Super Forms - All In One Bundle - en to sv_SE translation catalogue (2941 entries)

en: !! Not contains
sv_SE: !! Innehåller inte

en: != Not equal
sv_SE: ! = Inte lika

en: " " (space only)
sv_SE: "" (endast mellanslag)

en: " column
sv_SE: " kolumn

en: "," (comma only)
sv_SE: "," (endast komma)

en: "Off" label
sv_SE: "Utanför indikation

en: "Off" value
sv_SE: "Av" -värde

en: "On" label
sv_SE: Etikett "På"

en: "On" value
sv_SE: "På" -värde

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
sv_SE: %2$sSeparera varje roll med kommatecken, tillgängliga roller:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
sv_SE: %3$s%1$s
                                %4$sExempel för anpassad%5$s %6$soffentlig katalog:%7$s%1$s
                                Webbplatsbesökare kommer att kunna komma åt/ladda ner filer direkt via URL:s %1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExempel för anpassad%5$s %6$sprivat katalog:%7$s%1$s
                                Filer kommer att lagras säkert utanför webbplatsens rotkatalog.%1$s
                                Webbplatsbesökare kommer inte att kunna komma åt/ladda ner filer via URL:s %1$s
                                Använd endast det här alternativet om du har känsliga filuppladdningar. Om du inte gör det kan det vara bäst att bara använda inställningen "Dölj filer från mediebiblioteket".%1$s
                                Att lagra filer på en säker plats kan bromsa vissa funktioner och funktioner relaterade till filer/media.%1$s
                                På vissa servrar är det inte möjligt för Super Forms att skapa den privata katalogen på grund av behörigheter, kontakta i så fall din leverantör.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sAnmärkning till WordPress-installationer i en underkatalog:%7$s för att använda en säker katalog måste du gå upp i en annan katalog i ditt rotträd som så:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
sv_SE: %d av %d kontaktposter importerade!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
sv_SE: %s%sDokumentation:%s %sKassa för en enda produkt med en fast mängd och pris%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
sv_SE: %s%sObs:%s om du bara vill att användare ska kunna beställa produkter via detta formulär kan du konfigurera produkterna i fråga så att de utesluts från din vanliga butik. Alternativt kan du också definiera att ersätta produktområdet "Lägg i kundvagn" med ditt formulär. Du kan definiera dessa inställningar här: %sSuper Forms > Inställningar > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
sv_SE: %s. Vänligen kontakta din webbmaster och öka denna gräns i din php.ini-fil!

en: %s. Please refresh this page and try again!
sv_SE: %s. Uppdatera den här sidan och försök igen!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
sv_SE: %sSkapa ett webhook-ID%s%sSlutpunkts-URL måste vara: %s

en: %sDisable this notification%s
sv_SE: %sInaktivera detta meddelande%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
sv_SE: %sERROR%s: Du får inte logga in.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
sv_SE: %sFel:%s Något gick fel när du loggade in, försök igen

en: %sForm elements:%s
sv_SE: %sFormelement:%s

en: %sForm settings:%s
sv_SE: %sForminställningar:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
sv_SE: %sSök efter Google fonts%s och Kopiera Klistra in URL:en t.ex.:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
sv_SE: %sÖversättningsinställningar:%s (detta inkluderar bara översättningsinställningarna, inte de faktiska strängarna, detta lagras i "Formelements"-koden)

en: &copy; Someone, somewhere 2015
sv_SE: © Någon, någonstans 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
sv_SE: © Någon, någonstans 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
sv_SE: &gt; &amp;&amp; &lt;Större än OCH Mindre än

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
sv_SE: &gt; &amp;&amp; &lt;= Större än OCH Mindre än eller lika med

en: &gt; Greater than
sv_SE: &gt; Större än

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
sv_SE: &gt; || &lt;Större än ELLER Mindre än

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
sv_SE: &gt; || &lt;= Större än ELLER Mindre än eller lika med

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
sv_SE: &gt; = &amp;&amp; &lt;Större än eller lika med OCH Mindre än

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
sv_SE: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Större än eller lika med OCH Mindre än eller lika med

en: &gt;= Greater than or equal to
sv_SE: &gt; = Större än eller lika med

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
sv_SE: &gt; = || &lt;Större än eller lika med ELLER Mindre än

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
sv_SE: &gt; = || &lt;= Större än eller lika med ELLER Mindre än eller lika med

en: &lt;  Less than
sv_SE: &lt;Mindre än

en: &lt;= Less than or equal
sv_SE: &lt;= Mindre än eller lika

en: (0 = disabled)
sv_SE: (0 = inaktiverad)

en: (12 = default)
sv_SE: (12 = standard)

en: (14 = default)
sv_SE: (14 = standard)

en: (16 = default)
sv_SE: (16 = standard)

en: (20 = default)
sv_SE: (20 = standard)

en: (Copy)
sv_SE: (Kopiera)

en: (default line height is 1.2)
sv_SE: (standardlinjehöjd är 1,2)

en: (leave blank for default paddings)
sv_SE: (lämna tomt för standardutfyllnad)

en: (leave blank for no custom paddings)
sv_SE: (lämna tomt för inga anpassade stoppningar)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
sv_SE: (lämna tomt för ingen inmatningsmask)%sa - Representerar ett alfanumeriskt tecken (A-Z,a-z)%s9 - Representerar ett numeriskt tecken (0-9)%s* - Representerar ett alfanumeriskt tecken (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
sv_SE: (lämna tomt för att använda dina WordPress-temastilar)

en: (optional)
sv_SE: (frivillig)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
sv_SE: (valfritt) Lås inte formuläret, men visa ändå ett meddelande

en: (optional) Empty error message
sv_SE: (valfritt) Tomt felmeddelande

en: (optional) Normalize strings
sv_SE: (valfritt) Normalisera strängar

en: (optional) Populate the following field with the total distance
sv_SE: (valfritt) Fyll i följande fält med det totala avståndet

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
sv_SE: (valfritt) Fyll i följande fält med den totala restiden (varaktighet)

en: (optional) Reply to email
sv_SE: (valfritt) Svara på e-post

en: (optional) Reply to name
sv_SE: (valfritt) Svara på namnet

en: (optional) Set a custom reply to header
sv_SE: (valfritt) Ställ in ett anpassat svar på rubriken

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
sv_SE: (valfritt) Anger ett föredraget transiteringssätt

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
sv_SE: (valfritt) Anger inställningar för transitvägar

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
sv_SE: (valfritt) anger att rutten som använder de medföljande waypoints kan optimeras genom att omorganisera waypoints i en mer effektiv ordning

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
sv_SE: (valfritt) Anger antaganden som ska användas vid beräkning av tid i trafik

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
sv_SE: (valfritt) Anger önskad ankomsttid

en: (optional) Specifies the desired time of departure
sv_SE: (valfritt) Anger önskad avgångstid

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
sv_SE: (valfritt) anger regionkoden, specificerad som ett ccTLD-värde ("toppnivådomän") med två tecken

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
sv_SE: (valfritt) anger regionkoden, som anges som ett TLD-värde ("toppnivådomän") med två tecken

en: (optional) Unique invoice key
sv_SE: (valfritt) Unik fakturanyckel

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
sv_SE: (valfritt) Waypoints ändrar en rutt genom att dirigera den genom den eller de angivna platserna

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
sv_SE: (valfritt) när det är satt till sant indikerar det att den beräknade rutten eller rutorna bör undvika färjor, om möjligt

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
sv_SE: (valfritt) när det är satt till sant indikerar det att den beräknade rutten (rna) bör undvika större motorvägar, om möjligt

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
sv_SE: (valfritt) när det är satt till sant indikerar det att den beräknade rutten (s) bör undvika vägtullar, om möjligt

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
sv_SE: (valfritt) när det är satt till sant anger att vägbeskrivningstjänsten kan tillhandahålla mer än ett ruttalternativ i svaret

en: (optional, leave blank for none)
sv_SE: valfritt, lämna tomt för ingen

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
sv_SE: (ställ in på -1 för att använda dina WordPress-temastilar)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
sv_SE: (ställ in på -1 för att använda dina WordPress-temastilar, ställ in på 0 för att använda normal linjehöjd)

en: (set to 0 to use normal font weight)
sv_SE: (ställ in på 0 för att använda normal teckensnittsvikt)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
sv_SE: (ställ in på ingen för att använda dina WordPress-temastilar)

en: (space)
sv_SE: (Plats)

en: (top right bottom left)
sv_SE: (uppe till höger nere till vänster)

en: , (comma)
sv_SE: , (kommatecken)

en: - choose status -
sv_SE: - välj status -

en: - Not connected -
sv_SE: - Ej ansluten -

en: - select -
sv_SE: - Välj -

en: - select a country -
sv_SE: - Välj ett land -

en: - select a option -
sv_SE: - välj ett alternativ -

en: - select your country -
sv_SE: - Välj ditt land -

en: - select your title -
sv_SE: - välj din titel -

en: . (dot)
sv_SE: . (punkt)

en: 0 - No output
sv_SE: 0 - Ingen utgång

en: 0 = 350px min height
sv_SE: 0 = 350 pixlar min höjd

en: 0 = no max height
sv_SE: 0 = ingen maxhöjd

en: 0 = no max width
sv_SE: 0 = ingen maxbredd

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
sv_SE: 0 = Samma dag, 1 = Nästa dag, 5 = Fem dagar efter, -1 = En dag innan, -3 = Tre dagar före

en: 0 decimals
sv_SE: 0 decimaler

en: 1 - Commands
sv_SE: 1 - Kommandon

en: 2 - Data and commands
sv_SE: 2 - Data och kommandon

en: 2 decimals
sv_SE: 2 decimaler

en: 3 - As 2 plus connection status
sv_SE: 3 - Som 2 plus anslutningsstatus

en: 3 decimals
sv_SE: 3 decimaler

en: 4 - Low-level data output
sv_SE: 4 - Utdata på låg nivå

en: 4 decimals
sv_SE: 4 decimaler

en: 5 decimals
sv_SE: 5 decimaler

en: 6 decimals
sv_SE: 6 decimaler

en: 7 decimals
sv_SE: 7 decimaler

en: == Equal
sv_SE: == Lika

en: == Equal (default)
sv_SE: == lika (standard)

en: ?? Contains
sv_SE: ?? Innehåller

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
sv_SE: [färg] för att välja HEX-färger (eller använd det ursprungliga Colorpicker-elementet)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
sv_SE: [datum] för att välja datum (eller använd det ursprungliga datumelementet)

en: [datetime-local] for choosing date + time
sv_SE: [datetime-local] för att välja datum + tid

en: [email] for entering email addresses
sv_SE: [e-post] för att ange e-postadresser

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
sv_SE: [int-phone] för att ange internationella telefonnummer

en: [month] for choosing months
sv_SE: [månad] för att välja månader

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
sv_SE: [nummer] för att ange nummer (validering ställs automatiskt in på "flyt")

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
sv_SE: [Beställningsnummer {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [tel] for entering phonenumbers
sv_SE: [tel] för att ange telefonnummer

en: [text] normal text field (default)
sv_SE: [text] normalt textfält (standard)

en: [time] for choosing time
sv_SE: [tid] för att välja tid

en: [url] for entering URL's
sv_SE: [url] för att ange webbadresser

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
sv_SE: En anpassad tackbeskrivning som visas efter att en användare har fyllt i formuläret.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
sv_SE: En anpassad tacktitel som visas efter att en användare har fyllt i formuläret.

en: A genuine card must be used to make a payment.
sv_SE: Ett äkta kort måste användas för att göra en betalning.

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
sv_SE: En tysk ELV-betalning görs med Express Checkout.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
sv_SE: Ett dolt fält med namnet "user_id" måste finnas i ditt formulär för att detta ska fungera

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
sv_SE: En lista över de typer av betalningsmetoder (t.ex. kort) som denna Checkout-session kan acceptera. Separera varje med kommatecken.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
sv_SE: En anteckning krävs när ett angett skäl inte har valts

en: A payment has been accepted.
sv_SE: En betalning har accepterats.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
sv_SE: En betalning återfördes på grund av en återbetalning eller annan typ av återföring. Medlen har tagits bort från ditt kontosaldo och returnerats till köparen. Orsaken till reverseringen anges i ReasonCode-elementet.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
sv_SE: Ett positivt heltal som representerar det belopp som ska dras av från en fakturasumma

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
sv_SE: Ett skrivskyddat inmatningsfält kan inte ändras (en användare kan dock flika till det, markera det och kopiera texten från det).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
sv_SE: En återföring har avbrutits. Till exempel vann du en tvist med kunden, och pengarna för transaktionen som återfördes har återbetalats till dig.

en: A Stripe test card number was used.
sv_SE: Ett Stripe-testkortnummer användes.

en: A subtitle to display before the email body (content)
sv_SE: En underrubrik att visa före e-posttexten (innehåll)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
sv_SE: En underrubrik som ska visas före e-posttexten (används för bekräftelsemeddelanden)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
sv_SE: Ett skattekod-ID. Fraktskattekoden är

en: A title to display below your logo
sv_SE: En titel att visa under din logotyp

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
sv_SE: En titel som ska visas under din logotyp (används för e-postbekräftelse)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
sv_SE: En transaktion med identiskt belopp och kreditkortsinformation lämnades helt nyligen.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
sv_SE: En unik sträng som refererar till kassasessionen. Detta kan vara ett kund-ID, ett kundvagns-ID eller liknande, och kan användas för att stämma av sessionen med dina interna system.

en: About
sv_SE: Handla om

en: Absolute
sv_SE: Absolut

en: Accepted value are
sv_SE: Accepterat värde är

en: Accepted values are
sv_SE: Godkända värden är

en: Accordion
sv_SE: Dragspel

en: Accordion Colors
sv_SE: Dragspel färger

en: Accordion Content
sv_SE: Dragspelsinnehåll

en: Accordion Desc
sv_SE: Dragspel Desc

en: Accordion Desc (active)
sv_SE: Dragspel Desc (aktiv)

en: Accordion Desc (hover)
sv_SE: Dragspel Desc (hovra)

en: Accordion Header
sv_SE: Dragspelshuvud

en: Accordion Header (active)
sv_SE: Dragspelshuvud (aktiv)

en: Accordion Header (hover)
sv_SE: Dragspelshuvud (hovra)

en: Accordion Icon
sv_SE: Dragspel ikon

en: Accordion Icon (active)
sv_SE: Dragspelsikon (aktiv)

en: Accordion Icon (hover)
sv_SE: Dragspelsikon (hovra)

en: Accordion Title
sv_SE: Dragspelstitel

en: Accordion Title (active)
sv_SE: Dragspelstitel (aktiv)

en: Accordion Title (hover)
sv_SE: Dragspelstitel (hovra)

en: Account has been approved
sv_SE: Kontot har godkänts

en: Account verified message
sv_SE: Kontoverifierat meddelande

en: Achieve date range with 2 datepickers
sv_SE: Uppnå datumintervall med två datapickers

en: Action
sv_SE: Handling

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Verification Code
sv_SE: Aktiveringskod

en: Verification E-mail Body
sv_SE: Aktivering E-posttext

en: Active
sv_SE: Aktiva

en: Active (default)
sv_SE: Aktiv (standard)

en: Adaptive Placeholder Colors
sv_SE: Adaptiva platshållarfärger

en: Add a custom class to append extra styles
sv_SE: Lägg till en anpassad klass för att lägga till extra stilar

en: Add a custom Content class to append extra styles
sv_SE: Lägg till en anpassad innehållsklass för att lägga till extra stilar

en: Add a custom TAB class to append extra styles
sv_SE: Lägg till en anpassad TAB-klass för att lägga till extra stilar

en: Add a custom TAB index (order) for this field
sv_SE: Lägg till ett anpassat TAB-index (ordning) för det här fältet

en: Add a reason for this refund
sv_SE: Lägg till en anledning till denna återbetalning

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
sv_SE: Lägg till extra e-postrubriker här (lägg varje rubrik på en ny rad)

en: Add checkout fee(s)
sv_SE: Lägg till kassaavgift(er)

en: Add custom checkout field(s)
sv_SE: Lägg till anpassade kassafält

en: Add custom JavaScript code
sv_SE: Lägg till anpassad JavaScript-kod

en: Add item
sv_SE: Lägg till vara

en: Add Language Switch
sv_SE: Lägg till språkomkopplare

en: Add list
sv_SE: Lägg till lista

en: Add MailPoet subscriber
sv_SE: Lägg till MailPoet-prenumerant

en: Add Mailster subscriber
sv_SE: Lägg till Mailster-prenumerant

en: Add marker on address (location)
sv_SE: Lägg till markör på adress (plats)

en: Add more details about this refund
sv_SE: Lägg till mer information om denna återbetalning

en: Add Polylines to the map
sv_SE: Lägg till Polylines på kartan

en: Add some extra validation for this field
sv_SE: Lägg till lite extra validering för det här fältet

en: Add the form name to the contact entry list
sv_SE: Lägg till formulärnamnet i kontaktlistan

en: Add the IP address to the contact entry list
sv_SE: Lägg till IP-adressen i kontaktlistan

en: Add Translation
sv_SE: Lägg till översättning

en: Add your code without the <script></script> tags
sv_SE: Lägg till din kod utan <script></script>-taggarna

en: Additional Headers:
sv_SE: Ytterligare rubriker:

en: Address
sv_SE: Adress

en: address
sv_SE: adress

en: Address auto complete (google places)
sv_SE: Adress automatiskt slutförd (google platser)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
sv_SE: Adressen kunde inte hittas. Kontrollera att adressen var korrekt.

en: Address status
sv_SE: Adressstatus

en: Admin E-mail
sv_SE: Admin E-post

en: Admin email
sv_SE: Admin-e-post

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Afrikaans
sv_SE: Afrikanska

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
sv_SE: Efter beräkning av avståndet kan antingen mängden meter eller sekunder returneras

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
sv_SE: Efter att du har tagit bort en kontaktpost raderar du alla tillhörande filer

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
sv_SE: Efter beräkningen fylls värdet i det här fältet

en: After last field is filled out, go to next step automatically
sv_SE: När det sista fältet är ifyllt, gå automatiskt till nästa steg

en: Albanian
sv_SE: Albanska

en: Algerian Arabic
sv_SE: Algeriska arabiska

en: Align Center
sv_SE: Centrera i linje med

en: Align icon to the left or right.
sv_SE: Justera ikonen till vänster eller höger.

en: Align inner elements
sv_SE: Rikta in de inre elementen

en: Align Left
sv_SE: Justera vänster

en: Align Right
sv_SE: Justera höger

en: Alignment
sv_SE: Inriktning

en: All (when all conditions matched)
sv_SE: Alla (när alla förhållanden matchade)

en: All forms
sv_SE: Alla former

en: All settings have been saved.
sv_SE: Alla inställningar har sparats.

en: Allert message text (browser requires this)
sv_SE: Varningsmeddelandetext (webbläsaren kräver detta)

en: Allow
sv_SE: Tillåta

en: Allow Backorders?
sv_SE: Tillåt restorder?

en: Allow buyers to specify the quantity
sv_SE: Tillåt köpare att ange kvantitet

en: Allow comments
sv_SE: Tillåt kommentarer

en: Allow everything (no limitations)
sv_SE: Tillåt allt (inga begränsningar)

en: Allow field to be empty
sv_SE: Låt fältet vara tomt

en: Allow filter
sv_SE: Tillåt filter

en: Allow lowercase letters
sv_SE: Tillåt små bokstäver

en: Allow only logged in users
sv_SE: Tillåt endast inloggade användare

en: Allow only logged in users to submit the form
sv_SE: Tillåt endast inloggade användare att skicka formuläret

en: Allow only specific user roles
sv_SE: Tillåt endast specifika användarroller

en: Allow pings
sv_SE: Tillåt pingar

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
sv_SE: Tillåt spara formulär med dubbla fältnamn (endast för utvecklare)

en: Allow sorting
sv_SE: Tillåt sortering

en: Allow storing cookies
sv_SE: Tillåt lagring av kakor

en: Allow the following users to delete any entries
sv_SE: Tillåt följande användare att ta bort alla poster

en: Allow the following users to delete their own entries
sv_SE: Tillåt följande användare att ta bort sina egna poster

en: Allow the following users to edit any entries
sv_SE: Tillåt följande användare att redigera alla poster

en: Allow the following users to edit their own entries
sv_SE: Tillåt följande användare att redigera sina egna poster

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
sv_SE: Tillåt följande användare att se alla poster (observera att inloggade användare alltid kommer att kunna se sina egna poster)

en: Allow the following users to view any entries
sv_SE: Tillåt följande användare att se alla poster

en: Allow the following users to view their own entries
sv_SE: Tillåt följande användare att se sina egna poster

en: Allow uppercase letters
sv_SE: Tillåt versaler

en: Allow user to choose a maximum of X dates
sv_SE: Tillåt användaren att välja högst X-datum

en: Allow users to change month
sv_SE: Tillåt användare att ändra månad

en: Allow users to change year
sv_SE: Tillåt användare att ändra år

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
sv_SE: Tillåt användare att välja ett eller flera intressen/grupper (hämtade med angivet list-ID)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
sv_SE: Låt användare välja de angivna datumen eller datumintervallet även när du definierade att utesluta en viss dag ovan

en: Allow users to select weekends
sv_SE: Tillåt användare att välja helger

en: Allow users to select work days
sv_SE: Tillåt användare att välja arbetsdagar

en: Allow, but notify customer
sv_SE: Tillåt, men meddela kunden

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
sv_SE: Tillåtna tillägg (åtskilda av rör)

en: Allowed user role(s)
sv_SE: Tillåtna användarroller

en: Allows only specific user roles to submit the form
sv_SE: Tillåter endast specifika användarroller att skicka formuläret

en: Allows you to connect this form with Zapier
sv_SE: Låter dig koppla det här formuläret till Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
sv_SE: Låter dig spara dina anpassade fält i Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
sv_SE: Låter dig ställa in fältets bakgrund till transparent

en: Also compare against trashed contact entries
sv_SE: Jämför även mot slängda kontaktposter

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
sv_SE: Dölj även filter, sidnumrering och andra möjliga UI-element (endast meddelandet kommer att visas för användaren)

en: Amount
sv_SE: Belopp

en: amount
sv_SE: belopp

en: Amount format (example: %)
sv_SE: Beloppsformat (exempel: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
sv_SE: Belopp i dagar att lägga till eller dra av baserat på nuvarande dag%s(lämna tomt för att ta bort begränsningar)

en: Amount Label
sv_SE: Beloppsetikett

en: Amount Off
sv_SE: Belopp av

en: Amount to charge
sv_SE: Belopp att ladda

en: Amount to charge for shipping
sv_SE: Belopp att ta betalt för frakt

en: Amount wrapper width in pixels
sv_SE: Mängd omslagsbredd i pixlar

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
sv_SE: En godtycklig sträng som du kan fästa på ett Charge-objekt. Den visas i webbgränssnittet vid sidan av laddningen. Observera att om du använder Stripe för att skicka automatiska e-postkvitton till dina kunder, kommer dina kvitton att innehålla beskrivningen av debiteringarna som de beskriver.

en: An error occurred while processing the card.
sv_SE: Ett fel uppstod när kortet bearbetades.

en: Analytics.js tracking snippet
sv_SE: Analytics.js spårningsavsnitt

en: AND
sv_SE: OCH

en: Any field value submitted by the user
sv_SE: Alla fältvärden som skickas in av användaren

en: Any option value from the database
sv_SE: Valfritt alternativvärde från databasen

en: Any setting value used for the form
sv_SE: Alla inställningsvärden som används för formuläret

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
sv_SE: Vilken tabellkolumn som helst kan returneras med {tags} så länge kolumnnamnet finns

en: API key
sv_SE: API-nyckel

en: Append entry ID after the custom title
sv_SE: Lägg till post-ID efter den anpassade titeln

en: Apply custom Tax Rates
sv_SE: Tillämpa anpassade skattesatser

en: Apply discount
sv_SE: Använd rabatt

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
sv_SE: Använd följande kupongkod (lämna tomt för ingen):

en: Approved E-mail Body
sv_SE: Godkänd e-posttext

en: Approved E-mail Subject
sv_SE: Godkänt e-postämne

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Arabic text
sv_SE: Arabisk text

en: Archive
sv_SE: Arkivera

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla formulärinställningar enligt dina nuvarande globala inställningar?

en: Armenian
sv_SE: Armeniska

en: Ascending Order (default)
sv_SE: Stigande order (standard)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
sv_SE: Be kunden att försöka betala igen. Om efterföljande betalningar avvisas bör kunden kontakta sin kortutgivare för mer information.

en: Ask us any questions...
sv_SE: Ställ oss några frågor ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
sv_SE: Bifoga genererad PDF till admin-e-post

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
sv_SE: Bifoga genererad PDF till bekräftelsemail

en: Attachments for admin emails:
sv_SE: Bilagor för admin-e-post:

en: Attachments for confirmation emails:
sv_SE: Bilagor för e-postbekräftelse:

en: Attachments for paypal completed emails:
sv_SE: Bilagor för ifyllda e-postmeddelanden från PayPal:

en: Attachments for reminder email #%s
sv_SE: Bilagor för påminnelsemail #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
sv_SE: Bilagor för woocommerce slutförda e-postmeddelanden:

en: August
sv_SE: Augusti

en: Author display name
sv_SE: Författarens visningsnamn

en: Author E-mail
sv_SE: Författarens e-post

en: Author E-mail address (mailto:)
sv_SE: Författarens e-postadress (mailto:)

en: Author first name
sv_SE: Författarens förnamn

en: Author full name
sv_SE: Författarens fullständiga namn

en: Author ID
sv_SE: Författar-ID

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
sv_SE: Författar-ID (standard = aktuellt användar-ID om inloggad)

en: Author last name
sv_SE: Författarens efternamn

en: Author nickname
sv_SE: Författarens smeknamn

en: Author username
sv_SE: Författarens användarnamn

en: Auto populate data with fields
sv_SE: Fyll i data automatiskt med fält

en: Autosuggest
sv_SE: Föreslå automatiskt

en: Auto-Draft
sv_SE: Auto-utkast

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
sv_SE: Lägg automatiskt till radbrytningar (aktiverat som standard)

en: Automatically add paragraphs
sv_SE: Lägg automatiskt till stycken

en: Automatically go to next step
sv_SE: Gå automatiskt till nästa steg

en: Automatically transform text to uppercase
sv_SE: Omvandla text automatiskt till versaler

en: Autopopulate form with last contact entry data
sv_SE: Autopulera formulär med senaste kontaktuppgifter

en: Autosuggest
sv_SE: Autoföreslå

en: autosuggest
sv_SE: autoföreslå

en: Available backups:
sv_SE: Tillgängliga säkerhetskopior:

en: Azerbaijani
sv_SE: Azerbajdzjanska

en: Back to top button
sv_SE: Tillbaka till toppen

en: Backend Settings
sv_SE: Inställningar för backend

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background color opacity
sv_SE: Bakgrundsfärgens opacitet

en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Background image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Background Image Repeat
sv_SE: Upprepa bakgrundsbild

en: Background Image Size
sv_SE: Bakgrundsbildstorlek

en: Background image to show the user they can draw a signature
sv_SE: Bakgrundsbild för att visa användaren att de kan rita en signatur

en: Backups
sv_SE: Säkerhetskopior

en: Based on existing Stripe Coupon ID
sv_SE: Baserat på befintligt Stripe-kupong-ID

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
sv_SE: Baserat på befintligt Stripe-pris eller plan-ID (rekommenderas)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
sv_SE: Baserat på befintligt Stripe Promotion ID

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
sv_SE: Baserat på befintligt Stripe Shipping Rate ID (rekommenderas)

en: Based on Form
sv_SE: Baserat på Form

en: Based on form width (breaking point = 760px)
sv_SE: Baserat på formbredd (brytpunkt = 760 pixlar)

en: Based on parent ID
sv_SE: Baserat på förälders-ID

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
sv_SE: Baserat på skärmbredd (brytpunkt = 760 pixlar)

en: Based on subscription
sv_SE: Baserat på prenumeration

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
sv_SE: Baserat på ovanstående fältvärde kommer detta element att vara visibelt eller dolt.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
sv_SE: Baserat på dina villkor kan du välja att dölja, visa element eller göra fält läsbara.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
sv_SE: Baserat på dina formulärfält kan du spara anpassad meta för ditt inlägg

en: Based on your form fields you can save product attributes
sv_SE: Baserat på dina formulärfält kan du spara produktattribut

en: Before you can preview it, you need to save your form!
sv_SE: Innan du kan förhandsgranska det måste du spara ditt formulär!

en: Belarusian
sv_SE: Vitryska

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
sv_SE: Nedan kan du ändra standardavgränsare och kapslingstecken

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
sv_SE: Nedan kan du ange ett datumintervall (eller lämna tomt för att exportera alla kontaktposter)

en: Best regards, {option_blogname}
sv_SE: Med vänliga hälsningar, {option_blogname}

en: Billing
sv_SE: Fakturering

en: Billing E-mail address (required)
sv_SE: E-postadress för fakturering (obligatoriskt)

en: Blocked
sv_SE: Blockerad

en: Body colors
sv_SE: Kroppsfärger

en: Body content:
sv_SE: Kroppsinnehåll:

en: Body footer:
sv_SE: Kroppsfot:

en: Body header
sv_SE: Kroppsrubrik

en: Body header:
sv_SE: Kroppsrubrik:

en: Body margins (in units declared above)
sv_SE: Kroppsmarginaler (i enheter som anges ovan)

en: Body overlay color
sv_SE: Kroppsöverläggsfärg

en: Body overlay opacity
sv_SE: Kroppsöverläggets opacitet

en: Border Color
sv_SE: Gräns färg

en: Border color
sv_SE: Gräns färg

en: Border Color Focus
sv_SE: Kantfärgsfokus

en: Border Radius Bottom Left
sv_SE: Kantradie Nederst till vänster

en: Border Radius Bottom Right
sv_SE: Kantradie Nederst till höger

en: Border Radius Top Left
sv_SE: Kantradie upptill vänster

en: Border Radius Top Right
sv_SE: Kantradie Uppe till höger

en: Border size in pixels (px)
sv_SE: Kantstorlek i pixlar (px)

en: Border style
sv_SE: Gränsstil

en: Border styles
sv_SE: Gränsstilar

en: Border thickness
sv_SE: Gränstjocklek

en: Bosnian
sv_SE: Bosniska

en: Both (comma and space)
sv_SE: Både (komma och mellanslag)

