Super Forms - All In One Bundle - en to fr_CA translation catalogue (2953 entries)

en:  MB.
fr_CA:  Mo.

en: !! Not contains
fr_CA: !! Ne contient pas

en: != Not equal
fr_CA: ! = Pas égal

en: " " (space only)
fr_CA: "" (espace uniquement)

en: " column
fr_CA: " colonne

en: "," (comma only)
fr_CA: "," (virgule uniquement)

en: "Off" label
fr_CA: "Sans étiquette

en: "Off" value
fr_CA: Valeur "Off"

en: "On" label
fr_CA: Étiquette "On"

en: "On" value
fr_CA: Valeur "On"

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
fr_CA: %2$sSéparez chaque rôle par une virgule, rôles disponibles :%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
fr_CA: %3$s%1$s
                                %4$sExemple de %5$s %6$srépertoire public personnalisé :%7$s%1$s
                                Les visiteurs du site pourront accéder/télécharger des fichiers directement via les URL %1$s
                                %2$smon-dossier-public-personnalisé%3$s%1$s
                                %4$sExemple de %5$s %6$srépertoire privé personnalisé :%7$s%1$s
                                Les fichiers seront stockés en toute sécurité en dehors du répertoire racine du site.%1$s
                                Les visiteurs du site ne pourront pas accéder/télécharger des fichiers via l'URL %1$s
                                N'utilisez cette option que si vous avez des téléchargements de fichiers sensibles. Si ce n'est pas le cas, il peut être préférable d'utiliser simplement le paramètre "Masquer les fichiers de la bibliothèque multimédia".%1$s
                                Le stockage de fichiers dans un emplacement sécurisé peut freiner certaines fonctionnalités et fonctionnalités liées aux fichiers/médias.%1$s
                                Sur certains serveurs, il n'est pas possible pour Super Forms de créer le répertoire privé en raison des autorisations, dans ce cas, contactez votre fournisseur.%1$s
                                %2$s../mon-dossier-prive-personnalise%3$s%1$s
                                %6$sRemarque sur les installations de WordPress dans un sous-répertoire :%7$s pour utiliser un répertoire sécurisé, vous devrez remonter un autre répertoire dans votre arbre racine comme ceci :%1$s
                                %2$s../../mon-dossier-prive-personnalise%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
fr_CA: %d entrées de contact sur %d importées !

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
fr_CA: %s%sDocumentation :%s %sCommande d'un seul produit avec une quantité et un prix fixes%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
fr_CA: %s%sRemarque :%s si vous souhaitez que seuls les utilisateurs puissent commander des produits via ce formulaire, vous pouvez configurer les produits en question pour qu'ils soient exclus de votre boutique habituelle. Alternativement, vous pouvez également définir de remplacer la zone "Ajouter au panier" du produit par votre formulaire. Vous pouvez définir ces paramètres ici : %sSuper Forms > Paramètres > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
fr_CA: %s. Veuillez contacter votre webmaster et augmenter cette limite dans votre fichier php.ini !

en: %s. Please refresh this page and try again!
fr_CA: %s. Veuillez actualiser cette page et réessayer !

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
fr_CA: %sCréer un ID de webhook%s%sL'URL du point de terminaison doit être : %s

en: %sDisable this notification%s
fr_CA: %sDésactiver cette notification%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
fr_CA: %sERROR%s : vous n'êtes pas autorisé à vous connecter.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
fr_CA: %sErreur :%s Quelque chose s'est mal passé lors de la connexion, veuillez réessayer

en: %sForm elements:%s
fr_CA: %sÉléments de formulaire :%s

en: %sForm settings:%s
fr_CA: %sParamètres du formulaire :%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
fr_CA: %sRecherchez les polices Google%s, puis copiez-collez l'URL, par exemple :%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
fr_CA: %sParamètres de traduction :%s (cela n'inclut que les paramètres de traduction, pas les chaînes réelles, ceci est stocké dans le code "Éléments de formulaire")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
fr_CA: © Quelqu&#39;un, quelque part 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
fr_CA: © Quelqu&#39;un, quelque part 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
fr_CA: &gt; &amp;&amp; &lt;Supérieur à ET Inférieur à

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
fr_CA: &gt; &amp;&amp; &lt;= Supérieur à AND Inférieur ou égal à

en: &gt; Greater than
fr_CA: &gt; Supérieur à

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
fr_CA: &gt; || &lt;Supérieur à OU Inférieur à

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
fr_CA: &gt; || &lt;= Supérieur à OU Inférieur ou égal à

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
fr_CA: &gt; = &amp;&amp; &lt;Supérieur ou égal à AND Inférieur à

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
fr_CA: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Supérieur ou égal à AND Inférieur ou égal à

en: &gt;= Greater than or equal to
fr_CA: &gt; = Supérieur ou égal à

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
fr_CA: &gt; = || &lt;Supérieur ou égal à OU Inférieur à

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
fr_CA: &gt; = || &lt;= Supérieur ou égal à OU Inférieur ou égal à

en: &lt;  Less than
fr_CA: &lt; Inférieur à

en: &lt;= Less than or equal
fr_CA: &lt;= Inférieur ou égal

en: (0 = disabled)
fr_CA: (0 = désactivé)

en: (12 = default)
fr_CA: (12 = par défaut)

en: (14 = default)
fr_CA: (14 = par défaut)

en: (16 = default)
fr_CA: (16 = par défaut)

en: (20 = default)
fr_CA: (20 = par défaut)

en: (Copy)
fr_CA: (Copie)

en: (default line height is 1.2)
fr_CA: (la hauteur de ligne par défaut est de 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
fr_CA: (laisser vide pour les rembourrages par défaut)

en: (leave blank for no custom paddings)
fr_CA: (laissez vide pour aucun rembourrage personnalisé)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
fr_CA: (laisser vide pour aucun masque de saisie)%sa - Représente un caractère alphanumérique (A-Z,a-z)%s9 - Représente un caractère numérique (0-9)%s* - Représente un caractère alphanumérique (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
fr_CA: (laissez vide pour utiliser vos styles de thème WordPress)

en: (optional)
fr_CA: (optionnel)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
fr_CA: (facultatif) Ne verrouille pas le formulaire, mais affiche toujours un message

en: (optional) Empty error message
fr_CA: (facultatif) Message d'erreur vide

en: (optional) Normalize strings
fr_CA: (facultatif) Normaliser les chaînes

en: (optional) Populate the following field with the total distance
fr_CA: (facultatif) Remplissez le champ suivant avec la distance totale

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
fr_CA: (facultatif) Remplissez le champ suivant avec la durée totale du trajet (durée)

en: (optional) Reply to email
fr_CA: (facultatif) Répondre à l'e-mail

en: (optional) Reply to name
fr_CA: (facultatif) Répondre au nom

en: (optional) Set a custom reply to header
fr_CA: (facultatif) Définir une réponse personnalisée à l'en-tête

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
fr_CA: (facultatif) Spécifie un mode de transport préféré

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
fr_CA: (facultatif) Spécifie les préférences pour les itinéraires de transit

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
fr_CA: (facultatif) spécifie que la route utilisant les waypoints fournis peut être optimisée en réorganisant les waypoints dans un ordre plus efficace

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
fr_CA: (facultatif) Spécifie les hypothèses à utiliser lors du calcul du temps dans le trafic

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
fr_CA: (facultatif) Spécifie l'heure d'arrivée souhaitée

en: (optional) Specifies the desired time of departure
fr_CA: (facultatif) Spécifie l'heure de départ souhaitée

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
fr_CA: (facultatif) spécifie le code de région, spécifié comme une valeur à deux caractères ccTLD ("domaine de premier niveau")

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
fr_CA: (facultatif) spécifie le code de région, spécifié comme une valeur à deux caractères de TLD ("domaine de premier niveau")

en: (optional) Unique invoice key
fr_CA: (facultatif) Clé de facture unique

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
fr_CA: (facultatif) Les points de cheminement modifient une route en la routant à travers les emplacements spécifiés

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
fr_CA: (facultatif) lorsqu'il est défini sur true, indique que les itinéraires calculés doivent éviter les ferries, si possible

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
fr_CA: (facultatif) lorsqu'il est défini sur true, indique que le ou les itinéraires calculés doivent éviter les routes principales, si possible

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
fr_CA: (facultatif) lorsqu'il est défini sur true, indique que les itinéraires calculés doivent éviter les routes à péage, si possible

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
fr_CA: (facultatif) lorsqu'il est défini sur true, indique que le service Directions peut fournir plus d'une alternative d'itinéraire dans la réponse

en: (optional, leave blank for none)
fr_CA: facultatif, laissez vide pour aucun

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
fr_CA: (réglé sur -1 pour utiliser vos styles de thème WordPress)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
fr_CA: (réglé sur -1 pour utiliser vos styles de thème WordPress, défini sur 0 pour utiliser la hauteur de ligne normale)

en: (set to 0 to use normal font weight)
fr_CA: (réglé sur 0 pour utiliser un poids de police normal)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
fr_CA: (réglé sur aucun pour utiliser vos styles de thème WordPress)

en: (space)
fr_CA: (espace)

en: (top right bottom left)
fr_CA: (en haut à droite en bas à gauche)

en: , (comma)
fr_CA: , (virgule)

en: - choose status -
fr_CA: - choisir le statut -

en: - Not connected -
fr_CA: - Pas connecté -

en: - select -
fr_CA: - sélectionnez -

en: - select a country -
fr_CA: - choisissez un pays -

en: - select a option -
fr_CA: - sélectionnez une option -

en: - select your country -
fr_CA: - sélectionnez votre pays -

en: - select your title -
fr_CA: - sélectionnez votre titre -

en: . (dot)
fr_CA: . (point)

en: 0 - No output
fr_CA: 0 - Pas de sortie

en: 0 = 350px min height
fr_CA: 0 = 350 px hauteur min

en: 0 = no max height
fr_CA: 0 = pas de hauteur max

en: 0 = no max width
fr_CA: 0 = pas de largeur max

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
fr_CA: 0 = Le même jour, 1 = Le lendemain, 5 = Cinq jours après, -1 = Un jour avant, -3 = Trois jours avant

en: 0 decimals
fr_CA: 0 décimales

en: 1 - Commands
fr_CA: 1 - Commandes

en: 1 decimal
fr_CA: 1 décimal

en: 2 - Data and commands
fr_CA: 2 - Données et commandes

en: 2 decimals
fr_CA: 2 décimales

en: 3 - As 2 plus connection status
fr_CA: 3 - As 2 plus état de la connexion

en: 3 decimals
fr_CA: 3 décimales

en: 4 - Low-level data output
fr_CA: 4 - Sortie de données de bas niveau

en: 4 decimals
fr_CA: 4 décimales

en: 5 decimals
fr_CA: 5 décimales

en: 6 decimals
fr_CA: 6 décimales

en: 7 decimals
fr_CA: 7 décimales

en: == Equal
fr_CA: == Égal

en: == Equal (default)
fr_CA: == Égal (par défaut)

en: ?? Contains
fr_CA: ?? Contient

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
fr_CA: [couleur] pour choisir les couleurs HEX (ou utiliser l'élément natif Colorpicker)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
fr_CA: [date] pour choisir les dates (ou utiliser l'élément Date natif)

en: [datetime-local] for choosing date + time
fr_CA: [datetime-local] pour choisir la date et l'heure

en: [email] for entering email addresses
fr_CA: [email] pour saisir les adresses e-mail

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
fr_CA: [int-phone] pour saisir des numéros de téléphone internationaux

en: [month] for choosing months
fr_CA: [month] pour choisir les mois

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
fr_CA: [nombre] pour la saisie de nombres (la validation sera automatiquement définie sur "float")

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
fr_CA: [Commande n ° {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [tel] for entering phonenumbers
fr_CA: [tel] pour entrer les numéros de téléphone

en: [text] normal text field (default)
fr_CA: [texte] champ de texte normal (par défaut)

en: [time] for choosing time
fr_CA: [temps] pour choisir l'heure

en: [url] for entering URL's
fr_CA: [url] pour saisir les URL

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
fr_CA: Une description de remerciement personnalisée affichée après qu'un utilisateur a rempli le formulaire.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
fr_CA: Un titre de remerciement personnalisé affiché après qu'un utilisateur a rempli le formulaire.

en: A genuine card must be used to make a payment.
fr_CA: Une carte authentique doit être utilisée pour effectuer un paiement.

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
fr_CA: Un paiement ELV allemand est effectué via Express Checkout.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
fr_CA: Un champ caché nommé "user_id" doit être présent dans votre formulaire pour que cela fonctionne

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
fr_CA: Une liste des types de méthodes de paiement (par exemple, carte) que cette session de paiement peut accepter. Séparez-les par une virgule.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
fr_CA: Une note est requise lorsqu'une raison fournie n'est pas sélectionnée

en: A payment has been accepted.
fr_CA: Un paiement a été accepté.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
fr_CA: Un paiement a été annulé en raison d'une rétrofacturation ou d'un autre type d'annulation. Les fonds ont été retirés du solde de votre compte et restitués à l'acheteur. La raison de l'annulation est spécifiée dans l'élément ReasonCode.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
fr_CA: Un entier positif représentant le montant à soustraire du total d'une facture

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
fr_CA: Un champ de saisie en lecture seule ne peut pas être modifié (cependant, un utilisateur peut y accéder, le mettre en surbrillance et en copier le texte).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
fr_CA: Une inversion a été annulée. Par exemple, vous avez gagné un litige avec le client et les fonds de la transaction annulée vous ont été restitués.

en: A Stripe test card number was used.
fr_CA: Un numéro de carte de test Stripe a été utilisé.

en: A subtitle to display before the email body (content)
fr_CA: Un sous-titre à afficher avant le corps de l'email (contenu)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
fr_CA: Un sous-titre à afficher avant le corps de l'e-mail (utilisé pour les e-mails de confirmation)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
fr_CA: Un identifiant de code fiscal. Le code de taxe d'expédition est

en: A title to display below your logo
fr_CA: Un titre à afficher sous votre logo

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
fr_CA: Un titre à afficher sous votre logo (utilisé pour les emails de confirmation)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
fr_CA: Une transaction avec un montant et des informations de carte de crédit identiques a été soumise très récemment.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
fr_CA: Une chaîne unique pour référencer la session de paiement. Il peut s'agir d'un identifiant client, d'un identifiant de panier ou similaire, et peut être utilisé pour réconcilier la session avec vos systèmes internes.

en: About
fr_CA: À propos de

en: Absolute
fr_CA: Absolu

en: Accepted value are
fr_CA: Les valeurs acceptées sont

en: Accepted values are
fr_CA: Les valeurs acceptées sont

en: Accordion
fr_CA: Accordéon

en: Accordion Colors
fr_CA: Couleurs accordéon

en: Accordion Content
fr_CA: Contenu de l'accordéon

en: Accordion Desc
fr_CA: Description de l'accordéon

en: Accordion Desc (active)
fr_CA: Accordéon Desc (actif)

en: Accordion Desc (hover)
fr_CA: Accordéon Desc (survoler)

en: Accordion Header
fr_CA: En-tête accordéon

en: Accordion Header (active)
fr_CA: En-tête accordéon (actif)

en: Accordion Header (hover)
fr_CA: En-tête accordéon (survol)

en: Accordion Icon
fr_CA: icône de l'accordéon

en: Accordion Icon (active)
fr_CA: Icône accordéon (actif)

en: Accordion Icon (hover)
fr_CA: Icône Accordéon (survoler)

en: Accordion Title
fr_CA: Titre accordéon

en: Accordion Title (active)
fr_CA: Titre accordéon (actif)

en: Accordion Title (hover)
fr_CA: Titre de l'accordéon (survoler)

en: Account has been approved
fr_CA: Le compte a été approuvé

en: Account verified message
fr_CA: Message de compte vérifié

en: Achieve date range with 2 datepickers
fr_CA: Atteindre la plage de dates avec 2 sélecteurs de date

en: Action
fr_CA: action

en: Verification Code
fr_CA: Code d'activation

en: Verification E-mail Body
fr_CA: Corps de l'e-mail d'activation

en: Active
fr_CA: actif

en: Active (default)
fr_CA: Actif (par défaut)

en: Adaptive Placeholder Colors
fr_CA: Couleurs des espaces réservés adaptatifs

en: Add a custom class to append extra styles
fr_CA: Ajouter une classe personnalisée pour ajouter des styles supplémentaires

en: Add a custom Content class to append extra styles
fr_CA: Ajouter une classe de contenu personnalisée pour ajouter des styles supplémentaires

en: Add a custom TAB class to append extra styles
fr_CA: Ajouter une classe TAB personnalisée pour ajouter des styles supplémentaires

en: Add a custom TAB index (order) for this field
fr_CA: Ajouter un index TAB personnalisé (ordre) pour ce champ

en: Add a reason for this refund
fr_CA: Ajouter un motif pour ce remboursement

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
fr_CA: Ajoutez des en-têtes d'e-mail supplémentaires ici (mettez chaque en-tête sur une nouvelle ligne)

en: Add checkout fee(s)
fr_CA: Ajouter des frais de paiement

en: Add custom checkout field(s)
fr_CA: Ajouter des champs de paiement personnalisés

en: Add custom JavaScript code
fr_CA: Ajouter un code JavaScript personnalisé

en: Add item
fr_CA: Ajouter un item

en: Add Language Switch
fr_CA: Ajouter un changement de langue

en: Add list
fr_CA: Ajouter la liste

en: Add MailPoet subscriber
fr_CA: Ajouter un abonné MailPoet

en: Add Mailster subscriber
fr_CA: Ajouter un abonné Mailster

en: Add marker on address (location)
fr_CA: Ajouter un marqueur sur l'adresse (emplacement)

en: Add more details about this refund
fr_CA: Ajouter plus de détails sur ce remboursement

en: Add Polylines to the map
fr_CA: Ajouter des polylignes à la carte

en: Add some extra validation for this field
fr_CA: Ajoutez une validation supplémentaire pour ce champ

en: Add the form name to the contact entry list
fr_CA: Ajouter le nom du formulaire à la liste des contacts

en: Add the IP address to the contact entry list
fr_CA: Ajouter l'adresse IP à la liste des contacts

en: Add Translation
fr_CA: Ajouter une traduction

en: Add your code without the <script></script> tags
fr_CA: Ajoutez votre code sans les balises <script></script>

en: Additional Headers:
fr_CA: En-têtes supplémentaires:

en: Address
fr_CA: Adresse

en: address
fr_CA: adresse

en: Address auto complete (google places)
fr_CA: Adresse auto-complétée (google places)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
fr_CA: L'adresse est introuvable, veuillez vérifier que l'adresse a été correctement saisie.

en: Address status
fr_CA: Statut de l'adresse

en: Admin E-mail
fr_CA: E-mail de l'administrateur

en: Admin email
fr_CA: E-mail de l'administrateur

en: Advanced
fr_CA: Avancée

en: Afrikaans
fr_CA: afrikaans

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
fr_CA: Après avoir calculé la distance, le nombre de mètres ou de secondes peut être retourné

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
fr_CA: Après avoir supprimé une entrée de contact, supprimez tous ses fichiers associés

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
fr_CA: Après avoir effectué le calcul, la valeur sera renseignée dans ce champ

en: After last field is filled out, go to next step automatically
fr_CA: Une fois le dernier champ rempli, passez automatiquement à l'étape suivante

en: Albanian
fr_CA: albanais

en: Algerian Arabic
fr_CA: Arabe algérien

en: Align Center
fr_CA: Aligner au centre

en: Align icon to the left or right.
fr_CA: Alignez l'icône à gauche ou à droite.

en: Align inner elements
fr_CA: Aligner les éléments intérieurs

en: Align Left
fr_CA: Alignez à gauche

en: Align Right
fr_CA: Aligner à droite

en: Alignment
fr_CA: Alignement

en: All (when all conditions matched)
fr_CA: Tout (lorsque toutes les conditions correspondent)

en: All forms
fr_CA: Toutes les formes

en: All settings have been saved.
fr_CA: Tous les paramètres ont été enregistrés.

en: Allert message text (browser requires this)
fr_CA: Texte du message d'alerte (le navigateur l'exige)

en: Allow
fr_CA: Permettre

en: Allow Backorders?
fr_CA: Autoriser les commandes en souffrance ?

en: Allow buyers to specify the quantity
fr_CA: Autoriser les acheteurs à spécifier la quantité

en: Allow comments
fr_CA: Autoriser les commentaires

en: Allow everything (no limitations)
fr_CA: Tout autoriser (aucune limitation)

en: Allow field to be empty
fr_CA: Autoriser le champ à être vide

en: Allow filter
fr_CA: Autoriser le filtre

en: Allow lowercase letters
fr_CA: Autoriser les lettres minuscules

en: Allow only logged in users
fr_CA: Autoriser uniquement les utilisateurs connectés

en: Allow only logged in users to submit the form
fr_CA: Autoriser uniquement les utilisateurs connectés à soumettre le formulaire

en: Allow only specific user roles
fr_CA: Autoriser uniquement des rôles d'utilisateur spécifiques

en: Allow pings
fr_CA: Autoriser les pings

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
fr_CA: Autoriser l'enregistrement du formulaire avec des noms de champ en double (pour les développeurs uniquement)

en: Allow sorting
fr_CA: Autoriser le tri

en: Allow storing cookies
fr_CA: Autoriser le stockage des cookies

en: Allow the following users to delete any entries
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à supprimer toutes les entrées

en: Allow the following users to delete their own entries
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à supprimer leurs propres entrées

en: Allow the following users to edit any entries
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à modifier toutes les entrées

en: Allow the following users to edit their own entries
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à modifier leurs propres entrées

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à voir toutes les entrées (notez que les utilisateurs connectés pourront toujours voir leurs propres entrées)

en: Allow the following users to view any entries
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à afficher toutes les entrées

en: Allow the following users to view their own entries
fr_CA: Autoriser les utilisateurs suivants à afficher leurs propres entrées

en: Allow uppercase letters
fr_CA: Autoriser les lettres majuscules

en: Allow user to choose a maximum of X dates
fr_CA: Autoriser l'utilisateur à choisir un maximum de X dates

en: Allow users to change month
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à changer de mois

en: Allow users to change year
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à changer d'année

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à sélectionner un ou plusieurs centres d'intérêt/groupes (récupérés par l'ID de liste donné)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à sélectionner les dates ou la plage de dates spécifiées même lorsque vous avez défini d'exclure un jour spécifique ci-dessus

en: Allow users to select weekends
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à sélectionner les week-ends

en: Allow users to select work days
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à sélectionner des jours ouvrés

en: Allow, but notify customer
fr_CA: Autoriser, mais avertir le client

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
fr_CA: Extensions autorisées (séparées par des tuyaux)

en: Allowed user role(s)
fr_CA: Rôle(s) d'utilisateur autorisé(s)

en: Allows only specific user roles to submit the form
fr_CA: Autorise uniquement des rôles d'utilisateur spécifiques à soumettre le formulaire

en: Allows you to connect this form with Zapier
fr_CA: Permet de connecter ce formulaire avec Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
fr_CA: Vous permet d'enregistrer vos champs personnalisés dans Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
fr_CA: Vous permet de définir l'arrière-plan du champ sur transparent

en: Also compare against trashed contact entries
fr_CA: Comparez également avec les entrées de contact mises à la corbeille

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
fr_CA: Masquez également les filtres, la pagination et d'autres éléments d'interface utilisateur possibles (seul le message sera affiché à l'utilisateur)

en: Amount
fr_CA: Montant

en: amount
fr_CA: montant

en: Amount format (example: %)
fr_CA: Format montant (exemple : %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
fr_CA: Montant en jours à ajouter ou à déduire en fonction du %s du jour en cours (laisser vide pour supprimer les limitations)

en: Amount Label
fr_CA: Étiquette de montant

en: Amount Off
fr_CA: Montant de remise

en: Amount to charge
fr_CA: Montant à facturer

en: Amount to charge for shipping
fr_CA: Montant à facturer pour l'expédition

en: Amount wrapper width in pixels
fr_CA: Quantité de largeur de wrapper en pixels

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
fr_CA: Une chaîne arbitraire que vous pouvez attacher à un objet Charge. Il s'affiche dans l'interface Web à côté de la charge. Notez que si vous utilisez Stripe pour envoyer des reçus automatiques par e-mail à vos clients, vos e-mails de reçu incluront la description des frais qu'ils décrivent.

en: An error occurred while processing the card.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du traitement de la carte.

en: Analytics.js tracking snippet
fr_CA: Extrait de suivi Analytics.js

en: AND
fr_CA: ET

en: Any field value submitted by the user
fr_CA: Toute valeur de champ soumise par l'utilisateur

en: Any option value from the database
fr_CA: Toute valeur d'option de la base de données

en: Any setting value used for the form
fr_CA: Toute valeur de paramètre utilisée pour le formulaire

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
fr_CA: Toute colonne de table peut être renvoyée à l'aide de {tags} tant que le nom des colonnes existe

en: API key
fr_CA: Clé API

en: Append entry ID after the custom title
fr_CA: Ajouter l'ID d'entrée après le titre personnalisé

en: Apply custom Tax Rates
fr_CA: Appliquer des taux d'imposition personnalisés

en: Apply discount
fr_CA: Appliquer la remise

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
fr_CA: Appliquez le code promo suivant (laissez vide pour aucun) :

en: Approved E-mail Body
fr_CA: Corps de l'e-mail approuvé

en: Approved E-mail Subject
fr_CA: Objet de l'e-mail approuvé

en: Apr
fr_CA: avr

en: April
fr_CA: avril

en: Arabic
fr_CA: arabe

en: Arabic text
fr_CA: Texte arabe

en: Archive
fr_CA: Archiver

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
fr_CA: Voulez-vous vraiment réinitialiser tous les paramètres du formulaire en fonction de vos paramètres généraux actuels?

en: Armenian
fr_CA: arménien

en: Ascending Order (default)
fr_CA: Ordre croissant (par défaut)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
fr_CA: Demandez au client de tenter à nouveau le paiement. Si des paiements ultérieurs sont refusés, le client doit contacter l'émetteur de sa carte pour plus d'informations.

en: Ask us any questions...
fr_CA: Posez-nous vos questions ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
fr_CA: Joindre le PDF généré à l'e-mail de l'administrateur

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
fr_CA: Joindre le PDF généré à l'e-mail de confirmation

en: Attachments for admin emails:
fr_CA: Pièces jointes pour les e-mails des administrateurs:

en: Attachments for confirmation emails:
fr_CA: Pièces jointes pour les e-mails de confirmation:

en: Attachments for paypal completed emails:
fr_CA: Pièces jointes pour les e-mails paypal remplis :

en: Attachments for reminder email #%s
fr_CA: Pièces jointes pour l'e-mail de rappel # %s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
fr_CA: Pièces jointes pour les e-mails complétés par woocommerce :

en: Aug
fr_CA: Août

en: August
fr_CA: août

en: Author display name
fr_CA: Nom d'affichage de l'auteur

en: Author E-mail
fr_CA: Courriel de l'auteur

en: Author E-mail address (mailto:)
fr_CA: Adresse e-mail de l'auteur (mailto:)

en: Author first name
fr_CA: Prénom de l'auteur

en: Author full name
fr_CA: Nom complet de l'auteur

en: Author ID
fr_CA: Identifiant de l'auteur

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
fr_CA: ID auteur (par défaut = ID utilisateur actuel si connecté)

en: Author last name
fr_CA: Nom de famille de l'auteur

en: Author nickname
fr_CA: Pseudonyme de l'auteur

en: Author username
fr_CA: Nom d'utilisateur de l'auteur

en: Auto populate data with fields
fr_CA: Remplir automatiquement les données avec des champs

en: Autosuggest
fr_CA: Suggestion automatique

en: Auto-Draft
fr_CA: Brouillon automatique

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
fr_CA: Ajouter automatiquement des sauts de ligne (activé par défaut)

en: Automatically add paragraphs
fr_CA: Ajouter automatiquement des paragraphes

en: Automatically go to next step
fr_CA: Passer automatiquement à l'étape suivante

en: Automatically transform text to uppercase
fr_CA: Transforme automatiquement le texte en majuscules

en: Autopopulate form with last contact entry data
fr_CA: Formulaire de remplissage automatique avec les dernières données d'entrée de contact

en: Autosuggest
fr_CA: Suggestion automatique

en: autosuggest
fr_CA: suggestion automatique

en: Available backups:
fr_CA: Sauvegardes disponibles:

en: Azerbaijani
fr_CA: azerbaïdjanais

en: Back to top button
fr_CA: Bouton retour en haut

en: Backend Settings
fr_CA: Paramètres du backend

en: Background color
fr_CA: Couleur de l'arrière plan

en: Background color opacity
fr_CA: Opacité de la couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr_CA: Image de fond

en: Background image
fr_CA: Image de fond

en: Background Image Repeat
fr_CA: Répétition de l'image d'arrière-plan

en: Background Image Size
fr_CA: Taille de l'image d'arrière-plan

en: Background image to show the user they can draw a signature
fr_CA: Image d'arrière-plan pour montrer à l'utilisateur qu'il peut dessiner une signature

en: Backups
fr_CA: Sauvegardes

en: Based on existing Stripe Coupon ID
fr_CA: Basé sur l'ID de coupon Stripe existant

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
fr_CA: Basé sur le prix Stripe existant ou l'ID de plan (recommandé)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
fr_CA: Basé sur l'ID de promotion Stripe existant

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
fr_CA: Basé sur l'ID de tarif d'expédition Stripe existant (recommandé)

en: Based on Form
fr_CA: Basé sur la forme

en: Based on form width (breaking point = 760px)
fr_CA: Basé sur la largeur du formulaire (point de rupture = 760px)

en: Based on parent ID
fr_CA: Basé sur l'ID parent

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
fr_CA: Basé sur la largeur de l'écran (point de rupture = 760px)

en: Based on subscription
fr_CA: Basé sur l'abonnement

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
fr_CA: En fonction de la valeur de champ sélectionnée ci-dessus, cet élément sera visible ou masqué.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
fr_CA: En fonction de vos conditions, vous pouvez choisir de masquer, d'afficher des éléments ou de créer des champs en lecture seule.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
fr_CA: En fonction des champs de votre formulaire, vous pouvez enregistrer une méta personnalisée pour votre publication

en: Based on your form fields you can save product attributes
fr_CA: En fonction des champs de votre formulaire, vous pouvez enregistrer les attributs du produit

en: Before filling out these settings we %shighly recommend%s you to read the %sdocumentation%s.
fr_CA: Avant de remplir ces paramètres, nous %svous recommandons vivement%s de lire la %sdocumentation%s.

en: Before you can preview it, you need to save your form!
fr_CA: Avant de pouvoir le prévisualiser, vous devez enregistrer votre formulaire!

en: Belarusian
fr_CA: Biélorusse

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
fr_CA: Ci-dessous, vous pouvez modifier le délimiteur par défaut et les caractères de clôture

