Super Forms - All In One Bundle - en to pa_IN translation catalogue (3007 entries)

en:  MB.
pa_IN:  ਐਮ.ਬੀ.

en:  version
pa_IN:  ਵਰਜਨ

en: !! Not contains
pa_IN: !! ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀ ਹੈ

en: != Not equal
pa_IN: ! = ਬਰਾਬਰ ਨਹੀਂ

en: " " (space only)
pa_IN: "" (ਸਿਰਫ ਸਪੇਸ)

en: " column
pa_IN: "ਕਾਲਮ

en: "," (comma only)
pa_IN: "," (ਸਿਰਫ ਕਾਮਾ)

en: "Off" label
pa_IN: "ਬੰਦ" ਲੇਬਲ

en: "Off" value
pa_IN: "ਬੰਦ" ਮੁੱਲ

en: "On" label
pa_IN: "ਚਾਲੂ" ਲੇਬਲ

en: "On" value
pa_IN: "ਚਾਲੂ" ਮੁੱਲ

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
pa_IN: %2$s ਹਰੇਕ ਭੂਮਿਕਾ ਨੂੰ ਕੌਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ, ਉਪਲਬਧ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ: %3$s%1$s%4$s

en: %d of %d contact entries imported!
pa_IN: %d ਵਿੱਚੋਂ %d ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀਆਂ ਆਯਾਤ ਕੀਤੀਆਂ ਗਈਆਂ!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
pa_IN: %s%s ਦਸਤਾਵੇਜ਼: %s %s ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਮਾਤਰਾ ਅਤੇ ਕੀਮਤ%s%s ਦੇ ਨਾਲ ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਚੈੱਕਆਉਟ

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
pa_IN: %s%s ਨੋਟ: %s ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਉਪਭੋਗਤਾ ਸਿਰਫ਼ ਇਸ ਫਾਰਮ ਰਾਹੀਂ ਉਤਪਾਦਾਂ ਦਾ ਆਰਡਰ ਦੇਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਸਵਾਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਉਤਪਾਦਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਨਿਯਮਤ ਦੁਕਾਨ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਰੱਖਣ ਲਈ ਕੌਂਫਿਗਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਵਿਕਲਪਕ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਉਤਪਾਦ ਨੂੰ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਨਾਲ ਬਦਲਣ ਲਈ ਵੀ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
pa_IN: %s ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਵੈਬਮਾਸਟਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ php.ini ਫਾਈਲ ਦੇ ਅੰਦਰ ਇਸ ਸੀਮਾ ਨੂੰ ਵਧਾਓ!

en: %s. Please refresh this page and try again!
pa_IN: %s ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਪੰਨੇ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
pa_IN: %s ਇੱਕ ਵੈਬਹੁੱਕ ਆਈਡੀ ਬਣਾਓ%s%s ਅੰਤਮ ਬਿੰਦੂ URL ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ: %s

en: %sDisable this notification%s
pa_IN: %s ਇਸ ਸੂਚਨਾ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ %s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
pa_IN: %sERROR%s: ਤੁਹਾਨੂੰ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
pa_IN: %sError:%s ਲਾਗਇਨ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋ ਗਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: %sForm elements:%s
pa_IN: %s ਫਾਰਮ ਤੱਤ: %s

en: %sForm settings:%s
pa_IN: %s ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗ: %s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
pa_IN: %s Google ਫੌਂਟਸ%s ਲਈ ਖੋਜ ਕਰੋ, ਫਿਰ URL ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: %s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
pa_IN: %s ਅਨੁਵਾਦ ਸੈਟਿੰਗਜ਼: %s (ਇਸ ਵਿੱਚ ਸਿਰਫ ਅਨੁਵਾਦ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ, ਅਸਲ ਸਤਰ ਨਹੀਂ, ਇਹ "ਫਾਰਮ ਐਲੀਮੈਂਟਸ" ਕੋਡ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ)

en: &copy; Someone, somewhere 2015
pa_IN: © ਕੋਈ, ਕਿਤੇ 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
pa_IN: © ਕੋਈ, ਕਿਤੇ 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
pa_IN: &gt; &amp;&amp; &lt;ਇਸ ਤੋਂ ਵੀ ਵੱਡਾ ਅਤੇ ਇਸਤੋਂ ਘੱਟ

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
pa_IN: &gt; ਅਤੇ&amp; &lt;= ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਅਤੇ ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: &gt; Greater than
pa_IN: &gt; ਤੋਂ ਵੀ ਵੱਧ

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
pa_IN: &gt; || &lt;ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
pa_IN: &gt; || &lt;= ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
pa_IN: &gt; = &amp;&amp; &lt;ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ ਅਤੇ ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
pa_IN: &gt; = &amp;&amp; &lt;= ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ ਅਤੇ ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: &gt;= Greater than or equal to
pa_IN: &gt; = ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
pa_IN: &gt; = || &lt;ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ ਜਾਂ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
pa_IN: &gt; = || &lt;= ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ ਜਾਂ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: &lt;  Less than
pa_IN: &lt;ਤੋਂ ਘੱਟ

en: &lt;= Less than or equal
pa_IN: &lt;= ਇਸ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ

en: (0 = disabled)
pa_IN: (0 = ਅਯੋਗ)

en: (12 = default)
pa_IN: (12 = ਮੂਲ)

en: (14 = default)
pa_IN: (14 = ਮੂਲ)

en: (16 = default)
pa_IN: (16 = ਮੂਲ)

en: (20 = default)
pa_IN: (20 = ਮੂਲ)

en: (Copy)
pa_IN: (ਕਾਪੀ)

en: (default line height is 1.2)
pa_IN: (ਡਿਫੌਲਟ ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ 1.2 ਹੈ)

en: (leave blank for default paddings)
pa_IN: (ਡਿਫੌਲਟ ਪੈਡਿੰਗ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: (leave blank for no custom paddings)
pa_IN: (ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਕਸਟਮ ਪੈਡਿੰਗ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
pa_IN: (ਬਿਨਾਂ ਇਨਪੁਟ ਮਾਸਕ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ) %sa - ਇੱਕ ਅਲਫ਼ਾ ਅੱਖਰ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ (A-Z,a-z)%s9 - ਇੱਕ ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਅੱਖਰ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ (0-9)%s* - ਇੱਕ ਅਲਫਾਨਿਊਮੇਰਿਕ ਅੱਖਰ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
pa_IN: (ਆਪਣੇ ਵਰਡਪਰੈਸ ਥੀਮ ਸਟਾਈਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: (optional)
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲਾਕ ਨਾ ਕਰੋ, ਪਰ ਫਿਰ ਵੀ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: (optional) Empty error message
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਖਾਲੀ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: (optional) Normalize strings
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਸਤਰ ਨੂੰ ਆਮ ਬਣਾਓ

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਕੁੱਲ ਯਾਤਰਾ ਸਮੇਂ (ਅਵਧੀ) ਦੇ ਨਾਲ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: (optional) Populate the following field with the total distance
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਕੁੱਲ ਦੂਰੀ ਨਾਲ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: (optional) Reply to email
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਈਮੇਲ ਦਾ ਜਵਾਬ

en: (optional) Reply to name
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਨਾਮ ਨੂੰ ਜਵਾਬ

en: (optional) Set a custom reply to header
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਸਿਰਲੇਖ ਦਾ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਜਵਾਬ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਇੱਕ ਤਰਜੀਹੀ transੰਗ ਨੂੰ ਪਾਰ ਲੰਘਣਾ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਪਾਰਗਮਨ ਮਾਰਗਾਂ ਲਈ ਤਰਜੀਹਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਟ੍ਰੈਫਿਕ ਵਿਚ ਸਮੇਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਵਰਤਣ ਵਾਲੀਆਂ ਧਾਰਨਾਵਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਪਹੁੰਚਣ ਦਾ ਲੋੜੀਂਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) Specifies the desired time of departure
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਰਵਾਨਗੀ ਦਾ ਲੋੜੀਂਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) Unique invoice key
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਵਿਲੱਖਣ ਇਨਵੌਇਸ ਕੁੰਜੀ

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਵੇ ਪੁਆਇੰਟਸ ਇਕ ਰੂਟ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਸਥਾਨ (ਜ਼) ਰਾਹੀਂ ਰੂਟ ਕਰਕੇ ਬਦਲਦੀਆਂ ਹਨ.

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਸਪਲਾਈ ਕੀਤੇ ਵੇਪ ਪੁਆਇੰਟਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਰੂਟ ਨੂੰ ਵਧੇਰੇ ਕੁਸ਼ਲ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਵੇਪ ਪੁਆਇੰਟ ਨੂੰ ਮੁੜ ਵਿਵਸਥਿਤ ਕਰਕੇ ਅਨੁਕੂਲ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਖੇਤਰ ਕੋਡ, TLD ("ਚੋਟੀ-ਪੱਧਰ ਦਾ ਡੋਮੇਨ") ਦੋ-ਅੱਖਰ ਮੁੱਲ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਖੇਤਰ ਕੋਡ, ਸੀਸੀਟੀਐਲਡੀ ("ਚੋਟੀ-ਪੱਧਰ ਦਾ ਡੋਮੇਨ") ਦੋ-ਅੱਖਰ ਮੁੱਲ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਜਦੋਂ ਇਹ ਸਹੀ ਤੇ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਸੰਕੇਤ ਮਿਲਦਾ ਹੈ ਕਿ ਜੇ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਗਣਨਾ ਕੀਤੇ ਰਸਤੇ (ਸਮਾਨ) ਨੂੰ ਕਿਸ਼ਤੀਆਂ ਤੋਂ ਪਰਹੇਜ਼ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਜਦੋਂ ਇਹ ਸਹੀ ਤੇ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਸੰਕੇਤ ਮਿਲਦਾ ਹੈ ਕਿ ਜੇ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਗਣਿਤ ਕੀਤੇ ਰਸਤੇ ਨੂੰ ਮੁੱਖ ਮਾਰਗਾਂ ਤੋਂ ਪਰਹੇਜ਼ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਜਦੋਂ ਇਹ ਸਹੀ ਤੇ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਸੰਕੇਤ ਮਿਲਦਾ ਹੈ ਕਿ ਜੇ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਗਣਿਤ ਕੀਤੇ ਰਸਤੇ (ਟੌਲ) ਤੋਂ ਟੌਲ ਸੜਕਾਂ ਤੋਂ ਪਰਹੇਜ਼ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
pa_IN: (ਵਿਕਲਪਿਕ) ਨੂੰ ਸਹੀ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਨ ਤੇ ਇਹ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ ਜਵਾਬ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਰਸਤੇ ਵਿਕਲਪ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ

en: (optional, leave blank for none)
pa_IN: ਵਿਕਲਪਿਕ, ਕਿਸੇ ਲਈ ਵੀ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡੋ

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
pa_IN: (ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਵਰਡਪਰੈਸ ਥੀਮ ਸ਼ੈਲੀਆਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ -1 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
pa_IN: (ਤੁਹਾਡੇ ਵਰਡਪਰੈਸ ਥੀਮ ਸਟਾਈਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ -1 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਆਮ ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ 0 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ)

en: (set to 0 to use normal font weight)
pa_IN: (ਆਮ ਫੌਂਟ ਵਜ਼ਨ ਵਰਤਣ ਲਈ 0 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
pa_IN: (ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਵਰਡਪਰੈਸ ਥੀਮ ਸ਼ੈਲੀਆਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: (space)
pa_IN: (ਸਪੇਸ)

en: (top right bottom left)
pa_IN: (ਉੱਪਰ ਸੱਜੇ ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ)

en: , (comma)
pa_IN: , (ਕਾਮੇ)

en: - Not connected -
pa_IN: - ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ -

en: - choose status -
pa_IN: - ਸਥਿਤੀ ਚੁਣੋ -

en: - select -
pa_IN: - ਚੁਣੋ -

en: - select a country -
pa_IN: - ਇੱਕ ਦੇਸ਼ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ -

en: - select a option -
pa_IN: - ਇੱਕ ਵਿਕਲਪ ਚੁਣੋ -

en: - select your country -
pa_IN: - ਆਪਣੇ ਦੇਸ਼ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ -

en: - select your title -
pa_IN: - ਆਪਣੇ ਸਿਰਲੇਖ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ -

en: . (dot)
pa_IN: . (ਬਿੰਦੀ)

en: 0 - No output
pa_IN: 0 - ਕੋਈ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨਹੀਂ

en: 0 = 350px min height
pa_IN: 0 = 350px ਮਿੰਟ ਉਚਾਈ

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
pa_IN: 0 = ਉਸੇ ਦਿਨ, 1 = ਅਗਲੇ ਦਿਨ, 5 = ਪੰਜ ਦਿਨ ਬਾਅਦ, -1 = ਇੱਕ ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ, -3 = ਤਿੰਨ ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: 0 = no max height
pa_IN: 0 = ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਉਚਾਈ ਨਹੀਂ

en: 0 = no max width
pa_IN: 0 = ਅਧਿਕਤਮ ਚੌੜਾਈ ਨਹੀਂ

en: 0 decimals
pa_IN: 0 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 1 - Commands
pa_IN: 1 - ਹੁਕਮ

en: 1 decimal
pa_IN: 1 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 2 - Data and commands
pa_IN: 2 - ਡਾਟਾ ਅਤੇ ਕਮਾਂਡਾਂ

en: 2 decimals
pa_IN: 2 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 3 - As 2 plus connection status
pa_IN: 3 - ਜਿਵੇਂ ਕਿ 2 ਜੋੜਨ ਸਥਿਤੀ

en: 3 decimals
pa_IN: 3 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 4 - Low-level data output
pa_IN: 4 - ਘੱਟ-ਪੱਧਰ ਦਾ ਡਾਟਾ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: 4 decimals
pa_IN: 4 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 5 decimals
pa_IN: 5 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 6 decimals
pa_IN: 6 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: 7 decimals
pa_IN: 7 ਦਸ਼ਮਲਵ

en: == Equal
pa_IN: == ਬਰਾਬਰ

en: == Equal (default)
pa_IN: == ਬਰਾਬਰ (ਮੂਲ)

en: ?? Contains
pa_IN: ?? ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
pa_IN: ਇੱਕ ਜਰਮਨ ELV ਭੁਗਤਾਨ ਐਕਸਪ੍ਰੈਸ ਚੈੱਕਆਉਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: A Stripe test card number was used.
pa_IN: ਇੱਕ ਸਟ੍ਰਿਪ ਟੈਸਟ ਕਾਰਡ ਨੰਬਰ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
pa_IN: ਇੱਕ ਰਿਵਾਜ ਇੱਕ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਫਾਰਮ ਭਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਦਿਖਾਇਆ ਗਿਆ ਵੇਰਵਾ ਧੰਨਵਾਦ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
pa_IN: ਇੱਕ ਰਿਵਾਜ ਇੱਕ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਦੁਆਰਾ ਫਾਰਮ ਭਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਦਿਖਾਇਆ ਗਿਆ ਸਿਰਲੇਖ ਦਾ ਧੰਨਵਾਦ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: A genuine card must be used to make a payment.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਅਸਲੀ ਕਾਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
pa_IN: ਇਹ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ "user_id" ਨਾਮ ਦਾ ਇੱਕ ਲੁਕਿਆ ਹੋਇਆ ਖੇਤਰ ਮੌਜੂਦ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀਆਂ ਦੀਆਂ ਕਿਸਮਾਂ ਦੀ ਇੱਕ ਸੂਚੀ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ, ਕਾਰਡ) ਇਹ ਚੈਕਆਉਟ ਸੈਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ।

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
pa_IN: ਜਦੋਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਕਾਰਨ ਚੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇੱਕ ਨੋਟ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: A payment has been accepted.
pa_IN: ਇੱਕ ਭੁਗਤਾਨ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
pa_IN: ਚਾਰਜਬੈਕ ਜਾਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਕਿਸਮ ਦੇ ਰਿਵਰਸਲ ਦੇ ਕਾਰਨ ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਉਲਟਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ। ਫੰਡ ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਦੇ ਬਕਾਏ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹਨ ਅਤੇ ਖਰੀਦਦਾਰ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਕਰ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹਨ। ਰਿਵਰਸਲ ਦਾ ਕਾਰਨ ਰੀਜ਼ਨਕੋਡ ਐਲੀਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
pa_IN: ਇੱਕ ਸਕਾਰਾਤਮਕ ਪੂਰਨ ਅੰਕ ਜੋ ਕਿਸੇ ਇਨਵੌਇਸ ਕੁੱਲ ਵਿੱਚੋਂ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਰਕਮ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
pa_IN: ਸਿਰਫ-ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ (ਹਾਲਾਂਕਿ, ਉਪਭੋਗਤਾ ਇਸ ਨੂੰ ਟੈਬ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਇਸ ਨੂੰ ਉਭਾਰ ਸਕਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਤੋਂ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਨਕਲ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
pa_IN: ਇੱਕ ਰਿਵਰਸਲ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ, ਤੁਸੀਂ ਗਾਹਕ ਨਾਲ ਵਿਵਾਦ ਜਿੱਤ ਲਿਆ ਹੈ, ਅਤੇ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਲਈ ਫੰਡ ਜੋ ਉਲਟਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਾਪਸ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: A subtitle to display before the email body (content)
pa_IN: ਈਮੇਲ ਬਾਡੀ (ਸਮੱਗਰੀ) ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਉਪਸਿਰਲੇਖ

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
pa_IN: ਈਮੇਲ ਬਾਡੀ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਉਪਸਿਰਲੇਖ (ਪੁਸ਼ਟੀ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
pa_IN: ਇੱਕ ਟੈਕਸ ਕੋਡ ਆਈ.ਡੀ. ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਟੈਕਸ ਕੋਡ ਹੈ

en: A title to display below your logo
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਲੋਗੋ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਲੋਗੋ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ (ਪੁਸ਼ਟੀ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
pa_IN: ਸਮਾਨ ਰਕਮ ਅਤੇ ਕ੍ਰੈਡਿਟ ਕਾਰਡ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਲਾ ਇੱਕ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਬਹੁਤ ਹੀ ਹਾਲ ਹੀ ਵਿੱਚ ਸਪੁਰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ।

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
pa_IN: ਚੈੱਕਆਉਟ ਸੈਸ਼ਨ ਦਾ ਹਵਾਲਾ ਦੇਣ ਲਈ ਇੱਕ ਵਿਲੱਖਣ ਸਤਰ। ਇਹ ਇੱਕ ਗਾਹਕ ID, ਇੱਕ ਕਾਰਟ ID, ਜਾਂ ਸਮਾਨ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਿਸਟਮਾਂ ਨਾਲ ਸੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੇਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: AND
pa_IN: ਅਤੇ

en: API key
pa_IN: API ਕੁੰਜੀ

en: About
pa_IN: ਬਾਰੇ

en: Absolute
pa_IN: ਅਸੀਮ

en: Accepted value are
pa_IN: ਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤੇ ਮੁੱਲ ਹਨ

en: Accepted values are
pa_IN: ਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤੇ ਮੁੱਲ ਹਨ

en: Accordion
pa_IN: ਸਮਝੌਤਾ

en: Accordion Colors
pa_IN: Accordion ਰੰਗ

en: Accordion Content
pa_IN: Accordion ਸਮੱਗਰੀ

en: Accordion Desc
pa_IN: Accordion Dec

en: Accordion Desc (active)
pa_IN: Accordion Desc (ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ)

en: Accordion Desc (hover)
pa_IN: Accordion Desc (ਹੋਵਰ)

en: Accordion Header
pa_IN: Accordion ਸਿਰਲੇਖ

en: Accordion Header (active)
pa_IN: ਅਕਾਰਡੀਅਨ ਹੈਡਰ (ਸਰਗਰਮ)

en: Accordion Header (hover)
pa_IN: ਅਕਾਰਡੀਅਨ ਹੈਡਰ (ਹੋਵਰ)

en: Accordion Icon
pa_IN: Accordion ਆਈਕਨ

en: Accordion Icon (active)
pa_IN: ਅਕਾਰਡੀਅਨ ਆਈਕਨ (ਸਰਗਰਮ)

en: Accordion Icon (hover)
pa_IN: ਅਕਾਰਡੀਅਨ ਆਈਕਨ (ਹੋਵਰ)

en: Accordion Title
pa_IN: Accordion ਸਿਰਲੇਖ

en: Accordion Title (active)
pa_IN: ਅਕਾਰਡੀਅਨ ਟਾਈਟਲ (ਸਰਗਰਮ)

en: Accordion Title (hover)
pa_IN: ਐਕੋਰਡੀਅਨ ਟਾਈਟਲ (ਹੋਵਰ)

en: Account has been approved
pa_IN: ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦੇ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ

en: Account verified message
pa_IN: ਖਾਤਾ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: Achieve date range with 2 datepickers
pa_IN: ਤਾਰੀਖ ਪਿਕਕਰਾਂ ਨਾਲ ਤਾਰੀਖ ਦੀ ਰੇਂਜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Action
pa_IN: ਐਕਸ਼ਨ

en: Actions
pa_IN: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: Activation Code
pa_IN: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ

en: Activation E-mail Body
pa_IN: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਈ-ਮੇਲ ਬਾਡੀ

en: Active
pa_IN: ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ

en: Active (default)
pa_IN: ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Adaptive Placeholder Colors
pa_IN: ਅਨੁਕੂਲ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਰੰਗ

en: Add Language Switch
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਸਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add MailPoet subscriber
pa_IN: MailPoet ਗਾਹਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add Mailster subscriber
pa_IN: ਮੇਲਸਟਰ ਗਾਹਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add Polylines to the map
pa_IN: ਪੋਲੀਸਾਈਨ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add Translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a custom Content class to append extra styles
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸ਼ੈਲੀਆਂ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਸਮਗਰੀ ਕਲਾਸ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a custom TAB class to append extra styles
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸ਼ੈਲੀਆਂ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਟੀਏਬੀ ਕਲਾਸ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a custom TAB index (order) for this field
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਟੈਬ ਇੰਡੈਕਸ (ਆਰਡਰ) ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a custom class to append extra styles
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸ਼ੈਲੀ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਕਲਾਸ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a reason for this refund
pa_IN: ਇਸ ਰਿਫੰਡ ਲਈ ਇੱਕ ਕਾਰਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
pa_IN: ਇੱਥੇ ਕੋਈ ਵਾਧੂ ਈਮੇਲ ਸਿਰਲੇਖ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ (ਹਰੇਕ ਸਿਰਲੇਖ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਤੇ ਪਾਓ)

en: Add checkout fee(s)
pa_IN: ਚੈੱਕਆਉਟ ਫ਼ੀਸ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add custom JavaScript code
pa_IN: ਕਸਟਮ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕੋਡ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add custom checkout field(s)
pa_IN: ਕਸਟਮ ਚੈੱਕਆਉਟ ਖੇਤਰ(ਲਾਂ) ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add item
pa_IN: ਆਈਟਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add list
pa_IN: ਸੂਚੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add marker on address (location)
pa_IN: ਪਤੇ 'ਤੇ ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ (ਸਥਾਨ)

en: Add more details about this refund
pa_IN: ਇਸ ਰਿਫੰਡ ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਵੇਰਵੇ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add some extra validation for this field
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਕੁਝ ਵਾਧੂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add the IP address to the contact entry list
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ IP ਐਡਰੈੱਸ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add the form name to the contact entry list
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਫਾਰਮ ਦਾ ਨਾਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add your code without the <script></script> tags
pa_IN: <script></script> ਟੈਗਾਂ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਆਪਣਾ ਕੋਡ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Additional Headers:
pa_IN: ਅਤਿਰਿਕਤ ਸਿਰਲੇਖ:

en: Address
pa_IN: ਪਤਾ

en: Address auto complete (google places)
pa_IN: ਪਤਾ ਆਟੋ ਪੂਰਾ (ਗੂਗਲ ਸਥਾਨ)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
pa_IN: ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਪਤਾ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ.

en: Address status
pa_IN: ਪਤੇ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Admin E-mail
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈ-ਮੇਲ

en: Admin email
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ

en: Advanced
pa_IN: ਐਡਵਾਂਸਡ

en: Afrikaans
pa_IN: ਅਫ਼ਰੀਕੀ

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
pa_IN: ਦੂਰੀ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਜਾਂ ਤਾਂ ਮੀਟਰ ਜਾਂ ਸਕਿੰਟਾਂ ਦੀ ਮਾਤਰਾ ਵਾਪਸ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
pa_IN: ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਇਸ ਨਾਲ ਜੁੜੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
pa_IN: ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਮੁੱਲ ਇਸ ਖੇਤਰ ਵਿਚ ਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: After last field is filled out, go to next step automatically
pa_IN: ਆਖਰੀ ਖੇਤਰ ਭਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ, ਆਪਣੇ ਆਪ ਹੀ ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾਓ

en: Albanian
pa_IN: ਅਲਬਾਨੀਅਨ

en: Algerian Arabic
pa_IN: ਅਲਜੀਰੀਅਨ ਅਰਬੀ

en: Align Center
pa_IN: ਕਤਾਰਬੰਦੀ

en: Align Left
pa_IN: ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ

en: Align Right
pa_IN: ਸੱਜੇ ਅਲਾਈਨ ਕਰੋ

en: Align icon to the left or right.
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਖੱਬੇ ਜਾਂ ਸੱਜੇ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ.

en: Align inner elements
pa_IN: ਅੰਦਰੂਨੀ ਤੱਤਾਂ ਨੂੰ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ

en: Alignment
pa_IN: ਇਕਸਾਰਤਾ

en: All (when all conditions matched)
pa_IN: ਸਾਰੇ (ਜਦੋਂ ਸਾਰੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਮੇਲ ਖਾਂਦੀਆਂ ਹਨ)

en: All forms
pa_IN: ਸਾਰੇ ਰੂਪ

en: All settings have been saved.
pa_IN: ਸਾਰੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋ ਗਈਆਂ ਹਨ.

en: Allert message text (browser requires this)
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਕਸਟ (ਬ੍ਰਾਊਜ਼ਰ ਨੂੰ ਇਸਦੀ ਲੋੜ ਹੈ)

en: Allow
pa_IN: ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ

en: Allow Backorders?
pa_IN: ਕੀ ਬੈਕਆਰਡਰ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦੇਣੀ ਹੈ?

en: Allow buyers to specify the quantity
pa_IN: ਖਰੀਦਦਾਰਾਂ ਨੂੰ ਮਾਤਰਾ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: Allow comments
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

en: Allow everything (no limitations)
pa_IN: ਸਭ ਕੁਝ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ (ਕੋਈ ਸੀਮਾਵਾਂ ਨਹੀਂ)

en: Allow field to be empty
pa_IN: ਫੀਲਡ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਰਹਿਣ ਦਿਓ

en: Allow filter
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow lowercase letters
pa_IN: ਛੋਟੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow only logged in users
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

en: Allow only logged in users to submit the form
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਹੀ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਾਉਣ ਦਿਓ

en: Allow only specific user roles
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਖਾਸ ਉਪਭੋਗਤਾ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow pings
pa_IN: ਪਿੰਗਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਫੀਲਡ ਨਾਮਾਂ ਵਾਲੇ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੇਵਿੰਗ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ (ਸਿਰਫ ਵਿਕਾਸ ਕਰਨ ਵਾਲਿਆਂ ਲਈ)

en: Allow sorting
pa_IN: ਛਾਂਟਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow storing cookies
pa_IN: ਕੂਕੀਜ਼ ਨੂੰ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow the following users to delete any entries
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow the following users to delete their own entries
pa_IN: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੀਆਂ ਖੁਦ ਦੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow the following users to edit any entries
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow the following users to edit their own entries
pa_IN: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੀਆਂ ਆਪਣੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
pa_IN: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸਾਰੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਦੇਖਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ (ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਹਮੇਸ਼ਾ ਆਪਣੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਦੇਖਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣਗੇ)

en: Allow the following users to view any entries
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਕੋਈ ਵੀ ਐਂਟਰੀਆਂ ਦੇਖਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow the following users to view their own entries
pa_IN: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੀਆਂ ਆਪਣੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਦੇਖਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow uppercase letters
pa_IN: ਵੱਡੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow user to choose a maximum of X dates
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਐਕਸ ਤਰੀਕਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow users to change month
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਮਹੀਨਾ ਬਦਲਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow users to change year
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸਾਲ ਬਦਲਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਜਾਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦਿਲਚਸਪੀਆਂ/ਸਮੂਹ ਚੁਣਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ (ਦਿੱਤੀ ਸੂਚੀ ID ਦੁਆਰਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੀ ਗਈ)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
pa_IN: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਮਿਤੀਆਂ ਜਾਂ ਤਾਰੀਖ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ ਭਾਵੇਂ ਤੁਸੀਂ ਉਪਰੋਕਤ ਖਾਸ ਦਿਨ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ toਣ ਲਈ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ

en: Allow users to select weekends
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਵੀਕੈਂਡ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow users to select work days
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਕੰਮ ਦੇ ਦਿਨ ਚੁਣਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow, but notify customer
pa_IN: ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ, ਪਰ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਸੂਚਿਤ ਕਰੋ

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
pa_IN: ਅਧਿਕਾਰਤ ਐਕਸਟੈਂਸ਼ਨ (ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ)

en: Allowed user role(s)
pa_IN: ਮਨਜ਼ੂਰ ਉਪਭੋਗਤਾ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ

en: Allows only specific user roles to submit the form
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਖਾਸ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਨੂੰ ਫਾਰਮ ਸਪੁਰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Allows you to connect this form with Zapier
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਜ਼ੈਪੀਅਰ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ Mailchimp ਦੇ ਅੰਦਰ ਤੁਹਾਡੇ ਕਸਟਮ ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Allows you to set the field background to transparent
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ ਲਈ ਫੀਲਡ ਦੀ ਬੈਕਗ੍ਰਾਉਂਡ ਸੈਟ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Also compare against trashed contact entries
pa_IN: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਸੁੱਟੇ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨਾਲ ਵੀ ਤੁਲਨਾ ਕਰੋ

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
pa_IN: ਫਿਲਟਰ, ਪੰਨਾ ਨੰਬਰ ਅਤੇ ਹੋਰ ਸੰਭਾਵਿਤ UI ਤੱਤ ਵੀ ਲੁਕਾਓ (ਸਿਰਫ਼ ਸੁਨੇਹਾ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਦਿਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ)

en: Amount
pa_IN: ਦੀ ਰਕਮ

en: Amount Label
pa_IN: ਮਾਤਰਾ ਲੇਬਲ

en: Amount Off
pa_IN: ਰਕਮ ਬੰਦ

en: Amount format (example: %)
pa_IN: ਰਕਮ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ (ਉਦਾਹਰਨ: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
pa_IN: ਵਰਤਮਾਨ ਦਿਨ %s ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਕਟੌਤੀ ਕਰਨ ਲਈ ਦਿਨਾਂ ਦੀ ਮਾਤਰਾ (ਸੀਮਾਵਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Amount to charge
pa_IN: ਚਾਰਜ ਕਰਨ ਲਈ ਰਕਮ

en: Amount to charge for shipping
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਲਈ ਚਾਰਜ ਕਰਨ ਦੀ ਰਕਮ

en: Amount wrapper width in pixels
pa_IN: ਰੈਪਰ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਮਾਤਰਾ

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
pa_IN: ਇੱਕ ਆਰਬਿਟਰਰੀ ਸਤਰ ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਰਜ ਆਬਜੈਕਟ ਨਾਲ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਇਹ ਉਦੋਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਚਾਰਜ ਦੇ ਨਾਲ ਵੈੱਬ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਹੁੰਦਾ ਹੈ। ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਸਵੈਚਲਿਤ ਈਮੇਲ ਰਸੀਦਾਂ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਰਸੀਦਾਂ ਦੀਆਂ ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਉਹਨਾਂ ਖਰਚਿਆਂ ਦਾ ਵਰਣਨ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋਵੇਗਾ ਜੋ ਉਹ ਵਰਣਨ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ।

en: An error occurred while processing the card.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਦੀ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਤਰੁੱਟੀ ਉਤਪੰਨ ਹੋਈ।

en: Analytics.js tracking snippet
pa_IN: ਵਿਸ਼ਲੇਸ਼ਣ.ਜਜ਼ ਟਰੈਕਿੰਗ ਸਨਿੱਪਟ

en: Any field value submitted by the user
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਕੋਈ ਵੀ ਖੇਤਰ ਮੁੱਲ

en: Any option value from the database
pa_IN: ਡੇਟਾਬੇਸ ਤੋਂ ਕੋਈ ਵਿਕਲਪ ਮੁੱਲ

en: Any setting value used for the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਕੋਈ ਸੈਟਿੰਗ ਵੈਲਯੂ

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
pa_IN: ਕੋਈ ਵੀ ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ {ਟੈਗਸ using ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਵਾਪਸ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਾਲਮਾਂ ਦਾ ਨਾਮ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Append entry ID after the custom title
pa_IN: ਕਸਟਮ ਸਿਰਲੇਖ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਐਂਟਰੀ ਆਈਡੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Apply custom Tax Rates
pa_IN: ਕਸਟਮ ਟੈਕਸ ਦਰਾਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply discount
pa_IN: ਛੋਟ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਕੂਪਨ ਕੋਡ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰੋ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ):

en: Approved E-mail Body
pa_IN: ਮਨਜ਼ੂਰਸ਼ੁਦਾ ਈ-ਮੇਲ ਬਾਡੀ

en: Approved E-mail Subject
pa_IN: ਮਨਜ਼ੂਰਸ਼ੁਦਾ ਈ-ਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ

en: Apr
pa_IN: ਅਪ੍ਰੈਲ

en: April
pa_IN: ਅਪ੍ਰੈਲ

en: Arabic
pa_IN: ਅਰਬੀ

en: Arabic text
pa_IN: ਅਰਬੀ ਟੈਕਸਟ

en: Archive
pa_IN: ਪੁਰਾਲੇਖ

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
pa_IN: ਕੀ ਤੁਹਾਨੂੰ ਯਕੀਨ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀਆਂ ਮੌਜੂਦਾ ਗਲੋਬਲ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਸਾਰੀਆਂ ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Armenian
pa_IN: ਅਰਮੀਨੀਅਨ

en: Ascending Order (default)
pa_IN: ਚੜਾਈ ਦਾ ਆਰਡਰ (ਮੂਲ)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਦੁਬਾਰਾ ਭੁਗਤਾਨ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਕਹੋ। ਜੇਕਰ ਬਾਅਦ ਦੇ ਭੁਗਤਾਨ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ, ਤਾਂ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Ask us any questions...
pa_IN: ਸਾਨੂੰ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਪੁੱਛੋ ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈ-ਮੇਲ ਲਈ ਤਿਆਰ ਪੀਡੀਐਫ ਨੱਥੀ ਕਰੋ

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀ ਈ-ਮੇਲ ਲਈ ਤਿਆਰ ਪੀਡੀਐਫ ਨੱਥੀ ਕਰੋ

en: Attachments for admin emails:
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਲਈ ਨੱਥੀ:

en: Attachments for confirmation emails:
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਨੱਥੀ:

en: Attachments for paypal completed emails:
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਪੂਰੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਅਟੈਚਮੈਂਟ:

en: Attachments for reminder email #%s
pa_IN: ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਈਮੇਲ #%s ਲਈ ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: Attachments for woocommerce completed emails:
pa_IN: Woocommerce ਮੁਕੰਮਲ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਨੱਥੀ:

en: Aug
pa_IN: ਅਗਸਤ

en: August
pa_IN: ਅਗਸਤ

en: Author E-mail
pa_IN: ਲੇਖਕ ਈ-ਮੇਲ

en: Author E-mail address (mailto:)
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦਾ ਈ-ਮੇਲ ਪਤਾ (mailto:)

en: Author ID
pa_IN: ਲੇਖਕ ਆਈ.ਡੀ

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
pa_IN: ਲੇਖਕ ID (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ = ਮੌਜੂਦਾ ਉਪਭੋਗਤਾ ID ਜੇਕਰ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ)

en: Author display name
pa_IN: ਲੇਖਕ ਡਿਸਪਲੇ ਨਾਮ

en: Author first name
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦਾ ਪਹਿਲਾ ਨਾਮ

en: Author full name
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦਾ ਪੂਰਾ ਨਾਮ

en: Author last name
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦਾ ਆਖਰੀ ਨਾਮ

en: Author nickname
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦਾ ਉਪਨਾਮ

en: Author username
pa_IN: ਲੇਖਕ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨਾਮ

en: Auto populate data with fields
pa_IN: ਫੀਲਡਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਸਵੈਚਲਿਤ ਕਰੋ

en: Auto suggest
pa_IN: ਆਟੋ ਸੁਝਾਅ

en: Auto-Draft
pa_IN: ਆਟੋ-ਡਰਾਫਟ

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕਲੀ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ (ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥ)

en: Automatically add paragraphs
pa_IN: ਪੈਰਾਗ੍ਰਾਫ ਆਪਣੇ ਆਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Automatically go to next step
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕਲੀ ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾਓ

en: Automatically transform text to uppercase
pa_IN: ਆਪਣੇ ਆਪ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਅਪਰਕੇਸ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ

en: Autopopulate form with last contact entry data
pa_IN: ਆਖਰੀ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਡਾਟੇ ਦੇ ਨਾਲ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਆਟੋਪੋਲੇਟ ਕਰੋ

en: Autosuggest
pa_IN: ਸਵੈ-ਸੁਝਾਅ

en: Available backups:
pa_IN: ਉਪਲਬਧ ਬੈਕਅਪ:

en: Azerbaijani
pa_IN: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨੀ

en: BCC:
pa_IN: ਬੀ ਸੀ ਸੀ:

en: Back to top button
pa_IN: ਵਾਪਸ ਚੋਟੀ ਦੇ ਬਟਨ 'ਤੇ

en: Backend Settings
pa_IN: ਬੈਕਐਂਡ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Background Image
pa_IN: ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Background Image Repeat
pa_IN: ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਦੁਹਰਾਓ

en: Background Image Size
pa_IN: ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Background color
pa_IN: ਪਿਛੋਕੜ ਦਾ ਰੰਗ

en: Background color opacity
pa_IN: ਬੈਕਗਰਾ .ਂਡ ਰੰਗ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Background image
pa_IN: ਬੈਕਗਰਾ .ਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Background image to show the user they can draw a signature
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਬੈਕਗ੍ਰਾਉਂਡ ਚਿੱਤਰ ਉਹ ਇੱਕ ਦਸਤਖਤ ਖਿੱਚ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: Backups
pa_IN: ਬੈਕਅਪ

en: Based on Form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ

en: Based on existing Stripe Coupon ID
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਕੂਪਨ ਆਈਡੀ 'ਤੇ ਆਧਾਰਿਤ

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਕੀਮਤ ਜਾਂ ਪਲਾਨ ਆਈ.ਡੀ. (ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ੀ) ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ

en: Based on existing Stripe Promotion ID
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਪ੍ਰੋਮੋਸ਼ਨ ID 'ਤੇ ਆਧਾਰਿਤ

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਰੇਟ ਆਈ.ਡੀ. ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ (ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ੀ)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ (ਬਰੇਕ ਪੁਆਇੰਟ = 760px)

en: Based on parent ID
pa_IN: ਪੇਰੈਂਟ ਆਈਡੀ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
pa_IN: ਸਕ੍ਰੀਨ ਚੌੜਾਈ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ (ਬਰੇਕ ਪੁਆਇੰਟ = 760px)

en: Based on subscription
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
pa_IN: ਉਪਰੋਕਤ ਚੁਣੇ ਗਏ ਫੀਲਡ ਮੁੱਲ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਇਹ ਤੱਤ ਦ੍ਰਿਸ਼ਮਾਨ ਜਾਂ ਲੁਕਵਾਂ ਹੋਵੇਗਾ.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਸਥਿਤੀਆਂ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਛੁਪਾਉਣ, ਤੱਤ ਦਿਖਾਉਣ ਜਾਂ ਖੇਤਾਂ ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਪੋਸਟ ਲਈ ਕਸਟਮ ਮੈਟਾ ਬਚਾ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Based on your form fields you can save product attributes
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਉਤਪਾਦ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Before you can preview it, you need to save your form!
pa_IN: ਇਸ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇਸਦਾ ਪੂਰਵ ਦਰਸ਼ਨ ਕਰ ਸਕੋ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ ਬਚਾਉਣ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ!

en: Belarusian
pa_IN: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਤੁਸੀਂ ਡਿਫੌਲਟ ਡੀਲਿਮਿਟਰ ਅਤੇ ਨੱਥੀ ਅੱਖਰ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਤੁਸੀਂ ਤਾਰੀਖ ਦੀ ਰੇਂਜ ਦਾਖਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ (ਜਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Best regards, {option_blogname}
pa_IN: ਸ਼ੁਭਕਾਮਨਾਵਾਂ, {ਵਿਕਲਪ_ਬਲੋਨੇਮ}

en: Billing
pa_IN: ਬਿਲਿੰਗ

en: Billing E-mail address (required)
pa_IN: ਬਿਲਿੰਗ ਈ-ਮੇਲ ਪਤਾ (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Blocked
pa_IN: ਬਲੌਕ ਕੀਤਾ

en: Blog Charset
pa_IN: ਬਲਾੱਗ ਚਾਰਸੈੱਟ

en: Body colors
pa_IN: ਸਰੀਰ ਦੇ ਰੰਗ

en: Body content:
pa_IN: ਸਰੀਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ:

en: Body footer:
pa_IN: ਬਾਡੀ ਫੁਟਰ:

en: Body header
pa_IN: ਸਰੀਰ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: Body header:
pa_IN: ਸਰੀਰ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ:

en: Body margins (in units declared above)
pa_IN: ਸਰੀਰ ਦਾ ਹਾਸ਼ੀਏ (ਉਪਰੋਕਤ ਘੋਸ਼ਿਤ ਇਕਾਈਆਂ ਵਿੱਚ)

en: Body overlay color
pa_IN: ਬਾਡੀ ਓਵਰਲੇਅ ਰੰਗ

en: Body overlay opacity
pa_IN: ਬਾਡੀ ਓਵਰਲੇਅ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Border Color
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Border Color Focus
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਕਲਰ ਫੋਕਸ

en: Border Radius Bottom Left
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਰੇਡੀਅਸ ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ

en: Border Radius Bottom Right
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਰੇਡੀਅਸ ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੇ

en: Border Radius Top Left
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਰੇਡੀਅਸ ਸਿਖਰ ਖੱਬੇ

en: Border Radius Top Right
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਰੇਡੀਅਸ ਉੱਪਰ ਸੱਜੇ

en: Border color
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Border size in pixels (px)
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (px)

en: Border style
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਸ਼ੈਲੀ

en: Border styles
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਸਟਾਈਲ

en: Border thickness
pa_IN: ਬਾਰਡਰ ਮੋਟਾਈ

en: Bosnian
pa_IN: ਬੋਸਨੀਅਨ

en: Both (comma and space)
pa_IN: ਦੋਵੇਂ (ਕਾਮੇ ਅਤੇ ਸਪੇਸ)

en: Bottom
pa_IN: ਹੇਠਾਂ

en: Bottom and Left
pa_IN: ਤਲ ਅਤੇ ਖੱਬਾ

en: Bottom and Right
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਅਤੇ ਸੱਜਾ

en: Bottom left
pa_IN: ਤਲ ਖੱਬੇ

en: Bottom right
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਸੱਜਾ

en: Brazilian
pa_IN: ਬ੍ਰਾਜ਼ੀਲੀਅਨ

en: Browse files
pa_IN: ਫਾਈਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Browse images
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਓ

en: Browse import file and choose what you want to import
pa_IN: ਆਯਾਤ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਬ੍ਰਾਉਜ਼ ਕਰੋ ਅਤੇ ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਆਯਾਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Builder
pa_IN: ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Bulgarian
pa_IN: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ

en: Button
pa_IN: ਬਟਨ

en: Button Colors
pa_IN: ਬਟਨ ਰੰਗ

en: Button URL
pa_IN: ਬਟਨ ਯੂਆਰਐਲ

en: Button action / method
pa_IN: ਬਟਨ ਕਾਰਵਾਈ / methodੰਗ

en: Button background
pa_IN: ਬਟਨ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ

en: Button background hover
pa_IN: ਬਟਨ ਦੀ ਬੈਕਗ੍ਰਾਉਂਡ ਹੋਵਰ

en: Button font
pa_IN: ਬਟਨ ਫੋਂਟ

en: Button font hover
pa_IN: ਬਟਨ ਫੋਂਟ ਹੋਵਰ

en: Button icon
pa_IN: ਬਟਨ ਆਈਕਨ

en: Button icon animation
pa_IN: ਬਟਨ ਆਈਕਾਨ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

en: Button icon position
pa_IN: ਬਟਨ ਆਈਕਾਨ ਸਥਿਤੀ

en: Button icon visibility
pa_IN: ਬਟਨ ਆਈਕਾਨ ਦਰਿਸ਼ਗੋਚਰਤਾ

en: Button loading name
pa_IN: ਬਟਨ ਲੋਡਿੰਗ ਨਾਮ

en: Button name
pa_IN: ਬਟਨ ਦਾ ਨਾਮ

en: Button position
pa_IN: ਬਟਨ ਸਥਿਤੀ

en: Button radius
pa_IN: ਬਟਨ ਦਾ ਘੇਰਾ

en: Button size
pa_IN: ਬਟਨ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Button type
pa_IN: ਬਟਨ ਕਿਸਮ

en: Button width
pa_IN: ਬਟਨ ਚੌੜਾਈ

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਉਹ ਸਾਰੇ ਤੱਤ ਜੋ ਤੁਹਾਡੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦਿੰਦੇ ਹਨ ਨੂੰ ਪੀਡੀਐਫ ਤੇ ਛਾਪਿਆ ਜਾਏਗਾ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ "ਪੀਡੀਐਫ ਸੈਟਿੰਗਜ਼" ਟੀਏਬੀ ਦੇ ਅਧੀਨ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ. ਹਰੇਕ ਤੱਤ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਤੌਰ ਤੇ ਪੀਡੀਐਫ ਤੋਂ ਜਾਂ ਫਾਰਮ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਕੱ .ਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ. ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਇਕ ਐਲੀਮੈਂਟ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ (ਕਾਲਮਾਂ ਸਮੇਤ) ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਐਡਿਟ ਕਰਕੇ ਅਤੇ "ਪੀਡੀਐਫ ਸੈਟਿੰਗਜ਼" ਭਾਗ ਵਿੱਚ ਨੈਵੀਗੇਟ ਕਰਕੇ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜੇ ਤੱਤ ਸਿਰਫ ਪੀਡੀਐਫ ਜਾਂ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਦੋਵੇਂ.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
pa_IN: ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮਾਂ ਰਾਹੀਂ ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਕੋਈ ਵੀ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਹੁਣ %1$sਮੀਡੀਆ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ%2$s ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਨਹੀਂ ਦੇਣਗੀਆਂ। ਇਸ ਵਿਵਹਾਰ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਫਾਈਲ ਅੱਪਲੋਡ ਸੈਟਿੰਗਾਂ 'ਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
pa_IN: ਰੱਦੀ ਨੂੰ ਬਾਈਪਾਸ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮਿਟਾਓ (ਸਥਾਈ ਤੌਰ 'ਤੇ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ)

en: CC:
pa_IN: ਸੀ ਸੀ:

en: CSV Attachment
pa_IN: CSV ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: CSV Attachment Settings
pa_IN: CSV ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: CSV file
pa_IN: CSV ਫਾਈਲ

en: Calculation
pa_IN: ਗਣਨਾ

en: Calculator
pa_IN: ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ

en: Calculator Amount Color
pa_IN: ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਮਾਤਰਾ ਦਾ ਰੰਗ

en: Calculator Amount Currency Color
pa_IN: ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਦੀ ਮਾਤਰਾ ਮੁਦਰਾ ਦਾ ਰੰਗ

en: Calculator Amount Format Color
pa_IN: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਮਾਤਰਾ ਫਾਰਮੈਟ ਰੰਗ

en: Calculator Amount Label Color
pa_IN: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਮਾਤਰਾ ਲੇਬਲ ਦਾ ਰੰਗ

en: Calculator Colors
pa_IN: ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਰੰਗ

