Super Forms - All In One Bundle - en to pt_PT translation catalogue (2968 entries)

en:  version
pt_PT:  versão

en: !! Not contains
pt_PT: !! Não contém

en: != Not equal
pt_PT: ! = Diferente

en: " " (space only)
pt_PT: "" (apenas espaço)

en: " column
pt_PT: " coluna

en: "," (comma only)
pt_PT: "," (apenas vírgula)

en: "Off" label
pt_PT: Etiqueta "Off"

en: "Off" value
pt_PT: Valor "desligado"

en: "On" label
pt_PT: Etiqueta "On"

en: "On" value
pt_PT: Valor "ligado"

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
pt_PT: %2$sSepare cada função por vírgula, funções disponíveis:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
pt_PT: %3$s%1$s
                                %4$sExemplo de %5$s %6$sdiretório público personalizado:%7$s%1$s
                                Os visitantes do site poderão acessar/fazer download de arquivos diretamente por meio de URLs%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExemplo de %5$s %6$sdiretório privado personalizado:%7$s%1$s
                                Os arquivos serão armazenados com segurança fora do diretório raiz do site.%1$s
                                Os visitantes do site não poderão acessar/fazer download de arquivos por meio de URLs%1$s
                                Use esta opção apenas se você tiver uploads de arquivos confidenciais. Caso contrário, talvez seja melhor usar apenas a configuração "Ocultar arquivos da biblioteca de mídia".%1$s
                                Armazenar arquivos em um local seguro pode interromper algumas funcionalidades e recursos relacionados a arquivos/mídia.%1$s
                                Em alguns servidores não é possível para o Super Forms criar o diretório privado devido a permissões, nesse caso entre em contato com seu provedor.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sObservação para instalações do WordPress em um subdiretório:%7$s para usar um diretório seguro, você terá que ir para outro diretório em sua árvore raiz assim:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
pt_PT: %d de %d entradas de contato importadas!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
pt_PT: %s%sDocumentação:%s %sCheckout de produto único com quantidade e preço fixos%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
pt_PT: %s%sNota:%s se você quiser que os usuários apenas possam encomendar produtos através deste formulário, você pode configurar os produtos em questão para serem excluídos de sua loja regular. Alternativamente, você também pode definir para substituir a área "Adicionar ao carrinho" do produto pelo seu formulário. Você pode definir essas configurações aqui: %sSuper Forms > Configurações > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
pt_PT: %s. Por favor, contate seu webmaster e aumente este limite dentro do seu arquivo php.ini!

en: %s. Please refresh this page and try again!
pt_PT: %s. Atualize esta página e tente novamente!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
pt_PT: %sCrie uma ID de webhook%s%sA URL do terminal deve ser: %s

en: %sDisable this notification%s
pt_PT: %sDesabilitar esta notificação%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
pt_PT: %sERROR%s: Você não tem permissão para fazer login.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
pt_PT: %sError:%s Algo deu errado ao fazer login, tente novamente

en: %sForm elements:%s
pt_PT: %sElementos do formulário:%s

en: %sForm settings:%s
pt_PT: %sConfigurações do formulário:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
pt_PT: %sPesquise por fontes do Google%s e, em seguida, copie e cole o URL, por exemplo:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
pt_PT: %sConfigurações de tradução:%s (isso inclui apenas as configurações de tradução, não as strings reais, isso é armazenado no código "Elementos de formulário")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
pt_PT: © Alguém, em algum lugar 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
pt_PT: © Alguém, em algum lugar 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
pt_PT: &gt; &amp;&amp; &lt;Maior que AND Menor que

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
pt_PT: &gt; &amp;&amp; &lt;= Maior que AND Menor ou igual a

en: &gt; Greater than
pt_PT: &gt; Maior que

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
pt_PT: &gt; || &lt;Maior que OU Menor que

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
pt_PT: &gt; || &lt;= Maior que OU Menor ou igual a

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
pt_PT: &gt; = &amp;&amp; &lt;Maior ou igual a E Menor que

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
pt_PT: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Maior ou igual a E Menor ou igual a

en: &gt;= Greater than or equal to
pt_PT: &gt; = Maior ou igual a

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
pt_PT: &gt; = || &lt;Maior ou igual a OU Menor que

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
pt_PT: &gt; = || &lt;= Maior ou igual a OU Menor ou igual a

en: &lt;  Less than
pt_PT: &lt;Menor que

en: &lt;= Less than or equal
pt_PT: &lt;= Menor ou igual

en: (0 = disabled)
pt_PT: (0 = desativado)

en: (12 = default)
pt_PT: (12 = padrão)

en: (14 = default)
pt_PT: (14 = padrão)

en: (16 = default)
pt_PT: (16 = padrão)

en: (20 = default)
pt_PT: (20 = padrão)

en: (Copy)
pt_PT: (Cópia de)

en: (default line height is 1.2)
pt_PT: (altura de linha padrão é 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
pt_PT: (deixe em branco para preenchimentos padrão)

en: (leave blank for no custom paddings)
pt_PT: (deixe em branco para nenhum preenchimento personalizado)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
pt_PT: (deixe em branco para nenhuma máscara de entrada)%sa - Representa um caractere alfanumérico (A-Z,a-z)%s9 - Representa um caractere numérico (0-9)%s* - Representa um caractere alfanumérico (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
pt_PT: (deixe em branco para usar seus estilos de tema WordPress)

en: (optional)
pt_PT: (opcional)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
pt_PT: (opcional) Não bloqueia o formulário, mas ainda exibe uma mensagem

en: (optional) Empty error message
pt_PT: (opcional) Mensagem de erro vazia

en: (optional) Normalize strings
pt_PT: (opcional) Normalizar strings

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
pt_PT: (opcional) Preencha o campo a seguir com o tempo total de viagem (duração)

en: (optional) Populate the following field with the total distance
pt_PT: (opcional) Preencha o campo a seguir com a distância total

en: (optional) Reply to email
pt_PT: (opcional) Responder ao e-mail

en: (optional) Reply to name
pt_PT: (opcional) Responder ao nome

en: (optional) Set a custom reply to header
pt_PT: (opcional) Defina uma resposta personalizada para o cabeçalho

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
pt_PT: (opcional) Especifica um meio de transporte preferencial

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
pt_PT: (opcional) Especifica preferências para rotas de transporte público

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
pt_PT: (opcional) Especifica as suposições a serem usadas ao calcular o tempo no trânsito

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
pt_PT: (opcional) Especifica a hora de chegada desejada

en: (optional) Specifies the desired time of departure
pt_PT: (opcional) Especifica a hora de partida desejada

en: (optional) Unique invoice key
pt_PT: (opcional) Chave de fatura única

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
pt_PT: (opcional) Os pontos de referência alteram uma rota, direcionando-a através dos locais especificados

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
pt_PT: (opcional) especifica que a rota usando os waypoints fornecidos pode ser otimizada reorganizando os waypoints em uma ordem mais eficiente

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
pt_PT: (opcional) especifica o código da região, especificado como um valor de dois caracteres TLD ("domínio de nível superior")

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
pt_PT: (opcional) especifica o código da região, especificado como um valor ccTLD ("domínio de nível superior") de dois caracteres

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
pt_PT: (opcional) quando definido como verdadeiro indica que as rotas calculadas devem evitar balsas, se possível

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
pt_PT: (opcional) quando definido como verdadeiro indica que as rotas calculadas devem evitar as principais rodovias, se possível

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
pt_PT: (opcional) quando definido como verdadeiro indica que os trajetos calculados devem evitar estradas com pedágio, se possível

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
pt_PT: (opcional) quando definido como verdadeiro, especifica que o serviço de Rotas pode fornecer mais de uma alternativa de trajeto na resposta

en: (optional, leave blank for none)
pt_PT: opcional, deixe em branco para nenhum

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
pt_PT: (defina como -1 para usar seus estilos de tema WordPress)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
pt_PT: (defina como -1 para usar seus estilos de tema do WordPress, defina como 0 para usar a altura normal da linha)

en: (set to 0 to use normal font weight)
pt_PT: (definido como 0 para usar o peso normal da fonte)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
pt_PT: (definido como none para usar seus estilos de tema WordPress)

en: (space)
pt_PT: (espaço)

en: (top right bottom left)
pt_PT: (canto superior direito inferior esquerdo)

en: , (comma)
pt_PT: , (vírgula)

en: - Not connected -
pt_PT: - Não conectado -

en: - choose status -
pt_PT: - escolha o estado -

en: - select -
pt_PT: - selecione -

en: - select a country -
pt_PT: - selecione um pais -

en: - select a option -
pt_PT: - selecione uma opção -

en: - select your country -
pt_PT: - Escolha o seu país -

en: - select your title -
pt_PT: - selecione o seu título -

en: . (dot)
pt_PT: . (ponto)

en: 0 - No output
pt_PT: 0 - Sem saída

en: 0 = 350px min height
pt_PT: 0 = 350px de altura mínima

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
pt_PT: 0 = No mesmo dia, 1 = No dia seguinte, 5 = Cinco dias depois, -1 = Um dia antes, -3 = Três dias antes

en: 0 = no max height
pt_PT: 0 = sem altura máxima

en: 0 = no max width
pt_PT: 0 = sem largura máxima

en: 0 decimals
pt_PT: 0 decimais

en: 1 - Commands
pt_PT: 1 - Comandos

en: 2 - Data and commands
pt_PT: 2 - Dados e comandos

en: 2 decimals
pt_PT: 2 decimais

en: 3 - As 2 plus connection status
pt_PT: 3 - As 2 mais o status da conexão

en: 3 decimals
pt_PT: 3 decimais

en: 4 - Low-level data output
pt_PT: 4 - Saída de dados de baixo nível

en: 4 decimals
pt_PT: 4 decimais

en: 5 decimals
pt_PT: 5 decimais

en: 6 decimals
pt_PT: 6 decimais

en: 7 decimals
pt_PT: 7 decimais

en: == Equal
pt_PT: == Igual

en: == Equal (default)
pt_PT: == Equal (padrão)

en: ?? Contains
pt_PT: ?? Contém

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
pt_PT: Um pagamento ELV alemão é feito usando o Express Checkout.

en: A Stripe test card number was used.
pt_PT: Um número de cartão de teste Stripe foi usado.

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
pt_PT: Uma descrição de agradecimento personalizada exibida após o usuário preencher o formulário.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
pt_PT: Um título de agradecimento personalizado mostrado após o usuário preencher o formulário.

en: A genuine card must be used to make a payment.
pt_PT: Um cartão genuíno deve ser usado para fazer um pagamento.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
pt_PT: Um campo oculto chamado "user_id" deve estar presente em seu formulário para que isso funcione

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
pt_PT: Uma lista dos tipos de métodos de pagamento (por exemplo, cartão) que esta Sessão de Checkout pode aceitar. Separe cada um por vírgula.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
pt_PT: Uma observação é necessária quando um motivo fornecido não é selecionado

en: A payment has been accepted.
pt_PT: Um pagamento foi aceito.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
pt_PT: Um pagamento foi estornado devido a um estorno ou outro tipo de estorno. Os fundos foram removidos do saldo da sua conta e devolvidos ao comprador. O motivo da reversão é especificado no elemento ReasonCode.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
pt_PT: Um número inteiro positivo que representa o valor a ser subtraído de um total de fatura

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
pt_PT: Um campo de entrada somente leitura não pode ser modificado (no entanto, um usuário pode tabular até ele, destacá-lo e copiar o texto dele).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
pt_PT: Uma reversão foi cancelada. Por exemplo, você ganhou uma disputa com o cliente e os fundos da transação que foi revertida foram devolvidos a você.

en: A subtitle to display before the email body (content)
pt_PT: Uma legenda a ser exibida antes do corpo do e-mail (conteúdo)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
pt_PT: Uma legenda a ser exibida antes do corpo do e-mail (usada para e-mails de confirmação)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
pt_PT: Um código de identificação fiscal. O código do imposto de envio é

en: A title to display below your logo
pt_PT: Um título para exibir abaixo do seu logotipo

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
pt_PT: Um título para exibir abaixo do seu logotipo (usado para e-mails de confirmação)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
pt_PT: Uma transação com valores idênticos e informações de cartão de crédito foi enviada muito recentemente.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
pt_PT: Uma string exclusiva para referenciar a Sessão de Checkout. Pode ser um ID de cliente, um ID de carrinho ou similar e pode ser usado para reconciliar a sessão com seus sistemas internos.

en: AND
pt_PT: E

en: API key
pt_PT: Chave API

en: About
pt_PT: Sobre

en: Absolute
pt_PT: Absoluto

en: Accepted value are
pt_PT: Os valores aceitos são

en: Accepted values are
pt_PT: Os valores aceitos são

en: Accordion
pt_PT: Acordeão

en: Accordion Colors
pt_PT: Cores do acordeão

en: Accordion Content
pt_PT: Conteúdo do acordeão

en: Accordion Desc
pt_PT: Acordeon Desc

en: Accordion Desc (active)
pt_PT: Acordeon Desc (ativo)

en: Accordion Desc (hover)
pt_PT: Acordeon Desc (passe o mouse)

en: Accordion Header
pt_PT: Cabeçalho de acordeão

en: Accordion Header (active)
pt_PT: Cabeçalho de acordeão (ativo)

en: Accordion Header (hover)
pt_PT: Cabeçalho de acordeão (passar o mouse)

en: Accordion Icon
pt_PT: Ícone de acordeão

en: Accordion Icon (active)
pt_PT: Ícone de acordeão (ativo)

en: Accordion Icon (hover)
pt_PT: Ícone de acordeão (passar o mouse)

en: Accordion Title
pt_PT: Título do acordeão

en: Accordion Title (active)
pt_PT: Título do acordeão (ativo)

en: Accordion Title (hover)
pt_PT: Título do acordeão (passar o mouse)

en: Account has been approved
pt_PT: A conta foi aprovada

en: Account verified message
pt_PT: Mensagem de conta verificada

en: Achieve date range with 2 datepickers
pt_PT: Alcance o intervalo de datas com 2 selecionadores de data

en: Action
pt_PT: Açao

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Activation Code
pt_PT: Código de ativação

en: Activation E-mail Body
pt_PT: Corpo do e-mail de ativação

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Active (default)
pt_PT: Ativo (padrão)

en: Adaptive Placeholder Colors
pt_PT: Cores adaptáveis de espaço reservado

en: Add Language Switch
pt_PT: Adicionar mudança de idioma

en: Add MailPoet subscriber
pt_PT: Adicionar assinante do MailPoet

en: Add Mailster subscriber
pt_PT: Adicionar assinante do Mailster

en: Add Polylines to the map
pt_PT: Adicionar polilinhas ao mapa

en: Add Translation
pt_PT: Adicionar tradução

en: Add a custom Content class to append extra styles
pt_PT: Adicione uma classe de conteúdo personalizada para acrescentar estilos extras

en: Add a custom TAB class to append extra styles
pt_PT: Adicione uma classe TAB personalizada para acrescentar estilos extras

en: Add a custom TAB index (order) for this field
pt_PT: Adicione um índice TAB personalizado (pedido) para este campo

en: Add a custom class to append extra styles
pt_PT: Adicione uma classe personalizada para acrescentar estilos extras

en: Add a reason for this refund
pt_PT: Adicionar um motivo para este reembolso

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
pt_PT: Adicione quaisquer cabeçalhos de e-mail extras aqui (coloque cada cabeçalho em uma nova linha)

en: Add checkout fee(s)
pt_PT: Adicionar taxa(s) de checkout

en: Add custom JavaScript code
pt_PT: Adicionar código JavaScript personalizado

en: Add custom checkout field(s)
pt_PT: Adicionar campos de checkout personalizados

en: Add item
pt_PT: Adicionar Item

en: Add list
pt_PT: Adicionar lista

en: Add marker on address (location)
pt_PT: Adicionar marcador no endereço (localização)

en: Add more details about this refund
pt_PT: Adicionar mais detalhes sobre este reembolso

en: Add some extra validation for this field
pt_PT: Adicione alguma validação extra para este campo

en: Add the IP address to the contact entry list
pt_PT: Adicione o endereço IP à lista de entrada de contato

en: Add the form name to the contact entry list
pt_PT: Adicione o nome do formulário à lista de entrada de contato

en: Add your code without the <script></script> tags
pt_PT: Adicione seu código sem as tags <script></script>

en: Additional Headers:
pt_PT: Cabeçalhos adicionais:

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address auto complete (google places)
pt_PT: Endereço preenchido automaticamente (google places)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
pt_PT: O endereço não foi encontrado, verifique se o endereço foi inserido corretamente.

en: Address status
pt_PT: Status do endereço

en: Admin email
pt_PT: Email do administrador

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Afrikaans
pt_PT: afrikaans

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
pt_PT: Depois de calcular a distância, a quantidade de metros ou segundos pode ser retornada

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
pt_PT: Depois de excluir uma entrada de contato, exclua todos os arquivos associados

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
pt_PT: Após fazer o cálculo o valor será populado neste campo

en: After last field is filled out, go to next step automatically
pt_PT: Depois que o último campo for preenchido, vá para a próxima etapa automaticamente

en: Albanian
pt_PT: albanês

en: Algerian Arabic
pt_PT: Árabe argelino

en: Align Center
pt_PT: Alinhar centro

en: Align Left
pt_PT: Alinhar à esquerda

en: Align Right
pt_PT: Alinhar à direita

en: Align icon to the left or right.
pt_PT: Alinhe o ícone à esquerda ou à direita.

en: Align inner elements
pt_PT: Alinhar elementos internos

en: Alignment
pt_PT: Alinhamento

en: All (when all conditions matched)
pt_PT: Todos (quando todas as condições corresponderem)

en: All forms
pt_PT: Todos os formulários

en: All settings have been saved.
pt_PT: Todas as configurações foram salvas.

en: Allert message text (browser requires this)
pt_PT: Texto da mensagem de alerta (o navegador requer isso)

en: Allow
pt_PT: Permitir

en: Allow Backorders?
pt_PT: Permitir pedidos pendentes?

en: Allow buyers to specify the quantity
pt_PT: Permitir que os compradores especifiquem a quantidade

en: Allow comments
pt_PT: Permitir comentários

en: Allow everything (no limitations)
pt_PT: Permitir tudo (sem limitações)

en: Allow field to be empty
pt_PT: Permitir que o campo fique vazio

en: Allow filter
pt_PT: Permitir filtro

en: Allow lowercase letters
pt_PT: Permitir letras minúsculas

en: Allow only logged in users
pt_PT: Permitir apenas usuários logados

en: Allow only logged in users to submit the form
pt_PT: Permitir que apenas usuários conectados enviem o formulário

en: Allow only specific user roles
pt_PT: Permitir apenas funções de usuário específicas

en: Allow pings
pt_PT: Permitir pings

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
pt_PT: Permitir salvar formulário com nomes de campo duplicados (apenas para desenvolvedores)

en: Allow sorting
pt_PT: Permitir classificação

en: Allow storing cookies
pt_PT: Permitir o armazenamento de cookies

en: Allow the following users to delete any entries
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários excluam quaisquer entradas

en: Allow the following users to delete their own entries
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários excluam suas próprias entradas

en: Allow the following users to edit any entries
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários editem quaisquer entradas

en: Allow the following users to edit their own entries
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários editem suas próprias entradas

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários vejam todas as entradas (observe que os usuários logados sempre poderão ver suas próprias entradas)

en: Allow the following users to view any entries
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários visualizem quaisquer entradas

en: Allow the following users to view their own entries
pt_PT: Permitir que os seguintes usuários visualizem suas próprias entradas

en: Allow uppercase letters
pt_PT: Permitir letras maiúsculas

en: Allow user to choose a maximum of X dates
pt_PT: Permitir que o usuário escolha no máximo X datas

en: Allow users to change month
pt_PT: Permitir que os usuários mudem de mês

en: Allow users to change year
pt_PT: Permitir que os usuários mudem de ano

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
pt_PT: Permitir que os usuários selecionem um ou mais interesses/grupos (recuperados por determinado ID da lista)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
pt_PT: Permitir que os usuários selecionem as datas especificadas ou intervalo de datas, mesmo quando você definiu para excluir um dia específico acima

en: Allow users to select weekends
pt_PT: Permitir que os usuários selecionem fins de semana

en: Allow users to select work days
pt_PT: Permitir que os usuários selecionem dias úteis

en: Allow, but notify customer
pt_PT: Permitir, mas notificar o cliente

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
pt_PT: Extensões permitidas (separadas por tubos)

en: Allowed user role(s)
pt_PT: Funções de usuário permitidas

en: Allows only specific user roles to submit the form
pt_PT: Permite que apenas funções de usuário específicas enviem o formulário

en: Allows you to connect this form with Zapier
pt_PT: Permite conectar este formulário com o Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
pt_PT: Permite que você salve seus campos personalizados no Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
pt_PT: Permite que você defina o fundo do campo para transparente

en: Also compare against trashed contact entries
pt_PT: Também compare com as entradas de contato na lixeira

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
pt_PT: Oculte também filtros, paginação e outros elementos de interface do usuário possíveis (somente a mensagem será mostrada ao usuário)

en: Amount
pt_PT: Montante

en: Amount Label
pt_PT: Etiqueta do valor

en: Amount Off
pt_PT: Valor de desconto

en: Amount format (example: %)
pt_PT: Formato do valor (exemplo: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
pt_PT: Valor em dias para adicionar ou deduzir com base no dia atual%s(deixe em branco para remover limitações)

en: Amount to charge
pt_PT: Valor a cobrar

en: Amount to charge for shipping
pt_PT: Valor a ser cobrado pelo frete

en: Amount wrapper width in pixels
pt_PT: Largura do wrapper de quantidade em pixels

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
pt_PT: Uma string arbitrária que você pode anexar a um objeto Charge. Ele é exibido quando na interface da web ao lado da carga. Observe que, se você usar o Stripe para enviar recibos de e-mail automáticos para seus clientes, seus e-mails de recibo incluirão a descrição da(s) cobrança(s) que eles estão descrevendo.

en: An error occurred while processing the card.
pt_PT: Ocorreu um erro ao processar o cartão.

en: Analytics.js tracking snippet
pt_PT: Snippet de rastreamento Analytics.js

en: Any field value submitted by the user
pt_PT: Qualquer valor de campo enviado pelo usuário

en: Any option value from the database
pt_PT: Qualquer valor de opção do banco de dados

en: Any setting value used for the form
pt_PT: Qualquer valor de configuração usado para o formulário

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
pt_PT: Qualquer coluna da tabela pode ser retornada usando {tags}, desde que o nome da coluna exista

en: Append entry ID after the custom title
pt_PT: Anexar o ID da entrada após o título personalizado

en: Apply custom Tax Rates
pt_PT: Aplicar taxas de imposto personalizadas

en: Apply discount
pt_PT: Aplicar desconto

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
pt_PT: Aplique o seguinte código de cupom (deixe em branco para nenhum):

en: Approved E-mail Body
pt_PT: Corpo de e-mail aprovado

en: Approved E-mail Subject
pt_PT: Assunto de e-mail aprovado

en: Apr
pt_PT: Abr

en: April
pt_PT: abril

en: Arabic
pt_PT: árabe

en: Arabic text
pt_PT: Texto árabe

en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
pt_PT: Tem certeza de que deseja redefinir todas as configurações do formulário de acordo com as configurações globais atuais?

en: Armenian
pt_PT: Armênio

en: Ascending Order (default)
pt_PT: Ordem crescente (padrão)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
pt_PT: Peça ao cliente para tentar o pagamento novamente. Se os pagamentos subsequentes forem recusados, o cliente deve entrar em contato com o emissor do cartão para obter mais informações.

en: Ask us any questions...
pt_PT: Faça-nos qualquer pergunta ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
pt_PT: Anexe o PDF gerado ao e-mail do administrador

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
pt_PT: Anexe o PDF gerado ao e-mail de confirmação

en: Attachments for admin emails:
pt_PT: Anexos para e-mails de administrador:

en: Attachments for confirmation emails:
pt_PT: Anexos para e-mails de confirmação:

en: Attachments for paypal completed emails:
pt_PT: Anexos para e-mails concluídos do paypal:

en: Attachments for reminder email #%s
pt_PT: Anexos para o e-mail de lembrete #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
pt_PT: Anexos para e-mails concluídos do woocommerce:

en: Aug
pt_PT: Agosto

en: August
pt_PT: agosto

en: Author E-mail
pt_PT: E-mail do autor

en: Author E-mail address (mailto:)
pt_PT: Endereço de e-mail do autor (mailto:)

en: Author ID
pt_PT: ID do autor

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
pt_PT: ID do autor (padrão = ID do usuário atual, se conectado)

en: Author display name
pt_PT: Nome de exibição do autor

en: Author first name
pt_PT: Nome do autor

en: Author full name
pt_PT: Nome completo do autor

en: Author last name
pt_PT: Sobrenome do autor

en: Author nickname
pt_PT: Apelido do autor

en: Author username
pt_PT: Nome de usuário do autor

en: Auto populate data with fields
pt_PT: Preencher dados automaticamente com campos

en: Auto suggest
pt_PT: Sugestão automática

en: Auto-Draft
pt_PT: Rascunho automático

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
pt_PT: Adicionar quebras de linha automaticamente (ativado por padrão)

en: Automatically add paragraphs
pt_PT: adicionar automaticamente parágrafos

en: Automatically go to next step
pt_PT: Ir automaticamente para a próxima etapa

en: Automatically transform text to uppercase
pt_PT: Transforma automaticamente o texto em maiúsculas

en: Autopopulate form with last contact entry data
pt_PT: Preencher automaticamente o formulário com os dados do último contato

en: Autosuggest
pt_PT: Sugestão automática

en: Available backups:
pt_PT: Backups disponíveis:

en: Back to top button
pt_PT: Botão Voltar ao topo

en: Backend Settings
pt_PT: Configurações de back-end

en: Background Image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background Image Repeat
pt_PT: Repetição da imagem de fundo

en: Background Image Size
pt_PT: Tamanho da imagem de fundo

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background color opacity
pt_PT: Opacidade da cor de fundo

en: Background image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background image to show the user they can draw a signature
pt_PT: Imagem de fundo para mostrar ao usuário que ele pode desenhar uma assinatura

en: Based on Form
pt_PT: Com base no formulário

en: Based on existing Stripe Coupon ID
pt_PT: Com base no código do cupom Stripe existente

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
pt_PT: Com base no preço de distribuição existente ou no ID do plano (recomendado)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
pt_PT: Com base no código de promoção do Stripe existente

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
pt_PT: Com base no código de taxa de envio Stripe existente (recomendado)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
pt_PT: Com base na largura do formulário (ponto de quebra = 760px)

en: Based on parent ID
pt_PT: Com base no ID pai

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
pt_PT: Com base na largura da tela (ponto de quebra = 760px)

en: Based on subscription
pt_PT: Com base na assinatura

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
pt_PT: Com base no valor do campo selecionado acima, este elemento ficará visível ou oculto.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
pt_PT: Com base nas suas condições, você pode escolher ocultar, mostrar elementos ou tornar os campos somente leitura.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
pt_PT: Com base nos campos do formulário, você pode salvar meta personalizada para sua postagem

en: Based on your form fields you can save product attributes
pt_PT: Com base nos campos do formulário, você pode salvar os atributos do produto

en: Before filling out these settings we %shighly recommend%s you to read the %sdocumentation%s.
pt_PT: Antes de preencher essas configurações, %srecomendamos%s que você leia a %sdocumentação%s.

en: Before you can preview it, you need to save your form!
pt_PT: Antes de visualizá-lo, você precisa salvar seu formulário!

en: Belarusian
pt_PT: Bielo-russo

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
pt_PT: Abaixo você pode alterar o delimitador padrão e os caracteres de fechamento

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
pt_PT: Abaixo, você pode inserir um intervalo de datas (ou deixar em branco para exportar todas as entradas de contato)

en: Best regards, {option_blogname}
pt_PT: Atenciosamente, {option_blogname}

en: Billing
pt_PT: Cobrança

en: Billing E-mail address (required)
pt_PT: E-mail de cobrança (obrigatório)

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Body colors
pt_PT: Cores do corpo

en: Body content:
pt_PT: Conteúdo do corpo:

en: Body footer:
pt_PT: Rodapé do corpo:

en: Body header
pt_PT: Cabeçalho do corpo

en: Body header:
pt_PT: Cabeçalho do corpo:

en: Body margins (in units declared above)
pt_PT: Margens do corpo (em unidades declaradas acima)

en: Body overlay color
pt_PT: Cor da sobreposição do corpo

en: Body overlay opacity
pt_PT: Opacidade da sobreposição do corpo

en: Border Color
pt_PT: Cor da borda

en: Border Color Focus
pt_PT: Foco de cor da borda

en: Border Radius Bottom Left
pt_PT: Raio da Borda Inferior Esquerda

en: Border Radius Bottom Right
pt_PT: Raio da borda inferior direito

en: Border Radius Top Left
pt_PT: Raio da borda superior esquerdo

en: Border Radius Top Right
pt_PT: Raio da borda superior direito

en: Border color
pt_PT: Cor da borda

en: Border size in pixels (px)
pt_PT: Tamanho da borda em pixels (px)

en: Border style
pt_PT: Estilo de borda

en: Border styles
pt_PT: Estilos de borda

en: Border thickness
pt_PT: Espessura da borda

en: Bosnian
pt_PT: Bósnio

en: Both (comma and space)
pt_PT: Ambos (vírgula e espaço)

