Super Forms - All In One Bundle - en to tr_TR translation catalogue (2984 entries)

en:  version
tr_TR:  versiyon

en: !! Not contains
tr_TR: !! İçermez

en: != Not equal
tr_TR: ! = Eşit değil

en: " " (space only)
tr_TR: "" (yalnızca boşluk)

en: " column
tr_TR: " kolon

en: "," (comma only)
tr_TR: "," (yalnızca virgül)

en: "Off" label
tr_TR: "Etiket kapalı

en: "Off" value
tr_TR: "Kapalı" değeri

en: "On" label
tr_TR: "Açık" etiketi

en: "On" value
tr_TR: "Açık" değeri

en: %2$sSeparate each role by comma, available roles:%3$s%1$s%4$s
tr_TR: %2$sHer rolü virgülle ayırın, kullanılabilir roller:%3$s%1$s%4$s

en: %3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$spublic directory:%7$s%1$s
                                Site visitors will be able to access/download files directly via URL's%1$s
                                %2$smy-custom-public-folder%3$s%1$s
                                %4$sExample for custom%5$s %6$sprivate directory:%7$s%1$s
                                Files will be stored securely outside of the site root directory.%1$s
                                Site visitors won't be able to access/download files via URL's%1$s
                                Only use this option if you have sensitive file uploads. If you do not, then it might be best to just use the "Hide files from Media Library" setting.%1$s
                                Storing files at a secure location can brake some functionality and features related to files/media.%1$s
                                On some servers it isn't possible for Super Forms to create the private directory due to permissions, in that case contact your provider.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sNote to WordPress installations in a subdirectory:%7$s to use a secure directory you will have to go up another directory in your root tree like so:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s
tr_TR: %3$s%1$s
                                %4$sÖzel%5$s %6$sgenel dizin için örnek:%7$s%1$s
                                Site ziyaretçileri, dosyalara doğrudan %1$s URL'si aracılığıyla erişebilecek/indirebilecek
                                %2$smy-özel-ortak-klasör%3$s%1$s
                                %4$sÖzel%5$s %6$sözel dizin örneği:%7$s%1$s
                                Dosyalar site kök dizininin dışında güvenli bir şekilde depolanacak.%1$s
                                Site ziyaretçileri, URL'lerin %1$s üzerinden dosyalara erişemez/indiremez
                                Bu seçeneği yalnızca hassas dosya yüklemeleriniz varsa kullanın. Bunu yapmazsanız, "Medya Kitaplığından Dosyaları Gizle" ayarını kullanmak en iyisi olabilir.%1$s
                                Dosyaları güvenli bir yerde saklamak, dosyalar/medya ile ilgili bazı işlevleri ve özellikleri frenleyebilir.%1$s
                                Bazı sunucularda, izinler nedeniyle Süper Formların özel dizini oluşturması mümkün değildir, bu durumda sağlayıcınızla iletişime geçin.%1$s
                                %2$s../my-custom-private-folder%3$s%1$s
                                %6$sBir alt dizindeki WordPress kurulumlarına not:%7$s güvenli bir dizin kullanmak için kök ağacınızda şu şekilde başka bir dizine gitmeniz gerekir:%1$s
                                %2$s../../my-custom-private-folder%3$s

en: %d of %d contact entries imported!
tr_TR: %d / %d kişi girişi içe aktarıldı!

en: %s%sDocumentation:%s %sSingle product checkout with a fixed quantity and price%s%s
tr_TR: %s%sBelgeler:%s %sSabit miktar ve fiyatla tek ürün ödemesi%s%s

en: %s%sNote:%s if you only want users to be able to order products via this form you can configure the products in question to be excluded from your regular shop. Alternatively you can also define to replace the product "Add to cart" area with your form. You can define those settings here: %sSuper Forms > Settings > WooCommerce Checkout%s%s
tr_TR: %s%sNot:%s Kullanıcıların yalnızca bu form aracılığıyla ürün sipariş edebilmesini istiyorsanız, söz konusu ürünleri normal mağazanızdan hariç tutulacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Alternatif olarak, ürün "Sepete Ekle" alanını formunuzla değiştirmeyi de tanımlayabilirsiniz. Bu ayarları burada tanımlayabilirsiniz: %sSüper Formlar > Ayarlar > WooCommerce Checkout%s%s

en: %s. Please contact your webmaster and increase this limit inside your php.ini file!
tr_TR: %s. Lütfen web yöneticinizle iletişime geçin ve php.ini dosyanızın içindeki bu limiti artırın!

en: %s. Please refresh this page and try again!
tr_TR: %s. Lütfen bu sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin!

en: %sCreate a webhook ID%s%sEndpoint URL must be: %s
tr_TR: %sWeb kancası kimliği oluşturun%s%sBitiş noktası URL'si şu olmalıdır: %s

en: %sDisable this notification%s
tr_TR: %sBu bildirimi devre dışı bırakın%s

en: %sERROR%s: You are not allowed to login.
tr_TR: %sERROR%s: Oturum açma izniniz yok.

en: %sError:%s Something went wrong while logging in, please try again
tr_TR: %sError:%s Oturum açarken bir şeyler ters gitti, lütfen tekrar deneyin

en: %sForm elements:%s
tr_TR: %sForm öğeleri:%s

en: %sForm settings:%s
tr_TR: %sForm ayarları:%s

en: %sSearch for Google fonts%s, then Copy Paste the URL e.g:%s%s
tr_TR: %sGoogle yazı tiplerini arayın%s, ardından URL'yi Kopyala Yapıştırın ör.:%s%s

en: %sTranslation settings:%s (this only includes the translation settings, not the actual strings, this is stored in the "Form elements" code)
tr_TR: %sÇeviri ayarları:%s (bu, gerçek dizeleri değil, yalnızca çeviri ayarlarını içerir, bu "Form öğeleri" kodunda saklanır)

en: &copy; Someone, somewhere 2015
tr_TR: © Birisi, bir yerlerde 2015

en: &copy; Someone, somewhere 2016
tr_TR: © Birisi, bir yerde 2016

en: &gt; && &lt; Greater than AND Less than
tr_TR: &gt; &amp;&amp; &lt;Büyüktür AND Küçüktür

en: &gt; && &lt;= Greater than AND Less than or equal to
tr_TR: &gt; &amp;&amp; &lt;= Büyüktür VE Küçüktür veya eşittir

en: &gt; Greater than
tr_TR: &gt; Büyüktür

en: &gt; || &lt; Greater than OR Less than
tr_TR: &gt; || &lt;Büyüktür OR Küçüktür

en: &gt; || &lt;= Greater than OR Less than or equal to
tr_TR: &gt; || &lt;= Büyüktür OR Küçüktür veya eşittir

en: &gt;= && &lt; Greater than or equal to AND Less than
tr_TR: &gt; = &amp;&amp; &lt;Büyüktür veya eşittir VE Küçüktür

en: &gt;= && &lt;= Greater than or equal to AND Less than or equal to
tr_TR: &gt; = &amp;&amp; &lt;= Büyüktür veya eşittir VE Küçüktür veya eşittir

en: &gt;= Greater than or equal to
tr_TR: &gt; = Büyük veya eşit

en: &gt;= || &lt; Greater than or equal to OR Less than
tr_TR: &gt; = || &lt;Büyüktür veya eşittir OR Küçüktür

en: &gt;= || &lt;= Greater than or equal to OR Less than or equal to
tr_TR: &gt; = || &lt;= Büyüktür veya eşittir OR Küçüktür veya eşittir

en: &lt;  Less than
tr_TR: &lt;Küçüktür

en: &lt;= Less than or equal
tr_TR: &lt;= Küçüktür veya eşittir

en: (0 = disabled)
tr_TR: (0 = devre dışı)

en: (12 = default)
tr_TR: (12 = varsayılan)

en: (14 = default)
tr_TR: (14 = varsayılan)

en: (16 = default)
tr_TR: (16 = varsayılan)

en: (20 = default)
tr_TR: (20 = varsayılan)

en: (Copy)
tr_TR: (Kopyala)

en: (default line height is 1.2)
tr_TR: (varsayılan satır yüksekliği 1.2'dir)

en: (leave blank for default paddings)
tr_TR: (varsayılan dolgular için boş bırakın)

en: (leave blank for no custom paddings)
tr_TR: (özel dolgu yoksa boş bırakın)

en: (leave blank for no input mask)%sa - Represents an alpha character (A-Z,a-z)%s9 - Represents a numeric character (0-9)%s* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9)
tr_TR: (giriş maskesi yoksa boş bırakın)%sa - Bir alfa karakterini temsil eder (A-Z,a-z)%s9 - Sayısal bir karakteri temsil eder (0-9)%s* - Bir alfasayısal karakteri temsil eder (A-Z,a-z,0-9)

en: (leave blank to use your WordPress theme styles)
tr_TR: (WordPress tema stillerinizi kullanmak için boş bırakın)

en: (optional)
tr_TR: (isteğe bağlı)

en: (optional) Do not lock form, but still display a message
tr_TR: (isteğe bağlı) Formu kilitlemeyin, ancak yine de bir mesaj görüntüleyin

en: (optional) Empty error message
tr_TR: (isteğe bağlı) Boş hata mesajı

en: (optional) Normalize strings
tr_TR: (isteğe bağlı) Dizeleri normalleştir

en: (optional) Populate the following field with the total Travel time (duration)
tr_TR: (isteğe bağlı) Aşağıdaki alanı toplam Seyahat süresi (süre) ile doldurun

en: (optional) Populate the following field with the total distance
tr_TR: (isteğe bağlı) Aşağıdaki alanı toplam mesafeyle doldurun

en: (optional) Reply to email
tr_TR: (isteğe bağlı) E-postayı yanıtlayın

en: (optional) Reply to name
tr_TR: (isteğe bağlı) İsmi yanıtla

en: (optional) Set a custom reply to header
tr_TR: (isteğe bağlı) Başlığa özel bir yanıt ayarlayın

en: (optional) Specifies a preferred mode of transit
tr_TR: (isteğe bağlı) Tercih edilen bir geçiş modunu belirtir

en: (optional) Specifies preferences for transit routes
tr_TR: (isteğe bağlı) Toplu taşıma yolları için tercihleri belirtir

en: (optional) Specifies the assumptions to use when calculating time in traffic
tr_TR: (isteğe bağlı) Trafikte zaman hesaplanırken kullanılacak varsayımları belirtir

en: (optional) Specifies the desired time of arrival
tr_TR: (isteğe bağlı) İstenen varış zamanını belirtir

en: (optional) Specifies the desired time of departure
tr_TR: (isteğe bağlı) İstenen hareket saatini belirtir

en: (optional) Unique invoice key
tr_TR: (isteğe bağlı) Benzersiz fatura anahtarı

en: (optional) Waypoints alter a route by routing it through the specified location(s)
tr_TR: (isteğe bağlı) Yol noktaları, bir rotayı belirtilen konum (lar) dan yönlendirerek değiştirir

en: (optional) specifies that the route using the supplied waypoints may be optimized by rearranging the waypoints in a more efficient order
tr_TR: (isteğe bağlı), sağlanan yol noktalarını kullanan rotanın, yol noktalarını daha verimli bir sırayla yeniden düzenleyerek optimize edilebileceğini belirtir.

en: (optional) specifies the region code, specified as a TLD ("top-level domain") two-character value
tr_TR: (isteğe bağlı), bir TLD ("üst düzey alan") iki karakterli değer olarak belirtilen bölge kodunu belirtir

en: (optional) specifies the region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value
tr_TR: (isteğe bağlı), ccTLD ("üst düzey etki alanı") iki karakterli değer olarak belirtilen bölge kodunu belirtir

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid ferries, if possible
tr_TR: (isteğe bağlı) true olarak ayarlandığında, hesaplanan rotaların mümkünse feribotlardan kaçınması gerektiğini belirtir

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid major highways, if possible
tr_TR: (isteğe bağlı) true olarak ayarlandığında, hesaplanan rotaların mümkünse ana otoyollardan kaçınması gerektiğini belirtir

en: (optional) when set to true indicates that the calculated route(s) should avoid toll roads, if possible
tr_TR: (isteğe bağlı) true olarak ayarlandığında, hesaplanan rotaların mümkünse paralı yollardan kaçınması gerektiğini belirtir

en: (optional) when set to true specifies that the Directions service may provide more than one route alternative in the response
tr_TR: (isteğe bağlı) true olarak ayarlandığında, Yol Tarifi hizmetinin yanıtta birden fazla yol alternatifi sağlayabileceğini belirtir

en: (optional, leave blank for none)
tr_TR: isteğe bağlı, boş bırakmayın

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles)
tr_TR: (WordPress tema stillerinizi kullanmak için -1 olarak ayarlayın)

en: (set to -1 to use your WordPress theme styles, set to 0 to use normal line height)
tr_TR: (WordPress tema stillerinizi kullanmak için -1'e, normal satır yüksekliğini kullanmak için 0'a ayarlayın)

en: (set to 0 to use normal font weight)
tr_TR: (normal yazı tipi ağırlığını kullanmak için 0'a ayarlayın)

en: (set to none to use your WordPress theme styles)
tr_TR: (WordPress tema stillerinizi kullanmak için hiçbiri olarak ayarlayın)

en: (space)
tr_TR: (Uzay)

en: (top right bottom left)
tr_TR: (sağ üst, sol alt)

en: , (comma)
tr_TR: , (virgül)

en: - Not connected -
tr_TR: - Bağlı değil -

en: - choose status -
tr_TR: - durumu seç -

en: - select -
tr_TR: - seçin -

en: - select a country -
tr_TR: - bir ülke seçin -

en: - select a option -
tr_TR: - bir seçenek seçin -

en: - select your country -
tr_TR: - ülkeni seç -

en: - select your title -
tr_TR: - başlığınızı seçin -

en: . (dot)
tr_TR: . (nokta)

en: 0 - No output
tr_TR: 0 - Çıkış yok

en: 0 = 350px min height
tr_TR: 0 = 350 piksel minimum yükseklik

en: 0 = The same day, 1 = Next day, 5 = Five days after, -1 = One day before, -3 = Three days before
tr_TR: 0 = Aynı gün, 1 = Ertesi gün, 5 = Beş gün sonra, -1 = Bir gün önce, -3 = Üç gün önce

en: 0 = no max height
tr_TR: 0 = maksimum yükseklik yok

en: 0 = no max width
tr_TR: 0 = maksimum genişlik yok

en: 0 decimals
tr_TR: 0 ondalık

en: 1 - Commands
tr_TR: 1 - Komutlar

en: 1 decimal
tr_TR: 1 ondalık

en: 2 - Data and commands
tr_TR: 2 - Veriler ve komutlar

en: 2 decimals
tr_TR: 2 ondalık

en: 3 - As 2 plus connection status
tr_TR: 3 - 2 artı bağlantı durumu olarak

en: 3 decimals
tr_TR: 3 ondalık

en: 4 - Low-level data output
tr_TR: 4 - Düşük seviyeli veri çıkışı

en: 4 decimals
tr_TR: 4 ondalık

en: 5 decimals
tr_TR: 5 ondalık

en: 6 decimals
tr_TR: 6 ondalık

en: 7 decimals
tr_TR: 7 ondalık

en: == Equal
tr_TR: == Eşit

en: == Equal (default)
tr_TR: == Eşit (varsayılan)

en: ?? Contains
tr_TR: ?? İçerir

en: A German ELV payment is made using Express Checkout.
tr_TR: Bir Alman ELV ödemesi, Ekspres Ödeme kullanılarak yapılır.

en: A Stripe test card number was used.
tr_TR: Bir Stripe test kartı numarası kullanıldı.

en: A custom thank you description shown after a user completed the form.
tr_TR: Bir kullanıcı formu tamamladıktan sonra gösterilen özel bir teşekkür açıklaması.

en: A custom thank you title shown after a user completed the form.
tr_TR: Bir kullanıcı formu tamamladıktan sonra gösterilen özel bir teşekkür başlığı.

en: A genuine card must be used to make a payment.
tr_TR: Ödeme yapmak için orijinal bir kart kullanılmalıdır.

en: A hidden field named "user_id" must be present in your form in order for this to work
tr_TR: Bunun çalışması için formunuzda "user_id" adlı gizli bir alan bulunmalıdır

en: A list of the types of payment methods (e.g., card) this Checkout Session can accept. Separate each by comma.
tr_TR: Bu Ödeme Oturumunun kabul edebileceği ödeme yöntemlerinin (ör. kart) listesi. Her birini virgülle ayırın.

en: A note is required when a provided reason isn’t selected
tr_TR: Belirtilen bir neden seçilmediğinde bir not gerekir

en: A payment has been accepted.
tr_TR: Bir ödeme kabul edildi.

en: A payment was reversed due to a chargeback or other type of reversal. The funds have been removed from your account balance and returned to the buyer. The reason for the reversal is specified in the ReasonCode element.
tr_TR: Ters ibraz veya başka türde bir iptal nedeniyle bir ödeme geri alındı. Para, hesap bakiyenizden kaldırıldı ve alıcıya iade edildi. Tersine çevirmenin nedeni ReasonCode öğesinde belirtilir.

en: A positive integer representing the amount to subtract from an invoice total
tr_TR: Bir fatura toplamından çıkarılacak tutarı temsil eden pozitif bir tam sayı

en: A read-only input field cannot be modified (however, a user can tab to it, highlight it, and copy the text from it).
tr_TR: Salt okunur bir giriş alanı değiştirilemez (ancak, bir kullanıcı sekmeye gidebilir, vurgulayabilir ve içindeki metni kopyalayabilir).

en: A reversal has been canceled. For example, you won a dispute with the customer, and the funds for the transaction that was reversed have been returned to you.
tr_TR: Bir geri dönüş iptal edildi. Örneğin, müşteriyle bir anlaşmazlık kazandınız ve geri alınan işlem için para size iade edildi.

en: A subtitle to display before the email body (content)
tr_TR: E-posta gövdesinden (içerik) önce görüntülenecek bir alt yazı

en: A subtitle to display before the email body (used for confirmation emails)
tr_TR: E-posta gövdesinden önce görüntülenecek bir alt yazı (onay e-postaları için kullanılır)

en: A tax code ID. The Shipping tax code is
tr_TR: Vergi kodu kimliği. Nakliye vergisi kodu:

en: A title to display below your logo
tr_TR: Logonuzun altında görüntülenecek bir başlık

en: A title to display below your logo (used for confirmation emails)
tr_TR: Logonuzun altında görüntülenecek bir başlık (onay e-postaları için kullanılır)

en: A transaction with identical amount and credit card information was submitted very recently.
tr_TR: Çok yakın zamanda aynı tutar ve kredi kartı bilgilerine sahip bir işlem gönderildi.

en: A unique string to reference the Checkout Session. This can be a customer ID, a cart ID, or similar, and can be used to reconcile the session with your internal systems.
tr_TR: Ödeme Oturumuna başvuruda bulunmak için benzersiz bir dize. Bu bir müşteri kimliği, alışveriş sepeti kimliği veya benzeri olabilir ve oturumu dahili sistemlerinizle uzlaştırmak için kullanılabilir.

en: AND
tr_TR: VE

en: API key
tr_TR: API anahtarı

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Absolute
tr_TR: Mutlak

en: Accepted value are
tr_TR: Kabul edilen değerler

en: Accepted values are
tr_TR: Kabul edilen değerler

en: Accordion
tr_TR: Akordeon

en: Accordion Colors
tr_TR: Akordeon Renkleri

en: Accordion Content
tr_TR: Akordeon İçeriği

en: Accordion Desc
tr_TR: Akordeon Açıklama

en: Accordion Desc (active)
tr_TR: Akordeon Açıklaması (etkin)

en: Accordion Desc (hover)
tr_TR: Akordeon Açıklaması (vurgulu)

en: Accordion Header
tr_TR: akordeon başlığı

en: Accordion Header (active)
tr_TR: Akordeon Başlığı (etkin)

en: Accordion Header (hover)
tr_TR: Akordeon Başlığı (vurgulu)

en: Accordion Icon
tr_TR: Akordeon Simgesi

en: Accordion Icon (active)
tr_TR: Akordeon Simgesi (etkin)

en: Accordion Icon (hover)
tr_TR: Akordeon Simgesi (fareyle üzerine gelin)

en: Accordion Title
tr_TR: Akordeon Başlığı

en: Accordion Title (active)
tr_TR: Akordeon Başlığı (etkin)

en: Accordion Title (hover)
tr_TR: Akordeon Başlığı (fareyle üzerine gelin)

en: Account has been approved
tr_TR: Hesap onaylandı

en: Account verified message
tr_TR: Hesap doğrulandı mesajı

en: Achieve date range with 2 datepickers
tr_TR: 2 tarih seçici ile tarih aralığına ulaşın

en: Action
tr_TR: Aksiyon

en: Actions
tr_TR: Hareketler

en: Activation Code
tr_TR: Aktivasyon kodu

en: Activation E-mail Body
tr_TR: Aktivasyon E-posta Gövdesi

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active (default)
tr_TR: Etkin (varsayılan)

en: Adaptive Placeholder Colors
tr_TR: Uyarlanabilir Yer Tutucu Renkler

en: Add Language Switch
tr_TR: Dil Anahtarı Ekle

en: Add MailPoet subscriber
tr_TR: MailPoet abonesi ekle

en: Add Mailster subscriber
tr_TR: Mailster abonesi ekle

en: Add Polylines to the map
tr_TR: Haritaya Polylines ekleyin

en: Add Translation
tr_TR: Çeviri Ekle

en: Add a custom Content class to append extra styles
tr_TR: Ekstra stiller eklemek için özel bir İçerik sınıfı ekleyin

en: Add a custom TAB class to append extra styles
tr_TR: Fazladan stiller eklemek için özel bir TAB sınıfı ekleyin

en: Add a custom TAB index (order) for this field
tr_TR: Bu alan için özel bir SEKME dizini (sıra) ekleyin

en: Add a custom class to append extra styles
tr_TR: Ekstra stiller eklemek için özel bir sınıf ekleyin

en: Add a reason for this refund
tr_TR: Bu geri ödeme için bir neden ekleyin

en: Add any extra email headers here (put each header on a new line)
tr_TR: Buraya fazladan e-posta başlıkları ekleyin (her bir başlığı yeni bir satıra yerleştirin)

en: Add checkout fee(s)
tr_TR: Ödeme ücreti/ücretleri ekleyin

en: Add custom JavaScript code
tr_TR: Özel JavaScript kodu ekleyin

en: Add custom checkout field(s)
tr_TR: Özel ödeme alanları ekleyin

en: Add item
tr_TR: Öğe eklemek

en: Add list
tr_TR: Liste ekle

en: Add marker on address (location)
tr_TR: Adrese (konum) işaretçi ekle

en: Add more details about this refund
tr_TR: Bu geri ödeme hakkında daha fazla ayrıntı ekleyin

en: Add some extra validation for this field
tr_TR: Bu alan için fazladan doğrulama ekleyin

en: Add the IP address to the contact entry list
tr_TR: IP adresini kişi girişi listesine ekleyin

en: Add the form name to the contact entry list
tr_TR: Form adını kişi girişi listesine ekleyin

en: Add your code without the <script></script> tags
tr_TR: Kodunuzu <script></script> etiketleri olmadan ekleyin

en: Additional Headers:
tr_TR: Ek Başlıklar:

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address auto complete (google places)
tr_TR: Otomatik adres tamamlama (google yerler)

en: Address could not be found, please verify that the address was entered correctly.
tr_TR: Adres bulunamadı, lütfen adresin doğru girildiğini doğrulayın.

en: Address status
tr_TR: Adres durumu

en: Admin E-mail
tr_TR: Yönetici E-postası

en: Admin email
tr_TR: Yönetici e-postası

en: Advanced
tr_TR: ileri

en: After calculating the distance either the amount of meters or seconds can be returned
tr_TR: Mesafe hesaplandıktan sonra metre veya saniye miktarı iade edilebilir

en: After deleting a Contact Entry delete all it's associated files
tr_TR: Bir Kişi Girişini sildikten sonra ilişkili tüm dosyaları silin

en: After doing the calculation the value will be populated to this field
tr_TR: Hesaplamayı yaptıktan sonra değer bu alana yazılacaktır.

en: After last field is filled out, go to next step automatically
tr_TR: Son alan doldurulduktan sonra otomatik olarak sonraki adıma geç

en: Albanian
tr_TR: Arnavut

en: Algerian Arabic
tr_TR: Cezayir Arapça

en: Align Center
tr_TR: Merkezi hizalama

en: Align Left
tr_TR: Sola hizalamak

en: Align Right
tr_TR: Sağa Hizala

en: Align icon to the left or right.
tr_TR: Simgeyi sola veya sağa hizalayın.

en: Align inner elements
tr_TR: İç elemanları hizalayın

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: All (when all conditions matched)
tr_TR: Hepsi (tüm koşullar eşleştiğinde)

en: All forms
tr_TR: Tüm formlar

en: All settings have been saved.
tr_TR: Tüm ayarlar kaydedildi.

en: Allert message text (browser requires this)
tr_TR: Uyarı mesajı metni (tarayıcı bunu gerektirir)

en: Allow
tr_TR: İzin vermek

en: Allow Backorders?
tr_TR: Ön Siparişlere İzin Verilsin mi?

en: Allow buyers to specify the quantity
tr_TR: Alıcıların miktarı belirlemesine izin ver

en: Allow comments
tr_TR: yorumlara izin ver

en: Allow everything (no limitations)
tr_TR: Her şeye izin ver (sınırlama yok)

en: Allow field to be empty
tr_TR: Alanın boş olmasına izin ver

en: Allow filter
tr_TR: Filtreye izin ver

en: Allow lowercase letters
tr_TR: Küçük harflere izin ver

en: Allow only logged in users
tr_TR: Yalnızca oturum açmış kullanıcılara izin ver

en: Allow only logged in users to submit the form
tr_TR: Yalnızca oturum açmış kullanıcıların formu göndermesine izin ver

en: Allow only specific user roles
tr_TR: Yalnızca belirli kullanıcı rollerine izin ver

en: Allow pings
tr_TR: Ping'lere izin ver

en: Allow saving form with duplicate field names (for developers only)
tr_TR: Yinelenen alan adlarıyla formu kaydetmeye izin ver (yalnızca geliştiriciler için)

en: Allow sorting
tr_TR: Sıralamaya izin ver

en: Allow storing cookies
tr_TR: Çerezlerin saklanmasına izin ver

en: Allow the following users to delete any entries
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların herhangi bir girişi silmesine izin ver

en: Allow the following users to delete their own entries
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların kendi girişlerini silmelerine izin ver

en: Allow the following users to edit any entries
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların herhangi bir girişi düzenlemesine izin ver

en: Allow the following users to edit their own entries
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların kendi girişlerini düzenlemesine izin ver

en: Allow the following users to see all entries (note that logged in users will always be able to see their own entries)
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların tüm girişleri görmesine izin verin (oturum açmış kullanıcıların her zaman kendi girişlerini görebileceğini unutmayın)

en: Allow the following users to view any entries
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların herhangi bir girişi görüntülemesine izin ver

en: Allow the following users to view their own entries
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların kendi girişlerini görüntülemesine izin ver

en: Allow uppercase letters
tr_TR: Büyük harflere izin ver

en: Allow user to choose a maximum of X dates
tr_TR: Kullanıcının maksimum X tarih seçmesine izin ver

en: Allow users to change month
tr_TR: Kullanıcıların ayı değiştirmesine izin ver

en: Allow users to change year
tr_TR: Kullanıcıların yılı değiştirmesine izin ver

en: Allow users to select one or more interests/groups (retrieved by given List ID)
tr_TR: Kullanıcıların bir veya daha fazla ilgi alanı/grup seçmesine izin verin (verilen Liste Kimliği ile alınır)

en: Allow users to select the specified dates or date range even when you defined to exclude a specific day above
tr_TR: Yukarıda belirli bir günü hariç tutmayı tanımlamış olsanız bile, kullanıcıların belirtilen tarihleri veya tarih aralığını seçmesine izin verin

en: Allow users to select weekends
tr_TR: Kullanıcıların hafta sonlarını seçmesine izin ver

en: Allow users to select work days
tr_TR: Kullanıcıların iş günlerini seçmesine izin ver

en: Allow, but notify customer
tr_TR: İzin ver, ancak müşteriye haber ver

en: Allowed Extensions (separated by pipes)
tr_TR: İzin Verilen Uzantılar (borularla ayrılmış)

en: Allowed user role(s)
tr_TR: İzin verilen kullanıcı rolleri

en: Allows only specific user roles to submit the form
tr_TR: Yalnızca belirli kullanıcı rollerinin formu göndermesine izin verir

en: Allows you to connect this form with Zapier
tr_TR: Bu formu Zapier ile bağlamanıza izin verir

en: Allows you to save your custom fields within Mailchimp
tr_TR: Mailchimp içinde özel alanlarınızı kaydetmenizi sağlar

en: Allows you to set the field background to transparent
tr_TR: Alan arka planını şeffaf olarak ayarlamanıza izin verir

en: Also compare against trashed contact entries
tr_TR: Ayrıca çöpe atılan kişi girişleriyle karşılaştırın

en: Also hide filters, pagination and other possible UI elements (only the message will be shown to the user)
tr_TR: Ayrıca filtreleri, sayfalandırmayı ve diğer olası UI öğelerini de gizleyin (kullanıcıya yalnızca mesaj gösterilecektir)

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Amount Label
tr_TR: Tutar Etiketi

en: Amount Off
tr_TR: Tutar Kapalı

en: Amount format (example: %)
tr_TR: Tutar biçimi (örnek: %)

en: Amount in days to add or deduct based on current day%s(leave blank to remove limitations)
tr_TR: Mevcut güne göre eklenecek veya çıkarılacak gün cinsinden miktar%s(sınırlamaları kaldırmak için boş bırakın)

en: Amount to charge
tr_TR: Alınacak tutar

en: Amount to charge for shipping
tr_TR: Nakliye için alınacak miktar

en: Amount wrapper width in pixels
tr_TR: Sarma genişliğini piksel cinsinden tutar

en: An arbitrary string which you can attach to a Charge object. It is displayed when in the web interface alongside the charge. Note that if you use Stripe to send automatic email receipts to your customers, your receipt emails will include the description of the charge(s) that they are describing.
tr_TR: Bir Charge nesnesine ekleyebileceğiniz isteğe bağlı bir dize. Şarjın yanında web arayüzündeyken görüntülenir. Müşterilerinize otomatik e-posta makbuzları göndermek için Stripe'ı kullanırsanız, makbuz e-postalarınızın, tarif ettikleri ücret(ler)in açıklamasını içereceğini unutmayın.

en: An error occurred while processing the card.
tr_TR: Kart işlenirken bir hata oluştu.

en: Analytics.js tracking snippet
tr_TR: Analytics.js izleme snippet'i

en: Any field value submitted by the user
tr_TR: Kullanıcı tarafından gönderilen herhangi bir alan değeri

en: Any option value from the database
tr_TR: Veritabanından herhangi bir seçenek değeri

en: Any setting value used for the form
tr_TR: Form için kullanılan herhangi bir ayar değeri

en: Any table column can be returned by using {tags} as long as the columns name exists
tr_TR: Sütun adı var olduğu sürece herhangi bir tablo sütunu {etiketleri} kullanılarak döndürülebilir

en: Append entry ID after the custom title
tr_TR: Özel başlıktan sonra giriş kimliğini ekleyin

en: Apply custom Tax Rates
tr_TR: Özel Vergi Oranları uygula

en: Apply discount
tr_TR: indirim uygula

en: Apply the following coupon code (leave blank for none):
tr_TR: Aşağıdaki kupon kodunu uygulayın (hiçbiri için boş bırakmayın):

en: Approved E-mail Body
tr_TR: Onaylı E-posta Gövdesi

en: Approved E-mail Subject
tr_TR: Onaylanmış E-posta Konusu

en: Apr
tr_TR: Nis

en: April
tr_TR: Nisan

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Arabic text
tr_TR: Arapça metin

en: Archive
tr_TR: Arşiv

en: Are you sure you want to reset all the form settings according to your current global settings?
tr_TR: Tüm form ayarlarını mevcut genel ayarlarınıza göre sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Armenian
tr_TR: Ermeni

en: Ascending Order (default)
tr_TR: Artan Sıra (varsayılan)

en: Ask the customer to attempt the payment again. If subsequent payments are declined, the customer should contact their card issuer for more information.
tr_TR: Müşteriden ödemeyi tekrar denemesini isteyin. Sonraki ödemeler reddedilirse, müşteri daha fazla bilgi için kartını veren kuruluşla iletişime geçmelidir.

en: Ask us any questions...
tr_TR: Bize soru sorun ...

en: Attach generated PDF to admin e-mail
tr_TR: Oluşturulan PDF'yi yönetici e-postasına ekleyin

en: Attach generated PDF to confirmation e-mail
tr_TR: Oluşturulan PDF'yi onay e-postasına ekleyin

en: Attachments for admin emails:
tr_TR: Yönetici e-postaları için ekler:

en: Attachments for confirmation emails:
tr_TR: Onay e-postaları için ekler:

en: Attachments for paypal completed emails:
tr_TR: Paypal'ın tamamladığı e-postaların ekleri:

en: Attachments for reminder email #%s
tr_TR: Hatırlatma e-postası #%s için ekler

en: Attachments for woocommerce completed emails:
tr_TR: WooCommerce tamamlanmış e-postalar için ekler:

en: Aug
tr_TR: Ağu

en: August
tr_TR: Ağustos

en: Author E-mail
tr_TR: Yazar E-postası

en: Author E-mail address (mailto:)
tr_TR: Yazar E-posta adresi (mailto :)

en: Author ID
tr_TR: Yazar kimliği

en: Author ID (default = current user ID if logged in)
tr_TR: Yazar Kimliği (varsayılan = oturum açmışsa mevcut kullanıcı kimliği)

en: Author display name
tr_TR: Yazar görünen adı

en: Author first name
tr_TR: Yazarın adı

en: Author full name
tr_TR: Yazarın tam adı

en: Author last name
tr_TR: Yazar soyadı

en: Author nickname
tr_TR: Yazar takma adı

en: Author username
tr_TR: Yazar kullanıcı adı

en: Auto populate data with fields
tr_TR: Verileri alanlarla otomatik olarak doldur

en: Auto suggest
tr_TR: Otomatik öner

en: Auto-Draft
tr_TR: Otomatik Taslak

en: Automatically add line breaks (enabled by default)
tr_TR: Otomatik olarak satır sonları ekle (varsayılan olarak etkindir)

en: Automatically add paragraphs
tr_TR: Paragrafları otomatik olarak ekle

en: Automatically go to next step
tr_TR: Otomatik olarak sonraki adıma git

en: Automatically transform text to uppercase
tr_TR: Metni otomatik olarak büyük harfe dönüştür

en: Autopopulate form with last contact entry data
tr_TR: Son kişi girişi verileriyle otomatik doldurma formu

en: Autosuggest
tr_TR: Otomatik Öner

en: Available backups:
tr_TR: Kullanılabilir yedeklemeler:

en: Azerbaijani
tr_TR: Azerice

en: Back to top button
tr_TR: Başa dön düğmesi

en: Backend Settings
tr_TR: Arka Uç Ayarları

en: Background Image
tr_TR: Arka plan görüntüsü

en: Background Image Repeat
tr_TR: Arka Plan Resmi Tekrarı

en: Background Image Size
tr_TR: Arka Plan Resmi Boyutu

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background color opacity
tr_TR: Arka plan rengi şeffaflığı

en: Background image
tr_TR: Arka plan görüntüsü

en: Background image to show the user they can draw a signature
tr_TR: Kullanıcıya imza çizebileceklerini gösteren arka plan resmi

en: Backups
tr_TR: Yedeklemeler

en: Based on Form
tr_TR: Forma Göre

en: Based on existing Stripe Coupon ID
tr_TR: Mevcut Şerit Kupon Kimliğine göre

en: Based on existing Stripe Price or Plan ID (recommended)
tr_TR: Mevcut Şerit Fiyatına veya Plan Kimliğine göre (önerilir)

en: Based on existing Stripe Promotion ID
tr_TR: Mevcut Şerit Promosyon Kimliğine göre

en: Based on existing Stripe Shipping Rate ID (recommended)
tr_TR: Mevcut Şerit Nakliye Ücreti Kimliğine göre (önerilir)

en: Based on form width (breaking point = 760px)
tr_TR: Form genişliğine göre (kırılma noktası = 760 piksel)

en: Based on parent ID
tr_TR: Ebeveyn kimliğine göre

en: Based on screen width (breaking point = 760px)
tr_TR: Ekran genişliğine göre (kırılma noktası = 760 piksel)

en: Based on subscription
tr_TR: Aboneliğe dayalı

en: Based on the above selected field value this element will be vissible or hidden.
tr_TR: Yukarıda seçilen alan değerine bağlı olarak, bu öğe görünür veya gizli olacaktır.

en: Based on your conditions you can choose to hide, show elements or make fields readonly.
tr_TR: Koşullarınıza bağlı olarak, öğeleri gizlemeyi, göstermeyi veya alanları salt okunur hale getirmeyi seçebilirsiniz.

en: Based on your form fields you can save custom meta for your post
tr_TR: Form alanlarınıza bağlı olarak, gönderiniz için özel meta kaydedebilirsiniz.

en: Based on your form fields you can save product attributes
tr_TR: Form alanlarınıza bağlı olarak ürün özelliklerini kaydedebilirsiniz.

en: Before you can preview it, you need to save your form!
tr_TR: Önizlemeden önce formunuzu kaydetmeniz gerekir!

en: Belarusian
tr_TR: Belarusça

en: Below you can change the default delimiter and enclosure characters
tr_TR: Aşağıda varsayılan sınırlayıcı ve ek karakterleri değiştirebilirsiniz.

en: Below you can enter a date range (or leave empty to export all contact entries)
tr_TR: Aşağıya bir tarih aralığı girebilir (veya tüm kişi girişlerini dışa aktarmak için boş bırakabilirsiniz)

en: Best regards, {option_blogname}
tr_TR: Saygılarımızla, {option_blogname}

en: Billing
tr_TR: faturalandırma

en: Billing E-mail address (required)
tr_TR: Fatura E-posta adresi (gerekli)

en: Blocked
tr_TR: Engellendi

en: Blog Charset
tr_TR: Blog Karakter Kümesi

en: Body colors
tr_TR: gövde renkleri

en: Body content:
tr_TR: Gövde içeriği:

en: Body footer:
tr_TR: Gövde altbilgisi:

en: Body header
tr_TR: Gövde başlığı

en: Body header:
tr_TR: Gövde başlığı:

en: Body margins (in units declared above)
tr_TR: Gövde marjları (yukarıda belirtilen birimler halinde)

en: Body overlay color
tr_TR: Gövde kaplama rengi

en: Body overlay opacity
tr_TR: Gövde kaplama opaklığı

en: Border Color
tr_TR: Sınır rengi

en: Border Color Focus
tr_TR: Kenarlık Rengi Odağı

en: Border Radius Bottom Left
tr_TR: Kenar Yarıçapı Sol Alt

en: Border Radius Bottom Right
tr_TR: Kenar Yarıçapı Sağ Alt

en: Border Radius Top Left
tr_TR: Kenar Yarıçapı Sol Üst

en: Border Radius Top Right
tr_TR: Kenar Yarıçapı Sağ Üst

en: Border color
tr_TR: Sınır rengi

en: Border size in pixels (px)
tr_TR: Piksel cinsinden kenarlık boyutu (px)

en: Border style
tr_TR: Kenarlık stili

en: Border styles
tr_TR: Kenarlık stilleri

en: Border thickness
tr_TR: Sınır kalınlığı

en: Bosnian
tr_TR: Boşnakça

en: Both (comma and space)
tr_TR: İkisi de (virgül ve boşluk)

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Bottom and Left
tr_TR: Alt ve Sol

en: Bottom and Right
tr_TR: Alt ve Sağ

en: Bottom left
tr_TR: Sol alt

en: Bottom right
tr_TR: Sağ alt

en: Brazilian
tr_TR: Brezilya

en: Browse files
tr_TR: Dosyalara göz atın

en: Browse images
tr_TR: Görsellere göz atın

en: Browse import file and choose what you want to import
tr_TR: İçe aktarılan dosyaya göz atın ve neyi içe aktarmak istediğinizi seçin

en: Builder
tr_TR: Oluşturucu

en: Bulgarian
tr_TR: Bulgarca

en: Button
tr_TR: Buton

en: Button Colors
tr_TR: Düğme Renkleri

en: Button URL
tr_TR: Düğme URL'si

en: Button action / method
tr_TR: Düğme eylemi / yöntemi

en: Button background
tr_TR: Düğme arka planı

en: Button background hover
tr_TR: Düğme arka plan üzerine gelme

en: Button font
tr_TR: Düğme yazı tipi

en: Button font hover
tr_TR: Düğme yazı tipi üzerine gelme

en: Button icon
tr_TR: Düğme simgesi

en: Button icon animation
tr_TR: Düğme simgesi animasyonu

en: Button icon position
tr_TR: Düğme simgesi konumu

en: Button icon visibility
tr_TR: Düğme simgesi görünürlüğü

en: Button loading name
tr_TR: Düğme yükleme adı

en: Button name
tr_TR: Düğme adı

en: Button position
tr_TR: Düğme konumu

en: Button radius
tr_TR: Düğme yarıçapı

en: Button size
tr_TR: Düğme boyutu

en: Button type
tr_TR: Düğme tipi

en: Button width
tr_TR: Düğme genişliği

en: By default all elements that are visible in your form will be printed onto the PDF unless defined otherwise under "PDF Settings" TAB when editing the element. Each element can be included or excluded specifically from the PDF or from the form. You can define this on a per element basis (including columns) by editing the element and navigating to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be only visible in the PDF or Form, or both.
tr_TR: Varsayılan olarak, formunuzda görünen tüm öğeler, öğe düzenlenirken "PDF Ayarları" SEKMESİ altında aksi belirtilmediği sürece PDF'ye yazdırılacaktır. Her bir öğe, özellikle PDF'ye veya forma dahil edilebilir veya hariç tutulabilir. Bunu, öğeyi düzenleyerek ve "PDF Ayarları" bölümüne giderek öğe bazında (sütunlar dahil) tanımlayabilirsiniz. Burada, öğenin yalnızca PDF'de mi yoksa Formda mı yoksa her ikisinde mi görüneceğini tanımlayabilirsiniz.

