Super Forms - All In One Bundle - en to id_ID translation catalogue (2940 entries)

en:  version
id_ID:  Versi

en: !! Not contains
id_ID: !! Tidak mengandung

en: != Not equal
id_ID: ! = Tidak sama

en: " " (space only)
id_ID: "" (hanya spasi)

en: " column
id_ID: " kolom

en: "," (comma only)
id_ID: "," (hanya koma)

en: "Off" label
id_ID: Label "Off"

en: "Off" value
id_ID: Nilai "Off"

en: "On" label
id_ID: Label "Aktif"

en: "On" value
id_ID: Nilai "On"

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
id_ID: %2$sPisahkan setiap peran dengan koma, peran yang tersedia:%3$s%1$s%4$s

en: %d of %d contact entries imported!
id_ID: %d dari %d entri kontak diimpor!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
id_ID: %s%sDokumentasi:%s %sPembayaran produk tunggal dengan jumlah dan harga tetap%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
id_ID: %s%sCatatan:%s jika Anda hanya ingin pengguna dapat memesan produk melalui formulir ini, Anda dapat mengonfigurasi produk yang dimaksud untuk dikeluarkan dari toko reguler Anda. Atau Anda juga dapat menentukan untuk mengganti area "Tambahkan ke troli" produk dengan formulir Anda. Anda dapat menentukan pengaturan tersebut di sini: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
id_ID: %s. Silakan hubungi webmaster Anda dan tingkatkan batas ini di dalam file php.ini Anda!

en: %s. Please refresh this page and try again!
id_ID: %s. Harap segarkan halaman ini dan coba lagi!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
id_ID: %sBuat ID webhook%s%sURL Endpoint harus: %s

en: %sDisable this notification%s
id_ID: %sNonaktifkan notifikasi ini%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
id_ID: %sERROR%s: Anda tidak diizinkan masuk.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
id_ID: %sKesalahan:%s Ada yang tidak beres saat masuk, silakan coba lagi

en: %sForm elements:%s
id_ID: %sElemen bentuk:%s

en: %sForm settings:%s
id_ID: %sPengaturan formulir:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
id_ID: %sTelusuri font Google%s, lalu Salin Tempel URL mis:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
id_ID: %sSetelan terjemahan:%s (ini hanya mencakup setelan terjemahan, bukan string sebenarnya, ini disimpan dalam kode "Elemen formulir")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
id_ID: © Seseorang, di suatu tempat 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
id_ID: © Seseorang, di suatu tempat 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
id_ID: &gt; &amp;&amp; &lt;Greater than AND Less than

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
id_ID: &gt; &amp;&amp; &lt;= Lebih besar dari AND Kurang dari atau sama dengan

en: &gt; Greater than
id_ID: &gt; Lebih dari

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
id_ID: &gt; || &lt;Lebih besar dari ATAU Kurang dari

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
id_ID: &gt; || &lt;= Lebih dari ATAU Kurang dari atau sama dengan

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
id_ID: &gt; = &amp;&amp; &lt;Lebih besar dari atau sama dengan AND Kurang dari

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
id_ID: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Lebih dari atau sama dengan AND Kurang dari atau sama dengan

en: &gt;= Greater than or equal to
id_ID: &gt; = Lebih dari atau sama dengan

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
id_ID: &gt; = || &lt;Lebih dari atau sama dengan ATAU Kurang dari

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
id_ID: &gt; = || &lt;= Lebih dari atau sama dengan ATAU Kurang dari atau sama dengan

en: &lt;  Less than
id_ID: &lt;Kurang dari

en: &lt;= Less than or equal
id_ID: &lt;= Kurang dari atau sama

en: (0 = disabled)
id_ID: (0 = dinonaktifkan)

en: (20 = default)
id_ID: (20 = bawaan)

en: (Copy)
id_ID: (Salinan)

en: (default line height is 1.2)
id_ID: (tinggi garis default adalah 1.2)

en: (leave blank for default paddings)
id_ID: (biarkan kosong untuk padding default)

en: (leave blank for no custom paddings)
id_ID: (biarkan kosong jika tidak ada paddings kustom)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
id_ID: (biarkan kosong jika tidak ada input mask)%sa - Mewakili karakter alfa (A-Z,a-z)%s9 - Mewakili karakter numerik (0-9)%s* - Mewakili karakter alfanumerik (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
id_ID: (biarkan kosong untuk menggunakan gaya tema WordPress Anda)

en: (optional)
id_ID: (opsional)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
id_ID: (opsional) Jangan kunci formulir, tetapi tetap tampilkan pesan

en: (optional) Empty error message
id_ID: (opsional) Pesan kesalahan kosong

en: (optional) Normalize strings
id_ID: (opsional) Normalisasi string

en: (optional) Populate the following field with the total distance
id_ID: (opsional) Isi bidang berikut dengan jarak total

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
id_ID: (opsional) Isi bidang berikut dengan total waktu Perjalanan (durasi)

en: (optional) Reply to email
id_ID: (opsional) Balas email

en: (optional) Reply to name
id_ID: (opsional) Balas nama

en: (optional) Set a custom reply to header
id_ID: (opsional) Tetapkan balasan kustom untuk header

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
id_ID: (opsional) Menentukan mode transit yang disukai

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
id_ID: (opsional) Menentukan preferensi untuk rute transit

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
id_ID: (opsional) menentukan bahwa rute yang menggunakan titik jalan yang disediakan dapat dioptimalkan dengan mengatur ulang titik jalan dalam urutan yang lebih efisien

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
id_ID: (opsional) Menentukan asumsi yang akan digunakan saat menghitung waktu dalam lalu lintas

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
id_ID: (opsional) Menentukan waktu kedatangan yang diinginkan

en: (optional) Specifies the desired time of departure
id_ID: (opsional) Menentukan waktu keberangkatan yang diinginkan

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
id_ID: (opsional) menentukan kode wilayah, ditetapkan sebagai nilai dua karakter ccTLD ("top-level domain")

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
id_ID: (opsional) menentukan kode wilayah, ditetapkan sebagai nilai dua karakter TLD ("top-level domain")

en: (optional) Unique invoice key
id_ID: (opsional) Kunci faktur unik

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
id_ID: (opsional) Titik jalan mengubah rute dengan merutekannya melalui lokasi yang ditentukan

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
id_ID: (opsional) bila disetel ke benar menunjukkan bahwa rute yang dihitung harus menghindari feri, jika memungkinkan

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
id_ID: (opsional) bila disetel ke benar menunjukkan bahwa rute yang dihitung harus menghindari jalan raya utama, jika memungkinkan

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
id_ID: (opsional) bila disetel ke benar menunjukkan bahwa rute yang dihitung harus menghindari jalan tol, jika memungkinkan

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
id_ID: (opsional) saat disetel ke true menentukan bahwa layanan Directions mungkin menyediakan lebih dari satu alternatif rute dalam respons

en: (optional, leave blank for none)
id_ID: opsional, biarkan kosong jika tidak ada

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
id_ID: (setel ke -1 untuk menggunakan gaya tema WordPress Anda)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
id_ID: (setel ke -1 untuk menggunakan gaya tema WordPress Anda, setel ke 0 untuk menggunakan tinggi garis normal)

en: (set to 0 to use normal font weight)
id_ID: (diatur ke 0 untuk menggunakan berat font normal)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
id_ID: (setel ke none untuk menggunakan gaya tema WordPress Anda)

en: (space)
id_ID: (ruang angkasa)

en: (top right bottom left)
id_ID: (kanan atas kiri bawah)

en: , (comma)
id_ID: , (koma)

en: - choose status -
id_ID: - pilih status -

en: - Not connected -
id_ID: - Tidak terhubung -

en: - select -
id_ID: - Pilih -

en: - select a country -
id_ID: - Pilih negara -

en: - select a option -
id_ID: - pilih opsi -

en: - select your country -
id_ID: - Pilih negaramu -

en: - select your title -
id_ID: - pilih judul Anda -

en: 0 - No output
id_ID: 0 - Tidak ada keluaran

en: 0 = 350px min height
id_ID: Tinggi 0 = 350px min

en: 0 = no max height
id_ID: 0 = tidak ada tinggi maksimal

en: 0 = no max width
id_ID: 0 = tidak ada lebar maks

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
id_ID: 0 = Hari yang sama, 1 = Hari berikutnya, 5 = Lima hari setelahnya, -1 = Satu hari sebelumnya, -3 = Tiga hari sebelumnya

en: 0 decimals
id_ID: 0 desimal

en: 1 - Commands
id_ID: 1 - Perintah

en: 1 decimal
id_ID: 1 desimal

en: 2 - Data and commands
id_ID: 2 - Data dan perintah

en: 2 decimals
id_ID: 2 desimal

en: 3 - As 2 plus connection status
id_ID: 3 - Sebagai status 2 plus koneksi

en: 3 decimals
id_ID: 3 desimal

en: 4 - Low-level data output
id_ID: 4 - Output data tingkat rendah

en: 4 decimals
id_ID: 4 desimal

en: 5 decimals
id_ID: 5 desimal

en: 6 decimals
id_ID: 6 desimal

en: 7 decimals
id_ID: 7 desimal

en: == Equal
id_ID: == Sama

en: == Equal (default)
id_ID: == Sama (default)

en: ?? Contains
id_ID: ?? Mengandung

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
id_ID: [color] untuk memilih warna HEX (atau gunakan elemen Colorpicker asli)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
id_ID: [tanggal] untuk memilih tanggal (atau gunakan elemen Tanggal asli)

en: [datetime-local] for choosing date + time
id_ID: [datetime-local] untuk memilih tanggal + waktu

en: [email] for entering email addresses
id_ID: [email] untuk memasukkan alamat email

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
id_ID: [int-phone] untuk memasukkan nomor telepon internasional

en: [month] for choosing months
id_ID: [bulan] untuk memilih bulan

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
id_ID: [angka] untuk memasukkan angka (validasi secara otomatis akan diatur ke "float")

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
id_ID: [Pesanan # {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [tel] for entering phonenumbers
id_ID: [tel] untuk memasukkan nomor telepon

en: [text] normal text field (default)
id_ID: [teks] bidang teks normal (default)

en: [time] for choosing time
id_ID: [waktu] untuk memilih waktu

en: [url] for entering URL's
id_ID: [url] untuk memasukkan URL

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
id_ID: Deskripsi ucapan terima kasih kustom yang ditampilkan setelah pengguna mengisi formulir.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
id_ID: Judul ucapan terima kasih kustom yang ditampilkan setelah pengguna melengkapi formulir.

en: A genuine card must be used to make a payment.
id_ID: Kartu asli harus digunakan untuk melakukan pembayaran.

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
id_ID: Pembayaran ELV Jerman dilakukan menggunakan Checkout Ekspres.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
id_ID: Bidang tersembunyi bernama "user_id" harus ada di formulir Anda agar ini berfungsi

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
id_ID: Daftar jenis metode pembayaran (misalnya, kartu) yang dapat diterima oleh Sesi Checkout ini. Pisahkan masing-masing dengan koma.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
id_ID: Catatan diperlukan ketika alasan yang diberikan tidak dipilih

en: A payment has been accepted.
id_ID: Pembayaran telah diterima.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
id_ID: Pembayaran dibatalkan karena tolak bayar atau jenis pembalikan lainnya. Dana telah dihapus dari saldo akun Anda dan dikembalikan ke pembeli. Alasan pembalikan ditentukan dalam elemen ReasonCode.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
id_ID: Bilangan bulat positif yang mewakili jumlah yang akan dikurangi dari total faktur

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
id_ID: Bidang masukan hanya-baca tidak dapat dimodifikasi (namun, pengguna dapat menabraknya, menyorotnya, dan menyalin teks darinya).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
id_ID: Pembalikan telah dibatalkan. Misalnya, Anda memenangkan perselisihan dengan pelanggan, dan dana untuk transaksi yang dibatalkan telah dikembalikan kepada Anda.

en: A Stripe test card number was used.
id_ID: Nomor kartu tes Stripe digunakan.

en: A subtitle to display before the email body (content)
id_ID: Subjudul untuk ditampilkan sebelum badan email (konten)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
id_ID: Subjudul untuk ditampilkan sebelum badan email (digunakan untuk email konfirmasi)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
id_ID: ID kode pajak. Kode pajak pengiriman adalah

en: A title to display below your logo
id_ID: Judul untuk ditampilkan di bawah logo Anda

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
id_ID: Judul untuk ditampilkan di bawah logo Anda (digunakan untuk email konfirmasi)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
id_ID: Transaksi dengan jumlah dan informasi kartu kredit yang sama telah dikirimkan baru-baru ini.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
id_ID: String unik untuk mereferensikan Sesi Checkout. Ini bisa berupa ID pelanggan, ID keranjang, atau yang serupa, dan dapat digunakan untuk merekonsiliasi sesi dengan sistem internal Anda.

en: About
id_ID: Tentang

en: Absolute
id_ID: Mutlak

en: Accepted value are
id_ID: Nilai yang diterima adalah

en: Accepted values are
id_ID: Nilai yang diterima adalah

en: Accordion
id_ID: Akordeon

en: Accordion Colors
id_ID: Warna Akordeon

en: Accordion Content
id_ID: Konten Akordeon

en: Accordion Desc
id_ID: Desc akordeon

en: Accordion Desc (active)
id_ID: Accordion Desc (aktif)

en: Accordion Desc (hover)
id_ID: Accordion Desc (arahkan kursor)

en: Accordion Header
id_ID: Header Akordeon

en: Accordion Header (active)
id_ID: Header Akordeon (aktif)

en: Accordion Header (hover)
id_ID: Header Akordeon (arahkan kursor)

en: Accordion Icon
id_ID: Ikon Akordeon

en: Accordion Icon (active)
id_ID: Ikon Akordeon (aktif)

en: Accordion Icon (hover)
id_ID: Ikon Akordeon (arahkan kursor)

en: Accordion Title
id_ID: Judul Akordeon

en: Accordion Title (active)
id_ID: Judul Akordeon (aktif)

en: Accordion Title (hover)
id_ID: Judul Akordeon (arahkan kursor)

en: Account has been approved
id_ID: Akun telah disetujui

en: Account verified message
id_ID: Pesan terverifikasi akun

en: Achieve date range with 2 datepickers
id_ID: Capai rentang tanggal dengan 2 pemilih data

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Actions
id_ID: tindakan

en: Verification Code
id_ID: Kode aktivasi

en: Verification E-mail Body
id_ID: Badan Email Aktivasi

en: Active
id_ID: Aktif

en: Active (default)
id_ID: Aktif (bawaan)

en: Adaptive Placeholder Colors
id_ID: Warna Placeholder Adaptif

en: Add a custom class to append extra styles
id_ID: Tambahkan kelas khusus untuk menambahkan gaya ekstra

en: Add a custom Content class to append extra styles
id_ID: Tambahkan kelas Konten khusus untuk menambahkan gaya ekstra

en: Add a custom TAB class to append extra styles
id_ID: Tambahkan kelas TAB kustom untuk menambahkan gaya ekstra

en: Add a custom TAB index (order) for this field
id_ID: Tambahkan indeks TAB khusus (pesanan) untuk bidang ini

en: Add a reason for this refund
id_ID: Tambahkan alasan untuk pengembalian dana ini

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
id_ID: Tambahkan header email tambahan apa pun di sini (letakkan setiap header di baris baru)

en: Add checkout fee(s)
id_ID: Tambahkan biaya checkout

en: Add custom checkout field(s)
id_ID: Tambahkan bidang checkout khusus

en: Add custom JavaScript code
id_ID: Tambahkan kode JavaScript khusus

en: Add item
id_ID: Tambahkan Barang

en: Add Language Switch
id_ID: Tambahkan Sakelar Bahasa

en: Add list
id_ID: Tambahkan daftar

en: Add MailPoet subscriber
id_ID: Tambahkan pelanggan MailPoet

en: Add Mailster subscriber
id_ID: Tambahkan pelanggan Mailster

en: Add marker on address (location)
id_ID: Tambahkan penanda pada alamat (lokasi)

en: Add more details about this refund
id_ID: Tambahkan detail lebih lanjut tentang pengembalian dana ini

en: Add Polylines to the map
id_ID: Tambahkan Polylines ke peta

en: Add some extra validation for this field
id_ID: Tambahkan beberapa validasi tambahan untuk bidang ini

en: Add the form name to the contact entry list
id_ID: Tambahkan nama formulir ke daftar entri kontak

en: Add the IP address to the contact entry list
id_ID: Tambahkan alamat IP ke daftar entri kontak

en: Add Translation
id_ID: Tambahkan Terjemahan

en: Add your code without the <script></script> tags
id_ID: Tambahkan kode Anda tanpa tag <script></script>

en: Additional Headers:
id_ID: Header Tambahan:

en: Address
id_ID: Alamat

en: address
id_ID: alamat

en: Address auto complete (google places)
id_ID: Alamat lengkap otomatis (google tempat)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
id_ID: Alamat tidak dapat ditemukan, harap verifikasi bahwa alamat telah dimasukkan dengan benar.

en: Address status
id_ID: Status alamat

en: Admin E-mail
id_ID: Email Admin

en: Admin email
id_ID: Email admin

en: Advanced
id_ID: Maju

en: Afrikaans
id_ID: Afrikanas

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
id_ID: Setelah menghitung jarak baik jumlah meter atau detik dapat dikembalikan

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
id_ID: Setelah menghapus Entri Kontak, hapus semua file yang terkait

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
id_ID: Setelah melakukan perhitungan, nilai akan diisi ke bidang ini

en: After last field is filled out, go to next step automatically
id_ID: Setelah bidang terakhir diisi, lanjutkan ke langkah berikutnya secara otomatis

en: Albanian
id_ID: bahasa Albania

en: Algerian Arabic
id_ID: Arab Aljazair

en: Align icon to the left or right.
id_ID: Ikon sejajarkan ke kiri atau kanan.

en: Align inner elements
id_ID: Sejajarkan elemen dalam

en: Align Left
id_ID: Rata kiri

en: Align Right
id_ID: Rata kanan

en: Alignment
id_ID: Penjajaran

en: All (when all conditions matched)
id_ID: Semua (jika semua kondisi cocok)

en: All forms
id_ID: Semua bentuk

en: All settings have been saved.
id_ID: Semua pengaturan telah disimpan.

en: Allert message text (browser requires this)
id_ID: Teks pesan peringatan (browser memerlukan ini)

en: Allow
id_ID: Mengizinkan

en: Allow Backorders?
id_ID: Izinkan Backorder?

en: Allow buyers to specify the quantity
id_ID: Izinkan pembeli untuk menentukan kuantitas

en: Allow comments
id_ID: Izinkan komentar

en: Allow everything (no limitations)
id_ID: Izinkan semuanya (tanpa batasan)

en: Allow field to be empty
id_ID: Izinkan bidang menjadi kosong

en: Allow filter
id_ID: Izinkan filter

en: Allow lowercase letters
id_ID: Izinkan huruf kecil

en: Allow only logged in users
id_ID: Izinkan hanya pengguna yang masuk

en: Allow only logged in users to submit the form
id_ID: Izinkan hanya pengguna yang masuk untuk mengirimkan formulir

en: Allow only specific user roles
id_ID: Izinkan hanya peran pengguna tertentu

en: Allow pings
id_ID: Izinkan ping

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
id_ID: Izinkan menyimpan formulir dengan nama bidang duplikat (hanya untuk pengembang)

en: Allow sorting
id_ID: Izinkan penyortiran

en: Allow storing cookies
id_ID: Izinkan penyimpanan cookie

en: Allow the following users to delete any entries
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk menghapus entri apa pun

en: Allow the following users to delete their own entries
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk menghapus entri mereka sendiri

en: Allow the following users to edit any entries
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk mengedit entri apa pun

en: Allow the following users to edit their own entries
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk mengedit entri mereka sendiri

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk melihat semua entri (perhatikan bahwa pengguna yang masuk akan selalu dapat melihat entri mereka sendiri)

en: Allow the following users to view any entries
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk melihat entri apa pun

en: Allow the following users to view their own entries
id_ID: Izinkan pengguna berikut untuk melihat entri mereka sendiri

en: Allow uppercase letters
id_ID: Izinkan huruf besar

en: Allow user to choose a maximum of X dates
id_ID: Izinkan pengguna untuk memilih maksimal X tanggal

en: Allow users to change month
id_ID: Izinkan pengguna untuk mengubah bulan

en: Allow users to change year
id_ID: Izinkan pengguna untuk mengubah tahun

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
id_ID: Izinkan pengguna untuk memilih satu atau lebih minat/grup (diambil dengan ID Daftar yang diberikan)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
id_ID: Izinkan pengguna untuk memilih tanggal atau rentang tanggal tertentu bahkan ketika Anda menentukan untuk mengecualikan hari tertentu di atas

en: Allow users to select weekends
id_ID: Izinkan pengguna untuk memilih akhir pekan

en: Allow users to select work days
id_ID: Izinkan pengguna untuk memilih hari kerja

en: Allow, but notify customer
id_ID: Izinkan, tetapi beri tahu pelanggan

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
id_ID: Ekstensi yang Diizinkan (dipisahkan dengan pipa)

en: Allowed user role(s)
id_ID: Peran pengguna yang diizinkan

en: Allows only specific user roles to submit the form
id_ID: Mengizinkan hanya peran pengguna tertentu untuk mengirimkan formulir

en: Allows you to connect this form with Zapier
id_ID: Memungkinkan Anda menghubungkan formulir ini dengan Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
id_ID: Memungkinkan Anda untuk menyimpan bidang khusus Anda di dalam Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
id_ID: Memungkinkan Anda menyetel latar belakang bidang menjadi transparan

en: Also compare against trashed contact entries
id_ID: Bandingkan juga dengan entri kontak yang dibuang

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
id_ID: Juga sembunyikan filter, pagination, dan elemen UI lainnya (hanya pesan yang akan ditampilkan kepada pengguna)

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: amount
id_ID: jumlah

en: Amount format (example: %)
id_ID: Format jumlah (contoh: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
id_ID: Jumlah hari untuk ditambahkan atau dikurangi berdasarkan hari ini%s (kosongkan untuk menghilangkan batasan)

en: Amount Label
id_ID: Label Jumlah

en: Amount Off
id_ID: Jumlah Diskon

en: Amount to charge
id_ID: Jumlah yang harus ditagih

en: Amount to charge for shipping
id_ID: Jumlah yang dikenakan untuk pengiriman

en: Amount wrapper width in pixels
id_ID: Jumlah lebar pembungkus dalam piksel

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
id_ID: String arbitrer yang dapat Anda lampirkan ke objek Charge. Ini ditampilkan saat berada di antarmuka web di samping muatan. Perhatikan bahwa jika Anda menggunakan Stripe untuk mengirim tanda terima email otomatis kepada pelanggan Anda, email tanda terima Anda akan menyertakan deskripsi tagihan yang mereka jelaskan.

en: An error occurred while processing the card.
id_ID: Terjadi kesalahan saat memproses kartu.

en: Analytics.js tracking snippet
id_ID: Cuplikan pelacakan Analytics.js

en: AND
id_ID: DAN

en: Any field value submitted by the user
id_ID: Nilai bidang apa pun yang dikirimkan oleh pengguna

en: Any option value from the database
id_ID: Nilai opsi apa pun dari database

en: Any setting value used for the form
id_ID: Nilai pengaturan apa pun yang digunakan untuk formulir

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
id_ID: Setiap kolom tabel dapat dikembalikan dengan menggunakan {tags} selama nama kolom ada

en: API key
id_ID: Kunci API

en: Append entry ID after the custom title
id_ID: Tambahkan ID entri setelah judul khusus

en: Apply custom Tax Rates
id_ID: Terapkan Tarif Pajak khusus

en: Apply discount
id_ID: Terapkan diskon

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
id_ID: Terapkan kode kupon berikut (kosongkan jika tidak ada):

en: Approved E-mail Body
id_ID: Badan Email yang Disetujui

en: Approved E-mail Subject
id_ID: Subjek Email yang Disetujui

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Arabic text
id_ID: teks arab

en: Archive
id_ID: Arsip

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
id_ID: Anda yakin ingin mengatur ulang semua pengaturan formulir sesuai dengan pengaturan global Anda saat ini?

en: Armenian
id_ID: Armenia

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
id_ID: Minta pelanggan untuk mencoba pembayaran lagi. Jika pembayaran berikutnya ditolak, pelanggan harus menghubungi penerbit kartu mereka untuk informasi lebih lanjut.

en: Ask us any questions...
id_ID: Ajukan pertanyaan kepada kami ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
id_ID: Lampirkan PDF yang dibuat ke email admin

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
id_ID: Lampirkan PDF yang dibuat ke email konfirmasi

en: Attachments for admin emails:
id_ID: Lampiran untuk email admin:

en: Attachments for confirmation emails:
id_ID: Lampiran untuk email konfirmasi:

en: Attachments for paypal completed emails:
id_ID: Lampiran untuk email paypal selesai:

en: Attachments for reminder email #%s
id_ID: Lampiran untuk email pengingat #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
id_ID: Lampiran untuk email lengkap woocommerce:

en: Aug
id_ID: Agustus

en: August
id_ID: Agustus

en: Author display name
id_ID: Nama tampilan penulis

en: Author E-mail
id_ID: Email Penulis

en: Author E-mail address (mailto:)
id_ID: Penulis Alamat email (mailto :)

en: Author first name
id_ID: Nama depan penulis

en: Author full name
id_ID: Nama lengkap pengarang

en: Author ID
id_ID: ID Penulis

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
id_ID: ID Penulis (default = ID pengguna saat ini jika login)

en: Author last name
id_ID: Nama belakang penulis

en: Author nickname
id_ID: Nama panggilan penulis

en: Author username
id_ID: Nama pengguna penulis

en: Auto populate data with fields
id_ID: Otomatis mengisi data dengan bidang

en: Autosuggest
id_ID: Saran otomatis

en: Auto-Draft
id_ID: Auto-Draf

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
id_ID: Tambahkan jeda baris secara otomatis (diaktifkan secara default)

en: Automatically add paragraphs
id_ID: Tambahkan paragraf secara otomatis

en: Automatically go to next step
id_ID: Otomatis pergi ke langkah berikutnya

en: Automatically transform text to uppercase
id_ID: Otomatis ubah teks menjadi huruf besar

en: Autopopulate form with last contact entry data
id_ID: Formulir pengisian otomatis dengan data entri kontak terakhir

en: Autosuggest
id_ID: Saran otomatis

en: autosuggest
id_ID: sugesti otomatis

en: Available backups:
id_ID: Cadangan yang tersedia:

en: Azerbaijani
id_ID: Azerbaijan

en: Back to top button
id_ID: Tombol kembali ke atas

en: Backend Settings
id_ID: Pengaturan Backend

en: Background color
id_ID: Warna latar belakang

en: Background color opacity
id_ID: Opasitas warna latar belakang

en: Background Image
id_ID: Gambar latar belakang

en: Background image
id_ID: Gambar latar belakang

en: Background Image Repeat
id_ID: Gambar Latar Belakang Ulangi

en: Background Image Size
id_ID: Ukuran Gambar Latar Belakang

en: Background image to show the user they can draw a signature
id_ID: Gambar latar belakang untuk menunjukkan kepada pengguna bahwa mereka dapat menggambar tanda tangan

en: Backups
id_ID: Cadangan

en: Based on existing Stripe Coupon ID
id_ID: Berdasarkan ID Kupon Stripe yang ada

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
id_ID: Berdasarkan Harga Stripe atau ID Paket yang ada (disarankan)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
id_ID: Berdasarkan ID Promosi Stripe yang ada

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
id_ID: Berdasarkan ID Tarif Pengiriman Stripe yang ada (disarankan)

en: Based on Form
id_ID: Berdasarkan Formulir

en: Based on form width (breaking point = 760px)
id_ID: Berdasarkan lebar formulir (titik putus = 760 piksel)

en: Based on parent ID
id_ID: Berdasarkan ID orang tua

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
id_ID: Berdasarkan lebar layar (titik putus = 760 piksel)

en: Based on subscription
id_ID: Berdasarkan langganan

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
id_ID: Berdasarkan nilai bidang yang dipilih di atas, elemen ini akan terlihat atau disembunyikan.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
id_ID: Berdasarkan kondisi Anda, Anda dapat memilih untuk menyembunyikan, memperlihatkan elemen atau membuat bidang hanya-baca.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
id_ID: Berdasarkan bidang formulir Anda, Anda dapat menyimpan meta khusus untuk posting Anda

en: Based on your form fields you can save product attributes
id_ID: Berdasarkan bidang formulir Anda, Anda dapat menyimpan atribut produk

en: Before filling out these settings we %shighly recommend%s you to read the %sdocumentation%s.
id_ID: Sebelum mengisi pengaturan ini, kami %ssangat menyarankan%s Anda untuk membaca %sdokumentasi%s.

en: Before you can preview it, you need to save your form!
id_ID: Sebelum Anda dapat mempratinjaunya, Anda perlu menyimpan formulir Anda!

en: Belarusian
id_ID: Belarusia

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
id_ID: Di bawah ini Anda dapat mengubah pembatas default dan karakter enklosur

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
id_ID: Di bawah Anda dapat memasukkan rentang tanggal (atau biarkan kosong untuk mengekspor semua entri kontak)

en: Best regards, {option_blogname}
id_ID: Hormat kami, {option_blogname}

en: Billing
id_ID: Penagihan

en: Billing E-mail address (required)
id_ID: Alamat Email Penagihan (wajib)

en: Blocked
id_ID: Diblokir

en: Blog Charset
id_ID: Charset Blog

en: Body colors
id_ID: Warna tubuh

en: Body content:
id_ID: Isi tubuh:

en: Body footer:
id_ID: Footer tubuh:

en: Body header
id_ID: Header badan

en: Body header:
id_ID: Header badan:

en: Body margins (in units declared above)
id_ID: Margin tubuh (dalam unit yang dideklarasikan di atas)

en: Body overlay color
id_ID: Warna overlay tubuh

en: Body overlay opacity
id_ID: Opasitas hamparan tubuh

en: Border Color
id_ID: Warna Perbatasan

en: Border color
id_ID: Warna perbatasan

en: Border Color Focus
id_ID: Fokus Warna Perbatasan

en: Border Radius Bottom Left
id_ID: Radius Perbatasan Kiri Bawah

en: Border Radius Bottom Right
id_ID: Radius Batas Bawah Kanan

en: Border Radius Top Left
id_ID: Radius Batas Kiri Atas

en: Border Radius Top Right
id_ID: Radius Perbatasan Kanan Atas

en: Border size in pixels (px)
id_ID: Ukuran batas dalam piksel (px)

en: Border style
id_ID: Gaya perbatasan

en: Border styles
id_ID: Gaya batas

en: Border thickness
id_ID: Ketebalan batas

en: Bosnian
id_ID: Bosnia

en: Both (comma and space)
id_ID: Keduanya (koma dan spasi)