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
pa_IN: ਗੂਗਲ ਐਡਰੈੱਸ ਆਟੋ ਸੰਪੂਰਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦੇ ਨਾਲ ਸੁਮੇਲ ਵਿੱਚ ਉਪਯੋਗੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਦੇ ਅੰਦਰ ਕੰਡੀਸ਼ਨਲ ਜਾਂਚਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Canadian-French
pa_IN: ਕੈਨੇਡੀਅਨ-ਫ੍ਰੈਂਚ

en: Cancel URL
pa_IN: URL ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Canceled
pa_IN: ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ

en: Canceled Reversal
pa_IN: ਉਲਟਾ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Cancellation reason
pa_IN: ਰੱਦ ਕਰਨ ਦਾ ਕਾਰਨ

en: Carrier (optional)
pa_IN: ਕੈਰੀਅਰ (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
pa_IN: ਕਾਰਟ ਚੈੱਕਆਉਟ (ਮਲਟੀਪਲ ਉਤਪਾਦ ਚੈੱਕਆਉਟ ਲਈ)

en: Cart discount amount
pa_IN: ਕਾਰਟ ਛੂਟ ਦੀ ਰਕਮ

en: Cart discount rate
pa_IN: ਕਾਰਟ ਛੂਟ ਦਰ

en: Cart handling fee
pa_IN: ਕਾਰਟ ਹੈਂਡਲਿੰਗ ਫੀਸ

en: Cart tax
pa_IN: ਕਾਰਟ ਟੈਕਸ

en: Cart weight
pa_IN: ਕਾਰਟ ਦਾ ਭਾਰ

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
pa_IN: ਕਾਰਟ-ਵਿਆਪਕ ਟੈਕਸ, ਕਿਸੇ ਵੀ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਆਈਟਮ ਟੈਕਸ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Catalog
pa_IN: ਕੈਟਾਲਾਗ

en: Catalog & search (default)
pa_IN: ਕੈਟਾਲਾਗ ਅਤੇ ਖੋਜ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Català
pa_IN: ਕੈਟਾਲਿ

en: Center
pa_IN: ਕੇਂਦਰ

en: Center the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਕੇਂਦਰ ਕਰੋ

en: Change File Upload Settings
pa_IN: ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਬਦਲੋ

en: Change Settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲੋ

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
pa_IN: ਜਦੋਂ PDF ਤਿਆਰ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਤੱਤ ਦਾ ਵਿਵਹਾਰ ਬਦਲੋ.

en: Change the date format
pa_IN: ਤਾਰੀਖ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਬਦਲੋ

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
pa_IN: ਹਫਤੇ ਦਾ ਪਹਿਲਾ ਦਿਨ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਐਤਵਾਰ ਜਾਂ ਸੋਮਵਾਰ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Change to the orientation defined under PDF settings
pa_IN: PDF ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੇ ਤਹਿਤ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: Change user role after payment complete
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਭੂਮਿਕਾ ਬਦਲੋ

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
pa_IN: ਬਿਲਿੰਗ ਜਾਣਕਾਰੀ/ਲੌਗ-ਇਨ ਪੰਨੇ ਲਈ ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ ਅਤੇ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Characters the code should contain
pa_IN: ਕੋਡ ਵਿੱਚ ਪਾਤਰ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: Charset:
pa_IN: ਚਰਸੈੱਟ:

en: Check box
pa_IN: ਚੈੱਕ ਬਾਕਸ

en: Check for errors before going to next step
pa_IN: ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਗਲਤੀਆਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Check to see if a recent payment already exists.
pa_IN: ਇਹ ਦੇਖਣ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਕੋਈ ਹਾਲੀਆ ਭੁਗਤਾਨ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Check/Radio Labels
pa_IN: ਚੈੱਕ / ਰੇਡੀਓ ਲੇਬਲ

en: Check/Radio border
pa_IN: ਚੈੱਕ / ਰੇਡੀਓ ਬਾਰਡਰ

en: Check/Radio inner
pa_IN: ਅੰਦਰੂਨੀ ਚੈੱਕ / ਰੇਡੀਓ

en: Checkbox & Radio colors
pa_IN: ਚੈੱਕਬਾਕਸ ਅਤੇ ਰੇਡੀਓ ਰੰਗ

en: Checkout page (default)
pa_IN: ਚੈੱਕਆਉਟ ਪੰਨਾ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Chinese zh-CN
pa_IN: ਚੀਨੀ zh-CN

en: Chinese zh-HK
pa_IN: ਚੀਨੀ zh-HK

en: Chinese zh-TW
pa_IN: ਚੀਨੀ zh-TW

en: Choose a Time format
pa_IN: ਇੱਕ ਟਾਈਮ ਫਾਰਮੈਟ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Choose a custom border color.
pa_IN: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ ਚੁਣੋ.

en: Choose a flag
pa_IN: ਇੱਕ ਝੰਡਾ ਚੁਣੋ

en: Choose a flag for this language
pa_IN: ਇਸ ਭਾਸ਼ਾ ਲਈ ਇੱਕ ਝੰਡਾ ਚੁਣੋ

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
pa_IN: ਆਪਣੇ ਦਸ਼ਮਲਵ ਲਈ ਲੰਬਾਈ ਚੁਣੋ (ਮੂਲ = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
pa_IN: ਸਥਾਨਕਕਰਨ ਚੁਣੋ (ਭਾਸ਼ਾ ਅਤੇ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ)

en: Choose a minimum width that each item must have
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ ਚੁਣੋ ਜੋ ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਵਿੱਚ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Choose a reCAPTCHA version
pa_IN: ਇੱਕ ਰੀਕਾੱਪਟਾ ਵਰਜਨ ਚੁਣੋ

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
pa_IN: ਆਪਣੇ ਖੇਤਰ ਲਈ typeੁਕਵੀਂ ਕਿਸਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਮੋਬਾਈਲ ਉਪਕਰਣਾਂ ਦੇ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਤ ਕਰੇਗੀ, ਸਮਝਦਾਰੀ ਨਾਲ ਚੁਣੋ!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਗਰਿੱਡ ਜਾਂ ਸਲਾਈਡਰ ਕਿੰਨੇ ਕਾਲਮ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰੇਗਾ.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਗਰਿੱਡ ਕਿੰਨੀਆਂ ਕਤਾਰਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰੇਗਾ. (0 = ਕੋਈ ਸੀਮਾ ਨਹੀਂ)

en: Choose how to align your image
pa_IN: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਇਕਸਾਰ ਕਰਨਾ ਹੈ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਇਕ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਬਚਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Choose label value break method
pa_IN: ਲੇਬਲ ਦਾ ਮੁੱਲ ਤੋੜਨ ਦੀ ਵਿਧੀ ਚੁਣੋ

en: Choose language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Choose line break method (optional)
pa_IN: ਲਾਈਨ ਬਰੇਕ ਵਿਧੀ ਚੁਣੋ (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: Choose meta field name
pa_IN: ਮੈਟਾ ਫੀਲਡ ਦਾ ਨਾਮ ਚੁਣੋ

en: Choose payment gateway
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਗੇਟਵੇ ਚੁਣੋ

en: Choose terms label to return
pa_IN: ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਲਈ ਸ਼ਰਤਾਂ ਦਾ ਲੇਬਲ ਚੁਣੋ

en: Choose terms value to return
pa_IN: ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਲਈ ਸ਼ਰਤਾਂ ਦਾ ਮੁੱਲ ਚੁਣੋ

en: Choose the form you want to use.
pa_IN: ਉਹ ਫਾਰਮ ਚੁਣੋ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ.

en: Choose to make this field a variable or not.
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਪਰਿਵਰਤਨਸ਼ੀਲ ਬਣਾਉਣਾ ਚੁਣੋ ਜਾਂ ਨਹੀਂ.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
pa_IN: ਸਿਰਫ ਚੁਣੇ ਵਿਕਲਪ ਲੇਬਲ ਜਾਂ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਚੁਣੋ

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
pa_IN: ਸਿਰਫ ਚੁਣੇ ਗਏ ਵਿਕਲਪ ਲੇਬਲ ਜਾਂ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਨੂੰ ਮੁੱਲ ਭੇਜਣਾ ਚੁਣੋ

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
pa_IN: ਸਿਰਫ ਚੁਣੇ ਗਏ ਵਿਕਲਪ ਲੇਬਲ ਜਾਂ ਸਬਮਿਟਰ ਨੂੰ ਮੁੱਲ ਭੇਜਣਾ ਚੁਣੋ

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਚੈਕਬਾਕਸ ਅਤੇ ਰੇਡੀਓ ਬਟਨਾਂ ਲਈ ਕਿਹੜਾ ਮੁੱਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Choose which email template you would like to use
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਹੜਾ ਈਮੇਲ ਟੈਂਪਲੇਟ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
pa_IN: ਆਪਣਾ ਦਸ਼ਮਲਵ ਵੱਖਰੇ (ਕਾਮਾ ਜਾਂ ਬਿੰਦੀ) ਚੁਣੋ

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
pa_IN: ਆਪਣਾ ਹਜ਼ਾਰ ਵੱਖਰਾ (ਖਾਲੀ, ਕਾਮਾ ਜਾਂ ਬਿੰਦੀ) ਚੁਣੋ

en: City
pa_IN: ਸ਼ਹਿਰ

en: City name
pa_IN: ਸ਼ਹਿਰ ਦਾ ਨਾਮ

en: Clear
pa_IN: ਸਾਫ

en: Clear / Reset the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸਾਫ / ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Clear / reset the form after submitting
pa_IN: ਜਮ੍ਹਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸਾਫ / ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Clear form after closing popup
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਫਾਰਮ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
pa_IN: ਜ਼ੈਪੀਅਰ 'ਤੇ ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ਲਈ ਆਪਣਾ ਵੈਬਹੁੱਕ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ %shere%s 'ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Client reference ID
pa_IN: ਕਲਾਇੰਟ ਹਵਾਲਾ ID

en: Close
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close button background color (leave blank for none)
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਦਾ ਪਿਛੋਕੜ ਰੰਗ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: Close button border color
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Close button border radius in pixels (px)
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਬਾਰਡਰ ਰੇਡੀਅਸ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (px)

en: Close button border size in pixels (px)
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਬਾਰਡਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (px)

en: Close button icon color
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਪ੍ਰਤੀਕ ਰੰਗ

en: Close button icon size in pixels (px)
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਆਈਕਨ ਦਾ ਆਕਾਰ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (px)

en: Close button label bg color
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਲੇਬਲ bg ਰੰਗ

en: Close button label color
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਲੇਬਲ ਰੰਗ

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਲੇਬਲ ਪੈਡਿੰਗ ਜਿਵੇਂ: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਲੇਬਲ ਟੈਕਸਟ ਜਿਵੇਂ: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਪੈਡਿੰਗ ਜਿਵੇਂ: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਸੱਜੇ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (px)

en: Close button position top in pixels (px)
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸਿਖਰ 'ਤੇ (px)

en: Closed (disallow comments)
pa_IN: ਬੰਦ (ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕਰੋ)

en: Closed (disallow pings)
pa_IN: ਬੰਦ (ਪਿੰਗਾਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਾ ਦਿਓ)

en: Code
pa_IN: ਕੋਡ

en: Code length
pa_IN: ਕੋਡ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Code prefix
pa_IN: ਕੋਡ ਅਗੇਤਰ

en: Code suffix
pa_IN: ਕੋਡ ਪਿਛੇਤਰ

en: Collect customer billing address
pa_IN: ਗਾਹਕ ਬਿਲਿੰਗ ਪਤਾ ਇਕੱਠਾ ਕਰੋ

en: Collect customer phone number
pa_IN: ਗਾਹਕ ਦਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ ਇਕੱਠਾ ਕਰੋ

en: Color
pa_IN: ਰੰਗ

en: Color picker
pa_IN: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ

en: Colors
pa_IN: ਰੰਗ

en: Column
pa_IN: ਕਾਲਮ

en: Column Label
pa_IN: ਕਾਲਮ ਲੇਬਲ

en: Column heading
pa_IN: ਕਾਲਮ ਸਿਰਲੇਖ

en: Column logic
pa_IN: ਕਾਲਮ ਤਰਕ

en: Column name
pa_IN: ਕਾਲਮ ਦਾ ਨਾਮ

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
pa_IN: ਕਾਲਮ ਪੈਡਿੰਗਜ਼ ਉਦਾਹਰਣ: 0 px 0px 0px 0px

en: Column size
pa_IN: ਕਾਲਮ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Columns for contact entries
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਲਈ ਕਾਲਮ

en: Company Email Address
pa_IN: ਕੰਪਨੀ ਦਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Compare against all entries (all forms)
pa_IN: ਸਾਰੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ (ਸਾਰੇ ਰੂਪਾਂ) ਨਾਲ ਤੁਲਨਾ ਕਰੋ

en: Compare against current form entries only (default)
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਰਮ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨਾਲ ਤੁਲਨਾ ਕਰੋ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
pa_IN: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ ਦੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨਾਲ ਤੁਲਨਾ ਕਰੋ (ਸਿਰਫ਼ ਖਾਸ ਫਾਰਮ)

en: Compare duplicate contact entry title against:
pa_IN: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਸਿਰਲੇਖ ਦੀ ਤੁਲਨਾ ਇਸ ਨਾਲ ਕਰੋ:

en: Compare method (OR / AND)
pa_IN: Methodੰਗ ਦੀ ਤੁਲਨਾ ਕਰੋ (ਜਾਂ / ਅਤੇ)

en: Completed
pa_IN: ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Completed!
pa_IN: ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ!

en: Conditional Logic
pa_IN: ਸ਼ਰਤੀਆ ਤਰਕ

en: Conditional Validation
pa_IN: ਸ਼ਰਤ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Conditional Validation Value
pa_IN: ਸ਼ਰਤ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੁੱਲ

en: Conditional Validation Value 2
pa_IN: ਸ਼ਰਤ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੁੱਲ 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
pa_IN: ਕੰਡੀਸ਼ਨਲ ਵੇਰੀਏਬਲ (ਡਾਇਨਾਮਿਕ ਵੈਲਯੂ)

en: Conditional field value
pa_IN: ਸ਼ਰਤ ਦਾ ਖੇਤਰ ਮੁੱਲ

en: Conditional logic
pa_IN: ਸ਼ਰਤੀਆ ਤਰਕ

en: Conditionally checkout to PayPal
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਲਈ ਸ਼ਰਤੀਆ ਤੌਰ 'ਤੇ ਚੈੱਕਆਉਟ ਕਰੋ

en: Conditionally checkout to Stripe
pa_IN: ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਲਈ ਸ਼ਰਤ ਅਨੁਸਾਰ ਚੈੱਕਆਉਟ ਕਰੋ

en: Conditionally checkout to WooCommerce
pa_IN: WooCommerce ਲਈ ਸ਼ਰਤ ਅਨੁਸਾਰ ਚੈੱਕਆਉਟ ਕਰੋ

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
pa_IN: ਸ਼ਰਤੀਆ ਤੌਰ 'ਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Conditionally save subscriber based on user data
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਦੇ ਅਧਾਰ 'ਤੇ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਰਤ ਅਨੁਸਾਰ ਬਚਾਓ

en: Conditions
pa_IN: ਹਾਲਾਤ

en: Confirmation E-mail
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀ ਈ-ਮੇਲ

en: Confirmation email
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀ ਈਮੇਲ

en: Connection lost, please try again
pa_IN: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਗੁੰਮ ਗਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Connections
pa_IN: ਕਨੈਕਸ਼ਨ

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
pa_IN: ਸਪੀਡ ਸੁਧਾਰਾਂ ਲਈ 500+ ਸ਼ਰਤਾਂ ਹੋਣ 'ਤੇ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਵਿਚਾਰ ਕਰੋ

en: Contact Entries
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼

en: Contact Entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ

en: Contact Entry Title
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾਉਣਾ ਅਸਫਲ, ਅਸਲ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ:

en: Contact Entry:
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ:

en: Contact entries
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼

en: Contact entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼

en: Contact entry search (populate form with data)
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਖੋਜ (ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਫਾਰਮ ਤਿਆਰ ਕਰੋ)

en: Contact entry status
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਸਥਿਤੀ

en: Contact entry status after updating
pa_IN: ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਸਥਿਤੀ

en: Contact entry statuses
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਸਥਿਤੀ

en: Contact entry updated.
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਗਈ.

en: Contain / Fit (contain)
pa_IN: Contain / Fit (ਸ਼ਾਮਲ)

en: Contains
pa_IN: ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Content
pa_IN: ਸਮੱਗਰੀ

en: Content background color
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਦੀ ਬੈਕਗ੍ਰਾਉਂਡ ਰੰਗ

en: Content border bottom width (0 = none)
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਬਾਰਡਰ ਤਲ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Content border color
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Content border left width (0 = none)
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਦੀ ਬਾਰਡਰ ਖੱਬੇ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Content border right width (0 = none)
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਬਾਰਡਰ ਸੱਜੇ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Content border top width (0 = none)
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਦੀ ਬਾਰਡਰ ਚੋਟੀ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Content padding
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਪੈਡਿੰਗ

en: Content type:
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਦੀ ਕਿਸਮ:

en: Convert timestamp to specific date format
pa_IN: ਟਾਈਮਸਟੈਂਪ ਨੂੰ ਖਾਸ ਮਿਤੀ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਕਿਉਂਕਿ ਬਿਲਕੁਲ ਉਸੇ ਸਿਰਲੇਖ ਵਾਲੀ ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ!

en: Countries
pa_IN: ਦੇਸ਼

en: Countries (FULL)
pa_IN: ਦੇਸ਼ (ਪੂਰਾ)

en: Countries (ISO2)
pa_IN: ਦੇਸ਼ (ISO2)

en: Country
pa_IN: ਦੇਸ਼

en: Country name
pa_IN: ਦੇਸ਼ ਦਾ ਨਾਮ

en: Cover / Fit (cover)
pa_IN: ਕਵਰ / ਫਿੱਟ (ਕਵਰ)

en: Create Form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਬਣਾਓ

en: Create new Multi-site after registration
pa_IN: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਨਵੀਂ ਮਲਟੀ-ਸਾਈਟ ਬਣਾਓ

en: Create new Post
pa_IN: ਨਵੀਂ ਪੋਸਟ ਬਣਾਓ

en: Create new Stripe product on the fly
pa_IN: ਫਲਾਈ 'ਤੇ ਨਵਾਂ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਉਤਪਾਦ ਬਣਾਓ

en: Create new coupon on the fly
pa_IN: ਫਲਾਈ 'ਤੇ ਨਵਾਂ ਕੂਪਨ ਬਣਾਓ

en: Create new price object
pa_IN: ਨਵੀਂ ਕੀਮਤ ਵਸਤੂ ਬਣਾਓ

en: Create new shipping rate on the fly
pa_IN: ਫਲਾਈ 'ਤੇ ਨਵੀਂ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦਰ ਬਣਾਓ

en: Created
pa_IN: ਬਣਾਇਆ

en: Created Post
pa_IN: 'ਤੇ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Created User
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Created post status
pa_IN: ਪੋਸਟ ਸਥਿਤੀ ਬਣਾਈ

en: Created post title
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Created post/page (backend)
pa_IN: ਪੋਸਟ/ਪੰਨਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ (ਬੈਕਐਂਡ)

en: Created post/page (front-end)
pa_IN: ਪੋਸਟ/ਪੰਨਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ (ਸਾਹਮਣੇ ਵਾਲਾ)

en: Credit Card
pa_IN: ਕਰੇਡਿਟ ਕਾਰਡ

en: Croatian
pa_IN: ਕ੍ਰੋਏਸ਼ੀਅਨ

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
pa_IN: ਕਰਾਸ-ਸਾਈਟ ਬੇਨਤੀ ਜਾਅਲਸਾਜ਼ੀ (CSRF) ਜਾਂਚ

en: Currency
pa_IN: ਮੁਦਰਾ

en: Currency field
pa_IN: ਮੁਦਰਾ ਖੇਤਰ

en: Current Author meta data
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਖਕ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ

en: Current Page or Post meta data
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ ਜਾਂ ਪੋਸਟ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੰਨਾ ਜਾਂ ਪੋਸਟ ਦੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ (ਨਿਸ਼ਿਸ਼ਟ ਵਰਗੀਕਰਨ ਸਲੱਗ 'ਤੇ ਆਧਾਰਿਤ)

en: Currently in translation mode for language
pa_IN: ਇਸ ਵੇਲੇ ਭਾਸ਼ਾ ਲਈ ਅਨੁਵਾਦ modeੰਗ ਵਿੱਚ

en: Custom CSS
pa_IN: ਕਸਟਮ CSS

en: Custom Content class
pa_IN: ਕਸਟਮ ਸਮਗਰੀ ਕਲਾਸ

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
pa_IN: ਕਸਟਮ HTML (.html ਫਾਈਲ ਲਈ ਅਪਲੋਡ / ਬ੍ਰਾseਜ਼ ਕਰੋ)

en: Custom JS
pa_IN: ਕਸਟਮ ਜੇ.ਐੱਸ

en: Custom Regex
pa_IN: ਕਸਟਮ ਰੀਜੈਕਸ

en: Custom TAB class
pa_IN: ਕਸਟਮ ਟੈਬ ਕਲਾਸ

en: Custom TAB index
pa_IN: ਕਸਟਮ ਟੈਬ ਇੰਡੈਕਸ

en: Custom URL
pa_IN: ਕਸਟਮ ਯੂਆਰਐਲ

en: Custom class
pa_IN: ਕਸਟਮ ਕਲਾਸ

en: Custom date format
pa_IN: ਕਸਟਮ ਮਿਤੀ ਫਾਰਮੈਟ

en: Custom delimiter
pa_IN: ਕਸਟਮ ਡੀਲਿਮਿਟਰ

en: Custom enclosure
pa_IN: ਕਸਟਮ ਦੀਵਾਰ

en: Custom field class
pa_IN: ਕਸਟਮ ਫੀਲਡ ਕਲਾਸ

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
pa_IN: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕਸਟਮ ਖੇਤਰ (*|MERGE|* ਟੈਗਸ)

en: Custom from
pa_IN: ਤੋਂ ਕਸਟਮ

en: Custom items
pa_IN: ਕਸਟਮ ਇਕਾਈਆਂ

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
pa_IN: ਉਪਰੋਕਤ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਯੂਨਿਟਾਂ ਵਿੱਚ ਕਸਟਮ ਪੇਜ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ.

en: Custom post meta data
pa_IN: ਕਸਟਮ ਪੋਸਟ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ

en: Custom sign here image
pa_IN: ਕਸਟਮ ਸਾਈਨ ਇੱਥੇ ਚਿੱਤਰ

en: Custom use of preloader for the form.
pa_IN: ਫਾਰਮ ਲਈ ਪ੍ਰੀਲੋਡਰ ਦੀ ਕਸਟਮ ਵਰਤੋਂ.

en: Custom width in pixels
pa_IN: ਪਸੰਦੀ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Custom wrapper class
pa_IN: ਕਸਟਮ ਰੈਪਰ ਕਲਾਸ

en: Customer
pa_IN: ਗਾਹਕ

en: Customer E-mail
pa_IN: ਗਾਹਕ ਈ-ਮੇਲ

en: Customer ID
pa_IN: ਗਾਹਕ ਆਈ.ਡੀ

en: Customer has a verified PayPal account
pa_IN: ਗਾਹਕ ਕੋਲ ਇੱਕ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਪੇਪਾਲ ਖਾਤਾ ਹੈ

en: Customer has an unverified PayPal account
pa_IN: ਗਾਹਕ ਕੋਲ ਇੱਕ ਗੈਰ-ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ PayPal ਖਾਤਾ ਹੈ

en: Customer/User
pa_IN: ਗਾਹਕ/ਉਪਭੋਗਤਾ

en: Customers
pa_IN: ਗਾਹਕ

en: Cyrillic text
pa_IN: ਸਿਰਿਲਿਕ ਟੈਕਸਟ

en: Czech
pa_IN: ਚੈੱਕ

en: Daily (every day)
pa_IN: ਰੋਜ਼ਾਨਾ (ਹਰ ਦਿਨ)

en: Danish
pa_IN: ਡੈਨਿਸ਼

en: Dashed
pa_IN: ਖਿੰਡਾ

en: Database table name
pa_IN: ਡਾਟਾਬੇਸ ਟੇਬਲ ਦਾ ਨਾਮ

en: Date
pa_IN: ਤਾਰੀਖ਼

en: Date Format
pa_IN: ਤਾਰੀਖ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Date range (maximum)
pa_IN: ਤਾਰੀਖ ਸੀਮਾ (ਅਧਿਕਤਮ)

en: Date range (minimum)
pa_IN: ਤਾਰੀਖ ਸੀਮਾ (ਘੱਟੋ ਘੱਟ)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
pa_IN: ਕਨੈਕਟਡ ਡੇਟਪਿਕਰ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਜੋੜਨ / ਕਟੌਤੀ ਕਰਨ ਦੇ ਦਿਨ

en: Deactivating plugin...
pa_IN: ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
pa_IN: ਪਿਆਰੇ ਉਪਭੋਗਤਾ,
    
    ਸਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sActivation Code: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
pa_IN: ਪਿਆਰੇ {user_login}, %1$s%1$s ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ! ਇਸ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਲੌਗਇਨ ਕਰ ਸਕੋ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਪਵੇਗੀ।%1$s ਹੇਠਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ ਮਿਲੇਗਾ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਕੋਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ:%1$s%1$sਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$s ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਲਈ %4$shere%5$s 'ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤੇ ਕੋਡ ਦੇ ਨਾਲ।%1$s%1$s%1$s ਸ਼ੁਭਕਾਮਨਾਵਾਂ,%1$s%1$s{option_blogname}

en: Dec
pa_IN: ਦਸੰਬਰ

en: December
pa_IN: ਦਸੰਬਰ

en: Decimal separator
pa_IN: ਦਸ਼ਮਲਵ ਵੱਖਰਾ

en: Default
pa_IN: ਮੂਲ

en: Default (inherit)
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ (ਵਾਰਸ)

en: Default (use the default_comment_status option)
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ (default_comment_status ਵਿਕਲਪ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Default (use the default_ping_status option)
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ (ਡਿਫਾਲਟ_ਪਿੰਗ_ਸਟੈਟਸ ਵਿਕਲਪ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Default - mm/dd/yy
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ - ਮਿਮੀ / ਡੀ ਡੀ / ਵਾਈ

en: Default Rounded
pa_IN: ਮੂਲ ਗੋਲ

en: Default Squared
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਵਰਗ

en: Default blog email and name
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਬਲੌਗ ਈਮੇਲ ਅਤੇ ਨਾਮ

en: Default email template
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਈਮੇਲ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
pa_IN: ਮੂਲ ਫਾਰਮੈਟ ਹੈ: ID; _ਬਿਲਿੰਗ_ਮੇਲ; _ਬਿਲਿੰਗ_ਫਸਟ_ਨਾਮ;

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਫਾਰਮੈਟ ਇਹ ਹੈ: [ਆਰਡਰ # {ਆਈਡੀ} - b _ ਬਿਲਿੰਗ_ਮੇਲ}, {_ ਬਿਲਿੰਗ_ਫਸਟ_ਨਾਮ} {_ ਬਿਲਿੰਗ_ਲਸਟ_ਨਾਮ}]

en: Default language
pa_IN: ਮੂਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Default positioning
pa_IN: ਮੂਲ ਸਥਿਤੀ

en: Default positioning (bottom right)
pa_IN: ਮੂਲ ਸਥਿਤੀ (ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੀ)

en: Default post category; set in Writing Options
pa_IN: ਮੂਲ ਪੋਸਟ ਸ਼੍ਰੇਣੀ; ਲਿਖਣ ਦੀ ਚੋਣ ਵਿੱਚ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਅਪਲੋਡ ਟਿਕਾਣਾ; ਫੁਟਕਲ ਵਿਕਲਪ ਵਿੱਚ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ

en: Default value
pa_IN: ਮੂਲ ਮੁੱਲ

en: Default value 1-5 (empty = default)
pa_IN: ਮੂਲ ਮੁੱਲ 1-5 (ਖਾਲੀ = ਮੂਲ)

en: Default: 1
pa_IN: ਮੂਲ: 1

en: Default: None
pa_IN: ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
pa_IN: 0 ਤੇ ਡਿਫਾਲਟ, ਜੋ ਕਿ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਕੋਈ ਮਿਤੀ ਨਹੀਂ ਚੁਣਦਾ.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
pa_IN: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ 1, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਸਿਰਫ 1 ਤਾਰੀਖ ਚੁਣਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
pa_IN: ਡਿਵਾਈਡਰ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਚੌੜਾਈ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ. ਇੱਕ ਪਿਕਸਲ ਮੁੱਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ: 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
pa_IN: ਇੱਕ ਕੀਮਤ ਨੂੰ ਫਲੋਟ ਮੁੱਲ ਵਜੋਂ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ (ਸਿਰਫ਼ ਬਿੰਦੀ ਨੂੰ ਦਸ਼ਮਲਵ ਵਿਭਾਜਕ ਵਜੋਂ ਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
pa_IN: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਨੂੰ ਬੇਸ ਟਾਈਮ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਕਿਸ ਔਫਸੈੱਟ 'ਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Define at what time the reminder should be send
pa_IN: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਕਿਸ ਸਮੇਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Define checkout line items
pa_IN: ਚੈੱਕਆਉਟ ਲਾਈਨ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
pa_IN: ਕਸਟਮ WooCommerce "ਮੇਰਾ ਖਾਤਾ" ਮੀਨੂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Define each on a new line e.g
pa_IN: ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਤੇ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ

en: Define each on a new line e.g:
pa_IN: ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
pa_IN: ਹਰ ਭੂਮਿਕਾ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਤੇ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰੋ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਲਈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ WooCommerce ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ: ਗਾਹਕ

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
pa_IN: ਇੱਥੇ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਸੂਚੀਬੱਧ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: [# {ID} - {ਪਹਿਲਾ_ਨਾਮ} {ਆਖਰੀ ਨਾਮ} ({ਉਪਭੋਗਤਾ_ਮੇਲ})] ਇਸਦਾ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰਨਗੇ: [# 1845 - ਜੌਨ ਵਿਲਸਨ (ਜੌਹਨ @ ਈਮੇਲ)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
pa_IN: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਨੂੰ ਅਧਾਰ ਮਿਤੀ ਦੇ ਅਧਾਰ 'ਤੇ ਕਿੰਨੇ ਦਿਨ ਬਾਅਦ ਜਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Define menu items
pa_IN: ਮੀਨੂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Define meta data to return as value
pa_IN: ਮੁੱਲ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਲਈ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Define the width for the divider.
pa_IN: ਡਿਵਾਈਡਰ ਲਈ ਚੌੜਾਈ ਦਿਓ.

en: Define user data or user meta data to return as value
pa_IN: ਮੁੱਲ ਵਜੋਂ ਵਾਪਸ ਆਉਣ ਲਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਜਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰੋ

en: Delete
pa_IN: ਮਿਟਾਓ

en: Delete Listing
pa_IN: ਸੂਚੀ ਮਿਟਾਓ

en: Delete Translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮਿਟਾਓ

en: Delete all backups
pa_IN: ਸਾਰੇ ਬੈਕਅਪ ਮਿਟਾਓ

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸਬੰਧਤ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

en: Delete complete form
pa_IN: ਪੂਰਾ ਫਾਰਮ ਮਿਟਾਓ

en: Delete files from server after form submissions
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

en: Delete files from server after the form was submitted
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

en: Delete item
pa_IN: ਆਈਟਮ ਮਿਟਾਓ

en: Deleting...
pa_IN: ਮਿਟਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Delimiter
pa_IN: ਡੀਲਿਮਿਟਰ

en: Demos
pa_IN: ਡੈਮੋ

en: Denied
pa_IN: ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
pa_IN: ਉਸ ਸੇਵਾ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਇਸ ਨੂੰ 1.1 ਸੈਟ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Descending Order
pa_IN: ਉਤਰਨ ਦਾ ਆਰਡਰ

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
pa_IN: ਪੰਨੇ 'ਤੇ ਸੰਬੰਧਿਤ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਅਨੁਕੂਲਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਚੈੱਕਆਉਟ ਦੁਆਰਾ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਦੀ ਕਿਸਮ ਦਾ ਵਰਣਨ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸਬਮਿਟ ਬਟਨ। ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ

en: Description
pa_IN: ਵੇਰਵਾ

en: Description Styles
pa_IN: ਵੇਰਵਾ ਸ਼ੈਲੀ

en: Description color
pa_IN: ਵੇਰਵਾ ਰੰਗ

en: Description for this step
pa_IN: ਇਸ ਕਦਮ ਲਈ ਵੇਰਵਾ

en: Description line-height in pixels (0 = none)
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਵਰਣਨ ਲਾਈਨ-ਉਚਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
pa_IN: ਆਈਟਮ ਦਾ ਵੇਰਵਾ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਵੇਰੀਏਬਲ ਨੂੰ ਛੱਡ ਦਿੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਖਰੀਦਦਾਰ ਚੈੱਕਆਉਟ ਦੌਰਾਨ ਆਪਣਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: Description size in pixels (0 = none)
pa_IN: ਵੇਰਵੇ ਦਾ ਆਕਾਰ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Description weight (0 = none)
pa_IN: ਵੇਰਵੇ ਦਾ ਭਾਰ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Desktop preview
pa_IN: ਡੈਸਕਟਾਪ ਪੂਰਵਦਰਸ਼ਨ

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
pa_IN: ਮੰਜ਼ਿਲ (ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਆਖਰੀ ਜਗ੍ਹਾ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦੀ ਹੈ)

en: Destination address
pa_IN: ਟਿਕਾਣਾ ਪਤਾ

en: Destination address (required)
pa_IN: ਟਿਕਾਣਾ ਪਤਾ (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
pa_IN: 'ਐਂਟਰ' ਕੀਬੋਰਡ ਬਟਨ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ (ਐਂਟਰ ਦਬਾਉਣ 'ਤੇ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ)

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
pa_IN: URL ਵਿੱਚ ਮਲਟੀ-ਪਾਰਟ ਮੌਜੂਦਾ ਸਟੈਪ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Disable autocompletion
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਪੂਰਨ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disable autofocus on first field
pa_IN: ਪਹਿਲੇ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਆਟੋਫੋਕਸ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disable default UI
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ UI ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Disable popup closing
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
pa_IN: ਪ੍ਰੀਵ ਅਤੇ ਨੈਕਸਟ ਬਟਨ ਕਲਿਕ ਤੇ ਸਕ੍ਰੌਲਿੰਗ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disable scrolling on error
pa_IN: ਗਲਤੀ ਤੇ ਸਕ੍ਰੌਲਿੰਗ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disable the input field
pa_IN: ਇਨਪੁਟ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
pa_IN: ਕੈਲੰਡਰ ਵਿੱਚ ਖਾਸ ਦਿਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਐਤਵਾਰ, ਸੋਮਵਾਰ ਆਦਿ.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
pa_IN: ਆਪਣੇ ਸੰਪਾਦਕ ਦੇ ਵਿਜ਼ੂਅਲ ਅਤੇ ਟੈਕਸਟ ਟੈਬਸ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਇਸਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disable time options by ranges
pa_IN: ਸੀਮਾਵਾਂ ਦੁਆਰਾ ਸਮੇਂ ਦੇ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Disabled
pa_IN: ਅਯੋਗ

en: Disabled (do not make variable)
pa_IN: ਅਯੋਗ (ਪਰਿਵਰਤਨਸ਼ੀਲ ਨਾ ਬਣਾਓ)

en: Disabled (do not use conditional logic)
pa_IN: ਅਯੋਗ (ਸ਼ਰਤੀਆ ਤਰਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾ ਕਰੋ)

en: Disabled (not recommended)
pa_IN: ਅਯੋਗ (ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਨਹੀਂ)

en: Disabled (use default form settings)
pa_IN: ਅਸਮਰਥਿਤ (ਡਿਫੌਲਟ ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
pa_IN: ਜਦੋਂ ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਨਾਲ ਭਰਿਆ ਗਿਆ ਸੀ ਤਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਦਸਤਖਤ ਬਦਲਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Disallow users to filter items
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਾ ਦਿਓ

en: Discount amount (leave blank for no discount)
pa_IN: ਛੂਟ ਦੀ ਰਕਮ (ਬਿਨਾਂ ਛੂਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
pa_IN: ਕਿਸੇ ਆਈਟਮ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਛੋਟ ਦੀ ਰਕਮ, ਜੋ ਕਿ ਆਈਟਮ ਦੀ ਵਿਕਰੀ ਕੀਮਤ ਤੋਂ ਘੱਟ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Discount number
pa_IN: ਛੂਟ ਨੰਬਰ

en: Discount rate (leave blank for no discount)
pa_IN: ਛੂਟ ਦੀ ਦਰ (ਬਿਨਾਂ ਛੂਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
pa_IN: ਛੂਟ ਦੀ ਦਰ, ਪ੍ਰਤੀਸ਼ਤ ਵਜੋਂ, ਕਿਸੇ ਆਈਟਮ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ। 100 ਤੋਂ ਘੱਟ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Display Layout
pa_IN: ਲੇਆਉਟ ਵੇਖਾਓ

en: Display Name
pa_IN: ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਨਾਮ

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ (ਕੋਈ ਸੰਦੇਸ਼ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Display a message to the locked out user
pa_IN: ਤਾਲਾਬੰਦ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display a message to the logged out user
pa_IN: ਲੌਗ ਆਉਟ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display a message when account has been verified
pa_IN: ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੋਣ 'ਤੇ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display a message when no user is logged in
pa_IN: ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲੌਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ ਤਾਂ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
pa_IN: ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਤਾਂ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ (ਬਿਨਾਂ ਸੰਦੇਸ਼ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Display a message when the activation code is incorrect
pa_IN: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ ਗਲਤ ਹੋਣ 'ਤੇ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੇ ਲੌਗਇਨ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਇੱਕ ਸੁਆਗਤ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ (ਕੋਈ ਸੰਦੇਸ਼ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Display an error message when form is locked
pa_IN: ਜਦੋਂ ਫਾਰਮ ਲੌਕ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display close (X) button
pa_IN: ਡਿਸਪਲੇ ਬੰਦ (X) ਬਟਨ

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਮਹੀਨੇ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਜਾਂ ਅੰਤ ਵਿੱਚ ਦੂਜੇ ਮਹੀਨਿਆਂ ਵਿੱਚ ਤਾਰੀਖਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰੋ

en: Display dots navigation
pa_IN: ਬਿੰਦੀਆਂ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰੋ

en: Display form processing overlay (popup)
pa_IN: ਡਿਸਪਲੇ ਫਾਰਮ ਪ੍ਰੋਸੈਸਿੰਗ ਓਵਰਲੇ (ਪੌਪਅੱਪ)

en: Display interests/groups
pa_IN: ਦਿਲਚਸਪੀਆਂ/ਸਮੂਹ ਦਿਖਾਓ

en: Display name
pa_IN: ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਨਾਮ

en: Display oldest or latest entries at the top
pa_IN: ਸਭ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਜਾਂ ਨਵੀਨਤਮ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਸਿਖਰ 'ਤੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display popup after X seconds
pa_IN: X ਸਕਿੰਟਾਂ ਬਾਅਦ ਪੌਪਅੱਪ ਦਿਖਾਓ

en: Display popup after X seconds of inactivity
pa_IN: X ਸਕਿੰਟਾਂ ਦੀ ਅਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲਤਾ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਪੌਪਅੱਪ ਦਿਖਾਓ

en: Display popup between date range (schedule)
pa_IN: ਮਿਤੀ ਰੇਂਜ (ਸ਼ਡਿਊਲ) ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਪੌਪਅੱਪ ਦਿਖਾਓ

en: Display popup on exit intent
pa_IN: ਬਾਹਰ ਨਿਕਲਣ ਦੇ ਇਰਾਦੇ 'ਤੇ ਪੌਪਅੱਪ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display popup on page leave/close/exit
pa_IN: ਪੰਨਾ ਛੱਡਣ/ਬੰਦ ਕਰੋ/ਬਾਹਰ ਜਾਣ 'ਤੇ ਪੌਪਅੱਪ ਦਿਖਾਓ

en: Display popup on page load
pa_IN: ਪੰਨਾ ਲੋਡ 'ਤੇ ਪੌਪਅੱਪ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display prev/next buttons
pa_IN: ਪਿਛਲੇ / ਅਗਲੇ ਬਟਨ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Display previous and next buttons
pa_IN: ਪਿਛਲੇ ਅਤੇ ਅਗਲੇ ਬਟਨ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਕੈਲੰਡਰ ਵਿਚ ਨਿਰਧਾਰਤ ਤਾਰੀਖਾਂ ਜਾਂ ਤਰੀਕਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਤੋਂ ਮਨ੍ਹਾ ਕਰੋ

en: Distance / Duration calculation (google directions)
pa_IN: ਦੂਰੀ / ਅਵਧੀ ਦੀ ਗਣਨਾ (ਗੂਗਲ ਨਿਰਦੇਸ਼)

en: Distance in meters
pa_IN: ਮੀਟਰ ਵਿੱਚ ਦੂਰੀ

en: Distance text in km or miles
pa_IN: ਕਿਲੋਮੀਟਰ ਜਾਂ ਮੀਲ ਵਿਚ ਦੂਰੀ ਦਾ ਟੈਕਸਟ

en: Divider
pa_IN: ਵਿਭਾਜਨ

en: Divider alignment
pa_IN: ਵਿਭਾਜਕਤਾ

en: Divider color
pa_IN: ਵਿਭਾਜਕ ਰੰਗ

en: Divider custom width
pa_IN: ਵਿਭਾਜਨ ਪਸੰਦੀ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Divider height
pa_IN: ਵਿਭਾਜਕ ਉਚਾਈ

en: Divider weight
pa_IN: ਵਿਭਾਜਨ ਭਾਰ

en: Do not allow (default)
pa_IN: ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਾ ਦਿਓ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Do not apply any discount
pa_IN: ਕੋਈ ਛੂਟ ਲਾਗੂ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not change role
pa_IN: ਰੋਲ ਨਾ ਬਦਲੋ

en: Do not create a new Contact Entry
pa_IN: ਕੋਈ ਨਵੀਂ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨਾ ਬਣਾਓ

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
pa_IN: ਕੋਈ ਨਵੀਂ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨਾ ਬਣਾਓ ਜਦੋਂ ਕਿਸੇ ਮੌਜੂਦਾ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
pa_IN: ਪਲੱਗਇਨ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਐਡਮਿਨ ਨੋਟਿਸ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not exclude from emails
pa_IN: ਈਮੇਲਾਂ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਨਾ ਕੱ .ੋ

en: Do not fill out the following field with entry data
pa_IN: ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਨਾ ਭਰੋ

en: Do not normalize strings (default)
pa_IN: ਸਤਰ ਨੂੰ ਆਮ ਨਾ ਕਰੋ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
pa_IN: ਆਪਣੇ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਵਧੇਰੇ ਵਿਸਤ੍ਰਿਤ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ ਨਾ ਕਰੋ। ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ, ਪੇਸ਼ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਤੁਸੀਂ ਕਰੋਗੇ

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
pa_IN: ਆਪਣੇ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਵਧੇਰੇ ਵਿਸਤ੍ਰਿਤ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ ਨਾ ਕਰੋ। ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ, ਪੇਸ਼ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਤੁਸੀਂ ਕਰੋਗੇ

en: Do not save PDF in Contact Entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਵਿੱਚ ਪੀ ਡੀ ਐੱਫ ਨੂੰ ਸੇਵ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not save data
pa_IN: ਡਾਟਾ ਸੇਵ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not save empty values
pa_IN: ਖਾਲੀ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਨਾ ਬਚਾਓ

en: Do not save field in Contact Entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਿੱਚ ਫੀਲਡ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not send a confirmation email
pa_IN: ਇੱਕ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਨਾ ਭੇਜੋ

en: Do not send an admin email
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਨਾ ਭੇਜੋ

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
pa_IN: ਜ਼ੈਪੀਅਰ ਨੂੰ ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨਾ ਭੇਜੋ (ਡਿਫੌਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥ)

en: Do not show file uploads in the Media Library
pa_IN: ਮੀਡੀਆ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਵਿੱਚ ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
pa_IN: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ (ਲੌਗਇਨ ਨਾ ਕਰੋ ਅਤੇ ਨਾ ਹੀ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ)

en: Documentation
pa_IN: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Domain name for blog
pa_IN: ਬਲੌਗ ਲਈ ਡੋਮੇਨ ਨਾਮ

en: Donation checkout
pa_IN: ਦਾਨ ਚੈੱਕਆਉਟ

en: Dotted
pa_IN: ਬਿੰਦੀ

en: Double
pa_IN: ਡਬਲ

en: Download PDF
pa_IN: PDF ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Download Summary
pa_IN: ਡਾਉਨਲੋਡ ਸਾਰ

en: Download button text
pa_IN: ਡਾਉਨਲੋਡ ਬਟਨ ਟੈਕਸਟ

en: Downloadable product
pa_IN: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਯੋਗ ਉਤਪਾਦ

en: Downloading file...
pa_IN: ਫਾਈਲ ਡਾ Downloadਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ ...

en: Draft
pa_IN: ਡਰਾਫਟ

en: Dragger color
pa_IN: ਖਿੱਚਣ ਵਾਲਾ ਰੰਗ

en: Dropdown
pa_IN: ਡਰਾਪ ਡਾਉਨ

en: Dropdown arrow
pa_IN: ਡ੍ਰੌਪਡਾਊਨ ਤੀਰ

en: Dropdown colors
pa_IN: ਡ੍ਰੌਪਡਾਉਨ ਰੰਗ

en: Dropdown item background
pa_IN: ਡ੍ਰੌਪਡਾਊਨ ਆਈਟਮ ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ

en: Dropdown item background focus
pa_IN: ਡ੍ਰੌਪਡਾਊਨ ਆਈਟਮ ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ ਫੋਕਸ

en: Dropdown item font focus
pa_IN: ਡ੍ਰੌਪਡਾਊਨ ਆਈਟਮ ਫੌਂਟ ਫੋਕਸ

en: Duplicate
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ

en: Duplicate element
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਤੱਤ

en: Duplicate entry title error message
pa_IN: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਐਂਟਰੀ ਟਾਈਟਲ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: Duration in seconds
pa_IN: ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਅੰਤਰਾਲ

en: Duration text in minutes
pa_IN: ਅੰਤਰਾਲ ਪਾਠ ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ

en: Dutch
pa_IN: ਡੱਚ

en: Dutch (Belgium)
pa_IN: ਡੱਚ (ਬੈਲਜੀਅਮ)

en: Dynamic
pa_IN: ਗਤੀਸ਼ੀਲ

en: E-mail
pa_IN: ਈ - ਮੇਲ

en: E-mail & Contact Entry Label
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਅਤੇ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਲੇਬਲ

en: E-mail Address
pa_IN: ਈਮੇਲ ਖਾਤਾ

en: E-mail Reminders
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਰੀਮਾਈਂਡਰ

en: E-mail Template 1
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਟੈਂਪਲੇਟ 1

en: E-mail address
pa_IN: ਈਮੇਲ ਖਾਤਾ

en: E-mail address (mailto:)
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਪਤਾ (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
pa_IN: ਬਲਾੱਗ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਦਾ ਈ-ਮੇਲ ਪਤਾ

en: E-mail copyright
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: E-mail headers
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਸਿਰਲੇਖ

en: E-mail logo
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਲੋਗੋ

en: E-mail social icons
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਸੋਸ਼ਲ ਆਈਕਨ

en: E-mail subtitle
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਉਪਸਿਰਲੇਖ

en: E-mail subtitle (confirm)
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਉਪਸਿਰਲੇਖ (ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ)

en: E-mail title
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਸਿਰਲੇਖ

en: E-mail title (confirm)
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਸਿਰਲੇਖ (ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ)

