان بالفعل بناءً على التكوين أعلاه

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
ar: سيتم عرض هذه الرسالة فقط في حالة توفر نتائج صفرية تمامًا للمستخدم الحالي.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
ar: يعمل هذا فقط مع المستخدمين المسجلين أو عندما يحتوي $ _GET أو $ _POST على مفتاح [contact_entry_id] بمعرف الإدخال (في هذه الحالة يكون إعداد "معرف النموذج" قديمًا)

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
ar: يكون هذا الخيار مفيدًا فقط عندما تقوم بإخفاء حقل user_login أو user_email بشروط

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
ar: هذا الخيار مطلوب حتى تعرف Super Forms كيفية حساب المسافة

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
ar: تم تعليق هذا الملف الشخصي ، ولن يتم تحصيل أي مبالغ أخرى.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
ar: تم إلغاء خطة الدفع المتكررة هذه ولا يمكن إعادة تنشيطها. لن يتم إجراء المزيد من المدفوعات المتكررة.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
ar: يعمل هذا الإعداد فقط عندما يتم تخزين الملفات في دليل آمن خارج دليل wp-content. اتركه فارغًا للسماح لأي مستخدم قام بتسجيل الدخول بتنزيل الملفات.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
ar: يعمل هذا الإعداد فقط عندما يتم تخزين الملفات في دليل آمن خارج دليل wp-content. عند التمكين ، سيمنع هذا أي تنزيل غير مصرح به للملفات. يجب أن يقوم المستخدمون بتسجيل الدخول قبل أن يتمكنوا من تنزيل الملفات.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
ar: تتجاوز هذه القيمة قيم الوزن للعناصر الفردية. إذا تم تكوين أسعار الشحن المستندة إلى الملف الشخصي على أساس الوزن ، فإن PayPal يستخدم هذه القيمة لحساب رسوم الشحن للدفع.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
ar: هذا المتغير ليس خاصًا بالكمية. يتم تطبيق نفس تكلفة المعالجة ، بغض النظر عن عدد العناصر الموجودة في الأمر.

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
ar: سيؤدي هذا إلى إضافة قائمة منسدلة في الجزء العلوي من النموذج يمكن للمستخدم من خلالها اختيار لغة

en: This will add a marker for the address location on the map
ar: سيضيف هذا علامة لموقع العنوان على الخريطة

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
ar: سيؤدي هذا إلى إضافة علامة استفهام مع تلميح أداة (اتركه فارغًا لرمز بلا سؤال)

en: This will apply a right to left layout for your emails
ar: سيؤدي هذا إلى تطبيق تنسيق من اليمين إلى اليسار لرسائل البريد الإلكتروني الخاصة بك

en: This will attach a CSV file to the admin email
ar: سيؤدي هذا إلى إرفاق ملف CSV بالبريد الإلكتروني للمسؤول

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
ar: سيؤدي هذا إلى تحويل فواصل الأسطر تلقائيًا إلى علامات [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
ar: سيؤدي هذا إلى تحويل فواصل الأسطر إلى علامة [br /] في رسائل البريد الإلكتروني بتنسيق HTML

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
ar: سيؤدي هذا إلى تحويل فواصل الأسطر إلى علامات [br /] في رسائل البريد الإلكتروني بتنسيق HTML

en: This will create a new site within your wordpress site network
ar: سيؤدي هذا إلى إنشاء موقع جديد داخل شبكة مواقع Wordpress الخاصة بك

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
ar: سيؤدي هذا إلى إلغاء تنشيط المكون الإضافي الخاص بك لهذا المجال. انقر فوق "موافق" إذا كنت متأكدًا من المتابعة!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
ar: سيؤدي هذا إلى حذف جميع إعداداتك الحالية. انقر فوق "موافق" إذا كنت متأكدًا من المتابعة!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
ar: سيؤدي هذا إلى حذف تقدمك الحالي. قبل المتابعة ، يرجى تأكيد رغبتك في حذف جميع العناصر وإدراج نموذج النموذج هذا!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
ar: سيحدد هذا ما إذا كانت المسافة النصية يتم إرجاعها بالأمتار أو الأميال

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
ar: سيؤدي هذا إلى إنشاء كلمة مرور جديدة بمجرد الموافقة على حساب المستخدم

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
ar: سيؤدي هذا إلى منع إرسال جميع الإعدادات (عادةً لا تحتاج إلى هذه الإعدادات لـ Zap الخاص بك)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
ar: سيمنع هذا المتصفح من الملء التلقائي للحقل عندما يبدأ المستخدم في الكتابة بالبيانات التي تم إرسالها مسبقًا

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
ar: سيمنع هذا حفظ القيم الفارغة لإدخال جهة الاتصال

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
ar: سيؤدي هذا إلى منع تأثير التمرير عند العثور على خطأ للخطوة الحالية

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
ar: سيمنع هذا تأثير التمرير عند النقر فوق الزر التالي أو السابق

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
ar: سيمنع هذا العنصر الأول من التركيز تلقائيًا عندما يصبح هذا الجزء المتعدد نشطًا

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
ar: سيؤدي هذا إلى إعطاء الأولوية لنتائج البحث داخل المنطقة المقدمة. تقبل معلمة المنطقة معرفات العلامات الفرعية لمنطقة Unicode والتي (بشكل عام) لها تعيين واحد لواحد لنطاقات المستوى الأعلى لرمز الدولة (ccTLDs). تتطابق معظم معرفات منطقة Unicode مع رموز ISO 3166-1 ، مع بعض الاستثناءات الملحوظة. على سبيل المثال ، ccTLD لبريطانيا العظمى هو "uk" (المقابلة للمجال co.uk.) بينما معرف المنطقة الخاص بها هو "GB".

