Super Forms - All In One Bundle - en to th translation catalogue (2992 entries)

en:  MB.
th:  บ.

en:  version
th:  รุ่น

en: !! Not contains
th: !! ไม่มี

en: != Not equal
th: ! = ไม่เท่ากัน

en: " " (space only)
th: "" (เว้นวรรคเท่านั้น)

en: " column
th: " คอลัมน์

en: "," (comma only)
th: "," (จุลภาคเท่านั้น)

en: "Off" label
th: "ปิดฉลาก

en: "Off" value
th: ค่า "ปิด"

en: "On" label
th: ป้ายกำกับ "บน"

en: "On" value
th: ค่า "เปิด"

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
th: %2$sแยกแต่ละบทบาทด้วยเครื่องหมายจุลภาค บทบาทที่ใช้ได้:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
th: %3$s%1$s
                                %4$sตัวอย่างสำหรับกำหนดเอง%5$s %6$sไดเรกทอรีสาธารณะ:%7$s%1$s
                                ผู้เยี่ยมชมเว็บไซต์จะสามารถเข้าถึง/ดาวน์โหลดไฟล์ได้โดยตรงผ่าน URL %1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sตัวอย่างสำหรับไดเรกทอรีที่กำหนดเอง%5$s %6$srivate:%7$s%1$s
                                ไฟล์จะถูกเก็บไว้อย่างปลอดภัยนอกไดเรกทอรีรากของไซต์%1$s
                                ผู้เยี่ยมชมไซต์จะไม่สามารถเข้าถึง/ดาวน์โหลดไฟล์ผ่าน%1$s . ของ URL
                                ใช้ตัวเลือกนี้เฉพาะเมื่อคุณมีการอัปโหลดไฟล์ที่ละเอียดอ่อน หากคุณไม่ทำเช่นนั้น อาจเป็นการดีที่สุดที่จะใช้การตั้งค่า "ซ่อนไฟล์จากไลบรารีสื่อ"%1$s
                                การจัดเก็บไฟล์ในตำแหน่งที่ปลอดภัยอาจทำให้ฟังก์ชันและคุณลักษณะบางอย่างที่เกี่ยวข้องกับไฟล์/สื่อหยุดชะงักได้%1$s
                                ในบางเซิร์ฟเวอร์ Super Forms จะสร้างไดเร็กทอรีส่วนตัวไม่ได้เนื่องจากการอนุญาต ในกรณีนี้โปรดติดต่อผู้ให้บริการของคุณ%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sหมายเหตุสำหรับการติดตั้ง WordPress ในไดเร็กทอรีย่อย:%7$s เพื่อใช้ไดเร็กทอรีที่ปลอดภัย คุณจะต้องไปที่ไดเร็กทอรีอื่นในแผนผังรากของคุณ เช่น:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
th: %d จาก %d รายการติดต่อที่นำเข้า!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
th: %s%sเอกสารประกอบ:%s %sชำระเงินผลิตภัณฑ์รายการเดียวโดยมีปริมาณและราคาที่แน่นอน%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
th: %s%sหมายเหตุ:%s หากคุณต้องการให้ผู้ใช้สั่งซื้อผลิตภัณฑ์ผ่านแบบฟอร์มนี้เท่านั้น คุณสามารถกำหนดค่าผลิตภัณฑ์ที่เป็นปัญหาให้ยกเว้นจากร้านค้าปกติของคุณ คุณยังสามารถกำหนดเพื่อแทนที่พื้นที่ผลิตภัณฑ์ "หยิบใส่ตะกร้า" ด้วยแบบฟอร์มของคุณ คุณสามารถกำหนดการตั้งค่าเหล่านี้ได้ที่นี่: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
th: %s โปรดติดต่อผู้ดูแลเว็บของคุณและเพิ่มขีดจำกัดนี้ในไฟล์ php.ini ของคุณ!

en: %s. Please refresh this page and try again!
th: %s โปรดรีเฟรชหน้านี้แล้วลองอีกครั้ง!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
th: %sสร้าง ID เว็บฮุค%s%sURL ปลายทางต้องเป็น: %s

en: %sDisable this notification%s
th: %sปิดการใช้งานการแจ้งเตือนนี้%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
th: %sERROR%s: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าสู่ระบบ

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
th: %sError:%s เกิดข้อผิดพลาดขณะเข้าสู่ระบบ โปรดลองอีกครั้ง

en: %sForm elements:%s
th: %sองค์ประกอบของแบบฟอร์ม:%s

en: %sForm settings:%s
th: %sการตั้งค่าแบบฟอร์ม:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
th: %sค้นหาแบบอักษร Google%s จากนั้นคัดลอกและวาง URL เช่น:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
th: %sการตั้งค่าการแปล:%s (รวมเฉพาะการตั้งค่าการแปล ไม่ใช่สตริงจริง ซึ่งจัดเก็บไว้ในโค้ด "องค์ประกอบของแบบฟอร์ม")

en: &copy; Someone, somewhere 2015
th: © ใครสักคน ที่ไหนสักแห่ง 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
th: © ใครสักคน ที่ไหนสักแห่ง 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
th: &gt; &amp;&amp; &lt;มากกว่าและน้อยกว่า

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
th: &gt; &amp;&amp; &lt;= มากกว่า AND น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: &gt; Greater than
th: &gt; มากกว่า

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
th: &gt; || &lt;มากกว่าหรือน้อยกว่า

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
th: &gt; || &lt;= มากกว่าหรือน้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
th: &gt; = &amp;&amp; &lt;มากกว่าหรือเท่ากับ AND น้อยกว่า

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
th: &gt; = &amp;&amp; &lt;= มากกว่าหรือเท่ากับ AND น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: &gt;= Greater than or equal to
th: &gt; = มากกว่าหรือเท่ากับ

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
th: &gt; = || &lt;มากกว่าหรือเท่ากับหรือน้อยกว่า

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
th: &gt; = || &lt;= มากกว่าหรือเท่ากับหรือน้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: &lt;  Less than
th: &lt;น้อยกว่า

en: &lt;= Less than or equal
th: &lt;= น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: (0 = disabled)
th: (0 = ปิดใช้งาน)

en: (12 = default)
th: (12 = ค่าเริ่มต้น)

en: (14 = default)
th: (14 = ค่าเริ่มต้น)

en: (16 = default)
th: (16 = ค่าเริ่มต้น)

en: (20 = default)
th: (20 = ค่าเริ่มต้น)

en: (Copy)
th: (สำเนา)

en: (default line height is 1.2)
th: (ความสูงของบรรทัดเริ่มต้นคือ 1.2)

en: (leave blank for default paddings)
th: (เว้นว่างไว้สำหรับช่องว่างภายในเริ่มต้น)

en: (leave blank for no custom paddings)
th: (เว้นว่างไว้หากไม่มีการพายเรือที่กำหนดเอง)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
th: (เว้นว่างไว้หากไม่มีรูปแบบการป้อนข้อมูล)%sa - หมายถึงอักขระอัลฟ่า (A-Z,a-z)%s9 - หมายถึงอักขระที่เป็นตัวเลข (0-9)%s* - หมายถึงอักขระที่เป็นตัวอักษรและตัวเลขคละกัน (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
th: (เว้นว่างไว้เพื่อใช้รูปแบบธีม WordPress ของคุณ)

en: (optional)
th: (ไม่จำเป็น)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
th: (ไม่บังคับ) ไม่ต้องล็อกฟอร์ม แต่ยังคงแสดงข้อความ

en: (optional) Empty error message
th: (ไม่บังคับ) ข้อความแสดงข้อผิดพลาดว่างเปล่า

en: (optional) Normalize strings
th: (ไม่บังคับ) ทำให้สตริงเป็นปกติ

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
th: (ไม่บังคับ) กรอกข้อมูลในฟิลด์ต่อไปนี้ด้วยเวลาเดินทางทั้งหมด (ระยะเวลา)

en: (optional) Populate the following field with the total distance
th: (ไม่บังคับ) เติมข้อมูลในฟิลด์ต่อไปนี้ด้วยระยะทางทั้งหมด

en: (optional) Reply to email
th: (ไม่บังคับ) ตอบกลับอีเมล

en: (optional) Reply to name
th: (ไม่บังคับ) ตอบกลับชื่อ

en: (optional) Set a custom reply to header
th: (ไม่บังคับ) ตั้งค่าการตอบกลับที่กำหนดเองเป็นส่วนหัว

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
th: (ไม่บังคับ) ระบุโหมดการขนส่งที่ต้องการ

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
th: (ไม่บังคับ) ระบุค่ากำหนดสำหรับเส้นทางการขนส่ง

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
th: (ไม่บังคับ) ระบุสมมติฐานที่จะใช้ในการคำนวณเวลาในการรับส่งข้อมูล

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
th: (ไม่บังคับ) ระบุเวลาที่ต้องการมาถึง

en: (optional) Specifies the desired time of departure
th: (ไม่บังคับ) ระบุเวลาออกเดินทางที่ต้องการ

en: (optional) Unique invoice key
th: (ไม่บังคับ) รหัสใบแจ้งหนี้ที่ไม่ซ้ำ

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
th: (ไม่บังคับ) จุดอ้างอิงเปลี่ยนเส้นทางโดยกำหนดเส้นทางผ่านตำแหน่งที่ระบุ

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
th: (ทางเลือก) ระบุว่าเส้นทางโดยใช้จุดอ้างอิงที่ให้มาอาจได้รับการปรับให้เหมาะสมโดยการจัดเรียงจุดอ้างอิงใหม่ตามลำดับที่มีประสิทธิภาพ

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
th: (ไม่บังคับ) ระบุรหัสภูมิภาคซึ่งระบุเป็นค่าสองอักขระ TLD ("โดเมนระดับบนสุด")

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
th: (ไม่บังคับ) ระบุรหัสภูมิภาคซึ่งระบุเป็นค่า ccTLD ("โดเมนระดับบนสุด") สองอักขระ

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
th: (ไม่บังคับ) เมื่อตั้งค่าเป็นจริงแสดงว่าเส้นทางที่คำนวณควรหลีกเลี่ยงเรือข้ามฟากหากเป็นไปได้

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
th: (ไม่บังคับ) เมื่อตั้งค่าเป็นจริงแสดงว่าเส้นทางที่คำนวณควรหลีกเลี่ยงทางหลวงสายหลักถ้าเป็นไปได้

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
th: (ไม่บังคับ) เมื่อตั้งค่าเป็นจริงแสดงว่าเส้นทางที่คำนวณควรหลีกเลี่ยงถนนที่เก็บค่าผ่านทางหากเป็นไปได้

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
th: (ทางเลือก) เมื่อตั้งค่าเป็น true ระบุว่าบริการเส้นทางอาจให้ทางเลือกมากกว่าหนึ่งเส้นทางในการตอบกลับ

en: (optional, leave blank for none)
th: ไม่บังคับเว้นว่างไว้หากไม่มี

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
th: (ตั้งค่าเป็น -1 เพื่อใช้สไตล์ธีม WordPress ของคุณ)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
th: (ตั้งค่าเป็น -1 เพื่อใช้สไตล์ธีม WordPress ของคุณ ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อใช้ความสูงของบรรทัดปกติ)

en: (set to 0 to use normal font weight)
th: (ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อใช้น้ำหนักฟอนต์ปกติ)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
th: (ตั้งค่าเป็น none เพื่อใช้สไตล์ธีม WordPress ของคุณ)

en: (space)
th: (ช่องว่าง)

en: (top right bottom left)
th: (บนขวาล่างซ้าย)

en: , (comma)
th: , (ลูกน้ำ)

en: - Not connected -
th: - ไม่ได้เชื่อมต่อ -

en: - choose status -
th: - เลือกสถานะ -

en: - select -
th: - เลือก -

en: - select a country -
th: - เลือกประเทศ -

en: - select a option -
th: - เลือกตัวเลือก -

en: - select your country -
th: - เลือกประเทศของคุณ -

en: - select your title -
th: - เลือกชื่อของคุณ -

en: . (dot)
th: . (จุด)

en: 0 - No output
th: 0 - ไม่มีเอาต์พุต

en: 0 = 350px min height
th: 0 = 350px ความสูงขั้นต่ำ

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
th: 0 = วันเดียวกัน 1 = วันถัดไป 5 = ห้าวันหลังจากนี้ -1 = หนึ่งวันก่อน -3 = สามวันก่อน

en: 0 = no max height
th: 0 = ไม่มีความสูงสูงสุด

en: 0 = no max width
th: 0 = ไม่มีความกว้างสูงสุด

en: 0 decimals
th: 0 ทศนิยม

en: 1 - Commands
th: 1 - คำสั่ง

en: 1 decimal
th: ทศนิยม 1 ตำแหน่ง

en: 2 - Data and commands
th: 2 - ข้อมูลและคำสั่ง

en: 2 decimals
th: 2 ทศนิยม

en: 3 - As 2 plus connection status
th: 3 - เป็นสถานะการเชื่อมต่อ 2 บวก

en: 3 decimals
th: 3 ทศนิยม

en: 4 - Low-level data output
th: 4 - เอาต์พุตข้อมูลระดับต่ำ

en: 4 decimals
th: ทศนิยม 4 ตำแหน่ง

en: 5 decimals
th: 5 ทศนิยม

en: 6 decimals
th: 6 ทศนิยม

en: 7 decimals
th: 7 ทศนิยม

en: == Equal
th: == เท่ากัน

en: == Equal (default)
th: == เท่ากัน (ค่าเริ่มต้น)

en: ?? Contains
th: ?? ประกอบด้วย

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
th: การชำระเงิน ELV ของเยอรมันทำได้โดยใช้การชำระเงินด่วน

en: A Stripe test card number was used.
th: ใช้หมายเลขบัตรทดสอบ Stripe

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
th: คำอธิบายขอบคุณแบบกำหนดเองที่แสดงหลังจากผู้ใช้กรอกแบบฟอร์ม

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
th: ชื่อเรื่องขอบคุณที่กำหนดเองจะแสดงหลังจากผู้ใช้กรอกแบบฟอร์ม

en: A genuine card must be used to make a payment.
th: ต้องใช้บัตรของแท้ในการชำระเงิน

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
th: ฟิลด์ที่ซ่อนอยู่ชื่อ "user_id" จะต้องอยู่ในแบบฟอร์มของคุณจึงจะใช้งานได้

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
th: รายการประเภทวิธีการชำระเงิน (เช่น บัตร) เซสชันการชำระเงินนี้สามารถรับได้ คั่นแต่ละรายการด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
th: จำเป็นต้องมีหมายเหตุเมื่อไม่ได้เลือกเหตุผลที่ให้ไว้

en: A payment has been accepted.
th: การชำระเงินได้รับการยอมรับ

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
th: การชำระเงินถูกยกเลิกเนื่องจากการปฏิเสธการชำระเงินหรือการกลับรายการประเภทอื่นๆ เงินได้ถูกลบออกจากยอดเงินในบัญชีของคุณและส่งคืนไปยังผู้ซื้อแล้ว เหตุผลของการกลับรายการระบุไว้ในองค์ประกอบรหัสเหตุผล

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
th: จำนวนเต็มบวกที่แสดงจำนวนเงินที่จะลบออกจากยอดรวมในใบแจ้งหนี้

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
th: ไม่สามารถแก้ไขฟิลด์อินพุตแบบอ่านอย่างเดียวได้ (อย่างไรก็ตามผู้ใช้สามารถแท็บไปที่ฟิลด์นั้นไฮไลต์และคัดลอกข้อความจากฟิลด์นั้นได้)

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
th: การกลับรายการถูกยกเลิก ตัวอย่างเช่น คุณชนะข้อพิพาทกับลูกค้า และเงินสำหรับธุรกรรมที่ถูกกลับรายการได้ถูกส่งคืนให้คุณ

en: A subtitle to display before the email body (content)
th: คำบรรยายที่จะแสดงก่อนเนื้อหาอีเมล (เนื้อหา)

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
th: คำบรรยายที่จะแสดงก่อนเนื้อหาอีเมล (ใช้สำหรับอีเมลยืนยัน)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
th: รหัสภาษี รหัสภาษีสำหรับการขนส่งคือ

en: A title to display below your logo
th: ชื่อที่จะแสดงใต้โลโก้ของคุณ

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
th: ชื่อที่จะแสดงใต้โลโก้ของคุณ (ใช้สำหรับอีเมลยืนยัน)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
th: มีการส่งธุรกรรมที่มีจำนวนเงินเท่ากันและข้อมูลบัตรเครดิตเมื่อเร็วๆ นี้

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
th: สตริงที่ไม่ซ้ำเพื่ออ้างอิงเซสชันการชำระเงิน ซึ่งอาจเป็นรหัสลูกค้า รหัสรถเข็น หรือคล้ายกัน และสามารถใช้เพื่อกระทบยอดเซสชันกับระบบภายในของคุณ

en: AND
th: และ

en: API key
th: คีย์ API

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Absolute
th: แน่นอน

en: Accepted value are
th: ค่าที่รับได้คือ

en: Accepted values are
th: ค่าที่ยอมรับได้คือ

en: Accordion
th: หีบเพลง

en: Accordion Colors
th: หีบเพลงสี

en: Accordion Content
th: เนื้อหาหีบเพลง

en: Accordion Desc
th: หีบเพลง

en: Accordion Desc (active)
th: หีบเพลง Desc (ใช้งานอยู่)

en: Accordion Desc (hover)
th: หีบเพลง Desc (โฮเวอร์)

en: Accordion Header
th: หีบเพลงส่วนหัว

en: Accordion Header (active)
th: ส่วนหัวหีบเพลง (ใช้งานอยู่)

en: Accordion Header (hover)
th: ส่วนหัวหีบเพลง (โฮเวอร์)

en: Accordion Icon
th: ไอคอนหีบเพลง

en: Accordion Icon (active)
th: ไอคอนหีบเพลง (ใช้งานอยู่)

en: Accordion Icon (hover)
th: ไอคอนหีบเพลง (โฮเวอร์)

en: Accordion Title
th: ชื่อหีบเพลง

en: Accordion Title (active)
th: ชื่อหีบเพลง (ใช้งานอยู่)

en: Accordion Title (hover)
th: ชื่อหีบเพลง (โฮเวอร์)

en: Account has been approved
th: บัญชีได้รับการอนุมัติ

en: Account verified message
th: ข้อความยืนยันบัญชี

en: Achieve date range with 2 datepickers
th: บรรลุช่วงวันที่ด้วยตัวเลือกวันที่ 2 ตัว

en: Action
th: หนังบู๊

en: Actions
th: การกระทำ

en: Activation Code
th: รหัสเปิดใช้งาน

en: Activation E-mail Body
th: เนื้อหาอีเมลการเปิดใช้งาน

en: Active
th: คล่องแคล่ว

en: Active (default)
th: ใช้งานอยู่ (ค่าเริ่มต้น)

en: Adaptive Placeholder Colors
th: สีตัวยึดแบบปรับได้

en: Add Language Switch
th: เพิ่มสวิตช์ภาษา

en: Add MailPoet subscriber
th: เพิ่มสมาชิก MailPoet

en: Add Mailster subscriber
th: เพิ่มสมาชิก Mailster

en: Add Polylines to the map
th: เพิ่ม Polylines ลงในแผนที่

en: Add Translation
th: เพิ่มคำแปล

en: Add a custom Content class to append extra styles
th: เพิ่มคลาสเนื้อหาที่กำหนดเองเพื่อต่อท้ายสไตล์พิเศษ

en: Add a custom TAB class to append extra styles
th: เพิ่มคลาส TAB ที่กำหนดเองเพื่อต่อท้ายสไตล์พิเศษ

en: Add a custom TAB index (order) for this field
th: เพิ่มดัชนี TAB แบบกำหนดเอง (ลำดับ) สำหรับฟิลด์นี้

en: Add a custom class to append extra styles
th: เพิ่มคลาสที่กำหนดเองเพื่อต่อท้ายสไตล์พิเศษ

en: Add a reason for this refund
th: เพิ่มเหตุผลสำหรับการคืนเงินนี้

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
th: เพิ่มส่วนหัวอีเมลเพิ่มเติมที่นี่ (ใส่แต่ละส่วนหัวในบรรทัดใหม่)

en: Add checkout fee(s)
th: เพิ่มค่าธรรมเนียมการชำระเงิน

en: Add custom JavaScript code
th: เพิ่มโค้ด JavaScript ที่กำหนดเอง

en: Add custom checkout field(s)
th: เพิ่มช่องการชำระเงินที่กำหนดเอง

en: Add item
th: เพิ่มรายการ

en: Add list
th: เพิ่มรายการ

en: Add marker on address (location)
th: เพิ่มเครื่องหมายบนที่อยู่ (สถานที่)

en: Add more details about this refund
th: เพิ่มรายละเอียดเพิ่มเติมเกี่ยวกับการคืนเงินนี้

en: Add some extra validation for this field
th: เพิ่มการตรวจสอบความถูกต้องเพิ่มเติมสำหรับฟิลด์นี้

en: Add the IP address to the contact entry list
th: เพิ่มที่อยู่ IP ในรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Add the form name to the contact entry list
th: เพิ่มชื่อแบบฟอร์มในรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Add your code without the <script></script> tags
th: เพิ่มรหัสของคุณโดยไม่มีแท็ก <script></script>

en: Additional Headers:
th: ส่วนหัวเพิ่มเติม:

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address auto complete (google places)
th: เติมที่อยู่อัตโนมัติ (สถานที่ของ Google)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
th: ไม่พบที่อยู่โปรดตรวจสอบว่าป้อนที่อยู่ถูกต้อง

en: Address status
th: สถานะที่อยู่

en: Admin E-mail
th: อีเมลแอดมิน

en: Admin email
th: อีเมลผู้ดูแลระบบ

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Afrikaans
th: แอฟริกัน

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
th: หลังจากคำนวณระยะทางแล้วจะสามารถคืนจำนวนเมตรหรือวินาทีได้

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
th: หลังจากลบรายการผู้ติดต่อให้ลบไฟล์ที่เกี่ยวข้องทั้งหมด

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
th: หลังจากทำการคำนวณแล้วค่าจะถูกเติมในฟิลด์นี้

en: After last field is filled out, go to next step automatically
th: หลังจากกรอกข้อมูลในช่องสุดท้ายแล้วให้ไปที่ขั้นตอนถัดไปโดยอัตโนมัติ

en: Albanian
th: แอลเบเนีย

en: Algerian Arabic
th: ภาษาอาหรับแอลจีเรีย

en: Align Center
th: จัดศูนย์

en: Align Left
th: จัดชิดซ้าย

en: Align Right
th: จัดชิดขวา

en: Align icon to the left or right.
th: ปรับแนวไอคอนไปทางซ้ายหรือขวา

en: Align inner elements
th: จัดองค์ประกอบภายใน

en: Alignment
th: การจัดตำแหน่ง

en: All (when all conditions matched)
th: ทั้งหมด (เมื่อตรงตามเงื่อนไขทั้งหมด)

en: All forms
th: ทุกรูปแบบ

en: All settings have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าทั้งหมดแล้ว

en: Allert message text (browser requires this)
th: ข้อความแจ้งเตือน (เบราว์เซอร์ต้องการสิ่งนี้)

en: Allow
th: อนุญาต

en: Allow Backorders?
th: อนุญาต Backorders?

en: Allow buyers to specify the quantity
th: อนุญาตให้ผู้ซื้อระบุจำนวน

en: Allow comments
th: ขออนุญาตแสดงความคิดเห็น

en: Allow everything (no limitations)
th: อนุญาตทุกอย่าง (ไม่มีข้อ จำกัด )

en: Allow field to be empty
th: อนุญาตให้ฟิลด์ว่าง

en: Allow filter
th: อนุญาตตัวกรอง

en: Allow lowercase letters
th: อนุญาตตัวพิมพ์เล็ก

en: Allow only logged in users
th: อนุญาตเฉพาะผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบ

en: Allow only logged in users to submit the form
th: อนุญาตให้เฉพาะผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบเพื่อส่งแบบฟอร์ม

en: Allow only specific user roles
th: อนุญาตเฉพาะบทบาทของผู้ใช้ที่เฉพาะเจาะจง

en: Allow pings
th: อนุญาตให้ปิง

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
th: อนุญาตให้บันทึกแบบฟอร์มที่มีชื่อฟิลด์ซ้ำกัน (สำหรับนักพัฒนาเท่านั้น)

en: Allow sorting
th: อนุญาตให้เรียงลำดับ

en: Allow storing cookies
th: อนุญาตให้จัดเก็บคุกกี้

en: Allow the following users to delete any entries
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้ลบรายการใด ๆ

en: Allow the following users to delete their own entries
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้ลบรายการของตนเอง

en: Allow the following users to edit any entries
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้แก้ไขรายการใด ๆ

en: Allow the following users to edit their own entries
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้แก้ไขรายการของตนเอง

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้ดูรายการทั้งหมด (โปรดทราบว่าผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบจะสามารถเห็นรายการของตนเองได้เสมอ)

en: Allow the following users to view any entries
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้ดูรายการใด ๆ

en: Allow the following users to view their own entries
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ต่อไปนี้ดูรายการของตนเอง

en: Allow uppercase letters
th: อนุญาตตัวพิมพ์ใหญ่

en: Allow user to choose a maximum of X dates
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เลือกวันที่ได้สูงสุด X

en: Allow users to change month
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนเดือน

en: Allow users to change year
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนปี

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เลือกความสนใจ/กลุ่มตั้งแต่หนึ่งรายการขึ้นไป (ดึงข้อมูลโดย ID รายการที่ระบุ)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เลือกวันที่หรือช่วงวันที่ที่ระบุแม้ว่าคุณจะกำหนดให้ยกเว้นวันที่ระบุไว้ข้างต้น

en: Allow users to select weekends
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เลือกวันหยุดสุดสัปดาห์

en: Allow users to select work days
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เลือกวันทำงาน

en: Allow, but notify customer
th: อนุญาตแต่แจ้งลูกค้า

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
th: ส่วนขยายที่อนุญาต (แยกตามท่อ)

en: Allowed user role(s)
th: บทบาทของผู้ใช้ที่ได้รับอนุญาต

en: Allows only specific user roles to submit the form
th: อนุญาตให้เฉพาะบทบาทของผู้ใช้ในการส่งแบบฟอร์ม

en: Allows you to connect this form with Zapier
th: อนุญาตให้คุณเชื่อมต่อแบบฟอร์มนี้กับ Zapier

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
th: ให้คุณบันทึกฟิลด์ที่กำหนดเองของคุณภายใน Mailchimp

en: Allows you to set the field background to transparent
th: ให้คุณตั้งค่าพื้นหลังของฟิลด์ให้โปร่งใส

en: Also compare against trashed contact entries
th: เปรียบเทียบกับรายการติดต่อในถังขยะ

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
th: ซ่อนตัวกรอง การแบ่งหน้า และองค์ประกอบ UI ที่เป็นไปได้อื่นๆ (เฉพาะข้อความเท่านั้นที่จะแสดงให้ผู้ใช้เห็น)

en: Amount
th: จำนวน

en: Amount Label
th: ฉลากจำนวนเงิน

en: Amount Off
th: จำนวนเงินที่ปิด

en: Amount format (example: %)
th: รูปแบบจำนวนเงิน (ตัวอย่าง: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
th: จำนวนเงินเป็นวันที่จะเพิ่มหรือหักตามวันที่ปัจจุบัน%s (เว้นว่างไว้เพื่อลบข้อจำกัด)

en: Amount to charge
th: จำนวนเงินที่เรียกเก็บ

en: Amount to charge for shipping
th: จำนวนเงินที่เรียกเก็บสำหรับการจัดส่ง

en: Amount wrapper width in pixels
th: จำนวนความกว้างของกระดาษห่อเป็นพิกเซล

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
th: สตริงที่กำหนดเองซึ่งคุณสามารถแนบไปกับออบเจ็กต์ Charge จะแสดงเมื่ออยู่ในเว็บอินเตอร์เฟสพร้อมกับการชาร์จ โปรดทราบว่าหากคุณใช้ Stripe เพื่อส่งใบเสร็จรับเงินทางอีเมลอัตโนมัติให้กับลูกค้าของคุณ อีเมลใบเสร็จของคุณจะมีคำอธิบายของค่าบริการที่พวกเขาอธิบาย

en: An error occurred while processing the card.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะประมวลผลบัตร

en: Analytics.js tracking snippet
th: ข้อมูลโค้ดติดตาม Analytics.js

en: Any field value submitted by the user
th: ค่าฟิลด์ใด ๆ ที่ส่งโดยผู้ใช้

en: Any option value from the database
th: ค่าตัวเลือกใด ๆ จากฐานข้อมูล

en: Any setting value used for the form
th: ค่าการตั้งค่าใด ๆ ที่ใช้สำหรับแบบฟอร์ม

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
th: คอลัมน์ตารางใด ๆ สามารถส่งคืนได้โดยใช้ {tags} ตราบเท่าที่มีชื่อคอลัมน์อยู่

en: Append entry ID after the custom title
th: เพิ่มรหัสรายการต่อท้ายชื่อเรื่องที่กำหนดเอง

en: Apply custom Tax Rates
th: ใช้อัตราภาษีที่กำหนดเอง

en: Apply discount
th: สมัครส่วนลด

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
th: ใช้รหัสคูปองต่อไปนี้ (เว้นว่างไว้):

en: Approved E-mail Body
th: เนื้อหาอีเมลที่ได้รับอนุมัติ

en: Approved E-mail Subject
th: หัวเรื่องอีเมลที่ได้รับอนุมัติ

en: Apr
th: เม.ย.

en: April
th: เมษายน

en: Arabic
th: อาหรับ

en: Arabic text
th: ข้อความภาษาอาหรับ

en: Archive
th: เก็บถาวร

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการรีเซ็ตการตั้งค่าแบบฟอร์มทั้งหมดตามการตั้งค่าส่วนกลางปัจจุบันของคุณ

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Ascending Order (default)
th: ลำดับจากน้อยไปมาก (ค่าเริ่มต้น)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
th: ขอให้ลูกค้าพยายามชำระเงินอีกครั้ง หากการชำระเงินในภายหลังถูกปฏิเสธ ลูกค้าควรติดต่อผู้ออกบัตรเพื่อขอข้อมูลเพิ่มเติม

en: Ask us any questions...
th: ถามคำถามเรา ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
th: แนบ PDF ที่สร้างขึ้นกับอีเมลของผู้ดูแลระบบ

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
th: แนบ PDF ที่สร้างขึ้นเพื่อยืนยันอีเมล

en: Attachments for admin emails:
th: ไฟล์แนบสำหรับอีเมลผู้ดูแลระบบ:

en: Attachments for confirmation emails:
th: ไฟล์แนบสำหรับอีเมลยืนยัน:

en: Attachments for paypal completed emails:
th: ไฟล์แนบสำหรับอีเมลเพย์พาลที่กรอก:

en: Attachments for reminder email #%s
th: ไฟล์แนบสำหรับอีเมลเตือนความจำ #%s

en: Attachments for woocommerce completed emails:
th: ไฟล์แนบสำหรับอีเมลที่สมบูรณ์ของ woocommerce:

en: Aug
th: ส.ค.

en: August
th: สิงหาคม

en: Author E-mail
th: ผู้เขียน อีเมล

en: Author E-mail address (mailto:)
th: ที่อยู่อีเมลของผู้แต่ง (mailto :)

en: Author ID
th: ID ผู้แต่ง

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
th: ID ผู้แต่ง (ค่าเริ่มต้น = ID ผู้ใช้ปัจจุบันหากเข้าสู่ระบบ)

en: Author display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้เขียน

en: Author first name
th: ชื่อผู้แต่ง

en: Author full name
th: ผู้เขียนชื่อเต็ม

en: Author last name
th: ผู้เขียน นามสกุล

en: Author nickname
th: ชื่อเล่นของผู้เขียน

en: Author username
th: ชื่อผู้แต่ง

en: Auto populate data with fields
th: เติมข้อมูลอัตโนมัติด้วยฟิลด์

en: Auto suggest
th: แนะนำอัตโนมัติ

en: Auto-Draft
th: ร่างอัตโนมัติ

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
th: เพิ่มตัวแบ่งบรรทัดโดยอัตโนมัติ (เปิดใช้งานโดยค่าเริ่มต้น)

en: Automatically add paragraphs
th: เพิ่มย่อหน้าโดยอัตโนมัติ

en: Automatically go to next step
th: ไปที่ขั้นตอนถัดไปโดยอัตโนมัติ

en: Automatically transform text to uppercase
th: แปลงข้อความเป็นตัวพิมพ์ใหญ่โดยอัตโนมัติ

en: Autopopulate form with last contact entry data
th: กรอกแบบฟอร์มอัตโนมัติพร้อมข้อมูลรายชื่อติดต่อล่าสุด

en: Autosuggest
th: แนะนำอัตโนมัติ

en: Available backups:
th: การสำรองข้อมูลที่มี:

en: Azerbaijani
th: อาเซอร์ไบจัน

en: Back to top button
th: กลับไปที่ปุ่มบนสุด

en: Backend Settings
th: การตั้งค่าแบ็กเอนด์

en: Background Image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background Image Repeat
th: ทำซ้ำภาพพื้นหลัง

en: Background Image Size
th: ขนาดภาพพื้นหลัง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Background color opacity
th: ความทึบของสีพื้นหลัง

en: Background image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background image to show the user they can draw a signature
th: ภาพพื้นหลังเพื่อแสดงให้ผู้ใช้สามารถวาดลายเซ็นได้

en: Backups
th: การสำรองข้อมูล

en: Based on Form
th: ขึ้นอยู่กับแบบฟอร์ม

en: Based on existing Stripe Coupon ID
th: ตามรหัสคูปอง Stripe ที่มีอยู่

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
th: ตามราคา Stripe หรือ Plan ID ที่มีอยู่ (แนะนำ)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
th: ตามรหัสโปรโมชัน Stripe ที่มีอยู่

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
th: ตามรหัสอัตราค่าจัดส่ง Stripe ที่มีอยู่ (แนะนำ)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
th: ขึ้นอยู่กับความกว้างของแบบฟอร์ม (จุดแตกหัก = 760px)

en: Based on parent ID
th: ตาม ID ผู้ปกครอง

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
th: ขึ้นอยู่กับความกว้างของหน้าจอ (จุดแตกหัก = 760px)

en: Based on subscription
th: ขึ้นอยู่กับการสมัครสมาชิก

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
th: ตามค่าฟิลด์ที่เลือกข้างต้นองค์ประกอบนี้จะมองเห็นได้หรือถูกซ่อนไว้

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
th: ตามเงื่อนไขของคุณคุณสามารถเลือกที่จะซ่อนแสดงองค์ประกอบหรือสร้างฟิลด์แบบอ่านอย่างเดียว

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
th: ตามฟิลด์แบบฟอร์มของคุณ คุณสามารถบันทึกเมตาแบบกำหนดเองสำหรับโพสต์ของคุณ

en: Based on your form fields you can save product attributes
th: ตามฟิลด์แบบฟอร์มของคุณ คุณสามารถบันทึกคุณลักษณะของผลิตภัณฑ์ได้

en: Before filling out these settings we %shighly recommend%s you to read the %sdocumentation%s.
th: ก่อนกรอกการตั้งค่าเหล่านี้ เรา %sขอแนะนำ%s ให้คุณอ่าน %sdocumentation%s

en: Before you can preview it, you need to save your form!
th: ก่อนจะดูตัวอย่างได้คุณต้องบันทึกแบบฟอร์มของคุณก่อน!

en: Belarusian
th: เบลารุส

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
th: ด้านล่างนี้คุณสามารถเปลี่ยนตัวคั่นเริ่มต้นและอักขระกล่องหุ้ม

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
th: ด้านล่างนี้คุณสามารถป้อนช่วงวันที่ (หรือเว้นว่างไว้เพื่อส่งออกรายชื่อผู้ติดต่อทั้งหมด)

en: Best regards, {option_blogname}
th: ขอแสดงความนับถือ {option_blogname}

en: Billing
th: การเรียกเก็บเงิน

en: Billing E-mail address (required)
th: ที่อยู่อีเมลสำหรับการเรียกเก็บเงิน (จำเป็น)

en: Blocked
th: ถูกบล็อค

en: Blog Charset
th: บล็อก Charset

en: Body colors
th: สีของตัวรถ

en: Body content:
th: เนื้อหาของร่างกาย:

en: Body footer:
th: ส่วนท้ายของเนื้อหา:

en: Body header
th: ส่วนหัวของร่างกาย

en: Body header:
th: ส่วนหัวของร่างกาย:

en: Body margins (in units declared above)
th: ระยะขอบของร่างกาย (ในหน่วยที่ประกาศด้านบน)

en: Body overlay color
th: สีทับตัว

en: Body overlay opacity
th: ความทึบของการซ้อนทับของร่างกาย

en: Border Color
th: เส้นขอบสี

en: Border Color Focus
th: โฟกัสสีเส้นขอบ

en: Border Radius Bottom Left
th: รัศมีขอบล่างซ้าย

en: Border Radius Bottom Right
th: รัศมีขอบล่างขวา

en: Border Radius Top Left
th: รัศมีขอบซ้ายบน

en: Border Radius Top Right
th: รัศมีขอบบนขวา

en: Border color
th: สีเส้นขอบ

en: Border size in pixels (px)
th: ขนาดเส้นขอบเป็นพิกเซล (px)

en: Border style
th: สไตล์เส้นขอบ

en: Border styles
th: รูปแบบเส้นขอบ

en: Border thickness
th: ความหนาของขอบ

en: Bosnian
th: บอสเนีย

en: Both (comma and space)
th: ทั้ง (ลูกน้ำและช่องว่าง)

en: Bottom
th: ล่าง

en: Bottom and Left
th: ด้านล่างและด้านซ้าย

en: Bottom and Right
th: ด้านล่างและด้านขวา

en: Bottom left
th: ล่างซ้าย

en: Bottom right
th: ด้านล่างขวา

en: Brazilian
th: ชาวบราซิล

en: Browse files
th: เรียกดูไฟล์

en: Browse images
th: เรียกดูภาพ

en: Browse import file and choose what you want to import
th: เรียกดูไฟล์นำเข้าและเลือกสิ่งที่คุณต้องการนำเข้า

en: Builder
th: ผู้สร้าง

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: Button
th: ปุ่ม

en: Button Colors
th: ปุ่มสี

en: Button URL
th: URL ของปุ่ม

en: Button action / method
th: การทำงานของปุ่ม / วิธีการ

en: Button background
th: พื้นหลังปุ่ม

en: Button background hover
th: วางเมาส์พื้นหลังปุ่ม

en: Button font
th: แบบอักษรของปุ่ม

en: Button font hover
th: แบบอักษรของปุ่มโฮเวอร์

en: Button icon
th: ไอคอนปุ่ม

en: Button icon animation
th: ภาพเคลื่อนไหวไอคอนปุ่ม

en: Button icon position
th: ตำแหน่งไอคอนปุ่ม

en: Button icon visibility
th: การมองเห็นไอคอนปุ่ม

en: Button loading name
th: ชื่อการโหลดปุ่ม

en: Button name
th: ชื่อปุ่ม

en: Button position
th: ตำแหน่งปุ่ม

en: Button radius
th: รัศมีของปุ่ม

en: Button size
th: ขนาดปุ่ม

en: Button type
th: ประเภทปุ่ม

en: Button width
th: ความกว้างของปุ่ม

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
th: โดยค่าเริ่มต้นองค์ประกอบทั้งหมดที่มองเห็นได้ในแบบฟอร์มของคุณจะถูกพิมพ์ลงใน PDF เว้นแต่จะกำหนดไว้เป็นอย่างอื่นภายใต้แท็บ "การตั้งค่า PDF" เมื่อแก้ไของค์ประกอบ แต่ละองค์ประกอบสามารถรวมหรือยกเว้นโดยเฉพาะจาก PDF หรือจากแบบฟอร์ม คุณสามารถกำหนดสิ่งนี้ตามองค์ประกอบ (รวมถึงคอลัมน์) โดยแก้ไของค์ประกอบและไปที่ส่วน "การตั้งค่า PDF" คุณสามารถกำหนดได้ที่นี่ว่าองค์ประกอบควรจะปรากฏเฉพาะใน PDF หรือแบบฟอร์มหรือทั้งสองอย่าง

