Super Forms - All In One Bundle - en to hu_HU translation catalogue (2960 entries)

en:  version
hu_HU:  változat

en: !! Not contains
hu_HU: !! Nem tartalmaz

en: != Not equal
hu_HU: ! = Nem egyenlő

en: " " (space only)
hu_HU: "" (csak szóköz)

en: " column
hu_HU: " oszlop

en: "," (comma only)
hu_HU: "," (csak vessző)

en: "Off" label
hu_HU: "Ki" címke

en: "Off" value
hu_HU: "Ki" érték

en: "On" label
hu_HU: "On" címke

en: "On" value
hu_HU: "Be" érték

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
hu_HU: %2$sVálassza el az egyes szerepeket vesszővel, elérhető szerepkörök:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
hu_HU: %3$s%1$s
                                %4$sPélda az egyéni%5$s %6$snyilvános könyvtárra:%7$s%1$s
                                A webhely látogatói közvetlenül a %1$s URL címen keresztül érhetik el/letölthetik le a fájlokat
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sPélda az egyéni%5$s %6$sprivát könyvtárra:%7$s%1$s
                                A fájlok a webhely gyökérkönyvtárán kívül biztonságosan tárolódnak.%1$s
                                A webhely látogatói nem férhetnek hozzá, illetve nem tölthetik le a fájlokat a %1$s URL-címen keresztül
                                Csak akkor használja ezt a lehetőséget, ha érzékeny fájlokat tölt fel. Ha nem, akkor lehet a legjobb, ha a „Fájlok elrejtése a médiakönyvtárból” beállítást használja.%1$s
                                A fájlok biztonságos helyen történő tárolása leállíthatja a fájlokhoz/médiához kapcsolódó bizonyos funkciókat és funkciókat.%1$s
                                Egyes szervereken az engedélyek miatt a Super Forms nem tudja létrehozni a privát könyvtárat, ebben az esetben vegye fel a kapcsolatot a szolgáltatójával.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sMegjegyzés a WordPress telepítésekhez egy alkönyvtárban:%7$s biztonságos könyvtár használatához fel kell lépnie egy másik könyvtárba a gyökérfában, így:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
hu_HU: %d/%d kapcsolatfelvételi bejegyzés importálva!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
hu_HU: %s%sDokumentáció:%s %sEgy termék pénztár fix mennyiséggel és árral%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
hu_HU: %s%sMegjegyzés:%s ha azt szeretné, hogy a felhasználók csak ezen az űrlapon keresztül rendelhessenek termékeket, beállíthatja úgy, hogy a kérdéses termékeket kizárják a szokásos boltjából. Alternatív megoldásként azt is megadhatja, hogy a „Kosárba helyezés” területet lecserélje az űrlapjára. Ezeket a beállításokat itt adhatja meg: %sSuper Forms > Beállítások > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
hu_HU: %s. Kérjük, forduljon webmesteréhez, és növelje meg ezt a korlátot a php.ini fájlban!

en: %s. Please refresh this page and try again!
hu_HU: %s. Kérjük, frissítse az oldalt, és próbálja újra!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
hu_HU: %sHozzon létre egy webhook-azonosítót%s%sA végpont URL-jének a következőnek kell lennie: %s

en: %sDisable this notification%s
hu_HU: %sAz értesítés letiltása%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
hu_HU: %sERROR%s: Nem léphet be.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
hu_HU: %sError:%s Hiba történt a bejelentkezés során. Kérjük, próbálja újra

en: %sForm elements:%s
hu_HU: %sŰrlapelemek:%s

en: %sForm settings:%s
hu_HU: %sŰrlap beállításai:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
hu_HU: %sKeressen rá a Google fontokra%s, majd Másolás Illessze be az URL-t, pl.:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
hu_HU: %sFordítási beállítások:%s (ez csak a fordítási beállításokat tartalmazza, a tényleges karakterláncokat nem, ez az "Űrlapelemek" kódban van tárolva)

en: &copy; Someone, somewhere 2015
hu_HU: © Valaki, valahol 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
hu_HU: © Valaki, valahol 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
hu_HU: &gt; &amp;&amp; &lt;Nagyobb, mint ÉS Kevesebb, mint

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
hu_HU: &gt; &amp;&amp; &lt;= Nagyobb mint ÉS Kevesebb vagy egyenlő

en: &gt; Greater than
hu_HU: &gt; Nagyobb, mint

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
hu_HU: &gt; || &lt;Nagyobb VAGY Kevesebb, mint

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
hu_HU: &gt; || &lt;= Nagyobb VAGY Kisebb vagy egyenlő

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
hu_HU: &gt; = &amp;&amp; &lt;Nagyobb vagy egyenlő ÉS Kisebb, mint

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
hu_HU: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Nagyobb vagy egyenlő ÉS Kisebb vagy egyenlő

en: &gt;= Greater than or equal to
hu_HU: &gt; = Nagyobb vagy egyenlő

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
hu_HU: &gt; = || &lt;Nagyobb vagy egyenlő VAGY kevesebb, mint

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
hu_HU: &gt; = || &lt;= Nagyobb vagy egyenlő VAGY kevesebb vagy egyenlő

en: &lt;  Less than
hu_HU: &lt;Kevesebb mint

en: &lt;= Less than or equal
hu_HU: &lt;= Kevesebb vagy egyenlő

en: (0 = disabled)
hu_HU: (0 = letiltva)

en: (12 = default)
hu_HU: (12 = alapértelmezett)

en: (14 = default)
hu_HU: (14 = alapértelmezett)

en: (16 = default)
hu_HU: (16 = alapértelmezett)

en: (20 = default)
hu_HU: (20 = alapértelmezett)

en: (Copy)
hu_HU: (Másolat)

en: (default line height is 1.2)
hu_HU: (az alapértelmezett vonalmagasság 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
hu_HU: (hagyja üresen az alapértelmezett kitöltéseknél)

en: (leave blank for no custom paddings)
hu_HU: (hagyja üresen, ha nincs egyedi párnázás)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
hu_HU: (hagyja üresen, ha nincs beviteli maszk)%sa - Alfa karaktert jelöl (A-Z,a-z)%s9 - Numerikus karaktert (0-9)%s* - Alfanumerikus karaktert jelöl (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
hu_HU: (hagyja üresen a WordPress témastílusok használatához)

en: (optional)
hu_HU: (választható)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
hu_HU: (opcionális) Ne zárolja az űrlapot, de továbbra is jelenítsen meg egy üzenetet

en: (optional) Empty error message
hu_HU: (opcionális) Üres hibaüzenet

en: (optional) Normalize strings
hu_HU: (opcionális) Normalizálja a karakterláncokat

en: (optional) Populate the following field with the total distance
hu_HU: (nem kötelező) Töltse ki a következő mezőt a teljes távolsággal

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
hu_HU: (nem kötelező) Töltse ki a következő mezőt a teljes utazási idővel (időtartam)

en: (optional) Reply to email
hu_HU: (választható) Válaszoljon az e-mailre

en: (optional) Reply to name
hu_HU: (választható) Válasz a névre

en: (optional) Set a custom reply to header
hu_HU: (választható) Állítson be egyéni választ a fejlécre

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
hu_HU: (nem kötelező) Meghatározza az előnyben részesített szállítási módot

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
hu_HU: (opcionális) Megadja a tömegközlekedési útvonalak preferenciáit

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
hu_HU: (opcionális) meghatározza, hogy a mellékelt útpontok használatával az útvonal optimalizálható az útpontok hatékonyabb rendezésével

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
hu_HU: (nem kötelező) Meghatározza azokat a feltételezéseket, amelyeket a forgalomban eltöltött idő kiszámításakor használni kell

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
hu_HU: (opcionális) Megadja az érkezés kívánt időpontját

en: (optional) Specifies the desired time of departure
hu_HU: (opcionális) Megadja a kívánt indulási időpontot

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
hu_HU: (opcionális) megadja a régiókódot, amelyet ccTLD ("legfelső szintű tartomány") két karakteres értékként adnak meg

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
hu_HU: (opcionális) megadja a régiókódot, amelyet TLD ("legfelső szintű tartomány") két karakteres értékként adnak meg

en: (optional) Unique invoice key
hu_HU: (opcionális) Egyedi számlakulcs

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
hu_HU: (opcionális) Az útpontok megváltoztatják az útvonalat azáltal, hogy a megadott hely (ek) en keresztül vezetik

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
hu_HU: (opcionális), ha igazra van állítva, azt jelzi, hogy a kiszámított útvonal (ok) kerüljék a kompokat, ha lehetséges

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
hu_HU: (opcionális), ha igazra állítja, azt jelzi, hogy a kiszámított útvonal (ok) nak lehetőség szerint kerülniük kell a főbb autópályákat

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
hu_HU: (opcionális), ha igazra állítja, azt jelzi, hogy a kiszámított útvonal (ok) nak lehetőség szerint kerülniük kell az fizetős utakat

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
hu_HU: (opcionális), ha true értékre van állítva, akkor megadja, hogy a Directions szolgáltatás egynél több útvonal-alternatívát is biztosíthat a válaszban

en: (optional, leave blank for none)
hu_HU: opcionális, hagyja üresen egyiket sem

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
hu_HU: (állítsa -1-re a WordPress témastílusok használatához)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
hu_HU: (állítsa -1-re a WordPress témastílusok használatához, állítsa 0-ra a normál sormagasság használatához)

en: (set to 0 to use normal font weight)
hu_HU: (Állítsa 0-ra a normál betűsúly használatához)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
hu_HU: (nincs értékre állítva a WordPress témastílusaid használatához)

en: (space)
hu_HU: (tér)

en: (top right bottom left)
hu_HU: (jobb felső lent, balra)

en: , (comma)
hu_HU: , (vessző)

en: - choose status -
hu_HU: - válasszon állapotot -

en: - Not connected -
hu_HU: - Nem kapcsolódik -

en: - select -
hu_HU: - válasszon -

en: - select a country -
hu_HU: - Válassz egy országot -

en: - select a option -
hu_HU: - válasszon egy lehetőséget -

en: - select your country -
hu_HU: - válaszd ki az országod -

en: - select your title -
hu_HU: - válassza ki a címét -

en: . (dot)
hu_HU: . (pont)

en: 0 - No output
hu_HU: 0 - Nincs kimenet

en: 0 = 350px min height
hu_HU: 0 = 350 képpont magasság

en: 0 = no max height
hu_HU: 0 = nincs maximális magasság

en: 0 = no max width
hu_HU: 0 = nincs maximális szélesség

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
hu_HU: 0 = ugyanazon a napon, 1 = következő napon, 5 = öt nappal később, -1 = egy nappal előtte, -3 = három nappal előtte

en: 0 decimals
hu_HU: 0 tizedesjegy

en: 1 - Commands
hu_HU: 1 - Parancsok

en: 1 decimal
hu_HU: 1 tizedesjegy

en: 2 - Data and commands
hu_HU: 2 - Adatok és parancsok

en: 2 decimals
hu_HU: 2 tizedesjegy

en: 3 - As 2 plus connection status
hu_HU: 3 - 2-ként plusz a kapcsolat állapota

en: 3 decimals
hu_HU: 3 tizedesjegy

en: 4 - Low-level data output
hu_HU: 4 - Alacsony szintű adatkimenet

en: 4 decimals
hu_HU: 4 tizedesjegy

en: 5 decimals
hu_HU: 5 tizedesjegy

en: 6 decimals
hu_HU: 6 tizedesjegy

en: 7 decimals
hu_HU: 7 tizedesjegy

en: == Equal
hu_HU: == Egyenlő

en: == Equal (default)
hu_HU: == Egyenlő (alapértelmezett)

en: ?? Contains
hu_HU: ?? Tartalmaz

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
hu_HU: [color] a HEX színek kiválasztásához (vagy használja a natív Colorpicker elemet)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
hu_HU: [dátum] a dátumok kiválasztásához (vagy használja a natív Dátum elemet)

en: [datetime-local] for choosing date + time
hu_HU: [datetime-local] a dátum + idő kiválasztásához

en: [email] for entering email addresses
hu_HU: [email] az e-mail címek megadásához

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
hu_HU: [int-phone] nemzetközi telefonszámok megadásához

en: [month] for choosing months
hu_HU: [hónap] a hónapok kiválasztásához

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
hu_HU: [szám] a számok beírásához (az érvényesítés automatikusan "lebegő" lesz)

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
hu_HU: [{ID} megrendelés - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [tel] for entering phonenumbers
hu_HU: [tel] a telefonszámok megadásához

en: [text] normal text field (default)
hu_HU: [szöveg] normál szövegmező (alapértelmezett)

en: [time] for choosing time
hu_HU: [idő] az idő kiválasztására

en: [url] for entering URL's
hu_HU: [url] az URL-ek megadásához

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
hu_HU: Egyéni köszönöm leírás jelenik meg, miután a felhasználó kitöltötte az űrlapot.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
hu_HU: Egyéni köszönöm cím jelenik meg, miután a felhasználó kitöltötte az űrlapot.

en: A genuine card must be used to make a payment.
hu_HU: A fizetéshez eredeti kártyát kell használni.

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
hu_HU: A német ELV fizetés az Express Checkout segítségével történik.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
hu_HU: Ahhoz, hogy ez működjön, egy „user_id” nevű rejtett mezőnek jelen kell lennie az űrlapon

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
hu_HU: Azon fizetési módok (pl. kártya) listája, amelyeket ez a Checkout Session elfogadhat. Mindegyiket vesszővel válassza el.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
hu_HU: Megjegyzés szükséges, ha a megadott ok nincs kiválasztva

en: A payment has been accepted.
hu_HU: A fizetés elfogadva.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
hu_HU: A fizetést visszaterhelés vagy más típusú visszavonás miatt visszavonták. Az összeget eltávolítottuk a számlaegyenlegéből, és visszaadtuk a vevőnek. A visszavonás okát a ReasonCode elem adja meg.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
hu_HU: Pozitív egész szám, amely a számla végösszegéből kivonandó összeget jelenti

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
hu_HU: A csak olvasható beviteli mező nem módosítható (a felhasználó azonban lapozhat rajta, kiemelheti és lemásolhatja belőle a szöveget).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
hu_HU: A visszavonást törölték. Például megnyert egy vitát az ügyféllel, és a visszavont tranzakció pénzeszközei visszakerültek Önnek.

en: A Stripe test card number was used.
hu_HU: Stripe tesztkártyaszámot használtak.

en: A subtitle to display before the email body (content)
hu_HU: Az e-mail törzse előtt megjelenítendő felirat (tartalom)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
hu_HU: Az e-mail törzse előtt megjelenítendő felirat (megerősítő e-mailekhez)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
hu_HU: Adószám azonosító. A szállítási adó kódja az

en: A title to display below your logo
hu_HU: Az embléma alatt megjelenítendő cím

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
hu_HU: Az embléma alatt megjelenítendő cím (megerősítő e-mailekhez)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
hu_HU: A közelmúltban egy tranzakciót nyújtottak be azonos összeggel és hitelkártyaadatokkal.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
hu_HU: Egyedi karakterlánc, amely a Checkout munkamenetre hivatkozik. Ez lehet ügyfél-azonosító, kosárazonosító vagy hasonló, és a munkamenet egyeztetésére használható a belső rendszerekkel.

en: About
hu_HU: Ról ről

en: Absolute
hu_HU: Abszolút

en: Accepted value are
hu_HU: Az elfogadott értékek

en: Accepted values are
hu_HU: Az elfogadott értékek a következők

en: Accordion
hu_HU: Harmonika

en: Accordion Colors
hu_HU: Harmonika színek

en: Accordion Content
hu_HU: Harmonika tartalom

en: Accordion Desc
hu_HU: Harmonika Desc

en: Accordion Desc (active)
hu_HU: Accordion Desc (aktív)

en: Accordion Desc (hover)
hu_HU: Accordion Desc (lebegő)

en: Accordion Header
hu_HU: Harmonika fejléc

en: Accordion Header (active)
hu_HU: Harmonika fejléc (aktív)

en: Accordion Header (hover)
hu_HU: Harmonika fejléc (lebegő)

en: Accordion Icon
hu_HU: Harmonika ikon

en: Accordion Icon (active)
hu_HU: Harmonika ikon (aktív)

en: Accordion Icon (hover)
hu_HU: Harmonika ikon (lebegő)

en: Accordion Title
hu_HU: Harmonika Cím

en: Accordion Title (active)
hu_HU: Harmonika cím (aktív)

en: Accordion Title (hover)
hu_HU: Harmonika címe (lebegő)

en: Account has been approved
hu_HU: A fiók jóváhagyva

en: Account verified message
hu_HU: Fiókellenőrzött üzenet

en: Achieve date range with 2 datepickers
hu_HU: Dátumtartomány elérése 2 adatválasztóval

en: Action
hu_HU: Akció

en: Actions
hu_HU: Akciók

en: Verification Code
hu_HU: Aktiváló kód

en: Verification E-mail Body
hu_HU: Aktiválási e-mail törzs

en: Active
hu_HU: Aktív

en: Active (default)
hu_HU: Aktív (alapértelmezett)

en: Adaptive Placeholder Colors
hu_HU: Adaptív helyőrző színek

en: Add a custom class to append extra styles
hu_HU: Adjon hozzá egy egyéni osztályt extra stílusok hozzáfűzéséhez

en: Add a custom Content class to append extra styles
hu_HU: Adjon hozzá egyéni Tartalom osztályt további stílusok hozzáfűzéséhez

en: Add a custom TAB class to append extra styles
hu_HU: Adjon hozzá egy egyéni TAB osztályt további stílusok hozzáfűzéséhez

en: Add a custom TAB index (order) for this field
hu_HU: Adjon hozzá egyéni TAB indexet (sorrendet) ehhez a mezőhöz

en: Add a reason for this refund
hu_HU: Adja meg a visszatérítés okát

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
hu_HU: Adjon ide további e-mail fejléceket (tegye az egyes fejléceket egy új sorba)

en: Add checkout fee(s)
hu_HU: Fizetési díj(ok) hozzáadása

en: Add custom checkout field(s)
hu_HU: Egyéni fizetési mező(k) hozzáadása

en: Add custom JavaScript code
hu_HU: Adjon hozzá egyedi JavaScript-kódot

en: Add item
hu_HU: Elem hozzáadása

en: Add Language Switch
hu_HU: Nyelvváltó hozzáadása

en: Add list
hu_HU: Lista hozzáadása

en: Add MailPoet subscriber
hu_HU: MailPoet-előfizető hozzáadása

en: Add Mailster subscriber
hu_HU: Mailster-előfizető hozzáadása

en: Add marker on address (location)
hu_HU: Jelző hozzáadása a címhez (hely)

en: Add more details about this refund
hu_HU: Adjon meg további részleteket erről a visszatérítésről

en: Add Polylines to the map
hu_HU: Adja hozzá a vonalláncokat a térképhez

en: Add some extra validation for this field
hu_HU: Adjon hozzá néhány extra ellenőrzést ehhez a mezőhöz

en: Add the form name to the contact entry list
hu_HU: Adja hozzá az űrlap nevét a partnerek bejegyzéslistájához

en: Add the IP address to the contact entry list
hu_HU: Adja hozzá az IP-címet a névjegyek listájához

en: Add Translation
hu_HU: Fordítás hozzáadása

en: Add your code without the <script></script> tags
hu_HU: Adja hozzá kódját a <script></script> címkék nélkül

en: Additional Headers:
hu_HU: További fejlécek:

en: Address
hu_HU: Cím

en: address
hu_HU: cím

en: Address auto complete (google places)
hu_HU: A cím automatikus kitöltése (google helyek)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
hu_HU: A cím nem található. Kérjük, ellenőrizze, hogy a címet helyesen adta-e meg.

en: Address status
hu_HU: Cím állapota

en: Admin E-mail
hu_HU: Rendszergazda e-mail

en: Admin email
hu_HU: Rendszergazda e-mail

en: Advanced
hu_HU: Fejlett

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
hu_HU: A távolság kiszámítása után a méter vagy a másodperc mennyisége visszaadható

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
hu_HU: A névjegy törlése után törölje az összes társított fájlt

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
hu_HU: A számítás elvégzése után az érték erre a mezőre kerül

en: After last field is filled out, go to next step automatically
hu_HU: Az utolsó mező kitöltése után automatikusan folytassa a következő lépéssel

en: Albanian
hu_HU: albán

en: Algerian Arabic
hu_HU: Algériai arab

en: Align Center
hu_HU: Igazítsa középre

en: Align icon to the left or right.
hu_HU: Igazítsa az ikont balra vagy jobbra.

en: Align inner elements
hu_HU: A belső elemek igazítása

en: Align Left
hu_HU: Balra igazít

en: Align Right
hu_HU: Igazítsa jobbra

en: Alignment
hu_HU: Igazítás

en: All (when all conditions matched)
hu_HU: Mind (ha minden feltétel megfelelt)

en: All forms
hu_HU: Minden forma

en: All settings have been saved.
hu_HU: Az összes beállítást elmentette.

en: Allert message text (browser requires this)
hu_HU: Figyelmeztető üzenet szövege (a böngészőnek szüksége van erre)

en: Allow
hu_HU: Lehetővé teszi

en: Allow Backorders?
hu_HU: Engedélyezi a utólagos rendeléseket?

en: Allow buyers to specify the quantity
hu_HU: Engedélyezze a vásárlóknak a mennyiség meghatározását

en: Allow comments
hu_HU: megjegyzések engedélyezése

en: Allow everything (no limitations)
hu_HU: Mindent engedélyez (nincs korlátozás)

en: Allow field to be empty
hu_HU: Engedje meg, hogy a mező üres legyen

en: Allow filter
hu_HU: Szűrő engedélyezése

en: Allow lowercase letters
hu_HU: Kisbetűk engedélyezése

en: Allow only logged in users
hu_HU: Csak bejelentkezett felhasználók engedélyezése

en: Allow only logged in users to submit the form
hu_HU: Csak bejelentkezett felhasználók küldhetik el az űrlapot

en: Allow only specific user roles
hu_HU: Csak meghatározott felhasználói szerepkörök engedélyezése

en: Allow pings
hu_HU: Ping engedélyezése

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
hu_HU: Az űrlap mentésének engedélyezése ismétlődő mezőnevekkel (csak fejlesztőknek)

en: Allow sorting
hu_HU: Rendezés engedélyezése

en: Allow storing cookies
hu_HU: Engedélyezze a sütik tárolását

en: Allow the following users to delete any entries
hu_HU: Engedélyezze a következő felhasználóknak a bejegyzések törlését

en: Allow the following users to delete their own entries
hu_HU: Engedélyezze a következő felhasználóknak, hogy töröljék saját bejegyzéseiket

en: Allow the following users to edit any entries
hu_HU: Engedélyezze a következő felhasználóknak a bejegyzések szerkesztését

en: Allow the following users to edit their own entries
hu_HU: A következő felhasználók szerkeszthetik saját bejegyzéseiket

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
hu_HU: Engedélyezze az összes bejegyzést a következő felhasználóknak (vegye figyelembe, hogy a bejelentkezett felhasználók mindig láthatják saját bejegyzéseiket)

en: Allow the following users to view any entries
hu_HU: Engedélyezze a következő felhasználóknak a bejegyzések megtekintését

en: Allow the following users to view their own entries
hu_HU: A következő felhasználók megtekinthetik saját bejegyzéseiket

en: Allow uppercase letters
hu_HU: Nagybetűk engedélyezése

en: Allow user to choose a maximum of X dates
hu_HU: Engedje meg, hogy a felhasználó legfeljebb X dátumot választhasson

en: Allow users to change month
hu_HU: Engedje meg a felhasználóknak a hónap megváltoztatását

en: Allow users to change year
hu_HU: Engedje meg a felhasználóknak az évváltást

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
hu_HU: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy vagy több érdeklődési kört/csoportot válasszanak ki (a megadott listaazonosító alapján)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
hu_HU: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kiválasszák a megadott dátumokat vagy dátumtartományt, még akkor is, ha fent megadott egy adott nap kizárását adta meg

en: Allow users to select weekends
hu_HU: Engedje meg a felhasználóknak, hogy válasszanak hétvégét

en: Allow users to select work days
hu_HU: Lehetővé teszi a felhasználók számára a munkanapok kiválasztását

en: Allow, but notify customer
hu_HU: Engedélyezze, de értesítse az ügyfelet

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
hu_HU: Megengedett kiterjesztések (csövekkel elválasztva)

en: Allowed user role(s)
hu_HU: Engedélyezett felhasználói szerep(ek)

en: Allows only specific user roles to submit the form
hu_HU: Csak meghatározott felhasználói szerepkörök számára teszi lehetővé az űrlap elküldését

en: Allows you to connect this form with Zapier
hu_HU: Lehetővé teszi, hogy összekapcsolja ezt az űrlapot a Zapierrel

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
hu_HU: Lehetővé teszi egyéni mezők mentését a Mailchimpben

en: Allows you to set the field background to transparent
hu_HU: Lehetővé teszi a mező hátterének átlátszóvá állítását

en: Also compare against trashed contact entries
hu_HU: Hasonlítsa össze a kukába helyezett névjegy bejegyzésekkel is

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
hu_HU: Szűrők, oldalszámozás és egyéb lehetséges UI-elemek elrejtése is (csak az üzenet jelenik meg a felhasználó számára)

en: Amount
hu_HU: Összeg

en: amount
hu_HU: összeg

en: Amount format (example: %)
hu_HU: Összeg formátuma (példa: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
hu_HU: Az aktuális %s nap alapján hozzáadandó vagy levonandó összeg napokban (a korlátozások eltávolításához hagyja üresen)

en: Amount Label
hu_HU: Összeg címke

en: Amount Off
hu_HU: Összeg ki

en: Amount to charge
hu_HU: Felszámítandó összeg

en: Amount to charge for shipping
hu_HU: A szállításért fizetendő összeg

en: Amount wrapper width in pixels
hu_HU: A burkoló szélessége képpontokban

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
hu_HU: Egy tetszőleges karakterlánc, amelyet egy Charge objektumhoz csatolhat. A webes felületen a töltés mellett jelenik meg. Vegye figyelembe, hogy ha a Stripe segítségével automatikus e-mail nyugtákat küld ügyfeleinek, a nyugta e-mailjei tartalmazni fogják az általuk leírt terhelés(ek) leírását.

en: An error occurred while processing the card.
hu_HU: Hiba történt a kártya feldolgozása közben.

en: Analytics.js tracking snippet
hu_HU: Analytics.js követőkódrészlet

en: AND
hu_HU: ÉS

en: Any field value submitted by the user
hu_HU: A felhasználó által beküldött bármely mezőérték

en: Any option value from the database
hu_HU: Bármely opció értéke az adatbázisból

en: Any setting value used for the form
hu_HU: Az űrlaphoz használt bármely beállítási érték

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
hu_HU: Bármely táblaoszlop visszaadható a {tags} használatával, amennyiben az oszlop neve létezik

en: API key
hu_HU: API kulcs

en: Append entry ID after the custom title
hu_HU: A bejegyzés azonosítójának hozzáfűzése az egyéni cím után

en: Apply custom Tax Rates
hu_HU: Egyéni adókulcsok alkalmazása

en: Apply discount
hu_HU: Kedvezmény alkalmazása

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
hu_HU: Alkalmazza a következő kuponkódot (egyiknél sem hagyja üresen):

en: Approved E-mail Body
hu_HU: Jóváhagyott e-mail törzs

en: Approved E-mail Subject
hu_HU: Jóváhagyott e-mail tárgy

en: Apr
hu_HU: Április

en: April
hu_HU: április

en: Arabic
hu_HU: arab

en: Arabic text
hu_HU: Arab szöveg

en: Archive
hu_HU: Archívum

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
hu_HU: Biztosan vissza akarja állítani az űrlap összes beállítását az aktuális globális beállításoknak megfelelően?

en: Armenian
hu_HU: örmény

en: Ascending Order (default)
hu_HU: Növekvő sorrend (alapértelmezett)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
hu_HU: Kérje meg az ügyfelet, hogy próbálja meg újra a fizetést. Ha a későbbi fizetéseket elutasítják, az ügyfélnek további információért forduljon a kártyakibocsátójához.

en: Ask us any questions...
hu_HU: Tegyen fel nekünk kérdéseket ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
hu_HU: A létrehozott PDF-fájlt csatolja az adminisztrátor e-mailjéhez

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
hu_HU: Csatolja a létrehozott PDF fájlt a megerősítő e-mailhez

en: Attachments for admin emails:
hu_HU: Adminisztrátori e-mailek mellékletei:

en: Attachments for confirmation emails:
hu_HU: A megerősítő e-mailek mellékletei:

en: Attachments for paypal completed emails:
hu_HU: Mellékletek a paypal kitöltött e-mailekhez:

en: Attachments for reminder email #%s
hu_HU: Mellékletek a #%s emlékeztető e-mailhez

en: Attachments for woocommerce completed emails:
hu_HU: Mellékletek a woocommerce kitöltött e-mailekhez:

en: Aug
hu_HU: Augusztus

en: August
hu_HU: augusztus

en: Author display name
hu_HU: Szerző megjelenített neve

en: Author E-mail
hu_HU: Szerző e-mail

en: Author E-mail address (mailto:)
hu_HU: Szerző e-mail címe (mailto:)

en: Author first name
hu_HU: A szerző keresztneve

en: Author full name
hu_HU: A szerző teljes neve

en: Author ID
hu_HU: Szerző azonosítója

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
hu_HU: Szerző azonosító (alapértelmezett = jelenlegi felhasználói azonosító, ha be van jelentkezve)

en: Author last name
hu_HU: Szerző vezetékneve

en: Author nickname
hu_HU: A szerző beceneve

en: Author username
hu_HU: Szerző felhasználónév

en: Auto populate data with fields
hu_HU: Adatok automatikus kitöltése mezőkkel

en: Autosuggest
hu_HU: Automatikus javaslat

en: Auto-Draft
hu_HU: Automatikus piszkozat

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
hu_HU: Automatikus sortörések hozzáadása (alapértelmezés szerint engedélyezve van)

en: Automatically add paragraphs
hu_HU: Bekezdések automatikus hozzáadása

en: Automatically go to next step
hu_HU: Automatikusan folytassa a következő lépéssel

en: Automatically transform text to uppercase
hu_HU: A szöveg automatikus átalakítása nagybetűvé

en: Autopopulate form with last contact entry data
hu_HU: Űrlap kitöltése az utolsó kapcsolatfelvételi adatokkal

en: Autosuggest
hu_HU: Automatikus javaslat

en: autosuggest
hu_HU: autosuggeszt

en: Available backups:
hu_HU: Elérhető biztonsági mentések:

en: Azerbaijani
hu_HU: azerbajdzsáni

en: Back to top button
hu_HU: Vissza a tetejére gomb

en: Backend Settings
hu_HU: Háttérbeállítások

en: Background color
hu_HU: Háttérszín

en: Background color opacity
hu_HU: Háttérszín átlátszatlansága

en: Background Image
hu_HU: Háttérkép

en: Background image
hu_HU: Háttérkép

en: Background Image Repeat
hu_HU: Háttérkép Ismétlés

en: Background Image Size
hu_HU: Háttérkép mérete

en: Background image to show the user they can draw a signature
hu_HU: Háttérkép, amely megmutatja a felhasználónak, hogy tud aláírást rajzolni

en: Backups
hu_HU: Biztonsági mentések

en: Based on existing Stripe Coupon ID
hu_HU: A meglévő Stripe kuponazonosító alapján

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
hu_HU: Meglévő Stripe Price vagy tervazonosító alapján (ajánlott)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
hu_HU: A meglévő Stripe promóciós azonosító alapján

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
hu_HU: A meglévő Stripe szállítási díj azonosítója alapján (ajánlott)

en: Based on Form
hu_HU: Form alapján

en: Based on form width (breaking point = 760px)
hu_HU: Az űrlap szélessége alapján (töréspont = 760 képpont)

en: Based on parent ID
hu_HU: Szülőazonosító alapján

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
hu_HU: A képernyő szélessége alapján (töréspont = 760 képpont)

en: Based on subscription
hu_HU: Előfizetés alapján

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
hu_HU: A fent kiválasztott mezőérték alapján ez az elem látható vagy rejtett lesz.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
hu_HU: A körülményei alapján eldöntheti, megjelenítheti az elemeket vagy a mezőket csak olvashatóvá teheti.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
hu_HU: Az űrlapmezők alapján egyéni metaadatokat menthet a bejegyzéséhez

en: Based on your form fields you can save product attributes
hu_HU: Az űrlapmezők alapján elmentheti a termék attribútumait

en: Before you can preview it, you need to save your form!
hu_HU: Az előzetes megtekintés előtt el kell mentenie az űrlapot!

en: Belarusian
hu_HU: Belorusz

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
hu_HU: Az alábbiakban megváltoztathatja az alapértelmezett elválasztó és a burkolati karaktereket

