Super Forms - All In One Bundle - en to ja translation catalogue (3003 entries)

en:  MB.
ja:  MB。

en:  version
ja:  バージョン

en: !! Not contains
ja: !!含まれていません

en: != Not equal
ja: ！=等しくない

en: " " (space only)
ja: ""（スペースのみ）

en: " column
ja: " 桁

en: "," (comma only)
ja: "、"（カンマのみ）

en: "Off" label
ja: "未公認

en: "Off" value
ja: 「オフ」値

en: "On" label
ja: 「オン」ラベル

en: "On" value
ja: 「オン」値

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
ja: %2$s各ロールをコンマで区切ります。使用可能なロール:%3$s%1$s%4$s

en: %d of %d contact entries imported!
ja: %d 件中 %d 件の連絡先エントリがインポートされました!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
ja: %s%sドキュメンテーション:%s %s固定数量と価格による単一製品のチェックアウト%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
ja: %s%s注:%s ユーザーがこのフォームからのみ製品を注文できるようにする場合は、問題の製品を通常のショップから除外するように設定できます。または、製品の「カートに追加」領域をフォームに置き換えるように定義することもできます。ここでこれらの設定を定義できます: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
ja: %s。ウェブマスターに連絡して、php.ini ファイル内でこの制限を増やしてください。

en: %s. Please refresh this page and try again!
ja: %s。このページを更新して、もう一度お試しください。

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
ja: %sWebhook ID を作成します%s%sエンドポイント URL は %s である必要があります

en: %sDisable this notification%s
ja: %sこの通知を無効にする%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
ja: %sエラー%s: ログインが許可されていません。

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
ja: %sError:%s ログイン中に問題が発生しました。もう一度お試しください

en: %sForm elements:%s
ja: %sフォーム要素:%s

en: %sForm settings:%s
ja: %sフォーム設定:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
ja: %sGoogle フォント%s を検索し、URL をコピーして貼り付けます。例:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
ja: %s翻訳設定:%s (これには翻訳設定のみが含まれ、実際の文字列は含まれません。これは「フォーム要素」コードに保存されます)

en: &copy; Someone, somewhere 2015
ja: © 誰か、どこか 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
ja: © 誰か、どこか 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
ja: &gt; &amp;&amp; &lt;より大きいANDより小さい

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
ja: &gt; &amp;&amp; &lt;=より大きいAND以下

en: &gt; Greater than
ja: &gt;より大きい

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
ja: &gt; || &lt;より大きいまたはより小さい

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
ja: &gt; || &lt;=より大きいまたは以下

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
ja: &gt; = &amp;&amp; &lt;以上かつ以下

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
ja: &gt; = &amp;&amp; &lt;=以上AND以下

en: &gt;= Greater than or equal to
ja: &gt; =以上

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
ja: &gt; = || &lt;以上または以下

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
ja: &gt; = || &lt;=以上または以下

en: &lt;  Less than
ja: &lt;未満

en: &lt;= Less than or equal
ja: &lt;=以下

en: (0 = disabled)
ja: （0 =無効）

en: (12 = default)
ja: （12 =デフォルト）

en: (14 = default)
ja: （14 =デフォルト）

en: (16 = default)
ja: （16 =デフォルト）

en: (20 = default)
ja: (20 = デフォルト)

en: (Copy)
ja: （コピー）

en: (default line height is 1.2)
ja: (デフォルトの行の高さは 1.2 です)

en: (leave blank for default paddings)
ja: (デフォルトのパディングの場合は空白のままにします)

en: (leave blank for no custom paddings)
ja: （カスタムパディングがない場合は空白のままにします）

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
ja: (定型入力なしの場合は空白のままにします)%sa - 英字 (A-Z、a-z) を表します%s9 - 数字 (0-9) を表します%s* - 英数字 (A-Z、a-z、0-9) を表します

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
ja: (WordPress のテーマ スタイルを使用するには、空白のままにしておきます)

en: (optional)
ja: (オプション)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
ja: (オプション) フォームをロックしないでメッセージを表示する

en: (optional) Empty error message
ja: (オプション) 空のエラー メッセージ

en: (optional) Normalize strings
ja: (オプション) 文字列を正規化する

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
ja: （オプション）次のフィールドに合計移動時間（期間）を入力します

en: (optional) Populate the following field with the total distance
ja: （オプション）次のフィールドに合計距離を入力します

en: (optional) Reply to email
ja: （オプション）メールに返信する

en: (optional) Reply to name
ja: （オプション）名前に返信

en: (optional) Set a custom reply to header
ja: （オプション）ヘッダーへのカスタム応答を設定します

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
ja: （オプション）優先する交通手段を指定します

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
ja: （オプション）トランジットルートの設定を指定します

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
ja: （オプション）トラフィックの時間を計算するときに使用する仮定を指定します

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
ja: （オプション）希望の到着時刻を指定します

en: (optional) Specifies the desired time of departure
ja: （オプション）希望の出発時刻を指定します

en: (optional) Unique invoice key
ja: (オプション) 一意の請求書キー

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
ja: （オプション）ウェイポイントは、指定された場所を経由してルートをルーティングすることにより、ルートを変更します。

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
ja: （オプション）指定されたウェイポイントを使用するルートは、ウェイポイントをより効率的な順序で再配置することによって最適化できることを指定します

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
ja: （オプション）TLD（「トップレベルドメイン」）の2文字の値として指定されたリージョンコードを指定します

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
ja: （オプション）ccTLD（「トップレベルドメイン」）の2文字の値として指定されたリージョンコードを指定します

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
ja: （オプション）trueに設定されている場合、計算されたルートは、可能であればフェリーを回避する必要があることを示します

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
ja: （オプション）trueに設定すると、計算されたルートは、可能であれば主要高速道路を回避する必要があることを示します

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
ja: （オプション）trueに設定すると、計算されたルートは、可能であれば有料道路を回避する必要があることを示します

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
ja: （オプション）trueに設定すると、Directionsサービスが応答で複数の代替ルートを提供する可能性があることを指定します

en: (optional, leave blank for none)
ja: オプション、何も空白のままにする

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
ja: (WordPress テーマ スタイルを使用するには -1 に設定します)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
ja: (WordPress テーマ スタイルを使用するには -1 に設定し、通常の行の高さを使用するには 0 に設定します)

en: (set to 0 to use normal font weight)
ja: (通常のフォントの太さを使用するには 0 に設定します)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
ja: (WordPress テーマ スタイルを使用するには none に設定します)

en: (space)
ja: （スペース）

en: (top right bottom left)
ja: （右上、左下）

en: , (comma)
ja: 、 （コンマ）

en: - Not connected -
ja: - 接続されていません -

en: - choose status -
ja: - ステータスを選択 -

en: - select -
ja: - 選択する -

en: - select a country -
ja: - 国を選択 -

en: - select a option -
ja: -オプションを選択します-

en: - select your country -
ja: - あなたの国を選択 -

en: - select your title -
ja: -タイトルを選択してください-

en: . (dot)
ja: 。 （ドット）

en: 0 - No output
ja: 0-出力なし

en: 0 = 350px min height
ja: 0 = 350pxの最小の高さ

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
ja: 0=同日、1=翌日、5=5日後、-1=1日前、-3=3日前

en: 0 = no max height
ja: 0 =最大高さなし

en: 0 = no max width
ja: 0 =最大幅なし

en: 0 decimals
ja: 小数点以下0桁

en: 1 - Commands
ja: 1-コマンド

en: 1 decimal
ja: 小数第1位

en: 2 - Data and commands
ja: 2-データとコマンド

en: 2 decimals
ja: 小数第2位

en: 3 - As 2 plus connection status
ja: 3-2プラス接続ステータスとして

en: 3 decimals
ja: 小数点以下3桁

en: 4 - Low-level data output
ja: 4-低レベルのデータ出力

en: 4 decimals
ja: 小数点以下4桁

en: 5 decimals
ja: 小数点以下5桁

en: 6 decimals
ja: 小数点以下6桁

en: 7 decimals
ja: 小数点以下7桁

en: == Equal
ja: ==等しい

en: == Equal (default)
ja: ==等しい（デフォルト）

en: ?? Contains
ja: ??含まれています

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
ja: ドイツの ELV 支払いは、エクスプレス チェックアウトを使用して行われます。

en: A Stripe test card number was used.
ja: Stripe テスト カード番号が使用されました。

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
ja: ユーザーがフォームに入力した後に表示されるカスタムのありがとうの説明。

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
ja: ユーザーがフォームに入力した後に表示されるカスタムのありがとうのタイトル。

en: A genuine card must be used to make a payment.
ja: 支払いには正規のカードを使用する必要があります。

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
ja: これが機能するには、「user_id」という名前の非表示フィールドがフォームに存在する必要があります

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
ja: このチェックアウト セッションが受け入れることができる支払い方法の種類 (カードなど) のリスト。それぞれカンマで区切ります。

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
ja: 提供された理由が選択されていない場合はメモが必要です

en: A payment has been accepted.
ja: 支払いが承認されました。

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
ja: チャージバックまたはその他の種類の取り消しにより、支払いが取り消されました。資金はアカウント残高から削除され、購入者に返還されました。取り消しの理由は、ReasonCode 要素で指定されます。

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
ja: 請求合計から差し引く金額を表す正の整数

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
ja: 読み取り専用の入力フィールドは変更できません（ただし、ユーザーはタブで移動して強調表示し、テキストをコピーすることができます）。

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
ja: 取り消しがキャンセルされました。たとえば、顧客との紛争で勝訴し、取り消された取引の資金が返還されたとします。

en: A subtitle to display before the email body (content)
ja: メール本文（内容）の前に表示するサブタイトル

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
ja: メール本文の前に表示するサブタイトル（確認メールに使用）

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
ja: 税コード ID。配送税コードは

en: A title to display below your logo
ja: ロゴの下に表示するタイトル

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
ja: ロゴの下に表示するタイトル (確認メールに使用)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
ja: ごく最近、同じ金額とクレジット カード情報を持つ取引が送信されました。

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
ja: チェックアウト セッションを参照する一意の文字列。これは顧客 ID、カート ID などであり、内部システムとのセッションを調整するために使用できます。

en: AND
ja: そして

en: API key
ja: API キー

en: About
ja: 約

en: Absolute
ja: 絶対の

en: Accepted value are
ja: 受け入れられる値は

en: Accepted values are
ja: 受け入れられる値は

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion Colors
ja: アコーディオンの色

en: Accordion Content
ja: アコーディオン コンテンツ

en: Accordion Desc
ja: アコーディオンの説明

en: Accordion Desc (active)
ja: アコーディオンの説明 (アクティブ)

en: Accordion Desc (hover)
ja: アコーディオンの説明 (ホバー)

en: Accordion Header
ja: アコーディオン ヘッダー

en: Accordion Header (active)
ja: アコーディオン ヘッダー (アクティブ)

en: Accordion Header (hover)
ja: アコーディオン ヘッダー (ホバー)

en: Accordion Icon
ja: アコーディオンのアイコン

en: Accordion Icon (active)
ja: アコーディオン アイコン (アクティブ)

en: Accordion Icon (hover)
ja: アコーディオン アイコン (ホバー)

en: Accordion Title
ja: アコーディオンのタイトル

en: Accordion Title (active)
ja: アコーディオン タイトル (アクティブ)

en: Accordion Title (hover)
ja: アコーディオンのタイトル (ホバー)

en: Account has been approved
ja: アカウントが承認されました

en: Account verified message
ja: アカウント確認メッセージ

en: Achieve date range with 2 datepickers
ja: 2つの日付ピッカーで日付範囲を達成する

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: 行動

en: Activation Code
ja: アクティベーションコード

en: Activation E-mail Body
ja: アクティベーション電子メール本文

en: Active
ja: アクティブ

en: Active (default)
ja: アクティブ (デフォルト)

en: Adaptive Placeholder Colors
ja: アダプティブプレースホルダーの色

en: Add Language Switch
ja: 言語スイッチの追加

en: Add MailPoet subscriber
ja: MailPoet サブスクライバーの追加

en: Add Mailster subscriber
ja: メールスター加入者を追加

en: Add Polylines to the map
ja: マップにポリラインを追加する

en: Add Translation
ja: 翻訳を追加

en: Add a custom Content class to append extra styles
ja: カスタムContentクラスを追加して、追加のスタイルを追加します

en: Add a custom TAB class to append extra styles
ja: カスタムTABクラスを追加して、追加のスタイルを追加します

en: Add a custom TAB index (order) for this field
ja: このフィールドにカスタムTABインデックス（順序）を追加します

en: Add a custom class to append extra styles
ja: カスタムクラスを追加して、スタイルを追加します

en: Add a reason for this refund
ja: この払い戻しの理由を追加してください

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
ja: ここに追加の電子メールヘッダーを追加します（各ヘッダーを新しい行に配置します）

en: Add checkout fee(s)
ja: チェックアウト手数料を追加

en: Add custom JavaScript code
ja: カスタムJavaScriptコードを追加する

en: Add custom checkout field(s)
ja: カスタム チェックアウト フィールドを追加する

en: Add item
ja: アイテムを追加

en: Add list
ja: リストを追加

en: Add marker on address (location)
ja: 住所（場所）にマーカーを追加

en: Add more details about this refund
ja: この払い戻しに関する詳細を追加する

en: Add some extra validation for this field
ja: このフィールドに検証を追加します

en: Add the IP address to the contact entry list
ja: 連絡先エントリリストにIPアドレスを追加します

en: Add the form name to the contact entry list
ja: フォーム名を連絡先エントリリストに追加します

en: Add your code without the <script></script> tags
ja: <script></script> タグなしでコードを追加します

en: Additional Headers:
ja: 追加のヘッダー：

en: Address
ja: 住所

en: Address auto complete (google places)
ja: オートコンプリートのアドレス（Googleの場所）

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
ja: 住所が見つかりませんでした。住所が正しく入力されていることを確認してください。

en: Address status
ja: 住所のステータス

en: Admin E-mail
ja: 管理者の電子メール

en: Admin email
ja: 管理者メール

en: Advanced
ja: 高度な

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
ja: 距離を計算した後、メートルまたは秒のいずれかの量を返すことができます

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
ja: 連絡先エントリを削除した後、関連するすべてのファイルを削除します

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
ja: 計算を行った後、値はこのフィールドに入力されます

en: After last field is filled out, go to next step automatically
ja: 最後のフィールドに入力すると、自動的に次のステップに進みます

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algerian Arabic
ja: アルジェリアアラビア語

en: Align Center
ja: センターを揃える

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Align icon to the left or right.
ja: アイコンを左または右に揃えます。

en: Align inner elements
ja: 内側の要素を揃える

en: Alignment
ja: 配置

en: All (when all conditions matched)
ja: すべて（すべての条件が一致した場合）

en: All forms
ja: すべてのフォーム

en: All settings have been saved.
ja: すべての設定が保存されました。

en: Allert message text (browser requires this)
ja: アラート メッセージ テキスト (ブラウザで必要)

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow Backorders?
ja: バックオーダーを許可しますか?

en: Allow buyers to specify the quantity
ja: 購入者が数量を指定できるようにする

en: Allow comments
ja: コメントを許可します

en: Allow everything (no limitations)
ja: すべてを許可する（制限なし）

en: Allow field to be empty
ja: フィールドを空にする

en: Allow filter
ja: フィルターを許可

en: Allow lowercase letters
ja: 小文字を許可する

en: Allow only logged in users
ja: ログインしているユーザーのみ許可

en: Allow only logged in users to submit the form
ja: ログインしたユーザーのみがフォームを送信できるようにする

en: Allow only specific user roles
ja: 特定のユーザー ロールのみを許可する

en: Allow pings
ja: ping を許可する

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
ja: 重複するフィールド名でフォームを保存できるようにする（開発者のみ）

en: Allow sorting
ja: 並べ替えを許可

en: Allow storing cookies
ja: Cookieの保存を許可する

en: Allow the following users to delete any entries
ja: 次のユーザーにエントリの削除を許可する

en: Allow the following users to delete their own entries
ja: 次のユーザーが自分のエントリを削除できるようにする

en: Allow the following users to edit any entries
ja: 次のユーザーにエントリの編集を許可する

en: Allow the following users to edit their own entries
ja: 次のユーザーが自分のエントリを編集できるようにする

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
ja: 次のユーザーにすべてのエントリの表示を許可します (ログインしているユーザーは常に自分のエントリを表示できることに注意してください)。

en: Allow the following users to view any entries
ja: 次のユーザーにすべてのエントリの表示を許可する

en: Allow the following users to view their own entries
ja: 次のユーザーが自分のエントリを表示できるようにする

en: Allow uppercase letters
ja: 大文字を許可する

en: Allow user to choose a maximum of X dates
ja: ユーザーが最大Xの日付を選択できるようにする

en: Allow users to change month
ja: ユーザーが月を変更できるようにする

en: Allow users to change year
ja: ユーザーが年を変更できるようにする

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
ja: ユーザーが 1 つ以上の関心/グループを選択できるようにする (指定されたリスト ID で取得)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
ja: 上記の特定の日を除外するように定義した場合でも、ユーザーが指定した日付または日付範囲を選択できるようにする

en: Allow users to select weekends
ja: ユーザーが週末を選択できるようにする

en: Allow users to select work days
ja: ユーザーが就業日を選択できるようにする

en: Allow, but notify customer
ja: 許可しますが、顧客に通知します

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
ja: 許可された拡張（パイプで区切られています）

en: Allowed user role(s)
ja: 許可されたユーザー ロール

en: Allows only specific user roles to submit the form
ja: 特定のユーザー ロールのみがフォームを送信できるようにする

en: Allows you to connect this form with Zapier
ja: このフォームを Zapier に接続できます

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
ja: カスタム フィールドを Mailchimp 内に保存できます

en: Allows you to set the field background to transparent
ja: フィールドの背景を透明に設定できます

en: Also compare against trashed contact entries
ja: また、ゴミ箱に入れられた連絡先エントリと比較します

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
ja: また、フィルター、ページネーション、およびその他の可能な UI 要素を非表示にします (メッセージのみがユーザーに表示されます)。

en: Amount
ja: 量

en: Amount Label
ja: 金額ラベル

en: Amount Off
ja: 金額オフ

en: Amount format (example: %)
ja: 金額の形式（例：％）

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
ja: 現在の日に基づいて加算または減算する日数 %s (制限を削除するには空白のままにしてください)

en: Amount to charge
ja: 請求金額

en: Amount to charge for shipping
ja: 送料のご請求金額

en: Amount wrapper width in pixels
ja: 量ラッパーの幅 (ピクセル単位)

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
ja: Charge オブジェクトにアタッチできる任意の文字列。これは、料金と一緒に Web インターフェイスに表示されます。 Stripe を使用して顧客に自動メール領収書を送信する場合、領収書メールには、顧客が説明している料金の説明が含まれることに注意してください。

en: An error occurred while processing the card.
ja: カードの処理中にエラーが発生しました。

en: Analytics.js tracking snippet
ja: Analytics.jsトラッキングスニペット

en: Any field value submitted by the user
ja: ユーザーが送信したフィールド値

en: Any option value from the database
ja: データベースからの任意のオプション値

en: Any setting value used for the form
ja: フォームに使用される任意の設定値

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
ja: 列名が存在する限り、{tags}を使用して任意のテーブル列を返すことができます

en: Append entry ID after the custom title
ja: カスタムタイトルの後にエントリIDを追加します

en: Apply custom Tax Rates
ja: カスタム税率を適用する

en: Apply discount
ja: 割引を適用

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
ja: 次のクーポン コードを適用します (なしの場合は空白のままにします)。

en: Approved E-mail Body
ja: 承認済みメール本文

en: Approved E-mail Subject
ja: 承認された電子メールの件名

en: Apr
ja: 4月

en: April
ja: 4月

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Arabic text
ja: アラビア語のテキスト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
ja: 現在のグローバル設定に従って、すべてのフォーム設定をリセットしてもよろしいですか？

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Ascending Order (default)
ja: 昇順（デフォルト）

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
ja: お客様に支払いをやり直すよう依頼します。その後の支払いが拒否された場合、顧客はカード発行会社に詳細を問い合わせる必要があります。

en: Ask us any questions...
ja: ご不明な点がございましたら...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
ja: 生成されたPDFを管理者の電子メールに添付します

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
ja: 生成されたPDFを確認メールに添付します

en: Attachments for admin emails:
ja: 管理者メールの添付ファイル：

en: Attachments for confirmation emails:
ja: 確認メールの添付ファイル：

en: Attachments for paypal completed emails:
ja: PayPal 完了メールの添付ファイル:

en: Attachments for reminder email #%s
ja: リマインダー メール #%s の添付ファイル

en: Attachments for woocommerce completed emails:
ja: woocommerce 完了メールの添付ファイル:

en: Aug
ja: 8月

en: August
ja: 8月

en: Author E-mail
ja: 著者の電子メール

en: Author E-mail address (mailto:)
ja: 著者の電子メール アドレス (mailto:)

en: Author ID
ja: 著者ID

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
ja: 作成者 ID (デフォルト = ログインしている場合の現在のユーザー ID)

en: Author display name
ja: 著者の表示名

en: Author first name
ja: 著者名

en: Author full name
ja: 著者フルネーム

en: Author last name
ja: 著者の姓

en: Author nickname
ja: 著者のニックネーム

en: Author username
ja: 著者のユーザー名

en: Auto populate data with fields
ja: フィールドを使用してデータを自動入力する

en: Auto suggest
ja: 自動提案

en: Auto-Draft
ja: 自動ドラフト

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
ja: 改行を自動的に追加します（デフォルトで有効）

en: Automatically add paragraphs
ja: 段落を自動的に追加する

en: Automatically go to next step
ja: 自動的に次のステップに進みます

en: Automatically transform text to uppercase
ja: テキストを自動的に大文字に変換します

en: Autopopulate form with last contact entry data
ja: 最後の連絡先エントリデータをフォームに自動入力します

en: Autosuggest
ja: 自動提案

en: Available backups:
ja: 利用可能なバックアップ：

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン

en: BCC:
ja: BCC：

en: Back to top button
ja: トップに戻るボタン

en: Backend Settings
ja: バックエンド設定

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Image Repeat
ja: 背景画像の繰り返し

en: Background Image Size
ja: 背景画像サイズ

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color opacity
ja: 背景色の不透明度

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background image to show the user they can draw a signature
ja: ユーザーが署名を描画できることを示す背景画像

en: Backups
ja: バックアップ

en: Based on Form
ja: フォームに基づく

en: Based on existing Stripe Coupon ID
ja: 既存の Stripe クーポン ID に基づく

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
ja: 既存の Stripe 価格またはプラン ID に基づく (推奨)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
ja: 既存の Stripe プロモーション ID に基づく

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
ja: 既存の Stripe Shipping Rate ID に基づく (推奨)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
ja: フォームの幅に基づく（ブレークポイント= 760px）

en: Based on parent ID
ja: 親IDに基づく

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
ja: 画面幅に基づく（ブレークポイント= 760px）

en: Based on subscription
ja: サブスクリプションに基づく

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
ja: 上記で選択したフィールド値に基づいて、この要素は表示または非表示になります。

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
ja: 条件に基づいて、要素を非表示にするか、表示するか、フィールドを読み取り専用にするかを選択できます。

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
ja: フォーム フィールドに基づいて、投稿のカスタム メタを保存できます

en: Based on your form fields you can save product attributes
ja: フォーム フィールドに基づいて、製品属性を保存できます

en: Before filling out these settings we %shighly recommend%s you to read the %sdocumentation%s.
ja: これらの設定を入力する前に、%sドキュメント%sを読むことを%s強くお勧めします%s。

en: Before you can preview it, you need to save your form!
ja: プレビューする前に、フォームを保存する必要があります。

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
ja: 以下で、デフォルトの区切り文字と囲み文字を変更できます

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
ja: 以下に日付範囲を入力できます（または空のままにしてすべての連絡先エントリをエクスポートできます）

en: Best regards, {option_blogname}
ja: よろしくお願いいたします。{option_blogname}

en: Billing
ja: 請求する

en: Billing E-mail address (required)
ja: 請求先メールアドレス (必須)

en: Blocked
ja: ブロックされた

en: Blog Charset
ja: ブログ文字セット

en: Body colors
ja: ボディカラー

en: Body content:
ja: ボディコンテンツ：

en: Body footer:
ja: ボディフッター：

en: Body header
ja: ボディヘッダー

en: Body header:
ja: ボディヘッダー：

en: Body margins (in units declared above)
ja: ボディマージン（上記で宣言された単位）

en: Body overlay color
ja: ボディオーバーレイの色

en: Body overlay opacity
ja: ボディ オーバーレイの不透明度

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border Color Focus
ja: ボーダーカラーフォーカス

en: Border Radius Bottom Left
ja: 境界半径の左下

en: Border Radius Bottom Right
ja: 境界半径の右下

en: Border Radius Top Left
ja: 境界半径の左上

en: Border Radius Top Right
ja: ボーダー半径の右上

en: Border color
ja: ボーダの色

en: Border size in pixels (px)
ja: ピクセル単位の境界線サイズ (px)

en: Border style
ja: ボーダースタイル

en: Border styles
ja: ボーダースタイル

en: Border thickness
ja: ボーダーの太さ

en: Bosnian
ja: ボスニア

en: Both (comma and space)
ja: 両方（コンマとスペース）

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom and Left
ja: 左下と左

en: Bottom and Right
ja: 右下

en: Bottom left
ja: 左下の

en: Bottom right
ja: 右下

en: Brazilian
ja: ブラジル人

en: Browse files
ja: ブラウズファイル

en: Browse images
ja: 画像を閲覧する

en: Browse import file and choose what you want to import
ja: インポートファイルを参照し、インポートするものを選択します

en: Builder
ja: ビルダー

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Button
ja: ボタン

en: Button Colors
ja: ボタンの色

en: Button URL
ja: ボタンのURL

en: Button action / method
ja: ボタンの動作/方法

en: Button background
ja: ボタンの背景

en: Button background hover
ja: ボタンの背景ホバー

en: Button font
ja: ボタンフォント

en: Button font hover
ja: ボタンフォントホバー

en: Button icon
ja: ボタンアイコン

en: Button icon animation
ja: ボタンアイコンアニメーション

en: Button icon position
ja: ボタンアイコンの位置

en: Button icon visibility
ja: ボタンアイコンの可視性

en: Button loading name
ja: ボタン読み込み名

en: Button name
ja: ボタン名

en: Button position
ja: ボタンの位置

en: Button radius
ja: ボタンの半径

en: Button size
ja: ボタンのサイズ

en: Button type
ja: ボタンタイプ

en: Button width
ja: ボタン幅

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
ja: デフォルトでは、フォームに表示されているすべての要素は、要素の編集時に[PDF設定]タブで特に定義されていない限り、PDFに印刷されます。各要素は、PDFまたはフォームから具体的に含めることも除外することもできます。これは、要素を編集して[PDF設定]セクションに移動することにより、要素ごと（列を含む）で定義できます。ここで、要素をPDFまたはフォーム、あるいはその両方にのみ表示するかどうかを定義できます。