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: bottom
sv_SE: Botten:

en: Bottom and Left
sv_SE: Nederst och vänster

en: Bottom and Right
sv_SE: Nederst och höger

en: Bottom left
sv_SE: Nedre vänstra

en: Bottom right
sv_SE: Nere till höger

en: Brazilian
sv_SE: Brasiliansk

en: Browse files
sv_SE: Bläddra bland filer

en: Browse images
sv_SE: Bläddra bland bilder

en: Browse import file and choose what you want to import
sv_SE: Bläddra i importfilen och välj vad du vill importera

en: Builder
sv_SE: Byggare

en: Bulgarian
sv_SE: Bulgariska

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Button action / method
sv_SE: Knappåtgärd / metod

en: Button background
sv_SE: Knapp bakgrund

en: Button background hover
sv_SE: Knappen bakgrund svävar

en: Button Colors
sv_SE: Knappfärger

en: Button font
sv_SE: Knappteckensnitt

en: Button font hover
sv_SE: Knappen teckensnitt svävar

en: Button icon
sv_SE: Knappen ikon

en: Button icon animation
sv_SE: Knapp ikon animation

en: Button icon position
sv_SE: Knappikons position

en: Button icon visibility
sv_SE: Knappikons synlighet

en: Button loading name
sv_SE: Knapp laddar namn

en: Button name
sv_SE: Knappens namn

en: Button position
sv_SE: Knappposition

en: Button radius
sv_SE: Knappradie

en: Button size
sv_SE: Knappstorlek

en: Button type
sv_SE: Knapptyp

en: Button URL
sv_SE: Knapp-URL

en: Button width
sv_SE: Knappbredd

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
sv_SE: Som standard kommer alla element som är synliga i ditt formulär att skrivas ut på PDF-filen om inte annat definieras under "PDF-inställningar" -Fliken när du redigerar elementet. Varje element kan inkluderas eller exkluderas specifikt från PDF-filen eller från formuläret. Du kan definiera detta per elementbasis (inklusive kolumner) genom att redigera elementet och navigera till avsnittet "PDF-inställningar". Här kan du definiera om elementet endast ska vara synligt i PDF eller Form, eller båda.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
sv_SE: Som standard kommer alla filer som laddas upp via dina formulär inte längre att vara synliga i %1$sMedia Library%2$s. För att ändra detta beteende kan du besöka inställningarna för filuppladdning.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
sv_SE: Gå förbi papperskorgen och tvinga bort radering (tar bort posten permanent)

en: Calculation
sv_SE: Beräkning

en: Calculator
sv_SE: Kalkylator

en: Calculator Amount Color
sv_SE: Kalkylator Belopp Färg

en: Calculator Amount Currency Color
sv_SE: Kalkylator Belopp Valuta Färg

en: Calculator Amount Format Color
sv_SE: Kalkylator Belopp Format Färg

en: Calculator Amount Label Color
sv_SE: Kalkylator Belopp Etikett Färg

en: Calculator Colors
sv_SE: Kalkylator färger

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
sv_SE: Kan vara användbar i kombination med funktionen Google Address automatisk komplettering

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
sv_SE: Kan vara användbart när du använder villkorskontroller i ditt formulär

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
sv_SE: kan inte användas som ett påminnelsedatum eftersom det ligger i det förflutna, kontrollera dina inställningar under "Formulärinställningar > E-postpåminnelser".

en: Canadian-French
sv_SE: Kanadensisk-franska

en: Cancel URL
sv_SE: Avbryt URL

en: Canceled
sv_SE: Inställt

en: Canceled Reversal
sv_SE: Avbruten återföring

en: Cancellation reason
sv_SE: Avbokningsorsak

en: Carrier (optional)
sv_SE: Transportör (valfritt)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
sv_SE: Varukorg kassa (för flera produkter kassa)

en: Cart discount amount
sv_SE: Varukorgsrabattbelopp

en: Cart discount rate
sv_SE: Varukorgsrabattsats

en: Cart handling fee
sv_SE: Kundvagnshanteringsavgift

en: Cart tax
sv_SE: Vagnskatt

en: Cart weight
sv_SE: Vagnens vikt

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
sv_SE: Varukorgsomfattande skatt, som åsidosätter eventuellt momsvärde för enskilda föremål

en: case sensitive
sv_SE: skiftlägeskänsliga

en: Catalog
sv_SE: Katalog

en: Catalog & search (default)
sv_SE: Katalog & sök (standard)

en: Center
sv_SE: Centrum

en: Center the form
sv_SE: Centrera formuläret

en: Change File Upload Settings
sv_SE: Ändra inställningar för filöverföring

en: Change Settings
sv_SE: Ändra inställningar

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
sv_SE: Ändra elementets beteende när PDF-filen genereras.

en: Change the date format
sv_SE: Ändra datumformatet

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
sv_SE: Ändra veckans första dag, t.ex. söndag eller måndag

en: Change to the orientation defined under PDF settings
sv_SE: Ändra till den orientering som definierats under PDF-inställningar

en: Change user role after payment complete
sv_SE: Ändra användarroll efter genomförd betalning

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
sv_SE: Teckenuppsättning och teckenkodning för faktureringsinformation/inloggningssidan

en: Characters the code should contain
sv_SE: Tecken som koden ska innehålla

en: Check box
sv_SE: Kryssruta

en: Check for errors before going to next step
sv_SE: Sök efter fel innan du går till nästa steg

en: Check to see if a recent payment already exists.
sv_SE: Kontrollera om en nyligen genomförd betalning redan finns.

en: Check/Radio border
sv_SE: Kontroll / radiogräns

en: Check/Radio inner
sv_SE: Kontroll / Radio inre

en: Check/Radio Labels
sv_SE: Kontrollera / radioetiketter

en: Checkbox & Radio colors
sv_SE: Kryssruta och radiofärger

en: Checkout page (default)
sv_SE: Kassasida (standard)

en: Chinese zh-CN
sv_SE: Kinesiska zh-CN

en: Chinese zh-HK
sv_SE: Kinesiska zh-HK

en: Chinese zh-TW
sv_SE: Kinesiska zh-TW

en: Choose a custom border color.
sv_SE: Välj en anpassad kantfärg.

en: Choose a flag
sv_SE: Välj en flagga

en: Choose a flag for this language
sv_SE: Välj en flagga för detta språk

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
sv_SE: Välj en längd för dina decimaler (standard = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
sv_SE: Välj en lokalisering (för språk och format)

en: Choose a minimum width that each item must have
sv_SE: Välj en minsta bredd som varje artikel måste ha

en: Choose a reCAPTCHA version
sv_SE: Välj en reCAPTCHA-version

en: Choose a Time format
sv_SE: Välj ett tidsformat

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
sv_SE: Välj en lämplig typ för ditt fält. Observera att denna inställning påverkar tangentbordslayouten på mobila enheter, välj klokt!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
sv_SE: Välj hur många kolumner ditt rutnät eller reglaget ska visas.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
sv_SE: Välj hur många rader ditt rutnät ska visa. (0 = ingen gräns)

en: Choose how to align your image
sv_SE: Välj hur du justerar bilden

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
sv_SE: Välj om du vill spara användardata som en kontaktpost

en: Choose label value break method
sv_SE: Välj metodvärdesbrytningsmetod

en: Choose language
sv_SE: Välj språk

en: Choose line break method (optional)
sv_SE: Välj radbrytningsmetod (valfritt)

en: Choose meta field name
sv_SE: Välj metafältnamn

en: Choose payment gateway
sv_SE: Välj betalningsgateway

en: Choose terms label to return
sv_SE: Välj termetikett att returnera

en: Choose terms value to return
sv_SE: Välj termvärde att returnera

en: Choose the form you want to use.
sv_SE: Välj det formulär du vill använda.

en: Choose to make this field a variable or not.
sv_SE: Välj att göra detta fält till en variabel eller inte.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
sv_SE: Välj att bara spara den valda alternativetiketten eller värdet som kontaktpost

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
sv_SE: Välj att bara skicka det valda alternativet eller värdet till administratören

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
sv_SE: Välj att bara skicka det valda alternativet eller värdet till avsändaren

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
sv_SE: Välj vilket värde som ska sparas för kryssrutor och alternativknappar

en: Choose which email template you would like to use
sv_SE: Välj vilken e-postmall du vill använda

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
sv_SE: Välj din decimalavgränsare (komma eller punkt)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
sv_SE: Välj din tusen separator (tom, komma eller prick)

en: City
sv_SE: Stad

en: City name
sv_SE: Stadens namn

en: Clear
sv_SE: Klar

en: Clear / Reset the form
sv_SE: Rensa / återställ formuläret

en: Clear / reset the form after submitting
sv_SE: Rensa / återställ formuläret efter att ha skickat

en: Clear form after closing popup
sv_SE: Rensa formuläret efter stängning av popup

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
sv_SE: Klicka här för att hitta %1$sexample reguljära uttryck%2$s, eller skapa dina egna enkelt på %3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
sv_SE: Klientreferens-ID

en: Close
sv_SE: Stänga

en: Close button background color (leave blank for none)
sv_SE: Stäng knapps bakgrundsfärg (lämna tom för ingen)

en: Close button border color
sv_SE: Stäng knappens kantfärg

en: Close button border radius in pixels (px)
sv_SE: Stäng knappradie i pixlar (px)

en: Close button border size in pixels (px)
sv_SE: Stäng knappkantsstorlek i pixlar (px)

en: Close button icon color
sv_SE: Stäng knapp ikon färg

en: Close button icon size in pixels (px)
sv_SE: Stäng knappikonstorlek i pixlar (px)

en: Close button label bg color
sv_SE: Stäng knappetikett bg färg

en: Close button label color
sv_SE: Stäng knappens etikettfärg

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
sv_SE: Stäng knappetiketter, t.ex.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
sv_SE: Stäng knappetikettstext t.ex.: Stäng

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
sv_SE: Stäng knapputfyllnad, t.ex.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
sv_SE: Stäng knappposition höger i pixlar (px)

en: Close button position top in pixels (px)
sv_SE: Stäng knappens position överst i pixlar (px)

en: Closed (disallow comments)
sv_SE: Stängd (tillåt inte kommentarer)

en: Closed (disallow pings)
sv_SE: Stängd (tillåt inte pingar)

en: Code
sv_SE: Koda

en: Code length
sv_SE: Kodlängd

en: Code prefix
sv_SE: Kodprefix

en: Code suffix
sv_SE: Kodsuffix

en: Collect customer billing address
sv_SE: Samla in kundens faktureringsadress

en: Collect customer phone number
sv_SE: Samla kundens telefonnummer

en: Color
sv_SE: Färg

en: color
sv_SE: Färg

en: Color picker
sv_SE: Färgväljare

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: column
sv_SE: kolumn

en: Column heading
sv_SE: Kolumnrubrik

en: Column Label
sv_SE: Kolumnetikett

en: Column logic
sv_SE: Kolumnlogik

en: Column name
sv_SE: Kolumnnamn

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
sv_SE: Kolumnutfyllnadsexempel: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
sv_SE: Kolumnstorlek

en: Columns for contact entries
sv_SE: Kolumner för kontaktposter

en: Company Email Address
sv_SE: Företagets e-postadress

en: Compare against all entries (all forms)
sv_SE: Jämför mot alla poster (alla formulär)

en: Compare against current form entries only (default)
sv_SE: Jämför endast med aktuella formulärposter (standard)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
sv_SE: Jämför mot poster från följande formulär-ID (endast specifika formulär)

en: Compare duplicate contact entry title against:
sv_SE: Jämför duplicerad kontaktposttitel med:

en: Compare method (OR / AND)
sv_SE: Jämför metod (OR / AND)

en: Completed
sv_SE: Avslutad

en: Completed!
sv_SE: Avslutad!

en: Conditional field value
sv_SE: Villkorligt fältvärde

en: Conditional Logic
sv_SE: Villkorlig logik

en: Conditional logic
sv_SE: Villkorlig logik

en: Conditional Validation
sv_SE: Villkorlig validering

en: Conditional Validation Value
sv_SE: Villkorligt valideringsvärde

en: Conditional Validation Value 2
sv_SE: Villkorligt valideringsvärde 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
sv_SE: Villkorlig variabel (dynamiskt värde)

en: Conditionally checkout to PayPal
sv_SE: Villkorligt utcheckning till PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
sv_SE: Villkorligt utcheckning till Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
sv_SE: Villkorligt utcheckning till WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
sv_SE: Spara villkorligt kontaktuppgifter baserat på användardata

en: Conditionally save subscriber based on user data
sv_SE: Villkorligt spara prenumerant baserat på användardata

en: Conditions
sv_SE: Betingelser

en: Confirmation E-mail
sv_SE: Bekräftelsemail

en: Confirmation email
sv_SE: Bekräftelsemail

en: Connection lost, please try again
sv_SE: Anslutningen förlorad, försök igen

en: Connections
sv_SE: Anslutningar

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
sv_SE: Överväg att aktivera det här alternativet när du har 500+ villkor för hastighetsförbättringar

en: Contact Entries
sv_SE: Kontaktposter

en: Contact entries
sv_SE: Kontaktuppgifter

en: Contact Entry
sv_SE: Kontaktpost

en: Contact entry
sv_SE: Kontaktpost

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
sv_SE: Det gick inte att skapa kontaktposter, det gick inte att hitta originalkontaktposten:

en: Contact entry search (populate form with data)
sv_SE: Sökning av kontaktposter (fyll i formuläret med data)

en: Contact entry status
sv_SE: Kontaktinmatningsstatus

en: Contact entry status after updating
sv_SE: Kontaktinmatningsstatus efter uppdatering

en: Contact entry statuses
sv_SE: Kontaktinmatningsstatus

en: Contact Entry Title
sv_SE: Kontaktpostens titel

en: Contact entry updated.
sv_SE: Kontaktuppgifter uppdaterade.

en: Contact Entry:
sv_SE: Kontaktpost:

en: Contain / Fit (contain)
sv_SE: Innehålla/passa (innehålla)

en: Contains
sv_SE: Innehåller

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content background color
sv_SE: Innehållsbakgrundsfärg

en: Content border bottom width (0 = none)
sv_SE: Innehållsgränsens nedersta bredd (0 = ingen)

en: Content border color
sv_SE: Innehållets kantfärg

en: Content border left width (0 = none)
sv_SE: Innehållskant vänster bredd (0 = ingen)

en: Content border right width (0 = none)
sv_SE: Innehållsgräns höger bredd (0 = ingen)

en: Content border top width (0 = none)
sv_SE: Innehållets kantbredd (0 = ingen)

en: Content padding
sv_SE: Innehållsfyllning

en: Content type:
sv_SE: Innehållstyp:

en: Convert timestamp to specific date format
sv_SE: Konvertera tidsstämpel till specifikt datumformat

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
sv_SE: Det gick inte att skicka formuläret eftersom det redan finns en kontaktpost med exakt samma titel!

en: Countries
sv_SE: Länder

en: Countries (FULL)
sv_SE: Länder (FULLT)

en: Countries (ISO2)
sv_SE: Länder (ISO2)

en: Country
sv_SE: Land

en: country
sv_SE: Land

en: Country name
sv_SE: Lands namn

en: Cover / Fit (cover)
sv_SE: Cover / Fit (omslag)

en: Create Form
sv_SE: Skapa formulär

en: Create new coupon on the fly
sv_SE: Skapa ny kupong i farten

en: Create new Multi-site after registration
sv_SE: Skapa ny Multi-site efter registrering

en: Create new Post
sv_SE: Skapa nytt inlägg

en: Create new price object
sv_SE: Skapa nytt prisobjekt

en: Create new shipping rate on the fly
sv_SE: Skapa nytt fraktpris i farten

en: Create new Stripe product on the fly
sv_SE: Skapa ny Stripe-produkt i farten

en: Created
sv_SE: Skapad

en: Created Post
sv_SE: Skapad på

en: Created post status
sv_SE: Skapat inläggsstatus

en: Created post title
sv_SE: Skapat inläggstitel

en: Created post/page (backend)
sv_SE: Skapat inlägg/sida (backend)

en: Created post/page (front-end)
sv_SE: Skapat inlägg/sida (front-end)

en: Created User
sv_SE: Skapat användare

en: Credit Card
sv_SE: Kreditkort

en: Croatian
sv_SE: Kroatisk

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
sv_SE: Cross-Site Request Forgery (CSRF) kontroll

en: CSV Attachment
sv_SE: CSV-bilaga

en: CSV Attachment Settings
sv_SE: Inställningar för CSV-bilaga

en: CSV file
sv_SE: CSV-fil

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency field
sv_SE: Valutafält

en: Current Author meta data
sv_SE: Nuvarande författarmetadata

en: Current Page or Post meta data
sv_SE: Aktuell metadata för sida eller inlägg

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
sv_SE: Termer för aktuell sida eller inlägg (baserat på specificerad taxonomi-snigel)

en: Currently in translation mode for language
sv_SE: För närvarande i översättningsläge för språk

en: Custom class
sv_SE: Anpassad klass

en: Custom Content class
sv_SE: Klass för anpassat innehåll

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom date format
sv_SE: Anpassat datumformat

en: Custom delimiter
sv_SE: Anpassad avgränsare

en: Custom enclosure
sv_SE: Anpassat hölje

en: Custom field class
sv_SE: Anpassad fältklass

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
sv_SE: Anpassade fält att spara (*|MERGE|* taggar)

en: Custom from
sv_SE: Anpassad från

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
sv_SE: Anpassad HTML (ladda upp / bläddra efter .html-fil)

en: Custom items
sv_SE: Anpassade artiklar

en: Custom JS
sv_SE: Anpassad JS

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
sv_SE: Anpassat sidformat i enheter som definierats ovan t.ex.

en: Custom post meta data
sv_SE: Anpassad post metadata

en: Custom Regex
sv_SE: Anpassad Regex

en: Custom sign here image
sv_SE: Anpassad skylt här bild

en: Custom TAB class
sv_SE: Anpassad TAB-klass

en: Custom TAB index
sv_SE: Anpassat TAB-index

en: Custom URL
sv_SE: Anpassad URL

en: Custom use of preloader for the form.
sv_SE: Anpassad användning av förladdaren för formuläret.

en: Custom width in pixels
sv_SE: Anpassad bredd i pixlar

en: Custom wrapper class
sv_SE: Anpassad omslagsklass

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Customer E-mail
sv_SE: Kundens e-post

en: Customer has a verified PayPal account
sv_SE: Kunden har ett verifierat PayPal-konto

en: Customer has an unverified PayPal account
sv_SE: Kunden har ett overifierat PayPal-konto

en: Customer ID
sv_SE: Kundnummer

en: Customer/User
sv_SE: Kund/Användare

en: Customers
sv_SE: Kunder

en: Cyrillic text
sv_SE: Kyrillisk text

en: Czech
sv_SE: Tjeckiska

en: Daily (every day)
sv_SE: Dagligen (varje dag)

en: Danish
sv_SE: Danska

en: Dashed
sv_SE: Sträckt

en: Database table name
sv_SE: Namn på databastabell

en: Date
sv_SE: Datum

en: date
sv_SE: datum

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Date range (maximum)
sv_SE: Datumintervall (maximalt)

en: Date range (minimum)
sv_SE: Datumintervall (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
sv_SE: Dagar att lägga till / dra av baserat på ansluten datapicker

en: Deactivating plugin...
sv_SE: Inaktiverar plugin ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
sv_SE: Kära användare,
    
    Tack för att du kontaktar oss!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sVerification Code: %2$s{email_verification_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
sv_SE: Bästa {user_login},%1$s%1$sTack för att du registrerade dig! Innan du kan logga in måste du verifiera ditt konto.%1$sNedan hittar du din aktiveringskod. Du behöver denna kod för att verifiera ditt konto:%1$s%1$sAktiveringskod: %2$s{email_verification_code}%3$s%1$s%1$sKlicka %4$sher%5$s för att verifiera ditt konto med den angivna koden.%1$s%1$s%1$sBästa hälsningar,%1$s%1$s{option_blogname}

en: Decimal separator
sv_SE: Decimalavgränsare

en: Default
sv_SE: Standard

en: default
sv_SE: standard

en: Default (inherit)
sv_SE: Standard (ärv)

en: Default (use the default_comment_status option)
sv_SE: Standard (använd alternativet default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
sv_SE: Standard (använd alternativet default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
sv_SE: Standard - mm / dd / åå

en: Default blog email and name
sv_SE: Standard blogg-e-post och namn

en: Default email template
sv_SE: Standardmall för e-post

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
sv_SE: Standardformatet är: [Beställningsnummer {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
sv_SE: Standardformat är: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default language
sv_SE: Standardspråk

en: Default positioning
sv_SE: Standardpositionering

en: Default positioning (bottom right)
sv_SE: Standardpositionering (nere till höger)

en: Default post category; set in Writing Options
sv_SE: Standard inläggskategori; anges i Skrivalternativ

en: Default Rounded
sv_SE: Standard rundad

en: Default Squared
sv_SE: Standard kvadrat

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
sv_SE: Standarduppladdningsplats; anges i Diverse alternativ

en: Default value
sv_SE: Standardvärde

en: Default value 1-5 (empty = default)
sv_SE: Standardvärde 1-5 (tom = standard)

en: Default: 1
sv_SE: Standard: 1

en: Default: None
sv_SE: Standard: Ingen

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
sv_SE: Standardinställningen är 0, vilket gör att en användare inte kan välja något datum alls.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
sv_SE: Standardvärde är 1, vilket gör att en användare bara kan välja ett datum.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
sv_SE: Definiera en anpassad bredd för avdelaren. Använd ett pixelvärde. t.ex.: 150 pixlar

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal separator)
sv_SE: Definiera ett pris som flytvärde (endast punkt accepteras som decimalseparator)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
sv_SE: Definiera vid vilken offset påminnelsen ska skickas baserat på bastiden

en: Define at what time the reminder should be send
sv_SE: Definiera vid vilken tidpunkt påminnelsen ska skickas

en: Define checkout line items
sv_SE: Definiera kassarader

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
sv_SE: Definiera anpassade menyalternativ för WooCommerce "Mitt konto".

en: Define each on a new line e.g
sv_SE: Definiera var och en på en ny rad, t.ex.

en: Define each on a new line e.g:
sv_SE: Definiera var och en på en ny rad, t.ex.

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
sv_SE: Definiera varje roll på en ny rad. Till exempel, om du bara vill returnera WooCommerce-kunder kan du använda: kund

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
sv_SE: Definiera här hur du vill lista dina användare, t.ex.: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] skulle översättas till: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
sv_SE: Definiera hur många dagar efter eller innan påminnelsen ska skickas baserat på basdatumet

en: Define menu items
sv_SE: Definiera menyalternativ

en: Define meta data to return as value
sv_SE: Definiera metadata som ska returneras som värde

en: Define the width for the divider.
sv_SE: Definiera avdelarens bredd.

en: Define user data or user meta data to return as value
sv_SE: Definiera användardata eller användardata för att returnera som värde

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete all backups
sv_SE: Ta bort alla säkerhetskopior

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
sv_SE: Ta bort associerade filer efter att du har tagit bort en kontaktpost

en: Delete complete form
sv_SE: Ta bort hela formuläret

en: Delete files from server after form submissions
sv_SE: Ta bort filer från servern efter inlämning av formulär

en: Delete files from server after the form was submitted
sv_SE: Ta bort filer från servern efter att formuläret har skickats

en: Delete item
sv_SE: Radera sak

en: Delete Listing
sv_SE: Ta bort listning

en: Delete Translation
sv_SE: Radera översättning

en: Deleting...
sv_SE: Tar bort...

en: Delimiter
sv_SE: Avgränsare

en: Denied
sv_SE: Nekad

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
sv_SE: Beroende på vilken tjänst du interagerar med kan du behöva ställa in detta på 1.1

en: Descending Order
sv_SE: Fallande ordning

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
sv_SE: Beskriver typen av transaktion som utförs av Checkout för att anpassa relevant text på sidan, till exempel skicka-knappen. Möjliga värden

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description color
sv_SE: Beskrivning färg

en: Description for this step
sv_SE: Beskrivning för detta steg

en: Description line-height in pixels (0 = none)
sv_SE: Beskrivning radhöjd i pixlar (0 = ingen)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
sv_SE: Beskrivning av objektet. Om du utelämnar denna variabel anger köpare sitt eget namn i kassan.

en: Description size in pixels (0 = none)
sv_SE: Beskrivningsstorlek i pixlar (0 = ingen)

en: Description Styles
sv_SE: Beskrivning Stilar

en: Description weight (0 = none)
sv_SE: Beskrivningsvikt (0 = ingen)

en: Desktop preview
sv_SE: Förhandsgranskning av skrivbordet

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
sv_SE: Destination (anger slutplatsen för vilken vägbeskrivning ska beräknas)

en: Destination address
sv_SE: Destinations adress

en: Destination address (required)
sv_SE: Destinationsadress (krävs)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
sv_SE: Inaktivera 'Enter' tangentbordsknapp (förhindrar att skicka formulär när du trycker på Enter)

en: Disable autocompletion
sv_SE: Inaktivera autoslutförande

en: Disable autofocus on first field
sv_SE: Inaktivera autofokus i första fältet

en: Disable default UI
sv_SE: Inaktivera standardgränssnittet

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
sv_SE: Inaktivera flerdelad aktuell stegparameter i URL:en

en: Disable popup closing
sv_SE: Inaktivera popup-stängning

en: Disable scrolling on error
sv_SE: Inaktivera rullning vid fel

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
sv_SE: Inaktivera rullning genom att klicka på Föregående och Nästa

en: Disable the input field
sv_SE: Inaktivera inmatningsfältet

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
sv_SE: Inaktivera alternativet att välja en specifik dag i kalendern, t.ex. söndag, måndag etc.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
sv_SE: Inaktivera detta för att ta bort redaktörens flikar Visual och Text

en: Disable time options by ranges
sv_SE: Inaktivera tidsalternativ efter intervall

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled (do not make variable)
sv_SE: Inaktiverad (gör inte variabel)

en: Disabled (do not use conditional logic)
sv_SE: Inaktiverad (använd inte villkorlig logik)

en: Disabled (not recommended)
sv_SE: Inaktiverad (rekommenderas inte)

en: Disabled (use default form settings)
sv_SE: Inaktiverad (använd standardformulärinställningar)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
sv_SE: Tillåt inte användare att ändra befintlig signatur när formuläret fylldes i med data

en: Disallow users to filter items
sv_SE: Tillåt användare att filtrera objekt

en: Discount amount (leave blank for no discount)
sv_SE: Rabattbelopp (lämna tomt för ingen rabatt)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
sv_SE: Rabattbelopp som är kopplat till en vara, vilket måste vara lägre än varans försäljningspris.

en: Discount number
sv_SE: Rabattnummer

en: Discount rate (leave blank for no discount)
sv_SE: Rabattsats (lämna tomt för ingen rabatt)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
sv_SE: Diskonteringsränta, i procent, associerad med en vara. Ställ in ett värde mindre än 100

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
sv_SE: Visa ett meddelande efter att användaren har återställt sitt lösenord (lämna tomt för inget meddelande)

en: Display a message to the locked out user
sv_SE: Visa ett meddelande för den utelåsta användaren

en: Display a message to the logged out user
sv_SE: Visa ett meddelande för den utloggade användaren

en: Display a message when account has been verified
sv_SE: Visa ett meddelande när kontot har verifierats

en: Display a message when no user is logged in
sv_SE: Visa ett meddelande när ingen användare är inloggad

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
sv_SE: Visa ett meddelande när ingen användare hittades (lämna tomt för inget meddelande)

en: Display a message when the activation code is incorrect
sv_SE: Visa ett meddelande när aktiveringskoden är felaktig

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
sv_SE: Visa ett välkomstmeddelande efter att användaren har loggat in (lämna tomt för inget meddelande)

en: Display an error message when form is locked
sv_SE: Visa ett felmeddelande när formuläret är låst

en: Display close (X) button
sv_SE: Visa stängningsknapp (X).