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
th: โดยค่าเริ่มต้น ไฟล์ใดๆ ที่อัปโหลดผ่านแบบฟอร์มของคุณจะไม่ปรากฏใน %1$sMedia Library%2$s อีกต่อไป หากต้องการเปลี่ยนลักษณะการทำงานนี้ คุณสามารถไปที่การตั้งค่าการอัปโหลดไฟล์

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
th: ข้ามถังขยะและบังคับลบ (ลบรายการอย่างถาวร)

en: CSV Attachment
th: ไฟล์แนบ CSV

en: CSV Attachment Settings
th: การตั้งค่าไฟล์แนบ CSV

en: CSV file
th: ไฟล์ CSV

en: Calculation
th: การคำนวณ

en: Calculator
th: เครื่องคิดเลข

en: Calculator Amount Color
th: เครื่องคิดเลข จำนวน สี

en: Calculator Amount Currency Color
th: เครื่องคิดเลข จำนวน สกุลเงิน สี

en: Calculator Amount Format Color
th: เครื่องคิดเลข จำนวน รูปแบบ สี

en: Calculator Amount Label Color
th: เครื่องคิดเลข จำนวน ป้าย สี

en: Calculator Colors
th: เครื่องคิดเลขสี

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
th: สามารถใช้ร่วมกับคุณสมบัติเติมข้อความอัตโนมัติของที่อยู่ Google ได้

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
th: อาจมีประโยชน์เมื่อใช้การตรวจสอบแบบมีเงื่อนไขภายในแบบฟอร์มของคุณ

en: Canadian-French
th: แคนาดา - ฝรั่งเศส

en: Cancel URL
th: ยกเลิก URL

en: Canceled
th: ยกเลิก

en: Canceled Reversal
th: ยกเลิกการกลับรายการ

en: Cancellation reason
th: เหตุผลในการยกเลิก

en: Carrier (optional)
th: ผู้ให้บริการ (ไม่จำเป็น)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
th: การชำระเงินในรถเข็น (สำหรับการชำระเงินหลายผลิตภัณฑ์)

en: Cart discount amount
th: จำนวนส่วนลดรถเข็น

en: Cart discount rate
th: อัตราส่วนลดรถเข็น

en: Cart handling fee
th: ค่าธรรมเนียมการจัดการรถเข็น

en: Cart tax
th: ภาษีรถเข็น

en: Cart weight
th: น้ำหนักรถเข็น

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
th: ภาษีทั้งตะกร้า แทนที่มูลค่าภาษีสินค้าแต่ละชิ้น

en: Catalog
th: แคตตาล็อก

en: Catalog & search (default)
th: แคตตาล็อกและการค้นหา (ค่าเริ่มต้น)

en: Català
th: คาตาลา

en: Center
th: ศูนย์

en: Center the form
th: จัดกึ่งกลางฟอร์ม

en: Change File Upload Settings
th: เปลี่ยนการตั้งค่าการอัปโหลดไฟล์

en: Change Settings
th: เปลี่ยนการตั้งค่า

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
th: เปลี่ยนลักษณะการทำงานขององค์ประกอบเมื่อสร้าง PDF

en: Change the date format
th: เปลี่ยนรูปแบบวันที่

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
th: เปลี่ยนวันแรกของสัปดาห์เช่นวันอาทิตย์หรือวันจันทร์

en: Change to the orientation defined under PDF settings
th: เปลี่ยนเป็นการวางแนวที่กำหนดไว้ในการตั้งค่า PDF

en: Change user role after payment complete
th: เปลี่ยนบทบาทของผู้ใช้หลังจากชำระเงินเสร็จสิ้น

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
th: ชุดอักขระและการเข้ารหัสอักขระสำหรับข้อมูลการเรียกเก็บเงิน/หน้าเข้าสู่ระบบ

en: Characters the code should contain
th: อักขระที่รหัสควรมี

en: Check box
th: กล่องกาเครื่องหมาย

en: Check for errors before going to next step
th: ตรวจสอบข้อผิดพลาดก่อนไปยังขั้นตอนต่อไป

en: Check to see if a recent payment already exists.
th: ตรวจสอบเพื่อดูว่ามีการชำระเงินล่าสุดแล้วหรือไม่

en: Check/Radio Labels
th: ตรวจสอบ / ฉลากวิทยุ

en: Check/Radio border
th: ตรวจสอบ / เส้นขอบวิทยุ

en: Check/Radio inner
th: ตรวจสอบ / วิทยุด้านใน

en: Checkbox & Radio colors
th: ช่องทำเครื่องหมายและสีวิทยุ

en: Checkout page (default)
th: หน้าชำระเงิน (ค่าเริ่มต้น)

en: Chinese zh-CN
th: จีน zh-CN

en: Chinese zh-HK
th: ภาษาจีน zh-HK

en: Chinese zh-TW
th: จีน zh-TW

en: Choose a Time format
th: เลือกรูปแบบเวลา

en: Choose a custom border color.
th: เลือกสีเส้นขอบที่กำหนดเอง

en: Choose a flag
th: เลือกธง

en: Choose a flag for this language
th: เลือกธงสำหรับภาษานี้

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
th: เลือกความยาวสำหรับทศนิยมของคุณ (ค่าเริ่มต้น = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
th: เลือกการแปล (สำหรับภาษาและรูปแบบ)

en: Choose a minimum width that each item must have
th: เลือกความกว้างขั้นต่ำที่แต่ละรายการต้องมี

en: Choose a reCAPTCHA version
th: เลือกเวอร์ชัน reCAPTCHA

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
th: เลือกประเภทที่เหมาะสมสำหรับสนามของคุณ โปรดทราบว่าการตั้งค่านี้จะส่งผลต่อรูปแบบแป้นพิมพ์บนอุปกรณ์มือถือเลือกอย่างชาญฉลาด!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
th: เลือกจำนวนคอลัมน์ที่จะแสดง Grid หรือ Slider ของคุณ

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
th: เลือกจำนวนแถวที่จะแสดง Grid ของคุณ (0 = ไม่ จำกัด )

en: Choose how to align your image
th: เลือกวิธีจัดแนวภาพของคุณ

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
th: เลือกว่าคุณต้องการบันทึกข้อมูลผู้ใช้เป็นรายการผู้ติดต่อหรือไม่

en: Choose label value break method
th: เลือกวิธีแบ่งค่าฉลาก

en: Choose language
th: เลือกภาษา

en: Choose line break method (optional)
th: เลือกวิธีการแบ่งบรรทัด (ไม่บังคับ)

en: Choose meta field name
th: เลือกชื่อฟิลด์เมตา

en: Choose payment gateway
th: เลือกช่องทางการชำระเงิน

en: Choose terms label to return
th: เลือกป้ายกำกับเงื่อนไขที่จะส่งคืน

en: Choose terms value to return
th: เลือกค่าเงื่อนไขที่จะส่งคืน

en: Choose the form you want to use.
th: เลือกแบบฟอร์มที่คุณต้องการใช้

en: Choose to make this field a variable or not.
th: เลือกให้ฟิลด์นี้เป็นตัวแปรหรือไม่

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
th: เลือกบันทึกเฉพาะป้ายหรือค่าตัวเลือกที่เลือกเป็นรายการผู้ติดต่อ

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
th: เลือกส่งเฉพาะป้ายหรือค่าตัวเลือกที่เลือกให้กับผู้ดูแลระบบ

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
th: เลือกส่งเฉพาะป้ายหรือค่าตัวเลือกที่เลือกไปยังผู้ส่ง

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
th: เลือกค่าที่จะบันทึกสำหรับช่องทำเครื่องหมาย & ปุ่มตัวเลือก

en: Choose which email template you would like to use
th: เลือกเทมเพลตอีเมลที่คุณต้องการใช้

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
th: เลือกตัวคั่นทศนิยมของคุณ (ลูกน้ำหรือจุด)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
th: เลือกตัวคั่นหลักพันของคุณ (ว่างเครื่องหมายจุลภาคหรือจุด)

en: City
th: เมือง

en: City name
th: ชื่อเมือง

en: Clear
th: ชัดเจน

en: Clear / Reset the form
th: ล้าง / รีเซ็ตแบบฟอร์ม

en: Clear / reset the form after submitting
th: ล้าง / รีเซ็ตแบบฟอร์มหลังจากส่ง

en: Clear form after closing popup
th: ล้างแบบฟอร์มหลังจากปิดป๊อปอัป

en: Click %shere%s to get your webhook for Super Forms on Zapier
th: คลิก %shere%s เพื่อรับเว็บฮุคสำหรับ Super Forms บน Zapier

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
th: คลิกที่นี่เพื่อค้นหา %1$sexample นิพจน์ทั่วไป%2$s หรือสร้างนิพจน์ทั่วไปของคุณเองได้ง่ายๆ ใน %3$sregex101.com%4$s

en: Client reference ID
th: รหัสอ้างอิงลูกค้า

en: Close
th: ปิด

en: Close button background color (leave blank for none)
th: สีพื้นหลังของปุ่มปิด (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: Close button border color
th: สีเส้นขอบของปุ่มปิด

en: Close button border radius in pixels (px)
th: รัศมีเส้นขอบของปุ่มปิดเป็นพิกเซล (px)

en: Close button border size in pixels (px)
th: ขนาดเส้นขอบของปุ่มปิดเป็นพิกเซล (px)

en: Close button icon color
th: สีไอคอนปุ่มปิด

en: Close button icon size in pixels (px)
th: ขนาดไอคอนปุ่มปิดเป็นพิกเซล (px)

en: Close button label bg color
th: ปิดป้ายปุ่ม bg color

en: Close button label color
th: ปิดปุ่มป้ายสี

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
th: ปิดการเติมป้ายกำกับปุ่ม เช่น 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
th: ข้อความป้ายปุ่มปิด เช่น: ปิด

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
th: ปุ่มปิดช่องว่างภายใน เช่น 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
th: ตำแหน่งปุ่มปิดด้านขวาเป็นพิกเซล (px)

en: Close button position top in pixels (px)
th: ตำแหน่งปุ่มปิดด้านบนเป็นพิกเซล (px)

en: Closed (disallow comments)
th: ปิด (ไม่อนุญาตให้แสดงความคิดเห็น)

en: Closed (disallow pings)
th: ปิด (ไม่อนุญาตให้ส่ง Ping)

en: Code
th: รหัส

en: Code length
th: ความยาวรหัส

en: Code prefix
th: คำนำหน้ารหัส

en: Code suffix
th: รหัสต่อท้าย

en: Collect customer billing address
th: รวบรวมที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงินของลูกค้า

en: Collect customer phone number
th: รวบรวมหมายเลขโทรศัพท์ของลูกค้า

en: Color
th: สี

en: Color picker
th: ตัวเลือกสี

en: Colors
th: สี

en: Column
th: คอลัมน์

en: Column Label
th: ป้ายชื่อคอลัมน์

en: Column heading
th: ส่วนหัวของคอลัมน์

en: Column logic
th: ตรรกะของคอลัมน์

en: Column name
th: ชื่อคอลัมน์

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
th: ตัวอย่างการพายเรือในคอลัมน์: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
th: ขนาดคอลัมน์

en: Columns for contact entries
th: คอลัมน์สำหรับรายการผู้ติดต่อ

en: Company Email Address
th: ที่อยู่อีเมลของ บริษัท

en: Compare against all entries (all forms)
th: เปรียบเทียบทุกรายการ (ทุกรูปแบบ)

en: Compare against current form entries only (default)
th: เปรียบเทียบกับรายการแบบฟอร์มปัจจุบันเท่านั้น (ค่าเริ่มต้น)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
th: เปรียบเทียบกับรายการจาก ID แบบฟอร์มต่อไปนี้ (เฉพาะแบบฟอร์มเท่านั้น)

en: Compare duplicate contact entry title against:
th: เปรียบเทียบชื่อรายการที่ติดต่อซ้ำกับ:

en: Compare method (OR / AND)
th: เปรียบเทียบวิธีการ (OR / AND)

en: Completed
th: สมบูรณ์

en: Completed!
th: เสร็จเรียบร้อย!

en: Conditional Logic
th: ตรรกะเงื่อนไข

en: Conditional Validation
th: การตรวจสอบเงื่อนไข

en: Conditional Validation Value
th: ค่าการตรวจสอบเงื่อนไข

en: Conditional Validation Value 2
th: ค่าการตรวจสอบเงื่อนไข 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
th: ตัวแปรตามเงื่อนไข (ค่าไดนามิก)

en: Conditional field value
th: ค่าฟิลด์เงื่อนไข

en: Conditional logic
th: ตรรกะเงื่อนไข

en: Conditionally checkout to PayPal
th: ชำระเงินแบบมีเงื่อนไขไปยัง PayPal

en: Conditionally checkout to Stripe
th: ชำระเงินแบบมีเงื่อนไขไปยัง Stripe

en: Conditionally checkout to WooCommerce
th: ชำระเงินตามเงื่อนไขไปยัง WooCommerce

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
th: บันทึกรายการผู้ติดต่อตามเงื่อนไขตามข้อมูลผู้ใช้

en: Conditionally save subscriber based on user data
th: บันทึกสมาชิกตามเงื่อนไขตามข้อมูลผู้ใช้

en: Conditions
th: เงื่อนไข

en: Confirmation E-mail
th: การยืนยันอีเมล์

en: Confirmation email
th: การยืนยันอีเมล์

en: Connection lost, please try again
th: ขาดการเชื่อมต่อโปรดลองอีกครั้ง

en: Connections
th: การเชื่อมต่อ

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
th: พิจารณาเปิดใช้งานตัวเลือกนี้เมื่อมีเงื่อนไขมากกว่า 500 เงื่อนไขสำหรับการปรับปรุงความเร็ว

en: Contact Entries
th: ติดต่อรายการ

en: Contact Entry
th: รายชื่อผู้ติดต่อ

en: Contact Entry Title
th: ติดต่อชื่อรายการ

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
th: การสร้างรายการผู้ติดต่อล้มเหลวไม่พบรายการผู้ติดต่อเดิม:

en: Contact Entry:
th: รายชื่อผู้ติดต่อ:

en: Contact entries
th: รายชื่อผู้ติดต่อ

en: Contact entry
th: รายการติดต่อ

en: Contact entry search (populate form with data)
th: การค้นหารายการผู้ติดต่อ (กรอกข้อมูลในแบบฟอร์ม)

en: Contact entry status
th: สถานะรายการผู้ติดต่อ

en: Contact entry status after updating
th: สถานะรายการผู้ติดต่อหลังจากอัปเดต

en: Contact entry statuses
th: สถานะรายการผู้ติดต่อ

en: Contact entry updated.
th: อัปเดตรายการติดต่อแล้ว

en: Contain / Fit (contain)
th: บรรจุ/พอดี (มี)

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content background color
th: สีพื้นหลังของเนื้อหา

en: Content border bottom width (0 = none)
th: ความกว้างด้านล่างของขอบเนื้อหา (0 = ไม่มี)

en: Content border color
th: สีเส้นขอบของเนื้อหา

en: Content border left width (0 = none)
th: ความกว้างของเส้นขอบด้านซ้าย (0 = ไม่มี)

en: Content border right width (0 = none)
th: ความกว้างด้านขวาของขอบเนื้อหา (0 = ไม่มี)

en: Content border top width (0 = none)
th: ความกว้างด้านบนของขอบเนื้อหา (0 = ไม่มี)

en: Content padding
th: ช่องว่างภายในเนื้อหา

en: Content type:
th: ชนิดของเนื้อหา:

en: Convert timestamp to specific date format
th: แปลงการประทับเวลาเป็นรูปแบบวันที่เฉพาะ

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
th: ส่งแบบฟอร์มไม่ได้เนื่องจากมีรายชื่อผู้ติดต่อที่มีชื่อเดียวกันอยู่แล้ว!

en: Countries
th: ประเทศ

en: Countries (FULL)
th: ประเทศ (เต็ม)

en: Countries (ISO2)
th: ประเทศ (ISO2)

en: Country
th: ประเทศ

en: Country name
th: ชื่อประเทศ

en: Cover / Fit (cover)
th: ปก / Fit (ปก)

en: Create Form
th: สร้างแบบฟอร์ม

en: Create new Multi-site after registration
th: สร้าง Multi-site ใหม่หลังจากลงทะเบียน

en: Create new Post
th: สร้างโพสต์ใหม่

en: Create new Stripe product on the fly
th: สร้างผลิตภัณฑ์ Stripe ใหม่ได้ทันที

en: Create new coupon on the fly
th: สร้างคูปองใหม่ได้ทันที

en: Create new price object
th: สร้างออบเจ็กต์ราคาใหม่

en: Create new shipping rate on the fly
th: สร้างอัตราค่าจัดส่งใหม่ได้ทันที

en: Created
th: สร้าง

en: Created Post
th: สร้างบน

en: Created User
th: ผู้ใช้ที่สร้าง

en: Created post status
th: สร้างสถานะโพสต์

en: Created post title
th: ชื่อกระทู้

en: Created post/page (backend)
th: สร้างโพสต์/หน้า (แบ็กเอนด์)

en: Created post/page (front-end)
th: สร้างโพสต์/หน้า (ส่วนหน้า)

en: Credit Card
th: บัตรเครดิต

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
th: การตรวจสอบคำขอข้ามไซต์ (CSRF)

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Currency field
th: ฟิลด์สกุลเงิน

en: Current Author meta data
th: ข้อมูลเมตาของผู้เขียนปัจจุบัน

en: Current Page or Post meta data
th: หน้าปัจจุบันหรือโพสต์ข้อมูลเมตา

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
th: เงื่อนไขของหน้าหรือโพสต์ปัจจุบัน (ตามกระสุนอนุกรมวิธานที่ระบุ)

en: Currently in translation mode for language
th: ขณะนี้อยู่ในโหมดการแปลภาษา

en: Custom CSS
th: CSS ที่กำหนดเอง

en: Custom Content class
th: คลาสเนื้อหาที่กำหนดเอง

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
th: HTML ที่กำหนดเอง (อัปโหลด / เรียกดูไฟล์. html)

en: Custom JS
th: JS ที่กำหนดเอง

en: Custom Regex
th: Regex ที่กำหนดเอง

en: Custom TAB class
th: คลาส TAB ที่กำหนดเอง

en: Custom TAB index
th: ดัชนี TAB ที่กำหนดเอง

en: Custom URL
th: URL ที่กำหนดเอง

en: Custom class
th: คลาสที่กำหนดเอง

en: Custom date format
th: รูปแบบวันที่ที่กำหนดเอง

en: Custom delimiter
th: ตัวคั่นที่กำหนดเอง

en: Custom enclosure
th: กล่องหุ้มที่กำหนดเอง

en: Custom field class
th: คลาสฟิลด์ที่กำหนดเอง

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
th: ฟิลด์กำหนดเองที่จะบันทึก (แท็ก *|MERGE|*)

en: Custom from
th: กำหนดเองจาก

en: Custom items
th: รายการที่กำหนดเอง

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
th: รูปแบบเพจที่กำหนดเองในหน่วยที่กำหนดไว้ด้านบนเช่น:

en: Custom post meta data
th: ข้อมูลเมตาของโพสต์ที่กำหนดเอง

en: Custom sign here image
th: ป้ายที่กำหนดเองที่นี่ภาพ

en: Custom use of preloader for the form.
th: การใช้พรีโหลดแบบกำหนดเองสำหรับแบบฟอร์ม

en: Custom width in pixels
th: ความกว้างที่กำหนดเองเป็นพิกเซล

en: Custom wrapper class
th: คลาสกระดาษห่อที่กำหนดเอง

en: Customer
th: ลูกค้า

en: Customer E-mail
th: อีเมลลูกค้า

en: Customer ID
th: รหัสลูกค้า

en: Customer has a verified PayPal account
th: ลูกค้ามีบัญชี PayPal ที่ยืนยันแล้ว

en: Customer has an unverified PayPal account
th: ลูกค้ามีบัญชี PayPal ที่ไม่ได้รับการยืนยัน

en: Customer/User
th: ลูกค้า/ผู้ใช้

en: Customers
th: ลูกค้า

en: Cyrillic text
th: ข้อความซิริลลิก

en: Czech
th: เช็ก

en: Daily (every day)
th: ทุกวัน (ทุกวัน)

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Dashed
th: ประ

en: Database table name
th: ชื่อตารางฐานข้อมูล

en: Date
th: วันที่

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Date range (maximum)
th: ช่วงวันที่ (สูงสุด)

en: Date range (minimum)
th: ช่วงวันที่ (ต่ำสุด)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
th: วันที่จะเพิ่ม / หักตามวันที่ที่เชื่อมต่อ

en: Deactivating plugin...
th: กำลังปิดใช้งานปลั๊กอิน ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
th: เรียนผู้ใช้
    
    ขอบคุณที่ติดต่อเรา!

en: Dear {user_login},%1$s%1$sThank you for registering! Before you can login you will need to verify your account.%1$sBelow you will find your activation code. You need this code to verify your account:%1$s%1$sActivation Code: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sClick %4$shere%5$s to verify your account with the provided code.%1$s%1$s%1$sBest regards,%1$s%1$s{option_blogname}
th: เรียน {user_login},%1$s%1$s ขอบคุณที่ลงทะเบียน! ก่อนที่คุณจะสามารถเข้าสู่ระบบ คุณจะต้องยืนยันบัญชีของคุณ%1$sด้านล่าง คุณจะพบรหัสเปิดใช้งานของคุณ คุณต้องใช้รหัสนี้เพื่อยืนยันบัญชีของคุณ:%1$s%1$sรหัสเปิดใช้งาน: %2$s{register_activation_code}%3$s%1$s%1$sคลิก %4$shere%5$s เพื่อยืนยันบัญชีของคุณ ด้วยรหัสที่ให้มา%1$s%1$s%1$sขอแสดงความนับถือ%1$s%1$s{option_blogname}

en: Dec
th: ธ.ค.

en: December
th: ธันวาคม

en: Decimal separator
th: ตัวคั่นทศนิยม

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default (inherit)
th: ค่าเริ่มต้น (สืบทอด)

en: Default (use the default_comment_status option)
th: ค่าเริ่มต้น (ใช้ตัวเลือก default_comment_status)

en: Default (use the default_ping_status option)
th: ค่าเริ่มต้น (ใช้ตัวเลือก default_ping_status)

en: Default - mm/dd/yy
th: ค่าเริ่มต้น - mm / dd / yy

en: Default Rounded
th: ปัดเศษเริ่มต้น

en: Default Squared
th: ค่าเริ่มต้นกำลังสอง

en: Default blog email and name
th: อีเมลและชื่อบล็อกเริ่มต้น

en: Default email template
th: เทมเพลตอีเมลเริ่มต้น

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
th: รูปแบบเริ่มต้นคือ ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
th: รูปแบบเริ่มต้นคือ: [Order # {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Default positioning
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Default positioning (bottom right)
th: ตำแหน่งเริ่มต้น (ด้านล่างขวา)

en: Default post category; set in Writing Options
th: หมวดหมู่โพสต์เริ่มต้น ตั้งค่าในตัวเลือกการเขียน

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
th: ตำแหน่งการอัปโหลดเริ่มต้น ตั้งค่าในตัวเลือกเบ็ดเตล็ด

en: Default value
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default value 1-5 (empty = default)
th: ค่าเริ่มต้น 1-5 (ว่าง = ค่าเริ่มต้น)

en: Default: 1
th: ค่าเริ่มต้น: 1

en: Default: None
th: ค่าเริ่มต้น: ไม่มี

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
th: ค่าเริ่มต้นคือ 0 ซึ่งทำให้ผู้ใช้ไม่สามารถเลือกวันที่ได้เลย

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
th: ค่าเริ่มต้นคือ 1 ซึ่งอนุญาตให้ผู้ใช้เลือกวันที่ 1 วันเท่านั้น

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
th: กำหนดความกว้างที่กำหนดเองสำหรับตัวแบ่ง ใช้ค่าพิกเซล เช่น 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
th: กำหนดราคาเป็นค่าลอยตัว (ยอมรับเฉพาะจุดเท่านั้นที่เป็นตัวคั่นทศนิยม)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
th: กำหนดว่าควรส่งการเตือนความจำชดเชยใดตามเวลาฐาน

en: Define at what time the reminder should be send
th: กำหนดว่าควรส่งการเตือนความจำเมื่อใด

en: Define checkout line items
th: กำหนดรายการโฆษณาเช็คเอาต์

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
th: กำหนดรายการเมนู "บัญชีของฉัน" ของ WooCommerce ที่กำหนดเอง

en: Define each on a new line e.g
th: กำหนดแต่ละบรรทัดใหม่เช่น

en: Define each on a new line e.g:
th: กำหนดแต่ละรายการในบรรทัดใหม่ เช่น

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
th: กำหนดแต่ละบทบาทในบรรทัดใหม่ ตัวอย่างเช่นหากคุณต้องการส่งคืนเฉพาะลูกค้า WooCommerce คุณสามารถใช้: customer

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
th: กำหนดที่นี่ว่าคุณต้องการแสดงรายชื่อผู้ใช้ของคุณอย่างไรเช่น [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] จะแปลเป็น: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
th: กำหนดว่าควรส่งการแจ้งเตือนหลังจากหรือก่อนหน้ากี่วันตามวันที่ฐาน

en: Define menu items
th: กำหนดรายการเมนู

en: Define meta data to return as value
th: กำหนดข้อมูลเมตาเพื่อส่งคืนเป็นค่า

en: Define the width for the divider.
th: กำหนดความกว้างสำหรับตัวแบ่ง

en: Define user data or user meta data to return as value
th: กำหนดข้อมูลผู้ใช้หรือข้อมูลเมตาของผู้ใช้เพื่อส่งคืนเป็นค่า

en: Delete
th: ลบ

en: Delete Listing
th: ลบรายการ

en: Delete Translation
th: ลบคำแปล

en: Delete all backups
th: ลบข้อมูลสำรองทั้งหมด

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
th: ลบไฟล์ที่เกี่ยวข้องหลังจากลบรายการผู้ติดต่อ

en: Delete complete form
th: ลบแบบฟอร์มที่สมบูรณ์

en: Delete files from server after form submissions
th: ลบไฟล์จากเซิร์ฟเวอร์หลังจากส่งแบบฟอร์ม

en: Delete files from server after the form was submitted
th: ลบไฟล์จากเซิร์ฟเวอร์หลังจากส่งแบบฟอร์ม

en: Delete item
th: ลบรายการ

en: Deleting...
th: กำลังลบ ...

en: Delimiter
th: ตัวคั่น

en: Demos
th: การสาธิต

en: Denied
th: ถูกปฏิเสธ

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
th: ขึ้นอยู่กับบริการที่คุณโต้ตอบด้วยคุณอาจต้องตั้งค่านี้เป็น 1.1

en: Descending Order
th: เรียงลำดับจากมากไปหาน้อย

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
th: อธิบายประเภทของธุรกรรมที่ดำเนินการโดย Checkout เพื่อปรับแต่งข้อความที่เกี่ยวข้องบนหน้าเว็บ เช่น ปุ่มส่ง ค่าที่เป็นไปได้

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description Styles
th: ลักษณะคำอธิบาย

en: Description color
th: สีคำอธิบาย

en: Description for this step
th: คำอธิบายสำหรับขั้นตอนนี้

en: Description line-height in pixels (0 = none)
th: ความสูงบรรทัดรายละเอียดเป็นพิกเซล (0 = ไม่มี)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
th: คำอธิบายของรายการ หากคุณละเว้นตัวแปรนี้ ผู้ซื้อจะป้อนชื่อของตนเองระหว่างการชำระเงิน

en: Description size in pixels (0 = none)
th: ขนาดคำอธิบายเป็นพิกเซล (0 = ไม่มี)

en: Description weight (0 = none)
th: น้ำหนักคำอธิบาย (0 = ไม่มี)

en: Desktop preview
th: ดูตัวอย่างเดสก์ท็อป

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
th: ปลายทาง (ระบุตำแหน่งปลายทางที่จะคำนวณเส้นทาง)

en: Destination address
th: ที่อยู่ปลายทาง

en: Destination address (required)
th: ที่อยู่ปลายทาง (จำเป็น)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
th: ปิดใช้งานปุ่มแป้นพิมพ์ 'Enter' (ป้องกันการส่งแบบฟอร์มเมื่อกด Enter)

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
th: ปิดใช้งานพารามิเตอร์ขั้นตอนปัจจุบันแบบหลายส่วนใน URL

en: Disable autocompletion
th: ปิดใช้งานการเติมข้อความอัตโนมัติ

en: Disable autofocus on first field
th: ปิดใช้งานออโต้โฟกัสในช่องแรก

en: Disable default UI
th: ปิดใช้งาน UI เริ่มต้น

en: Disable popup closing
th: ปิดใช้งานการปิดป๊อปอัป

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
th: ปิดการใช้งานการเลื่อนบนปุ่มก่อนหน้าและถัดไปคลิก

en: Disable scrolling on error
th: ปิดการใช้งานการเลื่อนเมื่อเกิดข้อผิดพลาด

en: Disable the input field
th: ปิดการใช้งานช่องป้อนข้อมูล

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
th: ปิดใช้งานตัวเลือกเพื่อเลือกวันที่ต้องการในปฏิทินเช่นวันอาทิตย์วันจันทร์เป็นต้น

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
th: ปิดการใช้งานเพื่อลบแท็บ Visual และ Text ของตัวแก้ไขของคุณ

en: Disable time options by ranges
th: ปิดใช้งานตัวเลือกเวลาตามช่วง

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Disabled (do not make variable)
th: ปิดใช้งาน (อย่าสร้างตัวแปร)

en: Disabled (do not use conditional logic)
th: ปิดการใช้งาน (อย่าใช้ตรรกะเงื่อนไข)

en: Disabled (not recommended)
th: ปิดใช้งาน (ไม่แนะนำ)

en: Disabled (use default form settings)
th: ปิดใช้งาน (ใช้การตั้งค่าฟอร์มเริ่มต้น)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
th: ไม่อนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนลายเซ็นที่มีอยู่เมื่อเติมแบบฟอร์มด้วย data

en: Disallow users to filter items
th: ไม่อนุญาตให้ผู้ใช้กรองรายการ

en: Discount amount (leave blank for no discount)
th: จำนวนส่วนลด (เว้นว่างไว้ไม่มีส่วนลด)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
th: จำนวนส่วนลดที่เกี่ยวข้องกับสินค้า ซึ่งต้องน้อยกว่าราคาขายของสินค้า

en: Discount number
th: หมายเลขส่วนลด

en: Discount rate (leave blank for no discount)
th: อัตราส่วนลด (เว้นว่างไว้ไม่มีส่วนลด)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
th: อัตราส่วนลดเป็นเปอร์เซ็นต์ที่เกี่ยวข้องกับรายการ ตั้งค่าให้น้อยกว่า 100

en: Display Layout
th: เค้าโครงหน้าจอ

en: Display Name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
th: แสดงข้อความหลังจากที่ผู้ใช้รีเซ็ตรหัสผ่านแล้ว (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Display a message to the locked out user
th: แสดงข้อความถึงผู้ใช้ที่ถูกล็อค

en: Display a message to the logged out user
th: แสดงข้อความถึงผู้ใช้ที่ออกจากระบบ

en: Display a message when account has been verified
th: แสดงข้อความเมื่อบัญชีได้รับการยืนยัน

en: Display a message when no user is logged in
th: แสดงข้อความเมื่อไม่มีผู้ใช้เข้าสู่ระบบ

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
th: แสดงข้อความเมื่อไม่พบผู้ใช้ (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Display a message when the activation code is incorrect
th: แสดงข้อความเมื่อรหัสเปิดใช้งานไม่ถูกต้อง

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
th: แสดงข้อความต้อนรับหลังจากที่ผู้ใช้เข้าสู่ระบบแล้ว (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Display an error message when form is locked
th: แสดงข้อความแสดงข้อผิดพลาดเมื่อฟอร์มถูกล็อก

en: Display close (X) button
th: แสดงปุ่มปิด (X)

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
th: แสดงวันที่ในเดือนอื่น ๆ เมื่อเริ่มต้นหรือสิ้นสุดของเดือนปัจจุบัน

en: Display dots navigation
th: แสดงการนำจุด

en: Display form processing overlay (popup)
th: แสดงโอเวอร์เลย์การประมวลผลแบบฟอร์ม (ป๊อปอัป)

en: Display interests/groups
th: แสดงความสนใจ/กลุ่ม

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display oldest or latest entries at the top
th: แสดงรายการที่เก่าที่สุดหรือล่าสุดที่ด้านบน

en: Display popup after X seconds
th: แสดงป๊อปอัปหลังจาก X วินาที

en: Display popup after X seconds of inactivity
th: แสดงป๊อปอัปหลังจากไม่มีการใช้งาน X วินาที

en: Display popup between date range (schedule)
th: แสดงป๊อปอัประหว่างช่วงวันที่ (กำหนดการ)

en: Display popup on exit intent
th: แสดงป๊อปอัปเมื่อตั้งใจออก

en: Display popup on page leave/close/exit
th: แสดงป๊อปอัปในหน้า ออก/ปิด/ออก

en: Display popup on page load
th: แสดงป๊อปอัปเมื่อโหลดหน้า

en: Display prev/next buttons
th: แสดงปุ่มก่อนหน้า / ถัดไป

en: Display previous and next buttons
th: แสดงปุ่มก่อนหน้าและปุ่มถัดไป

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
th: ไม่อนุญาตให้ผู้ใช้เลือกวันที่หรือช่วงวันที่ที่ระบุในปฏิทิน

en: Distance / Duration calculation (google directions)
th: การคำนวณระยะทาง / ระยะเวลา (เส้นทางของ Google)

en: Distance in meters
th: ระยะทางเป็นเมตร

en: Distance text in km or miles
th: ข้อความระยะทางเป็นกม. หรือไมล์

en: Divider
th: ตัวแบ่ง

en: Divider alignment
th: การจัดตำแหน่งตัวแบ่ง

en: Divider color
th: สีแบ่ง

en: Divider custom width
th: ความกว้างที่กำหนดเองของตัวแบ่ง

en: Divider height
th: ความสูงของตัวแบ่ง

en: Divider weight
th: แบ่งน้ำหนัก

en: Do not allow (default)
th: ไม่อนุญาต (ค่าเริ่มต้น)

en: Do not apply any discount
th: งดใช้ส่วนลดใดๆ

en: Do not change role
th: อย่าเปลี่ยนบทบาท

en: Do not create a new Contact Entry
th: อย่าสร้างรายการผู้ติดต่อใหม่

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
th: อย่าสร้างรายการผู้ติดต่อใหม่เมื่อมีการอัปเดตรายการที่มีอยู่

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
th: อย่าแสดงประกาศของผู้ดูแลระบบหลังจากอัปเดตปลั๊กอิน

en: Do not exclude from emails
th: อย่าแยกออกจากอีเมล

en: Do not fill out the following field with entry data
th: อย่ากรอกข้อมูลในช่องต่อไปนี้

en: Do not normalize strings (default)
th: ห้ามทำให้สตริงเป็นปกติ (ค่าเริ่มต้น)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
th: อย่ารายงานข้อมูลรายละเอียดเพิ่มเติมให้กับลูกค้าของคุณ ให้นำเสนอตามที่คุณต้องการ

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
th: อย่ารายงานข้อมูลรายละเอียดเพิ่มเติมให้กับลูกค้าของคุณ ให้นำเสนอตามที่คุณต้องการ

en: Do not save PDF in Contact Entry
th: อย่าบันทึก PDF ในรายการผู้ติดต่อ

en: Do not save data
th: อย่าบันทึกข้อมูล

en: Do not save empty values
th: อย่าบันทึกค่าว่างเปล่า

en: Do not save field in Contact Entry
th: อย่าบันทึกฟิลด์ในรายการผู้ติดต่อ

en: Do not send a confirmation email
th: อย่าส่งอีเมลยืนยัน

en: Do not send an admin email
th: อย่าส่งอีเมลแอดมิน

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
th: อย่าส่งการตั้งค่าแบบฟอร์มไปที่ Zapier (เปิดใช้งานโดยค่าเริ่มต้น)

en: Do not show file uploads in the Media Library
th: อย่าแสดงการอัปโหลดไฟล์ในไลบรารีสื่อ

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
th: ไม่ทำอะไรเลย (อย่าเข้าสู่ระบบหรือส่งอีเมลยืนยัน)

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Domain name for blog
th: ชื่อโดเมนสำหรับบล็อก

en: Donation checkout
th: ชำระเงินบริจาค

en: Dotted
th: จุด

en: Double
th: สองเท่า

en: Download PDF
th: ดาวน์โหลด PDF

en: Download Summary
th: ดาวน์โหลดสรุป

en: Download button text
th: ดาวน์โหลดข้อความปุ่ม

en: Downloadable product
th: สินค้าที่ดาวน์โหลดได้

en: Downloading file...
th: กำลังดาวน์โหลดไฟล์ ...