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
ja: デフォルトでは、フォーム経由でアップロードされたファイルは %1$sMedia Library%2$s に表示されなくなります。この動作を変更するには、ファイルのアップロード設定にアクセスしてください。

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
ja: ごみ箱をバイパスして強制的に削除します (エントリを完全に削除します)

en: CC:
ja: CC：

en: CSV Attachment
ja: CSV添付ファイル

en: CSV Attachment Settings
ja: CSV 添付ファイルの設定

en: CSV file
ja: CSVファイル

en: Calculation
ja: 計算

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calculator Amount Color
ja: 電卓 金額 色

en: Calculator Amount Currency Color
ja: 電卓 金額 通貨 色

en: Calculator Amount Format Color
ja: 電卓 金額 フォーマット 色

en: Calculator Amount Label Color
ja: 電卓金額ラベルの色

en: Calculator Colors
ja: 電卓の色

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
ja: Google アドレスのオートコンプリート機能と組み合わせると便利です

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
ja: フォーム内で条件付きチェックを使用する場合に役立ちます

en: Canadian-French
ja: カナダ-フランス語

en: Cancel URL
ja: URLをキャンセル

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Canceled Reversal
ja: 取消取消

en: Cancellation reason
ja: キャンセル理由

en: Carrier (optional)
ja: キャリア（オプション）

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
ja: カートチェックアウト（複数商品チェックアウト用）

en: Cart discount amount
ja: カート割引額

en: Cart discount rate
ja: カート割引率

en: Cart handling fee
ja: カート手数料

en: Cart tax
ja: カート税

en: Cart weight
ja: カート重量

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
ja: 個々の商品の税額を上書きする、カート全体の税

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog & search (default)
ja: カタログと検索 (デフォルト)

en: Català
ja: カタロニア語

en: Center
ja: センター

en: Center the form
ja: フォームを中央に配置

en: Change File Upload Settings
ja: ファイルアップロード設定の変更

en: Change Settings
ja: 設定を変更する

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
ja: PDFの生成時の要素の動作を変更します。

en: Change the date format
ja: 日付形式を変更する

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
ja: 日曜日や月曜日など、週の最初の曜日を変更します

en: Change to the orientation defined under PDF settings
ja: PDF設定で定義された向きに変更

en: Change user role after payment complete
ja: 支払い完了後にユーザー ロールを変更する

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
ja: 課金情報・ログインページの文字セットと文字コード

en: Characters the code should contain
ja: コードに含める必要のある文字

en: Charset:
ja: 文字コード：

en: Check box
ja: チェックボックス

en: Check for errors before going to next step
ja: 次のステップに進む前に、エラーを確認してください

en: Check to see if a recent payment already exists.
ja: 最近の支払いが既に存在するかどうかを確認します。

en: Check/Radio Labels
ja: チェック/ラジオラベル

en: Check/Radio border
ja: チェック/ラジオボーダー

en: Check/Radio inner
ja: チェック/ラジオインナー

en: Checkbox & Radio colors
ja: チェックボックスとラジオの色

en: Checkout page (default)
ja: チェックアウト ページ (デフォルト)

en: Chinese zh-CN
ja: 中国語zh-CN

en: Chinese zh-HK
ja: 中国語zh-HK

en: Chinese zh-TW
ja: 中国語zh-TW

en: Choose a Time format
ja: 時間形式を選択する

en: Choose a custom border color.
ja: カスタムの境界線の色を選択します。

en: Choose a flag
ja: 旗を選ぶ

en: Choose a flag for this language
ja: この言語のフラグを選択してください

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
ja: 小数の長さを選択してください（デフォルト= 2）

en: Choose a localization (for language and format)
ja: ローカリゼーションを選択してください（言語と形式）

en: Choose a minimum width that each item must have
ja: 各アイテムに必要な最小幅を選択してください

en: Choose a reCAPTCHA version
ja: reCAPTCHAバージョンを選択してください

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
ja: フィールドに適したタイプを選択してください。この設定はモバイルデバイスのキーボードレイアウトに影響することに注意してください。賢明に選択してください。

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
ja: グリッドまたはスライダーに表示する列の数を選択します。

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
ja: グリッドに表示する行数を選択します。 （0 =制限なし）

en: Choose how to align your image
ja: 画像の位置合わせ方法を選択してください

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
ja: ユーザーデータを連絡先エントリとして保存するかどうかを選択します

en: Choose label value break method
ja: ラベル値の区切り方法を選択する

en: Choose language
ja: 言語を選択

en: Choose line break method (optional)
ja: 改行方法の選択（オプション）

en: Choose meta field name
ja: メタフィールド名を選択してください

en: Choose payment gateway
ja: 支払いゲートウェイを選択

en: Choose terms label to return
ja: 返す用語ラベルを選択

en: Choose terms value to return
ja: 返す用語の値を選択してください

en: Choose the form you want to use.
ja: 使用するフォームを選択してください。

en: Choose to make this field a variable or not.
ja: このフィールドを変数にするかどうかを選択します。

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
ja: 選択したオプションラベルまたは値のみを連絡先エントリとして保存することを選択します

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
ja: 選択したオプションのラベルまたは値のみを管理者に送信することを選択します

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
ja: 選択したオプションのラベルまたは値のみを送信者に送信することを選択します

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
ja: チェックボックスとラジオボタンに保存する値を選択します

en: Choose which email template you would like to use
ja: 使用するメールテンプレートを選択してください

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
ja: 小数点記号（コンマまたはドット）を選択してください

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
ja: 千単位の区切り文字（空、コンマ、またはドット）を選択します

en: City
ja: 市

en: City name
ja: 市の名前

en: Clear
ja: 晴れ

en: Clear / Reset the form
ja: フォームをクリア/リセット

en: Clear / reset the form after submitting
ja: 送信後にフォームをクリア/リセットします

en: Clear form after closing popup
ja: ポップアップを閉じた後にフォームをクリア

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
ja: %shere%s をクリックして、Zapier の Super Forms の Webhook を取得します

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
ja: ここをクリックして %1$s正規表現の例%2$s を検索するか、%3$sregex101.com%4$s で独自の表現を簡単に作成してください

en: Client reference ID
ja: クライアント参照 ID

en: Close
ja: 閉じる

en: Close button background color (leave blank for none)
ja: 閉じるボタンの背景色 (なしの場合は空白のままにします)

en: Close button border color
ja: 閉じるボタンの枠の色

en: Close button border radius in pixels (px)
ja: 閉じるボタンの境界線の半径 (ピクセル単位) (px)

en: Close button border size in pixels (px)
ja: 閉じるボタンの境界線のサイズ (ピクセル単位) (px)

en: Close button icon color
ja: 閉じるボタンのアイコンの色

en: Close button icon size in pixels (px)
ja: 閉じるボタン アイコンのサイズ (ピクセル (px))

en: Close button label bg color
ja: 閉じるボタンのラベルの背景色

en: Close button label color
ja: 閉じるボタンのラベルの色

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
ja: 閉じるボタンのラベルのパディング 例: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
ja: 閉じるボタンのラベル テキスト 例: 閉じる

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
ja: 閉じるボタンのパディング 例: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
ja: 閉じるボタンの右の位置をピクセル (px)

en: Close button position top in pixels (px)
ja: 閉じるボタンの上部の位置 (ピクセル単位) (px)

en: Closed (disallow comments)
ja: クローズ（コメント禁止）

en: Closed (disallow pings)
ja: クローズ (ping を許可しない)

en: Code
ja: コード

en: Code length
ja: コード長

en: Code prefix
ja: コードプレフィックス

en: Code suffix
ja: コード接尾辞

en: Collect customer billing address
ja: 顧客の請求先住所を収集する

en: Collect customer phone number
ja: お客様の電話番号を収集

en: Color
ja: 色

en: Color picker
ja: カラーピッカー

en: Colors
ja: 色

en: Column
ja: カラム

en: Column Label
ja: 列ラベル

en: Column heading
ja: 列見出し

en: Column logic
ja: 列ロジック

en: Column name
ja: 列名

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
ja: 列のパディングの例：0px 0px 0px 0px

en: Column size
ja: 列サイズ

en: Columns for contact entries
ja: 連絡先エントリの列

en: Company Email Address
ja: 会社のメールアドレス

en: Compare against all entries (all forms)
ja: すべてのエントリ (すべてのフォーム) と比較する

en: Compare against current form entries only (default)
ja: 現在のフォーム エントリのみと比較する (デフォルト)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
ja: 次のフォーム ID のエントリと比較します (特定のフォームのみ)

en: Compare duplicate contact entry title against:
ja: 重複する連絡先エントリのタイトルを次のものと比較します。

en: Compare method (OR / AND)
ja: 比較方法（OR / AND）

en: Completed
ja: 完了

en: Completed!
ja: 完了しました！

en: Conditional Logic
ja: 条件付きロジック

en: Conditional Validation
ja: 条件付き検証

en: Conditional Validation Value
ja: 条件付き検証値

en: Conditional Validation Value 2
ja: 条件付き検証値2

en: Conditional Variable (dynamic value)
ja: 条件変数（動的値）

en: Conditional field value
ja: 条件付きフィールド値

en: Conditional logic
ja: 条件付きロジック

en: Conditionally checkout to PayPal
ja: PayPal への条件付きチェックアウト

en: Conditionally checkout to Stripe
ja: Stripe への条件付きチェックアウト

en: Conditionally checkout to WooCommerce
ja: 条件付きで WooCommerce にチェックアウトする

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
ja: ユーザーデータに基づいて連絡先エントリを条件付きで保存する

en: Conditionally save subscriber based on user data
ja: ユーザー データに基づいてサブスクライバーを条件付きで保存する

en: Conditions
ja: 条件

en: Confirmation E-mail
ja: 確認メール

en: Confirmation email
ja: 確認メール

en: Connection lost, please try again
ja: 接続が失われました。もう一度お試しください

en: Connections
ja: 接続

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
ja: 速度向上のための条件が 500 以上ある場合は、このオプションを有効にすることを検討してください

en: Contact Entries
ja: 連絡先エントリ

en: Contact Entry
ja: 連絡先入力

en: Contact Entry Title
ja: 連絡先エントリのタイトル

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
ja: 連絡先エントリの作成に失敗しました。元の連絡先エントリが見つかりませんでした。

en: Contact Entry:
ja: 連絡先入力:

en: Contact entries
ja: 連絡先エントリ

en: Contact entry
ja: 連絡先エントリ

en: Contact entry search (populate form with data)
ja: 連絡先エントリ検索（フォームにデータを入力）

en: Contact entry status
ja: 連絡先のエントリステータス

en: Contact entry status after updating
ja: 更新後の連絡先エントリステータス

en: Contact entry statuses
ja: 連絡先のエントリステータス

en: Contact entry updated.
ja: 連絡先エントリが更新されました。

en: Contain / Fit (contain)
ja: 含む / フィット (含む)

en: Contains
ja: 含まれています

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content background color
ja: コンテンツの背景色

en: Content border bottom width (0 = none)
ja: コンテンツの境界線の下部の幅（0 =なし）

en: Content border color
ja: コンテンツの境界線の色

en: Content border left width (0 = none)
ja: コンテンツの境界線の左幅（0 =なし）

en: Content border right width (0 = none)
ja: コンテンツの境界線の右幅（0 =なし）

en: Content border top width (0 = none)
ja: コンテンツの境界線の上部の幅（0 =なし）

en: Content padding
ja: コンテンツのパディング

en: Content type:
ja: コンテンツタイプ：

en: Convert timestamp to specific date format
ja: タイムスタンプを特定の日付形式に変換する

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
ja: まったく同じタイトルの連絡先エントリが既に存在するため、フォームを送信できませんでした!

en: Countries
ja: 国

en: Countries (FULL)
ja: 国（FULL）

en: Countries (ISO2)
ja: 国（ISO2）

en: Country
ja: 国

en: Country name
ja: 国の名前

en: Cover / Fit (cover)
ja: カバー/フィット（カバー）

en: Create Form
ja: フォームを作成する

en: Create new Multi-site after registration
ja: 登録後に新しいマルチサイトを作成する

en: Create new Post
ja: 新しい投稿を作成

en: Create new Stripe product on the fly
ja: その場で新しい Stripe 製品を作成する

en: Create new coupon on the fly
ja: その場で新しいクーポンを作成する

en: Create new price object
ja: 新しい価格オブジェクトを作成する

en: Create new shipping rate on the fly
ja: その場で新しい配送料を作成する

en: Created
ja: 作成した

en: Created Post
ja: で作成

en: Created User
ja: 作成されたユーザー

en: Created post status
ja: 投稿ステータスを作成しました

en: Created post title
ja: 投稿タイトルを作成しました

en: Created post/page (backend)
ja: 作成された投稿/ページ (バックエンド)

en: Created post/page (front-end)
ja: 作成された投稿/ページ (フロントエンド)

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
ja: クロスサイト リクエスト フォージェリ (CSRF) チェック

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency field
ja: 通貨フィールド

en: Current Author meta data
ja: 現在の著者のメタデータ

en: Current Page or Post meta data
ja: 現在のページまたは投稿メタデータ

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
ja: 現在のページまたは投稿の用語 (指定された分類スラッグに基づく)

en: Currently in translation mode for language
ja: 現在、言語の翻訳モードです

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Content class
ja: カスタムコンテンツクラス

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
ja: カスタムHTML（.htmlファイルのアップロード/参照）

en: Custom JS
ja: カスタムJS

en: Custom Regex
ja: カスタム正規表現

en: Custom TAB class
ja: カスタムTABクラス

en: Custom TAB index
ja: カスタムTABインデックス

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Custom class
ja: カスタムクラス

en: Custom date format
ja: カスタム日付形式

en: Custom delimiter
ja: カスタム区切り文字

en: Custom enclosure
ja: カスタムエンクロージャー

en: Custom field class
ja: カスタムフィールドクラス

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
ja: 保存するカスタム フィールド (*|MERGE|* タグ)

en: Custom from
ja: からのカスタム

en: Custom items
ja: カスタムアイテム

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
ja: 上記で定義された単位でのカスタムページフォーマット例：

en: Custom post meta data
ja: カスタム投稿メタデータ

en: Custom sign here image
ja: ここにカスタムサイン画像

en: Custom use of preloader for the form.
ja: フォームのプリローダーのカスタム使用。

en: Custom width in pixels
ja: ピクセル単位のカスタム幅

en: Custom wrapper class
ja: カスタムラッパークラス

en: Customer
ja: お客様

en: Customer E-mail
ja: 顧客の電子メール

en: Customer ID
ja: 顧客ID

en: Customer has a verified PayPal account
ja: お客様は確認済みの PayPal アカウントを持っています

en: Customer has an unverified PayPal account
ja: お客様が未確認の PayPal アカウントを持っている

en: Customer/User
ja: 顧客/ユーザー

en: Customers
ja: お客様

en: Cyrillic text
ja: キリル文字

en: Czech
ja: チェコ語

en: Daily (every day)
ja: 毎日（毎日）

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dashed
ja: 破線

en: Database table name
ja: データベーステーブル名

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date range (maximum)
ja: 日付範囲（最大）

en: Date range (minimum)
ja: 日付範囲（最小）

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
ja: 接続された日付ピッカーに基づいて追加/差し引く日数

en: Deactivating plugin...
ja: プラグインを非アクティブ化しています...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
ja: ユーザーの皆様、
    
    ご連絡いただきありがとうございます！

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sActivation Code: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
ja: {user_login} 様 %1$s%1$sご登録いただきありがとうございます。ログインする前に、アカウントを確認する必要があります。%1$s下にアクティベーション コードがあります。アカウントを確認するには、このコードが必要です:%1$s%1$sアクティベーション コード: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sアカウントを確認するには、%4$shere%5$s をクリックしてください%1$s%1$s%1$sよろしくお願いします。%1$s%1$s{option_blogname}

en: Dec
ja: 12月

en: December
ja: 12月

en: Decimal separator
ja: 小数点記号

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (inherit)
ja: デフォルト（継承）

en: Default (use the default_comment_status option)
ja: デフォルト (default_comment_status オプションを使用)

en: Default (use the default_ping_status option)
ja: デフォルト (default_ping_status オプションを使用)

en: Default - mm/dd/yy
ja: デフォルト-mm / dd / yy

en: Default Rounded
ja: デフォルトの丸め

en: Default Squared
ja: デフォルトの二乗

en: Default blog email and name
ja: デフォルトのブログのメールアドレスと名前

en: Default email template
ja: デフォルトのメールテンプレート

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
ja: デフォルトの形式は次のとおりです。ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
ja: デフォルトの形式は次のとおりです。[注文番号{ID}-{_ billing_email}、{_ billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default language
ja: 既定の言語

en: Default positioning
ja: デフォルトの位置

en: Default positioning (bottom right)
ja: デフォルトの位置（右下）

en: Default post category; set in Writing Options
ja: デフォルトの投稿カテゴリ。書き込みオプションで設定

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
ja: デフォルトのアップロード場所。その他のオプションで設定

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Default value 1-5 (empty = default)
ja: デフォルト値1-5（空=デフォルト）

en: Default: 1
ja: デフォルト: 1

en: Default: None
ja: デフォルト: なし

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
ja: デフォルトは0で、ユーザーは日付をまったく選択できません。

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
ja: デフォルトは1で、ユーザーは1つの日付のみを選択できます。

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
ja: 仕切りのカスタム幅を定義します。ピクセル値を使用します。例：150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
ja: 価格を float 値として定義します (ドットのみが小数点として受け入れられます)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
ja: 基準時間に基づいてリマインダーを送信するオフセットを定義します

en: Define at what time the reminder should be send
ja: リマインダーを送信する時刻を定義する

en: Define checkout line items
ja: チェックアウト項目を定義する

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
ja: カスタム WooCommerce の「マイ アカウント」メニュー項目を定義する

en: Define each on a new line e.g
ja: 新しい行でそれぞれを定義します。例：

en: Define each on a new line e.g:
ja: それぞれを新しい行で定義します。例:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
ja: 新しい行で各役割を定義します。たとえば、WooCommerceの顧客のみを返品する場合は、次を使用できます。customer

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
ja: ここで、ユーザーを一覧表示する方法を定義します。例：[#{ID}-{first_name} {last_name}（{user_email}）]は次のように変換されます：[#1845- John Wilson（john @ email）]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
ja: 基準日に基づいてリマインダーを送信する必要がある前後の日数を定義します

en: Define menu items
ja: メニュー項目の定義

en: Define meta data to return as value
ja: 値として返すメタデータを定義する

en: Define the width for the divider.
ja: 仕切りの幅を定義します。

en: Define user data or user meta data to return as value
ja: 値として返すユーザーデータまたはユーザーメタデータを定義する

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Listing
ja: リストを削除

en: Delete Translation
ja: 翻訳を削除

en: Delete all backups
ja: すべてのバックアップを削除します

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
ja: 連絡先エントリを削除した後、関連ファイルを削除します

en: Delete complete form
ja: 完全なフォームを削除する

en: Delete files from server after form submissions
ja: フォーム送信後にサーバーからファイルを削除する

en: Delete files from server after the form was submitted
ja: フォームの送信後にサーバーからファイルを削除する

en: Delete item
ja: アイテムを削除

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Delimiter
ja: デリミタ

en: Demos
ja: デモ

en: Denied
ja: 拒否された

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
ja: 対話しているサービスによっては、これを1.1に設定する必要がある場合があります

en: Descending Order
ja: 降順

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
ja: 送信ボタンなど、ページ上の関連テキストをカスタマイズするために Checkout によって実行されるトランザクションのタイプを記述します。可能な値

en: Description
ja: 説明

en: Description Styles
ja: 説明スタイル

en: Description color
ja: 説明色

en: Description for this step
ja: このステップの説明

en: Description line-height in pixels (0 = none)
ja: 説明行の高さ（ピクセル単位）（0 =なし）

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
ja: アイテムの説明。この変数を省略した場合、購入者はチェックアウト時に自分の名前を入力します。

en: Description size in pixels (0 = none)
ja: ピクセル単位の説明サイズ（0 =なし）

en: Description weight (0 = none)
ja: 説明の重み（0 =なし）

en: Desktop preview
ja: デスクトッププレビュー

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
ja: 目的地（方向を計算する終了位置を指定します）

en: Destination address
ja: 宛先アドレス

en: Destination address (required)
ja: 宛先アドレス（必須）

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
ja: 「Enter」キーボードボタンを無効にします（Enterキーを押したときにフォームを送信できないようにします）

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
ja: URL でマルチパートの現在のステップ パラメーターを無効にする

en: Disable autocompletion
ja: オートコンプリートを無効にする

en: Disable autofocus on first field
ja: 最初のフィールドでオートフォーカスを無効にする

en: Disable default UI
ja: デフォルトのUIを無効にする

en: Disable popup closing
ja: ポップアップのクローズを無効にする

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
ja: 前へと次へボタンクリックでスクロールを無効にする

en: Disable scrolling on error
ja: エラー時にスクロールを無効にする

en: Disable the input field
ja: 入力フィールドを無効にする

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
ja: 日曜日、月曜日など、カレンダーの特定の日を選択するオプションを無効にします。

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
ja: これを無効にすると、エディターの[ビジュアル]タブと[テキスト]タブが削除されます

en: Disable time options by ranges
ja: 範囲で時間オプションを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled (do not make variable)
ja: 無効（変数を作成しないでください）

en: Disabled (do not use conditional logic)
ja: 無効（条件付きロジックを使用しない）

en: Disabled (not recommended)
ja: 無効（非推奨）

en: Disabled (use default form settings)
ja: 無効（デフォルトのフォーム設定を使用）

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
ja: フォームにデータが入力されている場合、ユーザーが既存の署名を変更できないようにする

en: Disallow users to filter items
ja: ユーザーによるアイテムのフィルタリングを禁止する

en: Discount amount (leave blank for no discount)
ja: 割引額（割引なしの場合は空欄）

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
ja: 商品に関連付けられた割引額。商品の販売価格よりも低くする必要があります。

en: Discount number
ja: 割引番号

en: Discount rate (leave blank for no discount)
ja: 割引率（割引なしの場合は空欄にしてください）

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
ja: アイテムに関連付けられた割引率 (パーセンテージ)。 100未満の値に設定

en: Display Layout
ja: ディスプレイレイアウト

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
ja: ユーザーがパスワードをリセットした後にメッセージを表示します (メッセージを表示しない場合は空白のままにします)

en: Display a message to the locked out user
ja: ロックアウトされたユーザーへのメッセージを表示する

en: Display a message to the logged out user
ja: ログアウトしたユーザーにメッセージを表示する

en: Display a message when account has been verified
ja: アカウントが確認されたときにメッセージを表示する

en: Display a message when no user is logged in
ja: ユーザーがログインしていないときにメッセージを表示する

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
ja: ユーザーが見つからなかった場合にメッセージを表示する (メッセージがない場合は空白のままにします)

en: Display a message when the activation code is incorrect
ja: アクティベーション コードが正しくない場合にメッセージを表示する

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
ja: ユーザーがログインした後にウェルカム メッセージを表示します (メッセージを表示しない場合は空白のままにします)。

en: Display an error message when form is locked
ja: フォームがロックされているときにエラーメッセージを表示する

en: Display close (X) button
ja: 閉じる（×）ボタンを表示する

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
ja: 今月の初めまたは終わりに他の月の日付を表示する

en: Display dots navigation
ja: ドットナビゲーションを表示する

en: Display form processing overlay (popup)
ja: フォーム処理オーバーレイ表示（ポップアップ）

en: Display interests/groups
ja: 興味/グループを表示する

en: Display name
ja: 表示名

en: Display oldest or latest entries at the top
ja: 最も古いエントリまたは最新のエントリを一番上に表示する

en: Display popup after X seconds
ja: X 秒後にポップアップを表示する

en: Display popup after X seconds of inactivity
ja: 非アクティブ状態が X 秒続くとポップアップを表示する

en: Display popup between date range (schedule)
ja: 日付範囲 (スケジュール) 間のポップアップを表示する

en: Display popup on exit intent
ja: exit インテントでポップアップを表示する

en: Display popup on page leave/close/exit
ja: ページを離れる/閉じる/終了時にポップアップを表示する

en: Display popup on page load
ja: ページ読み込み時にポップアップを表示

en: Display prev/next buttons
ja: 前/次ボタンを表示

en: Display previous and next buttons
ja: 前と次のボタンを表示する

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
ja: ユーザーがカレンダーで指定された日付または日付範囲を選択できないようにします

en: Distance / Duration calculation (google directions)
ja: 距離/期間の計算（グーグルの方向）

en: Distance in meters
ja: メートル単位の距離

en: Distance text in km or miles
ja: kmまたはマイル単位の距離テキスト

en: Divider
ja: 仕切り

en: Divider alignment
ja: 仕切りの配置

en: Divider color
ja: 仕切りの色

en: Divider custom width
ja: 仕切りのカスタム幅

en: Divider height
ja: 仕切りの高さ

en: Divider weight
ja: 分周器の重量

en: Do not allow (default)
ja: 許可しない (デフォルト)

en: Do not apply any discount
ja: 割引を適用しない

en: Do not change role
ja: 役割を変更しない

en: Do not create a new Contact Entry
ja: 新しい連絡先エントリを作成しないでください

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
ja: 既存の連絡先エントリが更新されたときに、新しい連絡先エントリを作成しないでください

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
ja: プラグインの更新後に管理者通知を表示しない

en: Do not exclude from emails
ja: メールから除外しないでください

en: Do not fill out the following field with entry data
ja: 次のフィールドに入力データを入力しないでください

en: Do not normalize strings (default)
ja: 文字列を正規化しない (デフォルト)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
ja: より詳細な情報を顧客に報告しないでください。代わりに、

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
ja: より詳細な情報を顧客に報告しないでください。代わりに、

en: Do not save PDF in Contact Entry
ja: 連絡先エントリにPDFを保存しないでください

en: Do not save data
ja: データを保存しないでください

en: Do not save empty values
ja: 空の値を保存しないでください

en: Do not save field in Contact Entry
ja: 連絡先エントリにフィールドを保存しないでください

en: Do not send a confirmation email
ja: 確認メールを送信しないでください

en: Do not send an admin email
ja: 管理者メールを送信しないでください

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
ja: フォーム設定を Zapier に送信しない (デフォルトで有効)

en: Do not show file uploads in the Media Library
ja: メディアライブラリにアップロードされたファイルを表示しない

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
ja: 何もしない (ログインも確認メールも送信しない)

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Domain name for blog
ja: ブログのドメイン名

en: Donation checkout
ja: 寄付のチェックアウト

en: Dotted
ja: 点在

en: Double
ja: ダブル

en: Download PDF
ja: PDFをダウンロード

en: Download Summary
ja: ダウンロードの概要

en: Download button text
ja: ボタンのテキストをダウンロード

en: Downloadable product
ja: ダウンロード可能な製品

en: Downloading file...
ja: ファイルをダウンロードしています...