en: By default any files uploaded via your forms will no longer be visible in the %1$sMedia Library%2$s. To change this behaviour you can visit the File Upload Settings.
tr_TR: Varsayılan olarak, formlarınız aracılığıyla yüklenen hiçbir dosya artık %1$sMedya Kitaplığı%2$s'da görünmeyecektir. Bu davranışı değiştirmek için Dosya Yükleme Ayarları'nı ziyaret edebilirsiniz.

en: Bypass Trash and force delete (permanently deletes the entry)
tr_TR: Çöp Kutusu'nu atla ve silmeye zorla (girişi kalıcı olarak siler)

en: CSV Attachment
tr_TR: CSV Eki

en: CSV Attachment Settings
tr_TR: CSV Eki Ayarları

en: CSV file
tr_TR: CSV dosyası

en: Calculation
tr_TR: Hesaplama

en: Calculator
tr_TR: Hesap makinesi

en: Calculator Amount Color
tr_TR: Hesap Makinesi Tutar Renk

en: Calculator Amount Currency Color
tr_TR: Hesap Makinesi Tutar Para Birimi Renk

en: Calculator Amount Format Color
tr_TR: Hesap Makinesi Tutar Biçim Renk

en: Calculator Amount Label Color
tr_TR: Hesap Makinesi Tutar Etiket Rengi

en: Calculator Colors
tr_TR: Hesap Makinesi Renkleri

en: Can be useful in combination with the Google Address auto complete feature
tr_TR: Google Adresi otomatik tamamlama özelliği ile birlikte faydalı olabilir

en: Can be useful when using conditional checks inside your form
tr_TR: Formunuzun içinde koşullu kontroller kullanırken faydalı olabilir

en: Canadian-French
tr_TR: Kanada-Fransız

en: Cancel URL
tr_TR: URL'yi iptal et

en: Canceled
tr_TR: İptal edildi

en: Canceled Reversal
tr_TR: iptal edilen prova

en: Cancellation reason
tr_TR: iptal nedeni

en: Carrier (optional)
tr_TR: Taşıyıcı (isteğe bağlı)

en: Cart checkout (for multiple product checkout)
tr_TR: Sepetten ödeme (birden fazla ürün için ödeme için)

en: Cart discount amount
tr_TR: Sepet indirim tutarı

en: Cart discount rate
tr_TR: Sepet indirim oranı

en: Cart handling fee
tr_TR: Sepet taşıma ücreti

en: Cart tax
tr_TR: Sepet vergisi

en: Cart weight
tr_TR: Sepet ağırlığı

en: Cart-wide tax, overriding any individual item tax value
tr_TR: Her bir öğenin vergi değerini geçersiz kılan, sepet genelinde vergi

en: Catalog
tr_TR: Katalog

en: Catalog & search (default)
tr_TR: Katalog ve arama (varsayılan)

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Center the form
tr_TR: Formu ortalayın

en: Change File Upload Settings
tr_TR: Dosya Yükleme Ayarlarını Değiştirin

en: Change Settings
tr_TR: Ayarları değiştir

en: Change the behavior of the element when the PDF is generated.
tr_TR: PDF oluşturulduğunda öğenin davranışını değiştirin.

en: Change the date format
tr_TR: Tarih formatını değiştir

en: Change the first day of the week e.g Sunday or Monday
tr_TR: Haftanın ilk gününü değiştirin, ör. Pazar veya Pazartesi

en: Change to the orientation defined under PDF settings
tr_TR: PDF ayarları altında tanımlanan yönü değiştirin

en: Change user role after payment complete
tr_TR: Ödeme tamamlandıktan sonra kullanıcı rolünü değiştirin

en: Character set and character encoding for the billing information/log-in page
tr_TR: Fatura bilgileri/oturum açma sayfası için karakter seti ve karakter kodlaması

en: Characters the code should contain
tr_TR: Kodun içermesi gereken karakterler

en: Charset:
tr_TR: Karakter kümesi:

en: Check box
tr_TR: Onay kutusu

en: Check for errors before going to next step
tr_TR: Sonraki adıma geçmeden önce hataları kontrol edin

en: Check to see if a recent payment already exists.
tr_TR: Yakın zamanda yapılmış bir ödemenin mevcut olup olmadığını kontrol edin.

en: Check/Radio Labels
tr_TR: Kontrol / Radyo Etiketleri

en: Check/Radio border
tr_TR: Kontrol / Radyo sınırı

en: Check/Radio inner
tr_TR: Kontrol / İç Telsiz

en: Checkbox & Radio colors
tr_TR: Onay Kutusu ve Radyo renkleri

en: Checkout page (default)
tr_TR: Ödeme sayfası (varsayılan)

en: Chinese zh-CN
tr_TR: Çince zh-CN

en: Chinese zh-HK
tr_TR: Çince zh-HK

en: Chinese zh-TW
tr_TR: Çince zh-TW

en: Choose a Time format
tr_TR: Bir Saat biçimi seçin

en: Choose a custom border color.
tr_TR: Özel bir kenarlık rengi seçin.

en: Choose a flag
tr_TR: Bir bayrak seçin

en: Choose a flag for this language
tr_TR: Bu dil için bir bayrak seçin

en: Choose a length for your decimals (default = 2)
tr_TR: Ondalık sayılarınız için bir uzunluk seçin (varsayılan = 2)

en: Choose a localization (for language and format)
tr_TR: Bir yerelleştirme seçin (dil ve biçim için)

en: Choose a minimum width that each item must have
tr_TR: Her öğenin sahip olması gereken minimum bir genişlik seçin

en: Choose a reCAPTCHA version
tr_TR: Bir reCAPTCHA sürümü seçin

en: Choose an appropriate type for your field. Please note that this setting will affect the keyboard layout on mobile devices, choose wisely!
tr_TR: Alanınız için uygun bir tür seçin. Lütfen bu ayarın mobil cihazlarda klavye düzenini etkileyeceğini unutmayın, akıllıca seçin!

en: Choose how many columns your Grid or Slider will display.
tr_TR: Grid veya Slider'ınızın kaç sütun göstereceğini seçin.

en: Choose how many rows your Grid will display. (0 = no limit)
tr_TR: Grid'inizin kaç satır göstereceğini seçin. (0 = sınır yok)

en: Choose how to align your image
tr_TR: Resminizi nasıl hizalayacağınızı seçin

en: Choose if you want to save the user data as a Contact Entry
tr_TR: Kullanıcı verilerini Kişi Girişi olarak kaydetmek isteyip istemediğinizi seçin

en: Choose label value break method
tr_TR: Etiket değeri kırılma yöntemini seçin

en: Choose language
tr_TR: Dil seçiniz

en: Choose line break method (optional)
tr_TR: Satır sonu yöntemini seçin (isteğe bağlı)

en: Choose meta field name
tr_TR: Meta alan adını seçin

en: Choose payment gateway
tr_TR: Ödeme ağ geçidini seçin

en: Choose terms label to return
tr_TR: İade edilecek terimler etiketini seçin

en: Choose terms value to return
tr_TR: Döndürülecek terim değerini seçin

en: Choose the form you want to use.
tr_TR: Kullanmak istediğiniz formu seçin.

en: Choose to make this field a variable or not.
tr_TR: Bu alanı değişken yapmayı seçin.

en: Choose to save only the selected option label or value as contact entry
tr_TR: Kişi girişi olarak yalnızca seçilen seçenek etiketini veya değerini kaydetmeyi seçin

en: Choose to send only the selected option label or value to the admin
tr_TR: Yöneticiye yalnızca seçilen seçenek etiketini veya değerini göndermeyi seçin

en: Choose to send only the selected option label or value to the submitter
tr_TR: Gönderene yalnızca seçilen seçenek etiketini veya değerini göndermeyi seçin

en: Choose what value to save for checkboxes & radio buttons
tr_TR: Onay kutuları ve radyo düğmeleri için hangi değerin kaydedileceğini seçin

en: Choose which email template you would like to use
tr_TR: Kullanmak istediğiniz e-posta şablonunu seçin

en: Choose your decimal separator (comma or dot)
tr_TR: Ondalık ayırıcınızı seçin (virgül veya nokta)

en: Choose your thousand separator (empty, comma or dot)
tr_TR: Binlik ayırıcınızı seçin (boş, virgül veya nokta)

en: City
tr_TR: Kent

en: City name
tr_TR: Şehir İsmi

en: Clear
tr_TR: Açık

en: Clear / Reset the form
tr_TR: Formu temizle / sıfırla

en: Clear / reset the form after submitting
tr_TR: Gönderdikten sonra formu temizle / sıfırla

en: Clear form after closing popup
tr_TR: Açılır pencereyi kapattıktan sonra formu temizle

en: Click here to find %1$sexample regular expressions%2$s, or create your own easily on %3$sregex101.com%4$s
tr_TR: %1$sexample normal ifadeleri%2$s bulmak için burayı tıklayın veya %3$sregex101.com%4$s adresinde kolayca kendinizinkini oluşturun

en: Client reference ID
tr_TR: Müşteri referans kimliği

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close button background color (leave blank for none)
tr_TR: Kapat düğmesi arka plan rengi (hiçbiri için boş bırakmayın)

en: Close button border color
tr_TR: Düğme kenarlık rengini kapat

en: Close button border radius in pixels (px)
tr_TR: Piksel (px) cinsinden kapat düğmesi kenarlık yarıçapı

en: Close button border size in pixels (px)
tr_TR: Piksel (px) cinsinden kapat düğmesi kenarlık boyutu

en: Close button icon color
tr_TR: Kapat düğmesi simge rengi

en: Close button icon size in pixels (px)
tr_TR: Piksel (px) cinsinden kapat düğmesi simgesi boyutu

en: Close button label bg color
tr_TR: Kapat düğmesi etiketi bg rengi

en: Close button label color
tr_TR: Düğme etiket rengini kapat

en: Close button label paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
tr_TR: Düğme etiket dolgularını kapat ör.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button label text e.g: Close
tr_TR: Kapat düğmesi etiket metni ör.: Kapat

en: Close button paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
tr_TR: Düğme dolgularını kapat ör.: 0px 0px 0px 0px

en: Close button position right in pixels (px)
tr_TR: Sağdaki piksel (px) cinsinden düğme konumunu kapat

en: Close button position top in pixels (px)
tr_TR: Piksel (px) cinsinden üst düğme konumunu kapat

en: Closed (disallow comments)
tr_TR: Kapalı (yorumlara izin verme)

en: Closed (disallow pings)
tr_TR: Kapalı (pinglere izin verme)

en: Code
tr_TR: Kod

en: Code length
tr_TR: Kod uzunluğu

en: Code prefix
tr_TR: Kod öneki

en: Code suffix
tr_TR: Kod son eki

en: Collect customer billing address
tr_TR: Müşteri fatura adresini toplayın

en: Collect customer phone number
tr_TR: Müşteri telefon numarasını topla

en: Color
tr_TR: Renk

en: Color picker
tr_TR: Renk seçici

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Column
tr_TR: Sütun

en: Column Label
tr_TR: Sütun Etiketi

en: Column heading
tr_TR: Sütun başlığı

en: Column logic
tr_TR: Sütun mantığı

en: Column name
tr_TR: Sütun adı

en: Column paddings example: 0px 0px 0px 0px
tr_TR: Sütun dolguları örneği: 0px 0px 0px 0px

en: Column size
tr_TR: Sütun boyutu

en: Columns for contact entries
tr_TR: Kişi girişleri için sütunlar

en: Company Email Address
tr_TR: Şirket E-posta Adresi

en: Compare against all entries (all forms)
tr_TR: Tüm girişlerle karşılaştır (tüm formlar)

en: Compare against current form entries only (default)
tr_TR: Yalnızca geçerli form girişleriyle karşılaştır (varsayılan)

en: Compare against entries from the following form ID's (specific forms only)
tr_TR: Aşağıdaki form kimliklerinden girişlerle karşılaştırın (yalnızca belirli formlar)

en: Compare duplicate contact entry title against:
tr_TR: Yinelenen kişi girişi başlığını aşağıdakilerle karşılaştırın:

en: Compare method (OR / AND)
tr_TR: Karşılaştırma yöntemi (VEYA / VE)

en: Completed
tr_TR: Tamamlanmış

en: Completed!
tr_TR: Tamamlandı!

en: Conditional Logic
tr_TR: Koşullu Mantık

en: Conditional Validation
tr_TR: Koşullu Doğrulama

en: Conditional Validation Value
tr_TR: Koşullu Doğrulama Değeri

en: Conditional Validation Value 2
tr_TR: Koşullu Doğrulama Değeri 2

en: Conditional Variable (dynamic value)
tr_TR: Koşullu Değişken (dinamik değer)

en: Conditional field value
tr_TR: Koşullu alan değeri

en: Conditional logic
tr_TR: Koşullu mantık

en: Conditionally checkout to PayPal
tr_TR: PayPal'a koşullu ödeme

en: Conditionally checkout to Stripe
tr_TR: Stripe için koşullu ödeme

en: Conditionally checkout to WooCommerce
tr_TR: WooCommerce'e koşullu ödeme

en: Conditionally save Contact Entry based on user data
tr_TR: Kişi Girişini kullanıcı verilerine göre koşullu olarak kaydedin

en: Conditionally save subscriber based on user data
tr_TR: Kullanıcı verilerine göre aboneyi koşullu olarak kaydedin

en: Conditions
tr_TR: Koşullar

en: Confirmation E-mail
tr_TR: Doğrulama maili

en: Confirmation email
tr_TR: Doğrulama maili

en: Connection lost, please try again
tr_TR: Bağlantı kesildi, lütfen tekrar deneyin

en: Connections
tr_TR: Bağlantılar

en: Consider enabling this option when having 500+ conditions for speed improvements
tr_TR: Hız iyileştirmeleri için 500'den fazla koşula sahipken bu seçeneği etkinleştirmeyi düşünün

en: Contact Entries
tr_TR: Kişi Girişleri

en: Contact Entry
tr_TR: İletişim Girişi

en: Contact Entry Title
tr_TR: İletişim Giriş Başlığı

en: Contact Entry creation failed, could not find original Contact Entry:
tr_TR: Kişi Girişi oluşturma başarısız oldu, orijinal Kişi Girişi bulunamadı:

en: Contact Entry:
tr_TR: İletişim Girişi:

en: Contact entries
tr_TR: Kişi kayıtları

en: Contact entry
tr_TR: Kişi girişi

en: Contact entry search (populate form with data)
tr_TR: Kişi girişi araması (formu verilerle doldurun)

en: Contact entry status
tr_TR: Kişi girişi durumu

en: Contact entry status after updating
tr_TR: Güncellemeden sonra kişi girişi durumu

en: Contact entry statuses
tr_TR: Kişi girişi durumları

en: Contact entry updated.
tr_TR: Kişi girişi güncellendi.

en: Contain / Fit (contain)
tr_TR: İçer / Sığdır (içerir)

en: Contains
tr_TR: İçerir

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content background color
tr_TR: İçerik arka plan rengi

en: Content border bottom width (0 = none)
tr_TR: İçerik kenarlığı alt genişliği (0 = yok)

en: Content border color
tr_TR: İçerik kenarlık rengi

en: Content border left width (0 = none)
tr_TR: İçerik kenarlığı sol genişliği (0 = yok)

en: Content border right width (0 = none)
tr_TR: İçerik kenarlığı sağ genişliği (0 = yok)

en: Content border top width (0 = none)
tr_TR: İçerik kenarlığı üst genişliği (0 = yok)

en: Content padding
tr_TR: İçerik dolgusu

en: Content type:
tr_TR: İçerik türü:

en: Convert timestamp to specific date format
tr_TR: Zaman damgasını belirli bir tarih biçimine dönüştürün

en: Could not submit the form because a contact entry with the exact same title already exists!
tr_TR: Tam olarak aynı başlığa sahip bir kişi girişi zaten mevcut olduğundan form gönderilemedi!

en: Countries
tr_TR: Ülkeler

en: Countries (FULL)
tr_TR: Ülkeler (TAM)

en: Countries (ISO2)
tr_TR: Ülkeler (ISO2)

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country name
tr_TR: Ülke adı

en: Cover / Fit (cover)
tr_TR: Kapat / Sığdır (kapak)

en: Create Form
tr_TR: Form Oluştur

en: Create new Multi-site after registration
tr_TR: Kayıttan sonra yeni Çoklu site oluştur

en: Create new Post
tr_TR: Yeni Gönderi oluştur

en: Create new Stripe product on the fly
tr_TR: Anında yeni Stripe ürünü oluşturun

en: Create new coupon on the fly
tr_TR: Anında yeni kupon oluşturun

en: Create new price object
tr_TR: Yeni fiyat nesnesi oluştur

en: Create new shipping rate on the fly
tr_TR: Anında yeni nakliye ücreti oluşturun

en: Created
tr_TR: oluşturuldu

en: Created Post
tr_TR: Tarihinde oluşturuldu

en: Created User
tr_TR: Oluşturulan Kullanıcı

en: Created post status
tr_TR: Oluşturulan gönderi durumu

en: Created post title
tr_TR: Oluşturulan yayın başlığı

en: Created post/page (backend)
tr_TR: Oluşturulan gönderi/sayfa (arka uç)

en: Created post/page (front-end)
tr_TR: Oluşturulan gönderi/sayfa (ön uç)

en: Credit Card
tr_TR: Kredi kartı

en: Croatian
tr_TR: Hırvat

en: Cross-Site Request Forgery (CSRF) check
tr_TR: Siteler Arası İstek Sahteciliği (CSRF) kontrolü

en: Currency
tr_TR: Para birimi

en: Currency field
tr_TR: Para birimi alanı

en: Current Author meta data
tr_TR: Mevcut Yazar meta verileri

en: Current Page or Post meta data
tr_TR: Mevcut Sayfa veya Yazı meta verileri

en: Current Page or Post terms (based on specified taxonomy slug)
tr_TR: Mevcut Sayfa veya Gönderi terimleri (belirtilen sınıflandırma bilgisine göre)

en: Currently in translation mode for language
tr_TR: Şu anda dil için çeviri modunda

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom Content class
tr_TR: Özel İçerik sınıfı

en: Custom HTML (upload/browse for .html file)
tr_TR: Özel HTML (.html dosyası yükleyin / göz atın)

en: Custom JS
tr_TR: Özel JS

en: Custom Regex
tr_TR: Özel Normal İfade

en: Custom TAB class
tr_TR: Özel TAB sınıfı

en: Custom TAB index
tr_TR: Özel SEKME dizini

en: Custom URL
tr_TR: Özel URL

en: Custom class
tr_TR: Özel sınıf

en: Custom date format
tr_TR: Özel tarih biçimi

en: Custom delimiter
tr_TR: Özel sınırlayıcı

en: Custom enclosure
tr_TR: Özel muhafaza

en: Custom field class
tr_TR: Özel alan sınıfı

en: Custom fields to save (*|MERGE|* tags)
tr_TR: Kaydedilecek özel alanlar (*|MERGE|* etiketleri)

en: Custom from
tr_TR: Gelen özel

en: Custom items
tr_TR: Özel öğeler

en: Custom page format in units defined above e.g: 210,297
tr_TR: Yukarıda tanımlanan birimlerdeki özel sayfa biçimi, örneğin:

en: Custom post meta data
tr_TR: Özel gönderi meta verileri

en: Custom sign here image
tr_TR: Burada özel imza resmi

en: Custom use of preloader for the form.
tr_TR: Form için ön yükleyicinin özel kullanımı.

en: Custom width in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden özel genişlik

en: Custom wrapper class
tr_TR: Özel sarmalayıcı sınıfı

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer E-mail
tr_TR: Müşteri e-postası

en: Customer ID
tr_TR: Müşteri Kimliği

en: Customer has a verified PayPal account
tr_TR: Müşterinin doğrulanmış bir PayPal hesabı var

en: Customer has an unverified PayPal account
tr_TR: Müşterinin doğrulanmamış bir PayPal hesabı var

en: Customer/User
tr_TR: Müşteri/Kullanıcı

en: Customers
tr_TR: müşteriler

en: Cyrillic text
tr_TR: Kiril metin

en: Czech
tr_TR: Çek

en: Daily (every day)
tr_TR: Günlük (her gün)

en: Danish
tr_TR: Danimarka dili

en: Dashed
tr_TR: Kesikli

en: Database table name
tr_TR: Veritabanı tablosu adı

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Format
tr_TR: Tarih formatı

en: Date range (maximum)
tr_TR: Tarih aralığı (maksimum)

en: Date range (minimum)
tr_TR: Tarih aralığı (minimum)

en: Days to add/deduct based on connected datepicker
tr_TR: Bağlı tarih seçiciye göre eklenecek / düşülecek gün sayısı

en: Deactivating plugin...
tr_TR: Eklenti devre dışı bırakılıyor ...

en: Dear user,
    
    Thank you for contacting us!
tr_TR: Sevgili Kullanıcı,
    
    Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!

en: Dec
tr_TR: Aralık

en: December
tr_TR: Aralık

en: Decimal separator
tr_TR: Ondalık ayırıcı

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default (inherit)
tr_TR: Varsayılan (devral)

en: Default (use the default_comment_status option)
tr_TR: Varsayılan (default_comment_status seçeneğini kullanın)

en: Default (use the default_ping_status option)
tr_TR: Varsayılan (default_ping_status seçeneğini kullanın)

en: Default - mm/dd/yy
tr_TR: Varsayılan - aa / gg / yy

en: Default Rounded
tr_TR: Varsayılan Yuvarlanmış

en: Default Squared
tr_TR: Varsayılan Kare

en: Default blog email and name
tr_TR: Varsayılan blog e-postası ve adı

en: Default email template
tr_TR: Varsayılan e-posta şablonu

en: Default format is: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
tr_TR: Varsayılan biçim: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: Default format is: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
tr_TR: Varsayılan biçim: [Sipariş numarası {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: Default language
tr_TR: Varsayılan dil

en: Default positioning
tr_TR: Varsayılan konumlandırma

en: Default positioning (bottom right)
tr_TR: Varsayılan konumlandırma (sağ alt)

en: Default post category; set in Writing Options
tr_TR: Varsayılan gönderi kategorisi; Yazma Seçeneklerinde ayarla

en: Default upload location; set in Miscellaneous Options
tr_TR: Varsayılan yükleme konumu; Çeşitli Seçenekler'de ayarla

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Default value 1-5 (empty = default)
tr_TR: Varsayılan değer 1-5 (boş = varsayılan)

en: Default: 1
tr_TR: Varsayılan: 1

en: Default: None
tr_TR: Varsayılan: Yok

en: Defaults to 0, which allows a user to pick no date at all.
tr_TR: Varsayılan olarak 0'dır, bu da kullanıcının hiçbir tarih seçmesine izin vermez.

en: Defaults to 1, which allows a user to only pick 1 date.
tr_TR: Varsayılan olarak 1, kullanıcının yalnızca 1 tarih seçmesine izin verir.

en: Define a custom width for the divider. Use a pixel value. eg: 150px
tr_TR: Bölücü için özel bir genişlik tanımlayın. Bir piksel değeri kullanın. örneğin: 150px

en: Define a price as float value (only dot is accepted as decimal seperator)
tr_TR: Bir fiyatı kayan değer olarak tanımlayın (ondalık ayırıcı olarak yalnızca nokta kabul edilir)

en: Define at what offset the reminder should be send based of the base time
tr_TR: Temel zamana dayalı olarak hatırlatıcının hangi ofsette gönderilmesi gerektiğini tanımlayın

en: Define at what time the reminder should be send
tr_TR: Hatırlatıcının ne zaman gönderileceğini tanımlayın

en: Define checkout line items
tr_TR: Ödeme satır öğelerini tanımlayın

en: Define custom WooCommerce "My Account" menu items
tr_TR: Özel WooCommerce "Hesabım" menü öğelerini tanımlayın

en: Define each on a new line e.g
tr_TR: Her birini yeni bir satırda tanımlayın, örneğin

en: Define each on a new line e.g:
tr_TR: Her birini yeni bir satırda tanımlayın, örneğin:

en: Define each role on a new line. For instance, if you want to return only WooCommerce customers, you can use: customer
tr_TR: Her rolü yeni bir satırda tanımlayın. Örneğin, yalnızca WooCommerce müşterilerini iade etmek istiyorsanız, şunu kullanabilirsiniz: müşteri

en: Define here how you want to list your users e.g: [#{ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] would translate to: [#1845 - John Wilson (john@email)]
tr_TR: Kullanıcılarınızı nasıl listelemek istediğinizi burada tanımlayın örn: [# {ID} - {first_name} {last_name} ({user_email})] şu dile çevirecektir: [# 1845 - John Wilson (john @ email)]

en: Define how many days after or before the reminder should be send based of the base date
tr_TR: Baz tarihe göre hatırlatıcının kaç gün sonra veya kaç gün önce gönderilmesi gerektiğini tanımlayın

en: Define menu items
tr_TR: Menü öğelerini tanımlayın

en: Define meta data to return as value
tr_TR: Değer olarak döndürülecek meta verileri tanımlayın

en: Define the width for the divider.
tr_TR: Bölücünün genişliğini tanımlayın.

en: Define user data or user meta data to return as value
tr_TR: Değer olarak döndürülecek kullanıcı verilerini veya kullanıcı meta verilerini tanımlayın

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Listing
tr_TR: Listeyi Sil

en: Delete Translation
tr_TR: Çeviriyi Sil

en: Delete all backups
tr_TR: Tüm yedeklemeleri sil

en: Delete associated files after deleting a Contact Entry
tr_TR: Bir Kişi Girişini sildikten sonra ilişkili dosyaları silin

en: Delete complete form
tr_TR: Tam formu sil

en: Delete files from server after form submissions
tr_TR: Form gönderimlerinden sonra dosyaları sunucudan silin

en: Delete files from server after the form was submitted
tr_TR: Form gönderildikten sonra dosyaları sunucudan silin

en: Delete item
tr_TR: Öğeyi silmek

en: Deleting...
tr_TR: Siliniyor ...

en: Delimiter
tr_TR: Sınırlayıcı

en: Demos
tr_TR: Demolar

en: Denied
tr_TR: reddedildi

en: Depending on the service you are interacting with you may need to set this to 1.1
tr_TR: Etkileşim kurduğunuz hizmete bağlı olarak, bunu 1.1 olarak ayarlamanız gerekebilir.

en: Descending Order
tr_TR: Azalan sipariş

en: Describes the type of transaction being performed by Checkout in order to customize relevant text on the page, such as the submit button. Possible values
tr_TR: Gönder düğmesi gibi sayfadaki ilgili metni özelleştirmek için Checkout tarafından gerçekleştirilen işlem türünü açıklar. Olası değerler

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description Styles
tr_TR: Açıklama Stilleri

en: Description color
tr_TR: Açıklama rengi

en: Description for this step
tr_TR: Bu adımın açıklaması

en: Description line-height in pixels (0 = none)
tr_TR: Piksel cinsinden açıklama satırı yüksekliği (0 = yok)

en: Description of item. If you omit this variable, buyers enter their own name during checkout.
tr_TR: Nesne tanımı. Bu değişkeni atlarsanız, alıcılar ödeme sırasında kendi adlarını girerler.

en: Description size in pixels (0 = none)
tr_TR: Piksel cinsinden açıklama boyutu (0 = yok)

en: Description weight (0 = none)
tr_TR: Açıklama ağırlığı (0 = yok)

en: Desktop preview
tr_TR: Masaüstü önizlemesi

en: Destination (specifies the end location to which to calculate directions)
tr_TR: Hedef (yol tariflerinin hesaplanacağı son konumu belirtir)

en: Destination address
tr_TR: Varış noktası

en: Destination address (required)
tr_TR: Hedef adres (gerekli)

en: Disable 'Enter' keyboard button (preventing to submit form on pressing Enter)
tr_TR: 'Enter' klavye düğmesini devre dışı bırakın (Enter tuşuna basıldığında form gönderilmesini önleme)

en: Disable Multi-part current step parameter in the URL
tr_TR: URL'de Çok parçalı geçerli adım parametresini devre dışı bırakın

en: Disable autocompletion
tr_TR: Otomatik tamamlamayı devre dışı bırakın

en: Disable autofocus on first field
tr_TR: İlk alanda otomatik odaklamayı devre dışı bırakın

en: Disable default UI
tr_TR: Varsayılan kullanıcı arayüzünü devre dışı bırakın

en: Disable popup closing
tr_TR: Pop-up kapatmayı devre dışı bırak

en: Disable scrolling on Prev and Next button click
tr_TR: Önceki ve Sonraki düğme tıklandığında kaydırmayı devre dışı bırakın

en: Disable scrolling on error
tr_TR: Hatalı kaydırmayı devre dışı bırak

en: Disable the input field
tr_TR: Giriş alanını devre dışı bırakın

en: Disable the option to select the specific day in the calendar e.g Sunday, Monday etc.
tr_TR: Takvimde belirli bir günü seçme seçeneğini devre dışı bırakın, örneğin Pazar, Pazartesi vb.

en: Disable this to remove your editor's Visual and Text tabs
tr_TR: Editörünüzün Görsel ve Metin sekmelerini kaldırmak için bunu devre dışı bırakın

en: Disable time options by ranges
tr_TR: Aralıklara göre zaman seçeneklerini devre dışı bırakın

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Disabled (do not make variable)
tr_TR: Devre dışı (değişken yapmayın)

en: Disabled (do not use conditional logic)
tr_TR: Devre dışı (koşullu mantık kullanmayın)

en: Disabled (not recommended)
tr_TR: Devre dışı (önerilmez)

en: Disabled (use default form settings)
tr_TR: Devre dışı (varsayılan form ayarlarını kullanın)

en: Disallow users to change existing signature when form was populated with data
tr_TR: Form verilerle doldurulduğunda kullanıcıların mevcut imzayı değiştirmesine izin verme

en: Disallow users to filter items
tr_TR: Kullanıcıların öğeleri filtrelemesine izin verme

en: Discount amount (leave blank for no discount)
tr_TR: İndirim tutarı (indirim olmaması için boş bırakın)

en: Discount amount associated with an item, which must be less than the selling price of the item.
tr_TR: Bir öğeyle ilişkili, öğenin satış fiyatından az olması gereken indirim tutarı.

en: Discount number
tr_TR: indirim numarası

en: Discount rate (leave blank for no discount)
tr_TR: İndirim oranı (indirim olmaması için boş bırakın)

en: Discount rate, as a percentage, associated with an item. Set to a value less than 100
tr_TR: Bir öğeyle ilişkili yüzde olarak indirim oranı. 100'den küçük bir değere ayarlayın

en: Display Layout
tr_TR: Ekran Düzeni

en: Display Name
tr_TR: Ekran adı

en: Display a message after user has reset their password (leave blank for no message)
tr_TR: Kullanıcı parolasını sıfırladıktan sonra bir mesaj görüntüle (mesaj olmaması için boş bırakın)

en: Display a message to the locked out user
tr_TR: Kilitli kullanıcıya bir mesaj göster

en: Display a message to the logged out user
tr_TR: Çıkış yapan kullanıcıya bir mesaj göster

en: Display a message when account has been verified
tr_TR: Hesap doğrulandığında bir mesaj göster

en: Display a message when no user is logged in
tr_TR: Hiçbir kullanıcı oturum açmadığında bir mesaj görüntüle

en: Display a message when no user was found (leave blank for no message)
tr_TR: Kullanıcı bulunamadığında bir mesaj göster (mesaj yoksa boş bırakın)

en: Display a message when the activation code is incorrect
tr_TR: Aktivasyon kodu yanlış olduğunda bir mesaj göster

en: Display a welcome message after user has logged in (leave blank for no message)
tr_TR: Kullanıcı oturum açtıktan sonra bir karşılama mesajı görüntüle (mesaj yoksa boş bırakın)

en: Display an error message when form is locked
tr_TR: Form kilitlendiğinde bir hata mesajı görüntüle

en: Display close (X) button
tr_TR: Kapat (X) düğmesini göster

en: Display dates in other months at the start or end of the current month
tr_TR: Geçerli ayın başında veya sonunda diğer aylardaki tarihleri görüntüleyin

en: Display dots navigation
tr_TR: Noktalarla gezinmeyi görüntüle

en: Display form processing overlay (popup)
tr_TR: Form işleme kaplamasını görüntüle (açılır pencere)

en: Display interests/groups
tr_TR: İlgi alanlarını/grupları göster

en: Display name
tr_TR: Ekran adı

en: Display oldest or latest entries at the top
tr_TR: En eski veya en son girişleri en üstte göster

en: Display popup after X seconds
tr_TR: X saniye sonra açılır pencereyi görüntüle

en: Display popup after X seconds of inactivity
tr_TR: X saniye hareketsizlikten sonra açılır pencereyi görüntüle

en: Display popup between date range (schedule)
tr_TR: Tarih aralığı (program) arasındaki açılır pencereyi görüntüle

en: Display popup on exit intent
tr_TR: Çıkış amacında açılır pencereyi görüntüle

en: Display popup on page leave/close/exit
tr_TR: Sayfadan ayrılma/kapatma/çıkışta açılır pencereyi görüntüle

en: Display popup on page load
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde açılır pencereyi görüntüle

en: Display prev/next buttons
tr_TR: Önceki / sonraki düğmeleri göster

en: Display previous and next buttons
tr_TR: Önceki ve sonraki düğmeleri göster

en: Dissallow user from selecting the specified dates or date ranges in the calendar
tr_TR: Kullanıcının takvimde belirtilen tarihleri veya tarih aralıklarını seçmesine izin verme

en: Distance / Duration calculation (google directions)
tr_TR: Mesafe / Süre hesaplaması (google yönleri)

en: Distance in meters
tr_TR: Metre cinsinden mesafe

en: Distance text in km or miles
tr_TR: Km veya mil cinsinden mesafe metni

en: Divider
tr_TR: Bölücü

en: Divider alignment
tr_TR: Bölücü hizalaması

en: Divider color
tr_TR: Bölücü rengi

en: Divider custom width
tr_TR: Bölücü özel genişlik

en: Divider height
tr_TR: Bölücü yüksekliği

en: Divider weight
tr_TR: Bölücü ağırlığı

en: Do not allow (default)
tr_TR: İzin verme (varsayılan)

en: Do not apply any discount
tr_TR: Herhangi bir indirim uygulamayın

en: Do not change role
tr_TR: Rol değiştirmeyin

en: Do not create a new Contact Entry
tr_TR: Yeni bir Kişi Girişi oluşturmayın

en: Do not create a new Contact Entry when an existing one was updated
tr_TR: Mevcut olan güncellendiğinde yeni bir Kişi Girişi oluşturmayın

en: Do not display an admin notice after updating the plugin
tr_TR: Eklentiyi güncelledikten sonra bir yönetici uyarısı göstermeyin

en: Do not exclude from emails
tr_TR: E-postalardan hariç tutma

en: Do not fill out the following field with entry data
tr_TR: Aşağıdaki alanı giriş verileriyle doldurmayın

en: Do not normalize strings (default)
tr_TR: Dizeleri normalleştirme (varsayılan)

en: Do not report more detailed information to your customer.  Instead, present as you would the
tr_TR: Müşterinize daha detaylı bilgi vermeyin. Bunun yerine, yaptığınız gibi sunun

en: Do not report more detailed information to your customer. Instead, present as you would the
tr_TR: Müşterinize daha detaylı bilgi vermeyin. Bunun yerine, yaptığınız gibi sunun

en: Do not save PDF in Contact Entry
tr_TR: PDF'yi Kişi Girişine kaydetmeyin

en: Do not save data
tr_TR: Verileri kaydetmeyin

en: Do not save empty values
tr_TR: Boş değerleri kaydetmeyin

en: Do not save field in Contact Entry
tr_TR: Kişi Girişindeki alanı kaydetmeyin

en: Do not send a confirmation email
tr_TR: Onay e-postası göndermeyin

en: Do not send an admin email
tr_TR: Bir yönetici e-postası göndermeyin

en: Do not send form settings to Zapier (enabled by default)
tr_TR: Form ayarlarını Zapier'e göndermeyin (varsayılan olarak etkindir)

en: Do not show file uploads in the Media Library
tr_TR: Medya Kitaplığında dosya yüklemelerini gösterme

en: Do nothing (don't login nor send verification email)
tr_TR: Hiçbir şey yapmayın (giriş yapmayın veya doğrulama e-postası göndermeyin)

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Domain name for blog
tr_TR: Blog için alan adı

en: Donation checkout
tr_TR: Bağış ödemesi

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Double
tr_TR: Çift

en: Download PDF
tr_TR: PDF İndir

en: Download Summary
tr_TR: Özeti İndir

en: Download button text
tr_TR: İndirme düğmesi metni

en: Downloadable product
tr_TR: İndirilebilir ürün

en: Downloading file...
tr_TR: Dosya indiriliyor...