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Bottom and Left
pt_PT: Inferior e Esquerda

en: Bottom and Right
pt_PT: Inferior e direita

en: Bottom left
pt_PT: Inferior esquerdo

en: Bottom right
pt_PT: Canto inferior direito

en: Brazilian
pt_PT: brasileiro

en: Browse files
pt_PT: Navegar nos arquivos

en: Browse images
pt_PT: Navegue pelas imagens

en: Browse import file and choose what you want to import
pt_PT: Navegue pelo arquivo de importação e escolha o que deseja importar

en: Builder
pt_PT: Construtor

en: Bulgarian
pt_PT: búlgaro

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button Colors
pt_PT: Cores dos botões

en: Button URL
pt_PT: URL do botão

en: Button action / method
pt_PT: Ação / método do botão

en: Button background
pt_PT: Fundo do botão

en: Button background hover
pt_PT: Fundo do botão pairar

en: Button font
pt_PT: Fonte do botão

en: Button font hover
pt_PT: Fonte do botão pairando

en: Button icon
pt_PT: Ícone de botão

en: Button icon animation
pt_PT: Animação do ícone do botão

en: Button icon position
pt_PT: Posição do ícone do botão

en: Button icon visibility
pt_PT: Visibilidade do ícone do botão

en: Button loading name
pt_PT: Nome de carregamento do botão

en: Button name
pt_PT: Nome do botão

en: Button position
pt_PT: Posição do botão

en: Button radius
pt_PT: Raio do botão

en: Button size
pt_PT: Tamanho do botão

en: Button type
pt_PT: Tipo de botão

en: Button width
pt_PT: Largura do botão

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
pt_PT: Por padrão, todos os elementos visíveis em seu formulário serão impressos no PDF, a menos que definido de outra forma na guia "Configurações de PDF" ao editar o elemento. Cada elemento pode ser incluído ou excluído especificamente do PDF ou do formulário. Você pode definir isso por elemento (incluindo colunas) editando o elemento e navegando até a seção "Configurações de PDF". Aqui você pode definir se o elemento deve ser visível apenas no PDF ou Form, ou em ambos.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
pt_PT: Por padrão, todos os arquivos enviados por meio de seus formulários não estarão mais visíveis na %1$sBiblioteca de mídia%2$s. Para alterar esse comportamento, você pode visitar as configurações de upload de arquivo.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
pt_PT: Ignorar a lixeira e forçar a exclusão (exclui permanentemente a entrada)

en: CSV Attachment
pt_PT: Anexo CSV

en: CSV Attachment Settings
pt_PT: Configurações de anexo CSV

en: CSV file
pt_PT: Arquivo CSV

en: Calculation
pt_PT: Cálculo

en: Calculator
pt_PT: Calculadora

en: Calculator Amount Color
pt_PT: Cor da quantidade da calculadora

en: Calculator Amount Currency Color
pt_PT: Calculadora Valor Moeda Cor

en: Calculator Amount Format Color
pt_PT: Cor do formato do valor da calculadora

en: Calculator Amount Label Color
pt_PT: Cor da etiqueta do valor da calculadora

en: Calculator Colors
pt_PT: Cores da calculadora

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
pt_PT: Pode ser útil em combinação com o recurso de preenchimento automático do Endereço do Google

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
pt_PT: Pode ser útil ao usar verificações condicionais dentro do seu formulário

en: Canadian-French
pt_PT: Canadense-francesa

en: Cancel URL
pt_PT: Cancelar URL

en: Canceled
pt_PT: Cancelado

en: Canceled Reversal
pt_PT: reserva cancelada

en: Cancellation reason
pt_PT: Motivo do cancelamento

en: Carrier (optional)
pt_PT: Transportadora (opcional)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
pt_PT: Check-out do carrinho (para check-out de vários produtos)

en: Cart discount amount
pt_PT: Valor do desconto do carrinho

en: Cart discount rate
pt_PT: Taxa de desconto do carrinho

en: Cart handling fee
pt_PT: Taxa de manuseio do carrinho

en: Cart tax
pt_PT: Imposto do carrinho

en: Cart weight
pt_PT: Peso do carrinho

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
pt_PT: Imposto em todo o carrinho, substituindo qualquer valor de imposto de item individual

en: Catalog
pt_PT: Catálogo

en: Catalog & search (default)
pt_PT: Catálogo e pesquisa (padrão)

en: Center
pt_PT: Centro

en: Center the form
pt_PT: Centralize o formulário

en: Change File Upload Settings
pt_PT: Alterar configurações de upload de arquivo

en: Change Settings
pt_PT: Mudar configurações

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
pt_PT: Altere o comportamento do elemento quando o PDF é gerado.

en: Change the date format
pt_PT: Altere o formato da data

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
pt_PT: Altere o primeiro dia da semana, por exemplo, domingo ou segunda-feira

en: Change to the orientation defined under PDF settings
pt_PT: Mude para a orientação definida nas configurações de PDF

en: Change user role after payment complete
pt_PT: Alterar a função do usuário após a conclusão do pagamento

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
pt_PT: Conjunto de caracteres e codificação de caracteres para a página de informações de faturamento/login

en: Characters the code should contain
pt_PT: Caracteres que o código deve conter

en: Check box
pt_PT: Caixa de seleção

en: Check for errors before going to next step
pt_PT: Verifique se há erros antes de ir para a próxima etapa

en: Check to see if a recent payment already exists.
pt_PT: Verifique se já existe um pagamento recente.

en: Check/Radio Labels
pt_PT: Verificar / rótulos de rádio

en: Check/Radio border
pt_PT: Verificar / fronteira de rádio

en: Check/Radio inner
pt_PT: Verificar / Rádio interno

en: Checkbox & Radio colors
pt_PT: Cores da caixa de seleção e rádio

en: Checkout page (default)
pt_PT: Página de checkout (padrão)

en: Chinese zh-CN
pt_PT: Chinês zh-CN

en: Chinese zh-HK
pt_PT: Zh-HK chinês

en: Chinese zh-TW
pt_PT: Zh-TW chinês

en: Choose a Time format
pt_PT: Escolha um formato de hora

en: Choose a custom border color.
pt_PT: Escolha uma cor de borda personalizada.

en: Choose a flag
pt_PT: Escolha uma bandeira

en: Choose a flag for this language
pt_PT: Escolha uma bandeira para este idioma

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
pt_PT: Escolha um comprimento para seus decimais (padrão = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
pt_PT: Escolha uma localização (para idioma e formato)

en: Choose a minimum width that each item must have
pt_PT: Escolha uma largura mínima que cada item deve ter

en: Choose a reCAPTCHA version
pt_PT: Escolha uma versão do reCAPTCHA

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
pt_PT: Escolha um tipo apropriado para o seu campo. Observe que esta configuração afetará o layout do teclado em dispositivos móveis, escolha com cuidado!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
pt_PT: Escolha quantas colunas sua grade ou controle deslizante exibirá.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
pt_PT: Escolha quantas linhas sua grade exibirá. (0 = sem limite)

en: Choose how to align your image
pt_PT: Escolha como alinhar sua imagem

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
pt_PT: Escolha se deseja salvar os dados do usuário como uma entrada de contato

en: Choose label value break method
pt_PT: Escolha o método de quebra do valor do rótulo

en: Choose language
pt_PT: Escolha o seu idioma

en: Choose line break method (optional)
pt_PT: Escolha o método de quebra de linha (opcional)

en: Choose meta field name
pt_PT: Escolha o nome do metacampo

en: Choose payment gateway
pt_PT: Escolha o gateway de pagamento

en: Choose terms label to return
pt_PT: Escolha o rótulo de termos para retornar

en: Choose terms value to return
pt_PT: Escolha o valor dos termos para retornar

en: Choose the form you want to use.
pt_PT: Escolha o formulário que deseja usar.

en: Choose to make this field a variable or not.
pt_PT: Escolha tornar este campo uma variável ou não.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
pt_PT: Escolha salvar apenas o rótulo ou valor da opção selecionada como entrada de contato

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
pt_PT: Escolha enviar apenas o rótulo ou valor da opção selecionada para o administrador

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
pt_PT: Escolha enviar apenas o rótulo da opção ou valor selecionado para o remetente

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
pt_PT: Escolha qual valor salvar para caixas de seleção e botões de opção

en: Choose which email template you would like to use
pt_PT: Escolha qual modelo de e-mail você gostaria de usar

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
pt_PT: Escolha o seu separador decimal (vírgula ou ponto)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
pt_PT: Escolha o seu separador de milhar (vazio, vírgula ou ponto)

en: City
pt_PT: Cidade

en: City name
pt_PT: Nome da Cidade

en: Clear
pt_PT: Claro

en: Clear / Reset the form
pt_PT: Limpar / redefinir o formulário

en: Clear / reset the form after submitting
pt_PT: Limpar / redefinir o formulário após o envio

en: Clear form after closing popup
pt_PT: Limpar formulário após fechar o pop-up

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
pt_PT: Clique %shere%s para obter seu webhook para Super Forms no Zapier

en: Client reference ID
pt_PT: ID de referência do cliente

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Close button background color (leave blank for none)
pt_PT: Cor de fundo do botão Fechar (deixe em branco para nenhum)

en: Close button border color
pt_PT: Cor da borda do botão Fechar

en: Close button border radius in pixels (px)
pt_PT: Raio da borda do botão Fechar em pixels (px)

en: Close button border size in pixels (px)
pt_PT: Tamanho da borda do botão Fechar em pixels (px)

en: Close button icon color
pt_PT: Cor do ícone do botão Fechar

en: Close button icon size in pixels (px)
pt_PT: Tamanho do ícone do botão Fechar em pixels (px)

en: Close button label bg color
pt_PT: Cor do rótulo do botão Fechar

en: Close button label color
pt_PT: Cor do rótulo do botão Fechar

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pt_PT: Preenchimentos do rótulo do botão Fechar, por exemplo: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
pt_PT: Texto do rótulo do botão Fechar, por exemplo: Fechar

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pt_PT: Fechar preenchimentos do botão, por exemplo: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
pt_PT: Posição do botão Fechar à direita em pixels (px)

en: Close button position top in pixels (px)
pt_PT: Fechar a posição do botão superior em pixels (px)

en: Closed (disallow comments)
pt_PT: Fechado (não permitir comentários)

en: Closed (disallow pings)
pt_PT: Fechado (não permitir pings)

en: Code
pt_PT: Código

en: Code length
pt_PT: Comprimento do código

en: Code prefix
pt_PT: Prefixo de código

en: Code suffix
pt_PT: Sufixo de código

en: Collect customer billing address
pt_PT: Coletar endereço de cobrança do cliente

en: Collect customer phone number
pt_PT: Coletar número de telefone do cliente

en: Color
pt_PT: Cor

en: Color picker
pt_PT: Seletor de cores

en: Colors
pt_PT: Cores

en: Column
pt_PT: Coluna

en: Column Label
pt_PT: Rótulo da coluna

en: Column heading
pt_PT: Título da coluna

en: Column logic
pt_PT: Lógica de coluna

en: Column name
pt_PT: Nome da coluna

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
pt_PT: Exemplo de preenchimento da coluna: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
pt_PT: Tamanho da coluna

en: Columns for contact entries
pt_PT: Colunas para entradas de contato

en: Company Email Address
pt_PT: Endereço de Email da Empresa

en: Compare against all entries (all forms)
pt_PT: Comparar com todas as entradas (todas as formas)

en: Compare against current form entries only (default)
pt_PT: Comparar apenas com as entradas do formulário atual (padrão)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
pt_PT: Compare com as entradas dos seguintes IDs de formulário (somente formulários específicos)

en: Compare duplicate contact entry title against:
pt_PT: Compare o título de entrada de contato duplicado com:

en: Compare method (OR / AND)
pt_PT: Método de comparação (OR / AND)

en: Completed
pt_PT: Concluído

en: Completed!
pt_PT: Concluído!

en: Conditional Logic
pt_PT: Lógica Condicional

en: Conditional Validation
pt_PT: Validação Condicional

en: Conditional Validation Value
pt_PT: Valor de validação condicional

en: Conditional Validation Value 2
pt_PT: Valor de validação condicional 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
pt_PT: Variável condicional (valor dinâmico)

en: Conditional field value
pt_PT: Valor de campo condicional

en: Conditional logic
pt_PT: Lógica condicional

en: Conditionally checkout to PayPal
pt_PT: Check-out condicional para o PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
pt_PT: Check-out condicional para Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
pt_PT: Check-out condicional para WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
pt_PT: Salvar entrada de contato condicionalmente com base nos dados do usuário

en: Conditionally save subscriber based on user data
pt_PT: Salve o assinante condicionalmente com base nos dados do usuário

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Confirmation E-mail
pt_PT: E-mail de confirmação

en: Confirmation email
pt_PT: E-mail de confirmação

en: Connection lost, please try again
pt_PT: Conexão perdida, por favor tente novamente

en: Connections
pt_PT: Conexões

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
pt_PT: Considere habilitar esta opção ao ter mais de 500 condições para melhorias de velocidade

en: Contact Entries
pt_PT: Entradas de contato

en: Contact Entry
pt_PT: Entrada de contato

en: Contact Entry Title
pt_PT: Título da entrada do contato

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
pt_PT: Falha na criação da entrada de contato, não foi possível encontrar a entrada de contato original:

en: Contact Entry:
pt_PT: Entrada de contato:

en: Contact entries
pt_PT: Entradas de contato

en: Contact entry
pt_PT: Entrada de contato

en: Contact entry search (populate form with data)
pt_PT: Pesquisa de entrada de contato (preencher formulário com dados)

en: Contact entry status
pt_PT: Status de entrada de contato

en: Contact entry status after updating
pt_PT: Status de entrada do contato após atualização

en: Contact entry statuses
pt_PT: Status de entrada de contato

en: Contact entry updated.
pt_PT: Entrada de contato atualizada.

en: Contain / Fit (contain)
pt_PT: Conter / Ajustar (conter)

en: Contains
pt_PT: Contém

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Content background color
pt_PT: Cor de fundo do conteúdo

en: Content border bottom width (0 = none)
pt_PT: Largura da borda inferior do conteúdo (0 = nenhum)

en: Content border color
pt_PT: Cor da borda do conteúdo

en: Content border left width (0 = none)
pt_PT: Largura esquerda da borda do conteúdo (0 = nenhum)

en: Content border right width (0 = none)
pt_PT: Largura direita da borda do conteúdo (0 = nenhum)

en: Content border top width (0 = none)
pt_PT: Largura da borda superior do conteúdo (0 = nenhum)

en: Content padding
pt_PT: Preenchimento de conteúdo

en: Content type:
pt_PT: Tipo de conteúdo:

en: Convert timestamp to specific date format
pt_PT: Converter carimbo de data/hora em formato de data específico

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
pt_PT: Não foi possível enviar o formulário porque já existe uma entrada de contato com o mesmo título!

en: Countries
pt_PT: Países

en: Countries (FULL)
pt_PT: Países (COMPLETO)

en: Countries (ISO2)
pt_PT: Países (ISO2)

en: Country
pt_PT: País

en: Country name
pt_PT: Nome do país

en: Cover / Fit (cover)
pt_PT: Capa / Encaixe (capa)

en: Create Form
pt_PT: Criar formulário

en: Create new Multi-site after registration
pt_PT: Criar novo Multi-site após o registro

en: Create new Post
pt_PT: Criar nova postagem

en: Create new Stripe product on the fly
pt_PT: Crie um novo produto Stripe em tempo real

en: Create new coupon on the fly
pt_PT: Crie um novo cupom em tempo real

en: Create new price object
pt_PT: Criar novo objeto de preço

en: Create new shipping rate on the fly
pt_PT: Crie uma nova taxa de envio em tempo real

en: Created
pt_PT: Criada

en: Created Post
pt_PT: Criado em

en: Created User
pt_PT: Usuário criado

en: Created post status
pt_PT: Status da postagem criada

en: Created post title
pt_PT: Título da postagem criada

en: Created post/page (backend)
pt_PT: Postagem/página criada (backend)

en: Created post/page (front-end)
pt_PT: Postagem/página criada (front-end)

en: Credit Card
pt_PT: Cartão de crédito

en: Croatian
pt_PT: croata

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
pt_PT: Verificação de falsificação de solicitação entre sites (CSRF)

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Currency field
pt_PT: Campo de moeda

en: Current Author meta data
pt_PT: Metadados do autor atual

en: Current Page or Post meta data
pt_PT: Página atual ou metadados de postagem

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
pt_PT: Termos atuais da página ou postagem (com base no slug de taxonomia especificado)

en: Currently in translation mode for language
pt_PT: Atualmente em modo de tradução para o idioma

en: Custom CSS
pt_PT: CSS customizado

en: Custom Content class
pt_PT: Classe de conteúdo personalizado

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
pt_PT: HTML personalizado (fazer upload / navegar pelo arquivo .html)

en: Custom JS
pt_PT: JS personalizado

en: Custom Regex
pt_PT: Regex personalizado

en: Custom TAB class
pt_PT: Classe TAB personalizada

en: Custom TAB index
pt_PT: Índice TAB personalizado

en: Custom URL
pt_PT: URL personalizado

en: Custom class
pt_PT: Classe personalizada

en: Custom date format
pt_PT: Formato de data personalizado

en: Custom delimiter
pt_PT: Delimitador personalizado

en: Custom enclosure
pt_PT: Invólucro personalizado

en: Custom field class
pt_PT: Classe de campo personalizado

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
pt_PT: Campos personalizados para salvar (*|MERGE|* tags)

en: Custom from
pt_PT: Personalizado de

en: Custom items
pt_PT: Itens personalizados

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
pt_PT: Formato de página personalizada em unidades definidas acima, por exemplo:

en: Custom post meta data
pt_PT: Metadados de postagem personalizados

en: Custom sign here image
pt_PT: Sinal personalizado aqui imagem

en: Custom use of preloader for the form.
pt_PT: Uso personalizado de pré-carregador para o formulário.

en: Custom width in pixels
pt_PT: Largura personalizada em pixels

en: Custom wrapper class
pt_PT: Classe de wrapper personalizado

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Customer E-mail
pt_PT: Email do cliente

en: Customer ID
pt_PT: Identificação do Cliente

en: Customer has a verified PayPal account
pt_PT: O cliente tem uma conta PayPal verificada

en: Customer has an unverified PayPal account
pt_PT: O cliente tem uma conta PayPal não verificada

en: Customer/User
pt_PT: Cliente/Usuário

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Cyrillic text
pt_PT: Texto cirílico

en: Czech
pt_PT: Tcheco

en: Daily (every day)
pt_PT: Diariamente (todos os dias)

en: Danish
pt_PT: dinamarquês

en: Dashed
pt_PT: Tracejadas

en: Database table name
pt_PT: Nome da tabela de banco de dados

en: Date
pt_PT: Encontro

en: Date Format
pt_PT: Formato de data

en: Date range (maximum)
pt_PT: Período (máximo)

en: Date range (minimum)
pt_PT: Período (mínimo)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
pt_PT: Dias para adicionar / deduzir com base no selecionador de data conectado

en: Deactivating plugin...
pt_PT: Desativando plugin ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
pt_PT: Querido usuário,
    
    Obrigado por nos contatar!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sActivation Code: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
pt_PT: Caro {user_login},%1$s%1$sObrigado por se registrar! Antes de fazer login, você precisará verificar sua conta.%1$sAbaixo você encontrará seu código de ativação. Você precisa deste código para verificar sua conta:%1$s%1$sCódigo de ativação: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sClique em %4$shere%5$s para verificar sua conta com o código fornecido.%1$s%1$s%1$s Atenciosamente,%1$s%1$s{option_blogname}

en: Dec
pt_PT: Dez

en: December
pt_PT: dezembro

en: Decimal separator
pt_PT: Separador decimal

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default (inherit)
pt_PT: Padrão (herdar)

en: Default (use the default_comment_status option)
pt_PT: Padrão (use a opção default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
pt_PT: Padrão (use a opção default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
pt_PT: Padrão - mm / dd / aa

en: Default Rounded
pt_PT: Arredondado padrão

en: Default Squared
pt_PT: Quadrado padrão

en: Default blog email and name
pt_PT: E-mail e nome do blog padrão

en: Default email template
pt_PT: Modelo de email padrão

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
pt_PT: O formato padrão é: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
pt_PT: O formato padrão é: [Pedido nº {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default language
pt_PT: Idioma padrão

en: Default positioning
pt_PT: Posicionamento padrão

en: Default positioning (bottom right)
pt_PT: Posicionamento padrão (canto inferior direito)

en: Default post category; set in Writing Options
pt_PT: Categoria de postagem padrão; definido em Opções de escrita

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
pt_PT: Local de upload padrão; definido em Opções diversas

en: Default value
pt_PT: Valor padrão

en: Default value 1-5 (empty = default)
pt_PT: Valor padrão 1-5 (vazio = padrão)

en: Default: 1
pt_PT: Padrão: 1

en: Default: None
pt_PT: Padrão: Nenhum

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
pt_PT: O padrão é 0, o que permite que um usuário não escolha nenhuma data.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
pt_PT: O padrão é 1, o que permite que um usuário escolha apenas 1 data.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
pt_PT: Defina uma largura personalizada para o divisor. Use um valor de pixel. por exemplo: 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
pt_PT: Defina um preço como valor flutuante (só o ponto é aceito como separador decimal)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
pt_PT: Defina em qual deslocamento o lembrete deve ser enviado com base no horário base

en: Define at what time the reminder should be send
pt_PT: Defina a que horas o lembrete deve ser enviado

en: Define checkout line items
pt_PT: Definir itens de linha de checkout

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
pt_PT: Definir itens de menu "Minha conta" personalizados do WooCommerce

en: Define each on a new line e.g
pt_PT: Defina cada um em uma nova linha, por exemplo

en: Define each on a new line e.g:
pt_PT: Defina cada um em uma nova linha, por exemplo:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
pt_PT: Defina cada função em uma nova linha. Por exemplo, se você deseja retornar apenas clientes WooCommerce, você pode usar: cliente

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
pt_PT: Defina aqui como você deseja listar seus usuários, por exemplo: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] seria traduzido para: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
pt_PT: Defina quantos dias depois ou antes o lembrete deve ser enviado com base na data base

en: Define menu items
pt_PT: Definir itens de menu

en: Define meta data to return as value
pt_PT: Defina metadados para retornar como valor

en: Define the width for the divider.
pt_PT: Defina a largura do divisor.

en: Define user data or user meta data to return as value
pt_PT: Defina os dados do usuário ou metadados do usuário para retornar como valor

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Delete Listing
pt_PT: Excluir listagem

en: Delete Translation
pt_PT: Excluir tradução

en: Delete all backups
pt_PT: Excluir todos os backups

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
pt_PT: Exclua os arquivos associados após excluir uma entrada de contato

en: Delete complete form
pt_PT: Apagar formulário completo

en: Delete files from server after form submissions
pt_PT: Exclua arquivos do servidor após o envio do formulário

en: Delete files from server after the form was submitted
pt_PT: Exclua arquivos do servidor após o formulário ser enviado

en: Delete item
pt_PT: Apagar item

en: Deleting...
pt_PT: Excluindo ...

en: Delimiter
pt_PT: Delimitador

en: Denied
pt_PT: Negado

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
pt_PT: Dependendo do serviço com o qual você está interagindo, pode ser necessário definir isso como 1.1

en: Descending Order
pt_PT: Ordem decrescente

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
pt_PT: Descreve o tipo de transação que está sendo realizada pelo Checkout para personalizar o texto relevante na página, como o botão de envio. Valores possíveis

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Description Styles
pt_PT: Estilos de descrição

en: Description color
pt_PT: Cor da descrição

en: Description for this step
pt_PT: Descrição para esta etapa

en: Description line-height in pixels (0 = none)
pt_PT: Descrição da altura da linha em pixels (0 = nenhum)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
pt_PT: Descriçao do item. Se você omitir essa variável, os compradores inserirão seus próprios nomes durante a finalização da compra.

en: Description size in pixels (0 = none)
pt_PT: Tamanho da descrição em pixels (0 = nenhum)

en: Description weight (0 = none)
pt_PT: Peso da descrição (0 = nenhum)

en: Desktop preview
pt_PT: Visualização da área de trabalho

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
pt_PT: Destino (especifica o local de chegada para o qual calcular a rota)

en: Destination address
pt_PT: Endereço de destino

en: Destination address (required)
pt_PT: Endereço de destino (obrigatório)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
pt_PT: Desative o botão 'Enter' do teclado (impedindo o envio do formulário ao pressionar Enter)

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
pt_PT: Desabilitar o parâmetro de etapa atual de várias partes no URL

en: Disable autocompletion
pt_PT: Desativar autocompletar

en: Disable autofocus on first field
pt_PT: Desative o foco automático no primeiro campo

en: Disable default UI
pt_PT: Desativar IU padrão

en: Disable popup closing
pt_PT: Desativar fechamento de pop-up

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
pt_PT: Desabilite a rolagem no botão Anterior e Próximo clique

en: Disable scrolling on error
pt_PT: Desativar rolagem em caso de erro

en: Disable the input field
pt_PT: Desative o campo de entrada

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
pt_PT: Desative a opção de selecionar o dia específico no calendário, por exemplo, domingo, segunda-feira, etc.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
pt_PT: Desative isto para remover as guias Visual e Texto do seu editor

en: Disable time options by ranges
pt_PT: Desativar opções de tempo por intervalos

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Disabled (do not make variable)
pt_PT: Desativado (não faça variável)

en: Disabled (do not use conditional logic)
pt_PT: Desativado (não use lógica condicional)

en: Disabled (not recommended)
pt_PT: Desativado (não recomendado)

en: Disabled (use default form settings)
pt_PT: Desativado (usar configurações de formulário padrão)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
pt_PT: Não permitir que os usuários alterem a assinatura existente quando o formulário foi preenchido com dados

en: Disallow users to filter items
pt_PT: Não permitir que os usuários filtrem itens

en: Discount amount (leave blank for no discount)
pt_PT: Valor do desconto (deixe em branco sem desconto)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
pt_PT: Valor do desconto associado a um item, que deve ser menor que o preço de venda do item.

en: Discount number
pt_PT: Número de desconto

en: Discount rate (leave blank for no discount)
pt_PT: Taxa de desconto (deixe em branco sem desconto)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
pt_PT: Taxa de desconto, em porcentagem, associada a um item. Definir para um valor inferior a 100

en: Display Layout
pt_PT: Layout de exibição

en: Display Name
pt_PT: Nome em Exibição

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
pt_PT: Exibir uma mensagem após o usuário redefinir sua senha (deixe em branco para nenhuma mensagem)

en: Display a message to the locked out user
pt_PT: Exibir uma mensagem para o usuário bloqueado

en: Display a message to the logged out user
pt_PT: Exibir uma mensagem para o usuário desconectado

en: Display a message when account has been verified
pt_PT: Exibir uma mensagem quando a conta for verificada

en: Display a message when no user is logged in
pt_PT: Exibir uma mensagem quando nenhum usuário estiver logado

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
pt_PT: Exibir uma mensagem quando nenhum usuário foi encontrado (deixe em branco para nenhuma mensagem)

en: Display a message when the activation code is incorrect
pt_PT: Exibir uma mensagem quando o código de ativação estiver incorreto

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
pt_PT: Exibir uma mensagem de boas-vindas após o usuário ter feito login (deixe em branco para nenhuma mensagem)

en: Display an error message when form is locked
pt_PT: Exibir uma mensagem de erro quando o formulário estiver bloqueado

en: Display close (X) button
pt_PT: Botão de fechamento da tela (X)

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
pt_PT: Exibir datas em outros meses no início ou no final do mês atual

en: Display dots navigation
pt_PT: Exibir navegação por pontos

en: Display form processing overlay (popup)
pt_PT: Exibir sobreposição de processamento de formulário (pop-up)

en: Display interests/groups
pt_PT: Exibir interesses/grupos

en: Display name
pt_PT: Nome em Exibição

en: Display oldest or latest entries at the top
pt_PT: Exibe as entradas mais antigas ou mais recentes na parte superior

en: Display popup after X seconds
pt_PT: Exibir pop-up após X segundos

en: Display popup after X seconds of inactivity
pt_PT: Exibir pop-up após X segundos de inatividade

en: Display popup between date range (schedule)
pt_PT: Exibir pop-up entre o intervalo de datas (programação)

en: Display popup on exit intent
pt_PT: Exibir pop-up na intenção de saída

en: Display popup on page leave/close/exit
pt_PT: Exibir pop-up ao sair/fechar/sair da página

en: Display popup on page load
pt_PT: Exibir pop-up no carregamento da página

en: Display prev/next buttons
pt_PT: Exibir botões anterior / próximo

en: Display previous and next buttons
pt_PT: Exibir botões anterior e próximo

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
pt_PT: Impedir que o usuário selecione as datas ou intervalos de datas especificados no calendário

en: Distance / Duration calculation (google directions)
pt_PT: Cálculo de distância / duração (direções do google)

en: Distance in meters
pt_PT: Distância em metros

en: Distance text in km or miles
pt_PT: Texto de distância em km ou milhas

en: Divider
pt_PT: Divisor

en: Divider alignment
pt_PT: Alinhamento divisor

en: Divider color
pt_PT: Cor divisória

en: Divider custom width
pt_PT: Largura personalizada do divisor

en: Divider height
pt_PT: Altura do divisor

en: Divider weight
pt_PT: Peso divisor

en: Do not allow (default)
pt_PT: Não permitir (padrão)

en: Do not apply any discount
pt_PT: Não aplique nenhum desconto

en: Do not change role
pt_PT: Não mude de função

en: Do not create a new Contact Entry
pt_PT: Não crie uma nova entrada de contato

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
pt_PT: Não crie uma nova entrada de contato quando uma existente for atualizada

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
pt_PT: Não exibir um aviso de administrador após atualizar o plugin

en: Do not exclude from emails
pt_PT: Não exclua de e-mails

en: Do not fill out the following field with entry data
pt_PT: Não preencha o seguinte campo com dados de entrada

en: Do not normalize strings (default)
pt_PT: Não normalize strings (padrão)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
pt_PT: Não informe informações mais detalhadas ao seu cliente. Em vez disso, apresente como faria o

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
pt_PT: Não informe informações mais detalhadas ao seu cliente. Em vez disso, apresente como faria o

en: Do not save PDF in Contact Entry
pt_PT: Não salvar PDF na entrada de contato

en: Do not save data
pt_PT: Não salvar dados

en: Do not save empty values
pt_PT: Não salve valores vazios

en: Do not save field in Contact Entry
pt_PT: Não salvar o campo na entrada do contato

en: Do not send a confirmation email
pt_PT: Não envie um email de confirmação

en: Do not send an admin email
pt_PT: Não envie um e-mail de administrador

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
pt_PT: Não envie configurações de formulário para o Zapier (ativado por padrão)

en: Do not show file uploads in the Media Library
pt_PT: Não mostrar uploads de arquivos na biblioteca de mídia

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
pt_PT: Não faça nada (não faça login nem envie e-mail de verificação)