en: Draft
ja: 下書き

en: Dragger color
ja: ドラッガーカラー

en: Dropdown
ja: 落ちる

en: Dropdown arrow
ja: ドロップダウン矢印

en: Dropdown colors
ja: ドロップダウンの色

en: Dropdown item background
ja: ドロップダウン アイテムの背景

en: Dropdown item background focus
ja: ドロップダウン項目の背景フォーカス

en: Dropdown item font focus
ja: ドロップダウン項目のフォント フォーカス

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate element
ja: 重複する要素

en: Duplicate entry title error message
ja: エントリのタイトルが重複しているエラー メッセージ

en: Duration in seconds
ja: 秒単位の期間

en: Duration text in minutes
ja: 分単位の期間テキスト

en: Dutch
ja: オランダの

en: Dutch (Belgium)
ja: オランダ語（ベルギー）

en: Dynamic
ja: 動的

en: E-mail
ja: Eメール

en: E-mail & Contact Entry Label
ja: Eメールと連絡先のエントリーラベル

en: E-mail Address
ja: 電子メールアドレス

en: E-mail Reminders
ja: 電子メール リマインダー

en: E-mail Template 1
ja: メール テンプレート 1

en: E-mail address
ja: 電子メールアドレス

en: E-mail address (mailto:)
ja: メールアドレス (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
ja: ブログ管理者のメールアドレス

en: E-mail copyright
ja: 電子メールの著作権

en: E-mail headers
ja: 電子メールのヘッダー

en: E-mail logo
ja: メールロゴ

en: E-mail social icons
ja: 電子メールのソーシャル アイコン

en: E-mail subtitle
ja: メールのサブタイトル

en: E-mail subtitle (confirm)
ja: メールのサブタイトル（確認）

en: E-mail title
ja: メールタイトル

en: E-mail title (confirm)
ja: メールタイトル（確認）

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
ja: 例: field_name|meta_key (それぞれ改行)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
ja: ECHO-CLIに適したプレーンテキストをそのまま出力します

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
ja: ERROR_LOG-php.iniで構成されたエラーログに出力します

en: Edit Translation
ja: 翻訳の編集

en: Edit author
ja: 著者を編集

en: Edit contact entry
ja: 連絡先エントリの編集

en: Edit element
ja: 要素を編集する

en: Edit order
ja: 注文を編集

en: Edit post
ja: 投稿を編集

en: Edit the contact entry (backend)
ja: 連絡先エントリの編集 (バックエンド)

en: Editor height in pixels
ja: エディターの高さ（ピクセル単位）

en: Element Settings & Options
ja: 要素の設定とオプション

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email attachments
ja: メールの添付ファイル

en: Email headers
ja: メールヘッダー

en: Email label
ja: 電子メールラベル

en: Email template
ja: メールテンプレート

en: Empty cart before adding products
ja: 商品を追加する前にカートを空にしてください

en: Enable
ja: 有効

en: Enable (do not save empty values)
ja: 有効にします（空の値を保存しないでください）

en: Enable (exclude empty values)
ja: 有効にする（空の値を除外する）

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
ja: 有効にする (PDF 内のテキストを検索できるようにします)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
ja: 有効にする (フォームでアラビア語のテキストを使用する場合にのみ有効にする)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
ja: 有効にする (フォームがキリル文字を使用している場合にのみ有効にする)

en: Enable Adaptive Placeholders
ja: アダプティブプレースホルダーを有効にする

en: Enable Add More
ja: 追加を有効にする

en: Enable Ajax
ja: Ajaxを有効にする

en: Enable Drag & Drop Upload Support
ja: ドラッグアンドドロップアップロードサポートを有効にする

en: Enable Form to PDF generation
ja: フォームからPDFへの生成を有効にする

en: Enable Google Analytics Tracking
ja: GoogleAnalyticsトラッキングを有効にする

en: Enable PayPal Checkout
ja: PayPal チェックアウトを有効にする

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
ja: PayPal サンドボックス モードを有効にする (テスト目的のみ)

en: Enable Popup
ja: ポップアップを有効にする

en: Enable Popup Border
ja: ポップアップ枠を有効にする

en: Enable Popup Shadows
ja: ポップアップ シャドウを有効にする

en: Enable RTL (Right To Left layout)
ja: RTLを有効にする（右から左へのレイアウト）

en: Enable RTL E-mails
ja: RTL電子メールを有効にする

en: Enable Right To Left Layout
ja: 右から左へのレイアウトを有効にする

en: Enable SMTP authentication
ja: SMTP認証を有効にする

en: Enable Stripe Checkout
ja: Stripe チェックアウトを有効にする

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
ja: Stripe Sandbox/テスト モードを有効にする (テスト目的のみ)

en: Enable Stripe checkout for this form
ja: このフォームの Stripe チェックアウトを有効にする

en: Enable TLS or SSL encryption
ja: TLSまたはSSL暗号化を有効にする

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
ja: 納税者番号の収集を有効にする (ユーザーがビジネスとして購入できるようにする)

en: Enable WooCommerce Checkout
ja: WooCommerce チェックアウトを有効にする

en: Enable WooCommerce Order Search
ja: WooCommerce OrderSearchを有効にする

en: Enable Zapier connection
ja: Zapier 接続を有効にする

en: Enable address auto complete
ja: アドレスオートコンプリートを有効にする

en: Enable auto suggest
ja: 自動提案を有効にする

en: Enable automatic Tax
ja: 自動税を有効にする

en: Enable birthdate calculations
ja: 生年月日の計算を有効にする

en: Enable code generation
ja: コード生成を有効にする

en: Enable contact entry search by title
ja: タイトルによる連絡先エントリ検索を有効にする

en: Enable contact entry updating
ja: 連絡先エントリの更新を有効にする

en: Enable custom entry titles
ja: カスタムエントリタイトルを有効にする

en: Enable custom padding
ja: カスタムパディングを有効にする

en: Enable custom parameter string for POST method
ja: POSTメソッドのカスタムパラメータ文字列を有効にする

en: Enable custom popup padding
ja: カスタム ポップアップ パディングを有効にする

en: Enable custom return URL
ja: カスタムのリターン URL を有効にする

en: Enable custom settings
ja: カスタム設定を有効にする

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
ja: デバッグモードを有効にします（これはフォームを送信しませんが、生成されたPDFを直接ダウンロードし、フォームの開発時にのみ有効にします）

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
ja: デバッグモードを有効にします（開発者向けにPOST応答を出力します）

en: Enable distance calculator
ja: 距離計算を有効にする

en: Enable email reminder #%s
ja: メール リマインダー #%s を有効にする

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
ja: 有効期限 Cookie を有効にする (ポップアップを 1 回だけ表示する)

en: Enable form POST method
ja: フォームPOSTメソッドを有効にする

en: Enable icons
ja: アイコンを有効にする

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
ja: 請求書番号を有効にする例：0001

en: Enable keyword field
ja: キーワードフィールドを有効にする

en: Enable keyword user input
ja: キーワードユーザー入力を有効にする

en: Enable line breaks
ja: 改行を有効にする

en: Enable listings for this form
ja: このフォームのリストを有効にする

en: Enable media upload button
ja: メディアアップロードボタンを有効にする

en: Enable password protection
ja: パスワード保護を有効にする

en: Enable read-only
ja: 読み取り専用を有効にする

en: Enable server side lookup
ja: サーバー側ルックアップを有効にする

en: Enable the WordPress text editor
ja: WordPressテキストエディタを有効にする

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
ja: 既存の連絡先エントリを更新するときに新しい連絡先エントリを作成したくない場合は、これを有効にします

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
ja: モバイルデバイスの手順を非表示にする場合は、これを有効にします

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
ja: マルチパートのプログレスバーを表示する場合は、これを有効にします

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
ja: マルチパートの手順を表示する場合は、これを有効にします

en: Enable transparent backgrounds
ja: 透明な背景を有効にする

en: Enable uppercase transformation
ja: 大文字変換を有効にする

en: Enable user form lock / submission limit
ja: ユーザーフォームのロック/送信制限を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled (make variable)
ja: 有効（変数を作成）

en: Enabled (recommended)
ja: 有効（推奨）

en: Enabled (use custom button settings)
ja: 有効（カスタムボタン設定を使用）

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
ja: これを有効にすると、モバイルデバイスでキーボードがポップアップするのを防ぐこともできます

en: Enclosure
ja: エンクロージャー

en: English / Western (default)
ja: 英語/西洋（デフォルト）

en: English / Western formatting is the default
ja: 英語/西洋のフォーマットがデフォルトです

en: English/Australia
ja: 英語/オーストラリア

en: English/New Zealand
ja: 英語/ニュージーランド

en: English/UK
ja: 英語/イギリス

en: Enter "4" to display 16 as 0016
ja: 「4」を入力すると、16が0016として表示されます

en: Enter Coupon ID:
ja: クーポンIDを入力してください:

en: Enter Promotion ID:
ja: プロモーション ID を入力:

en: Enter a custom URL to link to
ja: リンク先のカスタムURLを入力してください

en: Enter a custom URL to redirect to
ja: リダイレクト先のカスタムURLを入力してください

en: Enter a custom email address or use the blog settings
ja: カスタムメールアドレスを入力するか、ブログ設定を使用します

en: Enter a custom entry title
ja: カスタムエントリのタイトルを入力します

en: Enter a custom form post URL
ja: カスタムフォームの投稿URLを入力します

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
ja: 固定アドレス/郵便番号を入力するか、一意のフィールド名を入力して、ユーザーから動的アドレスを取得します

en: Enter a name
ja: 名前を入力してください

en: Enter a name for your form
ja: フォームの名前を入力してください

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
ja: 投稿に親が必要な場合は、親 ID を入力します

en: Enter a password to protect the form
ja: フォームを保護するためのパスワードを入力してください

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
ja: 事前定義されたマスクを入力します（例：（999）999-9999）

en: Enter a strong password
ja: 強力なパスワードを入力してください

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
ja: この価格が属する既存の Stripe 製品 ID を入力してください

en: Enter an email address
ja: メールアドレスを入力

en: Enter anything you like for the copyright section
ja: 著作権セクションに好きなものを入力してください

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
ja: カスタム URL を入力してください (必要に応じて {tags} を使用してください)

en: Enter custom parameter string
ja: カスタムパラメータ文字列を入力してください

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
ja: 重複するエントリ タイトルと比較するフォーム ID を入力してください

en: Enter latitudes and longitudes
ja: 緯度と経度を入力します

en: Enter product price/plan ID.
ja: 商品価格・プランIDを入力してください。

en: Enter shipping rate ID:
ja: 配送料IDを入力してください:

en: Enter tags (comma separated)
ja: タグを入力してください (カンマ区切り)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
ja: サブスクライバ用に保存する必要があるフィールドを入力します

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
ja: 支払いの再試行リンクの有効期限が切れるまでの時間数を入力します。 24 から 720 までの数値である必要があります。

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
ja: 属性スラッグ名（色や状態など）を入力します

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
ja: この商品のために保存する必要がある属性を入力します。各属性カテゴリは、パイプ \"|\" で区切られた新しい行に入力します。次のように値を定義します:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sタグ付きの例:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sタグなしの例: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$s許容値:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
ja: カテゴリIDを入力して、カンマで区切って除外します

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
ja: リスト ID または {tag} を入力してください

en: Enter the name of the post type
ja: 投稿タイプの名前を入力してください

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
ja: 投稿タイプの名前を入力します (例: 投稿、ページ、商品)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
ja: 投稿IDを入力して、カンマで区切って除外します

en: Enter the price
ja: 価格を入力してください

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
ja: カートに追加する必要がある製品 ID を入力してください

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
ja: 製品のカスタム メタ データを入力します (オプション)

en: Enter the second value you want to validate
ja: 検証する2番目の値を入力します

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
ja: プレフィックスを含むテーブル名を入力します（例：wp_mycustomtable）

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
ja: タグ名をコンマで区切って入力してください。例: developers,sales,press

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
ja: カテゴリやproduct_catなどの分類スラッグ名を入力します

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
ja: 距離値を入力する一意のフィールド名を入力します（必須）

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
ja: カンマで区切って除外するユーザーIDを入力します

en: Enter the value you want to validate
ja: 検証する値を入力します

en: Entry ID
ja: エントリーID

en: Entry date
ja: 申込日

en: Entry search
ja: エントリー検索

en: Entry searched
ja: エントリー検索

en: Entry status
ja: エントリーステータス

en: Entry status after payment completed
ja: 決済完了後のエントリー状況

en: Entry title
ja: エントリータイトル

en: Equal
ja: 等しい

en: Error
ja: エラー

en: Error Colors
ja: エラーの色

en: Error FadeIn Duration
ja: エラーフェードイン期間

en: Error Message Colors
ja: エラーメッセージの色

en: Error message positioning
ja: エラーメッセージの配置

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
ja: フィールドが正しく入力されなかった場合 (検証が失敗した場合) にユーザーに表示するエラー メッセージ

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
ja: フィールドが入力されていない場合にユーザーに表示するエラー メッセージ。空白のままにすると、「検証エラー メッセージ」に戻ります。

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
ja: エラー: リクエストが大きすぎるため、サーバーはフォームを保存できませんでした。ウェブマスターに連絡して、サーバーの制限を増やしてください。

en: Español
ja: スペイン語

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonian
ja: エストニア語

en: European - dd-mm-yy
ja: ヨーロッパ人-dd-mm-yy

en: Every minute
ja: 毎分

en: Exact match
ja: 完全に一致

en: Example
ja: 例

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
ja: 例過去100年と将来5年：-100：+5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
ja: 行IDを返す例：<strong> {ID} </ strong>

en: Example with {tags}
ja: {tags} を使用した例

en: Example without {tags}
ja: {tags} なしの例

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
ja: 例、行を返すには名：<strong> {first_name} </ strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
ja: 例: 09:00%s{tags} を使用して、タイムスタンプ (エポック) を動的に取得することもできます。このように、Calculator 要素と組み合わせて使用して、将来の時間を計算できます。たとえば、2 時間後です (この機能を無効にするには空白のままにしてください)。

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
ja: 例: 17:00%s{tags} を使用して、タイムスタンプ (エポック) を動的に取得することもできます。このように、Calculator 要素と組み合わせて使用して、将来の時間を計算できます。たとえば、2 時間後です (この機能を無効にするには空白のままにしてください)。

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
ja: 例: 2 = 2 時間後、-5 = 5 時間前<br />（フォーム送信時が基準時間となります）

en: Example: Company Name
ja: 例：会社名

en: Example: Verify your account
ja: 例: アカウントの確認

en: Example: Your account has been approved
ja: 例: あなたのアカウントは承認されました

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
ja: 例: 新しいパスワード。 {user_login} を使用できます

en: Example: first_name|last_name|email
ja: 例：first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
ja: 例：ユーザーごとに2つの送信を制限する場合は、これを「2」に設定します

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
ja: 例：フォームの送信を合計50に制限する場合は、このオプションを「50」に設定します

en: Example: info@companyname.com
ja: 例：info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
ja: 例：no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
ja: 例：smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
ja: 例:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(各範囲を改行して入力)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
ja: 例:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sチェックアウト ページに入力できるフィールドは次のとおりです。 %1$s

en: Exclude a category
ja: カテゴリを除外する

en: Exclude a post
ja: 投稿を除外する

en: Exclude dates or a range of dates
ja: 日付または日付の範囲を除外する

en: Exclude empty values from email loop
ja: メールループから空の値を除外する

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
ja: CSV ファイルからフィールドを除外する (各フィールド名を新しい行に入れる)

en: Exclude from admin email
ja: 管理者メールから除外する

en: Exclude from all emails
ja: すべてのメールから除外する

en: Exclude from confirmation email
ja: 確認メールから除外する

en: Exclude from email
ja: メールから除外する

en: Exclude specific days
ja: 特定の日を除外する

en: Exclude user(s)
ja: ユーザーを除外する

en: Existing Page
ja: 既存のページ

en: Expiration time in days
ja: 有効期限 (日)

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Export
ja: 書き出す

en: Export & Import
ja: 輸出入

en: Export Contact Entries
ja: 連絡先エントリのエクスポート

en: Export Contact Entries to CSV
ja: 連絡先エントリをCSVにエクスポート

en: Export Forms
ja: フォームのエクスポート

en: Export Settings
ja: エクスポート設定

en: Export form
ja: フォームのエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Extra styles
ja: 追加のスタイル

en: FORM_ID|PRODUCT_ID
    FORM_ID|CATEGORY_SLUG
ja: FORM_ID|製品 ID
    FORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: Fade in down to up
ja: 下から上にフェードイン

en: Fade in left to right
ja: 左から右にフェードイン

en: Fade in right to left
ja: 右から左にフェードイン

en: Fade in up to down
ja: 上から下にフェードイン

en: Fade in without movement
ja: 動かずにフェードイン

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
ja: ミリ秒単位の FadeIn 持続時間 (0 はフェード効果なし)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
ja: ミリ秒単位の FadeOut 継続時間 (0 はフェード効果なし)

en: Failed
ja: 失敗した

en: Failed to process data, please try again
ja: データの処理に失敗しました。もう一度お試しください

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Featured product
ja: 注目の製品

en: Feb
ja: 2月

en: February
ja: 2月

en: Field Colors
ja: フィールドの色

en: Field Colors Focus
ja: フィールドカラーフォーカス

en: Field Label
ja: フィールドラベル

en: Field Loop:
ja: フィールドループ：

en: Field description
ja: フィールドの説明

en: Field description font size
ja: フィールドの説明フォントサイズ

en: Field description font weight
ja: フィールドの説明のフォントの太さ

en: Field description line height
ja: フィールド説明行の高さ

en: Field height in pixels
ja: ピクセル単位のフィールドの高さ

en: Field is required!
ja: フィールドは必須項目です！

en: Field label
ja: フィールドラベル

en: Field label font size
ja: フィールドラベルのフォントサイズ

en: Field label font weight
ja: フィールド ラベルのフォントの太さ

en: Field label line height
ja: フィールド ラベルの行の高さ

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field size
ja: フィールドサイズ

en: Field size in height
ja: 高さのフィールドサイズ

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Field width in pixels
ja: ピクセル単位のフィールド幅

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
ja: スキップするフィールド（パイプで区切られた一意のフィールド名を入力してください）

en: File
ja: ファイル

en: File Upload Settings
ja: ファイルアップロード設定

en: File upload
ja: ファイルのアップロード

en: Filesize is too big
ja: ファイルサイズが大きすぎます

en: Filled border color (leave blank for no border)
ja: 塗りつぶされた境界線の色（境界線がない場合は空白のままにします）

en: Filled bottom background color
ja: 塗りつぶされた下部の背景色

en: Filled font color
ja: 塗りつぶされたフォントの色

en: Filled top background color
ja: 塗りつぶされた上部の背景色

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter by (leave blank to search all)
ja: フィルタリング（すべてを検索するには空白のままにします）

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
ja: フォームでフィルタ (または空のままにして、すべてのフォームからエントリをエクスポート)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
ja: 注文ステータスでフィルタリング（すべてを検索するには空白のままにします）

en: Filter logic
ja: フィルタロジック

en: Filter method
ja: フィルター方法

en: Filter options
ja: フィルター オプション

en: Filter placeholder
ja: フィルター プレースホルダー

en: Filter posts by specific taxonomy
ja: 特定の分類法で投稿をフィルタリングする

en: Filter users by role(s)
ja: ロールでユーザーをフィルタリングする

en: Filters relation
ja: フィルタの関係

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: First choice
ja: 最初に選んだ

en: First day of week
ja: 週の最初の日

en: First name
ja: ファーストネーム

en: First name (optional)
ja: 名 (オプション)

en: First/Last name
ja: 姓名

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
ja: 固定 (例: 常に 09:00)

en: Fixed (not recommended)
ja: 修正済み（非推奨）

en: Float
ja: 浮く

en: Focussed border color (leave blank for no border)
ja: フォーカスされた境界線の色（境界線がない場合は空白のままにします）

en: Focussed bottom background color
ja: 焦点を絞った下部の背景色

en: Focussed font color
ja: フォーカスされたフォントの色

en: Focussed top background color
ja: 焦点を絞った上部の背景色

en: Font Color
ja: フォントの色

en: Font Color Focus
ja: フォントの色のフォーカス

en: Font color
ja: フォントの色

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font size in pixels
ja: フォントサイズ（ピクセル）

en: Font styles
ja: フォントスタイル

en: Font styles (mobile/responsive)
ja: フォント スタイル (モバイル/レスポンシブ)

en: Font weight
ja: フォントの太さ

en: Footer colors
ja: フッターの色

en: Footer margins (in units declared above)
ja: フッターマージン（上記で宣言された単位）

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
ja: 開発者のみ、デフォルトでは表示されませんが、カスタムCSSでこれを変更できます。

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
ja: モバイルデバイスでの強制応答（常に100%幅）

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
ja: 段落の代わりに改行を使用するように強制する

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
ja: 強制：すべての管理者Eメールに上記の設定を使用します（個々のフォームで定義された設定は無視されます）

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
ja: 強制：すべての確認メールに上記の設定を使用します（個々のフォームで定義された設定は無視されます）

en: Form Elements
ja: フォーム要素

en: Form ID's separated by commas
ja: コンマで区切られたフォーム ID

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
ja: フォームマージンの例：0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
ja: フォームの最大幅

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form Settings
ja: フォーム設定

en: Form creation failed, could not find original form:
ja: フォームの作成に失敗しました。元のフォームが見つかりませんでした。

en: Form loading icon (preloader)
ja: フォーム読み込みアイコン（プリローダー）

en: Form name
ja: フォーム名

en: Form redirect option
ja: フォームリダイレクトオプション

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: Form setup wizard
ja: フォームセットアップウィザード

en: Form:
ja: 形：

en: Fr
ja: 神父

en: French
ja: フランス語

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: から

en: From Bottom
ja: 下から

en: From Left
ja: 左から

en: From Right
ja: 右から

en: From Top
ja: 上から

en: From date
ja: 開始日

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
ja: From date (yyyy-mm-dd): 特定の日付範囲内のポップアップを表示します

en: From email
ja: メールから

en: From email:
ja: メールから：

en: From name
ja: 名前から

en: From name:
ja: 名前から：

en: Front-end Posting
ja: フロントエンド投稿

en: Front-end Posting Settings
ja: フロントエンド投稿設定

en: Full - DD, d MM, yy
ja: フル-DD、d MM、yy

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Full Rounded
ja: フルラウンド

en: Future
ja: 未来

en: Galician
ja: ガリシア語

en: General
ja: 一般

en: Generate new password on the fly when sending approve email
ja: 承認メールの送信時にその場で新しいパスワードを生成

en: Generated PDF
ja: 生成された PDF

en: Generated PDF Label
ja: 生成された PDF ラベル

en: Generated PDF URL
ja: 生成された PDF URL

en: Generated PDF file
ja: 生成された PDF ファイル

en: Generated PDF name
ja: 生成された PDF 名

en: Generating PDF file...
ja: PDFファイルを生成しています...

en: Generating text
ja: テキストの生成

en: Georgian
ja: ジョージア語

en: German
ja: ドイツ人

en: Get your API key
ja: API キーを取得する

en: Get your webhook signing secret key
ja: Webhook 署名の秘密鍵を取得する

en: Give this listing a name
ja: このリストに名前を付けます

en: Global Form locker / submission limit
ja: グローバルフォームロッカー/提出制限

en: Global Overriding
ja: グローバルオーバーライド

en: Global Unique ID for referencing the post
ja: 投稿を参照するためのグローバル固有 ID

en: Global font family
ja: グローバルフォントファミリー

en: Global font size
ja: グローバルフォントサイズ

en: Global font weight
ja: グローバル フォントの太さ

en: Global line height
ja: グローバル行の高さ

en: Global secret name
ja: グローバル シークレット名

en: Global secret value
ja: グローバル シークレット値

en: Global secrets
ja: グローバル シークレット

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
ja: グローバル シークレットは、すべてのフォームで使用できます。既存のシークレットを変更しないようにしてください。変更すると、グローバル シークレットを使用している以前に作成されたフォームに影響を与える可能性があります。

en: Google API key
ja: GoogleAPIキー

en: Google Map
ja: グーグルマップ

en: Google Maps API - Key
ja: Google Maps API - キー

en: Google Maps API - Language
ja: Google Maps API - 言語

en: Google Maps API - Region
ja: Google Maps API - 地域

en: Google reCAPTCHA verification failed!
ja: Google reCAPTCHAの検証に失敗しました！

en: Gradient Bottom
ja: グラデーションボトム

en: Gradient Bottom Focus
ja: グラデーション下フォーカス

en: Gradient Top
ja: グラデーショントップ

en: Gradient Top Focus
ja: グラデーション トップ フォーカス

en: Greater than
ja: 大なり記号

en: Greater than or equal to
ja: 以上

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Grid
ja: グリッド

en: Gross amount
ja: 総額

en: Grouped field
ja: グループ化されたフィールド

en: HTML (raw)
ja: HTML (生)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
ja: HTML-出力をエスケープし、改行を `<br>`に変換します。ブラウザの出力に適しています

en: HTML Elements
ja: HTML要素

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
ja: リストを表示できないユーザーに表示する HTML/メッセージ (表示しない場合は空白のままにします)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
ja: 結果がない場合に表示する HTML/メッセージ (なしの場合は空白のままにします)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
ja: フィルターに基づく結果がない場合に表示する HTML/メッセージ (なしの場合は空白のままにします)

en: HTTP v1.0 (default)
ja: HTTP v1.0（デフォルト）

en: HTTP version
ja: HTTPバージョン

en: Handling amount
ja: 取扱金額

en: Handling charges
ja: 手数料

en: Header colors
ja: ヘッダーの色

en: Header margins (in units declared above)
ja: ヘッダーマージン（上記で宣言された単位）

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading 1
ja: 見出し1

en: Heading 2
ja: 見出し2

en: Heading 3
ja: 見出し3

en: Heading 4
ja: 見出し4

en: Heading 5
ja: 見出し5

en: Heading 6
ja: 見出し6

en: Heading Styles
ja: 見出しスタイル

en: Heading size
ja: 見出しのサイズ

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
ja: {user_login} さん、こんにちは。あなたのアカウントは確認済みです。

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
ja: ここで、バックエンドに適用されるサーバー設定を変更できます

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
ja: ここでは、ファイルの処理方法とアップロード方法を変更できます

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
ja: ここでは、フォーム送信後にカートに追加する必要があるアイテムを入力できます

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
ja: ここでは、すべてのフォーム（以前に作成したフォームを含む）の特定の設定を上書きできます。すべてのフォームで使用する必要がある設定がある場合にのみ使用してください。実際にすべてのフォームに設定を適用するには、設定に対応するチェックボックス「強制：...」を有効にする必要があります。後でチェックボックスをオフにすることにした場合、古いフォームの値が再び使用されます。つまり、以下の設定を使用しても、実際にはフォーム設定が上書きされることはなく、単に無視されます。