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
sv_SE: Visa datum i andra månader i början eller slutet av den aktuella månaden

en: Display dots navigation
sv_SE: Visa punktnavigering

en: Display form processing overlay (popup)
sv_SE: Visningsformulärbearbetningsöverlägg (popup)

en: Display interests/groups
sv_SE: Visa intressen/grupper

en: Display Layout
sv_SE: Visa layout

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Display name
sv_SE: Visningsnamn

en: Display oldest or latest entries at the top
sv_SE: Visa de äldsta eller senaste posterna överst

en: Display popup after X seconds
sv_SE: Visa popup efter X sekunder

en: Display popup after X seconds of inactivity
sv_SE: Visa popup efter X sekunders inaktivitet

en: Display popup between date range (schedule)
sv_SE: Visa popup mellan datumintervall (schema)

en: Display popup on exit intent
sv_SE: Visa popup vid utgångsavsikt

en: Display popup on page leave/close/exit
sv_SE: Visa popup på sidan lämna/stäng/avsluta

en: Display popup on page load
sv_SE: Visa popup vid sidladdning

en: Display prev/next buttons
sv_SE: Visa föregående / nästa knappar

en: Display previous and next buttons
sv_SE: Visa föregående och nästa knappar

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
sv_SE: Avvisa användaren från att välja angivna datum eller datumintervall i kalendern

en: Distance / Duration calculation (google directions)
sv_SE: Avstånds- / varaktighetsberäkning (google vägbeskrivning)

en: Distance in meters
sv_SE: Avstånd i meter

en: Distance text in km or miles
sv_SE: Avståndstext i km eller miles

en: Divider
sv_SE: Delare

en: Divider alignment
sv_SE: Avdelningsjustering

en: Divider color
sv_SE: Avdelningsfärg

en: Divider custom width
sv_SE: Avdelare anpassad bredd

en: Divider height
sv_SE: Avdelare höjd

en: Divider weight
sv_SE: Avdelningsvikt

en: Do not allow (default)
sv_SE: Tillåt inte (standard)

en: Do not apply any discount
sv_SE: Använd ingen rabatt

en: Do not change role
sv_SE: Byt inte roll

en: Do not create a new Contact Entry
sv_SE: Skapa inte en ny kontaktpost

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
sv_SE: Skapa inte en ny kontaktpost när en befintlig uppdaterades

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
sv_SE: Visa inte ett administratörsmeddelande efter uppdatering av plugin

en: Do not exclude from emails
sv_SE: Uteslut inte från e-post

en: Do not fill out the following field with entry data
sv_SE: Fyll inte i följande fält med postdata

en: Do not normalize strings (default)
sv_SE: Normalisera inte strängar (standard)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
sv_SE: Rapportera inte mer detaljerad information till din kund. Presentera istället som du skulle göra

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
sv_SE: Rapportera inte mer detaljerad information till din kund. Presentera istället som du skulle göra

en: Do not save data
sv_SE: Spara inte data

en: Do not save empty values
sv_SE: Spara inte tomma värden

en: Do not save field in Contact Entry
sv_SE: Spara inte fältet i kontaktposten

en: Do not save PDF in Contact Entry
sv_SE: Spara inte PDF i kontaktposten

en: Do not send a confirmation email
sv_SE: Skicka inte ett bekräftelsemeddelande

en: Do not send an admin email
sv_SE: Skicka inte ett administratörs-e-postmeddelande

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
sv_SE: Skicka inte formulärinställningar till Zapier (aktiverat som standard)

en: Do not show file uploads in the Media Library
sv_SE: Visa inte filuppladdningar i mediebiblioteket

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
sv_SE: Gör ingenting (logga inte in eller skicka verifieringse-post)

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Domain name for blog
sv_SE: Domännamn för blogg

en: Donation checkout
sv_SE: Donation kassan

en: Dotted
sv_SE: Prickad

en: Double
sv_SE: Dubbel

en: Download button text
sv_SE: Hämta knapptext

en: Download PDF
sv_SE: Ladda ner PDF

en: Download Summary
sv_SE: Ladda ner sammanfattning

en: Downloadable product
sv_SE: Nedladdningsbar produkt

en: Downloading file...
sv_SE: Hämtar fil ...

en: Draft
sv_SE: Förslag

en: Dragger color
sv_SE: Dragger färg

en: Dropdown
sv_SE: Falla ner

en: Dropdown arrow
sv_SE: Dropdown-pil

en: Dropdown colors
sv_SE: Dropdown färger

en: Dropdown item background
sv_SE: Dropdown objekt bakgrund

en: Dropdown item background focus
sv_SE: Dropdown objekt bakgrund fokus

en: Dropdown item font focus
sv_SE: Dropdown objekt teckensnitt fokus

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate element
sv_SE: Dubblettelement

en: Duplicate entry title error message
sv_SE: Felmeddelande om dubblett av postens titel

en: Duration in seconds
sv_SE: Varaktighet i sekunder

en: Duration text in minutes
sv_SE: Varaktighet på några minuter

en: Dutch
sv_SE: Nederländska

en: Dutch (Belgium)
sv_SE: Nederländska (Belgien)

en: Dynamic
sv_SE: Dynamisk

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: E-mail & Contact Entry Label
sv_SE: E-post och kontaktinmatningsetikett

en: E-mail Address
sv_SE: E-postadress

en: E-mail address
sv_SE: E-postadress

en: E-mail address (mailto:)
sv_SE: E-postadress (mailto:)

en: E-mail address of blog administrator
sv_SE: E-postadress till bloggadministratören

en: E-mail copyright
sv_SE: Upphovsrätt för e-post

en: E-mail headers
sv_SE: E-posthuvuden

en: E-mail logo
sv_SE: E-postlogotyp

en: E-mail Reminders
sv_SE: E-postpåminnelser

en: E-mail social icons
sv_SE: E-post sociala ikoner

en: E-mail subtitle
sv_SE: E-post undertext

en: E-mail subtitle (confirm)
sv_SE: E-post undertext (bekräfta)

en: E-mail Template 1
sv_SE: E-postmall 1

en: E-mail title
sv_SE: E-posttitel

en: E-mail title (confirm)
sv_SE: E-posttitel (bekräfta)

en: e.g: 1
sv_SE: t.ex.: 1

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
sv_SE: Till exempel: field_name|meta_key (var och en på en ny rad)

en: e.g: price_XXXX
sv_SE: t.ex.: pris_XXXX

en: e.g: SbwGtc0x
sv_SE: t.ex.: SbwGtc0x

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
sv_SE: t.ex.: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
sv_SE: t.ex.: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
sv_SE: ECHO - Mata ut vanlig text som den är, lämplig för CLI

en: Edit author
sv_SE: Redigera författare

en: Edit contact entry
sv_SE: Redigera kontaktpost

en: Edit element
sv_SE: Redigera element

en: Edit order
sv_SE: Redigera beställning

en: Edit post
sv_SE: Redigera inlägg

en: Edit the contact entry (backend)
sv_SE: Redigera kontaktposten (backend)

en: Edit Translation
sv_SE: Redigera översättning

en: Editor height in pixels
sv_SE: Redaktörens höjd i pixlar

en: Element Settings & Options
sv_SE: Elementinställningar och alternativ

en: Email
sv_SE: E-post

en: email
sv_SE: e-post

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Email attachments
sv_SE: E-postbilagor

en: Email headers
sv_SE: E-postrubriker

en: Email label
sv_SE: E-postetikett

en: Email template
sv_SE: E-postmall

en: Empty cart before adding products
sv_SE: Töm varukorgen innan du lägger till produkter

en: Enable
sv_SE: Gör det möjligt

en: Enable (do not save empty values)
sv_SE: Aktivera (spara inte tomma värden)

en: Enable (exclude empty values)
sv_SE: Aktivera (exkludera tomma värden)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
sv_SE: Aktivera (gör det möjligt att söka efter text i PDF-filen)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
sv_SE: Aktivera (aktivera endast detta om ditt formulär använder arabisk text)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
sv_SE: Aktivera (aktivera endast detta om ditt formulär använder kyrillisk text)

en: Enable Adaptive Placeholders
sv_SE: Aktivera anpassningsbara platshållare

en: Enable Add More
sv_SE: Aktivera Lägg till mer

en: Enable address auto complete
sv_SE: Aktivera automatisk autoslutförande

en: Enable Ajax
sv_SE: Aktivera Ajax

en: Enable auto suggest
sv_SE: Aktivera automatisk förslag

en: Enable automatic Tax
sv_SE: Aktivera automatisk skatt

en: Enable birthdate calculations
sv_SE: Aktivera födelsedatumberäkningar

en: Enable code generation
sv_SE: Aktivera kodgenerering

en: Enable contact entry search by title
sv_SE: Aktivera kontaktpostsökning efter titel

en: Enable contact entry updating
sv_SE: Aktivera uppdatering av kontaktposter

en: Enable custom entry titles
sv_SE: Aktivera anpassade posttitlar

en: Enable custom padding
sv_SE: Aktivera anpassad stoppning

en: Enable custom parameter string for POST method
sv_SE: Aktivera anpassad parametersträng för POST-metoden

en: Enable custom popup padding
sv_SE: Aktivera anpassad popup-utfyllnad

en: Enable custom return URL
sv_SE: Aktivera anpassad returadress

en: Enable custom settings
sv_SE: Aktivera anpassade inställningar

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
sv_SE: Aktivera felsökningsläge (detta skickar inte formuläret, men laddar ner den genererade PDF-filen direkt, aktiverar endast detta när du utvecklar ditt formulär)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
sv_SE: Aktivera felsökningsläge (matar ut POST-svar för utvecklare)

en: Enable distance calculator
sv_SE: Aktivera avståndsräknare

en: Enable Drag & Drop Upload Support
sv_SE: Aktivera stöd för dra och släpp-uppladdning

en: Enable email reminder #%s
sv_SE: Aktivera e-postpåminnelse #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
sv_SE: Aktivera utgångscookie (visa popup endast en gång)

en: Enable form POST method
sv_SE: Aktivera formuläret POST-metod

en: Enable Form to PDF generation
sv_SE: Aktivera generering av formulär till PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
sv_SE: Aktivera Google Analytics-spårning

en: Enable icons
sv_SE: Aktivera ikoner

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
sv_SE: Aktivera ökning av fakturanummer t.ex. 0001

en: Enable keyword field
sv_SE: Aktivera nyckelordsfält

en: Enable keyword user input
sv_SE: Aktivera användarinmatning av nyckelord

en: Enable line breaks
sv_SE: Aktivera radbrytningar

en: Enable listings for this form
sv_SE: Aktivera listor för det här formuläret

en: Enable media upload button
sv_SE: Aktivera medieuppladdningsknapp

en: Enable password protection
sv_SE: Aktivera lösenordsskydd

en: Enable PayPal Checkout
sv_SE: Aktivera PayPal Checkout

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
sv_SE: Aktivera PayPal Sandbox-läge (endast för testsyften)

en: Enable Popup
sv_SE: Aktivera popup

en: Enable Popup Border
sv_SE: Aktivera Popup Border

en: Enable Popup Shadows
sv_SE: Aktivera popup-skuggor

en: Enable read-only
sv_SE: Aktivera skrivskyddad

en: Enable Right To Left Layout
sv_SE: Aktivera höger till vänster layout

en: Enable RTL (Right To Left layout)
sv_SE: Aktivera RTL (höger till vänster-layout)

en: Enable RTL E-mails
sv_SE: Aktivera RTL-e-postmeddelanden

en: Enable server side lookup
sv_SE: Aktivera sökning på serversidan

en: Enable SMTP authentication
sv_SE: Aktivera SMTP-autentisering

en: Enable Stripe Checkout
sv_SE: Aktivera Stripe Checkout

en: Enable Stripe checkout for this form
sv_SE: Aktivera Stripe-utcheckning för det här formuläret

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
sv_SE: Aktivera Stripe Sandbox/Test-läge (endast för teständamål)

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
sv_SE: Aktivera insamling av skatte-ID (låter användare köpa som ett företag)

en: Enable the WordPress text editor
sv_SE: Aktivera WordPress-textredigeraren

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
sv_SE: Aktivera detta om du inte vill skapa en helt ny kontaktpost när du uppdaterar en befintlig kontaktpost

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
sv_SE: Aktivera detta om du vill dölja stegen på mobila enheter

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
sv_SE: Aktivera detta om du vill visa förloppsindikatorn för flera delar

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
sv_SE: Aktivera detta om du vill visa stegen för flera delar

en: Enable TLS or SSL encryption
sv_SE: Aktivera TLS- eller SSL-kryptering

en: Enable transparent backgrounds
sv_SE: Aktivera transparenta bakgrunder

en: Enable uppercase transformation
sv_SE: Aktivera versaler med stora bokstäver

en: Enable user form lock / submission limit
sv_SE: Aktivera gräns för användarformulär / inlämning

en: Enable WooCommerce Checkout
sv_SE: Aktivera WooCommerce Checkout

en: Enable WooCommerce Order Search
sv_SE: Aktivera WooCommerce Order Search

en: Enable Zapier connection
sv_SE: Aktivera Zapier-anslutning

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled (make variable)
sv_SE: Aktiverad (gör variabel)

en: Enabled (recommended)
sv_SE: Aktiverad (rekommenderas)

en: Enabled (use custom button settings)
sv_SE: Aktiverad (använd anpassade knappinställningar)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
sv_SE: Att aktivera detta förhindrar också att tangentbordet dyker upp på mobila enheter

en: Enclosure
sv_SE: Inhägnad

en: English / Western (default)
sv_SE: Engelska / Western (standard)

en: English / Western formatting is the default
sv_SE: Engelsk / västerländsk formatering är standard

en: English/Australia
sv_SE: Engelska / Australien

en: English/New Zealand
sv_SE: Engelska / Nya Zeeland

en: English/UK
sv_SE: Engelska / Storbritannien

en: Enter "4" to display 16 as 0016
sv_SE: Ange "4" för att visa 16 som 0016

en: Enter a custom email address or use the blog settings
sv_SE: Ange en anpassad e-postadress eller använd blogginställningarna

en: Enter a custom entry title
sv_SE: Ange en anpassad posttitel

en: Enter a custom form post URL
sv_SE: Ange en anpassad webbadress för formulärpost

en: Enter a custom URL to link to
sv_SE: Ange en anpassad URL att länka till

en: Enter a custom URL to redirect to
sv_SE: Ange en anpassad URL att omdirigera till

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
sv_SE: Ange en fast adress / postnummer eller ange det unika fältnamnet för att hämta dynamisk adress från användarna

en: Enter a name
sv_SE: Ange ett namn

en: Enter a name for your form
sv_SE: Ange ett namn på ditt formulär

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
sv_SE: Ange ett föräldra-ID om du vill att inlägget ska ha en förälder

en: Enter a password to protect the form
sv_SE: Ange ett lösenord för att skydda formuläret

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
sv_SE: Ange en fördefinierad mask, t.ex.: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
sv_SE: Ange ett starkt lösenord

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
sv_SE: Ange ett redan befintligt Stripe-produkt-ID som detta pris kommer att tillhöra

en: Enter an email address
sv_SE: Ange en e-postadress

en: Enter anything you like for the copyright section
sv_SE: Ange vad du vill för avsnittet om upphovsrätt

en: Enter Coupon ID:
sv_SE: Ange kupong-ID:

en: Enter custom parameter string
sv_SE: Ange anpassad parametersträng

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
sv_SE: Ange anpassad webbadress (använd {tags} om det behövs)

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
sv_SE: Ange formulär-ID:n för att jämföra dubblettrubrik mot

en: Enter latitudes and longitudes
sv_SE: Ange latitud och longitud

en: Enter product price/plan ID.
sv_SE: Ange produktpris/plan-ID.

en: Enter Promotion ID:
sv_SE: Ange kampanj-ID:

en: Enter shipping rate ID:
sv_SE: Ange fraktpris-ID:

en: Enter tags (comma separated)
sv_SE: Ange taggar (kommaseparerade)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
sv_SE: Ange de fält som behöver sparas för en prenumerant

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
sv_SE: Ange beloppet i timmar innan betalningslänken för att försöka igen upphöra att gälla. Måste vara ett tal mellan 24 och 720.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
sv_SE: Ange attributets slugnamn, t.ex. färg eller tillstånd

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
sv_SE: Ange de attribut som behöver sparas för denna produkt. Sätt varje attributkategori på en ny rad åtskilda av "|\". Definiera dina värden så här:%3$sAttribute Slug|Attributvärde|Synlig|Variation|Taxonomi%3$sExempel med taggar:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExempel utan taggar: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sTillåtna värden:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
sv_SE: Ange kategori-ID: n för att utesluta separerade av komma

en: enter the field name
sv_SE: ange fältnamnet

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
sv_SE: Ange list-ID:n eller ange en {tag}

en: Enter the name of the post type
sv_SE: Ange namnet på inläggstypen

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
sv_SE: Ange namnet på inläggstypen (t.ex. inlägg, sida, produkt)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
sv_SE: Ange post-ID: n för att utesluta separerade av komma

en: Enter the price
sv_SE: Ange priset

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
sv_SE: Ange produktens anpassade metadata (valfritt)

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
sv_SE: Ange produkt-ID som behöver läggas till i kundvagnen

en: Enter the second value you want to validate
sv_SE: Ange det andra värdet du vill validera

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
sv_SE: Ange tabellnamnet inklusive prefixet, t.ex. wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
sv_SE: Ange taggnamnen separerade med kommatecken, t.ex. utvecklare, försäljning, press

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
sv_SE: Ange taxonominsneggens namn, t.ex. kategori eller produktkatt

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
sv_SE: Ange det unika fältnamnet som avståndsvärdet ska fyllas i (krävs)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
sv_SE: Ange användar-ID: n för att utesluta separerade av kommatecken

en: Enter the value you want to validate
sv_SE: Ange det värde du vill validera

en: Entry date
sv_SE: Startdatum

en: Entry ID
sv_SE: Inträdes-ID

en: Entry search
sv_SE: Ingångssökning

en: Entry searched
sv_SE: Inlägg sökt

en: Entry status
sv_SE: Inträdesstatus

en: Entry status after payment completed
sv_SE: Inträdesstatus efter genomförd betalning

en: Entry title
sv_SE: Bidragstitel

en: Equal
sv_SE: Likvärdig

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error Colors
sv_SE: Felfärger

en: Error FadeIn Duration
sv_SE: Fel FadeIn-varaktighet

en: Error Message Colors
sv_SE: Felmeddelandefärger

en: Error message positioning
sv_SE: Felmeddelande positionering

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
sv_SE: Felmeddelande som visas för användaren när fältet fylldes i felaktigt (när valideringen misslyckades)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
sv_SE: Felmeddelande som visas för användaren när fältet inte var ifyllt. Går tillbaka till "Valideringsfelmeddelandet" om det lämnas tomt.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
sv_SE: Fel: servern kunde inte spara formuläret eftersom begäran är för stor. Kontakta din webbmaster och höj dina servergränser.

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
sv_SE: ERROR_LOG - Utdata till felloggen som konfigurerad i php.ini

en: Estonian
sv_SE: Estniska

en: European - dd-mm-yy
sv_SE: Europeiska - dd-mm-åå

en: Every minute
sv_SE: Varje minut

en: Exact match
sv_SE: Exakt matchning

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
sv_SE: Exempel 100 år tidigare och 5 år i framtiden: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
sv_SE: Exempel för att returnera rad-ID: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
sv_SE: Exempel med {tags}

en: Example without {tags}
sv_SE: Exempel utan {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
sv_SE: Exempel, för att returnera raden Förnamn: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
sv_SE: Exempel: 09:00%sDu kan också använda {tags}, till exempel för att dynamiskt hämta en tidsstämpel (epok). På så sätt kan du använda det i kombination med kalkylatorelementet för att beräkna en tid i framtiden, till exempel 2 timmar i framtiden (lämna tomt för att inaktivera den här funktionen)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
sv_SE: Exempel: 17:00%sDu kan också använda {tags}, till exempel för att dynamiskt hämta en tidsstämpel (epok). På så sätt kan du använda det i kombination med kalkylatorelementet för att beräkna en tid i framtiden, till exempel 2 timmar i framtiden (lämna tomt för att inaktivera den här funktionen)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
sv_SE: Exempel: 2 = Två timmar efter, -5 = Fem timmar före<br /> (bastiden kommer att vara tidpunkten för inlämningen av formuläret)

en: Example: Company Name
sv_SE: Exempel: Företagsnamn

en: Example: first_name|last_name|email
sv_SE: Exempel: förnamn|efternamn|e-post

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
sv_SE: Exempel: om du vill begränsa 2 bidrag per användare, ställ in detta till "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
sv_SE: Exempel: om du vill begränsa formuläret till totalt 50 bidrag, ställ in detta alternativ till "50"

en: Example: info@companyname.com
sv_SE: Exempel: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
sv_SE: Exempel: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
sv_SE: Exempel: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example: Verify your account
sv_SE: Exempel: Verifiera ditt konto

en: Example: Your account has been approved
sv_SE: Exempel: Ditt konto har godkänts

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
sv_SE: Exempel: Ditt nya lösenord. Du kan använda {user_login}

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
sv_SE: Exempel:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(ange varje intervall på en ny rad)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
sv_SE: Exempel:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sMöjliga fält att fylla i på kassasidan är: %1$s

en: Exclude a category
sv_SE: Uteslut en kategori

en: Exclude a post
sv_SE: Uteslut ett inlägg

en: Exclude dates or a range of dates
sv_SE: Uteslut datum eller ett intervall av datum

en: Exclude empty values from email loop
sv_SE: Uteslut tomma värden från e-postslingan

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
sv_SE: Uteslut fält från CSV-fil (lägg varje fältnamn på en ny rad)

en: Exclude from admin email
sv_SE: Uteslut från administratörs-e-post

en: Exclude from all emails
sv_SE: Uteslut från alla e-postmeddelanden

en: Exclude from confirmation email
sv_SE: Uteslut från e-postbekräftelse

en: Exclude from email
sv_SE: Uteslut från e-post

en: Exclude specific days
sv_SE: Uteslut specifika dagar

en: Exclude user(s)
sv_SE: Uteslut användare

en: Existing Page
sv_SE: Befintlig sida

en: Expiration time in days
sv_SE: Utgångstid i dagar

en: Expired
sv_SE: Utgånget

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export & Import
sv_SE: Export Import

en: Export Contact Entries
sv_SE: Exportera kontaktposter

en: Export Contact Entries to CSV
sv_SE: Exportera kontaktposter till CSV

en: Export form
sv_SE: Exportformulär

en: Export Forms
sv_SE: Exportera formulär

en: Export Settings
sv_SE: Exportera inställningar

en: Export to CSV
sv_SE: Exportera till CSV

en: Extra styles
sv_SE: Extra stilar

en: Fade in down to up
sv_SE: Tona ner ner till upp

en: Fade in left to right
sv_SE: Tona in från vänster till höger

en: Fade in right to left
sv_SE: Tona ut från höger till vänster

en: Fade in up to down
sv_SE: Tona ut upp till ner

en: Fade in without movement
sv_SE: Fade in utan rörelse

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
sv_SE: FadeIn-varaktighet i millisekunder (0 är ingen toningseffekt)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
sv_SE: FadeOut-varaktighet i millisekunder (0 är ingen toningseffekt)

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Failed to process data, please try again
sv_SE: Det gick inte att behandla data, försök igen

en: Faroese
sv_SE: Färöiska

en: Featured product
sv_SE: Utvald produkt

en: February
sv_SE: Februari

note: Author of the plugin
en: feeling4design
sv_SE: känsla4design

en: Field Colors
sv_SE: Fältfärger

en: Field Colors Focus
sv_SE: Fältfärger Fokus

en: Field description
sv_SE: Fältbeskrivning

en: Field description font size
sv_SE: Fältbeskrivning teckenstorlek

en: Field description font weight
sv_SE: Fältbeskrivning teckensnittsvikt

en: Field description line height
sv_SE: Fältbeskrivning radhöjd

en: Field height in pixels
sv_SE: Fälthöjd i pixlar

en: Field is required!
sv_SE: Fältet är obligatoriskt!

en: Field Label
sv_SE: Fältetikett

en: Field label
sv_SE: Fältetikett

en: Field label font size
sv_SE: Fältetikettstorlek

en: Field label font weight
sv_SE: Fältetikett teckensnittsvikt

en: Field label line height
sv_SE: Fältetikett radhöjd

en: Field Loop:
sv_SE: Fältslinga:

en: Field name
sv_SE: Fält namn

en: Field size
sv_SE: Fältstorlek

en: Field size in height
sv_SE: Fältstorlek i höjd

en: Field type
sv_SE: Fälttyp

en: Field width in pixels
sv_SE: Fältbredd i pixlar

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
sv_SE: Fält att hoppa över (ange unika fältnamn åtskilda av rör)

en: File
sv_SE: Fil

en: file
sv_SE: fil

en: File upload
sv_SE: Filuppladdning

en: File Upload Settings
sv_SE: Inställningar för filöverföring

en: Filesize is too big
sv_SE: Filstorleken är för stor

en: Filled border color (leave blank for no border)
sv_SE: Fylld kantfärg (lämna tom för ingen kant)

en: Filled bottom background color
sv_SE: Fylld bottenbakgrundsfärg

en: Filled font color
sv_SE: Fylld typsnittsfärg

en: Filled top background color
sv_SE: Fylld topp bakgrundsfärg

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Filter by (leave blank to search all)
sv_SE: Filtrera efter (lämna tomt för att söka i alla)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
sv_SE: Filtrera efter formulär (eller lämna tomt för att exportera poster från alla formulär)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
sv_SE: Filtrera efter orderstatus (lämna tomt för att söka i alla)

en: Filter logic
sv_SE: Filtrera logik

en: Filter method
sv_SE: Filtermetod

en: Filter options
sv_SE: Filteralternativ

en: Filter placeholder
sv_SE: Filterplatshållare

en: Filter posts by specific taxonomy
sv_SE: Filtrera inlägg efter specifik taxonomi

en: Filter users by role(s)
sv_SE: Filtrera användare efter roll (er)

en: Finnish
sv_SE: Finska

en: First choice
sv_SE: Förstahandsval

en: First day of week
sv_SE: Första veckodagen

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: First name (optional)
sv_SE: Förnamn (valfritt)

en: First/Last name
sv_SE: För-& efternamn

en: first_choice
sv_SE: förstahandsval

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
sv_SE: Fast (t.ex. alltid klockan 09:00)

en: Fixed (not recommended)
sv_SE: Fast (rekommenderas inte)

en: Float
sv_SE: Flyta

en: Focussed border color (leave blank for no border)
sv_SE: Fokuserad kantfärg (lämna tom för ingen kant)

en: Focussed bottom background color
sv_SE: Fokuserad bottenbakgrundsfärg

en: Focussed font color
sv_SE: Fokuserad teckensnittsfärg

en: Focussed top background color
sv_SE: Fokuserad topp bakgrundsfärg

en: Font Color
sv_SE: Fontfärg

en: Font color
sv_SE: Fontfärg

en: Font Color Focus
sv_SE: Font Färgfokus

en: Font family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Font size in pixels
sv_SE: Teckenstorlek i pixlar

en: Font styles
sv_SE: Typsnitt för teckensnitt

en: Font styles (mobile/responsive)
sv_SE: Teckensnittsstilar (mobil/responsiv)

en: Font weight
sv_SE: Font vikt

en: Footer colors
sv_SE: Footer färger

en: Footer margins (in units declared above)
sv_SE: Sidfotmarginaler (i enheter som anges ovan)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
sv_SE: Endast för utvecklare, som inte är synliga som standard, kan du ändra detta med anpassad CSS.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
sv_SE: Tvinga lyhördhet på mobila enheter (alltid 100% bredd)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
sv_SE: Tvinga att använda radbrytningar istället för stycken

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
sv_SE: Tvinga: använd ovanstående inställning för alla admin-e-postmeddelanden (inställningen definierad på enskilda formulär ignoreras)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
sv_SE: Tvinga: använd ovanstående inställning för alla bekräftelsemeddelanden (inställningen definierad på enskilda formulär ignoreras)

en: Form creation failed, could not find original form:
sv_SE: Det gick inte att skapa formuläret, kunde inte hitta originalformuläret:

en: Form Elements
sv_SE: Formelement

en: Form ID's separated by commas
sv_SE: Formulär-ID:n separerade med kommatecken

en: Form loading icon (preloader)
sv_SE: Ikon för formulärläsning (förladdare)

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
sv_SE: Exempel på formulärmarginaler: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
sv_SE: Form Maximal bredd

en: Form Name
sv_SE: Formnamn

en: Form name
sv_SE: Formulärets namn

en: Form redirect option
sv_SE: Form för omdirigeringsalternativ

en: Form Settings
sv_SE: Formulärinställningar

en: Form settings
sv_SE: Formulärinställningar

en: Form setup wizard
sv_SE: Guiden för formulärinställning

en: form-not-saved-yet
sv_SE: formuläret-inte-sparat-ännu

en: French
sv_SE: Franska

en: Fri
sv_SE: Fre

en: Friday
sv_SE: fredag

en: From
sv_SE: Från

en: From Bottom
sv_SE: Från Botten

en: From date
sv_SE: Från datum

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
sv_SE: Från datum (åååå-mm-dd): Visa popup-fönstret inom ett visst datumintervall

en: From email
sv_SE: Från epost

en: From email:
sv_SE: Från epost:

en: From Left
sv_SE: Från vänster

en: From name
sv_SE: Från namn

en: From name:
sv_SE: Från namn:

en: From Right
sv_SE: Från höger

en: From Top
sv_SE: Från toppen

en: Front-end Posting
sv_SE: Front-end inlägg

en: Front-end Posting Settings
sv_SE: Inställningar för inlägg i front-end

en: Full - DD, d MM, yy
sv_SE: Full - DD, d MM, åå

en: Full Name
sv_SE: Fullständiga namn

en: Full Rounded
sv_SE: Fullrundad

en: Future
sv_SE: Framtida

en: Galician
sv_SE: Galiciska

en: General
sv_SE: Allmän

en: Generate new password on the fly when sending approve email
sv_SE: Skapa ett nytt lösenord i farten när du skickar godkännandemail

en: Generated PDF
sv_SE: Genererad PDF

en: Generated PDF file
sv_SE: Genererad PDF-fil

en: Generated PDF Label
sv_SE: Genererad PDF-etikett

en: Generated PDF name
sv_SE: Genererat PDF-namn

en: Generated PDF URL
sv_SE: Genererad PDF-URL

en: Generating PDF file...
sv_SE: Skapar PDF-fil ...

en: Generating text
sv_SE: Skapar text

en: Georgian
sv_SE: Georgiska

en: German
sv_SE: tysk

en: Get your API key
sv_SE: Få din API-nyckel

en: Get your webhook signing secret key
sv_SE: Få din hemliga nyckel för webhook-signering

en: Give this listing a name
sv_SE: Ge denna annons ett namn

en: Global font family
sv_SE: Global teckensnittsfamilj

en: Global font size
sv_SE: Global teckenstorlek

en: Global font weight
sv_SE: Global teckensnittsvikt

en: Global Form locker / submission limit
sv_SE: Globalt formulärlås / inlämningsgräns

en: Global line height
sv_SE: Global linjehöjd

en: Global Overriding
sv_SE: Globalt åsidosättande

en: Global secret name
sv_SE: Globalt hemligt namn

en: Global secret value
sv_SE: Globalt hemligt värde

en: Global secrets
sv_SE: Globala hemligheter

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
sv_SE: Globala hemligheter kan användas i alla dina former. Se till att inte ändra några befintliga hemligheter, annars kan det påverka tidigare skapade formulär som använder globala hemligheter.

en: Global Unique ID for referencing the post
sv_SE: Globalt unikt ID för att referera till inlägget

en: Google API key
sv_SE: Google API-nyckel

en: Google Map
sv_SE: Google karta

en: Google Maps API - Key
sv_SE: Google Maps API - nyckel

en: Google Maps API - Language
sv_SE: Google Maps API - Språk

en: Google reCAPTCHA verification failed!
sv_SE: Google reCAPTCHA-verifiering misslyckades!