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Domain name for blog
pt_PT: Nome de domínio para blog

en: Donation checkout
pt_PT: Finalização da doação

en: Dotted
pt_PT: Pontilhado

en: Double
pt_PT: em dobro

en: Download PDF
pt_PT: baixar PDF

en: Download Summary
pt_PT: Resumo do download

en: Download button text
pt_PT: Texto do botão de download

en: Downloadable product
pt_PT: Produto para download

en: Downloading file...
pt_PT: Baixando arquivo ...

en: Draft
pt_PT: Rascunho

en: Dragger color
pt_PT: Cor Dragger

en: Dropdown
pt_PT: Suspenso

en: Dropdown arrow
pt_PT: Seta suspensa

en: Dropdown colors
pt_PT: Cores suspensas

en: Dropdown item background
pt_PT: Plano de fundo do item suspenso

en: Dropdown item background focus
pt_PT: Foco de plano de fundo do item suspenso

en: Dropdown item font focus
pt_PT: Foco da fonte do item suspenso

en: Duplicate
pt_PT: Duplicado

en: Duplicate element
pt_PT: Elemento duplicado

en: Duplicate entry title error message
pt_PT: Mensagem de erro de título de entrada duplicada

en: Duration in seconds
pt_PT: Duração em segundos

en: Duration text in minutes
pt_PT: Texto de duração em minutos

en: Dutch
pt_PT: holandês

en: Dutch (Belgium)
pt_PT: Holandês (Bélgica)

en: Dynamic
pt_PT: Dinâmico

en: E-mail & Contact Entry Label
pt_PT: Etiqueta de entrada de e-mail e contato

en: E-mail Address
pt_PT: Endereço de e-mail

en: E-mail Reminders
pt_PT: Lembretes de e-mail

en: E-mail Template 1
pt_PT: Modelo de e-mail 1

en: E-mail address
pt_PT: Endereço de e-mail

en: E-mail address (mailto:)
pt_PT: Endereço de e-mail (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
pt_PT: Endereço de e-mail do administrador do blog

en: E-mail copyright
pt_PT: Direitos autorais do e-mail

en: E-mail headers
pt_PT: Cabeçalhos de e-mail

en: E-mail logo
pt_PT: E-mail logotipo

en: E-mail social icons
pt_PT: Ícones sociais de e-mail

en: E-mail subtitle
pt_PT: Legenda do e-mail

en: E-mail subtitle (confirm)
pt_PT: Legenda do e-mail (confirmar)

en: E-mail title
pt_PT: Título do e-mail

en: E-mail title (confirm)
pt_PT: Título do e-mail (confirmar)

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
pt_PT: Por exemplo: field_name|meta_key (cada um em uma nova linha)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
pt_PT: ECHO - Saída de texto simples no estado em que se encontra, apropriado para CLI

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
pt_PT: ERROR_LOG - Saída para log de erros conforme configurado no php.ini

en: Edit Translation
pt_PT: Editar tradução

en: Edit author
pt_PT: Editar autor

en: Edit contact entry
pt_PT: Editar entrada de contato

en: Edit element
pt_PT: Editar elemento

en: Edit order
pt_PT: Editar pedido

en: Edit post
pt_PT: Editar post

en: Edit the contact entry (backend)
pt_PT: Editar a entrada de contato (backend)

en: Editor height in pixels
pt_PT: Altura do editor em pixels

en: Element Settings & Options
pt_PT: Configurações e opções do elemento

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Address
pt_PT: Endereço de e-mail

en: Email attachments
pt_PT: Anexos de email

en: Email headers
pt_PT: Cabeçalhos de email

en: Email label
pt_PT: Etiqueta de e-mail

en: Email template
pt_PT: Modelo de email

en: Empty cart before adding products
pt_PT: Esvazie o carrinho antes de adicionar produtos

en: Enable
pt_PT: Permitir

en: Enable (do not save empty values)
pt_PT: Ativar (não salvar valores vazios)

en: Enable (exclude empty values)
pt_PT: Ativar (excluir valores vazios)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
pt_PT: Ativar (possibilita pesquisar texto dentro do PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
pt_PT: Habilitar (somente habilite se seu formulário usar texto em árabe)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
pt_PT: Habilitar (somente habilite se seu formulário usar texto cirílico)

en: Enable Adaptive Placeholders
pt_PT: Habilitar marcadores de posição adaptáveis

en: Enable Add More
pt_PT: Habilitar Adicionar Mais

en: Enable Ajax
pt_PT: Habilitar Ajax

en: Enable Drag & Drop Upload Support
pt_PT: Habilitar suporte para arrastar e soltar para upload

en: Enable Form to PDF generation
pt_PT: Habilitar formulário para geração de PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
pt_PT: Ative o rastreamento do Google Analytics

en: Enable PayPal Checkout
pt_PT: Ativar checkout do PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
pt_PT: Ativar o modo Sandbox do PayPal (somente para fins de teste)

en: Enable Popup
pt_PT: Ativar pop-up

en: Enable Popup Border
pt_PT: Ativar borda pop-up

en: Enable Popup Shadows
pt_PT: Ativar sombras pop-up

en: Enable RTL (Right To Left layout)
pt_PT: Habilitar RTL (layout da direita para a esquerda)

en: Enable RTL E-mails
pt_PT: Habilitar e-mails RTL

en: Enable Right To Left Layout
pt_PT: Habilitar layout da direita para a esquerda

en: Enable SMTP authentication
pt_PT: Habilitar autenticação SMTP

en: Enable Stripe Checkout
pt_PT: Ativar check-out com faixa

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
pt_PT: Ativar o modo Stripe Sandbox/Test (somente para fins de teste)

en: Enable Stripe checkout for this form
pt_PT: Ative o checkout do Stripe para este formulário

en: Enable TLS or SSL encryption
pt_PT: Ativar criptografia TLS ou SSL

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
pt_PT: Ativar a coleta de identificação fiscal (permite que os usuários comprem como uma empresa)

en: Enable WooCommerce Checkout
pt_PT: Ativar o checkout do WooCommerce

en: Enable WooCommerce Order Search
pt_PT: Ativar pesquisa de pedidos WooCommerce

en: Enable Zapier connection
pt_PT: Ativar conexão Zapier

en: Enable address auto complete
pt_PT: Habilitar preenchimento automático de endereço

en: Enable auto suggest
pt_PT: Ativar sugestão automática

en: Enable automatic Tax
pt_PT: Ativar imposto automático

en: Enable birthdate calculations
pt_PT: Ativar cálculos de data de nascimento

en: Enable code generation
pt_PT: Habilitar geração de código

en: Enable contact entry search by title
pt_PT: Habilitar pesquisa de entrada de contato por título

en: Enable contact entry updating
pt_PT: Habilitar atualização de entrada de contato

en: Enable custom entry titles
pt_PT: Habilitar títulos de entrada personalizados

en: Enable custom padding
pt_PT: Ativar preenchimento personalizado

en: Enable custom parameter string for POST method
pt_PT: Habilitar string de parâmetro personalizado para o método POST

en: Enable custom popup padding
pt_PT: Ativar preenchimento de pop-up personalizado

en: Enable custom return URL
pt_PT: Ativar URL de retorno personalizado

en: Enable custom settings
pt_PT: Habilitar configurações personalizadas

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
pt_PT: Habilite o modo de depuração (isso não enviará o formulário, mas fará o download direto do PDF gerado, só habilite ao desenvolver seu formulário)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
pt_PT: Habilite o modo de depuração (produzirá uma resposta POST para os desenvolvedores)

en: Enable distance calculator
pt_PT: Habilitar calculadora de distância

en: Enable email reminder #%s
pt_PT: Ativar lembrete de e-mail #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
pt_PT: Ativar cookie de expiração (mostrar pop-up apenas uma vez)

en: Enable form POST method
pt_PT: Ativar o método POST do formulário

en: Enable icons
pt_PT: Habilitar ícones

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
pt_PT: Ative o aumento do número de faturas, por exemplo: 0001

en: Enable keyword field
pt_PT: Habilitar campo de palavra-chave

en: Enable keyword user input
pt_PT: Habilitar entrada de palavra-chave do usuário

en: Enable line breaks
pt_PT: Habilitar quebras de linha

en: Enable listings for this form
pt_PT: Ativar listagens para este formulário

en: Enable media upload button
pt_PT: Habilitar botão de upload de mídia

en: Enable password protection
pt_PT: Ativar proteção por senha

en: Enable read-only
pt_PT: Habilitar somente leitura

en: Enable server side lookup
pt_PT: Ativar pesquisa do lado do servidor

en: Enable the WordPress text editor
pt_PT: Habilite o editor de texto WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
pt_PT: Ative-o se não desejar criar uma nova entrada de contato ao atualizar uma entrada de contato existente

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
pt_PT: Ative-o se quiser ocultar as etapas em dispositivos móveis

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
pt_PT: Active isto se quiser mostrar a barra de progresso para Multi-part

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
pt_PT: Ative-o se quiser mostrar as etapas para várias partes

en: Enable transparent backgrounds
pt_PT: Ativar fundos transparentes

en: Enable uppercase transformation
pt_PT: Habilitar transformação em maiúsculas

en: Enable user form lock / submission limit
pt_PT: Habilitar bloqueio de formulário de usuário / limite de envio

en: Enabled
pt_PT: ativado

en: Enabled (make variable)
pt_PT: Ativado (tornar variável)

en: Enabled (recommended)
pt_PT: Ativado (recomendado)

en: Enabled (use custom button settings)
pt_PT: Ativado (usar configurações de botão personalizado)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
pt_PT: Ativar isso também impedirá que o teclado apareça em dispositivos móveis

en: Enclosure
pt_PT: Gabinete

en: English / Western (default)
pt_PT: Inglês / Ocidental (padrão)

en: English / Western formatting is the default
pt_PT: A formatação Inglês / Ocidental é o padrão

en: English/Australia
pt_PT: Inglês / austrália

en: English/New Zealand
pt_PT: Inglês / Nova Zelândia

en: English/UK
pt_PT: Inglês / Reino Unido

en: Enter "4" to display 16 as 0016
pt_PT: Digite "4" para exibir 16 como 0016

en: Enter Coupon ID:
pt_PT: Insira o código do cupom:

en: Enter Promotion ID:
pt_PT: Insira o ID da promoção:

en: Enter a custom URL to link to
pt_PT: Insira um URL personalizado para vincular

en: Enter a custom URL to redirect to
pt_PT: Insira um URL personalizado para redirecionar

en: Enter a custom email address or use the blog settings
pt_PT: Insira um endereço de e-mail personalizado ou use as configurações do blog

en: Enter a custom entry title
pt_PT: Insira um título de entrada personalizado

en: Enter a custom form post URL
pt_PT: Insira um URL de postagem de formulário personalizado

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
pt_PT: Insira um endereço / código postal fixo ou insira o nome do campo exclusivo para recuperar o endereço dinâmico dos usuários

en: Enter a name
pt_PT: Insira o nome

en: Enter a name for your form
pt_PT: Insira um nome para o seu formulário

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
pt_PT: Insira um ID de pai se quiser que a postagem tenha um pai

en: Enter a password to protect the form
pt_PT: Digite uma senha para proteger o formulário

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
pt_PT: Insira uma máscara predefinida, por exemplo: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
pt_PT: Digite uma senha forte

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
pt_PT: Insira um ID do produto Stripe já existente ao qual este preço pertencerá

en: Enter an email address
pt_PT: Digite um endereço de e-mail

en: Enter anything you like for the copyright section
pt_PT: Digite o que quiser para a seção de direitos autorais

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
pt_PT: Insira o URL personalizado (use {tags} se necessário)

en: Enter custom parameter string
pt_PT: Insira a string do parâmetro personalizado

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
pt_PT: Insira os IDs do formulário para comparar o título de entrada duplicado com

en: Enter latitudes and longitudes
pt_PT: Insira latitudes e longitudes

en: Enter product price/plan ID.
pt_PT: Insira o preço do produto/ID do plano.

en: Enter shipping rate ID:
pt_PT: Insira o ID da taxa de envio:

en: Enter tags (comma separated)
pt_PT: Insira as tags (separadas por vírgulas)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
pt_PT: Insira os campos que precisam ser salvos para um assinante

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
pt_PT: Insira o valor em horas antes que o link de repetição de pagamento expire. Deve ser um número entre 24 e 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
pt_PT: Insira o nome do slug do atributo, por exemplo, cor ou condição

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
pt_PT: Insira os atributos que precisam ser salvos para este produto. Coloque cada categoria de atributo em uma nova linha separada por barras \"|\". Defina seus valores assim:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExemplo com tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExemplo sem tags: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sValores permitidos:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
pt_PT: Insira os IDs da categoria a serem excluídos separados por vírgulas

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
pt_PT: Insira os IDs da lista ou insira uma {tag}

en: Enter the name of the post type
pt_PT: Insira o nome do tipo de postagem

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
pt_PT: Digite o nome do tipo de postagem (por exemplo: postagem, página, produto)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
pt_PT: Insira os IDs da postagem a serem excluídos separados por vírgulas

en: Enter the price
pt_PT: Insira o preço

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
pt_PT: Insira o ID do(s) produto(s) que precisa ser adicionado ao carrinho

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
pt_PT: Insira os metadados personalizados do(s) produto(s) (opcional)

en: Enter the second value you want to validate
pt_PT: Insira o segundo valor que deseja validar

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
pt_PT: Insira o nome da tabela incluindo o prefixo, por exemplo: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
pt_PT: Insira os nomes das tags separados por vírgula, por exemplo: desenvolvedores, vendas, imprensa

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
pt_PT: Insira o nome do slug de taxonomia, por exemplo, categoria ou product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
pt_PT: Insira o nome do campo exclusivo para o qual o valor da distância deve ser preenchido (obrigatório)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
pt_PT: Insira os IDs de usuário a serem excluídos separados por vírgulas

en: Enter the value you want to validate
pt_PT: Insira o valor que você deseja validar

en: Entry ID
pt_PT: ID de entrada

en: Entry date
pt_PT: Data de entrada

en: Entry search
pt_PT: Pesquisa de entrada

en: Entry searched
pt_PT: Entrada pesquisada

en: Entry status
pt_PT: Status de entrada

en: Entry status after payment completed
pt_PT: Status de entrada após o pagamento concluído

en: Entry title
pt_PT: Título da entrada

en: Equal
pt_PT: Igual

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error Colors
pt_PT: Cores de Erro

en: Error FadeIn Duration
pt_PT: Duração do FadeIn do Erro

en: Error Message Colors
pt_PT: Cores da mensagem de erro

en: Error message positioning
pt_PT: Posicionamento da mensagem de erro

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
pt_PT: Mensagem de erro a ser exibida ao usuário quando o campo foi preenchido incorretamente (quando a validação falhou)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
pt_PT: Mensagem de erro a ser exibida ao usuário quando o campo não foi preenchido. Retorna para a "Mensagem de erro de validação" se deixado em branco.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
pt_PT: Erro: o servidor não pôde salvar o formulário porque a solicitação é muito grande. Entre em contato com seu webmaster e aumente os limites do seu servidor.

en: Español
pt_PT: Espanhol

en: Esperanto
pt_PT: esperanto

en: Estonian
pt_PT: estoniano

en: European - dd-mm-yy
pt_PT: Europeu - dd-mm-aa

en: Every minute
pt_PT: Todo minuto

en: Exact match
pt_PT: Combinação exata

en: Example
pt_PT: Exemplo

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
pt_PT: Exemplo 100 anos no passado e 5 anos no futuro: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
pt_PT: Exemplo para retornar o ID da linha: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
pt_PT: Exemplo com {tags}

en: Example without {tags}
pt_PT: Exemplo sem {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
pt_PT: Exemplo, para retornar a linha Nome: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
pt_PT: Exemplo: 09:00%sVocê também pode usar {tags}, por exemplo, para recuperar dinamicamente um timestamp (época). Dessa forma, você pode usá-lo em combinação com o elemento Calculadora para calcular um tempo no futuro, por exemplo, 2 horas no futuro (deixe em branco para desativar esse recurso)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
pt_PT: Exemplo: 17:00%sVocê também pode usar {tags}, por exemplo, para recuperar dinamicamente um timestamp (época). Dessa forma, você pode usá-lo em combinação com o elemento Calculadora para calcular um tempo no futuro, por exemplo, 2 horas no futuro (deixe em branco para desativar esse recurso)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
pt_PT: Exemplo: 2 = Duas horas depois, -5 = Cinco horas antes<br /> (o horário base será o horário do envio do formulário)

en: Example: Company Name
pt_PT: Exemplo: Nome da Empresa

en: Example: Verify your account
pt_PT: Exemplo: verificar sua conta

en: Example: Your account has been approved
pt_PT: Exemplo: sua conta foi aprovada

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
pt_PT: Exemplo: Sua nova senha. Você pode usar {user_login}

en: Example: first_name|last_name|email
pt_PT: Exemplo: first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
pt_PT: Exemplo: se você deseja limitar 2 envios por usuário, defina como "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
pt_PT: Exemplo: se você deseja limitar o formulário a 50 envios no total, defina esta opção para "50"

en: Example: info@companyname.com
pt_PT: Exemplo: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
pt_PT: Exemplo: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
pt_PT: Exemplo: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
pt_PT: Exemplo:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(insira cada intervalo em uma nova linha)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
pt_PT: Exemplo:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sCampos possíveis para preencher na página de checkout são: %1$s

en: Exclude a category
pt_PT: Exclua uma categoria

en: Exclude a post
pt_PT: Excluir uma postagem

en: Exclude dates or a range of dates
pt_PT: Exclua datas ou um intervalo de datas

en: Exclude empty values from email loop
pt_PT: Exclua valores vazios do loop de e-mail

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
pt_PT: Excluir campos do arquivo CSV (coloque cada nome de campo em uma nova linha)

en: Exclude from admin email
pt_PT: Excluir do e-mail do administrador

en: Exclude from all emails
pt_PT: Excluir de todos os e-mails

en: Exclude from confirmation email
pt_PT: Excluir do email de confirmação

en: Exclude from email
pt_PT: Excluir do email

en: Exclude specific days
pt_PT: Excluir dias específicos

en: Exclude user(s)
pt_PT: Excluir usuário (s)

en: Existing Page
pt_PT: Página Existente

en: Expiration time in days
pt_PT: Tempo de expiração em dias

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export & Import
pt_PT: Exportar importar

en: Export Contact Entries
pt_PT: Exportar entradas de contato

en: Export Contact Entries to CSV
pt_PT: Exportar entradas de contato para CSV

en: Export Forms
pt_PT: Formulários de exportação

en: Export Settings
pt_PT: Configurações de exportação

en: Export form
pt_PT: Exportar formulário

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Extra styles
pt_PT: Estilos extras

en: Fade in left to right
pt_PT: Fade in da esquerda para a direita

en: Fade in right to left
pt_PT: Fade in da direita para a esquerda

en: Fade in without movement
pt_PT: Fade in sem movimento

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pt_PT: Duração do FadeIn em milissegundos (0 é sem efeito de fade)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pt_PT: Duração do FadeOut em milissegundos (0 é sem efeito de fade)

en: Failed
pt_PT: Fracassado

en: Failed to process data, please try again
pt_PT: Falha ao processar dados, tente novamente

en: Faroese
pt_PT: Faroense

en: Featured product
pt_PT: Produto em destaque

en: Feb
pt_PT: Fev

en: February
pt_PT: fevereiro

en: Field Colors
pt_PT: Cores de Campo

en: Field Colors Focus
pt_PT: Foco de cores de campo

en: Field Label
pt_PT: Legenda do campo

en: Field Loop:
pt_PT: Loop de campo:

en: Field description
pt_PT: Descrição do campo

en: Field description font size
pt_PT: Tamanho da fonte da descrição do campo

en: Field description font weight
pt_PT: Peso da fonte da descrição do campo

en: Field description line height
pt_PT: Altura da linha de descrição do campo

en: Field height in pixels
pt_PT: Altura do campo em pixels

en: Field is required!
pt_PT: Campo é obrigatório!

en: Field label
pt_PT: Legenda do campo

en: Field label font size
pt_PT: Tamanho da fonte do rótulo do campo

en: Field label font weight
pt_PT: Peso da fonte do rótulo do campo

en: Field label line height
pt_PT: Altura da linha do rótulo do campo

en: Field name
pt_PT: Nome do campo

en: Field size
pt_PT: Tamanho do campo

en: Field size in height
pt_PT: Tamanho do campo em altura

en: Field type
pt_PT: Tipo de campo

en: Field width in pixels
pt_PT: Largura do campo em pixels

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
pt_PT: Campos a pular (insira nomes de campo exclusivos separados por barras verticais)

en: File
pt_PT: Arquivo

en: File Upload Settings
pt_PT: Configurações de upload de arquivo

en: File upload
pt_PT: Upload de arquivo

en: Filesize is too big
pt_PT: O tamanho do arquivo é muito grande

en: Filled border color (leave blank for no border)
pt_PT: Cor da borda preenchida (deixe em branco se não houver borda)

en: Filled bottom background color
pt_PT: Cor de fundo inferior preenchida

en: Filled font color
pt_PT: Cor da fonte preenchida

en: Filled top background color
pt_PT: Cor de fundo superior preenchida

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filter by (leave blank to search all)
pt_PT: Filtrar por (deixe em branco para pesquisar todos)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
pt_PT: Filtre por formulários (ou deixe em branco para exportar entradas de todos os formulários)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
pt_PT: Filtrar por status do pedido (deixe em branco para pesquisar todos)

en: Filter logic
pt_PT: Lógica de filtro

en: Filter method
pt_PT: Método de filtro

en: Filter options
pt_PT: Opções de filtro

en: Filter placeholder
pt_PT: Filtro de espaço reservado

en: Filter posts by specific taxonomy
pt_PT: Filtrar postagens por taxonomia específica

en: Filter users by role(s)
pt_PT: Filtrar usuários por função (ões)

en: Filters relation
pt_PT: Relação de filtros

en: Finnish
pt_PT: finlandês

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

en: First choice
pt_PT: Primeira escolha

en: First day of week
pt_PT: Primeiro dia da semana

en: First name
pt_PT: Primeiro nome

en: First name (optional)
pt_PT: Primeiro Nome (opcional)

en: First/Last name
pt_PT: Primeiro sobrenome

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
pt_PT: Fixo (por exemplo: sempre às 09:00)

en: Fixed (not recommended)
pt_PT: Fixo (não recomendado)

en: Float
pt_PT: Flutuador

en: Focussed border color (leave blank for no border)
pt_PT: Cor da borda focalizada (deixe em branco se não houver borda)

en: Focussed bottom background color
pt_PT: Cor de fundo focalizada

en: Focussed font color
pt_PT: Cor da fonte focada

en: Focussed top background color
pt_PT: Cor de fundo superior focada

en: Font Color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font Color Focus
pt_PT: Foco da cor da fonte

en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font family
pt_PT: Família de fontes

en: Font size in pixels
pt_PT: Tamanho da fonte em pixels

en: Font styles
pt_PT: Estilos de fonte

en: Font styles (mobile/responsive)
pt_PT: Estilos de fonte (móvel/responsivo)

en: Font weight
pt_PT: Espessura da fonte

en: Footer colors
pt_PT: Cores do rodapé

en: Footer margins (in units declared above)
pt_PT: Margens do rodapé (em unidades declaradas acima)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
pt_PT: Apenas para desenvolvedores, não visível por padrão, você pode alterar isso com CSS personalizado.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
pt_PT: Força a capacidade de resposta em dispositivos móveis (sempre 100%de largura)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
pt_PT: Força para usar quebras de linha em vez de parágrafos

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
pt_PT: Forçar: use a configuração acima para todos os e-mails de administrador (a configuração definida em formulários individuais será ignorada)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
pt_PT: Forçar: use a configuração acima para todos os e-mails de confirmação (a configuração definida em formulários individuais será ignorada)

en: Form Elements
pt_PT: Elementos de Formulário

en: Form ID's separated by commas
pt_PT: IDs de formulário separados por vírgulas

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
pt_PT: Exemplo de margens do formulário: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
pt_PT: Largura máxima do formulário

en: Form Name
pt_PT: Nome do formulario

en: Form Settings
pt_PT: Configurações do formulário

en: Form creation failed, could not find original form:
pt_PT: A criação do formulário falhou, não foi possível encontrar o formulário original:

en: Form loading icon (preloader)
pt_PT: Ícone de carregamento de formulário (pré-carregador)

en: Form name
pt_PT: Nome do formulario

en: Form redirect option
pt_PT: Opção de redirecionamento de formulário

en: Form settings
pt_PT: Configurações do formulário

en: Form setup wizard
pt_PT: Assistente de configuração de formulário

en: Form:
pt_PT: Forma:

en: French
pt_PT: francês

en: Fri
pt_PT: Sex

en: Friday
pt_PT: Sexta-feira

en: From
pt_PT: De

en: From Bottom
pt_PT: Do fundo

en: From Left
pt_PT: Da esquerda

en: From Right
pt_PT: Da direita

en: From Top
pt_PT: De cima

en: From date
pt_PT: Da data

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
pt_PT: Da data (aaaa-mm-dd): Exibe o pop-up dentro de um intervalo de datas específico

en: From email
pt_PT: Do email

en: From email:
pt_PT: Do email:

en: From name
pt_PT: De nome

en: From name:
pt_PT: De nome:

en: Front-end Posting
pt_PT: Publicação de front-end

en: Front-end Posting Settings
pt_PT: Configurações de postagem de front-end

en: Full - DD, d MM, yy
pt_PT: Completo - DD, d MM, yy

en: Full Name
pt_PT: Nome completo

en: Full Rounded
pt_PT: Totalmente Arredondado

en: Future
pt_PT: Futuro

en: Galician
pt_PT: Galego

en: General
pt_PT: Geral

en: Generate new password on the fly when sending approve email
pt_PT: Gere uma nova senha rapidamente ao enviar um e-mail de aprovação

en: Generated PDF
pt_PT: PDF gerado

en: Generated PDF Label
pt_PT: Etiqueta PDF gerada

en: Generated PDF URL
pt_PT: URL do PDF gerado

en: Generated PDF file
pt_PT: Arquivo PDF gerado

en: Generated PDF name
pt_PT: Nome do PDF gerado

en: Generating PDF file...
pt_PT: Gerando arquivo PDF ...

en: Generating text
pt_PT: Gerando texto

en: Georgian
pt_PT: Georgiano

en: German
pt_PT: alemão

en: Get your API key
pt_PT: Obtenha sua chave de API

en: Get your webhook signing secret key
pt_PT: Obtenha sua chave secreta de assinatura do webhook

en: Give this listing a name
pt_PT: Dê um nome a esta listagem

en: Global Form locker / submission limit
pt_PT: Armário de formulário global / limite de envio

en: Global Overriding
pt_PT: Substituição Global

en: Global Unique ID for referencing the post
pt_PT: ID exclusivo global para fazer referência à postagem

en: Global font family
pt_PT: Família de fontes global

en: Global font size
pt_PT: Tamanho de fonte global

en: Global font weight
pt_PT: Peso global da fonte

en: Global line height
pt_PT: Altura da linha global

en: Global secret name
pt_PT: Nome secreto global

en: Global secret value
pt_PT: Valor secreto global

en: Global secrets
pt_PT: Segredos globais

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
pt_PT: Os segredos globais podem ser usados em todos os seus formulários. Certifique-se de não alterar nenhum segredo existente ou isso pode afetar os formulários criados anteriormente que estão usando segredos globais.

en: Google API key
pt_PT: Chave API do Google

en: Google Map
pt_PT: Mapa do Google

en: Google Maps API - Key
pt_PT: API do Google Maps - Chave

en: Google Maps API - Language
pt_PT: API do Google Maps - Idioma

en: Google Maps API - Region
pt_PT: API do Google Maps - Região

en: Google reCAPTCHA verification failed!
pt_PT: A verificação do Google reCAPTCHA falhou!

en: Gradient Bottom
pt_PT: Inferior Gradiente

en: Gradient Bottom Focus
pt_PT: Foco Inferior Gradiente

en: Gradient Top
pt_PT: Parte superior do gradiente

en: Gradient Top Focus
pt_PT: Foco superior de gradiente

en: Greater than
pt_PT: Maior que

en: Greater than or equal to
pt_PT: Melhor que ou igual a

en: Greek
pt_PT: grego

en: Grid
pt_PT: Rede

en: Gross amount
pt_PT: Valor bruto

en: Grouped field
pt_PT: Campo agrupado

en: HTML (raw)
pt_PT: HTML (bruto)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
pt_PT: HTML - Saída com escape, quebras de linha convertidas em `<br>`, apropriado para saída do navegador

en: HTML Elements
pt_PT: Elementos HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
pt_PT: HTML/mensagem a ser exibida para usuários que não podem ver a listagem (deixe em branco para nenhum)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
pt_PT: HTML/mensagem a ser exibida quando não houver resultados (deixe em branco para nenhum)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
pt_PT: HTML/mensagem a ser exibida quando não houver resultados com base no filtro (deixe em branco para nenhum)

en: HTTP v1.0 (default)
pt_PT: HTTP v1.0 (padrão)

en: HTTP version
pt_PT: Versão HTTP

en: Handling amount
pt_PT: Quantidade de manuseio

en: Handling charges
pt_PT: Manuseio de encargos

en: Header colors
pt_PT: Cores do cabeçalho

en: Header margins (in units declared above)
pt_PT: Margens do cabeçalho (em unidades declaradas acima)

en: Heading
pt_PT: Título

en: Heading 1
pt_PT: Cabeçallho 1

en: Heading 2
pt_PT: Título 2

en: Heading 3
pt_PT: Título 3

en: Heading 4
pt_PT: Título 4

en: Heading 5
pt_PT: Título 5

en: Heading 6
pt_PT: Título 6

en: Heading Styles
pt_PT: Estilos de título

en: Heading size
pt_PT: Tamanho do cabeçalho

en: Hebrew
pt_PT: hebraico

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
pt_PT: Olá {user_login}, sua conta foi verificada!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
pt_PT: Aqui você pode alterar as configurações do servidor que se aplicam ao seu back-end

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
pt_PT: Aqui você pode alterar a forma como os arquivos são processados e enviados

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
pt_PT: Aqui você pode inserir os itens que precisam ser adicionados ao carrinho após o envio do formulário