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
hu_HU: Az alábbiakban megadhat egy dátumtartományt (vagy üresen hagyhatja az összes névjegy bejegyzését)

en: Best regards, {option_blogname}
hu_HU: Üdvözlettel: {option_blogname}

en: Billing
hu_HU: Számlázás

en: Billing E-mail address (required)
hu_HU: Számlázási e-mail cím (kötelező)

en: Blocked
hu_HU: Zárolt

en: Blog Charset
hu_HU: Blog-karakterkészlet

en: Body colors
hu_HU: Testszínek

en: Body content:
hu_HU: Test tartalma:

en: Body footer:
hu_HU: Test lábléc:

en: Body header
hu_HU: Test fejléc

en: Body header:
hu_HU: Test fejléc:

en: Body margins (in units declared above)
hu_HU: Test margók (a fent megadott egységekben)

en: Body overlay color
hu_HU: Testfedő szín

en: Body overlay opacity
hu_HU: A test fedőrétegének átlátszatlansága

en: Border Color
hu_HU: Szegély színe

en: Border color
hu_HU: Szegély színe

en: Border Color Focus
hu_HU: Határszín fókusz

en: Border Radius Bottom Left
hu_HU: Szegély sugár alul balra

en: Border Radius Bottom Right
hu_HU: Szegélysugár jobbra lent

en: Border Radius Top Left
hu_HU: Határsugár bal felső sarokban

en: Border Radius Top Right
hu_HU: Szegélysugár jobb felső sarokban

en: Border size in pixels (px)
hu_HU: Szegély mérete képpontban (px)

en: Border style
hu_HU: Határ stílusa

en: Border styles
hu_HU: Határstílusok

en: Border thickness
hu_HU: Határ vastagsága

en: Bosnian
hu_HU: Bosnyák

en: Both (comma and space)
hu_HU: Mindkettő (vessző és szóköz)

en: Bottom
hu_HU: Alsó

en: bottom
hu_HU: Alsó:

en: Bottom and Left
hu_HU: Alul és balra

en: Bottom and Right
hu_HU: Alul és Jobbra

en: Bottom left
hu_HU: Bal alsó

en: Bottom right
hu_HU: Jobb alsó

en: Brazilian
hu_HU: brazil

en: Browse files
hu_HU: Tallózás a fájlokban

en: Browse images
hu_HU: Képek böngészése

en: Browse import file and choose what you want to import
hu_HU: Böngésszen az import fájlban, és válassza ki, hogy mit szeretne importálni

en: Builder
hu_HU: Építész

en: Bulgarian
hu_HU: bolgár

en: Button
hu_HU: Gomb

en: Button action / method
hu_HU: Gombművelet / módszer

en: Button background
hu_HU: Gomb háttér

en: Button background hover
hu_HU: Gomb háttér lebeg

en: Button Colors
hu_HU: Gomb színei

en: Button font
hu_HU: Gomb betűtípusa

en: Button font hover
hu_HU: Gomb betűtípus lebeg

en: Button icon
hu_HU: Gomb ikonra

en: Button icon animation
hu_HU: Gomb ikon animáció

en: Button icon position
hu_HU: Gomb ikon helyzete

en: Button icon visibility
hu_HU: Gomb ikon láthatósága

en: Button loading name
hu_HU: Gomb betöltése neve

en: Button name
hu_HU: Gomb neve

en: Button position
hu_HU: Gomb pozíciója

en: Button radius
hu_HU: Gomb sugara

en: Button size
hu_HU: Gomb méret

en: Button type
hu_HU: Gombtípus

en: Button URL
hu_HU: Gomb URL-je

en: Button width
hu_HU: Gombszélesség

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
hu_HU: Alapértelmezés szerint az űrlapon látható összes elem ki lesz nyomtatva a PDF-re, hacsak az elem szerkesztésekor a "PDF-beállítások" fül alatt nincs másképp meghatározva. Minden elem beilleszthető vagy kizárható kifejezetten a PDF-ből vagy az űrlapból. Ezt elemenként (oszlopokat is beleértve) definiálhatja az elem szerkesztésével és a "PDF-beállítások" szakaszra navigálva. Itt megadhatja, hogy az elemnek csak a PDF-ben vagy az űrlapban, vagy mindkettőben legyen-e látható.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
hu_HU: Alapértelmezés szerint az űrlapokon keresztül feltöltött fájlok többé nem lesznek láthatók a %1$sMédiakönyvtárban%2$s. A viselkedés megváltoztatásához keresse fel a Fájlfeltöltési beállításokat.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
hu_HU: A Kuka megkerülése és a törlés kényszerítése (véglegesen törli a bejegyzést)

en: Calculation
hu_HU: Számítás

en: Calculator
hu_HU: Számológép

en: Calculator Amount Color
hu_HU: Számológép Összeg Szín

en: Calculator Amount Currency Color
hu_HU: Számológép Összeg Valuta Szín

en: Calculator Amount Format Color
hu_HU: Számológép Összeg Formátum Szín

en: Calculator Amount Label Color
hu_HU: Számológép Összeg Címke színe

en: Calculator Colors
hu_HU: Számológép színek

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
hu_HU: Hasznos lehet a Google Address automatikus kitöltési funkciójával kombinálva

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
hu_HU: Hasznos lehet, ha feltételes ellenőrzéseket használ az űrlapon belül

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
hu_HU: nem használható emlékeztető dátumként, mert az már a múltban van, ellenőrizze a beállításokat az "Űrlapbeállítások > E-mail emlékeztetők" alatt.

en: Canadian-French
hu_HU: Kanadai-francia

en: Cancel URL
hu_HU: URL törlése

en: Canceled
hu_HU: Törölve

en: Canceled Reversal
hu_HU: Visszavonás törölve

en: Cancellation reason
hu_HU: Lemondás oka

en: Carrier (optional)
hu_HU: Szolgáltató (opcionális)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
hu_HU: Kosár pénztár (több termék vásárlása esetén)

en: Cart discount amount
hu_HU: Kosárkedvezmény összege

en: Cart discount rate
hu_HU: Kosár diszkont ráta

en: Cart handling fee
hu_HU: Kosár kezelési díj

en: Cart tax
hu_HU: Kosáradó

en: Cart weight
hu_HU: A kosár súlya

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
hu_HU: Az egész kosárra kiterjedő adó, felülír minden egyes tétel adóértékét

en: case sensitive
hu_HU: Kis-nagybetű érzékeny

en: Catalog
hu_HU: Katalógus

en: Catalog & search (default)
hu_HU: Katalógus és keresés (alapértelmezett)

en: Center
hu_HU: Központ

en: Center the form
hu_HU: Középre helyezze az űrlapot

en: Change File Upload Settings
hu_HU: Módosítsa a fájlfeltöltési beállításokat

en: Change Settings
hu_HU: Beállítások megváltoztatása

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
hu_HU: Változtassa meg az elem viselkedését a PDF létrehozásakor.

en: Change the date format
hu_HU: Módosítsa a dátum formátumát

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
hu_HU: Változtassa meg a hét első napját, pl. Vasárnap vagy hétfő

en: Change to the orientation defined under PDF settings
hu_HU: Váltson a PDF beállítások alatt meghatározott tájolásra

en: Change user role after payment complete
hu_HU: A fizetés befejezése után módosítsa a felhasználói szerepkört

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
hu_HU: Karakterkészlet és karakterkódolás a számlázási információkhoz/bejelentkezési oldalhoz

en: Characters the code should contain
hu_HU: Karakterek, amelyeket a kódnak tartalmaznia kell

en: Charset:
hu_HU: Karakterkészlet:

en: Check box
hu_HU: Jelölje be a négyzetet

en: Check for errors before going to next step
hu_HU: A következő lépés megkezdése előtt ellenőrizze a hibákat

en: Check to see if a recent payment already exists.
hu_HU: Ellenőrizze, hogy létezik-e már legutóbbi befizetés.

en: Check/Radio border
hu_HU: Ellenőrzés / Rádió határ

en: Check/Radio inner
hu_HU: Ellenőrzés / Rádió belső

en: Check/Radio Labels
hu_HU: Check / Radio Labels

en: Checkbox & Radio colors
hu_HU: Jelölőnégyzet és rádió színei

en: Checkout page (default)
hu_HU: Fizetési oldal (alapértelmezett)

en: Chinese zh-CN
hu_HU: Kínai zh-CN

en: Chinese zh-HK
hu_HU: Kínai zh-HK

en: Chinese zh-TW
hu_HU: Kínai zh-TW

en: Choose a custom border color.
hu_HU: Válasszon egyedi szegélyszínt.

en: Choose a flag
hu_HU: Válasszon egy zászlót

en: Choose a flag for this language
hu_HU: Válasszon zászlót ehhez a nyelvhez

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
hu_HU: Válassza ki a tizedesjegyek hosszát (alapértelmezett = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
hu_HU: Válasszon lokalizációt (nyelv és formátum szerint)

en: Choose a minimum width that each item must have
hu_HU: Válasszon egy minimális szélességet, amelynek minden elemnek rendelkeznie kell

en: Choose a reCAPTCHA version
hu_HU: Válasszon egy reCAPTCHA verziót

en: Choose a Time format
hu_HU: Válasszon egy Idő formátumot

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
hu_HU: Válasszon megfelelő mezőtípust. Felhívjuk figyelmét, hogy ez a beállítás hatással lesz a mobileszközök billentyűzetkiosztására, válassza okosan!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
hu_HU: Válassza ki, hogy a rács vagy a csúszka hány oszlopot jelenítsen meg.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
hu_HU: Válassza ki, hogy a rács hány sort jelenít meg. (0 = nincs korlátozás)

en: Choose how to align your image
hu_HU: Válassza ki a kép igazításának módját

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
hu_HU: Válassza ki, hogy a felhasználói adatokat névjegy-bejegyzésként szeretné-e menteni

en: Choose label value break method
hu_HU: Válassza ki a címkeérték törés módszerét

en: Choose language
hu_HU: Válassz nyelvet

en: Choose line break method (optional)
hu_HU: Válasszon sortörési módot (opcionális)

en: Choose meta field name
hu_HU: Válassza ki a meta mező nevét

en: Choose payment gateway
hu_HU: Válassza ki a fizetési átjárót

en: Choose terms label to return
hu_HU: Válassza ki a visszaküldendő kifejezések címkéjét

en: Choose terms value to return
hu_HU: Válassza ki a visszaküldendő kifejezések értékét

en: Choose the form you want to use.
hu_HU: Válassza ki a használni kívánt űrlapot.

en: Choose to make this field a variable or not.
hu_HU: Válassza ezt a mezőt változóvá vagy sem.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
hu_HU: Válassza ki, hogy csak a kiválasztott opciócímkét vagy értéket menti névjegybejegyzésként

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
hu_HU: Válassza ki, hogy csak a kiválasztott opció címkét vagy értéket küldje el az adminisztrátornak

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
hu_HU: Válassza ki, hogy csak a kiválasztott opció címkéjét vagy értékét küldi el a benyújtónak

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
hu_HU: Válassza ki, hogy milyen értéket szeretne menteni a jelölőnégyzetekhez és a rádiógombokhoz

en: Choose which email template you would like to use
hu_HU: Válassza ki a használni kívánt e-mail sablont

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
hu_HU: Válassza ki a tizedes elválasztót (vessző vagy pont)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
hu_HU: Válassza ki az ezer elválasztót (üres, vessző vagy pont)

en: City
hu_HU: Város

en: City name
hu_HU: Város Név

en: Clear
hu_HU: Egyértelmű

en: Clear / Reset the form
hu_HU: Törölje / állítsa vissza az űrlapot

en: Clear / reset the form after submitting
hu_HU: Az elküldés után törölje / nullázza az űrlapot

en: Clear form after closing popup
hu_HU: Tiszta űrlap a felugró ablak bezárása után

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
hu_HU: Kattintson a %shere%s elemre a Zapier Super Forms webhookjának letöltéséhez

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
hu_HU: Kattintson ide %1$sexample reguláris kifejezések megtekintéséhez%2$s, vagy készítsen egyszerűen sajátot a %3$sregex101.com%4$s oldalon

en: Client reference ID
hu_HU: Ügyfél hivatkozási azonosítója

en: Close
hu_HU: Bezárás

en: Close button background color (leave blank for none)
hu_HU: Bezárás gomb háttérszíne (egyiknél sem hagyja üresen)

en: Close button border color
hu_HU: Bezárás gomb keretének színe

en: Close button border radius in pixels (px)
hu_HU: Bezárás gomb keretének sugara képpontban (px)

en: Close button border size in pixels (px)
hu_HU: Bezárás gomb keretének mérete képpontban (px)

en: Close button icon color
hu_HU: Bezárás gomb ikon színe

en: Close button icon size in pixels (px)
hu_HU: Bezárás gomb ikon mérete képpontban (px)

en: Close button label bg color
hu_HU: Bezárás gomb címke bg szín

en: Close button label color
hu_HU: Bezárás gomb címke színe

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
hu_HU: Bezárás gomb címkekitöltések, pl.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
hu_HU: Bezárás gomb címkeszövege, pl.: Bezárás

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
hu_HU: Bezárás gombok, pl.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
hu_HU: Bezárás gomb pozíciója jobbra pixelben (px)

en: Close button position top in pixels (px)
hu_HU: Bezárás gomb helyzete felül pixelben (px)

en: Closed (disallow comments)
hu_HU: Lezárva (megjegyzések tiltása)

en: Closed (disallow pings)
hu_HU: Zárt (ping-ek letiltása)

en: Code
hu_HU: Kód

en: Code length
hu_HU: Kód hossza

en: Code prefix
hu_HU: Kód előtag

en: Code suffix
hu_HU: Kód utótag

en: Collect customer billing address
hu_HU: Gyűjtsd össze az ügyfél számlázási címét

en: Collect customer phone number
hu_HU: Gyűjtsd össze az ügyfél telefonszámát

en: Color
hu_HU: Szín

en: color
hu_HU: szín

en: Color picker
hu_HU: Színválasztó

en: Colors
hu_HU: Színek

en: Column
hu_HU: Oszlop

en: column
hu_HU: oszlop

en: Column heading
hu_HU: Oszlopfejléc

en: Column Label
hu_HU: Oszlopcímke

en: Column logic
hu_HU: Oszloplogika

en: Column name
hu_HU: Oszlop neve

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
hu_HU: Oszlop párnázási példa: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
hu_HU: Oszlop mérete

en: Columns for contact entries
hu_HU: Oszlopok a kapcsolattartási bejegyzésekhez

en: Company Email Address
hu_HU: Vállalati e-mail cím

en: Compare against all entries (all forms)
hu_HU: Összehasonlítás az összes bejegyzéssel (minden űrlappal)

en: Compare against current form entries only (default)
hu_HU: Összehasonlítás csak a jelenlegi űrlapbejegyzésekkel (alapértelmezett)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
hu_HU: Hasonlítsa össze a következő űrlapazonosítók bejegyzéseivel (csak bizonyos űrlapokon)

en: Compare duplicate contact entry title against:
hu_HU: Hasonlítsa össze az ismétlődő kapcsolatfelvételi címet a következővel:

en: Compare method (OR / AND)
hu_HU: Módszer összehasonlítása (VAGY / ÉS)

en: Completed
hu_HU: Befejezve

en: Completed!
hu_HU: Elkészült!

en: Conditional field value
hu_HU: Feltételes mezőérték

en: Conditional Logic
hu_HU: Feltételes logika

en: Conditional logic
hu_HU: Feltételes logika

en: Conditional Validation
hu_HU: Feltételes érvényesítés

en: Conditional Validation Value
hu_HU: Feltételes érvényesítési érték

en: Conditional Validation Value 2
hu_HU: Feltételes érvényesítési érték 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
hu_HU: Feltételes változó (dinamikus érték)

en: Conditionally checkout to PayPal
hu_HU: Feltételes fizetés a PayPal-on

en: Conditionally checkout to Stripe
hu_HU: Feltételesen pénztár a Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
hu_HU: Feltételes fizetés a WooCommerce-nél

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
hu_HU: A kapcsolattartási bejegyzés feltételes mentése a felhasználói adatok alapján

en: Conditionally save subscriber based on user data
hu_HU: Feltételesen mentse az előfizetőt a felhasználói adatok alapján

en: Conditions
hu_HU: Körülmények

en: Confirmation E-mail
hu_HU: Megerősítő email

en: Confirmation email
hu_HU: Megerősítő email

en: Connection lost, please try again
hu_HU: A kapcsolat megszakadt, próbálkozzon újra

en: Connections
hu_HU: Kapcsolatok

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
hu_HU: Fontolja meg ennek az opciónak az engedélyezését, ha több mint 500 feltétele van a sebesség javításához

en: Contact Entries
hu_HU: Kapcsolattartó bejegyzések

en: Contact entries
hu_HU: Kapcsolattartói bejegyzések

en: Contact Entry
hu_HU: Kapcsolatfelvétel

en: Contact entry
hu_HU: Kapcsolattartó bejegyzés

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
hu_HU: A névjegy bejegyzésének létrehozása nem sikerült, nem található eredeti névjegy bejegyzés:

en: Contact entry search (populate form with data)
hu_HU: Kapcsolattartó bejegyzés keresése (az űrlap kitöltése adatokkal)

en: Contact entry status
hu_HU: Kapcsolattartó bejegyzés állapota

en: Contact entry status after updating
hu_HU: Kapcsolattartó bejegyzés állapota frissítés után

en: Contact entry statuses
hu_HU: Kapcsolattartási bejegyzés állapota

en: Contact Entry Title
hu_HU: Kapcsolat bejegyzés címe

en: Contact entry updated.
hu_HU: A névjegy bejegyzése frissítve.

en: Contact Entry:
hu_HU: Kapcsolatfelvétel:

en: Contain / Fit (contain)
hu_HU: Tartalmaz / Fit (tartalmaz)

en: Contains
hu_HU: Tartalmaz

en: Content
hu_HU: Tartalom

en: Content background color
hu_HU: Tartalom háttérszíne

en: Content border bottom width (0 = none)
hu_HU: Tartalomhatár alsó szélessége (0 = nincs)

en: Content border color
hu_HU: A tartalom szegélyének színe

en: Content border left width (0 = none)
hu_HU: Tartalmi szegély bal szélessége (0 = nincs)

en: Content border right width (0 = none)
hu_HU: Tartalmi szegély jobb szélessége (0 = nincs)

en: Content border top width (0 = none)
hu_HU: Tartalomhatár felső szélessége (0 = nincs)

en: Content padding
hu_HU: Tartalom kitöltése

en: Content type:
hu_HU: Tartalom típus:

en: Convert timestamp to specific date format
hu_HU: Konvertálja az időbélyeget adott dátumformátumra

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
hu_HU: Nem sikerült elküldeni az űrlapot, mert már létezik kapcsolatfelvételi bejegyzés pontosan azonos címmel!

en: Countries
hu_HU: Országok

en: Countries (FULL)
hu_HU: Országok (TELJES)

en: Countries (ISO2)
hu_HU: Országok (ISO2)

en: Country
hu_HU: Ország

en: country
hu_HU: ország

en: Country name
hu_HU: Ország neve

en: Cover / Fit (cover)
hu_HU: Cover / Fit (borító)

en: Create Form
hu_HU: Űrlap létrehozása

en: Create new coupon on the fly
hu_HU: Hozzon létre új kupont menet közben

en: Create new Multi-site after registration
hu_HU: Új Multi-webhely létrehozása regisztráció után

en: Create new Post
hu_HU: Új bejegyzés létrehozása

en: Create new price object
hu_HU: Hozzon létre új árobjektumot

en: Create new shipping rate on the fly
hu_HU: Hozzon létre új szállítási díjat menet közben

en: Create new Stripe product on the fly
hu_HU: Készítsen új Stripe terméket menet közben

en: Created
hu_HU: Létrehozva

en: Created Post
hu_HU: Készült ekkor

en: Created post status
hu_HU: Bejegyzés állapota létrehozva

en: Created post title
hu_HU: Bejegyzés címe létrehozva

en: Created post/page (backend)
hu_HU: Létrehozva bejegyzés/oldal (háttér)

en: Created post/page (front-end)
hu_HU: Létrehozva bejegyzés/oldal (front-end)

en: Created User
hu_HU: Felhasználó létrehozva

en: Credit Card
hu_HU: Hitelkártya

en: Croatian
hu_HU: horvát

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
hu_HU: Cross-Site Request Forgery (CSRF) ellenőrzés

en: CSV Attachment
hu_HU: CSV melléklet

en: CSV Attachment Settings
hu_HU: CSV melléklet beállításai

en: CSV file
hu_HU: CSV fájl

en: Currency
hu_HU: Valuta

en: Currency field
hu_HU: Pénznem mező

en: Current Author meta data
hu_HU: Jelenlegi szerző metaadatai

en: Current Page or Post meta data
hu_HU: Aktuális oldal vagy Post meta adatok

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
hu_HU: Aktuális oldal vagy bejegyzés feltételei (a megadott taxonómiai slug alapján)

en: Currently in translation mode for language
hu_HU: Jelenleg a nyelv fordítási módjában van

en: Custom class
hu_HU: Egyéni osztály

en: Custom Content class
hu_HU: Egyéni tartalom osztály

en: Custom CSS
hu_HU: Egyéni CSS

en: Custom date format
hu_HU: Egyéni dátumformátum

en: Custom delimiter
hu_HU: Egyéni határoló

en: Custom enclosure
hu_HU: Egyedi ház

en: Custom field class
hu_HU: Egyéni mezőosztály

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
hu_HU: Mentendő egyéni mezők (*|MERGE|* címkék)

en: Custom from
hu_HU: Egyedi tól

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
hu_HU: Egyéni HTML (.html fájl feltöltése / tallózása)

en: Custom items
hu_HU: Egyedi elemek

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
hu_HU: Egyéni oldalformátum a fent meghatározott egységekben, például:

en: Custom post meta data
hu_HU: Egyéni posta metaadatok

en: Custom Regex
hu_HU: Egyéni regex

en: Custom sign here image
hu_HU: Egyedi jel itt kép

en: Custom TAB class
hu_HU: Egyéni TAB osztály

en: Custom TAB index
hu_HU: Egyéni TAB index

en: Custom URL
hu_HU: Egyéni URL

en: Custom use of preloader for the form.
hu_HU: Az űrlap előfeltöltőjének egyéni használata.

en: Custom width in pixels
hu_HU: Egyéni szélesség pixelben

en: Custom wrapper class
hu_HU: Egyedi burkoló osztály

en: Customer
hu_HU: Vevő

en: Customer E-mail
hu_HU: Ügyfél e-mail

en: Customer has a verified PayPal account
hu_HU: Az ügyfél igazolt PayPal-fiókkal rendelkezik

en: Customer has an unverified PayPal account
hu_HU: Az ügyfél nem ellenőrzött PayPal-fiókkal rendelkezik

en: Customer ID
hu_HU: Ügyfél-azonosító

en: Customer/User
hu_HU: Ügyfél/Felhasználó

en: Customers
hu_HU: Ügyfelek

en: Cyrillic text
hu_HU: Cirill betűs szöveg

en: Czech
hu_HU: cseh

en: Daily (every day)
hu_HU: Naponta (minden nap)

en: Danish
hu_HU: dán

en: Dashed
hu_HU: Szaggatott

en: Database table name
hu_HU: Adatbázistábla neve

en: Date
hu_HU: Dátum

en: date
hu_HU: dátum

en: Date Format
hu_HU: Dátum formátum

en: Date range (maximum)
hu_HU: Dátumtartomány (maximum)

en: Date range (minimum)
hu_HU: Dátumtartomány (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
hu_HU: Összeadás / levonás napja a csatlakoztatott adatválasztó alapján

en: Deactivating plugin...
hu_HU: A beépülő modul deaktiválása ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
hu_HU: Kedves felhasználó,
    
    Köszönjük, hogy kapcsolatba lépett velünk!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sVerification Code: %2$s{email_verification_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
hu_HU: Kedves {user_login}!%1$s%1$sKöszönjük, hogy regisztrált! Mielőtt bejelentkezne, igazolnia kell fiókját.%1$sAlul találja aktiváló kódját. Erre a kódra van szüksége fiókja ellenőrzéséhez:%1$s%1$sAktivációs kód: %2$s{email_verification_code}%3$s%1$s%1$sKattintson a %4$shere%5$s elemre a fiók ellenőrzéséhez a megadott kóddal.%1$s%1$s%1$sÜdvözlettel,%1$s%1$s{option_blogname}

en: Dec
hu_HU: December

en: December
hu_HU: december

en: Decimal separator
hu_HU: Tizedes elválasztó

en: Default
hu_HU: Alapértelmezett

en: default
hu_HU: alapértelmezett

en: Default (inherit)
hu_HU: Alapértelmezett (öröklés)

en: Default (use the default_comment_status option)
hu_HU: Alapértelmezett (használja a default_comment_status beállítást)

en: Default (use the default_ping_status option)
hu_HU: Alapértelmezett (használja a default_ping_status beállítást)

en: Default - mm/dd/yy
hu_HU: Alapértelmezés - éééé / hh / nn

en: Default blog email and name
hu_HU: Alapértelmezett blog e-mail és név

en: Default email template
hu_HU: Alapértelmezett e-mail sablon

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
hu_HU: Alapértelmezett formátum: [Rendelésszám: {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
hu_HU: Alapértelmezett formátum: ID; _számlázási_email; _számlázási_név; _számlázási_név

en: Default language
hu_HU: Alapértelmezett nyelv

en: Default positioning
hu_HU: Alapértelmezett pozicionálás

en: Default positioning (bottom right)
hu_HU: Alapértelmezett pozicionálás (jobb alsó rész)

en: Default post category; set in Writing Options
hu_HU: Alapértelmezett bejegyzés kategória; az Írásbeállítások részben

en: Default Rounded
hu_HU: Alapértelmezett kerekített

en: Default Squared
hu_HU: Alapértelmezett négyzet

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
hu_HU: Alapértelmezett feltöltési hely; állítsa be a Vegyes opciók részben

en: Default value
hu_HU: Alapértelmezett érték

en: Default value 1-5 (empty = default)
hu_HU: Alapértelmezett érték 1-5 (üres = alapértelmezett)

en: Default: 1
hu_HU: Alapértelmezett: 1

en: Default: None
hu_HU: Alapértelmezés: Nincs

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
hu_HU: Alapértelmezés szerint 0, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy egyáltalán ne válasszon dátumot.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
hu_HU: Alapértelmezés szerint 1, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy csak 1 dátumot válasszon.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
hu_HU: Adja meg az elválasztó egyedi szélességét. Használjon pixelértéket. pl .: 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal separator)
hu_HU: Ár meghatározása lebegő értékként (csak a pont fogadható el tizedes elválasztóként)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
hu_HU: Határozza meg, hogy az emlékeztetőt milyen eltolással kell elküldeni az alapidő alapján

en: Define at what time the reminder should be send
hu_HU: Határozza meg, hogy mikor kell elküldeni az emlékeztetőt

en: Define checkout line items
hu_HU: Határozza meg a fizetési sorokat

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
hu_HU: Határozzon meg egyéni WooCommerce „Fiókom” menüpontokat

en: Define each on a new line e.g
hu_HU: Adja meg mindegyiket egy új sorban, pl

en: Define each on a new line e.g:
hu_HU: Határozza meg mindegyiket egy új sorban, például:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
hu_HU: Határozzon meg minden szerepet egy új sorban. Például, ha csak a WooCommerce ügyfeleket szeretné visszaküldeni, használhatja: ügyfél

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
hu_HU: Itt határozhatja meg, hogyan kívánja felsorolni a felhasználókat, például: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] fordítás: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
hu_HU: Az alapdátum alapján határozza meg, hogy hány nappal az emlékeztető elküldése után vagy előtt

en: Define menu items
hu_HU: Menüpontok meghatározása

en: Define meta data to return as value
hu_HU: Adja meg a visszaadni kívánt metaadatokat értékként

en: Define the width for the divider.
hu_HU: Adja meg az elválasztó szélességét.

en: Define user data or user meta data to return as value
hu_HU: Adja meg a felhasználói adatokat vagy a felhasználói metaadatokat, amelyek értékként térnek vissza

en: Delete
hu_HU: Töröl

en: Delete all backups
hu_HU: Töröljön minden biztonsági másolatot

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
hu_HU: A Kapcsolattartó bejegyzés törlése után törölje a társított fájlokat

en: Delete complete form
hu_HU: Törölje a teljes űrlapot

en: Delete files from server after form submissions
hu_HU: Fájlok törlése a szerverről az űrlap elküldése után

en: Delete files from server after the form was submitted
hu_HU: Fájlok törlése a szerverről az űrlap elküldése után

en: Delete item
hu_HU: Elem törlése

en: Delete Listing
hu_HU: Lista törlése

en: Delete Translation
hu_HU: Fordítás törlése

en: Deleting...
hu_HU: Törlés ...

en: Delimiter
hu_HU: Határoló

en: Demos
hu_HU: Demók

en: Denied
hu_HU: Megtagadva

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
hu_HU: Attól függően, hogy milyen szolgáltatással kommunikál, lehet, hogy ezt 1.1-re kell állítania

en: Descending Order
hu_HU: Csökkenő sorrend

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
hu_HU: Leírja a Checkout által végrehajtott tranzakció típusát, hogy személyre szabja a releváns szöveget az oldalon, például a küldés gombot. Lehetséges értékek

en: Description
hu_HU: Leírás

en: Description color
hu_HU: Leírás színe

en: Description for this step
hu_HU: A lépés leírása

en: Description line-height in pixels (0 = none)
hu_HU: Leírás vonal-magasság pixelben (0 = nincs)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
hu_HU: Az elem leírása. Ha kihagyja ezt a változót, a vásárlók saját nevüket írják be a fizetés során.

en: Description size in pixels (0 = none)
hu_HU: Leírás mérete pixelben (0 = nincs)

en: Description Styles
hu_HU: Leírás stílusok

en: Description weight (0 = none)
hu_HU: Leírás súlya (0 = nincs)

en: Desktop preview
hu_HU: Asztal előnézete

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
hu_HU: Úticél (meghatározza a végállomást, ahová az irányokat kell kiszámítani)

en: Destination address
hu_HU: Cél címe

en: Destination address (required)
hu_HU: Cél cím (kötelező)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
hu_HU: Az 'Enter' billentyűzet gombjának letiltása (megakadályozza az űrlap elküldését az Enter megnyomásával)

en: Disable autocompletion
hu_HU: Tiltsa le az automatikus kiegészítést

en: Disable autofocus on first field
hu_HU: Az első mezőnél tiltsa le az autofókuszt

en: Disable default UI
hu_HU: Az alapértelmezett felhasználói felület letiltása

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
hu_HU: Többrészes aktuális lépésparaméter letiltása az URL-ben

en: Disable popup closing
hu_HU: Az előugró ablakok bezárásának letiltása

en: Disable scrolling on error
hu_HU: Tiltsa le a görgetést hiba esetén

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
hu_HU: Tiltsa le a görgetést a Előző és a Következő gombra kattintva

en: Disable the input field
hu_HU: Tiltsa le a beviteli mezőt

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
hu_HU: Tiltsa le az adott nap kiválasztásának lehetőségét a naptárban, pl. Vasárnap, hétfő stb.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
hu_HU: Ezt tiltsa le a szerkesztő Visual and Text fülének eltávolításához

en: Disable time options by ranges
hu_HU: Tiltsa le az időbeállításokat tartományok szerint

en: Disabled
hu_HU: Tiltva

en: Disabled (do not make variable)
hu_HU: Letiltva (ne változtassa meg)

en: Disabled (do not use conditional logic)
hu_HU: Letiltva (ne használja a feltételes logikát)

en: Disabled (not recommended)
hu_HU: Letiltva (nem ajánlott)

en: Disabled (use default form settings)
hu_HU: Letiltva (használja az alapértelmezett űrlapbeállításokat)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
hu_HU: A felhasználók nem módosíthatják a meglévő aláírást, amikor az űrlapot adatokkal töltötték fel

en: Disallow users to filter items
hu_HU: Tiltsa le a felhasználóktól az elemek szűrését

en: Discount amount (leave blank for no discount)
hu_HU: A kedvezmény összege (hagyja üresen, ha nincs kedvezmény)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
hu_HU: Egy cikkhez tartozó kedvezmény összege, amelynek kisebbnek kell lennie, mint a tétel eladási ára.

en: Discount number
hu_HU: Kedvezményszám

en: Discount rate (leave blank for no discount)
hu_HU: Kedvezmény mértéke (ha nincs kedvezmény, hagyja üresen)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
hu_HU: Leszámítolási ráta, százalékban, egy cikkhez társítva. Állítsa be 100-nál kisebb értékre

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
hu_HU: Üzenet megjelenítése, miután a felhasználó visszaállította jelszavát (ha nincs üzenet, hagyja üresen)

en: Display a message to the locked out user
hu_HU: Üzenet megjelenítése a kizárt felhasználónak

en: Display a message to the logged out user
hu_HU: Üzenet megjelenítése a kijelentkezett felhasználónak

en: Display a message when account has been verified
hu_HU: Üzenet megjelenítése a fiók ellenőrzése után

en: Display a message when no user is logged in
hu_HU: Üzenet megjelenítése, ha nincs bejelentkezve felhasználó

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
hu_HU: Üzenet megjelenítése, ha nem található felhasználó (ha nincs üzenet, hagyja üresen)

en: Display a message when the activation code is incorrect
hu_HU: Üzenet megjelenítése, ha az aktiválási kód helytelen

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
hu_HU: Üdvözlő üzenet megjelenítése, miután a felhasználó bejelentkezett (ha nincs üzenet, hagyja üresen)

en: Display an error message when form is locked
hu_HU: Hibaüzenet megjelenítése, ha az űrlap zárolva van

en: Display close (X) button
hu_HU: Kijelző bezárás (X) gomb

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
hu_HU: Jelenítse meg a többi hónap dátumát az adott hónap elején vagy végén

en: Display dots navigation
hu_HU: Pontok navigációjának megjelenítése

en: Display form processing overlay (popup)
hu_HU: Űrlapfeldolgozási fedvény megjelenítése (előugró ablak)

en: Display interests/groups
hu_HU: Érdeklődési körök/csoportok megjelenítése

en: Display Name
hu_HU: Megjelenítendő név

en: Display name
hu_HU: Megjelenítendő név

en: Display oldest or latest entries at the top
hu_HU: A legrégebbi vagy legújabb bejegyzések megjelenítése felül

en: Display popup after X seconds
hu_HU: X másodperc múlva megjelenik a felugró ablak

en: Display popup after X seconds of inactivity
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése X másodperc inaktivitás után

en: Display popup between date range (schedule)
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése a dátumtartomány között (ütemezés)

en: Display popup on exit intent
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése kilépési szándéknál

en: Display popup on page leave/close/exit
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése a kilépés/bezárás/kilépés oldalon

en: Display popup on page load
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése az oldal betöltésekor

en: Display prev/next buttons
hu_HU: Az előző / következő gombok megjelenítése

en: Display previous and next buttons
hu_HU: Az előző és a következő gombok megjelenítése