en: Gradient Bottom
sv_SE: Gradient Botten

en: Gradient Bottom Focus
sv_SE: Gradient Bottenfokus

en: Gradient Top
sv_SE: Gradient Topp

en: Gradient Top Focus
sv_SE: Gradient Top Fokus

en: Greater than
sv_SE: Större än

en: Greater than or equal to
sv_SE: Större än eller lika med

en: Greek
sv_SE: grekisk

en: Grid
sv_SE: Rutnät

en: Gross amount
sv_SE: Bruttobelopp

en: Grouped field
sv_SE: Grupperat fält

en: Handling amount
sv_SE: Hanteringsbelopp

en: Handling charges
sv_SE: Hanteringskostnader

en: Header colors
sv_SE: Rubrikfärger

en: Header margins (in units declared above)
sv_SE: Rubrikmarginaler (i enheter som anges ovan)

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Heading 1
sv_SE: Rubrik 1

en: Heading 2
sv_SE: Rubrik 2

en: Heading 3
sv_SE: Rubrik 3

en: Heading 4
sv_SE: Rubrik 4

en: Heading 5
sv_SE: Rubrik 5

en: Heading 6
sv_SE: Rubrik 6

en: Heading size
sv_SE: Rubrikstorlek

en: Heading Styles
sv_SE: Rubrikstilar

en: Hebrew
sv_SE: Hebreiska

en: height
sv_SE: höjd

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
sv_SE: Hej {user_login}, ditt konto har verifierats!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
sv_SE: Här kan du ändra serverinställningar som gäller för din backend

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
sv_SE: Här kan du ändra hur filer behandlas och laddas upp

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
sv_SE: Här kan du ange de varor som behöver läggas i varukorgen efter formulärinlämning

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
sv_SE: Här kan du åsidosätta specifika inställningar för alla dina formulär (inklusive tidigare skapade formulär). Använd den bara om du har en inställning som måste användas i alla former. För att faktiskt tillämpa inställningen på alla formulär måste du aktivera kryssrutan "Tvinga: ..." som motsvarar inställningen. Om du senare väljer att avmarkera kryssrutan kommer de gamla formulärvärdena att användas igen. Det betyder att om du använder inställningarna nedan kommer det inte att åsidosätta någon av dina formulärinställningar, utan bara ignorera dem.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
sv_SE: Här kan du ställa in prenumerationspris, tid och perioder

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: hidden
sv_SE: dold

en: Hidden field
sv_SE: Doldt fält

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide back to top button
sv_SE: Dölj tillbaka till toppen

en: Hide empty categories
sv_SE: Dölj tomma kategorier

en: Hide field icons
sv_SE: Dölj fältikoner

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
sv_SE: Dölj filer från mediebiblioteket som har laddats upp via formulär

en: Hide form after submitting
sv_SE: Dölj formuläret efter att ha skickat

en: Hide form from locked out users
sv_SE: Dölj formulär från låsta användare

en: Hide form from logged in users
sv_SE: Dölj formuläret från inloggade användare

en: Hide form from not logged in users
sv_SE: Dölj formuläret från användare som inte är inloggade

en: Hide form when locked
sv_SE: Dölj form när den är låst

en: Hide on mobile devices
sv_SE: Dölj på mobila enheter

en: Hide products from the shop
sv_SE: Göm produkter från butiken

en: Hide steps on mobile devices
sv_SE: Dölj steg på mobila enheter

en: Hide the form from locked out users
sv_SE: Dölj formuläret från låsta användare

en: Hide the form from logged in users
sv_SE: Dölj formuläret från inloggade användare

en: Hide the form from not logged in users
sv_SE: Dölj formuläret från användare som inte är inloggade

en: Horizontal display ( -- )
sv_SE: Horisontell visning ( -- )

en: Horizontal tabs
sv_SE: Horisontella flikar

en: Hover
sv_SE: Sväva

en: How does this field need to be validated?
sv_SE: Hur måste detta fält valideras?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
sv_SE: Hur många inlägg ska hämtas maximalt?

en: How times should be displayed in the list and input element.
sv_SE: Hur tider ska visas i listan och inmatningselementet.

en: How to display your icon.
sv_SE: Hur du visar din ikon.

en: How to handle debug output
sv_SE: Hur man hanterar felsökning

en: HTML (raw)
sv_SE: HTML (rå)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
sv_SE: HTML - Utdata släpptes, radbrytningar konverterades till `<br>`, lämpligt för webbläsarutdata

en: HTML Elements
sv_SE: HTML-element

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
sv_SE: HTML/meddelande att visa för användare som inte kan se listan (lämna tomt för ingen)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
sv_SE: HTML/meddelande att visa när det inte finns några resultat (lämna tomt för inget)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
sv_SE: HTML/meddelande att visa när det inte finns några resultat baserat på filter (lämna tomt för inget)

en: HTTP v1.0 (default)
sv_SE: HTTP v1.0 (standard)

en: HTTP version
sv_SE: HTTP-version

en: http://
sv_SE: http: //

en: Huge
sv_SE: Enorm

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: Icelandic
sv_SE: Isländska

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon alignment
sv_SE: Ikoninriktning

en: Icon Colors
sv_SE: Ikonfärger

en: Icon positioning
sv_SE: Ikonpositionering

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
sv_SE: ID för en befintlig kund, om en sådan finns. I betalningsläge kommer kundens senaste kortbetalningsmetod att användas för att fylla i e-post, namn, kortinformation och faktureringsadress på kassasidan. I prenumerationsläge kommer kundens standardbetalningsmetod att användas om det är ett kort, och annars kommer det senaste kortet att användas. En giltig faktureringsadress, faktureringsnamn och faktureringsmail krävs på betalningsmetoden för att Checkout ska kunna fylla i kundens kortuppgifter i förväg.

en: ID's
sv_SE: ID:s

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
sv_SE: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: iDeal
sv_SE: idealisk

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
sv_SE: Om fältet finns i den dynamiska kolumnen kommer systemet automatiskt att lägga till all metadata. Lägg varje produkt-ID med dess metadata på en ny rad separerad av "|".%1$s%2$sExempel med taggar:%3$s {id}|Färg|{color}%1$s%2$sExempel utan taggar:%3$s 82921|Färg|Röd%1$s%2$sTillåtna värden:%3$s heltal|sträng|sträng.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
sv_SE: Om profilbaserade fraktpriser är konfigurerade med en viktbas, används summan av viktvärden för att beräkna fraktavgifterna för betalningen. Ett giltigt värde är ett decimaltal med två signifikanta siffror till höger om decimalkomma.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
sv_SE: Om det anges kommer detta värde att användas när kundobjektet skapas. Om det inte tillhandahålls kommer kunder att uppmanas att ange sin e-postadress. Använd denna parameter för att förfylla kunddata om du redan har ett e-postmeddelande.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
sv_SE: Om beloppet verkar vara korrekt måste kunden kontrollera med sin kortutgivare att de kan göra köp av det beloppet.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
sv_SE: Om kortläsaren stöder Online PIN ska kunden uppmanas att ange en PIN-kod utan att en ny transaktion skapas. Om kortläsaren inte stöder online-PIN ska kunden försöka igen genom att sätta i sitt kort och ange en PIN-kod.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
sv_SE: Om du laddar formulär via iframes som har ett annat ursprung måste du inaktivera CSRF-kontrollen för att kunna skicka in formulär. Detta rekommenderas inte. Använd endast detta om du inte har någon annan lösning.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet, se till att du har ställt in din %sGoogle API-nyckel%s under "Super Forms > Settings > Formulärinställningar"

en: If you have set an image, the image will override the icon
sv_SE: Om du har ställt in en bild kommer bilden att åsidosätta ikonen

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
sv_SE: Om du behöver skicka 10 påminnelser anger du: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
sv_SE: Om din webbplats har ett cachingsystem som inte tillåter att cookies används, t.ex. Varnish Cache eller NGINX cachemotorer, kan du aktivera det här alternativet för att inaktivera lagring av kakan. Observera att detta kommer att bryta vissa funktioner i plugin som kräver cookies. Till exempel fungerar inte funktionen för "Spara formulärprogression" när det här alternativet är aktiverat.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
sv_SE: Om din webbplats använder Ajax för att begära inläggsinnehåll aktiverar du det här alternativet. Detta säkerställer att stilar / skript laddas innan Ajax-begäran.

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Alignment
sv_SE: Bildjustering

en: Image background size
sv_SE: Bildbakgrundsstorlek

en: Image Button (leave blank to use text button)
sv_SE: Bildknapp (lämna tom för att använda textknappen)

en: Image Link
sv_SE: Bildlänk

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
sv_SE: Imperial (avståndet returneras i miles och fot)

en: Import completed
sv_SE: Importen slutförd

en: Import Contact Entries
sv_SE: Importera kontaktposter

en: Import elements
sv_SE: Importera element

en: Import failed: something went wrong while importing.
sv_SE: Import misslyckades: något gick fel när du importerade.

en: Import file #%d could not be located
sv_SE: Importfil #%d kunde inte hittas

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
sv_SE: Importera teckensnitt via URL (sätt var och en på en ny rad)

en: Import form
sv_SE: Importformulär

en: Import Forms
sv_SE: Importera formulär

en: Import secrets
sv_SE: Importera hemligheter

en: Import Settings
sv_SE: Importera inställningar

en: Import settings
sv_SE: Importera inställningar

en: Import translation settings
sv_SE: Importera översättningsinställningar

en: Important notice:
sv_SE: Viktigt meddelande:

en: Importing...
sv_SE: Importerar ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
sv_SE: I allmänhet är endast en enda typ tillåten. Om ingen typ anges kommer alla typer att returneras.%3$s%1$sStöds typer är:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: returnerar endast geokodningsresultat, snarare än affärsresultat . I allmänhet använder du denna begäran för att disambiguera resultat där den angivna platsen kan vara obestämd.%3$s- %1$saddress%2$s: returnera endast geokodningsresultat med en exakt adress. I allmänhet använder du denna begäran när du vet att användaren kommer att leta efter en fullständigt specificerad adress.%3$s- %1$setablishment%2$s: returnerar endast affärsresultat.%3$s- %1$s(regioner )%2$s: returnera alla resultat som matchar följande typer: ort, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: typsamling instruerar Places-tjänsten att returnera resultat som matchar ort eller administration_area_level_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
sv_SE: För att kunna ringa samtal måste du aktivera följande bibliotek i din %sAPI-hanterare%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
sv_SE: För att kunna ringa samtal måste du aktivera dessa bibliotek i din %1$sAPI-hanterare%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
sv_SE: För att återspegla eventuella ändringar som gjorts i inställningarna nedan måste du uppdatera dina permalänkar under %1$sInställningar > Permalänkar%2$s genom att klicka på "Spara ändringar".

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
sv_SE: För att kunna använda den här funktionen måste du ange din Google API-nyckel i %sSuper Forms > Inställningar > Formulärinställningar%s

en: In stock (default)
sv_SE: I lager (standard)

en: In stock?
sv_SE: I lager?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
sv_SE: Inkludera dynamiska data (aktivera detta när du använder dynamiska kolumner)

en: Incomplete
sv_SE: Ofullständig

en: Incorrect activation code message
sv_SE: Felaktig aktiveringskodmeddelande

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
sv_SE: Felaktiga koordinater för latitud och longitud för polylinjer, korrigera och uppdatera elementet!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
sv_SE: Felaktigt list-ID, eller listan finns inte längre:

en: Incorrect password message
sv_SE: Felaktigt lösenordsmeddelande

en: Incorrect password, please try again!
sv_SE: Felaktigt lösenord. Var snäll och försök igen!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
sv_SE: Ange vad användaren behöver ange eller välja. (lämna tomt för att ta bort)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
sv_SE: Anger fältet i e-postmeddelanden och kontaktposter. (nödvändig)

en: Individual / Grouped
sv_SE: Individuell / grupperad

en: Individual field
sv_SE: Individuellt fält

en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
sv_SE: Ärv rubriker från dina administratörs- eller bekräftelse-e-postinställningar.%1$s%2$sObs!%3$s du måste definiera anpassade rubriker om du inte skickar admin- eller bekräftelsemail.

en: Inside the field
sv_SE: Inuti fältet

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
sv_SE: Istället för superformulär som skickar alla tillgängliga data kan du skicka en anpassad POST med anpassade parametrar som krävs

en: Insurance
sv_SE: Försäkring

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
sv_SE: Heltal som representerar antalet provperioddagar innan kunden debiteras för första gången. Måste vara minst 1.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
sv_SE: Ogiltig JSON, korrigera felen och försök igen!

en: Invalid phonenumber!
sv_SE: Ogiltigt telefonnummer!

en: Invalid SMTP settings!
sv_SE: Ogiltiga SMTP-inställningar!

en: Invoice ID
sv_SE: Faktura-ID

en: Invoice number
sv_SE: Fakturanummer

en: Invoice number padding (leading zero's)
sv_SE: Utfyllnad av fakturanummer (ledande nollar)

en: IP-address
sv_SE: IP-adress

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
sv_SE: inte är ett giltigt 24-timmarsformat, vänligen korrigera och se till att använda ett 24-timmarsformat t.ex.: 21:45

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
sv_SE: ISO 8601 - åå-mm-dd

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
sv_SE: Det är bästa praxis att använda lokala hemligheter om du inte har ett specifikt användningsfall som kräver användning av globala hemligheter.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
sv_SE: Vi rekommenderar att du alltid bara sparar värdet, såvida du inte behöver något annat

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
sv_SE: Det är inte möjligt att infoga en multipart i en multipart

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
sv_SE: Objektbeskrivning (lämna tomt för att låta användare ange ett namn)

en: Item name
sv_SE: Föremålsnamn

en: Item number (to track product or service)
sv_SE: Artikelnummer (för att spåra produkt eller tjänst)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
sv_SE: Artikelpris (lämna tomt för att låta användaren ange sitt eget pris)

en: Items to be added to cart
sv_SE: Artiklar som ska läggas i varukorgen

en: January
sv_SE: Januari

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: July
sv_SE: Juli

en: Jun
sv_SE: Juni

en: June
sv_SE: Juni

en: Kazakh
sv_SE: Kazakiska

en: Keep connection open after each message
sv_SE: Håll anslutningen öppen efter varje meddelande

en: Keep current orientation (default)
sv_SE: Behåll aktuell orientering (standard)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
sv_SE: Behåll befintlig roll (använd endast detta när du uppdaterar befintlig användare)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
sv_SE: Behåll originalstorlek på mobila enheter (förhindrar 100% bredd)

en: Keyword/Tag background
sv_SE: Nyckelord bakgrund

en: Keyword/Tag delete icon
sv_SE: Ikon för radering av nyckelord/tagg

en: Keyword/Tag delete icon hover
sv_SE: Håll muspekaren över ikonen för radering av sökord/tagg

en: Keyword/Tag font
sv_SE: Nyckelord typsnitt

en: Keyword/Tag list background hover
sv_SE: Svävare i bakgrunden med sökord/tagglista

en: Keywords split method (default=both)
sv_SE: Nyckelord delningsmetod (standard = båda)

en: Keywords/Tags colors
sv_SE: Nyckelord färger

en: Korean
sv_SE: Koreanska

en: Kyrgyz
sv_SE: Kirgiziska

en: Label
sv_SE: Märka

en: Label & Description colors
sv_SE: Etikett & beskrivningsfärger

en: Label deffinition for each user
sv_SE: Avgränsning av etiketter för varje användare

en: Landscape
sv_SE: Landskap

en: Language
sv_SE: Språk

en: Language for the billing information/log-in page
sv_SE: Språk för faktureringsinformation/inloggningssidan

en: Large
sv_SE: Stor

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
sv_SE: Senaste grupperade fältet (stänger / avslutar en grupp)

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Last name (optional)
sv_SE: Efternamn (valfritt)

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Latvian
sv_SE: Lettiska

en: Layout Elements
sv_SE: Layoutelement

en: Lead Details
sv_SE: Leaddetaljer

en: Leave blank for no fees
sv_SE: Lämna tomt utan avgifter

en: Leave blank for no post format
sv_SE: Lämna tomt för inget inläggsformat

en: Leave blank for no question icon
sv_SE: Lämna tomt utan ikon

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
sv_SE: Lämna tomt om du föredrar att inte använda en ikon.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
sv_SE: Lämna tomt för att inte fylla i några kassafält

en: leave blank to remove
sv_SE: lämna tomt för att ta bort

en: Leave blank to send all form data
sv_SE: Lämna tomt för att skicka all formulardata

en: Leave blank to use the default product type: simple
sv_SE: Lämna tomt för att använda standardprodukttypen: enkel

en: Leave empty for no replacement
sv_SE: Lämna tomt för ingen ersättning

en: Left
sv_SE: Vänster

en: left
sv_SE: Vänster:

en: Left (default)
sv_SE: Vänster (standard)

en: Length of decimal
sv_SE: Längd på decimal

en: Less than
sv_SE: Mindre än

en: Less than or equal to
sv_SE: Mindre än eller lika med

en: Let a new line break act as shift+enter
sv_SE: Låt en ny radbrytning fungera som shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
sv_SE: Låt användare duplicera fälten i den här kolumnen

en: Letters only
sv_SE: Endast bokstäver

en: Licenses
sv_SE: Licenser

en: Limit (set to -1 for no limit)
sv_SE: Limit (inställt på -1 för ingen gräns)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
sv_SE: Gräns för dynamiska fält (0 = obegränsat)

en: Line color
sv_SE: Linjefärg

en: Line height in pixels
sv_SE: Linjehöjd i pixlar

en: Line Thickness
sv_SE: Linjetjocklek

en: Link
sv_SE: Länk

en: List (horizontal)
sv_SE: Lista (horisontell)

en: List (vertical)
sv_SE: Lista (vertikal)

en: List of available fields:
sv_SE: Lista över tillgängliga fält:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
sv_SE: Lista över språkkoder som stöds: %sSpråk som stöds%s

en: Listings
sv_SE: Listor

en: Listings Add-on
sv_SE: Lista-tillägg

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
sv_SE: Annonstillägg %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
sv_SE: Listor låter dig visa kontaktposter i en lista/tabell på front-end. För varje formulär kan du ha flera listor med sina egna inställningar. Du kan kopiera och klistra in kortkoden var som helst på din sida för att visa listan.

en: Lithuanian
sv_SE: Litauiska

en: Live preview
sv_SE: Live förhandsvisning

en: Live publishable key
sv_SE: Live publicerbar nyckel

en: Live secret key
sv_SE: Live hemlig nyckel

en: Live webhook ID
sv_SE: Live webhook-ID

en: Live webhook signing secret key
sv_SE: Live webhook signering hemlig nyckel

en: Load default Settings
sv_SE: Ladda standardinställningarna

en: Load More
sv_SE: Ladda mer

en: Load Quicktags
sv_SE: Ladda Quicktags

en: Loading...
sv_SE: Läser in...

en: Local secret name
sv_SE: Lokalt hemligt namn

en: Local secret value
sv_SE: Lokalt hemligt värde

en: Local secrets
sv_SE: Lokala hemligheter

en: Local secrets can only be used in this form only
sv_SE: Lokala hemligheter kan endast användas i denna form

en: Lock all to global settings
sv_SE: Lås alla till globala inställningar

en: Lock form after specific amount of submissions
sv_SE: Lås formulär efter specifikt antal inlagor

en: Lock form after specific amount of submissions by user
sv_SE: Lås formulär efter specifik mängd inlämningar av användaren

en: Lock message description
sv_SE: Lås meddelandebeskrivning

en: Lock message title
sv_SE: Lås meddelandets titel

en: Lock to global settings
sv_SE: Lås till globala inställningar

en: Login (user will be logged in)
sv_SE: Logga in (användaren kommer att vara inloggad)

en: Login page URL
sv_SE: URL för inloggningssidan

en: Long name (default)
sv_SE: Långt namn (standard)

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Loop fields HTML
sv_SE: Slingfält HTML

en: Lost Password E-mail Body
sv_SE: Glömt lösenord E-posttext

en: Lost Password E-mail Subject
sv_SE: Glömt lösenord E-post Ämne

en: Luxembourgish
sv_SE: Luxemburgiska

en: Macedonian
sv_SE: Makedonska

en: Mailchimp Audiance ID
sv_SE: Mailchimp Audience ID

en: Mailchimp Settings
sv_SE: Mailchimp-inställningar

en: MailPoet Settings
sv_SE: MailPoet-inställningar

en: Mailster Settings
sv_SE: Mailster-inställningar

en: Make a duplicate from this form
sv_SE: Gör en duplikat från det här formuläret

en: Make a duplicate of this entry
sv_SE: Gör en kopia av denna post

en: Make column invisible
sv_SE: Gör kolumnen osynlig

en: Make days shown before or after the current month selectable
sv_SE: Välj dagar som visas före eller efter den aktuella månaden

en: Make field read-only
sv_SE: Gör fältet skrivskyddat

en: Make field variable
sv_SE: Gör fältet variabelt

en: Make popup sticky
sv_SE: Gör popup klibbig

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
sv_SE: Se till att följande händelser är aktiverade för denna webhook:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
sv_SE: Se till att ange dina Stripe API-uppgifter via %sSuper Forms > Inställningar > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
sv_SE: Gör det här fältet inaktiverat, så kan en användare inte redigera fältvärdet

en: Malaysian
sv_SE: Malaysiska

en: Manage stock?
sv_SE: Hantera lager?

en: Manually enter each condition (default)
sv_SE: Ange varje villkor manuellt (standard)

en: Map address (location)
sv_SE: Kartadress (plats)

en: Map custom fields
sv_SE: Kartlägg anpassade fält

en: Map data with fields
sv_SE: Kartdata med fält

en: Map data with form fields
sv_SE: Kartdata med formulärfält

en: Map zoom
sv_SE: Kartzoom

en: March
sv_SE: Mars

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
sv_SE: Marginal mellan objekt (nedre marginal / avstånd)

en: Margins (top right bottom left)
sv_SE: Marginaler (uppe till höger nere till vänster)

en: Mark read
sv_SE: Markera som läst

en: Mark this entry as read
sv_SE: Markera denna post som läst

en: Mark this entry as unread
sv_SE: Markera denna post som oläst

en: Mark unread
sv_SE: markera som oläst

en: Max characters/selections allowed
sv_SE: Max tecken / val tillåtna

en: Max image height in pixels (0 = no max)
sv_SE: Max bildhöjd i pixlar (0 = inget max)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
sv_SE: Max bildbredd i pixlar (0 = inget max)

en: Max number allowed
sv_SE: Max antal tillåtet

en: Max. Connect with other datepicker
sv_SE: Max. Anslut till annan datapicker

en: Maximize all elements
sv_SE: Maximera alla element

en: Maximum image height in pixels
sv_SE: Maximal bildhöjd i pixlar

en: Maximum image width in pixels
sv_SE: Maximal bildbredd i pixlar

en: Maximum number of rows to display
sv_SE: Maximalt antal rader som ska visas

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
sv_SE: Maximalt ett års intervall tillåtet (1 år, 12 månader eller 52 veckor).

en: May
sv_SE: Maj

en: Medium (default)
sv_SE: Medium (standard)

en: Memo
sv_SE: PM

en: Menu order (blank = 0)
sv_SE: Menyordning (tom = 0)

en: Message for locked out users
sv_SE: Meddelande för låsta användare

en: Message for not logged in users
sv_SE: Meddelande för användare som inte är inloggade

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
sv_SE: Metrisk (avstånd returnerat i kilometer och meter)

en: Min characters/selections allowed
sv_SE: Minsta tecken / val tillåtna

en: Min height in pixels
sv_SE: Min höjd i pixlar

en: Min number allowed
sv_SE: Minsta antal tillåtet

en: Min. Connect with other datepicker
sv_SE: Min. Anslut till annan datapicker

en: Minimize
sv_SE: Minimera

en: Minimize all elements
sv_SE: Minimera alla element

en: Minimum width of each item
sv_SE: Minsta bredd för varje artikel

en: Mobile preview
sv_SE: Mobilförhandsvisning

en: Mon
sv_SE: Mån

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Monday (default)
sv_SE: Måndag (standard)

en: Monthly (every month)
sv_SE: Månadsvis (varje månad)

en: Move to Trash
sv_SE: Flytta till papperskorgen

en: Mr.
sv_SE: Herr.

en: Multi Part
sv_SE: Multi del

en: Municipality
sv_SE: Kommun

en: Must be an unique name (required)
sv_SE: Måste vara ett unikt namn (obligatoriskt)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
sv_SE: Måste vara antingen "sant" eller "falskt". Du kan använda {tags} om det behövs. (eller lämna tomt för ingen-VIP)

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
sv_SE: Måste vara engelskt formaterat datum, t.ex. "25-03-2020". När du använder en datumväljare som inte använder rätt format, kan du använda taggen {date;timestamp} för att hämta tidsstämpeln som fungerar korrekt med alla datumformat (lämna tomt för att använda formulärets inlämningsdatum)

en: Name
sv_SE: namn

en: name
sv_SE: namn

en: Name of place
sv_SE: Namn på plats

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
sv_SE: Namn på kupongen som visas för kunder på till exempel fakturor eller kvitton. Som standard visas id om namn inte är inställt.

en: Names
sv_SE: Namn

en: Names (default)
sv_SE: Namn (standard)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
sv_SE: Behöver du skicka fler e-postpåminnelser? Du kan öka beloppet här:%s%s%sSuper Forms > Inställningar > E-postpåminnelser%s%s

en: Needs response
sv_SE: Behöver svar

en: Net amount
sv_SE: Nettobelopp

en: Never (do not reset)
sv_SE: Aldrig (återställ inte)

en: New
sv_SE: Ny

en: New question
sv_SE: Ny fråga

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next button text
sv_SE: Nästa knapptext

en: Next Multi-part/Step
sv_SE: Nästa Flerdelad/steg

en: Nickname
sv_SE: Smeknamn

en: No
sv_SE: Nej

en: No (default)
sv_SE: Nej (standard)

en: No (disabled)
sv_SE: Nej (inaktiverad)

en: No (no-repeat)
sv_SE: Nej (ingen upprepning)

en: No (show)
sv_SE: Icke infinnande)

en: No (users can edit the value)
sv_SE: Nej (användare kan redigera värdet)

en: No alignment
sv_SE: Ingen inriktning

en: No animation
sv_SE: Ingen animering

en: No backups found...
sv_SE: Inga säkerhetskopior hittades ...

en: No changes
sv_SE: Inga förändringar

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
sv_SE: Ingen kontaktpost till duplikat har tillhandahållits!

en: No entry found with ID:
sv_SE: Ingen post hittades med ID:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
sv_SE: Inga fält hittades! Vänligen skapa några anpassade fält via [MailPoet > Formulär]

en: No files uploaded
sv_SE: Inga filer har laddats upp

en: No form selected, please select a form!
sv_SE: Inget formulär valt, välj ett formulär!

en: No form to duplicate has been supplied!
sv_SE: Inget formulär att kopiera har tillhandahållits!

en: No forms found
sv_SE: Inga formulär hittades

en: No forms found, create one!
sv_SE: Inga formulär hittades, skapa en!

en: No Link
sv_SE: Ingen länk

en: No matches found
sv_SE: Inga matchningar funna

en: No Redirect
sv_SE: Ingen omdirigering

en: No results found
sv_SE: Inga resultat funna

en: No results found based on your filter
sv_SE: Inga resultat hittades baserat på ditt filter

en: No verification required and do not automatically login either
sv_SE: Ingen verifiering krävs och logga inte in automatiskt heller

en: No verification required and login automatically
sv_SE: Ingen verifiering krävs och logga in automatiskt

en: None
sv_SE: Ingen

en: None (default)
sv_SE: Ingen (standard)

en: None (do nothing)
sv_SE: Ingen (gör ingenting)

en: None (empty)
sv_SE: Ingen (tom)

en: None (use the form redirect)
sv_SE: Ingen (använd formuläromdirigering)

en: Normalize strings
sv_SE: Normalisera strängar

en: Normalize using PHP iconv()
sv_SE: Normalisera med PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
sv_SE: Normalisera med PHP transliterator() (långsam)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
sv_SE: Normalisera med WP remove_accents() (rekommenderas)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
sv_SE: Normalt ska du lämna detta tomt, men om du behöver generera både fakturanummer och offertnummer ska du ange ett unikt ID för både t.ex. "faktura" respektive "offert". Om du behöver olika nummer för flera formulär rekommenderas det att ge en extra identifierare som formulär-ID eller formulärnamn, t.ex. "1234_invoice" eller "1235_quote". När du använder en unik fakturanyckel måste du också ange antingen ett prefix eller suffix. Till exempel, för fakturanummer kan du använda "I" eller "INV" som ditt prefix, medan du för offerter kan använda "Q" eller "QUOTE" som prefix.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
sv_SE: Normalt skulle du vilja prenumerera på en användare, men det är också möjligt att avsluta prenumerationen på en användare om de redan har prenumererat om de redan har prenumererat.

en: Norwegian
sv_SE: Norska

en: Norwegian Bokmål
sv_SE: Norska bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv_SE: Norska nynorsk

en: Not contains
sv_SE: Innehåller inte

en: Not equal
sv_SE: Inte jämnlikt

en: Not equals
sv_SE: Inte lika

en: Not found message
sv_SE: Inte hittat meddelande

en: Not logged in message (leave blank for no message)
sv_SE: Ej inloggat meddelande (lämna tomt för inget meddelande)

en: Not sure what secrets are?
sv_SE: Inte säker på vad hemligheter är?

en: Note
sv_SE: Notera

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
sv_SE: Obs! Om du vill använda en sidfot, se till att du definierar ett element i din form för att fungera som PDF-sidfot, kan du göra det under "PDF-inställningar" Fliken när du redigerar ett element

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
sv_SE: Obs! Om du vill använda en rubrik se till att definiera ett element i din form för att fungera som PDF-rubrik, kan du göra det under "PDF-inställningar" Fliken när du redigerar ett element

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
sv_SE: Obs: Filtret kommer endast att tillämpas på etiketten, inte på värdet

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
sv_SE: Obs: Värdet för kvantitet måste vara ett positivt heltal. Null-, noll- eller negativa tal är inte tillåtna.

en: Note: this will only work for logged in users
sv_SE: Obs: detta fungerar bara för inloggade användare