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
pt_PT: Aqui você pode substituir configurações específicas para todos os seus formulários (incluindo formulários criados anteriormente). Use-o apenas se tiver uma configuração que precise ser usada em todos os formulários. Para realmente aplicar a configuração a todos os formulários, você deve habilitar a caixa de seleção 'Forçar: ...' que corresponde à configuração. Se mais tarde você decidir desmarcar a caixa de seleção, os valores do formulário antigo serão usados novamente. Ou seja, se você usar as configurações abaixo, na verdade não substituirá nenhuma das configurações do formulário, mas simplesmente as ignorará.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
pt_PT: Aqui você pode configurar o preço da assinatura, horário e períodos

en: Hidden
pt_PT: Escondido

en: Hidden field
pt_PT: Campo oculto

en: Hide
pt_PT: ocultar

en: Hide back to top button
pt_PT: Ocultar voltar ao botão superior

en: Hide empty categories
pt_PT: Esconder categorias vazias

en: Hide field icons
pt_PT: Ocultar ícones de campo

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
pt_PT: Ocultar arquivos da Biblioteca de mídia que foram carregados por meio de formulários

en: Hide form after submitting
pt_PT: Ocultar formulário após enviar

en: Hide form from locked out users
pt_PT: Ocultar formulário de usuários bloqueados

en: Hide form from logged in users
pt_PT: Ocultar formulário de usuários logados

en: Hide form from not logged in users
pt_PT: Ocultar formulário de usuários não logados

en: Hide form when locked
pt_PT: Ocultar formulário quando bloqueado

en: Hide on mobile devices
pt_PT: Ocultar em dispositivos móveis

en: Hide products from the shop
pt_PT: Ocultar produtos da loja

en: Hide steps on mobile devices
pt_PT: Ocultar etapas em dispositivos móveis

en: Hide the form from locked out users
pt_PT: Ocultar o formulário de usuários bloqueados

en: Hide the form from logged in users
pt_PT: Ocultar o formulário de usuários logados

en: Hide the form from not logged in users
pt_PT: Ocultar o formulário de usuários não logados

en: Hindi
pt_PT: hindi

en: Horizontal display ( -- )
pt_PT: Exibição horizontal ( -- )

en: Horizontal tabs
pt_PT: Abas horizontais

en: Hover
pt_PT: Flutuar

en: How does this field need to be validated?
pt_PT: Como esse campo precisa ser validado?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
pt_PT: Quantas postagens devem ser recuperadas no máximo?

en: How times should be displayed in the list and input element.
pt_PT: Como os horários devem ser exibidos na lista e no elemento de entrada.

en: How to display your icon.
pt_PT: Como exibir seu ícone.

en: How to handle debug output
pt_PT: Como lidar com a saída de depuração

en: Huge
pt_PT: Enorme

en: Hungarian
pt_PT: húngaro

en: ID
pt_PT: EU IRIA

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
pt_PT: ID de um cliente existente, se houver. No modo de pagamento, o método de pagamento com cartão mais recente do cliente será usado para preencher previamente o e-mail, nome, detalhes do cartão e endereço de cobrança na página Checkout. No modo de assinatura, será usado o método de pagamento padrão do cliente se for um cartão, caso contrário será usado o cartão mais recente. Um endereço de cobrança válido, nome de cobrança e e-mail de cobrança são necessários na forma de pagamento do Checkout para preencher previamente os detalhes do cartão do cliente.

en: ID's
pt_PT: IDs

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
pt_PT: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: IP-address
pt_PT: Endereço de IP

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
pt_PT: ISO 8601 - aa-mm-dd

en: Icelandic
pt_PT: islandês

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon Colors
pt_PT: Cores do ícone

en: Icon alignment
pt_PT: Alinhamento de ícone

en: Icon positioning
pt_PT: Posicionamento de ícone

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
pt_PT: Se o campo estiver dentro da coluna dinâmica, o sistema adicionará automaticamente todos os metadados. Coloque cada ID de produto com seus metadados em uma nova linha separada por barras verticais "|".%1$s%2$sExemplo com tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExemplo sem tags:%3$s 82921|Cor|Vermelho%1$s%2$sValores permitidos:%3$s integer|string|string.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
pt_PT: Se as taxas de frete baseadas em perfil forem configuradas com base em peso, a soma dos valores de peso será usada para calcular as despesas de frete para o pagamento. Um valor válido é um número decimal com dois dígitos significativos à direita do ponto decimal.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
pt_PT: Se fornecido, esse valor será usado quando o objeto Cliente for criado. Se não for fornecido, os clientes serão solicitados a inserir seu endereço de e-mail. Use este parâmetro para preencher previamente os dados do cliente se você já tiver um e-mail registrado.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
pt_PT: Se o valor parecer estar correto, o cliente precisa verificar com o emissor do cartão se ele pode fazer compras desse valor.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
pt_PT: Se o leitor de cartão suportar o PIN Online, o cliente deverá ser solicitado a fornecer um PIN sem que uma nova transação seja criada. Se o leitor de cartão não suportar o PIN Online, o cliente deverá tentar novamente inserindo seu cartão e digitando um PIN.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
pt_PT: Se você estiver carregando formulários por meio de iframes de origem diferente, será necessário desativar a verificação CSRF para poder enviar formulários. Isso não é recomendado. Use isso apenas se você não tiver outra solução.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
pt_PT: Se você ativar esta opção, certifique-se de ter definido sua %schave de API do Google%s em "SuperFormulários > Configurações > Configurações de formulário"

en: If you have set an image, the image will override the icon
pt_PT: Se você definiu uma imagem, a imagem substituirá o ícone

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
pt_PT: Se precisar enviar 10 lembretes digite: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
pt_PT: Se o seu site executa um sistema de cache que não permite o uso de cookies, por exemplo, Varnish Cache ou motores de cache NGINX, você pode habilitar esta opção para desabilitar o armazenamento do cookie. Observe que isso interromperá algumas funcionalidades do plug-in que exigem cookies. Por exemplo, a funcionalidade para "Salvar a progressão do formulário" não funcionará quando esta opção estiver ativada.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
pt_PT: Se o seu site usa Ajax para solicitar conteúdo de postagem, ative esta opção. Isso garante que os estilos / scripts sejam carregados antes da solicitação Ajax.

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image Alignment
pt_PT: Alinhamento de imagem

en: Image Button (leave blank to use text button)
pt_PT: Botão de imagem (deixe em branco para usar o botão de texto)

en: Image Link
pt_PT: Link da imagem

en: Image background size
pt_PT: Tamanho do plano de fundo da imagem

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
pt_PT: Imperial (distância retornada em milhas e pés)

en: Import Contact Entries
pt_PT: Importar entradas de contato

en: Import Forms
pt_PT: Importar Formulários

en: Import Settings
pt_PT: Configurações de Importação

en: Import completed
pt_PT: Importação concluída

en: Import elements
pt_PT: Elementos de importação

en: Import failed: something went wrong while importing.
pt_PT: Falha na importação: algo deu errado durante a importação.

en: Import file #%d could not be located
pt_PT: O arquivo de importação #%d não pôde ser localizado

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
pt_PT: Importar fontes via URL (coloque cada uma em uma nova linha)

en: Import form
pt_PT: Importar formulário

en: Import secrets
pt_PT: Importar segredos

en: Import settings
pt_PT: Configurações de Importação

en: Import translation settings
pt_PT: Importar configurações de tradução

en: Important notice:
pt_PT: Notícia importante:

en: Importing...
pt_PT: Importando ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
pt_PT: Em geral, apenas um único tipo é permitido. Se nenhum tipo for especificado, todos os tipos serão retornados.%3$s%1$sOs tipos suportados são:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: retorna apenas resultados de geocodificação, em vez de resultados de negócios . Geralmente, você usa essa solicitação para desambiguar resultados onde o local especificado pode ser indeterminado.%3$s- %1$saddress%2$s: retorna apenas resultados de geocodificação com um endereço preciso. Geralmente, você usa essa solicitação quando sabe que o usuário procurará um endereço totalmente especificado.%3$s- %1$sestablishment%2$s: retorna apenas resultados comerciais.%3$s- %1$s(regions )%2$s: retorna qualquer resultado que corresponda aos seguintes tipos: localidade, sublocalidade, código postal, país, Administrative_area_level_1, Administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: a coleção de tipos instrui o serviço Places a retornar resultados que correspondem à localidade ou administrativo_area_level_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
pt_PT: Para fazer chamadas, você deve habilitar a seguinte biblioteca em seu gerenciador de %sAPI%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
pt_PT: Para fazer chamadas, você deve habilitar essas bibliotecas em seu %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
pt_PT: Para refletir as alterações feitas nas configurações abaixo, você deve atualizar seus links permanentes em %1$sConfigurações > Links permanentes%2$s clicando em "Salvar alterações".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
pt_PT: Para usar esse recurso, você deve fornecer sua chave de API do Google em %sSuper Forms > Configurações > Configurações de formulário%s

en: In stock (default)
pt_PT: Em estoque (padrão)

en: In stock?
pt_PT: Em estoque?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
pt_PT: Incluir dados dinâmicos (habilite isso ao usar colunas dinâmicas)

en: Incomplete
pt_PT: Incompleto

en: Incorrect activation code message
pt_PT: Mensagem de código de ativação incorreto

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
pt_PT: Coordenadas de latitude e longitude incorretas para polilinhas, corrija e atualize o elemento!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
pt_PT: ID de lista incorreto ou a lista não existe mais:

en: Incorrect password message
pt_PT: Mensagem de senha incorreta

en: Incorrect password, please try again!
pt_PT: Senha incorreta.Por favor tente novamente!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
pt_PT: Indique o que o usuário precisa inserir ou selecionar. (deixe em branco para remover)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
pt_PT: Indica o campo em emails e entradas de contato. (requeridos)

en: Individual / Grouped
pt_PT: Individual / Agrupado

en: Individual field
pt_PT: Campo individual

en: Indonesian
pt_PT: indonésio

en: Info
pt_PT: Informações

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
pt_PT: Herdar cabeçalhos de suas configurações de email de administrador ou de confirmação.%1$s%2$sObservação:%3$s você deve definir cabeçalhos personalizados caso não esteja enviando emails de administrador ou de confirmação.

en: Inside the field
pt_PT: Dentro do campo

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
pt_PT: Em vez de superformulários enviando todos os dados disponíveis, você pode enviar um POST personalizado com parâmetros personalizados necessários

en: Insurance
pt_PT: Seguro

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
pt_PT: Número inteiro que representa o número de dias do período de avaliação antes que o cliente seja cobrado pela primeira vez. Tem que ser pelo menos 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
pt_PT: JSON inválido, corrija o (s) erro (s) e tente novamente!

en: Invalid SMTP settings!
pt_PT: Configurações de SMTP inválidas!

en: Invalid phonenumber!
pt_PT: Número de telefone inválido!

en: Invoice ID
pt_PT: ID da fatura

en: Invoice number
pt_PT: Número da fatura

en: Invoice number padding (leading zero's)
pt_PT: Preenchimento do número da fatura (zeros à esquerda)

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
pt_PT: É uma prática recomendada usar segredos locais, a menos que você tenha um caso de uso específico que exija o uso de segredos globais.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
pt_PT: Recomenda-se sempre salvar apenas seu valor, a menos que você realmente exija o contrário

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
pt_PT: Não é possível inserir um Multipart dentro de um Multipart

en: Italian
pt_PT: italiano

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
pt_PT: Descrição do item (deixe em branco para permitir que os usuários insiram um nome)

en: Item name
pt_PT: Nome do item

en: Item number (to track product or service)
pt_PT: Número do item (para rastrear produto ou serviço)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
pt_PT: Preço do item (deixe em branco para permitir que o usuário insira seu próprio preço)

en: Items to be added to cart
pt_PT: Itens a serem adicionados ao carrinho

en: January
pt_PT: janeiro

en: Japanese
pt_PT: japonês

en: July
pt_PT: Julho

en: Jun
pt_PT: Junho

en: June
pt_PT: Junho

en: Kazakh
pt_PT: Cazaque

en: Keep connection open after each message
pt_PT: Mantenha a conexão aberta após cada mensagem

en: Keep current orientation (default)
pt_PT: Manter a orientação atual (padrão)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
pt_PT: Manter a função existente (use apenas ao atualizar o usuário existente)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
pt_PT: Mantenha o tamanho original em dispositivos móveis (evita 100%de largura)

en: Keyword/Tag background
pt_PT: Fundo de palavra-chave

en: Keyword/Tag delete icon
pt_PT: Ícone de exclusão de palavra-chave/tag

en: Keyword/Tag delete icon hover
pt_PT: Passe o mouse sobre o ícone de exclusão de palavra-chave/tag

en: Keyword/Tag font
pt_PT: Fonte da palavra-chave

en: Keyword/Tag list background hover
pt_PT: Passar o mouse sobre o plano de fundo da lista de palavras-chave/tags

en: Keywords split method (default=both)
pt_PT: Método de divisão de palavras-chave (padrão = ambos)

en: Keywords/Tags colors
pt_PT: Palavras-chave cores

en: Korean
pt_PT: coreano

en: Kyrgyz
pt_PT: Quirguiz

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Label & Description colors
pt_PT: Cores de etiqueta e descrição

en: Label deffinition for each user
pt_PT: Definição de rótulo para cada usuário

en: Landscape
pt_PT: Panorama

en: Language
pt_PT: Linguagem

en: Language for the billing information/log-in page
pt_PT: Idioma para a página de informações de faturamento/login

en: Large
pt_PT: ampla

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
pt_PT: Último campo agrupado (fecha / termina um grupo)

en: Last Name
pt_PT: Último nome

en: Last name
pt_PT: Sobrenome

en: Last name (optional)
pt_PT: Sobrenome (opcional)

en: Latvian
pt_PT: letão

en: Layout Elements
pt_PT: Elementos de Layout

en: Lead Details
pt_PT: Detalhes do lead

en: Lead Information
pt_PT: Informações de chumbo

en: Leave blank for no fees
pt_PT: Deixe em branco sem taxas

en: Leave blank for no post format
pt_PT: Deixe em branco para nenhum formato de postagem

en: Leave blank for no question icon
pt_PT: Deixe em branco para o ícone sem perguntas

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
pt_PT: Deixe em branco se preferir não usar um ícone.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
pt_PT: Deixe em branco para não preencher nenhum campo de checkout

en: Leave blank to send all form data
pt_PT: Deixe em branco para enviar todos os dados do formulário

en: Leave blank to use the default product type: simple
pt_PT: Deixe em branco para usar o tipo de produto padrão: simples

en: Leave empty for no replacement
pt_PT: Deixe vazio para nenhuma substituição

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Left (default)
pt_PT: Esquerda (padrão)

en: Length of decimal
pt_PT: Comprimento do decimal

en: Less than
pt_PT: Menor que

en: Less than or equal to
pt_PT: Menos que ou igual a

en: Let a new line break act as shift+enter
pt_PT: Deixe uma nova quebra de linha agir como shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
pt_PT: Permita que os usuários dupliquem os campos dentro desta coluna

en: Letters only
pt_PT: Somente letras

en: Licenses
pt_PT: Licenças

en: Limit (set to -1 for no limit)
pt_PT: Limite (definido como -1 para sem limite)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
pt_PT: Limite para campos dinâmicos (0 = ilimitado)

en: Line Thickness
pt_PT: Espessura da linha

en: Line color
pt_PT: Cor da linha

en: Line height in pixels
pt_PT: Altura da linha em pixels

en: List (horizontal)
pt_PT: Lista (horizontal)

en: List (vertical)
pt_PT: Lista (vertical)

en: List of available fields:
pt_PT: Lista de campos disponíveis:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
pt_PT: Lista de códigos de idioma suportados: %sIdiomas suportados%s

en: Listings
pt_PT: Listagens

en: Listings Add-on
pt_PT: Complemento de listagens

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
pt_PT: Complemento de listagens %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
pt_PT: As listagens permitem que você exiba as entradas de contato em uma lista/tabela no front-end. Para cada formulário, você pode ter várias listagens com suas próprias configurações. Você pode copiar e colar o shortcode da listagem em qualquer lugar da sua página para exibir a listagem.

en: Lithuanian
pt_PT: lituano

en: Live preview
pt_PT: Visualização ao vivo

en: Live publishable key
pt_PT: Chave publicável ao vivo

en: Live secret key
pt_PT: Chave secreta ao vivo

en: Live webhook ID
pt_PT: ID do webhook ao vivo

en: Live webhook signing secret key
pt_PT: Chave secreta de assinatura de webhook ao vivo

en: Load More
pt_PT: Carregue mais

en: Load Quicktags
pt_PT: Carregar Quicktags

en: Load default Settings
pt_PT: Carregar configurações padrão

en: Loading...
pt_PT: Carregando...

en: Local secret name
pt_PT: Nome do segredo local

en: Local secret value
pt_PT: Valor do segredo local

en: Local secrets
pt_PT: Segredos locais

en: Local secrets can only be used in this form only
pt_PT: Segredos locais só podem ser usados neste formulário

en: Lock all to global settings
pt_PT: Bloqueie tudo nas configurações globais

en: Lock form after specific amount of submissions
pt_PT: Bloquear formulário após quantidade específica de envios

en: Lock form after specific amount of submissions by user
pt_PT: Bloquear formulário após quantidade específica de envios por usuário

en: Lock message description
pt_PT: Descrição da mensagem de bloqueio

en: Lock message title
pt_PT: Bloquear título da mensagem

en: Lock to global settings
pt_PT: Bloquear nas configurações globais

en: Login (user will be logged in)
pt_PT: Login (o usuário estará logado)

en: Login page URL
pt_PT: URL da página de login

en: Long name (default)
pt_PT: Nome longo (padrão)

en: Loop fields HTML
pt_PT: Campos de loop HTML

en: Lost Password E-mail Body
pt_PT: Corpo do e-mail da senha perdida

en: Lost Password E-mail Subject
pt_PT: Assunto do e-mail da senha perdida

en: Luxembourgish
pt_PT: Luxemburguês

en: Macedonian
pt_PT: Macedônio

en: MailPoet Settings
pt_PT: Configurações do MailPoet

en: Mailchimp Audiance ID
pt_PT: Código de público do Mailchimp

en: Mailchimp Settings
pt_PT: Configurações do Mailchimp

en: Mailster Settings
pt_PT: Configurações do Mailster

en: Make a duplicate from this form
pt_PT: Faça uma cópia deste formulário

en: Make a duplicate of this entry
pt_PT: Faça uma duplicata desta entrada

en: Make column invisible
pt_PT: Tornar a coluna invisível

en: Make days shown before or after the current month selectable
pt_PT: Torne os dias mostrados antes ou depois do mês atual selecionáveis

en: Make field read-only
pt_PT: Tornar o campo somente leitura

en: Make field variable
pt_PT: Tornar campo variável

en: Make popup sticky
pt_PT: Tornar o pop-up pegajoso

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
pt_PT: Certifique-se de que os seguintes eventos estejam habilitados para este webhook:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pt_PT: Certifique-se de inserir suas credenciais da API Stripe em %sSuper Forms > Configurações > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
pt_PT: Desabilite este campo, desta forma o usuário não pode editar o valor do campo

en: Malaysian
pt_PT: Malaio

en: Manage stock?
pt_PT: Gerenciar estoque?

en: Manually enter each condition (default)
pt_PT: Insira manualmente cada condição (padrão)

en: Map address (location)
pt_PT: Endereço do mapa (localização)

en: Map custom fields
pt_PT: Mapear campos personalizados

en: Map data with fields
pt_PT: Dados do mapa com campos

en: Map data with form fields
pt_PT: Mapear dados com campos de formulário

en: Map zoom
pt_PT: Zoom do mapa

en: March
pt_PT: marcha

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
pt_PT: Margem entre itens (margem inferior / espaçamento)

en: Margins (top right bottom left)
pt_PT: Margens (canto superior direito inferior esquerdo)

en: Mark read
pt_PT: Marque lido

en: Mark this entry as read
pt_PT: Marque esta entrada como lida

en: Mark this entry as unread
pt_PT: Marque esta entrada como não lida

en: Mark unread
pt_PT: marcar não lido

en: Max characters/selections allowed
pt_PT: Máximo de caracteres / seleções permitidos

en: Max image height in pixels (0 = no max)
pt_PT: Altura máxima da imagem em pixels (0 = sem máximo)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
pt_PT: Largura máxima da imagem em pixels (0 = sem máximo)

en: Max number allowed
pt_PT: Número máximo permitido

en: Max. Connect with other datepicker
pt_PT: Máx. Conecte-se com outro selecionador de data

en: Maximize all elements
pt_PT: Maximize todos os elementos

en: Maximum image height in pixels
pt_PT: Altura máxima da imagem em pixels

en: Maximum image width in pixels
pt_PT: Largura máxima da imagem em pixels

en: Maximum number of rows to display
pt_PT: Número máximo de linhas para exibir

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
pt_PT: Máximo de intervalo de um ano permitido (1 ano, 12 meses ou 52 semanas).

en: May
pt_PT: Maio

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Medium (default)
pt_PT: Médio (padrão)

en: Medium - d MM, y
pt_PT: Médio - d MM, y

en: Memo
pt_PT: Memorando

en: Menu order (blank = 0)
pt_PT: Ordem do menu (em branco = 0)

en: Message for locked out users
pt_PT: Mensagem para usuários bloqueados

en: Message for not logged in users
pt_PT: Mensagem para usuários não logados

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
pt_PT: Métrica (distância retornada em quilômetros e metros)

en: Min characters/selections allowed
pt_PT: Min caracteres / seleções permitidos

en: Min height in pixels
pt_PT: Altura mínima em pixels

en: Min number allowed
pt_PT: Número mínimo permitido

en: Min. Connect with other datepicker
pt_PT: Min. Conecte-se com outro selecionador de data

en: Minimal
pt_PT: Mínimo

en: Minimize
pt_PT: Minimizar

en: Minimize all elements
pt_PT: Minimize todos os elementos

en: Minimum width of each item
pt_PT: Largura mínima de cada item

en: Mobile preview
pt_PT: Visualização móvel

en: Mon
pt_PT: seg

en: Monday
pt_PT: Segunda-feira

en: Monday (default)
pt_PT: Segunda-feira (padrão)

en: Monthly (every month)
pt_PT: Mensal (todos os meses)

en: Move to Trash
pt_PT: Mover para lixeira

en: Mr.
pt_PT: senhor.

en: Municipality
pt_PT: Município

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
pt_PT: Deve ser data formatada em inglês, por exemplo: "25-03-2020". Ao usar um datepicker que não usa o formato correto, você pode usar a tag {date;timestamp} para recuperar o timestamp que funcionará corretamente com qualquer formato de data (deixe em branco para usar a data de envio do formulário)

en: Must be an unique name (required)
pt_PT: Deve ser um nome exclusivo (obrigatório)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
pt_PT: Deve ser "verdadeiro" ou "falso". Você pode usar {tags} se necessário. (ou deixe em branco para nenhum VIP)

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name of place
pt_PT: Nome do lugar

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
pt_PT: Nome do cupom exibido aos clientes em, por exemplo, faturas ou recibos. Por padrão, o id é mostrado se o nome não estiver definido.

en: Names
pt_PT: Nomes

en: Names (default)
pt_PT: Nomes (padrão)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
pt_PT: Precisa enviar mais lembretes por e-mail? Você pode aumentar o valor aqui:%s%s%sSuper Forms > Configurações > Lembretes de e-mail%s%s

en: Needs response
pt_PT: Precisa de resposta

en: Net amount
pt_PT: Valor líquido

en: Never (do not reset)
pt_PT: Nunca (não reinicie)

en: New
pt_PT: Novo

en: New question
pt_PT: Nova pergunta

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Next Multi-part/Step
pt_PT: Próxima Multiparte/Etapa

en: Next button text
pt_PT: Texto do botão seguinte

en: Nickname
pt_PT: Apelido

en: No
pt_PT: Não

en: No (default)
pt_PT: Nenhum padrão)

en: No (disabled)
pt_PT: Não (desativado)

en: No (no-repeat)
pt_PT: Não (sem repetição)

en: No (show)
pt_PT: Não (show)

en: No (users can edit the value)
pt_PT: Não (os usuários podem editar o valor)

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
pt_PT: Nenhuma entrada de contato para duplicar foi fornecida!

en: No Link
pt_PT: Sem link

en: No Redirect
pt_PT: Sem redirecionamento

en: No alignment
pt_PT: Sem alinhamento

en: No animation
pt_PT: Sem animação

en: No backups found...
pt_PT: Nenhum backup encontrado ...

en: No changes
pt_PT: Sem mudanças

en: No entry found with ID:
pt_PT: Nenhuma entrada encontrada com ID:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
pt_PT: Nenhum campo encontrado! Por favor, faça alguns campos personalizados via [MailPoet > Forms]

en: No files uploaded
pt_PT: Nenhum arquivo carregado

en: No form selected, please select a form!
pt_PT: Nenhum formulário selecionado, selecione um formulário!

en: No form to duplicate has been supplied!
pt_PT: Nenhum formulário para duplicar foi fornecido!

en: No forms found
pt_PT: Nenhum formulário encontrado

en: No forms found, create one!
pt_PT: Nenhum formulário encontrado, crie um!

en: No matches found
pt_PT: Nenhuma equivalência encontrada

en: No results found
pt_PT: Nenhum resultado encontrado

en: No results found based on your filter
pt_PT: Nenhum resultado encontrado com base no seu filtro

en: No verification required and do not automatically login either
pt_PT: Nenhuma verificação necessária e também não faça login automaticamente

en: No verification required and login automatically
pt_PT: Nenhuma verificação necessária e faça login automaticamente

en: None
pt_PT: Nenhum

en: None (default)
pt_PT: Nenhum (padrão)

en: None (do nothing)
pt_PT: Nenhum (não faça nada)

en: None (empty)
pt_PT: Nenhum (vazio)

en: None (use the form redirect)
pt_PT: Nenhum (use o redirecionamento de formulário)

en: Normalize strings
pt_PT: Normalizar strings

en: Normalize using PHP iconv()
pt_PT: Normalize usando PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
pt_PT: Normalize usando PHP transliterator() (lento)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
pt_PT: Normalize usando WP remove_accents() (recomendado)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
pt_PT: Normalmente, você deve deixar isso em branco, mas se precisar gerar números de fatura e números de cotação, insira um ID exclusivo para, por exemplo, "fatura" e "cotação", respectivamente. Se você precisar de números diferentes para vários formulários, é recomendável fornecer um identificador extra, como o ID do formulário ou o nome do formulário, por exemplo: "1234_invoice" ou "1235_quote". Ao usar uma chave de fatura exclusiva, você também deve fornecer um prefixo ou sufixo. Por exemplo, para números de fatura, você pode usar "I" ou "INV" como seu prefixo, enquanto para cotações você pode usar "Q" ou "QUOTE" como prefixo.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
pt_PT: Normalmente, você deseja inscrever um usuário, mas também é possível cancelar a inscrição de um usuário se ele já estiver inscrito se já estiver inscrito.

en: Norwegian
pt_PT: norueguês

en: Norwegian Bokmål
pt_PT: Bokmål norueguês

en: Norwegian Nynorsk
pt_PT: Nynorsk norueguês

en: Not contains
pt_PT: Não contém

en: Not equal
pt_PT: Não igual

en: Not equals
pt_PT: Diferente de

en: Not found message
pt_PT: Mensagem não encontrada

en: Not logged in message (leave blank for no message)
pt_PT: Mensagem não logada (deixe em branco para nenhuma mensagem)

en: Not sure what secrets are?
pt_PT: Não sabe quais são os segredos?

en: Note
pt_PT: Observação

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
pt_PT: Observação: o filtro será aplicado apenas no rótulo, não no valor

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
pt_PT: Nota: O valor para quantidade deve ser um número inteiro positivo. Números nulos, zero ou negativos não são permitidos.