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: field_name|meta_key (ਹਰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
pa_IN: ECHO - ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਜਿਵੇਂ ਹੈ, ਸੀ ਐਲ ਐਲ ਲਈ appropriateੁਕਵਾਂ ਹੈ

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
pa_IN: ERROR_LOG - ਆਉਟਪੁੱਟ ਟੂ ਐਰਰ ਲੌਗ ਜਿਵੇਂ ਕਿ php.ini ਵਿੱਚ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Edit Translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਸੋਧ

en: Edit author
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦਾ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰੋ

en: Edit contact entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਦਾ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰੋ

en: Edit element
pa_IN: ਐਲੀਮੈਂਟ ਐਡਿਟ ਕਰੋ

en: Edit order
pa_IN: ਆਰਡਰ ਦਾ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰੋ

en: Edit post
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦਾ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰੋ

en: Edit the contact entry (backend)
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ (ਬੈਕਐਂਡ) ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ

en: Editor height in pixels
pa_IN: ਸੰਪਾਦਕ ਦੀ ਉਚਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Element Settings & Options
pa_IN: ਐਲੀਮੈਂਟ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਅਤੇ ਵਿਕਲਪ

en: Email
pa_IN: ਈ - ਮੇਲ

en: Email Address
pa_IN: ਈਮੇਲ ਖਾਤਾ

en: Email attachments
pa_IN: ਈਮੇਲ ਨੱਥੀ

en: Email headers
pa_IN: ਈਮੇਲ ਸਿਰਲੇਖ

en: Email label
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਲੇਬਲ

en: Email template
pa_IN: ਈਮੇਲ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: Empty cart before adding products
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਜੋੜਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਾਰਟ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Enable
pa_IN: ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable (do not save empty values)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ (ਖਾਲੀ ਮੁੱਲ ਨਾ ਬਚਾਓ)

en: Enable (exclude empty values)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ (ਖਾਲੀ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ )ੋ)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ (ਪੀਡੀਐਫ ਦੇ ਅੰਦਰ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰਨਾ ਸੰਭਵ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ (ਸਿਰਫ਼ ਇਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡਾ ਫਾਰਮ ਅਰਬੀ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦਾ ਹੈ)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
pa_IN: ਚਾਲੂ ਕਰੋ (ਇਸ ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ ਉਦੋਂ ਹੀ ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡਾ ਫਾਰਮ ਸਿਰਿਲਿਕ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦਾ ਹੈ)

en: Enable Adaptive Placeholders
pa_IN: ਅਨੁਕੂਲ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable Add More
pa_IN: ਹੋਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable Ajax
pa_IN: ਅਜੈਕਸ ਯੋਗ

en: Enable Drag & Drop Upload Support
pa_IN: ਡਰੈਗ ਐਂਡ ਡ੍ਰੌਪ ਅਪਲੋਡ ਸਪੋਰਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable Form to PDF generation
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨੂੰ PDF ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable Google Analytics Tracking
pa_IN: ਗੂਗਲ ਵਿਸ਼ਲੇਸ਼ਣ ਟਰੈਕਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable PayPal Checkout
pa_IN: PayPal Checkout ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
pa_IN: PayPal ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਮੋਡ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ (ਸਿਰਫ਼ ਜਾਂਚ ਦੇ ਉਦੇਸ਼ਾਂ ਲਈ)

en: Enable Popup
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enable Popup Border
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਬਾਰਡਰ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable Popup Shadows
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਸ਼ੈਡੋ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable RTL (Right To Left layout)
pa_IN: RTL (ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਖਾਕਾ) ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable RTL E-mails
pa_IN: RTL ਈ-ਮੇਲ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable Right To Left Layout
pa_IN: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਖਾਕਾ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable SMTP authentication
pa_IN: SMTP ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable Stripe Checkout
pa_IN: ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਚੈੱਕਆਉਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
pa_IN: ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਸੈਂਡਬੌਕਸ/ਟੈਸਟ ਮੋਡ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ (ਸਿਰਫ਼ ਜਾਂਚ ਦੇ ਉਦੇਸ਼ਾਂ ਲਈ)

en: Enable Stripe checkout for this form
pa_IN: ਇਸ ਫਾਰਮ ਲਈ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਚੈੱਕਆਉਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable TLS or SSL encryption
pa_IN: TLS ਜਾਂ SSL ਐਨਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
pa_IN: ਟੈਕਸ ID ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ (ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਕਾਰੋਬਾਰ ਵਜੋਂ ਖਰੀਦਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ)

en: Enable WooCommerce Checkout
pa_IN: WooCommerce Checkout ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable WooCommerce Order Search
pa_IN: WooCommerce ਆਰਡਰ ਖੋਜ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable Zapier connection
pa_IN: ਜ਼ੈਪੀਅਰ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable address auto complete
pa_IN: ਐਡਰੈਸ ਆਟੋ ਪੂਰਾ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable auto suggest
pa_IN: ਆਟੋ ਸੁਝਾਅ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable automatic Tax
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਟੈਕਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable birthdate calculations
pa_IN: ਜਨਮ ਮਿਤੀ ਗਣਨਾ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable code generation
pa_IN: ਕੋਡ ਬਣਾਉਣ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable contact entry search by title
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਦੁਆਰਾ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਖੋਜ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable contact entry updating
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਅਪਡੇਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable custom entry titles
pa_IN: ਕਸਟਮ ਐਂਟਰੀ ਸਿਰਲੇਖਾਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable custom padding
pa_IN: ਕਸਟਮ ਪੈਡਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable custom parameter string for POST method
pa_IN: POST ਵਿਧੀ ਲਈ ਕਸਟਮ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਸਤਰ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable custom popup padding
pa_IN: ਕਸਟਮ ਪੌਪਅੱਪ ਪੈਡਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable custom return URL
pa_IN: ਕਸਟਮ ਵਾਪਸੀ URL ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable custom settings
pa_IN: ਕਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
pa_IN: ਡੀਬੱਗ ਮੋਡ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ (ਇਹ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ, ਪਰ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਪੀਡੀਐਫ ਨੂੰ ਸਿੱਧਾ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰੇਗਾ, ਸਿਰਫ ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਵਿਕਸਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਇਸਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
pa_IN: ਡੀਬੱਗ ਮੋਡ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ (ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਲਈ POST ਜਵਾਬ ਆਉਟਪੁੱਟ ਕਰੇਗਾ)

en: Enable distance calculator
pa_IN: ਦੂਰੀ ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable email reminder #%s
pa_IN: ਈਮੇਲ ਰੀਮਾਈਂਡਰ #%s ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
pa_IN: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ ਵਾਲੀ ਕੂਕੀ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ (ਸਿਰਫ ਇੱਕ ਵਾਰ ਪੌਪਅੱਪ ਦਿਖਾਓ)

en: Enable form POST method
pa_IN: ਫਾਰਮ POST ਵਿਧੀ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable icons
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
pa_IN: ਇਨਵੌਇਸ ਨੰਬਰਾਂ ਦੇ ਵਾਧੇ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: 0001

en: Enable keyword field
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਫੀਲਡ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable keyword user input
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਉਪਭੋਗਤਾ ਇੰਪੁੱਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable line breaks
pa_IN: ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable listings for this form
pa_IN: ਇਸ ਫਾਰਮ ਲਈ ਸੂਚੀਆਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable media upload button
pa_IN: ਮੀਡੀਆ ਅਪਲੋਡ ਬਟਨ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable password protection
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਆ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable read-only
pa_IN: ਸਿਰਫ-ਪੜ੍ਹਨ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable server side lookup
pa_IN: ਸਰਵਰ ਸਾਈਡ ਲੁੱਕਅਪ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable the WordPress text editor
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
pa_IN: ਇਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਮੌਜੂਦਾ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਤੇ ਬਿਲਕੁਲ ਨਵਾਂ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
pa_IN: ਇਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮੋਬਾਈਲ ਉਪਕਰਣਾਂ 'ਤੇ ਕਦਮ ਲੁਕਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
pa_IN: ਇਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮਲਟੀ-ਪਾਰਟ ਲਈ ਤਰੱਕੀ ਬਾਰ ਦਿਖਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
pa_IN: ਇਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮਲਟੀ-ਪਾਰਟ ਲਈ ਕਦਮ ਦਿਖਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Enable transparent backgrounds
pa_IN: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ ਪਿਛੋਕੜ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enable uppercase transformation
pa_IN: ਅਪਰਕੇਸ ਪਰਿਵਰਤਨ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ

en: Enable user form lock / submission limit
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਫਾਰਮ ਲੌਕ / ਸਬਮਿਸ਼ਨ ਸੀਮਾ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Enabled
pa_IN: ਸਮਰੱਥ

en: Enabled (make variable)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ (ਪਰਿਵਰਤਨਸ਼ੀਲ ਬਣਾਓ)

en: Enabled (recommended)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ (ਸਿਫਾਰਸ)

en: Enabled (use custom button settings)
pa_IN: ਸਮਰੱਥ (ਕਸਟਮ ਬਟਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
pa_IN: ਇਸਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਉਣ ਨਾਲ ਕੀਬੋਰਡ ਨੂੰ ਮੋਬਾਈਲ ਉਪਕਰਣਾਂ ਤੇ ਭਟਕਣ ਤੋਂ ਵੀ ਰੋਕਿਆ ਜਾਏਗਾ

en: Enclosure
pa_IN: ਘੇਰ

en: English / Western (default)
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ / ਪੱਛਮੀ (ਮੂਲ)

en: English / Western formatting is the default
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ / ਪੱਛਮੀ ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ ਮੂਲ ਹੈ

en: English/Australia
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ / ਆਸਟਰੇਲੀਆ

en: English/New Zealand
pa_IN: ਇੰਗਲਿਸ਼ / ਨਿ Newਜ਼ੀਲੈਂਡ

en: English/UK
pa_IN: ਇੰਗਲਿਸ਼ / ਯੂਕੇ

en: Enter "4" to display 16 as 0016
pa_IN: 16 ਨੂੰ 0016 ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ "4" ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter Coupon ID:
pa_IN: ਕੂਪਨ ID ਦਰਜ ਕਰੋ:

en: Enter Promotion ID:
pa_IN: ਪ੍ਰਮੋਸ਼ਨ ID ਦਰਜ ਕਰੋ:

en: Enter a custom URL to link to
pa_IN: ਨਾਲ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ URL ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter a custom URL to redirect to
pa_IN: ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ URL ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter a custom email address or use the blog settings
pa_IN: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਦਰਜ ਕਰੋ ਜਾਂ ਬਲੌਗ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Enter a custom entry title
pa_IN: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਐਂਟਰੀ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਭਰੋ

en: Enter a custom form post URL
pa_IN: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਫਾਰਮ ਪੋਸਟ URL ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
pa_IN: ਇੱਕ ਸਥਿਰ ਪਤਾ / ਜ਼ਿਪਕੋਡ ਦਰਜ ਕਰੋ ਜਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਪਤਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵਿਲੱਖਣ ਖੇਤਰ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter a name
pa_IN: ਇੱਕ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter a name for your form
pa_IN: ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਲਈ ਇੱਕ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਪੋਸਟ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਮਾਤਾ ਜਾਂ ਪਿਤਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇੱਕ ਮਾਤਾ ਜਾਂ ਪਿਤਾ ਆਈਡੀ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter a password to protect the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
pa_IN: ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਮਾਸਕ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਉਦਾਹਰਣ: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
pa_IN: ਇੱਕ ਮਜ਼ਬੂਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
pa_IN: ਇੱਕ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਮੌਜੂਦ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਉਤਪਾਦ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਸਦੀ ਇਹ ਕੀਮਤ ਹੋਵੇਗੀ

en: Enter an email address
pa_IN: ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter anything you like for the copyright section
pa_IN: ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਸੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਦੀ ਕੋਈ ਵੀ ਚੀਜ਼ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
pa_IN: ਕਸਟਮ URL ਦਾਖਲ ਕਰੋ (ਜੇ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Enter custom parameter string
pa_IN: ਕਸਟਮ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਸਤਰ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
pa_IN: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਐਂਟਰੀ ਸਿਰਲੇਖ ਦੀ ਤੁਲਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter latitudes and longitudes
pa_IN: ਵਿਥਕਾਰ ਅਤੇ ਲੰਬਾਈ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter product price/plan ID.
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਦੀ ਕੀਮਤ/ਯੋਜਨਾ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ।

en: Enter shipping rate ID:
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦਰ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ:

en: Enter tags (comma separated)
pa_IN: ਟੈਗ ਦਰਜ ਕਰੋ (ਕਾਮਾ ਵੱਖ ਕੀਤਾ)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
pa_IN: ਉਹ ਖੇਤਰ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਗਾਹਕ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
pa_IN: ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਭੁਗਤਾਨ ਲਿੰਕ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਘੰਟਿਆਂ ਵਿੱਚ ਰਕਮ ਦਾਖਲ ਕਰੋ। 24 ਅਤੇ 720 ਵਿਚਕਾਰ ਕੋਈ ਸੰਖਿਆ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
pa_IN: ਗੁਣ ਸਲੱਗ ਨਾਮ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਰੰਗ ਜਾਂ ਸਥਿਤੀ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
pa_IN: ਉਹ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜੋ ਇਸ ਉਤਪਾਦ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ। ਹਰੇਕ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਨੂੰ ਪਾਈਪਾਂ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ \"|\"। ਆਪਣੇ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ:%3$sAttribute Slug|Attribute value|visible|variation|Taxonomys%3$s ਟੈਗਸ ਦੇ ਨਾਲ ਉਦਾਹਰਨ:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s ਟੈਗ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਉਦਾਹਰਨ: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$s ਮਨਜ਼ੂਰ ਮੁੱਲ:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
pa_IN: ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ toਣ ਲਈ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
pa_IN: ਸੂਚੀ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਾਂ ਇੱਕ {tag} ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter the name of the post type
pa_IN: ਪੋਸਟ ਕਿਸਮ ਦਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
pa_IN: ਪੋਸਟ ਕਿਸਮ ਦਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਪੋਸਟ, ਪੰਨਾ, ਉਤਪਾਦ)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
pa_IN: ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ toਣ ਲਈ ਪੋਸਟ ਆਈਡੀ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter the price
pa_IN: ਕੀਮਤ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
pa_IN: ਉਹ ਉਤਪਾਦ(ਆਂ) ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਸ ਨੂੰ ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
pa_IN: ਉਤਪਾਦ(ਵਾਂ) ਕਸਟਮ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ ਦਾਖਲ ਕਰੋ (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: Enter the second value you want to validate
pa_IN: ਦੂਜਾ ਮੁੱਲ ਦਰਜ ਕਰੋ ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
pa_IN: ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ ਸਮੇਤ ਸਾਰਣੀ ਦਾ ਨਾਮ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
pa_IN: ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਟੈਗ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਸੇਲਜ਼, ਪ੍ਰੈਸ

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
pa_IN: ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਦਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਜਾਂ ਉਤਪਾਦ_ਕੈਟ

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ ਫੀਲਡ ਦਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ ਜਿਸ ਨਾਲ ਦੂਰੀ ਦਾ ਮੁੱਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
pa_IN: ਕੌਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਵੱਖ ਕਰਨ ਲਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Enter the value you want to validate
pa_IN: ਉਹ ਮੁੱਲ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Entry ID
pa_IN: ਐਂਟਰੀ ਆਈ.ਡੀ

en: Entry date
pa_IN: ਦਾਖਲਾ ਮਿਤੀ

en: Entry search
pa_IN: ਦਾਖਲਾ ਖੋਜ

en: Entry searched
pa_IN: ਐਂਟਰੀ ਦੀ ਖੋਜ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Entry status
pa_IN: ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਸਥਿਤੀ

en: Entry status after payment completed
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਦਾਖਲਾ ਸਥਿਤੀ

en: Entry title
pa_IN: ਦਾਖਲਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: Equal
pa_IN: ਬਰਾਬਰ

en: Error
pa_IN: ਗਲਤੀ

en: Error Colors
pa_IN: ਗਲਤੀ ਰੰਗ

en: Error FadeIn Duration
pa_IN: ਗਲਤੀ ਫੇਡਇਨ ਅਵਧੀ

en: Error Message Colors
pa_IN: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਰੰਗ

en: Error message positioning
pa_IN: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਸਥਿਤੀ

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਜਦੋਂ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਗਲਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਭਰਿਆ ਗਿਆ ਸੀ (ਜਦੋਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਸਫਲ ਹੋਈ)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
pa_IN: ਜਦੋਂ ਖੇਤਰ ਭਰਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਸੀ ਤਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ। ਖਾਲੀ ਛੱਡਣ 'ਤੇ ਵਾਪਸ "ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹੇ" 'ਤੇ ਆਉਂਦਾ ਹੈ।

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਸਰਵਰ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ ਕਿਉਂਕਿ ਬੇਨਤੀ ਵੱਡੀ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਵੈਬਮਾਸਟਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਸਰਵਰ ਸੀਮਾ ਵਧਾਓ।

en: Español
pa_IN: ਐਸਪੋਲ

en: Esperanto
pa_IN: ਐਸਪੇਰਾਂਤੋ

en: Estonian
pa_IN: ਇਸਤੋਨੀਅਨ

en: European - dd-mm-yy
pa_IN: ਯੂਰਪੀਅਨ - dd-mm-yy

en: Every minute
pa_IN: ਹਰ ਮਿੰਟ

en: Exact match
pa_IN: ਸਟੀਕ ਮੇਲ

en: Example
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ ਪਿਛਲੇ ਸਮੇਂ ਦੇ 100 ਸਾਲ ਅਤੇ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ 5 ਸਾਲ: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
pa_IN: ਕਤਾਰ ID ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਦੀ ਉਦਾਹਰਣ: </ strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
pa_IN: {tags} ਦੇ ਨਾਲ ਉਦਾਹਰਨ

en: Example without {tags}
pa_IN: {tags} ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਉਦਾਹਰਨ

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ, ਕਤਾਰ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਕਰਨਾ ਪਹਿਲਾ ਨਾਮ: <strong> {ਪਹਿਲਾ_ਨਾਮ} </ strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: 09:00%s ਤੁਸੀਂ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਵੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਟਾਈਮਸਟੈਂਪ (ਯੁਗ) ਨੂੰ ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ। ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਤੁਸੀਂ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ ਸਮੇਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਤੱਤ ਦੇ ਨਾਲ ਇਸਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਉਦਾਹਰਣ ਲਈ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ 2 ਘੰਟੇ (ਇਸ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: 17:00%s ਤੁਸੀਂ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਵੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਟਾਈਮਸਟੈਂਪ (ਯੁਗ) ਨੂੰ ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ। ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਤੁਸੀਂ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ ਸਮੇਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਤੱਤ ਦੇ ਨਾਲ ਇਸਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਉਦਾਹਰਣ ਲਈ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ 2 ਘੰਟੇ (ਇਸ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: 2 = ਦੋ ਘੰਟੇ ਬਾਅਦ, -5 = ਪੰਜ ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ<br /> (ਬੇਸ ਟਾਈਮ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੋਵੇਗਾ)

en: Example: Company Name
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: ਕੰਪਨੀ ਦਾ ਨਾਮ

en: Example: Verify your account
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ

en: Example: Your account has been approved
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦੇ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ। ਤੁਸੀਂ {user_login} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Example: first_name|last_name|email
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: ਪਹਿਲਾ ਨਾਮ|ਆਖਰੀ ਨਾਮ|ਈਮੇਲ

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਤੀ ਉਪਭੋਗਤਾ 2 ਅਧੀਨਗੀਆਂ ਨੂੰ ਸੀਮਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ "2" ਸੈੱਟ ਕਰੋ.

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕੁੱਲ ਮਿਲਾ ਕੇ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੀਮਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ "50" ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ.

en: Example: info@companyname.com
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s (ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਹਰੇਕ ਰੇਂਜ ਦਾਖਲ ਕਰੋ)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$s ਚੈਕਆਉਟ ਪੰਨੇ 'ਤੇ ਭਰਨ ਲਈ ਸੰਭਾਵਿਤ ਖੇਤਰ ਹਨ: %1$s

en: Exclude a category
pa_IN: ਇੱਕ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude a post
pa_IN: ਇੱਕ ਪੋਸਟ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude dates or a range of dates
pa_IN: ਤਾਰੀਖਾਂ ਜਾਂ ਤਰੀਕਾਂ ਦੀ ਇੱਕ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude empty values from email loop
pa_IN: ਈਮੇਲ ਲੂਪ ਤੋਂ ਖਾਲੀ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
pa_IN: CSV ਫਾਈਲ ਤੋਂ ਫੀਲਡਾਂ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ (ਹਰੇਕ ਫੀਲਡ ਨਾਮ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ)

en: Exclude from admin email
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude from all emails
pa_IN: ਸਾਰੀਆਂ ਈਮੇਲਾਂ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude from confirmation email
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude from email
pa_IN: ਈਮੇਲ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exclude specific days
pa_IN: ਖਾਸ ਦਿਨ ਕੱludeੋ

en: Exclude user(s)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱੋ

en: Existing Page
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ

en: Expiration time in days
pa_IN: ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Expired
pa_IN: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ

en: Export
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ

en: Export & Import
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ ਅਤੇ ਆਯਾਤ

en: Export Contact Entries
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export Contact Entries to CSV
pa_IN: CSV ਵਿੱਚ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export Forms
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰੋ

en: Export Settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗ ਨਿਰਯਾਤ

en: Export form
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ ਫਾਰਮ

en: Export to CSV
pa_IN: CSV ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Extra styles
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸ਼ੈਲੀ

en: Fade in down to up
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਵੱਲ ਫੇਡ ਕਰੋ

en: Fade in left to right
pa_IN: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ ਫੇਡ ਕਰੋ

en: Fade in right to left
pa_IN: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਫੇਡ

en: Fade in up to down
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਵੱਲ ਫੇਡ ਕਰੋ

en: Fade in without movement
pa_IN: ਬਿਨਾਂ ਅੰਦੋਲਨ ਦੇ ਅੰਦਰ ਫੇਡ

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pa_IN: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਫੇਡਇਨ ਦੀ ਮਿਆਦ (0 ਕੋਈ ਫੇਡ ਪ੍ਰਭਾਵ ਨਹੀਂ ਹੈ)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pa_IN: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਫੇਡਆਉਟ ਮਿਆਦ (0 ਕੋਈ ਫੇਡ ਪ੍ਰਭਾਵ ਨਹੀਂ ਹੈ)

en: Failed
pa_IN: ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ

en: Failed to process data, please try again
pa_IN: ਡੇਟਾ ਦੀ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Faroese
pa_IN: ਫ਼ਿਰੋਜ਼

en: Featured product
pa_IN: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਉਤਪਾਦ

en: Feb
pa_IN: ਫਰਵਰੀ

en: February
pa_IN: ਫਰਵਰੀ

en: Field Colors
pa_IN: ਫੀਲਡ ਰੰਗ

en: Field Colors Focus
pa_IN: ਫੀਲਡ ਰੰਗ ਫੋਕਸ

en: Field Label
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ

en: Field Loop:
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੂਪ:

en: Field description
pa_IN: ਖੇਤਰ ਦਾ ਵੇਰਵਾ

en: Field description font size
pa_IN: ਖੇਤਰ ਵੇਰਵਾ ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ

en: Field description font weight
pa_IN: ਫੀਲਡ ਵਰਣਨ ਫੌਂਟ ਵਜ਼ਨ

en: Field description line height
pa_IN: ਫੀਲਡ ਵਰਣਨ ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: Field height in pixels
pa_IN: ਫੀਲਡ ਦੀ ਉਚਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Field is required!
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੋੜੀਂਦਾ ਹੈ!

en: Field label
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ

en: Field label font size
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ ਫੋਂਟ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Field label font weight
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ ਫੌਂਟ ਦਾ ਭਾਰ

en: Field label line height
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: Field name
pa_IN: ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ

en: Field size
pa_IN: ਖੇਤਰ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Field size in height
pa_IN: ਉਚਾਈ ਵਿੱਚ ਫੀਲਡ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Field type
pa_IN: ਫੀਲਡ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Field width in pixels
pa_IN: ਫੀਲਡ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
pa_IN: ਛੱਡਣ ਲਈ ਖੇਤਰ (ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖਰੇ ਵੱਖਰੇ ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਨਾਮ ਦਾਖਲ ਕਰੋ)

en: File
pa_IN: ਫਾਈਲ

en: File Upload Settings
pa_IN: ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: File upload
pa_IN: ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ

en: Filesize is too big
pa_IN: ਫਾਈਲਾਂ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

en: Filled border color (leave blank for no border)
pa_IN: ਭਰਿਆ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ (ਬਿਨਾਂ ਸਰਹੱਦ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Filled bottom background color
pa_IN: ਭਰਿਆ ਹੇਠਲਾ ਬੈਕਗਰਾ .ਂਡ ਰੰਗ

en: Filled font color
pa_IN: ਭਰਿਆ ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Filled top background color
pa_IN: ਭਰਿਆ ਚੋਟੀ ਦਾ ਪਿਛੋਕੜ ਰੰਗ

en: Filter
pa_IN: ਫਿਲਟਰ

en: Filter by (leave blank to search all)
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ (ਸਭ ਨੂੰ ਖੋਜਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦੁਆਰਾ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ (ਜਾਂ ਸਾਰੇ ਫਾਰਮਾਂ ਤੋਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
pa_IN: ਆਰਡਰ ਸਥਿਤੀ ਅਨੁਸਾਰ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ (ਸਭ ਨੂੰ ਖੋਜਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Filter logic
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਤਰਕ

en: Filter method
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਵਿਧੀ

en: Filter options
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਵਿਕਲਪ

en: Filter placeholder
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ

en: Filter posts by specific taxonomy
pa_IN: ਖਾਸ ਟੈਕਸ ਸ਼ਾਸਤਰ ਦੁਆਰਾ ਫਿਲਟਰ ਪੋਸਟਾਂ

en: Filter users by role(s)
pa_IN: ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਅਨੁਸਾਰ ਉਪਭੋਗਤਾ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ

en: Filters relation
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਸੰਬੰਧ

en: Finnish
pa_IN: ਫਿਨਿਸ਼

en: First Name
pa_IN: ਪਹਿਲਾ ਨਾਂ

en: First choice
pa_IN: ਪਹਿਲੀ ਚੋਣ

en: First day of week
pa_IN: ਹਫ਼ਤੇ ਦਾ ਪਹਿਲਾ ਦਿਨ

en: First name
pa_IN: ਪਹਿਲਾ ਨਾਂ

en: First name (optional)
pa_IN: ਪਹਿਲਾ ਨਾਮ (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: First/Last name
pa_IN: ਪਹਿਲਾ / ਆਖਰੀ ਨਾਮ

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
pa_IN: ਸਥਿਰ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਹਮੇਸ਼ਾ 09:00 ਵਜੇ)

en: Fixed (not recommended)
pa_IN: ਸਥਿਰ (ਸਿਫਾਰਸ਼ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ)

en: Float
pa_IN: ਫਲੋਟ

en: Focussed border color (leave blank for no border)
pa_IN: ਫੋਕਸ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ (ਕੋਈ ਵੀ ਬਾਰਡਰ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Focussed bottom background color
pa_IN: ਫੋਕਸ ਹੋਇਆ ਤਲ ਪਿਛੋਕੜ ਦਾ ਰੰਗ

en: Focussed font color
pa_IN: ਫੋਕਸ ਫੋਕਸ ਰੰਗ

en: Focussed top background color
pa_IN: ਫੋਕਸ ਕੀਤਾ ਚੋਟੀ ਦਾ ਪਿਛੋਕੜ ਰੰਗ

en: Font Color
pa_IN: ਫੌਂਟ ਦਾ ਰੰਗ

en: Font Color Focus
pa_IN: ਫੌਂਟ ਰੰਗ ਫੋਕਸ

en: Font color
pa_IN: ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Font family
pa_IN: ਫੌਂਟ ਪਰਿਵਾਰ

en: Font size in pixels
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਫੌਂਟ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Font styles
pa_IN: ਫੋਂਟ ਸਟਾਈਲ

en: Font styles (mobile/responsive)
pa_IN: ਫੌਂਟ ਸਟਾਈਲ (ਮੋਬਾਈਲ/ਜਵਾਬਦੇਹ)

en: Font weight
pa_IN: ਫੋਂਟ ਭਾਰ

en: Footer colors
pa_IN: ਫੁੱਟਰ ਰੰਗ

en: Footer margins (in units declared above)
pa_IN: ਫੁੱਟਰ ਮਾਰਜਿਨ (ਉਪਰੋਕਤ ਘੋਸ਼ਿਤ ਇਕਾਈਆਂ ਵਿੱਚ)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
pa_IN: ਸਿਰਫ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਲਈ, ਡਿਫੌਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ, ਤੁਸੀਂ ਇਸਨੂੰ ਕਸਟਮ CSS ਨਾਲ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
pa_IN: ਮੋਬਾਈਲ ਡਿਵਾਈਸਿਸ 'ਤੇ ਜ਼ੋਰ ਦੇਵੋ (ਹਮੇਸ਼ਾ 100% ਚੌੜਾਈ)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
pa_IN: ਪੈਰਾਗ੍ਰਾਫ ਦੀ ਬਜਾਏ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮਜਬੂਰ ਕਰੋ

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
pa_IN: ਫੋਰਸ: ਸਾਰੇ ਐਡਮਿਨ ਈ-ਮੇਲਾਂ ਲਈ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ (ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਰੂਪਾਂ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤੀ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਨਜ਼ਰ ਅੰਦਾਜ਼ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
pa_IN: ਫੋਰਸ: ਸਾਰੇ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈ-ਮੇਲਾਂ ਲਈ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ (ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਰੂਪਾਂ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤੀ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਨਜ਼ਰ ਅੰਦਾਜ਼ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ)

en: Form Elements
pa_IN: ਫਾਰਮ ਐਲੀਮੈਂਟਸ

en: Form ID's separated by commas
pa_IN: ਫਾਰਮ ਆਈ.ਡੀ. ਨੂੰ ਕੌਮਿਆਂ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਉਦਾਹਰਣ: 0 px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
pa_IN: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ ਦਿਓ

en: Form Name
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦਾ ਨਾਮ

en: Form Settings
pa_IN: ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Form creation failed, could not find original form:
pa_IN: ਫਾਰਮ ਬਣਾਉਣਾ ਅਸਫਲ, ਅਸਲ ਰੂਪ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ:

en: Form loading icon (preloader)
pa_IN: ਫਾਰਮ ਲੋਡਿੰਗ ਆਈਕਨ (ਪ੍ਰੀਲੋਡਰ)

en: Form name
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦਾ ਨਾਮ

en: Form redirect option
pa_IN: ਫਾਰਮ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਵਿਕਲਪ

en: Form settings
pa_IN: ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Form setup wizard
pa_IN: ਫਾਰਮ ਸੈਟਅਪ ਵਿਜ਼ਾਰਡ

en: Form:
pa_IN: ਫਾਰਮ:

en: Fr
pa_IN: ਫਰ

en: French
pa_IN: ਫ੍ਰੈਂਚ

en: Fri
pa_IN: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: Friday
pa_IN: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: From
pa_IN: ਤੋਂ

en: From Bottom
pa_IN: ਥੱਲੇ ਤੋਂ

en: From Left
pa_IN: ਖੱਬੇ ਤੋਂ

en: From Right
pa_IN: ਸੱਜੇ ਤੋਂ

en: From Top
pa_IN: ਸਿਖਰ ਤੋਂ

en: From date
pa_IN: ਮਿਤੀ ਤੋਂ

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
pa_IN: ਮਿਤੀ ਤੋਂ (yyyy-mm-dd): ਖਾਸ ਮਿਤੀ ਸੀਮਾ ਦੇ ਅੰਦਰ ਪੌਪਅੱਪ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: From email
pa_IN: ਈਮੇਲ ਤੋਂ

en: From email:
pa_IN: ਈਮੇਲ ਤੋਂ:

en: From name
pa_IN: ਨਾਮ ਤੋਂ

en: From name:
pa_IN: ਨਾਮ ਤੋਂ:

en: Front-end Posting
pa_IN: ਫਰੰਟ-ਐਂਡ ਪੋਸਟਿੰਗ

en: Front-end Posting Settings
pa_IN: ਫਰੰਟ-ਐਂਡ ਪੋਸਟਿੰਗ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Full - DD, d MM, yy
pa_IN: ਪੂਰਾ - ਡੀਡੀ, ਡੀ ਐਮ ਐਮ, ਵਾਈ

en: Full Name
pa_IN: ਪੂਰਾ ਨਾਂਮ

en: Full Rounded
pa_IN: ਪੂਰਾ ਗੋਲ

en: Future
pa_IN: ਭਵਿੱਖ

en: Galician
pa_IN: ਗੈਲੀਸ਼ਿਅਨ

en: General
pa_IN: ਜਨਰਲ

en: Generate new password on the fly when sending approve email
pa_IN: ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਈਮੇਲ ਭੇਜਣ ਵੇਲੇ ਫਲਾਈ 'ਤੇ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Generated PDF
pa_IN: ਪੀਡੀਐਫ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ

en: Generated PDF Label
pa_IN: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ PDF ਲੇਬਲ

en: Generated PDF URL
pa_IN: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ PDF URL

en: Generated PDF file
pa_IN: ਪੀਡੀਐਫ ਫਾਈਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ

en: Generated PDF name
pa_IN: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ PDF ਨਾਮ

en: Generating PDF file...
pa_IN: PDF ਫਾਈਲ ਤਿਆਰ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Generating text
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਤਿਆਰ ਕਰਨਾ

en: Georgian
pa_IN: ਜਾਰਜੀਅਨ

en: German
pa_IN: ਜਰਮਨ

en: Get your API key
pa_IN: ਆਪਣੀ API ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Get your webhook signing secret key
pa_IN: ਆਪਣੀ ਵੈਬਹੁੱਕ ਸਾਈਨ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Give this listing a name
pa_IN: ਇਸ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਾਮ ਦਿਓ

en: Global Form locker / submission limit
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਫਾਰਮ ਲਾਕਰ / ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਸੀਮਾ

en: Global Overriding
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਓਵਰਰਾਈਡਿੰਗ

en: Global Unique ID for referencing the post
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦਾ ਹਵਾਲਾ ਦੇਣ ਲਈ ਗਲੋਬਲ ਯੂਨੀਕ ਆਈ.ਡੀ

en: Global font family
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਫੋਂਟ ਪਰਿਵਾਰ

en: Global font size
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ

en: Global font weight
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਫੌਂਟ ਵਜ਼ਨ

en: Global line height
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: Global secret name
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਗੁਪਤ ਨਾਮ

en: Global secret value
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਗੁਪਤ ਮੁੱਲ

en: Global secrets
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਰਾਜ਼

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਰਾਜ਼ ਤੁਹਾਡੇ ਸਾਰੇ ਰੂਪਾਂ ਵਿੱਚ ਵਰਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਕਿਸੇ ਵੀ ਮੌਜੂਦਾ ਭੇਦ ਨੂੰ ਨਾ ਬਦਲਣਾ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਜਾਂ ਇਹ ਸੰਭਾਵਤ ਤੌਰ 'ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ ਬਣਾਏ ਗਏ ਫਾਰਮਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਤ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜੋ ਗਲੋਬਲ ਰਾਜ਼ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹਨ।

en: Google API key
pa_IN: ਗੂਗਲ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ

en: Google Map
pa_IN: ਗੂਗਲ ਦਾ ਨਕਸ਼ਾ

en: Google Maps API - Key
pa_IN: Google Maps API - ਕੁੰਜੀ

en: Google Maps API - Language
pa_IN: Google Maps API - ਭਾਸ਼ਾ

en: Google Maps API - Region
pa_IN: Google Maps API - ਖੇਤਰ

en: Google reCAPTCHA verification failed!
pa_IN: ਗੂਗਲ reCAPTCHA ਤਸਦੀਕ ਅਸਫਲ!

en: Gradient Bottom
pa_IN: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਬੌਟਮ

en: Gradient Bottom Focus
pa_IN: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਬੌਟਮ ਫੋਕਸ

en: Gradient Top
pa_IN: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਸਿਖਰ

en: Gradient Top Focus
pa_IN: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਸਿਖਰ ਫੋਕਸ

en: Greater than
pa_IN: ਵੱਧ

en: Greater than or equal to
pa_IN: ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: Greek
pa_IN: ਯੂਨਾਨੀ

en: Grid
pa_IN: ਗਰਿੱਡ

en: Gross amount
pa_IN: ਕੁੱਲ ਰਕਮ

en: Grouped field
pa_IN: ਸਮੂਹਕ ਖੇਤਰ

en: HTML (raw)
pa_IN: HTML (ਕੱਚਾ)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
pa_IN: ਐਚਟੀਐਮਐਲ - ਆਉਟਪੁੱਟ ਬਚ ਗਿਆ, ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਨੂੰ browser <br> `ਵਿੱਚ ਬਦਲਿਆ, ਬਰਾ .ਜ਼ਰ ਆਉਟਪੁੱਟ ਲਈ .ੁਕਵਾਂ

en: HTML Elements
pa_IN: HTML ਐਲੀਮੈਂਟਸ

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
pa_IN: HTML/ਸੰਦੇਸ਼ ਉਹਨਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਜੋ ਸੂਚੀ ਨਹੀਂ ਦੇਖ ਸਕਦੇ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
pa_IN: ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਨਾ ਹੋਣ 'ਤੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ HTML/ਸੰਦੇਸ਼ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਦੇ ਅਧਾਰ 'ਤੇ ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਾ ਹੋਣ 'ਤੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ HTML/ਸੰਦੇਸ਼ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: HTTP v1.0 (default)
pa_IN: HTTP v1.0 (ਮੂਲ)

en: HTTP version
pa_IN: HTTP ਸੰਸਕਰਣ

en: Handling amount
pa_IN: ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਰਕਮ

en: Handling charges
pa_IN: ਸੰਭਾਲਣ ਦੇ ਖਰਚੇ

en: Header colors
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਰੰਗ

en: Header margins (in units declared above)
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਹਾਸ਼ੀਏ (ਉਪਰੋਕਤ ਘੋਸ਼ਿਤ ਇਕਾਈਆਂ ਵਿੱਚ)

en: Heading
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ

en: Heading 1
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ 1

en: Heading 2
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ 2

en: Heading 3
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ 3

en: Heading 4
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ 4

en: Heading 5
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ 5

en: Heading 6
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ 6

en: Heading Styles
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਸ਼ੈਲੀ

en: Heading size
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Hebrew
pa_IN: ਇਬਰਾਨੀ

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
pa_IN: ਹੈਲੋ {user_login}, ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੋ ਗਈ ਹੈ!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
pa_IN: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਸਰਲ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜੋ ਤੁਹਾਡੇ ਬੈਕਐਂਡ ਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
pa_IN: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਫਾਈਲਾਂ ਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਅਤੇ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਤਰੀਕੇ ਨੂੰ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
pa_IN: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਦਾਖਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜੋ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
pa_IN: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਸਾਰੇ ਰੂਪਾਂ (ਪਹਿਲਾਂ ਬਣਾਏ ਗਏ ਰੂਪਾਂ ਸਮੇਤ) ਲਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਇਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇੱਕ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ ਜਿਸਦੀ ਵਰਤੋਂ ਸਾਰੇ ਰੂਪਾਂ 'ਤੇ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ. ਅਸਲ ਵਿਚ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸਾਰੇ ਰੂਪਾਂ ਵਿਚ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲਾਜ਼ਮੀ ਤੌਰ 'ਤੇ ਚੈੱਕ ਬਾਕਸ' ਫੋਰਸ: ... 'ਯੋਗ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜੋ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਹੈ. ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਬਾਅਦ ਵਿਚ ਚੈੱਕਬਾਕਸ ਨੂੰ ਨਾ ਹਟਾਉਣ ਦਾ ਫੈਸਲਾ ਲੈਂਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਪੁਰਾਣੇ ਫਾਰਮ ਮੁੱਲ ਦੁਬਾਰਾ ਵਰਤੇ ਜਾਣਗੇ. ਭਾਵ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਹੋ ਇਹ ਅਸਲ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ, ਪਰ ਸਿਰਫ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਨਜ਼ਰ ਅੰਦਾਜ਼ ਕਰੋ.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
pa_IN: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਗਾਹਕੀ ਦੀ ਕੀਮਤ, ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਮਿਆਦ ਸੈੱਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Hidden
pa_IN: ਲੁਕਿਆ ਹੋਇਆ

en: Hidden field
pa_IN: ਲੁਕਿਆ ਹੋਇਆ ਖੇਤਰ

en: Hide
pa_IN: ਓਹਲੇ

en: Hide back to top button
pa_IN: ਟਾਪ ਬਟਨ ਤੇ ਵਾਪਸ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Hide empty categories
pa_IN: ਖਾਲੀ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਲੁਕਾਓ

en: Hide field icons
pa_IN: ਫੀਲਡ ਆਈਕਾਨ ਲੁਕਾਓ

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
pa_IN: ਫਾਈਲਾਂ ਦੁਆਰਾ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਗਈਆਂ ਮੀਡੀਆ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਤੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide form after submitting
pa_IN: ਜਮ੍ਹਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide form from locked out users
pa_IN: ਤਾਲਾਬੰਦ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide form from logged in users
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide form from not logged in users
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਨਾ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide form when locked
pa_IN: ਲੌਕ ਹੋਣ 'ਤੇ ਫਾਰਮ ਲੁਕਾਓ

en: Hide on mobile devices
pa_IN: ਮੋਬਾਈਲ ਡਿਵਾਈਸਿਸ ਤੇ ਲੁਕਾਓ

en: Hide products from the shop
pa_IN: ਦੁਕਾਨ ਤੋਂ ਉਤਪਾਦ ਲੁਕਾਓ

en: Hide steps on mobile devices
pa_IN: ਮੋਬਾਈਲ ਉਪਕਰਣਾਂ 'ਤੇ ਕਦਮ ਲੁਕਾਓ

en: Hide the form from locked out users
pa_IN: ਤਾਲਾਬੰਦ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide the form from logged in users
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hide the form from not logged in users
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਨਾ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

en: Hindi
pa_IN: ਹਿੰਦੀ

en: Horizontal display ( -- )
pa_IN: ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਡਿਸਪਲੇ ( -- )

en: Horizontal tabs
pa_IN: ਖਿਤਿਜੀ ਟੈਬਸ

en: Hover
pa_IN: ਹੋਵਰ

en: How does this field need to be validated?
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਕਿਵੇਂ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
pa_IN: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਿੰਨੀਆਂ ਪੋਸਟਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣੀਆਂ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ?

en: How times should be displayed in the list and input element.
pa_IN: ਕਿੰਨੀ ਵਾਰ ਸੂਚੀ ਅਤੇ ਇੰਪੁੱਟ ਤੱਤ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ.

en: How to display your icon.
pa_IN: ਆਪਣੇ ਆਈਕਨ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨਾ ਹੈ.

en: How to handle debug output
pa_IN: ਡੀਬੱਗ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ

en: Huge
pa_IN: ਭਾਰੀ

en: Hungarian
pa_IN: ਹੰਗਰੀਅਨ

en: ID
pa_IN: ਆਈਡੀ

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਗਾਹਕ ਦੀ ID, ਜੇਕਰ ਕੋਈ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਭੁਗਤਾਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਗਾਹਕ ਦੀ ਸਭ ਤੋਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕਾਰਡ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਚੈੱਕਆਉਟ ਪੰਨੇ 'ਤੇ ਈਮੇਲ, ਨਾਮ, ਕਾਰਡ ਵੇਰਵੇ, ਅਤੇ ਬਿਲਿੰਗ ਪਤੇ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਭਰਨ ਲਈ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ। ਗਾਹਕੀ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਗਾਹਕ ਦੀ ਡਿਫੌਲਟ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ ਜੇਕਰ ਇਹ ਇੱਕ ਕਾਰਡ ਹੈ, ਅਤੇ ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਸਭ ਤੋਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕਾਰਡ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਗਾਹਕ ਦੇ ਕਾਰਡ ਵੇਰਵਿਆਂ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਭਰਨ ਲਈ ਚੈੱਕਆਉਟ ਲਈ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ 'ਤੇ ਇੱਕ ਵੈਧ ਬਿਲਿੰਗ ਪਤਾ, ਬਿਲਿੰਗ ਨਾਮ ਅਤੇ ਬਿਲਿੰਗ ਈਮੇਲ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: ID's
pa_IN: ਆਈ.ਡੀ

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
pa_IN: ਆਈਡੀ; _ ਬਿਲਿੰਗ_ ਈਮੇਲ; _ ਬਿਲਿੰਗ_ਫਸਟ_ਨਾਮ; _ ਬਿਲਿੰਗ_ਲਸਟ_ਨਾਮ

en: IP-address
pa_IN: IP- ਪਤਾ

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
pa_IN: ਆਈਐਸਓ 8601 - yy-mm-dd

en: Icelandic
pa_IN: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Icon
pa_IN: ਆਈਕਾਨ

en: Icon Colors
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਰੰਗ

en: Icon alignment
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਅਨੁਕੂਲਤਾ

en: Icon positioning
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਸਥਿਤੀ

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਖੇਤਰ ਡਾਇਨਾਮਿਕ ਕਾਲਮ ਦੇ ਅੰਦਰ ਹੈ, ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ ਆਪਣੇ ਆਪ ਹੀ ਸਾਰੇ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ। ਹਰੇਕ ਉਤਪਾਦ ID ਨੂੰ ਇਸਦੇ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ। ਟੈਗਾਂ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ sਉਦਾਹਰਨ:%3$s 82921|ਰੰਗ|ਲਾਲ%1$s%2$sਮਨਜ਼ੂਰਸ਼ੁਦਾ ਮੁੱਲ:%3$s ਪੂਰਨ ਅੰਕ|ਸਟ੍ਰਿੰਗ|ਸਟ੍ਰਿੰਗ।

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ-ਅਧਾਰਿਤ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦਰਾਂ ਨੂੰ ਵਜ਼ਨ ਦੇ ਆਧਾਰ ਨਾਲ ਕੌਂਫਿਗਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਭੁਗਤਾਨ ਲਈ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਖਰਚਿਆਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਭਾਰ ਮੁੱਲਾਂ ਦੇ ਜੋੜ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ। ਇੱਕ ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਦਸ਼ਮਲਵ ਅੰਕ ਦੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਦੋ ਮਹੱਤਵਪੂਰਨ ਅੰਕਾਂ ਵਾਲਾ ਦਸ਼ਮਲਵ ਸੰਖਿਆ ਹੈ।

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਇਹ ਮੁੱਲ ਉਦੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਜਦੋਂ ਗਾਹਕ ਵਸਤੂ ਬਣਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਦਰਜ ਕਰਨ ਲਈ ਕਿਹਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਫਾਈਲ 'ਤੇ ਈਮੇਲ ਹੈ ਤਾਂ ਗਾਹਕ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਭਰਨ ਲਈ ਇਸ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ।

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਰਕਮ ਸਹੀ ਜਾਪਦੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਉਸ ਰਕਮ ਦੀ ਖਰੀਦਦਾਰੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ ਔਨਲਾਈਨ ਪਿੰਨ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਬਣਾਏ ਬਿਨਾਂ ਇੱਕ ਪਿੰਨ ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ ਔਨਲਾਈਨ ਪਿੰਨ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਕਾਰਡ ਪਾ ਕੇ ਅਤੇ ਪਿੰਨ ਦਰਜ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਅਜਿਹੇ iframes ਦੁਆਰਾ ਫਾਰਮ ਲੋਡ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਦਾ ਮੂਲ ਵੱਖਰਾ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਾਉਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣ ਲਈ CSRF ਜਾਂਚ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋਵੇਗੀ। ਇਸਦੀ ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ। ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ ਹੋਰ ਹੱਲ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਹੀ ਇਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ।