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
sv_SE: Obs: detta fungerar bara om kontaktposter sparas

en: Note: this will only work if you save a contact entry
sv_SE: Obs: detta fungerar bara om du sparar en kontaktpost

en: Notice
sv_SE: Lägga märke till

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
sv_SE: Nummerformat (exempel: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
sv_SE: Antal ytterligare kvantiteter av varan som rabatten gäller.

en: Number of columns (1 up to 10)
sv_SE: Antal kolumner (1 upp till 10)

en: Numbers and Letters (default)
sv_SE: Siffror och bokstäver (standard)

en: Numbers only
sv_SE: Endast nummer

en: Numbers, letters and symbols
sv_SE: Siffror, bokstäver och symboler

en: Numeric
sv_SE: Numerisk

en: Oct
sv_SE: Okt

en: October
sv_SE: Oktober

en: Off
sv_SE: Av

en: Off (toggle disabled)
sv_SE: Av (växla inaktiverad)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
sv_SE: Offset (t.ex. 2 timmar efter datum)

en: On
sv_SE: På

en: On (toggle enabled)
sv_SE: På (växling aktiverad)

en: One (when one condition matched)
sv_SE: Ett (när ett villkor matchade)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
sv_SE: Lägg bara till anpassat fält om fältet finns i form och inte är villkorligt dolt

en: Only allow logged in users to download secure/private files
sv_SE: Tillåt endast inloggade användare att ladda ner säkra / privata filer

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
sv_SE: Tillåt endast inloggade användare att ladda ner säkra / privata filer:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
sv_SE: Tillåt endast följande användarroller att ladda ner säkra / privata filer:

en: Only apply the validation if field is not empty
sv_SE: Använd endast valideringen om fältet inte är tomt

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
sv_SE: Ändra det bara om du känner att formuläret fryser medan du skriver (för stora formulär med triggers över genomsnittet)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
sv_SE: Endast utcheckning till PayPal när följande villkor är uppfyllt

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
sv_SE: Endast utcheckning till Stripe när följande villkor är uppfyllt

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
sv_SE: Endast kassan till WooCommerce när följande villkor är uppfyllt

en: Only display after user tried to submit the form
sv_SE: Visas endast efter att användaren försökt skicka formuläret

en: Only display entries within the following date range
sv_SE: Visa endast poster inom följande datumintervall

en: Only display the following countries
sv_SE: Visa endast följande länder

en: Only display the message after the user tried to submit the form
sv_SE: Visa meddelandet först efter att användaren försökt skicka formuläret

en: Only display this listing to the following users
sv_SE: Visa endast denna lista för följande användare

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
sv_SE: Sänk bara renderingsskalan när din PDF-filstorlek blir för stor för ditt användningsfall. Detta kan hända när din form är relativt stor. Tänk på att du tappar "pixel" -kvalitet när du sänker renderingsskalan. När du arbetar med stora former är det väldigt viktigt att kontrollera PDF-filstorleken under utvecklingen och justera renderingsskalan därefter.

en: Only retrieve entries based on this form
sv_SE: Hämta endast inlägg baserat på detta formulär

en: Only save entry when following condition is met
sv_SE: Spara endast post när följande villkor är uppfyllt

en: Only save subscriber when following condition is met
sv_SE: Spara prenumerant endast när följande villkor är uppfyllt

en: Only save the label
sv_SE: Spara bara etiketten

en: Only save the value (recommended)
sv_SE: Spara bara värdet (rekommenderas)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
sv_SE: Sök endast efter resultat inom de angivna länderna. Länder måste godkännas som två tecken, ISO 3166-1 Alpa-2-kompatibel landskod. Du kan filtrera efter upp till 5 länder. Avgränsad med kommatecken. Till exempel: fr,nl,de skulle begränsa dina resultat till platser inom Frankrike, Nederländerna och Tyskland. Medan vi, pr,vi,gu,mp skulle begränsa dina resultat till platser inom USA och dess icke-inkorporerade organiserade territorier.

en: Only send the label
sv_SE: Skicka bara etiketten

en: Only send the value
sv_SE: Skicka bara värdet

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
sv_SE: Ställ bara in detta på "Väntande" om du vill manuellt verifiera användarregistreringar.

en: Only show in PDF file
sv_SE: Visa endast i PDF-fil

en: Only show on Form
sv_SE: Visa bara på formuläret

en: Only used for Front-end posting
sv_SE: Används endast för frontend-postning

en: Only used for Register & Login feature
sv_SE: Används endast för funktionen Registrera och logga in

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
sv_SE: används endast när anpassningsbara platshållare är aktiverade

en: Open (allow comments)
sv_SE: Öppna (tillåt kommentarer)

en: Open (allow pings)
sv_SE: Öppna (tillåt pingar)

en: Open in new window
sv_SE: Öppna i nytt fönster

en: Open in same window
sv_SE: Öppna i samma fönster

en: Open new tab/window
sv_SE: Öppna ny flik / fönster

en: Option
sv_SE: Alternativ

en: option
sv_SE: alternativ

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
sv_SE: option_value1|Alternativetikett 1
    option_value2|Alternativetikett 2

en: optional
sv_SE: frivillig

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
sv_SE: Du kan välja att låta användare verifiera sitt konto eller låta dem logga in direkt utan verifiering

en: OR
sv_SE: ELLER

en: or leave blank for no maximum date
sv_SE: eller lämna tomt för inget maxdatum

en: or leave blank for no minimum date
sv_SE: eller lämna tomt utan minsta datum

en: or leave blank to allow all roles
sv_SE: eller lämna tomt för att tillåta alla roller

en: or leave blank to display to all roles
sv_SE: eller lämna tomt för att visa alla roller

en: or leave blank to only display to the roles defined above
sv_SE: eller lämna tomt för att endast visa rollerna definierade ovan

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
sv_SE: eller lämna tomt för att endast filtrera efter de roller som definierats ovan

en: Order
sv_SE: Beställa

en: Order By
sv_SE: Sortera efter

en: Order by author
sv_SE: Beställ av författare

en: Order by date
sv_SE: Beställ efter datum

en: Order by last modified date
sv_SE: Beställ senast uppdaterad datum

en: Order by menu order
sv_SE: Beställ efter menyordning

en: Order by post id
sv_SE: Beställ med post-id

en: Order by post/page parent id
sv_SE: Beställ per post / sidförälders-id

en: Order by Product price (WooCommerce only)
sv_SE: Beställ efter produktpris (endast WooCommerce)

en: Order by title (default)
sv_SE: Ordna efter titel (standard)

en: Order details
sv_SE: Orderdetaljer

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
sv_SE: Organisera uppladdningar i mapp / månadsbaserade mappar, t.ex.:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
sv_SE: Ursprung (anger startplatsen från vilken vägbeskrivning ska beräknas)

en: Out of stock
sv_SE: Slut i lager

en: Outside the field
sv_SE: Utanför fältet

en: Override days exclusion
sv_SE: Åsidosätt dagar undantag

en: Override the default CSS styles
sv_SE: Åsidosätt standard CSS-format

en: Override the PayPal member's stored address
sv_SE: Åsidosätt PayPal-medlemmens lagrade adress

en: Owner’s Address line 2
sv_SE: Ägarens adressrad 2

en: Owner’s Address line1
sv_SE: Ägarens adressrad1

en: Owner’s City
sv_SE: Ägarens stad

en: Owner’s Country
sv_SE: Ägarens land

en: Owner’s email address
sv_SE: Ägarens e-postadress

en: Owner’s full name
sv_SE: Ägarens fullständiga namn

en: Owner’s phone number
sv_SE: Ägarens telefonnummer

en: Owner’s Postal code
sv_SE: Ägarens postnummer

en: Owner’s State
sv_SE: Ägarens stat

en: Padding
sv_SE: Stoppning

en: Padding & margin styles
sv_SE: Vaddering och marginalstilar

en: Padding bottom
sv_SE: Vadderad botten

en: Padding top
sv_SE: Vadderingstopp

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page format
sv_SE: Sidformat

en: Page orientation
sv_SE: Sidorientering

en: Page orientation for the next page
sv_SE: Sidorientering för nästa sida

en: Paid by
sv_SE: Betalad av

en: Parent ID (leave blank for none)
sv_SE: Förälder-ID (lämna tomt för ingen)

en: Parse address to paypal based on form input data.
sv_SE: Analysera adress till PayPal baserat på formulärindata.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
sv_SE: Analysera den angivna adressinformationen till PayPal. Detta kommer inte att åsidosätta PayPal-medlemmens standardadress om du inte aktiverar alternativet "Åsidosätt" nedan.

en: Partial refund
sv_SE: Partiell återbetalning

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
sv_SE: Genomföringsvariabel för dig att spåra köpt produkt eller tjänst eller bidraget. Värdet du anger skickas tillbaka till dig när betalningen är slutförd.

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: password
sv_SE: Lösenord

en: Password field
sv_SE: Lösenordsfält

en: Password Protect
sv_SE: Lösenordsskydd

en: Password protect (leave blank for none)
sv_SE: Lösenordsskydd (lämna tomt för ingen)

en: Password Protect Settings
sv_SE: Lösenordsskyddsinställningar

en: Paste shortcode on any page
sv_SE: Klistra in kortkod på valfri sida

en: Path to the blog
sv_SE: Vägen till bloggen

en: Payer E-mail
sv_SE: Betalarens e-post

en: Payment authorized, but not yet captured.
sv_SE: Betalning godkänd, men ännu inte registrerad.

en: Payment details
sv_SE: betalningsinformation

en: Payment failed
sv_SE: Betalning misslyckades

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
sv_SE: Betalningen misslyckades, försök igen genom att klicka på webbadressen nedan.%sLänken nedan kommer att vara giltig i %s timmar innan din beställning tas bort.%s%s

en: Payment Method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment methods
sv_SE: Betalningsmetoder

en: Payment Status
sv_SE: Betalningsstatus

en: Payment status
sv_SE: Betalningsstatus

en: Payment type
sv_SE: Betalnings typ

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
sv_SE: PayPal annullera URL (när betalningen annulleras av användaren)

en: PayPal Checkout
sv_SE: PayPal kassan

en: PayPal currency code
sv_SE: PayPal valutakod

en: PayPal fee
sv_SE: PayPal avgift

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
sv_SE: PayPal fyller i köparens hemtelefonnummer automatiskt.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
sv_SE: PayPal-säljar-e-post (för att ta emot betalningar)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
sv_SE: PayPal-meddelande URL (endast för utvecklare!)

en: PayPal Order
sv_SE: PayPal-beställning

en: PayPal order
sv_SE: PayPal-beställning

en: Paypal Order
sv_SE: Paypal beställning

en: PayPal order (backend)
sv_SE: PayPal-order (backend)

en: PayPal order status
sv_SE: PayPal orderstatus

en: Paypal Order Status
sv_SE: Paypal orderstatus

en: PayPal payment method
sv_SE: PayPal betalningsmetod

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
sv_SE: PayPal retur-URL (när användaren återvänder från PayPal)

en: PayPal subscription
sv_SE: PayPal-prenumeration

en: PayPal subscription (backend)
sv_SE: PayPal-prenumeration (backend)

en: PayPal subscription status
sv_SE: PayPal-prenumerationsstatus

en: PayPal Subscriptions
sv_SE: PayPal-prenumerationer

en: PayPal Transactions
sv_SE: PayPal-transaktioner

en: PDF File
sv_SE: PDF-fil

en: PDF file
sv_SE: PDF-fil

en: PDF filename
sv_SE: PDF-filnamn

en: PDF Generator Add-on
sv_SE: PDF Generator-tillägg

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
sv_SE: PDF Generator-tillägg %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
sv_SE: PDF Generator-felsökningsläget är aktiverat!

en: PDF options
sv_SE: PDF-alternativ

en: PDF render scale
sv_SE: PDF-renderingsskala

en: PDF Settings
sv_SE: PDF-inställningar

en: PDF Text rendering
sv_SE: PDF-textåtergivning

en: Pending
sv_SE: I väntan på

en: Percent Off
sv_SE: Procent av

en: Permission denied, because this list does not exist
sv_SE: Tillstånd nekad eftersom den här listan inte finns

en: Persian
sv_SE: Persiska

en: Phone number
sv_SE: Telefonnummer

en: Phonenumber
sv_SE: Telefonnummer

en: phonenumber
sv_SE: telefonnummer

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Placeholder Colors
sv_SE: Platshållarfärger

en: Placeholder when the field is filled out
sv_SE: Platshållare när fältet är ifyllt

en: Please choose a payment method!
sv_SE: Vänligen välj en betalningsmetod!

en: Please choose an import file first!
sv_SE: Välj först en importfil!

en: Please confirm deletion!
sv_SE: Bekräfta radering!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
sv_SE: Bekräfta import!
    Detta kommer att åsidosätta dina nuvarande framsteg!

en: Please confirm to clear form!
sv_SE: Bekräfta för att rensa formuläret!

en: Please confirm to reset submission counter!
sv_SE: Bekräfta för att återställa inlämningsräknaren!

en: Please edit the element and enter your List ID.
sv_SE: Vänligen redigera elementet och ange ditt list-ID.

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
sv_SE: Redigera det här fältet och ange din "Google API-nyckel" under fliken "Adress automatiskt komplett"

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
sv_SE: Vänligen redigera detta Stripe-element och välj en betalningsgateway!

en: Please enter a reason!
sv_SE: Ange en anledning!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
sv_SE: Ange din "Google API-nyckel" och se till att du har aktiverat biblioteket "Google Maps JavaScript API" för att skapa en karta

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
sv_SE: Ange dina reCAPTCHA API-nycklar i %sSuper Forms > Inställningar > Formulärinställningar%s

en: Please note
sv_SE: Vänligen notera

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
sv_SE: Observera att ändring av denna katalog inte påverkar tidigare uppladdade filer.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
sv_SE: Observera att element i en dold kolumn fortfarande skickas som data som standard

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
sv_SE: Observera att iDeal-gatewayen inte kan användas i kombination med prenumerationer!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
sv_SE: Observera att när du lagrar dina filer i en säker / privat katalog utanför roten läggs filerna automatiskt inte till i mediebiblioteket.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
sv_SE: Observera att du bara kan använda ett fast värde och ett av de %sFördefinierade {taggarna}%s (se dokument). Om du vill använda fältet {tags} måste du göra det till ett %sVariabelfält%s (se dokument). Detta gör att du dynamiskt kan uppdatera det dolda fältet baserat på ett annat fältvärde.

en: Please note:
sv_SE: Vänligen notera:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
sv_SE: Observera: Inställningen för textarea maxlängd kommer inte att avskärma användaren från att kunna skriva utöver begränsningen. Detta är av användarvänligt syfte för att undvika att text klipps av när en användare försöker kopiera / klistra in text som skulle överskrida gränsen (vilket under vissa omständigheter skulle vara irriterande).

en: Please provide the price/plan ID for your line item
sv_SE: Ange pris/plans-ID för din rad

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
sv_SE: Läs avsnittet %sSkapa variabelvillkor med CSV-fil%s i dokumentationen innan du använder den här metoden.

en: Please save your form first!
sv_SE: Spara ditt formulär först!

en: Please select what you want to import!
sv_SE: Välj vad du vill importera!

en: Please setup your API key in
sv_SE: Vänligen ställ in din API-nyckel

en: Polish
sv_SE: putsa

en: Populate checkout fields with form data
sv_SE: Fyll i kassafält med formulärdata

en: Populate form with Contact Entry data if exists
sv_SE: Fyll formulär med kontaktuppgifter om det finns

en: Popup background color
sv_SE: Objektets bakgrundsfärg

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
sv_SE: Popup-fadeIn-varaktighet i millisekunder

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
sv_SE: Popup-fadeOut-varaktighet i millisekunder

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
sv_SE: Popup-utfyllnad t.ex.: 0px 0px 0px 0px

en: Popup Settings
sv_SE: Popup-inställningar

en: Popup slide in
sv_SE: Popup glider in

en: Popup Slide In duration in milliseconds
sv_SE: Popup Slide In varaktighet i millisekunder

en: Popup width in pixels (px)
sv_SE: Popup-bredd i pixlar (px)

en: Portrait
sv_SE: Porträtt

en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

en: Positioning bottom e.g: 10px
sv_SE: Positioneringsbotten t.ex. 10px

en: Positioning left e.g: 10px
sv_SE: Position till vänster t.ex. 10 pixlar

en: Positioning method
sv_SE: Positioneringsmetod

en: Positioning right e.g: 10px
sv_SE: Positionering höger t.ex. 10px

en: Positioning top e.g: 10px
sv_SE: Positioneringstopp t.ex. 10x

en: Possible values
sv_SE: Möjliga värden

en: Post
sv_SE: Posta

en: Post categories
sv_SE: Inläggskategorier

en: Post Status
sv_SE: Poststatus

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
sv_SE: Inläggsstatus (t.ex. någon, publicera, ärva, väntande, privat, framtida, utkast, papperskorgen)

en: Post status after payment complete
sv_SE: Poststatus efter betalning genomförd

en: Post tags separated by comma
sv_SE: Posttaggar separerade med kommatecken

en: Post timeout in seconds
sv_SE: Skicka timeout i sekunder

en: Post Title
sv_SE: Post titel

en: Post type
sv_SE: Typ av inlägg

en: Post type (e.g page, post or product)
sv_SE: Inläggstyp (t.ex. sida, inlägg eller produkt)

en: Postal code
sv_SE: Postnummer

en: Posts per page
sv_SE: Inlägg per sida

en: Posts per RSS feed
sv_SE: Inlägg per RSS-flöde

en: Preferred countries
sv_SE: Föredragna länder

en: Prefix label
sv_SE: Prefixetikett

en: Prefix question icon tooltip text
sv_SE: Prefix fråga ikon verktygstips text

en: Preloader (form loading icon)
sv_SE: Förladdare (ikon för formulärladdning)

en: Prev
sv_SE: Föregående

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
sv_SE: Förhindra att formuläret skickas genom att trycka på "Enter" tangentbordsknappen

en: Prevent submitting form when entry title already exists
sv_SE: Förhindra att formuläret skickas när bidragstiteln redan finns

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
sv_SE: Förhindra användare från att gå till nästa steg om det innehåller fel

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisning

en: Previous / Next color
sv_SE: Föregående / Nästa färg

en: Previous button text
sv_SE: Föregående knapptext

en: Previous Multi-part/Step
sv_SE: Föregående Multi-part/Step

en: Price
sv_SE: Pris

en: price
sv_SE: pris

en: Pricing Plan
sv_SE: Prissättningsplan

en: Print
sv_SE: Skriva ut

en: Print form data
sv_SE: Skriv ut formulärdata

en: Private
sv_SE: Privat

en: Processed
sv_SE: Bearbetas

en: Processing form data...
sv_SE: Bearbetar formulärdata ...

en: Product attribute (product_attributes)
sv_SE: Produktattribut (produkt_attribut)

en: Product attribute slug
sv_SE: Produktattribut slug

en: Product name
sv_SE: Produktnamn

en: Product Price
sv_SE: Produktpris

en: Product Regular Price
sv_SE: Produktens ordinarie pris

en: Product Sale Price
sv_SE: Produkt Försäljningspris

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
sv_SE: Produkttyp (t.ex. enkel, grupperad, extern, variabel)

en: Product visibility
sv_SE: Produktens synlighet

en: Publish (default)
sv_SE: Publicera (standard)

en: Purchase total
sv_SE: Totalt köp

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
sv_SE: Lägg varje avgift på en ny rad med värden åtskilda av "|".%1$s%2$sExempel med taggar:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sExempel utan taggar:%3$s Administrationsavgift|5|false|''%1$s%2$sTillåtna värden:%3$s string|float|bool|sträng

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
sv_SE: Sätt varje nyckel på en ny rad, till exempel om du vill returnera användarens faktureringsadress som du kan ange:
    ID
    faktureringsnamn
    faktureringsnummer_namn
    faktureringsföretag
    faktureringsmeddelande
    faktureringstelefon
    Fakturaadress 1
    billing_city
    faktureringsstat
    billing_postcode
    faktureringsland
    
    När du hämtar värdet i formuläret dynamiskt kan du använda taggar som så: {fieldname; 1} (för att hämta användar-ID) och {fieldname; 2} (för att hämta staden) och så vidare ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
sv_SE: Sätt varje metaknapp på en ny rad, till exempel om du vill returnera ID, bild, pris och titel på en produkt kan du ange:
     ID
    utvald bild
    Post titel
    _vanligt pris
    
    När du hämtar värdet i formuläret dynamiskt kan du använda taggar som så: {fieldname; 1} (för att hämta ID), {fieldname; 2} (för att hämta bildens URL), {fieldname; 3} (för titel), och {fieldname; 4} (för att hämta priset)

en: Put each on a new line
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad

en: put each on a new line
sv_SE: sätta var och en på en ny rad

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad, t.ex.
    nl|Nederland
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad formaterad så här:%1$s%4$smenu-slug|Menytitel|Sätt din HTML eller kortkod här...|Heltal för menyobjektets position (valfritt)|URL till anpassad sida (valfritt) %5$s%1$s%2$sExempel utan anpassad webbadress:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Formulärinlämningar|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sExempel med anpassad webbadress:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Formulärinlämningar|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
sv_SE: Sätt var och en på en ny rad, separera värden med pipes%s%sExempel:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad, {tags} kan användas för att hämta data

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad. Exempelformat:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sExample:%1$spending|Pending|#808080|#FFFFFF%1$sprocessing|Processing|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|On hold|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepted|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Completed|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled|Cancelled|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Declined|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Refunded|#000000|#FFFFFF
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad.%1$s%1$sFormat:%1$sname|label|bg_color|font_color%1$s%1$sExempel:%1$spending|Väntar|#808080|#FFFFFF%1$ sprocessing|Bearbetar|#808080|#FFFFFF%1$son_hold|På vänt|#FF7700|#FFFFFF%1$saccepted|Accepted|#2BC300|#FFFFFF%1$scompleted|Completed|#2BC300|#FFFFFF%1$scancelled |Avbokad|#E40000|#FFFFFF%1$sdeclined|Avvisad|#E40000|#FFFFFF%1$srefunded|Refunded|#000000|#FFFFFF

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
sv_SE: Lägg var och en på en ny rad.%1$sExempel:%1$sfieldname|Fältetikett%1$semail|E-post%1$sphonenumber|Telefonnummer

en: Put each social icon on a new line
sv_SE: Lägg varje social ikon på en ny rad

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
sv_SE: Lägg varje spårningshändelse på en ny rad, separera parametrar med rör. Du kan också lägga till ett formulär-ID för att bara utlösa händelsen när det specifika formuläret skickades. Exempel:%1$s%1$s%2$sFör att utlösa endast för specifik form:%3$s%4$s2316:send|event|Registreringsformulär|skicka%5$s%2$sFör att utlösa för alla formulär: %3$s%4$ssend|event|Kontaktformulär|skicka%5$s%2$sExempel med händelseetikett och värde:%3$s%4$ssend|event|Kampanjformulär|skicka|Höstkampanj|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
sv_SE: Sätt spårningskoden här och ersätt &#39;UA-XXXXX-Y&#39; med fastighets-ID (även kallat &quot;spårnings-ID&quot;) för den Google Analytics-egendom som du vill spåra.<br /> (lägg bara till om du är säker på att den här koden inte har placerats någon annanstans än, annars lämna den tom)

en: QTY
sv_SE: ANTAL

en: Quantity
sv_SE: Kvantitet

en: quantity
sv_SE: kvantitet

en: Quantity (Number of items)
sv_SE: Kvantitet (antal artiklar)

en: Quantity button colors
sv_SE: Antal knappfärger

en: Quantity field
sv_SE: Kvantitetsfält

en: Quantity:
sv_SE: Kvantitet:

en: Question
sv_SE: Fråga

en: question
sv_SE: fråga

en: Radio buttons
sv_SE: Radioknappar

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: rating
sv_SE: betyg

en: Rating background
sv_SE: Taggbakgrund

en: Rating border color
sv_SE: Betyg kantfärg

en: Rating color
sv_SE: Betygsfärg

en: Rating Colors
sv_SE: Betygsfärger

en: Rating Colors Active
sv_SE: Betygsfärger aktiva

en: Rating Colors Hover
sv_SE: Betyg Färger Hover

en: Raw Transaction Data
sv_SE: Rå transaktionsdata

en: Read
sv_SE: Läsa

en: Read the documentation here!
sv_SE: Läs dokumentationen här!

en: Readonly (makes fields readonly)
sv_SE: Readonly (gör fält readonly)

en: Reason
sv_SE: Anledning

en: Receipt/Invoice
sv_SE: Kvitto/Faktura

en: Recipient(s) email address separated by commas
sv_SE: Mottagarens e-postadress avgränsad med kommatecken

en: Recipient(s) email address separated with commas
sv_SE: Mottagarens e-postadress separerad med kommatecken

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
sv_SE: rekommenderad renderingsskala är mellan 1 och 3 (standardskalan är 2)

en: Recurring
sv_SE: Återkommande

en: Recurring Payment ID
sv_SE: ID för återkommande betalning

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
sv_SE: Omdirigera till kassasidan eller kundvagnen?

en: Redirect to link or URL
sv_SE: Omdirigera till länk eller URL

en: Redirect to the created Post after form submission
sv_SE: Omdirigera till det skapade inlägget efter att formuläret skickats in

en: Redirecting...
sv_SE: Omdirigerar ...

en: Redo last change
sv_SE: Gör om den senaste ändringen

en: Refunded
sv_SE: Återbetalas

en: Region
sv_SE: Område

en: Register & Login
sv_SE: Registrera inloggning

en: Register & Login Settings
sv_SE: Inställningar för registrering och inloggning

en: Register a new user
sv_SE: Registrera en ny användare

en: Register new user if user is not logged in
sv_SE: Registrera ny användare om användaren inte är inloggad

en: Registered user login status after payment complete
sv_SE: Registrerad användares inloggningsstatus efter genomförd betalning

en: Relative
sv_SE: Släkting

en: Remove files from {loop_fields} in emails
sv_SE: Ta bort filer från {loop_fields} i e-postmeddelanden

en: Remove files from {loop_fields} tag
sv_SE: Ta bort filer från taggen {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
sv_SE: Ta bort galleri (bilder) från en produktsida

en: Remove gallery from single product page
sv_SE: Ta bort galleriet från en produktsida

en: Remove hyperlink in emails
sv_SE: Ta bort hyperlänk i e-postmeddelanden

en: Remove margin
sv_SE: Ta bort marginalen

en: Remove price from single product page
sv_SE: Ta bort pris från en produktsida

en: Remove rating from single product page
sv_SE: Ta bort betyg från en produktsida

en: Remove short description from single product page
sv_SE: Ta bort kort beskrivning från en produktsida

en: Remove title from single product page
sv_SE: Ta bort titel från en produktsida

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
sv_SE: Ta bort URL (hyperlänk) från filer i e-postmeddelanden

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
sv_SE: Ta bort/rensa kuponger innan du omdirigerar till varukorgen

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
sv_SE: Ta bort/rensa avgifter innan du omdirigerar till kundvagnen

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
sv_SE: Tar bort eventuella accenter från strängar i din CSV-fil

en: Removes any accents from strings returned by the API
sv_SE: Tar bort alla accenter från strängar som returneras av API:et

en: Repeat (repeat)
sv_SE: Upprepa (upprepa)

en: Repeat X (repeat-x)
sv_SE: Upprepa X (upprepa-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
sv_SE: Upprepa Y (upprepa-y)

en: Repeater column
sv_SE: Repeater kolumn

en: Replace comma's with HTML tag in emails
sv_SE: Ersätt kommatecken med HTML-tagg i e-postmeddelanden

en: Replace the default "Add to cart" area
sv_SE: Ersätt standardområdet "Lägg till i kundvagn".

en: Reply to email:
sv_SE: Svara på e-post:

en: Reply to name:
sv_SE: Svara på namnet:

en: Reposition element
sv_SE: Flytta om elementet

en: Require user to choose a minimum of X dates
sv_SE: Kräva att användaren väljer minst X-datum

en: Required Field (not empty)
sv_SE: Obligatoriskt fält (ej tomt)

en: Required to calculate distance between 2 locations
sv_SE: Krävs för att beräkna avståndet mellan två platser

en: Required to connect the post to categories (if found)
sv_SE: Krävs för att koppla inlägget till kategorier (om det finns)

en: Required to connect the post to tags (if found)
sv_SE: Krävs för att koppla inlägget till taggar (om det finns)

en: Required to do API calls to retrieve data
sv_SE: Krävs för att göra API-samtal för att hämta data

en: Reset all to default value
sv_SE: Återställ alla till standardvärde

en: Reset all to global value
sv_SE: Återställ alla till globalt värde

en: Reset all to last known value
sv_SE: Återställ alla till senast kända värde

en: Reset filters
sv_SE: Återställ filter

en: Reset locker submission counter for all users:
sv_SE: Återställ räknaren för inlämnande av skåp för alla användare:

en: Reset locker submission counter to:
sv_SE: Återställ räknaren för inlämnande av skåp till:

en: Reset password (lost password)
sv_SE: Återställ lösenord (förlorat lösenord)

en: Reset Submission Counter
sv_SE: Återställ inlämningsräknare

en: Reset Submission Counter for Users
sv_SE: Återställ inlämningsräknare för användare

en: Reset to default value
sv_SE: Återställ till standardvärde

en: Reset to global settings
sv_SE: Återställ till globala inställningar

en: Reset to global value
sv_SE: Återställ till globalt värde

en: Reset to last known value
sv_SE: Återställ till senast kända värde

en: Responsiveness
sv_SE: Lyhördhet

en: Restore a previous saved version of this Form
sv_SE: Återställ en tidigare sparad version av detta formulär

en: Restore backup
sv_SE: Återställa säkerhetskopia

en: Restore Default Settings
sv_SE: Återställ standardinställningarna

en: Restoring settings...
sv_SE: Återställ inställningar ...

en: Restrict result by countrie(s)
sv_SE: Begränsa resultatet efter land(er)

en: result
sv_SE: resultat

en: results
sv_SE: resultat

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
sv_SE: Behåll underliggande globalt värde (rekommenderas vid export till andra webbplatser)