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
pt_PT: Observação: se desejar usar um rodapé, certifique-se de definir um elemento em seu formulário para atuar como o rodapé do PDF. Você pode fazer isso na guia "Configurações do PDF" ao editar um elemento

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
pt_PT: Nota: se desejar usar um cabeçalho, certifique-se de definir um elemento em seu formulário para atuar como o cabeçalho do PDF. Você pode fazer isso na guia "Configurações do PDF" ao editar um elemento

en: Note: this will only work for logged in users
pt_PT: Observação: isso só funcionará para usuários conectados

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
pt_PT: Observação: isso só funcionará se as entradas de contato estiverem sendo salvas

en: Note: this will only work if you save a contact entry
pt_PT: Nota: isso só funcionará se você salvar uma entrada de contato

en: Notice
pt_PT: Aviso prévio

en: November
pt_PT: novembro

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
pt_PT: Formato numérico (exemplo: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
pt_PT: Número de quantidades adicionais do item ao qual o desconto se aplica.

en: Number of columns (1 up to 10)
pt_PT: Número de colunas (1 a 10)

en: Numbers and Letters (default)
pt_PT: Números e letras (padrão)

en: Numbers only
pt_PT: Apenas números

en: Numbers, letters and symbols
pt_PT: Números, letras e símbolos

en: Numeric
pt_PT: Numérico

en: OR
pt_PT: OU

en: Oct
pt_PT: Out

en: October
pt_PT: Outubro

en: Off
pt_PT: Fora

en: Off (toggle disabled)
pt_PT: Desligado (alternar desativado)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
pt_PT: Deslocamento (por exemplo: 2 horas após a data)

en: On
pt_PT: Em

en: On (toggle enabled)
pt_PT: Ligado (alternar habilitado)

en: One (when one condition matched)
pt_PT: Um (quando uma condição corresponde)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
pt_PT: Adicionar campo personalizado apenas se o campo existir no formulário e não estiver oculto condicionalmente

en: Only allow logged in users to download secure/private files
pt_PT: Permitir apenas que usuários logados baixem arquivos seguros / privados

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
pt_PT: Permitir apenas que usuários logados baixem arquivos seguros / privados:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
pt_PT: Permita apenas que as seguintes funções de usuário baixem arquivos seguros / privados:

en: Only apply the validation if field is not empty
pt_PT: Só aplique a validação se o campo não estiver vazio

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
pt_PT: Só altere isso se achar que o formulário está congelando enquanto você digita (para formulários grandes com gatilhos acima da média)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
pt_PT: Apenas checkout para PayPal quando a seguinte condição for atendida

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
pt_PT: Apenas faça o checkout para Stripe quando a seguinte condição for atendida

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
pt_PT: Apenas faça o checkout no WooCommerce quando a seguinte condição for atendida

en: Only display after user tried to submit the form
pt_PT: Exibe apenas depois que o usuário tentou enviar o formulário

en: Only display entries within the following date range
pt_PT: Exibir apenas entradas dentro do seguinte intervalo de datas

en: Only display the following countries
pt_PT: Exibir apenas os seguintes países

en: Only display the message after the user tried to submit the form
pt_PT: Só exibir a mensagem depois que o usuário tentar enviar o formulário

en: Only display this listing to the following users
pt_PT: Exiba esta listagem apenas para os seguintes usuários

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
pt_PT: Abaixe a escala de renderização apenas quando o tamanho do arquivo PDF estiver ficando muito grande para o seu caso de uso. Isso pode acontecer quando seu formulário é relativamente grande. Lembre-se de que você perderá a qualidade de "pixel" ao diminuir a escala de renderização. Ao trabalhar com formulários enormes, é realmente importante verificar o tamanho do arquivo PDF durante o desenvolvimento e ajustar a escala de renderização de acordo.

en: Only retrieve entries based on this form
pt_PT: Recuperar apenas entradas com base neste formulário

en: Only save entry when following condition is met
pt_PT: Somente salve a entrada quando a seguinte condição for atendida

en: Only save subscriber when following condition is met
pt_PT: Apenas salve o assinante quando a seguinte condição for atendida

en: Only save the label
pt_PT: Salve apenas o rótulo

en: Only save the value (recommended)
pt_PT: Salve apenas o valor (recomendado)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
pt_PT: Pesquise resultados apenas nos países fornecidos. Os países devem ser passados como um código de país compatível com ISO 3166-1 Alpa-2 de dois caracteres. Você pode filtrar por até 5 países. Separados por vírgula. Por exemplo: fr,nl,de restringiria seus resultados a locais na França, Holanda e Alemanha. Enquanto nós,pr,vi,gu,mp restringiríamos seus resultados a lugares dentro dos Estados Unidos e seus territórios organizados não incorporados.

en: Only send the label
pt_PT: Enviar apenas a etiqueta

en: Only send the value
pt_PT: Envie apenas o valor

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
pt_PT: Apenas defina como "Pendente" se desejar verificar manualmente os registros de usuários.

en: Only show in PDF file
pt_PT: Mostrar apenas em arquivo PDF

en: Only show on Form
pt_PT: Mostrar apenas no formulário

en: Only used for Front-end posting
pt_PT: Usado apenas para postagem de front-end

en: Only used for Register & Login feature
pt_PT: Usado apenas para o recurso de registro e login

en: Open (allow comments)
pt_PT: Abrir (permitir comentários)

en: Open (allow pings)
pt_PT: Abrir (permitir pings)

en: Open in new window
pt_PT: Abrir em nova janela

en: Open in same window
pt_PT: Abra na mesma janela

en: Open new tab/window
pt_PT: Abrir nova aba / janela

en: Option
pt_PT: Opção

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
pt_PT: Opcionalmente, permita que os usuários verifiquem suas contas ou façam login instantaneamente sem verificação

en: Order
pt_PT: Ordem

en: Order By
pt_PT: Ordenar por

en: Order by Product price (WooCommerce only)
pt_PT: Preço do pedido por produto (somente WooCommerce)

en: Order by author
pt_PT: Pedido por autor

en: Order by date
pt_PT: Ordem por data

en: Order by last modified date
pt_PT: Ordem pela data da última modificação

en: Order by menu order
pt_PT: Ordem por ordem do menu

en: Order by post id
pt_PT: Pedido por id postal

en: Order by post/page parent id
pt_PT: Ordenar por postagem / ID pai da página

en: Order by title (default)
pt_PT: Ordenar por título (padrão)

en: Order details
pt_PT: Detalhes do pedido

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
pt_PT: Organize os uploads em pastas baseadas em mês / ano, por exemplo:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
pt_PT: Origem (especifica o local de início a partir do qual calcular as direções)

en: Out of stock
pt_PT: Fora de estoque

en: Outside the field
pt_PT: Fora do campo

en: Override days exclusion
pt_PT: Substituir exclusão de dias

en: Override the PayPal member's stored address
pt_PT: Substituir o endereço armazenado do membro do PayPal

en: Override the default CSS styles
pt_PT: Substituir os estilos CSS padrão

en: Owner’s Address line 2
pt_PT: Linha de endereço do proprietário 2

en: Owner’s Address line1
pt_PT: Linha de endereço do proprietário1

en: Owner’s City
pt_PT: Cidade do Proprietário

en: Owner’s Country
pt_PT: País do Proprietário

en: Owner’s Postal code
pt_PT: Código postal do proprietário

en: Owner’s State
pt_PT: Estado do proprietário

en: Owner’s email address
pt_PT: Endereço de e-mail do proprietário

en: Owner’s full name
pt_PT: Nome completo do proprietário

en: Owner’s phone number
pt_PT: Telefone do proprietário

en: PDF File
pt_PT: Ficheiro PDF

en: PDF Generator Add-on
pt_PT: Complemento do Gerador de PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
pt_PT: Complemento do Gerador de PDF %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
pt_PT: O modo de depuração do Gerador de PDF está ativado!

en: PDF Settings
pt_PT: Configurações de PDF

en: PDF Text rendering
pt_PT: Renderização de texto em PDF

en: PDF file
pt_PT: ficheiro PDF

en: PDF filename
pt_PT: Nome do arquivo PDF

en: PDF options
pt_PT: Opções de PDF

en: PDF render scale
pt_PT: Escala de renderização de PDF

en: Padding
pt_PT: Preenchimento

en: Padding & margin styles
pt_PT: Estilos de preenchimento e margem

en: Padding bottom
pt_PT: Fundo acolchoado

en: Padding top
pt_PT: Top de enchimento

en: Page
pt_PT: Página

en: Page format
pt_PT: Formato de página

en: Page orientation
pt_PT: Orientação da página

en: Page orientation for the next page
pt_PT: Orientação da página para a próxima página

en: Paid by
pt_PT: Pago pelo

en: Parent ID (leave blank for none)
pt_PT: ID do pai (deixe em branco para nenhum)

en: Parse address to paypal based on form input data.
pt_PT: Analise o endereço para o paypal com base nos dados de entrada do formulário.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
pt_PT: Analise as informações de endereço inseridas para o paypal. Isso não substituirá o endereço padrão do membro do PayPal, a menos que você ative a opção 'Substituir' abaixo.

en: Partial refund
pt_PT: Reembolso parcial

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
pt_PT: Variável de repasse para você acompanhar o produto ou serviço adquirido ou a contribuição realizada. O valor especificado é devolvido a você após a conclusão do pagamento.

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password Protect
pt_PT: Proteção por senha

en: Password Protect Settings
pt_PT: Configurações de proteção por senha

en: Password field
pt_PT: Campo senha

en: Password protect (leave blank for none)
pt_PT: Proteção por senha (deixe em branco para nenhum)

en: Paste shortcode on any page
pt_PT: Cole o shortcode em qualquer página

en: Path to the blog
pt_PT: Caminho para o blog

en: PayPal Checkout
pt_PT: Pagamento do PayPal

en: PayPal Order
pt_PT: Pedido do PayPal

en: PayPal Subscriptions
pt_PT: Assinaturas do PayPal

en: PayPal Transactions
pt_PT: Transações do PayPal

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
pt_PT: URL de cancelamento do PayPal (quando o pagamento é cancelado pelo usuário)

en: PayPal currency code
pt_PT: Código de moeda do PayPal

en: PayPal fee
pt_PT: Taxa do PayPal

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
pt_PT: O PayPal preenche o número de telefone residencial do comprador automaticamente.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
pt_PT: E-mail do comerciante do PayPal (para receber pagamentos)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
pt_PT: URL de notificação do PayPal (somente para desenvolvedores!)

en: PayPal order
pt_PT: Pedido do PayPal

en: PayPal order (backend)
pt_PT: Pedido do PayPal (back-end)

en: PayPal order status
pt_PT: Status do pedido do PayPal

en: PayPal payment method
pt_PT: Método de pagamento PayPal

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
pt_PT: URL de retorno do PayPal (quando o usuário retorna com sucesso do paypal)

en: PayPal subscription
pt_PT: Assinatura do PayPal

en: PayPal subscription (backend)
pt_PT: Assinatura do PayPal (back-end)

en: PayPal subscription status
pt_PT: Status da assinatura do PayPal

en: Payer E-mail
pt_PT: E-mail do pagador

en: Payment Method
pt_PT: Forma de pagamento

en: Payment Status
pt_PT: Status do pagamento

en: Payment authorized, but not yet captured.
pt_PT: Pagamento autorizado, mas ainda não capturado.

en: Payment details
pt_PT: Detalhes do pagamento

en: Payment failed
pt_PT: Pagamento falhou

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
pt_PT: Falha no pagamento, tente novamente clicando no URL abaixo.%sO link abaixo será válido por %s horas antes que seu pedido seja removido.%s%s

en: Payment method
pt_PT: Forma de pagamento

en: Payment methods
pt_PT: Métodos de Pagamento

en: Payment status
pt_PT: Status do pagamento

en: Payment type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Paypal Order
pt_PT: Pedido Paypal

en: Paypal Order Status
pt_PT: Status do pedido do Paypal

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Percent Off
pt_PT: Percentual de desconto

en: Permission denied, because this list does not exist
pt_PT: Permissão negada, porque esta lista não existe

en: Persian
pt_PT: persa

en: Phone number
pt_PT: Número de telefone

en: Phonenumber
pt_PT: Número de telefone

en: Placeholder Colors
pt_PT: Cores de espaço reservado

en: Placeholder when the field is filled out
pt_PT: Espaço reservado quando o campo for preenchido

en: Please choose a payment method!
pt_PT: Por favor, escolha uma forma de pagamento!

en: Please choose an import file first!
pt_PT: Escolha um arquivo de importação primeiro!

en: Please confirm deletion!
pt_PT: Confirme a exclusão!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
pt_PT: Confirme a importação!
    Isso substituirá seu progresso atual!

en: Please confirm to clear form!
pt_PT: Por favor, confirme para limpar o formulário!

en: Please confirm to reset submission counter!
pt_PT: Confirme para reiniciar o contador de envio!

en: Please edit the element and enter your List ID.
pt_PT: Edite o elemento e insira seu ID de lista.

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
pt_PT: Edite este elemento Stripe e escolha um gateway de pagamento!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
pt_PT: Edite este campo e insira sua "chave de API do Google" na TAB "Preenchimento automático de endereço"

en: Please enter a reason!
pt_PT: Insira um motivo!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
pt_PT: Insira sua "chave de API do Google" e certifique-se de habilitar a biblioteca "API JavaScript do Google Maps" para gerar um mapa

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
pt_PT: Insira suas chaves de API reCAPTCHA em %sSuper Forms > Configurações > Configurações de formulário%s

en: Please note
pt_PT: Observe

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
pt_PT: Observe que a alteração deste diretório não afetará os arquivos carregados anteriormente.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
pt_PT: Observe que os elementos dentro de uma coluna oculta ainda serão enviados como dados por padrão

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
pt_PT: Observe que o gateway iDeal não pode ser usado em combinação com assinaturas!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
pt_PT: Observe que, ao armazenar seus arquivos em um diretório seguro / privado fora da raiz, os arquivos não serão adicionados automaticamente à Biblioteca de mídia.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
pt_PT: Observe que você só pode usar um valor fixo e um dos %sPredefined {tags}%s (consulte a documentação). Caso você queira usar o campo {tags} você terá que torná-lo um %sCampo Variável%s (veja docs). Isso permite que você atualize dinamicamente o campo oculto com base em um valor de outros campos.

en: Please note:
pt_PT: Observe:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
pt_PT: Observação: a configuração de comprimento máximo textarea não impedirá que o usuário digite além do limite. Isso é para fins de fácil utilização para evitar que o texto seja cortado quando um usuário tenta copiar / colar um texto que exceda o limite (o que seria irritante em algumas circunstâncias).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
pt_PT: Forneça o ID do preço/plano para seu item de linha

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
pt_PT: Leia a seção %sCriando condições de variáveis com arquivo CSV%s na documentação antes de usar este método.

en: Please save your form first!
pt_PT: Primeiro salve seu formulário!

en: Please select what you want to import!
pt_PT: Selecione o que você deseja importar!

en: Please setup your API key in
pt_PT: Por favor, configure sua chave de API em

en: Polish
pt_PT: polonês

en: Populate checkout fields with form data
pt_PT: Preencher campos de checkout com dados de formulário

en: Populate form with Contact Entry data if exists
pt_PT: Preencher formulário com dados de entrada de contato, se houver

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
pt_PT: Duração do popup FadeIn em milissegundos

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
pt_PT: Duração do pop-up FadeOut em milissegundos

en: Popup Settings
pt_PT: Configurações de pop-up

en: Popup Slide In duration in milliseconds
pt_PT: Duração do slide pop-up em milissegundos

en: Popup background color
pt_PT: Cor de fundo do item

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
pt_PT: Preenchimentos de pop-up, por exemplo: 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
pt_PT: Deslizar pop-up

en: Popup width in pixels (px)
pt_PT: Largura do pop-up em pixels (px)

en: Portrait
pt_PT: Retrato

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Positioning bottom e.g: 10px
pt_PT: Posicionamento inferior, por exemplo: 10px

en: Positioning left e.g: 10px
pt_PT: Posicionamento à esquerda, por exemplo: 10 px

en: Positioning method
pt_PT: Método de posicionamento

en: Positioning right e.g: 10px
pt_PT: Posicionamento certo, por exemplo: 10px

en: Positioning top e.g: 10px
pt_PT: Posicionamento superior, por exemplo: 10 px

en: Possible values
pt_PT: Valores possíveis

en: Post
pt_PT: Postar

en: Post Status
pt_PT: Status da postagem

en: Post Title
pt_PT: Título da postagem

en: Post categories
pt_PT: Categorias de postagem

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
pt_PT: Status da postagem (por exemplo, qualquer, publicar, herdar, pendente, privado, futuro, rascunho, lixo)

en: Post status after payment complete
pt_PT: Status da postagem após a conclusão do pagamento

en: Post tags separated by comma
pt_PT: Post tags separadas por vírgula

en: Post timeout in seconds
pt_PT: Tempo limite da postagem em segundos

en: Post type
pt_PT: Tipo de postagem

en: Post type (e.g page, post or product)
pt_PT: Tipo de postagem (por exemplo, página, postagem ou produto)

en: Postal code
pt_PT: Código postal

en: Posts per RSS feed
pt_PT: Postagens por feed RSS

en: Posts per page
pt_PT: Postagens por página

en: Preferred countries
pt_PT: Países preferidos

en: Prefix label
pt_PT: Etiqueta de prefixo

en: Prefix question icon tooltip text
pt_PT: Texto da dica do ícone da pergunta do prefixo

en: Preloader (form loading icon)
pt_PT: Preloader (ícone de carregamento de formulário)

en: Prev
pt_PT: Anterior

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
pt_PT: Impedir o envio do formulário ao pressionar o botão "Enter" do teclado

en: Prevent submitting form when entry title already exists
pt_PT: Impedir o envio do formulário quando o título da inscrição já existir

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
pt_PT: Impedir que os usuários avancem para a próxima etapa se ela contiver erros

en: Preview
pt_PT: Antevisão

en: Previous / Next color
pt_PT: Cor anterior / seguinte

en: Previous Multi-part/Step
pt_PT: Anterior Multi-part/Step

en: Previous button text
pt_PT: Texto do botão anterior

en: Price
pt_PT: Preço

en: Pricing Plan
pt_PT: Plano de preços

en: Print
pt_PT: Impressão

en: Print form data
pt_PT: Dados do formulário de impressão

en: Private
pt_PT: Privado

en: Processed
pt_PT: Processado

en: Processing form data...
pt_PT: Processando dados do formulário ...

en: Product Price
pt_PT: Preço do produto

en: Product Regular Price
pt_PT: Preço normal do produto

en: Product Sale Price
pt_PT: Preço de venda do produto

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
pt_PT: Tipo de produto (por exemplo: simples, agrupado, externo, variável)

en: Product attribute (product_attributes)
pt_PT: Atributo do produto (product_attributes)

en: Product attribute slug
pt_PT: Slug de atributo de produto

en: Product name
pt_PT: Nome do Produto

en: Product visibility
pt_PT: Visibilidade do produto

en: Progress Bar Colors
pt_PT: Cores da barra de progresso

en: Progress Step Colors
pt_PT: Cores da etapa de progresso

en: Progress Step Colors Active
pt_PT: Cores da etapa de progresso ativas

en: Publish (default)
pt_PT: Publicar (padrão)

en: Purchase total
pt_PT: Total da compra

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
pt_PT: Coloque cada taxa em uma nova linha com valores separados por barras "|".%1$s%2$sExemplo com tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sExemplo sem tags:%3$s Taxa de administração|5|false|''%1$s%2$sValores permitidos:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
pt_PT: Coloque cada chave em uma nova linha, por exemplo, se quiser retornar o endereço de cobrança do usuário, você pode inserir:
    EU IRIA
    billing_first_name
    billing_last_name
    faturamento_empresa
    faturamento_email
    billing_phone
    Endereço de cobrança 1
    billing_city
    Estado de faturamento
    billing_postcode
    País de faturamento
    
    Ao recuperar o valor no formulário dinamicamente, você pode usar tags como: {fieldname; 1} (para recuperar o ID do usuário) e {fieldname; 2} (para recuperar a cidade) e assim por diante ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
pt_PT: Coloque cada meta-chave em uma nova linha, por exemplo, se você deseja retornar o ID, imagem, preço e título de um produto, você pode inserir:
     EU IRIA
    imagem em destaque
    post_title
    _preço regular
    
    Ao recuperar o valor no formulário dinamicamente, você pode usar tags como: {fieldname; 1} (para recuperar o ID), {fieldname; 2} (para recuperar o URL da imagem), {fieldname; 3} (para título), e {fieldname; 4} (para recuperar o preço)

en: Put each on a new line
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha, por exemplo:
    nl|Holanda
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha formatada assim:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Coloque seu HTML ou shortcode aqui...|Inteiro para posição do item de menu (opcional)|URL para página personalizada (opcional) %5$s%1$s%2$sExemplo sem URL de página personalizada:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Envios de formulário|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sExemplo com URL de página personalizada:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Envios de formulário|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha, separe os valores por pipes%s%sExemplo:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha, {tags} pode ser usado para recuperar dados

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha. Exemplo de formato:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
pt_PT: Coloque cada um em uma nova linha.%1$sExemplo:%1$sfieldname|Rótulo do campo%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber

en: Put each social icon on a new line
pt_PT: Coloque cada ícone social em uma nova linha

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
pt_PT: Coloque cada evento de rastreamento em uma nova linha, separe os parâmetros com pipes. Você também pode anexar um ID de formulário para acionar o evento apenas quando esse formulário específico for enviado. Exemplos:%1$s%1$s%2$sPara acionar apenas um formulário específico:%3$s%4$s2316:send|event|Formulário de inscrição|submit%5$s%2$sPara acionar para todos os formulários: %3$s%4$ssend|event|Formulário de contato|submit%5$s%2$sExemplo com rótulo e valor do evento:%3$s%4$ssend|event|Formulário de campanha|enviar|Campanha de outono|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
pt_PT: Insira o código de rastreamento aqui e substitua &#39;UA-XXXXX-Y&#39; pelo ID da propriedade (também chamado de &quot;ID de rastreamento&quot;) da propriedade do Google Analytics que deseja acompanhar.<br /> (adicione apenas se tiver certeza de que este código ainda não foi colocado em outro lugar, caso contrário, deixe em branco)

en: QTY
pt_PT: QUANTIDADE

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quantity (Number of items)
pt_PT: Quantidade (Número de itens)

en: Quantity button colors
pt_PT: Cores do botão de quantidade

en: Quantity field
pt_PT: Campo quantidade

en: Quantity:
pt_PT: Quantidade:

en: Question
pt_PT: Questão

en: Radio buttons
pt_PT: Botões do rádio

en: Rating
pt_PT: Avaliação

en: Rating Colors
pt_PT: Cores de avaliação

en: Rating Colors Active
pt_PT: Classificação de cores ativas

en: Rating Colors Hover
pt_PT: Avaliação de cores pairando

en: Rating background
pt_PT: Fundo da tag

en: Rating border color
pt_PT: Cor da borda de classificação

en: Rating color
pt_PT: Cor da classificação

en: Raw Transaction Data
pt_PT: Dados brutos de transação

en: Read
pt_PT: Ler

en: Read the documentation here!
pt_PT: Leia a documentação aqui!

en: Readonly (makes fields readonly)
pt_PT: Somente leitura (torna os campos somente leitura)

en: Reason
pt_PT: Razão

en: Receipt/Invoice
pt_PT: Recibo/Fatura

en: Recipient(s) email address separated by commas
pt_PT: Endereço de e-mail do (s) destinatário (s) separado por vírgulas

en: Recipient(s) email address separated with commas
pt_PT: Endereço de e-mail do (s) destinatário (s) separado (s) por vírgulas

en: Recurring
pt_PT: Recorrente

en: Recurring Payment ID
pt_PT: ID de pagamento recorrente

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
pt_PT: Redirecionar para a página de checkout ou carrinho de compras?

en: Redirect to link or URL
pt_PT: Redirecionar para link ou URL

en: Redirect to the created Post after form submission
pt_PT: Redirecionar para o Post criado após o envio do formulário

en: Redirecting...
pt_PT: Redirecionando...

en: Redo last change
pt_PT: Refazer última alteração

en: Refunded
pt_PT: Devolveu

en: Region
pt_PT: Região

en: Register & Login
pt_PT: Registre-se e faça login

en: Register & Login Settings
pt_PT: Configurações de registro e login

en: Register a new user
pt_PT: Registrar um novo usuário

en: Register new user if user is not logged in
pt_PT: Registrar novo usuário se o usuário não estiver logado

en: Registered user login status after payment complete
pt_PT: Status de login do usuário registrado após a conclusão do pagamento

en: Relative
pt_PT: Relativo

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
pt_PT: Remover URL (hiperlink) de arquivos em e-mails

en: Remove files from {loop_fields} in emails
pt_PT: Remova arquivos de {loop_fields} em e-mails

en: Remove files from {loop_fields} tag
pt_PT: Remova arquivos da tag {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
pt_PT: Remover galeria (imagens) de uma única página de produto

en: Remove gallery from single product page
pt_PT: Remover galeria de uma única página de produto

en: Remove hyperlink in emails
pt_PT: Remover hiperlink em e-mails

en: Remove margin
pt_PT: Remover margem

en: Remove price from single product page
pt_PT: Remover preço da página de um único produto

en: Remove rating from single product page
pt_PT: Remover classificação de uma única página de produto

en: Remove short description from single product page
pt_PT: Remova a descrição curta da página de um único produto

en: Remove title from single product page
pt_PT: Remova o título de uma única página de produto

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
pt_PT: Remover/limpar cupons antes de redirecionar para o carrinho

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
pt_PT: Remover/limpar taxas antes de redirecionar para o carrinho

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
pt_PT: Remove quaisquer acentos de strings dentro do seu arquivo CSV

en: Removes any accents from strings returned by the API
pt_PT: Remove todos os acentos das strings retornadas pela API

en: Repeat (repeat)
pt_PT: Repetir (repetir)

en: Repeat X (repeat-x)
pt_PT: Repetir X (repetir-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
pt_PT: Repetir Y (repetir-y)

en: Repeater
pt_PT: Repetidor

en: Repeater column
pt_PT: Coluna do repetidor

en: Replace comma's with HTML tag in emails
pt_PT: Substitua vírgulas por tags HTML em e-mails

en: Replace the default "Add to cart" area
pt_PT: Substitua a área padrão "Adicionar ao carrinho"

en: Reply to email:
pt_PT: Responder ao email:

en: Reply to name:
pt_PT: Responder ao nome:

en: Reposition element
pt_PT: Reposicionar elemento

en: Require user to choose a minimum of X dates
pt_PT: Exigir que o usuário escolha um mínimo de X datas

en: Required Field (not empty)
pt_PT: Campo obrigatório (não vazio)

en: Required to calculate distance between 2 locations
pt_PT: Necessário para calcular a distância entre 2 locais

en: Required to connect the post to categories (if found)
pt_PT: Necessário para conectar a postagem a categorias (se encontrada)

en: Required to connect the post to tags (if found)
pt_PT: Necessário para conectar a postagem às tags (se encontradas)

en: Required to do API calls to retrieve data
pt_PT: Necessário para fazer chamadas de API para recuperar dados

en: Reset Submission Counter
pt_PT: Reiniciar contador de envio

en: Reset Submission Counter for Users
pt_PT: Redefinir contador de envio para usuários

en: Reset all to default value
pt_PT: Redefinir tudo para o valor padrão

en: Reset all to global value
pt_PT: Redefinir tudo para o valor global

en: Reset all to last known value
pt_PT: Redefinir tudo para o último valor conhecido

en: Reset filters
pt_PT: Redefinir filtros

en: Reset locker submission counter for all users:
pt_PT: Redefina o contador de envio do armário para todos os usuários:

en: Reset locker submission counter to:
pt_PT: Redefinir o contador de envio do armário para:

en: Reset password (lost password)
pt_PT: Redefinir senha (senha perdida)

en: Reset to default value
pt_PT: Redefinir para o valor padrão

en: Reset to global settings
pt_PT: Redefinir para configurações globais

en: Reset to global value
pt_PT: Redefinir para valor global

en: Reset to last known value
pt_PT: Redefinir para o último valor conhecido

en: Responsiveness
pt_PT: Capacidade de resposta

en: Restore Default Settings
pt_PT: Restaurar a configuração original

en: Restore a previous saved version of this Form
pt_PT: Restaurar uma versão salva anterior deste formulário

en: Restore backup
pt_PT: Restaurar backup

en: Restoring settings...
pt_PT: Restaurando configurações ...

en: Restrict result by countrie(s)
pt_PT: Restringir resultado por país(es)

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
pt_PT: Reter valor global subjacente (recomendado ao exportar para outros sites)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
pt_PT: Recuperar Slug, ID, Título ou Metadados como valor

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
pt_PT: Recuperar categorias por seu ID pai (apenas inteiro)

en: Retrieve entries based on all forms
pt_PT: Recuperar entradas com base em todos os formulários

en: Retrieve entries based on the following form ID's
pt_PT: Recuperar entradas com base nos seguintes IDs de formulário

en: Retrieve form data from users last submission
pt_PT: Recuperar dados do formulário do último envio dos usuários

en: Retrieve method
pt_PT: Método de recuperação

en: Retrieve value from
pt_PT: Recuperar valor de

en: Retrieves the activation code
pt_PT: Recupera o código de ativação

en: Retrieves the current author ID
pt_PT: Recupera o ID do autor atual

en: Retrieves the current author email
pt_PT: Recupera o e-mail do autor atual

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
pt_PT: Recupera o dia atual do mês (hora local)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera o dia atual do mês (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
pt_PT: Recupera a hora atual do dia (hora local)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera a hora atual do dia (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user ID
pt_PT: Recupera o ID do usuário conectado no momento

en: Retrieves the current logged in user display name
pt_PT: Recupera o nome de exibição do usuário conectado no momento

en: Retrieves the current logged in user email
pt_PT: Recupera o e-mail do usuário conectado no momento

en: Retrieves the current logged in user first name
pt_PT: Recupera o nome do usuário conectado no momento

en: Retrieves the current logged in user last name
pt_PT: Recupera o sobrenome do usuário conectado no momento

en: Retrieves the current logged in user login (username)
pt_PT: Recupera o login do usuário atualmente conectado (nome de usuário)

en: Retrieves the current logged in user roles
pt_PT: Recupera as funções de usuário atualmente conectadas

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
pt_PT: Recupera o minuto da hora atual (hora local)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera o minuto da hora atual (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
pt_PT: Recupera o mês atual do ano (hora local)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera o mês atual do ano (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page URL
pt_PT: Recupera o URL da página atual

en: Retrieves the current page or post ID
pt_PT: Recupera a página atual ou o ID da postagem

en: Retrieves the current page or post author ID
pt_PT: Recupera a página atual ou o ID do autor da postagem

en: Retrieves the current page or post author email
pt_PT: Recupera a página atual ou postar e-mail do autor

en: Retrieves the current page or post title
pt_PT: Recupera a página atual ou o título da postagem

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
pt_PT: Recupera o segundo atual do minuto (hora local)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera o segundo atual do minuto (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
pt_PT: Recupera o ano atual (hora local)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera o ano atual (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
pt_PT: Recupera o rótulo de campo para o loop de campo {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
pt_PT: Recupera o valor do campo para o loop de campo {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
pt_PT: Recupera a senha gerada

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
pt_PT: Recupera o ID de entrada de contato mais recente

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
pt_PT: Recupera o ID de entrada de contato mais recente do usuário conectado com base no ID do formulário atual

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
pt_PT: Recupera o ID de entrada de contato mais recente do usuário conectado

en: Retrieves the latest Contact Entry status
pt_PT: Recupera o último status de entrada de contato

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
pt_PT: Recupera o status de entrada de contato mais recente do usuário conectado com base no ID do formulário atual

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
pt_PT: Recupera o status de entrada de contato mais recente do usuário conectado

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
pt_PT: Recupera o local de onde o usuário veio (se houver) antes de carregar a página com o formulário

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
pt_PT: Recupera o local de onde o usuário veio de uma sessão (se houver) antes de carregar a página com o formulário

en: Retrieves the login page URL
pt_PT: Recupera o URL da página de login

en: Retrieves the loop anywhere in your email
pt_PT: Recupera o loop em qualquer lugar do seu e-mail

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
pt_PT: Recupera o carimbo de data / hora do servidor (hora local)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
pt_PT: Recupera o carimbo de data / hora do servidor (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
pt_PT: Recupera o endereço IP do remetente

