Super Forms - All In One Bundle - en to cs_CZ translation catalogue (2969 entries)

en:  version
cs_CZ:  verze

en: !! Not contains
cs_CZ: !! Neobsahuje

en: != Not equal
cs_CZ: ! = Nerovná se

en: " " (space only)
cs_CZ: „“ (pouze mezera)

en: " column
cs_CZ: " sloupec

en: "," (comma only)
cs_CZ: „,“ (pouze čárka)

en: "Off" label
cs_CZ: Štítek „Vypnuto“

en: "Off" value
cs_CZ: Hodnota „Vypnuto“

en: "On" label
cs_CZ: Štítek „Zapnuto“

en: "On" value
cs_CZ: Hodnota „zapnuto“

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
cs_CZ: %2$sOddělte každou roli čárkou, dostupné role:%3$s%1$s%4$s

en: %d of %d contact entries imported!
cs_CZ: Počet importovaných kontaktů: %d z %d!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
cs_CZ: %s%sDokumentace:%s %sPokladna jednoho produktu s pevným množstvím a cenou%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
cs_CZ: %s%sPoznámka:%s pokud chcete, aby uživatelé mohli objednávat produkty pouze prostřednictvím tohoto formuláře, můžete nakonfigurovat příslušné produkty tak, aby byly vyloučeny z vašeho běžného obchodu. Alternativně můžete také definovat nahrazení oblasti "Přidat do košíku" produktu vaším formulářem. Tato nastavení můžete definovat zde: %sSuper formuláře > Nastavení > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
cs_CZ: %s. Kontaktujte prosím svého webmastera a zvyšte tento limit ve svém souboru php.ini!

en: %s. Please refresh this page and try again!
cs_CZ: %s. Obnovte prosím tuto stránku a zkuste to znovu!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
cs_CZ: %sVytvořte ID webhooku%s%sAdresa URL koncového bodu musí být: %s

en: %sDisable this notification%s
cs_CZ: %sZakázat toto upozornění%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
cs_CZ: %sERROR%s: Nemáte oprávnění se přihlásit.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
cs_CZ: %sChyba:%s Při přihlašování se něco pokazilo, zkuste to prosím znovu

en: %sForm elements:%s
cs_CZ: %sPrvky formuláře:%s

en: %sForm settings:%s
cs_CZ: %sNastavení formuláře:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
cs_CZ: %sVyhledejte písma Google%s, poté Kopírovat Vložte adresu URL, např.:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
cs_CZ: %sNastavení překladu:%s (toto zahrnuje pouze nastavení překladu, nikoli skutečné řetězce, to je uloženo v kódu "Prvky formuláře")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
cs_CZ: © Někdo, někde 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
cs_CZ: © Někdo, někde 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
cs_CZ: &gt; &amp;&amp; &lt;Větší než A Méně než

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
cs_CZ: &gt; &amp;&amp; &lt;= Větší než AND Menší než nebo rovno

en: &gt; Greater than
cs_CZ: &gt; Větší než

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
cs_CZ: &gt; || &lt;Větší než NEBO Méně než

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
cs_CZ: &gt; || &lt;= Větší než NE menší než nebo rovno

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
cs_CZ: &gt; = &amp;&amp; &lt;Větší než nebo rovno AND Menší než

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
cs_CZ: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Větší než nebo rovno AND Menší než nebo rovno

en: &gt;= Greater than or equal to
cs_CZ: &gt; = Větší nebo rovno

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
cs_CZ: &gt; = || &lt;Větší než nebo rovno NEBO Méně než

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
cs_CZ: &gt; = || &lt;= Větší nebo rovno NEBO Menší nebo rovno

en: &lt;  Less than
cs_CZ: &lt;Méně než

en: &lt;= Less than or equal
cs_CZ: &lt;= Méně než nebo rovno

en: (0 = disabled)
cs_CZ: (0 = deaktivováno)

en: (12 = default)
cs_CZ: (12 = výchozí)

en: (14 = default)
cs_CZ: (14 = výchozí)

en: (16 = default)
cs_CZ: (16 = výchozí)

en: (20 = default)
cs_CZ: (20 = výchozí)

en: (Copy)
cs_CZ: (Kopírovat)

en: (default line height is 1.2)
cs_CZ: (výchozí výška řádku je 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
cs_CZ: (pro výchozí výplně ponechte prázdné)

en: (leave blank for no custom paddings)
cs_CZ: (ponechte prázdné pro žádné vlastní výplně)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
cs_CZ: (nechte prázdné, pokud maska nebude zadána)%sa - Představuje alfanumerický znak (A-Z,a-z)%s9 - Představuje číselný znak (0-9)%s* - Představuje alfanumerický znak (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
cs_CZ: (nechte prázdné, chcete-li použít styly motivů WordPress)

en: (optional)
cs_CZ: (volitelný)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
cs_CZ: (volitelné) Nezamykat formulář, ale stále zobrazovat zprávu

en: (optional) Empty error message
cs_CZ: (volitelné) Prázdná chybová zpráva

en: (optional) Normalize strings
cs_CZ: (volitelné) Normalizovat řetězce

en: (optional) Populate the following field with the total distance
cs_CZ: (volitelně) Vyplňte následující pole celkovou vzdáleností

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
cs_CZ: (nepovinné) Vyplňte následující pole celkovou dobou cesty (doba trvání)

en: (optional) Reply to email
cs_CZ: (volitelné) Odpověď na e-mail

en: (optional) Reply to name
cs_CZ: (nepovinné) Odpověď na jméno

en: (optional) Set a custom reply to header
cs_CZ: (volitelně) Nastavte vlastní odpověď na záhlaví

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
cs_CZ: (volitelně) Určuje preferovaný způsob přepravy

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
cs_CZ: (volitelné) Určuje předvolby pro tranzitní trasy

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
cs_CZ: (nepovinné) určuje, že trasa pomocí dodaných trasových bodů může být optimalizována přeskupením trasových bodů v efektivnějším pořadí

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
cs_CZ: (volitelně) Určuje předpoklady, které se mají použít při výpočtu času v provozu

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
cs_CZ: (volitelně) Určuje požadovaný čas příjezdu

en: (optional) Specifies the desired time of departure
cs_CZ: (volitelně) Určuje požadovaný čas odletu

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
cs_CZ: (nepovinné) specifikuje kód regionu, zadaný jako dvouznaková hodnota ccTLD („doména nejvyšší úrovně“)

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
cs_CZ: (nepovinné) určuje kód oblasti, zadaný jako dvouznaková hodnota TLD („doména nejvyšší úrovně“)

en: (optional) Unique invoice key
cs_CZ: (volitelné) Jedinečný klíč faktury

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
cs_CZ: (volitelně) Trasové body mění trasu tím, že ji směrují přes zadané místo (místa)

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
cs_CZ: (nepovinné) při nastavení na hodnotu true označuje, že vypočítané trasy by se měly pokud možno vyhnout trajektům

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
cs_CZ: (nepovinné) při nastavení na hodnotu true označuje, že vypočítané trasy by se měly pokud možno vyhnout hlavním dálnicím

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
cs_CZ: (nepovinné) při nastavení na hodnotu true označuje, že vypočítané trasy by se měly pokud možno vyhnout zpoplatněným silnicím

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
cs_CZ: (nepovinné) při nastavení na true určuje, že služba Trasy může v odpovědi poskytnout více než jednu alternativu trasy

en: (optional, leave blank for none)
cs_CZ: nepovinné, ponechte prázdné

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
cs_CZ: (pokud chcete používat styly motivů WordPress, nastavte na -1)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
cs_CZ: (nastavením na -1 použijete styly motivů WordPress, nastavením na 0 použijete normální výšku řádku)

en: (set to 0 to use normal font weight)
cs_CZ: (nastavením na 0 použijete normální tloušťku písma)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
cs_CZ: (pokud chcete používat styly motivů WordPress, nastavte na žádné)

en: (space)
cs_CZ: (prostor)

en: (top right bottom left)
cs_CZ: (vpravo nahoře dole vlevo)

en: , (comma)
cs_CZ: , (čárka)

en: - choose status -
cs_CZ: - vybrat stav -

en: - Not connected -
cs_CZ: - Nepřipojený -

en: - select -
cs_CZ: - vyberte -

en: - select a country -
cs_CZ: - vyber zemi -

en: - select a option -
cs_CZ: - vyberte možnost -

en: - select your country -
cs_CZ: - Vyberte vaší zemi -

en: - select your title -
cs_CZ: - vyberte svůj titul -

en: . (dot)
cs_CZ: . (tečka)

en: 0 - No output
cs_CZ: 0 - Žádný výstup

en: 0 = 350px min height
cs_CZ: 0 = minimální výška 350 pixelů

en: 0 = no max height
cs_CZ: 0 = žádná maximální výška

en: 0 = no max width
cs_CZ: 0 = žádná maximální šířka

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
cs_CZ: 0 = stejný den, 1 = další den, 5 = pět dní poté, -1 = jeden den předtím, -3 = tři dny předtím

en: 0 decimals
cs_CZ: 0 desetinných míst

en: 1 - Commands
cs_CZ: 1 - Příkazy

en: 1 decimal
cs_CZ: 1 desetinné místo

en: 2 - Data and commands
cs_CZ: 2 - Data a příkazy

en: 2 decimals
cs_CZ: 2 desetinná místa

en: 3 - As 2 plus connection status
cs_CZ: 3 - Jako 2 plus stav připojení

en: 3 decimals
cs_CZ: 3 desetinná místa

en: 4 - Low-level data output
cs_CZ: 4 - Nízkoúrovňový datový výstup

en: 4 decimals
cs_CZ: 4 desetinná místa

en: 5 decimals
cs_CZ: 5 desetinných míst

en: 6 decimals
cs_CZ: 6 desetinných míst

en: 7 decimals
cs_CZ: 7 desetinných míst

en: == Equal
cs_CZ: == Rovné

en: == Equal (default)
cs_CZ: == Stejné (výchozí)

en: ?? Contains
cs_CZ: ?? Obsahuje

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
cs_CZ: [color] pro výběr barev HEX (nebo použijte nativní prvek Colorpicker)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
cs_CZ: [datum] pro výběr dat (nebo použijte nativní prvek Datum)

en: [datetime-local] for choosing date + time
cs_CZ: [datetime-local] pro výběr data + času

en: [email] for entering email addresses
cs_CZ: [e-mail] pro zadávání e-mailových adres

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
cs_CZ: [int-phone] pro zadávání mezinárodních telefonních čísel

en: [month] for choosing months
cs_CZ: [měsíc] pro výběr měsíců

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
cs_CZ: [číslo] pro zadávání čísel (ověření bude automaticky nastaveno na „float“)

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
cs_CZ: [Objednávka č. {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [tel] for entering phonenumbers
cs_CZ: [tel] pro zadávání telefonních čísel

en: [text] normal text field (default)
cs_CZ: [text] normální textové pole (výchozí)

en: [time] for choosing time
cs_CZ: [čas] pro výběr času

en: [url] for entering URL's
cs_CZ: [url] pro zadávání URL

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
cs_CZ: Vlastní popis poděkování zobrazený poté, co uživatel vyplní formulář.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
cs_CZ: Vlastní název s poděkováním zobrazený poté, co uživatel vyplní formulář.

en: A genuine card must be used to make a payment.
cs_CZ: K platbě je nutné použít pravou kartu.

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
cs_CZ: Německá platba ELV se provádí pomocí expresní pokladny.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
cs_CZ: Aby to fungovalo, musí být ve vašem formuláři přítomno skryté pole s názvem „user_id“.

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
cs_CZ: Seznam typů platebních metod (např. kartou), které tato relace Checkout přijímá. Jednotlivé oddělte čárkou.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
cs_CZ: Není-li vybrán zadaný důvod, je vyžadována poznámka

en: A payment has been accepted.
cs_CZ: Platba byla přijata.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
cs_CZ: Platba byla stornována kvůli zpětnému zúčtování nebo jinému typu stornování. Prostředky byly odebrány ze zůstatku vašeho účtu a vráceny kupujícímu. Důvod pro zrušení je uveden v prvku ReasonCode.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
cs_CZ: Kladné celé číslo představující částku, která se má odečíst od součtu faktury

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
cs_CZ: Nelze upravit vstupní pole jen pro čtení (uživatel jej však může přepnout na záložku, zvýraznit jej a zkopírovat z něj text).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
cs_CZ: Storno bylo zrušeno. Například jste vyhráli spor se zákazníkem a prostředky za transakci, která byla stornována, vám byly vráceny.

en: A Stripe test card number was used.
cs_CZ: Bylo použito číslo testovací karty Stripe.

en: A subtitle to display before the email body (content)
cs_CZ: Titulek, který se zobrazí před tělem e-mailu (obsahem)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
cs_CZ: Titulek, který se zobrazí před tělem e-mailu (používá se pro potvrzovací e-maily)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
cs_CZ: ID daňového kódu. Kód přepravní daně je

en: A title to display below your logo
cs_CZ: Název, který se zobrazí pod vaším logem

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
cs_CZ: Název, který se zobrazí pod vaším logem (používá se pro potvrzovací e-maily)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
cs_CZ: Velmi nedávno byla odeslána transakce se stejnou částkou a informacemi o kreditní kartě.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
cs_CZ: Jedinečný řetězec odkazující na relaci pokladny. Může to být ID zákazníka, ID košíku nebo podobně a lze je použít ke sladění relace s vašimi interními systémy.

en: About
cs_CZ: O

en: Absolute
cs_CZ: Absolutní

en: Accepted value are
cs_CZ: Přijaté hodnoty jsou

en: Accepted values are
cs_CZ: Přijaté hodnoty jsou

en: Accordion
cs_CZ: Akordeon

en: Accordion Colors
cs_CZ: Barvy na akordeon

en: Accordion Content
cs_CZ: Obsah akordeonu

en: Accordion Desc
cs_CZ: Akordeon Popis

en: Accordion Desc (active)
cs_CZ: Popis akordeonu (aktivní)

en: Accordion Desc (hover)
cs_CZ: Popis akordeonu (vznášet se)

en: Accordion Header
cs_CZ: Hlavička na akordeon

en: Accordion Header (active)
cs_CZ: Hlavička akordeonu (aktivní)

en: Accordion Header (hover)
cs_CZ: Hlavička na akordeon (hover)

en: Accordion Icon
cs_CZ: Ikona akordeonu

en: Accordion Icon (active)
cs_CZ: Ikona akordeonu (aktivní)

en: Accordion Icon (hover)
cs_CZ: Ikona akordeonu (umístění kurzoru)

en: Accordion Title
cs_CZ: Název akordeonu

en: Accordion Title (active)
cs_CZ: Název akordeonu (aktivní)

en: Accordion Title (hover)
cs_CZ: Název akordeonu (umístění kurzoru)

en: Account has been approved
cs_CZ: Účet byl schválen

en: Account verified message
cs_CZ: Zpráva o ověření účtu

en: Achieve date range with 2 datepickers
cs_CZ: Dosáhněte časového období pomocí 2 datových nálepek

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Verification Code
cs_CZ: Aktivační kód

en: Verification E-mail Body
cs_CZ: Tělo aktivačního e-mailu

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active (default)
cs_CZ: Aktivní (výchozí)

en: Adaptive Placeholder Colors
cs_CZ: Adaptivní zástupné barvy

en: Add a custom class to append extra styles
cs_CZ: Přidejte vlastní třídu a přidejte další styly

en: Add a custom Content class to append extra styles
cs_CZ: Přidejte vlastní třídu obsahu a přidejte další styly

en: Add a custom TAB class to append extra styles
cs_CZ: Přidejte vlastní třídu TAB a přidejte další styly

en: Add a custom TAB index (order) for this field
cs_CZ: Přidejte pro toto pole vlastní index TAB (pořadí)

en: Add a reason for this refund
cs_CZ: Přidejte důvod pro toto vrácení peněz

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
cs_CZ: Přidejte sem další záhlaví e-mailů (umístěte každé záhlaví na nový řádek)

en: Add checkout fee(s)
cs_CZ: Přidat poplatky za pokladnu

en: Add custom checkout field(s)
cs_CZ: Přidat vlastní pole pokladny

en: Add custom JavaScript code
cs_CZ: Přidejte vlastní kód JavaScript

en: Add item
cs_CZ: Přidat položku

en: Add Language Switch
cs_CZ: Přidat přepínač jazyků

en: Add list
cs_CZ: Přidat seznam

en: Add MailPoet subscriber
cs_CZ: Přidat předplatitele MailPoet

en: Add Mailster subscriber
cs_CZ: Přidat předplatitele Mailster

en: Add marker on address (location)
cs_CZ: Přidat značku na adresu (umístění)

en: Add more details about this refund
cs_CZ: Přidejte další podrobnosti o této refundaci

en: Add Polylines to the map
cs_CZ: Přidejte křivky na mapu

en: Add some extra validation for this field
cs_CZ: Přidejte pro toto pole nějaké další ověření

en: Add the form name to the contact entry list
cs_CZ: Přidejte název formuláře do seznamu kontaktů

en: Add the IP address to the contact entry list
cs_CZ: Přidejte IP adresu do seznamu kontaktů

en: Add Translation
cs_CZ: Přidat překlad

en: Add your code without the <script></script> tags
cs_CZ: Přidejte svůj kód bez značek <script></script>

en: Additional Headers:
cs_CZ: Další záhlaví:

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: address
cs_CZ: adresa

en: Address auto complete (google places)
cs_CZ: Automatické vyplňování adresy (místa Google)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
cs_CZ: Adresu nelze najít. Zkontrolujte prosím, zda byla zadána správně.

en: Address status
cs_CZ: Stav adresy

en: Admin E-mail
cs_CZ: E-mail správce

en: Admin email
cs_CZ: E-mail správce

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilý

en: Afrikaans
cs_CZ: afrikánština

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
cs_CZ: Po výpočtu vzdálenosti lze vrátit buď počet metrů nebo sekund

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
cs_CZ: Po odstranění položky kontaktu smažte všechny přidružené soubory

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
cs_CZ: Po provedení výpočtu se hodnota vyplní do tohoto pole

en: After last field is filled out, go to next step automatically
cs_CZ: Po vyplnění posledního pole přejděte automaticky k dalšímu kroku

en: Albanian
cs_CZ: Albánec

en: Algerian Arabic
cs_CZ: Alžírská arabština

en: Align Center
cs_CZ: Zarovnat střed

en: Align icon to the left or right.
cs_CZ: Zarovnat ikonu doleva nebo doprava.

en: Align inner elements
cs_CZ: Zarovnejte vnitřní prvky

en: Align Left
cs_CZ: Zarovnat doleva

en: Align Right
cs_CZ: Zarovnat správně

en: Alignment
cs_CZ: Zarovnání

en: All (when all conditions matched)
cs_CZ: Vše (pokud byly splněny všechny podmínky)

en: All forms
cs_CZ: Všechny formy

en: All settings have been saved.
cs_CZ: Všechna nastavení byla uložena.

en: Allert message text (browser requires this)
cs_CZ: Text výstražné zprávy (prohlížeč to vyžaduje)

en: Allow
cs_CZ: Dovolit

en: Allow Backorders?
cs_CZ: Povolit backorders?

en: Allow buyers to specify the quantity
cs_CZ: Umožněte kupujícím určit množství

en: Allow comments
cs_CZ: povolit komentáře

en: Allow everything (no limitations)
cs_CZ: Povolit vše (bez omezení)

en: Allow field to be empty
cs_CZ: Nechte pole prázdné

en: Allow filter
cs_CZ: Povolit filtr

en: Allow lowercase letters
cs_CZ: Povolit malá písmena

en: Allow only logged in users
cs_CZ: Povolit pouze přihlášené uživatele

en: Allow only logged in users to submit the form
cs_CZ: Povolit odeslání formuláře pouze přihlášeným uživatelům

en: Allow only specific user roles
cs_CZ: Povolit pouze určité uživatelské role

en: Allow pings
cs_CZ: Povolit pingy

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
cs_CZ: Povolit ukládání formuláře s duplicitními názvy polí (pouze pro vývojáře)

en: Allow sorting
cs_CZ: Povolit řazení

en: Allow storing cookies
cs_CZ: Povolit ukládání cookies

en: Allow the following users to delete any entries
cs_CZ: Povolit následujícím uživatelům smazat jakékoli položky

en: Allow the following users to delete their own entries
cs_CZ: Povolit následujícím uživatelům smazat své vlastní položky

en: Allow the following users to edit any entries
cs_CZ: Povolit následujícím uživatelům upravovat jakékoli položky

en: Allow the following users to edit their own entries
cs_CZ: Umožněte následujícím uživatelům upravovat své vlastní položky

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
cs_CZ: Povolit následujícím uživatelům zobrazit všechny záznamy (přihlášení uživatelé budou vždy moci vidět své vlastní záznamy)

en: Allow the following users to view any entries
cs_CZ: Umožněte následujícím uživatelům zobrazit libovolné položky

en: Allow the following users to view their own entries
cs_CZ: Umožněte následujícím uživatelům zobrazit jejich vlastní záznamy

en: Allow uppercase letters
cs_CZ: Povolit velká písmena

en: Allow user to choose a maximum of X dates
cs_CZ: Umožnit uživateli vybrat maximálně X dat

en: Allow users to change month
cs_CZ: Umožněte uživatelům změnit měsíc

en: Allow users to change year
cs_CZ: Umožněte uživatelům změnit rok

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
cs_CZ: Povolit uživatelům vybrat jeden nebo více zájmů/skupin (načteno podle daného ID seznamu)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
cs_CZ: Umožněte uživatelům vybrat zadaná data nebo časové období, i když jste výše definovali vyloučení konkrétního dne

en: Allow users to select weekends
cs_CZ: Umožněte uživatelům vybrat si víkendy

en: Allow users to select work days
cs_CZ: Umožněte uživatelům vybrat si pracovní dny

en: Allow, but notify customer
cs_CZ: Povolit, ale upozornit zákazníka

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
cs_CZ: Povolená rozšíření (oddělená trubkami)

en: Allowed user role(s)
cs_CZ: Povolené uživatelské role

en: Allows only specific user roles to submit the form
cs_CZ: Umožňuje odeslat formulář pouze určitým uživatelským rolím

en: Allows you to connect this form with Zapier
cs_CZ: Umožňuje propojit tento formulář se Zapierem

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
cs_CZ: Umožňuje uložit vlastní pole v Mailchimpu

en: Allows you to set the field background to transparent
cs_CZ: Umožňuje nastavit pozadí pole na průhledné

en: Also compare against trashed contact entries
cs_CZ: Porovnejte také se záznamy kontaktů v koši

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
cs_CZ: Skrýt také filtry, stránkování a další možné prvky uživatelského rozhraní (uživateli se zobrazí pouze zpráva)

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: amount
cs_CZ: množství

en: Amount format (example: %)
cs_CZ: Formát částky (příklad: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
cs_CZ: Částka ve dnech, která se má přidat nebo odečíst na základě aktuálního dne%s (nechte prázdné, chcete-li odstranit omezení)

en: Amount Label
cs_CZ: Štítek množství

en: Amount Off
cs_CZ: Částka off

en: Amount to charge
cs_CZ: Částka k účtování

en: Amount to charge for shipping
cs_CZ: Částka účtovaná za dopravu

en: Amount wrapper width in pixels
cs_CZ: Velikost šířky obálky v pixelech

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
cs_CZ: Libovolný řetězec, který můžete připojit k objektu Charge. Zobrazuje se ve webovém rozhraní vedle poplatku. Všimněte si, že pokud používáte Stripe k odesílání automatických e-mailových potvrzení svým zákazníkům, vaše e-maily s potvrzením budou obsahovat popis poplatků, které popisují.

en: An error occurred while processing the card.
cs_CZ: Při zpracování karty došlo k chybě.

en: Analytics.js tracking snippet
cs_CZ: Fragment sledování Analytics.js

en: AND
cs_CZ: A

en: Any field value submitted by the user
cs_CZ: Jakákoli hodnota pole zadaná uživatelem

en: Any option value from the database
cs_CZ: Jakákoli hodnota volby z databáze

en: Any setting value used for the form
cs_CZ: Libovolná hodnota nastavení použitá pro formulář

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
cs_CZ: Libovolný sloupec tabulky lze vrátit pomocí {tagů}, pokud název sloupce existuje

en: API key
cs_CZ: API klíč

en: Append entry ID after the custom title
cs_CZ: Připojit ID záznamu za vlastní název

en: Apply custom Tax Rates
cs_CZ: Použít vlastní daňové sazby

en: Apply discount
cs_CZ: Uplatnit slevu

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
cs_CZ: Použijte následující kód kupónu (nenechte pole prázdné):

en: Approved E-mail Body
cs_CZ: Schválené tělo e-mailu

en: Approved E-mail Subject
cs_CZ: Schválený předmět e-mailu

en: Apr
cs_CZ: Dubna

en: April
cs_CZ: duben

en: Arabic
cs_CZ: arabština

en: Arabic text
cs_CZ: Arabský text

en: Archive
cs_CZ: Archiv

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit všechna nastavení formuláře podle aktuálního globálního nastavení?

en: Armenian
cs_CZ: Arménský

en: Ascending Order (default)
cs_CZ: Vzestupně (výchozí)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
cs_CZ: Požádejte zákazníka, aby se znovu pokusil o platbu. Pokud jsou následné platby odmítnuty, měl by zákazník kontaktovat vydavatele své karty a získat další informace.

en: Ask us any questions...
cs_CZ: Zeptejte se nás ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
cs_CZ: Připojit vygenerovaný PDF k e-mailu správce

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
cs_CZ: Připojit vygenerovaný PDF k potvrzovacímu e-mailu

en: Attachments for admin emails:
cs_CZ: Přílohy pro e-maily správce:

en: Attachments for confirmation emails:
cs_CZ: Přílohy k potvrzovacím e-mailům:

en: Attachments for paypal completed emails:
cs_CZ: Přílohy pro e-maily vyplněné paypalem:

en: Attachments for reminder email #%s
cs_CZ: Přílohy pro upomínkový e-mail #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
cs_CZ: Přílohy pro dokončené e-maily pro woocommerce:

en: Aug
cs_CZ: Srpen

en: August
cs_CZ: srpen

en: Author display name
cs_CZ: Zobrazované jméno autora

en: Author E-mail
cs_CZ: E-mail autora

en: Author E-mail address (mailto:)
cs_CZ: E-mailová adresa autora (mailto:)

en: Author first name
cs_CZ: Jméno autora

en: Author full name
cs_CZ: Celé jméno autora

en: Author ID
cs_CZ: ID autora

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
cs_CZ: ID autora (výchozí = aktuální ID uživatele, pokud je přihlášen)

en: Author last name
cs_CZ: Příjmení autora

en: Author nickname
cs_CZ: Přezdívka autora

en: Author username
cs_CZ: Uživatelské jméno autora

en: Auto populate data with fields
cs_CZ: Automatické vyplnění dat poli

en: Autosuggest
cs_CZ: Automatický návrh

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
cs_CZ: Automaticky přidávat konce řádků (ve výchozím nastavení povoleno)

en: Automatically add paragraphs
cs_CZ: Automaticky přidávat odstavce

en: Automatically go to next step
cs_CZ: Automaticky přejít na další krok

en: Automatically transform text to uppercase
cs_CZ: Automaticky transformujte text na velká písmena

en: Autopopulate form with last contact entry data
cs_CZ: Automaticky vyplňovat formulář s údaji o posledním zadání kontaktu

en: autosuggest
cs_CZ: autosugesce

en: Available backups:
cs_CZ: Dostupné zálohy:

en: Azerbaijani
cs_CZ: Ázerbájdžánština

en: Back to top button
cs_CZ: Tlačítko Zpět nahoru

en: Backend Settings
cs_CZ: Nastavení backendu

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background color opacity
cs_CZ: Neprůhlednost barvy pozadí

en: Background Image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

en: Background image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

en: Background Image Repeat
cs_CZ: Opakování obrázku na pozadí

en: Background Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku na pozadí

en: Background image to show the user they can draw a signature
cs_CZ: Obrázek na pozadí ukazuje uživateli, že může nakreslit podpis

en: Backups
cs_CZ: Zálohy

en: Based on existing Stripe Coupon ID
cs_CZ: Na základě stávajícího ID kupónu Stripe

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
cs_CZ: Na základě stávající ceny Stripe nebo ID plánu (doporučeno)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
cs_CZ: Na základě stávajícího ID promoakce Stripe

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
cs_CZ: Na základě stávajícího ID sazby za přepravu Stripe (doporučeno)

en: Based on Form
cs_CZ: Na základě formuláře

en: Based on form width (breaking point = 760px)
cs_CZ: Na základě šířky formuláře (bod zlomu = 760px)

en: Based on parent ID
cs_CZ: Na základě ID rodiče

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
cs_CZ: Na základě šířky obrazovky (bod zlomu = 760px)

en: Based on subscription
cs_CZ: Na základě předplatného

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
cs_CZ: Na základě výše vybrané hodnoty pole bude tento prvek viditelný nebo skrytý.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
cs_CZ: Na základě vašich podmínek se můžete rozhodnout skrýt, zobrazit prvky nebo vytvořit pole pouze pro čtení.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
cs_CZ: Na základě polí formuláře si můžete uložit vlastní meta pro svůj příspěvek

en: Based on your form fields you can save product attributes
cs_CZ: Na základě polí formuláře můžete uložit atributy produktu

en: Before you can preview it, you need to save your form!
cs_CZ: Než si jej budete moci prohlédnout, musíte formulář uložit!

en: Belarusian
cs_CZ: Běloruský

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
cs_CZ: Níže můžete změnit výchozí znaky oddělovače a přílohy

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
cs_CZ: Níže můžete zadat časové období (nebo ponechat prázdné pro export všech položek kontaktu)

en: Best regards, {option_blogname}
cs_CZ: S pozdravem, {option_blogname}

en: Billing
cs_CZ: Fakturace

en: Billing E-mail address (required)
cs_CZ: Fakturační e-mailová adresa (vyžadováno)

en: Blocked
cs_CZ: Blokováno

en: Blog Charset
cs_CZ: Charset blogů

en: Body colors
cs_CZ: Barvy těla

en: Body content:
cs_CZ: Obsah těla:

en: Body footer:
cs_CZ: Zápatí těla:

en: Body header
cs_CZ: Hlavička těla

en: Body header:
cs_CZ: Záhlaví těla:

en: Body margins (in units declared above)
cs_CZ: Okraje těla (v jednotkách deklarovaných výše)

en: Body overlay color
cs_CZ: Barva překrytí těla

en: Body overlay opacity
cs_CZ: Neprůhlednost překrytí těla

en: Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Border color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Border Color Focus
cs_CZ: Hranice Barevné Zaměření

en: Border Radius Bottom Left
cs_CZ: Poloměr okraje vlevo dole

en: Border Radius Bottom Right
cs_CZ: Poloměr okraje vpravo dole

en: Border Radius Top Left
cs_CZ: Poloměr okraje vlevo nahoře

en: Border Radius Top Right
cs_CZ: Poloměr okraje vpravo nahoře

en: Border size in pixels (px)
cs_CZ: Velikost ohraničení v pixelech (px)

en: Border style
cs_CZ: Styl hranice

en: Border styles
cs_CZ: Styly hranic

en: Border thickness
cs_CZ: Tloušťka okraje

en: Bosnian
cs_CZ: Bosenské

en: Both (comma and space)
cs_CZ: Oba (čárka a mezera)

en: Bottom
cs_CZ: Dno

en: bottom
cs_CZ: Dno:

en: Bottom and Left
cs_CZ: Dole a doleva

en: Bottom and Right
cs_CZ: Spodní a pravý

en: Bottom left
cs_CZ: Vlevo dole

en: Bottom right
cs_CZ: Vpravo dole

en: Brazilian
cs_CZ: brazilský

en: Browse files
cs_CZ: Procházet soubory

en: Browse images
cs_CZ: Procházet obrázky

en: Browse import file and choose what you want to import
cs_CZ: Procházejte soubor importu a vyberte, co chcete importovat

en: Builder
cs_CZ: Stavitel

en: Bulgarian
cs_CZ: bulharský

en: Button
cs_CZ: Knoflík

en: Button action / method
cs_CZ: Akce / metoda tlačítka

en: Button background
cs_CZ: Pozadí tlačítka

en: Button background hover
cs_CZ: Vznášet se na pozadí tlačítka

en: Button Colors
cs_CZ: Barvy tlačítek

en: Button font
cs_CZ: Tlačítko písmo

en: Button font hover
cs_CZ: Umístěte kurzor na písmo

en: Button icon
cs_CZ: Ikona tlačítka

en: Button icon animation
cs_CZ: Animace ikony tlačítka

en: Button icon position
cs_CZ: Pozice ikony tlačítka

en: Button icon visibility
cs_CZ: Viditelnost ikony tlačítka

en: Button loading name
cs_CZ: Název načítání tlačítka

en: Button name
cs_CZ: Název tlačítka

en: Button position
cs_CZ: Pozice tlačítka

en: Button radius
cs_CZ: Poloměr tlačítka

en: Button size
cs_CZ: Velikost tlačítka

en: Button type
cs_CZ: Typ tlačítka

en: Button URL
cs_CZ: URL tlačítka

en: Button width
cs_CZ: Šířka tlačítka

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení budou všechny prvky, které jsou viditelné ve vašem formuláři, vytištěny do PDF, pokud není při editaci prvku v záložce „Nastavení PDF“ definováno jinak. Každý prvek lze zahrnout nebo vyloučit konkrétně z PDF nebo z formuláře. Můžete to definovat na základě jednotlivých prvků (včetně sloupců) úpravou prvku a přechodem do sekce „Nastavení PDF“. Zde můžete určit, zda má být prvek viditelný pouze v PDF nebo Formuláři, nebo v obou.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení již nebudou žádné soubory nahrané prostřednictvím vašich formulářů viditelné v %1$sKnihovně médií%2$s. Chcete-li toto chování změnit, můžete navštívit Nastavení nahrávání souborů.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
cs_CZ: Obejít koš a vynutit smazání (trvale smaže záznam)

en: Calculation
cs_CZ: Výpočet

en: Calculator
cs_CZ: Kalkulačka

en: Calculator Amount Color
cs_CZ: Kalkulačka Množství Barva

en: Calculator Amount Currency Color
cs_CZ: Kalkulačka Částka Barva měny

en: Calculator Amount Format Color
cs_CZ: Kalkulačka Množství Formát Barva

en: Calculator Amount Label Color
cs_CZ: Barva štítku množství kalkulačky

en: Calculator Colors
cs_CZ: Kalkulačka barvy

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
cs_CZ: Může být užitečné v kombinaci s funkcí automatického doplňování adresy Google

