Super Forms - All In One Bundle - en to pl_PL translation catalogue (2983 entries)

en:  version
pl_PL:  wersja

en: !! Not contains
pl_PL: !! Nie zawiera

en: != Not equal
pl_PL: ! = Nie równe

en: " " (space only)
pl_PL: „” (tylko spacja)

en: " column
pl_PL: " kolumna

en: "," (comma only)
pl_PL: „,” (tylko przecinek)

en: "Off" label
pl_PL: Etykieta „Off”

en: "Off" value
pl_PL: Wartość „Off”

en: "On" label
pl_PL: Etykieta „Włącz”

en: "On" value
pl_PL: Wartość „On”

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
pl_PL: %2$sOddziel każdą rolę przecinkiem, dostępne role:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
pl_PL: %3$s%1$s
                                %4$sPrzykład niestandardowego%5$s %6$skatalogu publicznego:%7$s%1$s
                                Odwiedzający witrynę będą mogli uzyskać dostęp/pobrać pliki bezpośrednio przez adres URL%1$s
                                %2$smy-niestandardowy-folder-publiczny%3$s%1$s
                                %4$sPrzykład niestandardowego katalogu %5$s %6$sprywatnego:%7$s%1$s
                                Pliki będą bezpiecznie przechowywane poza katalogiem głównym witryny.%1$s
                                Odwiedzający witrynę nie będą mogli uzyskać dostępu/pobrać plików za pośrednictwem adresu URL %1$s
                                Użyj tej opcji tylko wtedy, gdy przesyłasz poufne pliki. Jeśli tego nie zrobisz, najlepiej będzie po prostu użyć ustawienia „Ukryj pliki z Biblioteki multimediów”.%1$s
                                Przechowywanie plików w bezpiecznej lokalizacji może uniemożliwić działanie niektórych funkcji i funkcji związanych z plikami/mediami.%1$s
                                Na niektórych serwerach Super Formularze nie mogą utworzyć katalogu prywatnego ze względu na uprawnienia. W takim przypadku skontaktuj się z dostawcą.%1$s
                                %2$s../mój-niestandardowy-folder-prywatny%3$s%1$s
                                %6$sUwaga do instalacji WordPressa w podkatalogu:%7$s aby użyć bezpiecznego katalogu, musisz przejść do innego katalogu w swoim drzewie głównym, na przykład:%1$s
                                %2$s../../mój-niestandardowy-folder-prywatny%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
pl_PL: Zaimportowano %d z %d wpisów kontaktów!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
pl_PL: %s%sDokumentacja:%s %sZamówienie pojedynczego produktu ze stałą ilością i ceną%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
pl_PL: %s%sUwaga:%s jeśli chcesz, aby użytkownicy mogli zamawiać produkty tylko za pomocą tego formularza, możesz skonfigurować te produkty, aby były wykluczone ze zwykłego sklepu. Alternatywnie możesz również zdefiniować zastąpienie obszaru "Dodaj do koszyka" swoim formularzem. Możesz zdefiniować te ustawienia tutaj: %sSuperformularze > Ustawienia > Kasa WooCommerce%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
pl_PL: %s. Skontaktuj się z webmasterem i zwiększ ten limit w pliku php.ini!

en: %s. Please refresh this page and try again!
pl_PL: %s. Odśwież tę stronę i spróbuj ponownie!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
pl_PL: %sUtwórz identyfikator webhooka%s%sURL punktu końcowego musi być: %s

en: %sDisable this notification%s
pl_PL: %sWyłącz to powiadomienie%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
pl_PL: %sERROR%s: Nie możesz się zalogować.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
pl_PL: %sBłąd:%s Coś poszło nie tak podczas logowania, spróbuj ponownie

en: %sForm elements:%s
pl_PL: %sElementy formularza:%s

en: %sForm settings:%s
pl_PL: %sUstawienia formularza:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
pl_PL: %sWyszukaj czcionki Google%s, a następnie skopiuj Wklej adres URL, np.:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
pl_PL: %sUstawienia tłumaczenia:%s (dotyczy to tylko ustawień tłumaczenia, a nie samych ciągów znaków, są one przechowywane w kodzie "Elementy formularza")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
pl_PL: © Ktoś, gdzieś 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
pl_PL: © Ktoś, gdzieś 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
pl_PL: &gt; &amp;&amp; &lt;Większe niż AND Mniejsze niż

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
pl_PL: &gt; &amp;&amp; &lt;= Większe niż I Mniejsze niż lub równe

en: &gt; Greater than
pl_PL: &gt; Większy niż

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
pl_PL: &gt; || &lt;Większe niż LUB Mniejsze niż

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
pl_PL: &gt; || &lt;= Większe niż LUB Mniejsze niż lub równe

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
pl_PL: &gt; = &amp;&amp; &lt;Większe lub równe ORAZ Mniejsze niż

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
pl_PL: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Większe lub równe AND Mniejsze lub równe

en: &gt;= Greater than or equal to
pl_PL: &gt; = Większe lub równe

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
pl_PL: &gt; = || &lt;Większe lub równe LUB Mniejsze niż

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
pl_PL: &gt; = || &lt;= Większe lub równe LUB Mniejsze niż lub równe

en: &lt;  Less than
pl_PL: &lt;Mniejsze niż

en: &lt;= Less than or equal
pl_PL: &lt;= Mniejsze lub równe

en: (0 = disabled)
pl_PL: (0 = wyłączone)

en: (12 = default)
pl_PL: (12 = wartość domyślna)

en: (14 = default)
pl_PL: (14 = wartość domyślna)

en: (16 = default)
pl_PL: (16 = domyślnie)

en: (20 = default)
pl_PL: (20 = domyślnie)

en: (Copy)
pl_PL: (Kopiuj)

en: (default line height is 1.2)
pl_PL: (domyślna wysokość linii to 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
pl_PL: (pozostaw puste dla domyślnych dopełnień)

en: (leave blank for no custom paddings)
pl_PL: (pozostaw puste, jeśli nie ma niestandardowych wyściółek)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
pl_PL: (pozostaw puste dla maski bez wprowadzania)%sa — reprezentuje znak alfanumeryczny (A-Z,a-z)%s9 — reprezentuje znak numeryczny (0-9)%s* — reprezentuje znak alfanumeryczny (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
pl_PL: (pozostaw puste, aby użyć stylów motywu WordPress)

en: (optional)
pl_PL: (opcjonalny)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
pl_PL: (opcjonalnie) Nie blokuj formularza, ale nadal wyświetlaj komunikat

en: (optional) Empty error message
pl_PL: (opcjonalnie) Pusty komunikat o błędzie

en: (optional) Normalize strings
pl_PL: (opcjonalnie) Normalizuj ciągi

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
pl_PL: (opcjonalnie) Wypełnij poniższe pole całkowitym czasem podróży (czasem trwania)

en: (optional) Populate the following field with the total distance
pl_PL: (opcjonalnie) Wypełnij poniższe pole całkowitą odległością

en: (optional) Reply to email
pl_PL: (opcjonalnie) Odpowiedz na e-mail

en: (optional) Reply to name
pl_PL: (opcjonalnie) Odpowiedz na nazwisko

en: (optional) Set a custom reply to header
pl_PL: (opcjonalnie) Ustaw niestandardową odpowiedź w nagłówku

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
pl_PL: (opcjonalnie) Określa preferowany sposób transportu

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
pl_PL: (opcjonalnie) Określa preferencje dotyczące tras tranzytu

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
pl_PL: (opcjonalnie) Określa założenia, które mają być używane podczas obliczania czasu w ruchu

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
pl_PL: (opcjonalnie) Określa żądany czas przybycia

en: (optional) Specifies the desired time of departure
pl_PL: (opcjonalnie) Określa żądany czas wyjazdu

en: (optional) Unique invoice key
pl_PL: (opcjonalnie) Unikalny klucz faktury

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
pl_PL: (opcjonalnie) Punkty trasy zmieniają trasę, prowadząc ją przez określone lokalizacje

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
pl_PL: (opcjonalnie) określa, że trasa wykorzystująca dostarczone punkty trasy może zostać zoptymalizowana poprzez zmianę ich kolejności w bardziej efektywnej kolejności

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
pl_PL: (opcjonalnie) określa kod regionu, określony jako dwuznakowa wartość TLD („domena najwyższego poziomu”)

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
pl_PL: (opcjonalnie) określa kod regionu, podany jako dwuznakowa wartość ccTLD („domena najwyższego poziomu”)

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
pl_PL: (opcjonalne) ustawienie true oznacza, że obliczona trasa powinna omijać promy, jeśli to możliwe

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
pl_PL: (opcjonalnie) ustawienie true wskazuje, że obliczone trasy powinny omijać główne autostrady, jeśli to możliwe

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
pl_PL: (opcjonalnie) ustawienie true oznacza, że obliczone trasy powinny omijać drogi płatne, jeśli to możliwe

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
pl_PL: (opcjonalnie) w przypadku ustawienia wartości true określa, że usługa Kierunki może udostępniać w odpowiedzi więcej niż jedną alternatywną trasę

en: (optional, leave blank for none)
pl_PL: opcjonalnie, pozostaw puste dla żadnego

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
pl_PL: (ustaw na -1, aby użyć stylów motywu WordPress)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
pl_PL: (ustaw na -1, aby użyć stylów motywu WordPress, ustaw na 0, aby użyć normalnej wysokości linii)

en: (set to 0 to use normal font weight)
pl_PL: (ustaw na 0, aby użyć normalnej grubości czcionki)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
pl_PL: (ustaw na brak, aby używać stylów motywu WordPress)

en: (space)
pl_PL: (przestrzeń)

en: (top right bottom left)
pl_PL: (górny prawy dolny lewy)

en: , (comma)
pl_PL: , (przecinek)

en: - Not connected -
pl_PL: - Nie połączony -

en: - choose status -
pl_PL: - wybierz status -

en: - select -
pl_PL: - Wybierz -

en: - select a country -
pl_PL: - Wybierz kraj -

en: - select a option -
pl_PL: - wybierz opcję -

en: - select your country -
pl_PL: - Wybierz swój kraj -

en: - select your title -
pl_PL: - wybierz swój tytuł -

en: . (dot)
pl_PL: . (kropka)

en: 0 - No output
pl_PL: 0 - Brak wyjścia

en: 0 = 350px min height
pl_PL: 0 = minimalna wysokość 350 pikseli

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
pl_PL: 0 = Ten sam dzień, 1 = Następny dzień, 5 = Pięć dni później, -1 = Jeden dzień wcześniej, -3 = Trzy dni przed

en: 0 = no max height
pl_PL: 0 = brak maksymalnej wysokości

en: 0 = no max width
pl_PL: 0 = brak maksymalnej szerokości

en: 0 decimals
pl_PL: 0 miejsc po przecinku

en: 1 - Commands
pl_PL: 1 - Polecenia

en: 1 decimal
pl_PL: 1 miejsce po przecinku

en: 2 - Data and commands
pl_PL: 2 - Dane i polecenia

en: 2 decimals
pl_PL: 2 miejsca po przecinku

en: 3 - As 2 plus connection status
pl_PL: 3 - As 2 plus status połączenia

en: 3 decimals
pl_PL: 3 miejsca po przecinku

en: 4 - Low-level data output
pl_PL: 4 - Wyjście danych niskiego poziomu

en: 4 decimals
pl_PL: 4 miejsca po przecinku

en: 5 decimals
pl_PL: 5 miejsc po przecinku

en: 6 decimals
pl_PL: 6 miejsc po przecinku

en: 7 decimals
pl_PL: 7 miejsc po przecinku

en: == Equal
pl_PL: == Równe

en: == Equal (default)
pl_PL: == Równe (domyślne)

en: ?? Contains
pl_PL: ?? Zawiera

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
pl_PL: Płatność ELV w Niemczech jest realizowana za pomocą ekspresowej realizacji transakcji.

en: A Stripe test card number was used.
pl_PL: Użyto numeru karty testowej Stripe.

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
pl_PL: Niestandardowy opis z podziękowaniem wyświetlany po wypełnieniu formularza przez użytkownika.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
pl_PL: Niestandardowy tytuł z podziękowaniem wyświetlany po wypełnieniu formularza przez użytkownika.

en: A genuine card must be used to make a payment.
pl_PL: Do dokonania płatności należy użyć oryginalnej karty.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
pl_PL: Aby to zadziałało, w formularzu musi znajdować się ukryte pole o nazwie „user_id”

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
pl_PL: Lista rodzajów metod płatności (np. karta), które może zaakceptować ta sesja realizacji transakcji. Oddziel je przecinkami.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
pl_PL: Notatka jest wymagana, gdy podany powód nie został wybrany

en: A payment has been accepted.
pl_PL: Płatność została przyjęta.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
pl_PL: Płatność została wycofana z powodu obciążenia zwrotnego lub innego rodzaju cofnięcia. Środki zostały usunięte z salda Twojego konta i zwrócone kupującemu. Powód cofnięcia jest określony w elemencie ReasonCode.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
pl_PL: Dodatnia liczba całkowita reprezentująca kwotę do odjęcia od sumy faktury

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
pl_PL: Pola wejściowego tylko do odczytu nie można modyfikować (jednak użytkownik może do niego przejść tabulator, podświetlić je i skopiować z niego tekst).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
pl_PL: Odwrócenie zostało anulowane. Na przykład wygrałeś spór z klientem, a środki za cofniętą transakcję zostały Ci zwrócone.

en: A subtitle to display before the email body (content)
pl_PL: Podtytuł do wyświetlenia przed treścią e-maila (treścią)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
pl_PL: Podtytuł wyświetlany przed treścią wiadomości e-mail (używany do potwierdzania wiadomości e-mail)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
pl_PL: Identyfikator kodu podatkowego. Kod podatku od wysyłki to

en: A title to display below your logo
pl_PL: Tytuł do wyświetlenia pod Twoim logo

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
pl_PL: Tytuł do wyświetlenia pod Twoim logo (używany do potwierdzania wiadomości e-mail)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
pl_PL: Transakcja z identyczną kwotą i danymi karty kredytowej została wysłana bardzo niedawno.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
pl_PL: Niepowtarzalny ciąg odwołujący się do sesji kasy. Może to być identyfikator klienta, identyfikator koszyka lub podobny i może być używany do uzgodnienia sesji z systemami wewnętrznymi.

en: AND
pl_PL: I

en: API key
pl_PL: Klucz API

en: About
pl_PL: O

en: Absolute
pl_PL: Absolutny

en: Accepted value are
pl_PL: Akceptowane wartości to

en: Accepted values are
pl_PL: Akceptowane wartości to

en: Accordion
pl_PL: Akordeon

en: Accordion Colors
pl_PL: Kolory akordeonu

en: Accordion Content
pl_PL: Zawartość akordeonu

en: Accordion Desc
pl_PL: Opis akordeonu

en: Accordion Desc (active)
pl_PL: Opis akordeonu (aktywny)

en: Accordion Desc (hover)
pl_PL: Opis akordeonu (najedź)

en: Accordion Header
pl_PL: Nagłówek akordeonu

en: Accordion Header (active)
pl_PL: Nagłówek akordeonu (aktywny)

en: Accordion Header (hover)
pl_PL: Nagłówek akordeonu (najedź)

en: Accordion Icon
pl_PL: Ikona akordeonu

en: Accordion Icon (active)
pl_PL: Ikona akordeonu (aktywna)

en: Accordion Icon (hover)
pl_PL: Ikona akordeonu (najedź)

en: Accordion Title
pl_PL: Tytuł akordeonu

en: Accordion Title (active)
pl_PL: Tytuł akordeonu (aktywny)

en: Accordion Title (hover)
pl_PL: Tytuł akordeonu (najedź)

en: Account has been approved
pl_PL: Konto zostało zatwierdzone

en: Account verified message
pl_PL: Wiadomość zweryfikowana na koncie

en: Achieve date range with 2 datepickers
pl_PL: Uzyskaj zakres dat dzięki 2 selektorom dat

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Actions
pl_PL: działania

en: Activation Code
pl_PL: Kod aktywacyjny

en: Activation E-mail Body
pl_PL: Treść e-maila aktywacyjnego

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Active (default)
pl_PL: Aktywny (domyślnie)

en: Adaptive Placeholder Colors
pl_PL: Adaptacyjne kolory zastępcze

en: Add Language Switch
pl_PL: Dodaj przełącznik języka

en: Add MailPoet subscriber
pl_PL: Dodaj subskrybenta MailPoet

en: Add Mailster subscriber
pl_PL: Dodaj subskrybenta Mailster

en: Add Polylines to the map
pl_PL: Dodaj polilinie do mapy

en: Add Translation
pl_PL: Dodaj tłumaczenie

en: Add a custom Content class to append extra styles
pl_PL: Dodaj niestandardową klasę treści, aby dołączyć dodatkowe style

en: Add a custom TAB class to append extra styles
pl_PL: Dodaj niestandardową klasę TAB, aby dołączyć dodatkowe style

en: Add a custom TAB index (order) for this field
pl_PL: Dodaj niestandardowy indeks TAB (kolejność) dla tego pola

en: Add a custom class to append extra styles
pl_PL: Dodaj klasę niestandardową, aby dołączyć dodatkowe style

en: Add a reason for this refund
pl_PL: Dodaj powód tego zwrotu

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
pl_PL: Dodaj tutaj dodatkowe nagłówki wiadomości e-mail (umieść każdy nagłówek w nowej linii)

en: Add checkout fee(s)
pl_PL: Dodaj opłaty za kasę

en: Add custom JavaScript code
pl_PL: Dodaj niestandardowy kod JavaScript

en: Add custom checkout field(s)
pl_PL: Dodaj niestandardowe pola kasy

en: Add item
pl_PL: Dodaj Przedmiot

en: Add list
pl_PL: Dodaj listę

en: Add marker on address (location)
pl_PL: Dodaj znacznik na adres (lokalizacja)

en: Add more details about this refund
pl_PL: Dodaj więcej szczegółów na temat tego zwrotu

en: Add some extra validation for this field
pl_PL: Dodaj dodatkową walidację dla tego pola

en: Add the IP address to the contact entry list
pl_PL: Dodaj adres IP do listy kontaktów

en: Add the form name to the contact entry list
pl_PL: Dodaj nazwę formularza do listy kontaktów

en: Add your code without the <script></script> tags
pl_PL: Dodaj swój kod bez tagów <script></script>

en: Additional Headers:
pl_PL: Dodatkowe nagłówki:

en: Address
pl_PL: Adres

en: Address auto complete (google places)
pl_PL: Automatyczne uzupełnianie adresu (miejsca Google)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
pl_PL: Nie można znaleźć adresu, sprawdź, czy adres został wprowadzony poprawnie.

en: Address status
pl_PL: Status adresu

en: Admin E-mail
pl_PL: E-mail administratora

en: Admin email
pl_PL: E-mail administratora

en: Advanced
pl_PL: zaawansowane

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
pl_PL: Po obliczeniu odległości można zwrócić albo liczbę metrów, albo sekund

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
pl_PL: Po usunięciu wpisu kontaktu usuń wszystkie skojarzone z nim pliki

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
pl_PL: Po wykonaniu obliczeń wartość zostanie umieszczona w tym polu

en: After last field is filled out, go to next step automatically
pl_PL: Po wypełnieniu ostatniego pola automatycznie przejdź do następnego kroku

en: Albanian
pl_PL: albański

en: Algerian Arabic
pl_PL: Algierski arabski

en: Align Center
pl_PL: Wyrównaj do środka

en: Align Left
pl_PL: Wyrównaj do lewej

en: Align Right
pl_PL: Wyrównaj do prawej

en: Align icon to the left or right.
pl_PL: Wyrównaj ikonę do lewej lub prawej strony.

en: Align inner elements
pl_PL: Wyrównaj elementy wewnętrzne

en: Alignment
pl_PL: Wyrównanie

en: All (when all conditions matched)
pl_PL: Wszystkie (gdy spełnione są wszystkie warunki)

en: All forms
pl_PL: Wszystkie formy

en: All settings have been saved.
pl_PL: Wszystkie ustawienia zostały zapisane.

en: Allert message text (browser requires this)
pl_PL: Tekst wiadomości alertu (przeglądarka tego wymaga)

en: Allow
pl_PL: Umożliwić

en: Allow Backorders?
pl_PL: Zezwalać na zamówienia oczekujące?

en: Allow buyers to specify the quantity
pl_PL: Zezwalaj kupującym na określenie ilości

en: Allow comments
pl_PL: Zezwalaj na komentarze

en: Allow everything (no limitations)
pl_PL: Zezwalaj na wszystko (bez ograniczeń)

en: Allow field to be empty
pl_PL: Pozwól, aby pole było puste

en: Allow filter
pl_PL: Zezwól na filtr

en: Allow lowercase letters
pl_PL: Zezwalaj na małe litery

en: Allow only logged in users
pl_PL: Zezwalaj tylko zalogowanym użytkownikom

en: Allow only logged in users to submit the form
pl_PL: Zezwalaj tylko zalogowanym użytkownikom na przesłanie formularza

en: Allow only specific user roles
pl_PL: Zezwalaj tylko na określone role użytkowników

en: Allow pings
pl_PL: Zezwól na pingi

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
pl_PL: Zezwalaj na zapisywanie formularza ze zduplikowanymi nazwami pól (tylko dla programistów)

en: Allow sorting
pl_PL: Zezwalaj na sortowanie

en: Allow storing cookies
pl_PL: Zezwalaj na przechowywanie plików cookie

en: Allow the following users to delete any entries
pl_PL: Zezwól następującym użytkownikom na usuwanie wszelkich wpisów

en: Allow the following users to delete their own entries
pl_PL: Zezwalaj następującym użytkownikom na usuwanie własnych wpisów

en: Allow the following users to edit any entries
pl_PL: Zezwól następującym użytkownikom na edycję dowolnych wpisów

en: Allow the following users to edit their own entries
pl_PL: Zezwól następującym użytkownikom na edycję własnych wpisów

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
pl_PL: Zezwalaj następującym użytkownikom na wyświetlanie wszystkich wpisów (pamiętaj, że zalogowani użytkownicy zawsze będą mogli zobaczyć własne wpisy)

en: Allow the following users to view any entries
pl_PL: Zezwól następującym użytkownikom na przeglądanie dowolnych wpisów

en: Allow the following users to view their own entries
pl_PL: Zezwól następującym użytkownikom na przeglądanie własnych wpisów

en: Allow uppercase letters
pl_PL: Zezwalaj na wielkie litery

en: Allow user to choose a maximum of X dates
pl_PL: Pozwól użytkownikowi wybrać maksymalnie X dat

en: Allow users to change month
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na zmianę miesiąca

en: Allow users to change year
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na zmianę roku

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na wybór jednego lub więcej zainteresowań/grup (pobrane według podanego identyfikatora listy)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na wybieranie określonych dat lub zakresów dat, nawet jeśli zdefiniowałeś wykluczenie określonego dnia powyżej

en: Allow users to select weekends
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na wybieranie weekendów

en: Allow users to select work days
pl_PL: Pozwól użytkownikom wybrać dni robocze

en: Allow, but notify customer
pl_PL: Zezwól, ale powiadom klienta

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
pl_PL: Dozwolone rozszerzenia (oddzielone rurami)

en: Allowed user role(s)
pl_PL: Dozwolone role użytkownika

en: Allows only specific user roles to submit the form
pl_PL: Zezwala tylko określonym rolom użytkownika na przesłanie formularza

en: Allows you to connect this form with Zapier
pl_PL: Umożliwia połączenie tego formularza z Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
pl_PL: Pozwala na zapisanie niestandardowych pól w Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
pl_PL: Umożliwia ustawienie przezroczystego tła pola

en: Also compare against trashed contact entries
pl_PL: Porównaj też z usuniętymi wpisami kontaktów

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
pl_PL: Ukryj również filtry, paginację i inne możliwe elementy interfejsu użytkownika (tylko wiadomość zostanie pokazana użytkownikowi)

en: Amount
pl_PL: Ilość

en: Amount Label
pl_PL: Etykieta kwoty

en: Amount Off
pl_PL: Kwota wyłączona

en: Amount format (example: %)
pl_PL: Format kwoty (przykład: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
pl_PL: Kwota w dniach do dodania lub odliczenia na podstawie bieżącego dnia%s(pozostaw puste, aby usunąć ograniczenia)

en: Amount to charge
pl_PL: Kwota do obciążenia

en: Amount to charge for shipping
pl_PL: Kwota do pobrania za wysyłkę

en: Amount wrapper width in pixels
pl_PL: Szerokość opakowania w pikselach

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
pl_PL: Dowolny ciąg, który możesz dołączyć do obiektu Charge. Jest wyświetlany w interfejsie internetowym obok opłaty. Pamiętaj, że jeśli używasz Stripe do wysyłania automatycznych potwierdzeń e-mail do swoich klientów, Twoje e-maile z potwierdzeniem będą zawierać opis opłat, które opisują.

en: An error occurred while processing the card.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas przetwarzania karty.

en: Analytics.js tracking snippet
pl_PL: Fragment kodu śledzenia Analytics.js.

en: Any field value submitted by the user
pl_PL: Dowolna wartość pola przesłana przez użytkownika

en: Any option value from the database
pl_PL: Dowolna wartość opcji z bazy danych

en: Any setting value used for the form
pl_PL: Dowolna wartość ustawienia używana w formularzu

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
pl_PL: Za pomocą {tagów} można zwrócić każdą kolumnę tabeli, o ile istnieje nazwa kolumny

en: Append entry ID after the custom title
pl_PL: Dołącz identyfikator wpisu po tytule niestandardowym

en: Apply custom Tax Rates
pl_PL: Zastosuj niestandardowe stawki podatkowe

en: Apply discount
pl_PL: Zastosuj zniżkę

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
pl_PL: Zastosuj następujący kod kuponu (pozostaw puste dla żadnego):

en: Approved E-mail Body
pl_PL: Zatwierdzona treść wiadomości e-mail

en: Approved E-mail Subject
pl_PL: Zatwierdzony temat wiadomości e-mail

en: Apr
pl_PL: Kwi

en: April
pl_PL: kwiecień

en: Arabic
pl_PL: arabski

en: Arabic text
pl_PL: Tekst arabski

en: Archive
pl_PL: Archiwum

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zresetować wszystkie ustawienia formularza zgodnie z bieżącymi ustawieniami globalnymi?

en: Armenian
pl_PL: ormiański

en: Ascending Order (default)
pl_PL: Rosnąco (domyślnie)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
pl_PL: Poproś klienta o ponowną próbę płatności. Jeśli kolejne płatności zostaną odrzucone, klient powinien skontaktować się z wystawcą karty, aby uzyskać więcej informacji.

en: Ask us any questions...
pl_PL: Zadaj nam jakieś pytania ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
pl_PL: Załącz wygenerowany plik PDF do e-maila administratora

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
pl_PL: Załącz wygenerowany plik PDF do e-maila potwierdzającego

en: Attachments for admin emails:
pl_PL: Załączniki do e-maili administratora:

en: Attachments for confirmation emails:
pl_PL: Załączniki do wiadomości e-mail z potwierdzeniem:

en: Attachments for paypal completed emails:
pl_PL: Załączniki do wypełnionych e-maili PayPal:

en: Attachments for reminder email #%s
pl_PL: Załączniki do wiadomości e-mail z przypomnieniem #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
pl_PL: Załączniki do wypełnionych wiadomości e-mail woocommerce:

en: Aug
pl_PL: Sie

en: August
pl_PL: sierpień

en: Author E-mail
pl_PL: E-mail autora

en: Author E-mail address (mailto:)
pl_PL: Adres e-mail autora (mailto:)

en: Author ID
pl_PL: Identyfikator autora

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
pl_PL: Identyfikator autora (domyślnie = identyfikator bieżącego użytkownika, jeśli jest zalogowany)

en: Author display name
pl_PL: Wyświetlana nazwa autora

en: Author first name
pl_PL: Imię autora

en: Author full name
pl_PL: Imię i nazwisko autora

en: Author last name
pl_PL: Nazwisko autora

en: Author nickname
pl_PL: Pseudonim autora

en: Author username
pl_PL: Nazwa użytkownika autora

en: Auto populate data with fields
pl_PL: Automatycznie wypełniaj dane polami

en: Auto suggest
pl_PL: Automatyczne sugerowanie

en: Auto-Draft
pl_PL: Automatyczny szkic

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
pl_PL: Automatycznie dodawaj podziały wierszy (domyślnie włączone)

en: Automatically add paragraphs
pl_PL: automatyczne dodanie akapitu

en: Automatically go to next step
pl_PL: Automatycznie przejdź do następnego kroku

en: Automatically transform text to uppercase
pl_PL: Automatycznie przekształcaj tekst na wielkie litery

en: Autopopulate form with last contact entry data
pl_PL: Automatycznie wypełnij formularz danymi ostatniego kontaktu

en: Autosuggest
pl_PL: Autosugestia

en: Available backups:
pl_PL: Dostępne kopie zapasowe:

en: Azerbaijani
pl_PL: azerbejdżański

en: BCC:
pl_PL: UDW:

en: Back to top button
pl_PL: Powrót do góry przycisk

en: Backend Settings
pl_PL: Ustawienia zaplecza

en: Background Image
pl_PL: Zdjęcie w tle

en: Background Image Repeat
pl_PL: Powtarzanie obrazu tła

en: Background Image Size
pl_PL: Rozmiar obrazu tła

en: Background color
pl_PL: Kolor tła

en: Background color opacity
pl_PL: Krycie koloru tła

en: Background image
pl_PL: Zdjęcie w tle

en: Background image to show the user they can draw a signature
pl_PL: Obraz tła, aby pokazać użytkownikowi, że może narysować podpis

en: Backups
pl_PL: Kopie zapasowe

en: Based on Form
pl_PL: Na podstawie formularza

en: Based on existing Stripe Coupon ID
pl_PL: Na podstawie istniejącego identyfikatora kuponu Stripe

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
pl_PL: Na podstawie istniejącej ceny Stripe lub identyfikatora planu (zalecane)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
pl_PL: Na podstawie istniejącego identyfikatora promocji Stripe

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
pl_PL: Na podstawie istniejącego identyfikatora ceny wysyłki Stripe (zalecane)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
pl_PL: Na podstawie szerokości formularza (punkt łamania = 760 pikseli)

en: Based on parent ID
pl_PL: Na podstawie identyfikatora rodzica

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
pl_PL: Na podstawie szerokości ekranu (punkt załamania = 760 pikseli)

en: Based on subscription
pl_PL: Na podstawie subskrypcji

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
pl_PL: W oparciu o powyższą wybraną wartość pola ten element będzie dopuszczalny lub ukryty.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
pl_PL: W zależności od warunków możesz ukryć, pokazać elementy lub ustawić pola jako tylko do odczytu.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
pl_PL: Na podstawie pól formularza możesz zapisać niestandardową meta dla swojego postu

en: Based on your form fields you can save product attributes
pl_PL: Na podstawie pól formularza możesz zapisać atrybuty produktu

en: Before filling out these settings we %shighly recommend%s you to read the %sdocumentation%s.
pl_PL: Przed wypełnieniem tych ustawień %sgorąco zalecamy%s zapoznanie się z %sdokumentacją%s.

en: Before you can preview it, you need to save your form!
pl_PL: Aby wyświetlić podgląd, musisz zapisać swój formularz!

en: Belarusian
pl_PL: Białoruski

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
pl_PL: Poniżej możesz zmienić domyślny separator i znaki załączników