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
sv_SE: Hämta kategorier efter dess överordnade ID (endast heltal)

en: Retrieve entries based on all forms
sv_SE: Hämta poster baserat på alla formulär

en: Retrieve entries based on the following form ID's
sv_SE: Hämta poster baserat på följande formulär-ID

en: Retrieve form data from users last submission
sv_SE: Hämta formulärdata från användarens senaste inlämning

en: Retrieve method
sv_SE: Hämta metod

en: retrieve method
sv_SE: hämta metod

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
sv_SE: Hämta Slug, ID, titel eller metadata som värde

en: Retrieve value from
sv_SE: Hämta värde från

en: Retrieves the E-mail verification code
sv_SE: Hämtar aktiveringskoden

en: Retrieves the current author email
sv_SE: Hämtar den aktuella författarens e-post

en: Retrieves the current author ID
sv_SE: Hämtar det aktuella författar-ID: t

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
sv_SE: Hämtar aktuell dag i månaden (lokal tid)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar aktuell dag i månaden (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
sv_SE: Hämtar den aktuella timmen på dagen (lokal tid)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar den aktuella timmen på dagen (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user display name
sv_SE: Hämtar det aktuella inloggade användarens visningsnamn

en: Retrieves the current logged in user email
sv_SE: Hämtar den aktuella inloggade användar-e-postadressen

en: Retrieves the current logged in user first name
sv_SE: Hämtar det för närvarande inloggade användarnamnet

en: Retrieves the current logged in user ID
sv_SE: Hämtar det aktuella inloggade användar-ID: t

en: Retrieves the current logged in user last name
sv_SE: Hämtar det aktuella inloggade användarnamnet

en: Retrieves the current logged in user login (username)
sv_SE: Hämtar aktuell inloggad användarinloggning (användarnamn)

en: Retrieves the current logged in user roles
sv_SE: Hämtar de aktuella inloggade användarrollerna

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
sv_SE: Hämtar aktuell minut i timmen (lokal tid)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar aktuell minut i timmen (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
sv_SE: Hämtar aktuell månad på året (lokal tid)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar aktuell månad på året (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page or post author email
sv_SE: Hämtar den aktuella sidan eller posta författarens e-post

en: Retrieves the current page or post author ID
sv_SE: Hämtar aktuell sida eller författar-ID

en: Retrieves the current page or post ID
sv_SE: Hämtar aktuell sida eller inläggs-ID

en: Retrieves the current page or post title
sv_SE: Hämtar aktuell sida eller inläggstitel

en: Retrieves the current page URL
sv_SE: Hämtar den aktuella sidans URL

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
sv_SE: Hämtar den aktuella sekunden av minuten (lokal tid)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar den aktuella sekunden av minuten (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
sv_SE: Hämtar aktuellt tidsår (lokal tid)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar aktuellt tidsår (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
sv_SE: Hämtar fältetiketten för fältslingan {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
sv_SE: Hämtar fältvärdet för fältslingan {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
sv_SE: Hämtar det genererade lösenordet

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
sv_SE: Hämtar det senaste ID-numret för kontaktuppgifter

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
sv_SE: Hämtar det senaste kontaktinmatnings-ID för den inloggade användaren baserat på aktuellt formulär-ID

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
sv_SE: Hämtar det senaste kontaktinmatnings-ID för den inloggade användaren

en: Retrieves the latest Contact Entry status
sv_SE: Hämtar den senaste statusen för kontaktinmatning

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
sv_SE: Hämtar den senaste kontaktinmatningsstatusen för den inloggade användaren baserat på aktuellt formulär-ID

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
sv_SE: Hämtar den senaste statusen för kontaktinmatning för den inloggade användaren

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
sv_SE: Hämtar den plats där användaren kom ifrån (om det finns någon) innan den laddar sidan med formuläret

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
sv_SE: Hämtar den plats där användaren kom från en session (om det finns någon) innan sidan laddas med formuläret

en: Retrieves the login page URL
sv_SE: Hämtar inloggningssidans URL

en: Retrieves the loop anywhere in your email
sv_SE: Hämtar slingan var som helst i din e-post

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
sv_SE: Hämtar servertidstämpeln (lokal tid)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
sv_SE: Hämtar servertidstämpeln (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
sv_SE: Hämtar avsändarens IP-adress

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
sv_SE: Hämtar det totala antalet inlämningar (om formulärlås används)

en: Retry payment E-mail Body
sv_SE: Försök igen att betala E-posttext

en: Retry payment E-mail Subject
sv_SE: Försök att betala igen E-post Ämne

en: Retry payment link expiry in hours
sv_SE: Försök igen betalningslänken löper ut i timmar

en: Return age as value instead of the date
sv_SE: Returnera ålder som värde istället för datum

en: Return days
sv_SE: Returdagar

en: Return label format (define how the results are displayed)
sv_SE: Returetikettformat (definiera hur resultaten ska visas)

en: Return months
sv_SE: Återvändande månader

en: Return the current date as default value
sv_SE: Returnera det aktuella datumet som standardvärde

en: Return the current time as default value
sv_SE: Returnera aktuell tid som standardvärde

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
sv_SE: Återför kunden till denna sida efter en lyckad betalning. Lämna tomt för att omdirigera till startsidan.

en: Return to builder
sv_SE: Återgå till byggaren

en: Return value format (define how the value is returned)
sv_SE: Format för returvärde (definiera hur värdet returneras)

en: Return years (age)
sv_SE: Återvändande år (ålder)

en: Reversed
sv_SE: Omvänt

en: Right
sv_SE: Rätt

en: right
sv_SE: Rätt:

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Romansh
sv_SE: Romansk

en: Rounded
sv_SE: Avrundad

en: Row heading
sv_SE: Radrubrik

en: Row logic
sv_SE: Radlogik

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Sales tax
sv_SE: Moms

en: Sandbox publishable key
sv_SE: Sandlåda publicerbar nyckel

en: Sandbox secret key
sv_SE: Sandlådans hemliga nyckel

en: Sandbox webhook ID
sv_SE: Sandbox webhook-ID

en: Sandbox webhook signing secret key
sv_SE: Sandbox webhook signering hemlig nyckel

en: Sat
sv_SE: Lör

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save as Contact Entry
sv_SE: Spara som kontaktpost

en: Save both value and label
sv_SE: Spara både värde och etikett

en: Save custom post meta
sv_SE: Spara anpassad inläggsmeta

en: Save custom user meta
sv_SE: Spara anpassad användarmeta

en: Save data
sv_SE: Spara data

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
sv_SE: Spara formulärprogression (när en användare återvänder går inte data förlorade)

en: Save Mailster user data
sv_SE: Spara Mailster användardata

en: Save product attributes
sv_SE: Spara produktattribut

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Save settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Save the admin email value (default)
sv_SE: Spara administratörens e-postvärde (standard)

en: Save the confirmation email value
sv_SE: Spara e-postbekräftelsens värde

en: Save the entry value
sv_SE: Spara ingångsvärdet

en: Save value or label to entry?
sv_SE: Spara värde eller etikett i posten?

en: Save your form
sv_SE: Spara ditt formulär

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
sv_SE: Sök kontaktposter baserat på deras titel. Som standard kommer alla inmatningsdata att fyllas i om inte annat definieras i inställningen "Fält att hoppa över" nedan. För att hämta kontaktpostens status kan du lägga till ett fält med namnet: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (som kommer att fyllas i med aktuell status för posten). För att hämta postens ID kan du namnge fältet: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. För att hämta postens titel kan du namnge fältet: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
sv_SE: Sök kontaktpost baserat på titel

en: Search method
sv_SE: Sökmetod

en: search...
sv_SE: Sök...

en: Second choice
sv_SE: Andra val

en: second_choice
sv_SE: andra val

en: Secrets
sv_SE: Hemligheter

en: Secure File Uploads
sv_SE: Säkra filöverföringar

en: Select & Sort the data that needs to be exported
sv_SE: Välj & sortera de data som behöver exporteras

en: Select a date
sv_SE: Välj ett datum

en: Select a filter relation (OR|AND)
sv_SE: Välj en filterrelation (ELLER|OCH)

en: Select a form
sv_SE: Välj ett formulär

en: Select a method for retrieving items
sv_SE: Välj en metod för att hämta objekt

en: Select a page to link to
sv_SE: Välj en sida att länka till

en: Select a post to link to
sv_SE: Välj ett inlägg att länka till

en: select a state
sv_SE: Välj en stat

en: Select a time
sv_SE: Välj en tid

en: Select a unit system
sv_SE: Välj ett enhetssystem

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
sv_SE: Välj alla användarroller som får skicka in formuläret

en: Select an Icon
sv_SE: Välj en ikon

en: Select email template
sv_SE: Välj e-postmall

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
sv_SE: Välj grupperad om du vill lägga till fältet bredvid föregående fält.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
sv_SE: Välj hur många individuella e-postpåminnelser du behöver

en: Select how the items should be displayed
sv_SE: Välj hur objekten ska visas

en: Select how you want to filter entries
sv_SE: Välj hur du vill filtrera poster

en: Select how you want to filter orders
sv_SE: Välj hur du vill filtrera order

en: Select how you want to order the items
sv_SE: Välj hur du vill beställa artiklarna

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
sv_SE: Välj hur du vill definiera villkoren (manuellt eller via en CSV-fil)

en: Select if this field must act as Start or Destination
sv_SE: Välj om det här fältet måste fungera som Start eller Destination

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
sv_SE: Välj om du vill hämta slug, ID eller titel som värde

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
sv_SE: Välj om du vill använda stigande eller fallande ordning

en: Select None to never reset the lock
sv_SE: Välj Ingen för att aldrig återställa låset

en: Select the toggle default status
sv_SE: Välj standardstatus för växling

en: Select to split words by comma or space or both
sv_SE: Välj för att dela ord med komma eller mellanslag eller båda

en: Select weight unit
sv_SE: Välj viktenhet

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
sv_SE: Välj vad formuläret ska göra (registrera, logga in, uppdatera eller återställa ett lösenord)

en: Select what the status should be
sv_SE: Välj vad statusen ska vara

en: Select what value to return (distance or duration)
sv_SE: Välj vilket värde som ska returneras (avstånd eller varaktighet)

en: Select when to reset the form lock
sv_SE: Välj när du vill återställa formulärlåset

en: Select where files should be uploaded to
sv_SE: Välj var filer ska laddas upp

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
sv_SE: Välj om du vill fråga köpare om en leveransadress eller inte.

en: Select which value to return for calculations
sv_SE: Välj vilket värde som ska returneras för beräkningar

en: select your country
sv_SE: Välj ditt land

en: Select your form
sv_SE: Välj ditt formulär

en: Selected color
sv_SE: Vald färg

en: Send a confirmation email
sv_SE: Skicka ett bekräftelsemail

en: Send admin email
sv_SE: Skicka administratörs-e-post

en: Send an admin email
sv_SE: Skicka ett administratörs-e-postmeddelande

en: Send approve email when account is activated by admin
sv_SE: Skicka godkännandemail när kontot är aktiverat av admin

en: Send both value and label
sv_SE: Skicka både värde och etikett

en: Send confirmation email
sv_SE: Skicka bekräftelsemail

en: Send copy to following address(es)
sv_SE: Skicka kopia till följande adress (er)

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
sv_SE: Skicka kopia till följande adress (er) utan att kunna se adressen

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
sv_SE: Skicka CSV-bilaga med formulärdata till administratörens e-post

en: Send data as JSON string
sv_SE: Skicka data som JSON-sträng

en: Send E-mail
sv_SE: Skicka epost

en: Send E-mail to author
sv_SE: Skicka e-post till författaren

en: Send email after order completed
sv_SE: Skicka e-post efter genomförd beställning

en: Send email after payment completed
sv_SE: Skicka e-post efter genomförd betalning

en: Send email confirmation/verification email
sv_SE: Skicka e-postbekräftelse/verifieringsmail

en: Send email from:
sv_SE: Skicka e-post från:

en: Send email to
sv_SE: Skicka e-post till

en: Send email to:
sv_SE: Skicka e-post till:

en: Send or do not send confirmation emails
sv_SE: Skicka eller skicka inte bekräftelsemeddelanden

en: Send or do not send the admin emails
sv_SE: Skicka eller skicka inte admin-e-postmeddelanden

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
sv_SE: Skicka påminnelse vid en bestämd tidpunkt, eller med offset

en: Send reminder based on the following date:
sv_SE: Skicka påminnelse baserat på följande datum:

en: Send site credentials to the user email
sv_SE: Skicka inloggningsuppgifter till användarens e-post

en: Send the Mailchimp confirmation email
sv_SE: Skicka Mailchimp bekräftelsemail

en: Send to (Admin E-mails)
sv_SE: Skicka till (Admin-e-post)

en: Send to (Confirmation E-mails)
sv_SE: Skicka till (bekräftelsemeddelanden)

en: Send value or label to admin?
sv_SE: Skicka värde eller etikett till admin?

en: Send value or label to submitter?
sv_SE: Skicka värde eller etikett till avsändaren?

en: Send verification email (default)
sv_SE: Skicka verifieringse-post (standard)

en: Send verification email and automatically login
sv_SE: Skicka verifieringsmail och logga in automatiskt

en: SEPA Direct Debit
sv_SE: SEPA autogiro

en: Separate each form ID by a comma.
sv_SE: Avgränsa varje formulär-ID med ett kommatecken.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
sv_SE: Separera Mailchimp-fältet och fältnamnet med "|" (lägg var och en på en ny rad).%1$sExempel: TELEFON|telefonnummer%1$sMed den här metoden kan du spara anpassad Mailchimp-användardata

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
sv_SE: Separera Mailster-fältet och fältnamnet med "|" (lägg var och en på en ny rad).%sExempel: mailster_field_name|super_forms_field_name%sMed den här metoden kan du spara anpassad Mailster-användardata

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
sv_SE: separerade med kommatecken, t.ex.: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
sv_SE: separerade med kommatecken, t.ex. administratör, redaktör

en: separated by comma's
sv_SE: separerade av kommatecken

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
sv_SE: Avgränsade med kommatecken t.ex.: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
sv_SE: Separerade varje inläggsstatus med ett komma, ange "valfri" för alla inläggsstatus

en: Separate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
sv_SE: Separera varje kurs med ett kommatecken. Du kan hantera och skapa skattesatser via Stripe %sDashboard%s.

en: Serbian
sv_SE: Serbiska

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
sv_SE: Ställ in en anpassad avgränsare för att separera värdena på varje rad

en: Set a custom enclosure character for values
sv_SE: Ange ett anpassat kapslingstecken för värden

en: Set a default color (leave blank for none)
sv_SE: Ställ in en standardfärg (lämna tom för ingen)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
sv_SE: Ställ in en standardtid för det här fältet (lämna tomt för ingen)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
sv_SE: Ange ett standardvärde för det här fältet (lämna tomt för inget)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
sv_SE: Ange ett standardvärde för det här fältet. {post_id} och {post_title} kan användas (lämna tomt för ingen)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
sv_SE: Ange ett standardvärde för det här fältet. {post_id}, {post_title} och {user _ ****} kan användas (lämna tomt för ingen)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
sv_SE: Ställ in ett formulär-ID för att hämta data från (avgränsat med komma)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
sv_SE: Ställ in ett format t.ex.: %, EUR, USD etc.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
sv_SE: Ange en etikett för beloppet, t.ex.: Delsumma eller Totalt

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
sv_SE: Ställ in ett nummerformat t.ex.: Gygabyte, kilometer etc. (lämna tomt för inget)

en: Set mailer to use SMTP
sv_SE: Ställ in att mailer ska använda SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
sv_SE: Ställ in valutan för eller lämna tom för ingen valuta, t.ex. $ eller €

en: Set the limitation thresshold
sv_SE: Ställ in begränsningstrycket

en: Set the limitation thresshold per user
sv_SE: Ställ in begränsningstrycket per användare

en: Set the type of number to be used as the placeholder
sv_SE: Ange vilken typ av nummer som ska användas som platshållare

en: Set to -1 to use default TAB index.
sv_SE: Ställ in på -1 för att använda standard TAB-index.

en: Set to 0 to remove limitations.
sv_SE: Ställ in på 0 för att ta bort begränsningar.

en: Set to 0 to use default CSS height
sv_SE: Ställ in 0 för att använda standard CSS-höjd

en: Set to 0 to use default CSS height.
sv_SE: Ställ in på 0 för att använda standard CSS-höjd.

en: Set to 0 to use default CSS width.
sv_SE: Ställ in på 0 för att använda standard CSS-bredd.

en: Sets shipping and billing country.
sv_SE: Ställer in frakt- och faktureringsland.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
sv_SE: Ställer in teckenuppsättningen och teckenkodningen för faktureringsinformation/inloggningssidan på PayPals webbplats. Dessutom ställer denna variabel in samma värden för information som du skickar till PayPal i din HTML-knappkod. Standard är baserat på språkkodningsinställningarna i din kontoprofil.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
sv_SE: Ställer endast in språket för faktureringsinformation/inloggningssidan. Standard är USA.

en: Settings
sv_SE: inställningar

en: Shadow Blur Radius
sv_SE: Skuggoskärpa radie

en: Shadow Color
sv_SE: Skuggfärg

en: Shadow Horizontal Length
sv_SE: Skugga horisontell längd

en: Shadow Opacity
sv_SE: Skuggopacitet

en: Shadow Spread Radius
sv_SE: Skuggspridningsradie

en: Shadow Vertical Length
sv_SE: Skugga vertikal längd

en: Shipping
sv_SE: Frakt

en: Shipping amount
sv_SE: Fraktbelopp

en: Shipping and billing country
sv_SE: Frakt- och faktureringsland

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
sv_SE: Fraktkostnad (gäller varje ytterligare vara som läggs till i kundvagnen)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
sv_SE: Fraktkostnad (gäller första varan som läggs i varukorgen)

en: Shipping currency
sv_SE: Fraktvaluta

en: Shipping tax behavior
sv_SE: Fraktskatt beteende

en: Shipping tax code
sv_SE: Fraktskattekod

en: Shopping Cart
sv_SE: Kundvagn

en: Short - d M, y
sv_SE: Kort - d M, y

en: Short name
sv_SE: Kort namn

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Advanced PayPal Settings
sv_SE: Visa avancerade PayPal-inställningar

en: Show advanced settings
sv_SE: visa avancerade inställningar

en: Show an icon instead of number
sv_SE: Visa en ikon istället för nummer

en: Show back to top button
sv_SE: Visa tillbaka till toppen

en: Show directions panel (list directions next to the map)
sv_SE: Visa vägbeskrivningspanel (lista vägbeskrivningar bredvid kartan)

en: Show download button to the user after PDF was generated
sv_SE: Visa nedladdningsknappen för användaren efter att PDF genererades

en: Show featured image
sv_SE: Visa utvald bild

en: Show on Form and in PDF file (default)
sv_SE: Visa i formulär och i PDF-fil (standard)

en: Show or hide empty categories
sv_SE: Visa eller dölj tomma kategorier

en: Show or hide the duration time
sv_SE: Visa eller dölj varaktigheten

en: Show popup to logged in users
sv_SE: Visa popup för inloggade användare

en: Show popup to none logged in users
sv_SE: Visa popup för ingen inloggad användare

en: Show post excerpt
sv_SE: Visa inläggsutdrag

en: Show post title
sv_SE: Visa inläggstitel

en: Show product price
sv_SE: Visa produktpris

en: Show progress bar for Multi-part
sv_SE: Visa förloppsindikator för flerdelad

en: Show steps for Multi-part
sv_SE: Visa steg för flera delar

en: Show thank you message
sv_SE: Visa tackmeddelande

en: Show the following "Custom" columns
sv_SE: Visa följande "Anpassade" kolumner

en: Show the month after the year in the header
sv_SE: Visa månaden efter året i rubriken

en: Show the week of the year
sv_SE: Visa årets vecka

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
sv_SE: Visa verktygsfält när du visar webbplats (aktiverat som standard)

en: Signature
sv_SE: Signatur

en: signature
sv_SE: signatur

en: Signature:
sv_SE: Signatur:

en: Single
sv_SE: Enda

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
sv_SE: Enstaka rabattbelopp debiteras i hela varukorgen. Det måste vara lägre än försäljningspriset för alla varor tillsammans i varukorgen.

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
sv_SE: Enkel rabattsats, i procent, debiteras i hela varukorgen. Ställ in ett värde som är mindre än 100. Variabeln åsidosätter varje diskonteringsränta för enskild artikel

en: Single handling fee charged cart-wide.
sv_SE: En enda hanteringsavgift debiteras i hela varukorgen.

en: Single product or service checkout
sv_SE: Kassa för enstaka produkter eller tjänster

en: Site ID, if running multiple networks
sv_SE: Webbplats-ID, om du kör flera nätverk

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
sv_SE: Hoppa över registreringen om user_login eller user_email inte hittas

en: Skip wizard
sv_SE: Hoppa över guiden

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
sv_SE: Slide In-varaktighet i millisekunder (0 är ingen toningseffekt)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
sv_SE: Skjut in: Uppifrån, höger, botten eller vänster

en: Slider (Carousel)
sv_SE: Skjutreglage (karusell)

en: Slider colors
sv_SE: Reglaget färger

en: Slider field
sv_SE: Skjutreglage

en: Slovak
sv_SE: Slovakiska

en: Slovenian
sv_SE: Slovenska

en: Slug (default)
sv_SE: Slug (standard)

en: Slugs
sv_SE: Sniglar

en: Slugs (default)
sv_SE: Sniglar (standard)

en: SMTP debug output mode
sv_SE: Utmatningsläge för SMTP-felsökning

en: SMTP password
sv_SE: SMTP-lösenord

en: SMTP Server
sv_SE: SMTP-server

en: SMTP username
sv_SE: SMTP-användarnamn

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
sv_SE: SMTP – port 25 eller 2525 eller 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 eller 25 eller 587, 2526

en: Sold individually?
sv_SE: Säljs styckvis?

en: Solid
sv_SE: Fast

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
sv_SE: Vissa betalningsmetoder kräver att en specifik valuta ställs in för dina rader. Till exempel, när du använder "ideal" måste valutan ställas in på EUR, annars returnerar Stripe ett felmeddelande.

en: Something went wrong while calculating the distance.
sv_SE: Något gick fel när du beräknade avståndet.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
sv_SE: Något gick fel när plugin inaktiverades.

en: Something went wrong while downloading export.
sv_SE: Något gick fel när export hämtades.

en: Something went wrong while exporting form data.
sv_SE: Något gick fel när formdata exporterades.

en: Something went wrong while importing form data.
sv_SE: Något gick fel när du importerade formulärdata.

en: Something went wrong while restoring default settings.
sv_SE: Något gick fel när standardinställningarna återställdes.

en: Something went wrong while saving your settings.
sv_SE: Något gick fel när dina inställningar sparades.

en: Something went wrong:
sv_SE: Något gick fel:

en: Sorry, file extension is not allowed!
sv_SE: Tyvärr är filtillägg inte tillåtet!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
sv_SE: Tyvärr kunde inget avstånd beräknas baserat på angivna data. Ange en giltig adress eller ett postnummer.

en: Sort
sv_SE: Sortera

en: Specific database table
sv_SE: Specifik databastabell

en: Specific posts (post_type)
sv_SE: Specifika inlägg (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
sv_SE: Specifik taxonomi (kategorier)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
sv_SE: Anger ett numeriskt värde mellan 0,0 och 1,0 för att bestämma opaciteten för linjens färg. Standard är 1.0.

en: Specifies the color of the line
sv_SE: Anger linjens färg

en: Specifies the value granularity of the element's value.
sv_SE: Anger värdets granularitet för elementets värde.

en: specifies the width of the line in pixels.
sv_SE: anger linjens bredd i pixlar.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
sv_SE: Anger vilket enhetssystem som ska användas när resultat visas

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
sv_SE: Anger om priset anses vara inklusive skatter eller exklusive skatter. En av inkluderande, exklusiva eller ospecificerade. När den väl har angetts som antingen inkluderande eller exklusiv, kan den inte ändras.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
sv_SE: Anger om skattesatsen anses vara inklusive skatter eller exklusive skatter.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
sv_SE: Ange faktureringsfrekvens (standard till "ingen" för engångsbetalningar)

en: Specify main and backup SMTP servers
sv_SE: Ange huvud- och backup-SMTP-servrar

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
sv_SE: Ange de länder som ska visas högst upp i listan. Avgränsade med kommatecken t.ex.: nl,be,de

en: Spinning icon color
sv_SE: Spinning ikon färg

en: Squared
sv_SE: Kvadrat

en: Start 15 day trial
sv_SE: Starta 15 dagars provperiod

en: Start address
sv_SE: Startadress

en: Start all over
sv_SE: Börja om

en: Start Import
sv_SE: Börja importera

en: Start of the week
sv_SE: Veckans början

en: Start typing and find a color
sv_SE: Börja skriva och hitta en färg

en: Starting address (required)
sv_SE: Startadress (krävs)

en: Starts with
sv_SE: Börjar med

en: State
sv_SE: stat

en: state
sv_SE: stat

en: State/Province
sv_SE: Stat / provins

en: Statement descriptor
sv_SE: Uttalande deskriptor

en: Static (default)
sv_SE: Statisk (standard)

en: Step
sv_SE: Steg

en: Step (defaults to "any")
sv_SE: Steg (standardinställningen är "valfri")

en: Step 1
sv_SE: Steg 1

en: Step Description
sv_SE: Stegbeskrivning

en: Step Image
sv_SE: Stegbild

en: Step Name
sv_SE: Stegnamn

en: Steps between times in minutes
sv_SE: Steg mellan tiderna i minuter

en: Stick to top, right, bottom or left
sv_SE: Håll dig till toppen, höger, botten eller vänster

en: Stock Qty
sv_SE: Antal i lager

en: Street
sv_SE: Gata

en: Street (1 of 2 fields)
sv_SE: Gata (1 av 2 fält)

en: Street (2 of 2 fields)
sv_SE: Gata (2 av 2 fält)

en: Street name
sv_SE: gatunamn

en: Street name + nr
sv_SE: Gatunamn + nr

en: Street nr + name
sv_SE: Gata nr + namn

en: Street number
sv_SE: gatunummer

en: Stripe
sv_SE: Rand

en: Stripe checkout method
sv_SE: Stripe kassametoden

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
sv_SE: Stripe Live API-nyckel inte konfigurerad, vänligen ange din API-nyckel under %sSuper Forms > Inställningar > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
sv_SE: Stripe Sandbox API-nyckel inte konfigurerad, vänligen ange din API-nyckel under %sSuper Forms > Inställningar > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
sv_SE: Stripe Transaktion

en: Stroke color
sv_SE: Stroke färg

en: Stroke opacity
sv_SE: Strokeopacitet

en: Stroke weight
sv_SE: Stroke vikt

en: Sub Title
sv_SE: Underrubrik

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Subject:
sv_SE: Ämne:

en: Submit
sv_SE: Skicka in

en: Submit button
sv_SE: Skickaknapp

en: Submit the form (default)
sv_SE: Skicka in formuläret (standard)

en: Submit type
sv_SE: Skicka typ

en: Submitted
sv_SE: Lämnats

en: Submitted by
sv_SE: Insänd av

en: Submitted by user
sv_SE: Skickat av användare

en: Subscribe with the following tags
sv_SE: Prenumerera med följande taggar

en: Subscribed (default)
sv_SE: Prenumererar (standard)

en: Subscriber email address
sv_SE: Prenumerantens e-postadress

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
sv_SE: Prenumerantlista ID(n) separerade med kommatecken

en: Subscriber status after submitting the form
sv_SE: Prenumerantstatus efter att ha skickat formuläret

en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

en: Subscription checkout
sv_SE: Utcheckning av prenumeration

en: Subscription periods
sv_SE: Prenumerationsperioder

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
sv_SE: Prenumerationsplan-ID (ska se ut som: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription plan ID cannot be empty!
sv_SE: Abonnemangets ID får inte vara tomt!

en: Subscription Status
sv_SE: Prenumerationsstatus

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
sv_SE: Prenumerationer kan inte betalas via iDeal, välj en annan betalningsmetod!

en: Subtotal
sv_SE: Delsumma

en: subtotal
sv_SE: delsumma

en: Subtotal:
sv_SE: Delsumma:

en: Succeeded
sv_SE: Lyckades

en: Success message
sv_SE: Framgångsmeddelande

en: Success Message Colors
sv_SE: Framgångsmeddelandefärger

en: Success URL
sv_SE: Framgångs-URL

en: Suffix label
sv_SE: Suffixetikett

en: Suffix question icon tooltip text
sv_SE: Suffix fråga ikon verktygstips text

en: Sun
sv_SE: Sol

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Super Form
sv_SE: Superform

en: Super Forms - User Status
sv_SE: Super Forms - Användarstatus

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
sv_SE: Super Forms kunde inte hitta ett formulär med ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
sv_SE: Super Forms kunde inte hitta en lista med formulär-ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
sv_SE: Super Forms kunde inte hitta en lista med ID: %d

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
sv_SE: Super Forms-annonser kommer bara att genereras på front-end

en: Suspended
sv_SE: Upphängd

en: Swedish
sv_SE: svenska

en: Swiss-French
sv_SE: Schweizisk-franska

en: Switch form
sv_SE: Byt formulär

en: System Status
sv_SE: System status

en: Tab
sv_SE: Flik

en: Tab 1
sv_SE: Flik 1

en: Tab 2
sv_SE: Flik 2

en: Tab 3
sv_SE: Flik 3

en: Tab background color
sv_SE: Flikens bakgrundsfärg

en: Tab border bottom width (0 = none)
sv_SE: Flikens kantbredd (0 = ingen)

en: Tab border color
sv_SE: Flik på flikens kant

en: Tab border left width (0 = none)
sv_SE: Flikens vänstra bredd (0 = ingen)

en: Tab border right width (0 = none)
sv_SE: Flikens högerbredd (0 = ingen)

en: Tab border top width (0 = none)
sv_SE: Flikens kantbredd (0 = ingen)

en: Tab collaps icon color
sv_SE: Fliken kollapsar ikonfärg

en: Tab collapse icon color
sv_SE: Ikonfärg på fliken

en: Tab Location
sv_SE: Flikplats

en: Tab padding
sv_SE: Flikfyllning

en: Tab text align
sv_SE: Fliktextjustering

en: Tablet preview
sv_SE: Förhandsgranskning av surfplatta

en: Tabs
sv_SE: Flikar

en: Tabs (default)
sv_SE: Flikar (standard)

en: Tabs/Accordion
sv_SE: Flikar / dragspel

en: Tagline for your blog; set in General Options
sv_SE: Tagline för din blogg; ställ in i Allmänna alternativ