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
ja: ここでは、サブスクリプションの価格、時間、期間を設定できます

en: Hidden
ja: 隠し

en: Hidden field
ja: 隠しフィールド

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide back to top button
ja: トップに戻るボタンを非表示

en: Hide empty categories
ja: 空のカテゴリを非表示

en: Hide field icons
ja: フィールドアイコンを非表示

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
ja: フォーム経由でアップロードされたファイルをメディアライブラリから非表示にする

en: Hide form after submitting
ja: 送信後にフォームを非表示にする

en: Hide form from locked out users
ja: ロックアウトされたユーザーからフォームを非表示にする

en: Hide form from logged in users
ja: ログインしているユーザーからフォームを非表示にする

en: Hide form from not logged in users
ja: ログインしていないユーザーからフォームを非表示にする

en: Hide form when locked
ja: ロック時にフォームを非表示

en: Hide on mobile devices
ja: モバイルデバイスで非表示

en: Hide products from the shop
ja: ショップから商品を隠す

en: Hide steps on mobile devices
ja: モバイルデバイスのステップを非表示にする

en: Hide the form from locked out users
ja: ロックアウトされたユーザーからフォームを非表示にする

en: Hide the form from logged in users
ja: ログインしているユーザーからフォームを非表示にする

en: Hide the form from not logged in users
ja: ログインしていないユーザーからフォームを非表示にする

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Horizontal display ( -- )
ja: 横表示 ( -- )

en: Horizontal tabs
ja: 水平タブ

en: Hover
ja: ホバー

en: How does this field need to be validated?
ja: このフィールドはどのように検証する必要がありますか？

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
ja: 最大でいくつの投稿を取得する必要がありますか？

en: How times should be displayed in the list and input element.
ja: リストと入力要素での時間の表示方法。

en: How to display your icon.
ja: アイコンの表示方法。

en: How to handle debug output
ja: デバッグ出力の処理方法

en: Huge
ja: 巨大

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
ja: 既存の顧客の ID (存在する場合)。支払いモードでは、顧客の最新のカード支払い方法を使用して、チェックアウト ページの電子メール、名前、カードの詳細、および請求先住所が事前入力されます。サブスクリプション モードでは、カードの場合は顧客のデフォルトの支払い方法が使用され、それ以外の場合は最新のカードが使用されます。 Checkout で顧客のカード詳細を事前入力するには、有効な請求先住所、請求先名、および請求先電子メールが必要です。

en: ID's
ja: ID

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
ja: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: IP-address
ja: IPアドレス

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
ja: ISO 8601-yy-mm-dd

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Colors
ja: アイコンの色

en: Icon alignment
ja: アイコンの配置

en: Icon positioning
ja: アイコンの配置

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
ja: フィールドが動的列内にある場合、システムはすべてのメタ データを自動的に追加します。各製品 ID とそのメタ データをパイプ "|" で区切って新しい行に配置します。%1$s%2$sタグの例:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sタグなしの例:%3$s 82921|色|赤%1$s%2$s許容値:%3$s 整数|文字列|文字列。

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
ja: プロファイルベースの配送料が重量ベースで設定されている場合、重量値の合計を使用して、支払いの配送料が計算されます。有効な値は、小数点以下 2 桁の 10 進数です。

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
ja: 指定した場合、この値は Customer オブジェクトの作成時に使用されます。提供されていない場合、顧客は電子メール アドレスを入力するよう求められます。既に電子メールがファイルにある場合は、このパラメーターを使用して顧客データを事前入力します。

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
ja: 金額が正しいと思われる場合、顧客はその金額で購入できるかどうかカード発行会社に確認する必要があります。

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
ja: カード リーダーがオンライン PIN をサポートしている場合、顧客は新しい取引を作成せずに PIN の入力を求められるはずです。カード リーダーがオンライン PIN をサポートしていない場合、お客様はカードを挿入して PIN を入力して再試行する必要があります。

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
ja: オリジンが異なる iframe を介してフォームをロードする場合は、フォームを送信できるようにするために CSRF チェックを無効にする必要があります。これはお勧めできません。他に解決策がない場合にのみ、これを使用してください。

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
ja: このオプションを有効にする場合は、「スーパー フォーム > 設定 > フォーム設定」で %sGoogle API キー%s を設定していることを確認してください。

en: If you have set an image, the image will override the icon
ja: 画像を設定した場合、画像はアイコンを上書きします

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
ja: 10 件のリマインダーを送信する必要がある場合は、次のように入力します: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
ja: サイトでCookieの使用を許可しないキャッシュシステム（Varnish CacheやNGINXキャッシュエンジンなど）を実行している場合は、このオプションを有効にしてCookieの保存を無効にすることができます。これにより、Cookieを必要とするプラグイン内の一部の機能が破損することに注意してください。たとえば、このオプションが有効になっている場合、「フォームの進行状況を保存する」機能は機能しません。

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
ja: サイトでAjaxを使用して投稿コンテンツをリクエストする場合は、このオプションを有効にしてください。これにより、Ajaxリクエストの前にスタイル/スクリプトが確実に読み込まれます。

en: Image
ja: 画像

en: Image Alignment
ja: 画像の配置

en: Image Button (leave blank to use text button)
ja: 画像ボタン（テキストボタンを使用するには空白のままにします）

en: Image Link
ja: 画像リンク

en: Image background size
ja: 画像の背景サイズ

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
ja: インペリアル（マイルとフィートで返される距離）

en: Import Contact Entries
ja: 連絡先エントリのインポート

en: Import Forms
ja: フォームのインポート

en: Import Settings
ja: 設定のインポート

en: Import completed
ja: インポートが完了しました

en: Import elements
ja: 要素をインポートする

en: Import failed: something went wrong while importing.
ja: インポートに失敗しました：インポート中に問題が発生しました。

en: Import file #%d could not be located
ja: インポート ファイル #%d が見つかりませんでした

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
ja: URLを介してフォントをインポートします（それぞれを新しい行に配置します）

en: Import form
ja: インポートフォーム

en: Import secrets
ja: シークレットのインポート

en: Import settings
ja: 設定のインポート

en: Import translation settings
ja: 翻訳設定のインポート

en: Important notice:
ja: 重要なお知らせ：

en: Importing...
ja: インポート中...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
ja: 一般に、1 つのタイプのみが許可されます。タイプが指定されていない場合は、すべてのタイプが返されます。%3$s%1$sサポートされているタイプは次のとおりです:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: ビジネス結果ではなく、ジオコーディング結果のみを返します.通常、このリクエストは、指定された場所が不確定である可能性がある結果を明確にするために使用します。%3$s- %1$saddress%2$s: 正確な住所を含むジオコーディング結果のみを返します。通常、このリクエストは、ユーザーが完全に指定された住所を探していることがわかっている場合に使用します。%3$s- %1$s Establishment%2$s: ビジネス結果のみを返します。%3$s- %1$s(regions )%2$s: 次のタイプに一致する結果を返します: locality、sublocality、postal_code、country、administrative_area_level_1、administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: タイプ コレクションは Places サービスに返すように指示しますlocality または administrative_area_level_3%3$s に一致する結果

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
ja: 呼び出しを行うには、%sAPI マネージャー%s で次のライブラリを有効にする必要があります:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
ja: 呼び出しを行うには、%1$sAPI マネージャーでこれらのライブラリを有効にする必要があります%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web サービス

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
ja: 以下の設定に加えた変更を反映するには、[変更を保存] をクリックして %1$s[設定] > [パーマリンク]%2$s でパーマリンクを更新する必要があります。

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
ja: この機能を使用するには、%sSuper Forms > Settings > Form Settings%s で Google API キーを提供する必要があります

en: In stock (default)
ja: 在庫あり (デフォルト)

en: In stock?
ja: 在庫あり？

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
ja: 動的データを含める（動的列を使用する場合はこれを有効にします）

en: Incomplete
ja: 不完全な

en: Incorrect activation code message
ja: 無効なアクティベーション コード メッセージ

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
ja: ポリラインの緯度と経度の座標が正しくありません。要素を修正して更新してください。

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
ja: リスト ID が正しくないか、リストが存在しません:

en: Incorrect password message
ja: パスワードが間違っているというメッセージ

en: Incorrect password, please try again!
ja: パスワードが正しくありません。もう一度やり直してください！

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
ja: ユーザーが入力または選択する必要があるものを示します。 （削除するには空白のままにします）

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
ja: 電子メールおよび連絡先エントリのフィールドを示します。 （必須）

en: Individual / Grouped
ja: 個人/グループ

en: Individual field
ja: 個別分野

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Info
ja: 情報

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
ja: 管理者または確認メールの設定からヘッダーを継承します。%1$s%2$s注:%3$s 管理者または確認メールを送信しない場合は、カスタム ヘッダーを定義する必要があります。

en: Inside the field
ja: フィールド内

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
ja: 利用可能なすべてのデータを送信するスーパーフォームの代わりに、必要なカスタムパラメータを使用してカスタムPOSTを送信できます

en: Insurance
ja: 保険

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
ja: 顧客が初めて請求されるまでの試用期間の日数を表す整数。少なくとも 1 である必要があります。

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
ja: JSONが無効です。エラーを修正して、もう一度お試しください。

en: Invalid SMTP settings!
ja: SMTP設定が無効です！

en: Invalid phonenumber!
ja: 無効な電話番号！

en: Invoice ID
ja: 請求書ID

en: Invoice number
ja: 請求書番号

en: Invoice number padding (leading zero's)
ja: 請求書番号のパディング（先行ゼロ）

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
ja: グローバル シークレットの使用が必要な特定のユース ケースがない限り、ローカル シークレットを使用することをお勧めします。

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
ja: 本当に必要な場合を除いて、常にその値のみを保存することをお勧めします

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
ja: マルチパート内にマルチパートを挿入することはできません

en: Italian
ja: イタリアの

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
ja: アイテムの説明 (ユーザーが名前を入力できるように空白のままにします)

en: Item name
ja: 項目名

en: Item number (to track product or service)
ja: アイテム番号 (製品またはサービスを追跡するため)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
ja: 商品価格（ユーザーが独自の価格を入力できるようにするには、空白のままにします）

en: Items to be added to cart
ja: カートに追加するアイテム

en: Jan
ja: 1月

en: January
ja: 1月

en: Japanese
ja: 日本人

en: Jul
ja: 7月

en: July
ja: 7月

en: Jun
ja: 6月

en: June
ja: 六月

en: Kazakh
ja: カザフ

en: Keep connection open after each message
ja: 各メッセージの後で接続を開いたままにします

en: Keep current orientation (default)
ja: 現在の方向を維持 (デフォルト)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
ja: 既存のロールを保持 (既存のユーザーを更新する場合にのみ使用)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
ja: モバイルデバイスで元のサイズを維持します（100%の幅を防ぎます）

en: Keyword/Tag background
ja: キーワードの背景

en: Keyword/Tag delete icon
ja: キーワード・タグ削除アイコン

en: Keyword/Tag delete icon hover
ja: キーワード/タグの削除アイコン ホバー

en: Keyword/Tag font
ja: キーワードフォント

en: Keyword/Tag list background hover
ja: キーワード/タグリストの背景ホバー

en: Keywords split method (default=both)
ja: キーワード分割方法（デフォルト=両方）

en: Keywords/Tags colors
ja: キーワードの色

en: Khmer
ja: クメール語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kyrgyz
ja: キルギス

en: Label
ja: ラベル

en: Label & Description colors
ja: ラベルと説明の色

en: Label deffinition for each user
ja: 各ユーザーのラベル定義

en: Landscape
ja: 風景

en: Language
ja: 言語

en: Language for the billing information/log-in page
ja: 請求情報/ログインページの言語

en: Large
ja: 大

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
ja: 最後にグループ化されたフィールド（グループを閉じる/終了する）

en: Last Name
ja: 苗字

en: Last name
ja: 苗字

en: Last name (optional)
ja: 姓 (オプション)

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Elements
ja: レイアウト要素

en: Lead Details
ja: リードの詳細

en: Lead Information
ja: リード情報

en: Leave blank for no fees
ja: 料金なしの場合は空白のままにします

en: Leave blank for no post format
ja: 投稿形式がない場合は空白のままにします

en: Leave blank for no question icon
ja: 質問なしのアイコンは空白のままにします

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
ja: アイコンを使用しない場合は、空白のままにします。

en: Leave blank to not populate any checkout fields
ja: 空白のままにして、チェックアウト フィールドにデータを入力しません

en: Leave blank to send all form data
ja: すべてのフォームデータを送信するには、空白のままにします

en: Leave blank to use the default product type: simple
ja: デフォルトの製品タイプ: シンプルを使用するには、空白のままにします。

en: Leave empty for no replacement
ja: 交換しない場合は空のままにします

en: Left
ja: 左

en: Left (default)
ja: 左（デフォルト）

en: Length of decimal
ja: 小数の長さ

en: Less than
ja: 未満

en: Less than or equal to
ja: 以下

en: Let a new line break act as shift+enter
ja: 改行をshift + enterとして機能させます

en: Let users duplicate the fields inside this column
ja: ユーザーがこの列内のフィールドを複製できるようにする

en: Letters only
ja: 文字のみ

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Limit (set to -1 for no limit)
ja: 制限（制限なしの場合は-1に設定）

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
ja: 動的フィールドの制限（0 =無制限）

en: Line Thickness
ja: 線の太さ

en: Line color
ja: 線の色

en: Line height in pixels
ja: 行の高さ (ピクセル単位)

en: Link
ja: リンク

en: List (horizontal)
ja: リスト（水平）

en: List (vertical)
ja: リスト（垂直）

en: List of available fields:
ja: 利用可能なフィールドのリスト:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
ja: サポートされている言語コードのリスト: %sサポートされている言語%s

en: Listings
ja: リスト

en: Listings Add-on
ja: リスティングアドオン

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
ja: Listings アドオン %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
ja: リストを使用すると、フロントエンドのリスト/テーブルに連絡先エントリを表示できます。フォームごとに、独自の設定で複数のリストを作成できます。ページの任意の場所にリストのショートコードをコピーして貼り付けて、リストを表示できます。

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: Live publishable key
ja: 公開可能なライブ キー

en: Live secret key
ja: ライブ秘密鍵

en: Live webhook ID
ja: ライブ Webhook ID

en: Live webhook signing secret key
ja: ライブ webhook 署名の秘密鍵

en: Load More
ja: もっと読み込む

en: Load Quicktags
ja: クイックタグを読み込む

en: Load default Settings
ja: ロード・デフォルト設定

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Local secret name
ja: ローカル シークレット名

en: Local secret value
ja: ローカル シークレット値

en: Local secrets
ja: 地元の秘密

en: Local secrets can only be used in this form only
ja: ローカル シークレットは、このフォームでのみ使用できます

en: Lock all to global settings
ja: すべてをグローバル設定にロック

en: Lock form after specific amount of submissions
ja: 特定の量の送信後にフォームをロックする

en: Lock form after specific amount of submissions by user
ja: ユーザーによる特定の量の送信後にフォームをロックする

en: Lock message description
ja: ロックメッセージの説明

en: Lock message title
ja: メッセージタイトルをロックする

en: Lock to global settings
ja: グローバル設定にロック

en: Login (user will be logged in)
ja: ログイン（ユーザーがログインします）

en: Login page URL
ja: ログインページのURL

en: Long name (default)
ja: 長い名前（デフォルト）

en: Longitude
ja: 経度

en: Loop fields HTML
ja: ループ フィールド HTML

en: Lost Password E-mail Body
ja: パスワード紛失 メール本文

en: Lost Password E-mail Subject
ja: パスワード紛失メールの件名

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Macedonian
ja: マケドニアの

en: MailPoet Settings
ja: MailPoet 設定

en: Mailchimp
ja: メールチンプ

en: Mailchimp Audiance ID
ja: Mailchimp オーディエンス ID

en: Mailchimp Settings
ja: メールチンプの設定

en: Mailster Settings
ja: メールスターの設定

en: Make a duplicate from this form
ja: このフォームから複製を作成します

en: Make a duplicate of this entry
ja: このエントリの複製を作成します

en: Make column invisible
ja: 列を非表示にする

en: Make days shown before or after the current month selectable
ja: 当月の前後に表示される日を選択可能にする

en: Make field read-only
ja: フィールドを読み取り専用にする

en: Make field variable
ja: フィールドを可変にする

en: Make popup sticky
ja: ポップアップをスティッキーにする

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
ja: この Webhook に対して次のイベントが有効になっていることを確認してください:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
ja: %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s から Stripe API 資格情報を入力してください。

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
ja: このフィールドを無効にすると、ユーザーはフィールド値を編集できなくなります

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malaysian
ja: マレーシア人

en: Manage stock?
ja: 在庫管理？

en: Manually enter each condition (default)
ja: 各条件を手動で入力します（デフォルト）

en: Map address (location)
ja: 地図の住所（場所）

en: Map custom fields
ja: カスタム フィールドのマッピング

en: Map data with fields
ja: フィールドを使用してデータをマップする

en: Map data with form fields
ja: フォーム フィールドを使用してデータをマップする

en: Map zoom
ja: マップズーム

en: Mar
ja: 3月

en: March
ja: 行進

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
ja: アイテム間のマージン（下マージン/間隔）

en: Margins (top right bottom left)
ja: マージン（右上、左下）

en: Mark read
ja: 既読マーク

en: Mark this entry as read
ja: このエントリを既読としてマークします

en: Mark this entry as unread
ja: このエントリを未読としてマークします

en: Mark unread
ja: 未読のマーク

en: Max characters/selections allowed
ja: 許可される最大文字数/選択

en: Max image height in pixels (0 = no max)
ja: ピクセル単位の最大画像高さ（0 =最大なし）

en: Max image width in pixels (0 = no max)
ja: ピクセル単位の最大画像幅（0 =最大なし）

en: Max number allowed
ja: 許可される最大数

en: Max. Connect with other datepicker
ja: 最大他の日付ピッカーと接続する

en: Maximize all elements
ja: すべての要素を最大化する

en: Maximum image height in pixels
ja: ピクセル単位の最大画像高さ

en: Maximum image width in pixels
ja: ピクセル単位の最大画像幅

en: Maximum number of rows to display
ja: 表示する最大行数

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
ja: 最大 1 年の間隔が許可されます (1 年、12 か月、または 52 週間)。

en: May
ja: 五月

en: Medium
ja: 中

en: Medium (default)
ja: 中（デフォルト）

en: Medium - d MM, y
ja: 中-dMM、y

en: Memo
ja: メモ

en: Menu order (blank = 0)
ja: メニューの順番 (空白 = 0)

en: Message for locked out users
ja: ロックアウトされたユーザーへのメッセージ

en: Message for not logged in users
ja: ログインしていないユーザーへのメッセージ

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
ja: メートル法（キロメートルとメートルで返される距離）

en: Min characters/selections allowed
ja: 許可される最小文字/選択

en: Min height in pixels
ja: ピクセル単位の最小の高さ

en: Min number allowed
ja: 許可される最小数

en: Min. Connect with other datepicker
ja: 最小他の日付ピッカーと接続する

en: Minimal
ja: 最小限

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minimize all elements
ja: すべての要素を最小化する

en: Minimum width of each item
ja: 各アイテムの最小幅

en: Mis.
ja: ミス。

en: Mobile preview
ja: モバイルプレビュー

en: Mon
ja: 月曜日

en: Monday
ja: 月曜

en: Monday (default)
ja: 月曜日（デフォルト）

en: Monthly (every month)
ja: 毎月（毎月）

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Mr.
ja: 氏。

en: Multi Part
ja: マルチパート

en: Municipality
ja: 自治体

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
ja: 「25-03-2020」など、英語形式の日付にする必要があります。正しい形式を使用しない日付ピッカーを使用する場合、タグ {date;timestamp} を使用して、どの日付形式でも正しく機能するタイムスタンプを取得できます (フォーム送信日を使用するには空白のままにしてください)。

en: Must be an unique name (required)
ja: 一意の名前である必要があります（必須）

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
ja: 「true」または「false」のいずれかでなければなりません。必要に応じて {tags} を使用できます。 (または非 VIP の場合は空白のままにします)

en: Name
ja: 名前

en: Name of place
ja: 地名

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
ja: 請求書や領収書などで顧客に表示されるクーポンの名前。 name が設定されていない場合、デフォルトでは ID が表示されます。

en: Names
ja: 名前

en: Names (default)
ja: 名前 (デフォルト)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
ja: さらに電子メールのリマインダーを送信する必要がありますか?ここで金額を増やすことができます:%s%s%sスーパー フォーム > 設定 > 電子メール リマインダー%s%s

en: Needs response
ja: 対応が必要

en: Net amount
ja: 正味金額

en: Never (do not reset)
ja: 決して（リセットしないでください）

en: New
ja: 新しい

en: New question
ja: 新しい質問

en: Next
ja: 次

en: Next Multi-part/Step
ja: 次のマルチパート/ステップ

en: Next button text
ja: 次のボタンのテキスト

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: 番号

en: No (default)
ja: いいえ（デフォルト）

en: No (disabled)
ja: いいえ（無効）

en: No (no-repeat)
ja: いいえ（繰り返しなし）

en: No (show)
ja: 全く見せない）

en: No (users can edit the value)
ja: いいえ（ユーザーは値を編集できます）

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
ja: 複製する連絡先エントリが提供されていません！

en: No Link
ja: リンクなし

en: No Redirect
ja: リダイレクトなし

en: No alignment
ja: アライメントなし

en: No animation
ja: アニメーションなし

en: No backups found...
ja: バックアップが見つかりません...

en: No changes
ja: 変更なし

en: No entry found with ID:
ja: ID のエントリが見つかりません:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
ja: フィールドが見つかりません! [MailPoet > Forms] からいくつかのカスタム フィールドを作成してください。

en: No files uploaded
ja: ファイルがアップロードされていません

en: No form selected, please select a form!
ja: フォームが選択されていません。フォームを選択してください。

en: No form to duplicate has been supplied!
ja: 複製するフォームは提供されていません！

en: No forms found
ja: フォームが見つかりません

en: No forms found, create one!
ja: フォームが見つかりません。作成してください。

en: No matches found
ja: 一致するものが見つかりません

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No results found based on your filter
ja: フィルタに基づく結果は見つかりませんでした

en: No verification required and do not automatically login either
ja: 確認は不要で、自動ログインもありません

en: No verification required and login automatically
ja: 認証不要、自動ログイン

en: None
ja: なし

en: None (default)
ja: なし（デフォルト）

en: None (do nothing)
ja: なし（何もしない）

en: None (empty)
ja: なし（空）

en: None (use the form redirect)
ja: なし (フォーム リダイレクトを使用)

en: Normalize strings
ja: 文字列を正規化する

en: Normalize using PHP iconv()
ja: PHP iconv() を使用して正規化する

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
ja: PHP transliterator() を使用して正規化する (遅い)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
ja: WP remove_accents() を使用して正規化する (推奨)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
ja: 通常、これは空のままにしておく必要がありますが、請求書番号と見積もり番号の両方を生成する必要がある場合は、それぞれ「請求書」と「見積もり」などの一意の ID を入力する必要があります。複数のフォームに異なる番号が必要な場合は、フォーム ID やフォーム名などの追加の識別子を指定することをお勧めします (例: "1234_invoice" または "1235_quote")。一意の請求書キーを使用する場合は、プレフィックスまたはサフィックスも指定する必要があります。たとえば、請求書番号の場合は「I」または「INV」をプレフィックスとして使用できますが、見積もりの場合は「Q」または「QUOTE」をプレフィックスとして使用できます。

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
ja: 通常はユーザーを購読したいでしょうが、すでに購読している場合は、購読を解除することもできます。

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian Bokmål
ja: ノルウェーのブークモール

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェーのニーノシュク

en: Not contains
ja: 含まれていません

en: Not equal
ja: 等しくない

en: Not equals
ja: 等しくない

en: Not found message
ja: メッセージが見つかりません

en: Not logged in message (leave blank for no message)
ja: ログインしていないメッセージ (メッセージがない場合は空白のままにします)

en: Not sure what secrets are?
ja: どんな秘密があるかわからない？

en: Note
ja: ノート

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
ja: 注: フィルターは、値ではなく、ラベルのみに適用されます

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
ja: 注: 数量の値は正の整数でなければなりません。 Null、ゼロ、または負の数値は使用できません。

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
ja: 注：フッターを使用する場合は、フォーム内の1つの要素をPDFフッターとして機能するように定義してください。要素を編集するときに、[PDF設定]タブで定義できます。

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
ja: 注：ヘッダーを使用する場合は、フォーム内の1つの要素をPDFヘッダーとして機能するように定義してください。要素を編集するときに、[PDF設定]タブで定義できます。

en: Note: this will only work for logged in users
ja: 注：これはログインしたユーザーに対してのみ機能します

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
ja: 注：これは、連絡先エントリが保存されている場合にのみ機能します

en: Note: this will only work if you save a contact entry
ja: 注: これは、連絡先エントリを保存した場合にのみ機能します

en: Notice
ja: 通知

en: Nov
ja: 11月

en: November
ja: 11月

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
ja: 数値形式（例：GB /ギガバイト）

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
ja: 割引が適用されるアイテムの追加数量の数。

en: Number of columns (1 up to 10)
ja: 列数（1から10）

en: Numbers and Letters (default)
ja: 数字と文字（デフォルト）

en: Numbers only
ja: 数字のみ

en: Numbers, letters and symbols
ja: 数字、文字、記号

en: Numeric
ja: 数値

en: OR
ja: または

en: Oct
ja: 10月

en: October
ja: 10月

en: Off
ja: オフ

en: Off (toggle disabled)
ja: オフ（トグル無効）

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
ja: オフセット (例: 日付の 2 時間後)

en: On
ja: オン

en: On (toggle enabled)
ja: オン（トグル有効）

en: One (when one condition matched)
ja: 1つ（1つの条件が一致した場合）

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
ja: フィールドがフォームに存在し、条件付きで非表示になっていない場合にのみ、カスタム フィールドを追加します

en: Only allow logged in users to download secure/private files
ja: ログインしたユーザーにのみ安全な/プライベートファイルのダウンロードを許可する

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
ja: ログインしたユーザーにのみ、安全な/プライベートファイルのダウンロードを許可します。

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
ja: 次のユーザーロールのみにセキュア/プライベートファイルのダウンロードを許可します。

en: Only apply the validation if field is not empty
ja: フィールドが空でない場合にのみ検証を適用します

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
ja: 入力中にフォームがフリーズしていると感じた場合にのみ、これを変更してください（平均以上のトリガーを持つ大きなフォームの場合）

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
ja: 次の条件が満たされた場合にのみ PayPal へのチェックアウト

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
ja: 次の条件を満たす場合のみ、Stripe にチェックアウトします