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
fr_CA: Ci-dessous, vous pouvez entrer une plage de dates (ou laisser vide pour exporter toutes les entrées de contact)

en: Best regards, {option_blogname}
fr_CA: Meilleures salutations, {option_blogname}

en: Billing
fr_CA: Facturation

en: Billing E-mail address (required)
fr_CA: Adresse e-mail de facturation (obligatoire)

en: Blocked
fr_CA: Bloqué

en: Blog Charset
fr_CA: Jeu de caractères du blog

en: Body colors
fr_CA: Couleurs du corps

en: Body content:
fr_CA: Contenu du corps:

en: Body footer:
fr_CA: Pied de page du corps:

en: Body header
fr_CA: En-tête du corps

en: Body header:
fr_CA: En-tête du corps:

en: Body margins (in units declared above)
fr_CA: Marges corporelles (en unités déclarées ci-dessus)

en: Body overlay color
fr_CA: Couleur de la superposition du corps

en: Body overlay opacity
fr_CA: Opacité de la superposition du corps

en: Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure

en: Border color
fr_CA: Couleur de la bordure

en: Border Color Focus
fr_CA: Mise au point sur la couleur de la bordure

en: Border Radius Bottom Left
fr_CA: Rayon de la bordure en bas à gauche

en: Border Radius Bottom Right
fr_CA: Rayon de la bordure en bas à droite

en: Border Radius Top Left
fr_CA: Rayon de la bordure en haut à gauche

en: Border Radius Top Right
fr_CA: Rayon de la bordure en haut à droite

en: Border size in pixels (px)
fr_CA: Taille de la bordure en pixels (px)

en: Border style
fr_CA: Style de bordure

en: Border styles
fr_CA: Styles de bordure

en: Border thickness
fr_CA: Épaisseur de la bordure

en: Bosnian
fr_CA: Bosniaque

en: Both (comma and space)
fr_CA: Les deux (virgule et espace)

en: Bottom
fr_CA: Fond

en: bottom
fr_CA: Bas:

en: Bottom and Left
fr_CA: Bas et gauche

en: Bottom and Right
fr_CA: En bas et à droite

en: Bottom left
fr_CA: En bas à gauche

en: Bottom right
fr_CA: En bas à droite

en: Brazilian
fr_CA: brésilien

en: Browse files
fr_CA: Parcourir les fichiers

en: Browse images
fr_CA: Parcourir les images

en: Browse import file and choose what you want to import
fr_CA: Parcourez le fichier d'importation et choisissez ce que vous souhaitez importer

en: Builder
fr_CA: Constructeur

en: Bulgarian
fr_CA: bulgare

en: Button
fr_CA: Bouton

en: Button action / method
fr_CA: Action / méthode du bouton

en: Button background
fr_CA: Arrière-plan du bouton

en: Button background hover
fr_CA: Survol de l'arrière-plan du bouton

en: Button Colors
fr_CA: Couleurs des boutons

en: Button font
fr_CA: Police du bouton

en: Button font hover
fr_CA: Bouton de survol de la police

en: Button icon
fr_CA: Icône de bouton

en: Button icon animation
fr_CA: Animation de l'icône du bouton

en: Button icon position
fr_CA: Position de l'icône du bouton

en: Button icon visibility
fr_CA: Visibilité de l'icône du bouton

en: Button loading name
fr_CA: Nom de chargement du bouton

en: Button name
fr_CA: Nom du bouton

en: Button position
fr_CA: Position du bouton

en: Button radius
fr_CA: Rayon du bouton

en: Button size
fr_CA: Taille du bouton

en: Button type
fr_CA: Type de bouton

en: Button URL
fr_CA: URL du bouton

en: Button width
fr_CA: Largeur du bouton

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
fr_CA: Par défaut, tous les éléments visibles dans votre formulaire seront imprimés sur le PDF, sauf indication contraire sous l'onglet "Paramètres PDF" lors de l'édition de l'élément. Chaque élément peut être inclus ou exclu spécifiquement du PDF ou du formulaire. Vous pouvez le définir par élément (y compris les colonnes) en éditant l'élément et en accédant à la section "Paramètres PDF". Ici, vous pouvez définir si l'élément doit être uniquement visible dans le PDF ou le formulaire, ou les deux.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
fr_CA: Par défaut, tous les fichiers téléchargés via vos formulaires ne seront plus visibles dans la %1$smédiathèque%2$s. Pour modifier ce comportement, vous pouvez visiter les paramètres de téléchargement de fichiers.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
fr_CA: Contourner la corbeille et forcer la suppression (supprime définitivement l'entrée)

en: Calculation
fr_CA: Calcul

en: Calculator
fr_CA: Calculatrice

en: Calculator Amount Color
fr_CA: Calculatrice Montant Couleur

en: Calculator Amount Currency Color
fr_CA: Calculatrice Montant Devise Couleur

en: Calculator Amount Format Color
fr_CA: Calculatrice Montant Format Couleur

en: Calculator Amount Label Color
fr_CA: Couleur de l'étiquette du montant de la calculatrice

en: Calculator Colors
fr_CA: Couleurs de la calculatrice

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
fr_CA: Peut être utile en combinaison avec la fonction de saisie semi-automatique de Google Address

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
fr_CA: Peut être utile lors de l'utilisation de vérifications conditionnelles dans votre formulaire

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
fr_CA: ne peut pas être utilisée comme date de rappel car elle est passée, veuillez vérifier vos paramètres sous "Paramètres du formulaire > Rappels par e-mail".

en: Canadian-French
fr_CA: Canadien-français

en: Cancel URL
fr_CA: URL d'annulation

en: Canceled
fr_CA: Annulé

en: Canceled Reversal
fr_CA: Reprise annulé

en: Cancellation reason
fr_CA: Motif d'annulation

en: Carrier (optional)
fr_CA: Transporteur (facultatif)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
fr_CA: Paiement du panier (pour le paiement de plusieurs produits)

en: Cart discount amount
fr_CA: Montant de la remise sur le panier

en: Cart discount rate
fr_CA: Taux de réduction du panier

en: Cart handling fee
fr_CA: Frais de traitement du panier

en: Cart tax
fr_CA: Taxe sur le panier

en: Cart weight
fr_CA: Poids du chariot

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
fr_CA: Taxe à l'échelle du panier, remplaçant toute valeur fiscale d'un article individuel

en: case sensitive
fr_CA: sensible aux majuscules et minuscules

en: Catalog
fr_CA: Catalogue

en: Catalog & search (default)
fr_CA: Catalogue et recherche (par défaut)

en: Center
fr_CA: Centre

en: Center the form
fr_CA: Centrer le formulaire

en: Change File Upload Settings
fr_CA: Modifier les paramètres de téléchargement de fichiers

en: Change Settings
fr_CA: Modifier les paramètres

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
fr_CA: Modifiez le comportement de l'élément lors de la génération du PDF.

en: Change the date format
fr_CA: Changer le format de la date

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
fr_CA: Changer le premier jour de la semaine, par exemple dimanche ou lundi

en: Change to the orientation defined under PDF settings
fr_CA: Passez à l'orientation définie dans les paramètres PDF

en: Change user role after payment complete
fr_CA: Changer le rôle de l'utilisateur une fois le paiement effectué

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
fr_CA: Jeu de caractères et codage des caractères pour les informations de facturation/page de connexion

en: Characters the code should contain
fr_CA: Caractères que le code doit contenir

en: Charset:
fr_CA: Jeu de caractères:

en: Check box
fr_CA: Case à cocher

en: Check for errors before going to next step
fr_CA: Vérifiez les erreurs avant de passer à l'étape suivante

en: Check to see if a recent payment already exists.
fr_CA: Vérifiez si un paiement récent existe déjà.

en: Check/Radio border
fr_CA: Contrôle / Bordure radio

en: Check/Radio inner
fr_CA: Contrôle / Radio interne

en: Check/Radio Labels
fr_CA: Vérifier / étiquettes radio

en: Checkbox & Radio colors
fr_CA: Case à cocher et couleurs de la radio

en: Checkout page (default)
fr_CA: Page de paiement (par défaut)

en: Chinese zh-CN
fr_CA: Chinois zh-CN

en: Chinese zh-HK
fr_CA: Chinois zh-HK

en: Chinese zh-TW
fr_CA: Chinois zh-TW

en: Choose a custom border color.
fr_CA: Choisissez une couleur de bordure personnalisée.

en: Choose a flag
fr_CA: Choisissez un drapeau

en: Choose a flag for this language
fr_CA: Choisissez un drapeau pour cette langue

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
fr_CA: Choisissez une longueur pour vos décimales (par défaut = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
fr_CA: Choisissez une localisation (pour la langue et le format)

en: Choose a minimum width that each item must have
fr_CA: Choisissez une largeur minimale que chaque article doit avoir

en: Choose a reCAPTCHA version
fr_CA: Choisissez une version de reCAPTCHA

en: Choose a Time format
fr_CA: Choisissez un format d'heure

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
fr_CA: Choisissez un type approprié pour votre champ. Veuillez noter que ce paramètre affectera la disposition du clavier sur les appareils mobiles, choisissez judicieusement!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
fr_CA: Choisissez le nombre de colonnes que votre grille ou curseur affichera.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
fr_CA: Choisissez le nombre de lignes que votre grille affichera. (0 = pas de limite)

en: Choose how to align your image
fr_CA: Choisissez comment aligner votre image

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
fr_CA: Choisissez si vous souhaitez enregistrer les données utilisateur en tant qu'entrée de contact

en: Choose label value break method
fr_CA: Choisissez la méthode de rupture de valeur d'étiquette

en: Choose language
fr_CA: Choisissez la langue

en: Choose line break method (optional)
fr_CA: Choisissez la méthode de saut de ligne (facultatif)

en: Choose meta field name
fr_CA: Choisissez le nom du champ méta

en: Choose payment gateway
fr_CA: Choisissez la passerelle de paiement

en: Choose terms label to return
fr_CA: Choisissez le libellé des termes à renvoyer

en: Choose terms value to return
fr_CA: Choisissez la valeur des termes à renvoyer

en: Choose the form you want to use.
fr_CA: Choisissez le formulaire que vous souhaitez utiliser.

en: Choose to make this field a variable or not.
fr_CA: Choisissez de faire de ce champ une variable ou non.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
fr_CA: Choisissez d'enregistrer uniquement le libellé ou la valeur de l'option sélectionnée comme entrée de contact

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
fr_CA: Choisissez d'envoyer uniquement le libellé ou la valeur de l'option sélectionnée à l'administrateur

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
fr_CA: Choisissez d'envoyer uniquement le libellé ou la valeur de l'option sélectionnée à l'expéditeur

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
fr_CA: Choisissez la valeur à enregistrer pour les cases à cocher et les boutons radio

en: Choose which email template you would like to use
fr_CA: Choisissez le modèle d'e-mail que vous souhaitez utiliser

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
fr_CA: Choisissez votre séparateur décimal (virgule ou point)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
fr_CA: Choisissez votre séparateur de milliers (vide, virgule ou point)

en: City
fr_CA: Ville

en: City name
fr_CA: Nom de Ville

en: Clear
fr_CA: Clair

en: Clear / Reset the form
fr_CA: Effacer / réinitialiser le formulaire

en: Clear / reset the form after submitting
fr_CA: Effacer / réinitialiser le formulaire après la soumission

en: Clear form after closing popup
fr_CA: Effacer le formulaire après la fermeture de la fenêtre contextuelle

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
fr_CA: Cliquez ici pour trouver %1$sexemples d'expressions régulières%2$s, ou créez les vôtres facilement sur %3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
fr_CA: ID de référence client

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Close button background color (leave blank for none)
fr_CA: Fermer la couleur d'arrière-plan du bouton (laisser vide pour aucun)

en: Close button border color
fr_CA: Fermer la couleur de la bordure du bouton

en: Close button border radius in pixels (px)
fr_CA: Rayon de la bordure du bouton de fermeture en pixels (px)

en: Close button border size in pixels (px)
fr_CA: Fermer la taille de la bordure du bouton en pixels (px)

en: Close button icon color
fr_CA: Fermer la couleur de l'icône du bouton

en: Close button icon size in pixels (px)
fr_CA: Fermer la taille de l'icône du bouton en pixels (px)

en: Close button label bg color
fr_CA: Fermer l'étiquette du bouton couleur bg

en: Close button label color
fr_CA: Couleur de l'étiquette du bouton de fermeture

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
fr_CA: Rembourrages d'étiquette de bouton de fermeture, par exemple : 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
fr_CA: Fermer le texte de l'étiquette du bouton, par exemple : Fermer

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
fr_CA: Fermer les rembourrages de bouton, par exemple : 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
fr_CA: Fermer la position du bouton à droite en pixels (px)

en: Close button position top in pixels (px)
fr_CA: Fermer la position du bouton en haut en pixels (px)

en: Closed (disallow comments)
fr_CA: Fermé (interdire les commentaires)

en: Closed (disallow pings)
fr_CA: Fermé (interdire les pings)

en: Code length
fr_CA: Longueur du code

en: Code prefix
fr_CA: Préfixe de code

en: Code suffix
fr_CA: Suffixe de code

en: Collect customer billing address
fr_CA: Collecter l'adresse de facturation du client

en: Collect customer phone number
fr_CA: Recueillir le numéro de téléphone du client

en: Color
fr_CA: Couleur

en: color
fr_CA: Couleur

en: Color picker
fr_CA: Pipette à couleurs

en: Colors
fr_CA: Couleurs

en: Column
fr_CA: Colonne

en: column
fr_CA: colonne

en: Column heading
fr_CA: En-tête de colonne

en: Column Label
fr_CA: Étiquette de colonne

en: Column logic
fr_CA: Logique de colonne

en: Column name
fr_CA: Nom de colonne

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
fr_CA: Exemple de remplissage de colonne: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
fr_CA: Taille de la colonne

en: Columns for contact entries
fr_CA: Colonnes pour les entrées de contact

en: Company Email Address
fr_CA: Adresse e-mail de l'entreprise

en: Compare against all entries (all forms)
fr_CA: Comparer avec toutes les entrées (tous les formulaires)

en: Compare against current form entries only (default)
fr_CA: Comparer uniquement avec les entrées de formulaire actuelles (par défaut)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
fr_CA: Comparez avec les entrées des ID de formulaire suivants (formulaires spécifiques uniquement)

en: Compare duplicate contact entry title against:
fr_CA: Comparez le titre de l'entrée de contact en double avec :

en: Compare method (OR / AND)
fr_CA: Compare, méthode (OR / AND)

en: Completed
fr_CA: Complété

en: Completed!
fr_CA: Terminé!

en: Conditional field value
fr_CA: Valeur du champ conditionnel

en: Conditional Logic
fr_CA: Logique conditionnelle

en: Conditional logic
fr_CA: Logique conditionnelle

en: Conditional Validation
fr_CA: Validation conditionnelle

en: Conditional Validation Value
fr_CA: Valeur de validation conditionnelle

en: Conditional Validation Value 2
fr_CA: Valeur de validation conditionnelle 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
fr_CA: Variable conditionnelle (valeur dynamique)

en: Conditionally checkout to PayPal
fr_CA: Paiement conditionnel à PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
fr_CA: Paiement conditionnel à Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
fr_CA: Paiement conditionnel sur WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
fr_CA: Enregistrer sous condition l'entrée de contact en fonction des données utilisateur

en: Conditionally save subscriber based on user data
fr_CA: Enregistrer conditionnellement l'abonné en fonction des données de l'utilisateur

en: Confirmation E-mail
fr_CA: Email de confirmation

en: Confirmation email
fr_CA: Email de confirmation

en: Connection lost, please try again
fr_CA: Connexion perdue, veuillez réessayer

en: Connections
fr_CA: Connexions

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
fr_CA: Envisagez d'activer cette option lorsque vous avez plus de 500 conditions d'amélioration de la vitesse

en: Contact Entries
fr_CA: Entrées de contact

en: Contact entries
fr_CA: Entrées de contact

en: Contact Entry
fr_CA: Entrée de contact

en: Contact entry
fr_CA: Entrée de contact

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
fr_CA: La création de l'entrée de contact a échoué. Impossible de trouver l'entrée de contact d'origine:

en: Contact entry search (populate form with data)
fr_CA: Recherche d'entrée de contact (remplir le formulaire avec des données)

en: Contact entry status
fr_CA: Statut d'entrée des contacts

en: Contact entry status after updating
fr_CA: État de l'entrée des contacts après la mise à jour

en: Contact entry statuses
fr_CA: Statuts d'entrée des contacts

en: Contact Entry Title
fr_CA: Titre de l'entrée de contact

en: Contact entry updated.
fr_CA: Entrée de contact mise à jour.

en: Contact Entry:
fr_CA: Entrée de contact :

en: Contain / Fit (contain)
fr_CA: Contenir / Ajuster (contenir)

en: Contains
fr_CA: Contient

en: Content
fr_CA: Contenu

en: Content background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan du contenu

en: Content border bottom width (0 = none)
fr_CA: Largeur du bas de la bordure du contenu (0 = aucune)

en: Content border color
fr_CA: Couleur de la bordure du contenu

en: Content border left width (0 = none)
fr_CA: Largeur gauche de la bordure du contenu (0 = aucun)

en: Content border right width (0 = none)
fr_CA: Largeur de la bordure droite du contenu (0 = aucun)

en: Content border top width (0 = none)
fr_CA: Largeur du haut de la bordure du contenu (0 = aucune)

en: Content padding
fr_CA: Remplissage de contenu

en: Content type:
fr_CA: Type de contenu:

en: Convert timestamp to specific date format
fr_CA: Convertir l'horodatage au format de date spécifique

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
fr_CA: Impossible de soumettre le formulaire car une entrée de contact avec exactement le même titre existe déjà !

en: Countries
fr_CA: Des pays

en: Countries (FULL)
fr_CA: Pays (COMPLET)

en: Countries (ISO2)
fr_CA: Pays (ISO2)

en: Country
fr_CA: Pays

en: country
fr_CA: pays

en: Country name
fr_CA: Nom du pays

en: Cover / Fit (cover)
fr_CA: Couverture / Ajustement (couverture)

en: Create Form
fr_CA: Créer un formulaire

en: Create new coupon on the fly
fr_CA: Créer un nouveau coupon à la volée

en: Create new Multi-site after registration
fr_CA: Créer un nouveau multi-site après l'inscription

en: Create new Post
fr_CA: Créer un nouveau message

en: Create new price object
fr_CA: Créer un nouvel objet de prix

en: Create new shipping rate on the fly
fr_CA: Créer un nouveau tarif d'expédition à la volée

en: Create new Stripe product on the fly
fr_CA: Créez un nouveau produit Stripe à la volée

en: Created
fr_CA: Établi

en: Created Post
fr_CA: Créé sur

en: Created post status
fr_CA: Statut de la publication créée

en: Created post title
fr_CA: Titre du message créé

en: Created post/page (backend)
fr_CA: Publication/page créée (backend)

en: Created post/page (front-end)
fr_CA: Publication/page créée (front-end)

en: Created User
fr_CA: Utilisateur créé

en: Credit Card
fr_CA: Carte de crédit

en: Croatian
fr_CA: croate

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
fr_CA: Vérification Cross-Site Request Forgery (CSRF)

en: CSV Attachment
fr_CA: Pièce jointe CSV

en: CSV Attachment Settings
fr_CA: Paramètres de pièce jointe CSV

en: CSV file
fr_CA: Fichier CSV

en: Currency
fr_CA: Devise

en: Currency field
fr_CA: Champ de devise

en: Current Author meta data
fr_CA: Métadonnées de l'auteur actuel

en: Current Page or Post meta data
fr_CA: Métadonnées de la page actuelle ou de l'article

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
fr_CA: Termes actuels de la page ou de la publication (basés sur le slug de taxonomie spécifié)

en: Currently in translation mode for language
fr_CA: Actuellement en mode traduction pour la langue

en: Custom class
fr_CA: Classe personnalisée

en: Custom Content class
fr_CA: Classe de contenu personnalisé

en: Custom CSS
fr_CA: CSS personnalisé

en: Custom date format
fr_CA: Format de date personnalisé

en: Custom delimiter
fr_CA: Délimiteur personnalisé

en: Custom enclosure
fr_CA: Boîtier personnalisé

en: Custom field class
fr_CA: Classe de champ personnalisée

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
fr_CA: Champs personnalisés à enregistrer (balises *|MERGE|*)

en: Custom from
fr_CA: Personnalisé de

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
fr_CA: HTML personnalisé (télécharger / rechercher un fichier .html)

en: Custom items
fr_CA: Articles personnalisés

en: Custom JS
fr_CA: JS personnalisé

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
fr_CA: Format de page personnalisé dans les unités définies ci-dessus, par exemple:

en: Custom post meta data
fr_CA: Méta-données de publication personnalisées

en: Custom Regex
fr_CA: Regex personnalisé

en: Custom sign here image
fr_CA: Signe personnalisé ici image

en: Custom TAB class
fr_CA: Classe TAB personnalisée

en: Custom TAB index
fr_CA: Index TAB personnalisé

en: Custom URL
fr_CA: URL personnalisée

en: Custom use of preloader for the form.
fr_CA: Utilisation personnalisée du préchargeur pour le formulaire.

en: Custom width in pixels
fr_CA: Largeur personnalisée en pixels

en: Custom wrapper class
fr_CA: Classe wrapper personnalisée

en: Customer
fr_CA: Client

en: Customer E-mail
fr_CA: Email client

en: Customer has a verified PayPal account
fr_CA: Le client a un compte PayPal vérifié

en: Customer has an unverified PayPal account
fr_CA: Le client a un compte PayPal non vérifié

en: Customer ID
fr_CA: N ° de client

en: Customer/User
fr_CA: Client/Utilisateur

en: Customers
fr_CA: Clients

en: Cyrillic text
fr_CA: Texte cyrillique

en: Czech
fr_CA: tchèque

en: Daily (every day)
fr_CA: Quotidien (tous les jours)

en: Danish
fr_CA: danois

en: Dashed
fr_CA: Pointillé

en: Database table name
fr_CA: Nom de la table de base de données

en: date
fr_CA: Date

en: Date Format
fr_CA: Format de date

en: Date range (maximum)
fr_CA: Plage de dates (maximum)

en: Date range (minimum)
fr_CA: Plage de dates (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
fr_CA: Jours à ajouter / déduire en fonction du sélecteur de date connecté

en: Deactivating plugin...
fr_CA: Désactivation du plugin ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
fr_CA: Cher utilisateur,
    
    Merci de nous contacter!

en: Dec
fr_CA: déc

en: December
fr_CA: décembre

en: Decimal separator
fr_CA: Séparateur décimal

en: Default
fr_CA: Défaut

en: default
fr_CA: défaut

en: Default (inherit)
fr_CA: Par défaut (hériter)

en: Default (use the default_comment_status option)
fr_CA: Par défaut (utilisez l'option default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
fr_CA: Par défaut (utilisez l'option default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
fr_CA: Par défaut - mm / jj / aa

en: Default blog email and name
fr_CA: Adresse e-mail et nom du blog par défaut

en: Default email template
fr_CA: Modèle d'e-mail par défaut

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
fr_CA: Le format par défaut est: [Order # {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
fr_CA: Le format par défaut est: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default language
fr_CA: Langage par défaut

en: Default positioning
fr_CA: Positionnement par défaut

en: Default positioning (bottom right)
fr_CA: Positionnement par défaut (en bas à droite)

en: Default post category; set in Writing Options
fr_CA: Catégorie de publication par défaut; défini dans Options d'écriture

en: Default Rounded
fr_CA: Arrondi par défaut

en: Default Squared
fr_CA: Par défaut au carré

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
fr_CA: Emplacement de téléchargement par défaut; défini dans les options diverses

en: Default value
fr_CA: Valeur par défaut

en: Default value 1-5 (empty = default)
fr_CA: Valeur par défaut 1-5 (vide = par défaut)

en: Default: 1
fr_CA: Par défaut : 1

en: Default: None
fr_CA: Par défaut : Aucun

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
fr_CA: La valeur par défaut est 0, ce qui permet à un utilisateur de ne sélectionner aucune date du tout.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
fr_CA: La valeur par défaut est 1, ce qui permet à un utilisateur de ne sélectionner qu'une seule date.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
fr_CA: Définissez une largeur personnalisée pour le séparateur. Utilisez une valeur de pixel. par exemple: 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal separator)
fr_CA: Définissez un prix comme valeur flottante (seul le point est accepté comme séparateur décimal)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
fr_CA: Définissez à quel décalage le rappel doit être envoyé en fonction de l'heure de base

en: Define at what time the reminder should be send
fr_CA: Définir à quelle heure le rappel doit être envoyé

en: Define checkout line items
fr_CA: Définir les éléments de campagne de paiement

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
fr_CA: Définir les éléments de menu WooCommerce personnalisés "Mon compte"

en: Define each on a new line e.g
fr_CA: Définissez chacun sur une nouvelle ligne, par exemple

en: Define each on a new line e.g:
fr_CA: Définissez chacun sur une nouvelle ligne, par exemple :

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
fr_CA: Définissez chaque rôle sur une nouvelle ligne. Par exemple, si vous souhaitez renvoyer uniquement les clients WooCommerce, vous pouvez utiliser: client

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
fr_CA: Définissez ici comment vous souhaitez lister vos utilisateurs, par exemple: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] se traduirait par: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
fr_CA: Définissez combien de jours après ou avant le rappel doit être envoyé en fonction de la date de base

en: Define menu items
fr_CA: Définir les éléments de menu

en: Define meta data to return as value
fr_CA: Définir les métadonnées à renvoyer en tant que valeur

en: Define the width for the divider.
fr_CA: Définissez la largeur du séparateur.

en: Define user data or user meta data to return as value
fr_CA: Définir les données utilisateur ou les métadonnées utilisateur à renvoyer en tant que valeur

en: Delete
fr_CA: Effacer

en: Delete all backups
fr_CA: Supprimer toutes les sauvegardes

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
fr_CA: Supprimer les fichiers associés après avoir supprimé une entrée de contact

en: Delete complete form
fr_CA: Supprimer le formulaire complet

en: Delete files from server after form submissions
fr_CA: Supprimer les fichiers du serveur après l'envoi des formulaires

en: Delete files from server after the form was submitted
fr_CA: Supprimer les fichiers du serveur après l'envoi du formulaire

en: Delete item
fr_CA: Effacer l'article

en: Delete Listing
fr_CA: Supprimer l'annonce

en: Delete Translation
fr_CA: Supprimer la traduction

en: Deleting...
fr_CA: Suppression ...

en: Delimiter
fr_CA: Délimiteur

en: Demos
fr_CA: Démos

en: Denied
fr_CA: Refusé

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
fr_CA: En fonction du service avec lequel vous interagissez, vous devrez peut-être le définir sur 1.1

en: Descending Order
fr_CA: Ordre décroissant

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
fr_CA: Décrit le type de transaction effectuée par Checkout afin de personnaliser le texte pertinent sur la page, tel que le bouton d'envoi. Valeurs possibles

en: Description
fr_CA: La description

en: Description color
fr_CA: Description couleur

en: Description for this step
fr_CA: Description de cette étape

en: Description line-height in pixels (0 = none)
fr_CA: Description de la hauteur de ligne en pixels (0 = aucun)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
fr_CA: Description de l'article. Si vous omettez cette variable, les acheteurs entrent leur propre nom lors du paiement.

en: Description size in pixels (0 = none)
fr_CA: Taille de la description en pixels (0 = aucun)

en: Description Styles
fr_CA: Styles de description

en: Description weight (0 = none)
fr_CA: Description poids (0 = aucun)

en: Desktop preview
fr_CA: Aperçu du bureau

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
fr_CA: Destination (spécifie l'emplacement final vers lequel calculer les directions)

en: Destination address
fr_CA: Adresse de destination

en: Destination address (required)
fr_CA: Adresse de destination (obligatoire)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
fr_CA: Désactiver le bouton du clavier `` Entrée '' (empêchant de soumettre le formulaire en appuyant sur Entrée)

en: Disable autocompletion
fr_CA: Désactiver la saisie semi-automatique

en: Disable autofocus on first field
fr_CA: Désactiver la mise au point automatique sur le premier champ

en: Disable default UI
fr_CA: Désactiver l'interface utilisateur par défaut

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
fr_CA: Désactiver le paramètre d'étape actuelle en plusieurs parties dans l'URL

en: Disable popup closing
fr_CA: Désactiver la fermeture des popups

en: Disable scrolling on error
fr_CA: Désactiver le défilement en cas d'erreur

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
fr_CA: Désactiver le défilement sur les boutons Précédent et Suivant

en: Disable the input field
fr_CA: Désactiver le champ de saisie

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
fr_CA: Désactivez l'option pour sélectionner le jour spécifique dans le calendrier, par exemple dimanche, lundi, etc.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
fr_CA: Désactivez cette option pour supprimer les onglets Visuel et Texte de votre éditeur

en: Disable time options by ranges
fr_CA: Désactiver les options de temps par plages

en: Disabled
fr_CA: désactivé

en: Disabled (do not make variable)
fr_CA: Désactivé (ne pas faire de variable)

en: Disabled (do not use conditional logic)
fr_CA: Désactivé (n'utilisez pas de logique conditionnelle)

en: Disabled (not recommended)
fr_CA: Désactivé (non recommandé)

en: Disabled (use default form settings)
fr_CA: Désactivé (utiliser les paramètres de formulaire par défaut)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
fr_CA: Interdire aux utilisateurs de modifier la signature existante lorsque le formulaire a été rempli avec des données

en: Disallow users to filter items
fr_CA: Interdire aux utilisateurs de filtrer les éléments

en: Discount amount (leave blank for no discount)
fr_CA: Montant de la remise (laisser vide pour aucune remise)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
fr_CA: Montant de la remise associée à un article, qui doit être inférieur au prix de vente de l'article.

en: Discount number
fr_CA: Numéro de réduction

en: Discount rate (leave blank for no discount)
fr_CA: Taux de remise (laisser vide pour aucune remise)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
fr_CA: Taux de remise, en pourcentage, associé à un article. Définir sur une valeur inférieure à 100

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
fr_CA: Afficher un message après que l'utilisateur a réinitialisé son mot de passe (laisser vide pour aucun message)

en: Display a message to the locked out user
fr_CA: Afficher un message à l'utilisateur verrouillé

en: Display a message to the logged out user
fr_CA: Afficher un message à l'utilisateur déconnecté

en: Display a message when account has been verified
fr_CA: Afficher un message lorsque le compte a été vérifié

en: Display a message when no user is logged in
fr_CA: Afficher un message lorsqu'aucun utilisateur n'est connecté

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
fr_CA: Afficher un message lorsqu'aucun utilisateur n'a été trouvé (laisser vide pour aucun message)

en: Display a message when the activation code is incorrect
fr_CA: Afficher un message lorsque le code d'activation est incorrect

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
fr_CA: Afficher un message de bienvenue après la connexion de l'utilisateur (laisser vide pour aucun message)

en: Display an error message when form is locked
fr_CA: Afficher un message d'erreur lorsque le formulaire est verrouillé

en: Display close (X) button
fr_CA: Afficher le bouton de fermeture (X)

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
fr_CA: Afficher les dates des autres mois au début ou à la fin du mois en cours

en: Display dots navigation
fr_CA: Afficher la navigation par points

en: Display form processing overlay (popup)
fr_CA: Afficher la superposition de traitement de formulaire (popup)

en: Display interests/groups
fr_CA: Afficher les intérêts/groupes

en: Display Layout
fr_CA: Disposition d'affichage

en: Display Name
fr_CA: Afficher un nom

en: Display name
fr_CA: Afficher un nom

en: Display oldest or latest entries at the top
fr_CA: Afficher les entrées les plus anciennes ou les plus récentes en haut

en: Display popup after X seconds
fr_CA: Afficher la popup après X secondes

en: Display popup after X seconds of inactivity
fr_CA: Afficher une popup après X secondes d'inactivité

en: Display popup between date range (schedule)
fr_CA: Afficher une fenêtre contextuelle entre la plage de dates (horaire)

en: Display popup on exit intent
fr_CA: Afficher une fenêtre contextuelle sur l'intention de sortie

en: Display popup on page leave/close/exit
fr_CA: Afficher la fenêtre contextuelle en quittant/fermant/sortant de la page

en: Display popup on page load
fr_CA: Afficher la popup au chargement de la page

en: Display prev/next buttons
fr_CA: Afficher les boutons précédent / suivant

en: Display previous and next buttons
fr_CA: Afficher les boutons précédent et suivant

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
fr_CA: Interdire à l'utilisateur de sélectionner les dates ou plages de dates spécifiées dans le calendrier

en: Distance / Duration calculation (google directions)
fr_CA: Calcul de distance / durée (directions google)

en: Distance in meters
fr_CA: Distance en mètres

en: Distance text in km or miles
fr_CA: Texte de distance en km ou en miles

en: Divider
fr_CA: Diviseur

en: Divider alignment
fr_CA: Alignement du diviseur

en: Divider color
fr_CA: Couleur du séparateur

en: Divider custom width
fr_CA: Largeur personnalisée du diviseur

en: Divider height
fr_CA: Hauteur du diviseur

en: Divider weight
fr_CA: Poids du diviseur

en: Do not allow (default)
fr_CA: Ne pas autoriser (par défaut)

en: Do not apply any discount
fr_CA: Ne pas appliquer de remise

en: Do not change role
fr_CA: Ne change pas de rôle

en: Do not create a new Contact Entry
fr_CA: Ne créez pas une nouvelle entrée de contact