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: bottom
id_ID: Bawah:

en: Bottom and Left
id_ID: Bawah dan Kiri

en: Bottom and Right
id_ID: Bawah dan Kanan

en: Bottom left
id_ID: Kiri bawah

en: Bottom right
id_ID: Kanan bawah

en: Brazilian
id_ID: Brazil

en: Browse files
id_ID: Mencari berkas

en: Browse images
id_ID: Jelajahi gambar

en: Browse import file and choose what you want to import
id_ID: Jelajahi file impor dan pilih apa yang ingin Anda impor

en: Builder
id_ID: Pembangun

en: Bulgarian
id_ID: Bulgaria

en: Button
id_ID: Tombol

en: Button action / method
id_ID: Tindakan / metode tombol

en: Button background
id_ID: Latar belakang tombol

en: Button background hover
id_ID: Arahkan kursor ke latar belakang tombol

en: Button Colors
id_ID: Warna Tombol

en: Button font
id_ID: Font tombol

en: Button font hover
id_ID: Kursor font tombol

en: Button icon
id_ID: Ikon tombol

en: Button icon animation
id_ID: Animasi ikon tombol

en: Button icon position
id_ID: Posisi ikon tombol

en: Button icon visibility
id_ID: Visibilitas ikon tombol

en: Button loading name
id_ID: Nama pemuatan tombol

en: Button name
id_ID: Nama tombol

en: Button position
id_ID: Posisi tombol

en: Button radius
id_ID: Jari-jari tombol

en: Button size
id_ID: Ukuran kancing

en: Button type
id_ID: Jenis tombol

en: Button URL
id_ID: URL Tombol

en: Button width
id_ID: Lebar tombol

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
id_ID: Secara default, semua elemen yang terlihat di formulir Anda akan dicetak ke PDF kecuali ditentukan lain di bawah TAB "Pengaturan PDF" saat mengedit elemen. Setiap elemen dapat disertakan atau dikecualikan secara khusus dari PDF atau dari formulir. Anda dapat menentukan ini untuk setiap elemen (termasuk kolom) dengan mengedit elemen dan membuka bagian "Pengaturan PDF". Di sini Anda dapat menentukan apakah elemen harus hanya terlihat di PDF atau Formulir, atau keduanya.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
id_ID: Secara default, semua file yang diunggah melalui formulir Anda tidak akan terlihat lagi di %1$sPerpustakaan Media%2$s. Untuk mengubah perilaku ini, Anda dapat mengunjungi Pengaturan Unggah File.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
id_ID: Abaikan Sampah dan hapus paksa (menghapus entri secara permanen)

en: Calculation
id_ID: Perhitungan

en: Calculator
id_ID: Kalkulator

en: Calculator Amount Color
id_ID: Warna Jumlah Kalkulator

en: Calculator Amount Currency Color
id_ID: Jumlah Kalkulator Warna Mata Uang

en: Calculator Amount Format Color
id_ID: Warna Format Jumlah Kalkulator

en: Calculator Amount Label Color
id_ID: Warna Label Jumlah Kalkulator

en: Calculator Colors
id_ID: Warna Kalkulator

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
id_ID: Dapat berguna dalam kombinasi dengan fitur pelengkapan otomatis Alamat Google

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
id_ID: Dapat berguna saat menggunakan pemeriksaan bersyarat di dalam formulir Anda

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
id_ID: tidak dapat digunakan sebagai tanggal pengingat karena sudah lewat, silakan periksa pengaturan Anda di bawah "Pengaturan Formulir > Pengingat Email".

en: Canadian-French
id_ID: Kanada-Prancis

en: Cancel URL
id_ID: Batalkan URL

en: Canceled
id_ID: Dibatalkan

en: Canceled Reversal
id_ID: Pembalikan yang Dibatalkan

en: Cancellation reason
id_ID: Alasan pembatalan

en: Carrier (optional)
id_ID: Operator (opsional)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
id_ID: Cart checkout (untuk beberapa produk checkout)

en: Cart discount amount
id_ID: Jumlah diskon keranjang

en: Cart discount rate
id_ID: Tingkat diskon keranjang

en: Cart handling fee
id_ID: Biaya penanganan keranjang

en: Cart tax
id_ID: Pajak keranjang

en: Cart weight
id_ID: Berat keranjang

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
id_ID: Pajak di seluruh keranjang, mengesampingkan nilai pajak barang individual apa pun

en: case sensitive
id_ID: hal - hal sensitif

en: Catalog
id_ID: Katalog

en: Catalog & search (default)
id_ID: Katalog & penelusuran (default)

en: Center
id_ID: Pusat

en: Center the form
id_ID: Pusatkan formulir

en: Change File Upload Settings
id_ID: Ubah Pengaturan Unggah File

en: Change Settings
id_ID: Ubah pengaturan

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
id_ID: Ubah perilaku elemen saat PDF dibuat.

en: Change the date format
id_ID: Ubah format tanggal

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
id_ID: Ubah hari pertama dalam seminggu, mis. Minggu atau Senin

en: Change to the orientation defined under PDF settings
id_ID: Ubah ke orientasi yang ditentukan di bawah pengaturan PDF

en: Change user role after payment complete
id_ID: Ubah peran pengguna setelah pembayaran selesai

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
id_ID: Kumpulan karakter dan pengkodean karakter untuk informasi penagihan/halaman login

en: Characters the code should contain
id_ID: Karakter yang harus ada dalam kode

en: Check box
id_ID: Kotak centang

en: Check for errors before going to next step
id_ID: Periksa kesalahan sebelum melanjutkan ke langkah berikutnya

en: Check to see if a recent payment already exists.
id_ID: Periksa untuk melihat apakah pembayaran terbaru sudah ada.

en: Check/Radio border
id_ID: Periksa / Perbatasan radio

en: Check/Radio inner
id_ID: Periksa / Radio bagian dalam

en: Check/Radio Labels
id_ID: Periksa / Label Radio

en: Checkbox & Radio colors
id_ID: Kotak centang & Warna radio

en: Checkout page (default)
id_ID: Halaman pembayaran (bawaan)

en: Chinese zh-CN
id_ID: China zh-CN

en: Chinese zh-HK
id_ID: Cina zh-HK

en: Chinese zh-TW
id_ID: Cina zh-TW

en: Choose a custom border color.
id_ID: Pilih warna batas kustom.

en: Choose a flag
id_ID: Pilih sebuah bendera

en: Choose a flag for this language
id_ID: Pilih bendera untuk bahasa ini

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
id_ID: Pilih panjang desimal Anda (default = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
id_ID: Pilih lokalisasi (untuk bahasa dan format)

en: Choose a minimum width that each item must have
id_ID: Pilih lebar minimum yang harus dimiliki setiap item

en: Choose a reCAPTCHA version
id_ID: Pilih versi reCAPTCHA

en: Choose a Time format
id_ID: Pilih format Waktu

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
id_ID: Pilih jenis yang sesuai untuk bidang Anda. Harap dicatat bahwa pengaturan ini akan mempengaruhi tata letak keyboard di perangkat seluler, pilihlah dengan bijak!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
id_ID: Pilih berapa banyak kolom yang akan ditampilkan Grid atau Slider Anda.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
id_ID: Pilih berapa banyak baris yang akan ditampilkan Grid Anda. (0 = tidak ada batasan)

en: Choose how to align your image
id_ID: Pilih cara menyelaraskan gambar Anda

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
id_ID: Pilih jika Anda ingin menyimpan data pengguna sebagai Entri Kontak

en: Choose label value break method
id_ID: Pilih metode pemutusan nilai label

en: Choose language
id_ID: Pilih bahasa

en: Choose line break method (optional)
id_ID: Pilih metode jeda baris (opsional)

en: Choose meta field name
id_ID: Pilih nama bidang meta

en: Choose payment gateway
id_ID: Pilih gateway pembayaran

en: Choose terms label to return
id_ID: Pilih label istilah untuk dikembalikan

en: Choose terms value to return
id_ID: Pilih nilai syarat untuk dikembalikan

en: Choose the form you want to use.
id_ID: Pilih formulir yang ingin Anda gunakan.

en: Choose to make this field a variable or not.
id_ID: Pilih untuk membuat bidang ini menjadi variabel atau tidak.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
id_ID: Pilih untuk menyimpan hanya label atau nilai opsi yang dipilih sebagai entri kontak

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
id_ID: Pilih untuk mengirim hanya label atau nilai opsi yang dipilih ke admin

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
id_ID: Pilih untuk mengirim hanya label atau nilai opsi yang dipilih ke pengirim

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
id_ID: Pilih nilai yang akan disimpan untuk kotak centang & tombol radio

en: Choose which email template you would like to use
id_ID: Pilih template email mana yang ingin Anda gunakan

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
id_ID: Pilih pemisah desimal Anda (koma atau titik)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
id_ID: Pilih seribu pemisah Anda (kosong, koma atau titik)

en: City
id_ID: Kota

en: City name
id_ID: Nama Kota

en: Clear
id_ID: Bersih

en: Clear / Reset the form
id_ID: Hapus / Setel ulang formulir

en: Clear / reset the form after submitting
id_ID: Hapus / setel ulang formulir setelah mengirimkan

en: Clear form after closing popup
id_ID: Hapus formulir setelah menutup popup

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
id_ID: Klik %shedi%s untuk mendapatkan webhook Anda untuk Formulir Super di Zapier

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
id_ID: Klik di sini untuk menemukan %1$scontoh ekspresi reguler%2$s, atau buat sendiri dengan mudah di %3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
id_ID: ID referensi klien

en: Close
id_ID: Menutup

en: Close button background color (leave blank for none)
id_ID: Tutup warna latar belakang tombol (biarkan kosong jika tidak ada)

en: Close button border color
id_ID: Tutup warna batas tombol

en: Close button border radius in pixels (px)
id_ID: Tutup radius batas tombol dalam piksel (px)

en: Close button border size in pixels (px)
id_ID: Tutup ukuran batas tombol dalam piksel (px)

en: Close button icon color
id_ID: Tutup warna ikon tombol

en: Close button icon size in pixels (px)
id_ID: Tutup ukuran ikon tombol dalam piksel (px)

en: Close button label bg color
id_ID: Tutup tombol label bg color

en: Close button label color
id_ID: Tutup warna label tombol

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
id_ID: Tutup bantalan label tombol misalnya: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
id_ID: Tutup teks label tombol misalnya: Tutup

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
id_ID: Tutup bantalan tombol misalnya: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
id_ID: Tutup posisi tombol tepat dalam piksel (px)

en: Close button position top in pixels (px)
id_ID: Tutup posisi tombol atas dalam piksel (px)

en: Closed (disallow comments)
id_ID: Ditutup (larang komentar)

en: Closed (disallow pings)
id_ID: Ditutup (melarang ping)

en: Code
id_ID: Kode

en: Code length
id_ID: Panjang kode

en: Code prefix
id_ID: Awalan kode

en: Code suffix
id_ID: Akhiran kode

en: Collect customer billing address
id_ID: Kumpulkan alamat penagihan pelanggan

en: Collect customer phone number
id_ID: Kumpulkan nomor telepon pelanggan

en: Color
id_ID: Warna

en: color
id_ID: warna

en: Color picker
id_ID: Pemilih warna

en: Colors
id_ID: Warna

en: Column
id_ID: Kolom

en: column
id_ID: kolom

en: Column heading
id_ID: Judul kolom

en: Column Label
id_ID: Label Kolom

en: Column logic
id_ID: Logika kolom

en: Column name
id_ID: Nama kolom

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
id_ID: Contoh paddings kolom: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
id_ID: Ukuran kolom

en: Columns for contact entries
id_ID: Kolom untuk entri kontak

en: Company Email Address
id_ID: Alamat Email Perusahaan

en: Compare against all entries (all forms)
id_ID: Bandingkan dengan semua entri (semua formulir)

en: Compare against current form entries only (default)
id_ID: Bandingkan dengan entri formulir saat ini saja (default)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
id_ID: Bandingkan dengan entri dari ID formulir berikut (hanya formulir tertentu)

en: Compare duplicate contact entry title against:
id_ID: Bandingkan judul entri kontak duplikat dengan:

en: Compare method (OR / AND)
id_ID: Bandingkan metode (OR / AND)

en: Completed
id_ID: Lengkap

en: Completed!
id_ID: Lengkap!

en: Conditional field value
id_ID: Nilai bidang bersyarat

en: Conditional Logic
id_ID: Logika Bersyarat

en: Conditional logic
id_ID: Logika bersyarat

en: Conditional Validation
id_ID: Validasi Bersyarat

en: Conditional Validation Value
id_ID: Nilai Validasi Bersyarat

en: Conditional Validation Value 2
id_ID: Nilai Validasi Bersyarat 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
id_ID: Variabel Bersyarat (nilai dinamis)

en: Conditionally checkout to PayPal
id_ID: Checkout bersyarat ke PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
id_ID: Check out bersyarat ke Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
id_ID: Checkout bersyarat ke WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
id_ID: Simpan Entri Kontak secara bersyarat berdasarkan data pengguna

en: Conditionally save subscriber based on user data
id_ID: Simpan pelanggan secara kondisional berdasarkan data pengguna

en: Conditions
id_ID: Kondisi

en: Confirmation E-mail
id_ID: Email Konfirmasi

en: Confirmation email
id_ID: Email konfirmasi

en: Connection lost, please try again
id_ID: Sambungan terputus, coba lagi

en: Connections
id_ID: Koneksi

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
id_ID: Pertimbangkan untuk mengaktifkan opsi ini saat memiliki 500+ kondisi untuk peningkatan kecepatan

en: Contact Entries
id_ID: Entri Kontak

en: Contact entries
id_ID: Entri kontak

en: Contact Entry
id_ID: Entri Kontak

en: Contact entry
id_ID: Entri kontak

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
id_ID: Pembuatan Entri Kontak gagal, tidak dapat menemukan Entri Kontak asli:

en: Contact entry search (populate form with data)
id_ID: Pencarian entri kontak (isi formulir dengan data)

en: Contact entry status
id_ID: Status entri kontak

en: Contact entry status after updating
id_ID: Status entri kontak setelah memperbarui

en: Contact entry statuses
id_ID: Status entri kontak

en: Contact Entry Title
id_ID: Hubungi Judul Entri

en: Contact entry updated.
id_ID: Entri kontak diperbarui.

en: Contact Entry:
id_ID: Entri Kontak:

en: Contain / Fit (contain)
id_ID: Berisi / Pas (berisi)

en: Contains
id_ID: Mengandung

en: Content
id_ID: Kandungan

en: Content background color
id_ID: Warna latar belakang konten

en: Content border bottom width (0 = none)
id_ID: Lebar batas bawah konten (0 = tidak ada)

en: Content border color
id_ID: Warna batas konten

en: Content border left width (0 = none)
id_ID: Lebar batas kiri batas konten (0 = tidak ada)

en: Content border right width (0 = none)
id_ID: Lebar batas kanan konten (0 = tidak ada)

en: Content border top width (0 = none)
id_ID: Lebar atas batas konten (0 = tidak ada)

en: Content padding
id_ID: Padding konten

en: Content type:
id_ID: Jenis konten:

en: Convert timestamp to specific date format
id_ID: Konversi stempel waktu ke format tanggal tertentu

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
id_ID: Tidak dapat mengirimkan formulir karena entri kontak dengan judul yang sama persis sudah ada!

en: Countries
id_ID: Negara

en: Countries (FULL)
id_ID: Negara (PENUH)

en: Countries (ISO2)
id_ID: Negara (ISO2)

en: Country
id_ID: Negara

en: country
id_ID: negara

en: Country name
id_ID: Nama negara

en: Cover / Fit (cover)
id_ID: Penutup / Pas (penutup)

en: Create Form
id_ID: Buat Formulir

en: Create new coupon on the fly
id_ID: Buat kupon baru dengan cepat

en: Create new Multi-site after registration
id_ID: Buat Multi-situs baru setelah pendaftaran

en: Create new Post
id_ID: Buat Postingan baru

en: Create new price object
id_ID: Buat objek harga baru

en: Create new shipping rate on the fly
id_ID: Buat tarif pengiriman baru dengan cepat

en: Create new Stripe product on the fly
id_ID: Buat produk Stripe baru dengan cepat

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Created Post
id_ID: Dibuat pada

en: Created post status
id_ID: Status postingan dibuat

en: Created post title
id_ID: Judul postingan yang dibuat

en: Created post/page (backend)
id_ID: Post/halaman yang dibuat (backend)

en: Created post/page (front-end)
id_ID: Post/halaman yang dibuat (front-end)

en: Created User
id_ID: Pengguna yang Dibuat

en: Credit Card
id_ID: Kartu kredit

en: Croatian
id_ID: Kroasia

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
id_ID: Pemeriksaan Pemalsuan Permintaan Lintas Situs (CSRF)

en: CSV Attachment
id_ID: Lampiran CSV

en: CSV Attachment Settings
id_ID: Pengaturan Lampiran CSV

en: CSV file
id_ID: File CSV

en: Currency
id_ID: Mata uang

en: Currency field
id_ID: Bidang mata uang

en: Current Author meta data
id_ID: Data meta Penulis saat ini

en: Current Page or Post meta data
id_ID: Meta Data Halaman Saat Ini atau Posting

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
id_ID: Istilah Halaman atau Post saat ini (berdasarkan slug taksonomi yang ditentukan)

en: Currently in translation mode for language
id_ID: Saat ini dalam mode terjemahan untuk bahasa

en: Custom class
id_ID: Kelas khusus

en: Custom Content class
id_ID: Kelas Konten Kustom

en: Custom CSS
id_ID: CSS Kustom

en: Custom date format
id_ID: Format tanggal kustom

en: Custom delimiter
id_ID: Pembatas kustom

en: Custom enclosure
id_ID: Kandang khusus

en: Custom field class
id_ID: Kelas bidang khusus

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
id_ID: Bidang khusus untuk disimpan (*|MERGE|* tag)

en: Custom from
id_ID: Kustom dari

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
id_ID: HTML Khusus (unggah / telusuri file .html)

en: Custom items
id_ID: Item khusus

en: Custom JS
id_ID: JS Kustom

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
id_ID: Format halaman kustom dalam unit yang ditentukan di atas, misalnya:

en: Custom post meta data
id_ID: Data meta posting kustom

en: Custom Regex
id_ID: Regex Kustom

en: Custom sign here image
id_ID: Tanda kustom di sini gambar

en: Custom TAB class
id_ID: Kelas TAB kustom

en: Custom TAB index
id_ID: Indeks TAB kustom

en: Custom URL
id_ID: URL Kustom

en: Custom use of preloader for the form.
id_ID: Penggunaan kustom prapemuat untuk formulir.

en: Custom width in pixels
id_ID: Lebar kustom dalam piksel

en: Custom wrapper class
id_ID: Kelas pembungkus kustom

en: Customer
id_ID: Pelanggan

en: Customer E-mail
id_ID: Surel pelanggan

en: Customer has a verified PayPal account
id_ID: Pelanggan memiliki akun PayPal yang terverifikasi

en: Customer has an unverified PayPal account
id_ID: Pelanggan memiliki akun PayPal yang belum diverifikasi

en: Customer ID
id_ID: ID Pelanggan

en: Customer/User
id_ID: Pelanggan/Pengguna

en: Customers
id_ID: Pelanggan

en: Cyrillic text
id_ID: Teks Sirilik

en: Czech
id_ID: Ceko

en: Daily (every day)
id_ID: Setiap hari (setiap hari)

en: Danish
id_ID: Orang Denmark

en: Dashed
id_ID: Putus-putus

en: Database table name
id_ID: Nama tabel database

en: Date
id_ID: Tanggal

en: date
id_ID: tanggal

en: Date Format
id_ID: Format tanggal

en: Date range (maximum)
id_ID: Rentang tanggal (maksimum)

en: Date range (minimum)
id_ID: Rentang tanggal (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
id_ID: Hari untuk menambah / mengurangi berdasarkan pemilih data yang terhubung

en: Deactivating plugin...
id_ID: Menonaktifkan plugin ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
id_ID: Pengguna yang terhormat,
    
    Terima kasih sudah menghubungi kami!

en: Dec
id_ID: Des

en: December
id_ID: Desember

en: Decimal separator
id_ID: Pemisah desimal

en: Default (inherit)
id_ID: Bawaan (mewarisi)

en: Default (use the default_comment_status option)
id_ID: Default (gunakan opsi default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
id_ID: Default (gunakan opsi default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
id_ID: Default - bb / hh / thn

en: Default blog email and name
id_ID: Email dan nama blog default

en: Default email template
id_ID: Template email default

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
id_ID: Format defaultnya adalah: [Pesanan # {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
id_ID: Format defaultnya adalah: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default language
id_ID: Bahasa default

en: Default positioning
id_ID: Penentuan posisi default

en: Default positioning (bottom right)
id_ID: Penentuan posisi default (kanan bawah)

en: Default post category; set in Writing Options
id_ID: Kategori posting default; diatur dalam Opsi Penulisan

en: Default Squared
id_ID: Kuadrat Default

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
id_ID: Lokasi unggahan default; diatur dalam Opsi Miscellaneous

en: Default value
id_ID: Nilai default

en: Default value 1-5 (empty = default)
id_ID: Nilai default 1-5 (kosong = default)

en: Default: 1
id_ID: Standar: 1

en: Default: None
id_ID: Bawaan: Tidak ada

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
id_ID: Secara default adalah 0, yang memungkinkan pengguna untuk tidak memilih tanggal sama sekali.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
id_ID: Secara default 1, yang memungkinkan pengguna untuk hanya memilih 1 tanggal.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
id_ID: Tentukan lebar kustom untuk pembatas. Gunakan nilai piksel. misal: 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal separator)
id_ID: Tentukan harga sebagai nilai float (hanya titik yang diterima sebagai pemisah desimal)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
id_ID: Tentukan pada offset apa pengingat harus dikirim berdasarkan waktu dasar

en: Define at what time the reminder should be send
id_ID: Tentukan jam berapa pengingat harus dikirim

en: Define checkout line items
id_ID: Tentukan item baris checkout

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
id_ID: Tentukan item menu "Akun Saya" WooCommerce khusus

en: Define each on a new line e.g
id_ID: Tentukan masing-masing di baris baru mis

en: Define each on a new line e.g:
id_ID: Tentukan masing-masing pada baris baru mis:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
id_ID: Tentukan setiap peran di baris baru. Misalnya, jika Anda hanya ingin mengembalikan pelanggan WooCommerce, Anda dapat menggunakan: pelanggan

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
id_ID: Tentukan di sini bagaimana Anda ingin mencantumkan pengguna Anda, misalnya: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] akan diterjemahkan ke: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
id_ID: Tentukan berapa hari setelah atau sebelum pengingat harus dikirim berdasarkan tanggal dasar

en: Define menu items
id_ID: Tentukan item menu

en: Define meta data to return as value
id_ID: Tentukan meta data untuk dikembalikan sebagai nilai

en: Define the width for the divider.
id_ID: Tentukan lebar pembatas.

en: Define user data or user meta data to return as value
id_ID: Tentukan data pengguna atau data meta pengguna untuk dikembalikan sebagai nilai

en: Delete
id_ID: Menghapus

en: Delete all backups
id_ID: Hapus semua cadangan

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
id_ID: Hapus file terkait setelah menghapus Entri Kontak

en: Delete complete form
id_ID: Hapus formulir lengkap

en: Delete files from server after form submissions
id_ID: Hapus file dari server setelah pengiriman formulir

en: Delete files from server after the form was submitted
id_ID: Hapus file dari server setelah formulir dikirimkan

en: Delete item
id_ID: Hapus item

en: Delete Listing
id_ID: Hapus Daftar

en: Delete Translation
id_ID: Hapus Terjemahan

en: Deleting...
id_ID: Menghapus ...

en: Delimiter
id_ID: Pembatas

en: Demos
id_ID: Demo

en: Denied
id_ID: Ditolak

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
id_ID: Bergantung pada layanan yang Anda gunakan untuk berinteraksi, Anda mungkin perlu menyetelnya ke 1.1

en: Descending Order
id_ID: Urutan Menurun

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
id_ID: Menjelaskan jenis transaksi yang dilakukan oleh Checkout untuk menyesuaikan teks yang relevan pada halaman, seperti tombol kirim. Nilai yang mungkin

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description color
id_ID: Warna deskripsi

en: Description for this step
id_ID: Deskripsi untuk langkah ini

en: Description line-height in pixels (0 = none)
id_ID: Tinggi baris uraian dalam piksel (0 = tidak ada)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
id_ID: Deskripsi barang. Jika Anda menghilangkan variabel ini, pembeli memasukkan nama mereka sendiri saat checkout.

en: Description size in pixels (0 = none)
id_ID: Ukuran deskripsi dalam piksel (0 = tidak ada)

en: Description Styles
id_ID: Gaya Deskripsi

en: Description weight (0 = none)
id_ID: Bobot deskripsi (0 = tidak ada)

en: Desktop preview
id_ID: Pratinjau desktop

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
id_ID: Tujuan (menentukan lokasi akhir untuk menghitung arah)

en: Destination address
id_ID: Alamat tujuan

en: Destination address (required)
id_ID: Alamat tujuan (wajib)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
id_ID: Nonaktifkan tombol keyboard 'Enter' (mencegah pengiriman formulir saat menekan Enter)

en: Disable autocompletion
id_ID: Nonaktifkan pelengkapan otomatis

en: Disable autofocus on first field
id_ID: Nonaktifkan fokus otomatis pada bidang pertama

en: Disable default UI
id_ID: Nonaktifkan UI default

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
id_ID: Nonaktifkan parameter langkah multi-bagian saat ini di URL

en: Disable popup closing
id_ID: Nonaktifkan penutupan popup

en: Disable scrolling on error
id_ID: Nonaktifkan pengguliran saat ada kesalahan

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
id_ID: Nonaktifkan pengguliran pada klik tombol Sebelumnya dan Berikutnya

en: Disable the input field
id_ID: Nonaktifkan bidang masukan

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
id_ID: Nonaktifkan opsi untuk memilih hari tertentu di kalender misalnya Minggu, Senin, dll.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
id_ID: Nonaktifkan ini untuk menghapus tab Visual dan Teks editor Anda

en: Disable time options by ranges
id_ID: Nonaktifkan opsi waktu berdasarkan rentang

en: Disabled
id_ID: Dengan disabilitas

en: Disabled (do not make variable)
id_ID: Dinonaktifkan (jangan buat variabel)

en: Disabled (do not use conditional logic)
id_ID: Dinonaktifkan (jangan gunakan logika bersyarat)

en: Disabled (not recommended)
id_ID: Dinonaktifkan (tidak disarankan)

en: Disabled (use default form settings)
id_ID: Dinonaktifkan (gunakan pengaturan formulir default)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
id_ID: Larang pengguna untuk mengubah tanda tangan yang ada saat formulir diisi dengan data

en: Disallow users to filter items
id_ID: Larang pengguna untuk memfilter item

en: Discount amount (leave blank for no discount)
id_ID: Jumlah diskon (kosongkan jika tidak ada diskon)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
id_ID: Jumlah diskon yang terkait dengan suatu barang, yang harus lebih kecil dari harga jual barang tersebut.

en: Discount number
id_ID: nomor diskon

en: Discount rate (leave blank for no discount)
id_ID: Tingkat diskon (kosongkan untuk tidak ada diskon)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
id_ID: Tingkat diskon, sebagai persentase, terkait dengan item. Setel ke nilai kurang dari 100

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
id_ID: Menampilkan pesan setelah pengguna menyetel ulang sandi (kosongkan jika tidak ada pesan)

en: Display a message to the locked out user
id_ID: Tampilkan pesan ke pengguna yang terkunci

en: Display a message to the logged out user
id_ID: Tampilkan pesan kepada pengguna yang keluar

en: Display a message when account has been verified
id_ID: Tampilkan pesan saat akun telah diverifikasi

en: Display a message when no user is logged in
id_ID: Tampilkan pesan saat tidak ada pengguna yang masuk

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
id_ID: Menampilkan pesan saat tidak ada pengguna yang ditemukan (biarkan kosong jika tidak ada pesan)

en: Display a message when the activation code is incorrect
id_ID: Tampilkan pesan ketika kode aktivasi salah

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
id_ID: Menampilkan pesan selamat datang setelah pengguna login (biarkan kosong jika tidak ada pesan)

en: Display an error message when form is locked
id_ID: Menampilkan pesan kesalahan saat formulir dikunci

en: Display close (X) button
id_ID: Tampilkan tombol tutup (X)

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
id_ID: Menampilkan tanggal di bulan lain di awal atau akhir bulan ini

en: Display dots navigation
id_ID: Menampilkan navigasi titik

en: Display form processing overlay (popup)
id_ID: Tampilan pemrosesan formulir overlay (popup)

en: Display interests/groups
id_ID: Tampilkan minat/grup

en: Display Layout
id_ID: Tampilan Tata Letak

en: Display Name
id_ID: Nama tampilan

en: Display name
id_ID: Nama tampilan

en: Display oldest or latest entries at the top
id_ID: Tampilkan entri terlama atau terbaru di bagian atas

en: Display popup after X seconds
id_ID: Tampilkan sembulan setelah X detik

en: Display popup after X seconds of inactivity
id_ID: Tampilkan sembulan setelah X detik tidak aktif

en: Display popup between date range (schedule)
id_ID: Tampilkan popup antara rentang tanggal (jadwal)

en: Display popup on exit intent
id_ID: Tampilkan popup pada niat keluar

en: Display popup on page leave/close/exit
id_ID: Tampilkan popup pada halaman keluar/tutup/keluar

en: Display popup on page load
id_ID: Tampilkan sembulan saat memuat halaman

en: Display prev/next buttons
id_ID: Tampilkan tombol sebelumnya / berikutnya

en: Display previous and next buttons
id_ID: Menampilkan tombol sebelumnya dan berikutnya

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
id_ID: Larang pengguna memilih tanggal atau rentang tanggal tertentu di kalender

en: Distance / Duration calculation (google directions)
id_ID: Perhitungan jarak / durasi (petunjuk google)

en: Distance in meters
id_ID: Jarak dalam meter

en: Distance text in km or miles
id_ID: Teks jarak dalam km atau mil

en: Divider
id_ID: Pembagi

en: Divider alignment
id_ID: Perataan pembatas

en: Divider color
id_ID: Warna pembatas

en: Divider custom width
id_ID: Lebar khusus pembatas

en: Divider height
id_ID: Tinggi pembatas

en: Divider weight
id_ID: Berat pembatas

en: Do not allow (default)
id_ID: Jangan izinkan (bawaan)

en: Do not apply any discount
id_ID: Tidak berlaku diskon apapun

en: Do not change role
id_ID: Jangan ganti peran

en: Do not create a new Contact Entry
id_ID: Jangan membuat Entri Kontak baru

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
id_ID: Jangan membuat Entri Kontak baru ketika yang sudah ada diperbarui

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
id_ID: Jangan tampilkan pemberitahuan admin setelah memperbarui plugin

en: Do not exclude from emails
id_ID: Jangan kecualikan dari email

en: Do not fill out the following field with entry data
id_ID: Jangan mengisi kolom berikut dengan data entri

en: Do not normalize strings (default)
id_ID: Jangan menormalkan string (default)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
id_ID: Jangan laporkan informasi yang lebih detail kepada pelanggan Anda. Sebaliknya, hadir seperti yang Anda lakukan

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
id_ID: Jangan laporkan informasi yang lebih detail kepada pelanggan Anda. Sebaliknya, hadir seperti yang Anda lakukan

en: Do not save data
id_ID: Jangan simpan data

en: Do not save empty values
id_ID: Jangan simpan nilai kosong

en: Do not save field in Contact Entry
id_ID: Jangan simpan bidang di Entri Kontak

en: Do not save PDF in Contact Entry
id_ID: Jangan simpan PDF di Entri Kontak

en: Do not send a confirmation email
id_ID: Jangan kirim email konfirmasi

en: Do not send an admin email
id_ID: Jangan kirim email admin

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
id_ID: Jangan kirim pengaturan formulir ke Zapier (diaktifkan secara default)

en: Do not show file uploads in the Media Library
id_ID: Jangan tampilkan unggahan file di Perpustakaan Media