en: Draft
th: ร่าง

en: Dragger color
th: สี Dragger

en: Dropdown
th: หล่นลง

en: Dropdown arrow
th: ลูกศรแบบเลื่อนลง

en: Dropdown colors
th: สีแบบเลื่อนลง

en: Dropdown item background
th: พื้นหลังรายการแบบเลื่อนลง

en: Dropdown item background focus
th: โฟกัสพื้นหลังรายการแบบเลื่อนลง

en: Dropdown item font focus
th: โฟกัสแบบอักษรของรายการดรอปดาวน์

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Duplicate element
th: องค์ประกอบที่ซ้ำกัน

en: Duplicate entry title error message
th: ข้อความแสดงข้อผิดพลาดชื่อรายการที่ซ้ำกัน

en: Duration in seconds
th: ระยะเวลาเป็นวินาที

en: Duration text in minutes
th: ข้อความระยะเวลาเป็นนาที

en: Dutch
th: ดัตช์

en: Dutch (Belgium)
th: ดัตช์ (เบลเยียม)

en: Dynamic
th: พลวัต

en: E-mail
th: อีเมล

en: E-mail & Contact Entry Label
th: ป้ายกำกับรายการอีเมลและการติดต่อ

en: E-mail Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: E-mail Reminders
th: การแจ้งเตือนทางอีเมล

en: E-mail Template 1
th: เทมเพลตอีเมล 1

en: E-mail address
th: ที่อยู่อีเมล

en: E-mail address (mailto:)
th: ที่อยู่อีเมล (mailto :)

en: E-mail address of blog administrator
th: ที่อยู่อีเมลของผู้ดูแลบล็อก

en: E-mail copyright
th: ลิขสิทธิ์อีเมล

en: E-mail headers
th: ส่วนหัวของอีเมล

en: E-mail logo
th: โลโก้อีเมล

en: E-mail social icons
th: ส่งอีเมลไอคอนโซเชียล

en: E-mail subtitle
th: คำบรรยายอีเมล

en: E-mail subtitle (confirm)
th: คำบรรยายอีเมล (ยืนยัน)

en: E-mail title
th: ชื่ออีเมล

en: E-mail title (confirm)
th: ชื่ออีเมล (ยืนยัน)

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
th: เช่น field_name|meta_key (ขึ้นบรรทัดใหม่)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
th: ECHO - เอาต์พุตข้อความธรรมดาตามที่เป็นอยู่เหมาะสำหรับ CLI

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
th: ERROR_LOG - เอาต์พุตไปยังบันทึกข้อผิดพลาดตามที่กำหนดค่าใน php.ini

en: Edit Translation
th: แก้ไขคำแปล

en: Edit author
th: แก้ไขผู้เขียน

en: Edit contact entry
th: แก้ไขรายการติดต่อ

en: Edit element
th: แก้ไของค์ประกอบ

en: Edit order
th: แก้ไขคำสั่งซื้อ

en: Edit post
th: แก้ไขโพสต์

en: Edit the contact entry (backend)
th: แก้ไขรายการติดต่อ (แบ็กเอนด์)

en: Editor height in pixels
th: ความสูงของตัวแก้ไขเป็นพิกเซล

en: Element Settings & Options
th: การตั้งค่าและตัวเลือกองค์ประกอบ

en: Email
th: อีเมล

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email attachments
th: ไฟล์แนบอีเมล

en: Email headers
th: ส่วนหัวของอีเมล

en: Email label
th: ป้ายกำกับอีเมล

en: Email template
th: เทมเพลตอีเมล

en: Empty cart before adding products
th: ตะกร้าว่างก่อนเพิ่มสินค้า

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Enable (do not save empty values)
th: เปิดใช้งาน (อย่าบันทึกค่าว่าง)

en: Enable (exclude empty values)
th: เปิดใช้งาน (ไม่รวมค่าว่าง)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
th: เปิดใช้งาน (ทำให้สามารถค้นหาข้อความใน PDF)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
th: เปิดใช้งาน (เปิดใช้งานเฉพาะเมื่อแบบฟอร์มของคุณใช้ข้อความภาษาอาหรับ)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
th: เปิดใช้งาน (เปิดใช้งานเฉพาะเมื่อแบบฟอร์มของคุณใช้ข้อความซิริลลิก)

en: Enable Adaptive Placeholders
th: เปิดใช้งาน Adaptive Placeholder

en: Enable Add More
th: เปิดใช้งาน Add More

en: Enable Ajax
th: เปิดใช้งาน Ajax

en: Enable Drag & Drop Upload Support
th: เปิดใช้งานการสนับสนุนการอัปโหลดแบบลากและวาง

en: Enable Form to PDF generation
th: เปิดใช้งานการสร้างแบบฟอร์มเป็น PDF

en: Enable Google Analytics Tracking
th: เปิดใช้งานการติดตาม Google Analytics

en: Enable PayPal Checkout
th: เปิดใช้งานการชำระเงินด้วย PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
th: เปิดใช้งานโหมด PayPal Sandbox (เพื่อการทดสอบเท่านั้น)

en: Enable Popup
th: เปิดใช้งานป๊อปอัป

en: Enable Popup Border
th: เปิดใช้งานกรอบป๊อปอัป

en: Enable Popup Shadows
th: เปิดใช้งานเงาป๊อปอัป

en: Enable RTL (Right To Left layout)
th: เปิดใช้งาน RTL (รูปแบบจากขวาไปซ้าย)

en: Enable RTL E-mails
th: เปิดใช้งานอีเมล RTL

en: Enable Right To Left Layout
th: เปิดใช้งานเค้าโครงจากขวาไปซ้าย

en: Enable SMTP authentication
th: เปิดใช้งานการตรวจสอบสิทธิ์ SMTP

en: Enable Stripe Checkout
th: เปิดใช้งาน Stripe Checkout

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
th: เปิดใช้งานโหมด Stripe Sandbox/Test (เพื่อการทดสอบเท่านั้น)

en: Enable Stripe checkout for this form
th: เปิดใช้งานการชำระเงิน Stripe สำหรับแบบฟอร์มนี้

en: Enable TLS or SSL encryption
th: เปิดใช้งานการเข้ารหัส TLS หรือ SSL

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
th: เปิดใช้งานการจัดเก็บหมายเลขประจำตัวผู้เสียภาษี (อนุญาตให้ผู้ใช้ซื้อเป็นธุรกิจ)

en: Enable WooCommerce Checkout
th: เปิดใช้งานการชำระเงิน WooCommerce

en: Enable WooCommerce Order Search
th: เปิดใช้งาน WooCommerce Order Search

en: Enable Zapier connection
th: เปิดใช้งานการเชื่อมต่อ Zapier

en: Enable address auto complete
th: เปิดใช้งานการเติมที่อยู่อัตโนมัติ

en: Enable auto suggest
th: เปิดใช้งานคำแนะนำอัตโนมัติ

en: Enable automatic Tax
th: เปิดใช้งานภาษีอัตโนมัติ

en: Enable birthdate calculations
th: เปิดใช้งานการคำนวณวันเกิด

en: Enable code generation
th: เปิดใช้งานการสร้างรหัส

en: Enable contact entry search by title
th: เปิดใช้งานการค้นหารายชื่อผู้ติดต่อตามชื่อเรื่อง

en: Enable contact entry updating
th: เปิดใช้งานการอัปเดตรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Enable custom entry titles
th: เปิดใช้งานชื่อรายการที่กำหนดเอง

en: Enable custom padding
th: เปิดใช้งานช่องว่างภายในที่กำหนดเอง

en: Enable custom parameter string for POST method
th: เปิดใช้งานสตริงพารามิเตอร์ที่กำหนดเองสำหรับเมธอด POST

en: Enable custom popup padding
th: เปิดใช้งานการเติมป๊อปอัปแบบกำหนดเอง

en: Enable custom return URL
th: เปิดใช้งาน URL ส่งคืนที่กำหนดเอง

en: Enable custom settings
th: เปิดใช้งานการตั้งค่าแบบกำหนดเอง

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
th: เปิดใช้งานโหมดดีบัก (ซึ่งจะไม่ส่งแบบฟอร์ม แต่จะดาวน์โหลดไฟล์ PDF ที่สร้างขึ้นโดยตรงเปิดใช้งานเมื่อพัฒนาแบบฟอร์มของคุณเท่านั้น)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
th: เปิดใช้งานโหมดดีบัก (จะส่งออกการตอบสนอง POST สำหรับนักพัฒนา)

en: Enable distance calculator
th: เปิดใช้งานเครื่องคำนวณระยะทาง

en: Enable email reminder #%s
th: เปิดใช้งานการเตือนอีเมล #%s

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
th: เปิดใช้งานคุกกี้หมดอายุ (แสดงป๊อปอัปเพียงครั้งเดียว)

en: Enable form POST method
th: เปิดใช้งานวิธีการแบบฟอร์ม POST

en: Enable icons
th: เปิดใช้งานไอคอน

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
th: เปิดใช้งานหมายเลขใบแจ้งหนี้เช่น 0001

en: Enable keyword field
th: เปิดใช้งานฟิลด์คำหลัก

en: Enable keyword user input
th: เปิดใช้งานการป้อนคำหลักของผู้ใช้

en: Enable line breaks
th: เปิดใช้งานตัวแบ่งบรรทัด

en: Enable listings for this form
th: เปิดใช้งานรายการสำหรับแบบฟอร์มนี้

en: Enable media upload button
th: เปิดใช้งานปุ่มอัปโหลดสื่อ

en: Enable password protection
th: เปิดใช้งานการป้องกันด้วยรหัสผ่าน

en: Enable read-only
th: เปิดใช้งานแบบอ่านอย่างเดียว

en: Enable server side lookup
th: เปิดใช้งานการค้นหาฝั่งเซิร์ฟเวอร์

en: Enable the WordPress text editor
th: เปิดใช้งานโปรแกรมแก้ไขข้อความ WordPress

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
th: เปิดใช้งานสิ่งนี้หากคุณไม่ต้องการสร้างรายการผู้ติดต่อใหม่ล่าสุดเมื่ออัปเดตรายการผู้ติดต่อที่มีอยู่

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
th: เปิดใช้งานสิ่งนี้หากคุณต้องการซ่อนขั้นตอนบนอุปกรณ์เคลื่อนที่

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
th: เปิดใช้งานสิ่งนี้หากคุณต้องการแสดงแถบความคืบหน้าสำหรับ Multi-part

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
th: เปิดใช้งานสิ่งนี้หากคุณต้องการแสดงขั้นตอนสำหรับ Multi-part

en: Enable transparent backgrounds
th: เปิดใช้งานพื้นหลังโปร่งใส

en: Enable uppercase transformation
th: เปิดใช้งานการแปลงตัวพิมพ์ใหญ่

en: Enable user form lock / submission limit
th: เปิดใช้งานการ จำกัด การล็อก / การส่งแบบฟอร์มผู้ใช้

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Enabled (make variable)
th: เปิดใช้งาน (สร้างตัวแปร)

en: Enabled (recommended)
th: เปิดใช้งาน (แนะนำ)

en: Enabled (use custom button settings)
th: เปิดใช้งาน (ใช้การตั้งค่าปุ่มแบบกำหนดเอง)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
th: การเปิดใช้งานจะเป็นการป้องกันไม่ให้แป้นพิมพ์โผล่ขึ้นมาบนอุปกรณ์มือถือ

en: Enclosure
th: สิ่งที่ส่งมาด้วย

en: English / Western (default)
th: อังกฤษ / ตะวันตก (ค่าเริ่มต้น)

en: English / Western formatting is the default
th: การจัดรูปแบบภาษาอังกฤษ / ตะวันตกเป็นค่าเริ่มต้น

en: English/Australia
th: อังกฤษ / ออสเตรเลีย

en: English/New Zealand
th: อังกฤษ / นิวซีแลนด์

en: English/UK
th: อังกฤษ / สหราชอาณาจักร

en: Enter "4" to display 16 as 0016
th: ป้อน "4" เพื่อแสดง 16 เป็น 0016

en: Enter Coupon ID:
th: ใส่รหัสคูปอง:

en: Enter Promotion ID:
th: ใส่รหัสโปรโมชั่น:

en: Enter a custom URL to link to
th: ป้อน URL ที่กำหนดเองเพื่อเชื่อมโยง

en: Enter a custom URL to redirect to
th: ป้อน URL ที่กำหนดเองเพื่อเปลี่ยนเส้นทางไป

en: Enter a custom email address or use the blog settings
th: ป้อนที่อยู่อีเมลที่กำหนดเองหรือใช้การตั้งค่าบล็อก

en: Enter a custom entry title
th: ป้อนชื่อรายการที่กำหนดเอง

en: Enter a custom form post URL
th: ป้อน URL โพสต์รูปแบบที่กำหนดเอง

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
th: ป้อนที่อยู่ / รหัสไปรษณีย์คงที่หรือป้อนชื่อฟิลด์เฉพาะเพื่อดึงข้อมูลที่อยู่แบบไดนามิกจากผู้ใช้

en: Enter a name
th: ป้อนชื่อ

en: Enter a name for your form
th: ป้อนชื่อสำหรับแบบฟอร์มของคุณ

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
th: ป้อนรหัสผู้ปกครองหากคุณต้องการให้โพสต์มีผู้ปกครอง

en: Enter a password to protect the form
th: ป้อนรหัสผ่านเพื่อป้องกันแบบฟอร์ม

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
th: ป้อนมาสก์ที่กำหนดไว้ล่วงหน้าเช่น (999) 999-9999

en: Enter a strong password
th: ป้อนรหัสผ่านที่คาดเดายาก

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
th: ป้อน ID ผลิตภัณฑ์ Stripe ที่มีอยู่แล้วซึ่งราคานี้จะเป็นของ

en: Enter an email address
th: ป้อนที่อยู่อีเมล

en: Enter anything you like for the copyright section
th: ป้อนสิ่งที่คุณต้องการสำหรับส่วนลิขสิทธิ์

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
th: ป้อน URL ที่กำหนดเอง (ใช้ {tags} หากจำเป็น)

en: Enter custom parameter string
th: ป้อนสตริงพารามิเตอร์ที่กำหนดเอง

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
th: ป้อนรหัสแบบฟอร์มเพื่อเปรียบเทียบชื่อรายการที่ซ้ำกันกับ

en: Enter latitudes and longitudes
th: ป้อนละติจูดและลองจิจูด

en: Enter product price/plan ID.
th: ป้อนราคาผลิตภัณฑ์/รหัสแผน

en: Enter shipping rate ID:
th: ป้อนรหัสอัตราค่าจัดส่ง:

en: Enter tags (comma separated)
th: ป้อนแท็ก (คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
th: ป้อนข้อมูลในช่องที่ต้องบันทึกสำหรับสมาชิก

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
th: ป้อนจำนวนเงินเป็นชั่วโมงก่อนที่ลิงก์การชำระเงินลองอีกครั้งจะหมดอายุ ต้องเป็นตัวเลขระหว่าง 24 ถึง 720

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
th: ป้อนชื่อแอตทริบิวต์ slug เช่นสีหรือเงื่อนไข

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
th: ป้อนแอตทริบิวต์ที่ต้องบันทึกสำหรับผลิตภัณฑ์นี้ ใส่แต่ละหมวดหมู่แอตทริบิวต์ในบรรทัดใหม่ที่คั่นด้วยไพพ์ \"|\" กำหนดค่าของคุณดังนี้:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sตัวอย่างที่ไม่มีแท็ก: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sค่าที่อนุญาต:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
th: ป้อนรหัสหมวดหมู่เพื่อไม่รวมคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
th: ป้อน ID รายการหรือป้อน {tag}

en: Enter the name of the post type
th: ป้อนชื่อประเภทโพสต์

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
th: ป้อนชื่อประเภทโพสต์ (เช่น โพสต์ เพจ สินค้า)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
th: ป้อนรหัสโพสต์เพื่อไม่รวมคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Enter the price
th: ป้อนราคา

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
th: ป้อนรหัสสินค้าที่ต้องเพิ่มในรถเข็น

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
th: ป้อนข้อมูลเมตาที่กำหนดเองของผลิตภัณฑ์ (ไม่บังคับ)

en: Enter the second value you want to validate
th: ป้อนค่าที่สองที่คุณต้องการตรวจสอบ

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
th: ป้อนชื่อตารางรวมทั้งคำนำหน้าเช่น wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
th: ป้อนชื่อแท็กโดยคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น developer,sales,press

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
th: ป้อนชื่อการจัดหมวดหมู่กระสุนเช่นหมวดหมู่หรือ product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
th: ป้อนชื่อฟิลด์เฉพาะที่ควรเติมค่าระยะทาง (จำเป็น)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
th: ป้อน ID ผู้ใช้เพื่อไม่รวมคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Enter the value you want to validate
th: ป้อนค่าที่คุณต้องการตรวจสอบ

en: Entry ID
th: รหัสรายการ

en: Entry date
th: วันที่เข้า

en: Entry search
th: ค้นหารายการ

en: Entry searched
th: รายการค้นหา

en: Entry status
th: สถานะการเข้า

en: Entry status after payment completed
th: สถานะรายการหลังจากชำระเงินเสร็จ

en: Entry title
th: ชื่อผลงาน

en: Equal
th: เท่ากัน

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Error Colors
th: สีผิดพลาด

en: Error FadeIn Duration
th: เกิดข้อผิดพลาด FadeIn Duration

en: Error Message Colors
th: สีข้อความแสดงข้อผิดพลาด

en: Error message positioning
th: ตำแหน่งข้อความแสดงข้อผิดพลาด

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
th: ข้อความแสดงข้อผิดพลาดที่จะแสดงต่อผู้ใช้เมื่อกรอกข้อมูลไม่ถูกต้อง (เมื่อการตรวจสอบล้มเหลว)

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
th: ข้อความแสดงข้อผิดพลาดที่จะแสดงต่อผู้ใช้เมื่อไม่ได้กรอกข้อมูลในฟิลด์ กลับไปที่ "ข้อความแสดงข้อผิดพลาดในการตรวจสอบ" หากเว้นว่างไว้

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
th: ข้อผิดพลาด: เซิร์ฟเวอร์ไม่สามารถบันทึกแบบฟอร์มได้เนื่องจากคำขอมีขนาดใหญ่ โปรดติดต่อผู้ดูแลเว็บของคุณและเพิ่มขีดจำกัดเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: Esperanto
th: ภาษาเอสเปรันโต

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: European - dd-mm-yy
th: ยุโรป - dd-mm-yy

en: Every minute
th: ทุกๆนาที

en: Exact match
th: คู่ที่เหมาะสม

en: Example
th: ตัวอย่าง

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
th: ตัวอย่าง 100 ปีในอดีตและ 5 ปีในอนาคต: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
th: ตัวอย่างการส่งคืน ID แถว: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
th: ตัวอย่างที่มี {tags}

en: Example without {tags}
th: ตัวอย่างที่ไม่มี {tags}

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
th: ตัวอย่างในการส่งคืนแถว First name: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
th: ตัวอย่าง: 09:00%s คุณยังสามารถใช้ {tags} ได้อีกด้วย เช่น เพื่อดึงข้อมูลการประทับเวลา (epoch) แบบไดนามิก วิธีนี้คุณสามารถใช้ร่วมกับองค์ประกอบเครื่องคิดเลขเพื่อคำนวณเวลาในอนาคตได้ เช่น 2 ชั่วโมงในอนาคต (เว้นว่างไว้เพื่อปิดใช้งานคุณลักษณะนี้)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
th: ตัวอย่าง: 17:00%s คุณยังสามารถใช้ {tags} ได้ด้วย เช่น เพื่อดึงข้อมูลการประทับเวลา (epoch) แบบไดนามิก วิธีนี้คุณสามารถใช้ร่วมกับองค์ประกอบเครื่องคิดเลขเพื่อคำนวณเวลาในอนาคตได้ เช่น 2 ชั่วโมงในอนาคต (เว้นว่างไว้เพื่อปิดใช้งานคุณลักษณะนี้)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
th: ตัวอย่าง: 2 = สองชั่วโมงหลังจากนั้น -5 = ห้าชั่วโมงก่อนหน้า<br /> (เวลาพื้นฐานจะเป็นเวลาที่ส่งแบบฟอร์ม)

en: Example: Company Name
th: ตัวอย่าง: ชื่อ บริษัท

en: Example: Verify your account
th: ตัวอย่าง: ยืนยันบัญชีของคุณ

en: Example: Your account has been approved
th: ตัวอย่าง: บัญชีของคุณได้รับการอนุมัติ

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
th: ตัวอย่าง: รหัสผ่านใหม่ของคุณ คุณสามารถใช้ {user_login}

en: Example: first_name|last_name|email
th: ตัวอย่าง: first_name|last_name|email

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
th: ตัวอย่าง: หากคุณต้องการ จำกัด การส่ง 2 ครั้งต่อผู้ใช้ให้ตั้งค่านี้เป็น "2"

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
th: ตัวอย่าง: หากคุณต้องการ จำกัด การส่งแบบฟอร์มทั้งหมด 50 รายการให้ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น "50"

en: Example: info@companyname.com
th: ตัวอย่าง: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
th: ตัวอย่าง: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
th: ตัวอย่าง: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
th: ตัวอย่าง:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(ป้อนแต่ละช่วงในบรรทัดใหม่)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
th: ตัวอย่าง:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sช่องที่ใส่ได้ในหน้าชำระเงินคือ: %1$s

en: Exclude a category
th: ไม่รวมหมวดหมู่

en: Exclude a post
th: ไม่รวมโพสต์

en: Exclude dates or a range of dates
th: ไม่รวมวันที่หรือช่วงของวันที่

en: Exclude empty values from email loop
th: ไม่รวมค่าว่างจากลูปอีเมล

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
th: ยกเว้นฟิลด์จากไฟล์ CSV (ใส่ชื่อฟิลด์แต่ละฟิลด์ในบรรทัดใหม่)

en: Exclude from admin email
th: แยกออกจากอีเมลของผู้ดูแลระบบ

en: Exclude from all emails
th: ไม่รวมอีเมลทั้งหมด

en: Exclude from confirmation email
th: ยกเว้นในอีเมลยืนยัน

en: Exclude from email
th: ไม่รวมจากอีเมล

en: Exclude specific days
th: ไม่รวมวันที่เฉพาะเจาะจง

en: Exclude user(s)
th: ไม่รวมผู้ใช้

en: Existing Page
th: หน้าที่มีอยู่

en: Expiration time in days
th: เวลาหมดอายุในหน่วยวัน

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Export
th: ส่งออก

en: Export & Import
th: ส่งออกนำเข้า

en: Export Contact Entries
th: ส่งออกรายการผู้ติดต่อ

en: Export Contact Entries to CSV
th: ส่งออกรายการผู้ติดต่อเป็น CSV

en: Export Forms
th: ส่งออกแบบฟอร์ม

en: Export Settings
th: การตั้งค่าการส่งออก

en: Export form
th: แบบฟอร์มการส่งออก

en: Export to CSV
th: ส่งออกเป็น CSV

en: Extra styles
th: รูปแบบพิเศษ

en: Fade in down to up
th: จางลงเพื่อขึ้น

en: Fade in left to right
th: จางจากซ้ายไปขวา

en: Fade in right to left
th: จากขวาไปซ้าย

en: Fade in up to down
th: เลื่อนขึ้นลง

en: Fade in without movement
th: เลือนหายไปโดยไม่มีการเคลื่อนไหว

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
th: ระยะเวลา FadeIn ในหน่วยมิลลิวินาที (0 ไม่มีเอฟเฟกต์จาง)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
th: ระยะเวลา FadeOut เป็นมิลลิวินาที (0 ไม่มีเอฟเฟกต์จาง)

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Failed to process data, please try again
th: ประมวลผลข้อมูลไม่สำเร็จ โปรดลองอีกครั้ง

en: Faroese
th: แฟโร

en: Featured product
th: ผลิตภัณฑ์พิเศษ

en: Feb
th: ก.พ.

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: Field Colors
th: สีฟิลด์

en: Field Colors Focus
th: โฟกัสสีของฟิลด์

en: Field Label
th: ป้ายชื่อฟิลด์

en: Field Loop:
th: ลูปฟิลด์:

en: Field description
th: คำอธิบายฟิลด์

en: Field description font size
th: ขนาดตัวอักษรคำอธิบายฟิลด์

en: Field description font weight
th: น้ำหนักแบบอักษรคำอธิบายฟิลด์

en: Field description line height
th: ความสูงของบรรทัดคำอธิบายฟิลด์

en: Field height in pixels
th: ความสูงของฟิลด์เป็นพิกเซล

en: Field is required!
th: ต้องระบุฟิลด์!

en: Field label
th: ป้ายชื่อฟิลด์

en: Field label font size
th: ขนาดแบบอักษรของป้ายกำกับฟิลด์

en: Field label font weight
th: น้ำหนักแบบอักษรของป้ายกำกับฟิลด์

en: Field label line height
th: ความสูงของบรรทัดฉลากฟิลด์

en: Field name
th: ชื่อสนาม

en: Field size
th: ขนาดสนาม

en: Field size in height
th: ขนาดความสูงของสนาม

en: Field type
th: ประเภทฟิลด์

en: Field width in pixels
th: ความกว้างของฟิลด์เป็นพิกเซล

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
th: ฟิลด์ที่จะข้าม (ป้อนชื่อฟิลด์เฉพาะแยกตามไปป์)

en: File
th: ไฟล์

en: File Upload Settings
th: การตั้งค่าการอัปโหลดไฟล์

en: File upload
th: อัปโหลดไฟล์

en: Filesize is too big
th: ขนาดไฟล์ใหญ่เกินไป

en: Filled border color (leave blank for no border)
th: สีเส้นขอบที่เติม (เว้นว่างไว้หากไม่มีขอบ)

en: Filled bottom background color
th: สีพื้นหลังด้านล่างเต็ม

en: Filled font color
th: สีแบบอักษรที่เติม

en: Filled top background color
th: เติมสีพื้นหลังด้านบน

en: Filter
th: กรอง

en: Filter by (leave blank to search all)
th: กรองตาม (เว้นว่างไว้เพื่อค้นหาทั้งหมด)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
th: กรองตามแบบฟอร์ม (หรือเว้นว่างไว้เพื่อส่งออกรายการจากทุกรูปแบบ)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
th: กรองตามสถานะการสั่งซื้อ (เว้นว่างไว้เพื่อค้นหาทั้งหมด)

en: Filter logic
th: ตรรกะตัวกรอง

en: Filter method
th: วิธีการกรอง

en: Filter options
th: ตัวเลือกตัวกรอง

en: Filter placeholder
th: ตัวยึดตำแหน่งตัวกรอง

en: Filter posts by specific taxonomy
th: กรองโพสต์ตามการจัดหมวดหมู่เฉพาะ

en: Filter users by role(s)
th: กรองผู้ใช้ตามบทบาท

en: Filters relation
th: กรองความสัมพันธ์

en: Finnish
th: ภาษาฟินแลนด์

en: First Name
th: ชื่อจริง

en: First choice
th: ตัวเลือกแรก

en: First day of week
th: วันแรกของสัปดาห์

en: First name
th: ชื่อจริง

en: First name (optional)
th: ชื่อ (ไม่บังคับ)

en: First/Last name
th: ชื่อนามสกุล

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
th: คงที่ (เช่น เสมอ เวลา 09:00 น.)

en: Fixed (not recommended)
th: คงที่ (ไม่แนะนำ)

en: Float
th: ลอย

en: Focussed border color (leave blank for no border)
th: เน้นสีของเส้นขอบ (เว้นว่างไว้หากไม่มีขอบ)

en: Focussed bottom background color
th: เน้นสีพื้นหลังด้านล่าง

en: Focussed font color
th: เน้นสีตัวอักษร

en: Focussed top background color
th: เน้นสีพื้นหลังด้านบน

en: Font Color
th: สีตัวอักษร

en: Font Color Focus
th: โฟกัสสีแบบอักษร

en: Font color
th: สีตัวอักษร

en: Font family
th: ตระกูลอักษร

en: Font size in pixels
th: ขนาดตัวอักษรเป็นพิกเซล

en: Font styles
th: รูปแบบตัวอักษร

en: Font styles (mobile/responsive)
th: รูปแบบตัวอักษร (มือถือ/ตอบสนอง)

en: Font weight
th: น้ำหนักตัวอักษร

en: Footer colors
th: สีส่วนท้าย

en: Footer margins (in units declared above)
th: ระยะขอบส่วนท้าย (ในหน่วยที่ประกาศด้านบน)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
th: สำหรับนักพัฒนาเท่านั้นไม่สามารถมองเห็นได้ตามค่าเริ่มต้นคุณสามารถเปลี่ยนแปลงได้ด้วย CSS ที่กำหนดเอง

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
th: บังคับให้ตอบสนองบนอุปกรณ์เคลื่อนที่ (กว้าง 100% เสมอ)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
th: บังคับให้ใช้ตัวแบ่งบรรทัดแทนย่อหน้า

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
th: บังคับ: ใช้การตั้งค่าด้านบนสำหรับอีเมลของผู้ดูแลระบบทั้งหมด (การตั้งค่าที่กำหนดไว้ในแต่ละแบบฟอร์มจะถูกละเว้น)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
th: บังคับ: ใช้การตั้งค่าด้านบนสำหรับอีเมลยืนยันทั้งหมด (การตั้งค่าที่กำหนดไว้ในแต่ละแบบฟอร์มจะถูกละเว้น)

en: Form Elements
th: องค์ประกอบของฟอร์ม

en: Form ID's separated by commas
th: แบบฟอร์ม ID คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
th: ตัวอย่างระยะขอบแบบฟอร์ม: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
th: แบบฟอร์มความกว้างสูงสุด

en: Form Name
th: ชื่อแบบฟอร์ม

en: Form Settings
th: การตั้งค่าแบบฟอร์ม

en: Form creation failed, could not find original form:
th: การสร้างแบบฟอร์มล้มเหลวไม่พบรูปแบบดั้งเดิม:

en: Form loading icon (preloader)
th: ไอคอนการโหลดแบบฟอร์ม (ตัวโหลดล่วงหน้า)

en: Form name
th: ชื่อแบบฟอร์ม

en: Form redirect option
th: ตัวเลือกการเปลี่ยนเส้นทางแบบฟอร์ม

en: Form settings
th: การตั้งค่าแบบฟอร์ม

en: Form setup wizard
th: ตัวช่วยสร้างการตั้งค่าแบบฟอร์ม

en: Form:
th: รูปร่าง:

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: Fri
th: ศ

en: Friday
th: วันศุกร์

en: From
th: จาก

en: From Bottom
th: จากด้านล่าง

en: From Left
th: จากซ้าย

en: From Right
th: จากขวา

en: From Top
th: จากด้านบน

en: From date
th: จากวันที่

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
th: จากวันที่ (ปปปป-ดด-วว): แสดงป๊อปอัปภายในช่วงวันที่ที่ระบุ

en: From email
th: จากอีเมล

en: From email:
th: จากอีเมล:

en: From name
th: จากชื่อ

en: From name:
th: จากชื่อ:

en: Front-end Posting
th: การโพสต์ส่วนหน้า

en: Front-end Posting Settings
th: การตั้งค่าการโพสต์ส่วนหน้า

en: Full - DD, d MM, yy
th: เต็ม - DD, d MM, yy

en: Full Name
th: ชื่อเต็ม

en: Full Rounded
th: ปัดเศษเต็ม

en: Future
th: อนาคต

en: Galician
th: กาลิเซีย

en: General
th: ทั่วไป

en: Generate new password on the fly when sending approve email
th: สร้างรหัสผ่านใหม่ได้ทันทีเมื่อส่งอีเมลอนุมัติ

en: Generated PDF
th: PDF ที่สร้างขึ้น

en: Generated PDF Label
th: ป้ายกำกับ PDF ที่สร้าง

en: Generated PDF URL
th: สร้าง PDF URL

en: Generated PDF file
th: ไฟล์ PDF ที่สร้างขึ้น

en: Generated PDF name
th: ชื่อ PDF ที่สร้าง

en: Generating PDF file...
th: กำลังสร้างไฟล์ PDF ...

en: Generating text
th: กำลังสร้างข้อความ

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: German
th: เยอรมัน

en: Get your API key
th: รับคีย์ API ของคุณ

en: Get your webhook signing secret key
th: รับรหัสลับการลงนามเว็บฮุคของคุณ

en: Give this listing a name
th: ตั้งชื่อรายการนี้

en: Global Form locker / submission limit
th: ขีด จำกัด ล็อกเกอร์ / การส่งแบบฟอร์มสากล

en: Global Overriding
th: การลบล้างทั่วโลก

en: Global Unique ID for referencing the post
th: Global Unique ID สำหรับอ้างอิงโพสต์

en: Global font family
th: ตระกูลแบบอักษรสากล

en: Global font size
th: ขนาดตัวอักษรส่วนกลาง

en: Global font weight
th: น้ำหนักแบบอักษรสากล

en: Global line height
th: ความสูงของเส้นทั่วโลก

en: Global secret name
th: ชื่อลับโลก

en: Global secret value
th: ค่าความลับระดับโลก

en: Global secrets
th: ความลับระดับโลก

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
th: ความลับสากลสามารถใช้ได้กับทุกรูปแบบของคุณ ตรวจสอบให้แน่ใจว่าไม่ได้แก้ไขความลับที่มีอยู่ มิฉะนั้นอาจส่งผลกระทบต่อแบบฟอร์มที่สร้างไว้ก่อนหน้านี้ซึ่งใช้ความลับส่วนกลาง

en: Google API key
th: คีย์ Google API

en: Google Map
th: แผนที่ของกูเกิล

en: Google Maps API - Key
th: Google Maps API - คีย์

en: Google Maps API - Language
th: Google Maps API - ภาษา

en: Google Maps API - Region
th: Google Maps API - ภูมิภาค

en: Google reCAPTCHA verification failed!
th: การยืนยัน Google reCAPTCHA ล้มเหลว!

en: Gradient Bottom
th: ไล่โทนสีด้านล่าง

en: Gradient Bottom Focus
th: โฟกัสด้านล่างไล่ระดับ

en: Gradient Top
th: ลาดด้านบน

en: Gradient Top Focus
th: โฟกัสบนสุดไล่ระดับ

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: Greek
th: กรีก

en: Grid
th: กริด

en: Gross amount
th: ยอดรวม

en: Grouped field
th: เขตข้อมูลที่จัดกลุ่ม

en: HTML (raw)
th: HTML (ดิบ)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
th: HTML - เอาต์พุต Escape, ตัวแบ่งบรรทัดแปลงเป็น "<br>", เหมาะสำหรับเอาต์พุตเบราว์เซอร์

en: HTML Elements
th: องค์ประกอบ HTML

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
th: HTML/ข้อความที่จะแสดงต่อผู้ใช้ที่ไม่สามารถดูรายชื่อได้ (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
th: HTML/ข้อความที่จะแสดงเมื่อไม่มีผลลัพธ์ (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
th: HTML/ข้อความที่จะแสดงเมื่อไม่มีผลลัพธ์ตามตัวกรอง (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: HTTP v1.0 (default)
th: HTTP v1.0 (ค่าเริ่มต้น)

en: HTTP version
th: เวอร์ชัน HTTP

en: Handling amount
th: จำนวนการจัดการ

en: Handling charges
th: ค่าดำเนินการ

en: Header colors
th: สีส่วนหัว

en: Header margins (in units declared above)
th: ระยะขอบส่วนหัว (ในหน่วยที่ประกาศด้านบน)

en: Heading
th: หัวเรื่อง

en: Heading 1
th: หัวข้อ 1

en: Heading 2
th: หัวข้อ 2

en: Heading 3
th: หัวข้อ 3

en: Heading 4
th: หัวข้อ 4

en: Heading 5
th: หัวข้อ 5

en: Heading 6
th: หัวข้อ 6

en: Heading Styles
th: ลักษณะหัวเรื่อง

en: Heading size
th: ขนาดหัวเรื่อง

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
th: สวัสดี {user_login} บัญชีของคุณได้รับการยืนยันแล้ว!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
th: ที่นี่คุณสามารถเปลี่ยนการตั้งค่าการให้บริการที่ใช้กับแบ็กเอนด์ของคุณ

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
th: คุณสามารถเปลี่ยนวิธีประมวลผลและอัปโหลดไฟล์ได้ที่นี่

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
th: ที่นี่คุณสามารถป้อนรายการที่ต้องเพิ่มลงในรถเข็นหลังจากส่งแบบฟอร์ม

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
th: ที่นี่คุณสามารถแทนที่การตั้งค่าเฉพาะสำหรับแบบฟอร์มทั้งหมดของคุณ (รวมถึงแบบฟอร์มที่สร้างไว้ก่อนหน้านี้) ใช้เฉพาะเมื่อคุณมีการตั้งค่าที่ต้องใช้กับทุกรูปแบบ หากต้องการใช้การตั้งค่ากับทุกรูปแบบคุณต้องเปิดใช้งานช่องทำเครื่องหมาย 'บังคับ: ... ' ที่สอดคล้องกับการตั้งค่า หากคุณตัดสินใจยกเลิกการเลือกช่องทำเครื่องหมายในภายหลังค่าแบบฟอร์มเก่าจะถูกใช้อีกครั้ง หมายความว่าถ้าคุณใช้การตั้งค่าด้านล่างมันจะไม่แทนที่การตั้งค่าแบบฟอร์มใด ๆ ของคุณ แต่เพียงแค่เพิกเฉย

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
th: คุณสามารถตั้งค่าราคาสมาชิก เวลา และช่วงเวลาได้ที่นี่

en: Hidden
th: ซ่อนอยู่

en: Hidden field
th: ฟิลด์ที่ซ่อนอยู่

en: Hide
th: ซ่อน

en: Hide back to top button
th: ซ่อนปุ่มกลับไปด้านบน

en: Hide empty categories
th: ซ่อนหมวดหมู่ที่ว่างเปล่า

en: Hide field icons
th: ซ่อนไอคอนฟิลด์

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
th: ซ่อนไฟล์จากไลบรารีสื่อที่อัปโหลดผ่านแบบฟอร์ม

en: Hide form after submitting
th: ซ่อนแบบฟอร์มหลังจากส่ง

en: Hide form from locked out users
th: ซ่อนฟอร์มจากผู้ใช้ที่ถูกล็อก

en: Hide form from logged in users
th: ซ่อนแบบฟอร์มจากผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบ

en: Hide form from not logged in users
th: ซ่อนแบบฟอร์มจากผู้ใช้ที่ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: Hide form when locked
th: ซ่อนแบบฟอร์มเมื่อล็อก

en: Hide on mobile devices
th: ซ่อนบนอุปกรณ์มือถือ

en: Hide products from the shop
th: ซ่อนสินค้าจากร้านค้า

en: Hide steps on mobile devices
th: ซ่อนขั้นตอนบนอุปกรณ์เคลื่อนที่

en: Hide the form from locked out users
th: ซ่อนแบบฟอร์มจากผู้ใช้ที่ถูกล็อก

en: Hide the form from logged in users
th: ซ่อนแบบฟอร์มจากผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบ

en: Hide the form from not logged in users
th: ซ่อนแบบฟอร์มจากผู้ใช้ที่ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: Hindi
th: ภาษาฮินดี

en: Horizontal display ( -- )
th: จอแสดงผลแนวนอน ( -- )

en: Horizontal tabs
th: แท็บแนวนอน

en: Hover
th: โฮเวอร์

en: How does this field need to be validated?
th: ช่องนี้ต้องตรวจสอบความถูกต้องอย่างไร?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
th: ต้องดึงโพสต์สูงสุดกี่โพสต์

en: How times should be displayed in the list and input element.
th: วิธีแสดงเวลาในรายการและองค์ประกอบการป้อนข้อมูล

en: How to display your icon.
th: วิธีแสดงไอคอนของคุณ

en: How to handle debug output
th: วิธีจัดการเอาต์พุตการดีบัก

en: Huge
th: ใหญ่มาก

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
th: รหัสของลูกค้าที่มีอยู่ หากมี ในโหมดการชำระเงิน วิธีการชำระเงินด้วยบัตรล่าสุดของลูกค้าจะถูกใช้เพื่อกรอกอีเมล ชื่อ รายละเอียดบัตร และที่อยู่สำหรับเรียกเก็บเงินในหน้าชำระเงินล่วงหน้า ในโหมดสมัครสมาชิก ระบบจะใช้วิธีการชำระเงินเริ่มต้นของลูกค้าหากเป็นบัตร มิฉะนั้นจะใช้บัตรล่าสุด ต้องระบุที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน ชื่อสำหรับการเรียกเก็บเงิน และอีเมลสำหรับการเรียกเก็บเงินที่ถูกต้องในวิธีการชำระเงินสำหรับ Checkout เพื่อกรอกรายละเอียดบัตรของลูกค้าล่วงหน้า

en: ID's
th: ไอดี

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
th: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: IP-address
th: ที่อยู่ IP

