Super Forms - All In One Bundle - en to da_DK translation catalogue (2926 entries)

en: !! Not contains
da_DK: !! Indeholder ikke

en: != Not equal
da_DK: ! = Ikke lige

en: " " (space only)
da_DK: "" (kun mellemrum)

en: " column
da_DK: " kolonne

en: "," (comma only)
da_DK: "," (kun komma)

en: "Off" label
da_DK: Etiketten "Fra"

en: "Off" value
da_DK: "Fra" -værdi

en: "On" label
da_DK: Etiket "På"

en: "On" value
da_DK: "Til" -værdi

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
da_DK: %2$sAdskil hver rolle med komma, tilgængelige roller:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
da_DK: %3$s%1$s
                                %4$sEksempel på tilpasset%5$s %6$soffentlig mappe:%7$s%1$s
                                Besøgende på webstedet vil være i stand til at få adgang til/downloade filer direkte via URL's %1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sEksempel på tilpasset%5$s %6$sprivat bibliotek:%7$s%1$s
                                Filer vil blive opbevaret sikkert uden for webstedets rodmappe.%1$s
                                Besøgende på webstedet vil ikke kunne få adgang til/downloade filer via URL's %1$s
                                Brug kun denne mulighed, hvis du har følsomme filuploads. Hvis du ikke gør det, er det måske bedst blot at bruge indstillingen "Skjul filer fra mediebibliotek".%1$s
                                Lagring af filer på et sikkert sted kan bremse nogle funktioner og funktioner relateret til filer/medier.%1$s
                                På nogle servere er det ikke muligt for Super Forms at oprette den private mappe på grund af tilladelser, kontakt i så fald din udbyder.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sBemærkning til WordPress-installationer i en undermappe:%7$s for at bruge en sikker mappe, skal du gå op i en anden mappe i dit rodtræ som sådan:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
da_DK: %d af %d kontaktposter importeret!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
da_DK: %s%sDokumentation:%s %sKasse enkelt produkt med en fast mængde og pris%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
da_DK: %s%sBemærk:%s hvis du kun ønsker, at brugere skal kunne bestille produkter via denne formular, kan du konfigurere de pågældende produkter til at blive udelukket fra din almindelige butik. Alternativt kan du også definere at erstatte produktet "Læg i indkøbskurv"-området med din formular. Du kan definere disse indstillinger her: %sSuper Forms > Indstillinger > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
da_DK: %s. Kontakt venligst din webmaster og øg denne grænse i din php.ini-fil!

en: %s. Please refresh this page and try again!
da_DK: %s. Opdater denne side og prøv igen!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
da_DK: %sOpret et webhook-id%s%sEndepunkts-URL skal være: %s

en: %sDisable this notification%s
da_DK: %sDeaktiver denne meddelelse%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
da_DK: %sERROR%s: Du har ikke tilladelse til at logge ind.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
da_DK: %sFejl:%s Noget gik galt under at logge på, prøv venligst igen

en: %sForm elements:%s
da_DK: %sForm-elementer:%s

en: %sForm settings:%s
da_DK: %sForm indstillinger:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
da_DK: %sSøg efter Google-skrifttyper%s, og Kopier Indsæt URL'en, f.eks.:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
da_DK: %sOversættelsesindstillinger:%s (dette inkluderer kun oversættelsesindstillingerne, ikke de faktiske strenge, dette er gemt i "Formularelementer"-koden)

en: &copy; Someone, somewhere 2015
da_DK: © Someone, somewhere 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
da_DK: © Someone, somewhere 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
da_DK: &gt; &amp;&amp; &lt;Større end OG Mindre end

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
da_DK: &gt; &amp;&amp; &lt;= Større end OG Mindre end eller lig med

en: &gt; Greater than
da_DK: &gt; Større end

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
da_DK: &gt; || &lt;Større end ELLER Mindre end

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
da_DK: &gt; || &lt;= Større end ELLER Mindre end eller lig med

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
da_DK: &gt; = &amp;&amp; &lt;Større end eller lig med AND Mindre end

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
da_DK: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Større end eller lig med AND Mindre end eller lig med

en: &gt;= Greater than or equal to
da_DK: &gt; = Større end eller lig med

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
da_DK: &gt; = || &lt;Større end eller lig med ELLER Mindre end

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
da_DK: &gt; = || &lt;= Større end eller lig med ELLER Mindre end eller lig med

en: &lt;  Less than
da_DK: &lt;Mindre end

en: &lt;= Less than or equal
da_DK: &lt;= Mindre end eller lig

en: (0 = disabled)
da_DK: (0 = deaktiveret)

en: (12 = default)
da_DK: (12 = standard)

en: (14 = default)
da_DK: (14 = standard)

en: (16 = default)
da_DK: (16 = standard)

en: (20 = default)
da_DK: (20 = standard)

en: (Copy)
da_DK: (Kopi)

en: (default line height is 1.2)
da_DK: (standard linjehøjde er 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
da_DK: (lad tomt for standardudfyldninger)

en: (leave blank for no custom paddings)
da_DK: (efterlad tomt uden tilpassede polstringer)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
da_DK: (lad tom for ingen inputmaske)%sa - Repræsenterer et alfategn (A-Z,a-z)%s9 - Repræsenterer et numerisk tegn (0-9)%s* - Repræsenterer et alfanumerisk tegn (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
da_DK: (lad tomt for at bruge dine WordPress-temastilarter)

en: (optional)
da_DK: (valgfri)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
da_DK: (valgfrit) Lås ikke formularen, men vis stadig en besked

en: (optional) Empty error message
da_DK: (valgfrit) Tom fejlmeddelelse

en: (optional) Normalize strings
da_DK: (valgfrit) Normaliser strenge

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
da_DK: (valgfrit) Udfyld følgende felt med den samlede rejsetid (varighed)

en: (optional) Populate the following field with the total distance
da_DK: (valgfrit) Udfyld det følgende felt med den samlede afstand

en: (optional) Reply to email
da_DK: (valgfrit) Besvar e-mail

en: (optional) Reply to name
da_DK: (valgfrit) Svar på navn

en: (optional) Set a custom reply to header
da_DK: (valgfrit) Indstil et tilpasset svar til overskrift

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
da_DK: (valgfrit) Angiver en foretrukken transitform

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
da_DK: (valgfrit) Angiver præferencer for transitruter

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
da_DK: (valgfrit) Angiver de antagelser, der skal bruges til beregning af tid i trafik

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
da_DK: (valgfrit) Angiver det ønskede ankomsttidspunkt

en: (optional) Specifies the desired time of departure
da_DK: (valgfrit) Angiver det ønskede afgangstidspunkt

en: (optional) Unique invoice key
da_DK: (valgfrit) Unik fakturanøgle

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
da_DK: (valgfrit) Waypoints ændrer en rute ved at dirigere den gennem de (n) specificerede placering (er)

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
da_DK: (valgfrit) angiver, at ruten ved hjælp af de medfølgende waypoints kan optimeres ved at omarrangere waypoints i en mere effektiv rækkefølge

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
da_DK: (valgfrit) angiver regionskoden, angivet som en TLD-værdi ("top-level domain") med to tegn

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
da_DK: (valgfrit) angiver regionskoden, angivet som en ccTLD-værdi ("top-level domain") med to tegn

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
da_DK: (valgfrit) når det er sat til sand, angiver det, at den eller de beregnede ruter bør undgå færger, hvis det er muligt

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
da_DK: (valgfrit) når indstillet til sand, angiver det, at den eller de beregnede ruter bør undgå større motorveje, hvis det er muligt

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
da_DK: (valgfrit) når det er sat til sand, angiver det, at den eller de beregnede ruter bør undgå betalingsveje, hvis det er muligt

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
da_DK: (valgfrit) når det er indstillet til sand, angiver det, at rutevejledningstjenesten kan give mere end et rutealternativ i svaret

en: (optional, leave blank for none)
da_DK: valgfrit, lad det være tomt for ingen

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
da_DK: (indstil til -1 for at bruge dine WordPress-temastilarter)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
da_DK: (indstil til -1 for at bruge dine WordPress-temastilarter, indstil til 0 for at bruge normal linjehøjde)

en: (set to 0 to use normal font weight)
da_DK: (indstil til 0 for at bruge normal skrifttypevægt)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
da_DK: (indstil til ingen for at bruge dine WordPress-temastilarter)

en: (space)
da_DK: (plads)

en: (top right bottom left)
da_DK: (øverst til højre nederst til venstre)

en: , (comma)
da_DK: , (komma)

en: - Not connected -
da_DK: - Ikke forbundet -

en: - choose status -
da_DK: - vælg status -

en: - select -
da_DK: - Vælg -

en: - select a country -
da_DK: - vælg et land -

en: - select a option -
da_DK: - vælg en mulighed -

en: - select your country -
da_DK: - Vælg dit land -

en: - select your title -
da_DK: - vælg din titel -

en: . (dot)
da_DK: . (prik)

en: 0 - No output
da_DK: 0 - Intet output

en: 0 = 350px min height
da_DK: 0 = 350 pixel min højde

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
da_DK: 0 = Samme dag, 1 = Næste dag, 5 = Fem dage efter, -1 = En dag før, -3 = Tre dage før

en: 0 = no max height
da_DK: 0 = ingen maks. Højde

en: 0 = no max width
da_DK: 0 = ingen maks. Bredde

en: 0 decimals
da_DK: 0 decimaler

en: 1 - Commands
da_DK: 1 - Kommandoer

en: 2 - Data and commands
da_DK: 2 - Data og kommandoer

en: 2 decimals
da_DK: 2 decimaler

en: 3 - As 2 plus connection status
da_DK: 3 - Som 2 plus forbindelsesstatus

en: 3 decimals
da_DK: 3 decimaler

en: 4 - Low-level data output
da_DK: 4 - Lavt niveau dataudgang

en: 4 decimals
da_DK: 4 decimaler

en: 5 decimals
da_DK: 5 decimaler

en: 6 decimals
da_DK: 6 decimaler

en: 7 decimals
da_DK: 7 decimaler

en: == Equal
da_DK: == Lig

en: == Equal (default)
da_DK: == Lige (standard)

en: ?? Contains
da_DK: ?? Indeholder

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
da_DK: En tysk ELV-betaling foretages med Express Checkout.

en: A Stripe test card number was used.
da_DK: Der blev brugt et Stripe-testkortnummer.

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
da_DK: En brugerdefineret takbeskrivelse, der vises, efter at en bruger har udfyldt formularen.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
da_DK: En brugerdefineret takstitel, der vises, når en bruger har udfyldt formularen.

en: A genuine card must be used to make a payment.
da_DK: Et ægte kort skal bruges til at foretage en betaling.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
da_DK: Et skjult felt med navnet "user_id" skal være til stede i din formular, for at dette kan fungere

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
da_DK: En liste over de typer betalingsmetoder (f.eks. kort), som denne Checkout-session kan acceptere. Adskil hver med komma.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
da_DK: En note er påkrævet, når en angivet årsag ikke er valgt

en: A payment has been accepted.
da_DK: En betaling er blevet accepteret.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
da_DK: En betaling blev tilbageført på grund af en tilbageførsel eller anden form for tilbageførsel. Midlerne er blevet fjernet fra din kontosaldo og returneret til køberen. Årsagen til tilbageførslen er angivet i ReasonCode-elementet.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
da_DK: Et positivt heltal, der repræsenterer det beløb, der skal trækkes fra en fakturatotal

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
da_DK: Et skrivebeskyttet indtastningsfelt kan ikke ændres (en bruger kan dog fane det, fremhæve det og kopiere teksten fra det).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
da_DK: En tilbageførsel er blevet annulleret. For eksempel vandt du en tvist med kunden, og pengene til den transaktion, der blev tilbageført, er blevet returneret til dig.

en: A subtitle to display before the email body (content)
da_DK: En undertekst, der skal vises før e-mailens brødtekst (indhold)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
da_DK: En undertekst, der skal vises før e-mail-teksten (bruges til bekræftelses-e-mails)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
da_DK: Et skattekode-id. Forsendelsesafgiftskoden er

en: A title to display below your logo
da_DK: En titel, der skal vises under dit logo

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
da_DK: En titel, der skal vises under dit logo (bruges til bekræftelsesmails)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
da_DK: En transaktion med identiske beløb og kreditkortoplysninger blev indsendt for ganske nylig.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
da_DK: En unik streng til at referere til Checkout-sessionen. Dette kan være et kunde-id, et vogn-id eller lignende, og kan bruges til at afstemme sessionen med dine interne systemer.

en: AND
da_DK: OG

en: API key
da_DK: API nøgle

en: About
da_DK: Om

en: Absolute
da_DK: Absolut

en: Accepted value are
da_DK: Accepteret værdi er

en: Accepted values are
da_DK: Accepterede værdier er

en: Accordion
da_DK: Harmonika

en: Accordion Colors
da_DK: Harmonika farver

en: Accordion Content
da_DK: Harmonika indhold

en: Accordion Desc
da_DK: Harmonika Desc

en: Accordion Desc (active)
da_DK: Harmonika Desc (aktiv)

en: Accordion Desc (hover)
da_DK: Harmonika Desc (hover)

en: Accordion Header
da_DK: Harmonika header

en: Accordion Header (active)
da_DK: Harmonikahoved (aktiv)

en: Accordion Header (hover)
da_DK: Harmonikahoved (hover)

en: Accordion Icon
da_DK: Harmonika ikon

en: Accordion Icon (active)
da_DK: Harmonikaikon (aktivt)

en: Accordion Icon (hover)
da_DK: Harmonikaikon (hover)

en: Accordion Title
da_DK: Harmonika titel

en: Accordion Title (active)
da_DK: Harmonikatitel (aktiv)

en: Accordion Title (hover)
da_DK: Harmonikatitel (hover)

en: Account has been approved
da_DK: Kontoen er blevet godkendt

en: Account verified message
da_DK: Kontobekræftet besked

en: Achieve date range with 2 datepickers
da_DK: Opnå datointerval med 2 datapickere

en: Action
da_DK: Handling

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Activation Code
da_DK: Aktiveringskode

en: Activation E-mail Body
da_DK: Aktiverings e-mail brødtekst

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active (default)
da_DK: Aktiv (standard)

en: Adaptive Placeholder Colors
da_DK: Adaptive pladsholderfarver

en: Add Language Switch
da_DK: Tilføj sprogskift

en: Add MailPoet subscriber
da_DK: Tilføj MailPoet-abonnent

en: Add Mailster subscriber
da_DK: Tilføj Mailster-abonnent

en: Add Polylines to the map
da_DK: Føj polyliner til kortet

en: Add Translation
da_DK: Tilføj oversættelse

en: Add a custom Content class to append extra styles
da_DK: Tilføj en tilpasset indholdsklasse for at tilføje ekstra stilarter

en: Add a custom TAB class to append extra styles
da_DK: Tilføj en tilpasset TAB-klasse for at tilføje ekstra stilarter

en: Add a custom TAB index (order) for this field
da_DK: Tilføj et tilpasset TAB-indeks (rækkefølge) til dette felt

en: Add a custom class to append extra styles
da_DK: Tilføj en tilpasset klasse for at tilføje ekstra stilarter

en: Add a reason for this refund
da_DK: Tilføj en årsag til denne refusion

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
da_DK: Tilføj eventuelle ekstra e-mail-overskrifter her (sæt hvert overskrift på en ny linje)

en: Add checkout fee(s)
da_DK: Tilføj kassegebyr(er)

en: Add custom JavaScript code
da_DK: Tilføj tilpasset JavaScript-kode

en: Add custom checkout field(s)
da_DK: Tilføj tilpassede kassefelt(er)

en: Add item
da_DK: Tilføj element

en: Add list
da_DK: Tilføj liste

en: Add marker on address (location)
da_DK: Tilføj markør på adresse (placering)

en: Add more details about this refund
da_DK: Tilføj flere detaljer om denne refusion

en: Add some extra validation for this field
da_DK: Tilføj ekstra validering til dette felt

en: Add the IP address to the contact entry list
da_DK: Føj IP-adressen til listen over kontaktpersoner

en: Add the form name to the contact entry list
da_DK: Føj formularnavnet til listen over kontaktpersoner

en: Add your code without the <script></script> tags
da_DK: Tilføj din kode uden <script></script>-tags

en: Additional Headers:
da_DK: Yderligere overskrifter:

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address auto complete (google places)
da_DK: Adresse automatisk udfyldt (google steder)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
da_DK: Adresse blev ikke fundet. Kontroller venligst, at adressen var indtastet korrekt.

en: Address status
da_DK: Adressestatus

en: Admin E-mail
da_DK: Administrator-e-mail

en: Admin email
da_DK: Administrator-e-mail

en: Advanced
da_DK: Fremskreden

en: Afrikaans
da_DK: Afrikansk

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
da_DK: Efter beregning af afstanden kan enten mængden af meter eller sekunder returneres

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
da_DK: Efter sletning af en kontaktpost slettes alle tilknyttede filer

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
da_DK: Efter beregningen udfyldes værdien til dette felt

en: After last field is filled out, go to next step automatically
da_DK: Når sidste felt er udfyldt, skal du automatisk gå til næste trin

en: Albanian
da_DK: Albansk

en: Algerian Arabic
da_DK: Algerisk arabisk

en: Align Center
da_DK: Juster Center

en: Align Left
da_DK: Juster venstre

en: Align Right
da_DK: Juster højre

en: Align icon to the left or right.
da_DK: Juster ikonet til venstre eller højre.

en: Align inner elements
da_DK: Juster indre elementer

en: Alignment
da_DK: Justering

en: All (when all conditions matched)
da_DK: Alle (når alle forhold matchede)

en: All forms
da_DK: Alle former

en: All settings have been saved.
da_DK: Alle indstillinger er gemt.

en: Allert message text (browser requires this)
da_DK: Alert beskedtekst (browser kræver dette)

en: Allow
da_DK: Tillade

en: Allow Backorders?
da_DK: Tillad restordrer?

en: Allow buyers to specify the quantity
da_DK: Tillad købere at angive mængden

en: Allow comments
da_DK: Tillad kommentarer

en: Allow everything (no limitations)
da_DK: Tillad alt (ingen begrænsninger)

en: Allow field to be empty
da_DK: Tillad felt at være tomt

en: Allow filter
da_DK: Tillad filter

en: Allow lowercase letters
da_DK: Tillad små bogstaver

en: Allow only logged in users
da_DK: Tillad kun loggede brugere

en: Allow only logged in users to submit the form
da_DK: Tillad kun loggede brugere at indsende formularen

en: Allow only specific user roles
da_DK: Tillad kun specifikke brugerroller

en: Allow pings
da_DK: Tillad ping

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
da_DK: Tillad gemningsformular med duplikatfeltnavne (kun for udviklere)

en: Allow sorting
da_DK: Tillad sortering

en: Allow storing cookies
da_DK: Tillad lagring af cookies

en: Allow the following users to delete any entries
da_DK: Tillad følgende brugere at slette eventuelle poster

en: Allow the following users to delete their own entries
da_DK: Tillad følgende brugere at slette deres egne poster

en: Allow the following users to edit any entries
da_DK: Tillad følgende brugere at redigere eventuelle poster

en: Allow the following users to edit their own entries
da_DK: Tillad følgende brugere at redigere deres egne poster

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
da_DK: Tillad følgende brugere at se alle poster (bemærk, at loggede brugere altid vil kunne se deres egne poster)

en: Allow the following users to view any entries
da_DK: Tillad følgende brugere at se eventuelle poster

en: Allow the following users to view their own entries
da_DK: Tillad følgende brugere at se deres egne poster

en: Allow uppercase letters
da_DK: Tillad store bogstaver

en: Allow user to choose a maximum of X dates
da_DK: Tillad brugeren at vælge maksimalt X datoer

en: Allow users to change month
da_DK: Tillad brugere at skifte måned

en: Allow users to change year
da_DK: Tillad brugere at ændre år

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
da_DK: Tillad brugere at vælge en eller flere interesser/grupper (hentet ved givet liste-id)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
da_DK: Tillad brugere at vælge de angivne datoer eller datointervaller, selv når du definerede at ekskludere en bestemt dag ovenfor

en: Allow users to select weekends
da_DK: Tillad brugere at vælge weekender

en: Allow users to select work days
da_DK: Tillad brugere at vælge arbejdsdage

en: Allow, but notify customer
da_DK: Tillad, men underret kunden

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
da_DK: Tilladte udvidelser (adskilt af rør)

en: Allowed user role(s)
da_DK: Tilladte brugerroller

en: Allows only specific user roles to submit the form
da_DK: Tillader kun specifikke brugerroller at indsende formularen

en: Allows you to connect this form with Zapier
da_DK: Giver dig mulighed for at forbinde denne formular med Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
da_DK: Giver dig mulighed for at gemme dine brugerdefinerede felter i Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
da_DK: Giver dig mulighed for at indstille feltbaggrunden til gennemsigtig

en: Also compare against trashed contact entries
da_DK: Sammenlign også med indtastninger i papirkurven

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
da_DK: Skjul også filtre, paginering og andre mulige UI-elementer (kun beskeden vil blive vist til brugeren)

en: Amount
da_DK: Beløb

en: Amount Label
da_DK: Mængdemærke

en: Amount Off
da_DK: Beløb fra

en: Amount format (example: %)
da_DK: Beløbsformat (eksempel: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
da_DK: Beløb i dage, der skal tilføjes eller trækkes fra baseret på den aktuelle dag%s(lad tom for at fjerne begrænsninger)

en: Amount to charge
da_DK: Beløb at opkræve

en: Amount to charge for shipping
da_DK: Beløb, der skal opkræves for forsendelse

en: Amount wrapper width in pixels
da_DK: Mængde omslagsbredde i pixels

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
da_DK: En vilkårlig streng, som du kan knytte til et Charge-objekt. Den vises, når den er i webgrænsefladen ved siden af opladningen. Bemærk, at hvis du bruger Stripe til at sende automatiske e-mail-kvitteringer til dine kunder, vil dine kvitterings-e-mails indeholde beskrivelsen af de gebyrer, som de beskriver.

en: An error occurred while processing the card.
da_DK: Der opstod en fejl under behandlingen af kortet.

en: Analytics.js tracking snippet
da_DK: Analytics.js sporingsuddrag

en: Any field value submitted by the user
da_DK: Enhver feltværdi indsendt af brugeren

en: Any option value from the database
da_DK: Enhver indstillingsværdi fra databasen

en: Any setting value used for the form
da_DK: Enhver indstillingsværdi, der bruges til formularen

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
da_DK: Enhver tabelkolonne kan returneres ved hjælp af {tags}, så længe kolonnens navn findes

en: Append entry ID after the custom title
da_DK: Tilføj post-id efter den tilpassede titel

en: Apply custom Tax Rates
da_DK: Anvend tilpassede skattesatser

en: Apply discount
da_DK: Anvend rabat

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
da_DK: Anvend følgende kuponkode (lad tom for ingen):

en: Approved E-mail Body
da_DK: Godkendt E-mail Body

en: Approved E-mail Subject
da_DK: Godkendt E-mail Emne

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Arabic text
da_DK: Arabisk tekst

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille alle formularindstillingerne i henhold til dine nuværende globale indstillinger?

en: Armenian
da_DK: Armensk

en: Ascending Order (default)
da_DK: Stigende ordre (standard)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
da_DK: Bed kunden om at forsøge at betale igen. Hvis efterfølgende betalinger afvises, skal kunden kontakte deres kortudsteder for at få flere oplysninger.

en: Ask us any questions...
da_DK: Stil os spørgsmål ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
da_DK: Vedhæft genereret PDF til admin-e-mail

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
da_DK: Vedhæft genereret PDF til bekræftelses-e-mail

en: Attachments for admin emails:
da_DK: Vedhæftede filer til admin-e-mails:

en: Attachments for confirmation emails:
da_DK: Vedhæftede filer til bekræftelses-e-mails:

en: Attachments for paypal completed emails:
da_DK: Vedhæftede filer til paypal afsluttede e-mails:

en: Attachments for reminder email #%s
da_DK: Vedhæftede filer til påmindelsesmail #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
da_DK: Vedhæftede filer til woocommerce afsluttede e-mails:

en: August
da_DK: august

en: Author E-mail
da_DK: Forfatterens e-mail

en: Author E-mail address (mailto:)
da_DK: Forfatterens e-mailadresse (mailto:)

en: Author ID
da_DK: Forfatter-id

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
da_DK: Forfatter-id (standard = nuværende bruger-id, hvis du er logget ind)

en: Author display name
da_DK: Forfatterens visningsnavn

en: Author first name
da_DK: Forfatterens fornavn

en: Author full name
da_DK: Forfatterens fulde navn

en: Author last name
da_DK: Forfatterens efternavn

en: Author nickname
da_DK: Forfatterens kaldenavn

en: Author username
da_DK: Forfatterens brugernavn

en: Auto populate data with fields
da_DK: Automatisk udfylde data med felter

en: Auto suggest
da_DK: Foreslå automatisk

en: Auto-Draft
da_DK: Auto-udkast

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
da_DK: Tilføj automatisk linjeskift (aktiveret som standard)

en: Automatically add paragraphs
da_DK: Tilføj automatisk afsnit

en: Automatically go to next step
da_DK: Gå automatisk til næste trin

en: Automatically transform text to uppercase
da_DK: Transformer automatisk tekst til store bogstaver

en: Autopopulate form with last contact entry data
da_DK: Genopfyld formular med sidste kontaktoplysninger

en: Available backups:
da_DK: Tilgængelige sikkerhedskopier:

en: Azerbaijani
da_DK: Aserbajdsjansk

en: Back to top button
da_DK: Tilbage til toppen knap

en: Backend Settings
da_DK: Backend-indstillinger

en: Background Image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Background Image Repeat
da_DK: Gentag baggrundsbillede

en: Background Image Size
da_DK: Baggrundsbilledstørrelse

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background color opacity
da_DK: Baggrundsfarve uigennemsigtighed

en: Background image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Background image to show the user they can draw a signature
da_DK: Baggrundsbillede for at vise brugeren, at de kan tegne en signatur

en: Backups
da_DK: Sikkerhedskopier

en: Based on Form
da_DK: Baseret på formular

en: Based on existing Stripe Coupon ID
da_DK: Baseret på eksisterende Stripe-kupon-id

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
da_DK: Baseret på eksisterende Stripe Price eller Plan ID (anbefalet)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
da_DK: Baseret på eksisterende Stripe Promotion ID

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
da_DK: Baseret på eksisterende Stripe Shipping Rate ID (anbefales)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
da_DK: Baseret på formbredde (brudpunkt = 760 px)

en: Based on parent ID
da_DK: Baseret på forælder-id

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
da_DK: Baseret på skærmbredde (brudpunkt = 760 pixel)

en: Based on subscription
da_DK: Baseret på abonnement

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
da_DK: Baseret på ovennævnte valgte feltværdi vil dette element være visuelt eller skjult.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
da_DK: Baseret på dine forhold kan du vælge at skjule, vise elementer eller gøre felter readonly.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
da_DK: Baseret på dine formularfelter kan du gemme tilpasset meta til dit indlæg

en: Based on your form fields you can save product attributes
da_DK: Baseret på dine formularfelter kan du gemme produktattributter

en: Before you can preview it, you need to save your form!
da_DK: Før du kan få vist det, skal du gemme din formular!

en: Belarusian
da_DK: Hviderussisk

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
da_DK: Nedenfor kan du ændre standardadskillelses- og kabinettegn

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
da_DK: Nedenfor kan du indtaste et datointerval (eller lade det være tomt for at eksportere alle kontaktposter)

en: Best regards, {option_blogname}
da_DK: Med venlig hilsen, {option_blogname}

en: Billing
da_DK: Fakturering

en: Billing E-mail address (required)
da_DK: Fakturerings-e-mailadresse (påkrævet)

en: Blocked
da_DK: Blokeret

en: Body colors
da_DK: Kropsfarver

en: Body content:
da_DK: Kropsindhold:

en: Body footer:
da_DK: Kropsfod:

en: Body margins (in units declared above)
da_DK: Kroppsmargener (i enheder angivet ovenfor)

en: Body overlay color
da_DK: Body overlay farve

en: Body overlay opacity
da_DK: Uigennemsigtighed for kropsoverlejring

en: Border Color
da_DK: Kantfarve

en: Border Color Focus
da_DK: Kantfarvefokus

en: Border Radius Bottom Left
da_DK: Border Radius Nederst til venstre

en: Border Radius Bottom Right
da_DK: Border Radius Nederst til højre

en: Border Radius Top Left
da_DK: Border Radius øverst til venstre

en: Border Radius Top Right
da_DK: Border Radius Øverst til højre

en: Border color
da_DK: Kantfarve

en: Border size in pixels (px)
da_DK: Kantstørrelse i pixels (px)

en: Border style
da_DK: Grænsestil

en: Border styles
da_DK: Grænsestil

en: Border thickness
da_DK: Kanttykkelse

en: Bosnian
da_DK: Bosnisk

en: Both (comma and space)
da_DK: Både (komma og mellemrum)