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
id_ID: Tidak melakukan apa-apa (jangan masuk atau kirim email verifikasi)

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Domain name for blog
id_ID: Nama domain untuk blog

en: Donation checkout
id_ID: Pembayaran donasi

en: Dotted
id_ID: Burik

en: Double
id_ID: Dua kali lipat

en: Download button text
id_ID: Teks tombol unduh

en: Download PDF
id_ID: Unduh PDF

en: Download Summary
id_ID: Unduh Ringkasan

en: Downloadable product
id_ID: Produk yang dapat diunduh

en: Downloading file...
id_ID: Mendownload file ...

en: Draft
id_ID: Konsep

en: Dragger color
id_ID: Warna dragger

en: Dropdown arrow
id_ID: Panah tarik-turun

en: Dropdown colors
id_ID: Warna tarik-turun

en: Dropdown item background
id_ID: Latar belakang item tarik-turun

en: Dropdown item background focus
id_ID: Fokus latar belakang item dropdown

en: Dropdown item font focus
id_ID: Fokus font item dropdown

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Duplicate element
id_ID: Elemen duplikat

en: Duplicate entry title error message
id_ID: Pesan kesalahan judul entri duplikat

en: Duration in seconds
id_ID: Durasi dalam hitungan detik

en: Duration text in minutes
id_ID: Teks durasi dalam menit

en: Dutch
id_ID: Belanda

en: Dutch (Belgium)
id_ID: Belanda (Belgia)

en: Dynamic
id_ID: Dinamis

en: E-mail
id_ID: Surel

en: E-mail & Contact Entry Label
id_ID: Label Entri Email & Kontak

en: E-mail Address
id_ID: Alamat email

en: E-mail address
id_ID: Alamat email

en: E-mail address (mailto:)
id_ID: Alamat email (mailto :)

en: E-mail address of blog administrator
id_ID: Alamat email administrator blog

en: E-mail copyright
id_ID: Hak cipta email

en: E-mail headers
id_ID: Header email

en: E-mail logo
id_ID: Logo email

en: E-mail Reminders
id_ID: Pengingat Email

en: E-mail social icons
id_ID: Ikon sosial email

en: E-mail subtitle
id_ID: Subtitel email

en: E-mail subtitle (confirm)
id_ID: Subjudul email (konfirmasi)

en: E-mail Template 1
id_ID: Template Email 1

en: E-mail title
id_ID: Judul email

en: E-mail title (confirm)
id_ID: Judul email (konfirmasi)

en: e.g: 1
id_ID: misalnya: 1

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
id_ID: E.g: field_name|meta_key (masing-masing pada baris baru)

en: e.g: price_XXXX
id_ID: misalnya: harga_XXXX

en: e.g: SbwGtc0x
id_ID: misalnya: SbwGtc0x

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
id_ID: misalnya: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
id_ID: misalnya: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
id_ID: ECHO - Keluarkan teks biasa sebagaimana adanya, sesuai untuk CLI

en: Edit author
id_ID: Edit penulis

en: Edit contact entry
id_ID: Edit entri kontak

en: Edit element
id_ID: Edit elemen

en: Edit order
id_ID: Sunting pesanan

en: Edit post
id_ID: Edit postingan

en: Edit the contact entry (backend)
id_ID: Edit entri kontak (backend)

en: Edit Translation
id_ID: Edit Terjemahan

en: Editor height in pixels
id_ID: Tinggi editor dalam piksel

en: Element Settings & Options
id_ID: Pengaturan & Opsi Elemen

en: Email
id_ID: Surel

en: email
id_ID: surel

en: Email Address
id_ID: Alamat email

en: Email attachments
id_ID: Lampiran email

en: Email headers
id_ID: Header email

en: Email label
id_ID: Label email

en: Email template
id_ID: Template email

en: Empty cart before adding products
id_ID: Keranjang kosong sebelum menambahkan produk

en: Enable
id_ID: Memungkinkan

en: Enable (do not save empty values)
id_ID: Aktifkan (jangan simpan nilai kosong)

en: Enable (exclude empty values)
id_ID: Aktifkan (kecualikan nilai kosong)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
id_ID: Aktifkan (memungkinkan untuk mencari teks di dalam PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
id_ID: Aktifkan (hanya aktifkan ini jika formulir Anda menggunakan teks arab)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
id_ID: Aktifkan (hanya aktifkan ini jika formulir Anda menggunakan teks cyrillic)

en: Enable Adaptive Placeholders
id_ID: Aktifkan Adaptive Placeholder

en: Enable Add More
id_ID: Aktifkan Tambahkan Lebih Banyak

en: Enable address auto complete
id_ID: Aktifkan pelengkapan otomatis alamat

en: Enable Ajax
id_ID: Aktifkan Ajax

en: Enable auto suggest
id_ID: Aktifkan saran otomatis

en: Enable automatic Tax
id_ID: Aktifkan Pajak otomatis

en: Enable birthdate calculations
id_ID: Aktifkan perhitungan tanggal lahir

en: Enable code generation
id_ID: Aktifkan pembuatan kode

en: Enable contact entry search by title
id_ID: Aktifkan pencarian entri kontak berdasarkan judul

en: Enable contact entry updating
id_ID: Aktifkan pembaruan entri kontak

en: Enable custom entry titles
id_ID: Aktifkan judul entri kustom

en: Enable custom padding
id_ID: Aktifkan padding kustom

en: Enable custom parameter string for POST method
id_ID: Aktifkan string parameter khusus untuk metode POST

en: Enable custom popup padding
id_ID: Aktifkan bantalan sembulan khusus

en: Enable custom return URL
id_ID: Aktifkan URL pengembalian khusus

en: Enable custom settings
id_ID: Aktifkan pengaturan kustom

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
id_ID: Aktifkan mode debug (ini tidak akan mengirimkan formulir, tetapi langsung mengunduh PDF yang dihasilkan, hanya aktifkan ini saat mengembangkan formulir Anda)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
id_ID: Aktifkan mode debug (akan menampilkan respons POST untuk pengembang)

en: Enable distance calculator
id_ID: Aktifkan kalkulator jarak

en: Enable Drag & Drop Upload Support
id_ID: Aktifkan Seret & Jatuhkan Dukungan Unggahan

en: Enable email reminder #%s
id_ID: Aktifkan pengingat email #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
id_ID: Aktifkan cookie kedaluwarsa (tampilkan popup hanya sekali)

en: Enable form POST method
id_ID: Aktifkan metode formulir POST

en: Enable Form to PDF generation
id_ID: Aktifkan Formulir untuk pembuatan PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
id_ID: Aktifkan Pelacakan Google Analytics

en: Enable icons
id_ID: Aktifkan ikon

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
id_ID: Aktifkan penambahan nomor faktur misalnya: 0001

en: Enable keyword field
id_ID: Aktifkan bidang kata kunci

en: Enable keyword user input
id_ID: Aktifkan masukan pengguna kata kunci

en: Enable line breaks
id_ID: Aktifkan jeda baris

en: Enable listings for this form
id_ID: Aktifkan daftar untuk formulir ini

en: Enable media upload button
id_ID: Aktifkan tombol unggah media

en: Enable password protection
id_ID: Aktifkan perlindungan kata sandi

en: Enable PayPal Checkout
id_ID: Aktifkan Pembayaran PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
id_ID: Aktifkan mode Kotak Pasir PayPal (hanya untuk tujuan pengujian)

en: Enable Popup
id_ID: Aktifkan Popup

en: Enable Popup Border
id_ID: Aktifkan Perbatasan Popup

en: Enable Popup Shadows
id_ID: Aktifkan Bayangan Popup

en: Enable read-only
id_ID: Aktifkan hanya baca

en: Enable Right To Left Layout
id_ID: Aktifkan Tata Letak Kanan Ke Kiri

en: Enable RTL (Right To Left layout)
id_ID: Aktifkan RTL (tata letak Kanan ke Kiri)

en: Enable RTL E-mails
id_ID: Aktifkan Email RTL

en: Enable server side lookup
id_ID: Aktifkan pencarian sisi server

en: Enable SMTP authentication
id_ID: Aktifkan otentikasi SMTP

en: Enable Stripe Checkout
id_ID: Aktifkan Stripe Checkout

en: Enable Stripe checkout for this form
id_ID: Aktifkan checkout Stripe untuk formulir ini

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
id_ID: Aktifkan mode Stripe Sandbox/Test (hanya untuk tujuan pengujian)

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
id_ID: Aktifkan pengumpulan ID Pajak (memungkinkan pengguna untuk membeli sebagai bisnis)

en: Enable the WordPress text editor
id_ID: Aktifkan editor teks WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
id_ID: Aktifkan ini jika Anda tidak ingin membuat Entri Kontak baru setelah memperbarui Entri Kontak yang ada

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
id_ID: Aktifkan ini jika Anda ingin menyembunyikan langkah-langkah di perangkat seluler

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
id_ID: Aktifkan ini jika Anda ingin menampilkan bilah kemajuan untuk Multi-bagian

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
id_ID: Aktifkan ini jika Anda ingin menampilkan langkah-langkah untuk Multi-bagian

en: Enable TLS or SSL encryption
id_ID: Aktifkan enkripsi TLS atau SSL

en: Enable transparent backgrounds
id_ID: Aktifkan latar belakang transparan

en: Enable uppercase transformation
id_ID: Aktifkan transformasi huruf besar

en: Enable user form lock / submission limit
id_ID: Aktifkan kunci formulir / batas pengiriman pengguna

en: Enable WooCommerce Checkout
id_ID: Aktifkan Pembayaran WooCommerce

en: Enable WooCommerce Order Search
id_ID: Aktifkan Pencarian Pesanan WooCommerce

en: Enable Zapier connection
id_ID: Aktifkan koneksi Zapier

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enabled (make variable)
id_ID: Diaktifkan (buat variabel)

en: Enabled (recommended)
id_ID: Diaktifkan (disarankan)

en: Enabled (use custom button settings)
id_ID: Diaktifkan (gunakan pengaturan tombol kustom)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
id_ID: Mengaktifkan ini juga akan mencegah keyboard muncul di perangkat seluler

en: Enclosure
id_ID: Lampiran

en: English / Western (default)
id_ID: Inggris / Barat (default)

en: English / Western formatting is the default
id_ID: Pemformatan bahasa Inggris / Barat adalah default

en: English/Australia
id_ID: Inggris / Australia

en: English/New Zealand
id_ID: Bahasa Inggris / Selandia Baru

en: English/UK
id_ID: Inggris / Inggris

en: Enter "4" to display 16 as 0016
id_ID: Masukkan "4" untuk menampilkan 16 sebagai 0016

en: Enter a custom email address or use the blog settings
id_ID: Masukkan alamat email khusus atau gunakan pengaturan blog

en: Enter a custom entry title
id_ID: Masukkan judul entri kustom

en: Enter a custom form post URL
id_ID: Masukkan URL posting formulir kustom

en: Enter a custom URL to link to
id_ID: Masukkan URL kustom untuk ditautkan

en: Enter a custom URL to redirect to
id_ID: Masukkan URL kustom untuk dialihkan

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
id_ID: Masukkan alamat tetap / kode pos atau masukkan nama bidang unik untuk mengambil alamat dinamis dari pengguna

en: Enter a name
id_ID: Masukkan nama

en: Enter a name for your form
id_ID: Masukkan nama untuk formulir Anda

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
id_ID: Masukkan ID orang tua jika Anda ingin posting memiliki orang tua

en: Enter a password to protect the form
id_ID: Masukkan kata sandi untuk melindungi formulir

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
id_ID: Masukkan topeng yang telah ditentukan sebelumnya, misalnya: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
id_ID: Masukkan kata sandi yang kuat

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
id_ID: Masukkan ID produk Stripe yang sudah ada yang akan menjadi milik harga ini

en: Enter an email address
id_ID: masukan alamat email

en: Enter anything you like for the copyright section
id_ID: Masukkan apa pun yang Anda suka untuk bagian hak cipta

en: Enter Coupon ID:
id_ID: Masukkan ID Kupon:

en: Enter custom parameter string
id_ID: Masukkan string parameter kustom

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
id_ID: Masukkan URL khusus (gunakan {tags} jika diperlukan)

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
id_ID: Masukkan ID formulir untuk membandingkan judul entri duplikat dengan

en: Enter latitudes and longitudes
id_ID: Masukkan lintang dan bujur

en: Enter product price/plan ID.
id_ID: Masukkan harga produk/ID paket.

en: Enter Promotion ID:
id_ID: Masukkan ID Promosi:

en: Enter shipping rate ID:
id_ID: Masukkan ID tarif pengiriman:

en: Enter tags (comma separated)
id_ID: Masukkan tag (dipisahkan koma)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
id_ID: Masukkan bidang yang perlu disimpan untuk pelanggan

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
id_ID: Masukkan jumlah dalam beberapa jam sebelum tautan pembayaran coba lagi kedaluwarsa. Harus berupa angka antara 24 dan 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
id_ID: Masukkan nama atribut slug misalnya warna atau kondisi

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
id_ID: Masukkan atribut yang perlu disimpan untuk produk ini. Letakkan setiap kategori atribut pada baris baru yang dipisahkan oleh pipa \"|\". Tentukan nilai Anda seperti ini:%3$sAttribute Slug|Nilai atribut|Terlihat|Variation|Taxonomys%3$sContoh dengan tag:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sContoh tanpa tag: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sNilai yang diizinkan:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
id_ID: Masukkan ID kategori yang akan dikecualikan, dipisahkan dengan koma

en: enter the field name
id_ID: masukkan nama bidang

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
id_ID: Masukkan ID daftar atau masukkan {tag}

en: Enter the name of the post type
id_ID: Masukkan nama jenis posting

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
id_ID: Masukkan nama jenis posting (misalnya: posting, halaman, produk)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
id_ID: Masukkan ID posting untuk dikecualikan dipisahkan oleh koma

en: Enter the price
id_ID: Masukkan harga

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
id_ID: Masukkan data meta khusus produk (opsional)

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
id_ID: Masukkan ID produk yang perlu ditambahkan ke troli

en: Enter the second value you want to validate
id_ID: Masukkan nilai kedua yang ingin Anda validasi

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
id_ID: Masukkan nama tabel termasuk awalan misalnya: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
id_ID: Masukkan nama tag yang dipisahkan dengan koma mis: pengembang, penjualan, tekan

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
id_ID: Masukkan nama siput taksonomi misalnya kategori atau product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
id_ID: Masukkan nama bidang unik tempat nilai jarak harus diisi (wajib)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
id_ID: Masukkan ID pengguna yang akan dikecualikan, dipisahkan dengan koma

en: Enter the value you want to validate
id_ID: Masukkan nilai yang ingin Anda validasi

en: Entry date
id_ID: Tanggal masuk

en: Entry ID
id_ID: ID masuk

en: Entry search
id_ID: Pencarian entri

en: Entry searched
id_ID: Entri dicari

en: Entry status
id_ID: Status entri

en: Entry status after payment completed
id_ID: Status masuk setelah pembayaran selesai

en: Entry title
id_ID: Judul entri

en: entry_search
id_ID: entri_pencarian

en: Equal
id_ID: Sama

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error Colors
id_ID: Warna Kesalahan

en: Error Message Colors
id_ID: Warna Pesan Kesalahan

en: Error message positioning
id_ID: Kesalahan posisi pesan

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
id_ID: Pesan kesalahan untuk ditampilkan kepada pengguna ketika bidang diisi dengan tidak benar (ketika validasi gagal)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
id_ID: Pesan kesalahan untuk ditampilkan kepada pengguna saat bidang tidak diisi. Kembali ke "Pesan kesalahan validasi" jika dibiarkan kosong.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
id_ID: Kesalahan: server tidak dapat menyimpan formulir karena permintaan terlalu besar. Silakan hubungi webmaster Anda dan tingkatkan batas server Anda.

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
id_ID: ERROR_LOG - Output ke log kesalahan seperti yang dikonfigurasi di php.ini

en: Estonian
id_ID: Estonia

en: European - dd-mm-yy
id_ID: Eropa - hh-mm-t

en: Every minute
id_ID: Setiap menit

en: Exact match
id_ID: Benar-benar cocok

en: Example
id_ID: Contoh

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
id_ID: Contoh 100 tahun yang lalu dan 5 tahun yang akan datang: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
id_ID: Contoh untuk mengembalikan ID baris: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
id_ID: Contoh dengan {tag}

en: Example without {tags}
id_ID: Contoh tanpa {tag}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
id_ID: Contoh, untuk mengembalikan baris Nama depan: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
id_ID: Contoh: 09:00%sAnda juga dapat menggunakan {tags}, misalnya untuk mengambil stempel waktu (epoch) secara dinamis. Dengan cara ini Anda dapat menggunakannya dalam kombinasi dengan elemen Kalkulator untuk menghitung waktu di masa mendatang, misalnya 2 jam di masa mendatang (biarkan kosong untuk menonaktifkan fitur ini)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
id_ID: Contoh: 17:00%sAnda juga dapat menggunakan {tags}, misalnya untuk mengambil stempel waktu (epoch) secara dinamis. Dengan cara ini Anda dapat menggunakannya dalam kombinasi dengan elemen Kalkulator untuk menghitung waktu di masa mendatang, misalnya 2 jam di masa mendatang (biarkan kosong untuk menonaktifkan fitur ini)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
id_ID: Contoh: 2 = Dua jam setelahnya, -5 = Lima jam sebelumnya<br /> (waktu dasar adalah waktu pengiriman formulir)

en: Example: Company Name
id_ID: Contoh: Nama Perusahaan

en: Example: first_name|last_name|email
id_ID: Contoh: first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
id_ID: Contoh: jika Anda ingin membatasi 2 kiriman per pengguna, setel ini ke "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
id_ID: Contoh: jika Anda ingin membatasi formulir menjadi 50 pengiriman secara total, setel opsi ini ke "50"

en: Example: info@companyname.com
id_ID: Contoh: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
id_ID: Contoh: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
id_ID: Contoh: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example: Verify your account
id_ID: Contoh: Verifikasi akun Anda

en: Example: Your account has been approved
id_ID: Contoh: Akun Anda telah disetujui

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
id_ID: Contoh: Kata sandi baru Anda. Anda dapat menggunakan {user_login}

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
id_ID: Contoh:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(masukkan setiap rentang pada baris baru)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
id_ID: Contoh:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sBidang yang dapat diisi pada halaman checkout adalah: %1$s

en: Exclude a category
id_ID: Kecualikan kategori

en: Exclude a post
id_ID: Kecualikan postingan

en: Exclude dates or a range of dates
id_ID: Kecualikan tanggal atau rentang tanggal

en: Exclude empty values from email loop
id_ID: Kecualikan nilai kosong dari loop email

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
id_ID: Kecualikan bidang dari file CSV (letakkan setiap nama bidang pada baris baru)

en: Exclude from admin email
id_ID: Kecualikan dari email admin

en: Exclude from all emails
id_ID: Kecualikan dari semua email

en: Exclude from confirmation email
id_ID: Kecualikan dari email konfirmasi

en: Exclude from email
id_ID: Kecualikan dari email

en: Exclude specific days
id_ID: Kecualikan hari-hari tertentu

en: Exclude user(s)
id_ID: Kecualikan pengguna

en: Existing Page
id_ID: Halaman yang Ada

en: Expiration time in days
id_ID: Waktu kedaluwarsa dalam hari

en: Expired
id_ID: Kedaluwarsa

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export & Import
id_ID: Ekspor Impor

en: Export Contact Entries
id_ID: Ekspor Entri Kontak

en: Export Contact Entries to CSV
id_ID: Ekspor Entri Kontak ke CSV

en: Export form
id_ID: Ekspor formulir

en: Export Forms
id_ID: Ekspor Formulir

en: Export Settings
id_ID: Ekspor Pengaturan

en: Export to CSV
id_ID: Ekspor ke CSV

en: Extra styles
id_ID: Gaya ekstra

en: Fade in left to right
id_ID: Pudar dari kiri ke kanan

en: Fade in right to left
id_ID: Pudar dari kanan ke kiri

en: Fade in without movement
id_ID: Fade in tanpa gerakan

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
id_ID: Durasi FadeIn dalam milidetik (0 tidak ada efek fade)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
id_ID: Durasi FadeOut dalam milidetik (0 tidak ada efek fade)

en: Failed
id_ID: Gagal

en: Failed to process data, please try again
id_ID: Gagal memproses data, silakan coba lagi

en: Faroese
id_ID: Faroe

en: Featured product
id_ID: Produk unggulan

en: February
id_ID: Februari

en: Field Colors
id_ID: Warna Bidang

en: Field Colors Focus
id_ID: Fokus Warna Bidang

en: Field description
id_ID: Deskripsi lapangan

en: Field description font size
id_ID: Ukuran font deskripsi bidang

en: Field description font weight
id_ID: Berat font deskripsi bidang

en: Field description line height
id_ID: Tinggi baris deskripsi bidang

en: Field height in pixels
id_ID: Tinggi bidang dalam piksel

en: Field is required!
id_ID: Bidang wajib diisi!

en: Field Label
id_ID: Label Bidang

en: Field label
id_ID: Label bidang

en: Field label font size
id_ID: Ukuran font label bidang

en: Field label font weight
id_ID: Berat font label bidang

en: Field label line height
id_ID: Tinggi garis label bidang

en: Field Loop:
id_ID: Loop Lapangan:

en: Field name
id_ID: Nama bidang

en: Field size
id_ID: Ukuran bidang

en: Field size in height
id_ID: Tinggi bidang ukuran

en: Field type
id_ID: Jenis bidang

en: Field width in pixels
id_ID: Lebar bidang dalam piksel

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
id_ID: Fields to skip (masukkan nama field unik yang dipisahkan dengan pipa)

en: File
id_ID: Mengajukan

en: file
id_ID: mengajukan

en: File upload
id_ID: Unggah file

en: File Upload Settings
id_ID: Pengaturan Unggah File

en: Filesize is too big
id_ID: Ukuran file terlalu besar

en: Filled border color (leave blank for no border)
id_ID: Warna batas terisi (biarkan kosong jika tanpa batas)

en: Filled bottom background color
id_ID: Warna latar bawah terisi

en: Filled font color
id_ID: Warna font terisi

en: Filled top background color
id_ID: Warna latar atas terisi

en: Filter
id_ID: Saring

en: Filter by (leave blank to search all)
id_ID: Filter berdasarkan (biarkan kosong untuk mencari semua)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
id_ID: Filter menurut formulir (atau biarkan kosong untuk mengekspor entri dari semua formulir)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
id_ID: Filter berdasarkan status pesanan (biarkan kosong untuk mencari semua)

en: Filter logic
id_ID: Filter logika

en: Filter method
id_ID: Metode filter

en: Filter options
id_ID: Opsi filter

en: Filter placeholder
id_ID: Filter tempat penampung

en: Filter posts by specific taxonomy
id_ID: Filter postingan menurut taksonomi tertentu

en: Filter users by role(s)
id_ID: Filter pengguna menurut peran

en: Filters relation
id_ID: Filter hubungan

en: Finnish
id_ID: Finlandia

en: First choice
id_ID: Pilihan pertama

en: First day of week
id_ID: Hari pertama dalam seminggu

en: First Name
id_ID: Nama depan

en: First name
id_ID: Nama depan

en: First name (optional)
id_ID: Nama depan (opsional)

en: First/Last name
id_ID: Nama depan / belakang

en: first_choice
id_ID: pilihan pertama

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
id_ID: Tetap (misalnya: selalu pada pukul 09:00)

en: Fixed (not recommended)
id_ID: Tetap (tidak disarankan)

en: Float
id_ID: Mengapung

en: Focussed border color (leave blank for no border)
id_ID: Warna batas fokus (biarkan kosong jika tidak ada batas)

en: Focussed bottom background color
id_ID: Warna latar bawah difokuskan

en: Focussed font color
id_ID: Warna font terfokus

en: Focussed top background color
id_ID: Warna latar atas yang difokuskan

en: Font Color
id_ID: Warna huruf

en: Font color
id_ID: Warna huruf

en: Font Color Focus
id_ID: Fokus Warna Font

en: Font family
id_ID: Keluarga font

en: Font size in pixels
id_ID: Ukuran font dalam piksel

en: Font styles
id_ID: Gaya font

en: Font styles (mobile/responsive)
id_ID: Gaya font (seluler/responsif)

en: Font weight
id_ID: Berat font

en: Footer colors
id_ID: Warna footer

en: Footer margins (in units declared above)
id_ID: Margin footer (dalam unit yang dideklarasikan di atas)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
id_ID: Hanya untuk pengembang, tidak terlihat secara default, Anda dapat mengubahnya dengan CSS khusus.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
id_ID: Paksa daya tanggap pada perangkat seluler (selalu lebar 100%)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
id_ID: Paksa untuk menggunakan jeda baris, bukan paragraf

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
id_ID: Paksa: gunakan pengaturan di atas untuk semua Admin E-mail (pengaturan yang ditentukan pada formulir individu akan diabaikan)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
id_ID: Paksa: gunakan pengaturan di atas untuk semua Email Konfirmasi (pengaturan yang ditentukan pada formulir individu akan diabaikan)

en: form
id_ID: bentuk

en: Form creation failed, could not find original form:
id_ID: Pembuatan formulir gagal, tidak dapat menemukan formulir asli:

en: Form Elements
id_ID: Elemen Bentuk

en: Form ID's separated by commas
id_ID: Formulir ID dipisahkan dengan koma

en: Form loading icon (preloader)
id_ID: Ikon pemuatan formulir (prapemuat)

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
id_ID: Contoh Margin Formulir: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
id_ID: Bentuk Lebar Maksimum

en: Form Name
id_ID: Nama Formulir

en: Form name
id_ID: Nama formulir

en: Form redirect option
id_ID: Opsi pengalihan formulir

en: Form Settings
id_ID: Pengaturan Formulir

en: Form settings
id_ID: Pengaturan formulir

en: Form setup wizard
id_ID: Formulir penyiapan wizard

en: form-not-saved-yet
id_ID: formulir-belum disimpan

en: Form:
id_ID: Membentuk:

en: French
id_ID: Perancis

en: Fri
id_ID: Jum

en: Friday
id_ID: Jumat

en: From
id_ID: Dari

en: From Bottom
id_ID: Dari Bawah

en: From date
id_ID: Dari tanggal

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
id_ID: Dari tanggal (yyyy-mm-dd): Menampilkan sembulan dalam rentang tanggal tertentu

en: From email
id_ID: Dari email

en: From email:
id_ID: Dari email:

en: From Left
id_ID: Dari Kiri

en: From name
id_ID: Dari nama

en: From name:
id_ID: Dari nama:

en: From Right
id_ID: Dari Kanan

en: From Top
id_ID: Dari atas

en: Front-end Posting
id_ID: Postingan paling depan

en: Front-end Posting Settings
id_ID: Pengaturan Postingan Front-end

en: Full - DD, d MM, yy
id_ID: Penuh - DD, d MM, yy

en: Full Name
id_ID: Nama lengkap

en: Full Rounded
id_ID: Bulat Penuh

en: Future
id_ID: Masa depan

en: Galician
id_ID: Galicia

en: General
id_ID: Umum

en: Generate new password on the fly when sending approve email
id_ID: Hasilkan kata sandi baru dengan cepat saat mengirim email yang disetujui

en: Generated PDF
id_ID: PDF yang dihasilkan

en: Generated PDF file
id_ID: File PDF yang dihasilkan

en: Generated PDF Label
id_ID: Label PDF yang Dihasilkan

en: Generated PDF name
id_ID: Nama PDF yang dihasilkan

en: Generated PDF URL
id_ID: URL PDF yang dihasilkan

en: Generating PDF file...
id_ID: Menghasilkan file PDF ...

en: Generating text
id_ID: Menghasilkan teks

en: Georgian
id_ID: Georgia

en: German
id_ID: Jerman

en: Get your API key
id_ID: Dapatkan kunci API Anda

en: Get your webhook signing secret key
id_ID: Dapatkan kunci rahasia penandatanganan webhook Anda

en: Give this listing a name
id_ID: Beri nama daftar ini

en: Global font family
id_ID: Keluarga font global

en: Global font size
id_ID: Ukuran font global

en: Global font weight
id_ID: Berat font global

en: Global Form locker / submission limit
id_ID: Batas pengunci / pengiriman Formulir Global

en: Global line height
id_ID: Ketinggian garis global

en: Global Overriding
id_ID: Penimpaan Global

en: Global secret name
id_ID: Nama rahasia global

en: Global secret value
id_ID: Nilai rahasia global

en: Global secrets
id_ID: Rahasia global

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
id_ID: Rahasia global dapat digunakan dalam semua formulir Anda. Pastikan untuk tidak mengubah rahasia yang ada atau dapat memengaruhi formulir yang dibuat sebelumnya yang menggunakan rahasia global.

en: Global Unique ID for referencing the post
id_ID: ID Unik Global untuk mereferensikan postingan

en: Google API key
id_ID: Kunci Google API

en: Google Map
id_ID: Peta Google

en: Google Maps API - Key
id_ID: Google Maps API - Kunci

en: Google Maps API - Language
id_ID: Google Maps API - Bahasa

en: Google Maps API - Region
id_ID: Google Maps API - Wilayah

en: Google reCAPTCHA verification failed!
id_ID: Verifikasi Google reCAPTCHA gagal!

en: Gradient Bottom
id_ID: Gradien Bawah

en: Gradient Bottom Focus
id_ID: Fokus Bawah Gradien

en: Gradient Top
id_ID: Atasan Gradien

en: Gradient Top Focus
id_ID: Fokus Atas Gradien

en: Greater than
id_ID: Lebih besar dari

en: Greater than or equal to
id_ID: Lebih dari atau sama dengan

en: Greek
id_ID: Yunani

en: Grid
id_ID: Kotak

en: Gross amount
id_ID: Jumlah bruto

en: Grouped field
id_ID: Bidang yang dikelompokkan

en: Handling amount
id_ID: Jumlah penanganan

en: Handling charges
id_ID: Biaya pengurusan

en: Header colors
id_ID: Warna tajuk

en: Header margins (in units declared above)
id_ID: Margin header (dalam unit yang dideklarasikan di atas)

en: Heading
id_ID: Judul

en: Heading 1
id_ID: Judul 1

en: Heading 2
id_ID: Judul 2

en: Heading 3
id_ID: Judul 3

en: Heading 4
id_ID: Judul 4

en: Heading 5
id_ID: Judul 5

en: Heading 6
id_ID: Judul 6

en: Heading size
id_ID: Ukuran tajuk

en: Heading Styles
id_ID: Gaya Judul

en: Hebrew
id_ID: Ibrani

en: height
id_ID: tinggi

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
id_ID: Halo {user_login}, akun Anda telah diverifikasi!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
id_ID: Di sini Anda dapat mengubah pengaturan server yang berlaku untuk backend Anda

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
id_ID: Di sini Anda dapat mengubah cara file diproses dan diunggah

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
id_ID: Di sini Anda dapat memasukkan item yang perlu ditambahkan ke troli setelah pengiriman formulir

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
id_ID: Di sini Anda dapat mengganti pengaturan khusus untuk semua formulir Anda (termasuk formulir yang dibuat sebelumnya). Gunakan hanya jika Anda memiliki pengaturan yang perlu digunakan di semua formulir. Untuk benar-benar menerapkan setelan ke semua formulir, Anda harus mengaktifkan kotak centang 'Paksa: ...' yang sesuai dengan setelan. Jika nanti Anda memutuskan untuk menghapus centang pada kotak, nilai formulir lama akan digunakan lagi. Artinya jika Anda menggunakan pengaturan di bawah ini tidak akan benar-benar menimpa pengaturan formulir Anda, tetapi mengabaikannya.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
id_ID: Di sini Anda dapat mengatur harga, waktu, dan periode berlangganan