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
pl_PL: Poniżej możesz wprowadzić zakres dat (lub pozostaw puste, aby wyeksportować wszystkie wpisy kontaktów)

en: Best regards, {option_blogname}
pl_PL: Pozdrawiam, {option_blogname}

en: Billing
pl_PL: Dane do faktury

en: Billing E-mail address (required)
pl_PL: Adres e-mail do rozliczeń (wymagany)

en: Blocked
pl_PL: Zablokowany

en: Body colors
pl_PL: Kolory nadwozia

en: Body content:
pl_PL: Zawartość ciała:

en: Body footer:
pl_PL: Stopka treści:

en: Body header
pl_PL: Nagłówek treści

en: Body header:
pl_PL: Nagłówek treści:

en: Body margins (in units declared above)
pl_PL: Marginesy ciała (w jednostkach zadeklarowanych powyżej)

en: Body overlay color
pl_PL: Kolor nakładki na ciało

en: Body overlay opacity
pl_PL: Krycie nakładki na ciało

en: Border Color
pl_PL: Kolor ramki

en: Border Color Focus
pl_PL: Ostrość koloru obramowania

en: Border Radius Bottom Left
pl_PL: Promień obramowania na dole po lewej

en: Border Radius Bottom Right
pl_PL: Promień obramowania na dole po prawej

en: Border Radius Top Left
pl_PL: Promień obramowania U góry po lewej

en: Border Radius Top Right
pl_PL: Promień graniczny U góry po prawej

en: Border color
pl_PL: Kolor ramki

en: Border size in pixels (px)
pl_PL: Rozmiar obramowania w pikselach (px)

en: Border style
pl_PL: Styl obramowania

en: Border styles
pl_PL: Style obramowań

en: Border thickness
pl_PL: Grubość obrzeża

en: Bosnian
pl_PL: bośniacki

en: Both (comma and space)
pl_PL: Obie (przecinek i spacja)

en: Bottom
pl_PL: Na dole

en: Bottom and Left
pl_PL: Na dole i po lewej

en: Bottom and Right
pl_PL: Na dole i po prawej

en: Bottom left
pl_PL: Na dole po lewej

en: Bottom right
pl_PL: Prawy dolny

en: Brazilian
pl_PL: brazylijski

en: Browse files
pl_PL: Przeglądaj pliki

en: Browse images
pl_PL: Przeglądaj obrazy

en: Browse import file and choose what you want to import
pl_PL: Przeglądaj plik importu i wybierz, co chcesz zaimportować

en: Builder
pl_PL: Budowniczy

en: Bulgarian
pl_PL: bułgarski

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Button Colors
pl_PL: Kolory przycisków

en: Button URL
pl_PL: URL przycisku

en: Button action / method
pl_PL: Działanie / metoda przycisku

en: Button background
pl_PL: Tło przycisku

en: Button background hover
pl_PL: Najechanie na tło przycisku

en: Button font
pl_PL: Czcionka przycisku

en: Button font hover
pl_PL: Najechanie na czcionkę przycisku

en: Button icon
pl_PL: Ikona przycisku

en: Button icon animation
pl_PL: Animacja ikony przycisku

en: Button icon position
pl_PL: Pozycja ikony przycisku

en: Button icon visibility
pl_PL: Widoczność ikony przycisku

en: Button loading name
pl_PL: Nazwa wczytywania przycisku

en: Button name
pl_PL: Nazwa przycisku

en: Button position
pl_PL: Pozycja przycisku

en: Button radius
pl_PL: Promień przycisku

en: Button size
pl_PL: Rozmiar guzika

en: Button type
pl_PL: Rodzaj przycisku

en: Button width
pl_PL: Szerokość guzika

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
pl_PL: Domyślnie wszystkie elementy widoczne w formularzu zostaną wydrukowane w pliku PDF, chyba że określono inaczej w zakładce „Ustawienia PDF” podczas edycji elementu. Każdy element można włączyć lub wyłączyć konkretnie z pliku PDF lub z formularza. Możesz to zdefiniować dla każdego elementu (w tym kolumn), edytując element i przechodząc do sekcji „Ustawienia PDF”. Tutaj możesz określić, czy element ma być widoczny tylko w pliku PDF lub w formularzu, czy w obu.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
pl_PL: Domyślnie wszystkie pliki przesłane przez Twoje formularze nie będą już widoczne w %1$sBibliotece multimediów%2$s. Aby zmienić to zachowanie, możesz odwiedzić Ustawienia przesyłania plików.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
pl_PL: Pomiń Kosz i wymuś usunięcie (trwale usuwa wpis)

en: CC:
pl_PL: DW:

en: CSV Attachment
pl_PL: Załącznik CSV

en: CSV Attachment Settings
pl_PL: Ustawienia załącznika CSV

en: CSV file
pl_PL: Plik CSV

en: Calculation
pl_PL: Obliczenie

en: Calculator
pl_PL: Kalkulator

en: Calculator Amount Color
pl_PL: Kalkulator Kwota Kolor

en: Calculator Amount Currency Color
pl_PL: Kalkulator Kwota Waluta Kolor

en: Calculator Amount Format Color
pl_PL: Kalkulator Kwota Format Kolor

en: Calculator Amount Label Color
pl_PL: Kalkulator kwoty Kolor etykiety

en: Calculator Colors
pl_PL: Kalkulator Kolory

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
pl_PL: Może być przydatny w połączeniu z funkcją automatycznego uzupełniania adresu Google

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
pl_PL: Może być przydatny podczas korzystania z kontroli warunkowych w formularzu

en: Canadian-French
pl_PL: Kanadyjsko-francuski

en: Cancel URL
pl_PL: Anuluj adres URL

en: Canceled
pl_PL: Anulowany

en: Canceled Reversal
pl_PL: Anulowane

en: Cancellation reason
pl_PL: Powód anulowania

en: Carrier (optional)
pl_PL: Przewoźnik (opcjonalnie)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
pl_PL: Kasa koszyka (dla wielu kas produktów)

en: Cart discount amount
pl_PL: Kwota rabatu na koszyk

en: Cart discount rate
pl_PL: Stopa rabatu na koszyk

en: Cart handling fee
pl_PL: Opłata za obsługę koszyka

en: Cart tax
pl_PL: Podatek od koszyka

en: Cart weight
pl_PL: Waga koszyka

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
pl_PL: Podatek obejmujący cały koszyk, nadrzędny w stosunku do wartości podatku od indywidualnej pozycji

en: Catalog
pl_PL: Katalog

en: Catalog & search (default)
pl_PL: Katalog i wyszukiwanie (domyślnie)

en: Center
pl_PL: Środek

en: Center the form
pl_PL: Wyśrodkuj formularz

en: Change File Upload Settings
pl_PL: Zmień ustawienia przesyłania plików

en: Change Settings
pl_PL: Zmień ustawienia

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
pl_PL: Zmień zachowanie elementu podczas generowania pliku PDF.

en: Change the date format
pl_PL: Zmień format daty

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
pl_PL: Zmień pierwszy dzień tygodnia, np. Niedziela lub poniedziałek

en: Change to the orientation defined under PDF settings
pl_PL: Zmień na orientację określoną w ustawieniach PDF

en: Change user role after payment complete
pl_PL: Zmień rolę użytkownika po zakończeniu płatności

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
pl_PL: Zestaw znaków i kodowanie znaków na stronie informacji rozliczeniowych/logowania

en: Characters the code should contain
pl_PL: Znaki, które powinien zawierać kod

en: Charset:
pl_PL: Zestaw znaków:

en: Check box
pl_PL: Pole wyboru

en: Check for errors before going to next step
pl_PL: Przed przejściem do następnego kroku sprawdź, czy nie ma błędów

en: Check to see if a recent payment already exists.
pl_PL: Sprawdź, czy istnieje już ostatnia płatność.

en: Check/Radio Labels
pl_PL: Sprawdź / etykiety radiowe

en: Check/Radio border
pl_PL: Check / Radio border

en: Check/Radio inner
pl_PL: Sprawdź / Radio wewnętrzne

en: Checkbox & Radio colors
pl_PL: Kolory pól wyboru i radia

en: Checkout page (default)
pl_PL: Strona kasy (domyślna)

en: Chinese zh-CN
pl_PL: Chiński zh-CN

en: Chinese zh-HK
pl_PL: Chiński zh-HK

en: Chinese zh-TW
pl_PL: Chiński zh-TW

en: Choose a Time format
pl_PL: Wybierz format czasu

en: Choose a custom border color.
pl_PL: Wybierz niestandardowy kolor obramowania.

en: Choose a flag
pl_PL: Wybierz flagę

en: Choose a flag for this language
pl_PL: Wybierz flagę dla tego języka

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
pl_PL: Wybierz długość miejsc po przecinku (domyślnie = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
pl_PL: Wybierz lokalizację (ze względu na język i format)

en: Choose a minimum width that each item must have
pl_PL: Wybierz minimalną szerokość, jaką musi mieć każdy element

en: Choose a reCAPTCHA version
pl_PL: Wybierz wersję reCAPTCHA

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
pl_PL: Wybierz odpowiedni typ dla swojego pola. Pamiętaj, że to ustawienie wpłynie na układ klawiatury na urządzeniach mobilnych, wybierz mądrze!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
pl_PL: Wybierz, ile kolumn ma wyświetlać Twoja siatka lub suwak.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
pl_PL: Wybierz, ile wierszy będzie wyświetlać Twoja siatka. (0 = bez limitu)

en: Choose how to align your image
pl_PL: Wybierz sposób wyrównywania obrazu

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
pl_PL: Wybierz, czy chcesz zapisać dane użytkownika jako wpis kontaktu

en: Choose label value break method
pl_PL: Wybierz metodę łamania wartości etykiety

en: Choose language
pl_PL: Wybierz język

en: Choose line break method (optional)
pl_PL: Wybierz metodę podziału wiersza (opcjonalnie)

en: Choose meta field name
pl_PL: Wybierz nazwę pola meta

en: Choose payment gateway
pl_PL: Wybierz bramkę płatności

en: Choose terms label to return
pl_PL: Wybierz etykietę warunków do zwrotu

en: Choose terms value to return
pl_PL: Wybierz wartość warunków do zwrócenia

en: Choose the form you want to use.
pl_PL: Wybierz formularz, którego chcesz użyć.

en: Choose to make this field a variable or not.
pl_PL: Wybierz, czy to pole ma być zmienną, czy nie.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
pl_PL: Wybierz zapisanie tylko wybranej etykiety opcji lub wartości jako wpis kontaktu

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
pl_PL: Wybierz wysyłanie tylko wybranej etykiety opcji lub wartości do administratora

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
pl_PL: Wybierz wysyłanie tylko wybranej etykiety opcji lub wartości do nadawcy

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
pl_PL: Wybierz, jaką wartość zapisać dla pól wyboru i przycisków radiowych

en: Choose which email template you would like to use
pl_PL: Wybierz szablon wiadomości e-mail, którego chcesz użyć

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
pl_PL: Wybierz separator dziesiętny (przecinek lub kropka)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
pl_PL: Wybierz separator tysięcy (pusty, przecinek lub kropka)

en: City
pl_PL: Miasto

en: City name
pl_PL: Nazwa miasta

en: Clear
pl_PL: Jasny

en: Clear / Reset the form
pl_PL: Wyczyść / Zresetuj formularz

en: Clear / reset the form after submitting
pl_PL: Wyczyść / zresetuj formularz po przesłaniu

en: Clear form after closing popup
pl_PL: Wyczyść formularz po zamknięciu wyskakującego okienka

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
pl_PL: Kliknij tutaj, aby znaleźć %1$sprzykładowe wyrażenia regularne%2$s, lub utwórz własne z łatwością na %3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
pl_PL: Identyfikator referencyjny klienta

en: Close
pl_PL: Blisko

en: Close button background color (leave blank for none)
pl_PL: Zamknij kolor tła przycisku (pozostaw puste dla żadnego)

en: Close button border color
pl_PL: Zamknij kolor obramowania przycisku

en: Close button border radius in pixels (px)
pl_PL: Promień obramowania przycisku w pikselach (px)

en: Close button border size in pixels (px)
pl_PL: Zamknij rozmiar obramowania przycisku w pikselach (px)

en: Close button icon color
pl_PL: Kolor ikony przycisku zamykania

en: Close button icon size in pixels (px)
pl_PL: Rozmiar ikony przycisku zamykania w pikselach (px)

en: Close button label bg color
pl_PL: Zamknij kolor etykiety przycisku bg

en: Close button label color
pl_PL: Zamknij kolor etykiety przycisku

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pl_PL: Zamknij dopełnienie etykiety przycisku, np.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
pl_PL: Tekst etykiety przycisku Zamknij, np.: Zamknij

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pl_PL: Zamknij dopełnienia przycisków, np.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
pl_PL: Zamknij pozycję przycisku w prawo w pikselach (px)

en: Close button position top in pixels (px)
pl_PL: Zamknij górną pozycję przycisku w pikselach (px)

en: Closed (disallow comments)
pl_PL: Zamknięte (nie zezwalaj na komentarze)

en: Closed (disallow pings)
pl_PL: Zamknięte (nie zezwalaj na pingi)

en: Code
pl_PL: Kod

en: Code length
pl_PL: Długość kodu

en: Code prefix
pl_PL: Prefiks kodu

en: Code suffix
pl_PL: Sufiks kodu

en: Collect customer billing address
pl_PL: Zbierz adres rozliczeniowy klienta

en: Collect customer phone number
pl_PL: Zbierz numer telefonu klienta

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Color picker
pl_PL: Narzędzie do wybierania kolorów

en: Colors
pl_PL: Zabarwienie

en: Column
pl_PL: Kolumna

en: Column Label
pl_PL: Etykieta kolumny

en: Column heading
pl_PL: Nagłówek kolumny

en: Column logic
pl_PL: Logika kolumnowa

en: Column name
pl_PL: Nazwa kolumny

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
pl_PL: Przykład wypełnienia kolumn: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
pl_PL: Rozmiar kolumny

en: Columns for contact entries
pl_PL: Kolumny dla wpisów kontaktów

en: Company Email Address
pl_PL: Adres e-mail firmy

en: Compare against all entries (all forms)
pl_PL: Porównaj ze wszystkimi wpisami (wszystkie formularze)

en: Compare against current form entries only (default)
pl_PL: Porównaj tylko z bieżącymi wpisami formularza (domyślnie)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
pl_PL: Porównaj z wpisami z następujących identyfikatorów formularza (tylko określone formularze)

en: Compare duplicate contact entry title against:
pl_PL: Porównaj zduplikowany tytuł wpisu kontaktu z:

en: Compare method (OR / AND)
pl_PL: Metoda porównania (LUB / AND)

en: Completed
pl_PL: Zakończony

en: Completed!
pl_PL: Zakończony!

en: Conditional Logic
pl_PL: Logika warunkowa

en: Conditional Validation
pl_PL: Walidacja warunkowa

en: Conditional Validation Value
pl_PL: Wartość walidacji warunkowej

en: Conditional Validation Value 2
pl_PL: Wartość walidacji warunkowej 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
pl_PL: Zmienna warunkowa (wartość dynamiczna)

en: Conditional field value
pl_PL: Wartość pola warunkowego

en: Conditional logic
pl_PL: Logika warunkowa

en: Conditionally checkout to PayPal
pl_PL: Warunkowa realizacja transakcji do PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
pl_PL: Warunkowo wyślij do Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
pl_PL: Warunkowa płatność do WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
pl_PL: Zapisz warunkowo wpis kontaktu na podstawie danych użytkownika

en: Conditionally save subscriber based on user data
pl_PL: Warunkowo zapisz subskrybenta na podstawie danych użytkownika

en: Conditions
pl_PL: Warunki

en: Confirmation E-mail
pl_PL: Email potwierdzający

en: Confirmation email
pl_PL: Email potwierdzający

en: Connection lost, please try again
pl_PL: Utracono połączenie, spróbuj ponownie

en: Connections
pl_PL: Znajomości

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
pl_PL: Rozważ włączenie tej opcji, jeśli masz ponad 500 warunków do poprawy prędkości

en: Contact Entries
pl_PL: Wpisy kontaktowe

en: Contact Entry
pl_PL: Wpis kontaktowy

en: Contact Entry Title
pl_PL: Tytuł wpisu kontaktu

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
pl_PL: Utworzenie pozycji kontaktu nie powiodło się, nie można znaleźć oryginalnego wpisu kontaktu:

en: Contact Entry:
pl_PL: Wpis kontaktowy:

en: Contact entries
pl_PL: Wpisy kontaktów

en: Contact entry
pl_PL: Wpis kontaktu

en: Contact entry search (populate form with data)
pl_PL: Wyszukiwanie pozycji kontaktu (wypełnij formularz danymi)

en: Contact entry status
pl_PL: Status kontaktu

en: Contact entry status after updating
pl_PL: Status kontaktu po aktualizacji

en: Contact entry statuses
pl_PL: Statusy wpisów kontaktów

en: Contact entry updated.
pl_PL: Zaktualizowano wpis kontaktu.

en: Contain / Fit (contain)
pl_PL: Zawierają / Dopasowują (zawierają)

en: Contains
pl_PL: Zawiera

en: Content
pl_PL: Zadowolony

en: Content background color
pl_PL: Kolor tła treści

en: Content border bottom width (0 = none)
pl_PL: Szerokość dolnej krawędzi obramowania treści (0 = brak)

en: Content border color
pl_PL: Kolor obramowania treści

en: Content border left width (0 = none)
pl_PL: Szerokość lewego obramowania treści (0 = brak)

en: Content border right width (0 = none)
pl_PL: Prawa szerokość obramowania treści (0 = brak)

en: Content border top width (0 = none)
pl_PL: Górna szerokość obramowania treści (0 = brak)

en: Content padding
pl_PL: Dopełnienie treści

en: Content type:
pl_PL: Typ zawartości:

en: Convert timestamp to specific date format
pl_PL: Konwertuj znacznik czasu na określony format daty

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
pl_PL: Nie można przesłać formularza, ponieważ wpis kontaktowy o dokładnie takim samym tytule już istnieje!

en: Countries
pl_PL: Państwa

en: Countries (FULL)
pl_PL: Kraje (PEŁNE)

en: Countries (ISO2)
pl_PL: Kraje (ISO2)

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Country name
pl_PL: Nazwa kraju

en: Cover / Fit (cover)
pl_PL: Okładka / Dopasowanie (okładka)

en: Create Form
pl_PL: Utwórz formularz

en: Create new Multi-site after registration
pl_PL: Utwórz nowy Multi-site po rejestracji

en: Create new Post
pl_PL: Utwórz nowy post

en: Create new Stripe product on the fly
pl_PL: Twórz nowy produkt Stripe w locie

en: Create new coupon on the fly
pl_PL: Utwórz nowy kupon w locie

en: Create new price object
pl_PL: Utwórz nowy obiekt ceny

en: Create new shipping rate on the fly
pl_PL: Utwórz nowy koszt wysyłki na bieżąco

en: Created
pl_PL: Utworzony

en: Created Post
pl_PL: Utworzono dnia

en: Created User
pl_PL: Utworzony użytkownik

en: Created post status
pl_PL: Stan utworzonego posta

en: Created post title
pl_PL: Tytuł utworzonego posta

en: Created post/page (backend)
pl_PL: Utworzony post/strona (backend)

en: Created post/page (front-end)
pl_PL: Utworzony post/strona (front-end)

en: Credit Card
pl_PL: Karta kredytowa

en: Croatian
pl_PL: chorwacki

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
pl_PL: Kontrola fałszowania żądań między witrynami (CSRF)

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: Currency field
pl_PL: Pole waluty

en: Current Author meta data
pl_PL: Metadane bieżącego autora

en: Current Page or Post meta data
pl_PL: Bieżąca strona lub metadane posta

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
pl_PL: Aktualne terminy dotyczące strony lub posta (na podstawie określonej informacji o taksonomii)

en: Currently in translation mode for language
pl_PL: Obecnie w trybie tłumaczenia dla języka

en: Custom CSS
pl_PL: niestandardowe CSS

en: Custom Content class
pl_PL: Klasa zawartości niestandardowej

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
pl_PL: Niestandardowy HTML (prześlij / przeglądaj w poszukiwaniu pliku .html)

en: Custom JS
pl_PL: Niestandardowy JS

en: Custom Regex
pl_PL: Niestandardowe wyrażenie regularne

en: Custom TAB class
pl_PL: Niestandardowa klasa TAB

en: Custom TAB index
pl_PL: Niestandardowy indeks TAB

en: Custom URL
pl_PL: Niestandardowy adres URL

en: Custom class
pl_PL: Klasa niestandardowa

en: Custom date format
pl_PL: Niestandardowy format daty

en: Custom delimiter
pl_PL: Ogranicznik niestandardowy

en: Custom enclosure
pl_PL: Obudowa niestandardowa

en: Custom field class
pl_PL: Niestandardowa klasa pola

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
pl_PL: Niestandardowe pola do zapisania (tagi *|MERGE|*)

en: Custom from
pl_PL: Niestandardowe od

en: Custom items
pl_PL: Elementy niestandardowe

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
pl_PL: Niestandardowy format strony w jednostkach zdefiniowanych powyżej, np .:

en: Custom post meta data
pl_PL: Niestandardowe metadane postu

en: Custom sign here image
pl_PL: Niestandardowy znak tutaj obraz

en: Custom use of preloader for the form.
pl_PL: Niestandardowe użycie modułu wstępnego ładowania dla formularza.

en: Custom width in pixels
pl_PL: Niestandardowa szerokość w pikselach

en: Custom wrapper class
pl_PL: Niestandardowa klasa opakowania

en: Customer
pl_PL: Klient

en: Customer E-mail
pl_PL: Email klienta

en: Customer ID
pl_PL: Identyfikator klienta

en: Customer has a verified PayPal account
pl_PL: Klient ma zweryfikowane konto PayPal

en: Customer has an unverified PayPal account
pl_PL: Klient ma niezweryfikowane konto PayPal

en: Customer/User
pl_PL: Klient/Użytkownik

en: Customers
pl_PL: Klienci

en: Cyrillic text
pl_PL: Tekst cyrylicy

en: Daily (every day)
pl_PL: Codziennie (codziennie)

en: Danish
pl_PL: duński

en: Dashed
pl_PL: Przerywany

en: Database table name
pl_PL: Nazwa tabeli bazy danych

en: Date
pl_PL: Data

en: Date Format
pl_PL: Format daty

en: Date range (maximum)
pl_PL: Zakres dat (maksymalny)

en: Date range (minimum)
pl_PL: Zakres dat (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
pl_PL: Dni do dodania / odliczenia na podstawie połączonego selektora dat

en: Deactivating plugin...
pl_PL: Dezaktywuję wtyczkę ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
pl_PL: Drogi Użytkowniku,
    
    Dziękujemy za skontaktowanie się z nami!

en: December
pl_PL: grudzień

en: Decimal separator
pl_PL: Separator liczb dziesiętnych

en: Default
pl_PL: Domyślna

en: Default (inherit)
pl_PL: Domyślne (dziedziczone)

en: Default (use the default_comment_status option)
pl_PL: Domyślny (użyj opcji default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
pl_PL: Domyślny (użyj opcji default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
pl_PL: Domyślnie - mm / dd / rr

en: Default Rounded
pl_PL: Domyślnie zaokrąglone

en: Default Squared
pl_PL: Domyślnie do kwadratu

en: Default blog email and name
pl_PL: Domyślny adres e-mail i nazwa bloga

en: Default email template
pl_PL: Domyślny szablon wiadomości e-mail

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
pl_PL: Domyślny format to: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
pl_PL: Domyślny format to: [Zamówienie nr {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default language
pl_PL: Domyślny język

en: Default positioning
pl_PL: Domyślne pozycjonowanie

en: Default positioning (bottom right)
pl_PL: Domyślne pozycjonowanie (na dole po prawej)

en: Default post category; set in Writing Options
pl_PL: Domyślna kategoria postów; ustawione w opcjach pisania

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
pl_PL: Domyślna lokalizacja przesyłania; ustawione w różnych opcjach

en: Default value
pl_PL: Domyślna wartość

en: Default value 1-5 (empty = default)
pl_PL: Wartość domyślna 1-5 (puste = domyślne)

en: Default: 1
pl_PL: Domyślnie: 1

en: Default: None
pl_PL: Domyślnie: Brak

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
pl_PL: Domyślnie 0, co pozwala użytkownikowi w ogóle nie wybierać daty.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
pl_PL: Domyślnie 1, co pozwala użytkownikowi wybrać tylko 1 datę.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
pl_PL: Zdefiniuj niestandardową szerokość separatora. Użyj wartości w pikselach. np. 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
pl_PL: Zdefiniuj cenę jako wartość zmiennoprzecinkową (tylko kropka jest akceptowana jako separator dziesiętny)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
pl_PL: Określ, z jakim przesunięciem powinno zostać wysłane przypomnienie w oparciu o czas podstawowy

en: Define at what time the reminder should be send
pl_PL: Określ, o której godzinie należy wysłać przypomnienie

en: Define checkout line items
pl_PL: Zdefiniuj elementy zamówienia do kasy

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
pl_PL: Zdefiniuj niestandardowe pozycje menu „Moje konto” WooCommerce

en: Define each on a new line e.g
pl_PL: Zdefiniuj każdy w nowej linii np

en: Define each on a new line e.g:
pl_PL: Zdefiniuj każdy w nowej linii, np.:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
pl_PL: Zdefiniuj każdą rolę w nowej linii. Na przykład, jeśli chcesz zwrócić tylko klientów WooCommerce, możesz użyć: klient

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
pl_PL: Zdefiniuj tutaj, w jaki sposób chcesz wyświetlić swoich użytkowników, np .: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] przetłumaczyłoby na: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
pl_PL: Określ, ile dni po lub przed wysłaniem przypomnienia na podstawie daty bazowej

en: Define menu items
pl_PL: Zdefiniuj pozycje menu

en: Define meta data to return as value
pl_PL: Zdefiniuj metadane, które mają być zwracane jako wartość

en: Define the width for the divider.
pl_PL: Określ szerokość przegrody.

en: Define user data or user meta data to return as value
pl_PL: Zdefiniuj dane użytkownika lub metadane użytkownika, które mają być zwracane jako wartość

en: Delete
pl_PL: Usunąć

en: Delete Listing
pl_PL: Usuń aukcję

en: Delete Translation
pl_PL: Usuń tłumaczenie

en: Delete all backups
pl_PL: Usuń wszystkie kopie zapasowe

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
pl_PL: Usuń powiązane pliki po usunięciu wpisu kontaktu

en: Delete complete form
pl_PL: Usuń cały formularz

en: Delete files from server after form submissions
pl_PL: Usuń pliki z serwera po przesłaniu formularza

en: Delete files from server after the form was submitted
pl_PL: Usuń pliki z serwera po przesłaniu formularza

en: Delete item
pl_PL: Usuń przedmiot

en: Deleting...
pl_PL: Usuwam ...

en: Delimiter
pl_PL: Separator

en: Denied
pl_PL: Zaprzeczony

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
pl_PL: W zależności od usługi, z którą wchodzisz w interakcję, może być konieczne ustawienie tego na 1.1

en: Descending Order
pl_PL: Kolejność malejąca

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
pl_PL: Opisuje rodzaj transakcji wykonywanej przez usługę Checkout w celu dostosowania odpowiedniego tekstu na stronie, takiego jak przycisk przesyłania. Możliwa wartość

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description Styles
pl_PL: Opis Style

en: Description color
pl_PL: Kolor opisu

en: Description for this step
pl_PL: Opis tego kroku

en: Description line-height in pixels (0 = none)
pl_PL: Wysokość linii opisu w pikselach (0 = brak)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
pl_PL: Opis przedmiotu. Jeśli pominiesz tę zmienną, kupujący wprowadzą własne imię i nazwisko podczas realizacji transakcji.

en: Description size in pixels (0 = none)
pl_PL: Rozmiar opisu w pikselach (0 = brak)

en: Description weight (0 = none)
pl_PL: Waga opisu (0 = brak)

en: Desktop preview
pl_PL: Podgląd na pulpicie

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
pl_PL: Miejsce docelowe (określa lokalizację końcową, do której mają zostać obliczone wskazówki)

en: Destination address
pl_PL: Adres przeznaczenia

en: Destination address (required)
pl_PL: Adres docelowy (wymagane)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
pl_PL: Wyłącz przycisk klawiatury „Enter” (uniemożliwiający przesłanie formularza po naciśnięciu Enter)

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
pl_PL: Wyłącz wieloczęściowy parametr bieżącego kroku w adresie URL

en: Disable autocompletion
pl_PL: Wyłącz autouzupełnianie

en: Disable autofocus on first field
pl_PL: Wyłącz autofokus na pierwszym polu

en: Disable default UI
pl_PL: Wyłącz domyślny interfejs użytkownika

en: Disable popup closing
pl_PL: Wyłącz zamykanie wyskakujących okienek

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
pl_PL: Wyłącz przewijanie po kliknięciu przycisku Poprzedni i Następny

en: Disable scrolling on error
pl_PL: Wyłącz przewijanie w przypadku błędu

en: Disable the input field
pl_PL: Wyłącz pole wprowadzania

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
pl_PL: Wyłącz opcję wyboru konkretnego dnia w kalendarzu np. Niedziela, poniedziałek itp.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
pl_PL: Wyłącz tę opcję, aby usunąć karty Wizualne i Tekst edytora

en: Disable time options by ranges
pl_PL: Wyłącz opcje czasu według zakresów

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Disabled (do not make variable)
pl_PL: Wyłączone (nie zmieniaj)

en: Disabled (do not use conditional logic)
pl_PL: Wyłączone (nie używaj logiki warunkowej)

en: Disabled (not recommended)
pl_PL: Wyłączone (niezalecane)

en: Disabled (use default form settings)
pl_PL: Wyłączone (użyj domyślnych ustawień formularza)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
pl_PL: Nie zezwalaj użytkownikom na zmianę istniejącego podpisu, gdy formularz został wypełniony danymi

en: Disallow users to filter items
pl_PL: Nie zezwalaj użytkownikom na filtrowanie elementów

en: Discount amount (leave blank for no discount)
pl_PL: Kwota rabatu (pozostaw puste dla braku rabatu)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
pl_PL: Kwota rabatu powiązana z przedmiotem, która musi być niższa niż cena sprzedaży przedmiotu.

en: Discount number
pl_PL: Numer rabatu

en: Discount rate (leave blank for no discount)
pl_PL: Stopa rabatu (pozostaw puste dla braku rabatu)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
pl_PL: Stopa dyskontowa, wyrażona w procentach, powiązana z towarem. Ustaw na wartość mniejszą niż 100

en: Display Layout
pl_PL: Układ wyświetlacza

en: Display Name
pl_PL: Wyświetlana nazwa

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
pl_PL: Wyświetl wiadomość po zresetowaniu hasła przez użytkownika (pozostaw puste, jeśli nie ma wiadomości)

en: Display a message to the locked out user
pl_PL: Wyświetl wiadomość dla zablokowanego użytkownika

en: Display a message to the logged out user
pl_PL: Wyświetl wiadomość dla wylogowanego użytkownika

en: Display a message when account has been verified
pl_PL: Wyświetlaj komunikat, gdy konto zostało zweryfikowane

en: Display a message when no user is logged in
pl_PL: Wyświetlaj komunikat, gdy żaden użytkownik nie jest zalogowany

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
pl_PL: Wyświetlaj wiadomość, gdy nie znaleziono żadnego użytkownika (pozostaw puste dla braku wiadomości)

en: Display a message when the activation code is incorrect
pl_PL: Wyświetlaj komunikat, gdy kod aktywacyjny jest nieprawidłowy

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
pl_PL: Wyświetlaj wiadomość powitalną po zalogowaniu się użytkownika (pozostaw puste dla braku wiadomości)

en: Display an error message when form is locked
pl_PL: Wyświetla komunikat o błędzie, gdy formularz jest zablokowany

en: Display close (X) button
pl_PL: Przycisk zamykania wyświetlacza (X)

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
pl_PL: Wyświetlaj daty w innych miesiącach na początku lub na końcu bieżącego miesiąca

en: Display dots navigation
pl_PL: Wyświetl nawigację po kropkach

en: Display form processing overlay (popup)
pl_PL: Wyświetl nakładkę przetwarzania formularza (popup)

en: Display interests/groups
pl_PL: Wyświetl zainteresowania/grupy

en: Display name
pl_PL: Wyświetlana nazwa

en: Display oldest or latest entries at the top
pl_PL: Wyświetlaj najstarsze lub najnowsze wpisy u góry

en: Display popup after X seconds
pl_PL: Wyświetl wyskakujące okienko po X sekundach

en: Display popup after X seconds of inactivity
pl_PL: Wyświetl wyskakujące okienko po X sekundach bezczynności

en: Display popup between date range (schedule)
pl_PL: Wyświetl wyskakujące okienko między zakresem dat (harmonogramem)

en: Display popup on exit intent
pl_PL: Wyświetl wyskakujące okienko przy zamiarze wyjścia

en: Display popup on page leave/close/exit
pl_PL: Wyświetl wyskakujące okienko na stronie opuść/zamknij/wyjdź

en: Display popup on page load
pl_PL: Wyświetl wyskakujące okienko podczas ładowania strony

en: Display prev/next buttons
pl_PL: Wyświetl przyciski Poprzedni / Następny

en: Display previous and next buttons
pl_PL: Wyświetla przyciski poprzedni i następny

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
pl_PL: Zablokuj użytkownikowi możliwość wybierania określonych dat lub zakresów dat w kalendarzu

en: Distance / Duration calculation (google directions)
pl_PL: Obliczanie odległości / czasu trwania (wskazówki Google)

en: Distance in meters
pl_PL: Odległość w metrach

en: Distance text in km or miles
pl_PL: Tekst odległości w kilometrach lub milach

en: Divider
pl_PL: Rozdzielacz

en: Divider alignment
pl_PL: Wyrównanie rozdzielacza

en: Divider color
pl_PL: Kolor rozdzielacza

en: Divider custom width
pl_PL: Niestandardowa szerokość rozdzielacza

en: Divider height
pl_PL: Wysokość przegrody

en: Divider weight
pl_PL: Waga dzielnika

en: Do not allow (default)
pl_PL: Nie zezwalaj (domyślnie)

en: Do not apply any discount
pl_PL: Nie stosuj żadnych rabatów

en: Do not change role
pl_PL: Nie zmieniaj roli

en: Do not create a new Contact Entry
pl_PL: Nie twórz nowego wpisu kontaktu

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
pl_PL: Nie twórz nowego wpisu kontaktu, gdy istniejący został zaktualizowany

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
pl_PL: Nie wyświetlaj powiadomienia administratora po aktualizacji wtyczki

en: Do not exclude from emails
pl_PL: Nie wykluczaj z e-maili

en: Do not fill out the following field with entry data
pl_PL: Nie wypełniaj poniższego pola danymi wejściowymi

en: Do not normalize strings (default)
pl_PL: Nie normalizuj ciągów (domyślnie)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
pl_PL: Nie zgłaszaj klientowi bardziej szczegółowych informacji. Zamiast tego zaprezentuj się tak, jak byś

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
pl_PL: Nie zgłaszaj klientowi bardziej szczegółowych informacji. Zamiast tego zaprezentuj się tak, jak byś

en: Do not save PDF in Contact Entry
pl_PL: Nie zapisuj pliku PDF we wpisie kontaktu

en: Do not save data
pl_PL: Nie zapisuj danych

en: Do not save empty values
pl_PL: Nie zapisuj pustych wartości

en: Do not save field in Contact Entry
pl_PL: Nie zapisuj pola we wpisie kontaktu

en: Do not send a confirmation email
pl_PL: Nie wysyłaj wiadomości e-mail z potwierdzeniem

en: Do not send an admin email
pl_PL: Nie wysyłaj e-maila administratora

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
pl_PL: Nie wysyłaj ustawień formularza do Zapier (domyślnie włączone)

en: Do not show file uploads in the Media Library
pl_PL: Nie pokazuj przesłanych plików w bibliotece multimediów

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
pl_PL: Nic nie rób (nie loguj się ani nie wysyłaj e-maila weryfikacyjnego)