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom and Left
da_DK: Nederst og venstre

en: Bottom and Right
da_DK: Nederst og højre

en: Bottom left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom right
da_DK: Nederst til højre

en: Brazilian
da_DK: Brasiliansk

en: Browse files
da_DK: Gennemse filer

en: Browse images
da_DK: Gennemse billeder

en: Browse import file and choose what you want to import
da_DK: Gennemse importfilen, og vælg, hvad du vil importere

en: Builder
da_DK: Bygger

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Button
da_DK: Knap

en: Button Colors
da_DK: Knapfarver

en: Button URL
da_DK: Knap-URL

en: Button action / method
da_DK: Knaphandling / metode

en: Button background
da_DK: Knap baggrund

en: Button background hover
da_DK: Knap baggrund svæver

en: Button font
da_DK: Knap skrifttype

en: Button font hover
da_DK: Knappen skrifttype svæver

en: Button icon
da_DK: Knapikon

en: Button icon animation
da_DK: Knapikon animation

en: Button icon position
da_DK: Knapikonposition

en: Button icon visibility
da_DK: Knapikon synlighed

en: Button loading name
da_DK: Navn på knapindlæsning

en: Button name
da_DK: Knappenavn

en: Button position
da_DK: Knapposition

en: Button radius
da_DK: Knapradius

en: Button size
da_DK: Knapstørrelse

en: Button type
da_DK: Knap type

en: Button width
da_DK: Knapbredde

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
da_DK: Som standard udskrives alle elementer, der er synlige i din form, på PDF-filen, medmindre andet er defineret under "PDF-indstillinger" -FAN, når du redigerer elementet. Hvert element kan inkluderes eller ekskluderes specifikt fra PDF-filen eller fra formularen. Du kan definere dette pr. Element (inklusive kolonner) ved at redigere elementet og navigere til afsnittet "PDF-indstillinger". Her kan du definere, om elementet kun skal være synligt i PDF eller Form eller begge dele.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
da_DK: Som standard vil alle filer, der er uploadet via dine formularer, ikke længere være synlige i %1$sMedia Library%2$s. For at ændre denne adfærd kan du besøge indstillingerne for filoverførsel.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
da_DK: Omgå papirkurven og gennemtving sletning (sletter posten permanent)

en: CSV Attachment
da_DK: CSV vedhæftet fil

en: CSV Attachment Settings
da_DK: Indstillinger for CSV-vedhæftning

en: CSV file
da_DK: CSV-fil

en: Calculation
da_DK: Beregning

en: Calculator
da_DK: Lommeregner

en: Calculator Amount Color
da_DK: Lommeregner Beløb Farve

en: Calculator Amount Currency Color
da_DK: Lommeregner Beløb Valuta Farve

en: Calculator Amount Format Color
da_DK: Lommeregner Beløb Format Farve

en: Calculator Amount Label Color
da_DK: Lommeregner Beløb Label Farve

en: Calculator Colors
da_DK: Lommeregner farver

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
da_DK: Kan være nyttigt i kombination med funktionen Google Address Auto Complete

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
da_DK: Kan være nyttigt, når du bruger betingede checks i din formular

en: Canadian-French
da_DK: Canadisk-fransk

en: Cancel URL
da_DK: Annuller URL

en: Canceled
da_DK: Annulleret

en: Canceled Reversal
da_DK: Annulleret tilbagesendelse

en: Cancellation reason
da_DK: Årsag til aflysning

en: Carrier (optional)
da_DK: Transportør (valgfrit)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
da_DK: Indkøbskurv (for flere produkter)

en: Cart discount amount
da_DK: Rabatbeløb for kurv

en: Cart discount rate
da_DK: Rabatsats for kurv

en: Cart handling fee
da_DK: Indkøbsgebyr

en: Cart tax
da_DK: Vognafgift

en: Cart weight
da_DK: Vognens vægt

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
da_DK: Skat for hele vognen, der tilsidesætter enhver momsværdi for individuelle varer

en: Catalog
da_DK: Katalog

en: Catalog & search (default)
da_DK: Katalog og søgning (standard)

en: Center
da_DK: Centrum

en: Center the form
da_DK: Centrer formularen

en: Change File Upload Settings
da_DK: Skift filoverførselsindstillinger

en: Change Settings
da_DK: Ændre indstillinger

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
da_DK: Skift elementets opførsel, når PDF-filen genereres.

en: Change the date format
da_DK: Skift datoformat

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
da_DK: Skift den første ugedag f.eks. Søndag eller mandag

en: Change to the orientation defined under PDF settings
da_DK: Skift til den retning, der er defineret under PDF-indstillinger

en: Change user role after payment complete
da_DK: Skift brugerrolle efter fuldført betaling

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
da_DK: Tegnsæt og tegnkodning for faktureringsoplysninger/log-in-siden

en: Characters the code should contain
da_DK: Tegn, som koden skal indeholde

en: Check box
da_DK: Afkrydsningsfelt

en: Check for errors before going to next step
da_DK: Kontroller for fejl, inden du går til næste trin

en: Check to see if a recent payment already exists.
da_DK: Tjek for at se, om en nylig betaling allerede eksisterer.

en: Check/Radio Labels
da_DK: Kontroller / radioetiketter

en: Check/Radio border
da_DK: Tjek / radiogrænse

en: Check/Radio inner
da_DK: Check / Radio indre

en: Checkbox & Radio colors
da_DK: Afkrydsningsfelt og radiofarver

en: Checkout page (default)
da_DK: Betalingsside (standard)

en: Chinese zh-CN
da_DK: Kinesisk zh-CN

en: Chinese zh-HK
da_DK: Kinesisk zh-HK

en: Chinese zh-TW
da_DK: Kinesisk zh-TW

en: Choose a Time format
da_DK: Vælg et tidsformat

en: Choose a custom border color.
da_DK: Vælg en brugerdefineret kantfarve.

en: Choose a flag
da_DK: Vælg et flag

en: Choose a flag for this language
da_DK: Vælg et flag til dette sprog

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
da_DK: Vælg en længde til dine decimaler (standard = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
da_DK: Vælg en lokalisering (for sprog og format)

en: Choose a minimum width that each item must have
da_DK: Vælg en mindste bredde, som hver vare skal have

en: Choose a reCAPTCHA version
da_DK: Vælg en reCAPTCHA-version

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
da_DK: Vælg en passende type til dit felt. Bemærk, at denne indstilling vil påvirke tastaturlayoutet på mobile enheder, vælg klogt!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
da_DK: Vælg hvor mange kolonner dit gitter eller skyderen skal vises.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
da_DK: Vælg hvor mange rækker dit gitter skal vise. (0 = ingen grænse)

en: Choose how to align your image
da_DK: Vælg, hvordan dit billede skal justeres

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
da_DK: Vælg, om du vil gemme brugerdataene som en kontaktindgang

en: Choose label value break method
da_DK: Vælg metode til brud på etiketværdi

en: Choose language
da_DK: Vælg sprog

en: Choose line break method (optional)
da_DK: Vælg linjeskiftmetode (valgfrit)

en: Choose meta field name
da_DK: Vælg metafeltnavn

en: Choose payment gateway
da_DK: Vælg betalingsgateway

en: Choose terms label to return
da_DK: Vælg termetiket for at returnere

en: Choose terms value to return
da_DK: Vælg termværdi, der skal returneres

en: Choose the form you want to use.
da_DK: Vælg den form, du vil bruge.

en: Choose to make this field a variable or not.
da_DK: Vælg at gøre dette felt til en variabel eller ej.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
da_DK: Vælg kun at gemme den valgte valgmærkat eller værdi som kontaktindgang

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
da_DK: Vælg kun at sende den valgte indstillingsetiket eller værdi til administratoren

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
da_DK: Vælg kun at sende den valgte indstillingsetiket eller værdi til afsenderen

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
da_DK: Vælg, hvilken værdi der skal gemmes for afkrydsningsfelter og alternativknapper

en: Choose which email template you would like to use
da_DK: Vælg hvilken e-mail-skabelon du vil bruge

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
da_DK: Vælg din decimalseparator (komma eller prik)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
da_DK: Vælg din tusindskiller (tom, komma eller prik)

en: City
da_DK: By

en: City name
da_DK: Bynavn

en: Clear
da_DK: Klar

en: Clear / Reset the form
da_DK: Ryd / nulstil formularen

en: Clear / reset the form after submitting
da_DK: Ryd / nulstil formularen efter indsendelse

en: Clear form after closing popup
da_DK: Ryd formularen efter lukning af popup

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
da_DK: Klik %sher%s for at få din webhook til Super Forms på Zapier

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
da_DK: Klik her for at finde %1$sexample regulære udtryk%2$s, eller opret dine egne nemt på %3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
da_DK: Klientreference-id

en: Close
da_DK: Luk

en: Close button background color (leave blank for none)
da_DK: Baggrundsfarve på lukkeknappen (lad tom for ingen)

en: Close button border color
da_DK: Luk knappens kantfarve

en: Close button border radius in pixels (px)
da_DK: Luk knapkantens radius i pixels (px)

en: Close button border size in pixels (px)
da_DK: Luk knapkantstørrelse i pixels (px)

en: Close button icon color
da_DK: Luk knap ikon farve

en: Close button icon size in pixels (px)
da_DK: Luk knapikonstørrelse i pixels (px)

en: Close button label bg color
da_DK: Luk knap etiket bg farve

en: Close button label color
da_DK: Luk knap-labelfarve

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
da_DK: Luk knapmærkeudfyldninger, f.eks.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
da_DK: Luk knap etikettekst, f.eks.: Luk

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
da_DK: Luk knappolstringer, f.eks.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
da_DK: Luk knapposition højre i pixels (px)

en: Close button position top in pixels (px)
da_DK: Luk knapposition øverst i pixels (px)

en: Closed (disallow comments)
da_DK: Lukket (tillad ikke kommentarer)

en: Closed (disallow pings)
da_DK: Lukket (tillad ikke ping)

en: Code
da_DK: Kode

en: Code length
da_DK: Kodelængde

en: Code prefix
da_DK: Kode præfiks

en: Code suffix
da_DK: Kodesuffiks

en: Collect customer billing address
da_DK: Indsaml kundens faktureringsadresse

en: Collect customer phone number
da_DK: Saml kundetelefonnummer

en: Color
da_DK: Farve

en: Color picker
da_DK: Farvevælger

en: Colors
da_DK: Farver

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Column Label
da_DK: Kolonneetiket

en: Column heading
da_DK: Kolonneoverskrift

en: Column logic
da_DK: Kolonnelogik

en: Column name
da_DK: Kolonnenavn

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
da_DK: Eksempel på kolonnepolstring: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
da_DK: Kolonnestørrelse

en: Columns for contact entries
da_DK: Kolonner for kontaktposter

en: Company Email Address
da_DK: Virksomheds e-mail-adresse

en: Compare against all entries (all forms)
da_DK: Sammenlign med alle poster (alle formularer)

en: Compare against current form entries only (default)
da_DK: Sammenlign kun med aktuelle formularposter (standard)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
da_DK: Sammenlign med indgange fra følgende formular-id'er (kun specifikke formularer)

en: Compare duplicate contact entry title against:
da_DK: Sammenlign titel af dublet kontaktperson med:

en: Compare method (OR / AND)
da_DK: Sammenlign metode (OR / AND)

en: Completed
da_DK: Afsluttet

en: Completed!
da_DK: Afsluttet!

en: Conditional Logic
da_DK: Betinget logik

en: Conditional Validation
da_DK: Betinget validering

en: Conditional Validation Value
da_DK: Betinget valideringsværdi

en: Conditional Validation Value 2
da_DK: Betinget valideringsværdi 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
da_DK: Betinget variabel (dynamisk værdi)

en: Conditional field value
da_DK: Betinget feltværdi

en: Conditional logic
da_DK: Betinget logik

en: Conditionally checkout to PayPal
da_DK: Betinget betaling til PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
da_DK: Betinget checkout til Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
da_DK: Betinget checkout til WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
da_DK: Gem kontaktindgang betinget baseret på brugerdata

en: Conditionally save subscriber based on user data
da_DK: Gem betinget abonnent baseret på brugerdata

en: Conditions
da_DK: Betingelser

en: Confirmation E-mail
da_DK: Bekræftelses-e-mail

en: Confirmation email
da_DK: Bekræftelses-e-mail

en: Connection lost, please try again
da_DK: Forbindelsen mistet. Prøv igen

en: Connections
da_DK: Forbindelser

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
da_DK: Overvej at aktivere denne mulighed, når du har 500+ betingelser for hastighedsforbedringer

en: Contact Entries
da_DK: Kontaktindlæg

en: Contact Entry
da_DK: Kontakt Entry

en: Contact Entry Title
da_DK: Kontaktindgangs titel

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
da_DK: Oprettelse af kontaktindgang mislykkedes, kunne ikke finde original kontaktindgang:

en: Contact Entry:
da_DK: Kontaktperson:

en: Contact entries
da_DK: Kontaktindgange

en: Contact entry
da_DK: Kontaktindgang

en: Contact entry search (populate form with data)
da_DK: Kontaktindgangssøgning (udfyld formular med data)

en: Contact entry status
da_DK: Kontaktindgangsstatus

en: Contact entry status after updating
da_DK: Kontaktindgangsstatus efter opdatering

en: Contact entry statuses
da_DK: Kontaktindgangsstatus

en: Contact entry updated.
da_DK: Kontaktopdatering opdateret.

en: Contain / Fit (contain)
da_DK: Indeholder / Tilpas (indeholder)

en: Contains
da_DK: Indeholder

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content background color
da_DK: Baggrundsfarve for indhold

en: Content border bottom width (0 = none)
da_DK: Indholdsbunds bundbredde (0 = ingen)

en: Content border color
da_DK: Indholdsfarve på rammen

en: Content border left width (0 = none)
da_DK: Indholdsramme venstre bredde (0 = ingen)

en: Content border right width (0 = none)
da_DK: Indholdsramme højre bredde (0 = ingen)

en: Content border top width (0 = none)
da_DK: Indholdsrammens øverste bredde (0 = ingen)

en: Content padding
da_DK: Polstring af indhold

en: Content type:
da_DK: Indholdstype:

en: Convert timestamp to specific date format
da_DK: Konverter tidsstempel til specifikt datoformat

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
da_DK: Kunne ikke indsende formularen, fordi der allerede findes en kontaktpost med nøjagtig samme titel!

en: Countries
da_DK: Lande

en: Countries (FULL)
da_DK: Lande (FULD)

en: Countries (ISO2)
da_DK: Lande (ISO2)

en: Country
da_DK: Land

en: Country name
da_DK: Landenavn

en: Create Form
da_DK: Opret formular

en: Create new Multi-site after registration
da_DK: Opret ny Multi-site efter registrering

en: Create new Post
da_DK: Opret nyt indlæg

en: Create new Stripe product on the fly
da_DK: Opret nyt Stripe-produkt på farten

en: Create new coupon on the fly
da_DK: Opret ny kupon på farten

en: Create new price object
da_DK: Opret nyt prisobjekt

en: Create new shipping rate on the fly
da_DK: Opret ny forsendelsespris på farten

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Created Post
da_DK: Oprettet den

en: Created User
da_DK: Oprettet bruger

en: Created post status
da_DK: Oprettet poststatus

en: Created post title
da_DK: Oprettet indlægstitel

en: Created post/page (backend)
da_DK: Oprettet indlæg/side (backend)

en: Created post/page (front-end)
da_DK: Oprettet indlæg/side (front-end)

en: Credit Card
da_DK: Kreditkort

en: Croatian
da_DK: Kroatisk

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
da_DK: Check på tværs af websteder (CSRF).

en: Currency
da_DK: betalingsmiddel

en: Currency field
da_DK: Valutafelt

en: Current Author meta data
da_DK: Nuværende forfatter metadata

en: Current Page or Post meta data
da_DK: Nuværende side- eller post-metadata

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
da_DK: Nuværende side- eller indlægsudtryk (baseret på specificeret taksonomi-snegl)

en: Currently in translation mode for language
da_DK: I øjeblikket i oversættelsestilstand for sprog

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Custom Content class
da_DK: Klasse tilpasset indhold

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
da_DK: Brugerdefineret HTML (upload / søg efter .html-fil)

en: Custom JS
da_DK: Brugerdefineret JS

en: Custom Regex
da_DK: Brugerdefineret Regex

en: Custom TAB class
da_DK: Brugerdefineret TAB-klasse

en: Custom TAB index
da_DK: Tilpasset TAB-indeks

en: Custom URL
da_DK: Brugerdefineret URL

en: Custom class
da_DK: Brugerdefineret klasse

en: Custom date format
da_DK: Brugerdefineret datoformat

en: Custom delimiter
da_DK: Brugerdefineret afgrænsning

en: Custom enclosure
da_DK: Brugerdefineret kabinet

en: Custom field class
da_DK: Brugerdefineret feltklasse

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
da_DK: Brugerdefinerede felter til at gemme (*|MERGE|* tags)

en: Custom from
da_DK: Brugerdefineret fra

en: Custom items
da_DK: Brugerdefinerede varer

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
da_DK: Brugerdefineret sideformat i enheder defineret ovenfor fx:

en: Custom post meta data
da_DK: Tilpassede metadata efter indlæg

en: Custom sign here image
da_DK: Brugerdefineret tegn her billede

en: Custom use of preloader for the form.
da_DK: Brugerdefineret brug af preloader til formularen.

en: Custom width in pixels
da_DK: Tilpasset bredde i pixels

en: Custom wrapper class
da_DK: Brugerdefineret indpakningsklasse

en: Customer
da_DK: Kunde

en: Customer E-mail
da_DK: Kundens e-mail

en: Customer ID
da_DK: Kunde ID

en: Customer has a verified PayPal account
da_DK: Kunden har en bekræftet PayPal-konto

en: Customer has an unverified PayPal account
da_DK: Kunden har en ubekræftet PayPal-konto

en: Customer/User
da_DK: Kunde/Bruger

en: Customers
da_DK: Kunder

en: Cyrillic text
da_DK: Kyrillisk tekst

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Daily (every day)
da_DK: Dagligt (hver dag)

en: Danish
da_DK: dansk

en: Dashed
da_DK: Stødt

en: Database table name
da_DK: Navn på databasetabel

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: Date range (maximum)
da_DK: Datointerval (maksimum)

en: Date range (minimum)
da_DK: Datointerval (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
da_DK: Dage til tilføjelse / fradrag baseret på tilsluttet datapicker

en: Deactivating plugin...
da_DK: Deaktiverer plugin ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
da_DK: Kære bruger,
    
    Tak fordi du kontaktede os!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sActivation Code: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
da_DK: Kære {user_login},%1$s%1$sTak, fordi du tilmeldte dig! Før du kan logge ind, skal du bekræfte din konto.%1$sNedenfor finder du din aktiveringskode. Du skal bruge denne kode for at bekræfte din konto:%1$s%1$sAktiveringskode: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sKlik %4$sher%5$s for at bekræfte din konto med den medfølgende kode.%1$s%1$s%1$sMed venlig hilsen%1$s%1$s{option_blogname}

en: December
da_DK: december

en: Decimal separator
da_DK: Decimalseparator

en: Default
da_DK: Standard

en: Default (inherit)
da_DK: Standard (arv)

en: Default (use the default_comment_status option)
da_DK: Standard (brug indstillingen default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
da_DK: Standard (brug indstillingen default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
da_DK: Standard - mm / dd / åå

en: Default Rounded
da_DK: Standard afrundet

en: Default Squared
da_DK: Standard kvadrat

en: Default blog email and name
da_DK: Standard blog-e-mail og navn

en: Default email template
da_DK: Standard-e-mail-skabelon

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
da_DK: Standardformat er: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
da_DK: Standardformatet er: [Bestillingsnummer {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default language
da_DK: Standardsprog

en: Default positioning
da_DK: Standardpositionering

en: Default positioning (bottom right)
da_DK: Standardpositionering (nederst til højre)

en: Default post category; set in Writing Options
da_DK: Standard post kategori; indstillet i Skrivemuligheder

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
da_DK: Standard uploadplacering; indstillet i Diverse indstillinger

en: Default value
da_DK: Standard værdi

en: Default value 1-5 (empty = default)
da_DK: Standardværdi 1-5 (tom = standard)

en: Default: 1
da_DK: Standard: 1

en: Default: None
da_DK: Standard: Ingen

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
da_DK: Standard er 0, hvilket gør det muligt for en bruger overhovedet ikke at vælge nogen dato.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
da_DK: Standard er 1, hvilket gør det muligt for en bruger kun at vælge 1 dato.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
da_DK: Definer en brugerdefineret bredde til skillelinjen. Brug en pixelværdi. f.eks: 150 pixel

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
da_DK: Definer en pris som flydende værdi (kun prik accepteres som decimalseparator)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
da_DK: Definer med hvilken offset påmindelsen skal sendes baseret på basistiden

en: Define at what time the reminder should be send
da_DK: Definer på hvilket tidspunkt påmindelsen skal sendes

en: Define checkout line items
da_DK: Definer kasselinjeposter

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
da_DK: Definer brugerdefinerede WooCommerce "Min konto" menupunkter

en: Define each on a new line e.g
da_DK: Definer hver på en ny linje f.eks

en: Define each on a new line e.g:
da_DK: Definer hver på en ny linje, f.eks.

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
da_DK: Definer hver rolle på en ny linje. For eksempel, hvis du kun vil returnere WooCommerce-kunder, kan du bruge: kunde

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
da_DK: Definer her, hvordan du vil liste dine brugere, fx: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] ville oversætte til: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
da_DK: Definer hvor mange dage efter eller før påmindelsen skal sendes baseret på basisdatoen

en: Define menu items
da_DK: Definer menupunkter

en: Define meta data to return as value
da_DK: Definer metadata, der skal returneres som værdi

en: Define the width for the divider.
da_DK: Definer bredden for skillelinjen.

en: Define user data or user meta data to return as value
da_DK: Definer brugerdata eller brugermetadata, der skal returneres som værdi

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Listing
da_DK: Slet fortegnelse

en: Delete Translation
da_DK: Slet oversættelse

en: Delete all backups
da_DK: Slet alle sikkerhedskopier

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
da_DK: Slet tilknyttede filer efter sletning af en kontaktpost

en: Delete complete form
da_DK: Slet hele formularen

en: Delete files from server after form submissions
da_DK: Slet filer fra serveren efter formularindsendelser

en: Delete files from server after the form was submitted
da_DK: Slet filer fra serveren, når formularen blev sendt

en: Delete item
da_DK: Slet element

en: Deleting...
da_DK: Slet ...

en: Delimiter
da_DK: Afgrænser

en: Demos
da_DK: Demoer

en: Denied
da_DK: Afvist

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
da_DK: Afhængigt af den service, du interagerer med, skal du muligvis indstille dette til 1.1

en: Descending Order
da_DK: Faldende rækkefølge

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
da_DK: Beskriver typen af transaktion, der udføres af Checkout for at tilpasse relevant tekst på siden, såsom indsend-knappen. Mulige værdier

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description Styles
da_DK: Beskrivelse Stilarter

en: Description color
da_DK: Beskrivelse farve

en: Description for this step
da_DK: Beskrivelse af dette trin

en: Description line-height in pixels (0 = none)
da_DK: Beskrivelse linjehøjde i pixels (0 = ingen)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
da_DK: Beskrivelse af varen. Hvis du udelader denne variabel, indtaster købere deres eget navn under kassen.

en: Description size in pixels (0 = none)
da_DK: Beskrivelse størrelse i pixels (0 = ingen)

en: Description weight (0 = none)
da_DK: Beskrivelse vægt (0 = ingen)

en: Desktop preview
da_DK: Forhåndsvisning af skrivebordet

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
da_DK: Destination (specificerer den slutplacering, som retningen skal beregnes til)

en: Destination address
da_DK: Destinationsadresse

en: Destination address (required)
da_DK: Destinationsadresse (påkrævet)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
da_DK: Deaktiver tastaturknappen 'Enter' (forhindrer at indsende formular ved tryk på Enter)

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
da_DK: Deaktiver aktuel trinparameter i flere dele i URL'en

en: Disable autocompletion
da_DK: Deaktiver autofuldførelse

en: Disable autofocus on first field
da_DK: Deaktiver autofokus på første felt

en: Disable default UI
da_DK: Deaktiver standard brugergrænseflade

en: Disable popup closing
da_DK: Deaktiver popup-lukning

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
da_DK: Deaktiver rulning ved at klikke på knappen Forrige og Næste

en: Disable scrolling on error
da_DK: Deaktiver rulning ved fejl

en: Disable the input field
da_DK: Deaktiver indtastningsfeltet

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
da_DK: Deaktiver muligheden for at vælge den specifikke dag i kalenderen, fx søndag, mandag osv.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
da_DK: Deaktiver dette for at fjerne din redaktørs visuelle og tekstfaner

en: Disable time options by ranges
da_DK: Deaktiver tidsindstillinger efter intervaller

en: Disabled
da_DK: handicappet

en: Disabled (do not make variable)
da_DK: Deaktiveret (gør ikke variabel)

en: Disabled (do not use conditional logic)
da_DK: Deaktiveret (brug ikke betinget logik)

en: Disabled (not recommended)
da_DK: Deaktiveret (anbefales ikke)

en: Disabled (use default form settings)
da_DK: Deaktiveret (brug standardformularindstillinger)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
da_DK: Tillad ikke brugere at ændre eksisterende signatur, når formularen var udfyldt med data

en: Disallow users to filter items
da_DK: Tillad brugere at filtrere emner

en: Discount amount (leave blank for no discount)
da_DK: Rabatbeløb (lad tomt for ingen rabat)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
da_DK: Rabatbeløb knyttet til en vare, som skal være mindre end varens salgspris.

en: Discount number
da_DK: Rabatnummer

en: Discount rate (leave blank for no discount)
da_DK: Rabatsats (lad tom for ingen rabat)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
da_DK: Rabatsats, som en procentdel, knyttet til en vare. Indstil til en værdi mindre end 100

en: Display Layout
da_DK: Displaylayout

en: Display Name
da_DK: Vist navn

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
da_DK: Vis en besked, efter at brugeren har nulstillet sin adgangskode (lad tom for ingen besked)

en: Display a message to the locked out user
da_DK: Vis en besked til den låste bruger

en: Display a message to the logged out user
da_DK: Vis en besked til den loggede bruger

en: Display a message when account has been verified
da_DK: Vis en besked, når kontoen er blevet bekræftet

en: Display a message when no user is logged in
da_DK: Vis en besked, når ingen bruger er logget ind

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
da_DK: Vis en meddelelse, når ingen bruger blev fundet (lad tom for ingen meddelelse)

en: Display a message when the activation code is incorrect
da_DK: Vis en meddelelse, når aktiveringskoden er forkert

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
da_DK: Vis en velkomstbesked efter brugeren er logget ind (lad tom for ingen besked)

en: Display an error message when form is locked
da_DK: Vis en fejlmeddelelse, når formularen er låst

en: Display close (X) button
da_DK: Display lukkeknap (X).