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
fr_CA: Ne créez pas une nouvelle entrée de contact lorsqu'une entrée existante a été mise à jour

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
fr_CA: Ne pas afficher d'avis d'administration après la mise à jour du plugin

en: Do not exclude from emails
fr_CA: Ne pas exclure des e-mails

en: Do not fill out the following field with entry data
fr_CA: Ne remplissez pas le champ suivant avec les données d'entrée

en: Do not normalize strings (default)
fr_CA: Ne pas normaliser les chaînes (par défaut)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
fr_CA: Ne communiquez pas d'informations plus détaillées à votre client. Au lieu de cela, présentez comme vous le feriez le

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
fr_CA: Ne communiquez pas d'informations plus détaillées à votre client. Au lieu de cela, présentez comme vous le feriez le

en: Do not save data
fr_CA: Ne pas enregistrer les données

en: Do not save empty values
fr_CA: Ne pas enregistrer les valeurs vides

en: Do not save field in Contact Entry
fr_CA: Ne pas enregistrer le champ dans l'entrée de contact

en: Do not save PDF in Contact Entry
fr_CA: Ne pas enregistrer le PDF dans l'entrée de contact

en: Do not send a confirmation email
fr_CA: N'envoyez pas d'e-mail de confirmation

en: Do not send an admin email
fr_CA: N'envoyez pas d'e-mail d'administrateur

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
fr_CA: Ne pas envoyer les paramètres du formulaire à Zapier (activé par défaut)

en: Do not show file uploads in the Media Library
fr_CA: Ne pas afficher les téléchargements de fichiers dans la médiathèque

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
fr_CA: Ne rien faire (ne pas se connecter ni envoyer d'e-mail de vérification)

en: Domain name for blog
fr_CA: Nom de domaine pour blog

en: Donation checkout
fr_CA: Paiement des dons

en: Dotted
fr_CA: Pointé

en: Download button text
fr_CA: Télécharger le texte du bouton

en: Download PDF
fr_CA: Télécharger le PDF

en: Download Summary
fr_CA: Télécharger le résumé

en: Downloadable product
fr_CA: Produit téléchargeable

en: Downloading file...
fr_CA: Téléchargement du fichier ...

en: Draft
fr_CA: Brouillon

en: Dragger color
fr_CA: Couleur du dragger

en: Dropdown
fr_CA: Menu déroulant

en: Dropdown arrow
fr_CA: Flèche déroulante

en: Dropdown colors
fr_CA: Couleurs déroulantes

en: Dropdown item background
fr_CA: Arrière-plan de l'élément déroulant

en: Dropdown item background focus
fr_CA: Mise au point sur l'arrière-plan de l'élément déroulant

en: Dropdown item font focus
fr_CA: Focus sur la police de l'élément déroulant

en: Duplicate
fr_CA: Dupliquer

en: Duplicate element
fr_CA: Élément en double

en: Duplicate entry title error message
fr_CA: Message d'erreur de titre d'entrée en double

en: Duration in seconds
fr_CA: Durée en secondes

en: Duration text in minutes
fr_CA: Texte de la durée en minutes

en: Dutch
fr_CA: néerlandais

en: Dutch (Belgium)
fr_CA: Néerlandais (Belgique)

en: Dynamic
fr_CA: Dynamique

en: E-mail & Contact Entry Label
fr_CA: Étiquette d'entrée d'e-mail et de contact

en: E-mail Address
fr_CA: Adresse e-mail

en: E-mail address
fr_CA: Adresse e-mail

en: E-mail address (mailto:)
fr_CA: Adresse e-mail (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
fr_CA: Adresse e-mail de l'administrateur du blog

en: E-mail copyright
fr_CA: Droits d'auteur des e-mails

en: E-mail headers
fr_CA: En-têtes d'e-mails

en: E-mail logo
fr_CA: Logo de messagerie

en: E-mail Reminders
fr_CA: Rappels par e-mail

en: E-mail social icons
fr_CA: Icônes sociales de courrier électronique

en: E-mail subtitle
fr_CA: Sous-titre d'e-mail

en: E-mail subtitle (confirm)
fr_CA: Sous-titre de l'e-mail (confirmer)

en: E-mail Template 1
fr_CA: Modèle d'e-mail 1

en: E-mail title
fr_CA: Titre de l'e-mail

en: E-mail title (confirm)
fr_CA: Titre de l'e-mail (confirmer)

en: e.g: 1
fr_CA: ex: 1

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
fr_CA: Par exemple : field_name|meta_key (chacun sur une nouvelle ligne)

en: e.g: price_XXXX
fr_CA: ex : price_XXXX

en: e.g: SbwGtc0x
fr_CA: par exemple : SbwGtc0x

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
fr_CA: par exemple : shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
fr_CA: par exemple : txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
fr_CA: ECHO - Sortie de texte brut tel quel, approprié pour CLI

en: Edit author
fr_CA: Modifier l'auteur

en: Edit contact entry
fr_CA: Modifier l'entrée de contact

en: Edit element
fr_CA: Modifier l'élément

en: Edit order
fr_CA: Modifier la commande

en: Edit post
fr_CA: Modifier le message

en: Edit the contact entry (backend)
fr_CA: Modifier l'entrée de contact (backend)

en: Edit Translation
fr_CA: Modifier la traduction

en: Editor height in pixels
fr_CA: Hauteur de l'éditeur en pixels

en: Element Settings & Options
fr_CA: Paramètres et options des éléments

en: Email
fr_CA: E-mail

en: Email Address
fr_CA: Adresse e-mail

en: Email attachments
fr_CA: Pièces jointes aux e-mails

en: Email headers
fr_CA: En-têtes d'e-mail

en: Email label
fr_CA: Étiquette d'e-mail

en: Email template
fr_CA: Modèle d'e-mail

en: Empty cart before adding products
fr_CA: Vider le panier avant d'ajouter des produits

en: Enable
fr_CA: Activer

en: Enable (do not save empty values)
fr_CA: Activer (ne pas enregistrer les valeurs vides)

en: Enable (exclude empty values)
fr_CA: Activer (exclure les valeurs vides)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
fr_CA: Activer (permet de rechercher du texte dans le PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
fr_CA: Activer (activer uniquement si votre formulaire utilise du texte arabe)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
fr_CA: Activer (activer uniquement si votre formulaire utilise du texte cyrillique)

en: Enable Adaptive Placeholders
fr_CA: Activer les espaces réservés adaptatifs

en: Enable Add More
fr_CA: Activer Ajouter plus

en: Enable address auto complete
fr_CA: Activer la saisie automatique d'adresse

en: Enable Ajax
fr_CA: Activer Ajax

en: Enable auto suggest
fr_CA: Activer la suggestion automatique

en: Enable automatic Tax
fr_CA: Activer la taxe automatique

en: Enable birthdate calculations
fr_CA: Activer les calculs de date de naissance

en: Enable code generation
fr_CA: Activer la génération de code

en: Enable contact entry search by title
fr_CA: Activer la recherche d'entrée de contact par titre

en: Enable contact entry updating
fr_CA: Activer la mise à jour des entrées de contact

en: Enable custom entry titles
fr_CA: Activer les titres d'entrée personnalisés

en: Enable custom padding
fr_CA: Activer le remplissage personnalisé

en: Enable custom parameter string for POST method
fr_CA: Activer la chaîne de paramètres personnalisés pour la méthode POST

en: Enable custom popup padding
fr_CA: Activer le rembourrage contextuel personnalisé

en: Enable custom return URL
fr_CA: Activer l'URL de retour personnalisée

en: Enable custom settings
fr_CA: Activer les paramètres personnalisés

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
fr_CA: Activer le mode débogage (cela ne soumettra pas le formulaire, mais téléchargera directement le PDF généré, ne l'activez que lors du développement de votre formulaire)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
fr_CA: Activer le mode de débogage (affichera une réponse POST pour les développeurs)

en: Enable distance calculator
fr_CA: Activer le calculateur de distance

en: Enable Drag & Drop Upload Support
fr_CA: Activer la prise en charge du téléchargement par glisser-déposer

en: Enable email reminder #%s
fr_CA: Activer le rappel par e-mail # %s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
fr_CA: Activer le cookie d'expiration (afficher la fenêtre contextuelle une seule fois)

en: Enable form POST method
fr_CA: Activer la méthode POST par formulaire

en: Enable Form to PDF generation
fr_CA: Activer la génération de formulaires en PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
fr_CA: Activer le suivi Google Analytics

en: Enable icons
fr_CA: Activer les icônes

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
fr_CA: Activer l'incrémentation des numéros de facture, par exemple: 0001

en: Enable keyword field
fr_CA: Activer le champ de mot-clé

en: Enable keyword user input
fr_CA: Activer la saisie utilisateur par mot-clé

en: Enable line breaks
fr_CA: Activer les sauts de ligne

en: Enable listings for this form
fr_CA: Activer les annonces pour ce formulaire

en: Enable media upload button
fr_CA: Activer le bouton de téléchargement multimédia

en: Enable password protection
fr_CA: Activer la protection par mot de passe

en: Enable PayPal Checkout
fr_CA: Activer le paiement PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
fr_CA: Activer le mode PayPal Sandbox (à des fins de test uniquement)

en: Enable Popup
fr_CA: Activer la fenêtre contextuelle

en: Enable Popup Border
fr_CA: Activer la bordure contextuelle

en: Enable Popup Shadows
fr_CA: Activer les ombres contextuelles

en: Enable read-only
fr_CA: Activer la lecture seule

en: Enable Right To Left Layout
fr_CA: Activer la disposition de droite à gauche

en: Enable RTL (Right To Left layout)
fr_CA: Activer RTL (disposition de droite à gauche)

en: Enable RTL E-mails
fr_CA: Activer les e-mails RTL

en: Enable server side lookup
fr_CA: Activer la recherche côté serveur

en: Enable SMTP authentication
fr_CA: Activer l'authentification SMTP

en: Enable Stripe Checkout
fr_CA: Activer le paiement Stripe

en: Enable Stripe checkout for this form
fr_CA: Activer le paiement Stripe pour ce formulaire

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
fr_CA: Activer le mode Stripe Sandbox/Test (uniquement à des fins de test)

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
fr_CA: Activer la collecte du numéro d'identification fiscale (permet aux utilisateurs d'acheter en tant qu'entreprise)

en: Enable the WordPress text editor
fr_CA: Activer l'éditeur de texte WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
fr_CA: Activez cette option si vous ne souhaitez pas créer une nouvelle entrée de contact lors de la mise à jour d'une entrée de contact existante

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
fr_CA: Activez cette option si vous souhaitez masquer les étapes sur les appareils mobiles

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
fr_CA: Activez cette option si vous souhaitez afficher la barre de progression pour Multi-part

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
fr_CA: Activez cette option si vous souhaitez afficher les étapes pour Multi-part

en: Enable TLS or SSL encryption
fr_CA: Activer le cryptage TLS ou SSL

en: Enable transparent backgrounds
fr_CA: Activer les arrière-plans transparents

en: Enable uppercase transformation
fr_CA: Activer la transformation en majuscules

en: Enable user form lock / submission limit
fr_CA: Activer le verrouillage du formulaire utilisateur / la limite de soumission

en: Enable WooCommerce Checkout
fr_CA: Activer le paiement WooCommerce

en: Enable WooCommerce Order Search
fr_CA: Activer la recherche de commandes WooCommerce

en: Enable Zapier connection
fr_CA: Activer la connexion Zapier

en: Enabled
fr_CA: Activée

en: Enabled (make variable)
fr_CA: Activé (rendre variable)

en: Enabled (recommended)
fr_CA: Activé (recommandé)

en: Enabled (use custom button settings)
fr_CA: Activé (utiliser les paramètres de bouton personnalisés)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
fr_CA: L'activation de cette option empêchera également le clavier de s'afficher sur les appareils mobiles

en: Enclosure
fr_CA: Enceinte

en: English / Western (default)
fr_CA: Anglais / occidental (par défaut)

en: English / Western formatting is the default
fr_CA: Le format anglais / occidental est le format par défaut

en: English/Australia
fr_CA: Anglais / Australie

en: English/New Zealand
fr_CA: Anglais / Nouvelle-Zélande

en: English/UK
fr_CA: Anglais Royaume-Uni

en: Enter "4" to display 16 as 0016
fr_CA: Entrez "4" pour afficher 16 comme 0016

en: Enter a custom email address or use the blog settings
fr_CA: Saisissez une adresse e-mail personnalisée ou utilisez les paramètres du blog

en: Enter a custom entry title
fr_CA: Entrez un titre d'entrée personnalisé

en: Enter a custom form post URL
fr_CA: Saisissez une URL de publication de formulaire personnalisée

en: Enter a custom URL to link to
fr_CA: Saisissez une URL personnalisée vers laquelle créer un lien

en: Enter a custom URL to redirect to
fr_CA: Saisissez une URL personnalisée vers laquelle rediriger

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
fr_CA: Entrez une adresse / un code postal fixe ou entrez le nom de champ unique pour récupérer l'adresse dynamique des utilisateurs

en: Enter a name
fr_CA: Entrez un nom

en: Enter a name for your form
fr_CA: Entrez un nom pour votre formulaire

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
fr_CA: Entrez un identifiant parent si vous souhaitez que la publication ait un parent

en: Enter a password to protect the form
fr_CA: Entrez un mot de passe pour protéger le formulaire

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
fr_CA: Entrez un masque prédéfini, par exemple: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
fr_CA: Entrez un mot de passe fort

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
fr_CA: Entrez un identifiant de produit Stripe déjà existant auquel ce prix appartiendra

en: Enter an email address
fr_CA: entrez une adresse email

en: Enter anything you like for the copyright section
fr_CA: Entrez ce que vous voulez pour la section des droits d'auteur

en: Enter Coupon ID:
fr_CA: Saisissez l'identifiant du coupon :

en: Enter custom parameter string
fr_CA: Entrez la chaîne de paramètres personnalisés

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
fr_CA: Entrez une URL personnalisée (utilisez {tags} si nécessaire)

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
fr_CA: Entrez les ID de formulaire pour comparer le titre de l'entrée en double avec

en: Enter latitudes and longitudes
fr_CA: Entrez les latitudes et les longitudes

en: Enter product price/plan ID.
fr_CA: Entrez le prix du produit/l'ID du plan.

en: Enter Promotion ID:
fr_CA: Saisissez l'identifiant promotionnel :

en: Enter shipping rate ID:
fr_CA: Saisissez l'identifiant du tarif d'expédition :

en: Enter tags (comma separated)
fr_CA: Entrez les balises (séparées par des virgules)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
fr_CA: Entrez les champs qui doivent être enregistrés pour un abonné

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
fr_CA: Saisissez le montant en heures avant l'expiration du lien de nouvelle tentative de paiement. Doit être un nombre compris entre 24 et 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
fr_CA: Entrez le nom du slug d'attribut, par exemple la couleur ou la condition

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
fr_CA: Entrez les attributs qui doivent être enregistrés pour ce produit. Placez chaque catégorie d'attribut sur une nouvelle ligne séparée par des barres \"|\". Définissez vos valeurs comme suit :%3$sAttribute Slug|Valeur d'attribut|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExemple avec balises :%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExemple sans balises : %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sValeurs autorisées :%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
fr_CA: Entrez les identifiants de catégorie à exclure séparés par des virgules

en: enter the field name
fr_CA: entrez le nom du champ

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
fr_CA: Entrez les identifiants de la liste ou entrez un {tag}

en: Enter the name of the post type
fr_CA: Saisissez le nom du type de publication

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
fr_CA: Saisissez le nom du type de publication (par exemple : publication, page, produit)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
fr_CA: Entrez les ID de publication à exclure séparés par des virgules

en: Enter the price
fr_CA: Entrez le prix

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
fr_CA: Saisissez les métadonnées personnalisées du ou des produits (facultatif)

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
fr_CA: Saisissez l'identifiant du ou des produits à ajouter au panier

en: Enter the second value you want to validate
fr_CA: Entrez la deuxième valeur que vous souhaitez valider

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
fr_CA: Entrez le nom de la table avec le préfixe, par exemple: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
fr_CA: Entrez les noms des balises séparés par une virgule, par exemple : développeurs, ventes, presse

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
fr_CA: Entrez le nom du slug de taxonomie, par exemple, category ou product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
fr_CA: Entrez le nom de champ unique dans lequel la valeur de distance doit être renseignée (obligatoire)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
fr_CA: Entrez les ID utilisateur à exclure séparés par des virgules

en: Enter the value you want to validate
fr_CA: Saisissez la valeur que vous souhaitez valider

en: Entry date
fr_CA: Date d'entrée

en: Entry ID
fr_CA: ID d'entrée

en: Entry search
fr_CA: Recherche d'entrée

en: Entry searched
fr_CA: Entrée recherchée

en: Entry status
fr_CA: Statut d'entrée

en: Entry status after payment completed
fr_CA: Statut d'entrée après le paiement effectué

en: Entry title
fr_CA: Titre de l'entrée

en: entry_search
fr_CA: entrée_recherche

en: Equal
fr_CA: Égal

en: Error
fr_CA: Erreur

en: Error Colors
fr_CA: Couleurs d'erreur

en: Error FadeIn Duration
fr_CA: Erreur FadeIn Duration

en: Error Message Colors
fr_CA: Couleurs des messages d'erreur

en: Error message positioning
fr_CA: Positionnement des messages d'erreur

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
fr_CA: Message d'erreur à afficher à l'utilisateur lorsque le champ a été mal rempli (lorsque la validation a échoué)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
fr_CA: Message d'erreur à afficher à l'utilisateur lorsque le champ n'a pas été rempli. Revient au "Message d'erreur de validation" s'il est laissé vide.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
fr_CA: Erreur : le serveur n'a pas pu enregistrer le formulaire car la demande est trop volumineuse. Veuillez contacter votre webmaster et augmenter les limites de votre serveur.

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
fr_CA: ERROR_LOG - Sortie dans le journal des erreurs comme configuré dans php.ini

en: Esperanto
fr_CA: espéranto

en: Estonian
fr_CA: estonien

en: European - dd-mm-yy
fr_CA: Européen - jj-mm-aa

en: Every minute
fr_CA: Chaque minute

en: Exact match
fr_CA: Correspondance exacte

en: Example
fr_CA: Exemple

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
fr_CA: Exemple 100 ans dans le passé et 5 ans dans le futur: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
fr_CA: Exemple de renvoi de l'ID de ligne: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
fr_CA: Exemple avec {tags}

en: Example without {tags}
fr_CA: Exemple sans {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
fr_CA: Exemple, pour renvoyer la ligne Prénom: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
fr_CA: Exemple : 09:00%sVous pouvez également utiliser {tags}, par exemple pour récupérer dynamiquement un horodatage (epoch). De cette façon, vous pouvez l'utiliser en combinaison avec l'élément Calculatrice pour calculer une heure dans le futur, par exemple 2 heures dans le futur (laissez vide pour désactiver cette fonctionnalité)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
fr_CA: Exemple : 17:00%sVous pouvez également utiliser {tags}, par exemple pour récupérer dynamiquement un horodatage (epoch). De cette façon, vous pouvez l'utiliser en combinaison avec l'élément Calculatrice pour calculer une heure dans le futur, par exemple 2 heures dans le futur (laissez vide pour désactiver cette fonctionnalité)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
fr_CA: Exemple : 2 = Deux heures après, -5 = Cinq heures avant<br /> (l&#39;heure de base sera l&#39;heure de soumission du formulaire)

en: Example: Company Name
fr_CA: Exemple: nom de l'entreprise

en: Example: first_name|last_name|email
fr_CA: Exemple: first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
fr_CA: Exemple: si vous souhaitez limiter 2 soumissions par utilisateur, définissez ce paramètre sur "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
fr_CA: Exemple: si vous souhaitez limiter le formulaire à 50 soumissions au total, définissez cette option sur "50"

en: Example: info@companyname.com
fr_CA: Exemple: info@nomentreprise.com

en: Example: no-reply@companyname.com
fr_CA: Exemple: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
fr_CA: Exemple: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example: Verify your account
fr_CA: Exemple : Vérifier votre compte

en: Example: Your account has been approved
fr_CA: Exemple : Votre compte a été approuvé

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
fr_CA: Exemple : Votre nouveau mot de passe. Vous pouvez utiliser {user_login}

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
fr_CA: Exemple :%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(entrez chaque plage sur une nouvelle ligne)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
fr_CA: Exemple :%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{code postal}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sLes champs possibles à remplir sur la page de paiement sont : %1$s

en: Exclude a category
fr_CA: Exclure une catégorie

en: Exclude a post
fr_CA: Exclure un message

en: Exclude dates or a range of dates
fr_CA: Exclure des dates ou une plage de dates

en: Exclude empty values from email loop
fr_CA: Exclure les valeurs vides de la boucle d'e-mail

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
fr_CA: Exclure les champs du fichier CSV (mettre chaque nom de champ sur une nouvelle ligne)

en: Exclude from admin email
fr_CA: Exclure de l'e-mail de l'administrateur

en: Exclude from all emails
fr_CA: Exclure de tous les e-mails

en: Exclude from confirmation email
fr_CA: Exclure de l'e-mail de confirmation

en: Exclude from email
fr_CA: Exclure de l'e-mail

en: Exclude specific days
fr_CA: Exclure des jours spécifiques

en: Exclude user(s)
fr_CA: Exclure les utilisateurs

en: Existing Page
fr_CA: Page existante

en: Expiration time in days
fr_CA: Délai d'expiration en jours

en: Expired
fr_CA: Expiré

en: Export
fr_CA: Exportation

en: Export & Import
fr_CA: Exporter et importer

en: Export Contact Entries
fr_CA: Exporter les entrées de contact

en: Export Contact Entries to CSV
fr_CA: Exporter les entrées de contact au format CSV

en: Export form
fr_CA: Formulaire d'exportation

en: Export Forms
fr_CA: Exporter les formulaires

en: Export Settings
fr_CA: Paramètres d'exportation

en: Export to CSV
fr_CA: Exporter au format CSV

en: Extra styles
fr_CA: Styles supplémentaires

en: Fade in down to up
fr_CA: Fondu vers le haut

en: Fade in left to right
fr_CA: Fondu de gauche à droite

en: Fade in right to left
fr_CA: Fondu de droite à gauche

en: Fade in up to down
fr_CA: Fondu de haut en bas

en: Fade in without movement
fr_CA: Fondu sans mouvement

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
fr_CA: Durée du fondu en millisecondes (0 correspond à aucun effet de fondu)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
fr_CA: Durée de FadeOut en millisecondes (0 correspond à aucun effet de fondu)

en: Failed
fr_CA: Manqué

en: Failed to process data, please try again
fr_CA: Échec du traitement des données, veuillez réessayer

en: Faroese
fr_CA: Féroïen

en: Featured product
fr_CA: Produit en vedette

en: Feb
fr_CA: fév

en: February
fr_CA: février

en: Field Colors
fr_CA: Couleurs de champ

en: Field Colors Focus
fr_CA: Focus sur les couleurs de champ

en: Field description
fr_CA: Description du champ

en: Field description font size
fr_CA: Taille de police de la description du champ

en: Field description font weight
fr_CA: Épaisseur de la police de la description du champ

en: Field description line height
fr_CA: Hauteur de la ligne de description du champ

en: Field height in pixels
fr_CA: Hauteur du champ en pixels

en: Field is required!
fr_CA: Champ requis!

en: Field Label
fr_CA: Étiquette de champ

en: Field label
fr_CA: Étiquette de champ

en: Field label font size
fr_CA: Taille de la police de l'étiquette de champ

en: Field label font weight
fr_CA: Épaisseur de la police de l'étiquette de champ

en: Field label line height
fr_CA: Hauteur de ligne d'étiquette de champ

en: Field Loop:
fr_CA: Boucle de champ:

en: Field name
fr_CA: Nom de domaine

en: Field size
fr_CA: Taille du champ

en: Field size in height
fr_CA: Taille du champ en hauteur

en: Field type
fr_CA: Type de champ

en: Field width in pixels
fr_CA: Largeur du champ en pixels

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
fr_CA: Champs à ignorer (entrez des noms de champs uniques séparés par des tuyaux)

en: File
fr_CA: Fichier

en: file
fr_CA: fichier

en: File upload
fr_CA: Téléchargement de fichiers

en: File Upload Settings
fr_CA: Paramètres de téléchargement de fichiers

en: Filesize is too big
fr_CA: La taille du fichier est trop grande

en: Filled border color (leave blank for no border)
fr_CA: Couleur de la bordure remplie (laissez vide pour aucune bordure)

en: Filled bottom background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan du fond rempli

en: Filled font color
fr_CA: Couleur de police remplie

en: Filled top background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan supérieure remplie

en: Filter
fr_CA: Filtre

en: Filter by (leave blank to search all)
fr_CA: Filtrer par (laisser vide pour tout rechercher)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
fr_CA: Filtrer par formulaires (ou laisser vide pour exporter les entrées de tous les formulaires)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
fr_CA: Filtrer par statut de commande (laisser vide pour tout rechercher)

en: Filter logic
fr_CA: Logique de filtrage

en: Filter method
fr_CA: Méthode de filtrage

en: Filter options
fr_CA: Options de filtrage

en: Filter placeholder
fr_CA: Filtre fictif

en: Filter posts by specific taxonomy
fr_CA: Filtrer les publications par taxonomie spécifique

en: Filter users by role(s)
fr_CA: Filtrer les utilisateurs par rôle (s)

en: Filters relation
fr_CA: Relation des filtres

en: Finnish
fr_CA: finlandais

en: First choice
fr_CA: Premier choix

en: First day of week
fr_CA: Premier jour de la semaine

en: First Name
fr_CA: Prénom

en: First name
fr_CA: Prénom

en: First name (optional)
fr_CA: Prénom (facultatif)

en: First/Last name
fr_CA: Premier nom de famille

en: first_choice
fr_CA: premier choix

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
fr_CA: Fixe (ex : toujours à 09h00)

en: Fixed (not recommended)
fr_CA: Fixe (non recommandé)

en: Float
fr_CA: Flotte

en: Focussed border color (leave blank for no border)
fr_CA: Couleur de bordure ciblée (laissez vide pour aucune bordure)

en: Focussed bottom background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan du bas ciblée

en: Focussed font color
fr_CA: Couleur de police ciblée

en: Focussed top background color
fr_CA: Couleur de fond supérieure focalisée

en: Font Color
fr_CA: Couleur de la police

en: Font color
fr_CA: Couleur de la police

en: Font Color Focus
fr_CA: Mise au point sur la couleur de la police

en: Font family
fr_CA: Famille de polices

en: Font size in pixels
fr_CA: Taille de la police en pixels

en: Font styles
fr_CA: Styles de police

en: Font styles (mobile/responsive)
fr_CA: Styles de police (mobile/réactif)

en: Font weight
fr_CA: Poids de la police

en: Footer colors
fr_CA: Couleurs du pied de page

en: Footer margins (in units declared above)
fr_CA: Marges de pied de page (en unités déclarées ci-dessus)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
fr_CA: Pour les développeurs uniquement, non visible par défaut, vous pouvez modifier cela avec un CSS personnalisé.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
fr_CA: Force de réactivité sur les appareils mobiles (toujours 100%de largeur)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
fr_CA: Forcer à utiliser des sauts de ligne au lieu de paragraphes

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
fr_CA: Forcer: utilisez le paramètre ci-dessus pour tous les e-mails de l'administrateur (le paramètre défini sur les formulaires individuels sera ignoré)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
fr_CA: Forcer: utilisez le paramètre ci-dessus pour tous les e-mails de confirmation (le paramètre défini sur les formulaires individuels sera ignoré)

en: form
fr_CA: forme

en: Form creation failed, could not find original form:
fr_CA: La création du formulaire a échoué, impossible de trouver le formulaire d'origine:

en: Form Elements
fr_CA: Éléments de formulaire

en: Form ID's separated by commas
fr_CA: ID de formulaire séparés par des virgules

en: Form loading icon (preloader)
fr_CA: Icône de chargement de formulaire (préchargeur)

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
fr_CA: Exemple de marges de formulaire: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
fr_CA: Largeur maximale du formulaire

en: Form Name
fr_CA: Nom de forme

en: Form name
fr_CA: Nom de forme

en: Form redirect option
fr_CA: Option de redirection de formulaire

en: Form Settings
fr_CA: Paramètres du formulaire

en: Form settings
fr_CA: Paramètres de formulaire

en: Form setup wizard
fr_CA: Assistant de configuration de formulaire

en: form-not-saved-yet
fr_CA: formulaire-pas-encore-enregistré

en: Form:
fr_CA: Formulaire:

en: FORM_ID|PRODUCT_ID
    FORM_ID|CATEGORY_SLUG
fr_CA: FORM_ID|ID_PRODUCT
    FORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: Fr
fr_CA: Ve

en: French
fr_CA: français

en: Fri
fr_CA: Ven

en: Friday
fr_CA: Vendredi

en: From
fr_CA: De

en: From Bottom
fr_CA: Du bas

en: From date
fr_CA: Partir de la date

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
fr_CA: À partir de la date (aaaa-mm-jj) : afficher la fenêtre contextuelle dans une plage de dates spécifique

en: From email
fr_CA: De l'email

en: From email:
fr_CA: De l'email:

en: From Left
fr_CA: De gauche

en: From name
fr_CA: Du nom

en: From name:
fr_CA: Du nom:

en: From Right
fr_CA: De droite

en: From Top
fr_CA: De haut

en: Front-end Posting
fr_CA: Publication frontale

en: Front-end Posting Settings
fr_CA: Paramètres de publication frontaux

en: Full - DD, d MM, yy
fr_CA: Complet - JJ, j MM, aa

en: Full Name
fr_CA: Nom et prénom

en: Full Rounded
fr_CA: Complet arrondi

en: Future
fr_CA: Avenir

en: Galician
fr_CA: Galicien

en: General
fr_CA: Général

en: Generate new password on the fly when sending approve email
fr_CA: Générez un nouveau mot de passe à la volée lors de l'envoi d'un e-mail d'approbation

en: Generated PDF
fr_CA: PDF généré

en: Generated PDF file
fr_CA: Fichier PDF généré

en: Generated PDF Label
fr_CA: Étiquette PDF générée

en: Generated PDF name
fr_CA: Nom du PDF généré

en: Generated PDF URL
fr_CA: URL du PDF généré

en: Generating PDF file...
fr_CA: Génération d'un fichier PDF ...

en: Generating text
fr_CA: Générer du texte

en: Georgian
fr_CA: géorgien

en: German
fr_CA: allemand

en: Get your API key
fr_CA: Obtenez votre clé API

en: Get your webhook signing secret key
fr_CA: Obtenez votre clé secrète de signature de webhook

en: Give this listing a name
fr_CA: Donnez un nom à cette annonce

en: Global font family
fr_CA: Famille de polices globale

en: Global font size
fr_CA: Taille de police globale

en: Global font weight
fr_CA: Épaisseur globale de la police

en: Global Form locker / submission limit
fr_CA: Casier global de formulaire / limite de soumission

en: Global line height
fr_CA: Hauteur de ligne globale

en: Global Overriding
fr_CA: Remplacement global

en: Global secret name
fr_CA: Nom secret global

en: Global secret value
fr_CA: Valeur secrète globale

en: Global secrets
fr_CA: Secrets mondiaux

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
fr_CA: Les secrets globaux peuvent être utilisés dans tous vos formulaires. Assurez-vous de ne pas modifier les secrets existants, sinon cela pourrait avoir un impact sur les formulaires créés précédemment qui utilisent des secrets globaux.

en: Global Unique ID for referencing the post
fr_CA: Identifiant global unique pour référencer la publication

en: Google API key
fr_CA: Clé API Google

en: Google Maps API - Key
fr_CA: API Google Maps - Clé

en: Google Maps API - Language
fr_CA: API Google Maps - Langue

en: Google Maps API - Region
fr_CA: API Google Maps - Région

en: Google reCAPTCHA verification failed!
fr_CA: La vérification de Google reCAPTCHA a échoué!

en: Gradient Bottom
fr_CA: Fond dégradé

en: Gradient Bottom Focus
fr_CA: Mise au point inférieure dégradée

en: Gradient Top
fr_CA: Haut dégradé

en: Gradient Top Focus
fr_CA: Mise au point supérieure dégradée

en: Greater than
fr_CA: Plus grand que

en: Greater than or equal to
fr_CA: Plus grand ou égal à

en: Greek
fr_CA: grec

en: Grid
fr_CA: la grille

en: Gross amount
fr_CA: Montant brut

en: Grouped field
fr_CA: Champ groupé

en: Handling amount
fr_CA: Montant de la manutention

en: Handling charges
fr_CA: Les frais de manutention

en: Header colors
fr_CA: Couleurs d'en-tête

en: Header margins (in units declared above)
fr_CA: Marges d'en-tête (en unités déclarées ci-dessus)

en: Heading
fr_CA: Titre

en: Heading 1
fr_CA: Titre 1

en: Heading 2
fr_CA: Titre 2

en: Heading 3
fr_CA: Titre 3

en: Heading 4
fr_CA: Titre 4

en: Heading 5
fr_CA: Titre 5

en: Heading 6
fr_CA: Titre 6

en: Heading size
fr_CA: Taille du titre

en: Heading Styles
fr_CA: Styles de titre

en: Hebrew
fr_CA: hébreu

en: height
fr_CA: la taille

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
fr_CA: Bonjour {user_login}, votre compte a été vérifié !