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ "ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ > ਸੈਟਿੰਗਾਂ > ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ" ਦੇ ਅਧੀਨ ਆਪਣੀ %sGoogle API ਕੁੰਜੀ%s ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: If you have set an image, the image will override the icon
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਚਿੱਤਰ ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਦੇਵੇਗਾ

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ 10 ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਭੇਜਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ ਤਾਂ ਦਰਜ ਕਰੋ: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਹਾਡੀ ਸਾਈਟ ਇਕ ਕੈਚਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਚਲਾਉਂਦੀ ਹੈ ਜੋ ਕੂਕੀਜ਼ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦੀ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਵਾਰਨਿਸ਼ ਕੈਚੇ ਜਾਂ ਐਨਜੀਐਨਐਂਗਐਕਸ ਕੈਚਿੰਗ ਇੰਜਣ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਕੁਕੀ ਨੂੰ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਤੋਂ ਅਯੋਗ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਧਿਆਨ ਦਿਓ ਕਿ ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਦੇ ਅੰਦਰ ਕੁਝ ਕਾਰਜਸ਼ੀਲਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਤੋੜ ਦੇਵੇਗਾ ਜਿਸ ਲਈ ਕੂਕੀਜ਼ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਲਈ "ਕਾਰਜਾਂ ਦੀ ਤਰੱਕੀ ਨੂੰ ਸੇਵ ਕਰੋ" ਦੀ ਕਾਰਜਸ਼ੀਲਤਾ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ ਜਦੋਂ ਇਹ ਵਿਕਲਪ ਸਮਰੱਥ ਹੈ.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਹਾਡੀ ਸਾਈਟ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਪੋਸਟ ਸਮੱਗਰੀ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰਨ ਲਈ ਅਜੈਕਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੀ ਹੈ. ਇਹ ਸੁਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਅਜੈਕਸ ਬੇਨਤੀ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸਟਾਈਲ / ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ ਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਗਈਆਂ ਹਨ.

en: Image
pa_IN: ਚਿੱਤਰ

en: Image Alignment
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Image Button (leave blank to use text button)
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਬਟਨ (ਟੈਕਸਟ ਬਟਨ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Image Link
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਲਿੰਕ

en: Image background size
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
pa_IN: ਇੰਪੀਰੀਅਲ (ਦੂਰੀ ਮੀਲਾਂ ਅਤੇ ਪੈਰਾਂ ਵਿੱਚ ਵਾਪਸ)

en: Import Contact Entries
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਆਯਾਤ

en: Import Forms
pa_IN: ਆਯਾਤ ਫਾਰਮ

en: Import Settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗ ਆਯਾਤ ਕਰੋ

en: Import completed
pa_IN: ਆਯਾਤ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Import elements
pa_IN: ਆਯਾਤ ਤੱਤ

en: Import failed: something went wrong while importing.
pa_IN: ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ: ਆਯਾਤ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Import file #%d could not be located
pa_IN: #%d ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
pa_IN: URL ਰਾਹੀਂ ਫੋਂਟ ਆਯਾਤ ਕਰੋ (ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਤੇ ਪਾਓ)

en: Import form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਆਯਾਤ ਕਰੋ

en: Import secrets
pa_IN: ਭੇਦ ਆਯਾਤ ਕਰੋ

en: Import settings
pa_IN: ਆਯਾਤ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Import translation settings
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਆਯਾਤ ਕਰੋ

en: Important notice:
pa_IN: ਜੁਰੂਰੀ ਨੋਟਸ:

en: Importing...
pa_IN: ਆਯਾਤ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
pa_IN: ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਕਿਸਮ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਕੋਈ ਕਿਸਮ ਨਿਰਧਾਰਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ, ਤਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਕਿਸਮਾਂ ਵਾਪਸ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।%3$s%1$sਸਮਰਥਿਤ ਕਿਸਮਾਂ ਹਨ:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: ਵਪਾਰਕ ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਬਜਾਏ ਸਿਰਫ਼ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕਰੋ . ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ, ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬੇਨਤੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਅਸਪਸ਼ਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਦੇ ਹੋ ਜਿੱਥੇ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਸਥਾਨ ਅਨਿਯਮਿਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।%3$s- %1$saddress%2$s: ਇੱਕ ਸਟੀਕ ਪਤੇ ਦੇ ਨਾਲ ਸਿਰਫ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕਰੋ। ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ, ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬੇਨਤੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਉਦੋਂ ਕਰਦੇ ਹੋ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਤਾ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਉਪਭੋਗਤਾ ਇੱਕ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਪਤੇ ਦੀ ਭਾਲ ਕਰੇਗਾ।%3$s- %1$sestablishment%2$s: ਸਿਰਫ਼ ਵਪਾਰਕ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕਰੋ।%3$s- %1$s(ਖੇਤਰ )%2$s: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਕਿਸਮਾਂ ਨਾਲ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਕੋਈ ਵੀ ਨਤੀਜਾ ਵਾਪਸ ਕਰੋ: ਇਲਾਕਾ, ਉਪ-ਸਥਾਨ, ਪੋਸਟਲ_ਕੋਡ, ਦੇਸ਼, ਪ੍ਰਬੰਧਕੀ_ਖੇਤਰ_ਲੇਵਲ_1, ਪ੍ਰਬੰਧਕੀ_ਖੇਤਰ_ਲੇਵਲ_2%3$s- %1$s(ਸ਼ਹਿਰ)%2$s: ਕਿਸਮ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਸਥਾਨ ਸੇਵਾ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਲਈ ਨਿਰਦੇਸ਼ ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਨਤੀਜੇ ਜੋ ਇਲਾਕੇ ਜਾਂ ਪ੍ਰਬੰਧਕੀ_ਖੇਤਰ_ਲੇਵਲ_3%3$s ਨਾਲ ਮੇਲ ਖਾਂਦੇ ਹਨ

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
pa_IN: ਕਾਲਾਂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ %sAPI ਮੈਨੇਜਰ%s ਵਿੱਚ ਹੇਠ ਲਿਖੀ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
pa_IN: ਕਾਲਾਂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹਨਾਂ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀਆਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ %1$sAPI ਮੈਨੇਜਰ%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API ਵੈੱਬ ਸੇਵਾ ਵਿੱਚ ਯੋਗ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਕੀਤੇ ਗਏ ਕਿਸੇ ਵੀ ਬਦਲਾਅ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ "ਬਦਲਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ" 'ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ %1$s ਸੈਟਿੰਗਾਂ > ਪਰਮਾਲਿੰਕਸ%2$s ਦੇ ਅਧੀਨ ਆਪਣੇ ਪਰਮਲਿੰਕਸ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
pa_IN: ਇਸ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ Google API ਕੁੰਜੀ %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: In stock (default)
pa_IN: ਸਟਾਕ ਵਿੱਚ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: In stock?
pa_IN: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
pa_IN: ਡਾਇਨਾਮਿਕ ਡਾਟਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ (ਡਾਇਨਾਮਿਕ ਕਾਲਮ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਇਸਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ)

en: Incomplete
pa_IN: ਅਧੂਰਾ

en: Incorrect activation code message
pa_IN: ਗਲਤ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ ਸੁਨੇਹਾ

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
pa_IN: ਪੋਲੀਸਾਈਨਜ਼ ਲਈ ਗਲਤ ਵਿਥਕਾਰ ਅਤੇ ਲੰਬਕਾਰ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਤੱਤ ਨੂੰ ਸਹੀ ਕਰੋ ਅਤੇ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
pa_IN: ਗਲਤ ਸੂਚੀ ID, ਜਾਂ ਸੂਚੀ ਹੁਣ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ:

en: Incorrect password message
pa_IN: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਨੇਹਾ

en: Incorrect password, please try again!
pa_IN: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
pa_IN: ਦੱਸੋ ਕਿ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਕੀ ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਕਰਨ ਜਾਂ ਚੁਣਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ. (ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
pa_IN: ਈਮੇਲ ਅਤੇ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਿੱਚ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ. (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Individual / Grouped
pa_IN: ਵਿਅਕਤੀਗਤ / ਸਮੂਹਕ

en: Individual field
pa_IN: ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਖੇਤਰ

en: Indonesian
pa_IN: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਅਨ

en: Info
pa_IN: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
pa_IN: ਆਪਣੇ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕ ਜਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਤੋਂ ਸਿਰਲੇਖ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ। %1$s%2$s ਨੋਟ:%3$s ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਸਟਮ ਸਿਰਲੇਖਾਂ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕ ਜਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲਾਂ ਨਹੀਂ ਭੇਜ ਰਹੇ ਹੋ।

en: Inside the field
pa_IN: ਖੇਤ ਦੇ ਅੰਦਰ

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
pa_IN: ਸਾਰੇ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਯੋਗ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ਦੀ ਬਜਾਏ ਤੁਸੀਂ ਲੋੜੀਂਦੇ ਕਸਟਮ ਪੈਰਾਮੀਟਰਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਪੋਸਟ ਭੇਜ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Insurance
pa_IN: ਬੀਮਾ

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਤੋਂ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਚਾਰਜ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪਰਖ ਦੀ ਮਿਆਦ ਦੇ ਦਿਨਾਂ ਦੀ ਸੰਖਿਆ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਪੂਰਨ ਅੰਕ। ਘੱਟੋ-ਘੱਟ 1 ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
pa_IN: ਗਲਤ ਜੇਐਸਓਐਨ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਗਲਤੀ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ!

en: Invalid SMTP settings!
pa_IN: ਅਵੈਧ SMTP ਸੈਟਿੰਗਾਂ!

en: Invalid phonenumber!
pa_IN: ਅਵੈਧ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ!

en: Invoice ID
pa_IN: ਇਨਵੌਇਸ ਆਈ.ਡੀ

en: Invoice number
pa_IN: ਚਲਾਨ ਨੰਬਰ

en: Invoice number padding (leading zero's)
pa_IN: ਇਨਵੌਇਸ ਨੰਬਰ ਪੈਡਿੰਗ (ਜ਼ੀਰੋ ਦਾ ਮੋਹਰੀ)

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
pa_IN: ਸਥਾਨਕ ਰਹੱਸਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਅਭਿਆਸ ਹੈ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ ਖਾਸ ਵਰਤੋਂ ਦਾ ਕੇਸ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਿਸ ਲਈ ਗਲੋਬਲ ਰਾਜ਼ ਲਈ ਵਰਤੋਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
pa_IN: ਇਹ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਇਸ ਦੇ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਸਲ ਵਿੱਚ ਇਸ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
pa_IN: ਮਲਟੀਪਾਰਟ ਦੇ ਅੰਦਰ ਮਲਟੀਪਾਰਟ ਪਾਉਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Italian
pa_IN: ਇਤਾਲਵੀ

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
pa_IN: ਆਈਟਮ ਦਾ ਵੇਰਵਾ (ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰਨ ਦੇਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Item name
pa_IN: ਆਈਟਮ ਦਾ ਨਾਮ

en: Item number (to track product or service)
pa_IN: ਆਈਟਮ ਨੰਬਰ (ਉਤਪਾਦ ਜਾਂ ਸੇਵਾ ਨੂੰ ਟਰੈਕ ਕਰਨ ਲਈ)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
pa_IN: ਆਈਟਮ ਦੀ ਕੀਮਤ (ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਕੀਮਤ ਦਰਜ ਕਰਨ ਦੇਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Items to be added to cart
pa_IN: ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਚੀਜ਼ਾਂ

en: Jan
pa_IN: ਜਨ

en: January
pa_IN: ਜਨਵਰੀ

en: Japanese
pa_IN: ਜਪਾਨੀ

en: Jul
pa_IN: ਜੁਲਾਈ

en: July
pa_IN: ਜੁਲਾਈ

en: Jun
pa_IN: ਜੂਨ

en: June
pa_IN: ਜੂਨ

en: Karrikas-ek
pa_IN: ਕਰਿਕਸ-ਏ

en: Kazakh
pa_IN: ਕਜ਼ਾਖ

en: Keep connection open after each message
pa_IN: ਹਰੇਕ ਸੁਨੇਹੇ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਖੁੱਲਾ ਰੱਖੋ

en: Keep current orientation (default)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਥਿਤੀ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ) ਰੱਖੋ

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਭੂਮਿਕਾ ਨੂੰ ਰੱਖੋ (ਮੌਜੂਦਾ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਹੀ ਇਸਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
pa_IN: ਮੋਬਾਈਲ ਡਿਵਾਈਸਿਸ 'ਤੇ ਅਸਲ ਆਕਾਰ ਰੱਖੋ (100% ਚੌੜਾਈ ਰੋਕਦਾ ਹੈ)

en: Keyword/Tag background
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਬੈਕਗ੍ਰਾਉਂਡ

en: Keyword/Tag delete icon
pa_IN: ਕੀਵਰਡ/ਟੈਗ ਡਿਲੀਟ ਆਈਕਨ

en: Keyword/Tag delete icon hover
pa_IN: ਕੀਵਰਡ/ਟੈਗ ਡਿਲੀਟ ਆਈਕਨ ਹੋਵਰ

en: Keyword/Tag font
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਫੋਂਟ

en: Keyword/Tag list background hover
pa_IN: ਕੀਵਰਡ/ਟੈਗ ਸੂਚੀ ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ ਹੋਵਰ

en: Keywords split method (default=both)
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਸਪਲਿਟ methodੰਗ (ਮੂਲ = ਦੋਵੇਂ)

en: Keywords/Tags colors
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਰੰਗ

en: Khmer
pa_IN: ਖਮੇਰ

en: Korean
pa_IN: ਕੋਰੀਅਨ

en: Kyrgyz
pa_IN: ਕਿਰਗਿਜ਼

en: Label
pa_IN: ਲੇਬਲ

en: Label & Description colors
pa_IN: ਲੇਬਲ ਅਤੇ ਵਰਣਨ ਰੰਗ

en: Label deffinition for each user
pa_IN: ਹਰੇਕ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲਈ ਲੇਬਲ ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Landscape
pa_IN: ਲੈਂਡਸਕੇਪ

en: Language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ

en: Language for the billing information/log-in page
pa_IN: ਬਿਲਿੰਗ ਜਾਣਕਾਰੀ/ਲੌਗ-ਇਨ ਪੰਨੇ ਲਈ ਭਾਸ਼ਾ

en: Large
pa_IN: ਵੱਡਾ

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
pa_IN: ਆਖਰੀ ਸਮੂਹਕ ਕੀਤਾ ਖੇਤਰ (ਸਮੂਹ ਬੰਦ / ਬੰਦ ਕਰਦਾ ਹੈ)

en: Last Name
pa_IN: ਆਖੀਰਲਾ ਨਾਂਮ

en: Last name
pa_IN: ਆਖਰੀ ਨਾਂਮ

en: Last name (optional)
pa_IN: ਆਖਰੀ ਨਾਮ (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: Latitude
pa_IN: ਵਿਥਕਾਰ

en: Latvian
pa_IN: ਲਾਤਵੀਅਨ

en: Layout
pa_IN: ਲੇਆਉਟ

en: Layout Elements
pa_IN: ਖਾਕਾ ਤੱਤ

en: Lead Details
pa_IN: ਲੀਡ ਵੇਰਵਾ

en: Lead Information
pa_IN: ਲੀਡ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Leave blank for no fees
pa_IN: ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਫੀਸ ਦੇ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: Leave blank for no post format
pa_IN: ਬਿਨਾਂ ਪੋਸਟ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: Leave blank for no question icon
pa_IN: ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕੋਈ ਆਈਕਾਨ ਨਹੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਚੈਕਆਉਟ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਤਿਆਰ ਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: Leave blank to send all form data
pa_IN: ਸਾਰੇ ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: Leave blank to use the default product type: simple
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਉਤਪਾਦ ਕਿਸਮ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ: ਸਧਾਰਨ

en: Leave empty for no replacement
pa_IN: ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: Left
pa_IN: ਖੱਬੇ

en: Left (default)
pa_IN: ਖੱਬਾ (ਮੂਲ)

en: Length of decimal
pa_IN: ਦਸ਼ਮਲਵ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Less than
pa_IN: ਉਸ ਤੋਂ ਘਟ

en: Less than or equal to
pa_IN: ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: Let a new line break act as shift+enter
pa_IN: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕ ਸਿਫਟ + ਐਂਟਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: Let users duplicate the fields inside this column
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਇਸ ਕਾਲਮ ਦੇ ਅੰਦਰਲੇ ਖੇਤਰਾਂ ਦੀ ਨਕਲ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: Letters only
pa_IN: ਸਿਰਫ ਪੱਤਰ

en: Licenses
pa_IN: ਲਾਇਸੰਸ

en: Limit (set to -1 for no limit)
pa_IN: ਸੀਮਾ (ਬਿਨਾਂ ਸੀਮਾ ਲਈ -1 ਸੈੱਟ ਕਰੋ)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
pa_IN: ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਖੇਤਰਾਂ ਲਈ ਸੀਮਾ (0 = ਅਸੀਮਤ)

en: Line Thickness
pa_IN: ਲਾਈਨ ਮੋਟਾਈ

en: Line color
pa_IN: ਲਾਈਨ ਰੰਗ

en: Line height in pixels
pa_IN: ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: Link
pa_IN: ਲਿੰਕ

en: List (horizontal)
pa_IN: ਸੂਚੀ (ਖਿਤਿਜੀ)

en: List (vertical)
pa_IN: ਸੂਚੀ (ਲੰਬਕਾਰੀ)

en: List of available fields:
pa_IN: ਉਪਲਬਧ ਖੇਤਰਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
pa_IN: ਸਮਰਥਿਤ ਭਾਸ਼ਾ ਕੋਡਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ: %s ਸਮਰਥਿਤ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ%s

en: Listings
pa_IN: ਸੂਚੀਆਂ

en: Listings Add-on
pa_IN: ਸੂਚੀਆਂ ਐਡ-ਆਨ

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
pa_IN: ਸੂਚੀਆਂ ਐਡ-ਆਨ %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
pa_IN: ਸੂਚੀਆਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਰੰਟ-ਐਂਡ 'ਤੇ ਇੱਕ ਸੂਚੀ/ਸਾਰਣੀ ਵਿੱਚ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀਆਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦੀਆਂ ਹਨ। ਹਰੇਕ ਫਾਰਮ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਉਹਨਾਂ ਦੀਆਂ ਆਪਣੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨਾਲ ਕਈ ਸੂਚੀਆਂ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ। ਤੁਸੀਂ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਆਪਣੇ ਪੰਨੇ ਵਿੱਚ ਕਿਤੇ ਵੀ ਸੂਚੀਕਰਨ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Lithuanian
pa_IN: ਲਿਥੁਆਨੀਅਨ

en: Live preview
pa_IN: ਸਿੱਧਾ ਝਲਕ

en: Live publishable key
pa_IN: ਲਾਈਵ ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਿਤ ਕੁੰਜੀ

en: Live secret key
pa_IN: ਲਾਈਵ ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ

en: Live webhook ID
pa_IN: ਲਾਈਵ ਵੈਬਹੁੱਕ ਆਈ.ਡੀ

en: Live webhook signing secret key
pa_IN: ਲਾਈਵ ਵੈਬਹੁੱਕ ਸਾਈਨਿੰਗ ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ

en: Load More
pa_IN: ਹੋਰ ਲੋਡ ਕਰ

en: Load Quicktags
pa_IN: ਕੁਇੱਕਟੈਗ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load default Settings
pa_IN: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Loading...
pa_IN: ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Local secret name
pa_IN: ਸਥਾਨਕ ਗੁਪਤ ਨਾਮ

en: Local secret value
pa_IN: ਸਥਾਨਕ ਗੁਪਤ ਮੁੱਲ

en: Local secrets
pa_IN: ਸਥਾਨਕ ਭੇਦ

en: Local secrets can only be used in this form only
pa_IN: ਸਥਾਨਕ ਭੇਦ ਕੇਵਲ ਇਸ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Lock all to global settings
pa_IN: ਸਭ ਨੂੰ ਗਲੋਬਲ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਲਈ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock form after specific amount of submissions
pa_IN: ਬੇਨਤੀਆਂ ਦੀ ਖਾਸ ਮਾਤਰਾ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock form after specific amount of submissions by user
pa_IN: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਦੁਆਰਾ ਅਧੀਨਗੀ ਦੀ ਖਾਸ ਮਾਤਰਾ ਦੇ ਬਾਅਦ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock message description
pa_IN: ਲੌਕ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਰਵਾ

en: Lock message title
pa_IN: ਸੁਨੇਹਾ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock to global settings
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਲਈ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Login (user will be logged in)
pa_IN: ਲੌਗਇਨ (ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ)

en: Login page URL
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਪੰਨਾ URL

en: Long name (default)
pa_IN: ਲੰਮਾ ਨਾਮ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Longitude
pa_IN: ਲੰਬਕਾਰ

en: Loop fields HTML
pa_IN: ਲੂਪ ਖੇਤਰ HTML

en: Lost Password E-mail Body
pa_IN: ਗੁੰਮ ਗਿਆ ਪਾਸਵਰਡ ਈ-ਮੇਲ ਬਾਡੀ

en: Lost Password E-mail Subject
pa_IN: ਗੁਆਚਿਆ ਪਾਸਵਰਡ ਈ-ਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ

en: Luxembourgish
pa_IN: ਲਕਸਮਬਰਗੀ

en: Macedonian
pa_IN: ਮਕਦੂਨੀਅਨ

en: MailPoet Settings
pa_IN: MailPoet ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Mailchimp
pa_IN: ਮੇਲਚਿੰਪ

en: Mailchimp Audiance ID
pa_IN: ਮੇਲਚਿੰਪ ਔਡੀਅੰਸ ਆਈ.ਡੀ

en: Mailchimp Settings
pa_IN: Mailchimp ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Mailster Settings
pa_IN: ਮੇਲਸਟਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Make a duplicate from this form
pa_IN: ਇਸ ਫਾਰਮ ਤੋਂ ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਬਣਾਓ

en: Make a duplicate of this entry
pa_IN: ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਦੀ ਇਕ ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਬਣਾਓ

en: Make column invisible
pa_IN: ਕਾਲਮ ਨੂੰ ਅਦਿੱਖ ਬਣਾਓ

en: Make days shown before or after the current month selectable
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਮਹੀਨੇ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਜਾਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਚੁਣੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਦਿਨ ਬਣਾਓ

en: Make field read-only
pa_IN: ਸਿਰਫ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੀਲਡ ਬਣਾਓ

en: Make field variable
pa_IN: ਫੀਲਡ ਵੇਰੀਏਬਲ ਬਣਾਓ

en: Make popup sticky
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਨੂੰ ਸਟਿੱਕੀ ਬਣਾਓ

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
pa_IN: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਇਸ ਵੈਬਹੁੱਕ ਲਈ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਇਵੈਂਟਾਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pa_IN: ਆਪਣੇ ਸਟ੍ਰਾਈਪ API ਪ੍ਰਮਾਣ ਪੱਤਰਾਂ ਨੂੰ %sਸੁਪਰ ਫਾਰਮ > ਸੈਟਿੰਗਾਂ > ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਚੈੱਕਆਉਟ%s ਰਾਹੀਂ ਦਾਖਲ ਕਰਨਾ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਬਣਾਓ, ਇਸ aੰਗ ਨਾਲ ਉਪਭੋਗਤਾ ਖੇਤਰ ਦੇ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: Malayalam
pa_IN: ਮਲਿਆਲਮ

en: Malaysian
pa_IN: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

en: Manage stock?
pa_IN: ਸਟਾਕ ਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਨ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Manually enter each condition (default)
pa_IN: ਹਰੇਕ ਸ਼ਰਤ ਨੂੰ ਹੱਥੀਂ ਭਰੋ (ਮੂਲ)

en: Map address (location)
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਪਤਾ (ਟਿਕਾਣਾ)

en: Map custom fields
pa_IN: ਕਸਟਮ ਖੇਤਰਾਂ ਦਾ ਨਕਸ਼ਾ

en: Map data with fields
pa_IN: ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਨਕਸ਼ਾ ਡੇਟਾ

en: Map data with form fields
pa_IN: ਫਾਰਮ ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਮੈਪ ਡੇਟਾ

en: Map zoom
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਜ਼ੂਮ

en: Mar
pa_IN: ਮਾਰ

en: March
pa_IN: ਮਾਰਚ

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
pa_IN: ਆਈਟਮਾਂ ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਹਾਸ਼ੀਏ (ਹੇਠਲਾ ਹਾਸ਼ੀਏ / ਖਾਲੀ ਥਾਂ)

en: Margins (top right bottom left)
pa_IN: ਹਾਸ਼ੀਏ (ਉੱਪਰ ਸੱਜੇ ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ)

en: Mark read
pa_IN: ਮਾਰਕ ਪੜ੍ਹੋ

en: Mark this entry as read
pa_IN: ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੇ ਹੋਏ ਵਜੋਂ ਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Mark this entry as unread
pa_IN: ਇਸ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਪੜ੍ਹੇ ਹੋਏ ਵਜੋਂ ਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Mark unread
pa_IN: ਅਨਪੜ੍ਹ ਨੂੰ ਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Max characters/selections allowed
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਅੱਖਰ / ਚੋਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ

en: Max image height in pixels (0 = no max)
pa_IN: ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਅਧਿਕਤਮ ਉਚਾਈ (0 = ਅਧਿਕਤਮ ਨਹੀਂ)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਅਧਿਕਤਮ ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (0 = ਅਧਿਕਤਮ ਨਹੀਂ)

en: Max number allowed
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਨੰਬਰ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ

en: Max. Connect with other datepicker
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਹੋਰ ਡੇਟਪਿਕਰ ਨਾਲ ਜੁੜੋ

en: Maximize all elements
pa_IN: ਸਾਰੇ ਤੱਤਾਂ ਨੂੰ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਰੋ

en: Maximum image height in pixels
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਉਚਾਈ

en: Maximum image width in pixels
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਅਧਿਕਤਮ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Maximum number of rows to display
pa_IN: ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਇੱਕ ਸਾਲ ਦੇ ਅੰਤਰਾਲ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ (1 ਸਾਲ, 12 ਮਹੀਨੇ, ਜਾਂ 52 ਹਫ਼ਤੇ)।

en: May
pa_IN: ਮਈ

en: Medium
pa_IN: ਦਰਮਿਆਨੇ

en: Medium (default)
pa_IN: ਦਰਮਿਆਨੇ (ਮੂਲ)

en: Medium - d MM, y
pa_IN: ਦਰਮਿਆਨੇ - ਡੀ ਐਮ ਐਮ, ਵਾਈ

en: Memo
pa_IN: ਮੀਮੋ

en: Menu order (blank = 0)
pa_IN: ਮੀਨੂ ਆਰਡਰ (ਖਾਲੀ = 0)

en: Message for locked out users
pa_IN: ਤਾਲਾਬੰਦ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ

en: Message for not logged in users
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਨਾ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
pa_IN: ਮੀਟਰਿਕ (ਦੂਰੀ ਕਿਲੋਮੀਟਰ ਅਤੇ ਮੀਟਰ ਵਿੱਚ ਵਾਪਸ)

en: Min characters/selections allowed
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਅੱਖਰ / ਚੋਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ

en: Min height in pixels
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਉਚਾਈ

en: Min number allowed
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਗਿਣਤੀ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ

en: Min. Connect with other datepicker
pa_IN: ਮਿਨ. ਹੋਰ ਡੇਟਪਿਕਰ ਨਾਲ ਜੁੜੋ

en: Minimal
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ

en: Minimize
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ

en: Minimize all elements
pa_IN: ਸਾਰੇ ਤੱਤਾਂ ਨੂੰ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਕਰੋ

en: Minimum width of each item
pa_IN: ਹਰ ਇਕਾਈ ਦੀ ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Mo
pa_IN: ਮੋ

en: Mobile preview
pa_IN: ਮੋਬਾਈਲ ਪ੍ਰੀਵਿ.

en: Mon
pa_IN: ਸੋਮ

en: Monday
pa_IN: ਸੋਮਵਾਰ

en: Monday (default)
pa_IN: ਸੋਮਵਾਰ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Monthly (every month)
pa_IN: ਮਾਸਿਕ (ਹਰ ਮਹੀਨੇ)

en: Move to Trash
pa_IN: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Mr.
pa_IN: ਸ੍ਰੀ.

en: Multi Part
pa_IN: ਮਲਟੀ ਪਾਰਟ

en: Municipality
pa_IN: ਮਿ Municipalਂਸਪੈਲਟੀ

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤੀ ਮਿਤੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: "25-03-2020"। ਇੱਕ ਡੇਟਪਿਕਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਜੋ ਸਹੀ ਫਾਰਮੈਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਤੁਸੀਂ ਟਾਈਮਸਟੈਂਪ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਗ {date;timestamp} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜੋ ਕਿਸੇ ਵੀ ਮਿਤੀ ਫਾਰਮੈਟ ਨਾਲ ਸਹੀ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰੇਗਾ (ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਮਿਤੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Must be an unique name (required)
pa_IN: ਇੱਕ ਵਿਲੱਖਣ ਨਾਮ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
pa_IN: ਜਾਂ ਤਾਂ "ਸੱਚਾ" ਜਾਂ "ਗਲਤ" ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। (ਜਾਂ ਕਿਸੇ ਵੀਆਈਪੀ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Name
pa_IN: ਨਾਮ

en: Name of place
pa_IN: ਸਥਾਨ ਦਾ ਨਾਮ

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਇਨਵੌਇਸ, ਜਾਂ ਰਸੀਦਾਂ 'ਤੇ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕੀਤੇ ਗਏ ਕੂਪਨ ਦਾ ਨਾਮ। ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਆਈਡੀ ਦਿਖਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਜੇਕਰ ਨਾਮ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Names
pa_IN: ਨਾਮ

en: Names (default)
pa_IN: ਨਾਮ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
pa_IN: ਹੋਰ ਈ-ਮੇਲ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਭੇਜਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ? ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਰਕਮ ਵਧਾ ਸਕਦੇ ਹੋ:%s%s%s ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ > ਸੈਟਿੰਗਾਂ > ਈ-ਮੇਲ ਰੀਮਾਈਂਡਰ%s%s

en: Needs response
pa_IN: ਜਵਾਬ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Net amount
pa_IN: ਕੁੱਲ ਰਕਮ

en: Never (do not reset)
pa_IN: ਕਦੇ ਨਹੀਂ (ਰੀਸੈਟ ਨਾ ਕਰੋ)

en: New
pa_IN: ਨਵਾਂ

en: New question
pa_IN: ਨਵਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Next
pa_IN: ਅਗਲਾ

en: Next Multi-part/Step
pa_IN: ਅਗਲਾ ਬਹੁ-ਭਾਗ/ਪੜਾਅ

en: Next button text
pa_IN: ਅਗਲਾ ਬਟਨ ਟੈਕਸਟ

en: Nickname
pa_IN: ਉਪਨਾਮ

en: No
pa_IN: ਨਹੀਂ

en: No (default)
pa_IN: ਨਹੀਂ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: No (disabled)
pa_IN: ਨਹੀਂ (ਅਯੋਗ)

en: No (no-repeat)
pa_IN: ਨਹੀਂ (ਨਾ-ਦੁਹਰਾਓ)

en: No (show)
pa_IN: ਨਹੀਂ (ਦਿਖਾਓ)

en: No (users can edit the value)
pa_IN: ਨਹੀਂ (ਉਪਭੋਗਤਾ ਮੁੱਲ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ)

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਲਈ ਕੋਈ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ!

en: No Link
pa_IN: ਕੋਈ ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ

en: No Redirect
pa_IN: ਕੋਈ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਨਹੀਂ

en: No alignment
pa_IN: ਕੋਈ ਅਲਾਈਨਮੈਂਟ ਨਹੀਂ

en: No animation
pa_IN: ਕੋਈ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: No backups found...
pa_IN: ਕੋਈ ਬੈਕਅਪ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ...

en: No changes
pa_IN: ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ

en: No entry found with ID:
pa_IN: ID ਨਾਲ ਕੋਈ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
pa_IN: ਕੋਈ ਖੇਤਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲੇ! ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ [MailPoet > ਫਾਰਮਾਂ] ਰਾਹੀਂ ਕੁਝ ਕਸਟਮ ਖੇਤਰ ਬਣਾਓ

en: No files uploaded
pa_IN: ਕੋਈ ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: No form selected, please select a form!
pa_IN: ਕੋਈ ਫਾਰਮ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ!

en: No form to duplicate has been supplied!
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਲਈ ਕੋਈ ਫਾਰਮ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ!

en: No forms found
pa_IN: ਕੋਈ ਫਾਰਮ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: No forms found, create one!
pa_IN: ਕੋਈ ਫਾਰਮ ਨਹੀਂ ਮਿਲੇ, ਇੱਕ ਬਣਾਓ!

en: No matches found
pa_IN: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: No results found
pa_IN: ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ ਮਿਲੇ

en: No results found based on your filter
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਫਿਲਟਰ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ ਮਿਲੇ

en: No verification required and do not automatically login either
pa_IN: ਕਿਸੇ ਤਸਦੀਕ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਆਪ ਲੌਗਇਨ ਨਾ ਕਰੋ

en: No verification required and login automatically
pa_IN: ਕਿਸੇ ਤਸਦੀਕ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਆਪ ਲੌਗਇਨ ਕਰੋ

en: None
pa_IN: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: None (default)
pa_IN: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: None (do nothing)
pa_IN: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ)

en: None (empty)
pa_IN: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਖਾਲੀ)

en: None (use the form redirect)
pa_IN: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਫਾਰਮ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Normalize strings
pa_IN: ਸਤਰ ਨੂੰ ਆਮ ਬਣਾਓ

en: Normalize using PHP iconv()
pa_IN: PHP iconv() ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਆਮ ਬਣਾਓ

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
pa_IN: PHP ਟ੍ਰਾਂਸਲਿਟਰੇਟਰ() (ਹੌਲੀ) ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਆਮ ਬਣਾਓ

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
pa_IN: WP remove_accents() (ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ੀ) ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਆਮ ਬਣਾਓ

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
pa_IN: ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਨਵੌਇਸ ਨੰਬਰ ਅਤੇ ਹਵਾਲਾ ਨੰਬਰ ਦੋਵੇਂ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕ੍ਰਮਵਾਰ "ਇਨਵੌਇਸ" ਅਤੇ "ਕੋਟ" ਦੋਵਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਵਿਲੱਖਣ ID ਦਾਖਲ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫਾਰਮਾਂ ਲਈ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਨੰਬਰਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਇੱਕ ਵਾਧੂ ਪਛਾਣਕਰਤਾ ਦੇਣ ਦੀ ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਫਾਰਮ ਆਈ.ਡੀ. ਜਾਂ ਫਾਰਮ ਦਾ ਨਾਮ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: "1234_ਇਨਵੌਇਸ" ਜਾਂ "1235_quote"। ਇੱਕ ਵਿਲੱਖਣ ਇਨਵੌਇਸ ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਅਗੇਤਰ ਜਾਂ ਪਿਛੇਤਰ ਵੀ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ, ਇਨਵੌਇਸ ਨੰਬਰਾਂ ਲਈ ਤੁਸੀਂ "I" ਜਾਂ "INV" ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਅਗੇਤਰ ਵਜੋਂ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਹਵਾਲੇ ਲਈ ਤੁਸੀਂ "Q" ਜਾਂ "QUOTE" ਨੂੰ ਅਗੇਤਰ ਵਜੋਂ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
pa_IN: ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਗਾਹਕੀ ਲੈਣਾ ਚਾਹੋਗੇ, ਪਰ ਕਿਸੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਗਾਹਕੀ ਰੱਦ ਕਰਨਾ ਵੀ ਸੰਭਵ ਹੈ ਜੇਕਰ ਉਹ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਗਾਹਕ ਬਣੇ ਹੋਏ ਹਨ।

en: Norwegian
pa_IN: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ

en: Norwegian Bokmål
pa_IN: ਨਾਰਵੇਈ ਬੋਕਮਾਲ

en: Norwegian Nynorsk
pa_IN: ਨਾਰਵੇਈਅਨ ਨਿਨੋਰਸਕ

en: Not contains
pa_IN: ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀ ਹੈ

en: Not equal
pa_IN: ਬਰਾਬਰ ਨਹੀਂ

en: Not equals
pa_IN: ਬਰਾਬਰ ਨਹੀਂ

en: Not found message
pa_IN: ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Not logged in message (leave blank for no message)
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਸੁਨੇਹਾ (ਕੋਈ ਸੁਨੇਹਾ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Not sure what secrets are?
pa_IN: ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਕੀ ਭੇਦ ਹਨ?

en: Note
pa_IN: ਨੋਟ ਕਰੋ

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
pa_IN: ਨੋਟ: ਫਿਲਟਰ ਸਿਰਫ਼ ਲੇਬਲ 'ਤੇ ਲਾਗੂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਨਹੀਂ

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
pa_IN: ਨੋਟ: ਮਾਤਰਾ ਲਈ ਮੁੱਲ ਇੱਕ ਸਕਾਰਾਤਮਕ ਪੂਰਨ ਅੰਕ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਨਲ, ਜ਼ੀਰੋ, ਜਾਂ ਨੈਗੇਟਿਵ ਨੰਬਰਾਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
pa_IN: ਨੋਟ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਫੁੱਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਆਪਣੇ ਪੀਡੀਐਫ ਫੁੱਟਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਕਿਸੇ ਇਕ ਤੱਤ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰਨਾ ਨਿਸ਼ਚਤ ਕਰੋ, ਤੁਸੀਂ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ "ਪੀਡੀਐਫ ਸੈਟਿੰਗਜ਼" ਟੈਬ ਦੇ ਹੇਠ ਅਜਿਹਾ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
pa_IN: ਨੋਟ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਲੇਖ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਸੁਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਤੱਤ ਨੂੰ PDF ਸਿਰਲੇਖ ਵਜੋਂ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰਨਾ ਹੈ, ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ "ਪੀਡੀਐਫ ਸੈਟਿੰਗਾਂ" ਟੈਬ ਦੇ ਹੇਠ ਅਜਿਹਾ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Note: this will only work for logged in users
pa_IN: ਨੋਟ: ਇਹ ਸਿਰਫ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰੇਗਾ

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
pa_IN: ਨੋਟ: ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰੇਗਾ ਜੇ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Note: this will only work if you save a contact entry
pa_IN: ਨੋਟ: ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰੇਗਾ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਦੇ ਹੋ

en: Notice
pa_IN: ਨੋਟਿਸ

en: Nov
pa_IN: ਨਵੰਬਰ

en: November
pa_IN: ਨਵੰਬਰ

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
pa_IN: ਨੰਬਰ ਫਾਰਮੈਟ (ਉਦਾਹਰਣ: ਜੀਬੀ / ਗੀਗਾਬਾਈਟ)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
pa_IN: ਆਈਟਮ ਦੀ ਵਾਧੂ ਮਾਤਰਾਵਾਂ ਦੀ ਸੰਖਿਆ ਜਿਸ 'ਤੇ ਛੋਟ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Number of columns (1 up to 10)
pa_IN: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ (1 ਤੱਕ 10)

en: Numbers and Letters (default)
pa_IN: ਨੰਬਰ ਅਤੇ ਅੱਖਰ (ਮੂਲ)

en: Numbers only
pa_IN: ਸਿਰਫ ਨੰਬਰ

en: Numbers, letters and symbols
pa_IN: ਨੰਬਰ, ਅੱਖਰ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Numeric
pa_IN: ਸੰਖਿਆਤਮਕ

en: OR
pa_IN: ਜਾਂ

en: Oct
pa_IN: ਅਕਤੂਬਰ

en: October
pa_IN: ਅਕਤੂਬਰ

en: Off
pa_IN: ਬੰਦ

en: Off (toggle disabled)
pa_IN: ਬੰਦ (ਟੌਗਲ ਅਸਮਰਥਿਤ)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
pa_IN: ਔਫਸੈੱਟ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਮਿਤੀ ਤੋਂ 2 ਘੰਟੇ ਬਾਅਦ)

en: On
pa_IN: ਚਾਲੂ

en: On (toggle enabled)
pa_IN: ਚਾਲੂ (ਟੌਗਲ ਯੋਗ)

en: One (when one condition matched)
pa_IN: ਇਕ (ਜਦੋਂ ਇਕ ਸ਼ਰਤ ਮੇਲ ਖਾਂਦੀ ਹੈ)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਕਸਟਮ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ ਜੇਕਰ ਖੇਤਰ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਅਤੇ ਸ਼ਰਤ ਅਨੁਸਾਰ ਲੁਕਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Only allow logged in users to download secure/private files
pa_IN: ਸਿਰਫ ਲੌਗਇਨ ਹੋਏ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ / ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਫਾਈਲਾਂ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
pa_IN: ਸਿਰਫ ਲੌਗਇਨ ਹੋਏ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ / ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਫਾਈਲਾਂ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
pa_IN: ਸਿਰਫ ਸੁਰੱਖਿਅਤ / ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਫਾਈਲਾਂ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਭੂਮਿਕਾ ਨੂੰ ਆਗਿਆ ਦਿਓ:

en: Only apply the validation if field is not empty
pa_IN: ਸਿਰਫ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਾਗੂ ਕਰੋ ਜੇ ਖੇਤਰ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
pa_IN: ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮਹਿਸੂਸ ਕਰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਫਾਰਮ ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਠੰ isਾ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ (ਉਪਰਲੇ averageਸਤਨ ਟਰਿੱਗਰਾਂ ਵਾਲੇ ਵੱਡੇ ਫਾਰਮ ਲਈ)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
pa_IN: ਹੇਠਲੀ ਸ਼ਰਤ ਪੂਰੀ ਹੋਣ 'ਤੇ ਹੀ PayPal ਨੂੰ ਚੈੱਕਆਉਟ ਕਰੋ

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
pa_IN: ਹੇਠ ਲਿਖੀ ਸ਼ਰਤ ਪੂਰੀ ਹੋਣ 'ਤੇ ਹੀ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਲਈ ਚੈੱਕਆਉਟ ਕਰੋ

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
pa_IN: ਹੇਠ ਲਿਖੀ ਸ਼ਰਤ ਪੂਰੀ ਹੋਣ 'ਤੇ ਹੀ WooCommerce ਲਈ ਚੈੱਕਆਉਟ ਕਰੋ

en: Only display after user tried to submit the form
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਹੀ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Only display entries within the following date range
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਮਿਤੀ ਸੀਮਾ ਦੇ ਅੰਦਰ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Only display the following countries
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਦੇਸ਼ ਦਿਖਾਓ

en: Only display the message after the user tried to submit the form
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਹੀ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Only display this listing to the following users
pa_IN: ਇਸ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
pa_IN: ਸਿਰਫ ਉਦੋਂ ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਪੈਮਾਨੇ ਨੂੰ ਘੱਟ ਕਰੋ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਡੀ ਪੀਡੀਐਫ ਫਾਈਲ ਦਾ ਆਕਾਰ ਤੁਹਾਡੇ ਉਪਯੋਗ ਦੇ ਕੇਸ ਲਈ ਵੱਡਾ ਹੁੰਦਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ. ਇਹ ਉਦੋਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਡਾ ਫਾਰਮ ਮੁਕਾਬਲਤਨ ਵੱਡਾ ਹੁੰਦਾ. ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਰੈਂਡਰ ਸਕੇਲ ਨੂੰ ਘਟਾਉਣ ਵੇਲੇ ਤੁਸੀਂ "ਪਿਕਸਲ" ਗੁਣ ਗੁਆ ਲਓਗੇ. ਵਿਸ਼ਾਲ ਫਾਰਮਾਂ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਵਿਕਾਸ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਪੀਡੀਐਫ ਫਾਈਲ ਦੇ ਅਕਾਰ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਨਾ ਅਤੇ ਉਸ ਅਨੁਸਾਰ ਰੈਂਡਰ ਸਕੇਲ ਨੂੰ ਅਨੁਕੂਲ ਕਰਨਾ ਬਹੁਤ ਮਹੱਤਵਪੂਰਨ ਹੁੰਦਾ ਹੈ.

en: Only retrieve entries based on this form
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਇਸ ਫਾਰਮ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਐਂਟਰੀਆਂ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Only save entry when following condition is met
pa_IN: ਸਿਰਫ ਹੇਠ ਲਿਖੀ ਸ਼ਰਤ ਪੂਰੀ ਹੋਣ ਤੇ ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਨੂੰ ਬਚਾਓ

en: Only save subscriber when following condition is met
pa_IN: ਹੇਠਲੀ ਸ਼ਰਤ ਪੂਰੀ ਹੋਣ 'ਤੇ ਹੀ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਬਚਾਓ

en: Only save the label
pa_IN: ਸਿਰਫ ਲੇਬਲ ਨੂੰ ਬਚਾਓ

en: Only save the value (recommended)
pa_IN: ਸਿਰਫ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਬਚਾਓ (ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤਾ)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤੇ ਦੇਸ਼ਾਂ ਦੇ ਅੰਦਰ ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰੋ। ਦੇਸ਼ਾਂ ਨੂੰ ਦੋ ਅੱਖਰ, ISO 3166-1 ਅਲਪਾ-2 ਅਨੁਕੂਲ ਦੇਸ਼ ਕੋਡ ਵਜੋਂ ਪਾਸ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ 5 ਦੇਸ਼ਾਂ ਤੱਕ ਫਿਲਟਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: fr,nl,de ਤੁਹਾਡੇ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਫਰਾਂਸ, ਨੀਦਰਲੈਂਡ ਅਤੇ ਜਰਮਨੀ ਦੇ ਅੰਦਰਲੇ ਸਥਾਨਾਂ ਤੱਕ ਸੀਮਤ ਕਰੇਗਾ। ਜਦੋਂ ਕਿ us,pr,vi,gu,mp ਤੁਹਾਡੇ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮਰੀਕਾ ਅਤੇ ਇਸ ਦੇ ਗੈਰ-ਸੰਗਠਿਤ ਸੰਗਠਿਤ ਪ੍ਰਦੇਸ਼ਾਂ ਦੇ ਅੰਦਰ ਸਥਾਨਾਂ ਤੱਕ ਸੀਮਤ ਕਰੇਗਾ।

en: Only send the label
pa_IN: ਸਿਰਫ ਲੇਬਲ ਭੇਜੋ

en: Only send the value
pa_IN: ਸਿਰਫ ਮੁੱਲ ਭੇਜੋ

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਦੀਆਂ ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਦਸਤੀ ਤਸਦੀਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਸਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ "ਬਕਾਇਆ" 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Only show in PDF file
pa_IN: ਸਿਰਫ PDF ਫਾਈਲ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਓ

en: Only show on Form
pa_IN: ਸਿਰਫ ਫਾਰਮ ਤੇ ਦਿਖਾਓ

en: Only used for Front-end posting
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਫਰੰਟ-ਐਂਡ ਪੋਸਟਿੰਗ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Only used for Register & Login feature
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਰਜਿਸਟਰ ਅਤੇ ਲੌਗਇਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Open (allow comments)
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ (ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ)

en: Open (allow pings)
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ (ਪਿੰਗ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ)

en: Open in new window
pa_IN: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in same window
pa_IN: ਉਸੇ ਹੀ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new tab/window
pa_IN: ਨਵੀਂ ਟੈਬ / ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Option
pa_IN: ਵਿਕਲਪ