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
cs_CZ: Může být užitečné při používání podmíněných kontrol uvnitř formuláře

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
cs_CZ: nelze použít jako datum připomenutí, protože je v minulosti, zkontrolujte nastavení v části „Nastavení formuláře > Připomenutí e-mailu“.

en: Canadian-French
cs_CZ: Kanadsko-francouzský

en: Cancel URL
cs_CZ: Zrušit URL

en: Canceled
cs_CZ: Zrušeno

en: Canceled Reversal
cs_CZ: Zrušený obrat

en: Cancellation reason
cs_CZ: Důvod zrušení

en: Carrier (optional)
cs_CZ: Nosič (volitelné)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
cs_CZ: Pokladna v košíku (pro více produktů)

en: Cart discount amount
cs_CZ: Výše slevy v košíku

en: Cart discount rate
cs_CZ: Diskontní sazba košíku

en: Cart handling fee
cs_CZ: Poplatek za manipulaci s vozíkem

en: Cart tax
cs_CZ: Daň z košíku

en: Cart weight
cs_CZ: Hmotnost vozíku

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
cs_CZ: Daň v celém košíku, převyšující jakoukoli daňovou hodnotu jednotlivých položek

en: case sensitive
cs_CZ: citlivý na velká písmena

en: Catalog
cs_CZ: Katalog

en: Catalog & search (default)
cs_CZ: Katalog a vyhledávání (výchozí)

en: Center
cs_CZ: Centrum

en: Center the form
cs_CZ: Vycentrujte formulář

en: Change File Upload Settings
cs_CZ: Změňte nastavení nahrávání souborů

en: Change Settings
cs_CZ: Změnit nastavení

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
cs_CZ: Změňte chování prvku při generování PDF.

en: Change the date format
cs_CZ: Změňte formát data

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
cs_CZ: Změňte první den v týdnu, např. Neděli nebo pondělí

en: Change to the orientation defined under PDF settings
cs_CZ: Změňte orientaci definovanou v nastavení PDF

en: Change user role after payment complete
cs_CZ: Po dokončení platby změňte roli uživatele

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
cs_CZ: Znaková sada a kódování znaků pro stránku s informacemi o účtování/přihlášení

en: Characters the code should contain
cs_CZ: Znaky, které by kód měl obsahovat

en: Check box
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

en: Check for errors before going to next step
cs_CZ: Než přejdete k dalšímu kroku, zkontrolujte chyby

en: Check to see if a recent payment already exists.
cs_CZ: Zkontrolujte, zda již neexistuje nedávná platba.

en: Check/Radio border
cs_CZ: Zkontrolujte / Rádiové ohraničení

en: Check/Radio inner
cs_CZ: Zkontrolujte / vnitřní rádio

en: Check/Radio Labels
cs_CZ: Kontrolní / rádiové štítky

en: Checkbox & Radio colors
cs_CZ: Barvy zaškrtávacího políčka a rádia

en: Checkout page (default)
cs_CZ: Stránka pokladny (výchozí)

en: Chinese zh-CN
cs_CZ: Čínský zh-CN

en: Chinese zh-HK
cs_CZ: Čínský zh-HK

en: Chinese zh-TW
cs_CZ: Čínský zh-TW

en: Choose a custom border color.
cs_CZ: Vyberte vlastní barvu ohraničení.

en: Choose a flag
cs_CZ: Vyberte vlajku

en: Choose a flag for this language
cs_CZ: Vyberte příznak pro tento jazyk

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
cs_CZ: Vyberte délku svých desetinných míst (výchozí = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
cs_CZ: Vyberte lokalizaci (pro jazyk a formát)

en: Choose a minimum width that each item must have
cs_CZ: Vyberte minimální šířku, kterou musí mít každá položka

en: Choose a reCAPTCHA version
cs_CZ: Vyberte verzi reCAPTCHA

en: Choose a Time format
cs_CZ: Vyberte formát času

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
cs_CZ: Vyberte vhodný typ pro své pole. Pamatujte, že toto nastavení ovlivní rozložení klávesnice na mobilních zařízeních, vybírejte moudře!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
cs_CZ: Vyberte, kolik sloupců bude vaše mřížka nebo posuvník zobrazovat.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
cs_CZ: Vyberte, kolik řádků bude vaše mřížka zobrazovat. (0 = žádný limit)

en: Choose how to align your image
cs_CZ: Vyberte způsob zarovnání obrázku

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
cs_CZ: Vyberte, zda chcete uložit uživatelská data jako položku kontaktu

en: Choose label value break method
cs_CZ: Vyberte metodu přerušení hodnoty štítku

en: Choose language
cs_CZ: Vyber jazyk

en: Choose line break method (optional)
cs_CZ: Vyberte metodu zalomení řádku (volitelně)

en: Choose meta field name
cs_CZ: Vyberte název meta pole

en: Choose payment gateway
cs_CZ: Vyberte platební bránu

en: Choose terms label to return
cs_CZ: Vyberte štítek výrazů, který chcete vrátit

en: Choose terms value to return
cs_CZ: Vyberte hodnotu podmínek, kterou chcete vrátit

en: Choose the form you want to use.
cs_CZ: Vyberte formulář, který chcete použít.

en: Choose to make this field a variable or not.
cs_CZ: Vyberte, zda chcete toto pole proměnit nebo ne.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
cs_CZ: Zvolte, zda chcete uložit jako záznam kontaktu pouze vybraný popisek nebo hodnotu

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
cs_CZ: Zvolte, zda chcete správci odeslat pouze vybraný popisek nebo hodnotu

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
cs_CZ: Zvolte odesílateli odeslat pouze vybraný štítek nebo hodnotu možnosti

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
cs_CZ: Vyberte, jakou hodnotu chcete uložit pro zaškrtávací políčka a přepínače

en: Choose which email template you would like to use
cs_CZ: Vyberte šablonu e-mailu, kterou chcete použít

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
cs_CZ: Vyberte oddělovač desetinných míst (čárka nebo tečka)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
cs_CZ: Vyberte si oddělovač tisíců (prázdný, čárka nebo tečka)

en: City
cs_CZ: Město

en: City name
cs_CZ: Jméno města

en: Clear
cs_CZ: Průhledná

en: Clear / Reset the form
cs_CZ: Vymažte / resetujte formulář

en: Clear / reset the form after submitting
cs_CZ: Po odeslání formulář vymažte / resetujte

en: Clear form after closing popup
cs_CZ: Vymazat formulář po zavření vyskakovacího okna

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
cs_CZ: Klikněte %sem%s a získejte svůj webhook pro Super Forms na Zapier

en: Client reference ID
cs_CZ: Referenční ID klienta

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close button background color (leave blank for none)
cs_CZ: Barva pozadí tlačítka Zavřít (ponechte prázdné, pokud není žádné)

en: Close button border color
cs_CZ: Barva ohraničení tlačítka Zavřít

en: Close button border radius in pixels (px)
cs_CZ: Poloměr ohraničení tlačítka Zavřít v pixelech (px)

en: Close button border size in pixels (px)
cs_CZ: Velikost okraje tlačítka Zavřít v pixelech (px)

en: Close button icon color
cs_CZ: Barva ikony tlačítka Zavřít

en: Close button icon size in pixels (px)
cs_CZ: Velikost ikony tlačítka Zavřít v pixelech (px)

en: Close button label bg color
cs_CZ: Barva tlačítka Zavřít štítek bg

en: Close button label color
cs_CZ: Barva štítku tlačítka Zavřít

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
cs_CZ: Zavřít odsazení štítků tlačítka, např.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
cs_CZ: Text štítku tlačítka Zavřít, např.: Zavřít

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
cs_CZ: Zavřít odsazení tlačítka, např.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
cs_CZ: Umístění tlačítka zavřít vpravo v pixelech (px)

en: Close button position top in pixels (px)
cs_CZ: Zavřít tlačítko pozice nahoře v pixelech (px)

en: Closed (disallow comments)
cs_CZ: Zavřeno (zakázat komentáře)

en: Closed (disallow pings)
cs_CZ: Zavřeno (zakázat pingy)

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Code length
cs_CZ: Délka kódu

en: Code prefix
cs_CZ: Předpona kódu

en: Code suffix
cs_CZ: Přípona kódu

en: Collect customer billing address
cs_CZ: Sbírejte fakturační adresu zákazníka

en: Collect customer phone number
cs_CZ: Sbírejte telefonní číslo zákazníka

en: Color
cs_CZ: Barva

en: color
cs_CZ: barva

en: Color picker
cs_CZ: Výběr barvy

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Column
cs_CZ: Sloupec

en: column
cs_CZ: sloupec

en: Column heading
cs_CZ: Záhlaví sloupce

en: Column Label
cs_CZ: Štítek sloupce

en: Column logic
cs_CZ: Sloupcová logika

en: Column name
cs_CZ: Název sloupce

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
cs_CZ: Příklad odsazení sloupců: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
cs_CZ: Velikost sloupce

en: Columns for contact entries
cs_CZ: Sloupce pro zadání kontaktů

en: Company Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa společnosti

en: Compare against all entries (all forms)
cs_CZ: Porovnat se všemi záznamy (všechny formuláře)

en: Compare against current form entries only (default)
cs_CZ: Porovnat pouze s aktuálními položkami formuláře (výchozí)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
cs_CZ: Porovnejte se záznamy z následujících ID formulářů (pouze specifické formuláře)

en: Compare duplicate contact entry title against:
cs_CZ: Porovnejte název duplicitního kontaktu s:

en: Compare method (OR / AND)
cs_CZ: Porovnat metodu (NEBO A)

en: Completed
cs_CZ: Dokončeno

en: Completed!
cs_CZ: Dokončeno!

en: Conditional field value
cs_CZ: Hodnota podmíněného pole

en: Conditional Logic
cs_CZ: Podmíněná logika

en: Conditional logic
cs_CZ: Podmíněná logika

en: Conditional Validation
cs_CZ: Podmíněné ověření

en: Conditional Validation Value
cs_CZ: Hodnota podmíněného ověření

en: Conditional Validation Value 2
cs_CZ: Hodnota podmíněného ověření 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
cs_CZ: Podmíněná proměnná (dynamická hodnota)

en: Conditionally checkout to PayPal
cs_CZ: Podmíněně zaplatit na PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
cs_CZ: Podmíněně pokladna na Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
cs_CZ: Podmíněně pokladna na WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
cs_CZ: Podmíněně uložte položku kontaktu na základě údajů o uživateli

en: Conditionally save subscriber based on user data
cs_CZ: Podmíněně uložit předplatitele na základě uživatelských dat

en: Conditions
cs_CZ: Podmínky

en: Confirmation E-mail
cs_CZ: Potvrzující email

en: Confirmation email
cs_CZ: Potvrzující email

en: Connection lost, please try again
cs_CZ: Připojení bylo ztraceno, zkuste to znovu

en: Connections
cs_CZ: Spojení

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
cs_CZ: Zvažte povolení této možnosti, pokud máte více než 500 podmínek pro zlepšení rychlosti

en: Contact Entries
cs_CZ: Kontaktní položky

en: Contact entries
cs_CZ: Kontaktní položky

en: Contact Entry
cs_CZ: Kontaktní záznam

en: Contact entry
cs_CZ: Zadání kontaktu

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
cs_CZ: Vytvoření položky kontaktu se nezdařilo, nelze najít původní položku kontaktu:

en: Contact entry search (populate form with data)
cs_CZ: Vyhledávání kontaktů (vyplnění formuláře daty)

en: Contact entry status
cs_CZ: Stav zadání kontaktu

en: Contact entry status after updating
cs_CZ: Stav zadání kontaktu po aktualizaci

en: Contact entry statuses
cs_CZ: Stavy zadání kontaktu

en: Contact Entry Title
cs_CZ: Kontaktovat nadpis

en: Contact entry updated.
cs_CZ: Kontakt byl aktualizován.

en: Contact Entry:
cs_CZ: Kontaktní záznam:

en: Contain / Fit (contain)
cs_CZ: Obsahovat / Fit (obsahovat)

en: Contains
cs_CZ: Obsahuje

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content background color
cs_CZ: Barva pozadí obsahu

en: Content border bottom width (0 = none)
cs_CZ: Dolní šířka okraje obsahu (0 = žádný)

en: Content border color
cs_CZ: Barva ohraničení obsahu

en: Content border left width (0 = none)
cs_CZ: Šířka levé hranice obsahu (0 = žádná)

en: Content border right width (0 = none)
cs_CZ: Pravá šířka ohraničení obsahu (0 = žádný)

en: Content border top width (0 = none)
cs_CZ: Horní šířka ohraničení obsahu (0 = žádná)

en: Content padding
cs_CZ: Výplň obsahu

en: Content type:
cs_CZ: Typ obsahu:

en: Convert timestamp to specific date format
cs_CZ: Převést časové razítko na konkrétní formát data

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
cs_CZ: Formulář nelze odeslat, protože kontaktní záznam se stejným názvem již existuje!

en: Countries
cs_CZ: Země

en: Countries (FULL)
cs_CZ: Země (PLNÉ)

en: Countries (ISO2)
cs_CZ: Země (ISO2)

en: Country
cs_CZ: Země

en: country
cs_CZ: země

en: Country name
cs_CZ: Název státu

en: Cover / Fit (cover)
cs_CZ: Kryt / Fit (kryt)

en: Create Form
cs_CZ: Vytvořit formulář

en: Create new coupon on the fly
cs_CZ: Vytvořte nový kupón za chodu

en: Create new Multi-site after registration
cs_CZ: Po registraci vytvořte nový multi-site

en: Create new Post
cs_CZ: Vytvořit nový příspěvek

en: Create new price object
cs_CZ: Vytvořte nový cenový objekt

en: Create new shipping rate on the fly
cs_CZ: Vytvořte novou sazbu za dopravu za běhu

en: Create new Stripe product on the fly
cs_CZ: Vytvořte nový produkt Stripe za chodu

en: Created
cs_CZ: Vytvořeno

en: Created Post
cs_CZ: Vytvořeno dne

en: Created post status
cs_CZ: Stav příspěvku vytvořen

en: Created post title
cs_CZ: Vytvořen název příspěvku

en: Created post/page (backend)
cs_CZ: Vytvořený příspěvek/stránka (backend)

en: Created post/page (front-end)
cs_CZ: Vytvořený příspěvek/stránka (front-end)

en: Created User
cs_CZ: Vytvořený uživatel

en: Credit Card
cs_CZ: Kreditní karta

en: Croatian
cs_CZ: chorvatský

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
cs_CZ: Kontrola falšování požadavků napříč stránkami (CSRF).

en: CSV Attachment
cs_CZ: Příloha CSV

en: CSV Attachment Settings
cs_CZ: Nastavení přílohy CSV

en: CSV file
cs_CZ: Soubor CSV

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Currency field
cs_CZ: Měnové pole

en: Current Author meta data
cs_CZ: Meta data aktuálního autora

en: Current Page or Post meta data
cs_CZ: Aktuální stránka nebo Posta meta data

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
cs_CZ: Podmínky aktuální stránky nebo příspěvku (na základě specifikovaného slimáka taxonomie)

en: Currently in translation mode for language
cs_CZ: Aktuálně v režimu překladu pro jazyk

en: Custom class
cs_CZ: Vlastní třída

en: Custom Content class
cs_CZ: Třída vlastního obsahu

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom date format
cs_CZ: Vlastní formát data

en: Custom delimiter
cs_CZ: Vlastní oddělovač

en: Custom enclosure
cs_CZ: Vlastní skříň

en: Custom field class
cs_CZ: Třída vlastního pole

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
cs_CZ: Vlastní pole k uložení (značky *|MERGE|*)

en: Custom from
cs_CZ: Vlastní od

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
cs_CZ: Vlastní HTML (nahrání / procházení souboru .html)

en: Custom items
cs_CZ: Vlastní položky

en: Custom JS
cs_CZ: Vlastní JS

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
cs_CZ: Vlastní formát stránky v jednotkách definovaných výše, např .:

en: Custom post meta data
cs_CZ: Vlastní post meta data

en: Custom Regex
cs_CZ: Vlastní regulární výraz

en: Custom sign here image
cs_CZ: Vlastní podepsat zde obrázek

en: Custom TAB class
cs_CZ: Vlastní třída TAB

en: Custom TAB index
cs_CZ: Vlastní index TAB

en: Custom URL
cs_CZ: Vlastní URL

en: Custom use of preloader for the form.
cs_CZ: Vlastní použití předpětí pro formulář.

en: Custom width in pixels
cs_CZ: Vlastní šířka v pixelech

en: Custom wrapper class
cs_CZ: Vlastní třída obálky

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Customer E-mail
cs_CZ: E-mail zákazníka

en: Customer has a verified PayPal account
cs_CZ: Zákazník má ověřený PayPal účet

en: Customer has an unverified PayPal account
cs_CZ: Zákazník má neověřený účet PayPal

en: Customer ID
cs_CZ: zákaznické identifikační číslo

en: Customer/User
cs_CZ: Zákazník/Uživatel

en: Customers
cs_CZ: Zákazníci

en: Cyrillic text
cs_CZ: Text v azbuce

en: Czech
cs_CZ: čeština

en: Daily (every day)
cs_CZ: Denně (každý den)

en: Danish
cs_CZ: dánština

en: Dashed
cs_CZ: Přerušovaný

en: Database table name
cs_CZ: Název databázové tabulky

en: Date
cs_CZ: datum

en: date
cs_CZ: datum

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: Date range (maximum)
cs_CZ: Časové období (maximální)

en: Date range (minimum)
cs_CZ: Časové období (minimální)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
cs_CZ: Dny, které se mají přidat / odečíst na základě připojeného datapickeru

en: Deactivating plugin...
cs_CZ: Deaktivace pluginu ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
cs_CZ: Drahý uživateli,
    
    Děkujeme, že jste nás kontaktovali!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sVerification Code: %2$s{email_verification_code%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
cs_CZ: Vážený {user_login},%1$s%1$sděkujeme za registraci! Než se budete moci přihlásit, budete muset ověřit svůj účet.%1$sNíže naleznete svůj aktivační kód. K ověření účtu potřebujete tento kód:%1$s%1$sAktivační kód: %2$s{email_verification_code%3$s%1$s%1$sKliknutím %4$sem%5$s svůj účet ověříte s poskytnutým kódem.%1$s%1$s%1$sS pozdravem%1$s%1$s{option_blogname}

en: Dec
cs_CZ: Prosinec

en: December
cs_CZ: prosinec

en: Decimal separator
cs_CZ: Oddělovač desetinných míst

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: default
cs_CZ: výchozí

en: Default (inherit)
cs_CZ: Výchozí (zdědit)

en: Default (use the default_comment_status option)
cs_CZ: Výchozí (použijte možnost default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
cs_CZ: Výchozí (použijte možnost default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
cs_CZ: Výchozí - mm / dd / rr

en: Default blog email and name
cs_CZ: Výchozí e-mail a jméno blogu

en: Default email template
cs_CZ: Výchozí e-mailová šablona

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
cs_CZ: Výchozí formát je: [Objednávka č. {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
cs_CZ: Výchozí formát je: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default language
cs_CZ: Základní jazyk

en: Default positioning
cs_CZ: Výchozí umístění

en: Default positioning (bottom right)
cs_CZ: Výchozí umístění (vpravo dole)

en: Default post category; set in Writing Options
cs_CZ: Výchozí kategorie příspěvků; nastaveno v Možnosti psaní

en: Default Rounded
cs_CZ: Výchozí zaokrouhleno

en: Default Squared
cs_CZ: Výchozí na druhou

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
cs_CZ: Výchozí umístění pro nahrávání; nastaveno v části Různé možnosti

en: Default value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Default value 1-5 (empty = default)
cs_CZ: Výchozí hodnota 1-5 (prázdná = výchozí)

en: Default: 1
cs_CZ: Výchozí: 1

en: Default: None
cs_CZ: Výchozí: Žádný

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
cs_CZ: Výchozí hodnota je 0, což uživateli umožňuje vybrat vůbec žádné datum.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
cs_CZ: Výchozí hodnota je 1, což umožňuje uživateli vybrat pouze 1 datum.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
cs_CZ: Definujte vlastní šířku pro dělič. Použijte hodnotu pixelu. např. 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal separator)
cs_CZ: Definujte cenu jako plovoucí hodnotu (jako oddělovač desetinných míst je přijímána pouze tečka)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
cs_CZ: Definujte, s jakým posunem má být upomínka odeslána na základě základního času

en: Define at what time the reminder should be send
cs_CZ: Definujte, kdy má být upomínka odeslána

en: Define checkout line items
cs_CZ: Definujte řádkové položky pokladny

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
cs_CZ: Definujte vlastní položky nabídky WooCommerce „Můj účet“.

en: Define each on a new line e.g
cs_CZ: Definujte každý na novém řádku, např

en: Define each on a new line e.g:
cs_CZ: Definujte každý na novém řádku, např.

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
cs_CZ: Definujte každou roli na novém řádku. Například pokud chcete vrátit pouze zákazníky WooCommerce, můžete použít: zákazník

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
cs_CZ: Zde definujte, jak chcete vypsat své uživatele, např .: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] by přeložit do: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
cs_CZ: Definujte, kolik dní po nebo před odesláním upomínky na základě základního data

en: Define menu items
cs_CZ: Definujte položky nabídky

en: Define meta data to return as value
cs_CZ: Definujte metadata, která se mají vrátit jako hodnota

en: Define the width for the divider.
cs_CZ: Definujte šířku rozdělovače.

en: Define user data or user meta data to return as value
cs_CZ: Definujte uživatelská data nebo uživatelská metadata, která se mají vrátit jako hodnota

en: Delete
cs_CZ: Vymazat

en: Delete all backups
cs_CZ: Odstraňte všechny zálohy

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
cs_CZ: Po odstranění položky kontaktu smažte přidružené soubory

en: Delete complete form
cs_CZ: Smazat celý formulář

en: Delete files from server after form submissions
cs_CZ: Po odeslání formuláře odstraňte soubory ze serveru

en: Delete files from server after the form was submitted
cs_CZ: Po odeslání formuláře odstraňte soubory ze serveru

en: Delete item
cs_CZ: Smazat položku

en: Delete Listing
cs_CZ: Smazat výpis

en: Delete Translation
cs_CZ: Smazat překlad

en: Deleting...
cs_CZ: Mazání ...

en: Delimiter
cs_CZ: Oddělovač

en: Demos
cs_CZ: Ukázky

en: Denied
cs_CZ: Zamítnuto

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
cs_CZ: V závislosti na službě, se kterou komunikujete, budete možná muset nastavit tuto hodnotu na 1,1

en: Descending Order
cs_CZ: Sestupné pořadí

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
cs_CZ: Popisuje typ transakce prováděné službou Checkout za účelem přizpůsobení relevantního textu na stránce, jako je tlačítko Odeslat. Možné hodnoty

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description color
cs_CZ: Barva popisu

en: Description for this step
cs_CZ: Popis tohoto kroku

en: Description line-height in pixels (0 = none)
cs_CZ: Výška řádku popisu v pixelech (0 = žádný)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
cs_CZ: Popis položky. Pokud tuto proměnnou vynecháte, kupující při placení zadají své vlastní jméno.

en: Description size in pixels (0 = none)
cs_CZ: Velikost popisu v pixelech (0 = žádný)

en: Description Styles
cs_CZ: Popis Styly

en: Description weight (0 = none)
cs_CZ: Hmotnost popisu (0 = žádný)

en: Desktop preview
cs_CZ: Náhled na plochu

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
cs_CZ: Cíl (určuje konečné místo, ke kterému se mají vypočítat směry)

en: Destination address
cs_CZ: Cílová adresa

en: Destination address (required)
cs_CZ: Cílová adresa (požadováno)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
cs_CZ: Zakázat tlačítko „Enter“ na klávesnici (zabrání odeslání formuláře stisknutím klávesy Enter)

en: Disable autocompletion
cs_CZ: Zakázat automatické doplňování

en: Disable autofocus on first field
cs_CZ: Zakázat automatické zaostřování na první pole

en: Disable default UI
cs_CZ: Zakázat výchozí uživatelské rozhraní

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
cs_CZ: Zakázat parametr aktuálního kroku s více částmi v adrese URL

en: Disable popup closing
cs_CZ: Zakázat zavírání vyskakovacího okna

en: Disable scrolling on error
cs_CZ: Zakázat rolování při chybě

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
cs_CZ: Zakázat posouvání kliknutím na tlačítko Předchozí a Další

en: Disable the input field
cs_CZ: Zakažte vstupní pole

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
cs_CZ: Zakažte možnost výběru konkrétního dne v kalendáři, např. Neděle, pondělí atd.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
cs_CZ: Vypnutím této možnosti odstraníte karty editoru Vizuální a Textové

en: Disable time options by ranges
cs_CZ: Zakázat možnosti času podle rozsahů

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Disabled (do not make variable)
cs_CZ: Zakázáno (nedělat proměnnou)

en: Disabled (do not use conditional logic)
cs_CZ: Zakázáno (nepoužívejte podmíněnou logiku)

en: Disabled (not recommended)
cs_CZ: Zakázáno (nedoporučeno)

en: Disabled (use default form settings)
cs_CZ: Zakázáno (použít výchozí nastavení formuláře)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
cs_CZ: Zakázat uživatelům měnit existující podpis, když byl formulář naplněn daty

en: Disallow users to filter items
cs_CZ: Zakázat uživatelům filtrování položek

en: Discount amount (leave blank for no discount)
cs_CZ: Částka slevy (nechte prázdné, nechcete-li slevu)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
cs_CZ: Částka slevy spojená s položkou, která musí být nižší než prodejní cena položky.

en: Discount number
cs_CZ: Číslo slevy

en: Discount rate (leave blank for no discount)
cs_CZ: Slevová sazba (nechte prázdné pro žádnou slevu)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
cs_CZ: Slevová sazba v procentech spojená s položkou. Nastavte na hodnotu menší než 100

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
cs_CZ: Zobrazit zprávu poté, co uživatel resetoval své heslo (nechte prázdné, nechcete-li žádnou zprávu)

en: Display a message to the locked out user
cs_CZ: Zobrazit zprávu uzamčenému uživateli

en: Display a message to the logged out user
cs_CZ: Zobrazit zprávu odhlášenému uživateli

en: Display a message when account has been verified
cs_CZ: Po ověření účtu zobrazit zprávu

en: Display a message when no user is logged in
cs_CZ: Zobrazit zprávu, když není přihlášen žádný uživatel

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
cs_CZ: Zobrazit zprávu, když nebyl nalezen žádný uživatel (nechte prázdné, nechcete-li žádnou zprávu)

en: Display a message when the activation code is incorrect
cs_CZ: Zobrazí zprávu, když je aktivační kód nesprávný

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
cs_CZ: Zobrazit uvítací zprávu poté, co se uživatel přihlásí (nechte prázdné, nechcete-li žádnou zprávu)

en: Display an error message when form is locked
cs_CZ: Zobrazit chybovou zprávu, když je formulář uzamčen

en: Display close (X) button
cs_CZ: Tlačítko pro zavření displeje (X).