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Icon
th: ไอคอน

en: Icon Colors
th: ไอคอนสี

en: Icon alignment
th: การจัดตำแหน่งไอคอน

en: Icon positioning
th: การวางตำแหน่งไอคอน

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
th: หากฟิลด์อยู่ในคอลัมน์ไดนามิก ระบบจะเพิ่มข้อมูลเมตาทั้งหมดโดยอัตโนมัติ ใส่รหัสผลิตภัณฑ์แต่ละรายการด้วยข้อมูลเมตาในบรรทัดใหม่ที่คั่นด้วยไพพ์ "|".%1$s%2$sตัวอย่างที่มีแท็ก:%3$s {id}|สี|{color}%1$s%2$sตัวอย่างที่ไม่มีแท็ก:%3$s 82921|สี|สีแดง%1$s%2$sค่าที่อนุญาต:%3$s จำนวนเต็ม|สตริง|สตริง

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
th: หากมีการกำหนดค่าอัตราค่าจัดส่งตามโปรไฟล์โดยอิงตามน้ำหนัก ระบบจะใช้ผลรวมของค่าน้ำหนักในการคำนวณค่าธรรมเนียมการจัดส่งสำหรับการชำระเงิน ค่าที่ถูกต้องคือตัวเลขทศนิยมที่มีเลขนัยสำคัญสองหลักทางด้านขวาของจุดทศนิยม

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
th: หากระบุ ค่านี้จะถูกใช้เมื่อสร้างออบเจ็กต์ Customer หากไม่ระบุ ระบบจะขอให้ลูกค้าป้อนที่อยู่อีเมล ใช้พารามิเตอร์นี้เพื่อกรอกข้อมูลลูกค้าล่วงหน้า หากคุณมีอีเมลอยู่ในไฟล์แล้ว

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
th: หากจำนวนเงินดูเหมือนถูกต้อง ลูกค้าต้องตรวจสอบกับผู้ออกบัตรว่าสามารถซื้อจำนวนเงินนั้นได้

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
th: หากเครื่องอ่านบัตรรองรับ PIN ออนไลน์ ลูกค้าควรได้รับแจ้งให้ป้อน PIN โดยไม่ต้องสร้างธุรกรรมใหม่ หากเครื่องอ่านบัตรไม่รองรับ Online PIN ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใส่บัตรและป้อน PIN

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
th: หากคุณกำลังโหลดแบบฟอร์มผ่าน iframes ที่มีจุดเริ่มต้นต่างกัน คุณจะต้องปิดใช้งานการตรวจสอบ CSRF เพื่อที่จะสามารถส่งแบบฟอร์มได้ ไม่แนะนำ ใช้สิ่งนี้หากคุณไม่มีวิธีแก้ปัญหาอื่น

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
th: หากคุณเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณได้ตั้งค่า %sคีย์ Google API%s ภายใต้ "Super Forms > Settings > Form Settings"

en: If you have set an image, the image will override the icon
th: หากคุณตั้งค่ารูปภาพรูปภาพนั้นจะแทนที่ไอคอน

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
th: หากคุณต้องการส่งการแจ้งเตือน 10 รายการให้ป้อน: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
th: หากไซต์ของคุณใช้ระบบแคชที่ไม่อนุญาตให้ใช้คุกกี้เช่น Varnish Cache หรือเอ็นจินการแคช NGINX คุณสามารถเปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อปิดไม่ให้คุกกี้ถูกจัดเก็บ โปรดทราบว่าสิ่งนี้จะทำลายฟังก์ชันการทำงานบางอย่างภายในปลั๊กอินที่ต้องใช้คุกกี้ ตัวอย่างเช่นฟังก์ชัน "บันทึกความคืบหน้าของฟอร์ม" จะไม่ทำงานเมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
th: หากไซต์ของคุณใช้ Ajax เพื่อขอเนื้อหาโพสต์ให้เปิดใช้งานตัวเลือกนี้ สิ่งนี้ทำให้แน่ใจว่าสไตล์ / สคริปต์ถูกโหลดก่อนคำขอ Ajax

en: Image
th: ภาพ

en: Image Alignment
th: การจัดตำแหน่งภาพ

en: Image Button (leave blank to use text button)
th: ปุ่มรูปภาพ (เว้นว่างไว้เพื่อใช้ปุ่มข้อความ)

en: Image Link
th: ลิงค์รูปภาพ

en: Image background size
th: ขนาดพื้นหลังของภาพ

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
th: อิมพีเรียล (ระยะทางกลับเป็นไมล์และฟุต)

en: Import Contact Entries
th: นำเข้ารายการที่ติดต่อ

en: Import Forms
th: นำเข้าแบบฟอร์ม

en: Import Settings
th: นำเข้าการตั้งค่า

en: Import completed
th: นำเข้าเสร็จสมบูรณ์

en: Import elements
th: นำเข้าองค์ประกอบ

en: Import failed: something went wrong while importing.
th: การนำเข้าล้มเหลว: เกิดข้อผิดพลาดขณะนำเข้า

en: Import file #%d could not be located
th: ไม่พบไฟล์นำเข้า #%d

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
th: นำเข้าแบบอักษรผ่าน URL (วางแต่ละบรรทัดในบรรทัดใหม่)

en: Import form
th: นำเข้าแบบฟอร์ม

en: Import secrets
th: นำเข้าความลับ

en: Import settings
th: นำเข้าการตั้งค่า

en: Import translation settings
th: นำเข้าการตั้งค่าการแปล

en: Important notice:
th: ประกาศสำคัญ:

en: Importing...
th: กำลังนำเข้า ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
th: โดยทั่วไปอนุญาตให้ใช้เพียงประเภทเดียวเท่านั้น หากไม่มีการระบุประเภท ทุกประเภทจะถูกส่งคืน%3$s%1$sประเภทที่สนับสนุนคือ:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: ส่งกลับเฉพาะผลลัพธ์ geocoding แทนที่จะเป็นผลลัพธ์ทางธุรกิจ . โดยทั่วไป คุณใช้คำขอนี้เพื่อแก้ความกำกวมผลลัพธ์ที่ตำแหน่งที่ระบุอาจไม่สามารถระบุได้%3$s- %1$saddress%2$s: ส่งกลับเฉพาะผลลัพธ์การระบุพิกัดทางภูมิศาสตร์ด้วยที่อยู่ที่แม่นยำ โดยทั่วไป คุณจะใช้คำขอนี้เมื่อคุณรู้ว่าผู้ใช้จะมองหาที่อยู่ที่ระบุโดยสมบูรณ์%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions )%2$s: ส่งคืนผลลัพธ์ที่ตรงกับประเภทต่อไปนี้: locality, sublocality, postal_code, country, administrator_area_level_1, administrator_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection สั่งให้บริการ Places ส่งคืน ผลลัพธ์ที่ตรงกับ locality หรือ administrator_area_level_3%3$s

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
th: เพื่อโทรออก คุณต้องเปิดใช้งานไลบรารีต่อไปนี้ในตัวจัดการ %sAPI%s:%s- Google Maps JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
th: เพื่อโทรออก คุณต้องเปิดใช้งานไลบรารีเหล่านี้ในตัวจัดการ %1$sAPI ของคุณ%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- บริการเว็บ Google Places API

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
th: เพื่อให้สอดคล้องกับการเปลี่ยนแปลงใดๆ ที่เกิดขึ้นกับการตั้งค่าด้านล่าง คุณต้องรีเฟรชลิงก์ถาวรของคุณภายใต้ %1$sการตั้งค่า > ลิงก์ถาวร%2$s โดยคลิก "บันทึกการเปลี่ยนแปลง"

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
th: หากต้องการใช้ฟีเจอร์นี้ คุณต้องระบุคีย์ Google API ของคุณใน %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s

en: In stock (default)
th: มีสินค้า (ค่าเริ่มต้น)

en: In stock?
th: มีสินค้าในสต๊อก?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
th: รวมข้อมูลแบบไดนามิก (เปิดใช้งานเมื่อใช้คอลัมน์ไดนามิก)

en: Incomplete
th: ไม่สมบูรณ์

en: Incorrect activation code message
th: ข้อความรหัสเปิดใช้งานไม่ถูกต้อง

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
th: พิกัดละติจูดและลองจิจูดสำหรับ Polylines ไม่ถูกต้องโปรดแก้ไขและอัปเดตองค์ประกอบ!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
th: รหัสรายการไม่ถูกต้อง หรือรายการไม่มีอยู่แล้ว:

en: Incorrect password message
th: ข้อความรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Incorrect password, please try again!
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง โปรดลองอีกครั้ง!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
th: ระบุสิ่งที่ผู้ใช้ต้องป้อนหรือเลือก (เว้นว่างเพื่อลบ)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
th: ระบุฟิลด์ในอีเมลและรายชื่อผู้ติดต่อ (จำเป็น)

en: Individual / Grouped
th: รายบุคคล / จัดกลุ่ม

en: Individual field
th: แต่ละฟิลด์

en: Indonesian
th: ชาวอินโดนีเซีย

en: Info
th: ข้อมูล

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
th: รับส่วนหัวจากการตั้งค่าอีเมลผู้ดูแลระบบหรืออีเมลยืนยัน%1$s%2$sหมายเหตุ:%3$s คุณต้องกำหนดส่วนหัวที่กำหนดเองในกรณีที่คุณไม่ได้ส่งอีเมลผู้ดูแลระบบหรืออีเมลยืนยัน

en: Inside the field
th: ภายในสนาม

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
th: แทนที่จะใช้ซุปเปอร์ฟอร์มส่งข้อมูลทั้งหมดที่มีอยู่คุณสามารถส่ง POST ที่กำหนดเองพร้อมกับพารามิเตอร์ที่กำหนดเองได้

en: Insurance
th: ประกันภัย

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
th: จำนวนเต็มแสดงจำนวนวันในช่วงทดลองใช้ก่อนที่ลูกค้าจะถูกเรียกเก็บเงินในครั้งแรก ต้องมีอย่างน้อย 1

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
th: JSON ไม่ถูกต้องโปรดแก้ไขข้อผิดพลาดและลองอีกครั้ง!

en: Invalid SMTP settings!
th: การตั้งค่า SMTP ไม่ถูกต้อง!

en: Invalid phonenumber!
th: หมายเลขโทรศัพท์ไม่ถูกต้อง!

en: Invoice ID
th: รหัสใบแจ้งหนี้

en: Invoice number
th: เลขใบสั่งของ

en: Invoice number padding (leading zero's)
th: การเติมหมายเลขใบแจ้งหนี้ (เลขศูนย์นำหน้า)

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
th: แนวทางปฏิบัติที่ดีที่สุดคือการใช้ความลับในเครื่อง เว้นแต่คุณจะมีกรณีการใช้งานเฉพาะที่จำเป็นต้องใช้สำหรับความลับส่วนกลาง

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
th: ขอแนะนำให้บันทึกเฉพาะค่าเท่านั้นเว้นแต่คุณจะต้องการเป็นอย่างอื่นจริงๆ

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
th: ไม่สามารถแทรก Multipart ภายใน Multipart ได้

en: Italian
th: อิตาลี

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
th: คำอธิบายรายการ (เว้นว่างไว้เพื่อให้ผู้ใช้ป้อนชื่อ)

en: Item name
th: ชื่อสินค้า

en: Item number (to track product or service)
th: หมายเลขสินค้า (เพื่อติดตามสินค้าหรือบริการ)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
th: ราคาสินค้า (เว้นว่างไว้เพื่อให้ผู้ใช้ป้อนราคาเอง)

en: Items to be added to cart
th: รายการที่จะเพิ่มในรถเข็น

en: Jan
th: ม.ค.

en: January
th: มกราคม

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Jul
th: ก.ค.

en: July
th: กรกฎาคม

en: Jun
th: มิ.ย.

en: June
th: มิถุนายน

en: Karrikas-ek
th: การีกาศ - เอก

en: Kazakh
th: คาซัค

en: Keep connection open after each message
th: เปิดการเชื่อมต่อไว้หลังจากแต่ละข้อความ

en: Keep current orientation (default)
th: เก็บการวางแนวปัจจุบัน (ค่าเริ่มต้น)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
th: รักษาบทบาทที่มีอยู่ (ใช้เมื่ออัปเดตผู้ใช้ที่มีอยู่เท่านั้น)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
th: รักษาขนาดดั้งเดิมบนอุปกรณ์พกพา (ป้องกันความกว้าง 100%)

en: Keyword/Tag background
th: พื้นหลังคำหลัก

en: Keyword/Tag delete icon
th: ไอคอนลบคีย์เวิร์ด/แท็ก

en: Keyword/Tag delete icon hover
th: คีย์เวิร์ด/แท็กลบไอคอนโฮเวอร์

en: Keyword/Tag font
th: แบบอักษรคำหลัก

en: Keyword/Tag list background hover
th: โฮเวอร์พื้นหลังรายการคำหลัก/แท็ก

en: Keywords split method (default=both)
th: วิธีแยกคำหลัก (ค่าเริ่มต้น = ทั้งคู่)

en: Keywords/Tags colors
th: สีของคำหลัก

en: Khmer
th: เขมร

en: Korean
th: เกาหลี

en: Kyrgyz
th: คีร์กีซ

en: Label
th: ฉลาก

en: Label & Description colors
th: ฉลากและสีคำอธิบาย

en: Label deffinition for each user
th: การปรับฉลากสำหรับผู้ใช้แต่ละราย

en: Landscape
th: ภูมิทัศน์

en: Language
th: ภาษา

en: Language for the billing information/log-in page
th: ภาษาสำหรับข้อมูลการเรียกเก็บเงิน/หน้าเข้าสู่ระบบ

en: Large
th: ใหญ่

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
th: ช่องสุดท้ายที่จัดกลุ่ม (ปิด / สิ้นสุดกลุ่ม)

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Last name
th: นามสกุล

en: Last name (optional)
th: นามสกุล (ไม่บังคับ)

en: Latitude
th: ละติจูด

en: Latvian
th: ลัตเวีย

en: Layout
th: เค้าโครง

en: Layout Elements
th: องค์ประกอบเค้าโครง

en: Lead Details
th: รายละเอียดลูกค้าเป้าหมาย

en: Lead Information
th: ข้อมูลลูกค้าเป้าหมาย

en: Leave blank for no fees
th: เว้นว่างไม่มีค่าใช้จ่าย

en: Leave blank for no post format
th: เว้นว่างไว้สำหรับไม่มีรูปแบบโพสต์

en: Leave blank for no question icon
th: เว้นว่างไว้เพื่อไม่มีไอคอนคำถาม

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
th: เว้นว่างไว้หากคุณไม่ต้องการใช้ไอคอน

en: Leave blank to not populate any checkout fields
th: เว้นว่างไว้เพื่อไม่ให้กรอกข้อมูลในช่องชำระเงิน

en: Leave blank to send all form data
th: เว้นว่างเพื่อส่งข้อมูลฟอร์มทั้งหมด

en: Leave blank to use the default product type: simple
th: เว้นว่างไว้เพื่อใช้ประเภทผลิตภัณฑ์เริ่มต้น: simple

en: Leave empty for no replacement
th: เว้นว่างไว้เพื่อไม่มีการเปลี่ยน

en: Left
th: ซ้าย

en: Left (default)
th: ซ้าย (ค่าเริ่มต้น)

en: Length of decimal
th: ความยาวของทศนิยม

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Let a new line break act as shift+enter
th: ให้การขึ้นบรรทัดใหม่ทำหน้าที่เป็น shift + enter

en: Let users duplicate the fields inside this column
th: ให้ผู้ใช้ทำซ้ำฟิลด์ภายในคอลัมน์นี้

en: Letters only
th: ตัวอักษรเท่านั้น

en: Licenses
th: ใบอนุญาต

en: Limit (set to -1 for no limit)
th: ขีด จำกัด (ตั้งค่าเป็น -1 เพื่อไม่ จำกัด )

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
th: ขีด จำกัด สำหรับฟิลด์ไดนามิก (0 = ไม่ จำกัด )

en: Line Thickness
th: ความหนาของเส้น

en: Line color
th: สีเส้น

en: Line height in pixels
th: ความสูงของเส้นเป็นพิกเซล

en: Link
th: ลิงค์

en: List (horizontal)
th: รายการ (แนวนอน)

en: List (vertical)
th: รายการ (แนวตั้ง)

en: List of available fields:
th: รายการช่องที่มีอยู่:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
th: รายการรหัสภาษาที่รองรับ: %s ภาษาที่รองรับ%s

en: Listings
th: รายการ

en: Listings Add-on
th: รายการส่วนเสริม

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
th: รายการเสริม %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
th: รายการช่วยให้คุณสามารถแสดงรายการติดต่อในรายการ/ตารางที่ส่วนหน้า สำหรับแต่ละแบบฟอร์ม คุณสามารถมีรายชื่อได้หลายรายการด้วยการตั้งค่าของตัวเอง คุณสามารถคัดลอกวางรหัสย่อของรายชื่อที่ใดก็ได้ในหน้าของคุณเพื่อแสดงรายการ

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Live preview
th: ดูตัวอย่างสด

en: Live publishable key
th: คีย์เผยแพร่สด

en: Live secret key
th: รหัสลับสด

en: Live webhook ID
th: ID เว็บฮุคแบบสด

en: Live webhook signing secret key
th: รหัสลับการเซ็นชื่อเว็บฮุคสด

en: Load More
th: โหลดเพิ่มเติม

en: Load Quicktags
th: โหลด Quicktags

en: Load default Settings
th: โหลดการตั้งค่าเริ่มต้น

en: Loading...
th: กำลังโหลด ...

en: Local secret name
th: ชื่อลับท้องถิ่น

en: Local secret value
th: ค่าความลับในท้องถิ่น

en: Local secrets
th: ความลับของท้องถิ่น

en: Local secrets can only be used in this form only
th: ความลับท้องถิ่นใช้ได้เฉพาะในแบบฟอร์มนี้เท่านั้น

en: Lock all to global settings
th: ล็อกทั้งหมดเป็นการตั้งค่าส่วนกลาง

en: Lock form after specific amount of submissions
th: ล็อคแบบฟอร์มหลังจากจำนวนการส่งที่ระบุ

en: Lock form after specific amount of submissions by user
th: ล็อคแบบฟอร์มหลังจากจำนวนการส่งที่ระบุโดยผู้ใช้

en: Lock message description
th: คำอธิบายข้อความล็อค

en: Lock message title
th: ล็อกชื่อข้อความ

en: Lock to global settings
th: ล็อคไปที่การตั้งค่าส่วนกลาง

en: Login (user will be logged in)
th: เข้าสู่ระบบ (ผู้ใช้จะถูกเข้าสู่ระบบ)

en: Login page URL
th: URL หน้าเข้าสู่ระบบ

en: Long name (default)
th: ชื่อยาว (ค่าเริ่มต้น)

en: Longitude
th: ลองจิจูด

en: Loop fields HTML
th: ลูปฟิลด์ HTML

en: Lost Password E-mail Body
th: ลืมรหัสผ่าน E-mail Body

en: Lost Password E-mail Subject
th: ลืมรหัสผ่าน หัวเรื่องอีเมล

en: Luxembourgish
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

en: MailPoet Settings
th: การตั้งค่า MailPoet

en: Mailchimp Settings
th: การตั้งค่า Mailchimp

en: Mailster Settings
th: การตั้งค่า Mailster

en: Make a duplicate from this form
th: ทำสำเนาจากแบบฟอร์มนี้

en: Make a duplicate of this entry
th: ทำซ้ำรายการนี้

en: Make column invisible
th: ทำให้คอลัมน์มองไม่เห็น

en: Make days shown before or after the current month selectable
th: กำหนดวันที่แสดงก่อนหรือหลังเดือนปัจจุบันที่เลือกได้

en: Make field read-only
th: ทำให้ฟิลด์เป็นแบบอ่านอย่างเดียว

en: Make field variable
th: สร้างตัวแปรฟิลด์

en: Make popup sticky
th: ทำให้ป๊อปอัปติดหนึบ

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
th: ตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้เปิดใช้งานกิจกรรมต่อไปนี้สำหรับเว็บฮุคนี้:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
th: ตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้ป้อนข้อมูลประจำตัว Stripe API ของคุณผ่าน %sSuper Forms > การตั้งค่า > Stripe Checkout%s

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
th: ทำให้ฟิลด์นี้ปิดใช้งานด้วยวิธีนี้ผู้ใช้ไม่สามารถแก้ไขค่าฟิลด์ได้

en: Malayalam
th: มาลายาลัม

en: Malaysian
th: มาเลเซีย

en: Manage stock?
th: จัดการสต็อก?

en: Manually enter each condition (default)
th: ป้อนแต่ละเงื่อนไขด้วยตนเอง (ค่าเริ่มต้น)

en: Map address (location)
th: ที่อยู่แผนที่ (สถานที่)

en: Map custom fields
th: แมปฟิลด์ที่กำหนดเอง

en: Map data with fields
th: แมปข้อมูลกับเขตข้อมูล

en: Map data with form fields
th: ข้อมูลแผนที่พร้อมช่องแบบฟอร์ม

en: Map zoom
th: ซูมแผนที่

en: Mar
th: มี.ค.

en: March
th: มีนาคม

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
th: ระยะขอบระหว่างรายการ (ระยะขอบล่าง / ระยะห่าง)

en: Margins (top right bottom left)
th: ระยะขอบ (บนขวาล่างซ้าย)

en: Mark read
th: ทำเครื่องหมายว่าอ่านแล้ว

en: Mark this entry as read
th: ทำเครื่องหมายรายการนี้ว่าอ่านแล้ว

en: Mark this entry as unread
th: ทำเครื่องหมายรายการนี้ว่ายังไม่ได้อ่าน

en: Mark unread
th: ทำเครื่องหมายว่ายังไม่ได้อ่าน

en: Max characters/selections allowed
th: อนุญาตตัวอักษร / ตัวเลือกสูงสุด

en: Max image height in pixels (0 = no max)
th: ความสูงของภาพสูงสุดเป็นพิกเซล (0 = ไม่สูงสุด)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
th: ความกว้างของภาพสูงสุดเป็นพิกเซล (0 = ไม่สูงสุด)

en: Max number allowed
th: จำนวนสูงสุดที่อนุญาต

en: Max. Connect with other datepicker
th: สูงสุด เชื่อมต่อกับ datepicker อื่น ๆ

en: Maximize all elements
th: เพิ่มองค์ประกอบทั้งหมดให้สูงสุด

en: Maximum image height in pixels
th: ความสูงของภาพสูงสุดเป็นพิกเซล

en: Maximum image width in pixels
th: ความกว้างของภาพสูงสุดเป็นพิกเซล

en: Maximum number of rows to display
th: จำนวนแถวสูงสุดที่จะแสดง

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
th: อนุญาตให้ใช้ช่วงเวลาสูงสุดหนึ่งปี (1 ปี 12 เดือนหรือ 52 สัปดาห์)

en: May
th: อาจ

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Medium (default)
th: ปานกลาง (ค่าเริ่มต้น)

en: Medium - d MM, y
th: ปานกลาง - d MM, y

en: Memo
th: บันทึก

en: Menu order (blank = 0)
th: ลำดับเมนู (ว่าง = 0)

en: Message for locked out users
th: ข้อความสำหรับผู้ใช้ที่ถูกล็อค

en: Message for not logged in users
th: ข้อความสำหรับผู้ใช้ที่ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
th: เมตริก (ระยะทางกลับเป็นกิโลเมตรและเมตร)

en: Min characters/selections allowed
th: อนุญาตให้ใช้อักขระ / ตัวเลือกขั้นต่ำ

en: Min height in pixels
th: ความสูงต่ำสุดเป็นพิกเซล

en: Min number allowed
th: อนุญาตจำนวนขั้นต่ำ

en: Min. Connect with other datepicker
th: นาที. เชื่อมต่อกับ datepicker อื่น ๆ

en: Minimal
th: น้อยที่สุด

en: Minimize
th: ย่อเล็กสุด

en: Minimize all elements
th: ย่อองค์ประกอบทั้งหมด

en: Minimum width of each item
th: ความกว้างขั้นต่ำของแต่ละรายการ

en: Mo
th: โม

en: Mobile preview
th: ดูตัวอย่างมือถือ

en: Mon
th: จ

en: Monday
th: วันจันทร์

en: Monday (default)
th: วันจันทร์ (ค่าเริ่มต้น)

en: Monthly (every month)
th: รายเดือน (ทุกเดือน)

en: Move to Trash
th: ย้ายไปที่ถังขยะ

en: Mr.
th: นาย.

en: Multi Part
th: หลายส่วน

en: Municipality
th: เทศบาล

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
th: ต้องเป็นวันที่ในรูปแบบภาษาอังกฤษ เช่น "25-03-2020" เมื่อใช้ datepicker ที่ไม่ได้ใช้รูปแบบที่ถูกต้อง คุณสามารถใช้แท็ก {date;timestamp} เพื่อดึงข้อมูลการประทับเวลาที่จะทำงานอย่างถูกต้องกับรูปแบบวันที่ใดก็ได้ (เว้นว่างไว้เพื่อใช้วันที่ส่งแบบฟอร์ม)

en: Must be an unique name (required)
th: ต้องเป็นชื่อที่ไม่ซ้ำกัน (จำเป็น)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
th: ต้องเป็น "จริง" หรือ "เท็จ" คุณสามารถใช้ {tags} ได้หากต้องการ (หรือเว้นว่างไว้สำหรับ none-VIP)

en: Name
th: ชื่อ

en: Name of place
th: ชื่อสถานที่

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
th: ชื่อของคูปองที่แสดงต่อลูกค้า เช่น ใบแจ้งหนี้ หรือใบเสร็จรับเงิน โดยค่าเริ่มต้น id จะแสดงขึ้นหากไม่ได้ตั้งชื่อไว้

en: Names
th: ชื่อ

en: Names (default)
th: ชื่อ (ค่าเริ่มต้น)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
th: ต้องการส่งการแจ้งเตือนทางอีเมลเพิ่มเติมหรือไม่ คุณสามารถเพิ่มจำนวนเงินได้ที่นี่:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s

en: Needs response
th: ต้องการการตอบสนอง

en: Net amount
th: ปริมาณสุทธิ

en: Never (do not reset)
th: ไม่เลย (อย่ารีเซ็ต)

en: New
th: ใหม่

en: New question
th: คำถามใหม่

en: Next
th: ต่อไป

en: Next Multi-part/Step
th: หลายส่วน/ขั้นตอนถัดไป

en: Next button text
th: ข้อความปุ่มถัดไป

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

en: No
th: ไม่

en: No (default)
th: ไม่ (ค่าเริ่มต้น)

en: No (disabled)
th: ไม่ (ปิดใช้งาน)

en: No (no-repeat)
th: ไม่ (ไม่ซ้ำ)

en: No (show)
th: ไม่แสดง)

en: No (users can edit the value)
th: ไม่ (ผู้ใช้สามารถแก้ไขค่าได้)

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
th: ไม่มีการป้อนข้อมูลการติดต่อเพื่อทำซ้ำ!

en: No Link
th: ไม่มีลิงก์

en: No Redirect
th: ไม่มีการเปลี่ยนเส้นทาง

en: No alignment
th: ไม่มีการจัดตำแหน่ง

en: No animation
th: ไม่มีภาพเคลื่อนไหว

en: No backups found...
th: ไม่พบข้อมูลสำรอง ...

en: No changes
th: ไม่มีการเปลี่ยนแปลง

en: No entry found with ID:
th: ไม่พบรายการที่มี ID:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
th: ไม่พบฟิลด์! โปรดสร้างฟิลด์ที่กำหนดเองผ่าน [MailPoet > แบบฟอร์ม]

en: No files uploaded
th: ไม่มีไฟล์ที่อัปโหลด

en: No form selected, please select a form!
th: ไม่ได้เลือกแบบฟอร์มโปรดเลือกแบบฟอร์ม!

en: No form to duplicate has been supplied!
th: ไม่มีการให้แบบฟอร์มที่จะทำซ้ำ!

en: No forms found
th: ไม่พบแบบฟอร์ม

en: No forms found, create one!
th: ไม่พบแบบฟอร์มสร้างใหม่!

en: No matches found
th: ไม่พบรายการที่ตรงกัน

en: No results found
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: No results found based on your filter
th: ไม่พบผลลัพธ์ตามตัวกรองของคุณ

en: No verification required and do not automatically login either
th: ไม่จำเป็นต้องมีการตรวจสอบและไม่ต้องเข้าสู่ระบบโดยอัตโนมัติเช่นกัน

en: No verification required and login automatically
th: ไม่จำเป็นต้องมีการตรวจสอบและเข้าสู่ระบบโดยอัตโนมัติ

en: None
th: ไม่มี

en: None (default)
th: ไม่มี (ค่าเริ่มต้น)

en: None (do nothing)
th: ไม่มี (ไม่ทำอะไรเลย)

en: None (empty)
th: ไม่มี (ว่างเปล่า)

en: None (use the form redirect)
th: ไม่มี (ใช้แบบฟอร์มเปลี่ยนเส้นทาง)

en: Normalize strings
th: ทำให้สตริงเป็นปกติ

en: Normalize using PHP iconv()
th: ทำให้เป็นมาตรฐานโดยใช้ PHP iconv()

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
th: ทำให้เป็นมาตรฐานโดยใช้ตัวแปล PHP () (ช้า)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
th: ทำให้เป็นมาตรฐานโดยใช้ WP remove_accents() (แนะนำ)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
th: โดยปกติ คุณควรเว้นว่างไว้ แต่ถ้าคุณต้องการสร้างทั้งหมายเลขใบแจ้งหนี้และหมายเลขใบเสนอราคา คุณควรป้อน ID เฉพาะสำหรับทั้ง "ใบแจ้งหนี้" และ "ใบเสนอราคา" ตามลำดับ หากคุณต้องการหมายเลขที่แตกต่างกันสำหรับหลายรูปแบบ ขอแนะนำให้ระบุตัวระบุเพิ่มเติม เช่น รหัสแบบฟอร์มหรือชื่อแบบฟอร์ม เช่น "1234_invoice" หรือ "1235_quote" เมื่อใช้รหัสใบแจ้งหนี้ที่ไม่ซ้ำกัน คุณต้องระบุคำนำหน้าหรือส่วนต่อท้ายด้วย ตัวอย่างเช่น สำหรับหมายเลขใบแจ้งหนี้ คุณสามารถใช้ "I" หรือ "INV" เป็นคำนำหน้า ขณะที่สำหรับใบเสนอราคา คุณสามารถใช้ "Q" หรือ "QUOTE" เป็นคำนำหน้าได้

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
th: โดยปกติคุณต้องการสมัครสมาชิกผู้ใช้ แต่ก็สามารถยกเลิกการสมัครผู้ใช้ได้หากพวกเขาสมัครรับข้อมูลแล้วหากพวกเขาสมัครรับข้อมูลแล้ว

en: Norwegian
th: นอร์เวย์

en: Norwegian Bokmål
th: Bokmålของนอร์เวย์

en: Norwegian Nynorsk
th: Nynorsk ของนอร์เวย์

en: Not contains
th: ไม่มี

en: Not equal
th: ไม่เท่ากับ

en: Not equals
th: ไม่เท่ากับ

en: Not found message
th: ไม่พบข้อความ

en: Not logged in message (leave blank for no message)
th: ไม่ได้เข้าสู่ระบบข้อความ (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Not sure what secrets are?
th: ไม่แน่ใจว่าความลับคืออะไร?

en: Note
th: บันทึก

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
th: หมายเหตุ: ตัวกรองจะถูกนำไปใช้กับฉลากเท่านั้น ไม่ใช่ค่า

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
th: หมายเหตุ: ค่าของปริมาณต้องเป็นจำนวนเต็มบวก ไม่อนุญาตให้ใช้ตัวเลขที่เป็นค่าว่าง ศูนย์ หรือค่าลบ

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
th: หมายเหตุ: หากคุณต้องการใช้ส่วนท้ายอย่าลืมกำหนดองค์ประกอบหนึ่งในแบบฟอร์มของคุณเพื่อทำหน้าที่เป็นส่วนท้าย PDF คุณสามารถทำได้ใน TAB "การตั้งค่า PDF" เมื่อแก้ไของค์ประกอบ

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
th: หมายเหตุ: หากคุณต้องการใช้ส่วนหัวโปรดกำหนดองค์ประกอบหนึ่งในฟอร์มของคุณเพื่อทำหน้าที่เป็นส่วนหัว PDF คุณสามารถทำได้ภายใต้แท็บ "การตั้งค่า PDF" เมื่อแก้ไของค์ประกอบ

en: Note: this will only work for logged in users
th: หมายเหตุ: จะใช้ได้เฉพาะกับผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบเท่านั้น

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
th: หมายเหตุ: จะใช้ได้เฉพาะเมื่อมีการบันทึกรายการผู้ติดต่อ

en: Note: this will only work if you save a contact entry
th: หมายเหตุ: สิ่งนี้จะใช้ได้ก็ต่อเมื่อคุณบันทึกรายการผู้ติดต่อ

en: Notice
th: ข้อสังเกต

en: Nov
th: พ.ย.

en: November
th: พฤศจิกายน

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
th: รูปแบบตัวเลข (ตัวอย่าง: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
th: จำนวนเพิ่มเติมของสินค้าที่ใช้ส่วนลด

en: Number of columns (1 up to 10)
th: จำนวนคอลัมน์ (1 ถึง 10)

en: Numbers and Letters (default)
th: ตัวเลขและตัวอักษร (ค่าเริ่มต้น)

en: Numbers only
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Numbers, letters and symbols
th: ตัวเลขตัวอักษรและสัญลักษณ์

en: Numeric
th: ตัวเลข

en: OR
th: หรือ

en: Oct
th: ต.ค.

en: October
th: ตุลาคม

en: Off
th: ปิด

en: Off (toggle disabled)
th: ปิด (ปิดใช้งานการสลับ)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
th: ออฟเซ็ต (เช่น 2 ชั่วโมงหลังวันที่)

en: On
th: บน

en: On (toggle enabled)
th: เปิด (เปิดใช้งานการสลับ)

en: One (when one condition matched)
th: หนึ่ง (เมื่อเงื่อนไขหนึ่งตรงกัน)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
th: เพิ่มฟิลด์ที่กำหนดเองก็ต่อเมื่อมีฟิลด์อยู่ในรูปแบบและไม่ซ่อนตามเงื่อนไข

en: Only allow logged in users to download secure/private files
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ที่ลงชื่อเข้าใช้ดาวน์โหลดไฟล์ที่ปลอดภัย / ส่วนตัวเท่านั้น

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ที่ลงชื่อเข้าใช้ดาวน์โหลดไฟล์ที่ปลอดภัย / ส่วนตัวเท่านั้น:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
th: อนุญาตให้บทบาทผู้ใช้ต่อไปนี้ดาวน์โหลดไฟล์ที่ปลอดภัย / ส่วนตัวเท่านั้น:

en: Only apply the validation if field is not empty
th: ใช้การตรวจสอบความถูกต้องถ้าฟิลด์ไม่ว่างเปล่า

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
th: เปลี่ยนสิ่งนี้เฉพาะเมื่อคุณรู้สึกว่าฟอร์มค้างในขณะที่คุณกำลังพิมพ์ (สำหรับฟอร์มขนาดใหญ่ที่มีทริกเกอร์ค่าเฉลี่ยสูงกว่า)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
th: ชำระเงินเข้า PayPal เมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้เท่านั้น

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
th: ชำระเงินไปที่ Stripe เท่านั้นเมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
th: ชำระเงินไปยัง WooCommerce เฉพาะเมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้

en: Only display after user tried to submit the form
th: แสดงเฉพาะหลังจากที่ผู้ใช้พยายามส่งแบบฟอร์ม

en: Only display entries within the following date range
th: แสดงรายการภายในช่วงวันที่ต่อไปนี้เท่านั้น

en: Only display the following countries
th: แสดงเฉพาะประเทศต่อไปนี้

en: Only display the message after the user tried to submit the form
th: แสดงข้อความหลังจากที่ผู้ใช้พยายามส่งแบบฟอร์มเท่านั้น

en: Only display this listing to the following users
th: แสดงรายชื่อนี้ต่อผู้ใช้ต่อไปนี้เท่านั้น