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
fr_CA: Ici, vous pouvez modifier les paramètres serveur qui s'appliquent à votre backend

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
fr_CA: Ici, vous pouvez modifier la façon dont les fichiers sont traités et téléchargés

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
fr_CA: Ici, vous pouvez entrer les articles qui doivent être ajoutés au panier après la soumission du formulaire

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
fr_CA: Ici, vous pouvez remplacer des paramètres spécifiques pour tous vos formulaires (y compris les formulaires créés précédemment). Utilisez-le uniquement si vous avez un paramètre qui doit être utilisé sur tous les formulaires. Pour appliquer réellement le paramètre à tous les formulaires, vous devez cocher la case «Force: ...» qui correspond au paramètre. Si vous décidez ultérieurement de décocher la case, les anciennes valeurs du formulaire seront à nouveau utilisées. Cela signifie que si vous utilisez les paramètres ci-dessous, cela ne remplacera aucun de vos paramètres de formulaire, mais les ignorera simplement.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
fr_CA: Ici, vous pouvez configurer le prix, l'heure et les périodes de l'abonnement

en: Hidden
fr_CA: Caché

en: hidden
fr_CA: caché

en: Hidden field
fr_CA: Champ caché

en: Hide
fr_CA: Cacher

en: Hide back to top button
fr_CA: Masquer le bouton de retour en haut

en: Hide empty categories
fr_CA: Masquer les catégories vides

en: Hide field icons
fr_CA: Masquer les icônes de champ

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
fr_CA: Masquer les fichiers de la bibliothèque multimédia qui ont été téléchargés via des formulaires

en: Hide form after submitting
fr_CA: Masquer le formulaire après l'envoi

en: Hide form from locked out users
fr_CA: Masquer le formulaire aux utilisateurs verrouillés

en: Hide form from logged in users
fr_CA: Masquer le formulaire aux utilisateurs connectés

en: Hide form from not logged in users
fr_CA: Masquer le formulaire aux utilisateurs non connectés

en: Hide form when locked
fr_CA: Masquer le formulaire lorsqu'il est verrouillé

en: Hide on mobile devices
fr_CA: Masquer sur les appareils mobiles

en: Hide products from the shop
fr_CA: Masquer les produits de la boutique

en: Hide steps on mobile devices
fr_CA: Masquer les étapes sur les appareils mobiles

en: Hide the form from locked out users
fr_CA: Masquer le formulaire aux utilisateurs verrouillés

en: Hide the form from logged in users
fr_CA: Masquer le formulaire aux utilisateurs connectés

en: Hide the form from not logged in users
fr_CA: Masquer le formulaire aux utilisateurs non connectés

en: Hindi
fr_CA: hindi

en: Horizontal display ( -- )
fr_CA: Affichage horizontal ( -- )

en: Horizontal tabs
fr_CA: Onglets horizontaux

en: Hover
fr_CA: Flotter

en: How does this field need to be validated?
fr_CA: Comment ce champ doit-il être validé?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
fr_CA: Combien de messages doivent être récupérés au maximum?

en: How times should be displayed in the list and input element.
fr_CA: Comment les heures doivent être affichées dans la liste et l'élément d'entrée.

en: How to display your icon.
fr_CA: Comment afficher votre icône.

en: How to handle debug output
fr_CA: Comment gérer la sortie de débogage

en: HTML (raw)
fr_CA: HTML (brut)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
fr_CA: HTML - Sortie échappée, sauts de ligne convertis en «<br>», approprié pour la sortie du navigateur

en: HTML Elements
fr_CA: Éléments HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
fr_CA: HTML/message à afficher pour les utilisateurs qui ne peuvent pas voir la liste (laisser vide pour aucun)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
fr_CA: HTML/message à afficher lorsqu'il n'y a pas de résultats (laisser vide pour aucun)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
fr_CA: HTML/message à afficher lorsqu'il n'y a pas de résultats basés sur le filtre (laisser vide pour aucun)

en: HTML:
fr_CA: HTML :

en: HTTP v1.0 (default)
fr_CA: HTTP v1.0 (par défaut)

en: HTTP version
fr_CA: Version HTTP

en: http://
fr_CA: http: //

en: Huge
fr_CA: Énorme

en: Hungarian
fr_CA: hongrois

en: Icelandic
fr_CA: islandais

en: Icon
fr_CA: Icône

en: Icon alignment
fr_CA: Alignement des icônes

en: Icon Colors
fr_CA: Couleurs des icônes

en: Icon positioning
fr_CA: Positionnement des icônes

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
fr_CA: ID d'un client existant, s'il en existe un. En mode de paiement, le mode de paiement par carte le plus récent du client sera utilisé pour pré-remplir l'e-mail, le nom, les détails de la carte et l'adresse de facturation sur la page de paiement. En mode abonnement, le mode de paiement par défaut du client sera utilisé s'il s'agit d'une carte, sinon la carte la plus récente sera utilisée. Une adresse de facturation valide, un nom de facturation et un e-mail de facturation sont requis sur le mode de paiement pour que Checkout préremplisse les détails de la carte du client.

en: ID's
fr_CA: ID

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
fr_CA: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: iDeal
fr_CA: idéal

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
fr_CA: Si le champ se trouve dans une colonne dynamique, le système ajoutera automatiquement toutes les métadonnées. Placez chaque identifiant de produit avec ses métadonnées sur une nouvelle ligne séparée par des barres "|".%1$s%2$sExemple avec des balises :%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExemple sans balise :%3$s 82921|Couleur|Rouge%1$s%2$sValeurs autorisées :%3$s entier|chaîne|chaîne.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
fr_CA: Si les tarifs d'expédition basés sur le profil sont configurés avec une base de poids, la somme des valeurs de poids est utilisée pour calculer les frais d'expédition pour le paiement. Une valeur valide est un nombre décimal avec deux chiffres significatifs à droite de la virgule.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
fr_CA: Si elle est fournie, cette valeur sera utilisée lors de la création de l'objet Client. S'il n'est pas fourni, les clients seront invités à saisir leur adresse e-mail. Utilisez ce paramètre pour pré-remplir les données client si vous avez déjà un e-mail enregistré.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
fr_CA: Si le montant semble correct, le client doit vérifier auprès de l'émetteur de sa carte s'il peut effectuer des achats de ce montant.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
fr_CA: Si le lecteur de carte prend en charge le code PIN en ligne, le client doit être invité à entrer un code PIN sans qu'une nouvelle transaction ne soit créée. Si le lecteur de carte ne prend pas en charge le code PIN en ligne, le client doit réessayer en insérant sa carte et en saisissant un code PIN.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
fr_CA: Si vous chargez des formulaires via des iframes d'origine différente, vous devrez désactiver la vérification CSRF afin de pouvoir soumettre des formulaires. Ceci n'est pas recommandé. Utilisez-le uniquement si vous n'avez pas d'autre solution.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
fr_CA: Si vous activez cette option, assurez-vous d'avoir défini votre %sclé API Google%s sous "Super Forms > Settings > Form Settings"

en: If you have set an image, the image will override the icon
fr_CA: Si vous avez défini une image, l'image remplacera l'icône

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
fr_CA: Si vous devez envoyer 10 rappels, entrez : 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
fr_CA: Si votre site exécute un système de mise en cache qui ne permet pas l'utilisation de cookies, par exemple les moteurs de cache Varnish Cache ou NGINX, vous pouvez activer cette option pour désactiver le stockage du cookie. Notez que cela cassera certaines fonctionnalités du plugin qui nécessitent des cookies. Par exemple, la fonctionnalité "Enregistrer la progression du formulaire" ne fonctionnera pas lorsque cette option est activée.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
fr_CA: Si votre site utilise Ajax pour demander du contenu de publication, activez cette option. Cela garantit que les styles / scripts sont chargés avant la requête Ajax.

en: Image Alignment
fr_CA: Alignement d'image

en: Image background size
fr_CA: Taille d'arrière-plan de l'image

en: Image Button (leave blank to use text button)
fr_CA: Bouton Image (laissez vide pour utiliser le bouton de texte)

en: Image Link
fr_CA: Lien d'image

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
fr_CA: Impériale (distance renvoyée en miles et en pieds)

en: Import completed
fr_CA: Importation terminée

en: Import Contact Entries
fr_CA: Importer des entrées de contact

en: Import elements
fr_CA: Importer des éléments

en: Import failed: something went wrong while importing.
fr_CA: Échec de l'importation: un problème est survenu lors de l'importation.

en: Import file #%d could not be located
fr_CA: Le fichier d'importation #%d n'a pas pu être localisé

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
fr_CA: Importez les polices via URL (mettez chacune sur une nouvelle ligne)

en: Import form
fr_CA: Formulaire d'importation

en: Import Forms
fr_CA: Importer des formulaires

en: Import secrets
fr_CA: Importer des secrets

en: Import Settings
fr_CA: Importer les configurations

en: Import settings
fr_CA: Importer les configurations

en: Import translation settings
fr_CA: Importer les paramètres de traduction

en: Important notice:
fr_CA: Avis important:

en: Importing...
fr_CA: Importation ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
fr_CA: En général, un seul type est autorisé. Si aucun type n'est spécifié, tous les types seront renvoyés.%3$s%1$sLes types pris en charge sont :%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s : renvoie uniquement les résultats de géocodage, plutôt que les résultats commerciaux . Généralement, vous utilisez cette requête pour lever l'ambiguïté des résultats lorsque l'emplacement spécifié peut être indéterminé.%3$s- %1$saddress%2$s : renvoie uniquement les résultats de géocodage avec une adresse précise. Généralement, vous utilisez cette requête lorsque vous savez que l'utilisateur recherchera une adresse entièrement spécifiée.%3$s- %1$sétablissement%2$s : ne renvoie que les résultats commerciaux.%3$s- %1$s(régions )%2$s : renvoie tout résultat correspondant aux types suivants : localité, sous-localité, code_postal, pays, niveau_zone_administrative_1, niveau_zone_administrative_2%3$s- %1$s(villes)%2$s : la collecte de types demande au service Places de renvoyer résultats correspondant à la localité ou au niveau de la zone administrative_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
fr_CA: Pour passer des appels, vous devez activer la bibliothèque suivante dans votre %sgestionnaire d'API%s :%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
fr_CA: Pour passer des appels, vous devez activer ces bibliothèques dans votre %1$sgestionnaire d'API%2$s :%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
fr_CA: Afin de refléter toute modification apportée aux paramètres ci-dessous, vous devez actualiser vos permaliens sous %1$sParamètres > Permaliens%2$s en cliquant sur "Enregistrer les modifications".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
fr_CA: Pour utiliser cette fonctionnalité, vous devez fournir votre clé API Google dans %sSuper Forms > Paramètres > Paramètres du formulaire%s

en: In stock (default)
fr_CA: En stock (par défaut)

en: In stock?
fr_CA: En stock?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
fr_CA: Inclure les données dynamiques (activez cette option lorsque vous utilisez des colonnes dynamiques)

en: Incomplete
fr_CA: Incomplet

en: Incorrect activation code message
fr_CA: Message de code d'activation incorrect

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
fr_CA: Coordonnées de latitude et de longitude incorrectes pour les polylignes, veuillez corriger et mettre à jour l'élément!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
fr_CA: ID de liste incorrect ou la liste n'existe plus :

en: Incorrect password message
fr_CA: Message de mot de passe incorrect

en: Incorrect password, please try again!
fr_CA: Mot de passe incorrect, veuillez réessayer !

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
fr_CA: Indiquez ce que l'utilisateur doit saisir ou sélectionner. (laissez vide pour supprimer)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
fr_CA: Indique le champ dans les e-mails et les entrées de contact. (obligatoire)

en: Individual / Grouped
fr_CA: Individuel / groupé

en: Individual field
fr_CA: Champ individuel

en: Indonesian
fr_CA: indonésien

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
fr_CA: Hériter des en-têtes de vos paramètres d'e-mail d'administration ou de confirmation.%1$s%2$sRemarque :%3$s vous devez définir des en-têtes personnalisés au cas où vous n'enverriez pas d'e-mails d'administration ou de confirmation.

en: Inside the field
fr_CA: À l'intérieur du terrain

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
fr_CA: Au lieu de super formulaires envoyant toutes les données disponibles, vous pouvez envoyer un POST personnalisé avec des paramètres personnalisés requis

en: Insurance
fr_CA: Assurance

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
fr_CA: Entier représentant le nombre de jours de la période d'essai avant que le client ne soit facturé pour la première fois. Doit être au moins 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
fr_CA: JSON non valide, veuillez corriger les erreurs et réessayer!

en: Invalid phonenumber!
fr_CA: Numéro de téléphone invalide!

en: Invalid SMTP settings!
fr_CA: Paramètres SMTP invalides!

en: Invoice ID
fr_CA: Numéro de facture

en: Invoice number
fr_CA: Numéro de facture

en: Invoice number padding (leading zero's)
fr_CA: Remplissage du numéro de facture (zéro non significatif)

en: IP-address
fr_CA: Adresse IP

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
fr_CA: n'est pas un format d'horloge valide de 24 heures, veuillez corriger et assurez-vous d'utiliser un format de 24 heures, par exemple : 21:45

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
fr_CA: ISO 8601 - aa-mm-jj

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
fr_CA: Il est recommandé d'utiliser des secrets locaux, sauf si vous avez un cas d'utilisation spécifique nécessitant l'utilisation de secrets globaux.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
fr_CA: Il est recommandé de toujours enregistrer uniquement sa valeur, sauf si vous en avez vraiment besoin

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
fr_CA: Il n'est pas possible d'insérer un Multipart dans un Multipart

en: Italian
fr_CA: italien

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
fr_CA: Description de l'élément (laissez vide pour permettre aux utilisateurs d'entrer un nom)

en: Item name
fr_CA: Nom de l'article

en: Item number (to track product or service)
fr_CA: Numéro d'article (pour suivre le produit ou le service)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
fr_CA: Prix de l'article (laisser vide pour permettre à l'utilisateur d'entrer son propre prix)

en: Items to be added to cart
fr_CA: Articles à ajouter au panier

en: January
fr_CA: janvier

en: Japanese
fr_CA: Japonais

en: Jul
fr_CA: juil

en: July
fr_CA: juillet

en: Jun
fr_CA: Juin

en: June
fr_CA: juin

en: Keep connection open after each message
fr_CA: Gardez la connexion ouverte après chaque message

en: Keep current orientation (default)
fr_CA: Conserver l'orientation actuelle (par défaut)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
fr_CA: Conserver le rôle existant (à utiliser uniquement lors de la mise à jour d'un utilisateur existant)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
fr_CA: Conserver la taille d'origine sur les appareils mobiles (empêche 100%de largeur)

en: Keyword/Tag background
fr_CA: Arrière-plan du mot-clé

en: Keyword/Tag delete icon
fr_CA: Icône de suppression de mot-clé/balise

en: Keyword/Tag delete icon hover
fr_CA: Survol de l'icône de suppression de mot-clé/balise

en: Keyword/Tag font
fr_CA: Police des mots-clés

en: Keyword/Tag list background hover
fr_CA: Survol de l'arrière-plan de la liste des mots-clés/tags

en: Keywords split method (default=both)
fr_CA: Méthode de partage des mots-clés (par défaut = les deux)

en: Keywords/Tags colors
fr_CA: Couleurs des mots-clés

en: Korean
fr_CA: coréen

en: Kyrgyz
fr_CA: Kirghize

en: Label
fr_CA: Étiquette

en: Label & Description colors
fr_CA: Couleurs d'étiquette et de description

en: Label deffinition for each user
fr_CA: Définition d'étiquette pour chaque utilisateur

en: Landscape
fr_CA: Paysage

en: Language
fr_CA: Langue

en: Language for the billing information/log-in page
fr_CA: Langue des informations de facturation/page de connexion

en: Large
fr_CA: Grand

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
fr_CA: Dernier champ groupé (ferme / termine un groupe)

en: Last Name
fr_CA: Nom de famille

en: Last name
fr_CA: Nom de famille

en: Last name (optional)
fr_CA: Nom de famille (facultatif)

en: Latvian
fr_CA: letton

en: Layout
fr_CA: Disposition

en: Layout Elements
fr_CA: Éléments de mise en page

en: Lead Details
fr_CA: Détails du prospect

en: Lead Information
fr_CA: Informations sur le plomb

en: Leave blank for no fees
fr_CA: Laisser vide sans frais

en: Leave blank for no post format
fr_CA: Laisser vide pour aucun format de message

en: Leave blank for no question icon
fr_CA: Laisser vide pour l'icône sans question

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
fr_CA: Laissez ce champ vide si vous préférez ne pas utiliser d'icône.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
fr_CA: Laisser vide pour ne remplir aucun champ de paiement

en: leave blank to remove
fr_CA: laissez vide pour supprimer

en: Leave blank to send all form data
fr_CA: Laisser vide pour envoyer toutes les données du formulaire

en: Leave blank to use the default product type: simple
fr_CA: Laissez vide pour utiliser le type de produit par défaut : simple

en: Leave empty for no replacement
fr_CA: Laisser vide sans remplacement

en: Left
fr_CA: La gauche

en: left
fr_CA: La gauche:

en: Left (default)
fr_CA: Gauche (par défaut)

en: Length of decimal
fr_CA: Longueur de la décimale

en: Less than
fr_CA: Moins que

en: Less than or equal to
fr_CA: Inférieur ou égal à

en: Let a new line break act as shift+enter
fr_CA: Laisser un nouveau saut de ligne agir comme Maj + Entrée

en: Let users duplicate the fields inside this column
fr_CA: Permettre aux utilisateurs de dupliquer les champs dans cette colonne

en: Letters only
fr_CA: Lettres seulement

en: Licenses
fr_CA: Licences

en: Limit (set to -1 for no limit)
fr_CA: Limite (définie sur -1 pour aucune limite)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
fr_CA: Limite pour les champs dynamiques (0 = illimité)

en: Line color
fr_CA: Couleur de la ligne

en: Line height in pixels
fr_CA: Hauteur de ligne en pixels

en: Line Thickness
fr_CA: Épaisseur de ligne

en: Link
fr_CA: Lien

en: List (horizontal)
fr_CA: Liste (horizontale)

en: List (vertical)
fr_CA: Liste (verticale)

en: List of available fields:
fr_CA: Liste des champs disponibles :

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
fr_CA: Liste des codes de langue pris en charge : %sLangues prises en charge%s

en: Listings
fr_CA: Annonces

en: Listings Add-on
fr_CA: Module complémentaire des annonces

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
fr_CA: Module complémentaire d'annonces %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
fr_CA: Les listes vous permettent d'afficher les entrées de contact dans une liste/un tableau sur le front-end. Pour chaque formulaire, vous pouvez avoir plusieurs listes avec leurs propres paramètres. Vous pouvez copier coller le shortcode des listes n'importe où dans votre page pour afficher la liste.

en: Lithuanian
fr_CA: lituanien

en: Live preview
fr_CA: Aperçu en direct

en: Live publishable key
fr_CA: Clé publiable en direct

en: Live secret key
fr_CA: Clé secrète en direct

en: Live webhook ID
fr_CA: ID de webhook en direct

en: Live webhook signing secret key
fr_CA: Clé secrète de signature de webhook en direct

en: Load default Settings
fr_CA: Charger les paramètres par défaut

en: Load More
fr_CA: Charger plus

en: Load Quicktags
fr_CA: Charger des étiquettes rapides

en: Loading...
fr_CA: Chargement...

en: Local secret name
fr_CA: Nom secret local

en: Local secret value
fr_CA: Valeur secrète locale

en: Local secrets
fr_CA: Secrets locaux

en: Local secrets can only be used in this form only
fr_CA: Les secrets locaux ne peuvent être utilisés que sous cette forme uniquement

en: Lock all to global settings
fr_CA: Tout verrouiller sur les paramètres globaux

en: Lock form after specific amount of submissions
fr_CA: Verrouiller le formulaire après un nombre spécifique de soumissions

en: Lock form after specific amount of submissions by user
fr_CA: Verrouiller le formulaire après un nombre spécifique de soumissions par l'utilisateur

en: Lock message description
fr_CA: Description du message de verrouillage

en: Lock message title
fr_CA: Verrouiller le titre du message

en: Lock to global settings
fr_CA: Verrouiller les paramètres globaux

en: Login (user will be logged in)
fr_CA: Connexion (l'utilisateur sera connecté)

en: Login page URL
fr_CA: URL de la page de connexion

en: Long name (default)
fr_CA: Nom long (par défaut)

en: Loop fields HTML
fr_CA: Champs de boucle HTML

en: Lost Password E-mail Body
fr_CA: Mot de passe perdu Corps de l'e-mail

en: Lost Password E-mail Subject
fr_CA: Objet de l'e-mail de mot de passe perdu

en: Luxembourgish
fr_CA: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr_CA: Macédonien

en: Mailchimp
fr_CA: MailChimp

en: Mailchimp Audiance ID
fr_CA: ID d'audience Mailchimp

en: Mailchimp Settings
fr_CA: Paramètres Mailchimp

en: MailPoet Settings
fr_CA: Paramètres MailPoet

en: Mailster Settings
fr_CA: Paramètres de messagerie

en: Make a duplicate from this form
fr_CA: Faire un duplicata à partir de ce formulaire

en: Make a duplicate of this entry
fr_CA: Faire un double de cette entrée

en: Make column invisible
fr_CA: Rendre la colonne invisible

en: Make days shown before or after the current month selectable
fr_CA: Rendre les jours affichés avant ou après le mois en cours sélectionnables

en: Make field read-only
fr_CA: Rendre le champ en lecture seule

en: Make field variable
fr_CA: Rendre le champ variable

en: Make popup sticky
fr_CA: Rendre la fenêtre contextuelle collante

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
fr_CA: Assurez-vous que les événements suivants sont activés pour ce webhook :%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
fr_CA: Assurez-vous de saisir vos informations d'identification de l'API Stripe via %sSuper Forms > Paramètres > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
fr_CA: Rendre ce champ désactivé, de cette façon un utilisateur ne peut pas modifier la valeur du champ

en: Malaysian
fr_CA: Malais

en: Manage stock?
fr_CA: Gérer les stocks ?

en: Manually enter each condition (default)
fr_CA: Saisissez manuellement chaque condition (par défaut)

en: Map address (location)
fr_CA: Adresse de la carte (emplacement)

en: Map custom fields
fr_CA: Mapper les champs personnalisés

en: Map data with fields
fr_CA: Mapper les données avec des champs

en: Map data with form fields
fr_CA: Mapper des données avec des champs de formulaire

en: Map zoom
fr_CA: Zoom sur la carte

en: March
fr_CA: Mars

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
fr_CA: Marge entre les éléments (marge inférieure / espacement)

en: Margins (top right bottom left)
fr_CA: Marges (en haut à droite en bas à gauche)

en: Mark read
fr_CA: Marquer comme lu

en: Mark this entry as read
fr_CA: Marquer cette entrée comme lue

en: Mark this entry as unread
fr_CA: Marquer cette entrée comme non lue

en: Mark unread
fr_CA: Marquer comme non lu

en: Max characters/selections allowed
fr_CA: Nombre maximum de caractères / sélections autorisés

en: Max image height in pixels (0 = no max)
fr_CA: Hauteur maximale de l'image en pixels (0 = pas de max)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
fr_CA: Largeur maximale de l'image en pixels (0 = pas de maximum)

en: Max number allowed
fr_CA: Nombre maximum autorisé

en: Max. Connect with other datepicker
fr_CA: Max. Connectez-vous avec d'autres datepicker

en: Maximize all elements
fr_CA: Maximisez tous les éléments

en: Maximum image height in pixels
fr_CA: Hauteur maximale de l'image en pixels

en: Maximum image width in pixels
fr_CA: Largeur maximale de l'image en pixels

en: Maximum number of rows to display
fr_CA: Nombre maximum de lignes à afficher

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
fr_CA: Intervalle maximal d'un an autorisé (1 an, 12 mois ou 52 semaines).

en: May
fr_CA: Mai

en: Medium
fr_CA: Moyen

en: Medium (default)
fr_CA: Moyen (par défaut)

en: Medium - d MM, y
fr_CA: Moyen - d MM, y

en: Memo
fr_CA: Note

en: Menu order (blank = 0)
fr_CA: Ordre du menu (vide = 0)

en: Message for locked out users
fr_CA: Message pour les utilisateurs verrouillés

en: Message for not logged in users
fr_CA: Message pour les utilisateurs non connectés

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
fr_CA: Métrique (distance renvoyée en kilomètres et en mètres)

en: Min characters/selections allowed
fr_CA: Caractères / sélections minimum autorisés

en: Min height in pixels
fr_CA: Hauteur minimale en pixels

en: Min number allowed
fr_CA: Nombre minimum autorisé

en: Min. Connect with other datepicker
fr_CA: Min. Connectez-vous avec d'autres datepicker

en: Minimize
fr_CA: Minimiser

en: Minimize all elements
fr_CA: Minimisez tous les éléments

en: Minimum width of each item
fr_CA: Largeur minimale de chaque article

en: Mo
fr_CA: Lu

en: Mobile preview
fr_CA: Aperçu mobile

en: Mon
fr_CA: Lun

en: Monday
fr_CA: Lundi

en: Monday (default)
fr_CA: Lundi (par défaut)

en: Monthly (every month)
fr_CA: Mensuel (chaque mois)

en: Move to Trash
fr_CA: Mettre à la corbeille

en: Mr.
fr_CA: Monsieur.

en: Multi Part
fr_CA: Multi partie

en: Municipality
fr_CA: Municipalité

en: Must be an unique name (required)
fr_CA: Doit être un nom unique (obligatoire)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
fr_CA: Doit être "vrai" ou "faux". Vous pouvez utiliser {tags} si nécessaire. (ou laissez vide pour non-VIP)

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
fr_CA: Doit être une date au format anglais, par exemple : "25-03-2020". Lorsque vous utilisez un sélecteur de date qui n'utilise pas le bon format, vous pouvez utiliser la balise {date;timestamp} pour récupérer l'horodatage qui fonctionnera correctement avec n'importe quel format de date (laissez vide pour utiliser la date de soumission du formulaire)

en: Name
fr_CA: Nom

en: name
fr_CA: Nom

en: Name of place
fr_CA: Nom de lieu

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
fr_CA: Nom du coupon affiché aux clients sur, par exemple, les factures ou les reçus. Par défaut, l'identifiant est affiché si le nom n'est pas défini.

en: Names
fr_CA: Des noms

en: Names (default)
fr_CA: Noms (par défaut)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
fr_CA: Besoin d'envoyer plus de rappels par e-mail ? Vous pouvez augmenter le montant ici :%s%s%sSuper formulaires > Paramètres > Rappels par e-mail%s%s

en: Needs response
fr_CA: Besoin d'une réponse

en: Net amount
fr_CA: Montant net

en: Never (do not reset)
fr_CA: Jamais (ne pas réinitialiser)

en: New
fr_CA: Nouveau

en: New question
fr_CA: Nouvelle question

en: Next
fr_CA: Prochain

en: Next button text
fr_CA: Texte du bouton suivant

en: Next Multi-part/Step
fr_CA: Prochaine multi-partie/étape

en: Nickname
fr_CA: Surnom

en: No
fr_CA: Non

en: No (default)
fr_CA: Aucun défaut)

en: No (disabled)
fr_CA: Non (désactivé)

en: No (no-repeat)
fr_CA: Non (pas de répétition)

en: No (show)
fr_CA: Non (afficher)

en: No (users can edit the value)
fr_CA: Non (les utilisateurs peuvent modifier la valeur)

en: No alignment
fr_CA: Pas d'alignement

en: No animation
fr_CA: Pas d'animation

en: No backups found...
fr_CA: Aucune sauvegarde trouvée ...

en: No changes
fr_CA: Aucun changement

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
fr_CA: Aucune entrée de contact à dupliquer n'a été fournie!

en: No entry found with ID:
fr_CA: Aucune entrée trouvée avec l'ID :

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
fr_CA: Aucun champ trouvé ! Veuillez créer des champs personnalisés via [MailPoet > Formulaires]

en: No files uploaded
fr_CA: Aucun fichier téléchargé

en: No form selected, please select a form!
fr_CA: Aucun formulaire sélectionné, veuillez sélectionner un formulaire!

en: No form to duplicate has been supplied!
fr_CA: Aucun formulaire à dupliquer n'a été fourni!

en: No forms found
fr_CA: Aucun formulaire trouvé

en: No forms found, create one!
fr_CA: Aucun formulaire trouvé, créez-en un!

en: No Link
fr_CA: Pas de lien

en: No matches found
fr_CA: Aucun résultat

en: No Redirect
fr_CA: Pas de redirection

en: No results found
fr_CA: Aucun résultat trouvé

en: No results found based on your filter
fr_CA: Aucun résultat trouvé en fonction de votre filtre

en: No verification required and do not automatically login either
fr_CA: Aucune vérification requise et ne se connecte pas automatiquement non plus

en: No verification required and login automatically
fr_CA: Aucune vérification requise et connexion automatique

en: None
fr_CA: Aucun

en: None (default)
fr_CA: Aucun (par défaut)

en: None (do nothing)
fr_CA: Aucun (ne rien faire)

en: None (empty)
fr_CA: Aucun (vide)

en: None (use the form redirect)
fr_CA: Aucun (utilisez le formulaire de redirection)

en: Normalize strings
fr_CA: Normaliser les chaînes

en: Normalize using PHP iconv()
fr_CA: Normaliser en utilisant PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
fr_CA: Normaliser en utilisant PHP transliterator() (lent)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
fr_CA: Normaliser en utilisant WP remove_accents() (recommandé)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
fr_CA: Normalement, vous devez laisser ce champ vide, mais si vous avez besoin de générer à la fois des numéros de facture et des numéros de devis, vous devez saisir un identifiant unique pour les deux, par exemple "facture" et "devis", respectivement. Si vous avez besoin de numéros différents pour plusieurs formulaires, il est recommandé de donner un identifiant supplémentaire tel que l'ID du formulaire ou le nom du formulaire, par exemple : "1234_invoice" ou "1235_quote". Lorsque vous utilisez une clé de facture unique, vous devez également fournir un préfixe ou un suffixe. Par exemple, pour les numéros de facture, vous pouvez utiliser "I" ou "INV" comme préfixe, tandis que pour les devis, vous pouvez utiliser "Q" ou "QUOTE" comme préfixe.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
fr_CA: Normalement, vous voudriez inscrire un utilisateur, mais il est également possible de désinscrire un utilisateur s'il est déjà abonné s'il est déjà abonné.

en: Norwegian
fr_CA: norvégien

en: Norwegian Bokmål
fr_CA: Norvégien bokmål

en: Norwegian Nynorsk
fr_CA: Norvégien nynorsk

en: Not contains
fr_CA: Ne contient pas

en: Not equal
fr_CA: Inégal

en: Not equals
fr_CA: Pas égal

en: Not found message
fr_CA: Message introuvable

en: Not logged in message (leave blank for no message)
fr_CA: Message non connecté (laisser vide pour aucun message)

en: Not sure what secrets are?
fr_CA: Vous ne savez pas quels sont les secrets ?

en: Note
fr_CA: Noter

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
fr_CA: Remarque: si vous souhaitez utiliser un pied de page, assurez-vous de définir un élément dans votre formulaire pour qu'il agisse comme pied de page PDF, vous pouvez le faire sous l'onglet "Paramètres PDF" lors de l'édition d'un élément

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
fr_CA: Remarque: si vous souhaitez utiliser un en-tête, assurez-vous de définir un élément dans votre formulaire pour agir comme en-tête PDF, vous pouvez le faire sous l'onglet "Paramètres PDF" lors de l'édition d'un élément.