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Dragger color
tr_TR: Dragger rengi

en: Dropdown
tr_TR: Yıkılmak

en: Dropdown arrow
tr_TR: Açılır ok

en: Dropdown colors
tr_TR: Açılır renkler

en: Dropdown item background
tr_TR: Açılır öğe arka planı

en: Dropdown item background focus
tr_TR: Açılır öğe arka plan odağı

en: Dropdown item font focus
tr_TR: Açılır öğe yazı tipi odağı

en: Duplicate
tr_TR: Çiftleme

en: Duplicate element
tr_TR: Yinelenen öğe

en: Duplicate entry title error message
tr_TR: Yinelenen giriş başlığı hata mesajı

en: Duration in seconds
tr_TR: Saniye cinsinden süre

en: Duration text in minutes
tr_TR: Dakika cinsinden süre metni

en: Dutch
tr_TR: Flemenkçe

en: Dutch (Belgium)
tr_TR: Hollandaca (Belçika)

en: Dynamic
tr_TR: Dinamik

en: E-mail
tr_TR: e-posta

en: E-mail & Contact Entry Label
tr_TR: E-posta ve İletişim Giriş Etiketi

en: E-mail Address
tr_TR: E

en: E-mail Reminders
tr_TR: E-posta Hatırlatıcıları

en: E-mail Template 1
tr_TR: E-posta Şablonu 1

en: E-mail address
tr_TR: E-posta adresi

en: E-mail address (mailto:)
tr_TR: E-posta adresi (mailto :)

en: E-mail address of blog administrator
tr_TR: Blog yöneticisinin e-posta adresi

en: E-mail copyright
tr_TR: E-posta telif hakkı

en: E-mail headers
tr_TR: E-posta başlıkları

en: E-mail logo
tr_TR: E-posta logosu

en: E-mail social icons
tr_TR: E-posta sosyal simgeleri

en: E-mail subtitle
tr_TR: E-posta alt başlığı

en: E-mail subtitle (confirm)
tr_TR: E-posta altyazısı (onayla)

en: E-mail title
tr_TR: E-posta başlığı

en: E-mail title (confirm)
tr_TR: E-posta başlığı (onayla)

en: E.g: field_name|meta_key (each on a new line)
tr_TR: Örn: field_name|meta_key (her biri yeni bir satırda)

en: ECHO - Output plain-text as-is, appropriate for CLI
tr_TR: ECHO - Düz metni olduğu gibi, CLI için uygun çıktılar

en: ERROR_LOG - Output to error log as configured in php.ini
tr_TR: ERROR_LOG - php.ini'de yapılandırıldığı gibi hata günlüğüne çıktı

en: Edit Translation
tr_TR: Çeviriyi Düzenle

en: Edit author
tr_TR: Yazarı düzenle

en: Edit contact entry
tr_TR: Kişi girişini düzenle

en: Edit element
tr_TR: Öğeyi düzenle

en: Edit order
tr_TR: Sipariş düzenle

en: Edit post
tr_TR: Gönderiyi düzenle

en: Edit the contact entry (backend)
tr_TR: Kişi girişini düzenleyin (arka uç)

en: Editor height in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden düzenleyici yüksekliği

en: Element Settings & Options
tr_TR: Öğe Ayarları ve Seçenekleri

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Address
tr_TR: E

en: Email attachments
tr_TR: Email ekleri

en: Email headers
tr_TR: E-posta başlıkları

en: Email label
tr_TR: E-posta etiketi

en: Email template
tr_TR: E-posta şablonu

en: Empty cart before adding products
tr_TR: Ürün eklemeden önce sepeti boşaltın

en: Enable
tr_TR: Olanak vermek

en: Enable (do not save empty values)
tr_TR: Etkinleştir (boş değerleri kaydetmeyin)

en: Enable (exclude empty values)
tr_TR: Etkinleştir (boş değerleri hariç tut)

en: Enable (makes it possible to search for text inside the PDF)
tr_TR: Etkinleştir (PDF içinde metin aramayı mümkün kılar)

en: Enable (only enable this if your form uses arabic text)
tr_TR: Etkinleştir (bunu yalnızca formunuz arapça metin kullanıyorsa etkinleştirin)

en: Enable (only enable this if your form uses cyrillic text)
tr_TR: Etkinleştir (bunu yalnızca formunuz kiril metni kullanıyorsa etkinleştirin)

en: Enable Adaptive Placeholders
tr_TR: Uyarlanabilir Yer Tutucuları Etkinleştir

en: Enable Add More
tr_TR: Daha Fazla Ekle'yi etkinleştir

en: Enable Ajax
tr_TR: Ajax'ı etkinleştir

en: Enable Drag & Drop Upload Support
tr_TR: Sürükle ve Bırak Yükleme Desteğini Etkinleştir

en: Enable Form to PDF generation
tr_TR: Formu PDF oluşturmaya etkinleştir

en: Enable Google Analytics Tracking
tr_TR: Google Analytics İzlemeyi Etkinleştirin

en: Enable PayPal Checkout
tr_TR: PayPal Checkout'u Etkinleştir

en: Enable PayPal Sandbox mode (for testing purposes only)
tr_TR: PayPal Sandbox modunu etkinleştirin (yalnızca test amaçlı)

en: Enable Popup
tr_TR: Açılır Pencereyi Etkinleştir

en: Enable Popup Border
tr_TR: Açılır Pencere Kenarlığını Etkinleştir

en: Enable Popup Shadows
tr_TR: Açılır Pencere Gölgelerini Etkinleştir

en: Enable RTL (Right To Left layout)
tr_TR: RTL'yi etkinleştir (Sağdan Sola düzen)

en: Enable RTL E-mails
tr_TR: RTL E-postalarını etkinleştir

en: Enable Right To Left Layout
tr_TR: Sağdan Sola Düzeni Etkinleştir

en: Enable SMTP authentication
tr_TR: SMTP kimlik doğrulamasını etkinleştirin

en: Enable Stripe Checkout
tr_TR: Stripe Checkout'u Etkinleştir

en: Enable Stripe Sandbox/Test mode (for testing purposes only)
tr_TR: Stripe Sandbox/Test modunu etkinleştir (yalnızca test amaçlı)

en: Enable Stripe checkout for this form
tr_TR: Bu form için Stripe ödemeyi etkinleştir

en: Enable TLS or SSL encryption
tr_TR: TLS veya SSL şifrelemesini etkinleştirin

en: Enable Tax ID collection (allows users to purchase as a business)
tr_TR: Vergi Kimliği tahsilatını etkinleştir (kullanıcıların işletme olarak satın almalarına olanak tanır)

en: Enable WooCommerce Checkout
tr_TR: WooCommerce Checkout'u Etkinleştir

en: Enable WooCommerce Order Search
tr_TR: WooCommerce Sipariş Aramasını Etkinleştir

en: Enable Zapier connection
tr_TR: Zapier bağlantısını etkinleştir

en: Enable address auto complete
tr_TR: Otomatik adres tamamlamayı etkinleştir

en: Enable auto suggest
tr_TR: Otomatik öneriyi etkinleştir

en: Enable automatic Tax
tr_TR: Otomatik Vergiyi etkinleştir

en: Enable birthdate calculations
tr_TR: Doğum tarihi hesaplamalarını etkinleştir

en: Enable code generation
tr_TR: Kod oluşturmayı etkinleştirin

en: Enable contact entry search by title
tr_TR: Başlığa göre kişi girişi aramayı etkinleştir

en: Enable contact entry updating
tr_TR: Kişi girişi güncellemesini etkinleştir

en: Enable custom entry titles
tr_TR: Özel giriş başlıklarını etkinleştirin

en: Enable custom padding
tr_TR: Özel dolguyu etkinleştir

en: Enable custom parameter string for POST method
tr_TR: POST yöntemi için özel parametre dizesini etkinleştirin

en: Enable custom popup padding
tr_TR: Özel açılır pencere dolgusunu etkinleştir

en: Enable custom return URL
tr_TR: Özel dönüş URL'sini etkinleştir

en: Enable custom settings
tr_TR: Özel ayarları etkinleştirin

en: Enable debug mode (this will not submit the form, but directly download the generated PDF, only enable this when developing your form)
tr_TR: Hata ayıklama modunu etkinleştirin (bu, formu göndermez ancak oluşturulan PDF'yi doğrudan indirir, bunu yalnızca formunuzu geliştirirken etkinleştirin)

en: Enable debug mode (will output POST response for developers)
tr_TR: Hata ayıklama modunu etkinleştirin (geliştiriciler için POST yanıtı verir)

en: Enable distance calculator
tr_TR: Mesafe hesaplayıcıyı etkinleştir

en: Enable email reminder #%s
tr_TR: #%s e-posta hatırlatıcısını etkinleştir

en: Enable expiration cookie (show popup only once)
tr_TR: Sona erme çerezini etkinleştir (açılır pencereyi yalnızca bir kez göster)

en: Enable form POST method
tr_TR: POST yöntemini etkinleştir

en: Enable icons
tr_TR: Simgeleri etkinleştirin

en: Enable invoice numbers increament e.g: 0001
tr_TR: Fatura numarası artışını etkinleştirin, ör .: 0001

en: Enable keyword field
tr_TR: Anahtar kelime alanını etkinleştirin

en: Enable keyword user input
tr_TR: Anahtar kelime kullanıcı girişini etkinleştir

en: Enable line breaks
tr_TR: Satır sonlarını etkinleştir

en: Enable listings for this form
tr_TR: Bu form için listeleri etkinleştir

en: Enable media upload button
tr_TR: Medya yüklemeyi etkinleştir düğmesi

en: Enable password protection
tr_TR: Parola korumasını etkinleştir

en: Enable read-only
tr_TR: Salt okunuru etkinleştir

en: Enable server side lookup
tr_TR: Sunucu tarafında aramayı etkinleştir

en: Enable the WordPress text editor
tr_TR: WordPress metin düzenleyicisini etkinleştirin

en: Enable this if you do not wish to create a brand new Contact Entry upon updating an existing Contact Entry
tr_TR: Mevcut bir Kişi Girişini güncelledikten sonra yepyeni bir Kişi Girişi oluşturmak istemiyorsanız bunu etkinleştirin

en: Enable this if you want to hide the steps on mobile devices
tr_TR: Adımları mobil cihazlarda gizlemek istiyorsanız bunu etkinleştirin

en: Enable this if you want to show the progress bar for Multi-part
tr_TR: Çoklu bölüm için ilerleme çubuğunu göstermek istiyorsanız bunu etkinleştirin

en: Enable this if you want to show the steps for Multi-part
tr_TR: Çok parçalı için adımları göstermek istiyorsanız bunu etkinleştirin

en: Enable transparent backgrounds
tr_TR: Şeffaf arka planları etkinleştir

en: Enable uppercase transformation
tr_TR: Büyük harf dönüşümünü etkinleştir

en: Enable user form lock / submission limit
tr_TR: Kullanıcı form kilidi / gönderim sınırını etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled (make variable)
tr_TR: Etkin (değişken yap)

en: Enabled (recommended)
tr_TR: Etkin (önerilir)

en: Enabled (use custom button settings)
tr_TR: Etkin (özel düğme ayarlarını kullanın)

en: Enabling this will also prevent the keyboard from popping up on mobile devices
tr_TR: Bunu etkinleştirmek, klavyenin mobil cihazlarda açılmasını da önleyecektir.

en: Enclosure
tr_TR: Muhafaza

en: English / Western (default)
tr_TR: İngilizce / Batı (varsayılan)

en: English / Western formatting is the default
tr_TR: İngilizce / Batı biçimlendirmesi varsayılandır

en: English/Australia
tr_TR: İngilizce / Avustralya

en: English/New Zealand
tr_TR: İngilizce / Yeni Zelanda

en: English/UK
tr_TR: İngilizce / İngiltere

en: Enter "4" to display 16 as 0016
tr_TR: 16'yı 0016 olarak görüntülemek için "4" girin

en: Enter Coupon ID:
tr_TR: Kupon Kimliğini Girin:

en: Enter Promotion ID:
tr_TR: Promosyon Kimliğini Girin:

en: Enter a custom URL to link to
tr_TR: Bağlanmak için özel bir URL girin

en: Enter a custom URL to redirect to
tr_TR: Yönlendirmek için özel bir URL girin

en: Enter a custom email address or use the blog settings
tr_TR: Özel bir e-posta adresi girin veya blog ayarlarını kullanın

en: Enter a custom entry title
tr_TR: Özel bir giriş başlığı girin

en: Enter a custom form post URL
tr_TR: Özel bir form yayın URL'si girin

en: Enter a fixed address/zipcode or enter the unique field name to retrieve dynamic address from users
tr_TR: Kullanıcılardan dinamik adres almak için sabit bir adres / posta kodu girin veya benzersiz alan adını girin

en: Enter a name
tr_TR: İsim girin

en: Enter a name for your form
tr_TR: Formunuz için bir isim girin

en: Enter a parent ID if you want the post to have a parent
tr_TR: Gönderinin bir ebeveyni olmasını istiyorsanız bir ebeveyn kimliği girin

en: Enter a password to protect the form
tr_TR: Formu korumak için bir şifre girin

en: Enter a predefined mask e.g: (999) 999-9999
tr_TR: Önceden tanımlanmış bir maske girin, örneğin: (999) 999-9999

en: Enter a strong password
tr_TR: Güçlü bir şifre girin

en: Enter an already existing Stripe product ID that this price will belong to
tr_TR: Bu fiyatın ait olacağı halihazırda var olan bir Stripe ürün kimliğini girin

en: Enter an email address
tr_TR: Bir e-mail adresi girin

en: Enter anything you like for the copyright section
tr_TR: Telif hakkı bölümü için beğendiğiniz herhangi bir şeyi girin

en: Enter custom URL (use {tags} if needed)
tr_TR: Özel URL girin (gerekirse {tags} kullanın)

en: Enter custom parameter string
tr_TR: Özel parametre dizesini girin

en: Enter form ID's to compare duplicate entry title against
tr_TR: Yinelenen giriş başlığını karşılaştırmak için form kimliklerini girin

en: Enter latitudes and longitudes
tr_TR: Enlem ve boylamları girin

en: Enter product price/plan ID.
tr_TR: Ürün fiyatını/plan kimliğini girin.

en: Enter shipping rate ID:
tr_TR: Gönderim ücreti kimliğini girin:

en: Enter tags (comma separated)
tr_TR: Etiketleri girin (virgülle ayrılmış)

en: Enter the  fields that need to be saved for a subscriber
tr_TR: Bir abone için kaydedilmesi gereken alanları girin

en: Enter the amount in hours before the retry payment link expires. Must be a number between 24 and 720.
tr_TR: Tutarı yeniden deneme bağlantısının süresi dolmadan saatler önce girin. 24 ile 720 arasında bir sayı olmalıdır.

en: Enter the attribute slug name e.g color or condition
tr_TR: Özellik bilgisi adını girin, örneğin renk veya durum

en: Enter the attributes that needs to be saved for this product. Put each attribute category on a new line separated by pipes \"|\". Define your values like so:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Variation|Taxonomys%3$sExample with tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sExample without tags:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sAllowed values:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s
tr_TR: Bu ürün için kaydedilmesi gereken özellikleri girin. Her öznitelik kategorisini, \"|\" çizgileriyle ayrılmış yeni bir satıra koyun. Değerlerinizi şu şekilde tanımlayın:%3$sAttribute Slug|Attribute value|Visible|Varyation|Taxonomys%3$sEtiketlerle örnek:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$sEtiketsiz örnek: %3$s%1$s%4$s%2$s%3$sİzin verilen değerler:%3$s%1$s%4$s%2$s%3$s

en: Enter the category ID's to exclude separated by comma's
tr_TR: Hariç tutulacak kategori kimliklerini virgülle ayrılmış olarak girin

en: Enter the list ID's or enter a {tag}
tr_TR: Liste kimliklerini girin veya bir {tag} girin

en: Enter the name of the post type
tr_TR: Gönderi türünün adını girin

en: Enter the name of the post type (e.g: post, page, product)
tr_TR: Gönderi türünün adını girin (ör. gönderi, sayfa, ürün)

en: Enter the post ID's to exclude separated by comma's
tr_TR: Hariç tutulacak gönderi kimliklerini virgülle ayrılmış olarak girin

en: Enter the price
tr_TR: Fiyatı girin

en: Enter the product(s) ID that needs to be added to the cart
tr_TR: Sepete eklenmesi gereken ürün/ürünlerin kimliğini girin

en: Enter the product(s) custom meta data (optional)
tr_TR: Ürün(ler)in özel meta verilerini girin (isteğe bağlı)

en: Enter the second value you want to validate
tr_TR: Doğrulamak istediğiniz ikinci değeri girin

en: Enter the table name including the prefix e.g: wp_mycustomtable
tr_TR: Önek dahil tablo adını girin, örneğin: wp_mycustomtable

en: Enter the tag names separated by comma e.g: developers,sales,press
tr_TR: Etiket adlarını virgülle ayırarak girin ör.: geliştiriciler, satışlar, basın

en: Enter the taxonomy slug name e.g category or product_cat
tr_TR: Sınıflandırma bilgisi adını girin, ör. Category veya product_cat

en: Enter the unique field name which the distance value should be populated to (required)
tr_TR: Mesafe değerinin doldurulması gereken benzersiz alan adını girin (gerekli)

en: Enter the user ID's to exclude separated by comma's
tr_TR: Hariç tutulacak kullanıcı kimliklerini virgülle ayrılmış olarak girin

en: Enter the value you want to validate
tr_TR: Doğrulamak istediğiniz değeri girin

en: Entry ID
tr_TR: giriş kimliği

en: Entry date
tr_TR: Giriş tarihi

en: Entry search
tr_TR: Giriş arama

en: Entry searched
tr_TR: Giriş arandı

en: Entry status
tr_TR: Giriş durumu

en: Entry status after payment completed
tr_TR: Ödeme tamamlandıktan sonra giriş durumu

en: Entry title
tr_TR: giriş başlığı

en: Equal
tr_TR: Eşit

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Colors
tr_TR: Hata Renkleri

en: Error FadeIn Duration
tr_TR: FadeIn Süresi Hatası

en: Error Message Colors
tr_TR: Hata Mesajı Renkleri

en: Error message positioning
tr_TR: Hata mesajı konumlandırma

en: Error message to display to the user when the field was filled out incorrectly (when the validation failed)
tr_TR: Alan yanlış doldurulduğunda (doğrulama başarısız olduğunda) kullanıcıya gösterilecek hata mesajı

en: Error message to display to the user when the field was not filled out. Falls back to the "Validation error message" if left blank.
tr_TR: Alan doldurulmadığında kullanıcıya gösterilecek hata mesajı. Boş bırakılırsa "Doğrulama hata mesajı"na geri döner.

en: Error: server could not save the form because the request is to large. Please contact your webmaster and increase your server limits.
tr_TR: Hata: istek çok büyük olduğundan sunucu formu kaydedemedi. Lütfen web yöneticinizle iletişime geçin ve sunucu limitlerinizi artırın.

en: Estonian
tr_TR: Estonyalı

en: European - dd-mm-yy
tr_TR: Avrupa - gg-aa-yy

en: Every minute
tr_TR: Her dakika

en: Exact match
tr_TR: Tam eşleşme

en: Example
tr_TR: Misal

en: Example 100 years in the past and 5 years in the future: -100:+5
tr_TR: Örnek geçmişte 100 yıl ve gelecekte 5 yıl: -100: +5

en: Example to return the row ID: <strong>{ID}</strong>
tr_TR: Satır kimliğini döndürmek için örnek: <strong> {ID} </strong>

en: Example with {tags}
tr_TR: {tags} ile örnek

en: Example without {tags}
tr_TR: {tags} içermeyen örnek

en: Example, to return the row First name: <strong>{first_name}</strong>
tr_TR: Örnek, First name satırını döndürmek için: <strong> {first_name} </strong>

en: Example: 09:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
tr_TR: Örnek: 09:00%sAyrıca, örneğin bir zaman damgasını (dönem) dinamik olarak almak için {tags} kullanabilirsiniz. Bu şekilde gelecekte, örneğin 2 saat sonrasını hesaplamak için Hesap Makinesi öğesiyle birlikte kullanabilirsiniz (bu özelliği devre dışı bırakmak için boş bırakın)

en: Example: 17:00%sYou can also use {tags}, for instance to dynamically retrieve a timestamp (epoch). This way you can use it in combination with the Calculator element to calculate a time in the future, for instance 2 hours in the future (leave blank to disable this feature)
tr_TR: Örnek: 17:00%sAyrıca, örneğin bir zaman damgasını (dönem) dinamik olarak almak için {tags} kullanabilirsiniz. Bu şekilde gelecekte, örneğin 2 saat sonrasını hesaplamak için Hesap Makinesi öğesiyle birlikte kullanabilirsiniz (bu özelliği devre dışı bırakmak için boş bırakın)

en: Example: 2 = Two hours after, -5 = Five hours before<br />(the base time will be the time of the form submission)
tr_TR: Örnek: 2 = İki saat sonra, -5 = Beş saat önce<br /> (taban zaman, formun teslim edildiği zaman olacaktır)

en: Example: Company Name
tr_TR: Örnek: Şirket Adı

en: Example: Verify your account
tr_TR: Örnek: Hesabınızı doğrulayın

en: Example: Your account has been approved
tr_TR: Örnek: Hesabınız onaylandı

en: Example: Your new password. You can use {user_login}
tr_TR: Örnek: Yeni şifreniz. {user_login} kullanabilirsiniz

en: Example: first_name|last_name|email
tr_TR: Örnek: ilk_ad|son_ad|e-posta

en: Example: if you want to limit 2 submissions per user set this to "2"
tr_TR: Örnek: Kullanıcı başına 2 gönderimi sınırlamak istiyorsanız bunu "2" olarak ayarlayın

en: Example: if you want to limit the form to 50 submissions in total, set this option to "50"
tr_TR: Örnek: formu toplamda 50 gönderimle sınırlamak istiyorsanız, bu seçeneği "50" olarak ayarlayın

en: Example: info@companyname.com
tr_TR: Örnek: info@companyname.com

en: Example: no-reply@companyname.com
tr_TR: Örnek: no-reply@companyname.com

en: Example: smtp1.example.com;smtp2.example.com
tr_TR: Örnek: smtp1.example.com; smtp2.example.com

en: Example:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(enter each range on a new line)
tr_TR: Örnek:%1$s0:00|9:00%1$s17:00|0:00%1$s(her aralığı yeni bir satıra girin)

en: Example:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sPossible field to populate on checkout page are:%1$s
tr_TR: Örnek:%1$sbilling_first_name|{first_name}%1$sbilling_last_name|{last_name}%1$sbilling_postcode|{zipcode}%1$sbilling_city|{city}%1$s%1$sÖdeme sayfasında doldurulabilecek olası alanlar şunlardır: %1$s

en: Exclude a category
tr_TR: Bir kategoriyi hariç tutun

en: Exclude a post
tr_TR: Bir gönderiyi hariç tutun

en: Exclude dates or a range of dates
tr_TR: Tarihleri veya bir tarih aralığını hariç tutun

en: Exclude empty values from email loop
tr_TR: E-posta döngüsünden boş değerleri hariç tut

en: Exclude fields from CSV file (put each field name on a new line)
tr_TR: Alanları CSV dosyasından hariç tut (her alan adını yeni bir satıra koy)

en: Exclude from admin email
tr_TR: Yönetici e-postasından hariç tut

en: Exclude from all emails
tr_TR: Tüm e-postalardan hariç tut

en: Exclude from confirmation email
tr_TR: Onay e-postasından hariç tut

en: Exclude from email
tr_TR: E-postadan hariç tut

en: Exclude specific days
tr_TR: Belirli günleri hariç tutun

en: Exclude user(s)
tr_TR: Kullanıcıları hariç tut

en: Existing Page
tr_TR: Mevcut Sayfa

en: Expiration time in days
tr_TR: Gün cinsinden sona erme süresi

en: Expired
tr_TR: Süresi doldu

en: Export
tr_TR: İhracat

en: Export & Import
tr_TR: İthalat ihracat

en: Export Contact Entries
tr_TR: Kişi Girişlerini Dışa Aktar

en: Export Contact Entries to CSV
tr_TR: Kişi Girişlerini CSV'ye Aktar

en: Export Forms
tr_TR: Formları Dışa Aktar

en: Export Settings
tr_TR: Dışa Aktarma Ayarları

en: Export form
tr_TR: Formu dışa aktar

en: Export to CSV
tr_TR: CSV’ye aktar

en: Extra styles
tr_TR: Ekstra stiller

en: Fade in left to right
tr_TR: Soldan sağa doğru kaybol

en: Fade in right to left
tr_TR: Sağdan sola karart

en: Fade in up to down
tr_TR: Yukarıdan aşağıya doğru karar

en: Fade in without movement
tr_TR: Hareket etmeden içeri gir

en: FadeIn duration in milliseconds (0 is no fade effect)
tr_TR: Milisaniye cinsinden FadeIn süresi (0 solma etkisi yoktur)

en: FadeOut duration in milliseconds (0 is no fade effect)
tr_TR: Milisaniye cinsinden FadeOut süresi (0 solma etkisi yoktur)

en: Failed
tr_TR: Arızalı

en: Failed to process data, please try again
tr_TR: Veriler işlenemedi, lütfen tekrar deneyin

en: Faroese
tr_TR: Faroe

en: Featured product
tr_TR: Özellikli ürün

en: Feb
tr_TR: Şubat

en: February
tr_TR: Şubat

en: Field Colors
tr_TR: Alan Renkleri

en: Field Colors Focus
tr_TR: Alan Renkleri Odaklanma

en: Field Label
tr_TR: Alan Etiketi

en: Field Loop:
tr_TR: Alan Döngüsü:

en: Field description
tr_TR: Alan tasviri

en: Field description font size
tr_TR: Alan açıklaması yazı tipi boyutu

en: Field description font weight
tr_TR: Alan açıklaması yazı tipi ağırlığı

en: Field description line height
tr_TR: Alan açıklama satırı yüksekliği

en: Field height in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden alan yüksekliği

en: Field is required!
tr_TR: Alan gereklidir!

en: Field label
tr_TR: Alan etiketi

en: Field label font size
tr_TR: Alan etiketi yazı tipi boyutu

en: Field label font weight
tr_TR: Alan etiketi yazı tipi ağırlığı

en: Field label line height
tr_TR: Alan etiketi satır yüksekliği

en: Field name
tr_TR: Alan adı

en: Field size
tr_TR: Alan boyutu

en: Field size in height
tr_TR: Yükseklikte alan boyutu

en: Field type
tr_TR: Alan türü

en: Field width in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden alan genişliği

en: Fields to skip (enter unique field names separated by pipes)
tr_TR: Atlanacak alanlar (borularla ayrılmış benzersiz alan adları girin)

en: File
tr_TR: Dosya

en: File Upload Settings
tr_TR: Dosya Yükleme Ayarları

en: File upload
tr_TR: Dosya yükleme

en: Filesize is too big
tr_TR: Dosya boyutu çok büyük

en: Filled border color (leave blank for no border)
tr_TR: Dolgulu kenarlık rengi (kenarlık olmaması için boş bırakın)

en: Filled bottom background color
tr_TR: Dolu alt arka plan rengi

en: Filled font color
tr_TR: Dolgulu yazı tipi rengi

en: Filled top background color
tr_TR: En iyi arka plan rengi doldurulmuş

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Filter by (leave blank to search all)
tr_TR: Filtreleme ölçütü (tümünü aramak için boş bırakın)

en: Filter by forms (or leave empty to export entries from all forms)
tr_TR: Formlara göre filtreleyin (veya tüm formlardan girdileri dışa aktarmak için boş bırakın)

en: Filter by order status (leave blank to search all)
tr_TR: Sipariş durumuna göre filtrele (tümünü aramak için boş bırakın)

en: Filter logic
tr_TR: Filtre mantığı

en: Filter method
tr_TR: Filtre yöntemi

en: Filter options
tr_TR: Filtre seçenekleri

en: Filter placeholder
tr_TR: Filtre yer tutucusu

en: Filter posts by specific taxonomy
tr_TR: Gönderileri belirli sınıflandırmaya göre filtrele

en: Filter users by role(s)
tr_TR: Kullanıcıları rol (ler) e göre filtreleyin

en: Filters relation
tr_TR: Filtreler ilişkisi

en: Finnish
tr_TR: Fince

en: First Name
tr_TR: İsim

en: First choice
tr_TR: İlk seçenek

en: First day of week
tr_TR: Haftanın ilk günü

en: First name
tr_TR: İlk adı

en: First name (optional)
tr_TR: Ad (isteğe bağlı)

en: First/Last name
tr_TR: İlk soyadı

en: Fixed (e.g: always at 09:00)
tr_TR: Sabit (örneğin: her zaman 09:00'da)

en: Fixed (not recommended)
tr_TR: Düzeltildi (önerilmez)

en: Float
tr_TR: Yüzer

en: Focussed border color (leave blank for no border)
tr_TR: Odaklanmış kenarlık rengi (kenarlık olmaması için boş bırakın)

en: Focussed bottom background color
tr_TR: Odaklanmış alt arka plan rengi

en: Focussed font color
tr_TR: Odaklanmış yazı tipi rengi

en: Focussed top background color
tr_TR: Odaklanmış üst arka plan rengi

en: Font Color
tr_TR: Yazı rengi

en: Font Color Focus
tr_TR: Yazı Tipi Rengi Odağı

en: Font color
tr_TR: Yazı rengi

en: Font family
tr_TR: Font ailesi

en: Font size in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden yazı tipi boyutu

en: Font styles
tr_TR: Yazı tipi stilleri

en: Font styles (mobile/responsive)
tr_TR: Yazı tipi stilleri (mobil/duyarlı)

en: Font weight
tr_TR: Yazı tipi ağırlığı

en: Footer colors
tr_TR: Altbilgi renkleri

en: Footer margins (in units declared above)
tr_TR: Altbilgi kenar boşlukları (yukarıda belirtilen birimler halinde)

en: For developers only, not visible by default, you can change this with custom CSS.
tr_TR: Yalnızca geliştiriciler için, varsayılan olarak görünmez, bunu özel CSS ile değiştirebilirsiniz.

en: Force responsiveness on mobile devices (always 100% width)
tr_TR: Mobil cihazlarda yanıt vermeyi zorlayın (her zaman% 100 genişlikte)

en: Force to use line breaks instead of paragraphs
tr_TR: Paragraflar yerine satır sonlarını kullanmaya zorla

en: Force: use the above setting for all Admin E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
tr_TR: Zorla: tüm Yönetici E-postaları için yukarıdaki ayarı kullanın (ayrı formlarda tanımlanan ayar yok sayılacaktır)

en: Force: use the above setting for all Confirmation E-mails (the setting defined on individual forms will be ignored)
tr_TR: Zorla: tüm Onay E-postaları için yukarıdaki ayarı kullanın (bireysel formlarda tanımlanan ayar yok sayılacaktır)

en: Form Elements
tr_TR: Form Öğeleri

en: Form ID's separated by commas
tr_TR: Form kimlikleri virgülle ayrılmış

en: Form Margins example: 0px 0px 0px 0px
tr_TR: Form Kenar Boşlukları örneği: 0px 0px 0px 0px

en: Form Maximum Width
tr_TR: Form Maksimum Genişliği

en: Form Name
tr_TR: Form Adı

en: Form Settings
tr_TR: Form Ayarları

en: Form creation failed, could not find original form:
tr_TR: Form oluşturma başarısız oldu, orijinal form bulunamadı:

en: Form loading icon (preloader)
tr_TR: Form yükleme simgesi (ön yükleyici)

en: Form name
tr_TR: Form adı

en: Form redirect option
tr_TR: Form yeniden yönlendirme seçeneği

en: Form settings
tr_TR: Form ayarları

en: Form setup wizard
tr_TR: Form kurulum sihirbazı

en: Form:
tr_TR: Biçim:

en: French
tr_TR: Fransızca

en: Fri
tr_TR: Cum

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From
tr_TR: Nereden

en: From Bottom
tr_TR: Alttan

en: From Left
tr_TR: Soldan

en: From Right
tr_TR: Sağdan

en: From Top
tr_TR: Üstten

en: From date
tr_TR: İtibaren

en: From date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
tr_TR: Başlangıç tarihi (yyyy-aa-gg): Açılır pencereyi belirli bir tarih aralığında görüntüleyin

en: From email
tr_TR: E-postadan

en: From email:
tr_TR: E-postadan:

en: From name
tr_TR: İsimden

en: From name:
tr_TR: İsimden:

en: Front-end Posting
tr_TR: Ön uç Gönderme

en: Front-end Posting Settings
tr_TR: Ön Uç Gönderme Ayarları

en: Full - DD, d MM, yy
tr_TR: Tam - GG, g AA, yy

en: Full Name
tr_TR: Ad Soyad

en: Full Rounded
tr_TR: Tam Yuvarlak

en: Future
tr_TR: Gelecek

en: Galician
tr_TR: Galiçyaca

en: General
tr_TR: Genel

en: Generate new password on the fly when sending approve email
tr_TR: Onay e-postası gönderirken anında yeni şifre oluşturun

en: Generated PDF
tr_TR: Oluşturulan PDF

en: Generated PDF Label
tr_TR: Oluşturulan PDF Etiketi

en: Generated PDF URL
tr_TR: Oluşturulan PDF URL'si

en: Generated PDF file
tr_TR: Oluşturulan PDF dosyası

en: Generated PDF name
tr_TR: Oluşturulan PDF adı

en: Generating PDF file...
tr_TR: PDF dosyası oluşturuluyor ...

en: Generating text
tr_TR: Metin oluşturma

en: Georgian
tr_TR: Gürcü

en: German
tr_TR: Almanca

en: Get your API key
tr_TR: API anahtarınızı alın

en: Get your webhook signing secret key
tr_TR: Web kancası imzalama gizli anahtarınızı alın

en: Give this listing a name
tr_TR: Bu listeye bir ad verin

en: Global Form locker / submission limit
tr_TR: Global Form dolabı / gönderim sınırı

en: Global Overriding
tr_TR: Global Geçersiz Kılma

en: Global Unique ID for referencing the post
tr_TR: Gönderiye atıfta bulunmak için Global Benzersiz Kimlik

en: Global font family
tr_TR: Global yazı tipi ailesi

en: Global font size
tr_TR: Global yazı tipi boyutu

en: Global font weight
tr_TR: Genel yazı tipi ağırlığı

en: Global line height
tr_TR: Küresel çizgi yüksekliği

en: Global secret name
tr_TR: Küresel gizli ad

en: Global secret value
tr_TR: Genel gizli değer

en: Global secrets
tr_TR: Küresel sırlar

en: Global secrets can be used in all your forms. Make sure to not alter any existing secrets or it could possibly impact previously created forms that are using global secrets.
tr_TR: Global sırlar tüm formlarınızda kullanılabilir. Mevcut sırları değiştirmediğinizden emin olun, aksi takdirde genel sırları kullanan önceden oluşturulmuş formları etkileyebilir.

en: Google API key
tr_TR: Google API anahtarı

en: Google Map
tr_TR: Google Harita

en: Google Maps API - Key
tr_TR: Google Haritalar API'sı - Anahtar

en: Google Maps API - Language
tr_TR: Google Haritalar API'sı - Dil

en: Google Maps API - Region
tr_TR: Google Haritalar API'sı - Bölge

en: Google reCAPTCHA verification failed!
tr_TR: Google reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu!

en: Gradient Bottom
tr_TR: Gradyan Alt

en: Gradient Bottom Focus
tr_TR: Gradyan Alt Odak

en: Gradient Top
tr_TR: Gradyan Üstü

en: Gradient Top Focus
tr_TR: Gradyan Üst Odak

en: Greater than
tr_TR: Büyüktür

en: Greater than or equal to
tr_TR: Büyük veya eşit

en: Greek
tr_TR: Yunan

en: Grid
tr_TR: Kafes

en: Gross amount
tr_TR: Brüt miktar

en: Grouped field
tr_TR: Gruplanmış alan

en: HTML (raw)
tr_TR: HTML (ham)

en: HTML - Output escaped, line breaks converted to `<br>`, appropriate for browser output
tr_TR: HTML - Çıktı öncelendi, satır sonları `` <br> '' biçimine dönüştürüldü, tarayıcı çıktısına uygun

en: HTML Elements
tr_TR: HTML Öğeleri

en: HTML/message to display to users that can not see the listing (leave blank for none)
tr_TR: Listeyi göremeyen kullanıcılara gösterilecek HTML/mesaj (hiçbiri için boş bırakmayın)

en: HTML/message to display when there are no results (leave blank for none)
tr_TR: Sonuç olmadığında görüntülenecek HTML/mesaj (hiçbiri için boş bırakın)

en: HTML/message to display when there are no results based on filter (leave blank for none)
tr_TR: Filtreye dayalı hiçbir sonuç olmadığında görüntülenecek HTML/mesaj (hiçbiri için boş bırakın)

en: HTTP v1.0 (default)
tr_TR: HTTP v1.0 (varsayılan)

en: HTTP version
tr_TR: HTTP sürümü

en: Handling amount
tr_TR: Taşıma miktarı

en: Handling charges
tr_TR: Dağıtım masrafları

en: Header colors
tr_TR: Başlık renkleri

en: Header margins (in units declared above)
tr_TR: Üstbilgi kenar boşlukları (yukarıda belirtilen birimler halinde)

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: Heading 1
tr_TR: Başlık 1

en: Heading 2
tr_TR: Başlık 2

en: Heading 3
tr_TR: Başlık 3

en: Heading 4
tr_TR: Başlık 4

en: Heading 5
tr_TR: Başlık 5

en: Heading 6
tr_TR: Başlık 6

en: Heading Styles
tr_TR: Başlık Stilleri

en: Heading size
tr_TR: Başlık boyutu

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Hello {user_login}, your account has been verified!
tr_TR: Merhaba {user_login}, hesabınız doğrulandı!

en: Here you can change serveral settings that apply to your backend
tr_TR: Burada arka ucunuz için geçerli olan sunucu ayarlarını değiştirebilirsiniz

en: Here you can change the way files are being processed and uploaded
tr_TR: Burada dosyaların işlenme ve karşıya yükleme şeklini değiştirebilirsiniz

en: Here you can enter the items that need to be added to the cart after form submission
tr_TR: Form gönderildikten sonra sepete eklenmesi gereken ürünleri buraya girebilirsiniz.

en: Here you can override specific settings for all your forms (including previously created forms). Only use it if you have a setting that needs to be used on all forms. To actually apply the setting to all forms you must enable the checkbox 'Force: ...' that corresponds with the setting. If you later decide to uncheck the checkbox, the old form values will be used again. Meaning if you use the below settings it will not actually override any of your form settings, but simply ignore them.
tr_TR: Burada, tüm formlarınız için belirli ayarları geçersiz kılabilirsiniz (önceden oluşturulmuş formlar dahil). Yalnızca tüm formlarda kullanılması gereken bir ayarınız varsa kullanın. Ayarı tüm formlara gerçekten uygulamak için, ayara karşılık gelen 'Zorla: ...' onay kutusunu etkinleştirmeniz gerekir. Daha sonra onay kutusunun işaretini kaldırmaya karar verirseniz, eski form değerleri tekrar kullanılacaktır. Yani, aşağıdaki ayarları kullanırsanız, bu aslında form ayarlarınızdan hiçbirini geçersiz kılmayacaktır, ancak onları yok sayacaktır.

en: Here you can setup the subscription price, time and periods
tr_TR: Burada abonelik fiyatını, zamanını ve dönemlerini ayarlayabilirsiniz.

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hidden field
tr_TR: Gizli alan

en: Hide
tr_TR: Saklamak

en: Hide back to top button
tr_TR: Başa dön düğmesini gizle

en: Hide empty categories
tr_TR: Boş kategorileri gizle

en: Hide field icons
tr_TR: Alan simgelerini gizle

en: Hide files from Media Library that were uploaded via forms
tr_TR: Formlar aracılığıyla yüklenen dosyaları Medya Kitaplığından gizle

en: Hide form after submitting
tr_TR: Gönderdikten sonra formu gizle

en: Hide form from locked out users
tr_TR: Formu kilitli kullanıcılardan gizle

en: Hide form from logged in users
tr_TR: Oturum açmış kullanıcılardan formu gizle

en: Hide form from not logged in users
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcılardan formu gizle

en: Hide form when locked
tr_TR: Kilitliyken formu gizle

en: Hide on mobile devices
tr_TR: Mobil cihazlarda gizle

en: Hide products from the shop
tr_TR: Ürünleri mağazadan gizle

en: Hide steps on mobile devices
tr_TR: Mobil cihazlarda adımları gizle

en: Hide the form from locked out users
tr_TR: Formu kilitli kullanıcılardan gizle

en: Hide the form from logged in users
tr_TR: Oturum açmış kullanıcılardan formu gizle

en: Hide the form from not logged in users
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcılardan formu gizle

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Horizontal display ( -- )
tr_TR: Yatay ekran ( -- )

en: Horizontal tabs
tr_TR: Yatay sekmeler

en: Hover
tr_TR: Üzerine gelme

en: How does this field need to be validated?
tr_TR: Bu alanın nasıl doğrulanması gerekiyor?

en: How many posts should be retrieved at a maximum?
tr_TR: En fazla kaç gönderi alınmalıdır?

en: How times should be displayed in the list and input element.
tr_TR: Listede ve giriş öğesinde saatlerin nasıl görüntüleneceği.

en: How to display your icon.
tr_TR: Simgenizi nasıl görüntülersiniz.

en: How to handle debug output
tr_TR: Hata ayıklama çıktısı nasıl işlenir

en: Huge
tr_TR: Kocaman

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: ID
tr_TR: İD

en: ID of an existing Customer, if one exists. In payment mode, the customer's most recent card payment method will be used to prefill the email, name, card details, and billing address on the Checkout page. In subscription mode, the customer's default payment method will be used if it's a card, and otherwise the most recent card will be used. A valid billing address, billing name and billing email are required on the payment method for Checkout to prefill the customer's card details.
tr_TR: Varsa, mevcut bir Müşterinin kimliği. Ödeme modunda, Ödeme sayfasında e-posta, ad, kart ayrıntıları ve fatura adresinin önceden doldurulması için müşterinin en son kart ödeme yöntemi kullanılacaktır. Abonelik modunda, kart ise müşterinin varsayılan ödeme yöntemi kullanılacak, aksi takdirde en son kart kullanılacaktır. Müşterinin kart ayrıntılarını önceden doldurmak için Checkout'un ödeme yönteminde geçerli bir fatura adresi, fatura adı ve fatura e-postası gerekir.

en: ID's
tr_TR: kimlikler

en: ID;_billing_email;_billing_first_name;_billing_last_name
tr_TR: ID; _billing_email; _billing_first_name; _billing_last_name

en: IP-address
tr_TR: IP adresi

en: ISO 8601 - yy-mm-dd
tr_TR: ISO 8601 - yy-aa-gg

en: Icelandic
tr_TR: İzlandaca

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Icon Colors
tr_TR: Simge Renkleri

en: Icon alignment
tr_TR: Simge hizalaması

en: Icon positioning
tr_TR: Simge konumlandırma

en: If field is inside dynamic column, system will automatically add all the meta data. Put each product ID with it's meta data on a new line separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sExample without tags:%3$s 82921|Color|Red%1$s%2$sAllowed values:%3$s integer|string|string.
tr_TR: Alan dinamik sütunun içindeyse, sistem tüm meta verileri otomatik olarak ekleyecektir. Her ürün kimliğini meta verileriyle birlikte "|" çizgileriyle ayrılmış yeni bir satıra koyun.%1$s%2$sEtiketlerle örnek:%3$s {id}|Color|{color}%1$s%2$sEtiketsiz örnek:%3$s 82921|Renk|Kırmızı%1$s%2$sİzin verilen değerler:%3$s tamsayı|dize|dize.

en: If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, the sum of weight values is used to calculate the shipping charges for the payment. A valid value is a decimal number with two significant digits to the right of the decimal point.
tr_TR: Profil tabanlı gönderim ücretleri ağırlık bazında yapılandırılırsa, ödeme için gönderim ücretlerini hesaplamak için ağırlık değerlerinin toplamı kullanılır. Geçerli bir değer, ondalık noktanın sağında iki anlamlı basamağı olan bir ondalık sayıdır.

en: If provided, this value will be used when the Customer object is created. If not provided, customers will be asked to enter their email address. Use this parameter to prefill customer data if you already have an email on file.
tr_TR: Sağlanırsa, bu değer Müşteri nesnesi oluşturulduğunda kullanılacaktır. Sağlanmamışsa, müşterilerden e-posta adreslerini girmeleri istenecektir. Dosyada zaten bir e-postanız varsa, müşteri verilerini önceden doldurmak için bu parametreyi kullanın.

en: If the amount appears to be correct, the customer needs to check with their card issuer that they can make purchases of that amount.
tr_TR: Tutar doğru görünüyorsa, müşterinin bu tutarda alışveriş yapıp yapamayacağını kartını veren kuruluşla görüşmesi gerekir.

en: If the card reader supports Online PIN, the customer should be prompted for a PIN without a new transaction being created. If the card reader does not support Online PIN, the customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
tr_TR: Kart okuyucu Çevrimiçi PIN'i destekliyorsa, müşteriden yeni bir işlem oluşturulmadan bir PIN istenmelidir. Kart okuyucu Çevrimiçi PIN'i desteklemiyorsa, müşteri kartını takıp bir PIN girerek tekrar denemelidir.

en: If you are loading forms through iframes that have a different origin you will require to disable the CSRF check in order to be able to submit forms. This is not recommended. Only use this if you have no other solution.
tr_TR: Formları farklı bir kaynağa sahip iframe'ler aracılığıyla yüklüyorsanız, form gönderebilmek için CSRF kontrolünü devre dışı bırakmanız gerekir. Bu tavsiye edilmez. Bunu yalnızca başka bir çözümünüz yoksa kullanın.

en: If you enable this option, make sure you have set your %sGoogle API key%s under "Super Forms > Settings > Form Settings"
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirirseniz, "Süper Formlar > Ayarlar > Form Ayarları" altında %sGoogle API anahtarınızı%s ayarladığınızdan emin olun.

en: If you have set an image, the image will override the icon
tr_TR: Bir görüntü ayarladıysanız, görüntü simgeyi geçersiz kılacaktır

en: If you need to send 10 reminders enter: 10
tr_TR: 10 hatırlatıcı göndermeniz gerekiyorsa şunu girin: 10

en: If your site runs a caching system that doesn't allow for cookies to be used e.g Varnish Cache or NGINX caching engines you can enable this option to disable the cookie from being stored. Note that this will break some functionalities within the plugin that require cookies. For instance the functionality to "Save form progression" will not work when this option is enabled.
tr_TR: Siteniz, Vernik Önbelleği veya NGINX önbellekleme motorları gibi çerezlerin kullanılmasına izin vermeyen bir önbelleğe alma sistemi çalıştırıyorsa, çerezin depolanmasını devre dışı bırakmak için bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Bunun eklenti içinde çerez gerektiren bazı işlevleri bozacağını unutmayın. Örneğin, bu seçenek etkinleştirildiğinde "Form ilerlemesini kaydet" işlevi çalışmayacaktır.

en: If your site uses Ajax to request post content activate this option. This makes sure styles/scripts are loaded before the Ajax request.
tr_TR: Siteniz yayın içeriği istemek için Ajax kullanıyorsa, bu seçeneği etkinleştirin. Bu, stillerin / komut dosyalarının Ajax isteğinden önce yüklenmesini sağlar.