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Domain name for blog
pl_PL: Nazwa domeny dla bloga

en: Donation checkout
pl_PL: Zamówienie darowizny

en: Dotted
pl_PL: Kropkowany

en: Double
pl_PL: Podwójnie

en: Download PDF
pl_PL: ściągnij PDF

en: Download Summary
pl_PL: Pobierz podsumowanie

en: Download button text
pl_PL: Pobierz tekst przycisku

en: Downloadable product
pl_PL: Produkt do pobrania

en: Downloading file...
pl_PL: Pobieranie pliku ...

en: Draft
pl_PL: Projekt

en: Dragger color
pl_PL: Kolor draggera

en: Dropdown
pl_PL: Upuścić

en: Dropdown arrow
pl_PL: Strzałka w dół

en: Dropdown colors
pl_PL: Rozwijane kolory

en: Dropdown item background
pl_PL: Rozwijane tło elementu

en: Dropdown item background focus
pl_PL: Rozwijana ostrość tła elementu

en: Dropdown item font focus
pl_PL: Rozwijana ostrość czcionki elementu

en: Duplicate
pl_PL: Duplikować

en: Duplicate element
pl_PL: Powielony element

en: Duplicate entry title error message
pl_PL: Komunikat o błędzie zduplikowanego tytułu wpisu

en: Duration in seconds
pl_PL: Czas trwania w sekundach

en: Duration text in minutes
pl_PL: Czas trwania w minutach

en: Dutch
pl_PL: holenderski

en: Dutch (Belgium)
pl_PL: Holenderski (Belgia)

en: Dynamic
pl_PL: Dynamiczny

en: E-mail & Contact Entry Label
pl_PL: E-mail i etykieta wpisu kontaktu

en: E-mail Address
pl_PL: Adres e-mail

en: E-mail Reminders
pl_PL: Przypomnienia e-mail

en: E-mail Template 1
pl_PL: Szablon e-maila 1

en: E-mail address
pl_PL: Adres e-mail

en: E-mail address (mailto:)
pl_PL: Adres e-mail (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
pl_PL: Adres e-mail administratora bloga

en: E-mail copyright
pl_PL: Prawa autorskie do wiadomości e-mail

en: E-mail headers
pl_PL: Nagłówki e-maili

en: E-mail logo
pl_PL: Logo e-mail

en: E-mail social icons
pl_PL: E-mailowe ikony społecznościowe

en: E-mail subtitle
pl_PL: Podtytuł e-maila

en: E-mail subtitle (confirm)
pl_PL: Podtytuł e-maila (potwierdź)

en: E-mail title
pl_PL: Tytuł e-maila

en: E-mail title (confirm)
pl_PL: Tytuł e-maila (potwierdź)

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
pl_PL: Np.: nazwa_pola|meta_klucz (każdy w nowym wierszu)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
pl_PL: ECHO - Wyświetla zwykły tekst tak, jak jest, odpowiedni dla interfejsu wiersza polecenia

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
pl_PL: ERROR_LOG - wyjście do dziennika błędów, zgodnie z konfiguracją w php.ini

en: Edit Translation
pl_PL: Edytuj tłumaczenie

en: Edit author
pl_PL: Edytuj autora

en: Edit contact entry
pl_PL: Edytuj wpis kontaktu

en: Edit element
pl_PL: Edytuj element

en: Edit order
pl_PL: Edytować zamówienie

en: Edit post
pl_PL: Edytuj post

en: Edit the contact entry (backend)
pl_PL: Edytuj wpis kontaktu (zaplecze)

en: Editor height in pixels
pl_PL: Wysokość edytora w pikselach

en: Element Settings & Options
pl_PL: Ustawienia i opcje elementu

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Email Address
pl_PL: Adres e-mail

en: Email attachments
pl_PL: Załączniki do wiadomości e-mail

en: Email headers
pl_PL: Nagłówki wiadomości e-mail

en: Email label
pl_PL: Etykieta e-mail

en: Email template
pl_PL: Szablon wiadomości e-mail

en: Empty cart before adding products
pl_PL: Opróżnij koszyk przed dodaniem produktów

en: Enable
pl_PL: Włączać

en: Enable (do not save empty values)
pl_PL: Włącz (nie zapisuj pustych wartości)

en: Enable (exclude empty values)
pl_PL: Włącz (wyklucz puste wartości)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
pl_PL: Włącz (umożliwia wyszukiwanie tekstu w pliku PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
pl_PL: Włącz (włącz tylko, jeśli formularz używa tekstu arabskiego)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
pl_PL: Włącz (włącz to tylko wtedy, gdy formularz używa tekstu cyrylicy)

en: Enable Adaptive Placeholders
pl_PL: Włącz adaptacyjne symbole zastępcze

en: Enable Add More
pl_PL: Włącz opcję Dodaj więcej

en: Enable Ajax
pl_PL: Włącz Ajax

en: Enable Drag & Drop Upload Support
pl_PL: Włącz obsługę przesyłania metodą „przeciągnij i upuść”

en: Enable Form to PDF generation
pl_PL: Włącz generowanie formularza do formatu PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
pl_PL: Włącz śledzenie Google Analytics

en: Enable PayPal Checkout
pl_PL: Włącz płatność PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
pl_PL: Włącz tryb piaskownicy PayPal (tylko do celów testowych)

en: Enable Popup
pl_PL: Włącz wyskakujące okienko

en: Enable Popup Border
pl_PL: Włącz ramkę wyskakującego okienka

en: Enable Popup Shadows
pl_PL: Włącz wyskakujące cienie

en: Enable RTL (Right To Left layout)
pl_PL: Włącz RTL (układ od prawej do lewej)

en: Enable RTL E-mails
pl_PL: Włącz e-maile RTL

en: Enable Right To Left Layout
pl_PL: Włącz układ od prawej do lewej

en: Enable SMTP authentication
pl_PL: Włącz uwierzytelnianie SMTP

en: Enable Stripe Checkout
pl_PL: Włącz Stripe Checkout

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
pl_PL: Włącz tryb Stripe Sandbox/Test (tylko do celów testowych)

en: Enable Stripe checkout for this form
pl_PL: Włącz płatność Stripe dla tego formularza

en: Enable TLS or SSL encryption
pl_PL: Włącz szyfrowanie TLS lub SSL

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
pl_PL: Włącz zbieranie identyfikatorów podatkowych (pozwala użytkownikom dokonywać zakupów jako firma)

en: Enable WooCommerce Checkout
pl_PL: Włącz kasę WooCommerce

en: Enable WooCommerce Order Search
pl_PL: Włącz wyszukiwanie zamówień WooCommerce

en: Enable Zapier connection
pl_PL: Włącz połączenie Zapier

en: Enable address auto complete
pl_PL: Włącz automatyczne uzupełnianie adresu

en: Enable auto suggest
pl_PL: Włącz automatyczne sugerowanie

en: Enable automatic Tax
pl_PL: Włącz automatyczny podatek

en: Enable birthdate calculations
pl_PL: Włącz obliczanie daty urodzenia

en: Enable code generation
pl_PL: Włącz generowanie kodu

en: Enable contact entry search by title
pl_PL: Włącz wyszukiwanie kontaktów według tytułu

en: Enable contact entry updating
pl_PL: Włącz aktualizację wpisów kontaktów

en: Enable custom entry titles
pl_PL: Włącz niestandardowe tytuły wpisów

en: Enable custom padding
pl_PL: Włącz niestandardowe wypełnienie

en: Enable custom parameter string for POST method
pl_PL: Włącz niestandardowy ciąg parametrów dla metody POST

en: Enable custom popup padding
pl_PL: Włącz niestandardowe dopełnienie wyskakujących okienek

en: Enable custom return URL
pl_PL: Włącz niestandardowy zwrotny adres URL

en: Enable custom settings
pl_PL: Włącz ustawienia niestandardowe

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
pl_PL: Włącz tryb debugowania (nie spowoduje to przesłania formularza, ale bezpośrednio pobierze wygenerowany plik PDF, włącz go tylko podczas tworzenia formularza)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
pl_PL: Włącz tryb debugowania (wyświetli odpowiedź POST dla programistów)

en: Enable distance calculator
pl_PL: Włącz kalkulator odległości

en: Enable email reminder #%s
pl_PL: Włącz przypomnienie e-mailem #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
pl_PL: Włącz plik cookie wygaśnięcia (pokaż wyskakujące okienko tylko raz)

en: Enable form POST method
pl_PL: Włącz metodę POST formularza

en: Enable icons
pl_PL: Włącz ikony

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
pl_PL: Włącz przyrost numerów faktur, np .: 0001

en: Enable keyword field
pl_PL: Włącz pole słowa kluczowego

en: Enable keyword user input
pl_PL: Włącz wprowadzanie słów kluczowych przez użytkownika

en: Enable line breaks
pl_PL: Włącz podziały wierszy

en: Enable listings for this form
pl_PL: Włącz aukcje dla tego formularza

en: Enable media upload button
pl_PL: Włącz przycisk przesyłania multimediów

en: Enable password protection
pl_PL: Włącz ochronę hasłem

en: Enable read-only
pl_PL: Włącz tylko do odczytu

en: Enable server side lookup
pl_PL: Włącz wyszukiwanie po stronie serwera

en: Enable the WordPress text editor
pl_PL: Włącz edytor tekstu WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
pl_PL: Włącz tę opcję, jeśli nie chcesz tworzyć zupełnie nowego wpisu kontaktu po aktualizacji istniejącego wpisu kontaktu

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
pl_PL: Włącz tę opcję, jeśli chcesz ukryć kroki na urządzeniach mobilnych

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
pl_PL: Włącz tę opcję, jeśli chcesz wyświetlać pasek postępu dla wielu części

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
pl_PL: Włącz tę opcję, jeśli chcesz wyświetlić kroki dla wielu części

en: Enable transparent backgrounds
pl_PL: Włącz przezroczyste tło

en: Enable uppercase transformation
pl_PL: Włącz przekształcanie wielkich liter

en: Enable user form lock / submission limit
pl_PL: Włącz blokadę formularza użytkownika / limit przesyłania

en: Enabled
pl_PL: Włączono

en: Enabled (make variable)
pl_PL: Włączone (ustaw zmienną)

en: Enabled (recommended)
pl_PL: Włączone (zalecane)

en: Enabled (use custom button settings)
pl_PL: Włączone (użyj niestandardowych ustawień przycisków)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
pl_PL: Włączenie tego zapobiegnie również wyskakiwaniu klawiatury na urządzeniach mobilnych

en: Enclosure
pl_PL: Załącznik

en: English / Western (default)
pl_PL: Angielski / zachodni (domyślnie)

en: English / Western formatting is the default
pl_PL: Formatowanie angielskie / zachodnie jest domyślne

en: English/Australia
pl_PL: Angielski / Australia

en: English/New Zealand
pl_PL: Angielski / Nowa Zelandia

en: English/UK
pl_PL: Angielski brytyjski

en: Enter "4" to display 16 as 0016
pl_PL: Wpisz „4”, aby wyświetlić 16 jako 0016

en: Enter Coupon ID:
pl_PL: Wprowadź identyfikator kuponu:

en: Enter Promotion ID:
pl_PL: Wprowadź identyfikator promocji:

en: Enter a custom URL to link to
pl_PL: Wpisz niestandardowy adres URL, do którego ma prowadzić łącze

en: Enter a custom URL to redirect to
pl_PL: Wpisz niestandardowy adres URL, do którego ma nastąpić przekierowanie

en: Enter a custom email address or use the blog settings
pl_PL: Wprowadź niestandardowy adres e-mail lub użyj ustawień bloga

en: Enter a custom entry title
pl_PL: Wprowadź niestandardowy tytuł wpisu

en: Enter a custom form post URL
pl_PL: Wprowadź niestandardowy adres URL posta

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
pl_PL: Wprowadź stały adres / kod pocztowy lub wprowadź unikalną nazwę pola, aby pobrać adresy dynamiczne od użytkowników

en: Enter a name
pl_PL: Wpisz imię

en: Enter a name for your form
pl_PL: Wpisz nazwę swojego formularza

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
pl_PL: Wpisz identyfikator rodzica, jeśli chcesz, aby post miał rodzica

en: Enter a password to protect the form
pl_PL: Wprowadź hasło, aby chronić formularz

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
pl_PL: Wprowadź predefiniowaną maskę, np .: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
pl_PL: Wpisz silne hasło

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
pl_PL: Wprowadź już istniejący identyfikator produktu Stripe, do którego będzie należeć ta cena

en: Enter an email address
pl_PL: Wprowadź adres email

en: Enter anything you like for the copyright section
pl_PL: Wpisz cokolwiek chcesz w sekcji praw autorskich

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
pl_PL: Wpisz niestandardowy URL (w razie potrzeby użyj {tags})

en: Enter custom parameter string
pl_PL: Wpisz ciąg parametru niestandardowego

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
pl_PL: Wprowadź identyfikator formularza, aby porównać zduplikowany tytuł wpisu

en: Enter latitudes and longitudes
pl_PL: Wprowadź szerokości i długości geograficzne

en: Enter product price/plan ID.
pl_PL: Wpisz cenę produktu/identyfikator planu.

en: Enter shipping rate ID:
pl_PL: Wprowadź identyfikator stawki wysyłki:

en: Enter tags (comma separated)
pl_PL: Wpisz tagi (oddzielone przecinkami)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
pl_PL: Wpisz pola, które należy zapisać dla subskrybenta

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
pl_PL: Wprowadź kwotę w godzinach przed wygaśnięciem linku do ponownej płatności. Musi być liczbą z zakresu od 24 do 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
pl_PL: Wprowadź nazwę informacji o pracy atrybutu, np. Kolor lub stan

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
pl_PL: Wprowadź atrybuty, które należy zapisać dla tego produktu. Umieść każdą kategorię atrybutów w nowym wierszu oddzielonym pionami \"|\". Zdefiniuj wartości w następujący sposób:%3$sAttribute Slug|Wartość atrybutu|Visible|Variation|Taksonomys%3$sPrzykład z tagami:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sPrzykład bez tagów: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sDozwolone wartości:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
pl_PL: Wprowadź identyfikatory kategorii, które mają zostać wykluczone, oddzielone przecinkami

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
pl_PL: Wpisz identyfikator listy lub wpisz {tag}

en: Enter the name of the post type
pl_PL: Wpisz nazwę typu posta

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
pl_PL: Wpisz nazwę typu postu (np. post, strona, produkt)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
pl_PL: Wprowadź identyfikatory postów, które mają zostać wykluczone, oddzielone przecinkami

en: Enter the price
pl_PL: Podaj cenę

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
pl_PL: Wprowadź identyfikator produktu(ów), które należy dodać do koszyka

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
pl_PL: Wprowadź niestandardowe metadane produktów (opcjonalnie)

en: Enter the second value you want to validate
pl_PL: Wprowadź drugą wartość, którą chcesz zweryfikować

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
pl_PL: Wprowadź nazwę tabeli wraz z prefiksem, np .: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
pl_PL: Wpisz nazwy tagów oddzielone przecinkiem, np.: developerzy,sprzedaż,prasa

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
pl_PL: Wpisz nazwę informacji o taksonomii, np. Category lub product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
pl_PL: Wpisz unikalną nazwę pola, w którym ma zostać wpisana wartość odległości (wymagane)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
pl_PL: Wprowadź identyfikatory użytkownika, które mają zostać wykluczone, oddzielone przecinkami

en: Enter the value you want to validate
pl_PL: Wpisz wartość, którą chcesz zweryfikować

en: Entry ID
pl_PL: Identyfikator wejścia

en: Entry date
pl_PL: Wprowadź dane

en: Entry search
pl_PL: Wyszukiwanie wpisów

en: Entry searched
pl_PL: Szukano wpisu

en: Entry status
pl_PL: Status wjazdu

en: Entry status after payment completed
pl_PL: Status wpisu po dokonaniu płatności

en: Entry title
pl_PL: Tytuł wpisu

en: Equal
pl_PL: Równy

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error Colors
pl_PL: Kolory błędów

en: Error FadeIn Duration
pl_PL: Błąd zanikania podczas trwania

en: Error Message Colors
pl_PL: Kolory komunikatów o błędach

en: Error message positioning
pl_PL: Pozycjonowanie komunikatu o błędzie

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
pl_PL: Komunikat o błędzie do wyświetlenia użytkownikowi, gdy pole zostało wypełnione niepoprawnie (gdy walidacja nie powiodła się)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
pl_PL: Komunikat o błędzie do wyświetlenia użytkownikowi, gdy pole nie zostało wypełnione. Wraca do „Komunikatu o błędzie walidacji”, jeśli pozostanie puste.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
pl_PL: Błąd: serwer nie mógł zapisać formularza, ponieważ żądanie jest za duże. Skontaktuj się z webmasterem i zwiększ limity serwerów.

en: Esperanto
pl_PL: esperanto

en: Estonian
pl_PL: estoński

en: European - dd-mm-yy
pl_PL: Europejski - dd-mm-rr

en: Every minute
pl_PL: Każda minuta

en: Exact match
pl_PL: Dokładne dopasowanie

en: Example
pl_PL: Przykład

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
pl_PL: Przykład 100 lat w przeszłości i 5 lat w przyszłości: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
pl_PL: Przykład zwracania identyfikatora wiersza: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
pl_PL: Przykład z {tagami}

en: Example without {tags}
pl_PL: Przykład bez {tagów}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
pl_PL: Na przykład, aby zwrócić wiersz Imię: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
pl_PL: Przykład: 09:00%sMożesz również użyć {tagów}, na przykład, aby dynamicznie pobrać znacznik czasu (epokę). W ten sposób możesz go używać w połączeniu z elementem Kalkulator do obliczania czasu w przyszłości, na przykład 2 godziny w przyszłości (pozostaw puste, aby wyłączyć tę funkcję)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
pl_PL: Przykład: 17:00%sMożesz także użyć {tagów}, na przykład do dynamicznego pobrania znacznika czasu (epoki). W ten sposób możesz go używać w połączeniu z elementem Kalkulator do obliczania czasu w przyszłości, na przykład 2 godziny w przyszłości (pozostaw puste, aby wyłączyć tę funkcję)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
pl_PL: Przykład: 2 = dwie godziny po, -5 = pięć godzin przed<br /> (czas bazowy to czas przesłania formularza)

en: Example: Company Name
pl_PL: Przykład: nazwa firmy

en: Example: Verify your account
pl_PL: Przykład: Zweryfikuj swoje konto

en: Example: Your account has been approved
pl_PL: Przykład: Twoje konto zostało zatwierdzone

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
pl_PL: Przykład: Twoje nowe hasło. Możesz użyć {user_login}

en: Example: first_name|last_name|email
pl_PL: Przykład: first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
pl_PL: Przykład: jeśli chcesz ograniczyć 2 zgłoszenia na użytkownika, ustaw to na „2”

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
pl_PL: Przykład: jeśli chcesz ograniczyć formularz do łącznie 50 zgłoszeń, ustaw tę opcję na „50”

en: Example: info@companyname.com
pl_PL: Przykład: info@nazwafirmy.com

en: Example: no-reply@companyname.com
pl_PL: Przykład: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
pl_PL: Przykład: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
pl_PL: Przykład:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(wprowadź każdy zakres w nowym wierszu)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
pl_PL: Przykład:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sMożliwe pola do wypełnienia na stronie kasy: %1$s

en: Exclude a category
pl_PL: Wyklucz kategorię

en: Exclude a post
pl_PL: Wyklucz post

en: Exclude dates or a range of dates
pl_PL: Wyklucz daty lub zakres dat

en: Exclude empty values from email loop
pl_PL: Wyklucz puste wartości z pętli wiadomości e-mail

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
pl_PL: Wyklucz pola z pliku CSV (umieść każdą nazwę pola w nowej linii)

en: Exclude from admin email
pl_PL: Wyklucz z adresu e-mail administratora

en: Exclude from all emails
pl_PL: Wyklucz ze wszystkich e-maili

en: Exclude from confirmation email
pl_PL: Wyklucz z e-maila potwierdzającego

en: Exclude from email
pl_PL: Wyklucz z e-maili

en: Exclude specific days
pl_PL: Wyklucz określone dni

en: Exclude user(s)
pl_PL: Wyklucz użytkowników

en: Existing Page
pl_PL: Istniejąca strona

en: Expiration time in days
pl_PL: Czas wygaśnięcia w dniach

en: Expired
pl_PL: Wygasły

en: Export
pl_PL: Eksport

en: Export & Import
pl_PL: Eksport i import

en: Export Contact Entries
pl_PL: Eksportuj wpisy kontaktów

en: Export Contact Entries to CSV
pl_PL: Eksportuj wpisy kontaktów do CSV

en: Export Forms
pl_PL: Formularze eksportowe

en: Export Settings
pl_PL: Ustawienia eksportu

en: Export form
pl_PL: Formularz eksportu

en: Export to CSV
pl_PL: Eksportuj do CSV

en: Extra styles
pl_PL: Dodatkowe style

en: Fade in down to up
pl_PL: Zanik w dół do góry

en: Fade in left to right
pl_PL: Przejście od lewej do prawej

en: Fade in right to left
pl_PL: Przejście od prawej do lewej

en: Fade in up to down
pl_PL: Stopniowanie od góry do dołu

en: Fade in without movement
pl_PL: Zanikanie bez ruchu

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pl_PL: Czas zanikania w milisekundach (0 to brak efektu zanikania)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pl_PL: Czas zanikania w milisekundach (0 oznacza brak efektu zanikania)

en: Failed
pl_PL: Przegrany

en: Failed to process data, please try again
pl_PL: Nie udało się przetworzyć danych, spróbuj ponownie

en: Faroese
pl_PL: Farerski

en: Featured product
pl_PL: Opisywany produkt

en: Feb
pl_PL: Luty

en: February
pl_PL: luty

en: Field Colors
pl_PL: Kolory pola

en: Field Colors Focus
pl_PL: Kolory pola Ostrość

en: Field Label
pl_PL: Etykieta pola

en: Field Loop:
pl_PL: Pętla pola:

en: Field description
pl_PL: Opis pola

en: Field description font size
pl_PL: Rozmiar czcionki opisu pola

en: Field description font weight
pl_PL: Grubość czcionki opisu pola

en: Field description line height
pl_PL: Wysokość linii opisu pola

en: Field height in pixels
pl_PL: Wysokość pola w pikselach

en: Field is required!
pl_PL: To pole jest wymagane!

en: Field label
pl_PL: Etykieta pola

en: Field label font size
pl_PL: Rozmiar czcionki etykiety pola

en: Field label font weight
pl_PL: Grubość czcionki etykiety pola

en: Field label line height
pl_PL: Wysokość linii etykiety pola

en: Field name
pl_PL: Nazwa pola

en: Field size
pl_PL: Rozmiar pola

en: Field size in height
pl_PL: Wielkość pola na wysokość

en: Field type
pl_PL: Typ pola

en: Field width in pixels
pl_PL: Szerokość pola w pikselach

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
pl_PL: Pola do pominięcia (wprowadź unikalne nazwy pól oddzielone potokami)

en: File
pl_PL: Plik

en: File Upload Settings
pl_PL: Ustawienia przesyłania plików

en: File upload
pl_PL: Udostępnianie pliku

en: Filesize is too big
pl_PL: Rozmiar pliku jest za duży

en: Filled border color (leave blank for no border)
pl_PL: Kolor wypełnionego obramowania (pozostaw puste bez obramowania)

en: Filled bottom background color
pl_PL: Wypełniony dolny kolor tła

en: Filled font color
pl_PL: Wypełniony kolor czcionki

en: Filled top background color
pl_PL: Wypełniony kolor górnego tła

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: Filter by (leave blank to search all)
pl_PL: Filtruj według (pozostaw puste, aby przeszukać wszystkie)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
pl_PL: Filtruj według formularzy (lub pozostaw puste, aby wyeksportować wpisy ze wszystkich formularzy)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
pl_PL: Filtruj według statusu zamówienia (pozostaw puste, aby przeszukać wszystkie)

en: Filter logic
pl_PL: Logika filtra

en: Filter method
pl_PL: Metoda filtrowania

en: Filter options
pl_PL: Opcje filtrowania

en: Filter placeholder
pl_PL: Filtr zastępczy

en: Filter posts by specific taxonomy
pl_PL: Filtruj posty według określonej taksonomii

en: Filter users by role(s)
pl_PL: Filtruj użytkowników według ról

en: Filters relation
pl_PL: Relacja filtrów

en: Finnish
pl_PL: fiński

en: First Name
pl_PL: Imię

en: First choice
pl_PL: Pierwszy wybór

en: First day of week
pl_PL: Pierwszy dzień tygodnia

en: First name
pl_PL: Imię

en: First name (optional)
pl_PL: Pierwsze imię (opcjonalnie)

en: First/Last name
pl_PL: Imię / Nazwisko

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
pl_PL: Naprawiono (np. zawsze o 09:00)

en: Fixed (not recommended)
pl_PL: Naprawiono (niezalecane)

en: Float
pl_PL: Pływak

en: Focussed border color (leave blank for no border)
pl_PL: Kolor obramowania zogniskowanego (pozostaw puste, aby nie było obramowania)

en: Focussed bottom background color
pl_PL: Zogniskowany kolor dolnego tła

en: Focussed font color
pl_PL: Zogniskowany kolor czcionki

en: Focussed top background color
pl_PL: Zogniskowany kolor górnego tła

en: Font Color
pl_PL: Kolor czcionki

en: Font Color Focus
pl_PL: Fokus koloru czcionki

en: Font color
pl_PL: Kolor czcionki

en: Font family
pl_PL: Rodzina czcionek

en: Font size in pixels
pl_PL: Rozmiar czcionki w pikselach

en: Font styles
pl_PL: Style czcionek

en: Font styles (mobile/responsive)
pl_PL: Style czcionek (mobilne/responsywne)

en: Font weight
pl_PL: Grubość czcionki

en: Footer colors
pl_PL: Kolory stopek

en: Footer margins (in units declared above)
pl_PL: Marginesy stopki (w jednostkach zadeklarowanych powyżej)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
pl_PL: Tylko dla programistów, domyślnie niewidoczne, możesz to zmienić za pomocą niestandardowego CSS.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
pl_PL: Wymuś responsywność na urządzeniach mobilnych (zawsze 100%szerokości)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
pl_PL: Wymuś użycie znaków końca linii zamiast akapitów

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
pl_PL: Wymuś: użyj powyższego ustawienia dla wszystkich e-maili administratora (ustawienie zdefiniowane w poszczególnych formularzach zostanie zignorowane)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
pl_PL: Wymuś: użyj powyższego ustawienia dla wszystkich wiadomości e-mail z potwierdzeniem (ustawienie zdefiniowane w poszczególnych formularzach zostanie zignorowane)

en: Form Elements
pl_PL: Elementy formularza

en: Form ID's separated by commas
pl_PL: Identyfikatory formularza oddzielone przecinkami

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
pl_PL: Przykład marginesów formularza: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
pl_PL: Maksymalna szerokość formularza

en: Form Name
pl_PL: Nazwa formularza

en: Form Settings
pl_PL: Ustawienia formularza

en: Form creation failed, could not find original form:
pl_PL: Tworzenie formularza nie powiodło się, nie można znaleźć oryginalnego formularza:

en: Form loading icon (preloader)
pl_PL: Ikona ładowania formularza (moduł wstępnego ładowania)

en: Form name
pl_PL: Nazwa formularza

en: Form redirect option
pl_PL: Opcja przekierowania formularza

en: Form settings
pl_PL: Ustawienia formularza

en: Form setup wizard
pl_PL: Kreator konfiguracji formularza

en: Form:
pl_PL: Formularz:

en: Fr
pl_PL: Ks

en: French
pl_PL: Francuski

en: Fri
pl_PL: Pt

en: Friday
pl_PL: piątek

en: From
pl_PL: Od

en: From Bottom
pl_PL: Od spodu

en: From Left
pl_PL: Od lewej

en: From Right
pl_PL: Od prawej

en: From Top
pl_PL: Z góry

en: From date
pl_PL: Od daty

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
pl_PL: Od daty (rrrr-mm-dd): Wyświetl wyskakujące okienko w określonym zakresie dat

en: From email
pl_PL: Z emaila

en: From email:
pl_PL: Z emaila:

en: From name
pl_PL: Z nazwy

en: From name:
pl_PL: Z nazwy:

en: Front-end Posting
pl_PL: Publikowanie frontonu

en: Front-end Posting Settings
pl_PL: Front-endowe ustawienia publikowania

en: Full - DD, d MM, yy
pl_PL: Pełny - DD, d MM, yy

en: Full Name
pl_PL: Pełne imię i nazwisko

en: Full Rounded
pl_PL: Pełne zaokrąglenie

en: Future
pl_PL: Przyszły

en: Galician
pl_PL: Galicyjski

en: General
pl_PL: Generał

en: Generate new password on the fly when sending approve email
pl_PL: Generuj nowe hasło w locie podczas wysyłania e-maila z potwierdzeniem

en: Generated PDF
pl_PL: Wygenerowany plik PDF

en: Generated PDF Label
pl_PL: Wygenerowana etykieta PDF

en: Generated PDF URL
pl_PL: URL wygenerowanego pliku PDF

en: Generated PDF file
pl_PL: Wygenerowany plik PDF

en: Generated PDF name
pl_PL: Nazwa wygenerowanego pliku PDF

en: Generating PDF file...
pl_PL: Generowanie pliku PDF ...

en: Generating text
pl_PL: Generowanie tekstu

en: Georgian
pl_PL: gruziński

en: German
pl_PL: Niemiecki

en: Get your API key
pl_PL: Zdobądź klucz API

en: Get your webhook signing secret key
pl_PL: Uzyskaj tajny klucz podpisywania webhooka

en: Give this listing a name
pl_PL: Nadaj tej aukcji nazwę

en: Global Form locker / submission limit
pl_PL: Limit skrzynki / przesyłania formularzy globalnych

en: Global Overriding
pl_PL: Globalne nadpisanie

en: Global Unique ID for referencing the post
pl_PL: Globalny unikalny identyfikator do odwoływania się do wpisu

en: Global font family
pl_PL: Globalna rodzina czcionek

en: Global font size
pl_PL: Globalny rozmiar czcionki

en: Global font weight
pl_PL: Globalna waga czcionki

en: Global line height
pl_PL: Globalna wysokość linii

en: Global secret name
pl_PL: Globalna tajna nazwa

en: Global secret value
pl_PL: Globalna tajna wartość

en: Global secrets
pl_PL: Globalne tajemnice

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
pl_PL: Sekrety globalne mogą być używane we wszystkich formach. Upewnij się, że nie zmieniasz żadnych istniejących wpisów tajnych, ponieważ może to mieć wpływ na wcześniej utworzone formularze korzystające z wpisów globalnych.

en: Google API key
pl_PL: Klucz Google API

en: Google Map
pl_PL: Mapa Google

en: Google Maps API - Key
pl_PL: Interfejs API Map Google — klucz

en: Google Maps API - Language
pl_PL: Interfejs API Map Google — język

en: Google Maps API - Region
pl_PL: Interfejs API Map Google – region

en: Google reCAPTCHA verification failed!
pl_PL: Weryfikacja Google reCAPTCHA nie powiodła się!

en: Gradient Bottom
pl_PL: Gradient dolny

en: Gradient Bottom Focus
pl_PL: Gradient dolna ostrość

en: Gradient Top
pl_PL: Gradient do góry

en: Gradient Top Focus
pl_PL: Gradientowa górna ostrość

en: Greater than
pl_PL: Lepszy niż

en: Greater than or equal to
pl_PL: Większe bądź równe

en: Greek
pl_PL: grecki

en: Grid
pl_PL: Krata

en: Gross amount
pl_PL: Kwota brutto

en: Grouped field
pl_PL: Pole zgrupowane

en: HTML (raw)
pl_PL: HTML (surowy)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
pl_PL: HTML - Wyjście ze znakami ucieczki, podziały wierszy przekonwertowane na „<br>”, odpowiednie dla danych wyjściowych przeglądarki

en: HTML Elements
pl_PL: Elementy HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
pl_PL: HTML/wiadomość do wyświetlenia użytkownikom, którzy nie widzą wykazu (pozostaw puste dla żadnego)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
pl_PL: HTML/wiadomość do wyświetlenia, gdy nie ma wyników (pozostaw puste dla braku)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
pl_PL: HTML/wiadomość do wyświetlenia, gdy nie ma wyników w oparciu o filtr (pozostaw puste dla żadnego)

en: HTTP v1.0 (default)
pl_PL: HTTP v1.0 (domyślnie)

en: HTTP v1.1
pl_PL: HTTP 1.1

en: HTTP version
pl_PL: Wersja HTTP

en: Handling amount
pl_PL: Kwota obsługi

en: Handling charges
pl_PL: Opłaty manipulacyjne

en: Header colors
pl_PL: Kolory nagłówka

en: Header margins (in units declared above)
pl_PL: Marginesy nagłówka (w jednostkach zadeklarowanych powyżej)

en: Heading
pl_PL: Nagłówek

en: Heading 1
pl_PL: Nagłówek 1

en: Heading 2
pl_PL: Nagłówek 2

en: Heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: Heading 4
pl_PL: Nagłówek 4

en: Heading 5
pl_PL: Nagłówek 5

en: Heading 6
pl_PL: Nagłówek 6

en: Heading Styles
pl_PL: Style nagłówków

en: Heading size
pl_PL: Rozmiar pozycji

en: Hebrew
pl_PL: hebrajski

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
pl_PL: Witaj {user_login}, Twoje konto zostało zweryfikowane!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
pl_PL: Tutaj możesz zmienić ustawienia serwera, które mają zastosowanie do Twojego zaplecza

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
pl_PL: Tutaj możesz zmienić sposób przetwarzania i przesyłania plików

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
pl_PL: Tutaj możesz wpisać pozycje, które należy dodać do koszyka po przesłaniu formularza