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: hidden
id_ID: tersembunyi

en: Hidden field
id_ID: Bidang tersembunyi

en: Hide
id_ID: Menyembunyikan

en: Hide back to top button
id_ID: Sembunyikan kembali ke tombol atas

en: Hide empty categories
id_ID: Sembunyikan kategori kosong

en: Hide field icons
id_ID: Sembunyikan ikon bidang

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
id_ID: Sembunyikan file dari Perpustakaan Media yang diunggah melalui formulir

en: Hide form after submitting
id_ID: Sembunyikan formulir setelah pengiriman

en: Hide form from locked out users
id_ID: Sembunyikan formulir dari pengguna yang terkunci

en: Hide form from logged in users
id_ID: Sembunyikan formulir dari pengguna yang masuk

en: Hide form from not logged in users
id_ID: Sembunyikan formulir dari pengguna yang tidak masuk

en: Hide form when locked
id_ID: Sembunyikan formulir saat terkunci

en: Hide on mobile devices
id_ID: Sembunyikan di perangkat seluler

en: Hide products from the shop
id_ID: Sembunyikan produk dari toko

en: Hide steps on mobile devices
id_ID: Sembunyikan langkah-langkah di perangkat seluler

en: Hide the form from locked out users
id_ID: Sembunyikan formulir dari pengguna yang terkunci

en: Hide the form from logged in users
id_ID: Sembunyikan formulir dari pengguna yang masuk

en: Hide the form from not logged in users
id_ID: Sembunyikan formulir dari pengguna yang tidak masuk

en: Horizontal display ( -- )
id_ID: Tampilan horisontal ( -- )

en: Horizontal tabs
id_ID: Tab horizontal

en: Hover
id_ID: Arahkan kursor

en: How does this field need to be validated?
id_ID: Bagaimana bidang ini perlu divalidasi?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
id_ID: Berapa banyak posting yang harus diambil secara maksimal?

en: How times should be displayed in the list and input element.
id_ID: Berapa waktu harus ditampilkan dalam daftar dan elemen masukan.

en: How to display your icon.
id_ID: Bagaimana cara menampilkan ikon Anda.

en: How to handle debug output
id_ID: Bagaimana menangani keluaran debug

en: HTML (raw)
id_ID: HTML (mentah)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
id_ID: HTML - Output lolos, jeda baris diubah menjadi `<br>`, sesuai untuk output browser

en: HTML Elements
id_ID: Elemen HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
id_ID: HTML/pesan untuk ditampilkan kepada pengguna yang tidak dapat melihat daftar (kosongkan jika tidak ada)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
id_ID: HTML/pesan untuk ditampilkan saat tidak ada hasil (biarkan kosong jika tidak ada)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
id_ID: HTML/pesan untuk ditampilkan ketika tidak ada hasil berdasarkan filter (kosongkan jika tidak ada)

en: HTTP version
id_ID: Versi HTTP

en: http://
id_ID: http: //

en: Huge
id_ID: Besar

en: Hungarian
id_ID: Hongaria

en: Icelandic
id_ID: Islandia

en: Icon
id_ID: Ikon

en: Icon alignment
id_ID: Perataan ikon

en: Icon Colors
id_ID: Warna Ikon

en: Icon positioning
id_ID: Penempatan ikon

en: ID
id_ID: Indo

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
id_ID: ID Pelanggan yang ada, jika ada. Dalam mode pembayaran, metode pembayaran kartu terbaru pelanggan akan digunakan untuk mengisi email, nama, detail kartu, dan alamat penagihan di halaman Checkout. Dalam mode berlangganan, metode pembayaran default pelanggan akan digunakan jika itu adalah kartu, dan jika tidak, kartu terbaru akan digunakan. Alamat penagihan yang valid, nama penagihan, dan email penagihan diperlukan pada metode pembayaran untuk Checkout guna mengisi detail kartu pelanggan terlebih dahulu.

en: ID's
id_ID: ID

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
id_ID: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: iDeal
id_ID: ideal

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
id_ID: Jika field berada di dalam kolom dinamis, sistem akan secara otomatis menambahkan semua meta data. Letakkan setiap ID produk dengan meta datanya pada baris baru yang dipisahkan oleh pipa "|".%1$s%2$sContoh dengan tag:%3$s {id}|Warna|{color}%1$s%2$sContoh tanpa tag:%3$s 82921|Warna|Merah%1$s%2$sNilai yang diizinkan:%3$s integer|string|string.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
id_ID: Jika tarif pengiriman berbasis profil dikonfigurasi dengan dasar berat, jumlah nilai berat digunakan untuk menghitung biaya pengiriman untuk pembayaran. Nilai yang valid adalah angka desimal dengan dua angka penting di sebelah kanan titik desimal.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
id_ID: Jika disediakan, nilai ini akan digunakan saat objek Pelanggan dibuat. Jika tidak disediakan, pelanggan akan diminta untuk memasukkan alamat email mereka. Gunakan parameter ini untuk mengisi data pelanggan terlebih dahulu jika Anda sudah memiliki email di file.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
id_ID: Jika jumlahnya tampak benar, pelanggan perlu memeriksa dengan penerbit kartu mereka bahwa mereka dapat melakukan pembelian dalam jumlah tersebut.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
id_ID: Jika pembaca kartu mendukung PIN Online, pelanggan harus dimintai PIN tanpa membuat transaksi baru. Jika pembaca kartu tidak mendukung PIN Online, pelanggan harus mencoba lagi dengan memasukkan kartu mereka dan memasukkan PIN.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
id_ID: Jika Anda memuat formulir melalui iframe yang memiliki asal berbeda, Anda harus menonaktifkan pemeriksaan CSRF agar dapat mengirimkan formulir. Ini tidak dianjurkan. Hanya gunakan ini jika Anda tidak memiliki solusi lain.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
id_ID: Jika Anda mengaktifkan opsi ini, pastikan Anda telah menyetel %sGoogle API key%s Anda di bawah "Super Forms > Settings > Form Settings"

en: If you have set an image, the image will override the icon
id_ID: Jika Anda sudah menyetel gambar, gambar tersebut akan menimpa ikon

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
id_ID: Jika Anda perlu mengirim 10 pengingat, masukkan: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
id_ID: Jika situs Anda menjalankan sistem cache yang tidak mengizinkan penggunaan cookie, misalnya Varnish Cache atau mesin cache NGINX, Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menonaktifkan cookie agar tidak disimpan. Perhatikan bahwa ini akan merusak beberapa fungsi dalam plugin yang membutuhkan cookie. Misalnya fungsionalitas untuk "Simpan perkembangan formulir" tidak akan berfungsi saat opsi ini diaktifkan.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
id_ID: Jika situs Anda menggunakan Ajax untuk meminta konten posting, aktifkan opsi ini. Ini memastikan gaya / skrip dimuat sebelum permintaan Ajax.

en: Image
id_ID: Gambar

en: Image Alignment
id_ID: Penjajaran Gambar

en: Image background size
id_ID: Ukuran latar belakang gambar

en: Image Button (leave blank to use text button)
id_ID: Tombol Gambar (biarkan kosong untuk menggunakan tombol teks)

en: Image Link
id_ID: Link Gambar

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
id_ID: Imperial (jarak kembali dalam mil dan kaki)

en: Import completed
id_ID: Impor selesai

en: Import Contact Entries
id_ID: Impor Entri Kontak

en: Import elements
id_ID: Impor elemen

en: Import failed: something went wrong while importing.
id_ID: Impor gagal: terjadi kesalahan saat mengimpor.

en: Import file #%d could not be located
id_ID: File impor #%d tidak dapat ditemukan

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
id_ID: Impor font melalui URL (letakkan masing-masing di baris baru)

en: Import form
id_ID: Impor formulir

en: Import Forms
id_ID: Impor Formulir

en: Import secrets
id_ID: Impor rahasia

en: Import Settings
id_ID: Pengaturan Impor

en: Import settings
id_ID: Impor pengaturan

en: Import translation settings
id_ID: Impor pengaturan terjemahan

en: Important notice:
id_ID: Pemberitahuan Penting:

en: Importing...
id_ID: Pengimporan...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
id_ID: Secara umum hanya satu jenis yang diperbolehkan. Jika tidak ada jenis yang ditentukan, semua jenis akan dikembalikan.%3$s%1$sJenis yang didukung adalah:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: hanya menampilkan hasil geocoding, bukan hasil bisnis . Umumnya, Anda menggunakan permintaan ini untuk mengaburkan hasil di mana lokasi yang ditentukan mungkin tidak pasti.%3$s- %1$saddress%2$s: hanya menampilkan hasil geocoding dengan alamat yang tepat. Umumnya, Anda menggunakan permintaan ini ketika Anda tahu pengguna akan mencari alamat yang ditentukan secara lengkap.%3$s- %1$sestablishment%2$s: hanya mengembalikan hasil bisnis.%3$s- %1$s(wilayah )%2$s: mengembalikan hasil apa pun yang cocok dengan jenis berikut: lokalitas, sublokalitas, kode_pos, negara, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection memerintahkan layanan Places untuk kembali hasil yang cocok dengan lokalitas atau administrative_area_level_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
id_ID: Untuk melakukan panggilan, Anda harus mengaktifkan pustaka berikut di %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
id_ID: Untuk melakukan panggilan, Anda harus mengaktifkan pustaka ini di %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Layanan Web Google Places API

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
id_ID: Untuk mencerminkan setiap perubahan yang dibuat pada setelan di bawah ini, Anda harus menyegarkan tautan permanen Anda di bawah %1$sSetelan > Tautan Permanen%2$s dengan mengeklik "Simpan Perubahan".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
id_ID: Untuk menggunakan fitur ini, Anda harus memberikan kunci Google API Anda di %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s

en: In stock (default)
id_ID: Dalam stok (bawaan)

en: In stock?
id_ID: Persediaan?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
id_ID: Sertakan data dinamis (aktifkan ini saat menggunakan kolom dinamis)

en: Incomplete
id_ID: Tidak lengkap

en: Incorrect activation code message
id_ID: Pesan kode aktivasi salah

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
id_ID: Koordinat lintang dan bujur salah untuk Polylines, perbaiki dan perbarui elemen!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
id_ID: ID daftar salah, atau daftar tidak ada lagi:

en: Incorrect password message
id_ID: Pesan kata sandi salah

en: Incorrect password, please try again!
id_ID: Kata sandi salah, silakan coba lagi!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
id_ID: Tunjukkan apa yang perlu dimasukkan atau dipilih pengguna. (biarkan kosong untuk menghapus)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
id_ID: Menunjukkan bidang di email dan entri kontak. (yg dibutuhkan)

en: Individual / Grouped
id_ID: Individu / Kelompok

en: Individual field
id_ID: Bidang individu

en: Indonesian
id_ID: bahasa Indonesia

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
id_ID: Mewarisi header dari setelan email Admin atau Konfirmasi Anda.%1$s%2$sCatatan:%3$s Anda harus menentukan header kustom jika Anda tidak mengirim email Admin atau Konfirmasi.

en: Inside the field
id_ID: Di dalam lapangan

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
id_ID: Alih-alih formulir super mengirimkan semua data yang tersedia, Anda dapat mengirim POST khusus dengan parameter khusus yang diperlukan

en: Insurance
id_ID: Pertanggungan

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
id_ID: Bilangan bulat yang mewakili jumlah hari masa percobaan sebelum pelanggan ditagih untuk pertama kalinya. Harus minimal 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
id_ID: JSON tidak valid, perbaiki kesalahan dan coba lagi!

en: Invalid phonenumber!
id_ID: Nomor telepon tidak valid!

en: Invalid SMTP settings!
id_ID: Pengaturan SMTP tidak valid!

en: Invoice ID
id_ID: ID faktur

en: Invoice number
id_ID: Nomor faktur

en: Invoice number padding (leading zero's)
id_ID: Bantalan nomor faktur (nol di depan)

en: IP-address
id_ID: Alamat IP

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
id_ID: bukan format jam 24 jam yang valid, harap perbaiki dan pastikan untuk menggunakan format 24 jam mis: 21:45

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
id_ID: ISO 8601 - ttt-bb-hh

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
id_ID: Ini adalah praktik terbaik untuk menggunakan rahasia lokal kecuali Anda memiliki kasus penggunaan khusus yang memerlukan penggunaan untuk rahasia global.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
id_ID: Disarankan untuk selalu hanya menyimpan nilainya, kecuali jika Anda benar-benar membutuhkan sebaliknya

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
id_ID: Multipart tidak dapat dimasukkan ke dalam Multipart

en: Italian
id_ID: Italia

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
id_ID: Deskripsi item (kosongkan agar pengguna dapat memasukkan nama)

en: Item name
id_ID: Nama barang

en: Item number (to track product or service)
id_ID: Nomor barang (untuk melacak produk atau layanan)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
id_ID: Harga barang (kosongkan untuk membiarkan pengguna memasukkan harga mereka sendiri)

en: Items to be added to cart
id_ID: Item yang akan ditambahkan ke troli

en: January
id_ID: Januari

en: Japanese
id_ID: Jepang

en: July
id_ID: Juli

en: June
id_ID: Juni

en: Keep connection open after each message
id_ID: Tetap buka koneksi setelah setiap pesan

en: Keep current orientation (default)
id_ID: Pertahankan orientasi saat ini (default)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
id_ID: Pertahankan peran yang ada (gunakan ini hanya saat memperbarui pengguna yang ada)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
id_ID: Pertahankan ukuran asli di perangkat seluler (cegah lebar 100%)

en: Keyword/Tag background
id_ID: Latar belakang kata kunci

en: Keyword/Tag delete icon
id_ID: Ikon hapus kata kunci/Tag

en: Keyword/Tag delete icon hover
id_ID: Arahkan ikon hapus kata kunci/Tag

en: Keyword/Tag font
id_ID: Font kata kunci

en: Keyword/Tag list background hover
id_ID: Arahkan kursor ke latar belakang kata kunci/daftar tag

en: Keywords split method (default=both)
id_ID: Metode pemisahan kata kunci (default = keduanya)

en: Keywords/Tags colors
id_ID: Warna kata kunci

en: Korean
id_ID: Korea

en: Kyrgyz
id_ID: Kirgis

en: Label & Description colors
id_ID: Warna Label & Deskripsi

en: Label deffinition for each user
id_ID: Definisi label untuk setiap pengguna

en: Landscape
id_ID: Pemandangan

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Language for the billing information/log-in page
id_ID: Bahasa untuk informasi penagihan/halaman login

en: Large
id_ID: Besar

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
id_ID: Bidang yang terakhir dikelompokkan (menutup / mengakhiri grup)

en: Last Name
id_ID: Nama keluarga

en: Last name
id_ID: nama keluarga

en: Last name (optional)
id_ID: Nama belakang (opsional)

en: Latitude
id_ID: Garis Lintang

en: Latvian
id_ID: Latvia

en: Layout
id_ID: Tata Letak

en: Layout Elements
id_ID: Elemen Tata Letak

en: Lead Details
id_ID: Detail Prospek

en: Lead Information
id_ID: Informasi Prospek

en: Leave blank for no fees
id_ID: Biarkan kosong tanpa biaya

en: Leave blank for no post format
id_ID: Biarkan kosong untuk tidak ada format posting

en: Leave blank for no question icon
id_ID: Biarkan kosong jika ikon tidak ada pertanyaan

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
id_ID: Biarkan kosong jika Anda memilih untuk tidak menggunakan ikon.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
id_ID: Biarkan kosong untuk tidak mengisi kolom checkout apa pun

en: leave blank to remove
id_ID: biarkan kosong untuk menghapus

en: Leave blank to send all form data
id_ID: Biarkan kosong untuk mengirim semua data formulir

en: Leave blank to use the default product type: simple
id_ID: Biarkan kosong untuk menggunakan jenis produk default: sederhana

en: Leave empty for no replacement
id_ID: Biarkan kosong tanpa ada penggantinya

en: Left
id_ID: Kiri

en: left
id_ID: Kiri:

en: Left (default)
id_ID: Kiri (default)

en: Length of decimal
id_ID: Panjang desimal

en: Less than
id_ID: Kurang dari

en: Less than or equal to
id_ID: Kurang dari atau sama dengan

en: Let a new line break act as shift+enter
id_ID: Biarkan baris baru bertindak sebagai shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
id_ID: Izinkan pengguna menduplikasi bidang di dalam kolom ini

en: Letters only
id_ID: Hanya surat-surat

en: Licenses
id_ID: Lisensi

en: Limit (set to -1 for no limit)
id_ID: Batas (setel ke -1 untuk tanpa batas)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
id_ID: Batasan untuk bidang dinamis (0 = tidak terbatas)

en: Line color
id_ID: Warna garis

en: Line height in pixels
id_ID: Tinggi garis dalam piksel

en: Line Thickness
id_ID: Ketebalan Garis

en: Link
id_ID: Tautan

en: List (horizontal)
id_ID: Daftar (horizontal)

en: List (vertical)
id_ID: Daftar (vertikal)

en: List of available fields:
id_ID: Daftar bidang yang tersedia:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
id_ID: Daftar kode bahasa yang didukung: %sBahasa yang Didukung%s

en: Listings
id_ID: Daftar

en: Listings Add-on
id_ID: Daftar Add-on

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
id_ID: Pengaya Cantuman %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
id_ID: Daftar memungkinkan Anda untuk menampilkan Entri Kontak dalam daftar/tabel di front-end. Untuk setiap formulir, Anda dapat memiliki beberapa cantuman dengan pengaturannya sendiri. Anda dapat menyalin kode pendek cantuman di mana saja di halaman Anda untuk menampilkan cantuman.

en: Lithuanian
id_ID: Lithuania

en: Live preview
id_ID: Pratinjau langsung

en: Live publishable key
id_ID: Kunci yang dapat dipublikasikan secara langsung

en: Live secret key
id_ID: Kunci rahasia hidup

en: Live webhook ID
id_ID: ID webhook langsung

en: Live webhook signing secret key
id_ID: Kunci rahasia penandatanganan webhook langsung

en: Load default Settings
id_ID: Muat Pengaturan default

en: Load More
id_ID: Muat lebih banyak

en: Load Quicktags
id_ID: Muat Quicktags

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Local secret name
id_ID: Nama rahasia lokal

en: Local secret value
id_ID: Nilai rahasia lokal

en: Local secrets
id_ID: Rahasia lokal

en: Local secrets can only be used in this form only
id_ID: Rahasia lokal hanya dapat digunakan dalam formulir ini saja

en: Lock all to global settings
id_ID: Kunci semua ke pengaturan global

en: Lock form after specific amount of submissions
id_ID: Kunci formulir setelah jumlah pengiriman tertentu

en: Lock form after specific amount of submissions by user
id_ID: Kunci formulir setelah jumlah pengiriman tertentu oleh pengguna

en: Lock message description
id_ID: Deskripsi pesan kunci

en: Lock message title
id_ID: Kunci judul pesan

en: Lock to global settings
id_ID: Kunci ke pengaturan global

en: Login (user will be logged in)
id_ID: Login (pengguna akan login)

en: Login page URL
id_ID: URL halaman masuk

en: Long name (default)
id_ID: Nama panjang (default)

en: Longitude
id_ID: Garis bujur

en: Loop fields HTML
id_ID: Bidang lingkaran HTML

en: Lost Password E-mail Body
id_ID: Badan Email Kata Sandi yang Hilang

en: Lost Password E-mail Subject
id_ID: Subjek Email Kata Sandi yang Hilang

en: Luxembourgish
id_ID: Luksemburg

en: Macedonian
id_ID: Makedonia

en: Mailchimp
id_ID: Simpanse surat

en: Mailchimp Audiance ID
id_ID: ID Audiens Mailchimp

en: Mailchimp Settings
id_ID: Pengaturan MailChimp

en: MailPoet Settings
id_ID: Pengaturan MailPoet

en: Mailster Settings
id_ID: Pengaturan Mailster

en: Make a duplicate from this form
id_ID: Buat duplikat dari formulir ini

en: Make a duplicate of this entry
id_ID: Buat duplikat dari entri ini

en: Make column invisible
id_ID: Buat kolom tidak terlihat

en: Make days shown before or after the current month selectable
id_ID: Buat hari yang ditampilkan sebelum atau setelah bulan ini dapat dipilih

en: Make field read-only
id_ID: Jadikan bidang hanya baca

en: Make field variable
id_ID: Buat variabel bidang

en: Make popup sticky
id_ID: Buat popup lengket

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
id_ID: Pastikan acara berikut diaktifkan untuk webhook ini:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
id_ID: Pastikan untuk memasukkan kredensial API Stripe Anda melalui %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
id_ID: Jadikan bidang ini dinonaktifkan, dengan cara ini pengguna tidak dapat mengedit nilai bidang

en: Malaysian
id_ID: Malaysia

en: Manage stock?
id_ID: Kelola stok?

en: Manually enter each condition (default)
id_ID: Masukkan setiap kondisi secara manual (default)

en: Map address (location)
id_ID: Alamat peta (lokasi)

en: Map custom fields
id_ID: Petakan bidang khusus

en: Map data with fields
id_ID: Memetakan data dengan bidang

en: Map data with form fields
id_ID: Data peta dengan bidang formulir

en: Map zoom
id_ID: Zoom peta

en: Mar
id_ID: Merusak

en: March
id_ID: Maret

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
id_ID: Margin antar item (margin bawah / jarak)

en: Margins (top right bottom left)
id_ID: Margin (kanan atas kiri bawah)

en: Mark read
id_ID: Tandai sudah dibaca

en: Mark this entry as read
id_ID: Tandai entri ini sebagai telah dibaca

en: Mark this entry as unread
id_ID: Tandai entri ini sebagai belum dibaca

en: Mark unread
id_ID: Tandai belum dibaca

en: Max characters/selections allowed
id_ID: Maks karakter / pilihan diperbolehkan

en: Max image height in pixels (0 = no max)
id_ID: Tinggi gambar maksimal dalam piksel (0 = tidak ada maks)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
id_ID: Lebar gambar maks dalam piksel (0 = tidak ada maks)

en: Max number allowed
id_ID: Jumlah maksimal yang diperbolehkan

en: Max. Connect with other datepicker
id_ID: Max. Terhubung dengan datepicker lainnya

en: Maximize all elements
id_ID: Maksimalkan semua elemen

en: Maximum image height in pixels
id_ID: Tinggi gambar maksimum dalam piksel

en: Maximum image width in pixels
id_ID: Lebar gambar maksimum dalam piksel

en: Maximum number of rows to display
id_ID: Jumlah baris maksimum untuk ditampilkan

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
id_ID: Maksimum interval satu tahun diperbolehkan (1 tahun, 12 bulan, atau 52 minggu).

en: May
id_ID: Mungkin

en: Medium (default)
id_ID: Sedang (default)

en: Medium - d MM, y
id_ID: Sedang - d MM, y

en: Menu order (blank = 0)
id_ID: Urutan menu (kosong = 0)

en: Message for locked out users
id_ID: Pesan untuk pengguna yang terkunci

en: Message for not logged in users
id_ID: Pesan untuk pengguna yang tidak masuk

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
id_ID: Metrik (jarak yang dikembalikan dalam kilometer dan meter)

en: Min characters/selections allowed
id_ID: Min karakter / pilihan diperbolehkan

en: Min height in pixels
id_ID: Tinggi min dalam piksel

en: Min number allowed
id_ID: Jumlah minimal diperbolehkan

en: Min. Connect with other datepicker
id_ID: Min. Terhubung dengan datepicker lainnya

en: Minimize
id_ID: Memperkecil

en: Minimize all elements
id_ID: Minimalkan semua elemen

en: Minimum width of each item
id_ID: Lebar minimum setiap item

en: Mis.
id_ID: Salah.

en: Mobile preview
id_ID: Pratinjau seluler

en: Mon
id_ID: Sen

en: Monday
id_ID: Senin

en: Monday (default)
id_ID: Senin (default)

en: Monthly (every month)
id_ID: Bulanan (setiap bulan)

en: Move to Trash
id_ID: Pindah ke Sampah

en: Mr.
id_ID: Pak.

en: Municipality
id_ID: Kotamadya

en: Must be an unique name (required)
id_ID: Harus nama yang unik (wajib)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
id_ID: Harus "benar" atau "salah". Anda dapat menggunakan {tags} jika diperlukan. (atau biarkan kosong untuk tidak ada VIP)

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
id_ID: Tanggal harus dalam format bahasa Inggris, mis: "25-03-2020". Saat menggunakan datepicker yang tidak menggunakan format yang benar, Anda dapat menggunakan tag {date;timestamp} untuk mengambil stempel waktu yang akan berfungsi dengan benar dengan format tanggal apa pun (biarkan kosong untuk menggunakan tanggal pengiriman formulir)

en: Name
id_ID: Nama

en: name
id_ID: nama

en: Name of place
id_ID: Nama tempat

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
id_ID: Nama kupon yang ditampilkan kepada pelanggan, misalnya pada faktur, atau kuitansi. Secara default id ditampilkan jika nama tidak disetel.

en: Names
id_ID: Nama

en: Names (default)
id_ID: Nama (bawaan)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
id_ID: Perlu mengirim lebih banyak pengingat Email? Anda dapat meningkatkan jumlahnya di sini:%s%s%sFormulir Super > Setelan > Pengingat Email%s%s

en: Needs response
id_ID: Butuh tanggapan

en: Net amount
id_ID: Jumlah bersih

en: Never (do not reset)
id_ID: Tidak pernah (jangan reset)

en: New
id_ID: Baru

en: New question
id_ID: Pertanyaan baru

en: Next
id_ID: Lanjut

en: Next button text
id_ID: Teks tombol berikutnya

en: Next Multi-part/Step
id_ID: Multi-bagian/Langkah Berikutnya

en: Nickname
id_ID: Nama panggilan

en: No
id_ID: Tidak

en: No (default)
id_ID: Tidak (default)

en: No (disabled)
id_ID: Tidak (dinonaktifkan)

en: No (no-repeat)
id_ID: Tidak (tidak ada pengulangan)

en: No (show)
id_ID: Tidak (tunjukkan)

en: No (users can edit the value)
id_ID: Tidak (pengguna dapat mengedit nilainya)

en: No alignment
id_ID: Tidak ada kesejajaran

en: No animation
id_ID: Tidak ada animasi

en: No backups found...
id_ID: Tidak ada cadangan yang ditemukan ...

en: No changes
id_ID: Tidak ada perubahan

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
id_ID: Tidak ada Entri Kontak untuk duplikat telah diberikan!

en: No entry found with ID:
id_ID: Tidak ada entri yang ditemukan dengan ID:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
id_ID: Tidak ada bidang yang ditemukan! Silakan buat beberapa bidang khusus melalui [MailPoet > Formulir]

en: No files uploaded
id_ID: Tidak ada file yang diunggah

en: No form selected, please select a form!
id_ID: Tidak ada formulir yang dipilih, harap pilih formulir!

en: No form to duplicate has been supplied!
id_ID: Tidak ada formulir untuk digandakan telah disediakan!

en: No forms found
id_ID: Formulir tidak ditemukan

en: No forms found, create one!
id_ID: Formulir tidak ditemukan, buat satu!

en: No Link
id_ID: Tidak ada hubungan

en: No matches found
id_ID: Tidak ada yang cocok

en: No Redirect
id_ID: Tidak Ada Pengalihan

en: No results found
id_ID: Tidak ada hasil yang ditemukan

en: No results found based on your filter
id_ID: Tidak ada hasil yang ditemukan berdasarkan filter Anda

en: No verification required and do not automatically login either
id_ID: Tidak diperlukan verifikasi dan juga tidak masuk secara otomatis

en: No verification required and login automatically
id_ID: Tidak diperlukan verifikasi dan masuk secara otomatis

en: None
id_ID: Tidak ada

en: None (default)
id_ID: Tidak ada (default)

en: None (do nothing)
id_ID: Tidak ada (tidak melakukan apa-apa)

en: None (empty)
id_ID: Tidak ada (kosong)

en: None (use the form redirect)
id_ID: Tidak ada (gunakan pengalihan formulir)

en: Normalize strings
id_ID: Normalisasi string

en: Normalize using PHP iconv()
id_ID: Normalisasi menggunakan PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
id_ID: Normalisasi menggunakan PHP transliterator() (lambat)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
id_ID: Normalisasi menggunakan WP remove_accents() (disarankan)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
id_ID: Biasanya Anda harus mengosongkannya, tetapi jika Anda perlu membuat nomor faktur dan nomor penawaran maka Anda harus memasukkan ID unik untuk masing-masing, misalnya "faktur" dan "kutipan". Jika Anda memerlukan nomor yang berbeda untuk beberapa formulir, disarankan untuk memberikan pengenal tambahan seperti ID formulir atau nama formulir, misalnya: "1234_invoice" atau "1235_quote". Saat menggunakan kunci faktur unik, Anda juga harus memberikan awalan atau akhiran. Misalnya, untuk nomor invoice Anda bisa menggunakan "I" atau "INV" sebagai awalan Anda, sedangkan untuk kutipan Anda bisa menggunakan "Q" atau "QUOTE" sebagai awalan.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
id_ID: Biasanya Anda ingin berlangganan pengguna, tetapi juga memungkinkan untuk berhenti berlangganan pengguna jika mereka sudah berlangganan jika mereka sudah berlangganan.

en: Norwegian
id_ID: Norsk

en: Norwegian Bokmål
id_ID: Bokmål Norwegia

en: Norwegian Nynorsk
id_ID: Nynorsk Norwegia

en: Not contains
id_ID: Tidak mengandung

en: Not equal
id_ID: Tidak sama

en: Not equals
id_ID: Tidak sama

en: Not found message
id_ID: Tidak ditemukan pesan

en: Not logged in message (leave blank for no message)
id_ID: Pesan tidak masuk (kosongkan jika tidak ada pesan)

en: Not sure what secrets are?
id_ID: Tidak yakin apa rahasianya?

en: Note
id_ID: Catatan

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
id_ID: Catatan: jika Anda ingin menggunakan footer, pastikan untuk menentukan satu elemen di formulir Anda untuk bertindak sebagai footer PDF, Anda dapat melakukannya di bawah TAB "Pengaturan PDF" saat mengedit elemen

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
id_ID: Catatan: jika Anda ingin menggunakan tajuk, pastikan tentukan satu elemen dalam formulir Anda untuk bertindak sebagai tajuk PDF, Anda dapat melakukannya di bawah TAB "Pengaturan PDF" saat mengedit elemen

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
id_ID: Catatan: Filter akan diterapkan pada Label saja, bukan nilainya

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
id_ID: Catatan: Nilai kuantitas harus berupa bilangan bulat positif. Angka nol, nol, atau negatif tidak diperbolehkan.

en: Note: this will only work for logged in users
id_ID: Catatan: ini hanya akan bekerja untuk pengguna yang masuk

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
id_ID: Catatan: ini hanya akan bekerja jika entri kontak disimpan

en: Note: this will only work if you save a contact entry
id_ID: Catatan: ini hanya akan berfungsi jika Anda menyimpan entri kontak

en: Notice
id_ID: Memperhatikan

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
id_ID: Format angka (contoh: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
id_ID: Jumlah jumlah tambahan item yang berlaku diskon.