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
da_DK: Vis datoer i andre måneder i starten eller slutningen af den aktuelle måned

en: Display dots navigation
da_DK: Vis punktnavigation

en: Display form processing overlay (popup)
da_DK: Displayformularbehandlingsoverlejring (popup)

en: Display interests/groups
da_DK: Vis interesser/grupper

en: Display name
da_DK: Vist navn

en: Display oldest or latest entries at the top
da_DK: Vis ældste eller seneste poster øverst

en: Display popup after X seconds
da_DK: Vis popup efter X sekunder

en: Display popup after X seconds of inactivity
da_DK: Vis popup efter X sekunders inaktivitet

en: Display popup between date range (schedule)
da_DK: Vis pop op mellem datointerval (tidsplan)

en: Display popup on exit intent
da_DK: Vis popup ved udgang

en: Display popup on page leave/close/exit
da_DK: Vis popup på side forlad/luk/afslut

en: Display popup on page load
da_DK: Vis popup ved sideindlæsning

en: Display prev/next buttons
da_DK: Vis knapper forrige / næste

en: Display previous and next buttons
da_DK: Vis forrige og næste knapper

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
da_DK: Afvis brugeren fra at vælge de angivne datoer eller datointervaller i kalenderen

en: Distance / Duration calculation (google directions)
da_DK: Afstand / varighed beregning (google rutevejledning)

en: Distance in meters
da_DK: Afstand i meter

en: Distance text in km or miles
da_DK: Afstandstekst i km eller miles

en: Divider
da_DK: Opdeler

en: Divider alignment
da_DK: Skillejustering

en: Divider color
da_DK: Opdelerfarve

en: Divider custom width
da_DK: Opdeler brugerdefineret bredde

en: Divider height
da_DK: Skillehøjde

en: Divider weight
da_DK: Skillevægt

en: Do not allow (default)
da_DK: Tillad ikke (standard)

en: Do not apply any discount
da_DK: Anvend ikke nogen rabat

en: Do not change role
da_DK: Skift ikke rolle

en: Do not create a new Contact Entry
da_DK: Opret ikke en ny kontaktpost

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
da_DK: Opret ikke en ny kontaktpost, når en eksisterende blev opdateret

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
da_DK: Vis ikke en administratormeddelelse efter opdatering af pluginet

en: Do not exclude from emails
da_DK: Ekskluder ikke fra e-mails

en: Do not fill out the following field with entry data
da_DK: Udfyld ikke følgende felt med indtastningsdata

en: Do not normalize strings (default)
da_DK: Normaliser ikke strenge (standard)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
da_DK: Rapporter ikke mere detaljerede oplysninger til din kunde. I stedet præsentere som du ville

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
da_DK: Rapporter ikke mere detaljerede oplysninger til din kunde. I stedet præsentere som du ville

en: Do not save PDF in Contact Entry
da_DK: Gem ikke PDF i kontaktindgang

en: Do not save data
da_DK: Gem ikke data

en: Do not save empty values
da_DK: Gem ikke tomme værdier

en: Do not save field in Contact Entry
da_DK: Gem ikke feltet i kontaktindtastning

en: Do not send a confirmation email
da_DK: Send ikke en bekræftelses-e-mail

en: Do not send an admin email
da_DK: Send ikke en administrator-e-mail

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
da_DK: Send ikke formularindstillinger til Zapier (aktiveret som standard)

en: Do not show file uploads in the Media Library
da_DK: Vis ikke filoverførsler i mediebiblioteket

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
da_DK: Gør ingenting (du må ikke logge ind eller sende bekræftelses-e-mail)

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Domain name for blog
da_DK: Domænenavn til blog

en: Donation checkout
da_DK: Donation kassen

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Download Summary
da_DK: Download oversigt

en: Download button text
da_DK: Download tekst på knappen

en: Downloadable product
da_DK: Produkt, der kan downloades

en: Downloading file...
da_DK: Downloader fil ...

en: Draft
da_DK: Udkast

en: Dragger color
da_DK: Dragger farve

en: Dropdown arrow
da_DK: Dropdown-pil

en: Dropdown colors
da_DK: Dropdown farver

en: Dropdown item background
da_DK: Dropdown element baggrund

en: Dropdown item background focus
da_DK: Dropdown element baggrundsfokus

en: Dropdown item font focus
da_DK: Dropdown element skrifttype fokus

en: Duplicate
da_DK: Duplikere

en: Duplicate element
da_DK: Duplikatelement

en: Duplicate entry title error message
da_DK: Dubleret indtastningstitel fejlmeddelelse

en: Duration in seconds
da_DK: Varighed i sekunder

en: Duration text in minutes
da_DK: Varighedstekst i minutter

en: Dutch
da_DK: hollandske

en: Dutch (Belgium)
da_DK: Hollandsk (Belgien)

en: Dynamic
da_DK: Dynamisk

en: E-mail & Contact Entry Label
da_DK: E-mail & kontaktindgangsetiket

en: E-mail Address
da_DK: Email adresse

en: E-mail Reminders
da_DK: E-mail påmindelser

en: E-mail Template 1
da_DK: E-mail skabelon 1

en: E-mail address
da_DK: Email adresse

en: E-mail address (mailto:)
da_DK: E-mail adresse (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
da_DK: E-mail-adresse til blogadministratoren

en: E-mail headers
da_DK: E-mail overskrifter

en: E-mail social icons
da_DK: E-mail sociale ikoner

en: E-mail subtitle
da_DK: E-mail undertekst

en: E-mail subtitle (confirm)
da_DK: E-mail undertekst (bekræft)

en: E-mail title
da_DK: E-mail titel

en: E-mail title (confirm)
da_DK: E-mail titel (bekræft)

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
da_DK: F.eks.: field_name|meta_key (hver på en ny linje)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
da_DK: ECHO - Output almindelig tekst som den er, passende til CLI

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
da_DK: ERROR_LOG - Output til fejllog som konfigureret i php.ini

en: Edit Translation
da_DK: Rediger oversættelse

en: Edit author
da_DK: Rediger forfatter

en: Edit contact entry
da_DK: Rediger kontaktpost

en: Edit element
da_DK: Rediger element

en: Edit order
da_DK: Rediger ordre

en: Edit post
da_DK: Rediger indlæg

en: Edit the contact entry (backend)
da_DK: Rediger kontaktposten (backend)

en: Editor height in pixels
da_DK: Editorens højde i pixels

en: Element Settings & Options
da_DK: Elementindstillinger og indstillinger

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Address
da_DK: Email adresse

en: Email attachments
da_DK: Vedhæftede filer via e-mail

en: Email headers
da_DK: E-mail-overskrifter

en: Email label
da_DK: E-mail-etiket

en: Email template
da_DK: E-mail-skabelon

en: Empty cart before adding products
da_DK: Tøm indkøbskurven før du tilføjer produkter

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable (do not save empty values)
da_DK: Aktiver (gem ikke tomme værdier)

en: Enable (exclude empty values)
da_DK: Aktiver (ekskluder tomme værdier)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
da_DK: Aktiver (gør det muligt at søge efter tekst i PDF'en)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
da_DK: Aktiver (aktiver kun dette, hvis din formular bruger arabisk tekst)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
da_DK: Aktiver (aktiver kun dette, hvis din formular bruger kyrillisk tekst)

en: Enable Adaptive Placeholders
da_DK: Aktivér adaptive pladsholdere

en: Enable Add More
da_DK: Aktiver Tilføj mere

en: Enable Ajax
da_DK: Aktivér Ajax

en: Enable Drag & Drop Upload Support
da_DK: Aktiver understøttelse af træk og slip-upload

en: Enable Form to PDF generation
da_DK: Aktivér generering af form til PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
da_DK: Aktivér Google Analytics-sporing

en: Enable PayPal Checkout
da_DK: Aktiver PayPal Checkout

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
da_DK: Aktiver PayPal Sandbox-tilstand (kun til testformål)

en: Enable Popup
da_DK: Aktiver popup

en: Enable Popup Border
da_DK: Aktiver Popup Border

en: Enable Popup Shadows
da_DK: Aktiver Popup Shadows

en: Enable RTL (Right To Left layout)
da_DK: Aktivér RTL (højre til venstre layout)

en: Enable RTL E-mails
da_DK: Aktivér RTL-e-mails

en: Enable Right To Left Layout
da_DK: Aktiver layout fra højre til venstre

en: Enable SMTP authentication
da_DK: Aktivér SMTP-godkendelse

en: Enable Stripe Checkout
da_DK: Aktiver Stripe Checkout

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
da_DK: Aktiver Stripe Sandbox/Test-tilstand (kun til testformål)

en: Enable Stripe checkout for this form
da_DK: Aktiver Stripe checkout for denne formular

en: Enable TLS or SSL encryption
da_DK: Aktivér TLS- eller SSL-kryptering

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
da_DK: Aktiver indsamling af skatte-id (giver brugere mulighed for at købe som virksomhed)

en: Enable WooCommerce Checkout
da_DK: Aktiver WooCommerce Checkout

en: Enable WooCommerce Order Search
da_DK: Aktivér WooCommerce ordresøgning

en: Enable Zapier connection
da_DK: Aktiver Zapier-forbindelse

en: Enable address auto complete
da_DK: Aktivér adresseudfyldning automatisk

en: Enable auto suggest
da_DK: Aktivér automatisk forslag

en: Enable automatic Tax
da_DK: Aktiver automatisk skat

en: Enable birthdate calculations
da_DK: Aktiver fødselsdatoberegninger

en: Enable code generation
da_DK: Aktivér kodegenerering

en: Enable contact entry search by title
da_DK: Aktiver søgning efter kontaktindgang efter titel

en: Enable contact entry updating
da_DK: Aktivér opdatering af kontaktindtastning

en: Enable custom entry titles
da_DK: Aktivér brugerdefinerede posttitler

en: Enable custom padding
da_DK: Aktivér tilpasset polstring

en: Enable custom parameter string for POST method
da_DK: Aktivér brugerdefineret parameterstreng til POST-metoden

en: Enable custom popup padding
da_DK: Aktiver tilpasset popup-polstring

en: Enable custom return URL
da_DK: Aktiver tilpasset retur-URL

en: Enable custom settings
da_DK: Aktivér brugerdefinerede indstillinger

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
da_DK: Aktivér fejlretningstilstand (dette sender ikke formularen, men download den genererede PDF direkte, aktiver kun denne, når du udvikler din formular)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
da_DK: Aktivér fejlretningstilstand (udsender POST-svar for udviklere)

en: Enable distance calculator
da_DK: Aktivér afstandsberegner

en: Enable email reminder #%s
da_DK: Aktiver e-mail-påmindelse #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
da_DK: Aktiver udløbscookie (vis kun popup én gang)

en: Enable form POST method
da_DK: Aktivér formular POST-metode

en: Enable icons
da_DK: Aktivér ikoner

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
da_DK: Aktiver forøgelse af fakturanumre fx: 0001

en: Enable keyword field
da_DK: Aktivér nøgleordsfelt

en: Enable keyword user input
da_DK: Aktivér brugerinput for søgeord

en: Enable line breaks
da_DK: Aktivér linjeskift

en: Enable listings for this form
da_DK: Aktiver fortegnelser for denne formular

en: Enable media upload button
da_DK: Aktivér knap til medieupload

en: Enable password protection
da_DK: Aktiver adgangskodebeskyttelse

en: Enable read-only
da_DK: Aktivér skrivebeskyttet

en: Enable server side lookup
da_DK: Aktiver opslag på serversiden

en: Enable the WordPress text editor
da_DK: Aktivér WordPress-teksteditoren

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
da_DK: Aktivér dette, hvis du ikke ønsker at oprette en helt ny kontaktindgang, når du opdaterer en eksisterende kontaktindgang

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
da_DK: Aktivér dette, hvis du vil skjule trinnene på mobile enheder

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
da_DK: Aktivér dette, hvis du vil vise statuslinjen for Multi-part

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
da_DK: Aktivér dette, hvis du vil vise trinnene for Multi-part

en: Enable transparent backgrounds
da_DK: Aktivér gennemsigtige baggrunde

en: Enable uppercase transformation
da_DK: Aktiver transformation af store bogstaver

en: Enable user form lock / submission limit
da_DK: Aktivér grænsen for lås / indsendelse af brugerformular

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enabled (make variable)
da_DK: Aktiveret (gør variabel)

en: Enabled (recommended)
da_DK: Aktiveret (anbefales)

en: Enabled (use custom button settings)
da_DK: Aktiveret (brug brugerdefinerede knapindstillinger)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
da_DK: Aktivering af dette forhindrer også tastaturet i at dukke op på mobile enheder

en: Enclosure
da_DK: Kabinet

en: English / Western (default)
da_DK: Engelsk / vestlig (standard)

en: English / Western formatting is the default
da_DK: Engelsk / vestlig formatering er standard

en: English/Australia
da_DK: Engelsk / Australien

en: English/New Zealand
da_DK: Engelsk / New Zealand

en: English/UK
da_DK: Engelsk / UK

en: Enter "4" to display 16 as 0016
da_DK: Indtast "4" for at vise 16 som 0016

en: Enter Coupon ID:
da_DK: Indtast kupon-id:

en: Enter Promotion ID:
da_DK: Indtast kampagne-id:

en: Enter a custom URL to link to
da_DK: Indtast en brugerdefineret URL, der skal linkes til

en: Enter a custom URL to redirect to
da_DK: Indtast en brugerdefineret URL, der skal omdirigeres til

en: Enter a custom email address or use the blog settings
da_DK: Indtast en brugerdefineret e-mail-adresse, eller brug blogindstillingerne

en: Enter a custom entry title
da_DK: Indtast en brugerdefineret posttitel

en: Enter a custom form post URL
da_DK: Indtast en brugerdefineret URL til formularindlæg

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
da_DK: Indtast en fast adresse / postnummer, eller indtast det unikke feltnavn for at hente dynamisk adresse fra brugerne

en: Enter a name
da_DK: Indtast et navn

en: Enter a name for your form
da_DK: Indtast et navn til din formular

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
da_DK: Indtast et forældre-id, hvis du ønsker, at indlægget skal have en forælder

en: Enter a password to protect the form
da_DK: Indtast en adgangskode for at beskytte formularen

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
da_DK: Indtast en foruddefineret maske, fx: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
da_DK: Indtast et stærkt kodeord

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
da_DK: Indtast et allerede eksisterende Stripe-produkt-id, som denne pris vil tilhøre

en: Enter an email address
da_DK: Indtast en e-mail-adresse

en: Enter anything you like for the copyright section
da_DK: Indtast hvad du kan lide til afsnittet om ophavsret

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
da_DK: Indtast tilpasset webadresse (brug {tags} hvis det er nødvendigt)

en: Enter custom parameter string
da_DK: Indtast brugerdefineret parameterstreng

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
da_DK: Indtast formular-id'er for at sammenligne duplikatposttitel med

en: Enter latitudes and longitudes
da_DK: Indtast breddegrader og længdegrader

en: Enter product price/plan ID.
da_DK: Indtast produktpris/plan-id.

en: Enter shipping rate ID:
da_DK: Indtast forsendelsespris-id:

en: Enter tags (comma separated)
da_DK: Indtast tags (kommasepareret)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
da_DK: Indtast de felter, der skal gemmes for en abonnent

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
da_DK: Indtast beløbet i timer, før linket til at prøve igen betaling udløber. Skal være et tal mellem 24 og 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
da_DK: Indtast navnet på attributtslug, f.eks. Farve eller tilstand

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
da_DK: Indtast de attributter, der skal gemmes for dette produkt. Sæt hver attributkategori på en ny linje adskilt af rørene \"|\". Definer dine værdier som sådan:%3$sAttribute Slug|Attributværdi|Synlig|Variation|Taxonomi%3$sEksempel med tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sEksempel uden tags: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sTilladte værdier:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
da_DK: Indtast kategori-id'erne for at ekskludere adskilt af kommaer

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
da_DK: Indtast liste-id'erne, eller indtast et {tag}

en: Enter the name of the post type
da_DK: Indtast navnet på posttypen

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
da_DK: Indtast navnet på indlægstypen (f.eks. indlæg, side, produkt)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
da_DK: Indtast post-id'erne for at ekskludere adskilt af kommaer

en: Enter the price
da_DK: Indtast prisen

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
da_DK: Indtast det eller de produkt-id'er, der skal tilføjes til indkøbskurven

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
da_DK: Indtast produktets/produkternes tilpassede metadata (valgfrit)

en: Enter the second value you want to validate
da_DK: Indtast den anden værdi, du vil validere

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
da_DK: Indtast tabelnavnet inklusive præfikset, fx: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
da_DK: Indtast tagnavnene adskilt af komma, f.eks. udviklere, salg, tryk

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
da_DK: Indtast navnet på taksonomisneglen, f.eks. Kategori eller produktkat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
da_DK: Indtast det unikke feltnavn, som afstandsværdien skal udfyldes til (påkrævet)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
da_DK: Indtast bruger-id'erne for at ekskludere adskilt af kommaer

en: Enter the value you want to validate
da_DK: Indtast den værdi, du vil validere

en: Entry ID
da_DK: Indgangs-id

en: Entry date
da_DK: Indgangsdato

en: Entry search
da_DK: Indgangssøgning

en: Entry searched
da_DK: Post søgt

en: Entry status
da_DK: Indgangsstatus

en: Entry status after payment completed
da_DK: Indgangsstatus efter gennemført betaling

en: Entry title
da_DK: Indgangstitel

en: Equal
da_DK: Lige

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error Colors
da_DK: Fejlfarver

en: Error FadeIn Duration
da_DK: Fejl FadeIn-varighed

en: Error Message Colors
da_DK: Fejlmeddelelsesfarver

en: Error message positioning
da_DK: Fejlmeddelelsespositionering

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
da_DK: Fejlmeddelelse, der skal vises til brugeren, når feltet var udfyldt forkert (når valideringen mislykkedes)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
da_DK: Fejlmeddelelse, der skal vises til brugeren, når feltet ikke var udfyldt. Falder tilbage til "Valideringsfejlmeddelelsen", hvis den efterlades tom.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
da_DK: Fejl: Serveren kunne ikke gemme formularen, fordi anmodningen er for stor. Kontakt venligst din webmaster og øg dine servergrænser.

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: European - dd-mm-yy
da_DK: Europæisk - dd-mm-åå

en: Every minute
da_DK: Hvert minut

en: Exact match
da_DK: Præcis match

en: Example
da_DK: Eksempel

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
da_DK: Eksempel 100 år i fortiden og 5 år i fremtiden: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
da_DK: Eksempel på at returnere række-id'et: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
da_DK: Eksempel med {tags}

en: Example without {tags}
da_DK: Eksempel uden {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
da_DK: Eksempel for at returnere rækken Fornavn: <strong> {første_navn} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
da_DK: Eksempel: 09:00%sDu kan også bruge {tags}, for eksempel til dynamisk at hente et tidsstempel (epoke). På denne måde kan du bruge det i kombination med Calculator-elementet til at beregne et tidspunkt i fremtiden, for eksempel 2 timer i fremtiden (lad tomt for at deaktivere denne funktion)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
da_DK: Eksempel: 17:00%sDu kan også bruge {tags}, for eksempel til dynamisk at hente et tidsstempel (epoke). På denne måde kan du bruge det i kombination med Calculator-elementet til at beregne et tidspunkt i fremtiden, for eksempel 2 timer i fremtiden (lad tomt for at deaktivere denne funktion)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
da_DK: Eksempel: 2 = To timer efter, -5 = Fem timer før<br /> (basistidspunktet vil være tidspunktet for formularens indsendelse)

en: Example: Company Name
da_DK: Eksempel: Firmanavn

en: Example: Verify your account
da_DK: Eksempel: Bekræft din konto

en: Example: Your account has been approved
da_DK: Eksempel: Din konto er blevet godkendt

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
da_DK: Eksempel: Din nye adgangskode. Du kan bruge {user_login}

en: Example: first_name|last_name|email
da_DK: Eksempel: fornavn|efternavn|e-mail

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
da_DK: Eksempel: Hvis du vil begrænse 2 indsendelser pr. Bruger, skal du sætte dette til "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
da_DK: Eksempel: Hvis du vil begrænse formularen til i alt 50 indsendelser, skal du indstille denne mulighed til "50"

en: Example: info@companyname.com
da_DK: Eksempel: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
da_DK: Eksempel: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
da_DK: Eksempel: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
da_DK: Eksempel:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(indtast hvert område på en ny linje)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
da_DK: Eksempel:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sMuligt felt at udfylde på betalingssiden er: %1$s

en: Exclude a category
da_DK: Ekskluder en kategori

en: Exclude a post
da_DK: Ekskluder et indlæg

en: Exclude dates or a range of dates
da_DK: Ekskluder datoer eller et datointerval

en: Exclude empty values from email loop
da_DK: Ekskluder tomme værdier fra e-mail-loop

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
da_DK: Ekskluder felter fra CSV-fil (sæt hvert feltnavn på en ny linje)

en: Exclude from admin email
da_DK: Ekskluder fra administrator-e-mail

en: Exclude from all emails
da_DK: Ekskluder fra alle e-mails

en: Exclude from confirmation email
da_DK: Ekskluder fra bekræftelses-e-mail

en: Exclude from email
da_DK: Ekskluder fra e-mail

en: Exclude specific days
da_DK: Ekskluder bestemte dage

en: Exclude user(s)
da_DK: Ekskluder bruger (e)

en: Existing Page
da_DK: Eksisterende side

en: Expiration time in days
da_DK: Udløbstid i dage

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Export
da_DK: Eksport

en: Export & Import
da_DK: Eksport & Import

en: Export Contact Entries
da_DK: Eksporter kontaktoplysninger

en: Export Contact Entries to CSV
da_DK: Eksporter kontaktoplysninger til CSV

en: Export Forms
da_DK: Eksport formularer

en: Export Settings
da_DK: Eksportindstillinger

en: Export form
da_DK: Eksportformular

en: Export to CSV
da_DK: Eksporter til CSV

en: Extra styles
da_DK: Ekstra stilarter

en: Fade in down to up
da_DK: Fade ned til op

en: Fade in left to right
da_DK: Fade ind fra venstre mod højre

en: Fade in right to left
da_DK: Fade ind fra højre mod venstre

en: Fade in up to down
da_DK: Fade ind op til ned

en: Fade in without movement
da_DK: Fade ind uden bevægelse

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
da_DK: FadeIn-varighed i millisekunder (0 er ingen fade-effekt)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
da_DK: FadeOut-varighed i millisekunder (0 er ingen fadeeffekt)

en: Failed
da_DK: mislykkedes

en: Failed to process data, please try again
da_DK: Kunne ikke behandle data, prøv venligst igen

en: Faroese
da_DK: Færøsk

en: Featured product
da_DK: Udvalgt produkt

en: February
da_DK: februar

en: Field Colors
da_DK: Markfarver

en: Field Colors Focus
da_DK: Feltfarver Fokus

en: Field Label
da_DK: Feltetiket

en: Field Loop:
da_DK: Feltsløjfe:

en: Field description
da_DK: Feltbeskrivelse

en: Field description font size
da_DK: Feltbeskrivelsens skriftstørrelse

en: Field description font weight
da_DK: Feltbeskrivelse skrifttypevægt

en: Field description line height
da_DK: Feltbeskrivelse linjehøjde

en: Field height in pixels
da_DK: Felthøjde i pixels

en: Field is required!
da_DK: Felt kræves!

en: Field label
da_DK: Feltetiket

en: Field label font size
da_DK: Markstørrelse på feltetiket

en: Field label font weight
da_DK: Feltlabel skrifttypevægt

en: Field label line height
da_DK: Feltlabel linjehøjde

en: Field name
da_DK: Feltnavn

en: Field size
da_DK: Feltstørrelse

en: Field size in height
da_DK: Feltstørrelse i højden

en: Field type
da_DK: Felttype

en: Field width in pixels
da_DK: Feltbredde i pixels

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
da_DK: Felter, der skal springes over (indtast unikke feltnavne adskilt af rør)

en: File
da_DK: Fil

en: File Upload Settings
da_DK: Indstillinger for filupload

en: File upload
da_DK: Fil upload

en: Filesize is too big
da_DK: Filstørrelse er for stor

en: Filled border color (leave blank for no border)
da_DK: Fyldt kantfarve (efterlad tom for ingen kant)

en: Filled bottom background color
da_DK: Fyldt bund baggrundsfarve

en: Filled font color
da_DK: Fyldt skrifttypefarve

en: Filled top background color
da_DK: Fyldt top baggrundsfarve

en: Filter by (leave blank to search all)
da_DK: Filtrer efter (efterlad tomt for at søge i alle)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
da_DK: Filtrer efter formularer (eller lad tom for at eksportere poster fra alle formularer)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
da_DK: Filtrer efter ordrestatus (efterlad tom for at søge i alle)

en: Filter logic
da_DK: Filterlogik

en: Filter method
da_DK: Filtermetode

en: Filter options
da_DK: Filterindstillinger

en: Filter placeholder
da_DK: Filterpladsholder

en: Filter posts by specific taxonomy
da_DK: Filtrer indlæg efter specifik taksonomi

en: Filter users by role(s)
da_DK: Filtrer brugere efter rolle (r)

en: Filters relation
da_DK: Filtre forhold

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: First choice
da_DK: Første valg

en: First day of week
da_DK: Første ugedag

en: First name
da_DK: Fornavn

en: First name (optional)
da_DK: Fornavn (valgfrit)

en: First/Last name
da_DK: Første efternavn

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
da_DK: Rettet (f.eks. altid kl. 09:00)

en: Fixed (not recommended)
da_DK: Fast (anbefales ikke)

en: Float
da_DK: Flyde

en: Focussed border color (leave blank for no border)
da_DK: Fokuseret kantfarve (efterlad tom for ingen kant)

en: Focussed bottom background color
da_DK: Fokuseret baggrundsfarve i bunden

en: Focussed font color
da_DK: Fokuseret skriftfarve

en: Focussed top background color
da_DK: Fokuseret top baggrundsfarve

en: Font Color
da_DK: Skrift farve

en: Font Color Focus
da_DK: Skriftfarvefokus

en: Font color
da_DK: Skrift farve

en: Font family
da_DK: Fontfamilie

en: Font size in pixels
da_DK: Skriftstørrelse i pixels

en: Font styles
da_DK: Skriftstilarter

en: Font styles (mobile/responsive)
da_DK: Skrifttyper (mobil/responsiv)

en: Font weight
da_DK: Fontvægt

en: Footer colors
da_DK: Footer farver

en: Footer margins (in units declared above)
da_DK: Sidefodmargener (i enheder angivet ovenfor)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
da_DK: Kun for udviklere, der ikke er synlige som standard, kan du ændre dette med tilpasset CSS.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
da_DK: Tving respons på mobile enheder (altid 100% bredde)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
da_DK: Tving til at bruge linjeskift i stedet for afsnit

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
da_DK: Force: Brug ovenstående indstilling til alle administrator-e-mails (indstillingen defineret på individuelle formularer ignoreres)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
da_DK: Tving: Brug ovenstående indstilling til alle bekræftelses-e-mails (indstillingen defineret på individuelle formularer ignoreres)

en: Form Elements
da_DK: Formelementer

en: Form ID's separated by commas
da_DK: Formular-id'er adskilt af kommaer

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
da_DK: Eksempel på formularmargener: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
da_DK: Form maksimal bredde

en: Form Name
da_DK: Formularnavn

en: Form Settings
da_DK: Formularindstillinger

en: Form creation failed, could not find original form:
da_DK: Oprettelse af formular mislykkedes, kunne ikke finde originalformular:

en: Form loading icon (preloader)
da_DK: Ikon for formularindlæsning (forudindlæser)

en: Form name
da_DK: Formularnavn

en: Form redirect option
da_DK: Form omdirigeringsmulighed

en: Form settings
da_DK: Formularindstillinger

en: Form setup wizard
da_DK: Guiden til formularopsætning

en: French
da_DK: fransk

en: Fri
da_DK: Fre

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From
da_DK: Fra

en: From Bottom
da_DK: Fra bunden

en: From Left
da_DK: Fra venstre

en: From Right
da_DK: Fra højre

en: From Top
da_DK: Fra toppen

en: From date
da_DK: Fra dato

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
da_DK: Fra dato (åååå-mm-dd): Vis pop op-vinduet inden for et bestemt datointerval

en: From email
da_DK: Fra e-mail

en: From email:
da_DK: Fra e-mail:

en: From name
da_DK: Fra navn

en: From name:
da_DK: Fra navn:

en: Front-end Posting
da_DK: Front-end opslag

en: Front-end Posting Settings
da_DK: Indstillinger for frontend-postering

en: Full - DD, d MM, yy
da_DK: Fuld - DD, d MM, åå

en: Full Name
da_DK: Fulde navn

en: Full Rounded
da_DK: Fuldt afrundet

en: Future
da_DK: Fremtid

en: Galician
da_DK: Galicisk

en: General
da_DK: Generel

en: Generate new password on the fly when sending approve email
da_DK: Generer ny adgangskode med det samme, når du sender godkendelses-e-mail

en: Generated PDF
da_DK: Genereret PDF

en: Generated PDF Label
da_DK: Genereret PDF-etiket

en: Generated PDF URL
da_DK: Genereret PDF URL

en: Generated PDF file
da_DK: Genereret PDF-fil

en: Generated PDF name
da_DK: Genereret PDF-navn

en: Generating PDF file...
da_DK: Genererer PDF-fil ...

en: Generating text
da_DK: Genererer tekst

en: Georgian
da_DK: Georgisk

en: German
da_DK: tysk

en: Get your API key
da_DK: Få din API-nøgle

en: Get your webhook signing secret key
da_DK: Få din hemmelige webhook-signeringsnøgle

en: Give this listing a name
da_DK: Giv denne liste et navn

en: Global Form locker / submission limit
da_DK: Global formular skab / indsendelsesgrænse

en: Global Overriding
da_DK: Global tilsidesættelse

en: Global Unique ID for referencing the post
da_DK: Globalt unikt ID til at henvise til indlægget

en: Global font family
da_DK: Global skrifttypefamilie

en: Global font size
da_DK: Global skriftstørrelse

en: Global font weight
da_DK: Global skrifttypevægt

en: Global line height
da_DK: Global linjehøjde

en: Global secret name
da_DK: Globalt hemmeligt navn

en: Global secret value
da_DK: Global hemmelig værdi

en: Global secrets
da_DK: Globale hemmeligheder

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
da_DK: Globale hemmeligheder kan bruges i alle dine former. Sørg for ikke at ændre eksisterende hemmeligheder, ellers kan det muligvis påvirke tidligere oprettede formularer, der bruger globale hemmeligheder.

en: Google API key
da_DK: Google API-nøgle

en: Google Map
da_DK: Google kort

en: Google Maps API - Key
da_DK: Google Maps API - nøgle

en: Google Maps API - Language
da_DK: Google Maps API - Sprog

en: Google reCAPTCHA verification failed!
da_DK: Google reCAPTCHA-bekræftelse mislykkedes!

en: Gradient Bottom
da_DK: Gradient bund

en: Gradient Bottom Focus
da_DK: Gradient bundfokus

en: Gradient Top Focus
da_DK: Gradient topfokus

en: Greater than
da_DK: Bedre end

en: Greater than or equal to
da_DK: Større end eller lig med

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Grid
da_DK: Gitter

en: Gross amount
da_DK: Bruttobeløb

en: Grouped field
da_DK: Grupperet felt

en: HTML (raw)
da_DK: HTML (rå)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
da_DK: HTML - Output undsluppet, linjeskift konverteret til `<br>`, passende til browseroutput

en: HTML Elements
da_DK: HTML-elementer

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
da_DK: HTML/meddelelse til visning til brugere, der ikke kan se fortegnelsen (lad tom for ingen)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
da_DK: HTML/meddelelse til visning, når der ikke er nogen resultater (lad tom for ingen)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
da_DK: HTML/meddelelse til visning, når der ikke er resultater baseret på filter (lad tom for ingen)

en: HTTP v1.0 (default)
da_DK: HTTP v1.0 (standard)

en: HTTP version
da_DK: HTTP-version

en: Handling amount
da_DK: Håndteringsbeløb

en: Handling charges
da_DK: Håndtering af gebyrer

en: Header colors
da_DK: Header farver

en: Header margins (in units declared above)
da_DK: Overskriftsmargener (i enheder angivet ovenfor)

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Heading 1
da_DK: Overskrift 1

en: Heading 2
da_DK: Overskrift 2

en: Heading 3
da_DK: Overskrift 3

en: Heading 4
da_DK: Overskrift 4

en: Heading 5
da_DK: Overskrift 5

en: Heading 6
da_DK: Overskrift 6

en: Heading size
da_DK: Overskrift størrelse

en: Hebrew
da_DK: Hebraisk

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
da_DK: Hej {user_login}, din konto er blevet bekræftet!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
da_DK: Her kan du ændre serverindstillinger, der gælder for din backend

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
da_DK: Her kan du ændre den måde, filer behandles og uploades på

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
da_DK: Her kan du indtaste de varer, der skal lægges i indkøbskurven efter formularindsendelse