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
pl_PL: Tutaj możesz nadpisać określone ustawienia dla wszystkich swoich formularzy (w tym wcześniej utworzonych formularzy). Używaj go tylko wtedy, gdy masz ustawienie, które musi być używane we wszystkich formularzach. Aby faktycznie zastosować ustawienie do wszystkich formularzy, należy zaznaczyć pole wyboru „Force: ...”, które odpowiada ustawieniu. Jeśli później zdecydujesz się odznaczyć to pole wyboru, stare wartości formularza zostaną ponownie użyte. Oznacza to, że jeśli użyjesz poniższych ustawień, w rzeczywistości nie zastąpi to żadnych ustawień formularza, ale po prostu je zignoruje.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
pl_PL: Tutaj możesz ustawić cenę subskrypcji, czas i okresy

en: Hidden
pl_PL: Ukryty

en: Hidden field
pl_PL: Ukryte pole

en: Hide
pl_PL: Ukryć

en: Hide back to top button
pl_PL: Ukryj przycisk powrotu do góry

en: Hide empty categories
pl_PL: Ukryj puste kategorie

en: Hide field icons
pl_PL: Ukryj ikony pól

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
pl_PL: Ukryj pliki z Media Library, które zostały przesłane za pośrednictwem formularzy

en: Hide form after submitting
pl_PL: Ukryj formularz po przesłaniu

en: Hide form from locked out users
pl_PL: Ukryj formularz przed zablokowanymi użytkownikami

en: Hide form from logged in users
pl_PL: Ukryj formularz przed zalogowanymi użytkownikami

en: Hide form from not logged in users
pl_PL: Ukryj formularz przed niezalogowanymi użytkownikami

en: Hide form when locked
pl_PL: Ukryj formularz po zablokowaniu

en: Hide on mobile devices
pl_PL: Ukryj na urządzeniach mobilnych

en: Hide products from the shop
pl_PL: Ukryj produkty ze sklepu

en: Hide steps on mobile devices
pl_PL: Ukryj kroki na urządzeniach mobilnych

en: Hide the form from locked out users
pl_PL: Ukryj formularz przed zablokowanymi użytkownikami

en: Hide the form from logged in users
pl_PL: Ukryj formularz przed zalogowanymi użytkownikami

en: Hide the form from not logged in users
pl_PL: Ukryj formularz przed niezalogowanymi użytkownikami

en: Hindi
pl_PL: hinduski

en: Horizontal display ( -- )
pl_PL: Wyświetlacz poziomy ( -- )

en: Horizontal tabs
pl_PL: Poziome zakładki

en: Hover
pl_PL: Unosić się

en: How does this field need to be validated?
pl_PL: W jaki sposób należy walidować to pole?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
pl_PL: Ile maksymalnie wpisów powinno zostać pobranych?

en: How times should be displayed in the list and input element.
pl_PL: Jak czasy powinny być wyświetlane na liście i elemencie wejściowym.

en: How to display your icon.
pl_PL: Jak wyświetlić swoją ikonę.

en: How to handle debug output
pl_PL: Jak obsługiwać dane wyjściowe debugowania

en: Huge
pl_PL: Olbrzymi

en: Hungarian
pl_PL: język węgierski

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
pl_PL: Identyfikator istniejącego Klienta, jeśli taki istnieje. W trybie płatności do wstępnego wypełnienia adresu e-mail, nazwiska, danych karty i adresu rozliczeniowego na stronie realizacji transakcji zostanie użyta najnowsza metoda płatności kartą klienta. W trybie subskrypcji zostanie użyta domyślna metoda płatności klienta, jeśli jest to karta, w przeciwnym razie zostanie użyta najnowsza karta. Prawidłowy adres rozliczeniowy, nazwa rozliczeniowa i adres e-mail rozliczeniowy są wymagane w formie płatności, aby usługa Checkout mogła wstępnie wypełnić dane karty klienta.

en: ID's
pl_PL: ID

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
pl_PL: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: IP-address
pl_PL: Adres IP

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
pl_PL: ISO 8601 - rr-mm-dd

en: Icelandic
pl_PL: islandzki

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: Icon Colors
pl_PL: Kolory ikon

en: Icon alignment
pl_PL: Wyrównanie ikon

en: Icon positioning
pl_PL: Pozycjonowanie ikon

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
pl_PL: Jeśli pole znajduje się w kolumnie dynamicznej, system automatycznie doda wszystkie metadane. Umieść każdy identyfikator produktu z jego metadanymi w nowym wierszu oddzielonym pionami „|”.%1$s%2$sPrzykład z tagami:%3$s {id}|Kolor|{color}%1$s%2$sPrzykład bez tagów:%3$s 82921|Kolor|Czerwony%1$s%2$sDozwolone wartości:%3$s liczba całkowita|ciąg|ciąg.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
pl_PL: Jeśli stawki wysyłki oparte na profilu są skonfigurowane na podstawie wagi, suma wartości wagi jest używana do obliczania opłat za wysyłkę dla płatności. Prawidłowa wartość to liczba dziesiętna z dwiema cyframi znaczącymi po prawej stronie przecinka.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
pl_PL: Jeśli zostanie podana, ta wartość będzie używana podczas tworzenia obiektu Customer. Jeśli nie zostanie podany, klienci zostaną poproszeni o podanie swojego adresu e-mail. Użyj tego parametru, aby wstępnie wypełnić dane klienta, jeśli masz już wiadomość e-mail w pliku.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
pl_PL: Jeśli kwota wydaje się być prawidłowa, klient musi sprawdzić u wystawcy karty, czy może dokonywać zakupów na tę kwotę.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
pl_PL: Jeśli czytnik kart obsługuje PIN Online, klient powinien zostać poproszony o podanie PIN bez tworzenia nowej transakcji. Jeśli czytnik kart nie obsługuje PIN-u online, klient powinien spróbować ponownie, wkładając kartę i wprowadzając PIN.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
pl_PL: Jeśli ładujesz formularze przez iframe, które mają inne pochodzenie, będziesz musiał wyłączyć kontrolę CSRF, aby móc przesyłać formularze. Nie jest to zalecane. Używaj tego tylko wtedy, gdy nie masz innego rozwiązania.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
pl_PL: Jeśli włączysz tę opcję, upewnij się, że ustawiłeś %sklucz API Google%s w sekcji „Superformularze > Ustawienia > Ustawienia formularzy”

en: If you have set an image, the image will override the icon
pl_PL: Jeśli ustawiłeś obraz, obraz zastąpi ikonę

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
pl_PL: Jeśli chcesz wysłać 10 przypomnień wpisz: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
pl_PL: Jeśli Twoja witryna działa w systemie buforowania, który nie pozwala na używanie plików cookie, np. Varnish Cache lub silniki buforujące NGINX, możesz włączyć tę opcję, aby wyłączyć przechowywanie plików cookie. Należy pamiętać, że spowoduje to uszkodzenie niektórych funkcji wtyczki, które wymagają plików cookie. Na przykład funkcja „Zapisz postęp formularza” nie będzie działać, gdy ta opcja jest włączona.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
pl_PL: Jeśli Twoja witryna używa Ajax do żądania treści postów, aktywuj tę opcję. Daje to pewność, że style / skrypty są ładowane przed żądaniem Ajax.

en: Image
pl_PL: Wizerunek

en: Image Alignment
pl_PL: Wyrównanie obrazu

en: Image Button (leave blank to use text button)
pl_PL: Przycisk obrazu (pozostaw puste, aby użyć przycisku tekstowego)

en: Image Link
pl_PL: Link do obrazu

en: Image background size
pl_PL: Rozmiar tła obrazu

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
pl_PL: Imperial (odległość zwracana w milach i stopach)

en: Import Contact Entries
pl_PL: Importuj wpisy kontaktów

en: Import Forms
pl_PL: Importuj formularze

en: Import Settings
pl_PL: Importuj ustawienia

en: Import completed
pl_PL: Import zakończony

en: Import elements
pl_PL: Importuj elementy

en: Import failed: something went wrong while importing.
pl_PL: Import nie powiódł się: coś poszło nie tak podczas importowania.

en: Import file #%d could not be located
pl_PL: Nie można znaleźć pliku importu #%d

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
pl_PL: Importuj czcionki przez adres URL (umieść każdą w nowej linii)

en: Import form
pl_PL: Formularz importu

en: Import secrets
pl_PL: Importuj sekrety

en: Import settings
pl_PL: Importuj ustawienia

en: Import translation settings
pl_PL: Importuj ustawienia tłumaczenia

en: Important notice:
pl_PL: Ważna uwaga:

en: Importing...
pl_PL: Importowanie...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
pl_PL: Ogólnie dozwolony jest tylko jeden typ. Jeśli nie określono typu, zostaną zwrócone wszystkie typy.%3$s%1$sObsługiwane typy to:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: zwracaj tylko wyniki geokodowania, a nie wyniki biznesowe . Zwykle używasz tego żądania do ujednoznacznienia wyników, w których określona lokalizacja może być nieokreślona.%3$s- %1$saddress%2$s: zwraca tylko wyniki geokodowania z dokładnym adresem. Zwykle używasz tego żądania, gdy wiesz, że użytkownik będzie szukał w pełni określonego adresu.%3$s- %1$szakład%2$s: zwracaj tylko wyniki biznesowe.%3$s- %1$s(regiony )%2$s: zwróć dowolny wynik pasujący do następujących typów: miejscowość, podrejon, kod_pocztowy, kraj, poziom_obszaru_administracyjnego_1, poziom_obszaru_administracyjnego_2%3$s- %1$s(miasta)%2$s: kolekcja typów nakazuje zwrócić usługę Miejsca wyniki pasujące do miejscowości lub poziomu obszaru_administracyjnego_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
pl_PL: Aby wykonywać połączenia, musisz włączyć następującą bibliotekę w swoim %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
pl_PL: Aby wykonywać połączenia, musisz włączyć te biblioteki w %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Usługa internetowa API Miejsc Google

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
pl_PL: Aby odzwierciedlić wszelkie zmiany dokonane w poniższych ustawieniach, musisz odświeżyć swoje permalinki w %1$sUstawienia > Permalinki%2$s, klikając "Zapisz zmiany".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
pl_PL: Aby korzystać z tej funkcji, musisz podać swój klucz Google API w %sSuperformularze > Ustawienia > Ustawienia formularzy%s

en: In stock (default)
pl_PL: W magazynie (domyślnie)

en: In stock?
pl_PL: W magazynie?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
pl_PL: Uwzględnij dane dynamiczne (włącz tę opcję, jeśli używasz kolumn dynamicznych)

en: Incomplete
pl_PL: Niekompletny

en: Incorrect activation code message
pl_PL: Komunikat o nieprawidłowym kodzie aktywacyjnym

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
pl_PL: Nieprawidłowe współrzędne szerokości i długości geograficznej dla polilinii, popraw i zaktualizuj element!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator listy lub lista już nie istnieje:

en: Incorrect password message
pl_PL: Komunikat o nieprawidłowym haśle

en: Incorrect password, please try again!
pl_PL: Nieprawidłowe hasło, spróbuj ponownie!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
pl_PL: Wskaż, co użytkownik musi wprowadzić lub wybrać. (pozostaw puste, aby usunąć)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
pl_PL: Wskazuje pole w wiadomościach e-mail i kontaktach. (wymagany)

en: Individual / Grouped
pl_PL: Indywidualne / zgrupowane

en: Individual field
pl_PL: Indywidualne pole

en: Indonesian
pl_PL: indonezyjski

en: Info
pl_PL: Informacje

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
pl_PL: Dziedzicz nagłówki z ustawień administratora lub e-maila potwierdzającego.%1$s%2$sUwaga:%3$s musisz zdefiniować niestandardowe nagłówki, jeśli nie wysyłasz e-maili administratora ani e-maili potwierdzających.

en: Inside the field
pl_PL: Wewnątrz pola

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
pl_PL: Zamiast wysyłania wszystkich dostępnych danych superformularza, możesz wysłać niestandardowy POST z wymaganymi niestandardowymi parametrami

en: Insurance
pl_PL: Ubezpieczenie

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
pl_PL: Liczba całkowita reprezentująca liczbę dni okresu próbnego przed pierwszym obciążeniem klienta. Musi mieć co najmniej 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
pl_PL: Nieprawidłowy kod JSON, popraw błędy i spróbuj ponownie!

en: Invalid SMTP settings!
pl_PL: Nieprawidłowe ustawienia SMTP!

en: Invalid phonenumber!
pl_PL: Nieprawidłowy numer telefonu!

en: Invoice ID
pl_PL: Identyfikator faktury

en: Invoice number
pl_PL: Numer faktury

en: Invoice number padding (leading zero's)
pl_PL: Wypełnienie numeru faktury (wiodące zera)

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
pl_PL: Najlepszą praktyką jest używanie lokalnych wpisów tajnych, chyba że masz konkretny przypadek użycia, który wymaga użycia globalnych wpisów tajnych.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
pl_PL: Zaleca się, aby zawsze zapisywać tylko jego wartość, chyba że naprawdę potrzebujesz inaczej

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
pl_PL: Nie jest możliwe wstawienie Multipart do Multipart

en: Italian
pl_PL: Włoski

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
pl_PL: Opis przedmiotu (pozostaw puste, aby umożliwić użytkownikom wprowadzenie nazwy)

en: Item name
pl_PL: Nazwa przedmiotu

en: Item number (to track product or service)
pl_PL: Numer pozycji (do śledzenia produktu lub usługi)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
pl_PL: Cena przedmiotu (pozostaw puste, aby użytkownik mógł wprowadzić własną cenę)

en: Items to be added to cart
pl_PL: Przedmioty do dodania do koszyka

en: January
pl_PL: styczeń

en: Japanese
pl_PL: język japoński

en: Jul
pl_PL: Lip

en: July
pl_PL: lipiec

en: June
pl_PL: czerwiec

en: Kazakh
pl_PL: Kazachski

en: Keep connection open after each message
pl_PL: Utrzymuj połączenie otwarte po każdej wiadomości

en: Keep current orientation (default)
pl_PL: Zachowaj bieżącą orientację (domyślnie)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
pl_PL: Zachowaj istniejącą rolę (użyj tego tylko podczas aktualizowania istniejącego użytkownika)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
pl_PL: Zachowaj oryginalny rozmiar na urządzeniach mobilnych (zapobiega 100% szerokości)

en: Keyword/Tag background
pl_PL: Tło słowa kluczowego

en: Keyword/Tag delete icon
pl_PL: Ikona usuwania słowa kluczowego/tagu

en: Keyword/Tag delete icon hover
pl_PL: Po najechaniu na ikonę usuwania słowa kluczowego/tagu

en: Keyword/Tag font
pl_PL: Czcionka słowa kluczowego

en: Keyword/Tag list background hover
pl_PL: Najechanie na tło listy słów kluczowych/tagów

en: Keywords split method (default=both)
pl_PL: Metoda podziału słów kluczowych (domyślnie = obie)

en: Keywords/Tags colors
pl_PL: Kolory słów kluczowych

en: Khmer
pl_PL: Khmerski

en: Korean
pl_PL: koreański

en: Kyrgyz
pl_PL: Kirgiski

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Label & Description colors
pl_PL: Kolory etykiet i opisów

en: Label deffinition for each user
pl_PL: Definicja etykiety dla każdego użytkownika

en: Landscape
pl_PL: Krajobraz

en: Language
pl_PL: Język

en: Language for the billing information/log-in page
pl_PL: Język informacji rozliczeniowych/strony logowania

en: Large
pl_PL: Duży

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
pl_PL: Ostatnie zgrupowane pole (zamyka / kończy grupę)

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Last name (optional)
pl_PL: Nazwisko (opcjonalnie)

en: Latitude
pl_PL: Szerokość

en: Latvian
pl_PL: łotewski

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Layout Elements
pl_PL: Elementy układu

en: Lead Details
pl_PL: Szczegóły ołowiu

en: Lead Information
pl_PL: Informacje o potencjalnych klientach

en: Leave blank for no fees
pl_PL: Zostaw puste, bez opłat

en: Leave blank for no post format
pl_PL: Pozostaw puste dla braku formatu postu

en: Leave blank for no question icon
pl_PL: Pozostaw puste dla ikony braku pytania

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
pl_PL: Pozostaw puste, jeśli nie chcesz używać ikony.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
pl_PL: Pozostaw puste, aby nie wypełniać żadnych pól kasy

en: Leave blank to send all form data
pl_PL: Pozostaw puste, aby wysłać wszystkie dane formularza

en: Leave blank to use the default product type: simple
pl_PL: Pozostaw puste, aby użyć domyślnego typu produktu: prosty

en: Leave empty for no replacement
pl_PL: Pozostaw puste, aby uniknąć wymiany

en: Left
pl_PL: Lewo

en: Left (default)
pl_PL: Lewa (domyślnie)

en: Length of decimal
pl_PL: Długość części dziesiętnej

en: Less than
pl_PL: Mniej niż

en: Less than or equal to
pl_PL: Mniejszy lub równy

en: Let a new line break act as shift+enter
pl_PL: Pozwól, aby nowy podział linii działał jak shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
pl_PL: Pozwól użytkownikom powielać pola w tej kolumnie

en: Letters only
pl_PL: Tylko litery

en: Licenses
pl_PL: Licencje

en: Limit (set to -1 for no limit)
pl_PL: Limit (ustawiony na -1 bez limitu)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
pl_PL: Limit dla pól dynamicznych (0 = nieograniczony)

en: Line Thickness
pl_PL: Grubość linii

en: Line color
pl_PL: Kolor linii

en: Line height in pixels
pl_PL: Wysokość linii w pikselach

en: Link
pl_PL: Połączyć

en: List (horizontal)
pl_PL: Lista (pozioma)

en: List (vertical)
pl_PL: Lista (pionowa)

en: List of available fields:
pl_PL: Lista dostępnych pól:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
pl_PL: Lista obsługiwanych kodów języków: %sObsługiwane języki%s

en: Listings
pl_PL: Aukcje

en: Listings Add-on
pl_PL: Dodatek do aukcji

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
pl_PL: Dodatek do aukcji %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
pl_PL: Aukcje umożliwiają wyświetlanie wpisów kontaktów na liście/tabeli w interfejsie użytkownika. Dla każdego formularza możesz mieć wiele aukcji z własnymi ustawieniami. Możesz skopiować i wkleić krótki kod aukcji w dowolnym miejscu na swojej stronie, aby wyświetlić ofertę.

en: Lithuanian
pl_PL: litewski

en: Live preview
pl_PL: Podgląd na żywo

en: Live publishable key
pl_PL: Klucz do publikacji na żywo

en: Live secret key
pl_PL: Klucz tajny na żywo

en: Live webhook ID
pl_PL: Identyfikator webhooka na żywo

en: Live webhook signing secret key
pl_PL: Sekretny klucz podpisywania webhooka na żywo

en: Load More
pl_PL: Załaduj więcej

en: Load Quicktags
pl_PL: Załaduj Quicktags

en: Load default Settings
pl_PL: Załaduj domyślne ustawienia

en: Loading...
pl_PL: Ładowanie...

en: Local secret name
pl_PL: Lokalna tajna nazwa

en: Local secret value
pl_PL: Wartość lokalnego tajnego

en: Local secrets
pl_PL: Lokalne tajemnice

en: Local secrets can only be used in this form only
pl_PL: Sekrety lokalne mogą być używane tylko w tej formie

en: Lock all to global settings
pl_PL: Zablokuj wszystko w ustawieniach globalnych

en: Lock form after specific amount of submissions
pl_PL: Zablokuj formularz po określonej liczbie zgłoszeń

en: Lock form after specific amount of submissions by user
pl_PL: Zablokuj formularz po określonej ilości zgłoszeń przez użytkownika

en: Lock message description
pl_PL: Zablokuj opis wiadomości

en: Lock message title
pl_PL: Zablokuj tytuł wiadomości

en: Lock to global settings
pl_PL: Zablokuj do ustawień globalnych

en: Login (user will be logged in)
pl_PL: Zaloguj się (użytkownik będzie zalogowany)

en: Login page URL
pl_PL: URL strony logowania

en: Long name (default)
pl_PL: Długa nazwa (domyślna)

en: Longitude
pl_PL: Długość geograficzna

en: Loop fields HTML
pl_PL: Pola pętli HTML

en: Lost Password E-mail Body
pl_PL: Treść wiadomości e-mail z zapomnianym hasłem

en: Lost Password E-mail Subject
pl_PL: Utracone hasło Temat wiadomości e-mail

en: Luxembourgish
pl_PL: Luksemburski

en: Macedonian
pl_PL: macedoński

en: MailPoet Settings
pl_PL: Ustawienia MailPoet

en: Mailchimp Audiance ID
pl_PL: Identyfikator odbiorców Mailchimp

en: Mailchimp Settings
pl_PL: Ustawienia Mailchimp

en: Mailster Settings
pl_PL: Ustawienia Mailster

en: Make a duplicate from this form
pl_PL: Utwórz duplikat z tego formularza

en: Make a duplicate of this entry
pl_PL: Utwórz duplikat tego wpisu

en: Make column invisible
pl_PL: Spraw, by kolumna była niewidoczna

en: Make days shown before or after the current month selectable
pl_PL: Wybierz dni wyświetlane przed lub po bieżącym miesiącu

en: Make field read-only
pl_PL: Ustaw pole jako tylko do odczytu

en: Make field variable
pl_PL: Zmień pole jako zmienną

en: Make popup sticky
pl_PL: Spraw, aby wyskakujące okienko było przyklejone

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
pl_PL: Upewnij się, że dla tego webhooka włączone są następujące zdarzenia:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pl_PL: Upewnij się, że wpisałeś swoje dane uwierzytelniające Stripe API poprzez %sSuperformularze > Ustawienia > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
pl_PL: Wyłącz to pole, w ten sposób użytkownik nie będzie mógł edytować wartości pola

en: Malayalam
pl_PL: Malajalam

en: Malaysian
pl_PL: Malezyjski

en: Manage stock?
pl_PL: Zarządzasz zapasami?

en: Manually enter each condition (default)
pl_PL: Wprowadź ręcznie każdy warunek (domyślnie)

en: Map address (location)
pl_PL: Adres mapy (lokalizacja)

en: Map custom fields
pl_PL: Mapuj pola niestandardowe

en: Map data with fields
pl_PL: Mapuj dane z polami

en: Map data with form fields
pl_PL: Mapuj dane z polami formularzy

en: Map zoom
pl_PL: Powiększenie mapy

en: Mar
pl_PL: Zniszczyć

en: March
pl_PL: Marsz

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
pl_PL: Margines między elementami (dolny margines / odstępy)

en: Margins (top right bottom left)
pl_PL: Marginesy (górny prawy dolny lewy)

en: Mark read
pl_PL: Oznacz przeczytane

en: Mark this entry as read
pl_PL: Oznacz ten wpis jako przeczytany

en: Mark this entry as unread
pl_PL: Oznacz ten wpis jako nieprzeczytany

en: Mark unread
pl_PL: Zaznacz jako nieprzeczytane

en: Max characters/selections allowed
pl_PL: Maksymalna dozwolona liczba znaków / zaznaczeń

en: Max image height in pixels (0 = no max)
pl_PL: Maksymalna wysokość obrazu w pikselach (0 = brak maks.)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
pl_PL: Maksymalna szerokość obrazu w pikselach (0 = brak maks.)

en: Max number allowed
pl_PL: Maksymalna dozwolona liczba

en: Max. Connect with other datepicker
pl_PL: Maks. Połącz się z innym wyborem daty

en: Maximize all elements
pl_PL: Zmaksymalizuj wszystkie elementy

en: Maximum image height in pixels
pl_PL: Maksymalna wysokość obrazu w pikselach

en: Maximum image width in pixels
pl_PL: Maksymalna szerokość obrazu w pikselach

en: Maximum number of rows to display
pl_PL: Maksymalna liczba wierszy do wyświetlenia

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
pl_PL: Maksymalny dozwolony okres jednego roku (1 rok, 12 miesięcy lub 52 tygodnie).

en: May
pl_PL: Może

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Medium (default)
pl_PL: Średni (domyślny)

en: Medium - d MM, y
pl_PL: Średni - d MM, y

en: Memo
pl_PL: Notatka

en: Menu order (blank = 0)
pl_PL: Kolejność menu (puste = 0)

en: Message for locked out users
pl_PL: Wiadomość dla zablokowanych użytkowników

en: Message for not logged in users
pl_PL: Wiadomość dla niezalogowanych użytkowników

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
pl_PL: Metryczne (odległość zwracana w kilometrach i metrach)

en: Min characters/selections allowed
pl_PL: Minimalna dozwolona liczba znaków / zaznaczeń

en: Min height in pixels
pl_PL: Minimalna wysokość w pikselach

en: Min number allowed
pl_PL: Minimalna dozwolona liczba

en: Min. Connect with other datepicker
pl_PL: Min. Połącz się z innym wyborem daty

en: Minimal
pl_PL: Minimalny

en: Minimize
pl_PL: Zminimalizować

en: Minimize all elements
pl_PL: Zminimalizuj wszystkie elementy

en: Minimum width of each item
pl_PL: Minimalna szerokość każdego elementu

en: Mobile preview
pl_PL: Mobilny podgląd

en: Mon
pl_PL: Pon

en: Monday
pl_PL: poniedziałek

en: Monday (default)
pl_PL: Poniedziałek (domyślnie)

en: Monthly (every month)
pl_PL: Co miesiąc (co miesiąc)

en: Move to Trash
pl_PL: Przenieść do kosza

en: Mr.
pl_PL: Pan.

en: Multi Part
pl_PL: Wiele części

en: Municipality
pl_PL: Miasto

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
pl_PL: Data musi być sformatowana w języku angielskim, np.: „25-03-2020”. Korzystając z selektora daty, który nie używa prawidłowego formatu, możesz użyć tagu {data;znacznik czasu}, aby pobrać sygnaturę czasową, która będzie działać poprawnie z dowolnym formatem daty (pozostaw puste, aby użyć daty przesłania formularza)

en: Must be an unique name (required)
pl_PL: Musi być unikalną nazwą (wymagane)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
pl_PL: Musi być „prawda” lub „fałsz”. W razie potrzeby możesz użyć {tagów}. (lub pozostaw puste dla braku VIP)

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name of place
pl_PL: Nazwa miejsca

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
pl_PL: Nazwa kuponu wyświetlanego klientom na przykład na fakturach lub paragonach. Domyślnie identyfikator jest wyświetlany, jeśli nazwa nie jest ustawiona.

en: Names
pl_PL: Nazwy

en: Names (default)
pl_PL: Nazwy (domyślne)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
pl_PL: Chcesz wysłać więcej przypomnień e-mail? Możesz zwiększyć kwotę tutaj:%s%s%sSuperformularze > Ustawienia > Przypomnienia e-mail%s%s

en: Needs response
pl_PL: Potrzebuje odpowiedzi

en: Net amount
pl_PL: Kwota netto

en: Never (do not reset)
pl_PL: Nigdy (nie resetuj)

en: New
pl_PL: Nowy

en: New question
pl_PL: Nowe pytanie

en: Next
pl_PL: Kolejny

en: Next Multi-part/Step
pl_PL: Następny wieloczęściowy/krok

en: Next button text
pl_PL: Następny tekst przycisku

en: Nickname
pl_PL: Przezwisko

en: No
pl_PL: Nie

en: No (default)
pl_PL: Nie (domyślnie)

en: No (disabled)
pl_PL: Nie (wyłączone)

en: No (no-repeat)
pl_PL: Nie (bez powtórzeń)

en: No (show)
pl_PL: Brak pokazu)

en: No (users can edit the value)
pl_PL: Nie (użytkownicy mogą edytować wartość)

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
pl_PL: Brak wpisu kontaktu do skopiowania!

en: No Link
pl_PL: Brak łącza

en: No Redirect
pl_PL: Brak przekierowania

en: No alignment
pl_PL: Brak wyrównania

en: No animation
pl_PL: Brak animacji

en: No backups found...
pl_PL: Nie znaleziono kopii zapasowych ...

en: No changes
pl_PL: Bez zmian

en: No entry found with ID:
pl_PL: Nie znaleziono wpisu z identyfikatorem:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
pl_PL: Nie znaleziono pól! Proszę wypełnić pola niestandardowe za pomocą [MailPoet > Formularze]

en: No files uploaded
pl_PL: Nie przesłano żadnych plików

en: No form selected, please select a form!
pl_PL: Nie wybrano formularza, wybierz formularz!

en: No form to duplicate has been supplied!
pl_PL: Nie dostarczono żadnego formularza do skopiowania!

en: No forms found
pl_PL: Nie znaleziono formularzy

en: No forms found, create one!
pl_PL: Nie znaleziono formularzy, utwórz je!

en: No matches found
pl_PL: Nie znaleziono żadnego meczu

en: No results found
pl_PL: Nie znaleziono wyników

en: No results found based on your filter
pl_PL: Nie znaleziono wyników na podstawie wybranego filtra

en: No verification required and do not automatically login either
pl_PL: Weryfikacja nie jest wymagana i nie loguj się automatycznie

en: No verification required and login automatically
pl_PL: Nie wymaga weryfikacji i zaloguj się automatycznie

en: None
pl_PL: Żaden

en: None (default)
pl_PL: Brak (domyślnie)

en: None (do nothing)
pl_PL: Brak (nic nie rób)

en: None (empty)
pl_PL: Brak (pusty)

en: None (use the form redirect)
pl_PL: Brak (użyj przekierowania formularza)

en: Normalize strings
pl_PL: Normalizuj ciągi

en: Normalize using PHP iconv()
pl_PL: Normalizuj za pomocą PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
pl_PL: Normalizuj za pomocą transliteratora PHP() (powoli)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
pl_PL: Normalizuj za pomocą WP remove_accents() (zalecane)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
pl_PL: Zwykle należy pozostawić to pole puste, ale jeśli chcesz wygenerować zarówno numery faktur, jak i numery ofert, należy wprowadzić unikalny identyfikator, np. odpowiednio „faktura” i „wycena”. Jeśli potrzebujesz różnych numerów dla wielu formularzy, zaleca się podanie dodatkowego identyfikatora, takiego jak identyfikator formularza lub nazwa formularza, np.: „1234_invoice” lub „1235_quote”. Korzystając z unikalnego klucza faktury, należy również podać prefiks lub sufiks. Na przykład w przypadku numerów faktur można użyć prefiksu „I” lub „INV”, natomiast w przypadku cudzysłowów można użyć prefiksu „Q” lub „QUOTE”.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
pl_PL: Zwykle chciałbyś zasubskrybować użytkownika, ale możliwe jest również anulowanie subskrypcji użytkownika, jeśli jest już zapisany, jeśli już jest zapisany.

en: Norwegian
pl_PL: norweski

en: Norwegian Bokmål
pl_PL: Norweski Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pl_PL: Norweski Nynorsk

en: Not contains
pl_PL: Nie zawiera

en: Not equal
pl_PL: Nie równe

en: Not equals
pl_PL: Nie jest równy

en: Not found message
pl_PL: Nie znaleziono wiadomości

en: Not logged in message (leave blank for no message)
pl_PL: Wiadomość niezalogowana (pozostaw puste dla braku wiadomości)

en: Not sure what secrets are?
pl_PL: Nie wiesz, jakie są sekrety?

en: Note
pl_PL: Notatka

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
pl_PL: Uwaga: filtr zostanie zastosowany tylko na etykiecie, a nie na wartości

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
pl_PL: Uwaga: Wartość ilości musi być dodatnią liczbą całkowitą. Liczby null, zero lub ujemne nie są dozwolone.