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
th: ลดขนาดการแสดงผลเฉพาะเมื่อขนาดไฟล์ PDF ของคุณมีขนาดใหญ่ขึ้นสำหรับกรณีการใช้งานของคุณ สิ่งนี้สามารถเกิดขึ้นได้เมื่อฟอร์มของคุณค่อนข้างใหญ่ โปรดทราบว่าคุณจะสูญเสียคุณภาพของ "พิกเซล" เมื่อลดขนาดการแสดงผล เมื่อทำงานกับฟอร์มขนาดใหญ่การตรวจสอบขนาดไฟล์ PDF ในระหว่างการพัฒนาและปรับขนาดการแสดงผลให้เหมาะสมเป็นสิ่งสำคัญมาก

en: Only retrieve entries based on this form
th: รับเฉพาะรายการตามแบบฟอร์มนี้

en: Only save entry when following condition is met
th: บันทึกรายการเมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้เท่านั้น

en: Only save subscriber when following condition is met
th: บันทึกเฉพาะสมาชิกเมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้

en: Only save the label
th: บันทึกเฉพาะฉลาก

en: Only save the value (recommended)
th: บันทึกเฉพาะค่า (แนะนำ)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
th: ค้นหาเฉพาะผลลัพธ์ภายในประเทศที่ให้ไว้ ต้องส่งประเทศเป็นอักขระสองตัว รหัสประเทศที่เข้ากันได้กับ ISO 3166-1 Alpa-2 คุณสามารถกรองได้ถึง 5 ประเทศ คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค ตัวอย่างเช่น fr,nl,de จะจำกัดผลลัพธ์ของคุณให้อยู่ในฝรั่งเศส เนเธอร์แลนด์ และเยอรมนี ในขณะที่เรา pr,vi,gu,mp จะจำกัดผลลัพธ์ของคุณไว้ในสถานที่ต่างๆ ในสหรัฐอเมริกาและดินแดนที่ไม่ได้รับการจัดระเบียบ

en: Only send the label
th: ส่งเฉพาะฉลาก

en: Only send the value
th: ส่งเฉพาะค่า

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
th: ตั้งค่านี้เป็น "รอดำเนินการ" เท่านั้น หากคุณต้องการตรวจสอบการลงทะเบียนผู้ใช้ด้วยตนเอง

en: Only show in PDF file
th: แสดงในไฟล์ PDF เท่านั้น

en: Only show on Form
th: แสดงในแบบฟอร์มเท่านั้น

en: Only used for Front-end posting
th: ใช้สำหรับการโพสต์ส่วนหน้าเท่านั้น

en: Only used for Register & Login feature
th: ใช้สำหรับคุณสมบัติการลงทะเบียนและเข้าสู่ระบบเท่านั้น

en: Open (allow comments)
th: เปิด (อนุญาตให้แสดงความคิดเห็น)

en: Open (allow pings)
th: เปิด (อนุญาตให้ส่ง Ping)

en: Open in new window
th: เปิดหน้าต่างใหม่

en: Open in same window
th: เปิดในหน้าต่างเดียวกัน

en: Open new tab/window
th: เปิดแท็บ / หน้าต่างใหม่

en: Option
th: ตัวเลือก

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
th: เลือกให้ผู้ใช้ยืนยันบัญชีของตนหรือให้ลงชื่อเข้าใช้ทันทีโดยไม่ต้องยืนยัน

en: Order
th: ใบสั่ง

en: Order By
th: สั่งโดย

en: Order by Product price (WooCommerce only)
th: สั่งซื้อตามราคาผลิตภัณฑ์ (WooCommerce เท่านั้น)

en: Order by author
th: สั่งซื้อโดยผู้เขียน

en: Order by date
th: สั่งซื้อตามวันที่

en: Order by last modified date
th: สั่งซื้อตามวันที่แก้ไขล่าสุด

en: Order by menu order
th: สั่งตามเมนู

en: Order by post id
th: สั่งซื้อทางไปรษณีย์ id

en: Order by post/page parent id
th: สั่งซื้อทางไปรษณีย์ / เพจไอดีแม่

en: Order by title (default)
th: เรียงตามชื่อเรื่อง (ค่าเริ่มต้น)

en: Order details
th: รายละเอียดการสั่งซื้อ

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
th: จัดระเบียบการอัปโหลดเป็นโฟลเดอร์ตามเดือน / ปีเช่น:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
th: จุดเริ่มต้น (ระบุตำแหน่งเริ่มต้นที่จะคำนวณทิศทาง)

en: Out of stock
th: สินค้าหมด

en: Outside the field
th: นอกสนาม

en: Override days exclusion
th: ลบล้างการยกเว้นวัน

en: Override the PayPal member's stored address
th: แทนที่ที่อยู่ที่เก็บไว้ของสมาชิก PayPal

en: Override the default CSS styles
th: แทนที่สไตล์ CSS เริ่มต้น

en: Owner’s Address line 2
th: ที่อยู่ของเจ้าของบรรทัดที่ 2

en: Owner’s Address line1
th: ที่อยู่ของเจ้าของบรรทัดที่1

en: Owner’s City
th: เมืองของเจ้าของ

en: Owner’s Country
th: เจ้าของประเทศ

en: Owner’s Postal code
th: รหัสไปรษณีย์ของเจ้าของ

en: Owner’s State
th: สถานะของเจ้าของ

en: Owner’s email address
th: ที่อยู่อีเมลของเจ้าของ

en: Owner’s full name
th: ชื่อเต็มของเจ้าของ

en: Owner’s phone number
th: เบอร์โทรเจ้าของ

en: PDF
th: ไฟล์ PDF

en: PDF File
th: ไฟล์ PDF

en: PDF Generator Add-on
th: โปรแกรมเสริมสร้าง PDF

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
th: โปรแกรมเสริมสร้าง PDF %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
th: เปิดใช้งานโหมดแก้ไขข้อบกพร่องของตัวสร้าง PDF แล้ว!

en: PDF Settings
th: การตั้งค่า PDF

en: PDF Text rendering
th: การแสดงข้อความ PDF

en: PDF file
th: ไฟล์ PDF

en: PDF filename
th: ชื่อไฟล์ PDF

en: PDF options
th: ตัวเลือก PDF

en: PDF render scale
th: ขนาดการเรนเดอร์ PDF

en: Padding
th: การขยายความ

en: Padding & margin styles
th: รูปแบบช่องว่างและระยะขอบ

en: Padding bottom
th: ช่องว่างด้านล่าง

en: Padding top
th: ช่องว่างด้านบน

en: Page
th: หน้า

en: Page format
th: รูปแบบหน้า

en: Page orientation
th: การวางแนวหน้า

en: Page orientation for the next page
th: การวางแนวหน้าสำหรับหน้าถัดไป

en: Paid by
th: จ่ายโดย

en: Parent ID (leave blank for none)
th: รหัสผู้ปกครอง (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: Parse address to paypal based on form input data.
th: แยกที่อยู่ไปยัง paypal ตามข้อมูลที่ป้อนในแบบฟอร์ม

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
th: แยกวิเคราะห์ข้อมูลที่อยู่ที่ป้อนไปยัง paypal การดำเนินการนี้จะไม่แทนที่ที่อยู่เริ่มต้นของสมาชิก PayPal เว้นแต่คุณจะเปิดใช้งานตัวเลือก 'แทนที่' ด้านล่าง

en: Partial refund
th: คืนเงินบางส่วน

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
th: ตัวแปร Pass-through ให้คุณติดตามผลิตภัณฑ์หรือบริการที่ซื้อหรือผลงานที่ทำ มูลค่าที่คุณระบุจะถูกส่งคืนถึงคุณเมื่อการชำระเงินเสร็จสิ้น

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password Protect
th: ป้องกันด้วยรหัสผ่าน

en: Password Protect Settings
th: การตั้งค่าป้องกันรหัสผ่าน

en: Password field
th: ฟิลด์รหัสผ่าน

en: Password protect (leave blank for none)
th: ป้องกันด้วยรหัสผ่าน (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: Paste shortcode on any page
th: วางรหัสย่อบนหน้าใดก็ได้

en: Path to the blog
th: เส้นทางสู่บล็อก

en: PayPal Checkout
th: ชำระเงินด้วย PayPal

en: PayPal Order
th: ใบสั่งซื้อเพย์พาล

en: PayPal Subscriptions
th: สมัครสมาชิก PayPal

en: PayPal Transactions
th: ธุรกรรม PayPal

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
th: PayPal ยกเลิก URL (เมื่อผู้ใช้ยกเลิกการชำระเงิน)

en: PayPal currency code
th: รหัสสกุลเงิน PayPal

en: PayPal fee
th: ค่าธรรมเนียมเพย์พาล

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
th: PayPal กรอกหมายเลขโทรศัพท์บ้านของผู้ซื้อโดยอัตโนมัติ

en: PayPal merchant email (to receive payments)
th: อีเมลผู้ค้า PayPal (เพื่อรับการชำระเงิน)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
th: PayPal แจ้ง URL (สำหรับนักพัฒนาเท่านั้น!)

en: PayPal order
th: สั่งซื้อเพย์พาล

en: PayPal order (backend)
th: คำสั่งซื้อ PayPal (แบ็กเอนด์)

en: PayPal order status
th: สถานะการสั่งซื้อ PayPal

en: PayPal payment method
th: วิธีการชำระเงินด้วย PayPal

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
th: URL ส่งคืนของ PayPal (เมื่อผู้ใช้ส่งคืนจาก paypal สำเร็จ)

en: PayPal subscription
th: สมัครสมาชิก PayPal

en: PayPal subscription (backend)
th: สมัครสมาชิก PayPal (แบ็กเอนด์)

en: PayPal subscription status
th: สถานะการสมัคร PayPal

en: Payer E-mail
th: อีเมลผู้ชำระเงิน

en: Payment Method
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment Status
th: สถานะการชำระเงิน

en: Payment authorized, but not yet captured.
th: อนุมัติการชำระเงินแต่ยังไม่ถูกยึด

en: Payment details
th: รายละเอียดการจ่ายเงิน

en: Payment failed
th: การชำระเงินล้มเหลว

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
th: การชำระเงินล้มเหลว โปรดลองอีกครั้งโดยคลิกที่ URL ด้านล่าง%sลิงก์ด้านล่างจะใช้งานได้เป็นเวลา %s ชั่วโมงก่อนที่คำสั่งซื้อของคุณจะถูกลบ%s%s

en: Payment method
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment methods
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment status
th: สถานะการชำระเงิน

en: Payment type
th: ประเภทการชำระเงิน

en: Paypal Order
th: คำสั่งซื้อ Paypal

en: Paypal Order Status
th: สถานะการสั่งซื้อ Paypal

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Percent Off
th: เปอร์เซ็นต์ปิด

en: Permission denied, because this list does not exist
th: ปฏิเสธการอนุญาตเนื่องจากไม่มีรายการนี้

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Phone number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Phonenumber
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Placeholder
th: ตัวยึด

en: Placeholder Colors
th: สีตัวยึด

en: Placeholder when the field is filled out
th: ตัวยึดตำแหน่งเมื่อกรอกข้อมูลในฟิลด์

en: Please choose a payment method!
th: กรุณาเลือกวิธีการชำระเงิน!

en: Please choose an import file first!
th: โปรดเลือกไฟล์นำเข้าก่อน!

en: Please confirm deletion!
th: กรุณายืนยันการลบ!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
th: กรุณายืนยันการนำเข้า!
    สิ่งนี้จะลบล้างความก้าวหน้าในปัจจุบันของคุณ!

en: Please confirm to clear form!
th: กรุณายืนยันแบบฟอร์มที่ชัดเจน!

en: Please confirm to reset submission counter!
th: โปรดยืนยันเพื่อรีเซ็ตตัวนับการส่ง!

en: Please edit the element and enter your List ID.
th: โปรดแก้ไของค์ประกอบและป้อนรหัสรายการของคุณ

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
th: โปรดแก้ไของค์ประกอบ Stripe นี้และเลือกช่องทางการชำระเงิน!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
th: โปรดแก้ไขฟิลด์นี้และป้อน "คีย์ Google API" ของคุณใต้ TAB "กรอกที่อยู่อัตโนมัติ"

en: Please enter a reason!
th: กรุณาใส่เหตุผล!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
th: โปรดป้อน "คีย์ Google API" ของคุณและตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณได้เปิดใช้งานไลบรารี "Google Maps JavaScript API" เพื่อสร้างแผนที่

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
th: โปรดป้อนคีย์ reCAPTCHA API ของคุณใน %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s

en: Please note
th: โปรดทราบ

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
th: โปรดทราบว่าการเปลี่ยนไดเร็กทอรีนี้จะไม่ส่งผลต่อไฟล์ที่อัปโหลดก่อนหน้านี้

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
th: โปรดทราบว่าองค์ประกอบภายในคอลัมน์ที่ซ่อนอยู่จะยังคงถูกส่งเป็นข้อมูลโดยค่าเริ่มต้น

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
th: โปรดทราบว่าเกตเวย์ iDeal ไม่สามารถใช้ร่วมกับการสมัครรับข้อมูลได้!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
th: โปรดทราบว่าเมื่อคุณจัดเก็บไฟล์ของคุณในไดเร็กทอรีที่ปลอดภัย / ส่วนตัวภายนอกรูทไฟล์จะไม่ถูกเพิ่มลงในไลบรารีสื่อโดยอัตโนมัติ

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
th: โปรดทราบว่าคุณสามารถใช้ค่าคงที่และหนึ่งใน %s ที่กำหนดไว้ล่วงหน้า {tags}%s (ดูเอกสาร) ในกรณีที่คุณต้องการใช้ฟิลด์ {tags} คุณจะต้องทำให้เป็น %sVariable Field%s (ดูเอกสาร) สิ่งนี้ทำให้คุณสามารถอัปเดตฟิลด์ที่ซ่อนอยู่แบบไดนามิกตามค่าฟิลด์อื่น

en: Please note:
th: โปรดทราบ:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
th: โปรดทราบ: การตั้งค่าความยาวสูงสุดของ textarea จะไม่ตัดผู้ใช้ไม่ให้พิมพ์เกินข้อ จำกัด นี่เป็นจุดประสงค์ที่เป็นมิตรกับผู้ใช้เพื่อหลีกเลี่ยงการตัดข้อความเมื่อผู้ใช้พยายามคัดลอก / วางข้อความที่เกินขีด จำกัด (ซึ่งอาจทำให้รำคาญในบางสถานการณ์)

en: Please provide the price/plan ID for your line item
th: โปรดระบุราคา/รหัสแผนสำหรับรายการโฆษณาของคุณ

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
th: โปรดอ่านส่วน %sการสร้างเงื่อนไขตัวแปรด้วยไฟล์ CSV%s ในเอกสารประกอบก่อนที่จะใช้วิธีนี้

en: Please save your form first!
th: กรุณาบันทึกแบบฟอร์มของคุณก่อน!

en: Please select what you want to import!
th: โปรดเลือกสิ่งที่คุณต้องการนำเข้า!

en: Please setup your API key in
th: โปรดตั้งค่าคีย์ API ของคุณใน

en: Polish
th: ขัด

en: Populate checkout fields with form data
th: เติมช่องชำระเงินด้วยข้อมูลแบบฟอร์ม

en: Populate form with Contact Entry data if exists
th: กรอกแบบฟอร์มด้วยข้อมูลรายการผู้ติดต่อหากมีอยู่

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
th: ระยะเวลาป๊อปอัป FadeIn เป็นมิลลิวินาที

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
th: ระยะเวลา FadeOut ของป๊อปอัปในหน่วยมิลลิวินาที

en: Popup Settings
th: การตั้งค่าป๊อปอัป

en: Popup Slide In duration in milliseconds
th: ป๊อปอัปสไลด์ในระยะเวลาในหน่วยมิลลิวินาที

en: Popup background color
th: สีพื้นหลังของรายการ

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
th: ช่องว่างภายในป๊อปอัป เช่น 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
th: ป๊อปอัปสไลด์ใน

en: Popup width in pixels (px)
th: ความกว้างของป๊อปอัปเป็นพิกเซล (px)

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Positioning bottom e.g: 10px
th: การวางตำแหน่งด้านล่างเช่น 10px

en: Positioning left e.g: 10px
th: การวางตำแหน่งซ้ายเช่น: 10px

en: Positioning method
th: วิธีการวางตำแหน่ง

en: Positioning right e.g: 10px
th: การวางตำแหน่งให้ถูกต้องเช่น 10px

en: Positioning top e.g: 10px
th: ตำแหน่งบนสุดเช่น 10px

en: Possible values
th: ค่าที่เป็นไปได้

en: Post
th: โพสต์

en: Post Status
th: สถานะโพสต์

en: Post Title
th: ชื่อกระทู้

en: Post categories
th: หมวดหมู่โพสต์

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
th: สถานะโพสต์ (เช่นใด ๆ เผยแพร่สืบทอดรอดำเนินการส่วนตัวอนาคตร่างถังขยะ)

en: Post status after payment complete
th: สถานะโพสต์หลังจากชำระเงินเรียบร้อยแล้ว

en: Post tags separated by comma
th: โพสต์แท็กคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Post timeout in seconds
th: หมดเวลาโพสต์เป็นวินาที

en: Post type
th: ประเภทโพสต์

en: Post type (e.g page, post or product)
th: ประเภทโพสต์ (เช่นเพจโพสต์หรือสินค้า)

en: Postal code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Posts per RSS feed
th: โพสต์ต่อฟีด RSS

en: Posts per page
th: โพสต์ต่อหน้า

en: Preferred countries
th: ประเทศที่ต้องการ

en: Prefix label
th: ป้ายกำกับคำนำหน้า

en: Prefix question icon tooltip text
th: ข้อความคำแนะนำเครื่องมือไอคอนคำนำหน้า

en: Preloader (form loading icon)
th: ตัวโหลดล่วงหน้า (ไอคอนการโหลดแบบฟอร์ม)

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
th: ป้องกันการส่งแบบฟอร์มเมื่อกดปุ่มแป้นพิมพ์ "Enter"

en: Prevent submitting form when entry title already exists
th: ป้องกันการส่งแบบฟอร์มเมื่อมีชื่อผลงานอยู่แล้ว

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
th: ป้องกันไม่ให้ผู้ใช้ไปยังขั้นตอนถัดไปหากมีข้อผิดพลาด

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Previous / Next color
th: สีก่อนหน้า / ถัดไป

en: Previous Multi-part/Step
th: ก่อนหน้า หลายส่วน/ขั้นตอน

en: Previous button text
th: ข้อความปุ่มก่อนหน้า

en: Price
th: ราคา

en: Pricing Plan
th: แผนราคา

en: Print
th: พิมพ์

en: Print form data
th: พิมพ์ข้อมูลแบบฟอร์ม

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Processed
th: แปรรูปแล้ว

en: Processing form data...
th: กำลังประมวลผลข้อมูลแบบฟอร์ม ...

en: Product Price
th: ราคาสินค้า

en: Product Regular Price
th: สินค้าราคาปกติ

en: Product Sale Price
th: ราคาขายสินค้า

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
th: ประเภทสินค้า (เช่น ง่าย จัดกลุ่ม ภายนอก ตัวแปร)

en: Product attribute (product_attributes)
th: แอตทริบิวต์ผลิตภัณฑ์ (product_attributes)

en: Product attribute slug
th: กระสุนคุณลักษณะของผลิตภัณฑ์

en: Product name
th: ชื่อผลิตภัณฑ์

en: Product visibility
th: การมองเห็นสินค้า

en: Progress Bar Colors
th: แถบความคืบหน้าสี

en: Progress Step Colors
th: สีขั้นตอนความคืบหน้า

en: Progress Step Colors Active
th: สีขั้นตอนความคืบหน้าใช้งานอยู่

en: Publish (default)
th: เผยแพร่ (ค่าเริ่มต้น)

en: Purchase total
th: ยอดซื้อ

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
th: ใส่ค่าธรรมเนียมแต่ละรายการในบรรทัดใหม่โดยมีค่าคั่นด้วยท่อ "|".%1$s%2$sตัวอย่างที่มีแท็ก:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sตัวอย่างที่ไม่มีแท็ก:%3$s ค่าธรรมเนียมการจัดการ|5|เท็จ|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
th: ใส่แต่ละคีย์ในบรรทัดใหม่ตัวอย่างเช่นหากคุณต้องการส่งคืนที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงินของผู้ใช้คุณสามารถป้อน:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    เมื่อเรียกค่าในรูปแบบไดนามิกคุณสามารถใช้แท็กเช่นนี้: {fieldname; 1} (เพื่อดึง ID ผู้ใช้) และ {fieldname; 2} (เพื่อดึงข้อมูลเมือง) และอื่น ๆ ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
th: ใส่เมตาคีย์แต่ละรายการในบรรทัดใหม่ตัวอย่างเช่นหากคุณต้องการส่งคืน ID รูปภาพราคาและชื่อของผลิตภัณฑ์คุณสามารถป้อน:
     ID
    ภาพที่โดดเด่น
    post_title
    _ ไม่สม่ำเสมอ _ ราคา
    
    เมื่อดึงค่าในรูปแบบไดนามิกคุณสามารถใช้แท็กเช่น: {fieldname; 1} (เพื่อดึง ID), {fieldname; 2} (เพื่อดึง URL รูปภาพ), {fieldname; 3} (สำหรับชื่อ), และ {fieldname; 4} (เพื่อดึงราคา)

en: Put each on a new line
th: ขึ้นบรรทัดใหม่

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
th: ขึ้นบรรทัดใหม่ เช่น
    nl|เนเธอร์แลนด์
    de|Deutschland

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
th: จัดรูปแบบบรรทัดใหม่ดังนี้:%1$s%4$smenu-slug|ชื่อเมนู|ใส่ HTML หรือรหัสย่อของคุณที่นี่...|จำนวนเต็มสำหรับตำแหน่งของรายการเมนู (ตัวเลือก)|URL ไปยังหน้าที่กำหนดเอง (ตัวเลือก) %5$s%1$s%2$sตัวอย่างที่ไม่มี URL ของหน้าที่กำหนดเอง:%3$s%1$s%4$sform-submissions|การส่งแบบฟอร์ม|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sตัวอย่างที่มี URL ของหน้าที่กำหนดเอง:%3$s%1$s%4$sform-submissions|การส่งแบบฟอร์ม|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
th: ใส่แต่ละรายการในบรรทัดใหม่ แยกค่าตามไพพ์%s%sตัวอย่าง:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
th: ขึ้นบรรทัดใหม่ {tags} สามารถใช้ดึงข้อมูลได้

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
th: ใส่แต่ละรายการในบรรทัดใหม่ รูปแบบตัวอย่าง:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
th: ใส่แต่ละบรรทัดใหม่%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber

en: Put each social icon on a new line
th: ใส่แต่ละไอคอนโซเชียลในบรรทัดใหม่

en: Put each tracking event on a new line, separate parameters with pipes. You can also append a form ID to only trigger the event when that specific form was submitted. Examples:%1$s%1$s%2$sTo trigger for specific form only:%3$s%4$s2316:send|event|Signup Form|submit%5$s%2$sTo trigger for all forms:%3$s%4$ssend|event|Contact Form|submit%5$s%2$sExample with event Label and Value:%3$s%4$ssend|event|Campaign Form|submit|Fall Campaign|43%5$s
th: ใส่แต่ละเหตุการณ์การติดตามในบรรทัดใหม่ แยกพารามิเตอร์ด้วยท่อ คุณยังสามารถผนวกรหัสแบบฟอร์มเพื่อทริกเกอร์เหตุการณ์เฉพาะเมื่อมีการส่งแบบฟอร์มเฉพาะนั้น ตัวอย่าง:%1$s%1$s%2$sการทริกเกอร์สำหรับแบบฟอร์มเฉพาะเท่านั้น:%3$s%4$s2316:send|event|แบบฟอร์มการสมัคร|submit%5$s%2$sการทริกเกอร์สำหรับทุกรูปแบบ: %3$s%4$ssend|เหตุการณ์|แบบฟอร์มการติดต่อ|submit%5$s%2$sตัวอย่างที่มีป้ายกำกับและมูลค่าเหตุการณ์:%3$s%4$ssend|กิจกรรม|แบบฟอร์มแคมเปญ|ส่ง|แคมเปญฤดูใบไม้ร่วง|43%5$s

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
th: ใส่โค้ดติดตามที่นี่และแทนที่ &quot;UA-XXXXX-Y&quot; ด้วยรหัสพร็อพเพอร์ตี้ (หรือที่เรียกว่า &quot;รหัสติดตาม&quot;) ของพร็อพเพอร์ตี้ Google Analytics ที่คุณต้องการติดตาม<br /> (เพิ่มเฉพาะในกรณีที่คุณแน่ใจว่ายังไม่ได้วางรหัสนี้ไว้ที่อื่นหรือเว้นว่างไว้)

en: QTY
th: จำนวน

en: Quantity
th: ปริมาณ

en: Quantity (Number of items)
th: ปริมาณ (จำนวนรายการ)

en: Quantity button colors
th: จำนวนปุ่มสี

en: Quantity field
th: ฟิลด์ปริมาณ

en: Quantity:
th: ปริมาณ:

en: Question
th: คำถาม

en: Radio buttons
th: ปุ่มตัวเลือก

en: Rating
th: คะแนน

en: Rating Colors
th: ให้คะแนนสี

en: Rating Colors Active
th: การให้คะแนนสีที่ใช้งานอยู่

en: Rating Colors Hover
th: การให้คะแนนสีวางเมาส์

en: Rating background
th: พื้นหลังแท็ก

en: Rating border color
th: สีของขอบเรตติ้ง

en: Rating color
th: คะแนนสี

en: Raw Transaction Data
th: ข้อมูลธุรกรรมดิบ

en: Read
th: อ่าน

en: Read the documentation here!
th: อ่านเอกสารที่นี่!

en: Readonly (makes fields readonly)
th: อ่านอย่างเดียว (ทำให้ฟิลด์เป็นแบบอ่านอย่างเดียว)

en: Reason
th: เหตุผล

en: Receipt/Invoice
th: ใบเสร็จรับเงิน/ใบแจ้งหนี้

en: Recipient(s) email address separated by commas
th: ที่อยู่อีเมลของผู้รับคั่นด้วยลูกน้ำ

en: Recipient(s) email address separated with commas
th: ที่อยู่อีเมลของผู้รับคั่นด้วยลูกน้ำ

en: Recurring
th: เกิดซ้ำ

en: Recurring Payment ID
th: รหัสการชำระเงินที่เกิดซ้ำ

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
th: เปลี่ยนเส้นทางไปยังหน้าชำระเงินหรือตะกร้าสินค้า?

en: Redirect to link or URL
th: เปลี่ยนเส้นทางไปยังลิงก์หรือ URL

en: Redirect to the created Post after form submission
th: เปลี่ยนเส้นทางไปยังโพสต์ที่สร้างขึ้นหลังจากส่งแบบฟอร์ม

en: Redirecting...
th: กำลังเปลี่ยนเส้นทาง ...

en: Redo last change
th: ทำซ้ำการเปลี่ยนแปลงล่าสุด

en: Refunded
th: คืนเงินแล้ว

en: Region
th: ภาค

en: Register & Login
th: ลงทะเบียนและเข้าสู่ระบบ

en: Register & Login Settings
th: ลงทะเบียน & เข้าสู่ระบบ การตั้งค่า

en: Register a new user
th: ลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่

en: Register new user if user is not logged in
th: ลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่หากผู้ใช้ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: Registered user login status after payment complete
th: สถานะการเข้าสู่ระบบของผู้ใช้ที่ลงทะเบียนหลังจากชำระเงินเสร็จสิ้น

en: Relative
th: ญาติ

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
th: ลบ URL (ไฮเปอร์ลิงก์) ออกจากไฟล์ในอีเมล

en: Remove files from {loop_fields} in emails
th: ลบไฟล์จาก {loop_fields} ในอีเมล

en: Remove files from {loop_fields} tag
th: ลบไฟล์ออกจากแท็ก {loop_fields}

en: Remove gallery (images) from single product page
th: ลบแกลเลอรี (รูปภาพ) ออกจากหน้าผลิตภัณฑ์เดียว

en: Remove gallery from single product page
th: ลบแกลเลอรีจากหน้าผลิตภัณฑ์เดียว

en: Remove hyperlink in emails
th: ลบไฮเปอร์ลิงก์ในอีเมล

en: Remove margin
th: ลบขอบ

en: Remove price from single product page
th: ลบราคาจากหน้าผลิตภัณฑ์เดียว

en: Remove rating from single product page
th: ลบการให้คะแนนจากหน้าผลิตภัณฑ์เดียว

en: Remove short description from single product page
th: ลบคำอธิบายสั้น ๆ ออกจากหน้าผลิตภัณฑ์เดียว

en: Remove title from single product page
th: ลบชื่อออกจากหน้าผลิตภัณฑ์เดียว

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
th: ลบ/ล้างคูปองก่อนเปลี่ยนเส้นทางไปที่รถเข็น

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
th: ลบ/ล้างค่าธรรมเนียมก่อนเปลี่ยนเส้นทางไปที่รถเข็น

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
th: ลบการเน้นเสียงออกจากสตริงภายในไฟล์ CSV ของคุณ

en: Removes any accents from strings returned by the API
th: ลบการเน้นเสียงออกจากสตริงที่ส่งคืนโดย API

en: Repeat (repeat)
th: ซ้ำ (ซ้ำ)

en: Repeat X (repeat-x)
th: ทำซ้ำ X (ซ้ำ -x)

en: Repeat Y (repeat-y)
th: ทำซ้ำ Y (ซ้ำ-y)

en: Repeater
th: ทบทวน

en: Repeater column
th: คอลัมน์ทวน

en: Replace comma's with HTML tag in emails
th: แทนที่จุลภาคด้วยแท็ก HTML ในอีเมล

en: Replace the default "Add to cart" area
th: แทนที่พื้นที่ "หยิบใส่ตะกร้า" เริ่มต้น

en: Reply to email:
th: ตอบกลับอีเมล:

en: Reply to name:
th: ตอบกลับชื่อ:

en: Reposition element
th: องค์ประกอบการเปลี่ยนตำแหน่ง

en: Require user to choose a minimum of X dates
th: กำหนดให้ผู้ใช้เลือกวันที่ X ขั้นต่ำ

en: Required Field (not empty)
th: ฟิลด์ที่จำเป็น (ไม่ว่างเปล่า)

en: Required to calculate distance between 2 locations
th: จำเป็นในการคำนวณระยะทางระหว่าง 2 สถานที่

en: Required to connect the post to categories (if found)
th: จำเป็นต้องเชื่อมต่อโพสต์กับหมวดหมู่ (หากพบ)

en: Required to connect the post to tags (if found)
th: จำเป็นต้องเชื่อมต่อโพสต์กับแท็ก (หากพบ)

en: Required to do API calls to retrieve data
th: จำเป็นในการเรียก API เพื่อดึงข้อมูล

en: Reset Submission Counter
th: รีเซ็ตตัวนับการส่ง

en: Reset Submission Counter for Users
th: รีเซ็ตตัวนับการส่งสำหรับผู้ใช้

en: Reset all to default value
th: รีเซ็ตทั้งหมดเป็นค่าเริ่มต้น

en: Reset all to global value
th: รีเซ็ตทั้งหมดเป็นค่าส่วนกลาง

en: Reset all to last known value
th: รีเซ็ตทั้งหมดเป็นค่าที่ทราบล่าสุด

en: Reset filters
th: รีเซ็ตตัวกรอง

en: Reset locker submission counter for all users:
th: รีเซ็ตตัวนับการส่งตู้เก็บของสำหรับผู้ใช้ทั้งหมด:

en: Reset locker submission counter to:
th: รีเซ็ตตัวนับการส่งตู้เก็บของเป็น:

en: Reset password (lost password)
th: รีเซ็ตรหัสผ่าน (รหัสผ่านที่หายไป)

en: Reset to default value
th: รีเซ็ตเป็นค่าเริ่มต้น

en: Reset to global settings
th: รีเซ็ตเป็นการตั้งค่าส่วนกลาง

en: Reset to global value
th: รีเซ็ตเป็นค่าสากล

en: Reset to last known value
th: รีเซ็ตเป็นค่าที่ทราบล่าสุด

en: Responsiveness
th: การตอบสนอง

en: Restore Default Settings
th: คืนค่าการตั้งค่าเริ่มต้น

en: Restore a previous saved version of this Form
th: กู้คืนเวอร์ชันที่บันทึกไว้ก่อนหน้านี้ของแบบฟอร์มนี้

en: Restore backup
th: กู้คืนข้อมูลสำรอง

en: Restoring settings...
th: การกู้คืนการตั้งค่า ...

en: Restrict result by countrie(s)
th: จำกัดผลลัพธ์ตามประเทศ

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
th: รักษามูลค่าส่วนกลางไว้ (แนะนำเมื่อส่งออกไปยังไซต์อื่น)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
th: ดึงข้อมูล Slug, ID, Title หรือ Meta เป็นค่า

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
th: ดึงข้อมูลหมวดหมู่ตาม ID หลัก (จำนวนเต็มเท่านั้น)

en: Retrieve entries based on all forms
th: ดึงรายการตามแบบฟอร์มทั้งหมด

en: Retrieve entries based on the following form ID's
th: ดึงรายการตามแบบฟอร์ม ID's . ต่อไปนี้

en: Retrieve form data from users last submission
th: ดึงข้อมูลแบบฟอร์มจากการส่งครั้งล่าสุดของผู้ใช้

en: Retrieve method
th: วิธีดึงข้อมูล

en: Retrieve value from
th: ดึงค่าจาก

en: Retrieves the activation code
th: เรียกรหัสเปิดใช้งาน

en: Retrieves the current author ID
th: ดึง ID ผู้เขียนปัจจุบัน

en: Retrieves the current author email
th: ดึงอีเมลผู้เขียนปัจจุบัน

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
th: ดึงวันปัจจุบันของเดือน (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
th: ดึงข้อมูลวันปัจจุบันของเดือน (UTC / GMT)

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
th: ดึงชั่วโมงปัจจุบันของวัน (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
th: ดึงชั่วโมงปัจจุบันของวัน (UTC / GMT)

en: Retrieves the current logged in user ID
th: ดึง ID ผู้ใช้ที่ล็อกอินปัจจุบัน

en: Retrieves the current logged in user display name
th: ดึงชื่อที่แสดงของผู้ใช้ที่ล็อกอินในปัจจุบัน

en: Retrieves the current logged in user email
th: ดึงอีเมลผู้ใช้ที่ล็อกอินปัจจุบัน

en: Retrieves the current logged in user first name
th: ดึงชื่อผู้ใช้ที่ล็อกอินปัจจุบัน

en: Retrieves the current logged in user last name
th: ดึงนามสกุลผู้ใช้ที่ล็อกอินปัจจุบัน

en: Retrieves the current logged in user login (username)
th: ดึงข้อมูลการเข้าสู่ระบบของผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบปัจจุบัน (ชื่อผู้ใช้)

en: Retrieves the current logged in user roles
th: ดึงข้อมูลบทบาทผู้ใช้ที่ล็อกอินปัจจุบัน

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
th: ดึงข้อมูลนาทีปัจจุบันของชั่วโมง (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
th: ดึงข้อมูลนาทีปัจจุบันของชั่วโมง (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
th: ดึงข้อมูลเดือนปัจจุบันของปี (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
th: ดึงข้อมูลเดือนปัจจุบันของปี (UTC / GMT)

en: Retrieves the current page URL
th: ดึง URL ของหน้าปัจจุบัน

en: Retrieves the current page or post ID
th: ดึงข้อมูลเพจปัจจุบันหรือรหัสโพสต์

en: Retrieves the current page or post author ID
th: ดึงข้อมูลหน้าปัจจุบันหรือรหัสผู้โพสต์

en: Retrieves the current page or post author email
th: ดึงข้อมูลหน้าปัจจุบันหรือโพสต์อีเมลของผู้เขียน

en: Retrieves the current page or post title
th: ดึงข้อมูลหน้าปัจจุบันหรือชื่อโพสต์

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
th: ดึงวินาทีปัจจุบันของนาที (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
th: ดึงวินาทีปัจจุบันของนาที (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
th: ดึงข้อมูลปีปัจจุบันของเวลา (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
th: ดึงข้อมูลปีปัจจุบัน (UTC / GMT)

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
th: ดึงป้ายชื่อฟิลด์สำหรับลูปฟิลด์ {loop_fields}

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
th: ดึงค่าฟิลด์สำหรับลูปฟิลด์ {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
th: ดึงรหัสผ่านที่สร้างขึ้น

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
th: ดึง ID รายการผู้ติดต่อล่าสุด

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
th: ดึงข้อมูล ID รายการติดต่อล่าสุดของผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบตาม ID แบบฟอร์มปัจจุบัน

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
th: ดึง ID รายการผู้ติดต่อล่าสุดของผู้ใช้ที่ล็อกอิน

en: Retrieves the latest Contact Entry status
th: ดึงสถานะรายการผู้ติดต่อล่าสุด

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
th: ดึงข้อมูลสถานะรายการติดต่อล่าสุดของผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบตาม ID แบบฟอร์มปัจจุบัน

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
th: ดึงข้อมูลสถานะรายการผู้ติดต่อล่าสุดของผู้ใช้ที่ล็อกอิน

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
th: ดึงข้อมูลตำแหน่งที่ผู้ใช้มาจาก (ถ้ามี) ก่อนที่จะโหลดเพจด้วยแบบฟอร์ม

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
th: ดึงข้อมูลตำแหน่งที่ผู้ใช้มาจากเซสชัน (ถ้ามี) ก่อนที่จะโหลดเพจด้วยแบบฟอร์ม

en: Retrieves the login page URL
th: ดึง URL หน้าเข้าสู่ระบบ

en: Retrieves the loop anywhere in your email
th: ดึงลูปได้ทุกที่ในอีเมลของคุณ

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
th: ดึงการประทับเวลาของเซิร์ฟเวอร์ (เวลาท้องถิ่น)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
th: ดึงการประทับเวลาของเซิร์ฟเวอร์ (UTC / GMT)

en: Retrieves the submitter's IP address
th: ดึงข้อมูลที่อยู่ IP ของผู้ส่ง

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
th: ดึงจำนวนการส่งทั้งหมด (หากใช้แบบฟอร์มล็อกเกอร์)

en: Retry payment E-mail Body
th: ลองชำระเงินอีกครั้ง เนื้อหาอีเมล

en: Retry payment E-mail Subject
th: ลองชำระเงินอีกครั้ง อีเมล เรื่อง

en: Retry payment link expiry in hours
th: ลิงก์การชำระเงินลองอีกครั้งจะหมดอายุในไม่กี่ชั่วโมง

en: Return age as value instead of the date
th: ส่งคืนค่าอายุเป็นค่าแทนวันที่

en: Return days
th: วันกลับ

en: Return label format (define how the results are displayed)
th: ส่งคืนรูปแบบฉลาก (กำหนดวิธีการแสดงผลลัพธ์)

en: Return months
th: คืนเดือน

en: Return the current date as default value
th: ส่งคืนวันที่ปัจจุบันเป็นค่าเริ่มต้น

en: Return the current time as default value
th: คืนเวลาปัจจุบันเป็นค่าเริ่มต้น

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
th: ส่งคืนลูกค้าที่หน้านี้หลังจากชำระเงินสำเร็จแล้ว เว้นว่างไว้เพื่อเปลี่ยนเส้นทางไปยังหน้าแรก

en: Return to builder
th: กลับไปที่ผู้สร้าง

en: Return value format (define how the value is returned)
th: รูปแบบค่าส่งคืน (กำหนดวิธีการส่งคืนค่า)

en: Return years (age)
th: ผลตอบแทนปี (อายุ)

en: Reversed
th: กลับด้าน

en: Right
th: ขวา

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Romansh
th: โรมานช

en: Rounded
th: โค้งมน

en: Row heading
th: ส่วนหัวของแถว

en: Row logic
th: ตรรกะแถว

en: Russian
th: รัสเซีย

en: SEPA Direct Debit
th: การหักบัญชีอัตโนมัติ SEPA

en: SMTP Server
th: เซิร์ฟเวอร์ SMTP

en: SMTP debug output mode
th: โหมดเอาต์พุตการดีบัก SMTP

en: SMTP password
th: รหัสผ่าน SMTP

en: SMTP username
th: ชื่อผู้ใช้ SMTP

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
th: SMTP – พอร์ต 25 หรือ 2525 หรือ 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – พอร์ต 465 หรือ 25 หรือ 587, 2526

en: Sa
th: สา

en: Sales tax
th: ภาษีการขาย

en: Sandbox publishable key
th: คีย์ที่เผยแพร่ได้ในแซนด์บ็อกซ์

en: Sandbox secret key
th: รหัสลับแซนด์บ็อกซ์

en: Sandbox webhook ID
th: รหัสเว็บฮุคแซนด์บ็อกซ์

en: Sandbox webhook signing secret key
th: Sandbox webhook เซ็นรหัสลับ

en: Sat
th: ส

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: Save
th: บันทึก

en: Save Mailster user data
th: บันทึกข้อมูลผู้ใช้ Mailster

en: Save Settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save as Contact Entry
th: บันทึกเป็นรายการผู้ติดต่อ

en: Save both value and label
th: บันทึกทั้งค่าและฉลาก

en: Save custom post meta
th: บันทึก meta . โพสต์ที่กำหนดเอง

en: Save custom user meta
th: บันทึก meta ผู้ใช้ที่กำหนดเอง

en: Save data
th: บันทึกข้อมูล

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
th: บันทึกความก้าวหน้าของฟอร์ม (เมื่อผู้ใช้กลับมาข้อมูลจะไม่สูญหาย)

en: Save product attributes
th: บันทึกคุณลักษณะของผลิตภัณฑ์

en: Save settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save the admin email value (default)
th: บันทึกค่าอีเมลผู้ดูแลระบบ (ค่าเริ่มต้น)

en: Save the confirmation email value
th: บันทึกค่าอีเมลยืนยัน

en: Save the entry value
th: บันทึกค่ารายการ

en: Save value or label to entry?
th: บันทึกค่าหรือป้ายกำกับในรายการ?