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image Alignment
tr_TR: Görüntü Hizalama

en: Image Button (leave blank to use text button)
tr_TR: Resim Düğmesi (metin düğmesini kullanmak için boş bırakın)

en: Image Link
tr_TR: Resim Bağlantısı

en: Image background size
tr_TR: Görüntü arka plan boyutu

en: Imperial (distance returned in miles and feet)
tr_TR: İmparatorluk (mil ve fit cinsinden döndürülen mesafe)

en: Import Contact Entries
tr_TR: Kişi Girişlerini İçe Aktar

en: Import Forms
tr_TR: Formları İçe Aktar

en: Import Settings
tr_TR: Ayarları İçe Aktar

en: Import completed
tr_TR: İçe aktarma tamamlandı

en: Import elements
tr_TR: Öğeleri içe aktar

en: Import failed: something went wrong while importing.
tr_TR: İçe aktarma başarısız oldu: İçe aktarılırken bir şeyler ters gitti.

en: Import file #%d could not be located
tr_TR: İçe aktarma dosyası #%d bulunamadı

en: Import fonts via URL (put each on a new line)
tr_TR: Yazı tiplerini URL aracılığıyla içe aktarın (her birini yeni bir satıra yerleştirin)

en: Import form
tr_TR: İthalat formu

en: Import secrets
tr_TR: Gizli anahtarları içe aktar

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Import translation settings
tr_TR: Çeviri ayarlarını içe aktar

en: Important notice:
tr_TR: Önemli uyarı:

en: Importing...
tr_TR: İçe aktarılıyor ...

en: In general only a single type is allowed. If no type is specified, all types will be returned.%3$s%1$sSupported types are:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: return only geocoding results, rather than business results. Generally, you use this request to disambiguate results where the location specified may be indeterminate.%3$s- %1$saddress%2$s: return only geocoding results with a precise address. Generally, you use this request when you know the user will be looking for a fully specified address.%3$s- %1$sestablishment%2$s: return only business results.%3$s- %1$s(regions)%2$s: return any result matching the following types: locality, sublocality, postal_code, country, administrative_area_level_1, administrative_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection instructs the Places service to return results that match locality or administrative_area_level_3%3$s
tr_TR: Genel olarak yalnızca tek bir türe izin verilir. Hiçbir tür belirtilmezse, tüm türler döndürülür.%3$s%1$sDesteklenen türler:%2$s%3$s- %1$sgeocode%2$s: iş sonuçları yerine yalnızca coğrafi kodlama sonuçlarını döndürür . Genellikle, belirtilen konumun belirsiz olabileceği sonuçların belirsizliğini gidermek için bu isteği kullanırsınız.%3$s- %1$saddress%2$s: yalnızca kesin bir adrese sahip coğrafi kodlama sonuçlarını döndürür. Genellikle, kullanıcının tam olarak belirtilen bir adresi arayacağını bildiğinizde bu isteği kullanırsınız.%3$s- %1$skuruluş%2$s: yalnızca iş sonuçlarını döndürür.%3$s- %1$s(bölgeler )%2$s: şu türlerle eşleşen herhangi bir sonucu döndürür: locality, sublocality, postal_code, country, Administration_area_level_1, Administration_area_level_2%3$s- %1$s(cities)%2$s: type collection, Yerler hizmetine geri dönmesi talimatını verir yerellik veya yönetim_area_level_3%3$s ile eşleşen sonuçlar

en: In order to make calls you have to enable the following library in your %sAPI manager%s:%s- Google Maps JavaScript API
tr_TR: Arama yapmak için %sAPI yöneticinizde%s aşağıdaki kitaplığı etkinleştirmeniz gerekir:%s- Google Haritalar JavaScript API

en: In order to make calls you have to enable these libraries in your %1$sAPI manager%2$s:%3$s- Google Maps JavaScript API%3$s- Google Places API Web Service
tr_TR: Çağrı yapmak için %1$sAPI yöneticinizde%2$s:%3$s- Google Haritalar JavaScript API%3$s- Google Rehber API Web Hizmetinde bu kitaplıkları etkinleştirmeniz gerekir.

en: In order to reflect any changes made to the below settings you must refresh your permalinks under %1$sSettings > Permalinks%2$s by clicking "Save Changes".
tr_TR: Aşağıdaki ayarlarda yapılan değişiklikleri yansıtmak için %1$sAyarlar > Kalıcı Bağlantılar%2$s altında "Değişiklikleri Kaydet"i tıklayarak kalıcı bağlantılarınızı yenilemeniz gerekir.

en: In order to use this feature you must provide your Google API key in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için Google API anahtarınızı %sSüper Formlar > Ayarlar > Form Ayarları%s bölümünde sağlamalısınız.

en: In stock (default)
tr_TR: Stokta (varsayılan)

en: In stock?
tr_TR: Stokta var?

en: Include dynamic data (enable this when using dynamic columns)
tr_TR: Dinamik verileri dahil et (dinamik sütunlar kullanırken bunu etkinleştirin)

en: Incomplete
tr_TR: eksik

en: Incorrect activation code message
tr_TR: Yanlış aktivasyon kodu mesajı

en: Incorrect latitude and longitude coordinates for Polylines, please correct and update element!
tr_TR: Polylines için yanlış enlem ve boylam koordinatları, lütfen öğeyi düzeltin ve güncelleyin!

en: Incorrect list ID, or list no longer exists:
tr_TR: Yanlış liste kimliği veya liste artık mevcut değil:

en: Incorrect password message
tr_TR: Yanlış şifre mesajı

en: Incorrect password, please try again!
tr_TR: Yanlış şifre. Lütfen tekrar deneyin!

en: Indicate what the user needs to enter or select. (leave blank to remove)
tr_TR: Kullanıcının girmesi veya seçmesi gerekenleri belirtin. (kaldırmak için boş bırakın)

en: Indicates the field in emails and contact entries. (required)
tr_TR: E-postalardaki ve kişi girişlerindeki alanı gösterir. (gereklidir)

en: Individual / Grouped
tr_TR: Bireysel / Gruplanmış

en: Individual field
tr_TR: Bireysel alan

en: Indonesian
tr_TR: Endonezya dili

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Inherit headers from your Admin or Confirmation email settings.%1$s%2$sNote:%3$s you must define custom headers in case you are not sending Admin or Confirmation emails.
tr_TR: Başlıkları Yönetici veya Onay e-postası ayarlarınızdan devralın.%1$s%2$sNot:%3$s Yönetici veya Onay e-postası göndermiyorsanız özel başlıklar tanımlamanız gerekir.

en: Inside the field
tr_TR: Alanın içinde

en: Instead of super forms sending all data vailable you can send a custom POST with custom parameters required
tr_TR: Mevcut tüm verileri gönderen süper formlar yerine, gerekli özel parametreleri içeren özel bir POST gönderebilirsiniz

en: Insurance
tr_TR: Sigorta

en: Integer representing the number of trial period days before the customer is charged for the first time. Has to be at least 1.
tr_TR: Müşteriden ilk kez ücret alınmadan önceki deneme süresi günlerinin sayısını temsil eden tam sayı. En az 1 olmalıdır.

en: Invalid JSON, please correct the error(s) and try again!
tr_TR: Geçersiz JSON, lütfen hataları düzeltip tekrar deneyin!

en: Invalid SMTP settings!
tr_TR: Geçersiz SMTP ayarları!

en: Invalid phonenumber!
tr_TR: Geçersiz telefon numarası!

en: Invoice ID
tr_TR: fatura kimliği

en: Invoice number
tr_TR: Fatura numarası

en: Invoice number padding (leading zero's)
tr_TR: Fatura numarası dolgusu (baştaki sıfırlar)

en: It is best practice to use local secrets unless you have a specific use case that requires the use for global secrets.
tr_TR: Genel sırlar için kullanılmasını gerektiren belirli bir kullanım durumunuz yoksa, yerel sırları kullanmak en iyi uygulamadır.

en: It is recommended to always only save it's value, unless you really require otherwise
tr_TR: Gerçekten aksini istemediğiniz sürece, her zaman yalnızca değerini kaydetmeniz önerilir.

en: It's not possible to insert a Multipart inside a Multipart
tr_TR: Bir Multipart içine bir Multipart eklemek mümkün değildir

en: Italian
tr_TR: İtalyan

en: Item description (leave blank to let users enter a name)
tr_TR: Öğe açıklaması (kullanıcıların bir ad girmesine izin vermek için boş bırakın)

en: Item name
tr_TR: Öğe adı

en: Item number (to track product or service)
tr_TR: Ürün numarası (ürün veya hizmeti takip etmek için)

en: Item price (leave blank to let user enter their own price)
tr_TR: Ürün fiyatı (kullanıcının kendi fiyatını girmesine izin vermek için boş bırakın)

en: Items to be added to cart
tr_TR: Sepete eklenecek ürünler

en: Jan
tr_TR: Oca

en: January
tr_TR: Ocak

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Jul
tr_TR: Tem

en: July
tr_TR: Temmuz

en: Jun
tr_TR: Haz

en: June
tr_TR: Haziran

en: Kazakh
tr_TR: Kazak

en: Keep connection open after each message
tr_TR: Her mesajdan sonra bağlantıyı açık tut

en: Keep current orientation (default)
tr_TR: Geçerli yönü koru (varsayılan)

en: Keep existing role (only use this when updating existing user)
tr_TR: Mevcut rolü koru (bunu yalnızca mevcut kullanıcıyı güncellerken kullanın)

en: Keep original size on mobile devices (prevents 100% width)
tr_TR: Mobil cihazlarda orijinal boyutunu koru (%100 genişliği önler)

en: Keyword/Tag background
tr_TR: Anahtar kelime arka planı

en: Keyword/Tag delete icon
tr_TR: Anahtar Kelime/Etiket silme simgesi

en: Keyword/Tag delete icon hover
tr_TR: Anahtar Kelime/Etiket silme simgesi üzerine gelin

en: Keyword/Tag font
tr_TR: Anahtar kelime yazı tipi

en: Keyword/Tag list background hover
tr_TR: Anahtar Kelime/Etiket listesi arka planı üzerine gelin

en: Keywords split method (default=both)
tr_TR: Anahtar kelimeleri bölme yöntemi (varsayılan = her ikisi)

en: Keywords/Tags colors
tr_TR: Anahtar sözcük renkleri

en: Korean
tr_TR: Koreli

en: Kyrgyz
tr_TR: Kırgız

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label & Description colors
tr_TR: Etiket ve Açıklama renkleri

en: Label deffinition for each user
tr_TR: Her kullanıcı için etiket tanıma

en: Landscape
tr_TR: Manzara

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language for the billing information/log-in page
tr_TR: Fatura bilgileri/oturum açma sayfası dili

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Last Grouped field (closes/ends a group)
tr_TR: Son Gruplanan alan (bir grubu kapatır / bitirir)

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Last name
tr_TR: Soyadı

en: Last name (optional)
tr_TR: Soyadı (isteğe bağlı)

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Latvian
tr_TR: Letonca

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Layout Elements
tr_TR: Yerleşim Elemanları

en: Lead Details
tr_TR: Potansiyel Müşteri Ayrıntıları

en: Lead Information
tr_TR: Potansiyel Müşteri Bilgileri

en: Leave blank for no fees
tr_TR: Ücret ödemeden boş bırakın

en: Leave blank for no post format
tr_TR: Gönderi biçimi olmaması için boş bırakın

en: Leave blank for no question icon
tr_TR: Soru simgesi yoksa boş bırakın

en: Leave blank if you prefer to not use an icon.
tr_TR: Bir simge kullanmamayı tercih ediyorsanız boş bırakın.

en: Leave blank to not populate any checkout fields
tr_TR: Herhangi bir ödeme alanını doldurmamak için boş bırakın

en: Leave blank to send all form data
tr_TR: Tüm form verilerini göndermek için boş bırakın

en: Leave blank to use the default product type: simple
tr_TR: Varsayılan ürün türünü kullanmak için boş bırakın: basit

en: Leave empty for no replacement
tr_TR: Değiştirmek için boş bırakın

en: Left
tr_TR: Ayrıldı

en: Left (default)
tr_TR: Sol (varsayılan)

en: Length of decimal
tr_TR: Ondalık uzunluk

en: Less than
tr_TR: Daha az

en: Less than or equal to
tr_TR: Küçüktür veya eşittir

en: Let a new line break act as shift+enter
tr_TR: Yeni bir satır sonunun shift + enter gibi davranmasına izin verin

en: Let users duplicate the fields inside this column
tr_TR: Kullanıcıların bu sütunun içindeki alanları kopyalamasına izin verin

en: Letters only
tr_TR: Sadece mektuplar

en: Licenses
tr_TR: Lisanslar

en: Limit (set to -1 for no limit)
tr_TR: Sınır (sınırsız için -1'e ayarlayın)

en: Limit for dynamic fields (0 = unlimited)
tr_TR: Dinamik alanlar için sınır (0 = sınırsız)

en: Line Thickness
tr_TR: Hat kalınlığı

en: Line color
tr_TR: Çizgi rengi

en: Line height in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden satır yüksekliği

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: List (horizontal)
tr_TR: Liste (yatay)

en: List (vertical)
tr_TR: Liste (dikey)

en: List of available fields:
tr_TR: Kullanılabilir alanların listesi:

en: List of supported language codes: %sSupported Languages%s
tr_TR: Desteklenen dil kodlarının listesi: %sDesteklenen Diller%s

en: Listings
tr_TR: Listeler

en: Listings Add-on
tr_TR: Liste Eklentisi

en: Listings Add-on %1$sBETA%2$s
tr_TR: Liste Eklentisi %1$sBETA%2$s

en: Listings allow you to display Contact Entries in a list/table on the front-end. For each form you can have multiple listings with their own settings. You can copy paste the listings shortcode anywhere in your page to display the listing.
tr_TR: Listeler, Kişi Girişlerini ön uçtaki bir listede/tabloda görüntülemenize olanak tanır. Her form için kendi ayarlarına sahip birden fazla listeye sahip olabilirsiniz. Listeyi görüntülemek için liste kısa kodunu kopyalayıp sayfanızın herhangi bir yerine yapıştırabilirsiniz.

en: Lithuanian
tr_TR: Litvanyalı

en: Live preview
tr_TR: Canlı önizleme

en: Live publishable key
tr_TR: Canlı yayınlanabilir anahtar

en: Live secret key
tr_TR: Canlı gizli anahtar

en: Live webhook ID
tr_TR: Canlı web kancası kimliği

en: Live webhook signing secret key
tr_TR: Canlı web kancası imzalama gizli anahtarı

en: Load More
tr_TR: Daha fazla yükle

en: Load Quicktags
tr_TR: Hızlı Etiketleri Yükle

en: Load default Settings
tr_TR: Varsayılanları Yükle

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Local secret name
tr_TR: Yerel gizli ad

en: Local secret value
tr_TR: Yerel gizli değer

en: Local secrets
tr_TR: Yerel sırlar

en: Local secrets can only be used in this form only
tr_TR: Yerel sırlar yalnızca bu formda kullanılabilir

en: Lock all to global settings
tr_TR: Tümünü genel ayarlara kilitle

en: Lock form after specific amount of submissions
tr_TR: Belirli miktarda gönderimden sonra formu kilitle

en: Lock form after specific amount of submissions by user
tr_TR: Kullanıcı tarafından belirli miktarda gönderimden sonra formu kilitle

en: Lock message description
tr_TR: Mesaj açıklamasını kilitle

en: Lock message title
tr_TR: Mesaj başlığını kilitle

en: Lock to global settings
tr_TR: Genel ayarlara kilitle

en: Login (user will be logged in)
tr_TR: Giriş (kullanıcı giriş yapacak)

en: Login page URL
tr_TR: Giriş sayfası URL'si

en: Long name (default)
tr_TR: Uzun ad (varsayılan)

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Loop fields HTML
tr_TR: Döngü alanları HTML

en: Lost Password E-mail Body
tr_TR: Kayıp Parola E-posta Gövdesi

en: Lost Password E-mail Subject
tr_TR: Kayıp Şifre E-posta Konusu

en: Luxembourgish
tr_TR: Lüksemburgca

en: Macedonian
tr_TR: Makedonca

en: MailPoet Settings
tr_TR: MailPoet Ayarları

en: Mailchimp
tr_TR: posta çipi

en: Mailchimp Audiance ID
tr_TR: Mailchimp Kitle Kimliği

en: Mailchimp Settings
tr_TR: Mailchimp Ayarları

en: Mailster Settings
tr_TR: Postacı Ayarları

en: Make a duplicate from this form
tr_TR: Bu formdan bir kopya oluşturun

en: Make a duplicate of this entry
tr_TR: Bu girişin bir kopyasını yapın

en: Make column invisible
tr_TR: Sütunu görünmez yap

en: Make days shown before or after the current month selectable
tr_TR: Mevcut aydan önce veya sonra gösterilen günleri seçilebilir yapın

en: Make field read-only
tr_TR: Alanı salt okunur yap

en: Make field variable
tr_TR: Alan değişkeni yap

en: Make popup sticky
tr_TR: Pop-up'ı yapışkan yap

en: Make sure the following events are enabled for this webhook:%s%s%s%s
tr_TR: Bu web kancası için aşağıdaki etkinliklerin etkinleştirildiğinden emin olun:%s%s%s%s

en: Make sure to enter your Stripe API credentials via %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
tr_TR: Stripe API kimlik bilgilerinizi %sSüper Formlar > Ayarlar > Stripe Checkout%s yoluyla girdiğinizden emin olun.

en: Make this field disabled, this way a user cannot edit the field value
tr_TR: Bu alanı devre dışı bırakın, bu şekilde kullanıcı alan değerini düzenleyemez

en: Malayalam
tr_TR: Malayalam dili

en: Malaysian
tr_TR: Malezya

en: Manage stock?
tr_TR: Stokları yönet?

en: Manually enter each condition (default)
tr_TR: Her koşulu manuel olarak girin (varsayılan)

en: Map address (location)
tr_TR: Harita adresi (konum)

en: Map custom fields
tr_TR: Özel alanları eşleyin

en: Map data with fields
tr_TR: Verileri alanlarla eşleyin

en: Map data with form fields
tr_TR: Verileri form alanlarıyla eşleyin

en: Map zoom
tr_TR: Harita yakınlaştırma

en: March
tr_TR: Mart

en: Margin between items (bottom margin / spacing)
tr_TR: Öğeler arasındaki kenar boşluğu (alt kenar boşluğu / boşluk)

en: Margins (top right bottom left)
tr_TR: Kenar boşlukları (sağ üst, sol alt)

en: Mark read
tr_TR: Okuma İşareti

en: Mark this entry as read
tr_TR: Bu girişi okundu olarak işaretle

en: Mark this entry as unread
tr_TR: Bu girişi okunmadı olarak işaretle

en: Mark unread
tr_TR: okunmadı olarak işaretle

en: Max characters/selections allowed
tr_TR: Maksimum karakter / seçime izin verilir

en: Max image height in pixels (0 = no max)
tr_TR: Piksel cinsinden maksimum resim yüksekliği (0 = maks. Yok)

en: Max image width in pixels (0 = no max)
tr_TR: Piksel cinsinden maksimum görüntü genişliği (0 = maks. Yok)

en: Max number allowed
tr_TR: İzin verilen maksimum sayı

en: Max. Connect with other datepicker
tr_TR: Maks. Alan sayısı Diğer tarih seçici ile bağlantı kurun

en: Maximize all elements
tr_TR: Tüm öğeleri maksimize edin

en: Maximum image height in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden maksimum görüntü yüksekliği

en: Maximum image width in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden maksimum görüntü genişliği

en: Maximum number of rows to display
tr_TR: Görüntülenecek maksimum satır sayısı

en: Maximum of one year interval allowed (1 year, 12 months, or 52 weeks).
tr_TR: İzin verilen maksimum bir yıllık aralık (1 yıl, 12 ay veya 52 hafta).

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Medium (default)
tr_TR: Orta (varsayılan)

en: Medium - d MM, y
tr_TR: Orta - d MM, y

en: Memo
tr_TR: Hafıza

en: Menu order (blank = 0)
tr_TR: Menü sırası (boş = 0)

en: Message for locked out users
tr_TR: Kilitli kullanıcılar için mesaj

en: Message for not logged in users
tr_TR: Giriş yapmamış kullanıcılar için mesaj

en: Metric (distance returned in kilometers and meters)
tr_TR: Metrik (kilometre ve metre cinsinden döndürülen mesafe)

en: Min characters/selections allowed
tr_TR: Min karakterlere / seçimlere izin verilir

en: Min height in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden minimum yükseklik

en: Min number allowed
tr_TR: Minimum sayıya izin verilir

en: Min. Connect with other datepicker
tr_TR: Min. Diğer tarih seçici ile bağlantı kurun

en: Minimal
tr_TR: En az

en: Minimize
tr_TR: küçültmek

en: Minimize all elements
tr_TR: Tüm öğeleri küçültün

en: Minimum width of each item
tr_TR: Her bir öğenin minimum genişliği

en: Mo
tr_TR: Pzt

en: Mobile preview
tr_TR: Mobil önizleme

en: Mon
tr_TR: Pzt

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Monday (default)
tr_TR: Pazartesi (varsayılan)

en: Monthly (every month)
tr_TR: Aylık (her ay)

en: Move to Trash
tr_TR: Çöp kutusuna taşıyın

en: Mr.
tr_TR: Bay.

en: Multi Part
tr_TR: Çok Parçalı

en: Municipality
tr_TR: Belediye

en: Must be English formatted date e.g: "25-03-2020". When using a datepicker that doesn't use the correct format, you can use the tag {date;timestamp} to retrieve the timestamp which will work correctly with any date format (leave blank to use the form submission date)
tr_TR: İngilizce olarak biçimlendirilmiş bir tarih olmalıdır, ör. "25-03-2020". Doğru biçimi kullanmayan bir tarih seçici kullanırken, herhangi bir tarih biçimiyle doğru şekilde çalışacak zaman damgasını almak için {date;timestamp} etiketini kullanabilirsiniz (form gönderme tarihini kullanmak için boş bırakın)

en: Must be an unique name (required)
tr_TR: Benzersiz bir ad olmalıdır (gerekli)

en: Must be either "true" or "false". You can use {tags} if needed. (or leave blank for none-VIP)
tr_TR: "Doğru" veya "yanlış" olmalıdır. Gerekirse {tags} kullanabilirsiniz. (veya VIP olmayanlar için boş bırakın)

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name of place
tr_TR: Yer adı

en: Name of the coupon displayed to customers on, for instance invoices, or receipts. By default the id is shown if name is not set.
tr_TR: Müşterilere örneğin faturalarda veya makbuzlarda gösterilen kuponun adı. Ad ayarlanmamışsa varsayılan olarak kimlik gösterilir.

en: Names
tr_TR: İsimler

en: Names (default)
tr_TR: İsimler (varsayılan)

en: Need to send more E-mail reminders? You can increase the amount here:%s%s%sSuper Forms > Settings > E-mail Reminders%s%s
tr_TR: Daha fazla E-posta hatırlatıcısı göndermeniz mi gerekiyor? Miktarı buradan artırabilirsiniz:%s%s%sSüper Formlar > Ayarlar > E-posta Hatırlatıcıları%s%s

en: Needs response
tr_TR: Yanıt gerekiyor

en: Net amount
tr_TR: Net tutar

en: Never (do not reset)
tr_TR: Asla (sıfırlama)

en: New
tr_TR: Yeni

en: New question
tr_TR: Yeni soru

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Multi-part/Step
tr_TR: Sonraki Çok parçalı/Adım

en: Next button text
tr_TR: Sonraki düğme metni

en: Nickname
tr_TR: Takma ad

en: No
tr_TR: Hayır

en: No (default)
tr_TR: Standart değil)

en: No (disabled)
tr_TR: Hayır (devre dışı)

en: No (no-repeat)
tr_TR: Hayır (tekrar yok)

en: No (show)
tr_TR: Hayır (göster)

en: No (users can edit the value)
tr_TR: Hayır (kullanıcılar değeri düzenleyebilir)

en: No Contact Entry to duplicate has been supplied!
tr_TR: Çoğaltılacak Kişi Girişi sağlanmadı!

en: No Link
tr_TR: Bağlantı Yok

en: No Redirect
tr_TR: Yönlendirme Yok

en: No alignment
tr_TR: Hizalama yok

en: No animation
tr_TR: Animasyon yok

en: No backups found...
tr_TR: Yedek bulunamadı ...

en: No changes
tr_TR: Değişiklik yok

en: No entry found with ID:
tr_TR: Kimliğe sahip giriş bulunamadı:

en: No fields found! Please make some custom fields via [MailPoet > Forms]
tr_TR: Alan bulunamadı! Lütfen [MailPoet > Formlar] aracılığıyla bazı özel alanlar oluşturun

en: No files uploaded
tr_TR: Dosya yüklenmedi

en: No form selected, please select a form!
tr_TR: Form seçilmedi, lütfen bir form seçin!

en: No form to duplicate has been supplied!
tr_TR: Kopyalanacak bir form sağlanmadı!

en: No forms found
tr_TR: Hiçbir form bulunamadı

en: No forms found, create one!
tr_TR: Form bulunamadı, bir tane oluşturun!

en: No matches found
tr_TR: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: No results found
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: No results found based on your filter
tr_TR: Filtrenize dayalı sonuç bulunamadı

en: No verification required and do not automatically login either
tr_TR: Doğrulama gerekmez ve otomatik olarak giriş yapmayın

en: No verification required and login automatically
tr_TR: Doğrulama gerekmez ve otomatik olarak giriş yapın

en: None
tr_TR: Yok

en: None (default)
tr_TR: Yok (varsayılan)

en: None (do nothing)
tr_TR: Yok (hiçbir şey yapma)

en: None (empty)
tr_TR: Yok (boş)

en: None (use the form redirect)
tr_TR: Yok (form yönlendirmesini kullanın)

en: Normalize strings
tr_TR: Dizeleri normalleştir

en: Normalize using PHP iconv()
tr_TR: PHP iconv() kullanarak normalleştirin

en: Normalize using PHP transliterator() (slow)
tr_TR: PHP transliterator() kullanarak normalleştirin (yavaş)

en: Normalize using WP remove_accents() (recommended)
tr_TR: WP remove_accents() kullanarak normalleştirin (önerilir)

en: Normally you should leave this empty, but if you require to generate both invoice numbers and quote numbers then you should enter a unique ID for both e.g "invoice" and "quote" respectively. If you require different numbers for multiple forms it is recommended to give an extra identifier such as the form ID or form name e.g: "1234_invoice" or "1235_quote". When using a unique invoice key, you must also provide either a prefix or suffix. For instance, for invoice numbers you could use "I" or "INV" as your prefix, while for quotes you could use "Q" or "QUOTE" as the prefix.
tr_TR: Normalde bunu boş bırakmalısınız, ancak hem fatura numaralarını hem de teklif numaralarını oluşturmanız gerekiyorsa, sırasıyla hem "fatura" hem de "teklif" için benzersiz bir kimlik girmelisiniz. Birden fazla form için farklı numaralara ihtiyacınız varsa, form kimliği veya form adı gibi ekstra bir tanımlayıcı vermeniz önerilir, örneğin: "1234_invoice" veya "1235_quote". Benzersiz bir fatura anahtarı kullanırken, bir ön ek veya son ek de sağlamalısınız. Örneğin, fatura numaraları için önek olarak "I" veya "INV" kullanabilirsiniz, teklifler için ise önek olarak "Q" veya "QUOTE" kullanabilirsiniz.

en: Normally you would want to subscribe a user, but it's also possible to unsubscribe a user if they are already subscribed if they are already subscribed.
tr_TR: Normalde bir kullanıcıya abone olmak istersiniz, ancak zaten abone olan bir kullanıcının aboneliğini iptal etmek de mümkündür.

en: Norwegian
tr_TR: Norveççe

en: Norwegian Bokmål
tr_TR: Norveççe Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
tr_TR: Norveç Nynorsk

en: Not contains
tr_TR: İçermez

en: Not equal
tr_TR: Eşit değil

en: Not equals
tr_TR: Eşit değil

en: Not found message
tr_TR: Mesaj bulunamadı

en: Not logged in message (leave blank for no message)
tr_TR: Giriş yapılmadı mesajı (mesaj yoksa boş bırakın)

en: Not sure what secrets are?
tr_TR: Sırların ne olduğundan emin değil misiniz?

en: Note
tr_TR: Not

en: Note: The filter will be applied on the Label only, not the value
tr_TR: Not: Filtre, değere değil, yalnızca Etikete uygulanacaktır.

en: Note: The value for quantity must be a positive integer. Null, zero, or negative numbers are not allowed.
tr_TR: Not: Miktar değeri pozitif bir tam sayı olmalıdır. Boş, sıfır veya negatif sayılara izin verilmez.

en: Note: if you wish to use a footer make sure define one element in your form to act as the PDF footer, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
tr_TR: Not: Altbilgi kullanmak isterseniz, formunuzda PDF altbilgisi olarak görev yapacak bir öğe tanımladığınızdan emin olun, bunu bir öğeyi düzenlerken "PDF Ayarları" SEKMESİ altında yapabilirsiniz.

en: Note: if you wish to use a header make sure define one element in your form to act as the PDF header, you can do so under "PDF Settings" TAB when editing an element
tr_TR: Not: Bir başlık kullanmak istiyorsanız, formunuzda PDF başlığı görevi görecek bir öğe tanımladığınızdan emin olun, bunu bir öğeyi düzenlerken "PDF Ayarları" SEKMESİ altında yapabilirsiniz.

en: Note: this will only work for logged in users
tr_TR: Not: bu sadece giriş yapmış kullanıcılar için çalışacaktır.

en: Note: this will only work if contact entries are being saved
tr_TR: Not: bu yalnızca kişi girişleri kaydediliyorsa işe yarar

en: Note: this will only work if you save a contact entry
tr_TR: Not: Bu, yalnızca bir kişi girişini kaydederseniz çalışır

en: Notice
tr_TR: Farkına varmak

en: Nov
tr_TR: Kasım

en: November
tr_TR: Kasım

en: Number format (example: GB / Gygabyte)
tr_TR: Sayı biçimi (örnek: GB / Gygabyte)

en: Number of additional quantities of the item to which the discount applies.
tr_TR: İndirimin geçerli olduğu kalemin ek miktarlarının sayısı.

en: Number of columns (1 up to 10)
tr_TR: Sütun sayısı (1'den 10'a kadar)

en: Numbers and Letters (default)
tr_TR: Sayılar ve Harfler (varsayılan)

en: Numbers only
tr_TR: Sadece sayılar

en: Numbers, letters and symbols
tr_TR: Sayılar, harfler ve semboller

en: Numeric
tr_TR: Sayısal

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Oct
tr_TR: Ekim

en: October
tr_TR: Ekim

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Off (toggle disabled)
tr_TR: Kapalı (geçiş devre dışı)

en: Offset (e.g: 2 hours after date)
tr_TR: Ofset (ör: tarihten 2 saat sonra)

en: On
tr_TR: Açık

en: On (toggle enabled)
tr_TR: Açık (geçiş etkin)

en: One (when one condition matched)
tr_TR: Bir (bir koşul eşleştiğinde)

en: Only add custom field if field exists in form and not conditionally hidden
tr_TR: Yalnızca alan formda mevcutsa ve koşullu olarak gizlenmemişse özel alan ekleyin

en: Only allow logged in users to download secure/private files
tr_TR: Yalnızca oturum açmış kullanıcıların güvenli / özel dosyaları indirmesine izin ver

en: Only allow logged in users to download secure/private files:
tr_TR: Yalnızca oturum açmış kullanıcıların güvenli / özel dosyaları indirmesine izin ver:

en: Only allow the following user roles to download secure/private files:
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki kullanıcı rollerinin güvenli / özel dosyaları indirmesine izin verin:

en: Only apply the validation if field is not empty
tr_TR: Doğrulamayı yalnızca alan boş değilse uygulayın

en: Only change this if you feel that the form is freezing while you are typing (for large forms with above average triggers)
tr_TR: Bunu yalnızca yazarken formun donduğunu düşünüyorsanız değiştirin (ortalamanın üzerinde tetikleyicilere sahip büyük formlar için)

en: Only checkout to PayPal when following condition is met
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki koşul karşılandığında PayPal'a ödeme yapın

en: Only checkout to Stripe when following condition is met
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki koşul karşılandığında Stripe'a ödeme yapın

en: Only checkout to WooCommerce when following condition is met
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki koşul karşılandığında WooCommerce'e ödeme yapın

en: Only display after user tried to submit the form
tr_TR: Yalnızca kullanıcı formu göndermeyi denedikten sonra göster

en: Only display entries within the following date range
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki tarih aralığındaki girişleri göster

en: Only display the following countries
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki ülkeleri göster

en: Only display the message after the user tried to submit the form
tr_TR: Mesajı yalnızca kullanıcı formu göndermeyi denedikten sonra görüntüleyin

en: Only display this listing to the following users
tr_TR: Bu listeyi yalnızca aşağıdaki kullanıcılara göster

en: Only lower the render scale when your PDF file size is becoming to large for your use case. This can happen when your form is relatively big. Keep in mind that you will lose "pixel" quality when lowering the render scale. When working with huge forms it is really important to check the PDF file size during development and to adjust the render scale accordingly.
tr_TR: Yalnızca kullanım durumunuz için PDF dosya boyutunuz büyüdüğünde oluşturma ölçeğini düşürün. Formunuz nispeten büyük olduğunda bu olabilir. İşleme ölçeğini düşürdüğünüzde "piksel" kalitesini kaybedeceğinizi unutmayın. Büyük formlarla çalışırken, geliştirme sırasında PDF dosya boyutunu kontrol etmek ve işleme ölçeğini buna göre ayarlamak gerçekten önemlidir.

en: Only retrieve entries based on this form
tr_TR: Yalnızca bu forma dayalı girişleri al

en: Only save entry when following condition is met
tr_TR: Girişi yalnızca aşağıdaki koşul karşılandığında kaydedin

en: Only save subscriber when following condition is met
tr_TR: Aboneyi yalnızca aşağıdaki koşul karşılandığında kaydedin

en: Only save the label
tr_TR: Sadece etiketi kaydedin

en: Only save the value (recommended)
tr_TR: Yalnızca değeri kaydedin (önerilir)

en: Only search for results within the provided countries. Countries must be passed as a two character, ISO 3166-1 Alpa-2 compatible country code. You can filter by up to 5 countries. Separated by comma. For example: fr,nl,de would restrict your results to places within France, Netherlands and Germany. While us,pr,vi,gu,mp would restrict your results to places within the United States and its unincorporated organized territories.
tr_TR: Yalnızca sağlanan ülkelerdeki sonuçları arayın. Ülkeler iki karakterli, ISO 3166-1 Alpa-2 uyumlu ülke kodu olarak geçilmelidir. En fazla 5 ülkeye göre filtreleyebilirsiniz. Virgülle ayrılmış. Örneğin: fr,nl,de sonuçlarınızı Fransa, Hollanda ve Almanya'daki yerlerle sınırlandırır. Biz, pr,vi,gu,mp, sonuçlarınızı Amerika Birleşik Devletleri ve onun tüzel kişiliği olmayan organize bölgeleri içindeki yerlerle kısıtlar.

en: Only send the label
tr_TR: Sadece etiketi gönder

en: Only send the value
tr_TR: Sadece değeri gönder

en: Only set this to "Pending" if you wish to manually verify registrations of users.
tr_TR: Bunu yalnızca, kullanıcıların kayıtlarını manuel olarak doğrulamak istiyorsanız "Beklemede" olarak ayarlayın.

en: Only show in PDF file
tr_TR: Yalnızca PDF dosyasında göster

en: Only show on Form
tr_TR: Yalnızca Formda göster

en: Only used for Front-end posting
tr_TR: Yalnızca Ön uç ilanı için kullanılır

en: Only used for Register & Login feature
tr_TR: Yalnızca Kayıt ve Giriş özelliği için kullanılır

en: Open (allow comments)
tr_TR: Aç (yorumlara izin ver)

en: Open (allow pings)
tr_TR: Aç (pinglere izin ver)

en: Open in new window
tr_TR: Yeni pencerede aç

en: Open in same window
tr_TR: Aynı pencerede aç

en: Open new tab/window
tr_TR: Yeni sekme / pencere aç

en: Option
tr_TR: Seçenek

en: Optionally let users verify their account or let them instantly login without verification
tr_TR: İsteğe bağlı olarak, kullanıcıların hesaplarını doğrulamalarına veya doğrulama olmadan anında oturum açmalarına izin verin

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order By
tr_TR: Tarafından sipariş

en: Order by Product price (WooCommerce only)
tr_TR: Ürün fiyatına göre sipariş (yalnızca WooCommerce)

en: Order by author
tr_TR: Yazara göre sırala

en: Order by date
tr_TR: Tarihe göre sırala

en: Order by last modified date
tr_TR: Son değiştirilme tarihine göre sırala

en: Order by menu order
tr_TR: Menü sırasına göre sırala

en: Order by post id
tr_TR: Posta kimliğine göre sırala

en: Order by post/page parent id
tr_TR: Gönderi / sayfa üst kimliğine göre sırala

en: Order by title (default)
tr_TR: Başlığa göre sırala (varsayılan)

en: Order details
tr_TR: Sipariş detayları

en: Organize uploads into a month/year based folders e.g:
tr_TR: Yüklemeleri bir ay / yıl bazında klasörler halinde düzenleyin, örneğin:

en: Origin (specifies the start location from which to calculate directions)
tr_TR: Orijin (yol tariflerinin hesaplanacağı başlangıç konumunu belirtir)

en: Out of stock
tr_TR: Stoklar tükendi

en: Outside the field
tr_TR: Alanın dışında

en: Override days exclusion
tr_TR: Hariç tutulan günleri geçersiz kıl

en: Override the PayPal member's stored address
tr_TR: PayPal üyesinin kayıtlı adresini geçersiz kıl

en: Override the default CSS styles
tr_TR: Varsayılan CSS stillerini geçersiz kılın

en: Owner’s Address line 2
tr_TR: Sahibinin Adres satırı 2

en: Owner’s Address line1
tr_TR: Sahibinin Adres satırı1

en: Owner’s City
tr_TR: Sahibinin Şehri

en: Owner’s Country
tr_TR: Sahibinin Ülkesi

en: Owner’s Postal code
tr_TR: Sahibinin Posta kodu

en: Owner’s State
tr_TR: Sahibinin Durumu

en: Owner’s email address
tr_TR: Sahibinin e-posta adresi

en: Owner’s full name
tr_TR: Sahibinin tam adı

en: Owner’s phone number
tr_TR: Sahibinin telefon numarası

en: PDF File
tr_TR: PDF dosyası

en: PDF Generator Add-on
tr_TR: PDF Oluşturucu Eklentisi

en: PDF Generator Add-on %1$sBETA%2$s
tr_TR: PDF Oluşturucu Eklentisi %1$sBETA%2$s

en: PDF Generator debug mode is enabled!
tr_TR: PDF Oluşturucu hata ayıklama modu etkinleştirildi!

en: PDF Settings
tr_TR: PDF Ayarları

en: PDF Text rendering
tr_TR: PDF Metin oluşturma

en: PDF file
tr_TR: PDF dosyası

en: PDF filename
tr_TR: PDF dosya adı

en: PDF options
tr_TR: PDF seçenekleri

en: PDF render scale
tr_TR: PDF oluşturma ölçeği

en: Padding
tr_TR: Dolgu malzemesi

en: Padding & margin styles
tr_TR: Dolgu ve kenar boşluğu stilleri

en: Padding bottom
tr_TR: Alt dolgu

en: Padding top
tr_TR: Üst dolgu

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page format
tr_TR: Sayfa biçimi

en: Page orientation
tr_TR: Sayfa yönlendirmesi

en: Page orientation for the next page
tr_TR: Sonraki sayfa için sayfa yönü

en: Paid by
tr_TR: tarafından ödenen

en: Parent ID (leave blank for none)
tr_TR: Ebeveyn Kimliği (hiçbiri için boş bırakmayın)

en: Parse address to paypal based on form input data.
tr_TR: Form giriş verilerine göre adresi paypal'a ayrıştırın.

en: Parse the entered address information to paypal. This will not override the PayPal member's default address unless you enable the 'Override' option below.
tr_TR: Girilen adres bilgilerini paypal'a ayrıştırın. Aşağıdaki 'Geçersiz Kıl' seçeneğini etkinleştirmediğiniz sürece bu, PayPal üyesinin varsayılan adresini geçersiz kılmaz.

en: Partial refund
tr_TR: Kısmi iade

en: Pass-through variable for you to track product or service purchased or the contribution made. The value you specify is passed back to you upon payment completion.
tr_TR: Satın alınan ürün veya hizmeti veya yapılan katkıyı izlemeniz için geçiş değişkeni. Belirttiğiniz değer, ödeme tamamlandıktan sonra size geri iletilir.