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
pl_PL: Uwaga: jeśli chcesz użyć stopki, upewnij się, że zdefiniowałeś jeden element w formularzu, który będzie pełnił rolę stopki PDF, możesz to zrobić w zakładce „Ustawienia PDF” podczas edycji elementu

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
pl_PL: Uwaga: jeśli chcesz użyć nagłówka, upewnij się, że zdefiniowałeś jeden element w formularzu jako nagłówek PDF, możesz to zrobić w zakładce „Ustawienia PDF” podczas edycji elementu

en: Note: this will only work for logged in users
pl_PL: Uwaga: będzie to działać tylko dla zalogowanych użytkowników

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
pl_PL: Uwaga: zadziała to tylko wtedy, gdy zapisywane są wpisy kontaktów

en: Note: this will only work if you save a contact entry
pl_PL: Uwaga: to zadziała tylko wtedy, gdy zapiszesz kontakt

en: Notice
pl_PL: Ogłoszenie

en: Nov
pl_PL: Lis

en: November
pl_PL: listopad

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
pl_PL: Format liczb (przykład: GB / Gygabajt)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
pl_PL: Ilość dodatkowych ilości towaru, których dotyczy rabat.

en: Number of columns (1 up to 10)
pl_PL: Liczba kolumn (od 1 do 10)

en: Numbers and Letters (default)
pl_PL: Liczby i litery (domyślne)

en: Numbers only
pl_PL: Tylko liczby

en: Numbers, letters and symbols
pl_PL: Liczby, litery i symbole

en: Numeric
pl_PL: Numeryczne

en: OR
pl_PL: LUB

en: Oct
pl_PL: Paź

en: October
pl_PL: październik

en: Off
pl_PL: Poza

en: Off (toggle disabled)
pl_PL: Wyłączone (przełącz wyłączone)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
pl_PL: Przesunięcie (np. 2 godziny po dacie)

en: On
pl_PL: Na

en: On (toggle enabled)
pl_PL: Włączone (przełącz włączone)

en: One (when one condition matched)
pl_PL: Jeden (gdy spełnia jeden warunek)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
pl_PL: Dodaj pole niestandardowe tylko wtedy, gdy pole istnieje w formularzu i nie jest warunkowo ukryte

en: Only allow logged in users to download secure/private files
pl_PL: Zezwalaj tylko zalogowanym użytkownikom na pobieranie bezpiecznych / prywatnych plików

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
pl_PL: Zezwalaj tylko zalogowanym użytkownikom na pobieranie bezpiecznych / prywatnych plików:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
pl_PL: Zezwalaj tylko następującym rolom użytkowników na pobieranie bezpiecznych / prywatnych plików:

en: Only apply the validation if field is not empty
pl_PL: Zastosuj walidację tylko wtedy, gdy pole nie jest puste

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
pl_PL: Zmień to tylko, jeśli uważasz, że formularz się zawiesza podczas pisania (dla dużych formularzy z ponadprzeciętnymi wyzwalaczami)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
pl_PL: Dokonaj płatności w systemie PayPal tylko wtedy, gdy spełniony jest następujący warunek

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
pl_PL: Do kasy do Stripe tylko wtedy, gdy spełniony jest następujący warunek

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
pl_PL: Dokonuj płatności tylko w WooCommerce, gdy spełniony jest następujący warunek

en: Only display after user tried to submit the form
pl_PL: Wyświetlaj tylko po próbie przesłania formularza przez użytkownika

en: Only display entries within the following date range
pl_PL: Wyświetlaj tylko wpisy w następującym zakresie dat

en: Only display the following countries
pl_PL: Wyświetlaj tylko następujące kraje

en: Only display the message after the user tried to submit the form
pl_PL: Wyświetlaj wiadomość dopiero po próbie przesłania formularza przez użytkownika

en: Only display this listing to the following users
pl_PL: Wyświetlaj tę aukcję tylko następującym użytkownikom

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
pl_PL: Zmniejsz skalę renderowania tylko wtedy, gdy rozmiar pliku PDF staje się zbyt duży dla Twojego przypadku użycia. Może się to zdarzyć, gdy twoja forma jest stosunkowo duża. Pamiętaj, że zmniejszając skalę renderowania, utracisz jakość „pikseli”. Podczas pracy z dużymi formularzami bardzo ważne jest sprawdzenie rozmiaru pliku PDF podczas opracowywania i odpowiednie dostosowanie skali renderowania.

en: Only retrieve entries based on this form
pl_PL: Pobieraj tylko wpisy na podstawie tego formularza

en: Only save entry when following condition is met
pl_PL: Zapisz wpis tylko wtedy, gdy spełniony jest następujący warunek

en: Only save subscriber when following condition is met
pl_PL: Zapisz subskrybenta tylko wtedy, gdy spełniony jest następujący warunek

en: Only save the label
pl_PL: Zapisz tylko etykietę

en: Only save the value (recommended)
pl_PL: Zapisz tylko wartość (zalecane)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
pl_PL: Szukaj wyników tylko we wskazanych krajach. Kraje należy podać jako dwuznakowy kod kraju zgodny z ISO 3166-1 Alpa-2. Możesz filtrować według maksymalnie 5 krajów. Oddzielone przecinkiem. Na przykład: fr,nl,de ograniczy wyniki do miejsc we Francji, Holandii i Niemczech. Podczas gdy my, pr, vi, gu, mp ograniczymy Twoje wyniki do miejsc w Stanach Zjednoczonych i ich zorganizowanych terytoriach nie posiadających osobowości prawnej.

en: Only send the label
pl_PL: Wyślij tylko etykietę

en: Only send the value
pl_PL: Wyślij tylko wartość

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
pl_PL: Ustaw to tylko na „Oczekujące”, jeśli chcesz ręcznie zweryfikować rejestracje użytkowników.

en: Only show in PDF file
pl_PL: Pokaż tylko w pliku PDF

en: Only show on Form
pl_PL: Pokaż tylko w formularzu

en: Only used for Front-end posting
pl_PL: Używany tylko do publikowania z przodu

en: Only used for Register & Login feature
pl_PL: Używany tylko dla funkcji rejestracji i logowania

en: Open (allow comments)
pl_PL: Otwórz (zezwól na komentarze)

en: Open (allow pings)
pl_PL: Otwórz (zezwól na pingi)

en: Open in new window
pl_PL: Otworzyć w nowym oknie

en: Open in same window
pl_PL: Otwórz w tym samym oknie

en: Open new tab/window
pl_PL: Otwórz nową kartę / okno

en: Option
pl_PL: Opcja

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
pl_PL: Opcjonalnie pozwól użytkownikom zweryfikować swoje konto lub pozwól im natychmiast zalogować się bez weryfikacji

en: Order
pl_PL: Zamówienie

en: Order By
pl_PL: Zamów przez

en: Order by Product price (WooCommerce only)
pl_PL: Sortuj według ceny produktu (tylko WooCommerce)

en: Order by author
pl_PL: Zamów według autora

en: Order by date
pl_PL: Sortuj według daty

en: Order by last modified date
pl_PL: Sortuj według daty ostatniej modyfikacji

en: Order by menu order
pl_PL: Zamów według kolejności menu

en: Order by post id
pl_PL: Zamów pocztą id

en: Order by post/page parent id
pl_PL: Zamów pocztą / identyfikator nadrzędny strony

en: Order by title (default)
pl_PL: Sortuj według tytułu (domyślnie)

en: Order details
pl_PL: Szczegóły zamówienia

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
pl_PL: Organizuj przesyłane pliki w folderach opartych na miesiącu / roku, np .:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
pl_PL: Początek (określa lokalizację początkową, z której mają być obliczane kierunki)

en: Out of stock
pl_PL: Obecnie brak na stanie

en: Outside the field
pl_PL: Poza polem

en: Override days exclusion
pl_PL: Zastąp wykluczenie dni

en: Override the PayPal member's stored address
pl_PL: Zastąp zapisany adres użytkownika PayPal

en: Override the default CSS styles
pl_PL: Zastąp domyślne style CSS

en: Owner’s Address line 2
pl_PL: Adres właściciela, wiersz 2

en: Owner’s Address line1
pl_PL: Wiersz adresu właściciela1

en: Owner’s City
pl_PL: Miasto właściciela

en: Owner’s Country
pl_PL: Kraj właściciela

en: Owner’s Postal code
pl_PL: Kod pocztowy właściciela

en: Owner’s State
pl_PL: Stan właściciela

en: Owner’s email address
pl_PL: Adres e-mail właściciela

en: Owner’s full name
pl_PL: Imię i nazwisko właściciela

en: Owner’s phone number
pl_PL: Numer telefonu właściciela

en: PDF File
pl_PL: Plik PDF

en: PDF Generator Add-on
pl_PL: Dodatek do generatora PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
pl_PL: Dodatek do generatora PDF %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
pl_PL: Tryb debugowania Generatora PDF jest włączony!

en: PDF Settings
pl_PL: Ustawienia PDF

en: PDF Text rendering
pl_PL: Renderowanie tekstu w formacie PDF

en: PDF file
pl_PL: plik PDF

en: PDF filename
pl_PL: Nazwa pliku PDF

en: PDF options
pl_PL: Opcje PDF

en: PDF render scale
pl_PL: Skala renderowania PDF

en: Padding
pl_PL: Wyściółka

en: Padding & margin styles
pl_PL: Style dopełnienia i marginesów

en: Padding bottom
pl_PL: Wyściełany dół

en: Padding top
pl_PL: Top z wyściółką

en: Page
pl_PL: Strona

en: Page format
pl_PL: Format strony

en: Page orientation
pl_PL: Orientacja strony

en: Page orientation for the next page
pl_PL: Orientacja strony dla następnej strony

en: Paid by
pl_PL: Opłacone przez

en: Parent ID (leave blank for none)
pl_PL: Identyfikator rodzica (pozostaw puste dla żadnego)

en: Parse address to paypal based on form input data.
pl_PL: Parse adres do paypal na podstawie danych wejściowych formularza.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
pl_PL: Przeanalizuj wprowadzone informacje adresowe do systemu PayPal. Nie spowoduje to zastąpienia domyślnego adresu użytkownika PayPal, chyba że włączysz opcję „Zastąp” poniżej.

en: Partial refund
pl_PL: Częściowy zwrot pieniędzy

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
pl_PL: Zmienna przekazująca umożliwiająca śledzenie zakupionego produktu lub usługi lub wniesionego wkładu. Określona przez Ciebie wartość jest zwracana po zakończeniu płatności.

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password Protect
pl_PL: Ochrona hasłem

en: Password Protect Settings
pl_PL: Ustawienia ochrony hasłem

en: Password field
pl_PL: Pole hasła

en: Password protect (leave blank for none)
pl_PL: Ochrona hasłem (pozostaw puste dla żadnego)

en: Paste shortcode on any page
pl_PL: Wklej krótki kod na dowolnej stronie

en: Path to the blog
pl_PL: Ścieżka do bloga

en: PayPal Checkout
pl_PL: Zamówienie PayPal

en: PayPal Order
pl_PL: Zamówienie PayPal

en: PayPal Subscriptions
pl_PL: Subskrypcje PayPal

en: PayPal Transactions
pl_PL: Transakcje PayPal

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
pl_PL: PayPal anulowania URL (gdy płatność jest anulowana przez użytkownika)

en: PayPal currency code
pl_PL: Kod waluty PayPal

en: PayPal fee
pl_PL: Opłata PayPal

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
pl_PL: PayPal automatycznie wprowadza numer telefonu domowego kupującego.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
pl_PL: E-mail sprzedawcy PayPal (do otrzymywania płatności)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
pl_PL: Adres URL powiadamiania PayPal (tylko dla programistów!)

en: PayPal order
pl_PL: Zamówienie PayPal

en: PayPal order (backend)
pl_PL: Zamówienie PayPal (zaplecze)

en: PayPal order status
pl_PL: Status zamówienia PayPal

en: PayPal payment method
pl_PL: Metoda płatności PayPal

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
pl_PL: Zwrotny adres URL PayPal (gdy użytkownik pomyślnie wróci z PayPal)

en: PayPal subscription
pl_PL: Subskrypcja PayPal

en: PayPal subscription (backend)
pl_PL: Subskrypcja PayPal (zaplecze)

en: PayPal subscription status
pl_PL: Status subskrypcji PayPal

en: Payer E-mail
pl_PL: E-mail płatnika

en: Payment Method
pl_PL: Metoda płatności

en: Payment Status
pl_PL: Status płatności

en: Payment authorized, but not yet captured.
pl_PL: Płatność autoryzowana, ale jeszcze nie przechwycona.

en: Payment details
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Payment failed
pl_PL: Płatność nie powiodła się

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
pl_PL: Płatność nie powiodła się, spróbuj ponownie, klikając poniższy adres URL.%sPoniższy link będzie ważny przez %s godzin przed usunięciem zamówienia.%s%s

en: Payment method
pl_PL: Metoda płatności

en: Payment methods
pl_PL: Metody Płatności

en: Payment status
pl_PL: Status płatności

en: Payment type
pl_PL: Typ płatności

en: Paypal Order
pl_PL: Zamówienie Paypal

en: Paypal Order Status
pl_PL: Status zamówienia PayPal

en: Pending
pl_PL: W oczekiwaniu

en: Percent Off
pl_PL: Procent z

en: Permission denied, because this list does not exist
pl_PL: Odmowa pozwolenia, ponieważ ta lista nie istnieje

en: Persian
pl_PL: perski

en: Phone number
pl_PL: Numer telefonu

en: Phonenumber
pl_PL: Numer telefonu

en: Placeholder
pl_PL: Symbol zastępczy

en: Placeholder Colors
pl_PL: Kolory zastępcze

en: Placeholder when the field is filled out
pl_PL: Symbol zastępczy, gdy pole jest wypełnione

en: Please choose a payment method!
pl_PL: Proszę wybrać metodę płatności!

en: Please choose an import file first!
pl_PL: Najpierw wybierz plik importu!

en: Please confirm deletion!
pl_PL: Potwierdź usunięcie!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
pl_PL: Potwierdź import!
    To zastąpi Twoje obecne postępy!

en: Please confirm to clear form!
pl_PL: Potwierdź, aby wyczyścić formularz!

en: Please confirm to reset submission counter!
pl_PL: Potwierdź, aby zresetować licznik zgłoszeń!

en: Please edit the element and enter your List ID.
pl_PL: Edytuj element i wprowadź identyfikator swojej listy.

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
pl_PL: Edytuj ten element Stripe i wybierz bramkę płatności!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
pl_PL: Edytuj to pole i wprowadź swój „klucz Google API” na karcie „Automatyczne uzupełnianie adresu”

en: Please enter a reason!
pl_PL: Podaj powód!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
pl_PL: Wprowadź swój „klucz Google API” i upewnij się, że włączono bibliotekę „Google Maps JavaScript API”, aby wygenerować mapę

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
pl_PL: Wprowadź klucze API reCAPTCHA w %sSuperformularze > Ustawienia > Ustawienia formularzy%s

en: Please note
pl_PL: Proszę zanotować

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
pl_PL: Należy pamiętać, że zmiana tego katalogu nie wpłynie na żadne wcześniej przesłane pliki.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
pl_PL: Pamiętaj, że elementy wewnątrz ukrytej kolumny nadal będą domyślnie przesyłane jako dane

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
pl_PL: Należy pamiętać, że bramka iDeal nie może być używana w połączeniu z subskrypcjami!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
pl_PL: Należy pamiętać, że podczas przechowywania plików w bezpiecznym / prywatnym katalogu poza katalogiem głównym pliki nie zostaną automatycznie dodane do biblioteki multimediów.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
pl_PL: Pamiętaj, że możesz użyć tylko stałej wartości i jednego z %swstępnie zdefiniowanych {tagów}%s (patrz dokumentacja). Jeśli chcesz użyć pola {tags}, musisz ustawić je jako %sPole zmiennej%s (patrz dokumentacja). Umożliwia to dynamiczną aktualizację ukrytego pola na podstawie wartości innych pól.

en: Please note:
pl_PL: Proszę zanotować:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
pl_PL: Uwaga: ustawienie maksymalnej długości obszaru tekstu nie spowoduje, że użytkownik będzie mógł pisać poza ograniczeniami. Jest to przyjazne dla użytkownika, aby uniknąć wycinania tekstu, gdy użytkownik próbuje skopiować / wkleić tekst, który przekroczyłby limit (co byłoby denerwujące w niektórych okolicznościach).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
pl_PL: Podaj identyfikator ceny/planu dla elementu zamówienia

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
pl_PL: Przed użyciem tej metody przeczytaj sekcję %sTworzenie zmiennych warunków za pomocą pliku CSV%s w dokumentacji.

en: Please save your form first!
pl_PL: Najpierw zapisz swój formularz!

en: Please select what you want to import!
pl_PL: Wybierz, co chcesz zaimportować!

en: Please setup your API key in
pl_PL: Skonfiguruj swój klucz API w

en: Polish
pl_PL: Polskie

en: Populate checkout fields with form data
pl_PL: Wypełnij pola kasy danymi formularza

en: Populate form with Contact Entry data if exists
pl_PL: Wypełnij formularz danymi wpisu kontaktu, jeśli istnieje

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
pl_PL: Czas pojawiania się wyskakujących okienek w milisekundach

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
pl_PL: Czas wygaszania wyskakujących okienek w milisekundach

en: Popup Settings
pl_PL: Ustawienia wyskakujących okienek

en: Popup Slide In duration in milliseconds
pl_PL: Popup Slide In czas trwania w milisekundach

en: Popup background color
pl_PL: Kolor tła elementu

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pl_PL: Wyskakujące okienka, np.: 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
pl_PL: Wyskakujące okienko w

en: Popup width in pixels (px)
pl_PL: Szerokość wyskakującego okienka w pikselach (px)

en: Portrait
pl_PL: Portret

en: Portuguese
pl_PL: portugalski

en: Positioning bottom e.g: 10px
pl_PL: Pozycjonowanie na dole np .: 10px

en: Positioning left e.g: 10px
pl_PL: Pozycjonowanie w lewo np .: 10px

en: Positioning method
pl_PL: Metoda pozycjonowania

en: Positioning right e.g: 10px
pl_PL: Pozycjonowanie w prawo, np .: 10px

en: Positioning top e.g: 10px
pl_PL: Pozycjonowanie góry np .: 10px

en: Possible values
pl_PL: Możliwa wartość

en: Post
pl_PL: Poczta

en: Post Status
pl_PL: Stan postu

en: Post Title
pl_PL: Tytuł posta

en: Post categories
pl_PL: Kategorie postów

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
pl_PL: Stan posta (np. Dowolny, opublikuj, dziedziczenie, oczekujący, prywatny, przyszły, wersja robocza, kosz)

en: Post status after payment complete
pl_PL: Status posta po dokonaniu płatności

en: Post tags separated by comma
pl_PL: Tagi postów oddzielone przecinkiem

en: Post timeout in seconds
pl_PL: Limit czasu publikacji w sekundach

en: Post type
pl_PL: Typ posta

en: Post type (e.g page, post or product)
pl_PL: Typ posta (np. Strona, post lub produkt)

en: Postal code
pl_PL: Kod pocztowy

en: Posts per RSS feed
pl_PL: Posty na kanał RSS

en: Posts per page
pl_PL: Postów na stronie

en: Preferred countries
pl_PL: Preferowane kraje

en: Prefix label
pl_PL: Etykieta prefiksu

en: Prefix question icon tooltip text
pl_PL: Tekst etykiety narzędzia przedrostka pytania

en: Preloader (form loading icon)
pl_PL: Preloader (ikona ładowania formularza)

en: Prev
pl_PL: Poprz

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
pl_PL: Zapobiegaj przesyłaniu formularza po naciśnięciu klawisza „Enter”

en: Prevent submitting form when entry title already exists
pl_PL: Blokuj przesyłanie formularza, gdy tytuł wpisu już istnieje

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
pl_PL: Zablokuj użytkownikom możliwość przechodzenia do następnego kroku, jeśli zawiera on błędy

en: Preview
pl_PL: Zapowiedź

en: Previous / Next color
pl_PL: Poprzedni / następny kolor

en: Previous Multi-part/Step
pl_PL: Poprzednia część/krok

en: Previous button text
pl_PL: Poprzedni tekst przycisku

en: Price
pl_PL: Cena £

en: Pricing Plan
pl_PL: Plan cenowy

en: Print
pl_PL: Wydrukować

en: Print form data
pl_PL: Wydrukuj dane formularza

en: Private
pl_PL: Prywatny

en: Processed
pl_PL: Obrobiony

en: Processing form data...
pl_PL: Przetwarzanie danych formularza ...

en: Product Price
pl_PL: Cena produktu

en: Product Regular Price
pl_PL: Cena regularna produktu

en: Product Sale Price
pl_PL: Cena sprzedaży produktu

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
pl_PL: Typ produktu (np. prosty, pogrupowany, zewnętrzny, zmienny)

en: Product attribute (product_attributes)
pl_PL: Atrybut produktu (atrybuty_produktu)

en: Product attribute slug
pl_PL: Ślad atrybutu produktu

en: Product name
pl_PL: Nazwa produktu

en: Product visibility
pl_PL: Widoczność produktu

en: Progress Bar Colors
pl_PL: Kolory paska postępu

en: Progress Step Colors
pl_PL: Kolory kroku postępu

en: Progress Step Colors Active
pl_PL: Kolory kroku postępu aktywne

en: Publish (default)
pl_PL: Opublikuj (domyślnie)

en: Purchase total
pl_PL: Zakup ogółem

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
pl_PL: Umieść każdą opłatę w nowym wierszu z wartościami oddzielonymi pionami „|”.%1$s%2$sPrzykład z tagami:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sPrzykład bez tagów:%3$s Opłata administracyjna|5|false|''%1$s%2$sDozwolone wartości:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
pl_PL: Umieść każdy klucz w nowej linii, na przykład, jeśli chcesz zwrócić adres rozliczeniowy użytkownika, możesz wprowadzić:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    Adres do faktury 1
    billing_city
    stan rachunku
    billing_postcode
    billing_country
    
    Podczas dynamicznego pobierania wartości w formularzu możesz użyć tagów, takich jak: {fieldname; 1} (do pobrania identyfikatora użytkownika) i {fieldname; 2} (do pobrania miasta) i tak dalej ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
pl_PL: Umieść każdy klucz meta w nowej linii, na przykład jeśli chcesz zwrócić identyfikator, zdjęcie, cenę i tytuł produktu, możesz wprowadzić:
     ID
    przedstawiony obraz
    post_title
    _normalna cena
    
    Podczas dynamicznego pobierania wartości w formularzu możesz użyć tagów takich jak: {fieldname; 1} (do pobrania identyfikatora), {fieldname; 2} (do pobrania adresu URL obrazu), {fieldname; 3} (do tytułu), i {fieldname; 4} (aby pobrać cenę)

en: Put each on a new line
pl_PL: Umieść każdy w nowej linii

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
pl_PL: Umieść każdy w nowej linii, np.:
    nl|Nederland
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
pl_PL: Umieść każdy w nowej linii w następującym formacie:%1$s%4$smenu-slug|Tytuł menu|Umieść tutaj swój kod HTML lub krótki kod...|Liczba całkowita dla pozycji pozycji menu (opcjonalnie)|URL do niestandardowej strony (opcjonalnie) %5$s%1$s%2$sPrzykład bez niestandardowego adresu URL strony:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Przesyłanie formularzy|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sPrzykład z niestandardowym adresem URL strony:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Przesyłanie formularzy|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domena.com/moja-niestandardowa-strona%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
pl_PL: Umieść każdą w nowej linii, oddziel wartości potokami%s%sPrzykład:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
pl_PL: Umieść każdy w nowej linii, {tags} może zostać użyty do pobrania danych

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
pl_PL: Umieść każdy w nowej linii. Przykładowy format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sExample:%1$spending|Pending|#808080|#FFFFFF%1$sprocessing|Processing|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|On hold|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepted|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Completed|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled|Cancelled|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Declined|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Refunded|#000000|#FFFFFF
pl_PL: Umieść każdy w nowym wierszu.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sPrzykład:%1$spending|Oczekuje|#808080|#FFFFFF%1$ sprocessing|Przetwarzanie|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|Wstrzymanie|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Zaakceptowano|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Ukończono|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled |Anulowano|#E40000|#FFFFFF%1$sodrzucono|Odrzucono|#E40000|#FFFFFF%1$szwrócono|zwrócono|#000000|#FFFFFF

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
pl_PL: Umieść każdy w nowym wierszu.%1$sPrzykład:%1$sfieldname|Etykieta pola%1$semail|E-mail%1$sphonenumber|Numer telefonu

en: Put each social icon on a new line
pl_PL: Umieść każdą ikonę społecznościową w nowej linii

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
pl_PL: Umieść każde zdarzenie śledzenia w nowej linii, oddziel parametry rurami. Możesz również dołączyć identyfikator formularza, aby wyzwolić zdarzenie tylko po przesłaniu określonego formularza. Przykłady:%1$s%1$s%2$sAby uruchomić tylko dla określonego formularza:%3$s%4$s2316:wyślij|event|Formularz rejestracji|prześlij%5$s%2$sAby uruchomić dla wszystkich formularzy: %3$s%4$ssend|event|Formularz kontaktowy|prześlij%5$s%2$sPrzykład z etykietą i wartością wydarzenia:%3$s%4$ssend|event|Formularz kampanii|prześlij|Kampania jesienna|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
pl_PL: Umieść kod śledzenia tutaj i zamień „UA-XXXXX-Y” na identyfikator usługi (zwany także „identyfikatorem śledzenia”) usługi Google Analytics, którą chcesz śledzić.<br /> (dodaj tylko, jeśli jesteś pewien, że ten kod nie został jeszcze umieszczony w innym miejscu, w przeciwnym razie pozostaw puste)

en: QTY
pl_PL: ILOŚĆ

en: Quantity
pl_PL: Ilość

en: Quantity (Number of items)
pl_PL: Ilość (liczba sztuk)

en: Quantity button colors
pl_PL: Kolory przycisków ilości

en: Quantity field
pl_PL: Pole ilości

en: Quantity:
pl_PL: Ilość:

en: Question
pl_PL: Pytanie

en: Radio buttons
pl_PL: Przyciski radiowe

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Rating Colors
pl_PL: Ocena kolorów

en: Rating Colors Active
pl_PL: Ocena kolorów jest aktywna

en: Rating Colors Hover
pl_PL: Ocena kolorów w dymku

en: Rating background
pl_PL: Tło tagu

en: Rating border color
pl_PL: Kolor obramowania oceny

en: Rating color
pl_PL: Kolor oceny

en: Raw Transaction Data
pl_PL: Surowe dane transakcji

en: Read
pl_PL: Czytać

en: Read the documentation here!
pl_PL: Przeczytaj dokumentację tutaj!

en: Readonly (makes fields readonly)
pl_PL: Tylko do odczytu (czyni pola tylko do odczytu)

en: Reason
pl_PL: Powód

en: Receipt/Invoice
pl_PL: Paragon/faktura

en: Recipient(s) email address separated by commas
pl_PL: Adres e-mail odbiorcy (-ów) oddzielony przecinkami

en: Recipient(s) email address separated with commas
pl_PL: Adresy e-mail odbiorców oddzielone przecinkami

en: Recurring
pl_PL: Powtarzający się

en: Recurring Payment ID
pl_PL: Identyfikator płatności cyklicznej

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
pl_PL: Przekierować do strony kasy lub koszyka?

en: Redirect to link or URL
pl_PL: Przekieruj do linku lub adresu URL

en: Redirect to the created Post after form submission
pl_PL: Przekieruj do utworzonego posta po przesłaniu formularza

en: Redirecting...
pl_PL: Przekierowuję ...

en: Redo last change
pl_PL: Ponów ostatnią zmianę

en: Refunded
pl_PL: Zwrócone

en: Register & Login
pl_PL: Zarejestruj się i zaloguj

en: Register & Login Settings
pl_PL: Ustawienia rejestracji i logowania

en: Register a new user
pl_PL: Zarejestruj nowego użytkownika

en: Register new user if user is not logged in
pl_PL: Zarejestruj nowego użytkownika, jeśli użytkownik nie jest zalogowany

en: Registered user login status after payment complete
pl_PL: Status logowania zarejestrowanego użytkownika po zakończeniu płatności

en: Relative
pl_PL: Krewny

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
pl_PL: Usuń adres URL (hiperłącze) z plików w wiadomościach e-mail

en: Remove files from {loop_fields} in emails
pl_PL: Usuń pliki z {loop_fields} w e-mailach

en: Remove files from {loop_fields} tag
pl_PL: Usuń pliki z tagu {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
pl_PL: Usuń galerię (obrazy) ze strony pojedynczego produktu

en: Remove gallery from single product page
pl_PL: Usuń galerię ze strony pojedynczego produktu

en: Remove hyperlink in emails
pl_PL: Usuń hiperłącze w wiadomościach e-mail

en: Remove margin
pl_PL: Usuń margines

en: Remove price from single product page
pl_PL: Usuń cenę ze strony pojedynczego produktu

en: Remove rating from single product page
pl_PL: Usuń ocenę ze strony pojedynczego produktu

en: Remove short description from single product page
pl_PL: Usuń krótki opis ze strony pojedynczego produktu

en: Remove title from single product page
pl_PL: Usuń tytuł ze strony pojedynczego produktu

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
pl_PL: Usuń/wyczyść kupony przed przekierowaniem do koszyka

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
pl_PL: Usuń/wyczyść opłaty przed przekierowaniem do koszyka

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
pl_PL: Usuwa wszelkie akcenty z ciągów w pliku CSV

en: Removes any accents from strings returned by the API
pl_PL: Usuwa wszelkie akcenty z ciągów zwracanych przez API

en: Repeat (repeat)
pl_PL: Powtórz (powtórz)

en: Repeat X (repeat-x)
pl_PL: Powtórz X (powtórz-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
pl_PL: Powtórz Y (powtórz-y)

en: Repeater
pl_PL: Przekaźnik

en: Repeater column
pl_PL: Kolumna repeatera

en: Replace comma's with HTML tag in emails
pl_PL: Zastąp przecinki tagiem HTML w wiadomościach e-mail

en: Replace the default "Add to cart" area
pl_PL: Zamień domyślny obszar „Dodaj do koszyka”

en: Reply to email:
pl_PL: Odpowiedz na e-mail:

en: Reply to name:
pl_PL: Odpowiedz na imię:

en: Reposition element
pl_PL: Zmień położenie elementu

en: Require user to choose a minimum of X dates
pl_PL: Wymagaj od użytkownika wybrania co najmniej X dat

en: Required Field (not empty)
pl_PL: Wymagane pole (niepuste)

en: Required to calculate distance between 2 locations
pl_PL: Wymagane do obliczenia odległości między 2 lokalizacjami

en: Required to connect the post to categories (if found)
pl_PL: Wymagane do połączenia posta z kategoriami (jeśli znaleziono)

en: Required to connect the post to tags (if found)
pl_PL: Wymagane do połączenia posta z tagami (jeśli zostały znalezione)

en: Required to do API calls to retrieve data
pl_PL: Wymagane do wykonywania wywołań API w celu pobrania danych

en: Reset Submission Counter
pl_PL: Zresetuj licznik zgłoszeń

en: Reset Submission Counter for Users
pl_PL: Zresetuj licznik zgłoszeń dla użytkowników

en: Reset all to default value
pl_PL: Zresetuj wszystko do wartości domyślnej

en: Reset all to global value
pl_PL: Zresetuj wszystko do wartości globalnej

en: Reset all to last known value
pl_PL: Zresetuj wszystko do ostatniej znanej wartości

en: Reset filters
pl_PL: Zresetuj filtry

en: Reset locker submission counter for all users:
pl_PL: Zresetuj licznik przesłanych szafek dla wszystkich użytkowników:

en: Reset locker submission counter to:
pl_PL: Zresetuj licznik przesłania szafki do:

en: Reset password (lost password)
pl_PL: Zresetuj hasło (zagubione hasło)

en: Reset to default value
pl_PL: Zresetuj do wartości domyślnej

en: Reset to global settings
pl_PL: Zresetuj do ustawień globalnych

en: Reset to global value
pl_PL: Zresetuj do wartości globalnej

en: Reset to last known value
pl_PL: Zresetuj do ostatniej znanej wartości

en: Responsiveness
pl_PL: Reakcja na coś

en: Restore Default Settings
pl_PL: Przywróć ustawienia domyślne

en: Restore a previous saved version of this Form
pl_PL: Przywróć poprzednią zapisaną wersję tego formularza

en: Restore backup
pl_PL: Przywracania kopii zapasowej

en: Restoring settings...
pl_PL: Przywracanie ustawień ...

en: Restrict result by countrie(s)
pl_PL: Ogranicz wynik według krajów

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
pl_PL: Zachowaj podstawową wartość globalną (zalecane przy eksporcie do innych witryn)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
pl_PL: Pobierz informacje o pracy, identyfikator, tytuł lub metadane jako wartość

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
pl_PL: Pobierz kategorie według ich identyfikatora nadrzędnego (tylko liczby całkowite)

en: Retrieve entries based on all forms
pl_PL: Pobierz wpisy na podstawie wszystkich formularzy

en: Retrieve entries based on the following form ID's
pl_PL: Pobierz wpisy na podstawie następujących identyfikatorów formularza

en: Retrieve form data from users last submission
pl_PL: Pobierz dane formularzy z ostatniego przesłania przez użytkowników

en: Retrieve method
pl_PL: Metoda pobierania

en: Retrieve value from
pl_PL: Pobierz wartość z

en: Retrieves the activation code
pl_PL: Pobiera kod aktywacyjny

en: Retrieves the current author ID
pl_PL: Pobiera bieżący identyfikator autora

en: Retrieves the current author email
pl_PL: Pobiera aktualny adres e-mail autora

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
pl_PL: Pobiera bieżący dzień miesiąca (czas lokalny)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera bieżący dzień miesiąca (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
pl_PL: Pobiera aktualną godzinę dnia (czas lokalny)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera aktualną godzinę dnia (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user ID
pl_PL: Pobiera identyfikator aktualnie zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the current logged in user display name
pl_PL: Pobiera nazwę wyświetlaną aktualnie zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the current logged in user email
pl_PL: Pobiera adres e-mail aktualnie zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the current logged in user first name
pl_PL: Pobiera imię aktualnie zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the current logged in user last name
pl_PL: Pobiera nazwisko aktualnie zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the current logged in user login (username)
pl_PL: Pobiera aktualnie zalogowany login użytkownika (nazwę użytkownika)

en: Retrieves the current logged in user roles
pl_PL: Pobiera aktualnie zalogowanych ról użytkowników

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
pl_PL: Pobiera aktualną minutę godziny (czas lokalny)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera aktualną minutę godziny (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
pl_PL: Pobiera bieżący miesiąc roku (czas lokalny)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera bieżący miesiąc roku (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page URL
pl_PL: Pobiera adres URL bieżącej strony

en: Retrieves the current page or post ID
pl_PL: Pobiera bieżącą stronę lub identyfikator posta

en: Retrieves the current page or post author ID
pl_PL: Pobiera bieżącą stronę lub identyfikator autora posta

en: Retrieves the current page or post author email
pl_PL: Pobiera bieżącą stronę lub adres e-mail autora posta

en: Retrieves the current page or post title
pl_PL: Pobiera bieżącą stronę lub tytuł posta

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
pl_PL: Pobiera bieżącą sekundę minuty (czas lokalny)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera bieżącą sekundę minuty (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
pl_PL: Pobiera bieżący rok czasu (czas lokalny)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera bieżący rok czasu (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
pl_PL: Pobiera etykietę pola dla pętli pola {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
pl_PL: Pobiera wartość pola dla pętli pola {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
pl_PL: Pobiera wygenerowane hasło

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
pl_PL: Pobiera najnowszy identyfikator wpisu kontaktu

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
pl_PL: Pobiera najnowszy identyfikator wpisu kontaktu zalogowanego użytkownika na podstawie bieżącego identyfikatora formularza

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
pl_PL: Pobiera najnowszy identyfikator wpisu kontaktu zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the latest Contact Entry status
pl_PL: Pobiera najnowszy stan pozycji kontaktu

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
pl_PL: Pobiera najnowszy status wpisu kontaktu zalogowanego użytkownika na podstawie bieżącego identyfikatora formularza