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
ja: 次の条件が満たされた場合のみ、WooCommerce にチェックアウトします

en: Only display after user tried to submit the form
ja: ユーザーがフォームを送信しようとした後にのみ表示

en: Only display entries within the following date range
ja: 次の日付範囲内のエントリのみを表示します

en: Only display the following countries
ja: 次の国のみを表示

en: Only display the message after the user tried to submit the form
ja: ユーザーがフォームを送信しようとした後にのみメッセージを表示する

en: Only display this listing to the following users
ja: このリストを次のユーザーにのみ表示する

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
ja: PDFファイルのサイズがユースケースで大きくなりつつある場合にのみ、レンダリングスケールを下げてください。これは、フォームが比較的大きい場合に発生する可能性があります。レンダリングスケールを下げると、「ピクセル」品質が失われることに注意してください。巨大なフォームで作業する場合、開発中にPDFファイルのサイズを確認し、それに応じてレンダリングスケールを調整することが非常に重要です。

en: Only retrieve entries based on this form
ja: このフォームに基づくエントリのみを取得します

en: Only save entry when following condition is met
ja: 次の条件が満たされた場合にのみエントリを保存します

en: Only save subscriber when following condition is met
ja: 次の条件が満たされた場合にのみサブスクライバーを保存します

en: Only save the label
ja: ラベルのみを保存する

en: Only save the value (recommended)
ja: 値のみを保存する（推奨）

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
ja: 指定された国の結果のみを検索します。国は、ISO 3166-1 Alpa-2 互換の国コードとして 2 文字で渡す必要があります。最大 5 か国でフィルタリングできます。カンマ区切り。例: fr,nl,de は、結果をフランス、オランダ、およびドイツ内の場所に制限します。私たち、pr、vi、gu、mpは、結果を米国内の場所とその未編入組織領域に制限します.

en: Only send the label
ja: ラベルのみを送信する

en: Only send the value
ja: 値のみを送信する

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
ja: ユーザーの登録を手動で確認したい場合にのみ、これを「保留中」に設定してください。

en: Only show in PDF file
ja: PDFファイルでのみ表示

en: Only show on Form
ja: フォームにのみ表示

en: Only used for Front-end posting
ja: フロントエンドの投稿にのみ使用

en: Only used for Register & Login feature
ja: 登録とログイン機能にのみ使用

en: Open (allow comments)
ja: オープン (コメントを許可)

en: Open (allow pings)
ja: 開く (ping を許可する)

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開きます

en: Open in same window
ja: 同じウィンドウで開く

en: Open new tab/window
ja: 新しいタブ/ウィンドウを開く

en: Option
ja: オプション

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
ja: 必要に応じて、ユーザーが自分のアカウントを確認できるようにするか、確認なしで即座にログインできるようにします

en: Order
ja: 注文

en: Order By
ja: 注文者

en: Order by Product price (WooCommerce only)
ja: 製品価格で注文（WooCommerceのみ）

en: Order by author
ja: 著者による注文

en: Order by date
ja: 日付順

en: Order by last modified date
ja: 最終変更日で注文

en: Order by menu order
ja: メニュー順で注文する

en: Order by post id
ja: 投稿IDで注文

en: Order by post/page parent id
ja: 投稿/ページの親IDで注文

en: Order by title (default)
ja: タイトル順（デフォルト）

en: Order details
ja: 注文詳細

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
ja: アップロードを月/年ベースのフォルダに整理します。例：

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
ja: 原点（方向を計算する開始位置を指定します）

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Outside the field
ja: フィールドの外

en: Override days exclusion
ja: 日の除外を上書きする

en: Override the PayPal member's stored address
ja: PayPal メンバーの保存された住所を上書きする

en: Override the default CSS styles
ja: デフォルトのCSSスタイルを上書きする

en: Owner’s Address line 2
ja: 所有者の住所 2 行目

en: Owner’s Address line1
ja: 所有者の住所 line1

en: Owner’s City
ja: 所有者の都市

en: Owner’s Country
ja: 所有者の国

en: Owner’s Postal code
ja: 所有者の郵便番号

en: Owner’s State
ja: 所有者の状態

en: Owner’s email address
ja: 所有者のメールアドレス

en: Owner’s full name
ja: 所有者のフルネーム

en: Owner’s phone number
ja: 所有者の電話番号

en: PDF File
ja: PDFファイル

en: PDF Generator Add-on
ja: PDF ジェネレーター アドオン

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
ja: PDF Generator アドオン %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
ja: PDF Generator デバッグ モードが有効になりました。

en: PDF Settings
ja: PDF設定

en: PDF Text rendering
ja: PDF テキストのレンダリング

en: PDF file
ja: PDFファイル

en: PDF filename
ja: PDFファイル名

en: PDF options
ja: PDFオプション

en: PDF render scale
ja: PDFレンダリングスケール

en: Padding
ja: パディング

en: Padding & margin styles
ja: パディングとマージンのスタイル

en: Padding bottom
ja: パディングボトム

en: Padding top
ja: パディングトップ

en: Page
ja: ページ

en: Page format
ja: ページフォーマット

en: Page orientation
ja: ページの向き

en: Page orientation for the next page
ja: 次のページの向き

en: Paid by
ja: によって支払われました

en: Parent ID (leave blank for none)
ja: 親 ID (なしの場合は空白のままにします)

en: Parse address to paypal based on form input data.
ja: フォーム入力データに基づいてペイパルへの住所を解析します。

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
ja: 入力された住所情報を解析してペイパルに送信します。以下の「上書き」オプションを有効にしない限り、PayPal メンバーのデフォルトのアドレスは上書きされません。

en: Partial refund
ja: 一部払い戻し

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
ja: 購入した製品やサービス、または貢献を追跡するためのパススルー変数。指定した値は、支払いの完了時に返されます。

en: Password
ja: パスワード

en: Password Protect
ja: パスワード保護

en: Password Protect Settings
ja: パスワード保護設定

en: Password field
ja: パスワードフィールド

en: Password protect (leave blank for none)
ja: パスワード保護 (なしの場合は空白のままにします)

en: Paste shortcode on any page
ja: 任意のページにショートコードを貼り付けます

en: Path to the blog
ja: ブログへのパス

en: PayPal Checkout
ja: ペイパルチェックアウト

en: PayPal Order
ja: PayPal注文

en: PayPal Subscriptions
ja: PayPal サブスクリプション

en: PayPal Transactions
ja: PayPal 取引

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
ja: PayPalキャンセルURL（ユーザーが支払いをキャンセルした場合）

en: PayPal currency code
ja: PayPal 通貨コード

en: PayPal fee
ja: ペイパル手数料

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
ja: PayPal は買い手の自宅の電話番号を自動的に入力します。

en: PayPal merchant email (to receive payments)
ja: PayPal マーチャントのメール (支払いを受け取るため)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
ja: PayPal 通知 URL (開発者のみ!)

en: PayPal order
ja: ペイパル注文

en: PayPal order (backend)
ja: PayPal 注文 (バックエンド)

en: PayPal order status
ja: ペイパルの注文状況

en: PayPal payment method
ja: ペイパル支払い方法

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
ja: PayPal リターン URL (ユーザーがペイパルから正常に戻った場合)

en: PayPal subscription
ja: ペイパル購読

en: PayPal subscription (backend)
ja: PayPal サブスクリプション (バックエンド)

en: PayPal subscription status
ja: PayPal サブスクリプションのステータス

en: Payer E-mail
ja: 支払人の電子メール

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Payment authorized, but not yet captured.
ja: 支払いは承認されましたが、まだ回収されていません。

en: Payment details
ja: 支払詳細

en: Payment failed
ja: お支払いに失敗しました

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
ja: お支払いに失敗しました。下の URL をクリックして、もう一度お試しください。%s下のリンクは、ご注文が削除されるまで %s 時間有効です。%s%s

en: Payment method
ja: 支払方法

en: Payment methods
ja: お支払い方法

en: Payment status
ja: 支払い状況

en: Payment type
ja: 払いの種類

en: Paypal Order
ja: ペイパル注文

en: Paypal Order Status
ja: Paypalの注文状況

en: Pending
ja: 保留中

en: Percent Off
ja: 割引率

en: Permission denied, because this list does not exist
ja: このリストが存在しないため、許可が拒否されました

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Phonenumber
ja: 電話番号

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder Colors
ja: プレースホルダーの色

en: Placeholder when the field is filled out
ja: フィールドに入力されたときのプレースホルダー

en: Please choose a payment method!
ja: お支払い方法を選択してください！

en: Please choose an import file first!
ja: 最初にインポートファイルを選択してください！

en: Please confirm deletion!
ja: 削除を確認してください！

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
ja: インポートを確認してください！
    これにより、現在の進行状況が上書きされます。

en: Please confirm to clear form!
ja: フォームをクリアすることを確認してください！

en: Please confirm to reset submission counter!
ja: 送信カウンターのリセットを確認してください！

en: Please edit the element and enter your List ID.
ja: 要素を編集して、リスト ID を入力してください。

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
ja: この Stripe 要素を編集して、支払いゲートウェイを選択してください!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
ja: このフィールドを編集して、[アドレスオートコンプリート]タブの下に「GoogleAPIキー」を入力してください

en: Please enter a reason!
ja: 理由を入力してください！

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
ja: 地図を生成するには、「Google APIキー」を入力し、「Google MapsJavaScriptAPI」ライブラリが有効になっていることを確認してください

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
ja: %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s で reCAPTCHA API キーを入力してください

en: Please note
ja: ご注意ください

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
ja: このディレクトリを変更しても、以前にアップロードされたファイルには影響しないことに注意してください。

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
ja: 非表示の列内の要素は、デフォルトでデータとして送信されることに注意してください

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
ja: iDeal ゲートウェイはサブスクリプションと組み合わせて使用することはできませんのでご注意ください!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
ja: ルート外のセキュア/プライベートディレクトリにファイルを保存している場合、ファイルは自動的にメディアライブラリに追加されないことに注意してください。

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
ja: 固定値と %sPredefined {tags}%s の 1 つしか使用できないことに注意してください (ドキュメントを参照)。フィールド {tags} を使用する場合は、それを %sVariable Field%s にする必要があります (ドキュメントを参照)。これにより、他のフィールド値に基づいて非表示フィールドを動的に更新できます。

en: Please note:
ja: ご注意ください：

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
ja: 注意：textareaの最大長の設定では、ユーザーが制限を超えて入力できなくなることはありません。これは、ユーザーが制限を超えるテキストをコピーして貼り付けようとしたときにテキストが切り取られるのを防ぐためのユーザーフレンドリーな目的です（状況によっては煩わしいでしょう）。

en: Please provide the price/plan ID for your line item
ja: ラインアイテムの価格/プラン ID を入力してください

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
ja: この方法を使用する前に、ドキュメントの %sCSV ファイルを使用した変数条件の作成%s セクションをお読みください。

en: Please save your form first!
ja: 最初にフォームを保存してください。

en: Please select what you want to import!
ja: インポートしたいものを選択してください！

en: Please setup your API key in
ja: APIキーを設定してください

en: Polish
ja: 研磨

en: Populate checkout fields with form data
ja: チェックアウト フィールドにフォーム データを入力する

en: Populate form with Contact Entry data if exists
ja: 存在する場合は、連絡先エントリデータをフォームに入力します

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
ja: ミリ秒単位のポップアップ FadeIn 期間

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
ja: ミリ秒単位のポップアップ FadeOut 期間

en: Popup Settings
ja: ポップアップ設定

en: Popup Slide In duration in milliseconds
ja: ポップアップのスライドイン時間 (ミリ秒)

en: Popup background color
ja: アイテムの背景色

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
ja: ポップアップパディング 例: 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
ja: ポップアップスライドイン

en: Popup width in pixels (px)
ja: ポップアップの幅 (px)

en: Portrait
ja: ポートレート

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Positioning bottom e.g: 10px
ja: 下部のポジショニング例：10px

en: Positioning left e.g: 10px
ja: 左のポジショニング例：10px

en: Positioning method
ja: 測位方法

en: Positioning right e.g: 10px
ja: 右のポジショニング例：10px

en: Positioning top e.g: 10px
ja: 上部のポジショニング例：10px

en: Possible values
ja: 可能な値

en: Post
ja: 役職

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post categories
ja: 投稿カテゴリー

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
ja: 投稿ステータス（例：any、publish、inherit、pending、private、future、draft、trash）

en: Post status after payment complete
ja: 決済完了後の投稿状況

en: Post tags separated by comma
ja: コンマで区切られたタグを投稿する

en: Post timeout in seconds
ja: 秒単位のポストタイムアウト

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post type (e.g page, post or product)
ja: 投稿の種類（ページ、投稿、商品など）

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Posts per RSS feed
ja: RSSフィードごとの投稿

en: Posts per page
ja: 1ページあたりの投稿

en: Preferred countries
ja: 希望する国

en: Prefix label
ja: プレフィックスラベル

en: Prefix question icon tooltip text
ja: プレフィックス質問アイコンツールチップテキスト

en: Preloader (form loading icon)
ja: プリローダー（フォーム読み込みアイコン）

en: Prev
ja: 前へ

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
ja: 「Enter」キーボードボタンを押してもフォームを送信できないようにする

en: Prevent submitting form when entry title already exists
ja: エントリのタイトルが既に存在する場合にフォームを送信できないようにする

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
ja: エラーが含まれている場合、ユーザーが次のステップに進まないようにする

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous / Next color
ja: 前/次の色

en: Previous Multi-part/Step
ja: 前 マルチパート/ステップ

en: Previous button text
ja: 前のボタンのテキスト

en: Price
ja: 価格

en: Pricing Plan
ja: 料金プラン

en: Print
ja: 印刷

en: Print form data
ja: フォームデータを印刷する

en: Private
ja: プライベート

en: Processed
ja: 処理済み

en: Processing form data...
ja: フォームデータの処理...

en: Product Price
ja: 製品価格

en: Product Regular Price
ja: 商品定価

en: Product Sale Price
ja: 商品販売価格

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
ja: 商品タイプ (例: シンプル、グループ化、外部、変数)

en: Product attribute (product_attributes)
ja: 商品属性（product_attributes）

en: Product attribute slug
ja: 製品属性スラッグ

en: Product name
ja: 商品名

en: Product visibility
ja: 製品の可視性

en: Progress Bar Colors
ja: プログレスバーの色

en: Progress Step Colors
ja: プログレスステップカラー

en: Progress Step Colors Active
ja: プログレスステップカラーアクティブ

en: Publish (default)
ja: パブリッシュ (デフォルト)

en: Purchase total
ja: 購入合計

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
ja: 値をパイプ "|" で区切って新しい行に各手数料を入力します。%1$s%2$sタグの例:%3$s {fee_name}|{金額}|{課税対象}|{tax_class}%1$s %2$sタグなしの例:%3$s 管理費|5|false|''%1$s%2$s許容値:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
ja: たとえば、ユーザーの請求先住所を返したい場合は、次のように入力して、各キーを新しい行に配置します。
    ID
    Billing_first_name
    Billing_last_name
    Billing_company
    Billing_email
    課金電話
    請求先住所1
    Billing_city
    Billing_state
    Billing_postcode
    Billing_country
    
    フォームの値を動的に取得する場合は、{fieldname; 1}（ユーザーIDを取得するため）や{fieldname; 2}（都市を取得するため）などのタグを使用できます。

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
ja: 各メタキーを新しい行に配置します。たとえば、製品のID、画像、価格、タイトルを返したい場合は、次のように入力できます。
     ID
    featured_image
    記事のタイトル
    _通常価格
    
    フォームの値を動的に取得する場合は、次のようなタグを使用できます：{fieldname; 1}（IDを取得するため）、{fieldname; 2}（画像のURLを取得するため）、{fieldname; 3}（タイトル用）、および{fieldname; 4}（価格を取得するため）

en: Put each on a new line
ja: それぞれを新しい行に入れます

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
ja: それぞれを新しい行に入れます。例:
    nl|オランダ
    de|ドイツ

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
ja: %1$s%4$smenu-slug|メニュー タイトル|ここに HTML またはショートコードを入力してください...|メニュー アイテムの位置の整数 (オプション)|カスタム ページへの URL (オプション) %5$s%1$s%2$sカスタム ページ URL のない例:%3$s%1$s%4$sform-submissions|フォーム提出|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sカスタム ページ URL の例:%3$s%1$s%4$sform-submissions|フォーム送信|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
ja: それぞれを改行し、値をパイプで区切ります%s%s例:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
ja: それぞれを改行してください。{tags} を使用してデータを取得できます

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
ja: それぞれを新しい行に入れます。フォーマット例:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
ja: それぞれ改行してください。%1$s例:%1$sfieldname|フィールド ラベル%1$semail|Eメール%1$sphonenumber|電話番号

en: Put each social icon on a new line
ja: 各ソーシャル アイコンを新しい行に配置します

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
ja: ここにトラッキングコードを入力し、「UA-XXXXX-Y」を、トラッキングするGoogle AnalyticsプロパティのプロパティID（「トラッキングID」とも呼ばれます）に置き換えます。<br /> （このコードがまだ他の場所に配置されていないことが確実な場合にのみ追加してください。それ以外の場合は空のままにしてください）

en: QTY
ja: 数量

en: Quantity
ja: 量

en: Quantity (Number of items)
ja: 数量（アイテム数）

en: Quantity button colors
ja: 数量ボタンの色

en: Quantity field
ja: 数量フィールド

en: Quantity:
ja: 量：

en: Question
ja: 質問

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Rating
ja: 評価

en: Rating Colors
ja: レーティングカラー

en: Rating Colors Active
ja: アクティブな色の評価

en: Rating Colors Hover
ja: 評価色ホバー

en: Rating background
ja: タグの背景

en: Rating border color
ja: 評価枠の色

en: Rating color
ja: 評価色

en: Raw Transaction Data
ja: 生の取引データ

en: Read
ja: 読んだ

en: Read the documentation here!
ja: ここでドキュメントを読んでください！

en: Readonly (makes fields readonly)
ja: 読み取り専用（フィールドを読み取り専用にします）

en: Reason
ja: 理由

en: Receipt/Invoice
ja: 領収書/請求書

en: Recipient(s) email address separated by commas
ja: カンマで区切られた受信者の電子メールアドレス

en: Recipient(s) email address separated with commas
ja: カンマで区切られた受信者の電子メールアドレス

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Recurring Payment ID
ja: 定期支払いID

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
ja: チェックアウト ページまたはショッピング カートにリダイレクトしますか?

en: Redirect to link or URL
ja: リンクまたはURLにリダイレクトする

en: Redirect to the created Post after form submission
ja: フォーム送信後に作成した投稿にリダイレクト

en: Redirecting...
ja: リダイレクト...

en: Redo last change
ja: 最後の変更をやり直す

en: Refunded
ja: 返金済み

en: Region
ja: 領域

en: Register & Login
ja: 登録してログイン

en: Register & Login Settings
ja: 登録＆ログイン設定

en: Register a new user
ja: 新規ユーザー登録

en: Register new user if user is not logged in
ja: ユーザーがログインしていない場合は、新しいユーザーを登録します

en: Registered user login status after payment complete
ja: 決済完了後の登録ユーザーログイン状態

en: Relative
ja: 相対的

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
ja: メール内のファイルからURL（ハイパーリンク）を削除する

en: Remove files from {loop_fields} in emails
ja: メールの{loop_fields}からファイルを削除する

en: Remove files from {loop_fields} tag
ja: {loop_fields}タグからファイルを削除します

en: Remove gallery (images) from single product page
ja: 単一の製品ページからギャラリー (画像) を削除する

en: Remove gallery from single product page
ja: 単一の製品ページからギャラリーを削除

en: Remove hyperlink in emails
ja: メール内のハイパーリンクを削除する

en: Remove margin
ja: マージンを削除します

en: Remove price from single product page
ja: 単一の商品ページから価格を削除

en: Remove rating from single product page
ja: 単一の製品ページから評価を削除する

en: Remove short description from single product page
ja: 単一の製品ページから簡単な説明を削除

en: Remove title from single product page
ja: 単一の商品ページからタイトルを削除

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
ja: カートにリダイレクトする前にクーポンを削除/消去してください

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
ja: カートにリダイレクトする前に料金を削除/クリアする

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
ja: CSV ファイル内の文字列からアクセントを削除します

en: Removes any accents from strings returned by the API
ja: API によって返された文字列からアクセントを削除します

en: Repeat (repeat)
ja: 繰り返す（繰り返す）

en: Repeat X (repeat-x)
ja: X を繰り返す (repeat-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
ja: Y を繰り返す (repeat-y)

en: Repeater
ja: リピータ

en: Repeater column
ja: リピーターコラム

en: Replace comma's with HTML tag in emails
ja: メールのカンマをHTMLタグに置き換えます

en: Replace the default "Add to cart" area
ja: デフォルトの「カートに追加」エリアを置き換えます

en: Reply to email:
ja: メールへの返信：

en: Reply to name:
ja: 名前への返信：

en: Reposition element
ja: 再配置要素

en: Require user to choose a minimum of X dates
ja: ユーザーに最低Xの日付を選択するように要求する

en: Required Field (not empty)
ja: 必須フィールド（空ではありません）

en: Required to calculate distance between 2 locations
ja: 2つの場所間の距離を計算するために必要

en: Required to connect the post to categories (if found)
ja: 投稿をカテゴリに接続するために必要です (見つかった場合)

en: Required to connect the post to tags (if found)
ja: 投稿をタグに接続するために必要です (見つかった場合)

en: Required to do API calls to retrieve data
ja: データを取得するためにAPI呼び出しを行うために必要

en: Reset Submission Counter
ja: 送信カウンターのリセット

en: Reset Submission Counter for Users
ja: ユーザーの送信カウンターをリセット

en: Reset all to default value
ja: すべてデフォルト値にリセット

en: Reset all to global value
ja: すべてをグローバル値にリセット

en: Reset all to last known value
ja: すべてを最後の既知の値にリセット

en: Reset filters
ja: フィルタをリセット

en: Reset locker submission counter for all users:
ja: すべてのユーザーのロッカー送信カウンターをリセットします。

en: Reset locker submission counter to:
ja: ロッカー送信カウンターを次のようにリセットします。

en: Reset password (lost password)
ja: パスワードの再設定（パスワード紛失）

en: Reset to default value
ja: デフォルト値にリセット

en: Reset to global settings
ja: グローバル設定にリセット

en: Reset to global value
ja: グローバル値にリセット

en: Reset to last known value
ja: 最後の既知の値にリセット

en: Responsiveness
ja: 即応性

en: Restore Default Settings
ja: デフォルト設定に戻す

en: Restore a previous saved version of this Form
ja: このフォームの以前に保存したバージョンを復元します

en: Restore backup
ja: バックアップを復元

en: Restoring settings...
ja: 設定を復元しています...

en: Restrict result by countrie(s)
ja: 国ごとに結果を制限する

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
ja: 根底にあるグローバルな価値を維持する (他のサイトにエクスポートする場合に推奨)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
ja: スラッグ、ID、タイトル、またはメタデータを値として取得する

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
ja: 親IDでカテゴリを取得します（整数のみ）

en: Retrieve entries based on all forms
ja: すべてのフォームに基づいてエントリを取得する

en: Retrieve entries based on the following form ID's
ja: 次のフォーム ID に基づいてエントリを取得します

en: Retrieve form data from users last submission
ja: ユーザーの最後の送信からフォームデータを取得する

en: Retrieve method
ja: 取得方法

en: Retrieve value from
ja: から値を取得

en: Retrieves the activation code
ja: アクティベーション コードを取得します

en: Retrieves the current author ID
ja: 現在の作成者IDを取得します

en: Retrieves the current author email
ja: 現在の作成者の電子メールを取得します

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
ja: 月の現在の日（現地時間）を取得します

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
ja: 月の現在の日を取得します（UTC / GMT）

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
ja: 1日の現在の時刻（現地時間）を取得します

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
ja: 1日の現在の時刻を取得します（UTC / GMT）

en: Retrieves the current logged in user ID
ja: 現在ログインしているユーザーIDを取得します

en: Retrieves the current logged in user display name
ja: 現在ログインしているユーザーの表示名を取得します

en: Retrieves the current logged in user email
ja: 現在ログインしているユーザーの電子メールを取得します

en: Retrieves the current logged in user first name
ja: 現在ログインしているユーザーの名を取得します

en: Retrieves the current logged in user last name
ja: 現在ログインしているユーザーの姓を取得します

en: Retrieves the current logged in user login (username)
ja: 現在ログインしているユーザーログイン（ユーザー名）を取得します

en: Retrieves the current logged in user roles
ja: 現在ログインしているユーザーロールを取得します

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
ja: 時間の現在の分（現地時間）を取得します

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
ja: 時間の現在の分を取得します（UTC / GMT）

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
ja: その年の現在の月（現地時間）を取得します

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
ja: その年の現在の月を取得します（UTC / GMT）

en: Retrieves the current page URL
ja: 現在のページのURLを取得します

en: Retrieves the current page or post ID
ja: 現在のページまたは投稿IDを取得します

en: Retrieves the current page or post author ID
ja: 現在のページまたは投稿者IDを取得します

en: Retrieves the current page or post author email
ja: 現在のページまたは投稿者のメールを取得します

en: Retrieves the current page or post title
ja: 現在のページまたは投稿のタイトルを取得します

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
ja: 分（現地時間）の現在の秒を取得します

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
ja: 分の現在の秒を取得します（UTC / GMT）

en: Retrieves the current year of time (Local time)
ja: 現在の年（現地時間）を取得します

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
ja: 現在の年を取得します（UTC / GMT）

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
ja: フィールドループ{loop_fields}のフィールドラベルを取得します

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
ja: フィールドループ{loop_fields}のフィールド値を取得します

en: Retrieves the generated password
ja: 生成されたパスワードを取得します

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
ja: 最新の連絡先エントリIDを取得します

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
ja: 現在のフォーム ID に基づいて、ログインしているユーザーの最新の連絡先エントリ ID を取得します

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
ja: ログインしたユーザーの最新の連絡先エントリIDを取得します

en: Retrieves the latest Contact Entry status
ja: 最新の連絡先エントリステータスを取得します

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
ja: 現在のフォーム ID に基づいて、ログインしているユーザーの最新の連絡先エントリ ステータスを取得します

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
ja: ログインしたユーザーの最新の連絡先エントリステータスを取得します

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
ja: フォームを含むページをロードする前に、ユーザーの出身地（存在する場合）を取得します

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
ja: フォームを含むページをロードする前に、ユーザーがセッションから来た場所（存在する場合）を取得します

en: Retrieves the login page URL
ja: ログインページの URL を取得します

en: Retrieves the loop anywhere in your email
ja: メール内の任意の場所でループを取得します

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
ja: サーバーのタイムスタンプ（現地時間）を取得します

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
ja: サーバーのタイムスタンプ（UTC / GMT）を取得します

en: Retrieves the submitter's IP address
ja: 送信者のIPアドレスを取得します

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
ja: 送信総数を取得します（フォームロッカーが使用されている場合）

en: Retry payment E-mail Body
ja: 再決済 メール本文

en: Retry payment E-mail Subject
ja: 支払いを再試行する Eメールの件名

en: Retry payment link expiry in hours
ja: 支払いリンクの有効期限を数時間で再試行

en: Return age as value instead of the date
ja: 日付の代わりに年齢を値として返す

en: Return days
ja: 返却日

en: Return label format (define how the results are displayed)
ja: ラベル形式を返します（結果の表示方法を定義します）

en: Return months
ja: 返品月

en: Return the current date as default value
ja: 現在の日付をデフォルト値として返します

en: Return the current time as default value
ja: 現在の時刻をデフォルト値として返します

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
ja: 支払いが完了したら、顧客をこのページに戻します。空白のままにすると、ホームページにリダイレクトされます。

en: Return to builder
ja: ビルダーに戻る

en: Return value format (define how the value is returned)
ja: 戻り値の形式（値の返される方法を定義します）

en: Return years (age)
ja: 年（年齢）を返す

en: Reversed
ja: 反転

en: Right
ja: 正しい

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Romansh
ja: ロマンシュ語

en: Rounded
ja: 丸みを帯びた

en: Row heading
ja: 行見出し

en: Row logic
ja: 行ロジック

en: Russian
ja: ロシア

en: SEPA Direct Debit
ja: SEPA口座引落し

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバー

en: SMTP debug output mode
ja: SMTPデバッグ出力モード

en: SMTP password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP username
ja: SMTPユーザー名