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
pa_IN: ਵਿਕਲਪਿਕ ਤੌਰ 'ਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਦਿਓ ਜਾਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ ਤੁਰੰਤ ਲੌਗਇਨ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: Order
pa_IN: ਆਰਡਰ

en: Order By
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Order by Product price (WooCommerce only)
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਕੀਮਤ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ (ਸਿਰਫ WooCommerce)

en: Order by author
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Order by date
pa_IN: ਤਾਰੀਖ ਅਨੁਸਾਰ ਆਰਡਰ

en: Order by last modified date
pa_IN: ਆਖਰੀ ਸੋਧ ਮਿਤੀ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Order by menu order
pa_IN: ਮੀਨੂ ਦੇ ਆਰਡਰ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Order by post id
pa_IN: ਪੋਸਟ ਆਈਡੀ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Order by post/page parent id
pa_IN: ਪੋਸਟ / ਪੇਜ ਪੇਰੈਂਟ ਆਈਡੀ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Order by title (default)
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ (ਮੂਲ)

en: Order details
pa_IN: ਆਰਡਰ ਵੇਰਵੇ

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
pa_IN: ਅਪਲੋਡਸ ਨੂੰ ਇੱਕ ਮਹੀਨੇ / ਸਾਲ ਅਧਾਰਤ ਫੋਲਡਰਾਂ ਵਿੱਚ ਵਿਵਸਥਿਤ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
pa_IN: ਆਰੰਭ (ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸਥਾਨ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਿੱਥੋਂ ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨਾ ਹੈ)

en: Out of stock
pa_IN: ਖਤਮ ਹੈ

en: Outside the field
pa_IN: ਖੇਤ ਦੇ ਬਾਹਰ

en: Override days exclusion
pa_IN: ਦਿਨ ਬਾਹਰ ਕੱ Overੇ

en: Override the PayPal member's stored address
pa_IN: PayPal ਮੈਂਬਰ ਦੇ ਸਟੋਰ ਕੀਤੇ ਪਤੇ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਕਰੋ

en: Override the default CSS styles
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ CSS ਸਟਾਈਲ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਕਰੋ

en: Owner’s Address line 2
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਪਤਾ ਲਾਈਨ 2

en: Owner’s Address line1
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਪਤਾ ਲਾਈਨ 1

en: Owner’s City
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਸ਼ਹਿਰ

en: Owner’s Country
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਦੇਸ਼

en: Owner’s Postal code
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਡਾਕ ਕੋਡ

en: Owner’s State
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਰਾਜ

en: Owner’s email address
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Owner’s full name
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਪੂਰਾ ਨਾਮ

en: Owner’s phone number
pa_IN: ਮਾਲਕ ਦਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ

en: PDF
pa_IN: ਪੀਡੀਐਫ

en: PDF File
pa_IN: PDF ਫਾਈਲ

en: PDF Generator Add-on
pa_IN: PDF ਜਨਰੇਟਰ ਐਡ-ਆਨ

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
pa_IN: PDF ਜਨਰੇਟਰ ਐਡ-ਆਨ %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
pa_IN: PDF ਜਨਰੇਟਰ ਡੀਬੱਗ ਮੋਡ ਸਮਰੱਥ ਹੈ!

en: PDF Settings
pa_IN: PDF ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: PDF Text rendering
pa_IN: PDF ਟੈਕਸਟ ਰੈਂਡਰਿੰਗ

en: PDF file
pa_IN: PDF ਫਾਈਲ

en: PDF filename
pa_IN: PDF ਫਾਈਲ ਨਾਮ

en: PDF options
pa_IN: PDF ਵਿਕਲਪ

en: PDF render scale
pa_IN: ਪੀਡੀਐਫ ਰੈਂਡਰ ਸਕੇਲ

en: Padding
pa_IN: ਪੈਡਿੰਗ

en: Padding & margin styles
pa_IN: ਪੈਡਿੰਗ ਅਤੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀਆਂ ਸ਼ੈਲੀਆਂ

en: Padding bottom
pa_IN: ਪੈਡਿੰਗ ਤਲ

en: Padding top
pa_IN: ਪੈਡਿੰਗ ਚੋਟੀ

en: Page
pa_IN: ਪੇਜ

en: Page format
pa_IN: ਪੰਨਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Page orientation
pa_IN: ਪੰਨਾ ਸਥਿਤੀ

en: Page orientation for the next page
pa_IN: ਅਗਲੇ ਪੰਨੇ ਲਈ ਪੰਨਾ ਸਥਿਤੀ

en: Paid by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਭੁਗਤਾਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Parent ID (leave blank for none)
pa_IN: ਮਾਤਾ-ਪਿਤਾ ID (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: Parse address to paypal based on form input data.
pa_IN: ਫਾਰਮ ਇਨਪੁਟ ਡੇਟਾ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਪੇਪਾਲ ਲਈ ਐਡਰੈੱਸ ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰੋ।

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
pa_IN: ਦਰਜ ਕੀਤੀ ਪਤੇ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਪੇਪਾਲ ਲਈ ਪਾਰਸ ਕਰੋ। ਇਹ PayPal ਮੈਂਬਰ ਦੇ ਡਿਫੌਲਟ ਪਤੇ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਸੀਂ ਹੇਠਾਂ 'ਓਵਰਰਾਈਡ' ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ।

en: Partial refund
pa_IN: ਅੰਸ਼ਕ ਰਿਫੰਡ

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਖਰੀਦੇ ਗਏ ਉਤਪਾਦ ਜਾਂ ਸੇਵਾ ਜਾਂ ਕੀਤੇ ਗਏ ਯੋਗਦਾਨ ਨੂੰ ਟਰੈਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸ-ਥਰੂ ਵੇਰੀਏਬਲ। ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਦਰਸਾਏ ਗਏ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ 'ਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਾਪਸ ਭੇਜਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Password
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ

en: Password Protect
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Password Protect Settings
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਆ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Password field
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ ਖੇਤਰ

en: Password protect (leave blank for none)
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਆ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: Paste shortcode on any page
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਪੰਨੇ 'ਤੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਚਿਪਕਾਉ

en: Path to the blog
pa_IN: ਬਲੌਗ ਲਈ ਮਾਰਗ

en: PayPal Checkout
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਚੈੱਕਆਉਟ

en: PayPal Order
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਆਰਡਰ

en: PayPal Subscriptions
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਸਬਸਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: PayPal Transactions
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਟ੍ਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨਾਂ

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
pa_IN: PayPal ਰੱਦ URL (ਜਦੋਂ ਭੁਗਤਾਨ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ)

en: PayPal currency code
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਮੁਦਰਾ ਕੋਡ

en: PayPal fee
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਫੀਸ

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
pa_IN: PayPal ਖਰੀਦਦਾਰ ਦੇ ਘਰ ਦਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ ਆਪਣੇ ਆਪ ਭਰਦਾ ਹੈ।

en: PayPal merchant email (to receive payments)
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਵਪਾਰੀ ਈਮੇਲ (ਭੁਗਤਾਨ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
pa_IN: PayPal ਸੂਚਿਤ URL (ਕੇਵਲ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਲਈ!)

en: PayPal order
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਆਰਡਰ

en: PayPal order (backend)
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਆਰਡਰ (ਬੈਕਐਂਡ)

en: PayPal order status
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਆਰਡਰ ਸਥਿਤੀ

en: PayPal payment method
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਵਾਪਸੀ URL (ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਪੇਪਾਲ ਤੋਂ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਵਾਪਸ ਆਉਂਦਾ ਹੈ)

en: PayPal subscription
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਗਾਹਕੀ

en: PayPal subscription (backend)
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਗਾਹਕੀ (ਬੈਕਐਂਡ)

en: PayPal subscription status
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਗਾਹਕੀ ਸਥਿਤੀ

en: Payer E-mail
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨਕਰਤਾ ਈ-ਮੇਲ

en: Payment Method
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨੇ ਦੇ ਢੰਗ

en: Payment Status
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਸਥਿਤੀ

en: Payment authorized, but not yet captured.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਅਧਿਕਾਰਤ ਹੈ, ਪਰ ਅਜੇ ਤੱਕ ਕੈਪਚਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Payment details
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਵੇਰਵੇ

en: Payment failed
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ URL 'ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ। %s ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤਾ ਲਿੰਕ ਤੁਹਾਡੇ ਆਰਡਰ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ %s ਘੰਟਿਆਂ ਲਈ ਵੈਧ ਰਹੇਗਾ। %s%s

en: Payment method
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨੇ ਦੇ ਢੰਗ

en: Payment methods
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀਆਂ

en: Payment status
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਸਥਿਤੀ

en: Payment type
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Paypal Order
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਆਰਡਰ

en: Paypal Order Status
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਆਰਡਰ ਸਥਿਤੀ

en: Pending
pa_IN: ਬਕਾਇਆ

en: Percent Off
pa_IN: ਪ੍ਰਤੀਸ਼ਤ ਬੰਦ

en: Permission denied, because this list does not exist
pa_IN: ਇਜਾਜ਼ਤ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਸੂਚੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Persian
pa_IN: ਫ਼ਾਰਸੀ

en: Phone number
pa_IN: ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Phonenumber
pa_IN: ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Placeholder
pa_IN: ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ

en: Placeholder Colors
pa_IN: ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਰੰਗ

en: Placeholder when the field is filled out
pa_IN: ਪਲੇਸ ਹੋਲਡਰ ਜਦੋਂ ਖੇਤ ਭਰ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Please choose a payment method!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਚੁਣੋ!

en: Please choose an import file first!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪਹਿਲਾਂ ਇੱਕ ਆਯਾਤ ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ!

en: Please confirm deletion!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਮਿਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਯਾਤ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ!
    ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਮੌਜੂਦਾ ਤਰੱਕੀ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਦੇਵੇਗਾ!

en: Please confirm to clear form!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸਾਫ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ!

en: Please confirm to reset submission counter!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਾਉਂਟਰ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ!

en: Please edit the element and enter your List ID.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਤੱਤ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਸੂਚੀ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ।

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਤੱਤ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇੱਕ ਭੁਗਤਾਨ ਗੇਟਵੇ ਚੁਣੋ!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ "ਗੂਗਲ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ" ਨੂੰ "ਐਡਰੈਸ ਆਟੋ ਪੂਰਾ" ਟੈਬ ਦੇ ਅਧੀਨ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Please enter a reason!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਦਾਖਲ ਕਰੋ!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ "ਗੂਗਲ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ" ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇਹ ਸੁਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਨਕਸ਼ਾ ਤਿਆਰ ਕਰਨ ਲਈ "ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਏਪੀਆਈ" ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਨੂੰ ਯੋਗ ਬਣਾਇਆ

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ reCAPTCHA API ਕੁੰਜੀਆਂ %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Please note
pa_IN: ਕ੍ਰਿਪਾ ਧਿਆਨ ਦਿਓ

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ ਪਿਛਲੀਆਂ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਤ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਇੱਕ ਲੁਕੇ ਹੋਏ ਕਾਲਮ ਦੇ ਅੰਦਰਲੇ ਤੱਤ ਅਜੇ ਵੀ ਡਿਫੌਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਡੇਟਾ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਪੁਰਦ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ iDeal ਗੇਟਵੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਗਾਹਕੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਰੂਟ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਇੱਕ ਸੁਰੱਖਿਅਤ / ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕਰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਆਪਣੇ ਆਪ ਮੀਡੀਆ ਮੀਡੀਆ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਜੋੜੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਮੁੱਲ ਅਤੇ %s ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ {tags}%s ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ (ਡੌਕਸ ਦੇਖੋ)। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਫੀਲਡ {ਟੈਗਸ} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸਨੂੰ %s ਵੇਰੀਏਬਲ ਫੀਲਡ%s ਬਣਾਉਣਾ ਹੋਵੇਗਾ (ਡੌਕਸ ਦੇਖੋ)। ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਖੇਤਰ ਮੁੱਲ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਲੁਕਵੇਂ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਤੌਰ 'ਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Please note:
pa_IN: ਕ੍ਰਿਪਾ ਧਿਆਨ ਦਿਓ:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ: ਟੈਕਸਟਰੀਆ ਅਧਿਕਤਮ ਲੰਬਾਈ ਸੈਟਿੰਗ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਸੀਮਤ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣ ਤੋਂ ਨਹੀਂ ਹਟਾਏਗੀ. ਇਹ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੇ ਅਨੁਕੂਲ ਉਦੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹੈ ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਉਪਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਕਾਪੀ / ਪੇਸਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਪਾਰ ਹੋ ਜਾਂਦੀ ਹੈ (ਜੋ ਕਿ ਕੁਝ ਹਾਲਤਾਂ ਵਿੱਚ ਤੰਗ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਹੁੰਦੀ ਹੈ).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ ਲਾਈਨ ਆਈਟਮ ਲਈ ਕੀਮਤ/ਯੋਜਨਾ ID ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰੋ

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਵਿਧੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ CSV ਫਾਈਲ%s ਭਾਗ ਦੇ ਨਾਲ %s ਸਿਰਜਣਾ ਵੇਰੀਏਬਲ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Please save your form first!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੇਵ ਕਰੋ!

en: Please select what you want to import!
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਆਯਾਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ!

en: Please setup your API key in
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ API ਕੁੰਜੀ ਸੈਟਅੱਪ ਕਰੋ

en: Polish
pa_IN: ਪੋਲਿਸ਼

en: Populate checkout fields with form data
pa_IN: ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਚੈੱਕਆਉਟ ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਭਰੋ

en: Populate form with Contact Entry data if exists
pa_IN: ਜੇ ਮੌਜੂਦ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਫੇਡਇਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਫੇਡਆਉਟ ਮਿਆਦ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ

en: Popup Settings
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Popup Slide In duration in milliseconds
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਸਲਾਈਡ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਮਿਆਦ ਵਿੱਚ

en: Popup background color
pa_IN: ਆਈਟਮ ਦਾ ਬੈਕਗ੍ਰਾਉਂਡ ਰੰਗ

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਪੈਡਿੰਗ ਜਿਵੇਂ: 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਸਲਾਈਡ ਅੰਦਰ

en: Popup width in pixels (px)
pa_IN: ਪੌਪਅੱਪ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (px)

en: Portrait
pa_IN: ਪੋਰਟਰੇਟ

en: Portuguese
pa_IN: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Positioning bottom e.g: 10px
pa_IN: ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖਣਾ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: 10 ਪੀਐਕਸ

en: Positioning left e.g: 10px
pa_IN: ਖੱਬੇ ਸਥਾਨ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਉਦਾਹਰਣ: 10px

en: Positioning method
pa_IN: ਸਥਿਤੀ methodੰਗ

en: Positioning right e.g: 10px
pa_IN: ਸਹੀ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਸਥਾਪਤ ਕਰਨਾ, ਉਦਾਹਰਣ: 10px

en: Positioning top e.g: 10px
pa_IN: ਪੋਜੀਸ਼ਨਿੰਗ ਚੋਟੀ ਦੇ ਉਦਾਹਰਣ: 10 px

en: Possible values
pa_IN: ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ

en: Post
pa_IN: ਪੋਸਟ

en: Post Status
pa_IN: ਪੋਸਟ ਸਥਿਤੀ

en: Post Title
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: Post categories
pa_IN: ਪੋਸਟ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
pa_IN: ਪੋਸਟ ਸਥਿਤੀ (ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ, ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਤ, ਵਿਰਾਸਤ, ਲੰਬਿਤ, ਨਿਜੀ, ਭਵਿੱਖ, ਡ੍ਰਾਫਟ, ਰੱਦੀ)

en: Post status after payment complete
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਪੋਸਟ ਸਥਿਤੀ

en: Post tags separated by comma
pa_IN: ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਟੈਗ ਪੋਸਟ ਕਰੋ

en: Post timeout in seconds
pa_IN: ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਅੰਤਰਾਲ ਪੋਸਟ

en: Post type
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Post type (e.g page, post or product)
pa_IN: ਪੋਸਟ ਕਿਸਮ (ਜਿਵੇਂ ਪੇਜ, ਪੋਸਟ ਜਾਂ ਉਤਪਾਦ)

en: Postal code
pa_IN: ਡਾਕ ਕੋਡ

en: Posts per RSS feed
pa_IN: RSS ਫੀਡ ਪ੍ਰਤੀ ਪੋਸਟ

en: Posts per page
pa_IN: ਪੋਸਟਾਂ ਪ੍ਰਤੀ ਪੰਨਾ

en: Preferred countries
pa_IN: ਤਰਜੀਹੀ ਦੇਸ਼

en: Prefix label
pa_IN: ਅਗੇਤਰ ਲੇਬਲ

en: Prefix question icon tooltip text
pa_IN: ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲਟਿਪ ਟੈਕਸਟ

en: Preloader (form loading icon)
pa_IN: ਪ੍ਰੀਲੋਡਰ (ਫਾਰਮ ਲੋਡਿੰਗ ਆਈਕਨ)

en: Prev
pa_IN: ਪਿਛਲੇ

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
pa_IN: "ਐਂਟਰ" ਕੀਬੋਰਡ ਬਟਨ ਦਬਾਉਣ ਤੇ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕੋ

en: Prevent submitting form when entry title already exists
pa_IN: ਜਦੋਂ ਐਂਟਰੀ ਸਿਰਲੇਖ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕੋ

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਰੋਕੋ ਜੇ ਇਸ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀਆਂ ਹਨ

en: Preview
pa_IN: ਝਲਕ

en: Previous / Next color
pa_IN: ਪਿਛਲਾ / ਅਗਲਾ ਰੰਗ

en: Previous Multi-part/Step
pa_IN: ਪਿਛਲਾ ਬਹੁ-ਭਾਗ/ਪੜਾਅ

en: Previous button text
pa_IN: ਪਿਛਲਾ ਬਟਨ ਟੈਕਸਟ

en: Price
pa_IN: ਮੁੱਲ

en: Pricing Plan
pa_IN: ਕੀਮਤ ਯੋਜਨਾ

en: Print
pa_IN: ਛਾਪੋ

en: Print form data
pa_IN: ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Private
pa_IN: ਨਿਜੀ

en: Processed
pa_IN: ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Processing form data...
pa_IN: ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Product Price
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਮੁੱਲ

en: Product Regular Price
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਨਿਯਮਤ ਕੀਮਤ

en: Product Sale Price
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਵਿਕਰੀ ਕੀਮਤ

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਦੀ ਕਿਸਮ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਸਧਾਰਨ, ਸਮੂਹਬੱਧ, ਬਾਹਰੀ, ਵੇਰੀਏਬਲ)

en: Product attribute (product_attributes)
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਦਾ ਗੁਣ (product_attributes)

en: Product attribute slug
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਗੁਣ ਸਲੱਗ

en: Product name
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਦਾ ਨਾਮ

en: Product visibility
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਦੀ ਦਿੱਖ

en: Progress Bar Colors
pa_IN: ਤਰੱਕੀ ਬਾਰ ਰੰਗ

en: Progress Step Colors
pa_IN: ਪ੍ਰਗਤੀ ਕਦਮ ਰੰਗ

en: Progress Step Colors Active
pa_IN: ਪ੍ਰਗਤੀ ਕਦਮ ਰੰਗ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ

en: Publish (default)
pa_IN: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Purchase total
pa_IN: ਕੁੱਲ ਖਰੀਦਦਾਰੀ

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
pa_IN: ਹਰੇਕ ਫ਼ੀਸ ਨੂੰ ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਮੁੱਲਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ। %1$s%2$s ਟੈਗਸ ਦੇ ਨਾਲ ਉਦਾਹਰਨ:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s ਟੈਗਸ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ %2$s ਉਦਾਹਰਨ:%3$s ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ ਫੀਸ|5|ਗਲਤ|''%1$s%2$sਮਨਜ਼ੂਰਸ਼ੁਦਾ ਮੁੱਲ:%3$s ਸਤਰ|ਫਲੋਟ|ਬੂਲ|ਸਟ੍ਰਿੰਗ

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
pa_IN: ਹਰ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਤੇ ਰੱਖੋ, ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਬਿਲਿੰਗ ਪਤਾ ਵਾਪਸ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਦਾਖਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ:
    ਆਈਡੀ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਫਸਟ_ਨਾਮ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਲੈਸਟ_ਨਾਮ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਕੰਪਨੀ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਮੇਲ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਫੋਨ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਡੈੱਸ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਸਿਟੀ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਸਟੇਟ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਪੋਸਟਕੋਡ
    ਬਿਲਿੰਗ_ਕਾਉਂਟਰੀ
    
    ਜਦੋਂ ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਰੂਪ ਵਿਚ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੇ ਟੈਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ: {ਫੀਲਡਨਾਮ; 1} (ਉਪਭੋਗਤਾ ਆਈਡੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ) ਅਤੇ {ਫੀਲਡਨਾਮ; 2} (ਸ਼ਹਿਰ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ) ਅਤੇ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
pa_IN: ਹਰ ਮੈਟਾ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਤੇ ਰੱਖੋ, ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਉਤਪਾਦ ਦਾ ਆਈਡੀ, ਚਿੱਤਰ, ਕੀਮਤ ਅਤੇ ਸਿਰਲੇਖ ਵਾਪਸ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਦਾਖਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ:
     ਆਈਡੀ
    ਫੀਚਰਡ ਆਈਮੇਜ
    post_title
    _ ਨਿਯਮਤ_ਪ੍ਰਾਇਸ
    
    ਆਰਜੀ ਤੌਰ ਤੇ ਫਾਰਮ ਵਿਚ ਮੁੱਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੇ ਟੈਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ: {ਫੀਲਡਨਾਮ; 1} (ਆਈਡੀ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ), {ਫੀਲਡਨਾਮ; 2} (ਚਿੱਤਰ ਯੂਆਰਐਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ), {ਫੀਲਡਨਾਮ;}} (ਸਿਰਲੇਖ ਲਈ), ਅਤੇ {ਫੀਲਡਨਾਮ; 4} (ਕੀਮਤ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ)

en: Put each on a new line
pa_IN: ਹਰ ਇੱਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
pa_IN: ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ:
    nl|ਨੀਦਰਲੈਂਡ
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
pa_IN: ਹਰ ਇੱਕ ਨੂੰ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤੀ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ:%1$s%4$smenu-slug|ਮੀਨੂ ਟਾਈਟਲ %5$s%1$s%2$s ਬਿਨਾਂ ਕਸਟਮ ਪੰਨੇ URL ਦੇ ਉਦਾਹਰਨ:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$s ਕਸਟਮ ਪੇਜ URL ਦੇ ਨਾਲ ਉਦਾਹਰਨ:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
pa_IN: ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ, ਪਾਈਪ%s%s ਦੁਆਰਾ ਵੱਖਰੇ ਮੁੱਲ ਉਦਾਹਰਨ:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
pa_IN: ਹਰ ਇੱਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ, {tags} ਨੂੰ ਡਾਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
pa_IN: ਹਰ ਇੱਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ। ਉਦਾਹਰਨ ਫਾਰਮੈਟ:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
pa_IN: ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ। %1$s ਉਦਾਹਰਨ:%1$sfieldname|ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ%1$semail|ਈਮੇਲ%1$sphonenumber|Phonenumber

en: Put each social icon on a new line
pa_IN: ਹਰੇਕ ਸਮਾਜਿਕ ਪ੍ਰਤੀਕ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
pa_IN: ਹਰੇਕ ਟਰੈਕਿੰਗ ਇਵੈਂਟ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ, ਪਾਈਪਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਵੱਖਰੇ ਪੈਰਾਮੀਟਰ। ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ਼ ਇਵੈਂਟ ਨੂੰ ਟ੍ਰਿਗਰ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ ਵੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਦੋਂ ਉਹ ਖਾਸ ਫਾਰਮ ਸਪੁਰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ। ਉਦਾਹਰਨ:%1$s%1$s%2$sਸਿਰਫ ਖਾਸ ਫਾਰਮ ਲਈ ਟ੍ਰਿਗਰ ਕਰਨ ਲਈ:%3$s%4$s2316:ਭੇਜੋ|ਇਵੈਂਟ|ਸਾਈਨਅੱਪ ਫਾਰਮ|ਸਪੁਰਦ ਕਰੋ%5$s%2$sਸਾਰੇ ਫਾਰਮਾਂ ਲਈ ਟ੍ਰਿਗਰ ਕਰਨ ਲਈ: ਇਵੈਂਟ 5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
pa_IN: ਟਰੈਕਿੰਗ ਕੋਡ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਰੱਖੋ ਅਤੇ &#39;ਯੂਏ-ਐਕਸਗ xXXX-Y&#39; ਨੂੰ Google ਵਿਸ਼ਲੇਸ਼ਣ ਸੰਪੱਤੀ ਦੀ ਸੰਪਤੀ ID (ਜਿਸ ਨੂੰ &quot;ਟ੍ਰੈਕਿੰਗ ਆਈਡੀ&quot; ਵੀ ਕਹਿੰਦੇ ਹਨ) ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ ਜਿਸ ਦੀ ਤੁਸੀਂ ਟਰੈਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ.<br /> (ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਯਕੀਨ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਕੋਡ ਹਾਲੇ ਹੋਰ ਕਿਤੇ ਨਹੀਂ ਰੱਖਿਆ ਗਿਆ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: QTY
pa_IN: ਮਾਤਰਾ

en: Quantity
pa_IN: ਮਾਤਰਾ

en: Quantity (Number of items)
pa_IN: ਮਾਤਰਾ (ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ)

en: Quantity button colors
pa_IN: ਮਾਤਰਾ ਬਟਨ ਦੇ ਰੰਗ

en: Quantity field
pa_IN: ਮਾਤਰਾ ਖੇਤਰ

en: Quantity:
pa_IN: ਮਾਤਰਾ:

en: Question
pa_IN: ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Radio buttons
pa_IN: ਰੇਡੀਓ ਬਟਨ

en: Rating
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ

en: Rating Colors
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ ਰੰਗ

en: Rating Colors Active
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ ਕਲਰ ਐਕਟਿਵ

en: Rating Colors Hover
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ ਕਲਰ ਹੋਵਰ

en: Rating background
pa_IN: ਟੈਗ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ

en: Rating border color
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Rating color
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ ਦਾ ਰੰਗ

en: Raw Transaction Data
pa_IN: ਕੱਚਾ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਡੇਟਾ

en: Read
pa_IN: ਪੜ੍ਹੋ

en: Read the documentation here!
pa_IN: ਇੱਥੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਪੜ੍ਹੋ!

en: Readonly (makes fields readonly)
pa_IN: ਰੀਡਓਨਲੀ (ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਸਿਰਫ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ)

en: Reason
pa_IN: ਕਾਰਨ

en: Receipt/Invoice
pa_IN: ਰਸੀਦ/ਚਾਲਾਨ

en: Recipient(s) email address separated by commas
pa_IN: ਪ੍ਰਾਪਤਕਰਤਾ (ਈ) ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਕਾਮਿਆਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Recipient(s) email address separated with commas
pa_IN: ਪ੍ਰਾਪਤਕਰਤਾ (ਈ) ਦਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Recurring
pa_IN: ਆਵਰਤੀ

en: Recurring Payment ID
pa_IN: ਆਵਰਤੀ ਭੁਗਤਾਨ ਆਈ.ਡੀ

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
pa_IN: ਚੈੱਕਆਉਟ ਪੰਨੇ ਜਾਂ ਸ਼ਾਪਿੰਗ ਕਾਰਟ 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰੀਏ?

en: Redirect to link or URL
pa_IN: ਲਿੰਕ ਜਾਂ URL ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰੋ

en: Redirect to the created Post after form submission
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਬਣਾਈ ਗਈ ਪੋਸਟ 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰੋ

en: Redirecting...
pa_IN: ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Redo last change
pa_IN: ਪਿਛਲੀ ਤਬਦੀਲੀ ਨੂੰ ਦੁਬਾਰਾ ਕਰੋ

en: Refunded
pa_IN: ਰਿਫੰਡ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Region
pa_IN: ਖੇਤਰ

en: Register & Login
pa_IN: ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ ਅਤੇ ਲੌਗਇਨ ਕਰੋ

en: Register & Login Settings
pa_IN: ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ ਅਤੇ ਲੌਗਇਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Register a new user
pa_IN: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Register new user if user is not logged in
pa_IN: ਨਵੇਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ ਜੇਕਰ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲੌਗ ਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Registered user login status after payment complete
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਰਜਿਸਟਰਡ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲੌਗਇਨ ਸਥਿਤੀ

en: Relative
pa_IN: ਰਿਸ਼ਤੇਦਾਰ

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
pa_IN: ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਫਾਈਲਾਂ ਤੋਂ URL (ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ) ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Remove files from {loop_fields} in emails
pa_IN: ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ {loop_fields from ਤੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Remove files from {loop_fields} tag
pa_IN: ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ {loop_fields} ਟੈਗ ਤੋਂ ਹਟਾਓ

en: Remove gallery (images) from single product page
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੰਨੇ ਤੋਂ ਗੈਲਰੀ (ਚਿੱਤਰਾਂ) ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Remove gallery from single product page
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੰਨੇ ਤੋਂ ਗੈਲਰੀ ਹਟਾਓ

en: Remove hyperlink in emails
pa_IN: ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਹਟਾਓ

en: Remove margin
pa_IN: ਹਾਸ਼ੀਏ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Remove price from single product page
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੰਨੇ ਤੋਂ ਕੀਮਤ ਹਟਾਓ

en: Remove rating from single product page
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੰਨੇ ਤੋਂ ਰੇਟਿੰਗ ਹਟਾਓ

en: Remove short description from single product page
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੰਨੇ ਤੋਂ ਛੋਟਾ ਵੇਰਵਾ ਹਟਾਓ

en: Remove title from single product page
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੰਨੇ ਤੋਂ ਸਿਰਲੇਖ ਹਟਾਓ

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
pa_IN: ਕਾਰਟ 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕੂਪਨ ਹਟਾਓ/ਸਾਫ ਕਰੋ

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
pa_IN: ਕਾਰਟ 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਫੀਸਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ/ਸਾਫ ਕਰੋ

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ CSV ਫਾਈਲ ਦੇ ਅੰਦਰ ਦੀਆਂ ਸਤਰਾਂ ਤੋਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਲਹਿਜ਼ੇ ਨੂੰ ਹਟਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: Removes any accents from strings returned by the API
pa_IN: API ਦੁਆਰਾ ਵਾਪਸ ਕੀਤੀਆਂ ਸਤਰਾਂ ਤੋਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਲਹਿਜ਼ੇ ਨੂੰ ਹਟਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: Repeat (repeat)
pa_IN: ਦੁਹਰਾਓ (ਦੁਹਰਾਓ)

en: Repeat X (repeat-x)
pa_IN: ਦੁਹਰਾਓ X (ਦੁਹਰਾਓ-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
pa_IN: ਦੁਹਰਾਓ Y (ਦੁਹਰਾਓ-y)

en: Repeater
pa_IN: ਰੀਪੀਟਰ

en: Repeater column
pa_IN: ਰੀਪੀਟਰ ਕਾਲਮ

en: Replace comma's with HTML tag in emails
pa_IN: ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ HTML ਟੈਗ ਨਾਲ ਕਾਮੇ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Replace the default "Add to cart" area
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Reply to email:
pa_IN: ਈਮੇਲ ਦਾ ਜਵਾਬ:

en: Reply to name:
pa_IN: ਨਾਮ ਦਾ ਜਵਾਬ:

en: Reposition element
pa_IN: ਸਥਾਨ ਤੱਤ

en: Require user to choose a minimum of X dates
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਘੱਟੋ ਘੱਟ X ਤਰੀਕਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ

en: Required Field (not empty)
pa_IN: ਲੋੜੀਂਦਾ ਖੇਤਰ (ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ)

en: Required to calculate distance between 2 locations
pa_IN: 2 ਸਥਾਨਾਂ ਵਿਚਕਾਰ ਦੂਰੀ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ

en: Required to connect the post to categories (if found)
pa_IN: ਪੋਸਟ ਨੂੰ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਨਾਲ ਜੋੜਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦਾ ਹੈ (ਜੇ ਮਿਲਦਾ ਹੈ)

en: Required to connect the post to tags (if found)
pa_IN: ਪੋਸਟ ਨੂੰ ਟੈਗਾਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦਾ ਹੈ (ਜੇ ਮਿਲਦਾ ਹੈ)

en: Required to do API calls to retrieve data
pa_IN: ਡਾਟਾ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਏਪੀਆਈ ਕਾਲਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Reset Submission Counter
pa_IN: ਸਬਮਿਸ਼ਨ ਕਾterਂਟਰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset Submission Counter for Users
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਲਈ ਅਧੀਨਗੀ ਕਾਉਂਟਰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset all to default value
pa_IN: ਸਭ ਨੂੰ ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset all to global value
pa_IN: ਸਭ ਨੂੰ ਗਲੋਬਲ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset all to last known value
pa_IN: ਸਭ ਨੂੰ ਆਖਰੀ ਜਾਣੇ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset filters
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset locker submission counter for all users:
pa_IN: ਸਾਰੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਲਈ ਲਾਕਰ ਸਬਮਿਸ਼ਨ ਕਾਉਂਟਰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ:

en: Reset locker submission counter to:
pa_IN: ਲਾਕਰ ਸਬਮਿਸ਼ਨ ਕਾਉਂਟਰ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ:

en: Reset password (lost password)
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ (ਗੁੰਮ ਪਾਸਵਰਡ)

en: Reset to default value
pa_IN: ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset to global settings
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset to global value
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset to last known value
pa_IN: ਪਿਛਲੇ ਜਾਣੇ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Responsiveness
pa_IN: ਜਵਾਬਦੇਹ

en: Restore Default Settings
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਰੀਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Restore a previous saved version of this Form
pa_IN: ਇਸ ਫਾਰਮ ਦੇ ਪਿਛਲੇ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕੀਤੇ ਸੰਸਕਰਣ ਨੂੰ ਮੁੜ ਸਥਾਪਿਤ ਕਰੋ

en: Restore backup
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਮੁੜ

en: Restoring settings...
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਰੀਸਟੋਰ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Restrict result by countrie(s)
pa_IN: ਦੇਸ਼(ਦੇਸ਼ਾਂ) ਦੁਆਰਾ ਨਤੀਜੇ ਨੂੰ ਪ੍ਰਤਿਬੰਧਿਤ ਕਰੋ

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
pa_IN: ਅੰਤਰੀਵ ਗਲੋਬਲ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਬਰਕਰਾਰ ਰੱਖੋ (ਹੋਰ ਸਾਈਟਾਂ ਨੂੰ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
pa_IN: ਮੁੱਲ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਲੱਗ, ਆਈਡੀ, ਸਿਰਲੇਖ ਜਾਂ ਮੈਟਾ ਡੇਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
pa_IN: ਇਸ ਦੇ ਮੁੱ IDਲਾ ID (ਸਿਰਫ ਪੂਰਨ ਅੰਕ) ਦੁਆਰਾ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieve entries based on all forms
pa_IN: ਸਾਰੇ ਫਾਰਮਾਂ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਐਂਟਰੀਆਂ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieve entries based on the following form ID's
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਐਂਟਰੀਆਂ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieve form data from users last submission
pa_IN: ਆਖਰੀ ਸਬਮਿਸ਼ਨ ਲਈ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieve method
pa_IN: Rieੰਗ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieve value from
pa_IN: ਤੋਂ ਮੁੱਲ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Retrieves the activation code
pa_IN: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current author ID
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਖਕ ID ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current author email
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਖਕ ਦੀ ਈਮੇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
pa_IN: ਮਹੀਨੇ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਦਿਨ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
pa_IN: ਮਹੀਨੇ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਦਿਨ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
pa_IN: ਦਿਨ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
pa_IN: ਦਿਨ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user ID
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ID ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current logged in user display name
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡਿਸਪਲੇ ਨਾਮ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current logged in user email
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਉਪਭੋਗਤਾ ਈਮੇਲ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current logged in user first name
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੇ ਪਹਿਲੇ ਨਾਮ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current logged in user last name
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦਾ ਆਖਰੀ ਨਾਮ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current logged in user login (username)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲੌਗਇਨ (ਉਪਭੋਗਤਾ ਨਾਮ) ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current logged in user roles
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਉਪਭੋਗਤਾ ਰੋਲਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
pa_IN: ਘੰਟੇ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਮਿੰਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
pa_IN: ਘੰਟੇ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਮਿੰਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
pa_IN: ਸਾਲ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਮਹੀਨਾ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
pa_IN: ਸਾਲ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਮਹੀਨਾ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page URL
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ ਦਾ URL ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current page or post ID
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ ਜਾਂ ਪੋਸਟ ਆਈਡੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current page or post author ID
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ ਜਾਂ ਪੋਸਟ ਲੇਖਕ ਦੀ ID ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current page or post author email
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ ਜਾਂ ਲੇਖਕ ਦੀ ਈਮੇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current page or post title
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ ਜਾਂ ਪੋਸਟ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
pa_IN: ਮਿੰਟ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਸਕਿੰਟ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ) ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
pa_IN: ਮਿੰਟ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਸਕਿੰਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮੇਂ ਦਾ ਸਾਲ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ) ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮੇਂ ਦਾ ਸਮਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੂਪ {loop_fields for ਲਈ ਫੀਲਡ ਲੇਬਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
pa_IN: ਫੀਲਡ ਲੂਪ {ਲੂਪ_ਫੀਲਡਜ਼ for ਲਈ ਫੀਲਡ ਵੈਲਯੂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the generated password
pa_IN: ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
pa_IN: ਤਾਜ਼ਾ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਆਈਡੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
pa_IN: ਵਰਤਮਾਨ ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ ਦੇ ਅਧਾਰ 'ਤੇ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਨਵੀਨਤਮ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਆਈਡੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
pa_IN: ਲੌਗ ਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਨਵੀਨਤਮ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਆਈਡੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the latest Contact Entry status
pa_IN: ਤਾਜ਼ਾ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਸਥਿਤੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
pa_IN: ਵਰਤਮਾਨ ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ ਦੇ ਅਧਾਰ 'ਤੇ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਨਵੀਨਤਮ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
pa_IN: ਲੌਗ ਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਨਵੀਨਤਮ ਸੰਪਰਕ ਪ੍ਰਵੇਸ਼ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨਾਲ ਪੰਨੇ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉਹ ਸਥਾਨ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਿੱਥੋਂ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਆਇਆ ਸੀ (ਜੇ ਕੋਈ ਮੌਜੂਦ ਹੈ)

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨਾਲ ਸਫ਼ਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉਹ ਸਥਾਨ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਿੱਥੇ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਆਇਆ ਸੀ (ਜੇ ਕੋਈ ਮੌਜੂਦ ਹੈ)

en: Retrieves the login page URL
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਪੰਨਾ URL ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the loop anywhere in your email
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ ਕਿਤੇ ਵੀ ਲੂਪ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
pa_IN: ਸਰਵਰ ਟਾਈਮਸਟੈਂਪ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਸਥਾਨਕ ਸਮਾਂ)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
pa_IN: ਸਰਵਰ ਟਾਈਮਸਟੈਂਪ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
pa_IN: ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਦਾ IP ਪਤਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
pa_IN: ਕੁੱਲ ਜਮ੍ਹਾਂ ਗਿਣਤੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਜੇ ਫਾਰਮ ਲਾਕਰ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ)

en: Retry payment E-mail Body
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਈ-ਮੇਲ ਬਾਡੀ

en: Retry payment E-mail Subject
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਈ-ਮੇਲ ਵਿਸ਼ੇ ਦੀ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Retry payment link expiry in hours
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਲਿੰਕ ਦੀ ਮਿਆਦ ਸਮਾਪਤੀ ਘੰਟਿਆਂ ਵਿੱਚ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Return age as value instead of the date
pa_IN: ਮਿਤੀ ਦੀ ਬਜਾਏ ਉਮਰ ਨੂੰ ਮੁੱਲ ਵਜੋਂ ਵਾਪਸ ਕਰੋ

en: Return days
pa_IN: ਵਾਪਸੀ ਦੇ ਦਿਨ

en: Return label format (define how the results are displayed)
pa_IN: ਰਿਟਰਨ ਲੇਬਲ ਫਾਰਮੈਟ (ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਨਤੀਜੇ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਹੁੰਦੇ ਹਨ)

en: Return months
pa_IN: ਵਾਪਸੀ ਦੇ ਮਹੀਨੇ

en: Return the current date as default value
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਤਾਰੀਖ ਨੂੰ ਮੂਲ ਮੁੱਲ ਵਜੋਂ ਵਾਪਸ ਕਰੋ

en: Return the current time as default value
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮੇਂ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਵਜੋਂ ਵਾਪਸ ਕਰੋ

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
pa_IN: ਸਫਲ ਭੁਗਤਾਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਇਸ ਪੰਨੇ 'ਤੇ ਵਾਪਸ ਕਰੋ। ਹੋਮ ਪੇਜ 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ।

en: Return to builder
pa_IN: ਬਿਲਡਰ ਤੇ ਵਾਪਸ ਜਾਓ

en: Return value format (define how the value is returned)
pa_IN: ਵਾਪਸੀ ਮੁੱਲ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ (ਪਰਿਭਾਸ਼ਾ ਦਿਓ ਕਿ ਮੁੱਲ ਕਿਵੇਂ ਵਾਪਸ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ)

en: Return years (age)
pa_IN: ਵਾਪਸੀ ਦੇ ਸਾਲ (ਉਮਰ)

en: Reversed
pa_IN: ਉਲਟਾ

en: Right
pa_IN: ਸਹੀ

en: Romanian
pa_IN: ਰੋਮਾਨੀਅਨ

en: Romansh
pa_IN: ਰੋਮਾਂਸ਼

en: Rounded
pa_IN: ਗੋਲ

en: Row heading
pa_IN: ਕਤਾਰ ਸਿਰਲੇਖ

en: Row logic
pa_IN: ਕਤਾਰ ਦਾ ਤਰਕ

en: Russian
pa_IN: ਰੂਸੀ

en: SEPA Direct Debit
pa_IN: SEPA ਡਾਇਰੈਕਟ ਡੈਬਿਟ

en: SMTP Server
pa_IN: SMTP ਸਰਵਰ

en: SMTP debug output mode
pa_IN: SMTP ਡੀਬੱਗ ਆਉਟਪੁੱਟ .ੰਗ

en: SMTP password
pa_IN: SMTP ਪਾਸਵਰਡ

en: SMTP username
pa_IN: SMTP ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
pa_IN: SMTP - ਪੋਰਟ 25 ਜਾਂ 2525 ਜਾਂ 587%s ਸੁਰੱਖਿਅਤ SMTP (SSL / TLS) - ਪੋਰਟ 465 ਜਾਂ 25 ਜਾਂ 587, 2526

en: Sa
pa_IN: ਸਾ

en: Sales tax
pa_IN: ਵਿਕਰੀ ਕਰ

en: Sandbox publishable key
pa_IN: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਯੋਗ ਕੁੰਜੀ

en: Sandbox secret key
pa_IN: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ

en: Sandbox webhook ID
pa_IN: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਵੈੱਬਹੁੱਕ ਆਈ.ਡੀ

en: Sandbox webhook signing secret key
pa_IN: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਵੈੱਬਹੁੱਕ ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ 'ਤੇ ਹਸਤਾਖਰ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Sat
pa_IN: ਸਤਿ

en: Saturday
pa_IN: ਸ਼ਨੀਵਾਰ

en: Save
pa_IN: ਸੇਵ

en: Save Mailster user data
pa_IN: ਮੇਲਸਟਰ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Save Settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗ ਸੇਵ ਕਰੋ

en: Save as Contact Entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save both value and label
pa_IN: ਮੁੱਲ ਅਤੇ ਲੇਬਲ ਦੋਵਾਂ ਨੂੰ ਬਚਾਓ

en: Save custom post meta
pa_IN: ਕਸਟਮ ਪੋਸਟ ਮੈਟਾ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Save custom user meta
pa_IN: ਕਸਟਮ ਉਪਭੋਗਤਾ ਮੈਟਾ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Save data
pa_IN: ਡੇਟਾ ਸੇਵ ਕਰੋ

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
pa_IN: ਫਾਰਮ ਦੀ ਤਰੱਕੀ ਨੂੰ ਬਚਾਓ (ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ਵਾਪਸ ਆਉਂਦਾ ਹੈ, ਡੇਟਾ ਗੁੰਮ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ)

en: Save product attributes
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Save settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗ ਸੇਵ ਕਰੋ

en: Save the admin email value (default)
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Save the confirmation email value
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: Save the entry value
pa_IN: ਇੰਦਰਾਜ਼ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save value or label to entry?
pa_IN: ਦਾਖਲੇ ਲਈ ਮੁੱਲ ਜਾਂ ਲੇਬਲ ਬਚਾਓ?

en: Save your form
pa_IN: ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੇਵ ਕਰੋ

en: Search
pa_IN: ਖੋਜ

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
pa_IN: ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰੋ। ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ ਤੌਰ 'ਤੇ ਸਾਰੇ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਹੇਠਾਂ "ਛੱਡਣ ਲਈ ਖੇਤਰ" ਸੈਟਿੰਗ ਵਿੱਚ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਨਾਮਕ ਇੱਕ ਖੇਤਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (ਜੋ ਐਂਟਰੀ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਸਥਿਤੀ ਨਾਲ ਭਰਿਆ ਜਾਵੇਗਾ)। ਐਂਟਰੀ ਆਈਡੀ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ: %2$shidden_contact_entry_id%3$s। ਐਂਟਰੀ ਟਾਈਟਲ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਨਾਮ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਖੋਜੋ

en: Search method
pa_IN: ਖੋਜ ਵਿਧੀ

en: Second choice
pa_IN: ਦੂਜੀ ਚੋਣ

en: Secrets
pa_IN: ਭੇਦ

en: Secure File Uploads
pa_IN: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ

en: Select & Sort the data that needs to be exported
pa_IN: ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਵਾਲੇ ਡੇਟਾ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ ਅਤੇ ਛਾਂਟੋ

en: Select None to never reset the lock
pa_IN: ਕਦੇ ਵੀ ਲਾਕ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਨਹੀਂ ਚੁਣੋ

en: Select a date
pa_IN: ਇੱਕ ਮਿਤੀ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select a filter relation (OR|AND)
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਸੰਬੰਧ ਚੁਣੋ (OR|AND)

en: Select a form
pa_IN: ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select a method for retrieving items
pa_IN: ਵਸਤੂਆਂ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ Selectੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select a page to link to
pa_IN: ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਪੰਨਾ ਚੁਣੋ

en: Select a post to link to
pa_IN: ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਪੋਸਟ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select a time
pa_IN: ਇੱਕ ਸਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select a unit system
pa_IN: ਇਕ ਯੂਨਿਟ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
pa_IN: ਉਹ ਸਾਰੀਆਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਚੁਣੋ ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਾਉਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ

en: Select an Icon
pa_IN: ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Select email template
pa_IN: ਈਮੇਲ ਟੈਪਲੇਟ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
pa_IN: ਸਮੂਹਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਦੇ ਪਿਛਲੇ ਖੇਤਰ ਦੇ ਅਗਲੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਜੋੜਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿੰਨੇ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਈ-ਮੇਲ ਰੀਮਾਈਂਡਰਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Select how the items should be displayed
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਸ ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Select how you want to filter entries
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਵੇਂ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Select how you want to filter orders
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਵੇਂ ਆਰਡਰ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Select how you want to order the items
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਸ ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਆਰਡਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਵੇਂ ਹਾਲਤਾਂ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ (ਦਸਤੀ ਜਾਂ CSV ਫਾਈਲ ਦੁਆਰਾ)

en: Select if this field must act as Start or Destination
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕੀ ਇਹ ਖੇਤਰ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਜਾਂ ਮੰਜ਼ਿਲ ਵਜੋਂ ਕੰਮ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਸਲੱਗ, ਆਈਡੀ ਜਾਂ ਸਿਰਲੇਖ ਨੂੰ ਮੁੱਲ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
pa_IN: ਚੁਣੋ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚੜਾਈ ਜਾਂ ਡਿਗਦੇ ਕ੍ਰਮ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Select the toggle default status
pa_IN: ਟੌਗਲ ਮੂਲ ਸਥਿਤੀ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select to split words by comma or space or both
pa_IN: ਕਾਮੇ ਜਾਂ ਸਪੇਸ ਜਾਂ ਦੋਵਾਂ ਦੁਆਰਾ ਸ਼ਬਦਾਂ ਨੂੰ ਵੰਡਣ ਲਈ ਚੁਣੋ

en: Select weight unit
pa_IN: ਵਜ਼ਨ ਯੂਨਿਟ ਚੁਣੋ

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਕੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ, ਲੌਗਇਨ ਕਰੋ, ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ)

en: Select what the status should be
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਸਥਿਤੀ ਕੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Select what value to return (distance or duration)
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜਾ ਮੁੱਲ ਵਾਪਸ ਕਰਨਾ ਹੈ (ਦੂਰੀ ਜਾਂ ਅਵਧੀ)

en: Select when to reset the form lock
pa_IN: ਫਾਰਮ ਲੌਕ ਨੂੰ ਕਦੋਂ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨਾ ਹੈ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select where files should be uploaded to
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਫਾਈਲਾਂ ਕਿੱਥੇ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣੀਆਂ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
pa_IN: ਚੁਣੋ ਕਿ ਖਰੀਦਦਾਰਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਪਤੇ ਲਈ ਪੁੱਛਣਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ।

en: Select which value to return for calculations
pa_IN: ਗਣਨਾ ਲਈ ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਲਈ ਕਿਹੜਾ ਮੁੱਲ ਚੁਣੋ

en: Select your form
pa_IN: ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Selected color
pa_IN: ਚੁਣਿਆ ਰੰਗ