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
hu_HU: Tiltsa le a felhasználó számára a megadott dátumok vagy dátumtartományok kiválasztását a naptárban

en: Distance / Duration calculation (google directions)
hu_HU: Távolság / időtartam kiszámítása (Google útvonaltervek)

en: Distance in meters
hu_HU: Távolság méterben

en: Distance text in km or miles
hu_HU: A távolság szövege km-ben vagy mérföldben

en: Divider
hu_HU: Osztó

en: Divider alignment
hu_HU: Osztó igazítás

en: Divider color
hu_HU: Elválasztó szín

en: Divider custom width
hu_HU: Osztó egyéni szélesség

en: Divider height
hu_HU: Osztómagasság

en: Divider weight
hu_HU: Osztó súly

en: Do not allow (default)
hu_HU: Nem engedélyez (alapértelmezett)

en: Do not apply any discount
hu_HU: Ne alkalmazzon kedvezményt

en: Do not change role
hu_HU: Ne változtasson szerepet

en: Do not create a new Contact Entry
hu_HU: Ne hozzon létre új névjegyet

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
hu_HU: Ne hozzon létre új kapcsolattartási bejegyzést, amikor egy meglévőt frissítettek

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
hu_HU: A plugin frissítése után ne jelenítsen meg adminisztrátori értesítést

en: Do not exclude from emails
hu_HU: Ne zárja ki az e-maileket

en: Do not fill out the following field with entry data
hu_HU: Ne töltse ki a következő mezőt belépési adatokkal

en: Do not normalize strings (default)
hu_HU: Ne normalizálja a karakterláncokat (alapértelmezett)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
hu_HU: Ne közöljön részletesebb információkat ügyfelével. Ehelyett úgy mutasd be, mint a

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
hu_HU: Ne közöljön részletesebb információkat ügyfelével. Ehelyett úgy mutasd be, mint a

en: Do not save data
hu_HU: Ne mentsen adatokat

en: Do not save empty values
hu_HU: Ne mentsen üres értékeket

en: Do not save field in Contact Entry
hu_HU: Ne mentsen mezőt a Kapcsolattartó bejegyzésnél

en: Do not save PDF in Contact Entry
hu_HU: Ne mentse a PDF fájlt a Kapcsolattartó bejegyzésbe

en: Do not send a confirmation email
hu_HU: Ne küldjön megerősítő e-mailt

en: Do not send an admin email
hu_HU: Ne küldjön rendszergazdai e-mailt

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
hu_HU: Ne küldjön űrlapbeállításokat a Zapiernek (alapértelmezés szerint engedélyezve van)

en: Do not show file uploads in the Media Library
hu_HU: Ne jelenítsen meg fájlfeltöltéseket a Médiatárban

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
hu_HU: Ne csináljon semmit (ne jelentkezzen be, és ne küldjön ellenőrző e-mailt)

en: Documentation
hu_HU: Dokumentáció

en: Domain name for blog
hu_HU: A blog domain neve

en: Donation checkout
hu_HU: Adománypénztár

en: Dotted
hu_HU: Pontozott

en: Double
hu_HU: Kettős

en: Download button text
hu_HU: Letöltés gomb szövege

en: Download PDF
hu_HU: PDF letöltése

en: Download Summary
hu_HU: Összefoglaló letöltése

en: Downloadable product
hu_HU: Letölthető termék

en: Downloading file...
hu_HU: Fájl letöltése ...

en: Draft
hu_HU: Piszkozat

en: Dragger color
hu_HU: Dragger szín

en: Dropdown
hu_HU: Ledob

en: Dropdown arrow
hu_HU: Legördülő nyíl

en: Dropdown colors
hu_HU: Legördülő színek

en: Dropdown item background
hu_HU: Legördülő elem háttere

en: Dropdown item background focus
hu_HU: Legördülő elem háttér fókusz

en: Dropdown item font focus
hu_HU: Legördülő elem font fókusz

en: Duplicate
hu_HU: Másolat

en: Duplicate element
hu_HU: Ismétlődő elem

en: Duplicate entry title error message
hu_HU: Ismétlődő bejegyzés címe hibaüzenet

en: Duration in seconds
hu_HU: Időtartam másodpercben

en: Duration text in minutes
hu_HU: Az időtartam szövege percekben

en: Dutch
hu_HU: holland

en: Dutch (Belgium)
hu_HU: Holland (Belgium)

en: Dynamic
hu_HU: Dinamikus

en: E-mail
hu_HU: Email

en: E-mail & Contact Entry Label
hu_HU: E-mail és kapcsolatfelvételi címke

en: E-mail Address
hu_HU: Email cím

en: E-mail address
hu_HU: Email cím

en: E-mail address (mailto:)
hu_HU: E-mail cím (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
hu_HU: A blog rendszergazdájának e-mail címe

en: E-mail copyright
hu_HU: E-mail szerzői jog

en: E-mail headers
hu_HU: E-mail fejlécek

en: E-mail logo
hu_HU: E-mail logó

en: E-mail Reminders
hu_HU: E-mail emlékeztetők

en: E-mail social icons
hu_HU: E-mail közösségi ikonok

en: E-mail subtitle
hu_HU: E-mail felirat

en: E-mail subtitle (confirm)
hu_HU: E-mail felirat (megerősítés)

en: E-mail Template 1
hu_HU: E-mail sablon 1

en: E-mail title
hu_HU: E-mail címe

en: E-mail title (confirm)
hu_HU: E-mail cím (megerősítés)

en: e.g: 1
hu_HU: pl: 1

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
hu_HU: Pl.: mező_név|meta_kulcs (mindegyik új sorban)

en: e.g: price_XXXX
hu_HU: pl.: ár_XXXX

en: e.g: SbwGtc0x
hu_HU: például: SbwGtc0x

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
hu_HU: pl.: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
hu_HU: pl.: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
hu_HU: ECHO - Normál szöveges formátumban adja ki a CLI-t

en: Edit author
hu_HU: Szerző szerkesztése

en: Edit contact entry
hu_HU: Névjegy bejegyzés szerkesztése

en: Edit element
hu_HU: Elem szerkesztése

en: Edit order
hu_HU: Rendelés szerkesztése

en: Edit post
hu_HU: Bejegyzés szerkesztése

en: Edit the contact entry (backend)
hu_HU: Névjegy bejegyzés szerkesztése (háttér)

en: Edit Translation
hu_HU: Fordítás szerkesztése

en: Editor height in pixels
hu_HU: A szerkesztő magassága pixelben

en: Element Settings & Options
hu_HU: Elem beállításai és beállításai

en: Email Address
hu_HU: Email cím

en: Email attachments
hu_HU: E-mail mellékletek

en: Email headers
hu_HU: E-mail fejlécek

en: Email label
hu_HU: E-mail címke

en: Email template
hu_HU: E-mail sablon

en: Empty cart before adding products
hu_HU: Ürítse ki a kosarat a termékek hozzáadása előtt

en: Enable
hu_HU: Engedélyezze

en: Enable (do not save empty values)
hu_HU: Engedélyezés (ne mentsen üres értékeket)

en: Enable (exclude empty values)
hu_HU: Engedélyezés (az üres értékek kizárása)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
hu_HU: Engedélyezés (lehetővé teszi a szöveg keresését a PDF-ben)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
hu_HU: Engedélyezés (csak akkor engedélyezze, ha az űrlap arab szöveget használ)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
hu_HU: Engedélyezés (csak akkor engedélyezze, ha az űrlap cirill betűs szöveget használ)

en: Enable Adaptive Placeholders
hu_HU: Engedélyezze az adaptív helyőrzőket

en: Enable Add More
hu_HU: Engedélyezze a Több hozzáadása lehetőséget

en: Enable address auto complete
hu_HU: A cím automatikus befejezésének engedélyezése

en: Enable Ajax
hu_HU: Engedélyezze az Ajaxot

en: Enable auto suggest
hu_HU: Engedélyezze az automatikus javaslatot

en: Enable automatic Tax
hu_HU: Automatikus adó engedélyezése

en: Enable birthdate calculations
hu_HU: Születési dátum számításának engedélyezése

en: Enable code generation
hu_HU: Kódgenerálás engedélyezése

en: Enable contact entry search by title
hu_HU: Cím szerinti keresés engedélyezése a névjegy bejegyzésben

en: Enable contact entry updating
hu_HU: Kapcsolattartó bejegyzés frissítésének engedélyezése

en: Enable custom entry titles
hu_HU: Engedélyezze az egyéni bejegyzések címeit

en: Enable custom padding
hu_HU: Engedélyezze az egyedi kitöltést

en: Enable custom parameter string for POST method
hu_HU: Engedélyezze az egyéni paraméter karakterláncot a POST módszerhez

en: Enable custom popup padding
hu_HU: Engedélyezze az egyéni felugró kitöltést

en: Enable custom return URL
hu_HU: Egyéni visszatérési URL engedélyezése

en: Enable custom settings
hu_HU: Engedélyezze az egyéni beállításokat

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
hu_HU: Engedélyezze a hibakeresési módot (ez nem küldi el az űrlapot, hanem közvetlenül letölti a létrehozott PDF-et, csak az űrlap fejlesztésekor engedélyezi ezt)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
hu_HU: Hibakeresési mód engedélyezése (POST-választ ad ki a fejlesztők számára)

en: Enable distance calculator
hu_HU: Engedélyezze a távolságszámolót

en: Enable Drag & Drop Upload Support
hu_HU: Engedélyezze a Fogd és vidd feltöltés támogatást

en: Enable email reminder #%s
hu_HU: E-mail emlékeztető engedélyezése: #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
hu_HU: Lejárati cookie engedélyezése (csak egyszer jelenjen meg a felugró ablak)

en: Enable form POST method
hu_HU: Az űrlap POST metódusának engedélyezése

en: Enable Form to PDF generation
hu_HU: Az űrlap engedélyezése a PDF formátumba

en: Enable Google Analytics Tracking
hu_HU: Engedélyezze a Google Analytics követést

en: Enable icons
hu_HU: Engedélyezze az ikonokat

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
hu_HU: Engedélyezze a számlaszám-növelést, pl .: 0001

en: Enable keyword field
hu_HU: Kulcsszómező engedélyezése

en: Enable keyword user input
hu_HU: Kulcsszó felhasználói bevitelének engedélyezése

en: Enable line breaks
hu_HU: Sortörések engedélyezése

en: Enable listings for this form
hu_HU: Engedélyezze a listákat ezen az űrlapon

en: Enable media upload button
hu_HU: Médiafeltöltés gomb engedélyezése

en: Enable password protection
hu_HU: Jelszavas védelem engedélyezése

en: Enable PayPal Checkout
hu_HU: A PayPal Checkout engedélyezése

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
hu_HU: PayPal Sandbox mód engedélyezése (csak tesztelés céljából)

en: Enable Popup
hu_HU: Popup engedélyezése

en: Enable Popup Border
hu_HU: Felbukkanó szegély engedélyezése

en: Enable Popup Shadows
hu_HU: A Popup Shadows engedélyezése

en: Enable read-only
hu_HU: Csak olvasható engedélyezése

en: Enable Right To Left Layout
hu_HU: Engedélyezze a jobbról balra elrendezést

en: Enable RTL (Right To Left layout)
hu_HU: RTL engedélyezése (jobbról balra elrendezés)

en: Enable RTL E-mails
hu_HU: Engedélyezze az RTL e-maileket

en: Enable server side lookup
hu_HU: Szerveroldali keresés engedélyezése

en: Enable SMTP authentication
hu_HU: SMTP hitelesítés engedélyezése

en: Enable Stripe Checkout
hu_HU: Stripe Checkout engedélyezése

en: Enable Stripe checkout for this form
hu_HU: Engedélyezze a Stripe fizetést ezen az űrlapon

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
hu_HU: Stripe Sandbox/Teszt mód engedélyezése (csak tesztelés céljából)

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
hu_HU: Adószám beszedés engedélyezése (lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy vállalkozásként vásároljanak)

en: Enable the WordPress text editor
hu_HU: Engedélyezze a WordPress szövegszerkesztőt

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
hu_HU: Engedélyezze ezt, ha nem szeretne vadonatúj Kapcsolat-bejegyzést létrehozni egy meglévő Kapcsolat-bejegyzés frissítésekor

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
hu_HU: Engedélyezze ezt, ha el akarja rejteni a lépéseket a mobileszközökön

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
hu_HU: Engedélyezze ezt, ha meg szeretné jeleníteni a többrészes előrehaladási sávot

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
hu_HU: Engedélyezze ezt, ha meg szeretné jeleníteni a Többrészes lépéseket

en: Enable TLS or SSL encryption
hu_HU: Engedélyezze a TLS vagy SSL titkosítást

en: Enable transparent backgrounds
hu_HU: Átlátszó hátterek engedélyezése

en: Enable uppercase transformation
hu_HU: Nagybetűs transzformáció engedélyezése

en: Enable user form lock / submission limit
hu_HU: Engedélyezze a felhasználói űrlap zárolását / beküldési korlátját

en: Enable WooCommerce Checkout
hu_HU: A WooCommerce Checkout engedélyezése

en: Enable WooCommerce Order Search
hu_HU: Engedélyezze a WooCommerce rendeléskeresést

en: Enable Zapier connection
hu_HU: Zapier kapcsolat engedélyezése

en: Enabled
hu_HU: Engedélyezve

en: Enabled (make variable)
hu_HU: Engedélyezve (make változó)

en: Enabled (recommended)
hu_HU: Engedélyezve (ajánlott)

en: Enabled (use custom button settings)
hu_HU: Engedélyezve (használja az egyéni gombbeállításokat)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
hu_HU: Ennek engedélyezése megakadályozza a billentyűzet felbukkanását a mobileszközökön is

en: Enclosure
hu_HU: Burkolat

en: English / Western (default)
hu_HU: Angol / nyugati (alapértelmezett)

en: English / Western formatting is the default
hu_HU: Az alapértelmezett angol / nyugati formázás

en: English/Australia
hu_HU: Angol / Ausztrália

en: English/New Zealand
hu_HU: Angol / Új-Zéland

en: English/UK
hu_HU: Angol / angol

en: Enter "4" to display 16 as 0016
hu_HU: Írja be a "4" értéket a 16-os 0016-os megjelenítéséhez

en: Enter a custom email address or use the blog settings
hu_HU: Írjon be egy egyedi e-mail címet, vagy használja a blog beállításait

en: Enter a custom entry title
hu_HU: Írjon be egy egyéni bejegyzés címet

en: Enter a custom form post URL
hu_HU: Írjon be egy egyéni űrlap bejegyzés URL-t

en: Enter a custom URL to link to
hu_HU: Írjon be egy egyéni URL-t, amelyre hivatkozni szeretne

en: Enter a custom URL to redirect to
hu_HU: Írjon be egy egyéni URL-t, ahova átirányít

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
hu_HU: Adjon meg egy fix címet / irányítószámot, vagy adja meg az egyedi mezőnevet a dinamikus cím lekéréséhez a felhasználóktól

en: Enter a name
hu_HU: Írjon be egy nevet

en: Enter a name for your form
hu_HU: Írja be az űrlap nevét

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
hu_HU: Adja meg a szülői azonosítót, ha azt szeretné, hogy a bejegyzésnek legyen szülője

en: Enter a password to protect the form
hu_HU: Adjon meg egy jelszót az űrlap védelméhez

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
hu_HU: Adjon meg egy előre definiált maszkot, például: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
hu_HU: Adjon meg egy erős jelszót

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
hu_HU: Adjon meg egy már meglévő Stripe termékazonosítót, amelyhez ez az ár fog tartozni

en: Enter an email address
hu_HU: Írjon be egy e-mail címet

en: Enter anything you like for the copyright section
hu_HU: Írjon be bármit, amit szeretne a szerzői jogok részében

en: Enter Coupon ID:
hu_HU: Adja meg a kuponazonosítót:

en: Enter custom parameter string
hu_HU: Írja be az egyéni paraméter karakterláncát

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
hu_HU: Adja meg az egyéni URL-t (ha szükséges, használja a {tags}-t)

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
hu_HU: Adja meg az űrlapazonosítókat, hogy összehasonlítsa az ismétlődő bejegyzés címét

en: Enter latitudes and longitudes
hu_HU: Adja meg a szélességi és hosszúsági fokokat

en: Enter product price/plan ID.
hu_HU: Adja meg a termék árát/csomagazonosítóját.

en: Enter Promotion ID:
hu_HU: Adja meg a promóciós azonosítót:

en: Enter shipping rate ID:
hu_HU: Adja meg a szállítási díj azonosítóját:

en: Enter tags (comma separated)
hu_HU: Adja meg a címkéket (vesszővel elválasztva)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
hu_HU: Adja meg azokat a mezőket, amelyeket el kell mentenie egy előfizető számára

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
hu_HU: Adja meg az összeget órákban az újrafizetési link lejárta előtt. 24 és 720 közötti számnak kell lennie.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
hu_HU: Adja meg a csiga nevét, pl. Szín vagy állapot

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
hu_HU: Adja meg a termékhez menteni kívánt attribútumokat. Tegye az egyes attribútumkategóriákat egy új, \"|\" jellel elválasztott sorba. Adja meg az értékeket a következőképpen:%3$sAttribute Slug|Attribútumérték|Visible|Variation|Taxonomys%3$sPélda címkékkel:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sPélda címkék nélkül: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sEngedélyezett értékek:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
hu_HU: Írja be a kategóriaazonosítókat, hogy a vesszővel elválasztva kizárja őket

en: enter the field name
hu_HU: írja be a mező nevét

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
hu_HU: Írja be a lista azonosítóit vagy adjon meg egy {tag}

en: Enter the name of the post type
hu_HU: Írja be a bejegyzés típusának nevét

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
hu_HU: Adja meg a bejegyzés típusának nevét (pl.: bejegyzés, oldal, termék)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
hu_HU: Írja be a bejegyzés azonosítóit a vesszővel elválasztva

en: Enter the price
hu_HU: Adja meg az árat

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
hu_HU: Adja meg a termék(ek) egyéni metaadatait (opcionális)

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
hu_HU: Adja meg a kosárba helyezni kívánt termék(ek) azonosítóját

en: Enter the second value you want to validate
hu_HU: Írja be az érvényesíteni kívánt második értéket

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
hu_HU: Írja be a tábla nevét, beleértve az előtagot, pl .: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
hu_HU: Adja meg a címkeneveket vesszővel elválasztva, pl.: fejlesztők, értékesítés, sajtó

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
hu_HU: Adja meg a taxonómia csiga nevét, pl. Kategória vagy termék_macska

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
hu_HU: Adja meg az egyedi mezőnevet, amelyre a távolság értékét fel kell tölteni (kötelező)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
hu_HU: Adja meg a felhasználói azonosítókat a vesszőkkel elválasztva

en: Enter the value you want to validate
hu_HU: Írja be az érvényesíteni kívánt értéket

en: Entry date
hu_HU: Belépés dátuma

en: Entry ID
hu_HU: Belépési azonosító

en: Entry search
hu_HU: Bejegyzés keresése

en: Entry searched
hu_HU: Bejegyzés keresve

en: Entry status
hu_HU: Belépés állapota

en: Entry status after payment completed
hu_HU: Belépés állapota a fizetés befejezése után

en: Entry title
hu_HU: Bejegyzés címe

en: Equal
hu_HU: Egyenlő

en: Error
hu_HU: Hiba

en: Error Colors
hu_HU: Hiba színek

en: Error FadeIn Duration
hu_HU: Hiba: FadeIn Duration

en: Error Message Colors
hu_HU: Hibaüzenet színei

en: Error message positioning
hu_HU: Hibaüzenet pozícionálása

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
hu_HU: Hibaüzenet jelenik meg a felhasználónak, ha a mezőt hibásan töltötték ki (ha az ellenőrzés sikertelen)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
hu_HU: Hibaüzenet jelenik meg a felhasználó számára, ha a mező nincs kitöltve. Ha üresen hagyja, az "Érvényesítési hibaüzenet" jelenik meg.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
hu_HU: Hiba: a szerver nem tudta menteni az űrlapot, mert a kérés túl nagy. Kérjük, forduljon webmesteréhez, és növelje a szerverkorlátokat.

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
hu_HU: ERROR_LOG - Kimenet a hibanaplóba a php.ini-ben konfigurálva

en: Esperanto
hu_HU: eszperantó

en: Estonian
hu_HU: észt

en: European - dd-mm-yy
hu_HU: Európai - éé-hh-éé

en: Every minute
hu_HU: Minden perc

en: Exact match
hu_HU: Pontos egyezés

en: Example
hu_HU: Példa

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
hu_HU: Példa az elmúlt 100 évben és a jövőben 5 évben: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
hu_HU: Példa a sorazonosító visszaadására: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
hu_HU: Példa a következővel: {tags}

en: Example without {tags}
hu_HU: Példa {tags} nélkül

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
hu_HU: Példa az Utónév sor visszaadásához: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
hu_HU: Példa: 09:00%sHasználhatja a {tags} funkciót is, például egy időbélyeg (korszak) dinamikus lekéréséhez. Így a Számológép elemmel együtt használhatja a jövőbeli idő kiszámításához, például 2 óra jövőbeli kiszámításához (a funkció letiltásához hagyja üresen).

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
hu_HU: Példa: 17:00%sHasználhatja a {tags} függvényt is, például egy időbélyeg (korszak) dinamikus lekéréséhez. Így a Számológép elemmel együtt használhatja a jövőbeli idő kiszámításához, például 2 óra jövőbeli kiszámításához (a funkció letiltásához hagyja üresen).

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
hu_HU: Példa: 2 = két órával azután, -5 = öt órával előtte<br /> (az alapidő az űrlap beküldésének időpontja lesz)

en: Example: Company Name
hu_HU: Példa: Vállalat neve

en: Example: first_name|last_name|email
hu_HU: Példa: first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
hu_HU: Példa: ha felhasználónként 2 beküldést akar korlátozni, állítsa ezt "2" értékre

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
hu_HU: Példa: ha az űrlapot összesen 50 beküldésre szeretné korlátozni, állítsa ezt az opciót "50" értékre

en: Example: info@companyname.com
hu_HU: Példa: info@cégnév.com

en: Example: no-reply@companyname.com
hu_HU: Példa: no-reply@cégnév.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
hu_HU: Példa: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example: Verify your account
hu_HU: Példa: Igazolja fiókját

en: Example: Your account has been approved
hu_HU: Példa: Fiókját jóváhagyták

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
hu_HU: Példa: Az új jelszava. Használhatja a következőt: {user_login}

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
hu_HU: Példa:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(minden tartományt új sorban írjon be)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
hu_HU: Példa:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sA fizetési oldalon kitölthető mezők: %1$s

en: Exclude a category
hu_HU: Kategória kizárása

en: Exclude a post
hu_HU: Kizár egy bejegyzést

en: Exclude dates or a range of dates
hu_HU: Dátum vagy dátumtartomány kizárása

en: Exclude empty values from email loop
hu_HU: Az üres értékek kizárása az e-mail ciklusból

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
hu_HU: Mezők kizárása a CSV-fájlból (minden mezőnév új sorba kerül)

en: Exclude from admin email
hu_HU: Kizárás az adminisztrátori e-mailből

en: Exclude from all emails
hu_HU: Kizárás az összes e-mailből

en: Exclude from confirmation email
hu_HU: Kizárás a megerősítő e-mailből

en: Exclude from email
hu_HU: Kizárás az e-mailből

en: Exclude specific days
hu_HU: Konkrét napok kizárása

en: Exclude user(s)
hu_HU: Felhasználó (k) kizárása

en: Existing Page
hu_HU: Meglévő oldal

en: Expiration time in days
hu_HU: Lejárati idő napokban

en: Expired
hu_HU: Lejárt

en: Export & Import
hu_HU: Export Import

en: Export Contact Entries
hu_HU: Export kapcsolattartási bejegyzések

en: Export Contact Entries to CSV
hu_HU: Exportálja a kapcsolattartási bejegyzéseket CSV-fájlba

en: Export form
hu_HU: Exportálási űrlap

en: Export Forms
hu_HU: Export űrlapok

en: Export Settings
hu_HU: Exportálás beállítások

en: Export to CSV
hu_HU: Exportálás CSV-fájlba

en: Extra styles
hu_HU: Extra stílusok

en: Fade in down to up
hu_HU: Gyengüljön felfelé

en: Fade in left to right
hu_HU: Fade balról jobbra

en: Fade in right to left
hu_HU: Fade jobbról balra

en: Fade in up to down
hu_HU: Gyengülnek felfelé és lefelé

en: Fade in without movement
hu_HU: Mozgás nélkül elhalványul

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
hu_HU: FadeIn időtartama ezredmásodpercben (a 0 nem fade hatás)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
hu_HU: FadeOut időtartama ezredmásodpercben (a 0 nem fade hatás)

en: Failed
hu_HU: nem sikerült

en: Failed to process data, please try again
hu_HU: Nem sikerült feldolgozni az adatokat, próbálja újra

en: Faroese
hu_HU: Feröeri

en: Featured product
hu_HU: Kiemelt termék

en: Feb
hu_HU: Február

en: February
hu_HU: február

note: Author of the plugin
en: feeling4design
hu_HU: érzés4tervezés

en: Field Colors
hu_HU: Mező színei

en: Field Colors Focus
hu_HU: A mező színei összpontosít

en: Field description
hu_HU: A mező leírása

en: Field description font size
hu_HU: A mező leírásának betűmérete

en: Field description font weight
hu_HU: Mezőleírás betűmérete

en: Field description line height
hu_HU: Mezőleíró sor magassága

en: Field height in pixels
hu_HU: A mező magassága pixelben

en: Field is required!
hu_HU: Kötelező mező!

en: Field Label
hu_HU: Mezőcímke

en: Field label
hu_HU: Mezőcímke

en: Field label font size
hu_HU: A mező címkéjének betűmérete

en: Field label font weight
hu_HU: Mezőcímke betűmérete

en: Field label line height
hu_HU: Mezőcímke vonalmagassága

en: Field Loop:
hu_HU: Terepi hurok:

en: Field name
hu_HU: Mező neve

en: Field size
hu_HU: Mező méret

en: Field size in height
hu_HU: A mező nagysága

en: Field type
hu_HU: A mező típusa

en: Field width in pixels
hu_HU: A mező szélessége pixelben

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
hu_HU: Az átugorandó mezők (egyedi, csövekkel elválasztott mezőnevek megadása)

en: file
hu_HU: fájl

en: File upload
hu_HU: Fájlfeltöltés

en: File Upload Settings
hu_HU: Fájlfeltöltési beállítások

en: Filesize is too big
hu_HU: A fájlméret túl nagy

en: Filled border color (leave blank for no border)
hu_HU: Kitöltött szegély színe (hagyja üresen, ha nincs szegély)

en: Filled bottom background color
hu_HU: Töltött alsó háttérszín

en: Filled font color
hu_HU: Kitöltött betűszín

en: Filled top background color
hu_HU: Töltött felső háttérszín

en: Filter
hu_HU: Szűrő

en: Filter by (leave blank to search all)
hu_HU: Szűrés (hagyja üresen az összes kereséséhez)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
hu_HU: Szűrés űrlapok szerint (vagy hagyja üresen, ha az összes űrlapról szeretné exportálni a bejegyzéseket)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
hu_HU: Szűrés a megrendelés állapota szerint (hagyja üresen az összes kereséséhez)

en: Filter logic
hu_HU: Szűrési logika

en: Filter method
hu_HU: Szűrési módszer

en: Filter options
hu_HU: Szűrési lehetőségek

en: Filter placeholder
hu_HU: Szűrő helyőrző

en: Filter posts by specific taxonomy
hu_HU: A bejegyzések szűrése meghatározott rendszertan szerint

en: Filter users by role(s)
hu_HU: Felhasználók szűrése szerep (ek) szerint

en: Filters relation
hu_HU: Szűrők viszonya

en: Finnish
hu_HU: finn

en: First choice
hu_HU: Első választás

en: First day of week
hu_HU: A hét első napja

en: First Name
hu_HU: Keresztnév

en: First name
hu_HU: Keresztnév

en: First name (optional)
hu_HU: Keresztnév (nem kötelező)

en: First/Last name
hu_HU: Elso utolsó név

en: first_choice
hu_HU: első választás

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
hu_HU: Rögzített (pl.: mindig 09:00-kor)

en: Fixed (not recommended)
hu_HU: Javítva (nem ajánlott)

en: Float
hu_HU: Úszó

en: Focussed border color (leave blank for no border)
hu_HU: Fókuszált szegély színe (hagyja üresen, ha nincs szegély)

en: Focussed bottom background color
hu_HU: Összpontosított alsó háttérszín

en: Focussed font color
hu_HU: Összpontosított betűszín

en: Focussed top background color
hu_HU: Összpontosított felső háttérszín

en: Font Color
hu_HU: Betű szín

en: Font color
hu_HU: Betű szín

en: Font Color Focus
hu_HU: Betűszín Fókusz

en: Font family
hu_HU: Betűtípus család

en: Font size in pixels
hu_HU: Betűméret pixelben

en: Font styles
hu_HU: Betűstílusok

en: Font styles (mobile/responsive)
hu_HU: Betűstílusok (mobil/reszponzív)

en: Font weight
hu_HU: Betű súlya

en: Footer colors
hu_HU: Lábléc színei

en: Footer margins (in units declared above)
hu_HU: Lábléc margók (a fent megadott egységekben)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
hu_HU: Csak fejlesztők számára, alapértelmezés szerint nem látható, ezt egyéni CSS-sel módosíthatja.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
hu_HU: Erőteljes reagálás mobileszközökön (mindig 100%szélességű)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
hu_HU: A bekezdések helyett sortörések használatának kényszerítése

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
hu_HU: Kényszer: használja a fenti beállítást minden rendszergazdai e-mailhez (az egyes űrlapokon megadott beállításokat figyelmen kívül hagyja)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
hu_HU: Kényszer: használja a fenti beállítást minden megerősítő e-mailhez (az egyes űrlapokon megadott beállításokat figyelmen kívül hagyja)

en: form
hu_HU: forma

en: Form creation failed, could not find original form:
hu_HU: Az űrlap létrehozása nem sikerült, nem található az eredeti forma:

en: Form ID's separated by commas
hu_HU: Az űrlapazonosítók vesszővel vannak elválasztva

en: Form loading icon (preloader)
hu_HU: Űrlap betöltési ikon (előzetes betöltő)

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
hu_HU: Form Margins példa: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
hu_HU: Form maximális szélessége

en: Form Name
hu_HU: Űrlap neve

en: Form name
hu_HU: Űrlap neve

en: Form redirect option
hu_HU: Űrlap-átirányítási lehetőség

en: Form Settings
hu_HU: Űrlapbeállítások

en: Form settings
hu_HU: Űrlapbeállítások

en: Form setup wizard
hu_HU: Űrlapbeállítás varázsló

en: form-not-saved-yet
hu_HU: űrlap-még nem mentve

en: Form:
hu_HU: Forma:

en: French
hu_HU: Francia

en: Fri
hu_HU: Péntek

en: Friday
hu_HU: péntek

en: From
hu_HU: Tól től

en: From Bottom
hu_HU: Alulról

en: From date
hu_HU: Dátumtól

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
hu_HU: Dátumtól (éééé-hh-nn): Az előugró ablak megjelenítése egy adott dátumtartományon belül

en: From email
hu_HU: Emailből

en: From email:
hu_HU: Emailből:

en: From Left
hu_HU: Balról

en: From name
hu_HU: Névből

en: From name:
hu_HU: Névből:

en: From Right
hu_HU: Jobbról

en: From Top
hu_HU: Felülről

en: Front-end Posting
hu_HU: Front-end közzététel

en: Front-end Posting Settings
hu_HU: A kezelőfelület közzétételi beállításai

en: Full - DD, d MM, yy
hu_HU: Teljes - DD, d MM, yy

en: Full Name
hu_HU: Teljes név

en: Full Rounded
hu_HU: Teljesen lekerekített

en: Future
hu_HU: Jövő

en: Galician
hu_HU: Galíciai

en: General
hu_HU: Tábornok

en: Generate new password on the fly when sending approve email
hu_HU: A jóváhagyó e-mail küldésekor azonnal generáljon új jelszót

en: Generated PDF
hu_HU: Létrehozott PDF

en: Generated PDF file
hu_HU: Létrehozott PDF fájl

en: Generated PDF Label
hu_HU: Létrehozott PDF címke

en: Generated PDF name
hu_HU: Létrehozott PDF név

en: Generated PDF URL
hu_HU: Létrehozott PDF URL

en: Generating PDF file...
hu_HU: PDF fájl létrehozása ...

en: Generating text
hu_HU: Szöveg létrehozása

en: Georgian
hu_HU: grúz

en: German
hu_HU: német

en: Get your API key
hu_HU: Szerezze be az API-kulcsot

en: Get your webhook signing secret key
hu_HU: Szerezze be a webhook-aláíró titkos kulcsát

en: Give this listing a name
hu_HU: Adjon nevet ennek az adatlapnak

en: Global font family
hu_HU: Globális betűtípus-család

en: Global font size
hu_HU: Globális betűméret

en: Global font weight
hu_HU: Globális betűsúly

en: Global Form locker / submission limit
hu_HU: Globális űrlap szekrény / beküldési korlát

en: Global line height
hu_HU: Globális vonalmagasság

en: Global Overriding
hu_HU: Globális felülbírálás

en: Global secret name
hu_HU: Globális titkos név

en: Global secret value
hu_HU: Globális titkos érték

en: Global secrets
hu_HU: Globális titkok

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
hu_HU: A globális titkok minden formában felhasználhatók. Ügyeljen arra, hogy ne módosítsa a meglévő titkokat, mert ez hatással lehet a korábban létrehozott, globális titkokat használó űrlapokra.

en: Global Unique ID for referencing the post
hu_HU: Globális egyedi azonosító a bejegyzésre való hivatkozáshoz

en: Google API key
hu_HU: Google API-kulcs

en: Google Map
hu_HU: Google Térkép

en: Google Maps API - Key
hu_HU: Google Maps API – Kulcs

en: Google Maps API - Language
hu_HU: Google Maps API – Nyelv

en: Google Maps API - Region
hu_HU: Google Maps API – Régió

en: Google reCAPTCHA verification failed!
hu_HU: A Google reCAPTCHA ellenőrzése nem sikerült!