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
cs_CZ: Zobrazit data v jiných měsících na začátku nebo na konci aktuálního měsíce

en: Display dots navigation
cs_CZ: Zobrazit tečku navigace

en: Display form processing overlay (popup)
cs_CZ: Zobrazit překryvnou vrstvu zpracování formuláře (vyskakovací okno)

en: Display interests/groups
cs_CZ: Zobrazit zájmy/skupiny

en: Display Layout
cs_CZ: Rozvržení displeje

en: Display Name
cs_CZ: Zobrazovaný název

en: Display name
cs_CZ: Zobrazovaný název

en: Display oldest or latest entries at the top
cs_CZ: Zobrazit nejstarší nebo nejnovější záznamy nahoře

en: Display popup after X seconds
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno po X sekundách

en: Display popup after X seconds of inactivity
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno po X sekundách nečinnosti

en: Display popup between date range (schedule)
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno mezi obdobím (plán)

en: Display popup on exit intent
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno při ukončení záměru

en: Display popup on page leave/close/exit
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno při opuštění/zavření/odchodu ze stránky

en: Display popup on page load
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno při načtení stránky

en: Display prev/next buttons
cs_CZ: Zobrazit tlačítka předchozí / následující

en: Display previous and next buttons
cs_CZ: Zobrazit předchozí a následující tlačítka

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
cs_CZ: Zakázat uživateli výběr zadaných dat nebo období v kalendáři

en: Distance / Duration calculation (google directions)
cs_CZ: Výpočet vzdálenosti / trvání (pokyny Google)

en: Distance in meters
cs_CZ: Vzdálenost v metrech

en: Distance text in km or miles
cs_CZ: Text vzdálenosti v km nebo mílích

en: Divider
cs_CZ: Rozdělovač

en: Divider alignment
cs_CZ: Zarovnání děliče

en: Divider color
cs_CZ: Barva rozdělovače

en: Divider custom width
cs_CZ: Vlastní šířka děliče

en: Divider height
cs_CZ: Výška rozdělovače

en: Divider weight
cs_CZ: Hmotnost děliče

en: Do not allow (default)
cs_CZ: Nepovolit (výchozí)

en: Do not apply any discount
cs_CZ: Neuplatňovat žádnou slevu

en: Do not change role
cs_CZ: Neměňte roli

en: Do not create a new Contact Entry
cs_CZ: Nevytvářejte novou položku kontaktu

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
cs_CZ: Nevytvářejte novou položku kontaktu, když byla aktualizována existující

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
cs_CZ: Po aktualizaci pluginu nezobrazovat upozornění správce

en: Do not exclude from emails
cs_CZ: Nevylučujte z e-mailů

en: Do not fill out the following field with entry data
cs_CZ: Následující pole nevyplňujte vstupními údaji

en: Do not normalize strings (default)
cs_CZ: Nenormalizovat řetězce (výchozí)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
cs_CZ: Nenahlašujte svému zákazníkovi podrobnější informace. Místo toho prezentujte tak, jak byste to udělali

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
cs_CZ: Nenahlašujte svému zákazníkovi podrobnější informace. Místo toho prezentujte tak, jak byste to udělali

en: Do not save data
cs_CZ: Neukládejte data

en: Do not save empty values
cs_CZ: Neukládejte prázdné hodnoty

en: Do not save field in Contact Entry
cs_CZ: Neukládejte pole do položky kontaktu

en: Do not save PDF in Contact Entry
cs_CZ: Neukládejte PDF do položky Kontakt

en: Do not send a confirmation email
cs_CZ: Neposílejte potvrzovací e-mail

en: Do not send an admin email
cs_CZ: Neposílejte e-maily pro správce

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
cs_CZ: Neposílat nastavení formuláře do Zapieru (ve výchozím nastavení povoleno)

en: Do not show file uploads in the Media Library
cs_CZ: Nezobrazovat nahrávání souborů v knihovně médií

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
cs_CZ: Nedělat nic (nepřihlašovat se ani odesílat ověřovací e-maily)

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Domain name for blog
cs_CZ: Název domény pro blog

en: Donation checkout
cs_CZ: Darovací pokladna

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Double
cs_CZ: Dvojnásobek

en: Download button text
cs_CZ: Stáhnout text tlačítka

en: Download PDF
cs_CZ: Stáhnout PDF

en: Download Summary
cs_CZ: Souhrn ke stažení

en: Downloadable product
cs_CZ: Produkt ke stažení

en: Downloading file...
cs_CZ: Stahování souboru ...

en: Draft
cs_CZ: Návrh

en: Dragger color
cs_CZ: Barva draggeru

en: Dropdown
cs_CZ: Rozevírací seznam

en: Dropdown arrow
cs_CZ: Šipka rozbalovací nabídky

en: Dropdown colors
cs_CZ: Rozbalovací barvy

en: Dropdown item background
cs_CZ: Pozadí rozevírací položky

en: Dropdown item background focus
cs_CZ: Zaměření na pozadí rozevírací položky

en: Dropdown item font focus
cs_CZ: Rozbalovací položka zaměření písma

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikát

en: Duplicate element
cs_CZ: Duplicitní prvek

en: Duplicate entry title error message
cs_CZ: Chybová zpráva duplicitního názvu položky

en: Duration in seconds
cs_CZ: Doba trvání v sekundách

en: Duration text in minutes
cs_CZ: Text trvání v minutách

en: Dutch
cs_CZ: holandský

en: Dutch (Belgium)
cs_CZ: Holandština (Belgie)

en: Dynamic
cs_CZ: Dynamický

en: E-mail
cs_CZ: E-mailem

en: E-mail & Contact Entry Label
cs_CZ: Štítek pro zadání e-mailu a kontaktu

en: E-mail Address
cs_CZ: Emailová adresa

en: E-mail address
cs_CZ: Emailová adresa

en: E-mail address (mailto:)
cs_CZ: E-mailová adresa (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
cs_CZ: E-mailová adresa správce blogu

en: E-mail copyright
cs_CZ: Autorská práva na e-mail

en: E-mail headers
cs_CZ: Záhlaví e-mailů

en: E-mail logo
cs_CZ: Logo e-mailu

en: E-mail Reminders
cs_CZ: Připomenutí e-mailem

en: E-mail social icons
cs_CZ: E-mail sociální ikony

en: E-mail subtitle
cs_CZ: Titulky e-mailu

en: E-mail subtitle (confirm)
cs_CZ: Titulky e-mailu (potvrdit)

en: E-mail Template 1
cs_CZ: Šablona e-mailu 1

en: E-mail title
cs_CZ: Název e-mailu

en: E-mail title (confirm)
cs_CZ: Název e-mailu (potvrdit)

en: e.g: 1
cs_CZ: např.: 1

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
cs_CZ: Např.: název_pole|meta_klíč (každý na novém řádku)

en: e.g: price_XXXX
cs_CZ: např.: cena_XXXX

en: e.g: SbwGtc0x
cs_CZ: např.: SbwGtc0x

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
cs_CZ: např.: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
cs_CZ: např.: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
cs_CZ: ECHO - Výstup ve formátu prostého textu tak, jak je, vhodný pro CLI

en: Edit author
cs_CZ: Upravit autora

en: Edit contact entry
cs_CZ: Upravit záznam kontaktu

en: Edit element
cs_CZ: Upravit prvek

en: Edit order
cs_CZ: Upravit objednávku

en: Edit post
cs_CZ: Upravit příspěvek

en: Edit the contact entry (backend)
cs_CZ: Upravit záznam kontaktu (backend)

en: Edit Translation
cs_CZ: Upravit překlad

en: Editor height in pixels
cs_CZ: Výška editoru v pixelech

en: Element Settings & Options
cs_CZ: Nastavení a možnosti prvku

en: Email
cs_CZ: E-mailem

en: email
cs_CZ: e-mailem

en: Email Address
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email attachments
cs_CZ: E-mailové přílohy

en: Email headers
cs_CZ: Záhlaví e-mailu

en: Email label
cs_CZ: E-mailový štítek

en: Email template
cs_CZ: Šablona e-mailu

en: Empty cart before adding products
cs_CZ: Před přidáním produktů vyprázdněte košík

en: Enable
cs_CZ: Umožnit

en: Enable (do not save empty values)
cs_CZ: Povolit (neukládat prázdné hodnoty)

en: Enable (exclude empty values)
cs_CZ: Povolit (vyloučit prázdné hodnoty)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
cs_CZ: Povolit (umožňuje vyhledávat text uvnitř PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
cs_CZ: Povolit (povolte pouze v případě, že váš formulář používá arabský text)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
cs_CZ: Povolit (povolte pouze v případě, že váš formulář používá azbuku)

en: Enable Adaptive Placeholders
cs_CZ: Povolit adaptivní zástupné symboly

en: Enable Add More
cs_CZ: Povolit Přidat další

en: Enable address auto complete
cs_CZ: Povolit automatické dokončení adresy

en: Enable Ajax
cs_CZ: Povolit Ajax

en: Enable auto suggest
cs_CZ: Povolit automatický návrh

en: Enable automatic Tax
cs_CZ: Povolit automatickou daň

en: Enable birthdate calculations
cs_CZ: Povolit výpočty data narození

en: Enable code generation
cs_CZ: Povolit generování kódu

en: Enable contact entry search by title
cs_CZ: Povolit vyhledávání kontaktů podle názvu

en: Enable contact entry updating
cs_CZ: Povolit aktualizaci záznamu kontaktu

en: Enable custom entry titles
cs_CZ: Povolte vlastní názvy záznamů

en: Enable custom padding
cs_CZ: Povolit vlastní odsazení

en: Enable custom parameter string for POST method
cs_CZ: Povolte řetězec vlastních parametrů pro metodu POST

en: Enable custom popup padding
cs_CZ: Povolit vlastní odsazení vyskakovacích oken

en: Enable custom return URL
cs_CZ: Povolit vlastní návratovou adresu URL

en: Enable custom settings
cs_CZ: Povolit vlastní nastavení

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
cs_CZ: Povolit režim ladění (tento formulář neodesílá, ale přímo stáhne vygenerovaný PDF, povolí to pouze při vývoji formuláře)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
cs_CZ: Povolit režim ladění (odešle odpověď POST pro vývojáře)

en: Enable distance calculator
cs_CZ: Povolit kalkulačku vzdálenosti

en: Enable Drag & Drop Upload Support
cs_CZ: Povolte podporu nahrávání přetažením

en: Enable email reminder #%s
cs_CZ: Povolit e-mailové připomenutí #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
cs_CZ: Povolit soubor cookie s vypršením platnosti (zobrazit vyskakovací okno pouze jednou)

en: Enable form POST method
cs_CZ: Povolit metodu POST formuláře

en: Enable Form to PDF generation
cs_CZ: Povolit generování formulářů do PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
cs_CZ: Povolit sledování Google Analytics

en: Enable icons
cs_CZ: Povolit ikony

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
cs_CZ: Povolit zvýšení čísel faktur, např .: 0001

en: Enable keyword field
cs_CZ: Povolit pole klíčového slova

en: Enable keyword user input
cs_CZ: Povolit vstup uživatele klíčového slova

en: Enable line breaks
cs_CZ: Povolit zalomení řádku

en: Enable listings for this form
cs_CZ: Povolit výpisy pro tento formulář

en: Enable media upload button
cs_CZ: Tlačítko Povolit nahrávání médií

en: Enable password protection
cs_CZ: Povolit ochranu heslem

en: Enable PayPal Checkout
cs_CZ: Povolit PayPal Checkout

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
cs_CZ: Povolit režim PayPal Sandbox (pouze pro testovací účely)

en: Enable Popup
cs_CZ: Povolit vyskakovací okno

en: Enable Popup Border
cs_CZ: Povolit ohraničení vyskakovacího okna

en: Enable Popup Shadows
cs_CZ: Povolit vyskakovací stíny

en: Enable read-only
cs_CZ: Povolit jen pro čtení

en: Enable Right To Left Layout
cs_CZ: Povolit rozložení zprava doleva

en: Enable RTL (Right To Left layout)
cs_CZ: Povolit RTL (rozložení zprava doleva)

en: Enable RTL E-mails
cs_CZ: Povolte RTL e-maily

en: Enable server side lookup
cs_CZ: Povolit vyhledávání na straně serveru

en: Enable SMTP authentication
cs_CZ: Povolit ověřování SMTP

en: Enable Stripe Checkout
cs_CZ: Povolit Stripe Checkout

en: Enable Stripe checkout for this form
cs_CZ: Povolit pro tento formulář checkout Stripe

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
cs_CZ: Povolit režim Stripe Sandbox/Test (pouze pro účely testování)

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
cs_CZ: Povolit shromažďování DIČ (umožňuje uživatelům nakupovat jako firma)

en: Enable the WordPress text editor
cs_CZ: Povolte textový editor WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
cs_CZ: Tuto možnost povolte, pokud si nepřejete vytvořit zcela novou položku kontaktu po aktualizaci existující položky kontaktu

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
cs_CZ: Tuto možnost povolte, pokud chcete skrýt kroky na mobilních zařízeních

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
cs_CZ: Toto povolte, pokud chcete zobrazit indikátor průběhu pro vícedílné

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
cs_CZ: Tuto možnost povolte, pokud chcete zobrazit postup pro vícedílné

en: Enable TLS or SSL encryption
cs_CZ: Povolte šifrování TLS nebo SSL

en: Enable transparent backgrounds
cs_CZ: Povolit průhledné pozadí

en: Enable uppercase transformation
cs_CZ: Povolit transformaci velkých písmen

en: Enable user form lock / submission limit
cs_CZ: Povolit limit uzamčení / odeslání formuláře uživatele

en: Enable WooCommerce Checkout
cs_CZ: Povolit WooCommerce Checkout

en: Enable WooCommerce Order Search
cs_CZ: Povolte vyhledávání objednávek WooCommerce

en: Enable Zapier connection
cs_CZ: Povolit připojení Zapier

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Enabled (make variable)
cs_CZ: Povoleno (vytvořit proměnnou)

en: Enabled (recommended)
cs_CZ: Povoleno (doporučeno)

en: Enabled (use custom button settings)
cs_CZ: Povoleno (použít vlastní nastavení tlačítek)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
cs_CZ: Povolením této možnosti také zabráníte vyskakování klávesnice na mobilních zařízeních

en: Enclosure
cs_CZ: Ohrada

en: English / Western (default)
cs_CZ: Angličtina / Západní (výchozí)

en: English / Western formatting is the default
cs_CZ: Výchozí formátování je angličtina / západní

en: English/Australia
cs_CZ: Angličtina / Austrálie

en: English/New Zealand
cs_CZ: Angličtina / Nový Zéland

en: English/UK
cs_CZ: Angličtina / Velká Británie

en: Enter "4" to display 16 as 0016
cs_CZ: Zadáním „4“ zobrazíte 16 jako 0016

en: Enter a custom email address or use the blog settings
cs_CZ: Zadejte vlastní e-mailovou adresu nebo použijte nastavení blogu

en: Enter a custom entry title
cs_CZ: Zadejte vlastní název záznamu

en: Enter a custom form post URL
cs_CZ: Zadejte adresu URL příspěvku vlastního formuláře

en: Enter a custom URL to link to
cs_CZ: Zadejte vlastní adresu URL, na kterou chcete odkazovat

en: Enter a custom URL to redirect to
cs_CZ: Zadejte vlastní adresu URL, na kterou chcete přesměrovat

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
cs_CZ: Chcete-li načíst dynamickou adresu od uživatelů, zadejte pevnou adresu / PSČ nebo zadejte jedinečný název pole

en: Enter a name
cs_CZ: Zadejte jméno

en: Enter a name for your form
cs_CZ: Zadejte název formuláře

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
cs_CZ: Pokud chcete, aby příspěvek měl rodiče, zadejte ID rodiče

en: Enter a password to protect the form
cs_CZ: Zadejte heslo pro ochranu formuláře

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
cs_CZ: Zadejte předdefinovanou masku, např .: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
cs_CZ: Zadejte silné heslo

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
cs_CZ: Zadejte již existující ID produktu Stripe, kterému bude tato cena patřit

en: Enter an email address
cs_CZ: Zadejte e-mailovou adresu

en: Enter anything you like for the copyright section
cs_CZ: Do sekce copyright zadejte cokoli, co se vám líbí

en: Enter Coupon ID:
cs_CZ: Zadejte ID kupónu:

en: Enter custom parameter string
cs_CZ: Zadejte řetězec vlastních parametrů

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
cs_CZ: Zadejte vlastní adresu URL (v případě potřeby použijte {tags})

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
cs_CZ: Zadejte ID formuláře pro porovnání názvu duplicitního záznamu

en: Enter latitudes and longitudes
cs_CZ: Zadejte zeměpisné šířky a délky

en: Enter product price/plan ID.
cs_CZ: Zadejte cenu produktu/ID plánu.

en: Enter Promotion ID:
cs_CZ: Zadejte ID promoakce:

en: Enter shipping rate ID:
cs_CZ: Zadejte ID sazby za dopravu:

en: Enter tags (comma separated)
cs_CZ: Zadejte značky (oddělené čárkou)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
cs_CZ: Zadejte pole, která je třeba pro předplatitele uložit

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
cs_CZ: Zadejte částku v hodinách, než vyprší platnost odkazu na opakování platby. Musí to být číslo mezi 24 a 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
cs_CZ: Zadejte název slimáka, např. Barvu nebo podmínku

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
cs_CZ: Zadejte atributy, které je třeba pro tento produkt uložit. Umístěte každou kategorii atributu na nový řádek oddělený čárami \"|\". Definujte své hodnoty takto:%3$sAttribute Slug|Hodnota atributu|Visible|Variation|Taxonomys%3$sPříklad se značkami:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sPříklad bez značek: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sPovolené hodnoty:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
cs_CZ: Zadejte ID kategorie, která chcete oddělit čárkami

en: enter the field name
cs_CZ: zadejte název pole

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
cs_CZ: Zadejte ID seznamu nebo zadejte {tag}

en: Enter the name of the post type
cs_CZ: Zadejte název typu příspěvku

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
cs_CZ: Zadejte název typu příspěvku (např. příspěvek, stránka, produkt)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
cs_CZ: Zadejte ID příspěvku, abyste je oddělili čárkami

en: Enter the price
cs_CZ: Zadejte cenu

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
cs_CZ: Zadejte vlastní metadata produktů (volitelné)

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
cs_CZ: Zadejte ID produktu (produktů), které je třeba přidat do košíku

en: Enter the second value you want to validate
cs_CZ: Zadejte druhou hodnotu, kterou chcete ověřit

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
cs_CZ: Zadejte název tabulky včetně předpony, např .: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
cs_CZ: Zadejte názvy značek oddělené čárkou, např.: vývojáři, prodej, tisk

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
cs_CZ: Zadejte název slimáku taxonomie, např. Kategorie nebo product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
cs_CZ: Zadejte jedinečný název pole, do kterého má být vyplněna hodnota vzdálenosti (povinné)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
cs_CZ: Zadejte ID uživatele, které chcete oddělit čárkami

en: Enter the value you want to validate
cs_CZ: Zadejte hodnotu, kterou chcete ověřit

en: Entry date
cs_CZ: Datum nástupu

en: Entry ID
cs_CZ: ID vstupu

en: Entry search
cs_CZ: Hledání vstupu

en: Entry searched
cs_CZ: Záznam prohledán

en: Entry status
cs_CZ: Stav vstupu

en: Entry status after payment completed
cs_CZ: Stav zadání po dokončení platby

en: Entry title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Equal
cs_CZ: Rovnat se

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error Colors
cs_CZ: Chybové barvy

en: Error FadeIn Duration
cs_CZ: Trvání chyby FadeIn

en: Error Message Colors
cs_CZ: Barvy chybových zpráv

en: Error message positioning
cs_CZ: Umístění chybové zprávy

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
cs_CZ: Chybová zpráva, která se zobrazí uživateli, když bylo pole nesprávně vyplněno (když ověření selhalo)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
cs_CZ: Chybová zpráva, která se zobrazí uživateli, když pole nebylo vyplněno. Pokud je ponecháno prázdné, vrátí se zpět k „chybové zprávě ověření“.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
cs_CZ: Chyba: Server nemohl uložit formulář, protože požadavek je příliš velký. Kontaktujte svého webmastera a zvyšte limity serveru.

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
cs_CZ: ERROR_LOG - výstup do protokolu chyb nakonfigurovaný v php.ini

en: Esperanto
cs_CZ: esperanto

en: Estonian
cs_CZ: estonština

en: European - dd-mm-yy
cs_CZ: Evropská - dd-mm-rr

en: Every minute
cs_CZ: Každou minutu

en: Exact match
cs_CZ: Přesná shoda

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
cs_CZ: Příklad 100 let v minulosti a 5 let v budoucnosti: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
cs_CZ: Příklad vrácení ID řádku: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
cs_CZ: Příklad s {tags}

en: Example without {tags}
cs_CZ: Příklad bez {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
cs_CZ: Příklad pro vrácení řádku Jméno: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
cs_CZ: Příklad: 09:00%sMůžete také použít {tags}, například k dynamickému načtení časového razítka (epochy). Tímto způsobem jej můžete použít v kombinaci s prvkem Kalkulačka k výpočtu času v budoucnosti, například 2 hodiny v budoucnosti (nechte prázdné, chcete-li tuto funkci deaktivovat)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
cs_CZ: Příklad: 17:00%sMůžete také použít {tags}, například k dynamickému načtení časového razítka (epochy). Tímto způsobem jej můžete použít v kombinaci s prvkem Kalkulačka k výpočtu času v budoucnosti, například 2 hodiny v budoucnosti (nechte prázdné, chcete-li tuto funkci deaktivovat)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
cs_CZ: Příklad: 2 = dvě hodiny poté, -5 = pět hodin před<br /> (základním časem bude čas odeslání formuláře)

en: Example: Company Name
cs_CZ: Příklad: Název společnosti

en: Example: first_name|last_name|email
cs_CZ: Příklad: křestní jméno|příjmení|e-mail

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
cs_CZ: Příklad: pokud chcete omezit 2 odeslání na uživatele, nastavte toto na „2“

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
cs_CZ: Příklad: pokud chcete omezit formulář na celkem 50 příspěvků, nastavte tuto možnost na „50“

en: Example: info@companyname.com
cs_CZ: Příklad: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
cs_CZ: Příklad: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
cs_CZ: Příklad: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example: Verify your account
cs_CZ: Příklad: Ověřte svůj účet

en: Example: Your account has been approved
cs_CZ: Příklad: Váš účet byl schválen

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
cs_CZ: Příklad: Vaše nové heslo. Můžete použít {user_login}

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
cs_CZ: Příklad:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(zadejte každý rozsah na nový řádek)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
cs_CZ: Příklad:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sMožná pole k vyplnění na stránce pokladny jsou: %1$s

en: Exclude a category
cs_CZ: Vyloučit kategorii

en: Exclude a post
cs_CZ: Vyloučit příspěvek

en: Exclude dates or a range of dates
cs_CZ: Vyloučte data nebo rozsah dat

en: Exclude empty values from email loop
cs_CZ: Vyloučte prázdné hodnoty ze smyčky e-mailu

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
cs_CZ: Vyloučit pole ze souboru CSV (umístit název každého pole na nový řádek)

en: Exclude from admin email
cs_CZ: Vyloučit z e-mailu správce

en: Exclude from all emails
cs_CZ: Vyloučit ze všech e-mailů

en: Exclude from confirmation email
cs_CZ: Vyloučit z potvrzovacího e-mailu

en: Exclude from email
cs_CZ: Vyloučit z e-mailu

en: Exclude specific days
cs_CZ: Vyloučit konkrétní dny

en: Exclude user(s)
cs_CZ: Vyloučit uživatele

en: Existing Page
cs_CZ: Stávající stránka

en: Expiration time in days
cs_CZ: Doba expirace ve dnech

en: Expired
cs_CZ: Platnost vypršela

en: Export
cs_CZ: Vývozní

en: Export & Import
cs_CZ: Vyvoz dovoz

en: Export Contact Entries
cs_CZ: Exportovat položky kontaktů

en: Export Contact Entries to CSV
cs_CZ: Exportujte položky kontaktů do formátu CSV

en: Export form
cs_CZ: Exportní formulář

en: Export Forms
cs_CZ: Exportní formuláře

en: Export Settings
cs_CZ: Nastavení exportu

en: Export to CSV
cs_CZ: Export do CSV

en: Extra styles
cs_CZ: Extra styly

en: Fade in down to up
cs_CZ: Fade in down up

en: Fade in left to right
cs_CZ: Fade zleva doprava

en: Fade in right to left
cs_CZ: Fade zprava doleva

en: Fade in without movement
cs_CZ: Fade in bez pohybu

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
cs_CZ: Trvání FadeIn v milisekundách (0 není žádný efekt prolínání)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
cs_CZ: Trvání FadeOut v milisekundách (0 není žádný efekt zeslabení)

en: Failed
cs_CZ: Nepodařilo se

en: Failed to process data, please try again
cs_CZ: Data se nepodařilo zpracovat, zkuste to prosím znovu

en: Faroese
cs_CZ: Faerský

en: Featured product
cs_CZ: Doporučený produkt

en: Feb
cs_CZ: Února

en: February
cs_CZ: Únor

note: Author of the plugin
en: feeling4design
cs_CZ: feel4design

en: Field Colors
cs_CZ: Barvy polí

en: Field Colors Focus
cs_CZ: Zaostření barev pole

en: Field description
cs_CZ: Popis pole

en: Field description font size
cs_CZ: Velikost písma popisu pole

en: Field description font weight
cs_CZ: Tloušťka písma popisu pole

en: Field description line height
cs_CZ: Výška řádku popisu pole

en: Field height in pixels
cs_CZ: Výška pole v pixelech

en: Field is required!
cs_CZ: Políčko je vyžadováno!

en: Field Label
cs_CZ: Štítek pole

en: Field label
cs_CZ: Štítek pole

en: Field label font size
cs_CZ: Velikost písma štítku pole

en: Field label font weight
cs_CZ: Tloušťka písma štítku pole

en: Field label line height
cs_CZ: Výška řádku štítku pole

en: Field Loop:
cs_CZ: Polní smyčka:

en: Field name
cs_CZ: Název pole

en: Field size
cs_CZ: Velikost pole

en: Field size in height
cs_CZ: Velikost pole na výšku

en: Field type
cs_CZ: Typ pole

en: Field width in pixels
cs_CZ: Šířka pole v pixelech

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
cs_CZ: Pole k přeskočení (zadejte jedinečné názvy polí oddělené rourami)

en: File
cs_CZ: Soubor

en: file
cs_CZ: soubor

en: File upload
cs_CZ: Nahrání souboru

en: File Upload Settings
cs_CZ: Nastavení nahrávání souborů

en: Filesize is too big
cs_CZ: Velikost souboru je příliš velká

en: Filled border color (leave blank for no border)
cs_CZ: Vyplněná barva ohraničení (ponechte prázdné bez ohraničení)

en: Filled bottom background color
cs_CZ: Vyplněná spodní barva pozadí

en: Filled font color
cs_CZ: Vyplněná barva písma

en: Filled top background color
cs_CZ: Vyplněná horní barva pozadí

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter by (leave blank to search all)
cs_CZ: Filtrovat podle (ponechte prázdné pro vyhledání všech)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
cs_CZ: Filtrovat podle formulářů (nebo nechat prázdné, chcete-li exportovat položky ze všech formulářů)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
cs_CZ: Filtrovat podle stavu objednávky (ponechte prázdné pro vyhledání všech)

en: Filter logic
cs_CZ: Logika filtru

en: Filter method
cs_CZ: Filtrační metoda

en: Filter options
cs_CZ: Možnosti filtrování

en: Filter placeholder
cs_CZ: Zástupný symbol filtru

en: Filter posts by specific taxonomy
cs_CZ: Filtrujte příspěvky podle konkrétní taxonomie

en: Filter users by role(s)
cs_CZ: Filtrovat uživatele podle rolí

en: Filters relation
cs_CZ: Vztah filtrů

en: Finnish
cs_CZ: Finština

en: First choice
cs_CZ: První volba

en: First day of week
cs_CZ: První den v týdnu

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: First name
cs_CZ: Jméno

en: First name (optional)
cs_CZ: Jméno (volitelné)

en: First/Last name
cs_CZ: První příjmení

en: first_choice
cs_CZ: první volba

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
cs_CZ: Opraveno (např.: vždy v 9:00)

en: Fixed (not recommended)
cs_CZ: Opraveno (nedoporučuje se)

en: Float
cs_CZ: Plovák

en: Focussed border color (leave blank for no border)
cs_CZ: Barva zaostřeného ohraničení (ponechte prázdné bez ohraničení)

en: Focussed bottom background color
cs_CZ: Zaostřená spodní barva pozadí

en: Focussed font color
cs_CZ: Zaměřená barva písma

en: Focussed top background color
cs_CZ: Zaostřená horní barva pozadí

en: Font Color
cs_CZ: Barva fontu

en: Font color
cs_CZ: Barva fontu

en: Font Color Focus
cs_CZ: Zaměření barvy písma

en: Font family
cs_CZ: Rodina písem

en: Font size in pixels
cs_CZ: Velikost písma v pixelech

en: Font styles
cs_CZ: Styly písma

en: Font styles (mobile/responsive)
cs_CZ: Styly písma (mobilní/responzivní)

en: Font weight
cs_CZ: Váha písma

en: Footer colors
cs_CZ: Barvy zápatí

en: Footer margins (in units declared above)
cs_CZ: Okraje zápatí (v jednotkách deklarovaných výše)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
cs_CZ: Pouze pro vývojáře, které nejsou ve výchozím nastavení viditelné, to můžete změnit pomocí vlastního CSS.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
cs_CZ: Vynutit odezvu na mobilních zařízeních (vždy 100% šířka)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
cs_CZ: Vynutit použití konců řádků místo odstavců

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
cs_CZ: Vynutit: použít výše uvedené nastavení pro všechny e-maily správce (nastavení definované v jednotlivých formulářích bude ignorováno)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
cs_CZ: Vynutit: použít výše uvedené nastavení pro všechny potvrzovací e-maily (nastavení definované u jednotlivých formulářů bude ignorováno)

en: form
cs_CZ: formulář

en: Form creation failed, could not find original form:
cs_CZ: Vytvoření formuláře se nezdařilo, nelze najít původní formulář:

en: Form Elements
cs_CZ: Formové prvky

en: Form ID's separated by commas
cs_CZ: ID formuláře oddělené čárkami

en: Form loading icon (preloader)
cs_CZ: Ikona načítání formulářů (předběžné načítání)

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
cs_CZ: Příklad okrajů formuláře: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
cs_CZ: Maximální šířka formuláře

en: Form Name
cs_CZ: Název formuláře

en: Form name
cs_CZ: Název formuláře

en: Form redirect option
cs_CZ: Možnost přesměrování formuláře

en: Form Settings
cs_CZ: Nastavení formuláře

en: Form settings
cs_CZ: Nastavení formuláře

en: Form setup wizard
cs_CZ: Průvodce nastavením formuláře

en: form-not-saved-yet
cs_CZ: formulář-dosud neuloženo

en: Form:
cs_CZ: Formulář:

en: Fr
cs_CZ: Fr.

en: French
cs_CZ: francouzština

en: Fri
cs_CZ: Pá

en: Friday
cs_CZ: pátek

en: From
cs_CZ: Z

en: From Bottom
cs_CZ: Ze dna

en: From date
cs_CZ: Od data

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
cs_CZ: Od data (rrrr-mm-dd): Zobrazí vyskakovací okno v rámci určitého časového období

en: From email
cs_CZ: Z e-mailu

en: From email:
cs_CZ: Z e-mailu:

en: From Left
cs_CZ: Zleva

en: From name
cs_CZ: Ze jména

en: From name:
cs_CZ: Ze jména:

en: From Right
cs_CZ: Zprava

en: From Top
cs_CZ: Z vrcholu

en: Front-end Posting
cs_CZ: Front-end účtování

en: Front-end Posting Settings
cs_CZ: Nastavení front-end účtování

en: Full Name
cs_CZ: Celé jméno

en: Full Rounded
cs_CZ: Plně zaoblené

en: Future
cs_CZ: Budoucnost

en: Galician
cs_CZ: Galicijština

en: General
cs_CZ: Všeobecné

en: Generate new password on the fly when sending approve email
cs_CZ: Vygenerujte nové heslo za chodu při odesílání schvalovacího e-mailu

en: Generated PDF
cs_CZ: Vygenerované PDF

en: Generated PDF file
cs_CZ: Vygenerovaný soubor PDF

en: Generated PDF Label
cs_CZ: Generovaný štítek PDF

en: Generated PDF name
cs_CZ: Vygenerovaný název PDF

en: Generated PDF URL
cs_CZ: Vygenerovaná adresa URL PDF

en: Generating PDF file...
cs_CZ: Generování souboru PDF ...

en: Generating text
cs_CZ: Generování textu

en: Georgian
cs_CZ: Gruzínský

en: German
cs_CZ: Němec

en: Get your API key
cs_CZ: Získejte svůj API klíč

en: Get your webhook signing secret key
cs_CZ: Získejte tajný podpisový klíč webhooku

en: Give this listing a name
cs_CZ: Pojmenujte tento zápis

en: Global font family
cs_CZ: Globální rodina písem

en: Global font size
cs_CZ: Globální velikost písma

en: Global font weight
cs_CZ: Globální tloušťka písma

en: Global Form locker / submission limit
cs_CZ: Globální limit skříňky / odeslání formuláře

en: Global line height
cs_CZ: Globální výška řádku

en: Global Overriding
cs_CZ: Globální přepsání

en: Global secret name
cs_CZ: Globální tajný název

en: Global secret value
cs_CZ: Globální tajná hodnota

en: Global secrets
cs_CZ: Globální tajemství

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
cs_CZ: Globální tajemství lze použít ve všech vašich formách. Ujistěte se, že jste nezměnili žádné existující tajné klíče, jinak by to mohlo ovlivnit dříve vytvořené formuláře, které používají globální tajné klíče.

en: Global Unique ID for referencing the post
cs_CZ: Globální jedinečné ID pro odkazování na příspěvek

en: Google API key
cs_CZ: Klíč Google API

en: Google Maps API - Key
cs_CZ: Google Maps API – klíč

en: Google Maps API - Language
cs_CZ: Google Maps API – jazyk

en: Google Maps API - Region
cs_CZ: Google Maps API – Region

en: Google reCAPTCHA verification failed!
cs_CZ: Ověření Google reCAPTCHA se nezdařilo!

en: Gradient Bottom
cs_CZ: Přechodové dno

en: Gradient Bottom Focus
cs_CZ: Přechod spodní ostření

en: Greater than
cs_CZ: Větší než

en: Greater than or equal to
cs_CZ: Větší nebo rovno

en: Greek
cs_CZ: řecký

en: Grid
cs_CZ: Mřížka

en: Gross amount
cs_CZ: Hrubá částka

en: Grouped field
cs_CZ: Seskupené pole

en: Handling amount
cs_CZ: Manipulační množství

en: Handling charges
cs_CZ: Manipulace s poplatky

en: Header colors
cs_CZ: Barvy záhlaví

en: Header margins (in units declared above)
cs_CZ: Okraje záhlaví (v jednotkách deklarovaných výše)

en: Heading
cs_CZ: Nadpis

en: Heading 1
cs_CZ: Nadpis 1

en: Heading 2
cs_CZ: Nadpis 2

en: Heading 3
cs_CZ: Nadpis 3

en: Heading 4
cs_CZ: Nadpis 4

en: Heading 5
cs_CZ: Okruh 5

en: Heading 6
cs_CZ: Nadpis 6

en: Heading size
cs_CZ: Velikost nadpisu

en: Heading Styles
cs_CZ: Styly nadpisů

en: Hebrew
cs_CZ: hebrejština

en: height
cs_CZ: výška

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
cs_CZ: Dobrý den, {user_login}, váš účet byl ověřen!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
cs_CZ: Zde můžete změnit serverová nastavení, která platí pro váš backend