en: Save your form
th: บันทึกแบบฟอร์มของคุณ

en: Search
th: ค้นหา

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
th: ค้นหารายชื่อผู้ติดต่อตามชื่อของพวกเขา โดยค่าเริ่มต้น ข้อมูลรายการทั้งหมดจะถูกเติม เว้นแต่จะกำหนดไว้เป็นอย่างอื่นในการตั้งค่า "ช่องที่ต้องข้าม" ด้านล่าง ในการเรียกสถานะรายการผู้ติดต่อ คุณสามารถเพิ่มฟิลด์ชื่อ: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (ซึ่งจะถูกเติมด้วยสถานะปัจจุบันของรายการ) หากต้องการดึงข้อมูล ID รายการ คุณสามารถตั้งชื่อฟิลด์: %2$shidden_contact_entry_id%3$s ในการเรียกชื่อรายการ คุณสามารถตั้งชื่อฟิลด์: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
th: ค้นหารายชื่อผู้ติดต่อตามชื่อเรื่อง

en: Search method
th: วิธีการค้นหา

en: Second choice
th: ตัวเลือกที่สอง

en: Secrets
th: ความลับ

en: Secure File Uploads
th: อัปโหลดไฟล์อย่างปลอดภัย

en: Select & Sort the data that needs to be exported
th: เลือกและจัดเรียงข้อมูลที่ต้องการส่งออก

en: Select None to never reset the lock
th: เลือกไม่มีเพื่อไม่ต้องรีเซ็ตการล็อก

en: Select a date
th: เลือกวันที่

en: Select a filter relation (OR|AND)
th: เลือกความสัมพันธ์ของตัวกรอง (หรือ|และ)

en: Select a form
th: เลือกแบบฟอร์ม

en: Select a method for retrieving items
th: เลือกวิธีการดึงรายการ

en: Select a page to link to
th: เลือกหน้าที่จะเชื่อมโยง

en: Select a post to link to
th: เลือกโพสต์ที่จะเชื่อมโยง

en: Select a time
th: เลือกเวลา

en: Select a unit system
th: เลือกระบบหน่วย

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
th: เลือกบทบาทของผู้ใช้ทั้งหมดที่ได้รับอนุญาตให้ส่งแบบฟอร์ม

en: Select an Icon
th: เลือกไอคอน

en: Select email template
th: เลือกเทมเพลตอีเมล

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
th: เลือกจัดกลุ่มหากคุณต้องการต่อท้ายฟิลด์ถัดจากฟิลด์ก่อนหน้า

en: Select how many individual E-mail reminders you require
th: เลือกจำนวนอีเมลแจ้งเตือนที่คุณต้องการ

en: Select how the items should be displayed
th: เลือกวิธีแสดงรายการ

en: Select how you want to filter entries
th: เลือกวิธีที่คุณต้องการกรองรายการ

en: Select how you want to filter orders
th: เลือกวิธีที่คุณต้องการกรองคำสั่งซื้อ

en: Select how you want to order the items
th: เลือกวิธีที่คุณต้องการสั่งซื้อสินค้า

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
th: เลือกวิธีที่คุณต้องการกำหนดเงื่อนไข (ด้วยตนเองหรือผ่านไฟล์ CSV)

en: Select if this field must act as Start or Destination
th: เลือกว่าฟิลด์นี้ต้องทำหน้าที่เป็นจุดเริ่มต้นหรือปลายทาง

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
th: เลือกว่าคุณต้องการดึง slug, ID หรือ title เป็นค่าหรือไม่

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
th: เลือกว่าคุณต้องการใช้จากน้อยไปมากหรือจากมากไปหาน้อย

en: Select the toggle default status
th: เลือกสถานะเริ่มต้นของการสลับ

en: Select to split words by comma or space or both
th: เลือกเพื่อแบ่งคำด้วยลูกน้ำหรือเว้นวรรคหรือทั้งสองอย่าง

en: Select weight unit
th: เลือกหน่วยน้ำหนัก

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
th: เลือกสิ่งที่แบบฟอร์มควรทำ (ลงทะเบียน เข้าสู่ระบบ อัปเดตหรือรีเซ็ตรหัสผ่าน)

en: Select what the status should be
th: เลือกสถานะที่ควรจะเป็น

en: Select what value to return (distance or duration)
th: เลือกค่าที่จะส่งคืน (ระยะทางหรือระยะเวลา)

en: Select when to reset the form lock
th: เลือกเวลาที่จะรีเซ็ตการล็อกแบบฟอร์ม

en: Select where files should be uploaded to
th: เลือกว่าจะอัปโหลดไฟล์ไปที่ใด

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
th: เลือกว่าจะแจ้งให้ผู้ซื้อทราบที่อยู่สำหรับจัดส่งหรือไม่

en: Select which value to return for calculations
th: เลือกค่าที่จะส่งคืนสำหรับการคำนวณ

en: Select your form
th: เลือกแบบฟอร์มของคุณ

en: Selected color
th: สีที่เลือก

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
th: ส่งไฟล์แนบ CSV พร้อมข้อมูลแบบฟอร์มไปยังอีเมลผู้ดูแลระบบ

en: Send E-mail
th: ส่งอีเมล

en: Send E-mail to author
th: ส่ง E-mail ถึงผู้เขียน

en: Send a confirmation email
th: ส่งอีเมลยืนยัน

en: Send admin email
th: ส่งอีเมลผู้ดูแลระบบ

en: Send an admin email
th: ส่งอีเมลผู้ดูแลระบบ

en: Send approve email when account is activated by admin
th: ส่งอีเมลอนุมัติเมื่อเปิดใช้งานบัญชีโดยผู้ดูแลระบบ

en: Send both value and label
th: ส่งทั้งค่าและฉลาก

en: Send confirmation email
th: ส่งอีเมลยืนยัน

en: Send copy to following address(es)
th: ส่งสำเนาไปยังที่อยู่ต่อไปนี้

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
th: ส่งสำเนาไปยังที่อยู่ต่อไปนี้โดยไม่สามารถดูที่อยู่ได้

en: Send data as JSON string
th: ส่งข้อมูลเป็นสตริง JSON

en: Send email after order completed
th: ส่งอีเมลหลังจากสั่งซื้อเสร็จสิ้น

en: Send email after payment completed
th: ส่งอีเมลหลังจากชำระเงินเสร็จ

en: Send email confirmation/verification email
th: ส่งอีเมลยืนยัน/อีเมลยืนยัน

en: Send email from:
th: ส่งอีเมลจาก:

en: Send email to
th: ส่งอีเมลไปที่

en: Send email to:
th: ส่งอีเมลไปที่:

en: Send or do not send confirmation emails
th: ส่งหรือไม่ส่งอีเมลยืนยัน

en: Send or do not send the admin emails
th: ส่งหรือไม่ส่งอีเมลของผู้ดูแลระบบ

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
th: ส่งการเตือนในเวลาที่กำหนดหรือโดย offset

en: Send reminder based on the following date:
th: ส่งการแจ้งเตือนตามวันที่ต่อไปนี้:

en: Send site credentials to the user email
th: ส่งข้อมูลประจำตัวของเว็บไซต์ไปยังอีเมลผู้ใช้

en: Send the Mailchimp confirmation email
th: ส่งอีเมลยืนยัน Mailchimp

en: Send to (Admin E-mails)
th: ส่งไปที่ (อีเมลของผู้ดูแลระบบ)

en: Send to (Confirmation E-mails)
th: ส่งไปที่ (อีเมลยืนยัน)

en: Send value or label to admin?
th: ส่งค่าหรือป้ายกำกับให้ผู้ดูแลระบบ?

en: Send value or label to submitter?
th: ส่งค่าหรือป้ายกำกับไปยังผู้ส่ง?

en: Send verification email (default)
th: ส่งอีเมลยืนยัน (ค่าเริ่มต้น)

en: Send verification email and automatically login
th: ส่งอีเมลยืนยันและเข้าสู่ระบบโดยอัตโนมัติ

en: Sep
th: ก.ย.

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
th: แยกฟิลด์ Mailchimp และ field_name ด้วยไพพ์ "|" (ใส่แต่ละรายการในบรรทัดใหม่)%1$sตัวอย่าง: PHONE|phonenumber%1$sด้วยวิธีการนี้ คุณสามารถบันทึกข้อมูลผู้ใช้ Mailchimp ที่กำหนดเองได้

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
th: แยกฟิลด์ Mailster และ field_name ด้วยไพพ์ "|" (ใส่แต่ละรายการในบรรทัดใหม่)%sตัวอย่าง: mailster_field_name|super_forms_field_name%sด้วยวิธีการนี้ คุณสามารถบันทึกข้อมูลผู้ใช้ Mailster ที่กำหนดเองได้

en: Separate each form ID by a comma.
th: แยกแต่ละ ID ของแบบฟอร์มด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
th: คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
th: แยกแต่ละสถานะของโพสต์ด้วยลูกน้ำป้อน "ใด ๆ " สำหรับสถานะโพสต์ทั้งหมด

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
th: คั่นแต่ละอัตราด้วยเครื่องหมายจุลภาค คุณสามารถจัดการและสร้างอัตราภาษีได้ผ่านทาง Stripe %sDashboard%s

en: September
th: กันยายน

en: Serbian
th: เซอร์เบีย

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
th: ตั้งค่าตัวคั่นแบบกำหนดเองเพื่อแยกค่าในแต่ละแถว

en: Set a custom enclosure character for values
th: ตั้งค่าอักขระกล่องหุ้มที่กำหนดเองสำหรับค่า

en: Set a default color (leave blank for none)
th: กำหนดสีเริ่มต้น (เว้นว่างไว้หากไม่มี)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
th: ตั้งเวลาเริ่มต้นสำหรับฟิลด์นี้ (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
th: ตั้งค่าเริ่มต้นสำหรับฟิลด์นี้ (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
th: ตั้งค่าเริ่มต้นสำหรับฟิลด์นี้ สามารถใช้ {post_id} และ {post_title} ได้ (เว้นว่างไว้เพื่อไม่มี)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
th: ตั้งค่าเริ่มต้นสำหรับฟิลด์นี้ สามารถใช้ {post_id}, {post_title} และ {user _ ****} ได้ (เว้นว่างไว้เพื่อไม่มี)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
th: ตั้งค่า ID ฟอร์มเพื่อดึงข้อมูลจาก (คั่นด้วยลูกน้ำ)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
th: กำหนดรูปแบบ เช่น %, EUR, USD เป็นต้น

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
th: ตั้งค่าป้ายกำกับสำหรับจำนวนเงิน เช่น Subtotal หรือ Total

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
th: กำหนดรูปแบบตัวเลขเช่น Gygabyte, Kilometers เป็นต้น (เว้นว่างไว้หากไม่มี)

en: Set mailer to use SMTP
th: ตั้งค่าจดหมายให้ใช้ SMTP

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
th: กำหนดสกุลเงินหรือเว้นว่างไว้โดยไม่มีสกุลเงินเช่น $ หรือ€

en: Set the limitation thresshold
th: กำหนดเกณฑ์การ จำกัด

en: Set the limitation thresshold per user
th: กำหนดเกณฑ์การ จำกัด ต่อผู้ใช้

en: Set the type of number to be used as the placeholder
th: กำหนดประเภทของตัวเลขที่จะใช้เป็นตัวยึดตำแหน่ง

en: Set to -1 to use default TAB index.
th: ตั้งค่าเป็น -1 เพื่อใช้ดัชนี TAB เริ่มต้น

en: Set to 0 to remove limitations.
th: ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อลบข้อ จำกัด

en: Set to 0 to use default CSS height
th: ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อใช้ความสูง CSS เริ่มต้น

en: Set to 0 to use default CSS height.
th: ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อใช้ความสูงเริ่มต้นของ CSS

en: Set to 0 to use default CSS width.
th: ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อใช้ความกว้าง CSS เริ่มต้น

en: Sets shipping and billing country.
th: ตั้งค่าประเทศที่จัดส่งและเรียกเก็บเงิน

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
th: ตั้งค่าชุดอักขระและการเข้ารหัสอักขระสำหรับข้อมูลการเรียกเก็บเงิน/หน้าเข้าสู่ระบบบนเว็บไซต์ PayPal นอกจากนี้ ตัวแปรนี้ยังตั้งค่าเดียวกันกับข้อมูลที่คุณส่งไปยัง PayPal ในโค้ดปุ่ม HTML ของคุณ ค่าเริ่มต้นจะขึ้นอยู่กับการตั้งค่าการเข้ารหัสภาษาในโปรไฟล์บัญชีของคุณ

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
th: ตั้งค่าภาษาสำหรับข้อมูลการเรียกเก็บเงิน/หน้าเข้าสู่ระบบเท่านั้น ค่าเริ่มต้นคือสหรัฐอเมริกา

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Shadow Blur Radius
th: รัศมีความเบลอของเงา

en: Shadow Color
th: เงาสี

en: Shadow Horizontal Length
th: ความยาวแนวนอนของเงา

en: Shadow Opacity
th: ความทึบของเงา

en: Shadow Spread Radius
th: รัศมีการแพร่กระจายของเงา

en: Shadow Vertical Length
th: ความยาวแนวตั้งของเงา

en: Shipping
th: การส่งสินค้า

en: Shipping amount
th: ค่าขนส่ง

en: Shipping and billing country
th: ประเทศที่จัดส่งและเรียกเก็บเงิน

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
th: ค่าจัดส่ง (ใช้กับสินค้าเพิ่มเติมแต่ละรายการที่เพิ่มในรถเข็น)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
th: ค่าจัดส่ง (ใช้กับสินค้าชิ้นแรกที่ใส่ในรถเข็น)

en: Shipping currency
th: สกุลเงินในการจัดส่ง

en: Shipping tax behavior
th: พฤติกรรมภาษีการขนส่ง

en: Shipping tax code
th: รหัสภาษีจัดส่ง

en: Shopping Cart
th: ตะกร้าสินค้า

en: Short - d M, y
th: สั้น - d M, y

en: Short name
th: ชื่อสั้น

en: Show
th: แสดง

en: Show Advanced PayPal Settings
th: แสดงการตั้งค่า PayPal ขั้นสูง

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
th: แสดงแถบเครื่องมือเมื่อดูไซต์ (เปิดใช้งานโดยค่าเริ่มต้น)

en: Show advanced settings
th: แสดงการตั้งค่าขั้นสูง

en: Show an icon instead of number
th: แสดงไอคอนแทนตัวเลข

en: Show back to top button
th: แสดงปุ่มกลับไปด้านบน

en: Show directions panel (list directions next to the map)
th: แสดงแผงเส้นทาง (รายการเส้นทางถัดจากแผนที่)

en: Show download button to the user after PDF was generated
th: แสดงปุ่มดาวน์โหลดให้กับผู้ใช้หลังจากสร้าง PDF แล้ว

en: Show featured image
th: แสดงภาพเด่น

en: Show on Form and in PDF file (default)
th: แสดงในแบบฟอร์มและในไฟล์ PDF (ค่าเริ่มต้น)

en: Show or hide empty categories
th: แสดงหรือซ่อนหมวดหมู่ที่ว่างเปล่า

en: Show or hide the duration time
th: แสดงหรือซ่อนระยะเวลา

en: Show popup to logged in users
th: แสดงป๊อปอัปให้กับผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบ

en: Show popup to none logged in users
th: แสดงป๊อปอัปให้กับผู้ใช้ที่ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: Show post excerpt
th: แสดงบทความที่ตัดตอนมา

en: Show post title
th: แสดงชื่อโพสต์

en: Show product price
th: แสดงราคาสินค้า

en: Show progress bar for Multi-part
th: แสดงแถบความคืบหน้าสำหรับหลายส่วน

en: Show steps for Multi-part
th: แสดงขั้นตอนสำหรับ Multi-part

en: Show thank you message
th: แสดงข้อความขอบคุณ

en: Show the following "Custom" columns
th: แสดงคอลัมน์ "กำหนดเอง" ต่อไปนี้

en: Show the month after the year in the header
th: แสดงเดือนหลังจากปีในส่วนหัว

en: Show the week of the year
th: แสดงสัปดาห์ของปี

en: Signature
th: ลายเซ็น

en: Signature:
th: ลายเซ็น:

en: Single
th: โสด

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
th: อัตราส่วนลดเดียวเป็นเปอร์เซ็นต์ที่จะเรียกเก็บเงินทั่วทั้งรถเข็น ตั้งค่าให้น้อยกว่า 100 ตัวแปรจะแทนที่อัตราคิดลดของสินค้าแต่ละรายการ

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
th: จำนวนส่วนลดเดียวที่เรียกเก็บจากทั้งรถเข็น ต้องน้อยกว่าราคาขายของทุกรายการรวมกันในรถเข็น

en: Single handling fee charged cart-wide.
th: ค่าธรรมเนียมการจัดการเดียวเรียกเก็บทั้งรถเข็น

en: Single product or service checkout
th: ชำระเงินผลิตภัณฑ์หรือบริการเดียว

en: Site ID, if running multiple networks
th: รหัสไซต์ หากใช้งานหลายเครือข่าย

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
th: ข้ามการลงทะเบียนหากไม่พบ user_login หรือ user_email

en: Skip wizard
th: ข้ามวิซาร์ด

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
th: ระยะเวลาเลื่อนเข้าเป็นมิลลิวินาที (0 ไม่มีเอฟเฟกต์จาง)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
th: เลื่อนเข้า: จากบน ขวา ล่าง หรือซ้าย

en: Slider (Carousel)
th: สไลเดอร์ (Carousel)

en: Slider colors
th: สีของแถบเลื่อน

en: Slider field
th: ฟิลด์สไลเดอร์

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลเวเนีย

en: Slug (default)
th: Slug (ค่าเริ่มต้น)

en: Slugs
th: ทาก

en: Slugs (default)
th: ทาก (ค่าเริ่มต้น)

en: Sold individually?
th: ขายแยก?

en: Solid
th: ของแข็ง

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
th: วิธีการชำระเงินบางวิธีต้องมีการตั้งค่าสกุลเงินเฉพาะสำหรับรายการของคุณ ตัวอย่างเช่น เมื่อใช้ "อุดมคติ" สกุลเงินจะต้องตั้งค่าเป็น EUR มิฉะนั้น Stripe จะแสดงผลข้อความแสดงข้อผิดพลาด

en: Something went wrong while calculating the distance.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคำนวณระยะทาง

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Something went wrong while downloading export.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะดาวน์โหลดการส่งออก

en: Something went wrong while exporting form data.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่งออกข้อมูลแบบฟอร์ม

en: Something went wrong while importing form data.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะนำเข้าข้อมูลฟอร์ม

en: Something went wrong while restoring default settings.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกู้คืนการตั้งค่าเริ่มต้น

en: Something went wrong while saving your settings.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกการตั้งค่าของคุณ

en: Something went wrong:
th: อะไรบางอย่างผิดปกติ:

en: Sorry, file extension is not allowed!
th: ขออภัยไม่อนุญาตให้ใช้นามสกุลไฟล์!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
th: ขออภัยไม่สามารถคำนวณระยะทางตามข้อมูลที่ป้อน โปรดป้อนที่อยู่หรือรหัสไปรษณีย์ที่ถูกต้อง

en: Sort
th: เรียงลำดับ

en: Spacer
th: สเปเซอร์

en: Specific database table
th: ตารางฐานข้อมูลเฉพาะ

en: Specific posts (post_type)
th: โพสต์เฉพาะ (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
th: อนุกรมวิธานเฉพาะ (ประเภท)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
th: ระบุค่าตัวเลขระหว่าง 0.0 ถึง 1.0 เพื่อกำหนดความทึบของสีของเส้น ค่าเริ่มต้นคือ 1.0

en: Specifies the color of the line
th: ระบุสีของเส้น

en: Specifies the value granularity of the element's value.
th: ระบุค่าละเอียดของค่าขององค์ประกอบ

en: Specifies what unit system to use when displaying results
th: ระบุระบบหน่วยที่จะใช้เมื่อแสดงผลลัพธ์

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
th: ระบุว่าราคานี้รวมภาษีแล้วหรือไม่รวมภาษี แบบรวม เฉพาะ หรือไม่ระบุอย่างใดอย่างหนึ่ง เมื่อระบุเป็นแบบรวมหรือแบบเอกสิทธิ์แล้วจะไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
th: ระบุว่าอัตราดังกล่าวรวมภาษีหรือไม่รวมภาษี

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
th: ระบุความถี่ในการเรียกเก็บเงิน (ค่าเริ่มต้นเป็น "ไม่มี" สำหรับการชำระเงินแบบครั้งเดียว)

en: Specify main and backup SMTP servers
th: ระบุเซิร์ฟเวอร์ SMTP หลักและสำรอง

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
th: ระบุประเทศที่จะปรากฏที่ด้านบนสุดของรายการ คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น nl,be,de

en: Spinning icon color
th: หมุนไอคอนสี

en: Squared
th: กำลังสอง

en: Start 15 day trial
th: เริ่มทดลองใช้ 15 วัน

en: Start Import
th: เริ่มการนำเข้า

en: Start address
th: ที่อยู่เริ่มต้น

en: Start all over
th: เริ่มต้นทุกอย่าง

en: Start of the week
th: เริ่มต้นสัปดาห์

en: Start typing and find a color
th: เริ่มพิมพ์และค้นหาสี

en: Starting address (required)
th: ที่อยู่เริ่มต้น (จำเป็น)

en: Starts with
th: เริ่มต้นด้วย

en: State
th: สถานะ

en: State/Province
th: รัฐ / จังหวัด

en: Statement descriptor
th: คำอธิบายคำชี้แจง

en: Static (default)
th: คงที่ (ค่าเริ่มต้น)

en: Status
th: สถานะ

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Step (defaults to "any")
th: ขั้นตอน (ค่าเริ่มต้นคือ "ใด ๆ ")

en: Step 1
th: ขั้นตอนที่ 1

en: Step Description
th: คำอธิบายขั้นตอน

en: Step Image
th: ภาพขั้นตอน

en: Step Name
th: ชื่อขั้นตอน

en: Steps between times in minutes
th: ขั้นตอนระหว่างเวลาเป็นนาที

en: Stick to top, right, bottom or left
th: ติดบน ขวา ล่าง หรือซ้าย

en: Stock Qty
th: จำนวนหุ้น

en: Street
th: ถนน

en: Street (1 of 2 fields)
th: ถนน (1 จาก 2 ช่อง)

en: Street (2 of 2 fields)
th: ถนน (2 จาก 2 ช่อง)

en: Street name
th: ชื่อถนน

en: Street name + nr
th: ชื่อถนน + nr

en: Street nr + name
th: ถนน nr + ชื่อ

en: Street number
th: เลขที่ถนน

en: Stripe
th: ลาย

en: Stripe Checkout
th: ลาย ชำระเงิน

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
th: ไม่ได้กำหนดค่าคีย์ Stripe Live API โปรดป้อนคีย์ API ของคุณภายใต้ %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
th: ไม่ได้กำหนดค่าคีย์ Stripe Sandbox API โปรดป้อนคีย์ API ของคุณภายใต้ %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s

en: Stripe Transaction
th: ธุรกรรมแถบ

en: Stripe checkout method
th: วิธีการชำระเงินแบบแถบ

en: Stroke color
th: สีเส้นขีด

en: Stroke opacity
th: ความทึบของโรคหลอดเลือดสมอง

en: Stroke weight
th: น้ำหนักโรคหลอดเลือดสมอง

en: Su
th: สุ

en: Sub Title
th: หัวข้อย่อย

en: Subject
th: เรื่อง

en: Subject:
th: เรื่อง:

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit button
th: ปุ่มส่ง

en: Submit the form (default)
th: ส่งแบบฟอร์ม (ค่าเริ่มต้น)

en: Submit type
th: ประเภทการส่ง

en: Submitted
th: ส่ง

en: Submitted by
th: ส่งมาโดย

en: Submitted by user
th: ส่งโดยผู้ใช้

en: Subscribe with the following tags
th: สมัครสมาชิกด้วยแท็กต่อไปนี้

en: Subscribed (default)
th: สมัครรับข้อมูล (ค่าเริ่มต้น)

en: Subscriber email address
th: ที่อยู่อีเมลของสมาชิก

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
th: ID รายชื่อสมาชิกคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Subscriber status after submitting the form
th: สถานะสมาชิกหลังจากส่งแบบฟอร์ม

en: Subscription
th: สมัครสมาชิก

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
th: ID แผนการสมัครสมาชิก (ควรมีลักษณะคล้ายกับ: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
th: สถานะการสมัครสมาชิก

en: Subscription checkout
th: สมัครสมาชิกชำระเงิน

en: Subscription periods
th: ระยะเวลาการสมัครสมาชิก

en: Subscription plan ID cannot be empty!
th: ID แผนการสมัครสมาชิกต้องไม่ว่างเปล่า!

en: Subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูล

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
th: ไม่สามารถชำระเงินการสมัครสมาชิกผ่าน iDeal ได้ โปรดเลือกวิธีการชำระเงินอื่น!

en: Subtotal
th: ยอดรวม

en: Subtotal:
th: ยอดรวม:

en: Succeeded
th: ที่ประสบความสำเร็จ

en: Success Message Colors
th: สีข้อความสำเร็จ

en: Success URL
th: URL สำเร็จ

en: Success message
th: ข้อความความสำเร็จ

en: Suffix label
th: ป้ายกำกับคำต่อท้าย

en: Suffix question icon tooltip text
th: ข้อความคำแนะนำเครื่องมือไอคอนคำต่อท้าย

en: Sun
th: อา

en: Sunday
th: วันอาทิตย์

en: Super Form
th: ซุปเปอร์ฟอร์ม

en: Super Forms - User Status
th: Super Forms - สถานะผู้ใช้

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
th: Super Forms Listings จะถูกสร้างขึ้นที่ front-end เท่านั้น

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
th: Super Forms ไม่พบแบบฟอร์มที่มี ID: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
th: Super Forms ไม่พบรายการที่มีรหัสแบบฟอร์ม: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
th: Super Forms ไม่พบรายการที่มี ID: %d

en: Suspended
th: ถูกระงับ

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Swiss-French
th: สวิส - ฝรั่งเศส

en: Switch form
th: เปลี่ยนรูปแบบ

en: System Status
th: สถานะระบบ

en: TCP port to connect to
th: พอร์ต TCP ที่จะเชื่อมต่อ

en: Tab
th: แท็บ

en: Tab 1
th: แท็บ 1

en: Tab 2
th: แท็บ 2

en: Tab 3
th: แท็บ 3

en: Tab Location
th: ตำแหน่งแท็บ

en: Tab background color
th: สีพื้นหลังของแท็บ

en: Tab border bottom width (0 = none)
th: ความกว้างด้านล่างของขอบแท็บ (0 = ไม่มี)

en: Tab border color
th: สีเส้นขอบของแท็บ

en: Tab border left width (0 = none)
th: ความกว้างของขอบแท็บด้านซ้าย (0 = ไม่มี)

en: Tab border right width (0 = none)
th: ความกว้างของขอบแท็บ (0 = ไม่มี)

en: Tab border top width (0 = none)
th: ความกว้างด้านบนของขอบแท็บ (0 = ไม่มี)

en: Tab collaps icon color
th: แท็บยุบสีไอคอน

en: Tab collapse icon color
th: สีไอคอนยุบแท็บ

en: Tab padding
th: ช่องว่างภายในแท็บ

en: Tab text align
th: จัดแนวข้อความแท็บ

en: Tablet preview
th: ดูตัวอย่างแท็บเล็ต

en: Tabs
th: แท็บ

en: Tabs (default)
th: แท็บ (ค่าเริ่มต้น)

en: Tabs/Accordion
th: แท็บ / หีบเพลง

en: Tagline for your blog; set in General Options
th: แท็กไลน์สำหรับบล็อกของคุณ ตั้งค่าในตัวเลือกทั่วไป

en: Tags
th: แท็ก

en: Tags (post_tag)
th: แท็ก (post_tag)

en: Tajiki
th: ทาจิกิ

en: Take the shortcode and place it anywere!
th: ใช้รหัสย่อและวางไว้ที่ใดก็ได้!

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Tax behavior
th: พฤติกรรมภาษี

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
th: รหัสหมวดหมู่ภาษี %sค้นหาหมวดหมู่ภาษี%s หมวดหมู่ภาษีเริ่มต้นของคุณจะถูกใช้หากคุณไม่ได้ระบุหมวดหมู่เมื่อสร้างธุรกรรมที่เปิดใช้งาน Stripe Tax คุณสามารถอัปเดตสิ่งนี้ได้ใน %stax settings%s ของคุณ

en: Tax rates:
th: อัตราภาษี:

en: Taxonomy slug
th: กระสุนอนุกรมวิธาน

en: Text Editor Settings
th: การตั้งค่าแก้ไขข้อความ

en: Text alignment
th: การจัดตำแหน่งข้อความ

en: Text area
th: พื้นที่ข้อความ

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Text field (default)
th: ฟิลด์ข้อความ (ค่าเริ่มต้น)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
th: ข้อความทางด้านซ้ายของตัวเลือกสี (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
th: ข้อความทางด้านซ้ายของปุ่มสลับ (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
th: ข้อความทางด้านขวาของตัวเลือกสี (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
th: ข้อความทางด้านขวาของปุ่มสลับ (เว้นว่างไว้หากไม่มีข้อความ)

en: Th
th: ธ

en: Thai
th: ไทย

en: Thank you for contacting us!
th: ขอบคุณที่ติดต่อเรา!

en: Thank you message
th: ขอบคุณข้อความ

en: Thank you page (return URL)
th: ขอบคุณหน้า (ส่งคืน URL)

en: Thank you title
th: ขอบคุณชื่อ

en: Thank you!
th: ขอขอบคุณ!

en: Thanks Description
th: ขอบคุณคำอธิบาย

en: Thanks Title
th: ขอบคุณชื่อ

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
th: ขอบคุณระยะขอบเป็นพิกเซล (บนขวาล่างซ้าย)

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
th: คีย์ API จะถูกใช้สำหรับองค์ประกอบ Google Map การเติมข้อความอัตโนมัติที่อยู่ และคุณสมบัติอื่นๆ ที่เกี่ยวข้องกับ Google Maps API

en: The CVC number is incorrect.
th: หมายเลข CVC ไม่ถูกต้อง

en: The ID of the user where the post will belong to
th: ID ของผู้ใช้ที่โพสต์จะเป็นของ

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
th: แท็กภาษา IETF ของสถานที่ชำระเงินจะแสดงขึ้น หากว่างหรืออัตโนมัติ ระบบจะใช้ภาษาของเบราว์เซอร์

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
th: ดูเหมือนว่ารหัสรายการไม่ถูกต้อง โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณได้ป้อนรหัสรายการให้ถูกต้อง

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
th: PIN ที่ป้อนไม่ถูกต้อง รหัสปฏิเสธนี้ใช้กับการชำระเงินด้วยเครื่องอ่านบัตรเท่านั้น

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
th: PIN ที่ป้อนไม่ถูกต้อง รหัสปฏิเสธนี้ใช้กับการชำระเงินด้วยเครื่องอ่านบัตรเท่านั้น

en: The Place's full address
th: ที่อยู่แบบเต็มของ The Place

en: The Place's phone number in international format
th: หมายเลขโทรศัพท์ของ The Place ในรูปแบบสากล

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
th: หมายเลขโทรศัพท์ของสถานที่จัดรูปแบบตามแบบแผนภูมิภาคของหมายเลข

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
th: URL ที่ลูกค้าจะถูกนำไปหากพวกเขาตัดสินใจที่จะยกเลิกการชำระเงินและกลับมาที่เว็บไซต์ของคุณ

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
th: URL ที่ PayPal โพสต์ข้อมูลเกี่ยวกับการชำระเงิน ในรูปแบบของข้อความแจ้งเตือนการชำระเงินทันที

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
th: URL ที่ Stripe ควรส่งให้ลูกค้าเมื่อการชำระเงินหรือการตั้งค่าเสร็จสมบูรณ์ หากคุณต้องการใช้ข้อมูลจากขั้นตอนการชำระเงินที่ประสบความสำเร็จบนหน้าเว็บของคุณ โปรดอ่านคำแนะนำเกี่ยวกับการปรับแต่งหน้าความสำเร็จของคุณ

en: The ZIP/postal code is incorrect.
th: รหัสไปรษณีย์ไม่ถูกต้อง

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
th: ที่อยู่ที่ระบุด้วยตัวแปรการกรอกอัตโนมัติจะแทนที่ที่อยู่ที่เก็บไว้ของสมาชิก PayPal ผู้ซื้อเห็นที่อยู่ที่คุณส่งเข้าไป แต่ไม่สามารถแก้ไขได้ PayPal จะไม่แสดงที่อยู่หากไม่ถูกต้องหรือละเว้น

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
th: เกินจำนวนการลอง PIN ที่อนุญาตแล้ว

en: The amount to add or deduct when button is clicked
th: จำนวนเงินที่จะเพิ่มหรือหักเมื่อคลิกปุ่ม

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
th: รหัสพื้นที่สำหรับหมายเลขโทรศัพท์ในสหรัฐอเมริกา หรือรหัสประเทศสำหรับหมายเลขโทรศัพท์นอกสหรัฐอเมริกา

en: The author page (front-end)
th: หน้าผู้เขียน (ส่วนหน้า)

en: The author profile (backend)
th: โปรไฟล์ผู้เขียน (แบ็กเอนด์)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
th: เว็บไซต์ที่เชื่อถือได้สำหรับสถานที่นี้ เช่น หน้าแรกของธุรกิจ

en: The blog's home web address; set in General Options
th: ที่อยู่เว็บบ้านของบล็อก ตั้งค่าในตัวเลือกทั่วไป

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
th: ไม่สามารถใช้บัตรในการชำระเงินนี้ได้ (เป็นไปได้ว่ามีการแจ้งว่าสูญหายหรือถูกขโมย)

en: The card does not support the specified currency.
th: บัตรไม่รองรับสกุลเงินที่ระบุ

en: The card does not support this type of purchase.
th: การ์ดไม่รองรับการซื้อประเภทนี้

en: The card has been declined as it requires a PIN.
th: บัตรถูกปฏิเสธเนื่องจากต้องใช้ PIN

en: The card has been declined for an unknown reason.
th: บัตรถูกปฏิเสธโดยไม่ทราบสาเหตุ

en: The card has expired.
th: บัตรหมดอายุ

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
th: บัตรมีเงินไม่เพียงพอที่จะดำเนินการซื้อให้เสร็จสมบูรณ์

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
th: ไม่สามารถติดต่อผู้ออกบัตรจึงไม่สามารถอนุมัติการชำระเงินได้

en: The card number is incorrect.
th: หมายเลขบัตรไม่ถูกต้อง

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
th: บัตรหรือบัญชีที่บัตรเชื่อมต่ออยู่นั้นไม่ถูกต้อง

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
th: บัตรถูกปฏิเสธเนื่องจากการทำธุรกรรมต้องมีการตรวจสอบสิทธิ์

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
th: ชื่ออนุกรมวิธาน cat (เช่น หมวดหมู่ หรือ product_cat)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
th: การเรียกเก็บเงินสำหรับการสมัครสมาชิกล้มเหลว โปรดลองด้วยวิธีการชำระเงินใหม่

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
th: ชื่อผู้ใช้ รหัสผ่าน และรหัสเปิดใช้งานรวมกันไม่ถูกต้อง!

en: The conditions that this element should listen to.
th: เงื่อนไขที่องค์ประกอบนี้ควรฟัง

en: The confirmation subject for this email
th: หัวข้อการยืนยันสำหรับอีเมลนี้

en: The content type to use for this email
th: ประเภทเนื้อหาที่จะใช้สำหรับอีเมลนี้

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
th: ประเภทเนื้อหาที่จะใช้สำหรับอีเมลนี้%sตัวอย่าง: UTF-8 หรือ ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
th: ค่าใช้จ่ายในการจัดส่งแต่ละหน่วยเพิ่มเติมของรายการนี้

en: The cost of shipping this item.
th: ค่าจัดส่งสินค้าชิ้นนี้

en: The current theme's name; set in Presentation
th: ชื่อธีมปัจจุบัน ตั้งค่าในการนำเสนอ

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
th: ลูกค้ามียอดเงินคงเหลือหรือวงเงินเครดิตในบัตรเกิน

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
th: ลูกค้ามียอดเงินคงเหลือหรือวงเงินเครดิตในบัตรเกิน

en: The customer has not entered their payment method.
th: ลูกค้ายังไม่ได้ป้อนวิธีการชำระเงิน

en: The customer must use another card or method of payment.
th: ลูกค้าต้องใช้บัตรหรือวิธีการชำระเงินอื่น