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
da_DK: Her kan du tilsidesætte specifikke indstillinger for alle dine formularer (inklusive tidligere oprettede formularer). Brug det kun, hvis du har en indstilling, der skal bruges på alle former. For faktisk at anvende indstillingen på alle former skal du aktivere afkrydsningsfeltet 'Tving: ...', der svarer til indstillingen. Hvis du senere beslutter at fjerne markeringen i afkrydsningsfeltet, bruges de gamle formularværdier igen. Betydning, hvis du bruger nedenstående indstillinger, tilsidesætter den ikke nogen af dine formularindstillinger, men ignorerer dem simpelthen.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
da_DK: Her kan du opsætte abonnementspris, tidspunkter og perioder

en: Hidden
da_DK: Skjult

en: Hidden field
da_DK: Skjult felt

en: Hide
da_DK: Skjule

en: Hide back to top button
da_DK: Skjul tilbage til øverste knap

en: Hide empty categories
da_DK: Skjul tomme kategorier

en: Hide field icons
da_DK: Skjul feltikoner

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
da_DK: Skjul filer fra mediebiblioteket, der blev uploadet via formularer

en: Hide form after submitting
da_DK: Skjul formularen efter indsendelse

en: Hide form from locked out users
da_DK: Skjul formularen fra låste brugere

en: Hide form from logged in users
da_DK: Skjul formularen fra loggede brugere

en: Hide form from not logged in users
da_DK: Skjul formularen for ikke-loggede brugere

en: Hide form when locked
da_DK: Skjul form, når den er låst

en: Hide on mobile devices
da_DK: Skjul på mobile enheder

en: Hide products from the shop
da_DK: Skjul produkter fra butikken

en: Hide steps on mobile devices
da_DK: Skjul trin på mobile enheder

en: Hide the form from locked out users
da_DK: Skjul formularen for låste brugere

en: Hide the form from logged in users
da_DK: Skjul formularen fra loggede brugere

en: Hide the form from not logged in users
da_DK: Skjul formularen for ikke-loggede brugere

en: Horizontal display ( -- )
da_DK: Vandret visning ( -- )

en: Horizontal tabs
da_DK: Vandrette faner

en: Hover
da_DK: Hold markøren

en: How does this field need to be validated?
da_DK: Hvordan skal dette felt valideres?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
da_DK: Hvor mange indlæg skal maksimalt hentes?

en: How times should be displayed in the list and input element.
da_DK: Hvordan tidspunkter skal vises i listen og inputelementet.

en: How to display your icon.
da_DK: Sådan vises dit ikon.

en: How to handle debug output
da_DK: Sådan håndteres debugoutput

en: Huge
da_DK: Kæmpe stor

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
da_DK: ID for en eksisterende kunde, hvis der findes en. I betalingstilstand vil kundens seneste kortbetalingsmetode blive brugt til at forudfylde e-mail, navn, kortoplysninger og faktureringsadresse på Checkout-siden. I abonnementstilstand vil kundens standard betalingsmetode blive brugt, hvis det er et kort, og ellers vil det seneste kort blive brugt. En gyldig faktureringsadresse, faktureringsnavn og fakturerings-e-mail er påkrævet på betalingsmetoden for at Checkout kan forudfylde kundens kortoplysninger.

en: ID's
da_DK: ID'er

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
da_DK: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: IP-address
da_DK: IP-adresse

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
da_DK: ISO 8601 - åå-mm-dd

en: Icelandic
da_DK: Islandsk

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon Colors
da_DK: Ikonfarver

en: Icon alignment
da_DK: Ikonjustering

en: Icon positioning
da_DK: Ikonpositionering

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
da_DK: Hvis feltet er inde i dynamisk kolonne, tilføjer systemet automatisk alle metadata. Sæt hvert produkt-id med dets metadata på en ny linje adskilt af "|".%1$s%2$sEksempel med tags:%3$s {id}|Farve|{color}%1$s%2$sEksempel uden tags:%3$s 82921|Farve|Rød%1$s%2$sTilladte værdier:%3$s heltal|streng|streng.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
da_DK: Hvis profilbaserede forsendelsespriser er konfigureret med et vægtgrundlag, bruges summen af vægtværdier til at beregne forsendelsesomkostningerne for betalingen. En gyldig værdi er et decimaltal med to signifikante cifre til højre for decimaltegnet.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
da_DK: Hvis den er angivet, vil denne værdi blive brugt, når kundeobjektet oprettes. Hvis det ikke er angivet, vil kunder blive bedt om at indtaste deres e-mailadresse. Brug denne parameter til at forudfylde kundedata, hvis du allerede har en e-mail registreret.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
da_DK: Hvis beløbet ser ud til at være korrekt, skal kunden tjekke med deres kortudsteder, at de kan foretage køb af dette beløb.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
da_DK: Hvis kortlæseren understøtter Online PIN, skal kunden blive bedt om en PIN-kode, uden at der oprettes en ny transaktion. Hvis kortlæseren ikke understøtter Online PIN, skal kunden prøve igen ved at indsætte sit kort og indtaste en PIN-kode.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
da_DK: Hvis du indlæser formularer gennem iframes, der har en anden oprindelse, skal du deaktivere CSRF-kontrollen for at kunne indsende formularer. Dette anbefales ikke. Brug kun dette, hvis du ikke har nogen anden løsning.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
da_DK: Hvis du aktiverer denne mulighed, skal du sørge for, at du har indstillet din %sGoogle API-nøgle%s under "Superformularer > Indstillinger > Formularindstillinger"

en: If you have set an image, the image will override the icon
da_DK: Hvis du har indstillet et billede, tilsidesætter billedet ikonet

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
da_DK: Hvis du skal sende 10 påmindelser, indtast: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
da_DK: Hvis dit websted kører et cachesystem, der ikke tillader brug af cookies, f.eks. Varnish Cache eller NGINX cachemotorer, kan du aktivere denne mulighed for at deaktivere lagring af cookien. Bemærk, at dette vil bryde nogle funktioner i plugin'et, der kræver cookies. For eksempel fungerer funktionaliteten til "Gem formprogression" ikke, når denne mulighed er aktiveret.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
da_DK: Hvis dit websted bruger Ajax til at anmode om indlæg, skal du aktivere denne mulighed. Dette sikrer, at typografier / scripts indlæses før Ajax-anmodningen.

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Alignment
da_DK: Billedjustering

en: Image Button (leave blank to use text button)
da_DK: Billedknap (lad blank for at bruge tekstknap)

en: Image Link
da_DK: Billedlink

en: Image background size
da_DK: Billedets baggrundsstørrelse

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
da_DK: Imperial (afstand returneret i miles og fødder)

en: Import Contact Entries
da_DK: Importer kontaktoplysninger

en: Import Forms
da_DK: Importer formularer

en: Import Settings
da_DK: Importindstillinger

en: Import completed
da_DK: Importen afsluttet

en: Import elements
da_DK: Importelementer

en: Import failed: something went wrong while importing.
da_DK: Import mislykkedes: noget gik galt under importen.

en: Import file #%d could not be located
da_DK: Importfil #%d kunne ikke findes

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
da_DK: Importer skrifttyper via URL (sæt hver på en ny linje)

en: Import form
da_DK: Importformular

en: Import secrets
da_DK: Importer hemmeligheder

en: Import settings
da_DK: Importindstillinger

en: Import translation settings
da_DK: Importer oversættelsesindstillinger

en: Important notice:
da_DK: Vigtig besked:

en: Importing...
da_DK: Importerer ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
da_DK: Generelt er kun en enkelt type tilladt. Hvis ingen type er angivet, returneres alle typer.%3$s%1$sUnderstøttede typer er:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: returner kun geokodningsresultater i stedet for forretningsresultater . Generelt bruger du denne anmodning til at udelukke resultater, hvor den angivne placering kan være ubestemt.%3$s- %1$saddress%2$s: returner kun geokodningsresultater med en præcis adresse. Generelt bruger du denne anmodning, når du ved, at brugeren vil lede efter en fuldt specificeret adresse.%3$s- %1$setablishment%2$s: returner kun forretningsresultater.%3$s- %1$s(regions) )%2$s: returner ethvert resultat, der matcher følgende typer: lokalitet, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: typesamling instruerer Steder-tjenesten om at returnere resultater, der matcher lokalitet eller administrative_area_level_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
da_DK: For at foretage opkald skal du aktivere følgende bibliotek i din %sAPI-manager%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
da_DK: For at foretage opkald skal du aktivere disse biblioteker i din %1$sAPI-manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API-webtjeneste

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
da_DK: For at afspejle eventuelle ændringer i nedenstående indstillinger skal du opdatere dine permalinks under %1$sIndstillinger > Permalinks%2$s ved at klikke på "Gem ændringer".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
da_DK: For at bruge denne funktion skal du angive din Google API-nøgle i %sSuper Forms > Indstillinger > Formularindstillinger%s

en: In stock (default)
da_DK: På lager (standard)

en: In stock?
da_DK: På lager?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
da_DK: Inkluder dynamiske data (aktiver dette, når du bruger dynamiske kolonner)

en: Incomplete
da_DK: Ufuldstændig

en: Incorrect activation code message
da_DK: Forkert aktiveringskodemeddelelse

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
da_DK: Forkerte bredde- og længdegradskoordinater for Polylines, bedes rettes og opdateres element!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
da_DK: Forkert liste-id, eller listen eksisterer ikke længere:

en: Incorrect password message
da_DK: Forkert adgangskodemeddelelse

en: Incorrect password, please try again!
da_DK: Forkert adgangskode, prøv venligst igen!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
da_DK: Angiv, hvad brugeren skal indtaste eller vælge. (efterlad tomt for at fjerne)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
da_DK: Angiver feltet i e-mails og kontaktposter. (påkrævet)

en: Individual / Grouped
da_DK: Individuel / grupperet

en: Individual field
da_DK: Individuelt felt

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
da_DK: Arv overskrifter fra dine administrator- eller bekræftelses-e-mail-indstillinger.%1$s%2$sBemærk:%3$s du skal definere tilpassede overskrifter, hvis du ikke sender administrator- eller bekræftelses-e-mails.

en: Inside the field
da_DK: Inde i marken

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
da_DK: I stedet for superformularer, der sender alle tilgængelige data, kan du sende en brugerdefineret POST med tilpassede parametre, der kræves

en: Insurance
da_DK: Forsikring

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
da_DK: Heltal, der repræsenterer antallet af dage i prøveperioden, før kunden debiteres første gang. Skal være mindst 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
da_DK: Ugyldig JSON. Ret fejlen / fejlene, og prøv igen!

en: Invalid SMTP settings!
da_DK: Ugyldige SMTP-indstillinger!

en: Invalid phonenumber!
da_DK: Ugyldigt telefonnummer!

en: Invoice ID
da_DK: Faktura ID

en: Invoice number
da_DK: Faktura nummer

en: Invoice number padding (leading zero's)
da_DK: Udfyldning af fakturanummer (førende nul)

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
da_DK: Det er bedste praksis at bruge lokale hemmeligheder, medmindre du har en specifik use case, der kræver brug af globale hemmeligheder.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
da_DK: Det anbefales at altid kun gemme dens værdi, medmindre du virkelig kræver andet

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
da_DK: Det er ikke muligt at indsætte en multipart i en multipart

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
da_DK: Varebeskrivelse (lad tom for at lade brugere indtaste et navn)

en: Item name
da_DK: Tingens navn

en: Item number (to track product or service)
da_DK: Varenummer (for at spore produkt eller service)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
da_DK: Varepris (lad tom for at lade brugeren indtaste deres egen pris)

en: Items to be added to cart
da_DK: Varer, der skal lægges i indkøbskurven

en: January
da_DK: januar

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: July
da_DK: juli

en: June
da_DK: juni

en: Kazakh
da_DK: Kasakhisk

en: Keep connection open after each message
da_DK: Hold forbindelsen åben efter hver besked

en: Keep current orientation (default)
da_DK: Behold den nuværende orientering (standard)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
da_DK: Behold eksisterende rolle (brug kun dette ved opdatering af eksisterende bruger)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
da_DK: Bevar originalstørrelse på mobile enheder (forhindrer 100% bredde)

en: Keyword/Tag background
da_DK: Søgeordsbaggrund

en: Keyword/Tag delete icon
da_DK: Ikon for sletning af nøgleord/tag

en: Keyword/Tag delete icon hover
da_DK: Slet ikon for søgeord/tag

en: Keyword/Tag font
da_DK: Nøgleord skrifttype

en: Keyword/Tag list background hover
da_DK: Søgeord/mærkeliste i baggrunden

en: Keywords split method (default=both)
da_DK: Nøgleord opdelt metode (standard = begge)

en: Keywords/Tags colors
da_DK: Nøgleord farver

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Kyrgyz
da_DK: Kirgisisk

en: Label
da_DK: Etiket

en: Label & Description colors
da_DK: Etiket & beskrivelse farver

en: Label deffinition for each user
da_DK: Afmærkning af etiketter for hver bruger

en: Landscape
da_DK: Landskab

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language for the billing information/log-in page
da_DK: Sprog for faktureringsoplysninger/log-in-siden

en: Large
da_DK: Stor

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
da_DK: Sidste grupperede felt (lukker / afslutter en gruppe)

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Last name (optional)
da_DK: Efternavn (valgfrit)

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Latvian
da_DK: Lettisk

en: Layout Elements
da_DK: Layoutelementer

en: Lead Details
da_DK: Lead detaljer

en: Lead Information
da_DK: Blyinformation

en: Leave blank for no fees
da_DK: Lad stå tomt uden gebyrer

en: Leave blank for no post format
da_DK: Lad stå tomt for intet postformat

en: Leave blank for no question icon
da_DK: Lad være tomt uden ikon for spørgsmål

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
da_DK: Lad det være tomt, hvis du foretrækker ikke at bruge et ikon.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
da_DK: Lad stå tomt for ikke at udfylde nogen kassefelter

en: Leave blank to send all form data
da_DK: Lad det være tomt for at sende alle formulardata

en: Leave blank to use the default product type: simple
da_DK: Lad stå tomt for at bruge standardprodukttypen: enkel

en: Leave empty for no replacement
da_DK: Lad det være tomt uden udskiftning

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left (default)
da_DK: Venstre (standard)

en: Length of decimal
da_DK: Længde af decimal

en: Less than
da_DK: Mindre end

en: Less than or equal to
da_DK: Mindre end eller lig med

en: Let a new line break act as shift+enter
da_DK: Lad et nyt linjeskift fungere som shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
da_DK: Lad brugerne duplikere felterne i denne kolonne

en: Letters only
da_DK: Kun breve

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Limit (set to -1 for no limit)
da_DK: Limit (indstillet til -1 for ingen grænse)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
da_DK: Grænse for dynamiske felter (0 = ubegrænset)

en: Line Thickness
da_DK: Linjetykkelse

en: Line color
da_DK: Linje farve

en: Line height in pixels
da_DK: Linjehøjde i pixels

en: List (horizontal)
da_DK: Liste (vandret)

en: List (vertical)
da_DK: Liste (lodret)

en: List of available fields:
da_DK: Liste over tilgængelige felter:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
da_DK: Liste over understøttede sprogkoder: %sUnderstøttede sprog%s

en: Listings
da_DK: Fortegnelser

en: Listings Add-on
da_DK: Listings tilføjelse

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
da_DK: Fortegnelsestillæg %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
da_DK: Fortegnelser giver dig mulighed for at vise kontaktposter i en liste/tabel på front-end. For hver formular kan du have flere fortegnelser med deres egne indstillinger. Du kan kopiere og indsætte fortegnelsens kortkode hvor som helst på din side for at vise fortegnelsen.

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Live publishable key
da_DK: Live publicerbar nøgle

en: Live secret key
da_DK: Live hemmelig nøgle

en: Live webhook ID
da_DK: Live webhook-id

en: Live webhook signing secret key
da_DK: Live webhook signering hemmelig nøgle

en: Load More
da_DK: Indlæs mere

en: Load Quicktags
da_DK: Indlæs Quicktags

en: Load default Settings
da_DK: Indlæs standardindstillinger

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Local secret name
da_DK: Lokalt hemmeligt navn

en: Local secret value
da_DK: Lokal hemmelig værdi

en: Local secrets
da_DK: Lokale hemmeligheder

en: Local secrets can only be used in this form only
da_DK: Lokale hemmeligheder kan kun bruges i denne form

en: Lock all to global settings
da_DK: Lås alle til globale indstillinger

en: Lock form after specific amount of submissions
da_DK: Lås formular efter specifikt antal indsendelser

en: Lock form after specific amount of submissions by user
da_DK: Lås formular efter et bestemt antal indsendelser fra brugeren

en: Lock message description
da_DK: Lås beskedbeskrivelse

en: Lock message title
da_DK: Lås beskedens titel

en: Lock to global settings
da_DK: Lås til globale indstillinger

en: Login (user will be logged in)
da_DK: Login (brugeren vil være logget ind)

en: Login page URL
da_DK: Login side URL

en: Long name (default)
da_DK: Langt navn (standard)

en: Longitude
da_DK: Længde

en: Loop fields HTML
da_DK: Loop felter HTML

en: Lost Password E-mail Body
da_DK: Mistet adgangskode E-mail brødtekst

en: Lost Password E-mail Subject
da_DK: Mistet adgangskode E-mail Emne

en: Luxembourgish
da_DK: Luxembourgsk

en: Macedonian
da_DK: Makedonsk

en: MailPoet Settings
da_DK: MailPoet-indstillinger

en: Mailchimp Audiance ID
da_DK: Mailchimp Audience ID

en: Mailchimp Settings
da_DK: Mailchimp-indstillinger

en: Mailster Settings
da_DK: Mailster-indstillinger

en: Make a duplicate from this form
da_DK: Lav en duplikat fra denne formular

en: Make a duplicate of this entry
da_DK: Lav en kopi af denne post

en: Make column invisible
da_DK: Gør kolonnen usynlig

en: Make days shown before or after the current month selectable
da_DK: Gør de viste dage før eller efter den aktuelle måned valgbare

en: Make field read-only
da_DK: Gør feltbeskyttet

en: Make field variable
da_DK: Gør felt variabel

en: Make popup sticky
da_DK: Gør popup klistret

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
da_DK: Sørg for, at følgende begivenheder er aktiveret for denne webhook:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
da_DK: Sørg for at indtaste dine Stripe API-legitimationsoplysninger via %sSuper Forms > Indstillinger > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
da_DK: Gør dette felt deaktiveret, på denne måde kan en bruger ikke redigere feltværdien

en: Malaysian
da_DK: Malaysisk

en: Manage stock?
da_DK: Administrere lager?

en: Manually enter each condition (default)
da_DK: Indtast hver tilstand manuelt (standard)

en: Map address (location)
da_DK: Kortadresse (placering)

en: Map custom fields
da_DK: Kortlæg tilpassede felter

en: Map data with fields
da_DK: Kortdata med felter

en: Map data with form fields
da_DK: Kortdata med formularfelter

en: Map zoom
da_DK: Kortzoom

en: March
da_DK: marts

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
da_DK: Margen mellem emner (nederste margen / afstand)

en: Margins (top right bottom left)
da_DK: Margener (øverst til højre nederst til venstre)

en: Mark read
da_DK: Marker læst

en: Mark this entry as read
da_DK: Marker denne post som læst

en: Mark this entry as unread
da_DK: Marker denne post som ulæst

en: Mark unread
da_DK: Marker ulæst

en: Max characters/selections allowed
da_DK: Maks. Antal tegn / valg tilladt

en: Max image height in pixels (0 = no max)
da_DK: Maks. Billedhøjde i pixels (0 = ingen maks.)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
da_DK: Maks. Billedbredde i pixels (0 = ingen maks.)

en: Max number allowed
da_DK: Maksimalt antal tilladt

en: Max. Connect with other datepicker
da_DK: Maks. Opret forbindelse til anden datapicker

en: Maximize all elements
da_DK: Maksimer alle elementer

en: Maximum image height in pixels
da_DK: Maksimal billedhøjde i pixels

en: Maximum image width in pixels
da_DK: Maksimal billedbredde i pixels

en: Maximum number of rows to display
da_DK: Maksimalt antal rækker, der skal vises

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
da_DK: Maksimalt et års interval tilladt (1 år, 12 måneder eller 52 uger).

en: May
da_DK: Kan

en: Medium (default)
da_DK: Medium (standard)

en: Menu order (blank = 0)
da_DK: Menurækkefølge (tom = 0)

en: Message for locked out users
da_DK: Besked til låste brugere

en: Message for not logged in users
da_DK: Besked for ikke-loggede brugere

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
da_DK: Metrisk (afstand returneret i kilometer og meter)

en: Min characters/selections allowed
da_DK: Min tegn / valg tilladt

en: Min height in pixels
da_DK: Min højde i pixels

en: Min number allowed
da_DK: Min antal tilladt

en: Min. Connect with other datepicker
da_DK: Min. Opret forbindelse til anden datapicker

en: Minimize
da_DK: Minimer

en: Minimize all elements
da_DK: Minimer alle elementer

en: Minimum width of each item
da_DK: Mindste bredde på hver vare

en: Mobile preview
da_DK: Eksempel på mobil

en: Mon
da_DK: Man

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Monday (default)
da_DK: Mandag (standard)

en: Monthly (every month)
da_DK: Månedligt (hver måned)

en: Move to Trash
da_DK: Flytte til skrald

en: Mr.
da_DK: Hr.

en: Multi Part
da_DK: Multi del

en: Municipality
da_DK: Kommune

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
da_DK: Skal være engelsk formateret dato, f.eks.: "25-03-2020". Når du bruger en datovælger, der ikke bruger det korrekte format, kan du bruge tagget {date;timestamp} til at hente tidsstemplet, som vil fungere korrekt med ethvert datoformat (lad tomt for at bruge formularens indsendelsesdato)

en: Must be an unique name (required)
da_DK: Skal være et unikt navn (påkrævet)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
da_DK: Skal enten være "sand" eller "falsk". Du kan bruge {tags}, hvis det er nødvendigt. (eller lad stå tomt for ingen-VIP)

en: Name
da_DK: Navn

en: Name of place
da_DK: Navn på sted

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
da_DK: Navn på kuponen, der vises til kunderne på f.eks. fakturaer eller kvitteringer. Som standard vises id'et, hvis navn ikke er angivet.

en: Names
da_DK: Navne

en: Names (default)
da_DK: Navne (standard)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
da_DK: Har du brug for at sende flere e-mail-påmindelser? Du kan øge beløbet her:%s%s%sSuperformularer > Indstillinger > E-mail-påmindelser%s%s

en: Needs response
da_DK: Har brug for respons

en: Net amount
da_DK: Netto beløb

en: Never (do not reset)
da_DK: Aldrig (nulstil ikke)

en: New
da_DK: Ny

en: New question
da_DK: Nyt spørgsmål

en: Next
da_DK: Næste

en: Next Multi-part/Step
da_DK: Næste Multi-part/trin

en: Next button text
da_DK: Tekst til næste knap

en: Nickname
da_DK: Kaldenavn

en: No
da_DK: Ingen

en: No (default)
da_DK: Nej (standard)

en: No (disabled)
da_DK: Nej (deaktiveret)

en: No (no-repeat)
da_DK: Nej (ingen gentagelse)

en: No (show)
da_DK: Nej (show)

en: No (users can edit the value)
da_DK: Nej (brugere kan redigere værdien)

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
da_DK: Ingen kontaktindgang til duplikering er leveret!

en: No Link
da_DK: Intet link

en: No Redirect
da_DK: Ingen omdirigering

en: No alignment
da_DK: Ingen justering

en: No animation
da_DK: Ingen animation

en: No backups found...
da_DK: Ingen sikkerhedskopier fundet ...

en: No changes
da_DK: Ingen ændringer

en: No entry found with ID:
da_DK: Ingen post fundet med ID:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
da_DK: Ingen felter fundet! Lav venligst nogle brugerdefinerede felter via [MailPoet > Formularer]

en: No files uploaded
da_DK: Ingen filer uploadet

en: No form selected, please select a form!
da_DK: Ingen formular valgt. Vælg en formular!

en: No form to duplicate has been supplied!
da_DK: Ingen formular til duplikering er leveret!

en: No forms found
da_DK: Ingen formularer fundet

en: No forms found, create one!
da_DK: Ingen formularer fundet, opret en!

en: No matches found
da_DK: Ingen match fundet

en: No results found
da_DK: Ingen resultater fundet

en: No results found based on your filter
da_DK: Ingen resultater fundet baseret på dit filter

en: No verification required and do not automatically login either
da_DK: Ingen bekræftelse påkrævet, og du skal heller ikke logge ind automatisk

en: No verification required and login automatically
da_DK: Ingen bekræftelse påkrævet og log ind automatisk

en: None
da_DK: Ingen

en: None (default)
da_DK: Ingen (standard)

en: None (do nothing)
da_DK: Ingen (gør ingenting)

en: None (empty)
da_DK: Ingen (tom)

en: None (use the form redirect)
da_DK: Ingen (brug formularen omdirigering)

en: Normalize strings
da_DK: Normaliser strenge

en: Normalize using PHP iconv()
da_DK: Normaliser ved hjælp af PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
da_DK: Normaliser ved hjælp af PHP transliterator() (langsom)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
da_DK: Normaliser ved hjælp af WP remove_accents() (anbefales)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
da_DK: Normalt skal du lade dette stå tomt, men hvis du har brug for at generere både fakturanumre og tilbudsnumre, skal du indtaste et unikt ID for både f.eks. "faktura" og "tilbud". Hvis du har brug for forskellige numre til flere formularer, anbefales det at give en ekstra identifikator, såsom formular-id eller formularnavn, f.eks.: "1234_invoice" eller "1235_quote". Ved brug af en unik fakturanøgle skal du også angive enten præfiks eller suffiks. For eksempel kan du til fakturanumre bruge "I" eller "INV" som dit præfiks, mens du for citater kan bruge "Q" eller "QUOTE" som præfiks.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
da_DK: Normalt vil du gerne abonnere på en bruger, men det er også muligt at afmelde en bruger, hvis vedkommende allerede er tilmeldt, hvis vedkommende allerede er tilmeldt.

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Norwegian Bokmål
da_DK: Norsk bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da_DK: Norsk nynorsk

en: Not contains
da_DK: Indeholder ikke

en: Not equal
da_DK: Ikke lige

en: Not equals
da_DK: Ikke lig

en: Not found message
da_DK: Ikke fundet besked

en: Not logged in message (leave blank for no message)
da_DK: Ikke logget ind besked (lad tom for ingen besked)

en: Not sure what secrets are?
da_DK: Ikke sikker på, hvad hemmeligheder er?

en: Note
da_DK: Bemærk

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
da_DK: Bemærk: Filteret vil kun blive anvendt på etiketten, ikke værdien

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
da_DK: Bemærk: Værdien for mængde skal være et positivt heltal. Nul-, nul- eller negative tal er ikke tilladt.