en: Gradient Bottom
hu_HU: Gradiens Bottom

en: Gradient Bottom Focus
hu_HU: Gradiens alsó fókusz

en: Gradient Top
hu_HU: Gradiens felső

en: Gradient Top Focus
hu_HU: Gradiens felső fókusz

en: Greater than
hu_HU: Nagyobb, mint

en: Greater than or equal to
hu_HU: Nagyobb vagy egyenlő

en: Greek
hu_HU: görög

en: Grid
hu_HU: Rács

en: Gross amount
hu_HU: Bruttó összeg

en: Grouped field
hu_HU: Csoportosított mező

en: Handling amount
hu_HU: Kezelési mennyiség

en: Handling charges
hu_HU: Kezelési díjak

en: Header colors
hu_HU: Fejléc színei

en: Header margins (in units declared above)
hu_HU: Fejléc margók (a fentiekben megadott egységekben)

en: Heading
hu_HU: Cím

en: Heading 1
hu_HU: 1. címsor

en: Heading 2
hu_HU: 2. címsor

en: Heading 3
hu_HU: 3. címsor

en: Heading 4
hu_HU: 4. fejezet

en: Heading 5
hu_HU: 5. címsor

en: Heading 6
hu_HU: 6. címsor

en: Heading size
hu_HU: Fejléc mérete

en: Heading Styles
hu_HU: Fejlécstílusok

en: Hebrew
hu_HU: héber

en: height
hu_HU: magasság

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
hu_HU: Kedves {user_login}! Fiókját ellenőriztük!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
hu_HU: Itt módosíthatja a háttérprogramjára vonatkozó szerver beállításokat

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
hu_HU: Itt módosíthatja a fájlok feldolgozásának és feltöltésének módját

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
hu_HU: Itt adhatja meg azokat a termékeket, amelyeket az űrlap elküldése után a kosárba kell tenni

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
hu_HU: Itt felülírhatja az összes űrlap adott beállításait (beleértve a korábban létrehozott űrlapokat is). Csak akkor használja, ha rendelkezik olyan beállítással, amelyet minden űrlapon használni kell. A beállítás minden űrlapra való alkalmazásához engedélyeznie kell a beállításnak megfelelő „Kényszerítés: ...” jelölőnégyzetet. Ha később úgy dönt, hogy törli a jelölőnégyzet bejelölését, a régi űrlapértékeket újra használni fogják. Ha az alábbi beállításokat használja, az valójában nem fogja felülírni az űrlap beállításait, hanem egyszerűen figyelmen kívül hagyja azokat.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
hu_HU: Itt állíthatja be az előfizetési árat, az időpontokat és az időszakokat

en: Hidden
hu_HU: Rejtett

en: hidden
hu_HU: rejtett

en: Hidden field
hu_HU: Rejtett mező

en: Hide
hu_HU: Elrejt

en: Hide back to top button
hu_HU: Hide back to top gomb

en: Hide empty categories
hu_HU: Az üres kategóriák elrejtése

en: Hide field icons
hu_HU: Mezőikonok elrejtése

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
hu_HU: Az űrlapokon keresztül feltöltött fájlok elrejtése a Média könyvtárból

en: Hide form after submitting
hu_HU: Az űrlap elrejtése a beküldés után

en: Hide form from locked out users
hu_HU: Űrlap elrejtése a kizárt felhasználók elől

en: Hide form from logged in users
hu_HU: Űrlap elrejtése a bejelentkezett felhasználók elől

en: Hide form from not logged in users
hu_HU: Űrlap elrejtése a be nem jelentkezett felhasználók elől

en: Hide form when locked
hu_HU: Űrlap elrejtése zároláskor

en: Hide on mobile devices
hu_HU: Elrejtés mobileszközökön

en: Hide products from the shop
hu_HU: Termékek elrejtése az üzletből

en: Hide steps on mobile devices
hu_HU: Lépések elrejtése mobileszközökön

en: Hide the form from locked out users
hu_HU: Az űrlap elrejtése a kizárt felhasználók elől

en: Hide the form from logged in users
hu_HU: Az űrlap elrejtése a bejelentkezett felhasználók elől

en: Hide the form from not logged in users
hu_HU: Az űrlap elrejtése a be nem jelentkezett felhasználók elől

en: Hindi
hu_HU: hindi

en: Horizontal display ( -- )
hu_HU: Vízszintes kijelző ( -- )

en: Horizontal tabs
hu_HU: Vízszintes fülek

en: Hover
hu_HU: Lebeg

en: How does this field need to be validated?
hu_HU: Hogyan kell érvényesíteni ezt a mezőt?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
hu_HU: Hány hozzászólást kell letölteni maximum?

en: How times should be displayed in the list and input element.
hu_HU: Hogyan kell megjeleníteni az időket a listában és a beviteli elemben.

en: How to display your icon.
hu_HU: Az ikon megjelenítésének módja.

en: How to handle debug output
hu_HU: Hogyan kezeljük a hibakeresési kimenetet

en: HTML (raw)
hu_HU: HTML (nyers)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
hu_HU: HTML - A kimenet megúszva, a sortörések konvertálva "<br>" -ra, megfelelőek a böngésző kimenetéhez

en: HTML Elements
hu_HU: HTML elemek

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
hu_HU: HTML/üzenet, amelyet azoknak a felhasználóknak kell megjeleníteni, akik nem látják a listát (egyiknél sem hagyja üresen)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
hu_HU: HTML/üzenet, amelyet akkor kell megjeleníteni, ha nincs eredmény (egyiknél hagyja üresen)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
hu_HU: Megjelenítendő HTML/üzenet, ha a szűrő alapján nincs eredmény (egyiknél sem hagyja üresen)

en: HTTP v1.0 (default)
hu_HU: HTTP v1.0 (alapértelmezett)

en: HTTP version
hu_HU: HTTP verzió

en: http://
hu_HU: http: //

en: Huge
hu_HU: Hatalmas

en: Hungarian
hu_HU: Magyar

en: Icelandic
hu_HU: izlandi

en: Icon
hu_HU: Ikon

en: Icon alignment
hu_HU: Ikon igazítás

en: Icon Colors
hu_HU: Ikon színei

en: Icon positioning
hu_HU: Ikon pozícionálás

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
hu_HU: Meglévő Ügyfél azonosítója, ha van ilyen. Fizetési módban az ügyfél legutolsó kártyás fizetési módját használja a rendszer az e-mail, név, kártyaadatok és számlázási cím előre kitöltéséhez a Pénztár oldalon. Előfizetéses módban az ügyfél alapértelmezett fizetési módját használja a rendszer, ha kártyáról van szó, egyébként pedig a legfrissebb kártyát használja a rendszer. A fizetési módnál érvényes számlázási címre, számlázási névre és számlázási e-mail-címre van szükség ahhoz, hogy a Checkout előre kitöltse az ügyfél kártyaadatait.

en: ID's
hu_HU: azonosítók

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
hu_HU: Azonosító; _ számlázási_email; _ számlázási_név; _ számlázási_ utónév

en: iDeal
hu_HU: ideál

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
hu_HU: Ha a mező a dinamikus oszlopon belül van, a rendszer automatikusan hozzáadja az összes metaadatot. Minden termékazonosítót a metaadatokkal együtt helyezzen el egy új sorba, amelyet "|" csíkokkal választanak el.%1$s%2$sPélda címkékkel:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sPélda címkék nélkül:%3$s 82921|Szín|Piros%1$s%2$sEngedélyezett értékek:%3$s egész szám|karakterlánc|karakterlánc.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
hu_HU: Ha a profil alapú szállítási díjak súly alapján vannak beállítva, akkor a súlyértékek összege alapján számítják ki a fizetés szállítási költségeit. Az érvényes érték egy tizedesjegy, amelyből a tizedesvesszőtől jobbra két jelentős számjegy található.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
hu_HU: Ha megadja, ezt az értéket használja a rendszer az Ügyfél objektum létrehozásakor. Ha nem adják meg, az ügyfeleknek meg kell adniuk e-mail címüket. Ezzel a paraméterrel előre kitöltheti az ügyféladatokat, ha már van egy e-mail fájlja.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
hu_HU: Ha az összeg helyesnek tűnik, az ügyfélnek ellenőriznie kell a kártyakibocsátójával, hogy tud-e vásárolni ebből az összegből.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
hu_HU: Ha a kártyaolvasó támogatja az Online PIN-t, akkor az ügyféltől új tranzakció létrehozása nélkül kell PIN-kódot kérni. Ha a kártyaolvasó nem támogatja az Online PIN-t, az ügyfélnek újra kell próbálkoznia a kártya behelyezésével és a PIN kód megadásával.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
hu_HU: Ha eltérő eredetű iframe-eken keresztül tölt be űrlapokat, akkor az űrlapok elküldéséhez le kell tiltania a CSRF ellenőrzést. Ez nem ajánlott. Csak akkor használja, ha nincs más megoldása.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
hu_HU: Ha engedélyezi ezt a lehetőséget, győződjön meg arról, hogy beállította %sGoogle API kulcsát%s a "Super Forms > Settings > Form Settings" alatt.

en: If you have set an image, the image will override the icon
hu_HU: Ha beállított egy képet, akkor a kép felülírja az ikont

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
hu_HU: Ha 10 emlékeztetőt kell küldenie, írja be: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
hu_HU: Ha webhelyén olyan gyorsítótár-rendszer fut, amely nem engedélyezi a cookie-k használatát, pl. A lakk-gyorsítótár vagy az NGINX-gyorsítótár-motorok, akkor engedélyezheti ezt a beállítást a cookie-k tárolásának letiltásához. Ne feledje, hogy ez megszakítja a plugin azon funkcióit, amelyekhez sütik szükségesek. Például a "Forma progresszió mentése" funkció nem működik, ha ez az opció engedélyezve van.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
hu_HU: Ha webhelye az Ajax használatával kéri a tartalom közzétételét, aktiválja ezt a lehetőséget. Ez biztosítja, hogy a stílusok / szkriptek az Ajax kérés előtt legyenek betöltve.

en: Image
hu_HU: Kép

en: Image Alignment
hu_HU: Kép igazítása

en: Image background size
hu_HU: Kép háttér mérete

en: Image Button (leave blank to use text button)
hu_HU: Kép gomb (hagyja üresen a szöveg gomb használatához)

en: Image Link
hu_HU: Kép link

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
hu_HU: Imperial (a távolság mérföldben és lábban megadva)

en: Import completed
hu_HU: Az importálás befejeződött

en: Import Contact Entries
hu_HU: Névjegy bejegyzések importálása

en: Import elements
hu_HU: Elemek importálása

en: Import failed: something went wrong while importing.
hu_HU: Az importálás sikertelen: importálás közben hiba történt.

en: Import file #%d could not be located
hu_HU: A #%d importfájl nem található

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
hu_HU: Betűtípusok importálása URL-en keresztül (mindegyik új sorba kerül)

en: Import form
hu_HU: Importálási űrlap

en: Import Forms
hu_HU: Űrlapok importálása

en: Import secrets
hu_HU: Titkok importálása

en: Import Settings
hu_HU: Beállítások importálása

en: Import settings
hu_HU: Beállítások importálása

en: Import translation settings
hu_HU: Fordítási beállítások importálása

en: Important notice:
hu_HU: Fontos figyelmeztetés:

en: Importing...
hu_HU: Importálás ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
hu_HU: Általában csak egyetlen típus megengedett. Ha nincs megadva típus, akkor az összes típust visszaküldi.%3$s%1$sTámogatott típusok:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: csak a geokódolási eredményeket adja vissza az üzleti eredmények helyett . Általában ezt a kérést az olyan találatok egyértelművé tételére használja, ahol a megadott hely határozatlan lehet.%3$s- %1$saddress%2$s: csak a geokódolási eredményeket adja vissza pontos címmel. Általában akkor használja ezt a kérést, ha tudja, hogy a felhasználó egy teljesen megadott címet fog keresni.%3$s- %1$sestablishment%2$s: csak az üzleti eredmények visszaadása.%3$s- %1$s(regions )%2$s: minden olyan eredményt ad vissza, amely megfelel a következő típusoknak: helység, alhelység, irányítószám, ország, közigazgatási_terület_szint_1, közigazgatási_terület_szint_2%3$s- %1$s(városok)%2$s: a típusgyűjtemény a Helyek szolgáltatást utasítja, hogy térjen vissza a településnek vagy adminisztratív_terület_szint_3%3$s-nak megfelelő találatokat

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
hu_HU: Hívások indításához engedélyeznie kell a következő könyvtárat a %sAPI kezelőjében%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
hu_HU: Hívások indításához engedélyeznie kell ezeket a könyvtárakat a %1$sAPI-kezelőben%2$s:%3$s- Google Térkép JavaScript API%3$s- Google Helyek API webszolgáltatás

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
hu_HU: Az alábbi beállítások módosításainak megjelenítéséhez frissítenie kell az állandó hivatkozásokat a %1$sSettings > Permalinks%2$s alatt a "Változások mentése" gombra kattintva.

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
hu_HU: A funkció használatához meg kell adnia Google API-kulcsát a %sSuper Forms > Beállítások > Űrlapbeállítások%s menüpontban.

en: In stock (default)
hu_HU: Raktáron (alapértelmezett)

en: In stock?
hu_HU: Raktáron?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
hu_HU: Dinamikus adatok felvétele (engedélyezze ezt dinamikus oszlopok használatakor)

en: Incomplete
hu_HU: Befejezetlen

en: Incorrect activation code message
hu_HU: Helytelen aktiváló kód üzenet

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
hu_HU: Helytelen szélességi és hosszúsági koordináták a vonalláncokhoz, kérjük, javítsa és frissítse az elemet!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
hu_HU: Helytelen listaazonosító, vagy a lista már nem létezik:

en: Incorrect password message
hu_HU: Hibás jelszóüzenet

en: Incorrect password, please try again!
hu_HU: Hibás jelszó. Kérlek próbáld újra!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
hu_HU: Jelölje meg, hogy a felhasználónak mit kell megadnia vagy kiválasztania. (hagyja üresen az eltávolításhoz)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
hu_HU: Jelzi a mezőt az e-mailekben és a kapcsolattartási bejegyzésekben. (kívánt)

en: Individual / Grouped
hu_HU: Egyéni / csoportosítva

en: Individual field
hu_HU: Egyéni mező

en: Indonesian
hu_HU: indonéz

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
hu_HU: Örökölje a fejléceket az adminisztrátori vagy a megerősítő e-mail-beállításokból.%1$s%2$sMegjegyzés:%3$s egyéni fejléceket kell megadnia arra az esetre, ha nem küld rendszergazdai vagy megerősítő e-mailt.

en: Inside the field
hu_HU: A mezőn belül

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
hu_HU: A szuper űrlapok helyett, amelyek minden rendelkezésre álló adatot elküldenek, küldhet egyedi POST-ot a szükséges egyéni paraméterekkel

en: Insurance
hu_HU: Biztosítás

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
hu_HU: Egész szám, amely a próbaidőszak napok számát jelenti, mielőtt az ügyfél első alkalommal megterhelné a díjat. Legalább 1-nek kell lennie.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
hu_HU: Érvénytelen JSON, kérjük, javítsa ki a hibákat és próbálkozzon újra!

en: Invalid phonenumber!
hu_HU: Érvénytelen telefonszám!

en: Invalid SMTP settings!
hu_HU: Érvénytelen SMTP-beállítások!

en: Invoice ID
hu_HU: Számlaazonosító

en: Invoice number
hu_HU: Számlaszám

en: Invoice number padding (leading zero's)
hu_HU: Számla szám kitöltése (nullák előtt)

en: IP-address
hu_HU: IP-cím

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
hu_HU: nem érvényes 24 órás formátum, kérjük, javítsa ki, és ügyeljen arra, hogy 24 órás formátumot használjon, pl.: 21:45

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
hu_HU: ISO 8601 - éé-hh-nn

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
hu_HU: A legjobb gyakorlat a helyi titkok használata, hacsak nincs olyan konkrét használati eset, amely megköveteli a globális titkok használatát.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
hu_HU: Javasoljuk, hogy mindig csak az értékét mentse el, hacsak nem igazán igényel mást

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
hu_HU: Többrészesbe nem lehet többrészes beilleszteni

en: Italian
hu_HU: olasz

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
hu_HU: Elem leírása (hagyja üresen, hogy a felhasználók megadhassanak egy nevet)

en: Item name
hu_HU: Termék név

en: Item number (to track product or service)
hu_HU: Cikkszám (a termék vagy szolgáltatás nyomon követéséhez)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
hu_HU: Tétel ára (hagyja üresen, hogy a felhasználó megadhassa saját árát)

en: Items to be added to cart
hu_HU: Kosárba helyezendő termékek

en: January
hu_HU: január

en: Japanese
hu_HU: japán

en: Jul
hu_HU: Július

en: July
hu_HU: július

en: Jun
hu_HU: Június

en: June
hu_HU: június

en: Kazakh
hu_HU: kazah

en: Keep connection open after each message
hu_HU: Tartsa nyitva a kapcsolatot minden üzenet után

en: Keep current orientation (default)
hu_HU: Az aktuális tájolás megtartása (alapértelmezett)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
hu_HU: Meglévő szerep megőrzése (csak a meglévő felhasználó frissítésekor használja)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
hu_HU: Az eredeti méret megtartása mobileszközökön (megakadályozza a 100% -os szélességet)

en: Keyword/Tag background
hu_HU: Kulcsszó háttere

en: Keyword/Tag delete icon
hu_HU: Kulcsszó/címke törlése ikonra

en: Keyword/Tag delete icon hover
hu_HU: Kulcsszó/címke törlése ikon lebeg

en: Keyword/Tag font
hu_HU: Kulcsszó betűtípusa

en: Keyword/Tag list background hover
hu_HU: Kulcsszó-/címkelista háttérben lebeg

en: Keywords split method (default=both)
hu_HU: Kulcsszavak felosztási módja (alapértelmezett = mindkettő)

en: Keywords/Tags colors
hu_HU: Kulcsszavak színei

en: Korean
hu_HU: koreai

en: Kyrgyz
hu_HU: Kirgiz

en: Label
hu_HU: Címke

en: Label & Description colors
hu_HU: Címke és leírás színei

en: Label deffinition for each user
hu_HU: Minden felhasználó címkefiníciója

en: Landscape
hu_HU: Tájkép

en: Language
hu_HU: Nyelv

en: Language for the billing information/log-in page
hu_HU: A számlázási adatok/bejelentkezési oldal nyelve

en: Large
hu_HU: Nagy

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
hu_HU: Utolsó csoportosított mező (csoportot zár / zár)

en: Last Name
hu_HU: Vezetéknév

en: Last name
hu_HU: Vezetéknév

en: Last name (optional)
hu_HU: Vezetéknév (nem kötelező)

en: Latitude
hu_HU: Szélességi kör

en: Latvian
hu_HU: lett

en: Layout
hu_HU: Elrendezés

en: Layout Elements
hu_HU: Elrendezési elemek

en: Lead Details
hu_HU: Ólom részletei

en: Lead Information
hu_HU: Lead információk

en: Leave blank for no fees
hu_HU: Hagyja üresen díjmentesen

en: Leave blank for no post format
hu_HU: Hagyja üresen, ha nincs bejegyzés formátuma

en: Leave blank for no question icon
hu_HU: Hagyja üresen, ha nincs kérdés ikon

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
hu_HU: Hagyja üresen, ha nem szeretne ikont használni.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
hu_HU: Hagyja üresen, hogy ne töltsön ki egyetlen fizetési mezőt sem

en: leave blank to remove
hu_HU: hagyja üresen az eltávolításhoz

en: Leave blank to send all form data
hu_HU: Az űrlapadatok elküldéséhez hagyja üresen

en: Leave blank to use the default product type: simple
hu_HU: Hagyja üresen az alapértelmezett terméktípus használatához: egyszerű

en: Leave empty for no replacement
hu_HU: Hagyja üresen, hogy ne cserélje ki

en: Left
hu_HU: Bal

en: left
hu_HU: Bal:

en: Left (default)
hu_HU: Bal (alapértelmezett)

en: Length of decimal
hu_HU: Tizedesjegy hossza

en: Less than
hu_HU: Kevesebb, mint

en: Less than or equal to
hu_HU: Kevesebb vagy egyenlő

en: Let a new line break act as shift+enter
hu_HU: Hagyjon egy új sortörést úgy, hogy eltolódik + shift

en: Let users duplicate the fields inside this column
hu_HU: Hagyja, hogy a felhasználók megismételjék az oszlopon belüli mezőket

en: Letters only
hu_HU: Csak levelek

en: Licenses
hu_HU: Licencek

en: Limit (set to -1 for no limit)
hu_HU: Limit (-1 értékre állítva nincs korlátozás)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
hu_HU: Dinamikus mezők korlátja (0 = korlátlan)

en: Line color
hu_HU: Vonal színe

en: Line height in pixels
hu_HU: Vonalmagasság pixelben

en: Line Thickness
hu_HU: Vonalvastagság

en: List (horizontal)
hu_HU: Lista (vízszintes)

en: List (vertical)
hu_HU: Lista (függőleges)

en: List of available fields:
hu_HU: Az elérhető mezők listája:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
hu_HU: A támogatott nyelvi kódok listája: %sTámogatott nyelvek%s

en: Listings
hu_HU: Listákat

en: Listings Add-on
hu_HU: Listázási kiegészítő

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
hu_HU: Adatlap-bővítmény %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
hu_HU: A listák lehetővé teszik a kapcsolatfelvételi bejegyzések megjelenítését egy listában/táblázatban a kezelőfelületen. Minden űrlaphoz több listát is megadhat saját beállításokkal. Az adatlap megjelenítéséhez másolja be a listák rövid kódját az oldalon bárhová.

en: Lithuanian
hu_HU: litván

en: Live preview
hu_HU: Élő előnézet

en: Live publishable key
hu_HU: Élőben közzétehető kulcs

en: Live secret key
hu_HU: Élő titkos kulcs

en: Live webhook ID
hu_HU: Élő webhook-azonosító

en: Live webhook signing secret key
hu_HU: Élő webhook-aláíró titkos kulcs

en: Load default Settings
hu_HU: Alapbeállítások betöltése

en: Load More
hu_HU: Töltsön be többet

en: Load Quicktags
hu_HU: Gyorstagok betöltése

en: Loading...
hu_HU: Betöltés...

en: Local secret name
hu_HU: Helyi titkos név

en: Local secret value
hu_HU: Helyi titkos érték

en: Local secrets
hu_HU: Helyi titkok

en: Local secrets can only be used in this form only
hu_HU: A helyi titkok csak ebben a formában használhatók

en: Lock all to global settings
hu_HU: Az összes zárolása a globális beállításokhoz

en: Lock form after specific amount of submissions
hu_HU: Az űrlap zárolása a benyújtott mennyiségek után

en: Lock form after specific amount of submissions by user
hu_HU: Az űrlap zárolása a felhasználó által benyújtott konkrét mennyiség után

en: Lock message description
hu_HU: Az üzenet leírásának zárolása

en: Lock message title
hu_HU: Az üzenet címének zárolása

en: Lock to global settings
hu_HU: Zárolás a globális beállításokhoz

en: Login (user will be logged in)
hu_HU: Bejelentkezés (a felhasználó bejelentkezik)

en: Login page URL
hu_HU: Bejelentkezési oldal URL-je

en: Long name (default)
hu_HU: Hosszú név (alapértelmezett)

en: Longitude
hu_HU: Hosszúság

en: Loop fields HTML
hu_HU: HTML ciklusmezők

en: Lost Password E-mail Body
hu_HU: Elveszett jelszó E-mail törzs

en: Lost Password E-mail Subject
hu_HU: Elveszett jelszó E-mail tárgy

en: Luxembourgish
hu_HU: Luxemburgi

en: Macedonian
hu_HU: Macedón

en: Mailchimp Audiance ID
hu_HU: Mailchimp közönségazonosító

en: Mailchimp Settings
hu_HU: Mailchimp beállítások

en: MailPoet Settings
hu_HU: A MailPoet beállításai

en: Mailster Settings
hu_HU: Mailster beállítások

en: Make a duplicate from this form
hu_HU: Készítsen másolatot erről az űrlapról

en: Make a duplicate of this entry
hu_HU: Készítsen másolatot erről a bejegyzésről

en: Make column invisible
hu_HU: Tegye láthatatlanná az oszlopot

en: Make days shown before or after the current month selectable
hu_HU: Tegye választhatóvá az aktuális hónap előtti vagy utáni napokat

en: Make field read-only
hu_HU: Tegye a mezőt csak olvashatóvá

en: Make field variable
hu_HU: Tedd mező változóvá

en: Make popup sticky
hu_HU: Tegye ragacsossá a felugró ablakot

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
hu_HU: Győződjön meg arról, hogy a következő események engedélyezve vannak ennél a webhooknál:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
hu_HU: Ügyeljen arra, hogy megadja Stripe API hitelesítő adatait a %sSuper Forms > Beállítások > Stripe Checkout%s menüpontban.

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
hu_HU: Kapcsolja ki ezt a mezőt, így a felhasználó nem szerkesztheti a mező értékét

en: Malaysian
hu_HU: Maláj

en: Manage stock?
hu_HU: Kezeli a készletet?

en: Manually enter each condition (default)
hu_HU: Minden feltétel megadása kézzel (alapértelmezett)

en: Map address (location)
hu_HU: Térkép címe (hely)

en: Map custom fields
hu_HU: Egyéni mezők feltérképezése

en: Map data with fields
hu_HU: Adatok leképezése mezőkkel

en: Map data with form fields
hu_HU: Térképadatok űrlapmezőkkel

en: Map zoom
hu_HU: Térkép nagyítása

en: Mar
hu_HU: Márc

en: March
hu_HU: március

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
hu_HU: Margó az elemek között (alsó margó / távolság)

en: Margins (top right bottom left)
hu_HU: Margók (jobb felső lent, balra)

en: Mark read
hu_HU: Olvasottnak jelöl

en: Mark this entry as read
hu_HU: Jelölje ezt a bejegyzést olvasottként

en: Mark this entry as unread
hu_HU: Jelölje ezt a bejegyzést olvasatlanként

en: Mark unread
hu_HU: Jelölés olvasatlannak

en: Max characters/selections allowed
hu_HU: Maximális karakter / kiválasztás megengedett

en: Max image height in pixels (0 = no max)
hu_HU: Maximális képmagasság pixelben (0 = nincs max)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
hu_HU: Maximális képszélesség pixelben (0 = nincs max)

en: Max number allowed
hu_HU: Maximálisan megengedett szám

en: Max. Connect with other datepicker
hu_HU: Max. Csatlakozzon más adatválasztóval

en: Maximize all elements
hu_HU: Maximalizálja az összes elemet

en: Maximum image height in pixels
hu_HU: Maximális képmagasság pixelben

en: Maximum image width in pixels
hu_HU: A kép maximális szélessége pixelben

en: Maximum number of rows to display
hu_HU: A megjelenítendő sorok maximális száma

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
hu_HU: Maximum egy éves intervallum megengedett (1 év, 12 hónap vagy 52 hét).

en: May
hu_HU: Lehet

en: Medium
hu_HU: Közepes

en: Medium (default)
hu_HU: Közepes (alapértelmezett)

en: Medium - d MM, y
hu_HU: Közepes - d MM, y

en: Menu order (blank = 0)
hu_HU: Menüsorrend (üres = 0)

en: Message for locked out users
hu_HU: Üzenet a kizárt felhasználók számára

en: Message for not logged in users
hu_HU: Üzenet a be nem jelentkezett felhasználóknak

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
hu_HU: Metrikus (visszaadott távolság kilométerben és méterben)

en: Min characters/selections allowed
hu_HU: Minimális karakter / kijelölés engedélyezett

en: Min height in pixels
hu_HU: Min. Magasság pixelben

en: Min number allowed
hu_HU: Minimális szám megengedett

en: Min. Connect with other datepicker
hu_HU: Min. Csatlakozzon más adatválasztóval

en: Minimal
hu_HU: Minimális

en: Minimize
hu_HU: Minimalizálja

en: Minimize all elements
hu_HU: Minimalizálja az összes elemet

en: Minimum width of each item
hu_HU: Minden elem minimális szélessége

en: Mobile preview
hu_HU: Mobil előnézet

en: Mon
hu_HU: Hétf

en: Monday
hu_HU: hétfő

en: Monday (default)
hu_HU: Hétfő (alapértelmezett)

en: Monthly (every month)
hu_HU: Havonta (minden hónapban)

en: Move to Trash
hu_HU: Kidobni a kukába

en: Mr.
hu_HU: Úr.

en: Multi Part
hu_HU: Többrészes

en: Municipality
hu_HU: Község

en: Must be an unique name (required)
hu_HU: Egyedi névnek kell lennie (kötelező)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
hu_HU: "igaz" vagy "hamis" lehet. Szükség esetén használhatja a {tags} szolgáltatást. (vagy hagyja üresen, ha nincs VIP)

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
hu_HU: Angol formátumú dátumnak kell lennie, pl.: "25-03-2020". Ha olyan dátumválasztót használ, amely nem a megfelelő formátumot használja, a {date;timestamp} címkével lekérheti az időbélyeget, amely bármely dátumformátummal megfelelően működik (hagyja üresen az űrlap beküldési dátumának használatához).

en: Name
hu_HU: Név

en: name
hu_HU: név

en: Name of place
hu_HU: Hely neve

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
hu_HU: Az ügyfelek számára megjelenített kupon neve, például számlákon vagy nyugtákon. Alapértelmezés szerint az azonosító jelenik meg, ha a név nincs beállítva.

en: Names
hu_HU: Nevek

en: Names (default)
hu_HU: Nevek (alapértelmezett)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
hu_HU: További e-mailes emlékeztetőket kell küldenie? Itt növelheti az összeget:%s%s%sSuper Forms > Beállítások > E-mail emlékeztetők%s%s

en: Needs response
hu_HU: Válaszra szorul

en: Net amount
hu_HU: Nettó összege

en: Never (do not reset)
hu_HU: Soha (ne állítsd vissza)

en: New
hu_HU: Új

en: New question
hu_HU: Új kérdés

en: Next
hu_HU: Következő

en: Next button text
hu_HU: Következő gomb szövege

en: Next Multi-part/Step
hu_HU: Következő többrészes/lépéses

en: Nickname
hu_HU: Becenév

en: No
hu_HU: Nem

en: No (default)
hu_HU: Nem (alapértelmezett)

en: No (disabled)
hu_HU: Nem (letiltva)

en: No (no-repeat)
hu_HU: Nem (nem ismétlés)

en: No (show)
hu_HU: Nem (show)

en: No (users can edit the value)
hu_HU: Nem (a felhasználók szerkeszthetik az értéket)

en: No alignment
hu_HU: Nincs igazítás

en: No animation
hu_HU: Nincs animáció

en: No backups found...
hu_HU: Nem található mentés ...

en: No changes
hu_HU: Nincs változás

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
hu_HU: Nincs megadva kapcsolattartási bejegyzés a duplikátumhoz!

en: No entry found with ID:
hu_HU: Nem található bejegyzés a következő azonosítóval:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
hu_HU: Nem találhatók mezők! Kérjük, adjon meg néhány egyéni mezőt a [MailPoet > Forms] oldalon

en: No files uploaded
hu_HU: Nincs feltöltött fájl

en: No form selected, please select a form!
hu_HU: Nincs kiválasztva űrlap, kérjük, válasszon egy űrlapot!

en: No form to duplicate has been supplied!
hu_HU: Nem adtak ki másolati űrlapot!

en: No forms found
hu_HU: Nem találhatók űrlapok

en: No forms found, create one!
hu_HU: Nem található űrlap, hozzon létre egyet!

en: No Link
hu_HU: Nincs link

en: No matches found
hu_HU: Nincs találat

en: No Redirect
hu_HU: Nincs átirányítás

en: No results found
hu_HU: Nincs találat

en: No results found based on your filter
hu_HU: Nem található találat a szűrő alapján

en: No verification required and do not automatically login either
hu_HU: Nincs szükség ellenőrzésre, és ne jelentkezzen be automatikusan

en: No verification required and login automatically
hu_HU: Nincs szükség ellenőrzésre, és automatikusan jelentkezzen be

en: None
hu_HU: Egyik sem

en: None (default)
hu_HU: Nincs (alapértelmezett)

en: None (do nothing)
hu_HU: Nincs (nem csinál semmit)

en: None (empty)
hu_HU: Nincs (üres)

en: None (use the form redirect)
hu_HU: Nincs (az űrlap átirányítás használata)

en: Normalize strings
hu_HU: Normalizálja a karakterláncokat

en: Normalize using PHP iconv()
hu_HU: Normalizálás a PHP iconv() segítségével

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
hu_HU: Normalizálás a PHP transliterator() segítségével (lassú)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
hu_HU: Normalizálás a WP remove_accents() használatával (ajánlott)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
hu_HU: Általában ezt üresen kell hagyni, de ha számlaszámot és árajánlatszámot is elő kell állítania, akkor egyedi azonosítót kell megadnia mind a "számla", mind az "ajánlat" számára. Ha különböző számokra van szüksége több űrlaphoz, akkor ajánlatos egy további azonosítót megadni, például az űrlapazonosítót vagy az űrlap nevét, pl.: "1234_számla" vagy "1235_quote". Egyedi számlakulcs használatakor meg kell adni egy előtagot vagy utótagot is. Például számlaszámoknál használhatja az „I” vagy „INV” előtagot, míg az árajánlatoknál a „Q” vagy „QUOTE” előtagot.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
hu_HU: Általában szeretne előfizetni egy felhasználóra, de leiratkozhat egy felhasználóról is, ha már előfizetett, ha már előfizetett.

en: Norwegian
hu_HU: norvég

en: Norwegian Bokmål
hu_HU: Norvég bokmål

en: Norwegian Nynorsk
hu_HU: Norvég Nynorsk

en: Not contains
hu_HU: Nem tartalmaz

en: Not equal
hu_HU: Nem egyenlő

en: Not equals
hu_HU: Nem egyenlő

en: Not found message
hu_HU: Nem található üzenet

en: Not logged in message (leave blank for no message)
hu_HU: Nincs bejelentkezve üzenet (ha nincs üzenet, hagyja üresen)

en: Not sure what secrets are?
hu_HU: Nem tudja, mik a titkok?

en: Note
hu_HU: jegyzet

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
hu_HU: Megjegyzés: ha láblécet szeretne használni, feltétlenül adjon meg egy elemet az űrlapon, hogy PDF láblécként működjön, ezt megteheti a "PDF beállítások" TAB alatt egy elem szerkesztésekor