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password Protect
tr_TR: Parola Koruması

en: Password Protect Settings
tr_TR: Parola Koruma Ayarları

en: Password field
tr_TR: Şifre alanı

en: Password protect (leave blank for none)
tr_TR: Parola koruması (hiçbiri için boş bırakın)

en: Paste shortcode on any page
tr_TR: Kısa kodu herhangi bir sayfaya yapıştırın

en: Path to the blog
tr_TR: Bloga giden yol

en: PayPal Checkout
tr_TR: PayPal Ödeme

en: PayPal Order
tr_TR: PayPal Siparişi

en: PayPal Subscriptions
tr_TR: PayPal Abonelikleri

en: PayPal Transactions
tr_TR: PayPal İşlemleri

en: PayPal cancel URL (when payment is canceled by user)
tr_TR: PayPal iptal URL'si (ödeme kullanıcı tarafından iptal edildiğinde)

en: PayPal currency code
tr_TR: PayPal para birimi kodu

en: PayPal fee
tr_TR: Paypal ücreti

en: PayPal fills in the buyer's home phone number automatically.
tr_TR: PayPal, alıcının ev telefon numarasını otomatik olarak doldurur.

en: PayPal merchant email (to receive payments)
tr_TR: PayPal satıcı e-postası (ödeme almak için)

en: PayPal notify URL (only for developers!)
tr_TR: PayPal bildirim URL'si (yalnızca geliştiriciler için!)

en: PayPal order
tr_TR: PayPal siparişi

en: PayPal order (backend)
tr_TR: PayPal siparişi (arka uç)

en: PayPal order status
tr_TR: PayPal sipariş durumu

en: PayPal payment method
tr_TR: PayPal ödeme yöntemi

en: PayPal return URL (when user successfully returns from paypal)
tr_TR: PayPal dönüş URL'si (kullanıcı başarıyla paypal'dan döndüğünde)

en: PayPal subscription
tr_TR: PayPal aboneliği

en: PayPal subscription (backend)
tr_TR: PayPal aboneliği (arka uç)

en: PayPal subscription status
tr_TR: PayPal abonelik durumu

en: Payer E-mail
tr_TR: Ödeme E-postası

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme şekli

en: Payment Status
tr_TR: Ödeme Durumu

en: Payment authorized, but not yet captured.
tr_TR: Ödemeye izin verildi, ancak henüz yakalanmadı.

en: Payment details
tr_TR: ödeme detayları

en: Payment failed
tr_TR: Ödeme başarısız

en: Payment failed please try again by clicking the below URL.%sThe below link will be valid for %s hours before your order is removed.%s%s
tr_TR: Ödeme başarısız oldu, lütfen aşağıdaki URL'yi tıklayarak tekrar deneyin.%sAşağıdaki bağlantı, siparişiniz kaldırılmadan önce %s saat boyunca geçerli olacaktır.%s%s

en: Payment method
tr_TR: Ödeme şekli

en: Payment methods
tr_TR: Ödeme metodları

en: Payment status
tr_TR: Ödeme durumu

en: Payment type
tr_TR: Ödeme şekli

en: Paypal Order
tr_TR: Paypal Siparişi

en: Paypal Order Status
tr_TR: Paypal Sipariş Durumu

en: Pending
tr_TR: Askıda olması

en: Percent Off
tr_TR: Yüzde Kapalı

en: Permission denied, because this list does not exist
tr_TR: Bu liste mevcut olmadığı için izin reddedildi

en: Persian
tr_TR: Farsça

en: Phone number
tr_TR: Telefon numarası

en: Phonenumber
tr_TR: Telefon numarası

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Placeholder Colors
tr_TR: Yer Tutucu Renkler

en: Placeholder when the field is filled out
tr_TR: Alan doldurulduğunda yer tutucu

en: Please choose a payment method!
tr_TR: Lütfen bir ödeme yöntemi seçin!

en: Please choose an import file first!
tr_TR: Lütfen önce bir içe aktarma dosyası seçin!

en: Please confirm deletion!
tr_TR: Lütfen silme işlemini onaylayın!

en: Please confirm import!
    This will override your current progress!
tr_TR: Lütfen içe aktarmayı onaylayın!
    Bu, mevcut ilerlemenizi geçersiz kılacaktır!

en: Please confirm to clear form!
tr_TR: Lütfen formu temizlemek için onaylayın!

en: Please confirm to reset submission counter!
tr_TR: Gönderim sayacını sıfırlamak için lütfen onaylayın!

en: Please edit the element and enter your List ID.
tr_TR: Lütfen öğeyi düzenleyin ve Liste Kimliğinizi girin.

en: Please edit this Stripe element and choose a payment gateway!
tr_TR: Lütfen bu Stripe öğesini düzenleyin ve bir ödeme ağ geçidi seçin!

en: Please edit this field and enter your "Google API key" under the "Address auto complete" TAB
tr_TR: Lütfen bu alanı düzenleyin ve "Otomatik adres tamamlama" SEKMESİ altına "Google API anahtarınızı" girin

en: Please enter a reason!
tr_TR: Lütfen bir neden girin!

en: Please enter your "Google API key" and make sure you enabled the "Google Maps JavaScript API" library in order to generate a map
tr_TR: Bir harita oluşturmak için lütfen "Google API anahtarınızı" girin ve "Google Haritalar JavaScript API" kitaplığını etkinleştirdiğinizden emin olun

en: Please enter your reCAPTCHA API keys in %sSuper Forms > Settings > Form Settings%s
tr_TR: Lütfen reCAPTCHA API anahtarlarınızı %sSüper Formlar > Ayarlar > Form Ayarları%s bölümüne girin

en: Please note
tr_TR: lütfen aklınızda bulundurun

en: Please note that changing this directory will not affect any previously uploaded files.
tr_TR: Lütfen bu dizini değiştirmenin önceden yüklenen dosyaları etkilemeyeceğini unutmayın.

en: Please note that elements inside a hidden column will still be submitted as data by default
tr_TR: Gizli bir sütunun içindeki öğelerin varsayılan olarak veri olarak gönderilmeye devam edeceğini lütfen unutmayın.

en: Please note that the iDeal gateway can not be used in combination with subscriptions!
tr_TR: iDeal ağ geçidinin aboneliklerle birlikte kullanılamayacağını lütfen unutmayın!

en: Please note that when you are storing your files in a secure/private directory outside the root the files will automatically not be added to the Media Library.
tr_TR: Lütfen dosyalarınızı kök dışında güvenli / özel bir dizinde sakladığınızda, dosyaların Ortam Kitaplığına otomatik olarak eklenmeyeceğini unutmayın.

en: Please note that you can only use a fixed value and one of the %sPredefined {tags}%s (see docs). In case you want to use field {tags} you will have to make it a %sVariable Field%s (see docs). This allows you to dynamically update the hidden field based on a other fields value.
tr_TR: Lütfen yalnızca sabit bir değer ve %sPredefined {tags}%s'den birini kullanabileceğinizi unutmayın (belgelere bakın). {tags} alanını kullanmak istemeniz durumunda, onu %sDeğişken Alanı%s yapmanız gerekir (belgelere bakın). Bu, gizli alanı başka bir alan değerine göre dinamik olarak güncellemenize olanak tanır.

en: Please note:
tr_TR: Lütfen aklınızda bulundurun:

en: Please note: The textarea max length setting will not cut off the user from being able to type beyond the limitation. This is for user friendly purposes to avoid text being cut of when a user tries to copy/paste text that would exceed the limit (which would be annoying in some circumstances).
tr_TR: Lütfen dikkat: Metin alanı maksimum uzunluk ayarı, kullanıcının sınırlamanın ötesinde yazmasını engellemeyecektir. Bu, kullanıcı sınırı aşacak (bazı durumlarda can sıkıcı olabilecek) bir metni kopyalayıp / yapıştırmaya çalıştığında metnin kesilmesini önlemek için kullanıcı dostu amaçlar içindir.

en: Please provide the price/plan ID for your line item
tr_TR: Lütfen satır öğeniz için fiyat/plan kimliğini sağlayın

en: Please read the %sCreating variable conditions with CSV file%s section in the documentation before using this method.
tr_TR: Lütfen bu yöntemi kullanmadan önce belgelerdeki %sCSV dosyası ile değişken koşulları oluşturma%s bölümünü okuyun.

en: Please save your form first!
tr_TR: Lütfen önce formunuzu kaydedin!

en: Please select what you want to import!
tr_TR: Lütfen içeri aktarmak istediğinizi seçin!

en: Please setup your API key in
tr_TR: Lütfen API anahtarınızı girin

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Populate checkout fields with form data
tr_TR: Ödeme alanlarını form verileriyle doldurun

en: Populate form with Contact Entry data if exists
tr_TR: Varsa, formu Kişi Girişi verileriyle doldurun

en: Popup FadeIn duration in milliseconds
tr_TR: Milisaniye cinsinden Popup FadeIn süresi

en: Popup FadeOut duration in milliseconds
tr_TR: Milisaniye cinsinden Popup FadeOut süresi

en: Popup Settings
tr_TR: Açılır Pencere Ayarları

en: Popup Slide In duration in milliseconds
tr_TR: Milisaniye cinsinden Açılan Slayt Süresi

en: Popup background color
tr_TR: Öğe arka plan rengi

en: Popup paddings e.g: 0px 0px 0px 0px
tr_TR: Pop-up dolguları, örneğin: 0px 0px 0px 0px

en: Popup slide in
tr_TR: Açılır pencere slaytı

en: Popup width in pixels (px)
tr_TR: Piksel cinsinden açılır pencere genişliği (px)

en: Portrait
tr_TR: Vesika

en: Portuguese
tr_TR: Portekizce

en: Positioning bottom e.g: 10px
tr_TR: Alt konumlandırma ör .: 10px

en: Positioning left e.g: 10px
tr_TR: Sola konumlandırma ör .: 10px

en: Positioning method
tr_TR: Konumlandırma yöntemi

en: Positioning right e.g: 10px
tr_TR: Doğru konumlandırma ör .: 10px

en: Positioning top e.g: 10px
tr_TR: Üst konumlandırma ör .: 10px

en: Possible values
tr_TR: Olası değerler

en: Post
tr_TR: İleti

en: Post Status
tr_TR: Gönderi Durumu

en: Post Title
tr_TR: Yazı başlığı

en: Post categories
tr_TR: Gönderi kategorileri

en: Post status (e.g any, publish, inherit, pending, private, future, draft, trash)
tr_TR: Gönderi durumu (ör. Herhangi biri, yayınla, devral, beklemede, özel, gelecek, taslak, çöp kutusu)

en: Post status after payment complete
tr_TR: Ödeme tamamlandıktan sonra durumu gönder

en: Post tags separated by comma
tr_TR: Virgülle ayrılmış gönderi etiketleri

en: Post timeout in seconds
tr_TR: Saniyeler içinde zaman aşımı sonrası

en: Post type
tr_TR: Yazı tipi

en: Post type (e.g page, post or product)
tr_TR: Gönderi türü (ör. Sayfa, gönderi veya ürün)

en: Postal code
tr_TR: Posta kodu

en: Posts per RSS feed
tr_TR: RSS beslemesi başına gönderi

en: Posts per page
tr_TR: Sayfa başına gönderi

en: Preferred countries
tr_TR: Tercih edilen ülkeler

en: Prefix label
tr_TR: Önek etiketi

en: Prefix question icon tooltip text
tr_TR: Ön ek soru simgesi araç ipucu metni

en: Preloader (form loading icon)
tr_TR: Ön yükleyici (form yükleme simgesi)

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Prevent submitting form on pressing "Enter" keyboard button
tr_TR: "Enter" klavye düğmesine basıldığında form gönderilmesini önleyin

en: Prevent submitting form when entry title already exists
tr_TR: Giriş başlığı zaten varken form göndermeyi engelle

en: Prevent users from going to next step if it contains errors
tr_TR: Hata içeriyorsa kullanıcıların bir sonraki adıma geçmesini önleyin

en: Preview
tr_TR: Ön izleme

en: Previous / Next color
tr_TR: Önceki / Sonraki renk

en: Previous Multi-part/Step
tr_TR: Önceki Çok parçalı/Adım

en: Previous button text
tr_TR: Önceki düğme metni

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Pricing Plan
tr_TR: Fiyatlandırma Planı

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Print form data
tr_TR: Form verilerini yazdır

en: Private
tr_TR: Özel

en: Processed
tr_TR: İşlenmiş

en: Processing form data...
tr_TR: Form verileri işleniyor ...

en: Product Price
tr_TR: Ürün fiyatı

en: Product Regular Price
tr_TR: Ürün Normal Fiyatı

en: Product Sale Price
tr_TR: Ürün Satış Fiyatı

en: Product Type (e.g: simple, grouped, external, variable)
tr_TR: Ürün Türü (ör. basit, gruplandırılmış, harici, değişken)

en: Product attribute (product_attributes)
tr_TR: Ürün özelliği (ürün öznitelikleri)

en: Product attribute slug
tr_TR: Ürün özelliği bilgisi

en: Product name
tr_TR: Ürün adı

en: Product visibility
tr_TR: Ürün görünürlüğü

en: Progress Bar Colors
tr_TR: İlerleme Çubuğu Renkleri

en: Progress Step Colors
tr_TR: İlerleme Adımı Renkleri

en: Progress Step Colors Active
tr_TR: İlerleme Adım Renkleri Etkin

en: Publish (default)
tr_TR: Yayınla (varsayılan)

en: Purchase total
tr_TR: Toplam satın alma

en: Put each fee on a new line with values separated by pipes "|".%1$s%2$sExample with tags:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s%2$sExample without tags:%3$s Administration fee|5|false|''%1$s%2$sAllowed values:%3$s string|float|bool|string
tr_TR: Her ücreti, "|" çizgileriyle ayrılmış değerlerle yeni bir satıra koyun.%1$s%2$sEtiketlerle örnek:%3$s {fee_name}|{amount}|{taxable}|{tax_class}%1$s %2$sEtiketsiz örnek:%3$s Yönetim ücreti|5|false|''%1$s%2$sİzin verilen değerler:%3$s string|float|bool|string

en: Put each key on a new line, for instance if you want to return the user billing address you could enter:
    ID
    billing_first_name
    billing_last_name
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    billing_address_1
    billing_city
    billing_state
    billing_postcode
    billing_country
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the user ID) and {fieldname;2} (to retrieve the city) and so on...
tr_TR: Her anahtarı yeni bir satıra koyun, örneğin kullanıcı fatura adresini iade etmek istiyorsanız girebileceğiniz:
    İD
    billing_first_name
    fatura son Adı
    billing_company
    billing_email
    billing_phone
    Fatura Adresi 1
    Faturalandırma Şehri
    Faturalandırma durumu
    billing_postcode
    billing_country
    
    Formdaki değeri dinamik olarak alırken şu etiketleri kullanabilirsiniz: {alanadı; 1} (kullanıcı kimliğini almak için) ve {alan adı; 2} (şehri almak için) ve benzeri ...

en: Put each meta key on a new line, for instance if you want to return the ID, image, price and title of a product, you could enter:
     ID
    featured_image
    post_title
    _regular_price
    
    When retrieving the value in the form dynamically you can use tags like so: {fieldname;1} (to retrieve the ID), {fieldname;2} (to retrieve the image URL), {fieldname;3} (for title), and {fieldname;4} (to retrieve the price)
tr_TR: Her meta anahtarı yeni bir satıra koyun, örneğin bir ürünün kimliğini, görüntüsünü, fiyatını ve başlığını döndürmek istiyorsanız, şunu girebilirsiniz:
     İD
    özellikli resim
    yazı başlığı
    _normal fiyat
    
    Formdaki değeri dinamik olarak alırken aşağıdaki gibi etiketleri kullanabilirsiniz: {alanadı; 1} (kimliği almak için), {alan adı; 2} (görüntü URL'sini almak için), {alanadı; 3} (başlık için), ve {fieldname; 4} (fiyatı almak için)

en: Put each on a new line
tr_TR: Her birini yeni bir satıra koy

en: Put each on a new line e.g:
    nl|Nederland
    de|Deutschland
tr_TR: Her birini yeni bir satıra koyun, örneğin:
    nl|Hollanda
    de|Almanya

en: Put each on a new line formatted like this:%1$s%4$smenu-slug|Menu Title|Put your HTML or shortcode here...|Integer for menu item position (optional)|URL to custom page (optional)%5$s%1$s%2$sExample without custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3%5$s%1$s%2$sExample with custom page URL:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Submissions|[super_listings list="1" id="54751"]|3|https://domain.com/my-custom-page%5$s
tr_TR: Her birini şu şekilde biçimlendirilmiş yeni bir satıra koyun:%1$s%4$smenu-slug|Menü Başlığı|HTML veya kısa kodunuzu buraya koyun...|Menü öğesi konumu için tam sayı (isteğe bağlı)|Özel sayfaya URL (isteğe bağlı) %5$s%1$s%2$sÖzel sayfa URL'si olmayan örnek:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Gönderimleri|[super_listings list="1" id="54751"]|3 %5$s%1$s%2$sÖzel sayfa URL'li örnek:%3$s%1$s%4$sform-submissions|Form Gönderimleri|[super_listings list="1" id="54751"]|3 |https://domain.com/my-custom-page%5$s

en: Put each on a new line, separate values by pipes%s%sExample:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook
tr_TR: Her birini yeni bir satıra koyun, değerleri borularla ayırın%s%sÖrnek:%s http://facebook.com/company|http://domain.com/fb-icon.png|Facebook

en: Put each on a new line, {tags} can be used to retrieve data
tr_TR: Her birini yeni bir satıra koyun, verileri almak için {tags} kullanılabilir

en: Put each on a new line. Example format:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s
tr_TR: Her birini yeni bir satıra koyun. Örnek biçim:%scf_1|{form_field_name}%scf_2|{form_field_name2}%s%s

en: Put each on a new line.%1$sExample:%1$sfieldname|Field label%1$semail|Email%1$sphonenumber|Phonenumber
tr_TR: Her birini yeni bir satıra koyun.%1$sÖrnek:%1$sfieldname|Alan etiketi%1$semail|Email%1$sphonenumber|Telefon numarası

en: Put each social icon on a new line
tr_TR: Her sosyal simgeyi yeni bir satıra koyun

en: Put the tracking code here and replace 'UA-XXXXX-Y' with the property ID (also called the "tracking ID") of the Google Analytics property you wish to track.<br />(only add if you are sure this code hasn't been placed elsewhere yet, otherwise leave empty)
tr_TR: İzleme kodunu buraya yerleştirin ve &#39;UA-XXXXX-Y&#39;yi, izlemek istediğiniz Google Analytics mülkünün mülk kimliğiyle (&quot;izleme kimliği&quot; olarak da adlandırılır) değiştirin.<br /> (yalnızca bu kodun henüz başka bir yere yerleştirilmediğinden eminseniz ekleyin, aksi takdirde boş bırakın)

en: QTY
tr_TR: ADET

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Quantity (Number of items)
tr_TR: Miktar (Ürün sayısı)

en: Quantity button colors
tr_TR: Miktar düğmesi renkleri

en: Quantity field
tr_TR: Miktar alanı

en: Quantity:
tr_TR: Miktar:

en: Question
tr_TR: Soru

en: Radio buttons
tr_TR: Radyo düğmeleri

en: Rating
tr_TR: Değerlendirme

en: Rating Colors
tr_TR: Derecelendirme Renkleri

en: Rating Colors Active
tr_TR: Derecelendirme Renkleri Etkin

en: Rating Colors Hover
tr_TR: Derecelendirme Renkleri Üzerine Gelme

en: Rating background
tr_TR: Arka planı etiketle

en: Rating border color
tr_TR: Derecelendirme kenarlığı rengi

en: Rating color
tr_TR: Derecelendirme rengi

en: Raw Transaction Data
tr_TR: Ham İşlem Verileri

en: Read
tr_TR: Okuyun

en: Read the documentation here!
tr_TR: Belgeleri buradan okuyun!

en: Readonly (makes fields readonly)
tr_TR: Salt okunur (alanları salt okunur hale getirir)

en: Reason
tr_TR: Nedeni

en: Receipt/Invoice
tr_TR: Makbuz/Fatura

en: Recipient(s) email address separated by commas
tr_TR: Virgülle ayrılmış alıcıların e-posta adresi

en: Recipient(s) email address separated with commas
tr_TR: Virgülle ayrılmış alıcıların e-posta adresi

en: Recurring
tr_TR: yinelenen

en: Recurring Payment ID
tr_TR: Yinelenen Ödeme Kimliği

en: Redirect to Checkout page or Shopping Cart?
tr_TR: Ödeme sayfasına veya Alışveriş Sepetine mi yönlendiriliyorsunuz?

en: Redirect to link or URL
tr_TR: Bağlantıya veya URL'ye yönlendir

en: Redirect to the created Post after form submission
tr_TR: Form gönderildikten sonra oluşturulan Gönderiye yönlendir

en: Redirecting...
tr_TR: Yönlendiriliyor ...

en: Redo last change
tr_TR: Son değişikliği yeniden yap

en: Refunded
tr_TR: geri ödendi

en: Region
tr_TR: Bölge

en: Register & Login
tr_TR: Kayıt Giriş

en: Register & Login Settings
tr_TR: Kayıt ve Giriş Ayarları

en: Register a new user
tr_TR: Yeni bir kullanıcı kaydedin

en: Register new user if user is not logged in
tr_TR: Kullanıcı oturum açmadıysa yeni kullanıcı kaydet

en: Registered user login status after payment complete
tr_TR: Ödeme tamamlandıktan sonra kayıtlı kullanıcı giriş durumu

en: Relative
tr_TR: Akraba

en: Remove URL (hyperlink) from files in emails
tr_TR: E-postalardaki dosyalardan URL'yi (köprü) kaldırın

en: Remove files from {loop_fields} in emails
tr_TR: E-postalarda {loop_fields} alanından dosyaları kaldırın

en: Remove files from {loop_fields} tag
tr_TR: Dosyaları {loop_fields} etiketinden kaldırın

en: Remove gallery (images) from single product page
tr_TR: Tek ürün sayfasından galeriyi (resimleri) kaldır

en: Remove gallery from single product page
tr_TR: Tek ürün sayfasından galeriyi kaldır

en: Remove hyperlink in emails
tr_TR: E-postalardaki köprüyü kaldır

en: Remove margin
tr_TR: Kenar boşluğunu kaldır

en: Remove price from single product page
tr_TR: Tek ürün sayfasından fiyatı kaldır

en: Remove rating from single product page
tr_TR: Tek ürün sayfasından derecelendirmeyi kaldır

en: Remove short description from single product page
tr_TR: Tek ürün sayfasından kısa açıklamayı kaldır

en: Remove title from single product page
tr_TR: Tek ürün sayfasından başlığı kaldır

en: Remove/clear coupons before redirecting to cart
tr_TR: Sepete yönlendirmeden önce kuponları kaldır/temizle

en: Remove/clear fees before redirecting to cart
tr_TR: Sepete yönlendirmeden önce ücretleri kaldırın/temizleyin

en: Removes any accents from strings inside your CSV file
tr_TR: CSV dosyanızın içindeki dizelerdeki tüm vurguları kaldırır

en: Removes any accents from strings returned by the API
tr_TR: API tarafından döndürülen dizelerdeki aksanları kaldırır

en: Repeat (repeat)
tr_TR: Tekrar (tekrar)

en: Repeat X (repeat-x)
tr_TR: X'i tekrarlayın (tekrar-x)

en: Repeat Y (repeat-y)
tr_TR: Y'yi tekrarla (y tekrarla)

en: Repeater
tr_TR: tekrarlayıcı

en: Repeater column
tr_TR: tekrarlayıcı sütun

en: Replace comma's with HTML tag in emails
tr_TR: E-postalarda virgül'leri HTML etiketiyle değiştirin

en: Replace the default "Add to cart" area
tr_TR: Varsayılan "Sepete ekle" alanını değiştirin

en: Reply to email:
tr_TR: E-postaya cevap ver:

en: Reply to name:
tr_TR: İsmi yanıtla:

en: Reposition element
tr_TR: Öğeyi yeniden konumlandır

en: Require user to choose a minimum of X dates
tr_TR: Kullanıcının minimum X tarih seçmesini zorunlu kılın

en: Required Field (not empty)
tr_TR: Zorunlu Alan (boş değil)

en: Required to calculate distance between 2 locations
tr_TR: 2 konum arasındaki mesafeyi hesaplamak için gerekli

en: Required to connect the post to categories (if found)
tr_TR: Gönderiyi kategorilere bağlamak için gerekli (eğer bulunursa)

en: Required to connect the post to tags (if found)
tr_TR: Gönderiyi etiketlere bağlamak için gerekli (eğer bulunursa)

en: Required to do API calls to retrieve data
tr_TR: Verileri almak için API çağrıları yapmak gerekli

en: Reset Submission Counter
tr_TR: Gönderim Sayacını Sıfırla

en: Reset Submission Counter for Users
tr_TR: Kullanıcılar için Gönderim Sayacını Sıfırla

en: Reset all to default value
tr_TR: Tümünü varsayılan değere sıfırla

en: Reset all to global value
tr_TR: Tümünü global değere sıfırla

en: Reset all to last known value
tr_TR: Tümünü bilinen son değere sıfırla

en: Reset filters
tr_TR: Filtreleri sıfırla

en: Reset locker submission counter for all users:
tr_TR: Tüm kullanıcılar için dolap gönderme sayacını sıfırlayın:

en: Reset locker submission counter to:
tr_TR: Dolap gönderme sayacını şu şekilde sıfırlayın:

en: Reset password (lost password)
tr_TR: Şifreyi sıfırla (kayıp şifre)

en: Reset to default value
tr_TR: Varsayılan değere sıfırla

en: Reset to global settings
tr_TR: Genel ayarlara sıfırla

en: Reset to global value
tr_TR: Küresel değere sıfırla

en: Reset to last known value
tr_TR: Bilinen son değere sıfırla

en: Responsiveness
tr_TR: Cevaplanabilirlik

en: Restore Default Settings
tr_TR: Ayarları varsayılan duruma getirmek

en: Restore a previous saved version of this Form
tr_TR: Bu Formun önceden kaydedilmiş bir sürümünü geri yükleyin

en: Restore backup
tr_TR: Yedeği geri yükle

en: Restoring settings...
tr_TR: Ayarlar geri yükleniyor ...

en: Restrict result by countrie(s)
tr_TR: Sonucu ülkelere göre sınırla

en: Retain underlying global value (recommended when exporting to other sites)
tr_TR: Temel küresel değeri koruyun (diğer sitelere dışa aktarırken önerilir)

en: Retrieve Slug, ID, Title or Meta Data as value
tr_TR: Değer olarak Bilgi, Kimlik, Başlık veya Meta Verileri alın

en: Retrieve categories by it's parent ID (integer only)
tr_TR: Kategorileri ana kimliğine göre alın (yalnızca tamsayı)

en: Retrieve entries based on all forms
tr_TR: Tüm formlara dayalı girişleri alın

en: Retrieve entries based on the following form ID's
tr_TR: Aşağıdaki form kimliklerine göre girişleri alın

en: Retrieve form data from users last submission
tr_TR: Son gönderimi yapan kullanıcılardan form verilerini al

en: Retrieve method
tr_TR: Alma yöntemi

en: Retrieve value from
tr_TR: Değer al

en: Retrieves the activation code
tr_TR: Aktivasyon kodunu alır

en: Retrieves the current author ID
tr_TR: Mevcut yazar kimliğini alır

en: Retrieves the current author email
tr_TR: Mevcut yazar e-postasını alır

en: Retrieves the current day of the month (Local time)
tr_TR: Ayın o anki gününü alır (Yerel saat)

en: Retrieves the current day of the month (UTC/GMT)
tr_TR: Ayın geçerli gününü (UTC / GMT) alır

en: Retrieves the current hour of the day (Local time)
tr_TR: Günün mevcut saatini alır (Yerel saat)

en: Retrieves the current hour of the day (UTC/GMT)
tr_TR: Günün mevcut saatini (UTC / GMT) alır

en: Retrieves the current logged in user ID
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcı kimliğini alır

en: Retrieves the current logged in user display name
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcı görünen adını alır

en: Retrieves the current logged in user email
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcı e-postasını alır

en: Retrieves the current logged in user first name
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcının adını alır

en: Retrieves the current logged in user last name
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcı soyadını alır

en: Retrieves the current logged in user login (username)
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcı girişini (kullanıcı adı) alır

en: Retrieves the current logged in user roles
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcı rollerini alır

en: Retrieves the current minute of the hour (Local time)
tr_TR: Saatin mevcut dakikasını alır (Yerel saat)

en: Retrieves the current minute of the hour (UTC/GMT)
tr_TR: Saatin geçerli dakikasını alır (UTC / GMT)

en: Retrieves the current month of the year (Local time)
tr_TR: Yılın cari ayını alır (Yerel saat)

en: Retrieves the current month of the year (UTC/GMT)
tr_TR: Yılın geçerli ayını (UTC / GMT) alır

en: Retrieves the current page URL
tr_TR: Mevcut sayfanın URL'sini alır

en: Retrieves the current page or post ID
tr_TR: Geçerli sayfayı veya gönderi kimliğini alır

en: Retrieves the current page or post author ID
tr_TR: Geçerli sayfayı veya yazının yazar kimliğini alır

en: Retrieves the current page or post author email
tr_TR: Mevcut sayfayı veya yazının yazarı e-postasını alır

en: Retrieves the current page or post title
tr_TR: Mevcut sayfayı veya gönderi başlığını alır

en: Retrieves the current second of the minute (Local time)
tr_TR: Dakikanın mevcut saniyesini alır (Yerel saat)

en: Retrieves the current second of the minute (UTC/GMT)
tr_TR: Dakikanın geçerli saniyesini alır (UTC / GMT)

en: Retrieves the current year of time (Local time)
tr_TR: Geçerli yılı (Yerel saat) alır

en: Retrieves the current year of time (UTC/GMT)
tr_TR: Geçerli yıl (UTC / GMT) alır

en: Retrieves the field label for the field loop {loop_fields}
tr_TR: Alan döngüsü {loop_fields} için alan etiketini alır

en: Retrieves the field value for the field loop {loop_fields}
tr_TR: Alan döngüsü için alan değerini alır {loop_fields}

en: Retrieves the generated password
tr_TR: Oluşturulan şifreyi alır

en: Retrieves the latest Contact Entry ID
tr_TR: En son Kişi Giriş Kimliğini alır

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user based on current form ID
tr_TR: Geçerli form kimliğine göre oturum açmış kullanıcının en son Kişi Girişi Kimliğini alır

en: Retrieves the latest Contact Entry ID of the logged in user for any form
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının en son Kişi Giriş Kimliğini alır

en: Retrieves the latest Contact Entry status
tr_TR: En son Kişi Girişi durumunu alır

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user based on current form ID
tr_TR: Geçerli form kimliğine göre oturum açmış kullanıcının en son Kişi Girişi durumunu alır

en: Retrieves the latest Contact Entry status of the logged in user for any form
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının en son Kişi Girişi durumunu alır

en: Retrieves the location where user came from (if exists any) before loading the page with the form
tr_TR: Sayfayı formla yüklemeden önce kullanıcının geldiği yeri (varsa) alır

en: Retrieves the location where user came from from a session (if exists any) before loading the page with the form
tr_TR: Sayfayı formla yüklemeden önce, kullanıcının bir oturumdan (varsa) geldiği konumu alır

en: Retrieves the login page URL
tr_TR: Giriş sayfası URL'sini alır

en: Retrieves the loop anywhere in your email
tr_TR: Döngüyü e-postanızın herhangi bir yerinde alır

en: Retrieves the server timestamp (Local time)
tr_TR: Sunucu zaman damgasını alır (Yerel saat)

en: Retrieves the server timestamp (UTC/GMT)
tr_TR: Sunucu zaman damgasını (UTC / GMT) alır

en: Retrieves the submitter's IP address
tr_TR: Gönderenin IP adresini alır

en: Retrieves the total submission count (if form locker is used)
tr_TR: Toplam gönderim sayısını alır (eğer form dolabı kullanılıyorsa)

en: Retry payment E-mail Body
tr_TR: Ödemeyi yeniden dene E-posta Gövdesi

en: Retry payment E-mail Subject
tr_TR: Ödemeyi yeniden dene E-posta Konu

en: Retry payment link expiry in hours
tr_TR: Saatler içinde ödeme bağlantısının sona ermesini yeniden deneyin

en: Return age as value instead of the date
tr_TR: Tarih yerine değeri değer olarak döndür

en: Return days
tr_TR: dönüş günleri

en: Return label format (define how the results are displayed)
tr_TR: Dönüş etiketi biçimi (sonuçların nasıl görüntüleneceğini tanımlayın)

en: Return months
tr_TR: dönüş ayları

en: Return the current date as default value
tr_TR: Geçerli tarihi varsayılan değer olarak döndür

en: Return the current time as default value
tr_TR: Geçerli saati varsayılan değer olarak döndür

en: Return the customer to this page after a sucessfull payment. Leave blank to redirect to home page.
tr_TR: Başarılı bir ödemeden sonra müşteriyi bu sayfaya geri döndürün. Ana sayfaya yönlendirmek için boş bırakın.

en: Return to builder
tr_TR: İnşaatçıya dön

en: Return value format (define how the value is returned)
tr_TR: Dönüş değeri biçimi (değerin nasıl döndürüleceğini tanımlayın)

en: Return years (age)
tr_TR: Dönüş yılları (yaş)

en: Reversed
tr_TR: Ters

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Romansh
tr_TR: Romalı

en: Rounded
tr_TR: Yuvarlak

en: Row heading
tr_TR: Satır başlığı

en: Row logic
tr_TR: Satır mantığı

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: SEPA Direct Debit
tr_TR: SEPA Otomatik Ödeme

en: SMTP Server
tr_TR: SMTP sunucusu

en: SMTP debug output mode
tr_TR: SMTP hata ayıklama çıktı modu

en: SMTP password
tr_TR: SMTP şifresi

en: SMTP username
tr_TR: SMTP kullanıcı adı

en: SMTP – port 25 or 2525 or 587%sSecure SMTP (SSL / TLS) – port 465 or 25 or 587, 2526
tr_TR: SMTP – bağlantı noktası 25 veya 2525 veya %587sGüvenli SMTP (SSL / TLS) – bağlantı noktası 465 veya 25 veya 587, 2526

en: Sales tax
tr_TR: Satış vergisi

en: Sandbox publishable key
tr_TR: Korumalı alan yayınlanabilir anahtarı

en: Sandbox secret key
tr_TR: Korumalı alan gizli anahtarı

en: Sandbox webhook ID
tr_TR: Korumalı alan web kancası kimliği

en: Sandbox webhook signing secret key
tr_TR: Korumalı alan web kancası imzalama gizli anahtarı

en: Sat
tr_TR: Oturdu

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kayıt etmek

en: Save Mailster user data
tr_TR: Mailster kullanıcı verilerini kaydet

en: Save Settings
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Save as Contact Entry
tr_TR: Kişi Girişi Olarak Kaydet

en: Save both value and label
tr_TR: Hem değeri hem de etiketi kaydedin

en: Save custom post meta
tr_TR: Özel gönderi metasını kaydet

en: Save custom user meta
tr_TR: Özel kullanıcı metasını kaydet

en: Save data
tr_TR: Veri kaydet

en: Save form progression (when a user returns, the data isn't lost)
tr_TR: Form ilerlemesini kaydetme (bir kullanıcı geri döndüğünde veriler kaybolmaz)

en: Save product attributes
tr_TR: Ürün özelliklerini kaydet

en: Save settings
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Save the admin email value (default)
tr_TR: Yönetici e-posta değerini kaydedin (varsayılan)

en: Save the confirmation email value
tr_TR: Onay e-postası değerini kaydedin

en: Save the entry value
tr_TR: Giriş değerini kaydedin

en: Save value or label to entry?
tr_TR: Girişe değer veya etiket kaydedilsin mi?

en: Save your form
tr_TR: Formunuzu kaydedin

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search contact entries based on their title. By default all entry data will be populated unless defined otherwise in the "Fields to skip" setting below. To retrieve the contact entry status you can add a field named: %2$shidden_contact_entry_status%3$s (which will be populated with the current status of the entry). To retrieve the entry ID you can name the field: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. To retrieve the entry Title you can name the field: %2$shidden_contact_entry_title%3$s
tr_TR: Kişi girişlerini başlıklarına göre arayın. Varsayılan olarak, aşağıdaki "Atlanacak alanlar" ayarında aksi belirtilmedikçe tüm giriş verileri doldurulacaktır. Kişi girişi durumunu almak için %2$shidden_contact_entry_status%3$s (girişin mevcut durumu ile doldurulacak) adlı bir alan ekleyebilirsiniz. Giriş kimliğini almak için alanı şu şekilde adlandırabilirsiniz: %2$shidden_contact_entry_id%3$s. Başlık girişini almak için alana şu ad verebilirsiniz: %2$shidden_contact_entry_title%3$s

en: Search contact entry based on title
tr_TR: Kişi girişini başlığa göre arayın

en: Search method
tr_TR: Arama yöntemi

en: Second choice
tr_TR: İkinci şans

en: Secrets
tr_TR: Sırlar

en: Secure File Uploads
tr_TR: Güvenli Dosya Yüklemeleri

en: Select & Sort the data that needs to be exported
tr_TR: Dışa aktarılması gereken verileri seçin ve sıralayın

en: Select None to never reset the lock
tr_TR: Kilidi asla sıfırlamamak için Hiçbiri'ni seçin

en: Select a date
tr_TR: Bir tarih seçin

en: Select a filter relation (OR|AND)
tr_TR: Bir filtre ilişkisi seçin (VEYA|VE)

en: Select a form
tr_TR: Bir form seçin

en: Select a method for retrieving items
tr_TR: Öğeleri almak için bir yöntem seçin

en: Select a page to link to
tr_TR: Bağlanılacak bir sayfa seçin

en: Select a post to link to
tr_TR: Bağlanmak için bir gönderi seçin

en: Select a time
tr_TR: Bir zaman seçin

en: Select a unit system
tr_TR: Bir birim sistemi seçin

en: Select all user roles who are allowed to submit the form
tr_TR: Formu göndermesine izin verilen tüm kullanıcı rollerini seçin

en: Select an Icon
tr_TR: Bir Simge Seçin

en: Select email template
tr_TR: E-posta şablonu seçin

en: Select grouped, if you wish to append the field next to it's previous field.
tr_TR: Alanı önceki alanının yanına eklemek isterseniz gruplandırılmış'ı seçin.