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: tags
sv_SE: taggar

en: Tags (post_tag)
sv_SE: Taggar (post_tag)

en: Tags/Keywords
sv_SE: Taggar/Sökord

en: Take the shortcode and place it anywere!
sv_SE: Ta kortkoden och placera den någonstans!

en: Tax behavior
sv_SE: Skattebeteende

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
sv_SE: ID för skattekategorikod. %sHitta en skattekategori%s. Din standardskattekategori används om du inte tillhandahåller en när du skapar en transaktion med Stripe Tax aktiverat. Du kan uppdatera detta i dina %stax-inställningar%s.

en: Tax rates:
sv_SE: Skattesatser:

en: Taxonomy slug
sv_SE: Taxonomi snigel

en: TCP port to connect to
sv_SE: TCP-port att ansluta till

en: Text alignment
sv_SE: Textjustering

en: Text area
sv_SE: Textområde

en: Text Editor Settings
sv_SE: Inställningar för textredigerare

en: Text field
sv_SE: Textfält

en: Text field (default)
sv_SE: Textfält (standard)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
sv_SE: Text på vänster sida av färgväljaren (lämna tomt utan text)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
sv_SE: Text på vänster sida av växlingsknappen (lämna tomt utan text)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
sv_SE: Text på höger sida av färgväljaren (lämna tomt utan text)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
sv_SE: Text till höger om växlingsknappen (lämna tomt utan text)

en: Thank you for contacting us!
sv_SE: Tack för att du kontaktar oss!

en: Thank you message
sv_SE: Tack meddelande

en: Thank you page (return URL)
sv_SE: Tacksida (retur-URL)

en: Thank you title
sv_SE: Tack titel

en: Thank you!
sv_SE: Tack!

en: Thanks Description
sv_SE: Tack Beskrivning

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
sv_SE: Tackmarginaler i px (uppe till höger nere till vänster)

en: Thanks Title
sv_SE: Tack titel

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
sv_SE: Adressen som anges med automatiska fyllningsvariabler åsidosätter PayPal-medlemmens lagrade adress. Köpare ser adresserna som du skickar in, men de kan inte redigera dem. PayPal visar inte adresser om de är ogiltiga eller utelämnade.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
sv_SE: Det tillåtna antalet PIN-försök har överskridits.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
sv_SE: Det belopp som ska läggas till eller dras av när du klickar på knappen

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
sv_SE: API-nyckeln kommer att användas för Google Map-elementet, Autocomplete adress och andra funktioner relaterade till Google Maps API

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
sv_SE: Riktnumret för amerikanska telefonnummer eller landsnumret för telefonnummer utanför USA.

en: The author page (front-end)
sv_SE: Författarsidan (front-end)

en: The author profile (backend)
sv_SE: Författarprofilen (backend)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
sv_SE: Den auktoritativa webbplatsen för denna plats, till exempel ett företags hemsida

en: The blog's home web address; set in General Options
sv_SE: Bloggens hemadress; ställ in i Allmänna alternativ

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
sv_SE: Kortet kan inte användas för att göra denna betalning (det är möjligt att det har anmälts förlorat eller stulet).

en: The card does not support the specified currency.
sv_SE: Kortet stöder inte den angivna valutan.

en: The card does not support this type of purchase.
sv_SE: Kortet stöder inte denna typ av köp.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
sv_SE: Kortet har avvisats eftersom det kräver en PIN-kod.

en: The card has been declined for an unknown reason.
sv_SE: Kortet har avvisats av okänd anledning.

en: The card has expired.
sv_SE: Kortet har gått ut.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
sv_SE: Kortet har inte tillräckligt med pengar för att slutföra köpet.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
sv_SE: Kortutgivaren kunde inte nås så betalningen kunde inte auktoriseras.

en: The card number is incorrect.
sv_SE: Kortnumret är felaktigt.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
sv_SE: Kortet eller kontot som kortet är kopplat till är ogiltigt.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
sv_SE: Kortet avvisades eftersom transaktionen kräver autentisering.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
sv_SE: Kattklassificeringens namn (t.ex. kategori eller produktkatt)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
sv_SE: Debiteringsförsöket för prenumerationen misslyckades, försök med en ny betalningsmetod

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
sv_SE: Kombinationen användarnamn, lösenord och aktiveringskod är felaktig!

en: The conditions that this element should listen to.
sv_SE: Villkoren som detta element bör lyssna på.

en: The confirmation subject for this email
sv_SE: Bekräftelsens ämne för detta e-postmeddelande

en: The content type to use for this email
sv_SE: Innehållstypen som ska användas för det här e-postmeddelandet

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
sv_SE: Innehållstypen som ska användas för detta e-postmeddelande.%sExempel: UTF-8 eller ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
sv_SE: Kostnaden för att frakta varje extra enhet av denna artikel.

en: The cost of shipping this item.
sv_SE: Kostnaden för att frakta denna vara.

en: The current theme's name; set in Presentation
sv_SE: Det aktuella temans namn; anges i Presentation

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
sv_SE: Kunden har överskridit saldot eller kreditgränsen som finns på sitt kort.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
sv_SE: Kunden har överskridit saldot eller kreditgränsen som finns på sitt kort.

en: The customer has not entered their payment method.
sv_SE: Kunden har inte angett sin betalningsmetod.

en: The customer must use another card or method of payment.
sv_SE: Kunden måste använda annat kort eller betalningssätt.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
sv_SE: Kunden behöver kontrollera med emittenten om kortet kan användas för den typ av valuta som anges.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
sv_SE: Kunden måste kontakta sin kortutgivare för mer information.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
sv_SE: Kunden måste kontakta sin kortutgivare för att kontrollera att kortet fungerar korrekt.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
sv_SE: Kunden måste kontakta sin kortutgivare för att säkerställa att deras kort kan användas för att göra denna typ av köp.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
sv_SE: Kunden bör kontakta sin kortutgivare för mer information.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
sv_SE: Kunden bör försöka igen och autentisera sitt kort när du uppmanas under transaktionen.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
sv_SE: Kunden bör försöka igen genom att sätta i sitt kort och ange en PIN-kod.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
sv_SE: Kunden bör försöka igen med korrekt faktureringspostnummer.

en: The customer should try again using the correct card number.
sv_SE: Kunden bör försöka igen med rätt kortnummer.

en: The customer should try again using the correct CVC.
sv_SE: Kunden bör försöka igen med rätt CVC.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
sv_SE: Kunden bör försöka igen med rätt utgångsdatum.

en: The customer should try again using the correct PIN.
sv_SE: Kunden bör försöka igen med rätt PIN-kod.

en: The customer should use an alternative payment method.
sv_SE: Kunden bör använda en alternativ betalningsmetod.

en: The customer should use another card.
sv_SE: Kunden ska använda ett annat kort.

en: The CVC number is incorrect.
sv_SE: CVC-numret är felaktigt.

en: The default for this value is 5 seconds
sv_SE: Standardvärdet för detta värde är 5 sekunder

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
sv_SE: Leveranstjänsten som skickade en fysisk produkt, såsom Fedex, UPS, USPS, etc.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
sv_SE: Varaktigheten för att felmeddelanden dyker upp i millisekunder.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
sv_SE: Varaktighetstiden beräknas utifrån den tid som visas först i rullgardinsmenyn

en: The email address where emails are sent to
sv_SE: E-postadressen som e-postmeddelanden skickas till

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
sv_SE: E-postadressen som användaren kommer att svara på (lämna tom för att använda inställningen "Från e-post").

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
sv_SE: E-postadressen som e-post skickas från.%s(om du stöter på problem med att ta emot e-postmeddelanden, försök att använda info@%s).%sOm du använder en e-postleverantör (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc.) bör den vara e-postadressen för det kontot.

en: The email message.
sv_SE: E-postmeddelandet.

en: The email message. You can use {email_verification_code} and {register_login_url}
sv_SE: E-postmeddelandet. Du kan använda {email_verification_code} och {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
sv_SE: E-postmeddelandet. Du kan använda {user_login}, {register_generated_password} och {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
sv_SE: Det uppskattade intervallet för hur lång tid frakten kommer att ta, menat att kunna visas för kunden.

en: The expiration year invalid.
sv_SE: Utgångsåret är ogiltigt.

en: The fields that should be populated with the address data.
sv_SE: Fälten som ska fyllas i adressdata.

en: The filename of the attachment
sv_SE: Bilagans filnamn

en: The following information has been send by the submitter:
sv_SE: Följande information har skickats av insändaren:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
sv_SE: Formuläret kommer inte att skickas, inget e-postmeddelande kommer att skickas och ingen kontaktpost kommer att sparas. Endast PDF-filen kommer att genereras och laddas ner för teständamål.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
sv_SE: Det fyrsiffriga telefonnumret för amerikanska telefonnummer.

en: The height to set the editor in pixels
sv_SE: Höjden för att ställa in redigeraren i pixlar

en: The ID of the user where the post will belong to
sv_SE: ID för användaren som inlägget kommer att tillhöra

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
sv_SE: IETF-språktaggen för språket Checkout visas i. Om det är tomt eller automatiskt används webbläsarens språk.

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
sv_SE: Språket att använda. Detta påverkar namnen på kontroller, upphovsrättsmeddelanden, vägbeskrivningar och kontrolletiketter, såväl som svaren på serviceförfrågningar. Lista över språkkoder som stöds: %sSpråk som stöds%s

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
sv_SE: List-ID:t verkar vara ogiltigt, se till att du har angett för att rätta list-ID.

en: The logic/method of the validation.
sv_SE: Valideringslogiken / metoden.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
sv_SE: Den nedre gränsen för det uppskattade intervallet. Om den är tom representerar den ingen nedre gräns.

en: The maximum amount
sv_SE: Det maximala beloppet

en: The message to display to locked out users
sv_SE: Meddelandet som ska visas för låsta användare

en: The message to display to none logged in users
sv_SE: Meddelandet ska visas för ingen inloggad användare

en: The message to display when an incorrect password was entered
sv_SE: Meddelandet som visas när ett felaktigt lösenord har angetts

en: The minimum amount
sv_SE: Lägsta belopp

en: The mode of the Checkout Session
sv_SE: Läget för kassasessionen

note: Description of the plugin
en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
sv_SE: Den mest avancerade, flexibla och lättanvända formulärbyggaren för WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
sv_SE: Namnet på fraktpriset, menat att kunna visas för kunden. Detta kommer att visas på CheckoutSessions.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
sv_SE: Namnet som användaren kommer att svara på (lämna tomt för att använda inställningen "Från namn").

en: The name which emails are sent from.
sv_SE: Namnet som e-postmeddelanden skickas från.

en: The number of intervals between subscription billings.
sv_SE: Antalet intervall mellan prenumerationsfakturering.

en: The number of months to show at once
sv_SE: Antalet månader som ska visas på en gång

en: The order the post should be displayed in
sv_SE: I den ordning inlägget ska visas

en: The password to access the post
sv_SE: Lösenordet för att komma åt inlägget

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
sv_SE: Betalningsbeloppet är ogiltigt eller överstiger det tillåtna beloppet.

en: The payment cannot be authorized.
sv_SE: Betalningen kan inte godkännas.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
sv_SE: Betalningen kunde av okänd anledning inte behandlas av emittenten.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
sv_SE: Betalningen har slutförts och pengarna har lagts till på ditt kontosaldo.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
sv_SE: Betalningen har avvisats eftersom Stripe misstänker att det är bedrägligt.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
sv_SE: Betalningen har avvisats eftersom den matchar ett värde på Stripe-användarens blockeringslista.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
sv_SE: Betalningen har avvisats eftersom kortet har rapporterats förlorat.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
sv_SE: Betalningen har avvisats eftersom kortet är anmält stulet.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
sv_SE: Betalningen har misslyckats. Detta sker endast om betalningen gjordes från din kunds bankkonto.

en: The payment is not permitted.
sv_SE: Betalningen är inte tillåten.

en: The payment is pending.
sv_SE: Betalningen väntar.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
sv_SE: Betalningen bör göras på nytt. Om det fortfarande inte kan behandlas måste kunden kontakta sin kortutgivare.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
sv_SE: Betalningen bör göras på nytt. Om det fortfarande inte går att bearbeta, försök igen senare.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
sv_SE: Betalningen nekades. Detta händer endast om betalningen tidigare var väntande på grund av en av orsakerna som anges för variabeln pending_reason eller variabeln Fraud_Management_Filters_x.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
sv_SE: Den angivna PIN-koden är felaktig. Denna avvisningskod gäller endast betalningar som görs med kortläsare.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
sv_SE: Den angivna PIN-koden är felaktig. Denna avvisningskod gäller endast betalningar som görs med kortläsare.

en: The Place's full address
sv_SE: Platsens fullständiga adress

en: The Place's phone number in international format
sv_SE: Platsens telefonnummer i internationellt format

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
sv_SE: Platsens telefonnummer, formaterat enligt numrets regionala konvention

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
sv_SE: Inläggsformatet (t.ex. citat, galleri, ljud etc.)

en: The post tags
sv_SE: Inläggstaggarna

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
sv_SE: Inläggstypen %1$s verkar inte existera. Vänligen %2$sedit%3$s ditt formulär och försök igen

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
sv_SE: Priset eller beloppet för produkten, tjänsten eller bidraget, exklusive frakt, hantering eller skatt. Om du utelämnar denna variabel från Köp nu- eller Donera-knapparna anger köpare sitt eget belopp vid betalningstillfället.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
sv_SE: Regionkoden som ska användas. Detta ändrar kartans beteende baserat på ett givet land eller territorium. Regionparametern accepterar Unicode-regionsundertaggidentifierare som (vanligtvis) har en en-till-en-mappning till landskod toppnivådomäner (ccTLDs). De flesta Unicode-regionidentifierare är identiska med ISO 3166-1-koder, med några anmärkningsvärda undantag. Till exempel är Storbritanniens ccTLD "uk" (motsvarande domänen .co.uk) medan dess regionidentifierare är "GB".

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
sv_SE: Resultatet kommer att uttryckas i meter. Ange det unika fältnamnet, t ex: totalavstånd

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
sv_SE: Resultatet kommer att uttryckas i sekunder. Ange det unika fältnamnet, t ex: total_traveltime

en: The shipping rate options to apply to this Session.
sv_SE: Alternativen för fraktpris som gäller för denna session.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
sv_SE: Den specifika orsaken till avslaget ska inte rapporteras till kunden. Istället måste det presenteras som en generisk nedgång.

en: The steps the slider makes when sliding
sv_SE: Stegen som skjutreglaget gör när du skjuter

en: The subject for this email
sv_SE: Ämnet för detta e-postmeddelande

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
sv_SE: Abonnemangets beskrivning, tänkt att kunna visas för kunden.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
sv_SE: Taggens taxonominamn (t.ex. post_tag eller product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
sv_SE: Tasonomien %1$s verkar inte existera. Vänligen %2$sedit%3$s ditt formulär och försök igen

en: The thickness of the signature when drawing
sv_SE: Tjockleken på signaturen vid ritning

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
sv_SE: Det tresiffriga prefixet för amerikanska telefonnummer, eller hela telefonnumret för telefonnummer utanför USA, exklusive landskod.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
sv_SE: Tiden i sekunder innan anslutningen släpps och ett fel returneras.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
sv_SE: Tiden som ska visas först i listrutan (Minsta tid)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
sv_SE: Tiden som ska visas sist i rullgardinsmenyn (Maximum Time)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
sv_SE: Verktygstipsen visas så snart användaren svävar över fältet med sin mus.

en: The total of times a user can click the "+" icon
sv_SE: Det totala antalet gånger en användare kan klicka på "+" -ikonen

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
sv_SE: Spårningsnumret för en fysisk produkt, erhållet från leveranstjänsten. Om flera spårningsnummer genererades för detta köp, separera dem med kommatecken.

en: The types of place results to return
sv_SE: De typer av platsresultat som ska returneras

en: The unit of measure if weight is specified.
sv_SE: Måttenheten om vikt anges.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
sv_SE: Den övre gränsen för det uppskattade intervallet. Om den är tom representerar den ingen övre gräns, dvs. oändlig.

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
sv_SE: Webbadressen som kunden kommer att dirigeras till om de bestämmer sig för att avbryta betalningen och återvända till din webbplats.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
sv_SE: Webbadressen till vilken PayPal skickar information om betalningen, i form av meddelanden om direktbetalning.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
sv_SE: Webbadressen som Stripe ska skicka kunder till när betalningen eller installationen är klar. Om du vill använda information från den lyckade kassasessionen på din sida, läs guiden om hur du anpassar din framgångssida.

en: The value for your hidden field.
sv_SE: Värdet för ditt dolda fält.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
sv_SE: Värdet fältet måste ha innan detta fält blir synligt.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
sv_SE: Postnummeret är felaktigt.

en: Theme & colors
sv_SE: Tema och färger

en: Theme & styles
sv_SE: Tema och stilar

en: Theme style
sv_SE: Temastil

en: Theme styles
sv_SE: Temastilar

en: Third choice
sv_SE: Tredje valet

en: third_choice
sv_SE: tredje val

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
sv_SE: Detta låter dig returnera ålder, månader eller dagar baserat på födelsedatumet

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
sv_SE: Detta låter dig hämta inmatningsdata från en annan form och autopulera den i det här formuläret.

en: This authorization has been voided.
sv_SE: Denna auktorisering har ogiltigförklarats.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
sv_SE: Denna auktorisering har löpt ut och kan inte hämtas.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
sv_SE: Detta kan vara ett textfält eller dolt fält (lägg inte till parentes före och efter).

en: This content will be placed after the body content of the email.
sv_SE: Detta innehåll kommer att placeras efter kroppsinnehållet i e-postmeddelandet.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
sv_SE: Detta innehåll kommer att placeras efter bekräftelsemeddelandet.

en: This content will be placed before the body content of the email.
sv_SE: Detta innehåll kommer att placeras före kroppsinnehållet i e-postmeddelandet.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
sv_SE: Detta innehåll kommer att placeras före bekräftelsemeddelandet.

en: This form is no longer available
sv_SE: Det här formuläret är inte längre tillgängligt

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
sv_SE: Detta är växlingsetiketten när användaren inaktiverar växlingselementet

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
sv_SE: Detta är växlingsetiketten när användaren aktiverade växlingselementet

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
sv_SE: Detta är växlingsvärdet när användaren inaktiverar växlingselementet

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
sv_SE: Detta är växlingsvärdet när användaren aktiverade växlingselementet

en: This mail was send from
sv_SE: Detta mail skickades från

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
sv_SE: Detta gör det lättare att hålla koll på dina avsnitt när du bygger formulär

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
sv_SE: Detta meddelande kommer att visas om listan inte är synlig för användaren

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
sv_SE: Detta meddelande kommer att visas om det inte finns några resultat baserat på det aktuella filtret

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
sv_SE: Detta meddelande kommer att visas för användaren om en post med samma titel redan finns baserat på ovanstående konfiguration

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
sv_SE: Detta meddelande kommer endast att visas om absolut noll resultat är tillgängliga för den aktuella användaren.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
sv_SE: Detta fungerar bara för inloggade användare eller när $ _GET eller $ _POST innehåller en nyckel [contact_entry_id] med post-ID (i så fall är inställningen "formulär-ID" föråldrad)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
sv_SE: Detta fungerar bara om något av följande används/aktiveras:%1$s- Du aktiverade "Hämta formulärdata från användarnas senaste inskickning"%1$s- Ditt formulär innehåller ett sökfält som söker efter kontaktposter baserat på deras titel; %1$s- När $_GET eller $_POST innehåller en nyckel [contact_entry_id] med postens ID;%1$s- När du har ett dolt fält med namnet "hidden_contact_entry_id" med taggen {user_last_entry_id} inställd som standardvärde;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
sv_SE: Det här alternativet är bara användbart när du villkorligt döljer fältet user_login eller user_email

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
sv_SE: Det här alternativet krävs så att Super Forms vet hur man beräknar avståndet

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
sv_SE: Den här profilen har stängts av och inga ytterligare belopp kommer att samlas in.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
sv_SE: Denna återkommande betalningsplan har avbrutits och kan inte återaktiveras. Inga fler återkommande betalningar kommer att göras.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
sv_SE: Den här inställningen fungerar bara när filer lagras i en säker katalog utanför wp-innehållskatalogen. Lämna tomt så att alla inloggade användare kan ladda ner filerna.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
sv_SE: Den här inställningen fungerar bara när filer lagras i en säker katalog utanför wp-innehållskatalogen. När det är aktiverat förhindrar detta ingen auktoriserad nedladdning av filer. Användare måste vara inloggade innan de kan ladda ner filerna.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
sv_SE: Detta värde åsidosätter viktvärdena för enskilda föremål. Om profilbaserade fraktpriser är konfigurerade med en viktbas, använder PayPal detta värde för att beräkna fraktavgifterna för betalningen.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
sv_SE: Denna variabel är inte kvantitetsspecifik. Samma hanteringskostnad gäller, oavsett antal artiklar på beställningen.

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
sv_SE: detta kommer att lägga till en rullgardinsmeny högst upp i ditt formulär där användaren kan välja språk

en: This will add a marker for the address location on the map
sv_SE: Detta lägger till en markör för adressplatsen på kartan

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
sv_SE: Detta lägger till ett frågetecken med en verktygstips (lämna tomt utan ikon för frågor)

en: This will apply a right to left layout for your emails
sv_SE: Detta kommer att gälla en höger-till-vänster-layout för dina e-postmeddelanden

en: This will attach a CSV file to the admin email
sv_SE: Detta bifogar en CSV-fil till administratörens e-post

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
sv_SE: Detta konverterar radbrytningar automatiskt till [br /] taggar

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
sv_SE: Detta konverterar radbrytningar till [br /] -taggen i HTML-e-postmeddelanden

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
sv_SE: Detta omvandlar radbrytningar till [br /] -taggar i HTML-e-postmeddelanden

en: This will create a new site within your wordpress site network
sv_SE: Detta kommer att skapa en ny webbplats inom ditt wordpress webbplatsnätverk

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
sv_SE: Detta inaktiverar ditt plugin för den här domänen. Klicka på OK om du är säker på att fortsätta!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
sv_SE: Detta raderar alla dina nuvarande inställningar. Klicka på OK om du är säker på att fortsätta!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
sv_SE: Detta raderar dina nuvarande framsteg. Innan du fortsätter, bekräfta att du vill ta bort alla element och infoga detta exempelformulär!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
sv_SE: Detta kommer att avgöra om textavståndet returneras i meter eller mil

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
sv_SE: Detta kommer att generera ett nytt lösenord så snart användarkontot har godkänts

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
sv_SE: Detta kommer att förhindra att alla inställningar skickas (normalt behöver du inte dessa för din Zap)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
sv_SE: Detta förhindrar att webbläsaren automatiskt autopopulerar ett fält när användaren börjar skriva med tidigare inlämnad data

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
sv_SE: Detta förhindrar att tomma värden sparas för kontaktposten

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
sv_SE: Detta förhindrar rullningseffekt när ett fel hittades för det aktuella steget

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
sv_SE: Detta förhindrar rullningseffekt när du klickar på knappen Nästa eller Föregående

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
sv_SE: Detta förhindrar att det första elementet fokuseras automatiskt när denna multidel blir aktiv

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
sv_SE: Detta kommer att prioritera sökresultat inom den angivna regionen. Regionparametern accepterar Unicode-regionsundertaggidentifierare som (vanligtvis) har en en-till-en-mappning till landskod toppnivådomäner (ccTLDs). De flesta Unicode-regionidentifierare är identiska med ISO 3166-1-koder, med några anmärkningsvärda undantag. Till exempel är Storbritanniens ccTLD "uk" (motsvarande domänen .co.uk) medan dess regionidentifierare är "GB".

en: This will save a subscriber for MailPoet
sv_SE: Detta sparar en prenumerant på MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
sv_SE: Detta kommer att spara en prenumerant för Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
sv_SE: Detta kommer att spara den angivna e-postadressen av användaren som abonnentens e-postadress

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
sv_SE: Detta tar bort alla fält som inte fylls i av användaren

en: Thousand separator
sv_SE: Tusen separator

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
sv_SE: Tre bokstäver ISO-kod för valutan, t.ex.: USD, AUD, EUR. Lista över %sstödda valutor%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
sv_SE: Tre bokstäver ISO-valutakod, t.ex. USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
sv_SE: Tre bokstäver ISO valutakod. Måste vara en %sstödd valuta%s.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
sv_SE: Tröskel för "keyup" -händelsen innan krokar avfyras (i millisekunder)

en: Thu
sv_SE: Tor

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Till date
sv_SE: Till datum

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
sv_SE: Till datum (åååå-mm-dd): Visa popup-fönstret inom ett visst datumintervall

en: Time
sv_SE: Tid

en: time
sv_SE: tid

en: Timeout (seconds)
sv_SE: Timeout (sekunder)

en: Tip
sv_SE: Dricks

en: Title
sv_SE: Titel

en: title
sv_SE: titel

en: Title color
sv_SE: Titelfärg

en: Title for blog
sv_SE: Titel för blogg

en: Title line-height in pixels (0 = none)
sv_SE: Titelradens höjd i pixlar (0 = ingen)

en: Title size in pixels (0 = none)
sv_SE: Titelstorlek i pixlar (0 = ingen)

en: Title weight (0 = none)
sv_SE: Titelvikt (0 = ingen)

en: To delete this entry you must be logged in.
sv_SE: För att radera denna post måste du vara inloggad.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
sv_SE: Om du vill använda sidhuvud och sidfot för din PDF kan du redigera valfritt element (inklusive kolumner) och navigera till avsnittet "PDF-inställningar". Här kan du definiera om elementet ska användas som sidhuvud eller sidfot. Observera att du bara kan använda en sidhuvud eller sidfot. För att lägga till flera element bör du använda en kolumn istället.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
sv_SE: För att använda till exempel Raleway google font kan du ange: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
sv_SE: Växla alla fält

en: Toggle button background (off)
sv_SE: Växla knappens bakgrund (av)

en: Toggle button background (on)
sv_SE: Växla knappbakgrund (på)

en: Toggle button colors
sv_SE: Växla knappens färger

en: Toggle button font (off)
sv_SE: Växla knappsnitt (av)

en: Toggle button font (on)
sv_SE: Växla knappsnitt (på)

en: Toggle field
sv_SE: Växla fält

en: Toggle start value (default status)
sv_SE: Växla startvärde (standardstatus)

en: Tooltip Arrow Background
sv_SE: Verktygstips pilbakgrund

en: Tooltip Arrow Border
sv_SE: Verktygstips pilkant

en: Tooltip Background
sv_SE: Verktygstips bakgrund

en: Tooltip Border
sv_SE: Verktygstipskant

en: Tooltip Colors
sv_SE: Verktygstips färger

en: Tooltip Font
sv_SE: Verktygstips teckensnitt

en: Tooltip text
sv_SE: Verktygstipstext

en: Top
sv_SE: Topp:

en: top
sv_SE: topp

en: Top and Left
sv_SE: Överst och vänster

en: Top and Right
sv_SE: Upp och till höger

en: Top left
sv_SE: Övre vänstra

en: Top right
sv_SE: Överst till höger

en: Track color
sv_SE: Spårfärg

en: Track form submissions with Google Analytics
sv_SE: Spåra formulärinlämningar med Google Analytics

en: Tracking Events
sv_SE: Spåra händelser

en: Tracking number (optional)
sv_SE: Spårningsnummer (valfritt)

en: Transaction
sv_SE: Transaktion

en: Transaction Details
sv_SE: Transaktions Detaljer

en: Transaction ID
sv_SE: Transaktions ID

en: Transactions
sv_SE: Transaktioner

en: Transfer after this element
sv_SE: Överför efter detta element

en: Transfer this element (also works across forms)
sv_SE: Överför detta element (fungerar även över olika former)

en: Translate countries by its given iso code
sv_SE: Översätt länder med dess givna iso-kod

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Trash
sv_SE: Skräp

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
sv_SE: Reseläge (anger vilket transportsätt som ska användas vid beräkning av vägbeskrivning)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
sv_SE: Provperiod i dagar (fungerar bara när läget är inställt på "prenumeration")

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
sv_SE: Utlös endast när alla eller ett av nedanstående villkor matchade deras värde.

en: Tue
sv_SE: Tis

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: U.S. state
sv_SE: USA:s delstat

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
sv_SE: Det går inte att ladda innehåll, uppdatera sidan eller försök igen senare.

en: Unable to submit form, session expired!
sv_SE: Det gick inte att skicka formuläret, sessionen har löpt ut!

en: Unable to switch language, session expired!
sv_SE: Det gick inte att byta språk, sessionen har löpt ut!

en: Uncaptured
sv_SE: Ofångad

en: Undo last change
sv_SE: Ångra den senaste ändringen

en: Unique code
sv_SE: Unik kod

en: Unique code generation
sv_SE: Unik kodgenerering

en: Unique field name
sv_SE: Unikt fältnamn

en: Unique field name (required)
sv_SE: Unikt fältnamn (obligatoriskt)

en: Unique field name may not be empty!
sv_SE: Unikt fältnamn kanske inte är tomt!

en: unique_code
sv_SE: unik_kod

en: Unit
sv_SE: Enhet

en: Unit amount
sv_SE: Enhetsbelopp

en: Unit.
sv_SE: Enhet.