en: Number of columns (1 up to 10)
id_ID: Jumlah kolom (1 hingga 10)

en: Numbers and Letters (default)
id_ID: Angka dan Huruf (default)

en: Numbers only
id_ID: Hanya angka-angka

en: Numbers, letters and symbols
id_ID: Angka, huruf dan simbol

en: Numeric
id_ID: Numerik

en: Oct
id_ID: Okt

en: October
id_ID: Oktober

en: Off
id_ID: Mati

en: Off (toggle disabled)
id_ID: Nonaktif (toggle dinonaktifkan)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
id_ID: Offset (misalnya: 2 jam setelah tanggal)

en: On
id_ID: Di

en: On (toggle enabled)
id_ID: Aktif (aktifkan)

en: One (when one condition matched)
id_ID: Satu (ketika satu kondisi cocok)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
id_ID: Hanya tambahkan bidang khusus jika bidang ada dalam bentuk dan tidak disembunyikan secara kondisional

en: Only allow logged in users to download secure/private files
id_ID: Hanya izinkan pengguna yang masuk untuk mengunduh file aman / pribadi

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
id_ID: Hanya izinkan pengguna yang masuk untuk mengunduh file aman / pribadi:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
id_ID: Hanya izinkan peran pengguna berikut untuk mengunduh file aman / pribadi:

en: Only apply the validation if field is not empty
id_ID: Hanya terapkan validasi jika bidang tidak kosong

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
id_ID: Ubah ini hanya jika Anda merasa formulir membeku saat Anda mengetik (untuk formulir besar dengan pemicu di atas rata-rata)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
id_ID: Hanya checkout ke PayPal ketika kondisi berikut terpenuhi

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
id_ID: Hanya checkout ke Stripe ketika kondisi berikut terpenuhi

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
id_ID: Hanya checkout ke WooCommerce ketika kondisi berikut terpenuhi

en: Only display after user tried to submit the form
id_ID: Hanya ditampilkan setelah pengguna mencoba mengirimkan formulir

en: Only display entries within the following date range
id_ID: Hanya tampilkan entri dalam rentang tanggal berikut

en: Only display the following countries
id_ID: Hanya tampilkan negara-negara berikut

en: Only display the message after the user tried to submit the form
id_ID: Hanya tampilkan pesan setelah pengguna mencoba mengirimkan formulir

en: Only display this listing to the following users
id_ID: Hanya tampilkan cantuman ini kepada pengguna berikut

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
id_ID: Hanya turunkan skala render ketika ukuran file PDF Anda menjadi terlalu besar untuk kasus penggunaan Anda. Ini bisa terjadi jika formulir Anda relatif besar. Ingatlah bahwa Anda akan kehilangan kualitas "piksel" saat menurunkan skala render. Saat bekerja dengan formulir besar, sangat penting untuk memeriksa ukuran file PDF selama pengembangan dan menyesuaikan skala render yang sesuai.

en: Only retrieve entries based on this form
id_ID: Hanya ambil entri berdasarkan formulir ini

en: Only save entry when following condition is met
id_ID: Hanya menyimpan entri ketika kondisi berikut terpenuhi

en: Only save subscriber when following condition is met
id_ID: Simpan pelanggan hanya jika kondisi berikut terpenuhi

en: Only save the label
id_ID: Simpan labelnya saja

en: Only save the value (recommended)
id_ID: Hanya simpan nilainya (disarankan)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
id_ID: Hanya mencari hasil di negara yang disediakan. Negara harus diteruskan sebagai dua karakter, kode negara yang kompatibel dengan ISO 3166-1 Alpa-2. Anda dapat memfilter hingga 5 negara. Dipisahkan dengan koma. Misalnya: fr,nl,de akan membatasi hasil Anda ke tempat-tempat di Prancis, Belanda, dan Jerman. Sementara kami,pr,vi,gu,mp akan membatasi hasil Anda ke tempat-tempat di Amerika Serikat dan wilayah terorganisir yang tidak berhubungan.

en: Only send the label
id_ID: Kirimkan labelnya saja

en: Only send the value
id_ID: Kirimkan hanya nilainya

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
id_ID: Hanya setel ini ke "Tertunda" jika Anda ingin memverifikasi pendaftaran pengguna secara manual.

en: Only show in PDF file
id_ID: Hanya tampilkan dalam file PDF

en: Only show on Form
id_ID: Hanya tampilkan di Formulir

en: Only used for Front-end posting
id_ID: Hanya digunakan untuk posting Front-end

en: Only used for Register & Login feature
id_ID: Hanya digunakan untuk fitur Daftar & Masuk

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
id_ID: hanya digunakan saat Adaptive Placeholder diaktifkan

en: Open (allow comments)
id_ID: Buka (izinkan komentar)

en: Open (allow pings)
id_ID: Buka (izinkan ping)

en: Open in new window
id_ID: Buka di jendela baru

en: Open in same window
id_ID: Buka di jendela yang sama

en: Open new tab/window
id_ID: Buka tab / jendela baru

en: Option
id_ID: Pilihan

en: option
id_ID: pilihan

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
id_ID: option_value1|Label Opsi 1
    option_value2|Label Opsi 2

en: optional
id_ID: pilihan

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
id_ID: Opsional, biarkan pengguna memverifikasi akun mereka atau biarkan mereka langsung masuk tanpa verifikasi

en: OR
id_ID: ATAU

en: or leave blank for no maximum date
id_ID: atau biarkan kosong tanpa tanggal maksimum

en: or leave blank for no minimum date
id_ID: atau biarkan kosong tanpa tanggal minimum

en: or leave blank to allow all roles
id_ID: atau biarkan kosong untuk mengizinkan semua peran

en: or leave blank to display to all roles
id_ID: atau biarkan kosong untuk ditampilkan ke semua peran

en: or leave blank to only display to the roles defined above
id_ID: atau biarkan kosong untuk hanya menampilkan peran yang ditentukan di atas

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
id_ID: atau biarkan kosong untuk hanya memfilter berdasarkan peran yang ditentukan di atas

en: Order
id_ID: Memesan

en: Order By
id_ID: Dipesan oleh

en: Order by author
id_ID: Diurutkan berdasarkan penulis

en: Order by date
id_ID: Urutkan berdasarkan tanggal

en: Order by last modified date
id_ID: Pesan menurut tanggal terakhir diubah

en: Order by menu order
id_ID: Pesan berdasarkan urutan menu

en: Order by post id
id_ID: Urutkan berdasarkan id pos

en: Order by post/page parent id
id_ID: Diurutkan berdasarkan id induk pos / halaman

en: Order by Product price (WooCommerce only)
id_ID: Pesan berdasarkan harga Produk (hanya WooCommerce)

en: Order by title (default)
id_ID: Urutkan berdasarkan judul (default)

en: Order details
id_ID: Detail pesanan

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
id_ID: Atur unggahan ke dalam folder berbasis bulan / tahun misalnya:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
id_ID: Asal (menentukan lokasi awal untuk menghitung arah)

en: Out of stock
id_ID: Kehabisan persediaan

en: Outside the field
id_ID: Di luar lapangan

en: Override days exclusion
id_ID: Timpa pengecualian hari

en: Override the default CSS styles
id_ID: Ganti gaya CSS default

en: Override the PayPal member's stored address
id_ID: Ganti alamat yang disimpan anggota PayPal

en: Owner’s Address line 2
id_ID: Baris Alamat Pemilik 2

en: Owner’s Address line1
id_ID: Baris Alamat Pemilik1

en: Owner’s City
id_ID: Kota Pemilik

en: Owner’s Country
id_ID: Negara Pemilik

en: Owner’s email address
id_ID: Alamat email pemilik

en: Owner’s full name
id_ID: Nama lengkap pemilik

en: Owner’s phone number
id_ID: Nomor telepon pemilik

en: Owner’s Postal code
id_ID: Kode pos pemilik

en: Owner’s State
id_ID: Negara Pemilik

en: Padding
id_ID: Lapisan

en: Padding & margin styles
id_ID: Gaya padding & margin

en: Padding bottom
id_ID: Padding bawah

en: Padding top
id_ID: Padding atas

en: Page
id_ID: Halaman

en: Page format
id_ID: Format halaman

en: Page orientation
id_ID: Orientasi halaman

en: Page orientation for the next page
id_ID: Orientasi halaman untuk halaman berikutnya

en: Paid by
id_ID: Dibayar oleh

en: Parent ID (leave blank for none)
id_ID: ID Orang Tua (kosongkan jika tidak ada)

en: Parse address to paypal based on form input data.
id_ID: Parse alamat ke paypal berdasarkan data input form.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
id_ID: Parsing informasi alamat yang dimasukkan ke paypal. Ini tidak akan menimpa alamat default anggota PayPal kecuali Anda mengaktifkan opsi 'Ganti' di bawah ini.

en: Partial refund
id_ID: Pengembalian dana sebagian

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
id_ID: Variabel pass-through bagi Anda untuk melacak produk atau layanan yang dibeli atau kontribusi yang dibuat. Nilai yang Anda tentukan akan dikembalikan kepada Anda setelah pembayaran selesai.

en: Password
id_ID: Kata sandi

en: password
id_ID: kata sandi

en: Password field
id_ID: Bidang kata sandi

en: Password Protect
id_ID: Perlindungan Kata Sandi

en: Password protect (leave blank for none)
id_ID: Proteksi kata sandi (kosongkan jika tidak ada)

en: Password Protect Settings
id_ID: Pengaturan Perlindungan Kata Sandi

en: Paste shortcode on any page
id_ID: Tempel kode pendek di halaman mana pun

en: Path to the blog
id_ID: Jalan menuju blog

en: Payer E-mail
id_ID: Email pembayar

en: Payment authorized, but not yet captured.
id_ID: Pembayaran diotorisasi, tetapi belum diambil.

en: Payment details
id_ID: Rincian Pembayaran

en: Payment failed
id_ID: Pembayaran gagal

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
id_ID: Pembayaran gagal, silakan coba lagi dengan mengeklik URL di bawah.%sTautan di bawah ini akan valid selama %s jam sebelum pesanan Anda dihapus.%s%s

en: Payment Method
id_ID: Cara Pembayaran

en: Payment method
id_ID: Cara Pembayaran

en: Payment methods
id_ID: Cara Pembayaran

en: Payment Status
id_ID: Status pembayaran

en: Payment status
id_ID: Status pembayaran

en: Payment type
id_ID: Tipe pembayaran

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
id_ID: URL pembatalan PayPal (bila pembayaran dibatalkan oleh pengguna)

en: PayPal Checkout
id_ID: Pembayaran PayPal

en: PayPal currency code
id_ID: Kode mata uang PayPal

en: PayPal fee
id_ID: biaya PayPal

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
id_ID: PayPal mengisi nomor telepon rumah pembeli secara otomatis.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
id_ID: Email pedagang PayPal (untuk menerima pembayaran)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
id_ID: URL pemberitahuan PayPal (hanya untuk pengembang!)

en: PayPal Order
id_ID: Pesanan PayPal

en: PayPal order
id_ID: pesanan PayPal

en: Paypal Order
id_ID: Pesanan Paypal

en: PayPal order (backend)
id_ID: Pesanan PayPal (backend)

en: PayPal order status
id_ID: Status pesanan PayPal

en: Paypal Order Status
id_ID: Status Pesanan Paypal

en: PayPal payment method
id_ID: Metode pembayaran PayPal

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
id_ID: URL pengembalian PayPal (ketika pengguna berhasil kembali dari paypal)

en: PayPal subscription
id_ID: Berlangganan PayPal

en: PayPal subscription (backend)
id_ID: Langganan PayPal (backend)

en: PayPal subscription status
id_ID: Status berlangganan PayPal

en: PayPal Subscriptions
id_ID: Langganan PayPal

en: PayPal Transactions
id_ID: Transaksi PayPal

en: PDF File
id_ID: File pdf

en: PDF file
id_ID: File pdf

en: PDF filename
id_ID: Nama file PDF

en: PDF Generator Add-on
id_ID: Pengaya Generator PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
id_ID: Pengaya Generator PDF %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
id_ID: Mode debug Generator PDF diaktifkan!

en: PDF options
id_ID: Opsi PDF

en: PDF render scale
id_ID: Skala render PDF

en: PDF Settings
id_ID: Pengaturan PDF

en: PDF Text rendering
id_ID: Render Teks PDF

en: Pending
id_ID: Tertunda

en: Percent Off
id_ID: Diskon Persen

en: Permission denied, because this list does not exist
id_ID: Izin ditolak, karena daftar ini tidak ada

en: Persian
id_ID: Orang Persia

en: Phone number
id_ID: Nomor telepon

en: Phonenumber
id_ID: Nomor telepon

en: phonenumber
id_ID: nomor telepon

en: Placeholder Colors
id_ID: Warna Placeholder

en: Placeholder when the field is filled out
id_ID: Placeholder saat bidang diisi

en: Please choose a payment method!
id_ID: Silakan pilih metode pembayaran!

en: Please choose an import file first!
id_ID: Pilih file impor terlebih dahulu!

en: Please confirm deletion!
id_ID: Harap konfirmasi penghapusan!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
id_ID: Harap konfirmasi impor!
    Ini akan menggantikan kemajuan Anda saat ini!

en: Please confirm to clear form!
id_ID: Mohon konfirmasi untuk menghapus formulir!

en: Please confirm to reset submission counter!
id_ID: Harap konfirmasi untuk mengatur ulang konter pengiriman!

en: Please edit the element and enter your List ID.
id_ID: Harap edit elemen dan masukkan ID Daftar Anda.

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
id_ID: Harap edit bidang ini dan masukkan "Google API key" di bawah TAB "Address auto complete"

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
id_ID: Harap edit elemen Stripe ini dan pilih gateway pembayaran!

en: Please enter a reason!
id_ID: Harap masukkan alasannya!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
id_ID: Harap masukkan "kunci Google API" Anda dan pastikan Anda mengaktifkan pustaka "Google Maps JavaScript API" untuk membuat peta

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
id_ID: Silakan masukkan kunci API reCAPTCHA Anda di %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s

en: Please note
id_ID: Tolong dicatat

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
id_ID: Harap dicatat bahwa mengubah direktori ini tidak akan mempengaruhi file yang diunggah sebelumnya.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
id_ID: Harap dicatat bahwa elemen di dalam kolom tersembunyi akan tetap dikirimkan sebagai data secara default

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
id_ID: Harap dicatat bahwa gateway iDeal tidak dapat digunakan bersama dengan langganan!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
id_ID: Harap dicatat bahwa ketika Anda menyimpan file Anda di direktori aman / pribadi di luar root, file secara otomatis tidak akan ditambahkan ke Perpustakaan Media.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
id_ID: Harap perhatikan bahwa Anda hanya dapat menggunakan nilai tetap dan salah satu dari %s {tag}%s yang telah ditentukan sebelumnya (lihat dokumen). Jika Anda ingin menggunakan bidang {tags}, Anda harus menjadikannya %sBidang Variabel%s (lihat dokumen). Ini memungkinkan Anda memperbarui bidang tersembunyi secara dinamis berdasarkan nilai bidang lain.

en: Please note:
id_ID: Tolong dicatat:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
id_ID: Harap diperhatikan: Pengaturan panjang maksimum textarea tidak akan memotong pengguna dari dapat mengetik di luar batasan. Ini untuk tujuan ramah pengguna untuk menghindari teks terpotong ketika pengguna mencoba menyalin / menempel teks yang akan melebihi batas (yang akan mengganggu dalam beberapa keadaan).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
id_ID: Harap berikan ID harga/paket untuk item baris Anda

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
id_ID: Harap baca bagian %sMembuat kondisi variabel dengan file CSV%s dalam dokumentasi sebelum menggunakan metode ini.

en: Please save your form first!
id_ID: Harap simpan formulir Anda terlebih dahulu!

en: Please select what you want to import!
id_ID: Pilih apa yang ingin Anda impor!

en: Please setup your API key in
id_ID: Harap siapkan kunci API Anda di

en: Polish
id_ID: Polandia

en: Populate checkout fields with form data
id_ID: Isi bidang checkout dengan data formulir

en: Populate form with Contact Entry data if exists
id_ID: Isi formulir dengan data Entri Kontak jika ada

en: Popup background color
id_ID: Warna latar belakang item

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
id_ID: Durasi Popup FadeIn dalam milidetik

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
id_ID: Durasi Popup FadeOut dalam milidetik

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
id_ID: Bantalan popup misalnya: 0px 0px 0px 0px

en: Popup Settings
id_ID: Pengaturan Munculan

en: Popup slide in
id_ID: Geser pop-up masuk

en: Popup Slide In duration in milliseconds
id_ID: Popup Slide Dalam durasi dalam milidetik

en: Popup width in pixels (px)
id_ID: Lebar popup dalam piksel (px)

en: Portrait
id_ID: Potret

en: Portuguese
id_ID: Portugis

en: Positioning bottom e.g: 10px
id_ID: Memposisikan bawah misalnya: 10px

en: Positioning left e.g: 10px
id_ID: Memposisikan kiri misalnya: 10px

en: Positioning method
id_ID: Metode penentuan posisi

en: Positioning right e.g: 10px
id_ID: Memposisikan kanan, misalnya: 10px

en: Positioning top e.g: 10px
id_ID: Memposisikan atas misalnya: 10px

en: Possible values
id_ID: Nilai yang mungkin

en: Post
id_ID: Pos

en: Post categories
id_ID: Kategori posting

en: Post Status
id_ID: Status Posting

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
id_ID: Status posting (misalnya, apapun, terbitkan, warisan, tertunda, pribadi, masa depan, draf, sampah)

en: Post status after payment complete
id_ID: Posting status setelah pembayaran selesai

en: Post tags separated by comma
id_ID: Tag postingan dipisahkan dengan koma

en: Post timeout in seconds
id_ID: Posting waktu tunggu dalam hitungan detik

en: Post Title
id_ID: Judul Posting

en: Post type
id_ID: Jenis posting

en: Post type (e.g page, post or product)
id_ID: Jenis posting (misalnya halaman, posting atau produk)

en: Postal code
id_ID: Kode Pos

en: Posts per page
id_ID: Posting per halaman

en: Posts per RSS feed
id_ID: Posting per RSS feed

en: Preferred countries
id_ID: Negara pilihan

en: Prefix label
id_ID: Label awalan

en: Prefix question icon tooltip text
id_ID: Awalan teks keterangan alat ikon pertanyaan

en: Preloader (form loading icon)
id_ID: Prapemuat (ikon pemuatan formulir)

en: Prev
id_ID: Sblm

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
id_ID: Cegah pengiriman formulir dengan menekan tombol keyboard "Enter"

en: Prevent submitting form when entry title already exists
id_ID: Cegah pengiriman formulir saat judul entri sudah ada

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
id_ID: Cegah pengguna untuk melanjutkan ke langkah berikutnya jika terdapat kesalahan

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Previous / Next color
id_ID: Warna Sebelumnya / Berikutnya

en: Previous button text
id_ID: Teks tombol sebelumnya

en: Previous Multi-part/Step
id_ID: Multi-bagian/Langkah Sebelumnya

en: Price
id_ID: Harga

en: price
id_ID: harga

en: Pricing Plan
id_ID: Paket Harga

en: Print
id_ID: Mencetak

en: Print form data
id_ID: Cetak data formulir

en: Private
id_ID: Pribadi

en: Processed
id_ID: Diproses

en: Processing form data...
id_ID: Memproses data formulir ...

en: Product attribute (product_attributes)
id_ID: Atribut produk (product_attributes)

en: Product attribute slug
id_ID: Siput atribut produk

en: Product name
id_ID: Nama Produk

en: Product Price
id_ID: Harga Produk

en: Product Regular Price
id_ID: Harga Produk Biasa

en: Product Sale Price
id_ID: Harga Jual Produk

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
id_ID: Jenis Produk (misalnya: sederhana, dikelompokkan, eksternal, variabel)

en: Product visibility
id_ID: Visibilitas produk

en: Progress Bar Colors
id_ID: Warna Bilah Kemajuan

en: Progress Step Colors
id_ID: Warna Langkah Kemajuan

en: Progress Step Colors Active
id_ID: Warna Langkah Kemajuan Aktif

en: Publish (default)
id_ID: Publikasikan (bawaan)

en: Purchase total
id_ID: Total pembelian

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
id_ID: Letakkan setiap biaya pada baris baru dengan nilai yang dipisahkan oleh pipa "|".%1$s%2$sContoh dengan tag:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sContoh tanpa tag:%3$s Biaya administrasi|5|false|''%1$s%2$sNilai yang diizinkan:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
id_ID: Letakkan setiap kunci di baris baru, misalnya jika Anda ingin mengembalikan alamat penagihan pengguna, Anda dapat memasukkan:
    Indo
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    tagihan telepon
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    Saat mengambil nilai dalam formulir secara dinamis Anda dapat menggunakan tag seperti: {fieldname; 1} (untuk mengambil ID pengguna) dan {fieldname; 2} (untuk mengambil kota) dan seterusnya ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
id_ID: Letakkan setiap meta key di baris baru, misalnya jika Anda ingin mengembalikan ID, gambar, harga dan judul produk, Anda bisa memasukkan:
     Indo
    feature_image
    post_title
    _harga normal
    
    Saat mengambil nilai dalam formulir secara dinamis Anda dapat menggunakan tag seperti: {fieldname; 1} (untuk mengambil ID), {fieldname; 2} (untuk mengambil URL gambar), {fieldname; 3} (untuk judul), dan {fieldname; 4} (untuk mengambil harga)

en: Put each on a new line
id_ID: Letakkan masing-masing di baris baru

en: put each on a new line
id_ID: letakkan masing-masing di baris baru

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
id_ID: Letakkan masing-masing di baris baru mis:
    nl|Belanda
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
id_ID: Letakkan masing-masing pada baris baru dengan format seperti ini:%1$s%4$smenu-slug|Judul Menu|Letakkan HTML atau kode pendek Anda di sini...|Bilangan bulat untuk posisi item menu (opsional)|URL ke halaman kustom (opsional) %5$s%1$s%2$sContoh tanpa URL laman khusus:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Pengiriman Formulir|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sContoh dengan URL laman khusus:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Pengiriman Formulir|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
id_ID: Letakkan masing-masing di baris baru, pisahkan nilai dengan pipa%s%sContoh:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
id_ID: Letakkan masing-masing di baris baru, {tag} dapat digunakan untuk mengambil data

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
id_ID: Letakkan masing-masing di baris baru. Contoh format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
id_ID: Letakkan masing-masing di baris baru.%1$sContoh:%1$sfieldname|Label kolom%1$semail|Email%1$sphonenumber|Nomor telepon

en: Put each social icon on a new line
id_ID: Letakkan setiap ikon sosial di baris baru

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
id_ID: Letakkan setiap peristiwa pelacakan di baris baru, pisahkan parameter dengan pipa. Anda juga dapat menambahkan ID formulir untuk memicu peristiwa hanya saat formulir tertentu dikirimkan. Contoh:%1$s%1$s%2$sUntuk memicu formulir tertentu saja:%3$s%4$s2316:send|event|Formulir Pendaftaran|kirim%5$s%2$sUntuk memicu semua formulir: %3$s%4$ssend|event|Formulir Kontak|kirim%5$s%2$sContoh dengan Label dan Nilai acara:%3$s%4$ssend|event|Formulir Kampanye|kirim|Kampanye Musim Gugur|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
id_ID: Letakkan kode pelacakan di sini dan ganti &#39;UA-XXXXX-Y&#39; dengan ID properti (juga disebut &quot;ID pelacakan&quot;) dari properti Google Analytics yang ingin Anda lacak.<br /> (tambahkan hanya jika Anda yakin kode ini belum ditempatkan di tempat lain, jika tidak biarkan kosong)

en: Quantity
id_ID: Kuantitas

en: quantity
id_ID: kuantitas

en: Quantity (Number of items)
id_ID: Kuantitas (Jumlah item)

en: Quantity button colors
id_ID: Warna tombol kuantitas

en: Quantity field
id_ID: Bidang kuantitas

en: Quantity:
id_ID: Kuantitas:

en: Question
id_ID: Pertanyaan

en: question
id_ID: pertanyaan

en: Radio buttons
id_ID: Tombol radio

en: Rating
id_ID: Peringkat

en: rating
id_ID: peringkat

en: Rating background
id_ID: Latar belakang tag

en: Rating border color
id_ID: Nilai batas warna

en: Rating color
id_ID: Warna peringkat

en: Rating Colors
id_ID: Warna Peringkat

en: Rating Colors Active
id_ID: Warna Rating Aktif

en: Rating Colors Hover
id_ID: Warna Peringkat Hover

en: Raw Transaction Data
id_ID: Data Transaksi Mentah

en: Read
id_ID: Baca

en: Read the documentation here!
id_ID: Baca dokumentasinya di sini!

en: Readonly (makes fields readonly)
id_ID: Hanya baca (menjadikan bidang hanya baca)

en: Reason
id_ID: Alasan

en: Receipt/Invoice
id_ID: Tanda Terima/Faktur

en: Recipient(s) email address separated by commas
id_ID: Alamat email penerima dipisahkan dengan koma

en: Recipient(s) email address separated with commas
id_ID: Alamat email penerima dipisahkan dengan koma

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
id_ID: skala render yang disarankan adalah antara 1 dan 3 (skala default adalah 2)

en: Recurring
id_ID: Berulang

en: Recurring Payment ID
id_ID: ID Pembayaran Berulang

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
id_ID: Redirect ke halaman Checkout atau Keranjang Belanja?

en: Redirect to link or URL
id_ID: Alihkan ke link atau URL

en: Redirect to the created Post after form submission
id_ID: Arahkan ulang ke Postingan yang dibuat setelah pengiriman formulir

en: Redirecting...
id_ID: Mengalihkan ...

en: Redo last change
id_ID: Ulangi perubahan terakhir

en: Refunded
id_ID: Dikembalikan

en: Region
id_ID: Wilayah

en: Register & Login
id_ID: Daftar & Masuk

en: Register & Login Settings
id_ID: Registrasi & Pengaturan Masuk

en: Register a new user
id_ID: Daftarkan pengguna baru

en: Register new user if user is not logged in
id_ID: Daftarkan pengguna baru jika pengguna belum masuk

en: Registered user login status after payment complete
id_ID: Status login pengguna terdaftar setelah pembayaran selesai

en: Relative
id_ID: Relatif

en: Remove files from {loop_fields} in emails
id_ID: Hapus file dari {loop_fields} di email

en: Remove files from {loop_fields} tag
id_ID: Hapus file dari tag {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
id_ID: Hapus galeri (gambar) dari halaman produk tunggal

en: Remove gallery from single product page
id_ID: Hapus galeri dari halaman produk tunggal

en: Remove hyperlink in emails
id_ID: Hapus hyperlink di email

en: Remove margin
id_ID: Hapus margin

en: Remove price from single product page
id_ID: Hapus harga dari satu halaman produk

en: Remove rating from single product page
id_ID: Hapus peringkat dari halaman produk tunggal

en: Remove short description from single product page
id_ID: Hapus deskripsi singkat dari halaman produk tunggal

en: Remove title from single product page
id_ID: Hapus judul dari halaman produk tunggal

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
id_ID: Hapus URL (hyperlink) dari file di email

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
id_ID: Hapus/hapus kupon sebelum dialihkan ke troli

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
id_ID: Hapus/hapus biaya sebelum mengalihkan ke troli

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
id_ID: Menghapus aksen apa pun dari string di dalam file CSV Anda

en: Removes any accents from strings returned by the API
id_ID: Menghapus aksen apa pun dari string yang dikembalikan oleh API

en: Repeat (repeat)
id_ID: Ulangi (ulangi)

en: Repeat X (repeat-x)
id_ID: Ulangi X (ulangi-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
id_ID: Ulangi Y (ulangi-y)

en: Repeater
id_ID: Pengulang

en: Repeater column
id_ID: Kolom pengulang

en: Replace comma's with HTML tag in emails
id_ID: Ganti koma dengan tag HTML di email

en: Replace the default "Add to cart" area
id_ID: Ganti area "Tambahkan ke troli" default

en: Reply to email:
id_ID: Balas email:

en: Reply to name:
id_ID: Balas ke nama:

en: Reposition element
id_ID: Reposisi elemen

en: Require user to choose a minimum of X dates
id_ID: Mewajibkan pengguna untuk memilih minimal X tanggal

en: Required Field (not empty)
id_ID: Field Wajib (tidak kosong)

en: Required to calculate distance between 2 locations
id_ID: Diperlukan untuk menghitung jarak antara 2 lokasi

en: Required to connect the post to categories (if found)
id_ID: Diperlukan untuk menghubungkan posting ke kategori (jika ditemukan)

en: Required to connect the post to tags (if found)
id_ID: Diperlukan untuk menghubungkan posting ke tag (jika ditemukan)

en: Required to do API calls to retrieve data
id_ID: Diperlukan untuk melakukan panggilan API untuk mengambil data

en: Reset all to default value
id_ID: Setel ulang semua ke nilai default

en: Reset all to global value
id_ID: Setel ulang semua ke nilai global

en: Reset all to last known value
id_ID: Setel ulang semua ke nilai terakhir yang diketahui

en: Reset filters
id_ID: Setel ulang filter

en: Reset locker submission counter for all users:
id_ID: Setel ulang penghitung pengiriman loker untuk semua pengguna:

en: Reset locker submission counter to:
id_ID: Setel ulang penghitung pengiriman loker ke:

en: Reset password (lost password)
id_ID: Atur ulang kata sandi (kata sandi hilang)

en: Reset Submission Counter
id_ID: Setel Ulang Penghitung Pengiriman

en: Reset Submission Counter for Users
id_ID: Setel Ulang Penghitung Pengiriman untuk Pengguna

en: Reset to default value
id_ID: Setel ulang ke nilai default

en: Reset to global settings
id_ID: Setel ulang ke pengaturan global

en: Reset to global value
id_ID: Setel ulang ke nilai global

en: Reset to last known value
id_ID: Setel ulang ke nilai terakhir yang diketahui

en: Responsiveness
id_ID: Responsivitas

en: Restore a previous saved version of this Form
id_ID: Pulihkan versi tersimpan sebelumnya dari Formulir ini

en: Restore backup
id_ID: Pulihkan cadangan

en: Restore Default Settings
id_ID: Pulihkan Pengaturan Default

en: Restoring settings...
id_ID: Memulihkan pengaturan ...

en: Restrict result by countrie(s)
id_ID: Batasi hasil berdasarkan negara

en: result
id_ID: hasil

en: results
id_ID: hasil

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
id_ID: Pertahankan nilai global yang mendasarinya (disarankan saat mengekspor ke situs lain)

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
id_ID: Ambil kategori berdasarkan ID induknya (hanya bilangan bulat)

en: Retrieve entries based on all forms
id_ID: Ambil entri berdasarkan semua formulir

en: Retrieve entries based on the following form ID's
id_ID: Ambil entri berdasarkan ID formulir berikut

en: Retrieve form data from users last submission
id_ID: Ambil data formulir dari kiriman terakhir pengguna

en: Retrieve method
id_ID: Metode pengambilan

en: retrieve method
id_ID: mengambil metode

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
id_ID: Ambil Slug, ID, Judul atau Meta Data sebagai nilai

en: Retrieve value from
id_ID: Ambil nilai dari

en: Retrieves the E-mail verification codetion code
id_ID: Mengambil kode aktivasi

en: Retrieves the current author email
id_ID: Mengambil email penulis saat ini

en: Retrieves the current author ID
id_ID: Mengambil ID penulis saat ini

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
id_ID: Mengambil hari ini setiap bulan (Waktu lokal)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil hari ini setiap bulan (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
id_ID: Mengambil jam saat ini (Waktu lokal)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil jam saat ini (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user display name
id_ID: Mengambil nama tampilan pengguna yang masuk saat ini

en: Retrieves the current logged in user email
id_ID: Mengambil email pengguna yang masuk saat ini

en: Retrieves the current logged in user first name
id_ID: Mengambil nama depan pengguna yang login saat ini

en: Retrieves the current logged in user ID
id_ID: Mengambil ID pengguna yang masuk saat ini

en: Retrieves the current logged in user last name
id_ID: Mengambil nama belakang pengguna yang login saat ini

en: Retrieves the current logged in user login (username)
id_ID: Mengambil login pengguna yang saat ini masuk (nama pengguna)

en: Retrieves the current logged in user roles
id_ID: Mengambil peran pengguna yang masuk saat ini