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
pl_PL: Pobiera najnowszy stan pozycji kontaktu zalogowanego użytkownika

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
pl_PL: Pobiera lokalizację, z której przyszedł użytkownik (jeśli taka istnieje) przed załadowaniem strony z formularzem

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
pl_PL: Pobiera lokalizację, z której przyszedł użytkownik z sesji (jeśli taka istnieje) przed załadowaniem strony z formularzem

en: Retrieves the login page URL
pl_PL: Pobiera adres URL strony logowania

en: Retrieves the loop anywhere in your email
pl_PL: Pobiera pętlę w dowolnym miejscu wiadomości e-mail

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
pl_PL: Pobiera sygnaturę czasową serwera (czas lokalny)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
pl_PL: Pobiera sygnaturę czasową serwera (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
pl_PL: Pobiera adres IP nadawcy

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
pl_PL: Pobiera całkowitą liczbę zgłoszeń (jeśli używana jest skrzynka formularzy)

en: Retry payment E-mail Body
pl_PL: Ponów płatność E-mail Treść

en: Retry payment E-mail Subject
pl_PL: Ponów płatność E-mail Temat

en: Retry payment link expiry in hours
pl_PL: Ponów próbę wygaśnięcia linku do płatności za godziny

en: Return age as value instead of the date
pl_PL: Zwróć wiek jako wartość zamiast daty

en: Return days
pl_PL: Dni powrotu

en: Return label format (define how the results are displayed)
pl_PL: Format etykiety zwrotnej (określ sposób wyświetlania wyników)

en: Return months
pl_PL: Miesiące zwrotu

en: Return the current date as default value
pl_PL: Zwróć bieżącą datę jako wartość domyślną

en: Return the current time as default value
pl_PL: Zwraca bieżący czas jako wartość domyślną

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
pl_PL: Wróć klienta do tej strony po pomyślnej płatności. Pozostaw puste, aby przekierować na stronę główną.

en: Return to builder
pl_PL: Wróć do kreatora

en: Return value format (define how the value is returned)
pl_PL: Format wartości zwracanej (określ sposób zwracania wartości)

en: Return years (age)
pl_PL: Zwrot lat (wiek)

en: Reversed
pl_PL: Wywrócony

en: Right
pl_PL: Dobrze

en: Romanian
pl_PL: rumuński

en: Romansh
pl_PL: Retoromański

en: Rounded
pl_PL: Bułczasty

en: Row heading
pl_PL: Nagłówek wiersza

en: Row logic
pl_PL: Logika wierszowa

en: Russian
pl_PL: Rosyjski

en: SEPA Direct Debit
pl_PL: Polecenie Zapłaty SEPA

en: SMTP Server
pl_PL: Serwer SMTP

en: SMTP debug output mode
pl_PL: Tryb wyjścia debugowania SMTP

en: SMTP password
pl_PL: Hasło SMTP

en: SMTP username
pl_PL: Nazwa użytkownika SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
pl_PL: SMTP – port 25 lub 2525 lub 587%sBezpieczny SMTP (SSL/TLS) – port 465 lub 25 lub 587, 2526

en: Sales tax
pl_PL: Podatek od sprzedaży

en: Sandbox publishable key
pl_PL: Klucz do publikacji w piaskownicy

en: Sandbox secret key
pl_PL: Klucz tajny piaskownicy

en: Sandbox webhook ID
pl_PL: Identyfikator webhooka piaskownicy

en: Sandbox webhook signing secret key
pl_PL: Tajny klucz podpisywania webhooka w piaskownicy

en: Sat
pl_PL: Sob

en: Saturday
pl_PL: sobota

en: Save
pl_PL: Zapisać

en: Save Mailster user data
pl_PL: Zapisz dane użytkownika Mailster

en: Save Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Save as Contact Entry
pl_PL: Zapisz jako wpis kontaktu

en: Save both value and label
pl_PL: Zapisz zarówno wartość, jak i etykietę

en: Save custom post meta
pl_PL: Zapisz niestandardową meta posta

en: Save custom user meta
pl_PL: Zapisz niestandardową meta użytkownika

en: Save data
pl_PL: Zapisz dane

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
pl_PL: Zapisz postęp formularza (gdy użytkownik wraca, dane nie są tracone)

en: Save product attributes
pl_PL: Zapisz atrybuty produktu

en: Save settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Save the admin email value (default)
pl_PL: Zapisz wartość adresu e-mail administratora (domyślnie)

en: Save the confirmation email value
pl_PL: Zapisz wartość e-maila potwierdzającego

en: Save the entry value
pl_PL: Zapisz wartość wejściową

en: Save value or label to entry?
pl_PL: Zapisać wartość lub etykietę do wpisu?

en: Save your form
pl_PL: Zapisz swój formularz

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
pl_PL: Wyszukuj wpisy kontaktów na podstawie ich tytułu. Domyślnie wszystkie dane wejściowe zostaną wypełnione, chyba że określono inaczej w ustawieniu „Pola do pominięcia” poniżej. Aby pobrać status wpisu kontaktu, możesz dodać pole o nazwie: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (które zostanie wypełnione aktualnym statusem wpisu). Aby pobrać identyfikator wpisu, możesz nazwać pole: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. Aby pobrać tytuł wpisu, możesz nazwać pole: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
pl_PL: Wyszukaj wpis kontaktu na podstawie tytułu

en: Search method
pl_PL: Metoda wyszukiwania

en: Second choice
pl_PL: Drugi wybór

en: Secrets
pl_PL: Tajniki

en: Secure File Uploads
pl_PL: Bezpieczne przesyłanie plików

en: Select & Sort the data that needs to be exported
pl_PL: Wybierz i posortuj dane, które chcesz wyeksportować

en: Select None to never reset the lock
pl_PL: Wybierz opcję Brak, aby nigdy nie resetować blokady

en: Select a date
pl_PL: Wybierz datę

en: Select a filter relation (OR|AND)
pl_PL: Wybierz relację filtra (LUB|I)

en: Select a form
pl_PL: Wybierz formularz

en: Select a method for retrieving items
pl_PL: Wybierz metodę pobierania elementów

en: Select a page to link to
pl_PL: Wybierz stronę, do której chcesz utworzyć łącze

en: Select a post to link to
pl_PL: Wybierz post, do którego chcesz utworzyć łącze

en: Select a time
pl_PL: Wybierz czas

en: Select a unit system
pl_PL: Wybierz system jednostek

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
pl_PL: Wybierz wszystkie role użytkowników, którzy mogą przesłać formularz

en: Select an Icon
pl_PL: Wybierz ikonę

en: Select email template
pl_PL: Wybierz szablon wiadomości e-mail

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
pl_PL: Wybierz zgrupowane, jeśli chcesz dołączyć pole obok poprzedniego pola.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
pl_PL: Wybierz, ile pojedynczych przypomnień e-mail potrzebujesz

en: Select how the items should be displayed
pl_PL: Wybierz sposób wyświetlania elementów

en: Select how you want to filter entries
pl_PL: Wybierz, jak chcesz filtrować wpisy

en: Select how you want to filter orders
pl_PL: Wybierz, jak chcesz filtrować zamówienia

en: Select how you want to order the items
pl_PL: Wybierz, w jaki sposób chcesz zamówić przedmioty

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
pl_PL: Wybierz, jak chcesz zdefiniować warunki (ręcznie lub za pomocą pliku CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
pl_PL: Wybierz, czy to pole ma działać jako początek czy miejsce docelowe

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
pl_PL: Wybierz, czy chcesz pobrać informacje o pracy, identyfikator lub tytuł jako wartość

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
pl_PL: Wybierz, czy chcesz używać kolejności rosnącej czy malejącej

en: Select the toggle default status
pl_PL: Wybierz domyślny stan przełączania

en: Select to split words by comma or space or both
pl_PL: Wybierz, aby podzielić słowa przecinkami, spacjami lub obydwoma

en: Select weight unit
pl_PL: Wybierz jednostkę wagi

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
pl_PL: Wybierz, co powinien zrobić formularz (rejestracja, logowanie, aktualizacja lub resetowanie hasła)

en: Select what the status should be
pl_PL: Wybierz, jaki powinien być status

en: Select what value to return (distance or duration)
pl_PL: Wybierz wartość do zwrócenia (odległość lub czas trwania)

en: Select when to reset the form lock
pl_PL: Wybierz, kiedy zresetować blokadę formularza

en: Select where files should be uploaded to
pl_PL: Wybierz, gdzie mają zostać przesłane pliki

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
pl_PL: Wybierz, czy chcesz pytać kupujących o adres wysyłkowy.

en: Select which value to return for calculations
pl_PL: Wybierz wartość zwracaną do obliczeń

en: Select your form
pl_PL: Wybierz swój formularz

en: Selected color
pl_PL: Wybrany kolor

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
pl_PL: Wyślij załącznik CSV z danymi formularza na adres e-mail administratora

en: Send E-mail
pl_PL: Wysłać email

en: Send E-mail to author
pl_PL: Wyślij e-mail do autora

en: Send a confirmation email
pl_PL: Wyślij wiadomość e-mail z potwierdzeniem

en: Send admin email
pl_PL: Wyślij e-mail administratora

en: Send an admin email
pl_PL: Wyślij e-mail administratora

en: Send approve email when account is activated by admin
pl_PL: Wyślij e-mail z potwierdzeniem, gdy konto zostanie aktywowane przez administratora

en: Send both value and label
pl_PL: Wyślij wartość i etykietę

en: Send confirmation email
pl_PL: Wyślij e-mail z potwierdzeniem

en: Send copy to following address(es)
pl_PL: Wyślij kopię na następujący adres (y)

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
pl_PL: Wyślij kopię na następujący adres (y), nie widząc adresu

en: Send data as JSON string
pl_PL: Wyślij dane jako ciąg JSON

en: Send email after order completed
pl_PL: Wyślij e-mail po złożeniu zamówienia

en: Send email after payment completed
pl_PL: Wyślij e-mail po zakończeniu płatności

en: Send email confirmation/verification email
pl_PL: Wyślij e-mail z potwierdzeniem/weryfikacją e-mail

en: Send email from:
pl_PL: Wyślij e-mail z:

en: Send email to
pl_PL: Wyślij email do

en: Send email to:
pl_PL: Wyślij email do:

en: Send or do not send confirmation emails
pl_PL: Wysyłaj lub nie wysyłaj wiadomości e-mail z potwierdzeniem

en: Send or do not send the admin emails
pl_PL: Wysyłaj lub nie wysyłaj e-maili do administratora

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
pl_PL: Wyślij przypomnienie o ustalonym czasie lub z przesunięciem

en: Send reminder based on the following date:
pl_PL: Wyślij przypomnienie na podstawie następującej daty:

en: Send site credentials to the user email
pl_PL: Wyślij dane logowania do witryny na adres e-mail użytkownika

en: Send the Mailchimp confirmation email
pl_PL: Wyślij wiadomość e-mail z potwierdzeniem Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
pl_PL: Wyślij do (wiadomości e-mail administratora)

en: Send to (Confirmation E-mails)
pl_PL: Wyślij do (wiadomości e-mail z potwierdzeniem)

en: Send value or label to admin?
pl_PL: Wysłać wartość lub etykietę do administratora?

en: Send value or label to submitter?
pl_PL: Wysłać wartość lub etykietę do osoby przesyłającej?

en: Send verification email (default)
pl_PL: Wyślij e-mail weryfikacyjny (domyślnie)

en: Send verification email and automatically login
pl_PL: Wyślij e-mail weryfikacyjny i zaloguj się automatycznie

en: Sep
pl_PL: Wrz

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
pl_PL: Oddziel pola Mailchimp i field_name potokami „|” (umieść każdy w nowej linii).%1$sPrzykład: PHONE|numer telefonu%1$sDzięki tej metodzie możesz zapisać niestandardowe dane użytkownika Mailchimp

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
pl_PL: Oddziel pola Mailster i field_name potokami „|” (umieść każdy w nowej linii).%sPrzykład: mailster_field_name|super_forms_field_name%sDzięki tej metodzie możesz zapisać własne dane użytkownika Mailster

en: Separate each form ID by a comma.
pl_PL: Oddziel każdy identyfikator formularza przecinkiem.

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
pl_PL: Oddzielone przecinkami np: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
pl_PL: Oddziel każdy status wiadomości przecinkiem, wprowadź „dowolny” dla wszystkich statusów wiadomości

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
pl_PL: Oddziel każdą stawkę przecinkiem. Możesz zarządzać i tworzyć stawki podatkowe w za pomocą Stripe %sPulpit nawigacyjny%s.

en: September
pl_PL: wrzesień

en: Serbian
pl_PL: serbski

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
pl_PL: Ustaw niestandardowy separator, aby oddzielić wartości w każdym wierszu

en: Set a custom enclosure character for values
pl_PL: Ustaw niestandardowy znak załącznika dla wartości

en: Set a default color (leave blank for none)
pl_PL: Ustaw domyślny kolor (pozostaw puste dla żadnego)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
pl_PL: Ustaw domyślny czas dla tego pola (pozostaw puste dla żadnego)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
pl_PL: Ustaw wartość domyślną dla tego pola (pozostaw puste dla żadnego)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
pl_PL: Ustaw wartość domyślną dla tego pola. Można użyć {post_id} i {post_title} (pozostaw puste dla żadnego)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
pl_PL: Ustaw wartość domyślną dla tego pola. Można użyć {post_id}, {post_title} i {user _ ****} (nie wpisuj żadnego)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
pl_PL: Ustaw identyfikator formularza, z którego będą pobierane dane (oddzielone przecinkami)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
pl_PL: Ustaw format np.: %, EUR, USD itp.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
pl_PL: Ustaw etykietę dla kwoty, np. Suma częściowa lub Suma

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
pl_PL: Ustaw format liczb, np .: Gygabajt, Kilometry itp. (Nie wpisuj żadnego)

en: Set mailer to use SMTP
pl_PL: Ustaw pocztę do korzystania z SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
pl_PL: Ustaw walutę lub pozostaw puste bez waluty, np. $ Lub €

en: Set the limitation thresshold
pl_PL: Ustaw docisk ograniczenia

en: Set the limitation thresshold per user
pl_PL: Ustaw ograniczenie dla każdego użytkownika

en: Set the type of number to be used as the placeholder
pl_PL: Ustaw typ liczby, która ma być używana jako symbol zastępczy

en: Set to -1 to use default TAB index.
pl_PL: Ustaw na -1, aby użyć domyślnego indeksu TAB.

en: Set to 0 to remove limitations.
pl_PL: Ustaw na 0, aby usunąć ograniczenia.

en: Set to 0 to use default CSS height
pl_PL: Ustaw na 0, aby użyć domyślnej wysokości CSS

en: Set to 0 to use default CSS height.
pl_PL: Ustaw na 0, aby użyć domyślnej wysokości CSS.

en: Set to 0 to use default CSS width.
pl_PL: Ustaw na 0, aby użyć domyślnej szerokości CSS.

en: Sets shipping and billing country.
pl_PL: Ustawia kraj wysyłki i rozliczeniowy.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
pl_PL: Ustawia zestaw znaków i kodowanie znaków dla informacji rozliczeniowych/strony logowania w witrynie PayPal. Ponadto ta zmienna ustawia te same wartości dla informacji wysyłanych do systemu PayPal w kodzie przycisku HTML. Wartość domyślna jest oparta na ustawieniach kodowania języka w profilu konta.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
pl_PL: Ustawia język tylko dla informacji rozliczeniowych/strony logowania. Domyślnie jest to USA.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Shadow Blur Radius
pl_PL: Promień rozmycia cieni

en: Shadow Color
pl_PL: Kolor cienia

en: Shadow Horizontal Length
pl_PL: Długość pozioma cienia

en: Shadow Opacity
pl_PL: Krycie cienia

en: Shadow Spread Radius
pl_PL: Promień rozprzestrzeniania się cienia

en: Shadow Vertical Length
pl_PL: Długość pionowa cienia

en: Shipping
pl_PL: Wysyłka

en: Shipping amount
pl_PL: Kwota wysyłki

en: Shipping and billing country
pl_PL: Kraj wysyłki i rozliczeń

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
pl_PL: Koszt wysyłki (dotyczy każdej dodatkowej pozycji dodanej do koszyka)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
pl_PL: Koszt wysyłki (dotyczy pierwszej pozycji dodanej do koszyka)

en: Shipping currency
pl_PL: Waluta wysyłki

en: Shipping tax behavior
pl_PL: Zachowanie podatku od wysyłki

en: Shipping tax code
pl_PL: Kod podatku od wysyłki

en: Shopping Cart
pl_PL: Wózek sklepowy

en: Short - d M, y
pl_PL: Krótki - d M, y

en: Short name
pl_PL: Krótkie imię

en: Show
pl_PL: Pokazać

en: Show Advanced PayPal Settings
pl_PL: Pokaż zaawansowane ustawienia PayPal

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
pl_PL: Pokaż pasek narzędzi podczas przeglądania witryny (domyślnie włączone)

en: Show advanced settings
pl_PL: Pokaż ustawienia zaawansowane

en: Show an icon instead of number
pl_PL: Pokaż ikonę zamiast liczby

en: Show back to top button
pl_PL: Pokaż przycisk powrotu do góry

en: Show directions panel (list directions next to the map)
pl_PL: Pokaż panel wskazówek (wyświetlaj wskazówki obok mapy)

en: Show download button to the user after PDF was generated
pl_PL: Pokaż przycisk pobierania użytkownikowi po wygenerowaniu pliku PDF

en: Show featured image
pl_PL: Pokaż wyróżniony obraz

en: Show on Form and in PDF file (default)
pl_PL: Pokaż w formularzu i w pliku PDF (domyślnie)

en: Show or hide empty categories
pl_PL: Pokaż lub ukryj puste kategorie

en: Show or hide the duration time
pl_PL: Pokaż lub ukryj czas trwania

en: Show popup to logged in users
pl_PL: Pokaż wyskakujące okienko zalogowanym użytkownikom

en: Show popup to none logged in users
pl_PL: Pokaż wyskakujące okienko dla nie zalogowanych użytkowników

en: Show post excerpt
pl_PL: Pokaż fragment posta

en: Show post title
pl_PL: Pokaż tytuł posta

en: Show product price
pl_PL: Pokaż cenę produktu

en: Show progress bar for Multi-part
pl_PL: Pokaż pasek postępu dla wielu części

en: Show steps for Multi-part
pl_PL: Pokaż kroki dla wielu części

en: Show thank you message
pl_PL: Pokaż podziękowanie

en: Show the following "Custom" columns
pl_PL: Pokaż następujące „niestandardowe” kolumny

en: Show the month after the year in the header
pl_PL: Pokaż miesiąc po roku w nagłówku

en: Show the week of the year
pl_PL: Pokaż tydzień roku

en: Signature
pl_PL: Podpis

en: Signature:
pl_PL: Podpis:

en: Single
pl_PL: Pojedynczy

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
pl_PL: Pojedyncza stawka rabatu, wyrażona w procentach, naliczana za cały koszyk. Ustawić na wartość mniejszą niż 100. Zmienna zastępuje stopę dyskontową dowolnej pojedynczej pozycji

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
pl_PL: Pojedyncza kwota rabatu pobierana za cały koszyk. Musi być niższa niż cena sprzedaży wszystkich przedmiotów w koszyku.

en: Single handling fee charged cart-wide.
pl_PL: Pojedyncza opłata manipulacyjna pobierana za cały koszyk.

en: Single product or service checkout
pl_PL: Zamówienie pojedynczego produktu lub usługi

en: Site ID, if running multiple networks
pl_PL: Identyfikator witryny, jeśli działa wiele sieci

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
pl_PL: Pomiń rejestrację, jeśli nie znaleziono user_login lub user_email

en: Skip wizard
pl_PL: Pomiń kreatora

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pl_PL: Czas trwania wsunięcia w milisekundach (0 oznacza brak efektu zanikania)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
pl_PL: Wsuń: od góry, z prawej, z dołu lub z lewej

en: Slider (Carousel)
pl_PL: Suwak (karuzela)

en: Slider colors
pl_PL: Kolory suwaków

en: Slider field
pl_PL: Pole suwaka

en: Slovak
pl_PL: słowacki

en: Slovenian
pl_PL: słoweński

en: Slug (default)
pl_PL: Slug (domyślnie)

en: Slugs
pl_PL: Ślimaki

en: Slugs (default)
pl_PL: Ślimaki (domyślnie)

en: Sold individually?
pl_PL: Sprzedawane indywidualnie?

en: Solid
pl_PL: Solidny

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
pl_PL: Niektóre formy płatności wymagają ustawienia określonej waluty w elementach zamówienia. Na przykład, gdy używasz `ideal`, waluta musi być ustawiona na EUR lub Stripe zwróci komunikat o błędzie.

en: Something went wrong while calculating the distance.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas obliczania odległości.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas dezaktywacji wtyczki.

en: Something went wrong while downloading export.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas pobierania eksportu.

en: Something went wrong while exporting form data.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas eksportowania danych formularza.

en: Something went wrong while importing form data.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas importowania danych formularza.

en: Something went wrong while restoring default settings.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas przywracania ustawień domyślnych.

en: Something went wrong while saving your settings.
pl_PL: Coś poszło nie tak podczas zapisywania ustawień.

en: Something went wrong:
pl_PL: Coś poszło nie tak:

en: Sorry, file extension is not allowed!
pl_PL: Przepraszamy, rozszerzenie pliku jest niedozwolone!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
pl_PL: Przepraszamy, nie można obliczyć odległości na podstawie wprowadzonych danych. Wprowadź prawidłowy adres lub kod pocztowy.

en: Sort
pl_PL: Sortować

en: Spacer
pl_PL: Odstępnik

en: Specific database table
pl_PL: Określona tabela bazy danych

en: Specific posts (post_type)
pl_PL: Określone posty (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
pl_PL: Szczegółowa taksonomia (kategorie)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
pl_PL: Określa wartość liczbową z zakresu od 0,0 do 1,0 w celu określenia krycia koloru linii. Wartość domyślna to 1.0.

en: Specifies the color of the line
pl_PL: Określa kolor linii

en: Specifies the value granularity of the element's value.
pl_PL: Określa szczegółowość wartości wartości elementu.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
pl_PL: Określa, jaki system jednostek ma być używany podczas wyświetlania wyników

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
pl_PL: Określa, czy uważa się, że cena zawiera podatki, czy nie zawiera podatków. Jeden z inkluzywnych, wyłącznych lub nieokreślonych. Raz określony jako inkluzywny lub wyłączny, nie można go zmienić.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
pl_PL: Określa, czy uważa się, że stawka zawiera podatki, czy nie zawiera podatków.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
pl_PL: Określ częstotliwość rozliczeń (domyślnie „brak” w przypadku płatności jednorazowych)

en: Specify main and backup SMTP servers
pl_PL: Określ główny i zapasowy serwer SMTP

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
pl_PL: Określ kraje, które mają pojawić się na górze listy. Oddzielone przecinkami np: nl,be,de

en: Spinning icon color
pl_PL: Kolor ikony wirowania

en: Squared
pl_PL: Kwadratowe

en: Start 15 day trial
pl_PL: Rozpocznij 15-dniowy okres próbny

en: Start Import
pl_PL: Rozpocznij import

en: Start address
pl_PL: Adres początkowy

en: Start all over
pl_PL: Zacząć wszystko od nowa

en: Start of the week
pl_PL: Początek tygodnia

en: Start typing and find a color
pl_PL: Zacznij pisać i znajdź kolor

en: Starting address (required)
pl_PL: Adres początkowy (wymagane)

en: Starts with
pl_PL: Zaczynać z

en: State
pl_PL: Stan

en: State/Province
pl_PL: Stan / prowincja

en: Statement descriptor
pl_PL: Deskryptor instrukcji

en: Static (default)
pl_PL: Statyczny (domyślny)

en: Step
pl_PL: Krok

en: Step (defaults to "any")
pl_PL: Krok (domyślnie „dowolny”)

en: Step 1
pl_PL: Krok 1

en: Step Description
pl_PL: Opis kroku

en: Step Image
pl_PL: Obraz kroku

en: Step Name
pl_PL: Nazwa kroku

en: Steps between times in minutes
pl_PL: Kroki między czasami w minutach

en: Stick to top, right, bottom or left
pl_PL: Trzymaj się góry, prawej, dołu lub lewej

en: Stock Qty
pl_PL: Ilość w magazynie

en: Street
pl_PL: Ulica

en: Street (1 of 2 fields)
pl_PL: Ulica (1 z 2 pól)

en: Street (2 of 2 fields)
pl_PL: Ulica (2 z 2 pól)

en: Street name
pl_PL: Nazwa ulicy

en: Street name + nr
pl_PL: Nazwa ulicy + nr

en: Street nr + name
pl_PL: Nr ulicy + nazwa

en: Street number
pl_PL: Numer ulicy

en: Stripe
pl_PL: Naszywka

en: Stripe Checkout
pl_PL: Zamówienie w paski

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pl_PL: Klucz API Stripe Live nie jest skonfigurowany, wprowadź swój klucz API w %sSuperformularze > Ustawienia > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pl_PL: Klucz API Stripe Sandbox nie jest skonfigurowany, wprowadź swój klucz API w %sSuperformularze > Ustawienia > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
pl_PL: Transakcja w paski

en: Stripe checkout method
pl_PL: Metoda płatności w paski

en: Stroke color
pl_PL: Kolor obrysu

en: Stroke opacity
pl_PL: Krycie obrysu

en: Stroke weight
pl_PL: Waga obrysu

en: Sub Title
pl_PL: Podtytuł

en: Subject
pl_PL: Przedmiot

en: Subject:
pl_PL: Przedmiot:

en: Submit
pl_PL: Zatwierdź

en: Submit button
pl_PL: Przycisk Prześlij

en: Submit the form (default)
pl_PL: Prześlij formularz (domyślnie)

en: Submit type
pl_PL: Prześlij typ

en: Submitted
pl_PL: Przesłano

en: Submitted by
pl_PL: Przesłane przez

en: Submitted by user
pl_PL: Przesłane przez użytkownika

en: Subscribe with the following tags
pl_PL: Subskrybuj z następującymi tagami

en: Subscribed (default)
pl_PL: Subskrybowany (domyślnie)

en: Subscriber email address
pl_PL: Adres e-mail subskrybenta

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
pl_PL: Identyfikatory listy subskrybentów oddzielone przecinkami

en: Subscriber status after submitting the form
pl_PL: Status subskrybenta po przesłaniu formularza

en: Subscription
pl_PL: Subskrypcja

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
pl_PL: Identyfikator planu abonamentowego (powinien wyglądać podobnie do: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
pl_PL: Status subskrypcji

en: Subscription checkout
pl_PL: Zamówienie subskrypcji

en: Subscription periods
pl_PL: Okresy subskrypcji

en: Subscription plan ID cannot be empty!
pl_PL: Identyfikator planu abonamentowego nie może być pusty!

en: Subscriptions
pl_PL: Subskrypcje

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
pl_PL: Subskrypcje nie mogą być opłacane przez iDeal, wybierz inną metodę płatności!

en: Subtotal
pl_PL: Suma częściowa

en: Subtotal:
pl_PL: Suma częściowa:

en: Succeeded
pl_PL: Udało się

en: Success Message Colors
pl_PL: Kolory komunikatu sukcesu

en: Success URL
pl_PL: URL sukcesu

en: Success message
pl_PL: Wiadomość o powodzeniu

en: Suffix label
pl_PL: Etykieta z przyrostkiem

en: Suffix question icon tooltip text
pl_PL: Tekst podpowiedzi ikony pytania sufiksu

en: Sun
pl_PL: Słońce

en: Sunday
pl_PL: niedziela

en: Super Form
pl_PL: Super Forma

en: Super Forms - User Status
pl_PL: Superformularze — stan użytkownika

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
pl_PL: Aukcje superformularzy będą generowane tylko na interfejsie użytkownika

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
pl_PL: Superforms nie może znaleźć formularza o identyfikatorze: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
pl_PL: Superforms nie może znaleźć wpisu o identyfikatorze formularza: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
pl_PL: Superforms nie może znaleźć wpisu o identyfikatorze: %d

en: Suspended
pl_PL: Zawieszony

en: Swedish
pl_PL: szwedzki

en: Swiss-French
pl_PL: Szwajcarsko-francuski

en: Switch form
pl_PL: Zmień formularz

en: System Status
pl_PL: Status systemu

en: TCP port to connect to
pl_PL: Port TCP do połączenia

en: Tab
pl_PL: Patka

en: Tab 1
pl_PL: Karta 1

en: Tab 2
pl_PL: Karta 2

en: Tab 3
pl_PL: Karta 3

en: Tab Location
pl_PL: Lokalizacja karty

en: Tab background color
pl_PL: Kolor tła karty

en: Tab border bottom width (0 = none)
pl_PL: Szerokość dolnej krawędzi zakładki (0 = brak)

en: Tab border color
pl_PL: Kolor obramowania karty

en: Tab border left width (0 = none)
pl_PL: Szerokość lewej krawędzi tabulatora (0 = brak)

en: Tab border right width (0 = none)
pl_PL: Szerokość prawej krawędzi tabulatora (0 = brak)

en: Tab border top width (0 = none)
pl_PL: Szerokość górnej krawędzi zakładki (0 = brak)

en: Tab collaps icon color
pl_PL: Kolor ikony zwijania karty

en: Tab collapse icon color
pl_PL: Kolor ikony zwijania karty

en: Tab padding
pl_PL: Wypełnienie kart

en: Tab text align
pl_PL: Wyrównanie tekstu tabulatora

en: Tablet preview
pl_PL: Podgląd tabletu

en: Tabs (default)
pl_PL: Karty (domyślne)

en: Tabs/Accordion
pl_PL: Tabs / Accordion

en: Tagline for your blog; set in General Options
pl_PL: Slogan Twojego bloga; ustawione w Opcjach ogólnych

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Tags (post_tag)
pl_PL: Tagi (post_tag)

en: Tags/Keywords
pl_PL: Tagi/słowa kluczowe

en: Take the shortcode and place it anywere!
pl_PL: Weź krótki kod i umieść go w dowolnym miejscu!

en: Tax behavior
pl_PL: Zachowanie podatkowe

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
pl_PL: Identyfikator kodu kategorii podatkowej. %sZnajdź kategorię podatkową%s. Twoja domyślna kategoria podatkowa jest używana, jeśli nie podasz jej podczas tworzenia transakcji z włączonym podatkiem Stripe. Możesz to zaktualizować w swoich ustawieniach %stax%s.

en: Tax rates:
pl_PL: Wysokość podatków:

en: Taxonomy slug
pl_PL: Ślimak taksonomii

en: Text Editor Settings
pl_PL: Ustawienia edytora tekstu

en: Text alignment
pl_PL: Wyrównanie tekstu

en: Text area
pl_PL: Obszar tekstowy

en: Text field
pl_PL: Pole tekstowe

en: Text field (default)
pl_PL: Pole tekstowe (domyślne)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
pl_PL: Tekst po lewej stronie selektora kolorów (pozostaw puste, aby nie było tekstu)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
pl_PL: Tekst po lewej stronie przycisku przełączania (pozostaw puste, aby nie było tekstu)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
pl_PL: Tekst po prawej stronie selektora kolorów (pozostaw puste, aby nie było tekstu)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
pl_PL: Tekst po prawej stronie przycisku przełączania (pozostaw puste, aby nie było tekstu)

en: Th
pl_PL: Cz

en: Thai
pl_PL: tajski

en: Thank you for contacting us!
pl_PL: Dziękujemy za skontaktowanie się z nami!

en: Thank you message
pl_PL: Dziękuję wiadomość

en: Thank you page (return URL)
pl_PL: Strona z podziękowaniem (zwrotny adres URL)

en: Thank you title
pl_PL: Dziękuję tytuł

en: Thank you!
pl_PL: Dziękuję Ci!

en: Thanks Description
pl_PL: Dzięki opis

en: Thanks Title
pl_PL: Tytuł dzięki

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
pl_PL: Marginesy podziękowania w px (prawy górny dolny lewy)

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
pl_PL: Klucz API będzie używany do elementu Mapy Google, autouzupełniania adresu i innych funkcji związanych z API Map Google

en: The CVC number is incorrect.
pl_PL: Numer CVC jest nieprawidłowy.

en: The ID of the user where the post will belong to
pl_PL: Identyfikator użytkownika, do którego będzie należeć post

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
pl_PL: Znacznik języka IETF dla ustawień regionalnych Checkout jest wyświetlany. Jeśli jest pusty lub automatyczny, używane są ustawienia regionalne przeglądarki.

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
pl_PL: Identyfikator listy wydaje się być nieprawidłowy. Upewnij się, że wpisałeś prawidłowy identyfikator listy.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
pl_PL: Wprowadzony kod PIN jest nieprawidłowy. Ten kod odrzucenia dotyczy tylko płatności dokonywanych za pomocą czytnika kart.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
pl_PL: Wprowadzony kod PIN jest nieprawidłowy. Ten kod odrzucenia dotyczy tylko płatności dokonywanych za pomocą czytnika kart.

en: The Place's full address
pl_PL: Pełny adres miejsca

en: The Place's phone number in international format
pl_PL: Numer telefonu Miejsca w formacie międzynarodowym

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
pl_PL: Numer telefonu Miejsca, sformatowany zgodnie z regionalną konwencją numeru

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
pl_PL: Adres URL, do którego zostanie skierowany klient, jeśli zdecyduje się anulować płatność i wrócić do Twojej witryny.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
pl_PL: Adres URL, pod którym firma PayPal publikuje informacje o płatności w postaci wiadomości Błyskawiczne powiadomienie o płatności.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
pl_PL: Adres URL, na który Stripe powinien wysłać klientów po zakończeniu płatności lub konfiguracji. Jeśli chcesz wykorzystać informacje z udanej sesji realizacji transakcji na swojej stronie, przeczytaj przewodnik dotyczący dostosowywania strony sukcesu.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
pl_PL: Kod pocztowy/ZIP jest nieprawidłowy.