en: This will save a subscriber for MailPoet
ar: سيؤدي هذا إلى حفظ المشترك لـ MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
ar: سيؤدي هذا إلى حفظ المشترك في Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
ar: سيؤدي هذا إلى حفظ البريد الإلكتروني الذي أدخله المستخدم كعنوان بريد إلكتروني للمشترك

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
ar: سيؤدي هذا إلى إزالة أي حقول لم يملأها المستخدم

en: Thousand separator
ar: فاصل الألف

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
ar: رمز ISO المكون من ثلاثة أحرف للعملة ، على سبيل المثال: USD ، AUD ، EUR. قائمة% s من العملات المدعومة% s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
ar: رمز عملة ISO المكون من ثلاثة أحرف ، مثل USD ، CAD ، EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
ar: رمز عملة ISO المكون من ثلاثة أحرف. يجب أن تكون% s من العملات المدعومة% s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
ar: عتبة حدث "keyup" قبل إطلاق الخطافات (بالمللي ثانية)

en: Thu
ar: خميس

en: Thursday
ar: الخميس

en: Till
ar: حتى

en: Till date
ar: حتى الميعاد

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
ar: حتى التاريخ (سنة-شهر-يوم): اعرض النافذة المنبثقة في نطاق تاريخ محدد

en: Time
ar: زمن

en: time
ar: زمن

en: Timeout (seconds)
ar: المهلة (بالثواني)

en: Tip
ar: تلميح

en: Title
ar: عنوان

en: title
ar: عنوان

en: Title color
ar: لون العنوان

en: Title for blog
ar: عنوان للمدونة

en: Title line-height in pixels (0 = none)
ar: ارتفاع سطر العنوان بالبكسل (0 = لا شيء)

en: Title size in pixels (0 = none)
ar: حجم العنوان بالبكسل (0 = لا شيء)

en: Title weight (0 = none)
ar: وزن العنوان (0 = لا شيء)

en: To delete this entry you must be logged in.
ar: لحذف هذا الإدخال يجب أن تقوم بتسجيل الدخول.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
ar: لاستخدام رأس وتذييل لملف PDF ، يمكنك تعديل أي عنصر (بما في ذلك الأعمدة) والانتقال إلى قسم "إعدادات PDF". هنا يمكنك تحديد ما إذا كان يجب استخدام العنصر كرأس أو تذييل. لاحظ أنه يمكنك استخدام عنصر رأس أو تذييل واحد فقط. لإضافة عناصر متعددة ، يجب استخدام عمود بدلاً من ذلك.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
ar: لاستخدام خط Google Raleway على سبيل المثال ، يمكنك إدخال: "Raleway" ، sans-serif

en: Toggle all fields
ar: تبديل كل الحقول

en: Toggle button background (off)
ar: تبديل خلفية الزر (إيقاف)

en: Toggle button background (on)
ar: تبديل خلفية الزر (تشغيل)

en: Toggle button colors
ar: تبديل ألوان الأزرار

en: Toggle button font (off)
ar: تبديل خط الزر (إيقاف)

en: Toggle button font (on)
ar: تبديل خط الزر (تشغيل)

en: Toggle field
ar: تبديل المجال

en: Toggle start value (default status)
ar: تبديل قيمة البداية (الحالة الافتراضية)

en: Tooltip Arrow Background
ar: أداة الخلفية سهم تلميح

en: Tooltip Arrow Border
ar: حد سهم تلميح

en: Tooltip Background
ar: تلميح الخلفية

en: Tooltip Border
ar: حد تلميح

en: Tooltip Colors
ar: ألوان تلميح الأدوات

en: Tooltip Font
ar: خط تلميح

en: Tooltip text
ar: نص تلميح الأداة

en: Top
ar: أعلى:

en: top
ar: أعلى

en: Top and Left
ar: أعلى واليسار

en: Top and Right
ar: أعلى ويمين

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: اعلى اليمين

en: Total
ar: المجموع

en: Track color
ar: لون المسار

en: Track form submissions with Google Analytics
ar: تتبع عمليات إرسال النماذج باستخدام Google Analytics

en: Tracking Events
ar: أحداث التتبع

en: Tracking number (optional)
ar: رقم التتبع (اختياري)

en: Transaction
ar: عملية

en: Transaction Details
ar: تفاصيل الصفقه

en: Transaction ID
ar: رقم المعاملة

en: Transactions
ar: المعاملات

en: Transfer after this element
ar: انقل بعد هذا العنصر

en: Transfer this element (also works across forms)
ar: نقل هذا العنصر (يعمل أيضًا عبر النماذج)

en: Translate countries by its given iso code
ar: ترجمة البلدان من خلال كود iso المحدد

en: Translations
ar: الترجمات

en: Trash
ar: نفاية

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
ar: وضع السفر (يحدد وسيلة النقل التي يجب استخدامها عند حساب الاتجاهات)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
ar: الفترة التجريبية بالأيام (تعمل فقط عند ضبط الوضع على "اشتراك")

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
ar: يتم تشغيله فقط عندما تتطابق كل أو أحد الشروط أدناه مع قيمتها.

en: Tu
ar: تو

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Turkish
ar: اللغة التركية

en: U.S. state
ar: ولاية أمريكية

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
ar: تعذر تحميل المحتوى ، يرجى تحديث الصفحة أو المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Unable to submit form, session expired!
ar: غير قادر على إرسال النموذج ، انتهت الجلسة!

en: Unable to switch language, session expired!
ar: غير قادر على تبديل اللغة ، انتهت الجلسة!

en: Uncaptured
ar: غير مأخوذ

en: Undo last change
ar: التراجع عن التغيير الأخير

en: Unique code
ar: كود فريد

en: Unique code generation
ar: توليد رمز فريد

en: Unique field name
ar: اسم حقل فريد

en: Unique field name (required)
ar: اسم حقل فريد (مطلوب)

en: Unique field name may not be empty!
ar: لا يجوز أن يكون اسم الحقل الفريد فارغًا!

en: unique_code
ar: فريد

en: Unit
ar: وحدة

en: Unit amount
ar: وحدة المبلغ

en: Unit.
ar: وحدة.