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
ja: SMTP – ポート 25 または 2525 または 587%sセキュア SMTP (SSL / TLS) – ポート 465 または 25 または 587、2526

en: Sales tax
ja: 消費税

en: Sandbox publishable key
ja: サンドボックスの公開可能なキー

en: Sandbox secret key
ja: サンドボックスの秘密鍵

en: Sandbox webhook ID
ja: サンドボックス Webhook ID

en: Sandbox webhook signing secret key
ja: サンドボックス Webhook 署名の秘密鍵

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存する

en: Save Mailster user data
ja: メールスターのユーザーデータを保存する

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Save as Contact Entry
ja: 連絡先エントリとして保存

en: Save both value and label
ja: 値とラベルの両方を保存します

en: Save custom post meta
ja: カスタム投稿メタを保存

en: Save custom user meta
ja: カスタム ユーザー メタを保存する

en: Save data
ja: データを保存する

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
ja: フォームの進行状況を保存します（ユーザーが戻っても、データは失われません）

en: Save product attributes
ja: 商品属性を保存

en: Save settings
ja: 設定を保存する

en: Save the admin email value (default)
ja: 管理者の電子メール値を保存します (デフォルト)

en: Save the confirmation email value
ja: 確認メールの値を保存する

en: Save the entry value
ja: 入力値を保存します

en: Save value or label to entry?
ja: 値またはラベルをエントリに保存しますか？

en: Save your form
ja: フォームを保存します

en: Search
ja: 探す

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
ja: タイトルに基づいて連絡先エントリを検索します。デフォルトでは、以下の「スキップするフィールド」設定で特に定義されていない限り、すべてのエントリ データが入力されます。連絡先エントリのステータスを取得するには、次の名前のフィールドを追加できます: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (エントリの現在のステータスが入力されます)。エントリ ID を取得するには、フィールドに %2$shidden_contact_entry_id%3$s という名前を付けます。エントリのタイトルを取得するには、フィールドに名前を付けることができます: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
ja: タイトルに基づいて連絡先エントリを検索

en: Search method
ja: 検索方法

en: Second choice
ja: 第二希望

en: Secrets
ja: シークレット

en: Secure File Uploads
ja: 安全なファイルのアップロード

en: Select & Sort the data that needs to be exported
ja: エクスポートする必要のあるデータを選択して並べ替えます

en: Select None to never reset the lock
ja: ロックをリセットしない場合は、[なし]を選択します

en: Select a date
ja: 日付を選択してください

en: Select a filter relation (OR|AND)
ja: フィルタ関係を選択します（OR|AND）

en: Select a form
ja: フォームを選択

en: Select a method for retrieving items
ja: アイテムを取得する方法を選択します

en: Select a page to link to
ja: リンクするページを選択してください

en: Select a post to link to
ja: リンクする投稿を選択してください

en: Select a time
ja: 時間を選択してください

en: Select a unit system
ja: 単位系を選択する

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
ja: フォームの送信が許可されているすべてのユーザー ロールを選択します

en: Select an Icon
ja: アイコンを選択してください

en: Select email template
ja: メールテンプレートを選択

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
ja: 前のフィールドの隣にフィールドを追加する場合は、グループ化を選択します。

en: Select how many individual E-mail reminders you require
ja: 必要な個別の電子メール リマインダーの数を選択します

en: Select how the items should be displayed
ja: アイテムの表示方法を選択します

en: Select how you want to filter entries
ja: エントリをフィルタリングする方法を選択します

en: Select how you want to filter orders
ja: 注文をフィルタリングする方法を選択します

en: Select how you want to order the items
ja: アイテムの注文方法を選択してください

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
ja: 条件を定義する方法を選択します（手動またはCSVファイルを介して）

en: Select if this field must act as Start or Destination
ja: このフィールドを開始または宛先として機能させる必要があるかどうかを選択します

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
ja: スラッグ、ID、またはタイトルを値として取得するかどうかを選択します

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
ja: 昇順または降順のどちらを使用するかを選択します

en: Select the toggle default status
ja: トグルのデフォルトステータスを選択します

en: Select to split words by comma or space or both
ja: 単語をカンマまたはスペース、あるいはその両方で分割する場合に選択します

en: Select weight unit
ja: 重量単位を選択

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
ja: フォームの動作を選択します (登録、ログイン、パスワードの更新またはリセット)

en: Select what the status should be
ja: どのようなステータスにするかを選択します

en: Select what value to return (distance or duration)
ja: 返す値（距離または期間）を選択します

en: Select when to reset the form lock
ja: フォームロックをリセットするタイミングを選択します

en: Select where files should be uploaded to
ja: ファイルをアップロードする場所を選択します

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
ja: 購入者に配送先住所を求めるプロンプトを表示するかどうかを選択します。

en: Select which value to return for calculations
ja: 計算のために返す値を選択する

en: Select your form
ja: フォームを選択してください

en: Selected color
ja: 選択した色

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
ja: フォーム データを含む CSV 添付ファイルを管理者のメールに送信する

en: Send E-mail
ja: メールを送る

en: Send E-mail to author
ja: 著者に電子メールを送信

en: Send a confirmation email
ja: 確認メールを送信する

en: Send admin email
ja: 管理者メールを送信する

en: Send an admin email
ja: 管理者メールを送信する

en: Send approve email when account is activated by admin
ja: アカウントが管理者によってアクティブ化されたときに承認メールを送信する

en: Send both value and label
ja: 値とラベルの両方を送信する

en: Send confirmation email
ja: 確認メールを送信する

en: Send copy to following address(es)
ja: 次のアドレスにコピーを送信します

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
ja: アドレスを確認できずに、次のアドレスにコピーを送信します

en: Send data as JSON string
ja: データをJSON文字列として送信する

en: Send email after order completed
ja: 注文完了後にメールを送信

en: Send email after payment completed
ja: 決済完了後にメール送信

en: Send email confirmation/verification email
ja: メール確認/確認メールを送信する

en: Send email from:
ja: からメールを送信：

en: Send email to
ja: にメールを送信

en: Send email to:
ja: メールの送信先：

en: Send or do not send confirmation emails
ja: 確認メールを送信するかしないか

en: Send or do not send the admin emails
ja: 管理者の電子メールを送信するか、送信しない

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
ja: 決まった時間に、またはオフセットでリマインダーを送信する

en: Send reminder based on the following date:
ja: 次の日付に基づいてリマインダーを送信します。

en: Send site credentials to the user email
ja: サイトの資格情報をユーザーの電子メールに送信する

en: Send the Mailchimp confirmation email
ja: Mailchimp 確認メールを送信する

en: Send to (Admin E-mails)
ja: （管理者メール）に送信

en: Send to (Confirmation E-mails)
ja: 送信先（確認メール）

en: Send value or label to admin?
ja: 管理者に値またはラベルを送信しますか？

en: Send value or label to submitter?
ja: 値またはラベルを送信者に送信しますか？

en: Send verification email (default)
ja: 確認メールを送信する (デフォルト)

en: Send verification email and automatically login
ja: 確認メールを送信して自動ログイン

en: Sep
ja: 9月

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
ja: Mailchimp フィールドとフィールド名をパイプ「|」で区切ります(それぞれを改行してください)%1$s例: PHONE|電話番号%1$sこのメソッドを使用すると、カスタム Mailchimp ユーザー データを保存できます。

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
ja: Mailster field と field_name をパイプ「|」で区切ります(それぞれを改行してください)%s例: mailster_field_name|super_forms_field_name%sこの方法で、カスタム Mailster ユーザー データを保存できます。

en: Separate each form ID by a comma.
ja: 各フォーム ID をカンマで区切ります。

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
ja: カンマ区切り 例: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
ja: 各投稿ステータスをカンマで区切り、すべての投稿ステータスに「any」を入力します

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
ja: 各料金はコンマで区切ります。税率は、Stripe %sDashboard%s から管理および作成できます。

en: September
ja: 9月

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
ja: カスタム区切り文字を設定して、各行の値を区切ります

en: Set a custom enclosure character for values
ja: 値にカスタムエンクロージャー文字を設定する

en: Set a default color (leave blank for none)
ja: デフォルトの色を設定します（なしの場合は空白のままにします）

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
ja: このフィールドのデフォルトの時間を設定します (なしの場合は空白のままにします)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
ja: このフィールドのデフォルト値を設定します（なしの場合は空白のままにします）

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
ja: このフィールドのデフォルト値を設定します。 {post_id}と{post_title}を使用できます（何もない場合は空白のままにします）

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
ja: このフィールドのデフォルト値を設定します。 {post_id}、{post_title}、{user _ ****}を使用できます（何も空白のままにします）

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
ja: データを取得するフォームIDを設定します（コンマで区切ります）

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
ja: %、EUR、USDなどの形式を設定します。

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
ja: 金額のラベルを設定します。例: 小計または合計

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
ja: 数値形式を設定します（例：ギガバイト、キロメートルなど）（何もない場合は空白のままにします）

en: Set mailer to use SMTP
ja: SMTPを使用するようにメーラーを設定する

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
ja: の通貨を設定するか、通貨がない場合は空のままにします（例：$または€）

en: Set the limitation thresshold
ja: 制限しきい値を設定します

en: Set the limitation thresshold per user
ja: ユーザーごとの制限しきい値を設定します

en: Set the type of number to be used as the placeholder
ja: プレースホルダーとして使用する数値のタイプを設定します

en: Set to -1 to use default TAB index.
ja: デフォルトのTABインデックスを使用するには、-1に設定します。

en: Set to 0 to remove limitations.
ja: 制限を削除するには、0に設定します。

en: Set to 0 to use default CSS height
ja: デフォルトの CSS の高さを使用するには 0 に設定します

en: Set to 0 to use default CSS height.
ja: デフォルトのCSSの高さを使用するには、0に設定します。

en: Set to 0 to use default CSS width.
ja: デフォルトのCSS幅を使用するには、0に設定します。

en: Sets shipping and billing country.
ja: 配送先と請求先の国を設定します。

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
ja: PayPal Webサイトの請求情報/ログインページの文字セットと文字コードを設定します。さらに、この変数は、HTML ボタン コードで PayPal に送信する情報と同じ値を設定します。デフォルトは、アカウント プロファイルの言語エンコード設定に基づいています。

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
ja: 請求情報/ログインページのみの言語を設定します。デフォルトは米国です。

en: Settings
ja: 設定

en: Shadow Blur Radius
ja: 影ぼかし半径

en: Shadow Color
ja: 影の色

en: Shadow Horizontal Length
ja: 影の横の長さ

en: Shadow Opacity
ja: 影の不透明度

en: Shadow Spread Radius
ja: 影の拡散半径

en: Shadow Vertical Length
ja: 影の縦の長さ

en: Shipping
ja: 運送

en: Shipping amount
ja: 送料金額

en: Shipping and billing country
ja: 配送先と請求先の国

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
ja: 送料（カートに追加された各追加アイテムに適用されます）

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
ja: 送料（カートに追加された最初の商品に適用されます）

en: Shipping currency
ja: 配送通貨

en: Shipping tax behavior
ja: 送料税の振る舞い

en: Shipping tax code
ja: 配送税コード

en: Shopping Cart
ja: ショッピングカート

en: Short - d M, y
ja: 短い-dM、y

en: Short name
ja: 短い名前

en: Show
ja: 公演

en: Show Advanced PayPal Settings
ja: 高度な PayPal 設定を表示

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
ja: サイトの表示時にツールバーを表示 (デフォルトで有効)

en: Show advanced settings
ja: 詳細設定を表示する

en: Show an icon instead of number
ja: 数字の代わりにアイコンを表示する

en: Show back to top button
ja: トップに戻るボタン

en: Show directions panel (list directions next to the map)
ja: 道順パネルを表示（地図の横に道順を一覧表示）

en: Show download button to the user after PDF was generated
ja: PDFが生成された後にダウンロードボタンをユーザーに表示する

en: Show featured image
ja: 注目の画像を表示

en: Show on Form and in PDF file (default)
ja: フォームおよびPDFファイルで表示（デフォルト）

en: Show or hide empty categories
ja: 空のカテゴリを表示または非表示

en: Show or hide the duration time
ja: 継続時間を表示または非表示

en: Show popup to logged in users
ja: ログインしているユーザーにポップアップを表示する

en: Show popup to none logged in users
ja: ログインしていないユーザーにポップアップを表示する

en: Show post excerpt
ja: 投稿の抜粋を表示

en: Show post title
ja: 投稿タイトルを表示

en: Show product price
ja: 商品価格を表示

en: Show progress bar for Multi-part
ja: マルチパートのプログレスバーを表示する

en: Show steps for Multi-part
ja: マルチパートの手順を表示する

en: Show thank you message
ja: ありがとうメッセージを表示する

en: Show the following "Custom" columns
ja: 次の「カスタム」列を表示

en: Show the month after the year in the header
ja: ヘッダーに年の翌月を表示する

en: Show the week of the year
ja: 今年の週を表示する

en: Signature
ja: サイン

en: Signature:
ja: サイン：

en: Single
ja: シングル

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
ja: カート全体に請求される単一の割引率 (パーセンテージ)。 100 未満の値に設定します。この変数は、個々の商品の割引率をオーバーライドします。

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
ja: カート全体に請求される単一の割引額。カートに入っているすべてのアイテムの販売価格よりも低くなければなりません。

en: Single handling fee charged cart-wide.
ja: カート全体で請求される単一の手数料。

en: Single product or service checkout
ja: 単一の製品またはサービスのチェックアウト

en: Site ID, if running multiple networks
ja: サイト ID (複数のネットワークを実行している場合)

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
ja: user_login または user_email が見つからない場合は登録をスキップします

en: Skip wizard
ja: ウィザードをスキップ

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
ja: ミリ秒単位のスライドイン時間 (0 はフェード効果なし)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
ja: スライドイン: 上から、右から、下から、または左から

en: Slider (Carousel)
ja: スライダー（カルーセル）

en: Slider colors
ja: スライダーの色

en: Slider field
ja: スライダーフィールド

en: Slovak
ja: スロバキア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Slug (default)
ja: スラッグ（デフォルト）

en: Slugs
ja: ナメクジ

en: Slugs (default)
ja: スラッグ (デフォルト)

en: Sold individually?
ja: 個別販売？

en: Solid
ja: 固体

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
ja: 一部の支払い方法では、広告申込情報に特定の通貨を設定する必要があります。たとえば、「理想的」を使用する場合、通貨を EUR に設定する必要があります。そうしないと、Stripe はエラー メッセージを返します。

en: Something went wrong while calculating the distance.
ja: 距離の計算中に問題が発生しました。

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
ja: プラグインの非アクティブ化中に問題が発生しました。

en: Something went wrong while downloading export.
ja: エクスポートのダウンロード中に問題が発生しました。

en: Something went wrong while exporting form data.
ja: フォームデータのエクスポート中に問題が発生しました。

en: Something went wrong while importing form data.
ja: フォームデータのインポート中に問題が発生しました。

en: Something went wrong while restoring default settings.
ja: デフォルト設定の復元中に問題が発生しました。

en: Something went wrong while saving your settings.
ja: 設定の保存中に問題が発生しました。

en: Something went wrong:
ja: 何かがうまくいかなかった：

en: Sorry, file extension is not allowed!
ja: 申し訳ありませんが、ファイル拡張子は許可されていません！

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
ja: 申し訳ありませんが、入力したデータに基づいて距離を計算することはできませんでした。有効な住所または郵便番号を入力してください。

en: Sort
ja: 選別

en: Spacer
ja: スペーサー

en: Specific database table
ja: 特定のデータベーステーブル

en: Specific posts (post_type)
ja: 特定の投稿（post_type）

en: Specific taxonomy (categories)
ja: 特定の分類（カテゴリ）

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
ja: 線の色の不透明度を決定するために、0.0から1.0までの数値を指定します。デフォルトは1.0です。

en: Specifies the color of the line
ja: 線の色を指定します

en: Specifies the value granularity of the element's value.
ja: 要素の値の値の粒度を指定します。

en: Specifies what unit system to use when displaying results
ja: 結果を表示するときに使用する単位系を指定します

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
ja: 価格が税込みか税抜きかを指定します。包括的、排他的、または未指定のいずれか。包括的または排他的として指定すると、変更できません。

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
ja: 料金を税込みとみなすか税抜きとみなすかを指定します。

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
ja: 請求頻度を指定する (1 回限りの支払いのデフォルトは「なし」)

en: Specify main and backup SMTP servers
ja: メインとバックアップのSMTPサーバーを指定する

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
ja: リストの一番上に表示する国を指定します。カンマ区切り 例: nl,be,de

en: Spinning icon color
ja: 回転アイコンの色

en: Squared
ja: 二乗

en: Start 15 day trial
ja: 15日間のトライアルを開始

en: Start Import
ja: インポートを開始

en: Start address
ja: 開始アドレス

en: Start all over
ja: 最初からやり直す

en: Start of the week
ja: 週の始まり

en: Start typing and find a color
ja: 入力を開始して色を見つけます

en: Starting address (required)
ja: 開始アドレス（必須）

en: Starts with
ja: で始まる

en: State
ja: 状態

en: State/Province
ja: 州/県

en: Statement descriptor
ja: ステートメント記述子

en: Static (default)
ja: 静的（デフォルト）

en: Status
ja: 状態

en: Step
ja: ステップ

en: Step (defaults to "any")
ja: ステップ（デフォルトは「any」）

en: Step 1
ja: ステップ1

en: Step Description
ja: ステップの説明

en: Step Image
ja: ステップ画像

en: Step Name
ja: ステップ名

en: Steps between times in minutes
ja: 分単位の時間間のステップ

en: Stick to top, right, bottom or left
ja: 上、右、下、または左に固執する

en: Stock Qty
ja: 在庫数

en: Street
ja: 街

en: Street (1 of 2 fields)
ja: 番地 (2 つのフィールドのうちの 1 つ)

en: Street (2 of 2 fields)
ja: 通り (2 つのフィールドの 2)

en: Street name
ja: 道の名前

en: Street name + nr
ja: 通りの名前+ nr

en: Street nr + name
ja: 番地+名前

en: Street number
ja: 街路番号

en: Stripe
ja: 縞

en: Stripe Checkout
ja: ストライプチェックアウト

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
ja: Stripe Live API キーが設定されていません。%sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s の下に API キーを入力してください

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
ja: Stripe Sandbox API キーが設定されていません。%sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s の下に API キーを入力してください

en: Stripe Transaction
ja: ストライプ取引

en: Stripe checkout method
ja: ストライプチェックアウト方法

en: Stroke color
ja: ストロークカラー

en: Stroke opacity
ja: ストロークの不透明度

en: Stroke weight
ja: ストローク重量

en: Su
ja: スー

en: Sub Title
ja: サブタイトル

en: Subject
ja: 件名

en: Subject:
ja: 件名：

en: Submit
ja: 参加する

en: Submit button
ja: 送信ボタン

en: Submit the form (default)
ja: フォームを送信します（デフォルト）

en: Submit type
ja: 提出タイプ

en: Submitted
ja: 提出済み

en: Submitted by
ja: から提出された

en: Submitted by user
ja: ユーザーによって送信されました

en: Subscribe with the following tags
ja: 以下のタグで購読してください

en: Subscribed (default)
ja: 購読済み (デフォルト)

en: Subscriber email address
ja: 加入者の電子メール アドレス

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
ja: コンマで区切られた購読者リスト ID

en: Subscriber status after submitting the form
ja: フォーム送信後の購読者ステータス

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
ja: サブスクリプション プラン ID (次のようになります: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
ja: サブスクリプションのステータス

en: Subscription checkout
ja: サブスクリプションのチェックアウト

en: Subscription periods
ja: 購読期間

en: Subscription plan ID cannot be empty!
ja: サブスクリプション プラン ID を空にすることはできません。

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
ja: サブスクリプションは iDeal を通じて支払うことはできません。別の支払い方法を選択してください!

en: Subtotal
ja: 小計

en: Subtotal:
ja: 小計：

en: Succeeded
ja: 成功した

en: Success Message Colors
ja: 成功メッセージの色

en: Success URL
ja: 成功 URL

en: Success message
ja: 成功メッセージ

en: Suffix label
ja: サフィックスラベル

en: Suffix question icon tooltip text
ja: 接尾辞の質問アイコンのツールチップテキスト

en: Sun
ja: 太陽

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Super Form
ja: スーパーフォーム

en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
ja: スーパーフォーム-ドラッグアンドドロップフォームビルダー

en: Super Forms - User Status
ja: スーパー フォーム - ユーザー ステータス

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
ja: スーパーフォームのリストはフロントエンドでのみ生成されます

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
ja: Super Forms は ID %d のフォームを見つけられませんでした

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
ja: Super Forms はフォーム ID %d のリストを見つけられませんでした

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
ja: Super Forms は ID %d のリストを見つけられませんでした

en: Suspended
ja: 一時停止

en: Swedish
ja: スウェーデンの

en: Swiss-French
ja: スイス-フランス語

en: Switch form
ja: スイッチフォーム

en: System Status
ja: システムステータス

en: TCP port to connect to
ja: 接続するTCPポート

en: Tab
ja: タブ

en: Tab 1
ja: タブ 1

en: Tab 2
ja: タブ 2

en: Tab 3
ja: タブ 3

en: Tab Location
ja: タブの場所

en: Tab background color
ja: タブの背景色

en: Tab border bottom width (0 = none)
ja: タブの境界線の下部の幅（0 =なし）

en: Tab border color
ja: タブの境界線の色

en: Tab border left width (0 = none)
ja: タブ境界の左幅（0 =なし）

en: Tab border right width (0 = none)
ja: タブ境界の右幅（0 =なし）

en: Tab border top width (0 = none)
ja: タブの境界線の上部の幅（0 =なし）

en: Tab collaps icon color
ja: タブはアイコンの色を折りたたむ

en: Tab collapse icon color
ja: タブ折りたたみアイコンの色

en: Tab padding
ja: タブパディング

en: Tab text align
ja: タブテキストを揃える

en: Tablet preview
ja: タブレットプレビュー

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs (default)
ja: タブ（デフォルト）

en: Tabs/Accordion
ja: タブ/アコーディオン

en: Tagline for your blog; set in General Options
ja: あなたのブログのキャッチフレーズ。一般オプションで設定

en: Tags
ja: タグ

en: Tags (post_tag)
ja: タグ（post_tag）

en: Tags/Keywords
ja: タグ/キーワード

en: Tajiki
ja: タジク語

en: Take the shortcode and place it anywere!
ja: ショートコードを取り、それをどこにでも配置してください！

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tax behavior
ja: 税務行動

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
ja: 税分類コード ID。 %s税カテゴリを検索%s。 Stripe Tax を有効にしてトランザクションを作成するときに指定しない場合は、デフォルトの税カテゴリが使用されます。これは、%stax 設定%s で更新できます。

en: Tax rates:
ja: 税率：

en: Taxonomy slug
ja: タクソノミースラッグ

en: Text Editor Settings
ja: テキストエディタの設定

en: Text alignment
ja: テキストの配置

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Text field (default)
ja: テキスト フィールド (デフォルト)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
ja: カラーピッカーの左側のテキスト（テキストがない場合は空白のままにします）

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
ja: トグルボタンの左側にあるテキスト（テキストがない場合は空白のままにします）

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
ja: カラーピッカーの右側のテキスト（テキストがない場合は空白のままにします）

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
ja: トグルボタンの右側のテキスト（テキストがない場合は空白のままにします）

en: Thai
ja: タイ語

en: Thank you for contacting us!
ja: ご連絡いただきありがとうございます！

en: Thank you message
ja: ありがとうメッセージ

en: Thank you page (return URL)
ja: お礼のページ（リターンURL）

en: Thank you title
ja: ありがとうタイトル

en: Thank you!
ja: ありがとうございました！

en: Thanks Description
ja: おかげで説明

en: Thanks Title
ja: おかげでタイトル

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
ja: ピクセル単位の余白に感謝します（右上、左下）

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
ja: API キーは、Google マップ要素、住所のオートコンプリート、および Google マップ API に関連するその他の機能に使用されます。

en: The CVC number is incorrect.
ja: CVC 番号が正しくありません。

en: The ID of the user where the post will belong to
ja: 投稿が属するユーザーの ID

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
ja: Checkout が表示されるロケールの IETF 言語タグ。空白または自動の場合、ブラウザのロケールが使用されます。

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
ja: リスト ID が無効のようです。入力したリスト ID が正しいことを確認してください。

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
ja: 入力した PIN が正しくありません。この拒否コードは、カード リーダーでの支払いにのみ適用されます。

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
ja: 入力した PIN が正しくありません。この拒否コードは、カード リーダーでの支払いにのみ適用されます。

en: The Place's full address
ja: 場所の完全な住所

en: The Place's phone number in international format
ja: The Place の国際形式の電話番号

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
ja: 地域の番号の慣例に従って書式設定されたプレイスの電話番号

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
ja: 顧客が支払いをキャンセルして Web サイトに戻った場合に誘導される URL。

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
ja: PayPal が支払いに関する情報を即時支払い通知メッセージの形式で投稿する URL。

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
ja: 支払いまたはセットアップが完了したときに、Stripe が顧客を送信する URL。ページで成功したチェックアウト セッションの情報を使用する場合は、成功ページのカスタマイズに関するガイドをお読みください。

en: The ZIP/postal code is incorrect.
ja: 郵便番号が間違っています。

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
ja: 自動入力変数で指定されたアドレスは、PayPal メンバーの保存されたアドレスよりも優先されます。バイヤーはあなたが渡した住所を見ることができますが、編集することはできません。アドレスが無効または省略されている場合、PayPal はアドレスを表示しません。

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
ja: PIN 試行の許容回数を超えました。

en: The amount to add or deduct when button is clicked
ja: ボタンがクリックされたときに追加または差し引く金額

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
ja: 米国の電話番号の市外局番、または米国外の電話番号の国コード。

en: The author page (front-end)
ja: 著者ページ (フロントエンド)

en: The author profile (backend)
ja: 著者プロフィール (バックエンド)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
ja: ビジネスのホームページなど、このプレイスの正式なウェブサイト

en: The blog's home web address; set in General Options
ja: ブログのホームWebアドレス。一般オプションで設定

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
ja: カードはこの支払いには使用できません (紛失または盗難が報告されている可能性があります)。

en: The card does not support the specified currency.
ja: カードは指定された通貨をサポートしていません。

en: The card does not support this type of purchase.
ja: カードはこのタイプの購入をサポートしていません。

en: The card has been declined as it requires a PIN.
ja: PIN が必要なため、カードは拒否されました。

en: The card has been declined for an unknown reason.
ja: カードは不明な理由で拒否されました。

en: The card has expired.
ja: カードの有効期限が切れています。

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
ja: カードの残高が不足しているため、購入を完了できません。