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
cs_CZ: Zde můžete změnit způsob zpracování a nahrávání souborů

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
cs_CZ: Zde můžete zadat položky, které je třeba po odeslání formuláře přidat do košíku

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
cs_CZ: Zde můžete přepsat konkrétní nastavení pro všechny formuláře (včetně dříve vytvořených formulářů). Použijte jej pouze v případě, že máte nastavení, které je třeba použít ve všech formulářích. Chcete-li skutečně použít nastavení na všechny formuláře, musíte zaškrtnout políčko „Vynutit: ...“, které odpovídá nastavení. Pokud se později rozhodnete zrušit zaškrtnutí políčka, staré hodnoty formuláře budou znovu použity. To znamená, že pokud použijete níže uvedená nastavení, ve skutečnosti nepřepíše žádné z vašich nastavení formuláře, ale jednoduše je ignoruje.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
cs_CZ: Zde můžete nastavit cenu předplatného, čas a období

en: Hidden
cs_CZ: Skrytý

en: hidden
cs_CZ: skrytý

en: Hidden field
cs_CZ: Skryté pole

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide back to top button
cs_CZ: Tlačítko Skrýt zpět nahoru

en: Hide empty categories
cs_CZ: Skrýt prázdné kategorie

en: Hide field icons
cs_CZ: Skrýt ikony polí

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
cs_CZ: Skrýt soubory z knihovny médií, které byly nahrány prostřednictvím formulářů

en: Hide form after submitting
cs_CZ: Skrýt formulář po odeslání

en: Hide form from locked out users
cs_CZ: Skrýt formulář před uzamčenými uživateli

en: Hide form from logged in users
cs_CZ: Skrýt formulář před přihlášenými uživateli

en: Hide form from not logged in users
cs_CZ: Skrýt formulář před nepřihlášenými uživateli

en: Hide form when locked
cs_CZ: Skrýt formulář, když je uzamčen

en: Hide on mobile devices
cs_CZ: Skrýt na mobilních zařízeních

en: Hide products from the shop
cs_CZ: Skrýt produkty z obchodu

en: Hide steps on mobile devices
cs_CZ: Skrýt kroky na mobilních zařízeních

en: Hide the form from locked out users
cs_CZ: Skryjte formulář před uzamčenými uživateli

en: Hide the form from logged in users
cs_CZ: Skrýt formulář před přihlášenými uživateli

en: Hide the form from not logged in users
cs_CZ: Skrýt formulář před nepřihlášenými uživateli

en: Hindi
cs_CZ: hindština

en: Horizontal display ( -- )
cs_CZ: Horizontální displej ( -- )

en: Horizontal tabs
cs_CZ: Vodorovné záložky

en: Hover
cs_CZ: Vznášet se

en: How does this field need to be validated?
cs_CZ: Jak je třeba toto pole ověřit?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
cs_CZ: Kolik příspěvků by se mělo získat maximálně?

en: How times should be displayed in the list and input element.
cs_CZ: Jak se mají zobrazovat časy v seznamu a vstupním prvku.

en: How to display your icon.
cs_CZ: Jak zobrazit vaši ikonu.

en: How to handle debug output
cs_CZ: Jak zpracovat výstup ladění

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
cs_CZ: HTML - výstup unikl, konce řádků převedeny na `<br>, vhodné pro výstup prohlížeče

en: HTML Elements
cs_CZ: Prvky HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
cs_CZ: HTML/zpráva, která se má zobrazit uživatelům, kteří nevidí záznam (ponechte prázdné, pokud nechcete zobrazit žádné)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
cs_CZ: HTML/zpráva, která se zobrazí, když nejsou žádné výsledky (nechte prázdné, pokud nejsou žádné)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
cs_CZ: HTML/zpráva, která se má zobrazit, když na základě filtru nejsou žádné výsledky (nechte prázdné, pokud nejsou žádné)

en: HTTP v1.0 (default)
cs_CZ: HTTP v1.0 (výchozí)

en: HTTP version
cs_CZ: Verze HTTP

en: http://
cs_CZ: http: //

en: Huge
cs_CZ: Obrovský

en: Hungarian
cs_CZ: maďarský

en: Icelandic
cs_CZ: islandský

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon alignment
cs_CZ: Zarovnání ikon

en: Icon Colors
cs_CZ: Barvy ikon

en: Icon positioning
cs_CZ: Umístění ikony

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
cs_CZ: ID stávajícího zákazníka, pokud takový existuje. V platebním režimu se k předvyplnění e-mailu, jména, údajů o kartě a fakturační adresy na stránce Pokladna použije poslední způsob platby kartou zákazníka. V režimu předplatného bude použita výchozí platební metoda zákazníka, pokud se jedná o kartu, a jinak bude použita nejnovější karta. Platná fakturační adresa, fakturační jméno a fakturační e-mail jsou vyžadovány u způsobu platby pro službu Checkout, aby bylo možné předem vyplnit údaje o kartě zákazníka.

en: ID's
cs_CZ: ID

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
cs_CZ: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: iDeal
cs_CZ: ideál

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
cs_CZ: Pokud je pole uvnitř dynamického sloupce, systém automaticky přidá všechna metadata. Umístěte každé ID produktu s jeho metadaty na nový řádek oddělený svislou čarou „|“.%1$s%2$sPříklad se značkami:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$ sPříklad bez značek:%3$s 82921|Barva|Červená%1$s%2$sPovolené hodnoty:%3$s celé číslo|řetězec|řetězec.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
cs_CZ: Pokud jsou sazby dopravy založené na profilu nakonfigurovány na základě hmotnosti, použije se pro výpočet poplatků za dopravu při platbě součet hodnot hmotnosti. Platná hodnota je desetinné číslo se dvěma platnými číslicemi vpravo od desetinné čárky.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
cs_CZ: Pokud je tato hodnota zadána, bude použita při vytvoření objektu Customer. Pokud není zadána, zákazníci budou požádáni o zadání své e-mailové adresy. Tento parametr použijte k předvyplnění údajů o zákaznících, pokud již máte v evidenci e-mail.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
cs_CZ: Pokud se částka zdá být správná, musí si zákazník ověřit u vydavatele karty, že může tuto částku nakupovat.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
cs_CZ: Pokud čtečka karet podporuje Online PIN, měl by být zákazník vyzván k zadání PIN, aniž by byla vytvořena nová transakce. Pokud čtečka karet nepodporuje Online PIN, měl by to zákazník zkusit znovu vložením karty a zadáním PINu.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
cs_CZ: Pokud načítáte formuláře prostřednictvím prvků iframe, které mají jiný původ, budete muset zakázat kontrolu CSRF, abyste mohli odesílat formuláře. To se nedoporučuje. Použijte to pouze v případě, že nemáte jiné řešení.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
cs_CZ: Pokud tuto možnost povolíte, ujistěte se, že jste nastavili svůj %sklíč Google API%s v části „Super formuláře > Nastavení > Nastavení formulářů“

en: If you have set an image, the image will override the icon
cs_CZ: Pokud jste nastavili obrázek, obrázek přepíše ikonu

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
cs_CZ: Pokud potřebujete odeslat 10 upomínek, zadejte: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
cs_CZ: Pokud je na vašem webu spuštěn systém ukládání do mezipaměti, který neumožňuje použití souborů cookie, např. Mezipaměť Varnish Cache nebo NGINX, můžete povolit tuto možnost a zakázat ukládání souborů cookie. Všimněte si, že to rozbije některé funkce pluginu, které vyžadují soubory cookie. Například funkce „Uložit postup formuláře“ nebude fungovat, pokud je tato možnost povolena.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
cs_CZ: Pokud váš web požaduje Ajax k odeslání obsahu, aktivujte tuto možnost. Tím je zajištěno, že styly / skripty budou načteny před požadavkem Ajaxu.

en: Image
cs_CZ: obraz

en: Image Alignment
cs_CZ: Zarovnání obrazu

en: Image background size
cs_CZ: Velikost pozadí obrázku

en: Image Button (leave blank to use text button)
cs_CZ: Tlačítko Obrázek (pro použití textu ponechte prázdné)

en: Image Link
cs_CZ: Odkaz na obrázek

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
cs_CZ: Imperial (vzdálenost vrácená v mílích a stopách)

en: Import completed
cs_CZ: Import byl dokončen

en: Import Contact Entries
cs_CZ: Importujte položky kontaktů

en: Import elements
cs_CZ: Importovat prvky

en: Import failed: something went wrong while importing.
cs_CZ: Import se nezdařil: při importu se něco pokazilo.

en: Import file #%d could not be located
cs_CZ: Importovaný soubor #%d nebyl nalezen

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
cs_CZ: Importujte písma prostřednictvím adresy URL (vložte každý na nový řádek)

en: Import form
cs_CZ: Importní formulář

en: Import Forms
cs_CZ: Importovat formuláře

en: Import secrets
cs_CZ: Importovat tajemství

en: Import Settings
cs_CZ: Nastavení importu

en: Import settings
cs_CZ: Importovat nastavení

en: Import translation settings
cs_CZ: Importovat nastavení překladu

en: Important notice:
cs_CZ: Důležité oznámení:

en: Importing...
cs_CZ: Probíhá import ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
cs_CZ: Obecně je povolen pouze jeden typ. Pokud není zadán žádný typ, budou vráceny všechny typy.%3$s%1$sPodporované typy jsou:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: vrátí pouze výsledky geokódování, nikoli obchodní výsledky . Obecně se tento požadavek používá k odlišení výsledků, u kterých může být zadaná poloha neurčitá.%3$s- %1$saddress%2$s: vrátí pouze výsledky geokódování s přesnou adresou. Obecně tento požadavek použijete, když víte, že uživatel bude hledat plně specifikovanou adresu.%3$s- %1$sestablishment%2$s: vrátit pouze obchodní výsledky.%3$s- %1$s(regiony )%2$s: vrátí jakýkoli výsledek odpovídající následujícím typům: lokalita, dílčí lokalita, PSČ, země, úroveň_1 administrativní_oblasti, úroveň_administrativní_oblasti_2%3$s- %1$s(města)%2$s: kolekce typů dává službě Místa pokyn k vrácení výsledky, které odpovídají lokalitě nebo administrativní_úrovni_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
cs_CZ: Abyste mohli volat, musíte ve svém %sAPI manageru%s povolit následující knihovnu:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
cs_CZ: Abyste mohli volat, musíte tyto knihovny povolit ve svém %1$sAPI manageru%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
cs_CZ: Aby se projevily jakékoli změny provedené v níže uvedených nastaveních, musíte obnovit své trvalé odkazy v části %1$sSettings > Trvalé odkazy%2$s kliknutím na „Uložit změny“.

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
cs_CZ: Abyste mohli tuto funkci používat, musíte zadat svůj klíč Google API v %sSuper Forms > Nastavení > Nastavení formuláře%s

en: In stock (default)
cs_CZ: Skladem (výchozí)

en: In stock?
cs_CZ: Na skladě?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
cs_CZ: Zahrnout dynamická data (povolit při použití dynamických sloupců)

en: Incomplete
cs_CZ: Neúplný

en: Incorrect activation code message
cs_CZ: Nesprávná zpráva s aktivačním kódem

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
cs_CZ: Nesprávné souřadnice zeměpisné šířky a délky pro křivky, opravte a aktualizujte prvek!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
cs_CZ: Nesprávné ID seznamu nebo seznam již neexistuje:

en: Incorrect password message
cs_CZ: Zpráva s nesprávným heslem

en: Incorrect password, please try again!
cs_CZ: Nesprávné heslo, zkuste to prosím znovu!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
cs_CZ: Uveďte, co uživatel potřebuje k zadání nebo výběru. (ponechte prázdné pro odstranění)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
cs_CZ: Označuje pole v e-mailech a položkách kontaktů. (Požadované)

en: Individual / Grouped
cs_CZ: Jednotlivec / seskupeno

en: Individual field
cs_CZ: Individuální pole

en: Indonesian
cs_CZ: indonéština

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
cs_CZ: Zdědit záhlaví z nastavení e-mailu správce nebo potvrzení.%1$s%2$sPoznámka:%3$s musíte definovat vlastní záhlaví pro případ, že neposíláte e-maily správce nebo potvrzovací e-maily.

en: Inside the field
cs_CZ: Uvnitř pole

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
cs_CZ: Místo super formulářů odesílajících všechna dostupná data můžete odeslat vlastní POST s požadovanými vlastními parametry

en: Insurance
cs_CZ: Pojištění

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
cs_CZ: Celé číslo představující počet dní zkušebního období, než je zákazníkovi poprvé účtováno. Musí být alespoň 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
cs_CZ: Neplatný JSON, opravte prosím chyby a zkuste to znovu!

en: Invalid phonenumber!
cs_CZ: Neplatné telefonní číslo!

en: Invalid SMTP settings!
cs_CZ: Neplatné nastavení SMTP!

en: Invoice ID
cs_CZ: ID faktury

en: Invoice number
cs_CZ: Číslo faktury

en: Invoice number padding (leading zero's)
cs_CZ: Vyplnění čísla faktury (počáteční nula)

en: IP-address
cs_CZ: IP adresa

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
cs_CZ: není platný 24hodinový formát hodin, opravte jej a ujistěte se, že používáte 24hodinový formát, např.: 21:45

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
cs_CZ: ISO 8601 - rr-mm-dd

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
cs_CZ: Nejlepší je používat místní tajné klíče, pokud nemáte konkrétní případ použití, který vyžaduje použití pro globální tajné klíče.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
cs_CZ: Doporučuje se vždy ukládat pouze jeho hodnotu, pokud opravdu nevyžadujete jinak

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
cs_CZ: Není možné vložit vícedílné uvnitř vícedílného

en: Italian
cs_CZ: italština

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
cs_CZ: Popis položky (nechte prázdné, aby uživatelé mohli zadat název)

en: Item name
cs_CZ: Název položky

en: Item number (to track product or service)
cs_CZ: Číslo položky (pro sledování produktu nebo služby)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
cs_CZ: Cena položky (nechte prázdné, aby uživatel mohl zadat svou vlastní cenu)

en: Items to be added to cart
cs_CZ: Položky, které mají být přidány do košíku

en: January
cs_CZ: leden

en: Japanese
cs_CZ: japonský

en: July
cs_CZ: červenec

en: Jun
cs_CZ: Červen

en: June
cs_CZ: červen

en: Kazakh
cs_CZ: Kazašský

en: Keep connection open after each message
cs_CZ: Po každé zprávě udržujte připojení otevřené

en: Keep current orientation (default)
cs_CZ: Zachovat aktuální orientaci (výchozí)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
cs_CZ: Ponechat stávající roli (použijte ji pouze při aktualizaci stávajícího uživatele)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
cs_CZ: Zachovat původní velikost na mobilních zařízeních (zabrání 100% šířce)

en: Keyword/Tag background
cs_CZ: Pozadí klíčového slova

en: Keyword/Tag delete icon
cs_CZ: Ikona odstranění klíčového slova/značky

en: Keyword/Tag delete icon hover
cs_CZ: Umístěte kurzor myši na ikonu smazání klíčového slova/značky

en: Keyword/Tag font
cs_CZ: Písmo klíčových slov

en: Keyword/Tag list background hover
cs_CZ: Umístěte kurzor na pozadí seznamu klíčových slov/značek

en: Keywords split method (default=both)
cs_CZ: Metoda rozdělení klíčových slov (výchozí = obě)

en: Keywords/Tags colors
cs_CZ: Klíčová slova barvy

en: Korean
cs_CZ: korejština

en: Kyrgyz
cs_CZ: Kyrgyzština

en: Label
cs_CZ: Označení

en: Label & Description colors
cs_CZ: Barvy štítků a popisu

en: Label deffinition for each user
cs_CZ: Definice štítku pro každého uživatele

en: Landscape
cs_CZ: Krajina

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language for the billing information/log-in page
cs_CZ: Jazyk stránky s informacemi o fakturaci/přihlášení

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
cs_CZ: Poslední seskupené pole (zavře / ukončí skupinu)

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Last name (optional)
cs_CZ: Příjmení (volitelné)

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Latvian
cs_CZ: lotyšský

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Layout Elements
cs_CZ: Prvky rozložení

en: Lead Details
cs_CZ: Podrobnosti o zájemci

en: Lead Information
cs_CZ: Informace o zájemci

en: Leave blank for no fees
cs_CZ: Nechte prázdné, bez poplatků

en: Leave blank for no post format
cs_CZ: Pokud nechcete, aby byl příspěvek ve formátu, ponechte prázdné

en: Leave blank for no question icon
cs_CZ: Nechte prázdné pro ikonu bez otázek

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
cs_CZ: Pokud nechcete ikonu používat, ponechte toto pole prázdné.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
cs_CZ: Ponechte prázdné, aby se nevyplňovala žádná pole pokladny

en: leave blank to remove
cs_CZ: ponechte prázdné pro odebrání

en: Leave blank to send all form data
cs_CZ: Chcete-li odeslat všechna data formuláře, nechte pole prázdné

en: Leave blank to use the default product type: simple
cs_CZ: Ponechte prázdné, chcete-li použít výchozí typ produktu: jednoduchý

en: Leave empty for no replacement
cs_CZ: Ponechejte prázdné bez náhrady

en: Left
cs_CZ: Vlevo, odjet

en: left
cs_CZ: Vlevo, odjet:

en: Left (default)
cs_CZ: Vlevo (výchozí)

en: Length of decimal
cs_CZ: Délka desetinného místa

en: Less than
cs_CZ: Méně než

en: Less than or equal to
cs_CZ: Méně než nebo rovno

en: Let a new line break act as shift+enter
cs_CZ: Nechte nový konec řádku fungovat jako Shift + Enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
cs_CZ: Umožněte uživatelům duplikovat pole uvnitř tohoto sloupce

en: Letters only
cs_CZ: Pouze dopisy

en: Licenses
cs_CZ: licence

en: Limit (set to -1 for no limit)
cs_CZ: Limit (nastaveno na -1 bez omezení)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
cs_CZ: Limit pro dynamická pole (0 = neomezeno)

en: Line color
cs_CZ: Barva čáry

en: Line height in pixels
cs_CZ: Výška řádku v pixelech

en: Line Thickness
cs_CZ: Tloušťka čáry

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: List (horizontal)
cs_CZ: Seznam (horizontální)

en: List (vertical)
cs_CZ: Seznam (vertikální)

en: List of available fields:
cs_CZ: Seznam dostupných polí:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
cs_CZ: Seznam podporovaných jazykových kódů: %sPodporované jazyky%s

en: Listings
cs_CZ: Výpisy

en: Listings Add-on
cs_CZ: Doplněk výpisů

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
cs_CZ: Doplněk výpisů %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
cs_CZ: Výpisy vám umožňují zobrazit položky kontaktů v seznamu/tabulce na front-endu. Pro každý formulář můžete mít více záznamů s vlastním nastavením. Můžete zkopírovat a vložit krátký kód výpisu kamkoli na stránku a zobrazit výpis.

en: Lithuanian
cs_CZ: Litevský

en: Live preview
cs_CZ: Živý náhled

en: Live publishable key
cs_CZ: Živý publikovatelný klíč

en: Live secret key
cs_CZ: Živý tajný klíč

en: Live webhook ID
cs_CZ: Živé ID webhooku

en: Live webhook signing secret key
cs_CZ: Živý podepisovací tajný klíč webhooku

en: Load default Settings
cs_CZ: Načíst základní nastavení

en: Load More
cs_CZ: Načíst další

en: Load Quicktags
cs_CZ: Načíst rychlé značky

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Local secret name
cs_CZ: Místní tajný název

en: Local secret value
cs_CZ: Místní tajná hodnota

en: Local secrets
cs_CZ: Místní tajemství

en: Local secrets can only be used in this form only
cs_CZ: Místní tajemství lze použít pouze v této formě

en: Lock all to global settings
cs_CZ: Uzamknout vše na globální nastavení

en: Lock form after specific amount of submissions
cs_CZ: Uzamkněte formulář po konkrétním počtu podání

en: Lock form after specific amount of submissions by user
cs_CZ: Uzamkněte formulář po konkrétním počtu podání od uživatele

en: Lock message description
cs_CZ: Zamknout popis zprávy

en: Lock message title
cs_CZ: Zamknout název zprávy

en: Lock to global settings
cs_CZ: Uzamknout na globální nastavení

en: Login (user will be logged in)
cs_CZ: Přihlásit se (uživatel bude přihlášen)

en: Login page URL
cs_CZ: Adresa URL přihlašovací stránky

en: Long name (default)
cs_CZ: Dlouhý název (výchozí)

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Loop fields HTML
cs_CZ: Smyčka polí HTML

en: Lost Password E-mail Body
cs_CZ: Ztracené heslo Tělo e-mailu

en: Lost Password E-mail Subject
cs_CZ: Zapomenuté heslo Předmět e-mailu

en: Luxembourgish
cs_CZ: Lucemburština

en: Macedonian
cs_CZ: Makedonština

en: Mailchimp Audiance ID
cs_CZ: ID publika Mailchimp

en: Mailchimp Settings
cs_CZ: Nastavení Mailchimp

en: MailPoet Settings
cs_CZ: Nastavení MailPoet

en: Mailster Settings
cs_CZ: Nastavení Mailster

en: Make a duplicate from this form
cs_CZ: Z tohoto formuláře vytvořte duplikát

en: Make a duplicate of this entry
cs_CZ: Vytvořte duplikát této položky

en: Make column invisible
cs_CZ: Nastavit sloupec jako neviditelný

en: Make days shown before or after the current month selectable
cs_CZ: Umožněte výběr dnů zobrazených před nebo po aktuálním měsíci

en: Make field read-only
cs_CZ: Nastavit pole jen pro čtení

en: Make field variable
cs_CZ: Nastavit proměnnou pole

en: Make popup sticky
cs_CZ: Udělejte vyskakovací okno lepivé

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
cs_CZ: Ujistěte se, že jsou pro tento webhook povoleny následující události:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
cs_CZ: Ujistěte se, že jste zadali své přihlašovací údaje Stripe API přes %sSuper Forms > Nastavení > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
cs_CZ: Toto pole deaktivujte, takže uživatel nebude moci upravit hodnotu pole

en: Malaysian
cs_CZ: Malajský

en: Manage stock?
cs_CZ: Spravovat zásoby?

en: Manually enter each condition (default)
cs_CZ: Ručně zadat každou podmínku (výchozí)

en: Map address (location)
cs_CZ: Adresa na mapě (umístění)

en: Map custom fields
cs_CZ: Mapujte vlastní pole

en: Map data with fields
cs_CZ: Mapová data s poli

en: Map data with form fields
cs_CZ: Mapová data s poli formuláře

en: Map zoom
cs_CZ: Přiblížení mapy

en: March
cs_CZ: březen

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
cs_CZ: Okraj mezi položkami (spodní okraj / mezery)

en: Margins (top right bottom left)
cs_CZ: Okraje (vpravo nahoře dole vlevo)

en: Mark read
cs_CZ: Označit jako přečtené

en: Mark this entry as read
cs_CZ: Označte tuto položku jako přečtenou

en: Mark this entry as unread
cs_CZ: Označit tento záznam jako nepřečtený

en: Mark unread
cs_CZ: Označit nepřečtené

en: Max characters/selections allowed
cs_CZ: Maximální povolený počet znaků / výběrů

en: Max image height in pixels (0 = no max)
cs_CZ: Maximální výška obrázku v pixelech (0 = žádná max.)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
cs_CZ: Maximální šířka obrázku v pixelech (0 = žádná max.)

en: Max number allowed
cs_CZ: Maximální povolený počet

en: Max. Connect with other datepicker
cs_CZ: Max. Spojte se s dalším DatePickerem

en: Maximize all elements
cs_CZ: Maximalizujte všechny prvky

en: Maximum image height in pixels
cs_CZ: Maximální výška obrázku v pixelech

en: Maximum image width in pixels
cs_CZ: Maximální šířka obrázku v pixelech

en: Maximum number of rows to display
cs_CZ: Maximální počet řádků k zobrazení

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
cs_CZ: Je povolen maximálně jednoroční interval (1 rok, 12 měsíců nebo 52 týdnů).

en: May
cs_CZ: Smět

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Medium (default)
cs_CZ: Střední (výchozí)

en: Medium - d MM, y
cs_CZ: Střední - d MM, r

en: Menu order (blank = 0)
cs_CZ: Pořadí menu (prázdné = 0)

en: Message for locked out users
cs_CZ: Zpráva pro uzamčené uživatele

en: Message for not logged in users
cs_CZ: Zpráva pro nepřihlášené uživatele

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
cs_CZ: Metrická (vzdálenost vrácená v kilometrech a metrech)

en: Min characters/selections allowed
cs_CZ: Minimální povolený počet znaků / výběrů

en: Min height in pixels
cs_CZ: Minimální výška v pixelech

en: Min number allowed
cs_CZ: Minimální povolený počet

en: Min. Connect with other datepicker
cs_CZ: Min. Spojte se s dalším DatePickerem

en: Minimal
cs_CZ: Minimální

en: Minimize
cs_CZ: Minimalizovat

en: Minimize all elements
cs_CZ: Minimalizujte všechny prvky

en: Minimum width of each item
cs_CZ: Minimální šířka každé položky

en: Mobile preview
cs_CZ: Mobilní náhled

en: Mon
cs_CZ: Pondělí

en: Monday
cs_CZ: pondělí

en: Monday (default)
cs_CZ: Pondělí (výchozí)

en: Monthly (every month)
cs_CZ: Měsíčně (každý měsíc)

en: Move to Trash
cs_CZ: Přesunout do koše

en: Mr.
cs_CZ: Pan.

en: Multi Part
cs_CZ: Vícedílný

en: Municipality
cs_CZ: Obec

en: Must be an unique name (required)
cs_CZ: Musí to být jedinečné jméno (povinné)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
cs_CZ: Musí být buď "pravda" nebo "nepravda". V případě potřeby můžete použít {tags}. (nebo ponechte prázdné pro žádné VIP)

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
cs_CZ: Datum musí být v anglickém formátu, např.: „25-03-2020“. Při použití nástroje pro výběr data, který nepoužívá správný formát, můžete použít značku {date;timestamp} k načtení časového razítka, které bude správně fungovat s jakýmkoli formátem data (nechte prázdné, chcete-li použít datum odeslání formuláře)

en: Name
cs_CZ: název

en: name
cs_CZ: název

en: Name of place
cs_CZ: Název místa

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
cs_CZ: Název kuponu zobrazovaný zákazníkům například na fakturách nebo účtenkách. Ve výchozím nastavení se zobrazí ID, pokud není nastaveno jméno.

en: Names
cs_CZ: Jména

en: Names (default)
cs_CZ: Názvy (výchozí)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
cs_CZ: Potřebujete poslat více e-mailových připomenutí? Částku můžete zvýšit zde:%s%s%sSuper formuláře > Nastavení > Připomenutí e-mailem%s%s

en: Needs response
cs_CZ: Vyžaduje odezvu

en: Net amount
cs_CZ: Čistá částka

en: Never (do not reset)
cs_CZ: Nikdy (neresetovat)

en: New
cs_CZ: Nový

en: New question
cs_CZ: Nová otázka

en: Next
cs_CZ: další

en: Next button text
cs_CZ: Další tlačítko text

en: Next Multi-part/Step
cs_CZ: Další Vícedílný/krok

en: Nickname
cs_CZ: Přezdívka

en: No
cs_CZ: Ne

en: No (default)
cs_CZ: Ne (výchozí)

en: No (disabled)
cs_CZ: Ne (deaktivováno)

en: No (no-repeat)
cs_CZ: Ne (ne-opakovat)

en: No (show)
cs_CZ: Žádné vystoupení)

en: No (users can edit the value)
cs_CZ: Ne (uživatelé mohou hodnotu upravit)

en: No alignment
cs_CZ: Žádné zarovnání

en: No animation
cs_CZ: Žádná animace

en: No backups found...
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné zálohy ...

en: No changes
cs_CZ: Žádné změny

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
cs_CZ: Nebyl zadán kontakt na duplikát!

en: No entry found with ID:
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný záznam s ID:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná pole! Vytvořte prosím některá vlastní pole prostřednictvím [MailPoet > Formuláře]

en: No files uploaded
cs_CZ: Nebyly nahrány žádné soubory

en: No form selected, please select a form!
cs_CZ: Není vybrán žádný formulář, vyberte prosím formulář!

en: No form to duplicate has been supplied!
cs_CZ: Nebyl dodán žádný formulář k duplikování!

en: No forms found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné formuláře

en: No forms found, create one!
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné formuláře, vytvořte si je!

en: No Link
cs_CZ: Žádný odkaz

en: No matches found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné shody

en: No Redirect
cs_CZ: Žádné přesměrování

en: No results found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky

en: No results found based on your filter
cs_CZ: Na základě vašeho filtru nebyly nalezeny žádné výsledky

en: No verification required and do not automatically login either
cs_CZ: Není vyžadováno žádné ověření a také se automaticky nepřihlašujte

en: No verification required and login automatically
cs_CZ: Není vyžadováno žádné ověření a přihlaste se automaticky

en: None
cs_CZ: Žádný

en: None (default)
cs_CZ: Žádný (výchozí)

en: None (do nothing)
cs_CZ: Žádný (nic nedělat)

en: None (empty)
cs_CZ: Žádné (prázdné)

en: None (use the form redirect)
cs_CZ: Žádné (použijte přesměrování formuláře)

en: Normalize strings
cs_CZ: Normalizujte řetězce

en: Normalize using PHP iconv()
cs_CZ: Normalizovat pomocí PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
cs_CZ: Normalizovat pomocí PHP transliterator() (pomalé)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
cs_CZ: Normalizovat pomocí WP remove_accents() (doporučeno)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
cs_CZ: Normálně byste měli toto pole ponechat prázdné, ale pokud požadujete generovat čísla faktur i nabídky, měli byste zadat jedinečné ID pro oba, např. „faktura“ a „nabídka“. Pokud požadujete různá čísla pro více formulářů, doporučuje se uvést další identifikátor, jako je ID formuláře nebo název formuláře, např.: "1234_invoice" nebo "1235_quote". Při použití jedinečného klíče faktury musíte také zadat předčíslí nebo příponu. Například pro čísla faktur můžete jako předčíslí použít „I“ nebo „INV“, zatímco pro uvozovky můžete jako předčíslí použít „Q“ nebo „CITÁT“.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
cs_CZ: Normálně byste chtěli přihlásit uživatele, ale je také možné odhlásit uživatele, pokud je již přihlášen, pokud je již přihlášen.

en: Norwegian
cs_CZ: Norština

en: Norwegian Bokmål
cs_CZ: Norský Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
cs_CZ: Norský Nynorsk

en: Not contains
cs_CZ: Neobsahuje

en: Not equal
cs_CZ: Není to stejné

en: Not equals
cs_CZ: Ne rovná se

en: Not found message
cs_CZ: Zpráva nenalezena

en: Not logged in message (leave blank for no message)
cs_CZ: Nepřihlášená zpráva (nechte prázdné, nechcete-li žádnou zprávu)

en: Not sure what secrets are?
cs_CZ: Nejste si jisti, co jsou tajemství?