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unread
ar: غير مقروء

en: Unsubscribed
ar: غير مشترك

en: Until
ar: حتى

en: Update
ar: تحديث

en: Update all
ar: تحديث الجميع

en: Update based on user ID (user_id)
ar: التحديث على أساس معرف المستخدم (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
ar: تحديث المنطق الشرطي و {العلامات} والحقول المتغيرة ديناميكيًا

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
ar: تحديث بيانات إدخال جهة الاتصال (إذا تم العثور على إدخال جهة الاتصال)

en: Update current logged in user
ar: تحديث المستخدم المسجل الدخول الحالي

en: Update custom user meta
ar: تحديث بيانات المستخدم المخصصة

en: Update Element
ar: عنصر التحديث

en: Update user based on user_id field or GET or POST
ar: تحديث المستخدم بناءً على حقل user_id أو GET أو POST

en: Upload a file to send as attachment
ar: قم بتحميل ملف لإرساله كمرفق

en: Upload a logo to use for this email template
ar: قم بتحميل شعار لاستخدامه في قالب البريد الإلكتروني هذا

en: Upload CSV file
ar: تحميل ملف CSV

en: Upload failed
ar: التحميل فشل

en: Upload limit reached!
ar: تم الوصول إلى حد التحميل!

en: Upload size limit reached!
ar: تم الوصول إلى الحد الأقصى لحجم التحميل!

en: Uploading files...
ar: جاري تحميل الملفات ...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
ar: عند تحديد رمز البلد ، سيتم عرض عنصر نائب للتنسيق الصحيح لرقم الهاتف

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
ar: عنوان URL لصفحة تسجيل الدخول الخاصة بك حيث وضعت نموذج تسجيل الدخول ، هنا يمكن للمستخدمين التحقق من عنوان بريدهم الإلكتروني

en: US State
ar: ولاية أمريكية

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
ar: استخدم% shttps: //jsonlint.com/%s في حالة تعذر العثور على الخطأ.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
ar: استخدم تنسيق 24 ساعة ، على سبيل المثال: 13:00 ، 09:30 وما إلى ذلك.

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
ar: استخدم نص بريد إلكتروني مخصص. استخدم {loop_fields} لاسترداد الحلقة.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
ar: استخدم حلقة مخصصة. استخدم {loop_label} و {loop_value} لاسترداد القيم.

en: Use a password to protect the form
ar: استخدم كلمة مرور لحماية النموذج

en: Use an existing product ID which the price will belong to
ar: استخدم معرّف المنتج الحالي الذي ينتمي إليه السعر

en: Use as PDF footer
ar: استخدم كتذييل PDF

en: Use as PDF header
ar: استخدم كرأس PDF

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
ar: استخدم CTRL أو SHIFT لتحديد أدوار متعددة

en: Use custom button settings or the default form button settings?
ar: استخدم إعدادات الأزرار المخصصة أو إعدادات زر النموذج الافتراضية؟

en: Use custom headers
ar: استخدم رؤوس مخصصة

en: Use custom HTML and CSS when printing
ar: استخدم HTML و CSS المخصصين عند الطباعة

en: Use custom padding
ar: استخدم حشوة مخصصة

en: Use headers defined for Admin emails (default)
ar: استخدام الرؤوس المحددة لرسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمسؤول (افتراضي)

en: Use headers defined for Confirmation emails
ar: استخدم الرؤوس المحددة لرسائل التأكيد الإلكترونية

en: Use image button instead of text button
ar: استخدم زر الصورة بدلاً من زر النص

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
ar: استخدمه كنقطة بداية ، ولكن يمكنك تخصيص الأعمدة

en: Use minimal editor config
ar: استخدم الحد الأدنى من تكوين المحرر

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
ar: استخدم الأرقام لتحديد أيام لاستبعادها مفصولة بفاصلة على سبيل المثال: 0،1،2% s حيث: 0 = الأحد و 1 = الاثنين إلخ.

en: Use the adaptive positioning by default
ar: استخدم الوضع التكيفي افتراضيًا

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
ar: استخدم wp_mail () الافتراضي أو استخدم SMTP لإرسال رسائل البريد الإلكتروني

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
ar: استخدم هذا الحقل لتخزين شرح للاشتراك اختياريًا للعرض في أسطح Stripe المستضافة.

en: Use this to add some extra styles for this element.
ar: استخدم هذا لإضافة بعض الأنماط الإضافية لهذا العنصر.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
ar: استخدمه لتحديد رقم فاتورتك لعملية الشراء هذه.

en: Use your own custom regex to validate this field
ar: استخدم التعبير العادي المخصص الخاص بك للتحقق من صحة هذا الحقل

en: Use {tags} if needed
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر

en: use {tags} if needed
ar: استخدم {tags} إذا لزم الأمر

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
ar: استخدم {tags} إذا لزم الأمر% s ضع كل خط عرض وخط طول على خط جديد مفصول بأنابيب مثل: lat | lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
ar: استخدم {tags} إذا لزم الأمر ، افصل بين كل وضع بفاصلة. القيم الصالحة هي: BUS ، RAIL ، SUBWAY ، TRAIN ، TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر ، والأوضاع الصالحة هي: القيادة ، وركوب الدراجات ، والعبور ، والمشي