en: Select how many individual E-mail reminders you require
tr_TR: Kaç tane bireysel E-posta hatırlatıcısına ihtiyacınız olduğunu seçin

en: Select how the items should be displayed
tr_TR: Öğelerin nasıl görüntüleneceğini seçin

en: Select how you want to filter entries
tr_TR: Girişleri nasıl filtrelemek istediğinizi seçin

en: Select how you want to filter orders
tr_TR: Siparişleri nasıl filtrelemek istediğinizi seçin

en: Select how you want to order the items
tr_TR: Ürünleri nasıl sipariş etmek istediğinizi seçin

en: Select how you would want to define the conditions (manually or via a CSV file)
tr_TR: Koşulları nasıl tanımlamak istediğinizi seçin (manuel olarak veya bir CSV dosyası aracılığıyla)

en: Select if this field must act as Start or Destination
tr_TR: Bu alanın Başlangıç veya Hedef olarak davranması gerekip gerekmediğini seçin

en: Select if you want to retrieve slug, ID or the title as value
tr_TR: Değer olarak bilgi, kimlik veya başlığı almak isteyip istemediğinizi seçin

en: Select if you want to use Ascending or Descending order
tr_TR: Artan mı yoksa Azalan mı kullanmak istediğinizi seçin

en: Select the toggle default status
tr_TR: Geçiş varsayılan durumunu seçin

en: Select to split words by comma or space or both
tr_TR: Kelimeleri virgül, boşluk veya her ikisine göre bölmeyi seçin

en: Select weight unit
tr_TR: Ağırlık birimini seçin

en: Select what the form should do (register, login, update or reset a password)
tr_TR: Formun ne yapması gerektiğini seçin (kaydolun, oturum açın, parolayı güncelleyin veya sıfırlayın)

en: Select what the status should be
tr_TR: Durumun ne olması gerektiğini seçin

en: Select what value to return (distance or duration)
tr_TR: Döndürülecek değeri seçin (mesafe veya süre)

en: Select when to reset the form lock
tr_TR: Form kilidinin ne zaman sıfırlanacağını seçin

en: Select where files should be uploaded to
tr_TR: Dosyaların nereye yükleneceğini seçin

en: Select whether or not to prompt buyers for a shipping address.
tr_TR: Alıcılardan bir teslimat adresi isteyip istemediğinizi seçin.

en: Select which value to return for calculations
tr_TR: Hesaplamalar için hangi değerin döndürüleceğini seçin

en: Select your form
tr_TR: Formunuzu seçin

en: Selected color
tr_TR: Seçilen renk

en: Send CSV attachment with form data to the admin email
tr_TR: Yönetici e-postasına form verileriyle birlikte CSV eki gönder

en: Send E-mail
tr_TR: Eposta gönder

en: Send E-mail to author
tr_TR: Yazara e-posta gönder

en: Send a confirmation email
tr_TR: Onay e-postası gönderin

en: Send admin email
tr_TR: Yönetici e-postası gönderin

en: Send an admin email
tr_TR: Bir yönetici e-postası gönderin

en: Send approve email when account is activated by admin
tr_TR: Hesap yönetici tarafından etkinleştirildiğinde onay e-postası gönder

en: Send both value and label
tr_TR: Hem değeri hem de etiketi gönderin

en: Send confirmation email
tr_TR: Onay e-postası gönder

en: Send copy to following address(es)
tr_TR: Kopyasını aşağıdaki adreslere gönderin

en: Send copy to following address(es), without being able to see the address
tr_TR: Adresi göremeden aşağıdaki adreslere kopyasını gönderin

en: Send data as JSON string
tr_TR: Verileri JSON dizesi olarak gönder

en: Send email after order completed
tr_TR: Sipariş tamamlandıktan sonra e-posta gönder

en: Send email after payment completed
tr_TR: Ödeme tamamlandıktan sonra e-posta gönder

en: Send email confirmation/verification email
tr_TR: E-posta onay/doğrulama e-postası gönder

en: Send email from:
tr_TR: Şuradan e-posta gönder:

en: Send email to
tr_TR: Email gönder

en: Send email to:
tr_TR: Email gönder:

en: Send or do not send confirmation emails
tr_TR: Onay e-postaları gönderin veya göndermeyin

en: Send or do not send the admin emails
tr_TR: Yönetici e-postalarını gönderin veya göndermeyin

en: Send reminder at a fixed time, or by offset
tr_TR: Sabit bir zamanda veya ofset ile hatırlatıcı gönder

en: Send reminder based on the following date:
tr_TR: Aşağıdaki tarihe göre hatırlatıcı gönder:

en: Send site credentials to the user email
tr_TR: Kullanıcı e-postasına site kimlik bilgilerini gönder

en: Send the Mailchimp confirmation email
tr_TR: Mailchimp onay e-postasını gönderin

en: Send to (Admin E-mails)
tr_TR: Gönder (Yönetici E-postaları)

en: Send to (Confirmation E-mails)
tr_TR: Gönder (Onay E-postaları)

en: Send value or label to admin?
tr_TR: Yöneticiye değer veya etiket gönderilsin mi?

en: Send value or label to submitter?
tr_TR: Gönderene değer veya etiket gönderilsin mi?

en: Send verification email (default)
tr_TR: Doğrulama e-postası gönder (varsayılan)

en: Send verification email and automatically login
tr_TR: Doğrulama e-postası gönder ve otomatik olarak giriş yap

en: Sep
tr_TR: Eylül

en: Separate Mailchimp field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%1$sExample: PHONE|phonenumber%1$sWith this method you can save custom Mailchimp user data
tr_TR: Mailchimp alanını ve field_name'yi "|" borularıyla ayırın (her birini yeni bir satıra koyun).%1$sÖrnek: PHONE|phonenumber%1$sBu yöntemle özel Mailchimp kullanıcı verilerini kaydedebilirsiniz.

en: Separate Mailster field and field_name by pipes "|" (put each on a new line).%sExample: mailster_field_name|super_forms_field_name%sWith this method you can save custom Mailster user data
tr_TR: Mailster alanını ve field_name'yi "|" borularıyla ayırın (her birini yeni bir satıra koyun).%sÖrnek: mailster_field_name|super_forms_field_name%sBu yöntemle özel Mailster kullanıcı verilerini kaydedebilirsiniz

en: Separate each form ID by a comma.
tr_TR: Her form kimliğini virgülle ayırın.

en: Separated by comma's e.g: nl,be,de
tr_TR: Virgülle ayrılır, örneğin: nl,be,de

en: Separated each post status by a comma, enter "any" for all post statuses
tr_TR: Her gönderi durumunu virgülle ayırın, tüm gönderi durumları için "herhangi" girin

en: Seperate each rate with a comma. You can manage and create Tax Rates in via the Stripe %sDashboard%s.
tr_TR: Her oranı virgülle ayırın. Şerit %sDashboard%s aracılığıyla Vergi Oranlarını yönetebilir ve oluşturabilirsiniz.

en: September
tr_TR: Eylül

en: Serbian
tr_TR: Sırpça

en: Set a custom delimiter to separate the values on each row
tr_TR: Her satırdaki değerleri ayırmak için özel bir sınırlayıcı ayarlayın

en: Set a custom enclosure character for values
tr_TR: Değerler için özel bir muhafaza karakteri ayarlayın

en: Set a default color (leave blank for none)
tr_TR: Varsayılan bir renk ayarlayın (yok ise boş bırakın)

en: Set a default time for this field (leave blank for none)
tr_TR: Bu alan için varsayılan bir zaman belirleyin (hiçbiri için boş bırakmayın)

en: Set a default value for this field (leave blank for none)
tr_TR: Bu alan için varsayılan bir değer belirleyin (yok ise boş bırakın)

en: Set a default value for this field. {post_id} and {post_title} can be used (leave blank for none)
tr_TR: Bu alan için varsayılan bir değer belirleyin. {post_id} ve {post_title} kullanılabilir (hiçbiri yoksa boş bırakın)

en: Set a default value for this field. {post_id}, {post_title} and {user_****} can be used (leave blank for none)
tr_TR: Bu alan için varsayılan bir değer belirleyin. {post_id}, {post_title} ve {user _ ****} kullanılabilir (hiçbiri yoksa boş bırakın)

en: Set a form ID to retrieve data from (separated by comma)
tr_TR: Verilerin alınacağı bir form kimliği ayarlayın (virgülle ayrılmış)

en: Set a format e.g: %, EUR, USD etc.
tr_TR: Bir biçim belirleyin, örneğin: %, EUR, USD vb.

en: Set a label for the amount e.g: Subtotal or Total
tr_TR: Tutar için bir etiket belirleyin, örneğin: Ara Toplam veya Toplam

en: Set a number format e.g: Gygabyte, Kilometers etc. (leave blank for none)
tr_TR: Bir sayı biçimi ayarlayın, örneğin: Gygabyte, Kilometre vb. (Yok için boş bırakın)

en: Set mailer to use SMTP
tr_TR: Postayı SMTP kullanacak şekilde ayarlayın

en: Set the currency of or leave empty for no currency e.g: $ or €
tr_TR: Para birimini ayarlayın veya para birimi olmaması için boş bırakın, örneğin: $ veya €

en: Set the limitation thresshold
tr_TR: Sınırlama beklemesini ayarlayın

en: Set the limitation thresshold per user
tr_TR: Kullanıcı başına sınırlama süresini ayarlayın

en: Set the type of number to be used as the placeholder
tr_TR: Yer tutucu olarak kullanılacak sayı türünü ayarlayın

en: Set to -1 to use default TAB index.
tr_TR: Varsayılan SEKME indeksini kullanmak için -1'e ayarlayın.

en: Set to 0 to remove limitations.
tr_TR: Sınırlamaları kaldırmak için 0'a ayarlayın.

en: Set to 0 to use default CSS height
tr_TR: Varsayılan CSS yüksekliğini kullanmak için 0'a ayarlayın

en: Set to 0 to use default CSS height.
tr_TR: Varsayılan CSS yüksekliğini kullanmak için 0'a ayarlayın.

en: Set to 0 to use default CSS width.
tr_TR: Varsayılan CSS genişliğini kullanmak için 0'a ayarlayın.

en: Sets shipping and billing country.
tr_TR: Gönderim ve fatura ülkesini ayarlar.

en: Sets the character set and character encoding for the billing information/log-in page on the PayPal website. In addition, this variable sets the same values for information that you send to PayPal in your HTML button code. Default is based on the language encoding settings in your account profile.
tr_TR: PayPal web sitesindeki fatura bilgileri/oturum açma sayfası için karakter kümesini ve karakter kodlamasını ayarlar. Ayrıca bu değişken, HTML düğme kodunuzda PayPal'a gönderdiğiniz bilgiler için aynı değerleri ayarlar. Varsayılan, hesap profilinizdeki dil kodlama ayarlarına bağlıdır.

en: Sets the language for the billing information/log-in page only. Default is US.
tr_TR: Yalnızca fatura bilgileri/oturum açma sayfasının dilini ayarlar. Varsayılan ABD'dir.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Shadow Blur Radius
tr_TR: Gölge Bulanıklığı Yarıçapı

en: Shadow Color
tr_TR: Gölge Rengi

en: Shadow Horizontal Length
tr_TR: Gölge Yatay Uzunluk

en: Shadow Opacity
tr_TR: Gölge Opaklığı

en: Shadow Spread Radius
tr_TR: Gölge Yayılma Yarıçapı

en: Shadow Vertical Length
tr_TR: Gölge Dikey Uzunluk

en: Shipping
tr_TR: Nakliye

en: Shipping amount
tr_TR: nakliye tutarı

en: Shipping and billing country
tr_TR: Gönderim ve fatura ülkesi

en: Shipping cost (applies to each additional item added to cart)
tr_TR: Kargo ücreti (sepete eklenen her ek ürün için geçerlidir)

en: Shipping cost (applies to first item added to cart)
tr_TR: Kargo ücreti (sepete eklenen ilk ürün için geçerlidir)

en: Shipping currency
tr_TR: Nakliye para birimi

en: Shipping tax behavior
tr_TR: Nakliye vergisi davranışı

en: Shipping tax code
tr_TR: Nakliye vergisi kodu

en: Shopping Cart
tr_TR: Alışveriş Sepeti

en: Short - d M, y
tr_TR: Kısa - d M, y

en: Short name
tr_TR: Kısa adı

en: Show
tr_TR: Göstermek

en: Show Advanced PayPal Settings
tr_TR: Gelişmiş PayPal Ayarlarını Göster

en: Show Toolbar when viewing site (enabled by default)
tr_TR: Siteyi görüntülerken Araç Çubuğunu göster (varsayılan olarak etkindir)

en: Show advanced settings
tr_TR: Gelişmiş ayarları göster

en: Show an icon instead of number
tr_TR: Sayı yerine bir simge göster

en: Show back to top button
tr_TR: Başa dön düğmesini göster

en: Show directions panel (list directions next to the map)
tr_TR: Yol tarifleri panelini göster (haritanın yanında yol tariflerini listeleyin)

en: Show download button to the user after PDF was generated
tr_TR: PDF oluşturulduktan sonra indirme düğmesini kullanıcıya göster

en: Show featured image
tr_TR: Öne Çıkan Resmi Göster

en: Show on Form and in PDF file (default)
tr_TR: Formda ve PDF dosyasında göster (varsayılan)

en: Show or hide empty categories
tr_TR: Boş kategorileri göster veya gizle

en: Show or hide the duration time
tr_TR: Süreyi göster veya gizle

en: Show popup to logged in users
tr_TR: Oturum açmış kullanıcılara açılır pencereyi göster

en: Show popup to none logged in users
tr_TR: Açılır pencereyi oturum açmış hiçbir kullanıcıya göster

en: Show post excerpt
tr_TR: Yazı alıntıyı göster

en: Show post title
tr_TR: Gönderi başlığını göster

en: Show product price
tr_TR: Ürün fiyatını göster

en: Show progress bar for Multi-part
tr_TR: Çok parçalı için ilerleme çubuğunu göster

en: Show steps for Multi-part
tr_TR: Çok parçalı adımları göster

en: Show thank you message
tr_TR: Teşekkür mesajını göster

en: Show the following "Custom" columns
tr_TR: Aşağıdaki "Özel" sütunları göster

en: Show the month after the year in the header
tr_TR: Başlıkta yıldan sonraki ayı göster

en: Show the week of the year
tr_TR: Yılın haftasını göster

en: Signature
tr_TR: İmza

en: Signature:
tr_TR: İmza:

en: Single
tr_TR: Tek

en: Single Discount rate, as a percentage, to be charged cart-wide. Set to a value less than 100. The variable overrides any individual item discount rate
tr_TR: Sepet genelinde ücretlendirilecek yüzde olarak Tek İndirim oranı. 100'den küçük bir değere ayarlayın. Değişken, herhangi bir bireysel ürün iskonto oranını geçersiz kılar

en: Single discount amount charged cart-wide. It must be less than the selling price of all items combined in the cart.
tr_TR: Sepet genelinde uygulanan tek indirim tutarı. Sepetteki tüm ürünlerin satış fiyatından düşük olmalıdır.

en: Single handling fee charged cart-wide.
tr_TR: Sepet genelinde tek taşıma ücreti alınır.

en: Single product or service checkout
tr_TR: Tek ürün veya hizmet kontrolü

en: Site ID, if running multiple networks
tr_TR: Birden çok ağ çalıştırılıyorsa Site Kimliği

en: Skip registration if user_login or user_email are not found
tr_TR: user_login veya user_email bulunamazsa kaydı atlayın

en: Skip wizard
tr_TR: Sihirbazı atla

en: Slide In duration in milliseconds (0 is no fade effect)
tr_TR: Milisaniye cinsinden Kaydırma süresi (0 solma etkisi yoktur)

en: Slide in: From Top, Right, Bottom or Left
tr_TR: İçeri kaydırın: Üstten, Sağdan, Alttan veya Soldan

en: Slider (Carousel)
tr_TR: Kaydırıcı (Atlı Karınca)

en: Slider colors
tr_TR: Kaydırıcı renkleri

en: Slider field
tr_TR: Kaydırıcı alanı

en: Slovenian
tr_TR: Slovence

en: Slug (default)
tr_TR: Slug (varsayılan)

en: Slugs
tr_TR: Salyangozlar

en: Slugs (default)
tr_TR: Sümüklü böcekler (varsayılan)

en: Sold individually?
tr_TR: Bireysel olarak satıldı?

en: Solid
tr_TR: Katı

en: Some payment methods require a specific currency to be set for your line items. For instance, when using `ideal` the currency must be set to EUR or Stripe will return an error message.
tr_TR: Bazı ödeme yöntemleri, satır öğeleriniz için belirli bir para biriminin ayarlanmasını gerektirir. Örneğin, "ideal" kullanılırken para birimi EUR olarak ayarlanmalıdır, aksi takdirde Stripe bir hata mesajı verir.

en: Something went wrong while calculating the distance.
tr_TR: Mesafe hesaplanırken bir şeyler ters gitti.

en: Something went wrong while deactivating the plugin.
tr_TR: Eklenti devre dışı bırakılırken bir şeyler ters gitti.

en: Something went wrong while downloading export.
tr_TR: Dışa aktarma indirilirken bir şeyler ters gitti.

en: Something went wrong while exporting form data.
tr_TR: Form verileri dışa aktarılırken bir sorun oluştu.

en: Something went wrong while importing form data.
tr_TR: Form verilerini içe aktarırken bir sorun oluştu.

en: Something went wrong while restoring default settings.
tr_TR: Varsayılan ayarlar geri yüklenirken bir şeyler ters gitti.

en: Something went wrong while saving your settings.
tr_TR: Ayarlarınız kaydedilirken bir şeyler ters gitti.

en: Something went wrong:
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti:

en: Sorry, file extension is not allowed!
tr_TR: Üzgünüz, dosya uzantısına izin verilmiyor!

en: Sorry, no distance could be calculated based on entered data. Please enter a valid address or zipcode.
tr_TR: Üzgünüz, girilen verilere göre mesafe hesaplanamadı. Lütfen geçerli bir adres veya posta kodu girin.

en: Sort
tr_TR: Çeşit

en: Spacer
tr_TR: Aralayıcı

en: Specific database table
tr_TR: Belirli veritabanı tablosu

en: Specific posts (post_type)
tr_TR: Belirli gönderiler (post_type)

en: Specific taxonomy (categories)
tr_TR: Spesifik sınıflandırma (kategoriler)

en: Specifies a numerical value between 0.0 and 1.0 to determine the opacity of the line's color. The default is 1.0.
tr_TR: Çizgi renginin opaklığını belirlemek için 0,0 ile 1,0 arasında sayısal bir değer belirtir. Varsayılan değer 1.0'dır.

en: Specifies the color of the line
tr_TR: Çizginin rengini belirtir

en: Specifies the value granularity of the element's value.
tr_TR: Öğenin değerinin değer ayrıntı düzeyini belirtir.

en: Specifies what unit system to use when displaying results
tr_TR: Sonuçları görüntülerken hangi birim sisteminin kullanılacağını belirtir

en: Specifies whether the price is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes. One of inclusive, exclusive, or unspecified. Once specified as either inclusive or exclusive, it cannot be changed.
tr_TR: Fiyatın vergiler dahil mi yoksa vergiler hariç mi değerlendirileceğini belirtir. Kapsayıcı, özel veya belirtilmemiş olanlardan biri. Kapsayıcı veya özel olarak belirlendikten sonra değiştirilemez.

en: Specifies whether the rate is considered inclusive of taxes or exclusive of taxes.
tr_TR: Oranın vergiler dahil mi yoksa vergiler hariç mi değerlendirileceğini belirtir.

en: Specify billing frequency (defaults to `none` for one-time payments)
tr_TR: Faturalandırma sıklığını belirtin (tek seferlik ödemeler için varsayılan değer "yok"tur)

en: Specify main and backup SMTP servers
tr_TR: Ana ve yedek SMTP sunucularını belirtin

en: Specify the countries to appear at the top of the list. Separated by comma's e.g: nl,be,de
tr_TR: Listenin en üstünde görünecek ülkeleri belirtin. Virgülle ayrılır, örneğin: nl,be,de

en: Spinning icon color
tr_TR: Dönen simge rengi

en: Squared
tr_TR: Kare

en: Start 15 day trial
tr_TR: 15 günlük denemeye başlayın

en: Start Import
tr_TR: İçe Aktarmayı Başlat

en: Start address
tr_TR: Başlangıç adresi

en: Start all over
tr_TR: En baştan başla

en: Start of the week
tr_TR: Haftanın başlangıcı

en: Start typing and find a color
tr_TR: Yazmaya başlayın ve bir renk bulun

en: Starting address (required)
tr_TR: Başlangıç adresi (gerekli)

en: Starts with
tr_TR: İle başlar

en: State
tr_TR: Durum

en: State/Province
tr_TR: Eyalet / İl

en: Statement descriptor
tr_TR: deyim açıklayıcı

en: Static (default)
tr_TR: Statik (varsayılan)

en: Status
tr_TR: Durum

en: Step
tr_TR: Adım

en: Step (defaults to "any")
tr_TR: Adım (varsayılan olarak "herhangi biri" dir)

en: Step 1
tr_TR: Aşama 1

en: Step Description
tr_TR: Adım Açıklama

en: Step Image
tr_TR: Adım Resmi

en: Step Name
tr_TR: Adım Adı

en: Steps between times in minutes
tr_TR: Dakika cinsinden zamanlar arasındaki adımlar

en: Stick to top, right, bottom or left
tr_TR: Yukarıya, sağa, aşağıya veya sola yapıştırın

en: Stock Qty
tr_TR: Stok Miktarı

en: Street
tr_TR: Sokak

en: Street (1 of 2 fields)
tr_TR: Sokak (1 / 2 alan)

en: Street (2 of 2 fields)
tr_TR: Sokak (2 / 2 alan)

en: Street name
tr_TR: sokak adı

en: Street name + nr
tr_TR: Sokak adı + nr

en: Street nr + name
tr_TR: Sokak no + adı

en: Street number
tr_TR: sokak numarası

en: Stripe
tr_TR: Şerit

en: Stripe Checkout
tr_TR: Şerit Ödeme

en: Stripe Live API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
tr_TR: Stripe Live API anahtarı yapılandırılmamış, lütfen API anahtarınızı %sSüper Formlar > Ayarlar > Stripe Checkout%s altına girin

en: Stripe Sandbox API key not configured, please enter your API key under %sSuper Forms > Settings > Stripe Checkout%s
tr_TR: Stripe Sandbox API anahtarı yapılandırılmamış, lütfen API anahtarınızı %sSüper Formlar > Ayarlar > Stripe Checkout%s altına girin

en: Stripe Transaction
tr_TR: Çizgili İşlem

en: Stripe checkout method
tr_TR: Şeritli ödeme yöntemi

en: Stroke color
tr_TR: Fırça rengi

en: Stroke opacity
tr_TR: Kontur opaklığı

en: Stroke weight
tr_TR: Strok ağırlığı

en: Sub Title
tr_TR: Alt yazı

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject:
tr_TR: Konu:

en: Submit
tr_TR: Sunmak

en: Submit button
tr_TR: Gönder düğmesi

en: Submit the form (default)
tr_TR: Formu gönderin (varsayılan)

en: Submit type
tr_TR: Gönder türü

en: Submitted
tr_TR: Gönderilen

en: Submitted by
tr_TR: Tarafından sunulan

en: Submitted by user
tr_TR: kullanıcı tarafından gönderildi

en: Subscribe with the following tags
tr_TR: Aşağıdaki etiketlerle abone olun

en: Subscribed (default)
tr_TR: Abone olundu (varsayılan)

en: Subscriber email address
tr_TR: Abone e-posta adresi

en: Subscriber list ID('s) separated by comma's
tr_TR: Virgülle ayrılmış abone listesi kimlik(ler)i

en: Subscriber status after submitting the form
tr_TR: Formu gönderdikten sonra abone durumu

en: Subscription
tr_TR: abonelik

en: Subscription Plan ID (should look similar to: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)
tr_TR: Abonelik Planı Kimliği (şuna benzemelidir: plan_G0FvDp6vZvdwRZ)

en: Subscription Status
tr_TR: Abonelik durumu

en: Subscription checkout
tr_TR: abonelik ödeme

en: Subscription periods
tr_TR: Abonelik dönemleri

en: Subscription plan ID cannot be empty!
tr_TR: Abonelik planı kimliği boş olamaz!

en: Subscriptions
tr_TR: abonelikler

en: Subscriptions can not be paid through iDeal, please choose a different payment method!
tr_TR: Abonelikler iDeal üzerinden ödenemez, lütfen farklı bir ödeme yöntemi seçin!

en: Subtotal
tr_TR: ara toplam

en: Subtotal:
tr_TR: Ara toplam:

en: Succeeded
tr_TR: başarılı

en: Success Message Colors
tr_TR: Başarı Mesajı Renkler

en: Success URL
tr_TR: Başarı URL'si

en: Success message
tr_TR: Başarı mesajı

en: Suffix label
tr_TR: Son ek etiketi

en: Suffix question icon tooltip text
tr_TR: Son ek soru simgesi araç ipucu metni

en: Sun
tr_TR: Güneş

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Super Form
tr_TR: Süper Form

en: Super Forms - Drag & Drop Form Builder
tr_TR: Süper Formlar - Sürükle ve Bırak Form Oluşturucu

en: Super Forms - User Status
tr_TR: Süper Formlar - Kullanıcı Durumu

en: Super Forms Listings will only be generated on the front-end
tr_TR: Süper Form Listeleri yalnızca ön uçta oluşturulacak

en: Super Forms could not find a form with ID: %d
tr_TR: Süper Formlar şu kimliğe sahip bir form bulamadı: %d

en: Super Forms could not find a listing with Form ID: %d
tr_TR: Süper Formlar, Form Kimliğine sahip bir liste bulamadı: %d

en: Super Forms could not find a listing with ID: %d
tr_TR: Süper Formlar şu kimliğe sahip bir liste bulamadı: %d

en: Suspended
tr_TR: Askıya alınmış

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: Swiss-French
tr_TR: İsviçre-Fransız

en: Switch form
tr_TR: Formu değiştir

en: System Status
tr_TR: Sistem durumu

en: TCP port to connect to
tr_TR: Bağlanılacak TCP bağlantı noktası

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: Tab 1
tr_TR: Sekme 1

en: Tab 2
tr_TR: Sekme 2

en: Tab 3
tr_TR: Sekme 3

en: Tab Location
tr_TR: Sekme Konumu

en: Tab background color
tr_TR: Sekme arka plan rengi

en: Tab border bottom width (0 = none)
tr_TR: Sekme kenarlığı alt genişliği (0 = yok)

en: Tab border color
tr_TR: Sekme kenarlığı rengi

en: Tab border left width (0 = none)
tr_TR: Sekme kenarlığı sol genişliği (0 = yok)

en: Tab border right width (0 = none)
tr_TR: Sekme kenarlığı sağ genişliği (0 = yok)

en: Tab border top width (0 = none)
tr_TR: Sekme kenarlığı üst genişliği (0 = yok)

en: Tab collaps icon color
tr_TR: Sekme daraltır simge rengi

en: Tab collapse icon color
tr_TR: Sekme daraltma simgesinin rengi

en: Tab padding
tr_TR: Sekme dolgusu

en: Tab text align
tr_TR: Sekme metni hizalama

en: Tablet preview
tr_TR: Tablet önizlemesi

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Tabs (default)
tr_TR: Sekmeler (varsayılan)

en: Tabs/Accordion
tr_TR: Sekmeler / Akordeon

en: Tagline for your blog; set in General Options
tr_TR: Blogunuz için kısa açıklama; Genel Seçeneklerde ayarla

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tags (post_tag)
tr_TR: Etiketler (post_tag)

en: Tags/Keywords
tr_TR: Etiketler/Anahtar Kelimeler

en: Take the shortcode and place it anywere!
tr_TR: Kısa kodu alın ve herhangi bir yere yerleştirin!

en: Tax behavior
tr_TR: Vergi davranışı

en: Tax category code ID. %sFind a tax category%s. Your default tax category is used if you don’t provide one when creating a transaction with Stripe Tax enabled. You can update this in your %stax settings%s.
tr_TR: Vergi kategorisi kodu kimliği. %sBir vergi kategorisi bulun%s. Şerit Vergisi etkinken bir işlem oluştururken bir tane sağlamazsanız varsayılan vergi kategoriniz kullanılır. Bunu %stax ayarlarınızda%s güncelleyebilirsiniz.

en: Tax rates:
tr_TR: Vergi oranları:

en: Taxonomy slug
tr_TR: Sınıflandırma bilgisi

en: Text Editor Settings
tr_TR: Metin Düzenleyici Ayarları

en: Text alignment
tr_TR: Metin hizalama

en: Text area
tr_TR: Metin alanı

en: Text field
tr_TR: Metin alanı

en: Text field (default)
tr_TR: Metin alanı (varsayılan)

en: Text on left side of the color picker (leave blank for no text)
tr_TR: Renk seçicinin sol tarafındaki metin (metin olmaması için boş bırakın)

en: Text on left side of the toggle button (leave blank for no text)
tr_TR: Geçiş düğmesinin sol tarafındaki metin (metin olmaması için boş bırakın)

en: Text on right side of the color picker (leave blank for no text)
tr_TR: Renk seçicinin sağ tarafındaki metin (metin olmaması için boş bırakın)

en: Text on right side of the toggle button (leave blank for no text)
tr_TR: Geçiş düğmesinin sağ tarafındaki metin (metin olmaması için boş bırakın)

en: Thai
tr_TR: Tay dili

en: Thank you for contacting us!
tr_TR: Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!

en: Thank you message
tr_TR: Teşekkür mesajı

en: Thank you page (return URL)
tr_TR: Teşekkür sayfası (dönüş URL'si)

en: Thank you title
tr_TR: Teşekkür ederim başlık

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkür ederim!

en: Thanks Description
tr_TR: Teşekkürler Açıklama

en: Thanks Title
tr_TR: Teşekkürler Başlık

en: Thanks margins in px (top right bottom left)
tr_TR: Pks cinsinden teşekkürler marjları (üst sağ alt sol)

en: The API key will be used for the Google Map element, Address Autocomplete and other features related to the Google Maps API
tr_TR: API anahtarı, Google Harita öğesi, Otomatik Adres Tamamlama ve Google Haritalar API'si ile ilgili diğer özellikler için kullanılacaktır.

en: The CVC number is incorrect.
tr_TR: CVC numarası yanlış.

en: The ID of the user where the post will belong to
tr_TR: Gönderinin ait olacağı kullanıcının kimliği

en: The IETF language tag of the locale Checkout is displayed in. If blank or auto, the browser’s locale is used.
tr_TR: Checkout'un yerel ayarının IETF dil etiketi görüntülenir. Boş veya otomatikse, tarayıcının yerel ayarı kullanılır.

en: The List ID seems to be invalid, please make sure you entered to correct List ID.
tr_TR: Liste Kimliği geçersiz görünüyor, lütfen Liste Kimliğini doğru girdiğinizden emin olun.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
tr_TR: Girilen PIN yanlış. Bu ret kodu yalnızca kart okuyucu ile yapılan ödemeler için geçerlidir.

en: The PIN entered is incorrect. This decline code only applies to payments made with a card reader.
tr_TR: Girilen PIN yanlış. Bu ret kodu yalnızca kart okuyucu ile yapılan ödemeler için geçerlidir.

en: The Place's full address
tr_TR: Mekanın tam adresi

en: The Place's phone number in international format
tr_TR: Yerin uluslararası formattaki telefon numarası

en: The Place's phone number, formatted according to the number's regional convention
tr_TR: Yerin telefon numarası, numaranın bölgesel kurallarına göre biçimlendirilmiştir

en: The URL the customer will be directed to if they decide to cancel payment and return to your website.
tr_TR: Müşterinin ödemeyi iptal edip web sitenize geri dönmeye karar vermesi durumunda yönlendirileceği URL.

en: The URL to which PayPal posts information about the payment, in the form of Instant Payment Notification messages.
tr_TR: PayPal'ın ödemeyle ilgili bilgileri Anında Ödeme Bildirimi mesajları biçiminde yayınladığı URL.

en: The URL to which Stripe should send customers when payment or setup is complete. If you'd like to use information from the successful Checkout Session on your page, read the guide on customizing your success page.
tr_TR: Ödeme veya kurulum tamamlandığında Stripe'in müşterileri göndermesi gereken URL. Başarılı Ödeme Oturumundan alınan bilgileri sayfanızda kullanmak istiyorsanız, başarı sayfanızı özelleştirmeyle ilgili kılavuzu okuyun.

en: The ZIP/postal code is incorrect.
tr_TR: Posta/posta kodu yanlış.

en: The address specified with automatic fill-in variables overrides the PayPal member's stored address. Buyers see the addresses that you pass in, but they cannot edit them. PayPal does not show addresses if they are invalid or omitted.
tr_TR: Otomatik doldurma değişkenleriyle belirtilen adres, PayPal üyesinin kayıtlı adresini geçersiz kılar. Alıcılar girdiğiniz adresleri görür ancak düzenleyemezler. PayPal, adresleri geçersiz veya atlanmışsa göstermez.

en: The allowable number of PIN tries has been exceeded.
tr_TR: İzin verilen PIN deneme sayısı aşıldı.

en: The amount to add or deduct when button is clicked
tr_TR: Düğme tıklandığında eklenecek veya düşülecek miktar

en: The area code for U.S. phone numbers, or the country code for phone numbers outside the U.S.
tr_TR: ABD telefon numaralarının alan kodu veya ABD dışındaki telefon numaralarının ülke kodu.

en: The author page (front-end)
tr_TR: Yazar sayfası (ön uç)

en: The author profile (backend)
tr_TR: Yazar profili (arka uç)

en: The authoritative website for this Place, such as a business' homepage
tr_TR: Bir işletmenin ana sayfası gibi bu Yer için yetkili web sitesi

en: The blog's home web address; set in General Options
tr_TR: Blogun ev web adresi; Genel Seçeneklerde ayarla

en: The card cannot be used to make this payment (it is possible it has been reported lost or stolen).
tr_TR: Kart bu ödemeyi yapmak için kullanılamaz (kaybolduğu veya çalındığı bildirilmiş olabilir).

en: The card does not support the specified currency.
tr_TR: Kart belirtilen para birimini desteklemiyor.

en: The card does not support this type of purchase.
tr_TR: Kart bu tür bir satın alma işlemini desteklemiyor.

en: The card has been declined as it requires a PIN.
tr_TR: PIN gerektirdiği için kart reddedildi.

en: The card has been declined for an unknown reason.
tr_TR: Kart bilinmeyen bir nedenle reddedildi.

en: The card has expired.
tr_TR: Kartın süresi doldu.

en: The card has insufficient funds to complete the purchase.
tr_TR: Kartın satın alma işlemini tamamlamak için yeterli bakiyesi yok.

en: The card issuer could not be reached so the payment could not be authorized.
tr_TR: Kartı veren kuruluşa ulaşılamadı, bu nedenle ödeme yetkilendirilemedi.

en: The card number is incorrect.
tr_TR: Kart numarası yanlış.

en: The card or account the card is connected to, is invalid.
tr_TR: Kartın bağlı olduğu kart veya hesap geçersiz.

en: The card was declined as the transaction requires authentication.
tr_TR: İşlem kimlik doğrulama gerektirdiğinden kart reddedildi.

en: The cat taxonomy name (e.g: category or product_cat)
tr_TR: Kedi sınıflandırması adı (ör. kategori veya ürün_kedi)

en: The charge attempt for the subscription failed, please try with a new payment method
tr_TR: Abonelik için ödeme denemesi başarısız oldu, lütfen yeni bir ödeme yöntemiyle deneyin

en: The combination username, password and activation code is incorrect!
tr_TR: Kullanıcı adı, şifre ve aktivasyon kodu kombinasyonu yanlış!

en: The conditions that this element should listen to.
tr_TR: Bu unsurun dinlemesi gereken koşullar.

en: The confirmation subject for this email
tr_TR: Bu e-postanın onay konusu

en: The content type to use for this email
tr_TR: Bu e-posta için kullanılacak içerik türü

en: The content type to use for this email.%sExample: UTF-8 or ISO-8859-1
tr_TR: Bu e-posta için kullanılacak içerik türü.%sÖrnek: UTF-8 veya ISO-8859-1

en: The cost of shipping each additional unit of this item.
tr_TR: Bu öğenin her bir ek biriminin nakliye maliyeti.

en: The cost of shipping this item.
tr_TR: Bu öğenin nakliye maliyeti.

en: The current theme's name; set in Presentation
tr_TR: Mevcut temanın adı; Sunumda ayarla

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
tr_TR: Müşteri, kartında bulunan bakiye veya kredi limitini aştı.

en: The customer has exceeded the balance or credit limit available on their card.
tr_TR: Müşteri, kartında bulunan bakiye veya kredi limitini aştı.

en: The customer has not entered their payment method.
tr_TR: Müşteri ödeme yöntemini girmedi.

en: The customer must use another card or method of payment.
tr_TR: Müşteri başka bir kart veya ödeme yöntemi kullanmalıdır.

en: The customer needs to check with the issuer whether the card can be used for the type of currency specified.
tr_TR: Müşteri, kartın belirtilen para birimi türü için kullanılıp kullanılamayacağını kartı veren kuruluşla kontrol etmelidir.

en: The customer needs to contact their card issuer for more information.
tr_TR: Müşterinin daha fazla bilgi için kartını veren kuruluşla iletişime geçmesi gerekir.

en: The customer needs to contact their card issuer to check that the card is working correctly.
tr_TR: Müşterinin, kartın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kartı veren kuruluşla iletişime geçmesi gerekir.

en: The customer needs to contact their card issuer to make sure their card can be used to make this type of purchase.
tr_TR: Müşterinin, kartının bu tür bir satın alma işleminde kullanılabileceğinden emin olmak için kartını veren kuruluşla iletişime geçmesi gerekir.

en: The customer should contact their card issuer for more information.
tr_TR: Müşteri, daha fazla bilgi için kartını veren kuruluşla iletişime geçmelidir.

en: The customer should try again and authenticate their card when prompted during the transaction.
tr_TR: Müşteri, işlem sırasında istendiğinde tekrar denemeli ve kartını doğrulamalıdır.

en: The customer should try again by inserting their card and entering a PIN.
tr_TR: Müşteri, kartını takıp bir PIN girerek tekrar denemelidir.

en: The customer should try again using the correct CVC.
tr_TR: Müşteri, doğru CVC'yi kullanarak tekrar denemelidir.

en: The customer should try again using the correct PIN.
tr_TR: Müşteri, doğru PIN'i kullanarak tekrar denemelidir.

en: The customer should try again using the correct billing ZIP/postal code.
tr_TR: Müşteri, doğru fatura posta/posta kodunu kullanmayı tekrar denemelidir.

en: The customer should try again using the correct card number.
tr_TR: Müşteri doğru kart numarasını kullanarak tekrar denemelidir.

en: The customer should try again using the correct expiration date.
tr_TR: Müşteri, doğru son kullanma tarihini kullanarak yeniden denemelidir.

en: The customer should use an alternative payment method.
tr_TR: Müşteri alternatif bir ödeme yöntemi kullanmalıdır.

en: The customer should use another card.
tr_TR: Müşteri başka bir kart kullanmalıdır.

en: The default for this value is 5 seconds
tr_TR: Bu değer için varsayılan 5 saniyedir

en: The delivery service that shipped a physical product, such as Fedex, UPS, USPS, etc.
tr_TR: Fedex, UPS, USPS vb. gibi fiziksel bir ürünü sevk eden teslimat hizmeti.

en: The duration for error messages to popup in milliseconds.
tr_TR: Milisaniye cinsinden hata mesajlarının açılma süresi.

en: The duration time will be calculated based on the time that appears first in it's dropdown
tr_TR: Süre, açılır menüsünde ilk görünen zamana göre hesaplanacaktır.

en: The email address where emails are sent to
tr_TR: E-postaların gönderildiği e-posta adresi

en: The email address where user will reply to (leave blank to use 'From email' setting).
tr_TR: Kullanıcının yanıtlayacağı e-posta adresi ('E-postadan' ayarını kullanmak için boş bırakın).

en: The email address which emails are sent from.%s(if you encounter issues with receiving emails, try to use info@%s).%sIf you are using an email provider (Gmail, Yahoo, Outlook.com, etc) it should be the email address of that account.
tr_TR: E-postaların gönderildiği e-posta adresi.%s(e-posta almayla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız, info@%s kullanmayı deneyin).%sBir e-posta sağlayıcısı kullanıyorsanız (Gmail, Yahoo, Outlook.com, vb.) o hesabın e-posta adresi olun.

en: The email message.
tr_TR: E-posta mesajı.

en: The email message. You can use {activation_code} and {register_login_url}
tr_TR: E-posta mesajı. {activation_code} ve {register_login_url} kullanabilirsiniz

en: The email message. You can use {user_login}, {register_generated_password} and {register_login_url}
tr_TR: E-posta mesajı. {user_login}, {register_generated_password} ve {register_login_url} kullanabilirsiniz

en: The estimated range for how long shipping will take, meant to be displayable to the customer.
tr_TR: Sevkiyatın ne kadar süreceğine ilişkin tahmini aralık, müşteriye gösterilebilir olması gerekiyordu.