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
da_DK: Bemærk: Hvis du ønsker at bruge en sidefod, skal du sørge for at definere et element i din form til at fungere som PDF-bundtekst, kan du gøre det under "PDF-indstillinger" -FAN, når du redigerer et element

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
da_DK: Bemærk: Hvis du ønsker at bruge en header, skal du sørge for at definere et element i din form til at fungere som PDF-header, du kan gøre det under "PDF-indstillinger" FAN, når du redigerer et element

en: Note: this will only work for logged in users
da_DK: Bemærk: dette fungerer kun for indloggede brugere

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
da_DK: Bemærk: dette fungerer kun, hvis kontaktposter gemmes

en: Note: this will only work if you save a contact entry
da_DK: Bemærk: dette vil kun fungere, hvis du gemmer en kontaktpost

en: Notice
da_DK: Varsel

en: November
da_DK: november

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
da_DK: Nummerformat (eksempel: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
da_DK: Antal yderligere mængder af varen, som rabatten gælder for.

en: Number of columns (1 up to 10)
da_DK: Antal kolonner (1 op til 10)

en: Numbers and Letters (default)
da_DK: Tal og bogstaver (standard)

en: Numbers only
da_DK: Kun tal

en: Numbers, letters and symbols
da_DK: Tal, bogstaver og symboler

en: Numeric
da_DK: Numerisk

en: OR
da_DK: ELLER

en: Oct
da_DK: Okt

en: October
da_DK: oktober

en: Off
da_DK: Af

en: Off (toggle disabled)
da_DK: Fra (slå deaktiveret)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
da_DK: Offset (f.eks.: 2 timer efter dato)

en: On
da_DK: På

en: On (toggle enabled)
da_DK: Til (skifte aktiveret)

en: One (when one condition matched)
da_DK: Én (når en betingelse matchede)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
da_DK: Tilføj kun brugerdefineret felt, hvis feltet findes i form og ikke er betinget skjult

en: Only allow logged in users to download secure/private files
da_DK: Tillad kun indloggede brugere at downloade sikre / private filer

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
da_DK: Tillad kun indloggede brugere at downloade sikre / private filer:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
da_DK: Tillad kun følgende brugerroller at downloade sikre / private filer:

en: Only apply the validation if field is not empty
da_DK: Anvend kun valideringen, hvis feltet ikke er tomt

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
da_DK: Skift kun dette, hvis du føler, at formularen fryser, mens du skriver (for store formularer med triggere over gennemsnittet)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
da_DK: Kasse kun til PayPal, når følgende betingelse er opfyldt

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
da_DK: Kasse kun til Stripe, når følgende betingelse er opfyldt

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
da_DK: Kasse kun til WooCommerce, når følgende betingelse er opfyldt

en: Only display after user tried to submit the form
da_DK: Vises først, efter at brugeren har forsøgt at indsende formularen

en: Only display entries within the following date range
da_DK: Vis kun poster inden for følgende datointerval

en: Only display the following countries
da_DK: Vis kun følgende lande

en: Only display the message after the user tried to submit the form
da_DK: Vis kun beskeden, efter at brugeren har forsøgt at indsende formularen

en: Only display this listing to the following users
da_DK: Vis kun denne fortegnelse til følgende brugere

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
da_DK: Sænk kun gengivelsesskalaen, når din PDF-filstørrelse bliver for stor til din brugssag. Dette kan ske, når din form er relativt stor. Husk, at du mister "pixel" -kvalitet, når du sænker gengivelsesskalaen. Når du arbejder med store formularer, er det virkelig vigtigt at kontrollere PDF-filstørrelsen under udvikling og justere gengivelsesskalaen i overensstemmelse hermed.

en: Only retrieve entries based on this form
da_DK: Hent kun poster baseret på denne formular

en: Only save entry when following condition is met
da_DK: Gem kun post, når følgende betingelse er opfyldt

en: Only save subscriber when following condition is met
da_DK: Gem kun abonnent, når følgende betingelse er opfyldt

en: Only save the label
da_DK: Gem kun etiketten

en: Only save the value (recommended)
da_DK: Gem kun værdien (anbefales)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
da_DK: Søg kun efter resultater inden for de angivne lande. Lande skal bestå som en to-tegns, ISO 3166-1 Alpa-2-kompatibel landekode. Du kan filtrere efter op til 5 lande. Adskilt af komma. For eksempel: fr,nl,de vil begrænse dine resultater til steder i Frankrig, Holland og Tyskland. Mens os, pr,vi,gu,mp ville begrænse dine resultater til steder i USA og dets ikke-inkorporerede organiserede territorier.

en: Only send the label
da_DK: Send kun etiketten

en: Only send the value
da_DK: Send kun værdien

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
da_DK: Indstil kun dette til "Afventer", hvis du ønsker at bekræfte brugerregistreringer manuelt.

en: Only show in PDF file
da_DK: Vis kun i PDF-fil

en: Only show on Form
da_DK: Vis kun på formularen

en: Only used for Front-end posting
da_DK: Kun brugt til frontend-postering

en: Only used for Register & Login feature
da_DK: Bruges kun til registrering og login-funktionen

en: Open (allow comments)
da_DK: Åbn (tillad kommentarer)

en: Open (allow pings)
da_DK: Åbn (tillad ping)

en: Open in new window
da_DK: Åbn i nyt vindue

en: Open in same window
da_DK: Åbn i samme vindue

en: Open new tab/window
da_DK: Åbn nyt fane / vindue

en: Option
da_DK: Mulighed

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
da_DK: Lad eventuelt brugere bekræfte deres konto eller lad dem logge ind med det samme uden bekræftelse

en: Order
da_DK: Bestille

en: Order By
da_DK: Bestil efter

en: Order by Product price (WooCommerce only)
da_DK: Bestil efter produktpris (kun WooCommerce)

en: Order by author
da_DK: Bestil efter forfatter

en: Order by date
da_DK: Bestil efter dato

en: Order by last modified date
da_DK: Bestil efter senest ændrede dato

en: Order by menu order
da_DK: Bestil efter menurækkefølge

en: Order by post id
da_DK: Bestil med post-id

en: Order by post/page parent id
da_DK: Bestil med post / sideforælder-id

en: Order by title (default)
da_DK: Rækkefølge efter titel (standard)

en: Order details
da_DK: Ordre detaljer

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
da_DK: Organiser uploads i en måned / år baseret mappe, fx:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
da_DK: Oprindelse (angiver startplaceringen, hvorfra retningen skal beregnes)

en: Out of stock
da_DK: Udsolgt

en: Outside the field
da_DK: Uden for marken

en: Override days exclusion
da_DK: Tilsidesættelse af ekskludering af dage

en: Override the PayPal member's stored address
da_DK: Tilsidesæt PayPal-medlemmets gemte adresse

en: Override the default CSS styles
da_DK: Tilsidesæt standard CSS-stilarter

en: Owner’s Address line 2
da_DK: Ejerens adresselinje 2

en: Owner’s Address line1
da_DK: Ejers adresselinje1

en: Owner’s City
da_DK: Ejers by

en: Owner’s Country
da_DK: Ejers land

en: Owner’s Postal code
da_DK: Ejers postnummer

en: Owner’s State
da_DK: Ejers stat

en: Owner’s email address
da_DK: Ejerens e-mailadresse

en: Owner’s full name
da_DK: Ejerens fulde navn

en: Owner’s phone number
da_DK: Ejerens telefonnummer

en: PDF File
da_DK: PDF-fil

en: PDF Generator Add-on
da_DK: PDF Generator tilføjelse

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
da_DK: PDF Generator-tilføjelse %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
da_DK: PDF Generator fejlretningstilstand er aktiveret!

en: PDF Settings
da_DK: PDF-indstillinger

en: PDF Text rendering
da_DK: Gengivelse af PDF-tekst

en: PDF file
da_DK: PDF-fil

en: PDF filename
da_DK: PDF-filnavn

en: PDF options
da_DK: PDF-indstillinger

en: PDF render scale
da_DK: PDF gengivelse skala

en: Padding
da_DK: Polstring

en: Padding & margin styles
da_DK: Polstring og margenstilarter

en: Padding bottom
da_DK: Polstret bund

en: Padding top
da_DK: Polstret top

en: Page
da_DK: Side

en: Page format
da_DK: Sideformat

en: Page orientation
da_DK: Sideorientering

en: Page orientation for the next page
da_DK: Sideorientering til næste side

en: Paid by
da_DK: Betalt af

en: Parent ID (leave blank for none)
da_DK: Forælder-id (lad tom for ingen)

en: Parse address to paypal based on form input data.
da_DK: Parse adresse til PayPal baseret på formularinputdata.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
da_DK: Parse de indtastede adresseoplysninger til PayPal. Dette vil ikke tilsidesætte PayPal-medlemmets standardadresse, medmindre du aktiverer indstillingen 'Tilsidesæt' nedenfor.

en: Partial refund
da_DK: Delvis tilbagebetaling

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
da_DK: Pass-through-variabel for dig til at spore købte produkter eller tjenester eller bidraget. Den værdi, du angiver, sendes tilbage til dig, når betalingen er gennemført.

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password Protect
da_DK: Adgangskodebeskyttelse

en: Password Protect Settings
da_DK: Indstillinger for adgangskodebeskyttelse

en: Password field
da_DK: Adgangskodefelt

en: Password protect (leave blank for none)
da_DK: Adgangskodebeskyttelse (lad tom for ingen)

en: Paste shortcode on any page
da_DK: Indsæt kortkoden på enhver side

en: Path to the blog
da_DK: Vejen til bloggen

en: PayPal Order
da_DK: PayPal ordre

en: PayPal Subscriptions
da_DK: PayPal abonnementer

en: PayPal Transactions
da_DK: PayPal-transaktioner

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
da_DK: PayPal-annullerings-URL (når betaling annulleres af brugeren)

en: PayPal currency code
da_DK: PayPal valutakode

en: PayPal fee
da_DK: PayPal gebyr

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
da_DK: PayPal udfylder automatisk købers hjemmetelefonnummer.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
da_DK: PayPal-sælger-e-mail (for at modtage betalinger)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
da_DK: PayPal-adviser URL (kun for udviklere!)

en: PayPal order
da_DK: PayPal ordre

en: PayPal order (backend)
da_DK: PayPal-ordre (backend)

en: PayPal order status
da_DK: PayPal ordrestatus

en: PayPal payment method
da_DK: PayPal betalingsmetode

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
da_DK: PayPal-retur-URL (når brugeren vender tilbage fra PayPal)

en: PayPal subscription
da_DK: PayPal abonnement

en: PayPal subscription (backend)
da_DK: PayPal-abonnement (backend)

en: PayPal subscription status
da_DK: PayPal-abonnementsstatus

en: Payer E-mail
da_DK: Betaler e-mail

en: Payment Method
da_DK: Betalingsmetode

en: Payment Status
da_DK: Betalingsstatus

en: Payment authorized, but not yet captured.
da_DK: Betaling godkendt, men endnu ikke registreret.

en: Payment details
da_DK: Betalingsoplysninger

en: Payment failed
da_DK: Betaling mislykkedes

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
da_DK: Betaling mislykkedes prøv venligst igen ved at klikke på nedenstående URL.%sLinket nedenfor vil være gyldigt i %s timer, før din ordre fjernes.%s%s

en: Payment method
da_DK: Betalingsmetode

en: Payment methods
da_DK: Betalingsmetoder

en: Payment status
da_DK: Betalingsstatus

en: Payment type
da_DK: Betalings type

en: Paypal Order
da_DK: Paypal ordre

en: Paypal Order Status
da_DK: Paypal ordrestatus

en: Pending
da_DK: Verserende

en: Percent Off
da_DK: Procent rabat

en: Permission denied, because this list does not exist
da_DK: Tilladelse nægtet, fordi denne liste ikke findes

en: Persian
da_DK: Persisk

en: Phone number
da_DK: Telefonnummer

en: Phonenumber
da_DK: Telefonnummer

en: Placeholder
da_DK: Pladsholder

en: Placeholder Colors
da_DK: Pladsholderfarver

en: Placeholder when the field is filled out
da_DK: Pladsholder, når feltet er udfyldt

en: Please choose a payment method!
da_DK: Vælg venligst en betalingsmetode!

en: Please choose an import file first!
da_DK: Vælg først en importfil!

en: Please confirm deletion!
da_DK: Bekræft sletning!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
da_DK: Bekræft import!
    Dette tilsidesætter din nuværende fremgang!

en: Please confirm to clear form!
da_DK: Bekræft for at rydde formularen!

en: Please confirm to reset submission counter!
da_DK: Bekræft for at nulstille indsendelsestælleren!

en: Please edit the element and enter your List ID.
da_DK: Rediger venligst elementet og indtast dit liste-id.

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
da_DK: Rediger venligst dette Stripe-element og vælg en betalingsgateway!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
da_DK: Rediger dette felt, og indtast din "Google API-nøgle" under fanen "Adresse fuldført automatisk"

en: Please enter a reason!
da_DK: Angiv en grund!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
da_DK: Indtast din "Google API-nøgle", og sørg for, at du har aktiveret "Google Maps JavaScript API" -biblioteket for at generere et kort

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
da_DK: Indtast venligst dine reCAPTCHA API-nøgler i %sSuper Forms > Indstillinger > Formularindstillinger%s

en: Please note
da_DK: Bemærk venligst

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
da_DK: Bemærk, at ændring af dette bibliotek ikke påvirker nogen tidligere uploadede filer.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
da_DK: Bemærk venligst, at elementer i en skjult kolonne stadig vil blive indsendt som data som standard

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
da_DK: Bemærk venligst, at iDeal-gatewayen ikke kan bruges i kombination med abonnementer!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
da_DK: Bemærk, at når du gemmer dine filer i en sikker / privat mappe uden for roden, føjes filerne automatisk ikke til mediebiblioteket.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
da_DK: Bemærk venligst, at du kun kan bruge en fast værdi og en af de %sForuddefinerede {tags}%s (se dokumenter). Hvis du vil bruge feltet {tags}, skal du gøre det til et %sVariabelt felt%s (se dokumenter). Dette giver dig mulighed for dynamisk at opdatere det skjulte felt baseret på en anden feltværdi.

en: Please note:
da_DK: Bemærk venligst:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
da_DK: Bemærk: Tekstområdet maks. Længdeindstilling afskærer ikke brugeren fra at kunne skrive ud over begrænsningen. Dette er til brugervenlige formål for at undgå at klippe tekst ud, når en bruger forsøger at kopiere / indsætte tekst, der overskrider grænsen (hvilket ville være irriterende i nogle tilfælde).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
da_DK: Angiv pris/plan-id'et for din linjepost

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
da_DK: Læs venligst afsnittet %sOprettelse af variable betingelser med CSV-fil%s i dokumentationen, før du bruger denne metode.

en: Please save your form first!
da_DK: Gem først din formular!

en: Please select what you want to import!
da_DK: Vælg hvad du vil importere!

en: Please setup your API key in
da_DK: Indstil venligst din API-nøgle

en: Polish
da_DK: Polere

en: Populate checkout fields with form data
da_DK: Udfyld kassefelter med formulardata

en: Populate form with Contact Entry data if exists
da_DK: Udfyld formular med kontaktindtastningsdata, hvis der findes

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
da_DK: Popup FadeIn varighed i millisekunder

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
da_DK: Popup FadeOut varighed i millisekunder

en: Popup Settings
da_DK: Popup-indstillinger

en: Popup Slide In duration in milliseconds
da_DK: Popup Slide In varighed i millisekunder

en: Popup background color
da_DK: Elementets baggrundsfarve

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
da_DK: Popup-polstringer, f.eks.: 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
da_DK: Popup glider ind

en: Popup width in pixels (px)
da_DK: Popup-bredde i pixels (px)

en: Portrait
da_DK: Portræt

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Positioning bottom e.g: 10px
da_DK: Positioneringsbunds fx: 10 pixel

en: Positioning left e.g: 10px
da_DK: Positionering til venstre fx: 10 pixel

en: Positioning method
da_DK: Positioneringsmetode

en: Positioning right e.g: 10px
da_DK: Positionerings højre f.eks. 10px

en: Positioning top e.g: 10px
da_DK: Positionering øverst fx: 10 pixel

en: Possible values
da_DK: Mulige værdier

en: Post
da_DK: Stolpe

en: Post Status
da_DK: Post status

en: Post Title
da_DK: Indlægs titel

en: Post categories
da_DK: Indlægskategorier

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
da_DK: Indlægsstatus (f.eks. Enhver, udgiv, arv, afventende, privat, fremtid, kladde, papirkurv)

en: Post status after payment complete
da_DK: Post status efter fuldført betaling

en: Post tags separated by comma
da_DK: Indlægstags adskilt af komma

en: Post timeout in seconds
da_DK: Send timeout i sekunder

en: Post type (e.g page, post or product)
da_DK: Indlægstype (f.eks. Side, indlæg eller produkt)

en: Postal code
da_DK: Postnummer

en: Posts per RSS feed
da_DK: Indlæg pr. RSS-feed

en: Posts per page
da_DK: Indlæg pr. Side

en: Preferred countries
da_DK: Foretrukne lande

en: Prefix label
da_DK: Præfiksetiket

en: Prefix question icon tooltip text
da_DK: Præfiks spørgsmålsikon værktøjstip tekst

en: Preloader (form loading icon)
da_DK: Preloader (ikon for formindlæsning)

en: Prev
da_DK: Forrige

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
da_DK: Undgå at indsende formular ved at trykke på "Enter" tastaturknappen

en: Prevent submitting form when entry title already exists
da_DK: Forhindr indsendelse af formular, når tilmeldingstitel allerede eksisterer

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
da_DK: Forhindre brugere i at gå til næste trin, hvis det indeholder fejl

en: Preview
da_DK: Eksempel

en: Previous / Next color
da_DK: Forrige / næste farve

en: Previous Multi-part/Step
da_DK: Forrige Multi-part/Step

en: Previous button text
da_DK: Forrige knaptekst

en: Price
da_DK: Pris

en: Pricing Plan
da_DK: Prisplan

en: Print form data
da_DK: Udskriv formulardata

en: Private
da_DK: Privat

en: Processed
da_DK: Bearbejdet

en: Processing form data...
da_DK: Behandler formulardata ...

en: Product Price
da_DK: Produktpris

en: Product Regular Price
da_DK: Produktets normale pris

en: Product Sale Price
da_DK: Produkt Salgspris

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
da_DK: Produkttype (f.eks.: simpel, grupperet, ekstern, variabel)

en: Product attribute (product_attributes)
da_DK: Produktattribut (produkt_attributter)

en: Product attribute slug
da_DK: Produktattributslug

en: Product name
da_DK: Produktnavn

en: Product visibility
da_DK: Produkt synlighed

en: Progress Bar Colors
da_DK: Progress Bar farver

en: Progress Step Colors
da_DK: Fremskridt trin farver

en: Progress Step Colors Active
da_DK: Fremskridt trin farver aktive

en: Publish (default)
da_DK: Udgiv (standard)

en: Purchase total
da_DK: Køb i alt

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
da_DK: Sæt hvert gebyr på en ny linje med værdier adskilt af "|".%1$s%2$sEksempel med tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sEksempel uden tags:%3$s Administrationsgebyr|5|false|''%1$s%2$sTilladte værdier:%3$s streng|float|bool|streng

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
da_DK: Sæt hver nøgle på en ny linje, for eksempel hvis du vil returnere den brugerfaktureringsadresse, du kunne indtaste:
    ID
    faktureringsnavn
    billing_last_name
    billing_company
    fakturerings-e-mail
    billing_phone
    faktureringsadresse_1
    billing_city
    faktureringsstat
    billing_postcode
    faktureringsland
    
    Når du henter værdien i formularen dynamisk, kan du bruge tags som sådan: {fieldname; 1} (for at hente bruger-id) og {fieldname; 2} (for at hente byen) og så videre ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
da_DK: Sæt hver metatast på en ny linje, for eksempel hvis du vil returnere produktets id, billede, pris og titel, kan du indtaste:
     ID
    featured_image
    post_title
    _normal pris
    
    Når du henter værdien i formularen dynamisk, kan du bruge tags som sådan: {fieldname; 1} (for at hente ID'et), {fieldname; 2} (for at hente billedets URL), {fieldname; 3} (for titel), og {fieldname; 4} (for at hente prisen)

en: Put each on a new line
da_DK: Sæt hver på en ny linje

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
da_DK: Sæt hver på en ny linje, f.eks.
    nl|Nederland
    de|Tyskland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
da_DK: Sæt hver på en ny linje formateret som denne:%1$s%4$smenu-slug|Menutitel|Indsæt din HTML eller kortkode her...|Heltal for menupunkts position (valgfrit)|URL til brugerdefineret side (valgfrit) %5$s%1$s%2$sEksempel uden tilpasset side-URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Formularindsendelser|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sEksempel med tilpasset side-URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Formularindsendelser|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
da_DK: Sæt hver enkelt på en ny linje, adskil værdier med rør%s%sEksempel:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
da_DK: Sæt hver på en ny linje, {tags} kan bruges til at hente data

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
da_DK: Sæt hver på en ny linje. Eksempelformat:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sExample:%1$spending|Pending|#808080|#FFFFFF%1$sprocessing|Processing|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|On hold|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepted|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Completed|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled|Cancelled|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Declined|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Refunded|#000000|#FFFFFF
da_DK: Sæt hver på en ny linje.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sEksempel:%1$spending|Afventer|#808080|#FFFFFF%1$ sprocessing|Behandler|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|On hold|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepteret|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Fuldført|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled |Annulleret|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Afvist|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Refunderet|#000000|#FFFFFF

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
da_DK: Sæt hver på en ny linje.%1$sEksempel:%1$sfieldname|Feltetiket%1$semail|E-mail%1$sphonenumber|Telefonnummer

en: Put each social icon on a new line
da_DK: Sæt hvert socialt ikon på en ny linje

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
da_DK: Sæt hver sporingshændelse på en ny linje, adskil parametre med rør. Du kan også tilføje et formular-id for kun at udløse hændelsen, når den specifikke formular blev indsendt. Eksempler:%1$s%1$s%2$sFor at udløse kun for specifik formular:%3$s%4$s2316:send|event|Tilmeldingsformular|indsend%5$s%2$sFor at udløse for alle formularer: %3$s%4$ssend|event|Kontaktformular|indsend%5$s%2$sEksempel med begivenhedsetiket og værdi:%3$s%4$ssend|event|Kampagneformular|send|Efterårskampagne|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
da_DK: Sæt sporingskoden her, og erstat &#39;UA-XXXXX-Y&#39; med ejendoms-id&#39;et (også kaldet &quot;sporings-id&quot;) for den Google Analytics-ejendom, du vil spore.<br /> (tilføj kun hvis du er sikker på at denne kode endnu ikke er placeret andetsteds, ellers skal du være tom)

en: QTY
da_DK: ANTAL

en: Quantity
da_DK: Antal

en: Quantity (Number of items)
da_DK: Mængde (antal varer)

en: Quantity button colors
da_DK: Mængdeknapfarver

en: Quantity field
da_DK: Mængdefelt

en: Quantity:
da_DK: Antal:

en: Question
da_DK: Spørgsmål

en: Radio buttons
da_DK: Radioknapper

en: Rating
da_DK: Bedømmelse

en: Rating Colors
da_DK: Bedømmelsesfarver

en: Rating Colors Active
da_DK: Bedømmelsesfarver aktive

en: Rating Colors Hover
da_DK: Bedømmelse af farver Hover

en: Rating background
da_DK: Tag baggrund

en: Rating border color
da_DK: Bedømmelseskantfarve

en: Rating color
da_DK: Bedømmelsesfarve

en: Raw Transaction Data
da_DK: Rå transaktionsdata

en: Read
da_DK: Læs

en: Read the documentation here!
da_DK: Læs dokumentationen her!

en: Readonly (makes fields readonly)
da_DK: Readonly (gør felter readonly)

en: Reason
da_DK: Grund

en: Receipt/Invoice
da_DK: Kvittering/Faktura

en: Recipient(s) email address separated by commas
da_DK: Modtagerens e-mail-adresse adskilt af kommaer

en: Recipient(s) email address separated with commas
da_DK: Modtagerens e-mail-adresse adskilt med kommaer

en: Recurring
da_DK: Tilbagevendende

en: Recurring Payment ID
da_DK: Tilbagevendende betalings-id

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
da_DK: Omdirigere til betalingssiden eller indkøbskurven?

en: Redirect to link or URL
da_DK: Omdiriger til link eller URL

en: Redirect to the created Post after form submission
da_DK: Omdiriger til det oprettede indlæg efter formularindsendelse

en: Redirecting...
da_DK: Omdirigerer ...

en: Redo last change
da_DK: Gentag sidste ændring

en: Refunded
da_DK: Refunderet

en: Region
da_DK: Område

en: Register & Login
da_DK: Registrer og log ind

en: Register & Login Settings
da_DK: Indstillinger for registrering og login

en: Register a new user
da_DK: Registrer en ny bruger

en: Register new user if user is not logged in
da_DK: Registrer ny bruger, hvis brugeren ikke er logget ind

en: Registered user login status after payment complete
da_DK: Registreret bruger login-status efter fuldført betaling

en: Relative
da_DK: I forhold

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
da_DK: Fjern URL (hyperlink) fra filer i e-mails

en: Remove files from {loop_fields} in emails
da_DK: Fjern filer fra {loop_fields} i e-mails

en: Remove files from {loop_fields} tag
da_DK: Fjern filer fra tagget {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
da_DK: Fjern galleri (billeder) fra en enkelt produktside

en: Remove gallery from single product page
da_DK: Fjern galleri fra en enkelt produktside

en: Remove hyperlink in emails
da_DK: Fjern hyperlink i e-mails

en: Remove margin
da_DK: Fjern margen

en: Remove price from single product page
da_DK: Fjern pris fra enkelt produktside

en: Remove rating from single product page
da_DK: Fjern bedømmelse fra enkelt produktside

en: Remove short description from single product page
da_DK: Fjern kort beskrivelse fra en enkelt produktside

en: Remove title from single product page
da_DK: Fjern titel fra enkelt produktside

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
da_DK: Fjern/ryd kuponer, før du omdirigerer til indkøbskurven

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
da_DK: Fjern/ryd gebyrer, før du omdirigerer til indkøbskurven

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
da_DK: Fjerner eventuelle accenter fra strenge inde i din CSV-fil

en: Removes any accents from strings returned by the API
da_DK: Fjerner eventuelle accenter fra strenge, der returneres af API'en

en: Repeat (repeat)
da_DK: Gentag (gentag)

en: Repeat X (repeat-x)
da_DK: Gentag X (gentag-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
da_DK: Gentag Y (gentag-y)

en: Repeater column
da_DK: Repeater kolonne

en: Replace comma's with HTML tag in emails
da_DK: Udskift kommaer med HTML-tag i e-mails

en: Replace the default "Add to cart" area
da_DK: Erstat standardområdet "Tilføj til indkøbskurv".

en: Reply to email:
da_DK: Svar på e-mail:

en: Reply to name:
da_DK: Svar på navn:

en: Reposition element
da_DK: Omplaceringselement

en: Require user to choose a minimum of X dates
da_DK: Kræv, at brugeren vælger mindst X datoer

en: Required Field (not empty)
da_DK: Nødvendigt felt (ikke tomt)

en: Required to calculate distance between 2 locations
da_DK: Krævet for at beregne afstanden mellem to placeringer

en: Required to connect the post to categories (if found)
da_DK: Påkrævet for at forbinde indlægget til kategorier (hvis fundet)

en: Required to connect the post to tags (if found)
da_DK: Påkrævet for at forbinde indlægget med tags (hvis fundet)

en: Required to do API calls to retrieve data
da_DK: Krævet for at udføre API-opkald for at hente data

en: Reset Submission Counter
da_DK: Nulstil indsendelsestæller

en: Reset Submission Counter for Users
da_DK: Nulstil indsendelsestæller for brugere

en: Reset all to default value
da_DK: Nulstil alle til standardværdi

en: Reset all to global value
da_DK: Nulstil alt til global værdi

en: Reset all to last known value
da_DK: Nulstil alle til sidst kendte værdi

en: Reset filters
da_DK: Nulstil filtre

en: Reset locker submission counter for all users:
da_DK: Nulstil skabstæller til alle brugere:

en: Reset locker submission counter to:
da_DK: Nulstil tæller til indgivelse af skab til:

en: Reset password (lost password)
da_DK: Nulstil adgangskode (tabt adgangskode)

en: Reset to default value
da_DK: Nulstil til standardværdi

en: Reset to global settings
da_DK: Nulstil til globale indstillinger

en: Reset to global value
da_DK: Nulstil til global værdi

en: Reset to last known value
da_DK: Nulstil til sidst kendte værdi

en: Responsiveness
da_DK: Lydhørhed

en: Restore Default Settings
da_DK: Gendan standardindstillinger

en: Restore a previous saved version of this Form
da_DK: Gendan en tidligere gemt version af denne formular

en: Restore backup
da_DK: Gendan sikkerhedskopi

en: Restoring settings...
da_DK: Gendanner indstillinger ...

en: Restrict result by countrie(s)
da_DK: Begræns resultatet efter land(er)

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
da_DK: Behold underliggende global værdi (anbefales ved eksport til andre websteder)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
da_DK: Hent Slug, ID, titel eller metadata som værdi

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
da_DK: Hent kategorier efter det overordnede id (kun heltal)

en: Retrieve entries based on all forms
da_DK: Hent poster baseret på alle formularer

en: Retrieve entries based on the following form ID's
da_DK: Hent poster baseret på følgende formular-id'er

en: Retrieve form data from users last submission
da_DK: Hent formulardata fra brugerens sidste indsendelse

en: Retrieve method
da_DK: Hent metode

en: Retrieve value from
da_DK: Hent værdi fra

en: Retrieves the activation code
da_DK: Henter aktiveringskoden

en: Retrieves the current author ID
da_DK: Henter det aktuelle forfatter-id

en: Retrieves the current author email
da_DK: Henter den aktuelle forfatter-e-mail

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
da_DK: Henter den aktuelle dag i måneden (lokal tid)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
da_DK: Henter den aktuelle dag i måneden (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
da_DK: Henter den aktuelle time på dagen (lokal tid)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
da_DK: Henter den aktuelle time på dagen (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user ID
da_DK: Henter det aktuelle logede bruger-id

en: Retrieves the current logged in user display name
da_DK: Henter det aktuelt loggede brugervisningsnavn

en: Retrieves the current logged in user email
da_DK: Henter den aktuelt loggede bruger-e-mail

en: Retrieves the current logged in user first name
da_DK: Henter det nuværende loggede brugerens fornavn

en: Retrieves the current logged in user last name
da_DK: Henter det nuværende loggede brugernavn

en: Retrieves the current logged in user login (username)
da_DK: Henter det aktuelt loggede bruger login (brugernavn)

en: Retrieves the current logged in user roles
da_DK: Henter de nuværende loggede brugerroller

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
da_DK: Henter det aktuelle minut i timen (lokal tid)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
da_DK: Henter det aktuelle minut i timen (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
da_DK: Henter den aktuelle måned i året (lokal tid)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
da_DK: Henter den aktuelle måned i året (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page URL
da_DK: Henter den aktuelle sidens URL

en: Retrieves the current page or post ID
da_DK: Henter den aktuelle side eller post-ID

en: Retrieves the current page or post author ID
da_DK: Henter den aktuelle side eller forfatter-id

en: Retrieves the current page or post author email
da_DK: Henter den aktuelle side eller post forfatter-e-mail

en: Retrieves the current page or post title
da_DK: Henter den aktuelle side eller indlægstitel

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
da_DK: Henter det aktuelle minuts minut (lokal tid)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
da_DK: Henter det aktuelle sekund i minuttet (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
da_DK: Henter det aktuelle år (lokal tid)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
da_DK: Henter det aktuelle år (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
da_DK: Henter feltetiketten for feltsløjfen {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
da_DK: Henter feltværdien for feltsløjfen {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
da_DK: Henter den genererede adgangskode

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
da_DK: Henter det nyeste kontaktindgangs-id

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
da_DK: Henter det seneste kontakt-id for den loggede bruger baseret på det aktuelle formular-id

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
da_DK: Henter det seneste kontaktindgangs-id for den indloggede bruger

en: Retrieves the latest Contact Entry status
da_DK: Henter den seneste status for kontaktindgang

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
da_DK: Henter den seneste kontaktindtastningsstatus for den loggede bruger baseret på det aktuelle formular-id

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
da_DK: Henter den seneste kontaktindgangsstatus for den indloggede bruger

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
da_DK: Henter det sted, hvor brugeren kom fra (hvis der findes nogen), før siden med formularen indlæses

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
da_DK: Henter det sted, hvor brugeren kom fra fra en session (hvis der findes nogen), før siden med formularen indlæses

en: Retrieves the login page URL
da_DK: Henter login-sidens URL

en: Retrieves the loop anywhere in your email
da_DK: Henter sløjfen hvor som helst i din e-mail

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
da_DK: Henter serverens tidsstempel (lokal tid)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
da_DK: Henter serverens tidsstempel (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
da_DK: Henter afsenderens IP-adresse