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
ar: استخدم {tags} إذا لزم الأمر ، كما يمكنك استخدام [رموز مختصرة] تابعة لجهات خارجية إذا لزم الأمر. ولكن يرجى ملاحظة أنه إذا كنت تستخدم {العلامات} مع [الرموز القصيرة] من جهات خارجية ، فقد يتسبب ذلك في حدوث مشكلات مع عناصر DOM التي تمت تهيئتها. هذا لأنه عند استخدام {العلامات} سيتم تحديث HTML لتعكس تغيير قيمة الحقل ، مما يؤدي إلى إعادة تحميل HTML ، وفقدان أي عناصر DOM مهيأة. أفضل الممارسات هي عدم خلط {العلامات} و [الرموز القصيرة] في عنصر HTML واحد.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. قيم المثال هي: nl (لهولندا) ، es (لإسبانيا) ، de (لألمانيا) ، uk (لبريطانيا العظمى)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. قيم الأمثلة هي: us (للولايات المتحدة الأمريكية) ، nl (لهولندا) ، es (لإسبانيا) ، de (لألمانيا) ، المملكة المتحدة (لبريطانيا العظمى)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. يجب أن تكون قيمة بين 1 و 20 (الأعلى يعني المزيد من التكبير)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. يُرجى التأكد من عدم تضمين موقعي "الأصل" و "الوجهة" في نقاط المسار. ضع كل إحداثية على سطر جديد. بالتنسيق على النحو التالي: {location}|{stopover}
    حيث يكون "الموقع" هو العنوان أو LatLng ويكون "التوقف" إما "صحيح" أو "خطأ" ، حيث تشير كلمة "صواب" إلى أن نقطة المسار هي نقطة توقف على المسار ، مما يؤدي إلى تقسيم المسار إلى مسارين. قيم المثال:
    العنوان 1 ، المدينة ، البلد|خطأ
    العنوان 2، City2، Country|true
    العنوان 3 ، المدينة 3 ، البلد|خطأ
    العنوان 4، City4، Country|false

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. ضع كل إحداثية على سطر جديد. بالتنسيق على النحو التالي: {location}|{stopover}
    حيث يكون "الموقع" هو العنوان أو LatLng ويكون "التوقف" إما "صحيح" أو "خطأ" ، حيث تشير كلمة "صواب" إلى أن نقطة المسار هي نقطة توقف على المسار ، مما يؤدي إلى تقسيم المسار إلى مسارين. قيم المثال:
    العنوان 1 ، المدينة ، البلد|خطأ
    العنوان 2، City2، Country|true
    العنوان 3 ، المدينة 3 ، البلد|خطأ
    العنوان 4، City4، Country|false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. القيم الصالحة هي: bestguess أو متشائم أو متفائل

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. القيم الصالحة هي: FEWER_TRANSFERS أو LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. القيم الصالحة هي: METRIC أو IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. القيم الصالحة هي: صواب أو خطأ

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
ar: استخدم {العلامات} إذا لزم الأمر. القيم الصالحة هي: صواب أو خطأ. عند التمكين لن تظهر الأزرار الافتراضية على الخريطة

en: Use {tags} to define the returned Label per row
ar: استخدم {العلامات} لتعريف التسمية التي تم إرجاعها لكل صف

en: Use {tags} to define the returned Value per row
ar: استخدم {العلامات} لتحديد القيمة المرجعة لكل صف

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
ar: تستخدم لـ IPN (إشعارات الدفع الفوري) عندما يتم تأكيد الدفع بواسطة paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
ar: مفيد للإضافات الخارجية مثل WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
ar: مفيد للإضافات الخارجية مثل WooCommerce. مثال: "field_name | meta_key" (كل منها في سطر جديد)

en: User
ar: المستعمل

en: User did not upload any files
ar: لم يقم المستخدم بتحميل أي ملفات

en: User display name
ar: اسم العرض للمستخدم

en: User email
ar: البريد الالكتروني للمستخدم

en: User Form locker / submission limit
ar: خزانة نموذج المستخدم / حد الإرسال

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: User ID's:
ar: معرف المستخدم:

en: User input will automatically be converted into uppercase text
ar: سيتم تحويل مدخلات المستخدم تلقائيًا إلى نص بأحرف كبيرة

en: User login status after registration
ar: حالة تسجيل دخول المستخدم بعد التسجيل

en: User nicename
ar: اسم المستخدم

en: User Registered (registration date)
ar: تسجيل المستخدم (تاريخ التسجيل)

en: User role
ar: دور المستخدم

en: User roles:
ar: أدوار المستخدمين:

en: User Status
ar: حالة المستخدم

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
ar: سيتم إعادة توجيه المستخدم الذي يلغي الدفع إلى عنوان URL هذا

en: User URL (website)
ar: عنوان URL للمستخدم (موقع الويب)

en: User username
ar: اسم مستخدم المستخدم

en: User will be redirected to this URL after making a payment
ar: ستتم إعادة توجيه المستخدم إلى عنوان URL هذا بعد إجراء الدفع

en: User:
ar: المستعمل:

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username or E-mail address already exists, please try again
ar: اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني موجودان بالفعل ، يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Users (wp_users)
ar: المستخدمون (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
ar: سيتلقى المستخدمون رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني قبل اشتراكهم

en: Validate the field when the following conditions are met.
ar: تحقق من صحة الحقل عند استيفاء الشروط التالية.