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
cs_CZ: Poznámka: Pokud chcete použít zápatí, ujistěte se, že jste definovali jeden prvek ve formuláři, který funguje jako zápatí PDF, můžete tak učinit v TABU „Nastavení PDF“ při úpravách prvku

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
cs_CZ: Poznámka: Pokud chcete použít záhlaví, ujistěte se, že definujete jeden prvek ve formuláři, který bude fungovat jako záhlaví PDF, můžete tak učinit v TABU „Nastavení PDF“ při úpravách prvku

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
cs_CZ: Poznámka: Filtr bude použit pouze na štítek, nikoli na hodnotu

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
cs_CZ: Poznámka: Hodnota množství musí být kladné celé číslo. Nulová, nulová nebo záporná čísla nejsou povolena.

en: Note: this will only work for logged in users
cs_CZ: Poznámka: toto bude fungovat pouze pro přihlášené uživatele

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
cs_CZ: Poznámka: toto bude fungovat, pouze pokud se ukládají položky kontaktů

en: Note: this will only work if you save a contact entry
cs_CZ: Poznámka: Toto bude fungovat pouze v případě, že uložíte záznam kontaktu

en: Notice
cs_CZ: Oznámení

en: Nov
cs_CZ: listopad

en: November
cs_CZ: listopad

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
cs_CZ: Formát čísla (příklad: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
cs_CZ: Počet dodatečných množství zboží, na které se vztahuje sleva.

en: Number of columns (1 up to 10)
cs_CZ: Počet sloupců (1 až 10)

en: Numbers and Letters (default)
cs_CZ: Čísla a písmena (výchozí)

en: Numbers only
cs_CZ: Pouze čísla

en: Numbers, letters and symbols
cs_CZ: Čísla, písmena a symboly

en: Numeric
cs_CZ: Číselné

en: Oct
cs_CZ: Října

en: October
cs_CZ: říjen

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: Off (toggle disabled)
cs_CZ: Vypnuto (přepínač deaktivován)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
cs_CZ: Offset (např.: 2 hodiny po datu)

en: On
cs_CZ: Na

en: On (toggle enabled)
cs_CZ: Zapnuto (přepínač povolen)

en: One (when one condition matched)
cs_CZ: Jeden (při splnění jedné podmínky)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
cs_CZ: Vlastní pole přidejte pouze v případě, že pole ve formuláři existuje a není podmíněně skryté

en: Only allow logged in users to download secure/private files
cs_CZ: Povolit stahování zabezpečených / soukromých souborů pouze přihlášeným uživatelům

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
cs_CZ: Povolit stahování zabezpečených / soukromých souborů pouze přihlášeným uživatelům:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
cs_CZ: Stahování zabezpečených / soukromých souborů povolte pouze následujícím uživatelským rolím:

en: Only apply the validation if field is not empty
cs_CZ: Ověření použijte pouze v případě, že pole není prázdné

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
cs_CZ: Toto změňte, pouze pokud máte pocit, že formulář při psaní zamrzá (pro velké formuláře s nadprůměrnými spouštěči)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
cs_CZ: Platit na PayPal pouze při splnění následujících podmínek

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
cs_CZ: Platit do Stripe pouze při splnění následující podmínky

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
cs_CZ: Pokladna do WooCommerce pouze při splnění následující podmínky

en: Only display after user tried to submit the form
cs_CZ: Zobrazit pouze poté, co se uživatel pokusil odeslat formulář

en: Only display entries within the following date range
cs_CZ: Zobrazit pouze položky v následujícím časovém období

en: Only display the following countries
cs_CZ: Zobrazte pouze následující země

en: Only display the message after the user tried to submit the form
cs_CZ: Zprávu zobrazte až poté, co se uživatel pokusil odeslat formulář

en: Only display this listing to the following users
cs_CZ: Zobrazit tento záznam pouze následujícím uživatelům

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
cs_CZ: Měřítko vykreslení zmenšujte, až když se velikost souboru PDF pro váš případ použití zvětší. To se může stát, když je váš formulář relativně velký. Pamatujte, že při snižování měřítka vykreslení ztratíte kvalitu „pixelu“. Při práci s obrovskými formami je opravdu důležité během vývoje zkontrolovat velikost souboru PDF a podle toho upravit měřítko vykreslení.

en: Only retrieve entries based on this form
cs_CZ: Vyhledávejte pouze položky na základě tohoto formuláře

en: Only save entry when following condition is met
cs_CZ: Položku uložte, pouze pokud je splněna následující podmínka

en: Only save subscriber when following condition is met
cs_CZ: Uložte předplatitele pouze při splnění následující podmínky

en: Only save the label
cs_CZ: Uložte pouze štítek

en: Only save the value (recommended)
cs_CZ: Uložte pouze hodnotu (doporučeno)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
cs_CZ: Hledejte pouze výsledky v rámci zadaných zemí. Země musí být předány jako dvouznakový kód země kompatibilní s ISO 3166-1 Alpa-2. Filtrovat můžete až podle 5 zemí. Odděleno čárkou. Například: fr,nl,de omezí vaše výsledky na místa ve Francii, Nizozemsku a Německu. Zatímco my,pr,vi,gu,mp by vaše výsledky omezili na místa ve Spojených státech a jejich neregistrovaných organizovaných územích.

en: Only send the label
cs_CZ: Odesílejte pouze štítek

en: Only send the value
cs_CZ: Pouze pošlete hodnotu

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
cs_CZ: Nastavte toto pouze na "Čeká na vyřízení", pokud chcete ručně ověřit registrace uživatelů.

en: Only show in PDF file
cs_CZ: Zobrazit pouze v souboru PDF

en: Only show on Form
cs_CZ: Zobrazit pouze na formuláři

en: Only used for Front-end posting
cs_CZ: Používá se pouze pro odesílání front-end

en: Only used for Register & Login feature
cs_CZ: Používá se pouze pro funkci registrace a přihlášení

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
cs_CZ: používá se, pouze když jsou povoleny adaptivní zástupné symboly

en: Open (allow comments)
cs_CZ: Otevřít (povolit komentáře)

en: Open (allow pings)
cs_CZ: Otevřít (povolit pingy)

en: Open in new window
cs_CZ: Otevři v novém okně

en: Open in same window
cs_CZ: Otevřít ve stejném okně

en: Open new tab/window
cs_CZ: Otevřít novou kartu / okno

en: Option
cs_CZ: Volba

en: option
cs_CZ: volba

en: optional
cs_CZ: volitelný

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
cs_CZ: Volitelně nechte uživatele ověřit svůj účet nebo je nechte okamžitě přihlásit bez ověření

en: OR
cs_CZ: NEBO

en: or leave blank for no maximum date
cs_CZ: nebo ponechte prázdné pro žádné maximální datum

en: or leave blank for no minimum date
cs_CZ: nebo ponechte prázdné pro žádné minimální datum

en: or leave blank to allow all roles
cs_CZ: nebo ponechte prázdné, chcete-li povolit všechny role

en: or leave blank to display to all roles
cs_CZ: nebo ponechte prázdné pro zobrazení všem rolím

en: or leave blank to only display to the roles defined above
cs_CZ: nebo ponechte prázdné, chcete-li zobrazit pouze role definované výše

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
cs_CZ: nebo ponechte prázdné, chcete-li filtrovat pouze podle výše definovaných rolí

en: Order
cs_CZ: Objednat

en: Order By
cs_CZ: Seřadit podle

en: Order by author
cs_CZ: Pořadí podle autora

en: Order by date
cs_CZ: Seřadit podle data

en: Order by last modified date
cs_CZ: Seřadit podle data poslední úpravy

en: Order by menu order
cs_CZ: Seřadit podle pořadí nabídek

en: Order by post id
cs_CZ: Seřadit podle poštovního čísla

en: Order by post/page parent id
cs_CZ: Seřadit podle nadřazeného ID příspěvku / stránky

en: Order by Product price (WooCommerce only)
cs_CZ: Seřadit podle ceny produktu (pouze WooCommerce)

en: Order by title (default)
cs_CZ: Seřadit podle názvu (výchozí)

en: Order details
cs_CZ: Podrobnosti objednávky

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
cs_CZ: Uspořádejte nahrávání do složek založených na měsíci / roce, např .:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
cs_CZ: Počátek (určuje počáteční místo, ze kterého se budou počítat směry)

en: Out of stock
cs_CZ: Vyprodáno

en: Outside the field
cs_CZ: Mimo pole

en: Override days exclusion
cs_CZ: Přepsat vyloučení dnů

en: Override the default CSS styles
cs_CZ: Přepsat výchozí styly CSS

en: Override the PayPal member's stored address
cs_CZ: Přepište uloženou adresu člena PayPal

en: Owner’s Address line 2
cs_CZ: 2. řádek adresy majitele

en: Owner’s Address line1
cs_CZ: Řádek adresy majitele 1

en: Owner’s City
cs_CZ: Město vlastníka

en: Owner’s Country
cs_CZ: Země vlastníka

en: Owner’s email address
cs_CZ: E-mailová adresa majitele

en: Owner’s full name
cs_CZ: Celé jméno vlastníka

en: Owner’s phone number
cs_CZ: Telefonní číslo majitele

en: Owner’s Postal code
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo majitele

en: Owner’s State
cs_CZ: Stát vlastníka

en: Padding
cs_CZ: Polstrování

en: Padding & margin styles
cs_CZ: Styly polstrování a okrajů

en: Padding bottom
cs_CZ: Polstrované dno

en: Padding top
cs_CZ: Polstrovaná horní část

en: Page
cs_CZ: Strana

en: Page format
cs_CZ: Formát stránky

en: Page orientation
cs_CZ: Orientace stránky

en: Page orientation for the next page
cs_CZ: Orientace stránky pro další stránku

en: Paid by
cs_CZ: Hradí

en: Parent ID (leave blank for none)
cs_CZ: ID rodiče (nechte prázdné, pokud není žádné)

en: Parse address to paypal based on form input data.
cs_CZ: Analyzujte adresu na paypal na základě vstupních dat formuláře.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
cs_CZ: Analyzujte zadané informace o adrese na paypal. Toto nepřepíše výchozí adresu člena PayPal, pokud níže nepovolíte možnost „Přepsat“.

en: Partial refund
cs_CZ: Částečné vrácení peněz

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
cs_CZ: Průchozí proměnná pro sledování zakoupeného produktu nebo služby nebo provedeného příspěvku. Hodnota, kterou určíte, vám bude předána zpět po dokončení platby.

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: password
cs_CZ: Heslo

en: Password field
cs_CZ: Pole pro heslo

en: Password Protect
cs_CZ: Ochrana heslem

en: Password protect (leave blank for none)
cs_CZ: Chránit heslem (nechte prázdné pro žádné)

en: Password Protect Settings
cs_CZ: Nastavení ochrany heslem

en: Paste shortcode on any page
cs_CZ: Vložte krátký kód na libovolnou stránku

en: Path to the blog
cs_CZ: Cesta k blogu

en: Payer E-mail
cs_CZ: E-mail plátce

en: Payment authorized, but not yet captured.
cs_CZ: Platba byla schválena, ale dosud nebyla zachycena.

en: Payment details
cs_CZ: Platební údaje

en: Payment failed
cs_CZ: Platba selhala

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
cs_CZ: Platba se nezdařila, zkuste to prosím znovu kliknutím na níže uvedenou adresu URL.%sNíže uvedený odkaz bude platný %s hodin, než bude vaše objednávka odstraněna.%s%s

en: Payment Method
cs_CZ: Způsob platby

en: Payment method
cs_CZ: Způsob platby

en: Payment methods
cs_CZ: Platební metody

en: Payment Status
cs_CZ: Status platby

en: Payment status
cs_CZ: Status platby

en: Payment type
cs_CZ: Způsob platby

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
cs_CZ: Adresa URL pro zrušení PayPal (když uživatel zruší platbu)

en: PayPal Checkout
cs_CZ: PayPal Pokladna

en: PayPal currency code
cs_CZ: Kód měny PayPal

en: PayPal fee
cs_CZ: Poplatek za PayPal

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
cs_CZ: PayPal automaticky vyplní telefonní číslo kupujícího domů.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
cs_CZ: E-mail obchodníka PayPal (pro příjem plateb)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
cs_CZ: URL pro upozornění PayPal (pouze pro vývojáře!)

en: PayPal Order
cs_CZ: Objednávka PayPal

en: PayPal order
cs_CZ: PayPal objednávka

en: Paypal Order
cs_CZ: Paypal objednávka

en: PayPal order (backend)
cs_CZ: PayPal objednávka (backend)

en: PayPal order status
cs_CZ: Stav objednávky PayPal

en: Paypal Order Status
cs_CZ: Stav objednávky Paypal

en: PayPal payment method
cs_CZ: Způsob platby PayPal

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
cs_CZ: Návratová URL PayPal (když se uživatel úspěšně vrátí z paypal)

en: PayPal subscription
cs_CZ: Předplatné PayPal

en: PayPal subscription (backend)
cs_CZ: Předplatné PayPal (backend)

en: PayPal subscription status
cs_CZ: Stav předplatného PayPal

en: PayPal Subscriptions
cs_CZ: Předplatné PayPal

en: PayPal Transactions
cs_CZ: PayPal transakce

en: PDF File
cs_CZ: Soubor PDF

en: PDF file
cs_CZ: PDF soubor

en: PDF filename
cs_CZ: Název souboru PDF

en: PDF Generator Add-on
cs_CZ: Doplněk generátoru PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
cs_CZ: Doplněk generátoru PDF %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
cs_CZ: Režim ladění PDF Generator je povolen!

en: PDF options
cs_CZ: Možnosti PDF

en: PDF render scale
cs_CZ: Měřítko vykreslení PDF

en: PDF Settings
cs_CZ: Nastavení PDF

en: PDF Text rendering
cs_CZ: Vykreslování textu PDF

en: Pending
cs_CZ: čekající

en: Percent Off
cs_CZ: Procento off

en: Permission denied, because this list does not exist
cs_CZ: Povolení odepřeno, protože tento seznam neexistuje

en: Persian
cs_CZ: Peršan

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Phonenumber
cs_CZ: Telefonní číslo

en: phonenumber
cs_CZ: telefonní číslo

en: Placeholder
cs_CZ: Zástupný symbol

en: Placeholder Colors
cs_CZ: Zástupné barvy

en: Placeholder when the field is filled out
cs_CZ: Zástupný symbol, když je pole vyplněno

en: Please choose a payment method!
cs_CZ: Vyberte prosím způsob platby!

en: Please choose an import file first!
cs_CZ: Nejprve vyberte soubor pro import!

en: Please confirm deletion!
cs_CZ: Potvrďte prosím smazání!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
cs_CZ: Potvrďte prosím import!
    To přepíše váš aktuální pokrok!

en: Please confirm to clear form!
cs_CZ: Vyplňte prosím formulář!

en: Please confirm to reset submission counter!
cs_CZ: Potvrďte a vynulujte počítadlo podání!

en: Please edit the element and enter your List ID.
cs_CZ: Upravte prvek a zadejte ID seznamu.

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
cs_CZ: Upravte toto pole a na kartě „Automatické vyplňování adresy“ zadejte svůj „klíč Google API“

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
cs_CZ: Upravte prosím tento prvek Stripe a vyberte platební bránu!

en: Please enter a reason!
cs_CZ: Zadejte prosím důvod!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
cs_CZ: Zadejte prosím svůj „klíč Google API“ a nezapomeňte povolit knihovnu „Google Maps JavaScript API“, aby bylo možné vygenerovat mapu

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
cs_CZ: Zadejte své klíče API reCAPTCHA v %sSuper Forms > Nastavení > Nastavení formuláře%s

en: Please note
cs_CZ: Mějte prosím na paměti

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
cs_CZ: Pamatujte, že změna tohoto adresáře nebude mít vliv na žádné dříve nahrané soubory.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
cs_CZ: Upozorňujeme, že prvky uvnitř skrytého sloupce budou ve výchozím nastavení stále odesílány jako data

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
cs_CZ: Upozorňujeme, že bránu iDeal nelze používat v kombinaci s předplatným!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že když ukládáte soubory do zabezpečeného / soukromého adresáře mimo kořenový adresář, soubory se automaticky nepřidají do knihovny médií.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že můžete použít pouze pevnou hodnotu a jeden z %sPředdefinovaných {tagů}%s (viz dokumenty). V případě, že chcete použít pole {tags}, musíte z něj udělat %sPole proměnné%s (viz dokumenty). To vám umožní dynamicky aktualizovat skryté pole na základě hodnoty jiných polí.

en: Please note:
cs_CZ: Poznámka:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
cs_CZ: Poznámka: Nastavení maximální délky textové oblasti nebude uživatele odřezávat od možnosti psát nad rámec omezení. To je pro uživatelsky přívětivé účely, aby se zabránilo ořezávání textu, když se uživatel pokusí zkopírovat / vložit text, který by překročil limit (což by za určitých okolností bylo nepříjemné).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
cs_CZ: Zadejte prosím ID ceny/plánu pro svou řádkovou položku

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
cs_CZ: Před použitím této metody si prosím přečtěte část %sVytváření podmínek proměnných pomocí souboru CSV%s v dokumentaci.

en: Please save your form first!
cs_CZ: Nejprve si prosím uložte formulář!

en: Please select what you want to import!
cs_CZ: Vyberte, co chcete importovat!

en: Please setup your API key in
cs_CZ: Nastavte prosím svůj API klíč

en: Polish
cs_CZ: polština

en: Populate checkout fields with form data
cs_CZ: Vyplňte pokladní pole daty formuláře

en: Populate form with Contact Entry data if exists
cs_CZ: Vyplňte formulář údaji kontaktní položky, pokud existují

en: Popup background color
cs_CZ: Barva pozadí položky

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
cs_CZ: Trvání vyskakovacího FadeIn v milisekundách

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
cs_CZ: Doba trvání vyskakovacího FadeOut v milisekundách

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
cs_CZ: Odsazení vyskakovacích oken, např.: 0px 0px 0px 0px

en: Popup Settings
cs_CZ: Nastavení vyskakovacího okna

en: Popup slide in
cs_CZ: Vyskakovací zasunutí

en: Popup Slide In duration in milliseconds
cs_CZ: Doba trvání vyskakovacího Slide In v milisekundách

en: Popup width in pixels (px)
cs_CZ: Šířka vyskakovacího okna v pixelech (px)

en: Portrait
cs_CZ: Portrét

en: Portuguese
cs_CZ: portugalština

en: Positioning bottom e.g: 10px
cs_CZ: Polohovací dno, např. 10px

en: Positioning left e.g: 10px
cs_CZ: Pozice vlevo, např. 10px

en: Positioning method
cs_CZ: Metoda polohování

en: Positioning right e.g: 10px
cs_CZ: Umístění vpravo např. 10px

en: Positioning top e.g: 10px
cs_CZ: Umístění nahoře, např. 10px

en: Possible values
cs_CZ: Možné hodnoty

en: Post
cs_CZ: Pošta

en: Post categories
cs_CZ: Kategorie příspěvků

en: Post Status
cs_CZ: Stav příspěvku

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
cs_CZ: Stav příspěvku (např. Jakýkoli, publikovat, zdědit, čekající, soukromý, budoucí, koncept, koš)

en: Post status after payment complete
cs_CZ: Stav příspěvku po dokončení platby

en: Post tags separated by comma
cs_CZ: Značky příspěvku oddělené čárkou

en: Post timeout in seconds
cs_CZ: Časový limit příspěvku v sekundách

en: Post Title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Post type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Post type (e.g page, post or product)
cs_CZ: Typ příspěvku (např. Stránka, příspěvek nebo produkt)

en: Postal code
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo

en: Posts per page
cs_CZ: Příspěvků na stránku

en: Posts per RSS feed
cs_CZ: Příspěvky na RSS kanál

en: Preferred countries
cs_CZ: Preferované země

en: Prefix label
cs_CZ: Štítek s předponou

en: Prefix question icon tooltip text
cs_CZ: Text popisku ikony předpony

en: Preloader (form loading icon)
cs_CZ: Preloader (ikona načítání formuláře)

en: Prev
cs_CZ: Předchozí

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
cs_CZ: Zabraňte odeslání formuláře stisknutím tlačítka „Enter“ na klávesnici

en: Prevent submitting form when entry title already exists
cs_CZ: Zabránit odeslání formuláře, když název položky již existuje

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
cs_CZ: Zabraňte uživatelům v přechodu na další krok, pokud obsahuje chyby

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Previous / Next color
cs_CZ: Předchozí / následující barva

en: Previous button text
cs_CZ: Předchozí text tlačítka

en: Previous Multi-part/Step
cs_CZ: Předchozí vícedílný/krok

en: Price
cs_CZ: Cena

en: price
cs_CZ: cena

en: Pricing Plan
cs_CZ: Cenový plán

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Print form data
cs_CZ: Tisk dat formuláře

en: Private
cs_CZ: Soukromé

en: Processed
cs_CZ: Zpracováno

en: Processing form data...
cs_CZ: Zpracování dat formuláře ...

en: Product attribute (product_attributes)
cs_CZ: Atribut produktu (product_attributes)

en: Product attribute slug
cs_CZ: Atribut produktu slimák

en: Product name
cs_CZ: Jméno výrobku

en: Product Price
cs_CZ: Cena produktu

en: Product Regular Price
cs_CZ: Běžná cena produktu

en: Product Sale Price
cs_CZ: Prodejní cena produktu

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
cs_CZ: Typ produktu (např.: jednoduchý, seskupený, externí, variabilní)

en: Product visibility
cs_CZ: Viditelnost produktu

en: Progress Bar Colors
cs_CZ: Barvy indikátoru průběhu

en: Progress Step Colors
cs_CZ: Barvy postupu

en: Progress Step Colors Active
cs_CZ: Barvy postupu jsou aktivní

en: Publish (default)
cs_CZ: Publikovat (výchozí)

en: Purchase total
cs_CZ: Nákup celkem

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
cs_CZ: Vložte každý poplatek na nový řádek s hodnotami oddělenými svislou čarou "|".%1$s%2$sPříklad se značkami:%3$s {fee_name}|{částka}|{zdaněná}|{tax_class}%1$s %2$sPříklad bez značek:%3$s Poplatek za správu|5|false|''%1$s%2$sPovolené hodnoty:%3$s řetězec|float|bool|řetězec

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
cs_CZ: Umístěte každý klíč na nový řádek, například pokud chcete vrátit uživatelskou fakturační adresu, kterou byste mohli zadat:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    fakturační_spolecnost
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    město fakturace
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    Při dynamickém načítání hodnoty ve formuláři můžete použít značky jako například: {fieldname; 1} (pro získání ID uživatele) a {fieldname; 2} (pro získání města) atd. ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
cs_CZ: Umístěte každý meta klíč na nový řádek, například pokud chcete vrátit ID, obrázek, cenu a název produktu, můžete zadat:
     ID
    Featured_image
    post_title
    _běžná cena
    
    Při dynamickém načítání hodnoty ve formuláři můžete použít značky jako například: {fieldname; 1} (pro získání ID), {fieldname; 2} (pro načtení URL obrázku), {fieldname; 3} (pro název), a {fieldname; 4} (k načtení ceny)

en: Put each on a new line
cs_CZ: Umístěte každý na nový řádek

en: put each on a new line
cs_CZ: dát každý na nový řádek

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
cs_CZ: Každý umístěte na nový řádek, např.
    nl|Nizozemsko
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
cs_CZ: Vložte každý na nový řádek ve formátu takto:%1$s%4$smenu-slug|Nadpis nabídky|Sem vložte svůj HTML nebo krátký kód...|Celé číslo pro pozici položky nabídky (volitelné)|URL na vlastní stránku (volitelné) %5$s%1$s%2$sPříklad bez adresy URL vlastní stránky:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Odeslání formuláře|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sPříklad s vlastní adresou URL stránky:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Odeslání formuláře|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domena.com/moje-vlastni-stranka%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
cs_CZ: Umístěte každou na nový řádek, oddělte hodnoty svisle%s%sPříklad:%s http://facebook.com/společnost|http://domena.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
cs_CZ: Umístěte každý na nový řádek, {tags} lze použít k načtení dat

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
cs_CZ: Umístěte každý na nový řádek. Příklad formátu:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
cs_CZ: Umístěte je na nový řádek.%1$sPříklad:%1$sfieldname|Štítek pole%1$semail|E-mail%1$stelefonní číslo|Telefonní číslo

en: Put each social icon on a new line
cs_CZ: Umístěte každou sociální ikonu na nový řádek

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
cs_CZ: Umístěte každou událost sledování na nový řádek, oddělte parametry pomocí potrubí. Můžete také připojit ID formuláře, aby se událost spustila pouze při odeslání konkrétního formuláře. Příklady:%1$s%1$s%2$sSpuštění pouze pro konkrétní formulář:%3$s%4$s2316:send|událost|Přihlašovací formulář|submit%5$s%2$sSpuštění pro všechny formuláře: %3$s%4$ssend|událost|Kontaktní formulář|odeslat%5$s%2$sPříklad se štítkem a hodnotou události:%3$s%4$ssend|událost|Formulář kampaně|odeslat|Podzimní kampaň|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
cs_CZ: Sem vložte měřicí kód a nahraďte „UA-XXXXX-Y“ ID služby (nazývané také „ID sledování“) služby Google Analytics, kterou chcete sledovat.<br /> (přidejte pouze v případě, že jste si jisti, že tento kód ještě nebyl umístěn jinde, jinak nechte prázdný)

en: QTY
cs_CZ: MNOŽSTVÍ

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: quantity
cs_CZ: Množství

en: Quantity (Number of items)
cs_CZ: Množství (počet položek)

en: Quantity button colors
cs_CZ: Množství barev tlačítek

en: Quantity field
cs_CZ: Pole množství

en: Quantity:
cs_CZ: Množství:

en: Question
cs_CZ: Otázka

en: question
cs_CZ: otázka

en: Radio buttons
cs_CZ: Přepínače

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: rating
cs_CZ: hodnocení

en: Rating background
cs_CZ: Pozadí značky

en: Rating border color
cs_CZ: Barva ohraničení hodnocení

en: Rating color
cs_CZ: Barva hodnocení

en: Rating Colors
cs_CZ: Hodnocení barev

en: Rating Colors Active
cs_CZ: Hodnocení Barvy Aktivní

en: Rating Colors Hover
cs_CZ: Hodnocení Color Hover

en: Raw Transaction Data
cs_CZ: Nezpracované údaje o transakcích

en: Read
cs_CZ: Číst

en: Read the documentation here!
cs_CZ: Přečtěte si dokumentaci zde!

en: Readonly (makes fields readonly)
cs_CZ: Pouze pro čtení (pole jsou pouze pro čtení)

en: Reason
cs_CZ: Důvod

en: Receipt/Invoice
cs_CZ: Účtenka/faktura

en: Recipient(s) email address separated by commas
cs_CZ: E-mailová adresa příjemce oddělená čárkami

en: Recipient(s) email address separated with commas
cs_CZ: E-mailová adresa příjemce oddělená čárkami

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
cs_CZ: doporučené měřítko vykreslení je mezi 1 a 3 (výchozí měřítko je 2)

en: Recurring
cs_CZ: Opakující se

en: Recurring Payment ID
cs_CZ: ID opakující se platby

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
cs_CZ: Přesměrovat na stránku pokladny nebo do nákupního košíku?

en: Redirect to link or URL
cs_CZ: Přesměrovat na odkaz nebo URL

en: Redirect to the created Post after form submission
cs_CZ: Po odeslání formuláře přesměrujte na vytvořený příspěvek

en: Redirecting...
cs_CZ: Přesměrování ...

en: Redo last change
cs_CZ: Znovu provést poslední změnu

en: Refunded
cs_CZ: Vráceno

en: Region
cs_CZ: Kraj

en: Register & Login
cs_CZ: Registrace a přihlášení

en: Register & Login Settings
cs_CZ: Nastavení registrace a přihlášení

en: Register a new user
cs_CZ: Zaregistrujte nového uživatele

en: Register new user if user is not logged in
cs_CZ: Zaregistrujte nového uživatele, pokud uživatel není přihlášen

en: Registered user login status after payment complete
cs_CZ: Stav přihlášení registrovaného uživatele po dokončení platby

en: Relative
cs_CZ: Relativní

en: Remove files from {loop_fields} in emails
cs_CZ: Odeberte soubory z {loop_fields} v e-mailech

en: Remove files from {loop_fields} tag
cs_CZ: Odeberte soubory ze značky {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
cs_CZ: Odebrat galerii (obrázky) z jedné stránky produktu

en: Remove gallery from single product page
cs_CZ: Odebrat galerii ze stránky jednoho produktu

en: Remove hyperlink in emails
cs_CZ: Odeberte hypertextový odkaz v e-mailech

en: Remove margin
cs_CZ: Odebrat okraj

en: Remove price from single product page
cs_CZ: Odebrat cenu z jedné stránky produktu

en: Remove rating from single product page
cs_CZ: Odebrat hodnocení ze stránky jednoho produktu

en: Remove short description from single product page
cs_CZ: Odstraňte krátký popis z jedné stránky produktu

en: Remove title from single product page
cs_CZ: Odebrat název z jedné stránky produktu

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
cs_CZ: Odeberte URL (hypertextový odkaz) ze souborů v e-mailech

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
cs_CZ: Před přesměrováním do košíku odeberte/vymažte kupóny

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
cs_CZ: Odstraňte/zrušte poplatky před přesměrováním do košíku

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
cs_CZ: Odstraní všechny akcenty z řetězců v souboru CSV

en: Removes any accents from strings returned by the API
cs_CZ: Odstraní všechny akcenty z řetězců vrácených rozhraním API

en: Repeat (repeat)
cs_CZ: Opakovat (opakovat)

en: Repeat X (repeat-x)
cs_CZ: Opakujte X (opakování-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
cs_CZ: Opakujte Y (opakování-y)

en: Repeater
cs_CZ: Opakovač

en: Repeater column
cs_CZ: Sloupec opakovače

en: Replace comma's with HTML tag in emails
cs_CZ: V e-mailech nahraďte čárky tagem HTML

en: Replace the default "Add to cart" area
cs_CZ: Nahraďte výchozí oblast „Přidat do košíku“.

en: Reply to email:
cs_CZ: Odpověď na e-mail:

en: Reply to name:
cs_CZ: Odpověď na jméno:

en: Reposition element
cs_CZ: Přemístění prvku

en: Require user to choose a minimum of X dates
cs_CZ: Vyžadovat, aby si uživatel vybral minimálně X dat

en: Required Field (not empty)
cs_CZ: Povinné pole (není prázdné)

en: Required to calculate distance between 2 locations
cs_CZ: Vyžadováno pro výpočet vzdálenosti mezi 2 místy

en: Required to connect the post to categories (if found)
cs_CZ: Vyžaduje se pro připojení příspěvku ke kategoriím (pokud byly nalezeny)

en: Required to connect the post to tags (if found)
cs_CZ: Vyžadováno k propojení příspěvku se štítky (pokud byly nalezeny)

en: Required to do API calls to retrieve data
cs_CZ: Vyžadováno volání API k načtení dat

en: Reset all to default value
cs_CZ: Obnovit vše na výchozí hodnotu

en: Reset all to global value
cs_CZ: Obnovit vše na globální hodnotu

en: Reset all to last known value
cs_CZ: Resetovat vše na poslední známou hodnotu

en: Reset filters
cs_CZ: Resetovat filtry

en: Reset locker submission counter for all users:
cs_CZ: Resetovat počítadlo odeslání skříňky pro všechny uživatele:

en: Reset locker submission counter to:
cs_CZ: Obnovit počítadlo odeslání skříňky na:

en: Reset password (lost password)
cs_CZ: Obnovit heslo (ztracené heslo)

en: Reset Submission Counter
cs_CZ: Obnovit počitadlo odeslání

en: Reset Submission Counter for Users
cs_CZ: Obnovit počitadlo podání pro uživatele

en: Reset to default value
cs_CZ: Obnovit výchozí hodnotu

en: Reset to global settings
cs_CZ: Obnovit globální nastavení

en: Reset to global value
cs_CZ: Resetovat na globální hodnotu

en: Reset to last known value
cs_CZ: Resetovat na poslední známou hodnotu

en: Responsiveness
cs_CZ: Schopnost reagovat

en: Restore a previous saved version of this Form
cs_CZ: Obnovte předchozí uloženou verzi tohoto formuláře

en: Restore backup
cs_CZ: Obnovit zálohu

en: Restore Default Settings
cs_CZ: Obnovit výchozí nastavení

en: Restoring settings...
cs_CZ: Obnovování nastavení ...

en: Restrict result by countrie(s)
cs_CZ: Omezit výsledek podle zemí

en: result
cs_CZ: výsledek

en: results
cs_CZ: Výsledek

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
cs_CZ: Zachovat základní globální hodnotu (doporučeno při exportu na jiné weby)