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
ja: カード発行会社に連絡できなかったため、支払いを承認できませんでした。

en: The card number is incorrect.
ja: カード番号が間違っています。

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
ja: カードまたはカードが接続されているアカウントが無効です。

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
ja: 取引には認証が必要なため、カードは拒否されました。

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
ja: 猫の分類名 (例: category または product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
ja: サブスクリプションの請求に失敗しました。新しい支払い方法でお試しください

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
ja: ユーザー名、パスワード、アクティベーション コードの組み合わせが正しくありません。

en: The conditions that this element should listen to.
ja: この要素がリッスンする必要のある条件。

en: The confirmation subject for this email
ja: このメールの確認件名

en: The content type to use for this email
ja: このメールに使用するコンテンツタイプ

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
ja: この電子メールに使用するコンテンツ タイプ。%s例: UTF-8 または ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
ja: このアイテムの各追加ユニットの送料。

en: The cost of shipping this item.
ja: この商品の送料です。

en: The current theme's name; set in Presentation
ja: 現在のテーマの名前。プレゼンテーションで設定

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
ja: お客様がカードの残高または利用限度額を超えました。

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
ja: お客様がカードの残高または利用限度額を超えました。

en: The customer has not entered their payment method.
ja: 顧客は支払い方法を入力していません。

en: The customer must use another card or method of payment.
ja: お客様は、別のカードまたは支払い方法を使用する必要があります。

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
ja: 指定された通貨の種類でカードが使用できるかどうかは、発行元に確認する必要があります。

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
ja: 詳細については、お客様がカード発行会社に問い合わせる必要があります。

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
ja: お客様はカード発行会社に連絡して、カードが正常に機能していることを確認する必要があります。

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
ja: お客様は、カード発行会社に連絡して、このタイプの購入にカードを使用できることを確認する必要があります。

en: The customer should contact their card issuer for more information.
ja: 詳細については、カード発行会社にお問い合わせください。

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
ja: 顧客は、取引中にプロンプトが表示されたら、カードの認証を再試行する必要があります。

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
ja: お客様は、カードを挿入して PIN を入力して、もう一度試す必要があります。

en: The customer should try again using the correct CVC.
ja: お客様は、正しい CVC を使用して再試行する必要があります。

en: The customer should try again using the correct PIN.
ja: お客様は、正しい PIN を使用して再試行する必要があります。

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
ja: お客様は、正しい請求先の郵便番号を使用して再試行する必要があります。

en: The customer should try again using the correct card number.
ja: お客様は、正しいカード番号を使用して再試行する必要があります。

en: The customer should try again using the correct expiration date.
ja: お客様は、正しい有効期限を使用して再試行する必要があります。

en: The customer should use an alternative payment method.
ja: お客様は別の支払い方法を使用する必要があります。

en: The customer should use another card.
ja: 別のカードをご利用ください。

en: The default for this value is 5 seconds
ja: この値のデフォルトは5秒です

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
ja: Fedex、UPS、USPS など、物理的な商品を発送した配送サービス。

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
ja: エラーメッセージがポップアップするまでの時間（ミリ秒単位）。

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
ja: 継続時間は、ドロップダウンに最初に表示される時間に基づいて計算されます

en: The email address where emails are sent to
ja: メールの送信先のメールアドレス

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
ja: ユーザーが返信する電子メールアドレス（「電子メールから」設定を使用するには空白のままにします）。

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
ja: メールの送信元のメール アドレスです。%s(メールの受信で問題が発生した場合は、info@%s を使用してみてください)。%sメール プロバイダー (Gmail、Yahoo、Outlook.com など) を使用している場合は、そのアカウントのメールアドレスになります。

en: The email message.
ja: 電子メール メッセージ。

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
ja: 電子メール メッセージ。 {activation_code} と {register_login_url} を使用できます

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
ja: 電子メール メッセージ。 {user_login}、{register_generated_password}、および {register_login_url} を使用できます

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
ja: 配送にかかる推定期間。お客様に表示できるようになっています。

en: The expiration year invalid.
ja: 有効期限の年が無効です。

en: The fields that should be populated with the address data.
ja: アドレスデータを入力する必要があるフィールド。

en: The filename of the attachment
ja: 添付ファイルのファイル名

en: The following information has been send by the submitter:
ja: 以下の情報が提出者から送信されました。

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
ja: フォームは送信されず、電子メールも送信されず、連絡先エントリも保存されません。 PDF ファイルのみが生成され、テスト目的でダウンロードされます。

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
ja: 米国の電話番号の 4 桁の電話番号。

en: The height to set the editor in pixels
ja: エディターをピクセル単位で設定する高さ

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
ja: 使用する言語。これは、コントロールの名前、著作権表示、道順、コントロール ラベル、およびサービス リクエストへの応答に影響します。サポートされている言語コードのリスト: %sサポートされている言語%s

en: The logic/method of the validation.
ja: 検証のロジック/方法。

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
ja: 推定範囲の下限。空の場合、下限がないことを表します。

en: The maximum amount
ja: 最大額

en: The message to display to locked out users
ja: ロックアウトされたユーザーに表示するメッセージ

en: The message to display to none logged in users
ja: ログインしていないユーザーに表示するメッセージ

en: The message to display when an incorrect password was entered
ja: 間違ったパスワードが入力されたときに表示されるメッセージ

en: The minimum amount
ja: 最小額

en: The mode of the Checkout Session
ja: チェックアウト セッションのモード

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
ja: WordPress用の最も先進的で柔軟性があり使いやすいフォームビルダー！

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
ja: 配送料の名前。顧客に表示できるようにするためのものです。これは CheckoutSessions に表示されます。

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
ja: ユーザーが返信する名前（「名前から」設定を使用するには空白のままにします）。

en: The name which emails are sent from.
ja: メールの送信元の名前。

en: The number of intervals between subscription billings.
ja: サブスクリプション請求間の間隔数。

en: The number of months to show at once
ja: 一度に表示する月数

en: The order the post should be displayed in
ja: 投稿が表示される順序

en: The password to access the post
ja: 投稿にアクセスするためのパスワード

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
ja: 支払い金額が無効であるか、許可されている金額を超えています。

en: The payment cannot be authorized.
ja: 支払いを承認できません。

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
ja: 不明な理由により、発行者は支払いを処理できませんでした。

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
ja: 支払いが完了し、資金がアカウントの残高に正常に追加されました。

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
ja: Stripe が不正であると疑っているため、支払いは拒否されました。

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
ja: Stripe ユーザーのブロック リストの値と一致するため、支払いは拒否されました。

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
ja: カードの紛失が報告されているため、支払いは拒否されました。

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
ja: カードの盗難が報告されているため、支払いは拒否されました。

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
ja: 支払いに失敗しました。これは、支払いが顧客の銀行口座から行われた場合にのみ発生します。

en: The payment is not permitted.
ja: 支払いは許可されていません。

en: The payment is pending.
ja: 支払いは保留中です。

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
ja: 支払いを再試行する必要があります。それでも処理できない場合、お客様はカード発行会社に連絡する必要があります。

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
ja: 支払いを再試行する必要があります。それでも処理できない場合は、後でもう一度やり直してください。

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
ja: 支払いが拒否されました。これは、pending_reason 変数または Fraud_Management_Filters_x 変数にリストされている理由のいずれかにより、支払いが以前に保留されていた場合にのみ発生します。

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
ja: 投稿形式 (例: 引用、ギャラリー、音声など)

en: The post tags
ja: 投稿タグ

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ja: 投稿タイプ %1$s は存在しないようです。フォームを %2$sedit%3$s して、もう一度お試しください

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
ja: 送料、手数料、または税金を含まない、製品、サービス、または貢献の価格または金額。 [今すぐ購入] または [寄付] ボタンからこの変数を省略した場合、購入者は支払い時に独自の金額を入力します。

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
ja: 使用する地域コード。これにより、特定の国または地域に基づいてマップの動作が変更されます。 region パラメーターは、(一般に) 国コード トップレベル ドメイン (ccTLD) に 1 対 1 で対応する Unicode 地域サブタグ識別子を受け入れます。ほとんどの Unicode 地域識別子は ISO 3166-1 コードと同じですが、いくつかの注目すべき例外があります。たとえば、英国の ccTLD は「uk」(ドメイン .co.uk に対応) であり、その地域識別子は「GB」です。

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
ja: 結果はメートルで表されます。一意のフィールド名を入力します（例：total_distance）

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
ja: 結果は秒単位で表されます。一意のフィールド名を入力します（例：total_traveltime）

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
ja: この支払いの送信者はアカウントを %1$s 確認済みで、米国 %2$s に所在しています。

en: The shipping rate options to apply to this Session.
ja: このセッションに適用する配送料オプション。

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
ja: 不承認の具体的な理由は、お客様に報告しないでください。代わりに、一般的な衰退として提示する必要があります。

en: The steps the slider makes when sliding
ja: スライド時にスライダーが行うステップ

en: The subject for this email
ja: このメールの件名

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
ja: サブスクリプションの説明。顧客に表示できるようにするためのものです。

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
ja: タグ分類名 (例: post_tag または product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ja: 分類 %1$s は存在しないようです。フォームを %2$sedit%3$s して、もう一度お試しください

en: The thickness of the signature when drawing
ja: 描画時の署名の太さ

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
ja: 米国の電話番号の 3 桁のプレフィックス、または米国外の電話番号の電話番号全体 (国コードを除く)。

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
ja: 接続が切断されてエラーが返されるまでの秒単位の時間。

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
ja: ドロップダウンリストに最初に表示される時間（最小時間）

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
ja: ドロップダウンリストの最後に表示されるはずの時間（最大時間）

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
ja: ユーザーがマウスでフィールドにカーソルを合わせるとすぐにツールチップが表示されます。

en: The total of times a user can click the "+" icon
ja: ユーザーが「+」アイコンをクリックできる合計回数

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
ja: 配送サービスから取得した物理的な商品の追跡番号。この購入で複数の追跡番号が生成された場合は、カンマで区切ってください。

en: The types of place results to return
ja: 返されるプレイス結果のタイプ

en: The unit of measure if weight is specified.
ja: 重量が指定されている場合の測定単位。

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
ja: 推定範囲の上限。空の場合、上限なし、つまり無限を表します。

en: The value for your hidden field.
ja: 隠しフィールドの値。

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
ja: このフィールドが表示される前にフィールドが持つ必要のある値。

en: Theme & colors
ja: テーマと色

en: Theme & styles
ja: テーマとスタイル

en: Theme style
ja: テーマスタイル

en: Theme styles
ja: テーマスタイル

en: Third choice
ja: 3番目の選択肢

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
ja: これにより、誕生日に基づいて年齢、月、または日を返すことができます

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
ja: これにより、別のフォームからエントリデータを取得し、このフォーム内に自動入力できます。

en: This authorization has been voided.
ja: この承認は取り消されました。

en: This authorization has expired and cannot be captured.
ja: この承認は失効しており、取得できません。

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
ja: これは、テキストフィールドまたは非表示フィールドにすることができます（前後に角かっこを追加しないでください）。

en: This content will be placed after the body content of the email.
ja: このコンテンツは、電子メールの本文コンテンツの後に配置されます。

en: This content will be placed after the confirmation email body.
ja: このコンテンツは、確認メールの本文の後に配置されます。

en: This content will be placed before the body content of the email.
ja: このコンテンツは、電子メールの本文コンテンツの前に配置されます。

en: This content will be placed before the confirmation email body.
ja: このコンテンツは、確認メールの本文の前に配置されます。

en: This form is no longer available
ja: このフォームはご利用いただけなくなりました

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
ja: これは、ユーザーがトグル要素を無効にしたときのトグルラベルです

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
ja: これは、ユーザーがトグル要素を有効にしたときのトグルラベルです

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
ja: これは、ユーザーがトグル要素を無効にしたときのトグル値です。

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
ja: これは、ユーザーがトグル要素を有効にしたときのトグル値です。

en: This mail was send from
ja: このメールはから送信されました

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
ja: これにより、フォームを作成するときにセクションを追跡しやすくなります

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
ja: このメッセージは、リストがユーザーに表示されない場合に表示されます

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
ja: このメッセージは、現在のフィルターに基づく結果がない場合に表示されます

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
ja: このメッセージは、上記の構成に基づいて同じタイトルのエントリが既に存在する場合にユーザーに表示されます

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
ja: このメッセージは、現在のユーザーが利用できる結果がまったくない場合にのみ表示されます。

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
ja: これは、ログインしているユーザー、または$ _GETまたは$ _POSTにエントリIDを持つキー[contact_entry_id]が含まれている場合にのみ機能します（この場合、「フォームID」設定は廃止されます）

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
ja: これは、次のいずれかが使用/有効化されている場合にのみ機能します:%1$s- 「ユーザーの最後の送信からフォーム データを取得する」を有効にしました%1$s- フォームには、タイトルに基づいて連絡先エントリを検索する検索フィールドが含まれています。 %1$s- $_GET または $_POST にエントリ ID を持つキー [contact_entry_id] が含まれている場合;%1$s- タグ {user_last_entry_id} がデフォルト値として設定された「hidden_contact_entry_id」という名前の隠しフィールドがある場合;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
ja: このオプションは、条件付きで user_login または user_email フィールドを非表示にする場合にのみ役立ちます

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
ja: このオプションは、スーパーフォームが距離の計算方法を認識できるようにするために必要です。

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
ja: このプロファイルは一時停止されており、これ以上の金額は収集されません。

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
ja: この定期支払いプランはキャンセルされたため、再度有効にすることはできません。これ以上の定期的な支払いは行われません。

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
ja: この設定は、ファイルがwp-contentディレクトリ外の安全なディレクトリに保存されている場合にのみ機能します。ログインしたユーザーがファイルをダウンロードできるようにするには、空白のままにします。

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
ja: この設定は、ファイルがwp-contentディレクトリ外の安全なディレクトリに保存されている場合にのみ機能します。有効にすると、これにより、許可されていないファイルのダウンロードが防止されます。ユーザーは、ファイルをダウンロードする前にログインする必要があります。

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
ja: この値は、個々のアイテムの重量値を上書きします。プロファイルベースの配送料が重量ベースで設定されている場合、PayPal はこの値を使用して支払いの配送料を計算します。

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
ja: この変数は数量固有ではありません。ご注文の商品数にかかわらず、同一の手数料が適用されます。

en: This will add a marker for the address location on the map
ja: これにより、地図上の住所の場所のマーカーが追加されます

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
ja: これにより、ツールチップ付きの疑問符が追加されます（質問アイコンがない場合は空白のままにします）

en: This will apply a right to left layout for your emails
ja: これにより、メールに右から左へのレイアウトが適用されます

en: This will attach a CSV file to the admin email
ja: これにより、CSV ファイルが管理者のメールに添付されます

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
ja: これにより、改行が自動的に[br /]タグに変換されます

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
ja: これにより、HTMLメールの改行が[br /]タグに変換されます

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
ja: これにより、HTMLメールの改行が[br /]タグに変換されます

en: This will create a new site within your wordpress site network
ja: これにより、WordPress サイト ネットワーク内に新しいサイトが作成されます

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
ja: これにより、このドメインのプラグインが非アクティブ化されます。続行する場合は、[OK]をクリックしてください。

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
ja: これにより、現在の設定がすべて削除されます。続行する場合は、[OK]をクリックしてください。

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
ja: これにより、現在の進行状況が削除されます。続行する前に、すべての要素を削除することを確認し、このサンプルフォームを挿入してください。

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
ja: これにより、テキストの距離がメートル単位で返されるかマイル単位で返されるかが決まります。

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
ja: これにより、ユーザー アカウントが承認されるとすぐに新しいパスワードが生成されます。

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
ja: これにより、すべての設定が送信されなくなります (通常、Zap には必要ありません)。

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
ja: これにより、ユーザーが以前に送信したデータで入力を開始したときに、ブラウザがフィールドに自動的に入力するのを防ぎます

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
ja: これにより、連絡先エントリに空の値が保存されなくなります

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
ja: これにより、現在のステップでエラーが見つかった場合のスクロール効果が防止されます

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
ja: これにより、[次へ]または[前へ]ボタンがクリックされたときのスクロール効果が防止されます

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
ja: これにより、このマルチパートがアクティブになったときに最初の要素が自動的にフォーカスされるのを防ぎます

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
ja: これにより、指定されたリージョン内の検索結果が優先されます。 region パラメーターは、(一般に) 国コード トップレベル ドメイン (ccTLD) に 1 対 1 で対応する Unicode 地域サブタグ識別子を受け入れます。ほとんどの Unicode 地域識別子は ISO 3166-1 コードと同じですが、いくつかの注目すべき例外があります。たとえば、英国の ccTLD は「uk」(ドメイン .co.uk に対応) であり、その地域識別子は「GB」です。

en: This will save a subscriber for MailPoet
ja: これにより、MailPoet のサブスクライバーが節約されます

en: This will save a subscriber for Mailster
ja: これにより、Mailster のサブスクライバーが節約されます

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
ja: これにより、ユーザーが入力した電子メールが購読者の電子メール アドレスとして保存されます。

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
ja: これにより、ユーザーが入力していないフィールドがすべて削除されます

en: Thousand separator
ja: 千の区切り文字

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
ja: 通貨の 3 文字の ISO コード (例: USD、AUD、EUR)。 %sサポートされている通貨%sのリスト。

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
ja: USD、CAD、EUR などの 3 文字の ISO 通貨コード

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
ja: 3 文字の ISO 通貨コード。 %sサポートされている通貨%sでなければなりません。

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
ja: フックが起動される前の「keyup」イベントのしきい値（ミリ秒単位）

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Till
ja: まで

en: Till date
ja: 日まで

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
ja: Till date (yyyy-mm-dd): 特定の日付範囲内でポップアップを表示します

en: Time
ja: 時間

en: Timeout (seconds)
ja: タイムアウト（秒）

en: Tip
ja: ヒント

en: Title
ja: 題名

en: Title color
ja: タイトルの色

en: Title for blog
ja: ブログのタイトル

en: Title line-height in pixels (0 = none)
ja: タイトル行-ピクセル単位の高さ（0 =なし）

en: Title size in pixels (0 = none)
ja: ピクセル単位のタイトルサイズ（0 =なし）

en: Title weight (0 = none)
ja: タイトルの重み（0 =なし）

en: To delete this entry you must be logged in.
ja: このエントリを削除するには、ログインする必要があります。

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
ja: PDFのヘッダーとフッターを使用するには、任意の要素（列を含む）を編集して、[PDF設定]セクションに移動します。ここで、要素をヘッダーまたはフッターとして使用するかどうかを定義できます。使用できるヘッダーまたはフッター要素は1つだけであることに注意してください。複数の要素を追加するには、代わりに列を使用する必要があります。

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
ja: たとえば、Raleway google フォントを使用するには、次のように入力します: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
ja: すべてのフィールドを切り替えます

en: Toggle button background (off)
ja: トグルボタンの背景（オフ）

en: Toggle button background (on)
ja: トグルボタンの背景（オン）

en: Toggle button colors
ja: ボタンの色を切り替えます

en: Toggle button font (off)
ja: トグルボタンフォント（オフ）

en: Toggle button font (on)
ja: トグルボタンフォント（オン）

en: Toggle field
ja: トグルフィールド

en: Toggle start value (default status)
ja: 開始値の切り替え（デフォルトステータス）

en: Tooltip Arrow Background
ja: ツールチップの矢印の背景

en: Tooltip Arrow Border
ja: ツールチップの矢印の境界線

en: Tooltip Background
ja: ツールチップの背景

en: Tooltip Border
ja: ツールチップの境界線

en: Tooltip Colors
ja: ツールチップの色

en: Tooltip Font
ja: ツールチップのフォント

en: Tooltip text
ja: ツールチップテキスト

en: Top
ja: 上：

en: Top and Left
ja: 上と左

en: Top and Right
ja: 上と右

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Total
ja: 合計

en: Track color
ja: トラックの色

en: Track form submissions with Google Analytics
ja: GoogleAnalyticsでフォーム送信を追跡する

en: Tracking Events
ja: イベントの追跡

en: Tracking number (optional)
ja: 追跡番号 (オプション)

en: Transaction
ja: 取引

en: Transaction Details
ja: 取引明細

en: Transaction ID
ja: 取引ID

en: Transactions
ja: 取引

en: Transfer after this element
ja: この要素の後に転送する

en: Transfer this element (also works across forms)
ja: この要素を転送します（フォーム間でも機能します）

en: Translate countries by its given iso code
ja: 指定された ISO コードで国を翻訳する

en: Translations
ja: 翻訳

en: Trash
ja: ごみ

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
ja: 移動モード（方向を計算するときに使用する輸送モードを指定します）

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
ja: 試用期間 (日数) (モードが「サブスクリプション」に設定されている場合にのみ機能します)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
ja: 以下の条件のすべてまたは1つがそれらの値と一致した場合にのみトリガーします。

en: Tu
ja: 火

en: Tue
ja: 火曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turkish
ja: トルコ語

en: U.S. state
ja: 米国の州

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
ja: ログインフォームを配置したログインページの URL。ここでユーザーは自分のメールアドレスを確認できます

en: US State
ja: アメリカ合衆国の州

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
ja: コンテンツを読み込めません。ページを更新するか、後でもう一度お試しください。

en: Unable to submit form, session expired!
ja: フォームを送信できません。セッションが期限切れになりました!

en: Unable to switch language, session expired!
ja: 言語を切り替えることができません。セッションの有効期限が切れました!

en: Uncaptured
ja: 未捕獲

en: Undo last change
ja: 最後の変更を元に戻す

en: Unique code
ja: 固有コード

en: Unique code generation
ja: 独自のコード生成

en: Unique field name
ja: 一意のフィールド名

en: Unique field name (required)
ja: 一意のフィールド名（必須）

en: Unique field name may not be empty!
ja: 一意のフィールド名を空にすることはできません。

en: Unit
ja: 単位

en: Unit amount
ja: 単位量

en: Unit.
ja: 単位。

en: Unknown
ja: わからない

en: Unread
ja: 未読

en: Unsubscribed
ja: 購読解除

en: Until
ja: それまで

en: Update
ja: 更新

en: Update Element
ja: 要素を更新

en: Update all
ja: すべて更新

en: Update based on user ID (user_id)
ja: ユーザー ID (user_id) に基づく更新

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
ja: 条件付きロジック、{タグ}、変数フィールドを動的に更新します

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
ja: 連絡先エントリデータを更新します（連絡先エントリが見つかった場合）

en: Update current logged in user
ja: 現在ログインしているユーザーを更新する

en: Update custom user meta
ja: カスタム ユーザー メタの更新

en: Update user based on user_id field or GET or POST
ja: user_id フィールドまたは GET または POST に基づいてユーザーを更新します

en: Upload CSV file
ja: CSVファイルをアップロードする

en: Upload a file to send as attachment
ja: 添付ファイルとして送信するファイルをアップロードする

en: Upload a logo to use for this email template
ja: このメール テンプレートに使用するロゴをアップロードしてください

en: Upload failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Upload limit reached!
ja: アップロード制限に達しました!

en: Upload size limit reached!
ja: アップロードサイズの制限に達しました！

en: Uploading files...
ja: ファイルをアップロードしています...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
ja: 国コードを選択すると、正しい電話番号形式のプレースホルダーが表示されます

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
ja: エラーが見つからない場合は、%shttps://jsonlint.com/%s を使用してください。

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
ja: 24 時間形式を使用します (例: 13:00、09:30 など)。

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
ja: 複数の役割を選択するには、CTRL または SHIFT を使用します

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
ja: カスタムメール本文を使用します。 {loop_fields}を使用してループを取得します。

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
ja: カスタムループを使用します。 {loop_label}と{loop_value}を使用して値を取得します。

en: Use a password to protect the form
ja: パスワードを使用してフォームを保護する

en: Use an existing product ID which the price will belong to
ja: 価格が属する既存の製品 ID を使用してください

en: Use as PDF footer
ja: PDFフッターとして使用

en: Use as PDF header
ja: PDFヘッダーとして使用

en: Use custom HTML and CSS when printing
ja: 印刷時にカスタムHTMLとCSSを使用する

en: Use custom button settings or the default form button settings?
ja: カスタムボタン設定またはデフォルトのフォームボタン設定を使用しますか？

en: Use custom headers
ja: カスタム ヘッダーを使用する

en: Use custom padding
ja: カスタムパディングを使用する

en: Use headers defined for Admin emails (default)
ja: 管理者の電子メールに定義されたヘッダーを使用する (デフォルト)

en: Use headers defined for Confirmation emails
ja: 確認メール用に定義されたヘッダーを使用する

en: Use image button instead of text button
ja: テキストボタンの代わりに画像ボタンを使用する

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
ja: 開始点として使用しますが、列をカスタマイズできます

en: Use minimal editor config
ja: 最小限のエディター構成を使用する

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
ja: 数字を使用して除外する日をコンマで区切って指定します。例: 0,1,2%sここで: 0 = 日曜日、1 = 月曜日など。

en: Use the adaptive positioning by default
ja: デフォルトでアダプティブポジショニングを使用

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
ja: デフォルトのwp_mail（）を使用するか、SMTPを使用して電子メールを送信します

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
ja: このフィールドを使用して、必要に応じて、Stripe ホスト サーフェスでレンダリングするためのサブスクリプションの説明を保存します。

en: Use this to add some extra styles for this element.
ja: これを使用して、この要素にいくつかのスタイルを追加します。

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
ja: この購入の請求書番号を識別するために使用します。

en: Use your own custom regex to validate this field
ja: 独自のカスタム正規表現を使用して、このフィールドを検証します

en: Use {tags} if needed
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
ja: 必要に応じて {tags} を使用してください%s各緯度と経度を新しい行にパイプで区切って入力してください 例: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
ja: 必要に応じて{tags}を使用し、各モードをカンマで区切ります。有効な値は次のとおりです：BUS、RAIL、SUBWAY、TRAIN、TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
ja: 必要に応じて{tags}を使用します。有効なモードは、運転、自転車、交通機関、徒歩です。

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。必要に応じてサードパーティの[ショートコード]を使用することもできます。ただし、{tags}をサードパーティの[shortcodes]と組み合わせて使用している場合、初期化されたDOM要素で問題が発生する可能性があることに注意してください。これは、{tags}を使用すると、フィールドの値の変更を反映するようにHTMLが更新されるため、HTMLが再読み込みされ、初期化されたDOM要素が失われるためです。ベストプラクティスは、単一のHTML要素に{タグ}と[ショートコード]を混在させないことです。

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。値の例は次のとおりです。nl（オランダの場合）、es（スペインの場合）、de（ドイツの場合）、uk（英国の場合）

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。値の例は次のとおりです。us（米国の場合）、nl（オランダの場合）、es（スペインの場合）、de（ドイツの場合）、uk（英国の場合）

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。 1〜20の値である必要があります（高いほどズームインが多くなります）