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
da_DK: Henter det samlede antal indsendelser (hvis der bruges formular locker)

en: Retry payment E-mail Body
da_DK: Prøv igen at betale E-mail Body

en: Retry payment E-mail Subject
da_DK: Prøv igen at betale E-mail Emne

en: Retry payment link expiry in hours
da_DK: Prøv igen at betalingslink udløber i timer

en: Return age as value instead of the date
da_DK: Returner alder som værdi i stedet for dato

en: Return days
da_DK: Returdage

en: Return label format (define how the results are displayed)
da_DK: Returetiketformat (definer, hvordan resultaterne vises)

en: Return months
da_DK: Retur måneder

en: Return the current date as default value
da_DK: Returner den aktuelle dato som standardværdi

en: Return the current time as default value
da_DK: Returner det aktuelle tidspunkt som standardværdi

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
da_DK: Returner kunden til denne side efter en vellykket betaling. Lad stå tomt for at omdirigere til startsiden.

en: Return to builder
da_DK: Gå tilbage til bygherren

en: Return value format (define how the value is returned)
da_DK: Format for returværdi (definer, hvordan værdien returneres)

en: Return years (age)
da_DK: Returår (alder)

en: Reversed
da_DK: Omvendt

en: Right
da_DK: Ret

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Romansh
da_DK: Romansk

en: Rounded
da_DK: Afrundet

en: Row heading
da_DK: Rækkefølge

en: Row logic
da_DK: Rækkelogik

en: Russian
da_DK: Russisk

en: SEPA Direct Debit
da_DK: SEPA direkte debitering

en: SMTP Server
da_DK: SMTP-server

en: SMTP debug output mode
da_DK: SMTP-fejlretningsoutputtilstand

en: SMTP password
da_DK: SMTP-adgangskode

en: SMTP username
da_DK: SMTP-brugernavn

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
da_DK: SMTP – port 25 eller 2525 eller 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 eller 25 eller 587, 2526

en: Sales tax
da_DK: Moms

en: Sandbox publishable key
da_DK: Sandbox publicerbar nøgle

en: Sandbox secret key
da_DK: Sandbox hemmelig nøgle

en: Sandbox webhook ID
da_DK: Sandbox webhook-id

en: Sandbox webhook signing secret key
da_DK: Sandbox webhook signering hemmelig nøgle

en: Sat
da_DK: Lør

en: Saturday
da_DK: lørdag

en: Save
da_DK: Gemme

en: Save Mailster user data
da_DK: Gem Mailster-brugerdata

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Save as Contact Entry
da_DK: Gem som kontaktindgang

en: Save both value and label
da_DK: Gem både værdi og etiket

en: Save custom post meta
da_DK: Gem tilpasset postmeta

en: Save custom user meta
da_DK: Gem brugerdefineret meta

en: Save data
da_DK: Gem data

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
da_DK: Gem formprogression (når en bruger vender tilbage, går dataene ikke tabt)

en: Save product attributes
da_DK: Gem produktattributter

en: Save settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Save the admin email value (default)
da_DK: Gem administrator-e-mail-værdien (standard)

en: Save the confirmation email value
da_DK: Gem værdien af bekræftelsesmailen

en: Save the entry value
da_DK: Gem indtastningsværdien

en: Save value or label to entry?
da_DK: Gem værdi eller etiket til post?

en: Save your form
da_DK: Gem din formular

en: Search
da_DK: Søg

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
da_DK: Søg i kontaktposter baseret på deres titel. Som standard vil alle indtastningsdata blive udfyldt, medmindre andet er defineret i indstillingen "Felter, der skal springes over" nedenfor. For at hente status for kontaktposten kan du tilføje et felt med navnet: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (som vil blive udfyldt med den aktuelle status for posten). For at hente indgangs-id'et kan du navngive feltet: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. For at hente posten Titel kan du navngive feltet: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
da_DK: Søg kontaktpost baseret på titel

en: Search method
da_DK: Søgemetode

en: Second choice
da_DK: Andet valg

en: Secrets
da_DK: Hemmeligheder

en: Secure File Uploads
da_DK: Sikker fil uploads

en: Select & Sort the data that needs to be exported
da_DK: Vælg & Sorter de data, der skal eksporteres

en: Select None to never reset the lock
da_DK: Vælg Ingen for aldrig at nulstille låsen

en: Select a date
da_DK: Vælg en dato

en: Select a filter relation (OR|AND)
da_DK: Vælg en filterrelation (ELLER|OG)

en: Select a form
da_DK: Vælg en formular

en: Select a method for retrieving items
da_DK: Vælg en metode til at hente emner

en: Select a page to link to
da_DK: Vælg en side, du vil linke til

en: Select a post to link to
da_DK: Vælg et indlæg, du vil linke til

en: Select a time
da_DK: Vælg et tidspunkt

en: Select a unit system
da_DK: Vælg et enhedssystem

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
da_DK: Vælg alle brugerroller, der har tilladelse til at indsende formularen

en: Select an Icon
da_DK: Vælg et ikon

en: Select email template
da_DK: Vælg e-mail-skabelon

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
da_DK: Vælg grupperet, hvis du vil tilføje feltet ud for det forrige felt.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
da_DK: Vælg, hvor mange individuelle e-mail-påmindelser du har brug for

en: Select how the items should be displayed
da_DK: Vælg, hvordan emnerne skal vises

en: Select how you want to filter entries
da_DK: Vælg, hvordan du vil filtrere poster

en: Select how you want to filter orders
da_DK: Vælg, hvordan du vil filtrere ordrer

en: Select how you want to order the items
da_DK: Vælg, hvordan du vil bestille varerne

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
da_DK: Vælg, hvordan du vil definere betingelserne (manuelt eller via en CSV-fil)

en: Select if this field must act as Start or Destination
da_DK: Vælg, om dette felt skal fungere som Start eller Destination

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
da_DK: Vælg, om du vil hente slug, ID eller titlen som værdi

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
da_DK: Vælg, om du vil bruge stigende eller faldende rækkefølge

en: Select the toggle default status
da_DK: Vælg skift standardstatus

en: Select to split words by comma or space or both
da_DK: Vælg for at opdele ord med komma eller mellemrum eller begge dele

en: Select weight unit
da_DK: Vælg vægtenhed

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
da_DK: Vælg, hvad formularen skal gøre (registrer, log ind, opdatere eller nulstil en adgangskode)

en: Select what the status should be
da_DK: Vælg hvad status skal være

en: Select what value to return (distance or duration)
da_DK: Vælg hvilken værdi der skal returneres (afstand eller varighed)

en: Select when to reset the form lock
da_DK: Vælg, hvornår formslåsen skal nulstilles

en: Select where files should be uploaded to
da_DK: Vælg, hvor filer skal uploades til

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
da_DK: Vælg, om du vil bede købere om en forsendelsesadresse eller ej.

en: Select which value to return for calculations
da_DK: Vælg hvilken værdi der skal returneres til beregninger

en: Select your form
da_DK: Vælg din formular

en: Selected color
da_DK: Valgt farve

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
da_DK: Send CSV-vedhæftet fil med formulardata til administratorens e-mail

en: Send E-mail
da_DK: Send e-mail

en: Send E-mail to author
da_DK: Send e-mail til forfatteren

en: Send a confirmation email
da_DK: Send en bekræftelses-e-mail

en: Send admin email
da_DK: Send administrator-e-mail

en: Send an admin email
da_DK: Send en administrator-e-mail

en: Send approve email when account is activated by admin
da_DK: Send godkendelses-e-mail, når kontoen er aktiveret af admin

en: Send both value and label
da_DK: Send både værdi og etiket

en: Send confirmation email
da_DK: Send e-mail med bekræftelse

en: Send copy to following address(es)
da_DK: Send kopi til følgende adresse (r)

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
da_DK: Send kopi til følgende adresse (r) uden at kunne se adressen

en: Send data as JSON string
da_DK: Send data som JSON-streng

en: Send email after order completed
da_DK: Send e-mail efter bestillingen er gennemført

en: Send email after payment completed
da_DK: Send e-mail efter gennemført betaling

en: Send email confirmation/verification email
da_DK: Send e-mail bekræftelse/bekræftelse e-mail

en: Send email from:
da_DK: Send e-mail fra:

en: Send email to
da_DK: Send e-mail til

en: Send email to:
da_DK: Send e-mail til:

en: Send or do not send confirmation emails
da_DK: Send eller send ikke bekræftelses-e-mails

en: Send or do not send the admin emails
da_DK: Send eller send ikke administrator-e-mails

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
da_DK: Send påmindelse på et fast tidspunkt eller ved offset

en: Send reminder based on the following date:
da_DK: Send påmindelse baseret på følgende dato:

en: Send site credentials to the user email
da_DK: Send webstedslegitimationsoplysninger til brugerens e-mail

en: Send the Mailchimp confirmation email
da_DK: Send Mailchimp-bekræftelsesmailen

en: Send to (Admin E-mails)
da_DK: Send til (administrator-e-mails)

en: Send to (Confirmation E-mails)
da_DK: Send til (Bekræftelses-e-mails)

en: Send value or label to admin?
da_DK: Vil du sende værdi eller etiket til administrator?

en: Send value or label to submitter?
da_DK: Vil du sende værdi eller etiket til afsenderen?

en: Send verification email (default)
da_DK: Send bekræftelses-e-mail (standard)

en: Send verification email and automatically login
da_DK: Send bekræftelses-e-mail og log ind automatisk

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
da_DK: Adskil Mailchimp-felt og feltnavn med "|" (sæt hver på en ny linje).%1$sEksempel: TELEFON|telefonnummer%1$sMed denne metode kan du gemme brugerdefinerede Mailchimp-brugerdata

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
da_DK: Adskil Mailster-felt og feltnavn med "|" (sæt hver på en ny linje).%sEksempel: mailster_field_name|super_forms_field_name%sMed denne metode kan du gemme brugerdefinerede Mailster-brugerdata

en: Separate each form ID by a comma.
da_DK: Adskil hvert formular-id med et komma.

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
da_DK: Adskilt af kommaer, f.eks.: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
da_DK: Adskilt hver post status med et komma, indtast "any" for alle post status

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
da_DK: Adskil hver sats med et komma. Du kan administrere og oprette skattesatser via Stripe %sDashboard%s.

en: September
da_DK: september

en: Serbian
da_DK: Serbisk

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
da_DK: Indstil en brugerdefineret afgrænser for at adskille værdierne på hver række

en: Set a custom enclosure character for values
da_DK: Indstil et brugerdefineret indkapslingskarakter for værdier

en: Set a default color (leave blank for none)
da_DK: Indstil en standardfarve (efterlad tom for ingen)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
da_DK: Indstil en standardtid for dette felt (lad tomt for ingen)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
da_DK: Indstil en standardværdi for dette felt (lad tomt være for ingen)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
da_DK: Indstil en standardværdi for dette felt. {post_id} og {post_title} kan bruges (efterlad tomt for ingen)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
da_DK: Indstil en standardværdi for dette felt. {post_id}, {post_title} og {user _ ****} kan bruges (efterlad tomt for ingen)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
da_DK: Indstil et formular-id til at hente data fra (adskilt af komma)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
da_DK: Indstil et format, f.eks.: %, EUR, USD osv.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
da_DK: Indstil en etiket for beløbet, f.eks.: Subtotal eller Total

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
da_DK: Indstil et nummerformat, fx: Gygabyte, kilometer osv. (Efterlad tomt for ingen)

en: Set mailer to use SMTP
da_DK: Indstil mailer til at bruge SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
da_DK: Indstil valutaen for eller lad den være tom for ingen valuta, fx: $ eller €

en: Set the limitation thresshold
da_DK: Indstil begrænsningstærskelværdien

en: Set the limitation thresshold per user
da_DK: Indstil begrænsningstærskelværdien pr. Bruger

en: Set the type of number to be used as the placeholder
da_DK: Indstil den type nummer, der skal bruges som pladsholder

en: Set to -1 to use default TAB index.
da_DK: Indstil til -1 for at bruge standard TAB-indeks.

en: Set to 0 to remove limitations.
da_DK: Sæt til 0 for at fjerne begrænsninger.

en: Set to 0 to use default CSS height
da_DK: Indstil til 0 for at bruge standard CSS-højde

en: Set to 0 to use default CSS height.
da_DK: Indstil til 0 for at bruge standard CSS-højde.

en: Set to 0 to use default CSS width.
da_DK: Indstil til 0 for at bruge standard CSS-bredde.

en: Sets shipping and billing country.
da_DK: Indstiller forsendelses- og faktureringsland.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
da_DK: Indstiller tegnsættet og tegnkodningen for faktureringsoplysninger/log-in-siden på PayPal-webstedet. Derudover sætter denne variabel de samme værdier for information, som du sender til PayPal i din HTML-knapkode. Standard er baseret på sprogkodningsindstillingerne i din kontoprofil.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
da_DK: Indstiller kun sproget for faktureringsoplysninger/log-in-siden. Standard er USA.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Shadow Blur Radius
da_DK: Skyggesløringsradius

en: Shadow Color
da_DK: Skygge farve

en: Shadow Horizontal Length
da_DK: Skygge vandret længde

en: Shadow Opacity
da_DK: Skyggeopacitet

en: Shadow Spread Radius
da_DK: Skyggespredningsradius

en: Shadow Vertical Length
da_DK: Skygge lodret længde

en: Shipping
da_DK: Forsendelse

en: Shipping amount
da_DK: Forsendelsesbeløb

en: Shipping and billing country
da_DK: Forsendelses- og faktureringsland

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
da_DK: Forsendelsesomkostninger (gælder for hver ekstra vare, der lægges i indkøbskurven)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
da_DK: Forsendelsesomkostninger (gælder for den første vare, der lægges i indkøbskurven)

en: Shipping currency
da_DK: Forsendelsesvaluta

en: Shipping tax behavior
da_DK: Forsendelsesafgiftsadfærd

en: Shipping tax code
da_DK: Forsendelsesafgiftskode

en: Shopping Cart
da_DK: Indkøbskurv

en: Short - d M, y
da_DK: Kort - d M, y

en: Short name
da_DK: Kort navn

en: Show
da_DK: At vise

en: Show Advanced PayPal Settings
da_DK: Vis avancerede PayPal-indstillinger

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
da_DK: Vis værktøjslinje, når du ser websted (aktiveret som standard)

en: Show advanced settings
da_DK: Vis avancerede indstillinger

en: Show an icon instead of number
da_DK: Vis et ikon i stedet for nummer

en: Show back to top button
da_DK: Vis tilbage til toppen knap

en: Show directions panel (list directions next to the map)
da_DK: Vis rutevejledning (anvis rutevejledning ud for kortet)

en: Show download button to the user after PDF was generated
da_DK: Vis download-knappen til brugeren, efter at PDF blev genereret

en: Show featured image
da_DK: Vis fremhævet billede

en: Show on Form and in PDF file (default)
da_DK: Vis på formular og i PDF-fil (standard)

en: Show or hide empty categories
da_DK: Vis eller skjul tomme kategorier

en: Show or hide the duration time
da_DK: Vis eller skjul varigheden

en: Show popup to logged in users
da_DK: Vis popup til loggede brugere

en: Show popup to none logged in users
da_DK: Vis popup til ingen loggede brugere

en: Show post excerpt
da_DK: Vis uddrag af indlæg

en: Show post title
da_DK: Vis postens titel

en: Show product price
da_DK: Vis produktpris

en: Show progress bar for Multi-part
da_DK: Vis statuslinje for flerdelt

en: Show steps for Multi-part
da_DK: Vis trin for flerdelt

en: Show thank you message
da_DK: Vis takbesked

en: Show the following "Custom" columns
da_DK: Vis følgende "Tilpassede" kolonner

en: Show the month after the year in the header
da_DK: Vis måneden efter året i overskriften

en: Show the week of the year
da_DK: Vis årets uge

en: Signature
da_DK: Underskrift

en: Signature:
da_DK: Underskrift:

en: Single
da_DK: Enkelt

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
da_DK: Enkelt rabatsats, som en procentdel, der skal opkræves i hele vognen. Indstil til en værdi mindre end 100. Variablen tilsidesætter enhver diskonteringssats for individuelle varer

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
da_DK: Enkelt rabatbeløb opkrævet i hele vognen. Det skal være mindre end salgsprisen for alle varer samlet i indkøbskurven.

en: Single handling fee charged cart-wide.
da_DK: Enkelt ekspeditionsgebyr opkræves i hele vognen.

en: Single product or service checkout
da_DK: Enkelt produkt eller service til kassen

en: Site ID, if running multiple networks
da_DK: Site ID, hvis der kører flere netværk

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
da_DK: Spring registreringen over, hvis user_login eller user_email ikke findes

en: Skip wizard
da_DK: Spring guiden over

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
da_DK: Slide In-varighed i millisekunder (0 er ingen fade-effekt)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
da_DK: Skub ind: Fra top, højre, bund eller venstre

en: Slider (Carousel)
da_DK: Skyder (karrusel)

en: Slider colors
da_DK: Skyderfarver

en: Slider field
da_DK: Skydefelt

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Slug (default)
da_DK: Slug (standard)

en: Slugs
da_DK: Snegle

en: Slugs (default)
da_DK: Snegle (standard)

en: Sold individually?
da_DK: Sælges enkeltvis?

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
da_DK: Nogle betalingsmetoder kræver, at der angives en bestemt valuta for dine linjeposter. For eksempel, når du bruger "ideal", skal valutaen indstilles til EUR, ellers vil Stripe returnere en fejlmeddelelse.

en: Something went wrong while calculating the distance.
da_DK: Noget gik galt under beregningen af afstanden.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
da_DK: Noget gik galt under deaktivering af pluginet.

en: Something went wrong while downloading export.
da_DK: Der gik noget galt under download af eksport.

en: Something went wrong while exporting form data.
da_DK: Noget gik galt under eksport af formulardata.

en: Something went wrong while importing form data.
da_DK: Der gik noget galt under import af formulardata.

en: Something went wrong while restoring default settings.
da_DK: Der gik noget galt under gendannelse af standardindstillinger.

en: Something went wrong while saving your settings.
da_DK: Der gik noget galt under lagring af dine indstillinger.

en: Something went wrong:
da_DK: Noget gik galt:

en: Sorry, file extension is not allowed!
da_DK: Beklager, filtypenavn er ikke tilladt!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
da_DK: Beklager, der kunne ikke beregnes nogen afstand baseret på indtastede data. Indtast venligst en gyldig adresse eller et postnummer.

en: Sort
da_DK: Sortere

en: Spacer
da_DK: Afstandsstykket

en: Specific database table
da_DK: Specifik databasetabel

en: Specific posts (post_type)
da_DK: Specifikke indlæg (posttype)

en: Specific taxonomy (categories)
da_DK: Specifik taksonomi (kategorier)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
da_DK: Angiver en numerisk værdi mellem 0,0 og 1,0 for at bestemme opaciteten af linjens farve. Standard er 1.0.

en: Specifies the color of the line
da_DK: Angiver farven på linjen

en: Specifies the value granularity of the element's value.
da_DK: Angiver værdigranulariteten for elementets værdi.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
da_DK: Angiver, hvilket enhedssystem der skal bruges, når resultater vises

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
da_DK: Angiver, om prisen anses for at være inklusive afgifter eller eksklusive afgifter. En af inkluderende, eksklusiv eller uspecificeret. Når den er angivet som enten inkluderende eller eksklusiv, kan den ikke ændres.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
da_DK: Angiver, om satsen anses for at være inklusive skatter eller eksklusive skatter.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
da_DK: Angiv faktureringsfrekvens (standard til "ingen" for engangsbetalinger)

en: Specify main and backup SMTP servers
da_DK: Angiv hoved- og backup-SMTP-servere

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
da_DK: Angiv de lande, der skal vises øverst på listen. Adskilt af kommaer, f.eks.: nl,be,de

en: Spinning icon color
da_DK: Spinning ikon farve

en: Squared
da_DK: Kvadrat

en: Start 15 day trial
da_DK: Start 15 dages prøveperiode

en: Start Import
da_DK: Start import

en: Start address
da_DK: Start adresse

en: Start all over
da_DK: Start forfra

en: Start of the week
da_DK: Ugens start

en: Start typing and find a color
da_DK: Begynd at skrive og find en farve

en: Starting address (required)
da_DK: Startadresse (påkrævet)

en: Starts with
da_DK: Starter med

en: State
da_DK: Stat

en: State/Province
da_DK: Stat / provins

en: Statement descriptor
da_DK: Statement deskriptor

en: Static (default)
da_DK: Statisk (standard)

en: Step
da_DK: Trin

en: Step (defaults to "any")
da_DK: Trin (standardværdien er "enhver")

en: Step 1
da_DK: Trin 1

en: Step Description
da_DK: Trinbeskrivelse

en: Step Image
da_DK: Trinbillede

en: Step Name
da_DK: Trinnavn

en: Steps between times in minutes
da_DK: Trin mellem gange i minutter

en: Stick to top, right, bottom or left
da_DK: Hold dig til top, højre, bund eller venstre

en: Stock Qty
da_DK: Lagerantal

en: Street
da_DK: Gade

en: Street (1 of 2 fields)
da_DK: Gade (1 af 2 felter)

en: Street (2 of 2 fields)
da_DK: Gade (2 af 2 felter)

en: Street name
da_DK: gadenavn

en: Street name + nr
da_DK: Gadenavn + nr

en: Street nr + name
da_DK: Gade nr + navn

en: Street number
da_DK: gadenummer

en: Stripe
da_DK: Stribe

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
da_DK: Stripe Live API-nøgle er ikke konfigureret. Indtast venligst din API-nøgle under %sSuper Forms > Indstillinger > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
da_DK: Stripe Sandbox API-nøgle er ikke konfigureret. Indtast venligst din API-nøgle under %sSuper Forms > Indstillinger > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
da_DK: Stripe Transaktion

en: Stripe checkout method
da_DK: Stripe betalingsmetode

en: Stroke color
da_DK: Slagfarve

en: Stroke opacity
da_DK: Stroke uigennemsigtighed

en: Stroke weight
da_DK: Slaglængde

en: Sub Title
da_DK: Undertitel

en: Subject
da_DK: Emne

en: Subject:
da_DK: Emne:

en: Submit
da_DK: Indsend

en: Submit button
da_DK: Send-knap

en: Submit the form (default)
da_DK: Send formularen (standard)

en: Submit type
da_DK: Indsend type

en: Submitted
da_DK: Afsendt

en: Submitted by
da_DK: Indsendt af

en: Submitted by user
da_DK: Indsendt af bruger

en: Subscribe with the following tags
da_DK: Abonner med følgende tags

en: Subscribed (default)
da_DK: Tilmeldt (standard)

en: Subscriber email address
da_DK: Abonnentens e-mailadresse

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
da_DK: Abonnentliste-id(er) adskilt af kommaer

en: Subscriber status after submitting the form
da_DK: Abonnentstatus efter indsendelse af formularen

en: Subscription
da_DK: Abonnement

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
da_DK: Abonnementsplan-id (skal ligne: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
da_DK: Abonnementsstatus

en: Subscription checkout
da_DK: Betaling af abonnement

en: Subscription periods
da_DK: Abonnementsperioder

en: Subscription plan ID cannot be empty!
da_DK: Abonnementsplan-id må ikke være tomt!

en: Subscriptions
da_DK: Abonnementer

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
da_DK: Abonnementer kan ikke betales via iDeal, vælg venligst en anden betalingsmetode!

en: Succeeded
da_DK: Det lykkedes

en: Success Message Colors
da_DK: Succes besked farver

en: Success URL
da_DK: Succes URL

en: Success message
da_DK: Besked om succes

en: Suffix label
da_DK: Suffiks-etiket

en: Suffix question icon tooltip text
da_DK: Suffiks spørgsmål ikon værktøjstip tekst

en: Sun
da_DK: Sol

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Super Form
da_DK: Super form

en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
da_DK: Super Forms - Træk og slip Form Builder

en: Super Forms - User Status
da_DK: Super Forms - Brugerstatus

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
da_DK: Super Forms Listings vil kun blive genereret på front-end

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
da_DK: Super Forms kunne ikke finde en formular med ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
da_DK: Super Forms kunne ikke finde en fortegnelse med formular-id: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
da_DK: Super Forms kunne ikke finde en fortegnelse med ID: %d

en: Suspended
da_DK: Suspenderet

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Swiss-French
da_DK: Schweizisk-fransk

en: Switch form
da_DK: Skift form

en: System Status
da_DK: Systemstatus

en: TCP port to connect to
da_DK: TCP-port at oprette forbindelse til

en: Tab 1
da_DK: Fane 1

en: Tab 2
da_DK: Fane 2

en: Tab 3
da_DK: Fane 3

en: Tab Location
da_DK: Faneplacering

en: Tab background color
da_DK: Fanebaggrundsfarve

en: Tab border bottom width (0 = none)
da_DK: Fane kant nederste bredde (0 = ingen)

en: Tab border color
da_DK: Fanebladets farve

en: Tab border left width (0 = none)
da_DK: Faneblad venstre bredde (0 = ingen)

en: Tab border right width (0 = none)
da_DK: Fanebladets højre bredde (0 = ingen)

en: Tab border top width (0 = none)
da_DK: Fanebladets øverste bredde (0 = ingen)

en: Tab collaps icon color
da_DK: Ikonfarve på faneblad

en: Tab collapse icon color
da_DK: Ikonfarve på faneblad

en: Tab padding
da_DK: Tab polstring

en: Tab text align
da_DK: Fanetekstjustering

en: Tablet preview
da_DK: Eksempel på tablet

en: Tabs
da_DK: Faner

en: Tabs (default)
da_DK: Faner (standard)

en: Tabs/Accordion
da_DK: Faner / Harmonika

en: Tagline for your blog; set in General Options
da_DK: Tagline til din blog; indstilles i Generelle indstillinger

en: Tags (post_tag)
da_DK: Mærker (post_tag)

en: Tags/Keywords
da_DK: Tags/søgeord

en: Take the shortcode and place it anywere!
da_DK: Tag kortkoden, og placer den overalt!

en: Tax behavior
da_DK: Skattemæssig adfærd

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
da_DK: Skattekategorikode-id. %sFind en skattekategori%s. Din standardskattekategori bruges, hvis du ikke angiver en, når du opretter en transaktion med Stripe Tax aktiveret. Du kan opdatere dette i dine %stax-indstillinger%s.

en: Tax rates:
da_DK: Skattesatser:

en: Taxonomy slug
da_DK: Taxonomisnegl

en: Text Editor Settings
da_DK: Teksteditorindstillinger

en: Text alignment
da_DK: Tekstjustering

en: Text area
da_DK: Tekstområde

en: Text field
da_DK: Tekstfelt

en: Text field (default)
da_DK: Tekstfelt (standard)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
da_DK: Tekst på venstre side af farvevælgeren (efterlad tom for ingen tekst)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
da_DK: Tekst på venstre side af vippeknappen (lad tomt være uden tekst)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
da_DK: Tekst på højre side af farvevælgeren (lad tomt være uden tekst)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
da_DK: Tekst på højre side af vippeknappen (efterlad tom for ingen tekst)

en: Thank you for contacting us!
da_DK: Tak fordi du kontaktede os!

en: Thank you message
da_DK: Tak besked

en: Thank you page (return URL)
da_DK: Tak-side (retur-URL)

en: Thank you title
da_DK: Tak titel

en: Thank you!
da_DK: Tak skal du have!

en: Thanks Description
da_DK: Tak beskrivelse

en: Thanks Title
da_DK: Tak titel

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
da_DK: Takmargener i px (øverst til højre nederst til venstre)

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
da_DK: API-nøglen vil blive brugt til Google Map-elementet, Autofuldførelse af adresse og andre funktioner relateret til Google Maps API

en: The CVC number is incorrect.
da_DK: CVC-nummeret er forkert.

en: The ID of the user where the post will belong to
da_DK: ID'et på den bruger, hvor indlægget skal tilhøre

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
da_DK: IETF-sprogmærket for lokaliteten Checkout vises i. Hvis den er tom eller automatisk, bruges browserens lokalitet.

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
da_DK: Liste-id'et ser ud til at være ugyldigt. Sørg for, at du har indtastet for at rette liste-id'et.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
da_DK: Den indtastede PIN-kode er forkert. Denne afvisningskode gælder kun for betalinger foretaget med en kortlæser.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
da_DK: Den indtastede PIN-kode er forkert. Denne afvisningskode gælder kun for betalinger foretaget med en kortlæser.

en: The Place's full address
da_DK: Stedets fulde adresse

en: The Place's phone number in international format
da_DK: Stedets telefonnummer i internationalt format

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
da_DK: Stedets telefonnummer, formateret i henhold til nummerets regionale konvention

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
da_DK: Den URL, som kunden vil blive dirigeret til, hvis de beslutter sig for at annullere betalingen og vende tilbage til din hjemmeside.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
da_DK: Den URL, som PayPal sender oplysninger om betalingen til, i form af meddelelser om øjeblikkelig betalingsmeddelelse.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
da_DK: Den URL, som Stripe skal sende kunder til, når betalingen eller opsætningen er fuldført. Hvis du gerne vil bruge oplysninger fra den vellykkede Checkout-session på din side, skal du læse vejledningen om tilpasning af din successide.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
da_DK: Postnummeret er forkert.