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ 'ਤੇ ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ CSV ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਭੇਜੋ

en: Send E-mail
pa_IN: ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send E-mail to author
pa_IN: ਲੇਖਕ ਨੂੰ ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send a confirmation email
pa_IN: ਇੱਕ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send admin email
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send an admin email
pa_IN: ਇੱਕ ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send approve email when account is activated by admin
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਦੁਆਰਾ ਖਾਤਾ ਐਕਟੀਵੇਟ ਹੋਣ 'ਤੇ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send both value and label
pa_IN: ਮੁੱਲ ਅਤੇ ਲੇਬਲ ਦੋਵੇਂ ਭੇਜੋ

en: Send confirmation email
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send copy to following address(es)
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਪਤੇ 'ਤੇ ਕਾੱਪੀ ਭੇਜੋ

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
pa_IN: ਪਤੇ ਨੂੰ ਵੇਖਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ, ਕਾੱਪੀ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਐਡਰੈਸ (ਈਸ) 'ਤੇ ਭੇਜੋ

en: Send data as JSON string
pa_IN: JSON ਸਤਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਡੇਟਾ ਭੇਜੋ

en: Send email after order completed
pa_IN: ਆਰਡਰ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send email after payment completed
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send email confirmation/verification email
pa_IN: ਈਮੇਲ ਪੁਸ਼ਟੀ/ਤਸਦੀਕ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send email from:
pa_IN: ਵੱਲੋਂ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ:

en: Send email to
pa_IN: ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send email to:
pa_IN: ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ:

en: Send or do not send confirmation emails
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ ਜਾਂ ਨਾ ਭੇਜੋ

en: Send or do not send the admin emails
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ ਜਾਂ ਨਾ ਭੇਜੋ

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
pa_IN: ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਸਮੇਂ 'ਤੇ, ਜਾਂ ਆਫਸੈੱਟ ਦੁਆਰਾ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਭੇਜੋ

en: Send reminder based on the following date:
pa_IN: ਨਿਮਨਲਿਖਤ ਮਿਤੀ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਭੇਜੋ:

en: Send site credentials to the user email
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਈਮੇਲ ਨੂੰ ਸਾਈਟ ਪ੍ਰਮਾਣ ਪੱਤਰ ਭੇਜੋ

en: Send the Mailchimp confirmation email
pa_IN: Mailchimp ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send to (Admin E-mails)
pa_IN: ਨੂੰ ਭੇਜੋ (ਐਡਮਿਨ ਈ-ਮੇਲ)

en: Send to (Confirmation E-mails)
pa_IN: (ਪੁਸ਼ਟੀ ਈ-ਮੇਲ) ਨੂੰ ਭੇਜੋ

en: Send value or label to admin?
pa_IN: ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਨੂੰ ਮੁੱਲ ਜਾਂ ਲੇਬਲ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

en: Send value or label to submitter?
pa_IN: ਸਬਮਿਟਰ ਨੂੰ ਮੁੱਲ ਜਾਂ ਲੇਬਲ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

en: Send verification email (default)
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Send verification email and automatically login
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ ਅਤੇ ਸਵੈਚਲਿਤ ਤੌਰ 'ਤੇ ਲੌਗਇਨ ਕਰੋ

en: Sep
pa_IN: ਸਤੰਬਰ

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
pa_IN: ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ Mailchimp ਫੀਲਡ ਅਤੇ field_name ਨੂੰ ਵੱਖ ਕਰੋ "|" (ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ)। %1$s ਉਦਾਹਰਨ: PHONE|ਫੋਨ ਨੰਬਰ%1$s ਇਸ ਵਿਧੀ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਸਟਮ ਮੇਲਚਿੰਪ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਬਚਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
pa_IN: ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਮੇਲਸਟਰ ਫੀਲਡ ਅਤੇ ਫੀਲਡ_ਨਾਮ ਨੂੰ ਵੱਖ ਕਰੋ "|" (ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ)।%s ਉਦਾਹਰਨ: mailster_field_name|super_forms_field_name%s ਇਸ ਵਿਧੀ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਸਟਮ ਮੇਲਸਟਰ ਉਪਭੋਗਤਾ ਡੇਟਾ ਬਚਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Separate each form ID by a comma.
pa_IN: ਹਰੇਕ ਫਾਰਮ ਆਈ.ਡੀ. ਨੂੰ ਕੌਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ।

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
pa_IN: ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
pa_IN: ਹਰ ਪੋਸਟ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਇੱਕ ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤਾ, ਸਾਰੇ ਪੋਸਟ ਸਥਿਤੀਆਂ ਲਈ "ਕੋਈ" ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
pa_IN: ਹਰੇਕ ਦਰ ਨੂੰ ਕੌਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ। ਤੁਸੀਂ ਸਟ੍ਰਾਈਪ %s ਡੈਸ਼ਬੋਰਡ%s ਰਾਹੀਂ ਟੈਕਸ ਦਰਾਂ ਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਨ ਅਤੇ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: September
pa_IN: ਸਤੰਬਰ

en: Serbian
pa_IN: ਸਰਬੀਅਨ

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
pa_IN: ਹਰੇਕ ਕਤਾਰ ਦੇ ਮੁੱਲ ਵੱਖ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਡੀਲਿਮਿਟਰ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Set a custom enclosure character for values
pa_IN: ਮੁੱਲਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਇਨਕਲੋਸਰ ਅੱਖਰ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Set a default color (leave blank for none)
pa_IN: ਇੱਕ ਡਿਫੌਲਟ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡੋ)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਡਿਫੌਲਟ ਸਮਾਂ ਸੈਟ ਕਰੋ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਮੂਲ ਮੁੱਲ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ (ਕਿਸੇ ਵੀ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡੋ)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਮੂਲ ਮੁੱਲ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ. {post_id} ਅਤੇ {post_title be ਵਰਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡੋ)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਮੂਲ ਮੁੱਲ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ. {post_id}, {post_title} ਅਤੇ {ਉਪਭੋਗਤਾ _ **** used ਵਰਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡੋ)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
pa_IN: ਤੋਂ ਡਾਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ID ਸੈਟ ਕਰੋ (ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
pa_IN: ਇੱਕ ਫਾਰਮੈਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: %, EUR, USD ਆਦਿ।

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
pa_IN: ਰਕਮ ਲਈ ਇੱਕ ਲੇਬਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: ਉਪ-ਜੋੜ ਜਾਂ ਕੁੱਲ

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
pa_IN: ਇੱਕ ਨੰਬਰ ਫਾਰਮੈਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਗੀਗਾਬਾਈਟ, ਕਿਲੋਮੀਟਰ ਆਦਿ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਵੀ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡਣਾ)

en: Set mailer to use SMTP
pa_IN: ਐਸਐਮਟੀਪੀ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੇਲਰ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
pa_IN: ਦੀ ਕਰੰਸੀ ਸੈਟ ਕਰੋ ਜਾਂ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਮੁਦਰਾ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ ਉਦਾਹਰਣ: $ ਜਾਂ €

en: Set the limitation thresshold
pa_IN: ਸੀਮਾ ਥ੍ਰੈਸ਼ੋਲਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set the limitation thresshold per user
pa_IN: ਪ੍ਰਤੀ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਸੀਮਾ ਥ੍ਰੈਸ਼ੋਲਡ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Set the type of number to be used as the placeholder
pa_IN: ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਵਜੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਨੰਬਰ ਦੀ ਕਿਸਮ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set to -1 to use default TAB index.
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਟੈਬ ਇੰਡੈਕਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ -1 ਸੈੱਟ ਕਰੋ.

en: Set to 0 to remove limitations.
pa_IN: ਕਮੀਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ 0 ਸੈੱਟ ਕਰੋ.

en: Set to 0 to use default CSS height
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ CSS ਉਚਾਈ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ 0 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set to 0 to use default CSS height.
pa_IN: ਮੂਲ CSS ਕੱਦ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ 0 ਤੇ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: Set to 0 to use default CSS width.
pa_IN: ਡਿਫਾਲਟ CSS ਚੌੜਾਈ ਵਰਤਣ ਲਈ 0 ਸੈੱਟ ਕਰੋ.

en: Sets shipping and billing country.
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਅਤੇ ਬਿਲਿੰਗ ਦੇਸ਼ ਸੈੱਟ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
pa_IN: PayPal ਵੈੱਬਸਾਈਟ 'ਤੇ ਬਿਲਿੰਗ ਜਾਣਕਾਰੀ/ਲੌਗ-ਇਨ ਪੰਨੇ ਲਈ ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ ਅਤੇ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਇਸ ਤੋਂ ਇਲਾਵਾ, ਇਹ ਵੇਰੀਏਬਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਉਹੀ ਮੁੱਲ ਸੈੱਟ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ HTML ਬਟਨ ਕੋਡ ਵਿੱਚ PayPal ਨੂੰ ਭੇਜਦੇ ਹੋ। ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਦੇ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ ਵਿੱਚ ਭਾਸ਼ਾ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਸੈਟਿੰਗਾਂ 'ਤੇ ਆਧਾਰਿਤ ਹੈ।

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
pa_IN: ਸਿਰਫ਼ ਬਿਲਿੰਗ ਜਾਣਕਾਰੀ/ਲੌਗ-ਇਨ ਪੰਨੇ ਲਈ ਭਾਸ਼ਾ ਸੈੱਟ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ US ਹੈ।

en: Settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Shadow Blur Radius
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਬਲਰ ਰੇਡੀਅਸ

en: Shadow Color
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਰੰਗ

en: Shadow Horizontal Length
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਲੰਬਾਈ

en: Shadow Opacity
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Shadow Spread Radius
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਫੈਲਾਅ ਰੇਡੀਅਸ

en: Shadow Vertical Length
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਵਰਟੀਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: Shipping
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ

en: Shipping amount
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦੀ ਰਕਮ

en: Shipping and billing country
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਅਤੇ ਬਿਲਿੰਗ ਦੇਸ਼

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦੀ ਲਾਗਤ (ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਹਰੇਕ ਵਾਧੂ ਆਈਟਮ 'ਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦੀ ਲਾਗਤ (ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੀ ਪਹਿਲੀ ਆਈਟਮ 'ਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ)

en: Shipping currency
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਮੁਦਰਾ

en: Shipping tax behavior
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਟੈਕਸ ਵਿਵਹਾਰ

en: Shipping tax code
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਟੈਕਸ ਕੋਡ

en: Shopping Cart
pa_IN: ਖਰੀਦਾਰੀ ਠੇਲ੍ਹਾ

en: Short - d M, y
pa_IN: ਛੋਟਾ - ਡੀ ਐਮ, ਵਾਈ

en: Short name
pa_IN: ਛੋਟਾ ਨਾਮ

en: Show
pa_IN: ਦਿਖਾਓ

en: Show Advanced PayPal Settings
pa_IN: ਐਡਵਾਂਸਡ ਪੇਪਾਲ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
pa_IN: ਸਾਈਟ ਦੇਖਣ ਵੇਲੇ ਟੂਲਬਾਰ ਦਿਖਾਓ (ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥ)

en: Show advanced settings
pa_IN: ਉੱਨਤ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Show an icon instead of number
pa_IN: ਨੰਬਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਇਕ ਆਈਕਾਨ ਦਿਖਾਓ

en: Show back to top button
pa_IN: ਟਾਪ ਬਟਨ ਤੇ ਵਾਪਸ ਦਿਖਾਓ

en: Show directions panel (list directions next to the map)
pa_IN: ਦਿਸ਼ਾ ਨਿਰਦੇਸ਼ ਪੈਨਲ ਦਿਖਾਓ (ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਅੱਗੇ ਨਿਰਦੇਸ਼ਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ)

en: Show download button to the user after PDF was generated
pa_IN: ਪੀਡੀਐਫ ਤਿਆਰ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਡਾਉਨਲੋਡ ਬਟਨ ਦਿਖਾਓ

en: Show featured image
pa_IN: ਫੀਚਰਡ ਚਿੱਤਰ ਦਿਖਾਓ

en: Show on Form and in PDF file (default)
pa_IN: ਫਾਰਮ ਤੇ ਅਤੇ ਪੀਡੀਐਫ ਫਾਈਲ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਓ (ਮੂਲ)

en: Show or hide empty categories
pa_IN: ਖਾਲੀ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਦਿਖਾਓ ਜਾਂ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Show or hide the duration time
pa_IN: ਅਵਧੀ ਦੇ ਸਮੇਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਓ ਜਾਂ ਲੁਕਾਓ

en: Show popup to logged in users
pa_IN: ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਪੌਪਅੱਪ ਦਿਖਾਓ

en: Show popup to none logged in users
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਲੌਗ ਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਪੌਪਅੱਪ ਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: Show post excerpt
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦਾ ਅੰਸ਼ ਦਿਖਾਓ

en: Show post title
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਦਿਖਾਓ

en: Show product price
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਕੀਮਤ ਦਿਖਾਓ

en: Show progress bar for Multi-part
pa_IN: ਮਲਟੀ-ਪਾਰਟ ਲਈ ਤਰੱਕੀ ਬਾਰ ਦਿਖਾਓ

en: Show steps for Multi-part
pa_IN: ਮਲਟੀ-ਪਾਰਟ ਲਈ ਕਦਮ ਦਿਖਾਓ

en: Show thank you message
pa_IN: ਧੰਨਵਾਦ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਓ

en: Show the following "Custom" columns
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ "ਕਸਟਮ" ਕਾਲਮ ਦਿਖਾਓ

en: Show the month after the year in the header
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਵਿੱਚ ਸਾਲ ਦੇ ਬਾਅਦ ਮਹੀਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: Show the week of the year
pa_IN: ਸਾਲ ਦਾ ਹਫ਼ਤਾ ਦਿਖਾਓ

en: Signature
pa_IN: ਦਸਤਖਤ

en: Signature:
pa_IN: ਦਸਤਖਤ:

en: Single
pa_IN: ਸਿੰਗਲ

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਛੂਟ ਦੀ ਦਰ, ਪ੍ਰਤੀਸ਼ਤ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ, ਕਾਰਟ-ਵਿਆਪੀ ਚਾਰਜ ਕੀਤੀ ਜਾਣੀ ਹੈ। 100 ਤੋਂ ਘੱਟ ਮੁੱਲ 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ। ਵੇਰੀਏਬਲ ਕਿਸੇ ਵੀ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਆਈਟਮ ਦੀ ਛੋਟ ਦਰ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
pa_IN: ਕਾਰਟ-ਵਿਆਪੀ ਇੱਕ ਛੂਟ ਦੀ ਰਕਮ ਚਾਰਜ ਕੀਤੀ ਗਈ। ਇਹ ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਮਿਲਾ ਕੇ ਸਾਰੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਵਿਕਰੀ ਕੀਮਤ ਤੋਂ ਘੱਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Single handling fee charged cart-wide.
pa_IN: ਕਾਰਟ-ਵਿਆਪਕ ਸਿੰਗਲ ਹੈਂਡਲਿੰਗ ਫੀਸ ਲਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

en: Single product or service checkout
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਜਾਂ ਸੇਵਾ ਚੈੱਕਆਉਟ

en: Site ID, if running multiple networks
pa_IN: ਸਾਈਟ ਆਈ.ਡੀ., ਜੇਕਰ ਮਲਟੀਪਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਚਲਾ ਰਹੇ ਹੋ

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
pa_IN: ਜੇਕਰ user_login ਜਾਂ user_email ਨਾ ਮਿਲੇ ਤਾਂ ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਛੱਡੋ

en: Skip wizard
pa_IN: ਵਿਜ਼ਾਰਡ ਛੱਡੋ

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pa_IN: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਮਿਆਦ ਵਿੱਚ ਸਲਾਈਡ ਕਰੋ (0 ਕੋਈ ਫੇਡ ਪ੍ਰਭਾਵ ਨਹੀਂ ਹੈ)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
pa_IN: ਅੰਦਰ ਸਲਾਈਡ ਕਰੋ: ਉੱਪਰ, ਸੱਜੇ, ਹੇਠਾਂ ਜਾਂ ਖੱਬੇ ਤੋਂ

en: Slider (Carousel)
pa_IN: ਸਲਾਈਡਰ (ਕੈਰੋਸਲ)

en: Slider colors
pa_IN: ਸਲਾਈਡਰ ਰੰਗ

en: Slider field
pa_IN: ਸਲਾਈਡਰ ਫੀਲਡ

en: Slovak
pa_IN: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa_IN: ਸਲੋਵੇਨੀਅਨ

en: Slug (default)
pa_IN: ਸਲੱਗ (ਮੂਲ)

en: Slugs
pa_IN: ਸਲੱਗਸ

en: Slugs (default)
pa_IN: ਸਲੱਗ (ਮੂਲ)

en: Sold individually?
pa_IN: ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਤੌਰ 'ਤੇ ਵੇਚਿਆ?

en: Solid
pa_IN: ਠੋਸ

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
pa_IN: ਕੁਝ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀਆਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਲਾਈਨ ਆਈਟਮਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਖਾਸ ਮੁਦਰਾ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ, 'ਆਦਰਸ਼' ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਮੁਦਰਾ ਨੂੰ EUR 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਵਾਪਸ ਕਰੇਗੀ।

en: Something went wrong while calculating the distance.
pa_IN: ਦੂਰੀ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
pa_IN: ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong while downloading export.
pa_IN: ਐਕਸਪੋਰਟ ਨੂੰ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong while exporting form data.
pa_IN: ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong while importing form data.
pa_IN: ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਆਯਾਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong while restoring default settings.
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਰੀਸਟੋਰ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong while saving your settings.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋਇਆ.

en: Something went wrong:
pa_IN: ਕੁਝ ਗਲਤ ਹੋ ਗਿਆ:

en: Sorry, file extension is not allowed!
pa_IN: ਮੁਆਫ ਕਰਨਾ, ਫਾਈਲ ਵਿਸਥਾਰ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
pa_IN: ਮੁਆਫ ਕਰਨਾ, ਦਰਜ ਕੀਤੇ ਡੇਟਾ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਕੋਈ ਦੂਰੀ ਨਹੀਂ ਗਿਣਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਵੈਧ ਪਤਾ ਜਾਂ ਜ਼ਿਪਕੋਡ ਦਰਜ ਕਰੋ.

en: Sort
pa_IN: ਲੜੀਬੱਧ

en: Spacer
pa_IN: ਸਪੇਸਰ

en: Specific database table
pa_IN: ਖਾਸ ਡਾਟਾਬੇਸ ਟੇਬਲ

en: Specific posts (post_type)
pa_IN: ਖਾਸ ਪੋਸਟ (ਪੋਸਟ_ ਟਾਈਪ)

en: Specific taxonomy (categories)
pa_IN: ਖਾਸ ਸ਼੍ਰੇਣੀ (ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
pa_IN: ਲਾਈਨ ਦੇ ਰੰਗ ਦੇ ਧੁੰਦਲੇਪਨ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਨ ਲਈ 0.0 ਅਤੇ 1.0 ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਸੰਖਿਆਤਮਿਕ ਮੁੱਲ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ. ਡਿਫੌਲਟ 1.0 ਹੈ.

en: Specifies the color of the line
pa_IN: ਲਾਈਨ ਦਾ ਰੰਗ ਦੱਸਦਾ ਹੈ

en: Specifies the value granularity of the element's value.
pa_IN: ਐਲੀਮੈਂਟ ਦੇ ਮੁੱਲ ਦੀ ਮੁੱਲ ਗ੍ਰੈਨਿityਲੈਰਿਟੀ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
pa_IN: ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਨਤੀਜੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕਿਹੜਾ ਯੂਨਿਟ ਸਿਸਟਮ ਵਰਤਣਾ ਹੈ

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
pa_IN: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਕੀਮਤ ਨੂੰ ਟੈਕਸਾਂ ਸਮੇਤ ਮੰਨਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਟੈਕਸਾਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ। ਸੰਮਿਲਿਤ, ਨਿਵੇਕਲੇ, ਜਾਂ ਅਣ-ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ। ਇੱਕ ਵਾਰ ਜਾਂ ਤਾਂ ਸੰਮਲਿਤ ਜਾਂ ਨਿਵੇਕਲੇ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ, ਇਸਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
pa_IN: ਇਹ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਦਰ ਨੂੰ ਟੈਕਸਾਂ ਸਮੇਤ ਮੰਨਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਟੈਕਸਾਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ।

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
pa_IN: ਬਿਲਿੰਗ ਬਾਰੰਬਾਰਤਾ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰੋ (ਇੱਕ ਵਾਰ ਦੇ ਭੁਗਤਾਨਾਂ ਲਈ ਡਿਫੌਲਟ 'ਕੋਈ ਨਹੀਂ')

en: Specify main and backup SMTP servers
pa_IN: ਮੁੱਖ ਅਤੇ ਬੈਕਅਪ SMTP ਸਰਵਰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
pa_IN: ਸੂਚੀ ਦੇ ਸਿਖਰ 'ਤੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣ ਵਾਲੇ ਦੇਸ਼ਾਂ ਨੂੰ ਦੱਸੋ। ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: nl,be,de

en: Spinning icon color
pa_IN: ਸਪਿਨਿੰਗ ਆਈਕਨ ਦਾ ਰੰਗ

en: Squared
pa_IN: ਵਰਗ

en: Start 15 day trial
pa_IN: 15 ਦਿਨ ਦੀ ਸੁਣਵਾਈ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start Import
pa_IN: ਆਯਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start address
pa_IN: ਪਤਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start all over
pa_IN: ਸਾਰੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start of the week
pa_IN: ਹਫਤੇ ਦੀ ਸ਼ੁਰੂਆਤ

en: Start typing and find a color
pa_IN: ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇੱਕ ਰੰਗ ਲੱਭੋ

en: Starting address (required)
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਪਤਾ (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Starts with
pa_IN: ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: State
pa_IN: ਰਾਜ

en: State/Province
pa_IN: ਰਾਜ / ਪ੍ਰਾਂਤ

en: Statement descriptor
pa_IN: ਬਿਆਨ ਵਰਣਨਕਰਤਾ

en: Static (default)
pa_IN: ਸਥਿਰ (ਮੂਲ)

en: Status
pa_IN: ਸਥਿਤੀ

en: Step
pa_IN: ਕਦਮ

en: Step (defaults to "any")
pa_IN: ਕਦਮ ("ਕਿਸੇ ਵੀ" ਤੇ ਮੂਲ)

en: Step 1
pa_IN: ਕਦਮ 1

en: Step Description
pa_IN: ਕਦਮ ਵੇਰਵਾ

en: Step Image
pa_IN: ਕਦਮ ਚਿੱਤਰ

en: Step Name
pa_IN: ਕਦਮ ਨਾਮ

en: Steps between times in minutes
pa_IN: ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸਮੇਂ ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਕਦਮ

en: Stick to top, right, bottom or left
pa_IN: ਉੱਪਰ, ਸੱਜੇ, ਹੇਠਾਂ ਜਾਂ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਚਿਪਕ ਜਾਓ

en: Stock Qty
pa_IN: ਸਟਾਕ ਦੀ ਮਾਤਰਾ

en: Street
pa_IN: ਗਲੀ

en: Street (1 of 2 fields)
pa_IN: ਗਲੀ (2 ਵਿੱਚੋਂ 1 ਖੇਤਰ)

en: Street (2 of 2 fields)
pa_IN: ਗਲੀ (2 ਵਿੱਚੋਂ 2 ਖੇਤਰ)

en: Street name
pa_IN: ਗਲੀ ਦਾ ਨਾਮ

en: Street name + nr
pa_IN: ਗਲੀ ਦਾ ਨਾਮ + ਐਨ ਆਰ

en: Street nr + name
pa_IN: ਸਟ੍ਰੀਟ ਐਨ ਆਰ + ਨਾਮ

en: Street number
pa_IN: ਗਲੀ ਨੰਬਰ

en: Stripe
pa_IN: ਧਾਰੀ

en: Stripe Checkout
pa_IN: ਸਟ੍ਰਿਪ ਚੈੱਕਆਉਟ

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pa_IN: ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਲਾਈਵ API ਕੁੰਜੀ ਕੌਂਫਿਗਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ API ਕੁੰਜੀ %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pa_IN: Stripe Sandbox API ਕੁੰਜੀ ਕੌਂਫਿਗਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s ਦੇ ਤਹਿਤ ਆਪਣੀ API ਕੁੰਜੀ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Stripe Transaction
pa_IN: ਸਟ੍ਰਿਪ ਟ੍ਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨ

en: Stripe checkout method
pa_IN: ਸਟ੍ਰਿਪ ਚੈੱਕਆਉਟ ਵਿਧੀ

en: Stroke color
pa_IN: ਸਟਰੋਕ ਰੰਗ

en: Stroke opacity
pa_IN: ਸਟਰੋਕ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Stroke weight
pa_IN: ਸਟਰੋਕ ਭਾਰ

en: Su
pa_IN: ਸੁ

en: Sub Title
pa_IN: ਉਪ ਸਿਰਲੇਖ

en: Subject
pa_IN: ਵਿਸ਼ਾ

en: Subject:
pa_IN: ਵਿਸ਼ਾ:

en: Submit
pa_IN: ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰੋ

en: Submit button
pa_IN: ਜਮ੍ਹਾਂ ਬਟਨ

en: Submit the form (default)
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰੋ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Submit type
pa_IN: ਸਪੁਰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Submitted
pa_IN: ਜਮ੍ਹਾ ਕੀਤਾ

en: Submitted by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Submitted by user
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Subscribe with the following tags
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਟੈਗਸ ਨਾਲ ਗਾਹਕ ਬਣੋ

en: Subscribed (default)
pa_IN: ਗਾਹਕ ਬਣੇ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Subscriber email address
pa_IN: ਗਾਹਕ ਦਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
pa_IN: ਸਬਸਕ੍ਰਾਈਬਰ ਸੂਚੀ ID('s) ਕੌਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Subscriber status after submitting the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਗਾਹਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Subscription
pa_IN: ਗਾਹਕੀ

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
pa_IN: ਸਬਸਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਪਲਾਨ ID (ਇਸ ਦੇ ਸਮਾਨ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਸਥਿਤੀ

en: Subscription checkout
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਚੈੱਕਆਉਟ

en: Subscription periods
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਦੀ ਮਿਆਦ

en: Subscription plan ID cannot be empty!
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਯੋਜਨਾ ID ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ!

en: Subscriptions
pa_IN: ਗਾਹਕੀਆਂ

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
pa_IN: ਗਾਹਕੀਆਂ ਦਾ ਭੁਗਤਾਨ iDeal ਰਾਹੀਂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਕੋਈ ਵੱਖਰੀ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਚੁਣੋ!

en: Subtotal
pa_IN: ਉਪ-ਯੋਗ

en: Subtotal:
pa_IN: ਉਪ-ਜੋੜ:

en: Succeeded
pa_IN: ਸਫਲ ਹੋਇਆ

en: Success Message Colors
pa_IN: ਸਫਲਤਾ ਸੁਨੇਹਾ ਰੰਗ

en: Success URL
pa_IN: ਸਫਲਤਾ URL

en: Success message
pa_IN: ਸਫਲਤਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Suffix label
pa_IN: ਪ੍ਰਤਿਕ੍ਰਿਆ ਲੇਬਲ

en: Suffix question icon tooltip text
pa_IN: ਪ੍ਰਤਿਕ੍ਰਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲਟਾਈਪ ਟੈਕਸਟ

en: Sun
pa_IN: ਸੂਰਜ

en: Sunday
pa_IN: ਐਤਵਾਰ

en: Super Form
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ

en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ - ਡਰੈਗ ਐਂਡ ਡਰਾਪ ਫਾਰਮ ਬਿਲਡਰ

en: Super Forms - User Status
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ - ਉਪਭੋਗਤਾ ਸਥਿਤੀ

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ਸੂਚੀਆਂ ਸਿਰਫ਼ ਫਰੰਟ-ਐਂਡ 'ਤੇ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ID: %d ਵਾਲਾ ਕੋਈ ਫਾਰਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ਫਾਰਮ ID: %d ਨਾਲ ਸੂਚੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
pa_IN: ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ID: %d ਵਾਲੀ ਸੂਚੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ

en: Suspended
pa_IN: ਮੁਅੱਤਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ

en: Swedish
pa_IN: ਸਵੀਡਿਸ਼

en: Swiss-French
pa_IN: ਸਵਿੱਸ-ਫਰੈਂਚ

en: Switch form
pa_IN: ਸਵਿਚ ਫਾਰਮ

en: System Status
pa_IN: ਸਿਸਟਮ ਸਥਿਤੀ

en: TCP port to connect to
pa_IN: ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਟੀਸੀਪੀ ਪੋਰਟ

en: TLS
pa_IN: ਟੀ.ਐਲ.ਐੱਸ

en: Tab
pa_IN: ਟੈਬ

en: Tab 1
pa_IN: ਟੈਬ 1

en: Tab 2
pa_IN: ਟੈਬ 2

en: Tab 3
pa_IN: ਟੈਬ 3

en: Tab Location
pa_IN: ਟੈਬ ਸਥਿਤੀ

en: Tab background color
pa_IN: ਟੈਬ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ

en: Tab border bottom width (0 = none)
pa_IN: ਟੈਬ ਬਾਰਡਰ ਤਲ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Tab border color
pa_IN: ਟੈਬ ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: Tab border left width (0 = none)
pa_IN: ਟੈਬ ਬਾਰਡਰ ਖੱਬੇ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Tab border right width (0 = none)
pa_IN: ਟੈਬ ਬਾਰਡਰ ਸੱਜੇ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Tab border top width (0 = none)
pa_IN: ਟੈਬ ਬਾਰਡਰ ਚੋਟੀ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Tab collaps icon color
pa_IN: ਟੈਬ ਆਈਪਨ ਦਾ ਰੰਗ .ਹਿ

en: Tab collapse icon color
pa_IN: ਟੈਬ collapseਹਿਣ ਆਈਕਾਨ ਰੰਗ

en: Tab padding
pa_IN: ਟੈਬ ਪੈਡਿੰਗ

en: Tab text align
pa_IN: ਟੈਬ ਟੈਕਸਟ ਅਲਾਈਨ

en: Tablet preview
pa_IN: ਟੈਬਲੇਟ ਪੂਰਵਦਰਸ਼ਨ

en: Tabs
pa_IN: ਟੈਬਸ

en: Tabs (default)
pa_IN: ਟੈਬਸ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Tabs/Accordion
pa_IN: ਟੈਬਸ / ਏਕਾਰਡਿਅਨ

en: Tagline for your blog; set in General Options
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਬਲੌਗ ਲਈ ਟੈਗਲਾਈਨ; ਆਮ ਚੋਣਾਂ ਵਿੱਚ ਨਿਰਧਾਰਤ

en: Tags
pa_IN: ਟੈਗਸ

en: Tags (post_tag)
pa_IN: ਟੈਗਸ (ਪੋਸਟ_ਟੈਗ)

en: Tags/Keywords
pa_IN: ਟੈਗਸ/ਕੀਵਰਡਸ

en: Tajiki
pa_IN: ਤਾਜਕੀ

en: Take the shortcode and place it anywere!
pa_IN: ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਲਓ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਫਿਰ ਵੀ ਰੱਖੋ!

en: Tamil
pa_IN: ਤਾਮਿਲ

en: Tax behavior
pa_IN: ਟੈਕਸ ਵਿਹਾਰ

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
pa_IN: ਟੈਕਸ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਕੋਡ ID। %s ਇੱਕ ਟੈਕਸ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਲੱਭੋ%s। ਤੁਹਾਡੀ ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ ਟੈਕਸ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਟੈਕਸ ਸਮਰਥਿਤ ਨਾਲ ਕੋਈ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ। ਤੁਸੀਂ ਇਸਨੂੰ ਆਪਣੀ %stax ਸੈਟਿੰਗ%s ਵਿੱਚ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Tax rates:
pa_IN: ਟੈਕਸ ਦਰਾਂ:

en: Taxonomy slug
pa_IN: ਟੈਕਸਸੋਮੀ ਸਲੱਗ

en: Text Editor Settings
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Text alignment
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਅਲਾਈਨਮੈਂਟ

en: Text area
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ

en: Text field
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ

en: Text field (default)
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ (ਪੂਰਵ-ਨਿਰਧਾਰਤ)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
pa_IN: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ ਦੇ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਦਾ ਪਾਠ (ਬਿਨਾਂ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
pa_IN: ਟੌਗਲ ਬਟਨ ਦੇ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਦਾ ਪਾਠ (ਬਿਨਾਂ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
pa_IN: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ ਦੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਦਾ ਪਾਠ (ਬਿਨਾਂ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
pa_IN: ਟੌਗਲ ਬਟਨ ਦੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਦਾ ਪਾਠ (ਬਿਨਾਂ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: Th
pa_IN: ਗੁ

en: Thai
pa_IN: ਥਾਈ

en: Thank you for contacting us!
pa_IN: ਸਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ!

en: Thank you message
pa_IN: ਧੰਨਵਾਦ ਸੁਨੇਹਾ

en: Thank you page (return URL)
pa_IN: ਧੰਨਵਾਦ ਪੰਨਾ (ਵਾਪਸੀ URL)

en: Thank you title
pa_IN: ਧੰਨਵਾਦ ਸਿਰਲੇਖ

en: Thank you!
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ!

en: Thanks Description
pa_IN: ਧੰਨਵਾਦ ਵੇਰਵਾ

en: Thanks Title
pa_IN: ਧੰਨਵਾਦ ਸਿਰਲੇਖ

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
pa_IN: Px ਵਿੱਚ ਮਾਰਜਿਨ ਧੰਨਵਾਦ (ਉੱਪਰ ਸੱਜੇ ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ)

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
pa_IN: API ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਗੂਗਲ ਮੈਪ ਐਲੀਮੈਂਟ, ਐਡਰੈੱਸ ਆਟੋਕੰਪਲੀਟ ਅਤੇ ਗੂਗਲ ਮੈਪਸ API ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਹੋਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਲਈ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: The CVC number is incorrect.
pa_IN: CVC ਨੰਬਰ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The ID of the user where the post will belong to
pa_IN: ਉਸ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ID ਜਿੱਥੇ ਪੋਸਟ ਸਬੰਧਤ ਹੋਵੇਗੀ

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
pa_IN: ਲੋਕੇਲ ਚੈੱਕਆਉਟ ਦਾ IETF ਭਾਸ਼ਾ ਟੈਗ ਇਸ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਖਾਲੀ ਜਾਂ ਆਟੋ ਹੈ, ਤਾਂ ਬ੍ਰਾਊਜ਼ਰ ਦਾ ਲੋਕੇਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
pa_IN: ਸੂਚੀ ID ਅਵੈਧ ਜਾਪਦੀ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸੂਚੀ ID ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਦਾਖਲ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
pa_IN: ਦਾਖਲ ਕੀਤਾ ਪਿੰਨ ਗਲਤ ਹੈ। ਇਹ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕੋਡ ਸਿਰਫ਼ ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ ਨਾਲ ਕੀਤੇ ਭੁਗਤਾਨਾਂ 'ਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
pa_IN: ਦਾਖਲ ਕੀਤਾ ਪਿੰਨ ਗਲਤ ਹੈ। ਇਹ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕੋਡ ਸਿਰਫ਼ ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ ਨਾਲ ਕੀਤੇ ਭੁਗਤਾਨਾਂ 'ਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: The Place's full address
pa_IN: ਸਥਾਨ ਦਾ ਪੂਰਾ ਪਤਾ

en: The Place's phone number in international format
pa_IN: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਸਥਾਨ ਦਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
pa_IN: ਸਥਾਨ ਦਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ, ਨੰਬਰ ਦੇ ਖੇਤਰੀ ਸੰਮੇਲਨ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
pa_IN: ਉਹ URL ਜਿਸ 'ਤੇ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਜੇਕਰ ਉਹ ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰਨ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੀ ਵੈੱਬਸਾਈਟ 'ਤੇ ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਦਾ ਫੈਸਲਾ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
pa_IN: ਉਹ URL ਜਿਸ 'ਤੇ PayPal ਤਤਕਾਲ ਭੁਗਤਾਨ ਸੂਚਨਾ ਸੰਦੇਸ਼ਾਂ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਭੁਗਤਾਨ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪੋਸਟ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਜਾਂ ਸੈੱਟਅੱਪ ਪੂਰਾ ਹੋਣ 'ਤੇ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਨੂੰ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ URL। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਪੰਨੇ 'ਤੇ ਸਫਲ ਚੈਕਆਉਟ ਸੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਆਪਣੇ ਸਫਲਤਾ ਪੰਨੇ ਨੂੰ ਅਨੁਕੂਲਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਗਾਈਡ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੋ।

en: The ZIP/postal code is incorrect.
pa_IN: ਜ਼ਿਪ/ਡਾਕ ਕੋਡ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਫਿਲ-ਇਨ ਵੇਰੀਏਬਲ ਦੇ ਨਾਲ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਪਤਾ PayPal ਮੈਂਬਰ ਦੇ ਸਟੋਰ ਕੀਤੇ ਪਤੇ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਖਰੀਦਦਾਰ ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਪਾਸ ਕੀਤੇ ਪਤੇ ਦੇਖਦੇ ਹਨ, ਪਰ ਉਹ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ। PayPal ਪਤੇ ਨਹੀਂ ਦਿਖਾਉਂਦੇ ਜੇਕਰ ਉਹ ਅਵੈਧ ਜਾਂ ਛੱਡੇ ਗਏ ਹਨ।

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
pa_IN: PIN ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰਸ਼ੁਦਾ ਸੰਖਿਆ ਪਾਰ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: The amount to add or deduct when button is clicked
pa_IN: ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਤੇ ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਕਟੌਤੀ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਤਰਾ

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
pa_IN: ਯੂ.ਐੱਸ. ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰਾਂ ਲਈ ਖੇਤਰ ਕੋਡ, ਜਾਂ ਯੂ.ਐੱਸ. ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰਾਂ ਲਈ ਦੇਸ਼ ਦਾ ਕੋਡ।

en: The author page (front-end)
pa_IN: ਲੇਖਕ ਪੰਨਾ (ਸਾਹਮਣੇ ਵਾਲਾ)

en: The author profile (backend)
pa_IN: ਲੇਖਕ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ (ਬੈਕਐਂਡ)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
pa_IN: ਇਸ ਸਥਾਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰਤ ਵੈੱਬਸਾਈਟ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਕਾਰੋਬਾਰ ਦਾ ਹੋਮਪੇਜ

en: The blog's home web address; set in General Options
pa_IN: ਬਲੌਗ ਦਾ ਘਰ ਦਾ ਵੈੱਬ ਪਤਾ; ਆਮ ਚੋਣਾਂ ਵਿੱਚ ਨਿਰਧਾਰਤ

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
pa_IN: ਇਹ ਭੁਗਤਾਨ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ (ਇਹ ਸੰਭਵ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਗੁੰਮ ਜਾਂ ਚੋਰੀ ਹੋ ਗਿਆ ਹੋਵੇ)।

en: The card does not support the specified currency.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਨਿਰਧਾਰਤ ਮੁਦਰਾ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: The card does not support this type of purchase.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੀ ਖਰੀਦ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: The card has been declined as it requires a PIN.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਇਸਨੂੰ ਇੱਕ ਪਿੰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: The card has been declined for an unknown reason.
pa_IN: ਕਿਸੇ ਅਗਿਆਤ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਕਾਰਡ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The card has expired.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ ਹੈ।

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਵਿੱਚ ਖਰੀਦ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਨਾਕਾਫ਼ੀ ਫੰਡ ਹਨ।

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਇਸ ਲਈ ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: The card number is incorrect.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਨੰਬਰ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਜਾਂ ਖਾਤਾ ਜਿਸ ਨਾਲ ਕਾਰਡ ਜੁੜਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ, ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
pa_IN: ਕਾਰਡ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਕਿਉਂਕਿ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਲਈ ਪ੍ਰਮਾਣੀਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
pa_IN: ਬਿੱਲੀ ਦਾ ਵਰਗੀਕਰਨ ਨਾਮ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਜਾਂ ਉਤਪਾਦ_ਬਿੱਲੀ)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਲਈ ਚਾਰਜ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਅਸਫਲ ਰਹੀ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
pa_IN: ਸੁਮੇਲ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨਾਮ, ਪਾਸਵਰਡ ਅਤੇ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਕੋਡ ਗਲਤ ਹੈ!

en: The conditions that this element should listen to.
pa_IN: ਉਹ ਹਾਲਤਾਂ ਜਿਹੜੀਆਂ ਇਸ ਤੱਤ ਨੂੰ ਸੁਣਨੀਆਂ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ.

en: The confirmation subject for this email
pa_IN: ਇਸ ਈਮੇਲ ਲਈ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ

en: The content type to use for this email
pa_IN: ਇਸ ਈਮੇਲ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਮਗਰੀ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
pa_IN: ਇਸ ਈਮੇਲ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਮੱਗਰੀ ਦੀ ਕਿਸਮ। %s ਉਦਾਹਰਨ: UTF-8 ਜਾਂ ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
pa_IN: ਇਸ ਆਈਟਮ ਦੀ ਹਰੇਕ ਵਾਧੂ ਇਕਾਈ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਦੀ ਲਾਗਤ।

en: The cost of shipping this item.
pa_IN: ਇਸ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਦੀ ਲਾਗਤ.

en: The current theme's name; set in Presentation
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਦਾ ਨਾਮ; ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ ਵਿੱਚ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੇ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ 'ਤੇ ਉਪਲਬਧ ਬਕਾਇਆ ਜਾਂ ਕ੍ਰੈਡਿਟ ਸੀਮਾ ਨੂੰ ਪਾਰ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ।

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੇ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ 'ਤੇ ਉਪਲਬਧ ਬਕਾਇਆ ਜਾਂ ਕ੍ਰੈਡਿਟ ਸੀਮਾ ਨੂੰ ਪਾਰ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ।

en: The customer has not entered their payment method.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੇ ਆਪਣੀ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: The customer must use another card or method of payment.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਕਾਰਡ ਜਾਂ ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਵਿਧੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
pa_IN: ਗ੍ਰਾਹਕ ਨੂੰ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਤੋਂ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਕਾਰਡ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਮੁਦਰਾ ਦੀ ਕਿਸਮ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
pa_IN: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
pa_IN: ਇਹ ਦੇਖਣ ਲਈ ਕਿ ਕਾਰਡ ਸਹੀ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਕਾਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੀ ਖਰੀਦਦਾਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: The customer should contact their card issuer for more information.
pa_IN: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
pa_IN: ਲੈਣ-ਦੇਣ ਦੌਰਾਨ ਪੁੱਛੇ ਜਾਣ 'ਤੇ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਕਾਰਡ ਪਾ ਕੇ ਅਤੇ ਪਿੰਨ ਦਾਖਲ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should try again using the correct CVC.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਸਹੀ CVC ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should try again using the correct PIN.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਸਹੀ ਪਿੰਨ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਸਹੀ ਬਿਲਿੰਗ ਜ਼ਿਪ/ਪੋਸਟਲ ਕੋਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should try again using the correct card number.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਸਹੀ ਕਾਰਡ ਨੰਬਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should try again using the correct expiration date.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਸਹੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ ਦੀ ਮਿਤੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should use an alternative payment method.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਵਿਕਲਪਿਕ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The customer should use another card.
pa_IN: ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਕਾਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: The default for this value is 5 seconds
pa_IN: ਇਸ ਮੁੱਲ ਲਈ ਮੂਲ 5 ਸਕਿੰਟ ਹੈ

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
pa_IN: ਡਿਲੀਵਰੀ ਸੇਵਾ ਜੋ ਇੱਕ ਭੌਤਿਕ ਉਤਪਾਦ ਭੇਜਦੀ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ Fedex, UPS, USPS, ਆਦਿ।

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
pa_IN: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਅੰਤਰਾਲ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਪੌਪ-ਅਪ ਕਰਨ ਲਈ.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
pa_IN: ਮਿਆਦ ਦੇ ਸਮੇਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਉਸ ਸਮੇਂ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਕੀਤੀ ਜਾਏਗੀ ਜੋ ਇਸਦੇ ਲਟਕਦੇ ਸਮੇਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪ੍ਰਗਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: The email address where emails are sent to
pa_IN: ਉਹ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਜਿੱਥੇ ਈਮੇਲ ਭੇਜੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
pa_IN: ਉਹ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਜਿੱਥੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਜਵਾਬ ਦੇਵੇਗਾ ('ਈਮੇਲ ਤੋਂ' ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ).