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
pt_PT: Recupera a contagem total de envio (se o armário de formulário for usado)

en: Retry payment E-mail Body
pt_PT: Repetir o pagamento Corpo do e-mail

en: Retry payment E-mail Subject
pt_PT: Repetir o pagamento E-mail Assunto

en: Retry payment link expiry in hours
pt_PT: Tente novamente a expiração do link de pagamento em horas

en: Return age as value instead of the date
pt_PT: Retornar idade como valor em vez da data

en: Return days
pt_PT: Dias de devolução

en: Return label format (define how the results are displayed)
pt_PT: Formato do rótulo de retorno (defina como os resultados são exibidos)

en: Return months
pt_PT: Meses de retorno

en: Return the current date as default value
pt_PT: Retorna a data atual como valor padrão

en: Return the current time as default value
pt_PT: Retorna a hora atual como valor padrão

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
pt_PT: Retorne o cliente a esta página após um pagamento bem-sucedido. Deixe em branco para redirecionar para a página inicial.

en: Return to builder
pt_PT: Voltar ao construtor

en: Return value format (define how the value is returned)
pt_PT: Formato do valor de retorno (defina como o valor é retornado)

en: Return years (age)
pt_PT: Anos de retorno (idade)

en: Reversed
pt_PT: Invertido

en: Right
pt_PT: Direito

en: Romanian
pt_PT: romena

en: Romansh
pt_PT: Romanche

en: Rounded
pt_PT: Arredondado

en: Row heading
pt_PT: Título da linha

en: Row logic
pt_PT: Lógica de linha

en: Russian
pt_PT: russo

en: SEPA Direct Debit
pt_PT: Débito Direto SEPA

en: SMTP Server
pt_PT: Servidor SMTP

en: SMTP debug output mode
pt_PT: Modo de saída de depuração SMTP

en: SMTP password
pt_PT: Senha SMTP

en: SMTP username
pt_PT: Nome de usuário SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
pt_PT: SMTP – porta 25 ou 2525 ou 587%sSMTP seguro (SSL/TLS) – porta 465 ou 25 ou 587, 2526

en: Sa
pt_PT: Sá

en: Sales tax
pt_PT: Imposto sobre vendas

en: Sandbox publishable key
pt_PT: Chave publicável de sandbox

en: Sandbox secret key
pt_PT: Chave secreta do sandbox

en: Sandbox webhook ID
pt_PT: ID do webhook do sandbox

en: Sandbox webhook signing secret key
pt_PT: Chave secreta de assinatura de webhook de sandbox

en: Sat
pt_PT: Sentou

en: Saturday
pt_PT: sábado

en: Save
pt_PT: Salve 

en: Save Mailster user data
pt_PT: Salvar dados do usuário do Mailster

en: Save Settings
pt_PT: Salvar configurações

en: Save as Contact Entry
pt_PT: Salvar como entrada de contato

en: Save both value and label
pt_PT: Salvar valor e rótulo

en: Save custom post meta
pt_PT: Salvar meta de postagem personalizada

en: Save custom user meta
pt_PT: Salvar meta de usuário personalizada

en: Save data
pt_PT: Guardar dados

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
pt_PT: Salvar a progressão do formulário (quando um usuário retorna, os dados não são perdidos)

en: Save product attributes
pt_PT: Salvar atributos do produto

en: Save settings
pt_PT: Salvar configurações

en: Save the admin email value (default)
pt_PT: Salve o valor do e-mail do administrador (padrão)

en: Save the confirmation email value
pt_PT: Salve o valor do e-mail de confirmação

en: Save the entry value
pt_PT: Salve o valor da entrada

en: Save value or label to entry?
pt_PT: Salvar valor ou rótulo na entrada?

en: Save your form
pt_PT: Salve seu formulário

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
pt_PT: Pesquise entradas de contato com base em seu título. Por padrão, todos os dados de entrada serão preenchidos, a menos que definido de outra forma na configuração "Campos a serem ignorados" abaixo. Para recuperar o status da entrada de contato, você pode adicionar um campo chamado: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (que será preenchido com o status atual da entrada). Para recuperar o ID da entrada, você pode nomear o campo: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. Para recuperar o título da entrada, você pode nomear o campo: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
pt_PT: Pesquisar entrada de contato com base no título

en: Search method
pt_PT: Método de busca

en: Second choice
pt_PT: Segunda chance

en: Secrets
pt_PT: Segredos

en: Secure File Uploads
pt_PT: Uploads de arquivos seguros

en: Select & Sort the data that needs to be exported
pt_PT: Selecione e classifique os dados que precisam ser exportados

en: Select None to never reset the lock
pt_PT: Selecione Nenhum para nunca redefinir o bloqueio

en: Select a date
pt_PT: Selecione uma data

en: Select a filter relation (OR|AND)
pt_PT: Selecione uma relação de filtro (OR|AND)

en: Select a form
pt_PT: Selecione um formulário

en: Select a method for retrieving items
pt_PT: Selecione um método para recuperar itens

en: Select a page to link to
pt_PT: Selecione uma página para vincular

en: Select a post to link to
pt_PT: Selecione uma postagem para vincular

en: Select a time
pt_PT: Selecione um horário

en: Select a unit system
pt_PT: Selecione um sistema de unidades

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
pt_PT: Selecione todas as funções de usuário que têm permissão para enviar o formulário

en: Select an Icon
pt_PT: Selecione um ícone

en: Select email template
pt_PT: Selecione o modelo de email

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
pt_PT: Selecione agrupado, se desejar anexar o campo ao lado do campo anterior.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
pt_PT: Selecione quantos lembretes de e-mail individuais você precisa

en: Select how the items should be displayed
pt_PT: Selecione como os itens devem ser exibidos

en: Select how you want to filter entries
pt_PT: Selecione como deseja filtrar as entradas

en: Select how you want to filter orders
pt_PT: Selecione como deseja filtrar os pedidos

en: Select how you want to order the items
pt_PT: Selecione como deseja pedir os itens

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
pt_PT: Selecione como você deseja definir as condições (manualmente ou por meio de um arquivo CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
pt_PT: Selecione se este campo deve atuar como Início ou Destino

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
pt_PT: Selecione se deseja recuperar o slug, ID ou o título como valor

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
pt_PT: Selecione se deseja usar ordem crescente ou decrescente

en: Select the toggle default status
pt_PT: Selecione o status de alternância padrão

en: Select to split words by comma or space or both
pt_PT: Selecione para dividir as palavras por vírgula ou espaço ou ambos

en: Select weight unit
pt_PT: Selecione a unidade de peso

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
pt_PT: Selecione o que o formulário deve fazer (registrar, fazer login, atualizar ou redefinir uma senha)

en: Select what the status should be
pt_PT: Selecione qual deve ser o status

en: Select what value to return (distance or duration)
pt_PT: Selecione o valor a retornar (distância ou duração)

en: Select when to reset the form lock
pt_PT: Selecione quando redefinir o bloqueio de formulário

en: Select where files should be uploaded to
pt_PT: Selecione para onde os arquivos devem ser enviados

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
pt_PT: Selecione se deseja ou não solicitar aos compradores um endereço de entrega.

en: Select which value to return for calculations
pt_PT: Selecione qual valor retornar para cálculos

en: Select your form
pt_PT: Selecione seu formulário

en: Selected color
pt_PT: Cor selecionada

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
pt_PT: Enviar anexo CSV com dados de formulário para o e-mail do administrador

en: Send E-mail
pt_PT: Enviar email

en: Send E-mail to author
pt_PT: Enviar e-mail ao autor

en: Send a confirmation email
pt_PT: Envie um email de confirmação

en: Send admin email
pt_PT: Enviar e-mail de administrador

en: Send an admin email
pt_PT: Envie um e-mail de administrador

en: Send approve email when account is activated by admin
pt_PT: Enviar e-mail de aprovação quando a conta for ativada pelo administrador

en: Send both value and label
pt_PT: Envie o valor e o rótulo

en: Send confirmation email
pt_PT: Enviar email de confirmação

en: Send copy to following address(es)
pt_PT: Enviar cópia para o (s) seguinte (s) endereço (s)

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
pt_PT: Enviar cópia para o (s) seguinte (s) endereço (s), sem conseguir ver o endereço

en: Send data as JSON string
pt_PT: Envie dados como string JSON

en: Send email after order completed
pt_PT: Enviar e-mail após a conclusão do pedido

en: Send email after payment completed
pt_PT: Enviar e-mail após a conclusão do pagamento

en: Send email confirmation/verification email
pt_PT: Enviar e-mail de confirmação/e-mail de verificação

en: Send email from:
pt_PT: Enviar e-mail de:

en: Send email to
pt_PT: Enviar um email a

en: Send email to:
pt_PT: Enviar um email a:

en: Send or do not send confirmation emails
pt_PT: Envie ou não envie emails de confirmação

en: Send or do not send the admin emails
pt_PT: Envie ou não os emails de admin

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
pt_PT: Enviar lembrete em um horário fixo ou por deslocamento

en: Send reminder based on the following date:
pt_PT: Enviar lembrete com base na seguinte data:

en: Send site credentials to the user email
pt_PT: Enviar credenciais do site para o e-mail do usuário

en: Send the Mailchimp confirmation email
pt_PT: Envie o e-mail de confirmação do Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
pt_PT: Enviar para (e-mails administrativos)

en: Send to (Confirmation E-mails)
pt_PT: Enviar para (e-mails de confirmação)

en: Send value or label to admin?
pt_PT: Enviar valor ou rótulo para o administrador?

en: Send value or label to submitter?
pt_PT: Enviar valor ou rótulo ao solicitante?

en: Send verification email (default)
pt_PT: Enviar e-mail de verificação (padrão)

en: Send verification email and automatically login
pt_PT: Envie e-mail de verificação e faça login automaticamente

en: Sep
pt_PT: Set

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
pt_PT: Separe o campo do Mailchimp e field_name por pipes "|" (coloque cada um em uma nova linha).%1$sExemplo: PHONE|phonenumber%1$sCom este método, você pode salvar dados de usuário personalizados do Mailchimp

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
pt_PT: Separe o campo Mailster e field_name por pipes "|" (coloque cada um em uma nova linha).%sExemplo: mailster_field_name|super_forms_field_name%sCom este método você pode salvar dados personalizados do usuário do Mailster

en: Separate each form ID by a comma.
pt_PT: Separe cada ID de formulário por uma vírgula.

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
pt_PT: Separados por vírgulas, por exemplo: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
pt_PT: Separado cada status de postagem por uma vírgula, insira "qualquer" para todos os status de postagem

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
pt_PT: Separe cada taxa com uma vírgula. Você pode gerenciar e criar alíquotas de impostos por meio do Stripe %sDashboard%s.

en: September
pt_PT: setembro

en: Serbian
pt_PT: sérvio

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
pt_PT: Defina um delimitador personalizado para separar os valores em cada linha

en: Set a custom enclosure character for values
pt_PT: Defina um caractere de fechamento personalizado para os valores

en: Set a default color (leave blank for none)
pt_PT: Defina uma cor padrão (não deixe em branco para nenhum)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
pt_PT: Defina um horário padrão para este campo (deixe em branco para nenhum)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
pt_PT: Defina um valor padrão para este campo (deixe em branco para nenhum)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
pt_PT: Defina um valor padrão para este campo. {post_id} e {post_title} podem ser usados (não deixe em branco para nenhum)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
pt_PT: Defina um valor padrão para este campo. {post_id}, {post_title} e {user _ ****} podem ser usados (deixe em branco para nenhum)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
pt_PT: Defina um ID de formulário para recuperar os dados (separado por vírgula)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
pt_PT: Defina um formato, por exemplo: %, EUR, USD etc.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
pt_PT: Defina um rótulo para o valor, por exemplo: Subtotal ou Total

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
pt_PT: Defina um formato de número, por exemplo: Gygabyte, Quilômetros etc. (não deixe em branco para nenhum)

en: Set mailer to use SMTP
pt_PT: Configure o mailer para usar SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
pt_PT: Defina a moeda de ou deixe em branco para nenhuma moeda, por exemplo: $ ou €

en: Set the limitation thresshold
pt_PT: Defina o limite de limitação

en: Set the limitation thresshold per user
pt_PT: Defina o limite de limite por usuário

en: Set the type of number to be used as the placeholder
pt_PT: Defina o tipo de número a ser usado como espaço reservado

en: Set to -1 to use default TAB index.
pt_PT: Defina como -1 para usar o índice TAB padrão.

en: Set to 0 to remove limitations.
pt_PT: Defina como 0 para remover as limitações.

en: Set to 0 to use default CSS height
pt_PT: Defina como 0 para usar a altura CSS padrão

en: Set to 0 to use default CSS height.
pt_PT: Defina como 0 para usar a altura CSS padrão.

en: Set to 0 to use default CSS width.
pt_PT: Defina como 0 para usar a largura CSS padrão.

en: Sets shipping and billing country.
pt_PT: Define o país de envio e cobrança.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
pt_PT: Define o conjunto de caracteres e a codificação de caracteres para as informações de cobrança/página de login no site do PayPal. Além disso, essa variável define os mesmos valores para as informações que você envia ao PayPal no código do botão HTML. O padrão é baseado nas configurações de codificação de idioma no perfil da sua conta.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
pt_PT: Define o idioma apenas para a página de informações de faturamento/login. O padrão é EUA.

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Shadow Blur Radius
pt_PT: Raio de desfoque de sombra

en: Shadow Color
pt_PT: Cor da sombra

en: Shadow Horizontal Length
pt_PT: Comprimento horizontal da sombra

en: Shadow Opacity
pt_PT: Opacidade da sombra

en: Shadow Spread Radius
pt_PT: Raio de Propagação da Sombra

en: Shadow Vertical Length
pt_PT: Comprimento vertical da sombra

en: Shipping
pt_PT: Envio

en: Shipping amount
pt_PT: Valor do frete

en: Shipping and billing country
pt_PT: País de envio e cobrança

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
pt_PT: Custo de envio (aplica-se a cada item adicional adicionado ao carrinho)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
pt_PT: Custo de envio (aplica-se ao primeiro item adicionado ao carrinho)

en: Shipping currency
pt_PT: Moeda de envio

en: Shipping tax behavior
pt_PT: Comportamento do imposto de envio

en: Shipping tax code
pt_PT: Código do imposto de envio

en: Shopping Cart
pt_PT: Carrinho de compras

en: Short - d M, y
pt_PT: Curto - d M, y

en: Short name
pt_PT: Nome curto

en: Show
pt_PT: exposição

en: Show Advanced PayPal Settings
pt_PT: Mostrar configurações avançadas do PayPal

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
pt_PT: Mostrar barra de ferramentas ao visualizar o site (ativado por padrão)

en: Show advanced settings
pt_PT: Mostrar configurações avançadas

en: Show an icon instead of number
pt_PT: Mostra um ícone em vez de um número

en: Show back to top button
pt_PT: Mostrar botão de volta ao topo

en: Show directions panel (list directions next to the map)
pt_PT: Mostrar painel de direções (lista as direções ao lado do mapa)

en: Show download button to the user after PDF was generated
pt_PT: Mostrar botão de download para o usuário após o PDF ter sido gerado

en: Show featured image
pt_PT: Mostrar imagem em destaque

en: Show on Form and in PDF file (default)
pt_PT: Mostrar no formulário e em arquivo PDF (padrão)

en: Show or hide empty categories
pt_PT: Mostrar ou ocultar categorias vazias

en: Show or hide the duration time
pt_PT: Mostra ou esconde o tempo de duração

en: Show popup to logged in users
pt_PT: Mostrar pop-up para usuários logados

en: Show popup to none logged in users
pt_PT: Mostrar pop-up para nenhum usuário conectado

en: Show post excerpt
pt_PT: Mostrar trecho da postagem

en: Show post title
pt_PT: Mostrar título da postagem

en: Show product price
pt_PT: Mostrar preço do produto

en: Show progress bar for Multi-part
pt_PT: Mostrar barra de progresso para várias partes

en: Show steps for Multi-part
pt_PT: Mostrar etapas para várias partes

en: Show thank you message
pt_PT: Mostrar mensagem de agradecimento

en: Show the following "Custom" columns
pt_PT: Mostrar as seguintes colunas "Personalizadas"

en: Show the month after the year in the header
pt_PT: Mostra o mês após o ano no cabeçalho

en: Show the week of the year
pt_PT: Mostra a semana do ano

en: Signature
pt_PT: Assinatura

en: Signature:
pt_PT: Assinatura:

en: Single
pt_PT: solteiro

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
pt_PT: Taxa de desconto única, como uma porcentagem, a ser cobrada em todo o carrinho. Defina como um valor menor que 100. A variável substitui qualquer taxa de desconto de item individual

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
pt_PT: Valor de desconto único cobrado em todo o carrinho. Deve ser inferior ao preço de venda de todos os itens combinados no carrinho.

en: Single handling fee charged cart-wide.
pt_PT: Taxa de manuseio única cobrada em todo o carrinho.

en: Single product or service checkout
pt_PT: Check-out de um único produto ou serviço

en: Site ID, if running multiple networks
pt_PT: ID do site, se estiver executando várias redes

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
pt_PT: Ignore o registro se user_login ou user_email não forem encontrados

en: Skip wizard
pt_PT: Pular assistente

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
pt_PT: Duração do Slide In em milissegundos (0 é sem efeito de fade)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
pt_PT: Deslize: de cima, direita, inferior ou esquerda

en: Slider (Carousel)
pt_PT: Slider (carrossel)

en: Slider colors
pt_PT: Cores deslizantes

en: Slider field
pt_PT: Campo deslizante

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovenian
pt_PT: esloveno

en: Slug (default)
pt_PT: Slug (padrão)

en: Slugs
pt_PT: Lesmas

en: Slugs (default)
pt_PT: Slugs (padrão)

en: Sold individually?
pt_PT: Vendido Separadamente?

en: Solid
pt_PT: Sólido

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
pt_PT: Algumas formas de pagamento exigem que uma moeda específica seja definida para seus itens de linha. Por exemplo, ao usar `ideal` a moeda deve ser definida como EUR ou o Stripe retornará uma mensagem de erro.

en: Something went wrong while calculating the distance.
pt_PT: Algo deu errado ao calcular a distância.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
pt_PT: Algo deu errado ao desativar o plugin.

en: Something went wrong while downloading export.
pt_PT: Ocorreu um erro durante o download da exportação.

en: Something went wrong while exporting form data.
pt_PT: Ocorreu um erro ao exportar os dados do formulário.

en: Something went wrong while importing form data.
pt_PT: Ocorreu um erro ao importar os dados do formulário.

en: Something went wrong while restoring default settings.
pt_PT: Algo deu errado ao restaurar as configurações padrão.

en: Something went wrong while saving your settings.
pt_PT: Algo deu errado ao salvar suas configurações.

en: Something went wrong:
pt_PT: Algo deu errado:

en: Sorry, file extension is not allowed!
pt_PT: Desculpe, a extensão de arquivo não é permitida!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
pt_PT: Desculpe, nenhuma distância pode ser calculada com base nos dados inseridos. Insira um endereço ou código postal válido.

en: Sort
pt_PT: Ordenar

en: Spacer
pt_PT: Espaçador

en: Specific database table
pt_PT: Tabela de banco de dados específica

en: Specific posts (post_type)
pt_PT: Postagens específicas (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
pt_PT: Taxonomia específica (categorias)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
pt_PT: Especifica um valor numérico entre 0,0 e 1,0 para determinar a opacidade da cor da linha. O padrão é 1.0.

en: Specifies the color of the line
pt_PT: Especifica a cor da linha

en: Specifies the value granularity of the element's value.
pt_PT: Especifica a granularidade de valor do valor do elemento.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
pt_PT: Especifica qual sistema de unidade usar ao exibir os resultados

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
pt_PT: Especifica se o preço é considerado com impostos ou sem impostos. Um de inclusivo, exclusivo ou não especificado. Uma vez especificado como inclusivo ou exclusivo, não pode ser alterado.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
pt_PT: Especifica se a taxa é considerada com impostos inclusos ou sem impostos.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
pt_PT: Especifique a frequência de faturamento (o padrão é "nenhum" para pagamentos únicos)

en: Specify main and backup SMTP servers
pt_PT: Especifique os servidores SMTP principal e de backup

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
pt_PT: Especifique os países a serem exibidos no topo da lista. Separados por vírgulas, por exemplo: nl,be,de

en: Spinning icon color
pt_PT: Cor do ícone girando

en: Squared
pt_PT: Quadrado

en: Start 15 day trial
pt_PT: Comece o teste de 15 dias

en: Start Import
pt_PT: Iniciar importação

en: Start address
pt_PT: Endereço inicial

en: Start all over
pt_PT: Começar tudo de novo

en: Start of the week
pt_PT: Começo da semana

en: Start typing and find a color
pt_PT: Comece a digitar e encontre uma cor

en: Starting address (required)
pt_PT: Endereço inicial (obrigatório)

en: Starts with
pt_PT: Começa com

en: State
pt_PT: Estado

en: State/Province
pt_PT: Estado / Província

en: Statement descriptor
pt_PT: Descritor de declaração

en: Static (default)
pt_PT: Estático (padrão)

en: Step
pt_PT: Etapa

en: Step (defaults to "any")
pt_PT: Etapa (o padrão é "qualquer")

en: Step 1
pt_PT: Passo 1

en: Step Description
pt_PT: Descrição da Etapa

en: Step Image
pt_PT: Imagem da Etapa

en: Step Name
pt_PT: Nome da Etapa

en: Steps between times in minutes
pt_PT: Etapas entre tempos em minutos

en: Stick to top, right, bottom or left
pt_PT: Atenha-se ao topo, à direita, ao fundo ou à esquerda

en: Stock Qty
pt_PT: Quantidade de ações

en: Street
pt_PT: Rua

en: Street (1 of 2 fields)
pt_PT: Rua (1 de 2 campos)

en: Street (2 of 2 fields)
pt_PT: Rua (2 de 2 campos)

en: Street name
pt_PT: nome da rua

en: Street name + nr
pt_PT: Nome da rua + nr

en: Street nr + name
pt_PT: Rua nº + nome

en: Street number
pt_PT: número da rua

en: Stripe
pt_PT: Listra

en: Stripe Checkout
pt_PT: Check-out listrado

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pt_PT: Chave de API do Stripe Live não configurada, insira sua chave de API em %sSuper Forms > Configurações > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
pt_PT: Chave de API do Stripe Sandbox não configurada, digite sua chave de API em %sSuper Forms > Configurações > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
pt_PT: Transação de distribuição

en: Stripe checkout method
pt_PT: Método de checkout com listras

en: Stroke color
pt_PT: Cor do traço

en: Stroke opacity
pt_PT: Opacidade do traço

en: Stroke weight
pt_PT: Peso do curso

en: Sub Title
pt_PT: Legenda

en: Subject
pt_PT: Sujeito

en: Subject:
pt_PT: Sujeito:

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Submit button
pt_PT: Botão de envio

en: Submit the form (default)
pt_PT: Envie o formulário (padrão)

en: Submit type
pt_PT: Tipo de envio

en: Submitted
pt_PT: Submetido

en: Submitted by
pt_PT: Enviado por

en: Submitted by user
pt_PT: Enviado pelo usuário

en: Subscribe with the following tags
pt_PT: Inscreva-se com as seguintes tags

en: Subscribed (default)
pt_PT: Assinado (padrão)

en: Subscriber email address
pt_PT: Endereço de e-mail do assinante

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
pt_PT: IDs da lista de assinantes separados por vírgulas

en: Subscriber status after submitting the form
pt_PT: Status do assinante após o envio do formulário

en: Subscription
pt_PT: Inscrição

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
pt_PT: ID do plano de assinatura (deve ser semelhante a: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
pt_PT: Status de inscrição

en: Subscription checkout
pt_PT: Finalização da assinatura

en: Subscription periods
pt_PT: Períodos de assinatura

en: Subscription plan ID cannot be empty!
pt_PT: O ID do plano de assinatura não pode ficar vazio!

en: Subscriptions
pt_PT: Assinaturas

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
pt_PT: As assinaturas não podem ser pagas através do iDeal, por favor escolha um método de pagamento diferente!

en: Succeeded
pt_PT: Sucesso

en: Success Message Colors
pt_PT: Cores da mensagem de sucesso

en: Success URL
pt_PT: URL de sucesso

en: Success message
pt_PT: Mensagem de sucesso

en: Suffix label
pt_PT: Rótulo de sufixo

en: Suffix question icon tooltip text
pt_PT: Texto de dica de ferramenta do ícone de pergunta de sufixo

en: Sun
pt_PT: Sol

en: Sunday
pt_PT: Domigo

en: Super Forms - User Status
pt_PT: Superformulários - Status do usuário

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
pt_PT: As Listagens do Super Forms serão geradas apenas no front-end

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
pt_PT: O Super Forms não encontrou um formulário com o ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
pt_PT: O Super Forms não encontrou uma listagem com o ID do formulário: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
pt_PT: O Super Forms não encontrou uma listagem com o ID: %d

en: Suspended
pt_PT: Suspenso

en: Swedish
pt_PT: sueco

en: Swiss-French
pt_PT: Suíço-francês

en: Switch form
pt_PT: Mudar de formulário

en: System Status
pt_PT: Status do sistema

en: TCP port to connect to
pt_PT: Porta TCP para conectar

en: Tab
pt_PT: Aba

en: Tab 1
pt_PT: Guia 1

en: Tab 2
pt_PT: Guia 2

en: Tab 3
pt_PT: Guia 3

en: Tab Location
pt_PT: Localização da guia

en: Tab background color
pt_PT: Cor de fundo da guia

en: Tab border bottom width (0 = none)
pt_PT: Largura da borda inferior da guia (0 = nenhum)

en: Tab border color
pt_PT: Cor da borda da guia

en: Tab border left width (0 = none)
pt_PT: Largura esquerda da borda da guia (0 = nenhum)

en: Tab border right width (0 = none)
pt_PT: Largura direita da borda da guia (0 = nenhum)

en: Tab border top width (0 = none)
pt_PT: Largura da borda superior da guia (0 = nenhum)

en: Tab collaps icon color
pt_PT: A guia recolhe a cor do ícone

en: Tab collapse icon color
pt_PT: Cor do ícone de recolhimento da guia

en: Tab padding
pt_PT: Preenchimento da guia

en: Tab text align
pt_PT: Alinhamento do texto da guia

en: Tablet preview
pt_PT: Antevisão do Tablet

en: Tabs
pt_PT: Abas

en: Tabs (default)
pt_PT: Guias (padrão)

en: Tabs/Accordion
pt_PT: Abas / acordeão

en: Tagline for your blog; set in General Options
pt_PT: Tagline para seu blog; definido em Opções Gerais

en: Tags
pt_PT: Tag

en: Tags/Keywords
pt_PT: Tags/palavras-chave

en: Take the shortcode and place it anywere!
pt_PT: Pegue o shortcode e coloque-o em qualquer lugar!

en: Tamil
pt_PT: tâmil

en: Tax behavior
pt_PT: Comportamento fiscal

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
pt_PT: ID do código de categoria fiscal. %sEncontre uma categoria de imposto%s. Sua categoria de imposto padrão é usada se você não fornecer uma ao criar uma transação com o Stripe Tax ativado. Você pode atualizar isso em suas %stax configurações%s.

en: Tax rates:
pt_PT: Taxas de imposto:

en: Taxonomy slug
pt_PT: Lesma de taxonomia

en: Text Editor Settings
pt_PT: Configurações do Editor de Texto

en: Text alignment
pt_PT: Alinhamento de texto

en: Text area
pt_PT: Área de texto

en: Text field
pt_PT: Campo de texto

en: Text field (default)
pt_PT: Campo de texto (padrão)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
pt_PT: Texto no lado esquerdo do seletor de cores (deixe em branco para nenhum texto)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
pt_PT: Texto no lado esquerdo do botão de alternância (deixe em branco para nenhum texto)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
pt_PT: Texto no lado direito do seletor de cores (deixe em branco para nenhum texto)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
pt_PT: Texto no lado direito do botão de alternância (deixe em branco para nenhum texto)

en: Th
pt_PT: º

en: Thai
pt_PT: tailandês

en: Thank you for contacting us!
pt_PT: Obrigado por nos contatar!

en: Thank you message
pt_PT: Obrigado mensagem

en: Thank you page (return URL)
pt_PT: Página de agradecimento (URL de retorno)

en: Thank you title
pt_PT: Obrigado título

en: Thank you!
pt_PT: Obrigado!

en: Thanks Description
pt_PT: Descrição dos agradecimentos

en: Thanks Title
pt_PT: Obrigado Título

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
pt_PT: Margens de agradecimento em px (canto superior direito inferior esquerdo)

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
pt_PT: A chave da API será usada para o elemento Google Map, preenchimento automático de endereço e outros recursos relacionados à API do Google Maps

en: The CVC number is incorrect.
pt_PT: O número do CVC está incorreto.

en: The ID of the user where the post will belong to
pt_PT: O ID do usuário ao qual a postagem pertencerá

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
pt_PT: A tag de idioma IETF da localidade Checkout é exibida. Se estiver em branco ou automático, a localidade do navegador será usada.

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
pt_PT: A ID da lista parece ser inválida. Verifique se você digitou a ID da lista correta.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
pt_PT: O PIN digitado está incorreto. Este código de recusa se aplica apenas a pagamentos feitos com um leitor de cartão.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
pt_PT: O PIN digitado está incorreto. Este código de recusa se aplica apenas a pagamentos feitos com um leitor de cartão.

en: The Place's full address
pt_PT: Endereço completo do local

en: The Place's phone number in international format
pt_PT: O telefone do local em formato internacional

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
pt_PT: O número de telefone do local, formatado de acordo com a convenção regional do número

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
pt_PT: O URL para o qual o cliente será direcionado se decidir cancelar o pagamento e retornar ao seu site.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
pt_PT: A URL na qual o PayPal publica informações sobre o pagamento, na forma de mensagens de Notificação de Pagamento Instantâneo.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
pt_PT: O URL para o qual o Stripe deve enviar os clientes quando o pagamento ou a configuração estiver concluído. Se você quiser usar as informações da sessão de finalização de compra bem-sucedida em sua página, leia o guia sobre como personalizar sua página de sucesso.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
pt_PT: O CEP/código postal está incorreto.