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
cs_CZ: Načíst kategorie podle nadřazeného ID (pouze celé číslo)

en: Retrieve entries based on all forms
cs_CZ: Načíst záznamy na základě všech formulářů

en: Retrieve entries based on the following form ID's
cs_CZ: Získejte položky na základě následujících ID formulářů

en: Retrieve form data from users last submission
cs_CZ: Načíst data formuláře od posledního odeslání uživatelů

en: Retrieve method
cs_CZ: Načíst metodu

en: retrieve method
cs_CZ: metoda načítání

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
cs_CZ: Načtěte Slug, ID, Titul nebo Meta data jako hodnotu

en: Retrieve value from
cs_CZ: Načíst hodnotu z

en: Retrieves the E-mail verification code
cs_CZ: Načte aktivační kód

en: Retrieves the current author email
cs_CZ: Načte aktuální e-mail autora

en: Retrieves the current author ID
cs_CZ: Načte aktuální ID autora

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
cs_CZ: Načte aktuální den v měsíci (místní čas)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte aktuální den v měsíci (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
cs_CZ: Načte aktuální hodinu dne (místní čas)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte aktuální hodinu dne (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user display name
cs_CZ: Načte aktuální přihlášené uživatelské zobrazované jméno

en: Retrieves the current logged in user email
cs_CZ: Načte aktuální přihlášený e-mail uživatele

en: Retrieves the current logged in user first name
cs_CZ: Načte aktuální přihlášené uživatelské jméno

en: Retrieves the current logged in user ID
cs_CZ: Načte aktuální přihlášené ID uživatele

en: Retrieves the current logged in user last name
cs_CZ: Načte aktuální přihlášené uživatelské příjmení

en: Retrieves the current logged in user login (username)
cs_CZ: Načte aktuální přihlášené uživatelské jméno (uživatelské jméno)

en: Retrieves the current logged in user roles
cs_CZ: Načte aktuální přihlášené uživatelské role

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
cs_CZ: Načte aktuální minutu hodiny (místní čas)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte aktuální minutu hodiny (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
cs_CZ: Načte aktuální měsíc v roce (místní čas)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte aktuální měsíc roku (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page or post author email
cs_CZ: Načte aktuální stránku nebo pošle e-mail autora

en: Retrieves the current page or post author ID
cs_CZ: Načte aktuální stránku nebo ID autora příspěvku

en: Retrieves the current page or post ID
cs_CZ: Načte aktuální stránku nebo ID příspěvku

en: Retrieves the current page or post title
cs_CZ: Načte aktuální stránku nebo název příspěvku

en: Retrieves the current page URL
cs_CZ: Načte aktuální adresu URL stránky

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
cs_CZ: Načte aktuální sekundu minuty (místní čas)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte aktuální sekundu minuty (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
cs_CZ: Načte aktuální rok (místní čas)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte aktuální rok (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
cs_CZ: Načte popisek pole pro smyčku pole {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
cs_CZ: Načte hodnotu pole pro smyčku pole {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
cs_CZ: Načte vygenerované heslo

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
cs_CZ: Načte nejnovější ID kontaktu

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
cs_CZ: Načte nejnovější ID záznamu kontaktu přihlášeného uživatele na základě aktuálního ID formuláře

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
cs_CZ: Načte nejnovější ID položky kontaktu přihlášeného uživatele

en: Retrieves the latest Contact Entry status
cs_CZ: Načte nejnovější stav položky kontaktu

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
cs_CZ: Načte nejnovější stav záznamu kontaktu přihlášeného uživatele na základě aktuálního ID formuláře

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
cs_CZ: Načte nejnovější stav položky kontaktu přihlášeného uživatele

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
cs_CZ: Načte místo, odkud uživatel přišel (pokud existuje), před načtením stránky do formuláře

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
cs_CZ: Načte místo, odkud uživatel přišel z relace (pokud existuje), před načtením stránky do formuláře

en: Retrieves the login page URL
cs_CZ: Načte adresu URL přihlašovací stránky

en: Retrieves the loop anywhere in your email
cs_CZ: Načte smyčku kdekoli ve vašem e-mailu

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
cs_CZ: Načte časové razítko serveru (místní čas)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
cs_CZ: Načte časové razítko serveru (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
cs_CZ: Načte adresu IP odesílatele

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
cs_CZ: Načte celkový počet odeslání (je-li použita skříňka na formulář)

en: Retry payment E-mail Body
cs_CZ: Opakovat platbu E-mail Tělo

en: Retry payment E-mail Subject
cs_CZ: Opakovat platbu Předmět e-mailu

en: Retry payment link expiry in hours
cs_CZ: Opakovat platnost platebního odkazu za několik hodin

en: Return age as value instead of the date
cs_CZ: Vraťte věk jako hodnotu místo data

en: Return days
cs_CZ: Dny návratu

en: Return label format (define how the results are displayed)
cs_CZ: Formát návratového štítku (definujte způsob zobrazení výsledků)

en: Return months
cs_CZ: Měsíce návratu

en: Return the current date as default value
cs_CZ: Vrátí aktuální datum jako výchozí hodnotu

en: Return the current time as default value
cs_CZ: Vrátí aktuální čas jako výchozí hodnotu

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
cs_CZ: Po úspěšné platbě vraťte zákazníka na tuto stránku. Nechte prázdné pro přesměrování na domovskou stránku.

en: Return to builder
cs_CZ: Zpět na stavitele

en: Return value format (define how the value is returned)
cs_CZ: Formát návratové hodnoty (definujte, jak se hodnota vrátí)

en: Return years (age)
cs_CZ: Roky návratu (věk)

en: Reversed
cs_CZ: Obrácené

en: Right
cs_CZ: Že jo

en: right
cs_CZ: Že jo:

en: Romanian
cs_CZ: rumunština

en: Rounded
cs_CZ: Zaoblený

en: Row heading
cs_CZ: Nadpis řádku

en: Row logic
cs_CZ: Logika řádků

en: Russian
cs_CZ: ruština

en: Sales tax
cs_CZ: Prodejní daň

en: Sandbox publishable key
cs_CZ: Publikovatelný klíč v izolovaném prostoru

en: Sandbox secret key
cs_CZ: Tajný klíč sandboxu

en: Sandbox webhook ID
cs_CZ: ID webhooku Sandbox

en: Sandbox webhook signing secret key
cs_CZ: Podepisovací tajný klíč webhooku sandbox

en: Sat
cs_CZ: So

en: Saturday
cs_CZ: sobota

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save as Contact Entry
cs_CZ: Uložit jako položku kontaktu

en: Save both value and label
cs_CZ: Uložte hodnotu i štítek

en: Save custom post meta
cs_CZ: Uložit meta meta příspěvku

en: Save custom user meta
cs_CZ: Uložit vlastní meta uživatele

en: Save data
cs_CZ: Uložit data

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
cs_CZ: Uložit postup formuláře (když se uživatel vrátí, data se neztratí)

en: Save Mailster user data
cs_CZ: Uložte uživatelská data Mailster

en: Save product attributes
cs_CZ: Uložit atributy produktu

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Save settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Save the admin email value (default)
cs_CZ: Uložit hodnotu e-mailu správce (výchozí)

en: Save the confirmation email value
cs_CZ: Uložte hodnotu potvrzovacího e-mailu

en: Save the entry value
cs_CZ: Zadanou hodnotu uložte

en: Save value or label to entry?
cs_CZ: Uložit hodnotu nebo štítek do záznamu?

en: Save your form
cs_CZ: Uložte formulář

en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
cs_CZ: Vyhledávání kontaktů podle jejich názvu. Ve výchozím nastavení budou vyplněna všechna vstupní data, pokud není v nastavení "Pole k přeskočení" níže uvedeno jinak. Chcete-li získat stav položky kontaktu, můžete přidat pole s názvem: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (které bude vyplněno aktuálním stavem položky). Chcete-li získat ID položky, můžete pole pojmenovat: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. Chcete-li získat položku Název, můžete pole pojmenovat: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
cs_CZ: Vyhledejte záznam kontaktu podle názvu

en: Search method
cs_CZ: Metoda vyhledávání

en: search...
cs_CZ: Vyhledávání...

en: Second choice
cs_CZ: Druhá volba

en: second_choice
cs_CZ: druhá volba

en: Secrets
cs_CZ: Tajemství

en: Secure File Uploads
cs_CZ: Zabezpečené nahrávání souborů

en: Select & Sort the data that needs to be exported
cs_CZ: Vyberte a roztřiďte data, která je třeba exportovat

en: Select a date
cs_CZ: Vyberte datum

en: Select a filter relation (OR|AND)
cs_CZ: Vyberte relaci filtru (NEBO|AND)

en: Select a form
cs_CZ: Vyberte formulář

en: Select a method for retrieving items
cs_CZ: Vyberte metodu načítání položek

en: Select a page to link to
cs_CZ: Vyberte stránku, na kterou chcete odkazovat

en: Select a post to link to
cs_CZ: Vyberte příspěvek, na který chcete odkazovat

en: select a state
cs_CZ: vyberte stát

en: Select a time
cs_CZ: Vyberte čas

en: Select a unit system
cs_CZ: Vyberte systém jednotek

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
cs_CZ: Vyberte všechny uživatelské role, které mohou formulář odeslat

en: Select an Icon
cs_CZ: Vyberte ikonu

en: Select email template
cs_CZ: Vyberte šablonu e-mailu

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
cs_CZ: Vyberte seskupené, pokud chcete připojit pole vedle jeho předchozího pole.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
cs_CZ: Vyberte, kolik jednotlivých e-mailových připomenutí požadujete

en: Select how the items should be displayed
cs_CZ: Vyberte, jak mají být položky zobrazeny

en: Select how you want to filter entries
cs_CZ: Vyberte, jak chcete filtrovat položky

en: Select how you want to filter orders
cs_CZ: Vyberte, jak chcete filtrovat objednávky

en: Select how you want to order the items
cs_CZ: Vyberte, jak chcete položky objednat

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
cs_CZ: Vyberte, jak chcete definovat podmínky (ručně nebo prostřednictvím souboru CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
cs_CZ: Vyberte, zda toto pole musí fungovat jako Start nebo Cíl

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
cs_CZ: Vyberte, zda chcete načíst slimáka, ID nebo název jako hodnotu

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
cs_CZ: Vyberte, zda chcete použít vzestupné nebo sestupné pořadí

en: Select None to never reset the lock
cs_CZ: Chcete-li zámek nikdy resetovat, vyberte možnost Žádný

en: Select the toggle default status
cs_CZ: Vyberte přepnout výchozí stav

en: Select to split words by comma or space or both
cs_CZ: Vyberte k rozdělení slov čárkou nebo mezerou nebo obojím

en: Select weight unit
cs_CZ: Vyberte jednotku hmotnosti

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
cs_CZ: Vyberte, co má formulář dělat (registrace, přihlášení, aktualizace nebo resetování hesla)

en: Select what the status should be
cs_CZ: Vyberte, jaký má být stav

en: Select what value to return (distance or duration)
cs_CZ: Vyberte, jakou hodnotu chcete vrátit (vzdálenost nebo doba trvání)

en: Select when to reset the form lock
cs_CZ: Vyberte, kdy chcete resetovat zámek formuláře

en: Select where files should be uploaded to
cs_CZ: Vyberte, kam se mají soubory nahrát

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
cs_CZ: Vyberte, zda chcete kupující vyzvat k zadání dodací adresy.

en: Select which value to return for calculations
cs_CZ: Vyberte hodnotu, kterou chcete vrátit pro výpočty

en: select your country
cs_CZ: Vyberte vaší zemi

en: Select your form
cs_CZ: Vyberte svůj formulář

en: Selected color
cs_CZ: Vybraná barva

en: Send a confirmation email
cs_CZ: Zašlete potvrzovací e-mail

en: Send admin email
cs_CZ: Odeslat e-mail správce

en: Send an admin email
cs_CZ: Zašlete e-mail správce

en: Send approve email when account is activated by admin
cs_CZ: Odeslat schvalovací e-mail, když je účet aktivován administrátorem

en: Send both value and label
cs_CZ: Odešlete hodnotu i štítek

en: Send confirmation email
cs_CZ: Zašlete potvrzovací e-mail

en: Send copy to following address(es)
cs_CZ: Zašlete kopii na následující adresy

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
cs_CZ: Zašlete kopii na následující adresy, aniž byste adresu viděli

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
cs_CZ: Odeslat přílohu CSV s daty formuláře na e-mail správce

en: Send data as JSON string
cs_CZ: Odesílejte data jako řetězec JSON

en: Send E-mail
cs_CZ: Poslat e-mailem

en: Send E-mail to author
cs_CZ: Poslat autorovi e-mail

en: Send email after order completed
cs_CZ: Odešlete e-mail po dokončení objednávky

en: Send email after payment completed
cs_CZ: Odešlete e-mail po dokončení platby

en: Send email confirmation/verification email
cs_CZ: Odeslat e-mail s potvrzením/ověřovacím e-mailem

en: Send email from:
cs_CZ: Odeslat e-mail od:

en: Send email to
cs_CZ: Odeslat e-mail na adresu

en: Send email to:
cs_CZ: Odeslat e-mail na adresu:

en: Send or do not send confirmation emails
cs_CZ: Odesílejte nebo neposílejte potvrzovací e-maily

en: Send or do not send the admin emails
cs_CZ: Odesílejte nebo neposílejte e-maily správců

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
cs_CZ: Odešlete upomínku v pevně stanovený čas nebo offsetem

en: Send reminder based on the following date:
cs_CZ: Odeslat upomínku na základě následujícího data:

en: Send site credentials to the user email
cs_CZ: Odešlete přihlašovací údaje webu na e-mail uživatele

en: Send the Mailchimp confirmation email
cs_CZ: Odešlete potvrzovací email Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
cs_CZ: Odeslat na (E-maily správce)

en: Send to (Confirmation E-mails)
cs_CZ: Odeslat na (Potvrzovací e-maily)

en: Send value or label to admin?
cs_CZ: Poslat hodnotu nebo štítek správci?

en: Send value or label to submitter?
cs_CZ: Odeslat hodnotu nebo štítek zadavateli?

en: Send verification email (default)
cs_CZ: Odeslat ověřovací e-mail (výchozí)

en: Send verification email and automatically login
cs_CZ: Odešlete ověřovací e-mail a automaticky se přihlaste

en: Sep
cs_CZ: Září

en: SEPA Direct Debit
cs_CZ: SEPA inkaso

en: Separate each form ID by a comma.
cs_CZ: Každé ID formuláře oddělte čárkou.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
cs_CZ: Pole Mailchimp a název_pole oddělte svislými čarami "|" (každé vložte na nový řádek).%1$sPříklad: PHONE|telefonní číslo%1$sTouto metodou můžete uložit vlastní uživatelská data Mailchimp

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
cs_CZ: Pole Mailster a název_pole oddělte svislými čarami "|" (každé vložte na nový řádek).%sPříklad: název_pole_mailster|název_super_formulářů_pole%sTouto metodou můžete uložit vlastní uživatelská data služby Mailster

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
cs_CZ: oddělené čárkou, např.: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
cs_CZ: oddělené čárkou např.: správce,redaktor

en: separated by comma's
cs_CZ: oddělené čárkami

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
cs_CZ: Odděleno čárkou, např.: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
cs_CZ: Oddělený stav každého příspěvku čárkou, zadejte „any“ pro všechny stavy příspěvku

en: Separate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
cs_CZ: Jednotlivé sazby oddělte čárkou. Daňové sazby můžete spravovat a vytvářet pomocí Stripe %sDashboard%s.

en: September
cs_CZ: září

en: Serbian
cs_CZ: srbština

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
cs_CZ: Nastavte vlastní oddělovač k oddělení hodnot na každém řádku

en: Set a custom enclosure character for values
cs_CZ: Nastavit vlastní znak přílohy pro hodnoty

en: Set a default color (leave blank for none)
cs_CZ: Nastavit výchozí barvu (pro žádnou ponechte prázdné)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
cs_CZ: Nastavit výchozí čas pro toto pole (nechejte prázdné, žádné)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
cs_CZ: Nastavit výchozí hodnotu pro toto pole (ponechte prázdné pro žádné)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
cs_CZ: Nastavte výchozí hodnotu pro toto pole. Lze použít {post_id} a {post_title} (pro žádné ponechte prázdné)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
cs_CZ: Nastavte výchozí hodnotu pro toto pole. Lze použít {post_id}, {post_title} a {user _ ****} (pro žádné ponechte prázdné)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
cs_CZ: Nastavit ID formuláře pro načtení dat (oddělené čárkou)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
cs_CZ: Nastavte formát např.: %, EUR, USD atd.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
cs_CZ: Nastavte štítek pro částku, např.: Mezisoučet nebo Celkem

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
cs_CZ: Nastavte formát čísla, např .: Gygabyte, Kilometers atd. (Pro žádné ponechte prázdné)

en: Set mailer to use SMTP
cs_CZ: Nastavte poštovní server, aby používal SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
cs_CZ: Nastavit měnu nebo ponechat prázdnou pro žádnou měnu, např .: $ nebo €

en: Set the limitation thresshold
cs_CZ: Nastavte omezení omezení

en: Set the limitation thresshold per user
cs_CZ: Nastavte omezení omezení na uživatele

en: Set the type of number to be used as the placeholder
cs_CZ: Nastavte typ čísla, které má být použito jako zástupný symbol

en: Set to -1 to use default TAB index.
cs_CZ: Nastavením na -1 použijete výchozí index TAB.

en: Set to 0 to remove limitations.
cs_CZ: Nastavením na 0 odeberete omezení.

en: Set to 0 to use default CSS height
cs_CZ: Chcete-li použít výchozí výšku CSS, nastavte na 0

en: Set to 0 to use default CSS height.
cs_CZ: Nastavením na 0 použijete výchozí výšku CSS.

en: Set to 0 to use default CSS width.
cs_CZ: Nastavením na 0 použijete výchozí šířku CSS.

en: Sets shipping and billing country.
cs_CZ: Nastaví zemi doručení a fakturace.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
cs_CZ: Nastavuje znakovou sadu a kódování znaků pro stránku s fakturačními údaji/přihlašovací stránkou na webu PayPal. Kromě toho tato proměnná nastavuje stejné hodnoty pro informace, které odesíláte společnosti PayPal v kódu tlačítka HTML. Výchozí nastavení je založeno na nastavení kódování jazyka v profilu vašeho účtu.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
cs_CZ: Nastaví jazyk pouze pro stránku s fakturačními údaji/přihlašovací stránkou. Výchozí nastavení je USA.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Shadow Blur Radius
cs_CZ: Poloměr rozostření stínu

en: Shadow Color
cs_CZ: Barva stínu

en: Shadow Horizontal Length
cs_CZ: Horizontální délka stínu

en: Shadow Opacity
cs_CZ: Neprůhlednost stínů

en: Shadow Spread Radius
cs_CZ: Poloměr rozprostření stínu

en: Shadow Vertical Length
cs_CZ: Svislá délka stínu

en: Shipping
cs_CZ: Lodní doprava

en: Shipping amount
cs_CZ: Částka za dopravu

en: Shipping and billing country
cs_CZ: Země odeslání a fakturace

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
cs_CZ: Cena dopravy (platí pro každou další položku přidanou do košíku)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
cs_CZ: Cena dopravy (platí pro první položku vloženou do košíku)

en: Shipping currency
cs_CZ: Přepravní měna

en: Shipping tax behavior
cs_CZ: Chování přepravní daně

en: Shipping tax code
cs_CZ: Kód přepravní daně

en: Shopping Cart
cs_CZ: Nákupní košík

en: Short - d M, y
cs_CZ: Krátký - d M, r

en: Short name
cs_CZ: Krátké jméno

en: Show
cs_CZ: Ukázat

en: Show Advanced PayPal Settings
cs_CZ: Zobrazit pokročilá nastavení PayPal

en: Show advanced settings
cs_CZ: Zobrazit pokročilá nastavení

en: Show an icon instead of number
cs_CZ: Místo čísla zobrazit ikonu

en: Show back to top button
cs_CZ: Tlačítko Zpět nahoru

en: Show directions panel (list directions next to the map)
cs_CZ: Zobrazit panel s pokyny (zobrazit pokyny vedle mapy)

en: Show download button to the user after PDF was generated
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro stažení uživateli po vygenerování souboru PDF

en: Show featured image
cs_CZ: Zobrazit vybraný obrázek

en: Show on Form and in PDF file (default)
cs_CZ: Zobrazit na formuláři a v souboru PDF (výchozí)

en: Show or hide empty categories
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt prázdné kategorie

en: Show or hide the duration time
cs_CZ: Zobrazit nebo skrýt dobu trvání

en: Show popup to logged in users
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno přihlášeným uživatelům

en: Show popup to none logged in users
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno žádnému přihlášenému uživateli

en: Show post excerpt
cs_CZ: Zobrazit výňatek z příspěvku

en: Show post title
cs_CZ: Zobrazit název příspěvku

en: Show product price
cs_CZ: Zobrazit cenu produktu

en: Show progress bar for Multi-part
cs_CZ: Zobrazit ukazatel průběhu pro vícedílné

en: Show steps for Multi-part
cs_CZ: Zobrazit kroky pro vícedílné

en: Show thank you message
cs_CZ: Zobrazit zprávu s poděkováním

en: Show the following "Custom" columns
cs_CZ: Zobrazit následující sloupce „Vlastní“.

en: Show the month after the year in the header
cs_CZ: V záhlaví zobrazte měsíc po roce

en: Show the week of the year
cs_CZ: Zobrazit týden v roce

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
cs_CZ: Zobrazit lištu Toolbar při prohlížení webu (ve výchozím nastavení povoleno)

en: Signature
cs_CZ: Podpis

en: signature
cs_CZ: podpis

en: Signature:
cs_CZ: Podpis:

en: Single
cs_CZ: Singl

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
cs_CZ: Jedna částka slevy účtovaná v celém košíku. Musí být nižší než prodejní cena všech položek dohromady v košíku.

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
cs_CZ: Jednorázová slevová sazba v procentech, která bude účtována v celém košíku. Nastavte na hodnotu menší než 100. Proměnná přepíše jakoukoli diskontní sazbu pro jednotlivé položky

en: Single handling fee charged cart-wide.
cs_CZ: Jednorázový manipulační poplatek účtovaný za celý košík.

en: Single product or service checkout
cs_CZ: Pokladna jednoho produktu nebo služby

en: Site ID, if running multiple networks
cs_CZ: ID webu, pokud provozujete více sítí

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
cs_CZ: Pokud nebyl nalezen user_login nebo user_email, přeskočte registraci

en: Skip wizard
cs_CZ: Přeskočit průvodce

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
cs_CZ: Doba trvání Slide In v milisekundách (0 není žádný efekt slábnutí)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
cs_CZ: Zasunout: shora, zprava, zespodu nebo zleva

en: Slider (Carousel)
cs_CZ: Posuvník (kolotoč)

en: Slider colors
cs_CZ: Barvy jezdce

en: Slider field
cs_CZ: Posuvné pole

en: Slovak
cs_CZ: Slovák

en: Slovenian
cs_CZ: slovinský

en: Slug (default)
cs_CZ: Slug (výchozí)

en: Slugs
cs_CZ: Slimáci

en: Slugs (default)
cs_CZ: Slimáci (výchozí)

en: SMTP debug output mode
cs_CZ: Režim výstupu ladění SMTP

en: SMTP password
cs_CZ: Heslo SMTP

en: SMTP Server
cs_CZ: Server SMTP

en: SMTP username
cs_CZ: Uživatelské jméno SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
cs_CZ: SMTP – port 25 nebo 2525 nebo 587%sZabezpečený SMTP (SSL / TLS) – port 465 nebo 25 nebo 587, 2526

en: Sold individually?
cs_CZ: Prodává se jednotlivě?

en: Solid
cs_CZ: Pevný

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
cs_CZ: Některé platební metody vyžadují, aby byla pro vaše řádkové položky nastavena konkrétní měna. Například při použití „ideální“ musí být měna nastavena na EUR, jinak Stripe vrátí chybovou zprávu.

en: Something went wrong while calculating the distance.
cs_CZ: Při výpočtu vzdálenosti se něco pokazilo.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
cs_CZ: Při deaktivaci pluginu se něco pokazilo.

en: Something went wrong while downloading export.
cs_CZ: Při stahování exportu se něco pokazilo.

en: Something went wrong while exporting form data.
cs_CZ: Při exportu dat formuláře se něco pokazilo.

en: Something went wrong while importing form data.
cs_CZ: Při importu dat formuláře se něco pokazilo.

en: Something went wrong while restoring default settings.
cs_CZ: Při obnovování výchozího nastavení se něco pokazilo.

en: Something went wrong while saving your settings.
cs_CZ: Při ukládání nastavení se něco pokazilo.

en: Something went wrong:
cs_CZ: Něco se pokazilo:

en: Sorry, file extension is not allowed!
cs_CZ: Litujeme, přípona souboru není povolena!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
cs_CZ: Je nám líto, na základě zadaných údajů nelze vypočítat žádnou vzdálenost. Zadejte platnou adresu nebo PSČ.

en: Sort
cs_CZ: Seřadit

en: Spacer
cs_CZ: Distanční vložka

en: Specific database table
cs_CZ: Tabulka konkrétní databáze

en: Specific posts (post_type)
cs_CZ: Konkrétní příspěvky (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
cs_CZ: Specifická taxonomie (kategorie)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
cs_CZ: Určuje číselnou hodnotu mezi 0,0 a 1,0 k určení neprůhlednosti barvy čáry. Výchozí hodnota je 1,0.

en: Specifies the color of the line
cs_CZ: Určuje barvu čáry

en: Specifies the value granularity of the element's value.
cs_CZ: Určuje granularitu hodnoty hodnoty prvku.

en: specifies the width of the line in pixels.
cs_CZ: Určuje šířku čáry v pixelech.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
cs_CZ: Určuje, jaký jednotkový systém se má použít při zobrazování výsledků

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
cs_CZ: Určuje, zda je cena považována za včetně daní nebo bez daní. Jeden z inkluzivních, exkluzivních nebo nespecifikovaných. Jakmile je zadáno jako zahrnující nebo exkluzivní, nelze jej změnit.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
cs_CZ: Určuje, zda je sazba považována za včetně daní nebo bez daní.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
cs_CZ: Zadejte frekvenci účtování (výchozí hodnota je „žádná“ pro jednorázové platby)

en: Specify main and backup SMTP servers
cs_CZ: Určete hlavní a záložní servery SMTP

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
cs_CZ: Zadejte země, které se mají objevit na začátku seznamu. Odděleno čárkou, např.: nl,be,de

en: Spinning icon color
cs_CZ: Barva rotující ikony

en: Squared
cs_CZ: Na druhou

en: Start 15 day trial
cs_CZ: Zahajte 15denní zkušební verzi

en: Start address
cs_CZ: Počáteční adresa

en: Start all over
cs_CZ: Začít odznova

en: Start Import
cs_CZ: Spusťte import

en: Start of the week
cs_CZ: Začátek týdne

en: Start typing and find a color
cs_CZ: Začněte psát a najděte barvu

en: Starting address (required)
cs_CZ: Počáteční adresa (požadováno)

en: Starts with
cs_CZ: Začíná s

en: State
cs_CZ: Stát

en: state
cs_CZ: Stát

en: State/Province
cs_CZ: Stát / provincie

en: Statement descriptor
cs_CZ: Deskriptor výpisu

en: Static (default)
cs_CZ: Statické (výchozí)

en: Status
cs_CZ: Postavení

en: Step
cs_CZ: Krok

en: Step (defaults to "any")
cs_CZ: Krok (výchozí nastavení je „libovolný“)

en: Step 1
cs_CZ: Krok 1

en: Step Description
cs_CZ: Krok Popis

en: Step Image
cs_CZ: Krokový obrázek

en: Step Name
cs_CZ: Název kroku

en: Steps between times in minutes
cs_CZ: Kroky mezi časy v minutách

en: Stick to top, right, bottom or left
cs_CZ: Držte se nahoře, vpravo, dole nebo vlevo

en: Stock Qty
cs_CZ: Skladové množství

en: Street
cs_CZ: ulice

en: Street (1 of 2 fields)
cs_CZ: Ulice (1 ze 2 polí)

en: Street (2 of 2 fields)
cs_CZ: Ulice (2 ze 2 polí)

en: Street name
cs_CZ: jméno ulice

en: Street name + nr
cs_CZ: Název ulice + číslo

en: Street nr + name
cs_CZ: Ulice + jméno

en: Street number
cs_CZ: číslo ulice

en: Stripe
cs_CZ: Proužek

en: Stripe checkout method
cs_CZ: Metoda proužkové pokladny

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
cs_CZ: Klíč Stripe Live API není nakonfigurován, zadejte svůj klíč API v části %sSuper Forms > Nastavení > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
cs_CZ: Klíč API Stripe Sandbox není nakonfigurován, zadejte svůj klíč API v části %sSuper Forms > Nastavení > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
cs_CZ: Pruhovaná transakce

en: Stroke color
cs_CZ: Barva tahu

en: Stroke opacity
cs_CZ: Neprůhlednost mrtvice

en: Stroke weight
cs_CZ: Hmotnost zdvihu

en: Su
cs_CZ: Ne

en: Sub Title
cs_CZ: Podnadpis

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject:
cs_CZ: Předmět:

en: Submit
cs_CZ: Předložit

en: Submit button
cs_CZ: Tlačítko Odeslat

en: Submit the form (default)
cs_CZ: Odeslat formulář (výchozí)

en: Submit type
cs_CZ: Odeslat typ

en: Submitted
cs_CZ: Odesláno

en: Submitted by
cs_CZ: Předložené

en: Submitted by user
cs_CZ: Odesláno uživatelem

en: Subscribe with the following tags
cs_CZ: Přihlaste se k odběru pomocí následujících značek

en: Subscribed (default)
cs_CZ: Přihlášeno (výchozí)

en: Subscriber email address
cs_CZ: E-mailová adresa předplatitele

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
cs_CZ: ID seznamu odběratelů oddělená čárkou

en: Subscriber status after submitting the form
cs_CZ: Stav odběratele po odeslání formuláře

en: Subscription
cs_CZ: Předplatné

en: Subscription checkout
cs_CZ: Pokladna předplatného

en: Subscription periods
cs_CZ: Období předplatného

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
cs_CZ: ID plánu předplatného (mělo by vypadat podobně jako: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription plan ID cannot be empty!
cs_CZ: ID plánu předplatného nemůže být prázdné!

en: Subscription Status
cs_CZ: Stav předplatného

en: Subscriptions
cs_CZ: Předplatné

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
cs_CZ: Předplatné nelze platit prostřednictvím iDeal, vyberte prosím jiný způsob platby!