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
fr_CA: Remarque : Le filtre sera appliqué uniquement sur l'étiquette, pas sur la valeur

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
fr_CA: Remarque : La valeur de la quantité doit être un entier positif. Les nombres nuls, nuls ou négatifs ne sont pas autorisés.

en: Note: this will only work for logged in users
fr_CA: Remarque: cela ne fonctionnera que pour les utilisateurs connectés

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
fr_CA: Remarque: cela ne fonctionnera que si les entrées de contact sont enregistrées

en: Note: this will only work if you save a contact entry
fr_CA: Remarque : cela ne fonctionnera que si vous enregistrez une entrée de contact

en: Notice
fr_CA: Remarquer

en: Nov
fr_CA: nov

en: November
fr_CA: novembre

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
fr_CA: Format de nombre (exemple: Go / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
fr_CA: Nombre de quantités supplémentaires de l'article auxquelles s'applique la remise.

en: Number of columns (1 up to 10)
fr_CA: Nombre de colonnes (1 à 10)

en: Numbers and Letters (default)
fr_CA: Chiffres et lettres (par défaut)

en: Numbers only
fr_CA: Chiffres uniquement

en: Numbers, letters and symbols
fr_CA: Chiffres, lettres et symboles

en: Numeric
fr_CA: Numérique

en: Oct
fr_CA: oct

en: October
fr_CA: octobre

en: Off
fr_CA: De

en: Off (toggle disabled)
fr_CA: Off (bascule désactivée)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
fr_CA: Décalage (ex : 2 heures après la date)

en: On
fr_CA: Sur

en: On (toggle enabled)
fr_CA: Activé (basculement activé)

en: One (when one condition matched)
fr_CA: Un (quand une condition correspondait)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
fr_CA: N'ajoutez un champ personnalisé que si le champ existe dans le formulaire et n'est pas masqué de manière conditionnelle

en: Only allow logged in users to download secure/private files
fr_CA: Autoriser uniquement les utilisateurs connectés à télécharger des fichiers sécurisés / privés

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
fr_CA: Autoriser uniquement les utilisateurs connectés à télécharger des fichiers sécurisés / privés:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
fr_CA: Autorisez uniquement les rôles utilisateur suivants à télécharger des fichiers sécurisés / privés:

en: Only apply the validation if field is not empty
fr_CA: N'appliquez la validation que si le champ n'est pas vide

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
fr_CA: Ne modifiez cela que si vous sentez que le formulaire se fige pendant que vous tapez (pour les grands formulaires avec des déclencheurs supérieurs à la moyenne)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
fr_CA: Paiement à PayPal uniquement lorsque la condition suivante est remplie

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
fr_CA: Paiement à Stripe uniquement lorsque la condition suivante est remplie

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
fr_CA: Paiement sur WooCommerce uniquement lorsque la condition suivante est remplie

en: Only display after user tried to submit the form
fr_CA: Afficher uniquement après que l'utilisateur a essayé de soumettre le formulaire

en: Only display entries within the following date range
fr_CA: Afficher uniquement les entrées comprises dans la plage de dates suivante

en: Only display the following countries
fr_CA: Afficher uniquement les pays suivants

en: Only display the message after the user tried to submit the form
fr_CA: Afficher uniquement le message après que l'utilisateur a essayé de soumettre le formulaire

en: Only display this listing to the following users
fr_CA: N'afficher cette liste qu'aux utilisateurs suivants

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
fr_CA: Réduisez l'échelle de rendu uniquement lorsque la taille de votre fichier PDF devient trop grande pour votre cas d'utilisation. Cela peut se produire lorsque votre formulaire est relativement volumineux. Gardez à l'esprit que vous perdrez la qualité "pixel" lors de la réduction de l'échelle de rendu. Lorsque vous travaillez avec des formulaires volumineux, il est vraiment important de vérifier la taille du fichier PDF pendant le développement et d'ajuster l'échelle de rendu en conséquence.

en: Only retrieve entries based on this form
fr_CA: Récupérer uniquement les entrées basées sur ce formulaire

en: Only save entry when following condition is met
fr_CA: Enregistrer uniquement l'entrée lorsque la condition suivante est remplie

en: Only save subscriber when following condition is met
fr_CA: Enregistrer l'abonné uniquement lorsque la condition suivante est remplie

en: Only save the label
fr_CA: Enregistrez uniquement l'étiquette

en: Only save the value (recommended)
fr_CA: Enregistrez uniquement la valeur (recommandé)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
fr_CA: Rechercher uniquement des résultats dans les pays indiqués. Les pays doivent être transmis sous la forme d'un code de pays à deux caractères compatible ISO 3166-1 Alpa-2. Vous pouvez filtrer jusqu'à 5 pays. Séparé par une virgule. Par exemple : fr, nl, de restreindrait vos résultats aux endroits situés en France, aux Pays-Bas et en Allemagne. Alors que nous, pr, vi, gu, mp restreindrions vos résultats aux endroits situés aux États-Unis et dans ses territoires organisés non constitués en société.

en: Only send the label
fr_CA: N'envoyez que l'étiquette

en: Only send the value
fr_CA: N'envoyez que la valeur

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
fr_CA: Ne définissez ceci sur "En attente" que si vous souhaitez vérifier manuellement les enregistrements des utilisateurs.

en: Only show in PDF file
fr_CA: Afficher uniquement dans le fichier PDF

en: Only show on Form
fr_CA: Afficher uniquement sur le formulaire

en: Only used for Front-end posting
fr_CA: Utilisé uniquement pour la publication frontale

en: Only used for Register & Login feature
fr_CA: Utilisé uniquement pour la fonction d'inscription et de connexion

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
fr_CA: utilisé uniquement lorsque les espaces réservés adaptatifs sont activés

en: Open (allow comments)
fr_CA: Ouvrir (autoriser les commentaires)

en: Open (allow pings)
fr_CA: Ouvrir (autoriser les pings)

en: Open in new window
fr_CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in same window
fr_CA: Ouvrir dans la même fenêtre

en: Open new tab/window
fr_CA: Ouvrir un nouvel onglet / fenêtre

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
fr_CA: option_value1|Libellé de l'option 1
    option_value2|Libellé de l'option 2

en: optional
fr_CA: optionnel

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
fr_CA: Laissez éventuellement les utilisateurs vérifier leur compte ou laissez-les se connecter instantanément sans vérification

en: OR
fr_CA: OU

en: or leave blank for no maximum date
fr_CA: ou laisser vide pour aucune date maximum

en: or leave blank for no minimum date
fr_CA: ou laisser vide pour aucune date minimum

en: or leave blank to allow all roles
fr_CA: ou laissez vide pour autoriser tous les rôles

en: or leave blank to display to all roles
fr_CA: ou laissez vide pour afficher à tous les rôles

en: or leave blank to only display to the roles defined above
fr_CA: ou laissez vide pour n'afficher que les rôles définis ci-dessus

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
fr_CA: ou laissez vide pour filtrer uniquement par les rôles définis ci-dessus

en: Order
fr_CA: Ordre

en: Order By
fr_CA: Commandé par

en: Order by author
fr_CA: Commande par auteur

en: Order by date
fr_CA: Trier par date

en: Order by last modified date
fr_CA: Trier par date de dernière modification

en: Order by menu order
fr_CA: Trier par ordre de menu

en: Order by post id
fr_CA: Trier par identifiant de poste

en: Order by post/page parent id
fr_CA: Trier par identifiant de parent de poste / page

en: Order by Product price (WooCommerce only)
fr_CA: Trier par prix du produit (WooCommerce uniquement)

en: Order by title (default)
fr_CA: Trier par titre (par défaut)

en: Order details
fr_CA: Détails de la commande

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
fr_CA: Organisez les téléchargements dans des dossiers basés sur un mois / année, par exemple:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
fr_CA: Origine (spécifie l'emplacement de départ à partir duquel calculer les directions)

en: Out of stock
fr_CA: Rupture de stock

en: Outside the field
fr_CA: Hors du terrain

en: Override days exclusion
fr_CA: Ignorer les jours d'exclusion

en: Override the default CSS styles
fr_CA: Remplacer les styles CSS par défaut

en: Override the PayPal member's stored address
fr_CA: Remplacer l'adresse stockée du membre PayPal

en: Owner’s Address line 2
fr_CA: Adresse du propriétaire ligne 2

en: Owner’s Address line1
fr_CA: Ligne d'adresse du propriétaire1

en: Owner’s City
fr_CA: Ville du propriétaire

en: Owner’s Country
fr_CA: Pays du propriétaire

en: Owner’s email address
fr_CA: Adresse e-mail du propriétaire

en: Owner’s full name
fr_CA: Nom complet du propriétaire

en: Owner’s phone number
fr_CA: Numéro de téléphone du propriétaire

en: Owner’s Postal code
fr_CA: Code postal du propriétaire

en: Owner’s State
fr_CA: État du propriétaire

en: Padding
fr_CA: Rembourrage

en: Padding & margin styles
fr_CA: Styles de remplissage et de marge

en: Padding bottom
fr_CA: Fond de rembourrage

en: Padding top
fr_CA: Haut rembourré

en: Page format
fr_CA: Format de page

en: Page orientation
fr_CA: Orientation de la page

en: Page orientation for the next page
fr_CA: Orientation de la page pour la page suivante

en: Paid by
fr_CA: Payé par

en: Parent ID (leave blank for none)
fr_CA: ID parent (laisser vide pour aucun)

en: Parse address to paypal based on form input data.
fr_CA: Analyser l'adresse vers paypal en fonction des données d'entrée du formulaire.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
fr_CA: Analysez les informations d'adresse saisies vers paypal. Cela ne remplacera pas l'adresse par défaut du membre PayPal, sauf si vous activez l'option "Remplacer" ci-dessous.

en: Partial refund
fr_CA: Remboursement partiel

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
fr_CA: Variable de transmission vous permettant de suivre le produit ou le service acheté ou la contribution apportée. La valeur que vous spécifiez vous est renvoyée une fois le paiement effectué.

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: password
fr_CA: mot de passe

en: Password field
fr_CA: Champ de mot de passe

en: Password Protect
fr_CA: Protection par mot de passe

en: Password protect (leave blank for none)
fr_CA: Protection par mot de passe (laisser vide pour aucun)

en: Password Protect Settings
fr_CA: Paramètres de protection par mot de passe

en: Paste shortcode on any page
fr_CA: Coller le shortcode sur n'importe quelle page

en: Path to the blog
fr_CA: Chemin d'accès au blog

en: Payer E-mail
fr_CA: Courriel du payeur

en: Payment authorized, but not yet captured.
fr_CA: Paiement autorisé, mais pas encore encaissé.

en: Payment details
fr_CA: Détails de paiement

en: Payment failed
fr_CA: Paiement échoué

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
fr_CA: Le paiement a échoué, veuillez réessayer en cliquant sur l'URL ci-dessous.%sLe lien ci-dessous sera valide pendant %s heures avant que votre commande ne soit supprimée.%s%s

en: Payment Method
fr_CA: Mode de paiement

en: Payment method
fr_CA: Mode de paiement

en: Payment methods
fr_CA: Méthodes de payement

en: Payment Status
fr_CA: Statut de paiement

en: Payment status
fr_CA: Statut de paiement

en: Payment type
fr_CA: Type de paiement

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
fr_CA: URL d'annulation PayPal (lorsque le paiement est annulé par l'utilisateur)

en: PayPal Checkout
fr_CA: Paiement PayPal

en: PayPal currency code
fr_CA: Code de devise PayPal

en: PayPal fee
fr_CA: Frais PayPal

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
fr_CA: PayPal remplit automatiquement le numéro de téléphone personnel de l'acheteur.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
fr_CA: Adresse e-mail du marchand PayPal (pour recevoir les paiements)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
fr_CA: URL de notification PayPal (uniquement pour les développeurs !)

en: PayPal Order
fr_CA: Commande PayPal

en: PayPal order
fr_CA: Commande PayPal

en: Paypal Order
fr_CA: Commande Paypal

en: PayPal order (backend)
fr_CA: Commande PayPal (backend)

en: PayPal order status
fr_CA: État de la commande PayPal

en: Paypal Order Status
fr_CA: Statut de la commande Paypal

en: PayPal payment method
fr_CA: Mode de paiement Paypal

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
fr_CA: URL de retour PayPal (lorsque l'utilisateur revient avec succès de paypal)

en: PayPal subscription
fr_CA: Abonnement PayPal

en: PayPal subscription (backend)
fr_CA: Abonnement PayPal (backend)

en: PayPal subscription status
fr_CA: État de l'abonnement PayPal

en: PayPal Subscriptions
fr_CA: Abonnements PayPal

en: PayPal Transactions
fr_CA: Opérations PayPal

en: PDF File
fr_CA: Fichier PDF

en: PDF file
fr_CA: fichier PDF

en: PDF filename
fr_CA: Nom de fichier PDF

en: PDF Generator Add-on
fr_CA: Module complémentaire du générateur de PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
fr_CA: Module complémentaire du générateur de PDF %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
fr_CA: Le mode de débogage de PDF Generator est activé !

en: PDF options
fr_CA: Options PDF

en: PDF render scale
fr_CA: Échelle de rendu PDF

en: PDF Settings
fr_CA: Paramètres PDF

en: PDF Text rendering
fr_CA: Rendu de texte PDF

en: Pending
fr_CA: En attente

en: Percent Off
fr_CA: Pour cent de reduction

en: Permission denied, because this list does not exist
fr_CA: Autorisation refusée, car cette liste n'existe pas

en: Persian
fr_CA: persan

en: Phone number
fr_CA: Numéro de téléphone

en: Phonenumber
fr_CA: Numéro de téléphone

en: phonenumber
fr_CA: numéro de téléphone

en: Placeholder
fr_CA: Espace réservé

en: Placeholder Colors
fr_CA: Couleurs d'espace réservé

en: Placeholder when the field is filled out
fr_CA: Espace réservé lorsque le champ est rempli

en: Please choose a payment method!
fr_CA: Veuillez choisir un mode de paiement !

en: Please choose an import file first!
fr_CA: Veuillez d'abord choisir un fichier d'importation!

en: Please confirm deletion!
fr_CA: Veuillez confirmer la suppression!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
fr_CA: Veuillez confirmer l'importation!
    Cela remplacera votre progression actuelle!

en: Please confirm to clear form!
fr_CA: Veuillez confirmer pour effacer le formulaire!

en: Please confirm to reset submission counter!
fr_CA: Veuillez confirmer pour réinitialiser le compteur de soumission!

en: Please edit the element and enter your List ID.
fr_CA: Veuillez modifier l'élément et entrer votre ID de liste.

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
fr_CA: Veuillez modifier ce champ et saisir votre "Clé API Google" sous l'onglet "Remplissage automatique d'adresse"

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
fr_CA: Veuillez modifier cet élément Stripe et choisir une passerelle de paiement !

en: Please enter a reason!
fr_CA: Veuillez entrer une raison!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
fr_CA: Veuillez saisir votre "clé API Google" et assurez-vous d'avoir activé la bibliothèque "API JavaScript Google Maps" afin de générer une carte

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
fr_CA: Veuillez entrer vos clés API reCAPTCHA dans %sSuper Forms > Paramètres > Paramètres du formulaire%s

en: Please note
fr_CA: Notez s'il vous plaît

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
fr_CA: Veuillez noter que la modification de ce répertoire n'affectera pas les fichiers précédemment téléchargés.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
fr_CA: Veuillez noter que les éléments à l'intérieur d'une colonne masquée seront toujours soumis en tant que données par défaut

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
fr_CA: Veuillez noter que la passerelle iDeal ne peut pas être utilisée en combinaison avec des abonnements !

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
fr_CA: Veuillez noter que lorsque vous stockez vos fichiers dans un répertoire sécurisé / privé en dehors de la racine, les fichiers ne seront pas automatiquement ajoutés à la médiathèque.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
fr_CA: Veuillez noter que vous ne pouvez utiliser qu'une valeur fixe et l'un des %s{tags}%s prédéfinis (voir la documentation). Si vous souhaitez utiliser le champ {tags}, vous devrez en faire un %sChamp variable%s (voir docs). Cela vous permet de mettre à jour dynamiquement le champ masqué en fonction d'une autre valeur de champs.

en: Please note:
fr_CA: Notez s'il vous plaît:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
fr_CA: Remarque: le paramètre de longueur maximale de la zone de texte n'empêchera pas l'utilisateur de taper au-delà de la limite. C'est à des fins conviviales pour éviter que du texte ne soit coupé lorsqu'un utilisateur tente de copier / coller du texte qui dépasserait la limite (ce qui serait ennuyeux dans certaines circonstances).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
fr_CA: Veuillez fournir l'ID de prix/forfait pour votre élément de campagne

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
fr_CA: Veuillez lire la section %sCreating variable conditions with CSV file%s dans la documentation avant d'utiliser cette méthode.

en: Please save your form first!
fr_CA: Veuillez d'abord enregistrer votre formulaire!

en: Please select what you want to import!
fr_CA: Veuillez sélectionner ce que vous souhaitez importer!

en: Please setup your API key in
fr_CA: Veuillez configurer votre clé API dans

en: Polish
fr_CA: polonais

en: Populate checkout fields with form data
fr_CA: Remplir les champs de paiement avec les données du formulaire

en: Populate form with Contact Entry data if exists
fr_CA: Remplir le formulaire avec les données d'entrée de contact si elles existent

en: Popup background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de l'article

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
fr_CA: Durée du Popup FadeIn en millisecondes

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
fr_CA: Durée du Popup FadeOut en millisecondes

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
fr_CA: Rembourrages contextuels, par exemple : 0px 0px 0px 0px

en: Popup Settings
fr_CA: Paramètres des fenêtres contextuelles

en: Popup slide in
fr_CA: Diapositive contextuelle

en: Popup Slide In duration in milliseconds
fr_CA: Durée de la diapositive contextuelle en millisecondes

en: Popup width in pixels (px)
fr_CA: Largeur de la popup en pixels (px)

en: Portuguese
fr_CA: Portugais

en: Positioning bottom e.g: 10px
fr_CA: Positionnement en bas par exemple: 10px

en: Positioning left e.g: 10px
fr_CA: Positionnement à gauche par exemple: 10px

en: Positioning method
fr_CA: Méthode de positionnement

en: Positioning right e.g: 10px
fr_CA: Positionnement à droite, par exemple: 10px

en: Positioning top e.g: 10px
fr_CA: Positionnement haut par exemple: 10px

en: Possible values
fr_CA: Valeurs possibles

en: Post
fr_CA: Publier

en: Post categories
fr_CA: Catégories de messages

en: Post Status
fr_CA: Statut de la publication

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
fr_CA: État de la publication (par exemple, toute publication, hériter, en attente, privé, futur, brouillon, corbeille)

en: Post status after payment complete
fr_CA: Statut de la publication une fois le paiement effectué

en: Post tags separated by comma
fr_CA: Balises de publication séparées par une virgule

en: Post timeout in seconds
fr_CA: Délai de publication en secondes

en: Post Title
fr_CA: Titre de l'article

en: Post type
fr_CA: Type de poste

en: Post type (e.g page, post or product)
fr_CA: Type de publication (par exemple, page, publication ou produit)

en: Postal code
fr_CA: Code postal

en: Posts per page
fr_CA: Articles par page

en: Posts per RSS feed
fr_CA: Messages par flux RSS

en: Preferred countries
fr_CA: Pays préférés

en: Prefix label
fr_CA: Libellé du préfixe

en: Prefix question icon tooltip text
fr_CA: Texte de l'infobulle de l'icône de la question du préfixe

en: Preloader (form loading icon)
fr_CA: Preloader (icône de chargement de formulaire)

en: Prev
fr_CA: Précédente

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
fr_CA: Empêcher l'envoi du formulaire en appuyant sur le bouton du clavier "Entrée"

en: Prevent submitting form when entry title already exists
fr_CA: Empêcher l'envoi du formulaire lorsque le titre de l'entrée existe déjà

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
fr_CA: Empêcher les utilisateurs de passer à l'étape suivante si elle contient des erreurs

en: Preview
fr_CA: Aperçu

en: Previous / Next color
fr_CA: Couleur précédente / suivante

en: Previous button text
fr_CA: Texte du bouton précédent

en: Previous Multi-part/Step
fr_CA: Précédent Multi-partie/Étape

en: Price
fr_CA: Prix

en: price
fr_CA: prix

en: Pricing Plan
fr_CA: Forfait tarifaire

en: Print
fr_CA: Impression

en: Print form data
fr_CA: Imprimer les données du formulaire

en: Private
fr_CA: Privé

en: Processed
fr_CA: Traité

en: Processing form data...
fr_CA: Traitement des données du formulaire ...

en: Product attribute (product_attributes)
fr_CA: Attribut de produit (product_attributes)

en: Product attribute slug
fr_CA: Limace d'attribut de produit

en: Product name
fr_CA: Nom du produit

en: Product Price
fr_CA: Prix du produit

en: Product Regular Price
fr_CA: Prix régulier du produit

en: Product Sale Price
fr_CA: Prix de vente du produit

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
fr_CA: Type de produit (ex : simple, groupé, externe, variable)

en: Product visibility
fr_CA: Visibilité du produit

en: Progress Bar Colors
fr_CA: Couleurs de la barre de progression

en: Progress Step Colors
fr_CA: Couleurs de l'étape de progression

en: Progress Step Colors Active
fr_CA: Couleurs de l'étape de progression actives

en: Publish (default)
fr_CA: Publier (par défaut)

en: Purchase total
fr_CA: Total des achats

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
fr_CA: Mettez chaque frais sur une nouvelle ligne avec des valeurs séparées par des tubes "|".%1$s%2$sExemple avec des balises :%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sExemple sans balise :%3$s Frais d'administration|5|false|''%1$s%2$sValeurs autorisées :%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
fr_CA: Mettez chaque clé sur une nouvelle ligne, par exemple si vous souhaitez renvoyer l'adresse de facturation de l'utilisateur, vous pouvez saisir:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    Adresse de facturation 1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    pays de facturation
    
    Lors de la récupération dynamique de la valeur dans le formulaire, vous pouvez utiliser des balises telles que: {fieldname; 1} (pour récupérer l'ID utilisateur) et {fieldname; 2} (pour récupérer la ville) et ainsi de suite ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
fr_CA: Mettez chaque clé méta sur une nouvelle ligne, par exemple si vous souhaitez renvoyer l'ID, l'image, le prix et le titre d'un produit, vous pouvez saisir:
     ID
    l'image sélectionnée
    titre de l'article
    _prix habituel
    
    Lors de la récupération dynamique de la valeur dans le formulaire, vous pouvez utiliser des balises telles que: {fieldname; 1} (pour récupérer l'ID), {fieldname; 2} (pour récupérer l'URL de l'image), {fieldname; 3} (pour le titre), et {fieldname; 4} (pour récupérer le prix)

en: Put each on a new line
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne

en: put each on a new line
fr_CA: mettre chacun sur une nouvelle ligne

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne, par exemple :
    nl|Pays-Bas
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne formatée comme ceci :%1$s%4$smenu-slug|Titre du menu|Mettez votre code HTML ou shortcode ici...|Entier pour la position de l'élément de menu (facultatif)|URL vers la page personnalisée (facultatif) %5$s%1$s%2$sExemple sans URL de page personnalisée :%3$s%1$s%4$sform-submissions|Soumissions de formulaires|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sExemple avec URL de page personnalisée :%3$s%1$s%4$sform-submissions|Soumissions de formulaires|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne, séparez les valeurs par des tubes%s%sExemple :%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne, {tags} peut être utilisé pour récupérer des données

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne. Exemple de format :%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sExample:%1$spending|Pending|#808080|#FFFFFF%1$sprocessing|Processing|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|On hold|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepted|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Completed|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled|Cancelled|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Declined|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Refunded|#000000|#FFFFFF
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne.%1$s%1$sFormat :%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sExample :%1$spending|Pending|#808080|#FFFFFF%1$ sprocessing|Traitement|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|En attente|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepté|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Terminé|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled |Annulé|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Refusé|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Remboursé|#000000|#FFFFFF

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
fr_CA: Mettez chacun sur une nouvelle ligne.%1$sExemple :%1$sfieldname|Libellé du champ%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber

en: Put each social icon on a new line
fr_CA: Mettez chaque icône sociale sur une nouvelle ligne

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
fr_CA: Insérez le code de suivi ici et remplacez &quot;UA-XXXXX-Y&quot; par l&#39;ID de propriété (également appelé &quot;ID de suivi&quot;) de la propriété Google Analytics que vous souhaitez suivre.<br /> (ajoutez uniquement si vous êtes sûr que ce code n&#39;a pas encore été placé ailleurs, sinon laissez vide)

en: QTY
fr_CA: QTÉ

en: Quantity
fr_CA: Quantité

en: quantity
fr_CA: quantité

en: Quantity (Number of items)
fr_CA: Quantité (Nombre d'articles)

en: Quantity button colors
fr_CA: Couleurs des boutons de quantité

en: Quantity field
fr_CA: Champ de quantité

en: Quantity:
fr_CA: Quantité:

en: Radio buttons
fr_CA: Boutons radio

en: Rating
fr_CA: Évaluation

en: rating
fr_CA: évaluation

en: Rating background
fr_CA: Fond de balise

en: Rating border color
fr_CA: Couleur de la bordure d'évaluation

en: Rating color
fr_CA: Couleur d'évaluation

en: Rating Colors
fr_CA: Couleurs d'évaluation

en: Rating Colors Active
fr_CA: Évaluation des couleurs actives

en: Rating Colors Hover
fr_CA: Note Couleurs Hover

en: Raw Transaction Data
fr_CA: Données de transaction brutes

en: Read
fr_CA: Lis

en: Read the documentation here!
fr_CA: Lisez la documentation ici!

en: Readonly (makes fields readonly)
fr_CA: Lecture seule (rend les champs en lecture seule)

en: Reason
fr_CA: Raison

en: Receipt/Invoice
fr_CA: Reçu/Facture

en: Recipient(s) email address separated by commas
fr_CA: Adresse e-mail du (des) destinataire (s) séparée (s) par des virgules

en: Recipient(s) email address separated with commas
fr_CA: Adresse e-mail du (des) destinataire (s) séparée (s) par des virgules

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
fr_CA: l'échelle de rendu recommandée est comprise entre 1 et 3 (l'échelle par défaut est 2)

en: Recurring
fr_CA: Récurrent

en: Recurring Payment ID
fr_CA: ID de paiement récurrent

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
fr_CA: Rediriger vers la page de paiement ou le panier ?

en: Redirect to link or URL
fr_CA: Rediriger vers un lien ou une URL

en: Redirect to the created Post after form submission
fr_CA: Rediriger vers la publication créée après la soumission du formulaire

en: Redirecting...
fr_CA: Redirection ...

en: Redo last change
fr_CA: Refaire la dernière modification

en: Refunded
fr_CA: Remboursé

en: Region
fr_CA: Région

en: Register & Login
fr_CA: S'inscrire et se connecter

en: Register & Login Settings
fr_CA: Paramètres d'inscription et de connexion

en: Register a new user
fr_CA: Enregistrez un nouvel utilisateur

en: Register new user if user is not logged in
fr_CA: Enregistrez un nouvel utilisateur si l'utilisateur n'est pas connecté

en: Registered user login status after payment complete
fr_CA: Statut de connexion de l'utilisateur enregistré une fois le paiement terminé

en: Relative
fr_CA: Relatif

en: Remove files from {loop_fields} in emails
fr_CA: Supprimer les fichiers de {loop_fields} dans les e-mails

en: Remove files from {loop_fields} tag
fr_CA: Supprimer les fichiers de la balise {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
fr_CA: Supprimer la galerie (images) d'une page de produit unique

en: Remove gallery from single product page
fr_CA: Supprimer la galerie d'une page de produit unique

en: Remove hyperlink in emails
fr_CA: Supprimer le lien hypertexte dans les e-mails

en: Remove margin
fr_CA: Supprimer la marge

en: Remove price from single product page
fr_CA: Supprimer le prix d'une page de produit unique

en: Remove rating from single product page
fr_CA: Supprimer la note d'une page de produit unique

en: Remove short description from single product page
fr_CA: Supprimer la courte description d'une page de produit unique

en: Remove title from single product page
fr_CA: Supprimer le titre d'une page de produit unique

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
fr_CA: Supprimer l'URL (lien hypertexte) des fichiers dans les e-mails

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
fr_CA: Supprimer/effacer les coupons avant de rediriger vers le panier

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
fr_CA: Supprimer/effacer les frais avant de rediriger vers le panier

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
fr_CA: Supprime tous les accents des chaînes à l'intérieur de votre fichier CSV

en: Removes any accents from strings returned by the API
fr_CA: Supprime tous les accents des chaînes renvoyées par l'API

en: Repeat (repeat)
fr_CA: Répéter (répéter)

en: Repeat X (repeat-x)
fr_CA: Répéter X (répéter-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
fr_CA: Répéter Y (répéter-y)

en: Repeater
fr_CA: Répétiteur

en: Repeater column
fr_CA: Colonne répéteur

en: Replace comma's with HTML tag in emails
fr_CA: Remplacez les virgules par la balise HTML dans les e-mails

en: Replace the default "Add to cart" area
fr_CA: Remplacer la zone "Ajouter au panier" par défaut

en: Reply to email:
fr_CA: Répondre à l'e-mail:

en: Reply to name:
fr_CA: Répondre au nom:

en: Reposition element
fr_CA: Repositionner l'élément

en: Require user to choose a minimum of X dates
fr_CA: Obliger l'utilisateur à choisir un minimum de X dates

en: Required Field (not empty)
fr_CA: Champ obligatoire (non vide)

en: Required to calculate distance between 2 locations
fr_CA: Requis pour calculer la distance entre 2 emplacements

en: Required to connect the post to categories (if found)
fr_CA: Nécessaire pour connecter la publication aux catégories (si elles sont trouvées)

en: Required to connect the post to tags (if found)
fr_CA: Nécessaire pour connecter la publication aux balises (si elles sont trouvées)

en: Required to do API calls to retrieve data
fr_CA: Requis pour faire des appels API pour récupérer des données

en: Reset all to default value
fr_CA: Réinitialiser tout à la valeur par défaut

en: Reset all to global value
fr_CA: Réinitialiser tout à la valeur globale

en: Reset all to last known value
fr_CA: Réinitialiser tout à la dernière valeur connue

en: Reset filters
fr_CA: Réinitialiser les filtres

en: Reset locker submission counter for all users:
fr_CA: Réinitialisez le compteur de soumission de casier pour tous les utilisateurs:

en: Reset locker submission counter to:
fr_CA: Réinitialisez le compteur de soumission de casier sur:

en: Reset password (lost password)
fr_CA: Réinitialiser le mot de passe (mot de passe perdu)

en: Reset Submission Counter
fr_CA: Réinitialiser le compteur de soumission

en: Reset Submission Counter for Users
fr_CA: Réinitialiser le compteur de soumission pour les utilisateurs

en: Reset to default value
fr_CA: Réinitialiser à la valeur par défaut

en: Reset to global settings
fr_CA: Réinitialiser les paramètres globaux

en: Reset to global value
fr_CA: Réinitialiser à la valeur globale

en: Reset to last known value
fr_CA: Réinitialiser à la dernière valeur connue

en: Responsiveness
fr_CA: Réactivité

en: Restore a previous saved version of this Form
fr_CA: Restaurer une version précédente enregistrée de ce formulaire

en: Restore backup
fr_CA: Restaurer la sauvegarde

en: Restore Default Settings
fr_CA: Restaurer les paramètres par défaut

en: Restoring settings...
fr_CA: Restauration des paramètres ...