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
pt_PT: O endereço especificado com variáveis de preenchimento automático substitui o endereço armazenado do membro do PayPal. Os compradores veem os endereços que você passa, mas não podem editá-los. O PayPal não mostra endereços se forem inválidos ou omitidos.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
pt_PT: O número permitido de tentativas de PIN foi excedido.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
pt_PT: O valor a ser adicionado ou deduzido quando o botão é clicado

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
pt_PT: O código de área para números de telefone dos EUA ou o código do país para números de telefone fora dos EUA.

en: The author page (front-end)
pt_PT: A página do autor (front-end)

en: The author profile (backend)
pt_PT: O perfil do autor (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
pt_PT: O site oficial deste local, como a página inicial de uma empresa

en: The blog's home web address; set in General Options
pt_PT: O endereço da web inicial do blog; definido em Opções Gerais

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
pt_PT: O cartão não pode ser usado para fazer este pagamento (é possível que tenha sido relatado como perdido ou roubado).

en: The card does not support the specified currency.
pt_PT: O cartão não suporta a moeda especificada.

en: The card does not support this type of purchase.
pt_PT: O cartão não suporta este tipo de compra.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
pt_PT: O cartão foi recusado, pois requer um PIN.

en: The card has been declined for an unknown reason.
pt_PT: O cartão foi recusado por um motivo desconhecido.

en: The card has expired.
pt_PT: O cartão expirou.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
pt_PT: O cartão não tem fundos suficientes para concluir a compra.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
pt_PT: Não foi possível contactar o emissor do cartão, pelo que não foi possível autorizar o pagamento.

en: The card number is incorrect.
pt_PT: O número do cartão está incorreto.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
pt_PT: O cartão ou conta à qual o cartão está conectado é inválido.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
pt_PT: O cartão foi recusado porque a transação requer autenticação.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
pt_PT: O nome da taxonomia do gato (por exemplo: categoria ou product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
pt_PT: A tentativa de cobrança da assinatura falhou. Tente com uma nova forma de pagamento

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
pt_PT: A combinação de nome de usuário, senha e código de ativação está incorreta!

en: The conditions that this element should listen to.
pt_PT: As condições que este elemento deve ouvir.

en: The confirmation subject for this email
pt_PT: O assunto de confirmação para este e-mail

en: The content type to use for this email
pt_PT: O tipo de conteúdo a ser usado para este e-mail

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
pt_PT: O tipo de conteúdo a ser usado para este e-mail.%sExemplo: UTF-8 ou ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
pt_PT: O custo de envio de cada unidade adicional deste item.

en: The cost of shipping this item.
pt_PT: O custo de envio deste item.

en: The current theme's name; set in Presentation
pt_PT: O nome do tema atual; definido na apresentação

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
pt_PT: O cliente excedeu o saldo ou limite de crédito disponível em seu cartão.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
pt_PT: O cliente excedeu o saldo ou limite de crédito disponível em seu cartão.

en: The customer has not entered their payment method.
pt_PT: O cliente não inseriu sua forma de pagamento.

en: The customer must use another card or method of payment.
pt_PT: O cliente deve utilizar outro cartão ou forma de pagamento.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
pt_PT: O cliente precisa verificar com o emissor se o cartão pode ser usado para o tipo de moeda especificado.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
pt_PT: O cliente precisa entrar em contato com o emissor do cartão para obter mais informações.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
pt_PT: O cliente precisa entrar em contato com o emissor do cartão para verificar se o cartão está funcionando corretamente.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
pt_PT: O cliente precisa entrar em contato com o emissor do cartão para garantir que seu cartão possa ser usado para fazer esse tipo de compra.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
pt_PT: O cliente deve entrar em contato com o emissor do cartão para obter mais informações.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente e autenticar seu cartão quando solicitado durante a transação.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente inserindo seu cartão e digitando um PIN.

en: The customer should try again using the correct CVC.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente usando o CVC correto.

en: The customer should try again using the correct PIN.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente usando o PIN correto.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente usando o CEP/código postal de cobrança correto.

en: The customer should try again using the correct card number.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente usando o número do cartão correto.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
pt_PT: O cliente deve tentar novamente usando a data de validade correta.

en: The customer should use an alternative payment method.
pt_PT: O cliente deve usar um método de pagamento alternativo.

en: The customer should use another card.
pt_PT: O cliente deve usar outro cartão.

en: The default for this value is 5 seconds
pt_PT: O padrão para este valor é 5 segundos

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
pt_PT: O serviço de entrega que enviou um produto físico, como Fedex, UPS, USPS, etc.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
pt_PT: A duração do pop-up das mensagens de erro em milissegundos.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
pt_PT: O tempo de duração será calculado com base no tempo que aparece primeiro em sua lista suspensa

en: The email address where emails are sent to
pt_PT: O endereço de e-mail para onde os e-mails são enviados

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
pt_PT: O endereço de e-mail ao qual o usuário responderá (deixe em branco para usar a configuração 'De e-mail').

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
pt_PT: O endereço de e-mail do qual os e-mails são enviados.%s(se você encontrar problemas com o recebimento de e-mails, tente usar info@%s).%sSe você estiver usando um provedor de e-mail (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc), ele deve ser o endereço de e-mail dessa conta.

en: The email message.
pt_PT: A mensagem de e-mail.

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
pt_PT: A mensagem de e-mail. Você pode usar {activation_code} e {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
pt_PT: A mensagem de e-mail. Você pode usar {user_login}, {register_generated_password} e {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
pt_PT: O intervalo estimado de quanto tempo o envio levará, destinado a ser exibido ao cliente.

en: The expiration year invalid.
pt_PT: O ano de expiração é inválido.

en: The fields that should be populated with the address data.
pt_PT: Os campos que devem ser preenchidos com os dados do endereço.

en: The filename of the attachment
pt_PT: O nome do arquivo do anexo

en: The following information has been send by the submitter:
pt_PT: As seguintes informações foram enviadas pelo solicitante:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
pt_PT: O formulário não será enviado, nenhum e-mail será enviado e nenhuma entrada de contato será salva. Apenas o arquivo PDF será gerado e baixado para fins de teste.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
pt_PT: O número de telefone de quatro dígitos para números de telefone dos EUA.

en: The height to set the editor in pixels
pt_PT: A altura para definir o editor em pixels

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
pt_PT: A linguagem a ser usada. Isso afeta os nomes dos controles, avisos de direitos autorais, instruções de direção e etiquetas de controle, bem como as respostas às solicitações de serviço. Lista de códigos de idioma suportados: %sIdiomas suportados%s

en: The logic/method of the validation.
pt_PT: A lógica / método da validação.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
pt_PT: O limite inferior do intervalo estimado. Se vazio, não representa nenhum limite inferior.

en: The maximum amount
pt_PT: A quantidade máxima

en: The message to display to locked out users
pt_PT: A mensagem a ser exibida para usuários bloqueados

en: The message to display to none logged in users
pt_PT: A mensagem a ser exibida para nenhum usuário conectado

en: The message to display when an incorrect password was entered
pt_PT: A mensagem a ser exibida quando uma senha incorreta foi inserida

en: The minimum amount
pt_PT: O valor mínimo

en: The mode of the Checkout Session
pt_PT: O modo da sessão de check-out

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
pt_PT: O mais avançado, flexível e fácil de usar criador de formulários para WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
pt_PT: O nome da taxa de envio, destinado a ser exibido ao cliente. Isso aparecerá em CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
pt_PT: O nome para o qual o usuário responderá (deixe em branco para usar a configuração 'Nome do remetente').

en: The name which emails are sent from.
pt_PT: O nome de onde os emails são enviados.

en: The number of intervals between subscription billings.
pt_PT: O número de intervalos entre cobranças de assinatura.

en: The number of months to show at once
pt_PT: O número de meses para mostrar de uma vez

en: The order the post should be displayed in
pt_PT: A ordem em que a postagem deve ser exibida

en: The password to access the post
pt_PT: A senha para acessar a postagem

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
pt_PT: O valor do pagamento é inválido ou excede o valor permitido.

en: The payment cannot be authorized.
pt_PT: O pagamento não pode ser autorizado.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
pt_PT: O pagamento não pôde ser processado pelo emissor por um motivo desconhecido.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
pt_PT: O pagamento foi concluído e os fundos foram adicionados com sucesso ao saldo da sua conta.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
pt_PT: O pagamento foi recusado, pois o Stripe suspeita que seja fraudulento.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
pt_PT: O pagamento foi recusado porque corresponde a um valor na lista de bloqueio do usuário do Stripe.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
pt_PT: O pagamento foi recusado porque o cartão foi reportado como perdido.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
pt_PT: O pagamento foi recusado porque o cartão foi roubado.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
pt_PT: O pagamento falhou. Isso acontece apenas se o pagamento foi feito da conta bancária do seu cliente.

en: The payment is not permitted.
pt_PT: O pagamento não é permitido.

en: The payment is pending.
pt_PT: O pagamento está pendente.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
pt_PT: O pagamento deve ser tentado novamente. Se ainda não puder ser processado, o cliente precisa entrar em contato com o emissor do cartão.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
pt_PT: O pagamento deve ser tentado novamente. Se ainda não puder ser processado, tente novamente mais tarde.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
pt_PT: O pagamento foi negado. Isso acontece apenas se o pagamento estiver pendente anteriormente devido a um dos motivos listados para a variávelpendente_razão ou a variável Fraud_Management_Filters_x.

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
pt_PT: O formato da postagem (por exemplo: citação, galeria, áudio etc.)

en: The post tags
pt_PT: As tags de postagem

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pt_PT: O tipo de postagem %1$s parece não existir. Por favor, %2$sedit%3$s seu formulário e tente novamente

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
pt_PT: O preço ou valor do produto, serviço ou contribuição, sem incluir frete, manuseio ou impostos. Se você omitir essa variável dos botões Comprar agora ou Doar, os compradores inserirão seu próprio valor no momento do pagamento.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
pt_PT: O código de região a ser usado. Isso altera o comportamento do mapa com base em um determinado país ou território. O parâmetro region aceita identificadores de subtag de região Unicode que (geralmente) têm um mapeamento de um para um para domínios de primeiro nível com código de país (ccTLDs). A maioria dos identificadores de região Unicode são idênticos aos códigos ISO 3166-1, com algumas exceções notáveis. Por exemplo, o ccTLD da Grã-Bretanha é "uk" (correspondente ao domínio .co.uk), enquanto seu identificador de região é "GB".

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
pt_PT: O resultado será expresso em metros. Insira o nome do campo exclusivo, por exemplo: distância_total

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
pt_PT: O resultado será expresso em segundos. Insira o nome do campo exclusivo, por exemplo: total_traveltime

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
pt_PT: O remetente deste pagamento %1$sverificou sua conta e está localizado %2$s nos EUA.

en: The shipping rate options to apply to this Session.
pt_PT: As opções de taxa de envio a serem aplicadas a esta Sessão.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
pt_PT: O motivo específico da recusa não deve ser informado ao cliente. Em vez disso, ele precisa ser apresentado como um declínio genérico.

en: The steps the slider makes when sliding
pt_PT: Os passos que o controle deslizante dá ao deslizar

en: The subject for this email
pt_PT: O assunto deste e-mail

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
pt_PT: A descrição da assinatura, destinada a ser exibida ao cliente.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
pt_PT: O nome da taxonomia da tag (por exemplo: post_tag ou product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pt_PT: A taxonomia %1$s parece não existir. Por favor, %2$sedit%3$s seu formulário e tente novamente

en: The thickness of the signature when drawing
pt_PT: A espessura da assinatura ao desenhar

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
pt_PT: O prefixo de três dígitos para números de telefone dos EUA ou o número de telefone inteiro para números de telefone fora dos EUA, excluindo o código do país.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
pt_PT: O tempo em segundos, antes que a conexão seja interrompida e um erro seja retornado.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
pt_PT: O tempo que deve aparecer primeiro na lista suspensa (Tempo mínimo)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
pt_PT: O tempo que deve aparecer pela última vez na lista suspensa (Tempo Máximo)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
pt_PT: A dica de ferramenta aparecerá assim que o usuário passar o mouse sobre o campo.

en: The total of times a user can click the "+" icon
pt_PT: O total de vezes que um usuário pode clicar no ícone "+"

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
pt_PT: O número de rastreamento de um produto físico, obtido no serviço de entrega. Se vários números de rastreamento foram gerados para esta compra, separe-os com vírgulas.

en: The types of place results to return
pt_PT: Os tipos de resultados de lugar a serem retornados

en: The unit of measure if weight is specified.
pt_PT: A unidade de medida se o peso for especificado.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
pt_PT: O limite superior do intervalo estimado. Se vazio, não representa nenhum limite superior, ou seja, infinito.

en: The value for your hidden field.
pt_PT: O valor do seu campo oculto.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
pt_PT: O valor que o campo precisa ter para que se torne visível.

en: Theme & colors
pt_PT: Tema e cores

en: Theme & styles
pt_PT: Tema e estilos

en: Theme style
pt_PT: Estilo do tema

en: Theme styles
pt_PT: Estilos de tema

en: Third choice
pt_PT: Terceira escolha

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
pt_PT: Isso permite que você retorne a idade, meses ou dias com base na data de nascimento

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
pt_PT: Isso permite que você recupere dados de entrada de um formulário diferente e os preencha automaticamente neste formulário.

en: This authorization has been voided.
pt_PT: Esta autorização foi anulada.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
pt_PT: Esta autorização expirou e não pode ser capturada.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
pt_PT: Pode ser um campo de texto ou um campo Oculto (não adicione colchetes antes e depois).

en: This content will be placed after the body content of the email.
pt_PT: Este conteúdo será colocado após o conteúdo do corpo do e-mail.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
pt_PT: Este conteúdo será colocado após o corpo do email de confirmação.

en: This content will be placed before the body content of the email.
pt_PT: Este conteúdo será colocado antes do conteúdo do corpo do e-mail.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
pt_PT: Este conteúdo será colocado antes do corpo do email de confirmação.

en: This form is no longer available
pt_PT: Este formulário não está mais disponível

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
pt_PT: Este é o rótulo de alternância quando o usuário desabilitou o elemento de alternância

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
pt_PT: Este é o rótulo de alternância quando o usuário habilitou o elemento de alternância

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
pt_PT: Este é o valor de alternância quando o usuário desabilitou o elemento de alternância

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
pt_PT: Este é o valor de alternância quando o usuário habilitou o elemento de alternância

en: This mail was send from
pt_PT: Este e-mail foi enviado de

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
pt_PT: Isso torna mais fácil acompanhar suas seções ao construir formulários

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
pt_PT: Esta mensagem será exibida se a listagem não estiver visível para o usuário

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
pt_PT: Esta mensagem será exibida se não houver resultados com base no filtro atual

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
pt_PT: Esta mensagem será exibida ao usuário se já existir uma entrada com o mesmo título com base na configuração acima

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
pt_PT: Esta mensagem só será exibida se resultados absolutamente zero estiverem disponíveis para o usuário atual.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
pt_PT: Isso só funciona para usuários conectados ou quando $ _GET ou $ _POST contém uma chave [contact_entry_id] com o ID de entrada (nesse caso, a configuração "ID do formulário" é obsoleta)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
pt_PT: Isso só funciona se uma das seguintes opções for usada/ativada:%1$s- Você ativou "Recuperar dados do formulário do último envio dos usuários"%1$s- Seu formulário contém um campo de pesquisa que pesquisa entradas de contato com base em seu título; %1$s- Quando $_GET ou $_POST contém uma chave [contact_entry_id] com o ID da entrada;%1$s- Quando você tem um campo Oculto chamado "hidden_contact_entry_id" com a tag {user_last_entry_id} definida como valor padrão;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
pt_PT: Esta opção sóéútil sempre que você ocultar condicionalmente o campo user_login ou user_email

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
pt_PT: Esta opção é necessária para que o Super Forms saiba como calcular a distância

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
pt_PT: Este perfil foi suspenso e não serão cobrados mais valores.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
pt_PT: Este plano de pagamento recorrente foi cancelado e não pode ser reativado. Não serão feitos mais pagamentos recorrentes.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
pt_PT: Esta configuração só funciona quando os arquivos são armazenados em um diretório seguro fora do diretório wp-content. Deixe em branco para permitir que qualquer usuário conectado baixe os arquivos.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
pt_PT: Esta configuração só funciona quando os arquivos são armazenados em um diretório seguro fora do diretório wp-content. Quando ativado, isso impedirá qualquer download não autorizado de arquivos. Os usuários devem estar logados antes de fazer o download dos arquivos.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
pt_PT: Esse valor substitui os valores de peso de itens individuais. Se as taxas de envio baseadas em perfil forem configuradas com base no peso, o PayPal usará esse valor para calcular as despesas de envio do pagamento.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
pt_PT: Esta variável não é específica da quantidade. O mesmo custo de manuseio se aplica, independentemente do número de itens no pedido.

en: This will add a marker for the address location on the map
pt_PT: Isso adicionará um marcador para a localização do endereço no mapa

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
pt_PT: Isso adicionará um ponto de interrogação com uma dica de ferramenta (deixe em branco para o ícone de nenhuma pergunta)

en: This will apply a right to left layout for your emails
pt_PT: Isso aplicará um layout da direita para a esquerda para seus e-mails

en: This will attach a CSV file to the admin email
pt_PT: Isso anexará um arquivo CSV ao e-mail do administrador

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
pt_PT: Isso converterá as quebras de linha automaticamente em tags [br /]

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
pt_PT: Isso converterá as quebras de linha em tag [br /] em e-mails HTML

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
pt_PT: Isso converterá as quebras de linha em tags [br /] em e-mails HTML

en: This will create a new site within your wordpress site network
pt_PT: Isso criará um novo site dentro da sua rede de sites wordpress

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
pt_PT: Isso desativará seu plug-in para este domínio. Clique em OK se você tiver certeza de continuar!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
pt_PT: Isso excluirá todas as suas configurações atuais. Clique em OK se você tiver certeza de continuar!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
pt_PT: Isso excluirá seu progresso atual. Antes de continuar, confirme que deseja excluir todos os elementos e inserir este formulário de exemplo!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
pt_PT: Isso determinará se a distância textual é retornada em metros ou milhas

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
pt_PT: Isso gerará uma nova senha assim que a conta de usuário for aprovada

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
pt_PT: Isso impedirá que todas as configurações sejam enviadas (normalmente você não precisa delas para o seu Zap)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
pt_PT: Isso impedirá o navegador de preencher automaticamente um campo quando o usuário começar a digitar com os dados enviados anteriormente

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
pt_PT: Isso impedirá que valores vazios sejam salvos para a entrada de contato

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
pt_PT: Isso evitará o efeito de rolagem quando um erro for encontrado para a etapa atual

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
pt_PT: Isso impedirá o efeito de rolagem quando o botão Próximo ou Anterior for clicado

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
pt_PT: Isso impedirá que o primeiro elemento seja focalizado automaticamente quando esta multiparte se tornar ativa

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
pt_PT: Isso priorizará o resultado da pesquisa na região fornecida. O parâmetro region aceita identificadores de subtag de região Unicode que (geralmente) têm um mapeamento de um para um para domínios de primeiro nível com código de país (ccTLDs). A maioria dos identificadores de região Unicode são idênticos aos códigos ISO 3166-1, com algumas exceções notáveis. Por exemplo, o ccTLD da Grã-Bretanha é "uk" (correspondente ao domínio .co.uk), enquanto seu identificador de região é "GB".

en: This will save a subscriber for MailPoet
pt_PT: Isso salvará um assinante do MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
pt_PT: Isso salvará um assinante do Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
pt_PT: Isso salvará o e-mail inserido pelo usuário como o endereço de e-mail do assinante

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
pt_PT: Isso removerá todos os campos que não foram preenchidos pelo usuário

en: Thousand separator
pt_PT: Separador de mil

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
pt_PT: Código ISO de três letras para a moeda, por exemplo: USD, AUD, EUR. Lista de %smoedas suportadas%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
pt_PT: Código de moeda ISO de três letras, por exemplo, USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
pt_PT: Código de moeda ISO de três letras. Deve ser uma %smoeda suportada%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
pt_PT: Limite para o evento "keyup" antes que os ganchos sejam disparados (em milissegundos)

en: Thu
pt_PT: qui

en: Thursday
pt_PT: Quinta feira

en: Till
pt_PT: Até

en: Till date
pt_PT: Até a data

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
pt_PT: Até a data (aaaa-mm-dd): exibe o pop-up dentro de um intervalo de datas específico

en: Time
pt_PT: Tempo

en: Timeout (seconds)
pt_PT: Tempo limite (segundos)

en: Tip
pt_PT: Dica

en: Title
pt_PT: Título

en: Title color
pt_PT: Cor do título

en: Title for blog
pt_PT: Título para blog

en: Title line-height in pixels (0 = none)
pt_PT: Altura da linha do título em pixels (0 = nenhum)

en: Title size in pixels (0 = none)
pt_PT: Tamanho do título em pixels (0 = nenhum)

en: Title weight (0 = none)
pt_PT: Peso do título (0 = nenhum)

en: To delete this entry you must be logged in.
pt_PT: Para excluir esta entrada, você deve estar logado.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
pt_PT: Para usar um cabeçalho e rodapé em seu PDF, você pode editar qualquer elemento (incluindo colunas) e navegar até a seção "Configurações de PDF". Aqui você pode definir se o elemento deve ser usado como cabeçalho ou rodapé. Observe que você só pode usar um elemento de cabeçalho ou rodapé. Para adicionar vários elementos, você deve usar uma coluna.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
pt_PT: Para usar, por exemplo, a fonte do google Raleway, você pode digitar: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
pt_PT: Alternar todos os campos

en: Toggle button background (off)
pt_PT: Alternar fundo do botão (desligado)

en: Toggle button background (on)
pt_PT: Alternar fundo do botão (ativado)

en: Toggle button colors
pt_PT: Alternar cores dos botões

en: Toggle button font (off)
pt_PT: Alternar fonte do botão (desligado)

en: Toggle button font (on)
pt_PT: Alternar fonte do botão (ativado)

en: Toggle field
pt_PT: Alternar campo

en: Toggle start value (default status)
pt_PT: Alternar valor inicial (status padrão)

en: Tooltip Arrow Background
pt_PT: Plano de fundo da seta da dica de ferramenta

en: Tooltip Arrow Border
pt_PT: Borda da seta da dica de ferramenta

en: Tooltip Background
pt_PT: Plano de fundo da dica de ferramenta

en: Tooltip Border
pt_PT: Borda da dica de ferramenta

en: Tooltip Colors
pt_PT: Cores da dica de ferramenta

en: Tooltip Font
pt_PT: Fonte da dica de ferramenta

en: Tooltip text
pt_PT: Texto de dica de ferramenta

en: Top
pt_PT: Topo:

en: Top and Left
pt_PT: Cima e Esquerda

en: Top and Right
pt_PT: Cima e direita

en: Top left
pt_PT: Superior esquerdo

en: Top right
pt_PT: Canto superior direito

en: Track color
pt_PT: Cor da trilha

en: Track form submissions with Google Analytics
pt_PT: Rastreie os envios de formulários com o Google Analytics

en: Tracking Events
pt_PT: Rastreamento de eventos

en: Tracking number (optional)
pt_PT: Número de rastreamento (opcional)

en: Transaction
pt_PT: Transação

en: Transaction Details
pt_PT: Detalhes da transação

en: Transaction ID
pt_PT: ID da transação

en: Transactions
pt_PT: Transações

en: Transfer after this element
pt_PT: Transferir após este elemento

en: Transfer this element (also works across forms)
pt_PT: Transfira este elemento (também funciona em formulários)

en: Translate countries by its given iso code
pt_PT: Traduzir países pelo código ISO fornecido

en: Translations
pt_PT: Traduções

en: Trash
pt_PT: Lixo

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
pt_PT: Modo de viagem (especifica qual meio de transporte usar ao calcular a rota)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
pt_PT: Período de avaliação em dias (só funciona quando o modo está definido como `subscription`)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
pt_PT: Acione somente quando todas ou uma das condições abaixo corresponderem a seus valores.

en: Tue
pt_PT: ter

en: Tuesday
pt_PT: terça

en: Turkish
pt_PT: turco

en: U.S. state
pt_PT: estado dos EUA

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
pt_PT: URL da sua página de login onde você colocou o formulário de login, aqui os usuários podem verificar seus endereços de e-mail

en: US State
pt_PT: Estado dos EUA

en: Ukrainian
pt_PT: ucraniano

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
pt_PT: Não foi possível carregar o conteúdo, atualize a página ou tente novamente mais tarde.

en: Unable to submit form, session expired!
pt_PT: Não foi possível enviar o formulário, a sessão expirou!

en: Unable to switch language, session expired!
pt_PT: Não foi possível alternar o idioma, a sessão expirou!

en: Uncaptured
pt_PT: Não capturado

en: Undo last change
pt_PT: Desfazer última alteração

en: Unique code
pt_PT: Código único

en: Unique code generation
pt_PT: Geração de código único

en: Unique field name
pt_PT: Nome de campo único

en: Unique field name (required)
pt_PT: Nome de campo exclusivo (obrigatório)

en: Unique field name may not be empty!
pt_PT: O nome do campo exclusivo não pode estar vazio!

en: Unit
pt_PT: Unidade

en: Unit amount
pt_PT: Valor unitário

en: Unit.
pt_PT: Unidade.

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unread
pt_PT: Não lida

en: Unsubscribed
pt_PT: Cancelado

en: Until
pt_PT: Até

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Element
pt_PT: Elemento de atualização

en: Update all
pt_PT: Atualize tudo

en: Update based on user ID (user_id)
pt_PT: Atualização com base no ID do usuário (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
pt_PT: Atualizar lógica condicional, {tags} e campos variáveis dinamicamente

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
pt_PT: Atualizar dados de entrada de contato (se a entrada de contato foi encontrada)

en: Update current logged in user
pt_PT: Atualizar usuário conectado atual

en: Update custom user meta
pt_PT: Atualizar meta de usuário personalizada

en: Update user based on user_id field or GET or POST
pt_PT: Atualizar usuário com base no campo user_id ou GET ou POST

en: Upload CSV file
pt_PT: Carregar arquivo CSV

en: Upload a file to send as attachment
pt_PT: Faça upload de um arquivo para enviar como anexo

en: Upload a logo to use for this email template
pt_PT: Carregue um logotipo para usar neste modelo de e-mail

en: Upload failed
pt_PT: Upload falhou

en: Upload limit reached!
pt_PT: Limite de upload atingido!

en: Upload size limit reached!
pt_PT: Limite de tamanho de upload atingido!

en: Uploading files...
pt_PT: Carregando arquivos...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
pt_PT: Ao selecionar o código do país, um espaço reservado para o formato de número de telefone correto será exibido

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
pt_PT: Use %shttps://jsonlint.com/%s caso não consiga encontrar o erro.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
pt_PT: Use o formato 24h, por exemplo: 13:00, 09:30 etc.