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
id_ID: Mengambil menit saat ini pada jam tersebut (Waktu lokal)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil menit saat ini pada jam tersebut (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
id_ID: Mengambil bulan saat ini dalam setahun (Waktu lokal)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil bulan saat ini dalam setahun (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page or post author email
id_ID: Mengambil halaman saat ini atau email penulis posting

en: Retrieves the current page or post author ID
id_ID: Mengambil halaman saat ini atau ID penulis posting

en: Retrieves the current page or post ID
id_ID: Mengambil halaman saat ini atau ID posting

en: Retrieves the current page or post title
id_ID: Mengambil halaman atau judul posting saat ini

en: Retrieves the current page URL
id_ID: Mengambil URL halaman saat ini

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
id_ID: Mengambil detik saat ini dalam satu menit (Waktu lokal)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil detik saat ini dalam satu menit (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
id_ID: Mengambil tahun waktu saat ini (Waktu lokal)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil tahun waktu saat ini (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
id_ID: Mengambil label bidang untuk loop bidang {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
id_ID: Mengambil nilai bidang untuk loop bidang {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
id_ID: Mengambil kata sandi yang dihasilkan

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
id_ID: Mengambil ID Entri Kontak terbaru

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
id_ID: Mengambil ID Entri Kontak terbaru dari pengguna yang masuk berdasarkan ID formulir saat ini

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
id_ID: Mengambil ID Entri Kontak terbaru dari pengguna yang masuk

en: Retrieves the latest Contact Entry status
id_ID: Mengambil status Entri Kontak terbaru

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
id_ID: Mengambil status Entri Kontak terbaru dari pengguna yang masuk berdasarkan ID formulir saat ini

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
id_ID: Mengambil status Entri Kontak terbaru dari pengguna yang masuk

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
id_ID: Mengambil lokasi asal pengguna (jika ada) sebelum memuat halaman dengan formulir

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
id_ID: Mengambil lokasi asal pengguna dari sesi (jika ada) sebelum memuat halaman dengan formulir

en: Retrieves the login page URL
id_ID: Mengambil URL halaman login

en: Retrieves the loop anywhere in your email
id_ID: Mengambil loop di mana saja di email Anda

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
id_ID: Mengambil stempel waktu server (Waktu lokal)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
id_ID: Mengambil stempel waktu server (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
id_ID: Mengambil alamat IP pengirim

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
id_ID: Mengambil total jumlah pengiriman (jika loker formulir digunakan)

en: Retry payment E-mail Body
id_ID: Coba lagi pembayaran E-mail Badan

en: Retry payment E-mail Subject
id_ID: Coba lagi pembayaran Subjek Email

en: Retry payment link expiry in hours
id_ID: Coba lagi tautan pembayaran yang kedaluwarsa dalam beberapa jam

en: Return age as value instead of the date
id_ID: Kembalikan usia sebagai nilai alih-alih tanggal

en: Return days
id_ID: Kembali hari

en: Return label format (define how the results are displayed)
id_ID: Format label pengembalian (tentukan bagaimana hasil ditampilkan)

en: Return months
id_ID: Kembalikan bulan

en: Return the current date as default value
id_ID: Kembalikan tanggal sekarang sebagai nilai default

en: Return the current time as default value
id_ID: Kembalikan waktu saat ini sebagai nilai default

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
id_ID: Kembalikan pelanggan ke halaman ini setelah pembayaran berhasil. Biarkan kosong untuk mengarahkan ulang ke halaman beranda.

en: Return to builder
id_ID: Kembali ke pembangun

en: Return value format (define how the value is returned)
id_ID: Format nilai pengembalian (tentukan bagaimana nilai dikembalikan)

en: Return years (age)
id_ID: Tahun kembali (umur)

en: Reversed
id_ID: Terbalik

en: Right
id_ID: Baik

en: right
id_ID: Baik:

en: Romanian
id_ID: Rumania

en: Rounded
id_ID: Bulat

en: Row heading
id_ID: Judul baris

en: Row logic
id_ID: Logika baris

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Sales tax
id_ID: Pajak Penjualan

en: Sandbox publishable key
id_ID: Kunci yang dapat diterbitkan kotak pasir

en: Sandbox secret key
id_ID: Kunci rahasia kotak pasir

en: Sandbox webhook ID
id_ID: ID webhook kotak pasir

en: Sandbox webhook signing secret key
id_ID: Kunci rahasia penandatanganan webhook kotak pasir

en: Sat
id_ID: Duduk

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Save
id_ID: Menyimpan

en: Save as Contact Entry
id_ID: Simpan sebagai Entri Kontak

en: Save both value and label
id_ID: Simpan nilai dan label

en: Save custom post meta
id_ID: Simpan meta pos kustom

en: Save custom user meta
id_ID: Simpan meta pengguna khusus

en: Save data
id_ID: Hemat kuota

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
id_ID: Simpan perkembangan formulir (ketika pengguna kembali, data tidak hilang)

en: Save Mailster user data
id_ID: Simpan data pengguna Mailster

en: Save product attributes
id_ID: Simpan atribut produk

en: Save Settings
id_ID: Simpan Pengaturan

en: Save settings
id_ID: Simpan Pengaturan

en: Save the admin email value (default)
id_ID: Simpan nilai email admin (default)

en: Save the confirmation email value
id_ID: Simpan nilai email konfirmasi

en: Save the entry value
id_ID: Simpan nilai entri

en: Save value or label to entry?
id_ID: Simpan nilai atau label untuk entri?

en: Save your form
id_ID: Simpan formulir Anda

en: Search
id_ID: Mencari

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
id_ID: Cari entri kontak berdasarkan judulnya. Secara default, semua data entri akan diisi kecuali ditentukan lain dalam pengaturan "Bidang yang harus dilewati" di bawah. Untuk mengambil status entri kontak, Anda dapat menambahkan bidang bernama: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (yang akan diisi dengan status entri saat ini). Untuk mengambil ID entri, Anda dapat memberi nama bidang: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. Untuk mengambil judul entri, Anda dapat memberi nama bidang: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
id_ID: Cari entri kontak berdasarkan judul

en: Search method
id_ID: Metode pencarian

en: search...
id_ID: Cari...

en: Second choice
id_ID: Pilihan kedua

en: second_choice
id_ID: pilihan kedua

en: Secrets
id_ID: Rahasia

en: Secure File Uploads
id_ID: Unggah File Aman

en: Select & Sort the data that needs to be exported
id_ID: Pilih & Urutkan data yang perlu diekspor

en: Select a date
id_ID: Pilih tanggal

en: Select a filter relation (OR|AND)
id_ID: Pilih relasi filter (ATAU|DAN)

en: Select a form
id_ID: Pilih formulir

en: Select a method for retrieving items
id_ID: Pilih metode untuk mengambil item

en: Select a page to link to
id_ID: Pilih halaman untuk ditautkan

en: Select a post to link to
id_ID: Pilih postingan untuk ditautkan

en: select a state
id_ID: pilih negara bagian

en: Select a time
id_ID: Pilih waktu

en: Select a unit system
id_ID: Pilih sistem unit

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
id_ID: Pilih semua peran pengguna yang diizinkan untuk mengirimkan formulir

en: Select an Icon
id_ID: Pilih sebuah Ikon

en: Select email template
id_ID: Pilih template email

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
id_ID: Pilih dikelompokkan, jika Anda ingin menambahkan bidang di sebelah bidang sebelumnya.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
id_ID: Pilih berapa banyak pengingat E-mail individu yang Anda butuhkan

en: Select how the items should be displayed
id_ID: Pilih bagaimana item harus ditampilkan

en: Select how you want to filter entries
id_ID: Pilih bagaimana Anda ingin memfilter entri

en: Select how you want to filter orders
id_ID: Pilih bagaimana Anda ingin memfilter pesanan

en: Select how you want to order the items
id_ID: Pilih bagaimana Anda ingin memesan item

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
id_ID: Pilih bagaimana Anda ingin menentukan kondisi (secara manual atau melalui file CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
id_ID: Pilih jika bidang ini harus berfungsi sebagai Awal atau Tujuan

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
id_ID: Pilih jika Anda ingin mengambil siput, ID atau judul sebagai nilai

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
id_ID: Pilih jika Anda ingin menggunakan urutan Naik atau Turun

en: Select None to never reset the lock
id_ID: Pilih Tidak Ada untuk tidak pernah mengatur ulang kunci

en: Select the toggle default status
id_ID: Pilih status toggle default

en: Select to split words by comma or space or both
id_ID: Pilih untuk memisahkan kata dengan koma atau spasi atau keduanya

en: Select weight unit
id_ID: Pilih satuan berat

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
id_ID: Pilih apa yang harus dilakukan formulir (daftar, masuk, perbarui, atau setel ulang kata sandi)

en: Select what the status should be
id_ID: Pilih apa statusnya

en: Select what value to return (distance or duration)
id_ID: Pilih nilai yang akan dikembalikan (jarak atau durasi)

en: Select when to reset the form lock
id_ID: Pilih waktu untuk mengatur ulang kunci formulir

en: Select where files should be uploaded to
id_ID: Pilih ke mana file akan diunggah

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
id_ID: Pilih apakah akan meminta alamat pengiriman kepada pembeli atau tidak.

en: Select which value to return for calculations
id_ID: Pilih nilai mana yang akan dikembalikan untuk perhitungan

en: select your country
id_ID: Pilih negaramu

en: Select your form
id_ID: Pilih formulir Anda

en: Selected color
id_ID: Warna yang dipilih

en: Send a confirmation email
id_ID: Kirim email konfirmasi

en: Send admin email
id_ID: Kirim email admin

en: Send an admin email
id_ID: Kirim email admin

en: Send approve email when account is activated by admin
id_ID: Kirim email persetujuan saat akun diaktifkan oleh admin

en: Send both value and label
id_ID: Kirimkan nilai dan label

en: Send confirmation email
id_ID: Kirim email konfirmasi

en: Send copy to following address(es)
id_ID: Kirim salinan ke alamat berikut (es)

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
id_ID: Kirim salinan ke alamat berikut, tanpa bisa melihat alamatnya

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
id_ID: Kirim lampiran CSV dengan data formulir ke email admin

en: Send data as JSON string
id_ID: Kirim data sebagai string JSON

en: Send E-mail
id_ID: Mengirim email

en: Send E-mail to author
id_ID: Kirim Email ke penulis

en: Send email after order completed
id_ID: Kirim email setelah pesanan selesai

en: Send email after payment completed
id_ID: Kirim email setelah pembayaran selesai

en: Send email confirmation/verification email
id_ID: Kirim email konfirmasi/email verifikasi

en: Send email from:
id_ID: Kirim email dari:

en: Send email to
id_ID: Kirim email ke

en: Send email to:
id_ID: Kirim email ke:

en: Send or do not send confirmation emails
id_ID: Kirim atau jangan kirim email konfirmasi

en: Send or do not send the admin emails
id_ID: Kirim atau jangan kirim email admin

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
id_ID: Kirim pengingat pada waktu yang tetap, atau dengan offset

en: Send reminder based on the following date:
id_ID: Kirim pengingat berdasarkan tanggal berikut:

en: Send site credentials to the user email
id_ID: Kirim kredensial situs ke email pengguna

en: Send the Mailchimp confirmation email
id_ID: Kirim email konfirmasi Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
id_ID: Kirim ke (Email Admin)

en: Send to (Confirmation E-mails)
id_ID: Kirim ke (Email Konfirmasi)

en: Send value or label to admin?
id_ID: Kirim nilai atau label ke admin?

en: Send value or label to submitter?
id_ID: Kirim nilai atau label ke pengirim?

en: Send verification email (default)
id_ID: Kirim email verifikasi (default)

en: Send verification email and automatically login
id_ID: Kirim email verifikasi dan masuk secara otomatis

en: SEPA Direct Debit
id_ID: Debit Langsung SEPA

en: Separate each form ID by a comma.
id_ID: Pisahkan setiap ID formulir dengan koma.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
id_ID: Pisahkan field Mailchimp dan field_name dengan pipa "|" (letakkan masing-masing pada baris baru).%1$sContoh: PHONE|phonenumber%1$sDengan metode ini Anda dapat menyimpan data pengguna Mailchimp kustom

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
id_ID: Pisahkan field Mailster dan field_name dengan pipa "|" (letakkan masing-masing pada baris baru).%sContoh: mailster_field_name|super_forms_field_name%sDengan metode ini Anda dapat menyimpan data pengguna Mailster kustom

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
id_ID: dipisahkan dengan koma mis: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
id_ID: dipisahkan dengan koma mis: administrator, editor

en: separated by comma's
id_ID: dipisahkan dengan koma

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
id_ID: Dipisahkan dengan koma misalnya: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
id_ID: Pisahkan setiap status posting dengan koma, masukkan "apa saja" untuk semua status posting

en: Separate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
id_ID: Pisahkan setiap tarif dengan koma. Anda dapat mengatur dan membuat Tarif Pajak melalui Stripe %sDasbor%s.

en: Serbian
id_ID: Orang Serbia

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
id_ID: Tetapkan pembatas khusus untuk memisahkan nilai di setiap baris

en: Set a custom enclosure character for values
id_ID: Tetapkan karakter enklosur khusus untuk nilai

en: Set a default color (leave blank for none)
id_ID: Tetapkan warna default (biarkan kosong jika tidak ada)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
id_ID: Tetapkan waktu default untuk bidang ini (biarkan kosong jika tidak ada)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
id_ID: Tetapkan nilai default untuk bidang ini (biarkan kosong jika tidak ada)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
id_ID: Tetapkan nilai default untuk bidang ini. {post_id} dan {post_title} dapat digunakan (biarkan kosong jika tidak ada)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
id_ID: Tetapkan nilai default untuk bidang ini. {post_id}, {post_title} dan {user _ ****} dapat digunakan (biarkan kosong jika tidak ada)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
id_ID: Setel ID formulir untuk mengambil data dari (dipisahkan dengan koma)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
id_ID: Tetapkan format mis: %, EUR, USD, dll.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
id_ID: Tetapkan label untuk jumlah misalnya: Subtotal atau Total

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
id_ID: Tetapkan format angka misalnya: Gygabyte, Kilometer dll. (Biarkan kosong jika tidak ada)

en: Set mailer to use SMTP
id_ID: Setel mailer untuk menggunakan SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
id_ID: Tetapkan mata uang atau biarkan kosong jika tidak ada mata uang, misalnya: $ atau €

en: Set the limitation thresshold
id_ID: Tetapkan batasan pegangan

en: Set the limitation thresshold per user
id_ID: Tetapkan batasan penyimpanan per pengguna

en: Set the type of number to be used as the placeholder
id_ID: Atur jenis nomor yang akan digunakan sebagai pengganti

en: Set to -1 to use default TAB index.
id_ID: Setel ke -1 untuk menggunakan indeks TAB default.

en: Set to 0 to remove limitations.
id_ID: Setel ke 0 untuk menghapus batasan.

en: Set to 0 to use default CSS height
id_ID: Setel ke 0 untuk menggunakan ketinggian CSS default

en: Set to 0 to use default CSS height.
id_ID: Setel ke 0 untuk menggunakan tinggi CSS default.

en: Set to 0 to use default CSS width.
id_ID: Setel ke 0 untuk menggunakan lebar CSS default.

en: Sets shipping and billing country.
id_ID: Menetapkan negara pengiriman dan penagihan.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
id_ID: Mengatur set karakter dan pengkodean karakter untuk informasi penagihan/halaman login di situs web PayPal. Selain itu, variabel ini menetapkan nilai yang sama untuk informasi yang Anda kirim ke PayPal dalam kode tombol HTML Anda. Default didasarkan pada pengaturan penyandian bahasa di profil akun Anda.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
id_ID: Menyetel bahasa untuk informasi penagihan/halaman login saja. Standarnya adalah AS.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Shadow Blur Radius
id_ID: Radius Kabur Bayangan

en: Shadow Color
id_ID: Warna Bayangan

en: Shadow Horizontal Length
id_ID: Panjang Horizontal Bayangan

en: Shadow Opacity
id_ID: Opasitas Bayangan

en: Shadow Spread Radius
id_ID: Radius Penyebaran Bayangan

en: Shadow Vertical Length
id_ID: Panjang Vertikal Bayangan

en: Shipping
id_ID: Pengiriman

en: Shipping amount
id_ID: Jumlah pengiriman

en: Shipping and billing country
id_ID: Negara pengiriman dan penagihan

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
id_ID: Biaya pengiriman (berlaku untuk setiap item tambahan yang ditambahkan ke troli)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
id_ID: Biaya pengiriman (berlaku untuk item pertama yang ditambahkan ke troli)

en: Shipping currency
id_ID: Mata uang pengiriman

en: Shipping tax behavior
id_ID: Perilaku pajak pengiriman

en: Shipping tax code
id_ID: Kode pajak pengiriman

en: Shopping Cart
id_ID: Kereta Belanja

en: Short - d M, y
id_ID: Pendek - d M, y

en: Short name
id_ID: Nama pendek

en: Show
id_ID: Menunjukkan

en: Show Advanced PayPal Settings
id_ID: Tampilkan Pengaturan PayPal Lanjut

en: Show advanced settings
id_ID: Tampilkan pengaturan lanjutan

en: Show an icon instead of number
id_ID: Tampilkan ikon, bukan angka

en: Show back to top button
id_ID: Tampilkan tombol kembali ke atas

en: Show directions panel (list directions next to the map)
id_ID: Tampilkan panel petunjuk arah (daftar petunjuk arah di sebelah peta)

en: Show download button to the user after PDF was generated
id_ID: Tampilkan tombol unduh kepada pengguna setelah PDF dibuat

en: Show featured image
id_ID: Tampilkan gambar unggulan

en: Show on Form and in PDF file (default)
id_ID: Tunjukkan di Formulir dan dalam file PDF (default)

en: Show or hide empty categories
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan kategori kosong

en: Show or hide the duration time
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan waktu durasi

en: Show popup to logged in users
id_ID: Tampilkan sembulan ke pengguna yang masuk

en: Show popup to none logged in users
id_ID: Tampilkan sembulan untuk tidak ada pengguna yang masuk

en: Show post excerpt
id_ID: Tampilkan kutipan posting

en: Show post title
id_ID: Tunjukkan judul postingan

en: Show product price
id_ID: Tampilkan harga produk

en: Show progress bar for Multi-part
id_ID: Tampilkan bilah kemajuan untuk Multi-bagian

en: Show steps for Multi-part
id_ID: Tunjukkan langkah-langkah untuk Multi-bagian

en: Show thank you message
id_ID: Tunjukkan pesan terima kasih

en: Show the following "Custom" columns
id_ID: Tampilkan kolom "Kustom" berikut

en: Show the month after the year in the header
id_ID: Tunjukkan bulan setelah tahun di header

en: Show the week of the year
id_ID: Tunjukkan minggu dalam setahun

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
id_ID: Tampilkan Bilah Alat saat melihat situs (diaktifkan secara default)

en: Signature
id_ID: Tanda tangan

en: signature
id_ID: tanda tangan

en: Signature:
id_ID: Tanda tangan:

en: Single
id_ID: Tunggal

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
id_ID: Jumlah diskon tunggal dibebankan di seluruh keranjang. Harus lebih rendah dari harga jual semua item yang digabungkan dalam keranjang.

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
id_ID: Tingkat Diskon Tunggal, sebagai persentase, akan dibebankan di seluruh keranjang. Setel ke nilai kurang dari 100. Variabel menimpa setiap tingkat diskonto item

en: Single handling fee charged cart-wide.
id_ID: Biaya penanganan tunggal dibebankan di seluruh troli.

en: Single product or service checkout
id_ID: Pembayaran produk atau layanan tunggal

en: Site ID, if running multiple networks
id_ID: ID Situs, jika menjalankan banyak jaringan

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
id_ID: Lewati pendaftaran jika user_login atau user_email tidak ditemukan

en: Skip wizard
id_ID: Lewati wizard

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
id_ID: Durasi Slide In dalam milidetik (0 tidak ada efek fade)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
id_ID: Geser ke dalam: Dari Atas, Kanan, Bawah, atau Kiri

en: Slider (Carousel)
id_ID: Penggeser (Korsel)

en: Slider colors
id_ID: Warna slider

en: Slider field
id_ID: Bidang slider

en: Slovak
id_ID: Orang Slovakia

en: Slovenian
id_ID: Slovenia

en: Slug (default)
id_ID: Siput (default)

en: Slugs
id_ID: siput

en: Slugs (default)
id_ID: Siput (default)

en: SMTP debug output mode
id_ID: Mode keluaran debug SMTP

en: SMTP password
id_ID: Kata sandi SMTP

en: SMTP Server
id_ID: Server SMTP

en: SMTP username
id_ID: Nama pengguna SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
id_ID: SMTP – port 25 atau 2525 atau 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 atau 25 atau 587, 2526

en: Sold individually?
id_ID: Dijual satuan?

en: Solid
id_ID: Padat

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
id_ID: Beberapa metode pembayaran memerlukan mata uang tertentu yang ditetapkan untuk item baris Anda. Misalnya, saat menggunakan `ideal` mata uang harus disetel ke EUR atau Stripe akan mengembalikan pesan kesalahan.

en: Something went wrong while calculating the distance.
id_ID: Ada yang salah saat menghitung jarak.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
id_ID: Terjadi masalah saat menonaktifkan plugin.

en: Something went wrong while downloading export.
id_ID: Ada yang tidak beres saat mengunduh ekspor.

en: Something went wrong while exporting form data.
id_ID: Ada yang tidak beres saat mengekspor data formulir.

en: Something went wrong while importing form data.
id_ID: Ada yang tidak beres saat mengimpor data formulir.

en: Something went wrong while restoring default settings.
id_ID: Terjadi masalah saat memulihkan setelan default.

en: Something went wrong while saving your settings.
id_ID: Ada yang tidak beres saat menyimpan setelan Anda.

en: Something went wrong:
id_ID: Ada yang salah:

en: Sorry, file extension is not allowed!
id_ID: Maaf, ekstensi file tidak diperbolehkan!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
id_ID: Maaf, tidak ada jarak yang dapat dihitung berdasarkan data yang dimasukkan. Harap masukkan alamat atau kode pos yang valid.

en: Sort
id_ID: Menyortir

en: Spacer
id_ID: Pengatur jarak

en: Specific database table
id_ID: Tabel database tertentu

en: Specific posts (post_type)
id_ID: Posting tertentu (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
id_ID: Taksonomi khusus (kategori)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
id_ID: Menentukan nilai numerik antara 0,0 dan 1,0 untuk menentukan opasitas warna garis. Standarnya adalah 1.0.

en: Specifies the color of the line
id_ID: Menentukan warna garis

en: Specifies the value granularity of the element's value.
id_ID: Menentukan granularitas nilai dari nilai elemen.

en: specifies the width of the line in pixels.
id_ID: menentukan lebar garis dalam piksel.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
id_ID: Menentukan sistem unit apa yang akan digunakan saat menampilkan hasil

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
id_ID: Menentukan apakah harga dianggap sudah termasuk pajak atau belum termasuk pajak. Salah satu dari inklusif, eksklusif, atau tidak ditentukan. Setelah ditentukan sebagai inklusif atau eksklusif, itu tidak dapat diubah.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
id_ID: Menentukan apakah tarif dianggap sudah termasuk pajak atau tidak termasuk pajak.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
id_ID: Tentukan frekuensi penagihan (default ke `none` untuk pembayaran satu kali)

en: Specify main and backup SMTP servers
id_ID: Tentukan server SMTP utama dan cadangan

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
id_ID: Tentukan negara yang akan muncul di bagian atas daftar. Dipisahkan dengan koma misalnya: nl,be,de

en: Spinning icon color
id_ID: Warna ikon berputar

en: Squared
id_ID: Kuadrat

en: Start 15 day trial
id_ID: Mulai uji coba 15 hari

en: Start address
id_ID: Alamat awal

en: Start all over
id_ID: Mulailah dari awal

en: Start Import
id_ID: Mulai Impor

en: Start of the week
id_ID: Awal minggu

en: Start typing and find a color
id_ID: Mulai mengetik dan temukan warna

en: Starting address (required)
id_ID: Alamat awal (wajib)

en: Starts with
id_ID: Dimulai dengan

en: State
id_ID: Negara

en: state
id_ID: negara

en: State/Province
id_ID: Negara Bagian / Provinsi

en: Statement descriptor
id_ID: Deskripsi pernyataan

en: Static (default)
id_ID: Statis (default)

en: Step
id_ID: Melangkah

en: Step (defaults to "any")
id_ID: Langkah (default ke "any")

en: Step 1
id_ID: Langkah 1

en: Step Description
id_ID: Deskripsi Langkah

en: Step Image
id_ID: Gambar Langkah

en: Step Name
id_ID: Nama Langkah

en: Steps between times in minutes
id_ID: Langkah-langkah di antara waktu dalam menit

en: Stick to top, right, bottom or left
id_ID: Tetap ke atas, kanan, bawah atau kiri

en: Stock Qty
id_ID: Kuantitas Stok

en: Street
id_ID: Jalan

en: Street (1 of 2 fields)
id_ID: Jalan (1 dari 2 bidang)

en: Street (2 of 2 fields)
id_ID: Jalan (2 dari 2 bidang)

en: Street name
id_ID: nama jalan

en: Street name + nr
id_ID: Nama jalan + nr

en: Street nr + name
id_ID: Jalan nr + nama

en: Street number
id_ID: nomor jalan

en: Stripe
id_ID: Garis

en: Stripe Checkout
id_ID: Checkout Bergaris

en: Stripe checkout method
id_ID: Metode pembayaran bergaris

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
id_ID: Kunci API Stripe Live tidak dikonfigurasi, masukkan kunci API Anda di bawah %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
id_ID: Kunci API Stripe Sandbox tidak dikonfigurasi, masukkan kunci API Anda di bawah %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
id_ID: Transaksi Garis

en: Stroke color
id_ID: Warna guratan

en: Stroke opacity
id_ID: Opasitas goresan

en: Stroke weight
id_ID: Stroke berat

en: Sub Title
id_ID: Sub Judul

en: Subject
id_ID: Subyek

en: Subject:
id_ID: Subyek:

en: Submit
id_ID: Kirimkan

en: Submit button
id_ID: Tombol kirim

en: Submit the form (default)
id_ID: Kirimkan formulir (default)

en: Submit type
id_ID: Kirim jenis

en: Submitted
id_ID: Dikirim

en: Submitted by
id_ID: Disampaikan oleh

en: Submitted by user
id_ID: Dikirim oleh pengguna

en: Subscribe with the following tags
id_ID: Berlangganan dengan tag berikut

en: Subscribed (default)
id_ID: Berlangganan (default)

en: Subscriber email address
id_ID: Alamat email pelanggan

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
id_ID: ID daftar pelanggan dipisahkan dengan koma

en: Subscriber status after submitting the form
id_ID: Status pelanggan setelah mengirimkan formulir

en: Subscription
id_ID: Berlangganan

en: Subscription checkout
id_ID: Pembayaran berlangganan

en: Subscription periods
id_ID: Periode berlangganan

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
id_ID: ID Paket Berlangganan (harus terlihat mirip dengan: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription plan ID cannot be empty!
id_ID: ID paket langganan tidak boleh kosong!

en: Subscription Status
id_ID: Status Berlangganan

en: Subscriptions
id_ID: Langganan

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
id_ID: Langganan tidak dapat dibayar melalui iDeal, silakan pilih metode pembayaran lain!

en: Succeeded
id_ID: Berhasil

en: Success message
id_ID: Pesan sukses

en: Success Message Colors
id_ID: Warna Pesan Sukses

en: Success URL
id_ID: URL Sukses

en: Suffix label
id_ID: Label sufiks

en: Suffix question icon tooltip text
id_ID: Teks tooltip ikon pertanyaan sufiks

en: Sun
id_ID: Matahari

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Super Form
id_ID: Bentuk Super

en: Super Forms - User Status
id_ID: Formulir Super - Status Pengguna

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
id_ID: Formulir Super tidak dapat menemukan formulir dengan ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
id_ID: Formulir Super tidak dapat menemukan daftar dengan ID Formulir: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
id_ID: Formulir Super tidak dapat menemukan daftar dengan ID: %d

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
id_ID: Daftar Formulir Super hanya akan dibuat di front-end

en: Suspended
id_ID: Tergantung

en: Swedish
id_ID: Orang Swedia

en: Swiss-French
id_ID: Swiss-Prancis

en: Switch form
id_ID: Ganti bentuk

en: System Status
id_ID: Status sistem

en: Tab background color
id_ID: Warna latar tab

en: Tab border bottom width (0 = none)
id_ID: Lebar batas bawah tab (0 = tidak ada)

en: Tab border color
id_ID: Warna pembatas tab

en: Tab border left width (0 = none)
id_ID: Lebar pembatas kiri tab (0 = tidak ada)

en: Tab border right width (0 = none)
id_ID: Lebar pembatas kanan tab (0 = tidak ada)

en: Tab border top width (0 = none)
id_ID: Lebar batas atas tab (0 = tidak ada)

en: Tab collaps icon color
id_ID: Warna ikon tab menciut

en: Tab collapse icon color
id_ID: Warna ikon tab ciutkan

en: Tab Location
id_ID: Lokasi Tab

en: Tab padding
id_ID: Padding tab

en: Tab text align
id_ID: Perataan teks tab

en: Tablet preview
id_ID: Pratinjau tablet

en: Tabs
id_ID: Tab

en: Tabs (default)
id_ID: Tab (default)

en: Tabs/Accordion
id_ID: Tab / Akordeon

en: Tagline for your blog; set in General Options
id_ID: Tagline untuk blog Anda; diatur dalam Opsi Umum

en: Tags
id_ID: Tag

en: tags
id_ID: tag

en: Tags (post_tag)
id_ID: Tag (post_tag)

en: Tags/Keywords
id_ID: Tag/Kata Kunci

en: Take the shortcode and place it anywere!
id_ID: Ambil shortcode dan letakkan di mana saja!

en: Tax behavior
id_ID: Perilaku pajak

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
id_ID: ID kode kategori pajak. %sTemukan kategori pajak%s. Kategori pajak default Anda digunakan jika Anda tidak menyediakannya saat membuat transaksi dengan Stripe Tax diaktifkan. Anda dapat memperbarui ini di pengaturan %stax%s Anda.

en: Tax rates:
id_ID: Tarif pajak:

en: Taxonomy slug
id_ID: Siput taksonomi

en: TCP port to connect to
id_ID: Port TCP untuk disambungkan

en: Text alignment
id_ID: Perataan teks

en: Text area
id_ID: Area teks

en: Text Editor Settings
id_ID: Pengaturan Editor Teks

en: Text field
id_ID: Bidang teks

en: Text field (default)
id_ID: Bidang teks (default)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
id_ID: Teks di sisi kiri pemilih warna (biarkan kosong jika tidak ada teks)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
id_ID: Teks di sisi kiri tombol sakelar (biarkan kosong jika tidak ada teks)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
id_ID: Teks di sisi kanan pemilih warna (biarkan kosong jika tidak ada teks)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
id_ID: Teks di sisi kanan tombol sakelar (biarkan kosong jika tidak ada teks)

en: Thank you for contacting us!
id_ID: Terima kasih sudah menghubungi kami!