en: The expiration year invalid.
tr_TR: Son kullanma yılı geçersiz.

en: The fields that should be populated with the address data.
tr_TR: Adres verileriyle doldurulması gereken alanlar.

en: The filename of the attachment
tr_TR: Ekin dosya adı

en: The following information has been send by the submitter:
tr_TR: Aşağıdaki bilgiler gönderen tarafından gönderilmiştir:

en: The form will not be submitted, no email will be send and no Contact Entry will be saved. Only the PDF file will be generated and downloaded for testing purposes.
tr_TR: Form gönderilmeyecek, e-posta gönderilmeyecek ve hiçbir İletişim Girişi kaydedilmeyecek. Test amacıyla yalnızca PDF dosyası oluşturulacak ve indirilecektir.

en: The four-digit phone number for U.S. phone numbers.
tr_TR: ABD telefon numaraları için dört basamaklı telefon numarası.

en: The height to set the editor in pixels
tr_TR: Düzenleyiciyi piksel cinsinden ayarlama yüksekliği

en: The language to use. This affects the names of controls, copyright notices, driving directions, and control labels, as well as the responses to service requests. List of supported language codes: %sSupported Languages%s
tr_TR: Kullanılacak dil. Bu, kontrollerin adlarını, telif hakkı bildirimlerini, yol tarifini ve kontrol etiketlerini ve ayrıca hizmet taleplerine verilen yanıtları etkiler. Desteklenen dil kodlarının listesi: %sDesteklenen Diller%s

en: The logic/method of the validation.
tr_TR: Doğrulamanın mantığı / yöntemi.

en: The lower bound of the estimated range. If empty, represents no lower bound.
tr_TR: Tahmini aralığın alt sınırı. Boşsa, alt sınırı temsil etmez.

en: The maximum amount
tr_TR: Maksimum miktar

en: The message to display to locked out users
tr_TR: Kilitli kullanıcılara gösterilecek mesaj

en: The message to display to none logged in users
tr_TR: Oturum açmış hiçbir kullanıcıya gösterilecek mesaj

en: The message to display when an incorrect password was entered
tr_TR: Yanlış şifre girildiğinde görüntülenecek mesaj

en: The minimum amount
tr_TR: Minimum miktar

en: The mode of the Checkout Session
tr_TR: Ödeme Oturumu modu

en: The most advanced, flexible and easy to use form builder for WordPress!
tr_TR: WordPress için en gelişmiş, esnek ve kullanımı kolay form oluşturucu!

en: The name of the shipping rate, meant to be displayable to the customer. This will appear on CheckoutSessions.
tr_TR: Müşteri tarafından görüntülenebilir olması amaçlanan nakliye ücretinin adı. Bu, CheckoutSessions'ta görünecektir.

en: The name where user will reply to (leave blank to use 'From name' setting).
tr_TR: Kullanıcının yanıtlayacağı ad ('Gönderen adı' ayarını kullanmak için boş bırakın).

en: The name which emails are sent from.
tr_TR: E-postaların gönderildiği ad.

en: The number of intervals between subscription billings.
tr_TR: Abonelik faturaları arasındaki aralık sayısı.

en: The number of months to show at once
tr_TR: Tek seferde gösterilecek ay sayısı

en: The order the post should be displayed in
tr_TR: Gönderinin görüntülenmesi gereken sıra

en: The password to access the post
tr_TR: Gönderiye erişmek için şifre

en: The payment amount is invalid or exceeds the amount that is allowed.
tr_TR: Ödeme tutarı geçersiz veya izin verilen tutarı aşıyor.

en: The payment cannot be authorized.
tr_TR: Ödeme yetkilendirilemez.

en: The payment could not be processed by the issuer for an unknown reason.
tr_TR: Ödeme, bilinmeyen bir nedenle ihraççı tarafından işlenemedi.

en: The payment has been completed, and the funds have been added successfully to your account balance.
tr_TR: Ödeme tamamlandı ve para başarıyla hesap bakiyenize eklendi.

en: The payment has been declined as Stripe suspects it is fraudulent.
tr_TR: Stripe, sahte olduğundan şüphelendiği için ödeme reddedildi.

en: The payment has been declined because it matches a value on the Stripe user’s block list.
tr_TR: Stripe kullanıcısının engelleme listesindeki bir değerle eşleştiği için ödeme reddedildi.

en: The payment has been declined because the card is reported lost.
tr_TR: Kartın kaybolduğu bildirildiği için ödeme reddedildi.

en: The payment has been declined because the card is reported stolen.
tr_TR: Kartın çalındığı bildirildiği için ödeme reddedildi.

en: The payment has failed. This happens only if the payment was made from your customer's bank account.
tr_TR: Ödeme başarısız oldu. Bu, yalnızca ödeme müşterinizin banka hesabından yapılmışsa gerçekleşir.

en: The payment is not permitted.
tr_TR: Ödemeye izin verilmiyor.

en: The payment is pending.
tr_TR: Ödeme beklemede.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, the customer needs to contact their card issuer.
tr_TR: Ödeme tekrar denenmelidir. Hala işlenemiyorsa, müşterinin kartını veren kuruluşla iletişime geçmesi gerekir.

en: The payment should be attempted again. If it still cannot be processed, try again later.
tr_TR: Ödeme tekrar denenmelidir. Hala işlenemiyorsa, daha sonra tekrar deneyin.

en: The payment was denied. This happens only if the payment was previously pending because of one of the reasons listed for the pending_reason variable or the Fraud_Management_Filters_x variable.
tr_TR: Ödeme reddedildi. Bu, yalnızca, bekleyen_sebep değişkeni veya Fraud_Management_Filters_x değişkeni için listelenen nedenlerden biri nedeniyle ödeme daha önce beklemedeyse gerçekleşir.

en: The post format (e.g: quote, gallery, audio etc.)
tr_TR: Gönderi biçimi (ör. alıntı, galeri, ses vb.)

en: The post tags
tr_TR: gönderi etiketleri

en: The post type %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
tr_TR: %1$s gönderi türü mevcut değil. Lütfen formunuzu %2$sedit%3$s ve tekrar deneyin

en: The price or amount of the product, service, or contribution, not including shipping, handling, or tax. If you omit this variable from Buy Now or Donate buttons, buyers enter their own amount at the time of payment.
tr_TR: Ürünün, hizmetin veya katkının fiyatı veya miktarı, nakliye, taşıma veya vergi hariç. Bu değişkeni Şimdi Satın Al veya Bağışta bulun düğmelerinden çıkarırsanız, alıcılar ödeme sırasında kendi tutarlarını girerler.

en: The region code to use. This alters the map's behavior based on a given country or territory. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
tr_TR: Kullanılacak bölge kodu. Bu, haritanın davranışını belirli bir ülke veya bölgeye göre değiştirir. Bölge parametresi, (genellikle) ülke kodu Üst Düzey Etki Alanlarına (ccTLD'ler) bire bir eşlemeye sahip Unicode bölge alt etiketi tanımlayıcılarını kabul eder. Çoğu Unicode bölge tanımlayıcısı, bazı önemli istisnalar dışında ISO 3166-1 kodlarıyla aynıdır. Örneğin, Büyük Britanya'nın ccTLD'si "uk" (.co.uk etki alanına karşılık gelir), bölge tanımlayıcısı ise "GB"'dir.

en: The result will be expressed in meters. Enter the unique field name e.g: total_distance
tr_TR: Sonuç metre cinsinden ifade edilecektir. Benzersiz alan adını girin, ör: total_distance

en: The result will be expressed in seconds. Enter the unique field name e.g: total_traveltime
tr_TR: Sonuç saniye cinsinden ifade edilecektir. Benzersiz alan adını girin, ör .: total_traveltime

en: The sender of this payment has %1$sverified their account and is located %2$s the US.
tr_TR: Bu ödemeyi gönderen %1$s hesabını doğruladı ve ABD'de %2$s konumunda bulunuyor.

en: The shipping rate options to apply to this Session.
tr_TR: Bu Oturuma uygulanacak kargo ücreti seçenekleri.

en: The specific reason for the decline should not be reported to the customer. Instead, it needs to be presented as a generic decline.
tr_TR: Düşüşün özel nedeni müşteriye bildirilmemelidir. Bunun yerine, genel bir düşüş olarak sunulmalıdır.

en: The steps the slider makes when sliding
tr_TR: Kaydırıcının kaydırırken yaptığı adımlar

en: The subject for this email
tr_TR: Bu e-postanın konusu

en: The subscription’s description, meant to be displayable to the customer.
tr_TR: Aboneliğin açıklaması, müşteriye gösterilebilir olması gerekiyordu.

en: The tag taxonomy name (e.g: post_tag or product_tag)
tr_TR: Etiket sınıflandırma adı (ör. post_tag veya product_tag)

en: The taxonomy %1$s doesn't seem to exist. Please %2$sedit%3$s your form and try again
tr_TR: %1$s sınıflandırması yok gibi görünüyor. Lütfen formunuzu %2$sedit%3$s ve tekrar deneyin

en: The thickness of the signature when drawing
tr_TR: Çizim yaparken imzanın kalınlığı

en: The three-digit prefix for U.S. phone numbers, or the entire phone number for phone numbers outside the U.S., excluding country code.
tr_TR: ABD telefon numaraları için üç basamaklı ön ek veya ABD dışındaki telefon numaraları için ülke kodu hariç telefon numarasının tamamı.

en: The time in seconds, before the connection is dropped and an error is returned.
tr_TR: Bağlantı kesilmeden ve bir hata döndürülmeden önceki saniye cinsinden süre.

en: The time that should appear first in the dropdown list (Minimum Time)
tr_TR: Açılır listede ilk görünmesi gereken zaman (Minimum Süre)

en: The time that should appear last in the dropdown list (Maximum Time)
tr_TR: Açılır listede en son görünmesi gereken zaman (Maksimum Süre)

en: The tooltip will appear as soon as the user hovers over the field with their mouse.
tr_TR: Araç ipucu, kullanıcı faresi ile alanın üzerine gelir gelmez görünecektir.

en: The total of times a user can click the "+" icon
tr_TR: Bir kullanıcının "+" simgesini toplam tıklama sayısı

en: The tracking number for a physical product, obtained from the delivery service. If multiple tracking numbers were generated for this purchase, please separate them with commas.
tr_TR: Teslimat hizmetinden alınan fiziksel bir ürünün takip numarası. Bu satın alma için birden fazla takip numarası oluşturulduysa lütfen bunları virgülle ayırın.

en: The types of place results to return
tr_TR: Döndürülecek yer sonuçları türleri

en: The unit of measure if weight is specified.
tr_TR: Ağırlık belirtilmişse ölçü birimi.

en: The upper bound of the estimated range. If empty, represents no upper bound i.e., infinite.
tr_TR: Tahmini aralığın üst sınırı. Boşsa, üst sınırı temsil etmez, yani sonsuzdur.

en: The value for your hidden field.
tr_TR: Gizli alanınızın değeri.

en: The value the field needs to have before this field will become visible.
tr_TR: Bu alanın görünür hale gelmesi için alanın sahip olması gereken değer.

en: Theme & colors
tr_TR: Tema ve renkler

en: Theme & styles
tr_TR: Tema ve stiller

en: Theme style
tr_TR: Tema stili

en: Theme styles
tr_TR: Tema stilleri

en: Third choice
tr_TR: Üçüncü seçim

en: This allows you return the age, months or days based on the birthdate
tr_TR: Bu, doğum tarihine göre yaşı, ayları veya günleri döndürmenizi sağlar.

en: This allows you to retrieve entry data from a different form and autopopulate it inside this form.
tr_TR: Bu, giriş verilerini farklı bir formdan almanıza ve bu form içinde otomatik olarak doldurmanıza olanak tanır.

en: This authorization has been voided.
tr_TR: Bu yetki iptal edildi.

en: This authorization has expired and cannot be captured.
tr_TR: Bu yetkinin süresi doldu ve ele geçirilemez.

en: This can be a Text field or Hidden field (do not add brackets before and after).
tr_TR: Bu bir Metin alanı veya Gizli alan olabilir (önüne ve arkasına köşeli parantez eklemeyin).

en: This content will be placed after the body content of the email.
tr_TR: Bu içerik, e-postanın gövde içeriğinden sonra yerleştirilecektir.

en: This content will be placed after the confirmation email body.
tr_TR: Bu içerik, onay e-postası gövdesinden sonra yerleştirilecektir.

en: This content will be placed before the body content of the email.
tr_TR: Bu içerik, e-postanın gövde içeriğinin önüne yerleştirilecektir.

en: This content will be placed before the confirmation email body.
tr_TR: Bu içerik, onay e-postası gövdesinden önce yerleştirilecektir.

en: This form is no longer available
tr_TR: Bu form artık mevcut değil

en: This is the toggle label when the user disabled the toggle element
tr_TR: Bu, kullanıcı geçiş öğesini devre dışı bıraktığı zamanki geçiş etiketidir

en: This is the toggle label when the user enabled the toggle element
tr_TR: Bu, kullanıcı geçiş öğesini etkinleştirdiğinde değiştirilen etikettir

en: This is the toggle value when the user disabled the toggle element
tr_TR: Bu, kullanıcı geçiş öğesini devre dışı bıraktığı zamanki değiştirme değeridir

en: This is the toggle value when the user enabled the toggle element
tr_TR: Bu, kullanıcı geçiş öğesini etkinleştirdiğinde geçiş değeridir

en: This mail was send from
tr_TR: Bu posta gönderilmiştir

en: This makes it easier to keep track of your sections when building forms
tr_TR: Bu, formlar oluştururken bölümlerinizi takip etmeyi kolaylaştırır

en: This message will be displayed if the listing is not visible to the user
tr_TR: Liste kullanıcı tarafından görülmüyorsa bu mesaj görüntülenecektir.

en: This message will be displayed if there are no results based on the current filter
tr_TR: Geçerli filtreye dayalı hiçbir sonuç yoksa bu mesaj görüntülenecektir.

en: This message will be displayed to the user if an entry with the same title already exists based on above configuration
tr_TR: Yukarıdaki yapılandırmaya göre aynı başlığa sahip bir giriş zaten mevcutsa, bu mesaj kullanıcıya gösterilecektir.

en: This message will only be displayed if absolutely zero results are available for the current user.
tr_TR: Bu mesaj yalnızca, geçerli kullanıcı için kesinlikle sıfır sonuç mevcutsa görüntülenecektir.

en: This only works for logged in users or when $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID (in that case the "form ID" setting is obsolete)
tr_TR: Bu yalnızca oturum açmış kullanıcılar için veya $ _GET veya $ _POST, giriş kimliğine sahip bir anahtar [contact_entry_id] içerdiğinde çalışır (bu durumda "form kimliği" ayarı geçersizdir)

en: This only works if either one of the following is used/enabled:%1$s- You enabled "Retrieve form data from users last submission"%1$s- Your form contains a search field that searches contact entries based on their title;%1$s- When $_GET or $_POST contains a key [contact_entry_id] with the entry ID;%1$s- When you have a Hidden field named "hidden_contact_entry_id" with the tag {user_last_entry_id} set as it's Default value;
tr_TR: Bu, yalnızca aşağıdakilerden biri kullanıldığında/etkinleştirildiğinde çalışır:%1$s- "Kullanıcıların son gönderiminden form verilerini al"ı etkinleştirdiyseniz%1$s- Formunuz, kişi girişlerini başlıklarına göre arayan bir arama alanı içerir; %1$s- $_GET veya $_POST, giriş kimliğine sahip bir [contact_entry_id] anahtarı içerdiğinde;%1$s- Varsayılan değer olarak ayarlanmış {user_last_entry_id} etiketiyle "hidden_contact_entry_id" adlı bir Gizli alanınız olduğunda;

en: This option is only usefull whenever you conditionally hide the user_login or user_email field
tr_TR: Bu seçenek yalnızca user_login veya user_email alanını koşullu olarak gizlediğinizde kullanışlıdır.

en: This option is required so that Super Forms knows how to calculate the distance
tr_TR: Süper Formların mesafeyi nasıl hesaplayacağını bilmesi için bu seçenek gereklidir

en: This profile has been suspended, and no further amounts will be collected.
tr_TR: Bu profil askıya alındı ve başka bir miktar tahsil edilmeyecek.

en: This recurring payment plan has been canceled and cannot be reactivated. No more recurring payments will be made.
tr_TR: Bu yinelenen ödeme planı iptal edildi ve yeniden etkinleştirilemez. Artık yinelenen ödeme yapılmayacaktır.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. Leave blank to allow any logged in user to download the files.
tr_TR: Bu ayar yalnızca dosyalar wp-content dizininin dışında güvenli bir dizinde depolandığında çalışır. Oturum açmış herhangi bir kullanıcının dosyaları indirmesine izin vermek için boş bırakın.

en: This setting only works when files are stored in a secure directory outside the wp-content directory. When enabled, this will prevent any none authorized download of files. Users must be logged in before they can download the files.
tr_TR: Bu ayar yalnızca dosyalar wp-content dizininin dışında güvenli bir dizinde depolandığında çalışır. Etkinleştirildiğinde, bu, dosyaların yetkisiz indirilmesini engelleyecektir. Dosyaları indirebilmeleri için önce kullanıcıların oturum açmış olması gerekir.

en: This value overrides the weight values of individual items. If profile-based shipping rates are configured with a basis of weight, PayPal uses this value to calculate the shipping charges for the payment.
tr_TR: Bu değer, tek tek öğelerin ağırlık değerlerini geçersiz kılar. Profil tabanlı gönderim ücretleri ağırlık bazında yapılandırılırsa PayPal, ödeme için gönderim ücretlerini hesaplamak için bu değeri kullanır.

en: This variable is not quantity-specific. The same handling cost applies, regardless of the number of items on the order.
tr_TR: Bu değişken miktara özgü değildir. Siparişteki ürün sayısından bağımsız olarak aynı taşıma maliyeti geçerlidir.

en: This will add a marker for the address location on the map
tr_TR: Bu, haritadaki adres konumu için bir işaretçi ekleyecektir

en: This will add a question mark with a tooltip (leave blank for no question icon)
tr_TR: Bu, araç ipucu içeren bir soru işareti ekleyecektir (soru simgesi yoksa boş bırakın)

en: This will apply a right to left layout for your emails
tr_TR: Bu, e-postalarınız için sağdan sola bir düzen uygulayacaktır

en: This will attach a CSV file to the admin email
tr_TR: Bu, yönetici e-postasına bir CSV dosyası ekleyecektir

en: This will convert line breaks automatically to [br /] tags
tr_TR: Bu, satır sonlarını otomatik olarak [br /] etiketlerine dönüştürecektir

en: This will convert line breaks to [br /] tag in HTML emails
tr_TR: Bu, HTML e-postalarında satır sonlarını [br /] etiketine dönüştürür

en: This will convert line breaks to [br /] tags in HTML emails
tr_TR: Bu, HTML e-postalarında satır sonlarını [br /] etiketlerine dönüştürecektir

en: This will create a new site within your wordpress site network
tr_TR: Bu, wordpress site ağınızda yeni bir site oluşturacaktır.

en: This will deactivate your plugin for this domain. Click OK if you are sure to continue!
tr_TR: Bu, bu etki alanı için eklentinizi devre dışı bırakacaktır. Devam edeceğinizden eminseniz Tamam'ı tıklayın!

en: This will delete all your current settings. Click OK if you are sure to continue!
tr_TR: Bu, tüm mevcut ayarlarınızı siler. Devam edeceğinizden eminseniz Tamam'ı tıklayın!

en: This will delete your current progress. Before you proceed, please confirm that you want to delete all elements and insert this example form!
tr_TR: Bu, mevcut ilerlemenizi siler. Devam etmeden önce, lütfen tüm öğeleri silmek istediğinizi onaylayın ve bu örnek formu ekleyin!

en: This will determine if the textual distance is returned in meters or miles
tr_TR: Bu, metinsel mesafenin metre veya mil cinsinden dönüp dönmediğini belirleyecektir.

en: This will generate a new password as soon as the user account has been approved
tr_TR: Bu, kullanıcı hesabı onaylanır onaylanmaz yeni bir şifre oluşturacaktır.

en: This will prevent all the settings from being send (normally you do not need these for your Zap)
tr_TR: Bu, tüm ayarların gönderilmesini önleyecektir (normalde Zap'iniz için bunlara ihtiyacınız yoktur)

en: This will prevent browser from automatically autopopulating a field when user starts typing with previously submitted data
tr_TR: Bu, kullanıcı önceden gönderilen verilerle yazmaya başladığında tarayıcının bir alanı otomatik olarak otomatik olarak doldurmasını engeller.

en: This will prevent empty values from being saved for the Contact Entry
tr_TR: Bu, Kontak Girişi için boş değerlerin kaydedilmesini önleyecektir.

en: This will prevent scrolling effect when an error was found for the current step
tr_TR: Bu, mevcut adım için bir hata bulunduğunda kaydırma etkisini önleyecektir.

en: This will prevent scrolling effect when the Next or Prev button was clicked
tr_TR: Bu, Sonraki veya Önceki düğmesi tıklandığında kaydırma etkisini önleyecektir.

en: This will prevent the first element from being automatically focussed when this multi-part becomes active
tr_TR: Bu, bu çok bölüm aktif hale geldiğinde ilk öğenin otomatik olarak odaklanmasını önleyecektir.

en: This will prioritize search result within the provided region. The region parameter accepts Unicode region subtag identifiers which (generally) have a one-to-one mapping to country code Top-Level Domains (ccTLDs). Most Unicode region identifiers are identical to ISO 3166-1 codes, with some notable exceptions. For example, Great Britain's ccTLD is "uk" (corresponding to the domain .co.uk) while its region identifier is "GB".
tr_TR: Bu, sağlanan bölge içindeki arama sonuçlarına öncelik verir. Bölge parametresi, (genellikle) ülke kodu Üst Düzey Etki Alanlarına (ccTLD'ler) bire bir eşlemeye sahip Unicode bölge alt etiketi tanımlayıcılarını kabul eder. Çoğu Unicode bölge tanımlayıcısı, bazı önemli istisnalar dışında ISO 3166-1 kodlarıyla aynıdır. Örneğin, Büyük Britanya'nın ccTLD'si "uk" (.co.uk etki alanına karşılık gelir), bölge tanımlayıcısı ise "GB"'dir.

en: This will save a subscriber for MailPoet
tr_TR: Bu, MailPoet için bir aboneyi kurtaracak

en: This will save a subscriber for Mailster
tr_TR: Bu, Mailster için bir aboneyi kurtaracak

en: This will save the entered email by the user as the subsriber email address
tr_TR: Bu, kullanıcı tarafından girilen e-postayı abone e-posta adresi olarak kaydeder

en: This will strip out any fields that where not filled out by the user
tr_TR: Bu, kullanıcı tarafından doldurulmayan tüm alanları kaldıracaktır.

en: Thousand separator
tr_TR: Binlik ayırıcı

en: Three-letter ISO code for the currency e.g: USD, AUD, EUR. List of %ssupported currencies%s.
tr_TR: Para birimi için üç harfli ISO kodu, örneğin: USD, AUD, EUR. %sDesteklenen para birimlerinin listesi%s.

en: Three-letter ISO currency code e.g USD, CAD, EUR
tr_TR: Üç harfli ISO para birimi kodu, örneğin USD, CAD, EUR

en: Three-letter ISO currency code. Must be a %ssupported currency%s.
tr_TR: Üç harfli ISO para birimi kodu. %sdesteklenen bir para birimi%s olmalıdır.

en: Threshold for the "keyup" event before hooks are fired (in milliseconds)
tr_TR: Kancalar tetiklenmeden önce "keyup" etkinliği eşiği (milisaniye cinsinden)

en: Thu
tr_TR: Per

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Till
tr_TR: Kadar

en: Till date
tr_TR: bugüne kadar

en: Till date (yyyy-mm-dd): Display the popup within specific date range
tr_TR: Son tarihe kadar (yyyy-aa-gg): Açılır pencereyi belirli bir tarih aralığında görüntüle

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Timeout (seconds)
tr_TR: Zaman aşımı (saniye)

en: Tip
tr_TR: İpucu

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title color
tr_TR: Başlık rengi

en: Title for blog
tr_TR: Blog başlığı

en: Title line-height in pixels (0 = none)
tr_TR: Piksel cinsinden başlık satırı yüksekliği (0 = yok)

en: Title size in pixels (0 = none)
tr_TR: Piksel cinsinden başlık boyutu (0 = yok)

en: Title weight (0 = none)
tr_TR: Başlık ağırlığı (0 = yok)

en: To delete this entry you must be logged in.
tr_TR: Bu girişi silmek için giriş yapmalısınız.

en: To use a header and footer for your PDF, you can edit any element (including columns) and navigate to "PDF Settings" section. Here you can define if the element should be used as a header or footer. Note that you can only use one header or footer element. To add multiple elements you should use a column instead.
tr_TR: PDF'niz için bir üstbilgi ve altbilgi kullanmak için herhangi bir öğeyi (sütunlar dahil) düzenleyebilir ve "PDF Ayarları" bölümüne gidebilirsiniz. Burada, öğenin üstbilgi veya altbilgi olarak kullanılıp kullanılmayacağını tanımlayabilirsiniz. Yalnızca bir üstbilgi veya altbilgi öğesi kullanabileceğinizi unutmayın. Birden çok öğe eklemek için bunun yerine bir sütun kullanmalısınız.

en: To use for example Raleway google font you can enter: 'Raleway', sans-serif
tr_TR: Örneğin Raleway google yazı tipini kullanmak için şunu girebilirsiniz: 'Raleway', sans-serif

en: Toggle all fields
tr_TR: Tüm alanları değiştir

en: Toggle button background (off)
tr_TR: Düğme arka planını değiştir (kapalı)

en: Toggle button background (on)
tr_TR: Düğme arka planını değiştir (açık)

en: Toggle button colors
tr_TR: Düğme renklerini değiştir

en: Toggle button font (off)
tr_TR: Düğme yazı tipini değiştir (kapalı)

en: Toggle button font (on)
tr_TR: Düğme yazı tipini değiştir (açık)

en: Toggle field
tr_TR: Alanı değiştir

en: Toggle start value (default status)
tr_TR: Başlangıç değerini değiştir (varsayılan durum)

en: Tooltip Arrow Background
tr_TR: Araç İpucu Ok Arka Planı

en: Tooltip Arrow Border
tr_TR: Araç İpucu Ok Kenarlığı

en: Tooltip Background
tr_TR: İpucu Arka Planı

en: Tooltip Border
tr_TR: Araç İpucu Kenarlığı

en: Tooltip Colors
tr_TR: Araç İpucu Renkleri

en: Tooltip Font
tr_TR: İpucu Yazı Tipi

en: Tooltip text
tr_TR: Araç ipucu metni

en: Top
tr_TR: Üst:

en: Top and Left
tr_TR: Üst ve Sol

en: Top and Right
tr_TR: Yukarı ve Sağ

en: Top left
tr_TR: Sol üst

en: Top right
tr_TR: Sağ üst

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Track color
tr_TR: Rengi takip et

en: Track form submissions with Google Analytics
tr_TR: Google Analytics ile form gönderimlerini izleyin

en: Tracking Events
tr_TR: Olayları İzleme

en: Tracking number (optional)
tr_TR: Takip numarası (isteğe bağlı)

en: Transaction
tr_TR: İşlem

en: Transaction Details
tr_TR: ödeme detayları

en: Transaction ID
tr_TR: İşlem Kimliği

en: Transactions
tr_TR: işlemler

en: Transfer after this element
tr_TR: Bu elementten sonra transfer

en: Transfer this element (also works across forms)
tr_TR: Bu öğeyi aktar (formlar arasında da çalışır)

en: Translate countries by its given iso code
tr_TR: Ülkeleri verilen iso koduna göre çevirin

en: Translations
tr_TR: Çeviriler

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Travel mode (specifies what mode of transport to use when calculating directions)
tr_TR: Seyahat modu (yol tariflerini hesaplarken hangi ulaşım modunun kullanılacağını belirtir)

en: Trial period in days (only works when mode is set to `subscription`)
tr_TR: Gün cinsinden deneme süresi (yalnızca mod "abonelik" olarak ayarlandığında çalışır)

en: Trigger only when all or one of the below conditions matched their value.
tr_TR: Yalnızca aşağıdaki koşulların tümü veya biri değerleriyle eşleştiğinde tetikleyin.

en: Tu
tr_TR: Sa

en: Tue
tr_TR: Salı

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Turkish
tr_TR: Türk

en: U.S. state
tr_TR: ABD eyaleti

en: URL of your login page where you placed the login form, here users can verify their email address
tr_TR: Giriş formunu yerleştirdiğiniz giriş sayfanızın URL'si, burada kullanıcılar e-posta adreslerini doğrulayabilir

en: US State
tr_TR: ABD Eyaleti

en: Ukrainian
tr_TR: Ukrayna

en: Unable to load content, please refresh the page, or try again later.
tr_TR: İçerik yüklenemiyor, lütfen sayfayı yenileyin veya daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to submit form, session expired!
tr_TR: Form gönderilemiyor, oturumun süresi doldu!

en: Unable to switch language, session expired!
tr_TR: Dil değiştirilemiyor, oturumun süresi doldu!

en: Uncaptured
tr_TR: Yakalanmamış

en: Undo last change
tr_TR: Son değişikliği geri al

en: Unique code
tr_TR: Benzersiz kod

en: Unique code generation
tr_TR: Benzersiz kod üretimi

en: Unique field name
tr_TR: Benzersiz alan adı

en: Unique field name (required)
tr_TR: Benzersiz alan adı (gerekli)

en: Unique field name may not be empty!
tr_TR: Benzersiz alan adı boş olamaz!

en: Unit
tr_TR: Birim

en: Unit amount
tr_TR: Birim miktarı

en: Unit.
tr_TR: Birim.

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unread
tr_TR: Okunmamış

en: Unsubscribed
tr_TR: abonelikten çıktı

en: Until
tr_TR: A kadar

en: Update
tr_TR: Güncelleme

en: Update Element
tr_TR: Öğeyi Güncelle

en: Update all
tr_TR: Tümünü güncelle

en: Update based on user ID (user_id)
tr_TR: Kullanıcı kimliğine göre güncelleme (user_id)

en: Update conditional logic, {tags} and variable fields dynamically
tr_TR: Koşullu mantığı, {etiketleri} ve değişken alanları dinamik olarak güncelleyin

en: Update contact entry data (if contact entry was found)
tr_TR: Kişi girişi verilerini güncelleyin (kişi girişi bulunursa)

en: Update current logged in user
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcıyı güncelle

en: Update custom user meta
tr_TR: Özel kullanıcı metasını güncelle

en: Update user based on user_id field or GET or POST
tr_TR: Kullanıcıyı user_id alanına veya GET veya POST'a göre güncelleyin

en: Upload CSV file
tr_TR: CSV dosyası yükle

en: Upload a file to send as attachment
tr_TR: Ek olarak göndermek için bir dosya yükleyin

en: Upload a logo to use for this email template
tr_TR: Bu e-posta şablonu için kullanılacak bir logo yükleyin

en: Upload failed
tr_TR: Yükleme başarısız

en: Upload limit reached!
tr_TR: Yükleme sınırına ulaşıldı!

en: Upload size limit reached!
tr_TR: Yükleme boyutu sınırına ulaşıldı!

en: Uploading files...
tr_TR: Dosyalar yükleniyor...

en: Upon selecting the country code a placeholder for the correct phonenumber format will be displayed
tr_TR: Ülke kodunu seçtikten sonra, doğru telefon numarası formatı için bir yer tutucu görüntülenecektir.

en: Use %shttps://jsonlint.com/%s in case you are unable to find the error.
tr_TR: Hatayı bulamamanız durumunda %shttps://jsonlint.com/%s adresini kullanın.

en: Use 24h format e.g: 13:00, 09:30 etc.
tr_TR: 24 saat biçimini kullanın, örneğin: 13:00, 09:30 vb.

en: Use CTRL or SHIFT to select multiple roles
tr_TR: Birden çok rol seçmek için CTRL veya SHIFT'i kullanın

en: Use a custom email body. Use {loop_fields} to retrieve the loop.
tr_TR: Özel bir e-posta gövdesi kullanın. Döngüyü almak için {loop_fields} kullanın.

en: Use a custom loop. Use {loop_label} and {loop_value} to retrieve values.
tr_TR: Özel bir döngü kullanın. Değerleri almak için {loop_label} ve {loop_value} kullanın.

en: Use a password to protect the form
tr_TR: Formu korumak için bir parola kullanın

en: Use an existing product ID which the price will belong to
tr_TR: Fiyatın ait olacağı mevcut bir ürün kimliğini kullanın

en: Use as PDF footer
tr_TR: PDF altbilgisi olarak kullan

en: Use as PDF header
tr_TR: PDF başlığı olarak kullan

en: Use custom HTML and CSS when printing
tr_TR: Yazdırırken özel HTML ve CSS kullanın

en: Use custom button settings or the default form button settings?
tr_TR: Özel düğme ayarlarını mı yoksa varsayılan form düğmesi ayarlarını mı kullanıyorsunuz?

en: Use custom headers
tr_TR: Özel başlıklar kullanın

en: Use custom padding
tr_TR: Özel dolgu kullan

en: Use headers defined for Admin emails (default)
tr_TR: Yönetici e-postaları için tanımlanmış başlıkları kullan (varsayılan)

en: Use headers defined for Confirmation emails
tr_TR: Onay e-postaları için tanımlanan başlıkları kullanın

en: Use image button instead of text button
tr_TR: Metin düğmesi yerine resim düğmesini kullanın

en: Use it as a starting point, but you can customize the columns
tr_TR: Başlangıç noktası olarak kullanın, ancak sütunları özelleştirebilirsiniz

en: Use minimal editor config
tr_TR: Minimal düzenleyici yapılandırması kullanın

en: Use the adaptive positioning by default
tr_TR: Varsayılan olarak uyarlanabilir konumlandırmayı kullanın

en: Use the default wp_mail() or use SMTP to send emails
tr_TR: Varsayılan wp_mail () kullanın veya e-posta göndermek için SMTP kullanın

en: Use this field to optionally store an explanation of the subscription for rendering in Stripe hosted surfaces.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak, Stripe tarafından barındırılan yüzeylerde işleme için abonelik açıklamasını saklamak için bu alanı kullanın.

en: Use this to add some extra styles for this element.
tr_TR: Bu öğeye bazı ekstra stiller eklemek için bunu kullanın.

en: Use to identify your invoice number for this purchase.
tr_TR: Bu satın alma işlemi için fatura numaranızı tanımlamak için kullanın.

en: Use your own custom regex to validate this field
tr_TR: Bu alanı doğrulamak için kendi özel normal ifadenizi kullanın

en: Use {tags} if needed
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın

en: Use {tags} if needed%sPut each latitude and longitude on a new line separated by pipes e.g: lat|lng
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın%sHer enlem ve boylamı borularla ayrılmış yeni bir satıra koyun ör.: lat|lng

en: Use {tags} if needed, separate each mode with comma. Valid values are: BUS,RAIL,SUBWAY,TRAIN,TRAM
tr_TR: Gerekirse {etiketleri} kullanın, her modu virgülle ayırın. Geçerli değerler şunlardır: OTOBÜS, DEMİRYOLU, METRO, TREN, TRAM

en: Use {tags} if needed, valid modes are: DRIVING, BICYCLING, TRANSIT, WALKING
tr_TR: Gerekirse {etiketleri} kullanın, geçerli modlar şunlardır: SÜRÜŞ, BİSİKLET, TRANSİT, YÜRÜYÜŞ

en: Use {tags} if needed, you can also use third party [shortcodes] if needed. But please note that if you are using {tags} in combination with [shortcodes] from third parties, this might cause problems with initialized DOM elements. This is because when using {tags} the HTML will be updated to reflect the value change of a field, which causes the HTML to be reloaded, losing any initialized DOM elements. Best practise would be to not mix {tags} and [shortcodes] in a single HTML element.
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın, gerekirse üçüncü taraf [kısa kodlar] da kullanabilirsiniz. Ancak, üçüncü taraflardan [kısa kodlar] ile birlikte {etiketleri} kullanıyorsanız, bunun başlatılmış DOM öğeleriyle ilgili sorunlara neden olabileceğini lütfen unutmayın. Bunun nedeni, {etiketleri} kullanırken HTML'nin, bir alanın değer değişikliğini yansıtacak şekilde güncellenmesi, bu da HTML'nin yeniden yüklenmesine ve başlatılmış tüm DOM öğelerinin kaybedilmesine neden olmasıdır. En iyi uygulama, {etiketleri} ve [kısa kodları] tek bir HTML öğesinde karıştırmamaktır.

en: Use {tags} if needed. Example values are: nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Örnek değerler şunlardır: nl (Hollanda için), es (İspanya için), de (Almanya için), uk (Büyük Britanya için)

en: Use {tags} if needed. Example values are: us (for USA), nl (for Netherlands), es (for Spain), de (for Germany), uk (for Great Britain)
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Örnek değerler: us (ABD için), nl (Hollanda için), es (İspanya için), de (Almanya için), uk (Büyük Britanya için)

en: Use {tags} if needed. Must be a value between 1 and 20 (higher means more zooming in)
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. 1 ile 20 arasında bir değer olmalıdır (daha yüksek, daha fazla yakınlaştırma anlamına gelir)

en: Use {tags} if needed. Please make sure to not include the `Origin` and `Destination` locations in your waypoints. The Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Lütfen ara noktalarınıza "Origin" ve "Destination" konumlarını eklemediğinizden emin olun. Her bir ara noktayı yeni bir hatta koyun. Şu şekilde biçimlendirildi: {location}|{mola}
    "Konum" Adres veya LatLng ve "mola yeri", "doğru" veya "yanlış" olduğunda, burada "doğru", yol noktasının rotayı iki rotaya bölme etkisine sahip olan rota üzerindeki bir durak olduğunu belirtir. Örnek değerler:
    Adres 1, Şehir, Ülke|yanlış
    Adres 2, Şehir2, Ülke|true
    Adres 3, Şehir3, Ülke|false
    Adres 4, Şehir4, Ülke|yanlış

en: Use {tags} if needed. Put each waypoint on a new line. Formatted like so: {location}|{stopover}
    Where 'location' is the Address or LatLng and 'stopover' is either 'true' or 'false', where 'true' indicates that the waypoint is a stop on the route, which has the effect of splitting the route into two routes. Example values:
    Address 1, City, Country|false
    Address 2, City2, Country|true
    Address 3, City3, Country|false
    Address 4, City4, Country|false
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Her geçiş noktasını yeni bir çizgiye yerleştirin. Şu şekilde biçimlendirildi: {location}|{mola}
    "Konum" Adres veya LatLng ve "mola yeri", "doğru" veya "yanlış" olduğunda, burada "doğru", yol noktasının rotayı iki rotaya bölme etkisine sahip olan rota üzerindeki bir durak olduğunu belirtir. Örnek değerler:
    Adres 1, Şehir, Ülke|yanlış
    Adres 2, Şehir2, Ülke|true
    Adres 3, Şehir3, Ülke|false
    Adres 4, Şehir4, Ülke|yanlış

en: Use {tags} if needed. Valid values are: FEWER_TRANSFERS or LESS_WALKING
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Geçerli değerler şunlardır: FEWER_TRANSFERS veya LESS_WALKING

en: Use {tags} if needed. Valid values are: METRIC or IMPERIAL
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Geçerli değerler şunlardır: METRIC veya IMPERIAL

en: Use {tags} if needed. Valid values are: bestguess, pessimistic or optimistic
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Geçerli değerler şunlardır: en iyi tahmin, kötümser veya iyimser

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Geçerli değerler şunlardır: true veya false

en: Use {tags} if needed. Valid values are: true or false. When enabled it will not show the default buttons on the map
tr_TR: Gerekirse {tags} kullanın. Geçerli değerler şunlardır: true veya false. Etkinleştirildiğinde, haritada varsayılan düğmeleri göstermeyecek

en: Use {tags} to define the returned Label per row
tr_TR: Satır başına döndürülen Etiketi tanımlamak için {tags} kullanın

en: Use {tags} to define the returned Value per row
tr_TR: Satır başına döndürülen Değeri tanımlamak için {tags} kullanın

en: Used for IPN (Instant payment notifications) when payment is confirmed by paypal
tr_TR: Ödeme paypal tarafından onaylandığında IPN (Anında ödeme bildirimleri) için kullanılır

en: Useful for external plugins such as WooCommerce.
tr_TR: WooCommerce gibi harici eklentiler için kullanışlıdır.

en: Useful for external plugins such as WooCommerce. Example: 'field_name|meta_key' (each on a new line)
tr_TR: WooCommerce gibi harici eklentiler için kullanışlıdır. Örnek: 'field_name|meta_key' (her biri yeni bir satırda)

en: User
tr_TR: kullanıcı

en: User Form locker / submission limit
tr_TR: Kullanıcı Formu dolabı / gönderim sınırı