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
da_DK: Adressen angivet med automatiske udfyldningsvariable tilsidesætter PayPal-medlemmets gemte adresse. Købere ser de adresser, du sender ind, men de kan ikke redigere dem. PayPal viser ikke adresser, hvis de er ugyldige eller udeladt.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
da_DK: Det tilladte antal PIN-forsøg er overskredet.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
da_DK: Det beløb, der skal tilføjes eller fratrækkes, når der klikkes på knappen

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
da_DK: Områdenummeret for amerikanske telefonnumre eller landekoden for telefonnumre uden for USA.

en: The author page (front-end)
da_DK: Forfattersiden (front-end)

en: The author profile (backend)
da_DK: Forfatterprofilen (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
da_DK: Det autoritative websted for dette sted, såsom en virksomheds hjemmeside

en: The blog's home web address; set in General Options
da_DK: Blogens hjemmeadresse; indstilles i Generelle indstillinger

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
da_DK: Kortet kan ikke bruges til at foretage denne betaling (det er muligt, at det er blevet meldt tabt eller stjålet).

en: The card does not support the specified currency.
da_DK: Kortet understøtter ikke den angivne valuta.

en: The card does not support this type of purchase.
da_DK: Kortet understøtter ikke denne type køb.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
da_DK: Kortet er blevet afvist, da det kræver en pinkode.

en: The card has been declined for an unknown reason.
da_DK: Kortet er blevet afvist af ukendt årsag.

en: The card has expired.
da_DK: Kortet er udløbet.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
da_DK: Kortet har ikke tilstrækkelige midler til at gennemføre købet.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
da_DK: Kortudstederen kunne ikke nås, så betalingen kunne ikke godkendes.

en: The card number is incorrect.
da_DK: Kortnummeret er forkert.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
da_DK: Det kort eller den konto, kortet er forbundet til, er ugyldigt.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
da_DK: Kortet blev afvist, da transaktionen kræver godkendelse.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
da_DK: Kattens taksonominavn (f.eks. kategori eller produktkat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
da_DK: Debiteringsforsøget for abonnementet mislykkedes. Prøv venligst med en ny betalingsmetode

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
da_DK: Kombinationen brugernavn, adgangskode og aktiveringskode er forkert!

en: The conditions that this element should listen to.
da_DK: Betingelserne, som dette element skal lytte til.

en: The confirmation subject for this email
da_DK: Bekræftelsesemnet for denne e-mail

en: The content type to use for this email
da_DK: Den indholdstype, der skal bruges til denne e-mail

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
da_DK: Indholdstypen, der skal bruges til denne e-mail.%sEksempel: UTF-8 eller ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
da_DK: Prisen for forsendelse af hver ekstra enhed af denne vare.

en: The cost of shipping this item.
da_DK: Prisen for forsendelse af denne vare.

en: The current theme's name; set in Presentation
da_DK: Det aktuelle temas navn; indstillet i Præsentation

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
da_DK: Kunden har overskredet saldoen eller kreditgrænsen på deres kort.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
da_DK: Kunden har overskredet saldoen eller kreditgrænsen på deres kort.

en: The customer has not entered their payment method.
da_DK: Kunden har ikke indtastet deres betalingsmetode.

en: The customer must use another card or method of payment.
da_DK: Kunden skal bruge et andet kort eller betalingsmetode.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
da_DK: Kunden skal tjekke med udstederen, om kortet kan bruges til den angivne valutatype.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
da_DK: Kunden skal kontakte deres kortudsteder for mere information.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
da_DK: Kunden skal kontakte deres kortudsteder for at kontrollere, at kortet fungerer korrekt.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
da_DK: Kunden skal kontakte deres kortudsteder for at sikre, at deres kort kan bruges til at foretage denne type køb.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
da_DK: Kunden skal kontakte deres kortudsteder for at få flere oplysninger.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
da_DK: Kunden skal prøve igen og autentificere deres kort, når du bliver bedt om det under transaktionen.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
da_DK: Kunden skal prøve igen ved at indsætte sit kort og indtaste en pinkode.

en: The customer should try again using the correct CVC.
da_DK: Kunden bør prøve igen med den korrekte CVC.

en: The customer should try again using the correct PIN.
da_DK: Kunden skal prøve igen med den korrekte PIN-kode.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
da_DK: Kunden skal prøve igen ved at bruge det korrekte faktureringspostnummer.

en: The customer should try again using the correct card number.
da_DK: Kunden skal prøve igen med det korrekte kortnummer.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
da_DK: Kunden bør prøve igen med den korrekte udløbsdato.

en: The customer should use an alternative payment method.
da_DK: Kunden bør bruge en alternativ betalingsmetode.

en: The customer should use another card.
da_DK: Kunden skal bruge et andet kort.

en: The default for this value is 5 seconds
da_DK: Standardværdien for denne værdi er 5 sekunder

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
da_DK: Leveringstjenesten, der sendte et fysisk produkt, såsom Fedex, UPS, USPS osv.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
da_DK: Varigheden for fejlmeddelelser til pop op i millisekunder.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
da_DK: Varighedstiden beregnes ud fra det tidspunkt, der vises først i rullemenuen

en: The email address where emails are sent to
da_DK: Den e-mail-adresse, hvor e-mails sendes til

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
da_DK: Den e-mail-adresse, som brugeren vil svare på (lad blank for at bruge indstillingen 'Fra e-mail').

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
da_DK: E-mail-adressen, som e-mails sendes fra.%s(hvis du støder på problemer med at modtage e-mails, prøv at bruge info@%s).%sHvis du bruger en e-mail-udbyder (Gmail, Yahoo, Outlook.com osv.), bør den være e-mailadressen på den konto.

en: The email message.
da_DK: E-mail-beskeden.

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
da_DK: E-mail-beskeden. Du kan bruge {activation_code} og {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
da_DK: E-mail-beskeden. Du kan bruge {user_login}, {register_generated_password} og {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
da_DK: Det estimerede interval for, hvor lang tid forsendelsen vil tage, beregnet til at kunne vises for kunden.

en: The expiration year invalid.
da_DK: Udløbsåret er ugyldigt.

en: The fields that should be populated with the address data.
da_DK: Felterne, der skal udfyldes med adressedataene.

en: The filename of the attachment
da_DK: Filnavnet på den vedhæftede fil

en: The following information has been send by the submitter:
da_DK: Følgende oplysninger er sendt af indsenderen:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
da_DK: Formularen indsendes ikke, ingen e-mail sendes, og ingen kontaktperson vil blive gemt. Kun PDF-filen vil blive genereret og downloadet til testformål.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
da_DK: Det firecifrede telefonnummer til amerikanske telefonnumre.

en: The height to set the editor in pixels
da_DK: Højden for at indstille editoren i pixels

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
da_DK: Sproget der skal bruges. Dette påvirker navnene på kontroller, copyright-meddelelser, kørselsvejledninger og kontroletiketter samt svar på serviceanmodninger. Liste over understøttede sprogkoder: %sUnderstøttede sprog%s

en: The logic/method of the validation.
da_DK: Valideringens logik / metode.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
da_DK: Den nedre grænse for det estimerede interval. Hvis tom, repræsenterer ingen nedre grænse.

en: The maximum amount
da_DK: Det maksimale beløb

en: The message to display to locked out users
da_DK: Beskeden, der skal vises til låste brugere

en: The message to display to none logged in users
da_DK: Beskeden skal vises for ingen loggede brugere

en: The message to display when an incorrect password was entered
da_DK: Meddelelsen, der skal vises, når en forkert adgangskode blev indtastet

en: The minimum amount
da_DK: Minimumsbeløbet

en: The mode of the Checkout Session
da_DK: Tilstanden for Checkout-sessionen

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
da_DK: Den mest avancerede, fleksible og brugervenlige formbygger til WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
da_DK: Navnet på forsendelsesprisen, beregnet til at kunne vises for kunden. Dette vises på CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
da_DK: Navnet, som brugeren vil svare på (efterlad tomt for at bruge indstillingen 'Fra navn').

en: The name which emails are sent from.
da_DK: Navnet, som e-mails sendes fra.

en: The number of intervals between subscription billings.
da_DK: Antallet af intervaller mellem abonnementsfaktureringer.

en: The number of months to show at once
da_DK: Antallet af måneder, der skal vises på én gang

en: The order the post should be displayed in
da_DK: Den rækkefølge, indlægget skal vises i

en: The password to access the post
da_DK: Adgangskoden for at få adgang til indlægget

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
da_DK: Betalingsbeløbet er ugyldigt eller overstiger det tilladte beløb.

en: The payment cannot be authorized.
da_DK: Betalingen kan ikke godkendes.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
da_DK: Betalingen kunne ikke behandles af udstederen af en ukendt årsag.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
da_DK: Betalingen er gennemført, og pengene er blevet tilføjet til din kontosaldo.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
da_DK: Betalingen er blevet afvist, da Stripe har mistanke om, at det er svigagtigt.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
da_DK: Betalingen er blevet afvist, fordi den matcher en værdi på Stripe-brugerens blokeringsliste.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
da_DK: Betalingen er blevet afvist, fordi kortet er meldt tabt.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
da_DK: Betalingen er blevet afvist, fordi kortet er meldt stjålet.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
da_DK: Betalingen mislykkedes. Dette sker kun, hvis betalingen er foretaget fra din kundes bankkonto.

en: The payment is not permitted.
da_DK: Betalingen er ikke tilladt.

en: The payment is pending.
da_DK: Betalingen afventer.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
da_DK: Betalingen bør forsøges igen. Hvis det stadig ikke kan behandles, skal kunden kontakte deres kortudsteder.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
da_DK: Betalingen bør forsøges igen. Hvis det stadig ikke kan behandles, så prøv igen senere.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
da_DK: Betalingen blev nægtet. Dette sker kun, hvis betalingen tidligere var afventende på grund af en af årsagerne anført for variablen pending_reason eller Fraud_Management_Filters_x variablen.

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
da_DK: Indlægsformatet (fx: citat, galleri, lyd osv.)

en: The post tags
da_DK: Indlægsmærkerne

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
da_DK: Indlægstypen %1$s ser ikke ud til at eksistere. %2$sedit%3$s venligst din formular og prøv igen

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
da_DK: Prisen eller beløbet for produktet, tjenesten eller bidraget, ikke inklusive forsendelse, håndtering eller skat. Hvis du udelader denne variabel fra Køb nu- eller Doner-knapperne, indtaster købere deres eget beløb på betalingstidspunktet.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
da_DK: Regionskoden, der skal bruges. Dette ændrer kortets adfærd baseret på et givet land eller territorium. Regionsparameteren accepterer Unicode-region-undertag-id'er, som (generelt) har en en-til-en-tilknytning til landekode Top-Level Domains (ccTLD'er). De fleste Unicode-regionidentifikatorer er identiske med ISO 3166-1-koder, med nogle bemærkelsesværdige undtagelser. For eksempel er Storbritanniens ccTLD "uk" (svarende til domænet .co.uk), mens dets region-id er "GB".

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
da_DK: Resultatet udtrykkes i meter. Indtast det unikke feltnavn, fx: total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
da_DK: Resultatet udtrykkes i sekunder. Indtast det unikke feltnavn, fx: total_traveltime

en: The shipping rate options to apply to this Session.
da_DK: Mulighederne for forsendelsespris, der gælder for denne session.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
da_DK: Den specifikke årsag til afslaget bør ikke rapporteres til kunden. I stedet skal det præsenteres som en generisk tilbagegang.

en: The steps the slider makes when sliding
da_DK: De trin, som skyderen gør, når de glider

en: The subject for this email
da_DK: Emnet for denne e-mail

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
da_DK: Abonnementets beskrivelse, beregnet til at kunne vises for kunden.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
da_DK: Taggets taksonominavn (f.eks.: post_tag eller product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
da_DK: Taksonomien %1$s ser ikke ud til at eksistere. %2$sedit%3$s venligst din formular og prøv igen

en: The thickness of the signature when drawing
da_DK: Tykkelsen af signaturen ved tegning

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
da_DK: Det trecifrede præfiks for amerikanske telefonnumre eller hele telefonnummeret for telefonnumre uden for USA, eksklusive landekode.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
da_DK: Tiden i sekunder, før forbindelsen afbrydes, og en fejl returneres.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
da_DK: Den tid, der skal vises først i rullelisten (Minimumtid)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
da_DK: Den tid, der skal vises sidst i rullelisten (Maksimal tid)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
da_DK: Værktøjstip vises, så snart brugeren svæver over marken med sin mus.

en: The total of times a user can click the "+" icon
da_DK: Det samlede antal gange, som en bruger kan klikke på ikonet "+"

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
da_DK: Sporingsnummeret for et fysisk produkt, hentet fra leveringstjenesten. Hvis der blev genereret flere sporingsnumre for dette køb, skal du adskille dem med kommaer.

en: The types of place results to return
da_DK: De typer stedresultater, der skal returneres

en: The unit of measure if weight is specified.
da_DK: Måleenheden, hvis vægt er angivet.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
da_DK: Den øvre grænse for det estimerede interval. Hvis den er tom, repræsenterer den ingen øvre grænse, dvs. uendelig.

en: The value for your hidden field.
da_DK: Værdien for dit skjulte felt.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
da_DK: Den værdi, feltet skal have, før dette felt bliver synligt.

en: Theme & colors
da_DK: Tema og farver

en: Theme & styles
da_DK: Tema og stilarter

en: Theme style
da_DK: Tema stil

en: Theme styles
da_DK: Temastiler

en: Third choice
da_DK: Tredje valg

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
da_DK: Dette giver dig mulighed for at returnere alderen, måneder eller dage baseret på fødselsdatoen

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
da_DK: Dette giver dig mulighed for at hente indgangsdata fra en anden form og autopopulere dem inde i denne formular.

en: This authorization has been voided.
da_DK: Denne tilladelse er blevet annulleret.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
da_DK: Denne godkendelse er udløbet og kan ikke fanges.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
da_DK: Dette kan være et tekstfelt eller skjult felt (tilføj ikke parentes før og efter).

en: This content will be placed after the body content of the email.
da_DK: Dette indhold placeres efter kroppens indhold i e-mailen.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
da_DK: Dette indhold placeres efter bekræftelses-e-mail-kroppen.

en: This content will be placed before the body content of the email.
da_DK: Dette indhold placeres før kroppens indhold i e-mailen.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
da_DK: Dette indhold placeres før bekræftelses-e-mail-kroppen.

en: This form is no longer available
da_DK: Denne formular er ikke længere tilgængelig

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
da_DK: Dette er skifteetiketten, når brugeren deaktiverer skifteelementet

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
da_DK: Dette er skifteetiketten, når brugeren aktiverede skifteelementet

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
da_DK: Dette er skifteværdien, når brugeren deaktiverer skifteelementet

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
da_DK: Dette er skifteværdien, når brugeren aktiverede skifteelementet

en: This mail was send from
da_DK: Denne mail blev sendt fra

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
da_DK: Dette gør det lettere at holde styr på dine sektioner, når du bygger formularer

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
da_DK: Denne meddelelse vil blive vist, hvis fortegnelsen ikke er synlig for brugeren

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
da_DK: Denne meddelelse vil blive vist, hvis der ikke er resultater baseret på det aktuelle filter

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
da_DK: Denne meddelelse vil blive vist for brugeren, hvis en post med samme titel allerede eksisterer baseret på ovenstående konfiguration

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
da_DK: Denne meddelelse vil kun blive vist, hvis absolut nul resultater er tilgængelige for den aktuelle bruger.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
da_DK: Dette fungerer kun for indloggede brugere, eller når $ _GET eller $ _POST indeholder en nøgle [contact_entry_id] med post-ID'et (i så fald er "form ID" -indstillingen forældet)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
da_DK: Dette virker kun, hvis en af følgende er brugt/aktiveret:%1$s- Du aktiverede "Hent formulardata fra brugernes sidste indsendelse"%1$s- Din formular indeholder et søgefelt, der søger i kontaktposter baseret på deres titel; %1$s- Når $_GET eller $_POST indeholder en nøgle [contact_entry_id] med indgangs-id'et;%1$s- Når du har et skjult felt ved navn "hidden_contact_entry_id" med tagget {user_last_entry_id} angivet som standardværdi;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
da_DK: Denne mulighed er kun nyttig, når du betinget skjuler feltet user_login eller user_email

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
da_DK: Denne mulighed er påkrævet, så Super Forms ved, hvordan man beregner afstanden

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
da_DK: Denne profil er blevet suspenderet, og der vil ikke blive opkrævet yderligere beløb.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
da_DK: Denne tilbagevendende betalingsplan er blevet annulleret og kan ikke genaktiveres. Der vil ikke blive foretaget flere tilbagevendende betalinger.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
da_DK: Denne indstilling fungerer kun, når filer er gemt i et sikkert bibliotek uden for wp-indholdsmappen. Lad det være tomt for at tillade enhver logget bruger at downloade filerne.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
da_DK: Denne indstilling fungerer kun, når filer er gemt i et sikkert bibliotek uden for wp-indholdsmappen. Når dette er aktiveret, forhindrer dette nogen autoriseret download af filer. Brugere skal være logget ind, før de kan downloade filerne.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
da_DK: Denne værdi tilsidesætter vægtværdierne for individuelle varer. Hvis profilbaserede forsendelsespriser er konfigureret med et vægtgrundlag, bruger PayPal denne værdi til at beregne forsendelsesomkostningerne for betalingen.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
da_DK: Denne variabel er ikke mængdespecifik. Samme håndteringsomkostning gælder, uanset antallet af varer på ordren.

en: This will add a marker for the address location on the map
da_DK: Dette tilføjer en markør for adresseplaceringen på kortet

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
da_DK: Dette tilføjer et spørgsmålstegn med en værktøjstip (lad tomt være uden ikon for spørgsmål)

en: This will apply a right to left layout for your emails
da_DK: Dette gælder et layout fra højre til venstre for dine e-mails

en: This will attach a CSV file to the admin email
da_DK: Dette vil vedhæfte en CSV-fil til administratorens e-mail

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
da_DK: Dette konverterer linjeskift automatisk til [br /] tags

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
da_DK: Dette konverterer linjeskift til [br /] - tag i HTML-e-mails

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
da_DK: Dette konverterer linjeskift til [br /] tags i HTML-e-mails

en: This will create a new site within your wordpress site network
da_DK: Dette vil oprette et nyt websted inden for dit wordpress-webstedsnetværk

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
da_DK: Dette deaktiverer dit plugin til dette domæne. Klik på OK, hvis du er sikker på at fortsætte!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
da_DK: Dette sletter alle dine aktuelle indstillinger. Klik på OK, hvis du er sikker på at fortsætte!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
da_DK: Dette sletter din nuværende status. Inden du fortsætter, skal du bekræfte, at du vil slette alle elementer og indsætte denne eksempelformular!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
da_DK: Dette bestemmer, om tekstafstanden returneres i meter eller miles

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
da_DK: Dette vil generere en ny adgangskode, så snart brugerkontoen er blevet godkendt

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
da_DK: Dette forhindrer alle indstillinger i at blive sendt (normalt behøver du ikke disse til din Zap)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
da_DK: Dette forhindrer browser i automatisk at autopopulere et felt, når brugeren begynder at skrive med tidligere indsendte data

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
da_DK: Dette forhindrer, at tomme værdier gemmes i kontaktindgangen

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
da_DK: Dette forhindrer rulleeffekt, når der blev fundet en fejl for det aktuelle trin

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
da_DK: Dette forhindrer rulleeffekt, når der klikkes på knappen Næste eller Forrige

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
da_DK: Dette forhindrer, at det første element automatisk fokuseres, når denne multidel bliver aktiv

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
da_DK: Dette vil prioritere søgeresultater inden for den angivne region. Regionsparameteren accepterer Unicode-region-undertag-id'er, som (generelt) har en en-til-en-tilknytning til landekode Top-Level Domains (ccTLD'er). De fleste Unicode-regionidentifikatorer er identiske med ISO 3166-1-koder, med nogle bemærkelsesværdige undtagelser. For eksempel er Storbritanniens ccTLD "uk" (svarende til domænet .co.uk), mens dets region-id er "GB".

en: This will save a subscriber for MailPoet
da_DK: Dette vil gemme en abonnent på MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
da_DK: Dette vil gemme en abonnent til Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
da_DK: Dette vil gemme den indtastede e-mail af brugeren som abonnentens e-mailadresse

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
da_DK: Dette fjerner alle felter, der ikke udfyldes af brugeren

en: Thousand separator
da_DK: Tusind separator

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
da_DK: Tre-bogstavs ISO-kode for valutaen, f.eks.: USD, AUD, EUR. Liste over %sunderstøttede valutaer%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
da_DK: Tre-bogstavs ISO valutakode, f.eks. USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
da_DK: Tre bogstaver ISO valutakode. Skal være en %sunderstøttet valuta%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
da_DK: Tærskel for begivenheden "keyup", inden kroge affyres (i millisekunder)

en: Thu
da_DK: Tor

en: Thursday
da_DK: torsdag

en: Till date
da_DK: Til dato

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
da_DK: Indtil dato (åååå-mm-dd): Vis pop op-vinduet inden for et bestemt datointerval

en: Time
da_DK: Tid

en: Timeout (seconds)
da_DK: Timeout (sekunder)

en: Title
da_DK: Titel

en: Title color
da_DK: Titelfarve

en: Title for blog
da_DK: Titel til blog

en: Title line-height in pixels (0 = none)
da_DK: Titellinjehøjde i pixels (0 = ingen)

en: Title size in pixels (0 = none)
da_DK: Titelstørrelse i pixels (0 = ingen)

en: Title weight (0 = none)
da_DK: Titelvægt (0 = ingen)

en: To delete this entry you must be logged in.
da_DK: For at slette denne post skal du være logget ind.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
da_DK: Hvis du vil bruge en sidehoved og sidefod til din PDF, kan du redigere ethvert element (inklusive kolonner) og navigere til afsnittet "PDF-indstillinger". Her kan du definere, om elementet skal bruges som sidehoved eller sidefod. Bemærk, at du kun kan bruge et sidehoved eller sidefodselement. For at tilføje flere elementer skal du bruge en kolonne i stedet.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
da_DK: For at bruge for eksempel Raleway google font kan du indtaste: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
da_DK: Skift alle felter

en: Toggle button background (off)
da_DK: Slå knapbaggrund til (fra)

en: Toggle button background (on)
da_DK: Skift knapbaggrund (til)

en: Toggle button colors
da_DK: Skift knapfarver

en: Toggle button font (off)
da_DK: Skift skrifttype til knappen (fra)

en: Toggle button font (on)
da_DK: Skift skrifttype til knappen (til)

en: Toggle field
da_DK: Skift felt

en: Toggle start value (default status)
da_DK: Skift startværdi (standardstatus)

en: Tooltip Arrow Background
da_DK: Værktøjstip pil baggrund

en: Tooltip Arrow Border
da_DK: Værktøjstip pilkant

en: Tooltip Background
da_DK: Værktøjstip baggrund

en: Tooltip Border
da_DK: Værktøjstip kant

en: Tooltip Colors
da_DK: Værktøjstip farver

en: Tooltip Font
da_DK: Værktøjstip skrifttype

en: Tooltip text
da_DK: Tekst til værktøjstip

en: Top
da_DK: Top:

en: Top and Left
da_DK: Top og venstre

en: Top and Right
da_DK: Top og højre

en: Top left
da_DK: Øverst til venstre

en: Top right
da_DK: øverst til højre

en: Total
da_DK: i alt

en: Track color
da_DK: Sporfarve

en: Track form submissions with Google Analytics
da_DK: Spor formularindsendelser med Google Analytics

en: Tracking Events
da_DK: Sporing af begivenheder

en: Tracking number (optional)
da_DK: Sporingsnummer (valgfrit)

en: Transaction
da_DK: Transaktion

en: Transaction Details
da_DK: overførselsdetaljer

en: Transaction ID
da_DK: Transaktions ID

en: Transactions
da_DK: Transaktioner

en: Transfer after this element
da_DK: Overfør efter dette element

en: Transfer this element (also works across forms)
da_DK: Overfør dette element (fungerer også på tværs af formularer)

en: Translate countries by its given iso code
da_DK: Oversæt lande ved deres givne iso-kode

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Trash
da_DK: Affald

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
da_DK: Rejsetilstand (specificerer hvilken transportform, der skal bruges ved beregning af retninger)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
da_DK: Prøveperiode i dage (virker kun, når tilstanden er indstillet til "abonnement")

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
da_DK: Udløs kun, når alle eller en af nedenstående betingelser matchede deres værdi.

en: Tue
da_DK: Tir

en: Tuesday
da_DK: tirsdag

en: Turkish
da_DK: tyrkisk

en: U.S. state
da_DK: amerikanske stat

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
da_DK: URL på din login-side, hvor du placerede login-formularen, her kan brugere bekræfte deres e-mailadresse

en: US State
da_DK: Amerikanske stat

en: Ukrainian
da_DK: Ukrainsk

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
da_DK: Kunne ikke indlæse indhold. Opdater siden eller prøv igen senere.

en: Unable to submit form, session expired!
da_DK: Formularen kunne ikke indsendes, sessionen er udløbet!

en: Unable to switch language, session expired!
da_DK: Kan ikke skifte sprog, sessionen er udløbet!

en: Uncaptured
da_DK: Ufanget

en: Undo last change
da_DK: Fortryd den sidste ændring

en: Unique code
da_DK: Unik kode

en: Unique code generation
da_DK: Unik kodegenerering

en: Unique field name
da_DK: Unikt feltnavn

en: Unique field name (required)
da_DK: Unikt feltnavn (påkrævet)

en: Unique field name may not be empty!
da_DK: Unikt feltnavn er muligvis ikke tomt!

en: Unit
da_DK: Enhed

en: Unit amount
da_DK: Enhedsbeløb

en: Unit.
da_DK: Enhed.

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unread
da_DK: Ulæst

en: Unsubscribed
da_DK: Afmeldt

en: Until
da_DK: Så længe

en: Update
da_DK: Opdatering

en: Update Element
da_DK: Opdater element

en: Update all
da_DK: Opdater alle

en: Update based on user ID (user_id)
da_DK: Opdatering baseret på bruger-id (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
da_DK: Opdater betinget logik, {tags} og variable felter dynamisk

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
da_DK: Opdater kontaktindtastningsdata (hvis kontaktindgang blev fundet)

en: Update current logged in user
da_DK: Opdater den nuværende loggede bruger

en: Update custom user meta
da_DK: Opdater tilpasset brugermeta

en: Update user based on user_id field or GET or POST
da_DK: Opdater bruger baseret på user_id felt eller GET eller POST

en: Upload CSV file
da_DK: Upload CSV-fil

en: Upload a file to send as attachment
da_DK: Upload en fil, der skal sendes som vedhæftet fil

en: Upload a logo to use for this email template
da_DK: Upload et logo til brug for denne e-mailskabelon

en: Upload failed
da_DK: Upload fejlede

en: Upload limit reached!
da_DK: Uploadgrænsen er nået!

en: Upload size limit reached!
da_DK: Uploadstørrelsesgrænse nået!

en: Uploading files...
da_DK: Uploader filer...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
da_DK: Når du vælger landekoden, vil en pladsholder for det korrekte telefonnummerformat blive vist

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
da_DK: Brug %shttps://jsonlint.com/%s, hvis du ikke kan finde fejlen.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
da_DK: Brug 24-timers format fx: 13:00, 09:30 osv.