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: subtotal
cs_CZ: mezisoučet

en: Subtotal:
cs_CZ: Mezisoučet:

en: Succeeded
cs_CZ: Uspěl

en: Success message
cs_CZ: Zpráva o úspěchu

en: Success Message Colors
cs_CZ: Barvy zprávy o úspěchu

en: Success URL
cs_CZ: Úspěšná adresa URL

en: Suffix label
cs_CZ: Štítek s příponou

en: Suffix question icon tooltip text
cs_CZ: Text popisu tlačítka ikona přípona

en: Sun
cs_CZ: slunce

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Super Form
cs_CZ: Super forma

note: Name of the plugin
en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
cs_CZ: Super formuláře - Drag & Drop Form Builder

en: Super Forms - User Status
cs_CZ: Super formuláře - Stav uživatele

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
cs_CZ: Super Forms nemohl najít formulář s ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
cs_CZ: Super Forms nemohl najít záznam s ID formuláře: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
cs_CZ: Super Forms nemohl najít záznam s ID: %d

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
cs_CZ: Výpisy super formulářů budou generovány pouze na front-endu

en: Suspended
cs_CZ: Pozastaveno

en: Swedish
cs_CZ: švédský

en: Swiss-French
cs_CZ: Švýcarsko-francouzský

en: Switch form
cs_CZ: Přepnout formulář

en: System Status
cs_CZ: Stav systému

en: Tab 1
cs_CZ: Karta 1

en: Tab 2
cs_CZ: Karta 2

en: Tab 3
cs_CZ: Karta 3

en: Tab background color
cs_CZ: Barva pozadí karty

en: Tab border bottom width (0 = none)
cs_CZ: Dolní šířka ohraničení karty (0 = žádná)

en: Tab border color
cs_CZ: Barva ohraničení karty

en: Tab border left width (0 = none)
cs_CZ: Levá šířka okraje karty (0 = žádná)

en: Tab border right width (0 = none)
cs_CZ: Pravá šířka ohraničení karty (0 = žádná)

en: Tab border top width (0 = none)
cs_CZ: Horní šířka ohraničení karty (0 = žádná)

en: Tab collaps icon color
cs_CZ: Barva ikony sbalení karty

en: Tab collapse icon color
cs_CZ: Barva ikony sbalení karty

en: Tab Location
cs_CZ: Umístění karty

en: Tab padding
cs_CZ: Výplň tabulátoru

en: Tab text align
cs_CZ: Zarovnání textu na kartě

en: Tablet preview
cs_CZ: Náhled tabletu

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Tabs (default)
cs_CZ: Karty (výchozí)

en: Tabs/Accordion
cs_CZ: Karty / Akordeon

en: Tagline for your blog; set in General Options
cs_CZ: Slogan pro váš blog; nastaveno v Obecné možnosti

en: Tags
cs_CZ: Tagy

en: tags
cs_CZ: značky

en: Tags (post_tag)
cs_CZ: Značky (post_tag)

en: Tags/Keywords
cs_CZ: Značky/klíčová slova

en: Take the shortcode and place it anywere!
cs_CZ: Vezměte si krátký kód a vložte jej kdekoli!

en: Tax behavior
cs_CZ: Daňové chování

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
cs_CZ: ID kódu daňové kategorie. %sNajděte daňovou kategorii%s. Vaše výchozí daňová kategorie se použije, pokud ji při vytváření transakce s povolenou Stripe Tax neuvedete. Toto můžete aktualizovat ve svém %stax nastavení%s.

en: Tax rates:
cs_CZ: Daňová sazba:

en: Taxonomy slug
cs_CZ: Taxonomie slimák

en: TCP port to connect to
cs_CZ: TCP port pro připojení

en: Text alignment
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Text area
cs_CZ: Textová oblast

en: Text Editor Settings
cs_CZ: Nastavení textového editoru

en: Text field
cs_CZ: Textové pole

en: Text field (default)
cs_CZ: Textové pole (výchozí)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
cs_CZ: Text na levé straně nástroje pro výběr barev (ponechte prázdné pro žádný text)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
cs_CZ: Text na levé straně přepínacího tlačítka (ponechte prázdné pro žádný text)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
cs_CZ: Text na pravé straně nástroje pro výběr barev (ponechte prázdné pro žádný text)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
cs_CZ: Text na pravé straně přepínacího tlačítka (ponechte prázdné pro žádný text)

en: Th
cs_CZ: Čt

en: Thank you for contacting us!
cs_CZ: Děkujeme, že jste nás kontaktovali!

en: Thank you message
cs_CZ: Děkuji

en: Thank you page (return URL)
cs_CZ: Stránka s poděkováním (zpětná adresa URL)

en: Thank you title
cs_CZ: Děkuji titul

en: Thank you!
cs_CZ: Děkuji!

en: Thanks Description
cs_CZ: Díky popis

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
cs_CZ: Díky marže v pixelech (vpravo nahoře dole vlevo)

en: Thanks Title
cs_CZ: Díky titul

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
cs_CZ: Adresa zadaná pomocí proměnných automatického vyplňování přepíše uloženou adresu člena PayPal. Kupující vidí adresy, které předáte, ale nemohou je upravit. PayPal nezobrazuje adresy, pokud jsou neplatné nebo vynechané.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
cs_CZ: Byl překročen povolený počet pokusů o zadání kódu PIN.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
cs_CZ: Částka, která se má přidat nebo odečíst po kliknutí na tlačítko

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
cs_CZ: Klíč API bude použit pro prvek Google Map, automatické doplňování adres a další funkce související s rozhraním Google Maps API

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
cs_CZ: Kód oblasti pro telefonní čísla v USA nebo kód země pro telefonní čísla mimo USA

en: The author page (front-end)
cs_CZ: Stránka autora (front-end)

en: The author profile (backend)
cs_CZ: Profil autora (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
cs_CZ: Autoritativní web pro toto místo, například domovská stránka firmy

en: The blog's home web address; set in General Options
cs_CZ: Domovská webová adresa blogu; nastaveno v Obecné možnosti

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
cs_CZ: Kartu nelze použít k provedení této platby (je možné, že byla nahlášena jako ztráta nebo odcizení).

en: The card does not support the specified currency.
cs_CZ: Karta nepodporuje zadanou měnu.

en: The card does not support this type of purchase.
cs_CZ: Karta tento typ nákupu nepodporuje.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
cs_CZ: Karta byla odmítnuta, protože vyžaduje PIN.

en: The card has been declined for an unknown reason.
cs_CZ: Karta byla z neznámého důvodu odmítnuta.

en: The card has expired.
cs_CZ: Platnost karty vypršela.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
cs_CZ: Na kartě není dostatek prostředků k dokončení nákupu.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
cs_CZ: Vydavatel karty nebyl k zastižení, takže platbu nebylo možné autorizovat.

en: The card number is incorrect.
cs_CZ: Číslo karty je nesprávné.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
cs_CZ: Karta nebo účet, ke kterému je karta připojena, je neplatná.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
cs_CZ: Karta byla odmítnuta, protože transakce vyžaduje ověření.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
cs_CZ: Název taxonomie kočky (např.: category nebo product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
cs_CZ: Pokus o naúčtování předplatného se nezdařil, zkuste prosím použít novou platební metodu

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
cs_CZ: Kombinace uživatelského jména, hesla a aktivačního kódu je nesprávná!

en: The conditions that this element should listen to.
cs_CZ: Podmínky, které by tento prvek měl poslouchat.

en: The confirmation subject for this email
cs_CZ: Předmět potvrzení pro tento e-mail

en: The content type to use for this email
cs_CZ: Typ obsahu, který se má použít pro tento e-mail

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
cs_CZ: Typ obsahu pro tento e-mail.%sPříklad: UTF-8 nebo ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
cs_CZ: Náklady na dopravu každé další jednotky této položky.

en: The cost of shipping this item.
cs_CZ: Náklady na dopravu této položky.

en: The current theme's name; set in Presentation
cs_CZ: Název aktuálního tématu; nastaveno v Prezentaci

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
cs_CZ: Zákazník překročil zůstatek nebo kreditní limit dostupný na jeho kartě.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
cs_CZ: Zákazník překročil zůstatek nebo kreditní limit dostupný na jeho kartě.

en: The customer has not entered their payment method.
cs_CZ: Zákazník nezadal způsob platby.

en: The customer must use another card or method of payment.
cs_CZ: Zákazník musí použít jinou kartu nebo způsob platby.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
cs_CZ: Zákazník si musí u vydavatele ověřit, zda lze kartu použít pro daný typ měny.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
cs_CZ: Pro další informace musí zákazník kontaktovat vydavatele své karty.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
cs_CZ: Zákazník se musí obrátit na vydavatele své karty a zkontrolovat, zda karta funguje správně.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
cs_CZ: Zákazník se musí obrátit na vydavatele své karty, aby se ujistil, že jeho kartu lze použít k provedení tohoto typu nákupu.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
cs_CZ: Pro více informací by měl zákazník kontaktovat vydavatele své karty.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu a ověřit svou kartu, když bude během transakce vyzván.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu vložením karty a zadáním PINu.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu pomocí správného fakturačního PSČ.

en: The customer should try again using the correct card number.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu se správným číslem karty.

en: The customer should try again using the correct CVC.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu pomocí správného kódu CVC.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu se správným datem vypršení platnosti.

en: The customer should try again using the correct PIN.
cs_CZ: Zákazník by to měl zkusit znovu pomocí správného PIN.

en: The customer should use an alternative payment method.
cs_CZ: Zákazník by měl použít alternativní způsob platby.

en: The customer should use another card.
cs_CZ: Zákazník by měl použít jinou kartu.

en: The CVC number is incorrect.
cs_CZ: Číslo CVC je nesprávné.

en: The default for this value is 5 seconds
cs_CZ: Výchozí hodnota pro tuto hodnotu je 5 sekund

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
cs_CZ: Doručovací služba, která odeslala fyzický produkt, jako je Fedex, UPS, USPS atd.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
cs_CZ: Doba, po kterou se chybové zprávy objeví v milisekundách.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
cs_CZ: Doba trvání se vypočítá na základě času, který se v jeho rozevírací nabídce zobrazí jako první

en: The email address where emails are sent to
cs_CZ: E-mailová adresa, na kterou se odesílají e-maily

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
cs_CZ: E-mailová adresa, na kterou bude uživatel odpovídat (ponechte prázdné pro použití nastavení „Z e-mailu“).

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
cs_CZ: E-mailová adresa, ze které se odesílají e-maily.%s(pokud narazíte na problémy s přijímáním e-mailů, zkuste použít info@%s).%sPokud používáte poskytovatele e-mailu (Gmail, Yahoo, Outlook.com atd.), mělo by být e-mailovou adresou tohoto účtu.

en: The email message.
cs_CZ: E-mailová zpráva.

en: The email message. You can use {email_verification_code} and {register_login_url}
cs_CZ: E-mailová zpráva. Můžete použít {email_verification_code} a {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
cs_CZ: E-mailová zpráva. Můžete použít {user_login}, {register_generated_password} a {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
cs_CZ: Odhadovaný rozsah, jak dlouho bude trvat odeslání, který má být zobrazen zákazníkovi.

en: The expiration year invalid.
cs_CZ: Rok vypršení platnosti je neplatný.

en: The fields that should be populated with the address data.
cs_CZ: Pole, která by měla být vyplněna údaji o adrese.

en: The filename of the attachment
cs_CZ: Název souboru přílohy

en: The following information has been send by the submitter:
cs_CZ: Zadavatel odeslal následující informace:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
cs_CZ: Formulář nebude odeslán, nebude odeslán žádný e-mail a nebude uložen žádný záznam kontaktu. Pro testovací účely bude vygenerován a stažen pouze soubor PDF.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
cs_CZ: Čtyřmístné telefonní číslo pro telefonní čísla v USA.

en: The height to set the editor in pixels
cs_CZ: Výška pro nastavení editoru v pixelech

en: The ID of the user where the post will belong to
cs_CZ: ID uživatele, kterému bude příspěvek patřit

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
cs_CZ: Je zobrazena jazyková značka IETF národního prostředí Checkout. Pokud je prázdné nebo automatické, použije se národní prostředí prohlížeče.

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
cs_CZ: Jazyk k použití. To má vliv na názvy ovládacích prvků, upozornění na autorská práva, trasy jízdy a štítky ovládacích prvků a také odpovědi na servisní požadavky. Seznam podporovaných jazykových kódů: %sPodporované jazyky%s

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
cs_CZ: ID seznamu se zdá být neplatné. Ujistěte se prosím, že jste zadali správné ID seznamu.

en: The logic/method of the validation.
cs_CZ: Logika / metoda validace.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
cs_CZ: Spodní mez odhadovaného rozsahu. Pokud je prázdné, nepředstavuje žádnou spodní hranici.

en: The maximum amount
cs_CZ: Maximální částka

en: The message to display to locked out users
cs_CZ: Zpráva, která se má zobrazit uzamčeným uživatelům

en: The message to display to none logged in users
cs_CZ: Zpráva, která se má zobrazit žádnému přihlášenému uživateli

en: The message to display when an incorrect password was entered
cs_CZ: Zpráva, která se zobrazí, když bylo zadáno nesprávné heslo

en: The minimum amount
cs_CZ: Minimální částka

en: The mode of the Checkout Session
cs_CZ: Režim relace pokladny

note: Description of the plugin
en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
cs_CZ: Nejpokročilejší, flexibilní a snadno použitelný nástroj pro tvorbu formulářů pro WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
cs_CZ: Název sazby za dopravu, který má být zobrazen zákazníkovi. Toto se objeví na CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
cs_CZ: Jméno, na které bude uživatel odpovídat (ponechte prázdné pro použití nastavení „Od jména“).

en: The name which emails are sent from.
cs_CZ: Jméno, ze kterého se odesílají e-maily.

en: The number of intervals between subscription billings.
cs_CZ: Počet intervalů mezi fakturacemi předplatného.

en: The number of months to show at once
cs_CZ: Počet měsíců, které se mají zobrazit najednou

en: The order the post should be displayed in
cs_CZ: Pořadí, ve kterém se má příspěvek zobrazit

en: The password to access the post
cs_CZ: Heslo pro přístup k příspěvku

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
cs_CZ: Částka platby je neplatná nebo překračuje povolenou částku.

en: The payment cannot be authorized.
cs_CZ: Platbu nelze autorizovat.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
cs_CZ: Platbu nemohl vydavatel z neznámého důvodu zpracovat.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
cs_CZ: Platba byla dokončena a prostředky byly úspěšně přidány k zůstatku vašeho účtu.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
cs_CZ: Platba byla zamítnuta, protože Stripe má podezření, že je podvodná.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
cs_CZ: Platba byla odmítnuta, protože odpovídá hodnotě na seznamu blokovaných uživatelů Stripe.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
cs_CZ: Platba byla odmítnuta, protože karta byla nahlášena jako ztracená.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
cs_CZ: Platba byla odmítnuta, protože karta byla nahlášena jako odcizená.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
cs_CZ: Platba se nezdařila. K tomu dojde pouze v případě, že platba byla provedena z bankovního účtu vašeho zákazníka.

en: The payment is not permitted.
cs_CZ: Platba není povolena.

en: The payment is pending.
cs_CZ: Platba čeká na vyřízení.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
cs_CZ: Platbu je třeba zkusit znovu. Pokud stále nelze zpracovat, musí zákazník kontaktovat vydavatele své karty.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
cs_CZ: Platbu je třeba zkusit znovu. Pokud stále nelze zpracovat, zkuste to znovu později.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
cs_CZ: Platba byla zamítnuta. K tomu dojde pouze v případě, že platba byla dříve nevyřízena kvůli jednomu z důvodů uvedených pro proměnnou pending_reason nebo Fraud_Management_Filters_x.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
cs_CZ: Zadaný PIN je nesprávný. Tento kód pro odmítnutí platí pouze pro platby provedené pomocí čtečky karet.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
cs_CZ: Zadaný PIN je nesprávný. Tento kód pro odmítnutí platí pouze pro platby provedené pomocí čtečky karet.

en: The Place's full address
cs_CZ: Úplná adresa místa

en: The Place's phone number in international format
cs_CZ: Telefonní číslo místa v mezinárodním formátu

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
cs_CZ: Telefonní číslo místa ve formátu podle regionální konvence daného čísla

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
cs_CZ: Formát příspěvku (např.: citace, galerie, zvuk atd.)

en: The post tags
cs_CZ: Štítky příspěvků

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
cs_CZ: Typ příspěvku %1$s zřejmě neexistuje. %2$sedit%3$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
cs_CZ: Cena nebo částka produktu, služby nebo příspěvku, bez dopravy, manipulace nebo daně. Pokud tuto proměnnou vynecháte v tlačítkách Koupit nyní nebo Darovat, kupující v okamžiku platby zadají svou vlastní částku.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
cs_CZ: Kód regionu, který se má použít. Tím se změní chování mapy na základě dané země nebo území. Parametr region akceptuje identifikátory dílčích značek regionu Unicode, které (obecně) mají mapování jedna ku jedné na domény nejvyšší úrovně (ccTLD) s kódem země. Většina identifikátorů oblastí Unicode je shodná s kódy ISO 3166-1, s několika významnými výjimkami. Například ccTLD Velké Británie je „uk“ (odpovídá doméně .co.uk), zatímco identifikátor regionu je „GB“.

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
cs_CZ: Výsledek bude vyjádřen v metrech. Zadejte jedinečný název pole, např .: total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
cs_CZ: Výsledek bude vyjádřen v sekundách. Zadejte jedinečný název pole, např .: total_traveltime

en: The shipping rate options to apply to this Session.
cs_CZ: Možnosti sazby za dopravu platné pro tuto relaci.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
cs_CZ: Konkrétní důvod odmítnutí by neměl být zákazníkovi oznamován. Místo toho je třeba jej prezentovat jako obecný pokles.

en: The steps the slider makes when sliding
cs_CZ: Kroky, které posuvník provede při posouvání

en: The subject for this email
cs_CZ: Předmět tohoto e-mailu

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
cs_CZ: Popis předplatného, který má být zobrazen zákazníkovi.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
cs_CZ: Název taxonomie značky (např.: post_tag nebo product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
cs_CZ: Zdá se, že taxonomie %1$s neexistuje. %2$sedit%3$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: The thickness of the signature when drawing
cs_CZ: Tloušťka podpisu při kreslení

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
cs_CZ: Třímístná předvolba pro telefonní čísla v USA nebo celé telefonní číslo pro telefonní čísla mimo USA, kromě kódu země.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
cs_CZ: Čas v sekundách, před přerušením připojení a vrácením chyby.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
cs_CZ: Čas, který by se měl v rozevíracím seznamu zobrazit jako první (minimální čas)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
cs_CZ: Čas, který by se měl v rozevíracím seznamu zobrazit jako poslední (maximální čas)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
cs_CZ: Popis se zobrazí, jakmile uživatel umístí ukazatel myši na pole myší.

en: The total of times a user can click the "+" icon
cs_CZ: Celkový počet případů, kdy uživatel může kliknout na ikonu „+“

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
cs_CZ: Sledovací číslo fyzického produktu získané od doručovací služby. Pokud bylo pro tento nákup vygenerováno více sledovacích čísel, oddělte je čárkami.

en: The types of place results to return
cs_CZ: Typy výsledků místa, které se mají vrátit

en: The unit of measure if weight is specified.
cs_CZ: Jednotka měření, pokud je uvedena hmotnost.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
cs_CZ: Horní hranice odhadovaného rozsahu. Pokud je prázdné, nepředstavuje žádnou horní hranici, tj. nekonečno.

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
cs_CZ: Adresa URL, na kterou bude zákazník přesměrován, pokud se rozhodne zrušit platbu a vrátit se na váš web.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
cs_CZ: Adresa URL, na kterou PayPal zasílá informace o platbě ve formě zpráv s upozorněním na okamžitou platbu.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
cs_CZ: Adresa URL, na kterou má Stripe poslat zákazníky po dokončení platby nebo nastavení. Pokud chcete na své stránce použít informace z úspěšné relace pokladny, přečtěte si průvodce přizpůsobením úspěšné stránky.

en: The value for your hidden field.
cs_CZ: Hodnota vašeho skrytého pole.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
cs_CZ: Hodnota, kterou pole musí mít, než se toto pole stane viditelným.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
cs_CZ: PSČ je nesprávné.

en: Theme & colors
cs_CZ: Téma a barvy

en: Theme & styles
cs_CZ: Téma a styly

en: Theme style
cs_CZ: Styl motivu

en: Theme styles
cs_CZ: Styly motivů

en: Third choice
cs_CZ: Třetí volba

en: third_choice
cs_CZ: třetí_volba

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
cs_CZ: To vám umožní vrátit věk, měsíce nebo dny na základě data narození

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
cs_CZ: To vám umožní načíst vstupní data z jiného formuláře a autopopulovat je uvnitř tohoto formuláře.

en: This authorization has been voided.
cs_CZ: Toto oprávnění bylo zrušeno.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
cs_CZ: Platnost této autorizace vypršela a nelze ji zachytit.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
cs_CZ: Může to být textové pole nebo skryté pole (nepřidávejte závorky před a po).

en: This content will be placed after the body content of the email.
cs_CZ: Tento obsah bude umístěn za hlavní část e-mailu.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
cs_CZ: Tento obsah bude umístěn za tělo e-mailu s potvrzením.

en: This content will be placed before the body content of the email.
cs_CZ: Tento obsah bude umístěn před hlavní obsah e-mailu.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
cs_CZ: Tento obsah bude umístěn před tělo e-mailu s potvrzením.

en: This form is no longer available
cs_CZ: Tento formulář již není k dispozici

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
cs_CZ: Toto je přepínací štítek, když uživatel deaktivoval přepínací prvek

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
cs_CZ: Toto je přepínací štítek, když uživatel povolil přepínací prvek

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
cs_CZ: Toto je přepínací hodnota, když uživatel deaktivoval přepínací prvek

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
cs_CZ: Toto je přepínací hodnota, když uživatel povolil přepínací prvek

en: This mail was send from
cs_CZ: Tento e-mail byl odeslán z

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
cs_CZ: To usnadňuje sledování vašich sekcí při vytváření formulářů

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
cs_CZ: Tato zpráva se zobrazí v případě, že záznam není pro uživatele viditelný

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
cs_CZ: Tato zpráva se zobrazí, pokud na základě aktuálního filtru nejsou žádné výsledky

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
cs_CZ: Tato zpráva se uživateli zobrazí, pokud již existuje záznam se stejným názvem na základě výše uvedené konfigurace

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
cs_CZ: Tato zpráva se zobrazí pouze v případě, že pro aktuálního uživatele nejsou k dispozici absolutně žádné výsledky.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
cs_CZ: Toto funguje pouze pro přihlášené uživatele nebo když $ _GET nebo $ _POST obsahuje klíč [contact_entry_id] s ID záznamu (v takovém případě je nastavení „ID formuláře“ zastaralé)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
cs_CZ: Toto funguje pouze v případě, že je použita/povolena jedna z následujících možností:%1$s- Povolili jste "Načíst data formuláře od posledního odeslání uživatelů"%1$s- Váš formulář obsahuje vyhledávací pole, které prohledává položky kontaktů podle jejich názvu; %1$s- Když $_GET nebo $_POST obsahuje klíč [contact_entry_id] s ID položky;%1$s- Když máte Skryté pole s názvem "hidden_contact_entry_id" s tagem {user_last_entry_id} nastaveným jako výchozí;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
cs_CZ: Tato možnost je užitečná pouze tehdy, když podmíněně skryjete pole user_login nebo user_email

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
cs_CZ: Tato možnost je nutná, aby aplikace Super Forms věděla, jak vypočítat vzdálenost

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
cs_CZ: Tento profil byl pozastaven a nebudou vybírány žádné další částky.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
cs_CZ: Tento plán opakujících se plateb byl zrušen a nelze jej znovu aktivovat. Již nebudou prováděny žádné opakované platby.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
cs_CZ: Toto nastavení funguje, pouze pokud jsou soubory uloženy v zabezpečeném adresáři mimo adresář wp-content. Ponechejte prázdné, aby umožnil všem přihlášeným uživatelům stahovat soubory.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
cs_CZ: Toto nastavení funguje, pouze pokud jsou soubory uloženy v zabezpečeném adresáři mimo adresář wp-content. Je-li povoleno, zabráníte tak jakémukoli autorizovanému stahování souborů. Uživatelé mohou být před stažením souborů přihlášeni.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
cs_CZ: Tato hodnota přepíše hodnoty hmotnosti jednotlivých položek. Pokud jsou sazby dopravy založené na profilu nakonfigurovány na základě hmotnosti, PayPal použije tuto hodnotu k výpočtu poplatků za dopravu pro platbu.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
cs_CZ: Tato proměnná není kvantitativně specifická. Platí stejné manipulační náklady, bez ohledu na počet položek na objednávce.

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
cs_CZ: přidá se rozbalovací nabídka v horní části formuláře, ze které si uživatel může vybrat jazyk

en: This will add a marker for the address location on the map
cs_CZ: Tím přidáte značku pro umístění adresy na mapě

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
cs_CZ: Tím se přidá otazník s popisem (ponechte prázdné pro ikonu bez otázek)

en: This will apply a right to left layout for your emails
cs_CZ: Tím se u vašich e-mailů použije rozložení zprava doleva

en: This will attach a CSV file to the admin email
cs_CZ: Tím se k e-mailu správce připojí soubor CSV

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
cs_CZ: Tím se automaticky převedou konce řádků na značky [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
cs_CZ: Tím se v e-mailech HTML převedou konce řádků na značku [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
cs_CZ: Tím se v e-mailech HTML převedou konce řádků na značky [br /]

en: This will create a new site within your wordpress site network
cs_CZ: Tím se vytvoří nový web ve vaší síti webů wordpress

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
cs_CZ: Tím deaktivujete svůj plugin pro tuto doménu. Pokud jste si jisti, že chcete pokračovat, klikněte na OK!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
cs_CZ: Tímto odstraníte všechna vaše aktuální nastavení. Pokud jste si jisti, že chcete pokračovat, klikněte na OK!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
cs_CZ: Tímto smažete aktuální postup. Než budete pokračovat, potvrďte, že chcete odstranit všechny prvky, a vložte tento vzorový formulář!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
cs_CZ: To určí, zda je textová vzdálenost vrácena v metrech nebo mílích

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
cs_CZ: Tím se vygeneruje nové heslo, jakmile bude uživatelský účet schválen

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
cs_CZ: Tím zabráníte odeslání všech nastavení (normálně je pro svůj Zap nepotřebujete)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
cs_CZ: Tím zabráníte tomu, aby prohlížeč automaticky automaticky vyplnil pole, když uživatel začne psát s dříve zadanými daty

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
cs_CZ: Tím se zabrání uložení prázdných hodnot pro položku kontaktu

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
cs_CZ: To zabrání efektu posouvání, když byla pro aktuální krok nalezena chyba

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
cs_CZ: Tím se zabrání efektu posouvání po kliknutí na tlačítko Další nebo Předchozí

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
cs_CZ: Tím se zabrání automatickému zaostření prvního prvku, když se tato vícedílná součást stane aktivní

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
cs_CZ: Tím se upřednostní výsledek vyhledávání v rámci poskytnuté oblasti. Parametr region akceptuje identifikátory dílčích značek regionu Unicode, které (obecně) mají mapování jedna ku jedné na domény nejvyšší úrovně (ccTLD) s kódem země. Většina identifikátorů oblastí Unicode je shodná s kódy ISO 3166-1, s několika významnými výjimkami. Například ccTLD Velké Británie je „uk“ (odpovídá doméně .co.uk), zatímco identifikátor regionu je „GB“.

en: This will save a subscriber for MailPoet
cs_CZ: Tím se uloží předplatitel pro MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
cs_CZ: Tím ušetříte předplatitele pro Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
cs_CZ: Tím se zadaný e-mail uživatelem uloží jako e-mailová adresa odběratele

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
cs_CZ: Tímto odstraníte všechna pole, která nejsou vyplněna uživatelem

en: Thousand separator
cs_CZ: Oddělovač tisíců

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
cs_CZ: Třípísmenný ISO kód měny, např.: USD, AUD, EUR. Seznam %spodporovaných měn%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
cs_CZ: Třípísmenný kód měny ISO, např. USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
cs_CZ: Třípísmenný kód měny ISO. Musí to být %spodporovaná měna%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
cs_CZ: Prahová hodnota pro událost „keyup“ před aktivací háku (v milisekundách)

en: Thu
cs_CZ: Čtvrtek

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Till
cs_CZ: Až do

en: Till date
cs_CZ: Do dnešního dne

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
cs_CZ: Do data (rrrr-mm-dd): Zobrazí vyskakovací okno v určitém časovém období

en: Time
cs_CZ: Čas

en: time
cs_CZ: čas

en: Timeout (seconds)
cs_CZ: Časový limit (sekundy)

en: Tip
cs_CZ: Spropitné

en: Title
cs_CZ: Titul

en: title
cs_CZ: titul

en: Title color
cs_CZ: Barva názvu

en: Title for blog
cs_CZ: Název pro blog

en: Title line-height in pixels (0 = none)
cs_CZ: Výška nadpisového řádku v pixelech (0 = žádný)

en: Title size in pixels (0 = none)
cs_CZ: Velikost názvu v pixelech (0 = žádný)

en: Title weight (0 = none)
cs_CZ: Váha titulu (0 = žádná)

en: To delete this entry you must be logged in.
cs_CZ: Pro smazání tohoto záznamu musíte být přihlášeni.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
cs_CZ: Chcete-li pro svůj PDF použít záhlaví a zápatí, můžete upravit libovolný prvek (včetně sloupců) a přejít do sekce „Nastavení PDF“. Zde můžete definovat, zda má být prvek použit jako záhlaví nebo zápatí. Všimněte si, že můžete použít pouze jeden prvek záhlaví nebo zápatí. Chcete-li přidat více prvků, měli byste místo toho použít sloupec.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
cs_CZ: Chcete-li použít například písmo google Raleway, můžete zadat: 'Raleway', bezpatkové

en: Toggle all fields
cs_CZ: Přepnout všechna pole

en: Toggle button background (off)
cs_CZ: Přepnout pozadí tlačítka (vypnuto)

en: Toggle button background (on)
cs_CZ: Přepnout pozadí tlačítka (zapnuto)

en: Toggle button colors
cs_CZ: Přepnout barvy tlačítek

en: Toggle button font (off)
cs_CZ: Přepnout písmo tlačítka (vypnuto)

en: Toggle button font (on)
cs_CZ: Přepnout písmo tlačítka (zapnuto)

en: Toggle field
cs_CZ: Přepnout pole

en: Toggle start value (default status)
cs_CZ: Přepnout počáteční hodnotu (výchozí stav)

en: Tooltip Arrow Background
cs_CZ: Pozadí šipky s nápovědou

en: Tooltip Arrow Border
cs_CZ: Popis šipky ohraničení

en: Tooltip Background
cs_CZ: Pozadí popisku

en: Tooltip Border
cs_CZ: Ohraničení popisku

en: Tooltip Colors
cs_CZ: Barvy popisku

en: Tooltip Font
cs_CZ: Popis písma

en: Tooltip text
cs_CZ: Popisek textu

en: Top
cs_CZ: Horní:

en: top
cs_CZ: horní

en: Top and Left
cs_CZ: Nahoře a vlevo

en: Top and Right
cs_CZ: Nahoře a vpravo

en: Top left
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Top right
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Total
cs_CZ: Celkový

en: Track color
cs_CZ: Sledovat barvu

en: Track form submissions with Google Analytics
cs_CZ: Sledujte odeslání formulářů pomocí Google Analytics

en: Tracking Events
cs_CZ: Sledování událostí

en: Tracking number (optional)
cs_CZ: Sledovací číslo (volitelné)

en: Transaction
cs_CZ: Transakce

en: Transaction Details
cs_CZ: Detaily transakce

en: Transaction ID
cs_CZ: ID transakce

en: Transactions
cs_CZ: Transakce

en: Transfer after this element
cs_CZ: Přeneste po tomto prvku

en: Transfer this element (also works across forms)
cs_CZ: Přenést tento prvek (funguje také napříč formami)

en: Translate countries by its given iso code
cs_CZ: Přeložte země podle jejich daného ISO kódu

en: Translations
cs_CZ: Překlady

en: Trash
cs_CZ: Odpadky

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
cs_CZ: Cestovní režim (určuje, jaký způsob dopravy se má použít při výpočtu směrů)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
cs_CZ: Zkušební doba ve dnech (funguje pouze v případě, že je režim nastaven na „předplatné“)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
cs_CZ: Spustit, pouze když všechny nebo některá z níže uvedených podmínek odpovídá jejich hodnotě.

en: Tue
cs_CZ: Út

en: Tuesday
cs_CZ: úterý

en: Turkish
cs_CZ: turečtina

en: U.S. state
cs_CZ: stát USA

en: Ukrainian
cs_CZ: ukrajinština

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
cs_CZ: Obsah nelze načíst, obnovte stránku nebo to zkuste později.

en: Unable to submit form, session expired!
cs_CZ: Formulář nelze odeslat, relace vypršela!

en: Unable to switch language, session expired!
cs_CZ: Nelze přepnout jazyk, relace vypršela!

en: Uncaptured
cs_CZ: Nezachyceno

en: Undo last change
cs_CZ: Vrátit poslední změnu

en: Unique code
cs_CZ: Unikátní kód

en: Unique code generation
cs_CZ: Jedinečné generování kódu

en: Unique field name
cs_CZ: Jedinečný název pole

en: Unique field name (required)
cs_CZ: Jedinečný název pole (povinné)

en: Unique field name may not be empty!
cs_CZ: Jedinečný název pole nemusí být prázdný!

en: unique_code
cs_CZ: jedinečný_kód

en: Unit
cs_CZ: Jednotka

en: Unit amount
cs_CZ: Jednotková částka

en: Unit.
cs_CZ: Jednotka.