en: Validation
ar: التحقق من الصحة

en: Validation error message
ar: رسالة خطأ التحقق من الصحة

en: Value
ar: القيمة

en: Value (must be greater than 0)
ar: القيمة (يجب أن تكون أكبر من 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
ar: القيمة الأكبر tahn 0 ، وأصغر أو تساوي 100 التي تمثل الخصم الذي ستطبقه القسيمة.

en: Variable
ar: عامل

en: variable
ar: عامل

en: Variable field
ar: مجال متغير

en: Verification E-mail Subject
ar: موضوع البريد الإلكتروني للتحقق

en: Verify your account
ar: تحقق من حسابك

en: version
ar: الإصدار

en: Vertical / Horizontal display
ar: عرض عمودي / أفقي

en: Vertical display ( | )
ar: العرض الرأسي (|)

en: Vertical tabs
ar: علامات التبويب العمودية

en: Vietnamese
ar: فيتنامي

en: View
ar: رأي

en: View author
ar: عرض المؤلف

en: View contact entry
ar: عرض إدخال جهة الاتصال

en: View online invoice
ar: عرض الفاتورة عبر الإنترنت

en: View order
ar: مشاهدة الطلب

en: View PayPal subscription
ar: عرض اشتراك PayPal

en: View PayPal transaction
ar: عرض معاملة PayPal

en: View post
ar: رأي آخر

en: View product
ar: عرض المنتج

en: View Receipt
ar: استلام عرض

en: View subscription
ar: عرض الاشتراك

en: View template HTML
ar: عرض نموذج HTML

en: VIP status for subscriber
ar: وضع VIP للمشترك

en: Virtual product
ar: منتج افتراضي

en: Voided
ar: باطل

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
ar: انتظر ابقى معنا! يرجى أخذ الوقت الكافي لملء النموذج الخاص بنا !؟

en: was refunded
ar: تم رده

en: WC Cart Items
ar: عناصر عربة المرحاض

en: WC Cart Items + Price
ar: عناصر عربة المرحاض + السعر

en: WC Cart Total
ar: إجمالي عربة المرحاض

en: WC Cart Total (float format)
ar: إجمالي عربة WC (تنسيق عائم)

en: WC Order
ar: ترتيب دورة المياه

en: WC order
ar: ترتيب دورة المياه

en: WC Order Status
ar: حالة طلب مرحاض

en: WC order status
ar: حالة طلب مرحاض

en: We
ar: نحن

en: We couldn't find a user with the given email address!
ar: لم نتمكن من العثور على مستخدم بعنوان البريد الإلكتروني المحدد!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
ar: لم نتمكن من العثور على الحقلين%1$s و%2$s المطلوبين لتسجيل مستخدم جديد. الرجاء%3$s عدل%4$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ar: لم نتمكن من العثور على الحقل%1$s المطلوب لحماية النموذج بكلمة مرور. من فضلك%2$sedit%3$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ar: لم نتمكن من العثور على الحقل%1$s المطلوب لإعادة تعيين كلمات المرور. من فضلك%2$sedit%3$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
ar: لم نتمكن من العثور على الحقول%1$s أو%2$s المطلوبة لتسجيل دخول مستخدم جديد. الرجاء%3$s عدل%4$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
ar: لقد أرسلنا لك رمز تحقق جديدًا ، تحقق من بريدك الإلكتروني للتحقق من حسابك!

en: We will reply within 24 hours.
ar: سوف نقوم بالرد خلال 24 ساعة.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
ar: سوف نقوم بالرد خلال 48 ساعة.
    
    مع أطيب التحيات ، {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
ar: عنوان مدونة ؛ مجموعة في الخيارات العامة

en: Website
ar: موقع الكتروني

en: website
ar: موقع الكتروني

en: Website URL
ar: رابط الموقع

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Weekly (every week)
ar: أسبوعيًا (كل أسبوع)

en: Weight of item (leave blank for none)
ar: وزن الصنف (يُترك خاليًا من أجل لا شيء)

en: Welcome back message
ar: مرحبا بعودتك رسالة

en: Welcome back {user_login}!
ar: مرحبًا بك مرة أخرى {user_login}!

en: Welsh/UK
ar: الويلزية / المملكة المتحدة

en: Wether or not to draw Polyline on the map
ar: سويًا أم لا لرسم شكل متعدد الخطوط على الخريطة

en: Wether or not to draw Polyline(s)
ar: اربط أو لا نرسم شكل متعدد الخطوط

en: Wether or not to enable keyword feature
ar: اربط أم لا لتمكين ميزة الكلمات الرئيسية

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
ar: ربط أم لا لمنع حفظ هذا الحقل في إدخال جهة الاتصال.

en: Wether or not to use an image button
ar: اربط أو لا تستخدم زر الصورة

en: Wether or not to use the address auto complete feature
ar: سواء باستخدام أو عدم استخدام ميزة الإكمال التلقائي للعنوان

en: Wether or not to use the auto suggest feature
ar: سواء أكان استخدام ميزة الاقتراح التلقائي أم لا

en: Wether or not to use the contact entry search feature
ar: استخدم أو لا تستخدم ميزة البحث عن إدخال جهة الاتصال

en: Wether or not to use the distance calculator feature
ar: اربط أو لا تستخدم ميزة حاسبة المسافة