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
hu_HU: Megjegyzés: ha fejlécet szeretne használni, győződjön meg arról, hogy az űrlapban meghatároz egy elemet, hogy PDF fejlécként működjön, ezt megteheti a "PDF beállítások" TAB alatt egy elem szerkesztésekor

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
hu_HU: Megjegyzés: A szűrő csak a címkére lesz alkalmazva, az értékre nem

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
hu_HU: Megjegyzés: A mennyiség értékének pozitív egész számnak kell lennie. Null, nulla vagy negatív számok nem megengedettek.

en: Note: this will only work for logged in users
hu_HU: Megjegyzés: Ez csak a bejelentkezett felhasználóknál működik

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
hu_HU: Megjegyzés: Ez csak akkor működik, ha a névjegyeket menti

en: Note: this will only work if you save a contact entry
hu_HU: Megjegyzés: ez csak akkor működik, ha elment egy névjegy bejegyzést

en: Notice
hu_HU: Értesítés

en: Nov
hu_HU: November

en: November
hu_HU: november

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
hu_HU: Számformátum (példa: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
hu_HU: A termék azon további mennyiségeinek száma, amelyekre a kedvezmény vonatkozik.

en: Number of columns (1 up to 10)
hu_HU: Oszlopok száma (1-től 10-ig)

en: Numbers and Letters (default)
hu_HU: Számok és betűk (alapértelmezett)

en: Numbers only
hu_HU: Csak számok

en: Numbers, letters and symbols
hu_HU: Számok, betűk és szimbólumok

en: Numeric
hu_HU: Numerikus

en: Oct
hu_HU: Október

en: October
hu_HU: október

en: Off
hu_HU: Ki

en: Off (toggle disabled)
hu_HU: Ki (kapcsoló letiltva)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
hu_HU: Eltolás (pl.: 2 órával a dátum után)

en: On
hu_HU: Tovább

en: On (toggle enabled)
hu_HU: Be (kapcsoló engedélyezve)

en: One (when one condition matched)
hu_HU: Egy (ha egy feltétel megegyezik)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
hu_HU: Csak akkor adjon hozzá egyéni mezőt, ha a mező létezik az űrlapon, és nem feltételesen el van rejtve

en: Only allow logged in users to download secure/private files
hu_HU: Csak a bejelentkezett felhasználók számára engedélyezhet biztonságos / privát fájlok letöltését

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
hu_HU: Csak biztonságos / privát fájlokat tölthet le a bejelentkezett felhasználóknak:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
hu_HU: Csak a következő felhasználói szerepköröknek engedélyezheti a biztonságos / privát fájlok letöltését:

en: Only apply the validation if field is not empty
hu_HU: Csak akkor alkalmazza az ellenőrzést, ha a mező nem üres

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
hu_HU: Csak akkor változtasson ezen, ha úgy érzi, hogy az űrlap fagyás alatt áll gépelés közben (az átlagosnál nagyobb kiváltó jelekkel rendelkező nagy űrlapok esetén)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
hu_HU: Csak akkor fizessen PayPal-ra, ha az alábbi feltétel teljesül

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
hu_HU: Csak akkor jelentkezzen a Stripe-ra, ha az alábbi feltétel teljesül

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
hu_HU: Csak akkor jelentkezzen be a WooCommerce-be, ha az alábbi feltétel teljesül

en: Only display after user tried to submit the form
hu_HU: Csak akkor jelenik meg, ha a felhasználó megpróbálta elküldeni az űrlapot

en: Only display entries within the following date range
hu_HU: Csak a következő dátumtartományon belüli bejegyzéseket jelenítse meg

en: Only display the following countries
hu_HU: Csak a következő országokat jelenítse meg

en: Only display the message after the user tried to submit the form
hu_HU: Csak akkor jelenítse meg az üzenetet, ha a felhasználó megpróbálta elküldeni az űrlapot

en: Only display this listing to the following users
hu_HU: Ezt az adatlapot csak a következő felhasználóknak jelenítse meg

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
hu_HU: Csak akkor engedje le a renderelési skálát, ha a PDF-fájl mérete a használati esethez képest nagy lesz. Ez akkor fordulhat elő, ha a formája viszonylag nagy. Ne feledje, hogy a renderelési skála csökkentésekor elveszíti a "pixel" minőséget. Hatalmas űrlapokkal való munkavégzés során nagyon fontos a fejlesztés során ellenőrizni a PDF fájl méretét, és ennek megfelelően beállítani a megjelenítési skálát.

en: Only retrieve entries based on this form
hu_HU: Csak ezen az űrlapon alapuló bejegyzések letöltése

en: Only save entry when following condition is met
hu_HU: Csak akkor mentse a bejegyzést, ha a következő feltétel teljesül

en: Only save subscriber when following condition is met
hu_HU: Csak akkor mentse el az előfizetőt, ha az alábbi feltétel teljesül

en: Only save the label
hu_HU: Csak a címkét mentse

en: Only save the value (recommended)
hu_HU: Csak az értéket mentse (ajánlott)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
hu_HU: Csak a megadott országokban keressen találatokat. Az országokat két karakteres, ISO 3166-1 Alpa-2 kompatibilis országkódként kell megadni. Legfeljebb 5 ország szerint szűrhet. Vesszővel elválasztva. Például: fr,nl,de a találatokat Franciaországon, Hollandián és Németországon belüli helyekre korlátozza. Míg a mi, pr,vi,gu,mp az eredményeket az Egyesült Államokon belüli helyekre és annak jogi személyiséggel nem rendelkező szervezett területeire korlátozzuk.

en: Only send the label
hu_HU: Csak a címkét küldje el

en: Only send the value
hu_HU: Csak az értéket küldje el

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
hu_HU: Csak akkor állítsa „Függőben” értékre, ha manuálisan szeretné ellenőrizni a felhasználók regisztrációját.

en: Only show in PDF file
hu_HU: Csak PDF fájlban jelenik meg

en: Only show on Form
hu_HU: Csak az űrlapon jelenik meg

en: Only used for Front-end posting
hu_HU: Csak front-end közzétételhez használható

en: Only used for Register & Login feature
hu_HU: Csak a Regisztráció és Bejelentkezés funkcióhoz használható

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
hu_HU: csak akkor használható, ha az Adaptív helyőrzők engedélyezve vannak

en: Open (allow comments)
hu_HU: Megnyitás (megjegyzések engedélyezése)

en: Open (allow pings)
hu_HU: Megnyitás (pingek engedélyezése)

en: Open in new window
hu_HU: Megnyitás új ablakban

en: Open in same window
hu_HU: Megnyitás ugyanabban az ablakban

en: Open new tab/window
hu_HU: Új lap / ablak megnyitása

en: Option
hu_HU: választási lehetőség

en: option
hu_HU: választási lehetőség

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
hu_HU: option_value1|1. opciócímke
    option_value2|2. opciócímke

en: optional
hu_HU: választható

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
hu_HU: Opcionálisan engedélyezheti a felhasználóknak, hogy igazolják fiókjukat, vagy azonnal, ellenőrzés nélkül jelentkezzenek be

en: OR
hu_HU: VAGY

en: or leave blank for no maximum date
hu_HU: vagy hagyja üresen, ha nincs maximális dátum

en: or leave blank for no minimum date
hu_HU: vagy hagyja üresen, ha nincs minimális dátum

en: or leave blank to allow all roles
hu_HU: vagy hagyja üresen az összes szerepkör engedélyezéséhez

en: or leave blank to display to all roles
hu_HU: vagy hagyja üresen, hogy minden szerep számára megjelenjen

en: or leave blank to only display to the roles defined above
hu_HU: vagy hagyja üresen, hogy csak a fent meghatározott szerepkörök jelenjenek meg

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
hu_HU: vagy hagyja üresen, ha csak a fent meghatározott szerepkörök szerint szeretne szűrni

en: Order
hu_HU: Rendelés

en: Order By
hu_HU: Rendezés

en: Order by author
hu_HU: Szerző által rendelt

en: Order by date
hu_HU: Rendezés dátum szerint

en: Order by last modified date
hu_HU: Rendelés utoljára módosított dátum szerint

en: Order by menu order
hu_HU: Rendezés menürend szerint

en: Order by post id
hu_HU: Rendelés postai azonosítóval

en: Order by post/page parent id
hu_HU: Rendezés postai úton / oldal szülőazonosítója

en: Order by Product price (WooCommerce only)
hu_HU: Rendezés termék ár szerint (csak a WooCommerce esetében)

en: Order by title (default)
hu_HU: Cím szerinti rendezés (alapértelmezett)

en: Order details
hu_HU: Megrendelés részletei

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
hu_HU: Szervezze a feltöltéseket egy hónap / év alapú mappákba, például:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
hu_HU: Eredet (meghatározza a kiindulási helyet, ahonnan számítani kell az irányokat)

en: Out of stock
hu_HU: Nincs raktáron

en: Outside the field
hu_HU: A pályán kívül

en: Override days exclusion
hu_HU: Napok kizárásának felülbírálása

en: Override the default CSS styles
hu_HU: Az alapértelmezett CSS-stílusok felülírása

en: Override the PayPal member's stored address
hu_HU: A PayPal-tag tárolt címének felülbírálása

en: Owner’s Address line 2
hu_HU: Tulajdonos címe 2. sor

en: Owner’s Address line1
hu_HU: Tulajdonos címe sor1

en: Owner’s City
hu_HU: Tulajdonos városa

en: Owner’s Country
hu_HU: A tulajdonos országa

en: Owner’s email address
hu_HU: A tulajdonos email címe

en: Owner’s full name
hu_HU: A tulajdonos teljes neve

en: Owner’s phone number
hu_HU: A tulajdonos telefonszáma

en: Owner’s Postal code
hu_HU: A tulajdonos irányítószáma

en: Owner’s State
hu_HU: Tulajdonos állam

en: Padding
hu_HU: Párnázás

en: Padding & margin styles
hu_HU: Kitöltési és margóstílusok

en: Padding bottom
hu_HU: Párnázás alja

en: Padding top
hu_HU: Párnázó felső

en: Page
hu_HU: Oldal

en: Page format
hu_HU: Oldalformátum

en: Page orientation
hu_HU: Oldal tájolása

en: Page orientation for the next page
hu_HU: Oldaltájolás a következő oldalhoz

en: Paid by
hu_HU: Által fizetett

en: Parent ID (leave blank for none)
hu_HU: Szülői azonosító (egyiknél sem hagyja üresen)

en: Parse address to paypal based on form input data.
hu_HU: Elemezze a címet a paypal felé az űrlap bemeneti adatai alapján.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
hu_HU: Elemezze a megadott címadatokat a paypal-ra. Ez nem írja felül a PayPal-tag alapértelmezett címét, hacsak nem engedélyezi az alábbi „Felülbírálás” opciót.

en: Partial refund
hu_HU: Részleges visszatérítés

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
hu_HU: Pass-through változó, amellyel nyomon követheti a megvásárolt terméket vagy szolgáltatást, illetve a hozzájárulást. Az Ön által megadott értéket a fizetés teljesítése után visszaküldjük Önnek.

en: Password
hu_HU: Jelszó

en: password
hu_HU: Jelszó

en: Password field
hu_HU: Jelszó mező

en: Password Protect
hu_HU: Jelszavas védelem

en: Password protect (leave blank for none)
hu_HU: Jelszavas védelem (egyiknél sem hagyja üresen)

en: Password Protect Settings
hu_HU: Jelszavas védelem beállításai

en: Paste shortcode on any page
hu_HU: Illessze be a rövid kódot bármely oldalra

en: Path to the blog
hu_HU: Útvonal a bloghoz

en: Payer E-mail
hu_HU: Fizető e-mail

en: Payment authorized, but not yet captured.
hu_HU: A fizetés engedélyezett, de még nem rögzítették.

en: Payment details
hu_HU: fizetési részletek

en: Payment failed
hu_HU: Fizetés meghiúsult

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
hu_HU: A fizetés sikertelen, kérjük, próbálja újra az alábbi URL-re kattintva.%sAz alábbi link %s óráig érvényes, mielőtt a rendelést eltávolítjuk.%s%s

en: Payment Method
hu_HU: Fizetési mód

en: Payment method
hu_HU: Fizetési mód

en: Payment methods
hu_HU: Fizetési módok

en: Payment Status
hu_HU: Fizetési állapot

en: Payment status
hu_HU: Fizetési állapot

en: Payment type
hu_HU: Fizetési mód

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
hu_HU: PayPal törlési URL (ha a fizetést a felhasználó törölte)

en: PayPal currency code
hu_HU: PayPal pénznemkód

en: PayPal fee
hu_HU: PayPal díj

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
hu_HU: A PayPal automatikusan kitölti a vevő otthoni telefonszámát.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
hu_HU: PayPal kereskedői e-mail (kifizetések fogadásához)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
hu_HU: PayPal értesítési URL (csak fejlesztőknek!)

en: PayPal Order
hu_HU: PayPal rendelés

en: PayPal order
hu_HU: PayPal rendelés

en: Paypal Order
hu_HU: Paypal rendelés

en: PayPal order (backend)
hu_HU: PayPal rendelés (háttér)

en: PayPal order status
hu_HU: PayPal rendelés állapota

en: Paypal Order Status
hu_HU: Paypal rendelés állapota

en: PayPal payment method
hu_HU: PayPal fizetési mód

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
hu_HU: PayPal visszatérési URL (amikor a felhasználó sikeresen visszatér a PayPalról)

en: PayPal subscription
hu_HU: PayPal előfizetés

en: PayPal subscription (backend)
hu_HU: PayPal előfizetés (háttérrendszer)

en: PayPal subscription status
hu_HU: PayPal előfizetés állapota

en: PayPal Subscriptions
hu_HU: PayPal előfizetések

en: PayPal Transactions
hu_HU: PayPal tranzakciók

en: PDF File
hu_HU: PDF fájl

en: PDF file
hu_HU: PDF fájl

en: PDF filename
hu_HU: PDF fájlnév

en: PDF Generator Add-on
hu_HU: PDF generátor kiegészítő

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
hu_HU: PDF-generátor bővítmény %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
hu_HU: A PDF-generátor hibakeresési módja engedélyezve van!

en: PDF options
hu_HU: PDF opciók

en: PDF render scale
hu_HU: PDF render skála

en: PDF Settings
hu_HU: PDF-beállítások

en: PDF Text rendering
hu_HU: PDF szöveg renderelés

en: Pending
hu_HU: Függőben levő

en: Percent Off
hu_HU: Százalék kedvezmény

en: Permission denied, because this list does not exist
hu_HU: Az engedély megtagadva, mert ez a lista nem létezik

en: Persian
hu_HU: perzsa

en: Phone number
hu_HU: Telefonszám

en: Phonenumber
hu_HU: Telefonszám

en: phonenumber
hu_HU: telefonszám

en: Placeholder
hu_HU: Helykitöltő

en: Placeholder Colors
hu_HU: Helyőrző színek

en: Placeholder when the field is filled out
hu_HU: Helyőrző a mező kitöltésekor

en: Please choose a payment method!
hu_HU: Kérjük, válasszon fizetési módot!

en: Please choose an import file first!
hu_HU: Kérjük, először válassza ki az importfájlt!

en: Please confirm deletion!
hu_HU: Kérjük, erősítse meg a törlést!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
hu_HU: Kérjük, erősítse meg az importálást!
    Ez felülírja a jelenlegi haladást!

en: Please confirm to clear form!
hu_HU: Kérjük, erősítse meg az űrlap törléséhez!

en: Please confirm to reset submission counter!
hu_HU: Kérjük, erősítse meg a beküldési számláló visszaállítását!

en: Please edit the element and enter your List ID.
hu_HU: Kérjük, szerkessze az elemet, és adja meg listaazonosítóját.

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
hu_HU: Kérjük, szerkessze ezt a mezőt, és írja be "Google API kulcsát" a "Cím automatikus befejezése" TAB alá

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
hu_HU: Kérjük, szerkessze ezt a Stripe elemet, és válasszon fizetési átjárót!

en: Please enter a reason!
hu_HU: Kérjük, adja meg az okát!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
hu_HU: Kérjük, adja meg a "Google API kulcsot", és győződjön meg róla, hogy engedélyezte a "Google Maps JavaScript API" könyvtárat a térkép létrehozásához

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
hu_HU: Kérjük, adja meg reCAPTCHA API kulcsait a %sSuper Forms > Beállítások > Űrlapbeállítások%s menüpontban

en: Please note
hu_HU: Kérjük, vegye figyelembe

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
hu_HU: Felhívjuk figyelmét, hogy a könyvtár megváltoztatása nem befolyásolja a korábban feltöltött fájlokat.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
hu_HU: Kérjük, vegye figyelembe, hogy a rejtett oszlopban lévő elemek alapértelmezés szerint továbbra is adatként kerülnek elküldésre

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
hu_HU: Felhívjuk figyelmét, hogy az iDeal átjáró nem használható előfizetésekkel együtt!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
hu_HU: Felhívjuk figyelmét, hogy amikor a fájlokat a gyökéren kívül egy biztonságos / privát könyvtárban tárolja, a fájlok automatikusan nem kerülnek a média könyvtárba.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
hu_HU: Kérjük, vegye figyelembe, hogy csak rögzített értéket és a %sPredefined {tags}%s egyikét használhatja (lásd a dokumentumokat). Ha a {tags} mezőt szeretné használni, akkor azt %sVáltozó mezővé kell tennie%s (lásd a dokumentumokat). Ez lehetővé teszi a rejtett mező dinamikus frissítését egy másik mezőérték alapján.

en: Please note:
hu_HU: Kérjük, vegye figyelembe:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
hu_HU: Kérjük, vegye figyelembe: A textarea maximális hossza nem zárja ki a felhasználót abban, hogy a korlátozáson túl gépelhessen. Ez felhasználóbarát célokra szolgál, hogy elkerülje a szöveg kivágását, amikor a felhasználó megpróbálja másolni / beilleszteni a korlátot túllépő szöveget (ami bizonyos körülmények között bosszantó).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
hu_HU: Kérjük, adja meg a sor ár/tervazonosítóját

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
hu_HU: Kérjük, olvassa el a %sVáltozó feltételek létrehozása CSV-fájllal%s részt a dokumentációban, mielőtt ezt a módszert használná.

en: Please save your form first!
hu_HU: Kérjük, először mentse az űrlapot!

en: Please select what you want to import!
hu_HU: Kérjük, válassza ki, mit szeretne importálni!

en: Please setup your API key in
hu_HU: Kérjük, állítsa be az API-kulcsot

en: Polish
hu_HU: fényesít

en: Populate checkout fields with form data
hu_HU: Töltse fel a fizetési mezőket űrlapadatokkal

en: Populate form with Contact Entry data if exists
hu_HU: Töltse ki az űrlapot a Kapcsolattartási adatok adataival, ha vannak ilyenek

en: Popup background color
hu_HU: Elem háttérszíne

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
hu_HU: A felugró FadeIn időtartama ezredmásodpercben

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
hu_HU: A felugró FadeOut időtartama ezredmásodpercben

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
hu_HU: Felugró kitöltések, pl.: 0px 0px 0px 0px

en: Popup Settings
hu_HU: Felbukkanó beállítások

en: Popup slide in
hu_HU: Felugró csúsztassa be

en: Popup Slide In duration in milliseconds
hu_HU: Előugró dia bemeneti időtartama ezredmásodpercben

en: Popup width in pixels (px)
hu_HU: Felugró ablak szélessége képpontban (px)

en: Portrait
hu_HU: portré

en: Portuguese
hu_HU: portugál

en: Positioning bottom e.g: 10px
hu_HU: Alsó pozicionálás, pl .: 10 képpont

en: Positioning left e.g: 10px
hu_HU: Balra pozícionálás, pl .: 10 képpont

en: Positioning method
hu_HU: Helymeghatározási módszer

en: Positioning right e.g: 10px
hu_HU: Helyezés jobbra, pl .: 10 képpont

en: Positioning top e.g: 10px
hu_HU: A felső elhelyezése, pl .: 10 képpont

en: Possible values
hu_HU: Lehetséges értékek

en: Post categories
hu_HU: Hozzászólás kategóriák

en: Post Status
hu_HU: Hozzászólás állapota

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
hu_HU: Bejegyzés állapota (pl. Bármilyen, közzététel, öröklés, függőben lévő, privát, jövő, vázlat, kuka)

en: Post status after payment complete
hu_HU: Post állapot a fizetés befejezése után

en: Post tags separated by comma
hu_HU: A bejegyzés címkéit vesszővel elválasztva

en: Post timeout in seconds
hu_HU: Az időtúllépés másodpercek alatt megtörténik

en: Post Title
hu_HU: Postai cím

en: Post type
hu_HU: Hozzászólás típusa

en: Post type (e.g page, post or product)
hu_HU: Bejegyzés típusa (pl. Oldal, bejegyzés vagy termék)

en: Postal code
hu_HU: irányítószám

en: Posts per page
hu_HU: Bejegyzések oldalanként

en: Posts per RSS feed
hu_HU: Hozzászólások RSS-csatornánként

en: Preferred countries
hu_HU: Előnyben részesített országok

en: Prefix label
hu_HU: Előtag címke

en: Prefix question icon tooltip text
hu_HU: Prefix kérdés ikon eszköztipp szöveg

en: Preloader (form loading icon)
hu_HU: Előtöltő (űrlap betöltése ikon)

en: Prev
hu_HU: Előző

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
hu_HU: Az "Enter" billentyű megnyomásával megakadályozhatja az űrlap elküldését

en: Prevent submitting form when entry title already exists
hu_HU: Az űrlap beküldésének megakadályozása, ha a bejegyzés címe már létezik

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
hu_HU: Ha hibákat tartalmaz, akadályozza meg a felhasználókat a következő lépésben

en: Preview
hu_HU: Előnézet

en: Previous / Next color
hu_HU: Előző / Következő szín

en: Previous button text
hu_HU: Előző gomb szövege

en: Previous Multi-part/Step
hu_HU: Előző Többrészes/lépéses

en: Price
hu_HU: Ár

en: price
hu_HU: ár

en: Pricing Plan
hu_HU: Árképzési terv

en: Print
hu_HU: Nyomtatás

en: Print form data
hu_HU: Űrlapadatok nyomtatása

en: Private
hu_HU: Magán

en: Processed
hu_HU: Feldolgozott

en: Processing form data...
hu_HU: Űrlapadatok feldolgozása ...

en: Product attribute (product_attributes)
hu_HU: Termékattribútum (termék_attribútumok)

en: Product attribute slug
hu_HU: Termékattribútum csiga

en: Product name
hu_HU: Termék név

en: Product Price
hu_HU: Termék ára

en: Product Regular Price
hu_HU: Termék Normál ár

en: Product Sale Price
hu_HU: Termék eladási ár

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
hu_HU: Terméktípus (pl.: egyszerű, csoportos, külső, változó)

en: Product visibility
hu_HU: Termék láthatósága

en: Progress Bar Colors
hu_HU: Haladás bár színei

en: Progress Step Colors
hu_HU: Haladás lépésszínei

en: Progress Step Colors Active
hu_HU: A Haladás lépésszínei aktívak

en: Publish (default)
hu_HU: Közzététel (alapértelmezett)

en: Purchase total
hu_HU: Vásárlás összesen

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
hu_HU: Tegyen minden díjat egy új sorba, ahol az értékeket "|" jellel választják el.%1$s%2$sPélda címkékkel:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sPélda címkék nélkül:%3$s Adminisztrációs díj|5|false|''%1$s%2$sEngedélyezett értékek:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
hu_HU: Helyezze az egyes kulcsokat egy új sorba, például ha vissza szeretné adni a megadható felhasználói számlázási címet:
    ID
    számlázási_név
    számlázási_név
    számlázási_cég
    számlázási_email
    számlázási telefonszám
    Számlázási Cím 1
    számlázási_város
    billing_state
    számlázási_irányítószám
    számlázási ország
    
    Az űrlap értékének dinamikus lekérésekor használhatja a következő címkéket: {mezőnév; 1} (a felhasználói azonosító lekéréséhez) és {mezőnév; 2} (a város beolvasásához) stb.

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
hu_HU: Helyezze az egyes meta kulcsokat egy új sorba, például ha vissza szeretné adni a termék azonosítóját, képét, árát és címét, akkor írja be:
     ID
    Kiemelt kép
    postai cím
    _normál ár
    
    Az űrlap értékének dinamikus lekérésekor használhatja a következő címkéket: {fieldname; 1} (az azonosító lekéréséhez), {fieldname; 2} (a kép URL letöltéséhez), {fieldname; 3} (a címhez), és {fieldname; 4} (az ár lekéréséhez)

en: Put each on a new line
hu_HU: Tegye mindegyiket egy új sorba

en: put each on a new line
hu_HU: mindegyiket új sorba rakja

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
hu_HU: Tegye mindegyiket egy új sorba, például:
    nl|Nederland
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
hu_HU: Helyezze mindegyiket egy új, így formázott sorba:%1$s%4$smenu-slug|Menü címe|Írja be ide HTML-kódját vagy rövid kódját...|Egész szám a menüelem pozíciójához (nem kötelező)|Egyéni oldal URL-je (nem kötelező) %5$s%1$s%2$sPélda egyéni oldal URL-címe nélkül:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Űrlapbeküldések|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sPélda egyéni oldal URL-címére:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Űrlapbeküldések|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
hu_HU: Tegye mindegyiket egy új sorba, válassza el az értékeket csővel%s%sPélda:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
hu_HU: Tegye mindegyiket egy új sorba, a {tags} használható adatok lekérésére

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
hu_HU: Tegye mindegyiket egy új sorba. Példaformátum:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
hu_HU: Tegye mindegyiket egy új sorba.%1$sPélda:%1$sfieldname|Mezőcímke%1$semail|E-mail%1$sphonenumber|Telefonszám

en: Put each social icon on a new line
hu_HU: Helyezzen minden közösségi ikont egy új sorba

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
hu_HU: Tegyen minden nyomkövetési eseményt egy új sorba, válassza el a paramétereket csövekkel. Hozzáfűzhet egy űrlapazonosítót is, amely csak az adott űrlap elküldésekor váltja ki az eseményt. Példák:%1$s%1$s%2$sCsak egy adott űrlap kiváltása:%3$s%4$s2316:send|event|Regisztrációs űrlap|Beküldés%5$s%2$sAz összes űrlap aktiválásához: %3$s%4$ssend|event|Kapcsolatfelvételi űrlap|beküldés%5$s%2$sPélda eseménycímkével és értékkel:%3$s%4$ssend|event|Kampányűrlap|küldés|Őszi kampány|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
hu_HU: Helyezze ide a követőkódot, és cserélje le az „UA-XXXXX-Y” szót a követni kívánt Google Analytics-tulajdon tulajdonságazonosítójára (más néven „nyomonkövetési azonosítójának”).<br /> (csak akkor adja hozzá, ha biztos abban, hogy ezt a kódot még nem tették máshova, különben hagyja üresen)

en: QTY
hu_HU: MENNYISÉG

en: Quantity
hu_HU: Mennyiség

en: quantity
hu_HU: Mennyiség

en: Quantity (Number of items)
hu_HU: Mennyiség (elemek száma)

en: Quantity button colors
hu_HU: Mennyiség gomb színei

en: Quantity field
hu_HU: Mennyiség mező

en: Quantity:
hu_HU: Mennyiség:

en: Question
hu_HU: Kérdés

en: question
hu_HU: kérdés

en: Radio buttons
hu_HU: Rádiógombok

en: Rating
hu_HU: Értékelés

en: rating
hu_HU: értékelés

en: Rating background
hu_HU: Címke háttér

en: Rating border color
hu_HU: Értékelési szegély színe

en: Rating color
hu_HU: Értékelés színe

en: Rating Colors
hu_HU: Értékelő színek

en: Rating Colors Active
hu_HU: Értékelő színek aktív

en: Rating Colors Hover
hu_HU: Értékelés Színek lebegnek

en: Raw Transaction Data
hu_HU: Nyers tranzakciós adatok

en: Read
hu_HU: Olvas

en: Read the documentation here!
hu_HU: Olvassa el a dokumentációt itt!

en: Readonly (makes fields readonly)
hu_HU: Csak olvasható (csak olvashatóvá teszi a mezőket)

en: Reason
hu_HU: Ok

en: Receipt/Invoice
hu_HU: Nyugta/Számla

en: Recipient(s) email address separated by commas
hu_HU: Címzett (ek) vesszővel elválasztott e-mail címe

en: Recipient(s) email address separated with commas
hu_HU: A címzett (ek) e-mail címe vesszővel elválasztva

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
hu_HU: az ajánlott renderelési skála 1 és 3 között van (az alapértelmezett skála 2)

en: Recurring
hu_HU: Ismétlődő

en: Recurring Payment ID
hu_HU: Ismétlődő fizetési azonosító

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
hu_HU: Átirányítja a Checkout oldalra vagy a kosárra?

en: Redirect to link or URL
hu_HU: Átirányítás linkre vagy URL-re

en: Redirect to the created Post after form submission
hu_HU: Az űrlap elküldése után irányítson át a létrehozott bejegyzésre

en: Redirecting...
hu_HU: Átirányítás ...

en: Redo last change
hu_HU: Az utolsó változtatás megismétlése

en: Refunded
hu_HU: Visszatérítve

en: Region
hu_HU: Vidék

en: Register & Login
hu_HU: Regisztráció Bejelentkezés

en: Register & Login Settings
hu_HU: Regisztráció és bejelentkezés beállításai

en: Register a new user
hu_HU: Új felhasználó regisztrálása

en: Register new user if user is not logged in
hu_HU: Új felhasználó regisztrálása, ha a felhasználó nincs bejelentkezve

en: Registered user login status after payment complete
hu_HU: Regisztrált felhasználó bejelentkezési állapota a fizetés befejezése után

en: Relative
hu_HU: Relatív

en: Remove files from {loop_fields} in emails
hu_HU: Távolítsa el a fájlokat a (z) {loop_fields} e-mailekből

en: Remove files from {loop_fields} tag
hu_HU: Távolítsa el a fájlokat a {loop_fields} címkéből

en: Remove gallery (images) from single product page
hu_HU: Galéria (képek) eltávolítása egyetlen termékoldalról

en: Remove gallery from single product page
hu_HU: Galéria eltávolítása egyetlen termékoldalról

en: Remove hyperlink in emails
hu_HU: Távolítsa el a hiperhivatkozást az e-mailekben

en: Remove margin
hu_HU: Távolítsa el a margót

en: Remove price from single product page
hu_HU: Ár eltávolítása egyetlen termékoldalról

en: Remove rating from single product page
hu_HU: Értékelés eltávolítása egyetlen termékoldalról

en: Remove short description from single product page
hu_HU: Távolítsa el a rövid leírást egyetlen termékoldalról

en: Remove title from single product page
hu_HU: Cím eltávolítása egyetlen termékoldalról

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
hu_HU: Távolítsa el az URL-t (hiperhivatkozást) az e-mail fájlokból

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
hu_HU: A kosárba való átirányítás előtt távolítsa el/törölje a kuponokat

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
hu_HU: Távolítsa el/törölje a díjakat, mielőtt átirányítja a kosárba

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
hu_HU: Eltávolítja az ékezeteket a CSV-fájlban található karakterláncokból

en: Removes any accents from strings returned by the API
hu_HU: Eltávolítja az ékezeteket az API által visszaadott karakterláncokból

en: Repeat (repeat)
hu_HU: Ismétlés (ismétlés)

en: Repeat X (repeat-x)
hu_HU: X ismétlés (x ismétlés)

en: Repeat Y (repeat-y)
hu_HU: Ismétlés Y (ismétlés-y)

en: Repeater
hu_HU: Ismétlő

en: Repeater column
hu_HU: Ismétlő oszlop

en: Replace comma's with HTML tag in emails
hu_HU: Az e-mailekben vesszőket cseréljen HTML címkékre

en: Replace the default "Add to cart" area
hu_HU: Cserélje le az alapértelmezett „Kosárba helyezés” területet

en: Reply to email:
hu_HU: Válasz az e-mailre:

en: Reply to name:
hu_HU: Válasz a névre:

en: Reposition element
hu_HU: Helyezze át az elemet

en: Require user to choose a minimum of X dates
hu_HU: Kérje meg a felhasználót, hogy válasszon legalább X dátumot

en: Required Field (not empty)
hu_HU: Kötelező mező (nem üres)

en: Required to calculate distance between 2 locations
hu_HU: 2 hely közötti távolság kiszámításához szükséges

en: Required to connect the post to categories (if found)
hu_HU: A bejegyzés kategóriákhoz való kapcsolásához szükséges (ha megtalálható)

en: Required to connect the post to tags (if found)
hu_HU: A bejegyzés címkékkel való összekapcsolásához szükséges (ha megtalálható)

en: Required to do API calls to retrieve data
hu_HU: Szükséges az API-hívások elvégzéséhez az adatok lekéréséhez

en: Reset all to default value
hu_HU: Állítsa vissza az összeset az alapértelmezett értékre

en: Reset all to global value
hu_HU: Állítsa vissza az összeset globális értékre

en: Reset all to last known value
hu_HU: Állítsa vissza az összeset az utolsó ismert értékre

en: Reset filters
hu_HU: Szűrők visszaállítása

en: Reset locker submission counter for all users:
hu_HU: A szekrény benyújtási számlálójának visszaállítása az összes felhasználó számára:

en: Reset locker submission counter to:
hu_HU: A szekrény benyújtási számlálójának visszaállítása a következőre:

en: Reset password (lost password)
hu_HU: Jelszó visszaállítása (elveszett jelszó)

en: Reset Submission Counter for Users
hu_HU: A felhasználók benyújtási számlálójának visszaállítása

en: Reset to default value
hu_HU: Visszaállítás az alapértelmezett értékre

en: Reset to global settings
hu_HU: Visszaállítás a globális beállításokra

en: Reset to global value
hu_HU: Visszaállítás globális értékre

en: Reset to last known value
hu_HU: Állítsa vissza az utolsó ismert értékre

en: Responsiveness
hu_HU: Fogékonyság

en: Restore a previous saved version of this Form
hu_HU: Állítsa vissza az űrlap előző mentett verzióját

en: Restore backup
hu_HU: Biztonsági mentés visszaállítása

en: Restore Default Settings
hu_HU: Visszaállítja az alapértelmezett beállításokat

en: Restoring settings...
hu_HU: Beállítások visszaállítása ...