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
pl_PL: Adres określony za pomocą zmiennych do automatycznego wypełniania zastępuje adres przechowywany przez użytkownika PayPal. Kupujący widzą podane przez Ciebie adresy, ale nie mogą ich edytować. PayPal nie wyświetla adresów, które są nieprawidłowe lub pominięte.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
pl_PL: Przekroczono dopuszczalną liczbę prób PIN.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
pl_PL: Kwota do dodania lub odliczenia po kliknięciu przycisku

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
pl_PL: Numer kierunkowy w przypadku numerów telefonów w USA lub numer kierunkowy kraju w przypadku numerów telefonów poza Stanami Zjednoczonymi.

en: The author page (front-end)
pl_PL: Strona autora (front-end)

en: The author profile (backend)
pl_PL: Profil autora (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
pl_PL: Wiarygodna witryna internetowa dla tego miejsca, na przykład strona główna firmy

en: The blog's home web address; set in General Options
pl_PL: Adres internetowy bloga; ustawione w Opcjach ogólnych

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
pl_PL: Karta nie może być użyta do dokonania tej płatności (możliwe, że została zgłoszona jako zgubiona lub skradziona).

en: The card does not support the specified currency.
pl_PL: Karta nie obsługuje określonej waluty.

en: The card does not support this type of purchase.
pl_PL: Karta nie obsługuje tego typu zakupów.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
pl_PL: Karta została odrzucona, ponieważ wymaga kodu PIN.

en: The card has been declined for an unknown reason.
pl_PL: Karta została odrzucona z nieznanego powodu.

en: The card has expired.
pl_PL: Ważność karty wygasła.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
pl_PL: Na karcie nie ma wystarczających środków do sfinalizowania zakupu.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
pl_PL: Nie udało się skontaktować z wystawcą karty, więc nie można było dokonać autoryzacji płatności.

en: The card number is incorrect.
pl_PL: Numer karty jest nieprawidłowy.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
pl_PL: Karta lub konto, do którego jest połączona karta, jest nieważne.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
pl_PL: Karta została odrzucona, ponieważ transakcja wymaga uwierzytelnienia.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
pl_PL: Nazwa taksonomii kota (np. kategoria lub produkt_kot)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
pl_PL: Próba obciążenia subskrypcji nie powiodła się, spróbuj użyć nowej metody płatności

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
pl_PL: Połączenie nazwy użytkownika, hasła i kodu aktywacyjnego jest nieprawidłowe!

en: The conditions that this element should listen to.
pl_PL: Warunki, jakich ten element powinien słuchać.

en: The confirmation subject for this email
pl_PL: Temat potwierdzenia tej wiadomości e-mail

en: The content type to use for this email
pl_PL: Typ treści do użycia w tej wiadomości e-mail

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
pl_PL: Typ zawartości do użycia w tym e-mailu.%sPrzykład: UTF-8 lub ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
pl_PL: Koszt wysyłki każdej dodatkowej jednostki tego przedmiotu.

en: The cost of shipping this item.
pl_PL: Koszt wysyłki tego przedmiotu.

en: The current theme's name; set in Presentation
pl_PL: Nazwa aktualnego motywu; ustawione w prezentacji

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
pl_PL: Klient przekroczył saldo lub limit kredytowy dostępny na jego karcie.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
pl_PL: Klient przekroczył saldo lub limit kredytowy dostępny na jego karcie.

en: The customer has not entered their payment method.
pl_PL: Klient nie podał metody płatności.

en: The customer must use another card or method of payment.
pl_PL: Klient musi użyć innej karty lub metody płatności.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
pl_PL: Klient musi sprawdzić u wystawcy, czy karta może być używana w określonej walucie.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
pl_PL: Klient musi skontaktować się z wystawcą karty, aby uzyskać więcej informacji.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
pl_PL: Klient musi skontaktować się z wystawcą karty, aby sprawdzić, czy karta działa poprawnie.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
pl_PL: Klient musi skontaktować się z wystawcą karty, aby upewnić się, że jego karta może zostać użyta do dokonania tego rodzaju zakupu.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
pl_PL: Klient powinien skontaktować się z wystawcą karty, aby uzyskać więcej informacji.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie i uwierzytelnić swoją kartę po wyświetleniu monitu podczas transakcji.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie, wkładając kartę i wprowadzając PIN.

en: The customer should try again using the correct CVC.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie, używając prawidłowego CVC.

en: The customer should try again using the correct PIN.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie, używając poprawnego kodu PIN.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie, używając prawidłowego rozliczeniowego kodu pocztowego/kodu pocztowego.

en: The customer should try again using the correct card number.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie, używając prawidłowego numeru karty.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
pl_PL: Klient powinien spróbować ponownie, używając prawidłowej daty ważności.

en: The customer should use an alternative payment method.
pl_PL: Klient powinien skorzystać z alternatywnej metody płatności.

en: The customer should use another card.
pl_PL: Klient powinien użyć innej karty.

en: The default for this value is 5 seconds
pl_PL: Wartość domyślna to 5 sekund

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
pl_PL: Usługa dostawy, która wysłała fizyczny produkt, np. Fedex, UPS, USPS itp.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
pl_PL: Czas wyświetlania komunikatów o błędach w milisekundach.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
pl_PL: Czas trwania zostanie obliczony na podstawie czasu, który pojawia się jako pierwszy na jego liście rozwijanej

en: The email address where emails are sent to
pl_PL: Adres e-mail, na który wysyłane są wiadomości e-mail

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
pl_PL: Adres e-mail, na który użytkownik odpowie (pozostaw puste, aby użyć ustawienia „Od e-maila”).

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
pl_PL: Adres e-mail, z którego wysyłane są wiadomości e-mail.%s(jeśli masz problemy z odbieraniem wiadomości e-mail, spróbuj użyć info@%s).%sJeśli korzystasz z dostawcy poczty e-mail (Gmail, Yahoo, Outlook.com itp.), powinien być adresem e-mail tego konta.

en: The email message.
pl_PL: Wiadomość e-mail.

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
pl_PL: Wiadomość e-mail. Możesz użyć {activation_code} i {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
pl_PL: Wiadomość e-mail. Możesz użyć {user_login}, {register_generated_password} i {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
pl_PL: Szacowany zakres czasu trwania wysyłki, który ma być widoczny dla klienta.

en: The expiration year invalid.
pl_PL: Nieprawidłowy rok ważności.

en: The fields that should be populated with the address data.
pl_PL: Pola, które należy wypełnić danymi adresowymi.

en: The filename of the attachment
pl_PL: Nazwa pliku załącznika

en: The following information has been send by the submitter:
pl_PL: Zgłaszający przesłał następujące informacje:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
pl_PL: Formularz nie zostanie przesłany, żaden e-mail nie zostanie wysłany i żaden wpis do kontaktu nie zostanie zapisany. Tylko plik PDF zostanie wygenerowany i pobrany do celów testowych.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
pl_PL: Czterocyfrowy numer telefonu dla numerów telefonów w USA.

en: The height to set the editor in pixels
pl_PL: Wysokość ustawienia edytora w pikselach

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
pl_PL: Używany język. Ma to wpływ na nazwy elementów sterujących, informacje o prawach autorskich, wskazówki dojazdu i etykiety elementów sterujących, a także odpowiedzi na zgłoszenia serwisowe. Lista obsługiwanych kodów języków: %sObsługiwane języki%s

en: The logic/method of the validation.
pl_PL: Logika / metoda walidacji.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
pl_PL: Dolna granica szacowanego zakresu. Jeśli jest pusty, oznacza brak dolnej granicy.

en: The maximum amount
pl_PL: Maksymalna kwota

en: The message to display to locked out users
pl_PL: Komunikat do wyświetlenia zablokowanym użytkownikom

en: The message to display to none logged in users
pl_PL: Wiadomość do wyświetlenia nie zalogowanym użytkownikom

en: The message to display when an incorrect password was entered
pl_PL: Komunikat wyświetlany po wprowadzeniu nieprawidłowego hasła

en: The minimum amount
pl_PL: Minimalna kwota

en: The mode of the Checkout Session
pl_PL: Tryb sesji kasowej

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
pl_PL: Najbardziej zaawansowany, elastyczny i łatwy w użyciu program do tworzenia formularzy dla WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
pl_PL: Nazwa stawki wysyłki, która ma być widoczna dla klienta. To pojawi się w CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
pl_PL: Nazwa, na którą użytkownik odpowie (pozostaw puste, aby użyć ustawienia „Od nazwy”).

en: The name which emails are sent from.
pl_PL: Nazwa, z której wysyłane są wiadomości e-mail.

en: The number of intervals between subscription billings.
pl_PL: Liczba interwałów między rozliczeniami za subskrypcję.

en: The number of months to show at once
pl_PL: Liczba miesięcy do wyświetlenia na raz

en: The order the post should be displayed in
pl_PL: Kolejność wyświetlania posta

en: The password to access the post
pl_PL: Hasło dostępu do wpisu

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
pl_PL: Kwota płatności jest nieprawidłowa lub przekracza dozwoloną kwotę.

en: The payment cannot be authorized.
pl_PL: Nie można autoryzować płatności.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
pl_PL: Wydawca nie mógł przetworzyć płatności z nieznanego powodu.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
pl_PL: Płatność została zakończona, a środki zostały pomyślnie dodane do salda Twojego konta.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
pl_PL: Płatność została odrzucona, ponieważ Stripe podejrzewa, że jest oszukańcza.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
pl_PL: Płatność została odrzucona, ponieważ odpowiada wartości na liście zablokowanych użytkownika Stripe.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
pl_PL: Płatność została odrzucona, ponieważ zgłoszono utratę karty.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
pl_PL: Płatność została odrzucona, ponieważ zgłoszono kradzież karty.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
pl_PL: Płatność nie powiodła się. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy płatność została dokonana z konta bankowego klienta.

en: The payment is not permitted.
pl_PL: Płatność nie jest dozwolona.

en: The payment is pending.
pl_PL: Płatność jest w toku.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
pl_PL: Ponowna próba zapłaty. Jeśli nadal nie można go przetworzyć, klient musi skontaktować się z wystawcą karty.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
pl_PL: Ponowna próba zapłaty. Jeśli nadal nie można go przetworzyć, spróbuj ponownie później.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
pl_PL: Płatność została odrzucona. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy płatność była wcześniej oczekująca z powodu jednego z powodów wymienionych dla zmiennej pending_reason lub zmiennej Fraud_Management_Filters_x.

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
pl_PL: Format postu (np. cytat, galeria, audio itp.)

en: The post tags
pl_PL: Tagi postów

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pl_PL: Wygląda na to, że wpis typu %1$s nie istnieje. Proszę %2$sedytuj%3$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
pl_PL: Cena lub kwota produktu, usługi lub wkładu, bez kosztów wysyłki, obsługi lub podatku. Jeśli pominiesz tę zmienną w przyciskach Kup teraz lub Przekaż darowiznę, kupujący wprowadzą własną kwotę w momencie płatności.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
pl_PL: Kod regionu do użycia. Zmienia to zachowanie mapy na podstawie danego kraju lub terytorium. Parametr region akceptuje identyfikatory podtagów regionu Unicode, które (ogólnie) mają mapowanie jeden do jednego na kod kraju domeny najwyższego poziomu (ccTLD). Większość identyfikatorów regionów Unicode jest identyczna z kodami ISO 3166-1, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. Na przykład brytyjski ccTLD to „uk” (odpowiada domenie .co.uk), a jego identyfikator regionu to „GB”.

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
pl_PL: Wynik zostanie wyrażony w metrach. Wprowadź unikalną nazwę pola, np. Total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
pl_PL: Wynik zostanie wyrażony w sekundach. Wprowadź unikalną nazwę pola, np .: całkowity czas podróży

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
pl_PL: Nadawca tej płatności %1$szweryfikował swoje konto i znajduje się w %2$s w Stanach Zjednoczonych.

en: The shipping rate options to apply to this Session.
pl_PL: Opcje kosztów wysyłki do zastosowania w tej sesji.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
pl_PL: Konkretnej przyczyny odrzucenia nie należy zgłaszać klientowi. Zamiast tego należy go przedstawić jako ogólny spadek.

en: The steps the slider makes when sliding
pl_PL: Kroki wykonywane przez suwak podczas przesuwania

en: The subject for this email
pl_PL: Temat tego e-maila

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
pl_PL: Opis subskrypcji, który ma być widoczny dla klienta.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
pl_PL: Nazwa taksonomii tagu (np. post_tag lub product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pl_PL: Wygląda na to, że taksonomia %1$s nie istnieje. Proszę %2$sedytuj%3$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: The thickness of the signature when drawing
pl_PL: Grubość podpisu podczas rysowania

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
pl_PL: Trzycyfrowy prefiks w przypadku numerów telefonów w USA lub cały numer telefonu w przypadku numerów telefonów poza Stanami Zjednoczonymi, z wyłączeniem kodu kraju.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
pl_PL: Czas w sekundach przed zerwaniem połączenia i zwróceniem błędu.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
pl_PL: Czas, który powinien pojawić się jako pierwszy na liście rozwijanej (czas minimalny)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
pl_PL: Czas, który powinien pojawić się jako ostatni na liście rozwijanej (Maksymalny czas)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
pl_PL: Podpowiedź pojawi się, gdy tylko użytkownik najedzie myszką na pole.

en: The total of times a user can click the "+" icon
pl_PL: Łączna liczba kliknięć ikony „+” przez użytkownika

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
pl_PL: Numer śledzenia produktu fizycznego, uzyskany od firmy kurierskiej. Jeśli dla tego zakupu wygenerowano wiele numerów śledzenia, oddziel je przecinkami.

en: The types of place results to return
pl_PL: Rodzaje wyników miejsc do zwrócenia

en: The unit of measure if weight is specified.
pl_PL: Jednostka miary, jeśli określono wagę.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
pl_PL: Górna granica szacowanego zakresu. Jeśli jest pusty, oznacza brak górnej granicy, tj. nieskończoność.

en: The value for your hidden field.
pl_PL: Wartość twojego ukrytego pola.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
pl_PL: Wartość, jaką musi mieć pole, zanim to pole stanie się widoczne.

en: Theme & colors
pl_PL: Motyw i kolory

en: Theme & styles
pl_PL: Motyw i style

en: Theme style
pl_PL: Styl motywu

en: Theme styles
pl_PL: Style tematyczne

en: Third choice
pl_PL: Trzeci wybór

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
pl_PL: Pozwala to na zwrócenie wieku, miesięcy lub dni na podstawie daty urodzenia

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
pl_PL: Pozwala to na pobranie danych wejściowych z innego formularza i automatyczne wypełnienie ich w tym formularzu.

en: This authorization has been voided.
pl_PL: To upoważnienie zostało unieważnione.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
pl_PL: To upoważnienie wygasło i nie można go przechwycić.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
pl_PL: Może to być pole tekstowe lub ukryte (nie dodawaj nawiasów przed i po).

en: This content will be placed after the body content of the email.
pl_PL: Ta treść zostanie umieszczona po treści wiadomości e-mail.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
pl_PL: Ta treść zostanie umieszczona po treści wiadomości e-mail z potwierdzeniem.

en: This content will be placed before the body content of the email.
pl_PL: Ta treść zostanie umieszczona przed treścią wiadomości e-mail.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
pl_PL: Ta treść zostanie umieszczona przed treścią wiadomości e-mail z potwierdzeniem.

en: This form is no longer available
pl_PL: Ten formularz nie jest już dostępny

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
pl_PL: To jest etykieta toggle, gdy użytkownik wyłączył element toggle

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
pl_PL: To jest etykieta toggle, gdy użytkownik włączył element toggle

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
pl_PL: To jest wartość toggle, gdy użytkownik wyłączył element toggle

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
pl_PL: To jest wartość toggle, gdy użytkownik włączył element toggle

en: This mail was send from
pl_PL: Ta wiadomość została wysłana z

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
pl_PL: Ułatwia to śledzenie sekcji podczas tworzenia formularzy

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
pl_PL: Ta wiadomość zostanie wyświetlona, jeśli oferta nie jest widoczna dla użytkownika

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
pl_PL: Ta wiadomość zostanie wyświetlona, jeśli nie ma wyników na podstawie bieżącego filtra

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
pl_PL: Ta wiadomość zostanie wyświetlona użytkownikowi, jeśli wpis o tym samym tytule już istnieje w oparciu o powyższą konfigurację

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
pl_PL: Ten komunikat będzie wyświetlany tylko wtedy, gdy dla bieżącego użytkownika dostępne są absolutnie zerowe wyniki.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
pl_PL: Działa to tylko dla zalogowanych użytkowników lub gdy $ _GET lub $ _POST zawiera klucz [contact_entry_id] z identyfikatorem wpisu (w takim przypadku ustawienie „ID formularza” jest przestarzałe)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
pl_PL: Działa to tylko wtedy, gdy jest używane/włączone jedno z poniższych:%1$s- Włączono opcję „Pobierz dane formularza od ostatniego zgłoszenia użytkownika”%1$s- Twój formularz zawiera pole wyszukiwania, które przeszukuje wpisy kontaktów na podstawie ich tytułu; %1$s- Gdy $_GET lub $_POST zawiera klucz [contact_entry_id] z identyfikatorem wpisu;%1$s- Gdy masz ukryte pole o nazwie „hidden_contact_entry_id” z tagiem {user_last_entry_id} ustawionym jako wartość domyślna;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
pl_PL: Ta opcja jest przydatna tylko wtedy, gdy warunkowo ukryjesz pole user_login lub user_email

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
pl_PL: Ta opcja jest wymagana, aby Super Forms wiedział, jak obliczyć odległość

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
pl_PL: Ten profil został zawieszony i żadne dalsze kwoty nie będą pobierane.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
pl_PL: Ten plan płatności cyklicznych został anulowany i nie można go ponownie aktywować. Nie będą dokonywane więcej płatności cyklicznych.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
pl_PL: To ustawienie działa tylko wtedy, gdy pliki są przechowywane w bezpiecznym katalogu poza katalogiem wp-content. Pozostaw puste, aby każdy zalogowany użytkownik mógł pobrać pliki.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
pl_PL: To ustawienie działa tylko wtedy, gdy pliki są przechowywane w bezpiecznym katalogu poza katalogiem wp-content. Po włączeniu uniemożliwi to żadne autoryzowane pobieranie plików. Użytkownicy muszą być zalogowani, zanim będą mogli pobrać pliki.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
pl_PL: Ta wartość zastępuje wartości wag poszczególnych artykułów. Jeśli stawki wysyłki oparte na profilu są skonfigurowane na podstawie wagi, PayPal użyje tej wartości do obliczenia kosztów wysyłki dla płatności.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
pl_PL: Ta zmienna nie jest zależna od ilości. Obowiązuje taki sam koszt manipulacyjny, niezależnie od ilości pozycji na zamówieniu.

en: This will add a marker for the address location on the map
pl_PL: Spowoduje to dodanie znacznika lokalizacji adresu na mapie

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
pl_PL: Spowoduje to dodanie znaku zapytania z etykietką (pozostaw puste dla ikony braku pytania)

en: This will apply a right to left layout for your emails
pl_PL: Spowoduje to zastosowanie układu od prawej do lewej dla Twoich e-maili

en: This will attach a CSV file to the admin email
pl_PL: Spowoduje to dołączenie pliku CSV do e-maila administratora

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
pl_PL: Spowoduje to automatyczną konwersję podziałów wierszy na znaczniki [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
pl_PL: Spowoduje to przekonwertowanie znaków końca wiersza na znacznik [br /] w e-mailach HTML

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
pl_PL: Spowoduje to przekonwertowanie podziałów wierszy na tagi [br /] w e-mailach HTML

en: This will create a new site within your wordpress site network
pl_PL: Spowoduje to utworzenie nowej witryny w Twojej sieci witryn Wordpress

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
pl_PL: Spowoduje to dezaktywację wtyczki dla tej domeny. Kliknij OK, jeśli na pewno chcesz kontynuować!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
pl_PL: Spowoduje to usunięcie wszystkich bieżących ustawień. Kliknij OK, jeśli na pewno chcesz kontynuować!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
pl_PL: Spowoduje to usunięcie Twojego obecnego postępu. Zanim przejdziesz dalej, potwierdź, że chcesz usunąć wszystkie elementy i wstaw ten przykładowy formularz!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
pl_PL: Pozwoli to określić, czy odległość tekstowa jest zwracana w metrach czy milach

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
pl_PL: Spowoduje to wygenerowanie nowego hasła, gdy tylko konto użytkownika zostanie zatwierdzone

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
pl_PL: Zapobiegnie to wysyłaniu wszystkich ustawień (zwykle nie potrzebujesz ich do swojego Zap)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
pl_PL: Zapobiegnie to automatycznemu wypełnianiu pola przez przeglądarkę, gdy użytkownik zacznie pisać z wcześniej przesłanymi danymi

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
pl_PL: Zapobiegnie to zapisywaniu pustych wartości dla wpisu kontaktu

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
pl_PL: Zapobiegnie to efektowi przewijania, gdy zostanie znaleziony błąd dla bieżącego kroku

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
pl_PL: Zapobiegnie to efektowi przewijania po kliknięciu przycisku Dalej lub Wstecz

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
pl_PL: Zapobiegnie to automatycznemu zogniskowaniu pierwszego elementu, gdy ten wieloczęściowy stanie się aktywny

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
pl_PL: Spowoduje to nadanie priorytetu wynikom wyszukiwania w podanym regionie. Parametr region akceptuje identyfikatory podtagów regionu Unicode, które (ogólnie) mają mapowanie jeden do jednego na kod kraju domeny najwyższego poziomu (ccTLD). Większość identyfikatorów regionów Unicode jest identyczna z kodami ISO 3166-1, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. Na przykład brytyjski ccTLD to „uk” (odpowiada domenie .co.uk), a jego identyfikator regionu to „GB”.

en: This will save a subscriber for MailPoet
pl_PL: Pozwoli to zaoszczędzić subskrybenta MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
pl_PL: Pozwoli to zaoszczędzić subskrybenta Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
pl_PL: Spowoduje to zapisanie wprowadzonego przez użytkownika adresu e-mail jako adresu e-mail subskrybenta

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
pl_PL: Spowoduje to usunięcie wszystkich pól, które nie zostały wypełnione przez użytkownika

en: Thousand separator
pl_PL: Separator tysięcy

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
pl_PL: Trzyliterowy kod ISO waluty, np. USD, AUD, EUR. Lista %sobsługiwanych walut%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
pl_PL: Trzyliterowy kod waluty ISO, np. USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
pl_PL: Trzyliterowy kod waluty ISO. Musi być %sobsługiwaną walutą%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
pl_PL: Próg zdarzenia „keyup” przed uruchomieniem zaczepów (w milisekundach)

en: Thu
pl_PL: Czw

en: Thursday
pl_PL: czwartek

en: Till
pl_PL: Do

en: Till date
pl_PL: Do daty

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
pl_PL: Do daty (rrrr-mm-dd): Wyświetl wyskakujące okienko w określonym zakresie dat

en: Time
pl_PL: Czas

en: Timeout (seconds)
pl_PL: Limit czasu (sekundy)

en: TinyMCE
pl_PL: MałyMCE

en: Tip
pl_PL: Wskazówka

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title color
pl_PL: Kolor tytułu

en: Title for blog
pl_PL: Tytuł bloga

en: Title line-height in pixels (0 = none)
pl_PL: Wysokość wiersza tytułu w pikselach (0 = brak)

en: Title size in pixels (0 = none)
pl_PL: Rozmiar tytułu w pikselach (0 = brak)

en: Title weight (0 = none)
pl_PL: Waga tytułu (0 = brak)

en: To delete this entry you must be logged in.
pl_PL: Aby usunąć ten wpis musisz być zalogowany.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
pl_PL: Aby użyć nagłówka i stopki w pliku PDF, możesz edytować dowolny element (w tym kolumny) i przejść do sekcji „Ustawienia PDF”. Tutaj możesz zdefiniować, czy element ma być używany jako nagłówek czy stopka. Pamiętaj, że możesz użyć tylko jednego elementu nagłówka lub stopki. Aby dodać wiele elementów, należy zamiast tego użyć kolumny.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
pl_PL: Aby użyć na przykład czcionki Raleway google, możesz wpisać: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
pl_PL: Przełącz wszystkie pola

en: Toggle button background (off)
pl_PL: Przełącz tło przycisku (wyłączone)

en: Toggle button background (on)
pl_PL: Przełącz tło przycisku (włączone)

en: Toggle button colors
pl_PL: Przełącz kolory przycisków

en: Toggle button font (off)
pl_PL: Przełącz czcionkę przycisku (wyłączone)

en: Toggle button font (on)
pl_PL: Przełącz czcionkę przycisku (włączone)

en: Toggle field
pl_PL: Przełącz pole

en: Toggle start value (default status)
pl_PL: Przełącz wartość początkową (stan domyślny)

en: Tooltip Arrow Background
pl_PL: Tło strzałki podpowiedzi

en: Tooltip Arrow Border
pl_PL: Ramka ze strzałką podpowiedzi

en: Tooltip Background
pl_PL: Tło podpowiedzi

en: Tooltip Border
pl_PL: Ramka podpowiedzi

en: Tooltip Colors
pl_PL: Kolory podpowiedzi

en: Tooltip Font
pl_PL: Czcionka podpowiedzi

en: Tooltip text
pl_PL: Tekst podpowiedzi

en: Top
pl_PL: Top:

en: Top and Left
pl_PL: Góra i lewo

en: Top and Right
pl_PL: Góra i Prawo

en: Top left
pl_PL: U góry z lewej

en: Top right
pl_PL: W prawym górnym rogu

en: Total
pl_PL: Całkowity

en: Track color
pl_PL: Kolor toru

en: Track form submissions with Google Analytics
pl_PL: Śledź przesyłanie formularzy za pomocą Google Analytics

en: Tracking Events
pl_PL: Śledzenie zdarzeń

en: Tracking number (optional)
pl_PL: Numer śledzenia (opcjonalnie)

en: Transaction
pl_PL: Transakcja

en: Transaction Details
pl_PL: szczegóły transakcji

en: Transaction ID
pl_PL: Identyfikator transakcji

en: Transactions
pl_PL: Transakcje

en: Transfer after this element
pl_PL: Przenieś po tym elemencie

en: Transfer this element (also works across forms)
pl_PL: Przenieś ten element (działa również między formularzami)

en: Translate countries by its given iso code
pl_PL: Przetłumacz kraje według podanego kodu ISO

en: Translations
pl_PL: Tłumaczenia

en: Trash
pl_PL: Śmieci

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
pl_PL: Tryb podróży (określa, jakiego środka transportu użyć przy obliczaniu kierunków)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
pl_PL: Okres próbny w dniach (działa tylko w trybie „subskrypcja”)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
pl_PL: Wyzwalaj tylko wtedy, gdy wszystkie lub jeden z poniższych warunków pasuje do ich wartości.

en: Tue
pl_PL: Wt

en: Tuesday
pl_PL: wtorek

en: Turkish
pl_PL: turecki

en: U.S. state
pl_PL: Stan USA

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
pl_PL: URL strony logowania, na której umieściłeś formularz logowania, tutaj użytkownicy mogą zweryfikować swój adres e-mail

en: US State
pl_PL: Stan USA

en: Ukrainian
pl_PL: ukraiński

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
pl_PL: Nie można załadować treści. Odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.

en: Unable to submit form, session expired!
pl_PL: Nie można przesłać formularza, sesja wygasła!

en: Unable to switch language, session expired!
pl_PL: Nie można zmienić języka, sesja wygasła!

en: Uncaptured
pl_PL: Nieschwytany

en: Undo last change
pl_PL: Cofnij ostatnią zmianę

en: Unique code
pl_PL: Unikalny kod

en: Unique code generation
pl_PL: Unikalne generowanie kodu

en: Unique field name
pl_PL: Unikalna nazwa pola

en: Unique field name (required)
pl_PL: Unikalna nazwa pola (wymagana)

en: Unique field name may not be empty!
pl_PL: Unikalna nazwa pola nie może być pusta!

en: Unit
pl_PL: Jednostka

en: Unit amount
pl_PL: Kwota jednostkowa

en: Unit.
pl_PL: Jednostka.

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Unread
pl_PL: nieprzeczytane

en: Unsubscribed
pl_PL: Anulowano subskrypcję

en: Until
pl_PL: Aż do

en: Update
pl_PL: Aktualizacja

en: Update Element
pl_PL: Aktualizuj element

en: Update all
pl_PL: Zaktualizuj wszystko

en: Update based on user ID (user_id)
pl_PL: Aktualizacja na podstawie identyfikatora użytkownika (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
pl_PL: Aktualizuj dynamicznie logikę warunkową, {tagi} i pola zmiennych

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
pl_PL: Zaktualizuj dane kontaktu (jeśli kontakt został znaleziony)

en: Update current logged in user
pl_PL: Zaktualizuj aktualnie zalogowanego użytkownika

en: Update custom user meta
pl_PL: Zaktualizuj niestandardową meta użytkownika

en: Update user based on user_id field or GET or POST
pl_PL: Zaktualizuj użytkownika na podstawie pola identyfikatora użytkownika lub GET lub POST

en: Upload CSV file
pl_PL: Prześlij plik CSV

en: Upload a file to send as attachment
pl_PL: Prześlij plik do wysłania jako załącznik

en: Upload a logo to use for this email template
pl_PL: Prześlij logo do użycia w tym szablonie wiadomości e-mail

en: Upload failed
pl_PL: Przesyłanie nie powiodło się

en: Upload limit reached!
pl_PL: Osiągnięto limit przesyłania!

en: Upload size limit reached!
pl_PL: Osiągnięto limit rozmiaru przesyłania!

en: Uploading files...
pl_PL: Przesyłanie plików...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
pl_PL: Po wybraniu kodu kraju zostanie wyświetlony symbol zastępczy dla prawidłowego formatu numeru telefonu

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
pl_PL: Użyj %shttps://jsonlint.com/%s, jeśli nie możesz znaleźć błędu.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
pl_PL: Użyj formatu 24h np.: 13:00, 09:30 itd.