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
ar: استخدام محرر نصوص WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
ar: ماذا يجب أن يكون اتجاه الصفحة التالية؟

en: What should this button do?
ar: ماذا يجب أن يفعل هذا الزر؟

en: What user role should this user get?
ar: ما هو دور المستخدم الذي يجب أن يحصل عليه هذا المستخدم؟

en: What's New?
ar: ما هو الجديد؟

en: What's new?
ar: ما هو الجديد؟

en: When above conditions are met set following value:
ar: عند استيفاء الشروط المذكورة أعلاه ، حدد القيمة التالية:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
ar: عندما يوافق المسؤول على التسجيل ، سيتم إرسال هذا البريد الإلكتروني إلى المستخدم

en: When editing a field you can change these settings
ar: عند تحرير حقل يمكنك تغيير هذه الإعدادات

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
ar: عند التمكين والإعداد أعلاه ، تم استبدال قسم "إضافة إلى عربة التسوق" بنموذج ، ستتم أيضًا إزالة معرض المنتج

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
ar: عند التمكين والإعداد أعلاه ، تم استبدال قسم "إضافة إلى سلة التسوق" بنموذج ، ستتم إزالة سعر المنتج أيضًا

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
ar: عند التمكين والإعداد أعلاه ، تم استبدال قسم "إضافة إلى سلة التسوق" بنموذج ، ستتم أيضًا إزالة تصنيف المنتج

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
ar: عند التمكين والإعداد أعلاه ، تم استبدال قسم "إضافة إلى سلة التسوق" بنموذج ، ستتم أيضًا إزالة الوصف المختصر للمنتج

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
ar: عند التمكين والإعداد أعلاه ، تم استبدال قسم "إضافة إلى سلة التسوق" بنموذج ، ستتم أيضًا إزالة عنوان المنتج

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
ar: عند تمكين الملفات يتم حذفها تلقائيًا بعد إرسال النموذج.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
ar: عند التمكين ، سيتم حفظ بيانات النموذج التي أدخلها المستخدم وملء النموذج بهذه البيانات عندما يعود المستخدم أو يقوم بتحديث الصفحة

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
ar: عند التمكين ، سيتم إرجاع العمر بناءً على التاريخ المحدد. يمكن أن يكون هذا مفيدًا عندما يُدخل المستخدم تاريخ ميلاده أو عندما تحتاج إلى معرفة عمر أحد العناصر.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
ar: عند التمكين ، لن يتم سرد الملفات داخل البريد الإلكتروني عند استخدام علامة {loop_fields}. لا يمكن تنزيل الملفات إلا كمرفق. فقط ضع في اعتبارك أنه عند العمل مع ملفات كبيرة ، قد يكون المرفق مفقودًا بسبب قيود عميل البريد الإلكتروني.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
ar: عند التمكين ، سيكون العنصر النائب دائمًا في موضعه التكيفي ، حتى عندما لا يكون الحقل مركّزًا

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
ar: عند التمكين ، سيتمكن المستخدمون من تنزيل الملف كمرفق فقط ولن يكون هناك مرجع إلى موقع الملف. يرجى ملاحظة أن بعض عملاء البريد الإلكتروني لديهم حد لحجم المرفقات التي يمكنك إرسالها. إذا قمت بإرسال مرفقات كبيرة ، فقد يكون من الجيد ترك هذا الخيار بدون تحديد.

en: When form has been submitted
ar: عندما تم تقديم النموذج

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
ar: عند تركه فارغًا ، يتم تعيينه افتراضيًا على اسم الحقل المحدد أعلاه. داخل الأعمدة الديناميكية ، يمكنك استخدام% d لتحديد المكان الذي يجب وضع العداد فيه ، على سبيل المثال: "كمية المنتج% d:" سيتم تحويلها إلى "كمية المنتج 3:"

en: When popup has been closed
ar: عندما تم إغلاق النافذة المنبثقة

en: When popup has been viewed
ar: عندما تم عرض النافذة المنبثقة

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
ar: عند حفظ ملف CSV ، سيتم استبعاد هذه الحقول من ملف CSV

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
ar: عند التعيين على معلق / محظور ، لن يتمكن المستخدم من تسجيل الدخول

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
ar: عندما يبدأ المستخدم في الكتابة دون أي توقف مؤقت للعتبة المحددة ، فلن يؤدي ذلك إلى تشغيل أي خطافات. يتم تطبيق هذا الحد على حدث "keyup" فقط. فقط بمجرد توقف المستخدم عن الكتابة وتم ملء الحد الفاصل ، سيتم تنفيذ الخطافات. بشكل افتراضي ، يتم تعيين هذه القيمة على 0 للمشغلات الفورية

en: When to Trigger?
ar: متى يتم التفعيل؟

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
ar: عند استخدام أي من طرق الدفع التالية% s ، سيتم إرسال البريد الإلكتروني أدناه إلى المستخدم عند فشل الدفع. بهذه الطريقة يمكنهم إعادة محاولة الدفع دون ملء النموذج مرة أخرى.