en: Restrict result by countrie(s)
hu_HU: Eredmény korlátozása ország(ok) szerint

en: result
hu_HU: eredmény

en: results
hu_HU: eredmények

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
hu_HU: A mögöttes globális érték megőrzése (más webhelyekre történő exportáláskor ajánlott)

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
hu_HU: Kategóriák lekérése a szülőazonosító alapján (csak egész szám)

en: Retrieve entries based on all forms
hu_HU: Bejegyzések lekérése az összes űrlap alapján

en: Retrieve entries based on the following form ID's
hu_HU: Bejegyzések lekérése a következő űrlapazonosítók alapján

en: Retrieve form data from users last submission
hu_HU: Az űrlapadatok lekérése a felhasználók legutóbbi beküldésétől

en: Retrieve method
hu_HU: Retrieve módszer

en: retrieve method
hu_HU: visszakeresési módszer

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
hu_HU: A Slug, ID, cím vagy metaadatok lekérdezése értékként

en: Retrieve value from
hu_HU: Érték lekérése innen:

en: Retrieves the E-mail verification code
hu_HU: Lekéri az aktiváló kódot

en: Retrieves the current author email
hu_HU: Letölti az aktuális szerzői e-mailt

en: Retrieves the current author ID
hu_HU: Az aktuális szerző-azonosító lekérése

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
hu_HU: Letölti a hónap aktuális napját (helyi idő)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
hu_HU: Letölti a hónap aktuális napját (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
hu_HU: Letölti a nap aktuális óráját (helyi idő)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
hu_HU: Letölti a nap aktuális óráját (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user display name
hu_HU: Letölti az aktuálisan bejelentkezett felhasználói megjelenítési nevet

en: Retrieves the current logged in user email
hu_HU: Letölti az aktuálisan bejelentkezett felhasználói e-mailt

en: Retrieves the current logged in user first name
hu_HU: Letölti az aktuálisan bejelentkezett felhasználó keresztnevét

en: Retrieves the current logged in user ID
hu_HU: Letölti az aktuálisan bejelentkezett felhasználói azonosítót

en: Retrieves the current logged in user last name
hu_HU: Letölti az aktuálisan bejelentkezett felhasználó vezetéknevét

en: Retrieves the current logged in user login (username)
hu_HU: Az aktuális bejelentkezett felhasználói bejelentkezés (felhasználónév) lekérése

en: Retrieves the current logged in user roles
hu_HU: Az aktuálisan bejelentkezett felhasználói szerepkörök lekérése

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
hu_HU: Letölti az óra aktuális percét (helyi idő)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
hu_HU: Az óra aktuális percének lekérése (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
hu_HU: Letölti az év aktuális hónapját (helyi idő)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
hu_HU: Letölti az év aktuális hónapját (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page or post author email
hu_HU: Letölti az aktuális oldalt, vagy közzéteszi a szerző e-mailjét

en: Retrieves the current page or post author ID
hu_HU: Az aktuális oldal vagy bejegyzés szerzői azonosítójának beolvasása

en: Retrieves the current page or post ID
hu_HU: Az aktuális oldal vagy bejegyzés azonosítójának beolvasása

en: Retrieves the current page or post title
hu_HU: Az aktuális oldal vagy bejegyzés címe lekérése

en: Retrieves the current page URL
hu_HU: Letölti az aktuális oldal URL-jét

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
hu_HU: A pillanatnyi másodperc lekérése (helyi idő)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
hu_HU: A pillanatnyi másodperc lekérése (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
hu_HU: Az aktuális év (helyi idő) beolvasása

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
hu_HU: Az aktuális év (UTC / GMT) lekérése

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
hu_HU: A (z) {loop_fields} mező mező címkéjének lekérése

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
hu_HU: A (z) {loop_fields} mezőhurok mezőértékének beolvasása

en: Retrieves the generated password
hu_HU: Lekéri a generált jelszót

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
hu_HU: Letölti a legújabb névjegy-azonosítót

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
hu_HU: Lekéri a bejelentkezett felhasználó legfrissebb kapcsolatfelvételi azonosítóját az aktuális űrlapazonosító alapján

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
hu_HU: Letölti a bejelentkezett felhasználó legfrissebb kapcsolattartási bejegyzésének azonosítóját

en: Retrieves the latest Contact Entry status
hu_HU: Letölti a kapcsolattartó bejegyzésének legújabb állapotát

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
hu_HU: Lekéri a bejelentkezett felhasználó legfrissebb kapcsolatfelvételi állapotát az aktuális űrlapazonosító alapján

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
hu_HU: Letölti a bejelentkezett felhasználó legfrissebb kapcsolatfelvételi állapotát

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
hu_HU: Az oldal űrlappal való betöltése előtt beolvassa azt a helyet, ahonnan a felhasználó származott (ha van ilyen)

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
hu_HU: Az oldal űrlappal való betöltése előtt beolvassa azt a helyet, ahonnan a felhasználó egy munkamenetből származott (ha van ilyen)

en: Retrieves the login page URL
hu_HU: Lekéri a bejelentkezési oldal URL-jét

en: Retrieves the loop anywhere in your email
hu_HU: Letölti a hurkot az e-mail bárhol

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
hu_HU: Letölti a kiszolgáló időbélyegzőjét (helyi idő)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
hu_HU: Letölti a kiszolgáló időbélyegét (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
hu_HU: Beolvassa a beküldő IP-címét

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
hu_HU: Megkéri a teljes beküldési számot (ha űrlapfülkét használ)

en: Retry payment E-mail Body
hu_HU: Próbálja újra a fizetést E-mail törzse

en: Retry payment E-mail Subject
hu_HU: Próbáld újra a fizetést E-mail Tárgy

en: Retry payment link expiry in hours
hu_HU: Próbálja újra a fizetési link lejárata órán belül

en: Return age as value instead of the date
hu_HU: A dátum helyett értékként adja meg az életkort

en: Return days
hu_HU: Visszatérési napok

en: Return label format (define how the results are displayed)
hu_HU: Vissza címke formátum (meghatározza az eredmények megjelenítésének módját)

en: Return months
hu_HU: Visszatérési hónapok

en: Return the current date as default value
hu_HU: Az aktuális dátumot adja vissza alapértelmezett értékként

en: Return the current time as default value
hu_HU: Az aktuális időt adja vissza alapértelmezett értékként

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
hu_HU: Sikeres fizetés után küldje vissza az ügyfelet erre az oldalra. Hagyja üresen a kezdőlapra való átirányításhoz.

en: Return to builder
hu_HU: Vissza az építőhöz

en: Return value format (define how the value is returned)
hu_HU: Visszatérési érték formátuma (határozza meg az érték visszaadásának módját)

en: Return years (age)
hu_HU: Visszatérési évek (életkor)

en: Reversed
hu_HU: Fordítva

en: Right
hu_HU: Jobb

en: right
hu_HU: Jobb:

en: Romanian
hu_HU: román

en: Rounded
hu_HU: Lekerekített

en: Row heading
hu_HU: Sorfej

en: Row logic
hu_HU: Sorlogika

en: Russian
hu_HU: orosz

en: Sales tax
hu_HU: Forgalmi adó

en: Sandbox publishable key
hu_HU: Sandbox közzétehető kulcs

en: Sandbox secret key
hu_HU: Sandbox titkos kulcs

en: Sandbox webhook ID
hu_HU: Sandbox webhook azonosítója

en: Sandbox webhook signing secret key
hu_HU: Sandbox webhook aláíró titkos kulcs

en: Sat
hu_HU: Ült

en: Saturday
hu_HU: szombat

en: Save
hu_HU: Megment

en: Save as Contact Entry
hu_HU: Mentés névjegy bejegyzésként

en: Save both value and label
hu_HU: Mentse el az értéket és a címkét is

en: Save custom post meta
hu_HU: Egyéni bejegyzés meta mentése

en: Save custom user meta
hu_HU: Egyéni felhasználói meta mentése

en: Save data
hu_HU: Adatok mentése

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
hu_HU: Az űrlap előrehaladásának mentése (amikor a felhasználó visszatér, az adatok nem vesznek el)

en: Save Mailster user data
hu_HU: Mentse el a Mailster felhasználói adatait

en: Save product attributes
hu_HU: Mentse el a termék tulajdonságait

en: Save Settings
hu_HU: Beállítások mentése

en: Save settings
hu_HU: Beállítások mentése

en: Save the admin email value (default)
hu_HU: Mentse el az adminisztrátori e-mail értékét (alapértelmezett)

en: Save the confirmation email value
hu_HU: Mentse el a megerősítő e-mail értékét

en: Save the entry value
hu_HU: Mentse el a beviteli értéket

en: Save value or label to entry?
hu_HU: Értéket vagy címkét ment a bejegyzéshez?

en: Save your form
hu_HU: Mentse el az űrlapot

en: Search
hu_HU: Keresés

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
hu_HU: Névjegybejegyzések keresése a címük alapján. Alapértelmezés szerint minden beviteli adat kitöltésre kerül, hacsak az alábbi „Kihagyandó mezők” beállításban másként nincs megadva. A kapcsolatfelvételi bejegyzés állapotának lekéréséhez hozzáadhat egy mezőt, melynek neve: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (amely a bejegyzés aktuális állapotával lesz kitöltve). A bejegyzésazonosító lekéréséhez nevezze el a mezőt: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. A bejegyzés címének lekéréséhez nevezze el a mezőt: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
hu_HU: Névjegybejegyzés keresése cím alapján

en: Search method
hu_HU: Keresési módszer

en: search...
hu_HU: keresés...

en: Second choice
hu_HU: Második választás

en: second_choice
hu_HU: második_választás

en: Secrets
hu_HU: Titkok

en: Secure File Uploads
hu_HU: Biztonságos fájlfeltöltés

en: Select & Sort the data that needs to be exported
hu_HU: Jelölje ki és rendezze az exportálandó adatokat

en: Select a date
hu_HU: Válasszon dátumot

en: Select a filter relation (OR|AND)
hu_HU: Válasszon szűrő relációt (VAGY|ÉS)

en: Select a form
hu_HU: Válasszon egy űrlapot

en: Select a method for retrieving items
hu_HU: Válasszon egy módszert az elemek lekérésére

en: Select a page to link to
hu_HU: Válasszon egy oldalt, amelyre hivatkozni szeretne

en: Select a post to link to
hu_HU: Válasszon ki egy bejegyzést, amelyhez linkelni szeretne

en: select a state
hu_HU: válasszon államot

en: Select a time
hu_HU: Válasszon időpontot

en: Select a unit system
hu_HU: Válasszon egységrendszert

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
hu_HU: Jelölje ki az összes olyan felhasználói szerepet, aki elküldheti az űrlapot

en: Select an Icon
hu_HU: Válasszon egy ikont

en: Select email template
hu_HU: Válassza ki az e-mail sablont

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
hu_HU: Válassza a csoportosítást, ha az előző mező mellé szeretné tenni a mezőt.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
hu_HU: Válassza ki, hány egyedi e-mail emlékeztetőre van szüksége

en: Select how the items should be displayed
hu_HU: Válassza ki, hogyan jelenjenek meg az elemek

en: Select how you want to filter entries
hu_HU: Válassza ki a bejegyzések szűrésének módját

en: Select how you want to filter orders
hu_HU: Válassza ki a rendelések szűrésének módját

en: Select how you want to order the items
hu_HU: Válassza ki az elemek megrendelésének módját

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
hu_HU: Válassza ki, hogyan szeretné meghatározni a feltételeket (manuálisan vagy CSV fájl segítségével)

en: Select if this field must act as Start or Destination
hu_HU: Válassza ki, hogy ennek a mezőnek Startként vagy Célként kell-e működnie

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
hu_HU: Jelölje be, ha csempét, azonosítót vagy címet szeretne letölteni értékként

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
hu_HU: Válassza ki, ha növekvő vagy csökkenő sorrendet szeretne használni

en: Select None to never reset the lock
hu_HU: Válassza a Nincs lehetőséget, hogy soha ne állítsa alaphelyzetbe a zárat

en: Select the toggle default status
hu_HU: Válassza ki az alapértelmezett állapotot

en: Select to split words by comma or space or both
hu_HU: Válassza a szavak vesszővel, szóközzel vagy mindkettővel történő felosztásához

en: Select weight unit
hu_HU: Válassza ki a súlyegységet

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
hu_HU: Válassza ki, mit tegyen az űrlap (regisztráció, bejelentkezés, jelszó frissítése vagy visszaállítása)

en: Select what the status should be
hu_HU: Válassza ki, mi legyen az állapot

en: Select what value to return (distance or duration)
hu_HU: Válassza ki a visszaadandó értéket (távolság vagy időtartam)

en: Select when to reset the form lock
hu_HU: Válassza ki, hogy mikor állítsa vissza az űrlapzárat

en: Select where files should be uploaded to
hu_HU: Válassza ki, hova kell feltölteni a fájlokat

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
hu_HU: Válassza ki, hogy kéri-e a vásárlókat a szállítási cím megadására.

en: Select which value to return for calculations
hu_HU: Válassza ki, hogy melyik értéket szeretné visszaadni a számításokhoz

en: select your country
hu_HU: válaszd ki az országod

en: Select your form
hu_HU: Válassza ki az űrlapot

en: Selected color
hu_HU: Kiválasztott szín

en: Send a confirmation email
hu_HU: Küldjön visszaigazoló e-mailt

en: Send admin email
hu_HU: Rendszergazda e-mail küldése

en: Send an admin email
hu_HU: Küldjön rendszergazdai e-mailt

en: Send approve email when account is activated by admin
hu_HU: Jóváhagyó e-mail küldése, amikor a rendszergazda aktiválta a fiókot

en: Send both value and label
hu_HU: Küldje el az értéket és a címkét is

en: Send confirmation email
hu_HU: Küldjön visszaigazoló e-mailt

en: Send copy to following address(es)
hu_HU: Másolat küldése a következő cím (ek) re

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
hu_HU: Másolat küldése a következő cím (ek) re, anélkül, hogy látná a címet

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
hu_HU: CSV-melléklet űrlapadatokkal küldése az adminisztrátori e-mail-címre

en: Send data as JSON string
hu_HU: Adatok küldése JSON karakterláncként

en: Send E-mail
hu_HU: Küldjön e-mailt

en: Send E-mail to author
hu_HU: E-mail küldése a szerzőnek

en: Send email after order completed
hu_HU: A megrendelés befejezése után küldjön e-mailt

en: Send email after payment completed
hu_HU: A fizetés befejezése után küldjön e-mailt

en: Send email confirmation/verification email
hu_HU: Megerősítő/ellenőrző e-mail küldése

en: Send email from:
hu_HU: E-mail küldése:

en: Send email to
hu_HU: E-mail küldése a következő címre:

en: Send email to:
hu_HU: E-mail küldése:

en: Send or do not send confirmation emails
hu_HU: Küldjön vagy ne küldjön megerősítő e-maileket

en: Send or do not send the admin emails
hu_HU: Küldjön vagy ne küldjön rendszergazdai e-maileket

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
hu_HU: Emlékeztető küldése meghatározott időpontban vagy eltolás útján

en: Send reminder based on the following date:
hu_HU: Emlékeztető küldése a következő dátum alapján:

en: Send site credentials to the user email
hu_HU: Küldje el a webhely hitelesítő adatait a felhasználói e-mail-címre

en: Send the Mailchimp confirmation email
hu_HU: Küldje el a Mailchimp megerősítő e-mailt

en: Send to (Admin E-mails)
hu_HU: Küldés (rendszergazdai e-mailek)

en: Send to (Confirmation E-mails)
hu_HU: Küldés (megerősítő e-mailek)

en: Send value or label to admin?
hu_HU: Értéket vagy címkét küld az adminnak?

en: Send value or label to submitter?
hu_HU: Értéket vagy címkét küld a benyújtónak?

en: Send verification email (default)
hu_HU: Ellenőrző e-mail küldése (alapértelmezett)

en: Send verification email and automatically login
hu_HU: Ellenőrző e-mail küldése és automatikus bejelentkezés

en: Sep
hu_HU: Szept

en: SEPA Direct Debit
hu_HU: SEPA csoportos beszedési megbízás

en: Separate each form ID by a comma.
hu_HU: Az űrlapazonosítókat vesszővel válassza el.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
hu_HU: A Mailchimp mezőt és a mező_nevet "|" jelekkel válassza el. (mindegyik új sorba kerüljön).%1$sPélda: PHONE|telefonszám%1$sEzzel a módszerrel egyéni Mailchimp felhasználói adatokat menthet

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
hu_HU: A Mailster mezőt és a mező_nevet válassza el "|" jelekkel. (mindegyik új sorba kerüljön).%sPélda: mailster_field_name|super_forms_field_name%sEzzel a módszerrel mentheti el az egyéni levelező felhasználói adatokat

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
hu_HU: vesszővel elválasztva pl.: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
hu_HU: vesszővel elválasztva pl.: rendszergazda,szerkesztő

en: separated by comma's
hu_HU: vesszővel elválasztva

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
hu_HU: Vesszővel elválasztva pl.: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
hu_HU: Az egyes üzenetállapotokat vesszővel elválasztva írja be az "bármilyen" értéket az összes üzenetállapothoz

en: Separate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
hu_HU: Az egyes díjakat vesszővel válassza el. Adókulcsokat kezelhet és hozhat létre a Stripe %sDashboard%s segítségével.

en: September
hu_HU: szeptember

en: Serbian
hu_HU: szerb

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
hu_HU: Állítson be egy egyedi elválasztót az egyes sorok értékeinek elválasztásához

en: Set a custom enclosure character for values
hu_HU: Állítson be egyedi burkolati karaktert az értékekhez

en: Set a default color (leave blank for none)
hu_HU: Állítson be egy alapértelmezett színt (hagyja üresen egyiket sem)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
hu_HU: Állítson be alapértelmezett időt ehhez a mezőhöz (egyiknél sem hagyja üresen)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
hu_HU: Állítson be alapértelmezett értéket ehhez a mezőhöz (hagyja üresen az egyiket sem)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
hu_HU: Állítson be alapértelmezett értéket ehhez a mezőhöz. A {post_id} és a {post_title} használható (hagyja üresen senki számára)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
hu_HU: Állítson be alapértelmezett értéket ehhez a mezőhöz. A {post_id}, a {post_title} és a {user _ ****} használható (üresen hagyva egyiket sem)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
hu_HU: Űrlapazonosító beállítása az adatok lekéréséhez (vesszővel elválasztva)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
hu_HU: Állítson be egy formátumot, például: %, EUR, USD stb.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
hu_HU: Állítson be egy címkét az összeghez, például: Részösszeg vagy Összesen

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
hu_HU: Állítson be egy számformátumot, pl .: Gygabyte, Kilometers stb. (Hagyja üresen egyiket sem)

en: Set mailer to use SMTP
hu_HU: Állítsa be a levelezőt az SMTP használatára

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
hu_HU: Állítsa be a pénznemét, vagy hagyja üresen, ha nincs pénznem, pl .: $ vagy €

en: Set the limitation thresshold
hu_HU: Állítsa be a korlátozási határértéket

en: Set the limitation thresshold per user
hu_HU: Állítsa be a korlátozási határértéket felhasználónként

en: Set the type of number to be used as the placeholder
hu_HU: Állítsa be a helyőrzőként használandó szám típusát

en: Set to -1 to use default TAB index.
hu_HU: Állítsa -1 értékre az alapértelmezett TAB index használatához.

en: Set to 0 to remove limitations.
hu_HU: Állítsa 0-ra a korlátozások eltávolításához.

en: Set to 0 to use default CSS height
hu_HU: Állítsa 0-ra az alapértelmezett CSS-magasság használatához

en: Set to 0 to use default CSS height.
hu_HU: Az alapértelmezett CSS magasság használatához állítsa 0-ra.

en: Set to 0 to use default CSS width.
hu_HU: Az alapértelmezett CSS-szélesség használatához állítsa 0-ra.

en: Sets shipping and billing country.
hu_HU: Beállítja a szállítási és számlázási országot.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
hu_HU: Beállítja a karakterkészletet és a karakterkódolást a számlázási információkhoz/bejelentkezési oldalhoz a PayPal webhelyén. Ezenkívül ez a változó ugyanazokat az értékeket állítja be a PayPal-nak küldött információkhoz a HTML gomb kódjában. Az alapértelmezés a fiókprofil nyelvi kódolási beállításain alapul.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
hu_HU: Csak a számlázási információk/bejelentkezési oldal nyelvét állítja be. Az alapértelmezett az USA.

en: Settings
hu_HU: Beállítások

en: Shadow Blur Radius
hu_HU: Árnyék elmosódási sugár

en: Shadow Color
hu_HU: Árnyék színe

en: Shadow Horizontal Length
hu_HU: Árnyék vízszintes hossza

en: Shadow Opacity
hu_HU: Árnyék átlátszatlansága

en: Shadow Vertical Length
hu_HU: Árnyék függőleges hossza

en: Shipping
hu_HU: Szállítás

en: Shipping amount
hu_HU: Szállítási összeg

en: Shipping and billing country
hu_HU: Szállítási és számlázási ország

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
hu_HU: Szállítási költség (minden további kosárba helyezett termékre vonatkozik)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
hu_HU: Szállítási költség (az első kosárba helyezett termékre vonatkozik)

en: Shipping currency
hu_HU: Szállítási pénznem

en: Shipping tax behavior
hu_HU: Szállítási adó viselkedése

en: Shipping tax code
hu_HU: Szállítási adó kódja

en: Shopping Cart
hu_HU: Bevásárlókocsi

en: Short - d M, y
hu_HU: Rövid - d M, y

en: Short name
hu_HU: Rövid név

en: Show
hu_HU: Előadás

en: Show Advanced PayPal Settings
hu_HU: Speciális PayPal-beállítások megjelenítése

en: Show advanced settings
hu_HU: haladó beállítások mutatása

en: Show an icon instead of number
hu_HU: Mutasson ikon helyett számot

en: Show back to top button
hu_HU: Vissza a tetejére gomb

en: Show directions panel (list directions next to the map)
hu_HU: Útvonalterv panel megjelenítése (az útvonaltervek megjelenítése a térkép mellett)

en: Show download button to the user after PDF was generated
hu_HU: A letöltés gomb megjelenítése a felhasználó számára a PDF létrehozása után

en: Show featured image
hu_HU: Kiemelt kép megjelenítése

en: Show on Form and in PDF file (default)
hu_HU: Megjelenítés űrlapon és PDF fájlban (alapértelmezett)

en: Show or hide empty categories
hu_HU: Üres kategóriák megjelenítése vagy elrejtése

en: Show or hide the duration time
hu_HU: Az időtartam idejének megjelenítése vagy elrejtése

en: Show popup to logged in users
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése a bejelentkezett felhasználóknak

en: Show popup to none logged in users
hu_HU: Előugró ablak megjelenítése a bejelentkezett felhasználóknak

en: Show post excerpt
hu_HU: Mutasd a bejegyzés kivonatát

en: Show post title
hu_HU: Bejegyzés címének megjelenítése

en: Show product price
hu_HU: A termék árának megjelenítése

en: Show progress bar for Multi-part
hu_HU: A többrészes előrehaladási sáv megjelenítése

en: Show steps for Multi-part
hu_HU: Mutassa a többrészes lépéseket

en: Show thank you message
hu_HU: Köszönöm üzenet megjelenítése

en: Show the following "Custom" columns
hu_HU: Jelenítse meg a következő „Egyéni” oszlopokat

en: Show the month after the year in the header
hu_HU: Mutassa a fejlécben az év utáni hónapot

en: Show the week of the year
hu_HU: Mutasd az év hetét

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
hu_HU: Eszköztár megjelenítése webhely megtekintésekor (alapértelmezés szerint engedélyezve)

en: Signature
hu_HU: Aláírás

en: signature
hu_HU: aláírás

en: Signature:
hu_HU: Aláírás:

en: Single
hu_HU: Egyetlen

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
hu_HU: Egyetlen kedvezményes összeg a kosárban felszámított. Alacsonyabbnak kell lennie, mint a kosárban lévő összes termék eladási ára.

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
hu_HU: Egyetlen kedvezményes kamatláb, százalékban kifejezve, a kosár egészére felszámítva. Állítsa be 100-nál kisebb értékre. A változó felülír minden egyedi tétel diszkontrátát

en: Single handling fee charged cart-wide.
hu_HU: Egyszeri kezelési költség a kosárra kiterjedően.

en: Single product or service checkout
hu_HU: Egyetlen termék vagy szolgáltatás pénztár

en: Site ID, if running multiple networks
hu_HU: Webhelyazonosító, ha több hálózatot futtat

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
hu_HU: Hagyja ki a regisztrációt, ha a user_login vagy a user_email nem található

en: Skip wizard
hu_HU: Ugrás varázsló

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
hu_HU: A becsúsztatás időtartama ezredmásodpercben (a 0 nem halványítási hatás)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
hu_HU: Csúsztassa be: felülről, jobbról, alulról vagy balról

en: Slider (Carousel)
hu_HU: Csúszka (körhinta)

en: Slider colors
hu_HU: Csúsztatható színek

en: Slider field
hu_HU: Csúszó mező

en: Slovak
hu_HU: szlovák

en: Slovenian
hu_HU: szlovén

en: Slug (default)
hu_HU: Csiga (alapértelmezett)

en: Slugs
hu_HU: Csigák

en: Slugs (default)
hu_HU: Csigák (alapértelmezett)

en: SMTP debug output mode
hu_HU: SMTP hibakeresési kimeneti mód

en: SMTP password
hu_HU: SMTP jelszó

en: SMTP Server
hu_HU: SMTP szerver

en: SMTP username
hu_HU: SMTP felhasználónév

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
hu_HU: SMTP – 25-ös vagy 2525-ös vagy 587%sBiztonságos SMTP (SSL / TLS) – 465-ös vagy 25-ös vagy 587-es, 2526-os port

en: Sold individually?
hu_HU: Egyenként eladó?

en: Solid
hu_HU: Szilárd

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
hu_HU: Egyes fizetési módok megkövetelik, hogy egy adott pénznemet állítsanak be a sorokhoz. Például az "ideális" használatakor a pénznemet EUR-ra kell állítani, különben a Stripe hibaüzenetet ad vissza.

en: someones@email.com, someones@emal.com
hu_HU: valaki@email.com, valaki@emal.com

en: Something went wrong while calculating the distance.
hu_HU: Valami nem sikerült a távolság kiszámításakor.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
hu_HU: Valami nem sikerült a plugin deaktiválása közben.

en: Something went wrong while downloading export.
hu_HU: Hiba történt az export letöltése közben.

en: Something went wrong while exporting form data.
hu_HU: Hiba történt az űrlapadatok exportálása közben.

en: Something went wrong while importing form data.
hu_HU: Hiba történt az űrlapadatok importálása közben.

en: Something went wrong while restoring default settings.
hu_HU: Hiba történt az alapértelmezett beállítások visszaállításakor.

en: Something went wrong while saving your settings.
hu_HU: Hiba történt a beállítások mentése közben.

en: Something went wrong:
hu_HU: Valami elromlott:

en: Sorry, file extension is not allowed!
hu_HU: Sajnáljuk, a fájlkiterjesztés nem engedélyezett!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
hu_HU: Sajnos a megadott adatok alapján nem lehetett távolságot kiszámítani. Kérjük, adjon meg érvényes címet vagy irányítószámot.

en: Sort
hu_HU: Fajta

en: Spacer
hu_HU: Távtartó

en: Specific database table
hu_HU: Specifikus adatbázis-táblázat

en: Specific posts (post_type)
hu_HU: Konkrét bejegyzések (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
hu_HU: Sajátos rendszertan (kategóriák)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
hu_HU: A vonal színének átlátszatlanságának meghatározásához 0,0 és 1,0 közötti számértéket ad meg. Az alapértelmezett érték 1.0.

en: Specifies the color of the line
hu_HU: Megadja a vonal színét

en: Specifies the value granularity of the element's value.
hu_HU: Megadja az elem értékének részletességét.

en: specifies the width of the line in pixels.
hu_HU: megadja a vonal szélességét pixelben.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
hu_HU: Megadja, hogy milyen egységrendszert használjon az eredmények megjelenítéséhez

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
hu_HU: Meghatározza, hogy az ár adókat vagy adókat nem tartalmaz-e. Befogadó, kizárólagos vagy meghatározatlan. Ha egyszer befoglaló vagy kizárólagosként van megadva, akkor nem módosítható.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
hu_HU: Meghatározza, hogy az adókulcs az adókat vagy az adókat nem tartalmazza-e.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
hu_HU: Adja meg a számlázási gyakoriságot (egyszeri befizetések esetén alapértelmezés szerint "nincs")

en: Specify main and backup SMTP servers
hu_HU: Adja meg a fő és a tartalék SMTP szervereket

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
hu_HU: Adja meg a lista tetején megjelenő országokat. Vesszővel elválasztva pl.: nl,be,de

en: Spinning icon color
hu_HU: Forgó ikon színe

en: Squared
hu_HU: Négyzet

en: Start 15 day trial
hu_HU: Kezdje a 15 napos próbát

en: Start address
hu_HU: Kezdő cím

en: Start all over
hu_HU: Kezdje elölről

en: Start Import
hu_HU: Indítsa el az Importálást

en: Start of the week
hu_HU: A hét kezdete

en: Start typing and find a color
hu_HU: Kezdjen el gépelni, és keressen egy színt

en: Starting address (required)
hu_HU: Kezdő cím (kötelező)

en: Starts with
hu_HU: Ezzel kezdődik

en: State
hu_HU: Állapot

en: state
hu_HU: állapot

en: State/Province
hu_HU: Állam / tartomány

en: Statement descriptor
hu_HU: Állítás leíró

en: Static (default)
hu_HU: Statikus (alapértelmezett)

en: Status
hu_HU: Állapot

en: Step
hu_HU: Lépés

en: Step (defaults to "any")
hu_HU: Lépés (alapértelmezés szerint "bármely")

en: Step 1
hu_HU: 1. lépés

en: Step Description
hu_HU: Lépés Leírás

en: Step Image
hu_HU: Lépés kép

en: Step Name
hu_HU: Lépés neve

en: Steps between times in minutes
hu_HU: Lépések között percek percek alatt

en: Stick to top, right, bottom or left
hu_HU: Ragaszkodjon felülre, jobbra, lentre vagy balra

en: Stock Qty
hu_HU: Raktári mennyiség

en: Street
hu_HU: utca

en: Street (1 of 2 fields)
hu_HU: Utca (2 mezőből 1)

en: Street (2 of 2 fields)
hu_HU: Utca (2 mezőből 2)

en: Street name
hu_HU: utcanév

en: Street name + nr
hu_HU: Utca neve + sz

en: Street nr + name
hu_HU: Utca száma + név

en: Street number
hu_HU: házszám

en: Stripe
hu_HU: Csík

en: Stripe checkout method
hu_HU: Csíkos fizetési mód

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
hu_HU: A Stripe Live API kulcs nincs konfigurálva, kérjük, adja meg API-kulcsát a %sSuper Forms > Beállítások > Stripe Checkout%s alatt

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
hu_HU: A Stripe Sandbox API-kulcs nincs konfigurálva, kérjük, adja meg API-kulcsát a %sSuper Forms > Beállítások > Stripe Checkout%s alatt.

en: Stripe Transaction
hu_HU: Stripe Tranzakció

en: Stroke color
hu_HU: Stroke színe

en: Stroke opacity
hu_HU: Stroke átlátszatlansága

en: Stroke weight
hu_HU: Agyvérzés súlya

en: Sub Title
hu_HU: Alcím

en: Subject
hu_HU: Tantárgy

en: Subject:
hu_HU: Tantárgy:

en: Submit
hu_HU: Beküldés

en: Submit button
hu_HU: Küldés gomb

en: Submit the form (default)
hu_HU: Küldje el az űrlapot (alapértelmezett)

en: Submit type
hu_HU: Beküldés típusa

en: Submitted
hu_HU: Beküldve

en: Submitted by
hu_HU: Által benyújtott

en: Submitted by user
hu_HU: Felhasználó által beküldött

en: Subscribe with the following tags
hu_HU: Iratkozz fel a következő címkékkel

en: Subscribed (default)
hu_HU: Előfizetett (alapértelmezett)

en: Subscriber email address
hu_HU: Előfizető email címe

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
hu_HU: Előfizetői lista azonosító(k) vesszővel elválasztva

en: Subscriber status after submitting the form
hu_HU: Előfizetői állapot az űrlap elküldése után

en: Subscription
hu_HU: Feliratkozás

en: Subscription checkout
hu_HU: Előfizetés pénztár

en: Subscription periods
hu_HU: Előfizetési időszakok

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
hu_HU: Előfizetési csomag azonosítója (hasonlóan kell kinéznie: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription plan ID cannot be empty!
hu_HU: Az előfizetési csomag azonosítója nem lehet üres!

en: Subscription Status
hu_HU: Előfizetés állapota

en: Subscriptions
hu_HU: Előfizetések

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
hu_HU: Az előfizetések nem fizethetők az iDeal-en keresztül, kérjük, válasszon másik fizetési módot!

en: Subtotal
hu_HU: Részösszeg

en: subtotal
hu_HU: részösszeg

en: Subtotal:
hu_HU: Részösszeg:

en: Succeeded
hu_HU: Sikerült

en: Success message
hu_HU: Sikerüzenet

en: Success Message Colors
hu_HU: Sikeres üzenet színei

en: Success URL
hu_HU: Siker URL

en: Suffix label
hu_HU: Utótag címke

en: Suffix question icon tooltip text
hu_HU: Utótag kérdés ikon eszköztipp szöveg

en: Sun
hu_HU: Nap

en: Sunday
hu_HU: vasárnap

en: Super Form
hu_HU: Szuper forma

en: Super Forms - User Status
hu_HU: Super Forms – Felhasználói állapot

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
hu_HU: A Super Forms nem talált űrlapot a következő azonosítóval: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
hu_HU: A Super Forms nem talált bejegyzést a következő űrlapazonosítóval: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
hu_HU: A Super Forms nem talált bejegyzést a következő azonosítóval: %d

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
hu_HU: A Super Forms listák csak a kezelőfelületen jönnek létre

en: Suspended
hu_HU: Felfüggesztett

en: Swedish
hu_HU: svéd

en: Swiss-French
hu_HU: Svájci-francia

en: Switch form
hu_HU: Váltás űrlapon

en: System Status
hu_HU: Rendszer állapot

en: Tab 1
hu_HU: 1. lap

en: Tab 2
hu_HU: 2. lap

en: Tab 3
hu_HU: 3. lap

en: Tab background color
hu_HU: Tab háttér színe

en: Tab border bottom width (0 = none)
hu_HU: Fül alsó szélessége (0 = nincs)

en: Tab border color
hu_HU: A fül szegélyének színe

en: Tab border left width (0 = none)
hu_HU: Fül bal szélessége (0 = nincs)

en: Tab border right width (0 = none)
hu_HU: Fülkeret jobb szélessége (0 = nincs)

en: Tab border top width (0 = none)
hu_HU: Fül felső szélessége (0 = nincs)

en: Tab collaps icon color
hu_HU: A lap összecsukja az ikon színét

en: Tab collapse icon color
hu_HU: Lap összecsukása ikon színe

en: Tab Location
hu_HU: Lap helye

en: Tab padding
hu_HU: Fülbetét

en: Tab text align
hu_HU: A tab szövegének igazítása

en: Tablet preview
hu_HU: Táblagép előnézete

en: Tabs
hu_HU: Fülek

en: Tabs (default)
hu_HU: Lapok (alapértelmezett)

en: Tabs/Accordion
hu_HU: Tabok / Harmonika

en: Tagline for your blog; set in General Options
hu_HU: Taglista a blogodhoz; állítsa be az Általános beállítások részben

en: Tags
hu_HU: Címkék

en: tags
hu_HU: címkéket

en: Tags (post_tag)
hu_HU: Címkék (post_tag)

en: Tags/Keywords
hu_HU: Címkék/Kulcsszavak

en: Tajiki
hu_HU: Tadzsiki

en: Take the shortcode and place it anywere!
hu_HU: Vegyük a rövid kódot, és tegyük bárhová!

en: Tamil
hu_HU: tamil

en: Tax behavior
hu_HU: Adózási magatartás

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
hu_HU: Adókategória kód azonosítója. %sKeressen adókategóriát%s. A rendszer az alapértelmezett adókategóriát használja, ha nem ad meg olyan tranzakciót, amikor engedélyezve van a csíkadó. Ezt a %stax beállításaiban%s frissítheti.

en: Tax rates:
hu_HU: Adókulcsok:

en: Taxonomy slug
hu_HU: Rendszertani csiga

en: TCP port to connect to
hu_HU: TCP port csatlakozáshoz

en: Text alignment
hu_HU: Szöveg igazítása

en: Text area
hu_HU: Szövegterület

en: Text Editor Settings
hu_HU: Szövegszerkesztő beállításai

en: Text field
hu_HU: Szöveg mező

en: Text field (default)
hu_HU: Szövegmező (alapértelmezett)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
hu_HU: Szöveg a színválasztó bal oldalán (hagyja üresen, ha nincs szöveg)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
hu_HU: Szöveg a váltógomb bal oldalán (szöveg nélkül hagyja üresen)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
hu_HU: Szöveg a színválasztó jobb oldalán (hagyja üresen, ha nincs szöveg)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
hu_HU: Szöveg a váltógomb jobb oldalán (hagyja üresen, ha nincs szöveg)

en: Thank you for contacting us!
hu_HU: Köszönjük, hogy kapcsolatba lépett velünk!

en: Thank you message
hu_HU: Köszönöm üzenet

en: Thank you page (return URL)
hu_HU: Köszönöm oldal (visszatérő URL)

en: Thank you title
hu_HU: Köszönöm cím

en: Thank you!
hu_HU: Köszönöm!

en: Thanks Description
hu_HU: Köszönöm Leírás

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
hu_HU: Köszi margók px-ben (jobb felső lent, balra)

en: Thanks Title
hu_HU: Köszönöm cím

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
hu_HU: Az automatikus kitöltési változókkal megadott cím felülírja a PayPal tag tárolt címét. A vásárlók látják az Ön által megadott címeket, de nem tudják szerkeszteni azokat. A PayPal nem jeleníti meg a címeket, ha azok érvénytelenek vagy kimaradtak.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
hu_HU: Túllépte a PIN-kóddal kapcsolatos próbálkozások megengedett számát.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
hu_HU: A gombra kattintva hozzáadandó vagy levonandó összeg

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
hu_HU: Az API-kulcs a Google Map elemhez, az automatikus címkiegészítéshez és a Google Maps API-val kapcsolatos egyéb funkciókhoz lesz használva.