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Unread
sv_SE: Oläst

en: Unsubscribed
sv_SE: Avslutad prenumeration

en: Until
sv_SE: Fram tills

en: Update
sv_SE: Uppdatering

en: Update all
sv_SE: Uppdatera alla

en: Update based on user ID (user_id)
sv_SE: Uppdatering baserad på användar-ID (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
sv_SE: Uppdatera villkorlig logik, {taggar} och variabla fält dynamiskt

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
sv_SE: Uppdatera kontaktinformation (om kontaktpost hittades)

en: Update current logged in user
sv_SE: Uppdatera nuvarande inloggade användare

en: Update custom user meta
sv_SE: Uppdatera anpassad användarmeta

en: Update Element
sv_SE: Uppdatera element

en: Update user based on user_id field or GET or POST
sv_SE: Uppdatera användare baserat på user_id-fält eller GET eller POST

en: Upload a file to send as attachment
sv_SE: Ladda upp en fil som ska skickas som bilaga

en: Upload a logo to use for this email template
sv_SE: Ladda upp en logotyp att använda för denna e-postmall

en: Upload CSV file
sv_SE: Ladda upp CSV-fil

en: Upload failed
sv_SE: Uppladdningen misslyckades

en: Upload limit reached!
sv_SE: Uppladdningsgränsen nådd!

en: Upload size limit reached!
sv_SE: Gränsen för uppladdningsstorlek uppnådd!

en: Uploading files...
sv_SE: Laddar upp filer...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
sv_SE: När du väljer landskod kommer en platshållare för korrekt telefonnummerformat att visas

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
sv_SE: URL till din inloggningssida där du placerade inloggningsformuläret, här kan användare verifiera sin e-postadress

en: US State
sv_SE: Amerikanska staten

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
sv_SE: Använd %shttps://jsonlint.com/%s om du inte kan hitta felet.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
sv_SE: Använd 24h-format t.ex.: 13:00, 09:30 etc.

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
sv_SE: Använd en anpassad e-postkropp. Använd {loop_fields} för att hämta slingan.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
sv_SE: Använd en anpassad slinga. Använd {loop_label} och {loop_value} för att hämta värden.

en: Use a password to protect the form
sv_SE: Använd ett lösenord för att skydda formuläret

en: Use an existing product ID which the price will belong to
sv_SE: Använd ett befintligt produkt-ID som priset kommer att tillhöra

en: Use as PDF footer
sv_SE: Använd som PDF-sidfot

en: Use as PDF header
sv_SE: Använd som PDF-rubrik

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
sv_SE: Använd CTRL eller SHIFT för att välja flera roller

en: Use custom button settings or the default form button settings?
sv_SE: Använder du anpassade knappinställningar eller standardinställningarna för formulärknappen?

en: Use custom headers
sv_SE: Använd anpassade rubriker

en: Use custom HTML and CSS when printing
sv_SE: Använd anpassad HTML och CSS när du skriver ut

en: Use custom padding
sv_SE: Använd anpassad stoppning

en: Use headers defined for Admin emails (default)
sv_SE: Använd rubriker som definierats för admin-e-postmeddelanden (standard)

en: Use headers defined for Confirmation emails
sv_SE: Använd rubriker som definierats för e-postbekräftelse

en: Use image button instead of text button
sv_SE: Använd bildknappen istället för textknappen

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
sv_SE: Använd den som utgångspunkt, men du kan anpassa kolumnerna

en: Use minimal editor config
sv_SE: Använd minimal redigerarkonfiguration

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
sv_SE: Använd siffror för att ange dagar som ska uteslutas avgränsade med kommatecken, t.ex.: 0,1,2%sVar: 0 = söndag och 1 = måndag osv.

en: Use the adaptive positioning by default
sv_SE: Använd den adaptiva positioneringen som standard

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
sv_SE: Använd standard wp_mail () eller använd SMTP för att skicka e-post

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
sv_SE: Använd det här fältet för att eventuellt lagra en förklaring av prenumerationen för rendering i Stripe-värdytor.

en: Use this to add some extra styles for this element.
sv_SE: Använd detta för att lägga till några extra stilar för detta element.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
sv_SE: Använd för att identifiera ditt fakturanummer för detta köp.

en: Use your own custom regex to validate this field
sv_SE: Använd din egen anpassade regex för att validera det här fältet

en: Use {tags} if needed
sv_SE: Använd {tags} om det behövs

en: use {tags} if needed
sv_SE: använd {tags} om det behövs

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
sv_SE: Använd {tags} om det behövs%sPlacera varje latitud och longitud på en ny linje åtskilda av rör, t.ex.: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
sv_SE: Använd {tags} om det behövs, separera varje läge med komma. Giltiga värden är: BUSS, Järnväg, SUBWAY, TÅG, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
sv_SE: Använd {tags} vid behov, giltiga lägen är: KÖRNING, Cykling, TRANSIT, GÅNG

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
sv_SE: Använd {tags} om det behövs, du kan också använda tredjeparts [kortkoder] om det behövs. Observera dock att om du använder {tags} i kombination med [kortkoder] från tredje part, kan detta orsaka problem med initialiserade DOM-element. Detta beror på att när du använder {taggar} kommer HTML att uppdateras för att återspegla värdeförändringen i ett fält, vilket gör att HTML laddas om och förlorar eventuella initialiserade DOM-element. Bästa praxis är att inte blanda {tags} och [kortkoder] i ett enda HTML-element.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Exempelvärden är: nl (för Nederländerna), es (för Spanien), de (för Tyskland), Storbritannien (för Storbritannien)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Exempelvärden är: us (för USA), nl (för Nederländerna), es (för Spanien), de (för Tyskland), Storbritannien (för Storbritannien)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Måste vara ett värde mellan 1 och 20 (högre betyder mer zoomning)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Se till att inte ta med platserna "Ursprung" och "Destination" i dina waypoints. Sätt varje waypoint på en ny rad. Formaterad så: {location}|{stopover}
    Där "plats" är adressen eller LatLng och "mellanlandning" är antingen "sant" eller "falskt", där "sant" indikerar att vägpunkten är ett stopp på rutten, vilket har till uppgift att dela rutten i två rutter. Exempelvärden:
    Adress 1, stad, land|falskt
    Adress 2, stad2, land|sant
    Adress 3, stad3, land|falskt
    Adress 4, stad4, land|falskt

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Sätt varje waypoint på en ny rad. Formaterad så: {location}|{stopover}
    Där "plats" är adressen eller LatLng och "mellanlandning" är antingen "sant" eller "falskt", där "sant" indikerar att vägpunkten är ett stopp på rutten, vilket har till uppgift att dela rutten i två rutter. Exempelvärden:
    Adress 1, stad, land|falskt
    Adress 2, stad2, land|sant
    Adress 3, stad3, land|falskt
    Adress 4, stad4, land|falskt

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Giltiga värden är: gissning, pessimistisk eller optimistisk

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Giltiga värden är: FEWER_TRANSFERS eller LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Giltiga värden är: METRIC eller IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Giltiga värden är: true eller false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
sv_SE: Använd {tags} om det behövs. Giltiga värden är: true eller false. När den är aktiverad visas inte standardknapparna på kartan

en: Use {tags} to define the returned Label per row
sv_SE: Använd {tags} för att definiera den returnerade etiketten per rad

en: Use {tags} to define the returned Value per row
sv_SE: Använd {tags} för att definiera det returnerade värdet per rad

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
sv_SE: Används för IPN (Instant payment notifications) när betalningen bekräftas av PayPal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
sv_SE: Användbar för externa plugins som WooCommerce.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
sv_SE: Användbar för externa plugins som WooCommerce. Exempel: 'field_name|meta_key' (var och en på en ny rad)

en: User
sv_SE: Användare

en: User did not upload any files
sv_SE: Användaren laddade inte upp några filer

en: User display name
sv_SE: Användarens visningsnamn

en: User email
sv_SE: Användarens e-post

en: User Form locker / submission limit
sv_SE: Användarblankett / inlämningsgräns

en: User ID
sv_SE: användar ID

en: User ID's:
sv_SE: Användar-ID:n:

en: User input will automatically be converted into uppercase text
sv_SE: Användarinmatning omvandlas automatiskt till versaler

en: User login status after registration
sv_SE: Användarinloggningsstatus efter registrering

en: User nicename
sv_SE: Användarnamn

en: User Registered (registration date)
sv_SE: Användarregistrerad (registreringsdatum)

en: User role
sv_SE: Användarroll

en: User roles:
sv_SE: Användarroller:

en: User Status
sv_SE: Användarstatus

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
sv_SE: Användare som avbryter betalningen omdirigeras till denna URL

en: User URL (website)
sv_SE: Användar-URL (webbplats)

en: User username
sv_SE: Användarnamn

en: User will be redirected to this URL after making a payment
sv_SE: Användaren kommer att omdirigeras till denna URL efter att ha gjort en betalning

en: User:
sv_SE: Användare:

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username or E-mail address already exists, please try again
sv_SE: Användarnamn eller e-postadress finns redan, försök igen

en: Users (wp_users)
sv_SE: Användare (wp_användare)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
sv_SE: Användare kommer att få ett bekräftelsemail innan de prenumererar

en: Validate the field when the following conditions are met.
sv_SE: Validera fältet när följande villkor är uppfyllda.

en: Validation
sv_SE: Godkännande

en: Validation error message
sv_SE: Valideringsfelmeddelande

en: Value
sv_SE: Värde

en: Value (must be greater than 0)
sv_SE: Värde (måste vara större än 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
sv_SE: Värde större än 0 och mindre eller lika med 100 som representerar rabatten som kupongen kommer att gälla.

en: Variable
sv_SE: Variabel

en: variable
sv_SE: variabel

en: Variable field
sv_SE: Variabelt fält

en: Verification E-mail Subject
sv_SE: Ämne för verifiering av e-post

en: Verify your account
sv_SE: verifiera ditt konto

en: Vertical / Horizontal display
sv_SE: Vertikal / Horisontell display

en: Vertical display ( | )
sv_SE: Vertikal display ( | )

en: Vertical tabs
sv_SE: Vertikala flikar

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesiska

en: View
sv_SE: Se

en: View author
sv_SE: Visa författare

en: View contact entry
sv_SE: Visa kontaktpost

en: View online invoice
sv_SE: Se onlinefaktura

en: View order
sv_SE: Visa beställning

en: View PayPal subscription
sv_SE: Visa PayPal-prenumeration

en: View PayPal transaction
sv_SE: Visa PayPal-transaktion

en: View post
sv_SE: Visa inlägg

en: View product
sv_SE: Visa produkt

en: View Receipt
sv_SE: Visa kvitto

en: View subscription
sv_SE: Se prenumeration

en: View template HTML
sv_SE: Visa mall HTML

en: VIP status for subscriber
sv_SE: VIP-status för prenumerant

en: Virtual product
sv_SE: Virtuell produkt

en: Voided
sv_SE: Ogiltigförklarad

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
sv_SE: Vänta stanna hos oss! Ta dig tid att fylla i vårt formulär!?

en: was refunded
sv_SE: återbetalades

en: WC Cart Items
sv_SE: WC-vagnartiklar

en: WC Cart Items + Price
sv_SE: WC-vagnsprodukter + pris

en: WC Cart Total
sv_SE: WC-vagn Totalt

en: WC Cart Total (float format)
sv_SE: WC-vagn totalt (flottörformat)

en: WC Order
sv_SE: WC Beställning

en: WC order
sv_SE: WC beställning

en: WC order status
sv_SE: WC orderstatus

en: We
sv_SE: Vi

en: We couldn't find a user with the given email address!
sv_SE: Vi kunde inte hitta en användare med den angivna e-postadressen!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
sv_SE: Vi kunde inte hitta fälten %1$s och %2$s som krävs för att registrera en ny användare. Vänligen %3$sedit%4$s ditt formulär och försök igen

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
sv_SE: Vi kunde inte hitta fältet %1$s som krävs för att lösenordsskydda formuläret. Vänligen %2$sedit%3$s ditt formulär och försök igen

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
sv_SE: Vi kunde inte hitta fältet %1$s som krävs för att återställa lösenord. Vänligen %2$sedit%3$s ditt formulär och försök igen

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
sv_SE: Vi kunde inte hitta %1$s eller %2$s fälten som krävs för att logga in en ny användare. Vänligen %3$sedit%4$s ditt formulär och försök igen

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
sv_SE: Vi kunde inte hitta fälten %1$spost_title%2$s och %1$spost_content%2$s som krävs för att skapa ett nytt inlägg. Vänligen %3$sedit%4$s ditt formulär och försök igen

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
sv_SE: Vi har skickat en ny verifieringskod till dig, kontrollera din e-post för att verifiera ditt konto!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
sv_SE: Vi rekommenderar att du granskar din integritetspolicy och kontrollerar med dina juridiska kontakter innan du använder den här funktionen. Läs mer om att %ssamla telefonnummer med Checkout%s.

en: We will reply within 24 hours.
sv_SE: Vi svarar inom 24 timmar.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
sv_SE: Vi svarar inom 48 timmar.
    
    Med vänliga hälsningar, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
sv_SE: Webbloggtitel; ställ in i Allmänna alternativ

en: Website
sv_SE: Hemsida

en: website
sv_SE: hemsida

en: Website URL
sv_SE: webbadress

en: Wed
sv_SE: Ons

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Weekly (every week)
sv_SE: Varje vecka (varje vecka)

en: Weight of item (leave blank for none)
sv_SE: Objektets vikt (lämna tomt för ingen)

en: Welcome back message
sv_SE: Välkommen tillbaka meddelande

en: Welcome back {user_login}!
sv_SE: Välkommen tillbaka {user_login}!

en: Welsh/UK
sv_SE: Walesiska / Storbritannien

en: Wether or not to draw Polyline on the map
sv_SE: Vare eller inte att rita Polyline på kartan

en: Wether or not to draw Polyline(s)
sv_SE: Vare eller inte att rita Polyline

en: Wether or not to enable keyword feature
sv_SE: Oavsett om du vill aktivera nyckelordsfunktionen

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
sv_SE: Varken eller inte för att förhindra att detta fält sparas i kontaktposten.

en: Wether or not to use an image button
sv_SE: Oavsett om du använder en bildknapp eller inte

en: Wether or not to use the address auto complete feature
sv_SE: Vare eller inte att använda funktionen för autofullständig adress

en: Wether or not to use the auto suggest feature
sv_SE: Oavsett om du vill använda funktionen för automatisk förslag

en: Wether or not to use the contact entry search feature
sv_SE: Om du vill använda sökfunktionen för kontaktuppgifter eller inte

en: Wether or not to use the distance calculator feature
sv_SE: Oavsett om du vill använda avståndsberäknarfunktionen

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
sv_SE: Oavsett om du använder WordPress-textredigeraren (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
sv_SE: Vilken orientering ska nästa sida ha?

en: What should this button do?
sv_SE: Vad ska den här knappen göra?

en: What user role should this user get?
sv_SE: Vilken användarroll ska denna användare få?

en: What's New?
sv_SE: Vad är nytt?

en: What's new?
sv_SE: Vad är nytt?

en: When above conditions are met set following value:
sv_SE: När ovanstående villkor är uppfyllda ställer du in följande värde:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
sv_SE: När administratören godkänner registreringen kommer detta e-postmeddelande att skickas till användaren

en: When configured, the product(s) will not be listed on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
sv_SE: När den är konfigurerad kommer produkten/produkterna inte att lyssnas på på arkivsidorna (butik, kategori, tagg och söksidor). På så sätt kan produkten endast beställas genom att skicka in formuläret.%1$s%1$sPlacera varje produkt-ID och/eller kategorisnäcka på en ny rad. Till exempel:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$sdatorer

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
sv_SE: När den är konfigurerad kommer den enstaka produktsidan "Lägg till i kundvagnen" att ersättas med det definierade formuläret. Den kommer också att ersätta knappen "Lägg till i kundvagn" med knappen "Visa produkt" på alla arkivsidor (butiks-, kategori-, tagg- och söksidor).%1$s%1$sDen här inställningen kommer uppenbarligen att bli föråldrad för produkter du är gömmer sig från din butik i ovanstående inställning.%1$s%1$sDefiniera var och en på en ny rad formaterad så:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
sv_SE: När du redigerar ett fält kan du ändra dessa inställningar

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
sv_SE: När den är aktiverad och ovanstående inställning ersätts avsnittet "Lägg i kundvagn" med ett formulär, kommer även produktens galleri att tas bort

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
sv_SE: När den är aktiverad och ovanstående inställning ersätts avsnittet "Lägg i kundvagn" med ett formulär, kommer priset på produkten också att tas bort

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
sv_SE: När den är aktiverad och ovanstående inställning ersätts avsnittet "Lägg i varukorg" med ett formulär, kommer betyget för produkten också att tas bort

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
sv_SE: När den är aktiverad och ovanstående inställning ersätts avsnittet "Lägg i kundvagn" med ett formulär, kommer den korta beskrivningen av produkten också att tas bort

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
sv_SE: När den är aktiverad och ovanstående inställning ersätts avsnittet "Lägg i kundvagn" med ett formulär, kommer även produktens titel att tas bort

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
sv_SE: När aktiverade filer raderas automatiskt efter inlämning av formulär.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
sv_SE: När det är aktiverat kommer det att spara formulärdata som anges av användaren och fylla i formuläret med dessa data när användaren returnerar eller uppdaterar sidan

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
sv_SE: När det är aktiverat kommer åldern att returneras baserat på det valda datumet. Detta kan vara användbart när en användare anger sitt födelsedatum eller när du behöver veta ett objekts ålder.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
sv_SE: När det är aktiverat visas inte längre filerna i e-postmeddelandet när du använder taggen {loop_fields}. Filerna kan bara laddas ner som en bilaga. Tänk bara på att när du arbetar med stora filer kan bilagan saknas på grund av begränsningarna för e-postklienten.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
sv_SE: När den är aktiverad kommer platshållaren alltid att vara i sin anpassningsbara position, även när fältet inte är inriktat

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
sv_SE: När aktiverat kommer användare bara att kunna ladda ner filen som en bilaga och det finns ingen referens till filplatsen. Observera att vissa e-postklienter har en gräns för bifogad storlek som du kan skicka. Om du skickar stora bilagor kan det vara en bra idé att inte markera detta alternativ.

en: When form has been submitted
sv_SE: När blanketten har skickats in

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
sv_SE: När det lämnas tomt används det fältnamn som definierats ovan som standard. Inuti dynamiska kolumner kan du använda %d för att bestämma var räknaren ska placeras, t.ex.: "Produkt %d kvantitet:" skulle konverteras till "Produkt 3 kvantitet:"

en: When popup has been closed
sv_SE: När popup-fönstret har stängts

en: When popup has been viewed
sv_SE: När popup har visats

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
sv_SE: När du sparar CSV-filen kommer dessa fält att exkluderas från CSV-filen

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
sv_SE: När den är inställd på väntande/blockerad kommer användaren inte att kunna logga in

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
sv_SE: När användaren börjar skriva utan paus för den angivna tröskeln kommer den inte att utlösa några krokar. Denna tröskel tillämpas endast på "keyup" -händelsen. Först så snart användaren slutar skriva och tröskeln var fylld kommer den att utföra krokarna. Som standard är detta värde inställt på 0 för omedelbara utlösare

en: When to Trigger?
sv_SE: När ska jag trigga?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
sv_SE: När du använder någon av följande betalningsmetoder %s kommer nedanstående e-post att skickas till användaren när betalningen misslyckades. På så sätt kan de prova sin betalning igen utan att fylla i formuläret igen.

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
sv_SE: när du använder Elementor måste du använda den ursprungliga Super Forms-widgeten eller Shortcode-widgeten för att visa dina formulär

en: When value equals "yes" this will be the new value....
sv_SE: När värdet är lika med "ja" blir detta det nya värdet....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
sv_SE: När värdet inte är "ja" blir detta det nya värdet....

en: Where should your image link to?
sv_SE: Var ska din bild länka till?

en: Whether the post can accept comments
sv_SE: Om inlägget kan acceptera kommentarer

en: Whether the post can accept pings
sv_SE: Huruvida inlägget kan acceptera pingar

en: Whether to display media insert/upload buttons
sv_SE: Huruvida medieknappar / uppladdningsknappar ska visas

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
sv_SE: Huruvida den minimala redigerarkonfigurationen som används i PressThis ska matas ut

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
sv_SE: Om du vill använda wpautop för att lägga till i stycken

en: Which user roles are allowed to login?
sv_SE: Vilka användarroller får logga in?

en: Why is this payment fraudulent?
sv_SE: Varför är denna betalning bedräglig?

en: width
sv_SE: bredd

en: Width (px)
sv_SE: Bredd (px)

en: Will be visible in front of your field.
sv_SE: Kommer att synas framför ditt fält.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
sv_SE: Kommer att synas framför ditt fält. (lämna tomt för att ta bort)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
sv_SE: Med den här inställningen kan du använda &lt;br /&gt; för att använda radbrytningar för varje valt alternativ istället för en kommaseparerad lista. Naturligtvis kan du också använda annan HTML om det behövs.

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
sv_SE: WooCommerce Checkout är aktiverat för detta formulär, men själva WooCommerce är inte aktiverat!

en: WooCommerce My Account Menu Items
sv_SE: WooCommerce Mitt konto menyobjekt

en: WooCommerce order (backend)
sv_SE: WooCommerce-order (backend)

en: WooCommerce order (front-end)
sv_SE: WooCommerce-order (front-end)

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
sv_SE: WooCommerce Order Search (fyll i formulär med orderdata)

en: WordPress web address; set in General Options
sv_SE: WordPress webbadress; ställ in i Allmänna alternativ

en: Wrapper width in pixels
sv_SE: Förpackningsbredd i pixlar

en: Year range
sv_SE: Årsintervall

en: Yearly (every year)
sv_SE: Årligen (varje år)

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes (enabled)
sv_SE: Ja (aktiverat)

en: Yes (hide)
sv_SE: Ja (dölj)

en: Yes (users can't edit the value)
sv_SE: Ja (användare kan inte redigera värdet)

en: Yes, but not when the following conditions are met
sv_SE: Ja, men inte när följande villkor är uppfyllda

en: Yes, save form progression
sv_SE: Ja, spara formulärprogression

en: Yes, store files in a year/month folder structure
sv_SE: Ja, lagra filer i en mappstruktur för ett år / månad

en: Yesterday
sv_SE: I går

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
sv_SE: Du får ange fältet {tags} för att göra kontrollen

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
sv_SE: Du får använda en {tag} om du vill tillåta användaren att välja en lista från ditt formulär

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
sv_SE: Du får använda flera ID. Observera att alltid den sista posten kommer att användas.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
sv_SE: Du får använda {tags} om du vill tillåta användaren att välja en lista från rullgardinsmenyn eller radio/kryssruta i ditt formulär

en: You are allowed to use {tags}.
sv_SE: Du får använda {tags}.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
sv_SE: Du får använda {tags}. (endast decimalformat är tillåtet, t.ex. 16,95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
sv_SE: Du får använda {tags}.%1$s Lägg varje objekt på en ny rad, separera värden med pipes%1$sLämna alternativ tomma som du inte vill använda, till exempel:%1$s%1$s %2$sFör att lägga till 5 gånger en produkt för 3,49 dollar skriv det så här:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sNedan kan du se ett fullständigt exempel med { tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFör mer information om varje alternativ läs %4$sPayPals variabelreferens%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
sv_SE: Du får använda {tags}.%1$sPlacera var och en på en ny rad.%1$sExempel:%1$s2020-03-25 (exkluderar ett specifikt datum)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (exkluderar ett datumintervall)%1$s01 (exkluderar första dagen för alla månader)%1$s10 (exkluderar 10:e dagen för alla månader)%1$sJan (exkluderar månaden januari)%1$sMar (exkluderar månaden) Mars)%1$sDec (exkluderar månaden december)%1$sw@even (varannan vecka @ jämna veckor)%1$sw@odd (varannan vecka @ udda veckor)%1$s1@even (varannan måndag @ jämna veckor)%1$s2@even (varannan tisdag @ jämna veckor)%1$s1@odd (varannan måndag @ udda veckor)%1$s2@odd (varannan tisdag @ udda veckor)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
sv_SE: Du har tillåtelse att använda {tags}.%1$sPlacera varje punkt på en ny rad, separera värden med pip, till exempel:%1$s%2$s7 dagars provperiod gratis:%3$s 0|7|D %1$s%2$sEfter provperioden 3 veckor för 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sDärefter 49,99 $ för varje år:%3$s 49,99|1|Y%1$ s%2$sTidsformatalternativ:%3$s D=dagar, W=veckor, M=månader, Y=år

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
sv_SE: Du får använda {tags}.%sFör giltiga värden, se %sLänder och regioner som stöds av PayPal%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
sv_SE: Du får använda {tags}.%sFör giltiga värden, se %sLands- och regionkoder%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
sv_SE: Du får använda {tags}.%sFör giltiga värden, se %sStälla in teckenuppsättningen — teckenuppsättning%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
sv_SE: Du har tillåtelse att använda {tags}.%sPlacera var och en på en ny rad, separera parametern och värdet genom pip, t.ex.:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
sv_SE: Du redigerar för närvarande inte ett element.%sRedigera något element genom att klicka på ikonen %s.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
sv_SE: Du är för närvarande inte inloggad. Se till att du är inloggad för att skicka in formuläret!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
sv_SE: Du får inte redigera denna post eftersom den är kopplad till Order:

en: You are not allowed to login!
sv_SE: Du får inte logga in!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
sv_SE: Du får inte spara formuläret medan fliken "Kod" öppnas!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
sv_SE: Du kan lägga till anpassade statusar via %sSuper Forms > Inställningar > Backend-inställningar%s om det behövs

en: You can adjust the size of your background image here
sv_SE: Du kan justera storleken på din bakgrundsbild här

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
sv_SE: Du kan skapa en ny produkt och pris via Stripe %sDashboard%s.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
sv_SE: Du kan enkelt skapa kuponger via sidan %scoupon management%s på Stripes instrumentpanel.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
sv_SE: Du kan definiera flera taxonomier och flera kategorier, placera var och en på en ny rad. Avgränsa varje kategori med ett kommatecken.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
sv_SE: Du hittar dina plan-ID:n under %sFakturering > Produkter > Prisplaner%s.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
sv_SE: Du kan hitta din webhook-URL när du tittar på din Zap på zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
sv_SE: Du kan förhindra att dessa uppgifter skickas till formulärsändaren (om alternativet att skicka bekräftelsemail har aktiverats).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
sv_SE: Du kan hämta det genererade lösenordet med {register_generated_password} i e-postmeddelandet

en: You can use field tags {field_name} if you want
sv_SE: Du kan använda fältetiketter {field_name} om du vill

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
sv_SE: Du kan använda fältet {tags} för att konfigurera nedanstående inställningar baserat på användarinmatning.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
sv_SE: Du kan använda taggar för att hämta fältvärden, t.ex.: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
sv_SE: Du kan använda detta värde som den fullständiga beskrivningen som visas på dina kundutdrag. Måste innehålla minst en bokstav, högst 22 tecken. En godtycklig sträng som ska visas på din kunds uttalande. Som ett exempel, om din webbplats är "RunClub" och varan du tar betalt för är en tävlingsbiljett, kanske du vill ange "RunClub 5K-tävlingsbiljett".

en: You did not select a form!
sv_SE: Du valde inte ett formulär!

en: You do not have permission to delete this entry.
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort denna post.

en: You do not have permission to submit this form!
sv_SE: Du har inte behörighet att skicka in detta formulär!

en: You do not have permission to view this listing
sv_SE: Du har inte behörighet att se den här annonsen

en: You do not have permissions to edit this entry.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna post.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
sv_SE: Du har ett fält som heter %1$s men du har inte angett ett giltigt taxonominamn. Vänligen %2$sedit%3$s ditt formulär och försök igen

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
sv_SE: Du har dubbla fältnamn. Se till att varje fält har ett unikt namn!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
sv_SE: Du har dubbla hemliga namn. Se till att varje hemlighet har ett unikt namn!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
sv_SE: Du har aktiverat lösenordsskydd för det här formuläret, men vi kunde inte hitta ett lösenordsfält med namnet: %1$s. Vänligen %2$sedit%3$s ditt formulär och försök igen.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
sv_SE: Du har inte definierat vilka produkter som ska läggas till i kundvagnen. Vänligen %sedit%s dina formulärinställningar och försök igen

en: You refunded the payment.
sv_SE: Du har återbetalat betalningen.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
sv_SE: Du skulle normalt använda ett textområdesfält där varje alternativ sätts på en ny rad. Du kan också separera etikett och värde med rör. Exempel på textområdesvärde skulle vara:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF-fält stöds också)

en: Your Address
sv_SE: Din adress

en: Your API key seems to be invalid
sv_SE: Din API-nyckel verkar vara ogiltig

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
sv_SE: Du får ange fältet {tags} för att göra kontrollen

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
sv_SE: Ditt målgrupps-ID till exempel: f25b7204f4

en: Your Company Name
sv_SE: Ditt företags namn

en: Your E-mail Address
sv_SE: Din e-postadress

en: Your First Name
sv_SE: Ditt förnamn

en: Your Forms
sv_SE: Dina formulär

en: Your Full Name
sv_SE: Ditt fullständiga namn

en: Your HTML here...
sv_SE: Din HTML här ...

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
sv_SE: Dina ikoner visas inte eftersom du för närvarande har aktiverat möjligheten att dölja fältikoner under "Forminställningar> Tema & färger> Dölj fältikoner"

en: Your Last Name
sv_SE: Ditt efternamn

en: Your new password
sv_SE: Ditt nya lösenord

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
sv_SE: Ditt lösenord har blivit återställt. Vi har precis skickat ett nytt lösenord till din e-postadress.

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
sv_SE: Ditt PayPal-ID eller en e-postadress som är kopplad till ditt PayPal-konto. E-postadresser måste bekräftas.

en: Your Phonenumber
sv_SE: Ditt telefonnummer

en: Your SMTP server
sv_SE: Din SMTP-server

en: Your subtitle
sv_SE: Din undertext

en: Your title
sv_SE: Din titel

en: your@email.com, your@email.com
sv_SE: din@email.com, din@email.com

en: Zapier Settings
sv_SE: Zapier-inställningar

en: Zipcode
sv_SE: Postnummer

en: Zipcode & City
sv_SE: Postnummer ort

en: {email}
sv_SE: {e-post}

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
sv_SE: {loop_fields} inuti e-postadressen kommer att ersättas med detta innehåll

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
sv_SE: Taggarna {pdf_page} och {pdf_total_pages} kan användas i ett HTML-element för att användas i sidhuvudet / sidfoten.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
sv_SE: {tags} kan användas för att hämta värden dynamiskt