en: Thank you message
id_ID: Pesan terima kasih

en: Thank you page (return URL)
id_ID: Halaman terima kasih (URL kembali)

en: Thank you title
id_ID: Judul terima kasih

en: Thank you!
id_ID: Terima kasih!

en: Thanks Description
id_ID: Terima kasih Deskripsi

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
id_ID: Terima kasih margin dalam px (kanan atas kiri bawah)

en: Thanks Title
id_ID: Terima kasih Judul

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
id_ID: Alamat yang ditentukan dengan variabel pengisian otomatis menggantikan alamat tersimpan anggota PayPal. Pembeli melihat alamat yang Anda berikan, tetapi mereka tidak dapat mengeditnya. PayPal tidak menunjukkan alamat jika alamat tersebut tidak valid atau dihilangkan.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
id_ID: Jumlah percobaan PIN yang diizinkan telah terlampaui.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
id_ID: Jumlah yang ditambahkan atau dikurangi saat tombol diklik

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
id_ID: Kunci API akan digunakan untuk elemen Google Map, Pelengkapan Otomatis Alamat, dan fitur lain yang terkait dengan Google Maps API

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
id_ID: Kode area untuk nomor telepon A.S., atau kode negara untuk nomor telepon di luar A.S.

en: The author page (front-end)
id_ID: Halaman penulis (front-end)

en: The author profile (backend)
id_ID: Profil penulis (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
id_ID: Situs web resmi untuk Tempat ini, seperti beranda bisnis

en: The blog's home web address; set in General Options
id_ID: Alamat web beranda blog; diatur dalam Opsi Umum

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
id_ID: Kartu tidak dapat digunakan untuk melakukan pembayaran ini (mungkin telah dilaporkan hilang atau dicuri).

en: The card does not support the specified currency.
id_ID: Kartu tidak mendukung mata uang yang ditentukan.

en: The card does not support this type of purchase.
id_ID: Kartu tidak mendukung jenis pembelian ini.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
id_ID: Kartu telah ditolak karena memerlukan PIN.

en: The card has been declined for an unknown reason.
id_ID: Kartu telah ditolak karena alasan yang tidak diketahui.

en: The card has expired.
id_ID: Kartu telah kedaluwarsa.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
id_ID: Dana di kartu tidak cukup untuk menyelesaikan pembelian.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
id_ID: Penerbit kartu tidak dapat dihubungi sehingga pembayaran tidak dapat diotorisasi.

en: The card number is incorrect.
id_ID: Nomor kartu salah.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
id_ID: Kartu atau akun yang terhubung dengan kartu, tidak valid.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
id_ID: Kartu ditolak karena transaksi memerlukan otentikasi.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
id_ID: Nama taksonomi kucing (misalnya: kategori atau product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
id_ID: Upaya penagihan untuk berlangganan gagal, coba dengan metode pembayaran baru

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
id_ID: Kombinasi nama pengguna, kata sandi, dan kode aktivasi salah!

en: The conditions that this element should listen to.
id_ID: Kondisi yang harus diperhatikan elemen ini.

en: The confirmation subject for this email
id_ID: Subjek konfirmasi untuk email ini

en: The content type to use for this email
id_ID: Jenis konten yang akan digunakan untuk email ini

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
id_ID: Jenis konten yang digunakan untuk email ini.%sContoh: UTF-8 atau ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
id_ID: Biaya pengiriman setiap unit tambahan barang ini.

en: The cost of shipping this item.
id_ID: Biaya pengiriman barang ini.

en: The current theme's name; set in Presentation
id_ID: Nama tema saat ini; diatur dalam Presentasi

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
id_ID: Pelanggan telah melebihi saldo atau batas kredit yang tersedia pada kartu mereka.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
id_ID: Pelanggan telah melebihi saldo atau batas kredit yang tersedia pada kartu mereka.

en: The customer has not entered their payment method.
id_ID: Pelanggan belum memasukkan metode pembayarannya.

en: The customer must use another card or method of payment.
id_ID: Pelanggan harus menggunakan kartu atau metode pembayaran lain.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
id_ID: Pelanggan perlu memeriksa dengan penerbit apakah kartu dapat digunakan untuk jenis mata uang yang ditentukan.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
id_ID: Pelanggan perlu menghubungi penerbit kartu mereka untuk informasi lebih lanjut.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
id_ID: Pelanggan perlu menghubungi penerbit kartu mereka untuk memeriksa apakah kartu berfungsi dengan benar.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
id_ID: Pelanggan perlu menghubungi penerbit kartu mereka untuk memastikan kartu mereka dapat digunakan untuk melakukan pembelian jenis ini.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
id_ID: Pelanggan harus menghubungi penerbit kartu mereka untuk informasi lebih lanjut.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi dan mengotentikasi kartu mereka ketika diminta selama transaksi.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi dengan memasukkan kartu mereka dan memasukkan PIN.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi menggunakan kode pos/pos penagihan yang benar.

en: The customer should try again using the correct card number.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi menggunakan nomor kartu yang benar.

en: The customer should try again using the correct CVC.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi menggunakan CVC yang benar.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi menggunakan tanggal kedaluwarsa yang benar.

en: The customer should try again using the correct PIN.
id_ID: Pelanggan harus mencoba lagi menggunakan PIN yang benar.

en: The customer should use an alternative payment method.
id_ID: Pelanggan harus menggunakan metode pembayaran alternatif.

en: The customer should use another card.
id_ID: Pelanggan harus menggunakan kartu lain.

en: The CVC number is incorrect.
id_ID: Nomor CVC salah.

en: The default for this value is 5 seconds
id_ID: Default untuk nilai ini adalah 5 detik

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
id_ID: Layanan pengiriman yang mengirimkan produk fisik, seperti Fedex, UPS, USPS, dll.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
id_ID: Durasi pesan kesalahan muncul dalam milidetik.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
id_ID: Waktu durasi akan dihitung berdasarkan waktu yang muncul pertama kali di dropdown itu

en: The email address where emails are sent to
id_ID: Alamat email tujuan pengiriman email

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
id_ID: Alamat email tempat pengguna akan membalas (biarkan kosong untuk menggunakan pengaturan 'Dari email').

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
id_ID: Alamat email asal email dikirim.%s(jika Anda mengalami masalah saat menerima email, coba gunakan info@%s).%sJika Anda menggunakan penyedia email (Gmail, Yahoo, Outlook.com, dll) seharusnya menjadi alamat email akun tersebut.

en: The email message.
id_ID: Pesan emailnya.

en: The email message. You can use {email_verification_code} and {register_login_url}
id_ID: Pesan emailnya. Anda dapat menggunakan {email_verification_code} dan {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
id_ID: Pesan emailnya. Anda dapat menggunakan {user_login}, {register_generated_password} dan {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
id_ID: Rentang perkiraan untuk berapa lama pengiriman akan dilakukan, dimaksudkan agar dapat ditampilkan kepada pelanggan.

en: The expiration year invalid.
id_ID: Tahun kedaluwarsa tidak valid.

en: The fields that should be populated with the address data.
id_ID: Bidang yang harus diisi dengan data alamat.

en: The filename of the attachment
id_ID: Nama file lampiran

en: The following information has been send by the submitter:
id_ID: Informasi berikut telah dikirim oleh pengirim:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
id_ID: Formulir tidak akan dikirimkan, tidak ada email yang akan dikirim dan tidak ada Entri Kontak yang akan disimpan. Hanya file PDF yang akan dibuat dan diunduh untuk tujuan pengujian.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
id_ID: Nomor telepon empat digit untuk nomor telepon AS.

en: The height to set the editor in pixels
id_ID: Tinggi untuk menyetel editor dalam piksel

en: The ID of the user where the post will belong to
id_ID: ID pengguna tempat postingan akan berada

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
id_ID: Tag bahasa IETF dari lokal Checkout ditampilkan di. Jika kosong atau otomatis, lokal browser digunakan.

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
id_ID: Bahasa yang akan digunakan. Ini memengaruhi nama kontrol, pemberitahuan hak cipta, petunjuk arah mengemudi, dan label kontrol, serta respons terhadap permintaan layanan. Daftar kode bahasa yang didukung: %sBahasa yang Didukung%s

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
id_ID: ID Daftar tampaknya tidak valid, pastikan Anda memasukkan ID Daftar yang benar.

en: The logic/method of the validation.
id_ID: Logika / metode validasi.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
id_ID: Batas bawah kisaran perkiraan. Jika kosong, tidak mewakili batas bawah.

en: The maximum amount
id_ID: Jumlah maksimal

en: The message to display to locked out users
id_ID: Pesan untuk ditampilkan kepada pengguna yang terkunci

en: The message to display to none logged in users
id_ID: Pesan untuk ditampilkan kepada tidak ada pengguna yang masuk

en: The message to display when an incorrect password was entered
id_ID: Pesan yang ditampilkan ketika kata sandi yang salah dimasukkan

en: The minimum amount
id_ID: Jumlah minimum

en: The mode of the Checkout Session
id_ID: Mode Sesi Checkout

note: Description of the plugin
en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
id_ID: Pembuat formulir paling canggih, fleksibel, dan mudah digunakan untuk WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
id_ID: Nama tarif pengiriman, dimaksudkan agar dapat ditampilkan kepada pelanggan. Ini akan muncul di CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
id_ID: Nama tempat pengguna akan membalas (biarkan kosong untuk menggunakan pengaturan 'Dari nama').

en: The name which emails are sent from.
id_ID: Nama asal pengiriman email.

en: The number of intervals between subscription billings.
id_ID: Jumlah interval antara tagihan langganan.

en: The number of months to show at once
id_ID: Jumlah bulan untuk ditampilkan sekaligus

en: The order the post should be displayed in
id_ID: Urutan posting harus ditampilkan di

en: The password to access the post
id_ID: Kata sandi untuk mengakses pos

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
id_ID: Jumlah pembayaran tidak valid atau melebihi jumlah yang diperbolehkan.

en: The payment cannot be authorized.
id_ID: Pembayaran tidak dapat diotorisasi.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
id_ID: Pembayaran tidak dapat diproses oleh penerbit karena alasan yang tidak diketahui.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
id_ID: Pembayaran telah selesai, dan dana telah berhasil ditambahkan ke saldo akun Anda.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
id_ID: Pembayaran telah ditolak karena Stripe mencurigainya sebagai penipuan.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
id_ID: Pembayaran telah ditolak karena cocok dengan nilai pada daftar blokir pengguna Stripe.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
id_ID: Pembayaran ditolak karena kartu dilaporkan hilang.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
id_ID: Pembayaran telah ditolak karena kartu tersebut dilaporkan dicuri.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
id_ID: Pembayaran gagal. Ini hanya terjadi jika pembayaran dilakukan dari rekening bank pelanggan Anda.

en: The payment is not permitted.
id_ID: Pembayaran tidak diizinkan.

en: The payment is pending.
id_ID: Pembayaran tertunda.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
id_ID: Pembayaran harus dicoba lagi. Jika masih tidak dapat diproses, pelanggan perlu menghubungi penerbit kartu mereka.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
id_ID: Pembayaran harus dicoba lagi. Jika masih tidak dapat diproses, coba lagi nanti.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
id_ID: Pembayaran ditolak. Ini hanya terjadi jika pembayaran sebelumnya tertunda karena salah satu alasan yang tercantum untuk variabel pending_reason atau variabel Fraud_Management_Filters_x.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
id_ID: PIN yang dimasukkan salah. Kode penolakan ini hanya berlaku untuk pembayaran yang dilakukan dengan pembaca kartu.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
id_ID: PIN yang dimasukkan salah. Kode penolakan ini hanya berlaku untuk pembayaran yang dilakukan dengan pembaca kartu.

en: The Place's full address
id_ID: Alamat lengkap The Place

en: The Place's phone number in international format
id_ID: Nomor telepon Place dalam format internasional

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
id_ID: Nomor telepon Tempat, diformat sesuai dengan konvensi regional nomor itu

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
id_ID: Format posting (misalnya: kutipan, galeri, audio, dll.)

en: The post tags
id_ID: Tag postingan

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
id_ID: Jenis postingan %1$s sepertinya tidak ada. Silakan %2$sedit%3$s formulir Anda dan coba lagi

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
id_ID: Harga atau jumlah produk, layanan, atau kontribusi, tidak termasuk pengiriman, penanganan, atau pajak. Jika Anda menghilangkan variabel ini dari tombol Beli Sekarang atau Donasi, pembeli memasukkan jumlah mereka sendiri pada saat pembayaran.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
id_ID: Kode wilayah yang akan digunakan. Ini mengubah perilaku peta berdasarkan negara atau wilayah tertentu. Parameter wilayah menerima pengidentifikasi subtag wilayah Unicode yang (umumnya) memiliki pemetaan satu-ke-satu ke Domain Tingkat Atas kode negara (ccTLD). Sebagian besar pengidentifikasi wilayah Unicode identik dengan kode ISO 3166-1, dengan beberapa pengecualian. Misalnya, ccTLD Inggris Raya adalah "uk" (sesuai dengan domain .co.uk) sedangkan pengenal wilayahnya adalah "GB".

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
id_ID: Hasilnya akan dinyatakan dalam meter. Masukkan nama bidang yang unik misalnya: jarak_total

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
id_ID: Hasilnya akan diekspresikan dalam hitungan detik. Masukkan nama bidang unik misalnya: total_traveltime

en: The shipping rate options to apply to this Session.
id_ID: Opsi tarif pengiriman untuk diterapkan ke Sesi ini.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
id_ID: Alasan spesifik penolakan tidak boleh dilaporkan kepada pelanggan. Sebaliknya, itu perlu disajikan sebagai penurunan umum.

en: The steps the slider makes when sliding
id_ID: Langkah-langkah yang dilakukan slider saat menggeser

en: The subject for this email
id_ID: Subjek untuk email ini

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
id_ID: Deskripsi langganan, dimaksudkan agar dapat ditampilkan kepada pelanggan.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
id_ID: Nama taksonomi tag (misalnya: post_tag atau product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
id_ID: Taksonomi %1$s sepertinya tidak ada. Silakan %2$sedit%3$s formulir Anda dan coba lagi

en: The thickness of the signature when drawing
id_ID: Ketebalan tanda tangan saat menggambar

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
id_ID: Awalan tiga digit untuk nomor telepon AS, atau seluruh nomor telepon untuk nomor telepon di luar AS, tidak termasuk kode negara.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
id_ID: Waktu dalam hitungan detik, sebelum koneksi terputus dan kesalahan dikembalikan.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
id_ID: Waktu yang seharusnya muncul pertama kali di daftar dropdown (Waktu Minimum)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
id_ID: Waktu yang seharusnya muncul terakhir dalam daftar dropdown (Waktu Maksimum)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
id_ID: Tooltip akan muncul segera setelah pengguna mengarahkan mouse ke atas bidang tersebut.

en: The total of times a user can click the "+" icon
id_ID: Total berapa kali pengguna dapat mengklik ikon "+"

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
id_ID: Nomor pelacakan untuk produk fisik, diperoleh dari layanan pengiriman. Jika beberapa nomor pelacakan dibuat untuk pembelian ini, pisahkan dengan koma.

en: The types of place results to return
id_ID: Jenis hasil tempat untuk kembali

en: The unit of measure if weight is specified.
id_ID: Satuan ukuran jika berat ditentukan.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
id_ID: Batas atas kisaran perkiraan. Jika kosong, tidak mewakili batas atas yaitu, tak terbatas.

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
id_ID: URL tujuan pelanggan akan diarahkan jika mereka memutuskan untuk membatalkan pembayaran dan kembali ke situs web Anda.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
id_ID: URL tempat PayPal memposting informasi tentang pembayaran, dalam bentuk pesan Pemberitahuan Pembayaran Instan.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
id_ID: URL ke mana Stripe harus mengirim pelanggan saat pembayaran atau penyiapan selesai. Jika Anda ingin menggunakan informasi dari Sesi Checkout yang berhasil di halaman Anda, baca panduan tentang menyesuaikan halaman sukses Anda.

en: The value for your hidden field.
id_ID: Nilai untuk bidang tersembunyi Anda.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
id_ID: Nilai yang harus dimiliki bidang sebelum bidang ini dapat dilihat.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
id_ID: Kode ZIP/pos salah.

en: Theme & colors
id_ID: Tema & warna

en: Theme & styles
id_ID: Tema & gaya

en: Theme style
id_ID: Gaya tema

en: Theme styles
id_ID: Gaya tema

en: Third choice
id_ID: Pilihan ketiga

en: third_choice
id_ID: pilihan_ketiga

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
id_ID: Ini memungkinkan Anda mengembalikan usia, bulan, atau hari berdasarkan tanggal lahir

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
id_ID: Ini memungkinkan Anda untuk mengambil data entri dari formulir lain dan mengisinya secara otomatis di dalam formulir ini.

en: This authorization has been voided.
id_ID: Otorisasi ini telah dibatalkan.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
id_ID: Otorisasi ini telah kedaluwarsa dan tidak dapat diambil.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
id_ID: Ini bisa berupa bidang Teks atau bidang Tersembunyi (jangan tambahkan tanda kurung sebelum dan sesudah).

en: This content will be placed after the body content of the email.
id_ID: Konten ini akan ditempatkan setelah isi badan email.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
id_ID: Konten ini akan ditempatkan setelah badan email konfirmasi.

en: This content will be placed before the body content of the email.
id_ID: Konten ini akan ditempatkan sebelum konten badan email.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
id_ID: Konten ini akan ditempatkan sebelum badan email konfirmasi.

en: This form is no longer available
id_ID: Formulir ini tidak lagi tersedia

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
id_ID: Ini adalah label pengalih saat pengguna menonaktifkan elemen pengalih

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
id_ID: Ini adalah label pengalih saat pengguna mengaktifkan elemen pengalih

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
id_ID: Ini adalah nilai toggle ketika pengguna menonaktifkan elemen toggle

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
id_ID: Ini adalah nilai toggle ketika pengguna mengaktifkan elemen toggle

en: This mail was send from
id_ID: Surat ini dikirim dari

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
id_ID: Ini membuatnya lebih mudah untuk melacak bagian Anda saat membuat formulir

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
id_ID: Pesan ini akan ditampilkan jika daftar tidak terlihat oleh pengguna

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
id_ID: Pesan ini akan ditampilkan jika tidak ada hasil berdasarkan filter saat ini

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
id_ID: Pesan ini akan ditampilkan kepada pengguna jika entri dengan judul yang sama sudah ada berdasarkan konfigurasi di atas

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
id_ID: Pesan ini hanya akan ditampilkan jika benar-benar nol hasil yang tersedia untuk pengguna saat ini.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
id_ID: Ini hanya berfungsi untuk pengguna yang masuk atau ketika $ _GET atau $ _POST berisi kunci [contact_entry_id] dengan ID entri (dalam hal ini pengaturan "ID formulir" sudah usang)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
id_ID: Ini hanya berfungsi jika salah satu dari berikut ini digunakan/diaktifkan:%1$s- Anda mengaktifkan "Ambil data formulir dari kiriman terakhir pengguna"%1$s- Formulir Anda berisi bidang pencarian yang mencari entri kontak berdasarkan judulnya; %1$s- Ketika $_GET atau $_POST berisi kunci [contact_entry_id] dengan ID entri;%1$s- Bila Anda memiliki bidang Tersembunyi bernama "hidden_contact_entry_id" dengan tag {user_last_entry_id} ditetapkan sebagai nilai Default;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
id_ID: Opsi ini hanya berguna setiap kali Anda menyembunyikan kolom user_login atau user_email secara kondisional

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
id_ID: Opsi ini diperlukan agar Formulir Super mengetahui cara menghitung jarak

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
id_ID: Profil ini telah ditangguhkan, dan tidak ada jumlah lebih lanjut yang akan dikumpulkan.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
id_ID: Paket pembayaran berulang ini telah dibatalkan dan tidak dapat diaktifkan kembali. Tidak ada lagi pembayaran berulang yang akan dilakukan.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
id_ID: Pengaturan ini hanya berfungsi jika file disimpan dalam direktori aman di luar direktori wp-content. Biarkan kosong agar pengguna yang login dapat mendownload file.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
id_ID: Pengaturan ini hanya berfungsi jika file disimpan dalam direktori aman di luar direktori wp-content. Jika diaktifkan, ini akan mencegah unduhan file yang tidak diizinkan. Pengguna harus masuk sebelum mereka dapat mengunduh file.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
id_ID: Nilai ini mengesampingkan nilai bobot masing-masing item. Jika tarif pengiriman berbasis profil dikonfigurasi berdasarkan berat, PayPal menggunakan nilai ini untuk menghitung biaya pengiriman untuk pembayaran.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
id_ID: Variabel ini tidak spesifik kuantitas. Biaya penanganan yang sama berlaku, terlepas dari jumlah item dalam pesanan.

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
id_ID: ini akan menambahkan dropdown di bagian atas formulir Anda dari mana pengguna dapat memilih bahasa

en: This will add a marker for the address location on the map
id_ID: Ini akan menambahkan penanda untuk lokasi alamat di peta

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
id_ID: Ini akan menambahkan tanda tanya dengan tooltip (biarkan kosong jika tidak ada ikon pertanyaan)

en: This will apply a right to left layout for your emails
id_ID: Ini akan menerapkan tata letak kanan ke kiri untuk email Anda

en: This will attach a CSV file to the admin email
id_ID: Ini akan melampirkan file CSV ke email admin

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
id_ID: Ini akan mengubah jeda baris secara otomatis menjadi tag [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
id_ID: Ini akan mengubah jeda baris menjadi tag [br /] di email HTML

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
id_ID: Ini akan mengubah jeda baris menjadi tag [br /] di email HTML

en: This will create a new site within your wordpress site network
id_ID: Ini akan membuat situs baru di dalam jaringan situs wordpress Anda

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
id_ID: Ini akan menonaktifkan plugin Anda untuk domain ini. Klik OK jika Anda yakin untuk melanjutkan!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
id_ID: Ini akan menghapus semua pengaturan Anda saat ini. Klik OK jika Anda yakin untuk melanjutkan!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
id_ID: Ini akan menghapus kemajuan Anda saat ini. Sebelum Anda melanjutkan, harap konfirmasikan bahwa Anda ingin menghapus semua elemen dan masukkan formulir contoh ini!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
id_ID: Ini akan menentukan apakah jarak tekstual dikembalikan dalam meter atau mil

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
id_ID: Ini akan menghasilkan kata sandi baru segera setelah akun pengguna disetujui

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
id_ID: Ini akan mencegah semua pengaturan dikirim (biasanya Anda tidak memerlukan ini untuk Zap Anda)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
id_ID: Ini akan mencegah browser secara otomatis mengisi bidang ketika pengguna mulai mengetik dengan data yang dikirimkan sebelumnya

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
id_ID: Ini akan mencegah nilai kosong disimpan untuk Entri Kontak

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
id_ID: Ini akan mencegah efek pengguliran ketika kesalahan ditemukan untuk langkah saat ini

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
id_ID: Ini akan mencegah efek pengguliran saat tombol Berikutnya atau Sebelumnya diklik

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
id_ID: Ini akan mencegah elemen pertama menjadi fokus otomatis saat multi-bagian ini menjadi aktif

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
id_ID: Ini akan memprioritaskan hasil pencarian dalam wilayah yang disediakan. Parameter wilayah menerima pengidentifikasi subtag wilayah Unicode yang (umumnya) memiliki pemetaan satu-ke-satu ke Domain Tingkat Atas kode negara (ccTLD). Sebagian besar pengidentifikasi wilayah Unicode identik dengan kode ISO 3166-1, dengan beberapa pengecualian. Misalnya, ccTLD Inggris Raya adalah "uk" (sesuai dengan domain .co.uk) sedangkan pengenal wilayahnya adalah "GB".

en: This will save a subscriber for MailPoet
id_ID: Ini akan menghemat pelanggan untuk MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
id_ID: Ini akan menghemat pelanggan untuk Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
id_ID: Ini akan menyimpan email yang dimasukkan oleh pengguna sebagai alamat email pelanggan

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
id_ID: Ini akan menghapus semua bidang yang tidak diisi oleh pengguna

en: Thousand separator
id_ID: Pemisah seribu

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
id_ID: Kode ISO tiga huruf untuk mata uang, misalnya: USD, AUD, EUR. Daftar %smata uang yang didukung%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
id_ID: Kode mata uang ISO tiga huruf, misalnya USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
id_ID: Kode mata uang ISO tiga huruf. Harus berupa %smata uang yang didukung%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
id_ID: Ambang batas untuk peristiwa "keyup" sebelum pengait ditembakkan (dalam milidetik)

en: Thu
id_ID: Kam

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Till
id_ID: Sampai

en: Till date
id_ID: Sampai tanggal

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
id_ID: Hingga tanggal (yyyy-mm-dd): Menampilkan sembulan dalam rentang tanggal tertentu

en: Time
id_ID: Waktu

en: time
id_ID: waktu

en: Timeout (seconds)
id_ID: Batas waktu (detik)

en: TinyMCE
id_ID: kecilMCE

en: Title
id_ID: Judul

en: title
id_ID: judul

en: Title color
id_ID: Warna judul

en: Title for blog
id_ID: Judul untuk blog

en: Title line-height in pixels (0 = none)
id_ID: Tinggi baris judul dalam piksel (0 = tidak ada)

en: Title size in pixels (0 = none)
id_ID: Ukuran judul dalam piksel (0 = tidak ada)

en: Title weight (0 = none)
id_ID: Bobot judul (0 = tidak ada)

en: To delete this entry you must be logged in.
id_ID: Untuk menghapus entri ini, Anda harus masuk.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
id_ID: Untuk menggunakan header dan footer untuk PDF Anda, Anda dapat mengedit elemen apa pun (termasuk kolom) dan menavigasi ke bagian "Pengaturan PDF". Di sini Anda dapat menentukan apakah elemen harus digunakan sebagai header atau footer. Perhatikan bahwa Anda hanya dapat menggunakan satu elemen header atau footer. Untuk menambahkan beberapa elemen, Anda harus menggunakan kolom.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
id_ID: Untuk menggunakan misalnya font Google Raleway, Anda dapat memasukkan: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
id_ID: Alihkan semua bidang

en: Toggle button background (off)
id_ID: Alihkan latar belakang tombol (nonaktif)

en: Toggle button background (on)
id_ID: Alihkan latar belakang tombol (aktif)

en: Toggle button colors
id_ID: Alihkan warna tombol

en: Toggle button font (off)
id_ID: Alihkan font tombol (mati)

en: Toggle button font (on)
id_ID: Alihkan font tombol (aktif)

en: Toggle field
id_ID: Alihkan bidang

en: Toggle start value (default status)
id_ID: Alihkan nilai awal (status default)

en: Tooltip Arrow Background
id_ID: Latar Belakang Panah Tooltip

en: Tooltip Arrow Border
id_ID: Perbatasan Panah Tooltip

en: Tooltip Background
id_ID: Latar Belakang Tooltip

en: Tooltip Border
id_ID: Batas Tooltip

en: Tooltip Colors
id_ID: Warna Tooltip

en: Tooltip Font
id_ID: Font Keterangan Alat

en: Tooltip text
id_ID: Teks keterangan alat

en: Top
id_ID: Puncak:

en: top
id_ID: atas

en: Top and Left
id_ID: Atas dan Kiri

en: Top and Right
id_ID: Atas dan Kanan

en: Top left
id_ID: Kiri atas

en: Top right
id_ID: Kanan atas

en: Track color
id_ID: Warna trek

en: Track form submissions with Google Analytics
id_ID: Lacak pengiriman formulir dengan Google Analytics

en: Tracking Events
id_ID: Pelacakan Peristiwa

en: Tracking number (optional)
id_ID: Nomor pelacakan (opsional)

en: Transaction
id_ID: Transaksi

en: Transaction Details
id_ID: Detil transaksi

en: Transaction ID
id_ID: ID transaksi

en: Transactions
id_ID: Transaksi

en: Transfer after this element
id_ID: Transfer setelah elemen ini

en: Transfer this element (also works across forms)
id_ID: Transfer elemen ini (juga berfungsi di seluruh formulir)

en: Translate countries by its given iso code
id_ID: Terjemahkan negara dengan kode iso yang diberikan

en: Translations
id_ID: Terjemahan

en: Trash
id_ID: Sampah

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
id_ID: Mode perjalanan (menentukan mode transportasi yang akan digunakan saat menghitung arah)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
id_ID: Masa percobaan dalam beberapa hari (hanya berfungsi jika mode disetel ke `langganan`)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
id_ID: Terpicu hanya jika semua atau salah satu kondisi di bawah ini cocok dengan nilainya.

en: Tue
id_ID: Sel

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Turkish
id_ID: Turki

en: U.S. state
id_ID: negara bagian AS

en: Ukrainian
id_ID: Orang Ukraina

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
id_ID: Tidak dapat memuat konten, segarkan halaman, atau coba lagi nanti.

en: Unable to submit form, session expired!
id_ID: Tidak dapat mengirimkan formulir, sesi berakhir!

en: Unable to switch language, session expired!
id_ID: Tidak dapat mengganti bahasa, sesi kedaluwarsa!

en: Uncaptured
id_ID: Tidak tertangkap

en: Undo last change
id_ID: Urungkan perubahan terakhir

en: Unique code
id_ID: Kode unik

en: Unique code generation
id_ID: Pembuatan kode unik

en: Unique field name
id_ID: Nama bidang unik

en: Unique field name (required)
id_ID: Nama bidang unik (wajib)

en: Unique field name may not be empty!
id_ID: Nama bidang unik tidak boleh kosong!

en: Unit
id_ID: Satuan

en: Unit amount
id_ID: Jumlah satuan

en: Unit.
id_ID: Satuan.

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Unread
id_ID: Belum dibaca

en: Unsubscribed
id_ID: Tidak berlangganan

en: Until
id_ID: Sampai

en: Update
id_ID: Memperbarui

en: Update all
id_ID: Perbarui semua

en: Update based on user ID (user_id)
id_ID: Pembaruan berdasarkan ID pengguna (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
id_ID: Perbarui logika bersyarat, {tag}, dan bidang variabel secara dinamis

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
id_ID: Perbarui data entri kontak (jika entri kontak ditemukan)

en: Update current logged in user
id_ID: Perbarui pengguna yang masuk saat ini

en: Update custom user meta
id_ID: Perbarui meta pengguna khusus

en: Update Element
id_ID: Perbarui Elemen

en: Update user based on user_id field or GET or POST
id_ID: Perbarui pengguna berdasarkan bidang user_id atau GET atau POST

en: Upload a file to send as attachment
id_ID: Unggah file untuk dikirim sebagai lampiran

en: Upload a logo to use for this email template
id_ID: Unggah logo yang akan digunakan untuk template email ini

en: Upload CSV file
id_ID: Unggah file CSV

en: Upload failed
id_ID: Gagal mengunggah

en: Upload limit reached!
id_ID: Batas unggah tercapai!

en: Upload size limit reached!
id_ID: Batas ukuran unggahan tercapai!

en: Uploading files...
id_ID: Mengunggah file...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
id_ID: Setelah memilih kode negara, placeholder untuk format nomor telepon yang benar akan ditampilkan

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
id_ID: URL halaman login Anda tempat Anda menempatkan formulir login, di sini pengguna dapat memverifikasi alamat email mereka

en: US State
id_ID: Negara Bagian AS

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
id_ID: Gunakan %shttps://jsonlint.com/%s jika Anda tidak dapat menemukan kesalahannya.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
id_ID: Gunakan format 24 jam misalnya: 13:00, 09:30 dll.