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
pa_IN: ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਜਿਸ ਤੋਂ ਈਮੇਲ ਭੇਜੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।%s(ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਈਮੇਲਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਆਉਂਦੀਆਂ ਹਨ, ਤਾਂ info@%s ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ)।%s ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਪ੍ਰਦਾਤਾ (Gmail, Yahoo, Outlook.com, ਆਦਿ) ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਇਹ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਉਸ ਖਾਤੇ ਦਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਬਣੋ।

en: The email message.
pa_IN: ਈਮੇਲ ਸੁਨੇਹਾ।

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
pa_IN: ਈਮੇਲ ਸੁਨੇਹਾ। ਤੁਸੀਂ {activation_code} ਅਤੇ {register_login_url} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
pa_IN: ਈਮੇਲ ਸੁਨੇਹਾ। ਤੁਸੀਂ {user_login}, {register_generated_password} ਅਤੇ {register_login_url} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਵਿੱਚ ਕਿੰਨਾ ਸਮਾਂ ਲੱਗੇਗਾ, ਇਸਦੀ ਅਨੁਮਾਨਿਤ ਰੇਂਜ, ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਯੋਗ ਹੋਣ ਲਈ।

en: The expiration year invalid.
pa_IN: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ ਦਾ ਸਾਲ ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: The fields that should be populated with the address data.
pa_IN: ਉਹ ਖੇਤਰ ਜੋ ਪਤੇ ਦੇ ਡੇਟਾ ਨਾਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ ਜਾਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ.

en: The filename of the attachment
pa_IN: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਦਾ ਫਾਈਲ ਨਾਂ

en: The following information has been send by the submitter:
pa_IN: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਬਮਟਰ ਦੁਆਰਾ ਭੇਜੀ ਗਈ ਹੈ:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਕੋਈ ਈਮੇਲ ਨਹੀਂ ਭੇਜੀ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਕੋਈ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ। ਜਾਂਚ ਦੇ ਉਦੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਸਿਰਫ਼ PDF ਫ਼ਾਈਲ ਹੀ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
pa_IN: ਯੂਐਸ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰਾਂ ਲਈ ਚਾਰ-ਅੰਕਾਂ ਵਾਲਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ।

en: The height to set the editor in pixels
pa_IN: ਸੰਪਾਦਕ ਨੂੰ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸੈਟ ਕਰਨ ਲਈ ਉਚਾਈ

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
pa_IN: ਵਰਤਣ ਲਈ ਭਾਸ਼ਾ। ਇਹ ਨਿਯੰਤਰਣਾਂ, ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਨੋਟਿਸਾਂ, ਡਰਾਈਵਿੰਗ ਨਿਰਦੇਸ਼ਾਂ, ਅਤੇ ਨਿਯੰਤਰਣ ਲੇਬਲਾਂ ਦੇ ਨਾਲ-ਨਾਲ ਸੇਵਾ ਬੇਨਤੀਆਂ ਦੇ ਜਵਾਬਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਸਮਰਥਿਤ ਭਾਸ਼ਾ ਕੋਡਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ: %s ਸਮਰਥਿਤ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ%s

en: The logic/method of the validation.
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦਾ ਤਰਕ / methodੰਗ.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
pa_IN: ਅਨੁਮਾਨਿਤ ਰੇਂਜ ਦੀ ਹੇਠਲੀ ਸੀਮਾ। ਜੇਕਰ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਕੋਈ ਨੀਵੀਂ ਸੀਮਾ ਨਹੀਂ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ।

en: The maximum amount
pa_IN: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਰਕਮ

en: The message to display to locked out users
pa_IN: ਲੌਕ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ

en: The message to display to none logged in users
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ

en: The message to display when an incorrect password was entered
pa_IN: ਇੱਕ ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਾਖਲ ਹੋਣ 'ਤੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ

en: The minimum amount
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਰਕਮ

en: The mode of the Checkout Session
pa_IN: ਚੈੱਕਆਉਟ ਸੈਸ਼ਨ ਦਾ ਮੋਡ

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਲਈ ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਨਤ, ਲਚਕਦਾਰ ਅਤੇ ਵਰਤਣ ਵਿਚ ਆਸਾਨ ਫਾਰਮ ਬਿਲਡਰ!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
pa_IN: ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦਰ ਦਾ ਨਾਮ, ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਯੋਗ ਹੋਣ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ। ਇਹ CheckoutSessions 'ਤੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
pa_IN: ਉਹ ਨਾਮ ਜਿੱਥੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਜਵਾਬ ਦੇਵੇਗਾ ('ਨਾਮ ਤੋਂ' ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ).

en: The name which emails are sent from.
pa_IN: ਉਹ ਨਾਮ ਜਿਸ ਤੋਂ ਈਮੇਲ ਭੇਜੇ ਗਏ ਹਨ.

en: The number of intervals between subscription billings.
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਬਿਲਿੰਗਾਂ ਵਿਚਕਾਰ ਅੰਤਰਾਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

en: The number of months to show at once
pa_IN: ਇਕੋ ਸਮੇਂ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਮਹੀਨਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The order the post should be displayed in
pa_IN: ਜਿਸ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਪੋਸਟ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: The password to access the post
pa_IN: ਪੋਸਟ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਰਕਮ ਅਵੈਧ ਹੈ ਜਾਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਰਕਮ ਤੋਂ ਵੱਧ ਹੈ।

en: The payment cannot be authorized.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
pa_IN: ਕਿਸੇ ਅਗਿਆਤ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਦੁਆਰਾ ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ, ਅਤੇ ਫੰਡ ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਦੇ ਬਕਾਏ ਵਿੱਚ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਜੋੜ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹਨ।

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਨੂੰ ਸ਼ੱਕ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਧੋਖਾਧੜੀ ਹੈ।

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਬਲਾਕ ਸੂਚੀ ਦੇ ਮੁੱਲ ਨਾਲ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਕਾਰਡ ਗੁੰਮ ਹੋਣ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਅਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਕਾਰਡ ਚੋਰੀ ਹੋਣ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਅਸਫਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ। ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜੇਕਰ ਭੁਗਤਾਨ ਤੁਹਾਡੇ ਗਾਹਕ ਦੇ ਬੈਂਕ ਖਾਤੇ ਤੋਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ।

en: The payment is not permitted.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The payment is pending.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਬਕਾਇਆ ਹੈ।

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਇਸ 'ਤੇ ਅਜੇ ਵੀ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਕਾਰਡ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਇਸ 'ਤੇ ਅਜੇ ਵੀ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ, ਤਾਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ। ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜੇਕਰ ਭੁਗਤਾਨ ਪੈਂਡਿੰਗ_ਕਾਰਨ ਵੇਰੀਏਬਲ ਜਾਂ ਫਰਾਡ_ਮੈਨੇਜਮੈਂਟ_ਫਿਲਟਰ_ਐਕਸ ਵੇਰੀਏਬਲ ਲਈ ਸੂਚੀਬੱਧ ਕਾਰਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਕਾਰਨ ਪਹਿਲਾਂ ਲੰਬਿਤ ਸੀ।

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
pa_IN: ਪੋਸਟ ਫਾਰਮੈਟ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਹਵਾਲਾ, ਗੈਲਰੀ, ਆਡੀਓ ਆਦਿ)

en: The post tags
pa_IN: ਪੋਸਟ ਟੈਗ

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pa_IN: ਪੋਸਟ ਕਿਸਮ %1$s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦੀ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %2$sedit%3$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
pa_IN: ਉਤਪਾਦ, ਸੇਵਾ, ਜਾਂ ਯੋਗਦਾਨ ਦੀ ਕੀਮਤ ਜਾਂ ਰਕਮ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਿਪਿੰਗ, ਹੈਂਡਲਿੰਗ ਜਾਂ ਟੈਕਸ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਖਰੀਦੋ ਜਾਂ ਦਾਨ ਬਟਨਾਂ ਤੋਂ ਇਸ ਵੇਰੀਏਬਲ ਨੂੰ ਛੱਡ ਦਿੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਖਰੀਦਦਾਰ ਭੁਗਤਾਨ ਦੇ ਸਮੇਂ ਆਪਣੀ ਖੁਦ ਦੀ ਰਕਮ ਦਾਖਲ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
pa_IN: ਵਰਤਣ ਲਈ ਖੇਤਰ ਕੋਡ। ਇਹ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਦੇਸ਼ ਜਾਂ ਖੇਤਰ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਵਿਵਹਾਰ ਨੂੰ ਬਦਲਦਾ ਹੈ। ਖੇਤਰ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਯੂਨੀਕੋਡ ਖੇਤਰ ਉਪ-ਟੈਗ ਪਛਾਣਕਰਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਵਿੱਚ (ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ) ਦੇਸ਼ ਦੇ ਕੋਡ ਟਾਪ-ਲੈਵਲ ਡੋਮੇਨ (ccTLDs) ਲਈ ਇੱਕ-ਨਾਲ-ਇੱਕ ਮੈਪਿੰਗ ਹੁੰਦੀ ਹੈ। ਜ਼ਿਆਦਾਤਰ ਯੂਨੀਕੋਡ ਖੇਤਰ ਪਛਾਣਕਰਤਾ ISO 3166-1 ਕੋਡਾਂ ਦੇ ਸਮਾਨ ਹਨ, ਕੁਝ ਮਹੱਤਵਪੂਰਨ ਅਪਵਾਦਾਂ ਦੇ ਨਾਲ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ, ਗ੍ਰੇਟ ਬ੍ਰਿਟੇਨ ਦਾ ccTLD "uk" (ਡੋਮੇਨ .co.uk ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ) ਹੈ ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਸਦਾ ਖੇਤਰ ਪਛਾਣਕਰਤਾ "GB" ਹੈ।

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
pa_IN: ਨਤੀਜਾ ਮੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਗਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ. ਵਿਲੱਖਣ ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: ਕੁਲ_ ਦੂਰੀ

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
pa_IN: ਨਤੀਜਾ ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਗਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ. ਵਿਲੱਖਣ ਫੀਲਡ ਦਾ ਨਾਮ ਦਾਖਲ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਕੁੱਲ_ਟ੍ਰੈਵਲ ਟਾਈਮ

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
pa_IN: ਇਸ ਭੁਗਤਾਨ ਦੇ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਨੇ ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ %1$s ਤਸਦੀਕ ਕਰ ਲਈ ਹੈ ਅਤੇ %2$s US ਵਿੱਚ ਸਥਿਤ ਹੈ।

en: The shipping rate options to apply to this Session.
pa_IN: ਇਸ ਸੈਸ਼ਨ 'ਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਰੇਟ ਵਿਕਲਪ।

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
pa_IN: ਗਿਰਾਵਟ ਦਾ ਖਾਸ ਕਾਰਨ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਦੱਸਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ। ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ, ਇਸਨੂੰ ਆਮ ਗਿਰਾਵਟ ਵਜੋਂ ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: The steps the slider makes when sliding
pa_IN: ਸਲਾਈਡਰ ਜਦੋਂ ਸਲਾਈਡ ਕਰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਉਹ ਕਦਮ

en: The subject for this email
pa_IN: ਇਸ ਈਮੇਲ ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਦਾ ਵੇਰਵਾ, ਗਾਹਕ ਲਈ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਯੋਗ ਹੈ।

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
pa_IN: ਟੈਗ ਵਰਗੀਕਰਨ ਨਾਮ (ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਪੋਸਟ_ਟੈਗ ਜਾਂ ਉਤਪਾਦ_ਟੈਗ)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pa_IN: ਵਰਗੀਕਰਨ %1$s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %2$sedit%3$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: The thickness of the signature when drawing
pa_IN: ਡਰਾਇੰਗ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਦਸਤਖਤ ਦੀ ਮੋਟਾਈ

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
pa_IN: ਯੂ.ਐਸ. ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰਾਂ ਲਈ ਤਿੰਨ-ਅੰਕ ਦਾ ਅਗੇਤਰ, ਜਾਂ ਦੇਸ਼ ਦੇ ਕੋਡ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ, ਅਮਰੀਕਾ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰਾਂ ਲਈ ਪੂਰਾ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ।

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
pa_IN: ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸਮਾਂ, ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸੁੱਟਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਅਤੇ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਵਾਪਸੀ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
pa_IN: ਉਹ ਸਮਾਂ ਜੋ ਪਹਿਲਾਂ ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਗਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਸਮਾਂ)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
pa_IN: ਉਹ ਸਮਾਂ ਜੋ ਡ੍ਰੌਪਡਾਉਨ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਆਖਰੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਅਧਿਕਤਮ ਸਮਾਂ)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
pa_IN: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਜਿਵੇਂ ਹੀ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਆਪਣੇ ਮਾ mouseਸ ਨਾਲ ਫੀਲਡ ਉੱਤੇ ਆਵੇਗਾ.

en: The total of times a user can click the "+" icon
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਲ "+" ਯੂਜ਼ਰ

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
pa_IN: ਡਿਲੀਵਰੀ ਸੇਵਾ ਤੋਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੀ ਭੌਤਿਕ ਉਤਪਾਦ ਲਈ ਟਰੈਕਿੰਗ ਨੰਬਰ। ਜੇਕਰ ਇਸ ਖਰੀਦ ਲਈ ਕਈ ਟਰੈਕਿੰਗ ਨੰਬਰ ਬਣਾਏ ਗਏ ਸਨ, ਤਾਂ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਕੌਮਿਆਂ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ।

en: The types of place results to return
pa_IN: ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਲਈ ਸਥਾਨ ਦੇ ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀਆਂ ਕਿਸਮਾਂ

en: The unit of measure if weight is specified.
pa_IN: ਮਾਪ ਦੀ ਇਕਾਈ ਜੇਕਰ ਭਾਰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
pa_IN: ਅਨੁਮਾਨਿਤ ਰੇਂਜ ਦੀ ਉਪਰਲੀ ਸੀਮਾ। ਜੇਕਰ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਕੋਈ ਉਪਰਲੀ ਸੀਮਾ ਨਹੀਂ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ, ਅਨੰਤ।

en: The value for your hidden field.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਲੁਕਵੇਂ ਖੇਤਰ ਲਈ ਮੁੱਲ.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਫੀਲਡ ਦਾ ਜੋ ਮੁੱਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ.

en: Theme & colors
pa_IN: ਥੀਮ ਅਤੇ ਰੰਗ

en: Theme & styles
pa_IN: ਥੀਮ ਅਤੇ ਸ਼ੈਲੀ

en: Theme style
pa_IN: ਥੀਮ ਸ਼ੈਲੀ

en: Theme styles
pa_IN: ਥੀਮ ਸਟਾਈਲ

en: Third choice
pa_IN: ਤੀਜੀ ਚੋਣ

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਜਨਮ ਮਿਤੀ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਉਮਰ, ਮਹੀਨੇ ਜਾਂ ਦਿਨ ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਕ ਵੱਖਰੇ ਫਾਰਮ ਤੋਂ ਐਂਟਰੀ ਡੇਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਅਤੇ ਇਸ ਫਾਰਮ ਦੇ ਅੰਦਰ ਇਸ ਨੂੰ ਆਟੋਪੋਪਲੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ.

en: This authorization has been voided.
pa_IN: ਇਹ ਅਧਿਕਾਰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: This authorization has expired and cannot be captured.
pa_IN: ਇਸ ਅਧਿਕਾਰ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸਨੂੰ ਹਾਸਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
pa_IN: ਇਹ ਟੈਕਸਟ ਫੀਲਡ ਜਾਂ ਲੁਕਿਆ ਹੋਇਆ ਖੇਤਰ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ (ਇਸ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਅਤੇ ਬਾਅਦ ਵਿਚ ਬਰੈਕਟ ਸ਼ਾਮਲ ਨਾ ਕਰੋ).

en: This content will be placed after the body content of the email.
pa_IN: ਇਹ ਸਮੱਗਰੀ ਈਮੇਲ ਦੀ ਮੁੱਖ ਸਮੱਗਰੀ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਰੱਖੀ ਜਾਏਗੀ.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
pa_IN: ਇਹ ਸਮੱਗਰੀ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਬਾਡੀ ਦੇ ਬਾਅਦ ਰੱਖੀ ਜਾਏਗੀ.

en: This content will be placed before the body content of the email.
pa_IN: ਇਹ ਸਮੱਗਰੀ ਈਮੇਲ ਦੀ ਮੁੱਖ ਸਮੱਗਰੀ ਦੇ ਸਾਹਮਣੇ ਰੱਖੀ ਜਾਏਗੀ.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
pa_IN: ਇਹ ਸਮੱਗਰੀ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਬਾਡੀ ਦੇ ਸਾਹਮਣੇ ਰੱਖੀ ਜਾਏਗੀ.

en: This form is no longer available
pa_IN: ਇਹ ਫਾਰਮ ਹੁਣ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
pa_IN: ਇਹ ਟੌਗਲ ਲੇਬਲ ਹੈ ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੇ ਟੌਗਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕੀਤਾ

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
pa_IN: ਇਹ ਟੌਗਲ ਲੇਬਲ ਹੈ ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੇ ਟੌਗਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
pa_IN: ਇਹ ਟੌਗਲ ਮੁੱਲ ਹੈ ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੇ ਟੌਗਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
pa_IN: ਇਹ ਟੌਗਲ ਮੁੱਲ ਹੈ ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੇ ਟੌਗਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ

en: This mail was send from
pa_IN: ਇਹ ਮੇਲ ਭੇਜੀ ਗਈ ਸੀ

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
pa_IN: ਇਹ ਫਾਰਮ ਬਣਾਉਣ ਵੇਲੇ ਤੁਹਾਡੇ ਭਾਗਾਂ ਦਾ ਧਿਆਨ ਰੱਖਣਾ ਸੌਖਾ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
pa_IN: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਜੇਕਰ ਸੂਚੀ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਦਿਖਾਈ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦੀ ਹੈ

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਫਿਲਟਰ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਾ ਹੋਣ 'ਤੇ ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
pa_IN: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਜੇਕਰ ਉਪਰੋਕਤ ਸੰਰਚਨਾ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਉਸੇ ਸਿਰਲੇਖ ਵਾਲੀ ਐਂਟਰੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
pa_IN: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਤਾਂ ਹੀ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਜੇਕਰ ਮੌਜੂਦਾ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲਈ ਬਿਲਕੁਲ ਜ਼ੀਰੋ ਨਤੀਜੇ ਉਪਲਬਧ ਹਨ।

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
pa_IN: ਇਹ ਕੇਵਲ ਲੌਗਇਨ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਜਦੋਂ $ _GET ਜਾਂ $ _POST ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਕੁੰਜੀ [ਸੰਪਰਕ_entry_id] ਐਂਟਰੀ ਆਈਡੀ ਦੇ ਨਾਲ ਹੁੰਦੀ ਹੈ (ਉਸ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ "ਫਾਰਮ ਆਈਡੀ" ਸੈਟਿੰਗ ਵੱਖਰੀ ਹੁੰਦੀ ਹੈ)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
pa_IN: ਇਹ ਕੇਵਲ ਤਾਂ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜੇਕਰ ਇਹਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕਿਸੇ ਇੱਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ/ਸਮਰੱਥ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੋਵੇ:%1$s- ਤੁਸੀਂ "ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਤੋਂ ਆਖਰੀ ਸਬਮਿਟ ਕੀਤੇ ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ" ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ ਹੈ%1$s- ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਖੋਜ ਖੇਤਰ ਹੈ ਜੋ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਸੰਪਰਕ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰਦਾ ਹੈ; %1$s- ਜਦੋਂ $_GET ਜਾਂ $_POST ਵਿੱਚ ਐਂਟਰੀ ਆਈ.ਡੀ. ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਕੁੰਜੀ [contact_entry_id] ਹੁੰਦੀ ਹੈ; %1$s- ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ "hidden_contact_entry_id" ਨਾਂ ਦਾ ਇੱਕ ਛੁਪਿਆ ਹੋਇਆ ਖੇਤਰ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਟੈਗ {user_last_entry_id} ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਡਿਫੌਲਟ ਮੁੱਲ ਹੈ;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
pa_IN: ਇਹ ਵਿਕਲਪ ਉਦੋਂ ਹੀ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਰਤ ਅਨੁਸਾਰ user_login ਜਾਂ user_email ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਲੁਕਾਉਂਦੇ ਹੋ

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
pa_IN: ਇਹ ਵਿਕਲਪ ਲੋੜੀਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਕਿ ਸੁਪਰ ਫਾਰਮ ਜਾਣ ਸਕਣ ਕਿ ਦੂਰੀ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਿਵੇਂ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
pa_IN: ਇਸ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ ਨੂੰ ਮੁਅੱਤਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਅਤੇ ਹੋਰ ਕੋਈ ਰਕਮ ਇਕੱਠੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
pa_IN: ਇਹ ਆਵਰਤੀ ਭੁਗਤਾਨ ਯੋਜਨਾ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸਨੂੰ ਮੁੜ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਕੋਈ ਹੋਰ ਆਵਰਤੀ ਭੁਗਤਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
pa_IN: ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਸਿਰਫ ਉਦੋਂ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ ਜਦੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਡਬਲਯੂਪੀ-ਕੰਟੈਂਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ. ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ ਕਿਸੇ ਵੀ ਲਾਗਇਨ ਹੋਏ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਫਾਈਲਾਂ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦੇਣ ਲਈ.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
pa_IN: ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਸਿਰਫ ਉਦੋਂ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ ਜਦੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਡਬਲਯੂਪੀ-ਕੰਟੈਂਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ. ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਇਹ ਫਾਈਲਾਂ ਦੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਅਧਿਕਾਰਤ ਡਾਉਨਲੋਡ ਨੂੰ ਰੋਕਦਾ ਹੈ. ਫਾਈਲਾਂ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਲਾੱਗ ਇਨ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
pa_IN: ਇਹ ਮੁੱਲ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਆਈਟਮਾਂ ਦੇ ਭਾਰ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਓਵਰਰਾਈਡ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ-ਅਧਾਰਿਤ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਦਰਾਂ ਨੂੰ ਭਾਰ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ PayPal ਭੁਗਤਾਨ ਲਈ ਸ਼ਿਪਿੰਗ ਖਰਚਿਆਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਮੁੱਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
pa_IN: ਇਹ ਵੇਰੀਏਬਲ ਮਾਤਰਾ-ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਰਡਰ 'ਤੇ ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦੀ ਪਰਵਾਹ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ, ਇੱਕੋ ਹੈਂਡਲਿੰਗ ਲਾਗਤ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: This will add a marker for the address location on the map
pa_IN: ਇਹ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਪਤੇ ਦੇ ਸਥਾਨ ਲਈ ਮਾਰਕਰ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
pa_IN: ਇਹ ਇੱਕ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਚਿੰਨ੍ਹ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ (ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਈਕਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: This will apply a right to left layout for your emails
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਖਾਕਾ ਲਾਗੂ ਕਰੇਗਾ

en: This will attach a CSV file to the admin email
pa_IN: ਇਹ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕ ਈਮੇਲ ਨਾਲ ਇੱਕ CSV ਫ਼ਾਈਲ ਨੱਥੀ ਕਰੇਗਾ

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
pa_IN: ਇਹ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਆਪ [br /] ਟੈਗਸ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਦੇਵੇਗਾ

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
pa_IN: ਇਹ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਨੂੰ HTML ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ [br /] ਟੈਗ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਦੇਵੇਗਾ

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
pa_IN: ਇਹ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਨੂੰ HTML ਈਮੇਲਾਂ ਵਿੱਚ [br /] ਟੈਗਸ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਦੇਵੇਗਾ

en: This will create a new site within your wordpress site network
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਵਰਡਪ੍ਰੈਸ ਸਾਈਟ ਨੈਟਵਰਕ ਦੇ ਅੰਦਰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਸਾਈਟ ਬਣਾਏਗਾ

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
pa_IN: ਇਹ ਇਸ ਡੋਮੇਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰ ਦੇਵੇਗਾ. ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਠੀਕ ਹੈ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਮੌਜੂਦਾ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਦੇਵੇਗਾ. ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਠੀਕ ਹੈ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਮੌਜੂਦਾ ਤਰੱਕੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਦੇਵੇਗਾ. ਅੱਗੇ ਵਧਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਾਰੇ ਤੱਤਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਇਸ ਉਦਾਹਰਣ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
pa_IN: ਇਹ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੇਗਾ ਕਿ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਦੂਰੀ ਮੀਟਰਾਂ ਜਾਂ ਮੀਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵਾਪਸ ਆਉਂਦੀ ਹੈ

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
pa_IN: ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਮਿਲਦੇ ਹੀ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਜਨਰੇਟ ਕਰੇਗਾ

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
pa_IN: ਇਹ ਸਾਰੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਰੋਕੇਗਾ (ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਜ਼ੈਪ ਲਈ ਇਹਨਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
pa_IN: ਇਹ ਬ੍ਰਾ browserਜ਼ਰ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਆਪ ਇੱਕ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਆਟੋਪੋਪਲੇਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕ ਦੇਵੇਗਾ ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਪਹਿਲਾਂ ਪੇਸ਼ ਕੀਤੇ ਗਏ ਡੇਟਾ ਨਾਲ ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
pa_IN: ਇਹ ਖਾਲੀ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਚਾਏਗਾ

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
pa_IN: ਇਹ ਸਕ੍ਰੌਲਿੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ ਨੂੰ ਰੋਕ ਦੇਵੇਗਾ ਜਦੋਂ ਮੌਜੂਦਾ ਕਦਮ ਲਈ ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਮਿਲੀ

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
pa_IN: ਇਹ ਸਕ੍ਰੌਲਿੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ ਨੂੰ ਰੋਕ ਦੇਵੇਗਾ ਜਦੋਂ ਅਗਲਾ ਜਾਂ ਪਿਛਲਾ ਬਟਨ ਕਲਿਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
pa_IN: ਇਹ ਪਹਿਲੇ ਤੱਤ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਆਪ ਫੋਕਸ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਇਹ ਬਹੁ-ਭਾਗ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
pa_IN: ਇਹ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤੇ ਖੇਤਰ ਦੇ ਅੰਦਰ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਨੂੰ ਤਰਜੀਹ ਦੇਵੇਗਾ। ਖੇਤਰ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਯੂਨੀਕੋਡ ਖੇਤਰ ਉਪ-ਟੈਗ ਪਛਾਣਕਰਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਵਿੱਚ (ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ) ਦੇਸ਼ ਦੇ ਕੋਡ ਟਾਪ-ਲੈਵਲ ਡੋਮੇਨ (ccTLDs) ਲਈ ਇੱਕ-ਨਾਲ-ਇੱਕ ਮੈਪਿੰਗ ਹੁੰਦੀ ਹੈ। ਜ਼ਿਆਦਾਤਰ ਯੂਨੀਕੋਡ ਖੇਤਰ ਪਛਾਣਕਰਤਾ ISO 3166-1 ਕੋਡਾਂ ਦੇ ਸਮਾਨ ਹਨ, ਕੁਝ ਮਹੱਤਵਪੂਰਨ ਅਪਵਾਦਾਂ ਦੇ ਨਾਲ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ, ਗ੍ਰੇਟ ਬ੍ਰਿਟੇਨ ਦਾ ccTLD "uk" (ਡੋਮੇਨ .co.uk ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ) ਹੈ ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਸਦਾ ਖੇਤਰ ਪਛਾਣਕਰਤਾ "GB" ਹੈ।

en: This will save a subscriber for MailPoet
pa_IN: ਇਹ MailPoet ਲਈ ਇੱਕ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਬਚਾਏਗਾ

en: This will save a subscriber for Mailster
pa_IN: ਇਹ ਮੇਲਸਟਰ ਲਈ ਇੱਕ ਗਾਹਕ ਨੂੰ ਬਚਾਏਗਾ

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
pa_IN: ਇਹ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਦਾਖਲ ਕੀਤੀ ਈਮੇਲ ਨੂੰ ਸਬਸਕ੍ਰਾਈਬਰ ਈਮੇਲ ਪਤੇ ਵਜੋਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੇਗਾ

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
pa_IN: ਇਹ ਕਿਸੇ ਵੀ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ will ਦੇਵੇਗਾ ਜਿਥੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੁਆਰਾ ਨਹੀਂ ਭਰੇ ਗਏ ਹਨ

en: Thousand separator
pa_IN: ਹਜ਼ਾਰ ਵੱਖਰਾ

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
pa_IN: ਮੁਦਰਾ ਲਈ ਤਿੰਨ-ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ISO ਕੋਡ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: USD, AUD, EUR। %s ਸਮਰਥਿਤ ਮੁਦਰਾਵਾਂ%s ਦੀ ਸੂਚੀ।

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
pa_IN: ਤਿੰਨ-ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ISO ਮੁਦਰਾ ਕੋਡ ਜਿਵੇਂ ਕਿ USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
pa_IN: ਤਿੰਨ-ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ISO ਮੁਦਰਾ ਕੋਡ। ਇੱਕ %s ਸਮਰਥਿਤ ਮੁਦਰਾ%s ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
pa_IN: ਹੁੱਕ ਕੱ firedਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ "ਕੀਅਪ" ਈਵੈਂਟ ਦਾ ਥ੍ਰੈਸ਼ੋਲਡ (ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿਚ)

en: Thu
pa_IN: ਤੂ

en: Thursday
pa_IN: ਵੀਰਵਾਰ ਨੂੰ

en: Till
pa_IN: ਤਕ

en: Till date
pa_IN: ਅੱਜ ਤੱਕ

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
pa_IN: ਮਿਤੀ ਤੱਕ (yyyy-mm-dd): ਖਾਸ ਮਿਤੀ ਸੀਮਾ ਦੇ ਅੰਦਰ ਪੌਪਅੱਪ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

en: Time
pa_IN: ਸਮਾਂ

en: Timeout (seconds)
pa_IN: ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ (ਸਕਿੰਟ)

en: Tip
pa_IN: ਟਿਪ

en: Title
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ

en: Title color
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਦਾ ਰੰਗ

en: Title for blog
pa_IN: ਬਲੌਗ ਲਈ ਸਿਰਲੇਖ

en: Title line-height in pixels (0 = none)
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸਿਰਲੇਖ ਦੀ ਉਚਾਈ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Title size in pixels (0 = none)
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸਿਰਲੇਖ ਦਾ ਆਕਾਰ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: Title weight (0 = none)
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਭਾਰ (0 = ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: To delete this entry you must be logged in.
pa_IN: ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੌਗ ਇਨ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
pa_IN: ਆਪਣੀ ਪੀਡੀਐਫ ਲਈ ਸਿਰਲੇਖ ਅਤੇ ਫੁਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ, ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਤੱਤ (ਕਾਲਮ ਸਮੇਤ) ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ "ਪੀਡੀਐਫ ਸੈਟਿੰਗਾਂ" ਭਾਗ ਵਿੱਚ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਕਿ ਕੀ ਤੱਤ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ ਜਾਂ ਫੁੱਟਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤੇ ਜਾਣ. ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ ਜਾਂ ਫੁੱਟਰ ਐਲੀਮੈਂਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਮਲਟੀਪਲ ਐਲੀਮੈਂਟਸ ਜੋੜਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਕਾਲਮ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ Raleway google font ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਦਰਜ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
pa_IN: ਸਾਰੇ ਖੇਤਰ ਬਦਲੋ

en: Toggle button background (off)
pa_IN: ਟੌਗਲ ਬਟਨ ਦਾ ਪਿਛੋਕੜ (ਬੰਦ)

en: Toggle button background (on)
pa_IN: ਬਗਲ ਬੈਕਗਰਾ backgroundਂਡ ਟੌਗਲ ਕਰੋ (ਚਾਲੂ)

en: Toggle button colors
pa_IN: ਬਟਨ ਦੇ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

en: Toggle button font (off)
pa_IN: ਟੌਗਲ ਬਟਨ ਫੋਂਟ (ਬੰਦ)

en: Toggle button font (on)
pa_IN: ਟੌਗਲ ਬਟਨ ਫੋਂਟ (ਚਾਲੂ)

en: Toggle field
pa_IN: ਟੌਗਲ ਖੇਤਰ

en: Toggle start value (default status)
pa_IN: ਟੌਗਲ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਮੁੱਲ (ਡਿਫੌਲਟ ਸਥਿਤੀ)

en: Tooltip Arrow Background
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਤੀਰ ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ

en: Tooltip Arrow Border
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਐਰੋ ਬਾਰਡਰ

en: Tooltip Background
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ

en: Tooltip Border
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਬਾਰਡਰ

en: Tooltip Colors
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਰੰਗ

en: Tooltip Font
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਫੌਂਟ

en: Tooltip text
pa_IN: ਟੂਲਟਿਪ ਟੈਕਸਟ

en: Top
pa_IN: ਸਿਖਰ:

en: Top and Left
pa_IN: ਉੱਪਰ ਅਤੇ ਖੱਬਾ

en: Top and Right
pa_IN: ਉੱਪਰ ਅਤੇ ਸੱਜਾ

en: Top left
pa_IN: ਉੱਪਰ ਖੱਬੇ

en: Top right
pa_IN: ਉੱਪਰ ਸੱਜੇ

en: Total
pa_IN: ਕੁੱਲ

en: Track color
pa_IN: ਟਰੈਕ ਰੰਗ

en: Track form submissions with Google Analytics
pa_IN: ਗੂਗਲ ਵਿਸ਼ਲੇਸ਼ਣ ਦੇ ਨਾਲ ਫਾਰਮ ਸਬਮਿਸ਼ਨਜ਼ ਨੂੰ ਟਰੈਕ ਕਰੋ

en: Tracking Events
pa_IN: ਟਰੈਕਿੰਗ ਸਮਾਗਮ

en: Tracking number (optional)
pa_IN: ਟਰੈਕਿੰਗ ਨੰਬਰ (ਵਿਕਲਪਿਕ)

en: Transaction
pa_IN: ਲੈਣ-ਦੇਣ

en: Transaction Details
pa_IN: ਲੈਣ-ਦੇਣ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: Transaction ID
pa_IN: ਲੈਣ-ਦੇਣ ਆਈ.ਡੀ

en: Transactions
pa_IN: ਲੈਣ-ਦੇਣ

en: Transfer after this element
pa_IN: ਇਸ ਤੱਤ ਦੇ ਬਾਅਦ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ

en: Transfer this element (also works across forms)
pa_IN: ਇਸ ਤੱਤ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ (ਸਾਰੇ ਰੂਪਾਂ ਵਿੱਚ ਵੀ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ)

en: Translate countries by its given iso code
pa_IN: ਦੇਸ਼ਾਂ ਨੂੰ ਇਸ ਦੇ ਦਿੱਤੇ ਆਈਐਸਓ ਕੋਡ ਦੁਆਰਾ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰੋ

en: Translations
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ

en: Trash
pa_IN: ਰੱਦੀ

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
pa_IN: ਯਾਤਰਾ ਮੋਡ (ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ ਦੀ ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਕਿਹੜਾ transportੋਆ useੰਗ ਵਰਤਣਾ ਹੈ)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
pa_IN: ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਦੀ ਮਿਆਦ (ਸਿਰਫ਼ ਉਦੋਂ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ ਜਦੋਂ ਮੋਡ `ਗਾਹਕੀ` 'ਤੇ ਸੈੱਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
pa_IN: ਉਦੋਂ ਹੀ ਟਰਿੱਗਰ ਕਰੋ ਜਦੋਂ ਸਾਰੀਆਂ ਜਾਂ ਹੇਠਲੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਵਿਚੋਂ ਇਕ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਮੁੱਲ ਨਾਲ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਹੋਵੇ.

en: Tu
pa_IN: ਤੁ

en: Tue
pa_IN: ਮੰਗਲ

en: Tuesday
pa_IN: ਮੰਗਲਵਾਰ

en: Turkish
pa_IN: ਤੁਰਕੀ

en: U.S. state
pa_IN: ਯੂਐਸ ਰਾਜ

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਲੌਗਇਨ ਪੰਨੇ ਦਾ URL ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਲੌਗਇਨ ਫਾਰਮ ਰੱਖਿਆ ਸੀ, ਇੱਥੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਆਪਣੇ ਈਮੇਲ ਪਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: US State
pa_IN: ਯੂਐਸ ਰਾਜ

en: Ukrainian
pa_IN: ਯੂਕਰੇਨੀਅਨ

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
pa_IN: ਸਮਗਰੀ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪੇਜ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ, ਜਾਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ.

en: Unable to submit form, session expired!
pa_IN: ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ, ਸੈਸ਼ਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਸਮਾਪਤ ਹੋਈ!

en: Unable to switch language, session expired!
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲਣ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ, ਸੈਸ਼ਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ!

en: Uncaptured
pa_IN: ਅਣ-ਕੈਪਚਰ

en: Undo last change
pa_IN: ਆਖਰੀ ਤਬਦੀਲੀ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਲਿਆਓ

en: Unique code
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ ਕੋਡ

en: Unique code generation
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ ਕੋਡ ਬਣਾਉਣ

en: Unique field name
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ

en: Unique field name (required)
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ (ਲੋੜੀਂਦਾ)

en: Unique field name may not be empty!
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ!

en: Unit
pa_IN: ਇਕਾਈ

en: Unit amount
pa_IN: ਯੂਨਿਟ ਦੀ ਮਾਤਰਾ

en: Unit.
pa_IN: ਯੂਨਿਟ.

en: Unknown
pa_IN: ਅਣਜਾਣ

en: Unread
pa_IN: ਅਨਪੜ੍ਹ

en: Unsubscribed
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: Until
pa_IN: ਤੱਕ

en: Update
pa_IN: ਅਪਡੇਟ

en: Update Element
pa_IN: ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update all
pa_IN: ਸਭ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update based on user ID (user_id)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ID (user_id) ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
pa_IN: ਸ਼ਰਤੀਆ ਤਰਕ, {ਟੈਗਸ} ਅਤੇ ਵੇਰੀਏਬਲ ਫੀਲਡ ਗਤੀਸ਼ੀਲਤਾ ਨਾਲ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ (ਜੇ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਮਿਲ ਗਈ ਸੀ)

en: Update current logged in user
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਲੌਗਇਨ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update custom user meta
pa_IN: ਕਸਟਮ ਉਪਭੋਗਤਾ ਮੈਟਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update user based on user_id field or GET or POST
pa_IN: user_id ਫੀਲਡ ਜਾਂ GET ਜਾਂ POST ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Upload CSV file
pa_IN: CSV ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Upload a file to send as attachment
pa_IN: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਭੇਜਣ ਲਈ ਇੱਕ ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Upload a logo to use for this email template
pa_IN: ਇਸ ਈਮੇਲ ਟੈਮਪਲੇਟ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਇੱਕ ਲੋਗੋ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Upload failed
pa_IN: ਅਪਲੋਡ ਅਸਫਲ

en: Upload limit reached!
pa_IN: ਅੱਪਲੋਡ ਸੀਮਾ ਪੂਰੀ ਹੋ ਗਈ ਹੈ!

en: Upload size limit reached!
pa_IN: ਅਪਲੋਡ ਅਕਾਰ ਦੀ ਸੀਮਾ ਪੂਰੀ ਹੋ ਗਈ!

en: Uploading files...
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
pa_IN: ਦੇਸ਼ ਦੇ ਕੋਡ ਨੂੰ ਚੁਣਨ 'ਤੇ ਸਹੀ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਇੱਕ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਹੋਵੇਗਾ

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਗਲਤੀ ਲੱਭਣ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ ਹੋ ਤਾਂ %shttps://jsonlint.com/%s ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ।

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
pa_IN: 24 ਘੰਟੇ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਵਰਤੋ ਜਿਵੇਂ: 13:00, 09:30 ਆਦਿ।

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
pa_IN: ਕਈ ਰੋਲ ਚੁਣਨ ਲਈ CTRL ਜਾਂ SHIFT ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
pa_IN: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਈਮੇਲ ਬਾਡੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਲੂਪ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ {loop_fields Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
pa_IN: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਲੂਪ ਵਰਤੋ. ਮੁੱਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ {loop_label} ਅਤੇ {loop_value Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: Use a password to protect the form
pa_IN: ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use an existing product ID which the price will belong to
pa_IN: ਇੱਕ ਮੌਜੂਦਾ ਉਤਪਾਦ ਆਈਡੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ ਜਿਸਦੀ ਕੀਮਤ ਸਬੰਧਤ ਹੋਵੇਗੀ

en: Use as PDF footer
pa_IN: PDF ਫੁੱਟਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕਰੋ

en: Use as PDF header
pa_IN: PDF ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤੋ

en: Use custom HTML and CSS when printing
pa_IN: ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਕਸਟਮ HTML ਅਤੇ CSS ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use custom button settings or the default form button settings?
pa_IN: ਕਸਟਮ ਬਟਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਜਾਂ ਡਿਫੌਲਟ ਫਾਰਮ ਬਟਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ?

en: Use custom headers
pa_IN: ਕਸਟਮ ਸਿਰਲੇਖ ਵਰਤੋ

en: Use custom padding
pa_IN: ਕਸਟਮ ਪੈਡਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use headers defined for Admin emails (default)
pa_IN: ਐਡਮਿਨ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਸਿਰਲੇਖਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: Use headers defined for Confirmation emails
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲਾਂ ਲਈ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਸਿਰਲੇਖਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use image button instead of text button
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਬਟਨ ਦੀ ਬਜਾਏ ਚਿੱਤਰ ਬਟਨ ਵਰਤੋਂ

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
pa_IN: ਇਸ ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਬਿੰਦੂ ਵਜੋਂ ਵਰਤੋ, ਪਰ ਤੁਸੀਂ ਕਾਲਮਾਂ ਨੂੰ ਅਨੁਕੂਲਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Use minimal editor config
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਸੰਪਾਦਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
pa_IN: ਕਾਮੇ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਦਿਨ ਨੂੰ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਖਿਆਵਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: 0,1,2%s ਕਿੱਥੇ: 0 = ਐਤਵਾਰ ਅਤੇ 1 = ਸੋਮਵਾਰ ਆਦਿ।

en: Use the adaptive positioning by default
pa_IN: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਅਨੁਕੂਲ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਵਰਤੋ

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ wp_mail () ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ ਜਾਂ ਈਮੇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ SMTP ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
pa_IN: ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਹੋਸਟਡ ਸਤਹਾਂ ਵਿੱਚ ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਲਈ ਗਾਹਕੀ ਦੀ ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਵਿਕਲਪਿਕ ਤੌਰ 'ਤੇ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਖੇਤਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ।

en: Use this to add some extra styles for this element.
pa_IN: ਇਸ ਤੱਤ ਲਈ ਕੁਝ ਵਧੇਰੇ ਸਟਾਈਲ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
pa_IN: ਇਸ ਖਰੀਦ ਲਈ ਆਪਣੇ ਇਨਵੌਇਸ ਨੰਬਰ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

en: Use your own custom regex to validate this field
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਆਪਣੇ ਖੁਦ ਦੇ ਕਸਟਮ ਰੀਜੈਕਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use {tags} if needed
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
pa_IN: ਜੇਕਰ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ%s ਹਰੇਕ ਵਿਥਕਾਰ ਅਤੇ ਲੰਬਕਾਰ ਨੂੰ ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ ਜਿਵੇਂ: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਵਰਤੋ, ਹਰ ਮੋਡ ਨੂੰ ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ. ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਬਸ, ਰੇਲ, ਸਬਵੇਅ, ਟ੍ਰੇਨ, ਟ੍ਰਾਮ

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
pa_IN: ਜੇ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ valid ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ, ਵੈਧ areੰਗ ਇਹ ਹਨ: ਡ੍ਰਾਈਵਿੰਗ, ਬਾਈਸਾਈਕਲਿੰਗ, ਟ੍ਰਾਂਜ਼ਿਟ, ਸੈਰ

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
pa_IN: ਜੇ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਤੀਜੀ ਧਿਰ [ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ] ਵੀ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਪਰ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਤੀਜੀ ਧਿਰਾਂ ਦੇ [ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ] ਦੇ ਨਾਲ ਮਿਲ ਕੇ {ਟੈਗਸ using ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਇਹ ਆਰੰਭਿਕ ਡੀਓਐਮ ਤੱਤ ਦੇ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਪੈਦਾ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ. ਇਹ ਇਸ ਲਈ ਕਿਉਂਕਿ {ਟੈਗਸ using ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਫੀਲਡ ਦੇ ਮੁੱਲ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲੀ ਦਰਸਾਉਣ ਲਈ HTML ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਏਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ HTML ਨੂੰ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਏਗਾ, ਕੋਈ ਵੀ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ DOM ਤੱਤ ਗਵਾ ਦੇਵੇਗਾ. ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਅਭਿਆਸ ਇਹ ਹੋਵੇਗਾ ਕਿ HTML ਟੈਗਸ} ਅਤੇ [ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ] ਨੂੰ ਇੱਕ ਸਿੰਗਲ HTML ਐਲੀਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਨਾ ਮਿਲਾਇਆ ਜਾਵੇ.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਐਨ ਐਲ (ਨੀਦਰਲੈਂਡਜ਼ ਲਈ), ਐਸ (ਸਪੇਨ ਲਈ), ਡੀ (ਜਰਮਨੀ ਲਈ), ਯੂਕੇ (ਗ੍ਰੇਟ ਬ੍ਰਿਟੇਨ ਲਈ)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਅਸੀਂ (ਯੂਐਸਏ ਲਈ), ਐਨ ਐਲ (ਨੀਦਰਲੈਂਡਜ਼ ਲਈ), ਐਸ (ਸਪੇਨ ਲਈ), ਡੀ (ਜਰਮਨੀ ਲਈ), ਯੂਕੇ (ਗ੍ਰੇਟ ਬ੍ਰਿਟੇਨ ਲਈ)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. 1 ਅਤੇ 20 ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਦਾ ਮੁੱਲ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ (ਉੱਚੇ ਅਰਥ ਵਧੇਰੇ ਜ਼ੂਮ ਇਨ)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਆਪਣੇ ਮਾਰਗਾਂ ਵਿੱਚ `ਆਰਗੇਨਾਈਸ ਅਤੇ` ਮੰਜ਼ਿਲ` ਟਿਕਾਣੇ ਸ਼ਾਮਲ ਨਾ ਕਰੋ. ਹਰ ਵੇਅ ਪੁਆਇੰਟ ਨੂੰ ਇਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ. ਇਸ ਤਰਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤਾ: {ਸਥਾਨ}|{ਸਟਾਪਓਵਰ}
    ਜਿੱਥੇ 'ਸਥਾਨ' ਪਤਾ ਜਾਂ ਲੈਟਲੈਂਗ ਹੈ ਅਤੇ 'ਸਟਾਪਓਵਰ' ਜਾਂ ਤਾਂ 'ਸਹੀ' ਜਾਂ 'ਝੂਠੇ' ਹੈ, ਜਿੱਥੇ 'ਸੱਚ' ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਵੇਪ ਪੁਆਇੰਟ ਰਸਤੇ 'ਤੇ ਇਕ ਸਟਾਪ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਰਸਤੇ ਨੂੰ ਦੋ ਰੂਟਾਂ ਵਿਚ ਵੰਡਣ ਦਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਹੁੰਦਾ ਹੈ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਮੁੱਲ:
    ਪਤਾ 1, ਸ਼ਹਿਰ, ਦੇਸ਼|ਗਲਤ
    ਪਤਾ 2, ਸਿਟੀ 2, ਦੇਸ਼|ਇਹ ਸਹੀ ਹੈ
    ਪਤਾ 3, ਸਿਟੀ 3, ਦੇਸ਼|ਗਲਤ
    ਪਤਾ 4, ਸਿਟੀ 4, ਦੇਸ਼|ਗਲਤ

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਹਰ ਵੇਅ ਪੁਆਇੰਟ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ. ਇਸ ਤਰਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤਾ: {ਸਥਾਨ}|{ਸਟਾਪਓਵਰ}
    ਜਿੱਥੇ 'ਸਥਾਨ' ਪਤਾ ਜਾਂ ਲੈਟਲੈਂਗ ਹੈ ਅਤੇ 'ਸਟਾਪਓਵਰ' ਜਾਂ ਤਾਂ 'ਸਹੀ' ਜਾਂ 'ਝੂਠੇ' ਹੈ, ਜਿੱਥੇ 'ਸੱਚ' ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਵੇਪ ਪੁਆਇੰਟ ਰਸਤੇ 'ਤੇ ਇਕ ਸਟਾਪ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਰਸਤੇ ਨੂੰ ਦੋ ਰੂਟਾਂ ਵਿਚ ਵੰਡਣ ਦਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਹੁੰਦਾ ਹੈ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਮੁੱਲ:
    ਪਤਾ 1, ਸ਼ਹਿਰ, ਦੇਸ਼|ਗਲਤ
    ਪਤਾ 2, ਸਿਟੀ 2, ਦੇਸ਼|ਇਹ ਸਹੀ ਹੈ
    ਪਤਾ 3, ਸਿਟੀ 3, ਦੇਸ਼|ਗਲਤ
    ਪਤਾ 4, ਸਿਟੀ 4, ਦੇਸ਼|ਗਲਤ

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਹਨ: FEWER_TRANSFERS ਜਾਂ LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਮੈਟ੍ਰਿਕ ਜਾਂ ਮਹੱਤਵਪੂਰਣ

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਸਰਬੋਤਮ, ਨਿਰਾਸ਼ਾਵਾਦੀ ਜਾਂ ਆਸ਼ਾਵਾਦੀ