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
hu_HU: Az egyesült államokbeli telefonszámok körzetszáma, vagy az Egyesült Államokon kívüli telefonszámok országkódja

en: The author page (front-end)
hu_HU: A szerző oldala (front-end)

en: The author profile (backend)
hu_HU: A szerző profilja (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
hu_HU: A hely mérvadó webhelye, például egy vállalkozás kezdőlapja

en: The blog's home web address; set in General Options
hu_HU: A blog otthoni webcíme; állítsa be az Általános beállítások részben

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
hu_HU: A kártya nem használható erre a fizetésre (lehetséges, hogy elveszett vagy ellopták).

en: The card does not support the specified currency.
hu_HU: A kártya nem támogatja a megadott pénznemet.

en: The card does not support this type of purchase.
hu_HU: A kártya nem támogatja ezt a fajta vásárlást.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
hu_HU: A kártyát elutasították, mivel PIN kódot igényel.

en: The card has been declined for an unknown reason.
hu_HU: A kártyát ismeretlen okból elutasították.

en: The card has expired.
hu_HU: A kártya lejárt.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
hu_HU: A kártyán nincs elegendő fedezet a vásárlás befejezéséhez.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
hu_HU: A kártyakibocsátót nem sikerült elérni, így a fizetést nem lehetett engedélyezni.

en: The card number is incorrect.
hu_HU: A kártyaszám hibás.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
hu_HU: A kártya vagy fiók, amelyhez a kártya kapcsolódik, érvénytelen.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
hu_HU: A kártyát elutasították, mivel a tranzakció hitelesítést igényel.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
hu_HU: A macska taxonómiai neve (pl.: kategória vagy product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
hu_HU: Az előfizetés terhelési kísérlete sikertelen volt. Kérjük, próbálja meg új fizetési móddal

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
hu_HU: A felhasználónév, jelszó és aktiválási kód kombinációja hibás!

en: The conditions that this element should listen to.
hu_HU: A feltételeket, amelyeket ennek az elemnek meg kell hallgatnia.

en: The confirmation subject for this email
hu_HU: Az e-mail megerősítésének tárgya

en: The content type to use for this email
hu_HU: Az e-mailhez használandó tartalomtípus

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
hu_HU: Az ehhez az e-mailhez használandó tartalomtípus.%sPélda: UTF-8 vagy ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
hu_HU: A tétel minden további egységének szállítási költsége.

en: The cost of shipping this item.
hu_HU: Ennek a tételnek a szállítási költsége.

en: The current theme's name; set in Presentation
hu_HU: Az aktuális téma neve; a Prezentációban

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
hu_HU: Az ügyfél túllépte a kártyáján rendelkezésre álló egyenleget vagy hitelkeretet.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
hu_HU: Az ügyfél túllépte a kártyáján rendelkezésre álló egyenleget vagy hitelkeretet.

en: The customer has not entered their payment method.
hu_HU: Az ügyfél nem adta meg fizetési módját.

en: The customer must use another card or method of payment.
hu_HU: Az ügyfélnek másik kártyát vagy fizetési módot kell használnia.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
hu_HU: Az ügyfélnek ellenőriznie kell a kibocsátónál, hogy a kártya használható-e a megadott pénznemhez.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
hu_HU: Az ügyfélnek további információért fel kell vennie a kapcsolatot a kártyakibocsátójával.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
hu_HU: Az ügyfélnek fel kell vennie a kapcsolatot a kártya kibocsátójával, hogy ellenőrizze a kártya megfelelő működését.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
hu_HU: Az ügyfélnek fel kell vennie a kapcsolatot a kártyakibocsátójával, hogy megbizonyosodjon arról, hogy kártyája használható-e az ilyen típusú vásárlásokhoz.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
hu_HU: Az ügyfél további információért forduljon a kártyakibocsátójához.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
hu_HU: Az ügyfélnek meg kell próbálnia újra, és hitelesítenie kell kártyáját, amikor a tranzakció során kéri.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
hu_HU: Az ügyfélnek újra kell próbálkoznia a kártya behelyezésével és a PIN kód megadásával.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
hu_HU: Az ügyfélnek újra kell próbálkoznia a megfelelő számlázási irányítószám használatával.

en: The customer should try again using the correct card number.
hu_HU: Az ügyfélnek újra kell próbálkoznia a megfelelő kártyaszámmal.

en: The customer should try again using the correct CVC.
hu_HU: Az ügyfélnek újra kell próbálkoznia a megfelelő CVC használatával.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
hu_HU: Az ügyfélnek újra meg kell próbálnia a megfelelő lejárati dátumot.

en: The customer should try again using the correct PIN.
hu_HU: Az ügyfélnek újra kell próbálkoznia a megfelelő PIN-kód használatával.

en: The customer should use an alternative payment method.
hu_HU: Az ügyfélnek alternatív fizetési módot kell használnia.

en: The customer should use another card.
hu_HU: Az ügyfélnek másik kártyát kell használnia.

en: The CVC number is incorrect.
hu_HU: A CVC szám hibás.

en: The default for this value is 5 seconds
hu_HU: Ennek az értéknek az alapértelmezett értéke 5 másodperc

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
hu_HU: Az a kézbesítési szolgáltatás, amely fizikai terméket szállított, például Fedex, UPS, USPS stb.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
hu_HU: A hibaüzenetek milliszekundumokban történő felbukkanásának időtartama.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
hu_HU: Az időtartam időtartama a legördülő menüben először megjelenő idő alapján kerül kiszámításra

en: The email address where emails are sent to
hu_HU: Az az e-mail cím, ahová e-maileket küldenek

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
hu_HU: Az az e-mail cím, amelyre a felhasználó válaszolni fog (hagyja üresen az „E-mailből” beállítás használatához).

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
hu_HU: Az e-mail cím, ahonnan az e-maileket küldik.%s(ha problémába ütközik az e-mailek fogadása során, próbálja meg az info@%s címet használni).%sHa e-mail szolgáltatót használ (Gmail, Yahoo, Outlook.com stb.) legyen az adott fiók e-mail címe.

en: The email message.
hu_HU: Az e-mail üzenet.

en: The email message. You can use {email_verification_code} and {register_login_url}
hu_HU: Az e-mail üzenet. Használhatja a következőt: {email_verification_code} és {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
hu_HU: Az e-mail üzenet. Használhatja a következőt: {user_login}, {register_generated_password} és {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
hu_HU: Az a becsült tartomány, mennyi ideig tart a szállítás, és az ügyfél számára megjeleníthető.

en: The expiration year invalid.
hu_HU: A lejárati év érvénytelen.

en: The fields that should be populated with the address data.
hu_HU: A címadatokkal kitöltendő mezők.

en: The filename of the attachment
hu_HU: A melléklet fájlneve

en: The following information has been send by the submitter:
hu_HU: A benyújtó a következő információkat küldte el:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
hu_HU: Az űrlapot nem küldjük el, nem küldünk e-mailt, és nem mentünk el kapcsolatfelvételi bejegyzést sem. Csak a PDF-fájl kerül létrehozásra és letöltésre tesztelés céljából.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
hu_HU: Az egyesült államokbeli telefonszámok négyjegyű telefonszáma.

en: The height to set the editor in pixels
hu_HU: A szerkesztő pixelben történő beállítása

en: The ID of the user where the post will belong to
hu_HU: Annak a felhasználónak az azonosítója, akihez a bejegyzés fog tartozni

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
hu_HU: A Checkout területi beállításának IETF nyelvi címkéje megjelenik. Ha üres vagy automatikus, akkor a böngésző nyelvi beállításait használja a rendszer.

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
hu_HU: A használandó nyelv. Ez érinti a vezérlőelemek nevét, a szerzői jogi megjegyzéseket, az útbaigazítást és a vezérlőcímkéket, valamint a szolgáltatási kérésekre adott válaszokat. A támogatott nyelvi kódok listája: %sTámogatott nyelvek%s

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
hu_HU: Úgy tűnik, hogy a listaazonosító érvénytelen, kérjük, ellenőrizze, hogy helyesen adta meg a listaazonosítót.

en: The logic/method of the validation.
hu_HU: Az érvényesítés logikája / módszere.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
hu_HU: A becsült tartomány alsó határa. Ha üres, nem jelent alsó határt.

en: The maximum amount
hu_HU: A maximális összeg

en: The message to display to locked out users
hu_HU: A kizárt felhasználók számára megjelenítendő üzenet

en: The message to display to none logged in users
hu_HU: A be nem jelentkezett felhasználók számára megjelenítendő üzenet

en: The message to display when an incorrect password was entered
hu_HU: Helytelen jelszó megadása esetén megjelenő üzenet

en: The minimum amount
hu_HU: A minimális összeg

en: The mode of the Checkout Session
hu_HU: A Checkout munkamenet módja

note: Description of the plugin
en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
hu_HU: A legfejlettebb, rugalmas és könnyen használható űrlapkészítő a WordPress számára!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
hu_HU: A szállítási díj neve, amelyet az ügyfél számára megjeleníthet. Ez megjelenik a CheckoutSessions oldalon.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
hu_HU: Az a név, amelyre a felhasználó válaszolni fog (hagyja üresen a „Feladó név” beállítás használatához).

en: The name which emails are sent from.
hu_HU: A név, amelyről az e-maileket küldjük.

en: The number of intervals between subscription billings.
hu_HU: Az előfizetési számlázások közötti intervallumok száma.

en: The number of months to show at once
hu_HU: Az egyszerre megjelenítendő hónapok száma

en: The order the post should be displayed in
hu_HU: A bejegyzésnek milyen sorrendben kell megjelennie

en: The password to access the post
hu_HU: A bejegyzés eléréséhez szükséges jelszó

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
hu_HU: A befizetés összege érvénytelen vagy meghaladja a megengedett összeget.

en: The payment cannot be authorized.
hu_HU: A fizetés nem engedélyezhető.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
hu_HU: A kifizetést a kibocsátó ismeretlen okból nem tudta feldolgozni.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
hu_HU: A befizetés megtörtént, és az összeget sikeresen hozzáadtuk számlaegyenlegéhez.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
hu_HU: A kifizetést elutasították, mivel a Stripe azt gyanítja, hogy csalás.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
hu_HU: A fizetést elutasították, mert megegyezik a Stripe felhasználó tiltólistáján szereplő értékkel.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
hu_HU: A fizetést elutasították, mert a kártya elveszett.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
hu_HU: A fizetést elutasították, mert a kártya ellopását jelentették.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
hu_HU: A fizetés meghiúsult. Ez csak akkor történik meg, ha a fizetés az ügyfél bankszámlájáról történt.

en: The payment is not permitted.
hu_HU: A fizetés nem megengedett.

en: The payment is pending.
hu_HU: A fizetés függőben van.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
hu_HU: A fizetést újra meg kell kísérelni. Ha továbbra sem sikerül feldolgozni, az ügyfélnek fel kell vennie a kapcsolatot a kártyakibocsátójával.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
hu_HU: A fizetést újra meg kell kísérelni. Ha továbbra sem tudja feldolgozni, próbálkozzon újra később.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
hu_HU: A fizetést megtagadták. Ez csak akkor történik meg, ha a fizetés korábban függőben volt a pending_reason változónál vagy a Fraud_Management_Filters_x változónál felsorolt okok valamelyike miatt.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
hu_HU: A megadott PIN-kód helytelen. Ez az elutasító kód csak a kártyaolvasóval történő fizetésekre vonatkozik.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
hu_HU: A megadott PIN-kód helytelen. Ez az elutasító kód csak a kártyaolvasóval történő fizetésekre vonatkozik.

en: The Place's full address
hu_HU: A hely teljes címe

en: The Place's phone number in international format
hu_HU: A hely telefonszáma nemzetközi formátumban

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
hu_HU: A hely telefonszáma, a szám regionális konvenciója szerint formázva

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
hu_HU: A bejegyzés formátuma (pl.: idézet, galéria, hanganyag stb.)

en: The post tags
hu_HU: A bejegyzés címkéi

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
hu_HU: A termék, szolgáltatás vagy hozzájárulás ára vagy összege, a szállítás, a kezelés vagy az adó nélkül. Ha kihagyja ezt a változót a Vásárlás most vagy az Adományozás gombokból, a vásárlók saját összegüket írják be a fizetéskor.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
hu_HU: A használni kívánt régiókód. Ez megváltoztatja a térkép viselkedését egy adott ország vagy terület alapján. A region paraméter elfogadja az Unicode régió alcímke azonosítóit, amelyek (általában) egy-egy leképezéssel rendelkeznek az országkód legfelső szintű tartományaihoz (ccTLD). A legtöbb Unicode régióazonosító néhány figyelemre méltó kivételtől eltekintve megegyezik az ISO 3166-1 kóddal. Például Nagy-Britannia ccTLD-je „uk” (a .co.uk tartománynak felel meg), míg a régióazonosítója „GB”.

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
hu_HU: Az eredményt méterben fejezzük ki. Írja be az egyedi mezőnevet, pl .: total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
hu_HU: Az eredményt másodpercben fejezzük ki. Írja be az egyedi mezőnevet, pl .: total_traveltime

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
hu_HU: A fizetés küldője %1$sigazolta a fiókját, és %2$s az Egyesült Államokban található.

en: The shipping rate options to apply to this Session.
hu_HU: Az erre a munkamenetre alkalmazandó szállítási díjbeállítások.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
hu_HU: Az elutasítás konkrét okát nem kell jelenteni az ügyfélnek. Ehelyett általános hanyatlásként kell bemutatni.

en: The steps the slider makes when sliding
hu_HU: A csúszka lépései csúszás közben

en: The subject for this email
hu_HU: Az e-mail tárgya

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
hu_HU: Az előfizetés leírása, amely az ügyfél számára megjeleníthető.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
hu_HU: A címke taxonómia neve (pl. post_tag vagy product_tag)

en: The thickness of the signature when drawing
hu_HU: Az aláírás vastagsága rajzoláskor

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
hu_HU: Az egyesült államokbeli telefonszámok háromjegyű előtagja, vagy az Egyesült Államokon kívüli telefonszámok esetén a teljes telefonszám, az országkód kivételével.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
hu_HU: Az az idő másodpercben, mielőtt a kapcsolat megszakadna és hibát adna vissza.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
hu_HU: A legördülő listában először megjelenő idő (Minimális idő)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
hu_HU: A legördülő listában utoljára megjelenő idő (maximális idő)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
hu_HU: Az eszköztipp megjelenik, amint a felhasználó az egérrel a mező fölé viszi az egeret.

en: The total of times a user can click the "+" icon
hu_HU: A felhasználó összes kattintása a "+" ikonra

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
hu_HU: Fizikai termék nyomon követési száma, amelyet a kézbesítési szolgáltatástól szereztünk be. Ha ehhez a vásárláshoz több követőszám is készült, kérjük, válassza el őket vesszővel.

en: The types of place results to return
hu_HU: A visszaküldendő helyeredmények típusai

en: The unit of measure if weight is specified.
hu_HU: A mértékegység, ha a súly meg van adva.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
hu_HU: A becsült tartomány felső határa. Ha üres, akkor nincs felső korlát, azaz végtelen.

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
hu_HU: Az az URL, amelyre az ügyfelet átirányítják, ha úgy dönt, hogy lemond a fizetésről, és visszatér az Ön webhelyére.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
hu_HU: Az az URL, amelyre a PayPal azonnali fizetési értesítő üzenetek formájában közzéteszi a fizetéssel kapcsolatos információkat.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
hu_HU: Az az URL, amelyre a Stripe-nek el kell küldenie az ügyfeleket, amikor a fizetés vagy a beállítás befejeződött. Ha szeretné felhasználni a sikeres Checkout Session adatait az oldalon, olvassa el a sikeres oldal testreszabásáról szóló útmutatót.

en: The value for your hidden field.
hu_HU: A rejtett mező értéke.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
hu_HU: Az az érték, amelynek a mezőnek rendelkeznie kell, mielőtt ez a mező láthatóvá válna.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
hu_HU: Az irányítószám hibás.

en: Theme & colors
hu_HU: Téma és színek

en: Theme & styles
hu_HU: Téma és stílusok

en: Theme style
hu_HU: Téma stílusa

en: Theme styles
hu_HU: Téma stílusok

en: Third choice
hu_HU: Harmadik választás

en: third_choice
hu_HU: harmadik_választás

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
hu_HU: Ez lehetővé teszi az életkor, hónapok vagy napok visszaadását a születési dátum alapján

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
hu_HU: Ez lehetővé teszi a bejegyzés adatainak lekérését egy másik űrlapról, és automatikus kitöltését ezen az űrlapon belül.

en: This authorization has been voided.
hu_HU: Ezt a felhatalmazást érvénytelenítették.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
hu_HU: Ez a felhatalmazás lejárt, és nem rögzíthető.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
hu_HU: Ez lehet szövegmező vagy rejtett mező (ne adjon zárójelet előtte és utána).

en: This content will be placed after the body content of the email.
hu_HU: Ez a tartalom az e-mail törzs tartalma után kerül elhelyezésre.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
hu_HU: Ez a tartalom a megerősítő e-mail törzs után kerül elhelyezésre.

en: This content will be placed before the body content of the email.
hu_HU: Ez a tartalom az e-mail törzs tartalma elé kerül.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
hu_HU: Ez a tartalom a megerősítő e-mail törzs előtt kerül elhelyezésre.

en: This form is no longer available
hu_HU: Ez az űrlap már nem érhető el

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
hu_HU: Ez a váltócímke, amikor a felhasználó letiltotta a váltóelemet

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
hu_HU: Ez a váltócímke, amikor a felhasználó engedélyezte a váltóelemet

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
hu_HU: Ez a váltási érték, amikor a felhasználó letiltotta a váltó elemet

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
hu_HU: Ez a váltási érték, amikor a felhasználó engedélyezte a váltó elemet

en: This mail was send from
hu_HU: Ezt a levelet innen küldték:

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
hu_HU: Ez megkönnyíti a szakaszok nyomon követését az űrlapok készítésekor

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
hu_HU: Ez az üzenet akkor jelenik meg, ha az adatlap nem látható a felhasználó számára

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
hu_HU: Ez az üzenet akkor jelenik meg, ha az aktuális szűrő alapján nincs eredmény

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
hu_HU: Ez az üzenet akkor jelenik meg a felhasználó számára, ha a fenti konfiguráció alapján már létezik azonos című bejegyzés

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
hu_HU: Ez az üzenet csak akkor jelenik meg, ha az aktuális felhasználóhoz abszolút nulla eredmény érhető el.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
hu_HU: Ez csak a bejelentkezett felhasználóknál működik, vagy ha a $ _GET vagy a $ _POST tartalmaz egy [contact_entry_id] kulcsot a bejegyzés azonosítójával (ebben az esetben az "űrlapazonosító" beállítás elavult)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
hu_HU: Ez csak akkor működik, ha a következők valamelyike használatban van/engedélyezett:%1$s- Bekapcsolta az "Űrlapadatok lekérése a felhasználók legutóbbi beküldésétől" lehetőséget.%1$s- Az űrlap egy keresőmezőt tartalmaz, amely címük alapján keres a kapcsolatfelvételi bejegyzésekben; %1$s- Ha a $_GET vagy a $_POST egy [contact_entry_id] kulcsot tartalmaz bejegyzésazonosítóval;%1$s- Ha van egy „hidden_contact_entry_id” nevű rejtett mezője, amelynek alapértelmezett értéke a {user_last_entry_id} címkéje;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
hu_HU: Ez a beállítás csak akkor hasznos, ha feltételesen elrejti a user_login vagy user_email mezőt

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
hu_HU: Erre az opcióra van szükség, hogy a Super Forms tudja, hogyan kell kiszámítani a távolságot

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
hu_HU: Ezt a profilt felfüggesztettük, és további összegek nem kerülnek behajtásra.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
hu_HU: Ezt az ismétlődő fizetési tervet törölték, és nem aktiválható újra. Több ismétlődő kifizetés nem történik.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
hu_HU: Ez a beállítás csak akkor működik, ha a fájlokat a wp-content könyvtáron kívüli biztonságos könyvtárban tárolják. Hagyja üresen, hogy minden bejelentkezett felhasználó letölthesse a fájlokat.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
hu_HU: Ez a beállítás csak akkor működik, ha a fájlokat a wp-content könyvtáron kívüli biztonságos könyvtárban tárolják. Ha engedélyezve van, ez megakadályozza a fájlok engedély nélküli letöltését. A fájlok letöltéséhez a felhasználóknak be kell jelentkezniük.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
hu_HU: Ez az érték felülírja az egyes tételek súlyértékeit. Ha a profil alapú szállítási díjak súly alapján vannak beállítva, a PayPal ezt az értéket használja a fizetés szállítási díjának kiszámításához.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
hu_HU: Ez a változó nem mennyiségfüggő. A megrendelésben szereplő tételek számától függetlenül ugyanaz a kezelési költség vonatkozik rá.

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
hu_HU: ez hozzáad egy legördülő listát az űrlap tetején, amelyből a felhasználó választhat nyelvet

en: This will add a marker for the address location on the map
hu_HU: Ez hozzáad egy jelölőt a cím helyéhez a térképen

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
hu_HU: Ez hozzáad egy kérdőjelet egy eszköztippel (hagyja üresen, ha nincs kérdés ikon)

en: This will apply a right to left layout for your emails
hu_HU: Ez jobbról balra elrendezést alkalmaz az e-mailjeihez

en: This will attach a CSV file to the admin email
hu_HU: Ezzel egy CSV-fájlt csatol az adminisztrátori e-mailhez

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
hu_HU: Ez a sortöréseket automatikusan [br /] címkékké alakítja

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
hu_HU: Ez a sortöréseket [br /] címkévé alakítja a HTML e-mailekben

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
hu_HU: Ez a sortöréseket [br /] címkékké alakítja a HTML e-mailekben

en: This will create a new site within your wordpress site network
hu_HU: Ezzel új webhelyet hoz létre a wordpress webhelyhálózatán belül

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
hu_HU: Ez inaktiválja a bővítményt ehhez a domainhez. Kattintson az OK gombra, ha biztosan folytatja!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
hu_HU: Ez törli az összes jelenlegi beállítását. Kattintson az OK gombra, ha biztosan folytatja!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
hu_HU: Ez törli az aktuális előrehaladást. Mielőtt folytatná, erősítse meg, hogy törölni kívánja az összes elemet, és illessze be ezt a példa űrlapot!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
hu_HU: Ez meghatározza, hogy a szöveges távolság méterben vagy mérföldben kerül-e visszaadásra

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
hu_HU: Ez új jelszót generál, amint a felhasználói fiókot jóváhagyták

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
hu_HU: Ez megakadályozza az összes beállítás elküldését (általában nincs szükség ezekre a Zap-hez)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
hu_HU: Ez megakadályozza, hogy a böngésző automatikusan kitöltse a mezőt, amikor a felhasználó elkezdi gépelni a korábban beküldött adatokat

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
hu_HU: Ez megakadályozza az üres értékek mentését a Kapcsolat bejegyzésnél

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
hu_HU: Ez megakadályozza a görgetési hatást, amikor hibát találtak az aktuális lépésnél

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
hu_HU: Ez megakadályozza a görgetési hatást, amikor a Következő vagy a Előző gombra kattintottak

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
hu_HU: Ez megakadályozza az első elem automatikus fókuszálását, amikor ez a többrészes rész aktívvá válik

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
hu_HU: Ez a megadott régión belüli keresési eredményeket részesíti előnyben. A region paraméter elfogadja az Unicode régió alcímke azonosítóit, amelyek (általában) egy-egy leképezéssel rendelkeznek az országkód legfelső szintű tartományaihoz (ccTLD). A legtöbb Unicode régióazonosító néhány figyelemre méltó kivételtől eltekintve megegyezik az ISO 3166-1 kóddal. Például Nagy-Britannia ccTLD-je „uk” (a .co.uk tartománynak felel meg), míg a régióazonosítója „GB”.

en: This will save a subscriber for MailPoet
hu_HU: Ezzel megment egy előfizetőt a MailPoet számára

en: This will save a subscriber for Mailster
hu_HU: Ezzel megment egy előfizetőt a Mailster számára

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
hu_HU: Ezzel elmenti a felhasználó által megadott e-mailt az előfizetői e-mail címként

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
hu_HU: Ez eltávolítja azokat a mezőket, amelyeket a felhasználó nem töltött ki

en: Thousand separator
hu_HU: Ezer elválasztó

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
hu_HU: A pénznem hárombetűs ISO-kódja, pl.: USD, AUD, EUR. %stámogatott pénznemek listája%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
hu_HU: Hárombetűs ISO pénznemkód, pl. USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
hu_HU: Hárombetűs ISO pénznemkód. %stámogatott pénznemnek%s kell lennie.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
hu_HU: A "kulcsos" esemény küszöbértéke a kampók kilövése előtt (ezredmásodpercekben)

en: Thu
hu_HU: Cs

en: Thursday
hu_HU: csütörtök

en: Till
hu_HU: Amíg

en: Till date
hu_HU: A dátumig

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
hu_HU: Dátumig (éééé-hh-nn): Az előugró ablak megjelenítése egy adott dátumtartományon belül

en: Time
hu_HU: Idő

en: time
hu_HU: idő

en: Timeout (seconds)
hu_HU: Időtúllépés (másodperc)

en: Tip
hu_HU: Tipp

en: Title
hu_HU: Cím

en: title
hu_HU: cím

en: Title color
hu_HU: Cím színe

en: Title for blog
hu_HU: A blog címe

en: Title line-height in pixels (0 = none)
hu_HU: Címsor-magasság pixelben (0 = nincs)

en: Title size in pixels (0 = none)
hu_HU: A cím mérete pixelben (0 = nincs)

en: Title weight (0 = none)
hu_HU: Cím súlya (0 = nincs)

en: To delete this entry you must be logged in.
hu_HU: A bejegyzés törléséhez be kell jelentkeznie.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
hu_HU: Ha fejlécet és láblécet szeretne használni a PDF-fájljához, szerkeszthet bármely elemet (beleértve az oszlopokat is), és navigálhat a "PDF-beállítások" szakaszba. Itt megadhatja, hogy az elemet fejlécként vagy láblécként kell-e használni. Vegye figyelembe, hogy csak egy fejlécet vagy láblécet használhat. Több elem hozzáadásához használjon oszlopot.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
hu_HU: Például a Raleway google font használatához írja be: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
hu_HU: Minden mező be- és kikapcsolása

en: Toggle button background (off)
hu_HU: Váltógomb háttér (ki)

en: Toggle button background (on)
hu_HU: Váltógomb háttér (be)

en: Toggle button colors
hu_HU: Kapcsolja be a gomb színeit

en: Toggle button font (off)
hu_HU: Váltógomb betűtípusa (ki)

en: Toggle button font (on)
hu_HU: Váltógomb betűtípusa (be)

en: Toggle field
hu_HU: Mező be- és kikapcsolása

en: Toggle start value (default status)
hu_HU: Kezdő érték váltása (alapértelmezett állapot)

en: Tooltip Arrow Background
hu_HU: Eszköztipp nyíl háttér

en: Tooltip Arrow Border
hu_HU: Eszköztipp nyíl szegély

en: Tooltip Background
hu_HU: elemleírás háttér

en: Tooltip Border
hu_HU: Eszköztipp szegély

en: Tooltip Colors
hu_HU: Eszköztipp színei

en: Tooltip Font
hu_HU: Eszköztipp betűtípus

en: Tooltip text
hu_HU: Eszköztár szöveg

en: Top
hu_HU: Felső:

en: top
hu_HU: tetejére

en: Top and Left
hu_HU: Fent és balra

en: Top and Right
hu_HU: Fent és jobbra

en: Top left
hu_HU: Bal felső

en: Top right
hu_HU: Jobb felső

en: Total
hu_HU: Teljes

en: Track color
hu_HU: A pálya színe

en: Track form submissions with Google Analytics
hu_HU: Nyomon követheti az űrlapok beküldését a Google Analytics segítségével

en: Tracking Events
hu_HU: Események követése

en: Tracking number (optional)
hu_HU: Nyomon követési szám (opcionális)

en: Transaction
hu_HU: Tranzakció

en: Transaction Details
hu_HU: tranzakció részletek

en: Transaction ID
hu_HU: Tranzakció azonosítója

en: Transactions
hu_HU: Tranzakciók

en: Transfer after this element
hu_HU: Transzfer ezen elem után

en: Transfer this element (also works across forms)
hu_HU: Az elem átvitele (űrlapokon is működik)

en: Translate countries by its given iso code
hu_HU: Az országok lefordítása a megadott iso kóddal

en: Translations
hu_HU: Fordítások

en: Trash
hu_HU: Szemét

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
hu_HU: Utazási mód (meghatározza, hogy milyen közlekedési módot kell használni az irányok kiszámításához)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
hu_HU: Próbaidőszak napokban (csak akkor működik, ha a mód "előfizetés"-re van állítva)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
hu_HU: Csak akkor váltja ki, ha az alábbi feltételek mindegyike vagy az egyik megfelelt az értéküknek.

en: Tue
hu_HU: Kedd

en: Tuesday
hu_HU: kedd

en: Turkish
hu_HU: török

en: U.S. state
hu_HU: amerikai állam

en: Ukrainian
hu_HU: ukrán

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
hu_HU: Nem sikerült betölteni a tartalmat, frissítse az oldalt, vagy próbálkozzon újra később.

en: Unable to submit form, session expired!
hu_HU: Nem sikerült elküldeni az űrlapot, a munkamenet lejárt!

en: Unable to switch language, session expired!
hu_HU: Nem lehet nyelvet váltani, a munkamenet lejárt!

en: Uncaptured
hu_HU: Elfogatlan

en: Undo last change
hu_HU: Az utolsó módosítás visszavonása

en: Unique code
hu_HU: Egyedi kód

en: Unique code generation
hu_HU: Egyedi kódgenerálás

en: Unique field name
hu_HU: Egyedi mezőnév

en: Unique field name (required)
hu_HU: Egyedi mezőnév (kötelező)

en: Unique field name may not be empty!
hu_HU: Az egyedi mezőnév nem lehet üres!

en: unique_code
hu_HU: egyedi_kód

en: Unit
hu_HU: Mértékegység

en: Unit amount
hu_HU: Egységmennyiség

en: Unit.
hu_HU: Mértékegység.

en: Unknown
hu_HU: Ismeretlen

en: Unread
hu_HU: Nem olvasott

en: Unsubscribed
hu_HU: Leiratkozott

en: Until
hu_HU: Amíg

en: Update
hu_HU: Frissítés

en: Update all
hu_HU: Mindent frissíteni

en: Update based on user ID (user_id)
hu_HU: Frissítés a felhasználói azonosító (user_id) alapján

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
hu_HU: Dinamikusan frissítse a feltételes logikát, a {tags} és a változó mezőket

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
hu_HU: Névjegy bejegyzés adatainak frissítése (ha névjegy bejegyzést találtak)

en: Update current logged in user
hu_HU: Frissítse az aktuális bejelentkezett felhasználót

en: Update custom user meta
hu_HU: Egyéni felhasználói meta frissítése

en: Update Element
hu_HU: Frissítse az elemet

en: Update user based on user_id field or GET or POST
hu_HU: Frissítse a felhasználót a user_id mező vagy a GET vagy POST alapján

en: Upload a file to send as attachment
hu_HU: Töltsön fel egy fájlt, amelyet csatolmányként szeretne elküldeni

en: Upload a logo to use for this email template
hu_HU: Töltsön fel egy logót ehhez az e-mail sablonhoz

en: Upload CSV file
hu_HU: CSV-fájl feltöltése

en: Upload failed
hu_HU: Feltöltés sikertelen

en: Upload limit reached!
hu_HU: Elérte a feltöltési korlátot!

en: Upload size limit reached!
hu_HU: Elérte a feltöltési méretkorlátot!

en: Uploading files...
hu_HU: Fájlok feltöltése...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
hu_HU: Az országkód kiválasztásakor megjelenik a megfelelő telefonszám-formátum helyőrzője

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
hu_HU: A bejelentkezési oldal URL-je, ahol a bejelentkezési űrlapot elhelyezte, a felhasználók itt ellenőrizhetik e-mail címüket

en: US State
hu_HU: Amerikai állam

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
hu_HU: Ha nem találja a hibát, használja a %shttps://jsonlint.com/%s webhelyet.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
hu_HU: Használjon 24 órás formátumot, pl.: 13:00, 09:30 stb.