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
id_ID: Gunakan badan email khusus. Gunakan {loop_fields} untuk mengambil loop.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
id_ID: Gunakan loop kustom. Gunakan {loop_label} dan {loop_value} untuk mengambil nilai.

en: Use a password to protect the form
id_ID: Gunakan kata sandi untuk melindungi formulir

en: Use an existing product ID which the price will belong to
id_ID: Gunakan ID produk yang ada yang harganya akan dimiliki

en: Use as PDF footer
id_ID: Gunakan sebagai footer PDF

en: Use as PDF header
id_ID: Gunakan sebagai header PDF

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
id_ID: Gunakan CTRL atau SHIFT untuk memilih beberapa peran

en: Use custom button settings or the default form button settings?
id_ID: Gunakan pengaturan tombol kustom atau pengaturan tombol formulir default?

en: Use custom headers
id_ID: Gunakan tajuk khusus

en: Use custom HTML and CSS when printing
id_ID: Gunakan HTML dan CSS khusus saat mencetak

en: Use custom padding
id_ID: Gunakan bantalan khusus

en: Use headers defined for Admin emails (default)
id_ID: Gunakan header yang ditentukan untuk email Admin (default)

en: Use headers defined for Confirmation emails
id_ID: Gunakan tajuk yang ditentukan untuk email Konfirmasi

en: Use image button instead of text button
id_ID: Gunakan tombol gambar, bukan tombol teks

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
id_ID: Gunakan ini sebagai titik awal, tetapi Anda dapat menyesuaikan kolomnya

en: Use minimal editor config
id_ID: Gunakan konfigurasi editor minimal

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
id_ID: Gunakan angka untuk menentukan hari untuk mengecualikan dipisahkan dengan koma misalnya: 0,1,2%sWhere: 0 = Minggu dan 1 = Senin dll.

en: Use the adaptive positioning by default
id_ID: Gunakan pemosisian adaptif secara default

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
id_ID: Gunakan wp_mail () default atau gunakan SMTP untuk mengirim email

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
id_ID: Gunakan bidang ini untuk secara opsional menyimpan penjelasan langganan untuk rendering di permukaan yang dihosting Stripe.

en: Use this to add some extra styles for this element.
id_ID: Gunakan ini untuk menambahkan beberapa gaya tambahan untuk elemen ini.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
id_ID: Gunakan untuk mengidentifikasi nomor faktur Anda untuk pembelian ini.

en: Use your own custom regex to validate this field
id_ID: Gunakan ekspresi reguler Anda sendiri untuk memvalidasi bidang ini

en: Use {tags} if needed
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu

en: use {tags} if needed
id_ID: gunakan {tags} jika perlu

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
id_ID: Gunakan {tags} jika diperlukan%sLetakkan setiap garis lintang dan garis bujur pada baris baru yang dipisahkan oleh pipa mis: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
id_ID: Gunakan {tag} jika perlu, pisahkan setiap mode dengan koma. Nilai yang valid adalah: BUS, RAIL, SUBWAY, TRAIN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
id_ID: Gunakan {tag} jika perlu, mode yang valid adalah: MENGEMUDI, SEPEDA, TRANSIT, BERJALAN

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu, Anda juga bisa menggunakan [shortcode] pihak ketiga jika perlu. Namun perlu diketahui bahwa jika Anda menggunakan {tags} dalam kombinasi dengan [shortcode] dari pihak ketiga, ini mungkin menyebabkan masalah dengan elemen DOM yang diinisialisasi. Ini karena saat menggunakan {tags}, HTML akan diperbarui untuk mencerminkan perubahan nilai bidang, yang menyebabkan HTML dimuat ulang, kehilangan semua elemen DOM yang diinisialisasi. Praktik terbaiknya adalah tidak mencampur {tags} dan [shortcode] dalam satu elemen HTML.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Contoh nilai adalah: nl (untuk Belanda), es (untuk Spanyol), de (untuk Jerman), uk (untuk Inggris Raya)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Contoh nilai adalah: us (untuk USA), nl (untuk Belanda), es (untuk Spanyol), de (untuk Jerman), uk (untuk Inggris Raya)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Harus bernilai antara 1 dan 20 (lebih tinggi berarti lebih banyak memperbesar)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Harap pastikan untuk tidak menyertakan lokasi `Asal` dan` Tujuan` di titik lewat Anda. Letakkan setiap titik jalan pada baris baru. Diformat seperti ini: {location}|{stopover}
    Di mana 'lokasi' adalah Alamat atau LatLng dan 'persinggahan' adalah 'benar' atau 'salah', di mana 'benar' menunjukkan bahwa titik jalan adalah perhentian di rute, yang memiliki efek membagi rute menjadi dua rute. Contoh nilai:
    Alamat 1, Kota, Negara|false
    Alamat 2, Kota2, Negara|benar
    Alamat 3, Kota3, Negara|false
    Alamat 4, City4, Negara|false

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Letakkan setiap titik jalan pada baris baru. Diformat seperti ini: {location}|{stopover}
    Di mana 'lokasi' adalah Alamat atau LatLng dan 'persinggahan' adalah 'benar' atau 'salah', di mana 'benar' menunjukkan bahwa titik jalan adalah perhentian di rute, yang memiliki efek membagi rute menjadi dua rute. Contoh nilai:
    Alamat 1, Kota, Negara|false
    Alamat 2, Kota2, Negara|benar
    Alamat 3, Kota3, Negara|false
    Alamat 4, City4, Negara|false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Nilai yang valid adalah: tebakan terbaik, pesimis atau optimis

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Nilai yang valid adalah: FEWER_TRANSFERS atau LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Nilai yang valid adalah: METRIC atau IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Nilai yang valid adalah: benar atau salah

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
id_ID: Gunakan {tags} jika perlu. Nilai yang valid adalah: benar atau salah. Jika diaktifkan, tombol default tidak akan ditampilkan di peta

en: Use {tags} to define the returned Label per row
id_ID: Gunakan {tags} untuk menentukan Label yang dikembalikan per baris

en: Use {tags} to define the returned Value per row
id_ID: Gunakan {tags} untuk menentukan Nilai yang dikembalikan per baris

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
id_ID: Digunakan untuk IPN (Pemberitahuan pembayaran instan) saat pembayaran dikonfirmasi oleh paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
id_ID: Berguna untuk plugin eksternal seperti WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
id_ID: Berguna untuk plugin eksternal seperti WooCommerce. Contoh: 'field_name|meta_key' (masing-masing pada baris baru)

en: User
id_ID: Pengguna

en: User did not upload any files
id_ID: Pengguna tidak mengunggah file apa pun

en: User display name
id_ID: Nama tampilan pengguna

en: User email
id_ID: Email pengguna

en: User Form locker / submission limit
id_ID: Batas pengunci / pengiriman Formulir Pengguna

en: User ID
id_ID: identitas pengguna

en: User ID's:
id_ID: ID pengguna:

en: User input will automatically be converted into uppercase text
id_ID: Masukan pengguna secara otomatis akan diubah menjadi teks huruf besar

en: User login status after registration
id_ID: Status login pengguna setelah pendaftaran

en: User nicename
id_ID: Nama pengguna pengguna

en: User Registered (registration date)
id_ID: User Registered (tanggal pendaftaran)

en: User role
id_ID: Peran pengguna

en: User roles:
id_ID: Peran pengguna:

en: User Status
id_ID: Status pengguna

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
id_ID: Pengguna yang membatalkan pembayaran akan diarahkan ke URL ini

en: User URL (website)
id_ID: URL Pengguna (situs web)

en: User username
id_ID: Nama pengguna pengguna

en: User will be redirected to this URL after making a payment
id_ID: Pengguna akan diarahkan ke URL ini setelah melakukan pembayaran

en: User:
id_ID: Pengguna:

en: Username
id_ID: Nama belakang

en: Username or E-mail address already exists, please try again
id_ID: Nama pengguna atau alamat email sudah ada, silakan coba lagi

en: Users (wp_users)
id_ID: Pengguna (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
id_ID: Pengguna akan menerima email konfirmasi sebelum mereka berlangganan

en: Validate the field when the following conditions are met.
id_ID: Validasi bidang ketika kondisi berikut terpenuhi.

en: Validation
id_ID: Validasi

en: Validation error message
id_ID: Pesan kesalahan validasi

en: Value
id_ID: Nilai

en: Value (must be greater than 0)
id_ID: Nilai (harus lebih besar dari 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
id_ID: Nilai lebih besar dari 0, dan lebih kecil atau sama dengan 100 yang mewakili diskon kupon yang akan berlaku.

en: Variable
id_ID: Variabel

en: variable
id_ID: variabel

en: Variable field
id_ID: Bidang variabel

en: Verification E-mail Subject
id_ID: Subjek Email Verifikasi

en: Verify your account
id_ID: verifikasi akun anda

en: version
id_ID: Versi: kapan

en: Vertical / Horizontal display
id_ID: Tampilan Vertikal / Horisontal

en: Vertical display ( | )
id_ID: Tampilan vertikal ( | )

en: Vertical tabs
id_ID: Tab vertikal

en: Vietnamese
id_ID: Orang Vietnam

en: View
id_ID: Melihat

en: View author
id_ID: Lihat penulis

en: View contact entry
id_ID: Lihat entri kontak

en: View online invoice
id_ID: Lihat faktur online

en: View order
id_ID: Tampilan Pemesanan

en: View PayPal subscription
id_ID: Lihat langganan PayPal

en: View PayPal transaction
id_ID: Lihat transaksi Paypal

en: View post
id_ID: Lihat postingan

en: View product
id_ID: Lihat produk

en: View Receipt
id_ID: Lihat Tanda Terima

en: View subscription
id_ID: Lihat langganan

en: View template HTML
id_ID: Lihat template HTML

en: VIP status for subscriber
id_ID: Status VIP untuk pelanggan

en: Virtual product
id_ID: Produk virtual

en: Voided
id_ID: batal

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
id_ID: Tunggu tinggal bersama kami! Mohon luangkan waktu untuk mengisi formulir kami!?

en: was refunded
id_ID: dikembalikan

en: WC Cart Items
id_ID: Item Keranjang WC

en: WC Cart Items + Price
id_ID: Item Keranjang WC + Harga

en: WC Cart Total
id_ID: Total Keranjang WC

en: WC Cart Total (float format)
id_ID: Total Keranjang WC (format float)

en: WC Order
id_ID: Pesanan WC

en: WC order
id_ID: pesanan wc

en: WC Order Status
id_ID: Status Pemesanan WC

en: WC order status
id_ID: status pemesanan WC

en: We
id_ID: Kita

en: We couldn't find a user with the given email address!
id_ID: Kami tidak dapat menemukan pengguna dengan alamat email yang diberikan!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
id_ID: Kami tidak dapat menemukan bidang %1$s dan %2$s yang diperlukan untuk mendaftarkan pengguna baru. Silakan %3$sedit%4$s formulir Anda dan coba lagi

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
id_ID: Kami tidak dapat menemukan bidang %1$s yang diperlukan untuk melindungi formulir dengan kata sandi. Silakan %2$sedit%3$s formulir Anda dan coba lagi

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
id_ID: Kami tidak dapat menemukan bidang %1$s yang diperlukan untuk menyetel ulang sandi. Silakan %2$sedit%3$s formulir Anda dan coba lagi

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
id_ID: Kami tidak dapat menemukan bidang %1$s atau %2$s yang diperlukan untuk memasukkan pengguna baru. Silakan %3$sedit%4$s formulir Anda dan coba lagi

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
id_ID: Kami tidak dapat menemukan bidang %1$spost_title%2$s dan %1$spost_content%2$s yang diperlukan untuk membuat entri baru. Silakan %3$sedit%4$s formulir Anda dan coba lagi

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
id_ID: Kami telah mengirimkan Anda kode verifikasi baru, periksa email Anda untuk memverifikasi akun Anda!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
id_ID: Kami menyarankan Anda meninjau kebijakan privasi Anda dan memeriksa dengan kontak hukum Anda sebelum menggunakan fitur ini. Pelajari lebih lanjut tentang %smengumpulkan nomor telepon dengan Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
id_ID: Kami akan membalas dalam waktu 24 jam.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
id_ID: Kami akan membalas dalam waktu 48 jam.
    
    Salam Hormat, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
id_ID: Judul weblog; diatur dalam Opsi Umum

en: Website
id_ID: Situs web

en: website
id_ID: situs web

en: Website URL
id_ID: alamat situs web

en: Wed
id_ID: Mengawinkan

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Weekly (every week)
id_ID: Mingguan (setiap minggu)

en: Weight of item (leave blank for none)
id_ID: Berat barang (kosongkan jika tidak ada)

en: Welcome back message
id_ID: Selamat datang kembali pesan

en: Welcome back {user_login}!
id_ID: Selamat datang kembali {user_login}!

en: Welsh/UK
id_ID: Welsh / Inggris

en: Wether or not to draw Polyline on the map
id_ID: Apakah menggambar Polyline di peta atau tidak

en: Wether or not to draw Polyline(s)
id_ID: Apakah menggambar Polyline (s) atau tidak

en: Wether or not to enable keyword feature
id_ID: Apakah mengaktifkan fitur kata kunci atau tidak

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
id_ID: Apakah untuk mencegah bidang ini disimpan dalam Entri Kontak atau tidak.

en: Wether or not to use an image button
id_ID: Apakah menggunakan tombol gambar atau tidak

en: Wether or not to use the address auto complete feature
id_ID: Apakah menggunakan fitur pelengkapan otomatis alamat atau tidak

en: Wether or not to use the auto suggest feature
id_ID: Apakah akan menggunakan fitur saran otomatis atau tidak

en: Wether or not to use the contact entry search feature
id_ID: Apakah menggunakan fitur pencarian entri kontak atau tidak

en: Wether or not to use the distance calculator feature
id_ID: Apakah akan menggunakan fitur kalkulator jarak atau tidak

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
id_ID: Apakah akan menggunakan editor teks WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
id_ID: Apa yang seharusnya menjadi orientasi halaman berikutnya?

en: What should this button do?
id_ID: Apa yang harus dilakukan tombol ini?

en: What user role should this user get?
id_ID: Peran pengguna apa yang harus didapatkan pengguna ini?

en: What's New?
id_ID: Apa yang baru?

en: What's new?
id_ID: Apa yang baru?

en: When above conditions are met set following value:
id_ID: Ketika kondisi di atas terpenuhi, tetapkan nilai berikut:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
id_ID: Ketika admin menyetujui pendaftaran, email ini akan dikirim ke pengguna

en: When configured, the product(s) will not be listed on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
id_ID: Saat dikonfigurasi, produk tidak akan didengarkan di halaman Arsip (toko, kategori, tag, dan halaman pencarian). Dengan cara ini produk hanya dapat dipesan dengan mengirimkan formulir.%1$s%1$sLetakkan setiap ID produk dan atau slug Kategori pada baris baru. Misalnya:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
id_ID: Saat dikonfigurasi, halaman produk tunggal bagian "Tambahkan ke troli" akan diganti dengan formulir yang ditentukan. Ini juga akan menggantikan tombol "Tambahkan ke troli" dengan tombol "Lihat Produk" di semua halaman Arsip (toko, kategori, tag, dan halaman pencarian).%1$s%1$sPengaturan ini jelas akan menjadi usang untuk produk Anda bersembunyi dari toko Anda dalam setelan di atas.%1$s%1$sTentukan masing-masing pada baris baru yang diformat seperti ini:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
id_ID: Saat mengedit bidang, Anda dapat mengubah pengaturan ini

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
id_ID: Saat diaktifkan dan pengaturan di atas mengganti bagian "Tambahkan ke troli" dengan formulir, galeri produk juga akan dihapus

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
id_ID: Saat diaktifkan dan pengaturan di atas mengganti bagian "Tambahkan ke troli" dengan formulir, harga produk juga akan dihapus

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
id_ID: Saat diaktifkan dan pengaturan di atas mengganti bagian "Tambahkan ke troli" dengan formulir, peringkat produk juga akan dihapus

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
id_ID: Saat diaktifkan dan pengaturan di atas mengganti bagian "Tambahkan ke troli" dengan formulir, deskripsi singkat produk juga akan dihapus

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
id_ID: Saat diaktifkan dan pengaturan di atas mengganti bagian "Tambahkan ke troli" dengan formulir, judul produk juga akan dihapus

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
id_ID: Ketika file diaktifkan secara otomatis dihapus setelah pengiriman formulir.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
id_ID: Ketika diaktifkan itu akan menyimpan data formulir yang dimasukkan oleh pengguna dan mengisi formulir dengan data ini ketika pengguna kembali atau menyegarkan halaman

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
id_ID: Saat diaktifkan, usia akan dikembalikan berdasarkan tanggal yang dipilih. Ini dapat berguna ketika pengguna memasukkan tanggal lahir mereka atau ketika Anda perlu mengetahui usia suatu objek.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
id_ID: Jika diaktifkan, file tidak lagi dicantumkan di dalam email saat menggunakan tag {loop_fields}. File hanya dapat diunduh sebagai lampiran. Ingatlah bahwa saat Anda bekerja dengan file besar, lampiran mungkin hilang karena batasan klien email.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
id_ID: Jika diaktifkan, placeholder akan selalu berada pada posisi adaptifnya, bahkan saat bidang tidak difokuskan

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
id_ID: Jika diaktifkan, pengguna hanya akan dapat mengunduh file sebagai lampiran dan tidak akan ada referensi ke lokasi file. Harap perhatikan bahwa beberapa klien email memiliki batasan ukuran lampiran yang dapat Anda kirim. Jika Anda mengirim lampiran berukuran besar, sebaiknya biarkan opsi ini tidak dicentang.

en: When form has been submitted
id_ID: Ketika formulir telah dikirimkan

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
id_ID: Ketika dibiarkan kosong, defaultnya adalah nama bidang yang ditentukan di atas. Di dalam kolom dinamis, Anda dapat menggunakan %d untuk menentukan di mana penghitung harus ditempatkan misalnya: "Produk %d kuantitas:" akan diubah menjadi "Kuantitas produk 3:"

en: When popup has been closed
id_ID: Ketika popup telah ditutup

en: When popup has been viewed
id_ID: Ketika popup telah dilihat

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
id_ID: Saat menyimpan CSV, bidang ini akan dikecualikan dari file CSV

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
id_ID: Ketika disetel ke tertunda/diblokir, pengguna tidak akan bisa masuk

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
id_ID: Saat pengguna mulai mengetik tanpa jeda untuk ambang yang diberikan, ini tidak akan memicu kait apa pun. Ambang batas ini hanya diterapkan pada acara "keyup". Hanya segera setelah pengguna berhenti mengetik dan ambang batas terisi, pengait akan dieksekusi. Secara default, nilai ini disetel ke 0 untuk pemicu instan

en: When to Trigger?
id_ID: Kapan Memicu?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
id_ID: Saat menggunakan salah satu metode pembayaran berikut %s, Email di bawah ini akan dikirim ke pengguna saat pembayaran mereka gagal. Dengan cara ini mereka dapat mencoba kembali pembayaran mereka tanpa mengisi formulir lagi.

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
id_ID: saat menggunakan Elementor, Anda harus menggunakan Super Forms Widget atau Shortcode Widget asli untuk menampilkan formulir Anda

en: When value equals "yes" this will be the new value....
id_ID: Ketika nilai sama dengan "ya" ini akan menjadi nilai baru....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
id_ID: Ketika nilainya tidak "ya" ini akan menjadi nilai baru ....

en: Where should your image link to?
id_ID: Di mana gambar Anda harus ditautkan?

en: Whether the post can accept comments
id_ID: Apakah pos dapat menerima komentar

en: Whether the post can accept pings
id_ID: Apakah pos dapat menerima ping

en: Whether to display media insert/upload buttons
id_ID: Apakah akan menampilkan tombol sisipan / unggah media

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
id_ID: Apakah akan menampilkan konfigurasi editor minimal yang digunakan di PressThis

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
id_ID: Apakah akan menggunakan wpautop untuk menambahkan paragraf

en: Which user roles are allowed to login?
id_ID: Peran pengguna mana yang diizinkan untuk masuk?

en: Why is this payment fraudulent?
id_ID: Mengapa pembayaran ini penipuan?

en: width
id_ID: lebar

en: Width (px)
id_ID: Lebar (px)

en: Will be visible in front of your field.
id_ID: Akan terlihat di depan lapangan Anda.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
id_ID: Akan terlihat di depan lapangan Anda. (biarkan kosong untuk menghapus)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
id_ID: Dengan pengaturan ini, Anda dapat menggunakan &lt;br /&gt; untuk menggunakan jeda baris untuk setiap opsi yang dipilih alih-alih daftar yang dipisahkan koma. Tentu saja Anda juga bisa menggunakan HTML lain jika perlu.

en: WooCommerce Checkout
id_ID: Pembayaran WooCommerce

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
id_ID: WooCommerce Checkout diaktifkan untuk formulir ini, tetapi WooCommerce sendiri tidak diaktifkan!

en: WooCommerce My Account Menu Items
id_ID: Item Menu Akun Saya WooCommerce

en: WooCommerce Order
id_ID: Pesanan WooCommerce

en: WooCommerce order (backend)
id_ID: Pesanan WooCommerce (backend)

en: WooCommerce order (front-end)
id_ID: Pesanan WooCommerce (depan-end)

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
id_ID: Pencarian Pesanan WooCommerce (mengisi formulir dengan data pesanan)

en: WordPress web address; set in General Options
id_ID: Alamat web WordPress; diatur dalam Opsi Umum

en: Wrapper width in pixels
id_ID: Lebar pembungkus dalam piksel

en: Year range
id_ID: Rentang tahun

en: Yearly (every year)
id_ID: Tahunan (setiap tahun)

en: Yes
id_ID: Iya

en: Yes (enabled)
id_ID: Ya (diaktifkan)

en: Yes (hide)
id_ID: Ya (sembunyikan)

en: Yes (users can't edit the value)
id_ID: Ya (pengguna tidak dapat mengedit nilainya)

en: Yes, but not when the following conditions are met
id_ID: Ya, tetapi tidak jika kondisi berikut terpenuhi

en: Yes, save form progression
id_ID: Ya, simpan perkembangan formulir

en: Yes, store files in a year/month folder structure
id_ID: Ya, simpan file dalam struktur folder tahun / bulan

en: Yesterday
id_ID: Kemarin

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
id_ID: Anda diperbolehkan masuk ke kolom {tags} untuk melakukan pemeriksaan

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tag} jika Anda ingin mengizinkan pengguna memilih daftar dari formulir Anda

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
id_ID: Anda diizinkan menggunakan beberapa ID. Harap dicatat bahwa entri terakhir akan selalu digunakan.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags} jika Anda ingin mengizinkan pengguna memilih daftar dari dropdown atau radio/kotak centang di formulir Anda

en: You are allowed to use {tags}.
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}. (hanya format desimal yang diperbolehkan, mis: 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.%1$s Letakkan setiap item pada baris baru, pisahkan nilai dengan pipa%1$sBiarkan opsi yang tidak ingin Anda gunakan kosong, misalnya:%1$s%1$s %2$sUntuk menambahkan 5 kali produk 3,49 dolar tulis seperti di bawah ini:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sDi bawah ini Anda dapat melihat contoh lengkap dengan { tag}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sUntuk informasi lebih lanjut tentang setiap opsi, baca %4$sReferensi Variabel PayPal%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.%1$sLetakkan masing-masing pada baris baru.%1$sContoh:%1$s2020-03-25 (tidak termasuk tanggal tertentu)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (tidak termasuk rentang tanggal)%1$s01 (tidak termasuk hari pertama untuk semua bulan)%1$s10 (tidak termasuk hari ke-10 untuk semua bulan)%1$sJan (tidak termasuk bulan Januari)%1$sMar (tidak termasuk bulan Maret)%1$sDec (tidak termasuk bulan Desember)%1$sw@even (setiap minggu lain @ minggu genap)%1$sw@odd (setiap minggu lain @ minggu ganjil)%1$s1@genap (setiap hari Senin lainnya @ minggu genap)%1$s2@genap (setiap hari selasa @ minggu genap)%1$s1@odd (setiap hari senin @ minggu ganjil)%1$s2@odd (setiap hari selasa @ minggu ganjil)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.%1$sLetakkan setiap titik pada baris baru, pisahkan nilai dengan pipa, misalnya:%1$s%2$s7 hari uji coba gratis:%3$s 0|7|D %1$s%2$sSetelah uji coba 3 minggu untuk 5 dolar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sSetelah itu $49.99 untuk setiap tahun:%3$s 49,99|1|Y%1$ s%2$sPilihan format waktu:%3$s D=hari, W=minggu, M=bulan, Y=tahun

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.%sUntuk nilai yang valid, lihat %sNegara dan Wilayah yang Didukung oleh PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.%sUntuk nilai yang valid, lihat %sKode Negara dan Wilayah%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
id_ID: Anda diperbolehkan menggunakan {tags}.%sUntuk nilai yang valid, lihat %sMenyetel Kumpulan Karakter — charset%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
id_ID: Anda diizinkan untuk menggunakan {tags}.%sLetakkan masing-masing pada baris baru yang memisahkan parameter dan nilai dengan pipa mis:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
id_ID: Anda sedang tidak mengedit elemen.%sEdit elemen apa pun dengan mengklik ikon %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
id_ID: Saat ini Anda belum masuk. Untuk mengirimkan formulir, pastikan Anda masuk!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
id_ID: Anda tidak diperbolehkan untuk mengedit entri ini karena terhubung ke Pesanan:

en: You are not allowed to login!
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk masuk!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menyimpan formulir saat tab "Kode" dibuka!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
id_ID: Anda dapat menambahkan status khusus melalui %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s jika diperlukan

en: You can adjust the size of your background image here
id_ID: Anda dapat menyesuaikan ukuran gambar latar belakang Anda di sini

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
id_ID: Anda dapat membuat produk dan harga baru melalui Stripe %sDasbor%s.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
id_ID: Anda dapat membuat kupon dengan mudah melalui halaman %spengelolaan kupon%s di dasbor Stripe.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
id_ID: Anda dapat menentukan beberapa taksonomi dan beberapa kategori, menempatkan masing-masing pada baris baru. Pisahkan setiap kategori dengan koma.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
id_ID: Anda dapat menemukan ID paket Anda di bagian %sPenagihan > Produk > Paket harga%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
id_ID: Anda dapat menemukan URL webhook Anda saat melihat Zap Anda di zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
id_ID: Anda dapat mencegah data ini dikirim ke pengirim formulir (jika opsi untuk mengirim email konfirmasi telah diaktifkan).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
id_ID: Anda dapat mengambil kata sandi yang dibuat dengan {register_generated_password} di email

en: You can use field tags {field_name} if you want
id_ID: Anda dapat menggunakan tag bidang {field_name} jika Anda mau

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
id_ID: Anda dapat menggunakan bidang {tags} untuk mengonfigurasi setelan di bawah ini berdasarkan masukan pengguna.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
id_ID: Anda dapat menggunakan tag untuk mengambil nilai bidang misalnya: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
id_ID: Anda dapat menggunakan nilai ini sebagai deskripsi lengkap yang muncul pada pernyataan pelanggan Anda. Harus mengandung setidaknya satu huruf, maksimal 22 karakter. String arbitrer yang akan ditampilkan pada pernyataan pelanggan Anda. Sebagai contoh, jika situs web Anda adalah "RunClub" dan item yang Anda kenakan adalah tiket balapan, Anda mungkin ingin menentukan "tiket balapan RunClub 5K".

en: You did not select a form!
id_ID: Anda tidak memilih formulir!

en: You do not have permission to delete this entry.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menghapus entri ini.

en: You do not have permission to submit this form!
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengirimkan formulir ini!

en: You do not have permission to view this listing
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melihat daftar ini

en: You do not have permissions to edit this entry.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengedit entri ini.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
id_ID: Anda memiliki bidang bernama %1$s tetapi Anda belum menetapkan nama taksonomi yang valid. Silakan %2$sedit%3$s formulir Anda dan coba lagi

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
id_ID: Anda memiliki nama bidang duplikat. Harap pastikan setiap bidang memiliki nama yang unik!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
id_ID: Anda memiliki duplikat nama rahasia. Pastikan setiap rahasia memiliki nama yang unik!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
id_ID: Anda telah mengaktifkan perlindungan kata sandi untuk formulir ini, tetapi kami tidak dapat menemukan bidang kata sandi dengan nama: %1$s. Harap %2$sedit%3$s formulir Anda dan coba lagi.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
id_ID: Anda belum menentukan produk apa yang harus ditambahkan ke keranjang. Harap %sedit%s pengaturan formulir Anda dan coba lagi

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
id_ID: Anda belum memverifikasi akun Anda. Silakan periksa email Anda atau klik %shere%s untuk mengirim ulang email verifikasi Anda.

en: You refunded the payment.
id_ID: Anda mengembalikan pembayaran.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
id_ID: Anda biasanya akan menggunakan bidang textarea di mana setiap opsi diletakkan pada baris baru. Anda juga dapat memisahkan label dan nilai dengan pipa. Contoh nilai area teks adalah:%1$sOpsi 1|option_1%1$sOpsi 2|option_2%1$setc...%1$s(bidang ACF juga didukung)

en: Your Address
id_ID: Alamat Anda

en: Your API key seems to be invalid
id_ID: Kunci API Anda tampaknya tidak valid

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
id_ID: Anda diizinkan masuk ke bidang {tags} untuk melakukan pemeriksaan

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
id_ID: ID Audiens Anda misalnya: f25b7204f4

en: Your Company Name
id_ID: Nama perusahaan Anda

en: Your E-mail Address
id_ID: Alamat email anda

en: Your First Name
id_ID: Nama pertama Anda

en: Your Forms
id_ID: Formulir Anda

en: Your Full Name
id_ID: Nama lengkap Anda

en: Your HTML here...
id_ID: HTML Anda di sini ...

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
id_ID: Ikon Anda tidak akan ditampilkan karena saat ini Anda telah mengaktifkan opsi untuk menyembunyikan ikon bidang di bawah "Pengaturan Formulir> Tema & Warna> Sembunyikan ikon bidang"

en: Your Last Name
id_ID: Nama belakangmu

en: Your new password
id_ID: Kata sandi baru Anda

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
id_ID: Kata sandi Anda telah disetel ulang. Kami baru saja mengirimkan kata sandi baru ke alamat email Anda.

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
id_ID: ID PayPal Anda atau alamat email yang terkait dengan akun PayPal Anda. Alamat email harus dikonfirmasi.

en: Your Phonenumber
id_ID: Nomor telepon Anda

en: Your SMTP server
id_ID: Server SMTP Anda

en: Your subtitle
id_ID: Subtitel Anda

en: Your title
id_ID: Judul Anda

en: Zapier Settings
id_ID: Pengaturan Zapier

en: Zapier webhook URL
id_ID: URL webhook Zapier

en: Zipcode
id_ID: Kode Pos

en: Zipcode & City
id_ID: Kode Pos

en: {email}
id_ID: {surel}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
id_ID: {loop_fields} di dalam badan email akan diganti dengan konten ini

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
id_ID: Tag {pdf_page} dan {pdf_total_pages} dapat digunakan di dalam elemen HTML untuk digunakan di header / footer Anda.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
id_ID: {tags} bisa digunakan untuk mengambil nilai secara dinamis