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
pl_PL: Użyj CTRL lub SHIFT, aby wybrać wiele ról

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
pl_PL: Użyj niestandardowej treści wiadomości e-mail. Użyj {loop_fields}, aby pobrać pętlę.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
pl_PL: Użyj niestandardowej pętli. Użyj {loop_label} i {loop_value}, aby pobrać wartości.

en: Use a password to protect the form
pl_PL: Użyj hasła, aby zabezpieczyć formularz

en: Use an existing product ID which the price will belong to
pl_PL: Użyj istniejącego identyfikatora produktu, do którego będzie należeć cena

en: Use as PDF footer
pl_PL: Użyj jako stopki PDF

en: Use as PDF header
pl_PL: Użyj jako nagłówka PDF

en: Use custom HTML and CSS when printing
pl_PL: Podczas drukowania użyj niestandardowego kodu HTML i CSS

en: Use custom button settings or the default form button settings?
pl_PL: Użyć niestandardowych ustawień przycisków lub domyślnych ustawień przycisków formularza?

en: Use custom headers
pl_PL: Użyj niestandardowych nagłówków

en: Use custom padding
pl_PL: Użyj niestandardowego dopełnienia

en: Use headers defined for Admin emails (default)
pl_PL: Użyj nagłówków zdefiniowanych dla e-maili administratora (domyślnie)

en: Use headers defined for Confirmation emails
pl_PL: Użyj nagłówków zdefiniowanych dla e-maili potwierdzających

en: Use image button instead of text button
pl_PL: Użyj przycisku obrazu zamiast przycisku tekstowego

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
pl_PL: Użyj go jako punktu wyjścia, ale możesz dostosować kolumny

en: Use minimal editor config
pl_PL: Użyj minimalnej konfiguracji edytora

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
pl_PL: Użyj liczb, aby określić dni do wykluczenia, oddzielone przecinkami, np.: 0,1,2%sGdzie: 0 = niedziela i 1 = poniedziałek itd.

en: Use the adaptive positioning by default
pl_PL: Domyślnie korzystaj z pozycjonowania adaptacyjnego

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
pl_PL: Użyj domyślnej wp_mail () lub użyj SMTP do wysyłania wiadomości e-mail

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
pl_PL: Użyj tego pola, aby opcjonalnie przechowywać wyjaśnienie subskrypcji renderowania na hostowanych powierzchniach Stripe.

en: Use this to add some extra styles for this element.
pl_PL: Użyj tego, aby dodać dodatkowe style dla tego elementu.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
pl_PL: Służy do identyfikacji numeru faktury za ten zakup.

en: Use your own custom regex to validate this field
pl_PL: Użyj własnego niestandardowego wyrażenia regularnego, aby zweryfikować to pole

en: Use {tags} if needed
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tags}%sUmieść każdą szerokość i długość geograficzną w nowej linii oddzielone pionami, np.: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}, oddzielając każdy tryb przecinkiem. Prawidłowe wartości to: AUTOBUS, KOLEJ, METRA, POCIĄG, TRAMWAJ

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Prawidłowe tryby to: JAZDA, ROWER, TRANZYT, CHODZENIE

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}, w razie potrzeby możesz też użyć [skrótów] innych firm. Ale pamiętaj, że jeśli używasz {tagów} w połączeniu z [shortcodes] innych firm, może to powodować problemy z zainicjowanymi elementami DOM. Dzieje się tak, ponieważ podczas korzystania z {tagów} kod HTML zostanie zaktualizowany, aby odzwierciedlić zmianę wartości pola, co powoduje ponowne załadowanie kodu HTML i utratę zainicjowanych elementów DOM. Najlepszą praktyką byłoby nie mieszanie {tagów} i [skrótów] w jednym elemencie HTML.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Przykładowe wartości to: nl (Holandia), es (Hiszpania), de (Niemcy), uk (Wielka Brytania)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Przykładowe wartości to: us (dla USA), nl (dla Holandii), es (dla Hiszpanii), de (dla Niemiec), uk (dla Wielkiej Brytanii)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Musi mieć wartość od 1 do 20 (wyższa oznacza większe przybliżenie)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Upewnij się, że w punktach trasy nie zawiera się lokalizacji „Początek” i „Miejsce docelowe”. Umieść każdy punkt trasy w nowej linii. Sformatowano w następujący sposób: {lokalizacja}|{międzylądowanie}
    Gdzie „lokalizacja” to Adres lub LatLng, a „Przerwa w podróży” to „prawda” lub „fałsz”, gdzie „prawda” oznacza, że punkt trasy jest przystankiem na trasie, co powoduje podzielenie trasy na dwie trasy. Przykładowe wartości:
    Adres 1, miasto, kraj|fałsz
    Adres 2, Miasto2, Kraj|prawda
    Adres 3, Miasto3, Kraj|fałsz
    Adres 4, Miasto4, Kraj|fałsz

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Umieść każdy punkt na nowej linii. Sformatowano w następujący sposób: {lokalizacja}|{międzylądowanie}
    Gdzie „lokalizacja” to Adres lub LatLng, a „Przerwa w podróży” to „prawda” lub „fałsz”, gdzie „prawda” oznacza, że punkt trasy jest przystankiem na trasie, co powoduje podzielenie trasy na dwie trasy. Przykładowe wartości:
    Adres 1, miasto, kraj|fałsz
    Adres 2, Miasto2, Kraj|prawda
    Adres 3, Miasto3, Kraj|fałsz
    Adres 4, Miasto4, Kraj|fałsz

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Prawidłowe wartości to: FEWER_TRANSFERS lub LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Prawidłowe wartości to: METRIC lub IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Prawidłowe wartości to: bestguess, pesymistyczny lub optymistyczny

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Prawidłowe wartości to: true lub false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
pl_PL: W razie potrzeby użyj {tagów}. Prawidłowe wartości to: true lub false. Po włączeniu nie wyświetla domyślnych przycisków na mapie

en: Use {tags} to define the returned Label per row
pl_PL: Użyj {tagów}, aby zdefiniować zwracaną etykietę dla każdego wiersza

en: Use {tags} to define the returned Value per row
pl_PL: Użyj {tagów}, aby zdefiniować zwracaną wartość na wiersz

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
pl_PL: Używany do IPN (natychmiastowych powiadomień o płatnościach) po potwierdzeniu płatności przez paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
pl_PL: Przydatne dla wtyczek zewnętrznych, takich jak WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
pl_PL: Przydatne dla wtyczek zewnętrznych, takich jak WooCommerce. Przykład: 'nazwa_pola|meta_klucz' (każdy w nowym wierszu)

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User Form locker / submission limit
pl_PL: Blokada / limit przesyłania formularzy użytkownika

en: User ID
pl_PL: Identyfikator użytkownika

en: User ID's:
pl_PL: Identyfikator użytkownika:

en: User Registered (registration date)
pl_PL: Zarejestrowany użytkownik (data rejestracji)

en: User Status
pl_PL: Status użytkownika

en: User URL (website)
pl_PL: URL użytkownika (witryna)

en: User did not upload any files
pl_PL: Użytkownik nie przesłał żadnych plików

en: User display name
pl_PL: Wyświetlana nazwa użytkownika

en: User email
pl_PL: Adres e-mail użytkownika

en: User input will automatically be converted into uppercase text
pl_PL: Dane wprowadzone przez użytkownika zostaną automatycznie zamienione na tekst pisany wielkimi literami

en: User login status after registration
pl_PL: Status logowania użytkownika po rejestracji

en: User nicename
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: User role
pl_PL: Rola użytkownika

en: User roles:
pl_PL: Role użytkowników:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
pl_PL: Użytkownik, który anuluje płatność, zostanie przekierowany na ten adres URL

en: User username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: User will be redirected to this URL after making a payment
pl_PL: Użytkownik zostanie przekierowany na ten adres URL po dokonaniu płatności

en: User:
pl_PL: Użytkownik:

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Username or E-mail address already exists, please try again
pl_PL: Nazwa użytkownika lub adres e-mail już istnieje, spróbuj ponownie

en: Users (wp_users)
pl_PL: Użytkownicy (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
pl_PL: Użytkownicy otrzymają wiadomość e-mail z potwierdzeniem przed subskrypcją

en: VIP status for subscriber
pl_PL: Status VIP dla subskrybenta

en: Validate the field when the following conditions are met.
pl_PL: Sprawdź poprawność pola, gdy spełnione są następujące warunki.

en: Validation
pl_PL: Uprawomocnienie

en: Validation error message
pl_PL: Komunikat o błędzie weryfikacji

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Value (must be greater than 0)
pl_PL: Wartość (musi być większa niż 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
pl_PL: Wartość większa niż 0 i mniejsza lub równa 100, która reprezentuje rabat, na który zostanie zastosowany kupon.

en: Variable
pl_PL: Zmienny

en: Variable field
pl_PL: Pole zmienne

en: Verification E-mail Subject
pl_PL: Temat e-maila weryfikacyjnego

en: Verify your account
pl_PL: Zweryfikuj swoje konto

en: Vertical / Horizontal display
pl_PL: Wyświetlacz pionowy/poziomy

en: Vertical display ( | )
pl_PL: Wyświetlacz pionowy ( | )

en: Vertical tabs
pl_PL: Zakładki pionowe

en: Vietnamese
pl_PL: wietnamski

en: View
pl_PL: Widok

en: View PayPal subscription
pl_PL: Zobacz subskrypcję PayPal

en: View PayPal transaction
pl_PL: pokaż transakcję PayPal

en: View Receipt
pl_PL: Zobacz rachunek

en: View author
pl_PL: Zobacz autora

en: View contact entry
pl_PL: Wyświetl wpis kontaktu

en: View online invoice
pl_PL: Zobacz fakturę online

en: View order
pl_PL: Zobacz zamówienie

en: View post
pl_PL: Zobacz post

en: View product
pl_PL: Zobacz produkt

en: View subscription
pl_PL: Zobacz subskrypcję

en: View template HTML
pl_PL: Wyświetl szablon HTML

en: Virtual product
pl_PL: Produkt wirtualny

en: Voided
pl_PL: Unieważniona

en: WC Cart Items
pl_PL: Elementy koszyka WC

en: WC Cart Items + Price
pl_PL: Elementy koszyka WC + cena

en: WC Cart Total
pl_PL: Koszyk WC razem

en: WC Cart Total (float format)
pl_PL: Suma koszyka WC (format zmiennoprzecinkowy)

en: WC Order
pl_PL: Zamówienie WC

en: WC Order Status
pl_PL: Status zamówienia WC

en: WC order
pl_PL: Zamówienie WC

en: WC order status
pl_PL: Status zamówienia WC

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
pl_PL: Zaczekaj, zostań z nami! Poświęć trochę czasu na wypełnienie naszego formularza!?

en: We
pl_PL: My

en: We couldn't find a user with the given email address!
pl_PL: Nie mogliśmy znaleźć użytkownika o podanym adresie e-mail!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pl_PL: Nie mogliśmy znaleźć pól %1$s i %2$s, które są wymagane do zarejestrowania nowego użytkownika. Proszę %3$sedytuj%4$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pl_PL: Nie mogliśmy znaleźć pola %1$s, które jest wymagane do ochrony formularza hasłem. Proszę %2$sedytuj%3$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pl_PL: Nie mogliśmy znaleźć pola %1$s, które jest wymagane do zresetowania haseł. Proszę %2$sedytuj%3$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pl_PL: Nie mogliśmy znaleźć pól %1$s lub %2$s, które są wymagane do zalogowania nowego użytkownika. Proszę %3$sedytuj%4$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pl_PL: Nie mogliśmy znaleźć pól %1$spost_title%2$s i %1$spost_content%2$s, które są wymagane do utworzenia nowego posta. Proszę %3$sedytuj%4$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
pl_PL: Wysłaliśmy Ci nowy kod weryfikacyjny, sprawdź pocztę, aby zweryfikować swoje konto!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
pl_PL: Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i skontaktowanie się z osobami prawnymi przed skorzystaniem z tej funkcji. Dowiedz się więcej o %szbieraniu numerów telefonów za pomocą usługi Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
pl_PL: Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
pl_PL: Odpowiemy w ciągu 48 godzin.
    
    Pozdrawiam, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
pl_PL: Tytuł bloga; ustawione w Opcjach ogólnych

en: Website
pl_PL: Stronie internetowej

en: Website URL
pl_PL: Adres URL witryny

en: Wed
pl_PL: Poślubić

en: Wednesday
pl_PL: środa

en: Weekly (every week)
pl_PL: Co tydzień (co tydzień)

en: Weight of item (leave blank for none)
pl_PL: Waga przedmiotu (pozostaw puste dla żadnego)

en: Welcome back message
pl_PL: Witamy z powrotem wiadomość

en: Welcome back {user_login}!
pl_PL: Witamy ponownie {user_login}!

en: Welsh/UK
pl_PL: Walijski / Wielka Brytania

en: Wether or not to draw Polyline on the map
pl_PL: Czy chcesz rysować polilinię na mapie, czy nie

en: Wether or not to draw Polyline(s)
pl_PL: Czy chcesz czy nie rysować polilinii

en: Wether or not to enable keyword feature
pl_PL: Czy chcesz, czy nie, aby włączyć funkcję słów kluczowych

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
pl_PL: Czy chcesz, czy nie, aby zapobiec zapisaniu tego pola we wpisie kontaktu.

en: Wether or not to use an image button
pl_PL: Czy chcesz użyć przycisku obrazu, czy nie

en: Wether or not to use the address auto complete feature
pl_PL: Czy chcesz używać funkcji automatycznego uzupełniania adresu?

en: Wether or not to use the auto suggest feature
pl_PL: Czy chcesz korzystać z funkcji automatycznej sugestii, czy nie

en: Wether or not to use the contact entry search feature
pl_PL: Czy chcesz, czy nie chcesz korzystać z funkcji wyszukiwania kontaktów

en: Wether or not to use the distance calculator feature
pl_PL: Czy chcesz, czy nie chcesz korzystać z funkcji kalkulatora odległości

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
pl_PL: Chcesz korzystać z edytora tekstu WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
pl_PL: Jaka powinna być orientacja następnej strony?

en: What should this button do?
pl_PL: Co powinien zrobić ten przycisk?

en: What user role should this user get?
pl_PL: Jaką rolę powinien otrzymać ten użytkownik?

en: What's New?
pl_PL: Co nowego?

en: What's new?
pl_PL: Co nowego?

en: When above conditions are met set following value:
pl_PL: Po spełnieniu powyższych warunków należy ustawić następującą wartość:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
pl_PL: Gdy administrator zatwierdzi rejestrację, ten e-mail zostanie wysłany do użytkownika

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
pl_PL: Po skonfigurowaniu sekcja „Dodaj do koszyka” na stronie pojedynczego produktu zostanie zastąpiona zdefiniowanym formularzem. Zastąpi również przycisk „Dodaj do koszyka” przyciskiem „Wyświetl produkt” na wszystkich stronach archiwum (sklep, kategoria, tag i strony wyszukiwania).%1$s%1$sTo ustawienie oczywiście stanie się przestarzałe w przypadku produktów, którymi się zajmujesz. ukrywanie przed Twoim sklepem w powyższym ustawieniu.%1$s%1$sZdefiniuj każdy nowy wiersz w następującym formacie:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
pl_PL: Podczas edycji pola możesz zmienić te ustawienia

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
pl_PL: Gdy włączone i powyższe ustawienie zastąpiło sekcję "Dodaj do koszyka" formularzem, galeria produktu również zostanie usunięta

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
pl_PL: Gdy włączone i powyżej ustawienie zastąpiło sekcję "Do koszyka" formularzem, cena produktu również zostanie usunięta

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
pl_PL: Gdy włączone i powyższe ustawienie zastąpiło sekcję "Dodaj do koszyka" formularzem, ocena produktu również zostanie usunięta

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
pl_PL: Gdy włączone i powyżej ustawienie zastąpiło sekcję "Do koszyka" formularzem, krótki opis produktu również zostanie usunięty

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
pl_PL: Gdy włączone i powyższe ustawienie zastąpiło sekcję "Dodaj do koszyka" formularzem, tytuł produktu również zostanie usunięty

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
pl_PL: Gdy ta opcja jest włączona, pliki są automatycznie usuwane po przesłaniu formularzy.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
pl_PL: Po włączeniu zapisze dane formularza wprowadzone przez użytkownika i wypełni formularz tymi danymi, gdy użytkownik wróci lub odświeży stronę

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
pl_PL: Po włączeniu wiek zostanie zwrócony na podstawie wybranej daty. Może to być przydatne, gdy użytkownik wprowadza swoją datę urodzenia lub gdy trzeba poznać wiek obiektu.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
pl_PL: Po włączeniu pliki nie będą już wyświetlane w wiadomości e-mail podczas korzystania z tagu {loop_fields}. Pliki można pobrać tylko jako załącznik. Pamiętaj tylko, że podczas pracy z dużymi plikami może brakować załącznika ze względu na ograniczenia klienta poczty e-mail.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
pl_PL: Po włączeniu symbol zastępczy zawsze będzie w pozycji adaptacyjnej, nawet jeśli pole nie jest zogniskowane

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
pl_PL: Po włączeniu użytkownicy będą mogli pobrać plik tylko jako załącznik i nie będzie odniesienia do lokalizacji pliku. Pamiętaj, że niektórzy klienci poczty e-mail mają ograniczenie rozmiaru załączników, które możesz wysłać. Jeśli wysyłasz duże załączniki, dobrym pomysłem może być pozostawienie tej opcji niezaznaczonej.

en: When form has been submitted
pl_PL: Po przesłaniu formularza

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
pl_PL: Jeśli pozostanie puste, domyślnie jest to nazwa pola zdefiniowana powyżej. Wewnątrz dynamicznych kolumn możesz użyć %d, aby określić, gdzie należy umieścić licznik, np. „Ilość produktu %d:” zostanie przekonwertowana na „Ilość produktu 3:”

en: When popup has been closed
pl_PL: Gdy wyskakujące okienko zostało zamknięte

en: When popup has been viewed
pl_PL: Po wyświetleniu wyskakującego okienka

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
pl_PL: Podczas zapisywania pliku CSV te pola zostaną wykluczone z pliku CSV

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
pl_PL: Po ustawieniu na oczekujące/zablokowane użytkownik nie będzie mógł się zalogować

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
pl_PL: Gdy użytkownik zacznie pisać bez przerwy dla danego progu, nie spowoduje to żadnych haków. Ten próg jest stosowany tylko w przypadku zdarzenia „keyup”. Dopiero gdy użytkownik przestanie pisać i próg zostanie wypełniony, wykona haczyki. Domyślnie ta wartość jest ustawiona na 0 dla natychmiastowych wyzwalaczy

en: When to Trigger?
pl_PL: Kiedy wyzwalać?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
pl_PL: Korzystając z którejkolwiek z następujących metod płatności %s, poniższy e-mail zostanie wysłany do użytkownika, gdy płatność nie powiedzie się. W ten sposób mogą ponowić próbę płatności bez ponownego wypełniania formularza.

en: When value equals "yes" this will be the new value....
pl_PL: Gdy wartość równa się „tak”, będzie to nowa wartość....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
pl_PL: Gdy wartość nie jest „tak”, będzie to nowa wartość....

en: Where should your image link to?
pl_PL: Gdzie powinien prowadzić Twój obraz?

en: Whether the post can accept comments
pl_PL: Czy post może akceptować komentarze

en: Whether the post can accept pings
pl_PL: Czy post może akceptować pingi

en: Whether to display media insert/upload buttons
pl_PL: Czy wyświetlać przyciski wstawiania / przesyłania multimediów

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
pl_PL: Czy wyprowadzać minimalną konfigurację edytora używaną w PressThis

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
pl_PL: Czy używać wpautop do dodawania akapitów

en: Which user roles are allowed to login?
pl_PL: Które role użytkowników mogą się logować?

en: Why is this payment fraudulent?
pl_PL: Dlaczego ta płatność jest oszukańcza?

en: Width (px)
pl_PL: Szerokość (piks.)

en: Will be visible in front of your field.
pl_PL: Będzie widoczny przed Twoim polem.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
pl_PL: Będzie widoczny przed Twoim polem. (pozostaw puste, aby usunąć)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
pl_PL: Dzięki temu ustawieniu możesz używać &lt;br /&gt; znaków podziału wierszy dla każdej wybranej opcji zamiast listy oddzielonej przecinkami. Oczywiście w razie potrzeby możesz również użyć innego kodu HTML.

en: WooCommerce Checkout
pl_PL: Zamówienie WooCommerce

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
pl_PL: WooCommerce Checkout jest włączony dla tego formularza, ale sam WooCommerce nie jest aktywowany!

en: WooCommerce My Account Menu Items
pl_PL: Pozycje menu Moje konto WooCommerce

en: WooCommerce Order
pl_PL: Zamówienie WooCommerce

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
pl_PL: Wyszukiwanie zamówień WooCommerce (wypełnij formularz danymi zamówienia)

en: WooCommerce order (backend)
pl_PL: Zamówienie WooCommerce (zaplecze)

en: WooCommerce order (front-end)
pl_PL: Zamówienie WooCommerce (front-end)

en: WordPress web address; set in General Options
pl_PL: Adres internetowy WordPress; ustawione w Opcjach ogólnych

en: Wrapper width in pixels
pl_PL: Szerokość opakowania w pikselach

en: Year range
pl_PL: Zakres roku

en: Yearly (every year)
pl_PL: Corocznie (co roku)

en: Yes
pl_PL: tak

en: Yes (enabled)
pl_PL: Tak (włączone)

en: Yes (hide)
pl_PL: Tak (ukryj)

en: Yes (users can't edit the value)
pl_PL: Tak (użytkownicy nie mogą edytować wartości)

en: Yes, but not when the following conditions are met
pl_PL: Tak, ale nie, gdy spełnione są następujące warunki

en: Yes, save form progression
pl_PL: Tak, zapisz progresję formularza

en: Yes, store files in a year/month folder structure
pl_PL: Tak, przechowuj pliki w strukturze folderów rok / miesiąc

en: Yesterday
pl_PL: Wczoraj

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
pl_PL: Możesz wejść w pole {tags}, aby dokonać sprawdzenia

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
pl_PL: Możesz użyć {tagu}, jeśli chcesz pozwolić użytkownikowi wybrać listę z formularza

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
pl_PL: Możesz używać wielu identyfikatorów. Należy pamiętać, że zawsze używany będzie ostatni wpis.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
pl_PL: Możesz użyć {tags}, jeśli chcesz, aby użytkownik mógł wybrać listę z rozwijanego menu lub radia/pole wyboru w formularzu

en: You are allowed to use {tags}.
pl_PL: Możesz używać {tagów}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
pl_PL: Możesz używać {tagów}. (dozwolony jest tylko format dziesiętny, np. 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
pl_PL: Możesz użyć {tagów}.%1$s Umieść każdy element w nowej linii, oddziel wartości potokami%1$sPozostaw puste opcje, których nie chcesz używać, na przykład:%1$s%1$s %2$sAby dodać 5 razy produkt za 3,49 dolara, napisz to jak poniżej:%3$s%1$s3.49|5|Kwiaty%1$s%1$s%2$sPoniżej możesz zobaczyć pełny przykład z { tagi}:%3$s%1$s{cena}|{ilość}|{item_name}|{podatek}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor więcej informacji na temat każdej opcji przeczytaj referencje zmiennych %5$s w %4$sPayPal

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
pl_PL: Możesz użyć {tagów}.%1$sUmieść każdy w nowej linii.%1$sPrzykłady:%1$s2020-03-25 (oprócz określonej daty)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (wyklucza zakres dat)%1$s01 (wyklucza pierwszy dzień we wszystkich miesiącach)%1$s10 (wyklucza dziesiąty dzień we wszystkich miesiącach)%1$ssty (wyklucza miesiąc styczeń)%1$sMar (wyklucza miesiąc marzec)%1$sgrudzień (bez grudnia)%1$sw@parzysty (co drugi tydzień w tygodniach parzystych)%1$sw@nieparzysty (co drugi tydzień w tygodniach nieparzystych)%1$s1@parzysty (co drugi poniedziałek @ tygodnie parzyste)%1$s2@parzyste (co drugi wtorek @ tygodnie parzyste)%1$s1@nieparzyste (co drugi poniedziałek @ tygodnie nieparzyste)%1$s2@nieparzyste (co drugi wtorek @ tygodnie nieparzyste)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
pl_PL: Możesz użyć {tags}.%1$sUmieść każdy okres w nowym wierszu, oddziel wartości potokami, na przykład:%1$s%2$s7-dniowy okres próbny za darmo:%3$s 0|7|D %1$s%2$sPo 3 tygodniach okresu próbnego za 5 dolarów:%3$s 5|3|W%1$s%2$sPo tych 49,99 USD za każdy rok:%3$s 49,99|1|Y%1$s%2$sOpcje formatu czasu:%3$s D=dni, W=tygodnie, M=miesiące, Y=lata

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
pl_PL: Możesz użyć {tags}.%sWłaściwe wartości znajdziesz w %sKraje i regiony obsługiwane przez PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
pl_PL: Możesz użyć {tags}.%sWłaściwe wartości znajdziesz w %sKody krajów i regionów%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
pl_PL: Możesz użyć {tagów}.%sWłaściwe wartości znajdziesz w %sUstawianie zestawu znaków — charset%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
pl_PL: Możesz używać {tagów}.%sUmieść każdy w nowej linii, oddzielny parametr i wartość potokami, np.:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
pl_PL: Obecnie nie edytujesz elementu.%sEdytuj dowolny element, klikając ikonę %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
pl_PL: Nie jesteś aktualnie zalogowany. Aby przesłać formularz upewnij się, że jesteś zalogowany!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
pl_PL: Nie możesz edytować tego wpisu, ponieważ jest on połączony z Zamówieniem:

en: You are not allowed to login!
pl_PL: Nie możesz się zalogować!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
pl_PL: Nie możesz zapisać formularza, gdy otwarta jest zakładka "Kod"!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
pl_PL: W razie potrzeby możesz dodać niestandardowe statusy poprzez %sSuperformularze > Ustawienia > Ustawienia zaplecza%s

en: You can adjust the size of your background image here
pl_PL: Tutaj możesz dostosować rozmiar obrazu tła

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
pl_PL: Możesz utworzyć nowy produkt i cenę za pośrednictwem Stripe %sPulpitu nawigacyjnego%s.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
pl_PL: Możesz łatwo tworzyć kupony na stronie %scoupon management%s panelu Stripe.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
pl_PL: Możesz zdefiniować wiele taksonomii i wiele kategorii, umieszczając każdą w nowej linii. Oddziel każdą kategorię przecinkiem.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
pl_PL: Identyfikator swojego planu znajdziesz w %sPłatności > Produkty > Plany cenowe%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
pl_PL: Adres URL webhooka możesz znaleźć podczas przeglądania Zapa na zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
pl_PL: Możesz uniemożliwić przesyłanie tych danych do osoby, która przesłała formularz (jeśli opcja wysłania e-maila potwierdzającego została włączona).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
pl_PL: Możesz odzyskać wygenerowane hasło za pomocą {register_generated_password} w e-mailu

en: You can use field tags {field_name} if you want
pl_PL: Jeśli chcesz, możesz użyć tagów pola {field_name}

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
pl_PL: Możesz użyć pola {tags}, aby skonfigurować poniższe ustawienia na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
pl_PL: Możesz użyć tagów, aby pobrać wartości pól, np.: ({field1}+{field2})*7,5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
pl_PL: Możesz użyć tej wartości jako pełnego opisu, który pojawia się na wyciągach klientów. Musi zawierać co najmniej jedną literę, maksymalnie 22 znaki. Dowolny ciąg znaków do wyświetlenia na wyciągu klienta. Na przykład, jeśli Twoja witryna to „RunClub”, a przedmiot, za który płacisz, to bilet wyścigowy, możesz określić „Bilet wyścigowy RunClub 5K”.

en: You did not select a form!
pl_PL: Nie wybrałeś formularza!

en: You do not have permission to delete this entry.
pl_PL: Nie masz uprawnień do usunięcia tego wpisu.

en: You do not have permission to submit this form!
pl_PL: Nie masz uprawnień do przesłania tego formularza!

en: You do not have permission to view this listing
pl_PL: Nie masz uprawnień do przeglądania tej aukcji

en: You do not have permissions to edit this entry.
pl_PL: Nie masz uprawnień do edycji tego wpisu.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pl_PL: Masz pole o nazwie %1$s, ale nie ustawiłeś prawidłowej nazwy taksonomii. Proszę %2$sedytuj%3$s swój formularz i spróbuj ponownie

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
pl_PL: Masz zduplikowane nazwy pól. Upewnij się, że każde pole ma unikalną nazwę!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
pl_PL: Masz zduplikowane tajne nazwy. Upewnij się, że każdy sekret ma unikalną nazwę!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
pl_PL: Włączono ochronę hasłem dla tego formularza, ale nie mogliśmy znaleźć pola hasła o nazwie: %1$s. %2$sedytuj%3$s swój formularz i spróbuj ponownie.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
pl_PL: Nie zdefiniowałeś, jakie produkty należy dodać do koszyka. Proszę %sedytuj%s ustawienia formularza i spróbuj ponownie

en: You refunded the payment.
pl_PL: Zwróciłeś płatność.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
pl_PL: Zwykle używasz pola textarea, w którym każda opcja jest umieszczana w nowej linii. Możesz także oddzielić etykietę i wartość za pomocą rur. Przykładowa wartość obszaru tekstowego to:%1$sOpcja 1|opcja_1%1$sOpcja 2|opcja_2%1$setc...%1$s (obsługiwane są również pola ACF)

en: Your API key seems to be invalid
pl_PL: Twój klucz API wydaje się być nieprawidłowy

en: Your Address
pl_PL: Twój adres

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
pl_PL: Twój identyfikator odbiorców, na przykład: f25b7204f4

en: Your Company Name
pl_PL: Nazwa Twojej firmy

en: Your E-mail Address
pl_PL: Twój adres email

en: Your First Name
pl_PL: Twoje imię

en: Your Forms
pl_PL: Twoje formularze

en: Your Full Name
pl_PL: Twoje pełne imię

en: Your HTML here...
pl_PL: Twój kod HTML tutaj ...

en: Your Last Name
pl_PL: Twoje nazwisko

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
pl_PL: Twój identyfikator PayPal lub adres e-mail powiązany z Twoim kontem PayPal. Adresy e-mail muszą być potwierdzone.

en: Your Phonenumber
pl_PL: Twój numer telefonu

en: Your SMTP server
pl_PL: Twój serwer SMTP

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
pl_PL: Możesz wejść do pola {tags}, aby dokonać kontroli

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
pl_PL: Twoje ikony nie będą wyświetlane, ponieważ obecnie masz włączoną opcję ukrywania ikon pól w sekcji „Ustawienia formularza> Motyw i kolory> Ukryj ikony pól”

en: Your new password
pl_PL: Twoje nowe hasło

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
pl_PL: Twoje hasło zostało zresetowane. Właśnie wysłaliśmy Ci nowe hasło na Twój adres e-mail.

en: Your subtitle
pl_PL: Twoje napisy

en: Your title
pl_PL: Twój tytuł

en: Zapier Settings
pl_PL: Ustawienia Zapiera

en: Zapier webhook URL
pl_PL: URL webhooka Zapier

en: Zipcode
pl_PL: Kod pocztowy

en: Zipcode & City
pl_PL: Kod pocztowy, miejscowość

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
pl_PL: [Zamówienie nr {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
pl_PL: [kolor] do wybierania kolorów HEX (lub użyj natywnego elementu Colorpicker)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
pl_PL: [data] do wybierania dat (lub użyj natywnego elementu Date)

en: [datetime-local] for choosing date + time
pl_PL: [data-godzina-lokalna] do wyboru daty + czasu

en: [email] for entering email addresses
pl_PL: [email] do wprowadzania adresów e-mail

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
pl_PL: [int-phone] do wprowadzania międzynarodowych numerów telefonów

en: [month] for choosing months
pl_PL: [miesiąc] do wyboru miesięcy

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
pl_PL: [numer] do wprowadzania liczb (walidacja zostanie automatycznie ustawiona na „float”)

en: [tel] for entering phonenumbers
pl_PL: [tel] do wprowadzania numerów telefonów

en: [text] normal text field (default)
pl_PL: [tekst] zwykłe pole tekstowe (domyślne)

en: [time] for choosing time
pl_PL: [czas] do wyboru czasu

en: [url] for entering URL's
pl_PL: [url] do wprowadzania adresów URL

en: address
pl_PL: adres

en: amount
pl_PL: ilość

en: autosuggest
pl_PL: autosugestia

en: bottom
pl_PL: Dolny:

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
pl_PL: nie może być użyty jako data przypomnienia, ponieważ jest to przeszłość, sprawdź ustawienia w sekcji „Ustawienia formularza > Przypomnienia e-mail”.

en: case sensitive
pl_PL: wielkość liter ma znaczenie

en: color
pl_PL: kolor

en: column
pl_PL: kolumna

en: country
pl_PL: kraj

en: date
pl_PL: data

en: default
pl_PL: domyślna

en: e.g: 1
pl_PL: np.: 1

en: e.g: SbwGtc0x
pl_PL: np: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
pl_PL: np. cena_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
pl_PL: np: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
pl_PL: np.: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
pl_PL: e-mail

en: enter the field name
pl_PL: wpisz nazwę pola

en: entry_search
pl_PL: wpis_wyszukiwania

en: file
pl_PL: plik

en: first_choice
pl_PL: pierwszy wybór

en: form
pl_PL: Formularz

en: form-not-saved-yet
pl_PL: formularz-jeszcze nie zapisany

en: height
pl_PL: wysokość

en: hidden
pl_PL: ukryty

en: http://
pl_PL: http: //

en: iDeal
pl_PL: ideał

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
pl_PL: nie jest prawidłowym formatem 24-godzinnym, popraw i upewnij się, że używasz formatu 24-godzinnego, np.: 21:45

en: leave blank to remove
pl_PL: pozostaw puste do usunięcia

en: left
pl_PL: Lewo:

en: name
pl_PL: Nazwa

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
pl_PL: używane tylko wtedy, gdy włączone są adaptacyjne symbole zastępcze

en: option
pl_PL: opcja

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
pl_PL: option_value1|Etykieta opcji 1
    option_value2|Etykieta opcji 2

en: optional
pl_PL: opcjonalny

en: or leave blank for no maximum date
pl_PL: lub pozostaw puste dla braku maksymalnej daty

en: or leave blank for no minimum date
pl_PL: lub pozostaw puste dla braku minimalnej daty

en: or leave blank to allow all roles
pl_PL: lub pozostaw puste, aby zezwolić na wszystkie role

en: or leave blank to display to all roles
pl_PL: lub pozostaw puste, aby wyświetlić wszystkie role

en: or leave blank to only display to the roles defined above
pl_PL: lub pozostaw puste, aby wyświetlić tylko role zdefiniowane powyżej

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
pl_PL: lub pozostaw puste, aby filtrować tylko według ról zdefiniowanych powyżej

en: password
pl_PL: hasło

en: phonenumber
pl_PL: numer telefonu

en: price
pl_PL: Cena £

en: put each on a new line
pl_PL: umieść każdy na nowej linii

en: quantity
pl_PL: Ilość

en: question
pl_PL: pytanie

en: rating
pl_PL: ocena

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
pl_PL: zalecana skala renderowania to od 1 do 3 (domyślna skala to 2)

en: result
pl_PL: wynik

en: results
pl_PL: wyniki

en: retrieve method
pl_PL: metoda pobierania

en: right
pl_PL: Dobrze:

en: search...
pl_PL: Szukaj...

en: second_choice
pl_PL: drugi wybór

en: select a state
pl_PL: Wybierz stan

en: select your country
pl_PL: Wybierz swój kraj

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
pl_PL: oddzielone przecinkiem, np.: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
pl_PL: oddzielone przecinkiem np.: administrator,redaktor

en: separated by comma's
pl_PL: Oddzielone przecinkami

en: signature
pl_PL: podpis

en: specifies the width of the line in pixels.
pl_PL: określa szerokość linii w pikselach.

en: state
pl_PL: stan

en: subtotal
pl_PL: suma częściowa

en: tags
pl_PL: tagi

en: third_choice
pl_PL: trzeci_wybór

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
pl_PL: spowoduje to dodanie listy rozwijanej u góry formularza, z której użytkownik może wybrać język

en: time
pl_PL: czas

en: title
pl_PL: tytuł

en: top
pl_PL: Top

en: unique_code
pl_PL: Unikalny kod

en: use {tags} if needed
pl_PL: w razie potrzeby użyj {tagów}

en: variable
pl_PL: zmienny

en: version
pl_PL: wersja

en: was refunded
pl_PL: został zwrócony

en: website
pl_PL: stronie internetowej

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
pl_PL: Korzystając z Elementora, musisz użyć natywnego widżetu Super Forms lub Widgetu Shortcode, aby wyświetlić swoje formularze

en: width
pl_PL: szerokość

en: your@email.com, your@email.com
pl_PL: twój@email.com, twój@email.com

en: {email}
pl_PL: {e-mail}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
pl_PL: {loop_fields} w treści wiadomości e-mail zostanie zastąpione tą treścią

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
pl_PL: Tagi {pdf_page} i {pdf_total_pages} mogą być używane wewnątrz elementu HTML do użycia w nagłówku / stopce.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
pl_PL: {tags} może służyć do dynamicznego pobierania wartości