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。ウェイポイントに「出発地」と「目的地」の場所を含めないように注意してください。各ウェイポイントを新しい行に配置します。次のようにフォーマットされています：{location}|{stopover}
    ここで、「location」は住所またはLatLngであり、「stopover」は「true」または「false」のいずれかです。「true」は、ウェイポイントがルート上の停車地であることを示し、ルートを2つのルートに分割する効果があります。値の例：
    住所1、市区町村、国| false
    住所2、City2、Country|true
    住所3、City3、Country|false
    住所4、City4、Country|false

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。各ウェイポイントを新しい行に配置します。次のようにフォーマットされています：{location}|{stopover}
    ここで、「location」は住所またはLatLngであり、「stopover」は「true」または「false」のいずれかです。「true」は、ウェイポイントがルート上の停車地であることを示し、ルートを2つのルートに分割する効果があります。値の例：
    住所1、市区町村、国| false
    住所2、City2、Country|true
    住所3、City3、Country|false
    住所4、City4、Country|false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。有効な値は次のとおりです：FEWER_TRANSFERSまたはLESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。有効な値は次のとおりです。METRICまたはIMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。有効な値は次のとおりです：bestguess、pessimisticまたはoptimistic

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。有効な値は次のとおりです：trueまたはfalse

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
ja: 必要に応じて{タグ}を使用します。有効な値は、trueまたはfalseです。有効にすると、マップにデフォルトのボタンが表示されません

en: Use {tags} to define the returned Label per row
ja: {tags}を使用して、行ごとに返されるラベルを定義します

en: Use {tags} to define the returned Value per row
ja: {tags}を使用して、行ごとの戻り値を定義します

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
ja: Paypalで支払いが確認されたときのIPN（即時支払い通知）に使用されます

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
ja: WooCommerce などの外部プラグインに役立ちます。

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
ja: WooCommerce などの外部プラグインに役立ちます。例: 'field_name|meta_key' (それぞれ改行)

en: User
ja: ユーザー

en: User Form locker / submission limit
ja: ユーザーフォームロッカー/送信制限

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User ID's:
ja: ユーザーID:

en: User Registered (registration date)
ja: ユーザー登録（登録日）

en: User Status
ja: ユーザーステータス

en: User URL (website)
ja: ユーザーURL（ウェブサイト）

en: User did not upload any files
ja: ユーザーがファイルをアップロードしなかった

en: User display name
ja: ユーザー表示名

en: User email
ja: ユーザーのメール

en: User input will automatically be converted into uppercase text
ja: ユーザー入力は自動的に大文字に変換されます

en: User login status after registration
ja: 登録後のユーザーログイン状態

en: User nicename
ja: ユーザーnicename

en: User role
ja: ユーザーの役割

en: User roles:
ja: ユーザーの役割:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
ja: 支払いをキャンセルしたユーザーは、この URL にリダイレクトされます

en: User username
ja: ユーザーユーザー名

en: User will be redirected to this URL after making a payment
ja: ユーザーは支払いを行った後、この URL にリダイレクトされます

en: User:
ja: ユーザー：

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or E-mail address already exists, please try again
ja: ユーザー名または電子メール アドレスは既に存在します。もう一度お試しください

en: Users (wp_users)
ja: ユーザー（wp_users）

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
ja: ユーザーは、購読する前に確認メールを受け取ります

en: VIP status for subscriber
ja: 加入者の VIP ステータス

en: Validate the field when the following conditions are met.
ja: 次の条件が満たされたときにフィールドを検証します。

en: Validation
ja: 検証

en: Validation error message
ja: 検証エラー メッセージ

en: Value
ja: 値

en: Value (must be greater than 0)
ja: 値 (0 より大きい必要があります)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
ja: 0 より大きく、100 以下の値で、クーポンが適用される割引を表します。

en: Variable
ja: 変数

en: Variable field
ja: 変数フィールド

en: Verification E-mail Subject
ja: 確認メールの件名

en: Verify your account
ja: アカウントを確認する

en: Vertical / Horizontal display
ja: 縦表示・横表示

en: Vertical display ( | )
ja: 縦表示 ( | )

en: Vertical tabs
ja: 垂直タブ

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 見る

en: View PayPal subscription
ja: PayPal サブスクリプションを表示

en: View PayPal transaction
ja: ペイパルの利用履歴を見る

en: View Receipt
ja: 領収書を見る

en: View author
ja: 著者を表示

en: View contact entry
ja: 連絡先エントリを表示

en: View online invoice
ja: オンライン請求書を表示

en: View order
ja: 表示の順序

en: View post
ja: 投稿を見る

en: View product
ja: 製品を見る

en: View subscription
ja: サブスクリプションを表示

en: View template HTML
ja: テンプレート HTML を表示

en: Virtual product
ja: 仮想製品

en: Voided
ja: 無効化

en: WC Cart Items
ja: WCカートアイテム

en: WC Cart Items + Price
ja: WCカートアイテム+価格

en: WC Cart Total
ja: WCカート合計

en: WC Cart Total (float format)
ja: WCカート合計（フロート形式）

en: WC Order
ja: WCオーダー

en: WC Order Status
ja: WC 注文状況

en: WC order
ja: WCオーダー

en: WC order status
ja: WC 注文状況

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
ja: 私たちと一緒に待ってください！時間をかけてフォームに記入してください!?

en: We
ja: 私達

en: We couldn't find a user with the given email address!
ja: 指定されたメール アドレスを持つユーザーが見つかりませんでした!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
ja: 新しいユーザーを登録するために必要な %1$s フィールドと %2$s フィールドが見つかりませんでした。フォームを %3$sedit%4$s して、もう一度お試しください

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ja: フォームをパスワードで保護するために必要な %1$s フィールドが見つかりませんでした。フォームを %2$sedit%3$s して、もう一度お試しください

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ja: パスワードをリセットするために必要な %1$s フィールドが見つかりませんでした。フォームを %2$sedit%3$s して、もう一度お試しください

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
ja: 新しいユーザーのログインに必要な %1$s または %2$s フィールドが見つかりませんでした。フォームを %3$sedit%4$s して、もう一度お試しください

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
ja: 新しい投稿を作成するために必要な %1$spost_title%2$s フィールドと %1$spost_content%2$s フィールドが見つかりませんでした。フォームを %3$sedit%4$s して、もう一度お試しください

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
ja: 新しい確認コードをお送りしました。メールをチェックして、アカウントを確認してください。

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
ja: この機能を使用する前に、プライバシー ポリシーを確認し、法的な連絡先に確認することをお勧めします。 %sCheckout%s を使用した電話番号の収集の詳細をご覧ください。

en: We will reply within 24 hours.
ja: 24時間以内に返信いたします。

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
ja: 48時間以内に返信いたします。
    
    よろしくお願いいたします。{option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
ja: ウェブログのタイトル;一般オプションで設定

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website URL
ja: ウェブサイトのURL

en: Wed
ja: 結婚した

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly (every week)
ja: 毎週（毎週）

en: Weight of item (leave blank for none)
ja: アイテムの重量 (なしの場合は空白のままにしてください)

en: Welcome back message
ja: おかえりメッセージ

en: Welcome back {user_login}!
ja: おかえりなさい {user_login}!

en: Welsh/UK
ja: ウェールズ/イギリス

en: Wether or not to draw Polyline on the map
ja: 地図上にポリラインを描くかどうか

en: Wether or not to draw Polyline(s)
ja: ポリラインを描画するかどうか

en: Wether or not to enable keyword feature
ja: キーワード機能を有効にするかどうか

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
ja: このフィールドが連絡先エントリに保存されないようにするかどうか。

en: Wether or not to use an image button
ja: 画像ボタンを使用するかどうか

en: Wether or not to use the address auto complete feature
ja: アドレスオートコンプリート機能を使用するかどうか

en: Wether or not to use the auto suggest feature
ja: 自動提案機能を使用するかどうか

en: Wether or not to use the contact entry search feature
ja: 連絡先入力検索機能を使用するかどうか

en: Wether or not to use the distance calculator feature
ja: 距離計算機能を使用するかどうか

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
ja: WordPressテキストエディタ（wp_editor）を使用するかどうか

en: What should be the orientation of the next page?
ja: 次のページの向きは？

en: What should this button do?
ja: このボタンは何をすべきですか？

en: What user role should this user get?
ja: このユーザーはどのユーザー ロールを取得する必要がありますか?

en: What's New?
ja: 新着情報？

en: What's new?
ja: 新着情報？

en: When above conditions are met set following value:
ja: 上記の条件が満たされた場合、次の値を設定します。

en: When admin approves registration this email will be send to the user
ja: 管理者が登録を承認すると、このメールがユーザーに送信されます

en: When configured, the product(s) will not be listend on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
ja: 設定すると、製品はアーカイブ ページ (ショップ、カテゴリ、タグ、検索ページ) で聴取されなくなります。この方法では、フォームを送信することによってのみ製品を注文できます。%1$s%1$s各製品 ID やカテゴリ スラッグを新しい行に入力してください。例:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
ja: 構成すると、単一の製品ページの [カートに追加] セクションが定義済みのフォームに置き換えられます。また、すべてのアーカイブ ページ (ショップ、カテゴリ、タグ、検索ページ) の [カートに追加] ボタンを [商品を表示] ボタンに置き換えます。%1$s%1$sこの設定は、あなたが使用している商品では明らかに時代遅れになります。 %1$s%1$s%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUGのようにフォーマットされた新しい行でそれぞれを定義します。

en: When editing a field you can change these settings
ja: フィールドを編集するときに、これらの設定を変更できます

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
ja: 上記の設定を有効にすると、「カートに追加」セクションがフォームに置き換えられ、製品のギャラリーも削除されます

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
ja: 上記の設定を有効にして「カートに追加」セクションをフォームに置き換えた場合、製品の価格も削除されます

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
ja: 上記の設定を有効にして「カートに追加」セクションをフォームに置き換えた場合、製品の評価も削除されます

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
ja: 上記の設定を有効にして「カートに追加」セクションをフォームに置き換えた場合、製品の簡単な説明も削除されます

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
ja: 上記の設定を有効にすると、「カートに追加」セクションがフォームに置き換えられ、製品のタイトルも削除されます

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
ja: 有効にすると、フォームの送信後にファイルが自動的に削除されます。

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
ja: 有効にすると、ユーザーが入力したフォームデータが保存され、ユーザーがページに戻ったり更新したりすると、フォームにこのデータが入力されます。

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
ja: 有効にすると、選択した日付に基づいて年齢が返されます。これは、ユーザーが生年月日を入力する場合や、オブジェクトの年齢を知る必要がある場合に役立ちます。

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
ja: 有効にすると、{loop_fields}タグを使用しているときに、ファイルがメール内に表示されなくなります。ファイルは添付ファイルとしてのみダウンロードできます。大きなファイルで作業している場合、電子メールクライアントの制限により、添付ファイルが欠落している可能性があることに注意してください。

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
ja: 有効にすると、フィールドにフォーカスがない場合でも、プレースホルダーは常に適応位置になります。

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
ja: 有効にすると、ユーザーはファイルを添付ファイルとしてのみダウンロードでき、ファイルの場所への参照はありません。一部の電子メールクライアントには、送信できる添付ファイルのサイズに制限があることに注意してください。大きな添付ファイルを送信する場合は、このオプションをオフのままにしておくことをお勧めします。

en: When form has been submitted
ja: フォームが送信されたとき

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
ja: 空白のままにすると、デフォルトで上記で定義したフィールド名になります。動的列内では、%d を使用してカウンターを配置する場所を決定できます。たとえば、「製品 %d 数量:」は「製品 3 数量:」に変換されます。

en: When popup has been closed
ja: ポップアップを閉じたとき

en: When popup has been viewed
ja: ポップアップ表示時

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
ja: CSV を保存すると、これらのフィールドは CSV ファイルから除外されます

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
ja: 保留/ブロックされたユーザーに設定すると、ログインできなくなります

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
ja: ユーザーが指定されたしきい値に対して一時停止せずに入力を開始すると、フックはトリガーされません。このしきい値は、「キーアップ」イベントにのみ適用されます。ユーザーが入力を停止し、しきい値が満たされるとすぐに、フックが実行されます。デフォルトでは、この値はインスタントトリガーに対して0に設定されています

en: When to Trigger?
ja: いつトリガーしますか？

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
ja: 次の支払い方法 %s のいずれかを使用する場合、支払いが失敗すると、以下の電子メールがユーザーに送信されます。これにより、フォームに再度入力することなく支払いを再試行できます。

en: When value equals "yes" this will be the new value....
ja: 値が「はい」の場合、これが新しい値になります....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
ja: 値が「はい」でない場合、これは新しい値になります....

en: Where should your image link to?
ja: 画像はどこにリンクする必要がありますか？

en: Whether the post can accept comments
ja: 投稿がコメントを受け入れるかどうか

en: Whether the post can accept pings
ja: 投稿が ping を受け入れることができるかどうか

en: Whether to display media insert/upload buttons
ja: メディア挿入/アップロードボタンを表示するかどうか

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
ja: PressThisで使用される最小限のエディター構成を出力するかどうか

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
ja: 段落の追加にwpautopを使用するかどうか

en: Which user roles are allowed to login?
ja: ログインできるユーザーの役割は?

en: Why is this payment fraudulent?
ja: なぜこの支払いは不正なのですか?

en: Width (px)
ja: 幅 (ピクセル)

en: Will be visible in front of your field.
ja: フィールドの前に表示されます。

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
ja: フィールドの前に表示されます。 （削除するには空白のままにします）

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
ja: この設定では、&lt;br /&gt;を使用して、カンマ区切りのリストの代わりに、選択した各オプションに改行を使用できます。もちろん、必要に応じて他のHTMLを使用することもできます。

en: Wk
ja: 週

en: WooCommerce Checkout
ja: WooCommerce チェックアウト

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
ja: このフォームでは WooCommerce Checkout が有効になっていますが、WooCommerce 自体は有効化されていません!

en: WooCommerce My Account Menu Items
ja: WooCommerce マイ アカウント メニュー項目

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
ja: WooCommerce Order Search（フォームに注文データを入力）

en: WooCommerce order (backend)
ja: WooCommerce 注文 (バックエンド)

en: WooCommerce order (front-end)
ja: WooCommerce 注文 (フロントエンド)

en: WordPress web address; set in General Options
ja: WordPressのWebアドレス。一般オプションで設定

en: Wrapper width in pixels
ja: ラッパーの幅（ピクセル単位）

en: Year range
ja: 年の範囲

en: Yearly (every year)
ja: 毎年（毎年）

en: Yes
ja: はい

en: Yes (enabled)
ja: はい（有効）

en: Yes (hide)
ja: はい（非表示）

en: Yes (users can't edit the value)
ja: はい（ユーザーは値を編集できません）

en: Yes, but not when the following conditions are met
ja: はい。ただし、次の条件が満たされた場合は除きます。

en: Yes, save form progression
ja: はい、フォームの進行状況を保存します

en: Yes, store files in a year/month folder structure
ja: はい、ファイルを年/月のフォルダ構造で保存します

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
ja: フィールド {tags} に入力してチェックを行うことができます

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
ja: ユーザーがフォームからリストを選択できるようにする場合は、{tag} を使用できます

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
ja: 複数のIDを使用できます。常に最後のエントリが使用されることに注意してください。

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
ja: ユーザーがフォームのドロップダウンまたはラジオ/チェックボックスからリストを選択できるようにする場合は、{tags} を使用できます

en: You are allowed to use {tags}.
ja: {tags} を使用できます。

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
ja: {tags} を使用できます。 (小数形式のみが許可されます。例: 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
ja: {tags} を使用できます。%1$s 各項目を改行し、値をパイプで区切ります%1$s使用しないオプションは空白のままにします。例: %1$s%1$s %2$s3.49 ドルの製品の 5 倍を追加するには、次のように記述します:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$s以下に、{ を使用した完全な例を示します。 tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor各オプションの詳細については、%4$sPayPal の変数リファレンス%5$s をお読みください。

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
ja: {tags} を使用できます。%1$sそれぞれ改行してください。%1$s例:%1$s2020-03-25 (特定の日付を除く)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (日付範囲を除く)%1$s01 (すべての月の最初の日を除く)%1$s10 (すべての月の 10 日を除く)%1$sJan (1 月を除く)%1$sMar (その月を除く) March)%1$sDec (December 月を除く)%1$sw@even (隔週 @ 偶数週)%1$sw@odd (隔週 @ 奇数週)%1$s1@even (隔週月曜日) @ 偶数週)%1$s2@even (隔週火曜日 @ 偶数週)%1$s1@odd (隔週月曜日 @ 奇数週)%1$s2@odd (隔週火曜日 @ 奇数週)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
ja: {tags} を使用できます。%1$sピリオドごとに改行し、値をパイプで区切ります。例:%1$s%2$s7 日間の無料試用:%3$s 0|7|D %1$s%2$s試用後 3 週間で 5 ドル:%3$s 5|3|W%1$s%2$sその後、毎年 49.99 ドル:%3$s 49.99|1|Y%1$ s%2$s時間形式オプション:%3$s D=日、W=週、M=月、Y=年

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
ja: {tags} を使用できます。%s有効な値については、%sPayPal でサポートされている国と地域%s を参照してください。

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
ja: {tags} を使用できます。%s有効な値については、%s国と地域コード%s を参照してください。

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
ja: {tags} を使用できます。%s有効な値については、%s文字セットの設定 — charset%s を参照してください。

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
ja: {tags} を使用できます。%sそれぞれを新しい行に入れ、パラメーターと値をパイプで区切ります。例:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
ja: 現在要素を編集していません。%s%s アイコンをクリックして要素を編集します。

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
ja: 現在ログインしていません。フォームを送信するには、ログインしていることを確認してください。

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
ja: このエントリは注文に接続されているため、編集できません:

en: You are not allowed to login!
ja: ログインできません！

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
ja: 「コード」タブが開いている間は、フォームを保存することはできません。

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
ja: 必要に応じて、%sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s からカスタム ステータスを追加できます

en: You can adjust the size of your background image here
ja: ここで背景画像のサイズを調整できます

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
ja: Stripe %sDashboard%s から新しい製品と価格を作成できます。

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
ja: クーポンは、Stripe ダッシュボードの%sクーポン管理%s ページから簡単に作成できます。

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
ja: 複数の分類法と複数のカテゴリを定義し、それぞれを新しい行に入れることができます。各カテゴリをコンマで区切ります。

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
ja: プラン ID は、%s[請求] > [製品] > [料金プラン]%s で確認できます。

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
ja: zapier.com で Zap を表示すると、Webhook URL を見つけることができます。

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
ja: このデータがフォーム送信者に送信されないようにすることができます（確認メールを送信するオプションが有効になっている場合）。

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
ja: 生成されたパスワードは、メールの {register_generated_password} で取得できます

en: You can use field tags {field_name} if you want
ja: 必要に応じて、フィールドタグ{field_name}を使用できます

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
ja: フィールド {tags} を使用して、ユーザー入力に基づいて以下の設定を構成できます。

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
ja: タグを使用してフィールド値を取得できます。例: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
ja: この値は、顧客の明細書に表示される完全な説明として使用できます。少なくとも 1 文字、最大 22 文字を含める必要があります。顧客の明細書に表示される任意の文字列。例として、あなたのウェブサイトが「RunClub」で、請求対象のアイテムがレース チケットの場合、「RunClub 5K レース チケット」を指定するとよいでしょう。

en: You did not select a form!
ja: フォームを選択しませんでした！

en: You do not have permission to delete this entry.
ja: このエントリを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to submit this form!
ja: このフォームを送信する権限がありません!

en: You do not have permission to view this listing
ja: このリストを表示する権限がありません

en: You do not have permissions to edit this entry.
ja: このエントリを編集する権限がありません。

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
ja: %1$s というフィールドがありますが、有効な分類名が設定されていません。フォームを %2$sedit%3$s して、もう一度お試しください

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
ja: フィールド名が重複しています。各フィールドに一意の名前が付いていることを確認してください。

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
ja: 秘密の名前が重複しています。各シークレットに一意の名前が付けられていることを確認してください。

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
ja: このフォームのパスワード保護を有効にしましたが、%1$s という名前のパスワード フィールドが見つかりませんでした。フォームを %2$sedit%3$s して、もう一度お試しください。

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
ja: カートに追加する製品を定義していません。フォーム設定を %sedit%s して、もう一度お試しください

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
ja: アカウントをまだ確認していません。メールを確認するか、%shere%s をクリックして確認メールを再送信してください。

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
ja: このフォームを送信するには、ログインする必要があります。 %shere%sをクリックしてログインしてください!

en: You refunded the payment.
ja: 代金を返金しました。

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
ja: 通常、各オプションが新しい行に配置される textarea フィールドを使用します。ラベルと値をパイプで区切ることもできます。 textarea の値の例: %1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s (ACF フィールドもサポートされています)

en: Your API key seems to be invalid
ja: API キーが無効のようです

en: Your Address
ja: あなたの住所

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
ja: オーディエンス ID の例: f25b7204f4

en: Your Company Name
ja: あなたの会社名

en: Your E-mail Address
ja: メールアドレス

en: Your First Name
ja: あなたの下の名前

en: Your Forms
ja: あなたのフォーム

en: Your Full Name
ja: あなたのフルネーム

en: Your HTML here...
ja: ここにあなたのHTML ...

en: Your Last Name
ja: あなたの名字

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
ja: PayPal ID または PayPal アカウントに関連付けられたメール アドレス。電子メール アドレスを確認する必要があります。

en: Your Phonenumber
ja: あなたの電話番号

en: Your SMTP server
ja: SMTPサーバー

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
ja: チェックを行うためにフィールド{タグ}を入力することが許可されています

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
ja: 現在、[フォーム設定]> [テーマと色]> [フィールドアイコンを非表示]でフィールドアイコンを非表示にするオプションを有効にしているため、アイコンは表示されません。

en: Your new password
ja: 新しいパスワード

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
ja: あなたのパスワードはリセットされました。あなたのメールアドレスに新しいパスワードを送信しました。

en: Your subtitle
ja: あなたのサブタイトル

en: Your title
ja: あなたの肩書き

en: Zapier Settings
ja: ザピア設定

en: Zapier webhook URL
ja: Zapier Webhook URL

en: Zipcode
ja: 郵便番号

en: Zipcode & City
ja: 郵便番号と市

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
ja: [注文番号{ID}-{_ billing_email}、{_ billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
ja: [color] HEXカラーを選択する（またはネイティブのColorpicker要素を使用する）

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
ja: [date]日付を選択する（またはネイティブのDate要素を使用する）

en: [datetime-local] for choosing date + time
ja: [datetime-local]日付と時刻を選択する

en: [email] for entering email addresses
ja: [メール]メールアドレス入力用

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
ja: [int-phone] 国際電話番号の入力用

en: [month] for choosing months
ja: [月]月を選択するため

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
ja: 数字を入力するための[数字]（検証は自動的に「フロート」に設定されます）

en: [tel] for entering phonenumbers
ja: [tel]電話番号を入力するため

en: [text] normal text field (default)
ja: [テキスト]通常のテキストフィールド（デフォルト）

en: [time] for choosing time
ja: [時間]時間を選択する

en: [url] for entering URL's
ja: [url] URLを入力するため

en: address
ja: 住所

en: amount
ja: 量

en: autosuggest
ja: 自動提案

en: bottom
ja: 下：

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
ja: は過去の日付であるためリマインダーとして使用できません。[フォーム設定 > メール リマインダー] で設定を確認してください。

en: case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

en: color
ja: 色

en: column
ja: 桁

en: country
ja: 国

en: date
ja: 日付

en: default
ja: デフォルト

en: e.g: 1
ja: 例: 1

en: e.g: SbwGtc0x
ja: 例: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
ja: 例: price_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
ja: 例: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
ja: 例: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
ja: Eメール

en: enter the field name
ja: フィールド名を入力します

en: feeling4design
ja: feel4design

en: file
ja: ファイル

en: first_choice
ja: 最初に選んだ

en: form
ja: 形

en: form-not-saved-yet
ja: フォーム未保存

en: height
ja: 高さ

en: hidden
ja: 隠された

en: http://
ja: http：//

en: iDeal
ja: 理想

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
ja: は有効な 24 時間形式ではありません。修正して、必ず 24 時間形式を使用してください。例: 21:45

en: leave blank to remove
ja: 削除するには空白のままにします

en: left
ja: 左：

en: name
ja: 名前

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
ja: アダプティブプレースホルダーが有効になっている場合にのみ使用されます

en: option
ja: オプション

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
ja: option_value1|オプション ラベル 1
    option_value2|オプション ラベル 2

en: optional
ja: オプション

en: or leave blank for no maximum date
ja: または最大日付なしの場合は空白のままにします

en: or leave blank for no minimum date
ja: または、最低日付がない場合は空白のままにします

en: or leave blank to allow all roles
ja: または空白のままにして、すべてのロールを許可します

en: or leave blank to display to all roles
ja: または空白のままにして、すべての役割に表示します

en: or leave blank to only display to the roles defined above
ja: または空白のままにして、上で定義したロールにのみ表示します

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
ja: または、空白のままにして、上で定義した役割によってのみフィルタリングします

en: password
ja: パスワード

en: phonenumber
ja: 電話番号

en: price
ja: 価格

en: put each on a new line
ja: それぞれを新しい行に入れます

en: quantity
ja: 量

en: question
ja: 質問

en: rating
ja: 評価

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
ja: 推奨されるレンダリング スケールは 1 ～ 3 です (デフォルトのスケールは 2 です)

en: result
ja: 結果

en: results
ja: 結果

en: retrieve method
ja: 取得方法

en: right
ja: 正しい：

en: search...
ja: 探す...

en: second_choice
ja: 第二希望

en: select a state
ja: 状態を選択します

en: select your country
ja: あなたの国を選択

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
ja: カンマ区切り 例: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
ja: カンマ区切り 例: 管理者、編集者

en: separated by comma's
ja: カンマで区切られた

en: signature
ja: サイン

en: someones@email.com, someones@emal.com
ja: somes @ email.com、somesons @ emal.com

en: specifies the width of the line in pixels.
ja: 線の幅をピクセル単位で指定します。

en: state
ja: 状態

en: subtotal
ja: 小計

en: tags
ja: タグ

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
ja: これにより、フォームの上部にドロップダウンが追加され、ユーザーはそこから言語を選択できます。

en: time
ja: 時間

en: title
ja: 題名

en: top
ja: 上

en: use {tags} if needed
ja: 必要に応じて{タグ}を使用する

en: variable
ja: 変数

en: version
ja: バージョン

en: was refunded
ja: 返金されました

en: website
ja: ウェブサイト

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
ja: Elementorを使用する場合、フォームを表示するには、ネイティブのスーパーフォームウィジェットまたはショートコードウィジェットを使用する必要があります

en: width
ja: 幅

en: your@email.com, your@email.com
ja: your @ email.com、your @ email.com

en: {email}
ja: {Eメール}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
ja: メール本文内の{loop_fields}はこのコンテンツに置き換えられます

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
ja: {pdf_page}および{pdf_total_pages}タグは、ヘッダー/フッターで使用されるHTML要素内で使用できます。

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
ja: {タグ}を使用して値を動的に取得できます