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Unread
cs_CZ: Nepřečtený

en: Unsubscribed
cs_CZ: Neodebíraný

en: Until
cs_CZ: Dokud

en: Update
cs_CZ: Aktualizace

en: Update all
cs_CZ: Aktualizovat vše

en: Update based on user ID (user_id)
cs_CZ: Aktualizace na základě ID uživatele (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
cs_CZ: Aktualizujte podmíněnou logiku, {tagy} a pole proměnných dynamicky

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
cs_CZ: Aktualizujte údaje o kontaktu (pokud byl nalezen kontakt)

en: Update current logged in user
cs_CZ: Aktualizovat aktuálně přihlášeného uživatele

en: Update custom user meta
cs_CZ: Aktualizovat meta meta uživatele

en: Update Element
cs_CZ: Aktualizovat prvek

en: Update user based on user_id field or GET or POST
cs_CZ: Aktualizujte uživatele na základě pole user_id nebo GET nebo POST

en: Upload a file to send as attachment
cs_CZ: Nahrajte soubor a odešlete jako přílohu

en: Upload a logo to use for this email template
cs_CZ: Nahrajte logo, které chcete použít pro tuto šablonu e-mailu

en: Upload CSV file
cs_CZ: Nahrajte soubor CSV

en: Upload failed
cs_CZ: Nahrávání selhalo

en: Upload limit reached!
cs_CZ: Byl dosažen limit nahrávání!

en: Upload size limit reached!
cs_CZ: Bylo dosaženo limitu velikosti nahrávání!

en: Uploading files...
cs_CZ: Nahrávání souborů...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
cs_CZ: Po výběru kódu země se zobrazí zástupný symbol pro správný formát telefonního čísla

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
cs_CZ: URL vaší přihlašovací stránky, kam jste umístili přihlašovací formulář, zde si uživatelé mohou ověřit svou e-mailovou adresu

en: US State
cs_CZ: Stát USA

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
cs_CZ: V případě, že nemůžete najít chybu, použijte %shttps://jsonlint.com/%s.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
cs_CZ: Použijte 24h formát, např.: 13:00, 09:30 atd.

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
cs_CZ: Použijte vlastní tělo e-mailu. K načtení smyčky použijte {loop_fields}.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
cs_CZ: Použijte vlastní smyčku. K načtení hodnot použijte {loop_label} a {loop_value}.

en: Use a password to protect the form
cs_CZ: Pro ochranu formuláře použijte heslo

en: Use an existing product ID which the price will belong to
cs_CZ: Použijte existující ID produktu, ke kterému bude cena patřit

en: Use as PDF footer
cs_CZ: Použít jako zápatí PDF

en: Use as PDF header
cs_CZ: Použít jako záhlaví PDF

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
cs_CZ: Pro výběr více rolí použijte CTRL nebo SHIFT

en: Use custom button settings or the default form button settings?
cs_CZ: Použít vlastní nastavení tlačítka nebo výchozí nastavení tlačítka formuláře?

en: Use custom headers
cs_CZ: Použijte vlastní záhlaví

en: Use custom HTML and CSS when printing
cs_CZ: Při tisku používejte vlastní HTML a CSS

en: Use custom padding
cs_CZ: Použijte vlastní polstrování

en: Use headers defined for Admin emails (default)
cs_CZ: Použít záhlaví definovaná pro e-maily administrátorů (výchozí)

en: Use headers defined for Confirmation emails
cs_CZ: Používejte záhlaví definovaná pro potvrzovací e-maily

en: Use image button instead of text button
cs_CZ: Místo textového tlačítka použijte tlačítko obrázku

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
cs_CZ: Použijte jej jako výchozí bod, ale sloupce můžete upravit

en: Use minimal editor config
cs_CZ: Použijte minimální konfiguraci editoru

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
cs_CZ: Pomocí čísel zadejte dny, které chcete vyloučit, oddělené čárkou, např.: 0,1,2%sKde: 0 = neděle a 1 = pondělí atd.

en: Use the adaptive positioning by default
cs_CZ: Ve výchozím nastavení použijte adaptivní umístění

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
cs_CZ: K odesílání e-mailů použijte výchozí wp_mail () nebo použijte SMTP

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
cs_CZ: Pomocí tohoto pole můžete volitelně uložit vysvětlení předplatného pro vykreslování na hostovaných plochách Stripe.

en: Use this to add some extra styles for this element.
cs_CZ: Tímto způsobem přidáte některé další styly pro tento prvek.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
cs_CZ: Použijte k identifikaci čísla faktury za tento nákup.

en: Use your own custom regex to validate this field
cs_CZ: K ověření tohoto pole použijte svůj vlastní vlastní regulární výraz

en: Use {tags} if needed
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}

en: use {tags} if needed
cs_CZ: v případě potřeby použijte {tagy}

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tags}%sUmístěte každou zeměpisnou šířku a délku na nový řádek oddělený čárami, např.: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}, oddělte každý režim čárkou. Platné hodnoty jsou: BUS, RAIL, SUBWAY, TRAIN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}, platné režimy jsou: JÍZDA, BICYKLOVÁNÍ, TRANZITNÍ, JÍZDA

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}, v případě potřeby můžete také použít [krátké kódy] třetích stran. Upozorňujeme však, že pokud používáte {tagy} v kombinaci s [zkrácenými kódy] od třetích stran, může to způsobit problémy s inicializovanými prvky DOM. Je to proto, že při použití {tagů} bude HTML aktualizován, aby odráželo změnu hodnoty pole, což způsobí opětovné načtení HTML a ztrátu všech inicializovaných prvků DOM. Osvědčeným postupem by bylo nemíchat {tagy} a [krátké kódy] do jediného prvku HTML.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Příklad hodnot: nl (pro Nizozemsko), es (pro Španělsko), de (pro Německo), uk (pro Velkou Británii)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Příklad hodnot: us (pro USA), nl (pro Nizozemsko), es (pro Španělsko), de (pro Německo), uk (pro Velkou Británii)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Musí to být hodnota mezi 1 a 20 (vyšší znamená větší přiblížení)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Nezapomeňte do svých trasových bodů zahrnout umístění „Počátek“ a „Cíl“. Umístěte každý waypoint na nový řádek. Naformátováno takto: {location}|{stopover}
    Kde „location“ je adresa nebo LatLng a „stopover“ je „true“ nebo „false“, kde „true“ označuje, že traťový bod je zastávkou na trase, což má za následek rozdělení trasy na dvě trasy. Příklad hodnot:
    Adresa 1, město, země|false
    Adresa 2, Město2, Země|pravda
    Adresa 3, Město3, Země|false
    Adresa 4, Město4, Země|false

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Umístěte každý waypoint na nový řádek. Naformátováno takto: {location}|{stopover}
    Kde „location“ je adresa nebo LatLng a „stopover“ je „true“ nebo „false“, kde „true“ označuje, že traťový bod je zastávkou na trase, což má za následek rozdělení trasy na dvě trasy. Příklad hodnot:
    Adresa 1, město, země|false
    Adresa 2, Město2, Země|pravda
    Adresa 3, Město3, Země|false
    Adresa 4, Město4, Země|false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Platné hodnoty jsou: bestguess, pesimistické nebo optimistické

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Platné hodnoty jsou: FEWER_TRANSFERS nebo LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Platné hodnoty jsou: METRIC nebo IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Platné hodnoty jsou: true nebo false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
cs_CZ: V případě potřeby použijte {tagy}. Platné hodnoty jsou: true nebo false. Je-li povoleno, nezobrazí se výchozí tlačítka na mapě

en: Use {tags} to define the returned Label per row
cs_CZ: Pomocí {tagů} definujte vrácený štítek na řádek

en: Use {tags} to define the returned Value per row
cs_CZ: Pomocí {tagů} definujte vrácenou hodnotu na řádek

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
cs_CZ: Používá se pro IPN (okamžitá oznámení o platbě), když je platba potvrzena paypalem

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
cs_CZ: Užitečné pro externí pluginy, jako je WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
cs_CZ: Užitečné pro externí pluginy, jako je WooCommerce. Příklad: 'field_name|meta_key' (každý na novém řádku)

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User did not upload any files
cs_CZ: Uživatel nenahrál žádné soubory

en: User display name
cs_CZ: Zobrazované jméno uživatele

en: User email
cs_CZ: E-mail uživatele

en: User Form locker / submission limit
cs_CZ: Uzávěrka / limit odeslání formuláře uživatele

en: User ID
cs_CZ: uživatelské ID

en: User ID's:
cs_CZ: ID uživatele:

en: User input will automatically be converted into uppercase text
cs_CZ: Vstup uživatele bude automaticky převeden na velká písmena

en: User login status after registration
cs_CZ: Stav přihlášení uživatele po registraci

en: User nicename
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User Registered (registration date)
cs_CZ: Registrovaný uživatel (datum registrace)

en: User role
cs_CZ: Uživatelská role

en: User roles:
cs_CZ: Uživatelské role:

en: User Status
cs_CZ: Stav uživatele

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
cs_CZ: Uživatel, který zruší platbu, bude přesměrován na tuto URL

en: User URL (website)
cs_CZ: URL uživatele (web)

en: User username
cs_CZ: Uživatelské uživatelské jméno

en: User will be redirected to this URL after making a payment
cs_CZ: Uživatel bude po provedení platby přesměrován na tuto URL

en: User:
cs_CZ: Uživatel:

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Username or E-mail address already exists, please try again
cs_CZ: Uživatelské jméno nebo e-mailová adresa již existuje, zkuste to prosím znovu

en: Users (wp_users)
cs_CZ: Uživatelé (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
cs_CZ: Před přihlášením k odběru uživatelé obdrží potvrzovací e-mail

en: Validate the field when the following conditions are met.
cs_CZ: Ověření pole, pokud jsou splněny následující podmínky.

en: Validation
cs_CZ: Validace

en: Validation error message
cs_CZ: Chybová zpráva ověření

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Value (must be greater than 0)
cs_CZ: Hodnota (musí být větší než 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
cs_CZ: Hodnota větší než 0 a menší nebo rovna 100, která představuje slevu, na kterou bude kupón aplikován.

en: Variable
cs_CZ: Variabilní

en: variable
cs_CZ: variabilní

en: Variable field
cs_CZ: Variabilní pole

en: Verification E-mail Subject
cs_CZ: Předmět ověřovacího e-mailu

en: Verify your account
cs_CZ: Ověřte svůj účet

en: version
cs_CZ: verze

en: Vertical / Horizontal display
cs_CZ: Vertikální / Horizontální displej

en: Vertical display ( | )
cs_CZ: Vertikální displej ( | )

en: Vertical tabs
cs_CZ: Svislé karty

en: Vietnamese
cs_CZ: vietnamština

en: View
cs_CZ: Pohled

en: View author
cs_CZ: Zobrazit autora

en: View contact entry
cs_CZ: Zobrazit položku kontaktu

en: View online invoice
cs_CZ: Zobrazit online fakturu

en: View order
cs_CZ: Zobrazit objednávku

en: View PayPal subscription
cs_CZ: Zobrazit předplatné PayPal

en: View PayPal transaction
cs_CZ: Zobrazit PayPal transakci

en: View post
cs_CZ: Zobrazit příspěvek

en: View product
cs_CZ: Zobrazit produkt

en: View Receipt
cs_CZ: Zobrazit potvrzení

en: View subscription
cs_CZ: Zobrazit předplatné

en: View template HTML
cs_CZ: Zobrazit šablonu HTML

en: VIP status for subscriber
cs_CZ: VIP status pro předplatitele

en: Virtual product
cs_CZ: Virtuální produkt

en: Voided
cs_CZ: Neplatné

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
cs_CZ: Počkejte, zůstaňte s námi! Věnujte prosím čas vyplnění našeho formuláře!?

en: was refunded
cs_CZ: byla vrácena

en: WC Cart Items
cs_CZ: Položky WC košíku

en: WC Cart Items + Price
cs_CZ: Položky WC košíku + cena

en: WC Cart Total
cs_CZ: WC košík celkem

en: WC Cart Total (float format)
cs_CZ: WC košík celkem (plovoucí formát)

en: WC Order
cs_CZ: Objednávka WC

en: WC order
cs_CZ: objednávka WC

en: WC Order Status
cs_CZ: Stav objednávky WC

en: WC order status
cs_CZ: Stav objednávky WC

en: We
cs_CZ: My

en: We couldn't find a user with the given email address!
cs_CZ: Nepodařilo se nám najít uživatele se zadanou e-mailovou adresou!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
cs_CZ: Nepodařilo se nám najít pole %1$s a %2$s, která jsou povinná k registraci nového uživatele. %3$sedit%4$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
cs_CZ: Nepodařilo se nám najít pole %1$s, které je povinné k ochraně formuláře heslem. %2$sedit%3$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
cs_CZ: Nepodařilo se nám najít pole %1$s, které je nutné k resetování hesel. %2$sedit%3$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
cs_CZ: Nepodařilo se nám najít pole %1$s nebo %2$s, která jsou povinná k přihlášení nového uživatele. %3$sedit%4$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
cs_CZ: Nemohli jsme najít pole %1$spost_title%2$s a %1$spost_content%2$s, která jsou povinná k vytvoření nového příspěvku. %3$sedit%4$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
cs_CZ: Zaslali jsme vám nový ověřovací kód, zkontrolujte svůj e-mail a ověřte svůj účet!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
cs_CZ: Před použitím této funkce vám doporučujeme, abyste si přečetli své zásady ochrany osobních údajů a informovali se u svých právních kontaktů. Další informace o %shromažďování telefonních čísel pomocí služby Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
cs_CZ: Odpovíme do 24 hodin.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
cs_CZ: Odpovíme do 48 hodin.
    
    S pozdravem, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
cs_CZ: Název weblogu; nastaveno v Obecné možnosti

en: Website
cs_CZ: webová stránka

en: website
cs_CZ: webová stránka

en: Website URL
cs_CZ: URL stránky

en: Wed
cs_CZ: St

en: Wednesday
cs_CZ: středa

en: Weekly (every week)
cs_CZ: Týdně (každý týden)

en: Weight of item (leave blank for none)
cs_CZ: Hmotnost položky (nenechte prázdné)

en: Welcome back message
cs_CZ: Vítejte zpět zpráva

en: Welcome back {user_login}!
cs_CZ: Vítejte zpět {user_login}!

en: Welsh/UK
cs_CZ: Velština / Velká Británie

en: Wether or not to draw Polyline on the map
cs_CZ: Ať už nakreslíte křivku na mapě, či nikoli

en: Wether or not to draw Polyline(s)
cs_CZ: Ať nakreslíte křivku nebo ne

en: Wether or not to enable keyword feature
cs_CZ: Ať už povolíte funkci klíčových slov nebo ne

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
cs_CZ: Ať už chcete nebo nechcete zabránit tomu, aby se toto pole uložilo do položky kontaktu.

en: Wether or not to use an image button
cs_CZ: Ať už použijete tlačítko obrázku, nebo ne

en: Wether or not to use the address auto complete feature
cs_CZ: Ať už použijete funkci automatického dokončení adresy

en: Wether or not to use the auto suggest feature
cs_CZ: Ať už použijete funkci automatického navrhování, či nikoli

en: Wether or not to use the contact entry search feature
cs_CZ: Ať už používáte funkci vyhledávání kontaktů, nebo ne

en: Wether or not to use the distance calculator feature
cs_CZ: Ať už používáte funkci kalkulačky vzdálenosti, nebo ne

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
cs_CZ: Chcete-li použít textový editor WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
cs_CZ: Jaká by měla být orientace další stránky?

en: What should this button do?
cs_CZ: Co by toto tlačítko mělo dělat?

en: What user role should this user get?
cs_CZ: Jakou uživatelskou roli by měl tento uživatel získat?

en: What's New?
cs_CZ: Co je nového?

en: What's new?
cs_CZ: Co je nového?

en: When above conditions are met set following value:
cs_CZ: Pokud jsou splněny výše uvedené podmínky, nastavte následující hodnotu:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
cs_CZ: Když administrátor schválí registraci, tento e-mail bude odeslán uživateli

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
cs_CZ: Po nakonfigurování bude část stránky jednoho produktu „Přidat do košíku“ nahrazena definovaným formulářem. Nahradí také tlačítko „Přidat do košíku“ tlačítkem „Zobrazit produkt“ na všech stránkách archivu (na stránkách obchodu, kategorií, značek a vyhledávání).%1$s%1$sToto nastavení bude u produktů, které používáte, zjevně zastaralé skrytí před vaším obchodem ve výše uvedeném nastavení.%1$s%1$sDefinujte každý na novém řádku ve formátu takto:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
cs_CZ: Při úpravě pole můžete tato nastavení změnit

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
cs_CZ: Když je povoleno a výše uvedené nastavení nahradí sekci „Přidat do košíku“ formulářem, bude odstraněna i galerie produktu

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
cs_CZ: Pokud je povoleno a výše uvedené nastavení nahradí sekci „Přidat do košíku“ formulářem, bude odebrána i cena produktu

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
cs_CZ: Když je povoleno a výše uvedené nastavení nahradí sekci „Přidat do košíku“ formulářem, bude odebráno i hodnocení produktu

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
cs_CZ: Když je povoleno a výše uvedené nastavení nahradí sekci "Přidat do košíku" formulářem, bude odstraněn i krátký popis produktu

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
cs_CZ: Když je povoleno a výše uvedené nastavení nahradí sekci „Přidat do košíku“ formulářem, bude odstraněn i název produktu

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
cs_CZ: Pokud jsou povolené soubory automaticky odstraněny po odeslání formuláře.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
cs_CZ: Pokud je povoleno, uloží data zadaná uživatelem a vyplní formulář těmito daty, když se uživatel vrátí nebo obnoví stránku

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
cs_CZ: Po aktivaci bude věk vrácen na základě zvoleného data. To může být užitečné, když uživatel zadá své datum narození nebo když potřebujete znát stáří objektu.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
cs_CZ: Je-li povoleno, soubory již nebudou v e-mailu uvedeny, když použijete značku {loop_fields}. Soubory lze stáhnout pouze jako přílohu. Mějte na paměti, že při práci s velkými soubory může příloha chybět kvůli omezením e-mailového klienta.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
cs_CZ: Pokud je povoleno, zástupný symbol bude vždy v adaptivní poloze, i když pole není zaostřeno

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
cs_CZ: Pokud je povoleno, uživatelé si budou moci soubor stáhnout pouze jako přílohu a nebude tam žádný odkaz na umístění souboru. Upozorňujeme, že někteří e-mailoví klienti mají omezenou velikost přílohy, kterou můžete odesílat. Pokud odesíláte velké přílohy, může být dobré nechat tuto možnost nezaškrtnutou.

en: When form has been submitted
cs_CZ: Po odeslání formuláře

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
cs_CZ: Pokud je ponecháno prázdné, použije se výchozí název pole definovaný výše. Uvnitř dynamických sloupců můžete pomocí %d určit, kam má být počítadlo umístěno, např.: „Produkt %d množství:“ by bylo převedeno na „Produkt 3 množství:“

en: When popup has been closed
cs_CZ: Když se vyskakovací okno zavře

en: When popup has been viewed
cs_CZ: Při zobrazení vyskakovacího okna

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
cs_CZ: Při ukládání CSV budou tato pole ze souboru CSV vyloučena

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
cs_CZ: Při nastavení na čekající/blokovaný uživatel se nebude moci přihlásit

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
cs_CZ: Když uživatel začne psát bez jakékoli pauzy pro danou prahovou hodnotu, nespustí žádné háčky. Tato prahová hodnota se použije pouze u události „keyup“. Pouze jakmile uživatel přestane psát a prahová hodnota byla naplněna, provede háčky. Ve výchozím nastavení je tato hodnota nastavena na 0 pro okamžité spouštěče

en: When to Trigger?
cs_CZ: Kdy spustit?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
cs_CZ: Při použití kterékoli z následujících platebních metod %s bude uživateli zaslán níže uvedený e-mail, když jeho platba selže. Tímto způsobem mohou opakovat platbu, aniž by znovu vyplňovali formulář.

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
cs_CZ: když používáte Elementor, musíte k zobrazení formulářů použít nativní Widget Super Forms nebo Widget Shortcode

en: When value equals "yes" this will be the new value....
cs_CZ: Když se hodnota rovná "ano", bude to nová hodnota....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
cs_CZ: Když hodnota není "ano", bude to nová hodnota....

en: Where should your image link to?
cs_CZ: Kam by měl váš obrázek odkazovat?

en: Whether the post can accept comments
cs_CZ: Zda může příspěvek přijímat komentáře

en: Whether the post can accept pings
cs_CZ: Zda může příspěvek přijímat pingy

en: Whether to display media insert/upload buttons
cs_CZ: Zda zobrazit tlačítka pro vložení / nahrání média

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
cs_CZ: Zda se má odeslat minimální konfigurace editoru použitá v PressThis

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
cs_CZ: Zda použít wpautop pro přidání do odstavců

en: Which user roles are allowed to login?
cs_CZ: Které uživatelské role se mohou přihlásit?

en: Why is this payment fraudulent?
cs_CZ: Proč je tato platba podvodná?

en: width
cs_CZ: šířka

en: Width (px)
cs_CZ: Šířka (px)

en: Will be visible in front of your field.
cs_CZ: Bude viditelné před vaším polem.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
cs_CZ: Bude viditelné před vaším polem. (ponechte prázdné pro odstranění)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
cs_CZ: S tímto nastavením můžete použít &lt;br /&gt; k použití zalomení řádků pro každou vybranou možnost místo seznamu odděleného čárkami. V případě potřeby můžete samozřejmě použít i jiné HTML.

en: Wk
cs_CZ: Týden

en: WooCommerce Checkout
cs_CZ: Pokladna WooCommerce

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
cs_CZ: WooCommerce Checkout je pro tento formulář povolen, ale samotný WooCommerce není aktivován!

en: WooCommerce My Account Menu Items
cs_CZ: Položky nabídky WooCommerce Můj účet

en: WooCommerce Order
cs_CZ: Objednávka WooCommerce

en: WooCommerce order (backend)
cs_CZ: Objednávka WooCommerce (backend)

en: WooCommerce order (front-end)
cs_CZ: Objednávka WooCommerce (front-end)

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
cs_CZ: Hledání objednávek WooCommerce (vyplňte formulář údaji objednávky)

en: WordPress web address; set in General Options
cs_CZ: Webová adresa WordPress; nastaveno v Obecné možnosti

en: Wrapper width in pixels
cs_CZ: Šířka obálky v pixelech

en: Year range
cs_CZ: Roční rozsah

en: Yearly (every year)
cs_CZ: Ročně (každý rok)

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes (enabled)
cs_CZ: Ano (povoleno)

en: Yes (hide)
cs_CZ: Ano (skrýt)

en: Yes (users can't edit the value)
cs_CZ: Ano (uživatelé nemohou hodnotu upravit)

en: Yes, but not when the following conditions are met
cs_CZ: Ano, ale ne, pokud jsou splněny následující podmínky

en: Yes, save form progression
cs_CZ: Ano, uložit postup formuláře

en: Yes, store files in a year/month folder structure
cs_CZ: Ano, ukládat soubory ve struktuře složek za rok / měsíc

en: Yesterday
cs_CZ: Včera

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
cs_CZ: Pro kontrolu můžete zadat pole {tags}

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
cs_CZ: Můžete použít {tag}, pokud chcete uživateli umožnit vybrat si seznam z vašeho formuláře

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
cs_CZ: Máte povoleno používat více ID. Pamatujte, že bude použit vždy poslední záznam.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
cs_CZ: Můžete použít {tags}, pokud chcete uživateli umožnit vybrat si seznam z rozbalovací nabídky nebo rádia/zaškrtávacího políčka ve vašem formuláři

en: You are allowed to use {tags}.
cs_CZ: Můžete používat {tags}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
cs_CZ: Můžete používat {tags}. (je povolen pouze desetinný formát, např.: 16,95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
cs_CZ: Máte povoleno používat {tags}.%1$s Každou položku umístěte na nový řádek, hodnoty oddělte pomocí svislých čar%1$sPonechte možnosti prázdné, které nechcete používat, například:%1$s%1$s %2$sChcete-li přidat 5krát produkt za 3,49 dolaru, napište to takto:%3$s%1$s3,49|5|Květiny%1$s%1$s%2$sNíže můžete vidět úplný příklad s { tags}:%3$s%1$s{cena}|{quantity}|{item_name}|{daň}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor více informací o každé možnosti si přečtěte %4$sReference proměnných PayPal%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
cs_CZ: Můžete použít {tags}.%1$sVložte každý na nový řádek.%1$sPříklady:%1$s2020-03-25 (nezahrnuje konkrétní datum)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (nezahrnuje časové období)%1$s01 (nezahrnuje první den pro všechny měsíce)%1$s10 (nezahrnuje 10. den pro všechny měsíce)%1$sJan (nezahrnuje měsíc leden)%1$sMar (nezahrnuje měsíc) březen)%1$sDec (nezahrnuje měsíc prosinec)%1$sw@sudý (každý druhý týden @ sudé týdny)%1$sw@lichý (každý druhý týden @ liché týdny)%1$s1@sudý (každé druhé pondělí @ sudé týdny)%1$s2@sudé (každé druhé úterý @ sudé týdny)%1$s1@liché (každé druhé pondělí @ liché týdny)%1$s2@liché (každé druhé úterý @ liché týdny)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
cs_CZ: Můžete používat {tags}.%1$sKaždé období vložte na nový řádek, hodnoty oddělte svisle, například:%1$s%2$s7denní zkušební verze zdarma:%3$s 0|7|D %1$s%2$sPo zkušební době 3 týdny za 5 dolarů:%3$s 5|3|W%1$s%2$sPoté 49,99 $ za každý rok:%3$s 49,99|1|Y%1$s%2$sMožnosti formátu času:%3$s D=dny, W=týdny, M=měsíce, Y=roky

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
cs_CZ: Můžete používat {tags}.%sPlatné hodnoty naleznete v části %sZemě a oblasti podporované službou PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
cs_CZ: Můžete používat {tags}.%sPlatné hodnoty viz %sKódy zemí a regionů%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
cs_CZ: Můžete používat {tags}.%sPlatné hodnoty viz %sNastavení znakové sady — znaková sada%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
cs_CZ: Máte povoleno používat {tags}.%sVložte každý na nový řádek, oddělte parametr a hodnotu pomocí svislých čar, např.:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
cs_CZ: Aktuálně neupravujete prvek.%sUpravte libovolný prvek kliknutím na ikonu %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
cs_CZ: Momentálně nejste přihlášeni. Pro odeslání formuláře se ujistěte, že jste přihlášeni!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat tento záznam, protože je propojen s objednávkou:

en: You are not allowed to login!
cs_CZ: Nemáte povolení se přihlásit!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
cs_CZ: Není povoleno ukládat formulář, když je otevřena karta „Kód“!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
cs_CZ: V případě potřeby můžete přidat vlastní stavy přes %sSuper formuláře > Nastavení > Nastavení backendu%s

en: You can adjust the size of your background image here
cs_CZ: Zde můžete upravit velikost obrázku na pozadí

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
cs_CZ: Můžete vytvořit nový produkt a cenu pomocí Stripe %sDashboard%s.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
cs_CZ: Kupony můžete snadno vytvářet na stránce %sspráva kuponů%s na panelu Stripe.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
cs_CZ: Můžete definovat více taxonomií a více kategorií, každou umístit na nový řádek. Jednotlivé kategorie oddělte čárkou.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
cs_CZ: ID svého plánu naleznete v části %sFakturace > Produkty > Cenové plány%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
cs_CZ: Adresu URL svého webhooku najdete při prohlížení Zap na zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
cs_CZ: Můžete zabránit tomu, aby byla tato data odeslána odesílateli formuláře (pokud byla povolena možnost odeslat potvrzovací e-mail).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
cs_CZ: Vygenerované heslo můžete získat pomocí {register_generated_password} v e-mailu

en: You can use field tags {field_name} if you want
cs_CZ: Pokud chcete, můžete použít značky pole {field_name}

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
cs_CZ: Pole {tags} můžete použít ke konfiguraci níže uvedených nastavení na základě vstupu uživatele.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
cs_CZ: K načtení hodnot polí můžete použít značky, např.: ({field1}+{field2})*7,5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
cs_CZ: Tuto hodnotu můžete použít jako úplný popis, který se zobrazí na výpisech vašich zákazníků. Musí obsahovat alespoň jedno písmeno, maximálně 22 znaků. Libovolný řetězec, který se zobrazí na výpisu vašeho zákazníka. Pokud je například váš web „RunClub“ a položka, za kterou platíte, je vstupenka na závod, možná budete chtít zadat „RunClub 5K race ticket“.

en: You did not select a form!
cs_CZ: Nevybrali jste formulář!

en: You do not have permission to delete this entry.
cs_CZ: Nemáte oprávnění smazat tento záznam.

en: You do not have permission to submit this form!
cs_CZ: K odeslání tohoto formuláře nemáte oprávnění!

en: You do not have permission to view this listing
cs_CZ: K zobrazení tohoto zápisu nemáte oprávnění

en: You do not have permissions to edit this entry.
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat tento záznam.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
cs_CZ: Máte pole s názvem %1$s, ale nenastavili jste platný název taxonomie. %2$sedit%3$s svůj formulář a zkuste to znovu

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
cs_CZ: Máte duplicitní názvy polí. Ujistěte se, že každé pole má jedinečný název!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
cs_CZ: Máte duplicitní tajná jména. Ujistěte se, že každé tajemství má jedinečný název!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
cs_CZ: Povolili jste ochranu heslem pro tento formulář, ale nepodařilo se nám najít pole hesla s názvem: %1$s. %2$sedit%3$s svůj formulář a zkuste to znovu.

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
cs_CZ: Ještě jste neověřili svůj účet. Zkontrolujte prosím svůj e-mail nebo klikněte %sem%s pro opětovné zaslání ověřovacího e-mailu.

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
cs_CZ: Pro odeslání tohoto formuláře musíte být přihlášeni. Klikněte %sem%s pro přihlášení!

en: You refunded the payment.
cs_CZ: Vrátili jste platbu.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
cs_CZ: Normálně byste použili pole textové oblasti, kde je každá možnost umístěna na nový řádek. Můžete také oddělit štítek a hodnotu pomocí potrubí. Příklad hodnoty textarea by byl:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(pole ACF jsou také podporovány)

en: Your Address
cs_CZ: Vaše adresa

en: Your API key seems to be invalid
cs_CZ: Váš klíč API se zdá být neplatný

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
cs_CZ: K provedení kontroly máte povoleno vstoupit do pole {tags}

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
cs_CZ: Vaše ID publika například: f25b7204f4

en: Your Company Name
cs_CZ: Název vaší společnosti

en: Your E-mail Address
cs_CZ: Vaše emailová adresa

en: Your First Name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Your Forms
cs_CZ: Vaše formuláře

en: Your Full Name
cs_CZ: Vaše celé jméno

en: Your HTML here...
cs_CZ: Váš HTML zde ...

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
cs_CZ: Vaše ikony se nebudou zobrazovat, protože jste aktuálně povolili možnost skrýt ikony polí v části „Nastavení formuláře> Motiv a barvy> Skrýt ikony polí“

en: Your Last Name
cs_CZ: Tvoje příjmení

en: Your new password
cs_CZ: Vaše nové heslo

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
cs_CZ: Vaše heslo bylo resetováno. Právě jsme vám zaslali nové heslo na vaši e-mailovou adresu.

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
cs_CZ: Vaše PayPal ID nebo e-mailová adresa spojená s vaším účtem PayPal. E-mailové adresy musí být potvrzeny.

en: Your Phonenumber
cs_CZ: Vaše telefonní číslo

en: Your SMTP server
cs_CZ: Váš server SMTP

en: Your subtitle
cs_CZ: Váš podtitul

en: Your title
cs_CZ: Tvůj titul

en: Zapier Settings
cs_CZ: Nastavení Zapier

en: Zapier webhook URL
cs_CZ: Adresa URL webhooku Zapier

en: Zipcode
cs_CZ: PSČ

en: Zipcode & City
cs_CZ: PSČ a město

en: {email}
cs_CZ: {e-mailem}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
cs_CZ: {loop_fields} uvnitř těla e-mailu bude nahrazen tímto obsahem

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
cs_CZ: Značky {pdf_page} a {pdf_total_pages} lze použít uvnitř prvku HTML a použít je v záhlaví / zápatí.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
cs_CZ: {tagy} lze použít k dynamickému načítání hodnot