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
ar: عند استخدام Elementor ، يجب عليك استخدام Super Forms Widget أو Shortcode Widget لعرض النماذج الخاصة بك

en: When value equals "yes" this will be the new value....
ar: عندما تساوي القيمة "نعم" ستكون هذه هي القيمة الجديدة ....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
ar: عندما لا تكون القيمة "نعم" ستكون هذه هي القيمة الجديدة ....

en: Where should your image link to?
ar: إلى أين يجب أن ترتبط صورتك؟

en: Whether the post can accept comments
ar: ما إذا كان المنشور يمكن أن يقبل التعليقات

en: Whether the post can accept pings
ar: ما إذا كان المنشور يمكنه قبول الأصوات أم لا

en: Whether to display media insert/upload buttons
ar: ما إذا كان سيتم عرض أزرار إدراج / تحميل الوسائط

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
ar: ما إذا كان سيتم إخراج الحد الأدنى من تكوين المحرر المستخدم في PressThis

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
ar: ما إذا كان سيتم استخدام wpautop للإضافة في الفقرات

en: Which user roles are allowed to login?
ar: ما هي أدوار المستخدم المسموح لها بتسجيل الدخول؟

en: Why is this payment fraudulent?
ar: لماذا هذا الدفع احتيالي؟

en: width
ar: عرض

en: Width (px)
ar: العرض (بكسل)

en: Will be visible in front of your field.
ar: سيكون مرئيا أمام مجال عملك.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
ar: سيكون مرئيا أمام مجال عملك. (اتركه فارغا للإزالة)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
ar: باستخدام هذا الإعداد ، يمكنك استخدام &lt;br /&gt; لاستخدام فواصل الأسطر لكل خيار محدد بدلاً من قائمة مفصولة بفواصل. بالطبع يمكنك أيضًا استخدام HTML أخرى إذا لزم الأمر.

en: Wk
ar: أسبوع

en: WooCommerce Checkout
ar: WooCommerce الخروج

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
ar: تم تمكين WooCommerce Checkout لهذا النموذج ، لكن WooCommerce نفسه لم يتم تنشيطه!

en: WooCommerce My Account Menu Items
ar: عناصر قائمة WooCommerce My Account

en: WooCommerce Order
ar: طلب WooCommerce

en: WooCommerce order (backend)
ar: طلب WooCommerce (الخلفية)

en: WooCommerce order (front-end)
ar: طلب WooCommerce (الواجهة الأمامية)

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
ar: بحث طلب WooCommerce (ملء النموذج ببيانات الطلب)

en: WordPress web address; set in General Options
ar: عنوان الويب WordPress ؛ مجموعة في الخيارات العامة

en: Wrapper width in pixels
ar: عرض الغلاف بالبكسل

en: Year range
ar: النطاق السنوي

en: Yearly (every year)
ar: سنوي (كل عام)

en: Yes
ar: نعم

en: Yes (enabled)
ar: نعم (ممكّن)

en: Yes (hide)
ar: نعم (إخفاء)

en: Yes (users can't edit the value)
ar: نعم (لا يمكن للمستخدمين تحرير القيمة)

en: Yes, but not when the following conditions are met
ar: نعم ، ولكن ليس عند استيفاء الشروط التالية

en: Yes, save form progression
ar: نعم ، احفظ تقدم النموذج

en: Yes, store files in a year/month folder structure
ar: نعم ، قم بتخزين الملفات في هيكل مجلد سنة / شهر

en: Yesterday
ar: في الامس

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
ar: مسموح لك بإدخال الحقل {العلامات} لإجراء الفحص

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
ar: يُسمح لك باستخدام {tag} إذا كنت تريد السماح للمستخدم باختيار قائمة من النموذج الخاص بك

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
ar: مسموح لك باستخدام عدة معرفات. يرجى ملاحظة أنه سيتم استخدام الإدخال الأخير دائمًا.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
ar: يُسمح لك باستخدام {tags} إذا كنت تريد السماح للمستخدم باختيار قائمة من القائمة المنسدلة أو مربع الاختيار / الاختيار في النموذج الخاص بك

en: You are allowed to use {tags}.
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}. (يسمح فقط بالتنسيق العشري مثل: 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}.%1$s ضع كل عنصر في سطر جديد ، وافصل القيم عن طريق الأنابيب%1$s اترك الخيارات فارغة التي لا ترغب في استخدامها ، على سبيل المثال:%1$s%1$s %2$s لإضافة 5 مرات منتج بقيمة 3.49 دولار ، اكتبه على النحو التالي:%3$s%1$s3.49 | 5 | زهور%1$s%1$s%2$s أدناه يمكنك رؤية مثال كامل باستخدام { العلامات}:%3$s%1$s {price} | {quantity} | {item_name} | {الضريبة} | {shipping} | {shipping2} | {discount_amount} | {discount_rate}%1$s%1$sFor مزيد من المعلومات حول كل خيار اقرأ المرجع المتغير%4$sPayPal%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}.% s للقيم الصالحة ، راجع% s البلدان والمناطق التي يدعمها PayPal% s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}.% s للقيم الصالحة ، راجع% s رموز البلد والمنطقة% s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}.% s للقيم الصالحة ، راجع% s تعيين مجموعة الأحرف - مجموعة الأحرف% s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
ar: مسموح لك باستخدام {العلامات}.% s ضع كل منها في معلمة وقيمة منفصلة لسطر جديد بواسطة الأنابيب على سبيل المثال:% sfirst_name | {first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
ar: أنت لا تقوم حاليًا بتحرير عنصر.% s قم بتحرير أي عنصر بالنقر فوق الرمز% s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
ar: أنت غير مسجل الدخول حاليًا. لتقديم النموذج تأكد من تسجيل الدخول!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
ar: غير مسموح لك بتحرير هذا الإدخال لأنه متصل بالأمر:

en: You are not allowed to login!
ar: لا يسمح لك بتسجيل الدخول!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
ar: لا يُسمح لك بحفظ النموذج أثناء فتح علامة التبويب "الرمز"!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
ar: يمكنك إضافة حالات مخصصة عبر% s Super Forms> Settings> Backend Settings% s إذا لزم الأمر

en: You can adjust the size of your background image here
ar: يمكنك ضبط حجم صورة الخلفية الخاصة بك هنا