en: Restrict result by countrie(s)
fr_CA: Restreindre le résultat par pays(s)

en: result
fr_CA: résultat

en: results
fr_CA: résultats

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
fr_CA: Conserver la valeur globale sous-jacente (recommandé lors de l'exportation vers d'autres sites)

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
fr_CA: Récupérer les catégories par son ID parent (entier uniquement)

en: Retrieve entries based on all forms
fr_CA: Récupérer les entrées basées sur tous les formulaires

en: Retrieve entries based on the following form ID's
fr_CA: Récupérer les entrées en fonction des ID de formulaire suivants

en: Retrieve form data from users last submission
fr_CA: Récupérer les données du formulaire de la dernière soumission des utilisateurs

en: Retrieve method
fr_CA: Récupérer la méthode

en: retrieve method
fr_CA: méthode de récupération

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
fr_CA: Récupérer le slug, l'ID, le titre ou les métadonnées en tant que valeur

en: Retrieve value from
fr_CA: Récupérer la valeur de

en: Retrieves the E-mail verification code
fr_CA: Récupère le code d'activation

en: Retrieves the current author email
fr_CA: Récupère l'e-mail de l'auteur actuel

en: Retrieves the current author ID
fr_CA: Récupère l'ID de l'auteur actuel

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
fr_CA: Récupère le jour actuel du mois (heure locale)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère le jour actuel du mois (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
fr_CA: Récupère l'heure actuelle de la journée (heure locale)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère l'heure actuelle de la journée (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user display name
fr_CA: Récupère le nom d'affichage de l'utilisateur actuellement connecté

en: Retrieves the current logged in user email
fr_CA: Récupère l'adresse e-mail de l'utilisateur actuellement connecté

en: Retrieves the current logged in user first name
fr_CA: Récupère le prénom de l'utilisateur actuellement connecté

en: Retrieves the current logged in user ID
fr_CA: Récupère l'ID utilisateur actuellement connecté

en: Retrieves the current logged in user last name
fr_CA: Récupère le nom de famille de l'utilisateur actuellement connecté

en: Retrieves the current logged in user login (username)
fr_CA: Récupère la connexion de l'utilisateur actuellement connecté (nom d'utilisateur)

en: Retrieves the current logged in user roles
fr_CA: Récupère les rôles utilisateur actuellement connectés

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
fr_CA: Récupère la minute actuelle de l'heure (heure locale)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère la minute actuelle de l'heure (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
fr_CA: Récupère le mois en cours de l'année (heure locale)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère le mois en cours de l'année (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page or post author email
fr_CA: Récupère la page actuelle ou l'e-mail de l'auteur de l'article

en: Retrieves the current page or post author ID
fr_CA: Récupère la page actuelle ou l'identifiant de l'auteur de l'article

en: Retrieves the current page or post ID
fr_CA: Récupère la page actuelle ou l'identifiant de l'article

en: Retrieves the current page or post title
fr_CA: Récupère la page actuelle ou le titre de l'article

en: Retrieves the current page URL
fr_CA: Récupère l'URL de la page actuelle

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
fr_CA: Récupère la seconde actuelle de la minute (heure locale)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère la seconde actuelle de la minute (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
fr_CA: Récupère l'année en cours (heure locale)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère l'année en cours (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
fr_CA: Récupère l'étiquette de champ pour la boucle de champ {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
fr_CA: Récupère la valeur du champ pour la boucle de champ {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
fr_CA: Récupère le mot de passe généré

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
fr_CA: Récupère le dernier ID d'entrée de contact

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
fr_CA: Récupère le dernier ID d'entrée de contact de l'utilisateur connecté en fonction de l'ID de formulaire actuel

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
fr_CA: Récupère le dernier ID d'entrée de contact de l'utilisateur connecté

en: Retrieves the latest Contact Entry status
fr_CA: Récupère le dernier statut de l'entrée de contact

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
fr_CA: Récupère le dernier statut d'entrée de contact de l'utilisateur connecté en fonction de l'ID de formulaire actuel

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
fr_CA: Récupère le dernier statut d'entrée de contact de l'utilisateur connecté

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
fr_CA: Récupère l'emplacement d'origine de l'utilisateur (le cas échéant) avant de charger la page avec le formulaire

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
fr_CA: Récupère l'emplacement d'où l'utilisateur est venu d'une session (s'il en existe) avant de charger la page avec le formulaire

en: Retrieves the login page URL
fr_CA: Récupère l'URL de la page de connexion

en: Retrieves the loop anywhere in your email
fr_CA: Récupère la boucle n'importe où dans votre e-mail

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
fr_CA: Récupère l'horodatage du serveur (heure locale)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
fr_CA: Récupère l'horodatage du serveur (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
fr_CA: Récupère l'adresse IP de l'expéditeur

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
fr_CA: Récupère le nombre total de soumissions (si le casier de formulaire est utilisé)

en: Retry payment E-mail Body
fr_CA: Réessayer le paiement E-mail Corps

en: Retry payment E-mail Subject
fr_CA: Réessayez le paiement E-mail Sujet

en: Retry payment link expiry in hours
fr_CA: Expiration du lien de nouvelle tentative de paiement en heures

en: Return age as value instead of the date
fr_CA: Renvoie l'âge comme valeur au lieu de la date

en: Return days
fr_CA: Jours de retour

en: Return label format (define how the results are displayed)
fr_CA: Format de l'étiquette de retour (définir la façon dont les résultats sont affichés)

en: Return months
fr_CA: Mois de retour

en: Return the current date as default value
fr_CA: Renvoie la date actuelle comme valeur par défaut

en: Return the current time as default value
fr_CA: Renvoie l'heure actuelle comme valeur par défaut

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
fr_CA: Renvoyez le client à cette page après un paiement réussi. Laissez vide pour rediriger vers la page d'accueil.

en: Return to builder
fr_CA: Retour au constructeur

en: Return value format (define how the value is returned)
fr_CA: Format de la valeur de retour (définir comment la valeur est renvoyée)

en: Return years (age)
fr_CA: Années de retour (âge)

en: Reversed
fr_CA: Renversé

en: Right
fr_CA: Droite

en: right
fr_CA: Droite:

en: Romanian
fr_CA: roumain

en: Romansh
fr_CA: Romanche

en: Rounded
fr_CA: Arrondi

en: Row heading
fr_CA: En-tête de ligne

en: Row logic
fr_CA: Logique de ligne

en: Russian
fr_CA: russe

en: Sales tax
fr_CA: Taxe de vente

en: Sandbox publishable key
fr_CA: Clé publiable sandbox

en: Sandbox secret key
fr_CA: Clé secrète du bac à sable

en: Sandbox webhook ID
fr_CA: ID du webhook du bac à sable

en: Sandbox webhook signing secret key
fr_CA: Clé secrète de signature du webhook du bac à sable

en: Sat
fr_CA: Sam

en: Saturday
fr_CA: Samedi

en: Save
fr_CA: sauver

en: Save as Contact Entry
fr_CA: Enregistrer comme entrée de contact

en: Save both value and label
fr_CA: Enregistrer la valeur et l'étiquette

en: Save custom post meta
fr_CA: Enregistrer la méta de publication personnalisée

en: Save custom user meta
fr_CA: Enregistrer la méta utilisateur personnalisée

en: Save data
fr_CA: Enregistrer des données

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
fr_CA: Enregistrer la progression du formulaire (lorsqu'un utilisateur revient, les données ne sont pas perdues)

en: Save Mailster user data
fr_CA: Enregistrer les données utilisateur Mailster

en: Save product attributes
fr_CA: Enregistrer les attributs du produit

en: Save Settings
fr_CA: Enregistrer les paramètres

en: Save settings
fr_CA: Enregistrer les paramètres

en: Save the admin email value (default)
fr_CA: Enregistrer la valeur de l'adresse e-mail de l'administrateur (par défaut)

en: Save the confirmation email value
fr_CA: Enregistrer la valeur de l'e-mail de confirmation

en: Save the entry value
fr_CA: Enregistrer la valeur d'entrée

en: Save value or label to entry?
fr_CA: Enregistrer la valeur ou l'étiquette à l'entrée?

en: Save your form
fr_CA: Enregistrez votre formulaire

en: Search
fr_CA: Chercher

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
fr_CA: Rechercher des entrées de contact en fonction de leur titre. Par défaut, toutes les données d'entrée seront renseignées, sauf indication contraire dans le paramètre "Champs à ignorer" ci-dessous. Pour récupérer l'état de l'entrée de contact, vous pouvez ajouter un champ nommé : %2$shidden_contact_entry_status%3$s (qui sera rempli avec l'état actuel de l'entrée). Pour récupérer l'ID d'entrée, vous pouvez nommer le champ : %2$shidden_contact_entry_id%3$s. Pour récupérer le titre de l'entrée, vous pouvez nommer le champ : %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
fr_CA: Rechercher une entrée de contact basée sur le titre

en: Search method
fr_CA: Méthode de recherche

en: search...
fr_CA: chercher...

en: Second choice
fr_CA: Second choix

en: second_choice
fr_CA: second choix

en: Secrets
fr_CA: secrets

en: Secure File Uploads
fr_CA: Téléchargements de fichiers sécurisés

en: Select & Sort the data that needs to be exported
fr_CA: Sélectionnez et triez les données à exporter

en: Select a date
fr_CA: Sélectionnez une date

en: Select a filter relation (OR|AND)
fr_CA: Sélectionnez une relation de filtre (OU|ET)

en: Select a form
fr_CA: Sélectionnez un formulaire

en: Select a method for retrieving items
fr_CA: Sélectionnez une méthode de récupération des éléments

en: Select a page to link to
fr_CA: Sélectionnez une page vers laquelle créer un lien

en: Select a post to link to
fr_CA: Sélectionnez un article vers lequel créer un lien

en: select a state
fr_CA: sélectionner un état

en: Select a time
fr_CA: Sélectionnez une heure

en: Select a unit system
fr_CA: Sélectionnez un système d'unités

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
fr_CA: Sélectionnez tous les rôles d'utilisateur autorisés à envoyer le formulaire

en: Select an Icon
fr_CA: Sélectionnez une icône

en: Select email template
fr_CA: Sélectionnez un modèle d'e-mail

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
fr_CA: Sélectionnez groupé, si vous souhaitez ajouter le champ à côté de son champ précédent.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
fr_CA: Sélectionnez le nombre de rappels individuels par e-mail dont vous avez besoin

en: Select how the items should be displayed
fr_CA: Sélectionnez la manière dont les éléments doivent être affichés

en: Select how you want to filter entries
fr_CA: Sélectionnez la manière dont vous souhaitez filtrer les entrées

en: Select how you want to filter orders
fr_CA: Sélectionnez comment vous souhaitez filtrer les commandes

en: Select how you want to order the items
fr_CA: Sélectionnez la manière dont vous souhaitez commander les articles

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
fr_CA: Sélectionnez la manière dont vous souhaitez définir les conditions (manuellement ou via un fichier CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
fr_CA: Sélectionnez si ce champ doit servir de début ou de destination

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
fr_CA: Sélectionnez si vous souhaitez récupérer le slug, l'ID ou le titre comme valeur

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
fr_CA: Sélectionnez si vous souhaitez utiliser l'ordre croissant ou décroissant

en: Select None to never reset the lock
fr_CA: Sélectionnez Aucun pour ne jamais réinitialiser le verrou

en: Select the toggle default status
fr_CA: Sélectionnez le statut par défaut du basculement

en: Select to split words by comma or space or both
fr_CA: Sélectionnez pour séparer les mots par une virgule ou un espace ou les deux

en: Select weight unit
fr_CA: Sélectionnez l'unité de poids

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
fr_CA: Sélectionnez ce que le formulaire doit faire (s'inscrire, se connecter, mettre à jour ou réinitialiser un mot de passe)

en: Select what the status should be
fr_CA: Sélectionnez ce que le statut devrait être

en: Select what value to return (distance or duration)
fr_CA: Sélectionnez la valeur à renvoyer (distance ou durée)

en: Select when to reset the form lock
fr_CA: Sélectionnez quand réinitialiser le verrouillage du formulaire

en: Select where files should be uploaded to
fr_CA: Sélectionnez où les fichiers doivent être téléchargés

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
fr_CA: Indiquez si vous souhaitez ou non demander aux acheteurs une adresse de livraison.

en: Select which value to return for calculations
fr_CA: Sélectionnez la valeur à renvoyer pour les calculs

en: select your country
fr_CA: sélectionnez votre pays

en: Select your form
fr_CA: Sélectionnez votre formulaire

en: Selected color
fr_CA: Couleur sélectionnée

en: Send a confirmation email
fr_CA: Envoyez un email de confirmation

en: Send admin email
fr_CA: Envoyer un e-mail d'administrateur

en: Send an admin email
fr_CA: Envoyer un e-mail d'administrateur

en: Send approve email when account is activated by admin
fr_CA: Envoyer un e-mail d'approbation lorsque le compte est activé par l'administrateur

en: Send both value and label
fr_CA: Envoyer la valeur et l'étiquette

en: Send confirmation email
fr_CA: Envoyer un e-mail de confirmation

en: Send copy to following address(es)
fr_CA: Envoyer une copie à (aux) adresse (s) suivante (s)

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
fr_CA: Envoyer une copie à (aux) adresse (s) suivante (s), sans pouvoir voir l'adresse

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
fr_CA: Envoyer la pièce jointe CSV avec les données du formulaire à l'adresse e-mail de l'administrateur

en: Send data as JSON string
fr_CA: Envoyer les données sous forme de chaîne JSON

en: Send E-mail
fr_CA: Envoyer un e-mail

en: Send E-mail to author
fr_CA: Envoyer un e-mail à l'auteur

en: Send email after order completed
fr_CA: Envoyer un e-mail une fois la commande terminée

en: Send email after payment completed
fr_CA: Envoyer un e-mail une fois le paiement effectué

en: Send email confirmation/verification email
fr_CA: Envoyer un e-mail de confirmation/vérification

en: Send email from:
fr_CA: Envoyer un e-mail depuis:

en: Send email to
fr_CA: Envoyer un e-mail à

en: Send email to:
fr_CA: Envoyez un e-mail à:

en: Send or do not send confirmation emails
fr_CA: Envoyer ou ne pas envoyer d'e-mails de confirmation

en: Send or do not send the admin emails
fr_CA: Envoyez ou n'envoyez pas les e-mails de l'administrateur

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
fr_CA: Envoyer un rappel à heure fixe, ou par décalage

en: Send reminder based on the following date:
fr_CA: Envoyer un rappel basé sur la date suivante :

en: Send site credentials to the user email
fr_CA: Envoyer les informations d'identification du site à l'e-mail de l'utilisateur

en: Send the Mailchimp confirmation email
fr_CA: Envoyer l'e-mail de confirmation Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
fr_CA: Envoyer à (E-mails de l'administrateur)

en: Send to (Confirmation E-mails)
fr_CA: Envoyer à (e-mails de confirmation)

en: Send value or label to admin?
fr_CA: Envoyer la valeur ou l'étiquette à l'administrateur?

en: Send value or label to submitter?
fr_CA: Envoyer la valeur ou l'étiquette à l'expéditeur?

en: Send verification email (default)
fr_CA: Envoyer un e-mail de vérification (par défaut)

en: Send verification email and automatically login
fr_CA: Envoyer un e-mail de vérification et se connecter automatiquement

en: Sep
fr_CA: SEP

en: SEPA Direct Debit
fr_CA: Prélèvement SEPA

en: Separate each form ID by a comma.
fr_CA: Séparez chaque ID de formulaire par une virgule.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
fr_CA: Séparez le champ Mailchimp et le nom_champ par des canaux "|" (mettez chacun sur une nouvelle ligne).%1$sExemple : PHONE|numéro de téléphone%1$sAvec cette méthode, vous pouvez enregistrer des données utilisateur Mailchimp personnalisées

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
fr_CA: Séparez le champ Mailster et le nom du champ par des tubes "|" (mettez chacun sur une nouvelle ligne).%sExemple : mailster_field_name|super_forms_field_name%sAvec cette méthode, vous pouvez enregistrer des données utilisateur Mailster personnalisées

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
fr_CA: séparés par une virgule, par exemple : 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
fr_CA: séparés par une virgule, par exemple : administrateur, éditeur

en: separated by comma's
fr_CA: séparé par des virgules

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
fr_CA: Séparés par des virgules, par exemple : nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
fr_CA: Séparez chaque statut de publication par une virgule, entrez "any" pour tous les statuts de publication

en: Separate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
fr_CA: Séparez chaque taux par une virgule. Vous pouvez gérer et créer des taux d'imposition via Stripe %sDashboard%s.

en: September
fr_CA: septembre

en: Serbian
fr_CA: serbe

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
fr_CA: Définissez un délimiteur personnalisé pour séparer les valeurs sur chaque ligne

en: Set a custom enclosure character for values
fr_CA: Définir un caractère de clôture personnalisé pour les valeurs

en: Set a default color (leave blank for none)
fr_CA: Définir une couleur par défaut (ne rien laisser en blanc)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
fr_CA: Définir une heure par défaut pour ce champ (laisser vide pour aucun)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
fr_CA: Définissez une valeur par défaut pour ce champ (laissez vide pour aucun)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
fr_CA: Définissez une valeur par défaut pour ce champ. {post_id} et {post_title} peuvent être utilisés (ne laissez aucun champ vide)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
fr_CA: Définissez une valeur par défaut pour ce champ. {post_id}, {post_title} et {user _ ****} peuvent être utilisés (ne laissez aucun champ vide)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
fr_CA: Définir un ID de formulaire pour récupérer les données (séparé par une virgule)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
fr_CA: Définissez un format, par exemple : %, EUR, USD, etc.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
fr_CA: Définissez une étiquette pour le montant, par exemple : sous-total ou total

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
fr_CA: Définissez un format de nombre, par exemple: Gygabyte, Kilomètres, etc. (laissez vide pour aucun)

en: Set mailer to use SMTP
fr_CA: Configurer l'expéditeur pour utiliser SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
fr_CA: Définissez la devise de ou laissez vide pour aucune devise, par exemple: $ ou €

en: Set the limitation thresshold
fr_CA: Définir la limite de seuil

en: Set the limitation thresshold per user
fr_CA: Définir le seuil de limitation par utilisateur

en: Set the type of number to be used as the placeholder
fr_CA: Définissez le type de numéro à utiliser comme espace réservé

en: Set to -1 to use default TAB index.
fr_CA: Défini sur -1 pour utiliser l'index TAB par défaut.

en: Set to 0 to remove limitations.
fr_CA: Réglez sur 0 pour supprimer les limitations.

en: Set to 0 to use default CSS height
fr_CA: Définir sur 0 pour utiliser la hauteur CSS par défaut

en: Set to 0 to use default CSS height.
fr_CA: Définissez sur 0 pour utiliser la hauteur CSS par défaut.

en: Set to 0 to use default CSS width.
fr_CA: Définissez sur 0 pour utiliser la largeur CSS par défaut.

en: Sets shipping and billing country.
fr_CA: Définit le pays d'expédition et de facturation.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
fr_CA: Définit le jeu de caractères et l'encodage des caractères pour la page d'informations de facturation/de connexion sur le site PayPal. De plus, cette variable définit les mêmes valeurs pour les informations que vous envoyez à PayPal dans le code de votre bouton HTML. La valeur par défaut est basée sur les paramètres d'encodage de langue dans le profil de votre compte.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
fr_CA: Définit la langue des informations de facturation/page de connexion uniquement. La valeur par défaut est US.

en: Settings
fr_CA: Réglages

en: Shadow Blur Radius
fr_CA: Rayon de flou d'ombre

en: Shadow Color
fr_CA: Couleur de l'ombre

en: Shadow Horizontal Length
fr_CA: Longueur horizontale de l'ombre

en: Shadow Opacity
fr_CA: Opacité de l'ombre

en: Shadow Spread Radius
fr_CA: Rayon de propagation de l'ombre

en: Shadow Vertical Length
fr_CA: Longueur verticale de l'ombre

en: Shipping
fr_CA: Expédition

en: Shipping amount
fr_CA: Montant de l'expédition

en: Shipping and billing country
fr_CA: Pays de livraison et de facturation

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
fr_CA: Frais d'expédition (s'applique à chaque article supplémentaire ajouté au panier)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
fr_CA: Frais de port (s'applique au premier article ajouté au panier)

en: Shipping currency
fr_CA: Devise d'expédition

en: Shipping tax behavior
fr_CA: Comportement des taxes d'expédition

en: Shipping tax code
fr_CA: Code de taxe d'expédition

en: Shopping Cart
fr_CA: Panier

en: Short - d M, y
fr_CA: Courte - d M, y

en: Short name
fr_CA: Nom court

en: Show
fr_CA: Spectacle

en: Show Advanced PayPal Settings
fr_CA: Afficher les paramètres PayPal avancés

en: Show advanced settings
fr_CA: Afficher les paramètres avancés

en: Show an icon instead of number
fr_CA: Afficher une icône au lieu d'un numéro

en: Show back to top button
fr_CA: Afficher le bouton de retour en haut

en: Show directions panel (list directions next to the map)
fr_CA: Afficher le panneau des directions (liste des directions à côté de la carte)

en: Show download button to the user after PDF was generated
fr_CA: Afficher le bouton de téléchargement à l'utilisateur après la génération du PDF

en: Show featured image
fr_CA: Afficher l'image sélectionnée

en: Show on Form and in PDF file (default)
fr_CA: Afficher sur formulaire et dans un fichier PDF (par défaut)

en: Show or hide empty categories
fr_CA: Afficher ou masquer les catégories vides

en: Show or hide the duration time
fr_CA: Afficher ou masquer la durée

en: Show popup to logged in users
fr_CA: Afficher la fenêtre contextuelle aux utilisateurs connectés

en: Show popup to none logged in users
fr_CA: Afficher la fenêtre contextuelle à aucun utilisateur connecté

en: Show post excerpt
fr_CA: Afficher l'extrait de l'article

en: Show post title
fr_CA: Afficher le titre du message

en: Show product price
fr_CA: Afficher le prix du produit

en: Show progress bar for Multi-part
fr_CA: Afficher la barre de progression pour Multi-part

en: Show steps for Multi-part
fr_CA: Afficher les étapes pour Multi-part

en: Show thank you message
fr_CA: Afficher le message de remerciement

en: Show the following "Custom" columns
fr_CA: Afficher les colonnes "Personnalisées" suivantes

en: Show the month after the year in the header
fr_CA: Afficher le mois après l'année dans l'en-tête

en: Show the week of the year
fr_CA: Afficher la semaine de l'année

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
fr_CA: Afficher la barre d'outils lors de la consultation du site (activé par défaut)

en: signature
fr_CA: Signature

en: Single
fr_CA: Célibataire

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
fr_CA: Montant de remise unique facturé à l'échelle du panier. Il doit être inférieur au prix de vente de tous les articles combinés dans le panier.

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
fr_CA: Taux de remise unique, en pourcentage, à facturer à l'échelle du panier. Défini sur une valeur inférieure à 100. La variable remplace tout taux de remise d'article individuel

en: Single handling fee charged cart-wide.
fr_CA: Frais de traitement uniques facturés à l'échelle du panier.

en: Single product or service checkout
fr_CA: Paiement d'un seul produit ou service

en: Site ID, if running multiple networks
fr_CA: ID de site, en cas d'exécution de plusieurs réseaux

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
fr_CA: Ignorer l'enregistrement si user_login ou user_email ne sont pas trouvés

en: Skip wizard
fr_CA: Ignorer l'assistant

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
fr_CA: Slide In durée en millisecondes (0 n'est pas un effet de fondu)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
fr_CA: Glisser : du haut, de la droite, du bas ou de la gauche

en: Slider (Carousel)
fr_CA: Curseur (carrousel)

en: Slider colors
fr_CA: Couleurs du curseur

en: Slider field
fr_CA: Champ de curseur

en: Slovak
fr_CA: slovaque

en: Slovenian
fr_CA: slovène

en: Slug (default)
fr_CA: Slug (par défaut)

en: Slugs
fr_CA: Limaces

en: Slugs (default)
fr_CA: Limaces (par défaut)

en: SMTP debug output mode
fr_CA: Mode de sortie de débogage SMTP

en: SMTP password
fr_CA: Mot de passe SMTP

en: SMTP Server
fr_CA: Serveur SMTP

en: SMTP username
fr_CA: Nom d'utilisateur SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
fr_CA: SMTP – port 25 ou 2525 ou 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 ou 25 ou 587, 2526

en: Sold individually?
fr_CA: Vendus séparément?

en: Solid
fr_CA: Solide

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
fr_CA: Certains modes de paiement nécessitent la définition d'une devise spécifique pour vos éléments de campagne. Par exemple, lorsque vous utilisez "idéal", la devise doit être définie sur EUR, sinon Stripe renverra un message d'erreur.

en: Something went wrong while calculating the distance.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du calcul de la distance.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la désactivation du plugin.

en: Something went wrong while downloading export.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du téléchargement de l'exportation.

en: Something went wrong while exporting form data.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'exportation des données du formulaire.

en: Something went wrong while importing form data.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'importation des données du formulaire.

en: Something went wrong while restoring default settings.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la restauration des paramètres par défaut.

en: Something went wrong while saving your settings.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de vos paramètres.

en: Something went wrong:
fr_CA: Une erreur s'est produite:

en: Sorry, file extension is not allowed!
fr_CA: Désolé, l'extension de fichier n'est pas autorisée!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
fr_CA: Désolé, aucune distance n'a pu être calculée en fonction des données saisies. Veuillez saisir une adresse ou un code postal valide.

en: Sort
fr_CA: Trier

en: Spacer
fr_CA: Entretoise

en: Specific database table
fr_CA: Table de base de données spécifique

en: Specific posts (post_type)
fr_CA: Messages spécifiques (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
fr_CA: Taxonomie spécifique (catégories)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
fr_CA: Spécifie une valeur numérique comprise entre 0,0 et 1,0 pour déterminer l'opacité de la couleur de la ligne. La valeur par défaut est 1.0.

en: Specifies the color of the line
fr_CA: Spécifie la couleur de la ligne

en: Specifies the value granularity of the element's value.
fr_CA: Spécifie la granularité de la valeur de la valeur de l'élément.

en: specifies the width of the line in pixels.
fr_CA: spécifie la largeur de la ligne en pixels.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
fr_CA: Spécifie le système d'unités à utiliser lors de l'affichage des résultats

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
fr_CA: Précise si le prix est considéré TTC ou HT. Un parmi inclusif, exclusif ou non spécifié. Une fois spécifié comme inclusif ou exclusif, il ne peut plus être modifié.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
fr_CA: Indique si le tarif est considéré TTC ou hors taxes.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
fr_CA: Spécifiez la fréquence de facturation (la valeur par défaut est "aucune" pour les paiements uniques)

en: Specify main and backup SMTP servers
fr_CA: Spécifier les serveurs SMTP principaux et de sauvegarde

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
fr_CA: Spécifiez les pays à afficher en haut de la liste. Séparés par des virgules, par exemple : nl,be,de

en: Spinning icon color
fr_CA: Couleur de l'icône de rotation

en: Squared
fr_CA: Au carré

en: Start 15 day trial
fr_CA: Démarrez l'essai de 15 jours

en: Start address
fr_CA: Adresse de départ

en: Start all over
fr_CA: Tout recommencer

en: Start Import
fr_CA: Lancer l'importation

en: Start of the week
fr_CA: Début de semaine

en: Start typing and find a color
fr_CA: Commencez à taper et trouvez une couleur

en: Starting address (required)
fr_CA: Adresse de départ (obligatoire)

en: Starts with
fr_CA: Commence avec

en: State
fr_CA: Etat

en: state
fr_CA: Etat

en: State/Province
fr_CA: État / Province

en: Statement descriptor
fr_CA: Descripteur de déclaration

en: Static (default)
fr_CA: Statique (par défaut)

en: Status
fr_CA: Statut

en: Step
fr_CA: Marcher

en: Step (defaults to "any")
fr_CA: Étape (par défaut "any")

en: Step 1
fr_CA: Étape 1

en: Step Description
fr_CA: Description de l'étape

en: Step Image
fr_CA: Image de l'étape

en: Step Name
fr_CA: Nom de l'étape

en: Steps between times in minutes
fr_CA: Pas entre les heures en minutes

en: Stick to top, right, bottom or left
fr_CA: Coller en haut, à droite, en bas ou à gauche

en: Stock Qty
fr_CA: Quantité en stock

en: Street
fr_CA: Rue

en: Street (1 of 2 fields)
fr_CA: Rue (1 des 2 champs)

en: Street (2 of 2 fields)
fr_CA: Rue (2 champs sur 2)

en: Street name
fr_CA: nom de rue

en: Street name + nr
fr_CA: Nom de rue + nr

en: Street nr + name
fr_CA: N ° rue + nom

en: Street number
fr_CA: numéro de rue

en: Stripe
fr_CA: Bande

en: Stripe Checkout
fr_CA: Paiement à rayures

en: Stripe checkout method
fr_CA: Méthode de paiement Stripe

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
fr_CA: Clé API Stripe Live non configurée, veuillez saisir votre clé API sous %sSuper Forms > Paramètres > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
fr_CA: Clé API Stripe Sandbox non configurée, veuillez saisir votre clé API sous %sSuper Forms > Paramètres > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
fr_CA: Transaction par bande

en: Stroke color
fr_CA: Couleur de trait

en: Stroke opacity
fr_CA: Opacité du trait

en: Stroke weight
fr_CA: Poids de course

en: Su
fr_CA: Di

en: Sub Title
fr_CA: Sous-titre

en: Subject
fr_CA: Matière

en: Subject:
fr_CA: Matière:

en: Submit
fr_CA: Soumettre

en: Submit button
fr_CA: Bouton de soumission

en: Submit the form (default)
fr_CA: Soumettre le formulaire (par défaut)

en: Submit type
fr_CA: Type de soumission

en: Submitted
fr_CA: Soumis

en: Submitted by
fr_CA: Proposé par

en: Submitted by user
fr_CA: Envoyé par l'utilisateur

en: Subscribe with the following tags
fr_CA: Abonnez-vous avec les tags suivants

en: Subscribed (default)
fr_CA: Inscrit (par défaut)

en: Subscriber email address
fr_CA: Adresse e-mail de l'abonné

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
fr_CA: ID de liste d'abonnés séparés par des virgules

en: Subscriber status after submitting the form
fr_CA: Statut d'abonné après avoir soumis le formulaire

en: Subscription
fr_CA: Abonnement

en: Subscription checkout
fr_CA: Paiement de l'abonnement

en: Subscription periods
fr_CA: Périodes d'abonnement

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
fr_CA: ID du plan d'abonnement (devrait ressembler à : plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription plan ID cannot be empty!
fr_CA: L'ID du plan d'abonnement ne peut pas être vide !

en: Subscription Status
fr_CA: État de l'abonnement

en: Subscriptions
fr_CA: Abonnements

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
fr_CA: Les abonnements ne peuvent pas être payés via iDeal, veuillez choisir un autre mode de paiement !

en: Subtotal
fr_CA: Total

en: subtotal
fr_CA: total

en: Subtotal:
fr_CA: Total:

en: Succeeded
fr_CA: Réussi

en: Success message
fr_CA: Message de réussite

en: Success Message Colors
fr_CA: Couleurs des messages de réussite

en: Success URL
fr_CA: URL de réussite

en: Suffix label
fr_CA: Étiquette de suffixe

en: Suffix question icon tooltip text
fr_CA: Texte de l'infobulle de l'icône de la question du suffixe

en: Sun
fr_CA: Dim

en: Sunday
fr_CA: Dimanche

en: Super Form
fr_CA: Super forme

note: Name of the plugin
en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
fr_CA: Super Forms - Générateur de formulaires par glisser-déposer

en: Super Forms - User Status
fr_CA: Super formulaires - Statut de l'utilisateur

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
fr_CA: Super Forms n'a pas trouvé de formulaire avec l'ID : %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
fr_CA: Super Forms n'a pas pu trouver une liste avec l'ID de formulaire : %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
fr_CA: Super Forms n'a pas pu trouver une liste avec l'ID : %d