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਸਹੀ ਜਾਂ ਗਲਤ

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ. ਵੈਧ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਸਹੀ ਜਾਂ ਗਲਤ. ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਡਿਫਾਲਟ ਬਟਨ ਨਹੀਂ ਦਿਖਾਏਗਾ

en: Use {tags} to define the returned Label per row
pa_IN: ਵਾਪਸੀ ਲੇਬਲ ਨੂੰ ਪ੍ਰਤੀ ਕਤਾਰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰਨ ਲਈ {ਟੈਗ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use {tags} to define the returned Value per row
pa_IN: ਵਾਪਸੀ ਮੁੱਲ ਪ੍ਰਤੀ ਕਤਾਰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰਨ ਲਈ {ਟੈਗਸ Use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਦੁਆਰਾ ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੋਣ 'ਤੇ IPN (ਤੁਰੰਤ ਭੁਗਤਾਨ ਸੂਚਨਾਵਾਂ) ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
pa_IN: ਬਾਹਰੀ ਪਲੱਗਇਨ ਜਿਵੇਂ ਕਿ WooCommerce ਲਈ ਉਪਯੋਗੀ।

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
pa_IN: ਬਾਹਰੀ ਪਲੱਗਇਨ ਜਿਵੇਂ ਕਿ WooCommerce ਲਈ ਉਪਯੋਗੀ। ਉਦਾਹਰਨ: 'field_name|meta_key' (ਹਰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ)

en: User
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ

en: User Form locker / submission limit
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਫਾਰਮ ਲਾਕਰ / ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਸੀਮਾ

en: User ID
pa_IN: ਯੂਜਰ ਆਈਡੀ

en: User ID's:
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ID:

en: User Registered (registration date)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਰਜਿਸਟਰਡ (ਰਜਿਸਟਰੀ ਕਰਨ ਦੀ ਮਿਤੀ)

en: User Status
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਸਥਿਤੀ

en: User URL (website)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਯੂਆਰਐਲ (ਵੈਬਸਾਈਟ)

en: User did not upload any files
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੇ ਕੋਈ ਫਾਈਲਾਂ ਅਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ

en: User display name
pa_IN: ਯੂਜ਼ਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨਾਮ

en: User email
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਈਮੇਲ

en: User input will automatically be converted into uppercase text
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਇਨਪੁਟ ਆਪਣੇ ਆਪ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਜਾਵੇਗਾ

en: User login status after registration
pa_IN: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲੌਗਇਨ ਸਥਿਤੀ

en: User nicename
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦਾ ਉਪਨਾਮ

en: User role
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਭੂਮਿਕਾ

en: User roles:
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀਆਂ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਇਸ URL 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: User username
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ ਨਾਮ

en: User will be redirected to this URL after making a payment
pa_IN: ਭੁਗਤਾਨ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਇਸ URL 'ਤੇ ਰੀਡਾਇਰੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: User:
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ:

en: Username
pa_IN: ਯੂਜ਼ਰਨੇਮ

en: Username or E-mail address already exists, please try again
pa_IN: ਯੂਜ਼ਰਨਾਮ ਜਾਂ ਈ-ਮੇਲ ਪਤਾ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Users (wp_users)
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾ (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
pa_IN: ਉਪਭੋਗਤਾਵਾਂ ਨੂੰ ਗਾਹਕ ਬਣਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇੱਕ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਵੇਗੀ

en: VIP status for subscriber
pa_IN: ਗਾਹਕ ਲਈ VIP ਸਥਿਤੀ

en: Validate the field when the following conditions are met.
pa_IN: ਫੀਲਡ ਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰੋ ਜਦੋਂ ਹੇਠ ਲਿਖੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਪੂਰੀਆਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ.

en: Validation
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Validation error message
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: Value
pa_IN: ਮੁੱਲ

en: Value (must be greater than 0)
pa_IN: ਮੁੱਲ (0 ਤੋਂ ਵੱਧ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
pa_IN: 0 ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਮੁੱਲ, ਅਤੇ 100 ਤੋਂ ਛੋਟਾ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ ਜੋ ਕੂਪਨ ਲਾਗੂ ਹੋਣ ਵਾਲੀ ਛੋਟ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ।

en: Variable
pa_IN: ਵੇਰੀਏਬਲ

en: Variable field
pa_IN: ਵੇਰੀਏਬਲ ਫੀਲਡ

en: Verification E-mail Subject
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈ-ਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ

en: Verify your account
pa_IN: ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ

en: Vertical / Horizontal display
pa_IN: ਵਰਟੀਕਲ / ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਡਿਸਪਲੇ

en: Vertical display ( | )
pa_IN: ਵਰਟੀਕਲ ਡਿਸਪਲੇ ( | )

en: Vertical tabs
pa_IN: ਲੰਬਕਾਰੀ ਟੈਬਸ

en: Vietnamese
pa_IN: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: View
pa_IN: ਵੇਖੋ

en: View PayPal subscription
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਗਾਹਕੀ ਵੇਖੋ

en: View PayPal transaction
pa_IN: ਪੇਪਾਲ ਟ੍ਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨ ਦੇਖੋ

en: View Receipt
pa_IN: ਰਸੀਦ ਦੇਖੋ

en: View author
pa_IN: ਲੇਖਕ ਦੇਖੋ

en: View contact entry
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਵੇਖੋ

en: View online invoice
pa_IN: ਔਨਲਾਈਨ ਇਨਵੌਇਸ ਦੇਖੋ

en: View order
pa_IN: ਆਰਡਰ ਦੇਖੋ

en: View post
pa_IN: ਪੋਸਟ ਦੇਖੋ

en: View product
pa_IN: ਉਤਪਾਦ ਵੇਖੋ

en: View subscription
pa_IN: ਗਾਹਕੀ ਵੇਖੋ

en: View template HTML
pa_IN: ਟੈਮਪਲੇਟ HTML ਦੇਖੋ

en: Virtual product
pa_IN: ਵਰਚੁਅਲ ਉਤਪਾਦ

en: Voided
pa_IN: ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ

en: WC Cart Items
pa_IN: ਡਬਲਯੂਸੀ ਕਾਰਟ ਦੀਆਂ ਚੀਜ਼ਾਂ

en: WC Cart Items + Price
pa_IN: ਡਬਲਯੂਸੀ ਕਾਰਟ ਆਈਟਮਾਂ + ਕੀਮਤ

en: WC Cart Total
pa_IN: ਡਬਲਯੂਸੀ ਕਾਰਟ ਕੁੱਲ

en: WC Cart Total (float format)
pa_IN: WC ਕਾਰਟ ਕੁੱਲ (ਫਲੋਟ ਫਾਰਮੈਟ)

en: WC Order
pa_IN: WC ਆਰਡਰ

en: WC Order Status
pa_IN: WC ਆਰਡਰ ਸਥਿਤੀ

en: WC order
pa_IN: WC ਆਰਡਰ

en: WC order status
pa_IN: WC ਆਰਡਰ ਸਥਿਤੀ

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
pa_IN: ਉਡੀਕ ਕਰੋ ਸਾਡੇ ਨਾਲ ਰਹੋ! ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਾਡਾ ਫਾਰਮ ਭਰਨ ਲਈ ਸਮਾਂ ਕੱਢੋ!?

en: We
pa_IN: ਅਸੀਂ

en: We couldn't find a user with the given email address!
pa_IN: ਅਸੀਂ ਦਿੱਤੇ ਈਮੇਲ ਪਤੇ ਵਾਲਾ ਕੋਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pa_IN: ਅਸੀਂ ਉਹਨਾਂ %1$s ਅਤੇ %2$s ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ ਜੋ ਇੱਕ ਨਵੇਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੇ ਹਨ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %3$sedit%4$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pa_IN: ਅਸੀਂ %1$s ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ ਜੋ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %2$sedit%3$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pa_IN: ਅਸੀਂ %1$s ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ ਜੋ ਪਾਸਵਰਡ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %2$sedit%3$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pa_IN: ਅਸੀਂ %1$s ਜਾਂ %2$s ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ ਜੋ ਇੱਕ ਨਵੇਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਲੌਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੇ ਹਨ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %3$sedit%4$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pa_IN: ਅਸੀਂ %1$spost_title%2$s ਅਤੇ %1$spost_content%2$s ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ ਜੋ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਪੋਸਟ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੇ ਹਨ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %3$sedit%4$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
pa_IN: ਅਸੀਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਕੋਡ ਭੇਜਿਆ ਹੈ, ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਲਈ ਆਪਣੀ ਈਮੇਲ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ!

en: We will reply within 24 hours.
pa_IN: ਅਸੀਂ 24 ਘੰਟਿਆਂ ਵਿੱਚ ਜਵਾਬ ਦੇਵਾਂਗੇ.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
pa_IN: ਅਸੀਂ 48 ਘੰਟਿਆਂ ਵਿੱਚ ਜਵਾਬ ਦੇਵਾਂਗੇ.
    
    ਸ਼ੁਭਕਾਮਨਾਵਾਂ, {ਵਿਕਲਪ_ਬਲੋਨੇਮ}

en: Weblog title; set in General Options
pa_IN: ਵੈਬਲੌਗ ਸਿਰਲੇਖ; ਆਮ ਚੋਣਾਂ ਵਿੱਚ ਨਿਰਧਾਰਤ

en: Website
pa_IN: ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: Website URL
pa_IN: ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਯੂਆਰਐਲ

en: Wed
pa_IN: ਬੁੱਧ

en: Wednesday
pa_IN: ਬੁੱਧਵਾਰ

en: Weekly (every week)
pa_IN: ਹਫਤਾਵਾਰੀ (ਹਰ ਹਫ਼ਤੇ)

en: Weight of item (leave blank for none)
pa_IN: ਵਸਤੂ ਦਾ ਭਾਰ (ਕਿਸੇ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ)

en: Welcome back message
pa_IN: ਸੁਆਗਤ ਵਾਪਸ ਸੁਨੇਹੇ

en: Welcome back {user_login}!
pa_IN: ਦੁਬਾਰਾ ਸੁਆਗਤ ਹੈ {user_login}!

en: Welsh/UK
pa_IN: ਵੈਲਸ਼ / ਯੂਕੇ

en: Wether or not to draw Polyline on the map
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਪੋਲੀਲਾਈਨ ਖਿੱਚਣ ਲਈ ਜ਼ਿਆਦਾ ਜਾਂ ਜ਼ਿਆਦਾ

en: Wether or not to draw Polyline(s)
pa_IN: ਪੋਲੀਲਾਈਨ ਨੂੰ ਖਿੱਚਣ ਲਈ ਹੋਰ ਜਿਆਦਾ ਜਾਂ ਨਹੀਂ

en: Wether or not to enable keyword feature
pa_IN: ਕੀਵਰਡ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ ਵਧੇਰੇ ਜਾਂ ਨਹੀਂ

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
pa_IN: ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਜਾਂ ਕੋਈ ਹੋਰ ਨਹੀਂ.

en: Wether or not to use an image button
pa_IN: ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਬਟਨ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਜ ਹੋਰ ਜ ਨਾ

en: Wether or not to use the address auto complete feature
pa_IN: ਪਤੇ ਦੀ ਆਟੋ ਪੂਰਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਵਧੇਰੇ ਜਾਂ ਨਾ

en: Wether or not to use the auto suggest feature
pa_IN: ਆਟੋ ਸੁਝਾਅ ਫੀਚਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਵਧੇਰੇ ਜਾਂ ਨਾ ਕਰੋ

en: Wether or not to use the contact entry search feature
pa_IN: ਸੰਪਰਕ ਐਂਟਰੀ ਖੋਜ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਨੂੰ ਵਧੇਰੇ ਵਰਤੋਂ ਜਾਂ ਨਾ ਵਰਤਣਾ

en: Wether or not to use the distance calculator feature
pa_IN: ਡਿਸਟੈਂਸ ਕੈਲਕੁਲੇਟਰ ਫੀਚਰ ਨੂੰ ਹੋਰ ਜ਼ਿਆਦਾ ਵਰਤੋਂ ਜਾਂ ਨਾ ਵਰਤਣਾ

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ (wp_editor) ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਹੋਰ

en: What should be the orientation of the next page?
pa_IN: ਅਗਲੇ ਪੰਨੇ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਕੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ?

en: What should this button do?
pa_IN: ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ?

en: What user role should this user get?
pa_IN: ਇਸ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਕਿਹੜੀ ਉਪਭੋਗਤਾ ਭੂਮਿਕਾ ਮਿਲਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ?

en: What's New?
pa_IN: ਨਵਾਂ ਕੀ ਹੈ?

en: What's new?
pa_IN: ਨਵਾਂ ਕੀ ਹੈ?

en: When above conditions are met set following value:
pa_IN: ਜਦੋਂ ਉਪਰੋਕਤ ਸ਼ਰਤਾਂ ਪੂਰੀਆਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ ਤਾਂ ਹੇਠਾਂ ਮੁੱਲ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
pa_IN: ਜਦੋਂ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕ ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਈਮੇਲ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਭੇਜੀ ਜਾਵੇਗੀ

en: When configured, the product(s) will not be listend on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
pa_IN: ਜਦੋਂ ਕੌਂਫਿਗਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਉਤਪਾਦ(ਆਂ) ਨੂੰ ਪੁਰਾਲੇਖ ਪੰਨਿਆਂ (ਦੁਕਾਨ, ਸ਼੍ਰੇਣੀ, ਟੈਗ ਅਤੇ ਖੋਜ ਪੰਨਿਆਂ) 'ਤੇ ਨਹੀਂ ਸੁਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਉਤਪਾਦ ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ ਫਾਰਮ ਸਪੁਰਦ ਕਰਕੇ ਆਰਡਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।%1$s%1$s ਹਰੇਕ ਉਤਪਾਦ ID ਅਤੇ ਜਾਂ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਸਲੱਗ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ। ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
pa_IN: ਕੌਂਫਿਗਰ ਕੀਤੇ ਜਾਣ 'ਤੇ, ਸਿੰਗਲ ਉਤਪਾਦ ਪੇਜ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਭਾਗ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਫਾਰਮ ਨਾਲ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਇਹ ਸਾਰੇ ਪੁਰਾਲੇਖ ਪੰਨਿਆਂ (ਦੁਕਾਨ, ਸ਼੍ਰੇਣੀ, ਟੈਗ ਅਤੇ ਖੋਜ ਪੰਨਿਆਂ) 'ਤੇ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਬਟਨ ਨੂੰ ਇੱਕ "ਉਤਪਾਦ ਵੇਖੋ" ਬਟਨ ਨਾਲ ਬਦਲ ਦੇਵੇਗਾ।%1$s%1$s ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਸਪੱਸ਼ਟ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਉਤਪਾਦਾਂ ਲਈ ਪੁਰਾਣੀ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ। ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਵਿੱਚ ਆਪਣੀ ਦੁਕਾਨ ਤੋਂ ਛੁਪਾਓ।%1$s%1$s ਹਰ ਇੱਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
pa_IN: ਕਿਸੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਅਤੇ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਨਾਲ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਭਾਗ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਉਤਪਾਦ ਦੀ ਗੈਲਰੀ ਵੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਅਤੇ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਨਾਲ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਭਾਗ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਉਤਪਾਦ ਦੀ ਕੀਮਤ ਵੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਅਤੇ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਨਾਲ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਭਾਗ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਉਤਪਾਦ ਦੀ ਰੇਟਿੰਗ ਵੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਅਤੇ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਨਾਲ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਭਾਗ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਉਤਪਾਦ ਦਾ ਛੋਟਾ ਵੇਰਵਾ ਵੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਅਤੇ ਉਪਰੋਕਤ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਰਮ ਨਾਲ "ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ" ਭਾਗ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਉਤਪਾਦ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਵੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਫਾਈਲਾਂ ਫੌਰਮ ਬੇਨਤੀਆਂ ਦੇ ਬਾਅਦ ਆਟੋਮੈਟਿਕਲੀ ਮਿਟਾ ਦਿੱਤੀਆਂ ਜਾਣ.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰਥਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਦੁਆਰਾ ਦਾਖਲ ਕੀਤੇ ਫਾਰਮ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਬਚਾਉਂਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਪੰਨੇ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਭੇਜਣ ਜਾਂ ਤਾਜ਼ਗੀ ਦੇਣ ਵੇਲੇ ਇਸ ਡੇਟਾ ਨਾਲ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਭਰਮਾਉਂਦਾ ਹੈ.

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
pa_IN: ਯੋਗ ਕੀਤੇ ਜਾਣ 'ਤੇ ਚੁਣੀ ਗਈ ਮਿਤੀ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਉਮਰ ਵਾਪਸ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ। ਇਹ ਉਪਯੋਗੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਉਪਭੋਗਤਾ ਆਪਣੀ ਜਨਮ ਮਿਤੀ ਦਾਖਲ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵਸਤੂ ਦੀ ਉਮਰ ਜਾਣਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
pa_IN: ਜਦੋਂ ਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ longer loop_fields} ਟੈਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਦੇ ਅੰਦਰ ਸੂਚੀਬੱਧ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਏਗਾ. ਫਾਈਲਾਂ ਸਿਰਫ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਡਾedਨਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ. ਬੱਸ ਇਹ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਵੱਡੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਤਾਂ ਸ਼ਾਇਦ ਈਮੇਲ ਕਲਾਇੰਟ ਦੀਆਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਦੇ ਕਾਰਨ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਗੁੰਮ ਜਾਏ.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਪਲੇਸੋਲਡਰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਇਸ ਦੀ ਅਨੁਕੂਲ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਭਾਵੇਂ ਖੇਤ ਫੋਕਸ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਮਰੱਥ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਿਰਫ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣਗੇ ਅਤੇ ਫਾਈਲ ਦੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦਾ ਕੋਈ ਹਵਾਲਾ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਕੁਝ ਈਮੇਲ ਕਲਾਇੰਟਾਂ ਦੀ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਸਾਈਜ਼ ਦੀ ਸੀਮਾ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਭੇਜ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਵੱਡੇ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਭੇਜਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਚੈੱਕ ਕੀਤੇ ਛੱਡਣਾ ਚੰਗਾ ਵਿਚਾਰ ਹੋਵੇਗਾ.

en: When form has been submitted
pa_IN: ਜਦੋਂ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
pa_IN: ਜਦੋਂ ਖਾਲੀ ਛੱਡਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਉੱਪਰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਖੇਤਰ ਦੇ ਨਾਮ ਲਈ ਡਿਫੌਲਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ। ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਕਾਲਮਾਂ ਦੇ ਅੰਦਰ, ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਨ ਲਈ %d ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਕਿ ਕਾਊਂਟਰ ਕਿੱਥੇ ਰੱਖਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: "ਉਤਪਾਦ %d ਮਾਤਰਾ:" ਨੂੰ "ਉਤਪਾਦ 3 ਮਾਤਰਾ:" ਵਿੱਚ ਬਦਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: When popup has been closed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਪੌਪਅੱਪ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: When popup has been viewed
pa_IN: ਜਦੋਂ ਪੌਪਅੱਪ ਦੇਖਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
pa_IN: CSV ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਇਹਨਾਂ ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ CSV ਫਾਈਲ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
pa_IN: ਜਦੋਂ ਬਕਾਇਆ/ਬਲੌਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਉਪਭੋਗਤਾ ਲੌਗਇਨ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
pa_IN: ਜਦੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦਿੱਤੇ ਥ੍ਰੈਸ਼ੋਲਡ ਲਈ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਵਿਰਾਮ ਦੇ ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ ਅਰੰਭ ਕਰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਕਿਸੇ ਵੀ ਹੁੱਕ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ. ਇਹ ਥ੍ਰੈਸ਼ੋਲਡ ਸਿਰਫ "ਕੀਅਪ" ਈਵੈਂਟ ਤੇ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ. ਜਿਵੇਂ ਹੀ ਉਪਭੋਗਤਾ ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ ਬੰਦ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਥ੍ਰੈਸ਼ੋਲਡ ਭਰਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਇਹ ਹੁੱਕਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਏਗਾ. ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇਹ ਮੁੱਲ ਤੁਰੰਤ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਵਾਲਿਆਂ ਲਈ 0 ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: When to Trigger?
pa_IN: ਟਰਿੱਗਰ ਨੂੰ ਕਦੋਂ?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
pa_IN: ਹੇਠ ਲਿਖੀਆਂ ਭੁਗਤਾਨ ਵਿਧੀਆਂ %s ਵਿੱਚੋਂ ਕਿਸੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਭੁਗਤਾਨ ਅਸਫਲ ਹੋਣ 'ਤੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜੀ ਜਾਵੇਗੀ। ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਉਹ ਦੁਬਾਰਾ ਫਾਰਮ ਭਰੇ ਬਿਨਾਂ ਆਪਣੇ ਭੁਗਤਾਨ ਦੀ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: When value equals "yes" this will be the new value....
pa_IN: ਜਦੋਂ ਮੁੱਲ "ਹਾਂ" ਦੇ ਬਰਾਬਰ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਨਵਾਂ ਮੁੱਲ ਹੋਵੇਗਾ...

en: When value is not "yes" this will be the new value....
pa_IN: ਜਦੋਂ ਮੁੱਲ "ਹਾਂ" ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ ਤਾਂ ਇਹ ਨਵਾਂ ਮੁੱਲ ਹੋਵੇਗਾ ....

en: Where should your image link to?
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਕਿੱਥੇ ਜੋੜਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ?

en: Whether the post can accept comments
pa_IN: ਕੀ ਪੋਸਟ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Whether the post can accept pings
pa_IN: ਕੀ ਪੋਸਟ ਪਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Whether to display media insert/upload buttons
pa_IN: ਕੀ ਮੀਡੀਆ ਪਾਉਣ / ਅਪਲੋਡ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਬਟਨਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
pa_IN: ਕੀ ਪ੍ਰੈਸਟਿਸ ਵਿੱਚ ਵਰਤੀ ਗਈ ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਸੰਪਾਦਕ ਸੰਰਚਨਾ ਨੂੰ ਆਉਟਪੁੱਟ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
pa_IN: ਕੀ ਪੈਰਾਗ੍ਰਾਫ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਡਬਲਯੂਪਯੂਟੌਪ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: Which user roles are allowed to login?
pa_IN: ਕਿਹੜੀਆਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਨੂੰ ਲੌਗਇਨ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ?

en: Why is this payment fraudulent?
pa_IN: ਇਹ ਭੁਗਤਾਨ ਧੋਖਾਧੜੀ ਕਿਉਂ ਹੈ?

en: Width (px)
pa_IN: ਚੌੜਾਈ (px)

en: Will be visible in front of your field.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਖੇਤਰ ਦੇ ਸਾਹਮਣੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਖੇਤਰ ਦੇ ਸਾਹਮਣੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ. (ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
pa_IN: ਇਸ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਾਮਾ ਵੱਖਰੀ ਸੂਚੀ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਵਿਕਲਪ ਲਈ ਲਾਈਨ ਬਰੇਕਸ ਵਰਤਣ ਲਈ &lt;br /&gt; ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਜ਼ਰੂਰਤ ਪੈਣ &#39;ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ HTML ਵੀ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: WooCommerce Checkout
pa_IN: WooCommerce ਚੈੱਕਆਉਟ

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
pa_IN: ਇਸ ਫਾਰਮ ਲਈ WooCommerce ਚੈਕਆਉਟ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਪਰ WooCommerce ਖੁਦ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਨਹੀਂ ਹੈ!

en: WooCommerce My Account Menu Items
pa_IN: WooCommerce ਮੇਰਾ ਖਾਤਾ ਮੀਨੂ ਆਈਟਮਾਂ

en: WooCommerce Order
pa_IN: WooCommerce ਆਰਡਰ

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
pa_IN: WooCommerce ਆਰਡਰ ਖੋਜ (ਆਰਡਰ ਦੇ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਫਾਰਮ ਤਿਆਰ ਕਰੋ)

en: WooCommerce order (backend)
pa_IN: WooCommerce ਆਰਡਰ (ਬੈਕਐਂਡ)

en: WooCommerce order (front-end)
pa_IN: WooCommerce ਆਰਡਰ (ਫਰੰਟ-ਐਂਡ)

en: WordPress web address; set in General Options
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਵੈੱਬ ਐਡਰੈੱਸ; ਆਮ ਚੋਣਾਂ ਵਿੱਚ ਨਿਰਧਾਰਤ

en: Wrapper width in pixels
pa_IN: ਰੈਪਰ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Year range
pa_IN: ਸਾਲ ਦੀ ਸੀਮਾ

en: Yearly (every year)
pa_IN: ਸਲਾਨਾ (ਹਰ ਸਾਲ)

en: Yes
pa_IN: ਹਾਂ

en: Yes (enabled)
pa_IN: ਹਾਂ (ਸਮਰੱਥ)

en: Yes (hide)
pa_IN: ਹਾਂ (ਓਹਲੇ)

en: Yes (users can't edit the value)
pa_IN: ਹਾਂ (ਉਪਭੋਗਤਾ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ)

en: Yes, but not when the following conditions are met
pa_IN: ਹਾਂ, ਪਰੰਤੂ ਨਹੀਂ ਜਦੋਂ ਹੇਠ ਲਿਖੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਪੂਰੀਆਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ

en: Yes, save form progression
pa_IN: ਹਾਂ, ਫਾਰਮ ਦੀ ਪ੍ਰਗਤੀ ਨੂੰ ਬਚਾਓ

en: Yes, store files in a year/month folder structure
pa_IN: ਹਾਂ, ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਸਾਲ / ਮਹੀਨੇ ਦੇ ਫੋਲਡਰ structureਾਂਚੇ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Yesterday
pa_IN: ਕੱਲ

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਖੇਤਰ {ਟੈਗਸ} ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਸੂਚੀ ਚੁਣਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ {tag} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਲਟੀਪਲ ਆਈਡੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਹਮੇਸ਼ਾ ਆਖਰੀ ਐਂਟਰੀ ਵਰਤੀ ਜਾਏਗੀ.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ ਡ੍ਰੌਪਡਾਉਨ ਜਾਂ ਰੇਡੀਓ/ਚੈਕਬਾਕਸ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਸੂਚੀ ਚੁਣਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: You are allowed to use {tags}.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ।

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ। (ਸਿਰਫ਼ ਦਸ਼ਮਲਵ ਫਾਰਮੈਟ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ। %1$s ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ, ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਮੁੱਲ%1$s ਵਿਕਲਪਾਂ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਨਹੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ:%1$s%1$s %2$s 3.49 ਡਾਲਰ ਦੇ ਉਤਪਾਦ ਨੂੰ 5 ਵਾਰ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇਸਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਲਿਖੋ:%3$s%1$s3.49|5|ਫੁੱਲ%1$s%1$s%2$s ਹੇਠਾਂ ਤੁਸੀਂ { ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਪੂਰੀ ਉਦਾਹਰਨ ਦੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ ਟੈਗਸ}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor ਹਰੇਕ ਵਿਕਲਪ ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %4$sPayPal ਦਾ ਵੇਰੀਏਬਲ ਹਵਾਲਾ%5$s ਪੜ੍ਹੋ

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ।%1$s ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖੋ।%1$s ਉਦਾਹਰਨਾਂ:%1$s2020-03-25 (ਇੱਕ ਖਾਸ ਮਿਤੀ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (ਇੱਕ ਮਿਤੀ ਰੇਂਜ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ)%1$s01 (ਸਾਰੇ ਮਹੀਨਿਆਂ ਲਈ ਪਹਿਲੇ ਦਿਨ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ)%1$s10 (ਸਾਰੇ ਮਹੀਨਿਆਂ ਲਈ 10ਵੇਂ ਦਿਨ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ)%1$sJan (ਮਹੀਨੇ ਦੇ ਜਨਵਰੀ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ)%1$sਮਾਰ (ਮਹੀਨੇ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ) ਮਾਰਚ)%1$sDec (ਦਸੰਬਰ ਮਹੀਨੇ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ)%1$sw@even (ਹਰ ਦੂਜੇ ਹਫ਼ਤੇ @ ਵੀ ਹਫ਼ਤੇ)%1$sw@odd (ਹਰ ਦੂਜੇ ਹਫ਼ਤੇ @ ਔਡ ਹਫ਼ਤੇ)%1$s1@even (ਹਰ ਦੂਜੇ ਸੋਮਵਾਰ) @ ਵੀ ਹਫ਼ਤੇ)%1$s2@ਵੀ (ਹਰ ਦੂਜੇ ਮੰਗਲਵਾਰ @ ਵੀ ਹਫ਼ਤੇ)%1$s1@odd (ਹਰ ਦੂਜੇ ਸੋਮਵਾਰ @ ਔਡ ਹਫ਼ਤੇ)%1$s2@odd (ਹਰ ਦੂਜੇ ਮੰਗਲਵਾਰ @ ਔਡ ਹਫ਼ਤੇ)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ। %1$s ਹਰੇਕ ਪੀਰੀਅਡ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ, ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਮੁੱਲ, ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ:%1$s%2$s7 ਦਿਨ ਦੀ ਮੁਫ਼ਤ ਪਰਖ:%3$s 0|7|D %1$s%2$s ਪਰਖ ਤੋਂ ਬਾਅਦ 3 ਹਫ਼ਤੇ 5 ਡਾਲਰ ਲਈ:%3$s 5|3|W%1$s%2$s ਉਸ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਹਰ ਸਾਲ ਲਈ $49.99:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$s ਟਾਈਮ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿਕਲਪ:%3$s D=ਦਿਨ, W=ਹਫ਼ਤੇ, M=ਮਹੀਨੇ, Y=ਸਾਲ

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ। %s ਵੈਧ ਮੁੱਲਾਂ ਲਈ, ਪੇਪਾਲ%s ਦੁਆਰਾ ਸਮਰਥਿਤ %s ਦੇਸ਼ ਅਤੇ ਖੇਤਰ ਦੇਖੋ।

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ।%s ਵੈਧ ਮੁੱਲਾਂ ਲਈ, %s ਦੇਸ਼ ਅਤੇ ਖੇਤਰ ਕੋਡ%s ਦੇਖੋ।

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ। %s ਵੈਧ ਮੁੱਲਾਂ ਲਈ, ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ %s - ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ %s ਦੇਖੋ।

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ।%s ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਵੱਖਰਾ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਅਤੇ ਪਾਈਪਾਂ ਦੁਆਰਾ ਮੁੱਲ ਪਾਓ ਜਿਵੇਂ:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਲੌਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੋ। ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਾਉਣ ਲਈ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਲੌਗਇਨ ਹੋ!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਆਰਡਰ ਨਾਲ ਜੁੜੀ ਹੋਈ ਹੈ:

en: You are not allowed to login!
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੌਗਇਨ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
pa_IN: "ਕੋਡ" ਟੈਬ ਖੋਲ੍ਹਣ ਵੇਲੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਸੇਵ ਕਰਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
pa_IN: ਜੇਕਰ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ %sSuper Forms > Settings > Backend Settings %s ਰਾਹੀਂ ਕਸਟਮ ਸਟੇਟਸ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can adjust the size of your background image here
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਆਪਣੀ ਬੈਕਗ੍ਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਵਿਵਸਥਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਸਟ੍ਰਾਈਪ %s ਡੈਸ਼ਬੋਰਡ%s ਰਾਹੀਂ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਉਤਪਾਦ ਅਤੇ ਕੀਮਤ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਸਟ੍ਰਾਈਪ ਡੈਸ਼ਬੋਰਡ ਦੇ %sਕੂਪਨ ਪ੍ਰਬੰਧਨ%s ਪੰਨੇ ਰਾਹੀਂ ਆਸਾਨੀ ਨਾਲ ਕੂਪਨ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਕਈ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਅਤੇ ਕਈ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਹਰੇਕ ਸ਼੍ਰੇਣੀ ਨੂੰ ਕੌਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕਰੋ।

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ %s ਬਿਲਿੰਗ > ਉਤਪਾਦ > ਕੀਮਤ ਯੋਜਨਾਵਾਂ%s ਦੇ ਅਧੀਨ ਆਪਣੀ ਯੋਜਨਾ ਆਈ.ਡੀ. ਨੂੰ ਲੱਭ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
pa_IN: zapier.com 'ਤੇ ਆਪਣਾ ਜ਼ੈਪ ਦੇਖਦੇ ਸਮੇਂ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣਾ ਵੈਬਹੁੱਕ URL ਲੱਭ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਸਕਦੇ ਹੋ (ਜੇ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਭੇਜਣ ਦਾ ਵਿਕਲਪ ਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ {register_generated_password} ਨਾਲ ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can use field tags {field_name} if you want
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਫੀਲਡ ਟੈਗ {ਫੀਲਡ_ਨੇਮ can ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਇੰਪੁੱਟ ਦੇ ਆਧਾਰ 'ਤੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਕੌਂਫਿਗਰ ਕਰਨ ਲਈ ਖੇਤਰ {tags} ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਫੀਲਡ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਗਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਮੁੱਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਪੂਰੇ ਵੇਰਵੇ ਵਜੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜੋ ਤੁਹਾਡੇ ਗਾਹਕਾਂ ਦੇ ਬਿਆਨਾਂ 'ਤੇ ਦਿਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ। ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਅੱਖਰ, ਅਧਿਕਤਮ 22 ਅੱਖਰ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਤੁਹਾਡੇ ਗਾਹਕ ਦੇ ਬਿਆਨ 'ਤੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਮਨਮਾਨੀ ਸਤਰ। ਇੱਕ ਉਦਾਹਰਨ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ, ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੀ ਵੈੱਬਸਾਈਟ "RunClub" ਹੈ ਅਤੇ ਜਿਸ ਆਈਟਮ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਚਾਰਜ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਉਹ ਇੱਕ ਰੇਸ ਟਿਕਟ ਹੈ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ "RunClub 5K ਰੇਸ ਟਿਕਟ" ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You did not select a form!
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਕੋਈ ਫਾਰਮ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ!

en: You do not have permission to delete this entry.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You do not have permission to submit this form!
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਹ ਫਾਰਮ ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ!

en: You do not have permission to view this listing
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਸ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਦੇਖਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: You do not have permissions to edit this entry.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ %1$s ਨਾਂ ਦਾ ਇੱਕ ਖੇਤਰ ਹੈ ਪਰ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਵੈਧ ਵਰਗੀਕਰਨ ਨਾਮ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %2$sedit%3$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਫੀਲਡ ਦੇ ਨਾਮ ਹਨ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਹ ਸੁਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਹਰੇਕ ਖੇਤਰ ਦਾ ਇੱਕ ਵਿਲੱਖਣ ਨਾਮ ਹੈ!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਗੁਪਤ ਨਾਮ ਹਨ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਹਰੇਕ ਗੁਪਤ ਦਾ ਇੱਕ ਵਿਲੱਖਣ ਨਾਮ ਹੈ!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਫਾਰਮ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਆ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ ਹੈ, ਪਰ ਅਸੀਂ ਨਾਮ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਖੇਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ: %1$s। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਫਾਰਮ %2$sedit%3$s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ ਕਿ ਕਾਰਟ ਵਿੱਚ ਕਿਹੜੇ ਉਤਪਾਦ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ ਜਾਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ ਫ਼ਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗ %sedit%s ਕਰੋ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਅਜੇ ਤੱਕ ਆਪਣੇ ਖਾਤੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ ਈਮੇਲ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਜਾਂ ਆਪਣੀ ਪੁਸ਼ਟੀਕਰਨ ਈਮੇਲ ਦੁਬਾਰਾ ਭੇਜਣ ਲਈ %shere%s 'ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
pa_IN: ਇਸ ਫਾਰਮ ਨੂੰ ਜਮ੍ਹਾ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੌਗਇਨ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ। ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ %shere%s 'ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ!

en: You refunded the payment.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਭੁਗਤਾਨ ਵਾਪਸ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ ਟੈਕਸਟੇਰੀਆ ਖੇਤਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋਵੋਗੇ ਜਿੱਥੇ ਹਰੇਕ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਰੱਖਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਪਾਈਪਾਂ ਨਾਲ ਲੇਬਲ ਅਤੇ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਵੀ ਵੱਖ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਉਦਾਹਰਨ ਟੈਕਸਟੇਰੀਆ ਮੁੱਲ ਇਹ ਹੋਵੇਗਾ:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF ਖੇਤਰ ਵੀ ਸਮਰਥਿਤ ਹਨ)

en: Your API key seems to be invalid
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ API ਕੁੰਜੀ ਅਵੈਧ ਜਾਪਦੀ ਹੈ

en: Your Address
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਪਤਾ

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੀ ਦਰਸ਼ਕ ID: f25b7204f4

en: Your Company Name
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਕੰਪਨੀ ਦਾ ਨਾਮ

en: Your E-mail Address
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Your First Name
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਪਹਿਲਾ ਨਾਮ

en: Your Forms
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ

en: Your Full Name
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਪੂਰਾ ਨਾਮ

en: Your HTML here...
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ HTML ਇੱਥੇ ਹੈ ...

en: Your Last Name
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਆਖਰੀ ਨਾਮ

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ PayPal ID ਜਾਂ ਤੁਹਾਡੇ PayPal ਖਾਤੇ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਈਮੇਲ ਪਤਾ। ਈ-ਮੇਲ ਪਤਿਆਂ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Your Phonenumber
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਫੋਨਨੰਬਰ

en: Your SMTP server
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ SMTP ਸਰਵਰ

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਲਈ ਫੀਲਡ {ਟੈਗਸ. ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਆਈਕਨ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ "ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ> ਥੀਮ ਅਤੇ ਰੰਗਾਂ> ਫੀਲਡ ਆਈਕਨ ਓਹਲੇ ਕਰੋ" ਦੇ ਅਧੀਨ ਫੀਲਡ ਆਈਕਾਨਾਂ ਨੂੰ ਓਹਲੇ ਕਰਨ ਦੇ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ ਹੈ.

en: Your new password
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਰੀਸੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਅਸੀਂ ਹੁਣੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਈਮੇਲ ਪਤੇ 'ਤੇ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਭੇਜਿਆ ਹੈ।

en: Your subtitle
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਉਪਸਿਰਲੇਖ

en: Your title
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: Zapier Settings
pa_IN: ਜ਼ੈਪੀਅਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Zapier webhook URL
pa_IN: ਜ਼ੈਪੀਅਰ ਵੈਬਹੁੱਕ URL

en: Zipcode
pa_IN: ਜ਼ਿਪਕੋਡ

en: Zipcode & City
pa_IN: ਜ਼ਿਪਕੋਡ ਅਤੇ ਸ਼ਹਿਰ

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
pa_IN: [ਆਰਡਰ # {ਆਈਡੀ} - {_ ਬਿਲਿੰਗ_ ਈਮੇਲ}, b _ ਬਿਲਿੰਗ_ਫਸਟ_ਨਾਮ} illing _ ਬਿਲਿੰਗ_ਲਿਸਟ_ਨਾਮ}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
pa_IN: [ਰੰਗ] HEX ਰੰਗ ਚੁਣਨ ਲਈ (ਜਾਂ ਨੇਟਿਵ ਕਲਰਪਿਕਰ ਤੱਤ ਵਰਤੋ)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
pa_IN: ਤਾਰੀਖਾਂ ਚੁਣਨ ਲਈ [ਤਾਰੀਖ] (ਜਾਂ ਮੂਲ ਤਾਰੀਖ ਤੱਤ ਵਰਤੋ)

en: [datetime-local] for choosing date + time
pa_IN: [ਮਿਤੀ ਸਮੇਂ-ਸਥਾਨਿਕ] ਮਿਤੀ + ਸਮਾਂ ਚੁਣਨ ਲਈ

en: [email] for entering email addresses
pa_IN: [ਈਮੇਲ] ਈਮੇਲ ਪਤੇ ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਲਈ

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
pa_IN: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਲਈ [ਇੰਟ-ਫੋਨ]

en: [month] for choosing months
pa_IN: [ਮਹੀਨਾ] ਮਹੀਨੇ ਚੁਣਨ ਲਈ

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
pa_IN: [ਨੰਬਰ] ਨੰਬਰ ਦਰਜ ਕਰਨ ਲਈ (ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਆਪਣੇ ਆਪ "ਫਲੋਟ" ਤੇ ਸੈਟ ਹੋ ਜਾਏਗੀ)

en: [tel] for entering phonenumbers
pa_IN: [ਟੈਲੀ] ਫੋਨ ਨੰਬਰਾਂ 'ਤੇ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਲਈ

en: [text] normal text field (default)
pa_IN: [ਟੈਕਸਟ] ਸਧਾਰਣ ਟੈਕਸਟ ਫੀਲਡ (ਡਿਫੌਲਟ)

en: [time] for choosing time
pa_IN: [ਸਮਾਂ] ਸਮਾਂ ਚੁਣਨ ਲਈ

en: [url] for entering URL's
pa_IN: [url] URL ਦੇ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਲਈ

en: address
pa_IN: ਪਤਾ

en: amount
pa_IN: ਦੀ ਰਕਮ

en: autosuggest
pa_IN: ਸਵੈ-ਸੁਝਾਅ

en: bottom
pa_IN: ਤਲ:

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
pa_IN: ਇੱਕ ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਮਿਤੀ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ "ਫਾਰਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ > ਈ-ਮੇਲ ਰੀਮਾਈਂਡਰ" ਦੇ ਅਧੀਨ ਆਪਣੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: case sensitive
pa_IN: ਕੇਸ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: color
pa_IN: ਰੰਗ

en: column
pa_IN: ਕਾਲਮ

en: country
pa_IN: ਦੇਸ਼

en: country_full
pa_IN: ਦੇਸ਼_ਫੁੱਲ

en: country_iso2
pa_IN: ਦੇਸ਼_ਇਸੋ 2

en: date
pa_IN: ਤਾਰੀਖ਼

en: default
pa_IN: ਮੂਲ

en: e.g: 1
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: 1

en: e.g: SbwGtc0x
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਕੀਮਤ_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
pa_IN: ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
pa_IN: ਈ - ਮੇਲ

en: enter the field name
pa_IN: ਖੇਤਰ ਦਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: feeling4design
pa_IN: ਭਾਵਨਾ 4 ਡਿਜ਼ਾਈਨ

en: file
pa_IN: ਫਾਈਲ

en: first_choice
pa_IN: ਪਹਿਲੀ ਚੋਣ

en: form
pa_IN: ਫਾਰਮ

en: form-not-saved-yet
pa_IN: ਫਾਰਮ-ਅਜੇ ਤੱਕ-ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

en: height
pa_IN: ਉਚਾਈ

en: hidden
pa_IN: ਲੁਕਿਆ ਹੋਇਆ

en: http://
pa_IN: http: //

en: iDeal
pa_IN: ਆਦਰਸ਼

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
pa_IN: ਇੱਕ ਵੈਧ 24-ਘੰਟੇ ਘੜੀ ਫਾਰਮੈਟ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਠੀਕ ਕਰੋ ਅਤੇ 24-ਘੰਟੇ ਦੇ ਫਾਰਮੈਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਜਿਵੇਂ ਕਿ: 21:45

en: leave blank to remove
pa_IN: ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: left
pa_IN: ਖੱਬੇ:

en: name
pa_IN: ਨਾਮ

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
pa_IN: ਸਿਰਫ ਉਦੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਜਦੋਂ ਅਨੁਕੂਲ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਸਮਰਥਿਤ ਹੋਣ

en: option
pa_IN: ਚੋਣ

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
pa_IN: option_value1|ਵਿਕਲਪ ਲੇਬਲ 1
    option_value2|ਵਿਕਲਪ ਲੇਬਲ 2

en: optional
pa_IN: ਵਿਕਲਪਿਕ

en: or leave blank for no maximum date
pa_IN: ਜਾਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮਿਤੀ ਲਈ ਖਾਲੀ ਨਾ ਛੱਡੋ

en: or leave blank for no minimum date
pa_IN: ਜਾਂ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮਿਤੀ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: or leave blank to allow all roles
pa_IN: ਜਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦੇਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: or leave blank to display to all roles
pa_IN: ਜਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: or leave blank to only display to the roles defined above
pa_IN: ਜਾਂ ਸਿਰਫ਼ ਉੱਪਰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
pa_IN: ਜਾਂ ਉੱਪਰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਭੂਮਿਕਾਵਾਂ ਦੁਆਰਾ ਸਿਰਫ਼ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

en: password
pa_IN: ਪਾਸਵਰਡ

en: phonenumber
pa_IN: ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: price
pa_IN: ਕੀਮਤ

en: put each on a new line
pa_IN: ਹਰ ਇੱਕ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਪਾਓ

en: quantity
pa_IN: ਮਾਤਰਾ

en: question
pa_IN: ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: rating
pa_IN: ਰੇਟਿੰਗ

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
pa_IN: ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਰੈਂਡਰ ਸਕੇਲ 1 ਅਤੇ 3 ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਹੈ (ਡਿਫੌਲਟ ਸਕੇਲ 2 ਹੈ)

en: result
pa_IN: ਨਤੀਜਾ

en: results
pa_IN: ਨਤੀਜੇ

en: retrieve method
pa_IN: ਵਿਧੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: right
pa_IN: ਸੱਜਾ:

en: search...
pa_IN: ਖੋਜ...

en: second_choice
pa_IN: ਦੂਜਾ_ਚੋਇਸ

en: select a state
pa_IN: ਇੱਕ ਰਾਜ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: select your country
pa_IN: ਆਪਣੇ ਦੇਸ਼ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
pa_IN: ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
pa_IN: ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ: ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕ, ਸੰਪਾਦਕ

en: separated by comma's
pa_IN: ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤਾ

en: signature
pa_IN: ਦਸਤਖਤ

en: specifies the width of the line in pixels.
pa_IN: ਲਾਈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਦਿਓ.

en: state
pa_IN: ਰਾਜ

en: subtotal
pa_IN: ਉਪ-ਕੁੱਲ

en: tags
pa_IN: ਟੈਗ

en: third_choice
pa_IN: ਤੀਜਾ_ਚੋਇਸ

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
pa_IN: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਫਾਰਮ ਦੇ ਸਿਖਰ 'ਤੇ ਇਕ ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਨੂੰ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ ਜਿੱਥੋਂ ਉਪਭੋਗਤਾ ਕੋਈ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: time
pa_IN: ਸਮਾਂ

en: title
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ

en: top
pa_IN: ਸਿਖਰ

en: unique_code
pa_IN: ਵਿਲੱਖਣ_ਕੋਡ

en: use {tags} if needed
pa_IN: ਜੇ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇ {ਟੈਗਸ use ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: variable
pa_IN: ਵੇਰੀਏਬਲ

en: version
pa_IN: ਵਰਜਨ

en: was refunded
pa_IN: ਵਾਪਸ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

en: website
pa_IN: ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
pa_IN: ਐਲੀਮੈਂਟੇਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਫਾਰਮ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨ ਲਈ ਨੇਟਿਵ ਸੁਪਰ ਫਾਰਮਜ ਵਿਜੇਟ ਜਾਂ ਸ਼ੌਰਟ ਕੋਡ ਵਿਜੇਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: width
pa_IN: ਚੌੜਾਈ

en: {email}
pa_IN: {ਈ - ਮੇਲ}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
pa_IN: ਈਮੇਲ ਬਾਡੀ ਦੇ ਅੰਦਰ {ਲੂਪ_ਫਿਲਡ} ਨੂੰ ਇਸ ਸਮਗਰੀ ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
pa_IN: head ਪੀਡੀਐਫ_ਪੇਜ} ਅਤੇ {ਪੀਡੀਐਫ_ਟੋਟਲ_ਪੇਜਸ} ਟੈਗਸ ਨੂੰ ਐਚਡੀਐਮਐਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਦੇ ਅੰਦਰ ਤੁਹਾਡੇ ਹੈਡਰ / ਫੁਟਰ ਵਿੱਚ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
pa_IN: values ਟੈਗਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਗਤੀਸ਼ੀਲ ਰੂਪਾਂ ਨਾਲ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ