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı kimliği

en: User ID's:
tr_TR: Kullanıcı kimlikleri:

en: User Registered (registration date)
tr_TR: Kullanıcı Kayıtlı (kayıt tarihi)

en: User Status
tr_TR: Kullanıcı durumu

en: User URL (website)
tr_TR: Kullanıcı URL'si (web sitesi)

en: User did not upload any files
tr_TR: Kullanıcı herhangi bir dosya yüklemedi

en: User display name
tr_TR: Kullanıcı görünen adı

en: User email
tr_TR: Kullanıcı e-postası

en: User input will automatically be converted into uppercase text
tr_TR: Kullanıcı girişi otomatik olarak büyük harfli metne dönüştürülecek

en: User login status after registration
tr_TR: Kayıttan sonra kullanıcı oturum açma durumu

en: User nicename
tr_TR: Kullanıcı nicename

en: User role
tr_TR: Kullanıcı rolü

en: User roles:
tr_TR: Kullanıcı rolleri:

en: User that cancels payment will be redirected to this URL
tr_TR: Ödemeyi iptal eden kullanıcı bu URL'ye yönlendirilecek

en: User username
tr_TR: Kullanıcı kullanıcı adı

en: User will be redirected to this URL after making a payment
tr_TR: Kullanıcı ödeme yaptıktan sonra bu URL'ye yönlendirilecek

en: User:
tr_TR: kullanıcı:

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username or E-mail address already exists, please try again
tr_TR: Kullanıcı adı veya E-posta adresi zaten var, lütfen tekrar deneyin

en: Users (wp_users)
tr_TR: Kullanıcılar (wp_users)

en: Users will receive a confirmation email before they are subscribed
tr_TR: Kullanıcılar, abone olmadan önce bir onay e-postası alacaklardır.

en: VIP status for subscriber
tr_TR: Abone için VIP durumu

en: Validate the field when the following conditions are met.
tr_TR: Aşağıdaki koşullar karşılandığında alanı doğrulayın.

en: Validation
tr_TR: Doğrulama

en: Validation error message
tr_TR: Doğrulama hata mesajı

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value (must be greater than 0)
tr_TR: Değer (0'dan büyük olmalıdır)

en: Value larger tahn 0, and smaller or equal to 100 that represents the discount the coupon will apply.
tr_TR: Kuponun uygulayacağı indirimi temsil eden 0'dan büyük ve 100'den küçük veya eşit değer.

en: Variable
tr_TR: Değişken

en: Variable field
tr_TR: değişken alan

en: Verification E-mail Subject
tr_TR: Doğrulama E-postası Konusu

en: Verify your account
tr_TR: Hesabınızı doğrulayın

en: Vertical / Horizontal display
tr_TR: Dikey / Yatay ekran

en: Vertical display ( | )
tr_TR: Dikey ekran ( | )

en: Vertical tabs
tr_TR: Dikey sekmeler

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnam

en: View
tr_TR: Görünüm

en: View PayPal subscription
tr_TR: PayPal aboneliğini görüntüle

en: View PayPal transaction
tr_TR: PayPal işlemini görüntüle

en: View Receipt
tr_TR: Makbuzu görüntüle

en: View author
tr_TR: Yazarı görüntüle

en: View contact entry
tr_TR: Kişi girişini görüntüleyin

en: View online invoice
tr_TR: Çevrimiçi faturayı görüntüle

en: View order
tr_TR: Siparişi görüntüle

en: View post
tr_TR: Gönderiyi görüntüle

en: View product
tr_TR: Ürünü görüntüle

en: View subscription
tr_TR: Aboneliği görüntüle

en: View template HTML
tr_TR: Şablon HTML'sini görüntüle

en: Virtual product
tr_TR: sanal ürün

en: Voided
tr_TR: geçersiz

en: WC Cart Items
tr_TR: WC Sepeti Ürünleri

en: WC Cart Items + Price
tr_TR: WC Sepeti Ürünleri + Fiyat

en: WC Cart Total
tr_TR: WC Sepeti Toplamı

en: WC Cart Total (float format)
tr_TR: WC Sepeti Toplamı (kayan format)

en: WC Order
tr_TR: WC Siparişi

en: WC Order Status
tr_TR: WC Sipariş Durumu

en: WC order
tr_TR: tuvalet siparişi

en: WC order status
tr_TR: WC sipariş durumu

en: Wait stay with us! Please take the time to fill out our form!?
tr_TR: Bekle bizimle kal! Lütfen formumuzu doldurmak için zaman ayırın!?

en: We
tr_TR: Biz

en: We couldn't find a user with the given email address!
tr_TR: Verilen e-posta adresine sahip bir kullanıcı bulamadık!

en: We couldn't find the %1$s and %2$s fields which are required in order to register a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
tr_TR: Yeni bir kullanıcı kaydetmek için gerekli olan %1$s ve %2$s alanlarını bulamadık. Lütfen formunuzu %3$sedit%4$s ve tekrar deneyin

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to password protect the form. Please %2$sedit%3$s your form and try again
tr_TR: Formu parola ile korumak için gerekli olan %1$s alanını bulamadık. Lütfen formunuzu %2$sedit%3$s ve tekrar deneyin

en: We couldn't find the %1$s field which is required in order to reset passwords. Please %2$sedit%3$s your form and try again
tr_TR: Şifreleri sıfırlamak için gerekli olan %1$s alanını bulamadık. Lütfen formunuzu %2$sedit%3$s ve tekrar deneyin

en: We couldn't find the %1$s or %2$s fields which are required in order to login a new user. Please %3$sedit%4$s your form and try again
tr_TR: Yeni bir kullanıcı girişi için gerekli olan %1$s veya %2$s alanlarını bulamadık. Lütfen formunuzu %3$sedit%4$s ve tekrar deneyin

en: We couldn't find the %1$spost_title%2$s and %1$spost_content%2$s fields which are required in order to create a new post. Please %3$sedit%4$s your form and try again
tr_TR: Yeni bir gönderi oluşturmak için gerekli olan %1$spost_title%2$s ve %1$spost_content%2$s alanlarını bulamadık. Lütfen formunuzu %3$sedit%4$s ve tekrar deneyin

en: We have send you a new verification code, check your email to verify your account!
tr_TR: Size yeni bir doğrulama kodu gönderdik, hesabınızı doğrulamak için e-postanızı kontrol edin!

en: We recommend that you review your privacy policy and check with your legal contacts before using this feature. Learn more about %scollecting phone numbers with Checkout%s.
tr_TR: Bu özelliği kullanmadan önce gizlilik politikanızı gözden geçirmenizi ve yasal bağlantılarınızla görüşmenizi öneririz. %s Checkout ile telefon numaralarını toplama hakkında daha fazla bilgi edinin%s.

en: We will reply within 24 hours.
tr_TR: 24 saat içinde cevap vereceğiz.

en: We will reply within 48 hours.
    
    Best Regards, {option_blogname}
tr_TR: 48 saat içinde cevap vereceğiz.
    
    Saygılarımızla, {option_blogname}

en: Weblog title; set in General Options
tr_TR: Web günlüğü başlığı; Genel Seçeneklerde ayarla

en: Website
tr_TR: İnternet sitesi

en: Website URL
tr_TR: Web Sitesi URL'si

en: Wed
tr_TR: evlenmek

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Weekly (every week)
tr_TR: Haftalık (her hafta)

en: Weight of item (leave blank for none)
tr_TR: Öğenin ağırlığı (hiçbiri için boş bırakın)

en: Welcome back message
tr_TR: tekrar hoş geldiniz mesajı

en: Welcome back {user_login}!
tr_TR: Tekrar hoş geldiniz {user_login}!

en: Welsh/UK
tr_TR: Galce / İngiltere

en: Wether or not to draw Polyline on the map
tr_TR: Harita üzerinde Polyline çizin ya da çizmeyin

en: Wether or not to draw Polyline(s)
tr_TR: Çoklu Çizgi (ler) çizin veya çizmeyin

en: Wether or not to enable keyword feature
tr_TR: Anahtar kelime özelliğini etkinleştirip etkinleştirmeme

en: Wether or not to prevent this field from being saved in Contact Entry.
tr_TR: Bu alanın Kişi Girişine kaydedilmesini engelleyin veya engellemeyin.

en: Wether or not to use an image button
tr_TR: Bir resim düğmesini kullanıp kullanmamak

en: Wether or not to use the address auto complete feature
tr_TR: Otomatik adres tamamlama özelliğini kullanıp kullanmamak

en: Wether or not to use the auto suggest feature
tr_TR: Otomatik önerme özelliğini kullanıp kullanmamak

en: Wether or not to use the contact entry search feature
tr_TR: Kişi girişi arama özelliğini kullanıp kullanmamak

en: Wether or not to use the distance calculator feature
tr_TR: Mesafe hesaplayıcı özelliğini kullanıp kullanmamak

en: Wether to use the WordPress text editor (wp_editor)
tr_TR: WordPress metin düzenleyicisini (wp_editor) kullanmalıyız

en: What should be the orientation of the next page?
tr_TR: Bir sonraki sayfanın yönü nasıl olmalıdır?

en: What should this button do?
tr_TR: Bu düğme ne yapmalı?

en: What user role should this user get?
tr_TR: Bu kullanıcı hangi kullanıcı rolünü almalı?

en: What's New?
tr_TR: Ne var ne yok?

en: What's new?
tr_TR: Ne var ne yok?

en: When above conditions are met set following value:
tr_TR: Yukarıdaki koşullar karşılandığında aşağıdaki değeri ayarlayın:

en: When admin approves registration this email will be send to the user
tr_TR: Yönetici kaydı onayladığında bu e-posta kullanıcıya gönderilecektir

en: When configured, the product(s) will not be listend on the Archive pages (shop, category, tag and search pages). This way the product can only be ordered by submitting the form.%1$s%1$sPut each product ID and or Category slug on a new line. For example:%1$s%1$s3245%1$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$scomputers
tr_TR: Yapılandırıldığında, ürün(ler) Arşiv sayfalarında (mağaza, kategori, etiket ve arama sayfaları) dinlenmeyecektir. Bu şekilde ürün yalnızca form gönderilerek sipariş edilebilir.%1$s%1$sHer ürün kimliğini ve/veya Kategori bilgisini yeni bir satıra koyun. Örneğin:%1$s%1$s324551$s3246%1$s3247%1$sbooks%1$scars%1$sbilgisayar

en: When configured, the single product page "Add to cart" section will be replaced with the defined form. It will also replace the "Add to cart" button with a "View Product" button on all Archive pages (shop, category, tag and search pages).%1$s%1$sThis setting will obviously become obsolete for products you are hiding from your shop in the above setting.%1$s%1$sDefine each on a new line formatted like so:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG
tr_TR: Yapılandırıldığında, tek ürün sayfasındaki "Sepete ekle" bölümü tanımlanan formla değiştirilecektir. Ayrıca, tüm Arşiv sayfalarında (mağaza, kategori, etiket ve arama sayfaları) "Sepete Ekle" düğmesini bir "Ürünü Görüntüle" düğmesiyle değiştirecektir.%1$s%1$sBu ayar, kullandığınız ürünler için açıkça geçersiz hale gelecektir. yukarıdaki ayarda mağazanızdan gizleniyor.%1$s%1$sHer birini şu şekilde biçimlendirilmiş yeni bir satırda tanımlayın:%1$s%1$sFORM_ID|PRODUCT_ID%1$sFORM_ID|CATEGORY_SLUG

en: When editing a field you can change these settings
tr_TR: Bir alanı düzenlerken bu ayarları değiştirebilirsiniz

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the gallery of the product will also be removed
tr_TR: Etkinleştirildiğinde ve yukarıdaki ayar "Sepete ekle" bölümü bir formla değiştirildiğinde, ürünün galerisi de kaldırılacaktır.

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the price of the product will also be removed
tr_TR: "Sepete Ekle" bölümü bir form ile değiştirildiğinde ve yukarıdaki ayar yapıldığında, ürünün fiyatı da kaldırılacaktır.

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the rating of the product will also be removed
tr_TR: Etkinleştirildiğinde ve yukarıdaki ayar "Sepete ekle" bölümünü bir formla değiştirdiğinde, ürünün derecelendirmesi de kaldırılacaktır.

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the short description of the product will also be removed
tr_TR: Etkinleştirildiğinde ve yukarıdaki ayar "Sepete ekle" bölümü bir formla değiştirildiğinde, ürünün kısa açıklaması da kaldırılacaktır.

en: When enabled and above setting replaced the "Add to cart" section with a form, the title of the product will also be removed
tr_TR: Etkinleştirildiğinde ve yukarıdaki ayar "Sepete ekle" bölümü bir formla değiştirildiğinde, ürünün başlığı da kaldırılacaktır.

en: When enabled files are automatically deleted after form submissions.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde dosyalar, form gönderimlerinden sonra otomatik olarak silinir.

en: When enabled it will save the form data entered by the user and populates the form with this data when the user returns or refreshes the page
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, kullanıcı tarafından girilen form verilerini kaydeder ve kullanıcı sayfayı döndürdüğünde veya yenilediğinde formu bu verilerle doldurur.

en: When enabled the age will be returned based on the selected date. This can be useful when a user enters their birthdate or when you need to know the age of an object.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, seçilen tarihe göre yaş döndürülecektir. Bu, bir kullanıcı doğum tarihini girdiğinde veya bir nesnenin yaşını bilmeniz gerektiğinde faydalı olabilir.

en: When enabled the files will no longer be listed inside the email when using the {loop_fields} tag. The files can only be downloaded as an attachment. Just keep in mind that when you are working with large files the attachment might be missing due to the email client limitations.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, dosyalar artık {loop_fields} etiketi kullanılırken e-postanın içinde listelenmeyecektir. Dosyalar yalnızca ek olarak indirilebilir. Büyük dosyalarla çalışırken, e-posta istemcisi sınırlamaları nedeniyle ekin eksik olabileceğini unutmayın.

en: When enabled the placeholder will always be at it's adaptive position, even when the field is not focussed
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, alan odaklanmamış olsa bile yer tutucu her zaman uyarlanabilir konumunda olacaktır.

en: When enabled users will only be able to download the file as an attachment and there will be no reference to the file location. Please note that some email clients have a limit in attachment size that you can send. If you send large attachments it might be a good idea to leave this option unchecked.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, kullanıcılar dosyayı yalnızca bir ek olarak indirebilecek ve dosya konumuna herhangi bir referans olmayacaktır. Lütfen bazı e-posta istemcilerinin gönderebileceğiniz bir ek boyutu sınırı olduğunu unutmayın. Büyük ekler gönderirseniz, bu seçeneği işaretlemeden bırakmak iyi bir fikir olabilir.

en: When form has been submitted
tr_TR: Form gönderildiğinde

en: When left blank it defaults to the field name defined above. Inside dynamic columns, you can use %d to determine where the counter should be placed e.g: "Product %d quantity:" would be converted into "Product 3 quantity:"
tr_TR: Boş bırakıldığında, varsayılan olarak yukarıda tanımlanan alan adını alır. Dinamik sütunların içinde, sayacın nereye yerleştirilmesi gerektiğini belirlemek için %d kullanabilirsiniz, örneğin: "Ürün %d miktarı:", "Ürün 3 miktarı:"na dönüştürülür.

en: When popup has been closed
tr_TR: Pop-up kapatıldığında

en: When popup has been viewed
tr_TR: Pop-up görüntülendiğinde

en: When saving the CSV these fields will be excluded from the CSV file
tr_TR: CSV kaydedilirken bu alanlar CSV dosyasından hariç tutulacaktır.

en: When set to pending/blocked user won't be able to login
tr_TR: Bekleyen/engellenmiş olarak ayarlandığında kullanıcı giriş yapamaz

en: When the user starts typing without any pause for the given threshold it will not trigger any hooks. This threshold is applied on the "keyup" event only. Only as soon as the user stops typing and the threshold was filled it will execute the hooks. By default this value is set to 0 for instant triggers
tr_TR: Kullanıcı verilen eşik için herhangi bir duraklama olmadan yazmaya başladığında, herhangi bir kancayı tetiklemeyecektir. Bu eşik yalnızca "keyup" olayına uygulanır. Yalnızca kullanıcı yazmayı bırakır bırakmaz ve eşik dolduğunda kancaları çalıştırır. Varsayılan olarak bu değer, anlık tetikleyiciler için 0'a ayarlanmıştır.

en: When to Trigger?
tr_TR: Ne Zaman Tetiklenmeli?

en: When using any of the following payment methods %s the below E-mail will be send to the user when their payment failed. This way they are able to retry their payment without filling out the form again.
tr_TR: Aşağıdaki ödeme yöntemlerinden herhangi birini kullanırken %s, ödeme başarısız olduğunda kullanıcıya aşağıdaki e-posta gönderilecektir. Bu sayede formu tekrar doldurmadan ödemelerini tekrar deneyebilirler.

en: When value equals "yes" this will be the new value....
tr_TR: Değer "evet"e eşit olduğunda bu yeni değer olacaktır....

en: When value is not "yes" this will be the new value....
tr_TR: Değer "evet" olmadığında bu yeni değer olacaktır....

en: Where should your image link to?
tr_TR: Resminiz nereye bağlanmalı?

en: Whether the post can accept comments
tr_TR: Gönderinin yorumları kabul edip edemeyeceği

en: Whether the post can accept pings
tr_TR: Gönderinin ping kabul edip edemeyeceği

en: Whether to display media insert/upload buttons
tr_TR: Medya ekleme / yükleme düğmelerinin görüntülenip görüntülenmeyeceği

en: Whether to output the minimal editor configuration used in PressThis
tr_TR: PressThis'te kullanılan asgari düzenleyici yapılandırmasının çıktısının alınıp alınmayacağı

en: Whether to use wpautop for adding in paragraphs
tr_TR: Paragraflara eklemek için wpautop kullanılıp kullanılmayacağı

en: Which user roles are allowed to login?
tr_TR: Hangi kullanıcı rollerinin oturum açmasına izin verilir?

en: Why is this payment fraudulent?
tr_TR: Bu ödeme neden sahte?

en: Width (px)
tr_TR: Genişlik (px)

en: Will be visible in front of your field.
tr_TR: Tarlanızın önünde görünecek.

en: Will be visible in front of your field. (leave blank to remove)
tr_TR: Tarlanızın önünde görünecek. (kaldırmak için boş bırakın)

en: With this setting you can use &lt;br /&gt; to use line breaks for each selected option instead of a comma separated list. Of course you can also use other HTML if necessary.
tr_TR: Bu ayarla, virgülle ayrılmış liste yerine, seçilen her seçenek için satır sonlarını kullanmak için &lt;br /&gt; kullanabilirsiniz. Elbette gerekirse başka HTML de kullanabilirsiniz.

en: Wk
tr_TR: Hafta

en: WooCommerce Checkout
tr_TR: WooCommerce Ödeme

en: WooCommerce Checkout is enabled for this form, but WooCommerce itself is not activated!
tr_TR: Bu form için WooCommerce Checkout etkinleştirildi, ancak WooCommerce'in kendisi etkinleştirilmedi!

en: WooCommerce My Account Menu Items
tr_TR: WooCommerce Hesabım Menü Öğeleri

en: WooCommerce Order
tr_TR: WooCommerce Siparişi

en: WooCommerce Order Search (populate form with order data)
tr_TR: WooCommerce Order Search (formu sipariş verileriyle doldurun)

en: WooCommerce order (backend)
tr_TR: WooCommerce siparişi (arka uç)

en: WooCommerce order (front-end)
tr_TR: WooCommerce siparişi (ön uç)

en: WordPress web address; set in General Options
tr_TR: WordPress web adresi; Genel Seçeneklerde ayarla

en: Wrapper width in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden sarıcı genişliği

en: Year range
tr_TR: Yıl aralığı

en: Yearly (every year)
tr_TR: Yıllık (her yıl)

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes (enabled)
tr_TR: Evet (etkinleştirildi)

en: Yes (hide)
tr_TR: Evet (gizle)

en: Yes (users can't edit the value)
tr_TR: Evet (kullanıcılar değeri düzenleyemez)

en: Yes, but not when the following conditions are met
tr_TR: Evet, ancak aşağıdaki koşullar karşılandığında değil

en: Yes, save form progression
tr_TR: Evet, form ilerlemesini kaydet

en: Yes, store files in a year/month folder structure
tr_TR: Evet, dosyaları bir yıl / ay klasör yapısında saklayın

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: You are allowed to enter field {tags} to do the check
tr_TR: Kontrolü yapmak için {tags} alanına girmenize izin verilir

en: You are allowed to use a {tag} if you want to allow the user to choose a list from your form
tr_TR: Kullanıcının formunuzdan bir liste seçmesine izin vermek istiyorsanız {tag} kullanmanıza izin verilir.

en: You are allowed to use multiple ID's. Please note that always the last entry will be used.
tr_TR: Birden fazla kimlik kullanmanıza izin verilir. Her zaman son girişin kullanılacağını lütfen unutmayın.

en: You are allowed to use {tags} if you want to allow the user to choose a list from dropdown or radio/checkbox in your form
tr_TR: Kullanıcının formunuzdaki açılır menüden veya radyo/onay kutusundan bir liste seçmesine izin vermek istiyorsanız {tags} kullanmanıza izin verilir.

en: You are allowed to use {tags}.
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.

en: You are allowed to use {tags}. (only decimal format is allowed e.g: 16.95)
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir. (yalnızca ondalık biçime izin verilir, örneğin: 16.95)

en: You are allowed to use {tags}.%1$s Put each item on a new line, separate values by pipes%1$sLeave options blank that you do not wish to use, for example:%1$s%1$s%2$sTo add 5 times a 3.49 dollar product write it like below:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sBelow you can see a full example with {tags}:%3$s%1$s{price}|{quantity}|{item_name}|{tax}|{shipping}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor more information about each option read the %4$sPayPal's Variable Reference%5$s
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.%1$s Her öğeyi yeni bir satıra koyun, değerleri borularla ayırın%1$sKullanmak istemediğiniz seçenekleri boş bırakın, örneğin:%1$s%1$s %2$s3,49 dolarlık bir ürünü 5 kez eklemek için aşağıdaki gibi yazın:%3$s%1$s3.49|5|Flowers%1$s%1$s%2$sAşağıda { ile tam bir örnek görebilirsiniz. etiketler}:%3$s%1$s{fiyat}|{miktar}|{item_name}|{vergi}|{nakliye}|{shipping2}|{discount_amount}|{discount_rate}%1$s%1$sFor her seçenek hakkında daha fazla bilgi %4$sPayPal'ın Değişken Referansını%5$s okuyun

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each on a new line.%1$sExamples:%1$s2020-03-25 (excludes a specific date)%1$s2020-06-12;2020-07-26 (excludes a date range)%1$s01 (excludes first day for all months)%1$s10 (excludes 10th day for all months)%1$sJan (excludes the month January)%1$sMar (excludes the month March)%1$sDec (excludes the month December)%1$sw@even (every other week @ even weeks)%1$sw@odd (every other week @ odd weeks)%1$s1@even (every other monday @ even weeks)%1$s2@even (every other tuesday @ even weeks)%1$s1@odd (every other monday @ odd weeks)%1$s2@odd (every other tuesday @ odd weeks)
tr_TR: {tags}.%1$sHer birini yeni bir satıra koyabilirsiniz.%1$sÖrnekler:%1$s2020-03-25 (belirli bir tarih hariç)%1$s2020-06-12;2020-07 -26 (bir tarih aralığı hariç)%1$s01 (tüm aylar için ilk gün hariç)%1$s10 (tüm aylar için 10. gün hariç)%1$sJan (Ocak ayı hariç)%1$sMar (ay hariç) Mart)%1$sDec (Aralık ayı hariç)%1$sw@even (iki haftada bir @ çift haftada bir)%1$sw@odd (iki haftada bir @ tek haftalarda)%1$s1@even (iki haftada bir) @ çift haftalar)%1$s2@even (her iki salı @ çift haftalar)%1$s1@tek (her iki pazartesi @ tek haftalar)%1$s2@tek (her iki salı @ tek haftalar)

en: You are allowed to use {tags}.%1$sPut each period on a new line, separate values by pipes, for example:%1$s%2$s7 day trial for free:%3$s 0|7|D%1$s%2$sAfter trial 3 weeks for 5 dollar:%3$s 5|3|W%1$s%2$sAfter that $49.99 for each year:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sTime format options:%3$s D=days, W=weeks, M=months, Y=years
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.%1$sHer dönemi yeni bir satıra koyun, değerleri borularla ayırın, örneğin:%1$s%2$s7 günlük ücretsiz deneme:%3$s 0|7|D %1$s%2$sDeneme süresinden sonra 5 dolar için 3 hafta:%3$s 5|3|W%1$s%2$sBundan sonra her yıl için 49,99$:%3$s 49.99|1|Y%1$s%2$sZaman biçimi seçenekleri:%3$s D=gün, W=hafta, M=ay, Y=yıl

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountries and Regions Supported by PayPal%s.
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.%sGeçerli değerler için, bkz. %sPayPal tarafından Desteklenen Ülkeler ve Bölgeler%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sCountry and Region Codes%s.
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.%sGeçerli değerler için, bkz. %sÜlke ve Bölge Kodları%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sFor valid values, see %sSetting the Character Set — charset%s.
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.%sGeçerli değerler için, bkz. %sKarakter Kümesini Ayarlama — karakter kümesi%s.

en: You are allowed to use {tags}.%sPut each on a new line separate parameter and value by pipes e.g:%sfirst_name|{first_name}
tr_TR: {tags} kullanmanıza izin verilir.%sHer birini yeni bir satıra koyun, parametreyi ve değeri borularla ayırın ör.:%sfirst_name|{first_name}

en: You are currently not editing an element.%sEdit any alement by clicking the %s icon.
tr_TR: Şu anda bir öğeyi düzenlemiyorsunuz.%sHerhangi bir öğeyi %s simgesini tıklayarak düzenleyin.

en: You are currently not logged in. In order to submit the form make sure you are logged in!
tr_TR: Şu anda giriş yapmadınız. Formu göndermek için giriş yaptığınızdan emin olun!

en: You are not allowed to edit this entry because it is connected to Order:
tr_TR: Order'a bağlı olduğu için bu girişi düzenleme izniniz yok:

en: You are not allowed to login!
tr_TR: Giriş yapmanıza izin verilmiyor!

en: You are not allowed to save the form while the "Code" tab is opened!
tr_TR: "Kod" sekmesi açıkken formu kaydetmenize izin verilmez!

en: You can add custom statuses via %sSuper Forms > Settings > Backend Settings%s if needed
tr_TR: Gerekirse %sSüper Formlar > Ayarlar > Arka Uç Ayarları%s yoluyla özel durumlar ekleyebilirsiniz.

en: You can adjust the size of your background image here
tr_TR: Arka plan resminizin boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz.

en: You can create a new product and price via the Stripe %sDashboard%s.
tr_TR: Şerit %sDashboard%s aracılığıyla yeni bir ürün ve fiyat oluşturabilirsiniz.

en: You can create coupons easily via the %scoupon management%s page of the Stripe dashboard.
tr_TR: Stripe panosunun %skupon yönetimi%s sayfasından kolayca kupon oluşturabilirsiniz.

en: You can define multiple taxonomies and multipe categories, put each on a new line. Separate each category by a comma.
tr_TR: Birden çok taksonomi ve çoklu kategori tanımlayabilir, her birini yeni bir satıra koyabilirsiniz. Her kategoriyi virgülle ayırın.

en: You can find your plan ID’s under %sBilling > Products > Pricing plans%s.
tr_TR: Plan kimliklerinizi %sFaturalandırma > Ürünler > Fiyatlandırma planları%s altında bulabilirsiniz.

en: You can find your webhook URL when viewing your Zap on zapier.com
tr_TR: Zapier.com'da Zap'inizi görüntülerken web kancası URL'nizi bulabilirsiniz.

en: You can prevent this data from being send to the form submitter (if the option to send confirmation email has been enabled).
tr_TR: Bu verilerin form göndericisine gönderilmesini engelleyebilirsiniz (onay e-postası gönderme seçeneği etkinleştirilmişse).

en: You can retrieve the generated password with {register_generated_password} in the email
tr_TR: Oluşturulan şifreyi e-postada {register_generated_password} ile alabilirsiniz.

en: You can use field tags {field_name} if you want
tr_TR: İsterseniz {field_name} alan etiketlerini kullanabilirsiniz

en: You can use field {tags} to configure the below settings based on user input.
tr_TR: Kullanıcı girişine göre aşağıdaki ayarları yapılandırmak için {tags} alanını kullanabilirsiniz.

en: You can use tags to retrieve field values e.g: ({field1}+{field2})*7.5
tr_TR: Alan değerlerini almak için etiketleri kullanabilirsiniz, örneğin: ({field1}+{field2})*7.5

en: You can use this value as the complete description that appears on your customers statements. Must contain at least one letter, maximum 22 characters. An arbitrary string to be displayed on your customer’s statement. As an example, if your website is "RunClub" and the item you’re charging for is a race ticket, you may want to specify "RunClub 5K race ticket".
tr_TR: Bu değeri, müşterilerinizin ekstrelerinde görünen tam açıklama olarak kullanabilirsiniz. En az bir harf, en fazla 22 karakter içermelidir. Müşterinizin ekstresinde görüntülenecek isteğe bağlı bir dize. Örnek olarak, web siteniz "RunClub" ise ve ücretlendirdiğiniz öğe bir yarış bileti ise, "RunClub 5K yarış bileti" belirtmek isteyebilirsiniz.

en: You did not select a form!
tr_TR: Bir form seçmediniz!

en: You do not have permission to delete this entry.
tr_TR: Bu girişi silme izniniz yok.

en: You do not have permission to submit this form!
tr_TR: Bu formu gönderme izniniz yok!

en: You do not have permission to view this listing
tr_TR: Bu listeyi görüntüleme izniniz yok

en: You do not have permissions to edit this entry.
tr_TR: Bu girişi düzenleme izniniz yok.

en: You have a field called %1$s but you haven't set a valid taxonomy name. Please %2$sedit%3$s your form and try again
tr_TR: %1$s adında bir alanınız var ancak geçerli bir sınıflandırma adı belirlemediniz. Lütfen formunuzu %2$sedit%3$s ve tekrar deneyin

en: You have duplicate field names. Please make sure each field has a unique name!
tr_TR: Yinelenen alan adlarınız var. Lütfen her alanın benzersiz bir adı olduğundan emin olun!

en: You have duplicate secret names. Please make sure each secret has a unique name!
tr_TR: Yinelenen gizli adlarınız var. Lütfen her sırrın benzersiz bir adı olduğundan emin olun!

en: You have enabled password protection for this form, but we couldn't find a password field with the name: %1$s. Please %2$sedit%3$s your form and try again.
tr_TR: Bu form için parola korumasını etkinleştirdiniz, ancak şu adla bir parola alanı bulamadık: %1$s. Lütfen formunuzu %2$sedit%3$s ve tekrar deneyin.

en: You haven't defined what products should be added to the cart. Please %sedit%s your form settings and try again
tr_TR: Sepete hangi ürünlerin eklenmesi gerektiğini tanımlamadınız. Lütfen form ayarlarınızı %sedit%s yapın ve tekrar deneyin

en: You refunded the payment.
tr_TR: Ödemeyi iade ettiniz.

en: You would normally be using a textarea field where each option is put on a new line. You can also separate label and value with pipes. Example textarea value would be:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF fields are also supported)
tr_TR: Normalde her seçeneğin yeni bir satıra yerleştirildiği bir metin alanı kullanırsınız. Ayrıca etiket ve değeri borularla ayırabilirsiniz. Örnek metin alanı değeri şöyle olacaktır:%1$sOption 1|option_1%1$sOption 2|option_2%1$setc...%1$s(ACF alanları da desteklenir)

en: Your API key seems to be invalid
tr_TR: API anahtarınız geçersiz görünüyor

en: Your Address
tr_TR: Senin adresin

en: Your Audiance ID for example: f25b7204f4
tr_TR: Örneğin Kitle Kimliğiniz: f25b7204f4

en: Your Company Name
tr_TR: Şirket ismin

en: Your E-mail Address
tr_TR: E

en: Your First Name
tr_TR: Adınız

en: Your Forms
tr_TR: Formlarınız

en: Your Full Name
tr_TR: Tam adınız

en: Your HTML here...
tr_TR: HTML'niz burada ...

en: Your Last Name
tr_TR: Soy adınız

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. E-mail addresses must be confirmed.
tr_TR: PayPal kimliğiniz veya PayPal hesabınızla ilişkili bir e-posta adresi. E-posta adresleri onaylanmalıdır.

en: Your Phonenumber
tr_TR: Telefon numaran

en: Your SMTP server
tr_TR: SMTP sunucunuz

en: Your are allowed to enter field {tags} to do the check
tr_TR: Kontrolü yapmak için {etiketleri} alanına girmenize izin var

en: Your icons will not be displayed because you currently have enabled the option to hide field icons under "Form Settings > Theme & Colors > Hide field icons"
tr_TR: Şu anda "Form Ayarları> Tema ve Renkler> Alan simgelerini gizle" altındaki alan simgelerini gizleme seçeneğini etkinleştirdiğiniz için simgeleriniz görüntülenmeyecek.

en: Your new password
tr_TR: Yeni şifreniz

en: Your password has been reset. We have just send you a new password to your email address.
tr_TR: Şifreniz sıfırlandı. Az önce e-posta adresinize yeni bir şifre gönderdik.

en: Your subtitle
tr_TR: Altyazınız

en: Your title
tr_TR: Unvanın

en: Zapier Settings
tr_TR: Zapier Ayarları

en: Zapier webhook URL
tr_TR: Zapier web kancası URL'si

en: Zipcode
tr_TR: Posta kodu

en: Zipcode & City
tr_TR: Posta kodu ve Şehir

en: [Order #{ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]
tr_TR: [Sipariş numarası {ID} - {_billing_email}, {_billing_first_name} {_billing_last_name}]

en: [color] for choosing HEX colors (or use the native Colorpicker element)
tr_TR: HEX renkleri seçmek için [renk] (veya yerel Renk Seçici öğesini kullanın)

en: [date] for choosing dates (or use the native Date element)
tr_TR: tarihleri seçmek için [tarih] (veya yerel Tarih öğesini kullanın)

en: [datetime-local] for choosing date + time
tr_TR: tarih + saat seçimi için [datetime-local]

en: [email] for entering email addresses
tr_TR: e-posta adreslerini girmek için [e-posta]

en: [int-phone] for entering international phonenumbers
tr_TR: [int-phone] uluslararası telefon numaralarını girmek için

en: [month] for choosing months
tr_TR: [ay] ayları seçmek için

en: [number] for entering numbers (validation will automatically be set to "float")
tr_TR: Sayı girmek için [sayı] (doğrulama otomatik olarak "kayan nokta" olarak ayarlanacaktır)

en: [tel] for entering phonenumbers
tr_TR: [tel] telefon numaralarını girmek için

en: [text] normal text field (default)
tr_TR: [metin] normal metin alanı (varsayılan)

en: [time] for choosing time
tr_TR: zaman seçimi için [zaman]

en: [url] for entering URL's
tr_TR: [url] URL'leri girmek için

en: address
tr_TR: adres

en: amount
tr_TR: Miktar

en: autosuggest
tr_TR: otomatik önerme

en: bottom
tr_TR: Alt:

en: can not be used as a reminder date because it is in the past, please check your settings under "Form Settings > E-mail Reminders".
tr_TR: geçmişte olduğu için hatırlatma tarihi olarak kullanılamaz, lütfen "Form Ayarları > E-posta Hatırlatıcılar" bölümünden ayarlarınızı kontrol ediniz.

en: case sensitive
tr_TR: harfe duyarlı

en: color
tr_TR: renk

en: column
tr_TR: kolon

en: country
tr_TR: ülke

en: date
tr_TR: tarih

en: default
tr_TR: varsayılan

en: e.g: 1
tr_TR: örneğin: 1

en: e.g: SbwGtc0x
tr_TR: ör.: SbwGtc0x

en: e.g: price_XXXX
tr_TR: ör.: fiyat_XXXX

en: e.g: shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
tr_TR: ör. shr_XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

en: e.g: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p
tr_TR: ör.: txr_1LmUhbFKn7uROhgCwnWwpN9p

en: email
tr_TR: e-posta

en: enter the field name
tr_TR: alan adını girin

en: entry_search
tr_TR: giriş_arama

en: feeling4design
tr_TR: duygu4 tasarım

en: file
tr_TR: dosya

en: first_choice
tr_TR: İlk seçenek

en: form-not-saved-yet
tr_TR: form-henüz kaydedilmedi-henüz

en: height
tr_TR: yükseklik

en: hidden
tr_TR: gizli

en: http://
tr_TR: http: //

en: iDeal
tr_TR: ideal

en: is not a valid 24-hour clock format, please correct and make sure to use a 24-hour format e.g: 21:45
tr_TR: geçerli bir 24 saatlik biçim değil, lütfen düzeltin ve 24 saatlik bir biçim kullandığınızdan emin olun ör. 21:45

en: leave blank to remove
tr_TR: kaldırmak için boş bırakın

en: left
tr_TR: Ayrıldı:

en: name
tr_TR: isim

en: only used when Adaptive Placeholders are enabled
tr_TR: yalnızca Uyarlanabilir Yer Tutucular etkinleştirildiğinde kullanılır

en: option
tr_TR: seçenek

en: option_value1|Option Label 1
    option_value2|Option Label 2
tr_TR: seçenek_değer1|Seçenek Etiketi 1
    seçenek_değer2|Seçenek Etiketi 2

en: optional
tr_TR: isteğe bağlı

en: or leave blank for no maximum date
tr_TR: veya maksimum tarih için boş bırakın

en: or leave blank for no minimum date
tr_TR: veya minimum tarih için boş bırakın

en: or leave blank to allow all roles
tr_TR: veya tüm rollere izin vermek için boş bırakın

en: or leave blank to display to all roles
tr_TR: veya tüm rollere görüntülemek için boş bırakın

en: or leave blank to only display to the roles defined above
tr_TR: veya yalnızca yukarıda tanımlanan rollere görüntülemek için boş bırakın

en: or leave blank to only filter by the roles defined above
tr_TR: veya yalnızca yukarıda tanımlanan rollere göre filtrelemek için boş bırakın

en: password
tr_TR: parola

en: phonenumber
tr_TR: telefon numarası

en: price
tr_TR: fiyat

en: put each on a new line
tr_TR: her birini yeni bir satıra koy

en: quantity
tr_TR: miktar

en: question
tr_TR: soru

en: rating
tr_TR: değerlendirme

en: recommended render scale is between 1 and 3 (the default scale is 2)
tr_TR: önerilen oluşturma ölçeği 1 ile 3 arasındadır (varsayılan ölçek 2'dir)

en: result
tr_TR: sonuç

en: results
tr_TR: Sonuçlar

en: retrieve method
tr_TR: geri alma yöntemi

en: right
tr_TR: Sağ:

en: search...
tr_TR: arama...

en: second_choice
tr_TR: ikinci şans

en: select a state
tr_TR: bir eyalet seçin

en: select your country
tr_TR: ülkeni seç

en: separated by comma e.g: 32,2467,1870
tr_TR: virgülle ayrılmış örneğin: 32,2467,1870

en: separated by comma e.g: administrator,editor
tr_TR: virgülle ayrılmış örneğin: yönetici, editör

en: separated by comma's
tr_TR: virgüllerle ayrılmış

en: signature
tr_TR: imza

en: specifies the width of the line in pixels.
tr_TR: Çizginin genişliğini piksel cinsinden belirtir.

en: state
tr_TR: durum

en: subtotal
tr_TR: ara toplam

en: tags
tr_TR: etiketler

en: third_choice
tr_TR: üçüncü_seçim

en: this will add a dropdown at the top of your form from which the user can choose a language
tr_TR: bu, formunuzun üst kısmına kullanıcının bir dil seçebileceği bir açılır menü ekleyecektir

en: time
tr_TR: zaman

en: title
tr_TR: Başlık

en: top
tr_TR: tepe

en: unique_code
tr_TR: benzersiz kod

en: use {tags} if needed
tr_TR: gerekirse {tags} kullanın

en: variable
tr_TR: değişken

en: version
tr_TR: versiyon

en: was refunded
tr_TR: iade edildi

en: website
tr_TR: İnternet sitesi

en: when using Elementor, you must use the native Super Forms Widget or Shortcode Widget to display your forms
tr_TR: Elementor'u kullanırken, formlarınızı görüntülemek için yerel Süper Formlar Pencere Öğesini veya Kısa Kod Pencere Öğesini kullanmanız gerekir

en: width
tr_TR: Genişlik

en: your@email.com, your@email.com
tr_TR: e-postanız.com, e-postanız.com

en: {loop_fields} inside the email body will be replaced with this content
tr_TR: E-posta gövdesi içindeki {loop_fields} bu içerikle değiştirilecek

en: {pdf_page} and {pdf_total_pages} tags can be used inside a HTML element to be used in your header/footer.
tr_TR: {pdf_page} ve {pdf_total_pages} etiketleri, üstbilginizde / altbilginizde kullanılacak bir HTML öğesi içinde kullanılabilir.

en: {tags} can be used to retrieve values dynamically
tr_TR: {tags}, değerleri dinamik olarak almak için kullanılabilir