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
th: ลูกค้าต้องตรวจสอบกับผู้ออกบัตรว่าสามารถใช้บัตรตามประเภทสกุลเงินที่ระบุได้หรือไม่

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
th: ลูกค้าต้องติดต่อผู้ออกบัตรเพื่อขอข้อมูลเพิ่มเติม

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
th: ลูกค้าต้องติดต่อผู้ออกบัตรเพื่อตรวจสอบว่าบัตรทำงานถูกต้องหรือไม่

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
th: ลูกค้าต้องติดต่อผู้ออกบัตรเพื่อให้แน่ใจว่าบัตรของตนสามารถใช้ทำการซื้อประเภทนี้ได้

en: The customer should contact their card issuer for more information.
th: ลูกค้าควรติดต่อผู้ออกบัตรเพื่อขอข้อมูลเพิ่มเติม

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งและรับรองความถูกต้องของบัตรเมื่อได้รับแจ้งระหว่างการทำธุรกรรม

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใส่บัตรและป้อน PIN

en: The customer should try again using the correct CVC.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใช้ CVC ที่ถูกต้อง

en: The customer should try again using the correct PIN.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใช้ PIN ที่ถูกต้อง

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใช้รหัสไปรษณีย์สำหรับการเรียกเก็บเงินที่ถูกต้อง

en: The customer should try again using the correct card number.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใช้หมายเลขบัตรที่ถูกต้อง

en: The customer should try again using the correct expiration date.
th: ลูกค้าควรลองอีกครั้งโดยใช้วันหมดอายุที่ถูกต้อง

en: The customer should use an alternative payment method.
th: ลูกค้าควรใช้วิธีการชำระเงินแบบอื่น

en: The customer should use another card.
th: ลูกค้าควรใช้บัตรอื่น

en: The default for this value is 5 seconds
th: ค่าเริ่มต้นสำหรับค่านี้คือ 5 วินาที

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
th: บริการจัดส่งที่จัดส่งผลิตภัณฑ์ที่จับต้องได้ เช่น Fedex, UPS, USPS เป็นต้น

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
th: ระยะเวลาสำหรับข้อความแสดงข้อผิดพลาดในการป๊อปอัปเป็นมิลลิวินาที

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
th: ระยะเวลาจะคำนวณตามเวลาที่ปรากฏเป็นอันดับแรกในรายการแบบเลื่อนลง

en: The email address where emails are sent to
th: ที่อยู่อีเมลที่ส่งอีเมลไป

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
th: ที่อยู่อีเมลที่ผู้ใช้จะตอบกลับ (เว้นว่างไว้เพื่อใช้การตั้งค่า "จากอีเมล")

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
th: ที่อยู่อีเมลที่ใช้ส่งอีเมล%s(หากคุณพบปัญหาในการรับอีเมล ให้ลองใช้ info@%s)%sหากคุณใช้ผู้ให้บริการอีเมล (Gmail, Yahoo, Outlook.com ฯลฯ) ควรใช้ เป็นที่อยู่อีเมลของบัญชีนั้น

en: The email message.
th: ข้อความอีเมล

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
th: ข้อความอีเมล คุณสามารถใช้ {activation_code} และ {register_login_url}

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
th: ข้อความอีเมล คุณสามารถใช้ {user_login}, {register_generated_password} และ {register_login_url}

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
th: ช่วงโดยประมาณสำหรับระยะเวลาในการจัดส่งที่จะแสดงต่อลูกค้า

en: The expiration year invalid.
th: ปีที่หมดอายุไม่ถูกต้อง

en: The fields that should be populated with the address data.
th: ช่องที่ควรเติมด้วยข้อมูลที่อยู่

en: The filename of the attachment
th: ชื่อไฟล์ของเอกสารแนบ

en: The following information has been send by the submitter:
th: ข้อมูลต่อไปนี้ถูกส่งโดยผู้ส่ง:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
th: แบบฟอร์มจะไม่ถูกส่ง ไม่มีการส่งอีเมล และจะไม่มีการบันทึกรายการติดต่อ เฉพาะไฟล์ PDF เท่านั้นที่จะถูกสร้างขึ้นและดาวน์โหลดเพื่อการทดสอบ

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
th: หมายเลขโทรศัพท์สี่หลักสำหรับหมายเลขโทรศัพท์ในสหรัฐอเมริกา

en: The height to set the editor in pixels
th: ความสูงที่จะตั้งค่าตัวแก้ไขเป็นพิกเซล

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
th: ภาษาที่จะใช้ ซึ่งส่งผลต่อชื่อตัวควบคุม ประกาศเกี่ยวกับลิขสิทธิ์ เส้นทางการขับขี่ และป้ายควบคุม ตลอดจนการตอบสนองต่อคำขอบริการ รายการรหัสภาษาที่รองรับ: %s ภาษาที่รองรับ%s

en: The logic/method of the validation.
th: ตรรกะ / วิธีการตรวจสอบความถูกต้อง

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
th: ขอบเขตล่างของช่วงโดยประมาณ หากว่างเปล่า แสดงว่าไม่มีขอบเขตล่าง

en: The maximum amount
th: จำนวนเงินสูงสุด

en: The message to display to locked out users
th: ข้อความที่จะแสดงต่อผู้ใช้ที่ถูกล็อค

en: The message to display to none logged in users
th: ข้อความที่จะแสดงต่อผู้ใช้ที่ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: The message to display when an incorrect password was entered
th: ข้อความที่จะแสดงเมื่อป้อนรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: The minimum amount
th: จำนวนเงินขั้นต่ำ

en: The mode of the Checkout Session
th: โหมดของขั้นตอนการชำระเงิน

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
th: เครื่องมือสร้างแบบฟอร์มขั้นสูงยืดหยุ่นและใช้งานง่ายที่สุดสำหรับ WordPress!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
th: ชื่อของอัตราค่าจัดส่งซึ่งต้องการให้แสดงต่อลูกค้า สิ่งนี้จะปรากฏบน CheckoutSessions

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
th: ชื่อที่ผู้ใช้จะตอบกลับ (เว้นว่างไว้เพื่อใช้การตั้งค่า 'จากชื่อ')

en: The name which emails are sent from.
th: ชื่อที่ส่งมาจากอีเมล

en: The number of intervals between subscription billings.
th: จำนวนช่วงเวลาระหว่างการเรียกเก็บเงินค่าสมัครใช้บริการ

en: The number of months to show at once
th: จำนวนเดือนที่จะแสดงพร้อมกัน

en: The order the post should be displayed in
th: ลำดับที่โพสต์ควรแสดงใน

en: The password to access the post
th: รหัสผ่านในการเข้าถึงโพสต์

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
th: จำนวนเงินที่ชำระไม่ถูกต้องหรือเกินจำนวนเงินที่อนุญาต

en: The payment cannot be authorized.
th: ไม่สามารถอนุมัติการชำระเงินได้

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
th: ผู้ออกไม่สามารถประมวลผลการชำระเงินได้ด้วยเหตุผลที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
th: การชำระเงินเสร็จสมบูรณ์และได้เพิ่มเงินไปยังยอดเงินในบัญชีของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
th: การชำระเงินถูกปฏิเสธเนื่องจาก Stripe สงสัยว่าเป็นการฉ้อโกง

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
th: การชำระเงินถูกปฏิเสธเนื่องจากตรงกับค่าในรายการบล็อกของผู้ใช้ Stripe

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
th: การชำระเงินถูกปฏิเสธเนื่องจากบัตรสูญหาย

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
th: การชำระเงินถูกปฏิเสธเนื่องจากมีรายงานว่าบัตรถูกขโมย

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
th: การชำระเงินล้มเหลว สิ่งนี้จะเกิดขึ้นก็ต่อเมื่อมีการชำระเงินจากบัญชีธนาคารของลูกค้าของคุณ

en: The payment is not permitted.
th: ไม่อนุญาตให้ชำระเงิน

en: The payment is pending.
th: การชำระเงินอยู่ระหว่างดำเนินการ

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
th: ควรลองชำระเงินอีกครั้ง หากยังไม่สามารถดำเนินการได้ ลูกค้าต้องติดต่อผู้ออกบัตร

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
th: ควรพยายามชำระเงินอีกครั้ง หากยังไม่สามารถดำเนินการได้ ให้ลองอีกครั้งในภายหลัง

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
th: การชำระเงินถูกปฏิเสธ กรณีนี้จะเกิดขึ้นก็ต่อเมื่อการชำระเงินถูกรอดำเนินการก่อนหน้านี้เนื่องจากสาเหตุข้อใดข้อหนึ่งที่ระบุไว้สำหรับตัวแปร pending_reason หรือตัวแปร Fraud_Management_Filters_x

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
th: รูปแบบโพสต์ (เช่น ใบเสนอราคา แกลเลอรี เสียง ฯลฯ)

en: The post tags
th: แท็กโพสต์

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
th: ดูเหมือนว่าโพสต์ประเภท %1$s จะไม่มีอยู่จริง โปรด %2$sedit%3$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
th: ราคาหรือจำนวนสินค้า บริการ หรือเงินสมทบ ไม่รวมค่าขนส่ง การจัดการ หรือภาษี หากคุณละเว้นตัวแปรนี้จากปุ่ม Buy Now หรือ Donate ผู้ซื้อจะป้อนจำนวนเงินของตนเองเมื่อชำระเงิน

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
th: รหัสภูมิภาคที่จะใช้ การดำเนินการนี้จะเปลี่ยนพฤติกรรมของแผนที่ตามประเทศหรือเขตแดนที่ระบุ พารามิเตอร์ภูมิภาคยอมรับตัวระบุแท็กย่อยของภูมิภาค Unicode ซึ่ง (โดยทั่วไป) มีการแมปแบบหนึ่งต่อหนึ่งกับรหัสประเทศโดเมนระดับบนสุด (ccTLDs) ตัวระบุขอบเขต Unicode ส่วนใหญ่จะเหมือนกับรหัส ISO 3166-1 โดยมีข้อยกเว้นบางประการ ตัวอย่างเช่น ccTLD ของสหราชอาณาจักรคือ "uk" (สัมพันธ์กับโดเมน .co.uk) ในขณะที่ตัวระบุภูมิภาคคือ "GB"

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
th: ผลลัพธ์จะแสดงเป็นเมตร ป้อนชื่อฟิลด์ที่ไม่ซ้ำกันเช่นระยะทางรวมทั้งหมด

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
th: ผลลัพธ์จะแสดงเป็นวินาที ป้อนชื่อช่องที่ไม่ซ้ำกันเช่น total_traveltime

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
th: ผู้ส่งการชำระเงินนี้ได้ %1$sยืนยันบัญชีของตนแล้ว และตั้งอยู่ %2$s ในสหรัฐอเมริกา

en: The shipping rate options to apply to this Session.
th: ตัวเลือกอัตราค่าจัดส่งที่จะใช้กับเซสชั่นนี้

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
th: ไม่ควรรายงานเหตุผลเฉพาะสำหรับการปฏิเสธให้กับลูกค้า แต่จะต้องนำเสนอเป็นการปฏิเสธทั่วไปแทน

en: The steps the slider makes when sliding
th: ขั้นตอนที่ตัวเลื่อนทำเมื่อเลื่อน

en: The subject for this email
th: หัวเรื่องสำหรับอีเมลนี้

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
th: คำอธิบายของการสมัครรับข้อมูลมีไว้เพื่อให้ลูกค้าสามารถแสดงได้

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
th: ชื่อแท็กอนุกรมวิธาน (เช่น post_tag หรือ product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
th: ดูเหมือนว่าอนุกรมวิธาน %1$s จะไม่มีอยู่จริง โปรด %2$sedit%3$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: The thickness of the signature when drawing
th: ความหนาของลายเซ็นเมื่อวาด

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
th: คำนำหน้าสามหลักสำหรับหมายเลขโทรศัพท์ในสหรัฐอเมริกา หรือหมายเลขโทรศัพท์ทั้งหมดสำหรับหมายเลขโทรศัพท์นอกสหรัฐอเมริกา ไม่รวมรหัสประเทศ

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
th: เวลาเป็นวินาทีก่อนที่การเชื่อมต่อจะหลุดและข้อผิดพลาดจะถูกส่งกลับ

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
th: เวลาที่ควรปรากฏเป็นอันดับแรกในรายการแบบเลื่อนลง (เวลาขั้นต่ำ)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
th: เวลาที่ควรปรากฏเป็นครั้งสุดท้ายในรายการแบบเลื่อนลง (เวลาสูงสุด)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
th: คำแนะนำเครื่องมือจะปรากฏขึ้นทันทีที่ผู้ใช้วางเมาส์เหนือฟิลด์

en: The total of times a user can click the "+" icon
th: จำนวนครั้งทั้งหมดที่ผู้ใช้สามารถคลิกไอคอน "+"

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
th: หมายเลขติดตามสำหรับผลิตภัณฑ์ที่จับต้องได้ ที่ได้รับจากบริการจัดส่ง หากมีการสร้างหมายเลขติดตามหลายหมายเลขสำหรับการสั่งซื้อนี้ โปรดคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: The types of place results to return
th: ประเภทของสถานที่ส่งคืน

en: The unit of measure if weight is specified.
th: หน่วยวัดหากมีการระบุน้ำหนัก

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
th: ขอบเขตบนของช่วงโดยประมาณ หากว่างเปล่า แสดงว่าไม่มีขอบเขตบน เช่น อนันต์

en: The value for your hidden field.
th: ค่าสำหรับฟิลด์ที่ซ่อนอยู่

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
th: ค่าที่ฟิลด์ต้องมีก่อนที่ฟิลด์นี้จะปรากฏ

en: Theme & colors
th: ธีมและสี

en: Theme & styles
th: ธีมและสไตล์

en: Theme style
th: รูปแบบธีม

en: Theme styles
th: รูปแบบธีม

en: Third choice
th: ทางเลือกที่สาม

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
th: วิธีนี้ช่วยให้คุณคืนอายุ เดือน หรือวันตามวันเกิดได้

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
th: สิ่งนี้ช่วยให้คุณสามารถดึงข้อมูลรายการจากฟอร์มอื่นและป้อนข้อมูลอัตโนมัติภายในแบบฟอร์มนี้

en: This authorization has been voided.
th: การอนุญาตนี้ถือเป็นโมฆะ

en: This authorization has expired and cannot be captured.
th: การอนุญาตนี้หมดอายุแล้วและไม่สามารถจับภาพได้

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
th: ซึ่งอาจเป็นฟิลด์ข้อความหรือฟิลด์ที่ซ่อนอยู่ (อย่าใส่วงเล็บก่อนและหลัง)

en: This content will be placed after the body content of the email.
th: เนื้อหานี้จะอยู่หลังเนื้อหาของอีเมล

en: This content will be placed after the confirmation email body.
th: เนื้อหานี้จะอยู่หลังเนื้อหาอีเมลยืนยัน

en: This content will be placed before the body content of the email.
th: เนื้อหานี้จะถูกวางไว้หน้าเนื้อหาของอีเมล

en: This content will be placed before the confirmation email body.
th: เนื้อหานี้จะอยู่หน้าเนื้อหาอีเมลยืนยัน

en: This form is no longer available
th: แบบฟอร์มนี้ใช้ไม่ได้แล้ว

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
th: นี่คือป้ายกำกับสลับเมื่อผู้ใช้ปิดใช้งานองค์ประกอบสลับ

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
th: นี่คือป้ายกำกับสลับเมื่อผู้ใช้เปิดใช้งานองค์ประกอบสลับ

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
th: นี่คือค่าการสลับเมื่อผู้ใช้ปิดใช้งานองค์ประกอบสลับ

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
th: นี่คือค่าการสลับเมื่อผู้ใช้เปิดใช้งานองค์ประกอบสลับ

en: This mail was send from
th: อีเมลนี้ส่งจาก

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
th: ทำให้ง่ายต่อการติดตามส่วนของคุณเมื่อสร้างแบบฟอร์ม

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
th: ข้อความนี้จะปรากฏขึ้นหากผู้ใช้ไม่สามารถมองเห็นรายชื่อได้

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
th: ข้อความนี้จะปรากฏขึ้นหากไม่มีผลลัพธ์ตามตัวกรองปัจจุบัน

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
th: ข้อความนี้จะแสดงให้ผู้ใช้เห็นหากมีรายการที่มีชื่อเดียวกันอยู่แล้วตามการกำหนดค่าด้านบน

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
th: ข้อความนี้จะแสดงก็ต่อเมื่อผลลัพธ์เป็นศูนย์สำหรับผู้ใช้ปัจจุบันเท่านั้น

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
th: สิ่งนี้ใช้ได้เฉพาะกับผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบหรือเมื่อ $ _GET หรือ $ _POST มีคีย์ [contact_entry_id] ที่มีรหัสรายการ (ในกรณีนี้การตั้งค่า "form ID" จะล้าสมัย)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
th: ใช้งานได้ก็ต่อเมื่อมีการใช้/เปิดใช้งานอย่างใดอย่างหนึ่งต่อไปนี้:%1$s- คุณเปิดใช้งาน "ดึงข้อมูลแบบฟอร์มจากผู้ใช้ที่ส่งครั้งล่าสุด"%1$s- แบบฟอร์มของคุณมีช่องค้นหาที่ค้นหารายการติดต่อตามชื่อของพวกเขา %1$s- เมื่อ $_GET หรือ $_POST มีคีย์ [contact_entry_id] พร้อมรหัสรายการ %1$s- เมื่อคุณมีฟิลด์ที่ซ่อนอยู่ชื่อ "hidden_contact_entry_id" พร้อมแท็ก {user_last_entry_id} ที่ตั้งค่าเป็นค่าเริ่มต้น

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
th: ตัวเลือกนี้มีประโยชน์เฉพาะเมื่อคุณซ่อนฟิลด์ user_login หรือ user_email แบบมีเงื่อนไข

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
th: ต้องใช้ตัวเลือกนี้เพื่อให้ Super Forms รู้วิธีคำนวณระยะทาง

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
th: โปรไฟล์นี้ถูกระงับ และจะไม่มีการเรียกเก็บจำนวนเงินเพิ่มเติม

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
th: แผนการชำระเงินที่เกิดซ้ำนี้ถูกยกเลิกและไม่สามารถเปิดใช้งานใหม่ได้ จะไม่มีการชำระเป็นงวดๆ อีกต่อไป

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
th: การตั้งค่านี้ใช้ได้เฉพาะเมื่อไฟล์ถูกเก็บไว้ในไดเร็กทอรีที่ปลอดภัยภายนอกไดเร็กทอรี wp-content เว้นว่างไว้เพื่อให้ผู้ใช้ที่ลงชื่อเข้าใช้สามารถดาวน์โหลดไฟล์ได้

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
th: การตั้งค่านี้ใช้ได้เฉพาะเมื่อไฟล์ถูกเก็บไว้ในไดเร็กทอรีที่ปลอดภัยภายนอกไดเร็กทอรี wp-content เมื่อเปิดใช้งานสิ่งนี้จะป้องกันไม่ให้ดาวน์โหลดไฟล์ใด ๆ ที่ได้รับอนุญาต ผู้ใช้ต้องล็อกอินก่อนจึงจะดาวน์โหลดไฟล์ได้

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
th: ค่านี้จะแทนที่ค่าน้ำหนักของแต่ละรายการ หากมีการกำหนดค่าอัตราค่าจัดส่งตามโปรไฟล์โดยอิงตามน้ำหนัก PayPal จะใช้ค่านี้ในการคำนวณค่าธรรมเนียมการจัดส่งสำหรับการชำระเงิน

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
th: ตัวแปรนี้ไม่เจาะจงปริมาณ ค่าใช้จ่ายในการดำเนินการเท่ากันโดยไม่คำนึงถึงจำนวนสินค้าในใบสั่ง

en: This will add a marker for the address location on the map
th: สิ่งนี้จะเพิ่มเครื่องหมายสำหรับตำแหน่งที่อยู่บนแผนที่

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
th: สิ่งนี้จะเพิ่มเครื่องหมายคำถามพร้อมคำแนะนำเครื่องมือ (เว้นว่างไว้หากไม่มีไอคอนคำถาม)

en: This will apply a right to left layout for your emails
th: การดำเนินการนี้จะใช้รูปแบบขวาไปซ้ายสำหรับอีเมลของคุณ

en: This will attach a CSV file to the admin email
th: การดำเนินการนี้จะแนบไฟล์ CSV ไปที่อีเมลผู้ดูแลระบบ

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
th: วิธีนี้จะแปลงตัวแบ่งบรรทัดเป็นแท็ก [br /] โดยอัตโนมัติ

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
th: การดำเนินการนี้จะแปลงการขึ้นบรรทัดใหม่เป็นแท็ก [br /] ในอีเมล HTML

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
th: ซึ่งจะแปลงการขึ้นบรรทัดใหม่เป็นแท็ก [br /] ในอีเมล HTML

en: This will create a new site within your wordpress site network
th: สิ่งนี้จะสร้างไซต์ใหม่ภายในเครือข่ายไซต์ wordpress ของคุณ

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
th: การดำเนินการนี้จะปิดใช้งานปลั๊กอินของคุณสำหรับโดเมนนี้ คลิกตกลงหากคุณต้องการดำเนินการต่อ!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
th: การดำเนินการนี้จะลบการตั้งค่าปัจจุบันทั้งหมดของคุณ คลิกตกลงหากคุณต้องการดำเนินการต่อ!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
th: การดำเนินการนี้จะลบความคืบหน้าปัจจุบันของคุณ ก่อนดำเนินการต่อโปรดยืนยันว่าคุณต้องการลบองค์ประกอบทั้งหมดและแทรกแบบฟอร์มตัวอย่างนี้!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
th: สิ่งนี้จะกำหนดว่าระยะทางส่งกลับเป็นเมตรหรือไมล์

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
th: สิ่งนี้จะสร้างรหัสผ่านใหม่ทันทีที่บัญชีผู้ใช้ได้รับการอนุมัติ

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
th: วิธีนี้จะป้องกันไม่ให้ส่งการตั้งค่าทั้งหมด (โดยปกติคุณไม่จำเป็นต้องใช้การตั้งค่าเหล่านี้สำหรับ Zap ของคุณ)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
th: วิธีนี้จะป้องกันไม่ให้เบราว์เซอร์เปิดช่องอัตโนมัติโดยอัตโนมัติเมื่อผู้ใช้เริ่มพิมพ์ด้วยข้อมูลที่ส่งไปก่อนหน้านี้

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
th: วิธีนี้จะป้องกันไม่ให้บันทึกค่าว่างสำหรับรายการผู้ติดต่อ

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
th: วิธีนี้จะป้องกันเอฟเฟกต์การเลื่อนเมื่อพบข้อผิดพลาดสำหรับขั้นตอนปัจจุบัน

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
th: สิ่งนี้จะป้องกันเอฟเฟกต์การเลื่อนเมื่อคลิกปุ่มถัดไปหรือก่อนหน้า

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
th: สิ่งนี้จะป้องกันไม่ให้องค์ประกอบแรกถูกเพ่งเล็งโดยอัตโนมัติเมื่อหลายส่วนนี้ทำงาน

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
th: การดำเนินการนี้จะจัดลำดับความสำคัญของผลการค้นหาภายในภูมิภาคที่ระบุ พารามิเตอร์ภูมิภาคยอมรับตัวระบุแท็กย่อยของภูมิภาค Unicode ซึ่ง (โดยทั่วไป) มีการแมปแบบหนึ่งต่อหนึ่งกับรหัสประเทศโดเมนระดับบนสุด (ccTLDs) ตัวระบุขอบเขต Unicode ส่วนใหญ่จะเหมือนกับรหัส ISO 3166-1 โดยมีข้อยกเว้นบางประการ ตัวอย่างเช่น ccTLD ของสหราชอาณาจักรคือ "uk" (สัมพันธ์กับโดเมน .co.uk) ในขณะที่ตัวระบุภูมิภาคคือ "GB"

en: This will save a subscriber for MailPoet
th: การดำเนินการนี้จะบันทึกผู้สมัครสมาชิกสำหรับ MailPoet

en: This will save a subscriber for Mailster
th: การดำเนินการนี้จะบันทึกสมาชิกสำหรับ Mailster

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
th: การดำเนินการนี้จะบันทึกอีเมลที่ผู้ใช้ป้อนเป็นที่อยู่อีเมลของสมาชิก

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
th: การดำเนินการนี้จะตัดช่องที่ผู้ใช้ไม่ได้กรอกข้อมูลออก

en: Thousand separator
th: ตัวคั่นหลักพัน

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
th: รหัส ISO สามตัวอักษรสำหรับสกุลเงิน เช่น USD, AUD, EUR รายการ %s สกุลเงินที่รองรับ%s

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
th: รหัสสกุลเงิน ISO สามตัวอักษร เช่น USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
th: รหัสสกุลเงิน ISO สามตัวอักษร ต้องเป็น %s สกุลเงินที่รองรับ%s

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
th: เกณฑ์สำหรับเหตุการณ์ "keyup" ก่อนที่ hooks จะเริ่มทำงาน (เป็นมิลลิวินาที)

en: Thu
th: พฤ

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Till
th: จนถึง

en: Till date
th: จนถึงวันที่

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
th: ถึงวันที่ (ปปปป-ดด-วว): แสดงป๊อปอัปภายในช่วงวันที่ที่ระบุ

en: Time
th: เวลา

en: Timeout (seconds)
th: หมดเวลา (วินาที)

en: Tip
th: เคล็ดลับ

en: Title
th: หัวข้อ

en: Title color
th: สีของชื่อเรื่อง

en: Title for blog
th: ชื่อบล็อก

en: Title line-height in pixels (0 = none)
th: ความสูงบรรทัดชื่อเรื่องเป็นพิกเซล (0 = ไม่มี)

en: Title size in pixels (0 = none)
th: ขนาดหัวเรื่องเป็นพิกเซล (0 = ไม่มี)

en: Title weight (0 = none)
th: น้ำหนักชื่อเรื่อง (0 = ไม่มี)

en: To delete this entry you must be logged in.
th: หากต้องการลบรายการนี้ คุณต้องเข้าสู่ระบบ

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
th: ในการใช้ส่วนหัวและส่วนท้ายสำหรับ PDF ของคุณคุณสามารถแก้ไของค์ประกอบใดก็ได้ (รวมถึงคอลัมน์) และไปที่ส่วน "การตั้งค่า PDF" ที่นี่คุณสามารถกำหนดได้ว่าควรใช้องค์ประกอบเป็นส่วนหัวหรือส่วนท้าย โปรดทราบว่าคุณสามารถใช้องค์ประกอบส่วนหัวหรือส่วนท้ายได้เพียงรายการเดียว หากต้องการเพิ่มองค์ประกอบหลายรายการคุณควรใช้คอลัมน์แทน

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
th: หากต้องการใช้แบบอักษร Raleway ของ Google คุณสามารถป้อน: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
th: สลับฟิลด์ทั้งหมด

en: Toggle button background (off)
th: สลับพื้นหลังปุ่ม (ปิด)

en: Toggle button background (on)
th: สลับพื้นหลังปุ่ม (เปิด)

en: Toggle button colors
th: สลับสีของปุ่ม

en: Toggle button font (off)
th: แบบอักษรของปุ่มสลับ (ปิด)

en: Toggle button font (on)
th: แบบอักษรของปุ่มสลับ (เปิด)

en: Toggle field
th: สลับฟิลด์

en: Toggle start value (default status)
th: สลับค่าเริ่มต้น (สถานะเริ่มต้น)

en: Tooltip Arrow Background
th: พื้นหลังลูกศรคำแนะนำเครื่องมือ

en: Tooltip Arrow Border
th: ขอบลูกศรคำแนะนำเครื่องมือ

en: Tooltip Background
th: เคล็ดลับเครื่องมือพื้นหลัง

en: Tooltip Border
th: ขอบเครื่องมือ

en: Tooltip Colors
th: คำแนะนำเครื่องมือสี

en: Tooltip Font
th: แบบอักษรคำแนะนำเครื่องมือ

en: Tooltip text
th: ข้อความคำแนะนำเครื่องมือ

en: Top
th: ด้านบน:

en: Top and Left
th: ด้านบนและด้านซ้าย

en: Top and Right
th: ด้านบนและด้านขวา

en: Top left
th: บนซ้าย

en: Top right
th: บนขวา

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Track color
th: ติดตามสี

en: Track form submissions with Google Analytics
th: ติดตามการส่งแบบฟอร์มด้วย Google Analytics

en: Tracking Events
th: การติดตามเหตุการณ์

en: Tracking number (optional)
th: หมายเลขติดตาม (ไม่บังคับ)

en: Transaction
th: ธุรกรรม

en: Transaction Details
th: รายละเอียดการทำธุรกรรม

en: Transaction ID
th: รหัสธุรกรรม

en: Transactions
th: ธุรกรรม

en: Transfer after this element
th: ถ่ายโอนหลังจากองค์ประกอบนี้

en: Transfer this element (also works across forms)
th: ถ่ายโอนองค์ประกอบนี้ (ใช้ได้ในรูปแบบต่างๆด้วย)

en: Translate countries by its given iso code
th: แปลประเทศด้วยรหัส iso ที่ให้มา

en: Translations
th: การแปล

en: Trash
th: ขยะ

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
th: โหมดการเดินทาง (ระบุโหมดการขนส่งที่จะใช้เมื่อคำนวณเส้นทาง)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
th: ระยะเวลาทดลองใช้งานเป็นวัน (ใช้ได้เฉพาะเมื่อตั้งค่าโหมดเป็น `การสมัครรับข้อมูล')

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
th: ทริกเกอร์ก็ต่อเมื่อเงื่อนไขด้านล่างทั้งหมดหรือข้อใดข้อหนึ่งตรงกับค่าของมัน

en: Tu
th: ตจว

en: Tue
th: อ

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Turkish
th: ตุรกี

en: U.S. state
th: รัฐของสหรัฐอเมริกา

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
th: URL ของหน้าเข้าสู่ระบบที่คุณวางแบบฟอร์มการเข้าสู่ระบบ ผู้ใช้สามารถยืนยันที่อยู่อีเมลได้ที่นี่

en: US State
th: รัฐของสหรัฐอเมริกา

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
th: ไม่สามารถโหลดเนื้อหาโปรดรีเฟรชหน้าหรือลองอีกครั้งในภายหลัง

en: Unable to submit form, session expired!
th: ส่งแบบฟอร์มไม่ได้ เซสชันหมดอายุแล้ว!

en: Unable to switch language, session expired!
th: เปลี่ยนภาษาไม่ได้ เซสชันหมดอายุ!

en: Uncaptured
th: ไม่ถูกจับกุม

en: Undo last change
th: เลิกทำการเปลี่ยนแปลงล่าสุด

en: Unique code
th: รหัสเฉพาะ

en: Unique code generation
th: การสร้างรหัสเฉพาะ

en: Unique field name
th: ชื่อฟิลด์เฉพาะ

en: Unique field name (required)
th: ชื่อช่องเฉพาะ (จำเป็น)

en: Unique field name may not be empty!
th: ชื่อฟิลด์เฉพาะต้องไม่ว่างเปล่า!

en: Unit
th: หน่วย

en: Unit amount
th: จำนวนหน่วย

en: Unit.
th: หน่วย.

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unread
th: ยังไม่ได้อ่าน

en: Until
th: จนกระทั่ง

en: Update
th: อัปเดต

en: Update Element
th: อัปเดตองค์ประกอบ

en: Update all
th: อัพเดททั้งหมด

en: Update based on user ID (user_id)
th: อัปเดตตาม ID ผู้ใช้ (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
th: อัปเดตตรรกะเงื่อนไข {tags} และช่องตัวแปรแบบไดนามิก

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
th: อัปเดตข้อมูลรายการผู้ติดต่อ (หากพบรายการผู้ติดต่อ)

en: Update current logged in user
th: อัปเดตผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบในปัจจุบัน

en: Update custom user meta
th: อัปเดต meta ผู้ใช้ที่กำหนดเอง

en: Update user based on user_id field or GET or POST
th: อัปเดตผู้ใช้ตามฟิลด์ user_id หรือ GET หรือ POST

en: Upload CSV file
th: อัปโหลดไฟล์ CSV

en: Upload a file to send as attachment
th: อัปโหลดไฟล์เพื่อส่งเป็นไฟล์แนบ

en: Upload a logo to use for this email template
th: อัปโหลดโลโก้เพื่อใช้สำหรับเทมเพลตอีเมลนี้

en: Upload failed
th: การอัพโหลดล้มเหลว

en: Upload limit reached!
th: ถึงขีดจำกัดการอัปโหลดแล้ว!

en: Upload size limit reached!
th: ขนาดอัปโหลดถึงขีด จำกัด แล้ว!

en: Uploading files...
th: กำลังอัปโหลดไฟล์...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
th: เมื่อเลือกรหัสประเทศ ตัวยึดตำแหน่งสำหรับรูปแบบหมายเลขโทรศัพท์ที่ถูกต้องจะปรากฏขึ้น

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
th: ใช้ %shttps://jsonlint.com/%s ในกรณีที่คุณไม่พบข้อผิดพลาด

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
th: ใช้รูปแบบ 24 ชม. เช่น 13:00 น. 09:30 น. เป็นต้น

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
th: ใช้ CTRL หรือ SHIFT เพื่อเลือกหลายบทบาท

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
th: ใช้เนื้อหาอีเมลที่กำหนดเอง ใช้ {loop_fields} เพื่อดึงข้อมูลลูป

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
th: ใช้ลูปที่กำหนดเอง ใช้ {loop_label} และ {loop_value} เพื่อดึงค่า

en: Use a password to protect the form
th: ใช้รหัสผ่านเพื่อป้องกันแบบฟอร์ม

en: Use an existing product ID which the price will belong to
th: ใช้รหัสผลิตภัณฑ์ที่มีอยู่ซึ่งราคาจะเป็นของ

en: Use as PDF footer
th: ใช้เป็นส่วนท้าย PDF

en: Use as PDF header
th: ใช้เป็นส่วนหัว PDF

en: Use custom HTML and CSS when printing
th: ใช้ HTML และ CSS ที่กำหนดเองเมื่อพิมพ์

en: Use custom button settings or the default form button settings?
th: ใช้การตั้งค่าปุ่มแบบกำหนดเองหรือการตั้งค่าปุ่มฟอร์มเริ่มต้น?

en: Use custom headers
th: ใช้ส่วนหัวที่กำหนดเอง

en: Use custom padding
th: ใช้ช่องว่างภายในแบบกำหนดเอง

en: Use headers defined for Admin emails (default)
th: ใช้ส่วนหัวที่กำหนดไว้สำหรับอีเมลผู้ดูแลระบบ (ค่าเริ่มต้น)

en: Use headers defined for Confirmation emails
th: ใช้ส่วนหัวที่กำหนดไว้สำหรับอีเมลยืนยัน

en: Use image button instead of text button
th: ใช้ปุ่มรูปภาพแทนปุ่มข้อความ

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
th: ใช้เป็นจุดเริ่มต้น แต่คุณสามารถปรับแต่งคอลัมน์ได้

en: Use minimal editor config
th: ใช้การกำหนดค่าตัวแก้ไขขั้นต่ำ

en: Use numbers to specify days to exclude separated by comma's e.g: 0,1,2%sWhere: 0 = Sunday and 1 = Monday etc.
th: ใช้ตัวเลขเพื่อระบุวันที่จะไม่รวมโดยคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น 0,1,2%sที่ไหน: 0 = วันอาทิตย์ และ 1 = วันจันทร์ เป็นต้น

en: Use the adaptive positioning by default
th: ใช้การวางตำแหน่งแบบปรับตามค่าเริ่มต้น

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
th: ใช้ wp_mail () เริ่มต้นหรือใช้ SMTP เพื่อส่งอีเมล

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
th: ใช้ฟิลด์นี้เพื่อเก็บคำอธิบายของการสมัครสมาชิกสำหรับการแสดงผลในพื้นผิวที่โฮสต์ Stripe

en: Use this to add some extra styles for this element.
th: ใช้สิ่งนี้เพื่อเพิ่มสไตล์พิเศษสำหรับองค์ประกอบนี้

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
th: ใช้เพื่อระบุหมายเลขใบแจ้งหนี้สำหรับการซื้อนี้

en: Use your own custom regex to validate this field
th: ใช้นิพจน์ทั่วไปของคุณเองเพื่อตรวจสอบความถูกต้องของฟิลด์นี้

en: Use {tags} if needed
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น%sใส่ละติจูดและลองจิจูดแต่ละรายการในบรรทัดใหม่ที่คั่นด้วยไพพ์ เช่น lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
th: ใช้ {tags} หากจำเป็นแยกแต่ละโหมดด้วยลูกน้ำ ค่าที่ถูกต้อง ได้แก่ BUS, RAIL, SUBWAY, TRAIN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
th: ใช้ {tags} หากจำเป็นโหมดที่ใช้ได้คือ: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
th: ใช้ {tags} หากจำเป็นคุณยังสามารถใช้ [รหัสย่อ] ของบุคคลที่สามได้หากจำเป็น แต่โปรดทราบว่าหากคุณใช้ {tags} ร่วมกับ [รหัสย่อ] จากบุคคลที่สามอาจทำให้เกิดปัญหากับองค์ประกอบ DOM ที่กำหนดค่าเริ่มต้น เนื่องจากเมื่อใช้ {tags} HTML จะได้รับการอัปเดตเพื่อแสดงการเปลี่ยนแปลงค่าของฟิลด์ซึ่งทำให้ HTML ถูกโหลดซ้ำทำให้สูญเสียองค์ประกอบ DOM ที่กำหนดค่าเริ่มต้น แนวทางปฏิบัติที่ดีที่สุดคืออย่าผสม {tags} และ [รหัสย่อ] ในองค์ประกอบ HTML เดียว

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าตัวอย่าง ได้แก่ nl (สำหรับเนเธอร์แลนด์), es (สำหรับสเปน), de (สำหรับเยอรมนี), สหราชอาณาจักร (สำหรับบริเตนใหญ่)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าตัวอย่าง ได้แก่ us (สำหรับสหรัฐอเมริกา), nl (สำหรับเนเธอร์แลนด์), es (สำหรับสเปน), de (สำหรับเยอรมนี), สหราชอาณาจักร (สำหรับบริเตนใหญ่)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ต้องเป็นค่าระหว่าง 1 ถึง 20 (สูงกว่าหมายถึงการซูมเข้ามากขึ้น)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น โปรดตรวจสอบว่าไม่ได้รวมตำแหน่ง "ต้นทาง" และ "ปลายทาง" ไว้ในจุดอ้างอิงของคุณ วางจุดอ้างอิงแต่ละจุดในบรรทัดใหม่ มีรูปแบบดังนี้: {location}|{stopover}
    โดยที่ 'ตำแหน่ง' คือที่อยู่หรือ LatLng และ 'จุดแวะพัก' จะเป็น 'จริง' หรือ 'เท็จ' โดยที่ 'จริง' ระบุว่าจุดอ้างอิงคือจุดแวะพักบนเส้นทางซึ่งมีผลในการแบ่งเส้นทางออกเป็นสองเส้นทาง ค่าตัวอย่าง:
    ที่อยู่ 1 เมืองประเทศ|เท็จ
    ที่อยู่ 2 เมือง 2 ประเทศ|true
    ที่อยู่ 3, City3, Country|false
    ที่อยู่ 4, City4, Country|false