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
pt_PT: Use CTRL ou SHIFT para selecionar várias funções

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
pt_PT: Use um corpo de email personalizado. Use {loop_fields} para recuperar o loop.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
pt_PT: Use um loop personalizado. Use {loop_label} e {loop_value} para recuperar valores.

en: Use a password to protect the form
pt_PT: Use uma senha para proteger o formulário

en: Use an existing product ID which the price will belong to
pt_PT: Use um ID de produto existente ao qual o preço pertencerá

en: Use as PDF footer
pt_PT: Usar como rodapé em PDF

en: Use as PDF header
pt_PT: Use como cabeçalho de PDF

en: Use custom HTML and CSS when printing
pt_PT: Use HTML e CSS personalizados ao imprimir

en: Use custom button settings or the default form button settings?
pt_PT: Usar configurações de botão personalizadas ou as configurações de botão de formulário padrão?

en: Use custom headers
pt_PT: Usar cabeçalhos personalizados

en: Use custom padding
pt_PT: Use preenchimento personalizado

en: Use headers defined for Admin emails (default)
pt_PT: Use cabeçalhos definidos para e-mails de administrador (padrão)

en: Use headers defined for Confirmation emails
pt_PT: Use cabeçalhos definidos para e-mails de confirmação

en: Use image button instead of text button
pt_PT: Use o botão de imagem em vez do botão de texto

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
pt_PT: Use-o como ponto de partida, mas você pode personalizar as colunas

en: Use minimal editor config
pt_PT: Use configuração mínima do editor

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
pt_PT: Use números para especificar os dias a serem excluídos separados por vírgulas, por exemplo: 0,1,2%sOnde: 0 = domingo e 1 = segunda-feira etc.

en: Use the adaptive positioning by default
pt_PT: Use o posicionamento adaptativo por padrão

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
pt_PT: Use o padrão wp_mail () ou use SMTP para enviar e-mails

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
pt_PT: Use este campo para armazenar opcionalmente uma explicação da assinatura para renderização em superfícies hospedadas em Stripe.

en: Use this to add some extra styles for this element.
pt_PT: Use isso para adicionar alguns estilos extras para este elemento.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
pt_PT: Use para identificar o número da sua fatura para esta compra.

en: Use your own custom regex to validate this field
pt_PT: Use seu próprio regex personalizado para validar este campo

en: Use {tags} if needed
pt_PT: Use {tags} se necessário

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
pt_PT: Use {tags} se necessário%sColoque cada latitude e longitude em uma nova linha separada por pipes, por exemplo: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
pt_PT: Use {tags} se necessário, separe cada modo com vírgulas. Os valores válidos são: BUS, RAIL, SUBWAY, TRAIN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
pt_PT: Use {tags} se necessário, os modos válidos são: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
pt_PT: Use {tags} se necessário, você também pode usar [shortcodes] de terceiros se necessário. Mas, observe que se você estiver usando {tags} em combinação com [shortcodes] de terceiros, isso pode causar problemas com elementos DOM inicializados. Isso ocorre porque ao usar {tags}, o HTML será atualizado para refletir a alteração do valor de um campo, o que faz com que o HTML seja recarregado, perdendo todos os elementos DOM inicializados. A prática recomendada seria não misturar {tags} e [shortcodes] em um único elemento HTML.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores de exemplo são: nl (para a Holanda), es (para a Espanha), de (para a Alemanha), uk (para a Grã-Bretanha)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores de exemplo são: us (para os EUA), nl (para a Holanda), es (para a Espanha), de (para a Alemanha), uk (para a Grã-Bretanha)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
pt_PT: Use {tags} se necessário. Deve ser um valor entre 1 e 20 (mais alto significa mais zoom)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
pt_PT: Use {tags} se necessário. Certifique-se de não incluir os locais de `Origem` e` Destino` em seus waypoints. O Coloque cada waypoint em uma nova linha. Formatado assim: {location}|{stopover}
    Onde 'local' é o endereço ou LatLng e 'parada' é 'verdadeiro' ou 'falso', onde 'verdadeiro' indica que o ponto de referência é uma parada na rota, o que tem o efeito de dividir a rota em duas rotas. Valores de exemplo:
    Endereço 1, cidade, país|falso
    Endereço 2, Cidade2, País|verdadeiro
    Endereço 3, Cidade3, País|falso
    Endereço 4, Cidade4, País|falso

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
pt_PT: Use {tags} se necessário. Coloque cada waypoint em uma nova linha. Formatado assim: {location}|{stopover}
    Onde 'local' é o endereço ou LatLng e 'parada' é 'verdadeiro' ou 'falso', onde 'verdadeiro' indica que o ponto de referência é uma parada na rota, o que tem o efeito de dividir a rota em duas rotas. Valores de exemplo:
    Endereço 1, cidade, país|falso
    Endereço 2, Cidade2, País|verdadeiro
    Endereço 3, Cidade3, País|falso
    Endereço 4, Cidade4, País|falso

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores válidos são: FEWER_TRANSFERS ou LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores válidos são: METRIC ou IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores válidos são: bestguess, pessimistic ou optimistic

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores válidos são: verdadeiro ou falso

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
pt_PT: Use {tags} se necessário. Os valores válidos são: verdadeiro ou falso. Quando ativado, não mostrará os botões padrão no mapa

en: Use {tags} to define the returned Label per row
pt_PT: Use {tags} para definir o rótulo retornado por linha

en: Use {tags} to define the returned Value per row
pt_PT: Use {tags} para definir o valor retornado por linha

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
pt_PT: Usado para IPN (notificações instantâneas de pagamento) quando o pagamento é confirmado pelo paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
pt_PT: Útil para plugins externos como WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
pt_PT: Útil para plugins externos como WooCommerce. Exemplo: 'field_name|meta_key' (cada um em uma nova linha)

en: User
pt_PT: Do utilizador

en: User Form locker / submission limit
pt_PT: Armário de formulário de usuário / limite de envio

en: User ID
pt_PT: ID do usuário

en: User ID's:
pt_PT: IDs de usuário:

en: User Registered (registration date)
pt_PT: Usuário registrado (data de registro)

en: User Status
pt_PT: Status do usuário

en: User URL (website)
pt_PT: URL do usuário (site)

en: User did not upload any files
pt_PT: O usuário não enviou nenhum arquivo

en: User display name
pt_PT: Nome de exibição do usuário

en: User email
pt_PT: Email do usuário

en: User input will automatically be converted into uppercase text
pt_PT: A entrada do usuário será automaticamente convertida em texto em maiúsculas

en: User login status after registration
pt_PT: Status de login do usuário após o registro

en: User nicename
pt_PT: Nome do usuário

en: User role
pt_PT: Papel do usuário

en: User roles:
pt_PT: Funções do usuário:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
pt_PT: O usuário que cancelar o pagamento será redirecionado para esta URL

en: User username
pt_PT: Nome de usuário do usuário

en: User will be redirected to this URL after making a payment
pt_PT: O usuário será redirecionado para este URL após efetuar um pagamento

en: User:
pt_PT: Do utilizador:

en: Username
pt_PT: Nome de usuário

en: Username or E-mail address already exists, please try again
pt_PT: O nome de usuário ou endereço de e-mail já existe, tente novamente

en: Users (wp_users)
pt_PT: Usuários (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
pt_PT: Os usuários receberão um e-mail de confirmação antes de serem inscritos

en: VIP status for subscriber
pt_PT: Status VIP para assinante

en: Validate the field when the following conditions are met.
pt_PT: Valide o campo quando as seguintes condições forem atendidas.

en: Validation
pt_PT: Validação

en: Validation error message
pt_PT: Mensagem de erro de validação

en: Value
pt_PT: Valor

en: Value (must be greater than 0)
pt_PT: Valor (deve ser maior que 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
pt_PT: Valor maior que 0, e menor ou igual a 100 que representa o desconto que o cupom aplicará.

en: Variable
pt_PT: Variável

en: Variable field
pt_PT: Campo variável

en: Verification E-mail Subject
pt_PT: Assunto do e-mail de verificação

en: Verify your account
pt_PT: Verifique sua conta

en: Vertical / Horizontal display
pt_PT: Exibição vertical/horizontal

en: Vertical display ( | )
pt_PT: Exibição vertical ( | )

en: Vertical tabs
pt_PT: Guias verticais

en: Vietnamese
pt_PT: vietnamita

en: View
pt_PT: Visão

en: View PayPal subscription
pt_PT: Ver assinatura do PayPal

en: View PayPal transaction
pt_PT: Ver transação do PayPal

en: View Receipt
pt_PT: Veja o recibo

en: View author
pt_PT: Ver autor

en: View contact entry
pt_PT: Ver entrada de contato

en: View online invoice
pt_PT: Ver fatura online

en: View order
pt_PT: Ver pedido

en: View post
pt_PT: Ver postagem

en: View product
pt_PT: Ver produto

en: View subscription
pt_PT: Ver assinatura

en: View template HTML
pt_PT: Ver HTML do modelo

en: Virtual product
pt_PT: Produto virtual

en: Voided
pt_PT: Anulado

en: WC Cart Items
pt_PT: Itens de carrinho de WC

en: WC Cart Items + Price
pt_PT: Itens do carrinho de banheiro + preço

en: WC Cart Total
pt_PT: WC carrinho total

en: WC Cart Total (float format)
pt_PT: WC Cart Total (formato flutuante)

en: WC Order
pt_PT: Pedido de WC

en: WC Order Status
pt_PT: Status do pedido de WC

en: WC order
pt_PT: Pedido de WC

en: WC order status
pt_PT: Status do pedido do WC

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
pt_PT: Aguarde fique conosco! Por favor, tome o tempo para preencher o nosso formulário!?

en: We
pt_PT: Nós

en: We couldn't find a user with the given email address!
pt_PT: Não foi possível encontrar um usuário com o endereço de e-mail fornecido!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pt_PT: Não encontramos os campos %1$s e %2$s que são necessários para registrar um novo usuário. Por favor, %3$sedit%4$s seu formulário e tente novamente

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pt_PT: Não foi possível encontrar o campo %1$s que é necessário para proteger o formulário com senha. Por favor, %2$sedit%3$s seu formulário e tente novamente

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pt_PT: Não foi possível encontrar o campo %1$s que é necessário para redefinir as senhas. Por favor, %2$sedit%3$s seu formulário e tente novamente

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pt_PT: Não foi possível encontrar os campos %1$s ou %2$s que são necessários para fazer login de um novo usuário. Por favor, %3$sedit%4$s seu formulário e tente novamente

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
pt_PT: Não foi possível encontrar os campos %1$spost_title%2$s e %1$spost_content%2$s que são necessários para criar uma nova postagem. Por favor, %3$sedit%4$s seu formulário e tente novamente

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
pt_PT: Enviamos um novo código de verificação, verifique seu e-mail para verificar sua conta!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
pt_PT: Recomendamos que você revise sua política de privacidade e verifique com seus contatos legais antes de usar esse recurso. Saiba mais sobre %scoletar números de telefone com o Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
pt_PT: Nós responderemos dentro de 24 horas.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
pt_PT: Responderemos em 48 horas.
    
    Atenciosamente, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
pt_PT: Título do weblog; definido em Opções Gerais

en: Website
pt_PT: Local na rede Internet

en: Website URL
pt_PT: URL do site

en: Wed
pt_PT: Casar

en: Wednesday
pt_PT: Quarta feira

en: Weekly (every week)
pt_PT: Semanalmente (todas as semanas)

en: Weight of item (leave blank for none)
pt_PT: Peso do item (deixe em branco para nenhum)

en: Welcome back message
pt_PT: Mensagem de boas-vindas

en: Welcome back {user_login}!
pt_PT: Bem-vindo de volta {user_login}!

en: Welsh/UK
pt_PT: Galês / Reino Unido

en: Wether or not to draw Polyline on the map
pt_PT: Desenhe ou não polilinha no mapa

en: Wether or not to draw Polyline(s)
pt_PT: Desenhe ou não polilinha (s)

en: Wether or not to enable keyword feature
pt_PT: Se deseja ou não ativar o recurso de palavra-chave

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
pt_PT: Evite ou não que este campo seja salvo na Entrada de Contatos.

en: Wether or not to use an image button
pt_PT: Usar ou não um botão de imagem

en: Wether or not to use the address auto complete feature
pt_PT: Se quiser ou não usar o recurso de preenchimento automático de endereço

en: Wether or not to use the auto suggest feature
pt_PT: Quer usar ou não o recurso de sugestão automática

en: Wether or not to use the contact entry search feature
pt_PT: Se quiser ou não usar o recurso de pesquisa de entrada de contato

en: Wether or not to use the distance calculator feature
pt_PT: Usar ou não o recurso de calculadora de distância

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
pt_PT: Se usar o editor de texto WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
pt_PT: Qual deve ser a orientação da próxima página?

en: What should this button do?
pt_PT: O que esse botão deve fazer?

en: What user role should this user get?
pt_PT: Qual função de usuário esse usuário deve obter?

en: What's New?
pt_PT: O que há de novo?

en: What's new?
pt_PT: O que há de novo?

en: When above conditions are met set following value:
pt_PT: Quando as condições acima forem atendidas, defina o seguinte valor:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
pt_PT: Quando o administrador aprovar o registro, este e-mail será enviado ao usuário

en: When configured, the product(s) will not be listend on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
pt_PT: Quando configurado, o(s) produto(s) não será(ão) escutado(s) nas páginas do Arquivo (loja, categoria, tag e páginas de busca). Desta forma, o produto só pode ser encomendado enviando o formulário.%1$s%1$sColoque cada ID de produto e/ou slug de categoria em uma nova linha. Por exemplo:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
pt_PT: Quando configurada, a seção "Adicionar ao carrinho" da página do produto único será substituída pelo formulário definido. Ele também substituirá o botão "Adicionar ao carrinho" pelo botão "Visualizar produto" em todas as páginas do Arquivo (loja, categoria, tag e páginas de pesquisa).%1$s%1$sEsta configuração obviamente se tornará obsoleta para os produtos que você está ocultando de sua loja na configuração acima.%1$s%1$sDefina cada uma em uma nova linha formatada assim:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
pt_PT: Ao editar um campo você pode alterar essas configurações

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
pt_PT: Quando a configuração habilitada e acima substituiu a seção "Adicionar ao carrinho" por um formulário, a galeria do produto também será removida

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
pt_PT: Quando a configuração habilitada e acima substituiu a seção "Adicionar ao carrinho" por um formulário, o preço do produto também será removido

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
pt_PT: Quando a configuração habilitada e acima substituiu a seção "Adicionar ao carrinho" por um formulário, a classificação do produto também será removida

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
pt_PT: Quando a configuração habilitada e acima substituiu a seção "Adicionar ao carrinho" por um formulário, a breve descrição do produto também será removida

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
pt_PT: Quando a configuração habilitada e acima substituiu a seção "Adicionar ao carrinho" por um formulário, o título do produto também será removido

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
pt_PT: Quando ativados, os arquivos são excluídos automaticamente após o envio do formulário.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
pt_PT: Quando ativado, ele salvará os dados do formulário inseridos pelo usuário e preencherá o formulário com esses dados quando o usuário retornar ou atualizar a página

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
pt_PT: Quando ativado, a idade será devolvida com base na data selecionada. Isso pode ser útil quando um usuário insere sua data de nascimento ou quando você precisa saber a idade de um objeto.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
pt_PT: Quando ativado, os arquivos não serão mais listados dentro do e-mail ao usar a tag {loop_fields}. Os arquivos só podem ser baixados como um anexo. Lembre-se de que, ao trabalhar com arquivos grandes, o anexo pode ser perdido devido às limitações do cliente de e-mail.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
pt_PT: Quando ativado, o placeholder estará sempre em sua posição adaptativa, mesmo quando o campo não está focado

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
pt_PT: Quando habilitado, os usuários só poderão baixar o arquivo como um anexo e não haverá referência ao local do arquivo. Observe que alguns clientes de e-mail têm um limite de tamanho de anexo que você pode enviar. Se você enviar anexos grandes, pode ser uma boa ideia deixar essa opção desmarcada.

en: When form has been submitted
pt_PT: Quando o formulário foi enviado

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
pt_PT: Quando deixado em branco, o padrão é o nome do campo definido acima. Dentro de colunas dinâmicas, você pode usar %d para determinar onde o contador deve ser colocado, por exemplo: "Produto %d quantidade:" seria convertido em "Produto 3 quantidade:"

en: When popup has been closed
pt_PT: Quando o pop-up foi fechado

en: When popup has been viewed
pt_PT: Quando o pop-up foi visualizado

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
pt_PT: Ao salvar o CSV esses campos serão excluídos do arquivo CSV

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
pt_PT: Quando definido como pendente/bloqueado, o usuário não poderá fazer login

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
pt_PT: Quando o usuário começa a digitar sem qualquer pausa para o limite fornecido, ele não aciona nenhum gancho. Este limite é aplicado apenas no evento "keyup". Somente assim que o usuário parar de digitar e o limite for preenchido, ele executará os ganchos. Por padrão, este valor é definido como 0 para gatilhos instantâneos

en: When to Trigger?
pt_PT: Quando disparar?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
pt_PT: Ao usar qualquer um dos seguintes métodos de pagamento %s, o e-mail abaixo será enviado ao usuário quando o pagamento falhar. Dessa forma, eles podem tentar novamente o pagamento sem preencher o formulário novamente.

en: When value equals "yes" this will be the new value....
pt_PT: Quando o valor for igual a "sim" este será o novo valor....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
pt_PT: Quando o valor não for "sim" este será o novo valor....

en: Where should your image link to?
pt_PT: Para onde sua imagem deve estar vinculada?

en: Whether the post can accept comments
pt_PT: Se a postagem pode aceitar comentários

en: Whether the post can accept pings
pt_PT: Se a postagem pode aceitar pings

en: Whether to display media insert/upload buttons
pt_PT: Se deve exibir botões de inserção / upload de mídia

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
pt_PT: Se deve produzir a configuração mínima do editor usada no PressThis

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
pt_PT: Se deve usar wpautop para adicionar parágrafos

en: Which user roles are allowed to login?
pt_PT: Quais funções de usuário têm permissão para fazer login?

en: Why is this payment fraudulent?
pt_PT: Por que esse pagamento é fraudulento?

en: Width (px)
pt_PT: Largura (px)

en: Will be visible in front of your field.
pt_PT: Será visível na frente do seu campo.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
pt_PT: Será visível na frente do seu campo. (deixe em branco para remover)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
pt_PT: Com esta configuração, você pode usar &lt;br /&gt; para usar quebras de linha para cada opção selecionada em vez de uma lista separada por vírgulas. Claro, você também pode usar outro HTML, se necessário.

en: Wk
pt_PT: Sem.

en: WooCommerce Checkout
pt_PT: Caixa WooCommerce

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
pt_PT: O WooCommerce Checkout está ativado para este formulário, mas o próprio WooCommerce não está ativado!

en: WooCommerce My Account Menu Items
pt_PT: Itens do menu Minha conta do WooCommerce

en: WooCommerce Order
pt_PT: Pedido WooCommerce

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
pt_PT: WooCommerce Order Search (preencher o formulário com os dados do pedido)

en: WooCommerce order (backend)
pt_PT: Pedido WooCommerce (backend)

en: WooCommerce order (front-end)
pt_PT: Pedido WooCommerce (front-end)

en: WordPress web address; set in General Options
pt_PT: Endereço da web do WordPress; definido em Opções Gerais

en: Wrapper width in pixels
pt_PT: Largura do wrapper em pixels

en: Year range
pt_PT: Faixa de anos

en: Yearly (every year)
pt_PT: Anualmente (todos os anos)

en: Yes
pt_PT: sim

en: Yes (enabled)
pt_PT: Sim (habilitado)

en: Yes (hide)
pt_PT: Sim (esconder)

en: Yes (users can't edit the value)
pt_PT: Sim (os usuários não podem editar o valor)

en: Yes, but not when the following conditions are met
pt_PT: Sim, mas não quando as seguintes condições forem atendidas

en: Yes, save form progression
pt_PT: Sim, salvar a progressão do formulário

en: Yes, store files in a year/month folder structure
pt_PT: Sim, armazene os arquivos em uma estrutura de pastas ano / mês

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
pt_PT: Você tem permissão para entrar no campo {tags} para fazer a verificação

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
pt_PT: Você tem permissão para usar um {tag} se quiser permitir que o usuário escolha uma lista do seu formulário

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
pt_PT: Você tem permissão para usar vários IDs. Observe que sempre a última entrada será usada.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags} se quiser permitir que o usuário escolha uma lista no menu suspenso ou rádio/caixa de seleção em seu formulário

en: You are allowed to use {tags}.
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}. (somente o formato decimal é permitido, por exemplo: 16,95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%1$s Coloque cada item em uma nova linha, separe os valores por pipes%1$sDeixe as opções em branco que você não deseja usar, por exemplo:%1$s%1$s %2$sPara adicionar 5 vezes um produto de 3,49 dólares, escreva-o como abaixo:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sAbaixo você pode ver um exemplo completo com { tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sPara mais informações sobre cada opção leia a Referência de Variável do %4$sPayPal%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%1$sColoque cada uma em uma nova linha.%1$sExemplos:%1$s2020-03-25 (exclui uma data específica)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (exclui um intervalo de datas)%1$s01 (exclui o primeiro dia de todos os meses)%1$s10 (exclui o 10º dia de todos os meses)%1$sJan (exclui o mês de janeiro)%1$sMar (exclui o mês) Março)%1$sDec (exclui o mês de dezembro)%1$sw@even (a cada duas semanas @ semanas pares)%1$sw@odd (a cada duas semanas @ semanas ímpares)%1$s1@even (todas as segundas-feiras @ semanas pares)%1$s2@even (todas as terças alternadas @ semanas pares)%1$s1@ ímpar (todas as segundas-feiras alternadas @ semanas ímpares)%1$s2@impar (todas as terças alternadas @ semanas ímpares)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%1$sColoque cada ponto em uma nova linha, separe os valores por barras verticais, por exemplo:%1$s%2$s7 dias de teste grátis:%3$s 0|7|D %1$s%2$sApós 3 semanas de teste por 5 dólares:%3$s 5|3|W%1$s%2$sDepois disso, $49,99 para cada ano:%3$s 49,99|1|Y%1$ s%2$sOpções de formato de hora:%3$s D=dias, W=semanas, M=meses, Y=anos

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%sPara valores válidos, consulte %sPaíses e Regiões Suportados pelo PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%sPara valores válidos, consulte %sCódigos de país e região%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%sPara valores válidos, consulte %sDefinindo o conjunto de caracteres — charset%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
pt_PT: Você tem permissão para usar {tags}.%sColoque cada um em uma nova linha, separe o parâmetro e o valor por pipes, por exemplo:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
pt_PT: Você não está editando um elemento no momento.%sEdite qualquer elemento clicando no ícone %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
pt_PT: Você não está logado no momento. Para enviar o formulário, certifique-se de estar logado!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
pt_PT: Você não tem permissão para editar esta entrada porque ela está conectada ao Pedido:

en: You are not allowed to login!
pt_PT: Você não tem permissão para entrar!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
pt_PT: Você não tem permissão para salvar o formulário enquanto a guia "Código" estiver aberta!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
pt_PT: Você pode adicionar status personalizados via %sSuper Forms > Configurações > Configurações de back-end%s, se necessário

en: You can adjust the size of your background image here
pt_PT: Você pode ajustar o tamanho da sua imagem de fundo aqui

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
pt_PT: Você pode criar um novo produto e preço por meio do Stripe %sDashboard%s.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
pt_PT: Você pode criar cupons facilmente através da página %scoupon management%s do painel Stripe.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
pt_PT: Você pode definir várias taxonomias e várias categorias, colocando cada uma em uma nova linha. Separe cada categoria por uma vírgula.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
pt_PT: Você pode encontrar os IDs do seu plano em %sFaturamento > Produtos > Planos de preços%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
pt_PT: Você pode encontrar o URL do seu webhook ao visualizar seu Zap em zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
pt_PT: Você pode impedir que esses dados sejam enviados ao remetente do formulário (se a opção de enviar e-mail de confirmação tiver sido ativada).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
pt_PT: Você pode recuperar a senha gerada com {register_generated_password} no e-mail

en: You can use field tags {field_name} if you want
pt_PT: Você pode usar tags de campo {field_name} se quiser

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
pt_PT: Você pode usar o campo {tags} para definir as configurações abaixo com base na entrada do usuário.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
pt_PT: Você pode usar tags para recuperar valores de campo, por exemplo: ({field1}+{field2})*7,5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
pt_PT: Você pode usar esse valor como a descrição completa que aparece nos extratos de seus clientes. Deve conter pelo menos uma letra, no máximo 22 caracteres. Uma string arbitrária a ser exibida no extrato do seu cliente. Por exemplo, se seu site for "RunClub" e o item que você está cobrando for um ingresso de corrida, você pode especificar "Ingresso de corrida RunClub 5K".

en: You did not select a form!
pt_PT: Você não selecionou um formulário!

en: You do not have permission to delete this entry.
pt_PT: Você não tem permissão para excluir esta entrada.

en: You do not have permission to submit this form!
pt_PT: Você não tem permissão para enviar este formulário!

en: You do not have permission to view this listing
pt_PT: Você não tem permissão para ver esta listagem

en: You do not have permissions to edit this entry.
pt_PT: Você não tem permissão para editar esta entrada.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
pt_PT: Você tem um campo chamado %1$s, mas não definiu um nome de taxonomia válido. Por favor, %2$sedit%3$s seu formulário e tente novamente

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
pt_PT: Você tem nomes de campo duplicados. Certifique-se de que cada campo tenha um nome exclusivo!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
pt_PT: Você tem nomes secretos duplicados. Certifique-se de que cada segredo tenha um nome exclusivo!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
pt_PT: Você ativou a proteção por senha para este formulário, mas não foi possível encontrar um campo de senha com o nome: %1$s. Por favor, %2$sedit%3$s seu formulário e tente novamente.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
pt_PT: Você não definiu quais produtos devem ser adicionados ao carrinho. Por favor, %sedit%s suas configurações de formulário e tente novamente

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
pt_PT: Você ainda não verificou sua conta. Verifique seu e-mail ou clique em %shere%s para reenviar seu e-mail de verificação.

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
pt_PT: Você deve estar logado para enviar este formulário. Clique %shere%s para entrar!

en: You refunded the payment.
pt_PT: Você devolveu o pagamento.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
pt_PT: Você normalmente estaria usando um campo textarea onde cada opção é colocada em uma nova linha. Você também pode separar rótulo e valor com pipes. Exemplo de valor de área de texto seria:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(campos ACF também são suportados)

en: Your API key seems to be invalid
pt_PT: Sua chave de API parece ser inválida

en: Your Address
pt_PT: Seu endereço

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
pt_PT: Seu ID de público, por exemplo: f25b7204f4

en: Your Company Name
pt_PT: O nome da sua empresa

en: Your E-mail Address
pt_PT: Seu endereço de email

en: Your First Name
pt_PT: Seu primeiro nome

en: Your Forms
pt_PT: Seus formulários

en: Your Full Name
pt_PT: Seu nome completo

en: Your HTML here...
pt_PT: Seu HTML aqui ...

en: Your Last Name
pt_PT: Seu último Nome

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
pt_PT: Seu ID do PayPal ou um endereço de e-mail associado à sua conta do PayPal. Os endereços de e-mail devem ser confirmados.

en: Your Phonenumber
pt_PT: Seu número de telefone

en: Your SMTP server
pt_PT: Seu servidor SMTP

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
pt_PT: Você tem permissão para entrar no campo {tags} para fazer a verificação

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
pt_PT: Seus ícones não serão exibidos porque você ativou a opção de ocultar ícones de campo em "Configurações do formulário> Tema e cores> Ocultar ícones de campo"

en: Your new password
pt_PT: Sua nova senha

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
pt_PT: Sua senha foi alterada. Acabamos de enviar uma nova senha para o seu endereço de e-mail.

en: Your subtitle
pt_PT: Sua legenda

en: Your title
pt_PT: Seu título

en: Zapier Settings
pt_PT: Configurações do Zapier

en: Zapier webhook URL
pt_PT: URL do webhook do Zapier

en: Zipcode
pt_PT: Código postal

en: Zipcode & City
pt_PT: CEP da cidade

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
pt_PT: [Pedido nº {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
pt_PT: [cor] para escolher cores HEX (ou use o elemento nativo Colorpicker)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
pt_PT: [data] para escolher datas (ou use o elemento Data nativo)

en: [datetime-local] for choosing date + time
pt_PT: [datetime-local] para escolher data + hora

en: [email] for entering email addresses
pt_PT: [email] para inserir endereços de e-mail

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
pt_PT: [int-phone] para inserir números de telefone internacionais

en: [month] for choosing months
pt_PT: [mês] para escolher os meses

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
pt_PT: [número] para inserir números (a validação será automaticamente definida como "flutuante")

en: [tel] for entering phonenumbers
pt_PT: [tel] para inserir números de telefone

en: [text] normal text field (default)
pt_PT: [texto] campo de texto normal (padrão)

en: [time] for choosing time
pt_PT: [tempo] para escolher o tempo

en: [url] for entering URL's
pt_PT: [url] para inserir o URL

en: address
pt_PT: endereço

en: amount
pt_PT: montante

en: autosuggest
pt_PT: auto-sugestão

en: bottom
pt_PT: Inferior:

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
pt_PT: não pode ser usado como uma data de lembrete porque está no passado, verifique suas configurações em "Configurações do formulário > Lembretes de e-mail".

en: case sensitive
pt_PT: maiúsculas e minúsculas

en: color
pt_PT: cor

en: column
pt_PT: coluna

en: country
pt_PT: país

en: date
pt_PT: encontro

en: default
pt_PT: padrão

en: e.g: 1
pt_PT: por exemplo: 1

en: e.g: SbwGtc0x
pt_PT: por exemplo: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
pt_PT: por exemplo: preço_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
pt_PT: por exemplo: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
pt_PT: por exemplo: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
pt_PT: o email

en: enter the field name
pt_PT: digite o nome do campo

en: entry_search
pt_PT: pesquisa_entrada

en: file
pt_PT: Arquivo

en: first_choice
pt_PT: primeira escolha

en: form
pt_PT: Formato

en: form-not-saved-yet
pt_PT: formulário-ainda não salvo

en: height
pt_PT: altura

en: hidden
pt_PT: escondido

en: http://
pt_PT: http: //

en: iDeal
pt_PT: ideal

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
pt_PT: não é um formato de relógio de 24 horas válido, corrija e certifique-se de usar um formato de 24 horas, por exemplo: 21:45

en: leave blank to remove
pt_PT: deixe em branco para remover

en: left
pt_PT: Esquerda:

en: name
pt_PT: nome

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
pt_PT: usado apenas quando os marcadores de posição adaptáveis estão habilitados

en: option
pt_PT: opção

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
pt_PT: valor_opção1|Etiqueta de opção 1
    valor_opção2|Etiqueta de opção 2

en: optional
pt_PT: opcional

en: or leave blank for no maximum date
pt_PT: ou deixe em branco sem data máxima

en: or leave blank for no minimum date
pt_PT: ou deixe em branco sem data mínima

en: or leave blank to allow all roles
pt_PT: ou deixe em branco para permitir todas as funções

en: or leave blank to display to all roles
pt_PT: ou deixe em branco para exibir para todas as funções

en: or leave blank to only display to the roles defined above
pt_PT: ou deixe em branco para exibir apenas as funções definidas acima

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
pt_PT: ou deixe em branco para filtrar apenas pelos papéis definidos acima

en: password
pt_PT: senha

en: phonenumber
pt_PT: número de telefone

en: price
pt_PT: preço

en: put each on a new line
pt_PT: coloque cada um em uma nova linha

en: quantity
pt_PT: quantidade

en: question
pt_PT: questão

en: rating
pt_PT: Avaliação

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
pt_PT: escala de renderização recomendada é entre 1 e 3 (a escala padrão é 2)

en: result
pt_PT: resultado

en: results
pt_PT: resultados

en: retrieve method
pt_PT: método de recuperação

en: right
pt_PT: Direito:

en: search...
pt_PT: procurar...

en: second_choice
pt_PT: segunda chance

en: select a state
pt_PT: selecione um Estado

en: select your country
pt_PT: Escolha o seu país

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
pt_PT: separados por vírgula, por exemplo: 32.2467.1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
pt_PT: separados por vírgula, por exemplo: administrador, editor

en: separated by comma's
pt_PT: separados por vírgulas

en: signature
pt_PT: assinatura

en: specifies the width of the line in pixels.
pt_PT: especifica a largura da linha em pixels.

en: state
pt_PT: Estado

en: tags
pt_PT: Tag

en: third_choice
pt_PT: terceira_escolha

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
pt_PT: isto irá adicionar uma lista suspensa no topo do seu formulário onde o usuário pode escolher um idioma

en: time
pt_PT: Tempo

en: title
pt_PT: título

en: top
pt_PT: topo

en: unique_code
pt_PT: código_exclusivo

en: use {tags} if needed
pt_PT: use {tags} se necessário

en: variable
pt_PT: variável

en: version
pt_PT: versão

en: was refunded
pt_PT: foi reembolsado

en: website
pt_PT: local na rede Internet

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
pt_PT: ao usar o Elementor, você deve usar o widget nativo do Super Forms ou o widget Shortcode para exibir seus formulários

en: width
pt_PT: largura

en: your@email.com, your@email.com
pt_PT: seu@email.com, seu@email.com

en: {email}
pt_PT: {o email}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
pt_PT: {loop_fields} dentro do corpo do e-mail será substituído por este conteúdo

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
pt_PT: As tags {pdf_page} e {pdf_total_pages} podem ser usadas dentro de um elemento HTML para ser usado em seu cabeçalho / rodapé.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
pt_PT: {tags} podem ser usados para recuperar valores dinamicamente