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
da_DK: Brug CTRL eller SHIFT til at vælge flere roller

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
da_DK: Brug en brugerdefineret e-mail-krop. Brug {loop_fields} til at hente sløjfen.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
da_DK: Brug en brugerdefineret sløjfe. Brug {loop_label} og {loop_value} til at hente værdier.

en: Use a password to protect the form
da_DK: Brug en adgangskode til at beskytte formularen

en: Use an existing product ID which the price will belong to
da_DK: Brug et eksisterende produkt-id, som prisen vil tilhøre

en: Use as PDF footer
da_DK: Brug som PDF-sidefod

en: Use as PDF header
da_DK: Brug som PDF-overskrift

en: Use custom HTML and CSS when printing
da_DK: Brug tilpasset HTML og CSS, når du udskriver

en: Use custom button settings or the default form button settings?
da_DK: Brug brugerdefinerede knapindstillinger eller standardformatknappens indstillinger?

en: Use custom headers
da_DK: Brug tilpassede overskrifter

en: Use custom padding
da_DK: Brug tilpasset polstring

en: Use headers defined for Admin emails (default)
da_DK: Brug overskrifter defineret til administrator-e-mails (standard)

en: Use headers defined for Confirmation emails
da_DK: Brug overskrifter defineret til bekræftelsesmails

en: Use image button instead of text button
da_DK: Brug billedknappen i stedet for tekstknappen

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
da_DK: Brug det som udgangspunkt, men du kan tilpasse kolonnerne

en: Use minimal editor config
da_DK: Brug minimal redigeringskonfiguration

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
da_DK: Brug tal til at angive dage, der skal ekskluderes adskilt af kommaer, f.eks.: 0,1,2%sHvor: 0 = søndag og 1 = mandag osv.

en: Use the adaptive positioning by default
da_DK: Brug den adaptive positionering som standard

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
da_DK: Brug standard wp_mail () eller brug SMTP til at sende e-mails

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
da_DK: Brug dette felt til valgfrit at gemme en forklaring af abonnementet til gengivelse i Stripe-hostede overflader.

en: Use this to add some extra styles for this element.
da_DK: Brug dette til at tilføje nogle ekstra stilarter til dette element.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
da_DK: Bruges til at identificere dit fakturanummer for dette køb.

en: Use your own custom regex to validate this field
da_DK: Brug din egen brugerdefinerede regex til at validere dette felt

en: Use {tags} if needed
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
da_DK: Brug {tags} om nødvendigt%sPlacer hver bredde- og længdegrad på en ny linje adskilt af rør, f.eks.: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt, adskil hver tilstand med komma. Gyldige værdier er: BUS, JERNBANE, SUBWAY, TRAIN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt, gyldige tilstande er: KØRSEL, Cykling, TRANSIT, GÅR

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt, du kan også bruge tredjeparts [shortcodes], hvis det er nødvendigt. Men bemærk, at hvis du bruger {tags} i kombination med [shortcodes] fra tredjeparter, kan dette medføre problemer med initialiserede DOM-elementer. Dette skyldes, at når du bruger {tags}, opdateres HTML'en for at afspejle værdiforandringen i et felt, hvilket får HTML til at blive genindlæst og mister eventuelle initialiserede DOM-elementer. Bedste praksis ville være at ikke blande {tags} og [shortcodes] i et enkelt HTML-element.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Eksempelværdier er: nl (for Holland), es (for Spanien), de (for Tyskland), uk (for Storbritannien)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Eksempelværdier er: us (for USA), nl (for Holland), es (for Spanien), de (for Tyskland), uk (for Storbritannien)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Skal være en værdi mellem 1 og 20 (højere betyder mere zoom ind)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Sørg for ikke at medtage placeringen 'Oprindelse' og 'Destination' i dine waypoints. Sæt hvert waypoint på en ny linje. Formateret således: {location}|{stopover}
    Hvor 'placering' er adressen eller LatLng, og 'mellemlanding' enten er 'sandt' eller 'falsk', hvor 'sandt' angiver, at waypointet er et stop på ruten, hvilket har den virkning, at ruten opdeles i to ruter. Eksempelværdier:
    Adresse 1, by, land|falsk
    Adresse 2, by2, land|sandt
    Adresse 3, by3, land|falsk
    Adresse 4, by4, land|falsk

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Sæt hvert waypoint på en ny linje. Formateret således: {location}|{stopover}
    Hvor 'placering' er adressen eller LatLng, og 'mellemlanding' enten er 'sandt' eller 'falsk', hvor 'sandt' angiver, at waypointet er et stop på ruten, hvilket har den virkning, at ruten opdeles i to ruter. Eksempelværdier:
    Adresse 1, by, land|falsk
    Adresse 2, by2, land|sandt
    Adresse 3, by3, land|falsk
    Adresse 4, by4, land|falsk

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Gyldige værdier er: FEWER_TRANSFERS eller LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Gyldige værdier er: METRIC eller IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Gyldige værdier er: bestguess, pessimistisk eller optimistisk

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Gyldige værdier er: sandt eller falsk

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
da_DK: Brug {tags}, hvis det er nødvendigt. Gyldige værdier er: sandt eller falsk. Når det er aktiveret, vises ikke standardknapperne på kortet

en: Use {tags} to define the returned Label per row
da_DK: Brug {tags} til at definere den returnerede etiket pr. Række

en: Use {tags} to define the returned Value per row
da_DK: Brug {tags} til at definere den returnerede værdi pr. Række

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
da_DK: Bruges til IPN (Instant betalingsmeddelelser), når betalingen bekræftes af paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
da_DK: Nyttigt til eksterne plugins såsom WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
da_DK: Nyttigt til eksterne plugins såsom WooCommerce. Eksempel: 'feltnavn|metanøgle' (hver på en ny linje)

en: User
da_DK: Bruger

en: User Form locker / submission limit
da_DK: Brugerformular locker / indsendelsesgrænse

en: User ID
da_DK: bruger ID

en: User ID's:
da_DK: Bruger-id'er:

en: User Registered (registration date)
da_DK: Brugerregistreret (registreringsdato)

en: User Status
da_DK: Brugerstatus

en: User URL (website)
da_DK: Bruger-URL (websted)

en: User did not upload any files
da_DK: Brugeren uploader ingen filer

en: User display name
da_DK: Brugerens displaynavn

en: User email
da_DK: Bruger-e-mail

en: User input will automatically be converted into uppercase text
da_DK: Brugerinput konverteres automatisk til store bogstaver

en: User login status after registration
da_DK: Bruger login status efter registrering

en: User nicename
da_DK: Brugernavn

en: User role
da_DK: Brugerrolle

en: User roles:
da_DK: Brugerroller:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
da_DK: Bruger, der annullerer betaling, vil blive omdirigeret til denne URL

en: User username
da_DK: Brugernavn

en: User will be redirected to this URL after making a payment
da_DK: Brugeren vil blive omdirigeret til denne URL efter at have foretaget en betaling

en: User:
da_DK: Bruger:

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username or E-mail address already exists, please try again
da_DK: Brugernavn eller e-mail-adresse findes allerede, prøv venligst igen

en: Users (wp_users)
da_DK: Brugere (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
da_DK: Brugere vil modtage en bekræftelses-e-mail, før de abonnerer

en: VIP status for subscriber
da_DK: VIP-status for abonnent

en: Validate the field when the following conditions are met.
da_DK: Valider feltet, når følgende betingelser er opfyldt.

en: Validation
da_DK: Validering

en: Validation error message
da_DK: Valideringsfejlmeddelelse

en: Value
da_DK: Værdi

en: Value (must be greater than 0)
da_DK: Værdi (skal være større end 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
da_DK: Værdi større end 0 og mindre eller lig med 100, der repræsenterer den rabat, kuponen vil anvende.

en: Variable
da_DK: Variabel

en: Variable field
da_DK: Variabelt felt

en: Verification E-mail Subject
da_DK: Bekræftelse e-mail emne

en: Verify your account
da_DK: Bekræft din konto

en: Vertical / Horizontal display
da_DK: Lodret/vandret display

en: Vertical display ( | )
da_DK: Lodret visning ( | )

en: Vertical tabs
da_DK: Lodrette faner

en: Vietnamese
da_DK: Vietnamesisk

en: View
da_DK: Udsigt

en: View PayPal subscription
da_DK: Se PayPal-abonnement

en: View PayPal transaction
da_DK: Se PayPal-transaktion

en: View Receipt
da_DK: Se kvittering

en: View author
da_DK: Se forfatter

en: View contact entry
da_DK: Se kontaktoplysninger

en: View online invoice
da_DK: Se online faktura

en: View order
da_DK: Se ordre

en: View post
da_DK: Se indlægget

en: View product
da_DK: Se produkt

en: View subscription
da_DK: Se abonnement

en: View template HTML
da_DK: Se skabelon HTML

en: Virtual product
da_DK: Virtuelt produkt

en: Voided
da_DK: annulleret

en: WC Cart Items
da_DK: WC-kurvemner

en: WC Cart Items + Price
da_DK: WC kurv artikler + pris

en: WC Cart Total
da_DK: WC-kurv i alt

en: WC Cart Total (float format)
da_DK: WC-kurv i alt (flydeformat)

en: WC Order
da_DK: WC bestilling

en: WC Order Status
da_DK: WC ordrestatus

en: WC order
da_DK: WC bestilling

en: WC order status
da_DK: WC ordrestatus

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
da_DK: Vent, bliv hos os! Tag dig tid til at udfylde vores formular!?

en: We
da_DK: Vi

en: We couldn't find a user with the given email address!
da_DK: Vi kunne ikke finde en bruger med den angivne e-mailadresse!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
da_DK: Vi kunne ikke finde felterne %1$s og %2$s, som er nødvendige for at registrere en ny bruger. Venligst %3$sedit%4$s din formular og prøv igen

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
da_DK: Vi kunne ikke finde feltet %1$s, som er påkrævet for at beskytte formularen med adgangskode. %2$sedit%3$s venligst din formular og prøv igen

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
da_DK: Vi kunne ikke finde feltet %1$s, som er påkrævet for at nulstille adgangskoder. %2$sedit%3$s venligst din formular og prøv igen

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
da_DK: Vi kunne ikke finde %1$s eller %2$s felterne, som er nødvendige for at logge på en ny bruger. Venligst %3$sedit%4$s din formular og prøv igen

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
da_DK: Vi kunne ikke finde felterne %1$spost_title%2$s og %1$spost_content%2$s, som er nødvendige for at oprette et nyt indlæg. Venligst %3$sedit%4$s din formular og prøv igen

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
da_DK: Vi har sendt dig en ny bekræftelseskode. Tjek din e-mail for at bekræfte din konto!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
da_DK: Vi anbefaler, at du gennemgår din privatlivspolitik og tjekker med dine juridiske kontakter, før du bruger denne funktion. Lær mere om %sindsamling af telefonnumre med Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
da_DK: Vi svarer inden for 24 timer.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
da_DK: Vi svarer inden for 48 timer.
    
    Med venlig hilsen, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
da_DK: Weblog titel; indstilles i Generelle indstillinger

en: Website
da_DK: Internet side

en: Website URL
da_DK: Hjemmeside URL

en: Wed
da_DK: Ons

en: Wednesday
da_DK: onsdag

en: Weekly (every week)
da_DK: Ugentligt (hver uge)

en: Weight of item (leave blank for none)
da_DK: Varens vægt (lad tom for ingen)

en: Welcome back message
da_DK: Velkommen tilbage besked

en: Welcome back {user_login}!
da_DK: Velkommen tilbage {user_login}!

en: Welsh/UK
da_DK: Walisisk / UK

en: Wether or not to draw Polyline on the map
da_DK: Uanset om man skal tegne Polyline på kortet

en: Wether or not to draw Polyline(s)
da_DK: Uanset om der skal tegnes Polyline (r)

en: Wether or not to enable keyword feature
da_DK: Uanset om du vil aktivere søgeordsfunktionen eller ej

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
da_DK: Udelukkende eller ikke for at forhindre, at dette felt gemmes i kontaktindgangen.

en: Wether or not to use an image button
da_DK: Uanset om du bruger en billedknap eller ej

en: Wether or not to use the address auto complete feature
da_DK: Uanset om eller ikke at bruge adressen automatisk komplet funktion

en: Wether or not to use the auto suggest feature
da_DK: Uanset om du vil bruge den automatiske forslag-funktion

en: Wether or not to use the contact entry search feature
da_DK: Uanset om du vil bruge søgefunktionen til kontaktindgang

en: Wether or not to use the distance calculator feature
da_DK: Uanset om du bruger afstandsberegnerfunktionen eller ej

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
da_DK: Uanset om du bruger WordPress-teksteditoren (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
da_DK: Hvad skal retningen på næste side være?

en: What should this button do?
da_DK: Hvad skal denne knap gøre?

en: What user role should this user get?
da_DK: Hvilken brugerrolle skal denne bruger få?

en: What's New?
da_DK: Hvad er nyt?

en: What's new?
da_DK: Hvad er nyt?

en: When above conditions are met set following value:
da_DK: Når ovenstående betingelser er opfyldt, indstilles følgende værdi:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
da_DK: Når administratoren godkender registreringen vil denne e-mail blive sendt til brugeren

en: When configured, the product(s) will not be listend on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
da_DK: Når det er konfigureret, vil produktet/produkterne ikke blive lyttet til på arkivsiderne (butik, kategori, tag og søgesider). På denne måde kan produktet kun bestilles ved at indsende formularen.%1$s%1$sPlacer hvert produkt-id og/eller kategorisnegl på en ny linje. For eksempel:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputere

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
da_DK: Når den er konfigureret, erstattes den enkelte produktside "Tilføj til indkøbskurv" med den definerede formular. Den erstatter også knappen "Tilføj til indkøbskurv" med knappen "Se produkt" på alle arkivsider (butiks-, kategori-, tag- og søgesider).%1$s%1$sDenne indstilling vil naturligvis blive forældet for produkter, du er skjuler sig fra din butik i ovenstående indstilling.%1$s%1$sDefiner hver på en ny linje formateret således:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
da_DK: Når du redigerer et felt, kan du ændre disse indstillinger

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
da_DK: Når den er aktiveret, og over indstillingen erstatter afsnittet "Tilføj til indkøbskurv" med en formular, vil galleriet for produktet også blive fjernet

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
da_DK: Når den er aktiveret, og over indstillingen erstatter afsnittet "Læg i indkøbskurv" med en formular, vil prisen på produktet også blive fjernet

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
da_DK: Når den er aktiveret og over indstillingen erstatter afsnittet "Tilføj til indkøbskurv" med en formular, vil bedømmelsen af produktet også blive fjernet

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
da_DK: Når den er aktiveret, og over indstillingen erstatter afsnittet "Læg i kurv" med en formular, vil den korte beskrivelse af produktet også blive fjernet

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
da_DK: Når den er aktiveret, og over indstillingen erstatter afsnittet "Læg i indkøbskurv" med en formular, vil titlen på produktet også blive fjernet

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
da_DK: Når aktiverede filer slettes automatisk efter formularindsendelser.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
da_DK: Når det er aktiveret, gemmer det de formulardata, der er indtastet af brugeren, og udfylder formularen med disse data, når brugeren vender tilbage eller opdaterer siden

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
da_DK: Når det er aktiveret, returneres alderen baseret på den valgte dato. Dette kan være nyttigt, når en bruger indtaster deres fødselsdato, eller når du har brug for at kende alderen på et objekt.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
da_DK: Når det er aktiveret, vises filerne ikke længere i e-mailen, når du bruger tagget {loop_fields}. Filerne kan kun downloades som en vedhæftet fil. Bare husk, at vedhæftet fil mangler muligvis på grund af e-mail-klientens begrænsninger, når du arbejder med store filer.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
da_DK: Når den er aktiveret, vil pladsholderen altid være i sin adaptive position, selv når feltet ikke er fokuseret

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
da_DK: Når aktiveret, vil brugere kun kunne downloade filen som en vedhæftet fil, og der vil ikke være nogen henvisning til filplaceringen. Bemærk, at nogle e-mail-klienter har en grænse i vedhæftningsstørrelse, som du kan sende. Hvis du sender store vedhæftede filer, kan det være en god ide at lade denne mulighed være ukontrolleret.

en: When form has been submitted
da_DK: Når formularen er indsendt

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
da_DK: Når det efterlades tomt, bruges det som standard til feltnavnet defineret ovenfor. Inde i dynamiske kolonner kan du bruge %d til at bestemme, hvor tælleren skal placeres, f.eks.: "Product %d quantity:" ville blive konverteret til "Product 3 quantity:"

en: When popup has been closed
da_DK: Når pop-up er blevet lukket

en: When popup has been viewed
da_DK: Når pop op er blevet set

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
da_DK: Når du gemmer CSV'en, vil disse felter blive udelukket fra CSV-filen

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
da_DK: Når den er indstillet til afventende/blokeret, vil brugeren ikke kunne logge ind

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
da_DK: Når brugeren begynder at skrive uden pause for den givne tærskel, vil det ikke udløse nogen kroge. Denne tærskel gælder kun for begivenheden "keyup". Kun så snart brugeren holder op med at skrive, og tærsklen er fyldt, udfører den kroge. Denne værdi er som standard indstillet til 0 for øjeblikkelige udløsere

en: When to Trigger?
da_DK: Hvornår skal jeg udløse?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
da_DK: Når du bruger en af følgende betalingsmetoder %s, vil nedenstående e-mail blive sendt til brugeren, når deres betaling mislykkedes. På denne måde kan de prøve deres betaling igen uden at udfylde formularen igen.

en: When value equals "yes" this will be the new value....
da_DK: Når værdien er lig med "ja" vil dette være den nye værdi....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
da_DK: Når værdien ikke er "ja" vil dette være den nye værdi....

en: Where should your image link to?
da_DK: Hvor skal dit billede linke til?

en: Whether the post can accept comments
da_DK: Om opslaget kan acceptere kommentarer

en: Whether the post can accept pings
da_DK: Om posten kan acceptere ping

en: Whether to display media insert/upload buttons
da_DK: Om medieindsætnings- / uploadknapper skal vises

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
da_DK: Om den minimale editorkonfiguration, der bruges i PressThis, skal sendes

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
da_DK: Om du vil bruge wpautop til tilføjelse i afsnit

en: Which user roles are allowed to login?
da_DK: Hvilke brugerroller har tilladelse til at logge ind?

en: Why is this payment fraudulent?
da_DK: Hvorfor er denne betaling svigagtig?

en: Width (px)
da_DK: Bredde (px)

en: Will be visible in front of your field.
da_DK: Vil være synlig foran dit felt.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
da_DK: Vil være synlig foran dit felt. (efterlad tomt for at fjerne)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
da_DK: Med denne indstilling kan du bruge &lt;br /&gt; til at bruge linjeskift for hver valgt indstilling i stedet for en kommasepareret liste. Selvfølgelig kan du også bruge anden HTML, hvis det er nødvendigt.

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
da_DK: WooCommerce Checkout er aktiveret for denne formular, men selve WooCommerce er ikke aktiveret!

en: WooCommerce My Account Menu Items
da_DK: WooCommerce Min konto menupunkter

en: WooCommerce Order
da_DK: WooCommerce ordre

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
da_DK: WooCommerce ordresøgning (udfyld formular med ordredata)

en: WooCommerce order (backend)
da_DK: WooCommerce ordre (backend)

en: WooCommerce order (front-end)
da_DK: WooCommerce ordre (front-end)

en: WordPress web address; set in General Options
da_DK: WordPress webadresse; indstilles i Generelle indstillinger

en: Wrapper width in pixels
da_DK: Indpakningsbredde i pixels

en: Year range
da_DK: Årstal

en: Yearly (every year)
da_DK: Årligt (hvert år)

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes (enabled)
da_DK: Ja (aktiveret)

en: Yes (hide)
da_DK: Ja (skjul)

en: Yes (users can't edit the value)
da_DK: Ja (brugere kan ikke redigere værdien)

en: Yes, but not when the following conditions are met
da_DK: Ja, men ikke når følgende betingelser er opfyldt

en: Yes, save form progression
da_DK: Ja, gem formprogression

en: Yes, store files in a year/month folder structure
da_DK: Ja, gem filer i en mappestruktur for et år / måned

en: Yesterday
da_DK: I går

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
da_DK: Du har tilladelse til at indtaste feltet {tags} for at udføre kontrollen

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
da_DK: Du har tilladelse til at bruge en {tag}, hvis du vil tillade brugeren at vælge en liste fra din formular

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
da_DK: Du har tilladelse til at bruge flere ID'er. Bemærk, at altid den sidste post bruges.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}, hvis du vil tillade brugeren at vælge en liste fra dropdown eller radio/afkrydsningsfelt i din formular

en: You are allowed to use {tags}.
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}. (kun decimalformat er tilladt, f.eks.: 16,95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%1$s Sæt hvert element på en ny linje, adskil værdier med rør%1$sLad indstillinger være tomme, som du ikke ønsker at bruge, for eksempel:%1$s%1$s %2$sFor at tilføje 5 gange et produkt på 3,49 dollar, skriv det som nedenfor:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sNedenfor kan du se et fuldstændigt eksempel med { tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor flere oplysninger om hver mulighed læs %4$sPayPals variable reference%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%1$sSæt hver på en ny linje.%1$sEksempler:%1$s2020-03-25 (ekskluderer en bestemt dato)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (ekskluderer et datointerval)%1$s01 (ekskluderer første dag for alle måneder)%1$s10 (ekskluderer 10. dag for alle måneder)%1$sJan (ekskluderer måneden januar)%1$sMar (ekskluderer måneden marts)%1$sDec (ekskluderer måneden december)%1$sw@lige (hver anden uge @ lige uger)%1$sw@ulige (hver anden uge @ ulige uger)%1$s1@lige (hver anden mandag @ lige uger)%1$s2@lige (hver anden tirsdag @ lige uger)%1$s1@ulige (hver anden mandag @ ulige uger)%1$s2@ulige (hver anden tirsdag @ ulige uger)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%1$sPlacer hver punktum på en ny linje, adskil værdier ved hjælp af rør, for eksempel:%1$s%2$s7 dages gratis prøveperiode:%3$s 0|7|D %1$s%2$sEfter prøveversion 3 uger for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sDerefter $49,99 for hvert år:%3$s 49,99|1|Y%1$ s%2$sTidsformatindstillinger:%3$s D=dage, W=uger, M=måneder, Å=år

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%sFor gyldige værdier, se %sLande og regioner, der understøttes af PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%sFor gyldige værdier, se %sLande- og regionskoder%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%sFor gyldige værdier, se %sIndstilling af tegnsættet — tegnsæt%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
da_DK: Du har tilladelse til at bruge {tags}.%sPlacer hver på en ny linje adskilt parameter og værdi ved hjælp af rør, f.eks.:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
da_DK: Du er i øjeblikket ikke ved at redigere et element.%sRediger et element ved at klikke på ikonet %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
da_DK: Du er i øjeblikket ikke logget ind. For at indsende formularen skal du sørge for at være logget ind!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere denne post, fordi den er forbundet med ordre:

en: You are not allowed to login!
da_DK: Du må ikke logge ind!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
da_DK: Du har ikke lov til at gemme formularen, mens fanen "Kode" åbnes!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
da_DK: Du kan tilføje brugerdefinerede statusser via %sSuper Forms > Indstillinger > Backend-indstillinger%s, hvis det er nødvendigt

en: You can adjust the size of your background image here
da_DK: Du kan justere størrelsen på dit baggrundsbillede her

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
da_DK: Du kan oprette et nyt produkt og en ny pris via Stripe %sDashboard%s.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
da_DK: Du kan definere flere taksonomier og flere kategorier, placere hver på en ny linje. Adskil hver kategori med et komma.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
da_DK: Du kan finde dine abonnements-id'er under %sFakturering > Produkter > Prisplaner%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
da_DK: Du kan finde din webhook-URL, når du ser din Zap på zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
da_DK: Du kan forhindre, at disse data sendes til formularindsenderen (hvis muligheden for at sende e-mail med bekræftelse er aktiveret).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
da_DK: Du kan hente den genererede adgangskode med {register_generated_password} i e-mailen

en: You can use field tags {field_name} if you want
da_DK: Du kan bruge feltkoder {field_name}, hvis du vil

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
da_DK: Du kan bruge feltet {tags} til at konfigurere nedenstående indstillinger baseret på brugerinput.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
da_DK: Du kan bruge tags til at hente feltværdier, f.eks.: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
da_DK: Du kan bruge denne værdi som den komplette beskrivelse, der vises på dine kundeudtog. Skal indeholde mindst ét bogstav, maksimalt 22 tegn. En vilkårlig streng, der skal vises på din kundes erklæring. For eksempel, hvis din hjemmeside er "RunClub", og den vare, du opkræver for, er en løbsbillet, vil du måske angive "RunClub 5K løbsbillet".

en: You did not select a form!
da_DK: Du valgte ikke en formular!

en: You do not have permission to delete this entry.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette denne post.

en: You do not have permission to submit this form!
da_DK: Du har ikke tilladelse til at indsende denne formular!

en: You do not have permission to view this listing
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se denne fortegnelse

en: You do not have permissions to edit this entry.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere denne post.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
da_DK: Du har et felt kaldet %1$s, men du har ikke angivet et gyldigt taksonominavn. Venligst %2$sedit%3$s din formular og prøv igen

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
da_DK: Du har duplikerede feltnavne. Sørg for, at hvert felt har et unikt navn!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
da_DK: Du har dublerede hemmelige navne. Sørg for, at hver hemmelighed har et unikt navn!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
da_DK: Du har aktiveret adgangskodebeskyttelse for denne formular, men vi kunne ikke finde et adgangskodefelt med navnet: %1$s. Venligst %2$sedit%3$s din formular og prøv igen.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
da_DK: Du har ikke defineret, hvilke produkter der skal lægges i indkøbskurven. Venligst %sedit%s dine formularindstillinger og prøv igen

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
da_DK: Du har ikke bekræftet din konto endnu. Tjek venligst din e-mail eller klik %sher%s for at sende din bekræftelses-e-mail igen.

en: You refunded the payment.
da_DK: Du har refunderet betalingen.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
da_DK: Du ville normalt bruge et tekstområdefelt, hvor hver indstilling er sat på en ny linje. Du kan også adskille etiket og værdi med rør. Eksempel på tekstområdeværdi ville være:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF-felter understøttes også)

en: Your API key seems to be invalid
da_DK: Din API-nøgle ser ud til at være ugyldig

en: Your Address
da_DK: Din adresse

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
da_DK: Dit publikums-id for eksempel: f25b7204f4

en: Your Company Name
da_DK: Dit firmanavn

en: Your E-mail Address
da_DK: Din email adresse

en: Your First Name
da_DK: Dit fornavn

en: Your Forms
da_DK: Dine formularer

en: Your Full Name
da_DK: Dit fulde navn

en: Your HTML here...
da_DK: Din HTML her ...

en: Your Last Name
da_DK: Dit efternavn

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
da_DK: Dit PayPal-id eller en e-mailadresse knyttet til din PayPal-konto. E-mail-adresser skal bekræftes.

en: Your Phonenumber
da_DK: Dit telefonnummer

en: Your SMTP server
da_DK: Din SMTP-server

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
da_DK: Du har tilladelse til at indtaste felt {tags} for at udføre kontrollen

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
da_DK: Dine ikoner vises ikke, fordi du i øjeblikket har aktiveret muligheden for at skjule feltikoner under "Formularindstillinger> Tema og farver> Skjul feltikoner"

en: Your new password
da_DK: Din nye adgangskode

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
da_DK: Din adgangskode er blevet nulstillet. Vi har netop sendt dig en ny adgangskode til din e-mailadresse.

en: Your subtitle
da_DK: Din undertekst

en: Your title
da_DK: Din titel

en: Zapier Settings
da_DK: Zapier-indstillinger

en: Zipcode
da_DK: Postnummer

en: Zipcode & City
da_DK: Postnummer og by

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
da_DK: [Ordre nr. {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
da_DK: [farve] til valg af HEX-farver (eller brug det oprindelige Colorpicker-element)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
da_DK: [dato] til valg af datoer (eller brug det oprindelige datoelement)

en: [datetime-local] for choosing date + time
da_DK: [datetime-local] til valg af dato + klokkeslæt

en: [email] for entering email addresses
da_DK: [e-mail] til indtastning af e-mail-adresser

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
da_DK: [int-phone] til indtastning af internationale telefonnumre

en: [month] for choosing months
da_DK: [måned] til valg af måneder

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
da_DK: [nummer] til indtastning af numre (validering indstilles automatisk til "flyde")

en: [tel] for entering phonenumbers
da_DK: [tel] til indtastning af telefonnumre

en: [text] normal text field (default)
da_DK: [tekst] normalt tekstfelt (standard)

en: [time] for choosing time
da_DK: [tid] til valg af tid

en: [url] for entering URL's
da_DK: [url] til indtastning af webadresser

en: address
da_DK: adresse

en: amount
da_DK: beløb

en: autosuggest
da_DK: autoforeslå

en: bottom
da_DK: Bund:

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
da_DK: kan ikke bruges som en påmindelsesdato, fordi den er i fortiden, tjek venligst dine indstillinger under "Formularindstillinger > E-mailpåmindelser".

en: case sensitive
da_DK: case-sensitive

en: color
da_DK: farve

en: column
da_DK: kolonne

en: country
da_DK: Land

en: date
da_DK: dato

en: default
da_DK: Standard

en: e.g: 1
da_DK: eks: 1

en: e.g: SbwGtc0x
da_DK: f.eks.: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
da_DK: f.eks.: pris_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
da_DK: f.eks.: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
da_DK: f.eks.: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
da_DK: e-mail

en: enter the field name
da_DK: indtast feltnavnet

en: file
da_DK: fil

en: first_choice
da_DK: første valg

en: form-not-saved-yet
da_DK: formular-ikke-gemt-endnu

en: height
da_DK: højde

en: hidden
da_DK: skjult

en: http://
da_DK: http: //

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
da_DK: er ikke et gyldigt 24-timers urformat, bedes du rette og sørge for at bruge et 24-timers format, f.eks.: 21:45

en: leave blank to remove
da_DK: lad det være tomt for at fjerne det

en: left
da_DK: Venstre:

en: name
da_DK: navn

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
da_DK: bruges kun når Adaptive Placeholders er aktiveret

en: option
da_DK: mulighed

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
da_DK: option_value1|Mulighedsbetegnelse 1
    option_value2|Option Label 2

en: optional
da_DK: valgfri

en: or leave blank for no maximum date
da_DK: eller efterlad tom for ingen maksimal dato

en: or leave blank for no minimum date
da_DK: eller lad tom for ingen minimumsdato

en: or leave blank to allow all roles
da_DK: eller lad stå tomt for at tillade alle roller

en: or leave blank to display to all roles
da_DK: eller lad stå tomt for at vise alle roller

en: or leave blank to only display to the roles defined above
da_DK: eller lad tom for kun at vise til de roller, der er defineret ovenfor

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
da_DK: eller lad stå tomt for kun at filtrere efter de roller, der er defineret ovenfor

en: password
da_DK: adgangskode

en: phonenumber
da_DK: telefonnummer

en: price
da_DK: pris

en: put each on a new line
da_DK: sæt hver på en ny linje

en: quantity
da_DK: antal

en: question
da_DK: spørgsmål

en: rating
da_DK: bedømmelse

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
da_DK: anbefalet gengivelsesskala er mellem 1 og 3 (standardskalaen er 2)

en: result
da_DK: resultat

en: results
da_DK: resultater

en: retrieve method
da_DK: hente metode

en: right
da_DK: Ret:

en: search...
da_DK: Søg...

en: second_choice
da_DK: anden_valg

en: select a state
da_DK: vælg en tilstand

en: select your country
da_DK: Vælg dit land

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
da_DK: adskilt med komma f.eks.: 32.2467.1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
da_DK: adskilt med komma, f.eks.: administrator, redaktør

en: separated by comma's
da_DK: adskilt af kommaer

en: signature
da_DK: Underskrift

en: specifies the width of the line in pixels.
da_DK: angiver bredden på linjen i pixels.

en: state
da_DK: stat

en: third_choice
da_DK: tredje valg

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
da_DK: dette tilføjer en rullemenu øverst på din formular, hvorfra brugeren kan vælge et sprog

en: time
da_DK: tid

en: title
da_DK: titel

en: unique_code
da_DK: unik_kode

en: use {tags} if needed
da_DK: brug om nødvendigt {tags}

en: variable
da_DK: variabel

en: was refunded
da_DK: blev refunderet

en: website
da_DK: internet side

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
da_DK: når du bruger Elementor, skal du bruge den oprindelige Super Forms-widget eller Shortcode-widget til at vise dine formularer

en: width
da_DK: bredde

en: your@email.com, your@email.com
da_DK: din@email.com, din@email.com

en: {email}
da_DK: {e-mail}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
da_DK: {loop_fields} inde i e-mail-kroppen erstattes med dette indhold

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
da_DK: {pdf_page} og {pdf_total_pages} tags kan bruges inde i et HTML-element, der skal bruges i din sidehoved / sidefod.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
da_DK: {tags} kan bruges til at hente værdier dynamisk