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
fr_CA: Les listes de super formulaires ne seront générées que sur le front-end

en: Suspended
fr_CA: Suspendu

en: Swedish
fr_CA: suédois

en: Swiss-French
fr_CA: Suisse-français

en: Switch form
fr_CA: Changer de formulaire

en: System Status
fr_CA: État du système

en: Tab
fr_CA: Languette

en: Tab 1
fr_CA: Onglet 1

en: Tab 2
fr_CA: Onglet 2

en: Tab 3
fr_CA: Onglet 3

en: Tab background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de l'onglet

en: Tab border bottom width (0 = none)
fr_CA: Largeur du bas de la bordure de tabulation (0 = aucun)

en: Tab border color
fr_CA: Couleur de la bordure de l'onglet

en: Tab border left width (0 = none)
fr_CA: Largeur gauche de la bordure de tabulation (0 = aucun)

en: Tab border right width (0 = none)
fr_CA: Largeur de la bordure de tabulation à droite (0 = aucun)

en: Tab border top width (0 = none)
fr_CA: Largeur du haut de la bordure de tabulation (0 = aucune)

en: Tab collaps icon color
fr_CA: Couleur de l'icône de réduction des onglets

en: Tab collapse icon color
fr_CA: Couleur de l'icône de réduction des onglets

en: Tab Location
fr_CA: Emplacement de l'onglet

en: Tab padding
fr_CA: Remplissage des onglets

en: Tab text align
fr_CA: Aligner le texte des tabulations

en: Tablet preview
fr_CA: Aperçu de la tablette

en: Tabs
fr_CA: Onglets

en: Tabs (default)
fr_CA: Onglets (par défaut)

en: Tabs/Accordion
fr_CA: Onglets / Accordéon

en: Tagline for your blog; set in General Options
fr_CA: Slogan de votre blog; défini dans Options générales

en: Tags
fr_CA: Mots clés

en: tags
fr_CA: Mots clés

en: Tags (post_tag)
fr_CA: Balises (post_tag)

en: Tags/Keywords
fr_CA: Balises/Mots clés

en: Take the shortcode and place it anywere!
fr_CA: Prenez le shortcode et placez-le n'importe où!

en: Tax behavior
fr_CA: Comportement fiscal

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
fr_CA: ID de code de catégorie de taxe. %sRecherchez une catégorie de taxe%s. Votre catégorie de taxe par défaut est utilisée si vous n'en fournissez pas lors de la création d'une transaction avec Stripe Tax activé. Vous pouvez le mettre à jour dans vos %stax settings%s.

en: Tax rates:
fr_CA: Les taux d'imposition:

en: Taxonomy slug
fr_CA: Limace de taxonomie

en: TCP port to connect to
fr_CA: Port TCP auquel se connecter

en: Text alignment
fr_CA: Alignement du texte

en: Text area
fr_CA: Zone de texte

en: Text Editor Settings
fr_CA: Paramètres de l'éditeur de texte

en: Text field
fr_CA: Champ de texte

en: Text field (default)
fr_CA: Champ de texte (par défaut)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
fr_CA: Texte sur le côté gauche du sélecteur de couleur (laissez vide pour aucun texte)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
fr_CA: Texte sur le côté gauche du bouton bascule (laissez vide pour aucun texte)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
fr_CA: Texte sur le côté droit du sélecteur de couleur (laissez vide pour aucun texte)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
fr_CA: Texte sur le côté droit du bouton bascule (laissez vide pour aucun texte)

en: Th
fr_CA: Je

en: Thai
fr_CA: thaïlandais

en: Thank you for contacting us!
fr_CA: Merci de nous contacter!

en: Thank you message
fr_CA: Message de remerciement

en: Thank you page (return URL)
fr_CA: Page de remerciement (URL de retour)

en: Thank you title
fr_CA: Merci titre

en: Thank you!
fr_CA: Je vous remercie!

en: Thanks Description
fr_CA: Merci Description

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
fr_CA: Merci marges en px (en haut à droite en bas à gauche)

en: Thanks Title
fr_CA: Merci Titre

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
fr_CA: L'adresse spécifiée avec les variables de remplissage automatique remplace l'adresse enregistrée du membre PayPal. Les acheteurs voient les adresses que vous transmettez, mais ils ne peuvent pas les modifier. PayPal n'affiche pas les adresses si elles sont invalides ou omises.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
fr_CA: Le nombre autorisé de tentatives de code PIN a été dépassé.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
fr_CA: Le montant à ajouter ou à déduire lorsque le bouton est cliqué

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
fr_CA: La clé API sera utilisée pour l'élément Google Map, la saisie semi-automatique d'adresse et d'autres fonctionnalités liées à l'API Google Maps

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
fr_CA: L'indicatif régional pour les numéros de téléphone aux États-Unis ou l'indicatif du pays pour les numéros de téléphone en dehors des États-Unis.

en: The author page (front-end)
fr_CA: La page auteur (front-end)

en: The author profile (backend)
fr_CA: Le profil de l'auteur (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
fr_CA: Le site Web faisant autorité pour ce lieu, comme la page d'accueil d'une entreprise

en: The blog's home web address; set in General Options
fr_CA: L'adresse Web d'accueil du blog; défini dans Options générales

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
fr_CA: La carte ne peut pas être utilisée pour effectuer ce paiement (il est possible qu'elle ait été déclarée perdue ou volée).

en: The card does not support the specified currency.
fr_CA: La carte ne prend pas en charge la devise spécifiée.

en: The card does not support this type of purchase.
fr_CA: La carte ne prend pas en charge ce type d'achat.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
fr_CA: La carte a été refusée car elle nécessite un code PIN.

en: The card has been declined for an unknown reason.
fr_CA: La carte a été refusée pour une raison inconnue.

en: The card has expired.
fr_CA: La carte a expiré.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
fr_CA: La carte ne dispose pas de fonds suffisants pour effectuer l'achat.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
fr_CA: L'émetteur de la carte n'a pas pu être joint et le paiement n'a donc pas pu être autorisé.

en: The card number is incorrect.
fr_CA: Le numéro de carte est incorrect.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
fr_CA: La carte ou le compte auquel la carte est connectée n'est pas valide.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
fr_CA: La carte a été refusée car la transaction nécessite une authentification.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
fr_CA: Le nom de la taxonomie du chat (par exemple : catégorie ou produit_chat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
fr_CA: La tentative de débit de l'abonnement a échoué, veuillez essayer avec un nouveau mode de paiement

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
fr_CA: La combinaison nom d'utilisateur, mot de passe et code d'activation est incorrecte !

en: The conditions that this element should listen to.
fr_CA: Les conditions que cet élément doit écouter.

en: The confirmation subject for this email
fr_CA: L'objet de la confirmation de cet e-mail

en: The content type to use for this email
fr_CA: Le type de contenu à utiliser pour cet e-mail

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
fr_CA: Type de contenu à utiliser pour cet e-mail.%sExemple : UTF-8 ou ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
fr_CA: Le coût d'expédition de chaque unité supplémentaire de cet article.

en: The cost of shipping this item.
fr_CA: Le coût d'expédition de cet article.

en: The current theme's name; set in Presentation
fr_CA: Le nom du thème actuel; défini dans Présentation

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
fr_CA: Le client a dépassé le solde ou la limite de crédit disponible sur sa carte.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
fr_CA: Le client a dépassé le solde ou la limite de crédit disponible sur sa carte.

en: The customer has not entered their payment method.
fr_CA: Le client n'a pas renseigné son moyen de paiement.

en: The customer must use another card or method of payment.
fr_CA: Le client doit utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
fr_CA: Le client doit vérifier auprès de l'émetteur si la carte peut être utilisée pour le type de devise spécifié.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
fr_CA: Le client doit contacter l'émetteur de sa carte pour plus d'informations.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
fr_CA: Le client doit contacter l'émetteur de sa carte pour vérifier que la carte fonctionne correctement.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
fr_CA: Le client doit contacter l'émetteur de sa carte pour s'assurer que sa carte peut être utilisée pour effectuer ce type d'achat.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
fr_CA: Le client doit contacter l'émetteur de sa carte pour plus d'informations.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
fr_CA: Le client doit réessayer et authentifier sa carte lorsqu'il y est invité lors de la transaction.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
fr_CA: Le client doit réessayer en insérant sa carte et en entrant un code PIN.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
fr_CA: Le client doit réessayer en utilisant le bon code postal de facturation.

en: The customer should try again using the correct card number.
fr_CA: Le client doit réessayer en utilisant le bon numéro de carte.

en: The customer should try again using the correct CVC.
fr_CA: Le client doit réessayer en utilisant le bon CVC.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
fr_CA: Le client doit réessayer en utilisant la date d'expiration correcte.

en: The customer should try again using the correct PIN.
fr_CA: Le client doit réessayer en utilisant le code PIN correct.

en: The customer should use an alternative payment method.
fr_CA: Le client doit utiliser un mode de paiement alternatif.

en: The customer should use another card.
fr_CA: Le client doit utiliser une autre carte.

en: The CVC number is incorrect.
fr_CA: Le numéro CVC est incorrect.

en: The default for this value is 5 seconds
fr_CA: La valeur par défaut pour cette valeur est de 5 secondes

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
fr_CA: Le service de livraison qui a expédié un produit physique, tel que Fedex, UPS, USPS, etc.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
fr_CA: Durée d'affichage des messages d'erreur en millisecondes.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
fr_CA: La durée sera calculée en fonction de l'heure qui apparaît en premier dans sa liste déroulante

en: The email address where emails are sent to
fr_CA: L'adresse e-mail à laquelle les e-mails sont envoyés

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
fr_CA: L'adresse e-mail à laquelle l'utilisateur répondra (laissez vide pour utiliser le paramètre «À partir de l'e-mail»).

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
fr_CA: L'adresse e-mail à partir de laquelle les e-mails sont envoyés.%s(si vous rencontrez des problèmes avec la réception des e-mails, essayez d'utiliser info@%s).%sSi vous utilisez un fournisseur de messagerie (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc.), il devrait être l'adresse e-mail de ce compte.

en: The email message.
fr_CA: Le message électronique.

en: The email message. You can use {email_verification_code} and {register_login_url}
fr_CA: Le message électronique. Vous pouvez utiliser {email_verification_code} et {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
fr_CA: Le message électronique. Vous pouvez utiliser {user_login}, {register_generated_password} et {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
fr_CA: La plage estimée de la durée d'expédition, destinée à être affichée pour le client.

en: The expiration year invalid.
fr_CA: L'année d'expiration n'est pas valide.

en: The fields that should be populated with the address data.
fr_CA: Les champs qui doivent être remplis avec les données d'adresse.

en: The filename of the attachment
fr_CA: Le nom de fichier de la pièce jointe

en: The following information has been send by the submitter:
fr_CA: Les informations suivantes ont été envoyées par l'expéditeur:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
fr_CA: Le formulaire ne sera pas soumis, aucun e-mail ne sera envoyé et aucune entrée de contact ne sera enregistrée. Seul le fichier PDF sera généré et téléchargé à des fins de test.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
fr_CA: Le numéro de téléphone à quatre chiffres pour les numéros de téléphone américains.

en: The height to set the editor in pixels
fr_CA: La hauteur pour définir l'éditeur en pixels

en: The ID of the user where the post will belong to
fr_CA: L'identifiant de l'utilisateur à qui appartiendra la publication

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
fr_CA: La balise de langue IETF des paramètres régionaux Checkout s'affiche. Si vide ou automatique, les paramètres régionaux du navigateur sont utilisés.

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
fr_CA: La langue à utiliser. Cela affecte les noms des contrôles, les mentions de copyright, les itinéraires routiers et les étiquettes de contrôle, ainsi que les réponses aux demandes de service. Liste des codes de langue pris en charge : %sLangues prises en charge%s

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
fr_CA: L'identifiant de liste semble invalide, veuillez vous assurer que vous avez saisi l'identifiant de liste correct.

en: The logic/method of the validation.
fr_CA: La logique / méthode de la validation.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
fr_CA: Limite inférieure de la plage estimée. Si vide, ne représente aucune limite inférieure.

en: The maximum amount
fr_CA: Le montant maximum

en: The message to display to locked out users
fr_CA: Le message à afficher aux utilisateurs verrouillés

en: The message to display to none logged in users
fr_CA: Le message à afficher pour aucun utilisateur connecté

en: The message to display when an incorrect password was entered
fr_CA: Le message à afficher lorsqu'un mot de passe incorrect a été saisi

en: The minimum amount
fr_CA: Le montant minimum

en: The mode of the Checkout Session
fr_CA: Le mode de la session de paiement

note: Description of the plugin
en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
fr_CA: Le générateur de formulaires le plus avancé, flexible et facile à utiliser pour WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
fr_CA: Le nom du tarif d'expédition, destiné à être affiché pour le client. Cela apparaîtra sur CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
fr_CA: Le nom auquel l'utilisateur répondra (laissez vide pour utiliser le paramètre «De nom»).

en: The name which emails are sent from.
fr_CA: Le nom à partir duquel les e-mails sont envoyés.

en: The number of intervals between subscription billings.
fr_CA: Le nombre d'intervalles entre les facturations d'abonnement.

en: The number of months to show at once
fr_CA: Le nombre de mois à afficher à la fois

en: The order the post should be displayed in
fr_CA: L'ordre dans lequel la publication doit être affichée

en: The password to access the post
fr_CA: Le mot de passe pour accéder à la publication

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
fr_CA: Le montant du paiement n'est pas valide ou dépasse le montant autorisé.

en: The payment cannot be authorized.
fr_CA: Le paiement ne peut pas être autorisé.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
fr_CA: Le paiement n'a pas pu être traité par l'émetteur pour une raison inconnue.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
fr_CA: Le paiement a été effectué et les fonds ont été ajoutés avec succès au solde de votre compte.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
fr_CA: Le paiement a été refusé car Stripe soupçonne qu'il est frauduleux.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
fr_CA: Le paiement a été refusé car il correspond à une valeur de la liste de blocage de l'utilisateur Stripe.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
fr_CA: Le paiement a été refusé car la carte est déclarée perdue.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
fr_CA: Le paiement a été refusé car la carte est déclarée volée.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
fr_CA: Le paiement a échoué. Cela se produit uniquement si le paiement a été effectué à partir du compte bancaire de votre client.

en: The payment is not permitted.
fr_CA: Le paiement n'est pas autorisé.

en: The payment is pending.
fr_CA: Le paiement est en attente.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
fr_CA: Le paiement doit être réessayé. Si elle ne peut toujours pas être traitée, le client doit contacter l'émetteur de sa carte.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
fr_CA: Le paiement doit être réessayé. S'il ne peut toujours pas être traité, réessayez plus tard.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
fr_CA: Le paiement a été refusé. Cela se produit uniquement si le paiement était auparavant en attente en raison de l'une des raisons répertoriées pour la variable pending_reason ou la variable Fraud_Management_Filters_x.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
fr_CA: Le code PIN saisi est incorrect. Ce code de refus s'applique uniquement aux paiements effectués avec un lecteur de carte.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
fr_CA: Le code PIN saisi est incorrect. Ce code de refus s'applique uniquement aux paiements effectués avec un lecteur de carte.

en: The Place's full address
fr_CA: L'adresse complète du lieu

en: The Place's phone number in international format
fr_CA: Le numéro de téléphone de The Place au format international

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
fr_CA: Le numéro de téléphone de The Place, formaté selon la convention régionale du numéro

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
fr_CA: Le format de la publication (par exemple : citation, galerie, audio, etc.)

en: The post tags
fr_CA: Les balises de poste

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
fr_CA: Le prix ou le montant du produit, du service ou de la contribution, sans compter les frais d'expédition, de manutention ou les taxes. Si vous omettez cette variable des boutons Acheter maintenant ou Faire un don, les acheteurs saisissent leur propre montant au moment du paiement.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
fr_CA: Le code de région à utiliser. Cela modifie le comportement de la carte en fonction d'un pays ou d'un territoire donné. Le paramètre de région accepte les identifiants de sous-étiquette de région Unicode qui (généralement) ont un mappage un à un avec les domaines de premier niveau de code de pays (ccTLD). La plupart des identifiants de région Unicode sont identiques aux codes ISO 3166-1, à quelques exceptions notables près. Par exemple, le ccTLD de la Grande-Bretagne est "uk" (correspondant au domaine .co.uk) tandis que son identifiant de région est "GB".

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
fr_CA: Le résultat sera exprimé en mètres. Entrez le nom de champ unique, par exemple: total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
fr_CA: Le résultat sera exprimé en secondes. Entrez le nom de champ unique, par exemple: total_traveltime

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
fr_CA: L'expéditeur de ce paiement a %1$svérifié son compte et se trouve %2$s aux États-Unis.

en: The shipping rate options to apply to this Session.
fr_CA: Les options de tarif d'expédition à appliquer à cette session.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
fr_CA: La raison spécifique du refus ne doit pas être signalée au client. Au lieu de cela, il doit être présenté comme un déclin générique.

en: The steps the slider makes when sliding
fr_CA: Les étapes que fait le curseur lors du glissement

en: The subject for this email
fr_CA: L'objet de cet e-mail

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
fr_CA: La description de l'abonnement, destinée à être affichée pour le client.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
fr_CA: Le nom de la taxonomie du tag (par exemple : post_tag ou product_tag)

en: The thickness of the signature when drawing
fr_CA: L'épaisseur de la signature lors du dessin

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
fr_CA: Le préfixe à trois chiffres pour les numéros de téléphone aux États-Unis ou le numéro de téléphone complet pour les numéros de téléphone en dehors des États-Unis, à l'exclusion de l'indicatif du pays.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
fr_CA: Le temps en secondes avant que la connexion ne soit interrompue et qu'une erreur soit renvoyée.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
fr_CA: L'heure qui doit apparaître en premier dans la liste déroulante (Temps minimum)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
fr_CA: L'heure qui doit apparaître en dernier dans la liste déroulante (durée maximale)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
fr_CA: L'info-bulle apparaîtra dès que l'utilisateur survole le champ avec sa souris.

en: The total of times a user can click the "+" icon
fr_CA: Nombre total de fois où un utilisateur peut cliquer sur l'icône «+»

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
fr_CA: Le numéro de suivi d'un produit physique, obtenu auprès du service de livraison. Si plusieurs numéros de suivi ont été générés pour cet achat, veuillez les séparer par des virgules.

en: The types of place results to return
fr_CA: Types de résultats de lieu à renvoyer

en: The unit of measure if weight is specified.
fr_CA: L'unité de mesure si le poids est spécifié.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
fr_CA: Limite supérieure de la plage estimée. Si vide, ne représente aucune limite supérieure, c'est-à-dire infini.

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
fr_CA: L'URL vers laquelle le client sera dirigé s'il décide d'annuler le paiement et de revenir sur votre site Web.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
fr_CA: L'URL à laquelle PayPal publie des informations sur le paiement, sous la forme de messages de notification instantanée de paiement.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
fr_CA: L'URL vers laquelle Stripe doit envoyer les clients lorsque le paiement ou la configuration est terminé. Si vous souhaitez utiliser les informations de la session de paiement réussie sur votre page, lisez le guide sur la personnalisation de votre page de réussite.

en: The value for your hidden field.
fr_CA: La valeur de votre champ masqué.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
fr_CA: La valeur que le champ doit avoir pour que ce champ devienne visible.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
fr_CA: Le code ZIP/postal est incorrect.

en: Theme & colors
fr_CA: Thème et couleurs

en: Theme & styles
fr_CA: Thème et styles

en: Theme style
fr_CA: Style de thème

en: Theme styles
fr_CA: Styles de thème

en: Third choice
fr_CA: Troisième choix

en: third_choice
fr_CA: troisième_choix

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
fr_CA: Cela vous permet de retourner l'âge, les mois ou les jours en fonction de la date de naissance

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
fr_CA: Cela vous permet de récupérer les données d'entrée à partir d'un autre formulaire et de les remplir automatiquement dans ce formulaire.

en: This authorization has been voided.
fr_CA: Cette autorisation a été annulée.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
fr_CA: Cette autorisation a expiré et ne peut pas être capturée.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
fr_CA: Cela peut être un champ de texte ou un champ masqué (n'ajoutez pas de crochets avant et après).

en: This content will be placed after the body content of the email.
fr_CA: Ce contenu sera placé après le contenu du corps de l'e-mail.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
fr_CA: Ce contenu sera placé après le corps de l'e-mail de confirmation.

en: This content will be placed before the body content of the email.
fr_CA: Ce contenu sera placé avant le contenu du corps de l'e-mail.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
fr_CA: Ce contenu sera placé avant le corps de l'e-mail de confirmation.

en: This form is no longer available
fr_CA: Ce formulaire n'est plus disponible

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
fr_CA: Il s'agit de l'étiquette de bascule lorsque l'utilisateur a désactivé l'élément de bascule

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
fr_CA: Il s'agit de l'étiquette de bascule lorsque l'utilisateur a activé l'élément de bascule

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
fr_CA: Il s'agit de la valeur de bascule lorsque l'utilisateur a désactivé l'élément de bascule

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
fr_CA: Il s'agit de la valeur de bascule lorsque l'utilisateur a activé l'élément de bascule

en: This mail was send from
fr_CA: Ce mail a été envoyé depuis

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
fr_CA: Cela facilite le suivi de vos sections lors de la création de formulaires

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
fr_CA: Ce message s'affichera si l'annonce n'est pas visible pour l'utilisateur

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
fr_CA: Ce message s'affichera s'il n'y a pas de résultats basés sur le filtre actuel

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
fr_CA: Ce message sera affiché à l'utilisateur si une entrée avec le même titre existe déjà en fonction de la configuration ci-dessus

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
fr_CA: Ce message ne s'affichera que si aucun résultat absolu n'est disponible pour l'utilisateur actuel.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
fr_CA: Cela ne fonctionne que pour les utilisateurs connectés ou lorsque $ _GET ou $ _POST contient une clé [contact_entry_id] avec l'ID d'entrée (dans ce cas, le paramètre «ID de formulaire» est obsolète)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
fr_CA: Cela ne fonctionne que si l'un des éléments suivants est utilisé/activé :%1$s- Vous avez activé "Récupérer les données du formulaire à partir de la dernière soumission des utilisateurs"%1$s- Votre formulaire contient un champ de recherche qui recherche les entrées de contact en fonction de leur titre ; %1$s- Lorsque $_GET ou $_POST contient une clé [contact_entry_id] avec l'ID d'entrée ;%1$s- Lorsque vous avez un champ masqué nommé "hidden_contact_entry_id" avec la balise {user_last_entry_id} définie comme valeur par défaut ;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
fr_CA: Cette option n'est utile que lorsque vous masquez conditionnellement le champ user_login ou user_email

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
fr_CA: Cette option est nécessaire pour que Super Forms sache calculer la distance

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
fr_CA: Ce profil a été suspendu et aucun autre montant ne sera collecté.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
fr_CA: Ce plan de paiement récurrent a été annulé et ne peut pas être réactivé. Plus aucun paiement récurrent ne sera effectué.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
fr_CA: Ce paramètre ne fonctionne que lorsque les fichiers sont stockés dans un répertoire sécurisé en dehors du répertoire wp-content. Laissez ce champ vide pour permettre à tout utilisateur connecté de télécharger les fichiers.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
fr_CA: Ce paramètre ne fonctionne que lorsque les fichiers sont stockés dans un répertoire sécurisé en dehors du répertoire wp-content. Lorsqu'elle est activée, cela empêchera tout téléchargement de fichiers non autorisé. Les utilisateurs doivent être connectés avant de pouvoir télécharger les fichiers.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
fr_CA: Cette valeur remplace les valeurs de poids des éléments individuels. Si les tarifs d'expédition basés sur le profil sont configurés avec une base de poids, PayPal utilise cette valeur pour calculer les frais d'expédition pour le paiement.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
fr_CA: Cette variable n'est pas spécifique à la quantité. Les mêmes frais de traitement s'appliquent, quel que soit le nombre d'articles sur la commande.

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
fr_CA: cela ajoutera une liste déroulante en haut de votre formulaire à partir de laquelle l'utilisateur pourra choisir une langue

en: This will add a marker for the address location on the map
fr_CA: Cela ajoutera un marqueur pour l'emplacement de l'adresse sur la carte

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
fr_CA: Cela ajoutera un point d'interrogation avec une info-bulle (laissez vide pour aucune icône de question)

en: This will apply a right to left layout for your emails
fr_CA: Cela appliquera une mise en page de droite à gauche pour vos e-mails

en: This will attach a CSV file to the admin email
fr_CA: Cela joindra un fichier CSV à l'e-mail de l'administrateur

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
fr_CA: Cela convertira automatiquement les sauts de ligne en balises [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
fr_CA: Cela convertira les sauts de ligne en balise [br /] dans les e-mails HTML

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
fr_CA: Cela convertira les sauts de ligne en balises [br /] dans les e-mails HTML

en: This will create a new site within your wordpress site network
fr_CA: Cela créera un nouveau site au sein de votre réseau de sites wordpress

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
fr_CA: Cela désactivera votre plugin pour ce domaine. Cliquez sur OK si vous êtes sûr de continuer!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
fr_CA: Cela supprimera tous vos paramètres actuels. Cliquez sur OK si vous êtes sûr de continuer!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
fr_CA: Cela supprimera votre progression actuelle. Avant de continuer, veuillez confirmer que vous souhaitez supprimer tous les éléments et insérer cet exemple de formulaire!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
fr_CA: Cela déterminera si la distance textuelle est renvoyée en mètres ou en miles

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
fr_CA: Cela générera un nouveau mot de passe dès que le compte utilisateur aura été approuvé

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
fr_CA: Cela empêchera tous les paramètres d'être envoyés (normalement, vous n'en avez pas besoin pour votre Zap)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
fr_CA: Cela empêchera le navigateur de remplir automatiquement un champ lorsque l'utilisateur commence à taper avec des données précédemment soumises

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
fr_CA: Cela empêchera les valeurs vides d'être enregistrées pour l'entrée de contact

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
fr_CA: Cela évitera l'effet de défilement lorsqu'une erreur a été trouvée pour l'étape en cours

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
fr_CA: Cela empêchera l'effet de défilement lorsque le bouton Suivant ou Précédent a été cliqué

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
fr_CA: Cela empêchera la mise au point automatique du premier élément lorsque cette multi-partie devient active

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
fr_CA: Cela donnera la priorité au résultat de la recherche dans la région fournie. Le paramètre de région accepte les identifiants de sous-étiquette de région Unicode qui (généralement) ont un mappage un à un avec les domaines de premier niveau de code de pays (ccTLD). La plupart des identifiants de région Unicode sont identiques aux codes ISO 3166-1, à quelques exceptions notables près. Par exemple, le ccTLD de la Grande-Bretagne est "uk" (correspondant au domaine .co.uk) tandis que son identifiant de région est "GB".

en: This will save a subscriber for MailPoet
fr_CA: Cela permettra d'économiser un abonné pour MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
fr_CA: Cela permettra d'économiser un abonné pour Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
fr_CA: Cela enregistrera l'e-mail saisi par l'utilisateur en tant qu'adresse e-mail de l'abonné

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
fr_CA: Cela supprimera tous les champs qui n'ont pas été remplis par l'utilisateur

en: Thousand separator
fr_CA: Séparateur de mille

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
fr_CA: Code ISO à trois lettres pour la devise, par exemple : USD, AUD, EUR. Liste des %sdevises prises en charge%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
fr_CA: Code de devise ISO à trois lettres, par exemple USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
fr_CA: Code de devise ISO à trois lettres. Doit être une %sdevise prise en charge%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
fr_CA: Seuil de l'événement "keyup" avant le déclenchement des hooks (en millisecondes)

en: Thu
fr_CA: Jeu

en: Thursday
fr_CA: Jeudi

en: Till date
fr_CA: Jusqu'à la date

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
fr_CA: Jusqu'à la date (aaaa-mm-jj) : afficher la fenêtre contextuelle dans une plage de dates spécifique

en: Time
fr_CA: Temps

en: time
fr_CA: temps

en: Timeout (seconds)
fr_CA: Délai d'expiration (secondes)

en: Tip
fr_CA: Pointe

en: Title
fr_CA: Titre

en: title
fr_CA: Titre

en: Title color
fr_CA: Couleur du titre

en: Title for blog
fr_CA: Titre du blog

en: Title line-height in pixels (0 = none)
fr_CA: Hauteur de la ligne de titre en pixels (0 = aucun)

en: Title size in pixels (0 = none)
fr_CA: Taille du titre en pixels (0 = aucun)

en: Title weight (0 = none)
fr_CA: Poids du titre (0 = aucun)

en: To delete this entry you must be logged in.
fr_CA: Pour supprimer cette entrée, vous devez être connecté.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
fr_CA: Pour utiliser un en-tête et un pied de page pour votre PDF, vous pouvez modifier n'importe quel élément (y compris les colonnes) et accéder à la section "Paramètres PDF". Ici, vous pouvez définir si l'élément doit être utilisé comme en-tête ou pied de page. Notez que vous ne pouvez utiliser qu'un seul élément d'en-tête ou de pied de page. Pour ajouter plusieurs éléments, vous devez utiliser une colonne à la place.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
fr_CA: Pour utiliser par exemple la police google Raleway vous pouvez entrer : 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
fr_CA: Basculer tous les champs

en: Toggle button background (off)
fr_CA: Basculer l'arrière-plan du bouton (désactivé)

en: Toggle button background (on)
fr_CA: Basculer l'arrière-plan du bouton (activé)

en: Toggle button colors
fr_CA: Basculer les couleurs des boutons

en: Toggle button font (off)
fr_CA: Basculer la police du bouton (désactivé)

en: Toggle button font (on)
fr_CA: Police du bouton à bascule (activée)

en: Toggle field
fr_CA: Basculer le champ

en: Toggle start value (default status)
fr_CA: Basculer la valeur de départ (état par défaut)

en: Tooltip Arrow Background
fr_CA: Arrière-plan de la flèche de l'info-bulle

en: Tooltip Arrow Border
fr_CA: Bordure fléchée de l'info-bulle

en: Tooltip Background
fr_CA: Arrière-plan de l'info-bulle

en: Tooltip Border
fr_CA: Bordure d'info-bulle

en: Tooltip Colors
fr_CA: Couleurs des info-bulles

en: Tooltip Font
fr_CA: Police de l'info-bulle

en: Tooltip text
fr_CA: Texte de l'info-bulle

en: Top
fr_CA: Haut:

en: top
fr_CA: Haut

en: Top and Left
fr_CA: Haut et gauche

en: Top and Right
fr_CA: En haut et à droite

en: Top left
fr_CA: En haut à gauche

en: Top right
fr_CA: En haut à droite

en: Track color
fr_CA: Couleur de piste

en: Track form submissions with Google Analytics
fr_CA: Suivre les soumissions de formulaires avec Google Analytics

en: Tracking Events
fr_CA: Suivi des événements

en: Tracking number (optional)
fr_CA: Numéro de suivi (facultatif)

en: Transaction Details
fr_CA: détails de la transaction

en: Transaction ID
fr_CA: identifiant de transaction

en: Transfer after this element
fr_CA: Transfert après cet élément

en: Transfer this element (also works across forms)
fr_CA: Transférer cet élément (fonctionne également sur les formulaires)

en: Translate countries by its given iso code
fr_CA: Traduire les pays par son code iso donné

en: Translations
fr_CA: Traductions

en: Trash
fr_CA: Poubelle

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
fr_CA: Mode de déplacement (spécifie le mode de transport à utiliser lors du calcul des directions)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
fr_CA: Période d'essai en jours (fonctionne uniquement lorsque le mode est défini sur "abonnement")

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
fr_CA: Déclenchement uniquement lorsque toutes ou une des conditions ci-dessous correspond à leur valeur.

en: Tu
fr_CA: Ma

en: Tue
fr_CA: Mar

en: Tuesday
fr_CA: Mardi

en: Turkish
fr_CA: turc

en: U.S. state
fr_CA: État américain

en: Ukrainian
fr_CA: ukrainien

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
fr_CA: Impossible de charger le contenu, veuillez actualiser la page ou réessayer plus tard.

en: Unable to submit form, session expired!
fr_CA: Impossible de soumettre le formulaire, session expirée !

en: Unable to switch language, session expired!
fr_CA: Impossible de changer de langue, session expirée !

en: Uncaptured
fr_CA: Non capturé

en: Undo last change
fr_CA: Annuler la dernière modification

en: Unique code
fr_CA: Code unique

en: Unique code generation
fr_CA: Génération de code unique

en: Unique field name
fr_CA: Nom de champ unique

en: Unique field name (required)
fr_CA: Nom de champ unique (obligatoire)

en: Unique field name may not be empty!
fr_CA: Le nom de champ unique peut ne pas être vide!

en: unique_code
fr_CA: code unique

en: Unit
fr_CA: Unité

en: Unit amount
fr_CA: Montant unitaire

en: Unit.
fr_CA: Unité.

en: Unknown
fr_CA: Inconnue

en: Unread
fr_CA: Non lu

en: Unsubscribed
fr_CA: Désabonné

en: Until
fr_CA: Jusqu'à

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: Update all
fr_CA: Tout mettre à jour

en: Update based on user ID (user_id)
fr_CA: Mise à jour basée sur l'ID utilisateur (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
fr_CA: Mettre à jour dynamiquement la logique conditionnelle, les {tags} et les champs variables

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
fr_CA: Mettre à jour les données d'entrée de contact (si l'entrée de contact a été trouvée)

en: Update current logged in user
fr_CA: Mettre à jour l'utilisateur actuellement connecté

en: Update custom user meta
fr_CA: Mettre à jour la méta utilisateur personnalisée

en: Update Element
fr_CA: Mettre à jour l'élément

en: Update user based on user_id field or GET or POST
fr_CA: Mettre à jour l'utilisateur en fonction du champ user_id ou GET ou POST

en: Upload a file to send as attachment
fr_CA: Télécharger un fichier à envoyer en pièce jointe

en: Upload a logo to use for this email template
fr_CA: Télécharger un logo à utiliser pour ce modèle d'e-mail

en: Upload CSV file
fr_CA: Télécharger un fichier CSV

en: Upload failed
fr_CA: Le téléchargement a échoué

en: Upload limit reached!
fr_CA: Limite de téléchargement atteinte !

en: Upload size limit reached!
fr_CA: Taille limite de téléchargement atteinte!

en: Uploading files...
fr_CA: Téléchargement de fichiers...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
fr_CA: Lors de la sélection du code de pays, un espace réservé pour le format de numéro de téléphone correct sera affiché

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
fr_CA: URL de votre page de connexion où vous avez placé le formulaire de connexion, ici les utilisateurs peuvent vérifier leur adresse e-mail

en: US State
fr_CA: État américain

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
fr_CA: Utilisez %shttps://jsonlint.com/%s au cas où vous ne trouveriez pas l'erreur.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
fr_CA: Utilisez le format 24h, par exemple : 13h00, 09h30, etc.