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
ar: يمكنك إنشاء منتج وسعر جديدين عبر لوحة التحكم Stripe% s% s.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
ar: يمكنك تحديد تصنيفات متعددة وفئات متعددة ، ضع كل منها في سطر جديد. افصل بين كل فئة بفاصلة.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
ar: يمكنك العثور على معرّف خطتك ضمن% s الفوترة> المنتجات> خطط الأسعار% s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
ar: يمكنك العثور على عنوان URL الخاص بـ webhook عند عرض Zap على zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
ar: يمكنك منع إرسال هذه البيانات إلى مقدم النموذج (إذا تم تمكين خيار إرسال بريد إلكتروني للتأكيد).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
ar: يمكنك استرداد كلمة المرور التي تم إنشاؤها باستخدام {register_generated_password} في البريد الإلكتروني

en: You can use field tags {field_name} if you want
ar: يمكنك استخدام علامات الحقول {field_name} إذا أردت

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
ar: يمكنك استخدام الحقل {العلامات} لتهيئة الإعدادات أدناه بناءً على إدخال المستخدم.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
ar: يمكنك استخدام العلامات لاسترداد قيم الحقول على سبيل المثال: ({field1} + {field2}) * 7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
ar: يمكنك استخدام هذه القيمة كوصف كامل يظهر في بيانات عملائك. يجب أن يحتوي على حرف واحد على الأقل ، بحد أقصى 22 حرفًا. سلسلة عشوائية يتم عرضها في بيان العميل. على سبيل المثال ، إذا كان موقعك على الويب هو "RunClub" وكان العنصر الذي تدفع رسومًا مقابله تذكرة سباق ، فقد ترغب في تحديد "تذكرة سباق RunClub 5K".

en: You did not select a form!
ar: لم تقم بتحديد نموذج!

en: You do not have permission to delete this entry.
ar: ليس لديك إذن لحذف هذا الإدخال.

en: You do not have permission to submit this form!
ar: ليس لديك إذن بإرسال هذا النموذج!

en: You do not have permission to view this listing
ar: ليس لديك إذن لعرض هذه القائمة

en: You do not have permissions to edit this entry.
ar: ليس لديك أذونات لتحرير هذا الإدخال.

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
ar: لديك أسماء حقول مكررة. يرجى التأكد من أن كل حقل له اسم فريد!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
ar: لديك أسماء سرية مكررة. يرجى التأكد من أن كل سر له اسم فريد!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
ar: لقد قمت بتمكين الحماية بكلمة مرور لهذا النموذج ، لكن لم نتمكن من العثور على حقل كلمة مرور بالاسم:%1$s. من فضلك%2$sedit%3$s النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
ar: لم تحدد المنتجات التي يجب إضافتها إلى سلة التسوق. الرجاء% s تحرير% s إعدادات النموذج الخاصة بك والمحاولة مرة أخرى

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
ar: لم تقم بالتحقق من حسابك حتى الآن. يرجى التحقق من بريدك الإلكتروني أو النقر فوق% shere% s لإعادة إرسال رسالة التحقق.

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لتقديم هذا النموذج. انقر فوق% shere% s لتسجيل الدخول!

en: You refunded the payment.
ar: لقد ردت الدفعة.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
ar: عادة ما تستخدم حقل textarea حيث يتم وضع كل خيار في سطر جديد. يمكنك أيضًا فصل التسمية والقيمة باستخدام الأنابيب. مثال لقيمة textarea:%1$sOption 1 | option_1%1$sOption 2 | option_2%1$setc ...%1$s (حقول ACF مدعومة أيضًا)

en: Your Address
ar: عنوانك

en: Your API key seems to be invalid
ar: يبدو أن مفتاح API الخاص بك غير صالح

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
ar: مسموح لك بإدخال الحقل {العلامات} لإجراء الفحص

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
ar: معرف Audiance الخاص بك على سبيل المثال: f25b7204f4

en: Your Company Name
ar: اسم شركتك

en: Your E-mail Address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Your First Name
ar: اسمك الأول

en: Your Forms
ar: النماذج الخاصة بك

en: Your Full Name
ar: اسمك الكامل

en: Your HTML here...
ar: HTML الخاص بك هنا ...

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
ar: لن يتم عرض الرموز الخاصة بك لأنك قمت حاليًا بتمكين خيار إخفاء رموز الحقول ضمن "إعدادات النموذج> السمة والألوان> إخفاء رموز الحقول"

en: Your Last Name
ar: اسمك الاخير

en: Your new password
ar: كلمة سرك الجديدة

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك. لقد أرسلنا لك للتو كلمة مرور جديدة إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
ar: معرف PayPal الخاص بك أو عنوان بريد إلكتروني مرتبط بحسابك على PayPal. يجب تأكيد عناوين البريد الإلكتروني.

en: Your Phonenumber
ar: رقم تليفونك

en: Your SMTP server
ar: خادم SMTP الخاص بك

en: Your subtitle
ar: العنوان الفرعي الخاص بك

en: Your title
ar: لقبك

en: your@email.com, your@email.com
ar: your@email.com ، your@email.com

en: Zapier Settings
ar: إعدادات Zapier

en: Zapier webhook URL
ar: عنوان URL لـ Zapier webhook

en: Zipcode
ar: الرمز البريدي

en: Zipcode & City
ar: الرمز البريدي للمدينة

en: {email}
ar: {البريد الإلكتروني}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
ar: سيتم استبدال {loop_fields} داخل نص البريد الإلكتروني بهذا المحتوى

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
ar: يمكن استخدام علامتي {pdf_page} و {pdf_total_pages} داخل عنصر HTML لاستخدامه في الرأس / التذييل.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
ar: يمكن استخدام {tags} لاسترداد القيم ديناميكيًا