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
hu_HU: Használjon egyedi e-mail törzset. A ciklus lekéréséhez használja a {loop_fields} elemet.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
hu_HU: Használjon egyedi ciklust. Használja a {loop_label} és a {loop_value} elemeket az értékek lekéréséhez.

en: Use a password to protect the form
hu_HU: Használjon jelszót az űrlap védelméhez

en: Use an existing product ID which the price will belong to
hu_HU: Használjon egy meglévő termékazonosítót, amelyhez az ár fog tartozni

en: Use as PDF footer
hu_HU: Használja PDF láblécként

en: Use as PDF header
hu_HU: Használja PDF fejlécként

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
hu_HU: Több szerep kiválasztásához használja a CTRL vagy a SHIFT billentyűket

en: Use custom button settings or the default form button settings?
hu_HU: Használja az egyéni gombbeállításokat vagy az űrlapgomb alapértelmezett beállításait?

en: Use custom headers
hu_HU: Használjon egyéni fejléceket

en: Use custom HTML and CSS when printing
hu_HU: Használjon egyedi HTML-t és CSS-t nyomtatáskor

en: Use custom padding
hu_HU: Használjon egyedi kitöltést

en: Use headers defined for Admin emails (default)
hu_HU: A rendszergazdai e-mailekhez meghatározott fejlécek használata (alapértelmezett)

en: Use headers defined for Confirmation emails
hu_HU: Használja a megerősítő e-mailekhez meghatározott fejléceket

en: Use image button instead of text button
hu_HU: Kép gomb használata a szöveg gomb helyett

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
hu_HU: Használja kiindulópontként, de testre szabhatja az oszlopokat

en: Use minimal editor config
hu_HU: Használja a minimális szerkesztő konfigurációt

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
hu_HU: Számokkal adja meg a kizárandó napokat vesszővel elválasztva, pl.: 0,1,2%sAhol: 0 = vasárnap és 1 = hétfő stb.

en: Use the adaptive positioning by default
hu_HU: Alapértelmezés szerint használja az adaptív helymeghatározást

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
hu_HU: Használja az alapértelmezett wp_mail () fájlt, vagy használja az SMTP-t e-mailek küldéséhez

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
hu_HU: Ebben a mezőben opcionálisan tárolhatja az előfizetés magyarázatát a Stripe által kezelt felületeken történő megjelenítéshez.

en: Use this to add some extra styles for this element.
hu_HU: Használja ezt az elemet néhány extra stílus hozzáadásához.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
hu_HU: Használja a vásárláshoz tartozó számlaszám azonosítására.

en: Use your own custom regex to validate this field
hu_HU: Használja a saját egyéni regexét a mező érvényesítéséhez

en: Use {tags} if needed
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót

en: use {tags} if needed
hu_HU: szükség esetén használja a {tags} szót

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
hu_HU: Ha szükséges, használja a {tags} értéket.%sTegyen minden szélességi és hosszúsági fokot egy új, csővel elválasztott vonalba, pl.: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
hu_HU: Használja a (z) {tageket, ha szükséges, válassza el az egyes módokat vesszővel. Érvényes értékek: BUSZ, VASÚ, SUBWAY, VONAT, Villamos

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
hu_HU: Használja a (z) {tageket, ha szükséges, érvényes módok: VEZETÉS, KERÉKPÁR, TRANZIT, SÉTA

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
hu_HU: Szükség esetén használja a {tageket, szükség esetén használhat harmadik féltől származó [rövid kódokat] is. De vegye figyelembe, hogy ha a {tageket harmadik féltől származó [rövid kódokkal] együtt használja, ez problémákat okozhat az inicializált DOM elemekkel. Ez azért van, mert a (z) {tags} használatakor a HTML frissül, hogy tükrözze a mező értékváltozását, ami a HTML újratöltését okozza, és elveszít minden inicializált DOM-elemet. A legjobb gyakorlat az lenne, ha a {tageket és a [rövid kódokat] nem keverné össze egyetlen HTML elemben.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Példa értékek: nl (Hollandia), es (Spanyolország), de (Németország), uk (Nagy-Britannia)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Példa értékek: us (USA), nl (Hollandia), es (Spanyolország), de (Németország), uk (Nagy-Britannia)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. 1 és 20 közötti értéknek kell lennie (a nagyobb nagyobb zoomot jelent)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Kérjük, ügyeljen arra, hogy az útvonalpontjain ne szerepeljen az „Eredet” és a „Cél” hely. Tegye az egyes útpontokat egy új vonalra. Így formázva: {location}|{stopover}
    Ahol a „hely” a Cím vagy a LatLng, a „megálló” pedig „igaz” vagy „hamis”, ahol az „igaz” azt jelzi, hogy az útpont egy megálló az útvonalon, ami az útvonal két útra osztását eredményezi. Példa értékek:
    1. cím, város, ország|hamis
    2. cím, 2. város, ország|igaz
    3. cím, 3. város, ország|hamis
    4. cím, 4. város, ország|hamis

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Helyezzen minden útpontot egy új vonalra. Így formázva: {location}|{stopover}
    Ahol a „hely” a Cím vagy a LatLng, a „megálló” pedig „igaz” vagy „hamis”, ahol az „igaz” azt jelzi, hogy az útpont egy megálló az útvonalon, ami az útvonal két útra osztását eredményezi. Példa értékek:
    1. cím, város, ország|hamis
    2. cím, 2. város, ország|igaz
    3. cím, 3. város, ország|hamis
    4. cím, 4. város, ország|hamis

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Az érvényes értékek a következők: legjobb tipp, pesszimista vagy optimista

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Érvényes értékek: FEWER_TRANSFERS vagy LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Érvényes értékek: METRIC vagy IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Érvényes értékek: igaz vagy hamis

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
hu_HU: Szükség esetén használja a {tags} szót. Érvényes értékek: igaz vagy hamis. Ha engedélyezve van, az alapértelmezett gombok nem jelennek meg a térképen

en: Use {tags} to define the returned Label per row
hu_HU: Használja a {tags} parancsot a visszatérő címke soronkénti meghatározásához

en: Use {tags} to define the returned Value per row
hu_HU: Használja a {tags} parancsot a soronkénti visszatérő érték meghatározásához

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
hu_HU: IPN-hez (azonnali fizetési értesítés) használatos, amikor a fizetést a PayPal visszaigazolja

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
hu_HU: Hasznos külső beépülő modulokhoz, például a WooCommerce-hez.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
hu_HU: Hasznos külső beépülő modulokhoz, például a WooCommerce-hez. Példa: 'field_name|meta_key' (mindegyik új sorban)

en: User
hu_HU: Felhasználó

en: User did not upload any files
hu_HU: A felhasználó nem töltött fel fájlokat

en: User display name
hu_HU: Felhasználó megjelenített neve

en: User email
hu_HU: Felhasználói e-mail

en: User Form locker / submission limit
hu_HU: Felhasználói űrlap szekrény / beküldési korlát

en: User ID
hu_HU: Felhasználói azonosító

en: User ID's:
hu_HU: Felhasználói azonosítók:

en: User input will automatically be converted into uppercase text
hu_HU: A felhasználói bevitelt automatikusan nagybetűvé alakítja

en: User login status after registration
hu_HU: Felhasználói bejelentkezés állapota regisztráció után

en: User nicename
hu_HU: Felhasználónév

en: User Registered (registration date)
hu_HU: Felhasználó regisztrált (regisztráció dátuma)

en: User role
hu_HU: Felhasználói szerepkör

en: User roles:
hu_HU: Felhasználói szerepkörök:

en: User Status
hu_HU: Felhasználói állapot

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
hu_HU: A fizetést lemondó felhasználó erre az URL-re lesz átirányítva

en: User URL (website)
hu_HU: Felhasználó URL (webhely)

en: User username
hu_HU: Felhasználói név

en: User will be redirected to this URL after making a payment
hu_HU: Fizetés után a felhasználó erre az URL-re lesz átirányítva

en: User:
hu_HU: Felhasználó:

en: Username
hu_HU: Felhasználónév

en: Username or E-mail address already exists, please try again
hu_HU: Felhasználónév vagy e-mail cím már létezik, próbálja újra

en: Users (wp_users)
hu_HU: Felhasználók (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
hu_HU: A felhasználók az előfizetés előtt megerősítő e-mailt kapnak

en: Validate the field when the following conditions are met.
hu_HU: Érvényesítse a mezőt, ha a következő feltételek teljesülnek.

en: Validation
hu_HU: Érvényesítés

en: Validation error message
hu_HU: Érvényesítési hibaüzenet

en: Value
hu_HU: Érték

en: Value (must be greater than 0)
hu_HU: Érték (0-nál nagyobbnak kell lennie)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
hu_HU: Az érték nagyobb, mint 0, és kisebb vagy egyenlő 100-zal, amely a kuponra érvényes kedvezményt jelenti.

en: Variable
hu_HU: Változó

en: variable
hu_HU: változó

en: Variable field
hu_HU: Változó mező

en: Verification E-mail Subject
hu_HU: Ellenőrző e-mail tárgya

en: Verify your account
hu_HU: Igazolja fiókját

en: version
hu_HU: változat

en: Vertical / Horizontal display
hu_HU: Függőleges / vízszintes kijelző

en: Vertical display ( | )
hu_HU: Függőleges kijelző ( | )

en: Vertical tabs
hu_HU: Függőleges fülek

en: Vietnamese
hu_HU: vietnami

en: View
hu_HU: Kilátás

en: View author
hu_HU: Szerző megtekintése

en: View contact entry
hu_HU: Névjegy bejegyzésének megtekintése

en: View online invoice
hu_HU: Online számla megtekintése

en: View order
hu_HU: Megtekintési sorrend

en: View PayPal subscription
hu_HU: PayPal előfizetés megtekintése

en: View PayPal transaction
hu_HU: PayPal tranzakció megtekintése

en: View post
hu_HU: Bejegyzés megtekintése

en: View product
hu_HU: Termék megtekintése

en: View Receipt
hu_HU: Nyugta megtekintése

en: View subscription
hu_HU: Előfizetés megtekintése

en: View template HTML
hu_HU: Tekintse meg a HTML-sablont

en: VIP status for subscriber
hu_HU: Az előfizető VIP státusza

en: Virtual product
hu_HU: Virtuális termék

en: Voided
hu_HU: Érvénytelen

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
hu_HU: Várj maradj velünk! Kérjük, szánjon időt űrlapunk kitöltésére!?

en: was refunded
hu_HU: visszatérítették

en: WC Cart Items
hu_HU: WC kosár tételek

en: WC Cart Items + Price
hu_HU: WC kosár tételek + ár

en: WC Cart Total
hu_HU: WC kosár összesen

en: WC Cart Total (float format)
hu_HU: WC-kosár összesen (lebegő formátum)

en: WC Order
hu_HU: WC rendelés

en: WC order
hu_HU: WC rendelés

en: WC Order Status
hu_HU: WC-rendelés állapota

en: WC order status
hu_HU: WC rendelés állapota

en: We
hu_HU: Mi

en: We couldn't find a user with the given email address!
hu_HU: Nem találtunk felhasználót a megadott e-mail címmel!

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
hu_HU: Új ellenőrző kódot küldtünk Önnek, fiókja ellenőrzéséhez ellenőrizze e-mailjét!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
hu_HU: Javasoljuk, hogy a funkció használata előtt tekintse át adatvédelmi szabályzatát, és forduljon jogi kapcsolattartóihoz. További információ a telefonszámok %s begyűjtéséről a Checkouttal%s.

en: We will reply within 24 hours.
hu_HU: 24 órán belül válaszolunk.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
hu_HU: 48 órán belül válaszolunk.
    
    Üdvözlettel: {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
hu_HU: Webnapló címe; állítsa be az Általános beállítások részben

en: Website
hu_HU: Weboldal

en: website
hu_HU: weboldal

en: Website URL
hu_HU: Weboldal URL

en: Wed
hu_HU: Házasodik

en: Wednesday
hu_HU: szerda

en: Weekly (every week)
hu_HU: Hetente (minden héten)

en: Weight of item (leave blank for none)
hu_HU: A tétel súlya (egyiknél sem hagyja üresen)

en: Welcome back message
hu_HU: Üdvözlő üzenet

en: Welcome back {user_login}!
hu_HU: Üdvözöljük újra {user_login}!

en: Welsh/UK
hu_HU: Walesi / Egyesült Királyság

en: Wether or not to draw Polyline on the map
hu_HU: Akár megrajzolja a vonalláncot a térképre, akár nem

en: Wether or not to draw Polyline(s)
hu_HU: A vonallánc (ok) húzása

en: Wether or not to enable keyword feature
hu_HU: A kulcsszó funkció engedélyezése vagy sem

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
hu_HU: Meg szeretné akadályozni, hogy ezt a mezőt elmentse a Kapcsolattartó bejegyzés.

en: Wether or not to use an image button
hu_HU: Használja-e a kép gombot, vagy sem

en: Wether or not to use the address auto complete feature
hu_HU: Használja-e a cím automatikus kiegészítés funkcióját vagy sem

en: Wether or not to use the auto suggest feature
hu_HU: Használja-e vagy sem az automatikus javaslat funkciót

en: Wether or not to use the contact entry search feature
hu_HU: Használja-e a névjegy bejegyzés keresési funkcióját

en: Wether or not to use the distance calculator feature
hu_HU: Használja-e a távolságkalkulátor funkciót

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
hu_HU: Használja a WordPress szövegszerkesztőt (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
hu_HU: Milyen tájolású legyen a következő oldal?

en: What should this button do?
hu_HU: Mit tegyen ez a gomb?

en: What user role should this user get?
hu_HU: Milyen felhasználói szerepet kapjon ez a felhasználó?

en: What's New?
hu_HU: Mi újság?

en: What's new?
hu_HU: Mi újság?

en: When above conditions are met set following value:
hu_HU: Ha a fenti feltételek teljesülnek, állítsa be a következő értéket:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
hu_HU: Amikor az adminisztrátor jóváhagyja a regisztrációt, ezt az e-mailt elküldjük a felhasználónak

en: When configured, the product(s) will not be listed on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
hu_HU: A konfigurálás után a termék(ek) nem figyelhetők meg az archív oldalakon (üzlet, kategória, címke és keresőoldalak). Így a terméket csak az űrlap elküldésével lehet megrendelni.%1$s%1$sTegyen új sorba minden termékazonosítót és/vagy kategóriacsigát. Például:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
hu_HU: A konfigurálás után az egyetlen termékoldal "Kosárba" rész lecserélődik a meghatározott űrlapra. Ezenkívül a „Kosárba helyezés” gombot a „Termék megtekintése” gombra fogja váltani az archívum összes oldalán (üzlet, kategória, címke és keresési oldal).%1$s%1$sEz a beállítás nyilvánvalóan elavulttá válik az Ön által használt termékek esetében. elrejtőzik az üzlet elől a fenti beállításban.%1$s%1$sHatározza meg mindegyiket egy új, így formázott sorban:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
hu_HU: Egy mező szerkesztésekor módosíthatja ezeket a beállításokat

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
hu_HU: Ha engedélyezve van, és a fenti beállításnál a „Kosárba helyezés” részt egy űrlapra cseréli, a termék galériája is törlődik

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
hu_HU: Ha engedélyezve van és a fenti beállításnál a "Kosárba teszem" részt egy űrlapra cseréli, a termék ára is törlődik

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
hu_HU: Ha engedélyezve van és a fenti beállításnál a "Kosárba teszem" részt egy űrlapra cseréli, a termék értékelése is törlődik

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
hu_HU: Ha engedélyezve van és a fenti beállításnál a "Kosárba teszem" részt egy űrlapra cseréli, a termék rövid leírása is törlődik

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
hu_HU: Ha engedélyezve van és a fenti beállításnál a "Kosárba teszem" részt egy űrlapra cseréli, a termék címe is törlődik

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
hu_HU: Ha az engedélyezett fájlok automatikusan törlődnek az űrlap beküldése után.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
hu_HU: Ha engedélyezve van, elmenti a felhasználó által beírt űrlapadatokat, és feltölti az űrlapot ezekkel az adatokkal, amikor a felhasználó visszatér vagy frissíti az oldalt

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
hu_HU: Ha engedélyezve van, az életkor a kiválasztott dátum alapján kerül visszaadásra. Ez akkor lehet hasznos, ha a felhasználó megadja a születési dátumát, vagy ha tudnia kell egy objektum korát.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
hu_HU: Ha engedélyezve van, akkor a fájlok nem jelennek meg az e-mailben a {loop_fields} címke használatakor. A fájlok csak mellékletként tölthetők le. Csak ne feledje, hogy ha nagy fájlokkal dolgozik, a melléklet hiányozhat az e-mail kliens korlátai miatt.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
hu_HU: Ha engedélyezve van, akkor a helyőrző mindig adaptív helyzetben lesz, akkor is, ha a mező nincs fókuszálva

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
hu_HU: Ha engedélyezve van, a felhasználók csak mellékletként tölthetik le a fájlt, és nem lesz hivatkozás a fájl helyére. Felhívjuk figyelmét, hogy egyes e-mail kliensek korlátozzák a melléklet méretét, amelyet elküldhet. Nagy méretű mellékletek küldése esetén célszerű ezt az opciót bejelölni.

en: When form has been submitted
hu_HU: Az űrlap beküldése után

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
hu_HU: Ha üresen hagyja, akkor alapértelmezés szerint a fent meghatározott mezőnév lesz. A dinamikus oszlopokon belül a %d segítségével meghatározhatja, hova kell elhelyezni a számlálót, például: a „%d termék mennyisége:” a „3. termék mennyisége:” lesz konvertálva.

en: When popup has been closed
hu_HU: Amikor a felugró ablak be van zárva

en: When popup has been viewed
hu_HU: Amikor a felugró ablakot megtekintette

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
hu_HU: A CSV mentésekor ezek a mezők kimaradnak a CSV-fájlból

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
hu_HU: Függőben/blokkolva a felhasználó nem tud bejelentkezni

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
hu_HU: Amikor a felhasználó szünet nélkül kezdi el gépelni az adott küszöböt, akkor ez nem vált ki horgot. Ez a küszöb csak a "keyup" eseményre vonatkozik. Csak amint a felhasználó abbahagyja a gépelést és a küszöbértéket kitöltötte, végrehajtja a kampókat. Alapértelmezés szerint ez az érték 0-ra van állítva az azonnali aktiválók esetén

en: When to Trigger?
hu_HU: Mikor kell kiváltani?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
hu_HU: Ha a következő fizetési módok valamelyikét használja: %s, az alábbi e-mailt küldjük el a felhasználónak, ha fizetése sikertelen. Így az űrlap újbóli kitöltése nélkül is megkísérelhetik a fizetést.

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
hu_HU: az Elementor használatakor az űrlapok megjelenítéséhez a natív Super Forms Widget vagy Shortcode Widget alkalmazást kell használnia

en: When value equals "yes" this will be the new value....
hu_HU: Ha az érték "igen" lesz, ez lesz az új érték...

en: When value is not "yes" this will be the new value....
hu_HU: Ha az érték nem "igen", ez lesz az új érték....

en: Where should your image link to?
hu_HU: Hova kell linkelni a képét?

en: Whether the post can accept comments
hu_HU: A bejegyzés fogadhat-e megjegyzéseket

en: Whether the post can accept pings
hu_HU: A bejegyzés fogadhat-e pingeket

en: Whether to display media insert/upload buttons
hu_HU: Megjelenik-e a médiabeillesztési / feltöltési gombok

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
hu_HU: A PressThis-ben használt minimális szerkesztő konfiguráció kiadása

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
hu_HU: Használjuk-e a wpautop-ot bekezdésekbe való felvételhez

en: Which user roles are allowed to login?
hu_HU: Mely felhasználói szerepkörök jelentkezhetnek be?

en: Why is this payment fraudulent?
hu_HU: Miért csalás ez a fizetés?

en: width
hu_HU: szélesség

en: Width (px)
hu_HU: Szélesség (px)

en: Will be visible in front of your field.
hu_HU: A mezője előtt látható lesz.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
hu_HU: A mezője előtt látható lesz. (hagyja üresen az eltávolításhoz)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
hu_HU: Ezzel a beállítással használhatja a &lt;br /&gt; billentyűkombinációt az egyes kiválasztott opciókhoz vesszővel elválasztott lista helyett. Természetesen használhat más HTML-t is, ha szükséges.

en: Wk
hu_HU: Hét

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
hu_HU: A WooCommerce Checkout engedélyezve van ezen az űrlapon, de maga a WooCommerce nincs aktiválva!

en: WooCommerce My Account Menu Items
hu_HU: WooCommerce Saját fiók menüelemek

en: WooCommerce Order
hu_HU: WooCommerce megrendelés

en: WooCommerce order (backend)
hu_HU: WooCommerce rendelés (háttér)

en: WooCommerce order (front-end)
hu_HU: WooCommerce rendelés (front-end)

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
hu_HU: WooCommerce Order Search (töltse ki az űrlapot rendelési adatokkal)

en: WordPress web address; set in General Options
hu_HU: WordPress webcím; állítsa be az Általános beállítások részben

en: Wrapper width in pixels
hu_HU: A burkoló szélessége pixelben

en: Year range
hu_HU: Év tartomány

en: Yearly (every year)
hu_HU: Évente (minden évben)

en: Yes
hu_HU: Igen

en: Yes (enabled)
hu_HU: Igen (engedélyezve)

en: Yes (hide)
hu_HU: Igen (elrejtés)

en: Yes (users can't edit the value)
hu_HU: Igen (a felhasználók nem szerkeszthetik az értéket)

en: Yes, but not when the following conditions are met
hu_HU: Igen, de nem, ha a következő feltételek teljesülnek

en: Yes, save form progression
hu_HU: Igen, mentse az űrlap progresszióját

en: Yes, store files in a year/month folder structure
hu_HU: Igen, tárolja a fájlokat egy év / hónap mappaszerkezetben

en: Yesterday
hu_HU: Tegnap

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
hu_HU: Az ellenőrzéshez megadhatja a {tags} mezőt

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
hu_HU: Használhat {tag}-et, ha engedélyezni szeretné a felhasználó számára, hogy listát válasszon az űrlapból

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
hu_HU: Több azonosítót használhat. Felhívjuk figyelmét, hogy mindig az utolsó bejegyzés kerül felhasználásra.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
hu_HU: Akkor használhatja a {tags} elemet, ha engedélyezni szeretné a felhasználó számára, hogy listát válasszon a legördülő menüből vagy a rádió/jelölőnégyzetből az űrlapon

en: You are allowed to use {tags}.
hu_HU: A {tags} használata engedélyezett.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
hu_HU: A {tags} használata engedélyezett. (csak decimális formátum megengedett, pl.: 16,95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
hu_HU: A(z) {tags} használata engedélyezett.%1$s Tegye az egyes elemeket egy új sorba, válassza el az értékeket csővel%1$sHagyja üresen azokat a beállításokat, amelyeket nem kíván használni, például:%1$s%1$s %2$sEgy 3,49 dolláros termék 5-szörös hozzáadásához írja be az alábbi módon:%3$s%1$s3.49|5|Virágok%1$s%1$s%2$sAlább láthat egy teljes példát a következővel: { tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor Az egyes opciókkal kapcsolatos további információkért olvassa el a %4$sPayPal változóinak hivatkozását%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
hu_HU: Használhatja a(z) {címkéket}.%1$sMindegyiket tegye új sorba.%1$sPéldák:%1$s2020-03-25 (konkrét dátum kizárása)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (kivéve egy dátumtartományt)%1$s01 (kivéve az első napot minden hónapra)%1$s10 (kivéve a 10. napot minden hónapra)%1$sJan (kivéve a január hónapot)%1$sMar (kivéve a hónapot) március)%1$sDec (kivéve a december hónapot)%1$sw@even (minden második héten @ páros héten)%1$sw@odd (minden második héten @ páratlan héten)%1$s1@even (minden második hétfőn @ páros hét)%1$s2@páros (minden második kedd @ páros hét)%1$s1@páratlan (minden második hétfőn @ páratlan héten)%1$s2@páratlan (minden második kedden @ páratlan héten)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
hu_HU: Engedélyezett a {tags} használata.%1$sTegyen minden pontot egy új sorba, és válassza el az értékeket oszlopokkal, például:%1$s%2$s7 napos próbaverzió ingyenes:%3$s 0|7|D %1$s%2$sA próbaidőszak után 3 hét 5 dollárért:%3$s 5|3|W%1$s%2$sEzt követően évente 49,99 USD:%3$s 49,99|1|Y%1$s%2$sTime formátumbeállítások:%3$s D=napok, W=hetek, M=hónapok, Y=évek

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
hu_HU: A(z) {tags} használata engedélyezett.%sAz érvényes értékekért lásd: %sA PayPal által támogatott országok és régiók%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
hu_HU: A(z) {tags} használata engedélyezett.%sAz érvényes értékekért lásd: %sOrszág- és régiókódok%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
hu_HU: A {tags} használata engedélyezett.%sAz érvényes értékekért lásd: %sKarakterkészlet beállítása – charset%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
hu_HU: Engedélyezett a {tags} használatának.%sMindegyik paramétert és értéket egy új sorba írja be, pl.:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
hu_HU: Jelenleg nem szerkeszt egy elemet.%sSzerkessze bármelyik elemet a %s ikonra kattintva.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
hu_HU: Jelenleg nincs bejelentkezve. Az űrlap elküldéséhez győződjön meg arról, hogy be van jelentkezve!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
hu_HU: Nem szerkesztheti ezt a bejegyzést, mert a Rendeléshez kapcsolódik:

en: You are not allowed to login!
hu_HU: Tilos bejelentkezni!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
hu_HU: Nem szabad menteni az űrlapot, amíg a "Kód" fül meg van nyitva!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
hu_HU: Szükség esetén egyéni állapotokat adhat hozzá a %sSuper Forms > Beállítások > Háttérbeállítások%s menüpontban

en: You can adjust the size of your background image here
hu_HU: Itt állíthatja be a háttérkép méretét

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
hu_HU: Új terméket és árat hozhat létre a Stripe %sDashboard%s segítségével.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
hu_HU: Könnyedén létrehozhat kuponokat a Stripe irányítópult %skuponkezelés%s oldalán.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
hu_HU: Több taxonómiát és több kategóriát is meghatározhat, mindegyiket új sorba helyezheti. Az egyes kategóriákat vesszővel válassza el.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
hu_HU: A csomagazonosítókat a %sSzámlázás > Termékek > Árazási tervek%s részben találja.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
hu_HU: A webhook URL-címét megtalálhatja, amikor megtekinti Zapjét a zapier.com oldalon

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
hu_HU: Megakadályozhatja, hogy ezeket az adatokat elküldjék az űrlap benyújtójának (ha engedélyezték a megerősítő e-mail küldésének lehetőségét).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
hu_HU: A generált jelszót az e-mailben található {register_generated_password} segítségével kérheti le

en: You can use field tags {field_name} if you want
hu_HU: Használhatja a {field_name} mezőcímkéket, ha akarja

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
hu_HU: A(z) {tags} mező segítségével konfigurálhatja az alábbi beállításokat a felhasználói bevitel alapján.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
hu_HU: A címkék segítségével lekérheti a mezőértékeket, például: ({field1}+{field2})*7,5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
hu_HU: Ezt az értéket használhatja teljes leírásként, amely megjelenik az ügyfelek nyilatkozatain. Tartalmaznia kell legalább egy betűt, legfeljebb 22 karaktert. Tetszőleges karakterlánc, amelyet az ügyfél nyilatkozatán kell megjeleníteni. Például, ha webhelye „RunClub”, és a tétel, amelyért fizetnie kell, egy versenyjegy, érdemes megadnia a „RunClub 5K versenyjegy” értéket.

en: You did not select a form!
hu_HU: Nem választott űrlapot!

en: You do not have permission to delete this entry.
hu_HU: Nincs jogosultsága a bejegyzés törlésére.

en: You do not have permission to submit this form!
hu_HU: Nincs engedélye ennek az űrlapnak a beküldésére!

en: You do not have permission to view this listing
hu_HU: Nincs engedélye ennek az adatlapnak a megtekintéséhez

en: You do not have permissions to edit this entry.
hu_HU: Nincs engedélye a bejegyzés szerkesztésére.

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
hu_HU: Ismétlődő mezőnevei vannak. Kérjük, ellenőrizze, hogy minden mezőnek egyedi neve van-e!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
hu_HU: Ismétlődő titkos nevei vannak. Kérjük, győződjön meg arról, hogy minden titoknak egyedi neve van!

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
hu_HU: Nem határozta meg, hogy milyen termékeket kell a kosárba tenni. Kérjük, %sadja át%s űrlapbeállításait, és próbálja újra

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
hu_HU: Még nem igazolta fiókját. Kérjük, ellenőrizze e-mailjét, vagy kattintson a %shere%s lehetőségre az ellenőrző e-mail újraküldéséhez.

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
hu_HU: Az űrlap elküldéséhez be kell jelentkeznie. Kattintson a %she%s gombra a bejelentkezéshez!

en: You refunded the payment.
hu_HU: Ön visszafizette a fizetést.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
hu_HU: Általában egy szövegmezőt használ, ahol minden opció egy új sorba kerül. A címkét és az értéket csövekkel is elválaszthatja. Példa a szövegterület értékére:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(az ACF mezők is támogatottak)

en: Your Address
hu_HU: Címed

en: Your API key seems to be invalid
hu_HU: Úgy tűnik, hogy az API-kulcs érvénytelen

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
hu_HU: Az ellenőrzés megadásához megadhatja a (z) {tags} mezőt

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
hu_HU: Az Ön közönségazonosítója, például: f25b7204f4

en: Your Company Name
hu_HU: A cég neve

en: Your E-mail Address
hu_HU: Az email címed

en: Your First Name
hu_HU: A keresztneved

en: Your Forms
hu_HU: Az Ön űrlapjai

en: Your Full Name
hu_HU: A teljes neved

en: Your HTML here...
hu_HU: A HTML itt ...

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
hu_HU: Az ikonjai nem jelennek meg, mert jelenleg engedélyezte a mezőikonok elrejtésének lehetőségét az "Űrlapbeállítások> Téma és színek> Mezőikonok elrejtése" alatt.

en: Your Last Name
hu_HU: Vezetékneved

en: Your new password
hu_HU: Az új jelszavad

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
hu_HU: A jelszavad vissza lett állítva. Most küldtünk Önnek egy új jelszót az e-mail címére.

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
hu_HU: Az Ön PayPal-azonosítója vagy a PayPal-fiókjához társított e-mail-cím. Az e-mail címeket meg kell erősíteni.

en: Your Phonenumber
hu_HU: A telefonszámod

en: Your SMTP server
hu_HU: Az SMTP szerver

en: Your subtitle
hu_HU: A feliratod

en: Your title
hu_HU: A címed

en: Zapier Settings
hu_HU: Zapier beállításai

en: Zipcode
hu_HU: Irányítószám

en: Zipcode & City
hu_HU: Irányítószám és város

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
hu_HU: Az e-mail törzsében található {loop_fields} helyére ez a tartalom kerül

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
hu_HU: A {pdf_page} és a {pdf_total_pages} címkék használhatók egy HTML elem belsejében, amelyet a fejlécében / láblécében használhat.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
hu_HU: A {tags} értékek dinamikus lekérésére használható