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
fr_CA: Utilisez un corps d'e-mail personnalisé. Utilisez {loop_fields} pour récupérer la boucle.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
fr_CA: Utilisez une boucle personnalisée. Utilisez {loop_label} et {loop_value} pour récupérer les valeurs.

en: Use a password to protect the form
fr_CA: Utiliser un mot de passe pour protéger le formulaire

en: Use an existing product ID which the price will belong to
fr_CA: Utilisez un identifiant de produit existant auquel le prix appartiendra

en: Use as PDF footer
fr_CA: Utiliser comme pied de page PDF

en: Use as PDF header
fr_CA: Utiliser comme en-tête PDF

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
fr_CA: Utilisez CTRL ou MAJ pour sélectionner plusieurs rôles

en: Use custom button settings or the default form button settings?
fr_CA: Utiliser les paramètres de bouton personnalisés ou les paramètres de bouton de formulaire par défaut?

en: Use custom headers
fr_CA: Utiliser des en-têtes personnalisés

en: Use custom HTML and CSS when printing
fr_CA: Utilisez HTML et CSS personnalisés lors de l'impression

en: Use custom padding
fr_CA: Utiliser un rembourrage personnalisé

en: Use headers defined for Admin emails (default)
fr_CA: Utiliser les en-têtes définis pour les e-mails d'administration (par défaut)

en: Use headers defined for Confirmation emails
fr_CA: Utiliser les en-têtes définis pour les e-mails de confirmation

en: Use image button instead of text button
fr_CA: Utiliser le bouton image au lieu du bouton texte

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
fr_CA: Utilisez-le comme point de départ, mais vous pouvez personnaliser les colonnes

en: Use minimal editor config
fr_CA: Utiliser la configuration minimale de l'éditeur

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
fr_CA: Utilisez des nombres pour spécifier les jours à exclure séparés par des virgules, par exemple : 0,1,2%sOù : 0 = dimanche et 1 = lundi, etc.

en: Use the adaptive positioning by default
fr_CA: Utiliser le positionnement adaptatif par défaut

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
fr_CA: Utilisez la valeur par défaut wp_mail () ou utilisez SMTP pour envoyer des e-mails

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
fr_CA: Utilisez ce champ pour éventuellement stocker une explication de l'abonnement pour le rendu dans les surfaces hébergées par Stripe.

en: Use this to add some extra styles for this element.
fr_CA: Utilisez ceci pour ajouter des styles supplémentaires à cet élément.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
fr_CA: Utilisez-le pour identifier votre numéro de facture pour cet achat.

en: Use your own custom regex to validate this field
fr_CA: Utilisez votre propre expression régulière personnalisée pour valider ce champ

en: Use {tags} if needed
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire

en: use {tags} if needed
fr_CA: utilisez {tags} si nécessaire

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire%sPlacez chaque latitude et longitude sur une nouvelle ligne séparée par des tuyaux, par exemple : lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire, séparez chaque mode par une virgule. Les valeurs valides sont: BUS, RAIL, SUBWAY, TRAIN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire, les modes valides sont: CONDUITE, VÉLO, TRANSIT, MARCHE

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire, vous pouvez également utiliser des [shortcodes] tiers si nécessaire. Mais veuillez noter que si vous utilisez {tags} en combinaison avec des [shortcodes] de tiers, cela peut poser des problèmes avec les éléments DOM initialisés. En effet, lors de l'utilisation de {balises}, le HTML sera mis à jour pour refléter le changement de valeur d'un champ, ce qui provoque le rechargement du HTML, perdant tous les éléments DOM initialisés. La meilleure pratique serait de ne pas mélanger {tags} et [shortcodes] dans un seul élément HTML.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Les exemples de valeurs sont: nl (pour les Pays-Bas), es (pour l'Espagne), de (pour l'Allemagne), uk (pour la Grande-Bretagne)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Exemples de valeurs: us (pour les États-Unis), nl (pour les Pays-Bas), es (pour l'Espagne), de (pour l'Allemagne), uk (pour la Grande-Bretagne)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Doit être une valeur comprise entre 1 et 20 (plus élevé signifie plus de zoom avant)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Veuillez vous assurer de ne pas inclure les emplacements «Origine» et «Destination» dans vos waypoints. Mettez chaque waypoint sur une nouvelle ligne. Formaté comme suit: {location}|{stopover}
    Où 'location' est l'adresse ou LatLng et 'stopover' est soit 'true' soit 'false', où 'true' indique que le waypoint est un arrêt sur l'itinéraire, ce qui a pour effet de diviser l'itinéraire en deux itinéraires. Exemples de valeurs:
    Adresse 1, ville, pays|false
    Adresse 2, Ville2, Pays|vrai
    Adresse 3, Ville3, Pays|false
    Adresse 4, Ville4, Pays|false

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Mettez chaque waypoint sur une nouvelle ligne. Formaté comme suit: {location}|{stopover}
    Où 'location' est l'adresse ou LatLng et 'stopover' est soit 'true' soit 'false', où 'true' indique que le waypoint est un arrêt sur l'itinéraire, ce qui a pour effet de diviser l'itinéraire en deux itinéraires. Exemples de valeurs:
    Adresse 1, ville, pays|false
    Adresse 2, Ville2, Pays|vrai
    Adresse 3, Ville3, Pays|false
    Adresse 4, Ville4, Pays|false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Les valeurs valides sont: bestguess, pessimistic ou optimistic

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Les valeurs valides sont: FEWER_TRANSFERS ou LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Les valeurs valides sont: METRIC ou IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Les valeurs valides sont: true ou false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
fr_CA: Utilisez {tags} si nécessaire. Les valeurs valides sont: true ou false. Lorsqu'il est activé, il n'affichera pas les boutons par défaut sur la carte

en: Use {tags} to define the returned Label per row
fr_CA: Utilisez {tags} pour définir le libellé renvoyé par ligne

en: Use {tags} to define the returned Value per row
fr_CA: Utilisez {tags} pour définir la valeur renvoyée par ligne

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
fr_CA: Utilisé pour IPN (notifications de paiement instantanées) lorsque le paiement est confirmé par paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
fr_CA: Utile pour les plugins externes tels que WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
fr_CA: Utile pour les plugins externes tels que WooCommerce. Exemple : 'field_name|meta_key' (chacun sur une nouvelle ligne)

en: User
fr_CA: Utilisateur

en: User did not upload any files
fr_CA: L'utilisateur n'a téléchargé aucun fichier

en: User display name
fr_CA: Nom d'affichage de l'utilisateur

en: User email
fr_CA: E-mail de l'utilisateur

en: User Form locker / submission limit
fr_CA: Casier de formulaire utilisateur / limite de soumission

en: User ID
fr_CA: Identifiant d'utilisateur

en: User ID's:
fr_CA: ID utilisateur :

en: User input will automatically be converted into uppercase text
fr_CA: L'entrée utilisateur sera automatiquement convertie en texte majuscule

en: User login status after registration
fr_CA: Statut de connexion de l'utilisateur après l'enregistrement

en: User nicename
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: User Registered (registration date)
fr_CA: Utilisateur enregistré (date d'enregistrement)

en: User role
fr_CA: Rôle d'utilisateur

en: User roles:
fr_CA: Rôles d'utilisateur :

en: User Status
fr_CA: Statut de l'utilisateur

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
fr_CA: L'utilisateur qui annule le paiement sera redirigé vers cette URL

en: User URL (website)
fr_CA: URL de l'utilisateur (site Web)

en: User username
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: User will be redirected to this URL after making a payment
fr_CA: L'utilisateur sera redirigé vers cette URL après avoir effectué un paiement

en: User:
fr_CA: Utilisateur:

en: Username
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: Username or E-mail address already exists, please try again
fr_CA: Le nom d'utilisateur ou l'adresse e-mail existe déjà, veuillez réessayer

en: Users (wp_users)
fr_CA: Utilisateurs (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
fr_CA: Les utilisateurs recevront un e-mail de confirmation avant de s'inscrire

en: Validate the field when the following conditions are met.
fr_CA: Validez le champ lorsque les conditions suivantes sont remplies.

en: Validation error message
fr_CA: Message d'erreur de validation

en: Value
fr_CA: Valeur

en: Value (must be greater than 0)
fr_CA: Valeur (doit être supérieure à 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
fr_CA: Valeur supérieure à 0 et inférieure ou égale à 100 qui représente la remise que le coupon appliquera.

en: Variable field
fr_CA: Champ variable

en: Verification E-mail Subject
fr_CA: Objet de l'e-mail de vérification

en: Verify your account
fr_CA: Vérifiez votre compte

en: Vertical / Horizontal display
fr_CA: Affichage vertical / horizontal

en: Vertical display ( | )
fr_CA: Affichage vertical ( | )

en: Vertical tabs
fr_CA: Onglets verticaux

en: Vietnamese
fr_CA: vietnamien

en: View
fr_CA: Vue

en: View author
fr_CA: Afficher l'auteur

en: View contact entry
fr_CA: Afficher l'entrée de contact

en: View online invoice
fr_CA: Consulter la facture en ligne

en: View order
fr_CA: Voir l'ordre

en: View PayPal subscription
fr_CA: Voir l'abonnement PayPal

en: View PayPal transaction
fr_CA: Voir la transaction PayPal

en: View post
fr_CA: Voir l'article

en: View product
fr_CA: Voir le produit

en: View Receipt
fr_CA: Voir le reçu

en: View subscription
fr_CA: Voir l'abonnement

en: View template HTML
fr_CA: Afficher le modèle HTML

en: VIP status for subscriber
fr_CA: Statut VIP pour l'abonné

en: Virtual product
fr_CA: Produit virtuel

en: Voided
fr_CA: Annulé

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
fr_CA: Attends reste avec nous ! Merci de prendre le temps de remplir notre formulaire !?

en: was refunded
fr_CA: a été remboursé

en: WC Cart Items
fr_CA: Articles du panier WC

en: WC Cart Items + Price
fr_CA: Articles du panier WC + prix

en: WC Cart Total
fr_CA: Total du chariot WC

en: WC Cart Total (float format)
fr_CA: Total du panier WC (format flottant)

en: WC Order
fr_CA: Commande WC

en: WC order
fr_CA: Commande WC

en: WC Order Status
fr_CA: Statut de la commande WC

en: WC order status
fr_CA: Statut de la commande WC

en: We
fr_CA: Me

en: We couldn't find a user with the given email address!
fr_CA: Nous n'avons pas trouvé d'utilisateur avec l'adresse e-mail indiquée !

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
fr_CA: Nous vous avons envoyé un nouveau code de vérification, vérifiez votre e-mail pour vérifier votre compte !

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
fr_CA: Nous vous recommandons de consulter votre politique de confidentialité et de vérifier auprès de vos contacts juridiques avant d'utiliser cette fonctionnalité. En savoir plus sur la %scollecte de numéros de téléphone avec Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
fr_CA: Nous vous répondrons dans les 24 heures.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
fr_CA: Nous vous répondrons dans les 48 heures.
    
    Meilleures salutations, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
fr_CA: Titre du blog; défini dans Options générales

en: Website
fr_CA: Site Internet

en: website
fr_CA: site Internet

en: Website URL
fr_CA: URL de site web

en: Wed
fr_CA: Mer

en: Wednesday
fr_CA: Mercredi

en: Weekly (every week)
fr_CA: Hebdomadaire (chaque semaine)

en: Weight of item (leave blank for none)
fr_CA: Poids de l'article (laisser vide pour aucun)

en: Welcome back message
fr_CA: Message de bienvenue

en: Welcome back {user_login}!
fr_CA: Bienvenue {user_login} !

en: Welsh/UK
fr_CA: Gallois / Royaume-Uni

en: Wether or not to draw Polyline on the map
fr_CA: Que ce soit pour dessiner ou non une polyligne sur la carte

en: Wether or not to draw Polyline(s)
fr_CA: Tracer ou non des polylignes

en: Wether or not to enable keyword feature
fr_CA: Activer ou non la fonctionnalité de mot clé

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
fr_CA: Que ce soit pour empêcher ou non d'enregistrer ce champ dans Entrée de contact.

en: Wether or not to use an image button
fr_CA: Utiliser ou non un bouton d'image

en: Wether or not to use the address auto complete feature
fr_CA: Utiliser ou non la fonction de saisie automatique d'adresse

en: Wether or not to use the auto suggest feature
fr_CA: Utiliser ou non la fonction de suggestion automatique

en: Wether or not to use the contact entry search feature
fr_CA: Utiliser ou non la fonction de recherche d'entrée de contact

en: Wether or not to use the distance calculator feature
fr_CA: Utiliser ou non la fonction de calcul de distance

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
fr_CA: Que ce soit pour utiliser l'éditeur de texte WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
fr_CA: Quelle doit être l'orientation de la page suivante ?

en: What should this button do?
fr_CA: Que doit faire ce bouton?

en: What user role should this user get?
fr_CA: Quel rôle d'utilisateur cet utilisateur doit-il obtenir ?

en: What's New?
fr_CA: Quoi de neuf?

en: What's new?
fr_CA: Quoi de neuf?

en: When above conditions are met set following value:
fr_CA: Lorsque les conditions ci-dessus sont remplies, définissez la valeur suivante:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
fr_CA: Lorsque l'administrateur approuve l'inscription, cet e-mail sera envoyé à l'utilisateur

en: When configured, the product(s) will not be listed on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
fr_CA: Une fois configuré, le ou les produits ne seront pas écoutés sur les pages Archive (boutique, catégorie, tag et pages de recherche). De cette façon, le produit ne peut être commandé qu'en soumettant le formulaire.%1$s%1$sMettez chaque identifiant de produit et/ou slug de catégorie sur une nouvelle ligne. Par exemple :%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$slivres%1$scars%1$sordinateurs

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
fr_CA: Une fois configurée, la section "Ajouter au panier" de la page produit unique sera remplacée par le formulaire défini. Il remplacera également le bouton "Ajouter au panier" par un bouton "Afficher le produit" sur toutes les pages d'archives (boutique, catégorie, tag et pages de recherche).%1$s%1$sCe paramètre deviendra évidemment obsolète pour les produits que vous recherchez se cachant de votre boutique dans le paramètre ci-dessus.%1$s%1$sDéfinissez chacun sur une nouvelle ligne formatée comme suit :%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
fr_CA: Lors de la modification d'un champ, vous pouvez modifier ces paramètres

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
fr_CA: Lorsqu'il est activé et que le paramètre ci-dessus a remplacé la section "Ajouter au panier" par un formulaire, la galerie du produit sera également supprimée

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
fr_CA: Lorsqu'il est activé et que le paramètre ci-dessus a remplacé la section "Ajouter au panier" par un formulaire, le prix du produit sera également supprimé

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
fr_CA: Lorsqu'il est activé et que le paramètre ci-dessus a remplacé la section "Ajouter au panier" par un formulaire, la note du produit sera également supprimée

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
fr_CA: Lorsqu'il est activé et que le paramètre ci-dessus a remplacé la section "Ajouter au panier" par un formulaire, la brève description du produit sera également supprimée

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
fr_CA: Lorsqu'il est activé et que le paramètre ci-dessus a remplacé la section "Ajouter au panier" par un formulaire, le titre du produit sera également supprimé

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
fr_CA: Lorsqu'ils sont activés, les fichiers sont automatiquement supprimés après l'envoi des formulaires.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
fr_CA: Lorsqu'il est activé, il enregistre les données du formulaire entrées par l'utilisateur et remplit le formulaire avec ces données lorsque l'utilisateur retourne ou actualise la page

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
fr_CA: Lorsque cette option est activée, l'âge sera renvoyé en fonction de la date sélectionnée. Cela peut être utile lorsqu'un utilisateur entre sa date de naissance ou lorsque vous avez besoin de connaître l'âge d'un objet.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
fr_CA: Lorsqu'elle est activée, les fichiers ne seront plus répertoriés dans l'e-mail lors de l'utilisation de la balise {loop_fields}. Les fichiers ne peuvent être téléchargés qu'en pièce jointe. Gardez simplement à l'esprit que lorsque vous travaillez avec des fichiers volumineux, la pièce jointe peut être manquante en raison des limitations du client de messagerie.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
fr_CA: Lorsqu'il est activé, l'espace réservé sera toujours à sa position adaptative, même lorsque le champ n'est pas focalisé

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
fr_CA: Lorsqu'elle est activée, les utilisateurs ne pourront télécharger le fichier qu'en pièce jointe et il n'y aura aucune référence à l'emplacement du fichier. Veuillez noter que certains clients de messagerie ont une limite de taille de pièce jointe que vous pouvez envoyer. Si vous envoyez des pièces jointes volumineuses, il peut être judicieux de ne pas cocher cette option.

en: When form has been submitted
fr_CA: Lorsque le formulaire a été soumis

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
fr_CA: Lorsqu'il est laissé vide, il prend par défaut le nom de champ défini ci-dessus. À l'intérieur des colonnes dynamiques, vous pouvez utiliser %d pour déterminer où le compteur doit être placé, par exemple : "Produit %d quantité :" serait converti en "Produit 3 quantité :"

en: When popup has been closed
fr_CA: Lorsque la popup a été fermée

en: When popup has been viewed
fr_CA: Lorsque la popup a été visualisée

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
fr_CA: Lors de l'enregistrement du CSV, ces champs seront exclus du fichier CSV

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
fr_CA: Lorsqu'il est défini sur en attente/bloqué, l'utilisateur ne pourra pas se connecter

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
fr_CA: Lorsque l'utilisateur commence à taper sans aucune pause pour le seuil donné, il ne déclenchera aucun hook. Ce seuil n'est appliqué qu'à l'événement "keyup". Ce n'est que dès que l'utilisateur arrête de taper et que le seuil est rempli, il exécute les hooks. Par défaut, cette valeur est définie sur 0 pour les déclencheurs instantanés

en: When to Trigger?
fr_CA: Quand déclencher?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
fr_CA: Lors de l'utilisation de l'un des modes de paiement suivants %s, l'e-mail ci-dessous sera envoyé à l'utilisateur lorsque son paiement a échoué. De cette façon, ils peuvent réessayer leur paiement sans remplir à nouveau le formulaire.

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
fr_CA: lorsque vous utilisez Elementor, vous devez utiliser le widget natif Super Forms ou le widget Shortcode pour afficher vos formulaires

en: When value equals "yes" this will be the new value....
fr_CA: Lorsque la valeur est égale à "oui", ce sera la nouvelle valeur....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
fr_CA: Lorsque la valeur n'est pas "oui", ce sera la nouvelle valeur....

en: Where should your image link to?
fr_CA: Où votre image doit-elle être liée?

en: Whether the post can accept comments
fr_CA: Si la publication peut accepter des commentaires

en: Whether the post can accept pings
fr_CA: Si la publication peut accepter les pings

en: Whether to display media insert/upload buttons
fr_CA: Afficher ou non les boutons d'insertion / téléchargement de média

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
fr_CA: Indique s'il faut sortir la configuration minimale de l'éditeur utilisée dans PressThis

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
fr_CA: S'il faut utiliser wpautop pour ajouter des paragraphes

en: Which user roles are allowed to login?
fr_CA: Quels rôles d'utilisateur sont autorisés à se connecter ?

en: Why is this payment fraudulent?
fr_CA: Pourquoi ce paiement est-il frauduleux ?

en: width
fr_CA: largeur

en: Width (px)
fr_CA: Largeur (px)

en: Will be visible in front of your field.
fr_CA: Sera visible devant votre champ.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
fr_CA: Sera visible devant votre champ. (laissez vide pour supprimer)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
fr_CA: Avec ce paramètre, vous pouvez utiliser &lt;br /&gt; pour utiliser des sauts de ligne pour chaque option sélectionnée au lieu d&#39;une liste séparée par des virgules. Bien sûr, vous pouvez également utiliser un autre HTML si nécessaire.

en: Wk
fr_CA: Semaine

en: WooCommerce Checkout
fr_CA: Paiement WooCommerce

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
fr_CA: WooCommerce Checkout est activé pour ce formulaire, mais WooCommerce lui-même n'est pas activé !

en: WooCommerce My Account Menu Items
fr_CA: Éléments du menu Mon compte WooCommerce

en: WooCommerce Order
fr_CA: Commande WooCommerce

en: WooCommerce order (backend)
fr_CA: Commande WooCommerce (backend)

en: WooCommerce order (front-end)
fr_CA: Commande WooCommerce (front-end)

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
fr_CA: Recherche de commande WooCommerce (remplir le formulaire avec les données de commande)

en: WordPress web address; set in General Options
fr_CA: Adresse Web WordPress; défini dans Options générales

en: Wrapper width in pixels
fr_CA: Largeur de l'enveloppe en pixels

en: Year range
fr_CA: Gamme d'années

en: Yearly (every year)
fr_CA: Annuellement (chaque année)

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Yes (enabled)
fr_CA: Oui (activé)

en: Yes (hide)
fr_CA: Oui (cacher)

en: Yes (users can't edit the value)
fr_CA: Oui (les utilisateurs ne peuvent pas modifier la valeur)

en: Yes, but not when the following conditions are met
fr_CA: Oui, mais pas lorsque les conditions suivantes sont remplies

en: Yes, save form progression
fr_CA: Oui, enregistrer la progression du formulaire

en: Yes, store files in a year/month folder structure
fr_CA: Oui, stocker les fichiers dans une structure de dossiers année / mois

en: Yesterday
fr_CA: Hier

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
fr_CA: Vous êtes autorisé à saisir le champ {tags} pour effectuer la vérification

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser un {tag} si vous souhaitez autoriser l'utilisateur à choisir une liste dans votre formulaire

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser plusieurs identifiants. Veuillez noter que toujours la dernière entrée sera utilisée.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags} si vous souhaitez autoriser l'utilisateur à choisir une liste dans la liste déroulante ou la radio/case à cocher dans votre formulaire

en: You are allowed to use {tags}.
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}. (seul le format décimal est autorisé ex : 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%1$s Mettez chaque élément sur une nouvelle ligne, séparez les valeurs par des tubes%1$sLaissez les options vides que vous ne souhaitez pas utiliser, par exemple :%1$s%1$s %2$sPour ajouter 5 fois un produit à 3,49 dollars, écrivez-le comme ci-dessous : %3$s%1$s3,49|5|Fleurs%1$s%1$s%2$sCi-dessous, vous pouvez voir un exemple complet avec { tags} : %3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor plus d'informations sur chaque option, lisez la %4$sréférence variable de PayPal%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%1$sPlacez chacun sur une nouvelle ligne.%1$sExemples :%1$s2020-03-25 (exclut une date spécifique)%1$s2020-06-12 ;2020-07 -26 (exclut une plage de dates)%1$s01 (exclut le premier jour de tous les mois)%1$s10 (exclut le 10e jour de tous les mois)%1$sJan (exclut le mois de janvier)%1$sMar (exclut le mois mars)%1$sDec (exclut le mois de décembre)%1$sw@even (une semaine sur deux @ semaines paires)%1$sw@odd (une semaine sur deux @ semaines impaires)%1$s1@even (un lundi sur deux @ semaines paires)%1$s2@even (un mardi sur deux @ semaines paires)%1$s1@odd (un lundi sur deux @ semaines impaires)%1$s2@odd (un mardi sur deux @ semaines impaires)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%1$sPlacez chaque point sur une nouvelle ligne, séparez les valeurs par des canaux, par exemple :%1$s%2$sessai gratuit de 7 jours :%3$s 0|7|D %1$s%2$sAprès 3 semaines d'essai pour 5 dollars :%3$s 5|3|W%1$s%2$sAprès ces 49,99 $ par an :%3$s 49,99|1|Y%1$s%2$sOptions de format d'heure :%3$s D=jours, W=semaines, M=mois, A=années

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%sPour les valeurs valides, consultez %sPays et régions pris en charge par PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%sPour les valeurs valides, consultez %sCountry and Region Codes%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%sPour les valeurs valides, consultez %sConfiguration du jeu de caractères — charset%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
fr_CA: Vous êtes autorisé à utiliser {tags}.%sMettez chacun sur une nouvelle ligne, séparez le paramètre et la valeur par des tubes, par exemple :%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
fr_CA: Vous n'êtes actuellement pas en train de modifier un élément.%sModifiez n'importe quel élément en cliquant sur l'icône %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
fr_CA: Vous n'êtes actuellement pas connecté. Afin de soumettre le formulaire, assurez-vous d'être connecté !

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cette entrée car elle est liée à la commande :

en: You are not allowed to login!
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à vous connecter !

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à enregistrer le formulaire tant que l'onglet "Code" est ouvert!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
fr_CA: Vous pouvez ajouter des statuts personnalisés via %sSuper Forms > Paramètres > Paramètres Backend%s si nécessaire

en: You can adjust the size of your background image here
fr_CA: Vous pouvez ajuster la taille de votre image de fond ici

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
fr_CA: Vous pouvez créer un nouveau produit et prix via le Stripe %sDashboard%s.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
fr_CA: Vous pouvez créer facilement des coupons via la page %sgestion des coupons%s du tableau de bord Stripe.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
fr_CA: Vous pouvez définir plusieurs taxonomies et plusieurs catégories, mettre chacune sur une nouvelle ligne. Séparez chaque catégorie par une virgule.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
fr_CA: Vous pouvez trouver vos identifiants de plan sous %sFacturation > Produits > Plans tarifaires%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
fr_CA: Vous pouvez trouver l'URL de votre webhook lorsque vous consultez votre Zap sur zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
fr_CA: Vous pouvez empêcher l'envoi de ces données à l'expéditeur du formulaire (si l'option d'envoi d'un e-mail de confirmation a été activée).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
fr_CA: Vous pouvez récupérer le mot de passe généré avec {register_generated_password} dans l'e-mail

en: You can use field tags {field_name} if you want
fr_CA: Vous pouvez utiliser des balises de champ {field_name} si vous le souhaitez

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
fr_CA: Vous pouvez utiliser le champ {tags} pour configurer les paramètres ci-dessous en fonction de l'entrée de l'utilisateur.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
fr_CA: Vous pouvez utiliser des balises pour récupérer des valeurs de champ, par exemple : ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
fr_CA: Vous pouvez utiliser cette valeur comme description complète qui apparaît sur les relevés de vos clients. Doit contenir au moins une lettre, maximum 22 caractères. Une chaîne arbitraire à afficher sur le relevé de votre client. Par exemple, si votre site Web est "RunClub" et que l'article que vous facturez est un billet de course, vous pouvez spécifier "Billet de course RunClub 5K".

en: You did not select a form!
fr_CA: Vous n'avez pas sélectionné de formulaire!

en: You do not have permission to delete this entry.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cette entrée.

en: You do not have permission to submit this form!
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer ce formulaire !

en: You do not have permission to view this listing
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à afficher cette liste

en: You do not have permissions to edit this entry.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cette entrée.

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
fr_CA: Vous avez des noms de champ en double. Veuillez vous assurer que chaque champ a un nom unique!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
fr_CA: Vous avez des noms secrets en double. Veuillez vous assurer que chaque secret a un nom unique !

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
fr_CA: Vous n'avez pas défini les produits à ajouter au panier. Veuillez %smodifier%s les paramètres de votre formulaire et réessayer

en: You refunded the payment.
fr_CA: Vous avez remboursé le paiement.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
fr_CA: Vous utiliseriez normalement un champ de zone de texte où chaque option est placée sur une nouvelle ligne. Vous pouvez également séparer l'étiquette et la valeur avec des tuyaux. Exemple de valeur de zone de texte : %1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(les champs ACF sont également pris en charge)

en: Your Address
fr_CA: Votre adresse

en: Your API key seems to be invalid
fr_CA: Votre clé API semble invalide

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
fr_CA: Vous êtes autorisé à saisir le champ {tags} pour effectuer la vérification

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
fr_CA: Votre ID d'audience par exemple : f25b7204f4

en: Your Company Name
fr_CA: Le nom de votre société

en: Your E-mail Address
fr_CA: Votre adresse email

en: Your First Name
fr_CA: Ton prénom

en: Your Forms
fr_CA: Vos formulaires

en: Your Full Name
fr_CA: Ton nom complet

en: Your HTML here...
fr_CA: Votre HTML ici ...

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
fr_CA: Vos icônes ne seront pas affichées car vous avez actuellement activé l'option permettant de masquer les icônes de champ sous "Paramètres du formulaire> Thème et couleurs> Masquer les icônes de champ"

en: Your Last Name
fr_CA: Votre nom de famille

en: Your new password
fr_CA: Votre nouveau mot de passe

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
fr_CA: Votre mot de passe a été réinitialisé. Nous venons de vous envoyer un nouveau mot de passe sur votre adresse e-mail.

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
fr_CA: Votre identifiant PayPal ou une adresse e-mail associée à votre compte PayPal. Les adresses e-mail doivent être confirmées.

en: Your Phonenumber
fr_CA: Votre numéro de téléphone

en: Your SMTP server
fr_CA: Votre serveur SMTP

en: Your subtitle
fr_CA: Votre sous-titre

en: Your title
fr_CA: Votre titre

en: your@email.com, your@email.com
fr_CA: votre@email.com, votre@email.com

en: Zapier Settings
fr_CA: Paramètres Zapier

en: Zapier webhook URL
fr_CA: URL du webhook Zapier

en: Zipcode
fr_CA: Code postal

en: Zipcode & City
fr_CA: Code postal

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
fr_CA: {loop_fields} à l'intérieur du corps de l'e-mail sera remplacé par ce contenu

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
fr_CA: Les balises {pdf_page} et {pdf_total_pages} peuvent être utilisées dans un élément HTML à utiliser dans votre en-tête / pied de page.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
fr_CA: {tags} peut être utilisé pour récupérer des valeurs de manière dynamique