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น วางจุดอ้างอิงแต่ละจุดในบรรทัดใหม่ มีรูปแบบดังนี้: {location}|{stopover}
    โดยที่ 'ตำแหน่ง' คือที่อยู่หรือ LatLng และ 'จุดแวะพัก' จะเป็น 'จริง' หรือ 'เท็จ' โดยที่ 'จริง' ระบุว่าจุดอ้างอิงคือจุดแวะพักบนเส้นทางซึ่งมีผลในการแบ่งเส้นทางออกเป็นสองเส้นทาง ค่าตัวอย่าง:
    ที่อยู่ 1 เมืองประเทศ|เท็จ
    ที่อยู่ 2 เมือง 2 ประเทศ|true
    ที่อยู่ 3, City3, Country|false
    ที่อยู่ 4, City4, Country|false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าที่ถูกต้องคือ FEWER_TRANSFERS หรือ LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าที่ถูกต้องคือ METRIC หรือ IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าที่ถูกต้องคือ: bestguess มองโลกในแง่ร้ายหรือมองโลกในแง่ดี

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าที่ถูกต้องคือจริงหรือเท็จ

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น ค่าที่ถูกต้องคือจริงหรือเท็จ เมื่อเปิดใช้งานจะไม่แสดงปุ่มเริ่มต้นบนแผนที่

en: Use {tags} to define the returned Label per row
th: ใช้ {tags} เพื่อกำหนดป้ายกำกับที่ส่งคืนต่อแถว

en: Use {tags} to define the returned Value per row
th: ใช้ {tags} เพื่อกำหนดค่าที่ส่งคืนต่อแถว

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
th: ใช้สำหรับ IPN (การแจ้งเตือนการชำระเงินทันที) เมื่อการชำระเงินได้รับการยืนยันโดย paypal

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
th: มีประโยชน์สำหรับปลั๊กอินภายนอกเช่น WooCommerce

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
th: มีประโยชน์สำหรับปลั๊กอินภายนอกเช่น WooCommerce ตัวอย่าง: 'field_name|meta_key' (ขึ้นบรรทัดใหม่)

en: User
th: ผู้ใช้

en: User Form locker / submission limit
th: ล็อกเกอร์ฟอร์มผู้ใช้ / ขีด จำกัด การส่ง

en: User ID
th: รหัสผู้ใช้

en: User ID's:
th: รหัสผู้ใช้:

en: User Registered (registration date)
th: ผู้ใช้ลงทะเบียน (วันที่ลงทะเบียน)

en: User Status
th: สถานะผู้ใช้

en: User URL (website)
th: URL ของผู้ใช้ (เว็บไซต์)

en: User did not upload any files
th: ผู้ใช้ไม่ได้อัปโหลดไฟล์ใด ๆ

en: User display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้ใช้

en: User email
th: อีเมลของผู้ใช้

en: User input will automatically be converted into uppercase text
th: ข้อมูลที่ผู้ใช้ป้อนจะถูกแปลงเป็นข้อความตัวพิมพ์ใหญ่โดยอัตโนมัติ

en: User login status after registration
th: สถานะการเข้าสู่ระบบของผู้ใช้หลังการลงทะเบียน

en: User nicename
th: ชื่อผู้ใช้

en: User role
th: บทบาทของผู้ใช้

en: User roles:
th: บทบาทของผู้ใช้:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
th: ผู้ใช้ที่ยกเลิกการชำระเงินจะถูกเปลี่ยนเส้นทางไปยัง URL นี้

en: User username
th: ชื่อผู้ใช้ของผู้ใช้

en: User will be redirected to this URL after making a payment
th: ผู้ใช้จะถูกเปลี่ยนเส้นทางไปยัง URL นี้หลังจากชำระเงิน

en: User:
th: ผู้ใช้:

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username or E-mail address already exists, please try again
th: มีชื่อผู้ใช้หรืออีเมลอยู่แล้ว โปรดลองอีกครั้ง

en: Users (wp_users)
th: ผู้ใช้ (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
th: ผู้ใช้จะได้รับอีเมลยืนยันก่อนสมัครรับข้อมูล

en: VIP status for subscriber
th: สถานะวีไอพีสำหรับสมาชิก

en: Validate the field when the following conditions are met.
th: ตรวจสอบความถูกต้องของฟิลด์เมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้

en: Validation
th: การตรวจสอบ

en: Validation error message
th: ข้อความแสดงข้อผิดพลาดในการตรวจสอบ

en: Value
th: มูลค่า

en: Value (must be greater than 0)
th: ค่า (ต้องมากกว่า 0)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
th: มูลค่าที่มากกว่า 0 และน้อยกว่าหรือเท่ากับ 100 ซึ่งแสดงถึงส่วนลดที่จะใช้คูปอง

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Variable field
th: สนามตัวแปร

en: Verification E-mail Subject
th: หัวเรื่องอีเมลยืนยัน

en: Verify your account
th: ตรวจสอบบัญชีของคุณ

en: Vertical / Horizontal display
th: จอแสดงผลแนวตั้ง / แนวนอน

en: Vertical display ( | )
th: จอแสดงผลแนวตั้ง ( | )

en: Vertical tabs
th: แท็บแนวตั้ง

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: ดู

en: View PayPal subscription
th: ดูการสมัครสมาชิก PayPal

en: View PayPal transaction
th: ดูธุรกรรม PayPal

en: View Receipt
th: ดูใบเสร็จ

en: View author
th: ดูผู้เขียน

en: View contact entry
th: ดูรายการผู้ติดต่อ

en: View online invoice
th: ดูใบแจ้งหนี้ออนไลน์

en: View order
th: ดูคำสั่งซื้อ

en: View post
th: ดูโพสต์

en: View product
th: ดูสินค้า

en: View subscription
th: ดูการสมัครสมาชิก

en: View template HTML
th: ดูเทมเพลต HTML

en: Virtual product
th: ผลิตภัณฑ์เสมือน

en: Voided
th: โมฆะ

en: WC Cart Items
th: รายการรถเข็นสุขา

en: WC Cart Items + Price
th: WC Cart Items + ราคา

en: WC Cart Total (float format)
th: WC Cart Total (รูปแบบลอย)

en: WC Order
th: คำสั่งห้องสุขา

en: WC Order Status
th: สถานะการสั่งซื้อ WC

en: WC order
th: คำสั่งห้องสุขา

en: WC order status
th: สถานะการสั่งซื้อ WC

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
th: รออยู่กับเรา! กรุณาใช้เวลาในการกรอกแบบฟอร์มของเรา!?

en: We
th: เรา

en: We couldn't find a user with the given email address!
th: เราไม่พบผู้ใช้ที่มีที่อยู่อีเมลที่ระบุ!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
th: เราไม่พบฟิลด์ %1$s และ %2$s ที่จำเป็นสำหรับการลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่ โปรด %3$sedit%4$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
th: เราไม่พบฟิลด์ %1$s ที่จำเป็นสำหรับรหัสผ่านในการป้องกันแบบฟอร์ม โปรด %2$sedit%3$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
th: เราไม่พบฟิลด์ %1$s ที่จำเป็นสำหรับการรีเซ็ตรหัสผ่าน โปรด %2$sedit%3$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
th: เราไม่พบช่อง %1$s หรือ %2$s ที่จำเป็นสำหรับการเข้าสู่ระบบผู้ใช้ใหม่ โปรด %3$sedit%4$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
th: เราไม่พบฟิลด์ %1$spost_title%2$s และ %1$spost_content%2$s ที่จำเป็นสำหรับการสร้างโพสต์ใหม่ โปรด %3$sedit%4$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
th: เราได้ส่งรหัสยืนยันใหม่ให้คุณแล้ว โปรดตรวจสอบอีเมลเพื่อยืนยันบัญชีของคุณ!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
th: เราขอแนะนำให้คุณตรวจสอบนโยบายความเป็นส่วนตัวและตรวจสอบกับผู้ติดต่อทางกฎหมายของคุณก่อนที่จะใช้คุณสมบัตินี้ เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ %sการรวบรวมหมายเลขโทรศัพท์ด้วย Checkout%s

en: We will reply within 24 hours.
th: เราจะตอบกลับภายใน 24 ชั่วโมง

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
th: เราจะตอบกลับภายใน 48 ชั่วโมง
    
    ขอแสดงความนับถือ {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
th: ชื่อเว็บบล็อก ตั้งค่าในตัวเลือกทั่วไป

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Website URL
th: URL ของเว็บไซต์

en: Wed
th: พุธ

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Weekly (every week)
th: รายสัปดาห์ (ทุกสัปดาห์)

en: Weight of item (leave blank for none)
th: น้ำหนักของรายการ (เว้นว่างไว้สำหรับไม่มี)

en: Welcome back message
th: ยินดีต้อนรับกลับข้อความ

en: Welcome back {user_login}!
th: ยินดีต้อนรับกลับมา {user_login}!

en: Welsh/UK
th: เวลส์ / สหราชอาณาจักร

en: Wether or not to draw Polyline on the map
th: Wether หรือไม่วาด Polyline บนแผนที่

en: Wether or not to draw Polyline(s)
th: Wether หรือไม่วาด Polyline (s)

en: Wether or not to enable keyword feature
th: เชื่อมต่อหรือไม่เปิดใช้งานคุณสมบัติคำหลัก

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
th: Wether หรือไม่เพื่อป้องกันไม่ให้บันทึกฟิลด์นี้ใน Contact Entry

en: Wether or not to use an image button
th: เชื่อมต่อหรือไม่ใช้ปุ่มรูปภาพ

en: Wether or not to use the address auto complete feature
th: เชื่อมต่อหรือไม่ใช้คุณสมบัติเติมที่อยู่อัตโนมัติ

en: Wether or not to use the auto suggest feature
th: เชื่อมต่อหรือไม่ใช้คุณสมบัติแนะนำอัตโนมัติ

en: Wether or not to use the contact entry search feature
th: เชื่อมต่อหรือไม่ใช้คุณสมบัติการค้นหารายชื่อผู้ติดต่อ

en: Wether or not to use the distance calculator feature
th: เชื่อมต่อหรือไม่ใช้คุณสมบัติเครื่องคำนวณระยะทาง

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
th: Wether เพื่อใช้โปรแกรมแก้ไขข้อความ WordPress (wp_editor)

en: What should be the orientation of the next page?
th: ทิศทางของหน้าถัดไปควรเป็นอย่างไร

en: What should this button do?
th: ปุ่มนี้ควรทำอย่างไร?

en: What user role should this user get?
th: ผู้ใช้รายนี้ควรได้รับบทบาทผู้ใช้แบบใด

en: What's New?
th: มีอะไรใหม่

en: What's new?
th: มีอะไรใหม่

en: When above conditions are met set following value:
th: เมื่อตรงตามเงื่อนไขข้างต้นกำหนดค่าต่อไปนี้:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
th: เมื่อแอดมินอนุมัติการลงทะเบียน อีเมลนี้จะถูกส่งไปยังผู้ใช้

en: When configured, the product(s) will not be listend on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
th: เมื่อกำหนดค่าแล้ว สินค้าจะไม่ถูกฟังในหน้าเก็บถาวร (หน้าร้านค้า หมวดหมู่ แท็ก และหน้าค้นหา) วิธีนี้จะสั่งซื้อผลิตภัณฑ์ได้โดยส่งแบบฟอร์มเท่านั้น%1$s%1$sใส่รหัสผลิตภัณฑ์แต่ละรายการและหรือตัวระบุหมวดหมู่ในบรรทัดใหม่ ตัวอย่างเช่น:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$sคอมพิวเตอร์

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
th: เมื่อกำหนดค่าแล้ว หน้าผลิตภัณฑ์เดียว "หยิบใส่ตะกร้า" จะถูกแทนที่ด้วยแบบฟอร์มที่กำหนด นอกจากนี้ยังจะแทนที่ปุ่ม "หยิบใส่ตะกร้า" ด้วยปุ่ม "ดูผลิตภัณฑ์" ในหน้าเก็บถาวรทั้งหมด (หน้าร้านค้า หมวดหมู่ แท็ก และหน้าค้นหา)%1$s%1$sการตั้งค่านี้จะล้าสมัยสำหรับสินค้าที่คุณเป็นอย่างเห็นได้ชัด ซ่อนจากร้านค้าของคุณในการตั้งค่าด้านบน%1$s%1$sกำหนดแต่ละรายการในบรรทัดใหม่ที่มีรูปแบบดังนี้:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
th: เมื่อแก้ไขฟิลด์ คุณสามารถเปลี่ยนการตั้งค่าเหล่านี้ได้

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
th: เมื่อเปิดใช้งานและการตั้งค่าด้านบนแทนที่ส่วน "หยิบใส่รถเข็น" ด้วยแบบฟอร์ม แกลเลอรีของผลิตภัณฑ์จะถูกลบออกด้วย

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
th: เมื่อเปิดใช้งานและการตั้งค่าด้านบนแทนที่ส่วน "หยิบใส่รถเข็น" ด้วยแบบฟอร์ม ราคาของผลิตภัณฑ์จะถูกลบออกด้วย

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
th: เมื่อเปิดใช้งานและการตั้งค่าด้านบนแทนที่ส่วน "หยิบใส่รถเข็น" ด้วยแบบฟอร์ม การให้คะแนนของผลิตภัณฑ์จะถูกลบออกด้วย

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
th: เมื่อเปิดใช้งานและการตั้งค่าด้านบนแทนที่ส่วน "หยิบใส่รถเข็น" ด้วยแบบฟอร์ม คำอธิบายสั้นๆ ของผลิตภัณฑ์จะถูกลบออกด้วย

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
th: เมื่อเปิดใช้งานและการตั้งค่าด้านบนแทนที่ส่วน "หยิบใส่รถเข็น" ด้วยแบบฟอร์ม ชื่อของผลิตภัณฑ์จะถูกลบออกด้วย

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
th: เมื่อไฟล์ที่เปิดใช้งานจะถูกลบโดยอัตโนมัติหลังจากส่งแบบฟอร์ม

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
th: เมื่อเปิดใช้งานจะบันทึกข้อมูลฟอร์มที่ป้อนโดยผู้ใช้และเติมข้อมูลในฟอร์มด้วยข้อมูลนี้เมื่อผู้ใช้ส่งคืนหรือรีเฟรชหน้า

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
th: เมื่อเปิดใช้งาน อายุจะถูกส่งคืนตามวันที่ที่เลือก สิ่งนี้มีประโยชน์เมื่อผู้ใช้ป้อนวันเกิดหรือเมื่อคุณต้องการทราบอายุของวัตถุ

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
th: เมื่อเปิดใช้งานไฟล์จะไม่ปรากฏในอีเมลอีกต่อไปเมื่อใช้แท็ก {loop_fields} ไฟล์สามารถดาวน์โหลดเป็นไฟล์แนบเท่านั้น โปรดทราบว่าเมื่อคุณทำงานกับไฟล์ขนาดใหญ่ไฟล์แนบอาจขาดหายไปเนื่องจากข้อ จำกัด ของโปรแกรมรับส่งเมล

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวยึดตำแหน่งจะอยู่ในตำแหน่งที่ปรับได้เสมอแม้ว่าเขตข้อมูลจะไม่ได้โฟกัสอยู่ก็ตาม

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
th: เมื่อเปิดใช้งานผู้ใช้จะสามารถดาวน์โหลดไฟล์เป็นไฟล์แนบเท่านั้นและจะไม่มีการอ้างอิงถึงตำแหน่งไฟล์ โปรดทราบว่าโปรแกรมรับส่งเมลบางโปรแกรมมีขีด จำกัด ขนาดไฟล์แนบที่คุณสามารถส่งได้ หากคุณส่งไฟล์แนบขนาดใหญ่อาจเป็นความคิดที่ดีที่จะไม่เลือกตัวเลือกนี้

en: When form has been submitted
th: เมื่อส่งแบบฟอร์มแล้ว

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
th: เมื่อเว้นว่างไว้ จะมีค่าเริ่มต้นเป็นชื่อฟิลด์ที่กำหนดไว้ด้านบน ภายในคอลัมน์ไดนามิก คุณสามารถใช้ %d เพื่อกำหนดตำแหน่งที่ควรวางตัวนับ เช่น: "Product %d quantity:" จะถูกแปลงเป็น "Product 3: quantity:"

en: When popup has been closed
th: เมื่อป๊อปอัปถูกปิด

en: When popup has been viewed
th: เมื่อมีการดูป๊อปอัป

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
th: เมื่อบันทึก CSV ฟิลด์เหล่านี้จะถูกแยกออกจากไฟล์ CSV

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
th: เมื่อตั้งค่าเป็นผู้ใช้ที่รอดำเนินการ/ถูกบล็อกจะไม่สามารถเข้าสู่ระบบได้

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
th: เมื่อผู้ใช้เริ่มพิมพ์โดยไม่มีการหยุดชั่วคราวสำหรับเกณฑ์ที่กำหนดระบบจะไม่เรียกใช้ hooks ใด ๆ เกณฑ์นี้ใช้กับเหตุการณ์ "keyup" เท่านั้น ทันทีที่ผู้ใช้หยุดพิมพ์และเต็มขีด จำกัด มันจะเรียกใช้ hooks โดยค่าเริ่มต้นค่านี้จะตั้งเป็น 0 สำหรับทริกเกอร์ทันที

en: When to Trigger?
th: เมื่อไหร่ที่จะ Trigger?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
th: เมื่อใช้วิธีการชำระเงินใดๆ ต่อไปนี้ %s อีเมลด้านล่างจะถูกส่งไปยังผู้ใช้เมื่อการชำระเงินล้มเหลว วิธีนี้จะทำให้พวกเขาสามารถลองชำระเงินใหม่ได้โดยไม่ต้องกรอกแบบฟอร์มอีกครั้ง

en: When value equals "yes" this will be the new value....
th: เมื่อค่าเท่ากับ "ใช่" นี่จะเป็นค่าใหม่....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
th: เมื่อค่าไม่ใช่ "ใช่" นี่จะเป็นค่าใหม่....

en: Where should your image link to?
th: รูปภาพของคุณควรลิงก์ไปที่ใด

en: Whether the post can accept comments
th: ว่าโพสต์จะรับความคิดเห็นไหม

en: Whether the post can accept pings
th: โพสต์จะรับปิงไหม

en: Whether to display media insert/upload buttons
th: แสดงปุ่มแทรก / อัปโหลดสื่อหรือไม่

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
th: ไม่ว่าจะส่งออกการกำหนดค่าตัวแก้ไขขั้นต่ำที่ใช้ใน PressThis หรือไม่

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
th: ว่าจะใช้ wpautop เพื่อเพิ่มย่อหน้าหรือไม่

en: Which user roles are allowed to login?
th: บทบาทของผู้ใช้ใดบ้างที่ได้รับอนุญาตให้เข้าสู่ระบบ?

en: Why is this payment fraudulent?
th: เหตุใดการชำระเงินนี้จึงหลอกลวง

en: Width (px)
th: ความกว้าง (px)

en: Will be visible in front of your field.
th: จะมองเห็นได้ด้านหน้าสนามของคุณ

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
th: จะมองเห็นได้ด้านหน้าสนามของคุณ (เว้นว่างเพื่อลบ)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
th: ด้วยการตั้งค่านี้คุณสามารถใช้ &lt;br /&gt; เพื่อใช้ตัวแบ่งบรรทัดสำหรับแต่ละตัวเลือกที่เลือกแทนรายการที่คั่นด้วยลูกน้ำ แน่นอนคุณสามารถใช้ HTML อื่น ๆ ได้หากจำเป็น

en: WooCommerce Checkout
th: WooCommerce ชำระเงิน

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
th: WooCommerce Checkout เปิดใช้งานสำหรับแบบฟอร์มนี้ แต่ WooCommerce ไม่ได้เปิดใช้งาน!

en: WooCommerce My Account Menu Items
th: WooCommerce รายการเมนูบัญชีของฉัน

en: WooCommerce Order
th: คำสั่ง WooCommerce

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
th: WooCommerce Order Search (กรอกแบบฟอร์มพร้อมข้อมูลคำสั่งซื้อ)

en: WooCommerce order (backend)
th: คำสั่งซื้อ WooCommerce (แบ็กเอนด์)

en: WooCommerce order (front-end)
th: คำสั่งซื้อ WooCommerce (ส่วนหน้า)

en: WordPress web address; set in General Options
th: ที่อยู่เว็บ WordPress; ตั้งค่าในตัวเลือกทั่วไป

en: Wrapper width in pixels
th: ความกว้างของกระดาษห่อเป็นพิกเซล

en: Year range
th: ช่วงปี

en: Yearly (every year)
th: รายปี (ทุกปี)

en: Yes
th: ใช่

en: Yes (enabled)
th: ใช่ (เปิดใช้งาน)

en: Yes (hide)
th: ใช่ (ซ่อน)

en: Yes (users can't edit the value)
th: ใช่ (ผู้ใช้ไม่สามารถแก้ไขค่าได้)

en: Yes, but not when the following conditions are met
th: ใช่ แต่ไม่ใช่เมื่อตรงตามเงื่อนไขต่อไปนี้

en: Yes, save form progression
th: ใช่บันทึกความก้าวหน้าของฟอร์ม

en: Yes, store files in a year/month folder structure
th: ใช่จัดเก็บไฟล์ในโครงสร้างโฟลเดอร์ปี / เดือน

en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
th: คุณได้รับอนุญาตให้ป้อนฟิลด์ {tags} เพื่อทำการตรวจสอบ

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tag} หากคุณต้องการให้ผู้ใช้เลือกรายการจากแบบฟอร์มของคุณ

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้หลาย ID โปรดทราบว่ารายการสุดท้ายจะถูกใช้เสมอ

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags} หากคุณต้องการให้ผู้ใช้เลือกรายการจากดรอปดาวน์หรือวิทยุ/ช่องทำเครื่องหมายในแบบฟอร์มของคุณ

en: You are allowed to use {tags}.
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags} (อนุญาตเฉพาะรูปแบบทศนิยม เช่น 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%1$s ใส่แต่ละรายการในบรรทัดใหม่ แยกค่าโดยไพพ์%1$sปล่อยให้ตัวเลือกว่างที่คุณไม่ต้องการใช้ เช่น%1$s%1$s %2$sหากต้องการเพิ่มผลิตภัณฑ์ 3.49 ดอลลาร์ 5 ครั้ง เขียนเป็นดังนี้:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sด้านล่าง คุณสามารถดูตัวอย่างแบบเต็มด้วย { tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sสำหรับ ข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับแต่ละตัวเลือก อ่าน %4$sPayPal's Variable Reference%5$s

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (ไม่รวมช่วงวันที่)%1$s01 (ไม่รวมวันแรกของทุกเดือน)%1$s10 (ไม่รวมวันที่ 10 ของทุกเดือน)%1$sม.ค. (ไม่รวมเดือน มกราคม)%1$sMar (ไม่รวมเดือน) มีนาคม)%1$sDec (ไม่รวมเดือนธันวาคม)%1$sw@even (ทุกสัปดาห์ @ สัปดาห์คู่)%1$sw@odd (สัปดาห์เว้นสัปดาห์ @ สัปดาห์คี่)%1$s1@even (ทุกวันจันทร์เว้นวัน) @ สัปดาห์คู่)%1$s2@even (ทุกวันอังคาร @ สัปดาห์คู่)%1$s1@odd (ทุกวันจันทร์ @ สัปดาห์คี่)%1$s2@odd (ทุกวันอังคาร @ สัปดาห์คี่)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%1$sPut แต่ละจุดในบรรทัดใหม่ แยกค่าตามไพพ์ เช่น:%1$s%2$s7 วันทดลองใช้ฟรี:%3$s 0|7|D %1$s%2$sหลังการทดลองใช้ 3 สัปดาห์ในราคา 5 ดอลลาร์:%3$s 5|3|W%1$s%2$sหลังจากนั้น $49.99 ต่อปี:%3$s 49.99|1|Y%1$ s%2$sตัวเลือกรูปแบบเวลา:%3$s D=วัน W=สัปดาห์ M=เดือน Y=ปี

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%sสำหรับค่าที่ถูกต้อง โปรดดูที่ %sประเทศและภูมิภาคที่สนับสนุนโดย PayPal%s

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%sสำหรับค่าที่ถูกต้อง โปรดดูที่ %sรหัสประเทศและภูมิภาค%s

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%sสำหรับค่าที่ถูกต้อง โปรดดูที่ %sการตั้งค่าชุดอักขระ — charset%s

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
th: คุณได้รับอนุญาตให้ใช้ {tags}.%sPut แต่ละรายการในบรรทัดใหม่แยกพารามิเตอร์และค่าตามไพพ์ เช่น:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
th: ขณะนี้คุณไม่ได้แก้ไของค์ประกอบ%sแก้ไของค์ประกอบใดๆ โดยคลิกที่ไอคอน %s

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
th: คุณยังไม่ได้เข้าสู่ระบบ ในการส่งแบบฟอร์ม ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณได้เข้าสู่ระบบแล้ว!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขรายการนี้เนื่องจากเชื่อมต่อกับคำสั่งซื้อ:

en: You are not allowed to login!
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าสู่ระบบ!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้บันทึกแบบฟอร์มในขณะที่เปิดแท็บ "รหัส"!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
th: คุณสามารถเพิ่มสถานะที่กำหนดเองได้ผ่าน %sSuper Forms > การตั้งค่า > การตั้งค่าแบ็กเอนด์%s หากจำเป็น

en: You can adjust the size of your background image here
th: คุณสามารถปรับขนาดภาพพื้นหลังได้ที่นี่

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
th: คุณสามารถสร้างผลิตภัณฑ์และราคาใหม่ผ่านทาง Stripe %sDashboard%s

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
th: คุณสามารถสร้างคูปองได้อย่างง่ายดายผ่านหน้า %sการจัดการคูปอง%s ของแดชบอร์ด Stripe

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
th: คุณสามารถกำหนดอนุกรมวิธานและหลายหมวดหมู่ได้หลายหมวดหมู่ โดยใส่แต่ละรายการในบรรทัดใหม่ แยกแต่ละหมวดหมู่ด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
th: คุณสามารถค้นหา ID แผนของคุณได้ภายใต้ %sการเรียกเก็บเงิน > ผลิตภัณฑ์ > แผนราคา%s

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
th: คุณสามารถค้นหา URL เว็บฮุคของคุณเมื่อดู Zap ของคุณบน zapier.com

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
th: คุณสามารถป้องกันไม่ให้ส่งข้อมูลนี้ไปยังผู้ส่งแบบฟอร์ม (หากเปิดใช้งานตัวเลือกในการส่งอีเมลยืนยัน)

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
th: คุณสามารถเรียกรหัสผ่านที่สร้างขึ้นด้วย {register_generated_password} ในอีเมล

en: You can use field tags {field_name} if you want
th: คุณสามารถใช้แท็กฟิลด์ {field_name} ได้หากต้องการ

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
th: คุณสามารถใช้ฟิลด์ {tags} เพื่อกำหนดการตั้งค่าด้านล่างตามการป้อนข้อมูลของผู้ใช้

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
th: คุณสามารถใช้แท็กเพื่อดึงค่าฟิลด์เช่น: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
th: คุณสามารถใช้ค่านี้เป็นคำอธิบายทั้งหมดที่ปรากฏในใบแจ้งยอดลูกค้าของคุณ ต้องมีอย่างน้อยหนึ่งตัวอักษร สูงสุด 22 อักขระ สตริงที่กำหนดเองที่จะแสดงบนใบแจ้งยอดของลูกค้าของคุณ ตัวอย่างเช่น หากเว็บไซต์ของคุณคือ "RunClub" และรายการที่คุณกำลังเรียกเก็บเงินคือตั๋วการแข่งขัน คุณอาจต้องการระบุ "ตั๋วการแข่งขัน RunClub 5K"

en: You did not select a form!
th: คุณไม่ได้เลือกแบบฟอร์ม!

en: You do not have permission to delete this entry.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ลบรายการนี้

en: You do not have permission to submit this form!
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ส่งแบบฟอร์มนี้!

en: You do not have permission to view this listing
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ดูรายการนี้

en: You do not have permissions to edit this entry.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขรายการนี้

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
th: คุณมีฟิลด์ชื่อ %1$s แต่คุณยังไม่ได้ตั้งชื่ออนุกรมวิธานที่ถูกต้อง โปรด %2$sedit%3$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
th: คุณมีชื่อเขตข้อมูลที่ซ้ำกัน โปรดตรวจสอบว่าแต่ละฟิลด์มีชื่อที่ไม่ซ้ำกัน!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
th: คุณมีชื่อลับที่ซ้ำกัน โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าความลับแต่ละอันมีชื่อไม่ซ้ำกัน!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
th: คุณได้เปิดใช้งานการป้องกันด้วยรหัสผ่านสำหรับแบบฟอร์มนี้ แต่เราไม่พบฟิลด์รหัสผ่านที่มีชื่อ: %1$s โปรด %2$sedit%3$s แบบฟอร์มของคุณและลองอีกครั้ง

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
th: คุณยังไม่ได้กำหนดว่าควรเพิ่มสินค้าใดในรถเข็น โปรด %sedit%s การตั้งค่าแบบฟอร์มของคุณแล้วลองอีกครั้ง

en: You haven't verified your account yet. Please check your email or click %shere%s to resend your verification email.
th: คุณยังไม่ได้ยืนยันบัญชีของคุณ โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณหรือคลิก %sher%s เพื่อส่งอีเมลยืนยันอีกครั้ง

en: You must be logged in to submit this form. Click %shere%s to login!
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบเพื่อส่งแบบฟอร์มนี้ คลิก %sher%s เพื่อเข้าสู่ระบบ!

en: You refunded the payment.
th: คุณได้คืนเงินที่ชำระแล้ว

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
th: ปกติแล้วคุณจะใช้ฟิลด์ textarea ซึ่งแต่ละตัวเลือกจะถูกวางในบรรทัดใหม่ คุณยังสามารถแยกป้ายกำกับและค่าด้วยท่อ ตัวอย่างค่าพื้นที่ข้อความจะเป็น:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(รองรับช่อง ACF ด้วย)

en: Your API key seems to be invalid
th: ดูเหมือนว่าคีย์ API ของคุณจะไม่ถูกต้อง

en: Your Address
th: ที่อยู่ของคุณ

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
th: รหัสผู้ชมของคุณ เช่น f25b7204f4

en: Your Company Name
th: ชื่อ บริษัท ของคุณ

en: Your E-mail Address
th: ที่อยู่อีเมลของคุณ

en: Your First Name
th: ชื่อจริงของคุณ

en: Your Forms
th: แบบฟอร์มของคุณ

en: Your Full Name
th: ชื่อนามสกุลของคุณ

en: Your HTML here...
th: HTML ของคุณที่นี่ ...

en: Your Last Name
th: นามสกุลของคุณ

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
th: รหัส PayPal ของคุณหรือที่อยู่อีเมลที่เชื่อมโยงกับบัญชี PayPal ของคุณ ต้องยืนยันที่อยู่อีเมล

en: Your Phonenumber
th: หมายเลขโทรศัพท์ของคุณ

en: Your SMTP server
th: เซิร์ฟเวอร์ SMTP ของคุณ

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
th: คุณได้รับอนุญาตให้ป้อนฟิลด์ {tags} เพื่อทำการตรวจสอบ

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
th: ไอคอนของคุณจะไม่แสดงเนื่องจากคุณได้เปิดใช้งานตัวเลือกในการซ่อนไอคอนฟิลด์ใน "การตั้งค่าแบบฟอร์ม> ธีมและสี> ซ่อนไอคอนฟิลด์"

en: Your new password
th: รหัสผ่านใหม่ของคุณ

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
th: รหัสผ่านของคุณถูกรีเซ็ตแล้ว เราเพิ่งส่งรหัสผ่านใหม่ไปยังที่อยู่อีเมลของคุณ

en: Your subtitle
th: คำบรรยายของคุณ

en: Your title
th: ชื่อของคุณ

en: Zapier Settings
th: การตั้งค่า Zapier

en: Zapier webhook URL
th: Zapier เว็บฮุค URL

en: Zipcode
th: รหัสไปรษณีย์

en: Zipcode & City
th: รหัสไปรษณีย์และเมือง

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
th: [คำสั่งซื้อ # {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
th: [color] สำหรับเลือกสี HEX (หรือใช้องค์ประกอบ Colorpicker ดั้งเดิม)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
th: [วันที่] สำหรับการเลือกวันที่ (หรือใช้องค์ประกอบวันที่ดั้งเดิม)

en: [datetime-local] for choosing date + time
th: [datetime-local] สำหรับเลือกวันที่ + เวลา

en: [email] for entering email addresses
th: [อีเมล] สำหรับป้อนที่อยู่อีเมล

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
th: [int-phone] สำหรับป้อนหมายเลขโทรศัพท์ระหว่างประเทศ

en: [month] for choosing months
th: [เดือน] สำหรับการเลือกเดือน

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
th: [number] สำหรับป้อนตัวเลข (การตรวจสอบความถูกต้องจะถูกตั้งค่าเป็น "float" โดยอัตโนมัติ)

en: [tel] for entering phonenumbers
th: [โทร] สำหรับการป้อนหน่วยเสียง

en: [text] normal text field (default)
th: [text] ช่องข้อความปกติ (ค่าเริ่มต้น)

en: [time] for choosing time
th: [เวลา] สำหรับการเลือกเวลา

en: [url] for entering URL's
th: [url] สำหรับป้อน URL

en: address
th: ที่อยู่

en: amount
th: จำนวน

en: autosuggest
th: แนะนำอัตโนมัติ

en: bottom
th: ด้านล่าง:

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
th: ไม่สามารถใช้เป็นการเตือนความจำได้เนื่องจากเป็นวันที่ผ่านไปแล้ว โปรดตรวจสอบการตั้งค่าของคุณภายใต้ "การตั้งค่าแบบฟอร์ม > การแจ้งเตือนทางอีเมล"

en: case sensitive
th: กรณีที่สำคัญ

en: color
th: สี

en: column
th: คอลัมน์

en: country
th: ประเทศ

en: date
th: วันที่

en: default
th: ค่าเริ่มต้น

en: e.g: 1
th: เช่น: 1

en: e.g: SbwGtc0x
th: เช่น: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
th: เช่น ราคา_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
th: เช่น: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
th: เช่น txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
th: อีเมล์

en: enter the field name
th: ใส่ชื่อช่อง

en: file
th: ไฟล์

en: first_choice
th: ตัวเลือกแรก

en: form
th: แบบฟอร์ม

en: form-not-saved-yet
th: แบบฟอร์ม-ยังไม่ได้บันทึก-ยัง

en: height
th: ความสูง

en: hidden
th: ซ่อนอยู่

en: http://
th: http: //

en: iDeal
th: ในอุดมคติ

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
th: ไม่ใช่รูปแบบนาฬิกา 24 ชั่วโมงที่ถูกต้อง โปรดแก้ไขและใช้รูปแบบ 24 ชั่วโมง เช่น 21:45

en: leave blank to remove
th: เว้นว่างไว้เพื่อลบ

en: left
th: ซ้าย:

en: name
th: ชื่อ

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
th: ใช้เฉพาะเมื่อเปิดใช้งาน Adaptive Placeholders

en: option
th: ตัวเลือก

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
th: option_value1|ป้ายกำกับตัวเลือก 1
    option_value2|ป้ายกำกับตัวเลือก 2

en: optional
th: ไม่จำเป็น

en: or leave blank for no maximum date
th: หรือเว้นว่างไว้โดยไม่จำกัดวันที่สูงสุด

en: or leave blank for no minimum date
th: หรือเว้นว่างไว้ไม่มีกำหนดวันขั้นต่ำ

en: or leave blank to allow all roles
th: หรือเว้นว่างไว้เพื่ออนุญาตทุกบทบาท

en: or leave blank to display to all roles
th: หรือเว้นว่างไว้เพื่อแสดงให้ครบทุกบทบาท

en: or leave blank to only display to the roles defined above
th: หรือเว้นว่างไว้เพื่อแสดงเฉพาะบทบาทที่กำหนดไว้ข้างต้น

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
th: หรือเว้นว่างไว้เพื่อกรองตามบทบาทที่กำหนดไว้ข้างต้นเท่านั้น

en: password
th: รหัสผ่าน

en: phonenumber
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: price
th: ราคา

en: put each on a new line
th: ขึ้นบรรทัดใหม่

en: quantity
th: ปริมาณ

en: question
th: คำถาม

en: rating
th: คะแนน

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
th: ขนาดการแสดงผลที่แนะนำอยู่ระหว่าง 1 ถึง 3 (มาตราส่วนเริ่มต้นคือ 2)

en: result
th: ผลลัพธ์

en: results
th: ผลลัพธ์

en: retrieve method
th: เรียกวิธี

en: right
th: ขวา:

en: search...
th: ค้นหา...

en: second_choice
th: ตัวเลือกที่สอง

en: select a state
th: เลือกรัฐ

en: select your country
th: เลือกประเทศของคุณ

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
th: คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
th: คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น administrator,editor

en: separated by comma's
th: คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: signature
th: ลายเซ็น

en: specifies the width of the line in pixels.
th: ระบุความกว้างของเส้นเป็นพิกเซล

en: state
th: สถานะ

en: subtotal
th: ยอดรวมย่อย

en: tags
th: แท็ก

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
th: สิ่งนี้จะเพิ่มรายการแบบเลื่อนลงที่ด้านบนของแบบฟอร์มซึ่งผู้ใช้สามารถเลือกภาษาได้

en: time
th: เวลา

en: title
th: หัวข้อ

en: top
th: สูงสุด

en: use {tags} if needed
th: ใช้ {tags} หากจำเป็น

en: variable
th: ตัวแปร

en: version
th: รุ่น

en: was refunded
th: ได้คืนแล้ว

en: website
th: เว็บไซต์

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
th: เมื่อใช้ Elementor คุณต้องใช้ Super Forms Widget หรือ Shortcode Widget เพื่อแสดงแบบฟอร์มของคุณ

en: width
th: ความกว้าง

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
th: {loop_fields} ภายในเนื้อหาอีเมลจะถูกแทนที่ด้วยเนื้อหานี้

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
th: คุณสามารถใช้แท็ก {pdf_page} และ {pdf_total_pages} ภายในองค์ประกอบ HTML เพื่อใช้ในส่วนหัว / ส่วนท้ายของคุณ

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
th: สามารถใช้ {tags} เพื่อดึงค่าแบบไดนามิก
